Page 1

»11

Marrëveshja e re me Serbinë

Kongresi Amerikan shpreh pikëpamjen e vet mbi Kosovën E premte

26 prill 2013

Viti IX, Nr. 2959 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Shpërthimet

Familjet që do të Verilindja dhe juglindja largohen nga shtëpitë Lista me emrat e ish-pronarëve që do të rimarrin banesën e tyre. Pas vendimit të EKB banorët duhet të gjejnë tjetër strehë »5

janë ende në rrezik nga zonat e minuara

»4

Diplomacia vë Kuvendi dhe një ja r kohë për të zgjidhu ngërçin në KQZ

Legalizimet

5500 emrat e rinj që do të marrin hipotekën e shtëpisë Kush nuk paguan në kohë dosja i kalon në radhë të fundit. Renditja e emrave sipas qarqeve, regjistrimi pas shlyerjes së detyrimeve

PD-PS sherr për

djalin e Cekës

»18-22

Shefat e Antimafies

Gossip

Angela

Martini

toples në lagjet kineze në Nju Jork

»2-3

»2

PS: Integrimi peng i vjedhjes së zgjedhjeve

PD: Rama bllokoi statusin duke mos votuar 3 ligjet Reagojnë bankat

Fshirja e kredive të këqija sjell konflikt me tatimet

»5

Ekspertët parashikojnë rritjen e kredidhënies në Shqipëri. Lehtësira për banesat dhe financimin e bizneseve në vend

Pas bashkimit me LSI • Pas Dreshajt, Shpat Kasapit i rikthehet lumturia • Vesa Luma – Big Bastës: “Me ty 24 orë…” • Rita Ora vendoset në dietë ekstreme »14-15

për replikat dhe akuzat të përdorimin politik e diplomacisë shqiptar n Berisha kërkon komisio s, u hetimor ndaj edi ramë Vjenë dhunua diplomati në

Kryqëzim mafiesh në Romë, roli që kanë shqiptarët Zbërthehen linjat e drogës, prostitutave dhe trafikut të armëve. Kush janë bosët dhe pikat kyçe të shpërndarjes »7

in Ruçi: Ramën e pres që krerët e shteteve dot Berisha si takon

Bashkia e Korçës, prefekti çon për rivotim buxhetin 2013

»9

Viti 1976 Kur ushtarët vetëvriteshin se kishin folur kundër partisë »16

Opinion Nga Nebil Çika

(As)një votë çame për Greqinë! ërcaktimi i koalicioneve elektorale të zgjedhjeve të P 23 qershorit nuk solli shumë surpriza, por njëra prej tyre la, pa dyshim, shijen më të keqe tek opinioni publik...

»10


02

« POLITIKË

E premte 26 prill 2013 • KREU SOCIALIST BISEDË ME ZYRTARË NË VJENË DHE ME STUDENTË NË TIRANË

Rama: Integrimi peng i vjedhjes së zgjedhjeve Programi elektoral i PS shpaloset në takime brenda dhe jashtë vendit Partia Socialiste shpalos programin e saj në takime brenda dhe jashtë vendit. Ka qenë kreu i PS-së, Edi Rama, që në vizitën e zhvilluar dy ditë më parë në Vjenë nuk ka humbur rastin të evidentojë pikat kyçe të alternativës socialiste. Ndërkohë menjëherë pas kthimit të tij Rama zhvilloi dje një takim me studentë të ekselencës, ku premtoi rritje të cilësisë së sistemit arsimor. Sipas tij, konkurrenca dhe merita do të jetë përcaktuese për vlerësimin e studentëve, pedagogëve dhe mësuesve. Në këtë kontekst, Rama garantoi se pas 23 qershorit do të përpiqet të krijojë një sistem besimi mes shtetit dhe të gjithë atyre që kanë aftësi të posaçme dhe dëshirë të kontribuojnë për shtetin, duke u krijuar mundësinë gjithmonë

bazuar në konkurrencë dhe meritë. Ndërkohë në këtë bashkëbisedim kreu i PS-së ka hedhur poshtë pretendimet e mazhorancës se PS-ja bllokoi integrimin. “Shqipërinë e ka vrarë politika shpeshherë, por të thuash se politikanët janë njësoj dhe se i përkasin së njëjtës specie vrasësish nuk është e vërtetë. Tani vijmë te bllokimi. Është term propagandistik. Bllokim integrimi nuk ka pasur. Procesi i integrimit në BE është një proces që lidhet me shumë standarde. Kjo nuk ndodh se zgjedhjet vidhen. Nga zgjedhje të vjedhura burojnë pushtete që nuk kanë legjitimitet, por për shkak se votën e popullit e kanë marrë, dhe pse populli nuk ua ka dhënë. Pak pyesin për popullin, por duan të bëjnë punët e tyre. Ne kemi miratuar një numër

të pafundmë ligjesh që quhen ‘ligje që lidhen me procesin e integrimit’, nuk miratojmë dy ligje që lidhen me Gjykatën e Lartë, administratën publike, sepse kur u paraqit ligji për Gjykatën e Lartë, qeveria refuzon të zbatojë një vendim të Gjykatës së Lartë për t’u dhënë fund zgjedhjeve të vitit 2011”, - vuri në dukje Rama. Deklaratës për vjedhje votash i është kundërpërgjigjur zëvendësrektori Ervin Demo, që shoqëronte Ramën në podiumin e fjalimit, ku sipas tij, nëse do të hidhen të tilla dyshime, do të cenonim rëndë shoqërinë. “Presioni mbi trupën zgjedhore ka qenë i pranishëm, dhe kjo bën të detyrueshëm një proces transformimi shoqëror në raport me procesin e zgjedhjeve në shoqëri”, - argumentoi Rama.

RUÇI: TURP! CEKA DUHET SHKARKUAR. BERISHA: RAMA JU KA RRAHUR

Incidenti në Vjenë. Berisha: Komision hetimor ndaj Ramës Ervin Koçi

K

ryeministri Berisha deklaroi dje në seancën plenare se do të ngrejë një komision parlamentar që të zbardhet incidenti i ndodhur në Vjenë, ku sipas kreut të qeverisë Edi Rama ka goditur diplomantin shqiptar në kryeqytetin austriak Egin Ceka. Kjo deklaratë e Berishës solli reagimet e socialistëve. Kryetari i grupit parlamentar të PSsë, Gramoz Ruçi, deklaroi se kjo kërkesë e Berishës së bashku me akuzat e kreut të ekzekutivit janë një turp për politikën shqiptare. “Jemi gati në këtë parlament të sjellim jo një, por 30 dëshmitarë. Urdhëroni të krijojmë komision hetimor për të parë nëse është prekur diplomati me dhunë. Ne do të krijojmë komision hetimor. E di si më dukeni mua apo jo? Jeni ulur në çifte si Kostandini me Dhoqinën. Jeni të pashpresë, ju ka heq nga lista. Zoti kryetar i grupit, i propozoj grupit parlamentar që të marrë iniciativën për ngritjen e një komisioni parlamentar për këtë akt të dhunshëm. Ditën e hënë ky parlament voton komisionin hetimor parlamentar për të hetuar gjer më një aktin e paprecedentë, të turpshëm dhe amoral, akt që nuk ka ndodhur në historinë e këtij shteti, të agresionit të një diplomati të ri nga kreu i opozitës në një moment sfazimi total bipolarizmi ose overdoze. Të gjitha do të bëhen, ditën e hënë do të votohet kimizoni. I keni faktuar se sa mund të na pengoni. Ai ju tërheq nga gropa në gropë”, u shpreh kreu i qeverisë, Berisha. Pas fjalës së Kryeministrit erdhi dhe reagimi i Ruçit, i cili theksoi se diplomati Egin Ceka duhet të shkarkohet nga detyra, duke shtuar një dozë ironie ndaj Berishës, duke thënë se kryeministri austriak ka 3 vjet që nuk pranon vizitën e Berishës në Vjenë. “Ai është

REPLIKAT NË KUVEND TOPALLI - E po duhet ta rrahë kryetari i opozitës së Shqipërisë RUÇI - Ja pse ju si kryeministër e merrni në mbrojtje sot një diplomat që duhej ta kishe shkarkuar që kur kishte anatemuar me shprehje aspak diplomatike Papën. Ky është diplomati që ke ti. Turpi juaj që e merrni në mbrojtje. RUÇI - Ky djali që është sojli, po zbaton porositë e sojsëzit dhe po bëhet sojsëz. TOPALLI - Po Damiani pse nuk i tregon sojsëzët? BERISHA - Do të marrë përgjegjësitë, komision do të ngremë. TOPALLI – Këta, kur thonë ‘sojli’, ikin me vrap. BERISHA - Rama takoi në Vjenë Zanierin. E përshëndes Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së. E falënderoj Zanierin, i cili i kërkoi publikisht dhe botërisht Ramës të plotësojë vendet në KQZ. Nuk më takoi mua ai, takoi Ramën. Vjen në zyrë, më takon mua ai. I tha Ramës: “Plotëso vendet në KQZ.” Ai shkoi të vërë vetullat, por nxori sytë Rama, e mori atë që meritonte. RUÇI - E para, KQZ-në e bëre ring. Nuk tregove as më shumë, as më pak, i pandryshuar në raport me zgjedhjet e lira dhe demokratike. TOPALLI - Uluni zonjë, se u përgjigjët! BRAÇE - Po ku u përgjigj, mi shpirti? TOPALLI - Ju tërheq vëmendjen për fjalorin e përdorur! BRAÇE - Pse “shpirti” është fjalë banale? BEJTJA - Bravo mamadhia! NOKA - Mos flisni për konflikt interesi! Ju keni qenë prokurore dhe bashkëshorti juaj oficer gjyqësor. Keni dalë edhe në gazetë kur burrin tuaj e morën peng një javë. FELAJ - Sa budalla që je! BALLA - Budalla u bërë ti të merresh me një femër?! Hajde merru me ne, legen i ndyrë!

Përfaqësuesi i Dules: Mungon baza ligjore

PR merr KZAZ-të, miratohet ndryshimi i komisionerëve KQZ-ja miratoi emërimin e përfaqësuesve të Partisë Republikane si anëtarë në komisionet zonale të administrimit zgjedhor. KQZ-ja miratoi më parë shkarkimin në KZAZ të anëtarëve të PBDNJ-së. Përfaqësues të partisë së Vangjel Dules e konsideruan të paligjshëm vendimin, pasi sipas tyre arsyetimi i KQZ-së nuk përputhet me Kodin Zgjedhor. Anëtarja e KQZ-së Vera Shtjefni tha se pretendimi ligjor qëndron, por vendimi bazohet në konfigurimin e ri në koalicione, çka i jep të drejtën KQZ-së të zgjedhë anëtarët e PR-së. “Nuk kemi të bëjmë me një lirim nga detyra. Neni 32 i Kodit Zgjedhor e shpreh shumë qartë se shkarkimi i një anëtari të KZAZ-së mund të

bëhet vetëm për shkaqet e përmendura në këtë nen”, - deklaroi përfaqësuesi i PBDNJ-së në KQZ. “Neni 32 nuk merr përsipër të përcaktojë shkaqet që çojnë në shkarkim apo lirim që lidhen me këtë situatë. Në këto kushte, është e qartë që ne nuk mund të gjejmë në Kod, në asnjë nen të tij, një pikë konkrete që të parashikojë mundësinë për ne sot që të shkarkojmë anëtarët e emëruar për këto arsye që ne thamë. Po i shkarkojmë sepse subjekteve të tjera politike u ka lindur e drejta të bëjnë propozime. Sot po japim përfundimisht zgjidhje duke kthyer legjitimitetin për sa i përket përbërjes së komisioneve të nivelit të dytë”, - deklaroi anëtarja Shtjefni.

Bode: Koncensioni është zgjidhja më efikase

Kontrolli doganor, PS kundër dhënies me koncension STATUSI Gjatë akuzave ndaj kreut të opozitës Kryeministri Berisha deklaroi se pasi të fitojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare, do të t’i japë kryetarit të opozitës të njëjtin status si të ministrave, në mënyrë që ai të pritet në mënyrë më të mirë të mundshme gjatë vizitave në vendet e tjera të globit. Sipas Kryeministrit, kjo nismë do të bëhet në mënyrë që edhe trupi diplomatik shqiptar i akredituar nëpër vendet e ndryshime të botës të vihet në shërbim të kryetarit të opozitës kur ai të shkojë në ato vende për vizita zyrtare.

lideri i opozitës dhe shkoi në një shtet dhe e priti kreu i atij shteti si përfaqësues të opozitës sot dhe kryeministër të Shqipërisë nesër. E priti kreu i atij shteti që zotëria juaj ka 3 vjet që lutesh të të presë dhe s’të pret”, - tha Ruçi. Këtu erdhi dhe reagimi i radhës nga kreu i ekzekutivit, që hodhi akuza të rënda ndaj Ramës, duke cilësuar atë si përdorues droge dhe të dhunshëm ndaj kolegëve të tij socialist. “Ju garantoj se kry-

etari juaj do të përfundojë njëlloj aty ku e meriton. Prej cilit prej jush thuhet se ka rrahur gruan shtazërisht, ka rrahur nënën si kafshë, se i ka goditur bashkëpunëtorët e tij në zyrë? Prej asnjërit prej jush nuk thuhen. Thuhen një mijë e një, por jo këto, për të faktuar se ai humbet çdo kontroll, për të faktuar se ai ka probleme të rënda psikike apo overdozash. Ai e faktoi dje në akademinë politike të Vjenës”, - theksoi Berisha.

Dhënia me koncesion e shërbimit të skanimit në dogana një kompanie private amerikane ka ngjallur reagim të fortë në seancën parlamentare. Të majtët e cilësuan klientelist këtë koncesion, shërbimi i të cilit do të rëndojë xhepat e qytetarëve shqiptarë, ndërsa ministri i Financave deklaroi se kjo është zgjidhja e duhur, që garanton transparencë dhe lufton evazionin. “Rama ka deklaruar se do të jepte me koncesion menaxhimin e doganave të Shqipërisë. Ky koncesion, sipas tij, mundëson një shërbim më cilësor me pagesë më të paktë. Koncesionimi është zgjidhja më efikase”, - tha Ridvan Bode, ministër i Financave. Deputeti i PS-së Arben Malaj akuzoi qeverinë se ka

dështuar me të gjitha koncesionet e dhëna në 8 vjet. “Kjo që ndodh me qeverinë në ikje është model vetëm i Shqipërisë. Po tregohet kapja përfundimtare e shtetit, dhe kjo ndodh me koncesionimin e pasurive natyrore. Koncesionet tuaja janë të gjitha të dështuara, dhe kjo rëndon mbi shqiptarët. Të gjitha koncesionet e qeverisë, shtoi Malaj, nuk plotësojnë dy kushtet më thelbësore: kredibilitetin teknologjik dhe financiar. “Ju nuk u keni dhënë koncesione kompanive serioze. Kapja e shtetit dhe korrupsioni janë në nivelet më të mëdha”, - tha Arben Malaj. Drafti u miratua vetëm me votat e mazhoracës, pasi deputetët e opozitës u larguan nga salla para se draftet të hidheshin në votim.


POLITIKË • E premte 26 prill 2013

BERISHA KËRKON MBËSHTETJEN E TË RINJVE: FITORE SI NË VITIN 1992

PD mban konventën për të rinjtë, Berisha: Në shpirt jam i ri Ervin Koçi

dhe t’ju udhëheq hap pas hapi gjer në shndërrimin e ëndrrave tuaja në realitet. Nuk kam moshën tuaj në vite, por jemi bashkëmoshatar në liri, mosha juaj e lirisë është mosha që ju me guximin, trimërinë dhe vizonin i dhuruat çdo shqiptari dhe mua”, - u shpreh Berisha. Duke marrë një shtysë më shumë frymëzimi nga prezenca e të rinjve, Berisha deklaroi

se së bashku me ta do të korrë sukses në zgjedhjet e 23 qershorit, duke i emëruar me termin “uragan”. Krahas kësaj ai theksoi se në katër vjetët e ardhshëm qeveria me atë në krye do të ndërtojë Shqipërinë e ëndrrave të tyre. Konventa e Partisë Demokratike u përshëndet nga kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha, i cili theksoi se Partia Demokratike

Kjo ishte konventa e tretë e Partisë Demokratike. Në dy të parat u diskutuan temat mbi zhvillimin rural të Shqipërisë, si dhe në rritjen e punësimit. Aktiviteti i mbajtur dje kishte si kryefjalë të rinjtë, ku Kryeministri Berisha deklaroi se në mandatin e ardhshëm do të bëjë gjithçka për të ndërtuar Shqipërinë e ëndrrave të të rinjve. Pas kësaj pritet që PD-ja të zhvillojë edhe një konventë tjetër.

ka zgjedhur si prioritet rininë, ndaj u bëri thirrje të rinjve që më 23 qershor të zgjedhin PDnë si alternativë. Kryebashkiaku sulmoi paraardhësin e tij Edi Rama, duke e akuzuar se mund të bënte me shumë. “Ne kemi zgjedhur të rinjtë si prioriteti numër një i Partisë Demokratike, kemi zgjedhur t’u japim mundësi të rinjve. Ne ju zgjodhëm ju të parët,

Konventa

Në çastin kur kreu i selisë blu, Sali Berisha, hyri në sallën e kongreseve, të pranishmit ndërprenë fjalën e Kryetares së Kuvendit duke brohoritur emrin e Kryeministrit. Kjo vijoi për disa minuta, duke e shoqëruar Berishën me brohoria pro tij derisa ai zuri vendin tij në Pallatin e Kongreseve dhe më pas Topalli vijoi fjalën e saj aty ku e la përgjysmë.

Brohoria

Topalli

P

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, gjatë fjalës së saj tha se ndërsa mazhoranca punon, kryetari i PS-së sajon statistika të pavërteta. Kryeparlamentarja akuzoi kreun e opozitës se bllokon integrimin, duke detyruar deputet të thonë “jo” për gjithçka. “Rama duhet të jetë shumë i lodhur në fund të ditës, pasi për çdo gjë i ka detyruar deputetët të votojnë vetëm kudër”, - tha Topalli.

refuzuam konfliktin politik. Ishkryetari bëri zgjedhjen e tij, që shpreson se ju nuk do ta mbani mend, por kujtesa nuk na ka lënë. Punët e bëra mbeten, dhe jo fjalët. Ju e dini qëndrim e PDsë dhe të Sali Berishës, dini se çfarë kemi bërë për rininë dhe kemi shumë për të bërë. Ju bëj thirrje të zgjidhni PD-në dhe Sali Berishën, ndryshimi është për ju”, - tha Basha.

IU ZËVENDËSUAN ANËTARËT NË KZAZ NGA LSI-JA, PBDNJ-JA SHFAQ PAKËNAQËSI NDAJ ALEATËVE TË MAJTË

Dule: S’njohim KQZ dhe vendimet, të riformatohet “Vetëm europianë” do të jetë slogani që do të drejtojë fushatën Debati për përfaqësimin në administratën zgjedhore ka sjellë përplasjet e para mes partive të kampit të majtë. Partia “Bashkimi për të Drejtat e Njeriut”, nisur nga vendimmarrjet më të fundit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku tashmë ajo nuk është më e përfaqësuar në asnjë nivel të kësaj administrate, ka paralajmëruar se nuk do të njohë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe për rrjedhojë dhe vendimet e tij. Kështu, pas zëvendësimit të përfaqësuesve të kësaj partie nëpër KZAZ me përfaqësues të LSI-së, kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule e cilësoi institucionin qendror të zgjedhjeve si një farsë dhe jo institucion të administrimit të zgjedhjeve.

“Për PBDNJ-në nuk ka më KQZ dhe gjejmë rastin të përshëndesim dhe deklaratën e djeshme të ambasadorit të SHBA-ve, zotit Arvizu, se ky Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në formën dhe përbërjen e sotme nuk është veçse një farsë. Si i tillë, çdo veprim i këtij Komisioni për ne është i pavlefshëm”, - vuri në dukje Dule gjatë një konference për shtyp. Në gjykimin e tij zgjidhja e ngërçit ku ka hyrë KQZ-ja ka vetëm një emër: riformatim. “Dialogu për riformatimin e KQZ-së është një element pa të cilin nuk mund të shpresohet se mund të kemi një proces zgjedhor të lirë, të ndershëm, të barabartë dhe të pakontestueshëm”, - deklaroi Dule. Ndalur në fushatën elektorale, kreu

03

KOALICIONI

Akuza ndaj Ramës për bllokimin e statusit artia Demokratike zhvilloi dje konventën e radhës, ku në epiqendër ishin të rinjtë. Ashtu si në dy aktivitetet e mëparshme të PD-së, edhe në këtë takim nuk munguan të gjitha figurat kryesore të kësaj parie, që nga deputetët e demokratë, stafi i ministrave, Kryetarja e Kuvendit si dhe figurat e reja të ardhura në këtë forcë politike, si Eduard Selami etj. Kryefjala e diskutimeve të pjesëmarrësve përveç Kryeministrit Berisha ishin akuzat ndaj kreut të opozitës Edi Rama, duke e etiketuar me epitetin e këtyre 8 muajve të fundit si bllokues të integrimit të vendit. Akuzat ishin më të rënda, pasi për shkak të mosmarrjes së statusit të vendit kandidat u janë privuar të rinjve lehtësirat në marrjen e bursave të studimit si dhe në vendet e punës që mund të gjenin në BE, pasi një nga pikat e lehtësimit të marrjes së statusit është lëvizja e lirë e punëtorëve. Kryeministri Berisha, si partizan i të rinjve, lidhur kjo edhe me Lëvizjen Studentore të vitit 1991, ku ky ishte në krye, deklaroi se në shpirt mbetet gjithmonë i ri, pavarësisht se vitet kanë kaluar. “Vij sot në këtë konventë më i frymëzuar, më mirënjohës se kurrë në jetën time ndaj jush. Vij sot pasi nga 8 dhjetori, ditën tuaj, gjer më sot kemi zhvilluar së bashku një dialog, më të gjërin në historinë tonë, dialog për të ardhmen tuaj dhe të shqiptarëve, për të ardhmen e Shqipërisë, për shkollim tuaj, për punësimin, jetën që meritoni, për integrimin e Shqipërisë në Europë. Unë sot nuk kam moshën tuaj, por forca e pathyeshme imja qëndron në zemrat e juaja. Besimi im është në energjinë tuaj, përkushtimi im në vizionin tuaj, ja pse unë ndihem gjithnjë bashkëmoshatar me ju, i vendosur t’ju ndjek

»

i PBDNJ-së bëri me dije se forumet drejtuese të kësaj partie kanë vendosur strategjinë që do të ndiqet në këtë proces zgjedhor. Ndërkohë “Vetëm europianë” do të jetë slogani që do të drejtojë fushatën e PBDNJsë. Në vlerësimin e Dules çështja e integrimit të Shqipërisë në BE është konsideruar vetëm një slogan, pro në koalicionin e majtë PBDNJ-ja do të këmbëngulë që integrimi europian i vendit të kthehet në një motivim. “Marrja e statusit është filozofi, është frymë, është mentalitet, mënyrë të vepruari. Këtu do të insistojë PBDNJ-ja , që integrimi europian nga një slogan i thatë ku e katandisi politika e ditës, të kthehet në një motivim”, - deklaroi Dule.

MEGA me komisionarë

Berisha: Dule tregti votash me minoritetin “Me përfshirjen e PBDNJ-së në aleancë me socialistët vota e minoritetit etnik grek është e rrezikuar”, - kështu u shpreh Kryeministri Sali Berisha, i cili deklaroi se për këtë arsye do t’i krijojë mundësinë partisë tjetër së minoritetit, MEGA, e cila është në koalicion parazgjedhor me demokratët, që të ketë përfaqësuesit e vet në komisionet zgjedhore. “E garantoj gjithashtu se në këtë proces do të kenë përqindjen e vet në komisionerë e në çdo gjë për të garantuar numërimin e votave, pasi kurrë ndonjëherë vota e minoritarëve nuk ka qenë më në rrezik se në këtë periudhë nga aleanca e pazareve”, tha Berisha. Berisha tha se MEGA ka një rëndësi të posaçme në mbrojtjen e të drejtave të minoritetit tani që partia tradicionale e drejtuar nga Vangjel Dule, sipas tij, iu bashkua aleancës së pazareve. “Dua të theksoj se kjo parti merr një rëndësi të veçantë në kushtet kur partia tradicionale, do ta quaja, e minoritetit u dëmtua në mënyrë të pariparueshme nga aleanca e pazareve, aleancë në të cilën edhe para firmosjes së saj viktimë e parë ishte përfaqësuesi i votës së minoritarëve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Sikur zoti Dule të kalonte në anën tjetër, ne do të zëvendësonim një nga përfaqësuesit tanë, por jo përfaqësuesin e minoriteteve”, - tha ai. “Programi ynë janë kërkesat e minoritetit etnik grek, ndaj do të përbëjnë boshtin e strategjisë politike të partisë “Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen”, e cila do ketë në parlamentin e ardhshëm përfaqësuesit e saj, që do të dalin nga zgjedhjet e 23 qershorit”, - tha Kristo Kiço, kryetar i MEGA-s. Pasi morën në koalicion parazgjedhor 25 parti, demokratët do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi me secilën prej tyre. Brenda disa ditësh pritet të mbyllet lista e kandidatëve për deputetë, pasi afati i fundit i depozitimit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve është 6 maji.


04

« SOCIALE

E premte 26 prill 2013 •

VERILINDJA DHE JUGLINDJA, ENDE KA ZONA TË MINUARA NË VENDIN TONË

Zonat e minuara rrezik për shqiptarët Ministria e Mbrojtjes: Kanë humbur jetën 143 persona në këta 15 vjet Erta Bode

Z

onat e minuara mbeten një rrezik i lartë për sigurinë e jetës së popullit shqiptar. Në këta 15 vjet kanë humbur jetën 143 persona dhe janë gjymtuar nga shpërthimet 836 të tjerë. Në vendin tonë ka akoma zona me municione të fshehura nëntokë ose dhe municione të paplasura dhe që duhen pastruar për të minimizuar në maksimum rrezikun. Në kohën e verës nga nxehtësia e diellit ose nga zjarret, që bien vend e pa vend, këto zona bëhen më të rrezikshme, duke vënë në rrezik jetën e banorëve, këmbësorëve dhe fëmijëve që luajnë. Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se 11 pika rreziku janë të fokusuara në Verilindje dhe Juglindje të vendit tonë. Bëhet e ditur se deri tani janë pastruar 8 hotspote me municione dhe mina të plasura, por ka ende shumë punë për të bërë. Gjithashtu rreziku që ka ardhur nga zonat e minuara ka qenë i një shkalle të lartë, duke bërë të ditur se vetëm 15-vjeçarin e fundit kanë humbur jetën 143 persona dhe janë gjymtuar 836 persona të tjerë. Situata Qysh nga Lufta e Dytë Botërore në vendin tonë u minuan zona të caktuara, të cilat ende nuk janë pastruar të gjitha as deri në ditët e sotme, kur kanë kaluar rreth 70 vjet. Në shtimin e numrit të këtyre zonave të rrezikshme kanë ndikuar edhe lufta e brendshme që pati Shqipëria në vitin 1997 si dhe lufta e Kosovës. Pas këtyre tri luftërave Shqipëria është kthyer në një vatër zonash të minuara. Sipas deklaratës së zv.ministrit të Mbrojtjes Ekrem Spahia, Verilindja dhe Juglindja janë zonat më të rrezikuara, që faktikisht përkojnë me kufijtë tanë tokësorë me shtetet fqinje, duke ditur se pjesën perëndimore e kemi bregdet. Gjatë këtyre 15 vjetve shkon rreth në 1000 numri i personave të dëmtuar nga minat që pëlcasin, përkatësit 143 persona kanë gjetur vdekjen. Ekspertët thonë se municionet që kanë mbetur atje që nga Lufta e Dytë Botërore, trazirat e 1997-s dhe lufta e Kosovës janë ende aktive dhe të rrezikshme, pasi mund të vetëshpërthejnë. Ky vetëshpërthim mund të sjellë sërish humbje në njerëz, gjymtime dhe tronditje në popull. Ajo çka është më e rrezikshme deri tani është se këto zona nuk janë rrethuar dhe një pjesë e tyre që nga Lufta e Dytë Botërore nuk janë evidentuar saktësisht se ku janë, kështu që edhe fëmijët që luajnë nëpër sheshe janë të rrezikuar nga shpërthimet e mundshme. Me mbështetjen e programit të Kombeve të Bashkuara Ministria e Mbrojtjes ka arritur të pastrojë 8 zona me municione dhe mina të paplasura, si dhe ka nisur punën për pastrimin edhe të 11 zonave të tjera, që janë eviden-

tuar si të rrezikshme. Por numri i këtyre zonave nuk mbaron me kaq, asgjë nuk është e sigurt derisa këto zona të pastrohen të gjitha. “Gjatë vitit 2010 janë asgjësuar dy mijë tonë municione, që ishin shumë të rrezikshme, duke nisur nga vjetërsia e tyre. Nga muaji shtator 2009 e deri në ditën e sotme janë demilitarizuar mbi 86 mijë tonë municione. Brenda muajit qershor përfundon asgjësimi i municioneve të tepërta për të gjithë kalibrat e ndryshëm, duke ngelur vetëm një sasi e vogël e municioneve të lehta”, - tha Spahia, zëvendësministër i Mbrojtjes. Faktikisht stina e vërës është tepër e rrezikshme, pasi rri-

tet numri i lëvizjeve, vizitorëve si dhe rriten temperaturat, të cilat mund të sjellin ndonjë shpërthim të mundshëm, që mund të marrë tone tragjike për sa u përket jetëve të banorëve. Masa e parë që duhet të marrë Ministria e Mbrojtjes është pikërisht të zbulojë saktësisht vendndodhjet e këtyre zonave, t’i rrethojë ato dhe t’i bëjë të pakalueshme derisa të pastrohen të gjitha. Që prej vitit 2009 Ministria e Mbrojtjes ka demontuar 86 mijë tonë municione të tepërta në të gjithë vendin, por ende ka shumë punë për të bërë, pasi janë edhe 11 zona për t’u pastruar, por dhe të tjera që ende nuk janë piketuar.

MINAT Në këta 15 vjet kanë humbur jetën 143 persona dhe janë gjymtuar nga shpërthimet 836 të tjerë. Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se 11 pika rreziku janë të fokusuara në Verilindje dhe Juglindje të vendit. Bëhet e ditur se deri tani janë pastruar 8 hotspote me municione dhe mina të plasura. Masa e parë që duhet të marrë Ministria e Mbrojtjes është pikërisht të zbulojë saktësisht vendndodhjet e këtyre zonave, t’i rrethojë ato dhe t’i bëjë të pakalueshme derisa të pastrohen të gjitha.

BASHA: MBAJTA PREMTIMIN PËR TË PËRMIRËSUAR JETËN E BANORËVE

Kombinat-Kinostudio, autobusë të rinj Janë vënë në dispozicion 20 autobusë të rinj, priten dhe 16 Dje u futën në punë urbanët e rinj për linjën e autobusëve Kombinat-Kinostudio, e cila ishte më problematikja në kryeqytet. Këta autobusë janë të rinj, me kapacitet prej 100 persona dhe kanë kushte moderne, që lehtësojnë transportin e banorëve, që deri tani ishte pothuajse i padurueshëm. Të 20 autobusët janë ndarë barabartë për dy stacionet, përkatësisht 10 do të nisen nga Kombinati dhe 10 të tjerë nga Kinostudioja. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, deklaroi se ky ishte premtimi i tij i radhës, që u përmbush në të mirë të banorëve. Gjithashtu ai ironizoi kreun e Partisë socialiste dhe ish-kryebashkiakun Edi Rama,

që të mos dalë në deklaratë dhe të pretendojë se ky ishte një tjetër premtim i vjedhur. Deri në fund të vitit operatori do të sjellë edhe 16 autobusë të rinj, duke e çuar numrin e përgjithshëm të mjeteve në shërbim të udhëtarëve të linjës Kombinat–Kinostudio në 36. Autobusët do të shërbejnë pa ndërprerje nga ora 5:00 e mëngjesit deri në orën 24:00 të natës gjatë verës dhe nga ora 5:30 e mëngjesit deri në orën 23:00 të natës gjatë dimrit, duke mundësuar kështu harrimin e kushteve të këqija që ofronte kjo linjë shumë e rëndësishme dhe e përdorur nga qytetarët e Tiranës. Ky premtim i mbajtur favorizon

qytetarët që përdorin këtë linjë urbanësh, pasi e bën më të lehtë transportin e tyre, duke ditur të gjithë se ajo linjë ishte më e vështira edhe nga shumë pasagjerë që hipnin në autobusë si dhe nga papastërtia,

aromat e këqija dhe nga vjedhjet e shumta që ndodhnin nëpër xhepat e udhëtarëve, pikërisht se kishte shumë ngjeshje dhe njerëzit nuk e kuptojnë se ç’ndodh për shkak të ngjeshjes së madhe.

SHËNDETËSIA Marrëveshje e re

Dy milionë euro për të sëmurët me kancer Në një kohë kur sëmundjet tumorale kanë arritur shifra shumë të larta në vendin tonë, duke u regjistruar çdo ditë e më shumë raste të reja, duke arritur shifra rekord, pritet për herë të parë një ndërhyrje në shërbimin e onkologjisë. Kjo pas nënshkrimit të marrëveshjes midis Ministrisë së Financave dhe qeverisë austriake me një vlerë prej dy milionë eurosh. Ministri i Financave, Ridvan Bode, deklaroi se projekti pritet të përfundojë pas 9 muajsh, pasi të vijnë aparaturat moderne për të gjithë të sëmurët që vuajnë nga sëmundjet kancerogjene. Në vendin tonë po shihet një rritje reale mjaft e shpejtë, me rreth 50% gjatë 15 vjetve të fundit. Objekti i projektit është shndërrimi i shërbimit të onkologjisë në një qendër kompetence të një mjekimi real, shkencor dhe të parametrave bashkëkohorë mbështetur në direktivat e fundit të OBSH-së për programet kombëtare të kontrollit të kancerit.

Fëmijë obezë

Një në pesë fëmijë obezë, të kequshqyer Një në pesë fëmijë në Shqipëri është obezë dhe përkatësisht nga mosha 5-10 vjeç. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se këta fëmijë janë me probleme të tillë sepse nuk ushqehen mirë edhe nga prindërit e tyre, që nuk arrijnë t’i mësojnë për ushqimin që duhet të zgjedhin për konsumim. Që nga raporti i vitit 2008, kur rezultonin 7.7 % e fëmijëve shqiptarë obezë, Europa e kishte këtë përqindje më të ulët, duke marrë parasysh edhe numrin më të madh të fëmijëve. Lajmin e bën të ditur specialistja pranë ISHP-ë Jolanda Hyska. Ndikimi më i madh që ka sjell këtë shifër të lartë të obezitetit është pikërisht ushqimi, sepse edhe ata vetë janë më të prirur drejt ushqimeve të shpejta që dalin nga fastfudet, si hamburgerët, doner, sufllaqe, byrek e të tjerë. Brumi që ata konsumojnë si dhe salcat e ndryshme ndikojnë drejtpërdrejt në organizmin e tyre, sepse ata nuk konsumojnë pothuajse fare perime dhe fruta. Madje, kjo është vënë re edhe në shkollat private që ofrojnë drekë.


EKONOMI • E premte 26 prill 2013

SHOQATA E BANKAVE PRO FULLANIT: DO TË RRITET KREDITIMI

Bankat: Fshirja e kredive të këqija, konflikt me Tatimet Brikena Dervishaj

P

aketa e masave të ndërmarra nga Banka Qendrore është mirëpritur nga Shoqata e Bankave. Në një reagim zyrtar kjo shoqatë, e cila përfaqëson të 15 bankat që aktualisht ushtrojnë aktivitetin e tyre në vendin tonë, shprehet se ndryshimet ligjore do të sjellin një rritje të kreditimit për ekonominë e vendit, si dhe më shumë siguri për publikun. Por i vetmi merak që kanë bankat është keqinterpretimi që administrata tatimore i bën aktualisht njohjes së kredive të këqija. Fshirja e kredive të këqija Sipas Shoqatës së Bankave fshirja e kredive të këqija duhet të kuptohet qartë si proces i mirëfilltë kontabël i bankave në përputhje me standardet ndërkombëtare dhe rregulloret e BSH-së. “Konflikti aktual qëndron në keqinterpretimin nga Autoritetet Tatimore, të kritereve të parashikuara nga ligji për njohjen e kredive të këqija, p.sh. shterimin e të gjitha veprimeve ligjore. Në mënyrë të gabuar, nuk merren në konsideratë provigjionimi i plotë për kreditë e këqija nga ana e bankave, (ndryshe nga kreditorë të tjerë), apo procedurat shteruese juridike, të cilat bankat ndjekin për mbledhjen e tyre, si marrja e urdhrit të ekzekutimit nga Gjykata, dhe ndjekja nga procesi i përmbarimit. Njohja e kredive të këqija mund të zgjasi për vite duke ndikuar në cilësinë e portofolit të kredive dhe likuiditetin që disponjnë bankat për kreditim”, - thekson Shoqata e Bankave.

KODI I PROCEDURËS CIVILE Ndryshimet në Kodin e Procedurës Civile synojnë zgjidhjen e çështjeve që pengojnë procesin e ekzekutimit të kolateralit, dhe si pasojë gjithë procesin e kreditimit të ekonomisë. Këto ndryshime vendosin standardet ndërkombëtare ligjore në të cilat mbështetet biznesi dhe praktika bankare, për ekzekutimin eficient të titujve ekzekutive, duke reduktuar mundësinë e përdorimit të masave të jashtëzakonshme, siç është pezullimi i ekzekutimit. Ndryshimet do të sjellin rritjen e kreditimit, duke krijuar siguri për gjithë palët në treg dhe për depozituesit.

Bankat krijojnë provizione në masën 100% për mbulimin e humbjeve nga kreditë e këqija; fshirja e tyre nga librat kontabël është thjesht një procedurë kontabiliteti, që nuk ndikon në të ardhurat e bankave, dhe aq më pak në detyrimet e debitorëve ndaj bankave. “Bankat nuk po tentojnë dhe as propozojnë një fshirje masive të kredive të këqija përtej rregullave përkatëse, por kërkojnë një zgjidhje afatgjatë përmes ndryshimeve ligjore

të tilla që të mos lihet hapësirë për spekulime dhe keqinterpretim mbi specifikat përkatëse të kontratave të kredisë bankare”, - thekson njoftimi. Paketa Shoqata e Bankave thekson se “bankat mirëpritën uljen në zero të koeficienteve të rrezikut të aplikuara në kreditë e reja në rast se bankat do të rrisin kreditimin brenda intervalit 4% -10%. Kjo masë u jep mundës-

inë bankave të rrisin aktivitetin e tyre kreditues pa nevojën për të injektuar kapital shtesë”. Bankat, gjithashtu mirëpritën ndryshimet rregullative që do të lehtësojnë dhe nxisin më tej ristrukturimin nga bankat të kredive të klientëve të mirë në vështirësi të përkohshme. Bankat në Shqipëri do të sigurojnë kreditimin e nevojshëm për ekonominë dhe për këtë nevojiten projekte të mira financimi nga bizneset vendase.

