Page 1

»18

KANDIDATJA E PD-së NË GRAMSH

Më 23 qershor vota do të shkojë për të ardhmen e vendit E PREMTE

21 QERSHOR 2013 VITI IX, NR. 3007 TEL: 04 2 233 991 FAX: 04 2 233 998 ÇMIMI: 30 LEKË • € 1.5

gazetametropol.com

Shezai Rrokaj

Mediu: Tuneli Tiranë-Elbasan Në universitete nuk bashkon gjithë shqiptarët Agron Duka: Zgjidhja ime për t’i dhënë mbështetje Durrësit. PR: Vota për nr. 45 mbështet turizmin »3-5

»9

ka analfabet. Vejsiu: Shkruajnë prej 12 vitesh

MBYLLJET YLLJET »2-3-4

Dy sheshet që do të masin forcën

TOKAT E 7501

Hapat që do të ndiqen pas ndryshimeve të bëra në ligj Mbi 445 mijë familje bujqësore kanë përfituar certifikatat. Procedurat që do të ndiqen për familjet kryesisht në zonën e jugut

»6

LEGALIZIMET

4200 familjet që do të marrin tapitë për shtëpitë

PS MBYLL FUSHATËN DO NË TIRANË: RAMA S’ E LEJOJ BULEVARDIN

T PD SOT NË KRYEQYTE R TUBIMI PËR TË MATU MBËSHTETJEN

META NË ZONËN M BASTION: NUK BËHE MË ME BERISHËN

ALUIZNI: Kush ka ndërtuar pas vitit 2006 të paraqesë dokumentet. Kompensim për ata që paguan me lekë në dorë

»19-21

Opinion

»7

POLICIA DORËZON DETYRËN Nga REDAN BUSHATI

Ushtria merr në mbrojtje objektet. Zonat që kalojnë në gatishmëri

»11 E diela, ora e Fushatë së vërtetës gangsterësh, jo historike? »10 shtetndërtuesish GOSSIP

Klikoni në

www.zgjedhjet2013.al Rezultatet e Votimeve live Na ndiqni tek www.zgjedhjet2013.al Rezultatet do të jenë sipas të dhënave zyrtare nga KQZ.

Gentian Zenelaj,

në çdo 4 vjet kemi baticë rrenash e pallavrash

• Rita Ora shfaqet hot në revistën “Interviw” • Elvana Gjata në formën më të shkëlqyer • Françeska e BB 5 e nxirë nën të verdha

»12-13

Nga HAMZA HATIKA

RREZIKOHET POMPEI

BE hetim për ndarjen e fondeve, ndryshime për të mos u shembur

Qyteti që ngriu prej hirit të vullkanit shkon drejtë »23 shkatërrimit. Historia e ngrirë e gladiatorëve dhe e fisnikëve

DELEGACIONI I PE NË TIRANË

Fyle: Liria e medies tregues për demokracinë e një vendi

»3


02

« POLITIKË

E premte 21 qershor 2013 •

BERISHA KËRKON QË RAMA TË JAPË SHPJEGIME PËR HETIMIN E KËRKUAR NGA KONGRESMENI AMERIKAN

“E akuzova Ramën pasi për 2 muaj më përgojoi” Ironi për Ramën. “Shqiptarët do të zgjedhin gjyshin dixhital në vend të Ramës arkaik Ervin Koçi

mbrëmshëm • Një nga pyetjet e misionit të ia amerikane ishte edhe lotimi nga kompan kompani, që Podesta. Berisha theksoi se kjo ëm për interesat e operon në SHBA, shpërben vet ale. Krahas kësaj vendit dhe jo interesat e tij person përkrahëset më ai shoti se Podesta është një nga me SHBA-të. të forta për liberalizimin e vizave

R

ritja e akuzave personale nga Kryeministri Berisha ndaj Ramës në këtë fund fushate elektorale erdhi pasi kryetari i PS-së kishte ofenduar shefin e qeverisë për dy muaj rresht. Ky ishte argumenti i dhënë nga Berisha lidhur me sulmet personale që ka lëshuar ndaj kreut të opozitës Edi Rama këto ditë të fundit të fushatës elektorale. Këtë deklaratë Kryeministri e bëri gjatë një interviste të dhënë për gazetarin Sokol Balla në emisionin “Top Story”. I pyetur nga gazetari për rritjen e akuzave, shefi i demokratëve pohoi se ai vijoi me sulme personale dy muaj rresht. “Nuk mund të fyesh një njeri për moshën. Vitet e jetës janë bekim i Zotit, në çdo ditëlindje gjëja e parë që bën njeriu është të falënderoj Zotin. Ndërsa ai në mënyrë ordinere flet vetëm për moshën dhe për jelekun. Ai filloi të veshë jelek vetë dhe kur i thanë gazetarët se ‘po kopjon Berishën’ ai e hoqi dhe vazhdoi të servirte gjyshin dhe jelekun antiplumb. Në qoftë se një politikan kërkohet nga një personalitet i madh në Kongresin Amerikan, që është kryetar de facto i komisionit të jashtëm të Komisionit Amerikan për Europën dhe Azinë. Nëse ai i drejton letër për hetim për larje parash, i dërgon letër komisionit federal të zgjedhjeve për konspiracion, nuk mund ta kalojë në këtë mënyrë. Nuk mund ta kalojë siç tha për Rumsfeldin që më kujton marksistët dhe leninistët. Kongresmeni amerikan është në detyre shumë të rëndësishme dhe nuk e bën asnjëherë pa u konsultuar me stafin e tij. Së dyti, zoti Rama nuk përgjigjet. Secili nga këta qytetarët këtu, po t’i ndodhë të akuzohet për një deklaratë që se ka bërë, çdo gjykatës do ta dënojë për mashtrim. Ai nuk ka deklaruar as deklaratën e tij të pasurisë dhe po ndërton një vilë, 56 metra muri i themelit. Ta gëzojë! Po nëse merresh me politikë, duhet të deklarosh pasurinë. Ai foton e ka postuar para shumë kohësh, po ku dolën 80 mijë dollarë, ai duhet të japë shpjegim.” Ky reagim i Kryeministri erdhi pas deklaratave që ai bëri disa ditë më parë për hetimin e kërkuar nga kongresmeni amerikan për foton e publikuar të Edi Ramës me presidentin amerikan Obama. Gazetari Balla insistoi te kjo çështje, duke e pyetur se pse duhet të votojnë shqiptarët një kryeministër që ka shumë vjet në pushtet. Përgjigjja e Berishës ishte e menjëhershme, duke pohuar se ai meriton një mandat tjetër qeverisës pasi ka ofruar shumë zhvillime për vendin në këta tetë vjet qeverisie, por pa harruar edhe ironinë ndaj kryesocialistit Rama. “Kur ky kryeministër ka arritur që të vendosë një raport që në zgjedhjet e fundit kishte 17% më shumë mbështetës, kur ky

të kërkojë • Berisha deklaroi dje se nuk do uar se ai është koalicion me Ilir Metën, duke poh stëve. Sipas bërë palë me Bllokun e sociali në koalicion me Berishës, pas kalimit të Metës rrimin e të gjitha Partinë Socialiste bëri edhe shkatë cave politike, duke marrëdhënieve ndërmjet dy for hkëpunimi PD-LSI. hedhur poshtë çdo mundësi bas

Ndërsa ai në mënyrë ordinere flet vetëm për moshën dhe për jelekun. Ai filloi të veshë jelek vetë dhe kur i thanë gazetarët se ‘po kopjon Berishën’ ai e hoqi dhe vazhdoi të servirte gjyshin dhe jelekun antiplumb. Në qoftë se një politikan kërkohet nga një personalitet i madh në Kongresin Amerikan, që është kryetar de facto i komisionit të jashtëm të Komisionit Amerikan për Europën dhe Azinë

tia Demokratike • Lidhur me koalicionet që Par se ftesa për të bëri me partitë Berisha pohoi e për FRD-në e edh gjitha partitë e djathta ishte e ftesës duke Bamir Topit. Ai e ironizoi refuzimin en veten më thënë se ish-presidenti Topi e ndi e për FRD-në, por ai shumë majtas. “Ftesa ishte edh - tha Kryeministri. e ndien veten më shumë majtas”,

BERISHA MBI 120 MITINGJE NË NJË MUAJ FUSHATË ELEKTORALE, SOT NË TIRANË

PD zhvillon sot mitingun e fundit elektoral në Tiranë Ditën e sotme Partia Demokratike do të mbyllë zyrtarisht fushatën elektorale me mitingun përfundimtar në qytetin e Tiranës. Mitingu i fundit festiv do të përmbledhë në të gjithë programin qeverisës të selisë blu, pasi ajo kërkon që të ketë një tjetër mandat qeverisës. Mitingu me të gjitha gjasat do të ketë një numër të madh pjesëmarrës, edhe më shumë sesa në mitingun hapës të fushatës rreth një muaj më parë, ku të pranishëm në shesh ishin mbi 100 mijë pjesëmarrës.

filloi rreth një muaj më parë me mitingun hapës në qytetin e Tiranës, ku spikatën figurat kryesore që udhëhoqën fushatën e PD-së gjatë këtij muaji elektoral. Pas këtij mitingu Berisha vazhdoi aktivitetet e tij në çdo qytet dhe qark të vendit, ku prezantoi kandidatët për deputetë. Kjo fushatë e PD-së u karakterizua nga një frymë e re elektorale, siç ishin bashkëbisedimet me qytetarët, biznesmenët, fermerët etj. Në këto takime elektorale Berisha paraqiti programin e PD-së për punësimin, taksimin, rritjen ekonomike. Pas

Rrugëtimi

Fushata e Partisë Demokratike

kryeministër shpall projektin e tij për Shqipërinë dixhitale, Rama tallet dhe përqesh këtë projekt me javë të tëra. Unë e vura në zbatim këtë projekt dhe shqiptarët duan më shumë gjyshin dixhital sesa Ramin arkaik”, - pohoi Kryeministri. Këto reagime të Berishës vijnë vetëm dy ditë përpara se shqiptarët të shkojnë drejt kutive të votimit për të përcaktuar qeverinë për katër vjetët e ardhshëm. Akuzat e Berishës nuk munguan as gjatë emisionit të mbrëmshëm, duke vazhduar sulmin ndaj tij gjatë gjithë ditës së djeshme, pasi Berisha zhvilloi disa mitingje elektorale, ku vendin kryesor e zunë akuzat ndaj Ramës.

• PD u ndal në mbrëmje në Durrës, ku zhvilloi mitingun përmbyllës të fushatës elektorale. Kryeministri Berisha iu drejtua qytetarëve të Durrësit me zotimin për rritjen e rrogave dhe pensioneve, shtimin e investimeve, hapjen e vendeve të reja të punës, zhvillimin e turizmit. “Vota juaj më 23 qershor do të jetë votë për marrjen e statusit të vendit kandidat brenda muajve që vijnë, për thithjen e qindra milionë eurove investime, për punësimin e shqiptarëve, për ndërtimin e infrastrukturës më moderne”, - tha Kryeministri.

përfundimit të këtyre takimeve dhe mitingjeve Berisha vijoi mitingjet e tjera, ato që mbyllnin fushatën në çdo qark e qytet. E thënë ndryshe, në një muaj fushatë elektorale Berisha zhvilloi rreth 120 mitingje festive, ku prezantoi kandidatët dhe mbylli fushatën elektorale në këto zona. Por në mitingun e sotëm në Tiranë do të spikatet numri i lartë i pjesëmarrësve, pasi në këto aktivitete elektorale është vënë re edhe gara për numrin më të madh të pjesëmarrësve. Fjala e Berishës ditën e sotme pritet që të jetë ndryshe nga mitingjet e zhvilluara deri më tani, pasi Kryeministri kërkon të bindë edhe më shumë shqiptarët që të votojnë forcën politike që ai drejton.

•Me premtimin e rritjes së rrogave e të pensioneve, shtimin e investimeve dhe hapjen e vendeve të reja të punës lideri i demokratëve, Sali Berisha, iu drejtua sot qytetarëve të Kavajës në mitingun përmbyllës të zhvilluar në këtë qytet. “Shpreh zotimin tim solemn se fitorja e 23 qershorit do të jetë fitorja juaj. Do të jetë fitorja në të cilën ne do të ecim të vendosur drejt niveleve më të larta të mirëqenies, në Kavajë dhe mbarë Shqipërinë”, - u shpreh Kryeministri në mitingun përmbyllës në qytetin e Kavajës.


POLITIKË • E premte 21 qershor 2013

»

03

MEDIU NË KORÇË, KËRKON MBËSHTETJEN PËR KANDIDATIN ERION HARUNI

“Më 23 qershori votoni PR, votoni nr. 45!” “Tuneli Tiranë-Elbasan bashkon shqiptarët kudo që janë”

i, gjatë fjalës • Kandidati i PR-së, Erion Harun të cilat kanë së tij përmendi një sërë arritjesh, in e jetës së sjellë efekte konkrete në përmirësim të fitojmë, pasi qytetarëve të këtij qarku. “Ne do htim e dashuri jemi një ekip që punojmë me përkus , integrimin e për të ndërtuar rrugë të reja, punësim ja”, - tha Haruni. Shqipërisë për ju dhe familjet tua

Kryetari i PR-së, Fatmir Mediu, mbylli fushatën elektorale në Korçë, nga ku u ka bërë thirrje zgjedhësve të këtij qarku të votojnë PR-në me numër 45. Mediu tha ndër të tjera se 23 qershor është një ditë e madhe për Korçën e gjithë Shqipërinë. “Ju kërkoj ju, tha ai, - të votoni me zemër, dashuri, respekt për Korçën, Shqipërinë e kombin shqiptar. Mediu prezantoi para korçarëve kandidatin e PR-së për deputet në këtë qark, Erion Haruni, duke shprehur mirënjohjen për kandidatin, familjen dhe gjithë qytetarët e Korçës, për sa i përket mbështetjes që i kanë dhënë në këtë fushatë kandidatit dhe PR-së. “Të votojmë duke respektuar njëri-tjetrin, me besim se dashuria për kombin shqiptar është rruga jonë e përbashkët. Jam krenar që prezantoj një njeri të nderuar, njërin prej jush. Më shumë se një republikan ai është djali i Kor-

çës, që do të jetë zëri i denjë në parlamentin shqiptar, z. Erion Haruni. Vota për Erionin është votë për aleancën punësim, mirëqenie, rrugën drejt së ardhmes europiane, integrimin e Shqipërisë”, - tha Mediu. Duke folur për arritjet e qeverisjes së koalicionit të djathtë, Mediu u përqendrua tek inaugurimi i dy ditëve më parë i tunelit Elbasan-Tiranë. “Tuneli Tiranë-Elbasan bashkon shqiptarët kudo që janë, pasi Shqipëria është një mrekulli e Zotit dhe duhet ta drejtojmë atë, prandaj çdo shqiptar duhet të punojë me dashuri për të ndërtuar të ardhmen për të çuar Shqipërinë drejt Europës së bashkuar. Ne republikanët jemi pjesë e koalicionit për punësim, mirëqenie, integrim. Së bashku me demokratët jemi një, kështu kemi qenë dhe kështu do të vazhdojmë në mandatin e ardhshëm qeverisës. Për

22 vjet na ka bashkuar ëndrra, dijet për ta bërë Shqipërinë si Europa. U bashkuam së bashku dhe fituam, e bëmë Shqipërinë vend anëtar të NATO-s, liberalizuam vizat, duke bashkuar shqiptarët, kur z.Rama ishte kundër zhvillimit dhe integrimit të Shqipërisë, duke parë vetëm interesat personale dhe të njerëzve që e rrethojnë. Jam krenar që kam punuar me z. Berisha për arritjet, rilindjen shqiptare në vitet ’90, kur shembëm diktaturën. Në Shqipëri erdhi një njeri i nderuar, që mbështeti anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, sekretari Ramsfeld, jo mik imi, por mik i Shqipërisë. E pashë dje z. Rama te ky shesh tek përbuzte dhe shante, duke mbështetur idenë e tij se Shqipëria nuk është në NATO, por në natë. Kjo nuk është rruga e së ardhmes që ne duam për fëmijët dhe familjet tona”, - tha Mediu.

1000 FORCA POLICIE MË SHUMË PËR MBARËVAJTJEN E ZGJEDHJEVE

Shpërndahen materialet zgjedhore, rritet siguria për ruajtjen e tyre

Mbërrin delegacioni i PE-së në Tiranë

Fyle: Liria e medies tregues në demokracinë e vendeve

Ervin Koçi

Q

ë prej dy ditësh Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vijuar shpërndarjen e materialeve zgjedhore nëpër komisionet zonale të administrimit zgjedhor. Shpërndarja e materialeve zgjedhore nëpër KZAZ përbën një nga momentet më të rëndësishme të procesit zgjedhor, pasi sipas ligjit 16 orë përpara datës së zgjedhjeve këto materiale do të shkojnë nëpër qendrat e votimit, pra në orën 15:00 të ditës së nesërme, për të vazhduar këtë procedurë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bashkëpunim me Policinë e Shtetit do të bashkëpunojnë, pasi çdo material zgjedhor duhet të ruhet në maksimum, pasi çdo prekje apo dëmtim i tyre përbën një vepër penale, e cila dënohet me burg. Policia Teksa ka filluar numërimi mbrapsht për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare, Policia e Shtetit ka marrë masa për ruajtjen e objekteve zgjedhore dhe ambasadave të akredituara në vendin tonë. Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka nxjerrë një urdhër të posaçëm, ku duke nisur që ditën e djeshme në orën 14:00 dhe deri në datën 25 qershor objektet e rëndësishme shtetërore dhe ambasadat do të merren në mbrojtje nga efektivat komando dhe forcat e ushtrisë. Urdhri i firmosur nga Hysni Burgaj urdhëron strukturat e Policisë të marrin masa për dorëzimin e këtyre objekteve brenda kësaj ore. Ndërkohë forcat e Policisë do angazhohen në ruajtjen e qendrave te votimit dhe vendnumërimit të votave. Kjo pasi, siç sqarohet në urdhrin e Burgajt, për zgjedhjet e 23 qershorit

PS PADIT KQZ-në Partia Socialiste ka depozituar dy padi penale ndaj kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, një për dështimin e projektit-pilot për verifikimin elektronik të zgjedhësve dhe i dyti për fondet që janë shpenzuar për materialet zgjedhore për të verbrit. Përfaqësuesi i PS-së, Eridian Salianji, pohoi dje në mbledhjen e KQZ-së se janë shpenzuar rreth 100 mijë euro për prodhimin e zarfeve që do të votojnë të verbrit, por nuk janë në dispozicion të KQZ-së dhe rrezikojnë të mos votojnë rreth 10 mijë persona të kësaj kategorie. PS-ja do të depozitojë në prokurorinë e Tiranës padinë për shpërdorim fondesh për kryetaren e KQZ-së dhe 3 anëtarët e tjerë të këtij institucioni.

janë shtuar me afro 700 numri i objekteve zgjedhore krahasuar me zgjedhjet lokale të majit 2011, çka kërkon angazhimin e më shumë se 1000 punonjësve të Policisë. “Për procesin zgjedhor qershor 2013 është shtuar numri i objekteve të VNV-ve, si dhe QV-ve me rreth 700 objekte më tepër se në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore maj 2011 dhe ruajtja e sigurimi i tyre kërkon angazhimin e rreth

1000 punonjësve të Policisë. Për këtë lindi si domosdoshmëri angazhimi me këto detyra i personelit policor të strukturave të objekteve që merren në mënyrë të drejtpërdrejtë me ruajtjen e objekteve të rëndësishme shtetërore”, - thuhet ndër të tjera në njoftimin e Policisë së Shtetit për mediet. Drejtuesit e strukturave vendore të Policisë janë porositur të mbajnë kontakte të vazhdueshme e të

bashkëpunojnë me efektivët e Forcave të Armatosura, që do të sigurojnë këto objekte. Urdhri i Burgajt pasoi një takim të zhvilluar mesditën e kësaj të enjte mes përfaqësuesve të Policisë, Ministrisë së Mbrojtjes, shefave të sigurisë të ambasadave dhe trupit diplomatik. Numri i objekteve të rëndësishme shtetërore dhe të trupit diplomatik të akredituar në vendin tonë është 100.

“Për të parë se sa demokratik është një vend mjafton të shikoni indeksin e lirisë së medies fillimisht, jo atë të korrupsionit”, kjo ishte deklarata e komisionerit për zgjerimin e Bashkimit Europian Stefan Fyle gjatë një konference të mbajtur në Burksel. Aktiviteti me tematik “Speak up” u zhvillua për të diskutuar mbi lirinë e medies në vendet e BE-së si edhe në ato vende që aspirojnë për të qenë pjesë integrale e Bashkimit Europian, siç është Shqipëria. Mbi temën e medieve dhe situatën aktuale në Shqipëri Fyle theksoi se roli i medies është shumë i rëndësishëm në këto zgjedhje parlamentare. “Shpresoj të mos instrumentalizohet media para dhe pas zgjedhjeve. Veçanërisht media ka rëndësi gjatë rezultatit të zgjedhjeve. Media të monitorojë sa më shumë që të jetë e mundur, të punojë në interes të publikut”, - theksoi Fyle. Dunja Milatoviç, përfaqësuesja më e lartë e OSBE-së për lirinë e medies, e ftuar nga zyrtarët e Komisionit Europian në Bruksel në këtë aktivitet njëditor, deklaroi se marrëveshjet ndërkombëtare nuk janë një zgjedhje për qeveritë, por janë të detyrueshme, duke theksuar se kjo nuk është liri vetëm

për medien, por për të gjithë qytetarët. Për Shqipërinë Milatoviç tha se është përgatitur ligji për transmetimet televizive, por duhet të shihet se sa do të vihet ai në zbatim. Delegacioni i PE-së Një delegacion i Parlamentit Europian mbërrin dje në Tiranë në prag të zgjedhjeve të së dielës. Në përbërje të tij ka përfaqësues të grupit të Partive Popullore të Qendrës së Djathtë dhe të socialdemokratëve, e të grupit të qendrës së majtë. Delegacioni do të zhvillojë takime në Tiranë me Presidentin e Shqipërinë, me Kryeministrin dhe drejtuesit e partive të opozitës, me ambasadorët e vendeve anëtare, me të dërguarit e OSBE-së dhe ODIHR-it për të krijuar një pamje për atë që po ndodh, por jo të vëzhgojë zgjedhjet, pasi këtë e bën OSBE-ODIHR-i. Delegacioni do të hartojë një raport për këto zgjedhje, i cili do t’i paraqitet Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian. Po kështu edhe Komisioni Europian, nga ana e tij, do të dërgojë në Tiranë një grup ekspertësh të Departamentit të Zgjerimit për të ndjekur nga afër zgjedhjet e 23 qershorit në Shqipëri, të cilat do të pasqyrohen në raportin e progresit të tetorit të këtij viti.


04

« POLITIKË

E premte 21 qershor 2013 •

MITINGU FINAL NË VLORË E SHKODËR, TIRANA E MBYLLI DJE

Rama fjalim kundërvënës për mesazhet elektorale të Berishës F lamujt e “Rilindjes” u ngritën mbrëmjen e djeshme në sheshin “Nënë Tereza” për të bërë apelin e fundit për votuesit e qarkut të Tiranës për të mbështetur me votë Partinë Socialiste. Kryeqendra e vendit ka kaluar për Partinë Socialiste në këtë fushatë elektorale në plan të dytë, duke i dhënë peshën kryesore qarkut të Vlorës, për shkak se është vetë kreu i saj që kryeson garën më 23 qershor.

Deklarata Në cilësinë e pretendentit për postin e kryeministrit të ri Edi Rama pothuajse gjatë gjithë fjalimit të tij u mor me mesazhet elektorale të kundërshtarit të tij, kreu të qeverisë Sali Berisha. Duke iu referuar pikërisht spoteve dhe mesazhe të dërguara në telefonat e qytetarëve nga ana e Kryeministrit Berisha, kreu socialist i mëshoi me forcë faktit se kryetari i PD-së gënjen kur flet se do të hapë 250 mijë vende pune. “Pse nuk i hape vendet e punës? Katër vjet më parë premtove 160 mijë vende pune, por vetë INSTAT-i tha se ishin punësuar vetëm 50 mijë. U ke mbetur borxh shqiptarëve. Kryeministri gënjen kur thotë se ka rritur mirëqenien prej rritjes së pagave, sepse çmimet janë rritur më shumë. Gënjen kur thotë se do të trefishojë grantet, sepse fermerët po jetojnë çdo vit e më keq. Gënjen kur thotë se jeta e shqiptarëve është përmirësuar, sepse shumë prej tyre jetojnë me borxhe dhe me lista në dyqanet e ushqimore”, - u shpreh Rama. Kundrejt këtyre premtimeve të pambajtura vijnë garancitë e PS-së nesër

Meta: Përjashtoj çdo koalicion paszgjedhor me Berishën e PD Lëvizja Socialiste për Integrim mbylli fushatën elektorale në qarkun e Beratit me një miting në sheshin e qytetit. Bindja e kreut të LSI-së, ashtu dhe e kandidatëve për deputetë për këtë qark, është fitorja e kësaj partie dhe këtë sipas tyre e faktoi pikërisht sheshi i veshur me ngjyrën e kuqe, ngjyrë kjo që sipas tyre përfaqëson të majtën e vërtetë. “Ky qytet ka qenë dhe është i veçantë, por sot duket dhe më i bukur, pasi është dhe më i kuq se asnjëherë tjetër. Ky manifestim i jashtëzakonshëm tregon se fitorja është në dorën tonë dhe ne nuk do ta lëshojmë deri pas 72 orësh”, - u shpreh Meta gjatë fjalës së tij në këtë miting. Në gjykimin e tij Berati ka zgjed-

hur, ashtu si gjithë Shqipëria, të ardhmen e tij, që është punësimi. “Berisha do ikë të dielën si kryeministër një herë e përgjithmonë, sepse, po të presë Berati premtimin e Berishës për boshtin e Jugut, do t’i duhet të presë dhe nja 2400 vjet të tjerë, sepse ai për 8 vjet as rrugën e vjetër Lushnjë-Berat nuk e rikonstruktoi. Ne do të fitojmë se ky qytet i jashtëzakonshëm kërkon zhvillim, frymëmarrje dhe ne do të bëjmë unazën e Beratit brenda 2 vjetve të parë”, - vuri në dukje Meta. Por dhe një qëndrim paszgjedhor nuk mungoi para qytetarëve të Beratit. “Përjashtoj çdo koalicion paszgjedhor me Sali Berishën dhe PD-në”, - u shpreh kreu i LSI-së.

Eurodeputeti gjerman apel për plotësimin e KQZ-së

Zgjedhjet, partitë po vënë në rrezik statusin e vendit

Qëllimi

BULEVARDI

Bindja

Organizimi Me një formë të re organizimi, mitingu përmbyllës i fushatës elektorale për qarkun e Tiranës përmes tingujve të trumbetave dhe fishekzjarrëve përcolli mesazhin e ekipit garues për këtë qark. Kandidatët për deputetë hipën në podiumin e ngritur në qendër të këtij sheshi dhe me fjalime të shkurtra u kërkuan qytetarëve që të votonin numrin 29. Edhe pse jo kandidat i këtij qarku, në pozitat e kreut të Partisë Socialiste, Edi Rama, pasi dëgjoi me radhë të gjithë kandidatët për deputetë në qarkun më të madh të vendit, bëri një përshëndetje jo vetëm për banorët e lagjeve kryesore të Tiranës, por dhe për të gjithë ata qytetarë dhe mbështetës që ishin në Tiranë për të marrë pjesë në këtë miting. “Përshëndetje për të gjithë ata mbështetës që kanë ardhur me dëshirën e tyre në Tiranë dhe jo me detyrim, siç bën Kryeministri për punonjësit e shtetit. Ditën e diel me numrin e bekuar 29 ne do t’i çlirojmë të gjithë robërit e katragjyshit me antiplumb, do t’i çlirojmë të gjithë policët, arsimtarët, punonjësit e administratës”, - vuri në dukje Rama.

LSI miting përmbyllës në qarkun e Beratit

Fjalimi i kreut të PS-së ishte konceptuar si një kundërvënie ndaj premtimeve mbi të cilat u bazua fushata elektorale e Kryeministrit Berisha. Ndër të tjera Rama u ndal në premtimin e Berishës për heqjen e vizave me SHBA-të, që sipas tij është një premtim bosh, pasi Amerika ia ka hequr vizën Kryeministrit. “Berisha ka rrënuar ëndrrën e integrimit, ëndrrën e rimëkëmbjes, të zhvillimit dhe për këtë arsye ndërkombëtarët nuk e besojnë më Kryeministrin”, - tha ai. “Kjo është Tirana jonë dhe më 23 qershor ky qytet do të jetë kryeqyteti i “Rilindjes”. Tirana do të udhëheqë fitoren e madhe të rilindjes ndaj rrënimit. Ju zotohem se me votën tuaj për “Rilindjen” ju kryeqytetasit, pavarësisht prejardhjeve krahinore, pavarësisht ndasive partiake, pavarësisht përkatësive fetare, do të keni në krah një qeveri që hallet tuaja, problemet tuaja do t’i ketë të vetat dhe unë do të jem pranë jush në çdo moment”, - u shpreh Rama.

Në emisionin “Opinion” kreu i PS-së, Edi Rama, tha se, nëse do të ftojë, nuk do të ketë ndërtim të bulevardit të ri të Tiranës, por do të zbatohet plani francez i kohës kur ai ishte kryetar i Bashkisë. Në këtë plan parashikohet ndërtimi i stacionit të trenit si dhe një park. Për sa i përket ndërhyrjes në të drejtat e Bashkisë, ai tha se nuk po shkel kompetencat, por ka ligje dhe kompetenca për të drejtat e qeverisë kombëtare. “Do të ketë strukturë të shtetit shqiptar, ku për katër vjet shqiptarët do të kuptojnë shtetin”, - tha Rama.

Rama bën thirrje për takime derë më derë

Kreu i PS përcjellë mesazhet e fundit në “Kënde fjale” Partia Socialiste e mbylli fushatën elektorale në kryeqytet një ditë përpara se t’i jepet fund zyrtarisht asaj. Kreu i PS-së, Edi Rama, zgjodhi të mbledhë qytetarët pak minuta përpara nisjes së mitingut të madh në sheshin “Nënë Tereza”. Në dy “kënde fjale” të zhvilluara në njësitë nr. 1 dhe në atë nr. 5 në Tiranë kryetari i socialistëve u kërkoi qytetarëve të Tiranës që të trokasin derë më derë për të bindur çdo të afërm, çdo familjar për të shkuar të votojë për “Rilindjen”. “Me shumë mirënjohje për gjithë përpjekjen tuaj. Duke ju siguruar që gjithë ky mund i madh dhe gjithë kjo energjie e derdhur do të sjellë rilindje për vendin tonë dhe shoqërinë tonë, unë dua t’ju garantoj po ashtu se qysh tani duket qartë se fitorja është jona. Por fitoren do ta festojmë vetëm kur të përfundojë i gjithë procesi dhe kur gjithçka do të ketë marrë fund. Deri në atë çast ne do të bëjmë me mundim dhe me pasion punën që kemi marrë përsipër karshi njerëzve dhe karshi vendit. Puna e parë për t’u bërë tani është që sot të jemi të gjithë te sheshi “Nënë Tereza” për mitingun e madh të Tiranës”, theksoi Rama. Më pas Rama është zhvendosur në njësinë nr. 5, ku ftoi banorët të angazhohen gjatë ditëve të mbetura për të zgjuar edhe votuesin e fundit për rilindjen e vendit. Partia Socialiste do të zhvillojë sot në orën 19:30 mitingun përmbyllës në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë. në qeveri në rast fitoreje më 23 qershor. Sipas tij, Partia Socialiste do të bëjë legalizimet falas, ndryshe nga PD-ja, e cila mashtroi qytetarët kur premtoi se do ta kryejë këtë proces brenda 6 muajsh. “Brenda mandatit të parë të gjithë ata që kanë ndërtuar shtëpitë e tyre duke ardhur

nga Veriu dhe Jugu për një jetë më të mirë do të kenë në dorë titullin e pronësisë së patundshme për pronën e tyre. Të gjithë ata që jetojnë me punën e tokës dhe që prej 20 vjetësh po presin të marrin certifikatën e tokës, do ta kenë në dorë këtë dokument”, - tha kreu i PS-së.

Një tjetër europarlamentar shprehet se partitë politike po vënë në rrezik statusin e vendit kandidat. Knut Fleckenstein, eurodeputet gjerman, duke folur për “Dojçe Velen” thotë se udhëheqësit politikë do të ndëshkohen nga vetë qytetarët. Ai vijon të shprehet se është papërgjegjshmëri e lartë mosplotësimi i KQZ-së, institucion i cili ka certifikimin e zgjedhjeve. “Një administratë zgjedhore mirëfunsksionuese është shtylla kurrizore e besimit të votuesve në gjithë procesin zgjedhor. Partitë në zgjedhje janë konkurrente, prandaj duhet një administratë zgjedhore e pavarur, e besueshme dhe efikase, që të sigurojë që të gjitha partitë pjesëmarrëse në garë të zbatojnë të njëjta

rregulla loje. Përndryshe si munden qytetarët ta besojnë rezultatin e zgjedhjeve, nëse ata nuk mund të besojnë në ndershmërinë e gjithë procesit zgjedhor?” - është shprehur Fleckenstein. Apeli i eurodeputetit gjerman vjen pas apeleve të vazhdueshme të ndërkombëtarëve për plotësimin e KQZ-së, të cilët njëzëri kanë kërkuar që ky institucion të plotësohet, pasi në kushtet aktuale nuk është në gjendjen të certifikojë zgjedhjet. Knut Fleckenstein është socialdemokrat gjerman, anëtar i Parlamentit Europian. Veç kësaj ai është edhe anëtar i Komitetit të PE-së për çështjet e jashtme, aktiv në Ballkanin Perëndimor, kryesisht në Serbi, Kosovë e Shqipëri.

FRD mbyll fushatën në Shijak

Topi: FRD shtëpia e vërtetë e së djathtës shqiptare Fryma e Re Demokratike në prag të zgjedhjeve të 23 qershorit zhvilloi një tubim në Shijak. Në fjalën ë tij para mbështetësve të FRD-së kryetari Topi theksoi vlerësimin e veçantë që kishte për ekipin e kandidatëve që përfaqësojnë denjësisht qarkun e Durrësit me lidhje të ngushta me proceset demokratike në vend. “Kam kënaqësinë të flasë para jush për një projekt të ri politik, i cili do ta bëjë Frymën e Re Demokratike një forcë politikë jo vetëm vendimmarrëse, por dhe të domosdoshme për qeverinë e parlamentin e ardhshëm”, - tha zoti Topi. Kryetari i FRD-së bëri një krahasim mes këtyre zgjedhjeve dhe atyre të 2005-s, kur ndihej nevoja jetike për të rrëzuar pushtetin

e korruptuar të Fatos Nanos: “Për fatin tonë të keq, pas 8 vjetësh kemi akoma të njëjtin problem, kemi të njëjtin korrupsion, siç e thekson edhe “Freedom House” në raportin e saj. Ky raport dhe të tjerë na thonë haptazi se treguesit e demokracisë në vend janë përkeqësuar”, - tha Topi. Ai vazhdoi duke thënë se ndër të gjitha problemet në vend standardet e demokracisë janë më shqetësueset: “Ky i fundit përdoret në foltore nga politikanët demagogë me arsyen e vetme për të ruajtur pushtetin. Çdokush nga ju mund të konstatojë në çfarë niveli është katandisur e djathta, e cila del për të mbledhur vota për ish-deputetët socialistë.”


