Page 1

»16-17

Dokumentet e shkruara dhe arkeologjike

E vërteta historike e Jezusit të Nazaretit, përplasja e studiuesve E premte

19 prill 2013

Viti IX, Nr. 2952 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Armand Teliti

Legalizimet, ndërtimet e Prioriteti ynë turizmi paligjshme që marrin tapitë ALUIZNI miraton emrat për të gjithë qarqet e vendit. Regjistrimi fillestar në hipotekë pasi të realizohet pagesa e faturës »20-22

detar dhe investimet në zonat rurale të vendit »8

KQZ në krizë »2-3

SHBA:

Të vijojë

Ndarja me 7501

Tokat e ndërmarrjeve bujqësore, ja si do të merren tapitë e pronës

punën

Dokumentet që do të duhet të paraqiten të ndryshme nga ish-kooperativat. Të drejtat e palëve të interesuara dhe të institucioneve shtetërore

»4-5

Tkurret popullsia

Rritet numri i martesave në vend, ulet ai i lindjeve Tirana me më shumë martesa, Durrësi qyteti me më shumë lidhje, por me më pak lindje. Situata në gjithë Shqipërinë

»18

Opinion Nga Jakup Krasniqi

Mbi korrupsionin ekonomik e politik

»11

Nga Arian Galdini

Rama-Meta, 5 arsye pragmatike pse jo

»11

Gossip

nt Mur: s’ka argume r të fortë ligjor pë s shkarkimin e Muho

r Ruçi: S’ka emra pë larzëvendësimin e të im guarve, rikompoz

META: LSI nuk paraqet kandidat

Replikat, sharjet e banale dhe akuzat ent hedhura në Parlam

»10

Berisha t’i japi zgjedhje situatës ose ta bëjë 7 me 0

Olta Leka: Të huajt, më mendjehapur se shqiptarët

• Noizy-t me Eni Koçin, sharje dhe fyerje në publik • Nora Istrefi provokon shqiptarët në diasporë • Rikja, myslimanja seksi e Big Brother 6 »12-13

Legjenda e arit

Gjermanët nuk prekën arin shqiptar, blerjet i kryenin me paratë e tyre»18 Dokumentet e vitit 1944 dhe ato të publikuara dhe grumbulluara deri në vitin 1990. Urdhrat për shtypjen e dojçmarkës për përdorim në Shqipëri

Berisha me studentët në Berat

Mos lini t’ju shajnë atdheun. Diskutohet programi i PD-së

»7

Kreu i hipotekave

Qirjako: Regjistri fillestar gati në fillim të qershor»5


02

« POLITIKË

E premte 19 prill 2013 •

SEANCA TEJET E TENSIONUAR, DEPUTETËT REPLIKOJNË ASHPËR NDËRMJET TYRE

QEVERIA

Ruçi: S’ka emra për postet në KQZ!

Raporti i KE

PS kërkon ndryshime në Kodin Zgjedhor, jo zëvendësim anëtarësh Ervin Koçi

K

reu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, deklaroi dje në seancë plenare se PS-ja nuk do të sjellë emra për postet vakante në KQZ. Në mbyllje të diskutimeve të djeshme Ruçi theksoi se duhen ndryshime në Kodin Zgjedhor, në mënyrë që KQZ-ja të behët një institucion i pavarur. “Diskutimi ishte i gjatë dhe problemi që rrodhi nga ai ishte vetë vendimi që u mor mbi KQZ-në. Pasi pikësepari keni shkatërruar institucionin e zgjedhjeve, KQZnë, për zgjedhjet e 2013. Ngrini këtë shkatërrim që bëtë vetë. E keni në dorë. Vratë përfundimisht besimin e votuesve. Për të gjitha këto ne jemi këtu për zgjidhje, por mos prisni, siç më keni kërkuar në emër të grupit parlamentar të PS-së, se zgjidhja vjen me propozimin e 2 emrave të tjerë për KQZ-në. Prandaj jemi gati të biem dakord me çdo veprim tuajin, çdo nismë tuajën, çdo propozim tuajin që rikthen besimin te KQZ-ja, besimin e qytetarëve te vota e lirë”, - zu shpreh Ruçi, duke hedhur kështu poshtë të gjitha mundësitë e zëvendësimit të dy anëtarëve të KQZ-së që dhanë dorëheqjen vetëm dy ditë më parë. Seanca plenare Seanca e djeshme plenare e Kuvendit u shoqërua me një debat të ashpër ndërmjet deputetëve, ku kryefjala ishte seanca plenare e ditës së hënë, ku u shkarkuan anëtari i KQZsë i propozuar nga LSI-ja Ilirian Muho. Që në fillim të seancës të gjithë deputetët e opozitës kishin regjistruar emrin e tyre në listën e diskutantëve, ku secili prej tyre trajtonte shkarkimin e Muhos si antikushtetues. Krahas kësaj edhe replikat nga demokratët nuk munguan, që i cilësuan këto pretendimi të opozitës si jonormale. Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, e konsideroi seancën e djeshme si qesharake për shkak të pretendimeve të socialistëve. “Kjo është seanca më qesharake që do të mbahet mend në historinë e këtij parlamenti, ku kryetari i vë në rresht deputetët e partisë së tij të tregojnë histori me krimba. Kjo vjen si ajo barsoleta e studentit të paaftë që kishte mësuar vetëm krimbin”, - tha Halimi. Por nga kampi socialist nuk munguan as replikat me kolegët demokratë dhe me Kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli. Replika dhe akuza ka pasur mes kryeparlamentares Topalli dhe deputetit socialistë socialistë Taulant Balla. Ndërsa Balla fliste nga foltorja e Kuvendit, Topalli e ironizoi duke i thënë se “po qajnë zgjedhjet”. Ndërkohë pas Ballës foli deputeti i PS-së Blendi Klosi, duke numëruar me ditë, orë, minuta e sekonda që i kanë mbetur maxhorancës. Topalli tha “edhe shkoni për lesh edhe ju”, duke e tensionuar në maksimun mbledhjen.

Berisha: Vërteton rritjen ekonomike Raporti i Komisionit Europian për vitin 2012 konfirmoi modelin ekonomik të ndjekur nga qeveria, pasi parametrat ekonomikë të Shqipërisë janë më pozitivë dhe më të konsoliduar krahasuar me vendet e tjera të rajonit. Ky ishte qëndrimi i Kryeministrit Sali Berisha mbi këtë raport, që, siç tha ai, vlerëson se vendi pati rritje ekonomike me 1.7 % dhe rritje të shifrave të punësimit, që në të njëjtën kohë përgënjeshtron qëndrimet e opozitës. “Rritja pozitive e Shqipërisë ishte 1.7% dhe punësimi u rrit me 0.5 %. Ja përgjigjja që i jep Komisioni Europian matematikës të Kosta Barjabës dhe Edi Ramës”, - deklaroi Kryeministri. Kur vitin që lamë pas borxhi publik shkoi në 61%, kreu i qeverisë foli për një situatë ndryshe në vitin 2014. “Borxhi publik arriti në 61.5%, borxh të cilin qeveria për këtë vit e ka parashikuar te 62.6% dhe pas këtij viti fillon kthesa. Borxhi publik në mënyrë graduale do të zbritet. Ky është zotimi ynë solemn”, - premtoi lideri i qeverisë.

Helsinki • Seanca e djeshme plenare ka degjeneruar në sherr ndërmjet deputetëve Dashnor Sula të PD-së dhe Taulant Balla të PS-së. Pas replikave me Topallin Taulant Balla është kthyer në vendin e tij në parlament, por deputeti i PD-së Dashnor Sula i është drejtuar nga vendi me fjalë fyese. “Ta... motrën! Në je burrë, hajde dalim jashtë!” - i ka thënë Sula deputetit socialist, duke vazhduar me fyerjet dhe me shenjat kërcënuese. Situata është tensionuar ndjeshëm dhe ka përfshirë edhe deputetët e tjerë, mes të cilëve edhe socialistin Armando Prenga, që i tha Sulës të dilnin bashkë jashtë sallës ta zgjidhin çështjen.

• Ministri i Financave, Ridvan Bode, e ka quajtur krejt absurde pretendimin e opozitës për të pasur shumicën në KQZ dhe në komisionet e numërimit. Gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit Bode i ka hedhur poshtë të gjitha pretendimet e PS-së për ndryshimet e bëra në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. “Si ka mundësi që i thoni mazhorancës që në numërim ne të kemi tre vetë, ti një, që në KQZ të jeni 5 me “? E kuptoni ku ndodheni? Po ju del vera e pirë me ngjalën dhe e kuptoni se jeni shumë larg fitores”, - u shpreh ministri i Financave.

• Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Astrit Patozi, akuzoi dje kryetarin e PS-së Edi Rama se po tenton të bllokojë funksionimin e KQZ-së pas dorëheqjes së dy anëtarëve të propozuar nga opozita dhe refuzimit të saj për zëvendësimin e tyre. Patozi akuzoi Ramën se me këto qëndrime po tenton të prishë zgjedhjet e 23 qershorit. “Tani nuk ka më asnjë dyshim se Edi Rama po tenton të prishë zgjedhjet, por çfarëdo vendimi që të marrë ai, zgjedhjet do të mbahen, sepse ato janë e drejtë kushtetuese e shqiptarëve, të cilët një herë në katër vjet dhe në datën e caktuar ftohen të votojnë qeverinë e re”, - tha Patozi.

• Deputeti socialist Ilir Bejtja i është drejtuar me një poezi Kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli. Bejtja fillimisht ka sulmuar ashpër ish-deputetin socialist Kastriot Islami, që sipas tij ka sharrë dhe fyer deputetët socialist. Poezia: “Zonja Jozefina, zonja Jozefinë,/ me këtë që bën, KQZ-në që vjedh,/ oh, sa na kënaqe! Për gjithë këtë turp që mbi shpinë na hedh,/ të lutem na lër të të puthim në faqe.” Pas poezisë Topalli i tha: “Meriton patentë budallallëku. Ti meriton tamam një patentë të budallallëkut me këtë që bën, more djalë. Po i pafejum tërë jetën ke me mbetë. Kush t’i jep faqet ty!”

JANI JANI NUK MUND TË MUNGOJË MË SHUMË SE DY MBLEDHJE, RREZIKON SHKARKIMIN

Ngrin funksionet anëtari i tretë i opozitës në KQZ Anëtari i tretë i opozitës në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Jani Jani, ka deklaruar dje ngrirjen e të gjitha funksioneve të tij në këtë institucion. Pas largimin të Denar Bibës dhe Albana Shtyllës, tani edhe përfaqësuesi i PBDNJ-së në KQZ ka dhënë largimin e tij të përkohshëm nga ky institucion. Por Jani nuk mund të mungojë më shumë se në dy mbledhje radhazi, pasi Kodi Zgjedhor ka përcaktuar se, nëse një

anëtar nuk merr pjesë më shumë se në dy herë radhazi pa arsye, i hiqet mandat. Kështu, ky largim i Jani Janit nuk mund të jetë më shumë se sa në ditën e sotme, kur KQZ-ja ka mbledhjen e radhës. Edhe pse dy anëtarë të KQZ-së dhanë dorëheqjen dhe një i tretë ka ngrirë funksionet e tij, ky institucion sërish mund të vazhdojë punën. kjo pasi Kodi Zgjedhor ka përcaktuar një numër prej katër anëtarësh që të

plotësohet kuorumi i nevojshëm që mbledhja të vijojë. Edhe pse kuorumi i tanishëm është, përsëri për disa vendimmarrje KQZ-ja ka nevojë për një shumicë të cilësuar votash prej 5 anëtarësh. Të tilla janë vendimet e rëndësishme, ku hartuesit e reformës zgjedhore kanë përcaktuar këtë kriter që të mos përsëritej situata e vitit 2009, ku vendimet kalonin 4 vota pro dhe 3 kundër.

“Është lëkundur besimi te zgjedhësit” Në një deklaratë të shpërndarë për mediet Komiteti Shqiptar i Helsinkit shpreh shqetësimin për situatën parazgjedhore. KSHH shprehet se në disa raste nuk është zbatuar ligji për funksionimin e organeve zgjedhore dhe përgatitjen e procesit elektoral. “Ligjet e vendit dhe parimet ndërkombëtare, të gjithëpranuara, në disa raste nuk po respektohen, ndërkohë që Kuvendi (shumica e tij) nuk mori në konsideratë sugjerimet dashamirëse, që lidhen me mirëfunksionimin e shtetit të së drejtës, të adresuara nga institucionet ndërkombëtare mike. Ne konstatojmë me shqetësim lëkundjen e besimit te disa shtetas lidhur me zhvillimin e një procesi zgjedhor të lirë e të ndershëm. Politizimi i tepërt i situatës parazgjedhore dhe menaxhimi i procesit përgatitor të zgjedhjeve jo gjithmonë në përputhje me ligjin e standardet ndërkombëtare kanë bërë që interesi ndaj zgjedhësve të bjerë dhe detyrimet ndaj tyre të mos realizohen”, thuhet në deklaratë.


POLITIKË • E premte 19 prill 2013

• Në përfundim të fjalës së tij zyrtari i lartë i SHBA-ve shprehu edhe shqetësimin lidhur me kërcënimet që i kanë bërë deputetit Kastriot Islami. Sipas zyrtarit amerikan, parimet demokratike kërkojnë jo vetëm zgjedhje demokratike, por dhe që njerëzit të bëjnë zgjedhjen e tyre të lirë. “Jemi të shqetësuar nga ajo që kemi parë. Është një nivel i lartë i tensioneve politike. Jemi të shqetësuar dhe të zhgënjyer, se ka pasur presion në shtëpinë e anëtarit të parlamentit, duke ushtruar jo vetëm presion politik, por dhe ndaj familjes së tij”, - tha Mur.

SHBA: KQZ duhet të vijojë punën Shqetësim për klimën politike. “Duhet rritur besimi te zgjedhjet”

S

htetet e Bashkuara të Amerikës janë të interesuara që të shohin një KQZ të përfaqësuar nga të gjitha partitë. Gjatë një konferencë për shty të drejtorit të Departamenti Amerikan të Shtetit për Europën Qendrore dhe Jugore Xhonatan Mur, ai shpreh bindjen se KQZ-ja duhet të jetë e përfaqësuar nga partitë, në mënyrë që të procesi zgjedhor të ecë normalisht. Krahas kësaj ai shton se votimi i bërë në parlament, ku u shkarkua Ilirja Muho si anëtar i KQZ-së, nuk ka bazë të fortë ligjore. “Ndonëse dallojmë disa shqetësime për balancën e formimit të KQZ-së, besojmë se nuk ka argument të fortë ligjor për mënyrën si ka votuar parlamenti. Megjithatë, duam të shikojmë që KQZ-ja të funksionojë dhe të shikojmë si do të zhvillohet procesi i zgjedhjeve. Me sa kuptoj unë, KQZ-ja ka nevojë për një minimum prej 5 anëtarësh që të zhvillohen zgjedhjet. Neve do të na pëlqente të shikonim anëtarësim të plotë të KQZ-së. Më kanë thënë se me KQZ me më pak anëtar nuk do të mund të zhvilloheshin zgjedhjet. Është një çështje që u përket anëtarëve individualë të KQZ-së. Kam dëgjuar nga drejtuesit e partive politik në pozitë dhe opozitë se ata duan që zgjedhjet të zhvillohen në kohë. Kjo do të sugjeronte që anëtarësia e plotë e KQZ-së të sillet e tillë”, - tha Mur. Klima politike Shtetet e Bashkuara të Amerikës shprehin shqetësimin e tyre për nivelin e lartë të tensionit politik në Shqipëri. Drejtori DASH për Europën Qendrore dhe Jugore, Xhonatan Mur, gjatë një konferencë për shtyp në ambasadën amerikane në Tiranë shpreh shqetësimin për situatën dhe zhvillimet më të fundit në vendin tonë. Ai theksoi se fokusi kryesor duhet të jetë krijimi i një klime besueshmërie në mbarëvajtjen e zgjedhjeve, me qëllim që populli të ketë besim në rezultatin e këtyre zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. “Ka pasur diskutime në lidhje me tensionet në Shqipëri, e kam vizituar Shqipërinë 4 muaj më parë dhe kam dëgjuar gjëra të ndryshme, sepse koalicioni i atëhershëm nuk është i tanishmi. Disa njerëz kanë thënë se kurrë nuk mund të punonin bashkë, por tani po punojnë së bashku; disa kanë folur për për-

TAKIMI

Edi Rama: Kërkojmë rikthimin e ligjshmërisë për KQZ Partia Socialiste kërkon dhe do të vijojë të kërkojë kthimin e ligjshmërisë për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, për t’i dhënë procesit zgjedhor të 23 qershorit dinjitetin që meriton populli shqiptar. Ky ishte qëndrimi i deklaruar nga kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, pas takimeve të njëpasnjëshme që zhvilloi dje me diplomatët e BE-së të akredituar në Tiranë dhe me dy reporterët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. “Është hedhur në erë institucioni i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Për sa na takon ne, në kuptimin e betejës elektorale, Berisha po të dojë le ta marrë KQZ-në në shtëpi dhe kjo nuk përbën asnjë problem për ne. Ky është një problem për shoqërinë shqiptare sot dhe për popullin shqiptar pas 23 qershorit, ku pavarësisht se ne do të fitojmë, në sytë e partnerëve tanë, vendi do të jetë i njollosur me turpin që po i le në fytyrë Kryeministri dhe shumica, që nuk është shumicë”, vuri në dukje Rama. Por njëkohësisht, duke shpjeguar lidhur me kërkesën e PS për kthim në ligjshmëri të KQZ-së, kryetari i socialistëve argumentoi se opozita kërkon që administrimi i zgjedhjeve të ndahet nga vala e panikut që e ka përfshirë Kryeministrin, pushtetin e tij familjar dhe partinë familjare të tij. “Zgjidhja është e përcaktuar në Kodin Zgjedhor, dokumentin e rregullave të lojës, shkruar dhe miratuar me konsensus, i cili praktikisht është shkelur me të katër këmbët. Kodi e ka përcaktuar shumë qartë se KQZ nuk është as instrument dhe as organ që varet nga Kuvendi”, u shpreh Rama. Lideri i opozitës i mëshoi me forcë faktit se opozita kërkon dhe do të bëjë gjithçka që me zhvillimin e zgjedhjeve të ndershme, të lira dhe sipas standardeve ndërkombëtare, Shqipëria të ikë nga harta e regjimeve hibride dhe nga radha e vendeve që nuk kanë lidhje me botën demokratike.

PS do jetë në Kuvend, por e dyzuar për KQZ

Lidershipi socialist synon rikthimin e anëtarit të LSI-së Nëse hoqi si mundësi bojkotin ndaj Kuvendit, Partia Socialiste do të vazhdojë të mbajë peng përfaqësimin në KQZ. Burime pranë PS, bënë me dije se në mbledhjen e djeshme të grupit kuvendor socialist, vetë kreu Rama ka kundërshtuar propozimin e disa deputetëve për të mos qenë pjesë e seancave të fundit në Kuvend. Mësohet se voja të këqija dhe mungesë besimi, por tani punojnë së bashku. Populli shqiptar, megjithëse ka kaluar batica dhe zbatica, ka mendime për liderët politikë, mund të shkojnë drejt zgjedhjeve dhe të shprehin pikëpamje të tyre. Kemi bindjen se çdo individ dhe institucion do të zgjidhet në mënyrë profesionale me zgjedhjet dhe, nëse ka çështje ligjore, ato duhet të çohen në gjykatë. Por në përfundim u përket njerëzve të vendosin kujt t’i besojnë. Partitë politike jo vetëm më kanë thënë se do të pranojnë paqësisht zgjedhjet, por askush nuk e di me siguri se cili do jetë rezultati. Mesazhi më i mirë është pritja e drejtuesve politikë”, - tha Mur.

03

•Përfaqësuesi i DASH përcolli edhe mesazhet e tij për partitë politike. Sipas tij, përfaqësuesit e politikës shqiptare kanë shumë punë për të bërë që vendi të anëtarësohet në BE. “Pritja e respektimit të ligjeve, pritja e zhvillimit të një fushate zgjedhore profesionale, pjesëmarrje në zgjedhje, me qëllim që të shikojmë Shqipërinë të bëhet vend më i begatë dhe i suksesshëm teksa vijon të punojë drejt anëtarësisë në BE-së”, - tha drejtori Departamenti Amerikan të Shtetit për Europën Qendrore dhe Jugore.

SHKARKIMI I MUHOS: S’KA ARGUMENT TË FORTË LIGJOR PËR MËNYRËN E VOTIMIT

Ervin Koçi

»

argumenti i Ramës për mospranimin e këtij propozimi lidhej me faktin se PS duhet të tregojë përpara opinionit publik dhe atij ndërkombëtar se nuk stimulon dhe nuk shtyn më tej konfliktin politik, por e kundërta. Ndërkohë që kërkoi prej deputetëve Rama kërkoi që të sqarojë elektoratin për pozicionin e PS përkundrejt zhvil-

limeve politike. Ndërkohë që për KQZ lidershipi socialist edhe pse pa një vendim përfundimtar, synon që të rikthejë përfaqësimin siç ishte përpara shkarkimit të anëtarit të LSI-së, Ilirjan Muho. Mësohet se nëse nuk do të ketë një tërheqje nga PD, atëherë mund të shkohet drejt kërkesës për një riformatim të plotë të këtij institucioni. Pas përfundimit të mbledhjes së grupit të PS-së, deputeti Damian Gjiknuri bëri me dije se PS nuk do të propozojë emra të tjerë për të zëvendësuar dy anëtarët e opozitës që dhanë dorëheqjen nga KQZ.

• Ambasadori i BE-së Etore Sekui kërkoi që politika shqiptare të kthejë besimin e qytetarëve te vota. Ai deklaroi se për BE-në e rëndësishme është të zhvillohen zgjedhje me standard. “Për Bashkimin Europian është e rëndësishme që zgjedhjet të zhvillohen sipas standardeve europiane dhe ndërkombëtare. Kjo është më rëndësi pasi do të jetë një test për një funksionim sa më të mirë të institucioneve demokratike dhe gjithashtu për të pasur progres në rrugën drejt Bashkimit Europian”, - është shprehur Sekui.

KQZ 72 parti të regjistruara

Skënder Tufa kandidat i pavarur për Tiranën Një nga përfaqësuesit e ish-të përndjekurve politikë, Skënder Tufa, do të garojë për zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit si kandidat i pavarur. Sipas njoftimi të sjellë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, thuhet se në një nga projektvendimet që do të miratohen nesër është dhe ai i regjistrimit të grupit nismëtarë që do të mbledhë firmat e nevojshme për kandidimin e Skënder Tufës si deputeti i pavarur. “Projektvendim për regjistrimin e komitetit nismëtar që do të organizojë punën për paraqitjen e zotit Skënder Tufa si kandidat i propozuar nga zgjedhësit në zonën zgjedhore të Tiranës për zgjedhjet për Kuvendin të datës 23.06.2013”, - thuhet në njoftimin e KQZ-së. Kështu, kërkesa e të përndjekurve për pretendimet e tyre politike ka filluar të konkretizohet. Krahas Tufës si kandidat të pavarur janë regjistruar edhe dy të tjerë, një për qarkun e Fierit dhe një për qarkun e Vlorës. Konkretisht Alket Troka do të garojë për qarkun e Fierit dhe Laureta Gjoni për qarkun e Vlorës. Veç kësaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të miratojë edhe partitë politike që janë regjistruar për të garuar në zgjedhjet e 23 qershorit. Konkretisht në garë janë 72 parti politike. Por pjesa më e madhe e këtyre partive nuk do të kandidojë e vetme në zgjedhje, por në një koalicion parazgjedhor, ndaj pritet dhe numri zyrtarë i partive, numër i cili pritet të dalë pas datës 23 prill, që është edhe afati i fundit i regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore.


04

« EKONOMI

E premte 19 prill 2013 •

PUBLIKOHET I PLOTË VENDIMI PËR PROCEDURAT E PLOTËSIMIT TË AKTEVE TË PRONËSISË

Ja tapitë për ish-ndërmarrjet bujqësore

K

Dokumentet që plotësojnë përfituesit, 45 ditë afat për kërkesën

omunat dhe bashkitë ku ndodhen ish-ndërmarrjet bujqësore do të nisin zyrtarisht procesin për dhënien e tapive për përfituesit e tokave bujqësore. Vendimet e qeverisë janë botuar në Fletoren Zyrtare, duke marrë kështu fuqi ligjore. Aktualisht përfituesit që nuk janë pajisur me tapi, e njohur si Akti i Marrjes së Tokës në Pronësi do të kenë afat 45 ditë që të paraqesin në komunë apo në bashki dokumenetet për t’u bërë pjesë e këtij procesi. Ata duhet të paraqesin kërkesën për t’u pajisur me AMTP për tokën që e kanë marrë në përdorim nga komisionet e ndarjes së tokës, planvendosjen e secilës ngastër që kanë në përdorim, të përgatitur nga një subjekt i licencuar, sipas kërkesave të sistemit të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, ku të pasqyrohen sipërfaqja, kufijtë e saj dhe kufitarët, certifikatën e gjendjes familjare, të lëshuar nga zyra e gjendjes civile, e komunës dhe/ose bashkisë, ku të pasqyrohet numri i frymëve të familjes përfituese ose individit, në favor të të cilit do të lëshohet akti i marrjes së tokës në pronësi, sipas gjendjes më 1 gusht 1991, me ndryshimet deri më 1 tetor 1992 dhe që prej kësaj date nuk kanë ndryshuar vendbanimin e tyre, si dhe dokumentacionin që vërteton se është përfitues si rezultat i lëvizjes nga qendrat e tyre të banimit, me vendime të veçanta të Këshillit të Ministrave. Komunat dhe bashkitë do të afishojnë emrat e përfituesve. Gjatë periudhës së afishimit, çdo pretendues si përdorues që nuk e gjen emrin në listë, paraqet ankesë me shkrim pranë kryetarit të komunës/bashkisë, i cili pas shqyrtimit bën korrigjimet përkatëse. Shpenzimet administrative për përgatitjen e dosjes fillimisht do të paguhet nga komuna dhe më pas do të rimbursohen nga vetë subjekti përfitues. Në momentin e marrjes në dorëzim të AMTP-së, përfituesi paguan kostot e shpenzimeve administrative të kryera nga komuna/bashkia. Vlera e shpenzimeve administrative përcaktohet me udhëzim të përbashkët të ministrit të Bujqësisë dhe të ministrit të Financave.

të paraqitjes së dokumentacionit, sipas pikave 2 dhe 3, të këtij vendimi, për të gjithë përdoruesit faktikë të tokës bujqësore të ish - ndërmarrjeve bujqësore, të cilët nuk janë pajisur me aktin e marrjes së tokës bujqësore në pronësi (AMTP), sipas përcaktimeve të nenit 2 të ligjit nr. 57/2012 “Për përfundimin e procesit të kalimit në pronësi të përfituesve të tokës bujqësore të ish - ndërmarrjeve bujqësore”; b) i kërkon zyrtarisht Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme (ZVRPP) kopje të hartave kadastrale, për zonat kadastrale (fshat apo qytet), që kanë qenë territor i ish -ndërmarrjes bujqësore, nën juridiksionin territorial të komunës/bashkisë, ku familjet bujqësore apo individët janë subjekte përfituese të tokës bujqësore sipas nenit 2 të ligjit nr. 57/2012 “Për përfundimin e procesit të kalimit në pronësi përfituesve të tokës bujqësore të ish - ndërmarrjeve bujqësore” dhe e përdorin tokën për veprimtari bujqësore, por kanë mungesa në plotësimin e dokumentacionit të përdorimit apo

një subjekt i licencuar, sipas kërkesave të sistemit të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, ku të pasqyrohen sipërfaqja, kufijtë e saj dhe kufitarët; c) certifikatën e gjendjes familjare, të lëshuar nga zyra e gjendjes civile, e komunës dhe/ose bashkisë, ku të pasqyrohet numri i frymëve të familjes përfituese ose individit, në favor të të cilit do të lëshohet akti i marrjes së tokës në pronësi, sipas gjendjes më 1 gusht 1991, me ndryshimet deri më 1 tetor 1992 dhe që prej kësaj date nuk kanë ndryshuar vendbanimin e tyre; ç) dokumentacionin që vërteton se është përfitues si rezultat i lëvizjes nga qendrat e tyre të banimit, me vendime të veçanta të Këshillit të Ministrave; d) aktin e marrjes së tokës bujqësore në përdorim, nëse e disponojnë. 3. Subjektet e përcaktuara si bashkëthemeluese të ish - ndërmarrjes bujqësore, sipas vendimit nr. 452, datë 17.10.1992 të Këshillit të Ministrave “Për ristrukturimin e ndërmarrjeve bujqësore”, të ndryshuar, të cilat nuk janë pajisur me AMTP, për tokën bujqësore

17.10.1992 të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar; d) aktin e marrjes së tokës bujqësore në përdorim, nëse e disponojnë. 4. Administrata e komunës/bashkisë regjistron në një regjistër të veçantë të gjitha kërkesat e paraqitura nga përdoruesit faktikë të tokës bujqësore të ish - ndërmarrjeve bujqësore, të cilët nuk janë pajisur me AMTP. 5. Komuna/bashkia, në bazë të dokumentacionit që disponon: a) kontrollon nëse për ngastrat e tokës bujqësore, për të cilat është paraqitur kërkesë sipas pikës 2 apo 3, të këtij vendimi, është lëshuar më parë AMTP për përfitues të tjerë, individë apo familje bujqësore. Në rastet kur vërtetohet ky fakt, sipas përcaktimit të nënndarjes “iv” të shkronjës “b” të nenit 3 të ligjit nr. 57/2012, komuna/bashkia njofton me shkresë kërkuesin, duke i refuzuar kërkesën; b) verifikikon qenien përfitues i tokës bujqësore në pronësi, sipas përcaktimeve të nenit 2 të ligjit nr. 57/2012. Kryetari i komunës/bashkisë u

VENDIM Nr. 222, datë 6.3.2013 PËR PËRCAKTIMIN E PROCEDURAVE TË KRYERJES SË PROCESIT TË KALIMIT TË TOKËS BUJQËSORE TË ISH-NDËRMARRJEVE BUJQËSORE NË PRONËSI TË PËRFITUESVE Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 12 të ligjit nr. 57/2012 “Për përfundimin e procesit të kalimit në pronësi përfituesve të tokës bujqësore të ish-ndërmarrjeve bujqësore”, me propozimin e ministrit të Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit dhe të ministrit për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, Këshilli i Ministrave VENDOSI: 1. Kryetari i komunës/bashkisë, menjëherë pas hyrjes në fuqi të këtij vendimi: a) afishon në vendet publike të komunës/bashkisë, si dhe boton në gazetën e pushtetit vendor apo në njërën nga gazetat e përditshme vendore ose kombëtare lajmërimin publik

pronësisë. ZVRPP-ja ia dërgon hartat kadastrale komunës/bashkisë brenda 15 (pesëmbëdhjetë) ditëve. Në rast se ZVRPP-ja nuk i disponon hartat kadastrale, për të cilën shprehet zyrtarisht brenda afatit të përcaktuar, atëherë kryetari i komunës/bashkisë kërkon nga Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës (DAMT), pranë Këshillit të Qarkut, hartat kadastrale përkatëse, në bazë të të cilave është realizuar ndarja e tokës bujqësore. DAMTja ia dërgon hartat kadastrale komunës/ bashkisë brenda 15 (pesëmbëdhjetë) ditëve. 2. Përdoruesit faktikë të tokës bujqësore të ish - ndërmarrjeve bujqësore, të cilët nuk janë pajisur me AMTP, paraqesin në komunë/bashki, brenda 45 (dyzetepesë) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi: a) kërkesën, sipas së cilës kërkojnë të pajisen me AMTP për tokën që e kanë marrë në përdorim nga komisionet e ndarjes së tokës; b) planvendosjen e secilës ngastër që kanë në përdorim, të përgatitur nga

që kanë në përdorim faktik, paraqesin në komunë/bashki, brenda 45 (dyzetepesë) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi: a) kërkesën, sipas së cilës kërkojnë të pajisen me AMTP për tokën që e kanë marrë në përdorim nga komisionet e ndarjes së tokës; b) dokumentacionin kadastral, hipotekor, arkivor apo gjyqësor që provon pronësinë mbi tokën bujqësore apo rrënjët e ullinjve para reformës agrare dhe qenien e tyre si themelues të ish -kooperativës apo ish - ndërmarrjes bujqësore; c) planvendosjen e ngastrës/ave, që subjekti përdor për qëllime bujqësore, të përgatitur nga një subjekt i licencuar, sipas kërkesave të sistemit të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, ku të pasqyrohen sipërfaqja, kufijtë e saj dhe kufitarët; ç) certifikatën e trungut të familjes (përbërja e familjes) në momentin e dorëzimit të tokës bujqësore dhe çdo dokument tjetër në përputhje me përcaktimet e vendimit nr. 452, datë

kthen përgjigje për refuzim të kërkesës kërkuesve, të cilët nuk plotësojnë këtë kusht; c) refuzon pranimin e kërkesës, në çdo rast kur është vënë në dijeni zyrtarisht nga gjykata se për ngastrat e tokës bujqësore të paraqitura në kërkesë ka një konflikt gjyqësor. 6. Komuna/bashkia, brenda 60 (gjashtëdhjetë) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi, evidenton në hartat kadastrale ngastrat e tokës në përdorim faktik, sipas kërkesave të paraqitura, vetëm për përdoruesit që plotësojnë kushtin e subjektit përfitues, sipas nenit 2 të ligjit nr. 57/2012. Harta kadastrale përmbledhëse përgatitet në dy kopje origjinale, nga të cilat njëra kopje mbetet në arkivin e komunës/bashkisë dhe tjetra i përcillet zyrtarisht kryesisë së secilit fshat, që ndodhet nën juridiksionin territorial të komunës/bashkisë. 7. Komuna/bashkia afishon për konsultim publik, për 15 (pesëmbëdhjetë) ditë, në vendet publike të fshatit dhe të komunës/bashkisë, listën e për-

doruesve në fakt të tokës bujqësore, vendndodhjen e saj, sipërfaqen dhe kufitarët për çdo ngastër. Gjatë periudhës së afishimit, çdo pretendues si përdorues që nuk e gjen emrin në listë, paraqet ankesë me shkrim pranë kryetarit të komunës/ bashkisë, i cili pas shqyrtimit bën korrigjimet përkatëse. 8. Kryesia e secilit fshat të komunës/bashkisë, mbas afishimit të listës së përdoruesve verifikon në prani të përfaqësuesve madhorë të çdo familjeje bujqësore dhe bën saktësimet e nevojshme në raport me dokumentacionin e paraqitur sipas pikave 6 dhe 7, të këtij vendimi. Në përfundim të afatit 15-ditor (pesëmbëdhjetë), kryesia e fshatit, në një mbledhje me të gjithë përdoruesit faktikë të tokës bujqësore, komunikon rezultatet e verifikimeve të kryera, duke evidentuar edhe vërejtjet e pretendimet e paraqitura. 9. Kryesia e secilit fshat, pas kryerjes së procedurave të përcaktuara në pikën 8, të këtij vendimi, ia rikthen brenda 2 (dy) ditësh komunës/bashkisë hartën kadastrale dhe listën përmbledhëse, duke e shoqëruar me të gjitha vërejtjet, mendimet e sugjerimet, që kryesia e fshatit ka për secilin nga përdoruesit faktikë të tokës bujqësore, si dhe me vërejtjet që janë paraqitur gjatë periudhës së afishimit publik. Dokumentacioni i kthehet administratës së komunës/ bashkisë me shkrim dhe i nënshkruar nga të gjithë anëtarët e kryesisë së fshatit, pjesëmarrës në mbledhje dhe i vulosur me vulën e kryeplakut. Çdo nënshkrues shkruan me dorën e tij emrin, atësinë dhe mbiemrin e tij. 10. Komuna/bashkia, duke u konsultuar me të gjitha vërejtjet, kërkesat, mendimet e sugjerimet që ka paraqitur kryesia e fshatit apo individët e interesuar, për secilin nga përdoruesit në fakt të tokës bujqësore, brenda 100 (njëqind) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi, përgatit relacionin përfundimtar për përdoruesit e tokës bujqësore, të shoqëruar me materialin hartografik, ku janë pasqyruar përdoruesit në fakt të tokës bujqësore, vendndodhja e saj, sipërfaqja dhe kufitarët për çdo ngastër. 11. Komuna/bashkia ua dërgon zyrtarisht materialin hartografik dhe relacionin përmbledhës të përgatitur sipas pikës 10, të këtij vendimi, institucioneve të mëposhtme dhe u kërkon: a) Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të përcaktojë gjendjen aktuale të pronësisë për të gjitha ngastrat e tokës bujqësore, të paraqitura në materialin hartografik. b) Agjencisë Vendore për Legalizimin, Urbanizimin dhe Integrimin e Zonave Informale të përcaktojë për ngastrat e tokës bujqësore të paraqitura në materialin hartografik, nëse përfshihen në territoret e miratuara me vendim të Këshillit të Ministrave, sipas ligjit nr. 9482, datë 3.4.2006 “Për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndërtimeve pa leje”, të ndryshuar, apo për ngastrat, për të cilat ka verifikuar se ka ndërtime pa leje, të përcaktojë nëse ato kanë mundësi të legalizohen apo jo sipas ligjit nr.9482, datë 3.4.2006, të ndryshuar. c) Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave të përcaktojë për të gjitha ngastrat e tokës bujqësore, të paraqitura në materialin hartografik, nëse janë apo jo objekt kërkese, e cila po shqyrtohet prej saj, por nuk është