PERIUDHA JANAR-MARS, AMF: TREGU I SIGURIMEVE U RRIT 12 PËR QIND

Pensionet private, tregu mbi 2 milionë euro Anëtarë në tre fondet e pensioneve janë 7 281 persona Tregu i pensioneve pirvate ka njohur një zgjerim të vrullshëm gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare gjatë vitit 2012 në tregun e pensioneve private vullnetare ushtruan aktivitetin e tyre tre fonde pensioni. “Analiza e të dhënave për tregun e pensioneve private vullnetare në fund të vitit 2012 tregon një total asetesh nën menaxhim prej 283.01 milionë lekë dhe me një rritje prej afro 128.27 milionë lekë, ose 82.89%. E shprehur në euro, totali i aseteve nën menaxhim është 2.03 milionë euro”, - theksohet në analizën e AMF-së. Numri i anëtarëve në fondet e pensioneve në fund të vitit 2012 është 7,281 anëtarë, nga 6 295 duke shënuar rri-

tje prej 15.66% krahasuar me fundin e vitit 2011. Ndërkaq, Tregu i Sigurimeve ka regjistruar ritme të kënaqshme të rritjes gjatë tre muajve të parë të vitit. Sipas të dhënave nga

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, vlera totale e primeve arriti në pak më shumë se 2 miliardë lekë, ose 12% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ndërkaq, tregu vijoi të mbetet i orientuar kryesisht tek segmenti i jo-jetës, që sollën rreth 88% të vëllimit të përgjithshëm të primeve. Ky segment regjistroi një rritje në tre muajt e parë të vitit me 2%, ndërkohë që edhe tregu i sigurimit të jetës ka një rritje prej mbi 5%. Shtysa kryesore për rritjen e tregut në këtë periudhë ka ardhur nga produktet e sigurimit të detyrueshëm motorik dhe kryesisht falë rritjes së çmimit të tyre në fund të vitit. Ndërkohë, numri i dëmeve të paguara në aktivitetin e jetës ka vijuar në rënie, ku kompanitë në treg kanë paguar vetëm 77 dëme. Pagesat e dëmeve gjatë periudhës Janar-Mars 2013 u ulën me rreth 18% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

»

05

Enti i Banesave: Emrat deri në prill

Lista e pronarëve që do të rifitojnë shtëpitë e tyre Enti Kombëtar i Banesave ka publikuar listën e pronarëve që përfitojnë shtëpitë e tyre nga lirimi i pronave të tyre nga qiramarrësit. Në zbatim të Aktit Normativ, i cili ka hyrë në fuqi “Për lirimin e banesave pronarëve të ligjshëm nga qytetarët e pastrehë, banues në banesat ish-pronë të subjekteve të shpronësuara”, ky institucion publikon listën e plotë me emrat e pronarëve dhe atyre që jetojnë në ish-pronë. Bëhet fjalë për pronarët dhe qiramarrësit e banesës, përkatësisht për këto qytete Tiranë, Durrës, Vlorë, dhe Shkodër, të cilët janë pjesë e këtij procesi. Lista e aplikimeve bën fjalë për kërkesat e pronarëve për lirimin e shtëpive dhe emrat e qiramarrësve që duhet të lirojnë banesat. Pas pajisjes nga ana e Entit me urdhrin ekzekutiv, pronarëve u lind e drejta t’i drejtohen Përmbarimit, për lirimin e shtëpive të cilat u janë njohur ligjërisht, por që banohen ende nga qiramarrësit. Ata bëjnë njoftimin përkatës pranë Entit Kombëtar të Banesave, që në përputhje me autorizimin që Akti Normativ i jep këtij institucioni, të bëjë verifikimin respektiv dhe t’i drejtohet gjykatës për lëshimin e urdhrit të ekzekutimit për lirimin e banesës. TIRANA PRONARË Luan N. Tagani Skifter N. Tagani Lulzim H. Kodra Klara Z. Koliqi Gezim Xh. Topalli Lumturi Kazazi Bujar R.Gilani Kliton R.Gilani Ana Ll. Papa Sadik R. Ndroqi Evelina K.Karagjozi Arben R.Kaba Brikena E.Cabej Sadik R.Ndroqi Genti Sh.Bardhoshi Lirije R.Bardhoshi Sonila Sh.Bardhoshi Ana Ll.Papa Genti H. Pepa Xhavit Q.Dyca Eqerem Xh. Muca Evelina K.Karagjozi Mirgjin S. Tefiku Ardit H. Muca Anila M.Llakmani Bashkepronaret Cara Esat F.Pazari Meme Xh.Merlika Ardit H. Muca Lumturi Kazazi TIRANA QIRAMARRËS Piro Th.Thamo Kristaq Th.Thomo Viktor Th.Thomo Hasan Abedini Suzana L.Abedini Like Caka Fatos H.Manushi Bukurie Sula Gani Xhija Qemal Xhija Edmond Budo Marga Ll. Shkurti Sokol Koprencka Zenepe Shehi Shyqyrie B. Nurka Zoti Kurt Vrapi Selami F.Skenderi Bukurije Skenderi Zenepe Shehi Paulin Shoshi Sokol Koprencka Agim Bacova Bajame Gjishti Lumturi Gjishti Besnik K. Peza Shyqyrie B. Nurka Shpetim Latifi Shpetim Farka Isa Kalushi Pajkata M. Zekthi Skender O.Zekthi Muhrrem Lamce Shpetim Lamce Agim Lamce Rine Hile Gjergji Hasan Macalla Rifat Macalla Fatmira Macalla Bojko Themelko Vahe Mukini Tanush Shyti Pajkata Zekthi Skender Zekthi Myrteza Badeni Belul Fjolla Astrit Hoka Haxhi Burreli Qamile Fjolla VLORA PRONARË Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqiperise

Bashkepronesia Duni Axhika Selman Gjipalaj VLORA QIRAMARRËS Fatmir K. Kalo Fotaq K. Kalo Shazie Gjata Hysnie Pashaj Penelopi Kapinova Eqerem Kushta Sabaudin Abazi Agron Abazi Fluturime Topalli DURRËS PRONARË Lejla Shijaku Iris Ceku Vasillaq Furxhi Elvira Isufi Shpresa Turra Llambrinia Tati Pandeli Stratti Geraldina Stratti Ilona Spiru Brunela Çaushi Hektor Kosova Matilda Dovana Orest Margariti Adamant Sula Abdullah Deliallisi Refik Myshketa Refik Myshketa Fatos Reka Brunela Çaushi Shpresa Turra Shkelqim Kokomani Vasillaq Furxhi Arben Disha Islam Shijaku Marija V. Papa Arben Disha Mirlinda Xhumri Dhurata Zaja Brajan Subashi Islam Shijaku Thimaq Opari Elektra Çili DURRËS QIRAMARRËS Riza Mele Rapushe Myftiu Neim Hidri Nazmije Hidri Myfit Dino Aziz Duti Hasan Sulejmani Mero Arap Lefter Gjikondi Njazi Allushi Sanije Memko Manushaqe Shehu Lije Toska Ligor Cifligu Agron Tafa Pavllo Konduri Vladimir Gjuzi Hajdar Verdha Hamdi Dedja Pulie Pasko Mina Priftuli Naime Trepshi Mario Grashi Vangjel Diamanti Vlash Heba Mirash Sufaj Osman Osmani Andrea Andoni Burhan Serveti Mark Andoni Bahrie Osmani Mustafa Vecka Fotini Vecka Besnik Hoxha Idajet Cela Rudi Manari Adivije Nurce

Bejaze Çima Tito Koci Sadik Hamiti Edmond Hamiti Kozma Gjoka Slavo Bodari Xhelal Skenderi Mihal Zhonga Dashamir Gjiali Veip Mehmeti Mustafa Vecka Fotini Vecka Feride Polluci Selami Maliqi Naim Hidri Arben Myftiu Rabushe Myftiu, Myfit Dino Azis Dauti Sokrat Prifti Gazeli Mehmeti Kujtim Kertusha Aqif Kurti Zemere Kanina Minella Prifti Fatmir Kokoshi Ylldiz Durresi Luan Koka Fatmir Libohova Roland Xaxa Agron Vllamasi Telha Shaba Nevruz Bimozi Zija Kapllani Beqir Demiri Vait Aliu Marjeta Stefani Raqi Kosti Pirro Goro Anastas Goga Jorgji Vrahoriti Kujtim Kertusha Aqif Kurti Zemere Kanina Fatos Xhevrije Sanije Muzhaqi Fitim Gezim Ferdinand Demko Konstandin Minella Goga Viktor Skanjeti FIER PRONARË Galip Vezir Troka FIER QIRAMARRËS Sadete Shehu Eduart Shehu SHKODRA PRONARË Luigj Muzhani Sabahet Shpuza Kolec Topalli Fatmir Ashikja Zef Pogu Ermine Muzhani Mihail Shtirkiq SHKODRA QIRAMARRËS Z.Avdija V.Ilija M.Kraja S.Pata A. Rusi G.Haxhia A.Haxhia J.Uruci Gj.Rucini Cuf Murati A.Baraku B.Baraku Gj.Ljarja P.Radovani T.Xhabija I.Tafili M. Tafili


06

« aktualitet

E premte 26 prill 2013 •

Deputeti akuzon Ministrin. Noka: Ti ke ngrënë me Frrokun

Tahiri publikon foto: Ministri Noka me shoferin e Frrokut

Pranga disa hajdutëve të kabllove të “Albtelekom”-it Nga Shërbimet e Komisariatit nr. 1 Tiranë, është bërë e mundur arrestimi brenda një harku kohor të 24 orëve të fundit në Tiranë i disa shtetasve për konsumim të veprës penale të “vjedhjes së kabllove” në pronësi të “Albtekom”. U arrit kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit Edmal Nini, 30 vjeç, me banim në Tiranë. Po ashtu po nga këto struktura u arrit kapja e shtetasit në kërkim Selim Barci, 47 vjeç, i cili ishte perosn i shpallur në kërkim nga policia e Tropojës, për një sërë vjedhjesh banesash. Ndërkohë që mbrëmë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit, Artur Kishat, 34 vjeç, lindur në Elbasan dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje. Arrestimi i tij u krye sepse dje orës 01:00, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative u bë e mundur kapja në flagrancë në momentin kishte vjedhur një sasi materialesh ndërtimi në banesën e një shtetasi. Nga komisariati nr.3 është bërë kapja e shtetasit Saba Kovaçi, 25 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje, pasi dyshohet të jetë autor i vjedhjes së banesës së shtetases B. K, ngjarje kjo e ndodhur në rrugën “Jordan Misja”, Tiranë.

Plumbi që vrau balerinën Sonila Tafa s’ishte rikoshet

S

aimir Tahiri, deputet i Partisë Socialiste publikoi dje në faqen personale të rrjetit social “Facebook” disa fotografi ku ai pretendon se duket ministri i Brendshëm Flamur Noka, kur po takohet në lokal me shoferin e Arben Frrokut, të dyshuarit kryesor për vrasjen e ish-kryekomisarit Dritan Lamaj. Tahiri shkruan se në foto duket ministri Flamur Noka, duke pirë kafe me Vlash Gjonin, shoferin e Arben Frrokut, teksa deputeti ka rrethuar Nokën e shkruan “Nul Moka”. Tahiri shton se aty duket edhe Arben Ristani, zv/ministër i Brendshëm. Ndërkohë që Vlashi është dhe i afërm i Arben Frrokut. Takimi, sipas Saimir Tahirit, është zhvilluar në kafen në pronësi të vetë Vlashit, “Bar Ardi”, “Rr. 3 Dëshmorët”. Tahiri gjithashtu i kërkon llogari ministrit të japë shpjegime publike, duke shkruar se “Foto e ministrit Nul Moka, duke pirë kafe me Vlash Gjonin, shoferin e Arben Frrokut. Bashkë me ta dhe Arben Ristani, medemek Zv/M.

Ndërkohë që Vlashi është dhe i afërm i Arben Frrokut. Pas fotos së gostisë me çifteli të Kuliçit dhe drejtuesve të lartë të Kupolës së bashku me Arben Frrokun, këto foto i shtohen dyshimit publik se tradhtia ndaj komisar Dritan Lamajt ka qenë e organizuar nga maja e piramidës së kupolës së policisë”. Më tej Tahiri shtron disa pyetje si “1. A është diskutuar për Arben Frrokun në atë tavolinë? 2. A kompromentohen hetimet për vrasjen e Dritan Lamajt nga këto takime? 3. Cila është lidhja e Mul Mokës dhe Ristanit me shoferin dhe kushëririn e Arben Frrokut?”. Në fund Tahiri shton “Është e sigurtë se ky pushtet, ky Kryeministër me këtë ministër, ka humbur përfundimisht betejën me krimin. Më 23 qershor, thjesht do rilindim Policinë e Shtetit”. Reagimet e ministrit Me ç’duket gjithçka flet për një betejë nervash me Tahirin që përfaqëson sulmet e Partisë Socialiste dhe ministrit

të Brendshëm, Flamur Noka. Përplasjet patën lindur herët, por ato kulmuan së fundmi, kur u publikua një foto e 3 krerëve të policisë me Frrokun. Por pas daljes së kësaj fotoje, ministri i Brendshëm në Kuvend u shpreh se “Sa i takon Tahirit meqë ju i referoheni fotos po ju them zoti Tahiri para ekzaktësisht sot 16 ditësh me kë ke ngrënë darkë zoti Tahiri. Nga ora 20:30 deri 2 :30 të mëngjesit ke qenë me të dyshuarin për vrasjen e kryekomisarit duke ngrënë darkë. Sqaro qytetarët sa herë ke shkelur dhe ke pirë në lokalin e të dyshuarit për vrasje. Ke shkuar në lokalin e tyre dhe ke ngrënë dhe pirë. Sa i takon fotos pyesni një çik kryetarin e minibashkisë numër 6 me kë është ortak në bizneset e tij”. Ndërkaq edhe herë të tjera Noka e ka akuzuar Tahirin si njeriu që organizonte mitingje elektorale në lokalin e Arben Frokut në Kombinat, si dhe për lidhje të tij miqësore me të akuzuarin kryesor të vrasjes së Lamajt,

më 24 shkurt, i cili tashmë ndodhet në Selanik, në pritje të një vendimi të Gjykatës së Lartë greke, për ekstradimin ose jo të tij në Shqipëri.

Prokuroria e Tiranës ka saktësuar se balerina Sonila Tafa nuk u vra nga një plumb rikoshet. Sipas akuzës, mëngjesin e 5 prillit, në portën kryesore të “Dream City” plumbi që vrau 26- vjeçaren kishte dalë direkt nga pistoleta e Artur Kuliçit. Pamjet filmike të regjistruara nga kamerat e sigurisë së lokalit, tregojnë Artur Kuliçajn kur del nga makina e tij “BMW” X6 dhe qëllon me pistoletë në drejtim të turmës së njerëzve që ndodheshin në portën e diskos. Si pasojë e disa të shtënave, u godit Sonila Tafa dhe një person tjetër ka mbeti i plagosur. Është provuar se i dyshuari Kuliçaj nuk kishte njohje me viktimën, e cila në atë moment po dilte nga diskoja së bashku me shoqërinë e saj. Nga pamjet filmike, ka reuzltuar se Kuliçaj pak minuta para vrasjes është konfliktuar brenda diskos me disa persona. Për këtë incident, badigardët e lokalit e kanë nxjerr jashtë diskos. Ndërkaq, Prokuroria ka kërkuar që Kuliçaj të shpallet në kërkim nga Interpoli. Ngjarja e rëndë pasoi me arrestimin e bashkëpunëtorit të Kuliçajt, i cili u akuzua se e ndihmoi atë gjatë arratisjes nga vendi i ngjarjes.

Republika e shqipërisë Ministria e Brendshme Departamenti i Administratës Publike

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr.231, datë 11.05 2000

“Për Pranimin në Shërbimin civil dhe Periudhën e Provës”, Znj. Eva CALI është fitues i konkursit, për pozicionin PERGJEGJES NË ZYRËN E MENAXHIMIT TË PRONAVE NË DREJTORINË E MENAXHMIT TË PRONAVE DHE MATERIALEVE TË TEPËRTA NË MINISTRINË E MBROJTJES.

Republika e shqipërisë Ministria e Brendshme Departamenti i Administratës Publike

Republika e shqipërisë Ministria e Brendshme Departamenti i Administratës Publike

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT

Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr.231, datë 11.05 2000

Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr.231, datë 11.05 2000

“Për Pranimin në Shërbimin civil dhe Periudhën e Provës”,

“Për Pranimin në Shërbimin civil dhe Periudhën e Provës”,

Znj. Eriona FINO është fitues i konkursit, për pozicionin SPECIALIST NË ZYRËN E MENAXHIMIT TË PRONAVE NË DREJTORINË E MENAXHIMIT TË PRONAVE DHE MATERIALEVE TË TEPËRTA NË MINISTRINË E MBROJTJES.

Znj. Jonida CALLO është fitues i konkursit, për pozicionin SPECIALIST NË SEKTORIN E ADMINISTRIMIT TË RREGJISTRIT KOMBËTAR TË ADRESAVE NË DREJTORINË E SISTEMEVE INFORMATIKE NË MINISTRINË E BRENDSHME.


AKTUALITET • E premte 26 prill 2013

»

07

MINISTRJA, KRYEPROKURORI I ROMËS E SHEFJA E ANTIMAFIES ANALIZOJNË SITUATËN

Kryqëzim mafiesh në Romë e roli i shqiptarëve Linjat e drogës, prostitutave dhe armëve, bosët e pikat kyçe të shpërndarjes ROMË-Momentalisht trafiqet e drogës, armëve e femrave në kryeqytetin italian e dominon mafia kalabreze, e ndjekur nga ajo napolitane. Më pas në listë, të tretët renditen rumunët, ndërsa shqiptarët janë në vendin e katërt. Më tej vjen mafia kineze dhe ajo ruse. Gjithçka është publikuar nga e përdtishmja italiane “Ilmattino”, kur Massimo Martinelli detajon sesi këto banda veprojnë të gjitha në Romë, ku krimi i madh i organizuar është bërë fenomen ekonomik, si edhe shoqëror. Të rinjtë e qendrës “Luis” kanë vendosur ti japin jetë një “Observatori mbi ligjshmërinë e ekonomisë”. Nisma ka për qëllim të sjellë aftësi të ndryshme, në veçanti ligjore dhe ekonomike dhe u paraqit, në praninë e ministres Paola Severino dhe Prokurorit Publik të Romës, Giuseppe Pignatone. Harta e mafies Pika e fillimit ishte harta krimale në Lacio, e prezantuar Drejtoresha Kombëtare e Antimafies italiane, Diana de Martino. Krahina e Lazios e Roma veçanërisht, për disa kohë kanë qenë të zgjedhura nga organizatat kriminale për të krijuar ndonjë nyje mafioze në logjistikën për pastrimin e parave të akumuluara ilegalisht dhe investimet në aktivitete sipërmarrëse. Në Romë, shpërndarës thelbësore për të gjitha bizneset e ligjshme dhe të paligjshme janë organizatat kriminale si “Ndrangheta” dhe “Camorra”, të cilat janë të parat edhe në tregun e pasurive të patundshme, kompani dhe biznese, në të cilat punësojnë burime të konsiderueshme njerëzore nga krimet ekonomike. Roma dhe Lazio favorizohen kryesisht për shkak pafundësia e territorit, prania e dyqaneve të shumta, biznese, institucionet financiare, etj, të cilat lejojnë maskimet e investimeve. Pas bandës “Magliana” asnjë kriminel s’ka qenë në gjendje të marrë një qëndrim hegjemonist mbi tjetrin. Si funksionon mafia Organizatat mafioze nuk veprojnë sipas metodave tradicionale, ato nuk e kuptojnë sjelljen qartësisht të dhunshme, por kanë tendencë për ta mbajtur situatën e qetë në mënyrë që të arrijnë qëllimin kryesor infiltrimin progresiv të kapitalit ekonomik dhe të biznesit me qëllim riciklimi, ripërdorimi dhe sidomos për fitim të fondeve që rrjedhin nga aktiviteti kriminal. Një nga karakteristikat e mafies konsiston në gadishmërinë për të krijuar marrëdhënie të qëndrueshme me sipërmarrësit, profesionistët, financierët, ekonomistët, etj. Në pjesën e ulët të Lacios, mafia është një strehim social që e lejon të zgjedhë pasuesit sistematikë për rekrutimin, siç është rasti për territoret e origjinës. Campania është klanore e ka ngulime të tipit të pakontrolluar për planifikimin e qytetit si mjedisi, papunësia, strehimi, etj që më pas lehtësojnë depërtimin e mafies. Elementët që karakterizojnë shoqata e mafies janë: pushteti, frikësimi, gjendja e nënshtrimit, kufizimi i heshtjes, etj. Rastet e fundit kanë treguar se mafia vepron edhe në baret e lagjeve historike të qytetit të Romës, si restorant “George”, “Café de Paris”, etj. Camorra e Ndrageta Camorra është klani ku tradicional-

isht vendbanimet janë gjetur anëtarët e saj. Në mënyrë të veçantë referohet vrasja e Modestino Pellino, më 23 korrik të 2012-ës dhe vrasjen e Gaetano Marinos. Pellino ishte subjekt i shquar

i krimit të organizuar dhe në veçanti i “klanit Moçia”. Shefja e antimafies tha se duhet të mbahet mend arrestimi i Umberto dhe Francesco Belloço, fëmijët, respektivisht të Jozefit dhe Carmelo Belloço, element kriminalë, ku u konfiskuan disa pasuri. Ndër operacionet që u kryen vitin e kaluar citohet anëtarësimi në Camorra i grupit të quajtur “Ascione”, një degëzim i klanit të famshëm, shumë aktiv në sektorin e ndërtimit në Tivoli, Guidonia, etj, ku kishin bërë një perandori të pasurive të patundshme (mbi 150 apartamente), në të cilat ishin investuar burime të Camorrës. Ndër personazhet romake, e cila ka pasur të krijuar lidhje të ngushta me Ndrangetën ishte Pietro D’Ardes, i cili u dënua me 11 vjet burg për bashkëpunim me mafian. Ai ishte një sipërmarrës i Mentones, president i një kompanie. Një tjetër figurë me interes të veçantë është Federico Marcaçini, sipërmarrës romak, i cili gjithashtu nga antimafia cilësohej si huadhënës i importeve të kokainës nga Bruno Pizzata në emër të klaneve të San Lukës. Kundër tij u ekzekutua një konfiskim masiv, si 32 kompani që operojnë në pasuri të patundshme, të ndërtimit, komerciale, etj. Kamatat, borxhdhënia Nuk është praktikë e pazakontë mbledhjen e borxheve të paligjshme, (sidomos ato që vijnë nga trafiku i drogës) për individët që kanë lidhje me organizatat kriminale, duke krijuar kështu një aftësi efektive bindëse. Përveç subjekteve të dedikuar në kreditë e kamatave (të ashtuquajtura “cravattari”). Në fakt, ata që janë më të ekspozuar ndaj kërcënimeve janë tregtarët, të cilët, për të papriturat ekonomike të momentit, janë në kërkim të vazhdueshëm të likuiditetit. Ata, të paaftë për t’i shpëtuar spiralen e borxhit dhe të interesave të larta janë të detyruar t’u ofrojnë në mënyrë efektive menaxhimin e bizneseve të tyre, bandave kriminale, të cilat fitojnë, në formë të kamufluar, kontrollin. Gjatë vitit 2011, në Romë dhe provinca janë paraqitur vetëm 38 denoncime të tilla. Prostitucioni, linjat Tregu i prostitucionit është aktivitet tjetër kriminal, i përfaqësuar

fuqishëm në Lazio, është e sigurt që menaxhohet nga nigerianët, evropiano-lindorët, amerikano-jugorët dhe kinezët. Ndërsa në shumicën e rasteve shfrytëzuesit kanë të njëjtën kom-

bësi me viktimat, ndaj shqiptarët dhe rumunët shpesh shkëmbejnë e tregtojnë realisht gratë që i nënshtrohen prostitucionit. Menaxhimi i fenomenit bëhet pastaj në mënyra të ndryshme, ku organizatat nigeriane nënshtrojnë gratë me anë të ngacmimeve të rënda, fizike dhe psikologjike, ku zbatohet shpesh mënyra “Maman”, nga grupe të organizuara në Evropën Lindore, që i mbajnë gratë në kushte shumë afër skllavërisë. Prostitutat nga Amerika e Jugut dhe kinezët mbajnë për vete një pjesë të fitimeve. Për trafikim dhe skllavëri, duhet të theksohet se janë regjistruar 28 raste, që përfshijnë kryesisht nigerianë dhe shqiptarë. Droga, të gjithë bashkë Nuk ka asnjë dyshim se organizatat kriminale që operojnë në Lazio janë të përkushtuara kryesisht në trafikun e drogës, një zonë me interes të përbashkët. Të gjithë bashkëekzistojnë në zonën amtare, si dhe ato të tipit mafiozo-tradicionale dhe ato etnike. Siç dëshmohet nga statistikat në nivel kombëtar, në vitin 2011 në

Lazioë konfiskimet e drogës arrijnë në pothuajse 8.000 kg dhe u kryen 2862 operacione antidrogë, ndërsa vdiqën nga injeksionet e drogës 41 persona. Shifrat për gjashtëmujorin e parë të vitit 2012 pasqyrojnë se nga 279 raste të regjistruara nga antimafia, 94 shoqatave kriminale janë të lidhura me tregtinë e drogës, me një total prej 618 të hetuarish. Dhuna në rajonin Lacios vendos kontrollin e shesheve të trajtimit të drogës. Figura e Michael Senese është evokuar në një numër të madh hetimesh në fushën e trafikut të drogës e procesi është aktualisht në progres. Shumë aktive në fushën e drogës mbetet familja romane Casamonica, subjekt i hetimeve të shumta nga antimafia për trafikimin e drogës dhe aktivitete të kamatës, si dhe vjedhjet e automjeteve apo mashtrime. Grupi i kryesuar nga vëllezërit Fasciani vazhdon të jetë një nga shpërndarësit më të rëndësishëm të trafikut të drogës, veçanërisht në bregdetin e Romës. Në

procedimet kundër Carmine Fascianit u theksuan marrëdhëniet me organizatat kriminale që operojnë në Spanjë për importin e drogës. Ai është edhe aktualisht nën arrest shtëpie në një spital. Krimi i huaj Sa për krimin etnik përmendet ai kinez, ku aktivitetet nuk janë më të kufizuar në zonën Esquilino, por janë shtrirë në Casilina, Tuscolana, Appia, etj. Vitin e kaluar ka pasur një rritje në aktivitete kriminale që lidhen me trafikun e mallrave që vijnë nga Kina. Dhe kështu ka pasur konfiskime të shumta të ndërtesave industriale ose kontenierëve që përmbanon tonra mallrash nga Kina, kryesisht të falsifikuara, shpesh kontrabandë, si dhe lëndë toksike, për shkak të pranisë së kromit hegzavalent. Aktivitete të tjera kriminale tipike të komunitetit kinez janë grabitjet në dëm të bashkëqytetarëve të tyre, imigracioni i paligjshëm dhe shfrytëzimi i prostitucionit. Të shpeshta janë edhe aktivitetet ilegale të lidhura me agjencitë e transferimit të parave të drejtuara

nga kinezët. Ky fenomen u vu re gjatë vrasjes gjatë grabitjes së Zang Zhou dhe vajzës së tij, që po dërgonin disa para në Kinë. Interesi i kriminalitetit rumun kryesisht ka të bëjë me krimet kundër pasurisë dhe prostitucionit, trafikimi i drogës dhe në përdorimin e rumunëve në rolin e korrierëve në emër të organizatave shqiptare apo amerikano-jugore. Nigerianët dhe shqiptarët shquhen për shfrytëzimin e prostitucionit dhe trafikimin e drogës. Sidomos në rrethinat e Romës ka pasur disa incidente të përgjakshme nga përplasje midis grupeve kundërshtare në vend për kontrollin e këtyre sektorëve kriminalë. Fokusimi në Latina Provinca e Latinës ka vuajtur gjithmonë nga infiltrimet e grupeve të krimit të organizuar. Rastet gjyqësore kanë dokumentuar interesimin e partneriteteve të Kamorrës për të investuar në atë territor, e karakterizuar nga biznesi i rëndësishëm, duke përfshirë të gjitha ato që lidhen me akomodimin bregdetar dhe turizmin. Kalabrezët dhe sicilianët kanë infiltrime të rënda, sidomos në Damask, vendin ku ndodhet një nga tregjet më të mëdha të frutave dhe perimeve me Evropën. Për të monitoruar dhe frenuar depërtimin në ekonomik dhe tregtar, Ministria e Punëve të Brendshme hyri në krahinën Latina, me projektin “Desk Interforcë për hetimin e pasurisë”. Angazhimi i zbatimit të ligjit ka çuar vitin e fundit, në sekuestrimin e 253 pronave dhe konfiskimin 123 të tillave, me një vlerë totale prej rreth 280 milionë eurosh. Si referencë e veçantë për investimet sipërmarrëse të bëra në territorin pontian nga Kamorra duhen përmendur edhe procedimet kundër Gennaro Antonios, konkurrenti i jashtëm i klanin Mallardo. Sipërmarrësi ishte duke punuar sistematikisht me Giovanni Dell Aquila, i cili ishte arrestuar më parë për bashkëpunim me klanin Mallardo, duke bërë investime në industrinë e ndërtimit dhe pasurive të patundshme. Për Domenico Petitton, sipërmarrës e pronar i disa kompanive të ndërtimit e pasurive të patundshme. Pjesa më e madhe e pasurisë së sekuestruar arrin në rreth 40 parcela tokë dhe 70 ndërtesa në krahinën Latina. Aty vepron edhe klani Casalesi, kryesuar nga Angelo Bardellino dhe Calisto, nipit i Antonio Bardellinos, vrarë në vitin 1988. Hetimi “Coco” çoi në 11 masa ndalimi, fokusuar në shpërndarjen e kokainës, në duart e subjekteve që veprojnë në bregdet, në lidhje me personat e vendosur në Tenerife. Antidroga në Romë hetoi 3 bullgarë që merreshin me vajza të mitura, të cilat ishin “blerë” jashtë vendit dhe ishin sjellë në Itali me forcë për prostitucion në rrugë. Një sistem i zhvatjes u zbulua në kampin e ciganëve “Al Karama Bainsizza Borgo”, ku rumunët që jetonin në kamp detyroheshin të frikësuar që të paguanin një tarifë mujore prej 300 euro për të zënë objektet e banimit. Nga kriminelët e Amerikës Latine përmenden familjet rome Ciarelli dhe di Silvio, që për shumë vite janë marrë me grabitje, trafikim droge, etj. Një operacion çoi në 34 arrestime të personave, ku përfshihen kokat e këtyre familjeve, pasi akuzohen për shitje të armëve dhe vrasje. Përshtati: Mariglen Mullai


08

« AKTUALITET

E premte 26 prill 2013 •

FLET DREJTORI I KËSAJ QENDRE NË ELBASAN, BLERIM NARAZANI: VATËR PËR FORMIM ARTISTËSH

“QKF të mos përdorë fëmijët për ahengje dhe dasma” ELBASAN- Drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve Elbasan, dirigjenti dhe muzikanti i njohur Blerim Narazani, i shpallur ditët e fundit si “Nderi Qarkut” ka deklaruar se “Qendra Kulturore e Fëmijëve Elbasan, ka qenë dhe mbetet vatra nga ku kanë dalë artistë që kanë bërë bujë brenda dhe jashtë kufijve të Shqipërisë, ajo ka qëllimin e vetëm të edukojë dhe formojë fëmijë për skenat e artit, dhe t’i përgatisë ata si artistët e ardhshëm të skenës”. Para disa kohësh, mediet kanë denoncuar abuzimin që po bëhet nga QKF të disa qyteteve me grupin e valleve të fëmijëve, duke i ekspozuar ata nëpër dasma e ahengje, cili sipas jush është misioni dhe synimi i institucionit tuaj? Mendoj se problemi që ka ndodhur në QKF e disa qyteteve, duhet të jetë një rast i vetëm dhe i veçuar, sepse përvoja e viteve dhe bashkëpunimi që kemi ne me institucionet e tjera, është intensive, dhe jo vetëm për veprimtaritë e artit, kulturës, por edhe sportive, olimpiadat etj. Shpesh kemi gje-

tur forma sa më të përshtatshme, për edukimin e fëmijëve, për njohuritë e tyre, që ata të marrin në QKF, nga rrethet dhe kurset që zhvillojnë aftësi të

Kishte disa ditë I mbyllur e I pa ushqyer

Qeni I uritur ha trupin e pronares së vdekur VALENCIA-SPANJË: Një rast i paprecdent, ndoshta edhe në historinë botërore, duket se ka ndodhur këto ditë në qytetin Valencia - Spanjë. Qenia më besinke, e konsideruar deri tani qeni, arrin të hajë kokën e së zonjës e cila e mbante si fëmijën e saj. Shtypi njujorkez i referohet për lajmin një rrjeti social në internet në adresën www.thinkSPAIN.com. Një grua spanjole e të 72-tave, pronare e një qeni të racës së njohur German Shepherd - Qeni i Çobanëve Gjerman, hëngri kokën e pronares së saj të vdekur, pasi ky qen ishte i “mbyllur” pa ngrënë në apartamentin e saj për disa ditë pas vdekjes së pronares. Sipas ekspertëve të kafshëve, mendohet se German Shepherd - Qeni i Çobanëve Gjerman ka qenë në “pikë të fundit” i uritur, dhe në momentet që e kanë ndarë atë nga “jeta apo ngordhja”, ka ngrënë kokën e të zonjës që e mbante në shtëpi. Ky ka qenë edhe versioni i policisë mbi vdekjen e gruas shkruajn disa gazeta të përditëshme njujorkeze, të cilat i referohen thinkSPAIN.com, me titullin: “Një qen i hëngri kokën pronarit të tij - pas gjetjes i bllokuar në banesën e vogël të saj kur ajo vdiq.” Policia thotë se German Shepherd - Qeni i Çobanëve Gjerman është një nga racat më besnike dhe më “trime” të sojit të qenëve në botë. Ai u bë aq i uritur sa që në fund “përlau” për t’u ushqer shumicën e trupit, të një gruaje spanjole 72-vjeçare e quajtur Amparo C . R. Ndërkohë, trupi i saj - u gjend i “shqyer” nga qeni në studion e saj. Policia, tha se agjentët - u thirrën në banesën e gruas që banonte në Valencia - Spanjë, javën e kaluar, pasi fqinjët u ankuan në lidhje me një erë të keqe, sipas portalit thinkSPAIN.com, pa ditur se ajo ishte një gruaja e vdekur. Fqinjët mendonin se era e keqe erdhi nga jashtëqitja e qenit. Por, oficerët e poliicisë kishin mbetur të tronditur kur “thyen” derën e banesës dhe gjetën trupin e saj gjysmë-të ngrënë, nga qeni i saj. Ata u habitën se qeni po lehte sikur po “qante” me të madhe aty pranë kufomës, çka dukej sikur e “kishte zënë gjaku” i pronarit dhe ai I “kërkonte “falje”. Raportet fillestare sugjerojnë se gruaja e vdekur kishte sëmundjen Alzheimer, pra Harresën, dhe kishte vdekur nga shkaqe natyrore. Policia tha se qeni, i cili nuk ishte agresivë ose i dhunshëm e hëngri pronarin e tij, sepse ai nuk kishte qenë i ushqyer për disa ditë. Ai tani është marrë në nga policia dhe është dërguar për strehim në një qendër të kafshëve të qytetit Valencia në Spanjë. Beqir SINA

mira. Fëmijët tanë ballafaqohen në konkurse kombëtare dhe ndërkombëtare me nivele të mira në fusha si, muzika, piktura, sporti, dhe në kompeti-

cionet e tjera. Për sa i përket QKF, për mendimin tim, për kushtet që ka dhe mbështetjen financiare nga Bashkia, mbetet në nivele të kënaqshme, ndaj

mendoj se rasti duhet të jetë i veçuar dhe jo përgjithësues. QKF Elbasan ka pasur pjesëmarrje në Festivale Kombëtare dhe Ndërkombëtare. Problematikat e lindura në disa QKF, na bën të mendojmë edhe ne, për të forcuar masat, dhe t’i paraprijmë ndonjë fenomeni negativ. Është e lejueshme që fëmijët të përdoren për dasma e ceremonira të tjera familjare? Absolutisht jo, nuk është e lejueshme, por është e dënueshme. Tek QKF Elbasan, koreografi është i jashtëm, pra jo defenitiv tek ne, por ai ka grupin e tij për të rritur, të cilët janë artistë skenash, por kurrësesi fëmijë. Theksoj se, e rëndësishme është bashkëpunimi me institucionet e tjera të shtetit, por edhe me prindërit e fëmijëve. Tek ne në të gjitha aktivitetet, krahas fëmijëve marrin pjesë edhe prindërit e tyre, si brenda, ashtu edhe jashtë vendit. Kështu ishte p.sh., rasti kur kishim shfaqje në Bullgari, kur unë mora dhe mundësova edhe ardhjen e prindërve sipas dëshirës tyre, duke siguruar transparencën për aktivitetet tona. QKF mbeten qendra të rëndësishme të edukimit të brezit të ri, kryesisht fëmijëve, ndaj edhe përgjegjësia duhet të jetë shumë e madhe, personalisht ndjehem shumë i angazhuar për probleme delikate të kësaj natyre, që lidhen me

profesionin dhe punën tonë. Ditët e fundit Këshilli i Qarkut Elbasan, ka miratuar dhënien e titullit “Nderi Qarkut” çfarë do të thotë kjo për ju? Padyshim mbetet një vlerësim për mua, karierën time artistike, e cila është e pasur me aktivitete të shumta në gjithë vendin dhe jashtë kufijve tanë shtetërorë, vlerësim për punën dhe familjen time. Dhënia e një titulli të tillë, më rrit forcat dhe obligon mua si drejtues i QKF Elbasan, për të mos kursyer asgjë nga formimi im profesional dhe intelektual, për angazhimet ndaj detyrimeve të mia në këtë detyrë. QKF Elbasan ka qenë dhe mbetet burimi nga ku kanë dalë artiste me emër, që kanë nderuar skenat tona, jo vetëm në qytetin tim, por edhe në shkallë kombëtare. Kanë dalë valltarë, këngëtarë, instrumentistë, krijues që sot drejtojnë dhe kanë vende të rëndësishme në sektorin e artit dhe kulturës, si të mirënjohurit e muzikës popullore vëllezërit Zena, Mustafa Mehja, këngëtarja Zina Zdrava, këngëtarja Zeliha Sina, apo edhe instrumentistë të rrangut botëror, e aktorë të mrekullueshëm. Padyshim shteti ka detyrimin të rrisë mbështetjen e tij ndaj QKF, pasi prej këtej nisin udhën filizat e rinj, drejt majave të artit dhe kulturës. Bisedoi: Artur Ajazi

NISIN PËRGATITJET PËR SEZONIN, FLET DREJTORI PËRGJITHSHËM I HEKURUDHAVE SHQIPTARE DURRËS- Drejtori i përgjithshëm i Hekurudhave Shqiptare, Zamir Ramadani, ka deklaruar për “Metropol” se “transporti me shina pas problematikave dhe vështirësive, pas zbatimit të reformave pa kthim, po nis rrugën e gjatë të rimëkëmbjes dhe zhvillimit, trenat kanë nisur rrugët e tyre të transportimit të përditshëm të pasagjerëve, por edhe mallrave, duke garantuar siguri absolute”. Zoti Ramadani tha se “si çdo vit Hekurudha Shqiptare është përgatitur dhe ka marrë masat e nevojshme për të realizur me sukses transportin e udhëtarëve që frekuentojnë plazhin e Durrësit dhe të Golemit. Krahas trenave të udhëtarëve, që lëvizin çdo ditë në linjën Tiranë-Durrës-Tiranë, që i shërbejnë frekuentuesve të plazhit të Durrësit, për periudhën nga 15 maj deri në datën 31 gusht 2013, në këtë linjë, do të shtohet dhe një tren udhëtari, që do të shërbejë çdo ditë, me nisje nga stacioni Tiranës në drejtim të Durrësit në ora 07:30 dhe në kthim nga Durrësi në drejtim të Tiranës në ora 19:45”. Gjatë sezonit veror 2013, frekuentuesve të plazhit të Durrësit, do t’i shërbehet me tre trena udhetarësh, të cilët garantojnë kushte modeste udhëtimi me nisje në mëngjes nga Tirana në drejtim të Durrësit dhe me katër trena udhëtarësh në kthim pasdite nga Durrësi në drejtim të Tiranës. Drejtori Ramadani tha se “nga data 12 maj 2013, në stacionin e Shkozetit pranë plazhit të Durrësit, qëndrojnë të gjithë trenat e udhëtarëve, për t’u shërbyer frekuentuesve të plazhit, në këtë stacion është vendosur dhe shërbimi i biletarisë për pajisjen me biletë të udhëtarëve që udhëtojnë me trenat tanë, në dispozicion të këtij shërbimi janë vënë në gadishmëri 12 vagonë të tipit “Gjerman” që kanë një komfort të mirë, si dhe lokomotivat e nevojshme për

“Transporti me shina, kushte e siguri për pasagjerët e mallrat”

ORARET E SEZONIT VEROR 2013 TIRANË- DURRËS

DURRËS-TIRANË

06:00-06:58

13:00-14:00

07:30-08:30

16:00-17:00

08:40-09:40

18:00-19:00

19:45-20:45 realizimin e tërheqjes pa shqetësime të trenave të udhëtarëve”. Gjithashtu Hekurudha Shqiptare ka marrë të gjitha masat për të realizuar pastrimin dhe larjen çdo ditë të vagonëve të udhëtarëve si në stacionin e Tiranës, ashtu dhe në stacionin e

Durrësit dhe Elbasanit. Hekurudha Shqiptare ka rritur nivelin e bashkëpunimit dhe bashkëveprimit me Policinë e Shtetit, si për sigurimin e rendit në trenat e udhëtarëve, ashtu dhe në stacionin Shkozet, për gjithë sezonin veror 2013. Gjithashtu janë marrë masa të plota dhe për t’i shërbyer sa më mirë frekuentuesve të plazhit të Golemit, që lëvizim me tren nga Elbasani, Peqini, Rrogozhina, Kavaja e Tirana. Gjatë sezonit veror të kaluar, kanë udhëtuar me tren në linjën Tiranë- Durrës- Tiranë, rreth 55 mijë frekuentues të plazhit të Durrësit, kurse për sezoni veror 2013, ky numër mendohet se do të dyfishohet me trenat tanë”- tha drejtori HSH. ARTUR AJAZI


AKTUALITET • E premte 26 prill 2013

»

09

POLICIA E KUKËSIT MORI NJOFTIM PËR NJË PERSON TË IZOLUAR NË GALERI

Asnjë i dëmtuar në Kalimash pas njoftimit për shembje Aludime për fshehje aksidentesh nga punëtorët, pasi punohet në të zezë KUKËS- Njoftimi në sajë të një telefonate për një aksident të rëndë në minierën e Klimashit ka vënë në lëvizje, strukturat e policisë së Kukësit dhe spitalin rajonal, por që aktualisht çdo gjë ka mbetur e pakonfirmuar. Policia e Kukësit bën të ditur se ka inspektuar gjithë zonën në Kalimash, por nuk ka gjetur asnjë të dëmtuar. Një gjë e tillë konfirmohet dhe nga kreu i komunës së Kalimashit, Astrit Dobrushi, i cili gjithashtu së bashku me një grup pune ka bërë kërkime në zonë. Ndërkohë nga burime konfiden-

Vetëvaret gruaja, e gjen bashkëshorti në ahurin e bagëtive KORÇË- Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak pas mesditës së djeshme në fshati Drithas në Korçë, ku një grua i ka dhënë fund jetës. Burime zyrtare nga policia i thane se 50-vjeçarja me iniciale S.F është gjetur e pajetë, e varur në ahurin e bagëtive pranë banesë së saj. Viktima është gjetur e vetëvrarur nga bashkëshorti i saj, ndërsa nga hetimet e para thuhet se gruaja prej disa kohësh vuante nga depresioni nervor. Sakaq në trupin e viktimës nuk janë gjetur shenja dhune, ndërsa lidhur me këtë rast vijojnë hetimet intensive, si dhe po mblidhen dëshmitë e të afërmve të së ndjerës.

ciale mësohet se vetëm para disa ditësh banorët e zonës mbajtën të fshehur, plagosjen e një personi në minierën e Kalimashit duke e dërguar në një spital privat në Tiranë, për të mos rrezikuar vendin e punës pasi punimet aty kryhen në të zezë. Kjo ngjarje hedh dyshime për krijimin e një situate të tillë edhe ditën e djeshme. Telefonata e ardhur në drejtim të policisë dhe spitalit të Kukësit, njoftonte për një person që ka mbetur i bllokuar, në galeri si pasojë e shembjes së një masivi dheu. Ndërkaq, policia e Kukësit vijon hetimet.