INTERVISTË • E premte 21 qershor 2013

»

05

FLET LUÇIANO BOÇI, KRYETAR I DEGËS SË PD ELBASAN, KANDIDAT PËR DEPUTET

K

andidati për deputet i Partisë Demokratike Luçiano Boçi, kryetar i degës së kësaj partie për Elbasanin, në një intervistë për gazetën “Metropol” ka renditur disa prej prioriteteve të forcës së tij politike për fushatën elektorale dhe ka shprehur besimin e palëkundur se “më 23 qershor PD-ja do të korrë fitore të thellë në Elbasan, se ky qytet do të kryesojë fitoren e madhe të mandatit të tretë qeverisës”. - Zoti Boçi, pse Partia Demokratike kërkon edhe një mandat tjetër qeverisës? Partia Demokratike dhe kjo qeveri, ashtu siç ka deklaruar edhe gjatë fushatës elektorale në takimet e tij në gjithë Shqipërinë zoti Berisha, kërkojnë sërish me të drejtën morale një mandat të ri qeverisës. Ne kemi arsye të kërkojmë, të krenohemi, të premtojmë, të besojmë, sepse kemi arritur shumë, por pas fitores së 23 qershorit do të arrijmë edhe më shumë. Ne ndërtuam rrugët e Shqipërisë dhe sot ky vend ka infrastrukturën më moderne, ne integruam vendin në NATO dhe strukturat e tjera euroatlantike, ne rritëm pagat e pensionet, ne siguruam lëvizjen e shqiptarëve lirisht në Europë, ne siguruam rendin e qetësinë, shkollimin dhe edukimin e brezave dhe do të anëtarësojmë Shqipërinë në BE. Ne respektuam mësuesit në këto vite, u dyfishuam atyre pagat dhe premtojmë se gjatë mandatit të tretë qeverisës asnjë mësues nuk do të paguhet nën 700 dollarë, dhe ky është një premtim që do ta shihni të realizohet shume shpejt. Janë ndërtuar 1300 shkolla të reja, mund t’i kishim investuar në çdo sektor ato të ardhura, mirëpo përzgjodhëm arsimin, sepse e dimë që arsimi i fëmijëve tanë është një ndër

“Më 23 qershor Elbasani do të kryesojë fitoren e PD-së”

çështjet kryesore të prindërve dhe gjithë shoqërisë. Pajisja e shkollave me laboratorë informatike dhe internet, përmirësimi i ndjeshëm i infrastrukturës kanë qenë disa nga arritjet e tjera. Më 23 qershor qytetarët e qarkut të Elbasanit do të zgjedhin ndërmjet dy alternativave, ku alternativa e Ramës është jo vetëm ofenduese, por edhe kërcënuese. Rama thotë se 70% e fëmijëve shqiptarë

janë analfabetë dhe injorantë, por kjo nuk është e vërtetë. Fëmijët shqiptarë janë fëmijët më të zgjuar, dhe kjo falë punës së mësuesve. Rama thotë se mësuesit shqiptarë janë injorantë dhe se pas 23 qershorit ai do t’i largojë nga puna. Ta harrojë! Askush nuk mund t’i heqë nga puna mësuesit, pasi të gjithë bashkë do t’i themi “jo” një alternative denigruese për arsimin, për gjithë Shqipëri-

në. Rama del me autobusin e tij mavi e kërcënon mësues e nxënës, thotë se “universitetet janë kthyer në piramida e se prej tyre dalin studentë injorantë, që nuk i duhen as tregut të punës e askujt”. Ta harrojë që do t’i mbyllë qendrat e dijes, sepse shqiptarët do ta dënojnë me votë fyerjen që ky njeri i bën arsimit dhe fëmijëve tanë. Më datën 23 qershor ne të gjithë së bashku do të vo-

tojmë e do të përkrahim vazhdimësinë e reformave në arsim, në përmirësimin e cilësisë në këtë fushë, do t’i themi “po” alternativës së Partisë Demokratike, sepse ne kemi një projekt konkret dhe serioz për zhvillimin e arsimit, për punësimin e të rinjve tanë përmes politikave të duhura fiskale, favorizuese për bizneset. Të gjithë bashkë do t’i themi “po” alternativës që na ofron siguri, vijimësi dhe zhvillim. Shqiptarët nuk duan kërcënime dhe nuk u duhet kthimi prapa kur kanë arritur kaq shumë. Më 23 qershor do ta dënojmë me votë njeriun që ofendon mësuesit, nxënësit dhe studentët shqiptarë. - Në programin e PD-së cili është qëndrimi ndaj biznesit dhe sa ndikim ka rruga e re që lidh Tiranën me Elbasanin? - Në programin e PD-së gjen mbështetje të fuqishme edhe biznesi, ashtu si shumë shtresa të tjera të popullsisë. Këtë e ka deklaruar edhe vetë Kryeministri Berisha gjatë takimeve me qytetarët dhe biznesmenët e qytetit tonë. Kur Europa dhe bota kaloi një krizë të thellë të paprecedent, ne kemi rritur investimet dhe mbështetjen për biznesin. Ashtu si çdo e keqe, ka dhe anën e vet pozitive: kjo ishte sfidë me më të cilën ne u përballëm dhe mësuam shumë. Leksioni themelor i kësaj krize është të mbrohet, të fuqizohet, të zhvillohet me çdo kusht prodhimi e biznesi. Fakti tregoi se vetëm ekonomia e bazuar mbi djersën, mbi prodhimin u

qëndron tërmeteve të krizës. Ekonomia shqiptare qëndroi fort dhe është e faktuar nga të gjitha institucionet ndërkombëtare se Shqipëria e vazhdoi rritjen. Shqipëria i rezistoi sepse kjo qeveri ka nxitur me reformat e saj biznesin dhe prodhimin, sepse Shqipëria ekonominë e ka të bazuar jo në shërbime financiare, që i nxjerrin fitimet në progresion gjeometrik dhe pastaj edhe humbjet i kanë në pikiatë, por i ka të bazuara në punë, në djersë. Ne duhet të bëjmë gjithçka për të nxitur prodhimin dhe kemi shpallur heqjen e taksës mbi çdo lloj kapitali për prodhim, dhe kjo përbën 20 % më shumë, që nuk janë pak. Rruga e re e inauguruar nga Kryeministri Berisha bashkoi Tiranën me Elbasanin, por mbi të gjitha bashkoi tregjet e dy qyteteve. Ajo është një zhvillim i jashtëzakonshëm për mbarë Shqipërinë, sepse rritja e gjeneratorit të zhvillimit të trekëndëshit Tiranë-ElbasanDurrës çon përpara gjithë bizneset dhe ekonominë e vendit. Hoqëm taksën mbi kapitalin, krijohet që mundësia e parkut logjistik në Elbasan, që bëhet më reale për shkak të rrugës dhe do të jetë shumë më tërheqëse. Qeveria po punon që të inkurajojë fermat, do të rimbursojmë me para në dorë gjithçka që përdoret për prodhim, akcizën dhe çdo gjë tjetër. Do të trefishojmë grantet, do të vazhdojmë ndërtimin fuqishëm në infrastrukturë, e cila është kusht për zhvillim, por ama rezultatet janë. Ne jemi zhvillimi, ne jemi e ardhmja, ne jemi perspektiva e Shqipërisë europiane, ndaj i ftoj qytetarët elbasanas të votojnë Partinë Demokratike, të votojnë rrugëtimin drejt Europës. Bisedoi Artur AJAZI

KANDIDATI REPUBLIKAN SHPREH BINDJEN NË FITOREN E PADISKUTUESHME MË 23 QERSHOR

Agron Duka - përzgjedhja më e mirë për parlamentin e ri Nga HALIL RAMA

K

ur kanë mbetur edhe pak orë nga verdikti i zgjedhësve shqiptare, Agron Duka shpreh bindjen se do të jetë njëri nga 140 ligjvënësit e ardhshëm në Kuvendin e Shqipërisë. Këtë garanci ia jep mbështetja e elektoratit durrsak, e konfirmuar në dhjetëra takime në afro një muaj e gjysmë fushatë elektorale. Kandidati republikan Duka, i njohur si një nga biznesmenët dhe politikanët e suksesshëm jo vetëm në Durrës, por në gjithë vendin, është përzgjedhja më perfekte që kryerepublikani Mediu ka bërë për legjislativin e ri shqiptar. Ai do të jetë përfaqësuesi më dinjitoz i qytetarëve të Durrësit, siç ka qenë edhe në vitet 2000-2005. - Zoti Duka, kur kanë mbetur edhe pak orë nga verdikti i zgjedhësve shqiptare, si e gjykoni mbështetjen që keni marrë nga elektorati durrsak? - Në radhë të parë e vlerësoj, sepse kjo mbështetje është e sinqertë, e mbështetur në prova të përbashkëta dhe që i jep shpresë e mundësi së ard-

hmes. Qarku i Durrësit, ku futet edhe Shijaku, Fushë-Kruja e Kruja, janë qendra të një komuniteti inteligjent, qytetar, punëtor e të ndershëm. Vota e tyre është e drejtpërdrejtë dhe nxitje për një përgjegjësi në parlamentin e ardhshëm të Shqipërisë. - Më konkretisht, ku konsiston platforma juaj elektorale? - Platforma ime elektorale është mbështetur mbi shtylla të forta, të cilat nisin me kandidimin tim në zonën ku u linda, u rrita, punova dhe dhashë prova si deputet e ministër duke ndërtuar vepra në të mirë të bashkëvendësve të mi. Kjo njohje e afërt dhe shpalosja e një programi të qartë për lëvizjet e pastajme në vendimmarrjet e rëndësishme të parlamentit dhe shtetit shqiptar si dhe në punën e përbashkët për rritjen e infrastrukturës, kulturës, turizmit e sportit. Votuesit e mi e dinë mirë se çfarë jemi në gjendje të bëjmë me forcat e bëjmë me forcat e bashkuara. - Pse ky kapërcim juaji nga e majta në të djathtë? - Ndoshta jo kapërcim, por lëvizje,

e cila erdhi në momente të veçanta e që më çoi te Partia Republikane, atje ku unë e nisa politikën me të madhin e respektuar Sabri Godo e më pas me kryetarin aktual Fatmir Mediu, i cili më bëri ftesë të sinqertë për të qenë i pari në listën e qarkut të Durrësit. - Parë nga ky këndvështrim, çfarë votash merr kandidati republikan në Durrës, të majta apo të djathta? - Personalisht mendoj se në fillim janë votat e Partisë Republikane, si një forcë e njohur në spektrin e politikës shqiptare, e pastaj simpatizantët e mi, të familjes sime, të punës e biznesit tim. Ju siguroj se ky kontingjent vjen nga të dy krahët, sepse ata votojnë njeriun, arritjet, suksesin e të ardhmen. - Së fundi, cili është mesazhi juaj për zgjedhësit? - Më datën 23 qershor votoni numrin 45, Partinë Republikane, sepse do të keni nesër mandatin tuaj, do të theksoni zërin tuaj, do të vendosni në parlament me kartonin tuaj. Unë nuk premtoj, por di të mbaj fjalën.


06

« AKTUALITET

Edhe në Shqipëri, si në të gjithë vendet e botës, u kujtua dhe celebrua Dita Botërore e Refugjatëve, e vendosur me vendim të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Bëhet fjalë për ditën botërore që i dedikohet atyre personave, në mbarë botën, që janë të detyruar të largohen e gjejnë strehim diku gjetkë, për shkak të përndjekjes që u bëhet atyre për shkak të racës, besimit fetar, përkatësisë kombëtare, anëtarësisë në grupin e veçantë shoqëror apo pikëpamjes politike. Mesazhi i kësaj ditë është forcimi i ndjenjës së ndihmës dhe solidaritetit paqësor midis popujve, në përpjekje për të forcuar vullnetin e mirë të liderëve politikë për kontributin e tyre në parandalimin e konflikteve dhe dhënien fund të atyre që

E premte 21 qershor 2013 •

TIRANË, VIZITOHEN 78 REFUGJATËT DHE 66 AZILKËRKUESIT E STREHUAR NË VENDIN TONË

Dita e Refugjatëve, Shqipëria përkujton 154 të tillë Veçohen muxhahedinët e Irakut dhe shtetasit nga vendet e tjera po vazhdojnë dhe që ushqejnë fluksin që krijon refugjatë dhe persona të zhvendosur, pavarësisht të shtrëngimeve të buxhetit. Shteti shqiptar sot ofron një sërë shërbimesh jetike për personat në nevojë për mbrojtje ndërkombëtare duke ndritur 11 pika kufitare të vendit me mjedise të përkohshme pritje – për jo më shumë se 24 orë për t’i transferuar më vonë në Qendrën Kombëtare Pritëse për Azilkërkuesit. Sot në Shqipëri ka një Qendër Kombëtare e Pritjes së Azilkërkuesve

që është ngritur dhe funksionon në kuadër të ndërtimit të sistemit të azilit në Shqipëri, i cili është tashmë pjesë e pandarë e sistemit të përbashkët të Azilit të Bashkimit Evropian me synim krijimin e një zone të lirë sigurie dhe drejtësie për të gjithë ata që, të detyruar nga rrethanat kërkojnë mbrojtje në mënyrë të ligjshme. Plotësimi i standardeve minimale për pritjen e azilkërkuesve dhe respektimi i të drejtave themelore, dinjitetit njerëzor për të gjithë azilkërkuesit pa dallim ngjyre, race, besimi

fetar, përkatësie shoqërore apo bindje politike janë objektivat themelore që ndiqen nga autoritetet shtetërore në këtë aspekt. Për momentin në Shqipëri gjenden rreth 78 refugjatë dhe rreth 66 azilkërkues. Ata vijnë nga e gjithë bota ku mund të listojmë: Irak, Iran, Afganistan, Kinë, Kosovë, Bosnjë, Tunizi, Nepal, Indi, Jordani, Turqi, Algjeri, Nigeri, Kongo, Somali , Siri etj. Aktualisht pjesën më të madhe të refugjatëve në Shqipëri e zënë iranianët (muxhahedinët) e ardhur nga Iraku. Në vazhdën

e traditës së saj humanitare për mbështetjen e personave në nevojë dhe kontributin në parandalimin apo shuarjen e konflikteve që prekin të drejtat themelore dhe liritë e personave, sidomos atyre që diskriminohen, Qeveria e Republikës së Shqipërisë, ka marrë vendimin e saj human e bujar për t’i ofruar strehim një grupi prej 210 personash, me nevoja të ngutshme, nga kampi Ashraf i Irakut, në vijim të zbatimit të marrëveshjes për strehimin e tyre në Shqipëri,

duke u solidarizuar me thirrjen e Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar të gjithë ata që janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të luftës, konfliktit dhe persekutimit, gjithashtu, ky vendim i qeverisë shqiptare ka ardhur edhe në përgjigje e qeverisë shqiptare ndaj kërkesës së qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sepse Shqipëria ka qenë një partner i fortë i Shteteve të Bashkuara në vendosjen e paqes dhe stabilitetit në Irak.

ORGES MILO, I PLAGOSUR NGA HEDHIA. POLICIA FALËNDERON PS PËR TELEFONATËN

I arratisuri nga komisariati kapet brenda selisë së PS-së, reagimet Mariglen Mullai

M

esditën e djeshme u kap brenda selisë së PS-së, 29-vjeçari i cili u arratis duke u hedhur nga kati tretë i komisariatit nr 1. Orges Milo ka bërë një arratisje spektakolare dy ditë më parë, duke u hedhur nga kati i dytë i komisariatit nr.1 në kryeqytet. Mësohet se 29-vjeçari nga qyteti i Fierit, ka qenë duke u marrë në pyetje nga prokurori i çështjes për vjedhjen e një makine në kryeqytet, në momentin që ka gjetur mundësinë për t’u hedhur nga kati i dytë i komisariatit dhe është arratisur. Ndërkaq, 29-vjeçari aktualisht ndodhet në Spitalin Ushtarak për mjekim. Nilo ishte arrestuar në flagrancë dy ditë më parë pasi akuzohej për vjedhjen e një makine. Gjatë arrestimit në banesë iu gjet një armë zjarri, tip kallashnikov. Deklarata e policisë Drejtoria e Përgjithshme e Policisë dha detaje për arrestimin e 29-vjeçarit Orges Mangarit Milo dhe falënderon punonjësin e selisë së PS-së, i cili lajmëroi autoritetet për praninë e një personi të dehur pranë selisë rozë. Në deklaratën për shtyp thuhet se “Ditën e sotme rreth orës 15.00’ në Sallën Operative të Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë ka mbërritur një telefonatë nga një qytetar, i cili tregon se pranë Selisë së Subjektit Politik Partia Socialiste e Shqipërisë, ndodhej një person në gjendje të dehur. Menjëherë strukturat e policisë mbërritën pranë selisë, ku pas verifikimit, rezultoi se ishte shtetasi Orges Mangarit Milo, 29 vjeç, shtetas i cili u largua mbrëmë nga komisariati i policisë, përgjatë momenteve të deklarimeve pasi ishte person i ndaluar për veprën penale të vjedhjes. Sa sipër, sqarojmë se ky është komunikimi i parë me mediet në lidhje me rastin, ku njëherazi falenderojmë

punonjësin e selisë së PS për bashkëpunimin e menjëhershëm me policinë.” Reagimi i PS-së Nga ana e saj Partia Socialiste reagoi për pretendimin e policisë mbi arrestimin e Orges Nilos. Zyra për shtyp e PS bëri me dije se 29-vjeçari, Orges Nilo u gjet i shtrirë në hollin kryesor të selisë dhe jo i fshehur si në pretendimet e mëparshme të policisë. Zyra për shtyp sqaron

se ishte kjo zyrë që njoftoi policinë në numrin 129. “Sot në orën 13.30 një e selinë e Partisë Socialiste ka hyrë një i ri i dëmtuar fizikisht me plagë të dukshme dhe në gjendje tejet të rënduar mendore. Pasi ka këmbëngulur të hyjë në ambientet e brendshme të selisë, i riu është shtrirë në hollin e selisë ku dhe është ndalur nga personeli përkatës, të cilët kanë njoftuar Policinë e Shtetit në numrin 129. Po ashtu është lajmëruar nga personeli

edhe shërbimi i urgjencës. Është e turpshme që ky rast përdoret politikisht nga Policia e Shtetit. Edhe në këto ditë të fundit të fushatës Policia e Shtetit përfshihet në lojëra të turpshme politike duke bërë insinuata të tilla. Ashtu siç është e turpshme paaftësia e kësaj policie, të cilës i arratisen të arrestuarit nga rajonet. Ne kemi bërë vetëm detyrën tonë, duke telefonuar policinë dhe shërbimin e urgjencës”,- thuhet në njoftimin e PS-së.

GRUPI ME GREKË, SHQIPTARË, BULLGARË, ETJ

Drogë Ballkani, 2 milionë euro xhiroja Policia në Greqi ka shkatërruar një grup kriminal ndërkombëtar që fuste në vend drogë nga Shqipëria, Turqia dhe Bullgaria. Droga qarkullonte në zona të ndryshme të territorit grek dhe në burgje. Sipas policisë, veprimtaria drejtohej nga 5 vetë, prej të cilëve 3 ishin të huaj dhe 2 grekë. Është vlerësuar se organizata ka qarkulluar deri tani të paktën 18 kg heroinë dhe fitimet nga transaksioni tejkalojnë 2 milionë euro. Pjesa më e madhe e parave përfunduan në vende dhe qytete jashtë vendit si Tiranë dhe Sarandë në Shqipëri, apo qytete të Bullgarisë si Petrsici e Sofie, dhe në Beograd të Serbisë. Në raste të tjera drejtuesit bosët e organizatës përmes remitancave,

merrnin paratë nga Stambolli, Milano, Roma, Napoli dhe qytete të tjera të Italisë, Liverpuli, Moska dhe Sofja, gjë që vërteton aktivitetin ndërkombëtar të organizatës. Gjatë operacioneve të policisë në Trikala, Selanik, Kozan, Kostur, Katerini u arrestuan 25 persona, nga të cilët 23 janë anëtarë të organizatës kriminale. Gjithashtu, hetimet janë bërë në 20 shtëpi, ku janë konfiskuar sasi hashashi dhe heroine, pilula narkotikësh, fidanë hashashi, peshore precize, para, dokumente të kompanive të transportit, makina dhe telefona celularë etj. Policia ka hapur dosje për 60 anëtarë të organizatës, prej të cilëve 50 janë grekë, 5 shqiptarë, 4 bullgarë dhe një hungarez.

Interpoli i shpalli në kërkim, nga Milano vijnë në Shkodër Nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, ditën e djeshme, rreth orës 17.00, është bërë ekstradimi nga Milano e Italisë i 2 shqiptarëve të dënuar. Kështu, u ekstradua Josif Beqiraj, 65 vjeç, nga Fieri. Ai ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar, pasi gjykata e rrethit gjyqësor Gjirokastër në vitin 2010 e ka dënuar me 2 vjet e 8 muaj burg për kryerjen e veprës penale “Ndihmë për kalimin e paligjshëm të kufirit”. Ky shtetas është ndaluar më datë 29.01.2010 ne PKK Kakavijë, duke transportuar për në Greqi në mënyrë të jashtëligjshme shtetasit Malo Xh., Vezire F., Mimoza Q. dhe Alketa N., së bashku me dy fëmije të mitur, me mjetin me targë SR 5407 B. Nga i njëjti qytet italian u bë ekstradimi i shtetasit shqiptar Dritan Vreto, 31 vjeç, nga Shkodra. Ai ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar, pasi gjykata e rrethit gjyqësor Shkodër në vitin 2010, e ka dënuar me 1 vit burg, për kryerjen e veprave penale të plagosjes së lehtë me dashje dhe armëmbajtjes pa leje. Ky shtetas më datë 07.08.2009, rreth orës 22:00, në lagjen Ahmet Haxhia, në Shkodër, në bashkëpunim me shtetasin Zamir Anamali kanë plagosur me armë zjarri shtetasin Besmir H. për motive të dobëta.

Modul online për lejet e qëndrimit për të huajt Në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit u bë dje prezantimi i implementimit nga Policia e Shtetit i modulit on-line të lejeve të qëndrimit për të huajt. Moduli on-line i lejeve të qëndrimit për të huajt është përgatitur nga specialistë të ICITAP në bashkëpunim me strukturat e migracionit në Policinë e Shtetit, duke shënuar kështu një tjetër progres të arritur në implementimin e teknologjisë në strukturat e Policisë së Shtetit. Nëpërmjet këtij moduli synohet të rritet cilësia e shërbimit në procesin e trajtimit të të huajve, pasi jo vetëm shpejton kohën e përpunimit të kërkesave për leje qëndrimi, por gjithashtu rrit cilësinë e verifikimit dhe konsultimit në mes strukturave përgjegjëse në këtë proces. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, gjatë fjalës së tij theksoi se implementimi i këtij moduli është në vazhdën e progresit të arritur kohët e fundit lidhur me menaxhimin e migracionit në Republikën e Shqipërisë dhe në veçanti trajtimin në përputhje me standardet e BE-së i shtetasve të huaj, të cilët kanë për qëllim të hyjnë, qëndrojnë, punojnë, studiojnë dhe jetojnë në Republikën e Shqipërisë. Burgaj shtoi se “Nisur nga rekomandimet e ekspertëve të BE-së, si dhe nga ndryshimet në vetë normativën migratore të BE-së këto 2-3 vitet e fundit, po ashtu dhe nga angazhimet e përbashkëta të Task Forcës së ngritur mes Ambasadës Amerikane në Tiranë dhe strukturave përgjegjëse në Shqipëri për rishikim të politikës së vizave dhe qëndrimit në mes 2 vendeve, në muajin prill 2013 të këtij viti është miratuar Ligjit i ri Për të Huajt”. Ndërkohë Drejtori i Programit ICITAP Stive Bennet, duke shprehur falënderimet për të gjithë stafin e Policisë së Shtetit dhe të ICITAP që bashkëpunuan për të bërë realitet këtë projekt, evidentoi dhe rëndësinë e domethënien e këtij projekti kaq të rëndësishëm për Shqipërinë dhe për Policinë e Shtetit. “Jam shumë i lumtur që Ambasada Amerikane pati mundësinë që ta mbështeste këtë projekt dhe të ndihmonte në suksesin e tij”,– theksoi Bennett.


AKTUALITET • E premte 21 qershor 2013

»

07

URDHËRI I BURGAJT DHE MINISTRISË SË BRENDSHME, 1000 POLICË NË VEND TË USHTARËVE Has, mbytet në rezervuar, tjetër kufomë në Tiranë Ditën e djeshme një fëmijë 10 vjeç ka humbur jetën pasi ka hyrë të lahet në rezervuarin e fshatit Tregtan. Burime nga vendngjarja bëjnë të ditur se fëmija me inicialet N.K banonte në Tiranë dhe kishte shkuar me pushime tek të afërmit në Tregtan. Vogëlushi i shoqëruar nga kushërinjtë i janë drejtuar rezervuarit të fshatit për t’u freskuar në këto ditë ku temperaturat e nxehta kanë kulmuar në mbarë vendin. Sapo 10-vjeçari është futur në ujë, të afërmit kanë vënë re se nuk po dilte nga uji. Ndërkaq, dje u gjet kufoma e një mashkulli në lumin e Tiranës, teksa dyshohet se ishte mbytyr prej 5 ditësh.

Tri në pranga, ishin në kërkim për disa vjedhje Disa persona u vunë në pranga, pasi ishin në kërkim për vjedhje. Kështu, u kap T. M, 15 vjeç, lindur dhe banues në Has Kukës. Kapja e tij u bë pasi dyshohet se nën kërcënimin thikës i ka vjedhur celularin dy shtetasve. Sakaq, u bë ndalimi i shtetasit në kërkim Lulzim Gjoni, 32 vjeç, i dëuar për vjedhje. U kap Klaudio Muka, 27 vjeç, sepse dje rreth orës 18.15 në Bulevardin “Deshmoret e Kombit”, i ka vjedhur me forcë varësen e qafes një shtetaseje. Në pranga ra edhe Aqif Toka, 24 vjeç, i dënuar në mungesë për vjedhje.

Plagosja e 2010-ës në Kavajë, kapet në Tiranë Komisariati nr.4 në Tiranë zbulon autorin e dyshuar të një plagosjeje të rëndë, që kishte ndodhur në Kavajë, para 3 vitesh. Në vendin quajtur Qerret Kavajë, në rrugen nacionale Kavajë-Lushnje është plagosur rëndë me mjete të forta shtetasi Vjonis Hodaj (Ferdinand Cako), 47 vjeç. Nga hetimet e zhvilluara ka rezultuar se autori i kësaj ngjarjeje është shtetasi Mihal Shkëmbi, 57 vjeç, lindur në Pobrat të Beratit dhe banues në fshatin Arapaj, i cili është proceduar dhe komunikuar akuza në gjendje të lirë, me urdhër të prokurores së çështjes.

Përplasi me makinë shefin e policisë, pranga 50-vjeçarit Një 50-vjeçar u arrestua sepse guxoi të godiste me makinë komandantin e njësisë nr 4 të patrullave të policisë, ndërsa një tjetër u kap sepse përplasi një këmbësor në rrugë. Nga komisariati nr.5 është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit, Petrit Meziri, 50 vjeç, lindur në Burrel dhe banues në Bathore. Ai, rreth orës 21.00, duke drejtuar mjetin e tij tip Ford me targa AA 641 AF, ka goditur gjatë kryerjes së shërbimit, komandantin e njësisë nr.4 të Patrullës së Përgjithshme duke e dëmtuar atë. Sakaq, u kap Admir Kacani, 26 vjeç, sepse plagosi në aksident 23-vjeçarin Emiljano Velia.

Mariglen Mullai

P

ër shkak të zgjedhjeve parlamentare, të paktën 100 objekte të rëndësisë së veçantë që ruheshin nga rreth 1000 policë, do ti kalojnë ushtrisë, për disa ditë. Në total shuma e objekteve të rëndësishme shtetërore dhe të trupit diplomatik të akredituar në vendin tonë është 100. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, në kuadër të masave për garantimin e mbarëvajtjes së procesit zgjedhor, ka nxjerrë urdhrin “Për dorëzimin dhe marrjen në ruajtje të objekteve shtetëror, nga efektivat e Forcave Komando e Forcave të tjera të Ushtrisë”. Ky urdhër është nxjerrë në zbatim të akteve ligjore që normojnë detyrat e policisë dhe të forcave të armatosura në kuadër të procesit zgjedhor, si dhe Urdhrit të Përbashkët të ministrit të Brendshëm dhe ministrit të Mbrojtjes, dhe ka si qëllim zëvendësimin e punonjësve të policisë së ruajtjes dhe sigurimit të objekteve e planifikimin e tyre me shërbime para dhe gjatë zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë. Përmes këtij urdhri Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar strukturat vendore të policisë që të marrin masa për dorëzimin e sigurimit të objekteve shtetërore dhe të trupit diplomatik, strukturave të forcave të armatosura. Dorëzimi i këtyre objekteve do të bëhet i shoqëruar dhe me dokumentacionin përkatës të çdo objekti që ka të bëjë me garantimin e sigurisë së tyre. Kalimi te Ushtria Për Procesin Zgjedhor Qershor 2013, është shtuar numri i objekteve të VNV-ve, si dhe QV-ve, me rreth 700 objekte më tepër se në zgjedhjet për Organet e Qeverisjes Vendore Maj 2011 dhe ruajtja e sigurimi i tyre kërkon angazhimin e rreth 1000 punonjësve të policisë, për këtë lindi si domosdoshmëri angazhimi me këto detyra i personelit policor të strukturave të objekteve që merret në mënyrë të drejtpërdrejtë me ruajtjen e objekteve të rëndësishme shtetërore. Dorëzimi i objekteve nga drejtoritë e policisë në qarqe dhe komisariatet e policisë në rrethe dhe marrja në ruajtje nga strukturat e Forcave të Armatosura filloi rreth orës 14.00’ të ditës së djeshme. Ruajtja e objekteve të rëndësishme shtetërore dhe të trupit diplomatik nga efektivat e Forcave të Armatosura do të kryhet deri më datë 25.06.2013. Ndërkohë drejtuesit e strukturave vendore të policisë janë porositur që të mbajnë kontakte të vazhdueshme e të bashkëpunojnë me efektivat e Forcave të Armatosura që do të sigurojnë këto objekte, me qëllim garantimin e plotë të ruajtjes së tyre gjatë periudhës 20-25 qershor 2013. Rreth orës 12.00 të ditës së djeshme është zhvilluar një takim në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë mes përfaqësuesve të Policisë së Shtetit, Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shefat e Sigurisë së Ambasadave dhe Trupit Diplomatik të akredituar në vendin tonë, me qëllim garantimin e një menaxhimi sa më efikas të këtij procesi.

Zgjedhjet, policia i kalon 100 objekte për ruajtje ushtrisë Objektet që do të merren në ruajtje Drejtoria e Policisë Qarkut Shkodër: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 5 OBJEKTE: Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër Konsullata Italiane Gjykata e Apelit Filiali i Bankës së Shqipërisë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pukë Drejtoria e Policisë Qarkut Lezhë: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE: Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kurbin. Drejtoria e Policisë Qarkut Kukës: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE: Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kukës Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tropojë Drejtoria e Policisë Qarkut Elbasan: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Filiali i Bankës së Shqipërisë Drejtoria e Policisë Qarkut Korçë: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 5 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë Gjykata e Apelit Filiali i Bankës së Shqipërisë Konsullata Greke Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec Drejtoria e Policisë Qarkut Dibër: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Dibër Gjykata e Rrethit Gjyqësor Mat Drejtoria e Policisë Qarkut Vlorë: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 4 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë Gjykata e Apelit Konsullata Italiane Gjykata e Rrethit Gjyqësor Sarandë Drejtoria e Policisë Qarkut Durrës: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 3 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës Gjykata e Apelit Gjykata e Rrethit Gjyqësor Krujë Drejtoria e Policisë Qarkut Gjirokastër:

RUAN ME PUNONJËS POLICIE 5 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër Gjykata e Apelit Konsullata Greke Filiali i Bankës së Shqipërisë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Përmet Drejtoria e Policisë së Qarkut Berat: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Filiali i Bankës së Shqipërisë Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 2 OBJEKTE Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier Filiali i Bankës së Shqipërisë Lushnjë Drejtoria e Policisë Qarkut Tiranë: RUAN ME PUNONJËS POLICIE 3 OBJEKTE Gjykatës Kushtetuese Gjykatës së Lartë Arkivit Qendror Shtetërore KOMISARIATI POLICISË NR. 1 Ambasadat që sigurohen me punonjës policie 1. Ambasada U.S. Amerikane 2. Ambasada Palestineze 3. Ambasada Holandeze 4. Ambasada Rumune 5. Ambasada e Iranit 6. Ambasada Italiane 7. Ambasada e Libisë 8. Ambasada Kroate 9. Ambasada Suedeze 10. Ambasada Turke 11. Ambasada e Brazilit 12. Ambasada e Malit të Zi Rezidencat që sigurohen me punonjës policie 1. Rezidenca U.S. Amerikane 2. Rezidenca Italiane 3. Rezidenca Suedeze 4. Rezidenca Spanjolle 5. Rezidenca e O.S.B.E-së 6. Rezidenca Polake 7. Rezidenca Ruse 8. Rezidenca Holandeze 9. Rezidenca për sigurinë e O.K.B-së 10. Rezidenca e Ambasadës së Brazilit 11. Rezidenca Iraniane 12. Rezidenca e Ambasadorit të Katarit 13. Rezidenca e Ambasadorit të Kuvajtit

14. Rezidenca e Ambasadorit të Izraelit KOMISARIATI I POLICISË NR. 2 Ambasadat që sigurohen me punonjës policie 1. Ambasada Ruse 2. Ambasada e Danimarkës 3. Ambasada Kineze 4. Ambasada Maqedonase 5. Ambasada Serbe 6. Ambasada Angleze 7. Ambasada Gjermane 8. Ambasada Greke 9. Ambasada Austriake 10. Ambasada e Arabisë Saudite 11. Ambasada e Egjiptit 12. Ambasada Spanjolle 13. Ambasada e Kosovës 14. Ambasada Sllovene 15. Ambasada e Zvicrës 16. Ambasada e Izraelit Rezidencat që sigurohen me punonjës policie Rezidenca e Zvicrës Rezidenca Çeke Rezidenca Angleze Rezidenca e Arabisë Saudite Selia e Bankës Botërore Rezidenca e Palestinës Selia e Menaxheres së Bankës Botërore Selia e O.K.B -së “One Un Ifice” KOMISARIATI I POLICISË NR. 3 Ambasadat që sigurohen me punonjës policie 1. Ambasada e Vatikanit 2. Ambasada Polake 3. Ambasada Hungareze 4. Ambasada Franceze 5. Ambasada Bullgare 6. Ambasada Çeke 7. Ambasada Sllovake 8. Ambasada e Kuvajtit Rezidencat që sigurohen me punonjës policie Rezidenca e Kosovës Rezidenca e Ambasadës së Egjiptit Rezidenca Bullgare Rezidenca Sllovake KOMISARIATI I POLICISË NR. 4 Ruan me punonjës policie 1 objekt shtetëror: Objektin e Fizikës Bërthamore të Zbatuar KOMISARIATI I POLICISË KAVAJË Ruan me punonjës policie 1 objekt shtetëror: Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë;

Grupi Shqiptar i të Drejtave të Njeriut

GSHDNJ: Ja pikat e raportit paraprak për zgjedhjet Grupi Shqiptar i të Drejtave të Njeriut, po zhvillon një monitorim shumë aktiv në rang vendi në fushatën parazgjedhore të zgjedhjeve të përgjithshme që do të zhvillohen më 23 qershor 2013. GSHDNJ ka shfaqur opinionin për përgatitjen e ndryshimeve në Kodin Elektoral që në momentet e para të realizimit të këtij ligji duke e cilësuar tashmë si një mekanizëm shumë të rëndësishëm që do të garantonte standardet e procesit elektoral. Komisioni Qëndor i Zgjedhjeve është përpjekur të ruajë transparencën e procesit në tërësi. KQZ vazhdimisht u ka bërë thirrje partive politike për të siguruar përmbushjen e kërkesave të ligjit. GSHDNJ në disa zona konstatoi se listat e afishuar pranë zonave të votimit ishin vendosur në mënyre të tillë që nuk i lejonin qytetarët për t’u njohur me ekzistencën ose jo të emrit të tyre në të. Grupi shqiptar i të Drejtave të Njeriut në kuadrin e monitorimit të Fushatës Elektorale për zgjedhjet e përgjithëshme është angazhuar të evidentojë problematikën që është hasur përgjatë kësaj periudhe duke paraqitur rekomandime të vazhdueshme për të gjithë aktorët pjesëmarrës në këtë fushatë. GSHDNJ u kërkon edhe vetë qytetarëve shqiptarë që të jenë të vetëpërmbajtur duke u distancuar ndaj çdo veprimi të dhunshëm që tregon mungesë të kulturës qytetare, por që cenon edhe vetë ligjin.


08

« EKONOMI

E premte 21 qershor 2013 •

MBI 445 MIJË FAMILJE BUJQËSORE PËRFITUAN TITUJT

Titujt e tokave bujqësore, ja përfitimet e ndryshimit ligjor Brikena Dervishaj

D

hënia e titujve të tokave bujqësore në shkallë vendi po bëhet nga komunat e vendit. Qeveria shqiptare nisi në muajin maj procesin për të plotësuar dokumentacionin e pronësisë mbi tokën bujqësore, duke synuar përfundimin e tij brenda këtij viti. Për të marrë tapinë duhet që të interesuarit të plotësojnë një sërë dokumentacionesh dhe më pas i paraqesin në komunën ose bashkinë përkatëse, ku ndodhet toka bujqësore. Shpenzimet i paguan qytetari, por ato do të rimbursohen më pas, parashikon udhëzimi i Ministrisë së Bujqësisë. Regjistrimi Pas marrjes së tapisë individëve u lind e drejta ta shesin dhe ta blejnë atë. Për të regjistruar shitjen e një toke bujqësore në hipotekë është e nevojshme që të plotësohen një sërë dokumentesh. Sipas burimeve zyrtare nga ky institucion, shërbimi për këtë regjistrim për person fizik tarifohet me 3 500 lekë, ndërsa taksa e shërbimit është 300 lekë. Në rast të realizimit të transaksionit dhe mosregjsitrimit të tij, gjoba është 350 lekë për çdo ditë vonesë. Afati ligjor për paraqitje pranë zyrave të hipotekës është tetë ditë pas realizimit të shitjes. Ndërsa, afati maksimal i procedurës është 8 ditë pune për administratën e hipotekës. Pronësia private Aktualisht, në pronësi private janë 561 mijë ha ose 80% e sipërfaqes së përgjithshme

SHITJA Pas 25 Majit ka nisur zbatimi i ligjit për lehtësimin e taksës 10% për shitjen e tokës bujqësore. Toka bujqësore mund të shitet pa paguar taksë për shtetin. Fermerët nuk do të paguajnë më 10% për shitjen e tokës bujqësore, pasi tashmë ka hyrë në fuqi ligji për lehtësimin fiskal të kësaj takse. Heqja e taksës 10% për shitjen e tokës bujqësore është argumentuar nga qeveria si një vendimmarrje që do të ndikojë pozitivisht për shtimin dhe zgjerimin e fermave apo njësive të tjera ekonomike bujqësore. Kjo nismë vjen në një kohë kur interesi i fermerëve për të rritur hapësirën e tokës bujqësore është rritur për shkak të politikave subvencionuese të Ministrisë së Bujqësisë. Me rritjen e granteve për aktivitetin bujqësor, fermerët po kërkojnë të zgjerojnë sipërfaqen e e tokës bujqësore që kanë në zotërim, me qëllim përfitimin nga skema e subvencioneve.

të tokës bujqësore, ndërsa në pronësi të shtetit janë 134 mijë ha ose 20% e totalit të saj. Në vend funksionuan mbi 3000 komisione të ndarjes së tokës në fshatra dhe në qendrat e banuara të ndërmarrjeve bujqësore që vepruan mbi 560 mijë ha tokë bujqësore, ndërsa numri i subjekteve të trajtuara me tokë bujqësore ishte mbi 445 mijë. Përgjatë kësaj reforme u evidentuan edhe veprimeve të kundërligjshme

në dhënien e titujve të pronësisë mbi tokën bujqësore, si në sipërfaqet e dhëna në pronësi, të cilat jo kurdoherë kanë figuruar në zërin kadastral si “tokë bujqësore”, ashtu edhe në subjektet e trajtuara me tokë, të cilat jo kurdoherë kanë qenë subjekte të njohura nga ligji. Për këtë shkak në vitin 2008, me ligj, u krijua një mekanizëm për shqyrtimin e vlefshmërisë ligjore të krijimit të titujve të pronësisë mbi tokat bujqësore.

Në tetor 2011, komisionet e vendore pranë prefekturave kanë raportuar pranë Komisionit Qeveritar të Tokës gjithsej 12607 kërkesa nga individë dhe institucione. Nga këto përgjigje administrative kërkesa jashtë juridiksionit apo të pa plota janë 2 952, vendime për pavlefshmëri të pjesshme apo të plotë të AMTP-ve janë 724 dhe sipërfaqja totale objekt i vendimeve për pavlefshmëri të AMTP-ve është 429,7 hektarë.

FERMERËT NDËRGJEGJËSIM NDAJ SËMUNDJEVE TE KAFSHËT

Fushata e imunizimit të kafshëve të imta MBUMK: Prej 2012 fushata përfshin 750 veterinerë Fermerët shqiptarë po ndërgjegjësohen për kushtet higjienike që ata duhet të respektojnë gjatë punës së tyre në ferma. Gjatë ditëve të fundit, drejtues dhe ekspertë të projektit “Paza”, si dhe shërbimin veterinar kanë vizituar fshatrat e qarkut të Dibrës në zbatim të një studimi mbi brucelozën në gjedhë, i cili do të sugjerojë strategjinë e luftimit të brucelozës në to. Kjo sëmundje në vendin tonë njihet me dy emra; brucelozë dhe militencë, që është një sëmundje infektive. Ajo mund të kalojë shumë shpejt nga njëra kafshë e infektuar tek tjetra. Por bruceloza ka edhe efekte të ndjeshme ekonomike. Fermerët pësojnë humbje të mëdha në rast të infektimit të tufave të tyre,

VAKSINIMI Fushata e vaksinimit për lafshët filloi në muajin mars dhe zgjati rreth 45 ditë. Fushata e vaksinimit “Përsëri një pikë në sy” implementohet nga PAZA dhe Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit dhe financohet nga Bashkimi Evropian dhe qeveria shqiptare, konkretisht me rreth 5.7 milionë euro dhe 1.8 milionë euro nga buxheti i shtetit. Gjatë këtij viti edhe strukturat shëndetësore kanë raportuar se ka pasur një rënie të ndjeshme të numrit të personave të infektuar me brucelozë.

si për shembull, ngordhje të bagëtive, lindja e të vegjëlve të ngordhur, si edhe rënie të prodhimit të qumështit. Për këtë arsye, Bashkimi Evropian në bashkëpunim me qeverinë shqiptare i është adresuar kësaj sëmundjeje dhe ka filluar një fushatë masive kombëtare të imunizimit të kafshëve të imta, deleve

dhe dhive. Projekti “PAZA”, i financuar nga BE është duke mbështetur Shërbimin Veterinar Shtetëror të Shqipërisë për të kryer këtë fushatë vaksinimi. Që prej vitit 2012 rreth 750 veterinerëve nën emrin e Shërbimit Veterinar Shqiptar po kryejnë fushatën mbarëkombëtare të vaksinimit kundër Brucelozës në të imta.

Gjatë fazës së parë të këtij projekti, që u zhvillua në muajt mars - prill, veterinerët arritën që të vaksinojnë rreth 2.6 milionë dele dhe dhi, në rreth 85 mijë ferma të madhësive të ndryshme. Ndërkohë, gjatë këtij viti, po në të njëjtën periudhë ka nisur aplikimi i fazës së dytë, ku u vaksinuan sërish të gjithat imtat.

Duhen strategji për stimuli të zhvillimit

Gaiani: Ekonomia shqiptare duhet të bazohet te bujqësia Ekonomia shqiptare duhet të bazohet te bujqësia. Kjo është detyrë e klasës politike bashkë me ndërmarrjen e strategjive që të stimulojnë këtë zhvillim. Apeli i ambasadorit italian në Shqipëri, Massimo Gaiani, vjen në një kohë kur ende Shqipëria përballet me problem mes të cilave nuk problemi i pronësisë së tokës. Këto deklarata, ambasadori Gaiani i bëri gjatë dhënies së diplomave për njohjen e gjuhës angleze nga Dhoma Britanike e Tregtisë. Ishin rreth 80 të rinj që morën certifikatë të njohjes së gjuhës angleze nga “Cambridge University.” Megjithatë, ambasadori italian theksoi arritjet që ka bërë vendi gjatë viteve të tranzicionit, por sipas tij, bujqësia dhe industria ushqi-

more janë sektorët që kanë njohur më pak rritje. Bujqësia ende nuk është e mekanizuar dhe lëvizja masive e popullatës drejt qendrave urbane ka bërë që rreth 60% e parcelave të mos shfrytëzohet. “Do të përqendrohem te bujqësia për një arsye të thjeshtë. Është sektori më fitimprurës i ekonomisë dhe që ka një impakt direkt te shtresat më të ulëta sociale. Për më tepër, zhvillimi i këtij sektori është i lidhur ngushtë me identitetin dhe kulturën e shqiptarëve. Kërkesa për produkte bujqësore ka njohur rritje në të gjithë botën dhe vetëm duke plotësuar disa standarde, produktet shqiptare do të mund të përballojnë konkurrencën e tregjeve evropiane dhe më gjerë”, tha Gaiani.

