Page 1

»19

Mjekësia shqiptare në vite

Liri Koja, pediatrja që nuk pushoi së mësuari dhe punuari E premte

5 prill 2013

Viti IX, Nr. 2940 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Intervista

Legalizimet, emrat që Fatos Nano: Dal nga » do përfitojnë në Tiranë politika, nuk do kandidoj. 6-7

ALUIZNI miraton dosjet e familjeve që do të përfitojnë regjistrimin fillestar të pasurisë pas pagesës së faturës financiare »19-22

S’garoj për presidencën

Bashkimet e ndarjet Reagon PBDNJ Dule: Nëse PS voton 3 ligjet, iki te PD. Patozi: Jemi të hapur »3

50 faktet nga lidhjet

Rama – Meta Fushata e FRD Topi: Të gjithë U rehabilituan, vetëm unë mbeta puçist i 21 janarit »2

Opinion

• PDIU i vendos si kusht palëve për koalicionin rezolutën Çame • Berisha merr në Kuvend garancinë me 72 vota për qeverinë »3-4 • PS propozon programin social, nga strehimi te paga

OSBE nuk plotëson kërkesat

»2

Në zgjedhjet e 23 qershorit më pak vëzhgues. Kërkohet besim te palët

Nga Luan Kurti

Gossip Rama dhe pakti me aleatët »10

Pas gjoksit, operacione të tjera. Elona kukull që duhet veshur »12-13

Nga Shkëlzen Maliqi

Meta-Rama

Jonilda:

»10

Nga Najada Selmani

Domethëniet e lëvizjeve politike

»10

• Bleona me meshkuj, në mbrojtje të homoseksualëve • Mami Çiljeta kthehet në superformë pas lindjes • Pas Afërditës, Shpati në shoqëri me Samantën

Përplasjet pas 1944

Metodat e rekrutimit të spiunëve nga Koçi Xoxe dhe hapja e dosjeve Koncepti dhe nocioni “spiun” është sa legal aq edhe ilegal, që, kur pleksen qëllimisht, e përlyejnë negativisht shoqërinë »18-19

tremben avokatët

Risi dhe zhgënjime në 3 gjyqet për vrasjen e tre komisarëve, dëshmitë »8


02

« POLITIKË

E premte 5 prill 2013 • OSBE NUK PLOTËSON KËRKESËN E PARTIVE, SJELL 20 VËZHGUES MË PAK

Zgjedhjet e 23 qershorit me më pak vëzhgues Shqetësimi kryesor mosbesimi i forcave politike ndaj tyre Kërkesa e partive politike ndaj misionit të OSBE-ODHIR-it për të sjell më shumë vëzhgues sesa në zgjedhjet e shkuara nuk është përmbushur. Raporti i OSBE-së mbi situatën parazgjedhore dhe për përcaktimin e numrit të vëzhguesve për zgjedhjet 23 qershorit thekson se në Shqipëri do të vijnë 430 vëzhgues, 20 më pak se në zgjedhjet e shkuara. Në raport është përcaktuar se 400 vëzhgues afatshkurtër dhe 30 të tjetë afatgjatë do të sjellë ODHIR-i në Shqipëri për të monitoruar zgjedhjet e 23 qershorit. Vëzhguesit afatshkurtër, që kanë edhe numrin më të madh të misionarëve të huaj, do të shpërbej për të monitoruar ditën e votimit, si dhe procesin e publikimit të rezultatit të zgjedhjeve parlamentare. Pas takimeve intensive në Tiranë muajin e kaluar me aktorët kryesorë politikë dhe menaxhuesit e procesit elektoral

misioni i posaçëm, i kryesuar nga nëndrejtoresha e Departamentit të Zgjedhjeve në ODHIR, Nikola Shmid, ka nxjerrë raportin e parë me rekomandime për parlamentarët. Në dokument theksohet rreziku që u kanoset zgjedhjeve nga mungesa e besimit mes 2 forcave kryesore politike. “Mbetet një mungesë e besimit mes partive politike për të ushtruar vullnetin e nevojshëm politik për të zhvilluar zgjedhje demokratike”, - thuhet në raportin, ku nuk ka mbetur jashtë vëmendjes dhe çështja e ndarjes së mandateve të deputetëve dhe shtimi i numrit të komisioneve zonale të administrimit të zgjedhjeve. “Ndërsa shumica e afateve deri tani janë përmbushur, shumë nga bashkëbiseduesit i kanë shprehur misionit shqetësim në lidhje me paaftësinë e KQZ-së për të vendosur në dy çështje që kërkonin shumicë të cilësuar votash. Po ashtu, sipas

tyre, mungesa e konsensusit mes partive kryesore ka të ngjarë të çojë në politizimin e mëtejshëm të KQZ-së”, - thuhet në raport. Krahas këtyre një tjetër shqetësim që paraqet raporti është dhe fushata zgjedhore, e cila fillon zyrtarisht 30 ditë para ditës së zgjedhjeve, ndërkohë që në vend fushata ka filluar që një muaj më parë. Pas publikimit të rekomandimeve, rreth 6 javë para zgjedhjeve, pritet të mbërrijë në Tiranë dhe kreu i misionit, që do të bëjë vlerësimin përfundimtar të tyre, ndërsa 2 javë më pas, sipas traditës, pritet të mbërrijnë vëzhguesit afatgjatë. Në zgjedhjet e fundit në Shqipëri ODHIR-i dërgoi rreth 450 vëzhgues. 50 afatgjatë, që ndoqën përgatitjet dhe ngritjen e infrastrukturës së nevojshme për zhvillimin dhe garantimin e zgjedhjeve, dhe 400 të tjerë afatshkurtër, kryesisht për ditën e zhvillimit të tyre.

IRONI PËR 21 JANARIN. “UNË MBETA I VETMI PUÇIST”

Topi: Meta paterica e Ramës. LSI-ja është simboli i korrupsionit Ervin Koçi

K

reu i partisë “Fryma e Re Demokratike”, Bamir Topi, ka akuzuar dje LSI-në, që e ka krahasuar si simbolin e korrupsionit në vend. Gjatë një takimi që zhvilloi në qytetin e Fierit, Topi e quajti bashkimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim me Partinë Socialiste si një lëvizje imorale. “LSI-ja është simbol i korrupsionit, që nga patericë e Berishës përfundoi në prehrin e Ramës”, - tha kreu i FRD-së. Gjatë fjalës së tij Bamir Topi e cilësoi partinë e tij si simbol të moralit politik, duke thënë se nuk do të bëjë asnjë koalicion me dy partitë e vjetra dhe se bashkimi i LSI-s me PS-në dëshmon se morali politik në vend është zero. Duke u ndalur në vizionin e FRD-së, kryetari i saj, Bamir Topi, theksoi se kjo forcë politike ka një mision të sinqertë dhe ndjek një politikë për shtetin dhe jo për pushtetin. “Në harkun kohor të 24 orëve ju keni parë se si ka precipituar kjo politikë e pamoralshme. Unë e kam drejtpërdrejtë me ideatorin e këtij koalicioni, i cili për hir të ruajtjes së pushtetit nuk e ka pasur, nuk e ka dhe nuk do ta ketë problem për t’u lidhur me cilindo pa pasur një respektim ideologjik, një arsyetim mbi bazën problemore”, - theksoi Bamir Topi, kryetar i FRD-së. Ai ishte në qytetin e Fierit, ku prezantoi programin e partisë së tij përpara simpatizantëve dhe anëtarësisë së FRD-së, duke shprehur bindjen për një fitore në zgjedhjet e 23 qershorit. Akuzat për 21 janarin Pas përfundimit të takimit në qytetin e Fierit, kreu i Frymës së Re Demokratike zhvilloi një bashkëbisedim me studentët e Universitetit Bujqësorë të Tiranës. Gjatë fjalës

Përkujtohet 4-vjetori i aderimit në NATO

Berisha: NATO, ngjarja më e rëndësishme pas pavarësisë Kryeministri Berisha e ka cilësuar si datën më të rëndësishme pas shpalljes së pavarësisë së vendit anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Në 4-vjetorin e këtij aderimi kryeministri Berisha, ministri i mbrojtjes Arben Imami dhe ambasadori i SHBA-ve, Aleksandër Arvizu, vlerësuan rolin e deritanishëm të vendit tonë në strukturën euroatlantike. Tashmë pas këtij anëtarësimi Kryeministri Berisha u shpreh se projekti i dytë i rëndësishëm është integrimi në BE. “Fill pas këtij anëtarësimi investimet e huaja u trefishuan, u rrit besimi me tri herë i investitorëve të huaj. Shqipëria punon me përkushtimin më të madhe me projektin e dytë, atë të anëtarësimit në BE. Kjo është

në interesin më të mirë të shqiptarëve dhe të gjithë vendit tonë”, - tha Kryeministri. Ambasadori Arvizu në fjalën e tij vlerësoi kontributin e vendit tonë në këtë strukturë, ku përmendi misionet ushtarake në Bosnjë, Irak e Afganistan. “Sot përjetojmë 4-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Marrëdhëniet tona mbeten të spikatura. Forcat e Armatosura kanë shërbyer globalisht në disa prej vendeve më të rrezikshme nën komandën e NATO-s, si Bosnjë, Irak e Afganistan. Anëtarësimi përveç përfitimeve ka edhe detyrime. Kur them se vlerësoj marrëdhënien e hapur me Shqipërinë, nënkuptoj që ne do të vazhdojmë ta mbështesim Ministrinë e Mbrojtjes”, - tha ai.

“Bashkimi me Dulen problem i Berishës”

TOPI PËR DEKLARATAT EKONOMIKE “Sot politika bën deklarata gati qesharake, pasi pjesa më e rëndësishme që kemi devijojnë nga problemet që kanë zonat rurale, mungesa e orientimit të prodhimit, që këto prodhime të dalin në treg. ‘Shqipëria numëron 400 mijë ferma’ është një deklaratë qesharake e kryeministrit. Morali prodhon para, por paraja jo domosdoshmërisht prodhon moral, kështu që kjo politikë duhet të vendoset mbi baza morale që të vendoset mbi platforma të drejta, qoftë për institucionet, siç është ai i zgjedhjeve. Prandaj vuajmë ne edhe nga skemat e qarta të zhvillimit të ekonomisë. Sot është koha që secili të analizojë situatën, të shohë profilet politike dhe psikologjike të kandidatëve, sepse kam frikë se nga programet janë atyaty. Ju jeni në një moshë që të kuptoni se deri ku shkon indiferentizmi vrasës i politikës.”

së tij ai ironizoi bashkimin LSIPS dhe Kryeministrin Berisha lidhur me epitetin “puçist”, duke thënë se ai kishte ngelur i vetmi puçist për ngjarjet e 21 janarit. “Shqipëria të ketë mundësinë të realizojë rotacion politik më 23 qershor. Mos e merrni të personalizuar këtë mesazh, por për t’i dhënë mundësi që ky term të ketë rotacion politik e elitash, të ketë meritokraci. Administrata duhet të qëndrojë mbi bazë të

meritës, të demonstrojnë vullnet. Vuajmë nga dominimet e pushteteve personale. Kam bindje se njerëzit do çlirohen, se rotacioni mund të ndodhë. Si do të ndodhë për të shkuar nga njëra dorë në një dorë tjetër. Koha është gjykatësi më i mirë, i vetmi puçist i 21 janarit kam mbetur unë. Të gjithë e kanë gjetur vendin, unë kam mbetur në një pozicion luajal. Ky pozicion sot përkthehet në një pozicion politik. FRD-ja është një

forcë e re politike, por brenda saj ka shumë eksperiencë. Ne dallojmë nga të tjerët, gjithçka bëhet në mënyrë të qartë e transparente, ndryshe s’do të kritikonim frymën e vjetër të partive të tjera”, - tha Topi. Gjatë takimit me studentët ish-presidenti i vendit theksoi se gjendja në Universitetin Bujqësorë është e mjerueshme, dhe kjo ka ardhur për shkak se qeveria nuk ka investuar në këtë universitet.

Idrizi: Koalicionet pasi të miratohet rezoluta çame Një nga problemet me koalicionet që po i lind Partisë Demokratike është çështje e aleancës me PDIU-në e Shpëtim Idrizit. Kryetari i kësaj partie pohoi dje për mediet se koalicionet e PDIU-së do të vendosen pas miratimit më rezolutës çame dhe pasi të bëhet kjo do të përcaktohet se me cilën palë do të dalë kjo forcë politike në zgjedhjet e 23 qershorit. Krahas kësaj një nga çështjet problematike që po lind në këtë aleancë tek e djathta është edhe ftesa për bashkëpunim që i bëri kreu i PD-së Sali Berisha partisë së Vangjel Dules, ku ka shumë përplase ideologjike me PDIU-në. Kjo është çështje e zotit Berisha. Ne do të shohim mundësinë e koalicioneve pas miratimit të rezolutës çame.

Kjo nuk na prek, ne nuk kemi vënë ndonjëherë kushte, meqë flasim për një parti që varet për evropianizim”, - pohoi dje Idrizi. Edhe pse gjërat nuk po shkojnë mirë në kapin blu me aleatët, ku edhe më parë kanë shprehur pakënaqësi, Shpëtim Idrizi nënvizoi dje se dy deputetët që kjo forcë politike kanë Kuvend do të mbështesin me votë Berishën. Këtë gjë ata e bën edhe dje, kur para se të votoheshin ndryshimet në kabinetin qeverisës shprehën votën tyre pro saj. “Pa dyshim që do mbështesim qeverinë. Nuk komentoj lëvizjen e të tjerëve. PDIUja nuk afektohet nga lëvizjet e të tjerëve, se ka prioritete të qarta, por gjithsesi është në kuadër të normaliteteve. E majta po shkon drejt së majtës, e djathta me të djathtën”, - pohoi Idrizi.


POLITIKË • E premte 5 prill 2013

»

03

RAMA: NDIHMA EKONOMIKE E KTHYER NË NJË LËMOSHË NË KËMBIM TË VOTËS

KOALICIONET

PS zbardh në Durrës programin social

PBDNJ e pavendosur

Strehimi, paga minimale dhe punësimi, pikat kyçe të angazhimit Oli Xhilaga

F

Paga minimale Argumenti

Programi “Janë 50 milionë dollarë që janë fond i konsiderueshëm, një shumë parash që dalin nga xhepat e popullit dhe pas 23 qershorit nuk do të shpenzohen për qëllime politike në dëm dhe cenim të dinjitetit të shqiptarëve të varfër dhe të papunë. E dini shumë mirë familjet e varfra që janë pjesë e kësaj skene të ndihmës ekonomike dhe janë mbi 100 mijë familje në nevojë”, u shpreh Rama, duke u ndalur pikërisht në këtë sektor të prekshëm për shoqërinë. Madje, po në këtë linjë, kreu socialist argumentoi qëndrimin. “E dini fare mirë se çfarë ndodh para 4-5 muajve para zgjedhjeve sesi kryetarët e njësive vendore të partisë në pushtet e mbajnë pa dhënë këtë ndihmë ekonomike si peng për votën, ashtu sikundër e përdorin emrin e të varfërve për të bërë shantazh për votën”, u shpreh Rama. Sipas tij, ekzistojnë dallime të mëdha mes qeverisë aktuale dhe programit të së majtës. “Dallimi ynë me ata është, për ta shqiptarët janë zgjedhës, për ne janë njerëz”, nënvizoi kreu i PS-së. Njëkohësisht, ai akuzoi se për qeverinë aktuale çdo prioritet nga qeveria në radhë të parë shihet si mall. “Për ta drejtësia është mall, shëndeti është mall, arsimi, madje dhe siguria rrugore, duhet të paguash policin të shpëtosh nga telashet”, u shpreh, Rama gjatë fjalës së tij në këtë takim.

Mirëmenaxhim

Akuza Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, akuzoi qeverisjen aktuale se ka keqpërdoruar ndihmën sociale për qëllime elektorale. Sipas tij, kryetarët e partisë në pushtet e mbajnë peng ndihmën sociale në këmbim të votës. Për këtë arsye, Rama garantoi se shërbimet publike në Shqipëri, do jenë sipas nevojës. Madje në krahasim me mënyrën se si është qeverisur deri më sot dhe me atë çfarë do të ofrojë PS nesër në pushtet, dallimi do të qëndrojë pikërisht në faktin se e majta nuk do e shohi kurrë shtresën në nevojë si burim votash, por do i garantojë ndihmën e nevojshme. Sipas Ramës, qeveria sot i bën shantazh kësaj shtrese duke e mbajtur peng për vota.

Strehimi

ondi për ndihmën sociale nuk do shpërdorohet më pas 23 qershorit. Një premtim i tillë u përcoll dje nga kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë prezantimit të programit për shërbimet publike. Një program i tillë u zgjodh që të prezantohej në Durrës, ku veç premtimeve për ndryshimin e mënyrës së aplikimit të të tilla shërbimeve, të pranishmit në takim i krijuan jo pak pakënaqësi kreut socialist, me kërkesat nga salla, me fërshëllimat dhe ovacionet herë herë ironike.

Në skemën e Partisë Socialiste një vend të posaçëm zuri strehimi. Mbi 50 mijë të pastrehë janë evidentuar nga socialistët. Si zgjidhje duket se do të merret një bashkëpunim me ndërtuesit ku gjithashtu një vërejtur dhe banesa të pashitura.

Paga minimale është vlerësuar nga ekspertët e PS si një pikë e papërmbushur. PËr ta të gjithë kanë të drejtën e një përfitimi minimal, i cili sigurisht do të jetë në bazë të një llogaritje të qartë të nevojave. Kusht që PS e ka propozuar si premtim

“Lëmoshë në këmbim të votës. Një taksë që nuk paguhet me para, por me lënien peng të dinjitetit të njeriut të varfër dhe të papunë në një pushtet politik që ekziston vetëm se vjedh votën duke abuzuar me paratë e popullit”

“Janë 50 milionë dollarë që janë fond i konsiderueshëm, një shumë parash që dalin nga xhepat e popullit dhe pas 23 qershorit nuk do të shpenzohen për qëllime politike në dëm dhe cënim të dinjitetit të shqiptarëve”.

THIRRJET NGA SALLA IRRITOJNË KREUN E PARTISË SOCIALISTE

Rama: Nëse s’ju pëlqen dilni jashtë Pas koalicionit me LSI nisin debatet Prezantimi i programit për shërbimet publike në qytetin bregdetar të Durrësi është përcjellë me jo pak tensione në sallë. Që në fillim të takimit simpatizantët e PS kanë ndërprerë disa herë fjalën e përfaqësuesve socialistë gjatë prezantimit të programit, duke u bërë shkak edhe për nervozizëm nga ana e kreut të PS, Edi Rama. Pak minuta pasi kishte nisur prezantimi i programit nga deputetja e Durrësit, Klodiana Spahiu, ka ardhur reagimi i parë i një prej socialistëve në sallë. Qytetari në sallë i ka kërkuar kreut të PS Edi Rama të zhvillojë jashtë në ambient të hapur takimin

me qëllim që të gjithë të kishin mundësi të dëgjonin dhe shikonin programin e shërbimeve publike, në formën e një mitingu. Por kreu i PS Rama u ka kërkuar zërave në sallë, të qëndrojnë ose të largohen. “Ne nuk kemi në sallë njerëz që kanë ardhur me zor apo me listë. Ju lutem dëgjoni prezantimin e programit deri në fund. Secili këtu ka ardhur me dëshirën e tij, ju lutem të ndjekim paraqitjen e detajuar të programit për shërbimet publike, ndërsa ata që janë të dëshiruar të bëjnë muhabet me njëri-tjetrin, ju këshilloj ta bëjnë në ajër të pastër”, vuri në dukje Rama.

ZYRTARIZIMI I ALEANCËS SË RE MES PS E LSI

Pitella falënderon Metën e Ramën Pas marrëveshjes zbret në Tiranë për paqe Erdhi në Tiranë që të shprehë në mënyrë të drejtpërdrejtë falënderimet për dy krerët e majtë, Rama e Meta. Kështu, një ditë pas zyrtarizimit të koalicionit parazgjedhor mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, një nga eksponentët e së majtës evropiane, Gianni Pittella dha mbështetje për vendimin e marrë. I ardhur që mëngjesin e djeshëm në kryeqytetin shqiptar, Pitella zgjodhi që ta ndajë atë në një mëngjes pune me kryetarin e PS-së, Rama. Pas afro 60 minutash, Pitella la selinë socialiste për të shkuar tek ajo e Lëvizjes Socialiste për Integrim ku diskutoi këtë situatë të re politike në Shqipëri. Sipas tij, bashkimi i së majtës do të sjellë një qeveri të re, një

qeveri që çon përpara procesin e bashkimit të Shqipërisë me Evropën. “Partia Socialiste dhe Edi Rama janë të angazhuar gjithnjë për të mbështetur kauzën e integrimit evropian dhe sigurisht Partia Socialiste e Ramës nuk do të jetë një pengesë sepse gjithçka që duhet bërë do të bëhet që Shqipëria të hyjë në Bashkimin Evropian. Ne duhet të arrijmë objektivin e madh që Shqipëria të marrë statusin e vendit kandidat për në Bashkimin Evropian”, vuri në dukje Pitella. Ndërkohë, Meta dhe mesazhin e tij në ditën e parë si opozitar, pas katër vitesh. “Do të bëjmë të gjitha përpjekjet që procesi i integrimit evropian të marrë një nxitje të re dhe një impuls të ri brenda këtij mandati”, tha ai.

Dule: Po u votuan tre ligjet, bashkohem me Berishën Afrimi i afatit ligjor për regjistrimin e aleancave parazgejdhore për zgjedhjet e 23 qershorit ka sjellë dhe intensifikimin e takimeve mes drejtuesve të partive politike. Por nëse për shumicën e partive është krijuar deri diku pozicionimi në skenën politike, PBDNJ është ende larg marrjes së një vendimi për aleancë parazgjedhore. Një fakt i tillë u bë i ditur nga kreu i PBDNJsë, Vangjel Dule, i cili konsideroi se ka ende kohë deri në afatet ligjore për t’u përcaktuar në një koalicion. Njëkohësisht, sipas tij, PBDNJ po vlerëson të gjitha mundësitë. “PBDNJ është ende larg vendimmarrjes së vet për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Ndonëse koha fizike duket se është shumë e shkurtër, politikisht është shumë e gjatë deri në përmbylljen e afateve kohore për koalicionet”, vuri në dukje Dule. Ndërkohë, ndalur tek mundësia e krijimit të një poli të tretë, apo të qendrës në skenën politike, Dule jo vetëm që nuk fshehu tërheqjen e tij ndaj një lëvizje të tillë, por e vlerësoi atë si një ide mjaft interesante, e cila do të thyente bipolaritetin e politikës shqiptare. Në gjykimin e kreut të PBDNJ një nismë e tillë kërkon politikanë kurajoz dhe këta politikanë mungojnë. “Poli i tretë kërkon politikanë me kurajë, me vizion, larg egoizmave dhe mikropolitikave. Mesa duket nuk e kemi ende këtë maturi në spektrin politik të vendit, fatkeqësisht”, vlerësoi ai. Po kështu, duke zbardhur deri diku qëndrimin e tij, kryetari Dule kërkoi miratimin sa më parë të tre ligjeve që i hapin rrugën integrimit duke u shprehur se kjo do të ishte e vetmja mundësi që PBDNJ të bashkonte votën me Partinë Demokratike.


04

« POLITIKË

E premte 5 prill 2013 •

DEPUTETËT SOCIALISTË VOTOJNË KUNDËR SHKARKIMIT TË MINISTRAVE TË ILIR METËS

Miratohen ndryshimet në kabinetin e qeverisë LSI abstenon në votimin e kandidaturave, Islami, Dogjani dhe Kadeli pro EMËRIMET NË KABINETIN QEVERITAR

Ervin Koçi

N

dryshimet e bëra në kabinetin qeverisës kaluan dje në Kuvend me një shumicë prej 72 votash. Edhe pse LSI-ja doli nga koalicioni qeverisës për t’u bërë një forcë opozitare, deputetët e kësaj partie abstenuan, duke mos ia dhënë votën “pro” emërimit të ministrave të rinj. Anëtarët e Partisë Socialiste votuan kundër emërimit të 4 ministrave, por përveç kësaj ata votuan edhe kundër shkarkimit të 3 ministrave të LSI-së, që deri paraditen e djeshme ishin ende në detyrë. Mazhoranca qeverisëse arriti të marrë në krahun e saj edhe votat e dy socialistëve që u larguan nga PS-ja vetëm dy ditë më parë: ish-deputetët socialistë Asllan Dogjani dhe Gjovalin Kadeli votuan pro, ndërkohë deputetët e LSI-së, siç kishin paralajmëruar, abstenuan në votim. Deputeti Kastriot Islami votoi pro ndryshimeve, ndërkohë deputeti Dritan Prifti nuk ka qenë prezent në sallë. Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ashtu siç paralajmëroi, ka votuar pro ndryshimeve në qeveri, me përjashtim të shkarkimit të ministrit Jashtëm Edmond Panariti, një

1. Halim Kosova - ministër i Shëndetësisë, 72 vota “pro”, 58 vota “kundër”. 2. Aldo Bumçi - ministër i Jashtëm, 72 vota “pro”, 59 vota “kundër”, 3 vota “abstenim”. 3. Florion Mima - ministër i Ekonomisë dhe Tregtisë Mete, 72 vota “pro”, 59 vota “kundër”. 4. Visar Zhiti - ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, 72 vota “pro”, 57 vota “kundër”, 4 vota “abstenim”. 5. Myqerem Tafaj - zv.kryeministër, 72 vota “pro”, 59 vota “kundër”, 3 vota “abstenim”.

KODI CIVIL/ SHTYHET VOTIMI

Opozita paralajmëron refuzimin

nga mbështetësit e rezolutës çame. Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, votoi kundër dekreteve. Deputetët me 75 vota “pro” dhe 55 “kundër” miratuan dekretin e shkarkimit të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Ekonomisë dhe Energjetikës Edmond Haxhinasto; me 74 vota “pro” miratuan dekretin e shkarkimit

të ministrit të Jashtëm Edmond Panariti dhe të ministrit të Shëndetësisë Vangjel Tavo. Pas votimit të ndryshimeve në kabinetin qeveritar, kryeministri Berisha përgëzoi deputetët, për atë që ai e quajti përmbysje të përpjekjes primitive të kryetarit të opozitës për të shkuar në qeveri teknike. “Me

MAKSIMALIZOHET GARA PËR TË MARR PBDNJ-NË NË KOALICION

Patozi: Derën e hapur për Dulen Pas Berishës edhe Patozi e Shehu ftesë PBDNJ-në Partia Demokratike i ka lënë derën hapur Vangjel Dules për të bërë një koalicion parazgjedhor. Këtë gjë e bënë të ditur dje dy nga anëtarët e kryesisë së PDsë, Astrit Patozi dhe Tritan Shehu. Të pyetur pas përfundimit të seancës së djeshme plenare lidhur me ofertën e bërë nga ana e kryetarit të tyre Sali Berisha për një koalicion me PBDNJ-në, deputetët u shprehën se forca politike ku ata bëjnë pjesë është e gatshme për t’u bashkuar në një koalicion. Kjo ftesë e partisë më të madhe qeverisëse është e disata ndaj Vangjel Dules. Kjo ftesë erdhi pasi marrëdhëniet ndërmjet kreut të PS-së Edi Rama dhe kryetarit të Bashkimit për të Drejtat e Njeriut pësuan një përçarje të fortë ndërmjet tyre vetëm disa muaj më parë, ndaj edhe PD-ja synon që ta afrojë Dulen sërish në krahët e saj pas një shkëputje 4-vjeçare që nga vitit 2009. Në garën për të fuqizuar koalicionet parazgjedhore dhe maksimalizuar çdo votë Partia Demokratike dhe ajo Socialiste vazhdojnë kontaktet dhe ftesat ndaj partisë “Bashkimi për të Drejtat e Njeriut”. Një fakt i tillë konfirmohet nga vetë kryetari i kësaj force

politike Vangjel Dule, i cili ndërkohë thekon se PBDNJ-ja është ende larg marrjes së një vendimi. Dule u shpreh dje se ka ende kohë deri në afatet ligjore për t’u përcaktuar në një koalicion dhe se PBDNJ-ja po vlerëson të gjitha mundësitë. “PBDNJ-ja është ende larg vendimmarrjes së vet për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Ndonëse koha fizike duket se është shumë e shkurtër, politikisht është shumë e gjatë deri në përmbylljen e afateve kohore për koalicionet”, - tha Dule. Edhe pse në pamje të parë koalicioni ndërmjet Berishës dhe kreut të PBDNJ-së duket pothuajse e pamundur

për shkak të prezencës së PDIUsë në mes, shefi i qeverisë theksoi para disa ditësh se mundësia për bashkëpunim është. Këtë gjë Kryeministri e lidhi me faktin se ashtu si PDIU-ja e Shpëtim Idrizit, edhe PD-ja kanë në statutin e tyre çështjen çame, ku Vangjel Dule gjatë bashkëpunimin që ka pasur më parë me Berishën në bashkëqeverisje nuk ka shprehur kundërshti ndaj këtij fakti. Veç kësaj, rëndësia e PBDNJ-së në koalicionin e djathë duket se është gjithnjë më i nevojshëm, pasi, nëse kjo forcë politike kalon tek e majta, atëherë aleancat e kampit rozë bëhen edhe më të forta.

këtë votë historike ju përmbyset një përpjekje primitive të Edvin Ramës për të shkuar në qeveri teknike, me të cilën dështoi. Zotërinj deputetë të PS-së, në minorancë e nisët, në minorancë e sosët, minorancë do të ktheheni, në minorancë do të mbeteni”, u shpreh Berisha.

Shtyhet miratimi i ndryshimeve të Kodit Civil në Kuvend. Opozita ka deklaruar kundërshtimin e saj për draftin me argumentin se ai është i paplotë dhe duhet rikthyer në komisione. Ndërsa ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, deklaroi se projektligji ka marrë parasysh dhe zërat e grupit të interesit, por shtyhet për shkak të tendencës bllokuese të PS-së. “Ndryshimet e sjella kanë një sërë mangësish themelore, që shpeshherë shkojnë në implikime, të cilat prekin të drejtat dhe liritë themelore të individit. Gjendja sot në Gjykatën e Lartë është tepër skandaloze. Sot atje janë depozituar mbi 12 mijë çështje, të cilat ende presin për t’u gjykuar dhe mund t’ju them se çështjet startojnë ndoshta që nga viti 2008”, - tha deputeti i PS-së Armando Subashi. Ndërsa ministri i Drejtësisë theksoi se gjendja në Gjykatën e Lartë është për arsye se opozita nuk voton reformën. “Një vit rresht është ligji për Gjykatën e Lartë. Një vit rresht është në atë gjendje Gjykata e Lartë, se ju refuzuar ta bënit ligjin”, - tha Halimi.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

Agjencia e Zhvillimit të Zonave Malore THIRRJE PER PROJEKTE/TRAJNIME Në kuadër të zbatimit të Programit Malet Drejt Tregut (MMP), Agjensia e Zhvillimit të Zonave Malore (MADA) shpall këtë thirrje për projekte sipas fushave dhe zonave të mëposhtme: A. Zonat nga të cilat do të pranohen Aplikime për grante janë: (Qarku i Shkodrës, Lezhës, Kukësit, Dibrës); B. Prioritetet janë: a) Teknikat e zhvillimit, menaxhimit të biznesit, marketimi nëpërmjet diversifikimit të produkteve b) Përmirësimi i kushteve të grumbullimit, ruajtjes në kushte të përshtatshme, përpunimit dhe marketingut të prodhimit të kulturave bujqësore, blegtorale, mjaltë, arrore, bimëve mjekësore etj; c) Zhvillimin e produkteve tradicionale dhe lokale me vlerë për furnizimin e tregut lokal kryesisht në zonat turistike; d) Menaxhimi i Fondeve IPA komponentet 2, 3, 4 C. Fushat e trajnimit: a. Grumbullimit, ruajtjes në kushte të përshtatshme, përpunimit dhe marketingut të prodhimit të kulturave bujqësore, blegtorale, mjaltë, arrore, bimëve mjekësore etj b. Ruajtja dhe pasurimi i traditës artizanale të prodhimit të qilimave, punime kashte, pëlhurë, punime druri c. Përpunim frutash dhe produkte tradicionale d. Menaxhim biznesi dhe Marketim e. Menaxhim dhe metodat e aplikimit dhe shkrimit të projekteve në kuadër të fondeve IPA komponentet 2, 3, 4 Zhvillimi i bizneseve të grave dhe të rinjve në fushat e mësipërme shihen me prioritet IV. KRITERET E APLIKIMIT a) Aplikuesit e mundshem mund të jenë individë të punësuar ose të papunësuar deri në moshen 40 vjeç. b) Trajnimet preferohen të zbatohen në një afat kohor jo më shumë se një vit. c) Aplikuesit duhet të kontribojnë në para ose në natyrë në vlerën jo më pak se 30% të kostos totale të investimit. d) Vlera e kërkuar nga MADA nuk duhet të jetë më shumë se 70 % e kostos totale të trajnimit. e) Aplikimet do të pranohen tëshkruara me kompjuter (aplikimet e përgatitura me shkrim dore nuk merren në konsideratë). f) Aplikuesi duhet të plotësojë formularin e aplikimit të trajnimit sipas fushave të trajnimit të specifikuara më lart g) Aplikuesi duhet të jetë banues i njërit prej qyteteve të specifikuara me lart V. PERDORIMI I SHUMES SE TRAJNIMIT Nga shuma e trajnimit të ofruar nga MADA nuk do të mund të përfshihen llojet e shpenzimeve të mëposhtme: a) Çdo shpenzim i kryer përpara datës së firmosjes së Marrëveshjes; b) Shpenzime të kryera nga vete përfituesit në kuadër të trajnimit si dhe inpute të tjera të nevojshme për realizimin e trajnimit. c) Çdo shpenzim i kryer në territore të shteteve që nuk janë në listën e shteteve anëtare të IFAD ose për materiale apo shërbime të prodhuara nga këto shtete. VI. LISTA E DOKUMENTAVE TE NEVOJSHME QE SHOQEROJNE APLIKIMIN Të gjithë aplikuesit duhet të plotësojnë dhe të dorëzojnë bashkë me aplikimin dokumentacionin e nevojshëm si më poshtë: I. Në rastin kur aplikuesi/aplikuesja është individ (fermer, tregtar, agropërpunues, etj): a. Kopje të kartës së identitetit; b. Formati i Aplikimit i plotësuar; II. Në rastin kur aplikuesi është shoqatë, përveç dokumenteve të mësipërme duhet të dorëzojnë dhe; a. Kopje e noterizuar e Vendimit të Gjykatës për regjistrimin e Shoqatës; b. Vërtetim nga Zyra e Tatimit; c. Vërtetim nga Zyra Përmbarimore; d. Kopje e noterizuar e Statusit VII. AFATI DHE VENDI I DOREZIMIT TE APLIKIMEVE Aplikimi duhet të dorëzohet direkt në MADA deri me datën 30 Prill 2013 ora 1600. në adresën e mëposhtme: MADA. Rruga “Shinasi Dishnica” Nr. 100, Tiranë. Tel: +355 42 267 542 / 544, E-mail: mada@redeval.org


POLITIKË • E premte 5 prill 2013

»

05

50 FAKTE NGA MARRËDHËNIET PS-LSI 1.Marrëdhëniet mes Ilir Metës dhe Edi Ramës si liderë politikë kanë nisur që nga 6 shtatori 2004 kur Meta u bë kryetar i LSI dhe 9 tetor 2005 kur Rama u bë kryetar i PS. 2.Për 9 vjet Ilir Meta dhe Edi Rama kanë pasur marrëdhënie miqësie dhe armiqësie publike në vartësi të situatave. 3.Miqësia e tyre u kris për herë të parë në vitin 2003 kur Edi Rama i shkoi për vizitë në spital në Athinë Fatos Nanos, pas aksidentit të tij. 4.Ilir Meta e cilësoi këtë një tradhëti kur marrëdhëniet e tij me Fatos Nanon ishin përkeqësuar ndjeshëm pas lëvizjes për “Katharsis”. 5.Pas shkëputjes dhe themelimit të LSI, Edi Rama ishte i pari politikan nga e majta që dha publikisht alarmin se PS do humbiste zgjedhjet në korrik 2005. 6.Pas humbjes së zgjedhjeve të 2 korrikut 2005 Edi Rama në një intervistë në “ZP” deklaron: PS humbi kryesisht për arsyen që unë e kisha stërthënë në vijëmësi: Mungesa e marrëveshjes me LSI. 7.Rama në tetor 2005: Pas vitit 1990 qeveritë në Shqipëri nuk kanë bërë asgjë. Duke përfshirë edhe qeverinë e Metës. 8.Është hera e dytë që Edi Rama dhe Ilir Meta realizojnë një marrëveshje me koalicon të PS dhe LSI në zgjedhje. 9.Marëveshja e parë është ajo e zgjedhjeve lokale të vitit 2007 ku PS dhe LSI fituan së bashku kundrejt PD dhe aleatëve të saj në rang kombëtar. 10.Kjo marrëveshje zgjati vetëm një vit dhe LSI doli nga koaliconi në vitin 2008. 11.Kryetari i LSI Ilir Meta njoftoi daljen nga koaliconi me arsyen se, sipas tij, Edi Rama nuk iu përmbajt pikave të marrëveshjes. 12.Gjatë fushatës shkurt 2007 kundërshtarët politikë të Ramës publikuan disa foto të tij nudo në një plazh. Rama ka shkruar në librin “Kurban” se pas publikimit të fotove, Meta i ka sygjeruar të deklaronte se ishin foto montazh. 13.Ndryshimet kushtetuese të arritura mes PD e PS, i thelluan mosmarrëveshjet e LSI me PS, duke sjellë në nëntor 2008 edhe grevën e urisë të Metës dhe 10 deputetëve të LSI dhe të opozitës. 14.Krisja e madhe mes Ramës dhe Metës, ka qenë vendimi i LSI për të bërë aleancë me PD pas zgjedhjeve të qershorit 2009. Rama e cilësoi Metën patericë të Berishës. 15.Shpallja e koalicionit me PD, solli largimin nga LSI të 4 politikanëve: Sabit Brokaj, Pëllumb Xhufi, Ndre Legisi, Fatos Klosi. 16.Të katër ata deklaruan se do ti bashkohen Partisë Socialiste dhe aktualisht janë në strukturat e kësaj partie. 17. ILIR META NË 2009: Parimin “një anëtar, një vote”, Edi Rama e konvertoi në “Një pallat, një vote”. 18. EDI RAMA MË 2 DHJETOR 2009: Po për Ilir Metën a ju kujtohet se çfarë balte e vreri derdhi për vite të tëra? Dhe ja tani ku e ka vënë Berishën në prehër dhe e përkëdhel si kukullën e tij! 19 .EDI RAMA 14 DHJETOR 2009 Se politika kështu e ka, domethënë gënje për të bërë sikur luftojmë. Edhe ato që tha, kushedi sa vjet, për Ilir Metën ishin lojë politike, sepse në fakt zoti Meta kur vjen në prehër nuk është më mafioz, por nuse për integrim. 20. EDI RAMA 23 JANAR 2011 Po cilën ka marrë në mbrojtje prokuroria, Fatosin apo Ilirin? Se qoftë njërin qoftë tjetrin i kemi parë, i kanë parë që të gjithë krahë për krahë me Saliun. 21. EDI RAMA MË 30 TETOR 2010 NE LUSHNJE Të gjithë minatorët e ish-minatorët u gënjyen e më pas u tallën nga Sali Berisha dhe nga nusja e tij Ilir Meta. 22. EDI RAMA NË LIBRIN E TIJ “KURBAN” 2011: Nuk ndryshoj mendim për Metën për mbështetjen e tij në kohën kur Tirana nisi fluturimin. 23. RAMA NË “KURBAN”: Vendosja e kurorës së Saliut me Ilirin në sallën e Këshillit të Ministrave në ditët e para të korrikut dilte mes djersës dhe turpit. 24. RAMA NË “KURBAN”:

Mes nesh kishte miqësi, një miqësi e krijuar natyrshëm e patrazuar nga paranoja e Ilirit. 25. RAMA NË “KURBAN”: Iliri, lehtësisht i manipulueshëm nga servilët që ia mbushin veshët me lavde për gjenialitetin e tij. 26. RAMA NË “KURBAN”: Në thelb Ilir Meta thellë Brenda vetes ishte djalë i mirë, që mund të bëhej një burrë i nderuar sot i fikur prej stërmundimeve në të tatëpjetën e Saliut. 27. RAMA NË “KURBAN”: Duke e njohur mirë Metën, paqendrueshmërinë e tij, paranoja se çdo njeri që ka pranë kërkon tia hedh dhe delirin e lindur të LSI. 28. ILIR META NË QERSHOR 2009 Ne nuk kemi asgjë armiqësore me PS përkundrazi jemi shumë miqësorë dhe i kemi ftuar për një takim të gjitha palët, duke filluar që nga Kryetari i Partisë Socialiste. 29. ILIR META NË QERSHOR 2009 Unë kam një projekt integrues për gjithë të

majtën, përfshirë këtu edhe z. Rama. Logjika e përjashtimit nuk mund ti shkojë një Lëvizje Socialiste për Integrim. 30. ILIR META NË QERSHOR 2009. Ky është një bashkëpunim që do të ndodhë, ne urojmë që të ndodhë në përmasat e duhura përpara 28 Qershorit, dhe pas 29 Qershorit projekti i Ilir Metës është integrues për të gjithë përfshirë dhe Edi Ramën. 31. ILIR META NË QERSHOR 2009. Nuk ka projekt përjashtues nga ana e LSI dhe Ilir Metës. E majta me logjikën e përjashtimit, me logjikën e basteve që unë o arrij kaq o bëhet qameti, nuk fiton asgjë dhe nuk i shërben Shqipërisë. 32. ILIR META NË QERSHOR 2009. Njëkohësisht dhe për realizimin e atyre standardeve që na anëtarësojnë në Bashkimin Europian, pasi në NATO hymë se në një farë mënyre na futën të tjerët, por ne në Bashkimin Europian nuk mund të hyjmë më me mik.