Ishte fshehur në pyllin e fshatit Borizanë

Vrau 19-vjeçarin për baste sportive, arrestohet autori

EMINE SHEHI: VOTOVA GABIM. MBLEDHJE SËRISH PAS 2 JAVËSH

LSI synon Këshillin e Bradasheshit, kandidatja voton kundër vetes LEDIA LLESHI

K

KRUJË- Policia e Krujës ka bërë të mundur arrestimin e autorit të vrasjes së ndodhur gjatë duke gdhirë e enjtja në fshatin Borizanë, ku mbeti i vdekur Florind Kadiu. Burime zyrtare nga policia e këtij qyteti thanë se gjatë ditës së djeshme, në sajë të informacioneve të mbledhura është bërë identifikimi dhe gjetja e vendit ku ishte strehuar 28-vjeçari Durim Xaka. I dyshuari për vrasje, për të shpëtuar nga policia ishte fshehur në pyllin sipër fshatit Borizanë, ndërsa u arrestua nga policia pa bërë rezistencë. Në cilësinë e provës material, 28-vjeçarit iu gjet dhe sekuestrua arma e krimit, thikë, ndërsa pranoi në polici se ishte ai që kishte qëlluar mbi Kadiun. Konflikti mes Xakës dhe viktimës kishte ndodhur në ambientet e një lotosporti, vetëm pak pas përfundimit të një ndeshjeje futbolli, ndërsa shkak për këtë mendohet të ketë qenë një bast i vendosur në ambientet e kësaj kafeneje.

Ende i paidentifikuar autori

a dështuar tentativa e koalicionit PS-LSI për të marrë kreun e Këshillit të Komunës Bradashesh. Në mbledhjen e radhës të këtij institucioni bashkimi i këshilltarëve ka kërkuar shkarkimin e kryetarit aktual Idriz Hyka si përfaqësues i PD dhe zëvëndësimin e tij me këshilltaren Emine Shehi si përfaqësuese e LSI. Mbledhja Kryetari i komunës Sabri Sollaku e ka quajtur një veprim jo normal pasi as vendosja e drejtuesit të majtë nuk mund të prishë ato çfarë është ndërtuar prej vitesh, si dhe të pengojë zhvillimin ekonomik të komunës Bradashesh. Askush të mos i shkojë ndërmend që do të privatizojë këtë post, ka theksuar Sollaku duke i hapur rrugë votimit për kandidaten e paraqitur nga e majta. Përfaqësues të të majtës kanë theksuar se bashkëpunimi ka qenë edhe do të vazhdojë duke miratuar vendime, të cilat i kanë shërbyer komunitetit të Bradasheshit. “Të kemi votuar e mbështetur sepse kemi

Vuante prej kohësh nga depresioni

Plagoset me armë një person, po lëvizte me motor SHKODËR- Një person ka mbetur i plagosur me armë zjarri në Shkodër, në lagjen e njohur si “Isa Boletini”. Sipas të dhënave paraprake siç raportohet, i dëmtuar nga të shtënat e armës ka mbetur Gjergji Bungu, i cili udhëtonte me motor në kohën që është shtënë me armë në drejtim të tij nga një person ende i paidentifikuar. Pas sinjalizimit për këtë rast forca të shumta policie mbërritën në vendin e ngjarjes dhe po hetojnë mbi gjithë sa ka ndodhur. I plagosuri u dërgua me urgjencë në spital për shkak të plagëve të marra, ndërsa nga ana e policisë po mblidhen dëshmi dhe fakte që mund të ndihmojnë në identifikimin dhe kapjen e autorit.

Ndërhyrja për shkak të aksidenteve të shpeshta

gjykuar që projektet dhe investimet janë në dobi të banorëve. Në asnjë rast nuk kemi penguar punën tuaj dhe kështu do të vazhdojmë të veprojmë”. Në përfundim të procesit të votimit Emine Shehi nuk ka arritur të shpallet fituese për shkak të dy votive të abstenu-

ara. Ajo vetë ka deklaruar në përfundim të mbledhjes se ka votuar gabim. Pritet që Këshilli i Komunës Bradashesh të rimblidhet brenda dy javësh për të votuar sërish për drejtuesin e këtij institucioni vendimmarrës. Në të gjithë vendin synohet që të vihen ekulibra të rinj në

këshillat bashkiakë sidomos aty ku kryetarët janë zgjedhur nga e djathta me mbështetjen e këshilltarëve të LSI-së. Pas koalicionit parazgjedhorë PSLSI në shumë qarqe të vendit po rrëzohen kryetarët e djathtë të këshillave për t’u zgjedhur nga e majta.

ARGUMENTI: U SHKEL LIGJI NË PËRCAKTIMIN E PAGAVE DHE KUOTAVE PËR QARKUN

Korçë, prefekti çon për rivotim buxhetin 2013 Të majtët nuk marrin parasysh vërejtjet, e miratojnë me votat e tyre KORCE - Përplasja e radhës BashkiPrefekturë në qytetin e Korçës, ka çuar për rivotim buxhetin e vitit 2013. Shkak për votimin e buxhetit për herë të dytë është bërë kthimi i tij nga ana e Prefektit, Andrea Mano, nën argumentin e shkeljes së ligjit në përcaktimin e pagave të vendorëve, por edhe në përcaktimin e kuotës që duhet derdhur në Këshillin e

Qarkut. Edhe pse kthimi mbrapsht i buxhetit të Bashkisë së Korçës duket si një taktikë e përvitshme e institucionit të Prefektit, të majtët nuk kanë marrë parasysh vërejtjet e tij, duke i konsideruar si politike, ndërsa e kanë miratuar sërish vetëm me votat e tyre buxhetin e vitit 2013. Sakaq më herët është bërë edhe konfigurimi i Këshillit Bashkiak të Korçës

pas largimit të dy anëtarëve të LSI-së nga grupi i të djathtëve, konkretisht Jorida Nëmaçka dhe Gurie Gollobërda. Me lëvizjet e katër anëtarëve të grupit të djathtë në dy mbledhjet e fundit të këtij Këshilli Bashkiak, numri i këshilltarëve të djathë është tkurrur në 12, ndërsa ai i këshilltarëve të majtë ka shkuar në 23 anëtarë.

Murrashi dhe Paprri, rrjetë për mbrojtjen nga gurët ELBASAN- Së shpejti Ndërmarrja e Mirëmbajtjes së Rrugëve do të vendosë rrjeta në pjesët më të rrezikshme të aksit nacional Elbasan-Qafë-Thanë dhe Elbasan-Peqin. Nisur nga aksidentet e vazhdueshme në këto segmente, por edhe problemet që hasin drejtuesit e mjeteve mësohet se së fundi është vendosur që të vendosen më në fund rrjetat për të mbajtur gurët që për shkak të përbërjes së shkëmbit bien vazhdimisht në rrugën nacionale. Kjo situatë haset sidomos në vendin e quajtur Kthesa e Murrashit pranë Librazhdit dhe në afërsi të Papërrit. Prefekti i qarkut të Elbasanit deklaroi se është vendosur që rrjeta të zgjidhet shumë shpejt edhe pse duhet të ishte vendosur qysh në ndërtimin e rrugës dhe kjo gjë nuk është bërë. “Ne kemi marrë masa që punëtorët e mirëmbajtjes të rrinë non stop. Nga ana tjetër policia ka marrë masa që një patrullë të qëndrojë atje. Një zgjidhje duhet të bëhet. Është bërë të vihet një rrjetë që të mos bien gurë”. Ndërkohë sa i përket rrugës së Gramshit që përmbytet vazhdimisht, prefekti ka deklaruar se rruga ekzistuese është parashikuar të përmbytet nga ujërat e hidrocentralit e Banjës. Për këtë arsye kompania Devoll Hidropaower ka depozituar pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Rrugëve një shumë prej 10 milionë eurosh për ndërtimin e rrugës së re. Rruga do të jetë disa metra më lart dhe pa kthesa duke shkurtuar distancën për banorët e Gramshit. L. Lleshi


10

« opinion

E premte 26 prill 2013 •

(As)një votë çame për Greqinë! Nga Nebil ÇIKA

P

ërcaktimi i koalicioneve elektorale të zgjedhjeve të 23 qershorit nuk solli shumë surpriza, por njëra prej tyre la, pa dyshim, shijen më të keqe tek opinioni publik, njëherazi edhe elektorati shqiptar. E kam fjalën për përfshirjen e së ashtuquajturës “Lëvizja Çame” në të njëjtin koalicion me PBDNJnë e Vangjel Dules, e njohur si një formacion politik i pozicionuar qartas kundër çështjes çame politikisht, publikisht dhe fizikisht. Sigurisht që ky mund të cilësohet qëndrim politik antikombëtar i mbajtur nga zoti Dule kundër çështjes çame dhe i të drejtave ligjore të një partie që pretendon përfaqësimin e minoritetit grek në Shqipëri, por ky është një problem midis tyre dhe shtetit shqiptar, ajo që duket e turpshme dhe e papranueshme politikisht e sidomos moralisht është aleanca me të e një partie shqiptare që pretendon se ka kauzë politike të saj zgjidhjen e çështjes çame. Në fakt, për arsye të ditura botërisht duket e papranueshme rreshtimi elektoral i çamëve në koalicionin e majtë, por fakti që alete me të është edhe një parti “greke” e bën edhe me të turpshme këtë iniciativë të këtij grupi çamësh (nëse vërtet janë të tillë), drejtues apo anëtare të Lëvizjes Çame. Për shkak të ligjit zgjedhor, por dhe të konfigurimit aktual politik, është pothuaj e pamundur që ky grupim politik të arrijë të përfaqësohet në kuvendin e ardhshëm, gjë që, sipas të gjitha gjasave, çon në përçarje të votës çame dhe devijimin e saj në thesin elektoral të Vangjel Dules dhe partisë së tij. Sipas të gjitha llogarive, PBDNJ-ja pritet të jetë partia e dytë e koalicionit të majtë në të paktën dy qarqe, Gjirokastër e Vlorë, për shkak të vendosjes në këto hapësira gjeografike të minoritetit grek në Shqipëri. Pikërisht në këtë qark është mundësia më e madhe e përfaqësimit politik të partisë çame PDIU, pasi në këto zona është i vendosur edhe një pjesë e konsiderueshme e komunitetit çam pas përzënies me dhunë të

tyre nga shteti grek në vitin 1945. Në zgjedhjet e kaluara PDIU-ja u rendit e dyta në koalicionin e djathtë në këtë qark, duke marrë edhe të vetmin deputet të dalë nga votat çame në Kuvendin e Shqipërisë - Dashamir Tahiri. Ishin pikërisht këto zhvillime në favor të çështjes çame që çuan në uljen në një deputet të përfaqësimit grek nga PBDNJ-ja në Shqipëri, ndërkohë që në këto zgjedhje pritej që kjo parti antiçame të mos përfaqësohej fare në parlament. Bashkimi në një koalicion me PBDNJ-në të Lëvizjes Çame, e cila pretendon të marrë vota nga komuniteti çam, i ngre sërish shpresat e Dules për përfaqësim parlamentar, pasi kuata e tij e votave mund të plotësohet me vota çame të marra nga Lëvizja, që duam apo nuk duam, ligji ia jep partisë së dytë në koalicion, që në rastin konkret pritet të jetë PBDNJ-ja. As vetë zoti Dule nuk besoj ta këtë menduar që mandati i tij parlamentar do të garantohej pikërisht nga vota e asaj pjese të shqiptarëve që ai urren e i lufton me shumë se këdo: çamëve. Por jo vetëm kaq, kjo situatë politike kërcënon e rrezikon edhe pozitat elektorale dhe mandatet që PDIU-ja ka arritur dhe pretendon t’i shtojë në këto zgjedhje parlamentare. Kandidatët e saj mund të digjen edhe për pesë vota nga ato që Lëvizja Çame ka gjasa t’i marrë për t’ia dhuruar partisë “greke” të Vangjel Dules. Por rreziku pragmatik i kësaj aleance të paprecedent çamogreke është vetëm njëra anë e problemit. Ana tjetër është dobësi-

mi apo diskreditimi në publik i seriozitetit të çështjes çame dhe i dobësimit të shanseve për zgjidhjen e saj. Çështja çame nuk ka qenë e as do të jetë çështje vetëm e çamëve, por e të grithë shqiptarëve. Dalja e PDIU-së dhe përfaqësimi në parlament i saj i ka dhënë një dimension të ri zgjidhjes së çështjes çame, për faktin se ajo është bërë tani çështje e të gjithë shqiptarëve. Miratimi i rezolutës, apo më mirë të themi zyrtarizimi pas fshehjes së saj prej socialistëve, edhe këta pjesë e koalicionit me Dulen dhe Lëvizjen Çame, por edhe aktivitete të tjera politike, e kanë bërë çështjen çame problemin kryesor kombëtar të shqiptarëve kudo që ndodhen. Por dalja e Dules në aleancë me grekët, armiq të shpallur të çështjes çame, bën që opinioni me të drejtë të stepet e të zhgënjehet. Kur vetë çamët apo pjesë të tyre bashkojnë votat me grekët, pse të tjerët duhet të luftojnë për kauzën që në planin pragmatik më shumë se e kujtdo është e çamëve? Unë e di se ka pasur gjithmonë çamë që i kanë prishur punë Çamërisë, ashtu siç ka shqiptarë që i kanë bërë të njëjtën gjë Shqipërisë, por të tjerë më të painformuar mund të thonë: “Ç’më duhet mua çështja çame kur vetë çamët bashkohen me grekët si në rastin në fjalë?!” Kam njohur shqiptarë, jo me origjinë nga Çamëria, që në zgjedhjet e kaluara kanë kandiduar e votuar për PDIU-në, si kontribut i tyre për zgjidhjen e çështjes çame. Nuk jam i sigurt në do ta bëjnë më në këto zgjedhje, se kjo aleancë e këtij grupimi politik çam me grekët e Dules ua ka dhënë arsyen të mos e bëjnë më. Sigurisht që kjo situatë përbën një trishtim të madh, të cilin mund ta zgjidhin vetëm çamët me votën e tyre më 23 qershor. Distancimi politik e elektoral i elektoratit çam nga e aleancat me grekët dhe autorët e tyre, do të ishte përgjigjja më e mirë për këdo që tronditet e natyrisht edhe nervozohet nga ky zhvillim. Çdo votë çame e dhënë për Greqinë është një thikë mbi shpinë për çështjen çame dhe zgjidhjen e saj. (As)një votë çame për Greqinë!

Republika e shqipërisë Ministria e Brendshme Departamenti i Administratës Publike

Republika e shqipërisë Ministria e Brendshme Departamenti i Administratës Publike

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT

Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr.231, datë 11.05 2000

Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr.231, datë 11.05 2000

“Për Pranimin në Shërbimin civil dhe Periudhën e Provës”,

“Për Pranimin në Shërbimin civil dhe Periudhën e Provës”,

Z. Gentian HOXHOLLI është fitues i konkursit, për pozi-

Znj. Hajri DUSHAJ është fitues i konkursit, për pozicionin

cionin SPECIALIST NË DREJTORINË E INTEGRIMIT EVROPIAN

PËRGJEGJES NË SEKTORIN E PLANIFIKIMIT BUXHETOR NË

NË MINISTRINË E FINANCAVE.

DREJTORINË E FINANCAVE NË MINISTRINË E BRENDSHME.


BOTA • E premte 26 prill 2013

SHBA: BEQIR SINA, New York UASHINGTON - Në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA, dje u mbajt një seancë dëgjimi me temë “Kosova dhe Serbia - një shtegë për paqen”. Faqja e internetit e Dhomës së Komisionit për Punë të Jashtme House Committee on Foreign Affairs” thotë se në këtë seancë dëgjimore, e cila u mbajt për situatën në Ballkan të martën në Komitetin e Kongresit Amerikan për Punë të Jashtme, përfshiu pikëpamjet të ndryshme të kongresmenve, përfaqësuesve të qeverisë amerikane dhe ekspertëve të Ballkanit, mbi Kosovën. Pikëpamjet e tyre varionin nga pozicioni që po mban Serbia, me mos njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe kundërshtimin e saj, që ka filluar prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, pavarësi kjo e njohur tashmë nga 92 vende përfshirë Shtetet e Bashkuara. Shumica e folësve ishin të mendimit se Beogradi është i vetmi përgjegjës për zhvillimet e fundit në idenë e saj për ndarjen e Kosovës. Folësit shprehen pikpamjet e tyre se” Dialogu mes dy vendeve është më e mira e mundshme dhe e vetmja zgjidhje e qëndrueshme, e cila duhet të përfundoi në një qëndrim të përbashkët, pra se dialogu është rruga e vetme drejt zgjidhje përfundimtare në veri dhe se duhet të vazhdoi”. Jonathan Moore i Departamentit amerikan të Shtetit ka paraqitur pozicionin të administratës amerikane mbi Kosovën. Në dy orë seancë dëgjimore e quajtur “Kosova dhe Serbia: Një Shteg për Paqe”, janë paraqitur në dy panle dëgjimore qëndrimet e disa anëtarëve të Komitetit të Punëve të Jashtme, Departamentit të Shtetit dhe përfaqësuesve të organizatave jo-qeveritare, ekspertëve të çështjeve Ballkanike, ndërsa qëndrimet serbe u prezantua nga analisti Obrad Kesiç në Uashington. Folësit kryesorë ishin përfaqësuesi i qeverisë amerikane z. Jonathan Moore drejtor nga Zyra për Çështje të Jugut të Evropës dhe Qendrore, Byroja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, në Departamentin Amerikan të Shtetit, zonja Shirley Cloyes DioGuardi Këshilltare e Çështjeve Ballkanike Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, z. Roland Gjoni, JD, LLM ( Këshilltar i Lartë Ligjor dhe Politikave për Komuna Efektive në Kosovë), z. Robert A. Churcher ( Drejtor nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave në Prishtinë), dhe Daniel Serwer, Ph.D. nga Shkolla e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare Johns Hopkins University. Të ftuarit e tjerë të ftuar në seancën e Kongresit të përfshinë dhe Obrad Kesiç, aktivist serb dhe analist nga Uashingtoni. Kryetari i Nënkomisionit për Evropën dhe Euroazinë, kongresmeni republikan i Kalifornisë Dana Rohrabacher dhe kolegu i tij të partisë republikane nga Texasi Ted Poe, udhëhoqën seancën dëgjimore, dhe fillimisht i kërkuan përfaqësuesit të administratës Obama, zotiti Jonathan Moore për të sqaruar qëndrimet e administratës dhe veprimet e ardhshme në lidhje me Serbinë dhe Kosovën. Rohrabacher ishte i interesuar veçanërisht në njërin nga paragrafet

»

11

Kongresi amerikan shpreh pikëpamjet e tij mbi Kosovën “Kosova dhe Serbia - një shtegë për paqen”!

e marrëveshjes së javës së kaluar në Bruksel, ku thuhet se “forcat e sigurisë të Kosovës janë të ndaluar të hyjnë në pjesën veriore të Kosovës (pjesë e Mitrovicës në veri kontrolluar nga serbët), dhe ai mori konfirmimin se marrëveshja me të vërtetë e ofron këtë”. Kongresmeni i Californisë, i cili ka mbështetur vazhdimisht dhe fuqimisht pavarësinë e Kosovës, tha në

natyrisht nuk duan të jenë pjesë e Kosovës”, vuri në dukje Rohrabacher. Ai tha se serbët e veriut të Kosovës duhet të bëhen pjesë e Serbisë, ndërsa shqiptarët etnikë në Luginën e Preshevës, nga Serbia jugore, duhet të jenë pjesë e Kosovës”, mendon ai. Poe, i cili është kryetar i Grupit Parlamentar serb në Kongres, përgëzoi marrëveshjen e javës së kaluar

Moore ka thënë se Departamenti i Shtetit është duke e ndjekur hetimin, duke shtuar se rezultatet mund të pritet vitin e ardhshëm. Ndërkaq, sipas Zërit të Amerikës, seanca e djeshme u karakterizua nga vlerësime për marrëveshjen e arritur, por njëkohësisht nga shqetësimet për zbatimin e saj dhe mosbesimin se ajo nuk zgjidh problemet më të

deklaratën e tij të hapjes se ai kishte mbështetur Kosovën, për shkak të “parimit të vullnetiti të çdo populli për vetëvendosje”, çka është edhe një ndër pikat kryesore të Deklaratës së Pavarësisë së SHBA”, tha ai. Duke folur për zgjidhjen e çështjes së veriut të Kosovës, Përfaqësuesi nga Kalifornia në Kongresin amerikan republikani Dana Rohrabacher, i cili është dalluar si një nga përkrahësit më të fuqishëm i pavarësisë së Kosovës, ripërsëriti qendrimet e tija të mëparshme për ndarjen e veriut të Kosovës në shkëmbim territoresh. “Ne e kemi njohur pavarësinë e Kosovës si njerëz që jetojnë atje dhe që nuk duan të jetojnë nën Serbi dhe ndonjë gjë më tepër, dhe tani ne kemi serbët e veriut të Kosovës, të cilët

në Bruksel, duke e cilësuar atë si një fillim të mirë, dhe duke u bërë thirrje liderëve evropianë të miratojnë fillimin e bisedimeve të pranimit të Serbisë në BE. Poe theksoi se “të drejtat e njeriut të serbëve në Kosovë janë duke u shkelur, duke shtuar se mbi 150 kishat dhe varrezat serbe kishin qenë shkatërruar”, sipas tij. Ai gjithashtu kërkoi nga përfaqësuesi i qeverisë Amerikane, zoti Moor, të flasë rreth të dhënave të Departamentit të Shtetit në lidhje me zhvillimin e hetimeve në shtëpinë e Verdhë dhe trafikimit të organeve njerëzore, duke kërkuar nëse dikush deri tash ishte marrë në pyetje, ose nëse ishte në hetim, në një çështje ku ai vetë u përgjigjë se “nuk do të përfundojë kurrë”, sipas tij.

thella për të ardhmen e vendit. Zëri i Amerikës, thotë se Drejtori për Çështjet e Evropës Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit Jonathan Moore tha se marrëveshja përfshin zgjidhje të qëndrueshme për veriun e Kosovës, “brenda kuadrit ligjor dhe institucional të Kosovës me vetëqeverisje të gjerë lokale, në bazë të ligjeve të Kosovës”. Ai tha se SHBA nxit Kosovën dhe Serbinë t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet. “Pavarësisht nga vështirësitë, kjo marrëveshje është mënyra më e mirë përpara. Pajtimi është synimi i Serbisë dhe Kosovës dhe jo ndarja, apo këmbimi i territoreve”. Zyrtari i lartë theksoi qëndrimin amerikan se integrimi evropian është rruga më e mirë për Ballkanin. Zoti Moor tha se nuk bëhet fjalë që të ndryshohen kufijtë në bazë të ndarjeve etnike. Ky pohim ishte një reagim ndaj qëndrimit të shprehur në mënyrë të përsëritur nga kreu i nënkomisionit për Evropën dhe Euroazinë, republikanit nga Kalifornia Dana Rohrabacher, për këmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. “Prandaj sovraniteti i autoriteteve kosovare është një fasadë, një iluzion që në të ardhmen do të dëmtojë të dyja palët. Thelbi i sovranitetit është kontrolli i forcave të sigurisë. Marrëveshja e vendos personelin e sigurisë dhe rendit nën komandën e Kosovës, megjithatë komandanti rajonal i Veriut do të jetë një serb vendas i emëruar nga qeveria e Kosovës, i zgjedhur nga një listë e paraqitur nga kryebashkiakë serbë”, ka thënë Moor, njofton Zëri i Amerikës. Kurse, njoftime të tjera nga Uashingtoni, thonë se në senacën e djeshme dëgjimore e

quajtur “Kosova dhe Serbia: Një Shteg për Paqe”, çështja e barrikadave në veri të Kosovës shkaktoi një debat të ashpër, dhe zyrtari i Departamentit të Shtetit të SHBA, tha se barrikadat duhet të hiqen menjëherë dhe të ketë në të gjithë territorin e Kosovës lëvizje të plotë e të lirë të qytetarëve të saj. Moor tha se Beogradi zyrtar është ai që ka mbështetur serbët në Kosovën e veriut dhe barrikadat. Ai tha se SHBA mbështesin fuqimisht BE për t’i hapur një shteg Serbisë, por se Serbia duhet më parë të pranojë realitetin e pavarësisë së Kosovës. “E ardhmja e Kosovës dhe Serbisë është në BE”, theksoi përfaqësuesi i Administratës së Obamës, zoti Jonathan Moor Drejtori për Çështjet e Evropës Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit. Ndërsa Shirley Cloyes DioGuardi, këshilltare për Ballkanin e Lidhjes Qytetare ShqiptaroAmerikane, sipas Zërit të Amerikës, shprehu mosbesim për marrëveshjen duke e qujatur një rregullim të përkohshëm. “Nuk është një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe efektive që do të sjellë paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon. Sipas mendimit tim, kjo do të ndodhë vetëm kur Serbia të njohë sovranitetin e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në institucionet ndërkombëtare, kur t’i japë të drejta të barabarta shqiptarëve në Luginën e Preshevës – që të jenë të barabarta me të drejtat që gëzojnë serbët në Kosovë – të heqë dorë nga strukturat paralele në veri të Kosovës dhe të përqendrohet tek zhvillimi ekonomik dhe politik i Serbisë”. Për analistin Daniel Serwer, marrëveshja është pozitive, por ai shtoi se nuk është e mjaftueshme, duke theksuar se duhet të ketë njohje dhe këmbim ambasadorësh. Ai gjithashtu iu rikthyer temës së këmbimit të territoreve. “Çdo diskutim për këmbim territori do të sillte destabilitet në Bosnje, Maqedoni dhe vetë Serbinë. Marrëveshja është pozitive, por duhet bërë më shumë”: Kritika të ashpra mbi politikën e Serbisë erdhën nga përfaqësuesia e Ohaios Jean Schmid dhe Kongresmenit të New Yorkut Eliot Engel. Ata thanë se Serbia ishte përgjegjëse për situatën në veri të Kosovës dhe se procesi i integrimit në BE duhet të ndalet deri sa kjo çështje është zgjidhur. Përfaqësuesi në Kongresin Amerikan, Demokrati i Nju Jorkut, Eliot Engel, i cili është i njohur si një mbështetës dhe mik i shqiptarërve shprehu pikëpamjen e kundërt nga Rohrabacher dhe Ted Poe. Engel tha se ai nuk ishte në asnjë mënyrë dakord me ndryshimin e kufijve të Kosovës. Eliot Engel Anëtar i Kongresit për New York-un që nga viti 1989, i cili aktualisht shërben si Kryetar i NënKomitetit të Çështjeve të Jashtme për Hemisferën Perëndimore në Dhomën e Përfaqësuesve, kryetar i Kaukusit të Çështjeve Shqiptare në Kongres, gjithashtu theksoi se BEja duhet të ofrojë një rrugë të qartë evropiane për Kosovën dhe se ajo duhet të përfshihet në NATO. Engel përmendi faktin se “Sipas sondazhit ndërkombëtar prestigjoz Gallup International, Kosova është vendi më pro-amerikan në Botë”, theksoi Engel.


12

« gossip

E premte 26 prill 2013 •

Gwyneth

Paltrow lë mbathjet në shtëpi

J. Lo do të rikthehet në American idol

Rihanna

vazhdon me rekorde

Këngëtarja me e pëlqyer e kohës Rihanna vazhdon të thyejë rekorde nëpër top listat botërore. Sukseset e saj janë të pamohueshme, ajo krijon këngë hite të vërteta që i sjellin asaj shumë famë dhe suksese të mëdha nëpër top lista. I tillë është rasti me top listën “Billboard Mainstream Top 40 Radio Airplay Chart”, në të cilën për 10 herë me radhë këngët e saj gjinden në pozitën e parë. Kësaj radhe bëhet fjalë për hitin e saj të fundit “Stay” në bashkëpunim me Mikky Ekko. Me këtë renditje këngëtarja ka lënë pas edhe dikur miken e saj këngëtaren Katy Perry, e cila ka zënë 9 herë vendin e parë në po të njëjtën top listë.

A

jo ishte shpallur femra më e bukur në botë nga revista “People” të mërkurën dhe në të njëjtën ditë Gwyneth Paltrow tregoi se përse e ka merituar këtë titull. Në premierën e filmit “Iron Man”, ajo kishte veshur një fustan, ku shumë qartë shihej se nuk kishte veshur të brendshme. 40-vjeçarja arriti në tepihun e kuq në teatrin “El Capitan” në Los Anxhelos dhe dukej e mahnitshme me atë fustan.

Sipas TMZ, Jennifer Lopez i është kërkuar që të rikthehet në jurinë e American Idol, duke zëvendësuar kështu Mariah Carey. Jennifer do të shfaqet në 16 Maj në këtë shoë për të debutuar singëllin e saj, por producenti i American Idol, kërkon më shumë prej saj. Ai dëshiron që të jetë pjesë e jurisë sërish. A do të paguhet J. Lo më shumë se çështë paguar kur ka qënë pjesë e jurisë? Ende asgjë nuk dihet, pasi asnjë marrëveshje nuk është nëshkruar. Madje asgjë nuk dihet as nga pjesëtarët e tjerë të jurisë Nicki Minaj dhe Keith Urban.

Eva Longoria në lidhje me Ernesto Arguello

I dashuri i ri i Sylvie Van der Vaart Vetëm dy muaj zgjati vetmia për modelen holandeze Sylvie van der Vaart, pas divorcit nga bashkëshorti futbollist i kombëtares dhe Tottenham, Rafael. Sylvie u fotografia ditën e mërkurë, në rrugët e Parisit, thellësisht e dashuruar par partnerit të saj të ri, Guillame Zarka. E pranishme për xhirimin e një sporti publictar në “qytetin e dashurisë”, Sylvie pati si surprizë vizitën e të dashurit milioner në sheshxhirim, me të cilin shkëmbeu një puthje pasionante. Sylvie formalizoi divorcin e saj me Rafael më parë gjatë këtij viti, pasi u dhunua fizikisht prej bashkëshortit në ditët e fundit të vitit 2012. Nga martesa me Van der Vaart, Sylvie ka një djalë 6-vjeçar, Damian.

Eva Longoria ka një mashkull të ri në jetën e saj, dhe bëhet fjalë për Ernesto Arguello. E ndërsa aktorja insiston se nuk ka asgje mes saj dhe Ernesto, TMZ, ka mësuar se realisht ka një lidhje mes tyre. Ata janë parë bashkë në disa evente. Ernesto 33 vjeç, është një arkitekt i suksesshëm, ku duket të jenë një kombinim perfekt me njëri-tjetrin. E vetmja dilemë për t`u zgjidhur sipas burimit është se nëse ka vetëm një mashkull në jetën e saj dhe ky është Ernesto, apo bëhet fjalë dhe për ndonjë tjetër, pasi Ernesto nuk është i vetmi mashkull që është parë rrotull shtëpisë së Evas.


reklamë • E premte 26 prill 2013

»

13


14

« thashethemevip

Rita Ora

Indikacioni për sekretin “Kujdesem për ty”

Banorët shohin filmin “Aromë gruaje” në kinema Banorëve u është futur një zarf me sqarimet mbi indikacionin e radhës për sekretin “Kujdesem për ty”. Ata u janë nënshtruar një prove ku gjendet indikacioni i radhës si ndihmesë për këtë sekret. Për të pasur mundësi që të gjejnë sekretin, ata duhet të fitojnë indikacionin e radhës duke fituar disa bileta për të parë një film në kinemanë e Big Brother. Por për t’i fituar këto bileta, ata duhet të kalojnë një provë. Me fitimin e provës së karameleve, ku të gjithë banorët u ndanë në dy grupe, banorët arritën të fitojnë edhe 10 bileta për në kinemanë e “Big Brother”. Më vonë, të gjithë banorët janë mbledhur në dhomën e ndenjes, ku Elena u ka shpërndarë atyre biletat për në kinema. Pasi janë veshur e bërë gati për në kinema, Vëllai i Madh i ka njoftuar banorët me anë të gongut që duhet të shkojnë në kinemanë “Big Brother”. Iliri dhe Shpendi kanë prerë biletat dhe i kanë orientuar banorët të futen brenda. Pas pak në ekran është shfaqur filmi “Aromë gruaje”, të cilin banorët e kanë parë me vëmendje gjatë gjithë kohës. Ata janë prekur gjatë shikimit të filmit, ndërsa Anaidi ka lotuar dhe është munduar të fshehë lotët, duke buzëqeshur herë pas here për të mbrojtur sekretin e tij e për të mos u zbuluar nga banorët. Pas pak minutash, me përfundimin e filmit ata janë kthyer në dhomën e ndenjes, ndërsa kanë diskutuar lidhur me filmin dhe indikacionin.

Banorët thurin plane për provokime Joana, Shpendi dhe Vigani, të cilët bëjnë pjesë në të njëjtin grup, kanë dalë në ambientin e pishinës e kanë filluar të bisedojnë, ku Joana u ka treguar atyre mërzinë që po ndiente vetëm se nuk është në një grup me Anaidin. Djemtë kanë përfituar për ta vënë në lojë, duke u tallur e duke qeshur me të. Pas pak aty ka shkuar edhe Elona e Eldora, duke diskutuar mbi rregullat e lojës. Banorët e grupit jeshil janë munduar të gjejnë mënyra për t’u argëtuar duke filluar të luajnë futboll me njëri-tjetrin, brenda territorit të tyre. Pas pak ata kanë shkuar në kuzhinë për të darkuar, ndërkohë që u janë përmbajtur rregullave të lojës, duke i përdorur orenditë me radhë e duke mos krijuar asnjë komunikim me banorët e grupit tjetër, ndërsa kanë shkëmbyer biseda të përgjithshme brenda grupit që përfaqësohen. Joana ka thyer rregullat herë pas here, duke provokuar me fjalë banorët e grupit tjetër, ndërsa ka komentuar duke u tallur e duke komentuar për ta. Më vonë ajo ka dalë jashtë me Viganin dhe ia ka shprehur asaj mërzinë që ndien prej ndarjes së grupeve dhe ndarjes me Anaidin. Edhe Vigani i thotë se kjo ndarje nuk i ka shërbyer për mirë, pasi kishte në plan të bënte një bisedë me Elenën, e cila tani ka mbetur për t’u bërë gjatë ditës së shtunë. Më pas ata kanë thurur plane se si t’i penalizojnë banorët e grupit tjetër. Ndërkohë, edhe banorët e grupit jeshil kanë menduar për mënyra të ndryshme se si mund t’i penalizojnë blutë, duke qeshur me njëri-tjetrin, ndërkohë që kanë filluar të këndojnë.

Elena: “Jam penduar për Viganin, e kam trajtuar keq” Iliri, Rikja, Edberi, Anaidi dhe Elena- Grupi jeshil, kanë biseduar duke komentuar herë pas here pjesëtarët e grupit blu. Vigani, Eldora, Shpendi dhe Elona të ndodhur përballë tyre duke marrë rreze dhe kanë parë Elenën të flasë për Viganin. Ajo i ka thënë Anaidit se është penduar për Viganin dhe më pas e ka sqaruar Anaidin për këtë. “E kam trajtuar pak keq Viganin këto ditë, ngela duke e gërvishtur dhe duke e gricur gjithandej”, ka thënë Elena dhe më pas ka shtuar se ndjehet keq që gjatë gjithë kohës i bërtet dhe e shan Viganin. Ajo ka thënë se do të ndryshojë sjellje ndaj tij sapo të mbarojë prova e javës dhe të ketë mundësi për të folur me të, sepse tashmë e ka të ndaluar nga prova. Anaidi i ka thënë Elenës se ka bërë “shumë gabim” dhe më pas ka shtuar “jepi vetes një shans të dytë për përmirësim marrëdhëniesh”. Elena ka thënë se është e penduar nga disa veprime të saj që kanë bërë të ndjehet keq Viganin, por ka theksuar se nuk ka për t’i kërkuar falje. “Do t’i kërkoj falje me gjeste, se me fjalë nuk i kërkoj asnjëherë falje”, ka thënë Elena dhe më pas ka qeshur. Pas kësaj bisede Anaidi ka hedhur një ide për lojë, por banorët e tjerë kanë vendosur të luajnë lojën e propozuar nga Elena “gjykatësi, polici, spiuni, hajduti”.

E premte 26 prill 2013 •

në dietë ekstreme

Stili i ri i muajve të

ngrohtë, bardh e zi

F

ansat do e përshkruanin atë si një yll me linja perfekte trupore, por megjithatë, sipas të përditshmes londineze “Daily Mirror”, Rita Ora ka vizituar javën e kaluar, njërin ndër kampet më rigoroze në botë për tonifikim shpirtëror dhe fizik, klinikën “Viva Mayr” në Austri, ku një natë

mund të kushtojë deri 1500 funta angleze. “Rita synon të arrijë një formë perfekte për stinën e verës dhe paraqitjet e saj promovuese të radhës…”, ka treguar një burim. Programi dietetik që përfshin edhe ushtrime të shumta fizike, është dizajnuar enkas për Ritën dhe do të jetë ai që ajo do ta përdorë gjatë tërë jetës, për ta ndihmuar atë të qëndrojë e rigjeneruar dhe në formë perfekte.

Shpatit i kthehet lumturia

Eneda, me stilin alla “Red Bull”

“Një ëndërr” e Capital T

D

K

C

uket i lumtur pas historisë jo të mirë të ndarjes nga e dashura Afërdita Dreshaj. Të paktën kështu të jep përshtypjen e parë kjo foto, por Shpati mundohet ta harrojë dhe ta kalojë të shkuarën. Këngëtari simpatik po përgatitet për projekte të reja muzikore, ndërsa ka vazhduar aktivitetet muzikore të tij dhe duket se i është rikthyer biznesit, që e bën më së miri, muzikës.

ëngëtarja dhe prezantuesja “cool”, që së shpejti pritet të bëhet mama, Eneda Tarifa, është paraqitur këto ditët e fundit me një fustan shumë të bukur, por edhe interesant. Fjala është për Eneda Tarifën, e cila është veshur me një kombinim ngjyrash tamam alla “Red Bull”. Dhe, këtë e kishte vërejtur më së miri Romiri i Portokallisë që i kishte dhënë komplimente këngëtares për veshjen “energjike” të saj.

apital T ka bërë të ditur se është në përfundim të xhirimeve të videoklipit për këngën e re, “Një ëndërr”, e cila pritet të publikohet në muajt e ardhshëm. Reagimi i fansave në lidhje me këtë lajm ka qenë i menjëhershëm, duke e shndërruar #teamKAPO në një prej postimeve më popullore në Twitter. Ndërkohë, koncertin e radhës Capital T do ta mbajë në Gjermani, ku është i ftuar në klubin “Golden Time” në Neuss.

