Page 1

»3

Fushata në Partinë Demokratike

Basha: E munda një herë Ramën, së bashku do ta mundim sërish E mërkurë

17 korrik 2013 Viti IX, Nr. 3029 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Veriu i Shqipërisë

Për pronën vret vjerrin, Objektet historike plagos rëndë vjerrën Fqinjët: Kishin kohë që ziheshin, ishim mësuar me tonet e larta. Në sherr edhe e bija. 91-vjeçari u godit me levë në kokë »10

nën hijen e harresës dhe shkatërrimit »20

Të përndjekurit Publikohen në Fletoren Zyrtare emrat e rinj të përfshirë në lista

Formulari A2

Pikët e fundit fituese për vitin 2011 dhe 2012 Krahasimi i rezultateve të këtij viti me maturën e shkuar. Si do ndikojnë në llogaritjen e pikëve. Formula e plotë

»18-19

»5-8

Vrau gruan

Burri xheloz rrezikon të mos dalë më nga burgu Vajzat nuk lejohen të marrin pjesë në gjyq. Akti ende i paimagjinueshëm. Në seancë pranohet krimi »11

Opinion Nga Elton QYNO

Kontroll për armë!

»22

Nga Elvis Kotini

Fejtoni mafioz dhe historia e krimit »22

Familjet që marrin paratë dhe ata që u ndryshon shuma Pas bisedës me Metën

»2

Rama pret në selinë socialiste dhe Lefter Kokën

Varret e Boboshticës

Naum Disho kthehet në gjykatë, Prokuroria: Kemi prova të plota Kreu i OMONIA-s do të përballet në apel për dhunimin e varrezave dhe shkeljet për ndërtimin e memorialit »9

Deficiti buxhetor

Kufiri i shpenzimeve ndaj të ardhurave plotësohet në gjashtë muajt e parë “Konsumi” i shpejtë i fondeve nga administrata në vijë të zhdrejtë me mbledhjen e të ardhurave në vend »4

Debatet mes së djathtës

PR ankohet në Komisionin e Zgjedhjeve: Demokratët na vodhën në Shkodër

»2


02

« politikë

E mërkurë 17 korrik 2013 • kreu i PS vijon takimet për formimin e kabinetit qeveritar

Pas Metës, Rama pret në takim deputetin Koka Koka: Unë ministër? Përgjigjen e jap pas diskutimit në LSI Selia e Partisë Socialiste do të vijojë të jetë mikpritësja e përfaqësuesve të partive aleate të saj, pjesë e koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane”. Kompozimi i qeverisë së re është tashmë zhvillimi kryesor në kampin politik dhe i takon kryeministrit të zgjedhur Edi Rama që të thotë fjalën e fundit mbi një çështje të tillë. Por përpara aktit final kreu i PS-së po njihet fillimisht me kërkesat që vijnë nga aleati i saj strategjik, për të kaluar më pas te partitë e tjera të koalicionit të majtë. Në funksion të këtij procesi një ditë pas takimit mes dy liderëve të së majtës, Edi Ramës dhe Ilir Metës, në selinë e PS-së u shfaq edhe deputeti i LSI-së Lefter Koka. Pas takimit që zhvilloi me kreun e social-

istëve Koka zgjodhi të mos japë detaje të bisedës, madje duke mohuar që të jetë folur për postet ministrore. Sipas tij, në fokus të këtij takimi ishte pikërisht situata paszgjedhore në vend, por nga ana tjetër, i pyetur nga gazetarët nëse do të ishte i gatshëm të linte mandatin e deputetit për një post ministror, Koka ua la ditëve në vijim qëndrimin zyrtar mbi këtë çështje, duke mos hedhur kështu poshtë mundësinë e kryesimit të një dikasteri në kabinetin “Rama”. “Ka qenë thjesht një takim miqësor. Me Ramën kam njohje të hershme, kemi qenë më 2003-shin kryetarë bashkish, unë në qytetin e Durrësit dhe ai në Tiranë. Shkëmbyen disa mendime për ecurinë e zgjedhjeve që

sapo kanë përfunduar. Me sa jam njohur unë, grupi i punës po punon për ndërtimin e strukturës së re qeverisëse. Besoj se këto do të jenë diskutime të mëpasshme. Do ta diskutoj te LSI-ja dhe do t’ju jap përgjigje në ditët në vijim”, - u përgjigj deputeti i LSI-së Lefter Koka. Ndërsa dy ditë më parë kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, është rikthyer në selinë e PS-së, ku zhvilloi një takim informal me kryesocialistin Edi Rama. Ishte hera e parë që Meta shkeli në selinë e PS-së që pas firmosjes së marrëveshjes së Shkodrës. Njëkohësisht ky rikthim e çoi në këtë godinë Metën pas mungesës së tij të gjatë në të për shkak të mosmarrëveshjeve mes tij dhe kreut të PS-së Edi Rama.

KQZ hedh poshtë kërkesën e Priftit, rezultati 11 e majta dhe 5 e djathta

PR: PD na vodhi votat në Shkodër Përçahet e djathta. Sot vendimi për rezultatin e qarkut të Shkodrës Ervin Koçi

Dritan Prifti

K

omisioni Qendror i Zgjedhjeve hodhi poshtë dje kërkesën e Dritan Priftit për të rinumëruar votat në qarkun e Fierit. Krahas kësaj dje në KQZ përfaqësuesi ligjor i PR-së paraqiti para anëtarëve kërkesën për rinumëruar votat në disa qendra votimi në qarkun e Shkodrës, kërkesë e cila u shty për ditën e sotme, pasi anëtarët kërkuan më shumë kohë për të shqyrtuar dokumentacionin. Paraqitja e këtyre dy kërkesave në KQZ solli një debat që në fillim të mbledhjes, pasi përfaqësuesi ligjor i Partisë Socialiste, Genc Gjonçaj, theksoi se zhvillimi i mbledhjes së KQZ-së po bëhet në kundërshtim me Kodin Zgjedhor, pasi për vendime të tilla duhet kuorum prej pesë anëtarësh. Por kjo duket se nuk ishte një problem për anëtarët e tjerë të institucionit, të cilët morën në shqyrtim të gjitha kërkesat ankimore për qarkun e Fierit. Shkodra Krahas vendimit për qarkun e Fierit një pretendim tjetër, ai i partisë Republikane për qarkun e Shkodrës, solli debate në KQZ si dhe një përçarje në koalicionin e djathtë. Përfaqësuesi i ligjor i Partisë Republikane në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve paraqiti përpara anëtarëve disa prova, të cilat pohonin një komprometim votash të kësaj partie. Këto vota, sipas PR-së, i kanë kaluar Partisë Demokratike dhe rrjedhimisht republikanët kanë humbur një mandat deputeti në këtë qark. Lufta e mandatit brenda koalicionit të djathtë në këtë qark bëhet edhe më e fortë, pasi diferenca ndërmjet kandidatit të pestë të PD-së dhe atij të PR-së është ndarë me 29 vota, gjë kjo që sjell një përçarje brenda koalicionit, pasi PR-ja pretendon një mandat.

“Ligji nuk ndëshkoi hajdutët e votave”

Lufta e mandatit brenda koalicionit të djathtë në këtë qark bëhet edhe më e fortë, pasi diferenca ndërmjet kandidatit të pestë të PD-së dhe atij të PR-së është ndarë me 29 vota

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shqyrtuar dje kërkesën ankimore të republikanëve, e cila kishte të bënte me vendim kundër tabelës së rezultateve të qarkut të Shkodrës, pasi sipas tyre mandati i 5-të i është marrë padrejtësisht kandidatit të PR-së Gaspër Kokaj nga Partia Demokratike. Përfaqësuesit e PR-së kanë deklaruar se demokratët kanë manipuluar rezultatin dhe vetëm në 5 qendra votimi në ZAZ-në nr. 1 në qarkun e

Shkodrës PD-së i janë shtuar 475 vota më shumë se ç’kishte në kuti. Gjithashtu PR-ja kërkon rivlerësimin e 13 kutive të fundit të numëruara në ZAZ-në nr. 2 në këtë qark, pasi sipas republikanëve ato janë numëruar pas orës 20:00 dhe në disa raste ka pasur ndërprerje të dritave, çka ka bërë që të ndërhyhet në kuti. Në fund të paraqitjes së provave KQZ-ja ka marrë kohë për t’i shqyrtuar ato, duke e shtyrë mbledhjen për sot. Diferenca mes mandatit të 5-të të PD-së dhe mandatit të republikanit Gaspër Kokaj është vetëm 29 vota, diferencë kjo mjaft e ngushtë. Fieri Komisioni Qendror i Zgjedhjeve hodhi poshtë dje pretendimin e kandidatit të pavarur Dritan Prifti për të bërë rinumërimin e votave për qarkun e Fierit. Katër anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve vendosën që të mos ndryshmin tabelën përfundimtare të rezultateve dhe

e lanë numrin e mandateve për Fierin ashtu siç ishte miratuar në mbledhjet e mëparshme, pra 11 e majta dhe 5 e djathta. Gjatë mbledhjes përfaqësuesi ligjor i Dritan Priftit kërkoi rinumërimin dhe rivlerësimin e votave në 10 ZAZ të Fierit, zonë ku Prifti kandidoi si deputet i pavarur. Sipas tij, në këto zona duhet të bëhet rinumërimi për të çuar në vend vullnetin e zgjedhësve. “Vullneti i zgjedhësit është deformuar nga një proces numërimi i bërë në mënyrë të organizuar për të deformuar rezultatin në dem të ankuesit dhe në favor të subjekteve të tjera”,- deklaroi përfaqësuesi ligjor i Priftit. Ai pohoi gjithashtu se kërkesa e bërë nga Prifti kishte të bënte me rinumërim votash dhe jo për pavlefshmëri të zgjedhjeve dhe për këtë ai nuk paraqiti prova konkrete para anëtarëve. Por KQZ-ja e vlerësoi të panevojshme rinumërimin e votave në këtë zonë zgjedhore, duke rrëzuar kështu pretendimet e përfaqësuesit të Priftit.

Pak çaste pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendimin për të rrëzuar kërkesën e bërë nga kandidati i pavarur Dritan Prifti për të rinumëruar votat për qarkun e Fierit, erdhi reagimi i këtij të fundit. Në një prononcim për mediet Prifti ka theksuar se ndodhet jashtë parlamentit jo se nuk e votoi populli, por se votat e tij u vodhën nga hajdutët profesionistë. “Hajdutët e votave mbetën pa emër dhe pa u ndëshkuar nga ligji. Unë mora 7 mijë vota, pasi më vodhën edhe 7 mijë vota të tjera. Më vjen keq që vendi ynë nuk realizon dot zgjedhje pa vjedhje”, - është shprehur Prifti. Ai gjithashtu ka falënderuar të gjithë qytetarët e Fierit që votuan për të në zgjedhjet e 23 qershorit. Kjo akuzë e Priftit është e dyta që bëhet për koalicionin e majtë. Ditën e dytë të numërimit të votave në një deklaratë për mediet ai u shpreh se numëruesit e Partisë Socialiste dhe të Lëvizjes Socialiste për Integrim i kishin vjedhur votat. Pas kësaj deklarate kandidati i pavarur tha se do të bënte ankimin në KQZ lidhur me rezultatin e qarkut të Fierit, ankim i cili u hodh poshtë nga katër anëtarët e KQZ-së. Ky vendim i marrë dje nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të ankimohet në Kolegj, institucioni i fundit ku apelohen vendimet e KQZ-së.

Sajmir Tahiri

Krimi në vend, PS apel policisë të bëjë detyrën Situata kriminale dhe perceptimi që ka Partia Socialiste mbi të ka sjellë akuzat e ashpra të saj në adresë të forcave të rendit. Deputeti i PS-së Sajmir Tahiri nga foltorja e zyrës së kryeministrit të zgjedhur e ngritur në selinë e partisë vlerësoi se vendi po përjeton një përshkallëzim kriminal të paparë dhe të padëgjuar ndonjëherë. Sipas tij, Shqipëria është zhytur në thundrën e kriminalitetit. “U bëjmë sot thirrje të gjithë punonjësve dhe drejtuesve të ndershëm të Policisë së Shtetit: ngrihuni më këmbë e bëni detyrën për të garantuar sigurinë publike dhe paprekshmërinë e qytetarëve shqiptarë! Tregoni se shteti është më këmbë, pavarësisht se bien qeveritë. Tregoni se vetë Policia e Shtetit është më këmbë për të mbrojtur jetën dhe pronën e qytetarëve. Keni mbështetjen dhe besimin tonë për të bërë gjithçka është në dorën tuaj për të garantuar misionin kryesor: qytetarët kanë të drejtën absolute të jetojnë e të gëzojnë të qetë shëndetin, jetën dhe pronën e tyre, dhe ne duhet ta garantojmë pa asnjë kusht”, - u shpreh Tahiri. Sipas tij, pas formimit të qeverisë së re do të fillojë një kapitull i ri për Policinë e Shtetit, por deri atëherë uniformat blu duhet të kryejnë detyrën e tyre, duke ruajtur rendin dhe qetësinë publike.


politikë • E mërkurë 17 korrik 2013

»

03

Zgjedhja e kryetarit të ri të PD-së pas 5 ditësh

Z

gjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike do të mbahen më datën 22 të këtij muaji. Vendimi për zhvillimin e zgjedhjeve në këtë datë erdhi para dy javësh në mbledhjen e kryesisë së Partisë Demokratike. Sipas vendimit të marrë në atë mbledhje, në garë për postin e kryetarit të Partisë Demokratike janë katër kandidatë, por vetëm dy janë ata që po zhvillojnë betejën brenda partisë për të marrë drejtimin e saj: Lulzim Basha dhe Sokol Olldashi, dy figurat më të spikatura të kësaj partie. Pas datës 22 korrik do të dalë rezultati i votimit nga ana e 150 mijë anëtarëve të PD-së dhe do të bëhet e ditur se cili do të marrë drejtimin e partisë.

OKB: Gazetarët shqiptarë janë përgjuar

Kandidati për kryetar i PD-së e vë theksin tek eksperienca fituese

Basha: Së bashku do ta mundim Ramën “Opozitë të fortë përballë ‘Rilindjes’ mashtruese, fitoj më 2015” Ervin Koçi

N

ga Shkodra kandidati për kryetar i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka kujtuar kryesocialistit Edi Rama se kush të ka mundur një herë, të mund sërish. Duke prezantuar platformën e tij për drejtimin e PD-së Basha u ka kërkuar besimin demokratëve të Shkodrës për ta nxjerrë sërish si në 2011-n në opozitë Edi Ramën. “Rama na njeh mirë, nëse na ka harruar, do t’ia kujtojmë. Kush të ka mundur një herë, di dhe do të mundë përsëri. Sot ndodhem para jush, në këtë moment të veçantë, i përulur para kontributit tuaj historik për t’ju drejtuar në përballjen tjetër me kryesocialistin, përballje që do ta fitojmë për ta nxjerrë edhe një herë në opozitë dhe për të rikthyer në pushtet Partinë Demokratike të Shqipërisë”, theksoi Basha. Pika kryesore e platformës së kryebashkiakut është vlerësimi i kontributit të anëtarëve të PD-së që nga anëtari i parë e deri tek anëtari më i ri dhe përfshirja e anëtarësisë në vendimmarrjen e saj. “Nuk ka arsye pse ne guxojmë të hedhim hapin historik të zgjedhjes së kryetarit të PDsë në sistemin “një anëtar, një votë” dhe të ngurrojmë që ta përdorim votën dhe mendimin e anëtarëve të PD-së për çdo vendim këtej e tutje në parti. Partia Demokratike do të njohë dhe kthejë në vlerësim kontributin historik të çdo anëtari të saj”, - shtoi ai. Duke sjellë në vëmendje se si mazhoranca e re çdo ditë po tregon se premtimet e saj ishin vetëm mashtrime, ai u ka kërkuar demokratëve që të bashkuar të ndërtojnë platformën e tyre për të marrë së shpejti në dorë qeverisjen e vendit. “T’ju kujtojmë ditë për ditë zullumqarëve se kanë ardhur në pushtet duke premtuar 300 mijë vende pune dhe kanë filluar të projektojnë pushime masive të

Basha - Olldashi • Platforma e Bashës konsiston në krijimin e një mekanizmi karriere brenda strukturave të Partisë Demokratike. Veç kësaj ai ka premtuar krijimin e një zyre për të mbrojtur administratën shtetërore në raste të shkarkimeve masive nga puna. • Platforma “Olldashi” synon rikthimin e vëmendjes te “militanca”, siç e quan ai, që është palca e një force politike. Ai kërkon që paralelisht të ndërtohen mekanizimi i rezultatit, mekanizmi i karrierës dhe inventari i kontributeve për të vënë në punë motorët e jetës politike brenda Partisë Demokratike.

Berisha Kryetari i dorëhequr i Partisë Demokratike, Sali Berisha, nëpërmjet një postimi të bërë në faqen e tij në rrjetin social “Facebook” u kërkoi të gjithë anëtarëve të PD-së që të votojnë për kryetarin e ri të kësaj parie pa asnjë ndikim. Sipas tij, zhvillimi i këtyre zgjedhjeve brenda PD-së është një shenjë e demokracisë që funksionon brenda partisë. Sipas Berishës, në votimin për kryetarin e ri të Partisë Demokratike të gjithë anëtarët e kësaj force politike do të jenë të barabartë, pasi vota për secilin anëtarë është e njëjtë.

Olldashi paraqet pikat e forta të tij në garën për kryetar

“Përvoja opozitare më bën më konkurrues” Kandidati: Ramën e mundim në zgjedhjet e vitit 2015 Kandidati për postin e kryetarit të Partisë Demokratike Sokol Olldashi e vlerësoi procesin e zgjedhjeve brenda formacionit më të madh të së djathtës në Shqipëri si një garë vlerash, që i jep anëtarësisë peshë në vendimmarrje. Në prezantimin e platformës së tij për drejtimin e PD-së Olldashi foli edhe për avantazhet që e bëjnë atë më konkurrues në këtë proces. Këto deklarata Olldashi i bëri në takimet që zhvilloi me strukturat e PD-së në Krujë, Fushë-Krujë dhe Vorë. “Besoj se në këtë garë kam avantazhe. Së pari, e njoh këtë strukturë më mirë, sepse kam një kohë më të gjatë dhe e kam njohur në kohë dhe nivele të ndryshme. E kam njohur gradualisht dhe jo menjëherë në drejtim. Së dyti, kam avantazh përvojën opozitare.

shqiptarëve nga puna për t’i zëvendësuar ata me militantë. Erdhën në pushtet duke premtuar heqjen e taksave për 95% të shqiptarëve dhe vënien në përdorim të taksës progresive, por që dje filluan të thurin vargje për taksën e sheshtë të Sali Berishës. Sot qytetarët shqiptarë presin dhe kanë të drejtë të presin siç kanë pri-

tur dhe s’i kemi zhgënjyer asnjëherë, alternativën e re qeverisëse të Shqipërisë”, - u shpreh Basha. Kandidati për kryetar i PD-së ka prezantuar platformën e tij për drejtimin e Partisë Demokratike edhe në Fushë-Arrëz, Pukë, në Vaun e Dejës dhe në Bushat. Basha u ka deklaruar demokratëve se PD-ja do të jetë në qendër të

Unë e di çfarë është Partia Demokratike në opozitë, sepse kam qenë pjesë e saj në opozitë;unë e di së çfarë është opozita: është një gjë krejt tjetër nga partia në pushtet, është një betejë krejt e ndryshme, që kërkon patjetër një ekspertizë dhe një eksperiencë. Së treti, avantazh është fakti që jam në parlament dhe beteja mes mazhorancës dhe opozitës zhvillohet në parlament. E katërta, e kam gjithë kohën në dispozicion për t’iu përkushtuar betejës politike që duhet të bëjë Partia Demokratike”, - u shpreh Olldashi. Në analizë të potencialeve të Partisë Demokratike dhe të historikut të saj në veprimet opozitare Sokol Olldashi garantoi se demokratët kthehen në shumicë politike në betejën e parë elektorale në vitin 2015, në zgjedhjet lokale.

një opozite të gjerë përballë “Rilindjes” së mashtrimit. Fushata e kandidatit për kryetar të Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar në formën e mitingjeve elektorale, ku në secilin prej tyre ai ka paraqitur platformën e tij për të drejtuar partinë. Si pikë kryesore ai ka paraqitur eksperiencën e fituesit në zgjedhjet

ku ai ka marrë pjesë. Konkretisht Basha në vitin 2005 arriti të fitonte mandatin e parë në Tiranë, më 2009-n ishte koordinatori i fushatës së PD-së në qarkun e Elbasanit, ku arriti të merrte 7 mandate, ndërsa në vitin 2011 arriti të fitonte përballë kryetarit të PS-së Edi Rama në garën për kryetar të Bashkisë së Tiranës.