33. ILIR META NË QERSHOR 2009 Unë rrëzimin e Sali Berishës e kërkoja me votë. Nuk mund të dal në rrugë sot siç më thotë Edi Rama, që hajde dalim në rrugë se janë vjedhur zgjedhjet kur mua zgjedhjet në radhë të parë m’i ka vjedhur Edi Rama, si LSI. Ne për këtë kemi kaseta filmike, kemi fakte, kemi çdo gjë. 34.ILIR META NË QERSHOR 2009 Unë deri tani nuk kam diskutuar me askënd për asnjë karrige. Kam pasur vetëm një ofertë nga Edi Rama që të bëhesha Kryeministër, si kandidat i këtyre 70 deputetëve të opozitës, po i konsiderojmë 66+4, me garanci se ai do të blinte disa nga deputetët e Partisë Demokratike. 35. ILIR META TETOR 2009 Kritikët në PS janë nga ata të cilët janë vënë në shërbim të një projekti korruptiv të z. Rama, për të korruptuar të gjithë shoqërinë shqiptare duke filluar që nga analistët, mediat e kështu me radhë. 36.ILIR META TETOR 2009 Ne na vjen shumë keq për shprehje të tilla të dëshpëruara, pasi LSI nuk ka asnjë borxh ndaj PS, e cila u soll në mënyrën më armiqësore për gati 2 vite ndaj LSI, e cila realizoi një projekt mafioz për shkatërrimin e LSI-së në këto zgjedhje. 37. ILIR META TETOR 2009 Çdo koalicion LSI–PS ishte i pamundur dhe vetëm sjell krizë. Kjo është zgjidhja që i shërben vendit dhe ne do të ngrihemi mbi interesat e pjesshme. 38. META PËR RAMËN 28 SHTATOR 2010 Rama më propozon pesë herë në ditë të bëhem kryeministër të paktën këto tre muajt e fundit, nga persona të ndryshëm. Ata persona nuk kanë lidhje të ngushta me mua, kanë lidhje të drejtpërdrejta me Ramën dhe është çështje e tyre, për mua nuk ka problem. 39.Kulmin e acarimit të marrëdhënieve mes Metës dhe Ramës ka qenë fundi i vitit 2010 kur Dritan Prifti publikoi një video sipas të cilës Ilir Meta kërkonte rryshfet në këmbim të një favori. 40. Edi Rama e mbështeti publikisht Dritan Priftin duke e tërhequr edhe në PS, madje ai ka qenë edhe në një mbledhje të opozitës së bashkuar. 41.META REAGIM PËR VIDEON: Është përdorur sërish Dritan Prifti, këtë radhë në një shfaqje të neveritshme, realizuar përmes nje montazhi të pështirë, ku në rolin e një çimke të komanduar nga Edi Rama përpëlitet në grahmat e fundit, i detyruar ta hedhë vallen sipas sjelljes së klaneve kriminale dhe korruptive. 42. Meta e ka denoncuar këtë video si montazh ndërkohë e cilësoi Ramën si kryetar të sektit të spiunëve të Shqipërisë. 43. Meta deklaroi se me vota në 8 maj të vitit 2011 banorët e Tiranës do pastronin Tiranën duke larguar Edi Ramën. 44. META PËR RAMËN: Ky njeri pa normë shoqërore dhe morale. Synoi të bënte një puç në Shqipëri nëpëmjet një përgjimi kriminal dhe të paligjshëm. 45. META PËR RAMEN: Njeriu që kërkon të vijë në pushtet nëpërmjet dhunës është një njeri i marrë peng nga mafia. 46. Kryetari i PS Edi Rama inicoi disa protesta në Tiranë kundër videos Meta-Prifti ku në bulevard morën pjesë qindra mijëra protestues dhe simpatizant të PS. 47. Kulmi i protestave arriti në 21 janar ku në qendër të saj kishte kërkesën për largimin e qeverisë pjesë e të cilës ishte Meta me videon e skandalit. 48. Në këtë protestë dhuna u përshkallëzua dhe 4 protestues mbetën të vrarë me plumba të armëve të zjarrit. 49. Sinjali i parë i afrimit të Ramës me Metën ka qenë takimi i tyre në vilën e Metës në Gjirin e Lalzit në maj 2012. Ndonëse nuk pati diçka konkrete, duket se marrëveshja aktuale e ka pikënisjen nga ai takim. 50. Më 1 prill 2013 Ilir Meta takohet me kryeministrin Berisha ku u deklaron largimin e LSI nga koalicioni me PD për të bërë koalicion me PS.


06

« intervistë

E premte 5 prill 2013 •

Ish-lideri i PS Fatos Nano intervsitë për gazetarin Janush Bugajski

“Nuk do të jem pjesë e garës elektorale, s’kam hequr dorë nga ambicia presidenciale” I

sh-lideri historik i së majtës Fatos Nano ka qenë i ftuar në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në televizionin “Albanian Screen”. Gjatë intervistës z. Nano ka theksuar se nuk do të jetë pjesë e garës politike që do të zhvillohet në qershorin e këtij viti, duke shtuar se aspiratat e tij për të qenë pjesë e një krahu të vetëm politik apo lider i saj kanë mbaruar. Nga ana tjetër, Nano duket se s’ka hequr dorë nga ambicia presidenciale, madje e pranon hapur se e synon këtë post. Gjithashtu ish-kreu i PS-së shprehet dhe për nevojën e ndryshimeve kushtetuese, ku sipas tij është e nevojshme të parashikohet edhe dhoma e Senatit - Tani është koha për intervistën me “Bugajskin” dhe i ftuari ynë i posaçëm sot është themeluesi dhe udhëheqësi i parë i Partisë Socialiste të Shqipërisë, z. Fatos Nano, i cili ka shërbyer gjithashtu edhe si kryeministër i Shqipërisë tri herë. Faleminderit që erdhët në emisionin tonë, z. Nano! - Faleminderit që më ftuat! Jam i lumtur që kam mundësinë për të ndarë dhe folur me ju gjëra që ngjallin interes. - Jam i sigurt se kanë për të ngjallur interesin jo vetëm të publikut shqiptar, por dhe të publikut ndërkombëtar po ashtu. Më lejoni të hidhem drejt e te pyetja që them se shumë njerëz po bëjnë aktualisht, sidomos teksa zgjedhjet po afrohen. A do të ktheheni aktivisht në politikë? Cilat janë planet tuaja? Cilat janë aspiratat tuaja politike të paplotësuara? - Kjo është një pyetje e mirë, që shumëkush po e bën. Dhe një gjë është e sigurt: unë duhet t’i qëndroj besnik historisë sime politike, si dhe familjes sime politike, e cila përbëhet nga komuniteti i votuesve dhe militantëve të qendrës së majtë në Shqipëri. Por karriera ime politike është, në fakt, një shprehje e hapur dhe publike jo thjesht e një politikani partiak. Unë kam preferuar dhe kam nxitur shpeshherë e vazhdimisht krijimin e një standardi dhe të një tradite edhe në këtë demokraci të brishtë: hapje ndaj kundërshtarëve dhe ndaj opozitës, nisma gjithëpërfshirëse, që mund të ofrojnë zgjidhje më të gjera e të qëndrueshme nga zgjidhjet e pjesshme militante. Dhe, pa dyshim, është e një rëndësie jetike që opozitës t’i jepet kontrolli mbi disa institucione të rëndësishme të shtetit, si p.sh. Kontrolli i Lartë i Shtetit, apo mbi komisionet parlamentare, që bëjnë të mundur që qeveria të ketë një llogaridhënie më të madhe dhe të jetë më transparente në veprimet e saj. Sipas kësaj filozofie, mua më duhet të jap një përgjigje që fillon duke shmangur atë që nuk do të ndodhë, që është: unë nuk do të kthehem më prapa në politikën partiake. - Ju nuk do të ktheheni, pra! - Nuk do të kthehem. Pra, nuk dëshiroj të luaj sërish atë rol vendimtar dhe relevant të karrierës sime vetëm në njërën anë, sepse unë jam tashmë i angazhuar (mund t’ju jap shembullin e filozofisë sime politike, e cila është përqafuar gjerësisht dhe që ende çmohet nga publiku) të luftoj kundër bllokimit me kokëfortësi të rifreskimit të elitave politike dhe të nxis bashkëjetesën ndërmjet gjeneratave politike në politikë dhe në qeveri. Sigurisht, unë do të vijoj të jem jashtëzakonisht aktiv në nismat jopartiake, si një paqebërës, si një paqeruajtës, si promovues euroatlantik i vlerave dhe si mbrojtës i standardeve moderne, që kanë vërtetuar se janë frytdhënëse në shoqëritë tuaja. - Pra, sa u përket zgjedhjeve që po afrohen, ju nuk do të jeni aktivisht i përfshirë në fushatë? - Sa i përket pjesëmarrjes në garë, jo. Po

shfrytëzoj këtë rast për t’u lëshuar votuesve të Shqipërisë një apel politik dhe publik: unë jam përkrahës i nismave, duke nisur nga zgjedhjet, të cilat janë çasti kyç i çdo demokracie, që do të ndihmonin shoqërinë shqiptare të maturohet si demokraci. Kjo nuk mund të ndodhë kurrsesi pa ndryshim. Dhe në kuptimin tim pikërisht kjo është ajo që do të kërkoja të ndaja me publikun. Faktikisht “ndryshim” nuk do të thotë thjesht rotacion i pushtetit. “Ndryshim” do të thotë, sipas të gjitha gjasave, një ndryshim dramatik dhe thelbësor në axhendën politike të klasës politike. Një zhvendosje, pra nga debatet mendjengushta, madje dhe mikroborgjeze, provinciale e lokaliste, më tepër ballkanike se sa euroatlantike, drejt realitetit global të ideve, vlerave të kohës dhe konkurrencës me to. Ne duhet të fillojmë tani, duke nisur me këtë votë plebishitare për ndryshim, të merremi me sfidat që populli ynë dhe vendi ynë duhet t’u japë përgjigje, të cilat janë: si të bëhemi konkurrentë në ekonominë globale dhe kulturën e kohës? Si të jemi pjesëmarrës në dimensionet tona modeste, në lëvizjen globale të vlerave kapitaleve, njerëzve e veçanërisht të nismave që i sjellin një vlerë të shtuar njerëzimit. Pra, unë do të përkrah, edhe pse nuk bëj fushatë personale, ato programe, iniciativa dhe udhëheqës që kanë kuptuar dhe janë angazhuar për të bërë të mundur që ky ndryshim thelbësor të ndodhë. - Pra, doni të thoni se është më pak e rëndësishme që të ketë një rotacion dhe më e rëndësishme që të ketë politika të reja krijuese dhe imagjinare nga administrata e ardhshme? Me fjalë të tjera, sa i rëndësishëm është rotacioni? Tani kemi një qeveri të udhëhequr nga demokratët. A është e rëndësishme që të ketë një qeveri të socialistëve? Apo kjo është më pak e rëndësishme sesa politikat e qeverisë? - Më lejoni t’jua parashtroj në terma më praktikë. Kur ne përqafuam demokracinë më shumë sesa 20 vjet më parë, slogani kryesor që

frymëzoi të djathtën apo të majtën, që frymëzoi ndryshimet në filozofinë apo në frymën e vetë partive politike ishte: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa!”. Dhe në mesin e përvojave të ndryshme, por dhe miqësive të kombeve të ndryshme, që u ofruan nga vendet e BE-së, një simpati të veçantë kishte modeli spanjoll i të bërit të paqes dhe të garantuarit të rotacioneve të paqshme të forcave politike në pushtet, pikërisht sepse ato kishin arritur t’i mbijetonin me maturi një konflikti civil tejet dramatik, i cili historikisht është i njohur. - Përvoja spanjolle, pra ku shembulli i fundit u dha nga lideri i qendrës së djathtë Aznar në vitin 2004, i ka bërë që të gjithë të kuptojnë se tetë vjet në qeveri janë më se të mjaftueshme për të mos prod-

huar ngërç në shoqëri, në ekonomi, në besueshmërinë e politikës në sytë dhe mendjen e qytetarit, e sidomos për të ndihmuar shoqërinë që t’i përgjigjet në mënyrë dinamike rinovimit të zgjedhësve dhe të vetë shoqërisë. Pra, votuesit e rinj, sidomos votuesit e rinj, kanë nevojë për liderë të rinj. - E kuptoj. Si thoni, sa të rëndësishme janë këto zgjedhje për Shqipërinë dhe për besueshmërinë e Shqipërisë, por gjithashtu edhe për ecurinë e Shqipërisë si demokraci? Dhe si mund të garantojë Shqipëria që zgjedhjet të jenë, pikë së pari, të lira dhe legjitime, por gjithashtu edhe të pranuara nga shumica e popullatës? - E drejtë. Kjo, fatkeqësisht, mbetet ende një çështje dhe problem kyç, që shpresoj se të gjithë ne do ta vlerësojmë seriozisht. Ajo që ndodh faktikisht për shkak të një historie kritike të zgjedhjeve në këtë vend, është një skepticizëm i lartë dhe i ndjeshëm, në mos mungesë besueshmërie nga publiku për mundësinë që zgjedhjet e lira dhe të ndershme do të ndodhin një ditë në Shqipëri. Kjo vjen mbas një agresioni madhor ndaj institucionit të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme që ndodhi në vitin 1996. Dhe ky proces nuk u stabilizua aspak nga akti i kundërt që ndodhi në vitin 2005, kur - dhe unë nuk mund të hesht dhe të mos ritheksoj gjërat që janë më vendimtare të karrierës sime - për herë të parë askush nuk i kontestoi zgjedhjet. Dhe kjo ndodhi në një situatë të veçantë, kur unë dhe qeveria ime humbëm zgjedhjet. Pra, ne patëm një rotacion paqësor të qeverisë. Kjo do të thotë se ndërmjet këtyre dy ekstremeve ne duhet të shpresojmë që Shqipëria dhe votuesit shqiptarë, ne duhet të shpresojmë që kjo shoqëri tejet dinamike, e cila ka një moshë mesatare shumë të re, të riprodhojë besimin dhe përkrahjen për institucionet më të rëndësishme që i bëjnë shoqëritë demokratike të funksionojnë. E them këtë sepse pas vitit 2005 pati sërish një digresion në zgjedhje, dhe pati sërish mosnjohje të rezultatit të zgjedhjeve, dhe, fatkeqësisht, bojkotim të institucioneve legjitime që duhej të qeverisin vendin për një legjislaturë ose më shumë. Pra, ne jo thjesht duhet të garantojmë zgjedhje të lira dhe të drejta për Shqipërinë, që ende po pret të angazhohet në marrëdhënie kontraktore për anëtarësim të plotë në BE, por duhet ta mundësojmë këtë zhvillim thelbësor, sepse tani është koha më e volitshme që të mobilizojmë potencialet tona kombëtare, politike apo civile, burimet tona ekonomike dhe kapacitetet tona njerëzore, në rrafsh vendi dhe në rrafsh rajonal, duke e përdorur pozitivisht faktin se më tepër se gjysma e shqiptarëve jetojnë jo brenda kufijve të vendit tonë - dhe fatmirësisht ata janë trajnuar si mos më mirë nga BE-ja dhe nga elitat politike të Shqipërisë dhe të vendeve përkatëse fqinje për të shërbyer si paqeruajtës dhe si paqe bërës - për të finalizuar procesin e konsolidimit të këtij vendi, që jo thjesht të mbijetojë në histori, por që të jetë mjaftueshëm konkurrent në riprodhimin e potencialeve tona dhe të vlerave tona, e sidomos të shpresës për brezat e ardhshëm. - Më lejoni t’ju pyes në mënyrë hipotetike, por gjithashtu në terma pak a shumë specifikë. Çfarë do të bënit ju ndryshe, nëse do të shërbenit sërish si kryeministër? Ç’politika specifike mendoni se duhet të ndjekë qeveria juaj? Unë e kuptoj atë që po thoni në lidhje me brezin e ri të shqiptarëve e kështu me radhë. Pra, konkretisht çfarë do të bënit ju? ­- Ajo ku unë dua që të fokusohem si prioritet madhor është sendërtimi, sigurisht me kon-

sensusin më të gjerë të mundshëm dhe brenda një suaze dhe audience jomilitanteske, të një kushtetute ekonomike të vendit, me konsensus në shkallë kombëtare dhe në bashkëveprim me partnerët tanë ndërkombëtarë, e cila do të sanksiononte një model zhvillimi ekonomik e kulturor bashkëkohor, që do të identifikonte fushat themelore të interesit, vlerat dhe kapacitetet themelore konkurruese që Shqipëria mund t’i ofrojë ndarjes ndërkombëtare të punës dhe ekonomisë së hapur globale. Gjithashtu ne duhet të finalizojmë dhe përfundojmë reformat që ende mungojnë, të cilat do të modernizonin gjithë shoqërinë, duke filluar që nga arsimimi me standardet e konkurrueshmërisë dhe vlerave globale të brezave të rinj, të punonjësve të rinj aktivë që hyjnë çdo vit në tregun e punës, si dhe të krijimit të aktorëve dhe faktorëve ekonomikë të aftë që të shërbejnë si partnerë të qëndrueshëm për sipërmarrësit globalë dhe investitorët e huaj, të cilët gjejnë në Shqipëri interes për nisma ekonomike e të tjera. Për shembull, ne mund të orvatemi të ftojmë klasën politike jo thjesht për të punuar së bashku në hartimin e kësaj kushtetute ekonomike të vendit për të ardhmen, por gjithashtu për të sendërtuar edhe një kornizë kushtetuese dhe institucionale që do ta garantonte dhe mbronte vënien e saj në jetë nga rotacionet politike. Ka nisma interesante rrotull nesh dhe në ekonominë globale, ku institucione mbi palët politike apo klienteliste japin verdiktin final, si dhe dritën jeshile për zgjidhjet më vendimtare që një vend dhe një komb ka nevojë. Le të themi, p.sh., kontrolli kombëtar i territorit urban për të shmangur iniciativat shkatërrimtare private dhe fragmentare e kështu me radhë. Pra, në vëzhgimin tim, klasa politike, duke punuar ngushtësisht me grupe dhe faktorë të tjerë interesi, që pa dyshim duhet të kenë fjalën e tyre në zhvillimin e Shqipërisë, duhet ta mbajë vendin të fokusuar mbi tri sektorë kryesorë të zhvillimit dhe riprodhimit, që janë: turizmi, manifaktura dhe, le të themi, prodhimi i ushqimeve organike. Këto janë kapacitetet më konkurruese që Shqipëria ka, në mënyrë që vendi të ofrojë dhe të përfitojë në ndarjen globale të vlerave dhe fitimeve. E thënë thjesht, ne mund ta ndihmojmë këtë pjesë të Europës Jugore që të integrohet dhe të rritet më shpejt, nëse, e para, turizmi i gërshetuar me industritë dhe shërbimet e kohës së lirë do të nxitet që të trefishojë GDP-në - sipas disa studimeve dhe ekspertizave nga më seriozet - duke prodhuar 60% të kësaj rritjeje. E dyta, manifaktura: kualifikimi dhe trajnimi i forcës aktive të punës në këtë drejtim mund të kontribuojë në trefishimin e GDP-së për më tepër se 25%. Dhe e treta, 15% e kësaj pasurie kombëtare të trefishuar do të krijohej nëse fokusohemi dhe bëjmë të mundur që burimet fantastike që i janë dhënë Shqipërisë


intervistë • E premte 5 prill 2013

nga Zoti dhe nga pozita e saj gjeostrategjike, të integrohen në kërkesën globale për ushqimin organik dhe për iniciativat ekologjike. - Le të kalojmë tani tek tema e programeve. Lejomëni t’ju pyes në lidhje me socializmin. Çfarë është socializmi europian sot, sidomos për shikuesit tanë amerikanë, por gjithashtu edhe për ata shqiptarë? Ajo që është kritika kryesore sot në lidhje me krizën europiane është se neoliberalizmi ka qenë një ideologji e dështuar, por më kujtohet se disa vjet më parë edhe socializmi, ndoshta i një lloji tjetër, ishte gjithashtu një dështim. Madje një dështim edhe më i madh sesa ky. Ku qëndron sot socializmi europian? Sa i dallueshëm është ai nga qendra e djathtë, nga konservatorizmi, nga neoliberalizmi? Çfarë e dallon, pra, socializmin? - Në vëzhgimin tim, ne nuk mund të çojmë kohën dëm duke u përpjekur të hulumtojmë apo të ristrukturojmë doktrinat dhe modelet klasike të debateve ideologjike ndërmjet së majtës dhe së djathtës, ndërmjet kapitalizmit dhe socializmit si sisteme, sepse që kur Bill Klinton dhe Toni Bleri u bashkuan me njëri-tjetrin dhe lëshuan një thirrje ndërkombëtare për solidaritet për “Rrugën e Tretë”, mendoj se shumë gjëra kanë ndryshuar në atë drejtim. Tani, sa u përket sistemeve socioekonomike, sigurisht që socializmi vdiq shekullin e kaluar. Këtu po hap kllapa, sepse ne kemi ende nevojë të kuptojmë më mirë dhe të angazhohemi në diskutime serioze në lidhje me modelin kinez, dhe sipas dimensioneve të tij, lidhur me avantazhet dhe disavantazhet e asaj që Kina po i tregon pjesës tjetër të botës. - Por edhe ekonomia kineze është nën tension dhe pritet të ketë probleme sociale. - Po, po nëse i referoheni ngushtësisht cilësimit zyrtar të Kinës, ajo që ju gjeni është një shtet - dy sisteme. Tani është e sigurt se socializmi dhe idetë, përvojat dhe doktrinat e tij përkatëse e kanë ndihmuar së tepërmi shoqërinë njerëzore që të përmirësohet gjegjësisht në aspektet e solidaritetit social, të drejtësisë sociale dhe për një rol më gjithëpërfshirës të shtetit në menaxhimin publik dhe harmonizimin e interesave të ndryshme, apo dhe në raportet globale ndërmjet Jugut dhe Veriut, midis vendeve të industrializuara dhe atyre në zhvillim. Kemi parë gjithashtu se qendra e djathtë apo doktrinat, formulat dhe zgjidhjet e dikurshme klasike kapitaliste janë moderuar dhe kanë përqafuar ide që shkojnë në drejtimin e një modeli të përzier, të një përqasjeje të integruar të problemeve tradicionale. Sigurisht, ka një krizë identiteti në të dyja kampet si globalisht, ashtu dhe në rajonin tonë, sidomos në Europë, gjë e cila do të thotë se edhe për shkak të recesionit apo krizës aktuale duket se idetë apo nismat e “Rrugës së Tretë” kanë humbur terren apo ndjeshmëri në

shkallë botërore. Unë besoj se kjo është rruga e zhvillimit të qëndrueshëm që duhet ndjekur. Për këtë besoj se duhen mbështetur kudo zgjidhje, jomilitante apo klienteliste, në rrafsh kombëtar dhe atë ndërkombëtar, me iniciativa gjithëpjesëmarrëse në gjirin e kombeve dhe klubeve të kombeve, pra të organizatave të ndryshme rajonale, që nga BRICS deri te BE-ja. Fatmirësisht, nuk ka model më të mirë sesa tregu më i madh në botë, cili është juaji, sistemi dhe realiteti konfederal i Shteteve të Bashkuara. Pra, unë besoj se një nga mesazhet më të rëndësishme, që gjithashtu mund t’u shërbejë Shqipërisë dhe shqiptarëve që të rriten, është thënia klasike aksiomë: ne të gjithë duhet të mendojmë globalisht dhe të veprojmë lokalisht. Të veprosh lokalisht ndërkohë që mendon globalisht, në Shqipëri do të thotë se me gjasë ne do të na duhet gjithashtu të iniciojmë një përmirësim final të kornizës sonë kushtetuese për të bërë të mundur që situata ende kritike dhe konfliktuale e kontrollimit dhe balancimit të pushteteve të kapërcehet një herë e mirë nëpërmjet krijimit të një senati. - Një senat? Një dhomë e lartë! - Një dhomë e lartë, e cila sipas të gjitha gjasave është një prej komponenteve të modeleve euroatlantike, që ne ende nuk e kemi përqafuar apo që ende nuk kemi arritur ta tresim. Filozofia ime është e bazuar në sa vijon: demokracive të reja, përfshirë këtu edhe faktorët shqiptarë, nuk u lejohet që të shpikin formula joeuroatlantike. Pra, iniciativat “novatore” që lindin për shkak të krizës apo të dështimeve politike, për shkak të konflikteve apo sfidave lokale, siç janë zgjedhjet, do të bënin që aktorët lokalë që ju keni identifikuar dhe përkrahur si partnerë në rajon dhe në Shqipëri të bënin hapa mbrapa, të devijonin drejt nacionalizmit. - Do të dilja pikërisht në këtë temë, por qëndrojmë për pak te ndryshimet politike apo kushtetuese. Pra, ju do të përkrahnit krijimin e një dhome të lartë, apo senatit? - Po! - Po lidhur me zgjedhjet presidenciale, si thoni, duhet të jenë zgjedhje direkte apo?… - Në këtë optikë, po. Përgjigjja ime është përfundimisht: po. Për shkak se ne kemi nevojë për institucione më autoritare, të cilat duhet të kenë po ashtu një mbrojtje kushtetuese për t’u larguar nga konfliktualiteti tradicional partiak, i cili periodikisht e shpie Shqipërinë drejt ngërçeve. Fatmirësisht, ngërçi më i fundit nuk ishte tejet dramatik, edhe pse pasojat e tij ishin të rënda. Nuk ishte si më 1997 apo në fund të vitit 1998, i cili pati gjithashtu ngjyresa ushtarake dhe ne nuk mund të kemi kurrë më një përsëritje të atyre ngjarjeve. Sigurisht, në

janarin e vitit të kaluar pati ngjarje dramatike, por ato nuk degraduan në kriza të rënda si në të kaluarën. Ne duhet të shpresojmë se vendi dhe shoqëria do të lëvizin në një etapë tjetër. Unë mendoj se qeveritë e zgjedhura legjitimisht nëpërmjet zgjedhjeve të lira dhe të ndershme duhet të administrojnë punët e përditshme të vendit, por shpresoj që zgjidhjet strategjike më vendimtare dhe të orientuara nga e ardhmja, për të cilat vendi ka nevojë, të implementohen dhe të prodhohen nga të dyja palët politike, nga të gjithë faktorët aktivë dhe grupet e interesit, të cilat mund të japin ndihmesën e tyre. - Siç e dini, një nga kritikat për Shqipërinë është situata politike tejet e polarizuar, që shpesh çon në ngërçe dhe bllokime, në zënka të brendshme dhe përqendrohet më shumë në beteja personalitetesh e jo në interesat kombëtare të Shqipërisë. A do të ketë Shqipëria një sistem shumëpartiak, apo ka filluar ta bëjë diçka të tillë? E shihni si të mundur diçka të tillë? Sa kohë do të nevojitet të realizohet? -E po kemi përvojë më shumë se 20-vjeçare me sistemin shumëpartiak. Siç e thatë edhe ju, gjendja karakterizohet nga konfliktualiteti i lartë dhe polarizimi. Ajo që na nevojitet, gjëja më jetësore dhe prioritare që duhet të mbështesim si thelbësore për vendin është një ndryshim i vërtetë, një zhvendosje rrënjësore nga filozofia aktuale e ballafaqimeve politike që bazohen në ide bizantine, apo të ballkanizuara… -Të ballkanizuara në sensin negativ? - Po, sigurisht, e kam fjalën për konceptin se duhet të asgjësohet armiku, kundërshtari apo opozita që fituesi të marrë e kontrollojë gjithçka, për të kaluar në filozofinë gjithëpërfshirëse “Win-win”, që është ideja dhe formula më e pakonkurrueshme e progresit dinamik në shoqëritë moderne. Unë jam i zhgënjyer që disa iniciativa që komuniteti im politik dhe unë personalisht kemi ndërmarrë në periudhën qendrore të historisë së demokracisë shumëpartiake në Shqipëri nuk u zhvilluan më tej, u bllokuan dhe pati kthime mbrapa shumë negative. Ne vendosëm drejtimin e opozitës në institucione që duhet ta bëjnë qeverisjen më të përgjegjshme e llogaridhënëse, si Kontrolli i Lartë i Shtetit, ose ndërmorëm iniciativa bipartizane, parlamentare dhe administrative, që paralelisht me menaxhimin rutinë të axhendës së qeverisë të përfshiheshin të gjithë faktorët dhe aktorët për zgjidhje strategjike dhe çështje madhore të zhvillimit dhe integrimit të vendit. Sot ecet mbapsht drejt kontrollit të të gjitha pushteteve nga njëra palë. Pyetja që shtrohet është: a është politika dhe shoqëria shqiptare aq e pjekur sa të realizohet diçka e tillë? Pa dyshim që po, ndaj edhe në këto zgjedhje duhet të mundësojmë një ndryshim të vërtetë dhe real, që do të marxhinalizonte emrat, politikanët dhe politikat e konfliktualitetit

dhe polarizimit të dhunshëm, që përçmohen publikisht, për të mos thënë janë famëkeqe. - Atëherë, është e rëndësishme që të rinjtë të përfshihen në politikë në nivel lokal, rajonal, kombëtar që të ketë ndryshime, që të kemi një brez të ri në politikë. Kjo është tepër e rëndësishme në një demokraci të re. - Është, por duhet trajtuar dhe menaxhuar në mënyrë serioze. Duhet institucionalizuar, duhet të mbrohet nga standardet e nevojshme dhe modelet demokratike, të cilët pikësëpari duhet të përvetësohen nga partitë politike. Po flas për përpjekjet e mia, që fatkeqësisht më pas u braktisën dhe u kthyen mbrapsht, me Partinë Socialiste në një periudhë 10-vjeçare, në të cilën arritëm të transformonim rrënjësisht ish-të majtën

»

07

komuniste në Shqipëri në një të majtë moderne, që u pranua natyrshëm si anëtare e Internacionales Socialiste. Të tilla ishin normat statutore, që ndalonin përqendrimin e autoritetit dhe mandateve të pushtetit politik në pak duar. Së dyti, praktika dhe norma rregullatore, që i bënin udhëheqësit, edhe pse të zgjedhur në mënyrë demokratike, më të cenueshëm ndaj zgjedhësve dhe, si rrjedhojë, edhe më të përgjegjshëm. Ndërkohë druaj se ndryshimet e fundit në Kushtetutën e vendit e sidomos sistemi zgjedhor që pasoi, nuk e ndihmuan Shqipërinë në këtë zhvillim dhe nuk e ndihmojnë aspak integrimin e brezit të ri, të aktivistëve me integritet, të mendjeve dhe kapaciteteve të reja në politikë. Se sistemi nuk pranon aktorë të pavarur, duhet të jesh shumë - dhe fatkeqësisht nuk ka një model tjetër - i organizuar për të konkurruar me kampet “ushtarake” ekzistuese, për të mos thënë klienteliste, që dominojnë skenën politike. Duhet të harxhosh një pasuri të tërë për t’u futur në tregun politik, që riprodhon korrupsion në vend. Korrupsioni në Shqipëri në këtë demokraci hibride, që mbetet e brishtë, fillon nga partitë politike. Cila është gjëja e parë në luftën kundër korrupsionit? Pa dyshim që është transparenca e financimeve informale që përdorin partitë për të marrë kontrollin e pushtetit, prandaj bllokojnë njëra-tjetrën dhe si rrjedhojë, edhe vendin. Njerëzit e dinë sa degraduese dhe shkatërruese janë të gjitha këto gjëra dhe fenomene. Njerëzit e dinë mirë dhe janë më përgjegjës se personat që po e drejtojnë aktualisht këtë sistem, se çka po shkakton ngërçe, stanjacion në Shqipëri. E para është informaliteti në kapërcyell të legjitimitetit, që pret një përgjigje nga ana e shtetit ligjor; lidhjet jokorrekte mes politikës dhe biznesit dhe sigurisht me krimin e organizuar. Ne duhet të ndihmojmë dhe angazhojmë brezat e rinj t’i japim një përgjigje dhe zgjidhje ndryshe realitetit ekzistues. Diçka e tillë s’mund të realizohet pa ta, s’mund të realizohet duke dëmtuar ata, sepse ne do vazhdojmë ta dëmtojmë të ardhmen e kësaj shoqërie dhe të kombit shqiptar. - A është Shqipëria gati të anëtarësohet në BE? Duhen plotësuar ende kushtet për të marrë statusin kandidat. - Praktikisht, jo vetëm potencialisht, përgjigjja është “po”, për mendimin tim. Disa reforma dhe faza të fundit duhen plotësuar, që do ta bëjnë një fakt të tillë jo vetëm më të kuptueshëm nga vetë Europa, apo nga komuniteti ndërkombëtar, por edhe do pranohej më mirë nga shqiptarët dhe faktorët shqiptarë. Mendoj se gjithçka duhet të fillojë nga politika, se politika po shkakton ngërçin dhe vonesat në procesin e një marrëdhënieje kontraktuale të nevojshme mes Shqipërisë dhe BE-së. Që të mund ta ndihmojmë politikën të lëvizë nga ai pozicion i rrezikshëm që po bllokon procesin, duhet të kthehem tek ato që thashë, çka është e domosdoshme për vendin: të veprojmë në mënyrë jopartiake dhe të punojmë bashkërisht për të vënë në zbatim një axhendë integrimi, reforma jetësore, që ende mungojnë, që vendit i nevojiten për të finalizuar procesin e zhvillimit të kapaciteteve kombëtare për bashkëjetesë dhe integrim në BE. Sigurisht që kemi potenciale, sigurisht që kemi përvojë, sigurisht që kemi tradita. Duhet të gjejmë një model tjetër për të integruar vlerat tona, që të mbijetojmë si një nga vendet e BE-së. Duhet të jemi konkurrues dhe të ofrojmë vlera, jo vetëm të marrim. Në thelb është i njëjti proces që e ndihmoi Shqipërinë të anëtarësohej në NATO dhe të zhvillohej nga një vend që konsumonte siguri e mbrojtje komunitare, në një vend që kontribuon në sigurinë globale. - Kemi ardhur në fund të pyetjeve. Flasim për ambiciet dhe aspiratat tuaja personale. I vetmi post që nuk keni mbajtur është ai i presidentit të Shqipërisë. A i keni ende këto aspirata dhe, siç e thotë shprehja, “do vdisni i kënaqur nëse e ushtroni edhe këtë post”? - Dashtë Zoti, përgjigjja është: po. Edhe pse nuk është zyrtarizuar ende, unë ndihem vital për shkak të mbështetjes së gjerë të publikut, gjë që pa dyshim është domosdoshmëri për një kryetar shteti efikas që të ushtrojë autoritetin e vet. Nëse do të vazhdojë si më parë, një zgjedhje partiake, një nga anëtarët e mazhorancës ose një individ i paidentifikueshëm që do të gjejë mbështetje të nënkuptuar të të dyja palëve, se është i paaftë, ai nuk ka të ardhme. Me kandidim ose jo, me fitore ose jo, unë do të vazhdoj të shërbej me këtë filozofi që shpjegova.