Joana, xheloze për afrimitetin e Elenës me Anaidin:

“E bën enkas për të më bërë xheloze” oana dhe Vigani, të ulur në ambientet afër pishinës kanë filluar të bisedojnë me njëriJtjetrin, duke marrë shkas nga ndarja e tyre në

grupe, nga e cila Joana është mërzitur shumë. Joana i ka parë nga xhami banorët e grupit tjetër, ndër të cilët edhe Anaidin e Elenën, për të cilët është bërë xheloze që qëndrojnë afër njëri-tjetrit. Ajo ka filluar të flasë për dyshimet që ka pasur edhe gjatë ditëve më parë për Elenën, e cila, sipas saj, ka qëndruar enkas afër Anaidit, për ta bërë atë të ndihet xheloze. Madje Joana ka thënë se para se të fillonte prova i ka kujtuar Elenës kujdesin që duhet të

tregojë me Anaidin dhe ajo i ka dhënë fjalën se do të kujdesej për të. Vigani ka thënë se Elena shumë gjëra i bën pa i menduar gjatë, por Joana ka vazhduar t’ia mbushë mendjen se ajo asnjë gjë nuk bën rastësisht dhe se qëllimi i saj është që t’i bëjë ata të dy të ndihen xhelozë. Pastaj Vigani i ka thënë se edhe ai jo rastësisht i është shmangur Elenës e i ka qëndruar larg, pasi ka vënë re sjellje të tilla, të cilat nuk i kanë pëlqyer prej saj. Ndërsa banorët e grupit Jeshil, të cilët ndodhen në dhomën e ndenjes, kanë diskutuar për diktaturën dhe periudhën e tranzicionit në Shqipëri.

Kombinimi i ngjyrave bazike, “të pastra”, i të bardhës dhe të zezës duket se është trendi më i ri i kësaj pranvere, por pse jo edhe gjatë verës. Edhe artistët më të njohura të hapësirë shqiptare nuk kanë ngurruar të kapin këtë tendencë. Kështu që, këtë sezon bëhuni gati të visheni me vija bardh e zi porsi Tuna, Dafina apo Rita, të cilat janë pjesë e stilit më të ri botëror.


thashethemevip • E premte 26 prill 2013

Bleona Qereti praktikon akupunkturën K

a treguar mënyra të ndryshme, përmes të cilave çdoherë është në formë. Dhe përveç vrapimit, fitnessit dhe lojërave të ndryshme sportive, Bleona Qereti së fundmi ka praktikuar edhe akupunkturën. Duket se kjo është mënyra e radhës për një kohë të mirë e disponim më të madh të këngëtares, pasi edhe gjatë trajtimit me këtë gjë, ajo shihej mjaft e lumtur. Këtë aktivitet këngëtarja e ka treguar përmes rrjeteve sociale, ndërsa përmes tyre ka shfaqur foto gjatë seancave nga terapia kineze.

Flori Mumajesi bëhet fotograf

»

15

as një nate shumë të zjarrtë, që ka P kaluar producenti i njohur

shqiptar, Flori Mumajesi, së bashku me këngëtarin Gena në një nga diskot më të njohura në Prishtinë, të nesërmen është dashur të relaksohej pak. Por, gazeta “Kosova Sot” ka sjellë disa foto ekskluzive, ku duket Flori duke bërë rolin e fotografit dhe aparatin e ka drejtuar nga fotografi i njohur Avni Selmani. Flori në këtë studio ka realizuar një set fotografik me mikun e tij të vjetër fotograf. Më pas, Flori ka vazhduar në natën tjetër në një tjetër disko kosovare.

Angela Martini,

toples në lagjet kineze në Nju Jork

Zaimina dhe Rozana, ushqejnë njëra-tjetrën me ëmbëlsira

K Big Mama

rikthehet me foto

Këngëtarja Big Mama, pas disa peripecive jo të mira në jetën e saj, pas incidentit të ndodhur vitin e kaluar ku humbi jetën edhe një prej miqve të saj të mirë, si duket po e merr veten. Ajo këto ditë është rikthyer me një set fotografik të realizuar në Maqedoni nga Ani Dimi, dhe ku artistja duket mjaft e lumtur. Besiana siç quhet në të vërtetë, ka premtuar edhe projekte të reja muzikore, pas një pauze që bëri.

a publikuar një videoklip, ndërsa pozon për fotot e reja. Por, Angela Martini nuk është kursyer edhe sa u përket komenteve. Ajo, përbri videos e cila e sjell atë mjaft joshëse e provokuese, ka treguar edhe vendin ku ka bërë setin e ri fotografik. “Photo shooting NYC – China Town behind the scene (Realizim fotosh në qyteti i New York-ut. Lagja kineze prapa kuintave)”, ka shkruar bukuroshja, e cila ka kohë që angazhimin e saj e ka shtrirë në Shtete e Bashkuara, pasi duket se atje megjithëse është duke pozuar topçes në rrugë, kjo nuk përbën asnjë efekt.

Nora

Roberti

dhurojnë puthje në publik

Lidhja dhe historia e tyre e dashurisë edhe nëse ka pasur ndonjë moment të keq, nuk është marrë vesh. Ata janë treguar shumë hermetikë dhe të paktën në publik janë parë vetëm të lumtur. Është fjala për një nga çiftet më simpatike të shou-bizit shqiptar Nora Istrefi dhe Robert Berisha, të cilët kohët e fundit, siç e shohim edhe në këtë foto, dhurojnë pa të voglin problem puthje në publik. Këtë herë, këtë foto nuk e ka realizuar asnjëri nga telefoni i tyre, por dikush më pranë që ka qenë dhe, si duket, u ka pëlqyer kjo puthje.

Dy këngëtaret seksi, Zaimina Vasjari dhe Rozana Radi duket se janë mikesha të mirë dhe të përkushtuara, aq sa edhe të ushqejnë njëra-tjetrën. Në një nga lokalet e kryeqytetit, ato i kanë dhënë ëmbëlsira njëra- tjetrës dhe ne i urojmë “e ëmbël u qoftë shoqëria”!

Ata ishin… tre! Flori, Soni dhe Elvana Megjithëse Flori i “këndoi” Alketa Vejsiut dikur, “S’mund të jemi tre”, një këngë e ëmbël, e cila u kthye në hit në fillim të vitit 2000, këtë herë ai duket se ka pohuar të kundërtën dhe jo me këngë. Këtë e ka dëshmuar me figurë dhe ju mund ta shihni vetë nga fotot e mëposhtme! Ai është pjesë e një “tresheje” shumë interesante, në krah të Sonit dhe Elvanës, dy këngëtareve bukuroshe, mikesha të tij.

Vesa Luma – Big Bastës: “Me ty 24 orë…” Përkushtimin dhe dashurinë ndaj njeriut të zemrës, Vesa e shpreh në mënyrë të veçantë me një tatuazh me numrin “24”. Ky moment i ëmbël, ku të dy shfaqen të lumtur dhe të qeshur është kapur me një foto të postuar në instagram dhe me mbishkrimin “Me ty 24 orë”. Urojmë që ky “24 orësh” të jetë sa më i gjatë për çiftin.

Shpat Deda, në studio për albumin e ri Nëse ju ka marrë malli për muzikën e Shpat Dedës, ashtu siç na ka marrë dhe ne, atëherë bëhuni gati! Shpati ka postuar foton e mësipërme në Twitter, e cila është marrë gjatë regjistrimeve për albumin e ri të këngëtarit. Nëse gjithçka shkon në rregull, mendohet se albumi do të hidhet në treg rreth muajit korrik.


16

« dossier

E premte 26 prill 2013 •

Vitet 1970-1980

Kur njerëzit vetëvriteshin “se s’i linte goja” Nga Albert Kotini (vijon nga numri i kaluar) Më tipiket për natyrën e ngjarjeve regjistrohen: vetëplagoset ushtari Pëllumb Kasa; roja vret fëmijën Lulzim Hajdari; vetëvritet ushtari Metan Veisllari në vendin e rojës. Më 18.5.1972 u mbytën ushtarët Nazim Turku dhe Asllan Gega. U vranë oficerët Ndriçim Dushku dhe Mustafa Toçilla. Ndriçimi me 8 të shtëna shefin e shtabit të batalionit (Mustafain), pastaj vret veten. Në tunel vdiq rezervisti Thoma Toshiku. Në qafën e Patosit gjatë qitjes së Br. 6 K u vra qytetari Nazim Xhelaj. Për shkak të mosmarrëveshjeve me familjen vetëvritet oficeri Njazi Maloku. U mbyt në lumin Erzen ushtari Kadri Seiti. Nga masa e dheut vritet oficeri Koli Gjeta. U mbytën Jashar Doçi dhe Neshat Bajaziti. Më dt. 5.10.1972 vritet piloti Azbi Serani. Viti 1973 si ngjarjet më tipike regjistron: Kritikohet në kolektiv ushtari Kastriot Gjinmara dhe vetëplagoset; u mbyt ushtari Pal Nikollë Ndoja; në tunelet e Gostimës vdiq nga korrenti një vajzë 13 vjeçe; u mbyt në lumin Tërkuzë ushtari Nevruz Bregu. Më 6.1.1973 ushtari Ramadan Kenu kërkoi liridalje nga oficeri i rojës, ndërsa oficeri Hysni Qazimllari udhëzoi rojën ta qëllonte dhe ai e vrau. Ushtari Agron Zota nga reparti 9357 vrau veten duke qenë në vendrojë. Ushtari Sali Qehajaj kryen vetëvrasje, sepse ishte i pakënaqur nga familja. Vdes në tunel ushtari Tomë Lazaj. Në orën 1030 të dt. 25.6.1972 Aleksandër Daka u vetëvar në linjën e tensionit të lartë. Gjatë udhëtimit u vranë 5 ushtarë më dt. 28.6.1973. Ushtari Arif Dervishi u vetëvra me mitraloz, sepse e kishin zënë në kuzhinë. Në punimet operative vdiq rezervisti Nevruz Lika. Viti 1974 ka shumë ngjarje, si për shembull: më 21.1.1974 ushtari Petrit Rrokaj vrau veten me automatik në kohën e pastrimit të armëve. Pas kontrollit u gjet edhe një letër e shkruar prej tij ku sqaron arsyen e vetëvrasjes: “I thoni familjes se vras veten se nuk më ka lënë goja”. Gjatë zhvillimit të qitjes në poligonin e shkollës së mesme të Mamurrasit plasi një predhë e topit 75 mm dhe u vra nxënësi Agim Ibrahimi si dhe u plagosën 7 nxënës të tjerë. Në këtë vazhdë vijojmë me kronikën e zezë: Ushtarë, rezervistë, oficerë, nxënës e civilë. Lista të tëra ngjarjesh, sikur jeta e njerëzve të kishte dalë në ankand. Përse? Sistemi, shoqëria, mentaliteti, prapambetja, edukimi, sedra apo edhe një varg analizash psikosociale ishin probleme të cilat nuk u trajtuan asnjëherë në ato vite të nxehta 1971-1974, sepse halli i Partisë ishin “puçistët”, ndërsa viktimat pothuajse u lanë në harresë. Do të duheshin analiza të tëra, po të stërzgjatura në faktin e tyre social-psikik. Retrospektiva e viteve 1971-1972 Bilanci që jepet ndër këto vite (dosja 382. Sekretariati i MMP, viti 1973) zbulon edhe psenë e ngjarjeve të mësipërme. Këtë vit u realizuan, vetëm në muajin janar: Tunel 199.652 m. linear 85% e planit vjetor); beton 56.894 m3 (88% e planit vjetor); qendra zjarri

229 copë (76% e planit vjetor); tunele hendeklidhëse 321 km. 186% e planit vjetor; rrugë 163 km. Në vitin 1972 fondi i sekretariatit të MMP, dosja 34, nr. 0120, dt. 8.5.1972 është urdhër i MMP për frymën e aksioneve me goditje të përqendruara. Ky masivitet i FVVP dhe MCR dhanë tregues të lartë në punimet xheniere. Në 80-130 rajone mbrojtëse, depo, pika hapjeje ishte puna e aksionit të përqendruar. Kështu, këto shembuj sqarojnë punën e madhe për punimet xheniere, por edhe viktimat që ranë në këto fortifikime të papara. Për pasojë, le të ndalemi pak në ngjarjet e vitit 1976. Në fondin e fortifikimit (Në AQU, dosja 23 v. 1976) janë aktet e ekspertimit mbi ngjarjet e ndodhura në rep. 9909 në Gramsh. Ndër to gjen të dhëna mbi vdekjen e qytetarit ushtar Gëzim Mendu Basha në fshatin Dritaj të Gramshit si pasojë e montimit nën linjat e tensionit të lartë”. Mbas analizave dhe konstatimit se nuk njiheshin rregullat e sigurimit teknik mbyllet çështja për në hetuesinë e DPB të Librazhdit. Në një informacion tjetër po në Drejtorinë e Fortifikimit (dosja 15, v. 1976) mbi punimet që kryhen nga popullata për rrethet e jugut. Jepen të dhëna të plota për ndërtimin e qendrave të zjarrit dhe pozicioneve të artilerisë në

formë aksioni. Çështja është se janë me mijëra orë pune të papaguara, në formë vullnetare. Në Drejtorinë e Fortifikimit ka një mori relacionesh mbi “Fondet për ndërtimin e shtigjeve sipas rretheve, dërguar Drejtorisë së Përgjithshme të Bankës”. Në to përfshihen 12 rrethe të ndryshme me një çek total 4.690000 lekë të reja. Po kështu vetëm për hunjtë e betonit me shigjeta hekuri në formë bajonete “që do të vendosen në vreshtat e desantimit”, u janë dërguar kantiereve dhe ndërmarrjeve bujqësore për prodhim me mijëra copë, me porosinë se ku nuk i realizon, “do të krijojë konfuzion dhe dyshim në strategjinë e mbrojtjes së vendit”, vëren Petrit Dume. Kështu, vetëm gjatë punimeve fortifikuese vetëm me popullatën (dosja 93, viti 1976) “Nga sasia e hunjve të prodhuara u janë shpërndarë fermave bujqësore 78.000 copë”. Në Drejtorinë e Përgjithshme të Xhenios (dosja 25, viti 1976) jepet prodhimet e parafabrikateve, duke pasur orientuese porosinë e E. Hoxhës:

“Në luftën moderne, përveç maleve ne ngremë edhe “male” të tjera atje ku nuk ka, për t’u mbrojtur dhe për të sulmuar. Këto janë fortifikimet...”. I çuditshëm urdhri nr. 1072 i datës 30.3.1976 (dosja 8, viti 1976, D.P.Xhenios), që brenda vitit 1976 që përveç 300.000 shtylla të vreshtave ekzistuese të prodhohen edhe 200.000 shtylla të tjera”. Kjo shkresë mban firmën e ministrit të Bujqësisë, Pirro Dodbiba. Po këtë vit (1976) del në skenë mobilizimi vullnetar Në Drejtorinë e Përgjithshme të Xhenios (dosja 6, viti 1976) është letra e Këshillit të Ministrave me nr. 393, dt. 12.2.1976 në lidhje me organizimin e punës vullnetare të popullit në fshat dhe në qytet për vazhdimin e fortifikimit të vendit. Drejtimet: Për hapjen e transheve dhe të hendeklidhjeve; për maskimin e qendrave të zjarrit etj.; për hapjen e rrugëve në tokat kodrinore e malore për të kaluar mjetet e transportit dhe të montimit të qendrave të zjarrit; për hapjen e tuneleve, depove të ndryshme etj. Puna vullnetare për punimet xheniere të bëhet pa prekur planin e shtetit ose fondin e pagave të aprovuara. Kërkesat për punë vullnetare i paraqesin komandat e njësive në Shtabin e Mbrojtjes të Rrethit. Në plan parashikohet vetëm puna që do të bëjnë punonjësit, ndërsa veglat e punës do t’i sigurojnë vetë qendrat e punës dhe kooperativat bujqësore. Fshatarësia punën vullnetare mund ta kryejë në stinët jo shumë të zëna me bujqësi. Firmosur nga Kryetari i Këshillit të Ministrave Mehmet SHEHU Për vitin 1976 kuota e transportit për kryerjen e punimeve me ndihmën e popullatës është 4.000.000 tonë/km. Viti 1976 përfshin tërë popullsinë në fortifikim Këtu ekonomia shqiptare fillon totalisht degradimin e saj drejt zeros. Disa fakte dhe argumente: Në mbledhjen e zhvilluar në Durrës me komandantët e korpuseve dhe grupimeve më dt. 5.7.1976 Gafur Çuçi dhe Mehmet Shehu folën për planin e fortifikimit. Në vitin 1976 analizat e punës i drejtonte drejtpërsëdrejti M. Shehu si ministër i Mbrojtjes, të cilat, në fakt, ishin një gjyq i vërtetë për kuadrot kryesorë të njësive e reparteve në ushtri. Mjafton të lexosh dosjen 25 të këtij viti të analizës vjetore për punime fortifikuese, mbi 40 faqe material, se në çfarë sikleti ishin Bejto Isufi, Myfit Bardhi, Nevruz Dervishaj, Xhemal Muço, Abdyl Duka, Fadil Toçi, Naim Muho e deri te Veli Llakaj, që flisnin më tepër si të pandehur sesa si drejtues repartesh. Mbasi raportohen realizimet për çdo njësi ushtarake, kërkohet llogari, për të mos dështuar plani, i cili është e pamundur të bëhet nga ngarkesa e punës që është parashikuar. “Llogaridhënia: Bejto Isufi, komandanti i Grupimit Tiranë: “Ne jemi më shumë sesa është vënë në tabelë”. M. Shehu e ndërpret: “Nga ju i kemi marrë, nuk i kemi vjedhur”. (vijon nga numri i kaluar)


BOTA • E premte 26 prill 2013

»

17

REVOLUCIONI DIXHITAL Çfarë “FSHEH” e ardhmja? Bota digjitale po shkakton për momentin më shumë pyetje se sa përgjigje. Cilat janë synimet e shoqërisë dhe çfarë kërkojnë konsumatorët? Kush mund të fitojë para me këtë dixhitalizim dhe kush mund të bëjë tregti? Por një gjë është e sigurt: po bëhet një revolucion i cili nuk mund të ndalet

R

evolucioni dixhital nuk mund të ndalet më. Po cilat janë trendet më të reja, rreziqet dhe shanset? Për këto u diskutua në konferencën për dixhitalizim NEXT në Berlin. Një kongres për ekonominë dixhitale pa qasje në internet është si një garë e Formulës 1 pa benzinë. Ndaj nuk është ndonjë çudi që fizikanti dhe matematicieni Stephen Wolfram reagon pak i pashpresë, kur i bie lidhja e internetit në konferencën dixhitale NEXT, në momentin kur ai donte të tregonte se si funksionon sistemi për kërkime Wolfram Alpha në rrjetin social Facebook. “Nëse nuk kemi lidhje me internetin, nuk mund të punojmë”, thotë Wolfram pas disa përpjekjeve për t’u futur në internet. Rreth 1500 pjesëmarrësit e konferencës filluan të qeshin. Një e treta prej tyre ka ardhur nga vendet e tjera, por secili i kupton problemet e ligjëruesit britanik. Secili e di që pa një internet stabil dhe të shpejtë nuk mund të paramendohet as ekonomia dixhitale. Në korridorin e Qendrës së Kongreseve në Berlin prezantohen ide të ndryshme, nga shërbimet për pagesa deri tek caktimi i takimeve online për mjeshtrit dhe shërbimet e ndryshme, si për shembull për parukierët. Në mënyrë demonstrative një grua i pret flokët para të gjithëve. Për gjërat diskutohet në mënyrë intensive. Marina Gorbis nga instituti “For The Future” shpjegon se fjala është për një proces social më të ndryshëm nga shoqëria që jetojmë sot. Fjala është për një lidhje mes njerëzve, kur mund të krijohet edhe një botë e re, pa e shkatërruar botën e vjetër dixhitale. Sistemet e reja i shfrytëzojnë sistemet dhe teknologjitë e vjetra, për të përmirësuar gjërat. Bota e re Gorbis përpiqet që të shpjegojë këtë botë të re dixhitale përmes platformës Odesk, një burse për punësim. Ata që japin oferta për punë futen në këtë sistem dhe mund të lidhen me njerëzit që kërkojnë punë në mbarë botën. Këtu prezantohen me qindra mijëra kërkesa dhe oferta për rroga. Marina Gorbis pranon se në momentet e pesimizmit shtron pyetjen a thua është e mundur që e gjitha të bëhet me më pak komplikime dhe a është e mundur që të ruhet më shumë sfera private. “Për teknologjitë e reja duhet të mendojmë të gjithë, sepse fjala është për teknologji të cilat do ta influencojnë jetën tonë në vitet dhe dekadat e ardhshme”, pohon ajo. Bota dixhtale po shkakton për momentin më shumë pyetje se sa përgjigje. Cilat janë synimet e shoqërisë dhe çfarë kërkojnë konsumatorët? Kush mund të fitojë para me këtë dixhitalizim dhe kush mund të bëjë tregti? Por një gjë është e sigurt: po bëhet një revolucion i cili nuk mund të ndalet. Gati askush nuk e ndjen më shumë këtë gjendje se sa botuesit. Dëshirat e lexuesve kanë ndryshuar në mënyrë dramatike, thotë Stan Sugarman nga

kush tjetër, nuk e di. Për momentin e di vetëm se Telekomi gjerman duhet të gjej diku para.” Vizione Edhe politika ka filluar të mendojë për këto gjëra. Në vend që të punojnë kundër njëri tjetrit, ata duhet të bashkëpunojnë, thotë kandidati i socialdemokratëve për kancelar Peer Steinbrück. Vetëm në këtë mënyrë mund të shndërrohet teknologjia e re në një model suksesi ekonomik. Sektori i teknologjisë duhet të ndërlidhet mirë me sektorin e industrisë dhe të realizojnë vizionet e pritura në Gjermani. “Kombimini i këtyre dy sektorëve paraqet themelin e vizionit për një revolucion industrial”, pohon ai. Si shembull Steinbrück përmend sektorin e automjeteve ku brenda 10 vitesh nuk do të kemi nevojë të presim pjesë rezervë, por mund t’i porosisim vetë përmes teknologjisë 3D. Steinbrück angazhohet për një infrastrukturë më të mirë dhe një revolucion dixhital që ai e quan 4.0. Ai duhet të financohet nga paratë e atyre që fitojnë më shumë. Por për një botë dixhitale duhet të ketë më shumë financa. Në SHBA janë ndarë rreth 30 miliardë euro si kapital fillestar për firmat e reja në internet. Edhe në Gjermani duhet të mendohet për rrugët e financimit të këtij sektori. Këto investime janë më të mira se sa të spekulohet në bursë apo në institucionet financiare.

shtëpia botuese “Gruner und Jahr”. Një pjesë e konsumatorëve nuk duan më të paguajnë para për gazeta dhe revista. Futja e Paypal, nuk mund t’i plotësojë kërkesat, mendon Sugarman. “Kjo do të dështojë. Te gazetat Wallstreet Journal dhe Financial Times mund të funksionojë ky sistem pagese, vetëm pse gjysma e atyre që paguajë janë firma dhe institucione”, pohon ai. Në të ardhmen do të paguhet vetëm për gjëra që qëndrojnë shumë, si për shembull për receta guzhine,

për tema të rëndësishme shkencore apo për broshurat për udhëtime dhe pushime, thotë Sugarman. As Telekomi gjerman nuk është tepër i kënaqur me zhvillimet e fundit. Kjo për faktin se tani duhet të bëhet transferimi i një volumi shumë më të madh të të dhënave. “Bëhet fjalë për dokumente me një volum 1,3 Zettabyte, që është një numër me 20 zero. Kush do ta pagujë këtë punë?”, pyet menaxheri i Telekomit Matthias Schmidt-Pfitzner. “Do të paguajë qyteti, qeveria apo di-

Arsimi Avancimi i teknologjisë dixhitale po sjellë ndryshime të mëdha në arsimin e lartë, pas ndryshimeve që janë bërë në gazetari, industrinë e muzikës, prodhimitari dhe në industritë e tjera. Në disa raste, ky revolucion dixhital mundëson regjistrimin e dhjetëra mijëra studentëve për një klasë që drejtohet nga profesorët më të mirë. Ekspertët thonë se ritmi i ndryshimit në arsimin e lartë po shpejtohet, dhe do të ndikojë në metotën e mësimdhënies, vlerësimin e studentit, dhe mënyrën e të studiuarit. Imagjinoni një klasë universiteti me 160 mijë nxënës të ulur pranë kompjuterëve në mbarë botën, të gjithë duke mësuar nga profesorë të njëjtë. Një klasë e këtij lloji ofrohet në Universitetin e Stanfordit në Kaliforni dhe drejtohet nga profesori Sebastian Thrun. “Ne fillim kjo klasë është ofruar në Stanford dhe tani ne e ofrojmë këtë kurs përmes internetit për mbarë botën. Ne jemi shumë të kënaqur me këtë arritje”. Kursi mbi inteligjencën artificiale nga Sebastian Thrun dhe Peter Norvig mund të gjendet në YouTube. Është pa pagesë, dhe mbështetësit e saj thonë se kjo tregon se arsimtarët e njohur mund të mësojnë në mënyrë efikase disa nga lëndët e tyre për këdo dhe kudo në botë.

Universitetet kanë qenë të ngadalshëm në pranimin e ndryshimeve, thotë profesoresha Rita McGrath e Universitetit të Kolumbias në Nju Jork. “Modeli bazë i biznesit të arsimit tonë të lartë nuk ka ndryshuar që nga koha e Sokratit. Një person ngrihet dhe flet përpara një grupi njerëzish. Versioni i avancuar i këtij modeli është se ata tani bëjnë pyetje”. Zonja McGrath ndjek industritë të cilat zbatojnë ndryshime të shpejta. Ajo thotë se teknologjia dixhitale është përmirësuar dhe është gati për të nxitur ndryshime të mëdha. Këto ndryshime përfshijnë metodën e mësimdhënies, thotë profesori i Universitetit të Merilendit, Spencer Benson. “Kjo ka ndryshuar, pjesërisht, rolin e mësuesit ose rolin e profesorit nga mësimdhënës që mëson përmbajtjen e lëndës në mësimdhënës që i ndihmon studentët të gjejnë, të vlerësojnë dhe në fund të jenë në gjendje ta shfyrtëzojnë përmbajtjen e lëndës”. Një tjetër ndryshim është mënyra e vlerësimit të përparimit të studentëve. Rob Hughes është president i TopCoder, një kompani, që vlerëson studentët që marrin klasa përmes internetit. Ai foli përmes Skypit. “Sigurisht kodet, zhvillimi i softuerëve, matematika, shkencat kompjuterike, mundësojnë krijimin e sistemeve objektive të testimeve të automatizuara”. Është më e vështirë të bëhet vlerësimi i përparimit të studentëve në fushën e letërsisë, historisë dhe fushat e tjera jo-teknike. Një nga zgjidhjet është përdorimi i klasave online për të prezantuar materiale, por përsëri duhet një mësues për të vlerësuar atë që ka kuptuar studenti. Këtë e ka bërë profesor George Siemens në Universitetin Athabasca në Alberta të Kanadasë. “Është një kohë shumë interesante për të punuar në arsim, por është pak jo e rehatshme, sepse ne jemi duke ngritur pyetje të mëdha rreth mbijetimit të universitetit?”. Ndërkohë që udhëheqësit e arsimit mendojnë se shumë klasa në të ardhmen do të ofrohen në internet, disa studentë në Universitetin e Merilendit kanë shqetësime. “Kjo thjeshtë duket metodë e huaj dhe mënyrë më e vështirë e të mësuarit”. “Studimi me miqtë në konvikt natën vonë ishte i rëndësishëm për notat dhe klasat”. Këtyre studentëve u pëlqen ideja se klasat në internet mund të jenë me kosto më të ulët se sa kurset tradicionale dhe se ato janë të hapura për njerëzit jashtë universitetit. Ndërkohë që disa petagogë thonë se universitetet do t’i rezistojnë ndryshimeve, të tjerë këmbëngulin se klasat masive në internet janë thjeshtë pjesë e një revolucionit dixhital që së shpejti do të sjellë ndryshime dramatike në mënyrën e të mësuarit.


18 Drejtoria Berat 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130

Adil Bektash Bushka Adrian Shaban Mucaj Adrian Fitim Arapi Agim Sabri Plakalli Agim Mitri Gjika Agim Yzeir Xhamallati Agim Riza Dollani Agim Hysen Memaj Agron Gani Baro Agron Sefer Veizi Agurim Novruz Ceremi Agush Osmen Xhaferi Ajet Sami Nicaj Aleko Sulo Pisku Aleksander Ismail Matarangasi Ali Zeni Avdylaj Altin Xhemal Tahiraj Altin Llukan Veria Altin Jonus Senka Alush Barjam Qevani Anastas Petro Kuqali Andre Petri Mbrice Andrea Esat Vangjeli Arben Haki Shehu Arben Vesel Penezi Arben Avdyl Leshi Arbin Haxhi Pire Asllan Jashar Hajdaraj Asllan Sheme Bregu Asllan Sefret Olldashi Asqeri Hasan Dervishi Astrit Myrto Kelcyra Avdyl Demir Asllanaj Avni Ilias Rustemi Avni Ilias Rustemi Avni Refit Hamzaj Azem Vesel Bode Bardhul Demir Xhaferri Bardhul Besim Sakaj Bardhyl Rrapush Llangozi Bardhyl Bahir Jonuzaj Barjam Nuredin Filaj Barjam Izet Kalemasi Bashkim Ali Xhafa Bashkim Njazi Dervishi Bashkim Hysen Selamaj Bashkim Demir Asllanaj Batjar Feti Myzyri Bedri Rapo Demaj Behar Rexhep Putro Behar Remzi Kapxhiu Behar Selman Nuka Belul Elmas Fejzullari Beqir Sherif Blloku Besim Halit Ibrushi Besnik Hajdar Mucolli Bexhet Xhelal Duzha Bilal Isuf Isufi Bilbil Sako Dosti Bujar Myrteza Praka Bujar Rrapo Bazaj Bujar Abdi Koci Bujar Ramadan Marra Bujar Nazif Mimani Bukurie Xhemal Guda Dallandyshe Refit Metushi Dane Jaho Sala Dashamir Xhevit Sulce Dashnor Besim Fetau Dhimiter Mehmet Duka Dilaver Dervish Hoxha Dilaver Ramen Toska Dilaver Ramen Toska Dritan Seit Çili Edmond Sotir Zhuka Edmond Ramadan Laze Eduart Petrit Qafa Elmas Kasem Murataj Elmas Zenel Hodo Engjell Hetem Bazaj Enver Shahin Pire Enver Sabri Gllava Enver Sali Doga Enver Barjam Dyrmishi Eqerem Haxhi Gogas Erald Qemal Mehmetaj Erfan Tofik Memaj Ermonela Mihal Memajdini Ervehe Sabri Hoxha Esma Ali Gajda Estref Shaqir Gjata Fahri Rufki Myftari Faik Ymer Filaj Fari Sadik Ismaili Faslli Hetem Blloku Faslli Hane Myzyri Fatmir Riza Melani Fatos Ahmet Fisheku Fatos Rexhep Pone Fatri Gani Marra Feim Jonus Hazizaj Ferdi Baki Ismailaj Ferdi Besim Sakaj Fitim Sami Nicaj Fitim Novruz Hadaj Flamur Qemal Gremshi Flamur Rexhep Kurti Gani Alit Hysaj Gani Nexhip Merkaj Gentjan Fejzi Hatellari Gezim Xhezo Gega Gezim Zeli Kajo Gezim Aqif Pire Gezim Aqif Pire Gezim Dervish Bani Gori Thanas Duka Hajri Hekuran Vzhari Halil Islam Kurti Hamit Luto Sinani Hamit Luto Sinani Haxhi Ali Bisha Haxhi Ali Bisha Hekuran Faik Matarang Hekuran Qerim Zdrava Hekuran Nevruz Dervishllari Hekuran Novrus Dervishllari Hyqmet Tofik Merkaj Hyqmet Tofik Merkaj Hysenj Ferit Toska Ikmet Medi Shehu

« legalizimet 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262

Ilia Lefter Buzo Ilia Kristaq Shkembi Ilir Hasan Hoxha Ilir Elez Lila Iljas Nexhip Hoxhallari Ilmi Ali Shehu Irakli Jorgji Kodheli Irfan Rustem Myftaraj Isa Neim Guraj Isa Selman Galla Islam Murat Dervishi Ismail Sadik Hysko Ismail Shaban Dervishaj Ismet Fitim Kabilo Izet Haxhi Pire Izet Haxhi Pire Jaho Zenel Toska Jani Mihal Kumaraku Jeta Fitim Kabilo Jonus Xhafer Hamzaj Jorgji Petro Kodheli Jorgji Palush Cibuku Jovan Pandeli Mihali Kadri Haxhi Doksani Kastriot Elmas Gjata Kastriot Hekuran Delibashi Kastriot Seit Poda Klodian Fejzi Hatellari Koli Llukan Devole Krenar Hysni Hyseni Krenar Loni Lala Kujtim Azis Veizi Kujtim Ahmet Fisheku Kujtim Ahmet Fisheku Kujtim Hajri Bilbili Kujtim Myrteza Briskaj Kujtim Tafil Zdrava Kujtim Myrteza Briskaj Lavdie Ramis Toska Lefter Besim Bello Lefter Bibi Paco Lefter Bektash Jonuzi Lefter Qemal Braho Leksi Tili Shkembi Leonidha Vangjel Koldashi Lili Miho Kuqali Lili Miho Kuqali Lipi Lili Prifti Llazr Solli Mihali Loni Koli Zhuka Lorenc Ali Perdita Luan Javer Mixha Luan Ilmi Vreko Lumir Selim Pulake Malo Muco Dollenga Marko Nani Koci Mehmet Idris Hyseni Mehmet Haki Kanani Merjeme Asllan Sulovari Mevlud Ramadan Koroni Mevlude Qemal Lumani Miho Lili Kuqali Miltjadh Llambi Prifti Miti Lili Llupa Muhamet Qemal Bregu Muhamet Pasho Kurti Muharem Servet Azizi Muharem Zane Cano Murat Hysni Calameni Murat Hysni Calamani Mustafa Hysen Hysenaj Mynevere Sulejman Ziu Mynyr Ymer Dyshniku Myrteza Shaqir Toska Myrteza Raman Bani Myrteza Raman Bani Myrteza Mehmet Luzi Myrteza Mehdi Koci Namik Haxhi Banushi Nasi Vasil Vogli Natasha Beqir Musaj Nazmi Tefik Kapedani Nazmi Tefik Kapedani Nazmi Kasem Toska Nazmi Haxhi Danushi Neki Besim Fetau Neki Hysen Polovina Nexhip Muharem Mollaj Nexhip Meleq Sadikaj Niazi Muharem Kolaj Niko Novruz Hadaj Nikollaq Nasi Lici Nikos Jonus Hazizaj Njazi Barjam Dervishi Novruz Hysni Hyseni Nuredin Tako Briskaj Nuri Enver Mici Nurie Hamit Lila Pajtim Faslli Ruzi Paqesor Asqeri Zinxhirija Pellumb Gani Perisnaka Pellumb Alush Dervishaj Pellumb Hysen Kurti Pellumb Xhemal Hyseni Pellumb Azis Rika Pellumb Xhemal Hyseni Perlat Fetah Malaj Perparim Mexhit Muhametaj Perparim Shyqo Krasi Petref Qerim Aliaj Petrit Hysni Xhafa Petrit Nazif Abazaj Petrit Sheme Banaj Petro Tonci Prifti Pluto Elmas Ago Qemal Riza Cela Qemal Veli Kurti Qemal Haxhi Kafazi Qerem Xhevit Musagalliu Qerim Tofik Bani Qerime Tofik Bani Qerime Laze Toska Rajmond Llazar Ndreu Ramadan Selim Armaci Ramadan Petref Dervishi Ramazan Veli Sula Ramiz Sherif Palla Ramo Luto Hoxha Razi Qazim Demiraj Resmi Neki Llangozi Resmije Hazis Murataj Rexhep Muharem Mollaj

263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394

Riza Shefit Plakalli Riza Qani Hajdari Robert Myrto Mali Sadik Tafil Cepele Sadush Qemal Xhaferi Safet Tafil Merko Sali Mecan Daulle Sali Avdyl Plaka Sefedin Hajri Sula Sefedin Hajri Sulaj Selman Idris Skendaj Shahin Sadik Merko Shahin Rapush Guri Shahin Nexhip Zylali Shaqir Tafil Frisha Shaqir Tafil Bisha Shefqet Beqo Zylali Sherif Ibrahim Plakalli Shkelqim Tafil Sejdini Shkelqim Besim Sakaj Shpetim Sulo Muhametaj Shpetim Nezir Kanani Shyqyri Xhemal Elezi Skender Tefik Shabanaj Skender Qamil Lezo Sofokli Ibrahim Hoxha Sofokli Andrea Bita Sokol Petraq Collaku Spiro Miti Bizhoti Spiro Thoma Koraqe Spiro Thoma Koraqe Spiro Lili Mistrovica Stefan Vasil Masati Sulejman Idris Cani Suzana Sabri Briskaj Sybi Mane Cani Sybi Mustafa Delibashi Tafil Hasan Kullsi Tahir Gani Perisnaka Taulla Sefer Mesutllari Thanas Gori Duka Thimi Sokrat Ballabani Thoma Tafil Gogas Tofik Rrapush Lila Tomorr Nexhip Luzi Tomorr Xhemal Tahiraj Uran Dashnor Qafa Vasilika Llazar Mbrice Viktor Llukan Dundo Vjoleta Latif Kabilo Vjoleta Vasil Prifti Vladimir Ramis Briskaj Vullnet Barjam Qeraj Xhemil Muharrem Blana Xhevahir Shahin Mucaj Xhevahir Metush Kuqi0 Xhevair Avni Toska Xhevair Rrapush Senja Xhevdet Faslli Froto Xhevdet Demir Agalliu Xhevit Luto Shameti Xhevit Shaban Doko Xhezair Adem Guri Xhezmi Hasan Metaj Xhuli Shefit Rama Ylli Muke Sinani Ymer Haxhi Pire Ymer Ismail Ramazani Yzedin Refit Kallmi Yzeir Barjam Shuli Zalo Faze Danushi Zenel Elmas Gjata Zeqo Nexhip Metaj Zikos Amet Saraci Zoi Koli Mata Zoi Koli Mata Mynevere Sulejman Ziu Vladimir Ismail Lezi Aleksander Ismail Matarangasi Kujtim Alush Selamaj Ilirjan Fetah Sula Thoma Tafil Gogas Sejat Mustafa Feriti Gjergji Miti Fasko Asqeri Hasan Dervishi Shpetim Zylal Tomorri Sherif Rexhep Marra Genci Murat Hajdaraj Ramandan Hekuran Gajda Servet Ibrahim Marra Abaz Muharrem Korfuzi Agim Xhevit Bilani Hysni Jonuz Leka Fatmir Maliq Marra Miho Lili Kuqali Behar Rexhep Putro Albert Trifon Koroveshi Neim Shaqir Daulle Alit Neim Daulle Vladimir Miho Kuqali Nasi Vasil Vogli Shkelqim Selman Hajdari Petrit Sheme Banaj Krenar Loni Lala Julian Fatmir Cilingiri Agim Sami Mata Lumturi Adil Dingo Hajdar Nuri Kanani Namik Fejzi Arapi Shkelqim Fari Ali Tajar Shyqyri Ziu Ali Aziz Kica Fuat Mynyr Kajo Mesut Shaban Doko Elham Musa Sevaj Bledar Orhan Tajari Syrja Xhemil Borici Perikli Koli Masati Athina Faslli Cjapi Ateme Qazim Gozhina Robert Toli Comeni Hektor Nuri Agalliu Luan Rakip Dervishi Nikos Jonus Hazizaj Stavri Palush Korraqe Robert Hajredin Cela Izet Novruz Hysko Veli Abedin Veliu Ramadan Dalip Tabaku Ndricim Abas Ago Mediat Etem Maledhi Aleksandra Spiro Dhima