Komiteti i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut shpreh shqetësim për lirinë e medies në Shqipëri. Gjatë seancës së radhës në Gjenevë, ku delegacioni nga Shqipëria raportoi sërish mbi të drejtat civile dhe politike në vend, anëtarët e këtij komiteti shprehën shqetësim lidhur me raportimet për sulmet ndaj gazetarëve dhe përpjekjet për të kufizuar lirinë e medies. Sipas njërit prej anëtarëve të këtij komiteti, ka raportime se parlamenti shqiptar është përpjekur të përgjojë bisedat telefonike të gazetarëve. Ky pohim i anëtarëve të organizatës të Kombeve të Bashkuara vjen në një kohë kur vendi është në tratativa për të marrë statusin e vendit kandidat për në BE dhe lira e medies është cilësuar nga Brukseli si një pikë kyçe për anëtarësimin e Shqipërisë.

Sekui zbardh takimet me dyer të mbyllura Gjithëpërfshirja dhe fryma e kompromisit janë shumë të rëndësishme për të ecur përpara drejt Bashkimit Europian - ky është mesazhi që ka përcjellë ambasadori i BE-së në Tiranë, Etore Sekui, në të gjitha takimet e zhvilluara me zyrtarët e lartë të vendit pas zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. Gjatë një interviste për “Vizion Plus” ambasadori Sekui bëri me dije se gjatë takimeve me Kryeministrin në detyrë, atë të ardhshëm, kreun e LSI-së dhe me Presidentin në fokus ka qenë diskutimi mbi axhendën e integrimit. “Përpara ka sfida të afërta dhe të rëndësishme. Në raportin e progresit në tetor do të përmenden zgjedhjet dhe miratimi i tri ligjeve, por ka disa aspekte që duhet të jenë në fokus të aktivitetit të qeverisë së re: lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”, - u shpreh ambasadori Sekui.


04

« ekonomi

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Shifrat e AKEP-it, mbartja e numrit më e lartë për Vodafone

Portabiliteti, 69 mijë vetë kalojnë te Vodafone AKEP: Në total rreth 200 mijë bartje për 4 kompanitë Rreth 69 mijë përdorues të rinj kanë kaluar nga operatorët e tjerë celularë drejt kompanisë Vodafone. Kjo falë shërbimit të bartjes së numrave. Shifrat janë bërë publike nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP-i, sipas të cilit në total janë bërë rreth 200 mijë bartje numrash mes të 4 operatorëve të shërbimit të telefonisë celulare në vend, që janë Vodafone, AMC, Eagle Mobile dhe Plus. Gjatë këtyre dy viteve të funksionimit të këtij shërbimi, Vodafone ka përfituar 68 919 përdorues të rinj falë portabilitetit të numrit dhe renditet i pari ndjekur nga AMC, Eagle dhe Plus. Sipas të dhënave të AKEP-it, sasia e numrave të

bartur ka arritur në rreth 200 000 në total, nga ku rreth 1 mijë numra të bartur i përkasin shërbimit të telefonisë fikse. Bartja e parë e numrit në telefoninë fikse është realizuar më 5 shtator 2012. Rritja e konkurrencës efektive ka bërë që në treg të vazhdojë të hidhen oferta dhe plane tarifore të reja me përfitim për konsumatorin. Përdoruesit

vazhdojnë të tregohen aktiv duke zgjedhur rrjetin dhe planet tarifore nga të cilat përfitojnë dhe që u përshtatën më mirë kërkesave personale. Sipas burimeve të AKEP-it, vlen të theksohet se numri i përdoruesve që kanë përfituar nga planet tarifore të reja është disa herë më i madh se numri i bartjeve. Në vitin 2012 u shënua rënie e

shifrave të telefonisë fikse. Tendenca në ulje e numrit të pajtimtarëve të telefonisë fikse po ndjek në fakt atë të vendeve të Bashkimit Evropian. Por, norma e penetrimit të telefonisë fikse në Shqipëri, 11%, vazhdon të jetë shumë e ulët krahasuar me vendet e Bashkimit Evropian, që kanë një mesatare penetrimi prej 40%.

Të dhënat e Financave, borxhi 51.6 miliardë lekë

Deficiti buxhetor për 2013, kufiri u plotësua në 6 muaj V etëm për gjashtë muajt e parë të vitit qeveria ka arritur të kapë kufirin e deficitit buxhetor të caktuar në pritshmëritë e saj të fillimvitit. Ky tregues ka vazhduar të thellohet gjatë periudhës janar - qershor, referuar të dhënave paraprake të Ministrisë së Financave. Në këtë mënyrë është arritur nivelin i parashikuar për të gjithë vitin 2013, vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit. Qeveria e ardhshme gjendet këhstu në pamundësi për të marrë hua në tregun e vendas, por gjithashtu do ta ketë shumë të vështirë që të vijojë planet e saj për rritjen e taksave. Diferenca mes të ardhurave dhe shpenzimeve për 6-mujorin e parë të vitit ka kaluar nivelin 51 miliardë lekë. Të dhënat Performanca jo e mirë në realizimin e të ardhurave, e ka shoqëruar administratën fiskale gjatë gjithë vitit të kaluar. Në programimin vjetor të buxhetit të ardhurat janë llogaritur të jenë në vlerën 360.6 miliardë lekë, shpenzimet në 409.5 miliardë lekë dhe deficiti në vlerën 48.9 miliardë lekë. Kështu, sipas të dhënave nga Ministria e Financave, deficiti buxhetor për këtë periudhë arriti në 51.6 miliardë lekë. Ndonëse të dhënat e Ministrisë së Financave janë ende paraprake dhe ato mund të jenë objekt rishikimesh dhe saktësimesh, vetëm në gjysmën e parë të vitit qeveria ka shfrytëzuar të gjithë mundësinë që i lejon ligji për buxhetin e shtetit për të krijuar deficit mes të ardhurave dhe shpenzimeve. Huamarrja Qeveria po merr borxh në

Takimet e planifikuara

Ekspertë të Fondit Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore sot në Tiranë Ekspertë të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore mbërrijnë sot në Tiranë. Bëhet fjalë për një vizitë të paralajmëruar edhe nga Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, pak kohë më parë. Mbështetur në kërkesën e Ministrisë së Financave dhe Bankës së Shqipërisë të datës 26 shkurt 2013, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore do të kryejnë përditësimin e Programit të Vlerësimit të Sektorit Financiar (FSAP). Nëpërmjet vlerësimeve të FSAP-së, dy institucionet e rëndësishme ndërkombëtare ofrojnë një analizë të plotë mbi stabilitetin e sektorit financiar të një vendi dhe mbi nevojat që ai ka për t’u zhvilluar më tej. Vlerësimi i fundit i FSAP-së për Shqipërinë është kryer në vitin 2005, dhe ky ushtrim i planifikuar do të realizojë një përditësim të vlerësimit të mëparshëm. Puna kryesore për FSAP-në do të kryhet gjatë një misioni të mëvonshmëm, i planifikuar paraprakisht në periudhën tetor-nëntor 2013. Pas këtij misioni, stafi i FMNsë do të paraqesë pikëpamjet e tij të nxjerra nga kryerja e FSAP-së në një raport të quajtur Vlerësimi i Stabilitetit të Sektorit Financiar (FSSA). Veçmas nga ky proces, një mision ekspertësh të FMN-së pritet të vizitojë Tiranën në fund të muajit shtator 2013. Qëllimi i vizitës do të jetë vlerësimi i zhvillimeve të fundit në ekonominë tonë, si dhe diskutimi me qeverinë dhe bankën qendrore rreth politikave ekonomike dhe atyre financiare që do të ndiqen në të ardhmen.

Eksportin më të lartë e ka pasur qumështi

Ministria e Bujqësisë: Eksportet agroindustriale, 1.7 miliardë lekë Ky vit ka nisur me më shumë të ardhura për prodhuesit në fushën e përpunimit agroindustrial. Ministria e Bujqësisë ka bërë me dije se prodhuesit kanë gjetur treg eksporti dhe kanë mundur që të shtojnë edhe të ardhurat e tyre. Kështu, të dhënat tregojnë se për 3-mujorin e parë të të vitit, në total janë eksportuar produkte që arrijnë në vlerën e 1.7 miliardë lekëve, nga 1.5 miliardë lekë që ishin në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Mes këtyre produkteve eksportin më të lartë e ka pasur qumështi, prodhimi i të cilëve është dyfishuar, si në sasi, ashtu edhe në vlerë monetare. Nga 73 ton që janë tregtuar një vit më parë, këtë 3-mujor janë eksportuar 189 ton me një vlerë prej 15.2 milionë lekësh. Ky shtim prodhimi ka ardhur edhe si pasojë e përqëndrimit të fermerëve në mbarështimin e bagëtive që prodhojnë qumësht. Por në të kundërt eksporti i djathit ka nisur këtë 3-mujor, por mbetet në nivele shumë të ulta. Ndërsa vaji i lulediellit është një tjetër produkt që është dyfishuar në eksport, nga 291 në 412 ton, duke arritur një vlerë të ardhurash prej 48.2 milionë lekësh. Tregtia e açuges vijon të jetë gjithnjë e në nivele më të larta, pasi ky është produkt mjaft i kërkuar jo vetëm në rajon, por edhe më gjerë. Rritje të eksportit për 3 mujorin e parë të vitit kanë shënuar edhe makaronat, buka, perimet e konservuara, uji, birra, vera dhe duhani.

Inspektimet vijojnë për abuzimet me peshën Arkëtimet Të ardhurat nga administrata fiskale vetëm për muajin qershor rezultojnë 12.8 miliardë lekë më pak se parashikimi, duke e realizuar planin në masën 92.3%. Kështu, ishin parashikuar të mblidheshin rreth 166.1 miliardë lekë, ndërkohë që janë arkëtuar vetëm 153.3 miliarde lekë. Por, edhe pse të ardhurat nuk janë ato të pritshmet vërehet se janë rritur shpenzimet gjatë kësaj periudhe, ku ishin planifikuar 195.7 miliardë lekë, ndërkohë që janë shpenzuar 205.1 miliardë lekë. Me rritje mbi planifikimin rezultojnë edhe shpenzimet kapitale, ku nga 33 miliardë lekë që ishte planifikimi janë shpenzuar 41.2 miliardë lekë. Kjo vërtetohet edhe me faktin se në të gjithë vendin janë hapur projekte të rinj, si dhe janë bërë pagesa për të mbyllur punimet në objektet e nisura një vit më parë. tregun e brendshëm, në ankandin e radhës të bonove të thesarit, organizuar nga Banka e Shqipërisë. Huamarrja e qeverisë vjen në një kohë kur deficiti buxhetor vetëm për 5 muajt e parë të këtij viti është rritur me 1.1 herë dhe borxhi publik ka kapërcyer mbi 62.4%. Deficiti i lartë përkthehet në nivele të larta të huamarrjes, gjë që ka shtuar nevojën e qeverisë për para. Ankandi i pestë për marrje të borxhit publik brenda një muaji, bëri që bonot 12-mujo-

re të emetohen me normë mesatare prej 5.52 për qind, me një tjetër rënie të lehtë nga ankandi i mëparshëm. Në këtë mënyrë është shënuar edhe një tjetër nivel rekord historik. Ritmi Rritja ekonomike është në nivelet më të ulëta në 15 vjet, ndërsa borxhi publik në nivelet më të larta historike. Sipas të dhënave zyrtare, lehtësimi fiskal është mbështetur edhe në politikën tatimore të uljes së drejtpërdrejtë apo indirekte

të disa lloj taksash. Shpenzimet buxhetore u rritën me rreth 13.3%, të diktuara kryesisht nga rritja e investimeve publike gjatë kësaj periudhe. Ndërkohë, të ardhurat fiskale janë ulur me 0.2%, kryesisht në reflektim të tkurrjes së komponentit tatimor të tyre. Deficiti buxhetor për 5 muajt e parë të vitit rezultoi rreth 38.3 miliardë lekë, duke qenë rreth 1.1 herë më lartë se një vit më parë dhe duke ndikuar në rritjen në nivelin 62.4% të raportit të borxhit publik ndaj PBB-së.

Metrologjia gjobit pesë pika karburanti me 750 mijë lekë

Drejtoria e Metrologjisë ka vijuar inspektimet në pika të ndryshme karburanti me qëllim shmangien e abuzimit me peshën. Deri më tani nga kontrollet e kryera, janë inspektuar 30 pika karburanti, ku problem mbeten ato pika dytësore të karburantëve. Drejtori i Metrologjisë për Tiranën Sami Gjeta tha se nga inspektimet janë konstatuar 5 kundërvajtës, por vetëm një subjekti i është hequr licenca. Për mashtrimin me makinerinë e pompës, pikat e karburanteve janë gjobitur me nga 750 mijë lekë të reja. “Deri tani kemi shkuar deri në 30 subjekte. Pesë pika kanë rezultuar me probleme, njërën prej të cilave e kemi mbyllur, të tjerat rinisën punën në bazë të rregullave”, thotë Sami Gjeka, drejtor i DPM-së në Tiranë. Inspektorët e Metrologjisë thonë se më problematike janë pikat e karburantit të vendosura në zonat rurale. Vetëm gjatë vitit 2012, Drejtoria e Përgjithshme e Metrologjisë ka vendosur mbi 70 gjoba për shkak të shkeljes së parametrave në dhënien e karburantit. Pjesë e aksionit kanë qenë edhe distributorët e gazit ku sipas inspektorëve ka më shumë rregull për shkak të rrezikshmërisë së lartë që paraqesin në rast të ndërhyrjeve. Megjithatë, edhe këtu janë vënë re abuzime për të cilat këtë vit janë gjobitur 3 distributorë, ndërsa gjatë vitit 2012, 13 të tillë. Drejtori Gjeta thotë se inspektimet do të vazhdojnë edhe në muajit në vijim, duke i paralajmëruar subjektet të mos abuzojnë me sasinë e karburantit në të kundërt do të ketë gjoba dhe mbyllje të subjektet.


sociale • E mërkurë 17 korrik 2013

»

05

Rezultatet absolute të matematikës, më mirë se në çdo vit

Niveli i maturantëve nga viti në vit shënon ulje të përgatitjes Erta Bode

M

aturantët në vendin tonë arrijnë rezultate gjithmonë më të dobëta se një vit më parë. Kjo tregon se është duke rënë niveli i përgatitjes së nxënësve tanë që kandidojnë si studentë. Shkaku kryesor ende është i papërcaktuar. Prindërit mendojnë se është puna e dobët e mësuesve, nxënësit mendojnë se është faji i kurrikulave, ndërsa mësuesit mendojë se është tepër minimal orari i studimeve dhe nuk ka më nxënës sistematikë. Të gjitha këto sjellin rezultatet e dobëta të nxënësve, ku një faktor që ndikon në përgatitjen e tyre josistematike është edhe rëndësia e mesatares në kandidimin e shkollës së lartë. Përderisa ajo ka të njëjtën vlerë me një provim, atëherë nxënësit obligohen të mësojnë dy lëndët e detyruara dhe dy lëndët që kanë piketuar si lëndë me zgjedhje. Ndërkohë këtë vit letërsia pati një rezultat më të dobët se vitin që kaloi, por nuk ishte i dobët sa matura e viti 2007, hera e parë e aplikimit të kësaj metode. Ndërkohë ajo çka habiti në këtë maturë ishin rezultatet e notës dhjetë absolute të këtij viti, që dolën më mirë se çdo vit tjetër gjatë këtij 6-vjeçari. Gjuhë shqipe dhe letërsi Ishte ky provimi i parë i detyruar, rezultatet e të cilit pezmatuan në radhë të parë vetë maturantët. U vu re një dobësim i nivelit absolut, duke përfunduar vetëm me 4 dhjeta absolute në shkallë republike e ndërkohë një nivel mesatar i provimit, ashtu siç ka qenë pothuajse çdo vit. Ndërkohë niveli i notës pezulluese, katrës, ka qenë pothuajse i njëjtë, pati vetëm një mori notësh 7 dhe 8. Ndoshta të shprehesh me fjalë dhe të perceptosh njësoj me korrigjuesin është shumë më e vështirë sesa në një lëndë ekzakte. Matematika Provimi i dytë i lëndëve të detyruara shënoi rekordin e radhës në notën 10 absolute. Mbi 240 nota dhjeta absolute, çka bëri një disnivel të lartë me provimin e gjuhë-letërsisë. Edhe pse ky provim u kualifikua si nivel mesatar, pasi pati një numër më të madh të notës 4, dhjeta absolute kishte më shumë se çdo maturë tjetër. Kjo tregon se një dhjetë absolute në matematikë i jep maturantit pikët e plota në këtë provim për çdo lloj dege. Diferenca mes dhjetës së letërsisë dhe dhjetës së matematikës nuk ka, por përbën një rritje të pikëve, nëse njëri nga këto provime është më i vlerësuar se tjetri. Kjo jo për rëndësinë e provimit, por thjesht për