EKONOMI • E premte 19 prill 2013 dhënë ende vendim. ç) DAMT-së, pranë Këshillit të Qarkut, të përcaktojë për të gjitha ngastrat e tokës bujqësore, të paraqitura në materialin hartografik, nëse: i) me vendim të Këshillit të Ministrave janë të miratuara në fondin e kompensimit fizik dhe janë vënë në dispozicion të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave; ii) janë të përfshira në veprimtarinë eksperimentale - shkencore të institutucioneve kërkimore -shkencore. Për këtë informacion kryetari i komunës/bashkisë i drejtohet edhe Qendrës së Transferimit të Teknologjive Bujqësore; iii) janë në përdorim të ndërmarrjeve të përbashkëta. Për këtë informacion kryetari i komunës/bashkisë i drejtohet edhe Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë. d) Drejtorisë së Urbanistikës, pranë Këshillit të Qarkut, të përcaktojë për të gjitha ngastrat e tokës bujqësore, të paraqitura në materialin hartografik, nëse gjenden ose jo brenda: i) vijës kufizuese të ndërtimit të fshatit apo qytetit, sipas pikës 1 të nenit 2 të ligjit nr. 8053, datë 21.12.1995 “Për kalimin në pronësi pa shpërblim të tokës bujqësore”, të ndryshuar; ii) vijës kufizuese të zonës së zhvillimit me përparësi turizmin, në bazë të vendimit nr. 88, datë 1.3.1993 të Këshillit të Ministrave “Për miratimin e zonave që kanë përparësi zhvillimin e turizmit”, të ndryshuar, në përputhje me pikën 2 të nenit 2 të ligjit nr. 8053, datë 21.12.1995, të ndryshuar; iii) sipërfaqeve të tokës bujqësore, që me vendim të Këshillit të Ministrave apo vendime të KRRTSH-së nuk janë më të tilla. dh) Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë të përcaktojë për të gjitha ngastrat e tokës bujqësore, të paraqitura në materialin hartografik, nëse janë dhënë me qira, në bazë të ligjit nr. 8318, datë 1.4.1998 “Për dhënien me qira të tokës bujqësore e pyjore, të livadheve e kullotave që janë pasuri shtetërore”, si dhe të akteve nënligjore në zbatim të tij. 12. Institucionet e përcaktuara në pikën 11, të këtij vendimi, kanë detyrimin t’i përgjigjen me shkrim komunës/bashkisë, jo më vonë se 30 (tridhjetë) ditë nga data e marrjes së kërkesës. Në çdo rast të mosrespektimit të afatit të mësipërm, prefekti i qarkut njofton ministrat përgjegjës që mbulojnë fushat e veprimtarisë së këtyre institucioneve. 13. Komuna/bashkia, brenda 10 (dhjetë) ditëve pas marrjes së përgjigjeve nga institucionet e përmendura në pikën 11, të këtij vendimi dhe bazuar në të dhënat e këtij dokumentacioni, përgatit dhe ia përcjell këshillit të komunës/bashkisë relacionin përfundimtar të shoqëruar me: a) listën e përdoruesve faktikë të tokës bujqësore; b) listën e subjekteve përfituese, të cilat plotësojnë kushtet ligjore për t’u pajisur me AMTP; c) sipërfaqen e përgjithshme të tokës, të përllogartitur për çdo subjekt përfitues, sipas përcaktimeve të pikës 2 të nenit 4 dhe të pikës 2 të nenit 5 të ligjit nr. 57/2012, të detajuar edhe sipas ngastrave, si dhe kufitarët për çdo ngastër. 14. Këshilli i komunës/bashkisë, brenda 15 (pesëmbëdhjetë) ditëve, përcakton me vendim, i marrë në përputhje me pikën 4 të nenit 33 të ligjit nr. 8652, datë 31.7.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, të ndryshuar, emrat e përdoruesve faktikë të tokës bujqësore për çdo fshat në komunë/bashki, si dhe emrat e subjekteve përfituese që plotësojnë kushtet ligjore për t’u pajisur me AMTP, vendndodhjen e tokës, sipërfaqen dhe kufitarët për çdo ngastër, vendim i cili është i shoqëruar me hartën kadastrale, si pjesë përbërëse e tij dhe me relacion të hollësishëm. 15. Kryetari i komunës/bashkisë, në çdo rast, nën përgjegjësinë e tij, i dërgon mendimin e tij të argumentuar, brenda 5 (pesë) ditëve prefektit të qarkut nëse është dakord apo kundër vendimit të këshillit të komunës/bashkisë. Nëse kryetari i komunës/bashkisë vlerëson se në listën e subjekteve përfituese, të miratuar nga këshilli i

komunës/bashkisë, janë përfshirë subjekte që nuk plotësojnë kushtet sipas ligjit apo janë përjashtuar subjekte që i plotësojnë ato. Mendimi i tij për parregullsitë e konstatuara shoqërohet edhe me dokumentacionin provues. 16. Prefekti shprehet për rregullshmërinë ligjore të vendimit të këshillit të komunës/ bashkisë, në përputhje me pikën 2 të nenit 14 të ligjit nr. 8927, datë 25.7.2002 “Për prefektin”, pasi ka marë mendimin e kryetarit të komunës/bashkisë, brenda afatit të përcaktuar në pikën 14, të këtij vendimi. 17. Vendimi i këshillit të komunës/ bashkisë, pasi ndjek procedurat ligjore për miratim nga prefekti i qarkut, afishohet menjëherë në vende publike të komunës/ bashkisë dhe u përcillet zyrtarisht institucioneve që merren me drejtimin e kontrollin e procesit të verifikimit të vlefshmërisë ligjore të krijimit të titujve të pronësisë mbi tokën bujqësore, si: a) Komisionit Qeveritar të Tokës dhe sekretariatit teknik pranë tij; b) Komisionit Vendor të Vlerësimit të Titujve të Pronësisë, pranë prefektit të qarkut; c) DAMT-së pranë Këshillit të Qarkut; ç) Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave. 18. Kryetari i komunës/bashkisë, Brenda 7 (shtatë) ditëve pas realizimit të procedurave ligjore për miratimin e vendimit të këshillit të komunës nga prefekti i qarkut, formon dosjen e secilit përfitues, e cila përmban: a) certifikatën e gjendjes familjare, të lëshuar nga zyra e gjendjes civile e komunës dhe/ose bashkisë, ku të pasqyrohet numri i frymëve të familjes përfituese ose individit, në favor të të cilit do të lëshohet AMTP-ja, sipas gjendjes më 1 gusht 1991, me ndryshimet deri më 1 tetor 1992 dhe që prej kësaj date nuk kanë ndryshuar vendbanimin e tyre; b) dokumentacionin që vërteton se është përfitues i tokës bujqësore në pronësi, si rezultat i lëvizjes nga qendrat e tyre të banimit, me vendime të veçanta të Këshillit të Ministrave; c) dokumentacionin kadastral, hipotekor, arkivor apo gjyqësor që provon pronësinë mbi tokën bujqësore para reformës agrare, i cili vërteton se është përfitues i tokës bujqësore në pronësi, si bashkëthemelues i ish - ndërmarrjes bujqësore, si dhe certifikatën e gjendjes familjare në kohën e dorëzimit të tokës bujqësore; ç) planvendosjen e ngastrës/ave, që subjekti përfitues përdor për qëllime bujqësore, me nënshkrimin e kryetarit të komunës/bashkisë dhe e vulosur me vulën e komunës/bashkisë. d) korrespondencën shkresore të realizuar me institucinet sipas pikës 11, të këtij vendimi. 19. Kryetari i komunës/bashkisë, plotëson AMTP-të për subjektet përfituese të përcaktuara në vendimin e këshillit të komunës/bashkisë, i cili është konfirmuar si në përputhje me ligjin nga prefekti i qarkut. 20. AMTP-ja plotësohet në 4 (katër) kopje origjinale për çdo ngastër të dhënë në pronësi. Në këtë dokument shkruhen të gjithë bashkëpronarët dhe pjesa e tyre e bashkëpronësisë. 21. AMTP-ja ka ngjyrë të verdhë, si dhe përmban të gjitha elementet dhe formën sipas lidhjes nr. 1 bashkëlidhur këtij vendimi. Këto akte prodhohen me shpenzimet e komunës/bashkisë, sipas modelit të AMTP-së, i cili merret zyrtarisht në Komisionin Vendor të Vlerësimit të Titujve të Pronësisë, pranë prefektit të qarkut. Komuna/bashkia është e detyruar të përdorë vetëm këtë model. 22. Secila kopje e AMTP-së shoqërohet bashkëlidhur me planvendosjen e ngastrës, e përgatitur nga një subjekt i licencuar, sipas kërkesave të sistemit të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, ku pasqyrohen sipërfaqja, kufijtë e saj dhe kufitarët, si dhe përmban nënshkrimin e kryetarit të komunës/bashkisë dhe vulën e komunës/ bashkisë. 23. Komuna/bashkia mban një regjistër të veçantë për secilin fshat për regjistrimin e AMTPve që ajo lëshon, i cili përmban

emrat e subjekteve përfituese të tokës bujqësore, vendndodhjen e saj, sipërfaqen dhe kufitarët për çdo ngastër, sipas lidhjes 2, që i bashkëlidhet këtij vendimi. Regjistrat përgatiten nga vetë komunat/bashkitë. Çdo fletë (jo faqe) të ketë numrin e saj rendor, që për çdo fshat fillon gjithmonë nga numri 1. Pas përgatitjes, regjistrat i dërgohen prefektit të qarkut, i cili nënshkruan e vulos të gjitha fletët, bashkë me kopertinën. Kryetari i komunës/bashkisë dhe prefekti i qarkut mbajnë procesverbal ku pasqyrojnë se sa regjistra dhe nga sa fletë u nënshkruan. Procesverbali mbahet në dy kopje, të cilat ruhen një në komunë/bashki dhe një në prefekturë. Regjistri i çdo fshati do të arkivohet së bashku me hartën përmbledhëse, ku janë të pasqyruara të dhënat për të gjitha ngastrat e kaluara në pronësi. 24. Komuna/bashkia arkivon një kopje të AMTP-së, të shoqëruar me planvendosjen e saj dhe dokumentacionin përkatës sipas pikës 18, të këtij vendimi. Kryetari i komunës/bashkisë, brenda 10 (dhjetë) ditëve nga plotësimi i AMTP-ve, në bazë të procedurave të njoftimit sipas ligjit nr. 8485, datë 12.5.1999 “Kodi i Procedurave Administrative të Republikës së Shqipërisë”, i dërgon me shkresë përfituesit/ përfaqësuesit me prokurë të përfituesve AMTP-në, të shoqëruar me planvendosjen, për secilën ngastër. 25. Çdo ankim nga individë apo institucione, në lidhje me AMTP-të, kur vlerësohet se janë krijuar në kundërshtim me ligjin, paraqitet brenda 15 (pesëmbëdhjetë) ditëve në Komisionin Vendor të Vlerësimit të Titujve të pronësisë (KV), pranë prefektit të qarkut, duke vënë në dijeni kryetarin e komunës/bashkisë. KV-ja merr vendim për ankimet dhe njofton menjëherë ankuesin dhe kryetarin e komunës/bashkisë. 26. Kryetari i komunës/bashkisë, brenda 5 (pesë) ditëve nga përfundimi i afatit të ankimit, ua dërgon me shkresë AMTP-të të shoqëruara me planvendosjet për secilën ngastër: a) Kërkuesit/përfaqësuesit me prokurë të përfituesve; b) DAMT-së, pranë Këshillit të Qarkut, për evidentim të pronësisë së re mbi tokën bujqësore; c) ZVRPP-së përkatëse, për të kryer procesin e regjistrimit në regjistrin publik të pasurive të paluajtshme. 27. ZVRPP-ja, pasi verifikon vetëm elementet formale të AMTP-ve të paraqitura për regjistrim, procedon brenda 10 (dhjetë) ditëve nga data e marrjes së tyre. Kur regjistrimi fillestar nuk kryhet nga vetë ZRPPja, kjo e fundit brenda 5 (pesë) ditëve, vë aktet në dispozicion të subjekteve të kontraktuara për të kryer procedurën e regjistrimit fillestar, sipas parashikimeve të ligjit nr. 33/2012 “Për regjistrimin e pasurive të paluajtshme” dhe të akteve nënligjore, në zbatim të tij. 28. Nëse ZVRPP-ja gjatë verifikimit formal konstaton praktika abuzive apo korruptive të organeve të qeverisjes vendore, paraqet menjëherë kallëzim penal në prokurorinë kompetente. 29. Kryetari i komunës/bashkisë raporton çdo muaj për ecurinë e kryerjes së këtij procesi, si dhe në përfundim të tij te prefekti i qarkut. 30. Ngarkohen ministri i Brendshëm, ministri i Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, ministri i Drejtësisë, ministri për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, Komisioni Qeveritar i Tokës dhe Komisioni Vendor i Vlerësimit të Titujve të Pronësisë, Agjencia Kombëtare e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, prefektët, komunat dhe bashkitë, drejtoritë e administrimit dhe mbrojtjes së tokës dhe drejtoritë e urbanistikës, pranë këshillave të qarqeve, zyrat vendore të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, agjencitë vendore për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e zonave informale dhe drejtoritë rajonale të bujqësisë për zbatimin e këtij vendimi. Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare. KRYEMINISTRI Sali Berisha

»

05

Për fermat e dëmtuara nga përmbytjet

500 ton ushqime për bagëtitë e fermave të Nënshkodrës Ministria e Bujqësisë ka nisur shpërndarjen e bazës ushqimore për fermat e zonës së Nënshkrodrës, të cilat u prekën nga përmbytjet e ditëve të fundit. Menjëherë pas marrjes së kërkesave zyrtare nga komunat, Drejtoria e Bujqësisë Shkodër dhe nga Shtabi i Emergjencave në këtë Prefekturë, në Ministrinë e Bujqësisë u ngrit grupi i punës për të siguruar bazën ushqimore për bagëtitë. Kështu, u arrit që të siguroheshin rreth 500 ton koncentrat, ushqim për bagëtitë e imta dhe të trasha. Shpërndarja e ushqimeve nisi sapo u përmirësuan kushtet atmosferike, u tërhoq dhe pastrua terreni nga uji. Baza ushqimore u sigurua në një kohë të shkurtër, por vetëm tani nisi shpërndarja pasi më parë ishte

e pamundur ruajtja dhe mbajtja e saj në fermat e komunave që patën probleme me përmbytjet. Në bazë të kërkesave, grupi i punës në Ministrinë e Bujqësisë ka bërë dhe ndarjen në sasitë përkatëse të koncentratit. Rreth 100 ton do të shpërndahen për fermerët që ndodhen në territorin e Bashkisë Shkodër, po kaq për fermerët e Obotit që janë pjesë e Komunës Ana e Malit dhe po rreth 100 ton për fermat e Dajçit. Sasia tjetër do të jetë për fermerët e fshatrave të tjerë. Shpërndarja po bëhet me mjetet të specializuara dhe të gjitha sasitë e koncentratit dërgohen në komunat përkatëse, nga ku bëhet dhe ndarja për fermat e bagëtive. E gjithë sasisa prej rreth 500 do të shpërndahet në një periudhë 7-10 ditë.

Ekonomia të maksimalizojë përfitimet

Ministri Florjon Mima: Mbrojtja e pronësisë, shmang falsifikimin Mbrojtja e pronësisë industriale dhe zbatimi i efektshëm i saj janë të rëndësishme jo vetëm për promovimin e inovacionit dhe krijimtarisë, por edhe për zhvillimin e punësimit dhe përmirësimin e konkurrencës. Mbyllja e projektit IPA për zhvillimin e sistemit të të drejtave të pronësisë intelektuale e industriale synon ta bëjë sa më transparent këtë proces dhe të shmangë abuzimet. Kreu i delegacionit të BE në Shqipëri, Ettore Sequi, ka vënë theksin në rëndësinë e zbatimit të rregullave të pronësisë për markat dhe patentat, pasi kjo ndihmon në zhvillimin e drejtë të bizneseve. Implementimi i strategjisë për të drejtat e pronësisë intelektuale dhe in-

dustriale ndihmon në zgjidhjen e problemeve të pronësisë së markave dhe patentave. Lidhur me këtë, ministri i Ekonomisë Florion Mima ka deklaruar dje se “qeveria shqiptare dhe veçanërisht Ministria e Ekonomisë është e angazhuar maksimalisht në reforma të cilat synojnë zhvillimin ekonomik të qëndrueshëm të vendit dhe në të njëjtën kohë krijimin e kushteve për anëtarësimin e Shqipërisë në BE”. Në këtë prizëm, sipas tij, ekonomia shqiptare duhet të maksimalizojë përfitimet nga inovacioni dhe aktiviteti krijues, nga tërheqja e investimeve të huaja dhe nga krijimi i partneriteteve me kompani të vendeve të zhvilluara, ku një rëndësi të dorës së parë merr zhvillimi i Pronësisë Industriale.

Renditja e Shqipërisë për dixhitalizimin

Qirjako: Regjistri fillestar gati në fillim të qershorit Shqipëria klasifikohet si vendi i parë në rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore, që ka projektuar dhe zhvilluar Sistemin e Kompjuterizuar të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Kreu i Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Arben Qirjako, ka deklaruar dje se “vlerësimi pozitiv u bë në Konferencën Vjetore të Bankës Botërore “Për Tokën dhe Varfërinë”, e mbajtur në selinë e Bankës Botërore në Washington DC, në datat 8 - 11 Prill, 2013. Gjatë kësaj konference, u prezantua studimi për “Kontributin e Teknologjisë së Informacionit për Përmirësimin e Administrimit të Pronësisë në Rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore”. Sistemi i Kompjuterizuar i Regjistrimit

të Pasurive në Shqipëri (ALBSReP) tashmë është instaluar dhe është operativ në 5 ZVRPP si në, Tiranë, Durrës, Elbasan, Fier dhe Shkodër. Brenda Qershorit 2013, ky sistem do të instalohet edhe në 5 ZVRPP të tjera (Laç, Lezhë, Lushnjë, Vlorë dhe Korçë) duke mbuluar kështu 10 ZVRPP-të më të mëdha, të cilat përfaqësojnë rreth 80 për qind të tregut të pasurive të paluajtshme. Shqipëria është një nga tre vende të rajonit (së bashku me Rusinë dhe Ukrainën) që ka zbatuar sistemit e gjurmimit on-line të të dhënave, i cili mundëson që qytetaret të ndjekin on-line procesimin e aplikimeve të tyre brenda afateve ligjore, duke kufizuar mundësitë e korrupsionit.


06

« SOCIALE

E premte 19 prill 2013 •

INSTAT: 400 MARTESA MË SHUMË, RRITET DHE NUMRI I DIVORCEVE

MJEKËT

Rritet numri i martesave, ulet ai i lindjeve

Ricertifikimi

Tirana më shumë martesa, Durrësi më pak martesa dhe lindje Erta Bode

V

etëm brenda një viti në Shqipëri ka pasur një rritje të theksuar të numrit të martesave dhe ulje të numrit të lindjeve. Sipas statistikave të INSTAT-it, tremujori i parë i vitit 2013 krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2012 ka shënuar 400 martesa më shumë. Ndërkohë kundrejt këtij fakti vihet re se numri i lindjeve të këtij tremujori krahasuar me atë të një viti më parë ka rënë afërsisht me 200 lindje më pak. Qyteti që shënon më shumë martesa është Tirana. Në tremujorin e parë të vitit 2012 në kryeqytet janë regjistruar 1115 martesa, ndërsa në tremujorin e parë të vitit 2013 rezultojnë të regjistruara 1321 martesa. Vetëm në Tiranë periudha e krahasuar me një vit më parë shënon 206 martesa më shumë. Qytetet që kanë shënuar rënie të shifrës së martesave janë Shkodra dhe Durrësi. Shkodra një vit më parë në këtë periudhë ka shënuar 453 martesa, kurse këtë vit 433 martesa. Ndërsa në Durrës një vit më parë janë regjistruar 517 martesa, kurse këtë vit 509. Rritja e numrit të martesave ka sjell paralelisht dhe shtimin e numrit të divorceve. Vetëm gjatë kësaj periudhe kohore kundrejt 200 martesave më shumë që ka pasur kryeqyteti, janë shënuar 236 divorce në gjykatën e Tiranës, 82 divorce më shumë se një vit më parë, kur numri i tyre ishte 154. Martesat e reja kanë sjellë dhe frymën europiane, ku familjet e sapokrijuara nuk preferojnë të kenë menjëherë fëmijë, por parapëlqejnë rritjen e kafshëve në ambientet e shtëpisë, ku më të preferu-

MARTESAT

LINDJET

Duke krahasuar tremujorin e këtij viti me atë të një viti më parë, në Shqipëri rezulton të ketë pasur 5712 lindje dhe 400 më shumë se e njëjta periudhë e një viti më parë. Vetëm kryeqyteti ka pasur një diferencë në rritje me vitin e kaluar me 206 martesa më shumë. Përkatësisht në Tiranë gjatë tremujorit të parë të vitit 212 janë shënuar 1115 martesa, ndërsa këtë tremujor 1325. Mirëpo shtimi i martesave sjell gradualisht dhe rritjen e numrit të divorceve, ku vetëm në Tiranë janë shënuar 82 divorce më shumë se një vit më parë, kur shifra e tyre ishte 154.

arit janë qentë. Faktikisht nga familjarët e rinj, që vijnë me një frymë europiane, fëmija shihet si një obligim, mbyllje lirie dhe një kushtëzim i madh. Këtu nuk ndikon ekonomia, pasi edhe kafshët e rritura në shtëpi llastohen nga padronët si fëmijë. Qyteti që shënon më shumë ulje në lindjen e fëmijë duke krahasuar periudhën e këtij viti me atë të vitit 2012 është Durrësi, përkatësisht me 106 lindje më pak:

nga 911 në vitin 2012, në 805 për këtë 3-mujor. Ulja e numrit të lindjeve në qytetin e Durrësit përkon me shifrën në ulje të numrit të martesave. Meqë s’ka pasur familje të reja, janë ulur dhe lindjet, duke kujtuar se edhe familjet e krijuara më parë kanë filluar të reduktojnë numrin e fëmijëve për shkak të kushteve ekonomike, si dhe sigurisë dhe plotësimit të standardeve të jetës për ata që kanë.

AKREDITOHEN 298 DEGË TË UNIVERSITETEVE PRIVATE

Universiteti publik në hije Mungon plotësimi i kritereve në të dy sektorët Universitet publike janë shumë mbrapa me hapat që po hedhin drejt akreditimit. Shumë pak degë të akredituara, departamente as që bëhet fjalë dhe tani për tani është vetëm premtimi i ardhur nga dekani i Universitetit Politeknik të Tiranës, që në fund të majit parashikohet të ketë një akreditim. Fundi i muajit maj përkon paralelisht me urdhrin e Ministrisë së Arsimit për plotësimin e të gjitha kritereve për akreditim që të bëhet i mundur akreditimi për të dy sektorët e universiteteve. Mirëpo universitet publike duket se nuk e arrijnë dot këtë afat as nga plotësimi i kritereve, si mesatarja, kushtet e praktikës, kualifikimi i pedagogëve, ambientet etj., dhe as nga fondi që duhet

për akreditim dhe plotësimin e të gjitha kritereve. Nga ana tjetër, shihet një konkurrencë më e egër. Jo më larg se data 15 prill 2013 përfundoi procesi i akreditimit të 298 degëve të universiteteve private në gjithë Shqipërinë. Përderisa

pedagogë të universiteteve publike punojnë dhe në sektorin privat, kjo do të thotë se një mungesë kualifikimi të stafit të pedagogëve ka pasur edhe në sektorin privat. Por kjo nuk i ka penguar biznesmenët e privatëve të krijojnë kushte dhe t’u shërbejnë biznesit të tyre me të gjitha mënyrat për të fituar besimin e studentëve me akreditim. Universitetet private në Tiranë akredituan më shumë degë, kundrejt 4 degëve në qytetin e Vlorës dhe rreth 16 degë në universitet private të shpërndara në rrethe. Degët e Ekonomikut janë ato që mbajnë vendin e parë me përkatësisht 50 degë të akredituara, duke u pasuar nga ato të Shkencave Politike, Juridikut, Shkencave Sociale dhe Mjekësisë.

Edhe pse është shtuar numri i martesave, numri i lindjeve gjatë kësaj periudhe ka qenë në ulje krahasuar me një vit më parë. Përkatësisht për tremujorin e parë të vitit 2012 në Shqipëri u shënuan 8815 lindje, kurse për tremujorin e këtij viti 8650. Kjo vjen për arsye se familjet e reja janë më të predispozuara drejt rritjes së kafshëve në periudhat e para të ndërtimit të familjeve të tyre, si dhe nga ana tjetër familjet e vjetra nuk preferojnë të kenë një numër të madh fëmijësh për t’u siguruar atyre që kanë më shumë kushte dhe një standard më të mirë jetese.

Seminaret dhe trajnimet me kredite Mjekëve dhe stomatologëve shqiptarë dhe maqedonas, të cilët do të zhvillojnë seminaret dhe aktivitetet trajnuese në vendet respektive, do t’u njihen kreditet për ricertifikimin profesional të tyre. Sipas Dine Abazit, presidenti i UMSH, një praktikë e tillë ndihmon në shkëmbimin e eksperiencave dhe praktikave mjekësore mes dy vendeve. Në vendin tonë procesi i ricertifikimit të profesionistëve të mjekësisë përfundon në dhjetor të vitit 2014. Ndërkohë deri tani problematika më të mëdha ka për stomatologët, pasi janë rreth 500 dentistë që nuk kanë marrë ende asnjë kredit. Ky proces ka filluar në vitin 2010 dhe në përmbyllje të gjithë mjekët e regjistruar në programin e ricertifikimit duhet të grumbullojnë rreth 150 kredite nga trajnimet e bëra, ndërsa dentistët 100 kredite, në të kundërt u hiqet licenca e për rrjedhojë u ndërpritet edhe kontrata e punës.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

Agjencia e Zhvillimit të Zonave Malore FTESE PER TENDER Nr. i Identifikimit te Kontrates.: MADA/MMP/G/Fuel/2013/30 Fondi Nderkombetar per Zhvillimin ne Bujqësi Nr. I Kredise.:757-AL 1. Republika e Shqiperise ka marre nje kredi nga Fondi Nderkombetar per Zhvillimin ne Bujqesi (IFAD) perkundrejt kostos se Programit Malet Drejt Tregut (MMP) dhe mendon te aplikoje nje pjese te fondit per te mbuluar pagesat sipas Kontrates me numer MADA/MMP/G/Fuel/2013/30. 2. Agjensia per Zhvillimin e Zonave Malore fton oferta te mbyllura nga ofertuesit e interesuar per Blerjen e gazoil D1 (Eurodiesel) per Zyren qendrore dhe zyrat rajonale te MADA me kontrate me numer MADA/MMP/G/Fuel/2013/30. 3. Paketa e plote e Dokumentave te Tenderit mund te merret nga te interesuarit pas paraqitjes se aplikimit me shkrim ne adresen: Agjensia e Zhvillimit te Zonave Malore, Rr. Shinasi Dishnica, Nr. 100, Tirane. Ofertuesit e interesuar mund te marrin informacion shtese ne te njejten adrese. 4. Ofertat duhet te jene te vlefshme per nje periudhe 60 ditore nga dita e hapjes se Ofertes dhe duhet te dorezohen tek Agjensia e Zhvillimit te Zonave Malore Rr. “Shinasi Dishnica”, Nr. 100 (prane Selvise) Tirane ne ose para ores 10:00 te dates 13.05.2013, ne diten dhe oren kur do te hapen ofertat ne prezencen e ofertuesve qe deshirojne te marrin pjese. 5. Te gjitha ofertat duhet te paraqitet se bashku me siguracionin e ofertes (garanci bankare ose kompani sigurimi) ne vleren 100, 000 Leke drejtuar per Agjensine e Zhvillimit te Zonave Malore perpara ose ne date 13. 05. 2013 ora 10:00. Ofertat e dorezuara me vonese nuk do te pranohen. 6. Ofertuesi qe terheq oferten gjate periudhes se vlefshmerise dhe/ose refuzon te pranoj fitimin e kontrates gjate perzgjedhjes dhe/ose deshton te paraqes ceritifikaten e sigurimit te kontrates do te skualifikohet per te marre pjese ne oferta te tjera per nje periudhe nje vjecare dhe siguracioni i ofertes do te konfiskohet. 7. Ofertat do te hapen ne prezence te perfaqesuesve te Ofertuesve te cilet deshirojne te marrin pjese me date 13. 05. 2013 ora 10:00 ne zyrat e Agjensise se Zhvillimit te Zonave Malore.


AKTUALITET • E premte 19 prill 2013

»

07

RENEA E KAP NË TIRANË, ME 3 TË TJERË MBOLLI PARCELA KANABIS

Në pranga “i forti” i Tropojës, Filip Gjeloshi mbillte hashash Mariglen Mullai

P

ranga në Tiranë “të fortit” Filip Gjeloshi, një prej personave më problematikë për policinë, pasi emri i njeriut nga Tropoja është lakuar disa herë për shumë ngjarje. Por më tepër ai njihet si miku i Zani Çaushit. Policia e Shtetit njoftoi dje se Gjeloshi u kap me 3 të tjerë, pasi kërkohej për mbjellje hashashi në Lekbibaj të Tropojës dhe ishte në hetim që në vitin 2012. Policia e Shtetit, me anë të një komunikate për shtyp, bëri të ditur se nga strukturat e Departamentit kundër Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit, përkatësisht strukturat e Drejtorisë kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve, si dhe strukturat e Drejtorisë kundër Krimit Financiar, në bashkëpunim dhe me strukturat e Prokurorisë, gjatë ditës së sotme janë finalizuar 2 operacione policore, në sajë të të cilëve u bë i mundur arrestimi i 5 shtetasve. Kështu, në sajë të operacionit të koduar “Pisha”, të realizuar njëkohësisht në rrethet e Tiranës dhe të Tropojës, nga strukturat e luftës kundër narkotikëve dhe trafiqeve pranë Drejtorive të Policisë së Qarqeve Tiranë dhe Kukës, në bashkëpunim me forcat RENEA, si dhe Prokurorinë e rrethit gjyqësor Tropojë, është bërë i mundur arrestimi i shtetasve Filip Gjeloshaj, 38 vjeç, i cili njihet si person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i kërkuar disa herë për krime të rënda kundër personit dhe kundërshtim të punonjësve të Policisë së Shtetit, Nikollë Mulaj, 66 vjeç, Rinard Progni, 22 vjeç dhe Besnik Mëshaj, 35 vjeç, nga Tropoja. Arrestimi i këtyre shtetasve është bërë i mundur në kuadër të një procedimi penal të vitit

Abuzimi në Velipojë

Kapet inspektori ndërtimor për falsifikim 43 mijë m² në bregdet Nga Drejtoria Kundër Krimit Financiar në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë pranë Prokurorisë së rrethit gjyqësor Tiranë, u finalizua operacioni policor “Topografi”, në kuadër të të cilit u bë i mundur arrestimi i shtetasit Sulejman Metani, 58 vjeç, banues në Shkodër, më detyrë Inspektor në Policinë Ndërtimore të Qarkut Shkodër. Në sajë të hetimeve intensive dhe mjaft profesionale të kryera, për një periudhë 6-mujore, ka rezultuar se ky shtetas në bashkëpunim me persona të tjerë, ka falsifikuar dhe paraqitur pranë Agjencisë së Kthimit e Kompensimit të Pronave, një dosje për kthim prone, për përfitimin e një prone shtetërore prej 43 mijë m² në bregdet, në zonën turistike të Velipojës. Policia tha dje se bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij hetimi nga strukturat e Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë, gjykata e rrethit gjyqësor Tiranë, ka vendosur masën e sigurimit “arrest me burg” për shtetasin Sulejman Metani, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “falsifikim i dokumenteve në bashkëpunim më shumë se një herë”.

Prostituta e kërcënonte prej 1 muaji

Shqiptarja “gjobit” klientin italian 60 vjeç “I thashë gruas”

2012, nën akuzën e kryerjes së veprës penale të “kultivimit të bimëve narkotike të kryer në bashkëpunim”. Pas një hetimi të shtrirë në harkun kohor të rreth 9 muajve, të kryer nga strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë, ka rezultuar se këta shtetas janë autorët e dyshuar të kultivimit të një sasie të konsiderueshme të bimëve narkotike, në 6 parcela, në Komunën e Lekbibajt. Ndaj tyre Gjykata e Tropojës, ka cak-

tuar masën e sigurisë “arrest me burg”, në sajë të materialeve dhe provave të grumbulluara gjatë këtij hetimi. Kush është Filip Gjeloshi Ai është personi që njihet prej 17 vitesh, pasi pa i mbushur të 20-at, u akuzua se në Lekbibaj kishte kryer një vrasje, akt për të cilin sot e asaj dite nuk u vërtetua, ndaj u lirua. Dy herë në përpjekjen e bluve në Tiranë për të vënë në pranga,

Gjeloshi arrin të plagosë dy prej tyre. Krah Zani Çaushit në qelitë e burgut, Gjeloshi do të plagosej me thikë nga kundërshtarët e tij. Pas një sërë përpjekjesh për t’i shpëtuar policisë, pas një sherri me armë që kishte bërë në Allias, Filip Gjeloshi do të kryesonte për ditë me radhë mediat, më 2006-ën, ndërsa rezistonte me armë për orë të tëra në përballje me RENEA-n në një shpellë në Lekbibaj. Asokohe arrestimi i tij ishte një nga sukseset më të mëdha të policisë, por shpejt Gjeloshi do të linte sërish qelinë. Më 5 shkurt të vitit 2001 i bëhet pritë në afërsi të shtëpisë së tij, kur u qëllua nga një makinë ndërsa kishte lënë lokalin e po kthehej te rrugica e shtëpisë. Një plumb e ka marrë në krah, ndërsa policia bëri me dije se është qëlluar të paktën 5 herë me pistoletë. Ai është arrestuar, hetuar dhe dënuar 7 herë.

ITALI- Një prostitutë shqiptare në Ravena të Italisë kishte gjetur “vezën e artë”, një njeri i jepte para, pa nevojën për ta kënaqur seksualisht. Por ajo i tha se “Nëse nuk më paguan do t’ ia them të gjitha gruas tënde. Dhe kështu ai jetonte me kërcënime verbale dhe telefonike, derisa italiani, i rraskapitur, vendosi të shkojë në polici në Cervia. Policia mundi ta arrestojë gruan, me kartëmonedha 120 euro-she, të cilat më parë kishin qenë të fotokopjuara. Në telashe për grabitje është tashmë prostituta shqiptare 36 vjeçe, Anna Valbona, një banore në San Mauro Mare (Cesena). Viktima, një 60-vjeçar nga Cervia, dje në mëngjes ishte i pranishëm në gjykatë, me shpresën se do t’i japë fund makthtit që e kishte kapluar prej një muaji e gjysmë. Në këtë hapësirë të shkurtër kohe Valbona ishte në gjendje t’i merrte rreth 2000 euro, gjysma e të cilave janë për shërbimet që nuk ishin konsumuar. Shqiptarja, pas një ngurrimi fillestar ka pranuar para gjyqtarit të vetëm Schiaretti Corrado se ushtronte profesionin më të vjetër në botë, në sajë të së cilës ajo gjithashtu menaxhonte situatën, pasi mbante nënën dhe vajzën. Përfundimisht gruaja u dënua me 2000 euro gjobë dhe u lirua. Përqasjet fillestare kishin qenë të ritualit në mes të një klienti dhe një prostitute që ushtronte zanatin përgjatë rrugës “Adriatik”, pa pazarin nga 30 deri në 50 euro. Pastaj, nuk ishte diçka e pazakontë që konsumatori përfundoi atë që donte dhe prej atij rasti, takimet kanë filluar të bëhen gjithnjë e më të shpeshta. Në një moment gruaja filloi të ngrejë çmimin, pastaj e ka dyfishuar atë para se të arrinte deri në 120 euro. Tashmë në këtë fazë kishte nisur kërcënimet e para se do të zbulonte gjithçka për gruan e klientit.