E premte 26 prill 2013 •

395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526

Eduart Xhafer Dingo Agron Xhevit Hysenaj Lili Toli Comeni Dilaver Kasem Myftaraj Muharem Sabri Halili Tefik Safet Sulovari Adriatik Qerim Merdani Zoi Kristaq Kolaj Vullnet Barjam Qerraj Vangjel Mihal Gjika Ilir Ismail Bega Hysnie Safet Plaka Faslli Kasem Toska Qemal Kamber Rrodhe Eqerem Kajo Kanaci Metushi Novrus Palla Agim Sherif Sula Arjan Simon Cerra Mersin Barjam Qeraj Ilirjan Gani Mulita Barjam Hazbi Fisheku Flamur Tefik Ahmetaj Ilia Stavro Gaco Feim Jonus Hazizaj Meleq Jance Beqiraj Artan Myrtea Plaku Hekuran Sulo Plaku Bashkim Qemal Musta Todi Pali Syziu Ferdi Spiro Hotova Festim Esat Koxhaj Perparim Sabri Boduri Qazim Jamin Fatia Islam Kareman Gjoroveni Sotir Hatem Kanaci Zenel Laze Kotollaku Sulo Baki Boduri Ylmie Lufti Petanaj Bektash Ylvi Llano Agim Barjam Dervishi Ymer Nuri Hasani Agim Ali Boduri Ilirjan Kapo Kapaj Niko Muharem Malaj Gezim Ramadan File Qazim Hysen Pire Ilia Qazim Pire Andrea Miter Qose Lavdije Ramis Toska Hysni Riza Tabaku Nazmije Ismail Ibraushi Hazbi Zane Metaj Ahmet Sadik Ago Shkelqim File Shpata Jani Hajdar Beqraj Sefer Shefit Hoxhaj Dashnor Qemal Slatinja Roland Loli Valle Orhan Arshin Lula Miti Kostandin Shtrepi Bilbil Safet Hoxhaj Roland Hysen Elezaj Eduart Luto Rustaj Adriatik Azem Plaka Artur Myrteza Sylyku Fardinand Gani Roli Barjam Qani Muka Hekuran Hasan Ismaili Pajo Muharem Dardha Xhevair Idajet Karamelo Katerina Vangjel Piro Astrit Muharem Rusi Kareman Yzeir Hoxha Behar Fadil Cela Ramadan Bilal Agalliu Yzeir Ymer Tare Ferdinand Selman Borici Lutfi Sejat Kotollaku Sali Halit Shyti Festim Caush Zeka Xhemal Haxhi Toska Bedri Sejat Kotollaku Fecor Islam Malka Syrja Xhemal Xhafaj Sabri Haki Gjonaj Sokrat Gezim Hyseni Xhevit Luto Shameti Jani Gani Kocollari Xhevahir Metush Kuqi Jani Ari Konomi Bedri Musa Dauti Nurie Xhemal Hebibasi Qatip Halil Marra Meleq Jance Beqiraj Flamur Tefik Alimetaj Dhori Poli Duka Polizoj Koci Mboqa Eqerem Kajo Kanaci Ramis Sherif Palla Sadik Tafil Cepele Katerina Vangjel Piro Xhevair Idajet Karamelo Ramis Suli Marra Gramoz Xhevat Muharemi Hekuran Sulo Fejzullari Kamber Bilbil Toska Bashkim Muhamet Nallbani Ramadan Bilbil Agalliu Dritan Hamit Briskaj Kadri Vrenas Mbrakulla Sako Ali Hajdaraj Ramadan Hekuran Gajda Gjergji Miti Fasko Selfo Xhevit Musagalliu Selim Mustafa Dhija Sokol Rushit Asllanaj Sami Shefit Guri Meleqe Jance Beqiraj Behar Fadil Cela Artur Myrteza Sylyku Lefter Mevlan Gumeni Leonard Ismail Musta Arben Hysni Ramadani Bilbil Rushan Musta Vladimir Mehmet Xhafaj Dhimiter Hekuran Lito Xhevair Riza Mezini Ali Selim Levanaku Shahin Shyqyri Kolldani Sali Abdyl Isufaj Nuredin Abdyl Isufaj Asllan Kamber Daulle

527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658

Alush Beqo Hani Agim Selim Kalivaci Hekuran Hasan Ismaili Dane Isuf Bejte Dane Isuf Bejte Astrit Muharem Rusi Marsela Jani Cela Vasil Koli Cinari Bujar Abdi Koci Todi Ndini Kojtja Gani Nexhip Merkaj Izet Myslim Kalemi Karaman Yzeir Hoxha Yzeir Ymer Tare Bashkim Haki Bogdani Luan Samit Zerellari Naqo Mihal Arapi Hekuran Sulo Plaku Hekuran Qerim Zdrava Pelivan Barjam Hoxha Meleqe Jance Beqaraj Meleqe Jance Beaqraj Polizoj Koci Mboqe Atixhe Kareman Kanaci Ilir Spiro Ballabani Flamur Tefik Ahmetaj Edmond Estref Hoxha Ilirjan Engjell Eski Hekuran Sulo Fejzollari Vasil Barjam Gremshi Gezim Tare Kollcaku Bashkim Qalli Zerollari Foto Dervish Papajani Refije Demo Briskaj Pellumb Adem Opingari Xhevair Shahin Muca Hysret Demir Demo Sami Selman Sherifi Thimi Pali Ziu Nazif Rexhep Cela Jorgji Petro Kodheli Leonard Ismail Musta Arben Marku Teneqexhiu Zyra Selfo Ibrahimllari Pasho Dine Zerellari Bardhyl Kajo Kanaci Feride Jemin Skenderi Luftar Rrapo Fetahu Nadir Fitim Kabilo Leonard Ikbal Nuka Dhimitraq Cibuku Arben Zarif Kurti Dilaver Qemal Mustaj Salushe Abedin Oboni Ferdinand Gani Roli Rodolf Barjam Hodo Riza Hajdari Namik Plaku Bilbil Hoxhaj Xhevair Riza Mezini Dhori Pali Duka Bashkim Haki Bogdani Dani Isuf Bejtja Dani Isuf Bejtja Veli Mehemt Dervishi Avni Kamber Daulle Viktor Rapi Arapi Naqo Mithat Arapi Andon Thoma Vogli Pandeli Miti Dhano Kamber Bilal Toska Zenel Laze Kotollaku Bardhyl Kajo Kanaci Laver Bexhet Myrteli Edmond Bexhet Myrteli Feride Jemin Skenderi Polizoi Koci Mboqe Nazif Rexhep Cela Shpetim Petref Leskaj Robert Lili Masati Isa Hasan Kurti Demir Liko Tahiri Viktor Hamit Lilaj Teki Gani Fetahu Miltjadh Lambi Prifti Ramadan Hysen Elezaj Jemin Avdyl Skenderi Sokrta Dhimiter Keri Bedri Neim Shabani Sami Shefit Guri Neim Dane Suli Shkelqim Hekuran Kaci Vipleta Vasil Prifti Shahin Dervish Toska Hekluran Sulo Fejzillari Syrja Xhemal Xhafaj Gramoz Xhevat Muharremi Vasil Barjam Gremshi Luan Sami Zerellari Sefedin Hki Gjonaj Barjam Qani Muka Ferdinand Gani Roli Artur Myrteza Sylyku Izet Myslym Kalemi Sali Halit Shyti Shahin Shyqyri Kolldani Fecorr Islam Malka Gezim Tare Kollcaku Bashkim Fethi Myzyri Pasho Dine Zerellari Klodjan Arif Malaj Sokrat Gezim Hyseni Nurija Xhemal Hebibasi Novrus Ferik Hoxha Mistafa Demir Sefa Qatip Halil Mara Xhevair Shaban Muca Ramis Suli Marra Niko Isuf Pire Niko Petrit Arvanis Faik Jemin Sula Alma Perikli Tabaku Jorgaq Sulo Prifti Brahim Qamil Lezo Muhamet Sali Mesiti Dituri Sadush Aediasi Agim Xhevit Bilani Bilal Neim Suli Fatime Selman Lezo Hekuran Hasan Ismaili Jani Hajdar Beqiri Sotir Faik Sula

659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790

Refit Xhelo Iljazi Artjan Nanush Nanushi Veri Kadri Hysa Jorgo Ymer Sula Flamur Tefik Ahmetaj Pajo Muharrem Dardha Petrit Agush Kamberaj Sabri Mynyr Llangozi Sulejman Xhemal Tafa Jani Llambi Naska Besnik Dhosi Odricani Stefan Zylfi Kota Nazif Adem Toska Profi Vasil Gjika Jovan Andrea Nakuci Hamza Elmas Bako Mehmet Pelivan Hysaj Fatmir Tafil Zdrave Andrea Spiro Masati Sotir Vasil Rroga Dhimiter Todi Cibuku Foto Dervish Papajani Rushit Hasan Xhindole Andrea Jonus Domi Xyra Selfo Ibrahimllari Olgert Riza Rika Nefail Arif Mema Zarif Shaban Agalliu Bilbil Ali Saliasi Ylli Sabri Agalliu Meleqe Jance Beqiraj Meleqe Jance Beqiraj Hamit Barjam Agalliu Alfred Hamit Briskaj Fatos Sybi Zenuni Myfail Sami Dodoveci Refije Demir Briskaj Bujar Abdi Koci Dritan Hamit Briskaj Shyqyri Azbi Lezi Bashkim Muhamet Nallbani Ferdinand Selman Borici Festim Sadush Zeka Nikolla Nuri Kollcaku Shyqyri Cene None Abas Muharrem Korfuzi Ramadan Hekuran Gajda Bedri Musa Dauti Artan Myrteza Plaku Hekuran Sulo Plaku Alush Beqo Hani Kadri Vrenos Mbrakulli Agim Selim Kalivaci Sako Ali Hajdari Sali Avdyl Isufaj Shaqir Xhelal Lula Nadir Fitim Kabilo Eduard Xhafer Dingo Hysni Maliq Qeraj Dhimiter Hekuran Lito Falumr Xhezmi Dule Petrit Hajdar Koreshi Andon Lili Palla Sokrat Mitri Gjika Ilia Yzeir Olldashi Esat Nuystret Krasi Spiro Mihal Bizdani Pellumb Shefit Demo Lavdije Kamber Rama Fatos Brahim Kumrija Ferdinand Nexhip Berzeshta Lutfi Brahim Caushllari Dajlan Isuf Malaj Baki Qani Sula Aristir Zoi Prifti Nikolla Mustafa Kostana Spiro Riza Xhafaj Adrian Brahim Kumria Agim Paliu Koraqe Kadri Haxhi Capja Jetnor Ramadan Serdari Kujtim Sulo Dabaku Ppellumb Ali Bejo Beqir Sulo Skura Dhimiter Spiro Stefa Ramadan Islam Shkurti Luan Shyqyri Sani Aleksander Ramadan Shkurti Rushit Adem Toska Kastriot Yzeir Olldashi Thoma Shyqyri Turku Gazmend Luan Qerimi Qerim Murat Beqaraj Arjan Shaban Demaj Clirim Brahim Lezo Shahin Sulo Agalliu Asqeri Ismail Grymshi Ilir Gani Marra Myslum Asllan Pirko Xhevit Tefik Aliaj Elmas Asqeri Bakiu Kostandin Ali Gjika Altin Jaho Brisku Agron Riza Lezo Sami Mehmet Dervishi Bujar Aqif Protoduari Ali Myrteza Suli Themi Poli Ziu Xhemal Haxhi Toska Roland Loli Valle Gentjan Kujtim Cako Aki Riza Zotkaj Nikollaq Kristo Kauri Armir Qatip Mahilaj Brahim Qerim Moreja Myftar Sherif Bode Yzedin Zejnel Brami Dervish Esat Kaleci Ramadan Haxhi Zylfa Petrit Veli Dodoveci Fadil Qamil Avdiu Barjam Ysni Gjata Stefan Ramadan Shkurti Gezim Alim Sani Herion Bashkim Qypi Luan Estref Kuci Bukuroshe Xhafi Laze Islam Rakip Hamzaj Ismail Azbi Mecaj Vladimir Neshat Suli Petrit Skender Demo Thoma Mitri Bushi

791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838

Xhevit Barjam Terpo Ari Resul Thanasi Llazar Kozma Prendi Klement Kristaq Bucka Nuredin Hetem Koka Arben Sali Doga Barjam Hysen Velkaj Sulo Selim Bardhaj Ardian Nysret Krasi Sali Selim Armaci Sokrat Mitri Gjika Agim Ramadan Ceno Sofokli Kalam Zhamo Isuf Pelivan Fafaj Arben Mihal Kote Latif Hamdi Myrteli Ismet Ismail Naksi Fatmir Bilal Toska Ferik Jonuz Bakiu Xhevahir Petrit Luzi Hysen Bektash Luzi Arjan Bexhet Toska Rabije Sali Toska Ferdi Bilal Toska Mustafa Kadri Luzi Resmi Hoxhi Toska Selman Kadri Luzi Antonios Hajri Papas Barjam Demir Pepa Haxhi Shyqyri Fieri Llambro Shaban Daullja Sybi Myslym Toska Sherif Bilal Sado Sadush Jonuz Kurti Kristo Dane Stavro Barjam Dalip Suli Riza Brahim Zylali Rapo Shaban Pirko Neim Nuri Zhuri Luto Emin Liko Sokol Ymer Dajlani Namik Jaho Sula Fatime Mehmet Idrizi Ilrijan Njazi Terpo Mina Sotir Papa Sulo Shaqir Shabani Kristo Jorgji Masati Ramadan Qamil Muca

Drejtoria Durres 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80

Ramiz Abaz Prrejsi Ramazan Abaz Prrejsi Safet Selman Cekrezi Haxhi Ramadan Kubeta Petrit+Luan Hamit Bardhi Lutfi Muhamet Kuqi Durim Hamet Telhaj Ndricim Ali Rroshi Ismet Qazim Strazimiri Marenglen Sherif Xhepaliu Xhyla Ismet Cana Kasem Arif Borici Sadik Hazir Muhametaj Isuf Ali PヒRfundi Fatmir Ramadan Agolli Bajram Beqir Ibrahimllari Osman Halil Skita Sami Ali Goci Vasil Bari Begolli Fran Gjergj Bushi Flamur Xhem Quni Komp. Hajredin Qazim Qafa Avdullah Safet Zaimi Behar Petrit Musabelliu Thanas Adem Llambi Fatos Ferzi Rexhollari Andrea Haxhi Pacifi Mensur Ali Dervishi Artan Brahim Kapllani Arben Maliq Pepa Sherife Hekuran Sadikllari Vasfije Xhemal Toska Xhaferr Demush Latifi Mexhit Pellumb Sami Hoxha Gurali Ramadan Xhindi Fatmir Beqir Gjoni Behar File Madhi Eduart Abaz Muha Menduh Ahmet Muca Nazmi Hasan Skeja Muharrem Muharrem Lalollari Genci Qazim Kelmeni Bajram Ramiz Tarko Kujtim Rexhep Elezi Kastriot Xhemal Fogert Xhemal Ibrahim Xhemal Aldemiraj Aldemiraj Aldemiraj Gezim Demir Maxhari Melazim Ali Alla Luan Fadil Deda Ylki Nazmi Shalja Haqif Ali Hidrej Islam Osman Zhubaj Ajet Haki Cela Leonidha Lutfi Miraka Kadri Hekuran Merzheku Fatmir Ramiz Almeta Bakushe Ymer Gjoka Namik Sefret Belishaki "Behar Veli Shahini Sali Shemsi Ruci Preng Ndue Ndoj Meleq Myftar Leshi Latif Bajram Hyra Kalem Zija Bicaku Agron Mulla Mullai Zamir Hider Qoshja Zenel Brahim Ndreaj Festim Edmond, Muharrem, Agalliu Serjan Bilal Bashllari Zef Gjok Lela Martin Shan Marrataj Agron Rustem Dymeku Ali Fidai Balla Fatmir Jakup Kortoci Sefer Xhelal Rrapollari Naim Mujo Zeqo Raif Istref Islami Hysni Tofik Lika Pellumb Shaqir Qosja

81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212

Xhevair Sadik Muca Bardhush Hekuran Kocllari Elson Ylli Maksuti Istref Muharrem Shehi Qemal Mahmut Tafa Dallandyshe Ferik Mimillari Arjan Zenel Lamcellari Luan Qamil Xhafa Myslim Qemal Tusha Artan Mustaf Mustafaj Arben Kadri Tema Rrahim Met Meti Arben Sherif Hysa Klodian Pane Cezma Lulzim Xhemal Bardhi Irjat Nexhip Doka Sami Elez Madani Arben Baudin Qoku Dilaver Gani Ibrahimaj Fran Pal Gjoka Qazim Mehmet Cankoja Klorida Shefqet Dervishi Lirim Ramazan Rexhepi Saxhide Murat Rexhepi Haqif Ali Curri Zyhdi Sadik Borici Fuat Haziz Beqiri Bashkim Fejzi Verlaci Selman Abdi Maho Astrit Sali Hoxha Bujar Abdulla Borici Sherbet Fadil Cila Ismail Zenel Hyka Xhemal Shaban Troci Vullnet Halit Seni Ndrek Pjeter Arapi Perparim Ndrec Simoni Nikoll Frrok Frroku Halit Hasan Janca Ali Zenel Bershimi Neritan Ramiz Dragoti Rrahim Hajdar Shpata Haki Beqir Sina Elez Muhamet Hasandoci Telat Xhemal Haxhiu Ilir Osman Negollari "Andrea Halit" Elmaz Malaj Isuf Medi Bici.. Adriatik Hysni Shahini Xhavit Ibrahim Kola Haxhi Sefulla Balliu Haki Sejdi Bardhoshi Arjan Baki Xhangoli Lulzim Shefqet Cami Selim Bejce Caushllari Sul Sali Hilaj Selman Brahim Koleci Petrit Orhan Muca Sulltan Halil Lleshi Vitor Gjon Vorfaj Artan Shefik Huqi Pullumb Lutfi Lika Elez Hashim Qoli Isa Jashar Hasa Veli Muharrem Shkira Dila Lazer Cela Bashkim Nexhip Bregu Nevrie Banush Pelivani Altin Tele Kumria Xhevit Sabri Cani Artan Arif Bojka Naim Abaz Qerimi Agim Rrahman Tahiri Hyqmet Kamber Elezi Almir Belul Leka Halit Iljaz Hasa Mersin Qani Kllogjeri Agim Hasan Kola Miri Hasan Kola Ibrahimhasan Kola Mustaf Haziz Mustafaj Kastriot Mark Gjoni Renardo Beqo Hasa Ylli Kasem Hoxha Durim Njazi Mucllari Dylaver Gani Koci Faik Idriz Cela Sabah Elez Ahmetaj Kreshnik Zek Brati Rushit Bejce Merollari Naim Bajram Koliqi Idriz Abaz Peca Fari Veli Zotkaj Kp. Pellumb Bejce Caushllari Ruzhdi Ramadan Istrefi Elefant Hekuran Kullolli Fadil Din Gjyriqi Myvret Mersin Dehari Martin Dod Marku Lazer Pjeter Lleshaj Arshim Rexhep Xhelili Andon Qazim Ballabani Mark Ndue Deda Sulo Veli Mulloraj Ali Hasan Meta Ydri Demirali Demiraj Llesh Preng Beci Kadri Shaban Duka Syl Haxhi Nakaj Flamur Ahmet Sharra Dhimiter Ajdin Konica Lazim Ali Reka Zef Pjeter Gjinaj Kol Lek Bushprendi Bedri Feze Roci Qani Daut Hysa Muharrem Eibrahim Kika Qeram Rrahim Mucollari Gjon Mark Kola Mhill Preng Tushaj Artur Kamber Xhengo Bejani Gani Hoxhallari Myrteza Sheqer Osmani Eglantina Skender Osmani Maksim Ndricim Bahiti Hasan Dali Biba Sazan Maliq Duro Mykail Fehmi Luli Resmije Qani Zifle Vasil Mustafa Mane Ylber Xhem Paja Ali Qamil Zheli


legalizimet • E premte 26 prill 2013

213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344

Resmije Nexhat Bucuku Vladimir Dede Buraku Fatmir Hasan Losha Shpend Haxhi Velia Hasan Nexhip Kasmi Ramazan Ali Dervishi Nazmi Avdyl Osmani Shkelqim Faik Osmani Musa Bajram Hyra Musa Abdi Kurti Lutfi Vath Gjoni Artan Xhovalin Toci Halit Rexhep Murati Avni Beqir Abazi Bashkim Ahmet Koci Shukrie Sulejman Merseli Vladimir Kristaq Duzhi Pellumb Muamet Dervishi Bajram Rrahman Dobra Miftar Ramazan Shehu Ibrahim Osman Gega Besnik Myzafer Pillati Bastri Ramadan Gjika Ndrec Mark Gjoka Lavdimir Nefail Hysa Selman Bekatsh Shahini Asllan Roc Gjoni Lavdim Hydri Bufi Liman Rustem Onuzi Idriz Zhuje Ismalaj Dilaver Veli Allushi Albert Perent Zhuli Bardhyl Hasan Dyrmishi Eduart Rifat Doda Arif Qemal Metushi Adriatik Rrapush Muca Mehmet Jakup Rreshka Artur-- Kol Biba Anton Cub Prendi Arben Daup Haxholli Agim Qazim Zeneli Xhemal Abdi Xhepmeta Rrahim Rustem Balliu Agim Can Rexha Njazi Ymet Zere Agim Veli Gega Klement Haredin Xhokola Abaz Mexhit Kurti Halil Ismail Bucpapaj Luftim Nezir Qypi Nuri Skender Miftari Mark--- Kol Biba Altin Haxhi Kadiu Euglen Yllezon Petritaj Daut Qan Proj Nesret Ali Pemaj Gane Qemal Selmani Ilirjan Petref Bulcari Lutfi Emin Kercishta Ismet Servet Carja Hajrulla Mehmet Siveja Behar Dervish Gjoshi Gramos Azis Belishta Dhimiter Spiro Kristo Isa Hamit Balliu Selami Elez Madani Ilir Sinan Sinan Xheladin Mani Mahmut Avdulla Kulla Ndue Dode Tanushaj Elez Shefki Rama Shaqir Ahmet Cerpja Bajram Feti Murataj Shkelqim Ilmi Ceci Xhevair Pjeter Selita Avni Nevruz Lumshi Aleko Luto Miraka Besnik Hasan Metalla Arben Preng Markola Veiz Hashim Dosku Sulejman Kasem Hoxha Misir Rapush Cela Agim Kadri Hoxhallari Isteref Rustem Sadikllari Martin Mark Ndoci Skender Man Gjura Riza Musli Dreni Kosta Bexhet Ibrushi Qemal Destan Dobra Neim Hasan Tusha Valmir Myslim Conga Kujtim" Halit Lleshi Daut Shaban Velia Yrjat Mitat Xhemollari Pellumb Njazi Methoxha Haxhi Osman Losha Fran Mark Prenga .. Fatri Shefki Bajrami Nazif Hysen Dyrmishi Refik Sabri Cani Dashurie Liman Losha Ferit Shaqir Muka Sejdi Elmaz Dauti Paulin Zef Gjergji Qazim Mehmet Dushku Ismet Rrahman Borici Tarzan Jonuz Mataj Shuaip Xhetan Muka Altin Bajram Kllogjri Arshim Haxhi Fetollari Skender Avdyl Mehmetaj Suela Myftar Zadija Spiro Shefit Xhongoli Melazim Hyqmet Miska Zaim Myslym Kuqi Rustem Ahmet Alla Ajet Kadri Faruku Perparim Hysni Hoxha Muhamet Faik Qazimllari Novruz Muharrem Bajri Ylber Shefki Batusha Agron Sadri Myftari Selman Xhemal Dishi Baki Shyqyri Myrtollari Arben Shaban Krasniqi Mevlan Sulejman Sina Lefter Xhevair Musta Idriz Murat Mimini Xhovalin Ndue Toci Arif Beqir Pasha Ilirjan Xhevdet Hoxha Bardhyl Halim Kocellari Komp. Shahin Avdi Maho

345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475

Gezim Jonuz Llorja Lirim Bari Balla Petrit Nikoll Nikolli Nikolin Nexhip Kycyku Skender Mefail Pellumbi Lahim Halit Lleshi Ferdash Besim Rama Tomorr Rapush Muca Enver Ali Sina Shefqet Ramadan Koci Kamber Laze Ceka Komp. "Leonard Safet" Safet Zeqo" Kala Arqile Mete Mici Shkurt Lek Arapi Shuaip Zeqir Luli Hekuran Qazim Mecja Bardhyl Rexhep Ceka Nazif Sabri, Hajrullah, Nazif, Hoxha Sefedin Daut Dara Asqeri Rrapush Marra Dhurata Rustem Meci Bilbil Nuredin Agalliu Feti Islam Kellezi Kastriot Xhevit Zifle Fran Nikoll Shtjefni Urim Minir Kreka Gazmend Bredin Shtama Aderian Veiz Hysa Shpetim Bejce Caushllari Naim Halil Lala Gjon Nik Luli Ejup Kasem Hoxha Komp. Xhevair Abdyl Lala Sali Rustim Buci Fadil Ymer Muka Isuf Samit Kalemasi Arben Hlil Ibra Drini Setar Spahi Bekim Ferid Kullolli Hyda Xhafer Lile Edlir Avni Cenaj Myfyt Qamil Pellumbi Avdi Hysen Basha Sejdin Zija Bicaku Qemal Vath Zeqiri Bajram Nefail Leka Nikolin Hiqmet Tace Simon Gjergj Lleshi Farik Hysen Shehu Jorgji Shefik Qose Caush Sali Belishta Fatmir Livan Bujku Pjeter Frrok Bajraktari Dashnor Jonuz Sejdini Guri Rexhep Belegu Shyqyri Tahir Krashi Rrapush Dylber Bejdo Shefki Ali Bejtja Neshat Sadush Ismaili Fatos Bajram Leka Alush Hasan Hoxha Zef Dede Vataj Dritan Ndrec Permargjetaj Zeq Hysen Pashkaj Ilia Metail Lala Marjana Llesh Meci Fluturim Sami Dosku Sulo Shaqir Shabani 0 Syrja Xhevit Hoxhallari Xhemal Refat Lila Fatmir Ali Prrenjasi Agim Fiqiri Izvira Ahmet Gani Hoxhallari Jaup Shyqyri Bajrami Fatmir Kasem Haki Hoxha Valter Setar Spahi Femi Xhaferr Shaulli Shkelqim Avni Rusi Murat Miftar Agolli Bardhyl Haqif Bicaku Shpetim Isak Borici Zaim Qemal Bakia Shazimete Zenel Murrja Nazif Maliq Balliu Shaban Qazim Toka Milaim Myftar Gjoni Kosta Islam Cela Zija Nadire Osmani Hamide Rexhep Alushi Mukain Sefedin Agolli Agim Ibrahim Sulejmani Qani Zeqir Kllogjri Agron Xhevit Sherifi Martin Ndue Kacorri Mehmet Seit Belishta Ded Gjok Tanushi Myzafer Qani Pillati Sulo Rexhep Xhelili Festim Fehmi Luli Shkurta Musli Hysenaj Resmi Islam Biraku Hamit Heker Derjaj Ylli Bektash Metko Florenca Bashkim Xhika Meleq Koci Zerdelia Vangjel Xhafer Muha Vladimir Avdyl Bendo Ramazan Adem Mata Xhaferr Amet Jaupllari Ismail Halit Seni Nesim Ferik Zaimaj Sokol Rustem Bardhaj Bektash Refat Metko Fatmira Refik Mezi Lavdi Sulejman Elezi Deje Shaban Abazi Ilmi Arif Muhametaj Shpetim Sadik Biba Syrja Ismail Cekrezi Astrit Hamza Madani Azem Islam Prozllomi Afrim Ahmet Muca Dritan Sali Miraka Gentjan Sulo Xhelili Ali Celnik Biba Bashkim Avdi Borici Buran Idriz Maksuti Shkelqim Nuri Pellumbi Petrit Avdi Borici Agim Nazif Telhallari

476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607

Elvis Burhan Spahiu Leonora Koci Ago Ahmet Beqir Borici Astrit Gani Karafili Fidai Hamet Malkollari Nazif Haki Telhallari Shaqir Nevruz Lipo Korab Shefki Dafku Dajlan Arif Kotorri Hydajet Hysen Arrsi Petrit Sadik Biba Gjergji Halit Hasa Andi Riza Carciu Valbona Sefedin Abazi Agim Xhelal Kurti Imer Ali Kucaj Artin Halit Seni Astrit Hamit Jella Astrit Hekuran Tabaku Xhevit Idriz Paja Avni Syrja Tarellari Kp. Elmi Abdi Borici Nebi Haziz Cyci Sazan Bardhyl Lenja Gramoz Muhamet Beqaraj Lefter Zenel Fetollari Artur Taip Kalari "Ardian Afrim" Sulejman Ymeri Irjat Metail Metallari Kadri Sefer Celislami Kujtim Ibrahim Dervishi Myslim Beqir Borici Agim Bektash Metko Kujtim Maksut Hoxha Selfo Dine Bakia Gentian Bajram Xhelili Agim Safet Meco Pellumb Enver Zerdelia Yzeir Seit Allko Han Veli Vargu Edmond Sali Kurti Jakup Idriz Paja Mentor Ali Dervishi Viktor Dilaver Llojku Indrit Hajdar Isaku Kristo Mexhit Qoshi Bedrie Miftar Kucaj Arben Taip Kalari Fatmir Hasan Agolli Mara Geg Kacorri Xhevahir Sulejmani Boja Muharrem Tahir Demiri Shkelqim Hekuran Kasa Artur Alush Qyra Mustafa Selim Dakare Guri Sali Kamolli Sanije Brahim Doksani Rebani Bejo Bresho Adem Sali Ibrahimllari Stavri Thoma Gjergo Agim Hasan Bardhi Flamur Rifat Doda Mustafa Hekuran Kocllari Roland Syrjan Ceci Fatmir Hekuran Tabaku Islam Baki Kacellari Erland Agim Myrtezani Bilbil Sabri Habipi Ilir Ram Ibraj Rrahman Muhamet Hyka Ylli Ethem Hasani Nexhmi Xhemal Kocllari Lavderim Hasan Osmani Ardian Hasan Lami Nezir Muhamet Abazi Petrit Xhemal Katreli Milazim Qamil Shkreli Ladimir Rakip Paja Ilmi Hasan Lekli Kastriot Nuri Kllogjeri Ilia Jani Papa Leonard Votim Hoxhallari Muharrem Baftjar Petriti Fadil Shefki Bega Kujtim Meleq Sosoli Pullumb Muhamed Karamani Agim Myftar Abdullai Xhovalin Kol Lleshi Nishat Bezat Seda Enver Adem Hereni Guri Ismail Lushi Besnik Arif Spahiu Gezim Ferik Sadikllari Valter Xhaferr Cezmellari Hasan Ahmet Sula Teki Ismail Kushi Shpetim Avdi Lekli Vuktor Rexhep Xhelo Xhem Imer Shpataj Ram Bajram Murati Lutfi Haxhi Rexhepi Mitat Safet Aliaj Sejat Hysni Kala Astrit Servet Myrtezani Shefki Iljaz Molla Rifat Mexhit Shabani Ismet Islam Prozllomi Murat Mexhnedin Dehari Gazmir Qerim Veliu Mehmet Kadri Zymeri Sokrat Ndreu Llupo Shaqir Halit Muca Xhevit Muhamet Dedja Theofan Pavlo Pilinxhi Arben Skender Hysa Jani Demiraj Demiraj Lumtur Mehmet Rizvani Jashar Fari Luli Kujtim Zalo Banollari Besnik Muharrem Velia Naim Nazmi Cota Lefter + Bukurim Bexhet Kalari Kamber Maksut Merollari Shaban Sherif Dashi Njazi Abdulla Dida Pellumb Luan Bace Bajram Musa Xhelili Zamir Kadri Elmadhi Mark Pjeter Lalaj Artan Qamil Gula Sami Hysen Pashkaj

608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739

Altin Latif Aliaj Agron Elez Madani Paqesor Murat Dinashi Erion Xhevdet Kocllari Urim Shaqir Myftari Liko Hajdin Hoxhallari Gezim Enver Zerdelia Festim Ismail Gjergji Sofie Liman Jaupi Nertil Ibrahim Mane Xhevdet Fari Pajo Rakip Celal Elezi Xhemal Mersin Spato Hamza Beqir Pana Faik Xhelil Mangaj Bashkim Isuf Kurti Ardian Feti Kellezi Hekuran Abdulla Dida Mufit Ismail Islami Haki Kalem Gjolena Imer Isa Mustafa. Festim Shefqet Zeneli Besim Demir Elezi Muharrem Qazim Agalliu Kadri Bexhet Myftari Destan Avdulla "Morina Rrahman Dalip Skordha Ajet Sefedin Agolli Barjam Riza Mehmetaj Idajet Shefqet Kasmi Idri Pasho Ibrahimllari Zeqir Selman Xhauri Ramadan Shefki Biba Sokol Nikoll Kacorri Safet Bajram Spahiu Viturie Haziz Rresuka Faik Jonuz Hasanaj Isuf Rrapush Cela Dritan Rexhep Bego Agim Rrapush Paja Agim Ibrahim Medja Arif Kasem Borici Ervis Sejat Kala Adriatik Shefqet Senja Jonuz Arefi Fasho Kujtim Rame Ahmetaj Mersin Halim Murataj Ilmi Ahmet Metollori Halil Ahmet Kocllari Besnik Latif Kodra Zenep Tafil Osmani Eduart Ramadan Agolli Lefter Xhezar Dermishi Xhelil Izet Mangaj Samit Haki Bulcari Fatmir Shefki Bufi Hajri Nazif Coku Alket + Kastriot Njazi Korcari Mimoza Jakup Kacorri Leonidha Petrit Zera Kostandin Shyqyri Corbaxhiu Sherif Bajram Sadik Alma Selman Canameti Dritan Zini Osmani Sabri Ahmet Telhaj Viktor Preng Beci Mefail Nevruz Kala Zeni Belul Shaqollari Llani Qamil Lamaj Adriatik Jani Xhuti Namir Shaqir Kaja Bujar Hamit Xhokola Kujtim Hamit Lila Shkelqim Syrja Hodo Jani Andon Kocllari Behar Ymer Curri Seit Dilaver Skenderasi Qemal Rexhep Faqolli Liljana Abdyl Arifaj Besim Sulejman Collaku Bujar Nevruz Zani Fiqiret Fadil Lila Jorgo Nazmi Gjinollari Petrit Hamdi Xhafa Ferdi Nuri Memaj Sakip Kalosh Mani Hajredin Elmaz Dauti Ymer Rrahman Kullafi Perparim Sefer Musaj Avdi Nexhip Lekli Koci Saip Shaulli Arben Sefedin Myrtezai Hekur Refat Elezi Rezarti Besnik Tafaj Maksim Zef Kacorri Hiqmet Bujar Matraku Ismail Nezir Bajraktari Adhurim Feze Roci Lulezim Qemal Metellari Gani Ram Rexha Burhan Shefki Abazi Perparim Qemal Cena Ylli Qemal Cena Dritan Nexhmidin Kamberi Besnik Emin Ciku Nebi Laver Beqiraj Fehmi Agush Dumani Bedri Ahmet Kocllari Argjend Faslli Fetahi "Idari Hazis" Pasho Hebibasi Kosta Belul Kapllani Vilson Irfan Corbaxhiu Moisi Kudret Hajdarasi Dylber Livan Gjona Cerciz Myrteza Shkurta Ndricim Jonuz Cela Xheladin Nuri Shembitraku Arjan Veli Shahini Zenel Zenel Ceni Shemsi Hasan Daci Spiro Nazim Biba Pelo Shaqir Gjoka Elton Kujtim Lala Sali Hasan Sulillari Ibrahim Shaqir Beta Agim Hamdi Demiri Hyqmet Resmi Dervishi Caush Riza Kumbria Sokol Novruz Shehu Shkelqim Mehmet Gjini Festim Demir Pinderi Hysen Islam Lika

740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867

Imer Rexhep Cani Zef Gjoke Rica Azem Sali Murrja Ahmet Sali Habibi Ndrec Ndue Nikolli Esat Xhaferr Spaneshi Jakup Idriz Kurti Mexhid Asllan Koleci Abdullah Din Gjyriqi Mirvet (Lahim), Shuip (Mirvet), Gazidedja Petrit Shaqir Kurbneshi Asllan Fiqiri Izvira Nikoll Ndue Kacorri Jeton Ramadan Crroj Andon Zarif Shpuza Gezim Hajer Bardhi Muharrem Mustafa Tace Gjin Frrok Ndoi Nike Zef (Prend) Lleshi Mehdi Ramiz Beta Hajdar Shaqir Ahmati Nazmie Selim Imaj Astrit Sul Hoxha Blend (Hasan), Hasan (Zyber),Domi Kristaq Bajram Zylfollari Nikoll Gjin Paloka Albert Isa Abazi Fatos Arshim Dyrmishi Ferdinant Zace Myrtezani Uran Mentor Faik Losha Dik Abaz Cara Garip Haziz Malollari Pellumb Rame Salia Abdyl Ramadan Dervishi Ramiz Islam Dervishi Astrit Tahir Hoxha Selim Ramadan Mata Ndue Pjeter Gjinaj Ramiz Xhaferr Allarai Roland Feti Pillafi Agron Sejdin Arapi Sherif Destan Dreni Nexhip Cerciz Shkurta Ndoc Kol Luka Artan Isa Fusha Tome Leke Kolmarkaj Xhemal Abas Zaimi Faik Alush Kompula Shuaip Xhezmi Plaku Nebi Haziz Mustafaj Hasan Tahir Islamaj Fatos Sejdin Arapi Agron Aqif Hoxha Ilir Zeni Kallaverja Ramazan Rustem Dreni Fatmir Isuf Rexha Ylli Rustem Cerri Shpetim Hajredin Lasku Krenar Muharrem Sado Sazan Sadraman Ismaili Xhemil Aqif Bicaku Niko Resmi Dervishi Luan Shahin Xhili Murat Brahim Uka Xhelal Sulejman Nika Arjana Hysni Shaba Haxhi Bajram Gjoka Agron Shpend Ponari Idajet Xhaferr Delilaj Flamur Lahim Leka Lek Zef Picaku Agim Rustem Isufi Maksim Demir Cela Frrok Pashk Haxhia Ruzhdi Bektash Kllogjri Engjellushe Taip Rici Ylber Riza Suci Gazmend Thanas Kocllari Fiqiri Dine Daja Sokol Niman Idrizi Nexhip Nevruz Kryemadhi Adriatik Jashar Lalollari Sefer Selman Visha Eris Sadik Tafa Halit Ahmet Biba Prend Ndue Lufi Fejzi Zafir Shpuza Shkelqim Sulejman Borici Genci Iljaz Brija Eduard Ndre Marku Ali Shefki Rama Bib Nikol Bunaj Riza Ymer Alushi Aranit Rasim Sokoli Shefki Imer Brija Bujar Hasan Losha Sefedin Rushan Kryemadhi Nyredan (Shaban) Hyka, Emine (Tele) Lila Ismail Ismail Hoxha Ndue Nikoll Bala Kajo Veis Salaj Enver Skender Kokici Medat Hajrullah Karasani Alket Nikoll Nikolli Nezir Mehmet Mehja Faje Hysen Ngota Sokol Amet Kishta Rakip Arif Allmeta Klodjan Hekuran Prrenjasi Xhelal Jashir Beta Lek Ndoc Ndoci Han Ramadan Qenani Maliq Asllan Ruci Gjergji Veis Qyra Halil Murat Cara Agim Shaban Shpati Vladimir Maliq Hoxha Gezim Hamit, Fadil Hashim, Deda Gjergji Fadil Xhezar Dyrmishi Bajram Arif Mara Avdi Daut Hajdini Adriatik Kujtim Hysenaj Preng Ndue Nikolli Xhavit Zeqir Latifi Gezim Hekuran Alushi Edmond Rasim Markja Ramadan Mirjan Kingji Komp. Remzi Vesel Vejko