08

« EKONOMI

E premte 5 prill 2013 • ANALIZA E RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL PËR TREGUESIT NË BOTË

Rimëkëmbje ekonomike në gjysmën e dytë të vitit “Likuiditeti global, i dobishëm për klimën e investimeve” Analistët e Raiffeisen Bank International AG (RBI) shpresojnë për një rimëkëmbje ekonomike në gjysmën e dytë të këtij viti. “Aktiviteti ekonomik në Evropë dhe në SHBA mbetet i ngadaltë. Megjithëse treguesit si ISM dhe indeksi ifo tregojnë vazhdimisht për një ndjesi më të mirë midis kompanive, përmirësimi duhet ende të konfirmohet nga fakte të forta siç janë udhëzimet e reja”, - tha Peter Brezinschek, Kreu i Raiffeisen Research. Megjithatë eksperti i Research është i sigurt. Edhe përpara mesit të vitit, eksportet neto do të sjellin shenjat e para të rritjes

ekonomike dhe do të stimulojnë investimet. Tregu i fuqishëm i punës dhe zhvillimet pozitive të pagave për punonjësit në vendet kryesore të Eurozonës rreth Gjermanisë janë argumente të mëtejshme që çojnë në një trend rritës të konsumit privat. “Rënia e normës së inflacionit në 2013 do të hapë më shumë mundësi për përfitime në të ardhurat reale. Efektet në të ardhura ende priten të fillojnë të luajnë një rol nga 2014 e në vazhdim”, - tha Brezinschek. Parashikimi i këtij viti për GDP në Eurozonë duket i varfër në një vështrim të parë, me performancë negative në prog-

nozën me minus 0.% duke qenë se gjysma e parë e vitit mund të kalojë në mënyrë kaotike. Në tërësi, trendi i përgjithshëm në 12-18 muajt e ardhshëm duhet të jetë më i lartë. Divergjenca në aktivitetin ekonomik brenda Eurozonës ka mundësi të zgjasë pak. Nga ana tjetër likuiditeti global është i dobishëm për klimën e investimeve. Sa kohë që treguesit kryesore nuk bien sërish si në 2012, zhvillimet pozitive në çmime do të vazhdojnë. Faktorët e riskut mbeten formimi i qeverisë në Itali, model i ardhshëm i biznesit në Qipro dhe rezistenca në ecjen përpara me reforma në Francë.

MAGJISTRATËT SEKUESTRUAN 88% TË SHUMËS SË BLLOKUAR

Pastrimi i parave, në 2012 janë bllokuar mbi 160 milionë lekë Brikena Dervishaj

M

bi 160 milionë lekë janë bllokuar përkohësisht nga Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave në vitin 2012, shifër kjo që ka ardhur në rritje në katër vitet e fundit. Por akoma më efikas ka qenë bashkëpunimi me sistemin gjyqësor, pasi magjistratët kanë sekuestruar 88, 3 për qind të shumës së bllokuar nga DPPP-ja. Në raportin vjetor të këtij institucioni vlerësohet se ky bashkëpunim ka bërë që katër vitet e fundit urdhart e bllokimit të DPPP-së, janë shoqëruar me vendime sekuestro për mbi 75 për qind të rasteve. Në rastet e nxjerrjes së urdhrave të bllokimit, DPPPja ka njoftuar në kohë me të gjitha detajet e nevojshme organin e akuzës me qëllim që brenda afatit 72 orësh të vlefshmërisë së urdhrave të kenë mundësi për të kryer vlerësim dhe marrje të masave të sekuestros, preventive. Kështu, rezulton se ka një rritje të shumës totale të bllokuar nga ana e DPPP-së krahasuar me 2011, por një ulje të numrit të bllokimeve nga 23 në vietet 2009 dhe 2010, në 13 raste në 2011 dhe në 8 raste për 2012. Aktiviteti Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave është një njësi inteligjence e tipit administrativ, pa kompetenca hetimi, megjithatë mbi bazë të burimeve të hapura apo konfindenciale ka arritur të përcaktojë lidhjen me veprën e origjinës të produktit kriminal për 88% të rasteve të referuara. Sipas raportit, rezulton se trafikimi i lëndëve narkotike ashti si edhe në vitet e mëparshme vijon të jetë vepra penale kryesore nga ku kanë rrjedhur paratë në proces pastimi. Sipas raportit në 2012, vihet re se një peshë relativisht të lartë zënë veprat penale në fushën e mashti-

RAPORTIMET Reduktimi i parasë fizike në ekonomi dhe zhvillimi i sistemit bankar në vend i rendit bankat si subjektet e para dhe kryesore në listën e subjekteve që kanë raportuar transaksione mbi pragun. Ecuria e raportimeve ka pasur dinamikën e vet, në varësi të ndryshimeve ligjore, por gjithësesi trendi i raportimeve ka qenë në rritje pothuajse gjatë gjithë kësaj periudhe e deri në hyrjen në fuqi të ndryshimeve ligjore të fundit, sipas të cilave ndonëse ulet pragu i raportimit të transaksioneve në cash, është hequr detyrimi për raportim të transaksioneve të vlerave. Numri i transaksioneve fizike nga viti 2010 në 2011 ka rënie të ndjeshme dhe për periudhën në vijim deri në vitin 2012 ndonëse vlera e pragut të raprotimit është ulur me 33 për qind nga 1 500 000 në 1 000 000 lekë, rritja e numrit të raportimeve në para fizike është vetëm 12 për qind.

Fierza afër kuotës maksimale, shkarkimet probleme në zonë Reshjet e ditëve të fundit kanë detyruar hapjen e portave në HEC-et e Ulzës dhe Shkopetit, si dhe në Koman dhe Vaun e Dejës. KESH gjatë ditës së djeshme ka shkarkuar në mënyrë të kontrolluar vetëm nga hidrocentrali i Vaut të Dejës mbi kaskadën e Drinit, në 800 m3/s. Aktualisht Fierza ka arritur nivelin e 294.5 metrave, ndërkohë që kufiri maksimal i lejuar është 296 metra. Edhe në këtë zonë sipas KESH-it shkarkimet nuk rrezikojnë përmbytje të reja. Sipas të dhënave që raporton KESH niveli i hidrocentraleve është pak metra nën pikën maksimale të tyre. HEC i Koman aktualisht ka nivlein 174.m, ku prurjet janë 400 m3/s, shkarkimet janë ndalur. Komani e ka nivelin maksimal 176 metra. Ndërsa HEC Vau i Dejës ka arritur në nivlein 75.54 m, prurjet anësore janë 400 m3/s dhe shkarkimet janë 800 me3/sek. Pika maksimale e Vaut të Dejës është 76 metra. Situata e rënduar që është krijuar prej 20 ditësh nga përmbytjet, ka vështirësuar lëvizjet në komunat Ana e Malit, në fshtarat Obot, Goricë dhe Muriqan. Në zonën e përmbytur janë rreth 350 shtëpi të izoluara nga uji.

Rritje e lehtë e punësimit në privat në 2012, ulet në shtet Tregu i punës gjatë tremujorit të katërt 2012 përjetoi një rritje të lehtë. Instituti i Statistikave raproton se punësimi total u rrit me 0.5 %, krahasuar me 3-mujorin paraardhës dhe me 1.7% krahasuar me të njëjtin 3-mujor të një viti më parë. Kjo rritje u shkaktua nga rritja e numrit të të punësuarve në sektorin privat jo-bujqësor. Ndërsa në sektorin privat jo-bujqësor punësimi u zgjerua me 2 % në periudhën 3-mujore dhe rreth 6.7% në terma vjetorë, në sektorin shtetëror punësimi mbetet i qëndrueshëm me një rënie të lehtë në terma vjetorë rreth 0.4%. Numri mesatar i të papunëve të regjistruar, gjatë tremujorit të katërt 2012 është 141,755, ndërsa numri mesatar i të papunëve që përfitojnë pagesë papunësie është 9,038. Shkalla e papunësisë së regjistruar në tremujorin e katërt 2012 është 12.82 për qind. Niveli mesatar i ndihmës së pjesshme ekonomike është 3,390 lekë ndërsa niveli i ndihmës ekonomike të plotë është 4,195 lekë. Paga minimale në shkallë vendi është 21,000 lekë, ndërsa niveli bazë i pagesës së papunësisë është 6,850 lekë.

Dy muajt e parë, kredia e re në rënie për të gjitha valutat Indiciet për rastet e referuara në mbi 85% të tyre janë të bazuara në raportimet e subjekteve, ku 69% e zënë raportet e aktiviteve të dyshimta. RAD, që kanë shërbyer si bazë për referime, janë dy herë më shumë se në 2011-ën. Nga 205 referime në vitin 2012 për 142 prej tyre ose 69% indicie ka qenë nga RAD, kurse në 2011, raste të referuara RAD kanë qenë indicie për 70 prej tyre ose 33%. Kjo dëshmon funksionimin e sistemit parandalues në vend. meve, falsifikimit, evazionit fiskal dhe korrupsionit. Këto të dhëna për veprat mëmë të rasteve të referuara, janë individualizuar edhe në kuadër të vlerësimit kombëtar të riskut. Për 56 për qind të rasteve të

Bashkëpunimi me strukturat e Policisë së Shtetit ka ardhur në rritje në 2012. Sipas raportit, në krahasim me vitin 2011, ka një rritje të kërkesave në kuadër të procedimeve penale apo investigimeve policore. Nga 114 referime të kryera nga Drejtoria e Policisë së Shteti për veprën penale të pastrimit të parave, 70% kanë indicie informacionet e DPPPP-së. Policia e Shtetit ka sekuestruar llogari bankare dhe asete pasurore me vlerë totale 12 900 000 euro.

referuara vepra penale mëmë nuk kaqenë e mundur të përcaktohet. Megjithatë ekspertët e DPPPP-së, evidentojnë se analiza e thelluar financiare ka konkluduar se fondet e qarkulluara nuk kanë pasur burime të

ligjshme, veprimet financiare kanë pasur anomali të dukshme, qëllimi ekonomiko-ligjor ka qenë bindshëm i dyshimtë, duke pasur ngjashmëri të theksuara, me tipologjitë e njohura ndërkombëtare.

Kredia e re për dy muajt e parë të vitit është në rënie, në të gjitha valutat. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë konfirmojnë se kredia në lekë në dy muajt e parë të vitit kishte vlerën e 11.8 miliardë lekëve, me një rënie prej 15% kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar. Kredia në euro ishte 104.7 milionë euro, me një rënie 9.5% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Në rënie akoma më të thellë ishte kredia në dollarë amerikanë, që për dy muajt e parë të këtij viti 12 milionë dollarë, me një rënie 85% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Nga ana tjetër rritja e kredive me probleme ka shtuar ndjeshëm shpenzimet për provigjione. Në rastin e bankave të veçanta, kjo ka shkaktuar humbje financiare dhe ka ulur kapitalizimin, duke i frenuar në dhënien e kredive të reja. Rregullorja e Bankës së Shqipërisë që ul kërkesën për kapital në rast të rritjes së kredisë në vend me të paktën 4%, ndihmon ndjeshëm ato banka që mund të kenë pasur një nivel të mjaftueshmërisë së kapitalit pranë minimumit të detyrueshëm rregullator.


»

AKTUALITET • E premte 5 prill 2013

Gjykata e lë në “arrest shtëpie”

Byzykyk me çip pedagodut të kapur për korrupsion Pedagogu i Inxhinierisë së Ndërtimit, i arrestuar dy ditë më parë me akuzën e shfrytëzimit të detyrës për korrupsion, do të jetë i pari që do të provojë byzylykun

me mikroçip. Kjo do të ndodhë pasi Gjykata e Tiranës vendosi masën e arrestit shtëpiak për Eduard Isufin, 62-vjeçarin për të cilin policia tha se arrestimi i tij ishte

kryer me një vendim gjykate me kërkesë të prokurorisë. Mësohet se pedagogu iu merrte studentëve 20 mijë lekë të reja në këmbim të notës në provim. Arresti shtëpiak i mbikëqyrur me çip do të futet në zbatim për herë të parë. Arresti shtëpiak me çip ishte edhe kërkesa e prokurorisë për pedagogun 62-vjeçar.

Artan Gjergji në polici

Aksidentoi këmbësoren, kreu i AKU-së në procedim penal Ditën e djeshme është njoftuar nga Policia e Tiranës se ka nisur procedim penal për drejtorin e AKU-së Artan Gjergji. Sipas burimeve të policisë bëhet e ditur se

kreu i Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, para 3 ditësh, ka aksidentuar një këmbësore, në qendër të Tiranës, përballë Muzeut Kombëtar. Drejtori i AKU-së Gjergji po

09

udhëtonte me mjetin e tij me targa TR5003T në momentin që ka përplasur shtetasen G. Pëllumbi. Sipas policisë, drejtori i AKU akuzohet për shkelje të rregullave të qarkullimit ndërsa mësohet se po procedohet në gjendje të lirë. Ndërkaq, këmbësorja e aksidentuar ka marrë ndihmën shëndetësore dhe është jashtë rrezikut për jetën.

6 VRASJET, FRROKU RRI NË GREQI, DËSHMON NIPI I XHAKJES, DAJTI SHTYHET

Risi dhe zhgënjime në 3 gjyqet për vrasjet e 3 kryekomisarëve Mariglen Mullai

N

ë tri gjyqet e 3 të akuzuarve për vrasjen e 6 policëve, tri prej tyre kryekomisarë, pati disa zhvillime që priteshin, siç ishte vijimësia e shtyrjeve të seancave për Dritan Dajtin. E papritura u mësua në Selanik, ku fatin e Arben Frrokut do ta vendosë Gjykata e Lartë. Një tjetër risi ishte dëshmia e nipit të Ilir Xhakjes dhe vëllait të tij dje në Gjykatën për Krime të Rënda. Dajti akuzohet se vrau 4 policë më 2009-ën në Durrës, te pista “Iliria”, ku njëri ishte kryekomisar, ndërsa mbi Frrokun rëndon akuza e vrasjes së kryekomisar Dritan Lamaj, pak javë në parë, pranë shtëpisë së tij. Ndërkaq, Xhakja akuzohet se vrau kryekomisarin e Shijakut, Adem Tahirajn, vitin e kaluar, në një postbllok policie. Dajti!?, s ka avokat Asnjë avokat që ndodhet në listën e Dhomës Kombëtare të Avokatisë së Tiranës nuk e merr përsipër mbrojtjen ligjore të Dajtit. Të fundit që refuzuan të marrin në mbrojtje Dajtin, janë dy titullarët më të lartë të Dhomës Kombëtare të Avokatisë. Kryetari Maksim Haxhia dhe zv/kryetari Fatmir Brraka, edhe pse ishin caktuar kryesisht nga Gjykata e Krimeve të Rënda për mbrojtjen e Dritan Dajtit, ata nuk u paraqitën në gjyq. Sipas gjykatës, Haxhia dhe Brraka nuk e marrin përsipër mbrojtjen e Dajtit, duke e cilësuar caktimin e tyre në shkelje të ligjit për shkak se emrat e tyre nuk ndodhen në listën e avokatëve kryesisht. Dhoma Kombëtare e Avokatisë ka shpërndarë një njoftim zyrtar, ku e cilëson Gjykatën e Krimeve të Rënda si të dështuar dhe të paaftë për kryerjen e detyrës, ndërsa Dajti, përsëriti kërkesën që Gjykata t’i caktojë një avokat mbrojtës për të vazhduar normalisht procesin gjyqësor. Ndërkaq në një ragim zyrtar Krimet e Rënda shprehen se “Gjykata mbi bazën e kërkesës së të pandehurit ka caktuar avokatë kryesisht nga lista e avokatëve, 42 avokatë nga kjo listë kanë refuzuar paraqitjen para Gjykatës, 140 seanca nga ky proces janë shtyrë për shkak të mosprezencës

Grabitjet në Paskuqan

Pranga “bandës” të mitur e adoleshentë, vidhnin shtëpi Tri adoleshentë dhe një i mitur u arrestuar nga Komisariati nr.5, pasi akuzohen për disa grabitje shtëpish dhe lokalesh, kryesisht në Kamzë dhe Paskuqan. Kështu, në pranga ra 16-vjeçari S.D, lindur në Kukës, dy 17-vjeçarët F.Mikli e E.Salia dhe 13-vjeçari B.M, të gjithë banues në Bathore. Policia tha se kapja e tyre u bë pasi më datën 3 prill të këtij viti, rreth orës 00.20, kanë vjedhur lokalin e një shtetasi në Paskuqan. Në momentin e kapjes atyre ju gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një televizor plazma i markës “Haier” dhe një palë doreza plastike. Ndërkaq, policia tha se janë autorë të vjedhjeve të disa banesave të shtetasve A.B, Xh.D, I.P, S.H dhe L.P, ngjarje të ndodhura nga 22 shkurti deri më 27 mars të këtij viti. Po ashtu dyshohet se kanë vjedhur lokalin e shtetasit L.B, ngjarje kjo e ndodhur më datën 1 prill 2013. U kryen te gjitha veprimet e duhura proceduriale, ndërsa materialet për këto ngjarje i janë dërguar prokurorisë për hetime të mëtejshme.

Ngjarjet në Tiranë

Sherre, kanosje e armë pa leje, në polici disa persona

Dritan Dajti

Arben Frroku

Ledjo Krasnaj

së avokatëve dhe 19 të tjera me kërkesë të avokatëve. Për 207 seanca me radhë, Gjykata ka hapur këtë proces gjyqësor dhe ka qënë e detyruar ta shtyjë. Lista e avokatëve kryesisht në shumë raste nuk është e saktë, nuk ka adresa dhe numra kontakti. Gjykata ka kërkuar procedime për 42 avokatë, por për asnjë prej tyre nuk është kthyer ndonjë përgjigje nëse është shqyrtuar apo jo në Këshillin Drejtues të Dhomës së Avokatisë. Në këto kushte, në pamundësi për të zhvilluar një proces të rregullt ligjor, gjykata e Krimeve të Rënda, kërkon nga Dhoma e Avokatisë Tiranë dhe Dhoma Kombëtare e Avokatisë të përmbushin detyrimet e tyre ligjore për të siguruar një listë efektive të saktë dhe me kritere të përcaktuara qartë të avokatëve kryesisht si dhe të shqyrtojnë ankesat e Gjykatës për sjellje joprofesionale të avokatëve që refuzojnë të zbatojnë vendimet e Gjykatës. Shtyrjet e njëpasnjëshme të këtij procesi nuk janë më pergjegjësi e kësaj Gjykate”

stradimin e tij në Shqipëri, pasi dëgjoi pretendimet e të pandehurve, trupa gjyqësore vendosi që të kalojë çështjen në Gjykatën e Lartë Greke të Athinës. Vetëm ajo do të vendosë për ekstradimin ose jo të Arben Frrokut dhe Jak Jakut, i cili u arrestua bashkë me biznesmenin në një hotel në Selanik. Avokati i Frrokut, Makis Kaftopulos tha se kjo është një akuzë politike që i bëhet klientit të tij, teksa pretendon se “të dhënat në dosjen e ardhur nga Shqipëria për klientin e tij, janë të pabaza dhe të pavërtetuara”. Vëllai i Arben Frrokut, Mark Frroku e cilësoi si një fitore kalimin e çështjes në Gjykatën e Lartë. Sipas tij, provat e paraqitura nga akuza për fajësinë e Arben Frrokut dhe Jak Jakut, nuk qëndrojnë, ndërsa hedh dyshime se kjo ngjarje ka prapavijë politike. Nga ana tjetër, Arben Frroku, shprehet se ka prova që vërtetojnë pafajësinë e tij në krim, siç janë pamjet filmike, apo qeliza e telefonit celular dhe nuk heziton të thotë se në dosjen ndaj tij ka vetëm sajime dhe aludime nga ana e prokurorisë. Pala shqiptare kërkon ekstradimin e Frrokut, pasi dyshon se është autor i krimit të rëndë të ndodhur mbrëmjen e 24 shkurtit 2013, në zonën e “Vasil Shantos”, ku kryekomisar

Lamaj, që për një kohë të gjatë ka mbajtur detyrën e shefit të Komisariatit nr.6 në Tiranë, u qëllua për vdekje me breshëri automatiku.

Frroku rri në Greqi Gjykata e Selanikut zhvilloi dje seancën gjyqësore në ngarkim të Arben Frrokut, i dyshuari kryesor për vrasjen e komisarit Dritan Lamaj. Për ek-

Nipit i Xhakjes flet Ledjo Krasnaj, nipi i të pandehurit Ilir Xhakja njihet nga prokurorinë si personi që nisi sherrin mes dajës së tij dhe kryekomisarit Adem Tahiraj. Në Gjykatën e Krimeve të Rënda, 17-vjeçari dëshmoi duke thënë se “Ka qenë pasdite, kur sapo dola nga berberi një makinë policie më ndaloi. Isha me makinën e dajës, pa targa dhe me xhama të zinj. Policët ishin civile dhe më bllokuan makinën. Në atë moment erdhi daja Ilir Xhakja, që filloi të debatoje me njërin prej tyre. Dy policët e tjerë nxorën pistoletat dhe i mbushën. Unë nga frika ika me vrap nëpër fushat aty pranë, ku edhe dëgjova disa të shtëna”. Më pas, togat e zeza dëgjuan dëshminë e vëllait të pandehurit, shtetasin Fatbardh Xhakja. Ai rrëfeu ngjarjen sipas versionit të vetë Ilir Xhakjës. Sipas tij, Iliri nuk i kishte njohur policët pasi ishin civilë. Pas një debati për makinën, tre civilët kishin nxjerr pistoletat, por Xhakja kishte arritur të qëllonte njërin prej tyre nga frika se do e vrisnin.

Disa “sherrxhinj” janë proceduar dje nga Policia e Tiranës, ndërsa është kapur edhe një person me armë. Kështu, filloi procedimi penal në ngarkim të shtetasit V.Spasi, 24 vjeç, banues në Tiranë. Në vendin e quajtur rruga “Shaban Bardhoshi”, brenda ish-Kombinatit ai ka kanosur për motive banale, shtetasen L.D, 21 vjeçe, lindur e banuese në Tiranë, e cila ka bërë kallzim penal. Ndërkaq, filloi procedimi penal në ngarkim të shtetasve D.Peti, 49 vjeç, lindur e banues në Sauk dhe djalit të tij I.Peti, 29 vjeç. Ata akuzohen se kanë goditur dhe me pas thyen xhamat e zyrës në pronësi të shtetasit A.B, 41 vjeç, lindur dhe banues në Laprakë. Sakaq, nga policia është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit H.Haldeda, 47 vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Kamzë, sepse në banesën e tij në fshatin Laknas ka patur një konflikt dhe nga kontrolli i ushtruar në shtëpi iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pushkë, model 56 me 7 copë fishek, që ai i mbante pa leje.

Vjen Ardian Ylli

Kryeprokurori prezanton kreun e Prokurorisë Fier Prezantimi i prokurorëve të rretheve nga Kryeprokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, ka vazhduar edhe dje. Kësaj radhe Llalla ka prezantuar kryeprokurorin e Fierit Ardian Ylli. Ky i fundit ishte me detyrë i komanduar si kryeprokuror i Beratit. Ish-kreu i Prokurorisë së Beratit ka zëvendësuar kryeprokurorin e Fierit Besnik Cani. Sipas burimeve bëhet me dije se Cani do të emërohet kryeprokurore në rrethin e Shkodrës. Pas prezantimit në Prokurorinë e rrethit gjyqësor Fier, Llalla nuk është prononcuar. Ditët e fundit kryeprokurori ka prenzantuar prokororët në rrethe si dhe ka kërkuar luftë kundër krimit të organizuar, trafiqeve dhe korrupsionit.


10

« opinion

E premte 5 prill 2013 •

Lëvizjet e Ramës rilindje apo regres?

P

Nga Najada SELMANI

yetja që më ka shqetësuar së fundi ka lidhje me zhvillimet më të reja politike, kryesisht me marrëveshjen më të re. Cila është pika më e fortë e “Rilindjes” së socialistëve, pasi dhe atë që nisën si rilindje e bitisën me regres, ose kthim pas, në shqip, duke bërë aleancën PS-LSI, aleancë kjo e kontestuar edhe nga një pjesë brenda tyre? Si mund t’i besojnë sot shqiptarët “Rilindjes” së socialistëve, kur kreu i saj bëhet palë përmbi asnjë moral, asnjë nder, asnjë fjalë me mend të të urtëve të partisë, me njeriun që e shau, degjeneroi, i nxori video korruptive e mijëra akuza të tjera? Si mund të pretendojë Rama sot që të rilind shqiptarët dhe Shqipërinë nga keqqeverisja e Berishës, pasi, tekefundit, Meta vetë ka vite që ka qenë palë e kësaj qeverisje të kontestueshme nga PS-ja? Rama doli në medie një ditë pas konfirmimit të koalicionit duke bërë autokritikë, duke thënë se kjo nuk është marrëveshje mbi moral, mbi Bibël e Kuran e ku di unë çfarë tjetër. Po a mendoi Rama nëse është koalicion mbi interesat e shqiptarëve dhe të Sipërisë? Jo. Ka kohë që shprehet se shqiptarët duhet të shpëtojnë nga një e keqe e madhe, se synimi i shqiptarëve është që më 23 qershor të zhdukin Berishën e të tilla si këto. Rama duhet të bëhet politikan tani në fund të jetës së politike. Ai duhet të flasë me gjuhën e politikanit të paktën, mirë që me gjuhën e nderit nuk flet dot. Një lider partie, aq më tepër lider i partisë më të madhe opozitare në vend, nuk mund të flasë me gjuhë gjithëpërfshirëse. Përkundrazi, duhet të flasë me detaje, veçanti, prova, fakte dhe me emra konkretë, duke qenë se jemi në prag të fushatës elektorale. Ai thotë se shqiptarët duan të heqin qafe Berishën. Gabohet rëndë, duhet të thotë: “Unë dua të heq qafe Berishën!” Ose më e shumta duhet të artikulojë se Partia Socialiste dhe mbështetësit e saj duan të heqin qafe Berishën. Ai thotë se shqiptarët janë të pakënaqur nga kjo qeverisje. Gabohet! Duhet të artikulojë: “Unë jam i pakënaqur nga kjo qeverisje.” Ose duhet të rithotë se

“Partia Socialiste dhe socialistët janë të pakënaqur nga kjo qeveri”. Një lideri si puna e tij nuk i falet që të harrojë, sepse në ata shqiptarë që ai i llogarit si mosdashës të Berishës janë edhe mbështesim demokratë, të cilët kanë votuar 8 vjet rresht në mazhorancë për mazhorancën. Janë edhe ata shqiptarë që bënin nga 12 orë rrugë para vitit 2005 për të vizituar të afërmit e tyre nëpër qytete të Shqipërisë, ndërsa sot bëjnë vetëm 2 orë. Janë ata shqytarë që trajtoheshin si kamikazë ambasadave për të marrë një vizë udhëtimi, aeroporteve duke u kontrolluar me lupë dokumentet, e doganave duke i përbuzur deri më një. Nuk besoj se zoti Rama do të rilindë në këtë mënyrë Shqipërinë. Ose bën gabim në artikulim, ose ka nevojë, në radhë të parë, të rilindë njëherë matematikën e tij në llogari të shqiptarëve, jo në llogari të ambicies së vet. Zoti Rama thotë se partia e tij ka një program qeverisës që deri më sot përveç taksës së famshme, e cila u kthye tashmë në barsoletë ndërmjet ekonomistëve dhe kompetentëve të këtyre punëve, nuk ka konkretizuar tjetër gjë. Shkon edhe nëpër shkolla, ku në mes të fjalimit për programin arsimor ia nis bashkëbisedimit me zogjtë majë pemëve. Cili është programi kryesor i Partisë Socialiste, programi i vërtetë i hedhur me laps në letër, e zezë mbi të bardhë? Jemi akoma në pritje. Zoti Rama nuk duhet të harrojë se shqiptarët boll kanë pritur 50 vjet me radhë nga pinjollë të sojit të tij. Muajin që shkoi Partia Demokratike nisi shpalljen e programit të saj, zhvilloi konventën e parë. Mirë apo keq, të gjithë panë dhe dëgjuan për 4 orë rresht në një transmetim të drejtpërdrejt programin e mazhorancës. Përveç shporrjes së Berishës, ku në mes të “Rilindjes” Rama regresivisht bën aleancë me Metën, cili është programi i tij në të mirë të Shqipërisë dhe të shqiptarëve? Kaq gjë ai i detyrohet në radhë të parë edhe vetes për t’i kthyer përgjigje. I detyrohet lodhjes së tij të madhe në opozitë për 8 vjet rresht që t’i japë përgjigje. Një përgjigje të sinqertë, ama! Njësoj si ato autokritikat publike që me naivitetin e një të porsalinduri di të bëjë vetëm ai.