XHAXHA E BIJË: ME PUSHIME NË GJERMANI, POR ME HASHASH NË MAKINË

Grekët bëhen korrierë droge të shqiptarëve Policia italiane: Kriza i detyron grekët të bëhen korrierë ITALI- Mbërrijnë në port, e shpesh me një karrocë, duke i thënë se do të shkojnë me pushime për disa javë. Shuma e parave është e mjaftueshme për të siguruar që policia t’ ua hapur rrugën. Vazhdojnë konfiskimet e drogës nga financierët e grupit II dhe zyrtarë nga Dogana e Venecias. I fundit aksion ka çuar në arrestimin e tre personave në dy kontrolle të veçanta. Një ndodhi të dielën, kur prangat janë vënë për një 50-vjeçar dhe një aksion tjetër ndodhi të martën, ku përfshinte xhaxhain 48 vjeç dhe mbesën 32 vjeçe. Të tre u arrestuan, pasi lundruan nga porti i Patras, nga qyteti lagunor, me një ndalesë në Igumenicë. Kështu policia italiane, ka gjetur çdo ditë e më shumë fakte që nxjerrin në pak krizën ekonomike të grekëve. Kështu grekët, të kontaktuar nga organizatat që menaxhojnë

trafikun e drogës, shumica e të cilëve janë shqiptarë, bien dakord për të vepruar si korrierë. Në rastin e parë, për të shmangur dyshimin, gruaja kishte zgjedhur të udhëtonte me një “Fiat Multipla”. Më pas iu përgjigj pyetjeve të zakonshme, ndërsa dha shpjegimin se kishte për të arritur Innsbruck (Austri) për të kaluar një periudhë të shkurtër pushimesh me disa miq. Në bord, megjithatë, ka pasur vetëm një karrocë të vogël. Dhe sigurisht sjellja e saj nuk mund të thuhej se ishte e qetë. Për këtë arsye u ekzaminuan dokumentet e automjeteve, nga të cilat 50-vjeçari u shfaq se e zotëronte vetëm prej rreth 20 ditësh. Ndërhyrja e njësive të qenëve atëherë, konfirmoi dyshimin: “Raba” dhe “Sonny”, me dhuntitë e tyre nuhatëse zbuluan se marijuana ishte fshehur nën kariget e përparme të Fiatit. I njëjti re-

zultat ishte parë edhe për sekuestrimin e dy ditëve më vonë, me modalitete identike të fshehjes: organizata kishte krijuar një lloj “porte-kurth”. Në vendet e ndërmjetme të makinës, ata kishin fshehur drogën. Mbi 28 kg në rastin e parë dhe më shumë se 27 kg në të dytin, ku do të përfundonin në pranga xhaxhai dhe mbesa. Dyshja e “turistëve” kishte thënë se do të shkonin në Shtutgart të Gjermanisë, në bordin e një “Renault Scenic”. Me të gjitha gjasat, droga në fakt do të kalonte Alpet dhe do të përfundonte në duart e një organizate shqiptare. Goditja do të kishte xhaxhai që ishte mbajtës i mjetit, por nuk kishte patentë. Kështu që ai e pyeti për ndihmë mbesën e tij. Në të gjitha rastet, ishin 58 pako, të cilat, nëse vendoseshin në treg, do të kishin garantuar një fitim prej gjysmë milioni euro.


08

« INTERVISTË

E premte 19 prill 2013 •

INTERVISTË ME KRYETARIN E QARKUT DURRËS, ARMAND TELITI

“Prioriteti ynë turizmi detar e investimet në zonat rurale”

N

ë një intervistë për “Metropol”, kreu i Qarkut Durrës, zoti Armand Teliti, ka sqaruar në detaje problematikën e zbatimit të buxhetit për vitin 2013, investimet, dhe prioritetet e KQ, për zonat bregdetare e malore…. Jemi në muajt e parë të vitit dhe, kuptohet, që ka nisur zbatimi i buxhetit. Cilat janë prioritet që janë përcaktuar dhe ku do të drejtohen më së tepërmi fondet? Infrastruktura rrugore, veçanërisht rrugët rurale dhe ato që shkojnë drejt zonave bregdetare turistike, janë edhe këtë vit prioritet i investimeve që do të kryejë Këshilli i Qarkut të Durrësit. Por, këtu dua të evidentoj edhe diçka tjetër. Qarku është njësi e nivelit të dytë të qeverisjes vendore, që përbëhet nga disa njësi të nivelit të parë, që janë bashkitë e komunat, të cilat kanë një lloj lidhje tradicionale, ekonomike e sociale dhe të interesave të përbashkëta. Në këtë këndvështrim, misioni themelor i Këshillit të Qarkut, që është organi përfaqësues i qarkut, është ndërtimi dhe zbatimi i politikave rajonale, si edhe harmonizimi i tyre me politikat shtetërore. Megjithatë, në vazhdim të përgjigjes së pyetjes suaj, Këshilli i Qarkut të Durrësit, duke u mbështetur në buxhetin e vet, ka përcaktuar infrastrukturën publike si drejtim kryesor të investimeve. Për këtë vit, është planifikuar ndërhyrja për rehabilitimin ose rikonstruksionin e mbi 50 kilometrave rrugë rurale. Këtu mund të përmenden segmentet Sukth – Manëz, Manez-Miniere, NISH Tulla – Vrrin – Fshati Rinia, Shkafane – Ishëm, Lalëz – Bizë, SMT – Katund i Ri, Rruga Nacionale – Budull, etj. Buxheti i Këshillit të Qarkut është i kufizuar, pasi ai formohet nga kontributet e bashkive dhe komunave, të cilat nuk respektojnë gjithmonë detyrimin e tyre, si edhe nga fondet që alokohen nga buxheti i shtetit. Këshilli i Qarkut ka shumë pak burime të pavarura të ardhurash, pasi taksat e tarifat vendore arkëtohen nga bashkitë e komunat. Por, pavarësisht kësaj, për përmirësimin e infrastrukturës rrugore është parashikuar një fond i përgjithshëm prej 41,5 milionë lekësh, ku disa prej rrugëve që do të rehabilitohen janë të rëndësishme, duke parë edhe afrimin e sezonit turistik, pasi një pjesë e mirë e tyre kanë si destinacion bregdetin. Gjithashtu, Këshilli i Qarkut ka aplikuar në Komitetin e Zhvillimit të Rajoneve dhe është në pritje të aprovimit të financimit për ndërtimin nga e para të rrugës Kthesa e Ariut – Kthesa

“Infrastruktura rrugore, veçanërisht rrugët rurale dhe ato që shkojnë drejt zonave bregdetare turistike, janë edhe këtë vit prioritet i investimeve që do të kryejë Këshilli i Qarkut të Durrësit. Por, këtu dua të evidentoj edhe diçka tjetër. Qarku është njësi e nivelit të dytë të qeverisjes vendore, që përbëhet nga disa njësi të nivelit të parë, që janë bashkitë e komunat, të cilat kanë një lloj lidhje tradicionale, ekonomike e sociale dhe të interesave të përbashkëta. Në këtë këndvështrim, misioni themelor i Këshillit të Qarkut, që është organi përfaqësues i qarkut, është ndërtimi dhe zbatimi i politikave rajonale, si edhe harmonizimi i tyre me politikat shtetërore”. duke pasur parasysh edhe potencialet gjeografike të rajonit tonë. Njëkohësisht, në buxhetin e këtij viti janë parashikuar fonde të veçanta edhe për promovimin e turizmit. Afro 3,3 milionë lekë janë destinuar për zbatimin e projekteve të ndryshme me karakter kulturor dhe të promovimit të turizmit, dhe këto do të ndihmojnë në rritjen gjithnjë e më tepër të këtij sektori shumë të rëndësishëm për ekonominë e rajonit tonë.

e Perlatit – Rrushkull – Hamallaj, një trekëndësh shumë i rëndësishëm me impakt në më shumë se 10 000 banorë të fshatrave të Perlatit, Rrushkullit, Hamalles e Hidrovorit. Ky trekëndësh është gjithashtu i rëndësishëm edhe për shkak të lehtësimit të lëvizjes drejt detit në plazhet e Rrushkullit e Hidrovorit, të cilat qysh prej vitit të kaluar kanë filluar të frekuentohen nga pushuesit. Krahas investimeve në infrastrukturën rrugore, ju theksuat edhe rolin e qarkut, si njësi e nivelit të dytë të qeverisjes vendore, në drejtim të hartimit të politikave të zhvillimit rajonal. Çfarë është projektuar në

këtë drejtim? Bashkitë dhe komunat, duke qenë se kanë të ardhurat e tyre të pavarura, ndërkohë që janë edhe të pavarur në hartimin e buxheteve, shpesh hartojnë plane e projekte që kufizohen vetëm në territoret e tyre. Por, në kushtet e sotme, është e rëndësishme të harmonizohen projektet e zhvillimit, pasi resurset dhe potencialet e qarkut, që është një territor mjaft i gjerë, janë shumë më të mëdha se resurset dhe potencialet e një bashkie apo komune të vetme. Këshilli i Qarkut të Durrësit është duke e kryer këtë mision. Pas ndryshimeve rrënjësore që iu bënë kuadrit ligjor për planifikimin e territorit, Këshilli i Qarkut ka

vendosur të financojë hartimin e planeve të përgjithshme të zhvillimit për ato njësi vendore që i kanë të kufizuara burimet e të ardhurave, siç kemi bërë me komunën e Bubqit. Nga ana tjetër, ndërhyrjet në sistemin e rrugëve janë përqëndruar në ato segmente që lidhin disa bashki e komuna me njëra-tjetrën, pasi ato do t’i japin shtysë zhvillimit të atyre zonave sepse bashkojnë njerëzit, afrojnë tregjet, shkurtojnë distancat me zonat turistike, etj. Këto rrugë i ndihmojnë shumë edhe zhvillimit të bujqësisë. Qeveria e ka përcaktuar si prioritar këtë sektor të ekonomisë, dhe Këshilli i Qarkut padyshim që është duke luajtur rolin e vet,

Ju përmendët turizmin, dhe patjetër që ky sektor është i rëndësishëm. Por, a ka Këshilli i Qarkut të Durrësit iniciativa në këtë drejtim? Shumë e vërtetë është që turizmi është i rëndësishëm, sepse është ndoshta ndër ata sektorë të ekonomisë që ndikon shumë dhe shpejt në mirëqenien e njerëzve. Për qarkun e Durrësit, turizmi është i rëndësishëm pasi nxit hapjen e bizneseve të reja, sjell vende të reja pune, gjeneron të ardhura për bizneset e të gjitha fushave, duke filluar që nga bujqësia e deri tek shërbimet. Këshilli i Qarkut të Durrësit do të bëjë gjithçka ka në kompetencat e veta për të siguruar një sezon sa më të mirë turistik këtë vit. Para pak ditësh, me iniciativën e Këshillit të Qarkut u organizua edhe një seminar,

në kuadër të projektit STAR, që zbatohet me financimet e Bashkimit Evropian. Drejtuesit e njësive të qeverisjes vendore dhe ata të qeverisjes qëndrore në nivel rajonal diskutuan problemet e ndryshme dhe rrahën mendimet për rrugët e zgjidhjes. Pjesa më domethënëse e këtij seminari ishte pa dyshim edhe pjesëmarrja e biznesit turistik, pasi është e rëndësishme që të ndërtojmë një partneritet me biznesin, ku të dy palët të njihen si me vështirësitë, ashtu edhe me projektet e zhvillimit. Këshilli i Qarkut, edhe në vazhdim, do të ndërmarrë iniciativa të tilla koordinimi. Së fundmi, ju theksuat projektin STAR, me fondet e Bashkimit Evropian, ndërkohë Këshilli i Qarkut të Durrësit ka një traditë të mirë të thithjes së financimeve nga BE. A keni të tjera projekte? Integrimi i vendit tonë në Bashkimin Evropian është tashmë një realitet, një rrugë pa kthim, kështu që ne duhet të njihemi dhe t’i aplikojmë praktikat më të mira të Bashkimit Evropian. Projekti STAR mundëson bashkëpunimin në nivel vendor të vendeve të rajonit të Adriatikut me qëllim maksimalizimin e shfrytëzimit të potencialit turistik. Ndërkohë, do të theksoja edhe projektin DELMVET, i cili udhëhiqet nga Këshilli i Qarkut, dhe që do të sjellë eksperiencat më të mira në fushën e arsimit profesional. Një tjetër projekt i tillë është edhe Zero Waste, që do të na ndihmojë në përftimin e një përvoje të re të organizimit të eventeve masive, por pa prodhuar mbetje e pandikuar negativisht në mjedis. Për faktin se Durrësi, si qendër turistike, është organizator i mjaft eventeve të tilla masive, ky projekt do të sjellë një impakt pozitiv. Por, mbi të gjitha, do të theksoja eksperiencën që përfitojmë, një eksperiencë që na mëson se si të bashkëpunojmë e të zhvillohemi të gjithë bashkë, se si të rrisim efektivitetin e bashkëpunimit rajonal. Qarku i Durrësit ka një pozitë shumë të favorshme gjeografike dhe Këshilli i Qarkut do të vazhdojë të projektojë politikat e zhvillimit të tij, duke pasur parasysh edhe të ardhmen në Bashkimin Evropian. Bisedoi: ARTUR AJAZI


AKTUALITET • E premte 19 prill 2013

»

09

TË SHOQËRUAR DHE NGA PRINDËRIT: KËRKOJMË TË DREJTËN TONË PËR KUJDES SHËNDETËSOR

Studentët mbledhin 3 mijë firma, protestë në Tiranë Apel dhe strukturave shtetërore që të mos heshtin përballë kësaj padrejtësie ELBASAN- Qytetarët e Elbasanit i janë bashkuar nismës për mbledhjen e firmave pro peticionit të mbijetuarave kundër firmës së sigurimeve SIGMA për mungesën e dëmshpërblimit të aksidentit. Mbledhja e firmave për peticionin ka nisur ditën e mërkurë, me firmosjen nga studentët e universitetit “Aleksandër Xhuvani”. Ndërkohë ditën e djeshme ato kanë marrë edhe mbështetjen e qytetarëve. Vet qytetarët janë treguar të gatshëm për të firmosur, dhe janë sensibilizuar me studentet. Këtë

mbështetje e kanë deklaruar edhe për mediat, ku kanë kërkuar që studentet të dëmshpërblehen sa më shpejt nga kompania e sigurimeve. Studentet kanë deklaruar se për dy ditë janë mbledhur rreth 3000 mijë firma për peticionin ndaj kompanisë së sigurimeve. Ato gjithashtu deklaruan se ditën e premte do të nisen drejt Tiranës në një protestë përpara kompanisë së sigurimeve të shoqëruara nga prindërit e tyre.“Në protestën tonë të ligjshme do të shoqërohemi nga prindërit. Kjo është lufta jonë për të

fituar një të drejtë. Nuk mund të sillet një kompani sigurimesh në këtë mënyrë kur duhet respektojë ligjet e këtij shteti. Ne kemi probleme me shëndetin ende dhe që të përmirësohemi duam ndërhyrje dhe kujdes shëndetësor. Shumë prej nesh kanë dalë edhe nga situata shumë të vështira shëndetësore dhe ruajnë paaftësi. Si ka mundësi që strukturat shtetërore heshtin përballë kësaj që po ndodh”, shprehen 20 studentet që tashmë kanë nisur rrugëtimin e protestave për të fituar të drejtat e tyre. L. Lleshi

INAUGURON RRUGËN E KOZARES: NE INVESTOJMË, ATYRE U LEMË NGJALAT

Berisha takon studentët e Beratit: Mos i lini t’u shajnë vendin tuaj BERAT- Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se, “projekti ynë është Shqipëria, një vend evropian dhe i zhvilluar”. Gjatë një bashkëbisedimi me studentë të Universitetit të Beratit, Kryeministri Berisha u shpreh se vendi ynë në 22 vite ka rritje të prodhimit të brendshëm me 11 herë. “Asnjë vend tjetër nuk ka pasur rritje të GDP-së kaq sa Shqipëria”, theksoi ai. Berisha me studentët Duke vlerësuar hapjen e Universitetit të Beratit si zhvillimin më pozitiv në historinë moderne të këtij qyteti, kreu i qeverisë tha se, qeveria do të bëjë gjithçka për shkollimin më të mirë dhe punësimin e të rinjve. Ai informoi se falë politikave të ndërmarra numri i studentëve ka arritur në 162 mijë, ndërsa në vitin 2005 ishte 52 mijë. Qëllimi ynë, tha ai, është që çdo i ri të provojë veten në universitet. “Mos pranoni në asnjë mënyrë t’jua shajnë vendin tuaj. Gjeneratat para jush kanë në memorie një Shqipëri realisht shumë problematike, kanë në memorie një Shqipëri, ku varfëria në të gjithë zonat verilindore e juglindore ishte në shkallë të paimagjinueshme, një memorie me një sistem që skllavëroi njerëzit. Kjo ishte Shqipëria që kanë në mendje gjeneratat para jush. E them këtë që të mos dëgjoni ata përpara. Por, ju jeni të rinjtë e një vendi anëtar në NATO dhe kjo ju bën ju krenar”, iu drejtua Kryeministri Berisha të rinjve. Inaugurimi Kryeministri Sali Berisha ka inauguruar rrugën e përfunduar në një komunë të rrethit të Kuçovës, ku më pas gjatë një takimi me banorët e zonës ka premtuar se do të vazhdojë punën e nisur për zhvillimin e fshatrave dhe komunave duke lënë aleancat e ngjalave, siç i quajti ai. Kryeministri Berisha ishte pasditen e së enjtes në komunën Kozare të rrethit të Kuçovës ku preu shiritin e inau-

Pa rrezik për jetë, të panjohur motivet

Prite ndaj të riut, e qëllojnë 5 herë, ndërsa zbriti nga fugoni ELBASAN- Sulmohet me armë, ndërsa kthehej në shtëpi një i ri, shpëton me një plumb në shpatull që nuk i ka dëmtuar organe jetësore. Ngjarja ndodhi rreth orës 18.00 në afërsi të Postës së qytetit të Elbasanit. Një 25-vjeçar është qëlluar disa herë me pistoletë në rrugicën që të çon në shtëpinë e tij duke u plagosur në shpatull. Aldo Hidaj me banim në lagjen “Sulë Paprri” sapo kishte zbritur nga një furgon i linjës Tiranë-Elbasan dhe po i drejtohej shtëpisë së tij kur është përballur me disa të shtëna. Mësohet se autorët i kanë bërë pritë duke e qëlluar 5 herë. I riu është plagosur vetëm nga një plumb, ndërsa autorët janë larguar me shpejtësi. Ai është transportuar në spitalin kirurgjik. Sipas mjekëve, 25-vjeçari ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur efektiva të shumtë policor. Dyshohet se autorët janë më shumë se një për shkak të dinamikës së ngjarjes. Ata e kanë studiuar krimin duke e pritur në kthim të riun sapo ka zbritur nga furgoni. Në rrugicë nuk ka pasur kalimtarë dhe kjo ka minimizuar mundësitë për identifikimin e shpejtë. Gjithsesi policia ka aktualisht persona të dyshuar për tentativën e vrasjes dhe është vënë në kërkim duke shoqëruar në komisariat disa të rinj. Dyshohet se shkaku që ka sjellë krimin ka lidhje me një konflikt të vjetër mes të rinjve. L. Lleshi

Të arrestuarit nga protesta në Fushë Arrëz

Dhuna, gjykata lë në burg 4 nga 5 të ndaluarit FUSHE ARREZ – Gjykata e Pukës vendosi masën e sigurisë arrest me burg për 4 nga 5 banorët e Fushë Arrëzit, të akuzuar për pjesëmarrje në protestën e së hënës në ambientet e fabrikës së pasurimit të bakrit. Ndaj personit të pestë të arrestuar gjykata vendosi masën arrest shtëpie, ndërsa mbeten ende në kërkim 3 protestues të tjerë. Mësohet se ndaj 8 protestuesve rëndojnë akuzat “Organizim i tubimeve të paligjshme”, “Prishje e rendit e qetësisë publike”, “Kanosje për vrasje”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Dëmtim i pronës me mjete të tjera” dhe “Veprime fyese ndaj Himnit dhe Flamurit”. Banorët e Fushë Arrëzit protestuan dhunshëm në fabrikën e bakrit, për të kërkuar punësim në fabrikë dhe pastrim të ajrit e ujit, që sipas tyre ndoten nga përpunimi i bakrit në fabrikë. Nga përballja me protestuesit, u plagos me sende të forta edhe shefi i Rendit i Komisariatit të Pukës, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Pas protestës, kompania turke ka pezulluar punën në fabrikë, ku punojnë 170 persona. Përfaqësuesit turq janë larguar nga zyrat, për shkak të protestës së banorëve të Fushë-Arrëzit.

Arrestohet Inspektori i Policisë Ndërtimore

Falsifikoi dokumentet për tokën në bregdetin e Velipojës gurimit të rrugës që lidh këtë komunë me qytetin naftëtar. Rruga e re u realizua me një investim prej 163 milionë lekësh dhe është e gjatë 3.82 km e gjatë. Ky aks lidh qendrën e komunës Kozare, me qytetin e Kuçovës. Kjo rrugë është financuar nga qeveria shqiptare, Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Banka Evropiane e Investimeve. Së bashku me dy rrugët e tjera Grekan– Vlashuk 13.5 km dhe Kozare-

Fiershegan 18.1 km, punimet e të cilave janë në zbatim, kjo zonë merr një rëndësi të madhe duke u bërë një pikë ku kryqëzohen rrugët që lidhin qarkun e Beratit me atë të Fierit dhe Elbasanit. Në fjalën e tij me banorët e zonës Kryeministri Berisha u shpreh se në këto vite kjo qeveri ka investuar në këtë qark për 500 km rrugë, ndërkohë që tha se do të ndërtojë çdo kilometër rrugë. Duke bërë një rezyme të investimeve të kësaj qeverie

të viteve të fundit qeveria ka investuar për 83 shkolla, 31 ujsjellsa, 46 qendra shëndetësore, subvencionuar 2.600 hektarë në ullishte, pemëtari, etj. Duke vijuar fjalën e tij kreu i qeverisë u shpreh se “ne do të vazhdojmë për të bërë fshatrat dhe komunat, do t’i lemë ata të merren me ngjalat e Nard Ndokës që t’u ngecin në grykë. Ne do t’i lemë ata në aleancat e ngjalave dhe do të punojmë për të shndërruar në vepra premtimet tona”.

Policia: U asfiksua

Zjarr në ullishte, vdes 67-vjeçari FIER- Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e djeshme në fshatin Margëlliç të Fierit, pasi ullishtja e tij u përfshi nga flakët. Burime nga policia lokale bëjnë të ditur

se 67-vjeçari Elmaz Leka ishte duke punuar në parcelën e tij me ullinj në kodrat e Margëlliçit, kur është rrethuar nga flakët që përfshinë pemët njëra pas tjetrës. Mësohet se

67-vjeçari humbi jetën pasi u asfiksua nga tymi. Momentalisht mbeten ende të panjohura shkaqet e rënies së zjarrit. Policia dhe forcat zjarrfikëse mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për shuarjen e flakëve dhe për zbardhjen e ngjarjes së rëndë.

SHKODER- Arrestohet inspektori i Policisë Ndërtimore të Shkodrës, me akuzën e falsifikimit të dosjes së një prone prej 43 mijë metrash katrorë në bregdetin e Velipojës. Policia e Shtetit informoi se gjatë ditës së djeshme, nga Drejtoria kundër Krimit Financiar në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë pranë Prokurorisë së rrethit gjyqësor Tiranë, u finalizua me sukses operacioni policor “Topografi”, në kuadër të të cilit u bë i mundur arrestimi i shtetasit S. Metani, 58 vjeç, banues në Shkodër, me detyrë inspektor në Policinë Ndërtimore të qarkut Shkodër. Sipas burimeve zyrtare, në sajë të hetimeve intensive dhe mjaft profesionale të kryera, për një periudhë 6-mujore, ka rezultuar se ky shtetas në bashkëpunim me persona të tjerë ka falsifikuar dhe paraqitur pranë Agjencisë së Kthimit e Kompensimit të Pronave, një dosje për kthim prone, për përfitimin e një prone shtetërore prej 43 mijë m² në bregdet, në zonën turistike të Velipojës. Bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij hetimi nga strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë, gjykata e rrethit gjyqësor Tiranë, ka vendosur masën e sigurimit “arrest me burg” për shtetasin S. Metani, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “falsifikim i dokumenteve në bashkëpunim më shumë se një herë”, parashikuar nga neni 186/2 i Kodit Penal. Strukturat e Policisë së Shtetit po punojnë për dokumentimin e plotë ligjor të veprimtarisë kriminale të këtij shtetasi, si dhe të personave të tjerë subjekte private apo punonjës të administratës të dyshuar si të implikuar në këtë aktivitet kriminal, thanë burimet zyrtare.


10

K

« INTERVISTË

ryetari i LSI Ilir Meta në një intervistë në emisionin “Top Story” në “Top Channel” ka analizuar situatën e krijuar në KQZ si dhe koalicionet parazgjedhore Është hera e parë që vini në këtë studio si opozitar. Çfarë ndjesie është kjo për ju? Nuk është një ndjesi e re, por ama duhet të ketë një nuancë tjetër kësaj radhe... Në politikë kam lindur si opozitar edhe LSI është ngritur si një parti opozitare. Në fakt më kujtohet kur keni qenë në këtë studio në prill të viti të kaluar, pra është e habitshme se sa shumë gjëra ndryshojnë brenda një vitit, nga pranvera në pranverë... Shumë më tepër ndryshime do të ketë në tre muajt e ardhshëm. Megjithatë, z. Meta këto ndryshime që ju dhe partneri juaj kryesor politik tashmë z. Rama reklamoni janë vënë në dyshim nga ajo që po ndodh me KQZ-në. Në fakt, argumenti i dytë i mazhorancës, përveç atij të parit politik, ishte dhe një argument që bazohet te kodi dhe te fakti se z. Ilirian Muho kishte gënjyer për CV-në e tij. A e konsideroni ju një gafë të z. Muho dhe LSI-së për të propozuar një kandidat që kishte një cen të tillë, ku së paku mazhoranca arriti të kapej dhe të ketë një argument teknik për shkarkimin e tij? Lidhur me pretendimet e pseudomazhorancës aktuale, sepse nuk do të isha i sinqertë nëse do të quaja mazhorancë, duhet të them se e gjithë sjellja e tyre e reflekton në mënyrë të qartë se kanë humbur logjikën, kanë humbur kontrollin mbi arsyen dhe çdo lloj përgjegjësie përpara vendit, duke e ndjerë pikërisht atë që nuk e pengojnë dot atë ndryshim që do të ndodhë në 2-3 muajt e ardhshëm. Atë rotacion të domosdoshëm, të pashmangshëm dhe të sigurt. Ajo që ndodhi me dhunimin e pavarësisë së KQZ-së ka të bëjë me prishjen e standardit të zgjedhjeve në mënyrë antiligjore, në mënyrë antikushtetuese dhe të mënyrë të njëanshme. Nuk ka për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve. Natyrisht do të ketë një ndikim, por ai ndikim do të jetë pozitiv në drejtim të një angazhimi shumë më të madh të të gjithë opozitës së bashkuar dhe qytetarëve që nuk mund të pranojnë atë arrogancë të jashtëzakonshme që kanë parë atë ditë në parlament apo që mund ta kenë parë edhe sot gjatë zhvillimeve të seancës plenare deri në përçudnim të institucioneve që duhet të punojnë në bazë të ligjit dhe në bazë të procedurave demokratike. Për rastin konkret është një gënjeshtër e madhe preteksti se ky person kishte një problem ligjor. Absolutisht, ishte një mashtrim i hapur ajo që ka ndodhur e cila erdhi si reagim pas panikut të një kundërshtimi të gjerë dhe të ashpër për iniciativën e politizimit ekstrem të KQZ-së përmes gjoja arsyetimit se KQZ-ja është politike dhe anëtarët janë përfaqësues partish. Gjë që bie në kundërshtim me përcaktimin e Kushtetutës dhe të vetë kodit të miratuar me konsensus. Në rastin konkret, kemi të bëjmë me një masë administrative të marrë ndaj zotërisë në fjalë në kohën kur ka qenë prokuror i rrethit të Fierit, jo për një përgjegjësi të tij të drejtpërdrejtë, por për një vlerësim në atë kohë të një akti disiplinor që ky duhet të kishte marrë ndaj një prokurori të një çështje të caktuar. Dhe më pas ky prokuror, i cili gjithashtu është shkarkuar, e ka fituar në Gjykatën e Lartë të drejtën e tij. Edhe në rast se ekzistonte kjo, sepse këtu nuk ka asnjë fshehje, ka qenë një dekret publik madje, është botuar edhe ditën që është diskutuar emri në komisionet parlamentare në mediat opozitare, pra në media si të thuash më pranë PS-së. Nuk ishte diçka e panjohur. Nuk është se ky person është pyetur për rastin në fjalë, sepse po të ishte pyetur do të kishte dhënë sqarimet përkatëse. Në rastin në fjalë për të kuptuar standardin e vërtetë moral të kësaj pseudomazhorance, unë mund të t’iu them se kryetari i mëparshëm i KQZ-së, që unë nuk dua t’ia përmend emrin edhe pse

E premte 19 prill 2013 •

BERISHA TI JAPI ZGJEDHJE SITUATËS OSE TA BËJ KËTË INSTITUCION 7 ME 0

META : LSI nuk paraqet kandidat për të zëvendësuar kandidatët e larguar ai njihet mirë nga të gjithë, por nuk do të doja të hyja në këtë gjë pasi kam parë se ai me shumë pasion ka dalë këto ditë për të bindur njerëzit se KQZ duhet të jetë vetëm politike, i propozuar nga kjo mazhorancë që ka drejtuar dy palë zgjedhje ka qenë i arrestuar nga ish-presidenti Sali Berisha, ka qenë i dënuar në atë kohë nga qeveria e z. Berisha dhe ka qenë i shkarkuar. Megjithatë askush nuk e ka më të drejtën sepse edhe për ata që shkarkohen ekziston rehabilitimi pas një kohe të caktuar. Kështu që nuk ekziston asnjë pretendim i tillë. Kjo tregoi dhe provoi qartë atë shqetësim që ne bëmë publik apo motivimin kryesor të përfundimit të kësaj marrëveshjeje me PD-në përveç kohës fizike. Tregoi edhe bindjen se PD po kalonte në një arrogancë të papërmbajtur në cenimin e institucioneve. Përmes një qendre të vetme politike synonte dhe po synon të kontrollojë të gjithë jetën politike, institucionale, mediatike dhe çdo gjë tjetër. Ky përbën një shqetësim të madh për demokracinë, për standardet evropiane që duhet të ketë shoqëria jonë. Jemi në këtë moment që standardi i zgjedhjeve është dhunuar por absolutisht që kjo nuk do ta pengojë ndryshimin, rotacionin, sepse jam i bindur se opozita është jashtëzakonisht e motivuar dhe i ka të gjitha mundësitë dhe instrumentet për të arritur një fitore peblishitare dhe për ta mbrojtur atë në mënyrë të jashtëzakonshme. Çfarë do të ndodhë tani me KQZ-në? Do të propozojë LSI emra të rinj? LSI nuk mund të bëhet pjesë e legjitimimit të një farse. Nuk kemi më KQZ. Ai nuk është më siç e parashikon Kushtetuta dhe Kodi, një institucion i pavarur. Nuk është dhunuar thjesht një person. Është dhunuar institucioni dhe ky ka qenë edhe shkaku i reagimit individual të anëtarëve të tjerë të KQZ-së. Përpjekja për të kontrolluar në mënyrë të paligjshme dhe të dhunshme KQZ-në nuk mund të legjitimohet jo nga LSI-ja por edhe nga e gjithë opozita. Çfarë mund të bëjë opozita? Po shikojmë që po braktisni çdo gjë. Opozita nuk braktis asgjë, veçanërisht betejën për zgjedhje të lira. Ajo do të shumëfishojë forcat dhe energjitë e saj. Opozita nuk kërkon shtyrjen e zgjedhjeve por afrimin e tyre nëse ka mundësi. 23 qershori u duket të gjithëve shumë larg. Opozita i ka të gjitha kapacitetet dhe instrumentet për të garantuar edhe një votë të vetme në të gjithë territorin. Ajo që po ndodh është që sot të gjithë prozhektorët brenda dhe jashtë vendit janë të përqendruar tek Sali Berisha, njeriu që po shkatërron zgjedhjet, njeriu që kujton se vetëm duke pasur kontroll absolut mbi çdo institucion do të arrijë të imponojë shumica që nuk ekzistojnë. Të gjitha zgjedhjet historikisht kanë treguar qartë që PD është pakicë dhe e majta shumicë pavarësisht nga historitë, problematikat e saj në vitin 2005 apo në vitin 2009. Pra nëse ai do ta mbajë KQZ-në kështu siç do nuk ka asnjë problem. Le të shtojë edhe tre të tjerë, ta bëjë 7 me 0. Meqenëse kishte nostalgji për këtë lloj KQZ-je, siç ka qenë deri në vitin 96-97, por kjo nuk është kjo kohë. Opozita sot është në një stad tjetër dhe është tepër e bindur që do të garantojë një rotacion të pashmangshëm dhe të sigurt. Unë mendoj se jemi ende herët për të komunikuar më shumë detaje. Por për një gjë të jeni të bindur, opozita nuk ka asnjë qëllim që të bojkotojë zgjedhjet, apo të shesë zgjedhjet, përkundrazi. Opozita do të jetë në gjendje të mbrojë votat e të qytetarëve shqiptare. Mjerë ai që do të prekë edhe një votë të vetme!

Kur thoni kështu, keni parasysh kryeministrin Berisha? Unë kam parasysh cilindo që mendon se mund të vërë dorë mbi një fletë të vetme votimi. Kaq kam parasysh, asgjë tjetër. Me çfarë do të përballet? Do të përballet me ligjin dhe me të gjithë qytetarët. Unë mendoj se këto ata që kanë kurajë për ti provuar, le të provojnë. Nuk ka asnjë problem. Ne kemi të drejtë të kërkojmë zbatimin e ligjit, kemi të drejtë të kërkojmë respektimin e standardeve të cilin e shohim me vend. Kemi qenë shumë konstruktivë, do vazhdojmë të jemi të tillë, por absolutisht ta heq nga mendja Berisha, lidershipi ekstrem i Partisë Demokratike, nuk po flas për njerëz të arsyeshëm, por për ata të cilët votojnë, nuk e besojnë, etj, duhet ta dinë shumë mirë se me dhunë nuk mbahet pushteti. Edhe një votë e vetme po të preket, përgjegjësinë do ta kenë të drejtpërdrejtë, kjo duhet të jetë e qartë. Shqipëria nuk mund të kthehet në vitin 9697. Shqipëria është një vend anëtar i NATOs, dhe Shqiptarët e kanë vendosur që do të ecin përpara në mënyrë të vendosur në rrugën e ndryshimit. Po thoni që protesta popullore është një opsion i opozitës për të mbrojtur votën e lirë? Kjo është histori që ka përfunduar. Tani Berisha duhet të gjejë mënyrën si të dalë nga kjo situatë, do të dalë me dinjitet, me përgjegjshmëri, me reflektim. Ai rezultatin e humbjes së tij nuk e ndryshon dot, të jeni të sigurt. Le të paguajë qeveria aktuale miliona dollarë për “PODESTA Group”, që arriti sot të falsifikojë dhe të manipulojë këtë institucion ndërkombëtar, edhe media ndërkombëtare erdhën në deklaratën e drejtorit të Departamentit të Shtetit, dhe gjithë këto fonde merren nga taksapaguesit shqiptarë, jo thjeshtë nga ata që kontribuojnë për Partinë Demokratike, dhe gjithçka tjetër. Ndryshimi do të ndodhë në mënyrën më absolute. Në qoftë se Berisha reflekton, do ti bëjë një të mirë vendit, por edhe vetës së tij, sepse përndryshe do të lërë si trashëgimi prishjen e zgjedhjeve, përpjekjen për manipulime dhe sjellje të papërmbajtura që nuk i takojnë edhe për eksperiencën që ka, nuk i takojnë të tilla sjellje një kryeministri të një vendi që është anëtar i NATO-s. Dukeni shumë i nxehur me këtë situatë..... Jo absolutisht, nuk jam aspak i nxehur, jam shumë i qetë, por më vjen keq që ne të konsiderohemi një regjim hibrid si Tunizia siç e cilësonte “The Economist’. E përse? Për këto gjëra. Këto janë gjëra fare normale, janë gjëra të palogjikshme, për ta pasur një marrëveshje me Partinë Socialiste, kërko bisedime me partinë Socialiste, apo jo? E ke bërë kodin me ekspertë të OSBE\ ODIHR, kërkoi edhe ata që ta interpretojnë këtë gjë. Si mund të paraqesësh tre motivacione të ndryshme në një seancë parlamentare për të shkarkuar një njeri? Në cilin parlament të botës mund të ndodhin këto gjëra? Në parlament të botës ndodhin, por në çfarë vendi të zhvilluar Europian mund të ndodhin? Ne nuk e meritojmë të kthemi këtu sepse kjo ndodh për arsye të një tensioni, të një pasigurie dhe të një paniku për zgjedhjet. Si mund ti manipulojë opozita zgjedhjet? Kjo është një çështje e padëgjuar ndonjëherë. Meqenëse do ti manipulojë opozita zgjedhjet, atëherë do ta merrnim ne këtë garanci, duke shkelur ligjin, duke shkelur kodin, duke u sjellë në mënyrë të dhunshme, që do të garantonim zgjedhjet.