868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997

Petrit Halit Janca Perlat Rexhep Memia Arian Hysen Doga Hysni Veli Muslija Qerim Hamit Asllani Arefi Hazis Malollari Marte Preng Buraku Avni Rexh Hasani Haki Faik Kumria Aurel, Xhevat, Hasan, Xhevat, Agolli Kapurani Bujar Haxhi Hoxha Jordan Shpend Furriku Xhevdet Haxhi Xhari Dali Faik Qerimi Taip (Mustafa), Arben (Taip)Albra Aurel Arjan Latifi Belul Skender Miftari Arben Abdi Ckurti Bajram Mustafa Koleci Meleq Nezir Sosoli Nesim Rexhep Xhangoli Ardjan Haki Bulcari Gjon Mark Nikolla Luan Faslli Shehu Nuri Nevruz Kryemadhi Selman Faik Zace Tomorr Muhamet Agua Ylli Mehmet Beta Arben Halil Xheka Rexhep Mehmet Siveja Artan Bajram Mema Albert Kudret Mucka Muhamet Mehmet Gjongecaj Caush Pasho Bajrami Halim Imer Cenalia Blenard Dylber Zogu Tosun Ramis Qelasi Ilirjan Musa Hysenaj Qemal Sani Metellari Mark Zef Marku Sabri Rakip Tabaku Albert Sokol Ahmeti Naim Rexh Hasani Ndue Llesh Pepkalaj Besim Selman Voshi Vehbi Halit Doci Avdulla Selman Morina Sulejman Adem Dervishi Muharrem Maliq Kuka Avni Sami Cjapi Estref Isak Caca Ndrec Nikoll Nikolli Ali Selajdin Agolli Sokol Beqo Hasa Rexhep Ali Rama Astrit Mehmet Mehmeti Shuaip Sejdin Arapi Ismail Gani Koci Mevlut Avdulla Kukli Gramoz Rustem Bregasi Hekuran Ali Caraj Bledar Mestan Murat Memaj Sybi Shaban Gjini Beqir Veli Gjoni Isa Ali Seferi Kasem Xhemal Xhelili Dogjon Dali Cerpja Ajet Nezir Rama Gentian Rakip Allici Hamit Halit Alla Behar Tefik Agalliu Bibe Frrok Prenga Baki Elmaz Tace Ariz Reshat Danellari Xhevahir Vait Kullolli Sajmir Caush Shaba Petref Ramadan Spaho Rifat Halil Doda Afrim Defrim Gurakuqi Ahmet Sadri Malaj Dritan Dik Cara Zeni Musa Hysenaj Ismail Bajram Demaliaj Sulejman Ibrahim Laci Hysen Selam Canameti Osman Kurt Roci Ali Bajram Cela Sazan Hodo Jonka Bujar Aqif Mata Josuf Jonuz Balla Sami Idriz Cela Eduart Simon Nika Aleksander Ndue Ndreaj Hasime Jashar Spahiu Myftar Isuf Velia Emin Hamdi Buzo Bujar Nuredin Qelia Nikoll Gjete Prenga Luftim Rifan Masha Alban Alfred Jorgji Qose Dashamir Zylyf Gjini Ylli Xhezar Dermyshi Dajlan Fejzo "Fejzullahi Kp " Lindor Cipo Kodra Tomorr Mersin Brako Erzen Xhevit Zyfi Estref Tajar Kotollaku Hysen Bilal Fasho Bardhyl Ali Bregu Mehmet Ali Kovacica Islam Hysen Gjoka Osman Beqir Paja Enver Kareman Merollari Bislim Bajram Qelia Leonard Xhevdet Kutrici Antonio Hasan Dyrmyshi Trifon Bardhyl Hasimllari Zeqir Qani Kllogjeri Bujar Musa Kiptiu Tomorr Etem Lamaj Isuf Imer Likmeta Nikoll Ndue Prendi Avni Qani Kllogjeri Jani Ilia Dervishaj Fatos Bido Zani Zabit Zyfer Mema Sadik Hysen Bezati Fadil Hasan Delishi Aqif Rexhep Lala Sabri Zabit (Osman) Cara

998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129

»

Perparim Ali Prrenjasi Ezmir Syri (Zeqir) Kaja Qamil Musa Hasa Nefail Kodhel Tarko Teofik Hasan Zeqiri Lulzim Sabri Cani Verion Feim Ymeri Ylli Rrapo Bardhaj Adriatik Hekur Prrenjasi Destan Asllan Gjana Xhelal Harif Zote Fatmir Shaqir Tafa Fatime Nazif Qoku Mirjana Sef Dauti Adrian Hasan Tomja Bajram Isak Allaraj Bashkim Besim Zela Jetnor Bajram Leka Deshire Ilan Myftari Bato Hamdi Bundo Alfred Pashk Caraj Skender Smail Lushnjaku Ramazan Zenel Cami Shkelqim Ali Tarko Alfred Ramazan Shehi Defrim Hamza Xhafa Pjeter Pashk Goklaj Agim Muharrem Qeleposhi Gjin Lush Peraj Zekman Ilmi Yzellari Kujtim Jonuz Karamuca Vladimir Kadri Fusha Ilirian Skender Osmani Shkëlqim Islam Cela Selim Myftar Lila Vladimir Maliq Beqirasi Pajtim Sefedin Rukaj Avdyl Sulejman Karaj Defrim Fiqiri Prenci Sefer Bajram Cenga Sul Kurt Hoxha Ramadan Murat Lika Ilir Mahmut Karepi Artan Zini Kojtari Vera Mark Zenunllari Gezim Selim Kukaj Haxhi Xhevdet Kadiu Kadri Shaban Hoxha Ilmi Avdulla Shahini Alvaraldo Gjon Prenga Naun Vasil Pina Avdi Ahmet Marku Ekrem Servet Binjaku Jonuz Zia Bicaku Ibrahim Imer Borici Osman Shahin Selita Mefail Qani Kllogjeri Lalo Bajram Agalilu Ismail Mehmet Aliaj Rexh Hasan Pemaj Bashkim Dylaver Haxhillari Perparim +Sokol Imer Huna Murat Nemi Beqollari Albert Safet Demollari Ramazan Hasan Suldisha Kujtim Zeqir Ismaili Lulezim Mark Ndoci Veli Ahmet Cerpja Feti Flamur Kula Gani Hamit Beta Sarie Uk Dishmuca Kostandin Demir Hysa Ali Mersin Doci Nesim Islam Biraku Euglen Iqmet Pashollari Zylyf Xume Paja Perparim Estref Qypi Riza Adem Buci Agim Zaj Fetahi Islam Murat Lika Bujar Fejzi Verlaci Elmaz Abaz Hasa Lulzim Skender Qypi Nebi Male Hasa Ibrahim Asllan Salla Ardian Ismail Balla Guri Faslli Kuqi Agron Llesh Ndreja Dalip Adem Buci Adriatik Qemal Qyra Petraq Gani Omeri Vasile Hari Vreto Mirjam Musli Hasanpapaj Elez Cim Celmanaj Gezim Merdan Roci Lahim Ramadan Cami Xhem Idriz Shuti Faik Adil Dalushi Isa Asllan Pengu Tahir Sali Murja Ismail Arif Stafa Zenel Faik Seni Lavdi Neki Zera Islam Nezir Dedja Feta Medi Tafa Tajar Xhelal Muha Dritan Gjon Arapi Dhimiter Nezir Mere Zenel Nezir Koci Shpetim Mersin Branko Nexhat Xhemil Murati Alban Fran Bardhoku Xhevrije Mahmut Kurti Tahir Mehmet Mehmeti Pal Mark Baraku Besnik Zini (Zini Ramis) Kojtari Beqir Sulejman Reka Ali Hasan Bica Xhevdet Mustafa Shehi Rruzhdi Halit Ruci Seladin Myslim Shahini Hider Lik Lezi Skender Ibrahim Mecka Hekri Vebi Lila Aleksander Besim Xhaibra Fluturije Tela Hysenllari Ardian Musa Papri Ramiz Astrit Llan Ramiz Miha Hyqmet Kadri Ceci Virjan Izet (Izet,Asllan) Zhupani Bajram Banush Korca Minir Neki Ademaj

19 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165

Kadrian Hamdi Sina Vasil Pali Gjine Shaban Bilbil Caushi Seit Mustafa Muca Leonard Banush Leka Alush Beqir Koci Bujar Qazim Pashollari Shkumbin Hasan Uka Sadik Riza Pupla Albert Feta Abdulla Remzie Melaim Hysa Fatmir Veiz Shahini Bardhul Shaqir Izvira Resmi Ismail Rustemi Shyqyri Ekrem Dafku Agron Roland (Ibrahim) Dervishi Bedri ,Afrim (Kadri) Zymeri Myfail Xhezmi Plaku Avni Jakup Shkira Shaban Met Marku Pjeter Mark Prenga Alfred Gjon Gjeta Rustem Aliman Ndreaj Rexhep Sabri Hysa Kudret Nuri Shimbitraku Nikoll Gjete Gjeta Luan Sali Murrja Bibe Mark Prenga Sabri Hashim Dosku Qamil Isuf Mirkurti Bektash Qani Cela Arben Nikoll Petoku Tajar Qemal Caka Fran Pal Sefgjini Emanuel Bashkim Haxhillari Eqrem Halit Doci

Drejtoria Elbasan 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

Bashkim Kol Kushta Hysen Ramazan Xibraku Anton Isa Bici Fejzulla Çerçiz Broshka Nadire Ibrahim Lala Agron Riza Gjyla Banush Çerçiz Broshka Arben Banush Broshka Bashkim Preni Dedja Latif Hekuran Dada Kadri Demir Polisi Mark Vasil Kushta Brahim Demir Polisi, Shpetim Brahim Polisi Rexhep Ali Mokrari Musa Kurt Kurti Kujtim Arif Kurti Fatmir Vasil Dedja Ilir Vasil Dedja Kostin Fejzulla Broshka Pellumb Zylal Bici Kadri Sefer Liçi Nevruz Musa Kurti Tefik Haxhi Daja Skender Refat Polisi Beqir Demir Polisi , Gezim Beqir Polisi Neim Veli Kasa Gjergj Ramadan Agolli Panajot Venemin Pellumbi Tomorr Rakip Xhyra Hysen Shyqeri Deliu Qerim Reshit Alla Qamile Hajdar Lici Elvira Rakip Xhyra Suzana Avni Dika Isuf Riza Lleshi Kudret Veip Bica , Avni Veip Bica Hatixhe Ibrahim Matja Agim Haxhi Daja Agim Haxhi Daja Ardjan Shefit Kotorri Astrit Hekuran Dada Prend Sifi Skenderi Veip Mustafa Bica Halit Reshit Alla Abaz Fejzullah Broshka Agron Ibrahim Bahiti Spiro Fetah Hoxha Osman Daut Zharri Shefki Refat Frakulli Mehmet Jaho Çela Qerim Xhemal Dybeli Mahmut Cekin Shabani Etmond Qemal Cekrezi Zarif Qamil Cela Aqif Myrt Metush Ilia Mihal Ranxha Tomorr Hasan Llaha Qamil Abdulla Veliu Bedri Baftjar Carciu Fatmir Adem Cullhaj Spiro Ali Derstila Misir Shefqet Gjeli Qazim Ahmet Ruçi Jovan Koli Marku Tasim Sulo Metushi Lejla Novi Metushi Koli Rrapi Marku Mahmut Cercis Shabani Zarif Qamil Cala Qazim Ahmet Ruci Shkelqim Xhaferr Mullaj Dafina Jani Bezhani Gezim Naim Toci Behare Ymer Berdufi Spiro Petro Qosja Kristaq Kostandin Shqau , Valentina Kostandin Shqau Eduart Ceci Gjolena Gezim Muharrem Malo Dhimiter Jani Tako Mari Pal Qosja Ferit Muharrem Malo Altin Arif Meçi Perparim Meçi Musaj Xhevair Bezati Prendi Taqi Sinani Tahir Sadik Dakoviç Eqerem Jusuf Balla Pellumb Sotir Topuzi Ruzhdi Ramadan Osmani


20 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227

Natasha Naum Shakaj , Stefan Dalan Shakaj Natasha Naum Shakaj Hysen Azem Floqi Myfit Mendu Vincani Fatush Sali Hallva Spiro Nikolla Dafina Frosina Kristo Beko Vasil Theodoraq Beko Thanas Theodoraq Beko Vangjel Sotir Biqiku Naile Imer Peqini Edmond Reshit Hasa Muhamet Muharrem Rustemi Qamil Kamer Illiu Hysen Ymer Lala Rrapush Xhaferr Bicoku Luan Sulejman Stringa Jorgji Mihal Qesku Andon Iftimi Tollumi Pali Vasil Dedja Vladimir Jordan Kokoneshi Petrit Sherif Ballkoçi Ferdinant Nikollaq Pali Lefter Minella Rovina Hamit Hasan Allustaj Mithat Qani Bufi Zalo Asllan Ago Thoma Mark Sulanjaku Fiqirije Qamil Gjolena Ruzhdi Shyqyri Dunga Avram Jorgji Kushta Nazmije Tafil Seferi Izet Hysen Hanko Mitat Medi Qevani Mereme Xhemal Seferi Blerim Ruzhdi Qevani Mahmut Arif Seferi Aleks Dhimiter Ranxha Lefter Sejdin Bicaku Nikolla Simon Pellumbi Arif Mahmut Seferi Zenel Qazim Metoshi Agim Novruz Fejçani Zenel Maliq Pisha Sulejman Zenel Duka Enver Ramadan Kroi Xhelal Sabri Qoku Bardhul Vangjel Biqiku Eduart Hasan Hambja Novruz Zane Feçanji Lytfi Jonuz Korra Petrit Ali Korra Kapedan Çaush Qosja Nebi Bislim Demogllava Nevruz Halit Çekrezi Hasim Raif Çaushllari Arben Hamit Shahini Misir Islam Halili Pellumb Hamza Gjeli Mehmet Reshit Bajramaj Rrapush Sejdin Daja Razije Rexhep Pisha Artan Feta Rexhepi Shefki Bajram Terziu Zenepe Ramadan Karahoxha Josif Zake Shati Marko Ramazan Hysa Veli Shyqyri Zdrava Bajram Avdi Murati Remzi Izylfiçi Myslihaka Eduard Naza Dushku Qetsor Musa Ismailaj Luan Qerim Hamati Luan Bajram Terziu Muç Ali Osmani Hamdi Ramazan Duraku Ndricim Ibrahim Duraku Dritan Sadik Duraku Ylli Seit Nezha Hysen Selim Gurabard Petrit Hajdar Bezati Artan Fetah Rexhepi Astrit Enver Demoreti Astrit Enver Demoreti Ibrahim Rrapush Tafa Gazmend Demir Xhina Halit Sulejman Ibrahimi Eduart Fatmir Pisha Riza Qazim Xhina Shpetim Kadri Gjeli Isuf Hysen Lila Kadri Rexhep Gjeli Kujtim Islam Duraku Vasil Kost Gjini Bujar Adem Pisha Misir Bajram Hoxha Gilman Eqerem Bicaku Eqerem Shemo Bicaku , Alban Eqerem Bicaku Petraq Halit Shorja Naim Fadil Toçi Nehat Nazmi Biçaku Tasim Azem Bicaku Guri Azem Bicaku Arben Nevruz Debrova , Rabije Pasho Debrova Luan Nevruz Debrova Dylaver Nazmi Latja Sadik Qerim Bejko Fitim Myslim Zhobe Ilir Hysni Kurti Imer Murat Mimini Shemo Fiqiri Bicaku Baki Fadil Pisha Fatmir Mersin Asllani , Veli Mersin Asllani Ramazan Qemal Zgjana Kalem Kadri Plakaxhiu Rije Hazis Torja Petrit Zaenel Balla Gezim Qemal Zgjana Enver Hajdar Kullolli Flamur Ruzhdi Kaloti Xhevit Riza Meta Jani Fiqeri Dhamo Fadil Ahmet Illiu Andi Kristo Kristo Andrea Halim Baku Nazmi Selim Ramazani Xhaferr Ibrahim Duraku Theodhor Ndino Naco Ariana Bajram Ulqini Gazmir Bajram Ulqini

« legalizimet 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361

Brunilda Isuf Alikaj , Eno Gezim Alikaj Lulzim Rexho Karosali Vasil Qemal Lici Fiqiri Ibrahim Roshi Taulant Spiro Celhakaj Aleko Musa Rapushi Razi Koci Selamaj Ervin Kico Nasto Gezim Qamil Berzani Adem Shaban Maze Kujtim Sheme Dine Sherif Shaban Bojka Arben Beqir Berisha Xhevit Liman Shkalla Ramazan Riza Qafa Bashkim Islam Gjokpali Petro Dhimiter Pando Zija Zeqir Shkurtaj Hasan Kalem Pepa Eduart Kasem Haskurti Mustafa Qerim Kullolli , Agron Mustafa Kullolli Bajram Bajram Kodraliu Shkurte Bajram Xhika Zak Raku Cakalli Ismail Halil Duka Safet Fiko Zane Gezim Ali Krraba Ardjan Aqif Xhyra Gezim Sabri Dybeli Hajrulla Riza Barruku Vehbi Zafir Shengjergji Arjan Ismail Gjika Kadri Nezir Kullolli Shefikat Nezir Kullolli Lefter Pren Kaci Sadik Lytfi Myrtezai Bexhet Aqif Sula Agim Rifat Gjika Bujar Rifat Gjika Naum Kostandin Dedja Redi Abedin Leskaj Tushe Islam Dervishi Banush Ibrahim Musta Petro Kasem Haskurti Petrit Sherif Karaj Albert Llazar Shenplaku Arben Resul Idrizi Afrim Ibrahim Çela Ylli Mersin Qafoku Sami Haki Bosi Xhemal Nebi Dosku Agron Demir Bajrami Zaim Zalo Nuhu Xhevahir Bajram Çela Avni Bajram Çela Ardian Ahmet Musta Islam Riza Hasa Osman Izet Borici , Urim Osman Borici Xhevat Sinan Doci Firjat Esat Hazizolli Avni Muco Hadri Enver Ramiz Sejdini Hysni Demir Meta Krenar Hysen Mebelli Refat Sabri Refati Arben Refat Refati Riza Ali Kamolli Dervish Esat Hazizolli Midil Qazim Bicaku Pajtim Jakup Kulla Jakup Bajram Balla Agron Jakup Bala Jakup Adem Cani Xhevahir Aqif Hasa Ferit Xhemal Puska Qemal Myteza Gezhilli Ilir Sulejman Kamolli Bujar Sulejman Kamolli Arben Xhevit Elezi Elton Xhevit Elezi Qazim Osman Balla Bajram Jakup Balla Bajram Jakup Balla Gani Hysen Blloshmi Jakup Xhevit Muharremi Fatos Xhevit Muharremi Kajo Livan Kalia Elmaz Livan Kalia Jonuz Livan Kalia Skender Shaban Shabani Bujar Abedin Dymi Luan Nuredin Kasa Enver Ramazan Kasa Gezim Ramazan Latifi Nazmi Dalip Hasani Sabri Ibrahim Pepa Ramazan Selman Kasa Hysni Musa Çeka Bardhyl Ramadan Hysa, Rezart Ramadan Hysa Ferit Ismail Ceka Arben Ibrahim Malluta Besim Haziz Kaca Ferit Selim Uruci Hysen Mustafa Pema Nexhip Arif Dika Refik Ramazan Haskja Musa Adem Hazizi Agron Osman Sllami Rexhep Arif Haskurti Fatmir Selim Uruci Enver Veli Rranci Islam Islam Korra Agim Shaqir Slami Nazmi Dan Gjorga Foti Sali Dika Agim Qamil Ceka Besim Osman Balla Alfred Rexhep Haka Sami Arif Koleci Alfred Demir Blloshmi Bashkim Isuf Mucani Bashkim Osman Asllani Besnik Ramadan Hysa Fatmir Ali Shabani Sabri Ruzhdi Ruci Ylli Hamza Luli Lirim Sefer Myftarlli Fiqirete Sabri Jançe Liman Iliaz Dehari Hidajet Shyqyri Methasa

362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495

Alket Tafil Xhaferri Petrit Pali Ranxha Fitim Gani Juba Tahir Musa Stafa Novruz File Mimini Behar Nevruz Mimini Bardhyl Kadri Bodurri Nazmi Mersin Elezi Mejtim Mejtim Troka Sokrat Mejtim Troka Krenar Mejtim Troka Dashamir Jemin Çerri Jemin Sulejman Çerri Naim Shyqeri Baha Fatmir Iljaz Dekani Idriz Jonull Jolla Ibrahim Xheladin Blloshmi Perparim Shefqet Ferhati Luftar Skender Elezi Florenc Petrit Grafa Mark Rakip Metushi Llazar Vasil Ranxha Sopot Bedri Ipeku Shefqet Hajdin Hoxha Bujar Arif Kycyku Fatmir Arif Kycyku Shpetim Reshit Ipeku Rust Dan Zena Hysen Osman Disha Ylli Amza Luli Agron Hamza Haka Xhipe Beqo Hani Albert Sejdin Hamza Hekuran Qemal Hani Ndricim Hamit Blloshmi Hekuran Riza Qyra Kadri Arif Mehalla Xhevair Ali Qosja Fatime Ramazan Ipeku Servet Hyqmet Dauti Hekuran Shyqeri Alla Bashkim Jonuz Cili Lavdim Riza Pepa Nexhat Qamil Topalli Bajram Shaban Bodurri Avni Rustem Terziu Bajram Emin Ipeku Behar Faslli Zdrava Hajdar Qamil Bezate Bajram Xhemali Salla Luftim Xhelal Çelhema Riza Feta Gorani Agim Ismail Gjika Ismail Sabri Vaska Haxhi Islam Filja Jashar Halil Muça Petrit Murat Allushi Besnik Xhaferr Guni Bashkim Xhemal Ngjelina Ylli Rakip Bici Skender Xhaferr Filja Naim Besim Cani Bajram Besim Cani Vehbi Refit Canga Azem Ramazan Bardhi Bardhyl Sabri Bardhi Hasan Avni Shkembi Enver Mustafa Illiu Dashnor Ramiz Shkurti Agim Qazim Bakiu Agim Selman Stafa Xhemali Isuf Gjata Shefqet Jonuz Shuli Kujtim Mahmut Mema Rakip Jenus Duraku Selman Ibrahim Hushi Sali Dylaver Vreto Ruzhdi Musa Çarku Agim Ramazan Bardhi Agim Jonuz Shuli Kujtim Selim Filja Sherife Hajriz Tallamishi Qamil Xhevit Muharremi Lavdimir Skender Kurani Qerim Sali Meta Agron Kadri Jolla Ruzhdi Brahim Cani Llazar Nebi Kullolli Guri Xhemal Hazma Lije Idriz Cekani Spiro Vasil Dedja Josif Vasil Dedja Behar Haki Hoxha Gezim Ramazan Dika Gani Ismail Zorba Xhevdet Sabri Plakaxhiu Fisnik Ismail Zorba Kastriot Qazim Qosja Ferdinand Qazim Qosja Xhaferr Sherif Hysa Muharrem Rakip Sinani Fadil Sabri Kamami Agim Qazim Qosja Ndriçim Zeqo Beqiri Qamile Medi Sinani Tomorr Kadri Sinani Ilir Estref Sinani Nazif Asim Duka Abaz Zani Malja Xhevahir Ferro Frasheri Flamur Reshit Debrova Lulzim Hysen Lila Qemal Adem Hidri Agron Murat Dinollari Musa Mustafa Hazizi Qazim Azis Qosja Gezim Ramazan Dika Niko Qemal Hidri Silvana Qemal Bishqemi Myrteza Hetem Beqiraj Petrit Ramazan Dika Aishe Abdulla Rrançi Ali Musa Hazizi Ilir Ismail Basha Osman Jonuz Çeka Shefqet Jaho Tanushi Ferit Mexhit Stafa Petro Lef Skenderi Xhevdet Avdulla Muzhaqi Perparim Nezir Qose Guri Feim Lekas Agron Xhevit Luli Rexhep Ismail Cerriku Hysen Hajdar Korra

E premte 26 prill 2013 •

496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629

Albert Liman Bica Resmi Liman Bica Simon Dhimiter Prifti Liman Ramazan Bica Gazmir Suljeman Çeka Ibrush Sherif Muça Ilia Bajram Hamolli Arjan Shamet Luta Kadri Rushan Ago , Perparim Kadri Ago Naim Emrullah Çeremi Hysni Osman Tashi Riza Fehim Hyka Ismet Qamil Hyka Haxhi Qani Hasa Ramiz Xhemal Myftari Sulejman Sabri Shehu Mustafa Hasan Paeshti Shpetim Musa Muçko Fiqiret Qamil Hasa Viktor Jorgji Dedja Sami Ramazan Lamçja Ismail Hysen Qoli Mustafa Bajram Mici Qamil Elez Fero Mulazim Elez Fero Ismet Lesko Fero Marko Ali Dashi Ibrahim Tafil Myrto Perparim Mustafa Shatro Petrit Selim Dervishi Sheze Halil Ruço Ramazan Sherif Hysa Flamur Xhaferr Çekrezi Aqif Xhemal Kyçyku, Bukurosh Aqif Kyçyku Sefer Myrteza Gezhilli Thoma Kostandin Mema Sali Tahir Haka Tahir Sali Haka Qemal Bexhet Kana Bedri Zija Skura Petrit Josif Berdufi Abedin Muharrem Bajraktari Shkelqim Ramazan Daja Nevruz Musa Meta Lutfije Medi Tusha Agim Riza Likrama Kastriot Ritvan Jaupllari Demir Bajram Hoxhallari Mondi Vasil Sulanjaku Isuf Osman Sulo Lutfi Shaban Mazhi Nazif Bajram Rreshka Petro Zylyf Bicja Shamet Mehdi Qevani Sabri Ali Daci Adile Hajri Kajolli Fatos Kadri Kajolli Astrit Bajram Mera Arian Ramazan Latifi Kujtim Dalip Dragoti Gani Sabri Shehu Agim Shaban Çekrezi Bashkim Mehdi Lleshi Durim Islam Shabani Skender Elez Krasniqi Faik Selim Lacej Aleks Vasil Bezhani Dritan Skender Sinani Shaban Avdulla Bajraktari Festim Njazi Biçaku Agim Sabri Tafani Rozina Simon Topuzi Bardhyl Refit Duzha Qani Hamit Shadini Gramoz Belul Selimllari Jorgji Lefi Kushta Eduard Haxhi Hyka Xhevair Alush Bajrami Ardian Halil Gjini Gezim Rustem Rira Niko Rustem Rira Lutfi Halil Gjini Bashkim Halil Gjini Besnik Ramazan Barka Bujar Zylyf Bicja Lavdie Tahir Gogunja Selim Hysen Dervishi Ymer Ramazan Xhina Xhezare Ramo Hoxha Tasim Osman Rosa Kujtim Islam Dani Ramazan Beqir Hyseni , Yzeir Beqir Hyseni Altin Ali Boshnjaku , Bledar Ali Boshnjaku Kudret Sulejman Muçollari Klaudian Kristo Kallulli , Xhentila Kristo Kallulli Nurije Varjan Kana Ramazan Veli Hoxha Qazim Selim Mullahu Arben Ilmi Taipi Qemal Hysen Boci Zinie Nazif Hana Valter Shebi Cocka Zenepe Mehmet Zadeja Ritvan Isuf Kana Bukurosh Nazmi Agolli Dervish Ramazan Shabani Hysni Bajram Sheshi Rushan Musat Krypa Hysen Rexhep Gjata Guxim Baki Ismaili Shahin Kadri Cuka Ardjan Brahim Lamcja Salushe Sherife Çapja Ardjan Refat Bicja Malo Riza Demiraj Ylli Sebri Shehu Haxhi Beqir Hyseni Nezir Lytfi Bardhi Gezim Stefan Shani Fadil Kadri Shabanaj Qemal Hysen Skura Abdulla Ismail Vrapi Bardhyl Ahmet Myzyri Shegush Hyqmet Bica Bashkim Zalo Banushi Lavdim Bashkim Banushi Bashkim Zalo Banushi Ismail Faik Bugjzi Ardian Hasan Hyka

630 Shefik Demir Tusha 631 Edi Fiqeret Stafa 632 Luan Simon Shkurti 633 Agron Stavri Bardhi 634 Zamir Ruzhdi Musaj 635 Edmond Hysni Shehu 636 Daut Stef Bogdani 637 Perparim Daut Bogdani 638 Zaim Nevrus Xheka, , 639 Arben Zaim Xheka 640 Agron Zaim Xheka 641 Shefqet Ramazan Topalli 642 Xhuma Zaif Agolli 643 Gjyle Osman Deliu 644 Ibrahim Ibrahim Hasekiu ,, 645 Gazmend Ibrahim Hasekiu 646 Ardjan Ibrahim Hasekiu 647 Pellumb Ethem Muça 648 Defrim Haki Kullafi 649 Besnik Beqir Sinani 650 Agron Latif Grembi 651 Vladimir Hekuran Dogani 652 Baftjar Hamit Luli 653 Ymer Latif Karina 654 Bajram Hamit Lleshanaku 655 Ferdinant Luli Sherali 656 Ramazan Daut Rreshka 657 Kostandina Pali Cipi 658 Halil Mehmet Mahmuti 659 Skender Riza Muho 660 Etmond Qamil Mecja 661 Qemal Riza Lleshi 662 Dashamir 663 Agim Hysen Bako 664 Bashkim Hysen Bako 665 Bashkim Hysen Peqini 666 Dashamir Baxhet Korra 667 Hetem Banush Beqiraj 668 Agim Banush Beqiraj 669 Nashifer Riza Sulejmani 670 Ivanova Thanas Nako 671 Syrja Emin Zero 672 Gramos Hysni Ramazana 673 Gentian Dhimiter Bardhi 674 Shkelqim Hamdi Lazi 675 Dashamir Nazmi Lufta 676 Ibrahim Mehmet Selko 677 Kovi Jani Hazisi 678 Skender Sulejman Capja 679 Fatmir Behexhet Skenderi, 680 Natasha Behexhet Skenderi 681 Besnik Brahim Selko 682 Alfons Rexhep Beqiri 683 Veli Hysen Jahja 684 Asqeri Mersin Zdrava 685 Xhavit Sele Capja, 686 Behexhet Xhavit Capja, 687 Eduart Xhavit Capja 688 Bardhyl Rustem Cekani 689 Xhevdet Shefqet Kurti 690 Kadri Sulë Capja , 691 Gentian Kadri Capja 692 Mentor Esheref Bicaku 693 Edmond Qamil Hysa 694 Natasha Lirim Shabani 695 Bujar Haki Biçaku 696 Ramazan Sulejman Karaj 697 Imir Saip Biçaku 698 Asllan Rexhep Zogu, 699 Edmont Asllan Zogu, 700 Agron Asllan Zogu, 701 Qani Nebi Kullolli 702 Servet Medi Hoxha 703 Tahir Ismail Kurti 704 Bajram Xhemal Shuka 705 Demir Myslym Lleshi 706 Petrit Xheladin Broshka 707 Hyqmet Jace Tabaku , 708 Fatmir Hyqmet Tabaku 709 Muharem Hysen Gurabardhi 710 Pranvera Asan Derstila 711 Asan Ibrahim Topalli 712 Fatush Zyber Merollari 713 Qemal Ali Rexhepi 714 Nexhip Qamil Muça 715 Qamil Xhemal Liçi 716 Bashkim Gani Peçi 717 Fatime Daut Gashi 718 Fatbardha Sali Daut 719 Kastriot Qani Elezi 720 Qani Dervish Elezi 721 Hasan Ahmet Gjata 722 Sabri Ahmet Gjata 723 Rexhep Demir Liçi 724 Salushe Islam Dada 725 Fisnik Ramazan Qyra 726 Hajrije Qazim Brasha 727 Fatmir Xheladin Brasha 728 Sami Dane Shtylla 729 Flamur Skender Elezi 730 Ismail Ramazan Qevani 731 Irakli Jaup Metushi , 732 Tajar Jaup Metush 733 Nazmi Kalem Sula 734 Nazmi Kadri Sinani 735 Shaqir Nazmi Sula 736 Xhevit Ibrahim Duraku 737 Leonard Xhevit Elezi 738 Ramadan Rushit Çarçani 739 Nexhip Shaban Pisha 740 Halit Jonuz Sinani 741 Nazif Sadik Miraka 742 Besim Aqif Malja 743 Isat Dervish Elezi 744 Sherif Mehmet Isaku 745 Ahmet Karafil Pirja 746 Luan Ramadan Sula 747 Juljan Ahmet Pirja 748 Ahmet Shaban Pisha 749 Ramiz Bajram Baci 750 Fatmir Hyqmet Tabaku 751 Arif Naim Xhikollari 752 Ali Qemal Rexhapi 753 Asllan Qazim Poshnja 754 Irakli Jaup Metushi 755 Myslim Shahin Carciu 756 Shefqet Demir Lleshi 757 Florenc Xhevit Lezi 758 Agim Mehmet Qeti 759 Avni Shefqet Caka 760 Ardian Shyqyri Cekrezi 761 Sinan Enver Xhelili 762 Ilirjan Isak Bici 763 Skender Dalip Drazhi

764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897

Ferdinand Latif Latollari Refat Sehit Bici Ilmi Hysen Drenogll Sadije Drenogll Kalaraj Fatbardha Hazis Gjolena Bardhyl Shefqet Caka Beqir Xhelo Caka Gezim Ali Debrova Sajmir Hysen Demoglla Shamet Hysen Demoglla Daut Isak Bici Ibrahim Idriz Lami Jonuz Idriz Lami Kujtim Nexhip Muça Xhevit Mehdi Elezi Qani Nazif Bajrami Ismail Mustafa Çela Xhevat Rexhep Kurti Rexhep Shaban Kurti Arben Shaqir Kaloshi Avni Ymer Hasa Elez Ymer Hasa Shyqyri Mehali Elezi Kadri Adem Duraku Nuri Ismail Biçaku Tomorr Shaqir Kaloshi Hysni Maliq Sinani Ilir Ramazan Kullolli Naim Mehmet Qeti Fatmir Muharrem Çili Muhamet Osman Shkalla Arif Dilaver Mara Xhemali Sali Likrama Arjan Xhemali Likrama Jani Andrea Ranxha Faik Rakip Toska Sokol Shahin Veizi Bujar Ibrahim Kolneku Dervish Selman Cela Sejat Sejat Fekolli Hysni Sako Fejzullahu Thanas Ethem Çela Vesel Ramadan Sari Nuri Vait Nofulla Bardha Najfi Pupuleku, , Irena Pellumb Pupuleku Emilian Pellumb Pupuleku Astrit Ismail Kushi Nebi Xhaferr Luli Dylber Rexhep Luli Leonard Agim Luli Mirazh Dilaver Mara Hysen Shaban Haka Nexhmi Shahim Veizi Sefer Dylber Tafa Florence Sabri Bode Altin Ndricim Binjaku Dritan Ramazan Kullolli Qazim Tafik Musta Gentian Ali Meçja Ramazan Maksut Subashi Dail Dilaver Jonuzi Fatos Dilaver Jonuzi Sali Osman Islami Hamdi Shefqet Sulaj Arben Aziz Subashi Ajet Sadri Behluli Kadri Rexhep Myrtezaj Ismet Mehdi Hoxha Nazmi Shefqet Igrishti Ardian Enver Cota Behar Sali Meço Bajram Beqo Hani Mehmet Zeqir Biçaku Dalip Zeqir Biçaku Sefer Reshit Hasballa Ylli Ismail Biçaku Arben Halil Rranga Muhamet Ali Kamolli Ymer Elez Hasa Besnik Shefqet Mujo Zylyftar Shefqet Mujo Faik Safet Muçaj Muhamed Islam Kaloshi Astrit Ymer Hasa Qazim Ramazan Kullolli Qazim Mustafa Çela Elmaz Xhevit Mollonji Haxhi Mehmet Beshiri Adriatik Nazmi Çela Haziz Selim Tavani Merita Hazis Tavani Dhimiter Vasil Dervishi Shpetim Hysni Dervishi Theodhor Naun Korcari Abedin Hysni Dervishi Sokol Nexhmi Feraku Ymer Ramadan Bajgora Luftim Maliq Cerriku Besnik Shyqyri Gerlica Agim Xhaferr Alimadhi Kole Sif Panxhi Remzije Qamil Qajaj Spiro Faik Balla Naun Koçi Hida Vanie Sadik Dermyshi Xhevahir Baftjar Sallaj Viktor Dilaver Mucaj Shefqet Dervish Dani Hekuran Hamit Liçi Rexhep Naim Hatishi Neshat Qemal Elezi Kadri Qenan Rexhepi Fatmir Nevruz Tarelli Besnik Reshit Ipeku Alban Tomorr Hoxha Besim Lutfi Qajaj Kujtim Riza Gogunja , Gentian Kujtim Gogunja Agim Qamil Mehalla Ferdinand Islam Peqini Lulzim Jashar Plaku Theodhor Ndino Naco Lavdim Jani Berdufi Albert Murat Cangoja Xhemile Ismail Isaj Hamit Mehmet Luli Tomorr Osman Peçi Ndriçim Nazmi Çela Xhevahir Isuf Braxha Kujtim Fetah Verça Selim Qazim Xhina Petrit Sali Kovaçi Nexhmi Hamit Feraku

898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031

Tasim Ismail Cerriku Rifat Qazim Sollaku, Azem Rifat Sollaku Shyqyri Rifat Sollaku Hekuran Zydi Kulla Agim Gani Hysa Riza Tafil Varfi Resmije Nezat Sejko Ymer Ramadan Bajgora Ruzhdi Shyqyri Isufaj Agron Haziz Dunicari Petrit Izet Lika Bardhyl Sali Projka Abaz Ramiz Loka Hysen Adem Krasniqi Albert Ramadan Topi Arben Ramazan Rexhepi Ramazan Fahri Berisha Gani Ali Kaso Hilmi Shyqeri Isufaj Astrit Xhevat Berisha Gentjan Riza Kullolli Shkelzen Alush Citaku Jetnor Xhevit Fusha Edmond Nazmi Dervishi Kostantin Vasil Binjaku Ali Nazmi Cela Gazmend Xhevat Kasa Adrian Nexhat Topalli Sami Rustem Terziu Ndricim Gani Cani Isa Mejtim Troka Kadri Nuhi Gashi Sokol Isuf Meta Migena Uruci Dhimiter Vasil Ranxha Venemin Kristo Ranxha Petro Merkur Bica Remzi Qamil Canaj Altin Kadri Gerlica Lirim Ilmi Miraka, Albert Ilmi Miraka Kol Peter Ranxha, Ilir Kol Ranxha Shpetim Tasim Derstila Bashkim Ramazan Peqini Shpetim Gani Shabani Ramazan Selim Farka Skender Gani Shabani Aurel Naum Puka Ferdinant Gani Shabani Myslim Isuf Peci Ardjan Shyqyri Methasa Arjan Gani Shabani Jonuz Qamil Serica Hyqmet Shyqyri Dervishi Hyqmet Shyqyri Dervishi Kaleme Shaqir Shahini Petrit Stefan Shqau Dalip Beqir Faqolli Nikolla Qazim Jaho Ahmet Haziz Korra Nazif Myslim Lleshi Kostandin Mark Ranxha Naim Faik Korra Vasil Anastas Ranxha Florent Petri Toçi Pellumb Petro Ranxha Spiro Mark Karaj Spiro Naun Shqau Ismet Rexhep Seni Toli Grigor Qosja Ali Rexhep Seni Kujtim Ahmet Forgali Gezim Vesel Cangoja Ramazan Selim Rama Arben Petro Ranxha Bajram Seit Hysa Shkelqim Sali Korra Dhimiter Jani Toci Klodian Petrit Doci Mirela Rifat Elmazi Rifat Maliq Elmazi Mimoza Hysen Cenollari Kristaq Jorgji Naço Thanas Vasil Naçi Thimjo Vasil Bita Agron Mahmut Ismaili Sejdin Muharrem Coha Muharrem Veli Shtylla Vasil Kostandin Caroshi Limon Hysen Cenollari Filip Nosi Dedja Artan Filip Dedja Pjeter Filip Dedja Sefedin Osman Koka Vangjel Naum Panxhi Musa Zeqir Jolla Halim Demir Lazi Eduart Asllan Xhindelli Misir Pasho Latifi Rustem Xhemal Rira Hajrije Isuf Lila Abedin Harun Abedini Astrit Noze Kume Vasil Kostandin Narta Gezim Sehit Bici Spiro Mitro Kanaço Cercis Fejzullah Broshka Isak Ramazan Ndreu Madrit Azis Biçaku Eduart Banush Broshka Isuf Jakup Kana Halit Selim Gjeli Kujtim Ahmet Sula Fatmir Ylli Leko Jemine Mehdi Hakilja Metali Sali Çezmulka Anastas Trifon Piu Eduart Sabri Kurti Lutfi Bari Agolli Ymer Xhemail Hoxha Arben Shefki Shkrepi Bardhul Harun Topurja Xhazmi Reshit Bajrami Bajram Shefqet Berati Xhevit Qazim Novaku Tomorr Meçan Musta Mecan Shefit Musta Enver Avdulla Dani Ylli Resul Idrizi Dylaver Bajram Shuli Lulzim Haziz Dervishi , Erion Lulzim Dervishi