Analiza për vendet e Evropës Juglindore

BB: Rreth 70% e bizneseve të kufizuara nga forca e punës Banka Botërore thekson se mungesa e forcës së specializuar të punës është një ndër problematikat kryesore për vendet e Evropës Juglindore dhe sidomos për Shqipërinë e Kosovën. Rreth 70% e ndërmarrjeve në vendin tonë e konsiderojnë mungesën e aftësive të forcës së punës si një kufizim serioz për biznesin e tyre. Kjo është një prej shifrave të bëra publike në analizën më të fundit të ekonomive rajonale të këtij institucioni financiar ndërkombëtar. Në këtë raport theksohet se kriza e ka rritur numrin e ndërmarrjeve që e vlerësojnë mungesën e aftësive të punëtorëve si një problem. Në analizën e Bankës Botërore, thellimi i këtij problem tregon se bizneset në rajon e kanë rritur nivelin e aftësisë që kërkojnë nga

punonjësit, veçanërisht në kuptimin e aftësisë së stafeve për të analizuar informacionin, për të menduar në mënyrë krijuese dhe për të komunikuar me të tjerët. Sistemet e arsimit dhe trajnimit nuk kanë qenë në gjendje të përshtaten me këtë rritje cilësore të kërkesës në tregun e punës, ndaj boshllëqet e aftësive po kufizojnë mundësitë për punësim të punëtorëve, qofshin të rinj apo me eksperiencë. Një shqetësim i madh ngelet niveli i sistemeve arsimore në vendet e rajonit. Në raport theksohet se në Shqipëri 57 për qind e 15-vjeçarëve duket se janë analfabetë funksionalë. Madje, në Shqipëri analfabetizimi funksional në Shqipëri është aq i lartë, saqë për 11% të nxënësve testi PISA i OECD nuk arrin dot t’i kapë pikët e tyre.

Faza përfundimtare në muajin korrik

Kompania AMC mbështet artet grafike e artistët e rinj Galeria FAB, në bashkëpunim me Universitetin e Arteve dhe mbështetjen e AMC, ka çelur për herë të parë në Shqipëri ekspozitën “Street Art A NEW VOICE” me krijimet më të mira të artit grafik. Ky bashkëpunim synon të identifikojë dhe të përcaktojë hapësira publike në Tiranë, Vlorë dhe Kamëz, me marrëveshjen e bashkive përkatëse, të cilat për momentin janë të pashfrytëzuara dhe jo të këndshme për syrin e qytetarëve. Në ekspozitë janë shfaqur krijime të ndryshme nga artistë të rinj, të cilët ofrojnë idetë e tyre se si mund të shndërrohet një hapësirë publike përmes artit grafik në të mirë të komunitetit.

Pas përfundimit të ekspozitës do të bëhet edhe një seleksionim i ndërhyrjeve më të arrira, në bashkëpunim me bashkitë e qyteteve. Në fazën përfundimtare, e cila përfshin fundin e muajit Qershor dhe muajin Korrik, pritet që të nisin ndërhyrjet e në hapësirat e përcaktuara. Ndërhyrjet do të bëjnë që këto hapësira të marrin një tjetër dimension. Ashtu si në të kaluarën, AMC do të vazhdojë të mbështesë në mënyrë të vazhdueshme nisma të tilla kulturore, të cilat vijnë në ndihmë të komunitetit. Përgjegjësia e AMC-së si kompani e telekomunikacionit celular shtrihet përtej misionit për të ofruar zgjidhje komunikimi.


SOCIALE • E premte 21 qershor 2013

ANALFABETIZMI I STUDENTËVE, IRRITIM NË ARSIMIN E LARTË NË VEND

Rrokaj: Në Universitet s’ka analfabet Vejsiu: Maturantët nuk mund të akuzohen, kanë 12 vjet që shkruajnë Rrokaj shpjegon se koncepti real i kësaj fjale është që personi të cilit i thua analfabet të mos njohë shkronjat, të mos njohë numrat e madje të mos njohë orën. Ky është analfabetizmi, fakt që në universitete nuk mund të gjendet kurrsesi. Rrokaj mbron tezën se në fakultete hyjnë studentë që e meritojnë, duke iu nënshtruar katër provimeve dhe në bazë të nivelit të tyre bëhet edhe përzgjedhja e degës që ata fitojnë.

Erta Bode

A

nalfabetizmi në Universitet nuk ekziston”, - kjo është fjalia bllokuese që dekani i Fakultetit të GjuhëLetërsisë në Universitetin e Tiranës, Shezahi Rrokaj, ka thënë për studentët shqiptarë. Faktikisht çështja e analfabetizmit është bërë problem që pas shifrave të nxjerra nga Banka Botërore se fëmijët shqiptarë janë analfabet. Shifrat tronditëse se 57% e fëmijëve shqiptarë janë analfabet u komentuan së tepërmi. Mirëpo duket se lufta për këtë çështje nuk mbaroi këtu, por përfshiu shkollat e mesme dhe arriti deri te studentët. Fjali të deklaruara se studentët shqiptarë janë analfabetë kanë irrituar drejtuesit e universiteteve. Ata dhe zyrtarë të Ministrisë së Arsimit shprehen se kjo nuk është e vërtetë. Rrokaj shpjegon se koncepti real i kësaj fjale është që personi të cilit i thua analfabet të mos njohë shkronjat, të mos njohë numrat e madje të mos njohë orën. Ky është analfabetizmi, fakt që në universitete nuk mund të gjendet kurrsesi. Rrokaj mbron tezën se në fakultete hyjnë studentë që e meritojnë, duke iu nënshtruar katër provimeve dhe në bazë të nivelit të tyre bëhet edhe përzgjedhja e degës që ata fitojnë. Për këtë arsye ai nuk e pranon tezën që studentët shqiptarë janë analfabetë. Rrokaj thotë i irrituar se kjo është një fyerje që u bëhet studentëve të vendit tonë, duke treguar se Shqipëria dhe universitet tona kanë nxjerrë studentë të kompletuar, të cilët e kanë treguar nivelin e tyre edhe në nivel ndërkombëtar. Rrokaj shpjegon se një analfabet nuk mund të jetë kurrsesi në universitet. Për sa u përket fjalëve me gabime gramatikore që shkruan një student, ai shprehet se këto vijnë për tri arsye. E para është krahina e studentit, duke marrë parasysh se studentët nga Veriu kanë më shumë probleme në shkrimin e saktë të fjalëve të gjuhës standarde, sepse goja u është mësuar ta shqiptojnë ndryshe, dhe kjo sjell gabime në të shkruar. Gjithashtu studentët jugorë mund të mos jenë ndeshur me një fjalë dhe mund ta shkruajnë gabim. Arsyeja e dytë është edhe shpejtësia në të shkruar, që gabimet gramatikore që evidentohen në provimet e studentëve mund të jenë lapsuse të shpejtësisë, kjo nuk do të thotë se ata janë analfabetë. Arsyeja e tretë lidhet me teknologjinë, me shkrimin e mesazheve në celular dhe me mesazhet nëpër rrjetet sociale, ku për efekt kohe janë të detyruar të shkruajnë me shkurtime, dhe kjo ndikon edhe në shkrim. “Unë nuk them se ata nuk bëjnë gabime, gabime bën kushdo. Duke marrë

parasysh që shqipja është një gjuhë e vështirë, sidomos në bashkëtingëlloret dh-ll, rr-r, k-g, z-s, zanoret i-j, i-y, u-y, por kjo s’do të thotë se ata janë analfabetë. Ka gabime dhe në vendosjen e presjes kohore, domethënë të pauzës në fjali. Po këto nuk janë shenja analfabetizmi. Këto mund t’i shpjegosh se shqiptarët çdo ditë e më shumë po largohen nga të shkruarit dhe akoma më shumë nga të lexuarit, por kurrsesi nuk mund

të pranoj fjalinë se studentët tanë janë analfabetë. Një pjesë e studentëve kanë treguar se kjo është një etiketë shumë fyese për ta, dhe nëse del një prej studentëve dhe deklaron se nuk di të shkruajë, kjo nuk është e vërtetë.” Për sa i përket deklarimit tjetër se në korrigjimin e provimeve të maturës është konstatuar se ata nuk dinë as shenjat më elementare të matematikës, drejtori i Arsimit Parauniversitar, Fatmir

Vejsiu, shpjegon se këto janë shpifje. Ai shprehet realist kur thotë se ka elemente të veçanta që nuk paraqiten gjatë orëve mësimore në për shkollat e mesme, por ata s’mund të quhen analfabetë, sepse i shikon gjithë ditën me celularë nëpër duar duke shkëmbyer mesazhe dhe duke shkruar në rrjetet sociale. “Unë nuk jam në dijeni se ka maturantë që nuk njohin shenjat elementare matematikore, si infini-

tin, limitin e shumë shenja të tjera, por gjithsesi nuk mund të quhen analfabetë. Mund të bëjnë sondazhe, raporte dhe ta tregojnë këtë me shifra reale, duke e paraqitur edhe në ministrinë tonë, por të mos ofendojnë arsimin shqiptar”, është shprehur Vejsiu. Për sa i përket të folurit dhe të shkruarit, Vejsiu përgjigjet se studentët e sotëm kanë mbi 12 vjet që shkruajnë dhe s’mund të quhen analfabetë.

EDICIONI I 13-TË I FORUMIT TË DHOMAVE TË TREGTISË TË ADRIATIKUT DHE JONIT

Shqipëria një hap drejt sistemit makrorajonal Hapësirë e re, shanse për të arritur standardet në BE Shqipëria po hedh një hap përpara drejt statusit si pjesëtare e makrorajonit. Shqipëria me të gjithë faktorët dhe aktorët kryesorë të saj është e interesuar të japë një kontribut maksimal për marrjen e statusit dhe strategjinë e makrorajonit Adriatik-Jon, që do të sjellë përvojë për arritjen e standardeve dhe projekte të shumta të mbështetura nga BE-ja. Hapat e parë të nisjes së punës për sistemin e makrorajonit në vendin tonë janë firmosja në Athinë më 13 shkurt 2013 e marrëveshjes ndërqeveritare midis Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë për krijimin dhe funksionimin e projektit TAP dhe firmosja në Tiranë më 23 maj 2013 e Protokollit të Bashkëpunimit midis Shqipërisë, Bosnjë-

Hercegovinës, Kroacisë, Malit të Zi për mbështetjen dhe bashkëpunimin në realizimin e projektit për gazsjellësit transadriatik dhe atë AdriatikJon. Edhe edicioni i 13-të i forumit të dhomave të tregtisë së Adriatikut dhe Jonit, zhvilluar në Medugorje të Bosnjë-Hercegovinës, ia kushtoi seancën e tij plenare kostituimit të makrorajonit Adriatik-Jon. Në fazën e përpunimit si dhe të zbatimit të strategjisë vendet kandidate mund të bashkëpunojnë me anëtarët aktualë dhe të ardhshëm të BE-së, duke u përpjekur të arrijnë standardet europiane dhe praktikat më të mira. Marrja e statusit të makrorajonit është bërë tashmë një çështje ndërshtetërore për të gjitha vendet e pellgut Adriatik-Jon. Sipas

vendimit të fundit të Konferencës së Presidentëve të Parlamenteve të këtyre vendeve, do të krijohen komisione me detyrë kryesore mbështetjen për përgatitjen e strategjisë, sepse roli i parlamenteve është thelbësor për suksesin e kësaj strategjie.

Për vendin tonë ky kontribut ka filluar që më 1 qershor 2013, viti i presidencës së Shqipërisë për Iniciativën Adriatik- Jon. Një hapësirë e re është krijuar, shanset për të arritur standartet e BE-së janë rritur ndjeshëm, ashtu dhe përgjegjësitë.

»

09

BASHKIA Rikonstruksion rrugësh

Sistemim dhe asfaltim i 110 rrugëve në Tiranë Me një investim prej 39 milionë lekësh ka përfunduar rindërtimi i rrugës “Hamdi Cenoimeri” në njësinë bashkiake nr. 6. Në këtë rrugë është ndërtuar sistemi i kanalizimeve të ujërave të bardha dhe të zeza, është realizuar ndriçimi rrugor, ku janë vendosur 32 shtylla si dhe janë mbjellë 148 pemë. Kjo rrugë, që lidh Tiranën me komunën e Vaqarrit, ishte kthyer në një shqetësim për mijëra banorë që e përdornin çdo ditë. Kryebashkiaku Lulzim Basha ka shprehur angazhimin e tij për të përfunduar ndërtimin e kësaj rruge deri në Vaqarr, kolektorin dhe ujësjellësin për zonën informale. Basha ka qenë i pranishëm edhe në përfundimin e punimeve në rrugën “Bajram Allaraj” në njësinë bashkiake numër 2. Rruga me gjatësi 621 metra u ndërtua tërësisht e re me një investim prej 21.4 milionë lekësh nga Bashkia e Tiranës. Gjatë kësaj rruge janë ndërtuar kanalizimet e ujërave të shiut, është vendosur ndriçimi rrugor, janë ndërtuar trotuaret. Basha ka garantuar banorët se në mungesë të një konflikti politik dhe në bashkëpunim me qeverinë shqiptare, çdo projekt do të kthehet në realitet, duke ndryshuar brenda dy viteve të ardhshme infrastrukturën në të gjithë Tiranën. Krahas ndërtimit dhe rindërtimit të rrugëve në Tiranë, Bashkia e Tiranës ka nisur edhe procesin e riparimit të rrugëve kryesore dhe dytësore, të cilat janë të amortizuara. 110 rrugë në të gjithë Tiranën, i janë nënshtruar sistemimasfaltimit. Në të gjitha njësitë bashkiake, do të sistemohen rrugët që janë në gjendje të keqe, për t’i sjell një imazh të ri kryeqytetit. Gjithsej 110 rrugët që do të sistemohen bëjnë 103550 metra sipërfaqe të asfaltuar. Ndërkohë Florenc Hoxha, drejtori i Inspektoratit Ndërtimor në Tiranë ka bërë me dije, se një tjetër ndërtim pa leje është prishur në rrugën “Pjetër Budi” në Qytetin Studenti.


10

« OPINION

E premte 21 qershor 2013 •

E diela ora shqiptare e së vërtetës historike?

S

Nga HAMZA HATIKA

hqiptarët kanë orën e bekuar të votës së lirë për t’u treguar si vetes, ashtu dhe mbarë botës se diktatura e importuar nuk ishte e merituar, madje progresi apo regresi do të përcaktohet përfundimisht me vendimin absolut të sovranit në zgjedhjet e 23 qershorit. Rrotacioni është kryefjala e së majtës kohët e fundit, a thua nuk voton dhe vendos populli i lirë, por ata paskan një kontratë ilegale të nënshkruar mes kampeve politike dhe e rikujtojnë atë si kambanë të zezë, që bie orar pa orar. Nga Brukseli vjen një tjetër thirrje për liderët politikë shqiptarë për ta bërë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve tërësisht operacional. Shefja e diplomacisë europiane, Ketrin Eshton, si dhe komisioneri për zgjerimin Stefan Fyle kërkojnë që liderët politikë në Shqipëri, të gjejnë rrugën e pranueshme për të gjithë e për ta bërë KQZ-në tërësisht operacionale dhe funksionale. Edhe pse koha tanimë është kundër të gjithëve, ata shprehen qartë se është një përgjegjësi e përbashkët e liderëve politikë që të forcojnë besimin te qytetarët shqiptarë për procesin e pastër elektoral dhe të krijojnë të gjitha kushtet që këto zgjedhje të jenë të pranueshme nga të gjithë. Pra, nuk mund të perceptohet në logjikën e Perëndimit rrotacioni i barabartë kohor një herë në tetë vjet: ju e përsëri ne. Madje, në deklaratën e tyre theksohet se zgjedhjet në Shqipëri përbëjnë një test kyç për funksionimin e institucioneve demokratike dhe progresin e vendit drejt Bashkimit Europian. Ambasadori Etore Sekui në një takim me kryetaren e KQZ-së, Lefterie Lleshi, u shpreh se është një shqetësim për ne, sepse KQZ-ja duhet të ketë 7 anëtarë, madje ka disa vendime që duhet të merren me një mazhorancë prej 5 votash. Kështu që ajo që presim ne është që liderët politikë ta bëjnë KQZ-në operacionalisht funksionale dhe ta plotësojnë atë. Nuk është asnjëherë tepër vonë për të siguruar që KQZ-ja është plotësisht e formuar. Sinkron me BE-në ka vazhduar ditë më parë edhe ambasadori amerikan, zoti Arvizu, i cili rithekson se vota e popullit vendos nëse ka rrotacion dhe jo politika. Pra, nuk jemi në një kontratë mes

partive politike për fatet e kombit, por është populli që mes programit partiak dhe votës së lirë do të shprehet në kutitë e votimit. Dilema jonë si komb pas vitit 1990 ishte se cilit kamp i përkisnim, Lindjes apo Perëndimit, dhe kjo do të vuloset dhe hipotekohet pa kthim të dielën historike. Majtas me trashëgimtarët në “retorzicion” me një pjesë që duan të “Rilindin” të majtën e dështuar me taksën progresive, apo e djathta, që i mbijetoi krizës botërore me taksën e sheshtë?! Madje, edhe ish-sekretari i mbrojtjes së SHBA-ve, Donald Ramsfeld, ditë më parë vlerësoi maksimalisht taksën e sheshtë dhe liderin Sali Berisha. Një mesazh i qartë se reformat dhanë rezultatet decizive për t’iu shmangur krizës dhe se kthimi pas na dënon të gjithëve ne, përveç pakicës në pushtetin e ardhshëm, nëse ata votohen. Procesi që drejtohet nga KQZ-ja është cunguar nga e majta, si qëllim që do t’u justifikojë atyre humbjen, ose do t’u rrisë moralin e së majtës se, edhe me “dhunën” e Berishës ata triumfuan… Sot me statusin e kushtëzuar dhe tri ligjet e votuara pa shpjeguar arsyen e vonesës nga e majta, pasi ishte mbyllur sesioni parlamentar, shqiptarët e kanë më se të qartë menynë e forcave politike dhe vetëm më 23 qershor do të kemi orën e së vërtetës se cilit kamp i përket ky komb realisht. Jetojmë nën ligjet e perëndimit dhe flasim vetëm për integrimin politikisht dhe ekonomikisht në BE, por një e majtë që premton rishikimin e koncesioneve dhe kontratave, apo me rritjen progresive të taksave, vetëm sa ka frikësuar investitorët. Duket se Rama kërkon një Francë të vogël, të eksperimentojë apo të instalojë përfundimisht dështimin e pamerituar. ILDKP-ja raporton se parlamentarët e majtë dhe çuditërisht fituesit e tenderave të Bashkisë së Tiranës gjatë drejtimit të Edi Ramës janë miliarderët shqiptarë. A thua vetë këta duan të paguajnë më shumë taksa apo “monopolet e viteve 1998-2005 rifreskojnë kujtimet e kohëve të arta dhe të bekuara financiare”, - ku të gjithë startuam nga zeroja në vitet ’90, por ja që një kastë e majtistëve dolën më shumë se milionerë nën ligjet e kapitalit të lirë. Justifikimet se si komb ose do të vdesin përfundimisht me të kaluarën, ose do të hipotekohemi përjetësisht si vlerë morale

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

kombëtare europiane, mbeten për t’u parë vetëm pas votës së 23 qershorit. Ekonomia, si faktori kryesor i një qeverisjeje të suksesshme apo të dështuar, shënoi një tjetër sukses me raportin e Bankës Botërore se kemi ulje të papunësisë në 12.8% nga 13.9% dhe rritje ekonomike me 1.8%. Ndërkohë edhe zv.ndihmëssekretari i SHBA-ve, ambasadori Filip Riker, u shpreh se zgjedhjet në Shqipëri duhet të demonstrojnë një pjekuri demokratike, por dhe ripërsëriti mbështetjen e vazhdueshme ndaj vendit tonë. Gjithashtu ai përsëriti nevojën e një procesi të drejtë zgjedhor si dhe pranimin e rezultatit nga palët e përfshira në proces, por edhe KQZ-ja e braktisur nga opozita duhet të plotësohet me vonesë në rrugët që lejon Kushtetuta. Votuesit duhet të tregojnë pjekuri, respekt dhe mirënjohje për stabilitetin ndaj progresit dhe arritjeve, ku Shqipëria e ata vetë nuk i kanë pasur kurrë më parë si nivel politiko-ekonomik, pse jo edhe stabilitet me partneritet më serioz ndërkombëtar. Shqipëria në NATO ofron investitorë strategjikë, të cilët kanë filluar investimet e tyre me !Statkraftin” apo TAP-in në pritje. Por jo vetëm kaq, mbi një miliard dollarë investime të huaja direkte në kohë krize tregojnë epërsinë e taksës së sheshtë dhe stabilitetin politik me reformat e maxhorancës. Rritmi i investimeve si nga brenda, ashtu dhe jashtë, apo rritja e eksporteve tregon performancën e një shteti, por direkt ata që përfitojnë janë qytetarët, që punësohen dhe sigurohen me kontrata pune, duke rritur kështu nivelin e jetesës personale si dhe të së ardhmes. Stadi ekonomik, ku investimet miliardëshe pritet të firmosen katër vitet e ardhshëm, janë vendimtare që mazhoranca në pushtet e ka si kredo politike në vazhdimësi, por dhe pret rezultatet e punës së saj. Ose beneficet dhe punën e saj më pas do t’i korrë e majta, që me vrullin e dhunës në sheshe, rrugë e parlament na ka bindur se kjo do të jetë gjuha e komunikimit zyrtar gjatë katër vjetve. Ky është thelbi i kësaj fushate, ku e djathta në vazhdimësi pret të korrat, ose e majta në dështim total pas 23 qershorit me luftën brenda llojit do të sakrifikojë liderët dhe strukturat drejtuese.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit

Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit

FTESË PËR OFERTË

FTESË PËR OFERTË

1. Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtes së Konsumatorit, zhvillon proçedurën konkurruese për dhënien me qira të sipërfaqes së tokës prej 141.92 ha për kultivimin e kulturës së luleshtrydhes, në Komunën Grabian, rrethi Lushnjë. 2. Subjektet e interesuar mund të kërkojnë informacion për proçedurën konkurruese, pranë Ministrisë së Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit. Person kontakti: Lauresha Grezda, email: lauresha.grezda@mbumk.gov.al. 3. Ofertuesit të paraqesin vetëm një ofertë, ku të angazhohen se pranojnë kushtet e përcaktuara në ftesën për proçedurë konkurruese dhe detyrimet që rrjedhin nga fitimi i proçedurës konkurruese. Shpenzimet e kryera për të marrë pjesë në proçedurën konkuruese nuk rimbursohen nga Autoriteti Qiradhënës. 4. Ofertat duhet të shoqërohen nga dokumenta ligjorë dhe administrativë origjinalë ose kopje të noterizuar, si provë e kërkesave kualifikuese të përcaktuara në udhëzuesin e proçedurës konkurruese dhe të dërgohen tek Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Adresa Sheshi Skëndërbej, Nr. 2 – Tiranë. 5. Vlera fillestare e qirasë së tokës bujqësore në pronësi të shtetit për hapjen e proçedurës konkurruese është 20,250 (njëzetmijë e dyqind e pesëdhjetë) lek/ha/vit. Ofertat me vlerë më të ulët se kjo vlerë fillestare do të skualifikohen. 6. Sigurimi i ofertës, që është në shumën prej 239,490 lekë, të dorëzohet së bashku me ofertën. 7. Asnjë ofertues nuk do të përjashtohet nga pjesmarrja në proceduren e konkurimit në bazë të shtetësisë. 8. Afati i fundit për dorëzimin e ofertave është data 22.07.2012 ora 10:00.

1. Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtes së Konsumatorit, zhvillon proçedurën konkurruese për dhënien me qira të sipërfaqes së tokës prej 68.4 ha për kultivimin e arrorëve dhe ullirit, në Bashkinë Fushë-Krujë, rrethi Krujë. 2. Subjektet e interesuar mund të kërkojnë informacion për proçedurën konkurruese, pranë Ministrisë së Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit. Person kontakti: Lauresha Grezda, email: lauresha.grezda@mbumk.gov.al. 3. Ofertuesit të paraqesin vetëm një ofertë, ku të angazhohen se pranojnë kushtet e përcaktuara në ftesën për proçedurë konkurruese dhe detyrimet që rrjedhin nga fitimi i proçedurës konkurruese. Shpenzimet e kryera për të marrë pjesë në proçedurën konkuruese nuk rimbursohen nga Autoriteti Qiradhënës. 4. Ofertat duhet të shoqërohen nga dokumenta ligjorë dhe administrativë origjinalë ose kopje të noterizuar, si provë e kërkesave kualifikuese të përcaktuara në udhëzuesin e proçedurës konkurruese dhe të dërgohen tek Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Adresa Sheshi Skëndërbej, Nr. 2 – Tiranë. 5. Vlera fillestare e qirasë së tokës bujqësore në pronësi të shtetit për hapjen e proçedurës konkurruese është 8,900 (tetëmijë e nëntëqind) lek/ha/vit. Ofertat me vlerë më të ulët se kjo vlerë fillestare do të skualifikohen. 6. Sigurimi i ofertës, që është në shumën prej 50,730 lekë, të dorëzohet së bashku me ofertën. 7. Asnjë ofertues nuk do të përjashtohet nga pjesmarrja në proceduren e konkurimit në bazë të shtetësisë. 8. Afati i fundit për dorëzimin e ofertave është data 22.07.2013, ora 13:00.

Ofertat e dorëzuara pas këtij afati do të refuzohen. Ofertat do të hapen në Ministrinë e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, në Sallën e Mbledhjeve, Kati i Dytë, datë 22.07.2013, ora 10:00. Përfaqësues të ofertuesve janë të ftuar të ndjekin hapjen e ofertave.

Ofertat e dorëzuara pas këtij afati do të refuzohen. Ofertat do të hapen në Ministrinë e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, në Sallën e Mbledhjeve, Kati i Dytë, datë 22.07.2013, ora 13:00.

Përfaqësues të ofertuesve janë të ftuar të ndjekin hapjen e ofertave.


OPINION • E premte 21 qershor 2013

»

11

KQZ gjysmake, që rrezikon zgjedhjet dhe integrimin e Shqipërisë

K

omisioni Qendror i Zgjedhjeve po përgatitet të monitorojë zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit me shumë mangësi dhe i pakompletuar. Vetëm 4 anëtarë, nga shtatë që duhet të ketë, është vërtet një problem madhor, që duket se nuk do të ketë zgjidhje edhe në këto ditë të mbetura të fushatës. Dhe për fat të keq ky është një handikap i rëndë për vlerat e një procesi demokratik dhe rezultatin e zgjedhjeve në një moment delikat për Shqipërinë, e cila pas nismës së LSI-së votoi 3 ligjet dhe kërkon statusin e vendit kandidat për në BE. Është e qartë se në këto momente kemi një situatë të papranueshme dhe përgjegjësia për këtë që ka ndodhur është drejtpërdrejtë e mazhorancës, e cila dhunoi rëndë Kushtetutën e vendit, por edhe Kodin Zgjedhor, madje dhunoi edhe vetë KQZ-në, që është një institucion i pavarur. Kjo nuk është vetëm një krizë e rëndë teknike, por edhe një krizë politike, e krijuar vetëm pas vendimeve të njëanshme të Partisë Demokratike. Që situata të normalizohet ka vetëm një mënyrë: të rivendoset besimi dhe konsensusi mes palëve, pasi kështu mund të zgjidhet kjo krizë e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe zgjedhjet të zhvillohen normalisht. Lëvizja Socialiste për Integrim nuk e ka goditur dhe cenuar në asnjë formë apo mënyrë pavarësinë e këtij institucioni, madje opozita e bashkuar ecën së bashku në të njëjtën linjë. Ndryshimi i KQZ-së u bë nga dora e Berishës dhe është po në dorën e tij që të rikthehet normaliteti para se të zhvillohen zgjedhjet. Gjithsesi, Lëvizja Socialiste për Integrim është e vendosur për të ecur përpara në rrugën e saj, pavarësisht se asaj i është bërë një padrejtësi me heqjen e anëtarit të saj nga KQZ-ja. Ne do t’i ruajmë votat tona, duke pasur komisionerët tanë në çdo qendër votimi. Kriza e krijuar ka alarmuar me të drejtë edhe ndërkombëtarët, të cilët janë për një Komision Qendror të Zgjedhjeve të plotë e normal, që të garantojë transparencën e këtyre zgjedhjeve. Ndaj partitë politike duhet të modero-

Nga VIRON BEZHANI

jnë jo vetëm dialogun, por edhe bashkëpunimin midis tyre, në mënyrë që KQZ-ja të punojë e plotë, me 7 anëtarë dhe në mënyrë të pavarur. Më 23 qershor duhet të bëhen zgjedhje të lira e të ndershme, në mënyrë që palët të njohin rezultatin dhe të mos ketë deformim të rezultatit. Një krizë që kërkon zgjidhje të menjëhershme edhe pas presionit të madh të ndërkombëtarëve, që kërkojnë një komision të plotë e jo gjysmak. Kjo edhe për faktin se gjatë procesit duhet të merren vendime me shumicë të cilësuar e kjo KQZ aktuale nuk e bën dot një gjë të tillë. Në fund do të shpallet edhe rezultati i zgjedhjeve, që kërkon një anëtarësi të plotë të KQZ-së. Mendoj se sa më shpejt të ndodhë zgjidhja dhe plotësimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve aq më mirë është. Mungesa e një KQZ-je të plotë është një rrezik real për besueshmërinë e rezultatit të zgjedhjeve. Ndaj është e nevojshme, madje e domosdoshme që të gjendet një zgjidhje për funksionimin e plotë të KQZ-së, një vendim për t’i dhënë fund

kësaj situate të pakuptimtë, kur nga 23 qershori kanë mbetur fare pak ditë, madje pak orë. Një vendim që duhet të merret nga drejtuesit politikë dhe kjo duhet të bëhet në emër të së ardhmes së Shqipërisë europiane. Zgjidhja e krizës në KQZ është në interesin e të gjithë shqiptarëve dhe askush nuk duhet ta refuzojë këtë detyrim ligjor dhe moral para votuesve. Politika shqiptare dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk mund të mbajë peng zgjedhjet e 23 qershorit, pasi ne të gjithë duhet të tregojmë se jemi në gjendje të zhvillojmë zgjedhje demokratike e të lira, që është edhe një tregues i një demokracie të pjekur. Të gjitha organizmat e pavarura institucionale duhet të funksionojnë normalisht dhe kjo të thotë që duhet të funksionojnë me të gjithë anëtarët. Faktet janë kokëforta, pasi aktualisht kemi një KQZ gjysmake, e cila mund të kryejë vetëm një pjesë të funksioneve, madje nuk mundet të kryejë funksionet kyçe që kanë të bëjnë me gjykimin e ankesave që mund të ndodhin pas zgjedhjeve. Qeveria gaboi rëndë kur largoi përfaqësuesin e LSI-së në KQZ Ilirian Muho, një veprim i nxituar i Komisionit të Ligjeve, që votoi në emër të balancimit të këtij institucioni. Por pas kësaj që ndodhi çfarë besueshmërie ka tani ky institucion, që ndonëse duhet të jetë i paanshëm i balancuar, tani është tërësisht i anuar vetëm nga një krah? Zgjedhjet po trokasin në derë dhe koha është e limituar për të gjetur një zgjidhje të shpejtë, që të mos i rrezikojë jo vetëm zgjedhjet, por dhe integrimin e Shqipërisë në familjen europiane. Sytë e shqiptarëve dhe mbarë botës do të jenë ngulitur në KQZ pas datës 23 qershor, aty ku do të vuloset rezultati përfundimtar. Por kështu me një Komision Qendror të Zgjedhjeve të përgjysmuar dhe pa pavarësinë e tij të plotë rrezikojmë të qëndrojmë sërish jashtë Europës. Dhe shqiptarët nuk e meritojnë këtë gjë, ata meritojnë më shumë dhe këtë do ta thonë me fjalën e tyre më 23 qershor, duke vendosur që Shqipëria t’i thotë një herë e mirë “lamtumirë” së shkuarës për të parë përpara, duke ecur më shpejt se kurrë drejt integrimin europian.

Fushatë gangsterësh, jo shtetndërtuesish

Q

ë pjesa më e madhe e kandidatëve për deputetë kanë lidhje të forta me biznesin dhe me krimin e organizuar, kjo është më se e ditur prej shqiptarëve me sy e veshë e dy pare mend. Fatkeq, të rraskapitur e të drobitur nga papunësia dhe varfëria e tmerrshme, pakkush e ka problem të bëjë “aleancë” me botën e fëlliqur të biznesit të ngritur mbi allishverishe apo krimin e organizuar. Shumica rendin drejt një vendi pune, me të cilin mendojnë të mbajnë familjet e tyre, por mbytin të ardhmen, shpresën dhe bërjen e një shteti në përputhje të plotë me vlerat demokratike. Kur të instalohen këto vlera, atëherë askush s’ka nevojë të shpupurishet për të mbledhur vota, për ta bërë faqen shollë dhe për të thirrur në ndihmë botën e krimit veç e veç për një vend pune. S’ka nevojë, pasi sistemi i arrirë demokratik të jep punën në bazë të kapaciteteve zotëruese. Nëse je inxhinier ndërtimi, nuk kap matrapikun dhe u vërsulesh rrugëve të Shqipërisë, po pozicionohesh në profesionin për të cilin ke studiuar e je përgatitur. Nuk mund të ndodhë që të mbarosh për drejtësi e të shërbesh si kamerier në restorantet e Tiranës. Kjo është e pamundur. Pra, për të gjitha këto më mirë të vuajmë edhe ca vjet e të mendojmë për të ardhmen, sesa të gjejmë sot një punë fët e fët e të djegim të nesërmen. Ç’të mbjellësh do të korrësh. Nëse bashkëpunon me botën e krimit, e nesërmja nuk mund të jetë kurrsesi e sigurt. Po qe se s’bëhesh kriminel, së paku je dëshmitar okular i krimit të ndodhur, të cilit i ke dhënë edhe një

Nga REDAN BUSHATI

dorë, qoftë dhe të vogël. Duhet ndryshim, një ndryshim jo si ky që premtohet prej 23 vjetësh, por përmbysje të kësaj klase politike, me shpresën se diç mund të bëhet: më keq assesi, shumë më mirë ndoshta jo, por më mirë sesa sot me bindje të plotë po që po. Pjesa më e madhe e kandidatëve janë të lidhur me fijet e krimit, botën e pistë të biznesit, prostitucionin, drogën etj. Ka edhe asisoj që, ndonëse nuk kanë asnjë lidhje me këtë botë antivlerash, gjatë fushatës zhangëllojnë ndjeshëm. Vini re! Një pjesë e këtyre kandidatëve të papërlyer gjatë takimeve të tyre elektorale shoqërohen pikërisht edhe nga këta njerëz. Publiku nuk e di nëse ua kanë dërguar (me detyrim nga qendra) këta individë apo vetë kandidatët e quajnë të nevojshme shoqërimin me ta për të demonstruar në sytë e publikut forcën e muskujve, të krimit dhe sbëzajtjen e shtetit kundrejt kësaj kategorie. Në fakt, publiku i zgjuar do ta shporrte me neveri këtë ofertë bëzhdilash; do të votonte dhe mbështeste ata që kanë vlera njerëzore e intelektuale, që kanë dhënë prova se dinë të realizojnë ato çka premtojnë. Nëse te ne nuk ndodh një gjë e tillë, atëherë ç’duhet të bëjmë? Në kohën kur media është e kapur kryesisht nga politika; kur pushteti i katërt, i cili duhet t’i shërbente qytetarëve, vihet në dispozicion të llogoreve të politikës, publiku ndihet akoma më i vetmuar. Flas këtu për atë pjesë elitare qytetare që në mënyrë të padiskutueshme nuk cenon vlerat e veta për hir të asnjë copëze pushteti të ofruar nga kjo klasë e llumtë politike, që e ka lënë shumë mbrapa Shqipërinë. Në këtë kaos vlerash kanë mbe-

tur vetëm ca dritare shtypi, ku të lënë të futësh paksa kokën. E në këto dritareza disa prej botës së pavarur intelektuale kanë bërë thirrje që të shkohet masivisht në votime dhe fletës t’i vihet kryq. Pyetja më se e drejtë që një prej kolegëve kish ngritur këto ditë ishte: a jemi ne si shoqëri në shkallën e duhur të lirisë, inteligjencës dhe largpamësisë për të vepruar në këtë mënyrë? Edhe unë jam njëri asish që ndihem mëdyshas, pasi kam frikë se vota rebel-bojkotuese, e cila mund të mos jetë në masë, duke parë nivelin socio-kulturor të popullit tonë, mund të shtojë ujë në mullirin e një regjimi politik, kështu që po japim berihanë për të shtuar fuqinë e dorës së barbarizmit shtypës. Kur je nisur për udhë nën një diell që përvëlon, nuk mund të ndalesh për të këputur lulen më të bukur. (Balzak). Duhet arsyetim i thellë logjik, por s’ka pikë dyshimi se bojkotimi duhej të ishte vendimi më i drejtë, qoftë dhe vetëm për t’i dhënë leksion kësaj klase politike, pse jo për të sjellë një tjetër. Koha e “Kaçit të zi”, kontëve apo e dukëve, ronxhobonxhove e hajdutëve, kriminelëve e besëprerëve, Xhuvelit e njollave të tjera të komunizmit, sa nga “ena e djathtë”, po aq, në mos më tepër, nga “ena e majtë”, besoj se duhet ta ketë venitur këtë popull, i cili duhet t’i shpërndajë këto re që errësojnë jetën demokratike të Shqipërisë. Nëse ke neveri për çka i ka ndodhur vendit tënd, të cilit i kanë futur thika të pamëshirshme e të shumta pas shpine e lënë në mëshirë të fatit, ku po nuk u bëre bythëlëpirës - si njëri që erdhi turravrap nga një kontinent i largët – s’të jep kush as një kothere bukë, bëhu edhe ti veprues ndaj kësaj të keqeje. Act Now!


12

« THASHETHEMEVIP

E premte 21 qershor 2013 •

Gentian Zenelaj:

M Nora më e shtrenjtë se Rihanna Shkrimet se Nora kopjon Rihanna-n deri në detaj, nuk ishin të kota. E kjo gjë u pa mjaft mirë edhe në ‘Video Fest 2013’. Këngëtarja nga Prishtina kishte veshur një palë sandale ngjyrë ari, të cilat besohet se e bënin më të veçantë. E ndonëse nuk tregoi çmimin, Nora la të kuptohet vlera e tyre përmes firmës që ato mbanin. Tom Ford është firma që ajo mbante në këmbët e saj, ndërsa vlera e sandaleve është 3,850 $. Por ajo që na befasoi është fakti se sandale të ngjashme ka pasur veshur edhe Rihanna. Por prapë nuk është befasia për ngjashmërinë e sandaleve të dy këngëtareve, por tek çmimi i cili i dallon. Edhe Rihanna ishte e mbathur me Tom Ford, por me pak ndryshim tek sandalet e saj. Çmimi i tyre është 1,615 $. Dhe me një llogaritje të thjesht i bie që Nora mbetet për 2,235 $ më e shtrenjtë se ylli hollivudian.

e plot ironi, por dhe realizëm e padyshim me sens humori i komenton Gentian Zenelaj ngjarjet dhe zhvillimet sociale e politike në Shqipëri. Duke rrëfyer edhe detaje nga e përditshmja e vet, apo ato që i zë syri, ja se si shkruan ai në statusin e tij në FB: “Mora frymë i lehtësuar sapo mbërrita në parkimin poshtë pallatit. Udhëtova vetëm 30 km në rrugët me parametra ‘evropiane’, ku dritat e vendosura nga fabrika në makinën time janë më shumë se të pamjaftueshme... në rrugët pa vijëzime… pa sinjalistikë... me parakalime të çmendura militantësh....në vetëm 30 km dy aksidente të tmerrshme.....me dëshmitarë policë të shkrehur...policë që tabelën e mbajnë pa kuptim në dorë siç mban një fëmijë një thupër ....të pazotë për të frenuar çmendurinë ....ethet.. revanshin e njerëzve që duan ta bëjnë këtë vend patjetër këtë mandat.....mundësisht vetëm në këtë mandat....30 kilometra rrugë të tejngopura me flamurë të çdo lloj ngjyre dhe përmase...flamuj të vënë me çdo lloj mjeti dhe forme. Vështirë të gjesh një bisht fshese...lopate..kazme këto ditë. Flamuj që ngjajnë si

Shqipëria, vendi ku në çdo katër vjet ndodh një baticë rrenash e pallavrash

A ka më mirë për një vajzë se sa të rrëmbehet plot dashuri në krahët e një mashkulli?! Duket se jo, të paktën për këngëtaren Dhurata Ahmetaj. Dhurata është marrë hopa në krahët e prezantuesit të njohur televiziv në Kosovë, Labi. Duket se vajza e këngës ndjehet shumë e lumtur për këtë gjest. Me sa mësuam, ata kanë qenë jo vetëm, por me disa njerëz të tjerë në Turqi, megjithatë kjo nuk do të thotë se mes tyre nuk mund të ketë lindur ndonjë shkëndijë dashurie! Për më tepër, të dy, si këngëtarja, ashtu dhe moderatori televiziv ishin ‘single’ e mbase në krahët e njëri-tjetrit gjejnë dashurinë.

rrobat e nderura të një kampi ciganësh... Vetëm 30 km rrugë në vendin ku çdo 4 vjet ndodh një baticë e çuditshme, një baticë rrenash, llogjesh, pallavrash... Çdo 4 vjet shpërthejnë pusetat në këtë vend dhe rrugët mbushen me premtime magjike... me

mburrje elektorale.. Ndërsa i menduar marr ashensorin dhe falenderoj Zotin, kaloi me kaq.. Mendoj...ok, të gjitha këto mund t’i duroj...Në fund të fundit kjo është Shqipëria.....Por pse në të gjithë këtë duhet të shtoheshin dhe analistët e kastruar?”