5 komponentë të barasvlershëm pa diferencime

Formula e llogaritjeve të pikëve Dallimin e bëjnë koeficientët e universiteteve

Formula e llogaritjes së pikëve, të cilën duhet ta përdorë çdo maturant, është: {[(D1 + D2 + M) x k] + [(Z1 x k1)+ (T2 x k2)]} x 100 = X (në varësi të rezultatit që del). Sipas kësaj formule, M = mesatarja e 3 vjetve të gjimnazit, D1 = provim i detyruar i Letërsisë, D2 = provim i detyruar i matematikës, Z1 = provimi me zgjedhje 1, Z2 = provimi me zgjedhje 2, K = koeficienti sipas shkollës së kryer dhe k1 = koeficienti i lëndës së parë me zgjedhje për degën ku llogaritet, k2 = koeficientin e lëndës së dytë me zgjedhje për degën që llogaritet. Me këtë formulë nxënësit mësojnë sa pikë kanë përpara se të plotësojnë formularin A-2, me anë të të cilit do të zgjedhin preferencat. Shembulli Një shembull konkret se si mund të llogariten pikët: Enxhi dëshiron të konkurrojë për programin e studimit “Farmaci” në Universitetin e Tiranës. Ajo ka mbaruar shkollën e mesme 3 viteve M = 8. Në dy provimet e detyruara ka këto rezultate: D1 = 8.52 dhe D2 = 8.5. Ajo ka zgjedhur të japë si provime me zgjedhje lëndët fizikë dhe biologji, ku mori këto

rezultatin më të lartë, që do të thotë më shumë pikë. Provimet me zgjedhje Provimet me zgjedhje janë dy ndër komponentët më të rëndësishëm të provimeve të maturës, duke marrë parasysh se ata shumëzohen me koeficiente të ndryshme në varësi

rezultate: Z1 = 9 dhe Z2 = 8.7. Në tabelën e koeficienteve Enxhi gjen se për programin e studimit “Farmaci” profili i shkollës së mesme e ka koeficientin K = 1.4. Në tabelën e koeficienteve Enxhi gjen se për provimet me zgjedhje koeficientet janë: fizikë K1 = 1.3 dhe për lëndën biologji K2 = 1.3. Enxhi do të bëjë këtë llogaritje: (D1 + D2 + M) x K. Duke zëvendësuar komponentet me shifra, Enxhi do të marrë këtë rezultat: (8.52 + 8.5 + 8) x 1.4 = 25.02 x 1.4 = 32.20. Pastaj vazhdon me pjesën e lëndëve me zgjedhje. (Z1 x k1)+ (T2 x k2). Duke i zëvendësuar me shifra, Enxhi do të marrë këtë rezultat: (9x 1.3) + (8.7 x 1.3) = 11.7 + 11.31 = 23.01. Pastaj Enxhi mbledh dy rezultatet dhe i shumëzon me 100. (32.20 + 23.01) x 100 = 55.21 x 100 = 5521 pikë. Pra, Enxhi është në kuotën e 5500 pikëve. Dëshira e saj është të ndjekë programin e studimit “Farmaci”. Nga tabela e fituesve të fundit të vitit të kaluar Enxhi shikon se fituesi i fundit në farmaci është me 6306.70 pikë. Në këtë rast vendosja e programit të studimit “Farmaci” si preferencë e parë do të thotë se mundësia e shpalljes fitues është pamundur.

të rëndësisë që kanë në degën që përzgjidhen. Niveli i provimeve me zgjedhje pothuajse mbetet i pandryshuar në këto vite dhe vihet re një mbingarkesë e rezultateve me notën 7 dhe 8, çka do të thotë se në lëndët që përzgjedhin maturantët prapë nuk kanë aftësinë të kenë

një rezultat të lartë, dhe kjo tregon nivelin e tyre të dobët, sado që u përkushtohen këtyre provimeve tre vite resht. Në rezultatet e kësaj mature u vu re një numër i lartë mbetësish në lëndët me zgjedhje, kjo për arsye se maturantët ende nuk janë ndërgjegjësuar se ku janë më të aftë.

T’i jepet rëndësi mesatares

Rrokaj: Niveli i ulët i formimit duket çdo vit Niveli i përgatitjes së maturantëve është duke rënë çdo vit. Këtij mendimi i bashkëngjitet dhe dekani i Fakultetit të Histori-Filologjisë, Shezai Rrokaj. Sipas tij, faktor kryesor në këtë rënie të nivelit janë kurrikulat si dhe rëndësia e mesatares. Mirëpo ai nuk përjashton dhe mospërqendrimin e maturantëve në zgjedhjet e tyre, pasi mjaftohen vetëm të fitojnë një shkollë. Ndërkohë ata duhet t’i bëjnë një balancë vetes duke parë se në cilët lëndë janë më të aftë dhe të zgjedhin ato lëndë për t’i dhënë provim dhe në varësi të tyre të zgjedhin dhe shkollën e lartë. Kështu nuk do të kemi student që nuk janë të aftë në degën që zgjedhin. Rrokaj mendon se matura shtetërore duhet të ndryshojë, pasi vetëm kështu mund të rritet cilësia e pranimeve në universitete. Prioritet duhet t’i jepet mesatares së shkollës së mesme, pasi në këto vite të rinjtë u kanë kushtuar më tepër rëndësi lëndëve që do të jepnin provim, duke lënë në harresë të tjerat. Ai shprehet se cilësia e studentëve të rinj nuk është në nivele të kënaqshme. “Ndërhyrje mund të bëhet. E para, t’i kushtohen mbi 50 pikë mesatares së shkollës së mesme, në mënyrë që ne ta detyrojmë nxënësin t’i mësojë të gjitha lëndët që i shërbejnë atij për formim, dhe jo vetëm 4 lëndë. E dyta, ta orientojmë me një sasi tjetër pikësh në funksion të degës që ai zgjedh, të grup-lëndëve Përgatitja që lidhen me degën që ai zgjedh dhe mund të bëhet vetëm një provim për degën Pak orë studimi që ai kërkon”, - tha Rrokaj. Kështu ai ka hedhur një Maturantët e sotëm shprehen propozim tjetër për procesin se dita e tyre është e mbushe maturës shtetërore, pasi ur me aktivitete të tjera dhe ky proces nuk dha rezultatet nuk është se janë të fokusuar që priteshin. Nga ana tjetër pas studimit sistematik. Ata Rrokaj thotë se është shumë thonë se minimumi pas e rëndësishme të ndryshojë shkollës duhet të harxhojnë edhe alterteksti, ndërkohë tri orë nëpër kurse private që duhet një reformim i kurdhe justifikohen se pas këtyre rikulave në universitete. truri i tyre nuk funksionon “Ndërhyrja me programe e më për të mësuar, ndërkohë kurrikula mësimore, sidomos që kur dëgjojnë të pyeten se për shkencat ekzakte. Por sa orë studioni në ditë ata nga pikëpamja teknologjike habiten. Vetëm një pjesë e dhe për shkenca humane të vajzave thonë se studiojnë vendeve të zhvilluara që janë maksimumi 2-3 orë në ditë. rrotull nesh”, - tha Rrokaj. Për sa u përket rezultateve Mësuesit shprehen se është ata shprehen se mësojnë e nevojshme që një pikë kyçe në mënyrë mekanike, duke të jetë edhe zhvillimi i arsimit mësuar përmendësh vetëm 2 profesional, pasi zgjidhja nuk ditë para provimit në secilën janë vetëm universitetet. lëndë. Kjo është rruga e Duhet të rikthehet vëmendja studimit që ata ndjekin, që te profesionet e harruara, si: po i sjell në rezultate çdo vit mekanikët, hidraulikët, inxe më të dobëta. hinierët, rrobaqepësit e kuzhinierët. Pikërisht tendenca për të vazhduar degët më të kërkuara, atë të mjekësisë dhe të inxhinierisë së ndërtimit, lënë në hije degët e tjera, mbase ka dhe maturantë që në një degë tjetër mund të jenë talente. Vetë mendimi i arsimtarëve është se prindërit i veçojnë ata nga prirja dhe talenti i tyre duke u ushqyer të zgjedhin një degë që është produktive për vazhdimin e jetës dhe mbijetesën në tregun ekonomik. Ndërkohë vetë mësuesit tregojnë se faktori kryesor i rënies së nivelit të përgatitjes është fakti se pas çdo viti vihet re një rënie në lexim, çka do të thotë se maturantët studiojnë shumë më pak, dhe kjo jo në mënyrë sistematike. Gjithashtu bagazhi i tyre është shumë i dobët e mësuesit tregojnë se shumë pak maturantë mund të jenë lexues të librave, tani janë të dhënë pas muzikës dhe pas internetit. Me këto të dyja mbushin ditën e tyre, duke harruar se vjen qershori dhe duhet të japin disa provime dhe me pikët që mbledhin vendosin jetën e tyre.


06

« pikët e 2012

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Këshilli i Ministrave miraton rritjen e kuotave me 2% më shumë se vjet

Matura, pikët minimale fituese për 2 vite Rritet niveli i pikëve të pranimit për vendin e fundit për çdo vit Erta Bode

i fundit ka pikë më të larta. Pra, nga viti në vit rritet niveli i pikëve të pranimit nëpër universitete, ku rritjen më të ndjeshme e pësojnë degët e Universitetit të Tiranës. Kjo bëhet për arsye se tendenca e maturantëve për të vazhduar arsimin e lartë në Tiranë i bën këto degë më të kërkuara dhe lë degët e universiteteve të rretheve me kuota të paplotësuara. Kështu duke u rritur pikët, maturantët drejtohen në degët që arrijnë t’i kapin dhe kështu bëhet shpërndarja e tyre në të gjitha universitetet e vendit tonë. Kjo do të thotë se edhe këtë vit pritet rritja kronike e pikëve të pranimit për në universitet. Gjithashtu bëhet e ditur se për këtë vit akademik është rritur numri i pranimit të kuotave për në universitet me 2% më shumë se vjet. Kjo do të thotë se numri i studentëve do të jetë 2% më i lartë se vjet, duke hapur më shumë vende për në universitet.

P

ikët e degëve janë kthyer në ankthin e radhës për maturantët. Gjatë gjithë ditës ata janë duke llogaritur pikët për çdo degë si dhe duke kontrolluar faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit për çdo burim informacioni që i lidh ata me pikët. Formulari A-2 shpall fituesit paraprak për në universitete dhe pikët e pranimit në këtë formular janë ato që u interesojnë më shumë maturantëve. Në dy maturat e kaluara - bëhet fjalë për konkurrimet e maturantëve në vitin 2011 për vitin akademik 2011-2012 dhe në vitin 2012 për vitin akademik 2012-2013 vihet re se tendenca e gjithë maturantëve është kryeqyteti, pastaj degët nëpër rrethe. Gjithashtu, po të krahasosh pikët minimale të formularit A-2 të vitit 2011 me atë të formularit A-2 të vitit 2012, kupton se ky Universiteti UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS

Kodi 001 002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013 014 015 016 017 018 019 020 021 022 023 024 025 026 027 028 029 030 031 032 033 034 035 036 037 038 039 040 041 042 043 044 045 046 047 048 049 050 051 052 053 054 055 056 057 058 059

Programi i Studimit Histori Gjeografi Gjuhë - Letërsi Gazetari Biologji Bioteknologji Matematikë Fizikë Informatikë Kimi Kimi dhe Teknologji Ushqimore Kimi Industriale dhe Mjedisore Inxhinieri Matematike dhe Informatike Teknologji Informacioni dhe Komunikimi Gjuhë Angleze Gjuhë Frënge Gjuhë Gjermane Gjuhë Italiane Gjuhë Greke Gjuhë Turke Gjuhë Ruse Gjuhë Spanjolle Gjuhë Angleze (Kukës) Gjuhë Angleze (Sarandë) Psikologji Punë Sociale Filozofi Sociologji Shkenca Politike Administrim dhe Politika Sociale Administrim - Biznes Ekonomiks Financë Informatikë Ekonomike Administrim - Biznes (Kukës) Administrim- Biznes ( Sarandë) Mjekësi e Përgjithshme Farmaci Stomatologji Shëndet Publik Infermieri e Përgjithshme Mami Teknik i Lartë Laboratori Fizioterapi Logopedi Imazheri Infermieri e Përgjithshme (Kukës) Infermieri e Përgjithshme (Sarandë) Drejtësi Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi (Lushnjë) Ekonomi dhe Politikë Agrare Financë – Kontabilitet Financë – Kontabilitet (Lushnjë) Menaxhim i Turizmit Rural Mbrojtje Bimësh Hortikulturë Hortikulturë (Lushnjë) Prodhim Bimor

Pikët 5,134.40 5,083.70 5,234.20 5,390.70 5,337.90 5,635.10 5,255.00 4,492.40 5,202.60 4,922.10 5,136.10 4,851.80 5,168.80 5,290.60 5,258.20 4,830.30 4,783.80 4,991.40 4,138.40 4,531.33 4,157.00 4,768.40 4,102.60 2,899.60 5,526.10 5,331.90 5,115.20 5,259.30 5,639.50 5,536.40 5,781.40 6,076.20 6,119.60 6,242.20 3,861.40 2,484.00 6,501.20 6,306.70 6,368.40 6,107.70 5,433.70 5,199.60 6,002.20 5,875.00 5,768.80 5,925.67 3,847.80 2,801.00 5,362.40 4,856.50 3,228.20 4,890.00 5,421.80 3,865.20 4,700.90 3,950.20 3,805.00 2,692.00 3,696.80

UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I KORÇËS “Fan S. Noli” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani”

060 061 062 063 064 065 066 067 068 069 070 071 072 073 074 075 076 077 078 079 080 081 082 083 084 085 086 087 088 089 090 091 092 093 094 095 096 097 098 099 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Zootekni dhe Biznes Blegtoral Akuakulturë dhe Menaxhim Peshkimi Agromjedis dhe Ekologji Inxhinieri Agrare - Agromekanizim Teknologji Agroushqimore Vreshtari - Enologji Mbarështim Pyjesh Përpunim Druri Mjekësi Veterinare Menaxhim Veterinar (2 vjeçar) (Lushnjë) Menaxhim Veterinar (2 vjeçar) (Gjirokastër) Inxhinieri Ndërtimi Inxhinieri Hidroteknike Inxhinieri Mjedisi Arkitekturë (Arkitekt) Arkitekturë (Urbanist) Inxhinieri Gjeodet Inxhinieri Elektrike (Automatizim i Industrisë) Inxhinieri Elektrike (Energjitikë) Inxhinieri Mekatronike Inxhinieri Fizike Inxhinieri Matematike Inxhinieri Mekanike Inxhinieri Tekstile dhe Modë Inxhinieri Materiale Inxhinieri Ekonomike Inxhinieri Gjeologjike Inxhinieri e Burimeve Natyrore Inxhinieri Gjeoinformatikë Inxhinieri Gjeomjedis Inxhinieri Elektronike Inxhinieri Informatike Inxhinieri Telekomunikacioni Gjuhë - Letërsi Gjuhë Letërsi Shqipe dhe Frënge Gjuhë Angleze Cikël i Ulët Cikël i Ulët Parashkollor Histori - Gjeografi Cikël i Ulët dhe Anglisht për Cikël Fillor (Pogradec) Filozofi - Sociologji Matematikë - Fizikë Matematikë - Informatikë Biologji - Kimi Teknologji Informacioni Infermieri e Përgjithshme Mami( Infermier) Financë - Kontabilitet Menaxhim Marketing Turizëm Turizëm (Pogradec) Agroushqim Agrobiznes Teknologji e Prodhimit Bimor Hortikulturë Gjuhë - Letërsi Gjuhë -Letërsi Shqipe dhe Frënge Histori - Gjeografi Histori dhe Gjuhë Gjermane

3,695.00 3,651.60 4,339.20 3,932.60 4,411.10 3,630.20 4,165.40 3,896.20 4,441.10 2,720.00 2,462.00 5,924.40 5,285.60 5,320.00 57.42 44.73 4,958.60 5,016.80 5,374.10 5,041.80 4,403.10 4,776.07 4,794.60 4,764.10 4,494.10 5,659.87 4,351.60 4,405.40 4,722.60 4,056.40 6,260.80 6,034.80 6,120.60 4,043.60 3,658.40 2,803.50 2,593.00 3,109.20 4,293.80 3,469.80 3,026.80 4,188.60 2,820.00 2,589.00 2,665.00 4,362.73 3,489.40 4,423.60 2,649.60 2,913.00 2,819.00 3,196.00 2,620.00 2,849.00 2,885.00 2,826.80 4,101.20 2,748.90 4,393.20 2,573.00


pikët e 2012 • E mërkurë 17 korrik 2013 UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali”

120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

Gjeografi dhe Gjuhë Italiane Gjuhë Angleze Gjuhë Gjermane Gjuhë Frënge Gjuhë Italiane Gazetari Gazetari - Anglisht Biologji - Kimi Matematikë - Fizikë Teknologjitë e Informacionit Teknolog Laborant (2 vjeçar) Fizikë Kompjuterike Infermieri e Përgjithshme Infermieri - Mami Fizioterapi Arsimi Fillor Arsimi Parashkollor Edukim Qytetar Punonjës Social Filozofi - Sociologji Psikologji Edukim Fizik dhe Sporte Administrim - Biznes Financë - Kontabilitet Ekonomia dhe e Drejta Informatikë Ekonomike Ekonomi Turizmi Administrim Biznesi dhe Inxhinieri Biologji - Kimi Fizikë dhe Teknologji Informacioni Matematikë - Fizikë Matematikë-Informatikë Teknologji Informacioni Infermieri Infermieri Mami Histori - Gjeografi Gjuhë - Letërsi Shqipe Gjuhë Letërsi Angleze Gjuhë Letërsi Italiane Gjuhë Letërsi dhe Qytetërim Grek Histori dhe Gjuhë Italiane Mësuesi për Arsimin Fillor Mësuesi për Arsimin Parashkollor Kontabilitet - Financë Administrim - Publik Turizëm Gjuhë – Letërsi Gazetari dhe Komunikim Histori Gjeografi Matematikë Fizikë Informatikë Biologji - Kimi Infermieri e Përgjithshme Infermieri (Mami) Infermieri (Fizioterapi) Cikël i Ulët Cikël i Ulët Parashkollor Psikologji Punë Sociale Edukim Fizik dhe Sporte Financë - Kontabilitet Administrim - Biznes Turizëm Gjuhë Angleze Gjuhë Italiane Gjuhë Gjermane Gjuhë Frënge Drejtësi Matematikë Shkenca Aktuaristike Matematikë Financë Matematikë Fizikë Fizikë Shkenca Kompjuterike Shkenca Kompjutacionale Teknologji Informacioni Informatikë Inxhinieri Navale Inxhinieri Mekanike Navigacion Navigacion dhe Peshkim Detar Kimi Biologji Inxhinieri Elektrike Administrim Biznesi Menaxhim Turizmi Ekonomiks Financë

3,351.07 3,595.30 2,685.00 2,604.00 3,458.80 4,324.40 3,852.80 3,564.10 2,451.00 3,611.00 3,654.00 3,304.20 4,530.80 3,976.20 4,530.60 3,921.80 3,865.80 3,936.90 4,291.20 3,902.60 4,295.67 56.22 4,141.33 4,620.00 3,833.60 3,670.00 3,616.20 3,740.20 2,952.30 3,042.50 3,757.50 2,905.70 2,876.90 2,709.10 2,871.10 3,015.70 3,312.10 3,394.30 3,137.40 3,918.90 3,662.70 3,045.70 3,043.60 2,812.60 2,736.80 2,735.60 3,973.50 4,228.80 4,087.30 4,147.40 2,949.20 3,202.80 3,722.80 3,692.87 4,535.40 4,017.80 4,924.70 4,029.90 4,034.10 4,546.70 4,596.20 60.04 4,627.50 4,386.80 4,179.40 4,087.60 3,857.40 2,754.20 2,862.80 4,455.50 2,635.00 3,222.40 2,613.00 3,094.80 2,637.00 2,459.00 2,632.00 2,426.00 2,488.00 2,509.00 3,621.20 2,484.00 2,500.00 2,873.10 2,382.00 3,605.50 3,514.00 2,446.00 2,903.00 4,153.80

UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I VLORËS “Ismail Qemali” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu”

210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266

UNIVERSITETI I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu”

267

UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË UNIVERSITETI I SPORTEVE TË TIRANËS UNIVERSITETI I SPORTEVE TË TIRANËS AKADEMIA E ARTEVE SHKODER AKADEMIA E ARTEVE SHKODER AKADEMIA E ARTEVE SHKODER

268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 289 290 292 293 294 295 296 298 302 303

»

07

Kontabilitet Marketing Mësuesi për Arsimin Fillor Mësuesi për Arsimin Parashkollor Pedagogji e Specializuar Gjuhë Shqipe dhe Letërsi Gjuhë Angleze Gjuhë Italiane Histori - Gjeografi Drejtësi Infermieri e Përgjithshme Infermier Mami Administrim Biznesi Menaxhim - Marketing Shkenca Ekonomike Financë -Kontabilitet Bankë Financë Menaxhim Hotel Restorant Menaxhim Turizëm Kulturor Menaxhim Turizëm Arkeologjik Juridik Shkenca Politike Administrim Publik Infermieri e Pergjithshme Ndihmës Dentist (2- vjeçar) Menaxhim Ndërtimi (2- vjeçar) Menaxhim Transporti (2- vjeçar) Asistent Ligjor (2- vjeçar) Asistent Administrativ (2- vjeçar) Teknologji Automobilash (2- vjeçar) Specialist Rrjetesh Kompjuterike (2- vjeçar) Informatikë Praktike (2- vjeçar) Gjuhë Angleze Cikli i Ulët Ekspert Procesi Formimi Psikologji-Sociologji Gjuhë Letërsi - Anglisht Shkenca Kompjuterike Sistemet e Informacionit Teknologji Informacioni Matematikë - Informatikë Informatikë - Anglisht Multimedia dhe Televizioni Dixhital Financë - Kontabilitet (Peshkopi) Informatikë - Anglisht (Peshkopi) Matematikë - Informatikë (Peshkopi) Biologji-Kimi (Peshkopi) Psikologji - Sociologji (Peshkopi) Financë - Bankë (Peshkopi) Gjuhë Letërsi - Anglisht (Peshkopi) Menaxhim - Marketing (Peshkopi) Administrim - Biznes (Peshkopi) Infermieri e Përgjithshme (Peshkopi) Matematikë - Fizikë (Peshkopi) Menaxhim i Bankave (Program në Gjuhë Angleze) Menaxhim Hoteleri Turizëm (Program në Gjuhë Angleze) Menaxhim i Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme (Program në Gjuhë Angleze) Multimedia dhe Teknologji Informacioni (Program në Gjuhë Angleze) Regji Filmi dhe TV Aktrim Regji Skenografi - Kostumografi Koreografi Pikturë Skulpturë Muzikologji Kompozim Dirizhim Piano Violinë Violonçel Violë Kitarë Kontrabas Flaut Oboe Klarinetë Fagot Trombë Trombonë Kanto Pedagogji Muzikore Fizarmonikë Klasike Shkencat e Lëvizjes Fushat e Veprimtarisë Fizike, të Shëndetit dhe të Rekreacionit Piano Pikturë Pikturë - Grafikë

2,492.00 2,463.00 2,589.00 2,599.00 2,678.40 2,791.00 2,394.00 2,499.00 3,554.13 4,036.13 4,135.20 3,489.80 4,958.80 4,754.40 4,682.40 5,331.47 5,173.20 4,406.70 4,347.40 4,216.13 5,016.60 4,868.40 4,697.80 4,971.40 4,299.30 4,081.00 4,067.60 4,483.00 4,340.30 4,033.40 4,081.10 3,962.00 4,406.00 4,577.80 4,343.40 4,798.00 4,236.87 4,423.50 4,193.10 4,486.80 4,169.60 4,188.40 4,218.60 3,578.67 2,530.00 2,566.00 3,157.57 3,761.33 3,699.00 3,193.80 3,538.20 3,623.80 4,245.40 2,677.00 51.19 71.97 46.25 49.72 62.99 44.57 55.60 61.11 47.42 46.07 52.41 74.03 74.93 80.84 62.10 78.24 51.39 51.41 69.85 47.17 67.34 60.55 35.56 66.03 78.44 74.97 58.60 61.65 75.77 60.55 48.75 71.27 42.81 46.77


08

« pikët e 2011

UNIVERSITETI I TIRANËS 5,060.90 Histori 001 4,986.50 Gjeografi 002 5,131.10 Gjuhë - Letërsi 003 5,422.80 Gazetari 004 5,217.40 Biologji 005 5,370.30 Bioteknologji 006 4,980.40 Matematikë 007 4,309.50 Fizikë 008 5,147.00 Informatikë 009 4,982.40 Kimi 010 5,042.30 Kimi Ushqimore 011 4,860.40 Kimi Industriale 012 5,067.80 Inxhinieri Matematike d 013 5,188.30 Teknologji Informacioni 014 5,023.00 Gjuhë Angleze 015 4,529.60 Gjuhë Frënge 016 4,468.10 Gjuhë Gjermane 017 4,693.00 Gjuhë Italiane 018 4,101.50 Gjuhë Greke 019 4,083.30 Gjuhë Turke 020 3,950.70 Gjuhë Ruse 021 4,611.10 Gjuhë Spanjolle 022 4,065.10 Gjuhë Angleze ( Filiali K 023 3,668.60 Gjuhë Angleze (Filiali Sa 024 5,463.50 Psikologji 025 5,336.50 Punë Sociale 026 5,021.90 Filozofi 027 5,153.80 Sociologji 028 5,565.80 Shkenca Politike 029 5,417.00 Administrim dhe Punë S 030 5,718.20 Administrim - Biznes 031 5,977.50 Ekonomiks 032 6,007.30 Financë 033 6,174.70 Informatikë Ekonomike 034 3,986.20 Administrim - Biznes (Fil035 3,649.50 Administrim - Biznes ( Fi036 6,379.00 Mjekësi e Përgjithshme 037 6,232.20 Farmaci 038 6,297.80 Stomatologji 039 5,941.50 Shëndeti Publik 040 5,326.60 Infermieri e Përgjithshm041 5,085.10 Mami 042 5,973.10 Teknik i Lartë Laboratori 043 5,831.00 Fizioterapi 044 5,624.40 Logopedi 045 5,776.90 Imazheri 046 3,628.90 Infermieri e Përgjithshm047 3,413.10 Infermieri e Përgjithshm048 5,398.50 Drejtësi 049 UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS 4,793.90 Menaxhim Agrobiznesi 050 3,452.70 Menaxhim Agrobiznesi ( 051 4,952.40 Ekonomi dhe Politikë Ag 052 5,418.08 Financë – Kontabilitet 053 3,782.70 Financë – Kontabilitet ( 054 4,485.20 Menaxhim i Turizmit Rur 055 3,553.60 Mbrojtje Bimësh 056 3,513.20 Hortikulturë 057 2,870.60 Hortikulturë (Filiali Lush 058 3,471.50 Prodhim Bimor 059 3,464.20 Zootekni dhe Biznes Ble 060 3,486.40 Akuakulturë dhe Menax 061 4,239.70 Agromjedis dhe Ekologji 062 3,623.60 Agromekanizim 063 4,176.00 Teknologji Agroushqimo 064 3,395.20 Vreshtari - Enologji 065 4,267.90 Mbarështim Pyjesh 066 4,091.10 Përpunim Druri 067 4,309.60 Mjekësi Veterinare 068 2,459.00 Menaxhim Veterinar(Fili 069 UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS 5,955.40 Inxhinieri Ndërtimi 070 5,341.00 Inxhinieri Hidroteknike 071 5,478.20 Inxhinieri Mjedisi 072 63.78 Arkitekturë (Arkitekt) 073 58.69 Arkitekturë (Urbanist) 074 5,103.40 Inxhinieri Gjeodet 075

5,036.00 Inxhinieri Elektrike (Aut 076 5,442.20 Inxhinieri Elektrike (Ene 077 5,028.90 Inxhinieri Mekatronike 078 4,283.00 Inxhinieri Fizike 079 4,649.20 Inxhinieri Matematike 080 4,796.40 Inxhinieri Mekanike 081 4,714.00 Inxhinieri Tekstile dhe M082 4,445.60 Inxhinieri Materiale 083 5,654.60 Inxhinieri Ekonomike 084 3,893.20 Inxhinieri Gjeologjike 085 4,553.60 Inxhinieri Gjeoinformati 086 4,145.50 Inxhinieri e Burimeve N 087 6,072.10 Inxhinieri Elektronike 088 6,081.80 Inxhinieri Informatike 089 5,981.45 Inxhinieri Telekomunika090 UN. I KORÇËS “Fan S. Noli” 3,711.00 Cikli i Ulët 091 3,487.20 Cikli i Ulët Parashkollor 092 3,131.40 Cikli i Ulët - Gjuhë Angle093 3,437.20 Gjuhë Angleze 094 3,742.50 Filozofi –Sociologji 095 2,499.00 Matematikë – Fizikë 096 2,444.00 Matematikë – Informatik097 3,807.60 Gjuhë - Letërsi 098 2,937.20 Gjuhë Shqipe dhe Frëng 099 4,057.90 Histori - Gjeografi 100 2,515.00 Biologji - Kimi 101 3,100.30 Teknologji informacioni 102 3,775.70 Marketing 103 3,900.50 Menaxhim 104 3,654.80 Turizëm 105 3,546.60 Turizëm (Fliliali Pograde 106 4,549.90 Financë-Kontabilitet 107 3,408.40 Agrobiznes 108 2,545.75 Hortikulturë 109 2,725.00 Agroushqim 110 2,406.25 Teknologji e Prodhimit B 111 4,260.70 Infermieri e Përgjithshm112 3,776.90 Mami( Infermier) 113 UN. I ELBASANIT “Aleksandër Xhuvani” 4,047.40 Gjuhë - Letërsi 114 3,228.00 Gjuhë Shqipe dhe Frëng 115 4,139.00 Histori-Gjeografi 116 3,149.50 Histori dhe Gjuhë Gjerm 117 3,619.80 Gjeografi dhe Gjuhë Itali118 3,597.90 Gjuhë Angleze 119 2,603.00 Gjuhë Gjermane 120 2,595.00 Gjuhë Frënge 121 3,500.40 Gjuhë Italiane 122 4,151.80 Gazetari 123 3,558.10 Gazetari-Anglisht 124 3,634.00 Biologji-Kimi 125 3,359.40 Matematikë-Fizikë 126 3,796.00 Teknologjitë e Informaci 127 4,361.30 Infermieri e Përgjithshm128 3,860.60 Infermieri - Mami 129 3,539.10 Teknolog laborant(2 vje 130 2,915.25 Fizikë Kompjuterike 131 3,967.90 Arsimi Fillor 132 3,890.40 Arsimi Parashkollor 133 3,924.70 Edukim Qytetar 134 4,304.40 Punonjës Social 135 3,991.10 Filozofi-Sociologji 136 4,059.60 Psikologji 137 55.75 Edukim Fizik dhe Sporte 138 4,172.10 Administrim-Biznes 139 4,506.80 Financë-Kontabilitet 140 3,945.50 Ekonomia dhe e Drejta 141 3,790.20 Informatikë Ekonomike 142 UN. I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” 3,708.60 Histori - Gjeografi 143 3,186.80 Gjuhë-Letërsi Shqipe 144 3,311.20 Administrim Publik 145 3,207.30 Turizëm 146 3,729.40 Kontabilitet - Financë 147

E mërkurë 17 korrik 2013 •

3,010.20 Gjuhë Letërsi Angleze 148 3,259.35 Gjuhë Letërsi Italiane 149 3,425.00 Gjuhë Letërsi dhe Qytet 150 2,956.10 Mësuesi për Arsimin Fill 151 2,799.00 Mësuesi për Arsimin Par 152 2,709.10 Matematikë-Fizikë 153 2,813.60 Fizikë dhe Teknologji inf 154 2,800.80 Teknologji informacioni 155 2,606.75 Matematikë-Informatikë 156 2,813.70 Biologji-Kimi 157 3,602.40 Infermieri 158 UN. I SHKODRËS “Luigj Gurakuqi” 4,288.20 Gjuhë – Letërsi 159 4,231.20 Histori 160 3,981.60 Gjeografi 161 4,513.90 Gazetari dhe Komunikim162 3,813.40 Matematikë 163 3,450.40 Fizikë 164 3,874.00 Biologji-Kimi 165 3,947.40 Informatikë 166 4,516.20 Infermieri e Përgjithshm167 3,955.90 Infermieri (Mami) 168 4,725.60 Infermieri (Fizioterapi) 169 4,872.55 Administrim-Biznes 170 5,197.60 Financë - Kontabilitet 171 4,476.63 Turizëm 172 4,260.80 Gjuhë Angleze 173 3,916.70 Gjuhë Italiane 174 3,387.80 Gjuhë Gjermane 175 3,494.10 Gjuhë Frënge 176 4,236.40 Cikli i Ulët 177 4,104.80 Cikli i Ulët Parashkollor 178 4,600.30 Psikologji 179 4,643.70 Punë Sociale 180 60.95 Edukim Fizik e Sporte 181 29.14 Pikturë-Grafikë 182 4,845.00 Drejtësi 183 UN. I VLORËS “Ismail Qemali” 3,540.40 Gjuhë Letërsi 184 3,292.40 Gjuhë Angleze 185 2,999.10 Gjuhë Italiane 186 3,322.40 Cikël i Ulët 187 3,076.80 Cikël i Ulët Parashkollor 188 3,195.63 Pedagogji e Specializuar 189 4,023.40 Drejtësi 190 3,299.60 Gjeografi - Histori 191 2,617.00 Fizikë 192 3,047.00 Biologji 193 2,624.00 Kimi 194 2,513.00 Aktuaristikë 195 2,532.00 Matematikë - Financë 196 3,241.80 Informatikë 197 3,228.60 Teknologji Informacioni 198 2,490.00 Shkenca Kompjutacional199 3,102.00 Shkenca Kompjuterike 200 2,494.00 Matematikë 201 2,761.20 Matematikë - Fizikë 202 3,043.40 Inxhinieri Navigacionale 203 2,513.00 Peshkim Detar 204 3,444.60 Inxhinieri Mekanike 205 2,988.00 Inxhinieri Navale 206 3,497.65 Inxhinieri Elektrike 207 3,730.20 Administrim Biznesi 208 3,656.40 Ekonomiks 209 4,288.00 Financë 210 3,459.00 Turizëm 211 3,167.80 Marketing 212 2,495.00 Kontabilitet 213 3,470.00 Infermier Mami 214 3,978.00 Infermier i Përgjithshëm215 UN. I DURRËSIT “Aleksandër Moisiu” 4,995.20 Administrim Biznesi 216 4,789.10 Menaxhim Marketing 217 4,693.75 Shkenca Ekonomike 218 5,179.60 Financë Kontabilitet 219

5,047.80 Bankë - Financë 220 4,483.20 Menaxhim Hotel Restora 221 4,492.60 Menaxhim Turizëm Kult 222 4,346.20 Menaxhim Turizëm Arke 223 4,208.00 Gjuhë Angleze 224 4,333.30 Cikli i Ulët 225 4,116.40 Ekspert në Proceset e Fo226 4,379.60 Psikologji - Sociologji 227 3,995.10 Gjuhë-Letërsi-Anglisht 228 4,688.60 Infermieri e Përgjithshm229 4,150.10 Ndihmës Dentist(2 vjeça230 4,009.20 Menaxhim Ndërtimi(2 vj 231 3,943.20 Menaxhim Transporti(2 232 4,561.50 Asistent Ligjor(2 vjeçar) 233 4,232.70 Asistent Administrativ(2 234 3,982.80 Teknologji Automobilash 235 4,021.80 Specialist Rrjetesh Kom 236 3,829.30 Informatikë Praktike((2 237 4,933.80 Juridik 238 4,670.10 Shkenca Politike 239 4,524.80 Administrim Publik 240 4,363.80 Shkenca Kompjuterike 241 4,129.90 Sistemet e Informacionit242 4,377.00 Teknologji Informacioni 243 3,782.10 Matematikë-Informatikë 244 3,991.20 Informatikë-Anglisht 245 3,985.00 Financë-Kontabilitet( Fili 246 3,833.70 Informatikë-Anglisht(Fili 247 3,267.40 Matematikë-Informatikë 248 3,303.60 Biokimi(Filiali Peshkopi) 249 4,105.10 Psikologji-Sociologji(Filia250 3,785.70 Ekspert Proces Formimi( 251 3,705.50 Financë-Bankë(Filiali Pe 252 4,078.10 Gjuhë - Letërsi - Anglish 253 3,535.50 Menaxhim-Marketing(Fili254 3,668.20 Administrim-Biznes(Filia 255 3,853.00 Infermieri e Përgjithshm256 3,072.60 Matematikë-Fizikë(Filiali 257 58.00 Menaxhim i Bankave(FA 258 56.39 Menaxhim Hoteleri Turiz 259 64.16 Menaxhim i Ndërmarrjev260 UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË 49.02 Regji filmi dhe TV 261 43.57 Aktrim 262 44.40 Regji 263 48.23 Skenografi –Kostumogra264 37.14 Koreografi 265 71.55 Pikturë 266 66.81 Skulpturë 267 72.17 Muzikologji 268 61.23 Kompozim 269 68.23 Dirigjim 270 52.46 Piano 271 73.61 Violinë 272 90.78 Violonçel 273 41.35 Violë 274 71.46 Kitarë 275 36.96 Kontrabas 276 64.79 Flaut 277 66.11 Oboe 278 80.40 Klarinetë 279 82.47 Korno 281 74.37 Trombë 282 78.21 Trombonë 283 44.26 Bastub 284 77.31 Këngëtar 285 58.61 Pedagogji Muzikore 286 78.50 Fizarmonikë Klasike 287 UNIVERSITETI I SPORTEVE TË TIRANËS 58.70 Shkenca të lëvizjes 288 49.83 Fushat e veprimtarisë fiz289 UN. I GJIROKASTRËS “Eqrem Çabej” 3,048.03 Histori dhe Gjuhë Italian 290


aktualitet • E mërkurë 17 korrik 2013

»

09

Kërkesë kryetarit për të anuluar masat që merren në rrugë

Lushnjë, biznesi kundërshton parkimin me lekë Dështon skema e huazuar nga Fieri. Ankesa: Na ikën klientët Për të grumbulluar të ardhura nga qytetarët krerët e Bashkive të Lushnjës dhe të Fierit kanë gjetur një mënyrë krejt të re, duke u dhënë biznese privat aplikimin e pagesës për parkimin e automjeteve në të gjitha rrugët e tyre. Ndonëse bashkia e Fierit ka mbi 2 vjet që aplikon këtë mënyrë pagesë, tashmë kjo “risi”, po aplikohet edhe në qytetin e Lushnjës. Ndërkohë që në Fier askush nuk është ankuar për këtë pagesë, biznesmenët lushnjarë i kanë kërkuar kryetarit të bashkisë që të mos e aplikojë këtë taksë pasi po u shkatërron bizneset. Ditën e djeshme një grup biznesmenësh zgjodhën një formë apeli publike ndaj kreut të bashksië, pasi sipas tyre ata kanë pësuar përgjysmim të punës kësisoj dhe të të ardhurave të

tyre për shkak se me vendim të Këshillit Bashkiak, parkimi është dhënë me koncesion dhe aplikohet në shumicën e rrugëve të qytetit. Kështu, drejtuesit e automjeteve nuk preferojnë të qëndrojnë dhe të paguajnë tarifën e parkimit dhe kjo ka qenë dhe arsyeja pse bizneset janë drejt falimentimit. Këshilli Bashkiak i Lushnjës vendosi disa muaj më parë që shumica e rrugëve në qendër, por edhe në periferi, t’i jepej me koncesion një firme private, por bizneset kërkojnë që një gjë e tillë të rishikohet nga kryetari i Bashkisë, Fatos Tushe. Tarifa që aplikohet në të dy qytetet është e kripur për xhepat e qytetarëve myzeqarë dhe arrin në 50 lekë për çdo orë parkimi. Ndërkohë që në rast se kalohet kjo pagesë atëherë aplikohen gjoba

që variojnë nga 3 mijë lekë dhe deri në 7 mijë lekë, ku të merret edhe makina me karroatrec nga ana e subjektit që ka fituar të drejtën për mbledhjen e kësaj pagese. Mënyra e dhënies me vendim të Këshillit Bashkiak ka përjashtuar kryetarët e dy bashkive myzeqare nga çdo lloj përgjegjësie lidhur me këtë procedurë të re, ndërkohë që nuk ka asnjë të dhënë prej tyre sa sa ka ndikuar kjo formë e re menaxhimi në shtimin e të ardhurave të bashkive përkatëse. Kjo formë taksimi është totalisht e re në vendin tonë dhe aplikohet vetëm në dy qytetet e Fierit dhe Lushnjës, pasi në kryeqytet kjo taksë vilet nga punonjësit e Bashkisë së Tiranës dhe aplikohet vetëm në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, dhe jo në të gjitha rrugët e saj.