1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165

Vasil Stavri Berdufi Agron Ramazan Qosja Mehmet Bajram Daka Jashar Rakip Pisha Petrit Isa Çerma Sherif Selman Gjini Vilson Skender Moglica Bilal Maliq Bozhiqi Kujtim Jaçe Nasufi Gezim Rrapush Stafa Astrit Kadri Aqifi Agron Spiro Qosja, Ilirjan Avdulla Kadriu Ahmet Qazim Dani Halil Islam Idrizi Luftim Çerçiz Musaj Kujtim Myrteza Xhyra Fatmir Jaçe Nasufi Zake Skender Topuzi Sabire Abaz Bahiti Astrit Ibrahim Karakyzi Edvin Skender Firaku Jani Vasil Tako Celik Sherif Belegu Qerim Hysni Kasa Bujar Myrt Metushi Jani Bajram Hidri Rasim Murat Zadeja Janaq Thoma Zguri Sulo Ahmet Mallkas Jorgji Kaso Basho Hiqmet Xhemali Hida Enver Faik Mirofci Nazmi Shaban Cepi Sabri Hysen Kuka Skender Qazim Salibasha , Kristo Skender Salibasha Ardian Beqir Sina Petrit Mehmet Kreca Ali Isuf Gjata Alim Tefik Sulenji Sadete Adem Kasa Hazis Fejzulla Kullolli Sotir Sako Gjoka Thoma Vasil Tore Bedri Xhemal Paja Skender Xhaferr Çollaku Xhevahir Ymer Çekja Nadile Ali Kashari Hysen Hazis Graba Eduart Hysen Graba Tahir Ibrahim Rreshka Besnik Qazim Çekja Ylli Murat Kolonjari Astrit Islam Sula Bashkim Mustafa Mkashari Hasan Mustafa Vllahi Lutfi Ahmet Rama Ardjan Ahmet Rama Isak Bilal Muca Refat Ali Sina Xhemal Bilal Muca Bukurosh Rakip Pisha Veli Shaban Cikoja Lulzim Shefqet Bozhiqi Petrit Haziz Kolonjari Skender Sherif Cangoja Bashkim Mustafa Karagjozi Sulejman Halil Pisha Sehit Qemal Koçi Myslim Qemal Koçi Mustafa Sherif Krozi Nazmi Qamil Sula Bashkim Zeqir Koçi Shefqet Ismail Rama Shkelqim Qamil Buzani Albert Tahir Pisha Ali Ali Cangoja Zeqir Mustafa Koçi Lytfi Qazim Pisha Iliaz Mustafa Kashari Azem Ibrahim Graba Fize Xhemal Çekoja Haxhi Selim Çekoja Shefqet Rrapush Rama Luan Rexhep Rama Ramis Emin Ruçi Mehmet Ali Pisha Bashkim Dylaver Rama Xhevair Dylaver Rama Refat Nazmi Rranci Haxhi Selim Çekoja Beqir Zenel Allushi Lutfi Ibrahim Graba Gezim Halil Fyshku Harif Xhelal Pisha Sali Halil Korra Shpetim Halil Korra Sulejman Halil Pisha Gezim Arif Kashari Ymer Hasan Sinani Agim Ymer Sinani Rustem Barjam Feçanji Adem Ismail Dini Luftar Vath Korra Gani Ismail Korra Ali Jonuz Dushku Agim Isuf Deliu Leonet Hajdin Sallaj Andon Ajdin Sallaj Ardjan Xhemali Çarku Shkelqim Abdyl Rreshka Bajram Hasan Muça Xhevahir Petrit Bardhi Ramazan Petrit Bardhi Mithat Bexhet Çarku Hati Bexhet Çarku Bujar Isuf Shabani Ymer Isuf Shabani Hysen Isuf Deliu Mehmet Ibrahim Hoxha Kujtim Sali Karaj Bashkim Ali Kuci Bajram Ymer Bica Sherif Ramazan Sina Shaban Sulejman Çarku Ferit Sulejman Sinani Qemal Sulejman Shaqiri(Ça Ramiz Qemal Budani Arti Ramazan Murati Ramazan Sulejman Murati Bajram Ismail Karaj Isuf Jonuz Plakaxhiu Ibrahim Tahir Pisha


legalizimet • E premte 26 prill 2013

1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299

Ymer Mahmut Çarku Behar Ali Korra Adem Jashar Qoshku Bashkim Tahir Quku Xhevdet Ali Muça Misir Vath Korra Fatmir Demir Sula Enver Avni Xhaferri Aqif Beqir Sinani Bashkim Zeqir Murati Besnik Sulejman Shabani Çelnik Enver Veliu Albert Rexhep Kadriu Ramazan Hysen Musta Sulejman Hysen Musta Ismet Aqif Sinani Qemal Sami Blloshmi Neritan Mehmet Meco Neritan Mehmet Meco Ndricim Ismail Fyshku Mine Mahmut Bardhi Kujtim Ferit Musta Xhemali Ismail Ruci Sabri Selim Zalli Shpresa Beqir Shabani Jonuz Kasem Shabani Fadil Ferit Musta Naim Nexhip Ballkoci Zaudin Jaho Borici Rexhep Qazim Qoshku Skender Ismail Çarku Tahir Islam Qoku Medi Riza Dapeshi Ferit Safet Budani Luan Jonuz Budani Jonuz Refik Budani Xhavit Selim Gjini Sali Ali Shabani Petrit Hasan Meta Sherif Xhemal Sinani Agim Xhemal Sinani Xhevdet Feta Sula Rruzhdi Murat Pisha Fatime Ahmet Pisha Lulzim Shefqet Ruçi Sami Shefqet Ruçi Shpetim Hazis Çekoja Hekuran Hamit Coha Shaban Bajram Ruçi Gani Halit Pisha Trane Veli Gjini Xhevit Sali Shabani Ismail Kadri Cekani Shpetim Shefqet Ruçi Shyqyri Asllan Lleshi Fadil Riza Tusha Astrit Riza Tusha Tasim Sali Duraku Fadil Sefedin Cangoja Nazmi Rexhep Balla Kajrafil Gani Pisha Leonat Qerim Gega Artan Hasan Meta Agron Besim Abedini Behexhet Aqif Debrova Agron Besimm Abedini Hedije Xhemal Mustafaj Raif Ramadan Dajlani Sadete Seit Nuredini Vullnet Belul Nuredini Pellumb Sherif Halimllari Burbuqe Daut Qosja Celik Luftim Halimllari Ilirjan Sabri Kuka Nazmi Sabri Kuka Hidajet Ferit Sabri Kujtim Ramazann Demiri Bujar Sabri Demiri Perikli Spiro Thano , Dhimiter Spiro Thano Konstandin Kliu Bardhi Ferit Sulejman Bogdani Ibrahim Petrit Kryeziu Bashkim Xhevdet Metoshi Dashnor Enver Haskurti Xhevahir Ali Allustaj Gezim Ali Allustaj Sanije Jakup Baroti Haqif Mustafa Çekja Gezim Dervish Çoku Apostol Kostandin Bodurri Gani Jaho Tanushi Shefqet Muharrem Halimllari Petrit Ramazan Disha Hamdi Halil Hoxha , Bardhyl Hamdi Hoxha Arben Petrit Zenuni Petrit Izet Zenuni Altin Ibrahim Dervishi Brahim Daut Dervishi Gezim Adem Gjika Dile Banush Deda Hamdi Hali Hoxha Nezir Rizab Byci Dylber Sefedin Halimllari Sefedin Bektash Halimllari Rifat Qemal Kulla Xhevahir Jakup Kolla Fuat Belul Nuredini Bashkim Ismail Budani Ilir Hamdi Muzhaqi Habibe Rakip Cekoja Ferit Sulejman Bogdani Hekuran Sefedin Hoxha Qamil Beqir Boci Ymer Xhelal Elezi , Nderim Ymer Elezi Nevruz Hamdi Budani Kujtim Hamdi Budani Xhevahir Qerim Pepa Enver Hysni Zerollari Shkelqim Xhaferr Zerollari Antonio Sabri Kuka Bujar Shaban Pisha Qamil Shaban Budani Mustafa Halil Komshiu Fatmir Ibrahim Korra Mehmet Jonuz Muça Fatmir Jakup Pisha Hyqmet Musa Xhafa Fiqiri Musa Xhafa Albert Sami Xhaja Agron Nazmi Nuredini Ilia Agron Nuredini

1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 1429 1430 1431 1432 1433

Shefqet Bajram Dyrma Fatmir Hajdar Bozhiqi Nazmi Veli Balla Nimet Pashio Biçaku Xhevahir Veli Bala Skender Ibrahim Korra Ardian Sabri Kuka Mark Fetah Bica Bujar Skender Nuredini Hyqmet Xhemal Sinani Ardjan Shaban Budani Bardhyl Ismail Cekoja Sherif Kadri Tanushi Kozma Ismail Cekoja Pellumb Ismail Cekoja Ismail Rakip Cekoja Kujtim Mustafa Duraku Petrit Shaban Pisha Ismail Brahim Metaj Hyqmet Hamdi Budani Xhevair Asllan Budani Flutura Sami Zerollari Thodhori Ramadan Banush Kujtim Rrapush Fyshku Selim Mustafa Pisha Bektash Shaqir Meco Ilia Rakip Liçeni Azem Fetah Bica Agim Shyqyri Grami Shkelqim Selim Duraku Ardjan Ismail Bajrami Ali Ismail Bajrami Agim Can Dika Hysen Riza Kullolli Agron Faik Vllahu Faik Shaban Vllahi Sami Ibrahim Xhafa Rrapush Murat Karaj Mustafa Rakip Pisha Kujtim Adem Gjika Mitat Bajram Ruci Faik Veli Allustaj Agim Hasan Meta Flamur Ibrahim Shuli Xhemal Hasan Meta Nevruz Xheladin Çekoja Azem Faik Leci Petrit Sefedin Allustaj Gentian Qerim Metoshi Ardjan Sulejman Sulla Xhevahir Faik Vllahi Shkelqim Xhemal Cura Arben Sabri Nuredini Fatmir Ramis Hasa Ibrahim Selman Gjini Thoma Spiro Kercyku Gezim Rustem Kotorri Ardian Dino Sina Ismet Sherif Mana Bujar Arif Lleshi Bashkim Sali Bollana Shaban Faik Vllahu Shaban Isuf Zharri Migjen Lulzim Halimll Rasim Hasan Hoxha Qani Belul Nuredini Lulzim Nezir Elezi Hekuran Hajro Zerollari Behexhet Seeit Halimllari Pellumb Xhemal Mustafai Kujtim Sabri Rakipi Kastriot Behexhet Halimi Ruzhdi Rushan Ademi Bujar Shahin Lumani Nazmi Shahin Lumani Albert Shahin Lumani Albert Xhevahir Kallo Gjergji Tollumb Rakipi Kalosh Qerim Jashari Musa Jonuz Budani Agim Shyqeri Novaku Mustafa Haxhi Nergjoni Enver Hasan Cullhaj Enver Riza Ruçi Myslim Hazis Nergjoni Muharrem Sali Lami Adrian Abaz Kasneci Sami Haxhi Sula Fadil Liman Baboçi Romeo Spiro Toska Ferdinant Dervish Kllogjeri Shefki Hasan Metoshi Hasan Selamn Kllogjeri Eduart Qatip Budani Kastriot Ymer Kuka Petrit Ymer Kuka Kujtim Jonuz Gjini Vladimir Hysen Kllogjeri Hysni Zeman Çota Ahmet Abaz Kasheci Tomorr Tasim Baha Ardjan Ramazan Baba Besim Hetem Ruka Besim Ymer Lala Petrit Qamil Kllogjri Fejzulla Ramazan Çapja Fejzulla Ramazan Çapja Qazim Halit Hakilja Farije Ajaz Kllogjeri Shahin Adem Dushku Jonuz Qamil Rama Besim Qamil Rama Agim Xhevdet Toma Qani Jonuz Rama Qemal Fadil Mushi Medi Gani Pisha Faim Nezir Kenga Farije Sulejman Murtini Ferdinant Nazmi Leka Shaban Arif Ruçi Refat Shahin Pisha Bashkim Ismail Kaçuli Mustafa Ismail Kaçuli Ramazan Selim Leka Petrit Nezir Leka Rexhep Rame Pisha Mesut Hasan Asllani Naim Islam Kaculi Arben Ilmi Leka Qemal Hasan Allustaj Xhevahir Ismail Rama Esma Sefedinn Sulejmani Ilir Sule Duraku Perparim Sinani

1434 1435 1436 1437 1438 1439 1440 1441 1442 1443 1444 1445 1446 1447 1448 1449 1450 1451 1452 1453 1454 1455 1456 1457 1458 1459 1460 1461 1462 1463 1464 1465 1466 1467 1468 1469 1470 1471 1472 1473 1474 1475 1476 1477 1478 1479 1480 1481 1482 1483 1484 1485 1486 1487 1488 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1496 1497 1498 1499 1500 1501 1502 1503 1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510 1511 1512 1513 1514 1515 1516 1517 1518 1519 1520 1521 1522 1523 1524 1525 1526 1527 1528 1529 1530 1531 1532 1533 1534 1535 1536 1537 1538 1539 1540 1541 1542 1543 1544 1545 1546 1547 1548 1549 1550 1551 1552 1553 1554 1555 1556 1557 1558 1559 1560 1561 1562 1563 1564 1565 1566 1567

Agron Veli Zeqiri Petref Bilal Muça Xhaferr Hysen Topi Ridvan Xhaferr Topi Sokol Ahmet Zelli Shefqet Jonuz Duraku Neda Kujtim Misha Rrapush Bajram Sulaj Bajram Rrapush Sulaj Sokol Perparim Sinani Nebi Mehmet Cota Ajet Bexhet Topi Bashkim Shefqet Kuka Shefqet Veli Çeka, Sami Veli Çeka Ritvan Tajar Kumrija Ymer Isuf Qosja Nderim Ibrahim Xhina Veli Hasan Ceka Muharrem Sali Stafa Ramazan Ismail Kuka Bashkim Sherif Kodra , Luan Bashkim Kodra, Hajrije Ahmet Kodra Agron Gani Hazma Ndriçim Petrit Xhaka Bashkim Muharrem Çela Arefi Muharrem Çela Shyqyri Islam Hasa Alfred Refat Hazma Banushfejzulla Kullolli Avni Xhemal Leci Fatmir Nezir B Itri Skender Nezir B Itri Dylber Nezir B Itri Dashamir Sherif Bala Ramazan Hasan Bajrami Nazmi Hilmi Mana Evgjent Rushit Elezi Skender Xhevair Hasa Musa Ismail Llacja Petrit Mustafa Bakiu Agim Qamil Poka Petrit Qamil Poka Dalip Ismail Llacja Refik Hysni Hasa , Hysni Dilaver Deda Misir Tahir Qefa Mark Jani Karaj Rustem Dylber Kotorri Mustafa Rexhep Methasa Arben Kodhel Roci Agim Ismail Llocja Behar Xhevit Bica Ryzhdi Veli Cekani , Lavdi Ryzhdi Cekani Vasil Sotir Dedja Ramiz Bajram Bozhiqi Artur Zenun Daja Viktor Hajdar Sina Dalip Ismail Llocja Vasil Miter Bodurri Ali Musa Lici Skender Shefqet Sina Gezim Musa Llocja Xhevahir Fadil Koci Rexhep Ali Xhafa Izmir Luto Lleshi Agim Bajram Salliu Albert Jani Shaka Ylli Faslli Zdrava Xhevair Rexhep Serica Ilir Osman Pisha Ndriçim Idriz Muça Ardian Shefqet Hushi Shkelqim Ibrahim Prodani Bedri Sami Budani Enver Beqir Prodani Ramiz Beqir Prodani Lefter Rrapo Prodani Besim Ferit Çili Fatmir Ymer Leçaj Kujtim Ibrahim Hushi Bukurim Lavdi Palloshi Llambi Harun Balliu Viturije Islam Buzra Enver Islam Hidri Leme Ismail Drazhi Emin Ramazan Liçi Feim Musa Lleshi Islam Mustafa Mullahu Xhemal Beqir Dedja Besim Ismail Zogu Hysen Musa Duka Ahmet Idriz Deda Ismail Sherif Kurti Spiro Bajram Peqini Veronika Spiro Peqini Fari Ramazan Dede Fatmir Ali Beqiri Hasan Ali Beqiri Adem Ibrahim Sadiu Adem Ibrahim Sadiu Skender Sali Deda Dije Hasan Hanoli Lutfie Sherif Kurti Vesel Jaho Hoxha Astrit Riza Paja Nadire Bari Guzi Sali Rrapo Çarçiu Niko Jaho Nikolla , Jani Niko Nikolla Qamil Sinan Baca Shahin Xhemal Buzani Jani Xhafer Buzani Rustem Bexhet Liçi Ilirjan Shaban Paja Ilir Ibrahim Hushi Arben Ali Hoxha Gezim Beqir Deda Halil Mehmet Lika Arben Qazim Sula Ferdinand Miter Topuzi Kujtim Miter Topuzi Artur Sotir Dedja Vladimir Mitri Topuzi Andi Marku Berdufi Riza Islam Gjika Kostandin Vasil Bodurri Ylli Foti Kaci Fatmir Mark Demiri Tomorr Kostandin Halili Mark Vasil Berdufi Kujtim Brahim Kotorri

1568 1569 1570 1571 1572 1573 1574 1575 1576 1577 1578 1579 1580 1581 1582 1583 1584 1585 1586 1587 1588 1589 1590 1591 1592 1593 1594 1595 1596 1597 1598 1599 1600 1601 1602 1603 1604 1605 1606 1607 1608 1609 1610 1611 1612 1613 1614 1615 1616 1617 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 1630 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 1643 1644 1645 1646 1647 1648 1649 1650 1651 1652 1653 1654 1655 1656 1657 1658 1659 1660 1661 1662 1663 1664 1665 1666 1667 1668 1669 1670 1671 1672 1673 1674 1675 1676 1677 1678 1679 1680 1681 1682 1683 1684 1685 1686 1687 1688 1689 1690 1691 1692 1693 1694 1695 1696 1697 1698 1699 1700 1701

Ali File Çarçiu Sulejman Qani Kullolli Anest Selman Kllogjri Ilmi Gani Hoxha Behare Idriz Cerriku Kadri Gani Hoxha Gani Isuf Muça Misir Mustafa Buzani Astrit Llane Hysa Bardhul Bajram Kyçyku Agim Bajram Kyçyku Agim Josif Çalladei Josif Stefan Çalladei Ardian Mark Çalladei Pellumb Mark Çalladei Mark Stefan Çalladei Vangjel Mark Shinplaku Edmont Mark Shinplaku Nuri Hajdar Bodurri Bledar Kujtim Gjyla Nozi Pal Berdufi Ardian Stefan Berdufi Bujar Rakip Ago Bujar Asllan Paja Festim Enver Ademi Luan Shahin Lumani Gezim Pellumb Mustafaj Bujar Kadri Pecaku Nazmi Hekuran Kallku Avdije Hekuran Ademi Hyqmet Shefki Ademi Myslim Sul Allushi Gezim Selajdin Gurra Nazmi Ymer Lecaj Spiro Sabri Kampula Astrit Ruzhdi Ademi Kujtim Nevruz Hasani Ylli Riza Duka Xhevdet Ismail Kuka Theodhor Rrapush Cani Xhevair Shahin Lumani Ylli Shahin Lumani Bukurie Daut Sinani Bukurie Daut Sinani Erjon Lulzim Halimllari Mehmet Sabri Rakipi Avdyl Ymer Shabani Xhevahir Shaban Stermugu Ashim Qamil Ademi Azem Fadil Budani Halil Ferit Nuredini Safet Kadri Pecaku Agim Haki Dajlani Sabri Tahir Lecaj Sokol Hiqmet Bizhuta Shpetim Myslim Lecaj Mimoza Kodhel Lici Rifan Bexhet Halimllari Arben Musa Lecaj Besnik Musa Lecaj Musa Tahir Zecaj Petrit Shefki Rama Shefit Rexhep Kikija Enver Qamil Ademi Servet Sheme Hyko Mirban Haki Biba Elton Bujar Ademi Andel Petrit Harja , Saimir Enver Bendaj Bashkim Saip Tarushi Lavdije Xhemali Liçi Levend Dilaver Zoga Kodhel Sherif Liçi Luan Shahin Cekani Mefail Maliq Gjona Bashkim Hysen Gjika Gori Venemin Bardhi Abaz Muslim Zdrava , Pellumb Abaz Zdrava , Etmond Abaz Zdrava Rako Llazar Shati , Stefan Rako Shati Vangjel Sotir Berdufi Lavdimir Hekuran Xhaferri Fisnik Nevruz Elezi , Dashamir Nevruz Elezi Filip Tasi Pellumbi Nazi Spiro Pellumbi Qani Refat Hysa Kadri Sali Myzeqari Ismail Sulejman Broshka Besim Tafil Elezi Hasan Elmaz Ruçi Berti Mustafa Xherri Agron Jonuz Xherri Stavri Venemin Berdufi Dhimiter Stefan Bezhani Arben Venemin Berdufi Dhimiter Sotir Çalladej Sali Jashar Roçi Sali Cane Barami Shefit Meçan Musta Faslli Haxhi Qevani Rrapush Avdulla Plakalliu Bedri Yzeir Roçi Fatos Sali Musta Vangjel Venemin Berdufi Clirim Axhi Qevani Agim Nazif Bajrami Fata Qamil Hoxha Fetah Rrasim Çela Kadri Fejzulla Kullolli Isa Livan Sena Neki Rushan Lolla Kamer Aqif Lleshi Refat Zeqo Paja Shahin Rrapush Elezi Luan Islam Bozhiqi Rrahman Jashar Roci Bektash Hekuran Kola Xhevit Sulejman Tafani Dashamir Sotir Bezhani Jashar Hasan Roçi Hysen Mustafa Hyka Refat Ramazan Balliu Faik Hasan Cangonji Fatmir Arif Muçani Hasan Ramazan Balliu Kujtim Mexhit Bakiu , Besnik Mexhit Bakiu Halit Zeqir Skura Fatmir Zeqir Skura Nazmi Jonuz Rançi Shaqir Selim Skura

1702 1703 1704 1705 1706 1707 1708 1709 1710 1711 1712 1713 1714 1715 1716 1717 1718 1719 1720 1721 1722 1723 1724 1725 1726 1727 1728 1729 1730 1731 1732 1733 1734 1735

Xhevahir Ferit Ferra Dilaver Rakip Rakipi Nazif Isa Toska Alfred Daut Toska Ramiz Isa Toska Ferit Selman Ferra Petrit Dilaver Rakipi Guri Feim Lleshi Bujar Sulejman Pema Zeqo Qamil Qefa Kadri Ibrahim Baku Arben Kadri Baku Zyra Kadri Hamalli Fatmir Qamil Laloshi Azem Hasan Shabani Sulejman Ismail Hazizi Jonuz Ymer Deda Thoma Jani Nikolla Lutfie Ibrahim Hoxha Hodo Taulla Shtylla Ramazan Osman Bardhi Shaban Afmet Lloçja Rexhep Qamil Laloshi Astrit Ibrahim Lloçja Enver Sherif Hazizi Agim Qamil Ranci Gezim Avdulla Drazhi Astrit Beqir Hazizi Neim Mehmet Mustafi Gezim Skender Njelina Kujtim Rrapush Kasneci Pellumb Venemin Sinani Sherif Ali Hazizi Beqir Ismail Hazizi

Drejtoria Korce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Lulezim Ramo Shahinasi Vangjel Hilmi Fraholli Jetmir Myfit Peroi Ermal Ibrahim Bengu Muhamet Bahri Tahirllari Hyqmet Fejzi Fejzolli Haxhi Hamet Dervishi Kostandin Kristaq Tori Agron Zenun Guri Viktor Eshref Mekolli Skender Muhamet Feka Azis Gani Xhafa Blerinda Petrit Ravolli Arziko Shyqyri Musli Drejtoria Kruje

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79

Prene Ded Muca Mirash Frrok Saka Aleksander Gjin Troksi Martin Simon Caka Ismet Riza Dema Mustafa Qazim Mirdita Bujar Nebi Braja Ded Ndue Gjoka Reshat Adem Baci Hazbi Kadri Kurti Astrit Adem Baci Artan Gafurr Mata Ismail Nevrus Zisko Nezir Hasan Riza, Fatmir Hasan Riza Bashkim Ali Maloku Mislim Halit Muca Dilaver Hajdar Dajlani Sabri Hamza Barushi Barije Zenel Lushi Fadil Gani Markeci Rexhep Gani Lusha Spiro Vani Nicka Sazan Zyber Vasku Altin Sefer Tali Kujtim Sefer Tali Lulzim Besim Neziri Gani Haxhi Tupi Pellumb Haxhi Guni Osman Hysen Mallkuci Ramazan Abaz Vogli Hamid Tahir Dallaku Isen Cub Lika Bashkim Sulejman Berdaku Xhevahir Imer Myrta Fatmir Hamid Vathi Astrit Sadik Qoshja Sami Hajdar Ristami Liman Hasan Sula Ramazan Beqir Shullazi Astrit Myftar Sula Gezim Abdyl Neziri Sadik Mehmet Qoshja Enkelejda Fadil Merlika Bashkim Beram Suta Frident Skender Kuqi Asllan Skender Kuqi Skender Muharrem Shqezi Aleksander Gani Berhami Ismail Ali Dallaku Kadri Xhemali Shqezi Besim Riza Berdaku Ramazan Petrit Berdaku Kujtim Adem Hoxha Bujar Tahir Dallaku Kujtim Vath Kasemi Nadire Muharrem Tupi Pellumb Vesel Kalesha Qemal Ali Maloku Mexhit Osman Kurti Astrit Osman Kurti Faik Beqir Vogli Haxhi Isak Tupi Shefqet Ramiz Subashi Sulejman Sabri Tabaku Ibrahim Met Durma Haxhi Ibrahim Durma Avdi Sali Mana Perparim Rasim Gordani Rasim Myrteza Gordani Liman Gani Markeci Zyber Islam Vasku Shyqyri Haxhi Baroka Fadil Bislim Halitaj Saimir Gezim Kaziu Njazi Sherif Kallaku Adem Kadri Kurti Haxhi Zenel Kacmali Skender Aqif Kurti Alket Aqif Kurti

80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213

Agim Aqif Kurti Arben Aqif Kurti Musa Dali Lifja Sabri Ramadan Stojku Hysen Kadri Kurti Sami Imer Kurti Petrit Qazim Hoxha Ylli Hamdi Miri Shkelqim Rexh Xheka Mustafa Zenel Kacmali Besnik Imer Selaci Ramazan Rustem Ramaj Fadil Isuf Dika Ramiz Haxhi Rrushi Nazmi Xhelal Barushi Zejdi Xhelal Barushi Shkelqim Xhumal Bardhi Sabah Xhemali Cereku Hajdar Mustafa Bera Luan Haxhi Loci Kastriot Luan Loci Shpetim Imer Kurti Sabri Ramazan Doku Sajmir Osman Aliu Nezir Murat Lusha Kujtim Adem Baci Mefail Ramazan Koci Hamza Rexhep Kurti Besnik Beqir Ustaj Flora Xhemali Stafuka Lulzim Osman Aliu Roland Osman Aliu Durim Hajdar Dajlani Kujtim Pullumb Xhixha Liman Hamdi Stafa Perparim Skender Murati Lumturije Selami Rakipi Lulzim Bajram Babasi Lulzim Bajram Babasi Ardjan Sabri Cela Petrit Seid Kurti Met Haki Lushi Selim Liman Alla Gani Imer Daci Petrit Frrok Marku Ndue Dod Hitha Gjergj Zef Vila Sinan Veli Hima Muharrem Hasan Roli Shkelqim Ahmet Farruku Fadil Bajram Brahilika Ndue Gjon Marku Haziz Adem Koxha Vath Nezir Uka Ndue Zef Lushi Nazif Hysni Zeneli Refik Hysni Zeneli Luan Sali Berberi Spartak Hajdar Mana Fatmir Ahmet Kurtaqja Gezim Musa Gjerani Gramoz Zaim Hasa Qemal Qazim Mesiti Gani Bajram Shqezi Artur Dervish Hyseni Bardhyl Muharrem Hoxha Mhill Vlash Skura Genc Qamil Cela Arben Hysen Demiri Sherife Hasan Burgu Artur Xhavit Burgu Liljana Xhavit Burgu Dhurata Xhavit Burgu Afrim Xhavit Burgu Shkelzen Xhavit Burgu Gani Hamid Mullahi Fatmir Ali Maloku Rahman Skender Tabaku Ramazan Mustafa Bera Astrit Sinan Saja Sali Murat Rexhepi Zef Nik Neka Shefqet Baftjar Tepshi Ahmet Mustafa Farruku Xhevahir Beqir Muzhika Xhemali Hysen Tangu Maliq Sali Mana Ilir Maliq Loci Defrim Sami Fifo Anton Mark Leka Skender Musa Gjerani Pal Nikoll Pulaj Gjok Pashk Caka Preng Mark Rajta Mark Gjok Beci Marte Ndue Beci Arben Ali Fizmani Muharrem Feta Shqezi Arben Idriz Elbasani Osman Beram Merlika Bere Sinan Dema Shkelqim Adem Dema Ylli Osman Merlika Adrian Qemal Murati Muharrem Hamdi Hyka Shaban Mehmet Murati Agron Hysen Berhami Besim Mustafa Murati Caf Dervish Meta Ibrahim Xhemali Veseli Shkelzen Qemal Taga Shkelqim Petrit Neziri Arben Maliq Xeka Faik Beqir Loci Lul Hasan Pulaci Altin Kurt Demiraj Haxhi Abdyl Neziri Skender Hajdar Pula Dalip Murat Kaloshi Bedri Osman Disha Fatos Sami Fifo Dashamir Maliq Loci Imer Zenel Merlika Shaban Haxhi Hasani Haxhi Muharrem Veseli Iljaz Ndue Beci Kujtim Maliq Xeka Danjel Ramazan Baroka Ramazan Haxhi Baroka Shkelqim Xhemal Miri Muharrem Ismail Babasi Basri Latif Hyka Bedri Osman Disha Skender Zenel Loci

214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347

»

Sabah Beram Brahimi Ardian Beram Brahimi Kujtim Beram Brahimi Edmond Beram Brahimi Fatmir Halil Miri Ndue Ded Halili Gezim Ali Celami Gezim Ali Celami Arben Ali Pupriqi Qazim Xhaferr Xhafa Rrahim Jemin Gjana Kadri Haxhi Kullaj Rahman Rexhep Caka Zanimir Mentos Mija Naim Haxhi Sena Gani Vebi Dedolli Bardhyl Hamit Hoxha Lorenc Vesel Halili Bajram Jakup Koã‡I Rexhep Islam Murati Muharrem Mehmet Tema Hysen Liman Bruã‡I Mustafa Liman Bruã‡I Elton Xhumali Meta Jemin Hasan Hidaj Saba Beram Shelja Ismail Selman Halla Hysni Vesel Demiri Ilir Jemin Hidaj Vehap Hamit Muca Sabri Haxhi Kurti Aishe Zenel Loci Luan Muharrem Kallmeti Behar Hysen Albrahimi Ilir Hajdar Xhixha Riza Xhaferr Sana Xhavit Shaqir Tali Valmir Qamil Bala Erjon Ilmi Rajku Ibrahim Sefulla Gashi Xhemal Bajram Meta Abas Zenun Rasa Agron Fejzi Kaca Mimoza Qani Gkaravelas (Biraci) Lulzim Bajram Meta Jonuz Fali Ciku Xheladin Fali Ciku Ferit Ismail Xheka Luan Ferit Xheka Lulzim Ferit Xheka Gjet Dod Legisi Eglantin Ndue Prenga Ilir Izet Hasa Vladi Beqir Lloti Dilaver Hysni Gjika Ismail Mustafa Sulku Shkelqim Sefulla Tema Dervish Kurt Alla Sofije Met Shira Isuf Ramazan Doci Vath Ibrahim Vathi Isuf Ramazan Doci Sami Gani Ziri Tomorr Rifat Halili Bashkim Xhemal Voga Arben Halil Vathi Halil Hysen Vathi Muhamet Maliq Gjika Adnant Ismet Hasaj Abdi Riza Seferi Gezim Hysen Nelhami Sabah Xhaferr Selimi Zenel Bejtulla Karaj Ylli Rahman Caka Refet Qazim Kasalla Laver Shaqir Kolaveri Aqif Selim Hoxha Adem Nezir Kolaveri Bujar Rasim Miha Rasim Ram Miha Fadil Shaban Mesi Agron Rasim Miha Riza Haziz Cani Maliq Ramiz Haka Liman Hysen Nelhani Bedri Mehmet Caca Gentjan Gezim Karaj Ramazan Jashar Tatraku Hysen Shaban Nelhani Sami Selman Lica Isuf Abaz Budi Hysen Hasan Albrahimi Nuri Hasan Ceca Bashkim Hasan Ceca Gezim Hider Kabili Fatmir Hasan Pulaci Sami Halil Albrahimi Zenel Qerim Hasmeta Ibrahim Maliq Gjika Haki Kadri Cela Bajram Maliq Gjika Imer Ramazan Kraja Shyqyri Imer Kraja Alfred Shyqyri Kraja Artan Hasan Kraja Behar Zenel Stafuka Qazim Hamdi Halili Kujtim Zenel Zogu Faslli Hysen Albrahimi Nuri Hysen Albrahimi Lik Hasan Ceca Gani Islam Hidri Halim Tahir Xhaferri Kapllan Hasan Krruta Abdulla Zenel Kallari Osman Xhemali Hidri Shefqet Ali Tema Ahmet Ibrahim Kurti Sami Bajram Muja Sefedin Garip Kallari Sinan Sinan Sejdini Bashkim Bedri Muja Bedri Mustafa Muja Bujar Fiqiri Sula Gani Ismet Visha Xhavid Haxhi Sula Haziz Kurt Cani Shkelqim Ibrahim Karaj Agim Hasan Krruta Afrim Shefqet Doku Dervish Isa Maloku Shkelqim Ibrahim Karaj Gezim Basri Cangu Gezim Fejzulla Karaj

21 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481

Besim Demir Brama Hekuran Halit Lica Sajmir Fadil Mesi Mehmet Abdi Cani Altin Ismet Visha Myslim Hasan Kallari Qamil Reshit Kallari Xhemali Sabri Tema Fatmir Skender Seferi Partizan Laze Hysenaj Remzi Imer Kraja Maliq Asllan Mera Ahmet Beqir Muzhika Besim Shaqir Kalaveri Bujar Lam Hidri Ramzan Hamid Seferi Petrit Hamid Visha Agim Shaban Daci Kapllan Ali Kola Bashkim Gezim Karaj Afrim Gezim Karaj Shkelqim Ramiz Tufa Bujar Nazif Cani Ilir Hamdi Zenelaj Ylli Zyber Pergjegja Ramazan Sinan Deva Ibrahim Haziz Bami Halit Mehme Xhaferri Dali Bajram Krashi Laim Ismail Noka Naim Baram Bami Pellumb Ismail Noka Xhevahir Deli Bami Shefqet Ismail Noka Fatmir Haziz Bami Liman Shaban Visha Fejzi Ismail Noka Lulzim Ramazan Cupani Muharrem Abaz Kallari Shefqet Haxhi Doku Haki Xhemali Zela Kujtim Ismail Sula Deli Galip Bami Seimir Ramazan Bami Imer Qazim Bami Ardjan Asllan Cani Halil Isuf Karaj Ndoc Dede Taci Ndue Dod Gegaj Zamir Bik Gegaj Zamir Bik Gegaj Zamir Bik Gegaj Skender Bajram Lila Sefer Maliq Lila Ardi Sefer Lica Ahmet Beqir Kurbneshi Afrim Sefulla Hidraliu Xhemile Mehmet Cali Astrit Qamil Bushi Skender Mexhit Ciku Pllumb Mexhit ÇIku Rakip Ismail Kozi Dritan Sahit Brata Xhemal Abaz Brata Osman Rexhep Caca Ismail Ferit Xheka Ilir Jemin Muca Shefqet Hajdar Loka Pã‹Llumb Ramazan Dejeli Shpetim Xhemali Ballaqeni Aleksander Ali Nuzi Fatjon Muharrem Hoxha Shpetim Ali Nuzi Pal Bib Engjelli Riza Ali Nuzi Halim Asllan Ajazi Halim Asllan Ajazi Osman Xhaferr Xhaferri Ilir Ramazan Dejeli Shaqir Bajram Hoxha Shaban Kurt Lala Ardian Xhemali Ballaqeni Shkelqimi Xhemali Ballaqeni Pal Dod Legisi Ramazan Xhemal Veseli Xhemal Zan Veseli Rexhep Izet Shehaj Perparim Xhemal Tateshi Kadri Elmaz Kolaveri Vehbi Halim Bushi Hysen Liman Bodini Qamil Hajredin Bodini Sejfulla Haxhi Seferi Petrit Tahir Xhaferri Paulin Bib Leka Xhevalin Gjon Simoni Hamit Sali Pupla Fadil Barush Sukthi Jusuf Murat Mullahi Liman Jemin Muca Abedin Shaqir Salaj Hysen Gani Cani Mustafa Isuf Beqja Agron Xhemal Sula Besnik Bajram Muja Bujar Qamil Muja Osman Bajram Muja Sabri Qamil Muja Lulzim Ali Beqja Ali Hajdar Beqja Haxhi Hajdar Beqja Imer Hajdar Beqja Ibrahim Hamid Visha Dylaver Hamdi Kallari Lulzim Islam Kallari Gjyle Osman Kallari Veli Allaman Kuka Nazmi Hamid Visha Sulejman Beshir Shenjetari Ndue Gjin Nikolli Ramiz Sefer Merra Gezim Idriz Berdaku Shpetim Idriz Vata Ali Zenel Elezi Adem Haxhi Rryci Haxhi Sulltan Rryci Haki Ismail Doku Hajdar Ethem Brata Drane Llesh Cangu Ilir Shaqir Shala Fiqiri Veli Allushi Ismail Mehmet Tema Mentor Cen Rryci Besnik Gafurr Koci


22 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613

Kol Gjon Mitrushi Kujtim Idriz Berdaku Flamur Vath Berdaku Bujar Vath Berdaku Agron Vath Berdaku Mexhit Fali ÇIku Sali Rexhep Manreka Rexhep Bajram Mullahi Qemal Tahir Ajazi Xhumal Lik Bardhi Zenel Bajram Ajazi Astrit Islam ÇOpani Ilir Shaqir Mjekra Lek Pren Ceku Agim Faik Farruku Bujar Saba Qira Gentjan Llesh Caka Bashkim Afmet Troshku Shaban Ramazan Hithi Sulejman Zenel Hoxha Baki Hider Halili Haki Vesel Kullaj Meretin Jonus Tafa Bajram Imer Kraja Fatmir Gani Kaziu Tomorr Besim Qira Skender Sulejman Tema Ruzhdi Halil Deva Ibrahim Met Cakani Osman Xhemal Maloku Ramiz Haxhi Hushi Gezim Hush Seferi Bajram Xhaferr Selimi Besim Sinan Selimi Muharrem Hasan Basha Rexhep Hasan Basha Murat Hysen Basha Ali Idriz Farruku Islam Ali Farruku Hysen Shaqir Hushi Xhuma Qazim Seferi Ramazan Beqir Halili Bashkim Islam Halili Edmir Muharrem Hushi Skender Ahmet Bakalli Selman Hajdar Pajtani Haxhi Zenel Pula Agim Hajdar Pula Baftjar Din Leka Agim Dervish Marku Sinan Ismail Vllacaj Lek Prec Prendi Ilir Prec Prendi Nexhmije Cen Morina Mustafa Ramazan Brahimi Zenel Rizvan Daci Selim Beram Dervishi Beqir Sali Gashi Mirash Pal Paluka Eduart Pashk Paluka Sulejman Hasan Hasani Sabaudin Xhemal Koxha Refat Emerlla Demerxhiu Mexhit Ali Murati Faredin Isuf Bajrami Hamdi Miftar Babasi Qazim Sali Hidri Fatime Xhemal Hasani Asllan Hasan Dara Selim Myrteza Bega Eltojn Ramazan Zogu Gentjan Ramazan Zogu Ali Ejup Alushi Saba Murat Milla Fatmir Veli Tali Rrafman Sinan Xheleshi Imer Bajram Kabili Nebi Hamit Zalla Kajmak Qemal Jashari Lule Haxhi Kabili Nikolin Frrok Rrema Tonin Halil Valteri Bajram Osman Aruã‡I Besim Halil Miri Sejfulla Muharrem Zalla Asqeri Mahmut Molla Mehmet Xhelal Salaj Hasan Ramdan Demerxhiu Gezim Adil Murati Bilal Petrit Stafuka Ramazan Shaban Hithi Gjergj Nue Seli Andon Pal Troksi Lulzim Isuf Halil Isa Kadri Seferi Brahim Xhemal Zalla Dede Pashk Engjelli Preng Gjet Karaã‡I Rustem Sali Xhyla Fatmir Ramiz Deliu Besim Ramiz Deliu Leonard Pjeter Luli Gentjan Pjeter Luli Bashkim Riza Tali Muharrem Rifat Demiri Skender Dan Xhixha Lulzim Haxhi Pajtani Petrit Avdulla Kullaj Xhemal Muharrem Gashi Gezim Xhemali Prushi Rustem Ramazan Brahimi Admet Qazim Dervishi Geg Pashk Kaci Mark Mirash Cumraku Dashamir Shaqir Lusha Savete Hysen Meta Fatmir Halim Zogu Gezim Bajram Kuqi Perparim Xhemal Rajku Naim Idriz Iljazi Leonard Gjon Noj Hyqmet Sinan Zaja Petrit Ismail Daci Bashkim Deli Cani Skender Xhemal Bami Adem Ismail Deliu Deli Gani Ziri Betim Haxhi Prezja Luk Ded Imeri Lulzim Ismail Ajazi Durim Hamid Mirdita Besnik Haxhi Karruka