Zanfina dhe Noizy xhirojnë videoklipin për këngën “Po sikur” Dafina Dauti: Nuk merrem me numrin e klikimeve Janë dy emra të ngjashëm të skenës muzikore, Dafina Dauti dhe Dafina Zeqiri. Vajzat po thyejnë rekorde për nga numri i klikimeve në You Tube, në projektet e fundit të tyre të lancuara paralelisht. Edhe pse, në fakt këngëtarja Dafina Dauti duket se e rivalizon Dafina Zeqirin me këngën “Bloodah”, duke arritur më shumë klikime. Aktualisht ajo po prin për nga shikueshmëria e këngës së fundit “Karamelja”, në bashkëpunim me Jetonin e vogël. Kjo epërsi për të është në suaza të normales, ndërsa kënga vazhdonë të jetë një hit në tregun muzikor në Kosovë. “Jam shumë e lumtur me projektin e fundit, i cili po thyen tabu në tregun muzikor. Kemi punuar bukur shumë në këngën ‘Karamelja’ dhe kjo po e tregon edhe rezultatin e arritur. Kënga është pranuar mjaftë mirë në publik, prandaj po klikohet shumë edhe në You Tube. Por unë nuk dua të merrem me atë se kush po klikohet më shumë dhe kush më pak, sepse për mua është normale edhe po që se ngritet në epërsi, sepse kam punuar shumë në këtë këngë dhe i’a vlenë edhe suksesi”, ka thënë ajo për “Zëri”.

Z

Dhurata Ahmetaj çlodhet në krahët e Labit

anfina Ismajli këto ditë është duke xhiruar videoklipin për këngën e saj të re “Po sikur”, një bashkëpunim me reperin e njohur shqiptar, Noizy. Këto foto janë shkëputur gjatë xhirimeve të videos, e

cila pritet të publikohet këtë verë. Ndërkohë, Noizy sapo ka publikuar videokëngën “No Worries”, teksa pritet të publikojë edhe një tjetër videoklip për këngën “Gunz Up”, xhirimet e të cilit kanë përfunduar.

Dafina fshin komentet e fansave? Këngëtarja Dafina Zeqiri ka qenë pre e kritikave të shumta për stilin e saj, sidomos vitin e fundit, duke u krahasuar me këngëtaren Rihanna. Ajo është kritikuar shumë shpesh për kopjim. Në forume e portalet të ndryshme, kurdo që flitet për Dafinën, veç lëvdatave, hasim në komente kritikuese, por kjo nuk mund të thuhet për rrjetet sociale që i menaxhon vetë ajo, e sidomos për rrjetin Instagram. Fotografitë që Daffy çdo ditë i publikon në Instagram, marrin vetëm lëvdata dhe aty nuk mund të hasësh asnjë koment kritikues. Kjo për faktin se me gjasë, këngëtarja është shumë e kujdesshme për të “eleminuar” komentet në disafavor të saj. Në dy fotografi të publikuara së fundmi, duket se Dafina është “ngacmuar paksa” nga ata që mendojnë se stili i saj nuk është original, por ato komente nuk mund t’i shohësh më. Krejt çfarë vërehet janë disa kundërpërgjigje të zjarrta të fansave të saj drejtuar personit, që ka komentuar dhe kritikuar këngëtaren. Kjo nuk është hera e parë që ndodh një gjë e tillë, pasi shpeshherë në fotografi të ndryshme mund të shohësh kundërpërgjigje të fansave besnikë të këngëtares, por jo edhe komentet kritikuese ndaj saj.


THASHETHEMEVIP • E premte 21 qershor 2013

»

13

Elvana Gjata në formë të shkëlqyer ëngëtarja Elvana Gjata K po vazhdon të vlerësohet si femra më seksi e

shoë-bizit shqiptar. Këto dy vitet e fundit mund të thuhet pa frikë se ishin vitet e Elvanës, pasi ajo solli shumë këngë e klipe të reja. Por Elvana nuk është ndalur as tani. Ajo krahas punëve në projektet e reja, mban edhe mbrëmje muzikore, si brenda, ashtu edhe jashtë vendit. Përveç se po menaxhon për mrekulli karrierën e saj ajo kujdeset edhe për linjat e trupit dhe look-un e saj. Siç shihet edhe nga fotot ajo gëzon një formë të shkëlqyer.

Rita Ora për revistën “Interview” në Gjermani

Geti nënçmon Unikatilin

Françeska

E BB5, E NXIRË NËN TË VERDHA

Ish-banorja e BB5, vajza bukuroshe nga Vlora Françeska Jaçe nuk i ka rezistuar dot plazhit në këto ditë të nxehta qershori. Ka përfituar nga koha për një pushim të shkurtër e për ca rreze dielli më shumë. Eksperiencën e saj Françi e ka ndarë edhe më miqtë në rrjetet sociale, ku nuk i ka shpëtuar tundimit për të nxjerrë disa foto të nxehta. Vajza shihet në një formë të mirë trupore, duke qenë se është pasioni i saj është moda dhe modelingu, ndaj kujdesi për format është maksimal. Ndërkohë dielli ka bërë punën e tij, duke i shtuar një ngjyrë bronzi të lehtë.

Ë

shtë një prej revistave më të njohura në Gjermani, ajo që së fundi i ka kushtuar një hapësirë speciale këngëtares shqiptare Rita Ora. Rita shfaqet në kopertinën e revistës, si dhe me një sesion fotografik për numrin e ri të revistës “Intervieë”. Më poshtë po sjellim fotografitë e këngëtares, e cila shfaqet vërtet fantastike!

Një konflikt mes tyre ekziston që nga dalja në skenë. Por, këngëtarët e repit, sa herë që pyeten për një gjë të tillë, e mohojnë. Ndërsa nga ana tjetër edhe përmes statuseve të ndryshme nëpër rrjetet sociale, rep këngëtarët ‘sulmojnë’ njëri-tjetrin. Menjëherë pas publikimit të këngës së Unikatil, Getoar Selimi ka nisë kritikat. Ai përmes rrjetit social ‘Facebook’ ka shkruar përbri këngës “U qova pi vorri”, ‘kqyre sakati pfffff’. Komenti në fjalë menjëherë është shoqëruar me komente të ndryshme nga miqtë e Getit, ndërsa në mesin e komenteve ka pas edhe prej atyre që i kanë dal në ndihmë Unikatil.

Provokimi i Zanfinës! Këngëtarja Zanfina Ismajli është e njohur për linjat perfekte të trupit. E veshur me xhinse të shkurta dhe një bluzë të bardhë e teksa po relaksohet ‘për qejf’ në një nga lokalet e Prishtinës, Zanfina ka nxjerrë në pah këmbët e saj të gjata dhe seksi. Teksa pozicionohet për të marrë poza, 28-vjeçarja harron se po tregon më shumë se ç’duhet. Siç shihet edhe nga fotoja, e pasmja e saj është në ‘fushë’, madje duke ekspozuar nga pak edhe shenja celuliti.


14

« GOSSIP

Katie Holmes nuk është gati për lidhje të re Ka kaluar një vit që kur Katie Holmes njoftoi lajmin e bujshëm të ndarjes me bashkëshortin e saj Tom Cruise. Aktorja 34-vjeçare nuk është ende gati të frekuentojë dikë dhe përqendrimi i saj total është vajza e saj Suri. “Nuk mendoj se është gati për një lidhje të re. Ajo është e përqendruar tek vajza e saj”, thotë një prej producentëve që ka punuar me Katie-n së fundmi. Katie raportohet se ka lënë pas detyrimet e saj në punë, pasi është totalisht e zënë me vajzën e saj. Ajo u ndje keq në 8 qershor, kur Suri shkoi të kalonte një fundjavë me babanë e saj, aktorin 50-vjeçar Tom Cruise.

Dolce&Gabbana dënohen me 20 muaj burg Gjykata e Milanos dënoi sot me 20 muaj burg kreatorët e modës Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana për shkak të fshehjes së tatimit. Dizajnuesit e njohur janë shpallur fajtor sepse nuk kanë paraqitur të hyra në shumë mbi 1 miliardë euro, njoftoi agjencia e Lajmeve Reuters. Prokuroria i kishte ngarkuar për fshehje të tatimit në lartësi prej 416 milionë euro dhe 200 milionë euro, që ata i kishin fshehur nëpërmjet një kompanie në Luksemburg. an sot me 20 muaj burgim , u dënuan sot nga gjykata e Milanos, me 20 muaj burg. Gjatë procesit gjyqësor, ata nuk u paraqiten në gjykatë duke hedhur poshtë akuzat, ndërsa vendimi pritet të apelohet.

E premte 21 qershor 2013 •

Helikopteri

me energji njerëzore

S

hoqata Amerikane e Helikopterëve njoftoi në vitin 1980 se do të ofrojë një çmim për njeriun e parë që do të ndërtonte një helikopter ku njeriu do të ishte motori i tij. Çmimi Sikorsky prej 250 mijë dollarësh do të jepej për atë mjet që do të fluturonte për 60 sekonda dhe do të ngrihej deri në tre metra lartësi. Kanë kaluar 13 vjet dhe çmimi nuk e ka marrë askush, por një ekip studentësh të Universitetit të Merilandit ka besimin se do ta fitojë atë. Gamera II por provon veten. Ajo që dukej e paarritshme kur manaxheri i projektit William Staruk filloi studimet pasuniversitare në Universitetin e Merilandit tre vjet më parë, tani duket më pranë. “Ka fluturuar për 60 sekonda, dhe në prova të ndryshme ka arritur lartësinë e tre metrave. Këto janë dy nga tre kërkesat për të fituar çmimin. Shpresojmë të kombinojmë të dy këto arritje në të njëjtin test, të arrijmë më shumë lartësi dhe të mbajmë helikopterin nën kontroll dhe të qëndrueshëm”. Mjeti është ndërtuar prej një përbërje materialesh mikro-karboni, dhe materiale të tjera të lehta. Ndryshe nga helikopterët e zakonshëm, helikat janë poshtë mjetit dhe sillen afër tokës.

Prindërit ambiciozë “përdorin” fëmijët

P ‘Bashkohen’ J. Lo dhe Marc Anthony Jennifer Lopez dhe Marc Anthony u ndanë pas 8 vjetësh martesë, por tani janë miq të mirë dhe janë parë bashkë në një takim organizuar nga shkolla e fëmijëve të tyre në Los Angeles. Këngëtarja u shfaq e veshur në të bardha, me pak make-up dhe e qetë. Ndërsa i vogli Max nuk dukej gjëkundi,binjakja e tij, Emme u fotografua ndërsa puthte me mall të atin e saj, Marc. Aktualisht Jennifer është e lidhur me 26-vjecarin Casper Smart, ndërsa Marc është single që prej muajit prill. “Marc dhe e dashura e tij Chloe Green u ndanë në muajin prill, pas një romance 2-mujore. Fillimisht u duk se lidhja do të funksiononte, por me vendim të Marc, cifti u nda”, thotë një burim për “Sun on Sunday”.

rindërit ambiciozë shtyjnë fëmijët e tyre që të realizojnë ato ëndrra, në të cilat ata vetë kanë dështuar. Sigurisht nuk bëhet fjalë për të gjithë prindërit, ama shumë prej tyre i shohin fëmijët si zgjatime dhe jo si qënie të vecanta që kanë dëshirat dhe ambiciet e veta. Sipas një studimi të krtyer nga një grup studiuesish të Universitetit të Ohio-s shumë prindër synojnë që të shohin tek fëmijët e tyre realizimin e ëndrrave që ata s’mundën t’i bënin realitet në jetën e tyre. Në këtë mënyrë prindërit mund të gjejnë kënaqësi në rolin e tyre të prindërimit dhe e shohin si sukses të tyrin, kur fëmijët bëjnë realiteti ëndrrat që ata patën në jetë.


GOSSIP • E premte 21 qershor 2013

»

15

CR7 dhe IRINA SË BASHKU NË NEW YORK

Mila Kunis më fund ka folur për dashurinë e saj që ndjen për të dashurin Ashton Kutcher, duke thënë se kjo është një gjë e mrekullueshme. Dyshja raportohet se planifikojnë të martohen në një fshat anglez, por aktorja ka refuzuar të flasë konkretisht për të dashurin e saj, por ka folur për dashurinë që ndjen. “Ju mund të më pyesni gjithçka për Ashton, nuk do t’u përgjigjem”. “Por mund t’u them juve, dashuria është gjë e shkëlqyeshme, dashuria është e mrekullueshme dhe është gjithkund rreth nesh (mbyll syrin)... E sheh? Të dhashë një fjalë të mahnitshme”, ka thënë aktorja.

NDËRRON JETË AKTORI

James

Gandolfini James Gandolfini, i cili u bë i famshëm me rolin e bosit të mafias në “The Sopranos”, duke i dhënë një kthesë bashkëkohore si vizitues i një terapisti për ankthet e moshës së mesme, ka ndërruar jetë për shkak të një ataku kardiak në Itali, ka thënë një zëdhënëse e HBOsë dhe menaxherët e aktorit gjatë së mërkurës. Gandolfini ishte 51 vjeç dhe kishte shkuar për pushime në Romë, bëri të ditur Mara Mikialian, zëvendës presidente e HBOsë për fushatat publicitare të programit. Ai ishte i njohur për performancën e tij, në rolin e Tony Soprano-s, për të cilin ka fituar edhe çmime, nga fundi i viteve ’90 e deri në mesin e viteve 2000.

Mila Kunis: Dashuria është mrekulli

Y

lli portugez i Real Madrid pasi kaloi disa ditë pushime në shoqërinë e disa miqve në Florida ka kaluar tashmë në New York por kësaj rradhe jo më vetëm por në shoqërinë e të dashurës së tij top-modeles ruse Irina Shayk. Çifti duket shumë i lumtur ndërsa CR7 shumë në formë, megjithëse veshja me të ciliën e kemi parë në Florida është shumë më ndryshe nga ajo që shohim në Big Apple. Cristiano dhe Irina nuk kanë harruar të vizitojnë edhe zemrën e New York, Times Square.

Drake: Chris Brown është armiku im Drake zemërohet sa herë që e mendon Chris Brown, pasi e cilëson si armik të tij. Reperët kishin një grindje qershorin e kaluar në një klub në Nju Jork, dhe arsye thuhet të jetë Rihanna me të cilën të dy në të kaluarën kanë pasur lidhje dashurie. “Nuk dëshiroj që emri im të përmendet me emrin e tij. Me të vërtetë nuk dua. Do të doja sikur të mund të uleshim dhe të flisnim sikurse tani ju dhe unë, të bisedonim si burri me burrin, por kjo nuk do të ndodhë. Nuk jam konfrontues, por nëse dikush më sfidon, unë nuk ik”, ka thënë Drake për edicionin amerikan të revistës “GQ”.

Kim e pa përgatitur për të qenë nënë Kourtney Kardashian i ka thënë të motrës se ajo është e pa përgatitur për të qenë nënë. Sipas nënës së dy fëmijëve, Kourtney, jeta e Kim nuk do të jetë më kurrë si më parë, pasi i duhet kujdesi ndaj fëmijës. “Kourtney i ka thënë Kim se ajo nuk ka ide se çka do të thotë të jesh nënë. Kim mendon se tani do të vazhdojë të jetojë jetën e saj saktësisht si më parë vetëm se do të ketë një fëmijë pranë saj. Por Kourtney i ka thënë asaj se jeta e saj do të ndryshoj tërësisht dhe ajo do të befasohet për gjithçka”, ka thënë një burim për “Radaronline”. Kourtney dhe partneri i saj Scott Disick kanë dy fëmijë, djalin Mason dhe vajzën Penelope.


16

« DOSSIER

E premte 21 qershor 2013 •

Dalja nga Traktati i Varshavës dhe arsyetimi i Enver Hoxhës

“Jemi gati të përballojmë edhe NATO-n, edhe revizionistët” N a ishte njëherë një vend i quajtur Shqipëri. Kështu për 50 vjet më tej, partizan veteran, tashmë gjysh, ka treguar e vazhdon të tregojë se sa ka vrarë fashistë të panumërt, pastaj nanurisej nëpër letargjinë e përhumbur të kujtimeve. E vinte i biri (duke vijuar me bëmat e tij prej ish-ushtaraku të lartë) se na ishte njëherë e një kohë, kur kuçedrat me shtatë kokë (Traktati i Varshavës e NATO), që donin të na hanin nga deti, toka e ajri, por ne, edhe pse ishim të plagosur mbi nëntë herë ndër beteja shekullore, e kishim të mprehur shpatën për tërë armiqtë që kishte bota. Mirëpo nipat dhe mbesat nuk i zinte gjumi për kiamet. Ata me sy të zgurdulluar nuk po njihnin paraardhësit e vet. Jo vetëm kaq, që do të luftonin e fitonin kundër koalicioni armiqsh, por do të çlironin sipas planeve të Enverit dhe Veli Llakajt, Kosovën. Don Kishotët dhe Sanço Pançot nuk i kanë munguar historisë “së lavdishme” të Shqipërisë komuniste për t’u tallur nga të huajt, edhe pse kujtonin se ishin qendra e botës. Në fakt, të huajt i pyesin shqiptarët: “Ku bie Shqipëria?” Më mirë se kudo e njohim nga Kadareja dhe burgjet e Italisë. Kështu është sjellë në diskutim se pas falimentimit të ideologjive të sëmura intelektuali i sotëm e merr fjalën në emër të tij për të shëruar megalomaninë e djeshme propagandistike nëpërmjet zbulimit të së vërtetës. Nëpër arkiva me siglën “tepër sekret” apo “sekret” u mbyllën ato materiale apo informacione që nuk duhej të dinte populli se si luhej me ta nga udhëheqja. Mjaft zbulues shqiptarë nëpër shtetet imperialisto-revizioniste, mbasi përkthenin revistat e blera në tregun e lirë, me të dhëna ushtarake, nëpërmjet ambasadës dërgoheshin si “tepër sekrete” dhe këto vlerësoheshin me tërë seriozitetin konspirativ të shtetit shqiptar. Ishim aq të fortë nën konceptin e popullit ushtar, saqë Zoti na shpëtoi që nuk provuam tërë këtë dallkaukllëk delirantësh. Beqir Balluku, Ministër i Mbrojtjes, zv.kryetar i Këshillit të Ministrave dhe zv.komandant i përgjithshëm i Traktatit të Varshavës, atje ku në hartat dhe nëpër stërvitjet e mëdha të ushtrisë sonë, vinte gishtin nëpër harta për të zëvendësuar bombën atomike me ndonjë çetë vullnetare! Është pohuar se hyn në prirje të njeriut të arsyeshëm fakti i emërtimit të vlerave bazale të shoqërisë, t’i saktësojë dhe të mbrojë idetë nga mashtrimet e një politikani, në veçanti, nga ajo madhështi enveriane e stisur për 60 vjet. Janë mijëra shkrime, të cilat kanë mbetur edhe për vitet 1991 e deri sot të çuditshme nga ekstaza euforike e asaj lavdie të stisur. Është kujtuar në histori ajo kohë, si më e madhërishmja e viteve 1941-1991, për sa udhëhiqte PK-PPSH, pa bërë dallimin e jetës mjerane publike me luftën e vërtetë për një pushtetin. Për sa kohë u mbikëqyrëm, jo nga shpirti kritik i fakteve reale, por nga ato imagjinare tërë dukuritë, u prekën si një e tërë amorfe. Si pasojë u transferua, nga politika në ushtri një prestigj i fituar nën një autoritet false, që asnjëherë nuk ia kanë siguruar meritat me “veprat” e bëra. Në çdo fjalim pompoz të Mehmet Shehut (sidomos kur dolëm nga Traktati i Varshavës) apo të Enver Hoxhës, në takimin me zgjedhësit në vitin 1973 (i cili çuditërisht u hoq menjëherë nga qarkullimi), e deri në paradën e vitit 2004, nuk është bërë gjë tjetër, vetëm “çshenjtërimi” i të fortëve, Traktati i Varshavës dhe NATO, me një insistim të vjetër për t’i emërtuar patjetër fajtorë. Të gjitha marrëveshjet dhe protokollet e miqësive të mëdha, u quajtën “testamente të tradhtuara”, për çdo dekadë, aq sa u mbyllëm në vetvete për t’u mbrojtur nëpër shpella moderne betoni. Disa e gjykuan këtë “sistem totalitar”, thjesht si opozitarë të demokracisë, ndër për 15 vjetët e fundit, nuk u trajtua kjo çmenduri e atyre heronjve të çartur, që nuk njihnin frikën, ndaj NATO-s dhe Traktatit të Varshavës, të paktën aq sa këto dy të fundit e ndjenin midis tyre. Një e vërtetë që përjetohet nga një popull i tërë ushtar, mbulohej me heshtje si vetë vdekja, por që të vijosh e të

dëshmosh një kënaqësi superiore e të qenët i lavdishëm, nga Lufta e Dytë Botërore e deri në vitin 1991 për vlerësime që nuk meritojnë të respektohen, dhe që nuk të ndërrojnë aspak në botën e qytetëruar, mund të quhen veçse budallallëk i kohës. Krijimi artificial i një atmosfere madhore, prej një të kaluare skandaloze nuk bën gjë tjetër veçse hedh dyshime të reja, të hidhura, mendime te helmuara, që e bëjnë një komb të brishtë, si i yni, pa biografi të pastër. Megjithatë, çlirimi nga prangat e një morali jo të vërtetë ka të bëjë më vet paragjykimin e atyre autorëve dhe aktorëve të asaj kohe, që ekzistojnë negativisht, si protagonistë në edukimin mediatik për shkak të mendjelehtësisë aktuale. Ajo që e mban varur ose e lë rob, një shoqëri të tërë, për të mos dalë nga gjendja jo madhore e tyre, e konsideroj, jo vetëm si gjënë më të vështirë, por si shumë të rrezikshme, d.m.thnë të mbetur nën prangat e infantilitetit të vet. Kjo gjendje po të zgjaste shumë në shoqërinë tonë të behet natyrë e saj dhe plogështia e ligështia do të frenojë guximin për ta përdorur arsyen të shkëputur nga skemat, e stereotipit të së kaluarës, tipike “vegla mekanike të përdorimit mendor”, që mund të keqpërdoren në vend të ardhmërisë. Kultivimi i frymës së vjetër të kësaj pjese të sëmurë, nga hierarkia e lartë ushtarake megalomane përfaqëson aktualisht papjekurinë dhe mungesën e respektit mendor të çdo personaliteti e çdo shqiptari, që ka aftësi të gjykojë vetë. Logjika e absurdit argumentohet në çdo informacion tepër-sekret dhe sekret, studime ushtarake e materiale të tjera shkencore të çdo lloji, aq sa përpjekjet për të gjetur rrugën e shpëtimit prej tyre janë ballafaqimi i atyre përçartjeve me arsyen e çdo individi, për ta çliruar, nga fillimi i këtij fundi megaloman, të konceptit se mos na mohohen vlerat tona. Në të gjithë këto lloj materialesh të lavdisë së shkuar të luftës partizane e në vijim të ushtrisë së saj, për të mbetur tabu anatemat e Enver Hoxhës, për të gjithë armiqtë imagjinarë, nuk përfshin gjë tjetër veçse një thelb propagandistik me informacione për garë armatimesh, praninë e tyre në Mesdhe, armatime të reja, stërvitje të mëdha dhe përballë tyre “Shqipëria një shkëmb graniti”. Në fakt, edhe pse janë mijëra faqe të tilla, nuk argumentohet, se në çfarë planesh qoftë hipotetike, ka qenë ideuar ndonjëherë pushtimi i Shqipërisë. As që e kanë llogaritur ndonjëherë, por na lanë të rryejmë vetveten, si një kopsht zoologjik i veçantë. Dokumentacion. Në fondin AQU “Sekretariati” Dosja 159viti 1960 është informacioni i Beqir Ballukut, me titull “Traktati i Varshavës - garanci e sigurt e pavarësisë së vendeve tona dhe e ruajtjes së paqes”. Këtu lexojmë: “I madh, i fuqishëm i e pamposhtur është kampi socialist me BS në krye. Për të mbrojtur këtë kështjellë, u krijua dhe ekziston organizata e Traktatit të Varshavës, pjesëtar i së cilës është edhe vendi ynë. Pesë vjet më parë, në 14.5.1955, populli ynë dhe të gjithë popujt e vendeve socialiste e kthyen këtë ditë në një ditë feste kombëtare, ato shprehen gëzimin dhe entuziazmin e tyre të papërshkrueshëm, për këtë ngjarje të madhe historike për nënshkrimin e Traktatit të Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Ndihmës Reciproke, midis Shqipërisë, Bullgarisë, Hungarisë, RD. Gjermane, Polonisë, Rumanisë, BS dhe Çekosllovakisë. Ky traktat u përkrah plotësisht nga RP. e Kinës dhe vende të tjera socialiste të Azisë, pasi paqja dhe sigurimi në Azi janë të pandara nga paqja dhe sigurimi në Evropë, “shifrat, faktet janë pasqyrë e gjallë, që vërtetojnë se, që nga koha e krijimit të saj, organizata e T-V, ka pakësuar numrin e përgjithshëm të forcave

të armatosura, në 3 796500 vetë”. “Kaluan 15 vjet nga dita, ku bisha e gjakosur fashiste, u shtri përtokë nën goditjen e ushtrisë së lavdishme sovjetike, dhe ja, tani po ata gjeneralë nazistë, që i prunë kaq shumë fatkeqësi njerëzimit, ose më mirë, që i sollën 34 milionë të vrarë dhe 28 milionë njerëz të gjymtuar, po sillen nëpër Evropë, kërkojnë “hapësira ajrore”, “hapësira jetësore”, kërkojnë baza ushtarake në Angli, Francë, Greqi e gjetkë, armatosen, bëjnë plane, që drejtohen kundër BS dhe vendeve socialiste. Por imperialistët e SHBA-ve dhe shtetet e tjera kapitaliste duke injoruar interesat kombëtare dhe fatet e vendit dhe popullit të tyre, ashtu, si dikur Hitletri, tani Adenhauerin po e përgatisin për luftë...”. Në këtë mënyrë vazhdon praktika e marrëdhënieve Shqipëri-Traktati i Varshavës, para prishjes me ta. Fillimi i prishjes me Traktatin e Varshavës. Në dokumentin me numër 1 dt. 25.2.1961 fondi “Sekretariati” MMP, Beqir Balluku, në cilësinë e Ministrit të mbrojtjes dhe të zv.komandantit të forcave të bashkuara të Traktatit të Varshavës, i dërgon letër komandantit të përgjithshëm të forcave të bashkuara të Traktatit të Varshavës, Mareshalit të B.S, A.A.Grecko, në Moskë, prej së cilës shkëpusim këto fragmente: “Kështu, në vitin 1960, ushtrisë shqiptare, nuk i janë dërguar materialet, që parashikon marrëveshja e përfunduar, midis dy vendeve tona më 28.9.1949 dhe në bazë të së cilës, BS. i furnizon ushtrisë shqiptare 50% të nevojave në ushqim dhe veshmbathje. Nuk është dërguar e gjithë teknika e planifikuar në bazë të protokollit dt.26.2.1959, dhe për këtë arsye, regjimenti raketë “Tokë-Ajër” sistem “SA-75, nuk është në gatishmëri luftarake. Po kështu nuk është dërguar teknika e parashikuar në protokollin, dt.3.2.1960, gjë që ka penguar formimin e skuadriljes së helikopterëve, gjuajtës kundër nëndetseve...etj”. “Në tokën e Italisë dhe të Greqisë, NATO, zgjeron aerodromet e saj. Këto dy shtete fqinjë të Shqipërisë që bëjnë pjesë në këtë pakt, kanë përgatitur plane agresive kundër vendit tonë. Greqia në një thellësi 40100 km, nga vija e kufirit, mban të dislokuara, katër divizione fanterie. Ato kanë sot në organizimin e tyre raketa të destinacionit taktik të tipit (Honest Xhon). Aviacioni grek arrin nga 400-

500 aeroplanë, flota luftarake detare greke, përbëhet prej 97 anijesh luftarake. Italia mban te dislokuar në pjesën e saj jugore, 3-4 brigada dhe divizione këmbësorie. Në krejt krahinën e Pulias janë vendosur raketa të destinacionit opertivostrategjik të tipit “Jupiter”. Flota luftarako-detare e Italisë, përbëhet sot prej 208 anijesh luftarake të tipave te ndryshëm. Në detin Mesdhe qëndron në gatishmëri flota e gjashtë amerikane, për të mbështetur në rast agresioni forcat që bëjnë pjesë në NATO. Jugosllavia, e lidhur me NATO-n, nëpërmjet paktit ballkanik, mban të

dislokuara, në një thellësi 30-100 km, nga kufiri shqiptar 4 brigada e divizione këmbësorie, tanke dhe artileri, në afërsi të Shkupit dhe të Sarajevës janë vendosur raketa. Kohët e fundit, Jugosllavia mori nga NATO, nëpërmjet Greqisë, 50 aeroplanë të tipit “F-84-F”. Gjithsej në afërsi të kufijve të RPSH, shtetet fqinje, mbajnë të dislokuara 12-13 brigada, dhe divizione këmbësorie, 300400 tanke, rreth 250-300 aeroplanë gjuajtës bombardues dhe raketa. Të gjitha njësitë e tyre ata i kanë plotësisht të motorizuara dhe të mekanizuara. Shtete fqinje të RSH-së, Jugosllavia dhe Greqia, duke u mbështetur në rrjetin e tyre agjenturial dhe në elementët reaksionarë në Shqipëri dhe në emigrantët reaksionarë të strehuar ne Jugosllavi dhe në Greqi, si dhe ne përkrahjen e flotës së gjashtë amerikane, me dijeninë dhe nxitjen e NATO-s, ka kohë që punonin për organizimin e një komploti ushtarak, kundër RPSH-së për ta okupuar dhe për ta copëtuar atë midis tyre. Por e gjithë kjo punë komplotuese u dështoi, sepse këto kohët e fundit, organet tona të zbulimit zbuluan planet e tyre dhe asgjësuan të gjithë rrjetin e tyre agjenturial në Shqipëri. Komanda shqiptare nuk ka akoma të qartë rrolin dhe detyrat e ushtrisë shqiptare në planin strategjik, apo në ndonjë plan tjetër operativ të forcave të Traktatit të Varshavës në rast lufte. Akoma ajo nuk ka të qartë, së me cilat forca të vendeve vëllezër, do të bashkëveprojë ushtria popullore shqiptare, të paktën me etapën e parë të luftës. Është e arsyeshme, të pretendohet, që ushtrisë sonë t’i caktohen konkretisht vendi, roli dhe detyrat në planin e përgjithshëm të Forcave tona të bashkuara në rast lufte dhe që Komanda, shqiptare të dijë se me cilat ushtri do të bashkëveprojë në këtë rast, partë koordinuar, që në kohë paqeje veprimet luftarake. E, në këtë kontekst, Gjeneral-Kolonel Beqir Balluku, duke e paraqitur gjëndjen në alarm për rrethim armiqsh perëndimor, i kërkon Greçkos, që Traktati i Varshavës, të ndihmojë ushtrinë shqiptare për mbrojtjen e kampit të socializmit dhe të paqes. Të kësaj natyre, por tashmë të cikluara si tepër sekret janë dokumentet, midis komandantit të Traktatit të Varshavës, A.Greçko dhe Beqir Ballukut në lidhje me pretendimet ushtarake shqiptare që nuk po plotësohen më prej sovjetikëve. Kështu p.sh në dokumentin, e dosjes 246 viti 1961, me nr. 2/17/18/10 (14 gusht 1961), Greçko i kthen përgjigje Beqir Ballukut, se në takimet e gjeneralëve sovjetikë me ata shqiptarë do të sqarohen gjërat. Në fakt, ankimet dhe qarjet mbushin faqet e këtyre materialeve tepër-sekret për fajësimin e secilës palë më vete. Akuza për shpifje, devijime politike, tone provokuese etj, të cilat shënojnë krizën shqiptare në prag të largimit nga Traktati i Varshavës. Tipike janë dokumentet që ndodhen në fondin e sekretariatit të AQU-së, që përmbledhin polemikat e gjeneralëve shqiptarë me ata sovjetikë të cilat përfunduan me prishjen e këtij vëllazërimi të madh. Kështu p.sh në dosjen 175 të vitit 1961 përfshihet informacioni i gjeneralmajor Dilaver


DOSSIER • E premte 21 qershor 2013

Poçit dërguar Petrit Dumes, si shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë për gjithçka ndodhte ne Mosk, në takimet e mara me gjeneralët sovjetikë, Gusjevin, Marshallët Birjuzovi, Çujkovi, Eremenko, Malinovski etj. Të kësaj natyre janë mbi 400 faqe material, që përshkrojnë të gjithë praktikën e vitit 1961 të marrëdhënies me ushtarakët e lartë sovjetikë. Përfundimi: “asgjë e re nga fronti i Lindjes”. Prishja ishte e pashmangshme. Këtë e mbylli më së miri fjala bombastike e Mehmet Shehut për daljen nga Traktati i Varshavës e cila në fakt u bë, pasi shqiptarët iu kërkuan të gjithë anëtarëve të Traktatit të Varshavës të ndiqnin rrugën ë Enver Hoxhës dhe jo e kundërta. Vitet 1971-1979 në dokumentet e kohës. Tipike është fudullëku i Enver Hoxhës dhe i Mehmet Shehut, si koka shkencore të ushtrisë dhe shpëtimtarë të kombit të vet. Në dokumentin nr. prot. 00204, dt 30.12.1972, Mehmet Shehu shkruan: “Ne jemi në gojën e ujkut, midis dy nofullave të armikut. Nga njëra anë është Traktati i Varshavës, nga ana tjetër NATO. Mos vallë ndokush mendon që të dalë në bregdetin Lindor të Adriatikut do të pyesë për pasardhësit e Titos? Në qoftë se vjen ndonjë, konflagracion-një luftë e tretë botërorë, për ushtritë e mëdha nuk do të ketë më kufij dhe shtete”. Në këtë fjalim patetik prej 16 faqesh për Traktatin e Varshavës dhe NATO-n, Mehmet Shehu jep udhëzimet e artit ushtarak popullor se si ne të luftojmë dhe të fitojmë. Po këtu shkruan: “Në qoftë se mendojmë se jemi të pathyeshëm, sepse gjeri më sot i kemi rezistuar imperializmit dhe revizionizmit dhe “s’kanë ç’farë të na bëjnë, atëherë do të biem të flemë dhe i lëmë shteg të hapur armikut: Flokët e gjata të djemve nuk janë gjë, “këto janë kërkesat e rinisë” etj. Por në flokët e gjata është mbjellë ideologjia borgjeze e revizioniste! Teatri ynë i luftës, nuk mban më shumë se 25 divizione, ta zëmë edhe 30. Një sulm i përgjithshëm në të gjitha drejtimet operative kundër nesh, nuk mban më shumë, por me taktikën dhe strategjinë që kemi ndërtuar, po t’i zbatojmë ato si duhet, 25 divizione të armikut për ne nuk janë gjë. Apo nuk është kështu?”. Me këto fjalë bombastike, bëhen të ditës fjalimet e udhëheqësve tanë. Kështu në mjaft materiale të zbulimit shqiptar jepen të dhëna e statistika në Traktatin e Varshavës e NATO-n, të cilët përbënin një makinë ushtarake të fuqisë botërore. Dokumenti i zbulimit i vitit 1977 dosje 36, jep këto të dhëna: “Efektivi për NATO-n ishte 100000290 veta, ndërsa për Traktatin e Varshavës 219000000; divizione për NATO-n 69 dhe për Traktatin e Varshavës 182; tanke për NATO-n 12800 dhe 40150 për Traktatin e Varshavës; aeroplanë luftarakë 3350 për NATO-n dhe 13000 për Traktatin e Varshavës, pra raporti i forcave është 1.5 me 1 në favor të Traktatit të Varshavës. Edhe në informacionet e tjera, si p.sh ai i dt. 25.2.1979 me nr. prot. 140, për Traktatin e Varshavës, jepen të dhëna të tilla të superioritetit që ka blloku i Traktatit të Varshavës ndaj NATO-s. Pa u përfshirë në shifra e fakte të shumta, del e qartë që gara e armatimeve në luftën e ftohtë për këtë periudhë ka qënë në kulmin e saj, se çdo lloj shpërthimi që mund të ndodhte do të ishte me katastrofa botërorë të paparashikuara ndonjëherë. Në vitin 1980, sipas dokumentit nr. 200 të protokollit që ndollët në frontin e zbulimit,

shkruhet: “Flota sovjetike në Mesdhe në vitin 1979 ka 65 anije. Sovjetikët krahas SHBA-ve kanë krijuar Forcat e Ndërhyrjes së Menjëhershme. Ato janë në gjendje të hedhin njëherësh më aviacion rreth 300 mijë ushtarë me pajimet dhe armatimin e tyre personal, ndërsa në det mund të transportojnë, në një reis deri tre divizione. NATO-ja ka forca të ndërhyrjes së menjëhershme amerikane, që përbehen nga 110000 veta. Gjithsej katër divizione, për këtë forcë, janë vënë në dispozicion, rreth 800 aeroplanë dhe një flotë e caktuar detare”. Këtë informacion e dërgon Kadri Azbiu, për Mehmet Shehun me sugjerimin për t’ia paraqitur dhe shokut Enver. Në një grup materialesh që përfshijnë vitet 1982-1986 jepen të dhënat “Tepër-Sekret”, si statistika, analiza, armatimet e reja për NATO-n dhe Traktatin e Varshavës të bazuara më tepër, nga buletinet shkencore ushtarake të huaja. Kështu p.sh Instituti i Studimeve të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, më dt. 10.11.1983, për forcat e armatosura të Traktatit të Varshavës, i referohet revistës Jugosllave “Politika Ndërkombëtare”, më studim të Vance Stojcevit, duke nënvizuar tekstin e plotë të këtij materiali. Nuk mungojnë materialet për NATO-n dhe Traktatin e Varshavës, që jep Drejtoria III e Ministrisë së Punëve të Brendshme, të firmosura personalisht nga ministri i Punëve të Brendshme Hekuran Isai. Shumë aktive janë ambasadat tona nëpër këto vende të NATO-s dhe të Traktatit të Varshavës, të cilët mbledhin çdo gjë që ka të bëjë me ushtritë ë tyre, në veçanti për ta bërë sa më real rrezikun e rrethimit imperialisto-revizionist të vendit tonë. Më aktivi dhe me firmën e të cilit janë me qindra dokumente të Ministrisë së Punëve të Jashtme nga Drejtoria II e saj është zv.ministri Sokrat Plaka, i cili i relaton Ministrisë së Mbrojtjes Popullore të gjitha informacionet. Nuk ka manuale dhe revista ushtarake të Traktatit të Varshavës dhe të NATO-s që Ministria e Punëve të Jashtme Tiranë mund të ketë lënë pa mbledhur për qëllime ushtarake, të cilat nuk ia vlejnë t’i referohemi. Në këtë dinamikë, informacionesh, relacionesh, për të gjithë veprimtarinë luftarake të armiqve, të Shqipërisë, mund të konkludojmë, sipas informacionit nr.37 sekret, ekzemplar nr.1. dt.1.2.1986. Në këtë dokument bëhet fjalë për rrezikun e flotës sovjetike në Mesdhe, e cila përfshinte 10 nëndetëse (një nga këto bërthamore), 2-3 kryqëzorë, 6-8-destrojerë, 3-5-fregata dhe 30 anije të ndryshme zbulimi, desantë furnizimi e ndihmuese. Shënimi që i vë ministri këtij informacioni, ngriti në gatishmëri numër një tërë ushtrinë shqiptarë. Kurse në fakt anijet sovjetike në Mesdhe kishin lidhje me situatën në Liban, ku ishte e pranishme edhe SHBAtë. Me një fjalë, për çdo shqetësim që ndodhte në botë, valët e tërmetit, dukej sikur do të binin e do të preknin edhe Shqipërinë. Fundi i vitit 1986 u përket shqetësimeve të udhëheqjes shqiptare për rrezikun që vinte nga Jugosllavia. Për këtë drejtim u përqendruan të gjitha informacionet, për ngjarjet në Kosovë dhe u pakësuan shqetësimet në tërësi për NATO-n dhe Traktatin e Varshavës, sepse ishte e qartë që asnjëherë nuk kishin ndër mënd të merreshin me ne. Ajo që të bie më tepër ne sy me këto informacione, ka të bëjë me shpenzimet ushtarake të këtyre vendeve. Kështu p.sh, në vitin 1987 jepet shuma katërqind pikë nëntë miliardë dollarë,

që administrata e Reganit kishte miratuar si buxhet, ndërsa për shtesat urgjente, apo për çështje speciale, shtohen nga senati edhe 177 miliardë dollarë të tjerë për armatimet moderne. Tipike është se në doktrinat e ndryshme ushtarake, po dilte në skenë çështja e luftës kundër terrorizmit nëpërmjet shtesave të buxhetit të veçantë. Në qoftë se duhet të ndaleshim për forcat e armatosura të Greqisë, Italisë dhe Jugosllavisë, nuk do të ishte e nevojshme fare që të përshkruanim, Traktatin e Varshavës dhe NATO-n në tërësi. Kështu si argument vlerësojmë dosjen e dt.1.5.1974 (viti i komplotit puçist), ku jepen variantet e mundshme të një agresioni ushtarak kundër RPSH-së. Forcat e armatosura greke në këtë datë përbënin: forca tokësore 118000 veta, inkuadruar në 23 njësi e reparte; forcat ajrore 24000 vetë, më 362 aeroplanë; forca detare me 18000 veta, në 187 anije luftarake e nëndetëse. Forcat italiane: Në forcat tokësore gjithsej 300000vetë, të inkuadruar ne 19 njësi e reparte. Forcat ajrore me 473 aeroplanë për 76000 veta të inkuadruar në 16 brigada e regjimente ajrore. Forcat detare me 45000 veta dhe 271 anije. Forcat e Jugosllavisë. Forca tokësore gjithsej 190000 veta, me 34 njësi e reparte. Forcat ajrore me 20000 veta, në 380 aeroplanë të inkuadruar, në 6 divizione dhe një brigadë ajrore. Forca detare 19000 veta, në 243 anije. Sulmet që priteshin dhe që do të përballonte Shqipëria për këtë vit. Nga Jugu, grekët kishin në kufirin tonë 4 divizione (divizioni 2, 8, 9, 15 fanterisë), në Edesa, Janinë, Kozhan, Kastoria me 40-50 mijë veta, me 240 tanke, 2 regjimente desant ajror. Kur sulmi mund të bëhej nga Perëndimi. Efektivi që do të përballohesh nga Italia, ishte deri në 40000 vetë dhe 300 tanke. Sulmi që sot të përballohesh nga Veriu, përfshinte një efektiv prej 80000vetsësh të shoqëruar prej 500 tankeve dhe 180 aeroplanëve. Gjithsej, për të përballuar këtë agresion të befasishëm që mund të pushtonte RPSH-në duke paparashikuar “strategët” tanë EnverMehmet, që mbrapa këtyre forcave greke, jugosllave dhe italiane llogariteshin edhe forca të tjera të NATO-s. Mirëpo vetëm forcat e Greqisë Italisë dhe Jugosllavisë që do të “pushtonin” Shqipërinë ishin: efektivë 180000-195000; tanke 1070 dhe aeroplanë 560. Përveç kësaj analize “shkencore” dhe doktrinës së artit tonë ushtarak popullor, me të cilët do të sprapsej ky sulm i befasishëm dhe do të fitohej, si me e vështira situatë, u parashikua edhe varianti nr.2, ku mund të kalohej në agresion kundër RPSH-së, në kushtet e situatës kërcënuese, pas shpalljes së mobilizimit. Në këtë rast mund të angazhoheshin këto forca e mjete, të cilat për Greqinë, Italinë e Jugosllavinë ishin gjithsej: efektivi 500000530000; tanket 350 dhe aeroplanë 900-1050. Në këtë variant rreziku numër një ishte nga perëndimi dhe Jugosllavia. Aq e marrë ishte ideja e luftës dhe e fitores së Shqipërisë së Enver Hoxhës, saqë në një variant, të parashikuar, sipas dokumentit tepër sekret në AQU shkruhet: “Në rast agresioni nga NATO-ja nuk përjashtohet që kundër RPSH-së të veprojë vetëm Italia dhe Greqia, ndërsa Jugosllavia të qëndronte neutrale. Mirëpo në këtë rast Itali dhe Greqia do të vinte në veprim të gjithë potencialin e vet ushtarak të Mesdheut përfshi edhe flotën VI amerikane. Goditjen kryesore mund ta japë me desant detarë kombinuar me desant ajror, nisur nga drejti-