Skandali i varreve në Boboshticë, Disho nuk u dënua për dhunimin

Apelohet vendimi për kreun e OMONIA-s Prokuroria: Provat e paraqitura janë bindëse, veprimi i qëllimshëm

P

ak javë pasi Gjykata e Apelit në Korçë shpalli të pafajshëm kreun e OMONIA-s Naum Disho dhe dy punëtorët Luan Zaçe dhe Alqi Koroveshi, në lidhje me skandalin e varrezave në Boboshticë, Prokuoria e Korçës apelon vendimin në Gjykatën e Lartë. Pavarësisht se të dy shkallët e gjyqësorit dhanë pafajësinë duke i liruar nga akuzat 3 të pandehurit e akuzuar ‘për dhunim të varrezave’, organi i akuzës ka ankimuar vendimin duke këmbëngulur në fajësinë e tyre, madje theksojnë se provat janë bindëse dhe të pakundërshtueshme nga ana e gjykatës. Burime të sigurta pranë Prokurorisë së Apelit në Korçë pohojnë se rekursi është bërë me argumentin e mos shqyrtimit të të gjitha provave, mungesës së një hetimi gjithpërfshirës dhe mos realizimit të detyrave të lëna nga Gjykata e Lartë, kur prishi vendimin e mëparshëm të të njëjtës gjykata. Vlen të theksohet se Prokurorja e çështjes Roza Qirjazi përgjatë zhvillimit të të gjithë seancave në Apel, në lidhje me skandalin e dhunimit të varrezave, ka kërkuar shpalljen fajtor të tre të pandehurve për veprën penale të dhunimi të varrezave. Skandali i dhunimit të varrezave në Boboshticë doli në dritë në tetor

Kukës, Dollapi: Shkëputje të energjisë dhe gjoba për abuzuesit me matësit

të vitit 2010. Pas denoncimit të banorëve Prokuroria mori si të pandehur kreun e OMONIA-s Naum Disho dhe dy punëtorët. Asokohe Gjykata e Faktit dënoi Naum Dishon me një vit burg dhe dy punëtorët me lirim me kusht, vendim ky, i cili u la në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit. Sipas Gjykatës, fajësia e tyre kishte të bënte me dhunimin e disa varreve në zonën e Boboshticës në tetor të vitit 2010, gjatë punës për ngritjen e një piedestali në nderim të ushtarëve grekë. Referuar vendimit, Disho kishte punësuar dy punëtorët për ndërtimin e memorialit. Naum Disho pas vendimit u arratis në Greqi, ndërsa policia e Korçës nuk mundi ta verë në pranga

asnjëherë deri në rishfaqjen e tij në krah të deputetëve grekë, në festën e Greqisë në Boboshticë, kur vetëm pak ditë më parë Gjyaka e Lartë ktheu çështjen për rigjykim. Pas një maratone të gjatë seancash, Gjykata e Apelit në Korçë këtë herë shpalli të pafajshëm tre të pandehurit, ndërsa organi i akuzës e çoi sërish në Gjykatën e Lartë. I gjithë procesi gjyqësor në ngarkim të të tre të akuzuarve zgjati plot tre vjet, ndërkohë që ende nuk është mbyllur dhe pritet që tashmë beteja e Prokurorisë për dënimin e tyre të vazhdohet në Gjykatën e Lartë. Për çështjen e varreve të ushtarëve grekë ngrihen dhe banorët e Boboshticës,

aty ku shpërtheu tre vjet më parë skandali i ndërtimit të një memoriali. Në këtë fshat të komunës Drenovë në Korçë, janë fiksuar për t’u kryer gërmimet në dy pika, pjesë e 31 zonave të kërkuara nga pala greke. Por, ndërsa shteti grek pretendon se ka ushtarë të rënë në këtë zonë si pasojë e luftimeve mes ushtrisë italiane dhe asaj helene në periudhën 19401941, banorët dhe historianët rrëfejnë se në fshat nuk është zhvilluar asnjë betejë që të ketë të rënë gjatë luftës. Sipas tyre, vetëm një varr gjendet në këtë fshat dhe shteti fqinj mund ta marrë, por sipas saj banorët nuk do të lejojnë të preket fshati për interesat e fqinjit.

Kapen dy persona, një në kërkim Policia e Vlorës ka sekuestruar mbi një ton kanabis sativa në fshatin Peshkëpi. Operacioni ka nisur që në orët e para të mëngjesit të djeshëm, ndërsa policia ka arrestuar dy persona dhe ka shpallur në kërkim një të tretë. Policia e Vlorës bëri të ditur se falë hetimeve 3 mujore në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit gjyqësor Vlorë është finalizuar me sukses operacioni i

Sekuestrohet mbi një ton kanabis sativa në fshatin Peshkëpi të Vlorës koduar “START 2” ku si rezultat i të cilit u bë i mundur sekuestrimi i sasisë prej 1 ton e 200 kg lëndë narkotike Marijuanë, si dhe janë arrestuar në flagrancë shtetasit Erjon Agron Nanaj, 25 vjeç dhe Enio Ylli Limushaj, 23 vjeç, si dhe është shpallur në kërkim një person i 3-të. “Arrestimi i këtyre shtetasve u krye

pasi mbrëmjen e djeshme rreth orëve të vona të natës në aksin rrugor Peshkëpi – Drashovicë të rrethit të Vlorës, efektivat e Drejtorisë së Policisë Qarku Vlorë të mbështetura nga Forcat Speciale FNSH Fier, kanë bërë të mundur kapjen e automjetit tip furgon ‘Mercedes-Benz’, brenda të cilit është gjetur dhe

sekuestruar sasia prej 1 ton e 200 kg “Cannabis sattiva” nën drejtimin e të cilit ishin shtetasit e mësipërm. Sasia e lëndës narkotike ishte vendosur brenda 41 çantave të mëdha sportive”, bëri të ditur policia. Nga hetimet e kryera dyshohet, se këta persona në bashkëpunim edhe me persona të tjerë do ta trafikonin lëndën narkotike në drejtim të Italisë në rrugë detare.

“CEZ Shpërndarje” vijoi dje në Kukës aksionin për ndërprerjen e energjisë elektrike për konsumatorët që nuk paguajnë detyrimet. Administratori i “CEZ Shpërndarje”, Sahit Dollapi, theksoi se të gjithë ata që nuk paguajnë, nuk do të furnizohet më me energji elektrike. Ai paralajmëroi ndërprerjen e energjisë dhe vendosjen e gjobave edhe për të gjithë konsumatorët që abuzojnë me matësat. “Gjobat vendosen në prani të qytetarit, kur verifikohen shkeljet. Gjobat për abuzuesit bazohen tek vendimi i Entit Rregullator të Energjisë”, deklaroi Dollapi. Për shkak të situatës së rënduar nga lidhjet e paligjshme në rrjet, të cilat përveçse dëmtojnë financat e kompanisë, dëmtojnë edhe rrjetin e shpërndarjes së energjisë, “CEZ-Shpërndarje” është duke ndërmarrë disa masa për të mbrojtur rrjetin e shpërndarjes nga dëmtimet e mëtejshme në zonën e Kukësit. Këto masa përfshijnë shkëputjen nga rrjeti i shpërndarjes së energjisë të lidhjeve të paligjshme, ndërprerjen e furnizimit me energji të debitorëve, si dhe rikthimin e rrjetit në gjendjen e tij normale. Duke marrë parasysh këto rrethana, shkëputja e energjisë për lidhjet e paligjshme dhe ndërprerja e saj për debitorët, janë e vetmja mundësi kundër fenomenit negativ të vjedhjeve në rrjet.

Policia e Vlorës: Ja si u ndaluan 14 pakistanezë dhe afganë ilegalë Policia e Vlorës ndalon 12 shtetas pakistanezë, të cilët kishin hyrë ilegalisht në Shqipëri. Sipas njoftimit për shtyp nga policia e qarkut të Vlorës, thuhet se në vendin e quajtur Potam në afërsi të Fshatit Dhërmi është ushtruar kontroll në automjetin tip Ford Tranzit me targa AA 081 T, brenda të cilit ndodheshin 14 persona të huaj. Menjëherë u bë shoqërimi i këtyre shtetasve dhe i personit, të cilit i transportonte shtetasi Arben Haxhi, vjeç 50, banues në Vlorë në ambientet e Drejtorisë së Policisë Qarku Vlorë. Nga veprime të mëtejshme procedurale të kryera nga efektivat e Drejtorisë së Policisë së Kufirit dhe Migracionit në bashkëpunim me efektivat e Luftës Kundër Trafiqeve të paligjshme në Drejtorinë e Policisë Qarku Vlorë ka rezultuar se 12 prej tyre ishin Pakistanez dhe 2 Afganë dhe se kishin hyrë në territorin shqiptar në mënyrë të paligjshme nëpërmjet kufirit me Greqinë. Mendohet se këta shtetas kishin si destinacion vendet e Evropës Perëndimore. Nga Strukturat e Drejtorisë së Policisë së Kufirit & Migracionit Vlorë u dhanë urdhrat e dëbimit për të gjithë personat e mësipërm dhe shoqërimi i tyre në Qendrën e Mbyllur të të Huajve në pritje të procedurave të deportimit për në vendin e origjinës. Nga Strukturat e Drejtorisë së Policisë Qarku Vlorë u bë arrestimi në flagrancë për “Ndihmesë për kalim të paligjshëm të kufirit” për shtetasin Arben Hydai Haxhi, vjeç 50, banues në Vlorë. Po punohet për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë rrjet trafikimi të personave.


10

« aktualitet

Grabiti piktura e një kompjuter, arrestohet Dje, policia e Tiranës ka arrestuar një 46-vjeçar nën akuzën e vjedhjes. Sipas burimeve të bluve të kryeqytetit shtetasi Arben Goga dyshohet se ka vjedhur një sasi pikturash. Burimet e policisë thanë se është bërë ndalimi me iniciativë i shtetasit Arben Guga, 46 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, sepse rreth orës 10.00, në “Rrugën e Durrësit”, dyshohet se ka vjedhur një sasi pikturash të autorëve të ndryshëm, si dhe një ekran kompjuteri.

E mërkurë 17 korrik 2013 •

krimi i radhës në familje për një copë tokë

Sarandë, sherr për pronën, vret vjehrrin e plagos vjehrrën Rëndë mjekët e spitalit psikiatrik

Festuan me pica daljen në pension, helmohen infermierët

Pranga 3 të rinjve, tentuan të grabisin 2 çifte te liqeni Dje në mbrëmje, 3 të rinj kanë rënë në pranga të policisë, pas tentativave të grabitjes që grupi kishte organizuar në zonën tek Amfiteatri pranë Liqenit Artificial të Tiranës. Nga hetimet paraprake mësohet se të rinjtë kanë tentuar grabitjen e dy çifteve, ndërkohë që mësohet se njëri nga autorët i ka kërcënuar me thikë, duke i kërkuar ti jepnin telefonat dhe sendet me vlerë. Një kalimtar i rastit i ndodhur aty pranë ka lajmëruar uniformat blu, të cilat kanë mundur të arrestojnë të rinjtë, ndërkohë që fatmirësisht nuk ka të plagosur.

Makina përplas dy motorë, dy plagosen Mesditën e djeshme një person është plagosur në afërsi të zonës së “Shallvareve” në Tiranë e në Babrru u plagosën 2 të tjerë. Burime nga policia e Tiranës bëjnë të ditur se një motor është përplasur me një biçikletë dhe për pasojë ka mbetur i plagosur personi që udhëtonte me biçikletë, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. I plagosuri u dërgua në Spitalin Ushtarak, prej ku mësohet se është jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që policia po punon për të zbardhur shkaqet. Në Babrru, dy të rinjtë A. Duhani, 35 vjeç dhe R.Shulku, 27 vjeç, po udhëtonin me një motor kur u përplasën nga një makinë me targa TR 3240 K, e cila u largua nga vendi i ngjarjes.

R

ikthehet krimi brenda familjes, i cili ka në bazën e grindjeve pronësinë. Një 91-vjeçar është vrarë me mjete të forta, ndërsa ka mbetur e plagusur bashkëshortja e tij. Krimi merr tone dhe më të rënda kur akuza rëndon mbi dhëndërrin e tij. Ngjarja në Sarandë ka shënuar një tjetër ngjarje të rëndë që trondit edhe më shumë marrëdhëniet në familjet shqiptare. Ndërkohë këtë herë duket se sherri është ndezur nga mbesa e shtëpisë, duke sjellë më pas dhe përplasjen e dhëndërrit dhe vjerrit. Ngjarja u shënua në fshatin Karahaxh të Sarandës, në banesën e 91-vjeçarit Jani Koka. Burime të policisë bëjnë të ditur se ka nisur një debat për një sipërfaqe toke bujqësore mes 91-vjeçarit Koka nga njëra anë dhe vajzës e dhëndërrit, nga ana tjetër. Debati ka degjeneruar në sharje e fyerje, derisa në gjaknxehtësi e sipër dhëndërri Kristo Gjino 62 vjeç ka qëlluar vjehrrin e tij me një levë, duke i shkaktuar plagë të rënda. Në këtë moment ka ndërhyrë edhe vjehrra e 62-vjeçarit, e cila ka tentuar të ndalojë përleshjen. Por dje 83-vjeçarja Lefteri Koka është goditur gjithashtu me levë nga dhëndërri i saj, duke marrë plagë në pjesë të ndryshme të trupit. Sipas policisë, 91-vjeçari ka ndërruar jetë pak minuta më vonë në spitalin e Sarandës, si pasojë e plagëve të marra në kokë.

Mjekët nga ky spital bëjnë të ditur se 83-vjeçarja ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Pak minuta pas krimit, policia ka vënë në pranga autorin e ngjarjes, 62-vjeçarin Kristo Gjino. Mësohet se sherret mes palëve vijonin prej vitesh për sipërfaqen e tokës bujqësore. I gjithë sherri i djeshëm që u shndërrua në një krim tragjik, është dëgjuar edhe nga fqinjët, të cilët deklarojnë se ishin mësuar me sherre të tilla dhe se e dinin se ngjarja do të përfundonte në një krim. Ata konfirmojnë se çifti Gjino kishte mbërritur në banesën e të moshuarve në përpjekje për t’u sqaruar lidhur me konfliktin e tokës bujqësore. Ashtu i dhe vrasjet e grave, dhe konflikti i pronave me pasojë vdekje është bërë thuajse i përjavshëm në Shqipëri. Vetëm javën që shkoi u shënuan dy vrasje. Madje dhe në këto raste sherret kanë qenë mes xhaxhallarëve dhe nipërve. Ndërsa kjo shënon dhe një shembje të strukturës shoqërore shqiptare. Në vite Shqipëria njihej si shoqëri me marrëdhënie të ngushta mes kushërinjve dhe familjarëve. Por duket se debatet që nisin prej shkaqeve të vogla nuk pranohet të zgjidhen në rrugë gjyqësore, por tentohet në një zgjidhje miqësore. Por që në vend që të përfundojnë në një pajtim mendimi, palët, pavarësisht se janë në marrëdhënie të ngushta mes tyre, arrijnë në vrasje dhe veprime të tjera ekstreme.

Policia: E kërcënoi një iraniane tjetër që jeton në Babrru

Kërcënohet një grua muxhahedine Antiterrori heton rastin e vajzës 30-vjeçare Një nga 76 muxhahedinët e ardhur nga Irani është kanosur me jetë. Policia tha se ajo është një shtetase iraniane pjesë e grupit të muxhahedinëve në qendrën e azil kërkuesve në Babrru, të Tiranës. Mësohet se shtetasja iraniane me inicialet Sh.M 30 vjeç është kërcënuar për jetën nga një tjetër shtetase irianiane. Hetimet janë kryer nga njësia e antiterrorit në policinë e Tiranës, pas kallëzimit të bërë pranë saj. Shqipëria u tregua e gatshme t’u afronte azil këtyre personave në bazë të një marrëveshje me SHBA, ndërkohë që kostot e jetesës së tyre, si qira për banesat ku do të strehohen dhe ushqimi, përballohen nga UNHR-ja, ndërsa pala shqiptare do të kujdeset për strehimin e tyre. Deri më tani numri i personave të pranuar në Shqipëri për mbrojtje ndërkombëtare që vijnë nga ish kampi Ashraf i Irakut, ka arritur në 76 individë, teksa numri total që do të transferohet në Shqipëri është 210. Që prej vitit 1979 organizata Mojahedin-e-Khalq është konsideruar nga autoritetet e Iranit si një lëvizje që përfaqëson tradhëtarët e atdheut.