Jeni të hapur për negociata për një riformatim të KQZ-së? Patjetër. Absolutisht. Në bazë të ligjit, në bazë të konsensusit, absolutisht që po, patjetër. Ka edhe një sens politik, lidhur me faktin që LSI-ja kaloi në opozitë i ndryshon raportet në KQZ, tek KZAZ-të, e deri tek ato të numërimit. Ky ka qenë edhe argumenti kryesor politik. Si e gjykoni këtë argument ? Ky s’është argument. Ky është spekulim. Argumenti është ligji. KQZ-ja është një institucion kushtetues i pavarur, jo i balancuar. Mandati i anëtarëve është 6 vjet, nuk është 4 vjet dhe tjetra që është e rëndësishme, institucionet e tjera KZAZ-të dhe komisionet e qendrat e votimi e me radhë të gjitha këto janë të përkohshme, janë për një palë zgjedhje. Pra, janë ad-hoc, për 23 qershorin. Natyrisht që tek këto të tjerat që këtu partitë kanë një rol kryesor dhe përfaqësuesit aty janë direkt të partive dhe absolutisht që çdo gjë do të bëhej në frymën e Kodit për të gjitha strukturat e tjera. Por, kjo përmendej qëllimisht për të manipuluar opinionin që këtu po bëhet nami dhe që opozita do të manipulojë zgjedhjet. I vetmi vend në botë ku kryeministri thotë se opozita do të manipulojë zgjedhjet. Kjo është çudi e paparë. Z. Meta, pra ka një negociatë për momentin qoftë edhe indirekte me mazhorancën për të gjetur zgjidhje për këtë situatë? Unë nuk kam qenë i angazhuar në ndonjë negociatë. E theksoj Kodin e ka bërë Partia Demokratike me Partinë Socialiste. Ne kemi pasur kundërshtimet tona. E kanë bërë me konsulencën e OSBE-ODIHR-it. Duam t’i rikthejmë legjitetimitetin KQZ-së. Ti diskutojmë këto çështje, absolutisht. Duam t’i fillojmë zgjedhjet me standardin zero, sepse këtu fillon standardi zero. Kjo është një përgjegjësi e Sali Berishës nga sot dhe deri ditën që do të përfundojmë zgjedhjet, opozita do të garantojë mbrojtjen e votës së qytetarëve shqiptarë. Absolutisht që zgjedhjet të bëhen në 23 qershor dhe po të ketë mundësi të shpejtohen dhe është e sigurt në fitoren e saj të pashmangshme. Ju e takuat z. Berisha, u duk sikur u ndatë në mënyrë paqësore? Raportet tona gjatë këtyre katër viteve, nga momenti që u iu përgjigja pozitivisht ftesës për bashkëqeverisje. Kanë qenë konstruktive mendoj dhe kanë qenë bashkëpunuese. Kemi ndarë mendime të ndryshme për çështje të ndryshme të cilat në raste të caktuara janë shprehur edhe publikisht në raste të tjera nuk ka qenë e nevojshme dhe e domosdoshme, por janë shprehur ballë për ballë. Ddhe në takimin e fundit që ne kemi zhvilluar më datën 1 prill, unë e kam falënderuar për bashkëpunimin që kemi pasur dhe njëherësh i kam bërë të qartë që kisha vendosur të bëja një zgjedhje tjetër për ato arsye që pak a shumë janë bërë të njohura. Ia thatë hapur që do të bëni koalicion me PS-në dhe si e priti këtë? Po, po patjetër. Po të më kishte thënë në këtë takim që anëtari që ju keni propozuar prish balancat, të jeni të sigurt që unë besoj se kjo çështje mund të ishte zgjidhur, me zotin Muho pa qenë e nevojshme për të krijuar trauma të tilla. Pra, do ta kishit tërhequr zotin Muho në rast se do tua kishte kërkuar z. Berisha ? Unë besoj se po, sepse për mua nuk ka qenë e rëndësishme ishte 4 me apo 3 me 4. Nuk ka qenë pjesë e ndonjë marrëveshje me Ramën se do të kontrollohen KQZ-ja dhe

KQV-të. Për më tepër që numërimi është shumë qartazi që realizohet 2 me 2, pra dy nga maxhoranca dhe dy nga opozita. Gjithçka tjetër mendoj se ka qenë një ekzagjerim për të justifikuar me propagandë bolshevike një veprim të dhunshëm bolshevik. Megjithatë duket sikur ishte një divorc në paqe, në buzëqeshje. Ju deklaruat se në pushtetin lokal qytetarët do të ishin të parët. Fill pasi LSI votoi në Këshill Bashkiak një projekt tepër të rëndësishëm për kryeqytetin, një ditë më pas erdhi fillimi i procedurave për shkarkimin e Ilirjan Muhos. A ishte kjo pak prerje në besë, z. Meta? Duhet të kemi parasysh disa gjëra sepse unë nuk kam për zakon që të tregoj histori se çfarë i kam thënë unë z. Berisha dhe se çfarë më ka thënë mua ai, ashtu sikurse këtë nuk e kam bërë as me Nanon e as me të tjerë sepse këto janë gjëra që thuhen dhe nuk i interesojnë shumë opinionit publik. Kam dëgjuar shpesh ku thuhet se po bëhet një komplot i madh për të rrëzuar qeverinë e Berishës. Ajo që i kam thënë është që, unë do të marr këtë vendim, për arsyet që janë dhe tjera ka qenë se, unë dhe deputetët e mi nuk votojmë kundër qeverisë tënde, sepse nuk ka moral tani që ne sot jemi në qeveri dhe pas një jave të themi se qeveria u bë e keqe, u bë e zezë dhe le ta rrëzojmë atë. Për më tepër që, pavarësisht se ata nuk i kishin 71 vota të plota për maxhorancë, por sipas zgjedhjeve të vitit 2009, përsëri Partia Demokratike ishte partia e parë, pra koalicioni i saj. Dhe natyrisht që nuk ka qenë asnjëherë pjesë e diskutimeve apo e angazhimeve të mia me Ramën apo edhe me partnerët e tjerë ndërkombëtarë, të cilët janë shprehur hapur në mbështetje të këtij koalicioni, një angazhim i tillë për të ndryshuar qeverinë, për të bërë një qeveri teknike. Sepse unë e kam shprehur qartë edhe në konferencë për shtyp se interesi i vendit, i të gjithëve, është që ndryshimi të ndodhë përmes votës së qytetarëve, pra jo thjesht me makinacione në Parlament. Pra, kjo ka qenë një betejë e shpikur e z. Berisha dhe unë kam qenë shumë i qartë për këtë gjë. Edhe çështja e KQZ-së mund të ishte zgjidhur me një bisedë normale, nëse do të kishte qenë ky shqetësimi real. Por nuk ka qenë ky shqetësimi real. Shqetësimi real është diferenca e madhe që ekziston tashmë midis koalicionit të së majtës së bashkuar, e besimi për ardhjen e saj në pushtet pas tetë vitesh dhe gjendjes elektorale të Partisë Demokratike. Dhe kjo mënyrë e dhunshme duhej bërë për të krijuar të kundërtën e kësaj bindjeje që ata kanë vetë tek njerëzit që i mbështesin, sipas tyre, duke u thënë se, shiko mos u shqetësoni, se ne morëm me forcë këtë, morëm me forcë atë etj, në mënyrë që të kompleksojmë, sipas tyre, sa më shumë të jetë e mundur elektoratin dhe të shpikim beteja të paqena. Dhe kjo është një e drejtë e tyre, por dëmi që i bëjnë vendit është i jashtëzakonshëm sepse shkatërrojnë jo vetëm një institucion kushtetues por shkatërrojnë një institucion shumë të rëndësishëm për zgjedhjet dhe tani për Shqipërinë dhe shqiptarët, për të ardhmen e tyre jo thjesht për katër vitet por ndoshta edhe më shumë, kam parasysh këtu ecurinë e procesit të integrimit evropian, çështja më kruciale, e theksuam nga të gjithë, është dhe do të jetë çështja e zgjedhjeve. Fitorja e opozitës absolutisht do të jetë bindëse por në rast se KQZ-ja qëndron kështu sic është, absolutisht që ajo është një njollë e madhe dhe një turp i madh për vendin tonë për gjithçka që vjen pas zgjedhjeve.


opinion • E premte 19 prill 2013

»

11

Rama-Meta, 5 arsye pragmatike pse jo

P

esë arsye pse Rama e Meta janë një koalicion pragmatisht i papërtypshëm dhe jo domosdoshmërisht fitues. 1. Rama është arkitekti, miratuesi dh rimiratuesi i Kodit Zgjedhor më antidemokratik dhe më cenues të të drejtave të njeriut. Kodi Zgjedhor cenon drejtpërdrejt procesin, ngase fryma dhe germa e Kodit synon veç rezultatin e të mëdhenjve në kurriz të “të vegjëlve” e të rinjve. Kodi Zgjedhor ishte fryt i futpolitikës, kësisoj çdo produkt që del prej tij, çdo lojë që bëhet rreth tij, çdo tensionim që prodhohet nga shkelja apo mosshkelja e tij, është veç natyralistet i germës dhe frymës me të cilën është prodhuar ky Kod Zgjedhor. 2. Rama e Meta po përpiqen që ta nxjerrin taktikisht Berishën pozicion jashtë loje. Por ky nuk është tregues se Rama e Meta janë ende në shanset dhe mundësitë e tyre që të bëjnë gol. Përkundrazi, ky është tregues se Berisha është në zonën e tyre të rreptësisë, loja po bëhet në zonën e tyre të rreptësisë dhe ata rrezikojnë seriozisht të hanë ndonjë gol të paparë. Përpjekja taktike për ta nxjerrë Berishën në “pozicion jashtë loje” tregoi se ata edhe pas 23 vjetësh nuk ia kanë arritur që ta njohin mirë Berishën, i cili ose luan vetëm e nuk pason, ose luan me pasa shumë të shkurtra. Kështu që është shumë e vështire ta kapësh taktikisht në “pozicion jashtë loje”. Pra, përtej trumbetave propagandistike të fitores së sigurt të dyshes Rama-Meta ka shumë gjasa që e gjitha kjo të përfundoje me happy-end për Berishën. 3. Dyshja Rama-Meta është fryt i bashkimit të indulegjencës së Ramës, që bën si bari i mirë frymor dhe “plaçkës” që Meta po sjell me vete nga bashkëqeverisja me Berishën. Rama ka 8 vjet që përpiqet të bëjë Bariun Shpirtëror e të Ndershëm, që është ndry-

Nga Arian GALDINI

she e jo i njëllojtë me të tjerët. Meta asnjëherë nuk e ka pretenduar këtë, madje përherë është përpjekur që të tregojë se është ndoshta më i pacipi ndër “kaçakët” e shtetit dhe të politikës shqiptare. Bariu në 8 vjet nuk fitoi dot kurrë. “Kaçaku” ka bërë shumë plaçkë në qeverinë e Berishës. Bariu nuk kishte më asnjë burim a mundësi për të ndarë të mirat e pushtet, madje as shpresë. “Kaçaku” po vjen si pëllumb i rehabilituar që të shpërndajë pak plaçkë, pushtet e shpresë për fitore te socialistët e rraskapitur nga opozita e gjatë.

Por “kaçaku” është kaçak e nuk ndan kurrë plaçkë pa pasur në mendje një “plaçkë” më të madhe. Ndonëse këta të dy do të bëhen si ai çifti në filmin me Ceken, ku Cekja punonte për Zotin e gruaja merrte “plaçkën”, përsëri këta të dy nuk kanë shanse të rrinë gjatë të “martuar” bashkë. Sidomos nëse edhe pas kësaj “rimartese” të zjarrtë u rezulton se nuk “pjellin dot fëmijë”. 4. Bashkimi Rama-Meta e bashkon dhe e ndan të majtën. RamaMeta është bashkim numrash që kontrollohen nga kryetarët, por nuk mund të jenë kurrsesi bashkim i popullit të majtë. Bashkimi Rama-Meta e copëzon shumë nga ambiciet dhe pritshmëritë legjitime që kanë shumë mëtonjës brenda PS-së për të ardhmen e PSsë. Bashkimi Rama-Meta shtyp e ndrydh vullnete, sepse bëhet diktues dhe i frikshëm brenda kampit të majtë. Hap një trajektore të re, që Rama-Meta mund të matin matematikisht veç rezultatin që prodhohet nga numrat që zotërojnë kryetarët, por nuk përfill e as analizon shthurjen në bazë e më lart të atyre që u është fikur drita e shpresës për një të ardhme më të mirë. Mbi të gjitha është një bashkim propagandistik i stisur, sepse gjithsesi mbetet në thelb një bashkim arrivist kundër kujtdo që ka histori apo ka bërë histori apo dëshiron të bëjë histori me të majtën, në të majtën, për të majtën. 5. Meta është pragmatist i shkëlqyer për të fituar beteja si “i vogël i rëndësishëm”, por nuk di, nuk mundet, nuk ka se si të jetë vizionar për të fituar beteja të mëdha si i madh. Rama i ka humbur të gjitha betejat si i madh. Madje edhe Rama ka fituar veç betejat si “i vogël i rëndësishëm” në Bashkinë e Tiranës. Edhe këto tri gara që ka fituar në Bashkinë e Tiranës i ka fituar kur ka pasur Nanon ose Metën në krah. E unë dyshoj fort se, kur bashkohen dy “të vegjël të rëndësishëm”, mund të bëjnë një “të madh”.

Mbi korrupsionin politik dhe ekonomik

F

ormat më të njohura të korrupsionit, që zakonisht praktikohen nga zyrtarët e lartë politikë e publikë, janë sa të natyrës politike aq dhe financiare, kriminale, morale dhe së fundi materiale. Korrupsioni është një dukuri e shpeshtë në shoqëritë ku sundon (dominon) tregu i liberalizuar. Rrjedhimisht, korrupsioni shfaqet gjithandej nëpër botë. Në vendet me traditë demokratike, ku sundimi i ligjit ka një nivel të lartë, korrupsioni është dukuri e kontrolluar, por jo e eliminuar. Përmasat më shqetësuese korrupsioni i arrin në vendet në tranzicion, siç është vendi ynë. Me këto përmasa shqetësuese korrupsioni shfaqet në vendet me tranzicion, ku elitat politike janë të pakonsoliduara. Në këto shoqëri përmasat e tij janë vërtet shqetësuese. Kosova bie në këtë kategori. Praktikat ndërkombëtare të korrupsionit njohin disa forma, të përmendura më lart, të cilat do t’i shpalosim me radhë. Korrupsioni politik Korrupsioni politik është forma më e rëndë e korrupsionit dhe shfaqet kryesisht te popujt e vegjël, gjendja e rëndë e robërisë e të cilëve i ka lënë pa elita kombëtare të konsoliduara, apo në shoqëritë në tranzicion, të dala nga luftërat ose konfliktet e armatosura, ku të “meritueshmit” (legjendat e gjalla) janë mbi ligjin. Forma të tjera janë edhe rebelimi në dëm të atdheut, me ç’rast shfaqen forma nga më të ndryshmet të shkatërrimit të vendit, që dinë të shfaqen edhe si shkatërrim i pasurisë kombëtare (i ndikuar shpesh edhe nga shërbimet e huaja), nga transaksionet e huaja të paligjshme (që zakonisht bëhen në shërbim të grupeve mafioze kombëtare e ndërkombëtare). Një formë tjetër e korrupsionit politik janë edhe shfaqja e piramidave financiare me lejen e qeveritarëve, të cilat i kemi parë të shfaqen jo rrallë në shoqëritë në tranzicion. Gjithashtu edhe kontrabanda, trafiqet e ndaluara, depërtimet e ndryshme, kur udhëhiqen nga njerëzit e politikës, janë forma të rënda të korrupsionit politik. Edhe shantazhi është një formë e rëndë e korrupsionit politik, nga i cili vendit mund t’i shkaktohen dëme të shumta politike të pakompensueshme. Sidomos në të kaluarën është përdorur shantazhi në forma të ndryshme, por nuk do të thotë se nuk përdoret dhe nuk është përdorur edhe në ditët tona.

Nga Jakup Krasniqi

Korrupsioni financiar Forma më e përhapur dhe më e njohur e korrupsionit është ajo financiare. Edhe ky lloj korrupsioni shfaqet në shumë forma, secila më e rëndë se tjetra dhe secila ndikon në rrënimin e ekonomisë së vendit, duke penguar si investimet e jashtme, ashtu dhe ato të brendshme. Një formë e korrupsionit financiar është edhe kleptokracia. Kjo formë shfaqet në ato vende që qeverisen nga hajdutët, reketuesit, privatizuesit e fondeve publike, vjedhja e pronës publike përmes tenderomanisë etj. Korrupsioni financiar shoqërohet edhe me një shpërdorim të gjerë të fondeve publike, pozitave zyrtare të niveleve të ndryshme, përfshirë shërbimet publike, shërbimet e administratës, arsimin e mesëm e të lartë dhe shëndetësinë (publike), agjencinë e pronës e të privatizimit, gjyqësorin etj. Kjo formë e korrupsionit është pengesë e madhe për investitorët e jashtëm e të brendshëm në zhvillimet e bizneseve të tyre. Këtë formë të korrupsionit e ndihmon shumë edhe infrastruktura e dobët ligjore. Është e njohur dhe përmbushja e llogarive personale, familjare apo dhe klanore. Formë tjetër e korrupsionit fiskal është edhe shitja e zyrave publike, dhënia e licencave publike, evazioni i taksave (evazioni fiskal), favore të ndryshme të agjentëve, përfitimet ekstreme nga grabitjet e ndryshme, ndikimi në reklama, favoret si dhe konfliktet e ndryshme të interesit, që i shohim shpesh të shfaqen në shoqërinë tonë. Korrupsioni kriminal Si formë më e rëndë e korrupsionit, konsiderohet kriminal keqpërdorimi me sistemin e drejtësisë e të sigurisë nga politika. Këtu bëjnë pjesë aktivitetet kriminale që mbesin të pandëshkuara apo edhe të montuara, arrestimet e paligjshme me qëllimin final eliminimin politik të kundërshtarëve apo të opozitarëve, shpifjet dhe dëshmitë e rreme e ndonjëherë edhe të yshtura e të joshura me para e premtime të tjera. Gjatë këtyre 14 vjetve jo pak herë i kemi parë të përdoren këto forma të korrupsionit në Kosovë. Dhe jo pak njerëz i kanë vënë në vështirësi të shumta. Në këtë formë të korrupsionit bëjnë pjesë edhe ryshfetet, dhuratat, detyrimet me forcë e joshje financiare, grabitjet e ndryshme dhe ngritja në pozitat e pamerituara publike. Gjithashtu jo pak herë gjatë këtyre viteve i kemi parë të avancohen njerëz të ndryshëm në pozita të larta publike pa asnjë ngritje profesionale e përvojë të punës

institucionale, publike apo politike. Formë tepër e rëndë e këtij lloji të korrupsionit janë zgjedhjet e korruptuara, votat e vjedhura dhe çdo formë tjetër e keqpërdorimit të votës së lirë të qytetarit. Shoqëria jonë e ka përjetuar edhe këtë formë të korrupsionit, e cila vendin tonë të ri e ka shndërruar në tabelë qitjeje nga mekanizma të ndryshëm ndërkombëtarë. Janë të njohura edhe format e paligjshme të tjetërsimit të pronave për përfitime personale, avokimi në shërbim të paligjshmërisë dhe forma të tjera të përfitimeve të paligjshme. Të gjitha këto forma i kemi parë dhe i shohim të zhvillohen edhe në shoqërinë tonë në tranzicion. Kjo formë e shfaqjes së korrupsionit ndikon në humbjen e besueshmërisë së qytetarëve në institucionet demokratike të shtetit dhe njëkohësisht pengon rrugën e integrimit në vlerat euroatlantike. Korrupsioni moral dhe material Korrupsion moral kemi atëherë kur një zyrtar i lartë i shtetit abuzon me njohuritë e ndryshme që merr nga informacionet konfidenciale, të cilat ia mundëson pozita zyrtare. Kjo formë është e rrezikshme kur depërton në sistemin e sigurisë e të drejtësisë. Këtu përfshihen edhe lidhjet e zyrtarëve të ndryshëm me krimin e organizuar, tregun e zi dhe pastrimin e parave. Kjo formë mund të gjejë përdorim sidomos në kompanitë e ndërtimit dhe kompanitë e mëdha tregtare monopoliste, të shfaqura shpesh në vendet në tranzicion. Sigurisht, edhe moskryerja e detyrave, neglizhenca në punë e parazitizmi janë një formë tjetër e korrupsionit moral e material. Këto forma shfaqen sidomos në vendet që mundësi të vetme të punësimit kanë administratën publike. Abuzimi me detyrën zyrtare e publike, keqtrajtimi e tortura e të ndaluarve, pandershmëria, sharlatanizmi, paaftësia, amoraliteti (abuzimi seksual), sidomos atëherë kur shfrytëzohet pozita zyrtare apo publike, janë forma të korrupsionit moral e material. Si përfundim, mund të themi se çdo keqpërdorim i pozitës zyrtare apo publike, në cilindo nivel të pushtetit, është korrupsion. Pra, kudo ku mungon sundimi i ligjit u janë lënë të hapura dyert të gjitha formave të korrupsionit. Për t’i kontrolluar këto forma të korrupsionit kërkohet një vullnet i shtuar politik i partive kryesore politike. A thua ekziston një vullnet i tillë në Kosovë?


12

« thashethemevip

Anaidi - Joanës

“Unë nuk po të kërkoj llogari se s’jam burri yt” Anaidi dhe Joana kanë debatuar gjatë në shtëpinë e Big Brother, për puthjen që Joana ka pasur me Edberin. Anaidi e ka akuzuar Joanën se ajo po justifikohej për veprimin e saj dhe ka bërë të njëjtin gabim për të cilin ka fajësuar Anaidin. Ndërsa Joana i ka thënë se nuk e ka neglizhuar me qëllim, por “kam harruar të ta them atëherë kur ndodhi”. Joana i ka sqaruar me detaje Anaidit se ajo puthje ka qenë një lojë dhe se ka ndodhur në momentin që ai ishte i dënuar bashkë me Marselinin dhe duhet të lante gjithë rrobat e banorëve. “Unë atëherë isha e shqetësuar për ty, isha e mërzitur për dënimin tënd dhe kam harruar të ta thoja atëherë”, i ka thënë Joana Anaidit. Ndërsa ai i është përgjigjur duke i thënë: “unë e pashë se sa e shqetësuar ishe për dënimin tim”. Dhe më pas ka shtuar “nuk ke pse më jep llogari se nuk jam burri yt”. Anaidi i ka thënë Joanës se ai nuk është mërzitur me faktin se përse ajo nuk ia tha vetë më parë këtë gjë, por sepse është diçka e ngjashme me veprimet që ai ka bërë me Elenën dhe që Joana e ka akuzuar dhe ka debatuar me të. “Unë nuk jam keqkuptuar për asgjë,” i ka thënë Anaidi Joanës dhe ajo ka vijuar: “kur gjërat diskutohen pasi kanë ndodhur mund të keqkuptohen nga të tjerët më vonë”. “Nuk po të kërkoj llogari, thjesht po të kërkojë të mos më gjykosh mua kur neglizhoj apo harroj të të them diçka”, ka vijuar Anaidi.

Vigani dhe Edberi vënë në provë aftësitë sportive të Elonës, ajo mbron sekretin Elona, Vigani dhe Edberi, kanë bërë shaka mes tyre dhe kanë luajtur duke marrë pozicione fotografike përpara kamerave. Elona i ka përqafuar dy djemtë dhe iu ka thënë se i do fort të dy. “Ju du fort të dyve”, është shprehur Elona, ndërsa më pas Vigani nis që të luajë me të duke u munduar që ta godasë, por Elona ka vënë në zbatim aftësitë e saj sportive dhe është mbrojtur shumë mirë. “A je marrë me boks, apo karate?” i ka thënë Vigani, por Elona e ka mohuar. “Unë nuk mund të besoj ty sepse kështu si mbrohesh ti nuk ka mundësi të mos jesh marrë me sport”, i ka thënë më tej Vigani. Elona është munduar që të fshehë sekretin e saj që është zbuluar nga Anaidi, por pjesa tjetër e banorëve nuk e dinë ende këtë gjë dhe ajo nuk duhet që të flasë për të. Megjithatë, dy djemtë, Vigani dhe Edberi nuk luajnë me sekretet e banorëve që kanë hyrë përpara tyre, por vetëm mund të mbrojë veten. Elona duke e ditur se sekreti i saj është zbuluar për publikun dhe se Edberi dhe Vigani mund ta dinë shumë mirë atë, u kërkon atyre që të mos e provokojnë për të vepruar sepse banorët e tjerë nuk duhet ta zbulojnë këtë pjesë. Dy djemtë kanë vazhduar të luajnë dhe Elona i ka kërkuar Edberit që të bëjë lëvizjet e duhura në vend të saj, sepse ajo nuk mundej.

E premte 19 prill 2013 •

Olta Leka: Të huajt, më mendjehapur

se shqiptarët

P

jesëmarrjen në garën e “Big Brother” e pa me sportivitet dhe më tepër si një sfidë ndaj vetes, e nxitur dhe nga i ati. Pas daljes nga shtëpia e madhe, Olta Leka nuk ndjehet aspak e mërzitur apo e zhgënjyer. Mendon se “provën” e ka kaluar dhe është bindur edhe më shumë për vlerat e vetes. E zhvendosur në Angli ku jeton që prej vitit 1998 bashkë me familjen, Olta, e cila ka mbaruar studimet për “Bussiness with law”, është megjithatë shumë e hapur për çdo mundësi që mund t’i paraqitet dhe do ta ndihmojë për të ardhmen e saj, edhe sikur t’i duhet që për ndonjë arsye (sigurisht të vlefshme) të kthehet në Shqipëri. Në intervistën e mëposhtme ajo rrëfen më gjatë për veten, për familjen etj., si dhe jep mendimin e saj për secilin prej banorëve të shtëpisë së “Big Brother”... Pse vendose të futesh në “Big Brother”? Si reaguan familja dhe të afërmit e tu për këtë zgjedhje? Personi që më ka thënë të futem është babai im. Kjo ka qenë që para një viti, por ne kishim një dasmë në Amerikë në atë kohë dhe i thashë nuk mundem, kështu që e lashë për vitin tjetër. Papritur, këtë vit thashë, pse jo. Sivjet u futa që ta provoja si sfidë, sfidë me vetveten. E përmbushët këtë sfidë? Dalja nga shtëpia dhe shtëpia në vetvete, ishte ashtu siç i prisnit? Në fakt doja të dilja. Brenda shtëpisë prisja çdo gjë kur u futa brenda. Ky program vetë është i tillë që të ketë sa më shumë emocione, ndaj e prisja çdo gjë. I thashë njëherë brenda “Vëllait të madh”: kjo e gjitha ka qenë një ëndërr. Në qoftë se ju më thoni se të gjithë janë aktorë, për të të parë ty, edhe këtë do e besoja. Prisja çdo gjë. Si kanë qenë marrëdhëniet tuaja brenda shtëpisë? Shumë mirë. Nuk kam pasur as probleme me stafin, produksionin. Njerëzit kanë qenë shumë të mirë me mua. Nëse do të duhej të flisje shkurtimisht për të gjithë banorët e shtëpisë, çfarë do të thoje për secilin në veçanti? Elena është e zgjuar, por bën disa gjeste si fëmijë i vogël. Mbase kjo është e justifikueshme dhe me moshën. Eldora, siç ia kam thënë gjithnjë është si kukull, si dhe shumë inteligjente. Shpendi sillet përherë, ashtu siç dhe i thoja, sikur jemi në ushtri, me urdhra. Por është i ndjeshëm si person. Xhimi është qesharak, ka qejf të gëzohet dhe të bëjë shaka, në kuptimin që është “funny’, pra qesharak, që qesh jo kundër tij, por qesh me të. Kurse Anaidi është i lëkundshëm. Joana, ashtu siç të gjithë e dinë është e këndshme, por me shumë fytyra. Iliri është manjak në pastërti, bën shaka, por nuk i tepron. Dhe pavarësisht të gjithave, po ta kuptosh tamam është njeri shumë i mirë brenda, nuk prek dobësitë e një personi. Vigani është si një arush i madh, i këndshëm. Edberi është gjaknxehtë, gjë që e ka treguar dhe shprehur, si dhe i ndjeshëm dhe shumë i ëmbël si person. Elona është personi më i sinqertë, e sigurt në mendimet e veta dhe i mbron pafund, që është gjë shumë e bukur. Elona është personi që në të vërtetë preket, ndjen. Ndërsa për sa i përket banores më të re të shtëpisë nuk mund të flas, pasi nuk e njoha më shumë se dy tre minuta, por mu duk e këndshme. Do të thonit diçka që nuk keni mundur ta thoni brenda shtëpisë apo që publiku mund ta ketë keqkuptuar? Kam për të thënë diçka në lidhje me familjen time. Kanë shkruar një artikull sikur familja ime ishte kundër produksionit të Big Brother. Kjo është tejet

mase gabim, komplet false. Familja ime përherë ka qenë përkrahja ime dhe janë të kënaqur me produksionin. Fakti që vëllai im ka biseduar me ta çdo javë dhe që e kanë thirrur, tregon se nuk kanë pasur asnjë problem. Nëse familja ime do të mendonte se po më përdorin do të ishte shumë e thjeshtë: do të më thoshin dil nga shtëpia dhe unë menjëherë ikja në Angli. Ne nuk jemi persona që ofendojmë të tjerët apo mosmirënjohës. Edhe babai im është habitur nga kjo që është shkruar dhe i ka thënë produksionit: kush është ky person që ka shkruar, që të flas me të. Vetëm këtë doja të vëreja. Si rrjedh jeta normale e Oltës jashtë shtëpisë, në Angli, ku jetoni që prej moshës 10-vjeçare? Jeta ime është normale. Kam një shoqëri shumë të shëndetshme që më mbron shumë. Shumica e miqve të mi janë të huaj. U habita që e morën vesh që isha brenda shtëpisë, pasi nuk i kisha thënë, por ata më kanë ndjekur. Pas përfundimit të spektaklit do të ktheheni në Angli apo do të vazhdoni të qëndroni në Shqipëri? Keni plane me atë çfarë do të bëni më pas? Mendoni se e ardhmja juaj do të ndryshojë disi pas pjesëmarrjes në Big Brother? E ardhmja është diçka që dihet. Por ajo që mund të them është se javën e dytë të Majit do të jem në Angi, pasi dy shokët e mi të ngushtë do të vijnë atje, njëri nga Franca, tjetri nga Polonia. Po nëse ju propozohet një ofertë e mirë, do të shihnit mundësinë për t’u kthyer në Tiranë? Unë do të shoh çdo gjë, do të mendohem mirë dhe po qe ofertë shumë e mirë, patjetër që do ta pranoj. Mund të them se isha me këmbë në ajër para se të hyja në Big Brother, kurse tani me këmbë në tokë. Unë do të shkoj atje ku ka më shumë benefite. Thatë se miqtë që iu rrethojnë, më së shumti janë të huaj. Mendoni se të huajt janë më mendjehapur se shqiptarët apo nuk ka të bëjë kjo me “përzgjedhjen” e shoqërisë suaj? Po, të huajt janë më mendjehapur. Njoh shumë shqiptarë, por shokët e mi të afërt janë të huaj. Shoqëria ime është komplekse. Deri diku janë njësoj, por edhe ndryshe nga unë. Shoqërinë përgjithësisht e zgjedh jo si vetja, pasi nuk dua të shoh veten në pasqyrë. Më pëlqen të kem mendime të ndryshme në çdo lloj aspekti. E bukura është që kur diskutojmë për një temë, kemi ide të ndryshme dhe nuk piqemi në çdo moment. Por në ndryshim nga shqiptarët, ta përkrahin opinionin dhe asnjëherë nuk të gjykojnë.   Po për sa i përket jetës suaj më intime, në lidhje me dashurinë apo atë që shpesh quhet “princi i kaltër”, ç’mund të thoni? Nuk është se kam tani për tani, ndaj nuk mundet të them gjë. Por asnjë gjëje nuk i dihet se kur e si vjen. Megjithatë, jam shumë tekanjoze dhe për të pëlqyer një person do shumë kohë të gjatë. Për të pëlqyer dikë shoh veprat, jo fjalët. Jeni treguar e hapur dhe e sinqertë gjatë qëndrimit tuaj brenda në shtëpinë e “Big Brother”? Nuk është se kam diçka që dua ta mbaj të fshehtë. Ndryshe nuk do të isha futur. Si e kaloni përgjithësisht kohën e lirë? Shpenzoj shumë kohë me familjen. Në Shqipëri nuk kam kohë t’i takoj të gjithë të afërmit e mi. Tani kam takuar njerëz që kisha vite pa i takuar, gjashtë vjet, pasi edhe jeta është e tillë dhe njerëzit përgjithësisht janë në punë. Edhe pse dy tezet e mia në Angli, i kam shumë afër me shtëpinë, nuk është se shihemi përherë. Një pjesë të mirë të kohës e shpenzoj edhe me shoqërinë. Dal shpesh me ta,

sidomos në kinema. Më pëlqen kinemaja dhe shkoj të paktën njëherë në javë. Po të jem e lirë për shembull, mund të shkoj e qetë, në paqe edhe në vende të tjera të ndryshme. Për shembull shkojmë në “London”, në qendër fare të Londrës, ku ka muzeume të ndryshme, ekspozita të ndryshme e nuk duhet të kesh patjetër para që të shkosh. Ka raste të tjera kur iki jashtë shtetit. Për shembull me dy shoqet e mia, një ditë kam qenë në Paris. Kemi ikur në mëngjes dhe kemi ardhur në darkë. Më ndodh shpesh herë që iki papritur diku pa e planifikuar. Dukeni si një tip që i pëlqejnë shumë udhëtimet dhe aventurat… Mund ta cilësosh pjesëmarrjen në “Big Brother” si një nga aventurat më të bukura? Po, është një aventurë, aventura më e fundit. Është e vërtetë që më pëlqejnë shumë aventurat, udhëtimet. Para disa kohësh për shembull kam qenë në “road trip” me prindërit. Një udhëtim që zgjati për një javë dhe ku jemi ndalur në Gjermani, Holandë, Belgjikë, Francë, Slloveni, Bosnjë, Kroaci, Mal të Zi, etj. Kam qenë në Itali, shumë herë në Francë, dy herë në Nju Jork etj. Ndërsa jashtë Evropës, kam qenë edhe në Meksikë. Për t’u kthyer te “Big Brother”, mund të thoni edhe njëherë si ndikoi kjo përvojë te ju? Kam qenë e formuar në mendimet e mia përpara se të futesha, por kjo përvojë ka thelluar me themel mendimet e mia dhe më ka treguar që i kam drejt, si për të më thënë: ec para me to! Mund të zbuloni një pjesë të këtyre mendimeve? Mund të rrëfeni me pak fjalë për veten, karakterin tuaj? Gjëja e parë është, që të jesh i mirë nuk do të thotë të merresh me dobësitë e të tjerëve. Nëse je i mirë, je për vete. Unë asnjëherë nuk i gjykoj njerëzit. Dhe përherë kam ecur me instiktet e mia: “Got feeling”, me atë çfarë ndiej brenda. Këto asnjëherë nuk më kanë zhgënjyer. Më pëlqen dhe të lexoj, më pëlqen shumë. Por nuk lexoj shumë se futem në atë botë dhe nuk bëj gjëra të tjera. Unë jam një person që di se çfarë dua. Di të përshtatem, jam kokëfortë. Është diçka që disa herë është pozitive se asnjëherë nuk i iki mendimit tim. Nuk paragjykoj asnjëherë. Më pëlqen të qesh dhe të bëj sa më shumë qejf. Cili është libri që ka ndikuar më shumë tek ju, pasi e keni lexuar? “Adored” nga Tilly Bagshawe, një libër rozë. Bën fjalë për një personazh që ka të gjithë famën, një familje në Hollivud, por që e merr famën keq dhe bëhet e keqe e kupton se duke qenë e keqe nuk fiton asgjë. Të afërmit, që përherë e përkrahin, i hedh poshtë, por më vonë e kupton që janë ata që përherë do e mbështesin dhe asnjëherë nuk e lënë vetëm. Ç’mund të thoni diçka më tepër për familjen tuaj, meqenëse po flasim dhe për ata njerëz që “asnjëherë nuk të braktisin”? Mësuam që me babin keni një lidhje shumë të ngushtë… Po. Por edhe me mamin. Mami është idhulli im. Është person shumë i fortë, tej mase e mençur. Tek numrat “të vret”, paratë di t’i kollandrisi. Është e zgjuar edhe në mënyrën se si komunikon me njerëzit. Nëse një person e ka ofenduar, e bën atë person që ta kuptojë fajin e vet, pa i thënë shumë fjalë, pa dalë jashtë karakterit të saj, pa ulur veten. Vëllai im është me të vërtetë shumë më i zgjuar se unë, gjë që vërtetohet në shumë gjëra. Është një person “Easy going”, që e ka të lehtë të komunikojë me çdo njeri, në çdo fushë, në çdo kulturë. Në çdo vend të shkojë, bëhet direkt si i familjes, e repsektojnë shumë. Është gjaknxehtë, por shumë i dashur. B. Goce


thashethemevip • E premte 19 prill 2013

»

13

Rikja, myslimanja seksi e Big Brother 6 Rikja është modelja seksi, e cila hyri javën e kaluar në shtëpinë e Big Brother, e që për një kohë shumë të shkurtër u bë sensacion, sidomos tek meshkujt që pëlqejnë vajzat e bukura. Ndoshta nuk e keni besuar, por një vajzë atraktive si kjo, e lindur në Durrës, por që jeton tani në Itali, ka deklaruar se lexon rregullisht Kuranin dhe nuk i lutet Zotit vetëm kur ka nevojë. Pas këtyre fotove të saj joshëse që tani po qarkullojnë nëpër internet, besojmë se çdo mashkull potent do t’i kthehet besimit në Zot edhe më shumë.