REPUBLIKA E SHQIPERISE KESHILLI I QARKUT ELBASAN Drejtoria e burimeve Njerëzore

Njoftim për shpallje fituesi Në zbatim të Ligjit Nr. 8549 datë 11. 11. 1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM Nr. 231 datë 11. 05. 2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 20, Këshilli i Qarkut Elbasan, shpall: Zj. XHENSILA HAXHIHYSENI fituese të konkursit për vendin e specialistes për kontrollin e zhvillimin e tokës në Drejtorinë e Planifikimit, Kontrollit dhe Zhvillimit të Territorit në institucionin e Këshillit të Qarkut Elbasan. KRYETARI Eugen ISAJ

»

17

mi operative-strategjik Durrës-Tiranë. E për sa i përket NATO-s dihet që Pakti i Atlantikut Verior u formua në 4.4.1949. Në përbërje ishin SHBAtë, Anglia, Franca; Kanadaja, Belgjika, Holanda, Norvegjia, Danimarka, Luksemburgu, Islanda, Portugalia, Greqia dhe Turqia. Numri arrin në 16 shtete. Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Paktit të Atlantikut, më 19.12. 1950 në Bruksel, u vendos krijimi i ushtrisë së përbashkët, atlantike në komandën e gjeneralit Ajzenhauer. Franca u quajt si qendër e komandës. Raketa e parë “Kruiz” u lëshua në nëntor të vitit 1981 dhe menjëherë u prodhuan 3500 të tilla me rreze veprimi 3000 km. Asnjëherë NATO-ja që nga krijimi i saj e deri në vitin 1991, nuk ka parashikuar asnjë agresion të mundshëm për Shqipërinë. Shpikja e shekullit të XXI takon Enver Hoxhës edhe në këtë drejtim. Për sa i përket Traktatit të Varshavës, për udhëheqësit shqiptarë të fantaksur, por mbi të gjitha të frikësuar mbas pushtimit të Çekosllovakisë, Afganistanit dhe në veçanti pas vdekjes së Titos në Jugosllavi, fantashkencat e këtyre strategëve, ishin më tepër imagjinatë frike se sa trimërie. Përmbledhtazi përballë Traktatit të Varshavës ata parashikonin: “Varianti më i mundshëm për realizimin e befasisë do të jetë përdorimi masiv i desantit ajror, që do t’i hapë rrugë desantit detar dhe forcave tokësore. Faza e dytë e operacionit do të mundësohet, prej ushtrisë sovjetike, që dispononte tetë divizione desantë ajrorë, dy brigade speciale parashutistësh me efektivë 60 000 veta dhe me aviacion 1700 copë. Vetë vendet e tjera të Traktatit të Vashavës, dispononi dy divizione dhe tre deri në katër brigade desantësh ajrore, 150 anije transporti dhe 200-250 helikopterë. Në bazë të forcave që dispononin, Traktati i Varshavës ishte në gjendje të desantojnë njëherësh forcat e 7-8 divizione. Si rajon nisje të skalionit të parë do të ishin Moldavia, Bullgaria dhe Hungaria. Mundësia e desantimit detar do të ishte, nga flota sovjetike, që dispononte 230 anije dhe mjete desantë me rreth 15000 trupa të këmbësorisë detare. Në Detin e Zi, kishte rreth 4000 trupa të tillë. Në Mesdhe kishte 50-60 anije, prej të cilave, 1-2 helikoptermbajtëse, 3-4 kryqëzorë, 15-20 kaçioperdinierë, 7-12 nëndetëse, 4-5 anije desantë. Me efektivë 15000 vetash. Në këtë vit u bë edhe marrëveshja Jugosllavi-BS, ku 5-6 anije sovjetike deri në gjashtë muaj do të riparoheshin dhe furnizoheshin në portet jugosllave, që s’janë veçse 50 ml larg bregdetit shqiptar. Nga analiza që i bën udhëheqja shqiptare në vitin 19741975, Traktati i Varshavës është gati për të ndërmarrë sulm të befasishëm kundër vendit tonë, duke përdorur në fillim, desantë ajrorë masivë, pastaj do të mësyj me forca nga deti dhe toka. Flota sovjetike, në Mesdhe e Det të Zi me përbërjen që ka nuk është në gjendje të ndërmarrë kundër vendit tonë një operacion desanto-detar me shkallë të madhe, sepse e humb befasinë, gjatë lëvizjes në Adriatik. Pra, agresioni mund të fillojë me desant ajror masiv. Nga ajri, do të ketë mundësi të veprohet nga Traktati i Varshavës. Prej territorit Jugosllav. Mund të bëhet me luftë ose me pëlqimin e qeverisë së Beogradit. Ky variant do të jetë për ne më i vështiri për arsye se trupat armike, duke qenë krejtësisht të motorizuar mund t’i afrohen kufirit të RPSH-së dhe të marrin kontakt me forcat tona brenda dy ditëve. Qeveria Jugosllave me ose pa Titon, në rast agresioni kundër vendit tonë, mund të vërë në dispozicion edhe bazën tokësorë dhe detare të saj. Këtë e bëjnë për sovjetikët, sepse në luftën që bëri Izraeli kundër arabëve pati afrim te Beogradit me Moskën. Ky për ne është varianti më i vështirë sepse, përfshin në frontin ajror 7-8 divizione aerodesante, në frontin tokësor 22-25, divizione këmbësore të motorizuara (divizione tankiste) dhe ne frontin detar 7-8 divizione të motorizuara. Ideja e komandës së Traktatit të Varshavës mund të jetë duke dhënë goditjen kryesore ne drejtimin Dibër-Kaptinë-Tiranë dhe drejtimin tjetër ndihmues Prizren-Kukës-Rrëshen dhe Durrës-Vorë-Tiranë, në bashkëveprim me desantin ajror masiv (të hedhur në etapën e parë të operacionit) të pushtojë Shqipërinë e Mesme dhe të Veriut, të dalë në brigjet e Adriatikut dhe në të pastajmin të shtrijë veprimtarinë në Jug për pushtimin e të gjithë territorit të RPSH-së. Këto janë idetë e një lavdie të mbushura nëpër leksionet e shkollave tona ushtarake, në veçanti për akademinë tonë dhe për tërë popullin ushtar më të cilat u frymëzua për të luftuar e fituar mbi armiqtë e mësipërm. Ajo që të shqetëson është fakti se edhe në vitet 1991 e deri më sot ky mentalitet i marrëzisë po shkruhet e përflitet nëpër mediet tona.


18

« INTERVISTË

E premte 21 qershor 2013 •

INTERVISTA/ FLET KANDIDATJA E PD-së NË RRETHIN E GRAMSHIT MBI FUSHATËN ELEKTORALE

K

am përgatitur një program, të cilin e konsideroj si programin tim të vogël brenda programit të madh dhe alternativave të mëdha të Partisë Demokratike. Ky program mban emrin e çdo banori të Gramshit, çdo qytetari të Gramshit, i cili më ka besuar për të zgjidhur çdo problem të tij” Znj.Progni, kandidoni për deputete në rrethin e Gramshit, cilat janë impresionet tuaja në këtë fund fushate? Fundi i kësaj fushate të mrekullueshme dhe të paqme, ku dominoi bashkëbisedimi me qytetarët. Kryefjala e thirrjeve të mija ka qenë dashuria, respekti, mirënjohja për qytetarët dhe virtytet e banorëve të Gramshit. Mesazhi im në këtë fushatë ka qenë; Gramshi nuk duhet të jetë bastion i asnjë force politike, por bastion i virtyteve të veta, i alternativave, i ndryshimit. Unë jam e sigurt që Gramshi më 23 Qershor, padyshim që do të votojë për ndryshimin, do të votojë për vlerat e veta, do të votojë për bijën e vet. Ju jeni takuar me kryefamiljaret, gratë e papuna, me grupet e interest, intelektualët, mësuesit, etj. Si e shihni orinetimin e votuesve gramshiotë? Është e vërtetë që unë gjatë këtyre muajve kam zhvilluar takime të jashtzakonshme me të gjithë banorët e Gramshit, jo vetëm të qytetit, por edhe të komunave. Është e vërtetë që unë kam një dashuri të veçantë për të punuar me grupe të ndryshme të interesit; është e vërtetët që unë kur kam ardhur në Gramsh, takimin e parë e kam bërë me një djalë me intelekt, i cili i përket grupit të personave me aftësi të kufizuar; është e vërtetë që kam bërë takime më gratë kryefamiljare, gratë e papuna, me eletinë e qytetit të Gramshit, me ish-të përndjekurit politikë, me komunitetin egjyptian, pensionistët e nderuar. Dhe në fakt këta janë banorët e Gramshit, këta janë qytetarët e Gramshit. Mendoj se këtë herë të gjitha grupet e interesit, të gjitha grupet në nevojë, por edhe banorët e Gramshit jo vetëm që më kanë mbështetur, por më kanë dhënë energji për çdo ditë të fushatës sime që ta bëj atë më këmbëngulëse, ta bëj atë që të pasqyrojë alternativën tonë të Partisë Demokratike dhe komunikimit dypalësh. Unë kam përgatitur një program, të cilin e konsideroj si programin tim të vogël brenda programit të madh dhe alternativave të mëdha të Partisë Demokratike, i cili mban emrin e çdo banori të Gramshit, çdo qytetari të Gramshit, i cili më ka besuar për të zgjidhur çdo problem të tij, ndaj shtresave në nevojë, gratë e mrekullueshme, të rinjt aktiv dhe janë atë që unë do t’iu vesh fitoren më datë 23 Qershor, dhe në fakt fitorja e ka emrin rini dhe grua në Gramsh.

Progni: Më 23 qershor duhet të fitoj Gramshi, e ardhmja e tij Cila ka qenë strategjia juaj në këtë fushatë elektorale? Të jem e sinqertë unë nuk pata kohë të bëja një strategji dhe padyshim që kjo është një sfidë për mua, pasi unë nuk vij nga politika dhe sa nga administrata shtetërore, por padyshim që në këtë fushatë dhe në rrethin tim të Gramshit, qytetin tim të lindjes kam ardhur me zemër, kam ardhur me mendje dhe shpirt, ku herë herë kam bërë strategjira të fjalës së shkruar për ta mbajtur para publikut, por ansjëherë nuk kam folur me letër pasi në Gramsh flasin fjalët, zemra dhe shpirti. Edhe pse nuk kam asnjë strategji fushata ime është paqësore, pasi populli i Gramshit nuk ka asgjë të përbashkët me dhunën, me fyrjet, me sharjet, me provokimet, iu kam kërkuar stafit tim, por dhe të gjithë banorëve që kam takuar, ne duhet të jemi një model perfekt në bërjen e fushatës, duhet të jemi një model për të gjitha forcat politike për t’iu thënë të gjithëve se banorët nuk kanë nevojë për fyrje dhe grushte, ato tashmë i takojnë një të shkuare të harruar. Banorët gramshiotë, kanë nevojë për mirënjohje, respekt, kanë nevoj që t’i shikosh në sy dhe t’i dëgjosh me vëmendje dhe zemër. Kjo ka qenë strategjia ime për fushatën. Gjatë takimeve intensive që keni zhvilluar gjatë këtyre ditëve, keni paraqitur para banorëve të Gramshit disa alternativa, të cilat mund të përkthehen në premtime. Cilat janë këto premtime konkrete? Kam bërë premtime sepse premtimet e mëdha i ka bërë Kryeministri i Shqipërisë, Pr. Dr Sali Berisha. I ka bërë programi i madh i Partisë Demokratike që do të thotë rrugë, të cilët banorët e çdo fshati dhe komune m’i kanë kërkuar, do të jenë ujësjellsa, kanale vaditëse, punësimi i të rinjve, punësimi në përgjithësi, nxitja dhe zhvillimi i biznesit, lehtësimi i barrës fiskale për biznesin dhe motivimi i biznesit për çdo të ri të punësuar; zhvillimi i turizmit, premtim i jashtzakonshëm është për fermerin duke filluar me kreditë e buta që do të jepen për makinerit dhe inputet bujqësore, heqja e 20% të TVSH-së dhe rimburësimi i saj, janë të gjitha artieret e rrugëve që do të bëjnë lidhjen qendër-komunë, qendërbashki. Gjatë katër viteve të ardhshme Kryeministri ka premtuar dhe daljen ne Moglicë, shtrirja e liqenit nga hapja e kaskadës së Devollit, etj. Përveç këtyre, unë kam dhe një premtim timin për këta bashkëqytetarë të nderuar, të cilët më kanë mirëpri-

tur; Deputete nuk do të jetë Irena, deputete do të jetë një pjesëtar i familjes së tyre që do t’i dëgjoj me vëmendje, do t’i dëgjoj me zemër për çdo problem që do të kenë ata. Ndërkohë, ju kam premtuar që zyra ime do të jetë e hapur jo vetëm për fushatë, por për katër vitet e ardhshme dhe përveçse do të ketë një staf që do të pres çdo banor, ju premtoj që secili nga ne do të përcjell mesazhin e bashkëpunimit. Këto janë premtimet e mija për banorët e Gramshit. Pse banorët e Gramshit duhet të votojnë Irena Prognin dhe Partinë Demokratike? Jam e sigurt që banorët e Gramshit e dinë pse duhet të më besojnë mua! Banorët e Grmashit kanë parë për 12 vjet të japin zemrën, mendjen dhe shpirtin e tyre, të cilat përbëjnë voton, ja kanë besuar për 12 vjet një personi të ardhur nga Tepelena, i cili nuk ka lënë një gjurmë të vetme që unë të shoh qoftë dhe një ndryshim të vogël. Gjatë këtyre 12 viteve fatkeqësi e madhe është që asnjëherë se kam dëgjuar emrin Gramsh në Parlament, dhe as nuk e dija kush ishte deputeti i Gramshit, fatkeqësi, por ky është realiteti i hidhur. Vazhdojmë me katër vitet të tjera, asnjëherë nuk kam dëgjuar të përmendet Gramshi dhe jo më të bëhen investime nga një i zgjedhur, i cili ka marrë shpirtin e gramshiotit. Për mua vota është e shenjtë. Para se të marrë votën, filloj dhe rris përgjegjshmërinë time se si do ta nderojë dhe t’ia shpërblejë atij qytetari që mua më beson. Fatkeqësisht banori gramshiot ka votuar për 16 vjet me radhë, ka besuar për 16 vjet me radhë dhe nuk e di ku e gjejnë kurajën këta zotërinjë dhe vijnë sërish të kërkojnë votën. Atë që nuk e bënë dot gjatë katër viteve, kam parë që këta zotërinjt po gërvishtin rrugët një javë para zgjedhjeve, më vjen keq ta them, por në sytë e mi këto veprime vijnë në formën e lëmoshës. Gramshioti nuk ka nevojë për lëmosh, gramshitoi ka nevojë për respekt, ka nevojë ta dëgjosh, ka nevojë që ta përfaqësosh me dinjitet dhe e fundit padyshim, unë jam bijë Gramshi, jam e lumtur dhe krenare që nuk jam më e mirë sesa banorët e Grmashit, por jam një ndër ta dhe përfaqësoj vlerat e tyre, virtytet e tyre, bujarinë e tyre, mikëpritjen e tyre, ndershmërinë e tyre dhe mendoj që këto janë arsyet pse Gramshi duhet të votoj për Irenën, jo thjeshtë për bijën e tyre, por duhet të votojnë për të ardhmen e tyre. Ndaj mendoj që këtë herë nuk mund të fitoj Irena, por duhet të fitoj Gramshi, e ardhmja e tij. Bisedoi: Izaura Ndoj


LEGALIZIMET • E premte 21 qershor 2013

Drejtoria Berat Artan Safet Doko Vasil Kozma Vogli Mimoza Llambi Vogli Petrit Fetah Sala Ilirjan Fetah Sala Pëllumb Gani Perisnaka Riza Qani Hajdari Paqesor Asqeri Zinxhirija Miltjadh Llambi Prifti Xhevahir Metush Kuqi Romeo Nuri Hazizi Robert Haredin Çela Qazim Hysni Pire Ilia Qazim Pire Ahmet Sadik Ago Meleqe Jançe Beqiraj Bledar Orhan Tajari Perikli Koli Masati Haki Ferit Hasani Perparim Sabri Boduri Sami Selman Sherifi Gramoz Xhevat Muharemi Arben Hysni Ramadani Sabri Haki Gjonaj Petrit Haki Gjonaj Sefedin Haki Gjonaj Teme Haki Gjonaj Neritan Sami Dervishi Ilir Spiro Ballabani Perparim Rahit Dautaj Guri Ali Aliaj Pandeli Miti Dhano Andon Thoma Vogli Ajet Sybi Cani Arben Hysni Ramadani Jetnor Ramadan Serdari Nefail Arif Mema Thoma Shyqyri Tukali Aristir Zoi Prifti Agim Osmen Pasha Nikollaq Mustafa Kastano Lumturi Nexhip Baci Ramadan Selim Armaçi Dajlan Isuf Malaj Vladimir Jaho Jako Barjam Ysni Gjata Stefan Ramadan Shkurti Shaban Caushi Amati Gentjan Barjam Luzi Adem Hekuran Sulovari Xhezar Riza Zeka Arben Sali Doga Thoma Mitri Bushi Zaim Fatri Hatellari Zare Rapush Hatellari Thoma Koçi Prendi Shaban Jonus Leshi Vasil Raku Buçka Lili Ndini Prifti Xhevair Brahim Zela Luftar Sulo Shkurti Shaban Maliq Frasheri Andon Naun Prifti Çelik Gani Myftari Isuf Pelivan Fafaj Isa Mino Demo Gezim Sefedin Metanaj Xhevair Sefedin Metanaj Adhurim Kasem Braushi Rrapo Myrteza Veshi Pali Neim Çela Neim Shyqyri Xhindoli Namik Gani Xhindoli Sadush Jonus Kurti Avni Avdul Avduli Robert Nikodhim Fani Riza Tufan Kryemadhi Sherife Idris Kokonozi Riza Demir Pasho Krenar Ali Baki Agim Shefit Zema Myfit Qemal Hoxha Pajtim Ali Mahmutaj Ilmi Qemal Zotkaj Xhevair Muhamet Lezi Mihal Sotir Kumaraku Pellumb Neim Behari Idarik Xhevit Zhuka Dule Qani Kanaçi Fiqiri Taulla Kanaçi Kristaq Rexhep Bani Ramo Luto Hoxha Zabit Tafik Luzi Tefik Selman Papa Arjan Ylmi Veleshnja Edmand Gjysho Merkaj Dibran Selim Berzeshta Mestan Rakip Bregu Hsen Selim Agalliu Eqerem Xhafer Ismailaj Kujtim Besim Sakaj Vladimir Resmi Hoxha (Vangjel Pandeli Papa) Ermir Ramadan Hoxha Skender Qemal Gllava Ymer Barjam Koxhai Sami Qazim Bani Shkelqim Barjam Koxhaj Perparim Mynyr Mehmeti Durim Gani Myftaraj Genci Gaqo Ndoni Pirro Gaqo Ndoni Hambel Burhan Tabaku Vullnet Pasho Kurti Edmond Feta Corbaxhi Feruze Estref Eskiu Saimir Shyqyri Lato Shpetim Shyqyri Lato Enver Xhevdet Lato Flatun Pasho Kurti Kujtim Haxhi Toska Petrit Haxhi Toska Sulejman Kadri Qose Besim Barjam Pirja Hikmet Xhafer Kajo Hikmet Xhafer Kajo Flatur Xhafer Kajo

Lutfie Sali Berzeshta Fitim Muhamet Muliti Petro Refit Prifti Albert Muhamet Koxhaj Stavri Llazi Mata Dilaver Tofik Bani Petrit Kamber Braushi Petro Miftar Koçi Astrit Xhafer Kajo Qemal Qani Koxhaj Qemal Qani Koxhaj Namik Neim Doko Zyfer Jashar Luzi Xhevair Refat Toska Mustafa Ali Haxhillari Mesut Demir Koxhaj Arben Qani Kanani Lulzim Zarif Kurti Romeo Nuri Hazizi Ilir Ali Balliu Qerim Arif Sadikaj Orhan Selim Fesko Vladimir Tajar Vrusho Vladimir Tajar Vrusho Agron Barjam Luzi Arjan Shahin Haxhiu Veli Arif Sadikaj Enver Xhemal Pirja Arjan Qemal Ziu Bashkim Faik Hajrulla Drita Zejnel Kanani Drejtoria Diber Kadri Qazim Doda Arben Ramazan Çela Xhemal Rexhep Ruçi Gani Ramazan Bruçi Islam Ismail Lika Rushdi Ramadan Uka Eduart Ramazan Meda Barie Ismail Neli Medi Shaqir Cani Lulzim Shemsi Driçi Veli Hasan Bushi Fiqiri Shaban Dardha Bashkim Beqir Rruci Muharrem Sherif Kallaverja Mirjan Daut Stana Garip Haki Reçi Destan Osman Lila Zyber Hazis Kurti Drejtoria Durres Ismail Lulo Nora Ali Halit Dervishi Nebi Hasan Tusku Zahim Daut Qoli Gezim Fadil Cani Ramazan Sejko Avdyli Angeli Zenun Troshku Gani Beqir Boriçi Hamdi Xhemal Vogli Arben Nefail Asllani Kujtim Mustafa Sheshi Destan Xhavit Krasniqi Hasan Fadil Cani Lulzim Zeqir Teta Rasim Abdurrahman Kola Dashamir Azem Qarri Nikoll Gjergj Palokaj Eles Myslim Poka Esat Xhemal Gjoka Xhevahir Xhemal Gjoka Nazmi Xhemal Gjoka Ylli Xhemal Gjoka Sulejamn Nezir Dervishi Arben Preng Markola Arben Nikollaq Nico Aida Rapush Nico Sotir Thanas Muka Albert Sadik Hasanbelli Fuat Mehmet Hyseni Vladimir Xhevdet Qazolli Luan Adem Jaupi Sabri Halit Bodlli Qemal Fadil Balliu Shaban Halil Cakoni Ali Hajdar Ferra Kujtim Cufe Mullaj Jorgo Pilo Nerenxa Nuvart Nazaros Nerenxa Polikron Pilo Nerenxa Valbona Agron Bile Haxhi Ali Meca Hysni Ali Meca Ndriçim Ali Meca Shefki Hajro Kelmendi Gezim Nazmi Kodra Robert Jorgo Qirko Fatos Teki Duro Riza Dahri Lame Agim Safet Allka Skender Safet Allka Bashkim Qemal Muca Xhevahir Sulejman Miraka Arben Qamil Hallulli Zymer Idri Z Ahmati Merushe Mustafa Qypi Olsi Qamil Qypi Altin Mustafa Qypi Artur Qamil Qypi Hatixhe Fadil Kertusha Nazif Reshit Tivari Elmaz Muharrem Dulo Spartak Mustafa Beqaraj Ilirjan Vangjel Shabani, Maksimilian Vangjel Shabani Artur Vangjel Shabani Xhemali Isa Bregu Valentina Beshir Bregu Elton Isuf Ahmeti Isuf Adem Ahmeti Maria Llazar Mili Sofije Zyber Nasufi Ardian Ismet Nasufi Abdulla Rustem Osmani Aristotel Dhano Çoka Ndue Prend Bushulli

NDËRTUESIT E PAS VITIT 2006 TË PARAQESIN DOKUMENTET

ALUIZNI miratohen emrat e rinj për legalizimin

A

LUIZNI publikoin me listën e re prej 4425 vetëdeklaruesish të objekteve informale të cilëve u është pregatitur dokumentacioni tekniko-ligjor për pajisjen me Leje Legalizimi. Thellimi i decentralizimitte procesit të legalizimit vazhdojne nëpërmjet krijimit tëtre Drejtorive të reja në Qarkun e Tiranës, duke arritur kështu në një numër total prej 25 Drejtorish të ALUIZNI-t të shpërndara në Shpetim Hysen Kertusha Stavri Kristo Zoga Lorenc Gjergj Koka Rexhep Selim Balla Shpetim Lutfi Isufi Suzana Koci Maliqi Demosten Odise Moisiu Ilia Sotir Sugari Fatime Kasem Isteri Petrit Brahim Bega Ferdi Tajar Qypi Yllmir Besim Berberi Zyraha Qerim Domi Fehmi Dilaver Tepelena Llamba Todi Ziu Mina Todi Bido Kozma Thoma Hanxhari Ndriçim Demir Osmani Isuf Lutfi Kapllanaj Abaz Shefik Gole Muhamer Ali Stafa Fitim Xhetan Kurti Kalem Hamit Lajthia Flutura Shaqir Bakalli Ilir Qerim Kadrimi Bledar , Spartak Bexhet Devolli Ilir Sulejman Blakçori Xheferr Eqerem Domi Ilir Eqerem Domi Kujtim Sulejman Ymeraj Gezim Namir Kola Marselo Bashkim Lesko Luan Isuf Kapllanaj Luan Ali Hoxha Arben Sadik Qato Edmon Vasil Palodhi Albert Zija Dahriu Shqiponja Sulejman Korro Halil Xhemal Hoti Abdi Ahmet Seferi Nimete Beqir Hadja Fadil Ahmet Hoxha Qerem Alush Lame Kostandin Pal Karakashi Blerim Ruzhdi Rama Muharrem Qemal Fixha Viktor Daut Xhakolli Adem Haxhi Germani Dashamir Liman Gjoka Dashamir Liman Gjoka Yzeir Hysni Suli Idris Kamber Bytyçi Shyqyri Shaban Ahmeti Tonin Ndre Çoku Irena Xhaferr Xhaxhe Aferdita Abedin Sulo Ermelinda Sali Sulo Andi Sali Sulo Aferdita Petrit Sofija Avdulla Feim Methoxha Afrim Skender Lala Ali Skender Lala Tili Tole Çoko Edlira Hysen Katroshi Hekuran Rako Braho Ardian Muhamet Xhani Asllan Esat Kolaveri Xhavit Avdyl Thaçi Gezim Ahmet Lukaj Latif Qemal Toska Ermir Seladin Mehmeti Jorgji Asti Druga Asllan Esat Kolaveri Fatbardh Bujar Met-Hoxha Besa Ilirjan Makri Ndriçim Hamid Rama Ndriçim Demir Osmani Vangjush Sokrat Karamitro Valentina Mitrush Dafa Qemal Sulejman Dibra Hysni Enver Lekaj Petraq Stefan Tane Mexhit Liman Hasa Zija Beqir Brahimi Fatmir Sherif Luku Ismail Ali Dervishi Ismail Ali Dervishi Hajrulla Myslim Arapi Zamir Bajram Domi Remzi Bajram Domi Xhemal Halil Lleshi Luljeta Abdi Lleshi Saimir Besim Ndraxhi Gjon Zef Gega Ndue Ded Priska Edmond Ibrahim Sula Teuta Petraq Pema Allaman Gani Cami Fatmir Jonus Kasemi Bashkim Haki Rosi Asllan Shaban Kadria Lirije Ajet Mazrreku Ferik Mezan Jonuzi Enver Ismail Toçi Kasem Arif Boriçi

gjithë Shqipërinë, numër ky, i dyfishuar krahasuar me 1 vit më parë. Efektet e decentralizimit, krijimi i drejtorive të cilat po punojnë në njësi territori më të administrueshëm, kanë rritur ndjeshëm eficencën e procesit të legalizimeve, gjë që pasqyrohet qartë në ritmin dhe shifrat që kanë ardhur gjithmonë në ngritje. Gjithashtu, ALUIZNI i bën thirrje të gjithë qytetarëve, të cilët kanë ndërtuar objekte informale pas vitit 2006, të

Ilir Ferhat Ramilli Jakup Haxhi File Selfo Dine Bakia Fatmir Emin Hyra Dorjan Sami Aruçi Lulzim Muharrem Danushi Dritan Haxhi Karaboja Flamur Myslim Beli Naim Agush Resuli Jakup Sami Rusi Lavdi Sulejman Elezi Dylber Safet Llapanji Ndue Prend Preni Zenel Dush Halilaj Skender Shaqir Kodra Tafil Liman Hasanaj Muharrem Kurtish Kadriu Xhevit Ymer Tabaku Kujtim Asllan Menaj Hasim Beqir Çekrezi Bedri Beqir Çekrezi Petrit Mulla Mullaj Marenglen Sherif Xhepaliu Hajredin Qazim Qafa Qazim Ramadan Xhaferri Pellumb Hamdi Sina Dashnor Veli Petku Hatixhe Shaban Kullafi Fatmir Muhedin Skenderi Beslim Isa Dhjaku Abdi Xhevahir Jashari Sybi Hysni Metushi Agim Veli Gega Xhevat Rakip Lleshi Kristo Petro Pope Muhamet Haki Dine Alket Haki Xhihani Muhamet Adem Kalziqi Muharrem Xhevit Alliu Fatos Izet Hysi Jakup Adem Çelpica Redi Osman Selita Abdyl Ali Hasa Endrit Roland Behari Eglantina Shyqyri Hasanaj Engjellush Sllobodan Budini Artan Sllobodan Budini Lirim Osman Sadiku Ilir Qamil Dardha Oliver Ilia Kolitari Shefik Xhevdet Dibra Ilir Sokrat Gjoni Vangjel Kiço Prillo Arben Pullumb Pohumi Abidin Liman Hasanaj Çaush Pasho Bajrami Faik Jusuf Gjoka Artor Fuat Isufi Eduart Riza Gjoka Islam Mehdi Kertusha Sulejman Myfit Xhaferaj Nexhat Osman Arapi , Shpetim Nexhat Arapi Saimir Nexhat Arapi Besnik Aruç Likmeta , Enver Arif Isufi Bashkim Vath Muça Veiz Haxhi Tufa Aleko Syrja Gongo Asllan Mustafa Karepi Besjana Sadik Margjeka Hazbi Ruzhdi Kamberi , Mirdash Ruzhdi Kamberi Thanas Ruzhdi Kamberi Nikoll Pjeter Pjetri Agim Halil Gjana Enver Qazim Mera Sherif Dalip Hajdari Sulejman Nezir Bajraktari Muharrem Rustem Shala Agron Ahmet Berati Ardian Ismet Nasufi , Sofije Zyber Nasufi Afrim Qani Brahimaj Riza Dahri Lame Ndriçim Muhamed Domi Fatmir Qenan Bego Pellumb Rauf Pajo Sazan Maksut Zhiti Durim Islam Huqi Liljana Kozma Shabani Artur Vangjel Shabani Maksimilian Vangjel Shabani Xhemali Isa Bregu Valentina Beshir Bregu Myredin Refat Lalollari Qemal Mehmet Beqa Çlirim Islam Huqi Vasil Qani Gjika Refail Hysni Tivari Isuf Adem Ahmeti Besnik Islam Huqi Safet Mehdi Bregasi Mehdi Zenel Bregasi Sul Hasan Voka

Merushe Muhamed Dibra Fatos Lik Karica Maksut Sigfrid Zhiti Besnik Sigfrid Zhiti Makbule Sali Mustafa Islam Ali Spahiu Zyber Dalip Koseni Elton Isuf Ahmeti Lik Hysen Karica Bajram Adil Terziu Merita Ismet Malaj Afrim Mersin Dija Enver Vaid Mustafa Fatmira Hysen Hyseni Bardhyl Fuat Sulo Shaban Halil Cakoni Feridon Nazmi Agolli Fatmir Mulla Mullaj Arjan Mulla Mullaj Sabri Halit Bodlli Qemal Fadil Balliu Anastas Jani Gjergo Ferdinand Nikoll Trungu Rifat Kamber Murati Binak Isuf Salimusaj Ilir Mehmet Gjecaj Gjon Jak Gjonaj Blerim Zulfi Bala Veli Hamit Shaba Liljana Ferit Shaba Granit Nebi Taullai Fatjon Hasan Ceka Bashkim Islam Henaj Juljan Rushit Fama Tefta Spiro Manthjo Ilirjan Laze Rrengo Hasan Haxhi Mazari Flutura Shaqir Bakalli Drejtoria Elbasan 1 Luan Ramazan Lamçja Qerim Hysni Kasa Skender Asim Muça Dashamir Ibrahim Shingjini Nurije Riza Uza Reshat Shaqir Shabani Ismail Osman Mema Vangjel Jorgo Halili Anastas Trifon Piu Eduart Nazmi Kllogjeri Lulzim Shyqyri Zeqiri Vangjel Sotir Berdufi Musa Tahir Leçaj Agron Besim Abedini Anastas Kol Bardhi Sali Dule Tanushi Pullumb Asllan Xhija Kujtim Adil Dokle Myftar Myrte Metushi Xhezmi Reshit Bajramasi Nadire Nuredini Çala Mari Pal Qosja Ilia Bajram Hamolli Nadire Shefqet Biçaku, Manuela Bujar Biçaku Pellumb Bujar Biçaku Enver Faik Mirofci Suli Ahmet Mallkas Sabri Ahmet Elhasa Bardhul Harun Topurrja Natasha Halit Gremi, Julian Agim Gremi Oltion Agim Gremi Kreshnik Agim Gremi Faik Xheladin Shahinaj Thoma Vasil Tore Engjell Skender Isa Astrit Skender Isa Ligor Mitri Prifti Ardian Shefqet Sharra Ali Isuf Gjata Viktor Tasi Qosja Fanije Simon Qosja Arqile Llambro Trasha Shkelqim Muste Pisha Kostandin Vasil Kanaço Kostandin Vasil Kanaço Vasil Anastas Ranxha Ardian Beqir Sina Bujar Adem Pisha Shyqyri Bajram Zenuni Mehmet Shaqir Plaka Burbuqe Ibrahim Plaka Pavllo Koço Kapurani Hysni Azem Floqi Besnik Elmaz Salla Midil Ismail Boriçi, Alketa Enver Graca Nikolaos Ilia Graça Kostandinos Ilia Graça Neri Sul Cani Klodian Neri Cani Adem Shaban Maze Taso Isak Tashi Meçan Sherif Musta

paraqiten pranë Drejtorive të ALUIZNIt për të depozituar kërkesat e tyrë për aplikim, brenda afateve ligjore, në mënyrë që të bëhen pjesë e procesit të legalizimit. Në kuadër të përmirësimit të procesit, gjejmë rastin t’ju informojmë, se ka filluar edhe rimbursimi i paravepër gjithë vetëdeklaruesit në gjithë Shqipërine, legalizimi i objekteve të të cilëve, më parë, nuk është realizuar me letra me vlerë.