Helmohen, ndërsa festonin daljen në pension të koleges, në spital 7 infermierë, ndërsa me probleme janë edhe 25 të tjerë. Personeli mjekësor i spitalit psikiatrik ka darkuar me pica dhe ëmbëlsira në një restorant në periferi të qytetit. Aty rreth orës 00.02 të mëngjesit të gjithë janë shpërndarë nëpër familjet e tyre, por për të gjithë nuk ka pasur gjumë. Një pjesë janë përballur me shenjat e para të helmimit si barku, të vjellat, diarreja, temperatura dhe dhimbje barku. Një pjesë e mirë e tyre i janë drejtuar farmacive të zonave të banimit dhe kanë marrë të gjitha mjekimet në shtëpi. Një pjesë janë gjendur në punë me të njëjtat simptoma, disa me lehtë e ca të tjerë më rëndë. Duke qenë në këtë gjendje, mjekët dhe personeli mjekësor kanë filluar trajtimin me serume edhe në spitalin psikiatrik. Por duket se situata nuk ka kaluar për një pjesë të personelit dhe familjarët i kanë transportuar fillimisht drejt urgjencës dhe më pas në pavijonin infektiv të qendrës spitalore Xhaferr Kongoli. Fillimisht ka ardhur një infermiere në moshë të re dhe më pas janë sjellë edhe të tjera dhe deri rreth orës 17.00 janë shtruar 7 gra pjesë e personelit mjekësor të psikiatrikut. Mjekja Elida Zhuzhuni thotë se personeli mjekësor ka ardhur nga ora 14.00 e në vazhdim në ambientet e infektivit me simptoma të helmimit siç është temperatura, të vjellat, diarreja dhe dhimbjet e barkut. Në fakt problematikë kryesore pas disa orëve ka qenë temperatura që për shumicën e pacienteve i kalonte 38. Ajo shprehet se shkak mund të ketë qenë ushqimi i ngrënë gjatë darkës dhe duhen parë përbërësit kush e ka shkaktuar helmimin. E ndërsa mjekja tregon, pacientët shtohen. Nga 4 që ishin deri në orën 16.00 shkon në 7 numri i grave të shtruara me të njëjtat simptoma. Mjekja Zhuzhuni shpjegon se ato të mbahen nën kujdesin mjekësor deri në uljen e temperaturës. Në vazhdim do të bëhen edhe analizat për të përcaktuar shkaqet. Ndërkohë drejtori i spitalit psikiatrik Kamer Balla i pyetur mbi rastin e helmimit shprehet se ka pasur disa komplikacione, por pjesa më e madhe janë kthyer në punë dhe nuk kanë shqetësime. Ai shprehet se kjo ka ndodhur jashtë spitalit psikiatrik dhe strukturat përkatëse duhet të merren me shkaqet. Ndërkohë një ekip i Drejtorisë së Higjienës dhe Epidemiologjisë pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetit ka marrë kampione nga të intosikuarat dhe gjithashtu i është drejtuar ambienteve të restorantit për të kërkuar edhe atje kampione të ushqimit. Këto kampione do të përcaktojnë edhe shkakun e helmimit.

Për një ndërtim pa leje

Gramsh, prishet muri i shkollës dhe lulishtja Ndërtimet pa leje nuk kanë kursyer as objektet publike dhe gjelbërimin. Oborri i shkollës “Rilindja” në qytetin e Gramshit është rrethuar me llamarina dhe është hedhur poshtë muri. Gjithashtu në një kohë rekord janë prerë dhe pemët dekorative dhe mendohet se qëllimi është për themelet e një pallati. Banorët e Gramshit kanë kërkuar ndërhyrjen e bashkisë duke e quajtur një skandal ndërtimin në ambientet e shkollës. Nisur nga kjo situatë e krijuar ka reaguar edhe kryetari i bashkisë Dritan Bici. Ai ka sqaruar se ndërtimi pa leje ka nisur në fundjavë kur është shfrytëzuar edhe dita e pushimit. “Unë personalisht nuk kam qenë në Gramsh dhe sapo jam vënë në dijeni kam urdhëruar inspektoratin ndërtimor dhe Policinë Bashkiake të ndalin çdo veprim duke mbajtur procesverbalet për konstatimin e gjendjes reale. Personi që ka tentuar ndërtimin dhe ka shkaktuar dëmin është gjobitur me 1 milion lekë dhe po punohet për ndërtimin e murit rrethues të shkollës dhe mbjelljen e pemëve që janë prerë. Mësohet se reagimi ka ardhur pasi lëvizje të ndryshme kanë reaguar duke kërkuar ndërhyrje për këtë rast flagrant. Prishja e murit të shkollës dhe prerja e pemëve, sipas banorëve të Gramshit, ka ndodhur në mes të ditës dhe nën hundën e të gjithëve duke shkaktuar pasoja të pariparueshme për qytetin.


aktualitet • E mërkurë 17 korrik 2013 Vrasja e dy ditëve më parë

Zjarr te tregu i romëve dhe në Kamzë, nuk ka viktima

Kodi i Ri parashikon nga 20 vjet deri burg përjetë

Burg Çarçanit që vrau gruan për xhelozi, e “rrezikon” kodi Mariglen Mullai

M

Ngjarja Krimi i rëndë ndodhi në rrugën “Tefta Tashko” në Tiranë, ku 46-vjeçarja jetonte prej dy vitesh me qira. Pas debateve në një nga lokalet e zonës viktima Valbona Çarçani është larguar, por 48-vjeçari e ka ndjekur dhe e ka goditur 4 herë me thikë në rrugë të ndjerën duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Pas arrestimit në polici autori e lidhi ngjarjen me gjendjen shëndetsore të ish-gruas dhe pamundësinë e saj për të edukuar dy vajzat e lindura nga martesa e tyre. Krimi i rëndë sipas Policisë, ndodhi për motive xhelozie, por vetë i arrestuari e ka mohuar këtë. Sipas Genci Çarçanit, krimin ai nuk e ka kryer për çështje xhelozie, por për shkak të debateve të vazhdueshme me ish-gruan në lidhje me mungesën e kontrollit që kishte ndaj të bijave.

11

Zjarrfikëset shmangin dëmtimet

Dy ditë më parë, u arrestua në flagrancë shtetasit Ilirjan Cani, 39 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, me punë nënoficer pranë një Repartit Ushtarak në Zall-Herr. Në banesën e tij, në rrugën “Jordan Misja” pas një konflikti, për motive të dobëta të xhelozisë, ka qëlluar me armë zjarri automatik model 56, kalibri 7.62mm, bashkëshorten e tij shtetasen A.Cani, 36 vjeçe, lindur në Burrel dhe banues në Tiranë, e cila ka gjetur vdekjen e menjëhershme. Cani ka tentuar të vrasë edhe veten dhe ndodhet i plagosur në gjendje të rënde pranë Spitalit Ushtarak në Tiranë.

ëngjesin e djeshëm, Gjykata e Krimeve të Rënda la në burg Genci Çarçanin, 48-vjeçarin që vrau me thikë ish-bashkëshorten e tij, 3 ditë më parë në Tiranë. I akuzuari Çarcani u gjykua nga Krimet e Rënda, pas ndryshimeve të bëra në Kodin Penal, si pasojë e të cilave të dyshuarit për krime brenda familjes do të gjykohen nga kjo gjykatë. Ndaj 48-vjeçarit rëndon akuza e vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare dhe mbajtjes pa leje të armëve të ftohta në mjedise publike, ndërsa pas ndryshimeve në Kodin Penal Çarcani rrezikon të dënohet me burgim jo më pak se 20 vjet burg ose burgim të përjetshëm. Në masën e sigurimit 48-vjeçari mësohet se nuk foli mbi ngjarjen, ndërsa krahas medieve në masën e sigurimit nuk u lejuan të merrnin pjesë as dy vajzat e 48 vjeçarit, të cilave fillimisht u dukej i pabesueshëm ky veprim i të atit.

»

Dy zjarre të fuqishme përfshinë dje dy zona të kryeqytetit, por për fat të mirë zjarrfikëset arritën t’i shuajnë flakët, duke mundësuar eleminimin e dëmtimeve në njerëz. Kështu, dje pasdite, tregu i rrobave të përdorura, pranë spitalit numër 5 të Tiranës është përfshirë nga flakët, të cilat dogjën kasollet e komuniteti rom, të cilët zhvillojnë atë biznes të vogël në zone. Ndërkaq, forca të shumta zjarrfikëse punuan për shuarjen e flakëve e nga hetimet paraprake dyshohet se zjarri është i qëllimshëm. Sakaq, dje në Kamzë, ra një zjarr pranë vendgrumbullimit të plehrave dhe ka vënë në lëvizje forcat e zjarrfikëse nga Tirana dhe Fushë-Kruja. Zjarri me përmasa të mëdha mbuloi gjithë zonën dhe 3 forca zjarrfikëse punuan për shuarjen e flakëve, të cilat u përhapen me shpejtësi. Banorët ndërhynë edhe vetë për shuarjen e flakëve me mjete rrethanore, ndërkohë dyshohet se shkak paraprak i zjarrit të ketë qenë pakujdesia.

Drejtoresha: Mbërriti e vdekur

Komplikacione në mëlçi, vdes 19-vjeçarja, shtatzanë 5-muajshe Në rrethana ende të paqarta, një grua e re 19-vjecare ka ndërruar jetë në Tiranë, pa arritur të bënte vizitën në maternitet, pasi ndodhej në muajin e 5-të të shtatzanisë. Lajmi konfirmohet nga policia e Tiranës dhe nga materniteti “Koço Gliozhen”, teksa viktima është Marsela. H, 19 vjeçe. Dy ditë më parë ajo ishte paraqitur si urgjencë në këtë maternitet, drejtoresha e të cilit, Rubena Mojsiu, pohon se ajo kishte ndërruar jetë më herët se të mbërrinte në maternitet e për rrjedhojë rasti është denoncuar në policinë Tiranë, e cila i ka hapur rrugë kryerjes së ekspertizes mjekoligjore. Nga ekspertiza paraprake dyshohet për një komplikacion të rëndë në mëlçi, ndërsa analizimi i plotë i shkaqeve që mund të kenë shkaktuar vdekjen e nënës së re kërkon të paktën 3 javë kohë. Për këtë rast në Prokurorinë e Tiranës nuk ka mbërritur asnjë kallëzim penal nga familjarët e gruas së re, ndërsa tashmë priten rezultatet e ekspertizës.

I përfshirë Altistin Precetaj

Në shitjen e kokainës edhe hedhësi i acidit ndaj avokates

“Masakrat” ndaj grave në 2012-ën

Tiranë, 604 urdhëra-mbrojtje nga gjykata, pati 1741 divorce Për gati një vit në gjykatën e Tiranës janë shqyrtuar 1741 raste divorcesh, po në asnjërin prej tyre gjykatësit nuk kanë arritur pajtimin e çifteve. Kësaj shifre alarmante i shtohet edhe numri i 604 urdhrave të mbrojtjes që kjo gjykatë ka lëshuar për gratë që kërcënohen nga bashkëshortët apo ish-burrat e tyre. Statistikat gjenden në faqen zyrtare të gjykatës së Tiranës, ndërsa shifrat janë përllogaritur nga data 1 janar e deri më 9 dhjetor 2012. Ndërsa për motivet ato mbeten konstante, të njëjta për çdo vit dhe me pak risi, kryesisht në tendencat e pavarësisë së gruas. Kushtet e vështira ekonomike mbeten “mbretërit” e çarjes së thellë mes bashkëjetuesve të lidhur me kurorë, prej të cilave kompletohet edhe fraza e urtë popullore: “Fukarallëk, maskarallëk”. Pra, nga të ardhurat e pakta lindin mosmarrëveshjet, grindjet mes çifteve, konsumumi i sasive të mëdha të alkoolit prej burrave e prej andej brumoset edhe dhuna ndaj grave, që shfaqet e egër e në shumë raste me pasoja fatale në të tjera. Në vitin 2011 Policia e Shtetit regjistroi 2181 raste të dhunës në familje, të shtrira në të gjithë vendin, duke theksuar se ishin regjistruar 153 kërkesa më shumë për mbrojtje të menjëhershme se në vitin 2010. Rastet ekstreme të dhunës, të shndërruara tashmë në statistika apo precedentë të dhimbshëm, janë regjistruar në dosjet policore apo artikuj a kronika mediesh. Me dhjetëra gra janë vrarë apo plagosur rëndë nga burrat e tyre, ndonëse kanë qenë me urdhër mbrojtjeje nga gjykata.

Burgaj: Situata kriminale, e patolerueshme, ndëshkime Situata e krimeve e rënda, të regjistruara gjatë ditëve të fundit kanë detyruar Drejtorin e Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, që të zhvillojë një takim me drejtues të policisë së Pukës, Shkodrës dhe Lezhës. Drejtori Burgaj theksoi nevojën e analizimit të situatës dhe paralajmëroi masa ndëshkuese ndaj drejtuesve që neglizhojnë detyrën. Burgaj theksoi se është e patolerueshme që policia të ndikohet nga tranzicioni i pushteteve. “Nuk duhet të ndikohemi nga periudha e tranzicionit të pushteteve dhe nga asnjë faktor tjetër në asnjë moment, por të vazhdojmë punën me korrektësi”,deklaroi Burgaj. Ai paralajmëroi edhe ndëshkime të oficerëve që shfaqin mefshtësi në punën e tyre, kryesisht parandaluese ndaj krimit.

ITALI - Dje në Urbano e Pesaro pati 15 arrestime për kokainën nga e cila fitohej 50 mijë euro në javë. Këto numra janë mbresëlënëse, sidomos për një vend si Urbano, ndërsa sipas policisë, banda italo-shqiptare drejtonte tregtinë e lulëzuar të kokainës. Por risia qëndron në faktin se mes emrave të implikuar është gjithashtu edhe Altistin Precetaj. Ai është në burg në Rimini, pasi mbetet një nga dy të akuzuarit sëbashku me bashkatdhetarin Rubin Aga Talaban, të cilët i hodhën acid në fytyrë Lucia Annibalit, avokates italiane, prillin e kaluar. Të dy kishin vepruar në bazë të këshillave të të dyshuarit Luca Varani, ish-të dashurit të avokates, i cili pasi u kap mat prej saj pagoi 30 mijë euro shqiptarët për këtë gjest.

Marifeti i shqiptarit 28 vjeç

U maste gazin të moshuarve, nga 24 euro ata paguanin 249 ITALI - Ai e prezantonte veten si punëtor i kompanisë që bënte shpërndarjen e gazit, duke u paraqitur si teknik që instalonte pajisjet e shpëtimit. Në realitet ai ishte një mashtrues i cili zgjodhi si viktima të tij zgjidhte njerëz të moshuar. Karriera e shqiptarit me iniciale V.A, nisi më herët për të njëjtin lloj krimesh të kryera në Friuli e Liguria. Mediet italiane shkruajnë se 28-vjeçari hynte në apartamente me thënien se ka për të instaluar pajisjet kundër ikjes së gazit. Për ta bërë atë më të besueshme kompensimin për aktivitetin e tij merrte shuma të vogla parash si psh 24 euro në rastin e një rezidenti në Comoli. Ajo ishte paguar me celular 24 euro, por kësaj shifre i shtohet një numër tjetër, një 9 në rastin e të moshuarit e shifra kthehej nga 24 në 249 euro.


12

« gossip

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Jogurti

si antidepresiv

Jennifer Lopez shton në peshë Jennifer Lopez, përvec muzikës së saj, ka qenë në qendër të vëmendjes edhe për format e saj, por edhe për nënën e dy fëmijëve vitet kalojnë. Gjatë performancës së saj në “Summer Time Hyde Park”, këngëtarja dhe aktorja 43-vjeçare tregoi se ishte larg të qenurit perfekte. E veshur sportive, J.Lo tregoi se e kishte tepruar me ushqimin...ose kishte lënë stërvitjen pas dore.

P

Holmes këshillon modelet e reja

robiotikët, bakteret e shëndetshme të jogurtit dhe një lloj i ushqimit të fermentuar, ndihmojnë në shërimin e depresionit dhe anksiozitetit, ka treguar një hulumtim. Hulumtimi i ri i Universitetit të Kalifornisë, ka të bëjë me ndikimin e baktereve të shëndetshme nga ushqimi mbi funksionimin e trurit. Është zbuluar se gratë të cilat rregullisht pinë jogurt kanë aktivitet të ndryshuar

Ish-modelja Susan Holmes e cila dikur njihej si njëra prej femrave më seksi në industrinë e modës, është shumë e bindur se femrat e reja nuk po i kushtojnë aspak rëndësi trupit dhe se preferojnë të hanë specialitete të yndyrshme. Holmes 41-vjeç pranon se vazhdon të ushtoj dhe vrapoj shumë në natyrë sepse nuk dëshiron të përfundoj si përbindësh, dhe thotë se është kundër dietave strikte, pasi sipas saj ato e bëjnë një femër të duket fals.“Femrat e reja nuk po kujdesen edhe aq shumë për linjat e tyre trupore. Unë edhe pse më nuk merrem me modelim ushtroj çdo ditë dhe praktikoj vrapimin, ndërsa gjithmonë jam shprehur haptazi kundër dietave sepse ato e bëjnë një femër të duket fals”, ka deklaruar Holmes.

të trurit, e cila i rregullon emocionet dhe sensacionin e brendshëm të trupit. Për shembull, gjatë testimit të reagimeve emocionale gjatë kohës së hulumtimit, është vërejtur se femrat të cilat kanë shfrytëzuar probiotikët dy herë në ditë gatë një muaji, kanë treguar aktivitet të ulët të pjesës së trurit që është përgjegjëse për emocionet e hidhura. Nga ana tjetër, femrat që nuk kanë konsumuar probiotikë kanë pasur aktivitet stabil apo të rritur në pjesët e përmendura të trurit, gjatë kohës së testimit.

Zbulohet hënë e re e Jupiterit

A Rihanna me reklamë për birrë E mrekullueshmja Riri është si një reklamë lëvizëse, secili brend që do të bëj marrëveshje me të mund të jetë i sigurt se prodhimi i tyre do të shitet për afat rekord. Pas “River Island” dhe “MAC”, Rihanna ka nënshkruar edhe me një firmë të njohur botërore, por kësaj radhe nuk bëhet fjalë as për veshje e as për make up, por për birrë! Edhe pse ndoshta e keni paramenduar Rihannë se si po argëtohet me birrë në dorë, ekipi që e ka xhiruar këtë reklamë ka vendosur për një qasje më ndryshe. Ata e kanë xhiruar Rihannën se si punon në koleksionin e saj të modës. Përveç kësaj bukurosheje, fytyrë mbrojtëse është edhe reperi Jay Z le të shpresojmë se së shpejti do të shohim ndonjë reklamë të përbashkët.

gjencia hapësinore e Shteteve të Bashkura NASA, ka lajmëruar zbulimin e hënës së 14-të të Neptunit. Zbulimi është bërë i ditur të hënën mbrëma. Astronomi Mark Showalter nga Instituti SETI i Kalifornisë tha se ai gjeti hënën duke hulumtuar për një pikë të bardh, që shfaqej në mënyrë të përsëritur në mbi 150 fotografi të marra nga teleskopi Hobble Space ndërmjet të viteve 2004 dhe 2009. Kjo hënë është më e vogla për nga masat ndonjëherë e zbuluar përreth planetit më të largët të sistemit diellor, dhe besohet të jetë rreth 19 kilometra në diametër. Besohet se ajo sillet rreth e qark planit çdo 23 orë. Showalter dhe kolegët e tij ende nuk kanë vendosur se çfarë emri t’i lënë kësaj hëne, por thekson se do të ndonjë emër nga mitologjia Greke apo romake. Megjithatë, fjalën përfundimtare për emërimin e kësaj hëne të zbuluar, do ta ketë Unioni Ndërkombëtar Astronomik.


gossip • E mërkurë 17 korrik 2013

»

13

Ronaldo kërkon të blejë revistën “Playboy”

Halle Berry martohet në Francë

Brown

rrezikon dënimin me burg

Një gjykatë amerikane ka tërhequr vendimin për lirimin me kusht të Chris Brown për dhunën e shkaktuar ndaj Rihannas ndërsa kjo do të thotë se tani ai mund të dënohet me katër vjet burg. Policia në Los Anxhelos ka vendosur që ta kthejë përsëri në gjykatë rastin e 24 vjeçit pasi ka ngritur akuza të reja kundër tij. Brown ishte dënuar me pesë vjet lirim me kusht në vitin 2009 pasi kishte rrahur bukuroshen nga Barbadosi kurse gjykata kishte vendosur që ai të mos e kontaktonte më Rihannën. Por ai tani duhet të kthehet përsëri në gjykatë për të mësuar nëse do të përballet me burg për rastin e njëjtë dhe gjatë kohës së gjykimit ai nuk do të mbahet në paraburgim. Akuza e re ka të bëjë me një aksident trafiku që Brown e kishte shkaktuar gjatë muajit maj por kishte ikur nga skena sepse nuk kishte pasur leje dhe sigurim. Dhe nën rregullat për lirimin me kusht, ai do të duhej të respektonte të gjitha ligjet pa bërë asnjë shkelje.