Merr fund miqësia e

Noizy-t me Eni Koçin,

sharje dhe fyerje në publik Publikohet videoja e Bleona Qerretit në festën e komunitetit “gay”!

Rita

befason përsëri me stilin e saj

Këngëtarja shqiptare Rita Ora është njëra nga femrat që nuk ka frikë të eksperimentojë me veshjet e saj. Së fundi, ajo është paraqitur me një stil të veçantë në vende të ndryshme. Rita mori pjesë në eventin e përvitshëm të festivalit “Coachella”, i cili mbahet për tre ditë rresht në Kaliforni, SHBA. Bukuroshja 22-vjeçare mbante të veshur një fustan të gjatë ngjyrë vjollce të hapur, bluzë me mëngë të shkurtër ngjyrë të portokalltë dhe një palë atlete të zeza. Në këtë festival gjithashtu ka performuar edhe grupi i rock-ut, “Red Hot Chili Peppers”, këngëtari Nick Cave, si dhe shumë këngëtarë të tjerë.

R

igels Jaku, i njohur si Noizy dhe këngëtarja Eni Koçi, duket se kanë mbyllur bashkëpunimin e tyre, ndërsa ishin identifikuar si një çift i këndshëm, që u shkonte të shfaqeshin në duet së bashku në klipet e tyre. Një e-mail privat që nëna e Enit, Afërdita, i ka dërguar Noizy-t në postën e tij elektronike, ka zbardhur këtë prishje bashkëpunimi mes tyre. Noizy e ka publikuar në faqen e tij zyrtare në facebook e mail-in, ku nëna e Enit, që është njëkohësisht menaxherja e saj, i ka dërguar në lidhje me heqjen nga Youtube të dy këngëve në duet të Noizy-t me Enin. Fjala është për klipet “Je gjithçka” dhe “So Hot”, që janë fshirë nga Youtube dhe për këtë fakt është akuzuar Noizy. Në e mail-in që Afërdita i shkruan reperit, thuhet se klipet janë të Enit, ndërsa Noizy ka qenë i ftuari i saj, ndaj për këtë arsye nuk ka asnjë të

Nora Istrefi provokon shqiptarët në diasporë

Këngëtarja Nora Istrefi ka qenë e ftuar në një nga diskot e njohura për shqiptarët në Suedi. Siç e shihni edhe në këtë foto të publikuar, ajo duket e veshur mjaft provokuese, madje i duken edhe tangat e veshura dhe të ngritura lart.

drejtë autoriale mbi ato dy klipe. Sipas burimeve, duket se kanë qenë disa mosmarrëveshje mes dy këngëtarëve që kanë çuar në prishjen e këtij bashkëpunimi, që u duk se ishte ndërprerë në klipet e tyre të reja që kanë qenë me bashkëpunëtorë të tjerë. Ndoshta dhe mund të ketë një pajtim mes tyre, ndërkohë që vitet e fundit ata kanë shkëmbyer ide dhe kanë qenë miq e aleatë të mirë në muzikë. Për Noizy-n, këto kanë qenë vite suksesi, të cilat ai i ka përkthyer në shumë para. Së fundi, në një intervistë dhënë Adi Krastës në “A Show” në “Vizion Plus”, ai pohoi se, megjithëse është vetëm 26 vjeç, muzika e ka bërë të pasur. Ai deklaroi pasurinë që ka arritur të sigurojë këto vite pas kthimit nga Londra dhe nisjen e një jete të re si muzikant këtu. Noizy pohoi se ishte shumë më i pasur se pushtetarët në Shqipëri dhe me paratë që fiton ka arritur të blejë tri shtëpi, katër makina dhe studion e tij muzikore, që sipas tij ka kushtuar 200.000 euro.

Pak kohë më parë, Bleona Qerreti pati edhe pranzantimin e saj të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Deri tani keni pasur mundësi të shihni vetëm fotografi nga performanca e saj, ndërsa tani ju prezantojmë me performancën e saj video në një festë të madhe të komunitetit gej në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si “White Party”. Prezantuesi e thërret në skenë Bleonën si një yll në hapësirën evropiane, ndërsa shton se, së shpejti ajo do të jetë Lady Gaga e re.

Po Fernando ç’do në duart e Stresit? Ku(sh) është babi? “Stresi me Fernandon”. Kështu ka shkruar mami Çili në murin e saj në FB. Foto e bukur, djali i vogël edhe më i bukur akoma, por ç’ne një foto e reperit të njohur me djalin e këngëtares seksi, kur ende nuk kemi parë një foto të të atit? Fotoja menjëherë ka ngjallur edhe hamendësime të fansave të shumtë të Çilit, por pyetja më e shpeshtë ishte: Kur do të njohim babin e vërtetë të Fernandos, latinoamerikanin, tashmë misterioz?!  


14

« gossip

E premte 19 prill 2013 •

Gjërat që i bëjnë

meshkujt të lumtur

David Beckham planifikon fundjavë në Paris për ditëlindjen e Victorias Edhe pse Victoria i ka mbushur 39 dhe ka festuar bashkë me fëmijët por në mungesë të David, pasi ka qënë duke u stërvistur për skuadrën franceze Paris Saint Germain, David ka menduar të planifikojë një fundjavë romantike në Paris, me rastin e ditëlindjes së saj. Për të kompesuar mungesën e tij ai ka pronotuar bileta për të gjithë familjen, përfshirë edhe prindërit e Victorias. Kohët e fundit David dhe Victoria kanë kaluar shumë pak kohë bashkë. Kështu që kjo është një mundësi e mirë për të kaluar një mbrëmje romantike sëbashku në një hotel me pesë yje.

Drake këngë për Beyonce Drake është një nga rreperat më me famë për momentin. Ai kalon shumë kohë duke shkruar dhe bër rrep për gjëra të mrekullueshme si paraja, suksesi, femrat, por gjithashtu ai dedikon këngë edhe pasigurive të tij. Por ai ka surprizuar me një këngë titulluar “Girls love Beyonce”. Ai e përdor këtë vëzhgim fillestar në lidhje me femrat për të dhënë një përshkrim të trishtuar të romancës së tij. “Këto kohë ka qënë e vështirë për të takuar një femër, ndihem sikur dashuria për mua ka mbaruar. Unë kam qenë duke i`u shmangur angazhimeve”, ka thënë Drake.

N

jë studim i ri ka treguar se çfarë është vërtet e rëndësishme për meshkujt. E keni dëgjuar shprehjen se ‘meshkujt janë nga marsi dhe femrat nga venusi’? Kjo mund të ndihet vërtet disi, sidomos nëse konsideroni gjetjet e këtij studimi si kontribues në lumturinë e meshkujve dhe femrave. Teksa femrat përpiqen të gjejnë lumturinë në aspekte të ndryshme të jetës si dashuria, familja, shëndeti, të jetuarit në një ambjent të këndshëm, meshkujt përpiqen të jenë më

sipërfaqësorë duke u kënaqur më tepër me pagesat dhe aparencën. Ja gjërat që i bëjnë meshkujt të lumtur:

të paarritura për sa i përket imazhit të trupit.

1. Rroga Meshkujt të cilët punojnë kundrejt një page shumë të mirë janë më të lumtur se ata të cilët nuk paguhen mirë. Kjo sepse shkaktari kryesor i stresit është paraja.

3. Pasqyra Edhe meshkujt stresohen për pamjen e tyre. Edhe ata shqetësohen për të qënë tërheqës, madje ata të cilët ishin të lumtur për pamjen e tyre fizike ishin më optimistë për jetën, se sa ata të cilët kishin nevojë për ndryshime.

2. Trupi i bukur Femra ju nuk jeni të vetmet që interesoheni për trupin tuaj. Studimi gjeti se meshkujt të cilët kishin një imazh perfekt të trupit dhe peshës, janë më të lumtur se sa ata të cilët kanë objektiva

4. Çfarë thuhet për atë I`u intereson vlerësimi i lartë i të tjerëve rreth vetes. Sa më shumë të kuptojnë se të tjerët i vlerësojnë dhe kanë opinion të mirë për ta, kënaqen dhe ndikon në rritjen e vetëvlerësimit të tyre.

5. Kuleta e tij Në ekonominë e sotme paraja flet shumë. Ndërsa femrat në studim nuk u panë shumë të shqetësuara rreth parave, meshkujt kishin tendencën të ishin më të kënaqur nëse situata e tyre ekonomike ishte në rregull. 6. Karriera Sipas studimit, meshkujt të cilët kishin premisa për një karrierë të shndritshme ishin më të lumtur se sa ata të cilët nuk e shikonin veten në karrierë. Kjo është vërtet një gjë e bukur, pasi ku ka më bukur se sa një mashkull seksi me një të ardhëme premtuese.

“Sony” do të rrisë shpejtësinë e Internetit K

Rihanna shtatzënë? Rihanna ka lënë dyshime për spekulime rreth një shtatzanie të mundshme, për shkak të gjëndjes së saj jo të mirë shëndetësore duke anuluar dhe dy koncertet e saj. Thashethemet u nxitën më shumë kur ajo është parë duke u larguar nga zyra e doktorit në Beverly Hill, edhe pse burime të shumta mohojnë këtë lajm. Sëmundja e saj nuk është e specifikuar por Rihanna ka lënë një mesazh për të gjithë fansat duke i`u kërkuar ndjesë dhe se shpreson për një rikuperim të shpejtë të saj.

orporata japoneze “Sony” planifikon të vërë në përdorim në vend rrjetin e fibrave optike, i cili do të mundësojë një shpejtësi shkarkimi në Internet deri në 2 gigabit për sekondë. Atë mund ta përdorin banorët e Tokios dhe prefekturave përreth. Pagesa mujore për ofruesin do të jetë rreth 50 $. Banorët e Japonisë dhe Koresë së Jugut përfitojnë prej kohësh nga shërbimet wideband. Megjithatë, në vendet e tjera deri më tani nuk mund të përsëritet ky efekt. Përdorimi i një kanali të tillë wideband kushton tepër shtrenjtë. Prandaj propabiliteti, që shërbimi të përhapet jashtë kufijve të Japonisë, sot duket të jetë fare i vogël.


gossip • E premte 19 prill 2013

Kate Moss

instalon një bar në shtëpi

Ka shpenzuar rreth 50.000 $ për instalimin e një bari brenda shtëpisë. Super modelja 39 vjeçare ka krijuar një ambjent bari në kujtim të nënës së saj e cila e ka quajtur The Linda Rosina, si e ëma, e cila ka qënë një banakiere në rininë e saj. Bari është i mbushur me verë dhe vodkat më të preferuara të Kate. Bari është i kompletuar me kolltuqe lëkure ngjyrë krem, stola dhe tavolina lëkure për miqtë për t`u argëtuar dhe shijuar pijet e tyre.

»

15

Rita

Ora

një “ikonë” mode Lady Gaga ikona më influencuese

Q

Edhe pse ka vetëm pesë vjet që është bërë e njohur në publik, ajo është vlerësuar si ikona më me influencë në dekadën e fundit. Duke lënë mbrapa figura të njohura si presidentin Barack Obama, politikanin Aung San Suu Kyi si dhe George Clooney, sipas një exit polly nga Time Magazine. Dhe një lajm i mirë për të gjithë fansat e saj është se nuk duhet të presin shumë për këngë të re nga këngëtarja e tyre e preferuar. Albumi i saj i rradhës ARTPOP, do të dalë në dy pjesë në fund të vitit.

ë kur u bë e famshme në botën e muzikës, në vitin 2012, Rita Ora ka ngjitur me shpejtësi shkallët e karrierës, duke u shndërruar në një prej këngëtareve më të njohura dhe aktive në botë. 22-vjeçarja me origjinë kosovare, gjithashtu ka qenë në qendër të vëmendjes për stilin e saj të të veshurit, që ka ngjallur shumë debate dhe spekulime mbi atë që qëndron pas zgjedhjeve të saj. E shfaqur në koopertinën e revistës “Elle”, një prej revistave më prestigjioze të modës në botë, Rita zbuloi në një intervistë të gjatë, se shumica e zgjedhjeve janë krejtësisht personale, transmeton TCH. Sipas Ritës, një prej gjërave që e bezdis më shumë në jetë, janë këshillat e njerëzve të tjerë për mënyrën se si duhet të vishet. Ndërkohë, vetë koopertina e “Elle” mund të radhitet si një prej sukseseve më spektakolarë të Orës, e cila gjithmonë e më shumë po fiton peshë edhe në botën e modës, veç asaj të muzikore.

Robbie Williams bën tatuazh për vajzën

Prerja më e preferuar e flokëve, ajo e Anne Hathaway Prerje shkurt e flokëve, e preferuar muajt e fundit Anne Hathaway i ka dhënë fund epokës së Jennifer Aniston. Që prej serialit më të ndjekur në botë ”Friends”, Aniston pa pasur modelet më të kopjueshme në botë. Por sipas një studimi të fundit femrat kur shkojnë tek parukierët kërkojnë “prerjen Hathaway”. Por deri më tani askush nuk e ka barazuar me prerjen e Farrah Fawcett, që si në vitet ’70, po ashtu edhe sot mbetet nga më preferuarat.

Robbie Williams ka bërë një tatuazh të ri në nderim të vajzës së tij, Theodora Rose. Ylli britanik besohet se e dashuron tej mase vajzën e tij të vogël nga martesa me Ayda Field, ndërsa së fundmi ka bërë një tatuazh me një ari të vogël dhe me shkronjën T në të në shenjë të vajzës së tij. “Unë kam bërë një ari të vogël me një T si tatuazh. Unë nuk jam i sigurt se sa kam ndryshuar, por kam ndaluar pirjen e duhanit dhe kështu kam ndryshuar plotësisht si njeri”, ka thënë Williams.


16

« bota

E premte 19 prill 2013 •

E vërteta historike e P

ër një periudhë të gjatë kohe, historia e Krishtit ka qenë objekt i një debati të gjerë. Zyrtarisht, motivi i debatit ka patur gjithmonë në qendër personin e Jezusit të Nazaretit. Megjithatë, prapa shumë kontestimeve të pandala që lidheshin me praninë e tij në Palestinë në shekullin I, shfaqeshin dhe shtytje të lidhura me doktrina të ndryshme mendimi (filozofik), prurjesh të rrymave gnostike, pozicionesh të feve jo të krishtera, orientimesh politike që i kundërviheshin autoritetit eklesiastik katolik (në shprehjet e ndryshme të tij), fyerje dhe zënka të lidhura me luftëra për pushtet, personalizma që nxisnin polemika të zjarrta... Duhen shtuar pastaj shumë shkatërrime të trashëgimisë së krishterë në shumë vende duke nisur nga shekulli I. Ky kontekst historik nuk e ka lehtësuar kuptimin e arsyeve reciproke dhe ka mbyllur mundësinë për të kryer kërkime në zona me interes të lartë arkeologjik si dhe në disa vende të caktuara të ruajtjes së gjetjeve me vlerë shumë të madhe historike. Me ndryshimin e shumë konteksteve ndërkombëtarë dhe me zhvillimin e investigimeve modernë ndërdisiplinarë, është bërë e mundur që të rifitohet shumë kohë e humbur si dhe i është bërë e njohur komunitetit ndërkombëtar rezultati i kërkimeve shumë të gjata e të lodhshme. Ky artikull, pa dashur të jetë shterues, përpiqet të fokalizojë pikën në të cilën ndodhemi sot, si dhe i kushton një vëmendje të veçantë disa burimeve jo të krishtera si dhe kontributit të studiuesve edhe jo katolikë. Në vitin 1941, në luginën e Cedron në Jeruzalem, doli në dritë një urnë e shekullit I pas Krishtit. Përmbante eshtrat e një familje me origjinë nga Cirene. Përmendet veçanërisht emri i “Aleksandrit të Cierene, bir i Simonit”. Duke marrë parasysh që Cirene është një vend shumë larg nga Jeruzalemi dhe që Aleksandri është një emër relativisht pak i përhapur në komunitetin hebraik të kohës, studiuesit thonë se është e mundur që ato të jenë eshtrat e familjes së Simone Cireneut që Ungjilli sipas Markut e identifikon si “babai i Aleksandrit dhe Rufos”. Do të kalonin nja pesëmbëdhjetë vite dhe në periudhën nga 1955 deri në 1962, në Nazaret, franceskani Bellarmino Bagatti zbuloi tre grafitë të ndryshëm ku lexohen qartësisht në gjuhën greke përmendjet e Virgjëreshës Mari, nëna e Jezusit. Në vitin 1961 u gjet një gur varri (82 x 65 centimetra) me një mbishkrim ku përmendet Ponc Pilati, pikërisht njeriu që dënoi me vdekje Jezusin. Zbulimi u gjet në një ndërtesë që i ishte dedikuar perandorit Tiberius. Një mision arkeologjik i Institutit Lombardo të Shkencave dhe Letrave në Milano zbuloi mbishkrimin duke ngritur pakëz një shkallëz në një krah që i ishte shtuar pak më vonë amfiteatrit të Cesarea Marittima. Guri i varrit i përket vitit 31 pas Krishtit. Sërish: në vitin 1990, në afërsi të Jeruzalemit u gjend një varr familjar në brendësi të të cilit u gjet një urnë me mbishkrimin “Jehosef, bir i Caifa”. Në qefin ndodhen eshtrat e Caifas. Me këtë rast duhet kujtuar që Jozefi i biri i Caifas (Yosef Bar Kayafa) njohur më mirë si Caifa, ishte peshkopi më i lartë i këshillit hebraik nga viti 18 deri në 36 pas Krishtit. Pati kaq shumë fuqi në kohën e Jezusit saqë sipas ungjijve ishte ai që kërkoi arrestimin dhe që më pas kërkoi vdekjen e tij. Në vitin 2004, në Bet Gemal, atë

Jezusit të Nazaretit Ndërkohë që më parë diskutohej për personin e tij historik, sot më shumë ka përqëndrim në analizimin e burimeve që i përkasin dhe që gjithsesi mund të ofrojnë prova. Një tendencë e dytë është ajo e ndarjes së fakteve pa interpretime nga ata që janë shtuar më vonë. Për të bërë këtë është përhapur tashmë analiza me krahasim i një veprimi ndërdisiplinor, të investigimeve që lidhen me strukturën e teksteve që ekzaminohen, pa përjashtuar metodën e spektrometrisë së masës dhe radiokarbonit Emile Puech, ekspert i epigrafisë antike në Ecole Biblique në Jeruzalem deshifroi mbi një gur të lashtë një mbishkrim: “Diakonikon (= vend për të ruajtur relike) Stephanou Protomartyros”. Eshtë prova definitive që tek ky vend (Kfargamla antike) martiri i parë i krishterë Stefani, u varros për herë të parë. Tre vjet më vonë, arkeologë të universitetit hebraik të Jeruzalemit gjetën varrin e Herodit të madh, mbret i Judesë nën protektoratin romak. Ungjilli i Mateut e paraqet si personin që u përpoq të vrasë Jezusin. Gërmime të tjerë konfirmojnë të dhënat e ungjijve qëi referohen madje edhe pishinës së Siloes. Sipas Ronny Reich i Universitetit të Haifas, prania e Jezusit në afërsi të pishinës mund të lidhet me ritet që i paraprinin hyrjes së tempullin e Jeruzalemit. Mund të vazhdohet me prova të tjera: zbulimet e bëra pranë bazilikës së Varrit të Shenjtë në zonën e Golgotës (arkeologët grekë George Lavas dhe Saki Mitropoulos), apo pranë fshatrave të lashtë të Nazaretit (2009) dhe Cafarnaos (2009); konfirmimi i përdorimit romak lidhur me torturën në kryq, por do të ndalemi këtu. Për një arsye: të gjithë të dhënat tregojnë gjurmë të orientuara – në mënyrë direkte apo indirekte – tek personi i Jezusit të Nazaretit. Fokalizimi më i mirë i referimeve historikë eksplicitë shndërrohet kështu në një pasojë logjike. Cornelio Tacito vinte nga një familje kalorësish. Ishte kuestor, pretorian këshilltar i Azisë. Studiuesit e konsiderojnë një historian skrupuloz. Për shkak të pozicionit të tij politikë kishte akses në “Acta senatus” (regjistrat e seancave të senatit romak) dhe “Acta diurna populi romani” (aktet qeverisës dhe lajmet për atë që ndodhte çdo ditë). Duke folur për vendimin e perandorit Neron për t’ua hedhur të krishterëve fajin për zjarrin që do të shkatërronte Romën në një javë në 64 pas Krishtit, Tacito shkruan: “Neroni shpiku fajtorë dhe dha dënime shumë të rafinuara për ata që plebejtë, që i urrenin për shkak të mizorive të tyre, i quanin kristianë. Origjinë e këtij emri ishte Christus, i cili nën perandorinë e Tiberiusit ishte dënuar me dënimin ekstrem nga prokuratori Ponc Pilati”. Autori vë në dukje faktin që titulli i kristianëve buron nga një person që ka ekzistuar realisht, i quajtur

Chiristus, emri në latinisht për Krisht. Për të thuhet se ka “pësuar dënimin ekstrem” duke aluduar për “iudium in cruce” një dënim që e jepnin romakët. Këto ngjarje kanë ndodhur gjatë perandorisë së Tiberiusit dhe me vendim të Ponc Pilatit. Janë të gjithë konfirmime të asaj që rrëfejnë evangjelistët mbi rrethanat e vdekjes së Jezusit. Taciti shkruan edhe këto lajme mbi persekutimin ndaj të krishterëve: “Dënimit i shtohet edhe përbuzja: disa prej tyre, të mbuluar me lëkurë kafshësh u lanë të shqyheshin nga qentë, të tjerë u kryqëzuan, të tjerëve u vunë flakën e i përdorën për të bërë dritë natën. Neroni kishte ofruar kopshtet e tij për këtë spektakël dhe zhvillonte lojëra në Cirk, ku ai i veshur thjeshtë përzihej me plebejtë apo merrte pjesë në gara

me karrocën e tij... Të krishterët u asgjësuan jo për shkak të një të mire publike por për të kënaqur mizorinë e një individi”. Gaio Svetonio Tranquillo ishte një arkivist, sekretar dhe bibliotekar i perandorit Adrian. Ai përmend Jezusin dhe ndjekësit e tij tek “Epistole”. Veç kësaj, në veprën e tij “Jeta e dymbëdhjetë Cezarëve” përfshin dy të dhëna që na interesojnë në mënyrë të veçantë. E para gjendet në jetën e Klaudios. Ja teksti: “Iudaeos impulsore Chresto assidue tumultuantes Roma expulit” (Dëboi nga Roma

judejtë që të nxitur nga Krishti ishin shkak trazirash). Nuk të habit fakti që Svetonio shkruan Chrestus në vend të Christus; mjafton të vëresh që fjalët greke Chrestos (i mirë, i përsosur) dhe Christos (Mesia) shqiptoheshin njësoj dhe mund të ngatërroheshin kollaj, sidomos nga ata që nuk ishin shumë të informuar për faktet; si provë e kësaj, duket sikur Svetonio flet për judejtë në mënyrë gjenerike. Shkrimtari nuk arrin të kuptojë, siç ndodhte edhe për të tjerë bashkëkombas të tij, ndryshimin që ekzistonte mes komunitetit hebraik dhe atij të formuar më së fundmi nga të krishterët. Svetonio kufizohet të kujtojë vetëm atë që është një masë e perandorisë që synon të zgjidhë tensionet. Në të vërtetë konteksti është më i artikuluar: predikimi i Krishtit tek judejtë romakë nga ana e judejve të tjerë, nuk mund të mos prodhonte ragime të fuqishme. Një konfirmim të mëtejshëm e japin “Aktet e Apostujve”. Në një kontekst të tillë, kronika e Svetonios kërkon me atë që është përmendur tek Aktet sa i përket mbërritjes së Palit në Korinth. “Pas kësaj, i nisur nga Athina, Pali shkoi në Korinth. Dhe duke ditur që një jude me emrin Aquila, mbërritur prej pak kohësh në Itali dhe bashkëshortja e tij Prischilla, për faktin që Klaudio kishte urdhëruar që të gjithë judejtë të niseshin nga Roma, shkoi tek ata”. Herën e dytë, Svetonio i përmend të krishterët në jetën e Neronit; ai përshkruan shfaqjen e akuzave të supersticionit: “Afflicti supliciis Christiani, genus hominum superstitionis novae ac maleficae” (të nënshtruar në tortura të krishterët, një racë njerëzish me një supersticion të ri dhe ogurzi”. Kufizohem me një shembull: Celsi ka qenë një filozof grek i shekullit II. Prej tij ruhet pjesërisht një vepër e vetme “Alethes logos” kundër fesë së krishterë. Në pjesën e parë të tij flitet për “nënën e Jezusit, e dëbuar nga artizani me të cilin ishte martuar, e akuzuar për tradhëti bashkëshortore, e mbetur shtatzënë nga një ushtar me emrin Panthera” (Conthra Celsum I,


bota • E premte 19 prill 2013

32). Akuza e paligjshmërisë dhe figura e ushtarit Panthera janë sjellë edhe në ambientin judaik: në këtë kuptim, origjina e emrit Jezusi bir i Pantheras (Jesua ben Panthera), i dëshmuar me ndryshime të vogla grafike, duhet të jetë një korruptim i fjalës në greqisht parthenos (virgjëreshë). Ja një tekst i dytë: “I detyruar nga varfëria shkoi në Egjipt për të punuar me pagesë, dhe duke qenë se kishte përvetësuar disa prej disiplinave okulte për të cilat egjiptianët janë të famshëm, u kthye tek të tijtë krenar për artet që kishte përvetësuar dhe u vetëshpall Zot”. Një tjetër referim: “Jezusi mblodhi përreth vetes dhjetë apo njëmbëdhjetë burra fatkeqë, më të këqijtë mes tagrambledhësve dhe marinarëve, dhe bashkë me ta shfaqej aty e këtu, duke mbledhur turpshëm furnizime”. Si mblidheshin të krishterët Plini i Riu kish qenë nxënës i Quintilianit dhe kishte rolin e guvernatorit romak të Provincës së Bitinias dhe Pontos (Azia e Vogël). Është ruajtur një përmbledhje e “Epistole”-ve të tij në dhjetë libra, i fundit prej të cilëve përmban letërkëmbimin zyrtar mes tij dhe perandorit Traian. Këto letra i përkasin kryesisht periudhës kur ishte guvernator i Bitinias. Në një prej letrave ai kërkon këshillë Traiait se si të kryejë procedurat ligjore kundër personave të akuzuar si kristianë. Duhet të konsultohet me perandorin sepse një numër i madh personash, të çdo moshe, gjinie dhe shtrese shoqërore ishin akuzuar se përhapnin fenë e krishterë. Ja se si procedonte Plini: merrte në pyetje të supozuarit si kristianë. Nëse ata rezultonin të tillë, dhe nuk tërhiqeshin deri në marrjen e tretë në pyetje, i dënonte me vdekje. Për ata që mohonin të ishin të krishterë, apo që thoshin se kishin qenë në të kaluarën, qoftë edhe 20 vjet më parë, ai kërkon demonstrimin e asaj që pretendojnë, duke u kërkuar të flijojnë perënditë, të nderojnë portretin e perandorit dhe të mallkojnë Jezu Krishtin. Në një pikë të letrës, Plini jep të dhëna për kristianët: “Ata kishin zakonin që të takoheshin në një ditë

të caktuar para se të agonte, dhe këndonin këngë për Krishtin, sikur i këndonin një perëndie, dhe premtonin solemnisht se nuk do të kryenin asnjë krim, asnjë mashtrim, asnjë vjedhje apo tradhëti, se do ta mbanin fjalën e dhënë; pas kësaj, shpërndanin asamblenë dhe më pas mblidheshin sërish për vaktin – një ushqim i zakonshëm e i parrezikshëm”. Ky paragraf informon se kristianët e parë takoheshin rregullisht në

një ditë të caktuar për të nderuar Krishtin: kjo gjë demonstron se besonin vendosmërisht në natyrën hyjnore të tij. Fraza që thekson se si të krishterët i këndonin himne Krishtit sikur “një Perëndie” interpretohet si përforcim i faktit që “në dallim nga perënditë e adhuruar prej romakëve, Krishti ishte një person që kishte jetuar mbi Tokë”. Nëse ky lexim është i saktë, atëherë Plini kuptonte që të

krishterët ishin duke nderuar një person që kishte ekzistuar realisht i cili, megjithatë, kishte edhe një natyrë hyjnore. Një konkluzion i tillë është në një valë me pohimin e Gjonit: “Et Verbum caro factum est”. Letra e Plinit zbulon edhe veçantinë e kujdesit që bënin kristianët e hershëm për të vënë në zbatim fjalët e Jezusit. Ata betoheshin solemnisht se nuk do të shkelnin rregullat morale, gjë që e ka origjinën në mësimet e Krishtit. Giuseppe Flavio është një historian judeo-romak i shekullit I. I deleguar i këshillit dhe guvernator i Galilesë, ai do të bëhej këshilltar i perandorit Vespasian dhe birit të tij, Titit. Tek vepra e tij “Antichita giudaiche” përmend edhe Jezusin dhe të krishterët. Në një moment ai përshkruan dënimin me goditje me gurë të Giacomos, që ishte në krye të komunitetit kristian të Jeruzalemit, që ndodhi në vitin 62 dhe që paraqitet si një akt i pakujdesshëm i kryepeshkopit kundër një njeriu virtuoz: “Anano... mblodhi këshillin gjykues dhe u vuri para vëllanë e Jezusit të quajtur Krisht, Giacomo dhe disa të tjerë, duke i akuzuar për shkelje të ligjit dhe duke i dënuar me vrasje me gurë”. Ky përshkrim është në një valë me atë të apostullit Pal në letrën dërguar Galatëve, 1,19, ku ai flet për “Giacomon, vëllanë e Jezusit”. Në një tjetër moment, historiani përmend figurëne Gjon Pagëzorit. Pastaj është një kapitull i po kësaj vepre, i njohur si “Testimonium Flavianum”. Në vitin 1971, Profesor Shlomo Pines i universitetit hebraik të Jeruzalemit do të botonte përkthimin e një versioni të ndryshëm të “Testimonium”, siç përmendet në një dorëshkrim arab të shekullit X. Dëshmia shfaqet tek “Libri i Titullit” i historianit arabo kristian të Hierapolis (në Azinë e Vogël), Agapio, që vdiq në 941. Agapio jep vetëm me përafërsi titullin e veprës së Jozefit dhe pohon se puna e tij është e bazuar në një kronikë më të vjetër në gjuhën siriane të Teofilit të Edesës. Përmbledhja është kjo: “Në atë kohë ishte një njeri i ditur që quhej Jezus, që kryente një jetë të mirë dhe konsiderohej virtuoz, dhe kishte si pasues shumë njerëz ndër judejtë dhe ndër popujt e tjerë. Pilati e dënoi me kryqëzim dhe me vdekje, por ata që ishin dishepujt e tij nuk hoqën dorë nga doktrina e tij dhe rrëfyen që ai ishte shfaqur tre ditë pas kryqëzimit dhe ishte gjallë, dhe ndoshta ai ishte Krishti për të cilin profetët thonë se ka bërë mrekullira”. Siriani Luciano i Samosatas, një dijetar që ka jetuar në kohën e perandorëve Antoninë është autor i një vepre me titull “Vdekja e pelegrinit”. Mes të tjerash, aty thuhet: “Të krishterët... sot adhurojnë një njeri – pikërisht personazhin që u solli atyre rite të reja, dhe që për këtë u kryqëzua... Zotëria i tyre fillestar u mësoi se janë të gjithë vëllezër, që nga momenti i konvertimit, dhe mohojnë perënditë e Greqisë, dhe adhurojne njeriun qe vdiq ne kryq, duke jetuar sipas ligjeve të tij”. Luciani na sjell disa të dhëna interesante. Thotë se të krishterët i shërbejnë “një njeriu” që “u paraqiti atyre rite të reja”. Dhe ndonëse ndjekësit e këtij “njeriu” ishte e qartë se kishin një vlerësim të lartë për të, shumë prej bashkëkohësve të tij e urrenin për mësimet e tij deri në pikën që “për këtë arsye e dënuan edhe me vdekje në kryq”. Ndonëse nuk përmend emrin, është e qartë që Luciani i referohet Jezusit. Po çfarë kishte bërë Krishti që ta urrenin deri në këtë pikë? Sipas autorit romak, kishte mësuar që të gjithë njerëzit janë vëllezër nga momenti i konvertimit. Dhe deri këtu, asnjë nuk vihet në dyshim. Por çfarë nënkup-

»

17

tohej me “konvertim”? Do të thonte braktisje e perëndive të Greqisë, adhurim i Jezusit dhe një jetesë sipas mësimeve të tij? Nuk është e vështirë të imagjinohet në atë epokë eleminimi i dikujt që mësonte kësi gjërash. Veç kësaj, edhe pse Luciani nuk e thotë në mënyrë të qartë, fakti që kristianët mohonin perënditë e tjerë dhe adhuronin Jezusin, dhe e bënin këtë edhe pse të vetëdijshëm për pasojat e mundshme, tregon se Krishti ishte për ta padyshim më shumë se sa një qenie njerëzore. Ishte një perëndi më i lartë se të gjithë perënditë e Greqisë së lashtë. Pagani Cecilio gjatë një shëtitje me miqtë e tij Oktavio dhe Minucio flet për disa gjëra që thuhen për kristianët: “Ata, duke mbledhur nga llumi më injorantët dhe gratë e këqia, të lehta për tu gënjyer për shkak të dobësisë së seksit të tyre, përbëjnë një bandë komplotuesish jobesimtarë, që mblidhen në ritualë gjatë natës për të festuar vigjiljet e shenjta apo për bankete jonjerëzorë, jo me qëllimin të kryejnë një rit, por për të kryer poshtërsi; një racë njerëzish që pëlqen të fshihet dhe që urren dritën, që hesht publikisht dhe që flet në fshehtësi. Përçmojnë njësoj altarët dhe varret, vënë në lojë perënditë, përqeshin ritet e shenjta. Ata përçmojnë dinjitetin e priftërinjve, ata që janë pothuajse lakuriq! Mes tyre mbretëron liria e shfrenuar dhe quhen pa dallim vëllezër dhe motra, dhe kështu çdo gjë shndërrohet në incest... Thonë se nderojnë dhe adhurojnë pjesët gjenitale të atij që kryen meshën... Në fillimet e epokës kristiane çështja e Jezusit të Nazaretit nuk i interesonte askujt. Përveç ndjekësve të tij. Arsyet janë të qarta. Palestina nuk kishte asnjë rëndësi për romakët. Veç kësaj, pushtuesit e kohës nuk ishin të vëmendshëm ndaj çështjeve të brendshme fetare. Rregulli ishte një i vetëm: pagimi i taksave dhe mos vrasja e ushtarëve romakë. Për këtë arsye krishtërimi do të konsiderohej në fillim një shprehje e parëndësishme e hebraizmit. Historianët e kohës shohin diku tjetër: shohin të fuqishmit dhe luftërat e tyre, ekspansionin e perandorisë, luftërat, rrymat filozofike. Historia e birit të një marangozi, i vdekur në kryq si një keqbërës ishte e vështirë të merrej nga kronika e të përhapej kudo. Më pas do të kishte një sërë reagimesh negativë ndaj krishtërimit që nuk do të lehtësonin ruajtjen e zbulimeve të rëndësishme kristiane. Duke marrë parasysh të dhënat që iu ofruan edhe lexuesit, ia vlen që të nxirren disa reflektime. I pari ka të bëjë me faktin që mbeten shumë pak autorë që hedhin dyshime mbi vërtetësinë historike të Krishtit. Më tepër, duke studiuar letrërsinë ndërkombëtare, vërehet që orientimi është një tjetër: Ndërkohë që më parë diskutohej për personin e tij historik, sot më shumë ka përqëndrim në analizimin e burimeve që i përkasin dhe që gjithësesi mund të ofrojnë prova. Një tendencë e dytë është ajo e ndarjes së fakteve pa interpretime nga ata që janë shtuar më vonë. Për të bërë këtë është përhapur tashmë analiza me krahasim i një veprimi ndërdisiplinor, të investigimeve që lidhen me strukturën e teksteve që ekzaminohen, pa përjashtuar metodën e spektrometrisë së masës dhe radiokarbonit. Një e dhënë tjetër interesante ka të bëjë me faktin që argumenti “Jezus” duket se nuk është më një temë tabu, për t’u shmangur. Tashmë janë të shumtë hebrenjtë dhe myslimanët që marrin pjesë sot në takime mbi Krishtin dhe që nuk kanë vështirëi në njohjen e vërtetësisë historike të ekzistencës së tij.