Musa Jonuz Budani Tomorr Meçan Musta Petro Ruzhdi Boja Fatbardha Xhaferr Duka Abaz Xhevahir Hoxhallari Lutfi Ismail Pashaj Shkelqim Tafil Broshka Ilir Kovi Topuzi Kristaq Venemin Oga Jorgji Koço Basho Remzi Halit Alterziu Gazmend Bektash Sula Themistokli Nikolla Bebi Aleks Dhimiter Toçi Agim Shefqet Hushi Hysen Zenel Zhuleku, Idajet Vehbi Zhuleku Albert Thanas Caku, Benereta Vasil Caku Dritan Ali Hoxha Sadete Adem Kasa Ylber Qazim Kasa Lulëzim Mustafa Xibraku Llazar Tasi Verushi Valbona Sazan Peqini Kujtim Petrit Bica Agim Sherif Hushi Dylber Bajram Tafa Altin Ismail Vogli Edmond Xhevahir Shabani Drejtoria Elbasan 2 Ymer Shefqet Çekrezi Orion Ferit Toçila Pajtim Rifat Sheganaku Elez Petrit Haka Flori Petrit Subashi Fiqiri Xhemali Vogli Fadil Hasan Salla Isuf Sulejman Vrapi Qani Reshat Haka Sokrat Hazbi Haka Nebi Rrapush Çela Xhevit Zyber Çela Pellumb Demir Meta Ilir Osman Gjata Ilirjan Xhemal Haka Altin Hazis Vrapi Kelmend Agron Haka Lulzim Sabri Sheganaku Abdyl Isuf Xhakoi Behar Shyqyri Meta Jonuz Hasan Salla Muharrem Demir Çela Naim Hajdar Çapja Hazis Hasan Kasa Xhaferr Sabri Gostima Misir Rakip Subashi Jetmir Misir Subashi Sabri Qazim Hasalla Sefer Veli Subashi Kasem Jonuz Haka Refat Rexhep Kikija Kamer Shefqet Kulla Yllka Hasan Subashi Ndriçim Riza Subashi Tasim Hasan Hasalla Ardian Shefqet Vrapi Hysen Shefqet Vrapi Selami Sehit Meta Izet Qendro Llanaj Ismail Sehit Muça Seit Adem Bozhiqi Nazif Sali Duzha Dashnor Hysen Çoniku Luan Shaban Baku Idahet Ethem Bodurri, Vjollca Mersin Bodurri Besmira Idahet Bodurri Lediana Idahet Bodurri Shyqyri Hazis Kamami Agim Demir Çoniku Shefki Servet Ballolli Fetah Hysen Murati Sheme Xhevat Muçalliu Ardian Zenel Mullai, Ramazan Mestan Mane Nevrus Avni Xhepezhiu Agush Nias Veliu Hysni Murat Xheka Partizan Jaçe Mato Ikbale Rustem Ajazi Artur Ramazan Ajazi Albert Ramazan Ajazi Arjola Ramazan Taçe Anjeza Ramazan Braçja Arber Ramazan Ajazi Astrit Estref Rroshi Fadile Taip Meçollari Astrit Jemin Duzha Besnik Neshat Bici Skender Besim Bashvogli Demir Shefqet Kotorri Ali Qemal Hoxha Guri Riza Lumshi

Thoma Sifi Skenderi Shefqet Mahmut Shaipi Gori Naun Halili Luan Mehdi Kabashi Agim Ismail Bicja Josif Stefan Kavaja Ardian Josif Muça Petrit Irakli Dervishi Agron Robert Bodurri Josif Peter Muça Jeline Lefi Toçi Luan Sadi Idrizi Arben Avdulla Plaka Oligert Mehmet Plaka Ferdinant Fadil Maçi Ali Abdulla Xhamani Ylli Ruzhdi Dosku Xheladin Mehmet Mehmeti Qerim Xhemal Stojku Pajazit Ramadan Hasgjeta Aqif Mesut Balla Ruzhdi Qamil Vasku Mehedi Shaqir Ago Bilal Hamit Zika Mehmet Shaqir Plaka Zyber Halit Kuqja Ardian Mesut Hysa Agron Gjok Qosja Gjok Spiro Qosja Ardjan Grigor Shqau Niko Isuf Asllani Ibrahim Ali Pepa Albert Malo Zani Idajet Sherif Shqiponja Adem Jonuz Muça Hasan Xhelil Latifi Hurma Rexhep Latifi Dylejman Ismail Zeka Ilir Gjok Berdufi Tomorr Risto Mema Taulant Myrteza Nuka Faslli Karafil Pire Ilirjan Isuf Bajrami Bilal Hamit Zika Drejtoria Fier 1 Vangjel Riza Zijaj Besnik Kapo Kapaj , Mirela Feti Kapaj Keisi Besnik Kapaj Greisa Besnik Kapaj Rustem Naxhi Mahmuti Vaska Aleko Kuqi Alfred Mitat Pashaj Ahmet Mitat Kastrati Hysni Hazbi Kamberaj Arshin Rakip Myrto Tomor Rakip Myrto Dilaver Idai Kamberaj Engjellush Idai Kamberaj Anastas Andon Gjata Bujar Hekuran Merkaj Bujar Hekuran Merkaj Xhevdet Mehmet Murati Kajo Mehmet Murati Altin Viktor Gjini Talibe Adem Berdalli Durim Muco Spahiu Skender Tomorr Mete Ervin Nail Meta Ajet Tomorr Mete Alin Viktor Gjini Selime Asllan Malaj Erman Sefret Malaj Thoma Bushi Pecini Xhevdet Haxhi Mehmetaj Kujtim Arshi Aliaj Vasillaq Theodha Tanuci Luljeta Sami Brace Shkelqim Mazar Bala Faik Arif Gremi Mediha Isuf Dyrmishi Gezim Qemal Lamaj Marie Pjeter Makashi Lulzim Medin Sadedinaj Loreta Fadil Kapaj Azbi Ali Hazizaj Selajdin Ramiz Bufazi Luli Themi Dhima Themi Vangjel Dhima Eqerem Maliq Bala Agim Lasko Mero Polikseni Llambi Hazizaj Leonidha Spiro Mërtiri Shaqo Sabri Osmanaj Edmond Gori Mici Izet Kodhel Lika Ferit Jakup Jançaj Lavdosh Ferit Jançaj Hair Dino Barjamaj Aida Xheladin Tosku Jahir Ahmet Backa Nikollaq Stavri Gjini Robert Miti Prifti Sadete Ibro Llaka

»

Dritan Bilbil Halla Asqeri Feti Zhavara Sokrat Thoma Kerri Fadil Meti Lika Alfred Haxhi Sulejmani Islam Haxhi Sulejmani Jetnor Halil Caushaj Enver Qazim Kamberaj Hazis Azis Kanani Ilirjan Jemin Musabelliu Valbona Jemin Musabelliu Jani Aqif Myrto Velco Spiro Leka Nuri Shaban Lushka Petraq Lio Kitani Arqile Gjergji Mine Fatmir Lutfi Beqo Shaban Hajrulla Hajrullahu Demir Ferrik Yzeiraj Ardjan Sefedin Toska Lefteri Zenel Balo Denisa Shaban Balo Klidian Shaban Balo Endri Shaban Balo Velco Spiro Leka Urani Rako Gjermeni Abedin Hasan Hebeja Xhelal Kadri Fetah Xhelal Haxhi Gogaj Qemal Haxhi Mezani Sali Ali Aliu Agron Rustem Feimi Arben Ramazan Vrenozi Myfit Murat Hysenj Metije Muhamet Hysenj Fahri Barjam Delvina Hajder Mersin Behari Festime Selfo Shehu Brunilda Loni Poci Drejtoria Fier 2 Gëzim Enver Caushi Jorgji Rrapo Llukaj Adrian Myftar Myftaraj Aldi Andrea Dhima Vasil Andrea Dhima Xhezmi Hekuran Saliaj Islam Myslim Hazizaj Sali Nazif Verbaj Hyqmet Hysenj Shehaj Marsel Andrea Dhima Arben Tafil Hajdaraj Foti Jorgo Papa Alket Kujtim Isufaj Arsen Kujtim Isufaj Astrit Kodhel Caushaj Halime Zyber Mustafaraj, Dashnor Kutbi Mustafaraj Nesllie Kutbi Bendaj(Mustafaraj) Gentjan Kutbi Mustafaraj Ardian Mystehak Pashaj Gezim Mystehak Pashaj Luftar Qemal Saliaj Melsi Ndoni Goga Jetnor Shahin Musaraj Kujtim Faslli Xhaferaj Pajtim Jani Likaj Maliq Hasan Kalemi Flamur Xhafo Yzeiraj Yllka Xhafo Hasanaj Agim Avni Llapi Saimir Sulejman Rrapaj Nikolla Vasil Prifti Arben Veli Çepele Ladimir Naqi Golloshi Sotir Petro Shima Myrteza Jonus Hajdini Muharrem Qemal Hajdini Agron Faik Kapo Faslli Nazif Agaçi Yzeir Kamber Kardhashi Ushtar Rrapush Zena Xhevair Bari Hoxha Fatmir Qazim Vrapi Dashamir Xhemal Hoxha Robert Guri Hajdini Mithat Axhem Sinjari Harrilla Tasi Kola Maksim Spiro Kola Agim Jonuz Kumanaku Petrit Ramadan Çepele Spiro Neko Kola Musa Ymer Çepele Shpetim Shefqet Xhela Luftar Ramiz Hajdini Sami Refit Çepele Gramos Ramiz Hajdini Apostol Lame Goga Kito Rrapi Goga Vasfi Seladin Ajasllari Bujar Ramis Hajdini Drejtoria Gjirokaster Flamur Maliq Merdani Llazar Kristo Barka Abedin Sulo Doka Ajdin Sino Gjini Ruzhdi Nafiz Bime Zihni Nafiz Bime Esat Qamil Harka Xhevair Servet Bundo Mihallaq Hamit Myrteza Sofije Jonus Islami Haxhi Arshi Shehu Ramiz Mestan Guri Shahin Musa Orgocka Hysen Kapo Haxha Pandeli Ligor Thanasi Hidajet Qazim Meshau Asqeri Xhemal Zota Theofant Dhimitro Proko Thanas Koço Sotiri Sami Emin Reshiti Drejtoria Kavaje Besim Bajram Galicaj Ilija Jovan Bazhuri Bujar Mustafa Shera

19 Nexhati Besim Hylviu Valter Medi Licollari, Arjan Medi Licollari, Mariglen Medi Licollari, Medi Hasim Licollari Gentiana Azbi Licollari Mirela Karaman Licollari Ilir Sami Merhori Enkelejda Riza Balliu Ahmet Tafil Kojku Llazar Petraq Balliu Ramazan Hamid Muça Sotir Pjeter Stefa Besnik Dule Murati Gezim Isuf Rudi Hekuran Pellumb Tosku Hekuran Pellumb Tosku Artan Fejzo Muço Sokrat Dhimiter Taku Vullnet Xhaferr Shtini Altin Ymer Sheshi Agsen Rrahim Agalliu Shpetim Selami Kadiu Rustem Isuf Rrakulli Muhamed Rustem Rrakulli Ardian Galip Hyka Altin Eqerem Lika Bedri Esat Hyka Ylli Hider Hyka Kapllan Ymer Hyka Galip Ymer Hyka Burhan Haqim Caca Jonuz Hasim Caca Artur Muhamet Caca Agim Shaziman Caca Behexhed Demir Caca Xhemaile Qerim Caca Gaz Xhavit Caca Agim Shaziman Caca Ibrahim Vath Caca Leonard Xhavit Caca Lumturie Bajram Caca Sefer Caush Caca Sefer Caush Caca Lirim Mehmet Hyka Xhevdet Emin Hyka Hider Imer Hyka Dishir Fiqiret Daiu Haki Fiqiret Daiu Skender Elmaz Xhahysa Ruzhdi Myslim Lika Sami Jonuz Daiu Isuf Sabri Daiu Veli Vath Misiri Veli Vath Misiri Fatbardh Myslym Dumullaku Saimir Mustafa Xhahysa Galip Latif Lika Shaqir Rrapush Llixha Blerim Musa Tatani Shpetim Agush Sallaj Rudin Nikolin Murja Izet Veli Doka Isa Xhelal Doda Shkelzen Dilaver Elezi Sulejman Dilaver Elezi Indrit Dilaver Elezi Jakup Bilal Tatani Maliq Riza Rraklli Indrit Ragip Muca Indrit Shaqir Xhahysa Idajet Byz Tatani Jahja Reshit Daiu Nexhmi Vaid Caca Fatmir Rifat Caca Shkelqim Xhavit Todja Fetah Hasan Shala Saimir Fetah Shala Ndricim Ruzhdi Kashami Dhori Kol Xhakalliu Edip Xhemal Bllakçori Ramazan Halim Cela Petro Todi Voja Idajet Sadik Vokrri Lulzim Mustafa Gugashi Dervish Rrapush Çaça Beqir Jonuz Toska Ismail Ramazan Tahiri Fiqiri Qerim Gjuzi Leuran Arif Rrapi Sabri Hysen Daka Murat Hamit Feruku Astrit Murat Curri Idajet Muharrem Dupi Arben Muharrem Dupi Bujar Ramiz Lila Petro Ramiz Lila Perparim Zyhdi Skuqi Tomorr Kurt Jonuzi Maksim Hysen Bylykbashi Galip Hamid Gjeçi Hatixhe Rifat Gjeçi Bajram Ali Dushku Daut Seit Hasa Mahmud Tofik Celhaka Xhemaile Abdulla Kurti Kastriot Kadri Shurdha Kujtime Qazim Shurdha Sali Hajdar Hasula Ardian Sali Hasula Agron Shaqir Kaja Naim Halil Nallbani Xhaferr Mehmet Sharra Idriz Hysen Kariqi Vullnet Hysni Shaba Mihal Jovan Ristani Sulejman Ahmet Tuka Aleksandra Sotir Ballabani Agron Demir Kariqi Nevzat Sirri Blakçori Fehemi Xhavit Merhori Remzi Fet Hi Kapidani Jorgji Kico Balliu Zyhdi Muharrem Merhori Mehedi Ibrahim Teliti Agim Haziz Toska Fatmir Qemal Maliqati Nazim Qemal Maliqati


20 Petrit Jaho Merhori Fiqiret Baki Dervishi Ismail Mahmud Nallbani Nezir Bexhet Musai Faik Zyber Carja Besim Hamdi Zikulari Vasip Hasan Kazazi Jet Hasan Kazazi Fatmir Zija Miraka Sazana Sabr I Karaj Nexhati Abdulla Arkaxhiu Mynyr Etem Maledhi Bujar Ylvi Lecini Zenel Metan Skenderi Fetah Mehmet Kallabani Namik Ismet Gorani Mersin Hysen Sinameta Vangjel Spiro Simaku Arben Demir Uku Shaban Ramiz Cara Arti Zeqir Cela Ali Mustafa Felahi Bashkim Rrahman Murrizi Ymer Besim Kaja Namik Mehmet Sheme Bashkim Bajram Teferici Agim Xheladin Skura Vangjel Nasi Dune Shaban Adem Tatani Kastriot Faslli Metolli Renata Nevruz Shtylla Xhoxhi Vangjel Buli Kujtim Hysni Ndrojaku Suat Zaim Resulaj Izet Rustem Tatani Engjellushe Nevruz Metolli Fatmir Jonuz Xhahysa Luan Kanan Kalemaj Dyzene Nebi Latifi Xhaferr Ferik Murrizi Bujar Muhamed Abdishahi Muhamed Kadri Gjuzi Dilaver Qazim Alushi Kujtim Ferik Murrizi Nezir Ymer Çopa Elez Isuf Rustaj Shaban Xhelal Kollçaku Afrim Haxhi Bakaj Fatos Selim Deliu Rifat Shaban Dervishi Ferik Fejzulla Gezdari Ferik Fejzulla Gezdari Shpresa Sadik Mingaj Hasan Ismail Germani , Fatbardha Idriz Germani Edlira Hasan Germani Gentian Hasan Germani Iljaz Ramazan Dervishi Gezim Sali Bodlli Galip Isuf Bashmeta Muharrem Ramazan Kollcaku Izet Murat Greca Bardhyl Riza Tola Mirela Fatmir Tola Durim Galip Bashmeta Haxhi Imer Krasniqi Tahir Qamil Tafxhafa Vale Kol Stefi , Ilir Pasko Stefi Bledar Pasko Stefi Leonard Pasko Stefi Sali Rexhep Musa Jemin Masar Belba Bardhyl Besim Tosku Bajram Hamid Hyka Luan Abdyl Qehajaj Bedri Ramazan Kaloti Agim Nuredin Spaho Xhevdet Xhemal Plaku Ardian Mustafa Dedej Dylaver Latif Zhelegu Mynyr Ndriçim Lusha Ferdin Mysret Dervishi Suzana Sali Çelaj Qazim Ibish Musaj Dashurie Adem Methasani Skender Qerim Gjoni Kliti Thoma Nano Agim Faik Laçaj Mustafa Dervish Tregu Mustafa Dervish Tregu Besnik Ahmet Gjini Dhurata Ahmet Gjini Hamide Osman Mahmudaj Rifat Musa Balliu Xhevdet Xhemal Plaku Galip Riza Ramadhi Mehmet Rame Avdiaj Eqerem Daut Habili Altin Behadin Hilmiu Xhuliana Sulejman Guga Behxhet Hamid Popa Besnik Skender Murrizi Astrit Azis Veizi Bedri Muharrem Godini Mesut Hysni Asllani Flamur Muharrem Dragoti Zyber Ismail Tila Ilir Muharrem Dragoti Ibrahim Hamid Gjuzi Besnik Daut Elezi Tereza Kaja Elezi Bledart Muharrem Dragoti Rezart Muharrem Dragoti Sazana Sabri Karaj Drejtoria Korce Dervish Shefqet Myftaraj Ari Shefqet Dallas Fuat Bektash Topi Piro Thoma Mitrollari Gjergji Trajan Jaiçari Sotiraq Qafëzezi Astrit Ilmi Shahini Filloreti Shyqyri Shahini Skënder Isa Çollaku Lirika Kole Stojani Mirdash Safet Lika

« LEGALIZIMET Rrapo Shyqyri Kupe Nurie Ramadan Ismailanji Fatos Medi Ismailanji Shahin Medi Ismailanji Zoge Medi Selimllari Ilia Leonidha Tona Nikoleta Ilia Tona Gjergji Leonidha Tona Jordan Vangjel Pelteku Vangjush Petraq Nuke Edmont Ali Hasankolli Gurali Shefqet Musai Klodian Nikollaq Çaçi Festim Idajet Hamolli Besnik Idajet Hamolli Petro Idajet Hamolli Kujtim Idaet Hamolli Hymet Selami Gorari Nexhat Xhevahir Ethem Refik Adem Dajko Drejtoria Kruje Gazmir Jonuz Albrahimi Sulejman Skender Shullazi Flamur Hamid Cangu Arif Nazmi Disha Xhelal Rexhep Rraja Musa Sejfulla Seferi Eduart Shaban Cenja Mhill Vlash Skura Luan Sali Berberi Gramoz Zaim Hasa Flora Xhemali Stafuka Fatos Sherif Kallaku Hajrulla Osman Paturri Skender Sulejman Tema Sali Rexhep Manreka Qazim Xhaferr Xhafa Haxhi Hajdar Beqja Imer Hajdar Beqja Afrim Shefqet Doku Partizan Laze Hysenaj Shefqet Haxhi Doku Xhemile Mehmet Çali Bujar Izet Hasa Izet Rexhep Hasa Riza Rustem Gordi Artan Ndue Kola Ndue Pal Kola Ahmet Izet Muçaj Fatos Hamid Herri Kurt Qazim Zalla Dritan Kurt Zalla Hajrulla Osman Paturri Sovran Ramadan Mema Fadil Adem Alvora Dylfiqare Xheladin Kuqi Ramadan Sulejman Mema Gezim Hush Seferi Petrit Baftjar Shehi Gentjan Muharrem Lika Ilir Muharrem Gjoni Refat Qazim Kasalla Skender Isa Çela Astrit Selman Murati Bilal Sinan Sefa Idriz Hasan Babaj Nezir Dylejman Livani Shkembim Nuredin Vellku Alban Besim Meça Lulzim Rexhep Vathi Lirim Sadik Tali Abdyl Rexhep Sena Amir Mehmet Hasa Ilir Rexhep Prushi Arian Hajdar Tema Muharrem Halim Celami Shaban Nezir Celami Kujtim Islam Celami Agron Lik Sana Drejtoria Kukes Zaim Rushit Lleshi Hamdi Veli Lleshi Ramadan Selman Jupa Hazir Adem Baraku Emri Ryshyt Jeminaj Ram Beqir Xhebexhia Ram Beqir Xhebexhia Fatmir Syl Dida Hamid Sadik Muhadri Albert Hamdi Muja Abdullah Selman Jupa Kujtim Xhemal Derri Dervish Maksut Cahani Milaim Baftjar Muneka Ylli Baftjar Muneka Shkelqim Beq Xhebexhia Dhimiter Halim Peka Kujtim Ismail Dida Muhamet Syl Dida Arif Adem Muhadri Adem Musli Dauti Bajram Mehmet Dauti Ali Beqir Xhebexhia Dhimiter Ali Xhebexhia Halim Sule Lleshi Sokol Arif Hajdinaj Sadri Shaban Nezaj Riza Mal Kerrnaja Ali Brahim Selimaj Adem Idriz Trezhnjeva Agim Hasan Malaj Shkelzen Qazim Gjeçaj Latif Iber Nokshiqi Ilir Ram Berisha Aranit Ram Ismalaj Guzim Ram Ismalaj Flora Ram Ismalaj Albana Ram Toskaj Alketa Ram Sadikaj Vilajate Ram Islamaj Nazmie Elez Islamaj Petrit Hil Prelaj Ilirjan Zenun Dautaj Ramadan Rushit Lleshi Xhevahire Ram Lleshi Abdulla Rexhep Dautaj

Adil Zenun Dautaj Arif Ahmet Hajdinaj Hasan Haziz Lusha Arben Nazif Hallaçi Selami Sahit Domi Bardhyl Ruzhdi Sopaj Kujdesi Idriz Dedja Astrit Ramiz Zeneli Sadri Isuf Hysenukaj Drejtoria Lezhe Ndoc Ndrec Prenga Zef Ndue Vataj Kol Ndue Mirashi Lulzim Arif Fida Enver Nazmi Jashari Nikoll Gjon Dedaj Pashk Ded Gjini Bib Simon Deda Zef Ndu Ndreka Viktor Pjeter Vata Taze Luigj Shtjefni Taze Luigj Shtjefni Lec Ndoc Vlashaj Ded Ndoj Gjergji Dod Ndue Narkaj File Llesh Paja Fran Prel Zefi Gjeto Gjon Maçi Ndue Preng Dedgjonaj Nikoll Gjok Ndrehilaj Nikoll Zef Deda Pal Ndue Mirashi Pashk Gjon Dedgjonaj Pjeter Mark Vocaj Pjeter Ndue Dedgjonaj Prek Zef Ndreka Prel Prek Martini Sander Lazer Martinaj Shtjefen Zef Ndrehilaj Sokol Gjergj Gjokej Vasil Gjergj Gjokej Ndoc Agostin Vushmanaj Ndue Pashko Prela Fran Gjergj Prela Ardian Pashuk Ndreka David Ndue Martinaj Ded Martin Kola Dod Mark Dedgjonaj Gjok Cub Ndrehilaj Gjok Cub Ndrehilaj Mirash Pal Metohija Nikoll Zef Lesaj Nikoll Mark Jushi Mark Prend Gjoka Luigj Gac Ndoka Nike Gjelosh Margjonaj Nikoll Llesh Ivanaj Salvator Lazer Lufi Gjon Zef Leka Pellumb Gjeto Ujka Arben Prek Margjonaj Marash Gjeto Margjonaj Ndrek Prel Margjoni Mark Ndue Palaj Ardjan Ndue Marku Pal Gjin Gjergji Bardhok Ndue Gjini Arben Mark Prenga Gjin Nikoll Ndoj Gjovalin Pal Preka Ndue Mark Prenga Ludovik Ndue Nika Frrok Gjon Dushaj Frrok Gjon Dushaj Bardhok Nikoll Lleshi Roland Nike Margjonaj Valentina Ded Gjeka Bardhok Pal Ndoj Engjell Marash Asllani Gjovalin Gjon Lleshi Zef Ndrec Tuci Gjovalin Dode Shyti Bardhok Dode Shyti Gjon Prek Staka Zef Rrok Vukaj Kol Pjeter Kola Lazer Ndue Pemaj Lek Gjergj Prela Luigj Ndue Narkaj Marash Gjergj Prela Marash Nik Mirashi Mark Luc Pjetri Dede Prel Lini Pashk Prel Lini Tom Preng Sulejmani Ferdinant Pal Syku Preng Tom Marku Pal Tom Marku Ndue Gjin Gjini Albert Pjeter Vushaj Mark Pjeter Vushaj Pjeter Mark Gjoka Preng Ndrec Çupi Astrit Gjon Lleshi Ndoc Kol Syku Rrok Tom Syku Prel Kol Syku Prek Tom Syku Tonin Dod Shyti Mark Pashko Syku Ndrec Simon Docaj Jak Prek Marku Gjin Pal Marku Nikoll Mark Marku Mark Dod Lekaj Mark Jak Shtjefni Nikoll Mark Lekaj Agron Pal Kokaj Pal Ndue Mici Jak Ndue Mici Vjollca Kol Skuraj Tom Jak Lorenci Zef Pal Ndreca Gjin Ndue Frroku Gjovalin Pal Marku Frrok Ndue Frroku Pjeter Prend Nika

E premte 21 qershor 2013 •

Pashk Prek Marku Pjeter Gjin Simoni Gjin Dod Simoni Pal Nikoll Simoni Tonin Ndue Ndoj Prend Jak Shtjefni Gjin Llesh Doçi Mirash Gjon Bajraktari Mark Ded Gjoni Ndue Pjeter Toli Ndue Kol Maçaj Ndue Llesh Cali Luigj Kol Maçi Prek Mirash Ujkaj Rrok Gjek Luca Kanto Rrok Gjoni Sander Rrok Gjoni Ndue Pashko Nikaj Pjeter Llesh Shabi Ndoc Vat Ujkaj Gjek Gjon Makaj Zef Ded Gjonaj Agustin Kol Makaj Zef Gjergj Makaj Lek Martin Luca Ndue Tom Ndoci Xhulian Ndue Ndoci Prend Tom Ndoci Zef Ndue Lekaj Llesh Ndue Lekaj Gjok Fran Cali Ndok Fran Gjoni Kol Ndue Nikaj Rrok Prenush Ujkaj Ndoc Mirash Gjoni Llesh Tom Çotaj Dritan Ndoc Çotaj Fran Tom Çotaj Vasil Kol Maçaj Pjeter Gjergj Zefi Gjergj Nikoll Zefi Agostin Rrok Gjoni Ndue Nikoll Zefi Ndoc Preng Gjoka Marash Pal Gjoka Viktor Gjon Preçi Viktor Gjon Preçi Rrok Pashuk Çotaj Ndue Pal Ujkaj Çesk Pal Ujkaj Viktor Gjelosh Çotaj Viktor Gjelosh Çotaj Kol Tom Çotaj Rrok Pashko Gjoni Artur Gjok Frani Luk Prel Nikaj Arben Nikoll Cekaj Tonin Gjergj Lulaj Bledar Pashk Bacaj Ndue Mark Çupi Mark Ndue Ndoj Agustin Mark Gjoka Zef Preng Ndoj Lek Nikoll Ndoj Ndue Bib Ndoj Bib Ndue Ndoj Vangjel Ndue Lleshaj Nikoll Pjeter Ukaj Zef Nikoll Sulaj Pal Ndrec Kaca Fran Pashko Doçi Sander Ndue Fufaj Ndue Mark Ndoj Zef Gjin Frroku Gjon Zef Limaçi Kastriot Gjon Kola Arben Preng Ndoja Frrok Pjeter Lleshi Kastriot Kole Koleci Gjon Ndue Tokrri Çun Frrok Gjegjaj Ndrec Kol Gjoka Gjon Preng Perzefi Jak Nikoll Ndokaj Rrok Pjeter Gjini Benardin Jak Gjoka Preng Mark Gjinaj Age Nikoll Doda Toter Llesh Lleshi Zef Jak Lleshi Mhill Nikolle Zeneli Ndoc Preng Prendi Preng Gjok Koca Mark Frrok Vathaj Gezim Dode Frroku Albert Gjok Toma Pierin Gjon Pretashi Fran Nikoll Moli Elvira Mehmet Curraj Aleks Martin Vata Pjeter Gjon Nikolli Simon Zef Dedgjonaj Lek Zef Dedgjonaj Peme Shaqir Paci Agim Bajram Myrta Ilir Bajram Myrta Ramazan Zenel Uka Perparim Zenel Uka Drita Ramazan Uka Vladimir Sulejman Neziri Agron Xhemali Myrta Besnik Xhemali Myrta Shkelqim Ismail Myrta Vath Sulejman Myrta Shpetim Idriz Myrta Shaban Ramazan Myrta Petrit Xhemali Myrta Median Xhemali Myrta Shaqir Sulejman Myrta Ndue Gjon Nikolli Gjergj Gjin Zefi Gjin Mark Zefi Ardian Xhemal Dervishi Kastriot Xhemal Dervishi Agim Hasan Dervishi Dashamir Hasan Dervishi Llesh Kol Gjinaj Haxhi Qamil Murati

Gjet Bib Tuci Fatmir Ali Shabani Liza Ndue Cara Dulejman Myftar Doçi Haxhi Ibrahim Myrta Ali Nezir Ahmeti Gezim Sulejman Myrta Ardian Bashkim Myrta Naim Selman Myrta Gezim Ali Hysa Shkelqim Ali Hysa Alfred Pjeter Bazhdari Bardhe Nikoll Ndoja Liza Dod Tushaj Gjin Nikoll Ndoci Ismail Rexhep Hajdari Shkelqim Kurt Aliu Prend Zef Popa Mark Pjeter Popa Llesh Ndue Popa Nikolin Pjeter Pali Pashk Gjok Marku Gezim Ndrec Zefi Simon Zef Popa Ndue Zef Popa Pavlin Pal Preka Gjergj Mark Pali Lazer Pal Pemaj Gjergj Nikoll Ndreca Pashk Ndue Preka Zef Nikoll Mula Ndue Gjergj Simoni Sander Mark Ndoci Llesh Mark Zefi Pjeter Tom Gjeka Gjergj Tom Gjeka Agron Ded Ndoci Pjeter Vlash Pemaj Altin Pjeter Pemaj Ismail Xhemali Hajdari Rexhep Xhemali Hajdari Ndue Gjon Gjekmarkaj Agron Ndue Prendi Mirash Ndrek Preçi Lek Ndrek Preçi Mark Pjeter Pjetri Gezim Kol Zefi Zef Pjeter Perdoda Kol Ndok Ndoj Kol Gjergj Kolaj Mark Preng Deda Llesh Ndok Ndoj Altin Fran Marku Pal Ndue Deda Ilir Nikoll Ndreca Nikoll Dede Ivanaj Ndue Rrok Nikehasani Preng Mark Gjinaj Hane Pretash Reçaj Ndue Filip Reçaj Pllumb Filip Reçaj Arben Filip Reçaj Valentin Filip Reçaj Gjergj Ndue Gega Tom Ndue Jaku Tom Ndue Jaku Marjan Ndue Vathaj Jak Preng Nikollaj Pjeter Preng Gjoka Viktor Preng Gjoka Mark Preng Gjoka Ndue Mark Çuni Pjeter Tom Gjini Martin Gjok Gjoka Bardhok Preng Prenga Anton Bardhok Prenga Gjergj Bib Ndoj Artur Gjergj Ndoj Prenge Ndue Pjetri Pal Preng Marku Nikoll Gjergj Donaj Gjergj Nikoll Prenga Gjovalin Nikoll Rrushaj Tom Llesh Noku Petrit Llesh Geci Lodovik Preng Pjetri Nikolin Ndue Prendi Preng Gjergj Margjoni Zef Dod Gjoka Bardhok Preng Perndoj Tonin Mark Perdoda Maksim Ndue Prendi Gjok Lazer Medha Arben Frrok Lleshi Petrit Ndrec Lala Gjon Dod Marku Ndue Dod Marku Pal Zef Perndoka Ndue Gjon Ndreca Pal Gjon Zefi Lazer Pal Lazri Simon Geg Donaj Pal Gjok Gjoka Gezim Mark Çoku Myzafer Ibrahim Shehu Jashar Ibrahim Shehu Leonard Filip Gjoka Landi Mati Gjika Gjin Dod Gjoka Gjon Ndrec Gjoka Filip Geg Gjoka Ejell Shan Gjoka Artin Ded Gjoka Aleks Jak Gjoka Lodovik Vlash Gjoka Viktor Lodovik Gjoka Viktor Gac Gjoka Shtjefen Zef Gjoka Ndue Kole Gjoni Prene Frrok Gjonmarkaj + Bashkepronaret Marash Mhill Pepkolaj Shpresim Zylfi Miftiu Shpetim Islam Jaçellari Arben Mark Marku Bardh Ndrec Koka Hajdar Ramazan Myrtaj Myrteza Mehmet Mehmeti

Shtjefen Ndue Kabali Mirush Haziz Hyseni Gezim Rexhep Mekrizvani Zef Pal Markaj Nikoll Pjeter Marku Adrian Muhamet Mullishi Besnik Asllan Grami Gjin Pjeter Lleshi Gjovalin Kol Preçi Petrit Prend Pergjoni Prende Bardh Koka Shpetim Zenel Uka Drejtoria Lushnje Luan Ismail Hasanlliu Alush Qamil Myzeqari Nevrus Ismail Turku Përparim Muhamed Maho Neim Jashar Musaku Syrja Misir Muço Neim Ali Dervishi Petrit Latif Shemuni Adrian Shyqyri Liçka Gëzim Arif Çela Maliq Jashar Hoxha Klodian Dervish Mezini Qamil Nexhip Hallidri Arjan Sotir Diko Elenica Niko Selmanaj Mezyhate Daut Çela Trim Shaban Haxhiu Klodian Fatmir Gjyla Imer Arif Çela Artur Bedri Ymeri Bajram Demush Xhauri Tomi Miti Sema Vasillaq Polizoi Mone Tomorr Rakip Mezini Bashkim Rrapi Meço Fatos Daut Marku Arif Ymer Çela Shkëlqim Reshat Mebelli Andrea Sako Bushi Bardhi Mark Prendi Arjan Loli Ferracaku Gramos Adem Mezini Filip Thanas Paço Vjollca Aleks Paço Skënder Ramo Kishta Myslim Elmas Dedej Rrapi Foto Kola Qerime Jonus Kallmi Ilir Bajram Cjapi Gazmend Pëllumb Korreshi Violeta Ramazan Xhavari Mirela Sadi Kola Asqeri Muharrem Çela Debatik Dilaver Dyrmishi Arben Xhaferr Shemuni Shpëtim Haxhi Çela Olimbi Lili Prifti Gramos Nazmi Dermyshi Ymer Demir Kokja Andrea Petro Dhami Faslli Shefit Daka Agron Hekuran Mezini Adriatik Jonus Doga Mira Qani Xhepa Renada Sabedin Xhepa Ardit Sabedin Xhepa Jasim Çerçiz Gaxheli Izet Maliq Belshaku Llambër Perikli Gorreja Sokrat Koli Gorreja Ndriçim Jashar Sulo Xhevdet Ali Çimo Barije Ramadan Lluga Vasillaq Uani Prençe Skënder Osman Gjoni Maksim Hysen Bejkaj Jorgji Mina Shkoza Nevrus Isuf Gjyla Agron Safet Manoku Artan Tafil Hajdari Marko Tafil Hajdari Hysen Mustafa Çela Dervish Mazar Gina Demir Haki Noreci Qemal Hysen Likja Gezim Adil Baholli Vullnet Sulejman Harremi Asqeri Sulejman Quka Bujar Gani Sharka Besnik Barjam Kadiu Sherif Banush Korreshi Përparim Skënder Demiri Xhevahir Hamit Patriku Shpetim Riza Sefa Alltun Hamit Sulo Josif Zariko Gjini Thoma Andrea Dushi Adem Esat Arapi Hysni Shaqir Zgjana Fatos Zija Lika Hekuran Rustem Shurdhi Vangjel Mitro Vula Shefit Shuaip Ibraliu Kujtim Kalem Pirra Vesel Sulo Gjozi Jani Tafil Aliaj Mustafa Nuzi Sollaku Haxhi Duro Duro Lefteri Vangjel Çuko Flamur Novruz Spahiu Perikli Kristo Shtembari Namik Ramazan Kacabumi Rudolf Kamber Gjevori Ardjan Ferit Zgjana Ibrahim Shaqir Kacabumi Ilir Jonus Sula Refat Ali Arapi Shkozeta Qenan Çela Marjus Agim Qose Emilian Agim Qose Musa Arif Pepa Zarik Aqif Xhumari Sofokli Bexhet Gjyshja Ali Hekuran Goduni

Luftar Aqif Alla Adriatik Aqif Alla Kol Ndue Sokoli Qerim Zylyftar Binjaku Faik Elmaz Xhogu Bledar Ramazan Çoku Lavdie Sulo Milanj Misir Jonus Xhaka Ardjan Jonus Xhaka Baki Muharrem Metani Besim Ramazan Cania Ardian Sokrat Kondakçiu Skender Baki Kukli Idajet Bajram Zaimi Prek Gjelosh Vatnikaj Lek Gjergj Djegsina Beqir Sabri Sharka Perparim Ismet Ahmeti Luftar Nazif Llapushi Robert Hyqmet Lika Isa Halil Demuçaj Sulejman Ahmet Hoxha Saimir Ismet Ahmeti Ylli Hilmi Shehaj Bardhul Ymer Çela Shefit Veli Gjyshja Isa Zeqo Rrodhe Astrit Hasan Myzeqari Gazmend Rrapi Xhafa Ervin Jorgji Shtembari Bledar Jorgji Shtembari Gjyle Rrahman Musaku Hajdar Tahir Greca Grigor Taqi Nushi Memin Mersin Kerçuku Kujtim Mehmet Senka Ruzhdi Ismail Nuhu Take Ismail Nuhu Ilmie Muharrem Mihola Gramos Maksut Elmazi Shkelqim Osman Senka Petraq Vasil Shandro Petraq Kozma Prishka Fatmir Hamit Taullau Bajram Hamit Taullau Bledar Bajram Taullau Pasho Ali Pirra Mustafa Arif Dervishi Shkelqim Osman Senka Majlinda Llazar Çuko Petro Loni Goga Flamur Xhevit Kalemasi Kujtim Lutfi Kanina Brahim Haki Gjolena Tetem Niazi Veçani Gëzim Luto Metushi Dritan Mesut Toska Sali Isuf Cejne Roland Nikolla Bozo Agim Nuredin Hema Kostandin Todi Prendi Bledar Arqile Prifti Alfredi Miti Rista Aristir Todi Prifti Klaudio Bujar Dervishi Sarina Bujar Dervishi Sotir Kozma Velo Jani Seit Llomi Xhevahir Sadush Korita Agron Hekuran Mezini Fredi Pandi Kokoneshi Alush Ali Lushka Fatos Arif Belishaku Bajame Rauf Mema Tafil Rrapi Meço Hazis Myftar Çela Mitri Prendi Shtëmbari Drejtoria Pogradec Vladimir Faik Topalli Pajtim Fuat Maxhari, Burim Fuat Maxhari Asef Fuat Maxhari Hasan Hamit Mazelli, Bardhyl Hasan Mazelli Sokol Hasan Mazelli Xhemal Belul Penko Bedri Skënder Lilo Piro Vasil Topalli Isa Veis Balliu Arjan Abdulla Pura Fatmir Xhezmi Hoxhallari Nezir Sali Sallo Meleq Rexhep Liçkollari Fidai Dervish Kolgega Arben Bexhet Veshollari Remzi Hysen Pilinçi Vasfi Nezir Xhukellari Apostol Shefqet Leka Thanas Zalo Çoçka Haki Rami Kuqo Lavderim Xhevit Fezollari Lavderim Xhevit Fezollari Garip Vasfi Hoxha Resmi Besim Plloha Rexhep Haxhi Kllomollari Agjërim Ruzhdi Liçkollari Dilaver Zenel Hyka Roland Reshat Begollari Tomorr Qerim Spahi Lytfi Sefedin Lamçe Fari Feta Xhelo Agim Sefedin Gora Argir Serjan Fasho Rexhep Hysni Osmanaj Durim Arefi Xhukellari Myrteza Nezir Xhukellari Nekije Hate Muçollari Nevjon Xhevdet Basha Tahir Lytfi Liçkollari Kujtim Ramadan Torra Bilbil Yllson Mekolli Nazmi Sabri Xhukellari Muhamer Tefik Kuqo Robert Nefail Maxhari , Festim Nefail Maxhari Andrea Nefail Maxhari Haxhi Refik Mucelli

Fatjon Lytfi Kodra Floresha Isuf Kajaçka Bujar Dehar Veizi Guri Xhelal Sofi Neki Ali Kreku Mersin Halim Velo Flori Selim Zeqollari Avni Zaim Mara Mitat Bezat Pere Alban Baftjar Dikellari Luman Baftjar Dikellari Niko Tomi Koliçi Andrea Bezat Hoxhallari Bezat Xhezar Hoxhallari Astrit Mitat Mekolli Hasan Ismail Çela Ylli Vait Sinani Faik Mehmet Altiner Valentina Fadil Ajasllari, Sonila Valter Ajasllari, Klei Valter Ajasllari. Nesti Petraq Karapanxha Ardjan Nexhdet Maxhari Nexhdet Qemal Maxhari Luan Nexhdet Maxhari Bashkim Hysen Zenunllari Bashkim Hysen Zenunllari Rexhep Hekuran Cekici Ardian Nexhdet Maxhari Luan Nexhdet Maxhari Nexhdet Qemal Maxhari Selim Bari Hajrulla Ilirian Myftar Hysenbegasi Maliq Basri Kadilli Vasfi Riza Dulellari Nysret Esheref Mucllari Florant Servet Malelli Ismet Zeqir Zeka Petrit Belul Hyko Gezim Ali Muco Eduardo Ali Muco Ardian Thoma Teco Gezim Nazmi Kuqo Artan Neim Dulellari Celnik Shyqyri Maksuti Safet Selman Kamolli Albert Ismail Toto Esat Feim Guxholli Ysen Hajro Sallo Drejtoria Sarande Lindita Rushit Rushi Gentian Halim Bino Sherif Reshit Seiti Muhamet Qemal Arapi Vasil Ramadan Xhanga Irisi Kastriot Rama Eqerem Ismail Kreci Fatbardhe Lame Baka Bardhul Haseni Baka Ramadan Shaqir Gjonçi Karafil Hekuran Çakaj Nazmir Seit Veizi Alfred Bahri Abazi Bari Dule Pashollari Balil Xhemal Proda Aleksandhros Vasil Loli Eleni Vangjel Mako Kristo Mici Thoma Dashnor Avdulla Shehu Valentina Lutfi Daci Kristofor Spiro Zeno Teno Kamber Ahmeti, Baftjar Ali Thanasi Spiro Lluka Gjicali, Stavro Miço Qelemati, Garufo Jorgo Mavro Rakip Veip Bani Anastas Çavo Polo Sotir Zeqir Malasi Arben Avni Paja Petrit Avni Paja Fredi Pandeli Zhupa Fredi Pandeli Zhupa Merjeme Adem Delilaj,, Natasha Latif Laraj Besnik Latif Delilaj, Arta Latif Cani Drite Latif Hoxha Pranvera Latif Dragoj Aleksandra Latif Llambri Dhionis Sako Nanaj Savo Spiro Kolagji Odhise Vangjel Qurku Sofokli Jahja Mitro Etleva Gezim Dokaj Altin Mustafa Murtaj Dylber Mustafa Murtaj Shpetim Mustafa Murtaj Lulezim Mustafa Murtaj Arjan Mustafa Murtaj Agron Mustafa Murtaj Vasil Zylyftar Abazi Kristo Ramadan Gjoka Avni Abaz Danaj Qerim Banush Mera Genci Omer Domeri Ahilea Anastas Papuçi Avni Abaz Danaj Simo Spiro Nani Qerim Ismail Kreci Vasil Jorgji Gjati Kastriot Haxhi Tozaj Shezair Daut Aliaj Gjolek Muharrem Lika Fuat Qatip Mahilaj Albert Tomor Deraj Ilirjan Myftar Delilaj Viktor Stefan Stefani Bashkim Halil Nazo Hajder Hajredin Mjekra Ilirjan Qani Xhani Gramoz Sami Xhafaj Gentian Kadri Rrapaj Shkelqim Isa Papara Zenel Hetem Dajko Hetem Refat Hasani Jonuz Tare Gjonaj