P

as përfundimit të karrierës së pasur më 2011, braziliani Ronaldo ka filluar të bëjë investime në biznese të ndryshme. Ai pritet të blejë këto ditë revistën erotike “Playboy” të versionit brazilian. “Playboy” në Brazil shet mbi 250 mijë kopje, që konsiderohet tregu i tretë më i rëndësishëm i kësaj reviste. Shtëpia botuese “Extra”, e cila është pronare aktuale e “Playboy” mendon se me hyrjen e Ronaldos në pronësi të saj, do të rritet interesimi edhe tek sportistet që të prezantohen në këtë revistë dhe mendojnë se dot rritej shitja. Ronaldo ka një zinxhirë të palestrave të ushtrimeve, klinikën sportive dhe ndërtesën në të cilën është vendosur Universiteti i Rio De Janeiros dhe një klub i njohur nate. Veç kësaj kompania e tij është pronare e disa patundshmërive nëpër botë, ndërsa nga sponsorët si “Nike”, “Fiat” e “Duracell”, Ronaldo fiton më shumë se 10 milionë euro.

Aktorja fituese e çmimit Oscar Halle Berry është martuar me aktorin francez Olivier Martinez. Sipas ‘The Sun’, çifti ka shkëmbyer unazat në një ceremoni të thjeshtë në Valeri të Francës. Mendohet se të pranishëm kanë qenë rreth 60 të ftuar, përfshi këtu edhe vajzën 5-vjeçare të Halle Berry. Aktorja hollivudiane aktualisht është në pritje të një djali nga bashkëshorti i saj. Kjo është martesa e tretë për Berry. Ajo ka qenë e martuar më parë me lojtarin e bejzbollit David Justice dhe këngëtarin Eric Benet. Pas divorcit të dytë aktorja kishte premtuar se nuk do të martohej më kurrë, por nuk e ka mbajtur fjalën. Halle Berry dhe Olivier Martinez janë lidhur në gusht të vitit 2010.

Bono nderohet në Francë

Snoop Lion: “Rita të dua, ti je një femër e veçantë” Snoop Lion mendon se këngëtarja shqiptare, Rita Ora, është një ‘femër e veçantë’. Ylli i muzikës hip hop, i cili së fundmi ka realizuar këngën “Torn Apart” me Rita Orën, ka shfrytëzuar skenën e një festivali për të shprehur simpatinë e veçantë për 22-vjeçaren. Gjatë një performance me Ritën në Festivalin Yahoo! Wireless në Londër, 42-vjeçari i është drejtuar asaj duke i thënë “Rita të dua, ti je një femër e veçantë”.

Lideri i grupit U2, Bono, do të nderohet me çmimin më të lartë të Francës për arritjet e tij në karrierë. Krijuesi i hitit “Without You” do të marrë titullin “Ordre des Arts et des Lettres” në një ceremoni që do të zhvillohet sot në Paris, Francë, ka zbuluar Ministria Franceze e Kulturës dhe Komunikimit. Këngëtari irlandez ndjek hapat e yjeve të ekranit përfshirë Clint Eastwood, Sir Sean Connery dhe Sir Michael Caine, dhe këngëtarit David Bowie, të cilët që të gjithë janë nderuar me çmimin. Bono më herët ishte nderuar me çmimin francez “Legion d’Honneur” në vitin 2003 nga presidenti i aso kohe Jacques Chirac.


14

« bota

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Egjipti

“Mësime” nga Turqia

K

ryeministi i Turqisë po heq një paralele mes grushtit ushtarak të shtetit në Turqi në vitin 1997 që përmbysi qeverinë e udhëhequr nga islamistët dhe zgjedhjeve të parakohëshme si rezultat e trazirave të kohëve të fundit në Egjipt. Disa analistë në Turqi besojnë se reagimi i lëvizjes islamiste në vendin e tyre ndaj ndërhyrjes së ushtrisë mund të shërbejë si shembull i vlefshëm për Egjiptin. Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kanë qënë ndër kritikët kryesorë të përmbysjes së Presidentit të Egjiptit Mohamed Morsi nga ushtria. Në një fjalim të javës së kaluar, ai dënoi përsëri ndërhyrjen e ushtrisë dhe iu referua historisë së Turqisë. Zoti Erdogan ka përvojë personale, pasi iu përmbys kur ishte në postin e kryetarit të bashkisë së Stambollit në vitin 1997, kur ushtria largoi nga posti Kryeministrin e parë islamist të Turqisë, Necmettin Erbakan. Mustafa Akyol, autor i librit “Islami pa ekstreme”, thotë se reagimi i lëvizjes islamiste të Turqisë ndaj ndërhyrjes së ushtrisë, mund të shërbejë si shembull për Vëllazërinë Myslimane të Egjiptit. “Ushtria orkestroi gjithçka, u dha udhëzime gjykatave për të hapur çështje kundër politikanëve islamikë apo komentatorëve politikë. Ajo mori nën kontroll universitetet dhe pushoi apo uli në pozitë profesorët me pikëpamje fetare. Tani politikanët që kanë qënë në shënjestër, si Erdogani, kanë marrë mësim. Ata e kuptojnë se retorika e ashpër, kërcënimet ndaj laikëve, sloganet anti perëndimore nuk i ndihmojnë. Ata morën mësim dhe u reformuan. Ata krijuan partinë AKP me një mesazh krejt tjetër”. Partia AK e zotit Erdogan erdhi në pushtet në vitin 2002 me një fitore të thellë. Që prej atëhere ajo ka fituar edhe dy zgjedhje të tjera. Sekreti i suksesit të saj ka qënë përgatitja e AKP-s për të tërhequr grupe të ndryshme të shoqërisë. Ajo theksoi angazhimin për të ndjekur politika pro ekonomisë së tregut dhe mbështeti aspiratat e vendit për të hyrë në

“Ushtria orkestroi gjithçka, u dha udhëzime gjykatave për të hapur çështje kundër politikanëve islamikë apo komentatorëve politikë. Ajo mori nën kontroll universitetet dhe pushoi apo uli në pozitë profesorët me pikëpamje fetare. Tani politikanët që kanë qënë në shënjestër, si Erdogani, kanë marrë mësim. Ata e kuptojnë se retorika e ashpër, kërcënimet ndaj laikëve, sloganet anti perëndimore nuk i ndihmojnë. Ata morën mësim dhe u reformuan. Ata krijuan partinë AKP me një mesazh krejt tjetër”

Bashkimin Evropian, shpjegon Yuksel Tasgin, profesor i politikës në Universitetin Marmara të Stambollit. “Mësimi i parë në këtë periudhë tranzicioni është se si duhet ndarë pushteti. AKP ishte e aftë të bindëte intelektualët liberalë për programin e saj demokratizues dhe se ata janë gati të hynë në Bashkimin Evropian”. Suksesi i partisë AK u ndihmua edhe nga fakti se elektorati nuk kaloi në veprime dhune apo protesta masive nëpër rrugë në valën e ndërhyrjes së ushtrisë, thotë shkrimtari Mustafa Akyol. “Kjo pjesërisht sepse tradita e demokracisë në Turqi është e fortë. Ajo daton që në vitin 1950 me zgjedhjet e para të lira dhe të drejta. Pala islamike e dinte se pas çdo grushti shteti mbahen zgjedhje të lira dhe të drejta, dhe përgjithësisht zgjedhjet i fitojnë ata që ushtria nuk i do. Prandaj ata panë të ardhmen. Ata kuptuan se po të reformoheshin kishin shanse më të mira të fitonin zgjedhjet e ardhshme”. Por ngjashmëria e Turqisë me Egjiptin qendron tani tek protestat

anti qeveritare që kanë zgjatur disa javë. Analisti politik, Kadri Gursel i gazetës turke “Milliyet“, thotë se protestat e njohura tashmë si Lëvizja Gezi erdhën pasi zoti Erdogan harroi mësimet e të kaluarës, duke braktisur politikat gjithpërfshirëse. “Që kur ai devijoi nga vlerat e shprehura, si perspektiva evropiane, demokracia laike, ai është përplasur me grupe të tjera të shoqërisë. Kjo provohet nga Lëvizja Gezi”. Por analistët thonë se ka një mësim nga Egjipti që zoti Erdogan po e përqafon. Ashtu si Vllazëria Myslimane, ai pretendon se është viktimë e konspiracionit kundër demokracisë dhe ai është zotuar se përgjigja ndaj atyre që e kanë organizuar këtë konspiracion do të jetë e fortë. SHBA, e paanshme Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit Burns shprehet me tone diplomatike në Egjipt: Është çështje vetëm e popullit egjiptian zgjedhja e një udhëheqjeje të re. Gjatë demonstratave të reja masive pati sërish përleshje. Në takimin e tij

me Presidentin kalimtar egjiptian Adli Mansur, diplomati amerikan Ëilliam Burns tha se: “Shtetet e Bashkuara nuk pozicionohen për një personalitet të caktuar ose një parti të vetme”. Burns po qëndron për një vizitë dyditore në Kajro për konsultime me përfaqësues të qeverisë kalimtare, përfaqësues të ushtrisë dhe shoqërisë civile. “Unë nuk kam ardhur këtu me një zgjidhje amerikane dhe as për t’i mbajtur leksione ndokujt. Ne nuk do të përpiqemi që modelin tonë të demokracisë ta imponojmë në Egjipt”, siguroi Burns para gazetarëve në një konferencë për shtyp në ambasadën amerikane. Diplomati i bëri thirrje partive politike për dialog dhe kërkoi përfundimin e dhunës. Njëkohësisht ai apeloi te ushtria që të mos kryejë arrestime të motivuara politikisht. Ish-presidenti Mohamed Mursi po mbahet në paraburgim që nga përmbysja e tij nga pushteti dy javë më parë. Përveç kësaj, Prokuroria ka urdhëruar kohët e fundit arrestimin e shtatë udhëheqësve të Vëllazërisë

Myslimane dhe islamistëve. Prokuroria i akuzon ata, ndër të tjera, për nxitje të dhunës gjatë përmbysjes së pushtetit. Vet ish-presidenti Mursi vjen nga radhët e Vëllazërisë Myslimane. Në Kajro, ndërkohë po vazhdojnë protestat masive. Vëllazëria Myslimane mblodhi dhjetëra mijëra mbështetës në kampin e saj të protestës para xhamisë Raba-alAdaëija në pjesën e qytetit Nasr City. Ata kanë deklaruar se synojnë kthimin e Mursi-së në postin e presidentit. Kundërshtarët e islamistëve u mblodhën në të njëjtën kohë në sheshin qendror “Tahrir“ si dhe para pallatit presidencial, i cili ndodhet vetëm disa kilometra larg nga vendi i protestave të Vëllazërisë Myslimane. Pas disa ditëve të protestave paqësore, kësaj radhe sërish kishte trazira dhe përleshjeve. Policia përdori gaz lotsjellës kundër protestuesve që bllokuan një urë të rëndësishme mbi Nil. Protestuesit kanë qëlluar më parë me gurë në drejtim të forcave të sigurisë. Ish-presidenti Mursi, i cili vjen nga radhët e Vëllazërisë Myslimane u rrëzua nga pushteti më 3 Korrik nga ushtria. Paraprakisht miliona egjiptianë në disa demonstrata masive, pjesërisht të përgjakshme, kishin kërkuar fundin e sundimit të tij të perceptuar si autoritar. Vëllazëria Myslimane ka kërkuar rikthimin e Mursi-t si presidenti i parë i zgjedhur me votën e lirë të popullit në Egjipt. Organizata islamiste ka paralajmëruar demonstrata të mëtejshme për këtë të hënë. Sipas të dhënave të ushtrisë, Mursi ndodhet “për mbrojtjen e tij në një vend të sigurt”, me sa duket në një kazermë. Drejtësia egjiptiane ka nisur hetimet gjithëpërfshirëse kundër ish-presidentit dhe Vëllazërisë Myslimane. Ndër të tjera dyshohet për spiunazh, për thirrje për vrasjen e protestuesve dhe për keqmenaxhim ekonomik. Gjyqësori ngriu pasuritë e 14 udhëheqësve të lartë islamistë. Nga këto masa është prekur edhe kreu i Vëllazërisë Myslimane, Mohammed Badie.


bota • E mërkurë 17 korrik 2013

»

15

SHBA

Më shumë protesta për pafajësinë e Zimmermanit

KERRY Rikthim në Lindjen e Mesme S ekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, shkoi përsëri në Lindjen e Mesme në përpjekje për ta bindur Izraelin dhe palestinezët që të kthehen në bisedimet e paqes lidhur me një zgjidhje me dy shtete. Bisedimet më të fundit dështuan në vitin 2010 për shkak të vazhdimit të ndërtimeve të vendbanimeve nga ana e Izraelit në tokën e pushtuar gjatë luftës së vitit 1967. Sekretari Kerry kthehet në rajon pas bisedimeve të muajit të kaluar për të cilat ai tha se u arrit përparim i vërtetë. “Me pak më shumë punë”, zoti Kerry beson se fillimi i bisedimeve mbi statusin final të konfliktit izraelito-palestinez “mund të arrihet”. Kjo punë po bëhet me ndihmën e të ashtuquajturit Kuarteti i Lindjes së Mesme, i përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia. Ja si u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov: “Rusia është e interesuar në arritjen sa më parë të një zgjidhjeje dhe rifillimin e bisedimeve mes izraelitëve dhe palestinezëve”. Kjo përpjekje bazohet në nismën për paqe të Lidhjes Arabe, që përfshin shkëmbimin e territoreve, në mënyrë që Izraeli të mund të mbajë disa vendbanime hebraike në Bregun Perëndimor: Tzipi Livni është ministre izraelite e drejtësisë. “Unë e shikoj rolin e komunitetit ndërkombëtar në kontekstin e procesit të paqes në Lindjen e Mesme si shumë të rëndësishëm, madje me siguri që shpresoj se bisedimet e drejtpërdrejta mes dy palëve do të rifillojnë, por atmosfera dhe roli i kaluar ndërkombëtar janë gjithashtu shumë të rëndësishme për ne”. Pranimi i një zgjidhjeje me dy shtete ka qënë përparësi për Presidentin Barack Obama.

Sekretari Kerry kthehet në rajon pas bisedimeve të muajit të kaluar për të cilat ai tha se u arrit përparim i vërtetë. “Me pak më shumë punë” zoti Kerry beson se fillimi i bisedimeve mbi statusin final të konfliktit izraelito-palestinez “mund të arrihet”. Kjo punë po bëhet me ndihmën e të ashtuquajturit Kuarteti i Lindjes së Mesme, i përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia

Akbar Ahmed është profesor në “Universitetin Amerikan”. “Në mandatin e dytë presidentët janë gjithnjë të guximshëm sepse ata mendojnë rreth trashëgimisë së tyre. Tani ai ka në ekipin e tij Sekretarin Kerry, një njeri i matur dhe me peshë, një njeri që e kupton rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje mes izraelitëve dhe palestininezëve”. Profesor Ahmed beson se Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, e kupton fare mirë se çfarë është në rrezik. “Izraelitët duhet t’i shikojnë gjërat gjithnjë në një aspekt më të gjerë dhe në aspektin afat-gjatë. Në afatin e gjatë

është në interesin e tyre, në interesin e tyre kombëtar që në rajon të ketë paqe dhe siguri”. Përpjekja më e fundit për paqe bëhet ndërkohë që administrata e Presidentit Obama po punon që të menaxhojë shpresat nga e ashtuquajtura Pranvera Arabe, thotë ish ambasadori amerikan në Izrael, Daniel Kurtzer. “Ky është një konflikt kronik që deri tani ka kaluar aftësitë e kujtdo për ta zgjidhur atë, por në të njëjtën kohë ka prekur interesat amerikane. Ne jemi pjesë e problemit, të paktën të parë nga sytë e njerëzve të thjeshtë të botës arabe”. Nëse Sekretari Kerry ka

sukses në rifillimin e bisedimeve të paqes, zoti Kurtzer thotë se kjo do të ndihmonte në zgjerimin e objektivave të politikës së jashtme amerikane. “Mendoj se një gjë e tillë do të pakësojë zemërimin në botën arabe. Madje do të na krijojë një farë hapësire për të bërë atë që duhet bërë lidhur me çështje të tjera të rëndësishme si Egjipti dhe Siria”. Sekretari Kerry takohet të mërkurën me ministrin e Jashtëm të Jordanisë, Nasser Judeh, si dhe me zyrtarë të Lidhjes Arabe për t’u njohur me përpjekjet më të fundit të paqes në Lindjen e Mesme dhe luftën në Siri.