Rama dhe marrëveshja me aleatët

B

raktisja që po i bën LSI-ja koalicionit qeverisës, ka nxjerrë në plan të dytë marrëveshjen e përfolur të PS-së me aleatët, pra me rreth 33 parti të ulura së fundi në tryezë. Optimizmi nga kupola rozë është i tejskajshëm dhe duket se nuk po e ha meraku për të tjerat. Shtrohet pyetja: si do të sillet Rama me aleatët e vegjël këtej e tutje? A do vazhdojë me po të njëjtën bujari dhe xhentilesë, apo do të bëhet kategorik, duke e ulur pjacën pa pyetur për ndonjë qejfmbetje? Në rastin më të keq, strategjia e futjes së miellit nga gryka dhe zbrazja nga cepat e grisur do të rezultonte pa efikasitet, madje fatale. Duke besuar se Rama do të dijë të luajë këtë herë me mend në kokë, le të përqendrohemi te thelbi i asaj që u cilësua “draftmarrëveshja për aleatët”. Marrëveshje që pritet, sipas të gjitha gjasave, të nënshkruhet gjatë ditëve në vijim, e cila edhe më herët është komentuar në forma dhe mënyra të ndryshme nga politikanët dhe specialistë të medieve. Lideri i PS-së shpesh me të drejtë është kritikuar, sepse nuk ka ditur ta materializojë fitoren numerike me vota të të majtëve për të qeverisur. Madje, edhe unë vetë kam qenë një ndër këta zëra. Është përfolur si konfliktual, autoritarist me të vetët, por dhe me aleatët, se nuk ka ditur të ndërtojë koalicion fitoreje; se dëshira për pushtet të pakufishëm e ka bërë të shpërfillë kërkesat e partive të vogla dhe nga kjo ka përfituar Berisha. Kësaj liste mund t’i shtosh plot e plot të tjera, të thëna dhe të pathëna, po kur masa kalohet dhe gjithçka shihet nën optikë të zezë, përfundimet janë pa dyshim të gabuara. Pas dy dështimesh në përballjet elektorale në udhëheqjen e PS- së, ja ku erdhi rasti që ai kërkon ta korrigjojë

Nga Luan KURTI

shënjestrën dhe të propozojë një formulë motivuese për aleatët, me qëllim maksimalizimin e votës. Përtej frustrimit dhe skepticizmit që na karakterizon në ambientin e infektuar politik ku jetojmë, le të shohim se cilat janë elementet e kësaj marrëveshjeje në praktikë dhe efektet që ato mëtojnë të krijojnë. Kur thuhet se për 500–1000 vota të fituara partive aleate do t’u jepet një drejtor në qark, kjo do të thotë se motivimi i strukturave përkatëse është disa fish më i madh. Në kushtet kur Kodi Zgjedhor është diskriminues për të vegjlit, të cilët, nëse nuk arrijnë numrin e votave për një deputet, humbasin të drejtën e përfaqësimit, alternativa e paraqitur shihet si një kompensim, si një mundësi rikuperimi, një rishpërndarje mbi baza të kontributeve dhe peshës reale të gjithsecilit. As më shumë e as më pak, kjo është skema e zgjedhjeve lokale, kur numri i madh i subjekteve dhe kandidatëve në garë parcelizon votën dhe fokusin kryesor e përqendron te këta të fundit dhe jo te siglat, duke sjellë një kompozim shumë më pluralist dhe dobiprurës të pushteteve në bazë në të gjitha nivelet. Pra, një lloj mazhoritarizmi i pastër (de facto) përballë proporcionalizmit partiak, që priret nga listat e mbyllura dhe kompetencat absolute të liderëve. Kjo veç të tjerash fut frymën e garës brenda strukturave dhe i bën ato më komplementare. Askush nuk mund të thotë sot se qeverisjet lokale nuk janë më demokratike dhe luajale sesa ato në nivel qendror. Pika e dytë e kësaj marrëveshjeje saktëson dhe beneficet për 5000–10000, deri 20000 vota në shkallë republike. Pra, në totalin e votave të fituara subjektit në fjalë i njihet e drejta e përfaqësimit edhe në qeverisjen qendrore me kapacitetet më të mira që disponon, me qëllim edhe të plotësimit të objekti-

vave elektorale dhe pikave të programeve që kanë paraqitur para elektoratit të tyre. Pra, thënë më qartë, votat njohin dy nivele përfaqësimi, duke krijuar një tablo shumë dinamike dhe gjithëpërfshirëse në raport me qeverisjen dhe vendimmarrjen e ardhshme. Kjo, veç të tjerash, kërkon të provojë peshën reale të secilit subjekt dhe e sjell garën brenda koalicionit në parametrat e kërkuar. Zërat që duan ta paraqesin pragmatizmin si shkatërrimtar, si bjerrje të moralit janë në kundërkohë, në kundërlogjikë, sepse programet janë bërë për t’u zbatuar nga njerëzit, grupet që i kanë propozuar, të cilët marrin meritat dhe përgjegjësitë sipas rastit dhe performancës që paraqesin, përndryshe mbeten utopi, kala me themele rëre. Ndarja e filozofisë, e ideve, e platformave nga ekipet qeverisëse nga testimi në terrenin konkret është punë pa bereqet. Teoritë ekonomike të Marksit apo të Adam Smithit u provuan në praktikë në jetën e përditshme dhe sot ne mund të flasim me kompetencë për secilën, për këtë apo atë sistem, me të mirat dhe të këqijat që prodhojnë. Më së fundi, këtë formulë të shpërndarjes së pushtetit midis aktorëve dhe faktorëve politikë nuk e kemi shpikur ne shqiptarët, mbetet vetëm ta zbatojmë me korrektësi. Natyrisht, nuk mund të ketë përkryerje. Çdo skemë, çdo propozim, çdo marrëveshje ka mangësitë e veta, që plotësohen gjatë rrugës. E rëndësishme është që një lider, një ekip synon ndryshimin, përpiqet ta rrokë atë në gjithë dimensionin, spektrin që përfaqëson, të pranojë sfidën pa u trembur nga zërat ndryshe, nga dyshuesit dhe skeptikët e çdo krahu. Në fund të fundit, për të zgjidhur një ekuacion mund të ketë disa rrugë, disa mënyra dhe çdo njeri ndjek atë që i duket më e përshtatshme. Vlerësimin me notë për më të mirin e jep populli me votë.


opinion • E premte 5 prill 2013

»

11

Meta - Rama

K

okëfortësia dhe arroganca në politikë zakonisht paguhen shtrenjtë. Në zgjedhjet e vitit 2005, një leksion për arrogancën e tij e pat marrë Fatos Nano, pasi që e pat nënçmuar shkëputjen e Ilir Metës dhe grupit që formoji partinë Lëvizja Socialiste për Integrim, e cila ia shkëputi PSsë një pjesë të elektoratit të majtë. LSI u bë shkak kryesor pse e majta humbi pushtetin. Pas dështimit në vitin 2015, Nano u detyrua që të japë dorëheqje nga kreu i PS-së, dhe nuk arriti që të kthehet në politikë aktive, edhe pse bëri disa përpjekje. Me pasojat e kokëfortësisë dhe arrogancës do të ballafaqohet edhe zëvendësuesi i Nanos në PS, Edi Rama. Paradoksalisht, Rama ka qenë politikani i cili gjatë fushatës parazgjedhore të vitit 2005 ishte distancuar nga miopia e Nanos në qasjen ndaj LSI-së dhe Metës, duke parashikuar se kjo do të ketë si pasojë humbjen e zgjedhjeve. Për të dëshmuar se e majta pa unitet nuk mund të ketë sukses, në zgjedhjet lokale të vitit 2007 Rama bëri koalicion me Metën dhe partitë tjera të së majtës për t’i fituar ato bindshëm. Por, pas suksesit të vitit 2007, kur Rama siguroi edhe mandatin e tretë si kryebashkiak i Tiranës, Rama do të bëjë gabimin e Nanos duke ushqyer bindjen se mund të bëhet lider i vetëm i së majtës edhe pa LSI-në. Ai besoji se ligji i ri zgjedhor që e akordoi me Sali Berishën, do të favorizojë PS-në, si partinë individualisht më të madhe në Shqipëri, si dhe lidershipin e tij, karshi rivalitetit që u shfaq në raport me Ilir Metën, i cili ishte kundër ligjit të ri zgjedhor. Në vitin 2009 strategjia e defaktorizimit të LSI-së dhe të Ilir Metës dështoi. Në vend që e gjithë e majta të futet nën ombrellën e PS-së dhe Ramës si lider i saj, LSI-ja arriti që të kalojë pragun zgjedhor dhe në zgjedhjet nacionale fitoi 4 mandate që do të bëhen decizive për mbetjen e PD-së dhe Sali Berishës në pushtet. Koalicioni i PD-së pat fituar rrafsh gjysmën e mandateve, 70 deputetë, kurse PS-ja 66, dhe 4 mandatet e LSI-së edhe nëse do të përcaktoheshin për t’u bashkuar me të majtën, nuk do të kishin efektin dhe Meta vendosi që të bëjë koalicion me Berishën.

Nga Shkëlzen Maliqi

Pas dështimit të vitit 2009 Rama ka insistuar shumë kohë në parregullsinë dhe vjedhjen e votës duke organizuar protesta dhe greva, por nuk arriti që të rihapën dhe rinumërohen votat kontestuese. Në këtë periudhë animoziteti mes Ramës dhe Metës thellohet dhe duket i pakapërcyeshëm, sikurse edhe ribashkimi i votës të së majtës konsiderohej si mision i pamundur. Në këtë atmosferë të mosunitetit do të mbahen edhe zgjedhjet lokale të vitit 2011, ku Rama vendosi që të garojë për postin e kryebashkiakut të Tiranës edhe për të katërtën herë. Kësaj here Rama mori edhe një leksion ndëshkues për kokëfortësi dhe arrogancë, sepse serish nënçmoi faktorin LSI, që në një garë tejet të baraspeshuar si “fotofinish” ku vendimtare u bënë një grusht votash, fitues doli Lulëzim Basha i PD-së. Ndonëse edhe këtë humbje Rama e priti me hidhërimin e “vjedhjes së përsëritur”, pasi Basha e siguroi fitoren pas rivlerësimit të disa dhjetëra votave kontestuese në forumin e KQZ-së ku PD-ja kishte mazhorancën, ai pas disa muajsh do të bëjë një reflektim serioz të gabimeve vetanake që edhe i kanë mundësuar ‘skemat e vjedhjeve’. Në rastin e Tiranës ka qenë evidente se përparësia

e madhe që e ka pasur Rama në tri garat e para është shkrirë pasi që i kanë ikur votat e LSI-së. Pas kongresit të PS-së në nëntor të vitit 2011 Edi Rama ka bërë kthesën strategjike duke e ndërprerë politikën e protestave dhe konflikteve, i kthen deputetët e PS-së në Kuvend, dhe rifillon dialogun dhe afrimin me të gjitha forcat politike të majta, duke përfshirë këtu edhe gjetjen e formulës së pajtimit me Ilir Metën. Në vigjilie të zgjedhjeve të përgjithshme që do të mbahen në qershor, LSI-ja ka vendosur që të dalë nga koalicioni me PD-në dhe këto ditë pritet shpallja e koalicionit të madh të majtë, PS-LSI, që do të përfshijë edhe shumë parti dhe grupe tjera të së majtës. Një koncentrim i tillë i forcave të majta nuk ka ndodhur prej kohësh. Dhe kjo manovër që nuk vjen në momentin e fundit, por në kohën duhur dhe që sinjalizon se është përgatitur gjatë dhe i ka edhe bazamentet e orientimeve programore, paralajmëron se e majta në qershor do të konkurrojë fuqishëm për të rimarrë pushtetin pas 8 vitesh. Ky koncentrim i partive të majta, krahas çarjeve që kanë ndodhur në bllokun e partive të djathta, ku disa subjekte të reja si Aleanca Kuq e Zi dhe Fryme e Re Demokratike, kanë gjasa që të rrëmihin një pjesë të votës së djathtë përafërsisht në ato përqindje sa i shkëpuste LSI-ja bllokut të majtë kur garonte jashtë këtij blloku, pothuajse garanton rrëzimin e Sali Berishës nga pushteti. Kuptohet, për një pjesë të opinionit pajtimi i Ramës me Metën pas rivalitetit të gjatë duket nëse jo i pamundur atëherë i dyshimtë. Por, në politikë nuk janë të rralla këto kthesa për 180 gradë! Tandemi Rama – Meta, në fillim të viteve 2000 ka funksionuar shumë mirë, kur Mata ishte Kryeministër i Shqipërisë dhe Rama Kryebashkiak ambicioz që arriti ta bëjë mrekullinë e parë të madhe në Shqipëri duke e ringjallur kryeqytetin nga ngulfatja që e kishte kapluar gjatë anarkisë së periudhës pasdiktatoriale. Koalicioni i ri Rama – Meta ka gjasa që të bëjë kthesën e re në Shqipëri, duke ia hapur rrugën Shqipërisë për integrime evropiane dhe krijimin e kushteve për tejkalimin e politikave të konfliktulitetit të brendshëm, sepse me largimin e Sali Berishës duhet pritur edhe konsolidimin e të djathtës shqiptare.

Shija e baltës

M

artesa” parazgjedhore PS-LSI e këtyre ditëve la një shije të hidhur në gojën e shumë prej nesh. Njëlloj si “martesa” paszgjedhore PD-LSI afro katër vjet më parë. Një shije të përafërt me atë të baltës. Imoraliteti politik (ajo që me një fjalë jo shqiptare cilësohet “pragmatizëm”, pra të jesh i përthyeshëm, të pranosh realitetin dhe të bashkëjetosh me të duke shkelur disa parime të tuat) është ende pak i pranueshëm nga shumica e shqiptarëve. Opozita kryesore e vendit po bëhej rreth një vit që po fliste për një rilindje. Për një taksim të drejtë me taksën progresive (edhe pse kjo e fundit rrezikon të bllokojë biznesin dhe të zerojë rritjen ekonomike). Për heqjen e taksës mbi vlerën e shtuar (TVSH) mbi ilaçet. Për zhdukjen e taksës mbi fitimin mbi afro 80 mijë zejtarë të vegjël, që i quajnë “biznese të vogla”. Dhe shumë syresh nga ne besuan te vlerat e një procesi të tillë (ngjashëm sikundër shumë besuan në katarsisin e filluar nga Fatos Nano gati dhjetë vjet më parë). Në takimet e socialistëve flitej për hallet e të varfërve, të papunëve, atyre që kishin humbur jo vetëm orientimin, por dhe shpresën në morinë e problemeve. Njeriu është i prirur të besojë tek ata që i flasin për atë që ai do, pse i dhemb

Nga Erion TELITI

në zemër. Flitej në dhjetëra e dhjetëra takime të socialistëve tanë për një shtet pranë qytetarëve dhe për shëndetësi falas. Ata që nuk besuan, të paktën shpresonin se një ndërrim i forcave politike në pushtet do të ndreqte shumë gjëra në shtetin tonë, që rrjedh ujë nga shumë anë. Dhe këta ishin më të distancuarit nga politika dhe deri diku më të pavarurit. Me këtë pragmatizëm-imoralitet shpresa se mos shumë gjëra ndryshojnë për mirë me ardhjen në fuqi të opozitës pragmatiste, jo idealiste, po venitet. Dhe me këtë venitje hapet dukshëm loja për një rezultat të pasigurt në garën zgjedhore. Pse shprehjen “nga inati i sime vjehrre vete fle me mullixhiun” e kemi vetëm ne në rajon e më gjerë. Shumë qytetarë të zhgënjyer, jo vetëm socialistë, mund të mos votojnë nga ky pazar i fundit për pushtetin. Shumë syresh mund të votojnë të indinjuar për atë që përherë e më shumë po quhet “opozita tjetër”, pra për partinë e Bamir Topit dhe atë të Kreshnik Spahiut. Këto janë forca të reja politike që vetëm kritikojnë, nuk buzëqeshin apo hanë ngjala. Në kërkesat e tyre për ndryshim të qeverisjes mund të gjejnë veten apo strehën për shfrim jo vetëm të djathtët e pakënaqur nga Berisha, por dhe të majtët e indinjuar keqazi nga “ngjalangrënësit (Rama dhe Meta)”. Sido që të shkojë gara zgjedhore e 23 qershorit, një gjë është e sigurt: deri ditën e zgjedhjeve

do të flitet përherë e më pak për zotime konkrete për t’u shërbyer njerëzve dhe përherë e më shumë për tri ligjet e integrimit (nga të cilat ndonjë përfitim të menjëhershëm qytetarët e këtij vendi nuk është se do të kenë), për programe elektorale dhe platforma e premtime që dihet se asnjëherë nuk do të mbahen. Politika shqiptare e majtë me këtë formë të theksuar pragmatizmi (imoraliteti) që mori, rrezikon seriozisht dështimin. Jo për mungesën ulëritëse të dobishmërisë publike në vendosjen e një sistemi të pastër të taksës progresive që ajo kërkon, jo për premtimet-fantaekonomi të një shëndetësie publike krejtësisht falas (e ku do t’i gjejnë 600 milionë euro që nevojiten në vit për shërbime cilësore shëndetësore socialistë?), po për mungesën e plotë të moralit, kur ia kërkon qytetarit të thjeshtë votën. Mos vallë edhe shoqëria jonë, qytetarët e thjeshtë, të cilëve u referohemi, janë kthyer në imoralë dhe do të shohin vetëm vendet e punës, që me aq lehtësi LSIja i gjente në ministritë që drejtonte për të rinjtë e gdhirë flamurtarë të integrimit? Jo! Vetëdija zgjedhore shqiptare është shumë më tepër se një favor punësimi apo për sipërmarrësit, se sigurimi i një tenderi të trukuar që të ndash fitimin me politikanin. Përpara kutisë së votimit shqiptarët do të zgjedhin atë forcë politike që mirëfilli e vlerësojnë se s’do t’i lërë më me shijen e baltës në gojë.


12

« thashethemevip

E premte 5 prill 2013 •

Jonilda Asllanaj: Pas gjoksit, mendoj të bëj edhe operacione të tjera

Eliza Dushku dhe Florina Kaja në fushatën NOH8 Eliza Dushku dhe Flo (Florina Kaja) i bashkohen fushatës publicitare kundër “Propozimit kalifornian 8”, i cili ndalon të drejtat martesore të çifteve të së njëjtës gjini. Në këtë fushatë kanë marrë pjesë pothuajse të gjitha figurat e njohura të televizionit, muzikës, modës dhe kinematografisë amerikane. Flo është shprehur haptazi për biseksualitetin e saj, ndërsa Eliza njihet si pjesëmarrëse në shumë aktivitetete dhe avokate e flaktë për mbrojtjen e të drejtave të komunitetit homoseksual në Amerikë.

Tuna seksi, por vokali jo në nivel Që këngëtarja nga Shkupi, Altuna Sejdiu është seksi dhe vishet mjaft “hot” dhe bukur, kjo është e ditur, por në natën finale të “X Factor” na zhgënjeu pak. Ajo ka kënduar së bashku me fituesen e këtij edicioni Arilenën, por që dukej se kjo e fundit ishte më mirë se Tuna. Ndoshta edhe emocionet apo lodhja, ndërsa për performancë nuk flasim, pasi është dukur mjaft bukur. E rëndësishme është se edhe reklama dhe mbështetja që i dha konkurrentes së saj ishte në një finale triumfuese.

Manjola Nallbani do të një yll në Hollivud Nëse një këngëtare shqiptare e dekadave do të kishte në bulevardin e Hollivudit një yll, të dytin mbase do ta meritonte pa diskutim një zë i veçantë, siç është Manjola Nallbani. Në rrjetin e saj në ‘Facebook’, këngëtarja e njohur shqiptare ka postuar këtë foto, ku shihet e ulur në mes të dy yjeve, Nikol Kidman dhe Helli Berri në ‘Hollywood Boulevard’. Manjola është këngëtarja, e cila ka vite që i ka sjellë hite skenës muzikore shqiptare, ndërsa është ftuar shpeshherë për të kënduar në diasporë.

Miriami, edhe një amvisë e mirë Tani që ka mbaruar “The Voice”, vajzën e muzikës, Miriam Cani, e gjejmë të angazhuar edhe në Gjermani me projekte muzikore. Por, bashkëjetesa me këngëtarin e njohur, Alban Skënderaj, e ka bërë si duket edhe të jetë një amvise e mirë, siç tregon edhe fotoja. Miriami ditë më parë ka treguar se plani për dasmën shumë të veçantë ende ekziston, por nuk duhet të stresohet për këtë. Miriami ditët e fundit është duke e shijuar suksesin e këngës më të re, me titull “Ti se di përse”.

D

ashuria e jetës së saj quhet Nikola dhe mezi po pret ta takojë, edhe për t’i treguar “gjoksin e ri”. Ish-banorja e shtëpisë së “Big Brother 6”, Jonilda Asllanaj, në këto momente e ndjen që ka fituar paksa famë dhe po e shijon atë. E kënaqur nga përvoja në shtëpinë “e sekreteve”, edhe pse gjërat s’ishin saktësisht siç e kishte menduar, ajo rrëfen në një intervistë për “Metropol” mendimet e saj për banorët e tjerë të shtëpisë. Elenën ajo e quan, “një kukull që kanë harruar ta veshin”, për Marselinon mendon se mund të ketë bërë edhe “femrën”, apo për simpatinë ndaj Ilirit, që mendon se ka të njëjtin tip me të... Por jo vetëm. E ndarë mes Shqipërisë dhe Italisë, ka zgjedhur të jetojnë në këtë të fundit, por thotë se nëse do të jetonte në Shqipëri padyshim do të përpiqej të mos ishte kaq e hapur dhe e çiltër sa tani... Kush është Jonilda e vërtetë? Beson se jeni shfaqur vërtet ajo që jeni në lojën tuaj në Big Brother dhe publiku ju ka kuptuar siç duhet? Jonilda e vërtetë është ajo vajzë që ju keni parë në dy javët e para të “Big Brotherit”, pa komplekse, e lirë dhe gati për të thyer tabutë. Në shtëpinë e “Big Brother|-it dhashë diçka, publiku kuptoi atë që unë realisht doja, të mos vazhdoja më lojën... Çfarë mendoni për secilin prej banorëve brenda në shtëpi? Cili mendoni se është favorit kryesor për të fituar çmimin e madh? Janë shumë banorë që të flas për të gjithë. Arsyeja që unë u bëra pjesë e “Big Brother”-it ishte që të argëtohesha duke luajtur, dhe jo të luaja pisët, siç bëjnë disa, përshembull Joana. Një person që jep leksione morali dhe moral nuk ka. Dhe këtë e shoh qartë në veprimet e saj, në fjalorin që përdor... Elona është vajzë e zgjuar, por fakti që ka jetuar shumë jashtë e bën që të mos gjejë fjalët e duhura në shqip për t’u shprehur. Elena është një kukull që kanë harruar ta veshin, Edberi një djalë shumë simpatik. Të njëjtin mendim kam edhe për Viganin. Anaidi mendoj që po luan, por me lodrat e gabuara. Marselino ka bërë zhigolon për para. Mendoj se mund të jetë bërë edhe femër për para ... Fitimtar unë shoh Ilirin, djalë i zgjuar dhe shumë simpatik. Ditët e fundit,

fillova të mendoj që është tipi im. (Qesh) Mendoni se “Big Brother” e ka ndryshuar jetën tuaj? Ishte qëndrimi në këtë shtëpi ashtu si e kishit menduar dhe ndjeheni “fitimtare”, pavarësisht se publiku ju eleminoi? “Big Brother” ndryshoi diçka në jetën time, nga vetë fakti që unë nuk qëndrova gjatë aty. Unë nuk hyra për të fituar, hyra për t’u argëtuar, përmirësova një pjesë të trupit tim dhe kjo më bën të ndihem shumë mirë. Nuk mund të them që qëndrimi ishte ashtu siç e kisha menduar, sepse

banorët kanë karaktere të ndryshme dhe qëllim të njëjtë, çmimin e madh ... Përveç të argëtoheshti, ju vetë pse vendosët të futeshit në “Big Brother”? Si e pritën familja dhe miqtë e tu këtë vendim? Unë nuk kam parë shumë Big Brother në vitet e kaluara. Është nëna ime ajo që më ka shtyrë të futem, sepse ajo është një nga shikueset e

rregullta të të gjithë edicioneve. Në kohën që kishin filluar aplikimet unë ndodhesha në Shqipëri. Jam femër pa komplekse. Them çdo gjë që mendoj, nuk më intereson shumë mendimi i të tjerëve dhe shumë nga miqtë e mi më thonin: Jona, pse nuk bëhesh pjesë e Big Brotherit?! Aplikova, kalova disa audicione, stafi më pëlqeu dhe fillova të ndihesha mirë që karakteri im u pëlqye nga stafi, u përzgjodha. Për mua ishte një aventurë e bukur, aq sa zgjati. Familja më mbështeti, ashtu edhe shoqëria, pavarësisht se më thanë që i kisha zhgjënjyer pak nga fundi, sepse nuk isha Jona që ata njohin... Gjatë qëndrimit tuaj në shtëpi është komentuar shumë nga publiku ndërhyrja juaj në gjoks. Është tashmë gjoksi, “detaji” fizik që pëlqeni më shumë tek vetja? Unë ndjehem shumë mirë me fizikun tim. Fakti që unë zgjodha të bëj gjoksin do të thotë që unë nuk doja të zbukurohesha, por të ndihesha më ‘sexy’, të bëj diçka që shumë persona e kanë bërë dhe e kanë të vështirë ta pranojnë , duke thënë që është dhuratë nga natyra, jo se kanë ndërhyrë. Gjoksi është detaji që më pëlqen shumë. Mjekët kanë bërë një punë shumë të mirë dhe po mendoj të bej edhe pjesë të tjera ... Gjatë qëndrimit tuaj në shtëpi ju keni rrëfyer detaje të jetës suaj personale dhe intime, siç është përshembull lidhja juaj e mëparshme apo aborti. Mendoni se publiku është treguar i drejtë dhe i emancipuar për t’ju kuptuar

si duhet? Çfarë “sekreti” mund të zbuloni për lexuesit që nuk e keni thënë gjatë qëndrimit në shtëpi? Këto janë ato që unë dua të ndaj me ju. Jeta reale ka edhe nga këto gjëra dhe jam shumë e sigurt që shumica e vajzave i kanë kaluar këto situata, përfshirë edhe ato që janë pjesë e shtëpisë “BB6”, por thjeshtë nuk kanë guximin t’i pranojnë, apo t’i ndajnë me shikuesit apo lexuesit. Një shprehje thotë: atje ku seksi është tabu, atje është degjenerimi më i madh ... Mjafton të më kenë kuptuar ato që kanë kaluar situata si këto të miat, sepse nuk janë pak në numër. Mendoni se brenda shtëpisë së “Big Brother” mund të ndërtohet një histori e vërtetë dashurie? Si vajzë e re që jeni, si do të pëlqenit të ishte princi juaj i kaltër? Nuk mendoj që mund të ketë histori të vërteta dashurie. Me ato që kam dëgjuar, asnjë histori dashurie e lindur në edicionet e BB nuk ka rezistuar, sado të sinqerta që janë shfaqur. Asnjë banor nuk është futur për të gjetur dashurinë e jetës, por për çmimin e madh... Mendoj që unë e kam gjetur princin tim të kaltër. Ai quhet Nikola. Për momentin ndodhet në Itali dhe po pres me padurim ta takoj, meqenëse kam ndryshuar numrin e gjoksit. (Qesh) Për vite me rradhë ju keni jetuar në Itali. Mendoni se do të riktheheni apo do të jetoni në Shqipëri? Jetën time e kam ndërtuar në Itali. Atje kam familjen time, të fejuarin tim, shoqërinë time dhe mendoj që shpejt të kthehem në Itali. Por për momentin më pëlqen që jam një personazh i njohur dhe dua ta shijoj këtë pjesë. Ndaj për momentin do të qëndroj edhe pak në Shqipëri, por për t’u kthyer sërish në Itali. Cilat janë ato gjëra që Jonilda vlerëson më shumë te vetja dhe ato që do të doje t’i ndryshoje? Tipi im është tipi normal i vajzave në Itali dhe jo në Shqipëri. Po të vendosja të jetoja në Shqipëri do të ndryshoja diçka ... S’do të isha kaq e hapur dhe do të mbaja diçka për vete.... Si e kalon përgjithësisht kohën e lirë dhe fundjavat? Tani që ndodhem në Shqipëri dhe nuk jam e zënë me punë, kam fundjavë çdo ditë. Dal shumë shpesh me miq të rinj dhe të vjetër, më pëlqen të argëtohem ... Kurse në Itali koha e lirë është e limituar. Përveç punës, kaloj shumë kohë me të fejuarin tim dhe mundohemi të bëjmë gjëra që na pëlqejnë të dyve. B.G.


thashethemevip • E premte 5 prill 2013

»

13

Emina Çunmulaj shkëlqen tek ‘Lugina e Vdekjes’ Bukuroshja shqiptare Emina Çunmulaj ka shkëlqyer përballë fotografit të mirënjohur shqiptar Fadil Berisha, gjatë një seti fotografish nën emërimin “Lugina e Vdekjes”. Njëra nga modelet shqiptare më të preferuara në botë. Emina Çunmulaj, shqiptarja nga Ulqini çdo herë është vlerësuar lartë për bukurinë e saj. E ajo që e ka plotësuar edhe më shumë sharmin e bukuroshes, janë pistat e modës, nëpër të cilat sa herë që është paraqitur, ka shkëlqyer pafundësisht.

Bleona me meshkuj,

e sigurt se Ganiu nuk xhelozon

Pas Afërditës, Shpati në shoqëri me Samantën Këngëtari Shpat Kasapi ka qenë ai që deri tani ka folur për ndarjen nga modelja Afërdita Dreshaj, megjithatë pa dhënë ndonjë arsye. Por, të gjithë kanë kuptuar se ka qenë largësia dhe fotot e publikuara të ish- të fejuarës së tij shkaku kryesor. Por, këngëtari tashmë është beqar dhe nuk do të thotë që duhet të rrijë pa shoqërinë e femrave të bukura. Kështu, Shpati është parë me këngëtaren e ëmbël Samanta Karavello. Ata duken si një çift simpatik, megjithëse ajo që dimë ne është se të dy këngëtarët kanë qenë të ftuar në një koncert në Itali.

Mami

Çiljeta

në formë pas lindjes

Duket shumë në formë, këngëtarja që vetëm pak javë më parë është bërë nënë. Çiljeta Xhilaga mendohet se këtë foto e ka realizuar këto ditë kur ka qenë e ftuar në një mbrëmje dhe linjat janë për t’u admiruar për një nënë që sapo ka sjellë në jetë një djalë.

K

jo është Bleona Qereti në shfaqjen “White Party”, e cila është organizuar në Kaliforni për komunitetin GAY dhe Lezbike. Por Bleona në rrjetin e saj social, ka treguar se kjo ka qenë performanca e saj më e mirë. Ndërsa meshkujt e bukur kanë vrapuar për të pasur një kujtim me këngëtaren shqiptare. Por, bashkëshorti i Bleonës, Ganiu, i cili nuk duket se e ka shoqëruar në këtë tur artisten, nuk duhet të jetë xheloz, pasi djemtë duan seksin e njëjtë.

Blerim Destani

bën tatuazh emrin e një femre

Medina-Lara. Ky është emri që tashmë po figuron në formë tatuazhi në dorën e aktorit të njohur Blerim Destani. Ndonëse pa ndonjë koment shtesë, aktori Destani ka postuar në rrjetet sociale një foto, ku përveç pozimit të tij të zakonshëm, me një puro në dorë, ka publikuar edhe një tatuazh që shihet në dorën e tij të djathtë. Një emër femre i gdhendur në dorën e aktorit ka bërë kurioz shumë nga fansat e tij në rrjetet sociale, të cilët i kanë shtruar me dhjetëra pyetje drejtuar emrit në fjalë. Dhe përkundër kësaj aktori ka vendosur të heshtë duke mos dhënë përgjigje e duke lënë në ‘ajër’ dyshimet e njerëzve. Se cila është femra me fat që zuri vend në dorën e aktorit, mbetet të shihet.

Linda Halimi: Kam mashkullin më “hot” Ndryshimi drastik që ka ndodhur tek këngëtarja Linda Halimi këto vitet e fundit, ka një përgjigje: Big D! Mesa duket, hyrja e këtij mashkulli në jetën e këngëtares ka pasur ndikim rrënjësor tek ajo, duke e shndërruar atë nga një femër me mbipeshë, në një “diva” seksi, madje dhe me tru biznesi. Aq shumë është e lumtur me bashkëshortin e saj, saqë e lavdëron edhe në rrjetin social, duke përdorur vargje të ngjashme nga kënga e “PussyCat Dolls”: “Don’t you wish your boyfriend was hot like mine?”, me një foto ku bashkëshorti i saj muskuloz, pozon gjysmë lakuriq.


14

« gossip

E premte 5 prill 2013 •

Shtyrja e akrepave

sjell probleme shëndetësore

Lady Gaga mund të ecë përsëri Një lajm i gëzueshëm për të gjithë kryesisht edhe për fansat e Lady Gagas. Pas një kohe të gjatë duke lëvizur me karrocë ajo mund të ecë përsëri. Gaga është parë duke ecur me taka teksa shkonte në mësime të yogas. Dëmtimi i saj e detyroi atë të anullonte turin, por sidoqoftë menaxheri i Gagas ka premtuar se ajo do të rikthehet në studio për këngë të re, duke u rikthyer fuqishëm dhe me sukses se çdo herë tjetër.

Bradley, përpiqet ta bëj xheloze Jenniferin E dashura e re Bradley Cooper është aq e re saqë mund të jetë vajza e tij. Aktori 38 vjeç është në lidhje me modelen britanike Suki Waterhouse, 20 vjeç - dhe papritur po e përdor romancën e tij për ta bërë xheloze kolegën e tij nga filmi “Silver Linings Playbook”, Jennifer Lawrence. “Jennifer është aktorja me e nxehtë në Hollywood dhe të gjithë e dëshirojnë atë, përfshirë edhe Bradleyin për të cilin thuhet dëshiron që të lidhet më të”, tha një burim i afërt me aktorin.

P

asi që i kemi shtyrë akrepat për një orë para, në rrezik nuk ka qenë vetëm një orë gjumë, por edhe më shumë se aq. Shkencërisht është dëshmuar të kalimi në llogaritjen pranverore të kohës është i lidhur me probleme të shumta shëndetësore, prej lëndimeve e deri te sulmi në zemër. Infarktet janë 17 për qind më të shpeshta në javën kur ora shtyhet para, sesa dy javë para saj, pohojnë hulumtuesit e spitalit “Ëilliam Beaumont” në Michigan. Gjithashtu, shpeshtësia e sulmeve në zemër është 71 për qind më e lartë në krahasim me ditën e parafundit me llogaritje dimërore të kohës. Studimi i botuar në një revistë amerikane për kardiologjinë thotë se çrregullimet e gjumit pengojnë nivelin e hormoneve dhe rrisin shtypjen e gjakut gjë që ndikon në zemër. Kalimi në llogaritje dimërore të kohës nuk ka një ndikim të tillë në sistemin kardiovaskular.

B Shannon De Lima tregon format në Miami Modelja venezueliane Shannon De Lima ke ekspozuar trupin perfekt me bikini në Miami beach. Modelja 26-vjeçare e cila është shpallur edhe Mis Vevezuela në 2005, pati një lidhje me këngëtarin Marc Anthony, pas ndarjes së tij me J. Lo. Por Shannon e cila është 20 vjet më e re se Anthony i dha fund lidhjes një vjeçare në Janar. Ajo është parë në Miami në shoqërinë e një mashkulli simpatik. Dhe bëhet fjalë për Rommy Gianni, kapitenin e skuadrës Monte Carlo’s Polo. Një muaj më parë edhe Anthyony është parë me 21-vjeçaren Chloe Green.

est Buy dhe Samsung kanë arritur një marrëveshje të re për krijimin e disa këndeve të veçanta të dyqaneve të Samsung, brenda rrjetit të madh të dyqaneve të Best Buy dhe Best Buy Mobile. Dyqanet e reja të Samsung, të cilat kompania koreane do t’i quajë - Experience Shop, do tu ofrojë konsumatorëve mundësi për t’i zbuluar produktet e Samsung, si dhe pajisjet më të fundit mobile të kompanisë. Më saktë, më shumë se 1,400 dyqane të Best Buy dhe Best Buy Mobile do të pajisen me Samsung Experience Shop — ndërsa 900 të parat pritet të promovohen gjatë muajit maj. Të tjerat do të përfundohen gjatë verës së këtij viti, thuhet sipas njoftimit zyrtar të kompanive.


gossip • E premte 5 prill 2013

»

15

Victoria

Secret bëhet gati për verën

Bon Jovi, kitaristi lë turin botëror

Paul

McCartney

Kitaristi i bandës Bon Jovi, Richie Sambora, ka shokuar fansat duke u larguar nga turi botëror i grupit. Të martën në mbrëmje ai nuk u paraqit në koncertin që Bon Jovi mbajti në Kalgari të Kanadasë “për arsye personale”. Gjithsesi, turi me titull ‘Because We Can’ do të vazhdojë normalisht, por nuk është zbuluar se kush do të zëvendësojë Richie Samborën. Turi i bandës ka nisur në muajin shkurt dhe do të vizitojë Europën, Amerikën e Jugut dhe Afrikën Veriore, para se të rikthehet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

përkujton Phil Ramone

Sir Paul McCartney ka përkujtuar producentin muzikor Phil Ramone si një “njeri i ëmbël” dhe një “shok i mirë”. Producenti i famshëm dhe inxhinieri i zërit, që fitoi 14 çmime “Grammy” gjatë karrierës së tij, vdiq në Neë York në moshën 79 vjeçare, duke pikëlluar botën muzikore. McCartney punoi me Ramonen në një numër të madh të projekteve për disa vite dhe tani ka folur për të përkujtuar shokun e tij. Në një deklaratë të postuar në sajtin e tij zyrtar, legjenda e “Beatles” shkruan: “Phil ishte shok i mirë për shumë vite. Për herë të parë punuam së bashku ku incizova këngën time “Another Day in Neë York” në studion e tij. Ai ishte një njeri i ëmbël që kombinonte përvojën e tij me inxhinierinë dhe produksionin. Gjithmonë do ta kujtoj si një shok të mirë që kam pasur rastin ta njoh, ta dua dhe ta admiroj për shumë vite që kemi punuar dhe luajtur së bashku”.

M

e afrimin e muajve të verës, “Victoria Secret” po përgatit linjat e saj të veshjeve të plazhit që si gjithmonë reklamohen nga disa prej modeleve më tërheqëse në botë. Të udhëhequra nga Candice Swanapoel, “Ëngjëjt e Victorias” shkëlqyen në disa prej destinacioneve më tërheqëse turistike të Meksikës. Së bashku me modelen afrikanojugore, braziliania Ambrosio dhe amerikania Erin Heatherton plotësuan një treshe me të vërtetë të lakmueshme.

Jay Leno do të dalë në pension

Miley Cyrus bashkëpunim me Snoop Lion Drop Miley Cyrus do të vijë me një këngë të re në bashkëpunim me Snoop Lion Drop. Këngë kushtuar drogës dhe zemrave të thyera. Kjo është një risi që Cyrus sjell në këngë pasi asnjëherë nuk ka kënduar për tematika të tilla. Kënga nuk do të jetë në albumin e rradhës së këngëtares por në albumin “REINCARNATED” të Snoop Lion. Pritet që kënga të jetë një sukses i vërtetë.

Jay Leno, moderatori shakaxhi, do të dalë në pension pas 22 vitesh në NBC ku drejtoi emisionin e popullarizuar “Tonight Show”. Rrjeti televiziv NBC ka zbuluar të mërkurën se ai do të pasohet nga Jimmy Fallon, 38-vjeçar, i cili do ta zëvendësojë atë pasi të përfundojë kontrata e Leno, në pranverën e vitit të ardhshëm. “Urime, Jimmy”. Shpresoj të jeni po aq me fat sa unë dhe ta mbani punën derisa të plakeni. Nëse ke nevojë, do të jem në garazh”, ka thënë Leno në një deklaratë të lëshuar nga NBC.