« legalizimet 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745

Fatos Sherif Kallaku Nazmie Feriz Shala Naim Islam Mjekra Gjon Nikoll Noj Nebi Shyqyri Koci Lik Hider Kabili Sabri Ahmet Elezi Pellumb Sherif Shullazi Sabri Miftar Babasi Pal Gjok Laska Pal Gjok Laska Rrahman Hamit Topalli Agim Hajredin Lica Shpetim Shaban Babaj Luan Lutfi Ceku Bujar Ali Hysa Hamdi Ibrahim Shala Gjystine Bardhok Ceku Barbull Kol Ceku Lutfi Hasan Babaj Shpetim Shefqet Goga Xhemal Ahmet Dova Liljana Halil Ajazi Bledar Skender Crroj Haxhi Hasan Velia Ismet Adem Alla Shaqir Hamza Salaj Albert Xhumali Meta Clirim Hajdar Veshti Nikolin Ndue Vuka Altin Fran Vuka Bardhok Zef Nikolli Shkelqim Imer Shima Pjeter Ndue Ceci Fran Mark Shyti Hajrulla Osman Paturri Ilir Qazim Qira Gezim Rexhep Xhafa Lek Gjergj Dodaj Arben Gjok Legjisi Hysen Haziz Copani Shaqir Hysen Jangozi Shkelqim Baft Kaci Martin Gjon Rrushaj Bib Mark Lala Pashk Kol Lala Pjeter Kol Lala Qamil Seit Stafa Asllan Rexhep Alushi Lek Gjon Mitrushi Sejfulla Afmet Fresku Gjon Gjok Nikolli Shaqir Zenel Sula Sinan Shaban Saja Fatmir Bajram Kodra Qemal Bajram Kodra Pashk Vlash Dobrozi Haziz Islam Keqi Ramazan Bajram Brahilika Idriz Vesel Ryci Kastriot Gjon Tosku Lek Gjon Tosku Nikoll Frrok Gjetdocaj Kujtim Baftjar Dema Muhamet Zenel Kulla Shefqet Ramazan Shima Gezim Shefqet Zaja Abdyl Xhemal Zaja Haziz Muharrem Aruci Hamid Osman Xhixha Hashim Bajram Bami Faik Haxhi Kurti Ibrahim Selman Lushi Mark Ndue Lazri Ilirian Xhumali Meta Sherif Naim Kurti Qazim Lik Maloku Memet Xhemali Muca Luan Islam Balliu Behar Ramiz Balliu Bashkim Ramiz Balliu Fatmir Hamdi Kurti Kujtim Hamdi Kurti Sabri Rexhep Vulka Islam Tug Lila Shkelzen Hajdar Rryci Adem Sadik Pasha Qazim Haxhi Cakoni Gazmir Sinan Qira Gezim Sinan Qira Xhelal Dalip Gjestila Bashkim Bajram Shima Fatmir Mustafa Qira Et Hem Bajram Hoxha Abaz Jonuz Hoxha Sali Asllan Cena Sali Jakup Mici Shkelqim Ime Mullai Nazif Hysen Daci Agustin Ferit Gjoka Betim Jahe Balla Arben Jahe Balla Vath Shaban Kadiu Dritan Ramadan Tema Lin Pashk Bala Shefki Halit Pirraã‡I Bibe Ndue Gjoka Mehmet Bajram Toli Prend Nikolll Biba Dashnor Ramadan Tema Kujtim Qazim Xaka Avni Imer Sinani Ibrahim Avdi Tali Pal Nikoll Prenga Anton Gjin Ndoca Gjin Preng Ndoca Nosh Lulash Boshi Mark Ded Bushgjokaj Asllan Mahut Mali Kujtim Beqir Vathi Agim Zejnel Dema Agim Maliq Halili Rexhep Asllan Shehu Sali Osman Aruci Fatmir Mehmet Milla Myslim Avdi Stema Myslim Avdi Stema Hasan Mustafa Tema Agim Zenel Sala Besnik Eqerem Loci Tonin Gjon Coli Xhevahir Nazif Koro

746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877

Xhevahir Ded Uka Avni Musa Vata Afrim Ismail Farruku Ismet Sinan Hima Kujtim Mark Zuku Myrteza Islam Lama Pellumb Xhemali Farruku Mark Pjeter Lekgegaj Festim Nezir Kallaku Bashkim Ramazan Miri Besim Arif Gjokola Veli Arif Gjokola Rexhep Muharrem Stafuka Gjovalin Martin Caka Qazim Ramadan Qira Bujar Izet Hasa Izet Rexhep Hasa Petrit Mehmet Loci Qemal Ahmet Gjuci Ded Martin Uka Sadri Qazim Xaka Zenel Rexhep Balla Bashkim Ramazan Dija Dashamir Qamil Hidri Arjan Pellumb Arra Nikol Ndue Ndoj Pal Kigj Faslia Baki Zylfi Hallaci Nikoll Pjeter Laska Fasli Haxhi Kastrati Kol Prend Dema Zef Gjon Kopeshti Marjana Mark Rrgalla Hider Jonuz Jonuzi Eduart Gjon Kodheli Hamit Qazim Xaka Dode Ndrec Rajta Sadik Dylejman Hasani Ali Ibrahim Bami Ilir Ded Uka Gjovalin Pjeter Uka Nazmi Selim Shima Ndoc Ded Voci Zhuj Martin Dodaj Gjok Mark Nikolla Zenel Jonuz Caka Luan Gjok Ceku Dode Gjok Ceku Bib Ndue Leka Petrit Islam Saja Lek Prek Arraj Lek Prek Arraj Zeliha Hysen Malja Flamur Maksut Gatali Riza Beg Lila Gani Viron Dauti Gezim Caush Kociaj Agim Ali Porja Shpetim Hysen Ustaj Bashkim Beqir Rapce Nefail Beqir Rapce Besnik Islam Kulla Latif Islam Kulla Demirhan Arif Gatali Pajtim Hajdr Dajlani Agron Emin Gatali Fatos Sabri Tema Hamdi Ibrahim Shala Fatmir Ali Miri Genc Qazim Kasalla Gezim Idriz Tarushi Fuat Kurtish Prapaniku Ramazan Hasan Jangozi Pellumb Ramazan Jangozi Duart Ismal Qira Abedin Rustem Tema Fatmir Hajdar Berdaku Ardjan Besim Qira Shpetim Muharrem Berdaku Gjok Nue Pula Kurt Beqir Qira Blerim Beqir Qira Halim Baki Vulka Ramazan Halim Vulka Lutfi Sinan Kullaj Aferdita Beqir Gega Sabri Gani Luka Qazim Shaban Copani Ismail Haxhi Hida Frrok Ndue Shota Arjan Pashk Paluka Gjin Nikoll Doda Sherif Haxhi Denjeli Nadire Sinan Daci Bajram Imer Xhaja Sefer Haxhi Ajazi Haki Bajram Dalliu Sabri Myrteza Kallaku Xhemal Liman Katorrja Shkelqim Xhemali Ballaqeni Gjergj Gjin Kaci Hysen Osman Hima Fiqiri Sali Xhyla Lutfi Avdi Ajazi Sami Ramazan Kurti Riza Rustem Gordi Hamid Myrteza Dema Shkelqim Adem Qerimi Leke Ded Noka Qemal Hasan Merdita Sefulla Mustafa Tema Lulzim Shaban Babaj Sazan Zyber Sahitaj Haki Rrahman Baku Petrit Rrahman Baku Skender Asllan Leza Ilir Avdi Ziri Liri Beqir Haka Eduart Shyqyri Haka Shkelqim Isuf Beqja Zyra Muja Kujtim Kujtim Ziri Faik Xhemal Balliu Rexhep Islam Hidri Reme Bajram Sula Shefqet Miftar Arra Flamur Baftjar Dema Rexhep Isuf Beqja Imer Osman Xhixha Prek Gjon Dedaj Pjeter Ndrek Ndoci Artan Ndue Kola

E premte 26 prill 2013 •

878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924

Ndue Pal Kola Kristo Et Hem Stafa Artan Dode Bardhi Ndre Martin ÇYpi Abedin Gani Karaj Kol Pjeter Shtepia Petrit Raif Denka Shpetim Ismail Qira Astrit Bajram Qira Shkelzen Ram Cakoni Pjeter Mark Cani Kol Jak Marku Qazim Nezir Zira Xhevalin Gjet Marku Arben Gjet Marku Fatjon Bibe Marku Tonin Preng Ceku Andon Zef Loci Aleks Zef Loci Gjon Zef Doda Afron Gjon Doda Arben Beram Qira Pashuk Pjeter Prela Zef Llesh Ceku Luan Mustafa Hidraliu Tonin Zef Gjini Xhek Zenel Bushi Ndue Zef Prenga Dod Gjergj Haxhia Shpetim Hajdar Dervishi Rustem Shadin Prapaniku Skender Jahja Prapaniku Gezim Faiz Prapaniku Mark Mhill Shytani Prenash Ndok Nika Luan Mark Petoku Zef Mark Lala Pal Frrok Marku Perparim Afmet Xhafa Edmond Haxhi Zani Vlash Ndue Nikolla Gjovalin Gjergj Gjindodaj Bardhok Mark Deda Tom Gjoke Dyla Mhill Nue Pula Shkelzen Besim Lama Pjeter Llesh Rica Drejtoria Kukes

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Avni Abdulla Thaçi Beqir Hasan Peca Gezim Halil Hallaçi Ismet Ali Rexha Xhemil Qazim Kastrati Kamber Mustaf Duraku Isak Hasan Bajra Naim Halil Hallaçi Karafil Azem Cenaj Xhevahir Ajet Nërguti Qazim Asllan Dida Bislim Xhafer Hallaqi Fatmir Abdullah Thaçi Fatmir Abdullah Thaçi Sadik Emin Mustafa Sherif Jahir Sulaj Haxhi Rufat Misini Qazim Nuhi Hallaçi Sabajet Sherif Sula Kamber Nuhi Hallaçi Behar Jashar Zela Sokol Kamber Hallaçi Vexhi Veli Matmuja Hysni Brahim Miftari Besnik Xhevat Duraku Misin Jahir Sula Bajram Kasam Çikaj Flamur Regjep Hasani Shemsi Islam Islami Arben Hajdin Nerguti Iljaz Avdi Thaçi Kujtim Hajredin Gjana Asllan Sule Metalia Fize Rushit Mustafaj Ylber Sami Syla Sokol Rasim Hallaçi Sinan Tahir Rexha Avni Sinan Rexha Nexhip Ramadan Hallaçi Qamil Ajet Cenalia Spahi Skënder Syla Petrit Syle Kastrati Syle Gani Syla Osman Sul Metalia Shpëtim Rrahim Laçi Agron Ismen Dida Rrahman Nuhi Hallaçi Nuredin Jahir Sula Imer Veli Kastrati Ylber Kamber Duraku Nezir Hajdin Duraku Sahit Zelfi Todaj Hajdar Tahir Rexha Dem Ram Saraçi Selim Halil Kovaçi Safet Xhemal Kovaçi Edvin Nuhi Velija Mehdi Sinan Dunga Miftar Haxhi Shahu Haxhi Idriz Tusha Blerim Dalip Beqiraj Osman Sul Kastrati Mustafë Kamber Duraku Afrim Asllan Syla Serani Jashar Kastrati Ylber Rasim Mustafaj Sabri Ismail Veseli Isuf Nezir Duraku Bari Baftjar Basha Nuredin Baftjar Basha Bujar Ahmet Doçi Selami Xhevat Duraku Zenun Zeq Vehapaj Artan Duleman Vehapaj Syl Hasan Peca Brahim Islam Matmuja Abdyl Hasan Hoda Xhevahir Abdyl Hoda Zyber Ismen Dida Gazmir Jahir Grosha Halil Ali Hasanaj, Fatri Halil Hasanaj

83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214

Besnik Hasan Gashi Hasan Hysen Dema Shemsi Sadik Matmuja Muharrem Sadik Matmuja Ferat Shaqir Nerguti Beqir Can Gjana Petrit Halil Hallaçi Flamur Selman Truni Medai Qazim Kastrati Reshat Baftjar Basha Brahim Nuhi Hallaçi Ahmet Imer Islamaj Sokol Maxhun Thaçi Agim Maxhun Thaçi Kreshnik Hysni Miftari Shyqyri Vesel Kastrati Ali Brahim Hallaçi Bashkim Bislim Hallaqi Emri Mus Nerguti ,Hume Ramadan Nerguti Maliq Sadik Nerguti Shaqir Selman Truni Ferit Musli Cengu Safet Rexhep Haziraj Zaim Dermysh Elezaj Avdyl Hamdi Gjermizi Abdi Xhevit Haziraj Hamdi Hamdi Cengu Safet Halil Cengu Izmir Mehdi Cengu Ilmir Sadik Doçi Fatmir Rifat Cengu Nebi Kadri Cengu Isak Isen Cengu Avdyl Zaim Elezaj Ismet Avdi Cengu Qemal Gani Çupi Liman Musli Cengu Gazmend Shani Elezaj Shukrije Kadri Haziraj Esat Myftar Cengu Bylbyl Rexh Cengu Enver Adem Haziraj Tafil Hamdi Cengu Sutki Asllan Cengu Sulejman Hysni Elezaj Xhevat Musli Cengu Lulzim Xhevit Haziraj Halit Zeqir Cengu Ismen Kadri Cengu Zylfi Hamdi Cengu Ukë Avdi Muneka Mehmet Syl Paça Sadri Hamit Laçi Ymer Rushit Cengu Ibish Rushit Jeminaj Fadil Abdirrahman Braha Ali Sadik Kastrati Daniel Halil Bugjisha Jemin Hysen Emini Xhelal Qamil Hoxha Azem Rexhep Kastrati Hysni Shemsi Bilalaj Nesim Sadik Metallari Shkumbin Rexhep Braha Arjan Ahmet Sokoli Sadik Rame Metallari Flamur Elez Korbi Gezim Azem Kastrati Xhelal Idriz Spahiu Hajdar Hamdi Germizi Liman Tafil Bilali Enver Ahmet Sokoli Arben Hysen Sokoli Ram Ali Ramallari Qerim Ramadan Kurdina Bujar Rasim Islamaj Alush Rasim Oruçi Kurt Selim Kurdina Gani Rasim Oruçi Gazmen Alush Nërguti Dashmir Arif Vehapaj Lutfi Sinan Kastrati Teki Halit Domi Sali Jakup Palushi Fejzullah Sinan Kastrati Jahir Selim Demhasa Din Selim Kurdina Abedin Rasim Oruçi Destan Shuaip Cengu Xheladin Halil Meçe Zejnel Xheladin Meçe Rushe Adem Kastrati, Lutfi Sinan Kastrati Petrit Rasim Oruçi Kujdesi Idriz Dedja Gezim Sinan Omuri Sulejman Elez Elezi Sadri Bardhosh Brasha Astrit Nuhi Meçka Haxhi Hasan Tafhasi Vesel Vesel Laçi Zenun Sadri Dema Hysen Mehmet Basha Haziz Nebi Rusta Ahmet Nebi Rusta Bylbyl Mersin Cenaj Ilir Dan Sulaj Beqir Jemin Sopaj Pllumb Nebi Rusta Ramiz Myftar Cenaj Shaban Dan Sopaj Ramadan Misin Sopaj Muharrem Nezir Sopaj Bajram Nezir Sopaj Ylli Kadri Gjana Rufat Iliaz Cenaj Qemal Qazim Nika Gani Baftjar Rexhmati Festim Xhem Tafhasaj Luan Rexhep Mustafa Rasim Ismen Rexha Zyber Dan Sopaj Agim Miftar Cahani Shpend Hajdar Ballmi Xhevdet Hamdi Peka Fadil Miftar Meshi Kujtim Qazim Selmani Dashamir Zenel Cahani Altin Bali Mazrreku Lulzim Ali Lusha Osman Arif Sheta

215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345

Astrit Man Poga Abdi Bajram Cahani Ahmedi Emin Geca Baftjar Shaqir Kastrati Servet Ahmet Veseli Afrim Xhelal Muja Nuredin Misin Palushi Mersin Dalip Shehu Muhedin Bafti Korbi Urim Ramiz Shehu Besnik Avni Axhami Besnik Avni Axhami Gazmend Tahir Korbi Nezir Mehmet Grosha Fatos Mersin Shehu Agim Azem Shehu Zyrafet Lutfi Nerguti Rrahim Dan Syla Spahi Mustaf Bilali Xhevdet Hajdin Sopaj Sami Hysni Dida Zaim Veli Matmuja Gezim Liman Shehu Eduart Sali Zelaj Muharrem Brahim Dida Ismet Muharrem Dida Brahim Liman Zelaj Astrit Has Axhami Ram Sali Zelaj Muharrem Riza Cenaj Rushit Liman Shehu Naim Mehmet Rexha Enver Emin Kaculi Kujtim Rrahman Korbi Arben Fasli Matmuja Sabri Ahmet Shehu Sulejman Sherif Haziraj Valbona Riza Dogjani Sahit Hebib Mataj Selami Sahit Domi Halil Ali Matmuja Sadik Abaz Gjermizi Binak Arif Pashku Sulejman Jah Hasanaj Dostan Sulë Ismaili Basri Asllan Matmuja Kujtim Sytki Spahiu Muharrem Qazim Zenelaj Agim Bajram Zenelaj Bedri Shahin Shahu Astrit Ramiz Zeneli Rasim Gani Cengu Hulusi Abdurrahim Hoxha, Fekri Tafil Jonuzi Danjoll Xheladin Firza Bajram Hasan Nela; Kamer Kasam Gjana; Dan Ahmet Koloshi; Vehbi Shaip Elezaj; Selman Met Elezaj Ahmet Nebi Rusta; Ylber Ramiz Bajraktari; Lutfi Osman Duraku; Sulejman Hysen Rexhmataj; Fehmi Riza Elezi Gezim Hasan Trota Ismail Feriz Matmuja Mehmet Qerim Brati Besim Ramiz Kovaçi Astrit Sulejman Shehu Rasim Rexhep Shahu Xhadi Enver Taci Aleks Ramiz Kastrati Karafil Feim Dafku Bukurije Bajram Halili Ruzhdi Xhevat Syla Ajet Ram Hoda Jah Sali Kovaçi Elez Isuf Myzyri Agron Hysen Bilali Fatmir Hysni Ferati Violeta Sef Ferati Lidian Fatri Ferati Shaqir Destan Qinani Qemal Ramiz Imeraj Zeqir Jah Kastrati Sabah Nezir Gaxha Shyqyrie Rrahman Martini Uran Islam Noka ; Selman Zenel Koldashi; Jusuf Elmaz Çejku Baftjar Rrahman Tahiraj Rrustem Avdyl Gjoçaj Sadete Rexh Gelaj Din Bajram Hysenukaj Bajram Rrustem Salihaj Avdi Zmajl Breçani Mark Zmajl Gjoklaj Shake Hamez Ismajlisufaj Halil Zenel Dermishaj Mujë Halil Gjongecaj Avni Halil Muja Fran Pal Gjoka; Ali Mehmet Mulaj Adem Brahim Vatoci; Hazir Ali Kovaçica; Shaban Ismajl Hajdarmetaj; Man Ukë Lamnica Ismajl Ujkan Murataj Haxhi Qerim Lamnica Isuf Mus Muçaj Ram Rexhep Lamaj Tahir Sokol Demiraj Gezim Murat Islamaj Zenun Ali Rrahmani Col Mehmet Gjoçaj Fadil Shpend Gjongecaj Ismail Xhemajl Metaliaj Agron Ali Kovaçica Skender Bajram Gjoçaj Xhevahir Ram Ismajlisufaj Shaban Rexhep Gjyryqi Ibrahim Sherif Kortoçi Hysni Rexhep Gjyryqi Dritan Bajram Kuçana Shaban Ismajl Hajdarmetaj Besnik Tahir Sokolaj Servet Rexhep Danjolli; Dodë Pali Bushgjokaj Alfred Hysen Hoda; ;Astrit Ram Hasanpapaj Florie Muharrem Breçani;

346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477

Hysni Brah Haxhiaj Ilmi Sahit Çakrraj Idriz Zenel Memia Gani Lush Osmanaj Selim Mus Palaj Feride Nazmi Sallahu Ajshe Mehmet Hajdaraj Ylli Fejzi Mehmeti Gëzim Cen Doçi Fatmir Beqir Vatnikaj Kujtim Hamez Osmani Agim Miftar Cahani Shpend Hajdar Ballmi Xhevdet Hamdi Peka Fadil Miftar Meshi Isuf Mehmet Laçi Kujtim Qazim Selmani Dashamir Zenel Cahani Altin Bali Mazrreku Lulzim Ali Lusha Osman Arif Sheta Astrit Man Poga Abdi Bajram Cahani Ahmedi Emin Geca Baftjar Shaqir Kastrati Mehmet Ali Derri Fatos Idriz Qema Lulzim Avdi Harhulla; Dan Xhelil Poga; Veli Kaçel Morina Vaid Avdi Sopaj Vaid Avdi Sopaj Beqir Ali Cenaj Marime Gani Cenaj; Arlinda Sefedin Cenaj; Artemisa Sefedin Cenaj, Edison Sefedin Cenaj, Alba Sefedin Cenaj Lulzim Ramiz Kastrati Kleonard Hysni Sulaj Xhavit Ismail Cahani Agim Sadik Mazrreku Fatmir Ram Dajçi Xhemal Bajram Kuka Arben Sadik Hajdinaj Avni Niman Hajdarmataj Qemal Zeqir Aliaj Sali Hasan Beberi Haxhi Mehmet Gjoçaj Aziz Ibrahim Demushi Besnik Ali Gjyryqi Ali Rrustem Gjoçaj Beqir Hamëz Matoshi; Beqir Hamëz Matoshi; Zenun Ramë Hasanpapaj; Imer Rexhep Hoxhaj Zaim Asllan Breçani Eqrem Hasan Kurti Ilmi Hysni Dida Nuhi Qazim Koleci Shaqir Hysen Bilalaj Meriman Qazim Cenaj Halit Mustaf Kovaçi Sabri Mal Sopaj Kadri Fidam Duraku Gezim Hysen Guri Brahim Fejz Shahu; Ismail Osman Shahu Hulusi Abdurrahim Hoxha Fatmir Bajram Rexha Fidaim Hajdin Duraku Afrim Xhafer Gjana; Lutfi Riza Cengu; Nazmi Selim Dida Selim Mustaf Pashaj Fasli Haxhi Thaçi; Xhelal Jusuf Cengu Rushit Dilam Cengu Skender Dali Ademaj Shpetim Selim Domi Besim Dalip Cenaj Skender Banush Muja Ermira Ahmet Bilalaj Shpetim Ahmet Dogjani Ilir Isak Nerguti; Fadil Shaqir Morina Fadil Ramiz Shahu; Haxhi Sulltan Domi; Bari Hakik Sopaj Sulejman Sadri Bytyqi Sami Shukri Domi Elmaz Kurtish Bilali Baftjar Hasan Nerguti Ali Ismail Brahaj Fekri Tafil Jonuzi Halil Rexh Cengu Hasan Ali Ramallari Haxhi Sulltan Domi Hajri Sulltan Domi Bardhyl Ruzhdi Sopaj Rrahman Istref Cengu Qemal Zaim Elezaj Shaban Fetah Harhulla Pellumb Asllan Peka Fatjon Ramadan Cahani Nevruz Muharrem Sheta Flutura Mehmet Qema Shefki Bajram Peka Shaban Ibrahim Sheta Selim Zenel Kulici Rushit Dilaman Cengu Arben Nazif Hallaci Arjanit Kadri Bilali Fejzullah Daut Bajraktari; Arif Ramadan Kovaci; Asllan Idriz Miftari; Fidaim Kamber Bytyci Fasli Halil Duraku Has Hazir Axhami Shahe Mahmut Basha Ymer Kurtish Axhami Sokol Kurtish Axhami Petrit Bajram Axhami Petrit Shefki Axhami Asllan Kamber Elezi Sul Sali Basha Islam Sali Basha Abdulla Sait Iseberi Kujtimshaqir Cengu Luan Shaqir Cengu Nuhi Maliq Petku Azem Maliq Petku

478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510

Haxhi Sinan Petku Urim Faik Petku Vehap Baftjar Domi Bashkim Tahir Jakupi Xheladin Tahir Jakupi Dilejman Esat Tafhasi Haki Zaim Muja Servet Hajredin Muja Avni Rustem Muja Haki Idriz Onuzi Bilbil Ahmet Sehu Vehbi Isref Pepa Agron Bajram Gashi Ferit Xhezair Gashi Naim Ibrahim Onuzi Ilmi Hysni Onuzi Lutfi Qazim Onuzi Zylfi Ibrahim Onuzi Lulzim Nexhipm Onuzi Komuniteti Mysliman Shqiptar Enrik Subi Onuzi Abdullah Abdyl Shehu Çlirim Abdyl Shehu Besnik Abdyl Shehu Vehbi Abdyl Shehu Hekuran Faik Pepa Emin Nexhip Onuzi Shaban Shemsi Bilali Ymer Ahmet Halilaj Hasim Ahmet Dogjani Bislim Ramiz Dogjani Muhedin Ramiz Dogjani Naim Ramiz Dogjani Drejtoria Pogradec

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

Agron Lamçe Alfred Aliu Arjan Kasmollari Artur Kuqo Artur Maxhari Avni Dautllari Dhimiter Alla Engjellush Jonuzi Enver Ismaili Festim Veizi Festim Veizi Feta Qazimllari Jorgo Xhelo Kosta Çollaku Kristaq Lamlli Kristo Beqiraj Kudret Kuqo Lavderim Plloha Musa Abrashi Nexhdet Çaushllari Nezir Dervishi Pandeli Mu⌂Ka Qani Liçkollari Telha Kastrioti Thanas Oshafi Vangjel Hyko Xhevat Mankolli Yzedin Minga Agron Lamçe Alfred Aliu Arjan Kasmollari Artur Kuqo Artur Maxhari Avni Dautllari Dhimiter Alla Engjellush Jonuzi Enver Ismaili Festim Veizi Festim Veizi Feta Qazimllari Jorgo Xhelo Kosta Çollaku Kristaq Lamlli Kristo Beqiraj Kudret Kuqo Lavderim Plloha Musa Abrashi Nexhdet Çaushllari Nezir Dervishi Pandeli Muka Qani Liçkollari Telha Kastrioti Thanas Oshafi Vangjel Hyko Xhevat Mankolli Yzedin Minga Bezat Collari Elton Shaho Fatos Kamolli Piro Topalli Drejtoria Vlore 2

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Agim Azbi Arapi Ardjan Vllasi Lepuri Artizan Kristaq Hyso Bello Qazim Belloj Besnik Barjam Barjamaj Besnik Jaho Berdoj Bujar Nuri Dervishaj Dilaver Izet Blushaj Dritan Ydai Islami Ismail Asllan Hunda Jorgo Mitro Dede Josif Kopi Hyso Kujtim Omer Shaqiri Manol Kozma Likaj Merxhane Zenel Bedaj Mitat Beg Rrapushaj Nebi Jakup Kollovi Nimet Nazif Taullaraj Nuri Nuro Baho Riza Alim Ago Roland Shefqet Grabova Sezai Barjam Murataj Sokrat Selman Prralli Spiro Ismail Bitri Tare Bello Belaj Tomorr Axhi Kutelaj Vasil Koci Golemi Vasillq Ndino Bregova Vilson Lala Gjoni Zenjel Qazim Sinanaj Zyber Hasan Bejtaj


SPORT • E premte 26 prill 2013

Juventusi refuzoi 45 milion euro të Bajern për Vidal Arturo Vidal do të vazhdojë të jetë pjesë e Juventusit edhe në sezonin e ardhshëm, pasi bardhezinjtë nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga kiliani. 25 vjeçari është një lojtarët më të kërkuar në Evropë për momentin, por bardhezinjtë nuk kanë ndërmend ta shesin, pavarësisht kërkesave të shumta që kanë marrë për të. Për të konfirmuar këtë vendim të “Zon-

jës së Vjetër”, vijnë edhe fjalët e Enrike Rejes, menaxherit të Jup Heinkes, i cili ka bërë të ditur për një ofertë të bujshme të bërë nga Bajerni i Mynihut për Vidalin gjatë merkatos së verës. “U bë një ofertë prej 45 milion eurosh nga ana e Bajernit, por Juventusi nuk deshi të shiste futbollistin. Drejtuesit e Juventusit e konsiderojnë shumë të rëndësishëm Vidalin dhe për të

mbajtur atë në skuadër, janë të gatshëm të refuzojnë çdo ofertë.” Tani pritet që mesfushori të rinovojë kontratën e tij që përfundon në vitin 2016, duke e shtyrë atë deri në vitin 2018. Kjo është arsyeja pse menaxheri i tij, Fernando Feliçeviç, ka qenë në Torino gjatë javës së fundit, ku ka nisur bisedimet me drejtorin e përgjithshëm Bepe Marrota.

5 emra për ringritjen e Interit Drejtori i përgjithshëm i zikaltërve, Fasone ka konfirmuar se zikaltrit kanë arritur të bëjnë pesë goditje të rëndësishme në merkato, ku mes tyre është edhe talenti i Sampdorias, Mauro Ikardi

I

nteri po projekton të ardhmen. Zikaltrit pas një sezoni të dështuar, ku nuk kanë arritur objektivin kryesor, një vend në Ligën e Kampioneve, kanë nisur nga puna për planet e sezonit të ardhshëm. Interi i sezonit 2013-2014 do të bazohet kryesisht te të rinjtë, ashtu siç ka bërë Milani. Këtë fakt e kanë konfirmuar vetë drejtuesit e skuadrës zikaltër. Drejtori i përgjithshëm i Interit, Marko Fasone, ka bërë bilancin e “blerjeve” të deritanishme për skuadrën, duke filluar që nga konfirmimi i blerjes së talentit të Sampdorias, Mauro Ikardi, duke u shprehur: “Bilanci për momentin na ndalon shpenzime të çmendura, por kemi arritur të mbyllim 5 goditje interesante për sezonin e ardhshëm: Mund të them se Laksalt, Kampanjaro, Andreoli, Bota dhe Ikardi janë lojtarë të Interit”, - ka deklaruar Fasone, i cili ka bërë të qartë se Interi ka si qëllim të hap një cikël të ri prej fitimtari. Ikardi është një nga emrat që çdo skuadër e madhe e Serisë A e ka ndjekur me vëmendje, por argjentinasi i Sampdorias, një nga miqtë më të mirë të Lionel Mesit, ka zgjedhur pikërisht zikaltërit për të vazhduar karri-

Prokuroria nën hetim gjithë Superioren Pas rastit Bizhdili mësohet se institucioni i akuzës ka nisur një hetim për të gjithë veprimtarinë e skuadrave dhe presidentëve në Superiore. Një hetim i tillë është ndërmarrë në fshehtësi të plotë dhe në përgjithësi po shihen të gjitha skuadrat, emrat e të cilave kanë dalë në shtyp dhe janë quajtur si klube të përfshira me bastet. Institucioni i akuzës, së bashku me policinë dhe hallka të tjera të shtetit prej kohësh në fshehtësi kanë punuar për të mbledhur fakte të reja për të tjerë persona që merren me baste në kampionatin shqiptar. Nga ana e saj prokuroria nuk ka konfirmuar asgjë për këtë hetim, por burime thonë se një gjë e tillë është tashmë në një rrugë pa kthim dhe futbolli po hetohet si aktivitet kriminal.

23

Iniesta: Fund cikli? Nuk është e vërtetë Për senatorët e Barcelonës, fundi i ciklit të Barcelonës nuk është përshkrimi i duhur për situatën aktuale. Kështu, Andres Iniesta nuk dëshiron të dëgjojë fjalët “fund cikli” pasi mendon se është e padrejtë të jepet ky lloj përkufizimi për situatën që po kalon Barcelona.“Mendoj se është e padrejtë kur shoh të flitet për ndryshimin e një cikli. Ky ekip, në 5 vitet e fundit, ka fituar 2 Liga Kampionesh, ka arritur në 3 gjysmëfinale të tjera, jemi pranë fitores së titullit të katërt në 5 vjet, që po t’i shtosh edhe Kupa, Superkupa e trofe të tjerë është një cikël i bekuar. Janë shumë vite që fitojmë dhe luftojmë për gjithçka. Nëse analizoni 5 vite me ndeshjen e Mynihut, nuk shërben për asgjë. Sipas meje, fundi i një cikli është kur kalojnë vite pa fituar asgjë”. “Njerëzit duhet të kenë shumë respekt për këtë ekip, trajnerin dhe klubin në përgjithësi. Kuptohet që ka shumë vend për përmirësim, por kjo është pjesë e një evolucioni që duhet të kalojë një klub. Nuk më duket se është fundi i një cikli, nuk ka argumente për një gjë të tillë”, tha mesfushori i katalanasve. Por edhe ia ka pranuar se ndeshja ndaj Bajernit ishte një leksion i mirë dhe nuk ka dashur të japë asnjë lloj justifikim për atë humbje. “Na dominuan në çdo aspekt të mundshëm, por nuk është se na mungoi karakteri. Ata po kalojnë një moment shumë të mirë dhe duhet të pranojmë se janë superiorë. Të njëjtën gjë kanë bërë edhe skuadrat e tjera me ne më parë. Por tani duhet të reagojmë në ndeshjen e kthimit, nëse do të mundemi, ta bëjmë duke dhënë gjithçka”, ishte apeli i tij. Dani Alvesh: Kemi shanse, edhe pse të pakta Braziliani i Barcelonës, Dani Alvesh, shprehet se skuadra e tij në rast se do të jetë në ditën më të mirë, mund të kthejë rezultatin e parë. Megjithatë, Alvesh e di mirë se një gjë e tillë është shumë e vështirë. “Ata janë një ekip i fortë, por unë mendoj se edhe ne kemi shanset tona, sado të vogla, por që ia vlen të provosh”,- mbylli braziliani që sikurse e gjithë skuadra ishte në një ditë të keqe në Gjermani.

Barcelona mendon për të ardhmen

erën e tij. Nga ana tjetër, presidenti Masimo Morati ka hedhur poshtë zërat për largimin e portierit Samir Handanoviç, duke bërë të qartë se dëshironte të mbante përsëri sllovenin në radhët e skuadrës së tij dhe nuk mendonte për një shkëmbim me Sançez të Barcelonës. Në lidhje me këtë çështje Morati është shprehur: “Sançez

është një lojtar shumë i mirë, por ato që bëjnë diferencën janë lojtarë të tjerë, të vështirë për t’u blerë. Handanoviç është një kolonë mbështetëse për ne, do të mundohemi ta mbajmë”. Por, drejtuesit e Interit nuk kanë duke menduar vetëm për merkaton hyrëse, por edhe për ata lojtarë që do të largohen. I vetmi që e ka vendin e sigurt

nga veteranët është kapiteni Zaneti, ndërsa shumë emra të tjetër priten të largohen. I pari është Kristian Kivu, i cili këtë sezon nuk ka gjetur hapësira. Gjithashtu edhe Kambiaso nuk e ka vendin e sigurt, pasi rendimenti i lojës së tij nuk ka qenë i lartë. Drejt largimit është edhe Antonio Kasano, e ardhmja e të cilit mund të jetë në Turqi.

Skënderbeu bëhet gati për kurorëzimin Kampionati i këtij viti ka pasur një padron që nga fillimi i tij. Skënderbeu ka udhëhequr kategorinë superiore, duke treguar një supremaci të dukshme me rivalët, aq sa titulli praktikisht është hipotekuar që në fundin e fazës së parë. Megjithatë, vetëm këtë javë korçarët kanë mundësinë të zyrtarizojnë matematikisht trofeun e tretë radhazi, në përballjen ndaj Kastriotit, në stadiumin “Skënderbeu”. Për këtë arsye pritet që klubi të bëjë një organizim më ndryshe të kësaj sfide, duke qenë se përkon dhe me mundësinë për të zyrtarizuar titullin. Drejtuesit e klubit korçar kanë vendosur që për tifozët një biletë për në stadium kryeredaktor BRAHIM SHIMA

S T A F F

»

zv/kryeredaktor: ARMAND MAHO MARIGLEN MULLA

të shoqërohet me një fanellë të kuqe në të cilën të shkruhet “Skënderbeu kampion”. Ky do të jetë ndryshimi, krahasuar me sfidat e zakonshme të kampionatit, pasi festën e vërtetë drejtuesit kanë menduar ta

realizojnë, ashtu si në dy vitet e mëparshme, në përfundim të sezonit. Ndërkohë që për trajnerin Mirel Josa, grupi në dispozicion ka filluar të plotësohet. Në sfidën që pritet t’i japë matematikisht titullin Skënderbeut, do të mungojnë Arapi, Ademir dhe Pejiç, tre mungesa të rëndësishme në formacionin e kampionëve. Megjithatë, ndjesia është se pika që nevojitet do të vijë dhe prej faktit se Kastrioti tashmë ka siguruar qëndrimin në superiore. Në Korçë përgatiten për festë, dhe 90 minutëshi i javës së 24-t është prova gjenerale përpara mbrëmjes së madhe në përfundim të sezonit, kur do të dorëzohet edhe trofeu.

politika: OLI XHILAGA, ERVIN KOÇI ekonomia: BRIKENA DERVISHAJ sociale: ERTA BODE rrethet: BLERINA SPAHO kronika: MARIGLEN MULLA kultura: BLERINA GOCE design&layout: DANIEL PRIFTI, GËZIM DUZHA

ADRESA: RR. DULL KETA, NR. 5. (RR. E DIBRËS), TIRANË

Katalanasit nuk duan të mbyllin ciklin e madje duan të kthehen fuqishëm sezonin tjetër. Gazeta sportive katalanase “El Mundo Deportivo” flet për të ardhmen e trajnerit të Barcelonës Tito Vilanova që është vetëm në nisjen e aventurës së tij në krye të stolit Blaugrana. Këshilli Drejtues i klubit katalanas e ka blinduar teknikun duke e cilësuar si të paprekshëm. Madje, sipas asaj që shkruan madrilenja “Marca”, Tito Vilanova dhe Drejtori Sportiv i Barcelonës Andoni Zubizareta kanë filluar punën edhe për të ardhmen e skuadrës. Katalanasit do të kenë në dispozicion plot 300 milionë euro për të bërë të mundur afrimin në skuadër të Nejmar dhe Mats Humels.

Lufta për Europën dhe një “biletë” për poshtë Skënderbeu tashmë konsiderohet kampione, dhe gara për vendin e dytë dhe të tretë është midis tre skuadrave. Teuta, Kukësi dhe Flamurtari janë në garë për dy vende, edhe pse matematika i jep shanse edhe Tiranës. Sigurisht, duke parë kalendarin e tre skuadrave kupton që asgjë nuk është e vendosur, megjithatë duhen marrë parasysh edhe aleancat, që funksionojnë prej kohësh në futbollin shqiptar. Kukësi ka dy ndeshje në shtëpi, në tre javët e mbetura dhe sigurisht që përballja direkte me Flamurtarin vendos thuajse gjithçka. Më pas vijnë ndeshjet në Krujë, ndaj Kastriotit dhe në shtëpi me Skënderbeun, që mendjen do ta ketë tek festa. Për Teutën kalendari nuk është i favorshëm, pasi do të luajë në Ballsh, me Bylisin që kërkon pikët e mbijetesës, më pas pret Laçin e pamotivuar dhe e mbyll në Berat me Tomorin. Sigurisht që më të vështirë e ka rrugën Flamurtari, pasi këtë javë luan ndeshjen direkte me Kukësin, aty ku nevojitet vetëm fitorja. Më pas në Vlorë zbarkon Vllaznia dhe në fund udhëtimi në Fier. Po kaq e ethshme është gara edhe për vendin e 11-të, pozicioni i fundit që të zbret në kategorinë e parë. Bylisit i nevojitet vetëm një pikë në tre javët e mbetura, ku dy ndeshje i ka në shtëpi ndaj Teutës dhe Besës, në mes të të cilave qëndron transferta në Tiranë. Ndërkohë Besa ka nevojë për 6 pikë që të sigurojë qëndrimin, gjithmonë duke llogaritur faktin që Shkumbini mund të fitojë tre ndeshjet e mbetura. Për peqinasit e vetmja shpresë janë pikët e plota në këto tre javë dhe të shpresojë që Besa të mos arrijë dy fitore. Teorikisht gara është e hapur deri në fund, por edhe këtu duhen marrë në konsideratë aleancat dhe ndoshta kjo javë mund të tregojë se kush do të jetë skuadra e katërt që do shoqërojë, Tomorin, Apoloninë dhe Luftëtarin në kategorinë e parë.

marketing: ELIGERTA DYRMISHI cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« hipotekat

E premte 26 prill 2013 •

Sherri Rama ceka, legalizimet  

Sherri Rama ceka, legalizimet

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you