Fatos Barjam Dinaj Vasil Hazis Skrapalliu Qazim Isuf Brahimi Hasan Velo Alizoti Kico Thoma Cari Zihni Shamet Lame Edmon Kadri Jacaj Stavri Rako Kristo Gezim Bako Islamaj Riza Zeman Cumani Fatbardhe Lame Baka Ali Haseni Baka Nevrus Mehmet Lame Faslli Hito Koçiaj Besnik Aqif Kola Eljon Muhedin Mahmutaj Aferdita Hetem Lala Nasho Spiro Kolagji Nasibe Resul Llaka Niko Tomor Demiri Bujar Dajlan Kolonja , Odhisea Niko Pilafa, Ahilea Jani Dini Llazo Andon Lici, Avni Memet Mejdia Festim Gezim Caca Nikolla Kosta Thanasi Hanishe Riza Marku Themistokli Thanas Foto Arjan Polo Bala Kujtim Xhemali Jazxhi Selim Adem Vela Spiro Jeras Zguri Kosta Muharrem Nika Sokol Fejzo Kola Arjan Enver Murto Shahin Haki Ahmeti Novrus Sabri Sela Gezim Ilias Sejko Smirald Sadik Kola Petro Llazar Thomai Gani Bajram Tatari Bledar Enver Skenderaj Florand Novrus Sela Gezim Jashar Caca Ladimir Abaz Malo Ioanis Servet Sadushi Vesel Zenel Dokaj Kadri Jashar Paza Qemal Shaqo Brahimaj Ardian Qemal Kaso Muhedin Mehmet Plaku Jani Koço Sheshi Astrit Gjolek Zhupa Albert Sefedin Poda Petrit Kamber Lamaj Sytki Haxhi Haxhi Fatos Bedri Mino Gjon Ndue Canga Luman Kasem Alizoti Osmen Shasho Gorishti Arben Hasim Keqaj Valter Alim Elmazaj Lefter Demir Mema Premtim Fari Arapaj Jorgji Vasil Gjati Perparim Elmaz Caushi Faredin Selman Lame Hysen Asllan Memaj Gezim Mezan Dauti Sherif Islam Shahinaj Agush Adem Baka Kujtim(Thimjo) Demir Zeneli Spiro Jani Mitro Vasil Nikolla Qirjazo Adil Ramadan Pashaj Perikli Qirjako Feshta Pajtim Ismet Taka Fotaq Lula Lala Alush Zaim Beqari Spiro Josif Çipa Shkelqim Karafil Filaj Piro Kristo Thoma Ardian Muharem Ahmetaj Vasil Theofan Loli Xhemal Myslym Hoxha Eduart Çelo Ahmeti Shkelqim Merqez Lame Agron Gani Lala Thanas Andon Gjika Niko Mina Kondololi Ali Muharrem Mehmeti Daut Ilmas Kola Çelo Mehmet Muça Bashkim Shasho Gorishti Bujar Brahim Mehmeti Kliton Lame Merka Astrit Shahe Gjika Ramo Maze Merko Mihal Kiço Kristo Laze Hyso Çeli Gligor Çerçiz Ibrahimi Orest Petro Papa Artan Kço Bajlozi Kristo Zabit Rexho Robert Mezan Dauti Thoma Thanas Deneko Rystem Xhelo Shehaj Murat Mecan Kafexhiu Blerina Rakip Sali Vasillaq Jorgji Xani Pandeli Josif Nani Alket Muharrem Tare Alush Arif Nikolli Hatem Adem Gorrica Aleksander Thoma Koça Milica Kristo Koça Nevrus Mehmet Lame Vasil Arshin Naçi ( Agaj) Brahim Ramo Memlika Teki Refat Rama Naim Xhafer Malka Aristir Ismail Çomani Halim Teme Bino Irfan Halit Dyli Vladimir Nazif Skenderaj Manol Memush Sinani Qebir Hamit Avdi


LEGALIZIMET • E premte 21 qershor 2013

Taulant Teki Rama Sabrina Stavro Ismailaj Panajot Ismail Priftani Sokol Kadri Hysko Agron Rustem Vrekaj Adriatik Hasan Çako Mustafa Sadik Muçobega Klodjana Karafil Ruçi Nikolla Ilia Gramozi Miltjadh Mihal Londo Luan Hasan Beqiri Agim Hasan Beqiri Vasil Baki Mixha Adriatik Shyqyri Mihasi Edmond Fetah Shuaipi Bektash Novruz Gaçi Orest Bektash Gaçi Skender Sime Avdi Dhimiter Spiro Theodhori Agush Shamet Zejneli Jonid Alush Dervishaj Tartar Tasim Bazaj Kujtim Veledin Mustafa Arber Kujtim Mustafa Stefan Thoma Moçi Pellumb Seftedin Azizaj Altin Mynyr Hametaj Fuat Qatip Mahilaj Emanuela Jorgji Gjati Detar Hezhder Bizhga Çlirim Nazmi Alimetaj Sefedin Çerçiz Liçi Dilaver Rexhep Rexho Thoma Kolo Baçi Stefan Foto Qesko Kostandin Nastas Baçi Barjam Isuf Ahmeti Kreshnik Barjam Ahmeti Emin Huzo Proda Fatlli Hekuran Harizi Besnik Emin Bedaj Andrea Braho Dinaj Agim Neki Pasha Vejsel Zenel Feruli Sokol Selman Habilaj Perparim Veli Ibro Arben Sulejman Mulla Vasil Latif Lukaj Serdi Fiqiri Fejzullai Besim Sami Mollanji Aleksander Jaup Duro Spiro Fatmir Tumani Aleksander Thodhori Cerro Kristo Spiro Qurku Sherif Lufto Bello Rizal Hamit Avdi Jorgaq Kristo Thoma Eduart Sami Mollanji Haxhi Lame Uzeiri Jetnor Xhevit Zambaku Lefter Kristo Thoma Naxhmi Taip Hodo Elona Naxhmi Hodo(Papa) Mystehak Haki Xhaferaj Zaim Xhemal Jata Zeman Qatip Mahilaj Bardhush Emin Haxhi Fiqiri Servet Fejzullai Kastriot Abaz Vela Armand Barjam Barjami Astrit Fejzo Hoxha Dritan Fatmir Hoxha Fatlli Hekuran Harizi Jetnor Qamil Ahmeti Shkelqim Xhemal Caushaj Engjell Faik Sinraku Dhimiter Neki Pasha Petro Bib Doda Novruz Sulo Lyta Bardhyl Mufit Kadenaj Artur Shkelqim Hysko Vasil Manxhar Memushi Petrit Tomor Deraj Ali Mestam Bregasi Kosta Sherif Papa Tajar Hasan Behaj Bejo Tasim Rukaj Shkelqim Hekuran Harizaj Arshi Sabri Aliaj Dritan Tomor Sulo Enkeledi Filip Bejko Nersin Rustem Çaçi Admir Novruz Myftari Previs Adem Doda Laver Hysni Abazi Shahin Hasan Zeneli Ali Beqir Hasani Mimella Thanas Vogli Shpetim Rustem Çaçi Sokol Bekim Isaj Astrit Elmas Bregasi Eqerem Rustem Çaçi Muharem Seit Merko Shefqet Avduraman Baze Faik Shuaip Pajollari Fitim Veiz Çumani Astrit Tahir Ruçi Ramit Çizo Harizi Hajri Novrus Merkaj Minir Nuke Pajollari Lavderim Bajram Isufaj Gramoz Skender Dida Dhimiter Feim Beduli Tefik Esat Mulla Shpetim Braho Mustafa Fetah Hajredin Merkaj Xhafer Ramadan Zhuga Abaz Nuredin Hoxha Fatos Novrus Myftari Stoli Rushan Myftari Namik Esat Mullai Sherif Taip Xhemollari Fadil Haki Tusha Neim Estref Musej Hekuran Hazis Harifi Qamil Zabedin Doçe Durim Asim Azoti Muharem Ago Lamkaj

Kreshnik Xhevit Goxha Astrit Ilmi Goxha Shahin Sefet Muçelli Guçe Galo Dula Festim Ali Bregasi Abas Kaso Dura Hekuran Manxhar Memushi Petref Manxhar Memushi Perparim Haki Malka Genci Hyda Gjini Hurma Mete Gjini Andrea Ramadan Paja Shaban Halim Koçiu Astrit Selman Pashaj Çuman Shaqo Bazaj, Astrit Hekuran Harizi Kastriot Veli Zyka, Shaze Taip Zyka Bandill Bedo Çepe Guxim Bedo Çepe Tilte Rexhep Barçi Merko Bezat Kulla Arben Merko Kulla Ylber Merko Kulla Mihal Merko Kulla Lefter Merko Kulla Aranit Sefedin Poda Rakip Haredin Rrapai Sokol Nebi Kreku Adrian Muharem Kaçi Nuredin Servet Mali Arqile Anastas Papuçi Telha Sami Mollanji Telha Sami Mollanji Shuaip Sulo Isai Merita Halil Memsuri Hezhder Selam Bizhga Fitim Latif Fetahu Nesti Todi Prifti Odhisea Miltjadh Papa Drejtoria Shkoder Lazer Pal Kodra Gjon Mati Kola Gjergj Mark Cobaj Pashuk Pjeter Gjoni Agron Suad Sherri Mhill Dede Livadhi Pjeter Lulash Preka Gjovalin Dode Ashta Zef Nike Lisi Tonin Fran Harusha Mirash Zef Rrasa Kole Dede Alija Lin Kole Nika Milan Cun Pali Leonard Marin Pjetri Pashuk Pjeter Miraku Nike Lulash Cingare Prele Gjelosh Nika Pellumb Lulash Cingare Pjeter Gege Kumbulla Dede Mhill Ara Kujtim Nike Necaj Pale Nike Necaj Prele Nike Necaj Kole Mark Voca Lin Dede Zalli Ardian Ndoj Vuka Zef Preke Shytani Agim Suat Sherri Prek Gjon Jubani Preke Nush Curri Teuta Hysen Perkola Jolanda Mark Radohina Ndoc Mark Zymeri Nik Pjeter Dacaj Marash Kadri Rrucaj Shuk Jac Kapaklija Liza Ndrece Kapaklija Ndoc Mark Prendi Marash Pjeter Rrethi Preke Leke Vulaj Nikolin Preke Ruci Fran Mark Cingare Gjon Gjergj Gjoni Gjelosh Nike Kerici Pellumb Pal Bleta Zef Nikoll Kuraj Palush Nikoll Kuraj Zef Pal Kola Leke Prele Cezma Pashuk Dode Ashta Pjeter Nosh Kolndreu Sokol Pal Qetaj Mark Lulash Procka Pal Gjergj Kroj Dede Shan Gurini Pjeter Marash Ndoke Gjon Pjeter Ndresaj Preke Ndue Marku Arben Elez Drijaj Shpresa Xhafer Dumani Motrat Oblate Leke Ndreke Shtepija Leke Ndreke Shtepija Tonin Lulash Procka Ndoc Luigj Miraku Ndreke Tulan Binoshaj Lush Dede Mali Dede Pjeter Rrgalla Gjovalin Zef Plepi Pellumb Mark Gurra Zef Nike Shtogu Dod Kadri Rrucaj Gjelosh Gjok Mitaj Gjergj Pal Prozhmi Nosh Pal Prozhmi Dode Mirash Docaj Beke Dode Docaj Ndue Kole Fusha Sokol Kole Fusha Lin Kole Fusha Ndoc Kole Fusha Gjok Pjeter Marku Sokol Pal Gura Gjovalin Kole Mali Katrina Ndue Bashi

Kole Ndreke Stani Martin Zef Ndoci Nikoll Gjergj Ndoja Pjerin Shan Ndou Gjegj Pjeter Gjergjvataj Mark Ndue Gurri Gjon Dede Dakaj Zef Gjon Cobaj Gjin Zef Ndoja Marash Ndue Vogli Florian Aleksander Zef Bushi Rrok Kole Vede Kusija Zef Ndue Pjetrushi Paulin Vate Cezma Petrit Lulash Dema Pellumb Lulash Dema Ndoc Mark Rrethi Pal Gjin Mark Komdacaj Tom Pjeter Shkrepaj Kole Gjon Cezma Fran Kole Prroni Pal Dede Geshtenja Arben Gjin Probibaj Vasel Pjeter Gurra Luigj Pjeter Gurra Rita Mark Paja Kol Fran Pali Leke Ndue Docaj Ton Gjin Gjubini Leze Rexhep Ndrezaj Ndue Lulash Bobnaj Fran Zef Ndoja Zef Aleks Vat Zef Blini Pjerin Shan Ndou Zef Ndue Guri Kole Cin Curri Gjergj Ndue Ara Nikoll Marash Toka Ndoc Gjon Marku Arben Kel Matija Miri Preke Deda Ndue Kol Frroku Nikoll Gjon Camaj Ndue Mark Milani Zef Dede Sholli Gezim Ndue Lulashi Ndoc Gjon Mhilli Share Mark Sheshpja Astrit Mirash Pervataj Zef Zef Kodra Fatjona Fatmir Behri Lulash Gjon Cezma Gjon Pashuk Kola Zef Gjon Mhilli Zef Prend Nikolli Hile Grine Malaj Simon Ndue Ndreu Dede Palok Colaj Nikoll Lulash Preka Lulash Prendush Bregu Leke Ndreke Hila Ndue Nuke Kola Mark Lulash Lulashi Mark Mati Lazri Gjergj Zef Doci Francesk Pashuk Dajani Sander Shtjefen Palushi Pashuk Loro Dajani Gac Shtjefen Palushi Nesti Shtjefen Palushi Pjeter Tom Palushaj Age Marash Dajani Nest Luigj Gjoni Marije Vase Millaj Leke Gjoke Doda Tonin Shtjefen Palushi Luigj Pal Ndreka Pal Nik Franja Kol Lazer Doci Mark Pashuk Dajani Vincens Filip Gjecaj Dode Gjergj Gjerovini Agostin Pale Palushani Lesh Mark Doci Ndoc Mark Mhillaj Fran Ndoc Suti Shan Ndue Lami Rrok Hile Mhilli Ejll Kole Ejlli Jin Zef Doci Ludovik Rrok Gjecaj Gjoke Mark Mashnori Valentin Pal Palushani Filip Mark Millaj Ndoc Shan Preci Ilir Ndoc Millaj Ludovik Martin Ndrecaj Gjin Kole Kulla Gjergj Simon Hila Filip Cin Palushi Vikto Cin Palushi Gjergj Simon Hila Sokol Marash Fjerza Ferdinand Luigj Gavoci Alfons Rrok Ndoka Ferdinand Luigj Gavoci Ejll Lazer Palushi Bardh Agustin Palushi Kolec Zef Gjerovina Viktor Ndoc Millaj Kole Zef Kolndrekaj Gjergj Mark Ndokaj Lazer Mark Ndoci Gjergj Simon Hila Gjergj Simon Hila Prek Sokol Mirashi Tom Ndue Brushtulli Fatmir Shaqir Bajraktari Reshat Mehmet Koçkiçi Ded Ndue Brushtulli Prek Sokol Mirashi Prek Sokol Mirashi Pllumb Pjete Vogli Petrit Dode Gjonpalaj Tahir Hysen Midili Ndoc Mark Dakaj Pjeter Ndoc Curri Pellumb Kole Kakija

Gjin Lazer Malaj Gjovalin Kole Guri Tom Lazer Malaj Dritan Mirash Kometa Nike Dode Carku Fran Zef Fusha Fran Gjergj Tethorja Nikoll Pal Krecaj Dede Nikolle Ternova Gjon Prendash Keshtenja Xhem Nadin Brija Bujar Qamil Hoxha Sami Hamdi Dibra Myfid Haki Bashi Petrit Uc Ramekaj Skender Muharrem Ferhati Adem Haxhi Bishaj Nike Sokol Shkambi Gjovalin Mark Lucaj Sami Selim Bushati Sadetin Hasan Durraj Besnik Ramadan Karakaçi Shkelzen Ramadan Karakaçi Mhill Zef Doçaj Gjergj Marash Verri Perparim Fran Narkaj Rrok Pjeter Bludaj Nikolin Zef Shllaku Mustaf Rasim Zylja Ruzhdi Beqir Beqiri Fatmir Bektash Beqiri Ali Rexhep Harusha Hydajete Fadil Seferaj Qamil Hajdar Ramekaj Ilir Nazmi Sokoli Ardit Nazmi Sokoli Gjovalin Lazer Ndreu Amir Zyhdi Grizhja Isuf Shuajp Erkoçaj Ilir Sabri Hyseni Indrit Sabri Hyseni Sokol Lulash Shullani Zef Ndoc Kepi Smajl Ali Rexhaj Mustaf Ali Rexhaj Fatmir Ali Rexhaj Vehit Dan Reçi Anton Rrok Gjetja Nikoll Bib Doda Ismail Fahri Alija Besim Kapllan Duma Reshit Faik Matlija Shefik Qazim Kraja Suel Nexhip Hadri Rudine Xhemal Berdica Mustafe Met Dedja Ali Fahri Kopliku Rudine Xhemal Berdica Ahmet Jup Omi, Murat Jup Omi Hilmi Selim Hebovija Selman Shpend Smakaj Lulash Ded Pisha Çunge Lulash Sokoli Besnik Pllumb Qehaja Violeta Gjeto Gjoni, Valbona Mark Gjoni (Pisha) Mirela Mark Gjoni , Ervis Mark Gjoni Flamur Brahim Dizdari Hydajete Fadil Seferaj Shyqyri Shaqir Arkivani Bukurije Sylejman Teli, Artil Bashkim Teli, Albana Bashkim Teli(Alibashej) Besnik Idriz Hallunaj Pal Jak Pepaj Agim Jenuz Brahusha Njazi Fasli Bekteshi Gani Alush Haxhija Agim Kadri Tahiri Agim Kadri Tahiri Gjyltere Qazim Gruda Halim Bejto Kapera Gazmend Riza Dani Bukurije Adem Kaja Ardian Bexhet Bilani Arjet Ahmet Llukaj Gjylani Vehbi Dibra Astrit Isuf Ndrejaj Bejto Lan Nikaj Hasan Sabri Bushati Saimir Zyhdi Rroji Fiqiri Myftar Rroji Sitki Myftar Rroji Isuf Ali Isufi Caf Smajl Suka Kujtim Haxhi Miruku Hadi Sabri Bushati Muhamet Dan Shpellzaj Lindita Halil Hoxha (Bizaku) Ilir Nazmi Sokoli Ardit Nazmi Sokoli Sadik Sheuqet Kotrri Hasan Ali Fi Hasan Ali Isufi Marin Nikolle Doniku Dake Kole Vistaraj Drejtoria Tirane 1 Zenel Xheladin Kurti Zenel Bajram Gjoshi Genci Bilbil Elezi Rexhep Demush Ballçaj Mensur Hysen Bica Tasim Zenel Demi + Bashkepronaret Florije Ali Zhupani Halil Sadik Hoxha Gjin Kolë Hasaj Saimir Rasim Kovaçi Hamez Arif Islamukaj Alfred Perparim Gega Mhill Pjetër Lekaj Zaim Sadri Bardhi Shkëlqim Shefit Xhelili Avni Muharrem Mane Bajram Xhevahir Kasa Nuri Abaz Loca

Bajram Niman Avdiaj Fotina Lluka Paço Anton Lulash Sokoli Anton Pjetër Gjinaj Haziz Maliq Lusha Petrit Gani Brati Ilia Maliq Manoli Behar Sulo Sofia Themi Fani Ndreko Margarit Josif Kuqi Sinan Riza Kovaçi Vera Mehmet Dauti (Markolaj) Lulzim Demir Çullhai Qazim Adem Qefalia Elida Bahri Demneri Izeir Bajram Spahiu Laim Reiz Tola Lavdim Shefki Durbaku Rudina Bashkim Cenalla Arian Selim Beqaj Muhamet Sulejman Shehi Mersin Xhevit Oshafi Majlinda Galip Piciri Besnik Roland Piciri Marko Roland Piciri Qazim Adem Molla Zaim Selman Elezi Ardian Petrit Teferiçi Ilir Medi Lilaj Astrit Osman Mema Gani Bexhet Murati Velo Dervish Dina Shpresa Sali Dina Lek Marash Çukaj Lirim Muharrem Rusi Marash Mark Çukaj Shyqyri Mersin Bregu Muhamet Xhemal Ramkaj Elmir Gani Çeka Artur Kadri Bici Hiqmet Abdurrahman Kadiu Sabri Ismail Uzuni Bashkim Osman Boka Sulltan Zeqir Selimaj Bujar Ymer Deliu Refik Qazim Salibasha Bajram Asllan Cara Besnik Adem Doçi Ramiz Osman Halili Alban Çune Gjoveshaj + Bashkepronaret Kadri Vath Elezi Iljaz Seitali Bastri Rrahman Ali Jata Luan Fadil Isufi Luan Fadil Isufi Petrit Selman Celami Mark Nikoll Luli Skënder Haxhi Rexha Xhevdet Ahmet Zgura Luk Ded Kalaj+ Bashkepronaret Mirandi Samedin Kulla Ali Riza Kica Ndue Frang Marinaj Zahir Musa Haxhiaj Abdi Nezir Gjoni Lulzim Myslim Xhixha Gëzim Ndoc Gjonaj Abdulla Sefer Luku Llukan Jano Kristo Mediana Thoma Kristo Niko Thoma Haxhi Armadela Sokol Bushgjokaj Abas Teme Hysi Zef Mark Gjoka Viktor Zef Gjoka Elsa Koli Hamaj Avdyl Ibrahim Çelaj Valter Çoban Murataj Artur Fiqirete Plasa Arben Zeqir Kalemaj Eleni Jorgji Alushi Sherife Gjylani Rabi Durim Mustafa Murja Ilirjan Selajdin Balla Fatos Haziz Hoxha Safet Dule Leka Admir Safet Leka Shpresa Ylber Agastra Nevrus Reis Kulla Vladimir Hysen Lipo Enkeleda Zyhdi Dedja + Bashkepronaret Sabri Veli Manjani Edmond Shamo Haxhiaj Safet Shahin Kurti Bajram Skender Hoxhallari Bexhet Kamber Zyberaj Erzen Ali Breçani + Bashkepronaret Artur Ismail Gaçaj Gjergji Bujar Kulla Flamur Tofik Burnazi Shaqir Hamdi Goga Agron Hajdar Bregu Dëfrim Mahmut Bulica Bujar Mahmut Bulica Saimir Adil Himallari Enver Asllan Çela Kujtim Skender Hoxhallari Besnik Sali Papa Flori Asqeri Protoduari Artur Avni Gjunkshi + Bashkepronaret Fatmir Beqir Kazhaja Xhafer Dajlan Sadiku Erion Ali Iljazi Zef Nikoll Luli Beqir Dalip Guri Astrit Idriz Kukeli Ramiz Ali Saraçi Muhamed Seran Bici Frederik Muhamet Bici Arjanit Muhamet Bici Nezir Selman Kurdina Shefqet Arif Billa Fatmir Hasan Allmuça Lush Prel Ukcamaj

Skender Ferat Shutina Ramazan Beqir Balliu Kujtim Hasan Xhafa Mustafa Selim Lemellari Spiro Selman Mima Mysret Hair Bregu Mehmet Ali Neza Sefer Hysen Çollaku Ilir Halit Muça Halil Haki Brahja Hasan Liman Shera Skender Shefki Bregolli Shpëtimtar Hasan Gjonaj Altin Shpëtimtar Gjonaj Qani Sherif Alla Tahir Fejzulla Pellumbi Muhamed Besim Korra Skënder Ali Gjyriqi Muhamet Arif Koçi Fiqirete Muharrem Shima Petrit Ramazan Lozi Hajredin Hamit Jata Ylli Fadil Shqarri Panajot Nuri Rusta Agim Myslim Maçi Bardhyl Mahmut Rexha Liliana Selman Rexha Perparim Mestan Hasani Rei Safet Çaushaj Roland Safet Çaushaj Xhuvane Mustafa Xhabrahimi Amalia Kiço Tola Guxim Bajram Prelaj + Bashkepronaret Xhavit Haxhi Hoxha Jetnor Fadil Xhangoli Faslli Hajredin Çela Nazmi Xhaferr Hasmuça Dionis Kujtim Jazaj Panajot Qemal Hasa Jemin Zejdin Harmushi Lavdërim Zenel Afëzllari Qemal Hasim Hasa Nuri Hajredin Çela Haxhi Osman Cenalia Ylber Mehmet Kotarja Xhemal Mehmet Kotarja Ibrahim Bajram Muça Age Nikolll Vukaj Klaudo Pjëter Vukaj Besnik Ahmet Berisha Muharrem Servet Koleci Halit Riza Zoto Maliq Isuf Isufi Preng Pal Kodra Ndre Mark Marku Shuaip Xhafer Elmazi Sadije Qamil Kadisi Dylaver Mahmut Çoku Foto Refit Latollari Krenar Riza Ibrahimi Mahir Shaqir Haxhiu Ibrahim Hamëz Mustafaj Esheref Alush Milori Ramazan Kasem Llungu Agim Ramazan Brari Pjetër Pal Mhilli Ide Xhemal Karafili Armando Sinan Canaj Mustafa Hajdar Kacollja Frrok Kolë Vukaj Lulzim Rakip Lala Hamit Adem Beta Saimir Hysen Cena Myftar Hysen Cena Shuaip Hysen Cena Nazmi Muharrem Gjoni Tahir Mahmut Duda Valentin Beqir Bashllari Arben Asqeri Kokaj Azem Sadik Rada Fatmir Qemal Gjeçi Muhamet Shaban Kadisi Fiqiri Hasan Kollari Sokol Mark Gecaj Shpresim Hysen Kasmi Gazmend Sinan Canaj Gëzim Avdulla Metko Naim Xhelil Hyseni Seat Kasem Xhemollari Mirjan Kasem Xhemollari Baftjar Xhevit Toçilla Nevruz Baftjar Toçilla Sali Baftjar Toçilla Tonin Nikoll Marku Erion Mahmut Fusha Papi Vatë Kukaj Gëzim Vatë Kukaj Fatmir Ahmet Keça Sherbet Mustafa Uku Mustafa Sulejman Plaku Azem Abdyl Hosmadhi Sami Tefik Sada Faik Xhemali Lama Xhevair Maliq Serjani Rustem Aqif Bala Luan Barxho Bizhga Agim Ibrahim Balla Ermir Vehip Shehu Engjëll Tajar Aliko Qerim Telo Shahaj Vladimir Medin Asllanaj Lavdosh Mustafa Kuka Ismet Asim Kraja Gazmend Enver Pasho Ilirjan Ismail Sulollari Fitrete Idris Bushollari Zef Binak Uka Dhurata Meçan Dushkaj Shkelzen Ndoc Gjoni Rustem Avdyl Mulgeci Artur Riza Balliu Argjend Niazi Koçi Sabri Hysen Refugjati Musë Hasan Motina Hysni Faik Gjergji Sabri Behir Hoxha Jani Demirali Rexhepi

Natasha Sadik Rexhepi Halim Hasan Sala Zeqir Zyber Vata Beniamin Vilhelm Mazreku Rasim Riza Kovaçi Abdulla Qazim Hanmja Refik Emin Meziu Edmond Eqerem Hasani Bejas Eqerem Hasani Shaqir Dan Billa Islam Sali Basha Klodian Ismail Laçi Rexhep Ferik Ali Mehmet Bajram Osmanaj Shahin Zigur Haderi Ali Selman Hoxha Bajram Pasha Kupi Astrit Avduraman Zizaj Saimir Xhemal Meta Niko Ndue Markaj Halil Xhemil Hoxha Ramadan Ismail Bode Riza Abdyl Sula Seit Vesel Kurti Medat Halit Zogu Besnik Muhamet Musaj Skënder Besnik Musaj Liza Ded Marku Xhevair Mehdi Sita Aleks Servet Toçka Krenar Veis Veizi Nikoll Preng Kola Qemal Muharrem Elezi Gazmir Isuf Metuku Perparim Isuf Metuku Urim Isuf Metuku Lek Mehmet Çaushi Zydi Rapo Zeqo Teki Hysen Shahollari Mefail Ismet Tola Lekë Zef Drobaj Uke Hysen Logu Ram Zeqir Hoxhaj Reshit Ismail Karaj Xhevdet Reshit Karaj Bajram Islam Vila Astrit Safet Dushi Fadil Zyber Allushi Mentor Sulltan Selimaj Vladimir Naun Dushi Kujtim Ramazan Stafa Gentjan Ramazan Stafa Fadil Vesel Danushi Hysen Hasan Nallbani Artan Shefqet Mamo Guri Baki Osmani Dritan Guri Osmani Elton Shahin Shehu Shyrete Ram Vatoci Halim Ramadan Kola Xhavid Sali Meda Sali Sade Meda Ganimete Halil Kovaçi Petrit Feti Isufaj Avdulla Sehit Disha Urim Mehmet Isufi Hamit Osman Hithi Suzana Myfit Guxholli Ali Hysen Korsita Bajram Hysen Korsita Engjell Kujtim Begalla Adem Sadri Doçi Ymer Mehmet Çela Emin Mehmet Çela Arsino Estref Bakiasi Adem Bajram Alldërvishi Prel Nikë Progni Agim Sadik Kuqo Ferit Riza Doçi Pëllumb Sali Allushi Enver Niman Avdia Rafet Sabri Gjoka Olgert Sotir Xhafer Asllan Ali Topalli Estref Qani Qose Sadik Ibrahim Cara Fatmir Vesel Kurti Hajri Ferit Kadiu Tane Mehmet Hidri Ismail Jonuz Korça Lazdër Mark Marku Asllan Rexhep Domi Merita Gavril Ademi + Bashkepronaret Neritan Hydai Koçiaj Majlinda Delo Koçiaj Agron Ethem Dosti Ferit Musa Caraj Behar Musa Brahaj Halit Vahid Basha Mezin Shyqo Metani Skender Shaban Kadisi Ylber Mahmut Abdiaj Ilmi Mustafa Shahu Riza Hasan Gjeta Adhurim Sulejman Koxheri Ilir Ramadan Martini Ndue Nikë Bushgjokaj Dalip Skënder Hado Astrit Skënder Hado Agim Sadri Jupa Teki Selim Parllaku Agron Bajram Uku Eduart Sefulla Sulo Ramadan Fetah Bodini Preng Ndue Lasku Abas Ali Marku Xhemal Hajredin Frasheri Petrit Qamil Likaj Flamur Qamil Metani Qanie Osman Koçi Flamur Niazi Koçi Besmir Niazi Koçi Sali Sulejman Korra Ylber Gjovalin Prendi Bedri Sadri Sylisufaj Oltion Bedri Murataj Tonin Mhill Prendi

»

Ndreko Pali Jarazi Bizat Nexhip Maçka Dashnor Avdulla Metko Lin Mhill Prendi Klodjan Hysen Kondi Blerim Feriz Islamaj Afrim Rame Vatoci Agron Rame V Atoci Gerti Shkelqim Seferi Viktor Bektash Metaj Sabri Ahmet Sallaku Ali Xhemal Dima Besim Qamil Brahimaj Tahir Fejzulla Pellumbi Besim Islam Meçollari Halim Isuf Kapxhillari Skender Haxhi Xhihani Shefqet Mehmet Doku Bedri Qazim Filolli Vladimir Ndue Pjetergjokaj Paulin Kolë Përvataj Lirim Mete Vila Petrit Shaban Rexhepi Halim Ymer Hoxha Hektor Fejzi Kamberaj Artur Islam Gaçaj Xhemal Hysen Broca Destan Selman Loca Haqif Ibrahim Buci Thanas Nikolla Basho Nevruz Sadim Shira Xhevahir Mehdi Sita Evis Ramiz Lozi Ylber Mahmut Bulica Niman Ukë Avdiaj Shpresa Mazllëm Hoxha + Bashkepronaret Bajram Ali Ismailaja Daut Ahmet Pira Paulin Mhill Gjoni Bardhok Mhill Gjoni Hysen Murat Dhimo Viktor Hysen Dhimo Ramazan Rexhep Haxhia Xhevat Bexhet Meço + Bashkepronaret Nazlleme Zenel Kacorri Skender Shefki Begolli Agron Ali Hasankolli Aurel Ali Hasankolli Almiro Paulin Gurakuqi Uke Idriz Çelkolaj Halil Muj Muja Asllan Syl Haklaj Drejtoria Tirane 2 + Tirane 2 - Vore Bujar Rexhep Dani Selman Dervish Loci Esat Daut Pira Niman Uke Demiri Astrit Abdi Haslika Dashamir Daut Pira Dalip Ismail Hoxha Altin Qazim Sheftelia Mehdi Shefki Rama Jonuz Osman Coka Ahmet Sadik Reka Halil Rexhep Driza Arif Nevruz Sholca Ali Rexhep Voka Ali Halit Hoxha Gezim Neki Dinga Qatip Rizvan Gerbolli Xhevahir Gani Picalli Shaban Asllan Gjeci Pellumb Mehmet Popshini Shaban Kajmak Balla Shaban Xhemal Llani Lulzim Shemsi Tola Shaban Musa Ullini Sami Abdi Sina Jakup Ismail Hoxha Islam Selman Haslika Pale Kole Mehillaj Lefter Azem Muharremi Sazan Sefedin Hoxha Besnik Xheladin Piza Pashk Ndue Keci Selman Abdi Haslika Sami Ramazan Lila Idriz Islam Haslika Hajdar Myftar Xhepa Agron Korb Dani Besim Mehdi Koboci Xhevdet Ismail Bardhi Zabit Sahit Mena Ramazan Hajrulla Metani Dhurim Shefki Murati Lulash Nikoll Mhilli Skender Daut Bajrami Beqir Qazim Allushi Esat Osman Biba Abdi Hajrulla Hoshi Sulejman Man Peshku Agim Shaqir Myrta Zyhdi Ramazan Hoxha Aqif Kasem Meta Bashkim Xheladin Domi Ibrahim Ramazan Rasa Habil Xhemal Feza Hetem Halim Azisllari Ismail Mehmet Kupa Sajmir Asllan Hoxha Enver Baki Maloku Pellumb Enver Maloku Baki Asllan Alushi Ibrahim Jonuz Saliu Milan Mark Mhillaj Idriz Ali Sheftelia Hysen Ahmet Tarja Jani Skender Mecolli Selman Shuaip Perllaku Afrim Korb Dani Beqir Ibrahim Vogli Xhevat Hamit Sala Sali Hasan Bardhi Avni Shaqir Muca

21 Bujar Rexhep Dani Adem Ramis Koltraka Ram Ali Selimi Gani Haxhi Zhllima Hekuran Rasim Osmani Isa Shyqyri Ahmetaj Behar Faik Gurakuqi Nardian Mitat Mirashi Nikolle Islam Ibra Fari Mehmet Pjetri Festim Osman Xhaja Rexhep Arif Tuta Bardhyl Kodhel Duzha Asqeri Luto Nazari Esat Abdi Aliaj Ali Ramazan Xixi Cerciz Muhamet Zoto Ekrem Dylber Nazari Safet Baliko Cela Clirim Mersin Shima Yzeir Mehmet Boci Han Ali Hasani Zija Ahmet Koci Sazan Dalip Sadaj Muhamer Sabri Skenderi Dashnor Islam Allaraj Sotir Ymer Sallas Shkelqim Asllan Dani Vath Rexhep Kurcani Islam Shaqir Myrta Shaban Mehmet Mema Fatjon Enver Maloku Uk Tahir Ceka Naim Shaban Isehiti Artan Sadik Merja Mustafa Ferit Elezi Saimir Mustafa Elezi Altin Mustafa Elezi Edlir Mustafa Elezi Ferit Mustafa Elezi Gent Jashar Hoxha Alban Jashar Hoxha Musli Qerim Ponari Myzafer Ilmi Zaimi Frang Mark Kovaçi Hysni Zeqir Ahmetaj Hekuran Ferit Hasi Fitnete Hasan Asllanaj Nurish Osman Ismailaj Shkelqim Feti Isufaj Hekuran Novrus Kaziaj Bajram Agim Merdini Xhevdet Shaqir Hala Suri Haki Xhilaga Myejen Nevruz Zenko Shkelqim Hajdar Tahiri Ylli Abdi Kolaveri Asllan Fari Kamberi Sherif Bajram Sefa Bashkim Banush Cullhaj Lulzim Bajram Hasa Fetah Mustafa Shutina Xhevahir Rexhep Hida Kastriot Zenel Koshaj Sajmir Galip Hafuzi Shpresa Neim Salaj Faik Ahmet Luca Bujar Ymer Duka Qamil Hamdi Neziri Qamil Hamdi Neziri Qazim Kadri Suma Isen Islam Allaraj Mersin Islam Allaraj Nazmi Arif Pudja Gazmend Nazmi Pudja Hasan Mustafa Shira Shaban Selim Duka Fatmir Neki Lamaj Xhevit Shefki Spahiu Bardhok Kol Kurti Vera Kol Kurti Rasim Hysni Dajti Lutfi Sali Nela Mersin Ramazan Koci Rustem Bajram Mici Ferit Dan Kurtalija Leonard Pjeter Markaj Zabit Mane Daci Muedin Mehmet Baja Gezim Riza Zhubi Artur Ramadan Lani Xhavit Xhemal Hoxha Avni Rufat Cena Perparim Rufat Cena Shefqet Ali Billa Hider Hamza Koni Festim Halil Meli Besnik Shaqir Alvora Altin Eqerem Sulejmani Lefter Maksut Menalla Dilaver Sulejman Ilani Lipeden Veli Bresa Eshref Garip Baloshi Avdul Mexhit Luku Latif Mehmet Rama Lulzim Fuz Sulaj Nikolle Pjeter Preka Pashk Nikolle Preka Kadri Ibrahim Bega Nikoll Prek Marku Lush Preng Osmani Avni Veli Bresa Naim Sul Tota Ylli Bajram Xhafa Lavdi Kasem Sinani Hasan Selim Peposhi Muedin Seran Sahitaj Hekuran Vehap Dragoshi Martin Prec Delia Simon Pjeter Ndreka Sali Dalip Mena Hamdi Halil Loka Sinan Mustafa Mjekra Ilir Ibrahim Mena Alfredi Bariq Hoxha Sokol Halil Qema Afrim Enver Barjaktari Xhevit Selman Krasniqi