16

« AKTUALITET

Nga Flamur Tartari

M

jekja Liri Koja është një nga pediatret më të mira të shkollës shqiptare për Qytetin e Durrësit, për vitet kur ajo punoi. Ajo lindi në Tiranë më 12 maj 1939 në familjen Shteto, e cila banonte në Tiranë. Por më vonë babai i saj (Nikolla) u transferua në Durrës dhe ajo që kishte mbaruar shkollën 7 vjeçare “Lidhja e Prizrenit” në Tiranë nga viti 1945 deri më 1952, vazhdoi në Durrës gjimnazin “16 Shtatori”, një shkollë, e cila dallohej në shkallë republike si shumë e fortë me një personel pedagogjik shumë kompetent dhe shumë kërkues. Nëqoftëse ne do të bëjmë një bilanc, shumë nxënës të dalë nga kjo shkollë, që u përgatitën dhe vazhduan universitet e vendit u bënë shumë të aftë në dobi të zhvillimit të vendit. Pra në këte gjimnaz mbaroi edhe Liri Koja (Shteto), që mësimet në fakultet i vazhdoi duke e mbaruar me rezultate të larta dhe me të vërtetë u bë një mjeke e shumë e aftë dhe pediatre e shkëlqyer duke shëruar me qindra apo mijëra fëmijë. Pasi mbaroi Fakultetin e Mjekësisë më 1961 u caktua Pediatre në Durrës. Më 1964 deri më1967 përsëri si pediatre filloi të punojë në repartin infektiv të spitalit të Durrësit që më 1967deri më 1969. Vazhdoi punën si pediatre e përgjithshme derisa shkoi për specializime të tjera por gjithmonë si pediatre. Për një punë të mirë të kujdeshme dhe aftësi kualitative si pediatre ajo caktohet si shefe e repartit të Pediatrisë së Spitalit nga viti 1969 deri më1974-ën. Më vonë ajo kreu specializime pranë prof. Bekteshit dhe më vonë me prof. Th. Kriston në spitalin universitar të Pediatrisë në Tiranë, (si dhe në vitet 1964 dhe 1970 megjithëse punonte në Durrës ajo bëri disa kurse kualifikimi për ngritjen tekniko profesionale që realizonte me mjekët Ministria e Shëndetësisë). Në mars ‘74-’75 bëri përsëri kurs specializimi për kardiopediatri në Tiranë nën drejtimin e Doktor Thoma Kristos,

E premte 5 prill 2013 •

Liri Koja, pediatrja që s’pushoi së mësuari pedagog dhe shef i shërbimit Kardiopediatrik pranë Spitalit Universitar Nr. 3, Klinika Pediatrike, Tiranë. Dhe që nga viti 1975-1991 ajo punoi si “Kardiopediatre” për Rrethin e Durrësit (Shenim: Specilalizimi i mësipërm mbulonte trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe tek fëmijët me ethe rheumatizmale). Eksperienca dhe kërkimet studimore të kësaj mjeke pediatre të kujdesshme, filluan të duken edhe në kohën, që unë si mjek që porsa kisha mbaruar studimet dhe si kirurg

i ri fillova të bëja roje edhe me dr. Lirinë, të cilën me aq sa dija e ndihmoja, por më kryesorja ishte ndihma shumë e madhe që ajo më jepte për specialitetin e pediatrisë. Dua të theksoj se në ato vite ishte urdhër i Ministrisë që meqë kishte pak mjekë në rrethe me përjashtim të Tiranës bëhej roje shërbimi në siptal nga mjekë të specialiteteve të ndryshme, në rastet specifike thirreshin nga shtëpia specialistët, kirugë kardiologu etj.... Unë vazhdimisht bëja roje me ketë mjeke pediatre shumë të kujdesshme, të rregullt dhe që e njihte mirë klinikën e sëmundjeve pediatrike. Pavarësisht, që ajo ishte me stazh 5 vjeçar si pediatre

Dr. Liria studjonte shumë. Ajo ishte dhe e papërtueshme dhe çdo rast na e shpjegonte qartë dhe mirë. Edhe sot pas shumë vitesh për të ruaj një respekt dhe me shumë dashamirësi mund të flas: që dr. Liri Koja mbetet një shembull i mirë për shumë mjekë të rij që ajo ndihmonte në atë kohë dhe që punonin në pediatrinë e spitalit të Durrësit. Ajo çdo gjë që e diagnostikonte, e realizonte edhe mjekimin përkatës të cilin përgatiste në bazë të njohurive të reja dhe të dhënave bashkëkohore (shumë e

rëndësishme kjo për sëmundjet e fëmijëve, praktikë që edhe sot është aktuale). Me shumë energji dhe kujdes ajo filloi gjithashtu, që mua më bënte shumë përshtypje si kirurgu i ri që sapo kisha filluar, “Studimin e Sëmundjes së Fruthit, e cila në ato vite sapo kishte patur disa raste në të gjithë vendin tonë. Ajo kreu këtë studim më 1966-ën me temë: ‘Fruthi dhe komplikacionet e tij’ bazuar në rastet e shtruara në repartin e pediatrisë infektive, për periudhën 19551965. Tema u referua në një sesion shkencor në vitin 1966 , të organizuar nga Drejtoria e Spitalit të rrethit të Durrësit dhe merrnin pjesë: mjekë, nga

qyteti dhe fshatrat, por edhe nga Tirana, Kavaja dhe Shijaku. Në temës u vu theksi te diagnostikimi sa më i hershëm dhe izolimi i shpejtë i këtyre rasteve të fëmijëve të sëmurë, (që ishte pra dhe synimi i mjekësisë sonë, në ato vite). Duke qenë cdo ditë e natë pranë fëmijëve të prekur nga reumatizmi kishte shumë dëshirë të vazhdonte më tej studimet për këte temë shumë të domosdoshme në ato vite për kurimin e fëmijëve. Ajo ishte shumë e kujdesshme dhe shumë kërkuese ndaj vetëvetes. Më 1978-ën kreu studimin ‘Febris Rheumatica’ bazuar në fëmijët e shtruar për një periudhë 5 vjeçare. Kjo temë u referua në një sesion shkencor me shumë sukses, sepse ishte një punim konkret dhe i kryer në bazë të studimit 5 vjeçar të kartelave të fëmijëve. Gjatë këtyre viteve ajo i ndiqte këta fëmijë hap pas hapi duke hedhur në kartelën personale ecurinë e tyre. Ishte një fakt që në ato vite pak mjekë të rretheve u jepej mundësia të bënin mbrojtje të dizertacioneve (Kjo gjë fatkeqësisht vazhdon ende sot, prandaj mendoj se duhet të zgjidhet nga organizmat përkatëse për brezin e tanishëm të mjekëve të aftë të rretheve, shënim i autorit). Ky do të ishte një shembull i mirë po të bëhej , për shumë mjekë të rretheve, që punuan me ndërgjegje dhe pa u lodhur në të gjithë vendin dhe nuk mbrojtën dizertacione që mund ta bënin në saj të një përvoje të madhe që kishin... (shënim i autorit). Më 1985 ajo kreu studimin mbi ‘Perikarditin’ mbi fëmijët e shtruar për periudhën 1977-1985, në repartin e Pediatrisë së Spitalit të Durrësit si dhe studime të tjera, të cilat janë mbajtur në kumtesa dhe sesione të ndryshme gjithnjë të bazuara në rastet e shtruara kanë, mbi: Rachitin, Dystrofinë, Enteritet, etj.

MAKINA ME TË CILIN UDHËTONIN VIKTIMAT DOLI NGA RRUGA DHE PËRFUNDOI NË LUM

Nxirren nga Shkumbini trupat e çiftit Karaj Të afërmit: Polumbarët erdhën me vonesë, të rinjtë kishin një vajzë një muajshe LIBRAZHD- Kanë qenë vetë banorët që kanë nisur kërkimet për trupat e dy të mbyturve në lumin Shkumbin. Kërkimet janë zhvendosur përreth automjetit dhe pas rreth një ore familjarët kanë arritur të dallojë trupin e vajzës 19-vjeçare në anë të rrjedhës së ujit. Viktima është transportuar me një autoambulancë fillimisht në morgun e spitalit ku i është nënshtruar autopsisë dhe më pas është tërhequr nga familjarët për ritet e fundit. Në mesditë pas kërkesave të vazhdueshme të familjarëve ka mbërritur ekipi i polombarëve të cilët disa orë më vonë kanë arritur të gjejnë nën ujë edhe trupin e 30-vjeçarit disa kilometra larg vendit ku u gjet vajza. Të afërm të çiftit Karaj shprehen se janë

gjendur të çoroditur për shkak se fillimisht është lajmëruar që automjeti i përkiste dikujt tjetër por më pas kanë mësuar se bëhej fjalë për të afërmit e tyre. Ai shprehet se nuk ka pasur kërkime të specializuara dhe polumbarët e mbërritur një ditë më parë kanë konstatuar vetëm automjetin dhe asgjë më tepër. Trupi i pajetë i Albina Karajt është gjetur rreth 100 metra nga automjeti në anë të rrjedhës së Shkumbinit. Kanë qenë pikërisht banorët e fshatit që e kanë dalluar dhe nxjerrë nga uji ndërsa kanë munguar efektiva të specializuar për të kryer kërkimet dhe për ti rikuperuar trupat e pa jetë. Sipas të afërmeve, dy bashkëshortët prindër të një vajze një muajshe ishin nisur

drejt Tiranës rreth orës 9:00 të paradites së të mërkurës. Burri ishte kthyer nga Greqia ku kishte punuar si emigrant dhe kërkonte të gjente një banesë me qera në Tiranë por tu vendosur bashkë me bashkëshorten dhe fëmijën e vogël. Nga hetimet e para, shoferi ka humbur kontrollin e makinës për shkak të shpejtësisë së madhe, në vendin e quajtur “Ura e Murrashit”. Fati i vajzës një muajshe ishte se nëna e saj e la tek gjyshja ndërsa u nis drejt kryeqytetit bashkë me të atin e fëmijës për të gjetur strehëzën me qira ku edhe do të jetonin në vazhdim. E sapolindura tashmë do të rritet jetime pa dy prindërit e saj që humbën jetën tragjikisht në aksidentin e Murrashit.

Lekët që u mblodhën për sadaka

Hiqet si besimtar, tenton të vjedhë xhaminë LIBRAZHD - Një 30-vjeçar ka shkuar të falet në xhami, por qëllimi i tij ka qenë të vjedhë paratë që liheshin si sadaka në xhami. Burime të policisë bëjnë të ditur se është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit Artin Shpata, 30 vjeç banues në fshatin Zgosh komuna Lunik Librazhd. Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas ka tentuar të vjedhë të ardhurat e mbledhura në arkën e Xhamisë së Pashës Elbasan. Sipas dëshmitarëve, i riu ka bërë të gjithë veprimet pa rënë në sy që nuk ishte besimtar. Pasi ka mbaruar falja është afruar në arkën ku hidhen paratë dhe ka tentuar të marrë të gjithë ato që ishin mbledhur, por është diktuar nga imami i xhamisë, i cili ka lajmëruar policinë. Me kaq ka përfunduar tentativa për të marrë paratë e xhamisë. Tashmë do të duhet të përgjigjet për tentativë vjedhjeje. L. Lleshi

Dëshmitarët: U plagos, policia mohon

Konflikt mes dy të rinjve, njëri sulmon dhe efektivin ELBASAN- Një konflikt mes të rinjve ka përfunduar edhe duke sulmuar një efektiv të policisë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Beqir Dardha” para një diskoje përballë selisë së Partisë Demokratike të Elbasanit. Fillimisht dy të rinj janë konfliktuar brenda në disko dhe shkak ka qenë e dashura e njërit prej tyre që ishte brenda një diskoje. Sherri ka bërë që të njoftohet policia dhe brenda një kohe të shkurtër kanë mbërritur efektivat e policisë dhe njëri prej tyre ka hyrë në brendësi duke tentuar të shoqërojë njërin prej tyre jashtë ambienteve të diskos. Në tentativë për të ndaluar të riun, efektivi i policisë është përballur me një goditje thike dhe i riu ka mundur të largohet me vrap. Sipas dëshmitarëve të ngjarjes, ai është plagosur, por në fakt kjo gjë nuk konfirmohet nga policia e Elbasanit. Burime në spitalin kirurgjik bëjnë të ditur se nuk ka mbërritur një efektiv i plagosur për mjekim, por dyshohet se ai i është drejtuar spitalit të Tiranës. Gjithsesi ngjarja është ende e pazbardhur dhe pritet arrestimi i adoleshentit që shkaktoi sherrin. L. Lleshi

Përmbytjet, niveli i ujit në 2 m e 50 cm

Komuna e Anës së Malit kërkon shpalljen e emergjencës SHKODER- Situata e rënduar që është krijuar prej 20 ditësh nga përmbytjet, ka bërë që kreu i komunës Ana e Malit, Xhevat Mollca, të mbledhë shtabin e emergjencave. Izolimi prej shumë ditësh nga uji, ka sosur durimin e banorëve të fshatrave Obot, Goricë dhe Muriqan, çka ka bërë që kryetarët e këtyre fshatrave t’i kërkojnë qeverisë të shpallë gjendjen emergjente në këtë komunë. Në të kundërt, kryetarët e këtyre fshatrave kanë bërë të ditur se do të bllokojnë rrugën Shkodër-Muriqan, duke i lënë qeverisë një afat 3 ditor. Vetëm në komunën Ana e Malit rezultojnë 1800 hektarë tokë të përmbytura, ndërsa niveli i ujit arrin deri në 2 metër e 50 cm. Rreth 250 shtëpi janë totalisht të izoluara nga uji, dhe e vetmja mënyrë e lëvizjes për këta banorë mbeten varkat.

Akuzë për armëmbajtje pa leje

I gjejnë armë gjatë kontrollit, arrestohet nga policia 25-vjeçari BERAT- Në mesditën e 24 orëve më parë punonjësit blu të komisariatit të Beratit kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të 25-vjeçarit D. Kanaçi banues në fshatin “Qafë- Dardhë”, Komuna ‘Roshnik”. Po të njëjtët burime që i referohen lajmi bënë me dije për gazetën se policia ka gjetur gjatë një kontrolli rutinë në rrugë një armë kallashnikov të modelit 56 mm si dhe një krehër me 26 copë fishekë. Më pas kanë qenë punonjësit blu ata që kanë bërë prangosjen e 25-vjeçarit Kanaci si dhe kanë shoqëruar të riun për në dhomat e paraburgimit të këtij komisariati. Kanë qenë oficerët e policisë gjyqësore ata që kanë bërë më pas hetimet rreth kësaj ngjarjeje si dhe kanë përgatitur dosjen dhe akuzat përkatëse për të arrestuarin. Po gjatë ditës së djeshme punonjësit e policisë gjyqësore materialet e përgatitura ia kanë referuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprën penale “Prodhim dhe mbajtje të armëve luftarake dhe municioneve”, parashikuar nga neni 278/2 , të Kodit Penal. S. G


SPECIALE • E premte 5 prill 2013

»

17

N

joftimi i së martës nga Koreja e Veriut se do të riaktivizojë reaktorin bërthamor Yongbyon, të mbyllur qysh në vitin 2007, shkon përtej deklaratave të fundit se është në “gjendje lufte” me Korenë e Jugut dhe se “ka kthyer raketat” kundër caqeve në Shtetet e Bashkuara. Kjo, sepse riaktivizimi i Yongbyonit riaktivizon edhe aftësitë e Koresë së Veriut për të prodhuar armë bërthamore. Ekspertët për çështje bërthamore thonë se Koreja e Veriut aktualisht duhet të ketë gjashtë deri në tetë armë bërthamore. Ato supozohet se janë bërë nga plutoniumi që ka prodhuar Yongbyon, para se të mbyllej në vitin 2007, në bazë të një marrëveshjeje për çarmatim me Perëndimin. Në këmbim të çarmatimit, komuniteti ndërkombëtar ka dërguar ndihma në shtetin e varfër komunist. Kjo marrëveshje më vonë është shfuqizuar, për shkak të dyshimeve të Shteteve të Bashkuara se Phenjani nuk ka ndërprerë plotësisht aktivitetet bërthamore dhe ka vazhduar të nxjerrë plutonium, si dhe ka ndërtuar një objekt të fshehtë për pasurim të uraniumit. Është ende e paqartë se çfarë pajisjeje bërthamore ka testuar Koreja e Veriut në muajin shkurt – provë kjo që ka shkaktuar krizën aktuale. Por, Paul Rogers, ekspert për çështje bërthamore në Universitetin Bradford të Anglisë, thotë se ka spekulime për pasurim të fshehtë të uraniumit. Nëse është kështu, vendimi i Phenjanit për të riaktivizuar hapur reaktorin është i frikshëm. “Uraniumi i pasuruar prodhon më tepër armë të thjeshta, kështu që vendimi për të riaktivizuar reaktorin bërthamor është vërtet shumë i rëndësishëm. Ai lë të kuptohet se Koreja e Veriut dëshiron të ndërtojë një arsenal më të konsiderueshëm dhe, potencialisht, më të përdorshëm bërthamor”, thotë Rogers. Bombat me plutonium janë më të fuqishme se bombat me uranium të pasuruar. Koreja e Veriut ka tashmë një program të zhvilluar dhe të testuar raketor, por nuk besohet se ka mënyra të tjera për të lëshuar armët bërthamore, pos me aeroplan. Është ende e paqartë se sa shpejt mund të riaktivizojë Koreja e Veriut reaktorin e saj Yongbyon. “Jam shumë skeptik se mund të jenë në gjendje ta bëjnë këtë. Nga vizita e Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore më 2009 në këtë lokacion, është thënë ai ka qenë rrëmujë e vërtetë. Verikoreanët kanë shpërthyer kullën e ftohjes më 2008 dhe, sipas të gjitha llogaritjeve, kompleksi i reaktorit, pra reaktori për prodhimin e plutoniumit, është në gjendje të keqe. Nuk është e qartë nëse mund të riparohet”, thotë Shannon Kile, ekspert për çështje bërthamore në Institutin Ndërkombëtar për Paqe në Stokholm. Kile thotë se kur Phenjani ka njoftuar se do të riaktivizojë Yongbyon-in, ai, sipas të gjitha gjasave, ka menduar në riaktivizimin e objekteve të tjera, të lidhura me të – njëri nga to për pasurim të plutoniumit.

KOREJA

dhe RREZIKU i një

PARALAJMËRIMI

Shumë analistë besojnë se Koreja e Veriut është zemëruar me raundin e fundit të sanksioneve të Kombeve të Bashkuara kundër saj, për shkak të provës së tretë bërthamore në mua-

jin shkurt. Por, koha e krizës gjithashtu sugjeron se mund t’iu shërbejë nevojave të udhëheqësit të ri verikorean, Kim Jong-un, për të mobilizuar mbështetjen në mesin e elitës

ushtarake të vendit. Kim, 30 vjeç, është shpallur lider suprem pas vdekjes së të atit, Kim Jong-Il, në fund të vitit 2011, ndërsa para kësaj kohe nuk ka qenë i dukshëm. Eksperti për Korenë në Universitetin Leeds të Anglisë, Aidan Foster-Carter, thotë: “Një pjesë e madhe e kësaj është për nevojat e Kim Jonguunit që të dëshmojë veten. Ai ka qenë në pushtet për pak më shumë se një vit. Është i padëshmuar, ka pasur shumë pak kohë për t’u përgatitur, për dallim nga babai i tij i ndjerë, Kim Jong-Il, i cili është përgatitur për punën rreth 20 vjet”, thotë Foster-Carter. Ka pasur po ashtu spekulime se Phenjani mund të përdorë programin bërthamor që një ditë të negociojë marrëveshje të re për ndihmë me Perëndimin, në këmbim të çarmatimit. Por, Kile thotë se riaktivizimi i Yongbyonit, tani kur marrëveshja e mëparshme është ndërprerë, sugjeron se Phenjani ka ndarë mendjen për t’u bërë fuqi më e madhe bërthamore. “Më duket se Koreja e Veriut është e vendosur që të shkojë përpara me arsenalin e saj bërthamor. Ata duan ta përmirësojnë atë si në aspektin e numrave, ashtu edhe në aspektin e llojeve të armëve që kanë në dispozicion. Nuk mendoj se janë të gatshëm të tërhiqen për ndonjë lloj të ndihmës humanitare ndërkombëtare”, thotë Kile. Koreja e Veriut, me gjithë ushtrinë e fuqishme, është njëri nga vendet më të varfra në botë dhe, për kohë të gjatë, ka marrë ndihma ushqimore nga Kombet e Bashkuara, për të mbrojtur popullatën e saj nga uria

Mozambiku nga marksizmi tek ekonomia e tregut Pas pavarësisë më 1975-n, Mozambiku u bë i njohur për muralet shumëngjyrëshe dhe militanteske që dekoronin ndërtesat publike në kryeqytetin Maputo. Punëtorët, fshatarët dhe ushtarët paraqiteshin duke marshuar me bindje drejt së ardhmes socialiste. “Jetë të gjatë marksizëm- leninizmit!”, deklaronin disa slogane. Maputo i shekullit të 21 ka gjithashtu murale. Por tashmë muret mbajnë imazhe, jo më përshëndetje me grusht dhe automatikët AK-47, por me shishe “Coca Cola”, apo fytyra buzëqeshëse që paraqesin reklamat e ndonjë kompanie celulare. Duke krahasuar ikonografinë e mureve të Maputos sot, me atë të fundit të viteve 1970, krijohet një ide mbi distancën ideologjike që përshkroi ky vend. “Luftë kundër borgjezisë” Kulmi i marksizmit në Mozambik ishte në fillim të viteve 1980 nën sundimin njëpartiak të Frelimos, pasardhës i “Fronti për Çlirimin e Mozambikut”, grupi që fitoi pavarësinë nga Portugalia. Kongresi IV i Frelimos më 1983-shin, bëri thirrje për “Mbrojtje të atdheut, kapërcimit të prapambetjes dhe ndërtimit të socializmit”. Himni kombëtar në atë kohë premtonte ta bënte Mozambikun “varr të kapitalizmit dhe shfrytëzimit”. Himni i partisë Frelimo i përshkruante anëtarët e partisë si “ushtarë të popullit që marshojnë përpara në luftën kundër borgjezisë”. Por nuk ndodhi kështu. Mozambiku u përball me një armik të fuqishëm, që ishte regjimi i aparteidit në Afrikën e Jugut, regjim që përdori një grupim të quajtur Rezistenca Kombëtare e Mozambikut (Renamo) si një ushtri surrogato për të rrëzuar shtetin e Mozambikut. Disa mund të thonë se kur Presidenti i parë i vendit, Samora Machel, vdiq më 1986n në një aksident ajror në Mbuzini, brenda territorit të Afrikës së Jugut, ëndrra për të ndërtuar Mozambikun socialist vdiq bashkë me të. Por historia nuk është kurrë kaq e thjeshtë. Rrëzimi i qetë i marksizëm-leninizmit Pasi nuk ishte në gjendje të merrte ndihma të mjaftueshme nga blloku sovjetik, Mozambiku u bashkua me Bankën Botërore dhe FMN-në më 1985-n. Donatorët e huaj, madje edhe miq nga Skandinavia, e bënë të qartë se programi me FMN-në ishte një kusht për të dhënë asistencë. Masat e para për përmirësime strukturore, të njohura si Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike, u miratua nga Parlamenti i Mozambikut në janar 1987, dhe dukshëm qenë hartuar, ndërkohë që Machel ishte ende gjallë. Disa mund ta kenë parë një program të tillë si një diversion të përkohshëm, duke supozuar se marshimi drejt shoqërisë pa klasa do të rifillonte shpejt. Por marrëveshja me FMN-në dhe Bankën Botërore nënkuptoi ndryshime të forta në politikën ekonomike, përfshirë zhvlerësime të vazhdueshme të monedhës, eliminimin e shumicës së kontrolleve mbi çmimet, si dhe një program në shkallë të gjerë privatizimi. Në vitin 1989, Frelimo pa shumë zhurmë e hoqi marksizëm-leninizmin nga statuti i vet. Një vit më vonë, një kushtetutë pluraliste u miratua dhe vetë emri i vendit u ndryshua. Ajo nuk ishte më Republika Popullore, por thjesht Republika e Mozambikut. Investimet e huaja Kur një marrëveshje paqeje mes qeverisë dhe Renamos i dha fund luftës civile në tetor 1992, vendi ishte i rrënuar. Renamo pati djegur shkolla dhe qendra shëndetësore nëpër të gjithë zonën rurale të vendit, rrugët qenë të pakapërcyeshme, urat dhe shtyllat e elektricitetit qenë hedhur në erë. Hekurudhat qenë sabotuar dhe ekonomia mbahej gjallë me injektim masiv ndihmash. Megjithatë pacienti mbijetoi. Ndryshe nga mendimi i përgjithshëm në atë kohë, se partitë trashëgimtare të sundimit njëpartiak nuk mund të fitonin zgjedhje demokratike, Frelimo jo vetëm që fitoi zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare më 1994-n, por edhe të gjitha zgjedhjet e përgjithshme të zhvilluara që nga ajo kohë. Ekonomia u rrit me shpejtësi, me mesatarisht 7-8 për qind në vit. Investime të huaja në shkallë të gjerë u tërhoqën nga vendi, ku shembulli më i fortë është një projekt 2 miliardë dollarë për ndërtimin e një kompleksi për prodhimin e aluminit në afërsi të Maputos. Muralet revolucionare të Maputos u lanë vend reklamave për marka ndërkombëtare. Në Mozambik filloi shfrytëzimi i burimeve të mëdha minerare. Fushat e qymyrit në provincën perëndimore Tete rezultuan shumë më të mëdha nga sa qenë vlerësuar në kohën e sundimit kolonial portugez, pasi nuk kishte pasur në atë kohë vëzhgime të mirëfillta gjeologjike.


18

« DOSSIER

E premte 5 prill 2013 •

Metodat e rekrutimit të spiunëve nga Koçi Xoxe dhe hapja e dosjeve të bashkëpunëtorëve Nga Albert KOTINI

K

oncepti dhe nocioni “spiun” është sa legal aq edhe ilegal, që, kur pleksen qëllimisht, e përlyejnë negativisht shoqërinë. Justifikimi se “kështu ka qenë sistemi”, për kategorinë e dosieve eliminohet duke zbatuar ligjin, sepse ndryshe nuk mund të bëhesh i besueshëm edhe për demokracinë. Çështja e hapjes së dosjeve synon jo për të goditur politikisht palët pozitë-opozitë, por për të likuiduar pasojat e krimeve të komunizmit edhe në këtë fushë të fshehtë apo të “sekretuar”. Zhgënjimet janë totale, e ato sjellin jo vetëm mosbesim në demokracinë reale, por dhe konservim të nostalgjisë enveriste, duke prodhuar përfitues primitivë në të dy sistemet antagoniste. Kur në krye të institucioneve politike, shkencore, letrare, mediatike janë pseudonimet e një informatori, agjenti, strehuesi, rezidenti, ndërsa suflerë shefat legalë të tyre, atëherë ankthi i mosbesimit shoqëror është sëmundje që nuk mund t’i zbulohet enkas terapia për kurim. Megjithatë, edhe kur shoqata e të burgosurve politikë ka kërkuar në fillimet e demokracisë që të ketë të paktën 20 deputetë në parlament, qysh prej Osman Kazazit, sipas njohjes së tyre, akti ishte tjetër gjë. Në histori mund të zbulohen spiunë ilegalë, që në fakt janë studiuar nga brezi i ri si të ishin patriotë, ndërsa në letërsi arrihet deri aty sa të shkruhet libri me titull “Kur më çuan në çel” dhe prifti të trajtohet si një i burgosur i dënuar për përdhunimin e motrës. Në politikë dhe në medie propagandohet si fakt pazëvendësueshmëria e tyre në sferat e larta. Një kuartet harqesh apo simfoni e tillë zërash të spiunëve ilegalë dhe legalë mbizotëron kontrolli i shoqërisë për çdo gjë e në çdo gjë me tonacionin e tyre të lartë. Si pasojë, fshehja e së vërtetës ka ndryshuar funksionimin real të strukturës shoqërore. Kështu, fabula jetike e spiunit e bën të frikësuar popullin nga shteti i vet kur e përjeton këtë fakt. Kjo sepse prapa këtij shteti apo kësaj demokracive që po serviret, duket sikur “lejekalimet” për të dalë në krye të punëve janë në duart e atyre që i kanë dosjet apo matrikullin e tyre në zotërim. Institucionet shfaqen jo pak herë si ilegale për të aftët e të ndershmit dhe legale për hajdutët dhe të pandershmit. Kështu, spiuni është transformuar si vlerë përdorimi edhe në fushën e krimit, në veçanti kur u kanoset botimi i dosjeve. Konfrontimi reciprok është shfaqja e kësaj komedie spiunësh. Autorët dhe aktorët e kësaj drame i kanë inskenuar mirë rolet e tyre. Më 1833 studiuesi F. Galton themeloi bazat e eugjetikës, si “shkenca” që jep recetat e përmirësimit të njeriut në rrugë biologjike. R. Fisher, një nga themeluesit e gjenetikës së popullimeve më 1981, duke ligjëruar para universitetit të Kembrixhit propagandonte krijimin e një race të jashtëzakonshme në ishullin britanik, duke shfrytëzuar si material të parë cilësitë e gjigantëve të tillë si Darvini dhe Shekspiri. Mirëpo biosociologjia e spiunit shqiptar u krijua nga laboratorët e sigurimit me këshilltarë të OZNA-s, UDB-së e KGB-së, të cilat i dyzuan në mënyrë komplekse, të tillë që sot nuk ia shpjegon dot sjelljen. Spiunët

u rritën, u përgatitën me idenë për të qenë kurdoherë në krye të punëve dhe këtë hierarki “vlerash” të klonuar nga këta laboratorë erdhën si shpërblim i punëve të pista. Ja pse duhen hapur dosjet, pra për t’i njohur dhe për t’i zbritur këta nga idhuj në urithë të shoqërisë. Kështu do të krijohet hapësira reale e shanseve të barabarta. Unë kam qenë anëtar i komisionit

“Mezini” në vitin 1996 dhe mjaft pseudonime, po të më lejonte ligji, do t’i konkretizoja me koordinata të sakta nëpër institucionet e mësipërme, por e theksoj këtë se, siç thotë populli, këta janë “hem qerosë e hem fodullë”. Mere me mend se si ndihet një i burgosur politik kur hetuesi i tij është akoma gjykatës apo deputet dhe me arrogancë flet më keq se në qelinë e burgut. Një arsye kjo mjaft humane

për t’u hapur dosjet. Matja e dëmit të spiunëve reflektohet në fizionominë e çdo krijese njerëzore që e ka pësuar nga kjo. Në dokumentacionin e gjykatave zbulohen dëshmitarë të rremë, të cilët janë të përzier me dhe pa dhunë prej Sigurimit, por që nuk mund të justifikojnë mospublikimin e tyre. Pse? 1. Për të seleksionuar vetë dëshmitarët si viktima të Sigurimit apo të vetes së tyre për dëmin e sjellë tjetrit. Mbi të gjitha kur tashmë është koha që ka provuar faljen prej të burgosurve. Asnjë prej të pësuarve nuk është hakmarrë ndaj këtyre bashkëpunëtorëve, ndërsa ka ndodhur e kundërta, që mbas 17 vjetësh janë ringjallur talljet ndaj viktimave, duke u paraqitur si një nonsens tipik shoqëror. Kjo vetëm në Shqipëri. 2. Strategjia amorale e asaj strukture të spiunëve mbas viteve 1991 u sintetizua në përhapjen dhe prodhimin e një pjellorie tjetër tip krimesh, për të cilat ka shembuj e fakte pa mbarim. Biografia e mirë u bë burim pasurie, ndërsa ajo e keqe u konservua si e varfër. Psikanaliza e shoqërisë në pendimin spiunëve, nga njëra anë, dhe për faljen e viktimave, në anën tjetër, ka kërkuar klimën, tashmë jo formale, për t’u hapur dosjet. Secila palë ka frikë të hapen dosjet për çdo lloj motivacioni, kur tashmë opinioni publik e ka shumë të qartë. Në këtë llojshmëri sekretesh për dosjet ende nuk po lihen të lirë nga dymendësia, si nga mentaliteti akoma sundues që rreken spiunët të kenë, ashtu dhe nga vetvetja e subkoshiencës, tashmë të përbuzur po nga vetvetja e spiunit, e cila në këtë kaos përpiqet që t’i shpëtojë së vërtetës. Kjo falë edhe pleksjes së krijuar nga politika e vjetër tepër revanshiste dhe e hedhur në sulm me një synim të vetëm, që të përlyejë viktimat me baltën e të gjithë spiunëve. Kjo metodikë jo vetëm djallëzore, që është e argumentuar deri më sot, është bërë një kërcënim për të gjitha familjet shqiptare, sepse

për hatër të nipave dhe të mbesave mjaft viktimave u duhet të heshtin kur u tunden dosjet e rekrutimit, edhe pse mjaft prej tyre janë bërë me pistoletë te koka. Që të mos jenë viktimat më tepër të frikësuar se vetë xhelatët e tyre, domosdoshmëria e hapjes së dosjeve është e pashmangshme. 3. Dosjet duhet të hapen edhe për synimin madhor që të çlirohet shteti nga autorët dhe aktorët jorealë, që e vënë atë në funksion, sepse ndryshe humbet besueshmëria në shoqëri. Që të shpëtojë shteti, për të mos i shërbyer një grupi apo një mentaliteti partiak jashtë interesave kombëtare, duhet të bëhet pastrimi patjetër, si në sferat e larta, duke i nxjerrë lakuriq para publikut, në rast se ata nuk dorëhiqen vetë. Ky pozicion bëhet i qartë dhe i pastër si një operacion akut aktual për t’u rreshtuar në Europën demokratike, sepse pa u prerë fijet e vjetra, në veçanti të çdo lloj agjenture antikombëtare të prodhimit vendas, në lidhje edhe me agjenturat e vjetra të huaja, nuk mund të jesh më njeri i devotshëm i kësaj shoqërie, sepse nuk ka krim më të rëndë sesa tradhtia ndaj vendit tënd. Kështu, autoritetet sovrane të kombit e të vendit do të kenë synim thelbësor hapjen e dosjeve, spastrimin nga këto agjentura të huaja dhe të diferencohen ata që numërohen me gishta, të cilët i kanë shërbyer atdheut, e kanë dashur Shqipërinë dhe provohet që jetën e kanë dhënë për të. Hapja e dosjeve do të dallojë mirë patriotin nga tradhtari, heroin nga krimineli, dëshmorin nga mashtruesi. Pastrimi dhe jo denigrimi me anën e dosjeve sjell në politikën e brendshme të vërtetën, të drejtën, besimin e bindjen e një transparence të shtetit për zgjidhjen e çështjeve reciproke në shoqëri. Shqipëria është një shtet i ri demokratik, që ka nevojë jo për antagonizmat e pandërprerë (spiunët që mbajnë nën trysni viktimat dhe shoqërinë), por të gjithë të ardhmen. Kjo ka vlerë historike për t’u shkëputur nga tradita e luftës pa fund midis shqiptarëve, sepse është humbur mjaft për të ardhmen. Kush do t’i hapë dosjet? Spiuni është dhe duhet të jetë profesion. Dëmi që i vjen interesit kolektiv nga çdo subjekt, qoftë ky spiun, dënohet nga ligji penal. Hija e frikës e përdorur deri më sot, si p.sh. në revistën e MPB-së “Në shërbim të popullit”, botuar deri në vitin 1990, nuk është gjë tjetër veçse emblema e syrit vigjilent, si një fiksion pa vlerë publike. Shqipëria ka një parcelë spiunazhi, që është familja. Një anakronizëm i çuditshëm për kohën e sotme, pasi më pas çdo gjë është metodë. Në vitet e diktaturës nuk mund të flitet për spiunë, por për një sëmundje efektive, e njohur sot si psikozë maniakale. Dëshira dhe etja për pushtet e detyrojnë njeriun të ketë një tablo të qartë për punën e tij. Sot kjo gjë arrihet sipas një aspekti ligjor. Hija e shërbimeve sekrete, që rëndomë përdoret edhe në organet ndërkombëtare, si p.sh., rastet e shpërdorimeve në Irak nga CIA, nuk janë në të vërtetë siguria e informacionit që kërkon publiku, sepse një akt i tillë thyhet shumë shpejt nga televizioni lokal. Mund të themi se në ditët e sotme spiunët kanë marrë një karakter protokollar. Çështjet e pushtetit janë në rënie. Shoqëria i ka zgjidhur problemet e