18

« dossier

E premte 19 prill 2013 •

Legjenda e arit shqiptar Nga Albert Kotini

P

ër çështjen e arit shqiptar është shkruar, ca me fantazi e ca si gojëdhënë, duke servirur mendime jo të dokumentuara, që nuk i afrohen së vërtetës. Mehdi Frashëri në librin e tij “Problemet shqiptare”, kur shkruan për “reformat financiare dhe ekonomike”, thotë: “Pikë së pari duhet të reformohet sistemi financiar i shtetit në një mënyrë që të ardhurat të zhvillohen shkallëshkallë, saqë t’i bëjnë ballë gjithë nevojave që lyp një qytetërim i lartë. Financat e shtetit i ngjasojnë stomakut të një trupi; dobësia e organeve të tjerë duket menjëherë, dhe kjo sjell aneminë; anemia shkakton kollën e keqe dhe sëmundje të tjera, që sjellin vdekjen e njeriut. Për këtë arsye, po fillojmë nga reformat financiare dhe mbasandej do të vijmë në degët e tjera të parimit shtetëror. Më 1935, kur hypa në fuqi, pikësëpari mora parasysh përmirësimin e financave dhe për këtë qëllim kërkova 16 projekte... Për fat të keq, klika e hajdutëve dhe e të pashkollëve, që, duke përfituar nga vobekësia e popullit e që kishte marrë frenat e qeverisë në dorë, bëri ç’qe e mundur për të më rrëzuar nga fuqia, që të kishte fushë të lirë në vazhdimin kusërisë së tyre...”. Më pas, autori saktëson parimet e reformave financiare, që duhet të kenë parasysh vobekësinë e popullit shqiptar, të pashembullt në Evropë, edhe fuqinë e pagimit të këtij populli në shkallën e sotme. Ndërsa taksat duhet të lehtësojnë atë që paguan dhe jo ta rëndojnë, duke shpjeguar me 9 pika realizimin e tyre. Në vitin 1944 spekulimi bënte kërdinë. Shtypi i kohës jepte të dhëna anarshie të pasigurisë, që po e bënin jetën e popullit të padurueshme. Mehdi Frashëri, me iniciativën e Kryetarit të Regjencës, doli për krijimin e “Shoqërisë së përgjithshme për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë”. Për këtë qëllim u çel fushata e nënshkrimit të kapitaleve, ku çdo person nuk përjashtohej nga aksionet e tij. U futën tregtarët më të mëdhenj si: Jusuf Beshiri, Omer Fortuzi, Guljelm Lluka, Tahir Gjinali, Reis Selfo, Jonuz Shijaku, Vangjel Manushi, Teodor Çoka. Ky kapital i kapërcen të 200.000.000 lekët (kapital aksionar me 20 milionë franga shqiptare). Mbledhja e tregtarëve vendosi themelimin ligjor të shoqërisë SAPRES (Shoqëri e përgjithshme për rindërtimin ekonomik të Shqipërisë). Janë 500 tregtarë tiranas e durrsakë, pjesëtarë të Këshillit të Përgjithshëm: Kryetar Jusuf Beshiri, anëtarë: Abdulla Kazazi, Jonuz Shijaku, Hysen Fani, Theodhor Caka, Vangjel Manushi, Tahir Gjinali, Muharrem Begeja, Guljelm Luka, Abedin Nepravishta dhe Thoma Nushi. Ishin përfaqësuesit e Stamlesit, SAPRES-it dhe SITA-s etj. që themeluan statutin përkatës. Doli edhe dekreti i Reformës Agrare, që fillonte me 2500 familjet bujqësore që punonin tokën e çifligjeve të shtetit. Këta bujq bëheshin pronarë të tokës e të shtëpisë, nga 3 hektarë për dy frymë, për çdo frymë tjetër ½ ha dhe 1 ha për banim, kopsht etj. Bujku do të paguhej 500 franga shqiptare për çdo hektar. Sipërfaqja e çifligjeve të shtetit, mbi të cilat zbatohet Reforma Agrare ishte 63.000 hektarë. “Bëhen bujqpronarë, bujq të lirë dhe të vetësunduar”. Në botimin e “Buxhetit të Shqipnisë së re” (30.IV.1940), botuar në muajin maj nga gazeta “Dielli” me 16 faqe, shkruhet: “Sot në çifligjet e shtetit, që arrin një sipërfaqe prej 50.000 ha janë vendosur 1627 familje bujqish”. “Shuma e përgjithshme , sipas Ministrisë Financave, është nxjerrë krejtësisht. Këto të ardhura prandaj kalojnë shumën 40.000.000 fr. shq.”. “Ky buxhet financiar, 1 prill 1939-qershor 1940, meriton të aprovohet unanimisht prej Këshillit”. [Këshilli i Epërm Fashist Korporativ – shën. im.]. Në librin e mësipërm, Mehdi Frashëi jep “Raport mbi Bankën Kombëtare” (fq. 229-234). Midis tyre lexon: “Banka e vetëquajtur Kombëtare i është imponuar Qeverisë Shqiptare prej një pushteti të madh prej 45.000.000...”. Sipas ligjit organik, neni 21: “Banka duhet të krijojë një rezervë metalike në ar ose në argjend, në thupra ose në monedhë. Kjo rezervë, të paktën duhet të arrijë deri në 1/3 e bankënotave të emetueme. Simbas këtij paragrafi, organet përgjegjëse të

Gjermanët nuk e prekën arin shqiptar, i bënë blerjet me paratë e tyre

Bankës duhet t’i paraqesin qeverisë shqiptare 1/3 e bankënotave të vëna në qarkullim në ar dhe në argjend dhe kusurin ta paraqesë në titulla: shteti, bono thesari, vlefta të huaja të konsideruara etj. Prandaj, përveç 7 ½ milionë franga ari që janë gjetë në Romë e që janë depozituar

në “Reichs-bank”, për gjithë emetimet e Bankës arrijnë në një shumë deri në 200.000.000 fr. shqiptare. Qeveria duhet t’i kërkojë rezervat e tjera që thamë më parë. Paragrafi 4 i po këtij neni thotë se një pjesë e kësaj rezerve, që nuk duhet të kalojë në as-

një rast 2/3, mund të krijohet në vlefta të huaja, d.m.th.: a) bileta bankash të huaja, që nuk i shtohen një fluktuacioni të jashtëzakonshëm në kursin e kambios; b) bono thesari të jashtme të pagueshme në ar ose në vlefta që nuk u shtrohen ndryshimeve të jashtëzakonshme të kambios dhe me skadencë jo më tepër se 3 muaj; c) kambiale të emetueme në vlefta të huaja, që nuk i shtrohen fluktuacioneve të jashtëzakonshme në kursin e kambios dhe të pagueshme në pjacat kryesore të bankave kryesore të Amerikës brenda 3 muajve dhe që përbajnë, në çdo rast, nënshkrimin e dy personave juridikë...” Bazuar në nene dhe paragrafë të caktuar, saktësohen rezervat që formojnë bazën e një banke, sigurimet e saj me bankënota në dorë për popullin, vendimet e aksioneve për interesat e bankës me pëlqimin e shtetit dhe statutit të bankës etj. Banka Kombëtare u ndalua të emetonte këtej e mbrapa bankënota dhe vetëm që “clichet e bankënotave që ndodhen në Romë duhet të merren një orë e më parë, sepse italianët mund t’i keqpërdorin këto cliche dhe mund të emetojnë tinëz bankënota e t’i shpërndajnë në Shqipëri me mjete të fshehta. Gjithë po për këtë arsye Qeveria brenda një afati të caktuar lypset t’i mbrojë me një damkë të posaçme bankënotat në qarkullim dhe ato bankënota që të paraqiten pa damkë, të deklarohen pa vleftë”. Në nenin 58 thuhet: “Likuidimi i Bankës, se vetëquajtur Kombëtare, si bankë emetimi, do të likuidohet sa më shpejt”. Deri këtu del qartë se qeveria “kuislinge” e Mehdi Frashërit punoi për vendin e vet edhe pse kjo bankë shqiptare varej nga Banka e Napolit deri më 8 shtator 1943, ku prodhoheshin frangat shqiptare, vepronte me statusin e shtetit shqiptar në përdorimin e monedhës së tyre. Mbas okupimit gjerman, kohë në të cilën Mehdi Frashëri shkruan, nuk figuron asnjë lëvizje ari të shtetit “të pavarur” shqiptar pa lejen e Regjencës. Lëvizja e këtij ari nga Roma në Berlin e pastaj i kapur nga anglezët dhe i mbajtur peng për “çështjen” e Kanalit të Korfuzit, është tjetër odise, por jo të qëndrojë akuza: gjermanët na grabitën arin shqiptar, paturpësisht në ca shuma trilluese propagandistike. Argumentoj: Dëshmia gojore e një financieri të institucionit fashist, Isuf Zija Hamzari: Në vitin 2003 intervistova Klaid Hamzarin për Lary Postin (burrin e motrës) dhe Mark Menahemin (burrin e motrës tjetër), duke më folur edhe për punën e babait të tij, Isuf Hamzari, në financë gjatë viteve të Luftës II Botërore. Në mënyrë të përmbledhur, më tregoi: “Shqipëria ka qenë i vetmi vend ku nuk u vendos dojçmarku ushtarak. Gjermanët, kudo që shkuan, shtypën dojçmark dhe u jepnin urdhër ushtarëve gjermanë të blinin kudo e çfarëdo malli me to; një qëndrim mjaft i prerë. Vetëm në Shqipëri nuk


dossier • E premte 19 prill 2013 e përdorën, si një urdhër i veçantë i Hitlerit për ushtrinë gjermane. Kjo ushtri solli 10 milionë napolona flori dhe e depozitoi në Bankën Shqiptare, duke i kthyer në lekë shqiptarë. Me këto para ushtria gjermane blinte p.sh. në dyqanet e Nebil e Ikbal Çikës në Tiranë. Kur erdhën gjermanët në Shqipëri, dhanë statusin e Kosovës. Fejzi Alizoti u bë drejtues për Kosovën, pastaj Ismet Kryeziu nga Gjakova (Më parë profesor në Korçë – 1934. Vdiq në burgun komunist). Gjermanët, para se të largoheshin, në shtator 1944 deklaruan: “Ne kemi edhe 1.5 milionë napolona flori këtu për të tërhequr, sepse kemi harxhuar vetëm 8.5 milionë napolona nga 10 milionë të depozituara”, prandaj dhe i morën paratë e tyre. Këto, - vazhdonte Klaidi, - m’i ka treguar babai, i cili ishte punonjës i lartë finance që paguante Regjencën... Mirëpo në vitin 1989 revista “Policia” paraqet një shkrim të një ishoficeri të Sigurimit, shkrim që u pa edhe në mediet televizive, me të thëna e të dhëna se: “Gjermanët na grabitën 380 milionë napolona flori”. Të shpjegohemi qartë, - vazhdon më tej Klaid Hamzari: - Babai më ka treguar burimin e këtyre 380 milionë napolonave flori... Sipas tij: “Gjermanët na lejuan të ndihmonim me grurë Greqinë e pushtuar. Tregtarët tanë i çonin me makina, jo me anije, se ishte e mbrojtur. Greqia prodhonte vetëm 5-6 muaj bukë, por mbi të gjitha kishte administratë ushtarake gjermane dhe jo civile si Shqipëria. Tregtarët tanë merrnin grurë me bollëk nga Kosova dhe ua jepnin grekëve me napolona flori, jo me dhrahmi, ose dojçmark. Kështu, fshehurazi, tregtarët grekë i fusnin në fuçi vaji qeset me florinj dhe, në këtë rrugë, u grumbulluan 380 milionë florinj. Këtë, se si u pasuruan tregtarët tanë, ma ka treguar si dokument babai kur ishte në Ministrinë e Financave. Duke qenë shef llogarie në zyrën e financës që nga viti 1939 deri në vitin 1943, ka paguar edhe Këshillin e Naltë Fashist, bile edhe Omer Nishanin, me të cilin ka histori më vete. Po sipas dokumenteve të Vermahtit? Për ta paraqitur sa më të egër pushtimin gjerman në Shqipëri, u paraqit shfrytëzimi ekonomik i Shqipërisë prej tyre, gjë që më parë e posedonte Italia me shifra astronomike. Për këtë çështje duhet shkrim i veçantë. Po e lokalizoj me çështjen e arit Publikimi (Deri në vitin 1990) 1. Interpretimi i dokumenteve të Vermahtit për çështjen e arit është deformuar për arsye ideologjike. Ja disa prej tyre: Përdorimi i arit iu nënshtrua disa kufizimeve, sepse kapaciteti i blerjes së tij është i pakët dhe qeveria shqiptare me të drejtë konkludon se financimi i shpenzimeve të ushtrisë gjermane në Shqipëri nuk mund të bëhej nga ana e qeverisë shqiptare pa pasur kredi me afat të gjatë. Sipas një relacioni të mëparshëm të ambasadorit Neumbacher, financimi i ushtrisë gjermane , duke bërë shkurtime të mëdha për periudhën janar-shkurt, është caktuar në 25 milionë franga shqiptare për çdo muaj, deri në 25 shkurt 1944 nga përdorimi i arit dhe nga shitja e mallrave italiane në Shqipëri. Në origjinal lexon: “Bobina 71-59: Qeveria shqiptare ka deklaruar se një pjesë e nevojave të ushtrisë gjermane në Shqipëri mund të përballohet me anën e livrimit të mallrave. Por, nga ana tjetër, meqenëse përdorimi i arit i nënshtrohet disa kufizimeve për shkak se kapaciteti i vlerës së arit është i pakët, atëherë Qeveria shqiptare duhet të nxjerrë konkluzionet e duhura se financimi i shpenzimeve të ushtrisë gjermane në Shqipëri nuk mund të bëhet me anën e qeverisë shqiptare, pa pasur kreditë me afat të gjatë. Deri tani nuk kemi ndonjë relacion nga ambasadori, Dr. Neubacher, lidhur me tratativat e tij me qeverinë shqiptare. Sipas një relacioni të mëparshëm të ambasadorit, Dr. Neubacher, financimi i ushtrisë gjermane, duke bërë shkurtime të mëdha për muajin janar dhe shkurt, është caktuar në 25 milionë franga shqiptare për çdo muaj, deri në 25 fruer 1944 nga përdorimi i arit dhe nga shitja e mallrave të plaçkës italiane në Shqipëri. Bilanci për pagesat gjermano-shqiptare më datën 21 janar 1944 tregonte një kredit shqiptar prej 151.000 RM; nga kjo shumë 151.000 RM paraqitën një mandat kalimi (urdhër kalimi) të A.C. Magnesit Juglindje drejtuar minierës së magnesit Golfsch në Shqipëri, por kjo shumë mund të anulohet meqenëse Banka Kombëtare e Shqipërisë kishte refuzuar të kryente pagesën e shumës së

urdhëruar dhe meqenëse miniera Golfsch ka marrë nga arka e ushtrisë gjermane kreditin përkatës. Mikrofilmi 556745: Raport mujor për muajin shkurt 1944. Në MPJ u zhvilluan takime të ndryshme me oberfyhrerin Gstehenbauer, i plotfuqishmi i veçantë i MPJ për Juglindje dhe me përfaqësues të Bankës Kombëtare të Shqipërisë. Në këto takime u bisedua për lëvrimin e mallrave si dhe mbi probleme financiare dhe të trafikut (tregtisë) që janë pezull. Mikrofilmi 556792: “Në Shqipëri qarkullimi i kartëmonedhës nuk është ngritur. Me qëllim që financimi i shpenzimeve për ushtrinë gjermane të shpihet në rrugën e kreditit, është planifikuar një emision i ri për bankënota shqiptare në Vjenë. Shpenzimet e ushtrisë gjermane në 25 milionë franga shqiptare në muaj, qeveria shqiptare deri tani i ka përballuar duke përdorur arin, duke shitur lëvrimet e sheqerit dhe duke përdorur kreditë me afat të shkurtër. Si është publikuar në vitet 1980-1990: 2. Bobina 313-200. Nr, filmit 746228. Udhëheqës ekonomik i Armatës, z. Richter mbi gjendjen në Shqipëri. Nr. 518/44, dt. 19.II.1944. “Mungesa e mjeteve monetare për kryerjen e pagesave në monedhë shqiptare vazhdon megjithëse organet kompetente mundën të sigurojnë mjetet e nevojshme financiare për pagesat me anën e shitjes së arit”. Dokumente të Ministrisë së Jashtme. Dok. 189, fq. 216. Shënim: Neubacherit për ambasadorin Richter, 12.III 1944: “Vazhdimi i financimit të Vermahtit në Shqipëri qëndron para vështirësive të jashtëzakonshme. Mezi mora pëlqimin parimor nga qeveria shqiptare për shtypjen e mëtejshme të bankënotave sepse qeveria shqiptare ka shumë frikë për arsye të shembullit të Greqisë. U vendos që stampimi i bankënotave të fillojë menjëherë në Beograd. Por kjo do të zgjatet. Nga rezerva e bankënotave, e cila në atë kohë me nxitjen time është transferuar nga Italia në Shqipëri, nuk ka më mjete në dispozicion që të përballohen javën e ardhshme”. Sipas origjinalit A dhe B kemi: I plotfuqishmi i posaçëm për Juglindjen. M.P.Jashtme Telegram i shifruar nr. 6941. Bukuresht 1.12.1943 Tepër urgjent! I plotfuqishëm i posaçëm për Juglindjen Shqipëri. Lutemi që në Vjenë të përgatiten urgjent për dërgesën në çast për Shqipërinë të 2 milionë markave ari. Nesër për aeroplanin do të merrem vesh me komandantin suprem për Juglindjen në Beograd. Ardhja e arit është e domosdoshme për arsye të mbledhjes së bankënotave të inflacionuara, mbasi rezerva e bankënotave të sigurta që në kohë në Istria ka mbaruar dhe akoma nuk janë bërë përgatitje për stampimin e të tjerave”. Po në muajin dhjetor 1943 MPJ Tiranë merr këtë informacion: “Nga ana e shqiptarëve gjithmonë është theksuar se nuk kanë ndër mend të shtojnë qarkullimin monetar, bile nuk merret parasysh as buxheti i shtetit, pamundësia e pagimit të rrogave të nëpunësve të shtetit. Si argument për këtë është marrë nga pozita e të drejtës, se banka emisionare është akoma organizatë italiane dhe prandaj drejtori dhe këshilli i drejtimit mund të gjenden vetëm në Romë. Për një qëndrim të tillë, rëndësi vendimtare kanë, sigurisht, ngjarjet katastrofale që vihen re në shtetet fqinje dhe sidomos në Greqi. Një rol këtu, sigurisht ka luajtur edhe mendimi se kërkesat gjermane për ta kredituar Vermahtin do të refuzohen duke argumentuar se krediti në formën e dhënies teknikisht është i parealizuar. Në mbledhjen e ditës së djeshme të delegacioneve, në të cilën është diskutuar për pagesat ushtarake, të cilën e drejtonte personalisht ministri i Financave, është shtruar, në bazë të telegramit të sipërm, çështja e shtypjes së bankënotave. Ministri i Financave, sikurse edhe gjatë bisedimeve paraprake, ka deklaruar se qeveria është e vendosur të mos shtypë më bankënota, për t’iu shmangur inflacionit. Në lidhje me përgatitjen teknike, rekomandoj informacionin nr. 2 të delegacionit”.

»

19

ria shqiptare kanë shpresë se Gjermania do ta trajtonte më mirë seç e ka trajtuar më parë Italia. Pastaj Frashëri ka deklaruar, se qeveria e Publikimi: (Deri në vitin 1990) Rajhut në rast se ari, sipas dëshirës së saj, do 3. Bobina 120-762. Nr. filmit 356159. Ministria e Jashtme nga Shlipi. Tel. Nr. 210. të mbetet në Berlin, duhet të marrë përsipër garancinë nga rreziku i luftës, sidomos në qoftë Datë 7.4.1944. “Financimi i Vermahtit për muajin mars është se “Rajhsbanka” si mbajtëse e depozitës, e përjashton atë nga garancia e saj. Për vërejtjen se zbatuar siç vazhdon. Nga shitja e arit qeverisë fr. shq. 22.500.000. ari në Romë ka qenë i kërcënuar nga rreziku i Nga shitja e arit privatëve fr. shq. 3-320.000; luftës, Frashëri u përgjigj se qeveria italiane në nga shitja e sheqerit dhe të benzinës fr. shq. kohën e saj, në rastin e depozitimit të arit në Romë, ka marrë përsipër të njëjtin angazhim, të 2.360.000. Së bashku 28.180.000. Për nevojat e Vermahtit për muajin mars fr. cilin ai tani kërkon nga qeveria e Rajhut. Ai edhe për këtë pikë i referohej instruksionit, i cili e deshq. 25.000.000. tyron dhe nga i cili nuk mund të tërhiqet. Gjithsej fr. shq. 29.320.000. Mbas dy bisedimeve të gjata, janë bërë proPër muajin mars do t’i paguhen Vermahtit edhe 114.000. Qeveria shqiptare i lutet edhe për jektet e bashkëngjitura të protokollit sekret muajin prill të jepen 1 milion franga ari të parapa- me ndërrimin e notave, për të cilat Frashëri ka deklaruar se është gati t’i nënshkruajë, kurse ra me kursim 23 për të evituar humbjet në pare”. unë u përmbajta të mbaja qëndrim përfundimtar. Protokolli në pikën q përmban rregulla në lidNë origjinal është: SHËNIMI I DREJTORIT TË SEKSIONIT EKONO- hje me ruajtjen e arit në “Rajhsbank”, në pikën MIK TË MINISTRISË SË PUNËVE TË JASHTME 2 garancinë e qeverisë së Rajhut mbi rrezikun VILA MBI BISEDIMET ME VEHBI FRASHËRIN PËR e luftës dhe lirimin nga kufizimet eventuale gjermane për posedimin e arit sipas dëshirës ARIN SHQIPTAR shqiptare. Mbas ndërrimit të notave, kalimi i arit Dir. Ha. Pol. nr. 87 në Shqipëri duhet të vihet në gjykimin e lirë të qeverisë shqiptare, kurse sipas ta gjitha vendi Berlin, 10.III. 1944 meve të tjera në lidhje me arin, për çdo posedim tjetër të tij në Gjermani dhe kalimi i arit në një Shtypur në 7 kopje shtet të tretë, Frashëri ishte i gatshëm të pra nonte konditën e marrëveshjes paraprake me Kjo është kopja e 5-të ministrin e Punëve të Jashtme. Frashëri dje u largua për një javë në Vjenë, Urgjent! Në lidhje me shënimin e datës 1 mars t.k.v. i ku do të vizitohet te mjekët. Ai shpreson se deri atëherë marrëveshja do të ketë mundësi të cili është bashkangjitur këtu: nënshkruhet , dhe ishte gati që për këtë edhe -Dir. Ha. Pol. 68 I. Me rastin e bisedimeve me zv.ministrin e Pu- njëherë të kthehej në Berlin. nëve të Jashtme Shqiptare, Frashëri, në lidhje me arin shqiptar, i cili në këtë çast ndodhet ne “Ra- II: Unë shikoj tri mundësi, që vijojnë: a)Që projekti i bashkangjitur të nënshkruhet jhsbank”, me një vleftë rreth tetë milionë franga ari, që është e barabartë me rreth gjashtë milio- pa ndryshime. Me këtë do të kënaqte nevojën në rajhsmarka, del se ai ka sjellë prej qeverisë së politike që frika dhe dyshimet e anës shqiptij instruksion të hollësishëm, të cilin pjesërisht tare të mënjanohen plotësisht dhe qeverisë e ka parashtruar me gojë. Këto instruksione shqiptare t’i jepet mbështetja, gjë që është në synojnë, para së gjithash, për atë, që Banka interesin tonë që kjo zgjidhje të konsiderohet si Nacionale Shqiptare duhet të jetë absolutisht e sukses para popullit të tyre. Kjo garanci e qeverisë së Rajhut për rrezikun lirë në posedimin e arit dhe qeveria gjermane, e luftës, e cila në vetvete nuk është e zanë rast se ari do konshme, ka mundësi që nga ana e zyrës së resursit të brendshëm (Ministria e Financave dhe plani katërvjeçar), pëlqimi i të cilave është i domosdoshëm, të merret pa vështirësi, duke marrë parasysh arsyet politike të përmendura, dhe faktin se vendosja e arit në bodrumet e “Rajhsbankës” pothuajse përjashton mundësinë e zhdukjes nga ana e shkaktarëve të luftës. Përveç kësaj, duhet shtuar se kemi të bëjmë me një vleftë totale relativisht të vogël (rreth 6 milionë rajhsmark), e cila mbas arritjes së qëllimeve politike të përmendura, mund të paguhet plotësisht. Qeveria shqiptare sigurisht, dhe pa pëlqimin tonë, do të ketë të drejtë që arin ta kalojë në Shqipëri. Përfitimi nga kjo e drejtë mund të pengohet në rast se gjatë nënshkrimit deklarohet me gojë se, nga deklarata e Frashërit, qeveria shqiptare tani për tani nuk ka ndër mend që arin ta kalojë në Shqipëri, kemi kuptuar dhe besojmë se ajo për gjithë kohën e vazhdimit të luftës ka hequr dorë nga kjo. b)Të refuzojmë nënshkrimin e projektit në të mbetet në Berlin, duhet të marrë përsipër garancinë e plotë dhe të pakufishme nga çdo rrezik formën që është paraqitur, dhe me ndërrimin e i luftës. Nga qëndrimi i Frashërit dukej qartë se notave të kërkojmë pranimin që çdo posedim të pala shqiptare ka frikë se nuk dëshirojmë të arit, gjithashtu edhe për transportimin e tij në Shmbajmë arin dhe Shqipërinë, në momentin e qipëri, duhet të arrihet marrëveshja me ministrin dhënë, ta zhdëmtojmë me anë të një dokumenti. e Punëve të Jashtme; pastaj me numrin 2 të proNë fillim Frashëri me këmbëngulje ka përsëri- tokollit të përpiqemi që në vend të fjalës së parë tur lutjen që ari të kalojë në Zvicër. Unë këtë e mbi garancinë e qeverisë së Rajhut për rrezikun e kam refuzuar dhe jam përpjekur që ari të mbe- luftës, të futet fjalia që vijon, e cila është propotet këtu dhe posedimi mbi këtë mund të bëhet zuar si alternativë, por Frashëri nuk e ka pranuar. vetëm me ministrin e Punëve të Jashtme. Si “Ari nga ana e qeverisë gjermane, do të njihet përfundim, Frashëri hoqi dorë nga kërkesa e si pronë shqiptare, si e tillë do të respektohet kalimit në Zvicër, por megjithatë, ka insistuar dhe në kohën e duhur do të dorëzohet në të për lirinë e plotë të posedimit dhe veçanërisht njëjtën peshë dhe me të njëjtën finesë”. ka deklaruar se qeveria shqiptare tani për tani c)Të deklarojmë se jemi gati të nënshkruanuk ka ndër mend ta kalojë arin në Shqipëri, por, jmë protokollin me klauzolën mbi garancinë, nga ana tjetër, nuk mund të nënshkruajë në as- mbasi ajo edhe më përpara ka qenë e dhënë nga një mënyrë deklaratën, me të cilën shprehimisht italianët dhe, praktikisht, nuk ka ndonjë rëndësi heq dorë nga e drejta e saj që ari, i cili i takon, të të madhe. Por ne të mbetemi në atë, që për kalojë në vendin e saj. transportimin e arit në Shqipëri duhet të merret Për vërejtjen se kjo e drejtë nuk ka qenë as edhe pëlqimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, më parë, kur ari ndodhej në Romë, Frashëri tha duke shpjeguar, siç thashë më lart, mbasi edhe se Shqipëria nga ana e qeverisë së Rajhut është transportimi nga Roma ka qenë i mundur vetëm njohur si shtet i pavarur dhe se populli dhe qeve- me pëlqimin e anës italiane.

Hudecek Schlip


20 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

« legalizimet

Drejtoria Berat Enver Osmen Hoxha Lumner Selim Pulake Xhevahir Metush Kuqi Ramis Sul Marra Ilir Spiro Ballabani Perparim Zahit Dautaj Guri Ali Aliaj Bilbil Ali Saliasi Mihal Nasi Pjetri Spiro Paskal Dhembi Fiqiri Faik Fatia Roland Qazim Dedaj Kujtim Rushan Hysaj Bledar Sokrat Gjika Llazar Beqo Dailani Nexhip Beqo Dailani Lulezim Beqo Dailani Baki Meleq Agalliu Altin Sadik Llalla Armando Barjam Hoxha Misir Qani Hoxha Ardian Idajet Qypi Shkelqim Qazim Domi Selman Qazim Domi Myrto Qani Hoxha Harallamb Aristomen Mandi Fatos Sherif Salla Vullnet Sherif Salla Fatbardh Sherif Salla Vangjel Sulo Pisku Albert Dhimo Moja Selvi Asllan Veisllari Calli Xhemal Zerellari Fatmir Estref Eskiu Xhovan Emin Bitri Agim Shefit Zema Myfit Qemal Hoxha Ramadan Qamil Muca Pajtim Ali Mahmutaj Drejtoria Durres Indrit Shaqir Lama ; Artan Shaqir Lama Gentian Shaqir Lama Fiqiri Bajram Ushina Fatime Beqir Çopa Gezim Shyqyri Çopa Ermir Bajram Muça ; Greta Bashkim Muça Drita Sali Duriçi Agron Seit Kibja Agim Sadik Rrushi Zija Beqir Brahimi Shpresa Asllan Hoxha Mexhit Liman Hasa Ali Demir Batku Qamil Zenun Karepi Hazir Sadri Gashi Ylber Ismail Pashkaj Fatmir Sherif Luku Artan Shyqyri Huqi Julian Shyqyri Huqi Agim Sulejman Derjaj Haziz Ramazan Hoxha Latif Ibrahim Doma Ramazan Selim Kurti Fiqiri Ramazan Kurti Pellumb Ramazan Kurti Hysen Ramazan Kurti Miklovan Qamil Kurti Hamid Riza Huqi Albert Selim Kurti Bajram Bajram Kurti Dashamir Bajram Kurti Fatmir Bajram Kurti Eduart Shefqet Lami Maliq Dhimitri Buci Qamil Ramazan Kurti Afrim Haxhi Totraku Pellumb Kapllan Hani Gezim Ahmet Lukaj Xhavit Abdyl Thaci Xhevdet Shaban Abdullahi Ismail Ali Dervishi Ismail Ali Dervishi Federik Laz Simaku Pellumb Fejzo Alliu Selami Nevrus Kalari Ismail Hysni Vreka Artor Fuat Isufi Ramazan Suzaim Bardhollari Fiqiri Dervish Bezati Arjol Xhaferr Muçollari Ismail Hamit Laçi Hajrulla Myslim Arapi Petrit Ramazan Likaxhiu Zamir Bajram Domi Remzi Bajram Domi Xhemal Halil Lleshi Luljeta Abdi Lleshi Saimir Besim Ndraxhi Xhemal Nasuf Hoti Aleksander Vasil Sema Vangjush Sokkrat Karamitro ; ; Valentina Mitrush Dafa Qemal Sulejman Dibra Hysni Enver Lekaj ; Petraq Stefan Tane Ledjan Muharrem Megjidi Sulejman Col Aliaj Sulejman Col Aliaj

71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Bujar Zenel Metalla Asllan Esat Kolaveri Ndriçim Demir Osmani Fatbardh Bujar Met-Hoxha ; Besa Ilirjan Makri Ndriçim Bujar Met-Hoxha Ylber Ismail Pashkaj Aki Neim Hidershai Alma Demir Canameti ; Armando Meh`Di Canameti Amela Meh`Di Canameti Gjetan Vlash Çoku Altin Skender Vrioni Rustem Gani Shqopa Alfred Shaqir Vrioni Xhaferr Hamdi Vrioni Htsni Limon Vrioni Esat Sherif Vrioni Andre Ndue Çela Pjeter Mark Laska Myslim Mustafa Verjoni Nebi Hasan Smoqi Zykri Ylmi Shehu Rustem Emri Shehu Veli Emri Shehu Gezim Hamdi Smoqi Isuf Hasan Gashi Fatmir Çoban Hysenaj Ismet Xheladin Cira Bajram Isuf Haliti Drejtoria Elbasan 1 Qerim Rexhep Kikija Zhaneta Kamber Hasko, Blerta Maksim Hasko Esmeralda Maksim Cullhaj Petrit Vasil Binjaku Albert Kristaq Marku Tajar Tahir Brahja Naferit Kadri Brahja Gezim Tajar Brahja Isuf Zenel Gjika Zenel Veli Gjata Zenel Veli Gjata Tane Bajram Kaziu Gezim Nikoll Panxhi Bilal Ahmet Hoxha Ahmet Nebi Hoxha Luljeta Muharrem Hoxha Islam Xhemali Dani Xhevit Haxhi Haxhi Ferdinand Selim Sharra Kadri Avdulla Dani Sadete Adem Kasa Ylber Qazim Kasa Rushdi Asan Topalli Sokol Shaban Elezi Agron Behexhet Sharra Aurel Behexhet Sharra Durim Behexhet Sharra Petrit Mustafa Dani Myzafer Asan Topalli Islam Mustafa Dani Ali Avdulla Dani Xhevair Gani Deliu Qani Selman Sharra Hysen Abedin Orani Perparim Qazim Shkurti Behar Mane Xheleku Mine Rakip Xheleku Mustafa Sali Çollaku Rakip Ramazan Liçollari Behar Hysen Hushi Tefik Qerim Hasimllari Ardian Kadri Vaska Enver Mustafa Dani Agim Sali Ceni Luan Hekuran Valiasi Bedri Simon Dedja Perparim Rustem Bektashi Frederik Kostandin Ranxha Midil Riza Gjini Drejtoria Elbasan 2 Emiljano Petrit Ibro Astrit Abedin Bici Shaban Qazim Tabaku Hysen File Çoniku Shyqyri Riza Llapushi Besim Xhezar Koçi Andrea Kosta Disha Qemal Veli Boja Ferdinand Emin Gjata, Flutura Islam Gjata Llazar Kol Dedja Tajar Behxhet Hoxha Ferdinand Emin Gjata Agim Pullumb Godelli Adriatik Ymer Gripshi Petrit Gani Bahiti Bashkim Riza Llapushi Bashkim Ferhat Kanaçi Flamur Vrenos Kanaçi Sefer Sako Kanaçi Skender Tahir Kotollaku Veis Hasan Firoku Hajdin Halit Kanaçi Asqeri Kadri Hoxha Idris Hazis Hysa Sherif Rexhep Firaku Agim Halil Kanaçi Gentian Sefer Kanaçi