22 Andrea Nexhat Mucka Besnik Sinan Hurdha Shadije Kamber Shehu Kujtim Avni Kurti Ilmi Nuredin Nina Shkelqim Latif Rama Sinan Lazam Lama Rushit Rrahman Osmani Haziz Lazan Lama Fiqiri Kadri Allgjata Florin Esat Ferati Lulezim Feim Ismaili Mentor Qerim Xhika Sinan Ahmet Marku Tafil Halim Abazi Nebi Tahir Koc Agron Ismail Yzo Avni Nuredin Perlica Hysni Selim Peposhi Avni Shaqir Hoxha Avni Rustem Muneka Shukri Veli Kotarja Dine Nel Hasaj Fatos Riza Ibro Ylli Idriz Zhgjuni Fadil Shaban Haka Fadil Shaban Haka Kujtim Ramazan Bala Petrit Hysen Spahiu Ylli Shefqet Sula Xhelal Hasan Hasa Shefki Qamil Spahiu Skender Hazis Hasa Bedri Islam Rroshi Shefqet Ibrahim Deda Artjon Kadri Maliqi Jani Xhemal Mema Servet Faik Murataj Hajri Sinan Spahiu Mevlan Fehmi Ahmati Vladimir Ibrahim Gashi Viktor Llesh Kola Seit Hysni Rama Flutura Mustaf Durra Tosun Neim Dollani Jak Lazer Bushi Kastriot Ferit Xhika Arben Niman Kerrnaja Dalip Nezir Hysa Feim Avdyl Kalari Riza Isuf Sulaj Haxhi Jaho Peshku Mehmet Ali Sylaj Armant Mevlan Kadria Gjergj Fiqiri Ferraj Sokol Pal Frroku Paulin Mark Kolaj Luk Mark Cumraku Nderim Kurt Milkurti Qamil Bilal Doda Nikoll Pal Kolaj Fatbardha Avdyl Mahmutaj Bledar Riza Mahmutaj Arber Riza Mahmutaj Imer Muj Trezhnjeva Mitat Begtash Leka Myzejen Mehmet Poçari Azgan Zeqir Geci Qamil Mehmet Qerkezi Riza Jazmi Xhemollari Muharrem Halim Himollari Blerim Halim Himallari Bajram Halim Himallari Vera Bajram Hodo Xhafer Halil Skepi Roland Azis Kosiqi Sadik Xhevit Cenaj Mark Ndue Permarkaj Hafif Halim Hima Ramazan Rexhep Papuli Sulejman Shaqir Cani Halil Shaqir Cani Bashkim Halil Cani Ilir Halil Cani Bedri Xhevit Cenaj Stak Pjeter Syla Kreshnik Hebib Tahiraj Besnik Muharrem Çaushi Lirim Hajdar Jella Shpresa Idriz Kosova Edmond Murat Driçi Besnik Muharrem Çaushi Arta Zef Shurbi Ivna Pellumb Murataj Terenc Pellumb Murataj Kristina Koli Murataj Fatmir Avdi Zenelaj Nurije Xhemal Pirraçi Llesh Bardhok Marku Gezim Ram Gjoçaj Hider Zylyf Goga Maliq Hamdi Muça Afrim Dalip Isaku Dritan Mahmud Kruja Islam Shaban Sadikaj Bib Nikoll Kaçorri Nik Ded Nika Zef Jak Rama Ramis Riza Daci Isa Teki Skenderaj Xhavit Ahmet Pisli Hysni Zeqir Ahmetaj Ramiz Nebi Haxhija Gjergj Pashuk Selimi Noris Mark Selimi Dan Izan Dami Maliq Iliaz Rama Dede Gjergj Ndrevataj Tehit Tasim Rexhepi Dylber Idris Lame Abdi Shahin Kolaveri Mexhit Abdi Kolaveri Faik Abdi Kolaveri Haqif Musa Doda Enver Hasan Bajraktari Refki Avdi Kotarja Rexhep Rasim Keqa Muharrem Niman Metaliaj

« LEGALIZIMET Elmas Ali Çira Ferid Isuf Doda Shkelzen Beqir Valbona Edmea Isuf Cara Bektash Piro Llanaj Vasil Qelnik Prifti Mirvet Shyqyri Hakorja Nazmi Hamid Lika Fatmir Hamid Lika Zydi Ismail Kosova Fadil Shaban Haka Ervin Hysen Kosova Fadil Shaban Haka Ramadan Osman Zhuzhi Zenel Jakup Subashi Naim Fadil Sipri Arben Fadil Kuci Ekrem Dylber Nazari Lulzim Feim Ismaili Islam Rrahman Cara Lindita Ekrem Miraka Arben Fadil Kuci Asqeri Luto Nazëri Esat Isuf Noka Besnik Shyqiri Hakorja Fadil Tefik Harizaj Bajram Xhemal Hasanaj Fetah Xhemal Hasanaj Shkelqim Ali Rexha Mentor Sulejman Cuku Drejtoria Tirane 2 Farke Ashim Ramazan Beqiri Arben Rrapush Hoxha Rrapush Ramazan Hoxha Qazim Halit Palushi Sazan Dalip Sadaj Alfred Shyqri Doka Nazmi Arif Pudja Gazmend Nazmi Pudja Xhevdet Shaqir Hala Xhemal Gani Daci Ashim Ramadan Beqari Qemal Nexhmedin Pashaj Alban Xhavid Shkalla Haki Riza Domi Nebi Riza Domi Xhezmi Riza Domi Pëllumb Hasan Shkalla Mergim Riza Kasamaj Nebi Isuf Allaraj Xhevahir Kasem Zela Mehdi Mustafa Tufa Nikolla Koço Bendo Dilaver Myslym Lelo Agron Maksut Llapaj Zeni Sabri Nazeraj Hajder Abedin Spaho Bardhok Elmas Shira Drejtoria Tirane 2 Kamez Sadik Hasan Dautaj Rakip Sulejman Cuku Gazmen Osman Hasula Agim Musa Billa Zenel Sadik Neza Qemal Sulejman Cuku Fatos Sadik Vata Nexhmedin Sami Ferati Urim Abdi Kazhani Bajram Xhem Hasa Koço Qiro Meçi Xhemal Mehmet Pirraçi Lavdosh Fatmir Bitri Ramazan Rustem Bukaçi Xhelal Rustem Bukaçi Aleks Ramazan Bukaçi Astrit Xhelal Bukaçi Rustem Xhelal Bukaçi Merushe Myftar Jazaj Musli Zeke Osmaj Xhavit Ramazan Kurti Syrja Sabri Ajdini Arben Ndoc Matoshi Neshet Mete Qendro Rasim Hamit Rrema Sadri Ibrahim Memia Astrit Sadri Memia Hamez Sadri Memia Agim Mexhit Koleci Liljana Bajram Koleci Pjeter Zef Lleshi Agim Ferit Nako Zeqir Ismail Kadiu Tonin Nikoll Pjetri Xhemil Ramadan Cenko Shkelqim Skender Sulejmani Agron Hamdi Ismalaj Shefije Jakup Morina Ramazan Rustem Bukaçi Xhelal Rustem Bukaçi Aleks Ramazan Bukaçi Astrit Xhelal Bukaci Rustem Xhelal Bukaçi Bilal Ramazan Ademi Ramazan Selim Rami Sadri Ibrahim Memia, Astrit Sadri Memia Hamez Sadri Memia Shefqet Halil Cani Z. Pal Marash Kasa Z. Isuf Zenel Hasi Fatmir Abdurrahman Çela Rruzhdi Xhelal Baloshi Z. Haxhi Cubel Sokolaj Z. Xhelal Miftar Batusha Znj. Flora Dod Sulaj Gezim Haxhi Metaliu Migena Vangjel Çekani Dritan Ramadan Cenko Pllumb Isak Kosiqi Vera Kol Kurti Altin Isuf Omuri Seit Nezir Paci Aferdita Adullah Shiqerukaj Marsildo Aranit Shiqerukaj

Arjeta Aranit Shiqerukaj Kreshnik Jakup Shiqerukaj Gezim Preng Kuka Dod Mark Boci Shaban Qamil Mecini Eqerem Xhafer Meço Roland Fisnik Manjani Mark Milan Nika Agim Ramazan Ademi Artan Sadik Merja Haxhi Riza Dervishi Arben Qazim Muja Matilda Qazim Muja Ardian Fadil Dakaçi Arben Avram Dedja Shkelzen Syl Qerimi Vladimir Lec Vila Mark Frrok Caca Atli Baftjar Kosiqi Albert Fadil Dakaçi Z. Ylli Qazim Sheftelia Dhimiter Sotir Papa, Elena Vangjel Papa Z. Fatmir Ramiz Neziri Z. Kujtim Ramiz Neziri Drejtoria Tirane 2 Paskuqan Vladimir Ramadan Bardoshi Ismet Ismail Shehu Shadije Kamber Shehu Hazir Adem Jupa Fitnete Hasan Asllanaj Dede Pjeter Pjetra Adem Bajram Sokolaj Alfred Bajram Sokolaj Prend Mark Aliaj Agron Gani Trezhnjeva Faik Gani Çejku Avni Osman Toska Muharrem Niman Metaliaj Fatime Ramazan Hysa Bashkim Qazim Luli Ram Ali Selimaj Dritan Reis Abdiu Marash Vogel Zhivani Ismet Neshat Kupa Emerlla Neshat Kupa Liman Neshat Kupa Zuliha Rasim Bunguri Jak Gjon Ndokaj Agim Islam Imeraliu Fetah Fitim Mandri Ibrahim Zeqir Berisha Aleksander Mark Ndokaj Frrok Kole Vata Prele Mark Biga Bilbil Fiqiri Sula Sabah Xhemal Dedja Ndue Vogel Zhivani Ali Adem Ndreu Festim Sami Rexha Ahmet Mevlan Zejneli Bardhok Gjon Arapi Mehdi Miftar Ndreu Pjeter Marke Biba Faik Sulejman Ndreu Mark Marash Ndrevataj Pal Dod Lleshi Pellumb Osman Elezi Ylli Ali Ceka Drejtoria Tirane 3 Fatos Haziz Hoxha Dritan Ylli Hila Lazer Kol Medha Genti Sazan Bejko Stefan Çaçi Gjinarari Bashkim Sulo Dervishaj Renata Muhamet Dervishaj Gezime Brahim Sulaj Albina Dalip Zgjani Aldi Dilaver Zgjani Ejona Dilaver Zgjani Gerian Kuka Mariana Resul Daka Azem Ram Neza Nertil Azem Neza Robert Riza Muke Faik Bruçi Fatmir Mediu Agim Hysen Begasi Nafije Hamdi Hodaj Elona Petrit Dama Luan Demlush Thaçi Ililrjan Refat Metaj Diana Fino Gledisa Buxhuku Beqir Tahir Elezi Dajena Kumbaro Engjell Hysi Alfred Nezir Gjoni Dashnore Shaban Doçi Gazmend Ismail Sejdia Njazi Ramazan Aga Servet Dik Cara Margarit Josif Kuqi Agron Hajredin Haxhiymeri Agron Neki Musaraj Tomor Fadil Pasho Edmond Skender Dragoti + Banoret Resmi Hysni Hoxha Eli Pavllo Kuçuqi Pjerin Dede Fushaj Bajram Sulejman Reçi Mimoza Vehbi Mandri Murat Hamit Rreshka Fatmira Sulejman Haxhihysen Hysni Xhemal Shehu Avni Besim Huta Fejzo Reshat Meçaj Gjergj Kujtim Bixi Ramis Selim Memlika Flamure Hajri Memlika Sokol Petrit Skura Muharrem Abduraman Shutina Agim Ramaj

E premte 21 qershor 2013 •

Argita Malltezi Jamarber Malltezi Enver Kadri Çaushaj Mehmet Kadri Çaushaj Vasillaq Jorgji Spaho “ Lura” Sh.P.k Mustafa Arshi Ibro Lura Sh.p.k Lura Sh.p.k Persefoni Kristo Koka Pranvera Pajtim Memeti + Banoret Bajram Sulejman Reçi: Mimoza Vehbi Mandri Fatmira Sulejman Haxhiyseni Murat Hamit Reshka Hysni Xhemal Shehu Lutfi Ahmet Halili Vladimir Hajdar Kurti Koço Thoma Broka Bedri Ali Balliu Arben Fiqiret Taulla Vladimir Vasil Treska Islam Asqeri Abazi Altin Premti Rufe Sami Hoxhaj Petro Polo Koço Çlirim Haki Arbana Avni Dervish Mulla Ramazan Selman Delisula Alfred Hader Dashmiri Sotiraq Kozma Nushi Athina Qazim Gjonaj Genti Ilia Taska Denisa Gjon Daka Kalina Engjell Poga Rudina Engjell Xhunga Marjola Engjell Xhunga Kostandin Vangjel Prendi Halil Ahmet Lalaj Ismet Reshit Bellova Mirjana Mexhit Daiu Ylli Nasibi Hoxha Imer Xhafer Xhaferaj Luan Bajram Fetishi Tatjana Myzafer Elezi Abdyl Bajram Fetishi Areti Koço Papajani Alban Ded Bitraj Ilir Sifi Qerfozi Genci Selim Dalladaku Adrian Hajro Etleva Vërtopi Dilaver Bashkim Çala Kastriot Tusha Zamira Kallço Kasem Mehmet Molla Habil Hezar Zerani Albert Selim Daci Manol Thoma Marko Ndriçim Arshim Ibro Anita Naso Ibro Gezime Brahim Sulaj Albina Dalip Zgjani Aldi Dilaver Zgjani Ejona Dilaver Zgjani Majlinda Xhevahir Zalla Lutfije Mehmet Ismailaj Alma Xhezair Teliti Sotir Trifon Bushi Rako Koço Xhavara Bujar Bylyku Henri Çili Henri Çili Henri Çili Hëna Dilaver Koka Henri Çili Misar Riza Sula Adnand Hasan Jana Enver Myslim Sulaj Josif Llazi Petro Kristostom Thoma Llaka Henri Çili Bardhok Pjeter Prenga Esat Isuf Ruka Gerta Rada Agim Izet Muçollari Sokol Shkurt Pojana Hasan Qazim Musta Nexhip Zyber Buzi Daut Kaso Brahimaj Medi Ali Dule Romeo Efthimi Nezir Isuf Dautaj “ Shkreli “ Sh.p.k Aleksandri Shaban Bregu Aleksandri Shaban Bregu Sokol Xhemal Mahmutaj Sazan Çeliku Zamir Çel Haklaj Jeta Haxhi Këmbaci Shkelqim Bedri Beqaraj Andi Timo Llazo Sulejman Ali Ismailaja Jani Petro Kasneci Sokol Bajram Golemi Shkurte Baftjar Muçaj Resmi Bajram Dalipaj Ervin Resmi Dalipaj Koço Thoma Broka Bedri Ali Balliu Ismail Asqeri Abazi Arben Fiqiret Taulla Vladimir Vasil Treska Kasem Mehmet Molla Habil Hezar Zerani Albert Selim Daci Manol Thoma Marko Mevlan Muharem Dushollari Gëzim Ramazan Karaj Neki Ali Cenko Fatbardha Fuat Cenko Besnik Xhelal Boja Merita Ramazan Boja Sabrije Ali Aga Rusto Kanan Pula Fore Apostol Daci Vlash Ligor Teneqexhiu Laureta Vasil Spirollari

Bilbil Islam Hoda Shpëtim Kajmak Xhilaga Koço Thoma Broka Bedri Ali Balliu Islam Asqeri Abazi Arben Fiqiret Taulla Vladimir Vasil Treska Flamur Fehmi Valteri Agim Qazim Daja Edi Petraq Gramo Anxhela Petraq Gramo Arba Petraq Merkoçi Veton Surroi Kasem Mehmet Molla Habil Xhezar Zerani Albert Selim Daci Manol Thoma Marko Adrian Fullani Arjana Fullani Lize Gjok Legisi Ernest Simon Legisi Ramazan Ibrahim Rama Besnik Ismail Bara Igli Bujar Katroshi Mereme Haxhi Brahja Anila Hasan Brahja Alti Aleksander Furxhi Agim Sadik Brahja Adli Sabri Koçi “ Star Constuction “ Sh.p.k Ikbale Nuredin Hida Agron Morava Saimir Bidaj Albina Mançka Romeo Sherko Migena Sherko Piro Misha Toena Sh.p.k Besnik Abdyl Berisha Shkelqim Nevruz Meçi Lirika Osman Bregasi Mimoza Bajram Bregasi Engjellush Izet Dervishaj Stefo Koçi Jorgji Ramazan Haxhi Qepali Shkëlqim Nevruz Meçi Lirika Osman Bregasi Mimoza Bajram Bregasi Engjellush Izet Dervishaj Stefo Koçi Jorgji Ramazan Haxhi Qepali Ndriçim Ali Xibraku “Binjakët “ Sh.p.k Engjëllushe Besnik Spahiu Sotiraq Kosta Niço Hava Sule Fuxha Dile Pjeter Gjoni Çelnik Hajdar Bramollari Sutki Halim Aliaj Vladimir Zia Halili Theodhor Vasil Rambi Ismail Mehmet Tepelena Xhemile Gani Ajdini Alfred Ilia Pali Ermira Ramiz Kaço Sherif Abdulla Rezi Kapllan Hysen Jegeni Meleq Jakup Gjyzeli Abdulla Fadil Verzivolli Shkelqim Shefit Zeqiraj Avni Xhelal Ndreu Edmond Kozma Thanasi Shpresa Demir Hado Arjan Hasani Evelina Islam Shtepani Gentiana Islam Keçi Hysen Sefer Metko Fatos Xhemal Fortuzi Xhezair Qamil Teliti Shkëlqim Qazim Çela Vladimir Maksut Mançellari Pellumb Bariq Imaku Lindita Xhaxho Alket Hyseni Asllan Grezda Elvis Toçi Skender Nexhmedin Luari Fuat Nusret Karameto Adrian Batusha Refik Lutfi Kacnija Arjan Jaup Brati Ilir Mehmet Duro Aleksander Timo Muci Gjergj Mark Gjoka Ilir Xhemil Velaj Hodo Xhemil Velaj Shpetimtar Islam Kelo Haki Mustafa Seferi Besim Mustafa Seferi Ketiona Lipe Aldon Lipe Pali Joti Marku Dritan Mustafa Shurdhi Artan Faslli Sevaj Fatos Zyber Muka Aleks Pilo Dollakaj Vitore Done Sharkaj Ligor Nikolla Joti Arben Bajrom Zajmi Endrit Bekim Liçaj Tafil Hysen Ibraliu Niko Llukan Kote Beri Rustem Bedri Nazmi Haxhi Kumanova Shpetim Ali Kullaj Viktor Emin Dushku Bashkim Selami Hila Aristidh Vasil Gjika Tasim Sakip Mullameti Viktor Emin Dushku Sajmir Bashkim Hila Rolanda Myfti Hila Sonila Bajram Xhelaj Aristidh Vasil Gjika Bashkim Selami Hila Aristidh Vasil Gjika Tasim Sakip Mullameti Valjer Vehap Pëshkëpia Gjergji Arsen Gjikdhima

Mina Perikli Naqo Bardhyl Ramadan Ismaili Brikena Rexhep Tare Adriatik Fatmir Xhaferri Isa Ibrahim Ahmeti Serafin Sander Shatro Gugash Dilaver Dollija Violeta Latif Patoku Pëllumb Genc Koçiu Fatmir Sulo Gura Albert Fiqiri Hamzallari Gjergji Ismet Lako Bilbil Dalip Mete Qemal Selfo Baga + Banorët Ilirjan Avni Telhaj Kozeta Besim Levonja Gavrosh Besim Levonja Marjana Sefer Hima Njazi Hamit Spahiu Tasim Sakip Mullameti Ervin Sali Rama Hamit Hysen Dani Bardhyl Maliq Tuholi Artur Shaban Kalemi Lura Sh.p.k Ali Teki Bushi Albert Fiqiri Hamzallari Gjergji Ismet Lako Bilbil Dalip Mete Lura Sh.p.k Drejtoria Vlore 1 Agush Hadil Mamaj Edmond Durim Bellaj Bujar Fezulla Muçi Riza Zeqir Halimi Artan Pavllo Baba Adrian Myftar Beta Albert Arshi Alliaj Agim Sadik Meçani Ilir Haki Rakipi Mimin Arap Ramadanaj Çerçis Sabri Osmenaj Ismail Qamil Tushi Baftjar Mehmet Dauti Gjinovefa Jorgji Klemo Perllat Teme Qendraj Shaban Yzeir Hasanaj Jahja Hekuran Pollogati Gezim Hekuran Pollogati Spiro Kosta Panajoti Zigur Hader Demaj Halim Mehmet Kokalari Mynyr Shyqyri Rexhepaj Mahmud Ismail Muho Selam Abas Shega Lumturi Kojdhel Ramaj Gentian Skendo Ramaj Avdulla Bari Dulellari Arjan Mirdar Balilaj Defrim Mirdar Balilaj Mirdar Dino Balilaj Skender Nastradin Meminaj Novrus Musa Barjamaj Novrus Musa Barjamaj Mihal Dervish Begaj Arben Lame Çelaj Virjon Shyqyri Hysaj Dule Reis Myftari Ismet Hysen Sejko Hamza Hamit Isa Caush Lik Bitaj Antigoni Thodhor Hoxhara Mersin Sinan Muçaj Teki Ali Abazi Qazim Rexhep Aliu Foti Hate Canaliaj Gezim Islam Sina Selaudin Skender Sulaj Aleksander Isa Maskaj Blerdi Gilo Caushaj Armando Gilo Cuash Hetem Haredin Brahimi Faik Sami Kasimi Faik Sami Kasimi Feti Abedin Mezani Skender Vebi Zaimi Edmond Skender Zaimi Fatosh Gani Pajo Kastriot Telha Koçi Fatos Telha Koçi Kristo Memisha Lloji Nezir Nail Meta Qiriako Pandeli Mita Albert Pandeli Mita Myrdar Vullnet Kapaj Vullnet Sadik Kapaj Flamur Mystehak Mullai Agur Qemal Fakaj Sheri Haki Rakipi Sabri Petref Grabovaj Rufe Beqir Spahiu Ilias Ferat Musta Petro Sotir Lame Fatmir Veli Hasani Astrit Veli Hasani Laura Pullumb Brinja Bledar Memisha Idrizaj Marko Viktor Brinja Elio Viktor Brinja Zaim Hamzo Seraj Pajtim Emin Aliu Krenar Emin Aliu Pavllo Emin Papa Kristo Emin Papa Naim Hajri Hitaj Myzafer Hazis Xhengo Ashim Ismail Muho Drite Rexhep Golemi Velide Haxhi Deliraj Skender Xhemal Deliraj Mikel Aristidh Zaho Kostandin Andrea Doko Astrit Nuri Jaho Caush Muharem Banushaj Luto Pasho Telharaj Elvis Sulo Çeçi Niko Namik Ismailaj

Nexhmije Xhemil Xhekaj Bledar Zihni Janushaj Ismet Reshat Zeneli Neim Jashar Jazaj Njazi Meno Veizaj Reshat Halo Çanaj Halo Ali Çanaj Flora Tahir Lamaj Fatos Vexhi Muka Fotini Xhevit Barjami Islam Nuri Lika A Marika Sali Lika Festim Islam Lika Krenar Islam Lika Duke Gani Abazaj Mage Spiro Abazaj Bardhosh Demo Zenelaj Ruhi Sokrat Matuka Piro Rexhep Abazi Dashamir Novruz Haxhi Artur Lame Lalo Fatmir Neim Bendaj Besnik Adem Qendraj Ilmie Hasan Hallko Lorena Hasan Hallko Istref Hasan Hallko Piro Toli Arapi Ladi Iliaz Birce Islam Rexhep Aliu Bilal Skendo Bocaj Jani Jorgo Dhimojani Skender Zaim Likaj Aleks Zaim Bifsha Klerant Ali Shallari Balil Ferik Asllani Bardhyl Qani Muço Luftim Dervish Troka Trifon Meto Idrizaj Kastriot Shefit Likaj Vllasi Dhimiter Stefa Gezim Ferit Alija Selamet Izet Lamaj Luljeta Islam Tahiraj Jorgaq Vllasi Stefa Jorgo Koli Koli Alnor Adem Hasaj Riza Nafis Gjyzeli Hasim Shaske Myrtaj Matjan Shaske Myrtaj Shkelqim Sabaudin Musaraj Zenepe Novrus Velgjinaj Shaban Skender Hyseni Engjellush Murat Meminaj Myseret Ali Fakaj Hasim Seit Ismaili Syrja Veiz Zeneli Dallandyshe Shyqyri Zyberaj Edip Ilmi Ceci Agur Fiqiri Lamaj Aleks Fiqiri Lamaj Agron Tartar Sinanaj Vladimir Bajram Nuhaj Luan Jakup Kollovi Mirjan Xhafo Myrtaj Thanas Mitro Pasku Petrit Lutfi Veliu Ilirjan Arif Lushkaj Elmaz Xhevit Petoshati Dilaver Ibrahim Hajdini Festim Behar Bazaj Ilirjan Safet Birçaj Ethem Goxho Aliraj Maksim Hajri Hitaj Virion Shefqet Llajaj Shkelqim Zigur Toci Dhimitraq Niko Pali Tajar Haki Rakipi Panajot Sabri Rrapaj Hysk Ramo Hyskaj Tefik Dino Bega Jashar Safet Shehu Skender Idris Jonuzaj Tahir Abaz Abazaj Hiqmet Osmen Latifaj Merushe Qazim Selami Apostol Jani Thano Afrim Figon Hasani Aurel Zeman Ferra Luiza Sotir Kekaj Arqile Toli Janka Muharrem Fejzi Rapushi Nuri Koci Muhameti Florida Hekuran Doko Sabaudin Osmen Selimi Ydri Ymerli Xhengo Ymerli Shaqir Xhengo Bexhet Feim Azemi Teleko Azbi Mecaj Njazi Seit Rrokaj Ervin Bejaz Osmeni Zamira Bejaz Osmeni Islam Maze Hysaj Fatmir Kimet Robi Elham Avdul Qorraj Bedri Nexhip Veizi Rezart Hasan Mejdi Petraq Uan Nushi Yzedin Haxhi Çanaj Aredin Pelivan Xheza Fatmir Uran Kreshpa Gole Haki Merko Sute Sheme Spahaj Petrit Celo Bylyshi Zyrtar Celo Bylyshi Xhevit Islam Sulo Qazim Qemal Grebeshi Amilando Qazim Grebeshi Erald Qazim Grebeshi Andrea Petro Naçi Hasim Rexhep Ceno Mehmet Qani Pengu Manushe Lamçe Banushaj Mendim Bexhet Bacaj Robert Hajredin Hoxha Fotine Dalan Pashaj Pellumb Xheladin Banushaj Lindita Cane Begotare Rexhep Rustem Rapaj

Kujtim Izet Memaj Resul Shaban Rexho Seit Haxhi Kanaj Defrim Selam Bejaj Elham Novrus Liçaj Selim Habil Jaupaj Besnik Orhan Koçi Merfa Hekuran Kanaj Aurel Neim Kalari Feta Avdul Saliu Mustafa Isuf Isufaj Çarçiko Hekur Xhelo Liljana Thoma Meta Edlira Ali Mita ( Meta ) Dritan Ali Meta Doloreza Ali Rexhitaj ( Meta ) Ilmi Ahmet Rushani Ymer Zeqir Hitaj Fatmir Mezan Nuredini Laze Xhelo Sadikaj Tomi Vasil Gjergji Ilirjan Qazim Jonuzaj Bejkush Teki Shehaj Ilmi Memush Kapaj Klorant Kaso Ferraj Lefter Llazi Baba Kastriot Novrus Hasanaj Kujtim Musa Skenderaj Belere Arshi Ferraj Yzedin Zyber Sinaj Esad Xhezo Ribaj Gani Safet Sulaj Fatosh Behar Bazaj Meleq Shaban Kolila Gezim Eqerem Zeneli Zybi Mehmet Memetaj Fatmir Nuri Dulla Laver Miftar Begaj Albert Zybi Memetaj Ilirjan Habas Beqaj Pavli Jorgji Prifti Alfred Sotir Kafia Ilirjan Dalip Banushi Novrus Muharrem Pashollari Flamur Remzi Gjinaj Eduart Myhyrdar Canaj Yzeir Hadush Zeqo Astrit Haredin Rrapaj Velide Haxhi Deliraj Skender Xhemal Deliraj Robert Remzi Alikaj Harseni Memet Caca Maliq Emin Hoxhaj Ylli Hylmi Ribaj Besnik Teki Aliaj Rexhep Qazim Gerra Islam Fege Tahiri Ferit Zybi Hoxhaj Alim Lulo Lulaj Gezim Hamdi Beshaj Bukuri Sejdi Selimaj Behari Lulo Lulo Shefit Nuredin Resuli Muço Xhelo Durmishaj Migjen Irakli Myrtaj Lavdosh Veli Hasani Skender Seit Mane Fatjon Petrit Behaj Besnik Jahja Alimema Kostandin Dhimitri Stasa Xhevit Sulo Mullai Dhurata Shaban Imeraj Qamil Ali Aliu Ardit Luftar Bani Kadri Hajri Sulejmeni Niko Shyqyri Anxhara Adnand Seri Petanaj Enver Hodo Hodaj Muharrem Refat Dragoti Flamur Reuf Hoxhaj Sheme Temo Hasanaj Panajot Harun Papa Irfan Kadri Bocaj Fatmir Alem Kenella Leonard Zija Tafili Mamo Hasan Sulejmani Ernest Sefedin Tozaj Muhamet Hazis Shushellari Bledar Muhamet Shushellari Qebir Demir Demiraj Skender Asllan Sinani Ali Muharem Pushaj Hajri Durro Hameti Vasil Leonidha Nasaj Mezan Hasan Veliu Arshi Haxhi Ahmetaj “ Keni “ Sh.p.k “ Labi “ Sh.p.k Halit Rexhep Mahilaj Vendim Brahim Lushaj Jetnor Lemo Kokaj Edmond Skender Sinani Linda Selam Rakipi Genci Xhezmi Tafili Besnik Isa Resuli Çoban Hajro Imeraj Dashnor Kanan Lilaj Astrit Axhem Sejdiraj Shkelqim Idris Isufaj Josif Hate Rakipaj Llambro Hajredin Simoni Ruzhdi Qemal Çelaj Eduard Rahmi Haxhi Fadil Barjam Hasanaliaj Jetnor Feta Lamaj Haneme Aliko Tasimi Fejzo Abaz Maçi Fadil Servet Demaj Jeto Rrapo Hajdini Edmir Jeto Hajdi Lefter Pano Kozdine Andrea Sefedin Mato Memdu Haxhi Bani Alban Kujtim Dervishaj Taulant Kujtim Dervishaj David Batjar Fakaj Dylber Jemin Habibi Haneme Saqush Rushani

Saimir Ibrahim Rushani Sherife Hasan Arapaj Heder Dino Merjo Tefta Haxhi Kamberaj Ali Isuf Hasani Drejtoria Vlore 2 Golik Hasan Bejtaj Luto Isa Lako Muharrem Musa Koshena Eduart Skender Kondaj Panajot Hekuran Rama Merjeme Luto Dautaj Kadri Remzi Dautaj Nail Ali Ago Gentjan Remzi Dautaj Nimet Nazif Taullaraj Meleq Baxhul Mehmetaj Amdi Latif Nuhu Shpetim Barjam Tafili Kristaq Kasim Tereziu Afize Memet Ago Flamur Carcan Osmeni Lutfi Nebi Malko Luto Abaz Mehmetaj Gazi Nazif Jonuzi Adem Yzeir Caushaj Ervehe Hysen Dapaj Vladimir Piro Kalaj Piro Shaqir Kalaj Tomorr Haxhi Kutelaj Vasil Koci Golemi Meleq Gani Caushi Mariglen Rait Taka Vasil Hajredin Simoni Vezir Nail Zeraj Alie Riza Taipi Abedin Xhelal Metaj Bastri Riza Shametaj Skender Lilo Rrapaj Dino Galip Kakaci Dhimiter Laba Prifti Fatosh Ali Troqe Jorgo Mitro Dede Neritan Mehmet Petoshati Mezin Selman Kapaj Sokol Shaban Kushta Murat Azbi Kulluri Alim Hodo Ferunaj Engjell Kanan Ramosacoj Sabri Axhi Kutelaj Sabri Axhi Kutelaj Lesko Syrja Dervishaliaj Simo Pavllo Leka Asqeri Hamit Driza Brahim Gjipal Gjipalaj Sokol Xhelo Begaj Thanas Zaho Milo Avni Ramadan Beluli Mejtim Murat Rrapaj Xhezmi Nuri Abazaj Krenar Gani Qendraj Novruz Bexhet Malaj Ilirjan Sefer Caushaj Sadik Shuaip Shuani Kadri Hysen Avduli Kafaze Haziz Kanaj Petrit Ilmi Brahimaj Kostandin Zeman Dhama Albert Rait Taka Fatosh Hasko Memokondaj Kasem Abaz Qemali Avni Hajri Hasanaj Besnik Barjam Barjami Imer Nuri Caushi Panajot Hekuran Rama Hidajet Osmen Umizaj Vladimir Piro Kalaj Bektash Shaqir Kalaj Lesko Murat Troqe Manol Kozma Tika Simon Xhemil Maskaj Ilirjan Sefer Caushi Ilia Fejzi Korca Muhrrem Ali Troqe Altin Selim Sulo Petraq Kozma Mojallia Petraq Kozma Mojallia Gentian Remzi Dautaj Merjeme Lutfi Dautaj Agim Azbi Arapi Avdyl Qamil Likskendaj Shina Nako Karo Bujar Musa Koshena Halil Aqif Haxhiraj Gogo Laçe Qepi Dalip Isa Azbiu Areti Kristaq Mertiri Arjan Abedin Taip Sherif Veip Durmishaj Malko Sadik Durmishi Hamit Xhelo Hodaj Shkelqim Aqif Haxhiraj Manol Kozma Tikaj Anastas Sokrat Likoka Sefer Maliq Koshenaj Asqeri Laver Bulla Spiro Ismail Bitri Tare Belo Belaj Gezim Nuredin Karafilaj Barjam Berdo Belulaj Avdul Hasko Haskoj Neim Sadik Qepi Ilia Fejzi Korça Savo Petro Prifti Kushtrim Hysen Balili Yzedin Nuro Ferati Hekuran Jakup Veseli Merxhane Zenel Bedaj Musa Mehmet Malaj Vezir Nail Zeraj Eduart Musa Malaj Mezin Selman Kapoj Dhori Sotir Çuka Simon Sabri Kongjinaj Elda Simon Kongjinaj Luan Lufter Nelaj Eduart Laver Ago


SPORT • E premte 21 qershor 2013

M

irëmbajtja e qytetit antik të Pompeit, duke përfshirë kujdesin për kopshtet, afresket dhe muret e vjetra, kushton miliona eura. Për realizimin e një projekti dyvjeçar restaurimi është vënë në dispozicion një shumë prej 105 milionë eurosh. Por, për herë të parë, qeveria italiane do të ushtrojë kontrolle ndaj të gjithë kontraktorëve të projektit për të ndaluar përfshirjen e krimit të organizuar. Hiri vullkanik që shkatërroi Pompein në vitin ‘79 të erës sonë gjithashtu ngriu qytetin e lashtë në kohë. Por që prej fillimit të shekullit të 20-të, kur arkeologët zbuluan qytetin antik me afreske, kolona dhe mbejte të trupave të banorëve të vrarë nga vullkani i Vezuvit, kjo Trashëgimi Botërore e UNESCO-s është përkeqësuar me shpejtësi. Kur muret e Shkollës së Gladiatorëve u shembën në vitin 2010, qeveria italiane dhe Bashkimi Evropian kuptuan se kishin të bënin me një problem mjaft serioz. Me 2,5 milionë vizitorë në vit, dhe 81 hektarë rrënoja për t’u kujdesur, përgjegjësit e Pompeit hasin shumë vështirësi, qoftë edhe për mirëmbajtjen e përditshme. Teresa Elena Cinquantaquattro, përgjegjëse për Napolin dhe Pompein, thotë se kujdesi për qendrën turistike është shumë problematik. “Ndoshta një detaj që i shpëton shumicës së njerëzve është fakti se mirëmbajtja nuk mund të kryhet vetëm një herë, por është një aktivitet që ka nevojë të përsëritet në mënyrë periodike. Duhet të mendojmë për të sikur të ishte mirëmbajtja e një shtëpie. Vazhdimisht njerëzit kanë nevojë të riparojnë çatinë, të shkurtojnë barin. E njëjta gjë vlen edhe për këtë qytet të lashtë, i cili nuk është i banuar, por vizitohet nga shumë e shumë vizitorëve, të cilët nuk jetojnë aty dhe nuk kujdesen për të”. Për të zgjidhur krizën dhe për të zbatuar një plan afatgjatë restaurimi, Pompeit do t’i jepen 105 milionë euro, gjatë dy viteve të ardhshme. Bashkimi Evropian do të financojë rreth 41 milionë euro, ndërsa qeveria italiane pjesën tjetër prej 64 milionësh. Kjo është shuma më e madhe e fondeve e dhënë për qendrën arkeologjike. Zonja Cinquantaquattro thotë se restaurimet do ta përmirësojnë Pompein dhe do ta bëjnë më të sigurtë. “Ky projekt, që do të zbatohet si një sërë ndërhyrjesh deri më 2015, do të na lejojë të kapërcejmë gjendjen e emergjencës që tërhoqi vëmendjen e medias pas rënies së Schola Armaturarum-it (Shkolla e Gladiatorëve). Do të na lejojë ta bëjmë qytetin e lashtë më të sigurt në përgjithësi dhe të përgatisim gjënë e vetme që garanton ruajtjen e qendrave arkeologjike: mirëmbajtjen e planifikuar”.

23

Fondet për Pompein, nën shënjestrën e

MAFIES ITALIANE

TEKSASI Por me kaq shumë fonde të premtuara për Pompein, qendra mund të bëhet objektiv e krimit të organizuar në një rajon me shtrirje të gjerë të mafies Kamorra. Në të kaluarën, mafia është infiltruar në tendera publikë, me anë të kompanive të rreme. Për të mbrojtur fondet, qeveria italiane ka caktuar Ministrinë e Brendshme dhe Prefekturën e Napolit të ndihmojnë përgjegjësit e Pompeit të zgjedhin kandidatët e duhur për punimet. Në krye të grupit special për këtë qëllim është Fernando Guida. Ai thotë se puna e tij është të garantojë sigurinë në Pompei. “Për herë të parë, grupi special i prefekturës së Napolit arrin të hyjë në zonat ku kryhen punime. Ne po zbatojmë rregullat e protokollit të ligjshmërisë që u nënshkrua në prill të vitit 2012 nga prefekti i Napolit dhe Zyra e Përgjegjësit Arkeologjik per Napolin dhe Pompein. Qëllimi është të monitorojmë fazën operacionale të punimeve në qendra për t’u siguruar që organizatat kriminale nuk depërtojnë duke u përfshirë në projekte”. Tetëdhjetë e pesë milionë euro janë vënë në dispozicion vetëm për punën në ndërtim. Kompanitë që do të fitojnë tenderat do t’i nënshtrohen një kontrolli të plotë për lidhje të mundshme mafioze me Kamorrën. Pasi të nënshkruhet kontrata, zoti Guida dhe ekipi i tij do të vazhdojnë punën e tyre në vend, duke kryer kontrolle të historisë personale për çdo punëtor të punësuar. Të gjitha projektet duhet të përfundojnë deri më 31 dhjetor 2015. kryeredaktor BRAHIM SHIMA

S T A F F

»

zv/kryeredaktor: ARMAND MAHO MARIGLEN MULLA

politika: OLI XHILAGA, ERVIN KOÇI ekonomia: BRIKENA DERVISHAJ sociale: ERTA BODE rrethet: BLERINA SPAHO kronika: MARIGLEN MULLA kultura: BLERINA GOCE design&layout: DANIEL PRIFTI, GËZIM DUZHA

ADRESA: RR. DULL KETA, NR. 5. (RR. E DIBRËS), TIRANË

Teksasi është një nga 50 shtetet e SHBA-së. Ai është shteti i dytë më i madh i SHBA-së për nga popullsia dhe sipërfaqja. Teksasi kufizohet nga Meksika në jug, Nju-Meksiko në perëndim, Oklahoma në veri, Arkanzas në verilindje, dhe Luiziana në lindje. Teksasi ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi prej rreth 24.7 milionë banorë. Hjuston është qyteti më i madh në Teksas dhe i katërti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë Dallas, Fort Worth, San Antonio, El Paso dhe Austin. Për shkak të përmasave të tij dhe veçorive gjeologjike, Teksasi përmban peizazhe të ndryshme që i ngjajnë si Jugut amerikan ashtu edhe Jugperëndimit amerikan. Edhe pse Teksasi lidhet me zonën e shkretëtirës Jugperëndimore, më pak se 10 % e tokës është shkretëtirë. Për shkak të historisë së tij të gjatë si një qendër e rritjes së gjedhit, Teksasi ka imazhin e kaubojit. Me një bazë të industrisë në rritje, shteti është një lider në shumë industri, duke përfshirë bujqësinë, petrokimikatet, energjinë, kompjuterët dhe elektronikën, aviacionin, dhe shkencat biomjekësore. Ai është në krye të vendit për të ardhurat nga eksporti që nga viti 2002 dhe i dyti për prodhimin bruto.

marketing: ELIGERTA DYRMISHI cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« HIPOTEKAT

E premte 21 qershor 2013 •

Metropol 21 qershor  

mbylljet e fushates. toka 7501, legalizimet gossip