DOSSIER • E premte 5 prill 2013 veta. Dosjet në Shqipëri, si çështje, janë thjesht një alibi psikologjike, që ka atrofizuar jetën sociale si pasojë e diktaturës. Dukuria “njeri-dosje” nuk është një veprim sociologjik e, për rrjedhojë, nuk mund të jetë një ligj i arsyeshëm. Kjo po ta shohësh në aspektin unik të rregullit. Manifestimi i vullnetit kolektiv është lufta e përhershme e shoqërive. Në këtë kontekst, të ashtuquajturat “dosje” janë në kontradiksion me natyrën politike të shtetit. Kjo i mëshon idesë se nuk i intereson kurrkujt një alibi jashtëgjyqësore. Në planin e brendshëm, kur shoqëria është kërcënuar në mënyrë fiktive, si një modus vivendi, nga njerëzit me dosje (ish-sigurimsit), mund të rishikohet në një kuadër të posaçëm ligjor, pasi kështu e kërkon Kushtetuta. Në Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut sanksionohet se çdo akt poshtërimi, çnjerëzor e denigrues, i lidhur me një shoqëri politike përbën krim. Madje, një kontekst për ta diskutuar të gjithë fenomenin. Dosjet që kanë sjellë një pasojë poshtëruese në shoqëri nuk kanë se ç’t’i japin më sistemit politik. Në këtë mënyrë, proporcionalisht të gjithë qytetarët e mundshëm sot e kanë një dosje së funksionuari të diktaturës së shtetit, që “gëzon” besimin e publikut për të qenë gjyqtar, prokuror, polic apo merreni me mend sikur të jenë edhe të zgjedhurit e publikut. Këtu shfaqet një përjashtim për njerëzit me cilësi të rralla morale. Në fund të fundit, askush nuk mund të cenohet në lirinë e tij për të qenë civil në jetën qytetare, e jo më të kërcënohet hap pas hapi me njollat e errëta të së kaluarës. E drejta civile është një akt qytetar, ndërsa e drejta penale është një akt shtetëror. Si mund të procedohet me dosjet? Thjesht dhe vetëm duke e bërë publike, pa asnjë lloj interesi për të denigruar tjetrin. Ka edhe një sekret: dosjet në vetvete nuk janë krim, por një metodologji e caktuar në sferën epokale të diktaturës shqiptare. Njerëzit i kryenin këto deponime nëpër dosje jo si një obligim moral dhe ligjor, por si një instinkt politik. Nuk ka interes shoqëror që të rrojë me të kaluarën e hidhur të saj, sepse çdo etapë evolucioni rregullohet me të mirat e saj. Këto rrethana ia kanë nxirë jetën tjetrit për rreth 50 vjet. Po të mos hapen dosjet, cilat mund të jenë pasojat? Nëse ekziston një kuadër i posaçëm dosjesh, atëherë ato duhen studiuar në fakultete si çështje arsimore dhe jo thjesht botime në gazeta, duke u abuzuar me lirinë e shprehjes, që dashje pa dashje krijohet një kronikë e paarsyeshme vizionare në kundërshtim me integrimin europian. Thelbi i të studiuarit përfshin kryesisht degët sociologjike, sipas interesave, duke filluar që në shkollat mesme, për të vlerësuar se çfarë ka ndodhur në shoqëri e se sa peshon ky kontekst deponimesh etj. Të përdoren për t’u çliruar nga kjo normativë e vjetër. Çështje të tilla si ato që i përkasin kriterit të besueshmërisë në asnjë rast nuk duhet të cenojnë të vërtetën. Mund të ketë njerëz me dosje, subjektivisht të besueshëm, por të pavërtetë. Qëllimi i hapjes apo moshapjes së dosjes nuk lidhet me nxirjen apo zbardhjen e personit. Kryesore është që dosjet të hapen për ta pastruar shoqërinë jo nga një kategori e caktuar njerëzish, sesa nga një mënyrë adekuate e veprimit dhe ndërveprimit politik. E vetmja arsye është se të gjithë gjenden të barabartë në ushtrimin e lirive dhe të drejtave të tyre në shoqëri dhe s’ka një memorie selektive midis shqiptarëve. Akti kriminal në pikëpamje shtetërore është çështje racore. Dënohet krimi dhe jo shoqëria. Jashtë çdo motivi politik e diskriminues instituohet dëshira e madhe e

popujve për t’i eliminuar këto. Kështu që edhe vetë dosjet nuk janë profecia e krimit, por një pengesë e sofistikuar në luftën ndaj krimit. Askush të mos besojë se do të ndodhë mrekullia nga europianizimi, apo forma të tilla si nanoizimi i shoqërisë. Problemi qëndron te vetitë e shqiptarëve për të qeverisur. Praktikisht nuk ka asnjë presion të mbinatyrshëm që të krijojë stabilitetin e paqes në këtë vend. Nuk është çështja e maturimit të dosjeve shqiptare, pasi arkivistika shqiptare është një fotografi kriminale. Nuk i ka lënë vend një shumëllojshmërie, një dinamizmi, por i është nënshtruar një statizmi të dyshimtë për interesat publike. Pavarësisht nga thelbi

jeve të Sigurimit rregullon pikërisht këtë: ndërton figurën e subjektit civil në një shoqëri demokratike. Vonesa dhe paaftësia intelektuale, pa hezitim vjen edhe nga pamundësia objektive për t’iu kundërvënë jo trashëgimtarëve të vërtetë të diktaturës së proletariatit, por thelbit të çështjes, që është paranoja familjare, që errëson deri në kapitullim arsyen qeverisëse. Teza dhe antiteza: tezahapja e dosjeve; antiteza-nepotizmi. Kjo përzierje efektive dhe transparente duhet luftuar drejtpërdrejtë dhe konkretisht. Mund të barasvlerësohet me luftën kundër HIV-AIDS-it, për të cilën pranohet se nuk është gjetur antidoti, ndoshta se vetë njeriu ka

i pushtetit diktatorial shqiptar, ku thembra e Akilit ishte injoranca popullore, mungesa e nocioneve elementare, në fakt, institucionale, sepse dosjet janë edhe një atribut pasuror, që përdoret në fushën komerciale. Dihet në të drejtën kontrakture që lidhja e një kontrate i takon subjektit. Në rastet kur subjekti është enigmatik e kur në rastet e tjera, ai është zhdukur, ekonomia e tregut mund të bazohet në dosjet e vjetra. Kjo pasi e drejta publike në Shqipëri i afrohet më shumë animuesit të vjetër të dosjeve sesa një subjekti ligjërisht të tatueshëm në vend. Ky pllakat dosjesh vret në subkoshiencën tonë objektin material. Kur kontratës i mungon morali i saj, atëherë është i ndaluar edhe imoraliteti i palëve. Siç duket, epërsia teorike si dorëzanës përbën një rrezikshmëri të mbartur e të sigurt, sepse prek edhe interesat buxhetore të shtetit. Dosjet i hap vetëm ligji. Rrezikun e përcakton vetëm publiku, ndërsa ligji në këtë rast parandalon dhe dallon krimin. Karakteri juridiksional i ligjit i ekspozon të gjitha dosjet dhe nuk lë vend për një pjesë ose një kategori të caktuar. Jo domosdoshmërisht njerëzit dënohet fizikisht, pasi për këtë spektër gjykimi është dënimi moral. Dikush ka fyer rëndë dinjitetin e tjetrit, dhe kjo nuk mund të tolerohet. Ligji për hapjen e dos-

frikë për ta gjetur atë, apo më saktë nuk i intereson ta gjejë atë. Në një plan më të gjerë veprimi shoqëria evropiane sot mund të konsiderohet si një komunitet që temat historike të këtij lloji, në kultin e regjimeve jodemokratike i konsideron një perde të hekurt. E megjithatë mund të perifrazohet konteksti i linjës së vërtetë me thënien “unë isha gjallë kur vdiq Stalini”. Shqipëria ka substratin e saj historik, vlera e të cilit madje mund të thuhet për herë të parë që kushtëzohet nga vetë magnituda politike e kohës. Atëherë impresioni që krijon tendenca e prognoza heterogjene e zhvillimit shqiptar mbi dosjet, që e kanë stërvitur në maksimum qenien tonë psikike, krijon një homogjenezë që mund të konsiderohet e favorshme për politikat e integrimit. Shqiptarët tanimë janë çliruar nga pendesa sociale e së kaluarës. Sot ata ofrojnë një mentalitet shumë të mirë për të qenë vend investimesh kapitale. Pak kronologji Sigurimi u krijua më 20 mars 1943 dhe deri në vitin 1948 pati frymëmarrjen jugosllave që në Luftën Antifashiste me njerëzit e besuar të zënvendëskomisarëve dhe shefave informativë, të cilët u bënë kopje e funksionimit të OZNA-s dhe UDB-së. Në vitet 1949-1960 u këshilluam

me KGB-në. Pastaj në vitet ‘61-‘71 me ato kineze. Emra si Koçi Xoxe, Nevzat Hasnedari, Skënder Kosvava, Niko Çeta, Vangjo Mitrojorgji etj., u bënë tmerri i qelive nëpër burgjet e diktaturës. Metodat e rekrutimit të Koçi Xoxes u bënë nga radhët e komunistëve, pastaj metodat sovjetike u bënë nga radhët e të përndjekurve politikë, ndërsa ato kineze nga radhët e ordinerëve, duke i futur midis rreshtave politike. Një konglomerat i vërtetë studimor i Sigurimit të Shtetit. Mbas çdo prishjeje “vëllazërimi” struktura të reja organizimi dhe metoda të ndryshme rekrutimi pasuruan dosjet e bashkëpunëtorëve, aq sa studimi i veseve dhe karaktereve të njerëzve ishte i veçantë. Rrallë u zgjodhën nga Sigurimi i Shtetit nivele intelektuale, por me origjinë fshatare e punëtore. Vlera e historike e spiunit të këtyre kohëve qëndron për të zbardhur vrasjet që nga Lufta e Dytë Botërore dhe deri në vitet aktuale, sepse shumë enigma të të vrarëve na kanë lënë nëpër dosje “patriotët”, si tradhtarë dhe e kundërta. Nuk mjafton arkivi i dosjeve për të zbuluar këto enigma të historisë, por janë edhe vetë dosjet e gjalla si për kriminelët, ashtu edhe për viktimat, që duhet t’i njohë shumë mirë shoqëria, si peshë specifike e morale. Duhen njohur e zbuluar në shoqëri jo për “bestseller”, mister dhe kuriozitet, siç shpërndahen në eter, por në thelb, me të vërtetën që e dinë vetëm spiunët, për të mos i marrë me vete në varr. Kështu rrëfehen si para priftit, ose hoxhës, për mëkatet e bëra. Kështu që pastërtia bëhet edhe para Zotit. Faktet flasin për vrasje pa gjyq, me dhe pa prova, ku prapa fshihet dëshmitari spiun ose klouni i tyre. Në buletinet e Ministrisë së Brendshme tregohet se gjatë viteve 19441948 rreth 100 mijë bashkëpunëtorë u detyruan me dhunë e terror nga këshilltarët e Rankoviçit dhe oficerëve injorantë të Sigurimit të Shtetit. Për këtë mjafton të lexosh aktkonferencën shkencore të Ministrisë së Punëve të Brendshme të vitit 1968 dhe buletinet periodike të Komitetit Qendror. Faktohet se mjaft grupe agjenturore u “dogjën” pas prishjes me sovjetikët. Në mjaft raste historia famëkeqe e Sigurimit të Shtetit zbulon idhuj, që duhet të bien dhe mjaft të groposur, që duhet të zëvendësojnë përmendoret e tyre. Shembujt janë të mjaftë, të cilat dikur muzeu i Ministrisë së Brendshme i kishte si qendër edukimi për të gjithë të rinjtë. Porse poetët Trifon Xhagjika e Hivzni Nela u pushkatuan apo u varën për disa rreshta; po ashtu vrasja e Nebil Çikës. Në vend të këtyre emrave rrugët tona mbajnë emrat e kriminelëve si Him Kolli apo Ndreko Rino me shokë. Tallja e historisë është: të hapen dhe të mos hapen dosjet Ky diskutim pa fund i ka lodhur njerëzit, sepse trysnia e trashëguar ka gjeneruar antikapin e një synimi për të shpërbërë elementin shqiptar në vend, që ta ribëjnë atë me koordinatat e kohës. Shoqëria shqiptare, si një zhvillim jo krahasues, por në poçes studimor, ka nevojë të njohë këtë histori për të kuptuar vetveten se çfarë i ka ndodhur e po ndodh me të realisht. Njerëzit shqiptarë kanë qenë objekt e subjekt i një traume psikologjike. Dihet se edhe sistemet më tirane të shoqërisë njerëzore kanë pasur kohët e tyre për t’u instituar, ndërsa këto ndodhi kanë mbetur fatale. Dëmin më të madh e kanë sjellë edhe faktet që në parlament shpesh bëjnë ligjin njerëz, që heqin interesa nga dosjet dhe mbi të gjitha dëshirojnë që të pengohet hapja e tyre. Njëkohësisht të përndjekurit ngrenë problemin e përhershëm se edhe komunistët kanë informuar në organizatën bazë të par-

»

19

tisë për çdo gjë që dëgjonin. Mendoj se kjo gjithëpërfshirje vetëm çorodit dhe është pa vlerë, sepse në protokollet e organizatës-bazë të partisë nuk është thënë gjë më tepër nga ato që Sigurimi ka raportuar më parë. Kjo çoroditje shtyhet më tej dhe çfarë kanë thënë pionierët, gratë, anëtarët e frontit në organizatat e tyre në çdo mbledhje apo takim. Kështu që kjo lloj “hapje” dosjesh është një injektim për ta bërë shoqërinë shqiptare një shoqëri spiunësh, ku të gjithë janë të përlyer. Njëkohësisht çështja e atyre që i është djegur dosja, nuk mund të ndërlikohet apo kalohet lehtë, sepse ligji e ka saktësuar atë në sanksionet përkatëse. Hapje dosjesh mund të bëhen publikisht edhe për t’i rehabilituar zyrtarisht në shoqëri viktimat apo edhe spiunët e “pafajshëm”, që nuk kanë denoncuar apo dënuar kurrkënd. Për sa u përket dosjeve të agjentëve tanë jashtë, jam i mendimit se është bërë një dëm kombëtar, sepse asnjë vend në botë këto nuk mund të asgjësohen, pasi këto lloj dosjesh kanë specifikën e vazhdimësisë dhe unitetit. Fenomenet e evidentuara në mjaft krahina të vendit duhet të evitojnë përplasjen e zonave apo enklavave të quajtura dikur reaksionare apo revolucionare. Enigmë dhe në heshtje mbetet e gjithë arma e divizionit të mbrojtjes së popullit, si origjina e Sigurimit të Shtetit, të cilët në bashkëpunim me komandat e vendit kanë bërë mjaft vrasje shqiptarësh të quajtur antikomunistë. Enigmë mbetet gjoja në histori bashkëpunimi i Sigurimit Shqiptar me OZNA-n në Kosovë, Mal të Zi dhe Dibër, në vrasjen e nacionalistëve shqiptarë, që nuk donin “bashkim vëllazërim” me serbët. Ja që hapja e dosjeve ka historinë e vet shumëdimensionale dhe koordinatat e sistemit të sigurimit enverist kanë nevojë të shkatërrohen gjenetikisht te këto lloj individësh ngaherë të dyshimtë. Një fakt historik mund të analizohet në këtë mënyrë për Luftën Antifashiste. Janë etiketuar volume të tëra për vrasje të spiunëve, p.sh., të Ballit Kombëtar, si kundërshtarë politik. Asnjë provë nuk ekziston p.sh. për vrasjen e Dhimitër Fallos si spiun nga komunistët. Njëkohësisht në tetor të vitit 1943 deri në mars të vitit 1944, kur u zhvillua Operacioni gjerman i Dimrit, sipas dokumenteve dhe ballistëve që janë gjallë sot, argumentojnë se: “Po të ishim spiunë ne të Ballit, në këtë Operacion të Dimrit, kur partizanët u shpartalluan dhe, në fakt, ne i strehuam nëpër qytete duke i shpëtuar dhe jo duke i dorëzuar. Ne i njihnim shumë mirë partizanët, sepse deri në Mukje punonim e luftonim bashkë. Kështu që nuk ka pse të na ngelte në histori damka e tradhtarit dhe e spiunit.” Njëkohësisht një kriter tjetër që duan viktimat ka të bëjë me kriterin kombëtar të vlerësimit të vlerave, sepse jemi të përjashtuar të gjithë nga të qenit të vërtetë për ato që na kanë ndodhur. Nëpër burgje ka ekzistuar edhe antisigurimi me Osman Kazazin në krye. Dokumentacioni i dosjeve të spiunit është një problem tjetër. Mjaft prej tyre, që janë ruajtur, përmbajnë të dhëna pa vlerë, disa janë alibi dhe mjaft bashkëpunëtorë nuk jepen realisht në rekrutimin e tyre. Çfarë godet hapja e dosjeve? 1. Testamentin e kuq të ruajtjes së “sekretit” për t’i marrë deri në vdekje. 2. Mbulimin e fakteve për të mos u studiuar metodat psikologjike që u përdorën nga këto dado të shoqërisë sonë, në mënyrë që gjoja viktimat të mbesin pa u kuruar. Përfundimisht, kjo çështje kërkon një zbatim serioz të ligjit, jo thjeshtë si një kërkesë e Këshillit të Europës, po për t’u shëruar një herë e mirë nga thelbi i krimeve të komunizmit, ish-Sigurimi i Shtetit Shqiptar.


20

« legalizimet

DREJTORIA BERAT ARBEN ARQILE MATA ARTAN MYRTEZA PLAKU DASHNOR QEMAL SLATINJA RAMADAN HYSEN ELEZAJ MEHMET PELIVAN HYSAJ ILIR MEHMET HYSAJ BUJAR MYRTEZA PRAKA LUTFI IBRAHIM PLAKU AQIF SHEME MARRA ET HEM DERVISH HOXHA GEZIM SEFEDIN METANAJ XHEVAIR SEFEDIN METANAJ LIVAN GRAIP KREKAS ADRIATIK SHEFQET TOSKA LEONIDHA PANDELI FERRO PETREF SHABAN PENXHO FATMIR SULO MIELLI AGUSH SULO MIELLI RIZA DEMIR PASHA ARJAN SHAHIN HAXHIU ISMAIL TAHIR KANACI AGRON HEKURAN DARDHA YLMI MURAT THOMA ARJAN CESK BAZHDARI SHABAN AVDYL MARRA SHEME BILBIL TABAKU NOVRUS RIZA LUZI VJOLLCA MEHMET ZOTKAJ BLEDAR RAPO SADIKAJ KOSTANDIN NIKO MBOQE VASIL IDRIS KREKASI TAJAR RUSHIT KUMBRIJA KRENAR ALI BAKI PETRIT VELI DODOVECI RAMADAN HAXHI ZYLFA DERVISH ESAT KALECI ISMAIL LUTO ÇALA PELLUMB ALI BEJO ARMIR QATIP MAHILAJ ALEKSANDER RAMADAN SHKURTI RAMADAN ISLAM SHKURTI BEQIR SULO SKURA DHIMITER KRISTO STEFA RUSHIT AHMET TOSKA YZEDIN ZEJNEL BRAMI MYFTAR SHERIF BODE BRAHIM QERIM MOREJA FATMIR SHYQYRI HAKA DALIP SHYQRI HAKA FETI JAHO ÇELA FETI JAHO ÇELA HEKE TEFIK ZANI FATMIR SHYQYRI HAKA DALIP SHYQRI HAKA FETI JAHO ÇELA FETI JAHO ÇELA HEKE TEFIK ZANI DREJTORIA DIBER ABAZ NEL LALA SKENDER TAHIR KADIU SHERIF SUL HYSTUNA XHEMIL SAMI DOMI MEHDI SHAQIR CANI EDUART ABDI VARFI KURT AHMET SHEHU AGIM KADRI VUKA KADRI SALI GJOKA BAFTJAR HASAN KOVAÇI ASTRIT SADIK PATLLI PRANVER PAJAZIT KOÇI KAPLLAN RUSTEM LIKA DREJTORIA DURRES HYSEN QEMAL SARAÇI IZET RAKIP MUSAGALLIU FATBARDH SEFER MULLAJ SPIRO MITAT PAPA SOSE DULE MULGECI LATIF IZET MANJANI NAXHIJE RUSHIT MANJANI MUSTAFA MUSA ALLUSHI HASIJE MEHMET HASIBRA ARBEN HALIM FERIZAJ ABAZ HAZIZ JAUPAJ AHMET NUH ALUSHI SPIRO IDRIS CANE BEHAR ZAIM MEHMETLLARI NAZMI REFAT HYSAJ SELIM JONUZ MOLLA ALLAMAN GANI CAMI STAVRI JORGJI MINA QEMAL ALI DISHA SUELA MEHDI BAJRAMI SEFER HAQIM SHABA GAZMEND BASHKIM XHIHANI RIZA SAFET FICO RIZA SAFET FICO LUMTURIE RIZA FICO ENVER RRAPUSH SULA BAJRAM HALIL HASA ISMAIL JAHO BALLIU BUJAR ZYDI MALA ARDJAN SALI HOXHA HALIME BAKI HASANAJ ALTIN RAMADAN DELILAJ TODI RISTAN SOTIRI DURIM HALIL HASA RIZA ISLAM GJINI VALBONA LUTFI KAZIU OSMAN ZYDI XEKA

OSMAN ZYDI XEKA HYSEN AQIF DODA QEMAL AVDYL SHABANI SAIMIR XHEVAIR TOSKA KUJTIM BRAHIM BAKUSHI TAHIR XHETAN KERÇOVA XHIMI ASLLAN DUKA KUJTIM ILJAZ LASKO BAJRAM BEQIR DANAJ ALEKSANDER HAXHI QOSHJA ANDREA HAXHI QOSHJA MUSA RAMADAN MUSAI FLAMUR KASEM BRATKO GENTJAN SULEJMAN MARISHTA ASTRIT MUHARREM OSMANI SAMI QAZIM ALIJA BAJRAM SALI KELMENDI NILJAND NIKOLL DUNGA XHEMAL SHABAN AVDIA PRENG GJOK KELI AVDULLA NESHAT BEQIRI AGRON BASHKIM ÇULLHAJ NIKOLL NDUE DUNGA NASIP ABDI ALLA BUJAR MEDI ALLIU DESHIRE LUTFI MISHI REXHEP SALI ÇELA VAIT ISA BOGDANI TAFIL ASLLAN BAJRAMI FLUTURAKE SHEFQET TERNIÇI EDMOND HALIL QOSE GEZIM RIZA GJECI ELAMZ HAZIZ KUÇI REXHEP MAKSUT TERZIU XHEMAL HAJDAR FEJZO BUJAR HAMZA KABASHI BESNIK OSMAN KASTRATI HASIME HAMDI ÇULLHAI MITHAT SADIK BALLA RIFAT IDRIZ ÇYRBJA ENGJELLUSH BAJRAM HOXHA HIZDER SHEFQET MUHO SHAHIN GAZELI ARIFI SELAMI DILAVER TATANI HYSNI HADO LUGJA ISMET BAJRAM ISLAMI LULEZIM RAMAZAN DODA PETRIT IDRIZ ÇYRBJA AGIM MUHARREM OSMANI KASEM KASEM HYSTUNA SHEFIK ASLLAN SHAHINI AVNI HAJDAR FEJZO ARDIAN PETRIT TRAGAJ SHEFIK ASLLAN SHAHINI AVNI HAJDAR FEJZO ARDIAN PETRIT TRAGAJ ARDIAN PETRIT TRAGAJ ARDIAN PETRIT TRAGAJ DRITAN MEDEAT SPAHILLARI QIRJAKO DEMIR SKERMA DENIS EQREM BURGIJA AGIM FEZO KOÇI MARJANA VASIL NEÇKA ARIAN VASIL MIÇO GJERGJ VASIL MIÇO GJERGJ FRROK TUSHA ERMIR BAJRAM MUÇA GRETA BAJRAM MUÇA ZYHDI XHEMAL RRUGA BAJRAM YMER BALASHI EDUART HASAN LIKA ALKET HASAN LIKA QASHIP ZYLYF ZEKA NAUN DHIMITER KAJANA EVIOLA NAZIF LOSHAJ PELLUMB DEMIR PAVLIQATI MIHAL FANI KERRI NAZMIE HYSNI REMZIU SHERBET DEMIR SKUQI SEFER NUH ALUSHI SEJDIN SEFER ALUSHI EMILJAN QERIM ZEQIRAJ PELLUMB BAJRAM ELMAZI AMIR ABDI LIKA HILMI MUSA HAJRULLAI ABDURRAHMAN LUTFI HOXHA SEFEDIN XHEMAL POPOÇI RAMADAN MUSA HAJRULLAI LUIGJ NIKOLL DUNGA PETRIT RAHMAN BRATI ANASTASIA PANAJOT GJERGJI SABRI ISUF KALEMI BAJRAM ALI NUREDINI GEZIM HAXHI QOSE MERSIN ADEM HYSENAJ MARK GJIN KACORRI (DHE FEMIJET) LEKE GJET MJESHTRI ANTON NDREC LLESHI GJURI XHELIL DEDJA ARDIAN BEXHET TORRA SERVET REXHEP RUCI AVNI ISMAIL DANUSHI TONIN GJOKE PERNOCA SOKOL XHEMAL CUKU MARTIN ZEF NIKOLLA PAULIN MARTIN NIKOLLA NDUE MARTIN NIKOLLA KRENAR ENVER KURTI SEDAT BAJRAM NIKOLLA QAZIM SHABAN ALLIU PRENG NDREC BIBA ROBERT ISMAIL XHANI

ALBERT SULEJMAN HASANPAPAJ LADOVIK BIB GJACI LEFTER VAIT KULLOLLI MAHMUD SHKURT METHASA DRITA SKENDER XHAFA XHAFER LULO RAPOLLARI SHKELZEN SULEJMAN HASANPAPAJ ASTRIT SABRI TARAGJINI RUSTEM MEDIN EREQI SHERIF QAZIM DURO ADRIATIK HEKURAN ZIFLAJ DILORE PRENG KAÇORRI MARTE PRENG LLESHI DRILON BAJRAM LEKO SADIK BAJRAM NEZHA ISMAIL ALI BIBA NDUE PRENG NDOJ KOSTANDIN DED MJEKU VULLNET SAMI KARAFILI IBRAHIM ZEQIR KLLOGJRI LUAN HEKURAN KULLOLLI ELEFANT HEKURAN KULLOLLI REXHEP SHERIF BERDHOSHI ARMAND BANUSH ZOGU PETRIT ISMAIL KULLAFI KUJTIM QEMAL PEPA DYLBIN BESHIR ALLA NJAZI ESAT QOLI FATMIR NEZIR MUKA BARDHOK MARK PRENGA HALIT ILIRJAN HASA PETRIT RUSHIT DANI NIKO HAZIZ BEQIRI FERIT MEHMET HYSENAJ MALIQ RAM HAVOLLI IZJA IDRIZ XHEMOLLARI ILIRJAN XHEVAT KAPRI HAQIF ALI CURRI PANAJOT DHIMITER KURTI SHKELQIM MEHMET KEQAJ RIZA VEHBI LILA MYSLIM BEQIR BORIÇI SABRI VESEL SELA DASHAMIR ZYLYF GJINI RIGERT KADRI GASHI SHPETIM ISAK BORIÇI GEZIM ABDI BORIÇI SHKELQIM SYRJA HODO HAMDI SHERBET LIKA MURAT HETEM SHEHAJ BASRI RAMIS MURRJA KADRI IZET DAFKU BAKI ELMAZ LIKA QERIME ISLAM BULLARI EQREM HALIT DOÇI NAIM BAJRAM KOLIQI OSMAN IZET ÇULLHAJ MIFTAR SALI SHULI HAXHI IDRIZ SHAHINI RIZA DEMIR ÇULLHAJ SABRI JONUZ KULLAFI BESNIK JASHAR ÇAMOLLARI PETRIT HAMIT BARDHI HEKURAN ABDYL BICI DENIS GAZMIR VELIU KUJTIM JONUS KASEMI HAQIF ALI CURRI PANAJOT DHIMITER KURTI SHKELQIM MEHMET KEQAJ RIZA VEHBI LILA MYSLIM BEQIR BORIÇI SABRI VESEL SELA HAMDI SHERBET LIKA MURAT HETEM SHEHAJ DASHAMIR ZYLYF GJINI RIGERT KADRI GASHI SHPETIM ISAK BORIÇI GEZIM ABDI BORIÇI SHKELQIM SYRJA HODO BASRI RAMIS MURRJA KADRI IZET DAFKU BAKI ELMAZ LIKA QERIME ISLAM BULLARI EQREM HALIT DOÇI NAIM BAJRAM KOLIQI OSMAN IZET ÇULLHAJ MIFTAR SALI SHULI HAXHI IDRIZ SHAHINI RIZA DEMIR ÇULLHAJ SABRI JONUZ KULLAFI BESNIK JASHAR ÇAMOLLARI PETRIT HAMIT BARDHI HEKURAN ABDYL BICI DENIS GAZMIR VELIU KUJTIM JONUS KASEMI DREJTORIA ELBASAN 1 HASAN ISLAM HIDRI MARK JANI SINANI NIKOLLA JANI SINANI MARK JANI SINANI NIKOLLA JANI SINANI SEHIT RAHIM STOLLA GRAMOS SEHIT STOLLA EQREM SHAQIR HASA ROLAND SIF GJINI KOSTANDIN VASIL KANAÇO KOSTANDIN VASIL KANAÇO XHEVIT ZEQIR HAZIZI FATIME RAME SHAMAJ ARDJAN DINO SINA ARTUR FETA SULA

E premte 5 prill 2013 •

TOMORR SHERIF CANGOJA TUSHE RUSTEM BUZANI BESNIK VELI JASHARI NAZMI YMER SHABANI LEONARD XHEVDET NUREDINI ERION LULEZIM HALIMLLARI AVNI XHELAL PISHA SHEFQET JASHAR ROÇI MEVLAN BEDRI KASA VIRJON FERIT NUREDINI SHPETIM SHERIF PISHA QAMIL AMXA ISLAMI KUDRET QANI NUREDINI QERIM XHAFERR JASHARI ISUF QAZIM HASA SOKOL QERIM JASHARI FATMIR ELMAZ HASANI FERIT LIME KUME AGRON NAZMI KALLKU MUHARREM HAXHI SERICA HASAN ZENUN ZHARRI SOKRAT ZENUN ZHARRI JORGO MARK SHIMPLAKU QEMAL IBRAHIM AGOLLI AGRON QEMAL AGOLLI DURIIM BARI AGOLLI BARI BRAHIM AGOLLI MERSIN HEKURAN KALLAKU GENCI ANDON JORDANI ARTUR AGIM HASANI BASHKIM ISLAM FILJA KRISTO SKENDER DERSTILA YMER QAMIL KLLOGJERI HYSEN EMIN DECANI ENGJELL DEMIR ÇIFTJA ARTUR LLAZAR JOSIFI YZEIR HYSEN PEPA LUIS HASAN BALA SOKOL NAMIK STEPAJ STEFAN JANI TOLLUMI SINAN GANI MYFTARI QAZIM KADRI SERICA DREJTORIA ELBASAN 2 XHAFERR REXHEP ELEZI KOST STEFAN PILIGRIU GENCI XHEVAIR KULLOLLI PELLUMB GRIGOR SHQAU FLUTRA HAKI IBRALIU FLORA ISLAM DRAGOTI DASHNOR FETA HOXHA SOFIE HEKUR BEGA, ADRIAN SERVET BEGA SOKOL SERVET BEGA, VJOLLCA SERVET BEGA EMILJANO PETRIT IBRO XHAFERR SULEJMAN PLAKA FLAMUR SULEJMAN PLAKA VEIZ MEHMET IDRIZI ADMIRIM REXHEP KOFSHA FLAMUR BAFTJAR XHIKA JORGO HALIM JANÇE EDVIN ILMI PLAKA PELLUMB HALIT IDRIZI RIZA HAXHI MALAJ ARDJAN BEXHET JANÇE XHEVAHIR ÇEÇO BARA ANDI SHEFQET SINA AGIM SHERIF SINA PERPARIM SHERIF SINA BAKI VELI KRYEMADHI KUJTIM GANI XHIKA GENTIAN SALI BOÇI SOKOL GEZIM SULONJAKU SERAFIN MIHAL TOSKA AGIM ALEKSANDER MERDANI GEZIM LEKSI MEMA AJET PETRIT MIZA NURI ABAS SULMINA SANIE VELI KAMAMI SHABAN RAMAZAN NASUFI JORGO ISA ISAKU PERPARIM SELMAN LALA SHYQYRI HAZIS KAMAMI NEVRUZ XHEMAL ISAKU FLUERT LUFTAR KAMAMI LUFTAR REFAT KAMAMI ARDIAN REFAT KAMAMI MINUSHE DANE BANAJ DRITAN SELIM BOJA ERMIRA SHEFQET SULMINA XHEVIT AQIF KABASHI SOKOL HYSNI KOÇI FLAMUR ÇAUSH KAMAMI PERPARIM SHEFQET KAMAMI REXHEP ISUF XHIKA LULZIM NAZIF XHIKA SHAQIR EMIN XHIKA NAZMI JAKUP LAMÇJA EDUART BEXHET XHIKA HEKURAN ISA MUÇA ILIA BEXHET XHIKA FISNIK HALIT GJOLENA ILIR HALIT GJOLENA ARDJAN BASHKIM MUÇA RAMAZAN SHAIP HOXHA NAZIF QEMAL ROÇI FETI ZYLYF MUÇA MUSTAFA MEHMET PEPA PELLUMB SABRI HOXHA PAJTIM RAMAZAN QAFA ALTIN HALIT GJOLENA

XHEVIT HAMZA XHIKA HYSNI LUTE XHIKA AGRON GANI MUSTA BEXHET EMIN XHIKA RAMIS SHABAN XHIKA BUKUROSH HYSEN MUÇA FATIKE REFIK XHIKA SKENDER JAHO XHIKA LULZIM PETRIT ROÇI ARBEN PETRIT ROÇI PELLUMB SABRI HOXHA SEJDIN MUSTAFA XHIKA BEHAR SADIK LAMÇJA GEZIM DERVISH KARAJ KUJTIM XHAFERR LAMÇJA BARDHUL XHAFERR LAMÇJA MUSA EMIN XHIKA MUSA LLOKMAN HOXHA BILBIL XHAFERR LAMÇJA PELLUMB XHAFERR LAMÇJA YMER KADRI XHIKA LEONARD YMER XHIKA NAZMI IDRIS HOXHA MURAT AQIF HOXHA AQIF NEVRUZ POPA SADIK RAMADAN GJINI AFRIM SADIK GJINI RASIM SHAHIN SHARKU QEMAL SHAHIN SHARKU ADMIRIM JONUZ HYSA SELIM JAÇE HYSA RUSHAN ZYLYF SHKURTI EDUART SHEFQET POPA ENDRIK SHEFQET POPA DREJTORIA FIER 1 SOKRAT ALI HAZIZAJ KRISTAQ VASIL MEÇALLIU SERJAN REFAT KASA VITO AZBI SERJANAJ KLAJDO LEONIDHA MARKU VASIL HAREDIN MERDANAJ PIRO ARISTIDH SOTA MUSTAFA ESTREF QALLIAJ GEZIM NUREDIN HAXHIAJ XHEVAIR TEFIK HODAJ SANIE OSMAN MELEQ LIRI GJYSH LEVENAJ DREJTORIA FIER 2 BLENDI FASLLI PASHO GËZIM GANI GRYMBI GANI MUHARREM GRYMBI AGRON SELFO GROPA ARTUR BARJAM META LLAMBI TODI MARKU AHMET BEKTASH ALUSHAJ SELIM JAUP BAZAJ DILAVER HEKURAN ELEZAJ SALI ALI FASLLIAJ KUJTIM ABAZ HAXHIJA AGRON KARAFIL AZIZI BARJAM QEMAL META ALKET VESEL DERVISHAJ ASTRIT BAJRAM HYSENAJ BARJAM HYSEN HYSENAJ TAHIR NURE MANAJ SAMI SADIK ALIAJ FLAMUR MANE HODAJ YZEDIN FASLLI BREGU NEXHIP SULO JAUPAJ VLADIMIR SADUSH LIKAJ AHMET ISMAIL KARARI LIRI ZYBO ALUSHAJ FOTO AQIF FILAJ PETRIT HAREDIN DALANI RIZA ZAMIR KAPLLANAJ PETRIT FASLLI KUKAJ KASTRIOT JAUP BAZAJ KRISTO JANI LIKAJ KUJTIM QERIM ADUSHAJ HYQMET ALUSH BEQAJ VESEL SULO DERVISHAJ NOVRUS NESHAT AGALLIU SADIK JAKUP MEHMETAJ LAZE KOÇI BREGAJ EQEREM ALI ASLLANAJ ARTUR BARJAM META DILAVER HEKURAN ELEZAJ SALI ALI FASLLIAJ KUJTIM ABAZ HAXHIJA FLAMUR MANE HODAJ NEXHIP SULO JAUPAJ VLADIMIR SADUSH LIKAJ AHMET ISMAIL KARARI FOTO AQIF FILAJ BARJAM QEMAL META ALKET VESEL DERVISHAJ ASTRIT BAJRAM HYSENAJ BARJAM HYSEN HYSENAJ TAHIR NURE MANAJ KRISTO JANI LIKAJ VESEL SULO DERVISHAJ PETRIT HAREDIN DALANI SADIK JAKUP MEHMETAJ RIZA ZAMIR KAPLLANAJ PETRIT FASLLI KUKAJ LLAMBI TODI MARKU DREJTORIA GJIROKASTER XHEZO DAUT BAJOLLARI