29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140

Ismail Selim Hoxha Xhezmi Petref Gega Mustafa Rakip Miraka Juljan Vrenos Kanaçi Bardhul Myrteza Dule Kamer Gani Hoxha Avni Hysen Hysa Mustafa Shahin Rabja Isa Estref Miraka Florjan Hysen Topi Bujar Qemal Rabja Refat Qemal Rabja Genci Agim Lleshi Sokol Shaban Rabja Shaban Refat Rabja Bledar Hazbi Mehalla Tomorr Musa Kumria Astrit Shahin Idrizi Shpetim Zyri Kabila Ramazan Çeço Bora Sami Tefik Bora Bujar Nazmi Jançe Altin Islam Rranci Vladimir Zenel Idrizi Sokol Rustem Sina Behar Nazmi Mehalla Nazmi Halit Idrizi Durim Lavderim Zani Shpetim Bashkim Ranxha Festim Maliq Kabila Dritan Enver Idrizi Aranit Beqir Idrizi Thoma Lefi Merdani Sokol Sokrat Lushi Dritan Sokrat Lushi Dhimiter Kozma Çalja Lazi Jorgji Rrasa Bashkim Refat Xhelili Artur Kostandin Merdani Gazment Hipokrat Mashi Arben Ferdinand Çullhaj Edmond Adem Boja Agim Qazim Boja Gezim Moisi Musteqja Fatos Refat Xhelili Agron Kozma Lushi Sokrat Kristo Lushi Tefik Mehmet Boja Marjeta Sadik Kovaçi Pajtim Hyqmet Boja Izaim Kadri Boja Altin Rexhep Boja Flamur Rexhep Boja Sopot Mustafa Xhelili Ndriçim Filip Kuqja Aurel Mihal Xhanja Xhevit Xhelo Paprri Ilirjan Thoma Braka Mehmet Pasho Çili Bledar Alush Rabushja Hysen Livan Mekshi Abdyl File Kollçaku Ramazan Bilal Ibrushi Kujtim Feta Jançe Luftar Xhemal Elezi Fatos Halit Boja Agron Halit Boja Agron Aqif Duka Fiqiret Shefqet Gjolena Sulejman Medi Hoxha Gezim Ferit Lloshi Ilirjan Isuf Bajrami Andon Isuf Liçi Skender Sute Muça Ardian Lush Mehilli Ilir Tahir Liçi Andrea Mehmet Balashi Gezim Dervish Karaj Haki Hasan Hysa Tafil Hysni Hakbajrami Arianit Rustem Alliu Mitat Ahmet Dermyshi, Shefqet Ali Çela Kujtim Sule Çekrezi Xhemal Ramazan Elezi Fiqirete Abas Bora Fetah Isuf Xhaferri Avni Bashkim Hysa Agron Nevruz Hida Ylli Xhemal Ahmeti Myslim Osman Hasa Sadush Hysen Gostima Luftar Gani Xhaka Ali Gani Xhaka Vasil Muharrem Nderpjetri Besim Gani Xhaka Alban Xhevit Hysa Besnik Qemal Llapushi Arben Jonuz Yzeiri Xhevair Nebi Çepa Ibrahim Ramazan Sharra Ardian Ryzhdi Hysa Saimir Petrit Hoxha Shkelqim Ramazan Kuqja Saimir Aqif Sollaku Bardhul Halit Sharra Fadil Rrapush Dyrmyshi Agim Mersin Kumrija Luan Rrapush Dyrmyshi Mehmet Hamit Muha Isa Qamil Hoxha Shefki Nazif Muça

E premte 19 prill 2013 •

141 142 143 144 145 146 147 148 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Qani Sabri Mersini Sali Selim Sharra Bardhul File Muça Bashkim Bezat Muça Fatmir File Lleshi Blendi Nevrus Hida Bashkim Dylber Hoxholli Altin Azis Xhelili Drejtoria Fier 1 Velco Spiro Leka Urani Rako Gjermeni Abedin Hasan Hebeja Lefteri Zenel Balo , Denisa Shaban Balo Klidian Shaban Balo , Endri Shaban Balo Ardjan Sefedin Toska Besnik Sulo Driza Thoma Bushi Pecini Faik Arif Gremi Fadil Meti Lika Ilirjan Jemin Musabelliu Valbona Jemin Musabelliu Velco Spiro Leka Dritan Bilbil Halla Sokrat Thoma Kerri Sadete Ibro Llaka Fatmir Lutfi Beqo Shaban Laze Gjergaj Drejtoria Fier 2 Agim Hasim Dhijari Xhemal Fuhat Mustafaj Leonard Mitri Nushi Novruz Shefit Muskaj Llazi Joti Kola Ramadan Xhemil Bendaj Viktor Llazi Josifi Drejtoria Kavaje Fabian Shefik Kazazi Firdus Refik Ajazi Halime Refik Ajazi Idajet Sadik Vokrri Medi Hasim Licollari Silvana Kadri Begaj Vullnet Shefik Teferici Manushaqe Ymer Teferici Shefqet Ali Bodlli Agron Hamit Gega Shaban Xhelal Kollcaku Nevzat Sirri Blakcorri Sefer Arif Duka Artjan Ibrahim Shehaj Beqir Muharrem Jaupi Kujtim Hysni Ndrojaku Mire Liman Lushka, Zamir Idriz Lushka Cezar Idriz Lushka Vahid Shefqet Lushka Arben Demir Uku Kujtim Hasan Kociaj Hekuran Sami Gjini Fehmi Nezir Doka Vangjel Spiro Simaku Riza Shyqyri Rrushi Harun Selman Begu Silvana Kadri Begaj Klodian Bastri Lici Latif Ramadan Dema Ardian Nezir Doka Mentor Jahja Daiu Shyqeri Eqerem Daiu Mehmet Elmaz Hyka Namir Halit Caca Eqerem Latif Lika Tasim Bajram Lika Fatmir Banush Misiri Murat Xhahysa Lulzim Enver Caca Nikolin Vanc Murja Arben Qamil Daiu Qani Murat Caca Afrim Sabri Daiu Ramazan Xhahysa Zyhdi Ramazan Xhahysa Hasan Jakup Caca Genc Jakup Caca Nevzat Nazif Panaci Ruzhdi Shefqet Caca Halit Imer Hyka Astrit Muharrem Haka Muharrem Ramazan Haka Xhevahir Lufo Enver Haki Caca Nazmi Dauti Ajshe Caca Bashkim Islam Shehu Nuri Emin Hyka Islam Rustem Dedja Riza Banush Misiri Xhevat Hasalliu Esat Jemin Cikalleshi Bardhyl Besim Tosku Leonard Besim Tosku Ismet Jakup Veizi Ilir Dervish Dervishi Zenel Skenderi Fatbardh Ymer Hyka Firdus Refik Ajazi Agim Osman Sollaku

72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 1 2 3 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Agim Zyber Voka Agron Dilaver Haxhini Agron Hasan Voka Agron Jahir Berisha Ahmet Sul Sulaj Ali Nebi Nasufi Arjan Nazmi Metolli Azem Hysen Mema Azem Mustafa Habili Bardhyl Hasan Voka Bari Xheladin Muca Bashkim Hakik Nasufi Bashkim Shefqet Brazhda Dhori Kol Xhakalliu Durim Haziz Kaja Dylaver Halit Sharka Emri Asllan Doda Enver Xhevat Kerceli Eqerem Ragip Nasufi Esat Alush Gjini Fatmire Said Osmadhi Ferit Bisha Kellici Flamur Xheladim Muca Galip Hysen Mema Galip Ramazan Isufi Selman Qazim Beka Ndricim Ruzhdi Kashami Blerdi Perparim Shkembi Shaziman Shaban Rraklli Besim Emin Hyka Agim Faik Hyka Nazmije Vath Tatani Besnik Faik Hyka Perparim Mehmet Elezi Fadil Emin Hyka Petrit Asim Caca Shyqyri Hamid Tatani Rrafman Shefqet Caca Xhevdet Baftjar Xhahysa Besnik Rakip Daiu Baftjar Xhevdet Caca Galip Habil Caca Hajrulla Baftjar Xhahysa Islam Latif Lika Izet Ibrahim Caca Liman Sherbet Daiu Ylli Hajrulla Daiu Naim Haziz Daka Perparim Xhavid Caca Deshir Hysen Mema Sajmir Muharrem Tatani Xhemail Seid Istrefi Petrit Xhemal Istrefi Zyber Said Istrefi Nazim Ramiz Muca Mehdi Sadik Caca Skender Rustem Caca Galip Ibrahim Xhahysa Rrahman Shefqet Caca Rasim Vahid Caca Asllan Baki Xhahysa Allaman Isa Caca Xhaferr Sefer Xhahysa Shpetim Rrapush Caca Hamza Tafil Caca Fiqiri Hariz Caca Fadil Shaziman Caca Andi Shpetim Caca Sali Zenun Daiu Vullnet Rizvan Caca Petrit Baki Xhahysa Beqir Vesel Caca Xhevat Sabri Daiu Sabri Jonuz Daiu Fadil Jonuz Keta Hysen Xhemal Caca Ermir Shaziman Caca Sefedin Caush Caca Ardian Ferhat Keta Dylber Tafil Caca Hajdar Nuredin Caca Nuredin Rrapush Caca Ylber Ibrahim Hyka Ardi Qerim Vogli Xhevdet Emin Hyka Fadil Bilal Tatani Petrit Asim Caca Afrim Mehmet Elezi Isa Reshit Tatani Shkelqim Xhavit Todja Drejtoria Korce Fatmir Shaziman Agolli Sotiraq Llambi Dhori Albert Muhamer Panariti Elda Llambi Panariti Drejtoria Kruje Ramiz Alush Sgura Kujtim Mustafa Mjekra Dritan Kujtim Mjekra Perparim Rexhep Sadiku Fitim Allaman Lezaj Avni Fitim Lezaj Refat Qemal Leka Pellumb Destan Konesha Agron Ahmet Troshku Melazin Ahmet Troshku Dashamir Shaqir Çangu Hysni Xhavit Çangu Xhavit Halim Çangu Gani Qazim Çangu

15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87

Ali Sinan Hushi Festim Sefulla Tema Ruzhdi Sami Marqeshi Xhavit Kurt Babasi Argjend Lik Halili Indrit Lik Halili Liman Reshit Halili Ahmet Hysen Hysenlikaj Genci Kujtim Mjekra Flamur Myrteza Pajtani Dashamir Haxhi Pajtani Sadik Beram Çangu Xhemal Alush Sgura Gani Deli Ziri Gazmir Jonuz Albrahimi Vesel Bajram Bami Zejnel Shaban Duka Xhavit Besim Kurti Xhevahir Sinan Sefa Myrteza Kadri Malja Besnik Asllan Mesiti Skender Jahja Prapaniku Gezim Faiz Prapaniku Drejtoria Lezhe Pal Ndue Lleshgegaj Muis Shaqir Mera Nikolle Pal Trashaj Fran Kol Uçaj Mark Ndue Çupaj Mare Gjon Vuksani + B Kastriot Pjeter Koca Bardhok Ded Nikolli Fran Ndue Frroku Markos Viktor Gega Nik Tom Martinaj Gjok Kol Ujka Aleksander Prek Cekaj Pjeter Gjelosh Stakaj Bardhe Zef Doda Pllum Ndue Kacoli Rexh Avdi Berisha Zef Fran Keqi Ndue Zef Shytani Ndue Gjergj Stakaj Nikoll Fran Stakaj Man Avdi Berisha Kol Mirash Ujka Gezim Mark Keqi Lec Tom Velaj Lec Tom Velaj Pashuk Ndue Kacoli Llesh Tom Jakaj Nik Luk Lekaj Xhemal Jurish Madani Ndue Prek Husi Gjek Zef Toma Mark Luc Sokoli Agostin Gjergj Staka Tom Rrok Pretashi Luigj Kol Ujka Llesh Prek Pllumbi Fran Gjok Kola Paulin Lulash Kola Isa Qerim Delia Zef Martin Vataj Luigj Ndue Gega Ismail Avdi Berisha Prel Martin Vataj Nest Nik Jakaj Gjergj Nikoll Vata Prel Tom Jakaj Mirash Gjon Prenga Mirash Pjeter Gjoka Mirash Preng Ndoj Ndrek Llesh Ndoj Ndue Col Ramaj Ndue Mark Gjoka Arben Marash Jakaj Gjovalin Ndue Gega Nikoll Rrok Jakaj Gjela Mark Gjoka Bardhok Ndue Ndocaj Pjeter Ndue Topallaj Gjergj Bibe Lekaj Prend Llesh Marku Zef Vorf Currakaj Anton Nikoll Paluca Bardhok Dede Gjoka Bardhok Zef Lleshi Bashkim Abaz Cerri Bashkim Nikoll Ndoj Dede Nikoll Gjoka Mark Nikoll Bezhi Preng Ndrec Prenga Shan Zef Tahiri Tom Gjeto Miraj Vasel Gjeto Miri Mark Nikoll Bezhi Fehmi Ali Kadriu Filip Gjon Prenga Nikoll Frrok Doda Gjovalin Kol Perlleshi Anton Nikoll Paluca Ndue Zef Lleshi Ndue Gjete Ndreka Apostol Zek Lleshi Leke Gjok Buna Pashk Zef Tushaj Pjeter Gjon Prenga Pjeter Zef Pjetri Gjergj Nikoll Miri

88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Preng Mark Doda Ndue Jak Nikolli Pashk Sokol Pervataj Gjin Zef Pepa Gjelosh Col Ramaj Rifan Selim Kadriu Nush Nikoll Ndoj Gjon Mark Pepa Gjon Nikoll Miri Zef Nikoll Bezhi Zef Nikoll Bezhi Pjeter Luc Nikaj Ndue Llesh Margjini Nikoll Col Ramaj Nikoll Gjet Prenga Kanto Gjergj Miri Fran Ndue Miri Frrok Prenge Prenga Gezim Gjon Prenga Gjergj Mark Pjetri Zeke Kol Mhilli Pjeter Ndue Kola Kol Ndue Cubi Rrok Pjeter Gjoni Prek Pjeter Gjoni Nikoll Ndue Rexha Martin Prend Dedlala Artan Hil Koleci Pjeter Gjergj Koleci Ded Ndue Koleci Hil Ndue Koleci Viçens Hil Koleci Gabriel Gjok Koleci Gjok Nik Marashi Leze Vat Marashi Agustin Mark Gjuraj Lek Mark Gjuraj Stefan Llesh Koleci Zef Gjok Koleci Gjon Zef Koleci Pashko Marash Toma Filip Prel Gjeloshi Valentin Filip Gjeloshi Lek Vuksan Malotaj Nikoll Luc Gjeloshi Luigj Luc Gjeloshi Pjeter Luc Gjeloshi Pjeter Kol Tomaj Fran Ndue Gjeloshi Martin Pashko Cali Ferdinand Dode Gjeloshi Fran Pjeter Ujkaj Gjek Mark Ujkaj Drejtoria Lushnje Faslli Shefit Daka Eridon Faslli Daka Arben Lipi Bame Arben Ndoni Monka Kurt Rrapush Ymeri Selman Shefit Strumi Bexhet Beqo Kullolli Diftir Nazmi Tabaku Flamur Sherif Bilbili Haxhi Petro Koçi Xhoxhi Ziko Shuti Thanas Pilo Kondi Zeim Hasan Kishta Kristo Pilo Kondi Alfred Bajram Kajdo Refit Vathi Kajdo Panajot Ziko Shuti Arjan Zylyf Hoxha Dyrmish Banush Braçi Syrja Sybi Haliti Qazim Alush Kubolli Liri Qani Dervishi Ardjan Alush Kubolli Nafirete Xhevair Çela Marije Uani Çela Petrit Haxhi Cania Halim Hamdi Hoxhallari Bujar Hamdi Hoxhallari Abedin Hamdi Leka Xhemal Avdyl Çela Leonidha Rakip Halili Fejzi Petref Çela Sotir Haxhi Musaku Pellumb Izet Poçi Gjergji Enver Tara Dalip Haxhi Musaku Haxhi Asllan Musaku Fatmir Haxhi Musaku Islam Xhelal Buzi Sali Qamil Kilja Lavdi Qamil Kilja Arben Xhelal Buzi Astrit Xhelal Buzi Myqerem Xhelal Buzi Avdyl Qerim Cani Selami Muharrem Haxho Agron Safet Manoku Tajar Shabn Hajdini Hasan Demir Bakaj Bajram Gani Liçka Dervish Mazar Gina Shkelqim Rrapush Ymeri Tomorr Taip Sefa Asllan Bajram Jashari Agim Mustafa Harremi Tomorr Abaz Harremi Vullnet Sulejman Harremi


legalizimet • E premte 19 prill 2013

58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169

Prek Pal Dakaj Shefqet Haxhi Ahmetaj Ramazan Adem Laboti Abas Tahir Zaimi Shahin Hekuran Trashi Irakli Llazar Todri Pellumb Laku Korreshi Murat Seri Biçaku Dritan Sami Çela Bashkim Aziz Çela Fatmir Tefik Çako Alfred Ali Gjyla Ibrahim Mersin Myzeqari Qani Demir Xhafa Rrapush Hajro Hysko Ferit Hekuran Haxhiu Arben Thoma Zaka Ahmet Refat Aliu Mentor Hamdi Hasalla Fiqiret Nezir Korreshi Ruzhdi Halit Arapi Lulzim Adem Laboti Jemin Seit Çela Xhevit Adem Bejte Petrit Hajdar Kurti Gezim Fejzo Quka Ismail Baki Kalemasi Qamil Avdi Turku Agim Fadil Pero Sefer Muharrem Bendaj Hyqmet Kodhel Marra Gurali Jonuz Alla Myqerem Hamit Caushi Bylyre Ali Cullhaj Feti Hekuran Muço Shebi Nuredin Tosku Tomorr Azis Lulja Gezim Azis Lulja Sadush Riza Hasanbelliu Vathi Shuaip Rabija Besnik Qerim Lloshi Gezim Qerim Lloshi Genci Qerim Lloshi Xhevit Rustem Xhumari Riza Refat Aliu Shkelqim Elmaz Sinani Tetem Rexhep Çela Demir Haki Noreci Selman Rexhep Çela Aleksander Neim Zenelaj Sinan Ahmet Nezha Banush Hajro Zaçe Tomorr Ali Çela Bujar Ferrik Çuko Ilir Bajram Toska Ferdinant Sami Çela Vath Dervishi Sefa Tafil Hamit Alla Pal Nik Dakaj Sazan Kasem Shurdhi Luan Hamdi Hasalla Tafil Ramazan Korreshi Mehmet Veli Zeneli Jorgo Vasil Pupi Tefik Shyqyri Bani Gramoz Tefik Bani Sami Imer Pirra Besnik Haxhi Gjyshja Ylli Safet Baçi Abaz Nuredin Quka Rrapi Sabri Myzeqari Shkozeta Qenan Çela Agim Halit Qosja Adriatik Fadil Taullau Afrim Neshat Sefa Lije Veiz Hajdari Dane Selim Kaja Altin Rrapush Ymeri Faslli Demir Ymeri Rexhep Haki Korreshi Minella Miti Koçi Petrit Hamit Cania Perparim Skender Demiri Kujtim Reshit Petriti Afrim Petrit Leka Sokrat Lili Bardho Llazar Misir Dushi Thoma Reshat Prifti Xhevdet Hysen Sulko Fatos Isuf Çako Enver Veiz Blliku Shyqyri Shuaip Ibraliu Kadri Hyqmet Myftaraj Arben Rexhep Greca Idriz Sali Çela Ilia Jonuz Rrasa Bledar Dyrmish Boriçi Petro Koli Shallapi Bahir Sadik Sharka Islam Sali Metani Ilmi Dane Lezi Eugen Vathi Hidri Agim Kadri Koçi Hajri Muharrem Xhumari Sazan Selfo Mustafai Ardian Ali Toska Rexhep Qamil Haxhiu Andrea Loni Mino Albert Gori Koçi Fatos Vath Buzi Shaqir Hamdi Llapi Besnik Hekuran Haxhiu

170 171 172 173 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

Xhevahir Hamit Patriku Aurel Mihal Çuko Flamur Vehaq Zeqo Jovan Todi Çapo Drejtoria Pogradec Kujtim Hysen Rexhollari Neshet Nevrus Hyka Fuat Rushit Kafexhi Afrim Serjan Fasho Pandeli Serjan Fasho Ramadan Enver Veshollari Xhevit Abduraman Hoxhallari Dritan Serjan Fasho Edlir Serjan Fasho Kujtim Guri Zeka Bujar Feti Liçkollari Hydri Xhevat Muçka Harif Veli Fezollari Exhet Qemal Fero Dritan Buja Dhimitri Teki Shyqyri Duda Genci Bami Killo Valter Shuaip Ajasllari Haxhi Ramadan Lushka Drejtoria Sarande Aleks Shyqyri Barka Fatos Shyqyri Barka Llambi Andrea Gjika Faslli Hito Koçiaj Nikoll Preng Gjonaj Gezim Zef Prendi Amareld Arber Valca Alfred Leke Mrruku Xhevit Ali Cala Niko Garip Tola Florind Ndue Noli Ndue Mark Noli Eduart Mark Ndocaj Kostandin Garip Tola Emin Zejni Loka Gjela Kole Valca Kristo Sotir Evagjelopulos Zef Prend Prendi Pashk Zef Çupi Zejsi Selman Loka Kastriot Fran Lleshaj Ded Ndue Marku Bardhok Ndue Noli Alfred Ndue Noli Gezim Ndue Noli Fatmir Halil Lagji Eljon Muhedin Mahmutaj Arqile Sefedin Shehu Kleanthi Sofokli Thomaniku Luljeta Halil Hysenaj Aferdita Ethem Lala Nasho Spiro Kolagji Namik Lato Zaçe Aristotel Lluke Cetri Panajot Aleks Kondo Arshi Fejzi Kalemi Niqiforo Areteo Butsi Josif Leonidha Gurra Violeta Leonidha Gurra Jmato Haxhi Agalliu Melsa Polimer Agalliu Hajredin Fejzi Kalemi Serjan Teme Gjergu Artiona Thoma Lagji Stefan Halil Lagji Artur Zenel Lagji Mentor Mugai Kuci Flamur Bello Bello Vasillaq Illo Zoto Damo Bejko Onjea Avdulla Veli Mehmeti Avdulla Veli Mehmeti Viktor Istref Kulla Vilson Xhafer Xhelili Nasibi Resul Lluka Pasho Ali Nela Dashnor Lutfi Çuedari Tomor Shaqir Gjonçi Rakip Aqif Allkushi Lavdosh Xhafo Xhaferi Gentin Hysen Isaj Agron Sefedin Obzova Qani Haxhi Murtaj Qani Haxhi Murtaj Qani Haxhi Murtaj Arben Fuat Ali Dalan Aqif Shkurti Latif Rrapush Zema Veledin Hetem Deda Isuf Kadri Isai Arsen Selam Stroka Luftar Zeqir Llaka Muhamet Shuaip Pajollari Sofia Vangjel Thanasi Panajot Nazif Stavro Vilson Dodol Pula Vasil Qemal Rrapaj Kristo Qemal Rrapaj Edmond Petrit Obzova Petrit Sefedin Obzova Besnik Aqif Kola Alim Zylyftar Abazi Dritan Hekuran Harizi Taip Çerçiz Sinani Lutmir Lulo Dhuli

86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Qerim Xhafer Malka Riza Lato Zaçaj Hajro Tafil Mehmeti Eldi Miltiadh Çondi Ylli Asqeri Hodaj Miltiadh Kiço Çondi Shkelqim Selfo Korro Edmond Kostandin Danga Gramos Hasan Çipi Sherif Islam Shahinaj Dritan Feta Shuaipi Sadush Ferrit Dollomaja Flamur Fejzo Progonati Vasil Nastas Baçi Hair Dervish Mahilaj Dilaver Demir Ajdini Sanieda Pellumb Fataj Zenel Selam Shehu Adriatik Ahmet Ahmeti Halime Hamit Abazi Zaim Melais Caushi Edmond Idriz Kuci Kreshnik Muhamet Keqaj Stavri Barjam Gjoka Kastriot Mustafa Gjeli Genci Sheme Haxhi Ramo Riza Çaushi Hazis Avni Mullaj Zguri Peçi Tesho Vait Ali Alia Çane Rexhep Aliaj Bujar Dajlan Kolonja , Ahilea Jani Dini Odhisea Niko Pilafa, Llazo Andon Lici, Avni Memet Mejdia Niko Tomor Demiri Haki Tahir Pula Mentor Ramo Shehaj Marika Preng Stojani Albert Vlash Lekgega Bardhol Frrok Nikolli Marjan Gjon Nikolli Bib Mark Bushkolla Ferdinand Shaban Sadiku Fran Ndok Marku Pashk Kol Keci Martin Nikoll Doda Lek Pol Nikolli Prend Dode Doda Islam Osman Ndreka Kol Frrok Haxhia Niko Rasim Luca Avni Selman Loka Pal Ndue Nikolli Ferit Sulejman Xhini Gasper Preng Mrruku Gjon Mark Ndoj Nikolin Gjergj Arapi Dave Zef Arapi Leonard Gjergj Arapi Bardhok Gjergj Arapi Llambi Garib Tola Pjeter Mark Dedaj Adrian Shaban Sadiku Astrit Gjok Ndoi Shuhri Adem Doda Andon Adem Doda Ndue Dede Deda Gjon Nikoll Lleshaj Vlash Ded Gjonaj Gjok Kol Dedaj Ded Nikoll Lleshaj Nikoll Mark Lleshaj Latif Adem Doda Latif Adem Doda Zenel Kadri Lala Luftar Zef Beci Munir Islam Ndreca Shefki Musa Snaci Ardian Hafuz Smaci Lek Ndrec Mrruku Bashkim Rufat Degjoni Ali Beqir Pana Gjon Mark Dedaj Dalip Musa Smaci Dritan Nikoll Lleshi Dava Zef Arapi Ardjan Mark Dedaj Edmon Gjergj Arapi Paulin Kole Haxhia Jani Frrok Haxhia Avni Hajredin Karoshi Qemal Hajredin Karoshi Gjin Frrok Nikolli Hafuz Musa Smaci Florjan Bib Doda Arben Preng Mrruku Fredi Tajar Behaj Sotir Diamant Vito Drejtoria Shkoder Pjeter Dede Bungu Selman Hasan Rukaj Pashko Fran Lakaj Agostin Fran Rrushaj Nikoll Prek Sheji Gani Rexhep Peraj Gjon Zef Ndreshaj Dritan Gjin Pepniku Ndue Preke Hasanaj Gjon Kole Lula

11 Kole Tom Shkurti 12 Llesh Leke Hotaj 13 Nikolle Luke Gjetja 14 Lulzim Tahir Begaj 15 Afrim Ramadan Gjokaj 16 Dode Nikoll Turmacaj 17 Martin Pjeter Betaj 18 Kujtim Tahir Tafalla 19 Haki Met Pepaj 20 Qani Mujo Rumija 21 Fejzi Qani Rumija 22 Nazif Hasan Ymeri 23 Myftynija 24 Fran Dede Pushimaj 25 Brahim Xhemal Alivoiq 26 Gani Mehmet Lacaj 27 Mark Ndue Mhilli 28 Mhilllpjeter Preka 29 Petrit Kole Deda 30 Dashamir Ramadan Ndrejaj 31 Pal Zef Kola 32 Maliq Madan Hasaj 33 Taip Madan Hasaj 34 Ndue Gjon Binoshaj 35 Ismail Kasem Ndrejaj 36 Skender Ismail Ndrejaj 37 Samije Jonuz Muji 38 Agron Fran Mrizaj 39 Pllumb Gjon Binoshaj 40 Gjovalin Kole Sheji 41 Mhilll Zef Kapaj 42 Sokol Marash Shelna 43 Marash Nike Dedenrejaj 44 Pjetr Mark Lufaj 45 Rrok Zef Dajani 46 Petrit Muhamet Isufi 47 Fadil Sait Kabajeqaj 48 Deli Met Peraj 49 Tonin Sheji 50 Feta Met Pepaj 51 Nazmi Tahir Ademoviq 52 Fadil Tahir Ademoviq 53 Gjin Kole Nika 54 Agim Adem Ymeri 55 Beqir Mustaf Ndrejaj 56 Sherif Zenel Ademoviq 57 Leke Gjergj Shkrepi 58 Petrit Gjergj Shkrepi 59 Rrok Gjergj Gega 60 Ruzhdi Cen Ganjolli 61 Enver Qazim Kurtoviq 62 Pellumb Zef Roga 63 Jakup Selman Mataj 64 Hysni Harap Smajlaj 65 Ymer Sadik Begaj 66 Marijo Preke Koçeku 67 Prek Kole Gjonaj 68 Skender Asllan Fikaj 69 Ramadan Shaban Burgaj 70 Gjelosh Fran Zefaj 71 Ujk Fran Zefaj 72 Isuf Hasan Ndrejaj 73 Astrit Isuf Ndrejaj 74 Tom Kol Sanaj 75 Ahmet Shaban Burgaj 76 Gjergj Mark Ahi 77 Lul Nikoll Preka 78 Nazmi Shaban Kajoshi 79 Perparim Xhevat Kajoshi 80 Kujtim Ramdan Ndrejaj 81 Haki Can Ganjolla 82 Haki Cen Ganjolla 83 Isa Sokol Vucaj 84 Bel Shaban Burgaj 85 Mustaf Brahim Hekuri 86 Mustaf Hasan Kurtulaj 87 Shaban Ymer Kajoshi 88 Gjelosh Kol Sana 89 Vate Dake Pjolli 90 Agim Rexhep Miruku 91 Ismet Shyqyri Zeneli 92 Haki Selo Arra 93 Hamdi Selo Erkoçeviq 94 Ymer Beqir Lekaj 95 Ferit Qazim Gjekaj 96 Gjoke Martin Gropca 97 Besnik Muhamet Sakicaj 98 Adem Mehmet Selgjekaj 99 Marash Pjeter Lucaj 100 Hilmi Reshit Hotaj 101 Agron Kole Shpati 102 Petrit Kole Deda 103 Mehill Dup Delija 104 Ahmet Rexhep Rahova 105 Arben Isa Ivziku 106 Rifat Hysen Hasaj 107 Hamdi Zyber Buliq 108 Dede Fran Zefaj 109 Afrim Elez Pepaj 110 Gjergj Ndue Kola 111 Lule Kole Molla 112 Ndreke Zef Molla 113 Vate Mhill Lari 114 Mark Lazer Bludaj 115 Dede Rrok Prekulaj 116 Gjon Dede Gjecaj 117 Lulash Gjon Markaj 118 Nikolin Ndue Malocaj 119 Ludovik Ndue Malocaj 120 Gjovalin Nikoll Malocaj 121 Zef Tom Lulashi 122 Zef Gjon Arra

123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234

Luigj Kol Pjetra Kol Gjergj Arraj Luigj Kol Pjetra Arjet Brahim Miloti Kujtim Adem Hoxhaj Preke Ndue Pali Ndue Kole Dakaj Gjergj Prek Kola Kanto Fran Zefaj Nikolll Vate Fusha Gjelosh Vate Vata Dede Vate Vata Dede Ndue Ara Ndue Gjergj Ara Gjergj Ndue Geshtenja Mirash Mhill Mullini Agustin Nike Vuksani Gjin Kole Dakaj Sulejman Dyl Kuka Preke Marash Sokoli Kole Tom Zalli Sejdi Fasli Memaj Mustafe Brahim Hekuri Bashkim Brahim Hekuri Eljaz Brahim Hekuri Sulejman Salih Arkoceviq Ylli Sulejman Arkoceviq Tahir Zenel Ademoviq Gjelosh Preke Qerimi Gjelosh Pjeter Preka Preke Dede Bunga Gjon Dede Ndoja Qemal Hysen Dekovi Sejfullah Riza Dekovi Halit Shaban Ramaj Zef Gjergj Ziçi Fran Ndue Guri Pllumb Lulash Vuksani Murat Asim Lujkaj Pjeter Mmark Arra Ndue Preke Potaj Servete Qazim Alivoda Ndoc Shan Gropca Afrim Abdyl Vuçaj Lam Hajdar Lumaj Gjon Ndue Pali Halit Hamdi Kurtoviq Gjoke Kole Shpati Gjoke Kole Shpati Gjoke Kole Shpati Xhemal Hamdi Kurtoviq Xhevat Hashim Kajoshi Shpetim Xhevat Kajoshi Diamant Haxhi Hysaj Luan Sokol Xheneti Mirash Zef Sana Fiqiret Rifat Ivziku Mehmet Isuf Bruçaj Isa Hasan Ndrejaj Perparim Ramdan Ndrejaj Ramdan Hasan Ndrejaj Shyqyri Halil Radaj Fadil Ramadan Alivoda Qemal Hysen Dekovi Zamir Ibrahim Muji Asllan Bajram Fikaj Flamur Hamdi Kurtoviq Sherif Haxhi Sakicaj Mehill Pjeter Dreni Martin Gjeke Gurraj Martin Gjergj Shkrepi Gezim Gjergj Selvija Rafael Hysen Rahova Nike Zef Roga Ndok Gjelosh Arra Remzije Halit Anxa Dashamir Ramadan Ndrejaj Pashko Nikoll Dakaj Ramdan Zeqir Bajraktari Halit Shaban Muji Nadir Zyber Bushaj Sadik Mark Thana Petrit Marash Sokoli Fatmira Mehmet Çarku Besnik Gjergj Shkrepi Pajtim Ali Bushaj Naim Qazim Kurtoviq Fejzi Faik Dekovi Gezim Hamdi Haxhija Angjelin Pal Lamaj Gezim Ramadan Ndrejaj Ismet Deli Rahova Ismet Deli Rahova Martin Kole Sana Arben Reshit Hotaj Osman Tahir Midili Luigj Leke Mihaj Kujtim Deli Rahova Mrike Lulash Dreni Zef Dede Pushimaj Mark Dede Pushimaj Prele Mirash Ara Gim Selim Tuzi Adrian Hajredin Alija Fadil Muart Hoti Lazer Pal Krecaj Gavrosh Hasan Gruda Dritan Fehmi Selhanaj Alfred Lec Mazi Bahri Idriz Memçaj Rrok Mark Fishta Altin Zef Provaku

235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346

Valbona Asllan Xheladini Kole Zef Lejthija Eduard Kole Lejthija Alfred Lec Mazi Ardian Hajredin Alija Zef Simon Kapaklija Vahid Shyqyri Tymi Vahid Shyqyri Tymi Myzafer Faik Memaj Myzafer Faik Memaj Qemal Enver Bekteshi Gjon Ndue Jaku Gjovalin Mark Lucaj Myzejen Ragip Gjyrezi Gezim Hasan Uka, Qeuthere Salo Grizhja Zija Qazim Demi Nikolla Miter Grabova Zef Vate Kodra Nik Sokol Sokoli Ndue Kole Picaku Ndue Nike Guri Besnik Halid Xhaferi Mark Dede Pecnikaj Arben Ndrek Nika Kole Gjon Zojza Altin Nike Zojza Prenge Leke Nnik Ezojza Zek Nndoc Smajli Gjin Dede Vata Pal Marash Ndreu Jak Zef Gjekaj Jak Zef Gjekaj Sokol Pellumb Gjergj Zhuja Vate Gjon Demaj Gjon Ndok Demaj Pashko Nike Ndrejaj Leke Pal Bjeshkaj Pashko Ton Ndrejaj Zefan Martin Marku Sejdi Sadri Mesi Kole Martin Deda Mirash Zef Sukaj Pal Nike Zefi Mark Leke Zefi Pjeter Dede Vata Nike Mhill Markaj Mirash Ndue Gjoni Martin Preke Vucaj Ramadan Elez Muhaj Preke Gjelosh Shtyllzaj Petrit Reke Aramalli Mhill Gjelosh Ndrejaj Sokol Prele Gurraj Viktor Gjoke Gjelaj Isa Brahim Muhaj Marash Kole Shtyllza Pjeter Nikoll Ndou Leke Pal Pllumbaj Shefqet Brahim Muhaj Tom Ndreke Martini Paulin Zef Mirashi Petrit Dede Isufaj Nike Gjelosh Shtyllza Gjon Nike Keshtenjaku Gjergj Nikolle Nikeleka Nikoll Pjeter Pjetra Pjeter Gjon Lulashi Gege Marash Demaj Eduard Mhill Demaj Ylli Sabri Meaj Leke Gjelosh Nika Mehill Gjelosh Nika Gjon Ndoke Tinari Sokol Dede Vata Pal Marsh Ndreu Sokol Dede Vata Fran Pjeter Fusha Nikoll Zef Pervataj Lulash Dede Isufaj Osman Shuqo Arkoceviq Riza Jakup Ramja Fejzi Abdyl Piri Kimete Met Islami Lutfi Ahmet Drini Isa Can Xhakaj Sadik Ymer Tormetaj Halit Met Islami Xhemal Met Islami Hamza Hasan Kadrovic Naim Sadik Tormetaj Shkelqim Xhevdet Erkoviq Shpresim Xhevdet Erkovic Maliq Qazim Drini Hysni Fadil Erkovic Shaqir Alo Rexhaj Leke Shan Nika Kastriot Pjeter Cekaj Emal Bajro Kurtovic Jetmir Hilmi Mehmeti Ruzhdi Xhabir Erkovic Shyqyri Bajro Mehmeti Haziz Jakup Drini Lazer Xhemal Tokaj Enver Ali Baroti Sxhevat Abdyl Piri Hilmi Sait Bregaj Dode Zef Molla Ali Hajdar Guraj Qazim Ali Guraj Ilir Eljaz Pirovic Eljaz Ali Pirovic

»