SADETE REXHEP ÇUPOLLARI ; SUELA VLADIMIR ÇUPOLLARI ; JORENC VLADIMIR ÇUPOLLARI ; ELTON VLADIMIR ÇUPOLLARI RRAMAN FASLLI DELILAJ MIRO SHYQYRI TELHAJ GEZIM ABAS DAUTI GJERGJI JOSIF STERJO THANAS JANI NAQE ARJAN MUHAREM JAUPI HIDAJET QAZIM MESHAHU GRAMOZ SAFET ZAIMAJ AGIM ALI DULE FLAMUR ALI DULE FATMIR FAIK SHAHU FAIK ZAIM DEMÇELLARI STEFAN TELI PAPA LIGOR DHIMITER RISTANI DREJTORIA KAVAJE SHYQYRI JAKUP BERISHA MEDI HASIM LICOLLARI ELTON KOSTANDIN AVRAMI HYSEN ISUF DOBJANI VALE KOL STEFI ALTIN YMER SHESHI LUTFI HYSEN XHANI GEZIM OSMAN CALA SUZANA SALI CELAJ FIQERET SULEJMAN ISMAILI SALI REXHEP MUSA SAMI HYSEN SHULI EQEREM DAUT HABILI LUAN AHMET BELI VULLNET SHEFIK TEFERICI OSMAN IBRAHIM NALLBANI XHEZAIR JAKUP IBRAHIMI VAID KADRI MUKA GALIP HAMIT GJECI GEZIM QAZIM QARRI SHEKULL ISLAM ARKAXHIU DYLAVER HYSEN VRAPI KUJTIM RIFAT SHALA MUSTAFAHASAN HUSHI SEID HALIM LLULLA MIHAL DHIMITER LIBOFSHA EDMOND JORGJI MEHILLI MUSA SELIM RAMADHI AGRAN RAMIZ ARAPI AGRON ISMAIL PATOSHI LUANASLLAN RRUSHI DYLAVER MURAT HYLVIU LATIF RAMADAN DEMA LUAN ASLLAN RRAPUSHI VULLNET HAJDAR LUFO FLAMUR MUHARREM DRAGOTI ARBEN SKENDER LUFO ZAIM KADRI QENANAJ BLEDAR MUHARREM DRAGOTI REZART MUHARREM DRAGOTI ALTIN BEHADIN HILMIU ILIR MUHARREM DRAGOTI SANIJE NUREDIN KERCUKU QAZIM IBISH MUSAJ BEQIR JONUZ TOSKU FAHRI ETHEM REXHEPI BLERIM AVDI KASA ERVIN BUJAR KASA NAZMI AVDI KASA ADRIATIK JONUZLEKA TAHIR QAMIL TAFXHAFA BESIM RAMAZAN SALIU ABDULLA RAMAZAN SALIU ISUF JONUZ TAFXHAFA BAKI ALI BALLABANI BASHKIM ALI BALLABANI SULEJMAN OSMAN METHASANI AQIF SADIK SULA SKENDER TAHIR DEDEJ IBRAHIM SULEJMAN GOSA YLLI REXHEP DEDA BAJRAM ALI DUSHKU SKENDER SEFER ALIU FERDI SKENDER ALIU FATMIR KADRI DEDA HIDER LIMAN BALLIU BARDHYL BESIM TOSKU SOFIE VEIB MUSTAFAJ AGIM FETAH MEMOLLA ARDIAN VAID FESATI AFRO SHYQYRI GJINI GANI HAJRULLA SHESHI SELMAN JASHAR MANUSHI BARDHYL RAMAZAN XHAFA BEDRI SHYQERI GJINI BILBIL ZENEL GJUZI BEKTASH QAZIM GJUZI BLERIM AVDI KASA RRAHMAN BAKI TOSKU DREJTORIA KORCE RUSTEM IBRAHIM BYLYKBASHI KRISTAQ KLIME GUCI ALBERT FAZLLI DYRMISHI ARJAN ALFRED MEMA ANDREA MINELLA CAMI ARBEN VANGJEL LUARASI GJERGJI KRISTO SOTIRI KOSTANDINA ZIKO CACA JOSIF LLUKA TOTONI ALBERT FERIT NASTO JANI THOMA BOZDA

CACI ZALO BEQIRLLARI MIRDASH VASFI DAPELLARI KUJTIM RAVOLLI ARTUR REXHEP KREKA GEZIM HAMDI LENGU SAZAN SEFER SHKEMBI ADIL HYSEN SHEHAJ NIHAT QEMAL KACANI VIKTOR GAQO OPINGARI PERPARIM SPAHO VIOLETA ZIZA TAHO VASFIJE BAJRAM ABAS KUNDRET GARIP SULENJI VLADIMIR LIGOR SHKODRANI GURAZI XHEVAIR KECO YLLI SERVET NAKO STAVRI NAKO TIKO MAKSUT BIDO MYRTEZA MUSTAFA DEMIR ISUFI PIRO MIKAIL THOMOLLARI SEIT NAZIF SHAHOLLI ENGJELLUSHE JEMIN POTKA ELIS BARDHYL CAUSHI ANESTI NIKOLLA ARTAN HAMIT PROGRI FLORENC NAUM KRISTO DHIMITRA ANESTI KRISTO STERJO FOTO TONA ELSA MIHAL GACE SHKELQIM METE SELIMAJ ALFRET LYTFI HOXHA BILAL QANI DALIPI RAMO IDRIS MUCOLLARI VALTER KANAN ZHULI IRFAN MUHARREM LIPO MEXHIP HAXHI FLOQI VANGJEL KOSTANDIN GJOKA ALBERT VASILLAQ JOLE PELLUMB HAZIS REXHEPI ROMEO PELLUMB TEPEXHIKU IZET SHAZIMAN HYSA SHKELQIM DILAVER SHUKULLI ADRIATIK NEXHIP MUJOLLARI BASHKIM FERAT MINGA FAZLI ISMET MERSINLLARI FATMIR MUSA DALIP ILIR STEFI SOVJANI NIKOLLAQ SOKRAT KOLAJ LAVDIJE ALI HASANLLARI VASIL RAMADAN NUREDIN ALFRED SELAMI HOXHALLI VASFI SALI MANOKU DREJTORIA KRUJE KRISTO ET HEM STAFA ARTAN DODE BARDHI NDRE MARTIN ÇYPI ABEDIN GANI KARAJ KOL PJETER SHTEPIA PETRIT RAIF DENKA SHPETIM ISMAIL QIRA ASTRIT BAJRAM QIRA SHKELZEN RAM CAKONI PJETER MARK CANI KOL JAK MARKU QAZIM NEZIR ZIRA XHEVALIN GJET MARKU ARBEN GJET MARKU FATJON BIBE MARKU TONIN PRENG CEKU ANDON ZEF LOCI ALEKS ZEF LOCI GJON ZEF DODA AFRON GJON DODA ARBEN BERAM QIRA PASHUK PJETER PRELA ZEF LLESH CEKU LUAN MUSTAFA HIDRALIU TONIN ZEF GJINI PRENG MARK RAJTA MARK GJOK BECI MARTE NDUE BECI ARBEN ALI FIZMANI MUHARREM FETA SHQEZI ARBEN IDRIZ ELBASANI OSMAN BERAM MERLIKA BERE SINAN DEMA SHKELQIM ADEM DEMA YLLI OSMAN MERLIKA ADRIAN QEMAL MURATI MUHARREM HAMDI HYKA SHABAN MEHMET MURATI AGRON HYSEN BERHAMI BESIM MUSTAFA MURATI SHKELQIM PETRIT NEZIRI MALIQ SALI MANA PAL NIKOLL PULAJ GJOK PASHK CAKA CAF DERVISH META IBRAHIM XHEMALI VESELI ILIR MALIQ LOCI XHEMALI HYSEN TANGU DEFRIM SAMI FIFO ANTON MARK LEKA SKENDER MUSA GJERANI MEREME ALI BAKAJ HYSEN SALI METAJ MEREME ALI BAKAJ PRENG MARK RAJTA MARK GJOK BECI MARTE NDUE BECI ARBEN ALI FIZMANI


legalizimet • E premte 5 prill 2013

MUHARREM FETA SHQEZI ARBEN IDRIZ ELBASANI OSMAN BERAM MERLIKA BERE SINAN DEMA YLLI OSMAN MERLIKA ADRIAN QEMAL MURATI MUHARREM HAMDI HYKA SHABAN MEHMET MURATI AGRON HYSEN BERHAMI BESIM MUSTAFA MURATI DEFRIM SAMI FIFO ANTON MARK LEKA XHEMALI HYSEN TANGU MALIQ SALI MANA ILIR MALIQ LOCI SHKELQIM PETRIT NEZIRI SKENDER MUSA GJERANI PAL NIKOLL PULAJ GJOK PASHK CAKA CAF DERVISH META DREJTORIA KUKES KORAB HYSEN CENA SKENDER FEJZ PAÇA QAZIM RAM PEKA GANI BINAK MALIZI QAZIM RAM PEKA HASAN MALIQ PETKU GANI BINAK MALIZI DREJTORIA LEZHE MARTIN ZEF MARTUZI TOMORR RRAMAN KASMI SABA XHEMAL HYSENI NIKOLL ZEF LUSHA MARTIN GJOK DODA ASTRIT FRAN BIBAJ ALFRED PJETER MARKU DED PRENG BROZI NDOC DED BROZI PAL LLESH GJERGJI DED KOL PALOKA BARDHOK DED FRROKU GJOVALIN DED FRROKU NDUE GJOK KOLA MHILL GJIN DODAJ LIK MUHARREM SULA SADIK SMAIL SULA ENVER HIDER LIKA RESHIT MURAT CAKONI BESIM ALI ZENELI GEZIM XHEMAL BEGA RAMAZAN ISMAIL ALIU GJOVALIN GJIN LEKA PJETER MARK LEKAJ LEFTER KURT LAMA PETRIT KURT LAMA MAND KURT LAMA VESEL KURT LAMA DRITAN KURT LAMA VALMIR XHEMAL ISUFI XHAVIT RAM ISUFI BESNIK ISUF ZENELI VALMIR MARK DODAJ ALBERT MARK PJETRI NIKOLL PAL MARKU GJOVALIN PRENG PJETRI DED PJETER KOLA VALENTIN MARK JAKAJ GJON SHKURT KOLA VITOR MARK BIBA SADIK DALI SIMONI FIQIRI HALIT SELMANI LULASH PREND TOPLANA GJON PREND TOPLANA PJETER LUK NDOJA MARK PRENG GJERGJI PAL MARASH NDOJA MIRASH GJERGJ MARASHI JAK PREND TOPLANA VIKTOR PREND TOPLANA FRROK KOL BIBA IRAKLI SADIK SIMONI DASHAMIR NDUE NDOJ NDUE ZEF NDOJ NIK PREL MARASHI FRAN PREL LUCA PREK GJON NIKAJ LEK GJON NIKAJ GJERGJ NIKOLL NIKAJ ÇESKO GJOK NIKAJ GJELOSH GJON NIKAJ FLORINTE NIK MARASHI DED NIK MARASHI LLESH TOM NIKAJ VALENTIN NDUE NIKAJ PASHK LUKE NDOJ PASHK GJON NIKAJ GJERGJ PJETER KOLA DAVID NIKOLL GEGA ZEF NIK JAKAJ LEK KOL GJOKA SHKELQIM TAF SHABANI PASHK BARDHOK KOLA VLADIMIR MARK DODAJ MUHARREM VESEL LAMAJ XHELAL VESEL LAMAJ BESNIK XHELAL LAMAJ MIKEL MARK PREÇI LLESH DOD PRENGA LEON KOL MARKU PASHK MARK NIKOLLI

KOL BIB BIBA FRAN LUC NIKAJ NDOK GJERGJ KOLECAJ MIRASH NDUE LEKGEGAJ PRENA NDUE SHERRI MARK ZEF BITRI ARBEN HILE LALAJ SOKOL FRROK JAKAJ KOL MARK DEDA ZEF LLESH PREÇI EJLL PASHKO GJONAJ ZEF GJOK BIBA MARK NDREC KAKUSI ARTAN NIKOLL DELIJA VALBONA NIKOLL FRROKU ILIR HAMIT PEPMARKU NIKOLIN PAL SHKURTI LEKE NIKOLL BUSHKOLA ZEF PJETER BURAKU GEZIM ISMAIL AVDIU NDREC GJET PRENGA NDUE ZEF PRENGA SHKELQIM HALIL LUFI LLESH KOL LUFI MARIJE BIB LUFI NIK GJON PRENDI BARDHOK NIKOLL PRENDI NDREC SHKURT LLESHAJ MARK NDUE ZEFI XHAFERR IBRAHIM HALILAJ HAXHI MUSTAFA SALIU AGRON QEMAL RAMA PETRIT HAXHI MARA KADRI HAZIZ TOÇI LEKE NIKOLL MHILLI KOLIN ZEF LEKA MARTIN ZEF LEKA MILLOSH NDUE PALOKA GJERGJ PRENG PRENGA ALBERT NDUE ZEFI LUIGJ NIKOLL GJELOSHI PJETER NDUE PALOKA GJERGJ MARK PALOKA GJON LLESH LLESHAJ KOL NDUE PALOKA TEFTA LLESH LLESHI VASIL ZEF MALI LUIGJ LUK MIKELAJ FRAN GJON NIKOLLI NDUE GJON NIKOLLI LEK GJON NIKOLLI ALFRED GJON NIKOLLI MARK GJON NIKOLLI NDUE GJON NIKOLLI GJETO NOSH SHABI DED NIKOLL NDRECA NIKOLL PRENG DODA GJON ZEF LLESHI PJETER ZEF LLESHI ZEF DOD LLESHI DRITAN BIB KACAJ XHEVALIN BIB KACA MARTIN NDUE KACAJ NDUE MARK ARAPI ILIRJAN BIB KACAJ NDOC GJON HYSENAJ BESIM NDUE PALOKA NIKOLL KOLE BUSHKOLA NIKOLL GJET PRENGA PJETER GJET PRENGA PJETER GJET PRENGA FRROK GJET PRENGA DED MARK LLESHI GJOVALIN PRENG DODA AGE NIKOLL DODA DREJTORIA LUSHNJE LADIMIR BEDRI BENDO SHKËLQIM QERIM BILBILI PILO GJERGJI TASHI HYQMET BAJRAM XHOGU ARJAN BEHAR MUSAKU ROÇI VELI XHEPA MEHMET ISUF HYSI ERMIRA HYSNI LALA DREJTORIA POGRADEC DRITAN RAMADAN BAKOLLARI HASTRIT SKENDER OSHAFI PERPARIM QERIM LICKOLLARI SYRJA ENVER HOXHALLARI JANI XHEMAL TORRA QEMAL DEMIR CURO DEHAR RUSHIT LICKOLLARI DEHAR RUSHIT LICKOLLARI AMELI KODHEL SARI ANDON ZELI ZEKOLLARI STAVRI HYSEN CEKANI CELNIK CERCIZ MEROLLARI KAMBER BESHIR DUKA ADRIAN SADIK CANO ÇELNIK SHYQYRI MAKSUTI HASAN HAMIT BAZELLI NEZHDET HODO ÇAUSHLLARI PIRO VANGJEL GUSHO PETRIT SHEFKI HYKA JOVAN KOSTANDIN SPIROLLARI ENGJELLUSH FERIT JONUZI ILIR MUHAMET HASANLLI KAMBER NURI SELIMAJ, GENCI KAMBER SELIMAJ BATJAR SHYQYR SPAHILLARI

PIRO VASIL TOPALLI ÇELNIK SHYQYRI MAKSUTI HASAN HAMIT BAZELLI NEZHDET HODO ÇAUSHLLARI PIRO VANGJEL GUSHO PETRIT SHEFKI HYKA JOVAN KOSTANDIN SPIROLLARI ENGJELLUSH FERIT JONUZI ILIR MUHAMET HASANLLI KAMBER NURI SELIMAJ , GENCI KAMBER SELIMAJ BATJAR SHYQYR SPAHILLARI PIRO VASIL TOPALLI DREJTORIA SARANDE VENETIK SAMI MOLLANJI KADRI QAZIM CELAMI ELTON NUREDIN IMERI SANIEDA PELLUMB FATAJ KEZE KAMBER VELA QANI FETI HADERAJ ZENEL SELAM SHEHU LIRIM HILMI BRAHIMI ADRIATIK HALIT KOÇIU REDI FLAMUR LELA ELTON KUJTIM ÇOÇKA PERPARIM BAJRAM MUSTA DALIP LATIF SKENDA ABEN ÇIZO HARIZI QAZIM XHEMAL ZEKAJ VIKTOR MUHAMET KEQAJ ARSEN FUAT VAJA BILBIL SAMIT REXHEPI STAVRI BARJAM GJOKA ARTUR ADI MUÇO BUJAR TAFIL MUHARREMI YLLI NOVRUZ DEMA SERVET HAJRI ADEMI KOSTA CELO ZERVOI SHPETIM SHASHO GORISHTI ENVER ELMAS KRECI GENTJAN SHABAN KAZAZI THEOFILIS FUAT ALIMEMA ANDREA AHMET KOSTA SUZANA HYSEN ZEKA VASIL REXHO REXHI BARJAM BEDO ZEKA ENVER SALI ISMAILI GRAMOZ MUHARREM VODA XHEVO BAKI ZEKA PAJTIMM NOVRUZ DURA MERJO SHAQIR BIZHGA ANDREA AHMET KOSTA XHEMAL REXHEP SELA ILIRJAN MEDIN ORUÇI JULIAN PELLUMB TARA HASIM TAIP BAKAJ ENVER ANI BRAHIMI MARO SPIRO KONOMI MYZAFER MUHARREM GERBI KUJTIM DERVISH DINA KUJTIM XHEMALI JAZXHI DRITAN ABAZ DINA PIRRO DHIMITRI LLAMBRO SELIM ADEM VELA MARGJIN ENGJELL HOXHA KRENAR XHEVIT KOÇIU MERSIN MUHARREM VODA DHIMITRI NIKOLLA BIRAÇI NIKOLLA DHIMITRI BIRAÇI ARJAN ENVER MYRTO SPIRO JERAS ZGURI FATMIR NAZMI SHEHU KUJTIM NOVRUZ DURA ALI NOVRUZ DURA LADIMIR ENVER GOXHA QANI IBRAHIM SINANAJ KOSTA MUHARREM NIKA RESHAT FETA CACA RUHAN REXHEP BALANI ERALD RUHAN BALANI ZIA RESUL MURTO SOKOL FEJZO KOLA SULLTANE MEHDI HODO ROBERT VELI ÇELA ENVER KUJTIM SKENDERAJ ELTON PERPARIM LALA ALTIN HASAN RUCI MAZAR MUSA ISUFI HYSO TEME DAUTI PELLUMB HATEM AHMETAJ MYZAFER ALI SELA PERPARIM RAZI ORUCI YLLI HAZBI MANCE THEMISTOKLI THANAS FOTO ARJAN POLO BALA PERLAT BUJAR KOSHI BAFTJAR SELMAN HYSENI EMIN TASIM BEDO FLATUN ORHAN LALAJ FASLLI BEKTASH HYSENI SKENDER ISUF IDRIZI SERVET HEKURAN DYRMISHI ÇAJUP NOVRUZ HAJDINI MERSIN HEKURAN GOXHAJ KURSEL HEKURAN DYRMISHI ISMAIL ARIF NIKA TOMOR MUHO DEMIRAJ ZINI ISMET ALIKAJ BESNIK QERIM IMERI SHAHIN SERVET MUCELI TAULANT TEKI RAMA

FERRIK ADEM ORUÇI SHAHIN XHEVIT ZIFLA LUAN RAZI ORUCI HAMIT SEFEDIN XHAFA IRFAN HALIT DYLI ASTRIT LATO LIKA LUAN ZYRDI MUÇODEMI EDMOND QEMAL ORUÇI KASTRIOT BARJAM DAUTI SKENDER ISMAIL VELIKAJ GAZMOR SHERIF SHAHINAJ VEZIR LELO LELA YLLI ILMI ÇELA BUJAR RRAHMAN ÇIPI FLAMUR IDRIZ BEGA ADRIATIK HYSO LAMA PETRIT SEMIR ÇULI ALTIN SULEJMAN MULLA LUFTAR HEKURAN PAZI FREDI FERIK KRECI LULEZIM NOVRUZ HYSA ARBEN KAMBER PAZA KASTRIOT ZENEL CACA LULEZIM HESAT DUKA KRENAR HESAT DUKA MYRVETE ISMAIL BAKULLATI PELLUMB ARIF FATAJ FLORJAN NAZIF GOXHA LUAN NOVRUZ MYFTARAJ BEHAR AGUSH AGA AFRIM QEREM SKENDERAJ JANI FAIK MALKA HEKURAN SEFER PAZI ARJAN HAJRI ORUCI FITIM IZMIR KUSHO ZENI IDRIS ABEDINI NJAZI DOKO MUCOBEGA HETEM HAJRI BEQIRI ESAT ISMAIL VELIKA HALIM TEME BINO NASIPE SHAHIN LAMA KRISTO XHAFER VALERA FATOS GODO MANOLAJ QAZIM NAZIF SKENDERAJ SHKELQIM TARE HAMZA BARJAM HAKI BESHIKU GENTIAN SHAQIR KORÇA SOTIR HEKURAN SHKURTI DREJTORIA SHKODER HASAN HALIL PLORI NIKE LULASH KOLA LULASH GJON KOLA EMIN RAMADAN QOSE GURI SHABAN BESHI PJETER GJOKE GRISHAJ SHYQYRIN REXHEP BICI HYSNI RESHIT SYNAJ KADRI RESHIT SYNAJ AGIM RAGIP ZOGA GJELOSH NDUE PRELA RESHAT MEHMET KOÇKIÇi REFIK NEXHAT METI GJERGJ PAL GURI AGIM RAGIP ZOGA ARTUR AGRON LAMI ARSEN AGRON LAMI KLEDIS AGRON LAMI MARK KADRI PEPKOLAJ MIRLIND HALIL GOLEMI PREL SOKOL MIRASHI BESNIK FERID PIRANEJ SHPETIM BARIQ TARELLI MHILL LUSH SHKOZA GJON LEKE ZEFI BALE PJETER CURRI PRELE BINAK DEDAJ MARK GJON GJONAJ NDUE PJETER PLANAJ KOLE NIKE GESHTENJA DEDE PJETER BERDHELI MEHILL VATE LEDINAJ SOKOL NDOKE QUKU NIKE NDOKE QUKU PLLUMB LULASH TROJA MARK VUKSAN KODRA MARASH ZEF NDRESHAJ GJIN MARK RRAHI NDUE MARTIN STRAGU MARK GJERGJ SHKAMBI PASHKO PRELE KOCEKU NIKE GJERGJ DRICAJ VIKTOR MHILL KACELI VIKTOR DODE DAKAJ PETRIT HASAN MIDILI GJOKE PAL PRENDI ANGJELINA MARK BERISHA LULZIM ARIF ARIFI NIKOLLE PJETER GJELAJ TOME NIKOLLE GJELAJ PASHKO LULASH PLAVRA MARK LUC MARKU NIKE MARASH NDREU MHILL ZEF TROJA VATE MARTIN STRAGU ARBEN HAZIR PAPELEKAJ GJIN ZEF PERVATAJ PELLUMB LULASH KOMETA PREKE LULASH KOMETA PRELE MARK SELVIJA QAZIM SELMAN COKAJ PJETER LUCE GURI

VATE MARK SOKOLI GJOVALIN MHILL TROJA NDUE GJERGJ NDOJ NOSH VATE FUSHA MARK PASHKO GESHTENJA MHILL LEKE KODRA ZYBER SADIK DAJCA DEDE NIKOLLE NDOU VALENTIN GJEKE MOLLA FATMIR FRAN KOCEKU LAZER TOM LISI GJON NDUE NIKA MARTIN NDUE NIKA MARK GJON NIKA GJETO NDUE ARONI GJIN MARK QARRICA VOC MARK KOLA ZEF LULASH LULASHI PAL KOLE RRESHPJA NDOC TUSH KOLA ADMIR KOLE NDREU GJON MHILL KAZHNJETAJ GEZIM MARK QERSHIJA KOLE TAHIR SHYPLASA ZEF NDUE SHPATI GJERGJ NDUE SHPATI FRAN KOLE HASANAJ FRAN KOLE KOLA GJELOSH KOLE KOLA PRELE KOLE KOLA DEDE FRAN SHKOLLARI TOME NIKE BUXHA LEKE GJON NDREU LUSH MARTIN MACAJ NIKOLIN KOLE KESHTENJA MHILL GJEKE KODRA GJIN MARK THERNAJA MHILL CUN GJONAJ AGIM NIKE LEKA MARTIN PJETER PJETRA VIKTOR JAK MANAJ LAZER MARK MACAJ KOLE DEDE PEMAJ MIRASH NDUE PLEPAJ DEDE NDUE PLEPAJ LAZER FRAN FUSHAJ VATE MARK QARRICA GJIN LEKE MARASHI TONI FRAN CERMELI PAL FRAN CERMELI ZEF PJETER MICI NDUE MARASH PJOLLA PAL GJERGJ KOLA PAL GJERGJ GURI NDOC MARK SHYTANI PELLUMB LULASH SOKOLI MARTIN COL PROBIBAJ KUJTIM GJERGJ SUTI SOKOL PAK MHILLI PJETER NIKE GESHTENJA PAL QERIM BINOSHAJ NDOJ MARIN AHU PAL ZOG PRRONI NIKE VUKSAN SOKOLI DEDE FRAN VUKSANI DEDE MARK KOCEKU MARASH MARK KOCEKU GEGE PJETER ARA VERA PASHUK GURI FRAN ZEF COKAJ DEDE SHPEND NDRELAJ NDOC DEDE BOBAJ ARDIAN DODE PECAJ NIKE NDUE SHTIGJETI LUIGJ MARK SHYTANI MARTIN GJERGJ HUTA KOL NDOC DEDAJ NDUE KOL VATNIKAJ GJON NIKE MOSHEQAJ MARK NIKE MOSHEQAJ GJERGJ KOLE DOKAJ KOLEC GJERGJ DRICAJ PAL MHILL SUKAJ MHILL PJETER CURRI NIKOLL GJEK DEDAJ ZEF MARK RRAHISHTA GJERGJ SADRI SUTI QERIM GJERGJ SUTI PALE DODE KOCEKU LEKE DODE KOCEKU PJETER GJON KOPSHTI PETRIT TOM SHPATAJ AGIM NIK MEHMETAJ PAL CUN DEDAJ GJERGJ MARK MANI HILE NDUE DARDHA MIRSH NDUE DEDA LAZER PALE FUSHA GJERGJ SHPEND PALNA GJIN JAK VATAJ NDUE KOLE DRITI MARK LUIGJ LAMTHI MARASH PAL BRIJA GEGE PJETER GURALECI ALEKSANDER GJERGJ HASANAJ NDOC ZEF KRONI MARK LULASH PLEPAJ ZEF GJERGJ HASANAJ NIKOLLE KOL HILA PAVLIN MARK GERLA KEL ZEF KULLA ZEF GJELOSH FUSHA

VATE SOKOL SHENAJ SOKOL ZEF KAKIJA KIN MARK DEDENDREAJ DEDE ZEF KAKIJA PAL MARK SHKAMBI VUKSAN LEKE NDREU NOSH KOLE HILA KOLE PJETER BERDHELI VITOR NDUE DELIJA LEKE MHILL MOLLA NIKOLL PREK RADOHINA KUJTIM PREK LAMI ALEKO GJERGJ BRIGJA DANJEL LULASH CARDAKU LULASH MARK CARDAKU DEDE NDUE RRIPA GJIN MARK ZHYJA DOD NIKOLLE ZHURI PETRIT LULASH SUKA PJETER LAZER LUCAJ NIKOLL PAL KRECAJ SHKELZEN NIKE MEHMETAJ KOLE NIKE MEHMETAJ LEKE NDUE RRIPA MARK LULASH DELIJA NDUE PREKE PRENDASHI NIKE PREKE PRENDASHI ZEF TOME NDREU TOME NIKOLLE BUSHATI PJERINVATE BLETAJ MIRASH PRELE KOCEKU DEDE MARK RRGALLA MIRASH PALE VUKSANI ZEF MIRASH TOKA GJON NIKE NIKA NDREKE DEDE SHYTANI GEZIM NIKE NIKA GJIN ZEF KAKIJA NIKOLIN MARK FUSHA PRELE TULAN BINOSHAJ DEDE NDRE CURRI FRAN SHTJEFEN NEZIRAJ NIKOLIN KOLE DRITI PAL LULEC MHILLI LAZER VUKSAN PJOLLA NDOSH LULASH LULASHI PREKE PAL BJESHKEZA SHAN PRENDASH MARKU SHAN PRENDASH MARKU NOSH KOL NDREU KOLE MIRASH NDREU NIKOLLE ZEF FUSHA VUKSAN LEKE JEREVIJA FRAN MARK KOCA NDUE LEKE JEREVIJA PRELE MARTIN VATA SHAQE KIN VATA GEZIM NDUE JEREVIJA HILE GJERGJ PLEPI NIKE MARTIN BLETA LEKE DEDE GERLA MARK DEDE GERLA VATE DAKE STENA DED LLESH NARKAJ GJOVALIN NIKOLL ZHARRI GJON ZEF MALAJ DREJTORIA TIRANE 1 RESHAT MUSTAFA SULA MUNIR SULEJMAN KOÇI NIKO DEMIR GOLEMI XHEVAHIR TAHIR MUSTAFAJ JETMIR ISMAIL DEMUSHI JORGO APOSTOL BITA NAMIK HAXHI SINANI ALBERT BEDRI XHEPA LEKË GJIN PEPAJ SABRI HAJDAR SAKO IRFAN FERIT GRUDA KURTISH FERID GRUDA DYLAVER MAHMUT ÇOKU ISMET BEQIR DERVISHI ILIR AHMET HAMITI BESNIK AHMET HAMITI EMRI HAXHI VATA ARBEN PREND DEDA LAZËR FILIP FILIPI BUKURIE BEXHET DEDA GANI BAJRAM DERGUTI KRENAR BASHKIM BREGU AZEM RAM NEZA XHEMAL GANI SHAHINI GEZIM SADIK MULAJ KURT HAJTALI DRAGJOSHI ABAZ AHMET CALA ZABIT ELMAZ BUZI ARBEN BILBIL JAHOLLARI SAMI DON BABOÇI SHABAN IMER KEQI HARIZ IZET LILA FERDINAND SHYQYRI MERSINI SHYQYRI MERSINI MERSINI AGRON HAJDAR BREGU ARBEN SHUKRI ALLARAJ KASTRIOT SHUKRI ALLARAJ DERVISH REXHEP MURATI HASAN HAN LASHI ROBERT MUHAMET HIDO DEFRIM MAHMUT BULICA BUJAR MAHMUT BULICA ISMET SHAQIR HAXHIU METE ISUF CANAMETI

»

21

VEHBI OSMAN ÇUPA ASTRIT MURAT POKA PERPARIM FATIL XHANGOLI SAIMIR ADIL HIMALLARI BERSHAN KASEM KORBI FATMIR HASAN ALLMUCAJ ENVER ASLLAN ÇELA KUJTIM SKENDER HOXHALLARI ISUF BAJRAM ARIFAJ BESNIK SALI PAPA ARBEN HAJDAR DENIZ GEZIM MEHMET BASHA DASHNOR JONUZ TEMA ADIL MERSIN MUÇA MYFTAR REXHEP SHABANI LULZIM SADIK MATOSHI MEHMET VESEL SHIRA KUJTIM MEHMET SHIRA PETRIT ISLAM KOCEKU NAIM XHEMAL KRASHI DRITAN PALI NDRECPEPAJ LAZER ZEF DEDAJ BESNIK AVDIL PACI ILIR MARK DODAJ ILIR MARK DODAJ ZENEL SADIK BREGASI DASHAMIR HYSNI GJORLLAKU ASLLAN KAPLLAN GJANA HERBAN QEMAL SELIMAJ AGIM V EIP LLANAJ SADIK OSMAN ISMAILI EDUARD SHPETIM PODA AGIM ALI LLUSHA MUSA HAMEZ DREJTOVA BAJRAM SKENDER HOXHALLARI SKËNDER ISMAIL SEFERI ADRIATIK FIQIRI PASMACIU AGIM AVDYL IMERAJ AGIM KOL MARASHI AGIM NIKOLL ZMALAJ AGRON OSMAN TURJA ALI, MEDI RIZA META ALTIN VEBI HOXHA ARBEN ZYBER DJALOSHI ARSHI, BESIM VEXHI MANDRI BASHKIM, MUSA UKE, MUSA LAMNICA BEHAR ZEQIR KURTI BESIM OSMAN UZUNI BEXHET MALIQ AGOLLI BEXHET NURI CAMI CELNIK MESTAN SKENDERI CEN ALI LAMA DALI GANI LALA DILAVER HASAN GJOCI EDMONT KODHEL SHKEMBI ENVER SALI LEKA FADIL HASAN PERAJ FATOSRAMIS MOLLAJ FIQIRI LIMAN BARA GAZMEND XHELAL DUSHA GJON DED VATAJ GJOVALIN ZEF LEKAJ GURALI REXHEP GJONA GURI RAIF LATOLLARI HAJRULLA RAPUSH XHEMOLLARI HALIL, FLORJAN XHEMAL, HALIL LILA HALIM RAMADAN KOLA HAMIT FADIL LUCI HEKURAN, ARTAN GJON MARKU HETEM REXHEP GJONA HYSEN AHMET PREJSI ISUF REFAT ZANI ISUF RAMAZAN KALEMI JAK HAMEZ NDOCI JETNOR, ANESTI ANESTI, HAKIL ZGURO JORGO BEJCE KORAQI KADRI MUSA BAJRAMI KAPLLAN NASIBI SHUKULLI KASTRIOT CERCIZ XHEMOLLARI KEL NDUE KOLAJ KOL PAL PROGRI KUJTIM IYET CAMI LAVDI AGUSH DEMKO LULASH NDUE GJONPALAJ LULZIM RAMIZ VELI LUTFI FETAH HYSA MARK PASHK GJETA MARK ZEF PJETERNIKAJ MARK, ANGJELIN, PAVLIN ZEF, MARK NDOU MEVLUT ABAZ LIKA MYSLYM NURI PASHOLLARI NADIRE DOMI NAFIJE LATIF HAXHIA NEVRUZ, MARTIN ISUF, GEZIM SHAQIRI NEXHMI MUSTAFA LILA NIK GJON LEKA NIKOLIN VUKSAN HYSENAJ OSMAN BAJRAM MUSTAFAJ PREND PAL MARKU QEMAL QERIM GJUTA RAM ZEQIR HOXHA RESHAT MUSTAFA SULA SADIK IBRAHIM CARA SAJMIR MALIQ PASMACIU SEFEDIN SEJDI LOCA SELAMI JAHO HOXHALLARI SHABAN REXHEP TARLLAMISHI SHEFKI AQIF HYSA