21

347 File Martin Shytaivi 348 Isa Hasan Firi 349 Marash Gjeke Vyzaj 350 Zef Fran Troja 351 Shpend Tahir Shpellza 352 Kole Zef Molla 353 Kole Zef Molla 354 Jetmir Rruk Sykaj 355 Pjeter Gjon Zojza 356 Fatjon Rrok Sykaj 357 Zef Dode Nika 358 Ahmet Bajro Berberi 359 Xhevdet Reshit Harusha 360 Lavdrush Haxhi Tormetaj 361 Ndoc Kole Hasani 362 Sokol Kole Hasani 363 Beqir Haxhi Lugjaj 364 Fatmir Beqir Lugjaj 365 Fitnete Eljaz Tukaj 366 Sokol Tahir Shpellzaj 367 Gjovalin Tome Cokaj 368 Lulzim Qazim Drini 369 Shaqir Riza Kurovic 370 Bardhyl Berhan Musiq 371 Nazim Ali Haxhija 372 Shkelzen Kole Hasani 373 Zek Bajram Cangaj 374 Naim Ramadan Begovi 375 Myftynia 376 Shyqyuri Jonuz Balaj 377 Martin Vate Fusha 378 Ndoje Nikoll Dedndrejaj 379 Vate Gjon Ndoja 380 Agim Sadik Kurtoviq 381 Hajrullah Shuqo Plenishta 382 Ilir Fadil Drini 383 Eduard Muhamet Sufaj 384 Astrit Ramiz Erkoci 385 Nikolin Pep Dakaj 386 Vitor Gjoke Nika 387 Vitor Gjoke Nika 388 Vitor Gjoke Nika 389 Sulejman Met Xhafaj 390 Pjeter Gjergj Nika 391 Tome Zef Mirashi 392 Dede Mhill Arra 393 Kole Zef Ndrekali 394 Xhemal Muho Elezi 395 Ismet Bajro Mehmeti 396 Ridvan Ramadan Begovi 397 Sabri Ramadan Begovi 398 Agron Nazmi Haxhija 399 Muhamet Xhemal Tokaj 400 Ragip Lan Cangaj 401 Agostin Nikoll Bocaj 402 Xhabir Xhemal Tokaj 403 Qendra Shendetesore 404 Shefqet Sait Guri 405 Shefqet Sait Guri 406 Lek Fran Gurra 407 Gezim Preke Shkafi 408 Bardhok Preke Shkafi 409 Agim Mhill Toma 410 Lazer Pale Cuku 411 Zef Mark Nika 412 Pellumb Vate Zojza 413 Nike Leke Vuksan Kodracaj 414 Leke Vuksan Shkembi 415 Zef Kole Qafaloku 416 Pavlin Zef Kola 417 Dede Prele Kola 418 Leke Ndue Lulashi 419 Martin Leke Zefi 420 Agim Zef Pjetri 421 Fran Pashko Pepnikaj 422 Vat Nike Zefi 423 Gjoke Prele Demaj 424 Fran Pal Gjini 425 Gjon Gjergj Ndoj Kola 426 Ndoj Mark Hila 427 Pllumb Vasel Pecaj 428 Pale Mark Hila 429 Mhill Mark Hila 430 Drande Bace Preka 431 Pellumb Pjeter Kola 432 Dede Pjeter Kola 433 Petrit Ndue Ndoja 434 Pjeter Gjoke Kola 435 Fran Ndue Noja 436 Leke Ndue Noja 437 Zef Mark Jerevija 438 Mark Pllumb Telaj 439 Dede Ndue Mosheqaj 440 Mark Kole Fjerza 441 Drande Pellumb Mehillaj 442 Pllumb Martin Shqau 443 Albert Paloke Dakaj 444 Gjin Gasper Leka 445 Gjovalin Ndue Livadhi 446 Kole Mark Cardaku 447 Florjan Kole Malaj 448 Zeke Ndoc Smajli 449 Pjeter Zef Pervataj 450 Fran Ndue Cuni 451 Ndue Mirash Cuni 452 Tonin Vate Zojza 453 Bepin Lulash Lulashi 454 Lazer Pllumb Mario Pal Mirashi 455 Lazer Zef Hila 456 Angjelin Ndoc Prendi 457 Gjin Lazer Brigja 458 Lazer Dede Vata


22 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569

« legalizimet

Tom Dede Vata Fran Llesh Olaj Gzef Kole Qafaliaj Pal Pjeter Preka Abdullah Veli Dushaj Maruke Ejll Kodra Katerine Zef Preka Ndoc Zef Prendushi Kin Lazer Thacina Lulash Preke Ndrezaj Luigj Pjeter Zojza Ndoc Martin Vukaj Marjan Gjon Dakaj Pjeter Gjelosh Toma Ndre Preke Cubi Pllumb Gjon Ndou Gezim Leke Marashi Preke Stake Dhinishta Fran Mark Lufi Pal Kole Markaj Pashko Kole Markaj Markush Kole Markaj Gjoke Lin Demaj Kanto Tom Isufaj Leke Prek Kapaj Gjelosh Dede Hajdari Pellumb Rrok Vukaj Gjon Ndue Ftoni Zef Kole Zhuri Dede Gjon Zojza Gjovalin Fran Gjajaj Gjon Ndue Dardha Kole Ndue Tahiri Leke Martin Vukaj Florian Kole Malaj Shkolla 9 Vjecare “T.smajli” Gezim Zef Mirashi Lazer Zef Kola Lulash Mark Docaj Zef Mark Gurra Ndue Bep Mollaj Leze Matin Nikoll Dede Gjergj Verri Kole Pjeter Ndrecaj Gjergj Ndoc Cetaj Sokol Pjeter Demaj Luigj Vase Ndoci Ndue Shpend Ndrezaj Arben Nebi Hata Miter Kole Selimi Nosh Ndreke Coba Preke Zef Nikaj Gjovalin Zef Ndoci Gezim Marash Preka Fejzi Ramadan Sherri Kaje Mirash Toplana Gjergj Mhill Toplana Prenda Lulash Gurini Roberto Gjergj Dakaj Pavlin Gjergj Dakaj Marash Mhill Leva Zef Hile Gjoni Mark Zef Gjoka Mark Mirash Ferra Shan Ndue Lami Gezim Shan Lami Dode Gjergj Ndoja Nikoll Gjergj Ndoja Tef Gjergj Ndoja Prel Ndoc Qetaj Zef Ndue Ndreu Gjon Zef Kola Pashuk Zef Kola Lulzim Nebi Hata Gjergj Hile Mhilli Martin Preke Shytani Nikolin Dede Odri Leke Gjoke Ukaj Martin Ndue Cardaku Nike Dede Rripa Lec Ndue Miri Tom Ndue Zhuri Nosh Preke Dreni Lulash Preke Dreni Sokol Gjoke Zojza Tol Gjon Zojza Kin Ndoc Zojza Luigj Dede Zojza Gjergj Nikoll Koceku Mark Pal Pellumbaj Zef Mehill Sukaj Arben Fran Thacina Dede Vate Koceku Francesk Palok Dakaj Nikoll Prele Koceku Nikolle Zef Rrasa Martin Pjeter Qepuri Fran Zef Prendi Nikolin Dode Nika Lec Ndue Miri Lirim Pashko Vitaj Lirim Pashko Vitaj Agostin Gjok Gjelaj Prele Mehill Cardaku Ndoj Leke Lekaj Preke Ded Potaj Marash Ndue Ara Gezim Llesh Vocrri Gjergj Kin Zojza Gjergj Qerim Binoshaj Ndue Marash Cardaku

570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585

Nikolll Prele Koceku Lulash Mark Lula Leke Preke Stenaj Gjergj Preke Vucaj Jak Gjon Vucaj Ndic Pjeter Qafaloku Tome Markelian Pashuk Hila Mehill Kole Pjetri Fran Kole Pjetri Islam Brahim Muhaj Gjin Leke Mirashi Pjeter Dede Deda Rafael Preke Kodraj Lulash Pjeter Qepuri Lulash Pjeter Qepuri Zef Martin Deda

Drejtoria Tirane 1 1 Agim Hasan Lahi 2 Zenun Shefqet Kullafi 3 Dilaver Shemsi Çorja 4 Mihane Beqir Damzi 5 Mitat Haxhi Shukulli 6 Sami Kadri Uku 7 Anastas Kadri Uku 8 Petrit Nezir Jata 9 Minush Xhafer Krasniqi 10 Gani Sabri Velaj 11 Ilirjan Vehap Skënderi 12 Naser Faik Begu 13 Hashar Hajredin Çela 14 Asllan Sefer Cano 15 Fatmir Hysen Kurti 16 Mark Pashk Gjeta 17 Hekuran Ymer Kulla 18 Fredi Shyqyri Kambo; 19 Genti Bashkim Hoxha 20 Petrit Sif Dedja 21 Agron Veli Panariti 22 Fejzulla Abaz Gjabri 23 Dashamir Aqif Cania 24 Fatmir Ramazan Ahmetaj 25 Luan Demir Hysa 26 Sokol Feriz Gashi 27 Bajram Gafur Spahiu 28 Robert Bilbil Merkohasanaj 29 Ymer Ahmet Hurdha 30 Edmond Qani Zaimi + Bashkepronaret 31 Arben Llazar Çapo 32 Llazar Miti Çapo 33 Pëllumb Eqerem Cenolli 34 Sabah Bajram Hoçia 35 Bardhok Leke Gegaj 36 Enver Ismail Koçi 37 Azbi Mehdi Spahiu 38 Dashnor Mehdi Spahiu 39 Ylli Mehdi Kapidani 40 Bardhok Bib Arapi 41 Razim Zyfer Çekrezi 42 Lefter Lush Gështenja 43 Enver Qazim Canka 44 Qani Hamzi Hysa 45 Ernest Feti Pepaj 46 Qazim Demir Arifi 47 Bajame Veli Zenelaj 48 Alfons Alush Zenelaj, 49 Brunilda Alush Hyka 50 Hamit Mehdi Sita 51 Alush Mustafa Biceri 52 Ilir Hasan Biceri 53 Pashk Gjon Nikolli 54 Arber Qemal Xhemalallari 55 Maksul Ymer Balla 56 Pellumb Estref Rroshi 57 Skender Ajredin Ajredini 58 Flori Asqeri Protoduari 59 Ferik Qazim Mema 60 Faslli Estref Shehu 61 Ilirjan Zenjel Beqaraj 62 Besnik Zenjel Beqaraj 63 Vladimir Ndoc Imeraj 64 Kujtim Demir Bodini 65 Sokol Gjok Paja 66 Ardian Fran Uka 67 Abdulla Haxhi Saraçi 68 Gezim Zenel Tola 69 Ramazan Ferhat Gordoni 70 Sulejman Idriz Halili 71 Lulzim Vaip Kananaj 72 Mustafa Don Xhepa 73 Prend Ndue Gjoka 74 Rexhep Qamil Mansaku 75 Arjan Muhamet Neza 76 Ibrahim Baftjar Metalla 77 Arjan Riza Sadikllari 78 Shkelqim Ali Tufa 79 Azem Hysen Xhani 80 Pandeli Kosta Pano 81 Avni Irfan Gjunkshi 82 Fatjona Alem Gjunkshi 83 Artur Avni Gjunkshi 84 Edmond Avni Gjunkshi 85 Eduard Shpetim Poda 86 Gramoz Agron Lencka 87 Agron Ibrahim Ibrahimllari 88 Mustafa Rakip Kurti 89 Afrim Hekuran Agalliu 90 Ylli Sali Memajdini 91 Hekuran Jaho Agalliu 92 Andrea Niko Zhulati

93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Manushaqe Haxhi Dryma Defrim Xhafer Zhuka Edmond Xhafer Zhuka Qemal Zini Caushi Istref Alush Istrefi Luan Bajram Lika Muhedin Rrahim Beqiraj Beqir Ahmet Murati Hamit Mustafa Murja Asllan Hajdar Denizi Abaz Bajram Taga Shpetim Mehmet Basha Enver Ismail Koçi Lulëzim Lek Pepa Ylli Faik Hoxha Gramoz Agron Lencka Gramoz Agron Lencka Drejtoria Tirane 2 Pellumb Kasem Barci Ilia Ramadan Collaku Besnik Ali Laci Skender Bajram Maqinaj Xhevdet Isuf Baraku Remzi Bajram Murati Pjerin Luk Alia Bajram Muharrem Rushi Selim Haxhi Dashi Man Beram Vukaj Mane Sefulla Dani Murat Muharrem Murati Aberi Ridvan Kalari Kadri Hasan Skura Hajredin Zek Asllanaj Refki Hajredin Asllanaj Afrim Ismail Sina Selman Hasan Shqypi Bajram Selman Shqypi Shpetim Selman Shqypi Altin Selman Shqypi Luan Selman Shqypi Sami Qazim Laci Sherif Dulejman Vladi Mentor Dulejman Vladi Mehdi Hysen Muka Gjelosh Gege Prela Fatos Bashkim Bala Zenel Qazim Cuku Riza Man Billa Shkelzen Mark Quni Izet Muharrem Cela Gezim Qazim Cufaj Gezim Bujar Vela Agim Pajazit Matmuja Drita Muharrem Margjeka Astrit Faik Qazimllari Esat Harif Hasani Gjovalin Hil Deda Baftjar Suleman Ndreu Zef Jak Rama Like Riza Leka Qemal Rasim Elezi Medi Selman Preni Ilir Xhemal Adushi Mikel Dede Ramaj Staver Pjeter Meta Gezim Hysen Gjoshi Agron Shyqyri Xhakollari Fatjon Lufti Kocja Mark Martin Geci Liman Hysen Gjashi Lefterije Faik Zebi Ded Mark Gecaj Ramazan Kalosh Hoxha Qazim Kalosh Hoxha Kadime Mustafa Palushi Avdi Bilal Doda Mehmet Liman Kurti Ahmet Ibrahim Biba Ramiz Ahmet Mehmetaj Zimrit Zehadin Hoxha Avdi Ymer Leka Nezir Zyber Troci Astrit Medi Halili Dhimiter Asllan Cara Sokol Muharrem Cerkezi Nik Kapllan Brahilika Bilal Bajram Tosuni Besnik Ramazan Ciba Previs Abdullah Dida Nik Ded Nika Besim Liman Fonda Xhaferr Syrja Hysenbelli Vitor Nikolle Jaku Altin Syrja Hysenbelli Ahmet Hamit Hasula Sokol Avdyl Malsia Fiqirete Izet Ruçaj Ali Hazir Haziraj Xhevdet Galip Hoxha Lefter Murat Caqiris Servet Brasim Zeqir Muharrem Hysen Demiri Isak Nuredin Selmani Hamdi Hysen Mera Ilir Zef Logu Skender Zef Doda Edmond Kadri Driçi Naim Beqir Sokoli Artan Pilo Luzi Bashkim Binak Uka

E premte 19 prill 2013 •

93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203

Arben Avram Dedja Rrahman Abaz Ajazi Sami Xhemal Haldeda Pjeter Marash Vukzaj Binak Man Uka Shefit Vahit Selmanllari Petrit Hysni Shehu Hysni Jonuz Shehu Lirim Liman Fonda Arjan Han Koceku Rexhep Mustafa Leti Bujar Rexhep Leti Agron Ramazan Tila Sokol Ibrahim Doci Gezim Cen Doci Ali Ibrahim Doci Din Ibrahim Daci Xhevdet Bajram Suli Seit Bajram Suli Petrit Xhemal Haldeda Bajram Jonuz Shehu Remzi Xhevit Hasi Rasim Balosh Bara Bajame Ramadan Cenko Naim Selman Cala Kujtim Zeqir Muceku Albert Ndoc Matoshi Jahja Veli Halilaj Besnik Shahin Buzali Bardhok  Ndue Markaj Myslim  Osman Hoxha Kujtim Halil Dybeli Ramazan Veli Cakoni Ahmet Sadri Haklaj Isa Hamit Neza Lutfi Baftjar Torba Ismail Bilal Brahilika Avdyl  Ali Ziko Tahir Sadik Gjorllaku Adem Tahir Truni Fatos Shaqir Kotarja Qamil  Tarcuk Dushaj Sali Hysen Habibi Staver Gjergj Lleshaj Kastriot Ali Neziri Veli Haxhi Baloshi Xhevahir Abdulla Shehu Safet Ismail Seferi Qemal Maliq Mici Ali Maliq Mici Agron Zenel Izvira Edmond Halit Lami Fadil Dan Kerxhalliu Hamdi Beqir Bali Veldete Mehdi Cenko Sabri Avdi Isufi Xhemal Mustafa Noka Selman Mustaf Noka Ardjan Sabri Balla Pasha Mersin Rama Isuf Hasan Kerceku Bujar Abdullah Shehu Kreshnik Ahmet Daci Perparim Xhavit Kazdeda Abaz Ahmet Ismaili Lulezim Muharrem Rreceku Hafuz Hamdi Ismailaj Dilaver Besim Guri Besim Abdulla Haxhiu Ferdi Habil Collaku Dhimiter Hajdar Mani Abdulla Xhemal Cani Sulejman Xhemal Toci Mexhit Rrapush Alldervishi Mevlan Riza Ferati Nazmi Ali Hyka Osman Mazllem Xhurgji Hamit Ramadan Hoxha Hajri Hamit Hoxha Nexhmi Hamit Hoxha Kadri Sulejman Melani Urim Kadri Baja Kadri Emin Baja Qani Ismail Idrizi Agim Asllan Gjuta Xhelal Arif Voja Abedin Tajar Gjuta Gafurr Sulejman Melani Jeton Osman Xhurgji Frederik Xhavit Sulku Muharrem Mehmet Singa Mersim Sali Gjoka Myfit Rufan Bengasi Skender Gezim Gjashi Refik Mehmet Halzaj Rizade Hazis Hamzaj Samir Shaban Koka Halit Izeir Selomanallari Edmond Nezir Meta Gani Syl Brati Nuredin Sud Cara Bektash Pirro Llanaj Sami Abdi Pepmarku Hil Shan Hajdaraj Fredi Hil Hajdraj Dervish Zit Noka Eduard Bahri Lleshi Ahmet Halit Cani Kreshnik Hebib Tahiraj Ajet Sulejman Melani Liman Sinan Dedja

204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279

Roland Nuri Melani Ulvi Nuri Melani Xhemal Halit Cani Fatime Qani Latifi Agim Refit Latifi Sazan Abdulla Kosiqi Arben Abdulla Kosiqi Njazi Mahmut Murrja Ismail Sadik Beshi Etmont Ismail Beshi Genci Nuredin Gorrica Agim Islam Imeraliu Sexhit Faik Gurakuqi Jasim Vexhi Skeja Pajazit Tudi Methasani Muharrem Isak Doda Agim Osman Kamberi Kristo Bedri Hidersha Shehat Njazi Tasha Kujtim Ramiz Nerguti Fatmir Izet Kopaci Petrit Kajmak Dema Kadrije Estref Kopaci Donika Guri Kopaci Haki Adem Brahaj Tomorr Njazi Tasha Artan Njazi Tasha Kreshnik Hebib Tahiraj Rifat Muharrem Alla Selman Mustaf Noka Ardian Kasem Hakcani Ylli Xhevit Tasha Kristofor Bashkim Shehaj Sali Ymer Collaku Ismail Baftjar Tahiri Ramazan Rustem Bukaci Xhelal Rustem Bukaci Aleks Ramazan Bukaci Astrit Xhelal Bukaci Rustem Xhelal Bukaci Nevruz Hysen Doci Kujtim Hamza Nasufi Besim Hysen Gjuzi Hysni Islam Hoti Marash Nike Progni Hatixhe Bajram Bitoshi Lazam Hysen Hoti Idriz Hamdi Koci Bajram Shaqir Beca Ramis Riza Daci Qazim Mehdi Xhediku Halil Selim Hoti Dashamir Destan Ferati Pasha Besim Gjuzi Agim Hysni Allaraj Lam Mexhit Lami Emri Xhelal Hoti Ibrahim Uke Gaxha Marjeta Ramazan Meta Xhelal Ahmet Kaloshi Avni Ramiz Kordhaku Imer Tahir Doka Sefer Abdulla Shehu Kastriot Sefer Shehu Pal Marash Kasa Fatmir Abdurrahman Cela Qamil Arif Shehu Xhemal Rushit Zeqiraj Kujtim Rushit Zeqiraj Fatime Kurtish Ferati Ali Riza Allaraj Bashkim Zalo Feka Mustafa Xhelal Vodha Behar Lame Gura Xhevdet Riza Ferati Kudusi Dogjan Bulica

Drejtoria Tirane 3 1 Ballkeze Nuri Durollari 2 Armand Qemal Muça; 3 Rexhep Brahim Barjamaj 4 Petrit Ahmet Kaloshi; 5 Bexhet Riza Strazmiri 6 Elsa Tare Omari 7 Kreshnik Fatos Omari 8 Gazmend Haxhi Fortuzi 9 Flamur Shasho Lajthia 10 Selim Ramiz Luli; 11 Kujtim Halil Maçi 12 Edlir Sulejman Zylfo 13 Lumturi Qazim Zhupaj 14 Pjerin Dede Fushaj 15 Irma Lengo 16 Dritan Ylli Hila; 17 Lazer Kol Medha 18 Genti Sazan Bejko 19 “Alb Building”; Andrea Jorgo Dilo 20 Odhise Nuredin Bresha 21 “Alb Building”; Gjergj Nevrus Hoxha 22 Kimete Selim Hyka 23 Lavdim Selman Hamiti 24 Fraglin Adem Fekollari 25 Shkelqim Xhemal Mema + Banoret 26 Lauresha Basha 27 Kostaq Milo 28 Algert Fatos Gania 29 Ali Safet Muraj 30 Ervin Nazmi Metalla;

31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89

Kasem Bajram Seferi Kujtim Sefer Kasa; Eugen Nazmi Metalla; Agron Aqif Baruti; Sadik Ram Sadiku; Fitim Feti Isufaj Nevrus Hysen Nana; Arif Sadik Alija Drini Refat Haxhiraj Merjeme Refat Haxhiraj Damo Bejko Onjea Veli Hasan Alliaj; Enika Sterjo Gjokoreci Skender Islam Çela; Feride Fejzo Sinani; Arben Reiz Sinani; Besim Reshit Ruçi Arben Reiz Sinani; Besim Reshit Ruçi Drejtoria Vlore 1 Edmond Habaz Habazaj Qemal Alush Zere Vait Ferik Lici Novruz Baki Ferataj Ylli Muharrem Hitaj Skender Malush Halimi Sefedin Riza Idrizaj Vladimir Kaçandon Pazaj Ligor Petref Aliaj Bardhosh Lame Aliaj Andon Velço Mertiri Ilo Rushit Avdulaj Azis Dervish Rexhepaj Xhafer Sali Muho Agim Xhafer Muhaj Agim Jashar Koçiaj Hektor Muço Agaj Amdi Eqerem Mamaj Rrahim Muharem Zejnati Barjam Selam Lushaj Petro Hasan Malis Xhemal Seit Mustafaraj Ervehe Nazif Agari Piro Sotir Spiropali Kismet Skender Agalliu Myfit Ibrahim Hoxhaj Zhaneta Lavdosh Taho Vladimir Sefer Kapaj Hava Rustem Sinanaj Qebir Demir Demiraj Albert Gani Dallani Nekije Hekuran Dallani Astrit Musa Rakipi Ismahil Sabri Seitaj Vullnet Ismahil Seitaj Çerçis Shaip Seraj Hetem Ormen Ormenaj Muhamet Hazis Shushellari Qamil Barjam Agalliu Sute Sheme Spahaj Vesel Riza Alollari Njazi Telha Mara Ismail Jonus Maskaj Adriatik Sabri Lilaj Fitim Sabri Lilaj Bilal Barjam Kaçupi Albert Vllas Kanella Nikollaq Vllas Kanella Mimoza Sheme Xhafollari Venigjar Kasem Kocerri Arben Hamdi Sevaj Piro Shefqet Çela Skender Hajredin Hajro Artur Zenel Lazaj Fatime Rrapo Zykaj Adem Feta Xhemalaj Erjon Pelivan Canaj Bledar Muhamet Shushellari Agim Beg Rrokaj Neki Temo Hasanaj Mynyr Temo Hasanaj Lutfi Alim Caushaj Malsed Dalan Hasanaj Idajet Mehmet Malaj Nafije Bilbil Rustemaj Arben Bilal Gjonaj Zeqir Latif Meçaj Arben Zeqir Meçaj Fatmir Sami Osmenaj Mamo Hasan Sulejmani Ilia Ndini Kalldremxhi Idris Axhem Çelaj Bardhosh Kujtim Caushaj Petrit Ismail Veliu Leonard Zija Tafili Pajtim Gjysho Dalani Festim Sali Agalliu Reshat Qamil Memalli Zelo Shyqyri Merko Pronjo Pajtim Osmenaj Tajar Meçan Dautaj Petraq Nikolla Pici Pandeli Feti Hodaj Xhezo Veledin Kapaj Delo Jakup Bitaj Halil Sami Çobo Vendim Brahim Lushaj Jetnor Lemo Kokaj Minushe Gani Nana

90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

Edison Thodhori Kashta Jonuz Sami Kamberaj Petrit Xhezar Ibrahimi Jemin Nexhip Kajo Jashar Zenel Lila Thodhori Zybo Tahiraj Gezim Dalan Malilaj Novrus Fako Saliaj Gezim Metush Caushaj Petrit Et`Hem Shehu Altin Aleko Muhaj Shyqyri Qazim Haxhiraj Sherife Hasan Arapaj Vangjel Themi Petaj Kimet Hito Agaj Qerem Salim Shahaj Astrit Nuri Jaho Nadire Bego Bataj Fatjon Fatmir Bataj Danush Sihat Isufaj Zamira Nexhip Hudhra Fitim Ibrahim Bedinaj Metlli Emin Shehu Feta Avdul Saliu Lesko Bexho Selmanaj Arjan Dudul Duraj Dule Halo Troka Kujtim Qemal Aliaj Velide Riza Dulaj Elton Syrja Haderi Flamur Beqar Xhaferi Bardhyl Islam Linatopi Ernest Sefedin Tozaj Zejnel Qamil Qamili Altin Engjell Peshkopia Muhtar Tefik Metaj Neki Qamil Meçka Ramadan Shaban Molishtari Arben Pelivan Bardhaj Haxhi Neim Ymeraj Ylli Lesko Selmanaj Faik Ali Caka Sami Dudul Duraj Drejtoria Vlore 2 Simo Pavllo Leka Fatmir Haxhi Qepi Fatmir Haxhi Qepi Ismail Asllan Hunda Lesko Syrja Dervishaliaj Sabri Axhi Kutelaj Sabri Axhi Kutelaj Fejzo Elham Perrallaj Theodhori Nino Duni Arben Petref Goxhaj Bastri Ilmi Buza Bujar Nuri Dervishaj Çune Barjam Lelaj Dhori Sotir Cuka Eduart Laver Ago Fejzo Elam Prralli Gjoleke Dine Merkaj Guri Zenel Malaj Guri Nexhip Aliaj Halil Aqif Haxhiraj Hasan+Andon Nuredin Shakaj Ilia Sefer Karçanaj Ilirjan Sefer Caushaj Jaho Nuro Blushaj Kanan+Agim Nuredin Shakaj Lefter Miti Mocka Luan Balil Memushaj Mezin Selman Kapaj Nikollaq Thoma Moçka Nimet Nazif Taullaraj Petrit Faik Shabani Pirro Skendo Agaj Sabri Axhi Kutelaj Sali Hysen Sulejmani Saliko Isuf Hyseni Sotiraq Jani Mocka Spiro Ismail Bitri Theodhori Nino Duni Vilson Xhebro Ramadani Vullnet Ahmet Aliaj Xhebro Bejo Bedini Zenel Nexhip Gjonzenelaj Sokol Remzi Dauti Dino Galip Kakaci Engjell Kanan Ramosacoj Ervehe Hysen Dapaj Esat Mislli Kapaj Fatosh Hasko Memokondaj Fatosh Ali Troqe Flamur Sadik Ahmeti Flamur Carcaf Osmeni Haxhem Murat Imami Syrja Feg Kanaj Abas Teki Bregu Abedin Xhelal Metaj Adem Yzeir Caushaj Afize Memet Ago Agron Nazif Caushi Albert Rait Taka Alie Riza Taipi Alim Hodo Ferunaj Amdi Latif Nuhu Asqeri Hamit Driza


SPORT • E premte 19 prill 2013

MANÇESTER SITI OFERTË ANÇELOTIT Merkatoja e verës së këtij viti mund të kujtohet gjatë jo për lëvizjet e bujshme të lojtarëve, por për atë të trajnerëve të cilët do të qarkullojnë nga një klub në tjetrin. Gjithçka merr rrugë nga emri i Karlo Ançelotit, i cili mund të vendosë të largohet nga PSG për të shkuar drejt Mançester Sitit. Sipas mediave italiane, tre ditë më parë, një anëtar i bordit drejtues të Mançester Sitit ka takuar trajneri italian dhe i ka vënë para një kontratë katërvjeçare prej 12 milionë eurosh në vit. Me sa është mësuar, trajneri italian është gati të pranojë këtë ofertë që i është bërë, për t’u kthyer në kampionatin anglez ku ka lënë kujtime shumë të mira kur drejtonte Çelsin. Kjo do të thotë se Roberto Mançini do të jetë

H

umbja përballë Romës në gjysmëfinalen e Kupës së italisë bën që Interi këtë sezon të jetë plotësisht i dështuar në të gjitha drejtimet. Sigurisht, një gjë e tillë nuk është e lehtë për t’u kapërdirë për zikaltërit, të cilët kanë humbur plotësisht shkëlqimin e sezonit kur ishte Murinjo, i cili i dha kësaj skuadre të gjitha trofetë e mundshme brenda një sezoni të vetëm. Kështu, humbja në gjysmëfinalet e Kupës së Italisë dhe lamtumira e një tjetër objektivi të rëndësishëm për klubin duket se ka qenë e parashikuar në radhët e skuadrës së Interit, pasi trajneri Stramaçioni ka bërë të qartë pas ndeshjes se nuk kishte çfarë t’u kërkonte më shumë lojtarëve të tij.“Vetëm mund t’i bëj komplimente lojtarëve të mi, pasi kemi dhënë çdo gjë që kishim mundësi në fushën e lojës. Më shumë nuk mund të bënim, pasi kjo është një periudhë pak e vështirë për ne. Roma e meritoi më shumë kualifikimin në finale, po të shihen të dy ndeshjet”, pranoi ai, duke pohuar njëkohësisht se në fund të sezonit do të ketë një takim me presidentin Morati për të diskutuar të ardhmen e tij. “Unë kam dhënë gjithmonë maksimumin duke vënë edhe veten në rrezik. Do të vazhdoj ta bëj një gjë të tillë, deri me 30 qershor do të jap gjithçka për ngjyrat e kësaj skuadre. Më pas do të jetë presidenti që do të më tregojë se si do të jetë e ardhmja. Me 30 qershor presidenti Morati do të më thotë nëse jam ende trajneri i Interit, më pas mund të dalin me qindra emra”, deklaroi Stramaçioni.

një trajner i papunë që në këtë verë, pasi me sa duket nuk i pëlqen drejtuesve të rinj të skuadrës, sidomos dy spanjollëve Begirishtajn e Soriano, të cilët kanë shtyrë që bordi të kontaktojë Ançelotin. Njëkohësisht, pankina e PSG mbetet bosh, duke hapur përsëri spekulime të jashtëzakonshme për “fronin e sheikëve”. Emri më i përfolur padyshim është ai i Zhoze Murinjos. Portugezi duket se është nisur drejt Çelsit vitin e ardhshëm, por një ofertë franceze mund ta bëjë të ndryshojë mendje, sidomos për faktin se në Francë ka mundësinë të shtojë një tjetër titull pas atyre në Portugali, Angli, Itali e Spanjë, duke u kthyer ndër trajnerët më të mëdhenj të të gjitha kohëve me një CV të pakrahasueshme.

23

Juventus në Barcelonë për Sançez Drejtuesit e Juventusit e kanë marrë shumë seriozisht mundësinë që kiliani Aleksis Sançez të jetë pjesë e tyre sezonin e ardhshëm. Madje, të hënën, përfaqësues të skuadrës italiane do të udhëtojnë për në Barcelonë për të biseduar me drejtuesit e kësaj të fundit dhe për të gjetur gjuhën e përbashkët për transferimin e tij në Itali. Sançez nuk ka gjetur shumë hapësira tek Barcelona këtë sezon dhe për këtë arsye shihet si një mundësi për t’u transferuar nga Spanja në Itali. Natyrisht për të ekzistojnë dhe oferta të tjera, të cilat do të shqyrtohen me kujdes nga drejtuesit e Barcelonës.

Aguero dhe Bejl në verë tek Reali

STRAMAÇONI: Kemi kapitulluar, kaq kemi mundësi!

Tekniku i Interit ka pranuar se skuadra e tij nuk i ka mundësitë për të mundur ekipet më të mira italiane dhe se duhen ndryshime të mëdha. I të njëjtës linjë është edhe presidenti Morati i cili ka fajësuar edhe mungesat e shumta për performancën e dobët ndaj Romës

Muaji qershor dhe vera në përgjithësi pritet të jetë shumë e nxehtë për Realin e Madridit. Përtej temperaturave të nxehta, ajo që e shton më shumë presionin janë zgjedhjet për president tek Reali dhe këto zgjedhje pritet të shoqërohen me një efekt të jashtëzakonshëm edhe në politikën e klubit. Sipas “Punto pelota”, presidenti i Realit, Florentino Perez, njëherazi edhe kandidat për të mbajtur sërish drejtimin e madrilenëve ka bërë gati 100 milionë euro për të shpenzuar në merkato. Dy emrat më të lakuar janë Serxhio Aguero dhe Garet Bejl. Emri i argjentinasit të Mançester Sitit ka pak kohë që ka dalë në “qarkullim”. Ndryshe qëndron puna për mbrojtësin e Totenhemit, për të cilin është folur që në merkaton e verës së kaluar. Shpenzimi i 100 milionë duket një çmenduri, megjithatë presidenti i Realit ka treguar dhe më parë se mund të bëjë dhe më shumë se kaq. Kujtoni vetëm në një sezon merkato ai ka sjellë në skuadër Kristianon, Kakanë, Benzemanë dhe Alonson sa për të përmendur disa emra domethënës.

Disiplina ndëshkon Laçin Komisioni i disiplinës në federatën shqiptare të futbollit nuk ka qëndruar pa punë. Kualifikimi historik në finalen e Kupës së Shqipërisë për Laçin është shoqëruar me dënimin e fushës për dy ndeshje pa tifozë. Sendet e forta të hedhura në fushë gjatë gjysmëfinales së kthimit ndaj Kukësit i kanë kushtuar rëndë klubit kurbinas. Komisioni i disiplinës i mbledhur në institucionin e futbollit ka ndëshkuar shumë rëndë ekipin kurbinas. Për sjelljen e tifozëve të këtij qyteti dhe skuadrës së Laçit, disiplina ka ndëshkuar dy takime pa tifozë ekipin në fjalë. Me këtë vendim qartësisht kuptohet se Laçi nuk do të luajë me tifozë deri në fund të kampionatit. Gjithsesi disiplina edhe pse është fundi i sezonit ka ndëshkuar shumë ashpër klubet, drejtuesit dhe lojtarët e skuadrave. KF Laçi për hedhje të sendeve të forta në fushën e lojës pa shkaktuar akte të dhunës dënohet me zhvillimin e 2(dy) ndeshjeve pa spektatorë në stadiumin përkatës. Zyrtari i KF Shkumbini Astrit Isaj për protesta ndaj zyrtarëve të ndeshjes dënohet me 1 (një) ndeshje pezullim nga aktiviteti. Lojtari i KF Tërbuni, Oliver Pepaj për ofendim të zyrtarëve të ndeshjes dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktiviteti. Trajneri i KF Himara, Roland Nenaj për ofendim ndaj zyrtarëve të ndeshjes dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga aktiviteti. Lojtarët e KF Bilisht Sport, Ardit Skënderasi dhe Marius Ngjela për goditje të lojtarit kundërshtar dënohen secili me 5 (ndeshje) pezullim nga aktiviteti. KF Bilisht Sport për hedhje të sendeve të forta në fushën e lojës dënohet me zhvillimin e 1(një) ndeshje pa spektatorë në stadiumin përkatës. Në fund FC Kamza futboll i femrave për mosparaqitje në ndeshje me “Juban Danja” humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0 bazuar.

Morati: Kaq ishin mundësitë tona Edhe vetë Morati e ka marrë me sportivitet humbjen. “Skuadra bëri atë që ishte e mundur pasi situata ishte në limitet e të mundshmes. Na mungojnë edhe 6 ndeshje deri në fund të sezonit dhe shpresojmë t’i zhvillojmë duke pasur 11 lojtarë në dispozicion”, tha ai duke iu referuar dëmtimeve të shumta për skuadrën e tij, të cilave dje iu shtua edhe ai i Kambiasos. Ndërkaq, tashmë është thuajse e sigurt se Stramaçoni do të largohet në fund të sezonit, teksa pritet që për Interin të ketë ndryshime rrënjësore sezonin e ardhshëm. kryeredaktor BRAHIM SHIMA

S T A F F

»

zv/kryeredaktor: ARMAND MAHO MARIGLEN MULLA

politika: OLI XHILAGA, ERVIN KOÇI ekonomia: BRIKENA DERVISHAJ sociale: ERTA BODE rrethet: BLERINA SPAHO kronika: MARIGLEN MULLA kultura: BLERINA GOCE design&layout: DANIEL PRIFTI, GËZIM DUZHA

ADRESA: RR. DULL KETA, NR. 5. (RR. E DIBRËS), TIRANË

marketing: ELIGERTA DYRMISHI cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« hipotekat

E premte 19 prill 2013 •

KQZ ne krize, tokat e NB, gosip  
KQZ ne krize, tokat e NB, gosip  

KQZ ne krize, tokat e NB, gosip

Advertisement