22

« legalizimet

SHPRESA XHELIL LIKA SIMON DED GECAJ SURI RAMADAN CALA TAIP MYSTEHAK SELIMAJ TODI PALE NDONI VIKTOR NIKOLL MARKU VLADIMIR SELIM NASTO VLADIMIR KOSTANDIN GOGA VLADIMIR RAMAZAN LILA XHEVIT ALI BUCI YLBER RIZA META YLLI SKENDER HODO YLLSON FETAH SULOLLARI ZAMIR HIQMET CENGU ZEF MARK KOLGEGAJ GAZMEN REXHEP SINANAJ BIZAT NEXHIP MACKA HALIL BEQIR UKA ARBER QEMAL XHEMALALLARI SAMI, ANASTAS KADRI UKU ILIR, BESNIK AHMET HAMITI HALIL BEQIR UKA ZEQIR ZYBER VATA RINA MILAN DEDNDREAJ GJIN LEPUR PJETERGJOKAJ AFERDITA FERIT SHEHU AGIM MAHMUT DAFKU AGRON SABRI DUKA BAJRAM IBRAHIM JANA BARDHYL FIQIRI TORBA BERADIN NEXHIP MIFTARAJ DALIP XHEP GJANA DED IBRAHIM STEAJ DESHIR SADIK MOKU DRITAN PETRIT CAKRI DRITAN SAKIP JASHARI ELMI IZET XHEVESHI ELVIS EMERLI ISMALAJ ENGJELL PASHO PASHA FEHMI QERIM LIKA GEZIM AXHEM ZENELI GEZIM JAH MADANI GURI PREND DEDNDREAJ HAJDAR ISMAIL ZERE HAJREDIN GANI ABAZI HAJRULLA IZET MUCA HALIL MEHMET KOCEKU HAXHI NAZMI KACA IBRAHIM XHELIL BODINI ILMI YKSHIN DIDA IMER MEHMET MATA JASHAR XHELADIN JASHARI KADRI HYSEN VATA KALOSH TAFIL MUCA KUJTIM YMER QOKU LUAN ESAT SPAHIU LUTFI MISIM COKA MARTIN PREL DEDAJ MUHAMET FERAT KARANXHA MUNIR ISMAIL ALLA MUNIR SADIK DEDA MURAT AXHEM ZENELI MUSTAFA RAMAZAN MURATI NAIM HYSEN KURTI PELLUMB ELZEZ MAKISHTI PELLUMB, LULASH, GJON DELIA PERPARIM FEHMI BALI PETRIT NIKOLL PJETERGJOKAJ RIZA ZENEL VISHKA RUSTEM SULEJMAN GJANA SADIK SHAQIR LOCA SAFET HASAN RAMA SANDER LLESH GJOKAJ SHAQIR HASAN NEXHI SHEFQET SHAQIR DURAKU SHEMSI VEDAT KOCI SHFQET, ILJAZ JAUP, SHEFQET CANI SHKELQIM HAKIK SHQEFNI SKENDER RAMADAN LOCA STEFAN SALIH AVDIA SULEJMAN VESEL QOKU TAJAR FAIK LATIFI VESEL DAUT SKERJA VLADIMIR HAXHI SULKU VLADIMIR ZENEL DANI VLASH MARK MARKU XHELAL, LUAN RASIM KOLDASHI YLLI, BARDHI ISMAIL, SELMAN TOSHI YMER HASAN ASLLANAJ ZEF KOL KAMSHI ZIJA HAMDI SHAHOLLI ZYLFI LUTFI SADA RIZA HASAN GJETA HAJDAR BAFTJAR SHUTINA VLADIMIR MUSTAFA KOKA PERPARIM EMBRI HANELLI SAJMIR SALI TOPI XHELAL FEJZI BICAKU BEQIR DALIP GURI PAVLIN, BARDHOK MHILL GJONI ADEM TAHIR REXHA ADIL LUTFI KRASTA AFRIM ELEZ NDREU AGIM DEM GJOKA AGRON RAMADAN BIXHAKU AGRON MEHMET MERA AGRON ZENEL DERVISHI AHMET KADRI POJANA ALBERT RAPO KLLEPKA ALEKSANDER PASHK MARGJINI ALI ISMAIL MALO ARDIAN MISIR GRECA

ARDIAN ASLLAN MUCA ASLLAN DAUT SPAHIU ASLLAN HIDER METAJ AVNI ZALO DALIPI BAKI, SERDET REXHEP, BAKI LICI BARDHOK LEK GEGAJ BEKTASH HAMZA LIMI BESIM QAMIL XHIXHA BESIM MYFTAR DATJA BEZAT FEIM MUCOLLARI DASHAMIR FAIK KAMBERI DASHNOR TEFIK TARE DEDE NDUE ZEFI DEFRIM RAMADAN AGOLLI EDMIR MUHARREM ROCI FADIL DAUT AVDIA FATMIR XHETAN HASANAJ FATMIR VEIZ HODAJ FATMIR BAKI LICI FESTIM ALI CALA FREDERIK ISUF BOBO GANI BESIM QEFALIA GEZIM KAMER MUCA GEZIM NUREDIN SHEHI GEZIM, LULJETA SEFEDIN LUSHNJAKU GJOK DED VUKSANI HALIL SHABAN LAMI HALIM, HAXHI HAXHI, HALIM LOKA HYSNI MEHMET BERAJ HYSNI ADEM LASKU IBRAHIM SHAQIR KARAJ IBRAHIM DALIP SUCI ILMI BINAK METAJ ISLAM HALIL BUCI ISMAIL IBRAHIM MUCA ISMAIL BRAHIM AJAZAJ KLEVIS, DRITAN, GEZIM SABRI LUMSHI KOSTA BARIQ JAHJOLLI LADIMIR SHEFKI GJIKA LIRADIN REXH KURTI LUAN AVNI LIPO MAKSIM, HAXHI QYTET RAPO MARTIN GJON SIMONI MERSIN JUSUF SEFERAJ MIRELA KADRI HAKA NAIM HYSEN BRAMA NANIE CENE LOGU NDUE GJETE DOCI NIKOLLAQ ALI PAPA NURI SULEJMAN CAKMASHI PELLUMB AVDULLA RAKOLLARI PELLUMB SADIK VASHA PERPARIM ALI KURTI SHPETIM MUHARREM SULI PETREF RIZA POTKA QAMIL KAMBER MJESHTRI QANI SELIM HYSA QANI HAKIK XHEMOLLARI RAKIP HAMID DERVISHI RAKIP NUHI SHEHU RAMADAN DEM GJOKA RAMAZAN SALI LOCA RAMIZ ABAZ TAGA RAMIZ BERE KOVACI ROBERT NAZIF AGA RONJA SHIME JOZAJ RUZHDI SELIM HYSA RUZHDI XHELAL POJANA SABRI ISLAM BUCI SALI, BAJRAM BAJRAM, IBRAHIM KARAJ SEFEDIN QAZIM NDREU SEFER HYSEN GJOKA SEIT SALI LEKA SELIM SHEFQET GJANAJ SHAQIR XHEMAL SKARRA SHEFQET SALI KOLECI SHKELQIM AGIM MARKJA SHPETIM ZENEL DERVISHI SKENDER BESIM ÇAUSHI SKENDER, FIQIRI FIQIRI, TAHIR POJANA TAHIR ADEM MULGECI TASIM SADIK VEHAPAJ TEREZE MARK NIKOLLI TOMORR ORHAN KASO URIM ISLAM MATA VALENTINA ISMAIL FEIMI VANGJEL KOZMA DHAMO VEBI SADIK LOKA VLADIMIR SELFO MANCELLARI ZEF SELIM RAMAJ ZENEL KADRI TOPULLI ZIJA SUK ZELAJ NURI HAKI HAJDINOLLI RAMADAN ISMAIL BODE FLAMUR, ERVIN, ROMEO SHUAIP, SKENDER, ZEQIR ANXHAKU, KALEMAJ RAMADAN BODINI FOTO REFIK LATOLLARI ILIR, ARBEN PETRIT, ISMAIL CANI, PINARI LEFTER LUSH GESHTENJA HAZIZ MALIQ LUSHA HYSEN LUTFI MUCI HAMID BAJRAM SHAMKU LEFTER LUSH GESHTENJA QAZIM DEMIR ARIFI RAMIZ ALI SARACI BEQIR MEHMET BRARI AHMET KADRI BELAJ

BLEDAR GJON DERVISHAJ BLEDAR GJON DERVISHAJ EQEREM SELMAN SELMANI FADIL ILJAZ METOSHI FERIT ILJAZ METOSHI SHPETIM FATMIR HOXHA BEDRI ELEZ KOLA GJON BIB PRENGA AVNI HAFEZ MOLLAYMERI ALI RAMAZAN KAMBERI BUJAR HIDER SEJDINI DEMIR BAJRAM KROQI REXHEP HALIM POKA HAZIR HAMIT ARIFAJ BASHKIM SHEFQET HOXHA SHKELQIM ALI TUFA PETRIT SHABAN REXHEPI DREJTORIA TIRANE 2 SHAQIR MERSIN PERGJEGJI ZEF MARK DELIA BIB NDUE GJINI MUHAMET SADIK GJORLLAKU LINDITA HAZIZ STAFA MUHAMET SEFER MALO KUJTIM FEHMI HOXHA ANTON TOM TANUSHI BAJRAM ISLAM SINANI KUJTIM ISLAM TAFA XHELAL QERIM KASA REXHEP ISUF DERVISHI RAMAZAN MUSTAFA BARDHI FIQIRI RAMAZAN CAPI SHEFKI SAID DUKA BEDRI QERIM GOGA SEIT MUSTAFA BARDHI HALIT FASLLI HYSA MUSTAFA QAMIL CALI KRISTO XHEVAHIR BEJI RUZHDI YMER GOGA ARDIAN YMER UKA RAMIZ HAMZA CALI SINAN JAHJA REXHEPI HASAN MUHARREM MATERA PERPARIM ZYBER CALI AJET FASLLI HYSA BASHKIM YMER UKU XHELAL ZYHDI CALI LIMAN HARIZ GOGA ALFRED ENVER GOGA SAMI ZYDI CALI PETRIT QERIM KASA MERSIM ISLAM MATA ESAT XHEVAT DOMI SHYQYRI MUSTAFA BARDHI MELEQE BAJRAM BEQIRI DASHAMIR SHEREFEDIN BEQIRI HASAN VATH CALI AGIM HALIL CALI ILIR FIQIRI TUFOLLARI IBRAHIM HAJREDIN DALIPI HYQMET SELIM DALIPI AFRIM PETRIT GRAMI FERIK JAHE AZUNI SEFEDIN SHABAN PERA AGRON MAKSUT LLAPAJ ARIF ISMAIL QELA FATMIR HALIL KOCI HYSEN MUHARREM SINA ALFRED NURI FIDANI ILIR REXHEP SAKOJANI GEZIM PREND KUKA ELMAS ALI CIRA HAXHI XHAFER HASANLLARI NAIM RAMAZAN BARDHI DALI MEHDI LALA QAZIM HAZIZ BEQIRI BASHKIM HASAN MULLAI AFERDITA LIMAN KOLA RIFAT ISLAM TORBA EKREM DESTAN FERATI HAQIF RAMADAN SHEHU GEZIM HALIL KASA FLAMUR MUSTAFA GOGA AGRON MUSTAFA GOGA XHELAL RAKIP FEJZA ILIR HYSEN SHEHI GEZIM ABDULLA BARDHI ENVER QAMIL QERANA AGIM BAJRAM KODRA MIFTAR MAKSUT GJOSHI ILIR ALI GOGA SURJA HASAN CALI MUHARREM MUSTAFA BARDHI SHKELQIM SABRI HYSA FADIL XHUVAN GOGA ASLLAN SHAQIR ISUFI AGUSTIN XHEMAL CALI PELLUMB HYSEN GJOSHI FATMIR RAMAZAN OSMAJ RAMAZAN BEQIR OSMAJ OSMAN MUSTAFA BARDHI BAJRAM HAXHI DYBELI RAMAZAN HIDER CALI SHKELQIM HAMZA CALI ILIR SKENDER GRORI LULZIM ISMAIL KURTI FATMIR ISMAIL KASA RAMAZAN SABRI HYSA SKENDER MIFTAR GJOSHI LULZIM OSMAN BULKU RIFAT MAKSUT GJOSHI

E premte 5 prill 2013 •

SURE ZEQIR GOGA MAKSUD MIFTAR GJOSHI NURI MUSTAFA GOGA KUJTIM HAMIT MUCA KADRI HAMZA KUMRIA SHERIF XHAFERR XHIKA SHEFQET HYSEN MIHA RAMAZAN HASAN MULLAHI FERID ISUF DODA AGIM HAXHI KAPERI FADIL ARIF SINAJ BESNIK TELIM LIKA ENVER ALI GOGA SABRI SINAN HYSA ALI ZENEL RINA YLLI SADIK PLAKU BAKI DALI ISTREFAJ SAMI ZEQIR GOGA BESIM MERSIN GOGA KUJTIM KADRI METANI KADRI HAMIT LIKMETA BAJRAM HAMIT LIKMETA RRAHMAN REXHEP DANAJ SELMAN VATH CALI BESIM SELIM GOGA SHAHE HALIL KASA ALFRED ISAK SULAJ ARJAN SABRI HAJDARI XHEVIT SINAN BARDHI BESNIK SURE BIBA QERIM SELMAN AJAZI SHAQIR HARIZ GOGA HASAN MERSIN GOGA HASAN VATH CALI ASTRIT SEFER MEMA XHAVIT MAKSUD CAZI SHKELQIM OSMAN SULAJ ENGJELL MUHARREM DYRMISHI ZAIM HASAN KAJO AGIM RAMAZAN GOGA ELMIR BEQIR GJOSHI SHEFQET AVDI HYKA BAKI XHEMAL GOGA BARDHYL MEHMET TAPIA ELMIR FERIK GOGA BASHKIM RAMAZAN GOGA NAIM FADIL VALISI SELIM ABDULLA LIKA PERPARIM KUDRET BINJAKU ABDULLA SELIM LIKA MYNEVER RIZA DERVISHI DAUT LIMAN SULAJ RIZA SHASIVAR LALA ISLAM ADEM GOGA DURIM ADEM GOGA MARK FRROK CACA AGRON SHAQIR GOGA VESEL AJET DOMI AGIM SELMAN BALA DESTAN TAHIR ARIFAJ HALIL KADRI HYSA HAJDERIN IBRAHIM BEGU TASIM MEHDI ELEZAJ SINAN IBRAHIM FIORA DULEJMAN JAKUP HALILI QERIM MURAT META GEZIM SHAQIR CECJA ELTON PETREF KANTO PJETER UK RAMAJ LUFTI XHEMAL LEKA SULEJMAN DYLEJMAN PISKU ELMAZ ALLAMAN ALLUSHI NAZMI BAJRAM DISHA YLLI NEKI MUSABELLIU XHEVDET ADEM MILLOSHI ADEM SELMAN KASEMI TASIM HALIT BILLA RRAHMAN HALIM HOTI HAXHI SHYQYRI XHAKOLLARI QAMIL SEID MURATI XHEVAHIR ALI TAFHASAJ TONIN PRENDUSH GJERGJAJ PETREF SHAQIR KANTO RUZHDI DALIP HIMALLARI RAMADAN NEBI MATRANXHI BESNIK SHAHIN BUZALI QERIM HASAN TOLLJA TAFIL DESTAN MAQINA ILIR NDUE NIKA VIKTOR ALI BALA MUHARREM HAMIT HALDEDA KRISTAQ VASIL LENA SHEFIT XHELIL BODINI AGRON RUSTEM LUMI XHEMAL XHELIL BODINI SEIT ASLLAN KOLECI ARANIT ÇEL KUÇANA DALIP RAPI SENKA DAUT HODO RUSTO RAMAZAN KALEM PASHA NDREK PAL NDREKA ANGJELIN LEKE GONAJ ILMI NEBI MATRANXHI GJERGJ FRROK MARKU MUSTAFA IBRAHIM KOLOVARI RAM SHABAN DAUTI HAJDAR ZOGE PALLUCI BESNIK XHEMAL DEMA ZHULJETA FORE LAMAJ NAFIJE FASLI PASHA MURAT ALI GJUCI BIBE MARK GECAJ

BELUL XHELAL MEZHIKA KADRI AHMET NEZIRI NESHAT HAMIT SHEHU HAXHI BESHIR POKA DALIP HASAN DEDA SHKELQIM HALIL DUKA DED MARK KOLA RRUZHDI HAMDI VATA NDUE PJETER LOKA REXHEP DEM IDRIZI MEHMET SADIK SHEHU BUJAR HALIL LALA KUJDESI OSMAN GJANA DOD NDREC PEPA HAMIT DERVISH HOXHA FAIK AHMET VELJA MANUSHAQE SULEJMAN LUCA ISUF JONUZ MISINI DALI MEHMET KOLDASHI ARBEN LLESH KOLA SELMAN KADRI CAHANI LLAN MISIM PEKA BILIAL NEBI MATRANXHI HYSEN RRAHMAN VATA SHEFKI SEFULLA DANI XHEZAHIR ZENEL QINAMI ILMI HAKI LLESHI JEMIN JAHIR SYLA LUTFIJE SALI VATA AJET ABAS PITARKA LAHIM TUFIK RAJKU MISIM IBRAHIM MENA OSMAN IMER MERJA MUSLI DERVISH NIKA ANDREA BESIM DIVA ARBEN SHAQIR HOXHA LUAN SHEFQET SELIMI HYSEN MIFTAR BYTYCI LLESH NIKOLL KOLA SAFET TAIP GJIKA AVNI HAMIT STAFASANI MBLERIM JAKOJI KANTO DREJTORIA TIRANE 3 MIRANDA JANAQ METALLARI BUJAR ENVER METALLARI LUAN BANUSH ÇULLHAJ GAZMEND HAXHI FORTUZI AGIM SELMAN ULIU OSMAN REFAT LEVANAKU ASTRIT REFAT LEVANAKU AGIM NUH KAZAZI DRITAN AGIM KAZAZI LULZIM HAKI KODRA HASAN ISMAIL HYKA ELENA MOISI KONA DORINA ANDON MELE SULEJMAN HASKO BEJO SPIRO VASIL MEHILLI VLADIMIR FEJZO KASAJ ISMAIL HAKI KONDI LEON JORGJI KONA LEON JORGJI KONA DITUR AGO KONA FATMIR MYRTEZA DIBRA LEMAN HASAN ÇOÇOLI ADRIANA VASIL RUMANO ARMANDO TAJAR LUSHAJ DASHNOR MALUSH MALUSHI ASQERIM AVDYL SADIKU RESHAT RAIT MULLAHAJ DRITAN NOS SHPATI BESNIK HASAN FRËNGU MANOL ANDREA DHAMO ASQERIM AVDYL SADIKU RESHAT RAIT MULLAHAJ DRITAN NOS SHPATI BESNIK HASAN FRËNGU MANOL ANDREA DHAMO GEZIM BAJRAM KREKO ARDIAN BAJRAM KREKO IBRAHIM HASAN BALILI DAFINA HAJR SHYTAJ ISUF SADIK SHABA ARBEN XHAVIT PAHIJA AGIM XHAVIT PAHIJA LUMTURI QAZIM ZHUPAJ IBRAHIM RAHIM GASHI ILIR BEQIR TAFILICA; BENJAMIN SIMON SHAHINI LULJETA SPIRO NASTRO KUJTIM TOTO MASUPAJ LINDITA AQIF DIBRA AVERIK RESHAT POBRATI LINDITA AQIF DIBRA AVERIK RESHAT POBRATI LILJANA SALI ANDRANJI AGIM ISLAM METANI JETMIR RIZVAN HUSI BURBUQE HASAN NURI PRANVERA XHAFER KURTI ALEKS NDOC KOLA MAKSIM MANE HUSI ETLEVA RIZVAN HUSI DHURATA ADEM MEKSI HENA DILAVER KOKA AMARILDO EQEREM PREGAPUCA BUKURIJE RESHIT MOSHO NADIRE QERIM DERVISHI JEMIN VESEL YMERI NEXHAT ALI XHEMALÇE MARKO GJERGJ LEKOÇAJ XHAHARIJE RAMAZAN DACI

ISMET ASIM KRAJA ZIJA IZET LLESHI ISLAM SIMO ZYKAJ BASHKIM VASIL SHPATA EDMOND LLAZI KOSA EDMOND LLAZI KOSA DURIM EQEREM IBRAHIMAJ ALBAN DED BITRAJ AMARILDO FUAT MUKAJ ALBAN DED BITRAJ ANTON FRROK NIKOLLI RAZIJE ISUF MUZHAQI HABIBE HAMID MUZHAQI REFAT HAMID MUZHAQI SHEFKI HAMID MUZHAQI MEHMET HAMID MUZHAQI FAG YMER MAÇI BRAHIM ALI STAFA DRITAN SELAMI JAZEXHIU ASQERI JASHAR MALAJ SHKELQIM ABDI GJAPI SELMAN BEQIR BRATA EDUART KOLECI VERA MEHMET KERÇIKU SABRIJE YMER HOXHA SABRIJE YMER HOXHA SABRIJE YMER HOXHA VJOLLCA HYSEN HALILI BAJRAM ORHAN DURO FARUK AHMET KURUSHI SABRI PETREF SALLA NAIM MALIQ XHUFI SAJMIR HILTON SHERIFI AVDYL HAJREDIN MATOSHI ARIANTHI PIRO BAJRAMAJ FATIME NASUF HALILI ALI HAXHI TUJANI EDLIRA VALTER STAVRO LIRIM IDRIZ MULOSMANI KUJTIM KURTI AGUSTIN HYSKO MYNAVER HAXHIU XHEMAL REFAT KANUSHI HAXH BAJRAM KONESHA ILIRJAN ARQILE BLLAKO ILIRJAN ARQILE BLLAKO ALTIN MUSTAFA TAFA YLLI MIHAL PLAKU ADRIAN THEFILLO DURI KRISTAQ SPIRO LAKO FATOS BAHRI OMARI DILA BIB PREÇI LLAMBI LLAMBI MANUSHI BILBIL MUHARREM KASMI; SKENDER SHYQYRI KACIU; MITHAT KAMER MEMA LUDMILLA MUSARAJ ALFONS AQIF MUÇA; ARJAN ALIKO JAUPAJ PRANVERA PAJTIM MEMETI DOJANA DITOR MUSAI ELA THOMA PAÇUKA LAMJON SHKELQIM DEÇKA DORJANA SALI RUÇI GENTI JORGJI BULI JULIAN THEODHOR KRSTAFILAKU GENT RAMIZ HERRI ORELA FATMIR NUREDINI GREI ILIR BELE FLORI SADIK BISTRI ROLAND NAZMI MUÇA FRIDA VELI ZENELAJ RAJMONDA RRUZHDI ARAPI EMATILDA KASEM BICI STELA AVNI XHUVELI RUKIDA MITAT VEIZI ADOR DIBRA ADRIAN DULAKU ADRIAN KONI AGRON SHKEMBI ARBEN SHEHU ARDIAN MAÇI ARJAN NDRAXHI ARJETA DALIPI ARTAN TOPUZI ATAOL KASO BARDHYL KIKA BESIM KAÇAKU BESNIK HALILI BLEDAR BOGDANI BRIKENA KELLIÇI ALTOBEL NAIM BRAHIMAJ BUJAR KAMBERI EMIRA PELINGU DONIKA BENJA ENRI LAKU ERLINDA ÇELIKU ERLINDA ÇELIKU ERTA SPAHO FATMIR FRASHERI FATOS ÇAUSHI GAJDA MEMA GENCI DULAKU GENCI GAMBETA GENTIAN LIKAJ MANOL SMAIL KANAJ DREJTORIA VLORE 1 HIQMET DEMIR DEVOLLAJ EDMOND LAME LALO SILVANA ABAZ LALO ALDO DAUT LALO ELTON DAUT LALO

HAMET RIDVAN HAMZARAJ ALKETA DEMIRALI PROGA NEZIR SAFET JAÇE ALEKO GJYSH MUHAJ FATOS IDRIS MILE MEHMET KADRI MALAJ ARSEN KADRI MALAJ ALFREDI MEZIN MEMINAJ YLLDEZE HYSEN SOKOLI DIVIT REXHEP CANE HAXHI HILMI HAXHIRAJ RAMAZAN XHELAL ZENELI JETNOR LEMO KOKAJ ARSHI HAXHI AHMETAJ MEDIN HAKANI CANALIAJ “KENI “ SH.P.K GEZIM RIZA HAZIZI “LABI “ SH.P.K HAMZA KASEM GUCI SULO KASEM GUCI ALEKSANDER SEFER SOFOKLIU PAJTIME DERVISH VELIU MUHAMET FASLLI ALUSHAJ MIFTAR SPIRO VRANISHTI MEZAN HASAN VELIU FATMIR ISMAIL MUHAMETAJ ISLAM TAFIL ORUÇI ILIR FIÇOR MALAJ; ADMIR FIÇOR MALAJ ALI FIÇOR MALAJ SHEFQET RAMADAN AZISLLARI KRISTAQ VIKTOR GJIKNURI BASHKIM AVDI BASHLLARI HALIT REXHEP MAHILAJ FARI MEDI KAPXHIU JAKO VELÇO MERTIRI AFRIM PETRIT IBRAHIMI NIGJAR SHERIF DALIPAJ XHAFER XHEMAL HYSI ARTAN ÇUMAN GRABOVAJ DEFRIM SELAM BEJAJ ROBERT FATMIR DALLO EDUART MATEM CAUSHAJ AGIM SHEFKI ALIMUÇI DRITAN KUJTIM SKENDERAJ EQEREM ILIAS ZENELI NASIP GANI VELIKAJ HANO ISA MYFTARI DALIP IMER SEFERI IMER MYFTAR SEFERI DEMO ALI HOXHAJ XHEVAIR JAÇE SADIKLLARI GANI JASIM ZERA ZENI MEHMET MUJOLLARI KADRIE MUSA JAHO RAMADAN LALO MURRAJ PELLUMB MEMET MEMETAJ FADIL QAZIM HENA BAJRAM ALI ALUSHI LUAN QERIM DANAJ REXHEP HYSNI DAHRI RUZHDI RAMAZAN RAMA PETRIT DANE DANAJ FATOS BAKO DEROMEMAJ; BAKO HYSNI DEROMEMAJ ALEKSANDER BAKO DEROMEMAJ KUJTIM SABRI ZOTAJ THEODHORI MUHAMET PASHAJ FERJAT QERIM AVDULLAI EDMOND HAJRO ZANAJ MAGRIP LLANO MEHMETAJ DALIP CIZE CELAJ MUAMET QAMIL MUHAMETI TEFTA SEFEDI BREGU EDMIR PILO BREGU BARDHOSH BRAHIM SINANAJ DRITAN MURAT RRAPAJ BUJAR GANI HODAJ ISMET HASAN HASANAJ ARBEN GJOLEK HOXHAJ FATMIR FATOSH LAÇAJ LEONARD DURMISH BALLESHAJ PELIVAN SAIP GJONA LOLA TAFIL KAPAJ RAKO MITER PRIFTI DREJTORIA VLORE 2 PELLUMB FEJZI MERKOHITAJ ASQERI HAMIT DRIZA DASHNOR XHAFER BEQARI MANOL SMAIL KANAJ VALDETE LILO PJETRI AGIM LUTO MEHMETI LATIF VERO SINANAJ SKENDER LILO RRAPAJ HAXHI ZEQIR FETAHU HASAN BRAHIM HAMITI ABEDIN METAJ ARBEN ORMEN MEZURAJ HAMIT AVDUL SULEJMANI VAJSI PETREF BARJAMAJ SELIM AVDUL SULEJMANI THEODHORI AQIF PAPA ZEMAN AVDI GJONAJ ZEMAN AVDI GJONAJ TAJRE ZOTO MAILAJ NEXHIP ASIJE MEMETAJ SHYQYRI ISUF BEQIRI FATJON RAKIP XHABAJ SHABAN GALIP YZEIRI VANGJEL LABO PRIFTI MEFAIL REMZI BREGU DURIM FETI LIMAJ NEXHIP OSMAN LIKA


SPORT • E premte 5 prill 2013

Baloteli tek njerëzit më me influencë në botë

Murinjo: Qëndroj tek Reali nëse ikin Kasijas e Serxhio Ramos Trajneri i Realit të Madridit ka vënë disa kushte për presidentin Perez për të vijuar bashkëpunimin me kampionët e Spanjës

T

Edhe Saki kundër Kasijasit Ish-drejtori sportiv i Realit të Madridit në vitet 20042005, Arrigo Saki ka kritikuar kapitenin e Realit, Iker Kasijas. Sipas “El Confidencial” ish-trajneri i Milanit ka theksuar se problemi i Kasijasit është stër-

Paris Sent Zhërmen ka marrë një goditje të rëndë që do të dëmtojë planet e kësaj skuadre për t’u kthyer në klubin më të fuqishëm në Evropë. Kjo goditje e rëndë është ekonomike, pasi është zbuluar plani i presidentit Fransua Holand për të taksuar më të pasurit, mes të cilëve edhe futbollistët. Sipas këtij sistemi të ri, taksa prej 75% të fitimit do të paguhet nga kompania që ka punonjës milionerë dhe jo nga individët. Me pak fjalë, klubi parisien do të duhet të paguajë 70 milion euro në vit vetëm për Zlatan Ibrahimoviç, në një total prej 210 milion euro në 3 vite. Nga kjo shumë, 168 milion euro përfundojnë në arkat e shtetit francez, ndërsa diferenca në xhepat e lojtarit. Kjo shumë kaq e lartë paguhet pasi Ibrahimoviç ka në kontratë fitimin e 14 milion eurove neto dhe se klubi duhet të paguajë çdo takse ndaj shtetit spanjoll, e jo vetë lojtari. Sikur të mos mjaftonte kjo shifër absurde, PSG duhet të bëhet gati për të derdhur qindra miliona të tjerë në arkën e shtetit francez, pasi vetëm Tiago Silva (9.5 milion euro në vit) dhe Ezekuiel Laveci (9.4 milion euro në vit) do të bënin që klubi t’i paguante shtetit më shumë se 86 milion euro në vit.

1 milionë euro për Skënderbeun

vitja. Sipas Sakit: “Kasijas stërvitet keq”. Por Saki nuk është mjaftuar me kaq duke shtuar edhe më: “Murinjo ka të gjithë të drejtën për ta lënë jashtë skuadre. Është normale që të luajë Diego Lopez, pasi është një lojtar i sigurt.” Kasijas: Kam dhënë gjithçka për Realin e Spanjën.

Shpresoj të më mbani mend të tillë! Kapiteni i Realit të Madridit dhe i Spanjës, Iker Kasijas është shprehur se shpreson që të gjithë tifozët e Realit dhe të Spanjës ta kujtojnë si një lojtar që ka dhënë gjithçka si për klubin dhe për kombëtaren e vendit të tij. Ndonëse largimi i tij nga

futbolli duket ende i largët, Kasijas e ka shprehur tashmë dëshirën e tij. “Kam dhënë gjithçka për Realin e Madridit dhe për Spanjën, ndaj kur të tërhiqem nga futbolli të gjithë të më kujtojnë të tillë”ka thënë Kasijas. Portieri i Realit nuk aktivizohet nga Murinjo prej disa kohësh që pas dëmtimit të tij.

Skënderbeu mund të jetë skuadra e parë shqiptare e cila mund të përfitojë 1 milionë euro në fund të një sezoni. Skuadra korçare mund të mbushë arkën e vet vetëm duke mbledhur paratë e bonuseve për titullin dhe Kupën. Në mënyrë hipotetike skuadra kuqezi në fund të sezonit mund të ketë mbledhur një mal me para dhe të jetë ekipi i vetëm shqiptar që të ketë arritur një shifër prej 1 milionë eurosh. Me një kampionat në xhep skuadra kuqezi ka në arkat e veta bonusin prej 150 milionë lekësh ose pak më shumë se 110 mijë euro. 80 mijë euro mund të vinë gjithmonë nëse ekipi i Takajt dhe i drejtuar nga Josa të marrin edhe Kupën e Shqipërisë e ta çojnë në Korçë. Por këtyre 200 mijë eurove që jep FSHF për fituesit e dy trofeve do t’i shtohen edhe shumë të tjera. Pak më shumë se 100 mijë euro përfiton skuadra korçare nga e drejta televizive për këtë kampionat dhe Kupën. Dhe këtu mbyllen llogaritë e sezoni 2012-2013, por jo ato përfundimtare. Vetëm për pjesëmarrjen në Europë një skuadër merr në turin e parë rreth 250 mijë euro. Dhe nëse ekipi korçar arrin të kalojë një tur atëherë kjo shumë do të shumëfishohet. Sigurisht këtu duhet të llogaritet dhe e drejta televizive për Europën. Nëse ekipi kampion ka fat dhe peshkon një skuadër me emër atëherë kjo shumë do të kalonte 1 milionë euro. Pak nga pak dhe vetëm me fitimin e titullit dhe Kupës së Shqipërisë, skuadra ka arritur të nxjerrë vetëm nga bonuset një mal me para. Gjithsesi, për momentin ky fitim është vetëm hipotetik. Në fillim Skënderbeu duhet të fitojë trofetë dhe më pas të mbledhë paratë.

Disiplina dënon Skënderbeun e Kukësin

Për Mesin vendoset sot Lionel Mesi dhe të gjithë tifozët e Barcelonës do të mësojnë sot nëse argjentinasi do të jetë apo jo të mërkurën e ardhshme në fushë ndaj PSG-së. Lajmi është bërë i ditur nga gazetat spanjolle. Mesi pësoi një dëmtim në ndeshjen ndaj PSG-së, duke u zëvendësuar me fillimin e pjesës së dytë. lajmet e para e jepnin të sigurt mungesën e tij në ndeshjen e kthimit ndaj PSG-së. Por të mërkurën situata ndryshoi dhe pesimizmi i la vendin optimizmit. Megjithatë siç bën të ditur “AS”, një përgjigje më e saktë për mundësinë për ta parë Mesin në fushë ndaj Parisit do të mësohet pikërisht sot. Argjentinasi ka vijuar me fizioterapi gjatë këtyre dy ditëve dhe sot do t’i nënshtrohet një tjetër ekzaminimi të hollësishëm nga ku pritet të dalë dhe një përgjigje më e saktë në lidhje me shkallën e dëmtimit të tij. vetë Mesi është dukur i qetë dhe ka lënë të kuptohet se do të kthehet shpejt në fushë, ndoshta që të mërkurën e ardhshme.

kryeredaktor BRAHIM SHIMA

S T A F F

23

PSG humbje të mëdha nga taksat

Mario Baloteli padyshim ka bërë bujë të madhe gjatë vitit të kaluar dhe kjo duket se nuk do të ikë pa u dhënë një çmim për të. Kështu, “Gazeta dello Sport” ka zbuluar se sulmuesi i Milanit dhe i kombëtares italiane, Mario Baloteli bën pjesë në listën e revistës “Time” për 100 personat më me ndikim për 2012-ën. 22-vjeçari konsiderohet si një nga lojtarët më të talentuar, i cili mendohet të jetë çelësi i kombëtares italiane për Botërorin 2014. Baloteli ka shënuar 7 gola në 7 ndeshje për Milanin që kur u transferua nga Man. Siti gjatë merkatos së Janarit.

rajneri i Realit të Madridit, Zhoze Murinjo ka lëshuar një tjetër mesazh që pritet të ngjallë shumë polemika në Spanjë. Sipas një prej prezantuesve të “Punto Pelota”, Pipi Estrada, trajneri portugez i ka bërë të qartë presidentit Perez se dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin me klubin madrilen, por me disa kushte që mund të duken të panegociueshme për momentin. Kështu Estrada ka zbuluar një bisedë që ka pasur të mërkurën në mbrëmje në përfundim të ndeshjes së Ligës së Kampioneve me një prej funksionarëve të Realit të Madridit. Murinjo nuk e ka vendosur ende se çfarë do të bëjë, pavarësisht se flitet shumë se do të largohet në fund të sezonit. Sipas Estradës: “Murinjo dëshiron të qëndrojë për të paktën edhe një sezon tek Reali, por me kushtin që klubi të largojë dy kapitenët Iker Kasijas e Serxhio Ramos.” Një kërkesë e fortë kjo e bërë nga tekniku portugez, pasi bëhet fjalë për dy nga lojtarët që kanë një ndjeshmëri të lartë te tifozët e Realit. Kjo kërkesë e Murinjos të kthen disa muaj në kohë, kur pikërisht diskutohej e ardhmja e tij në stolin e Realit. asokohe, shtypi spanjoll bënte me dije se një pjesë e “senatorëve” të Realit të Madridit kishin kërcënuar me largim nga klubi, nëse Murinjo do të qëndronte tek Reali edhe në sezonin e ardhshëm – mes tyre edhe dyshja Kasijas-Serxhio Ramos. Tani vetëm pak muaj më pas e njëjta histori, por me role të ndryshuara, me Murinjon që vë kushte.

»

zv/kryeredaktor: ARMAND MAHO MARIGLEN MULLA

politika: OLI XHILAGA, ERVIN KOÇI ekonomia: BRIKENA DERVISHAJ sociale: ERTA BODE rrethet: BLERINA SPAHO kronika: MARIGLEN MULLA kultura: BLERINA GOCE design&layout: DANIEL PRIFTI, GËZIM DUZHA

ADRESA: RR. DULL KETA, NR. 5. (RR. E DIBRËS), TIRANË

Skënderbeu vazhdon të vuajë sjelljen e keqe të tifozëve të tij. Edhe pse jo shumtë në numër kundër Teutës tifozët korçarë sërish kanë gatuar diçka përtej normave. Kështu KF “Skënderbeu“ për sjellje jo korrekte të tifozërisë së saj në ndeshje me KF Teutën dënohet me 300.000 lekë gjobë. Skuadra kuksiane është ajo që do të ndëshkohet më shumë. Kështu KF Kukësi për hedhje të sendeve të forta në fushën e lojës dënohet me zhvillimin e 1(një) ndeshje pa spektatorë në stadiumin përkatës. Lojtari i KF Vora, Serxhio Ceka për protestë ndaj vendimit të gjyqtarit dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga aktiviteti ndërsa lojtari i KF Erzeni, Erion Tuda, për sjellje jo sportive ndaj zyrtareve të ndeshjes dënohet me 4(katër) ndeshje pezullim nga aktiviteti.

marketing: ELIGERTA DYRMISHI cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« hipotekat

E premte 5 prill 2013 •

faktet rama-met, legalizimet, idrizi dule  

faktet rama-met, legalizimet, idrizi dule

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you