13 vetë u arrestuan në Los Angeles dje vonë, pas natës së tretë të demonstrateve në protestë ndaj shpalljes si i pafajshëm të George Zimmermanit për vrasjen e të riut Trayvon Martin. Në gjithë vendin janë mbajtur tubime që nga e diela, një ditë pasi juria në Florida e shpalli të pafajshëm Zimmermanin për akuzat për vrasjen e 17-vjeçarit në shkurt 2012. Ndërkohë një nga anëtaret e jurisë, theu heshtjen me një intervistë për CNN-in. Protestuesit vrapuan në rrugët e Los Angelesit, duke thyer dritare, duke sulmuar njerëz në trotuare dhe duke bastisur një qendër tregëtare Ëal Mart. 13 personat u arrestuan në Distriktin Crenshaë të Los Angelesit, pas akteve të shumta të vandalizmit dhe disa sulmeve. Disa qindra protestues, kryesisht paqësorë u mblodhën në Parkun Leimert në jugperëndim të Los Angelesit, por një grup më i vogël me 100 deri 150 vetë u shkëput dhe filloi të bllokonte trafikun në Bulevardin Crenshaë aty pranë dhe disa prej tyre sulmuan makina dhe thyen dritaret e dyqaneve. Mbi 300 oficerë u thirrën në vendngjarje duke u përpjekur në fillim të lejonin që protesta të mbyllej paqësisht. Shefi i policisë, Charlie Beck, tha se policia do të mbante një qëndrim shumë më të rreptë ditët e ardhshme. Në Oakland dhjetëra demonstrues bllokuan për një kohë të shkurtër të gjitha korsitë e autostradës, duke ndalur trafikun për disa minuta, ndërsa njerëzit ktheheshin nga puna. Rruga u lirua nga autoritetet. Zimmerman, që qëlloi me armë, duke shkaktuar vdekjen e 17-vjeçarit Trayvon Martin, u shpall të shtunën i pafajshëm për vrasje të shkallës së dytë. Anëtaret e jurisë, gjashtë gra, analizuan dëshmitë shpesh kontradiktore lidhur me atë që kishte sulmuar i pari në natën me shi kur u vra Trayvon Martin. Njëra prej anëtarëve, që e quajti veten B37 foli dje në një intervistë në CNN, pa e shfaqur identitetin e saj. “Dua që njerëzit të kuptojnë se ne u përkushtuam plotësisht për të arritur në vendim. Ne nuk shkuam të vendosnim lehtësisht për fajësi apo pafajësi. Ne diskutuam për orë të tëra dhe qamë pasi morëm vendimin”. Në fillim anëtarja e jurisë tha se ato ishin të ndara në mendimet e tyre, por përfundimisht duket se pretendimi i Zimmermanit për vetëmbrojtje u besua nga juria. “George kishte të drejtën ta mbronte veten”. Avokatët mbrojtës kanë thënë se rasti ishte vetëmbrojtje e pastër, duke pretenduar se Martin e rrëzoi Zimmermanin dhe po ia përplaste kokën në betonin e rrugës kur Zimmerman qëlloi me armë. Por prokurorët e quajtën Zimmermanin gënjeshtar dhe e portretizuan si dikush që donte të merrte rendin në duart e tij dhe që ishte indinjuar nga shkeljet e shumta në lagje, autorë të të cilave kanë qenë kryesisht nga të rinj afrikano-amerikanë. Ligji në Florida u jep qytetarëve hapësirë të gjerë të përdorin forcë vdekjeprurëse nëse mendojnë se po rrezikohen të vriten apo të plagosen.


16

« speciale

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Madeleine Morris

A

ustralia ka arritur të dalë nga kriza botërore financiare pa rënie ekonomike. Por si rrjedhojë e ekonomisë së saj në lulëzim kostoja e jetesës është tmerrësisht e lartë. Qenë limonët e athët ata që e mbushën kupën. Në fshatin e përgjumur australian anës detit, ku jetojnë prindërit e mi, jo shumë larg nga një zonë e madhe e mbuluar me agrume, unë hyj në supermarket dhe lexoj një etiketë: “Limmona: $2.25”. Dy dollarë australianë e njëzet e pesë centë. Kjo është plot 2.3 dollarë amerikanë. Dhe jo për një qese apo për një kile. Thjesht për dy limonë. Secili prej tyre kushtonte 1.15 dollarë. E zemëruar, unë dal nga dyqani pa i blerë. “Ky vend e ka humbur fare!, - i shpërtheva nënës dhe babit tim gjatë darkës atë natë. - Si mundet që dikush të ketë mundësi të ushqehet në këtë vend me këto çmime?!” “Vogëlushe, - më tha babai, - shiko përreth. Njerëzit po lundrojnë mbi para. Ne jetojmë në një vend të pasur në nivele të pabesueshme.” Ai ka të drejtë. Në 12 vjet që unë e kam bërë Australinë shtëpi ky vend ka ndryshuar. Ai është shumë fatlum, i bekuar me tokë pjellore, rreze diellore të bollshme dhe burime natyrore bujare. Tashmë ne jemi më shumë sesa me fat. Ne jemi të pasur. Shumë të pasur. Aq të pasur sa askujt nuk i bën përshtypje kur paguan kaq shumë para për një kokërr të vetme limoni, sa fqinjët tanë në Azi duhet të punojnë gjithë ditën për t’i fituar. Dhjetë vjet më parë asnjë qytet i vetëm në Australi nuk qe në listën e 50 qyteteve më të shtrenjta në botën ku jetojmë. Tashmë tre prej tyre janë mes 15 qyteteve më të shtrenjta në planet. Dhe këtë mund ta ndiesh, mjafton të hysh në një supermarket apo të shohësh detaje të tjera. Për shembull, nuk ka mbeturina në rrugë. Askund. Dhe unë duhet të shoh gjithashtu një rezervat të rëndësishëm ku bari nuk i është nënshtruar përkujdesjes dhe shkurret tërheqëse nuk janë krasitur në perfeksion. Pastaj janë makinat. Betohem se nuk gjen dot asnjë makinë në rrugë që është më e vjetër se tetë vjet. Ato janë të pastra dhe të pagërvishtura dhe përmbushin standarde sigurie shumë të rrepta. Pastaj është fiksimi me panairet e degustimit të ushqimit, pajisjet elektroshtëpiake të shkëlqyeshme europiane në kuzhinat e dizajnuara për mrekulli dhe që janë tipike për pothuajse çdo familje mesatare. Është edhe serioziteti i kafesë me origjinë unike që përgatitet nga barmenë ekspertë, e cila mund të kushtojë deri në 20 e më shumë dollarë për filxhan. Natyrisht që edhe këtu ka varfëri dhe hendeku mes të pasurve dhe të varfërve

Jeta e mirë e ka një çmim

po rritet, por ndjesia e përgjithshme është se ky është një vend që mund t’ia lejojë vetes të shqetësohet për gjëra të vogla për shkak se gjërat e mëdha: ushqimi, banesa, uji e punësimi janë të bollshme dhe sakaq të zgjidhura. Australia është një nga vendet e pakta të zhvilluara që erdhi nga kriza botërore financiare pa një recesion. Ajo qe si pasojë e menaxhimit të kujdesshëm ekonomik të qeverisë gjatë dekadës së fundit, por një faktor shumë i rëndësishëm është industria e stërmadhe minerare e vendit,

që po lulëzon pa fund. Bota, në veçanti, Kina, dëshiron atë që Australia ka në nëntokën e vet. Dhe bota është e gatshme të paguajë për të. Dhe unë ndiej se vendi ka ndryshuar në mënyrë të pakthyeshme. Fshati i përgjumur anash detit i prindërve të mi dikur banohej nga pensionistë dhe familje peshkatarësh. Tashmë ne e ndajmë pabin e vetëm me qindra punëtorë minierash, të cilët vijnë gjatë ditëve të pushimit për të djegur paratë në pije dhe në makinat elektronike të bixhozit që sapo janë instaluar.

Peizazhi është i tejmbushur me varka peshkimi, motorë uji e lodra të tjera djemsh. Ne i quajmë ata “bogan përplot me kesh”, gjë që përkthehet afërsisht si “qafëkuqtë e qytetit.” (Qafëkuqtë në anglishten amerikane janë fshatarët, të cilëve u është skuqur qafa gjatë punës në fushë). Ata kanë shumë para dhe jo shumë kuptim për jetën. Kjo është një sharje që ne të shtresës së mesme e përdorim për të ngushëlluar veten, sepse jemi më të arsimuar, por krahasimisht më të varfër. Unë nuk jam e vetmja

që kam një diplomë universitare që do të dëshironte më shumë të ndiqte një kurs për drejtimin e një kamioni. Natyrisht, unë ndoshta do të mërzitesha nga dhënia e kamionit, por së paku do të kisha mundësi të blija një shtëpi. Unë e pyeta shoferin e taksisë një ditë nëse ai mendon se australianët janë të pasur. Ai qe emigrant nga Turqia. Ai më pa me mosbesim, a thua se isha budallaqe. “Ju po jetoni në kulmin e luksit këtu”, - tha ai. Pas kësaj e pyeta nëse mendonte se australianët janë të lumtur. Këtë herë ai mori frymë thellë. “Kur isha në shkollë, mësuesi im na pyeti se kujt i duhet të punojë më shumë, një afrikani të varfër apo një amerikani të pasur”, tregoi ai. “Shumë prej nesh thanë se qenë afrikanët, por mësuesi na tha: ‘Jo, janë amerikanët. Ata gjithmonë janë duke punuar për të gjetur mënyra për të paguar jetën e

tyre të shtrenjtë’. Australianët janë sot si amerikanët”. Kjo qe shumë bindëse. Si një vend ne jemi më të pasur nga sa mund ta imagjinonim 20 vjet apo madje edhe 10 vjet më parë. Por ne jetojmë gjithashtu edhe me më shumë ankth: të shqetësuar për borxhin tonë publik, që nuk ekziston; të shqetësuar për atë se çfarë do të bëjmë kur bumi minerar të marrë fund, gjë që një ditë me të vërtetë do të përfundojë. Ne jemi të shqetësuar se si do t’ia bëjmë të paguajmë pushimet tona të ardhshme jashtë vendit, sepse kjo praktikë është bërë kaq normale për ne sot. Sa për mua, unë jam veçanërisht e shqetësuar që disa pemë limoni, që unë sapo i mbolla në kopshtin tim, të rriten të shëndetshme, sepse unë sigurisht e kam ndarë mendjen të mos blej limonë në supermarket, të paktën jo me atë çmim.


dossier • E mërkurë 17 korrik 2013

»

17

Falsifikimi serb i historisë

Mbivendosja e fakteve mbi rolin e PK ndaj Kosovës

Nga Albert KOTINI

J

o më kot autorët serbë shkruajnë në faqen 196 se “nga kjo shihet qëllimi strategjik i Enver Hoxhës, që shpie në këtë: nëse ai komandon në Kosovë dhe më gjerë, gjatë luftës është gjë e logjikshme se ai do të komandojë edhe pas luftës, d.m.th. se Kosova dhe viset e tjera do t’i takojnë Shqipërisë. Për këtë shkak Titoja qysh me këtë rast në letrën e dhjetorit të vitit 1943 i përgjigjet se ide të tilla i konsideronte reaksionare. Në dokumentet serbe që i përkasin Luftës Antifashiste jepen nga faqja 256-270 të dhëna sikur Kosova vlen si një monedhë shpërblimi për jugosllavet, sepse sipas tyre ishin këta që ndihmuan krijimin e Partisë Komuniste Shqiptare dhe Luftën Nacionalçlirimtare. Ata kanë të drejtë, sepse, po të lexosh letrat e Enver Hoxhës, Mehmet Shehut, Koçi Xoxes dërguar udhëheqjes së Partisë Komuniste Jugosllave në vitin 1944 janë shumë komprometuese edhe për çështjen e Kosovës. Mjafton të citojmë letrën e Nexhmije Xhunglinit (Hoxhës) dërguar Dushan Mugoshës më 7 maj 1944 (e cila është një faksimile): “Dushan, thuaju shokëve të Jugosllavisë se shokët shqiptarë ndjekin me admirim hapin e tyre dhe japin gjithçka për të ndjekur shembullin e tyre heroik.” Mbivendosja e fakteve a) Mozaiku historik që është dhënë me dokumente të kundërta burimore për Kosovën, është bërë për të turbulluar opinionin publik në lidhje me të drejtën e historike. Makina propagandistike serbe gjithmonë ka synuar përjetësimin e pushtimit të Kosovës, duke i mohuar të drejtën legjitime kësaj për vetëvendosje. b) Kosova në historinë e saj argumenton përballjen e asimilimit prej sllavizmit dhe njëkohësisht eksperiencën e hidhur të kësaj historie, që nuk dëshiron të përsëritet më. Kjo sepse e drejta historike e popullit Kosovar për të qenë i lirë dhe i pavarur ka të bëjë me ekzistencën e tij kombëtare. c) Pavarësia e Kosovës

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KONTROLLI I LARTË I SHTETIT drejtori i përgjithshëm

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE Kontrolli i Lartë i Shtetit shpall konkursin për vend të lira pune: 1. Për 2 (dy) vende në pozicionin e Audituesit në Departamentin e Auditimit

është një e drejtë historike që në lindjen e saj, e padiskutueshme në çdo kohë e rrethanë prej popullit të vet; dhe aktualisht vetëm teknikat e mënyrat për ta arritur pavarësinë për t’u realizuar e integruar në Evropë janë të pranueshme prej saj. d) Kosova në të gjitha fushat shkencore të saj, por dhe në ato ekonomike, folklorike antropologjike nuk i përket botës sllave, por që në gjenezë të qytetërimit të lashtë pellazgo-ilir, prandaj është quajtur “Dardani” dhe asnjëherë “Serbia e Vjetër”. e) Hapësira kulturore ballkanike e studiuar nga shkencëtarët jo vetëm albanologë, por të të gjithë botës e veçon popullin e Kosovës në vlerat identifikuese rajonale të përballur me peshën e

rëndë të sllavizmit. Elementi shqiptar në Kosovë provon historikisht kryqëzimin e qytetërimeve të lashta, të atij europian në shekuj dhe aspak në një lloj qytetërimi pansllav. f) Bashkëjetesa e shqiptarëve nën suazën e një kombi tjetër, qoftë serb apo të ndonjë pushtuesi të huaj nuk ka qenë pranuar asnjëherë, sepse nuk mund të shkrihej me ta as etnogjeneza, as zakonet, as martesat etj., për të cilat ka dhënë provat historike të homogjenitetit të saj. Në të gjitha aspektet e mënyrës së jetesës dhe të kulturës popullore shpirtërore dhe materiale për Kosovën flet larmia etnike, fetare gjuhësore, tradicionale e veçantë, që e ka ndarë dhe e ndan përfundimisht me Serbinë.

Kërkesat për kandidatët e këtij vendi pune janë: • Të jene diplomuar në degen e Financës. • Të kenë përvojë pune mbi 10 vjet,nga të cilat 5-vjet në fushën e auditimit. • Të zotërojnë njohuri të veçanta në fushën e projekteve • Të zotërojnë të paktën një gjuhë të huaj, preferohet gjuha angelze. • Të zotërojnë programet bazë të kompjuterit . • Të kenë aftësi të mira menaxhuese dhe komunikuese. Paga mujore për këtë vend pune është në nivelin e pagave të shërbimit civil. Përshkrimi i punës: Kryen në mënyrë ligjore, profesionale, etike dhe brenda afateve të përcaktuara detyrat audituese. Zbaton programin e auditimit, ndërsa për problemet që nuk janë përfshirë në programin e auditimit , ia bën prezent përgjegjësit të frupit të auditimit. Gjykon për nivelin e materialitetit dhe riskut. Gjatë veprimatrisë audituese harton dokumentet e auditimit. Në bashkëpunim me përgjegjësin e grupit të auditimit harton projektraportet e auditimit, pasqyron me shkrim sqarimet për vrejtjet e bëra nga subjekti i audituar, gjithashtu harton raportet përfundimtare të kontrollit dhe projektvendimet përkatëse. Plotëson dhe nënshkruan statistikat e kontrollit si evidencën e kostos, evidencën e zbulimeve,të masave të propozuara dhe gjithë dokumentacionin e kontrollit. Në përgatitjen e materialeve të auditimit mban përgjegjësi për afatet kohore të parashikuara. Jepmendime për përmirësimin e punës së departamentit e të institucionit, si

dhe për ndryshimin e akteve ligjore e nënligjore, të cilët ai i çmon të arsyeshme.Paraqet çdo 3-muaj raportin e aktivitetit të tij përpara drejtorit të departamentit. Paraqitja e dokumentave: Kandidatët duhet të paraqesin në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Metodologjisë deri në datën 15/08/2013 këto dokumente: • Cv-në • Kërkesë për vendin e punës që konkuron • Kopje të Diplomës së shkollës së Lartë dhe kualifikimet pasuniversitare • Certifikatën e notave dhe librezën e punës të noterizuara • Dy rekomandime nga punëdhënësit e mëparshëm • Dëshmi penaliteti • Dhe dokumente të tjera nqs ka të cilat personi i çmon se mund t’i vlejnë në vlerësimin e përgatitjes arsimore dhe profesionale • Dëshmi të dokumentave ose jo të zotërimit të gjuhëve te huaja. Konkurrimi Konkurrimi është i hapur për nënpunësit civilë nëpërmjet proçedurave të pranimit. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për kushtetutën, ligji nr. 8270, datë 23.12.1997 ”Për Kontrollin e Lartë të Shtetit”, ndryshuar me ligj nr. 8599, datë 01.06.2000, ligjin nr.8549 datë 11.11.1999 “statusi i nënpunësit civil”, ligji nr.9131 datë 08.09.2003 “Për rregullat e etikës në administratën publike”, “rregulloren e Brendshme të organizimit dhe funksionimit të KLSH,” standartet e kontrollit të KLSH” dhe “Standartet ndërkombëtare të INTOSAI, mbi njohuritë dhe të dhënat që jepen në serinë e botimeve të KLSH-së 2012, si dhe faqen zyrtare të KLSH-së në internet”.


18

« të dënuarit politik

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Të përndjekurit që marrin dëmshpërblimin Behar Mebelli 4,902,877 Filip Vuka 4,880,000 Halim Kamberi 4,920,000 Ndue Ndoj 4,915,000 Halil Alla 5,006,537 Muho Bushaj 4,770,000 Bib Gjoka 4,920,000 Qamil Balla 4,920,000 Refat Pasho 4,813,368 Selman Vëndresha 4,440,000 Vesel Karaj 4,920,000 Shaban Lajthiza 4,920,000 Kol Zadrima 4,920,000 Musa Picari 4,920,000 Ded Gjoka 4,920,000 Nezir Balla 4,920,000 Mhill Beqaraj 8,820,400 Malo Zejno 4,920,000 Kel Vjerdha 4,920,000 Murat Datja 4,920,000 Dod Ndoci 4,920,000 Ramadan Hasaj 4,920,000 Hekuran Shatëri 4,401,440 Pal Kola 4,920,000 Mark Kol 4,920,000 Nevruz Selimi 4,920,000 Nikoll Hutaj 4,920,000 Dedë Breçaj 4,920,000 Ramadan Hasaj 4,526,269 Asqeri Bakiaj 4,920,000 Frok Palushi 4,920,000 Ndrec Tuci 4,840,000 Ahmet Peca 4,890,000 Preng Marku 4,920,000 Malush Shupe 4,920,000 Pjetër Gjoni 4,920,000 Luigj Pici 4,920,000 Fran Pllumbaj 4,920,000 Muharrem Rrapaj 4,820,000 Isuf Hysaj 5,240,000 Ekuran Peshkëpija 4,920,000 Musli Hasa 5,586,480 Sinan Aleti 4,920,000 Mark Kola 4,920,000 Elez Kalia 4,810,000 Gjekë Preka 4,920,000 Ali Damzi 4,920,000 Mersin Blloshmi 4,920,000 Haziz Rrustja 4,920,000 Gjergj Marku 4,920,000 Nikoll Marku 4,920,000 Hysen Bajrami 4,920,000 Hysen Puci 4,920,000 Hashim Pira 4,920,000 Xhemal Kaçi 4,920,000 Ferik Ebeja 4,741,440 Hamit Stambollxhiu 4,920,000 Sefer Sherollari 5,840,000 Gjergj Vuçaj 4,920,000 Shkëlzen Mesi 4,851,500 Foto Papakristo 4,920,000 Sefedin Noka 4,920,000 Koço Meshini 3,927,484 Isa Xhetani 4,920,000 Frrok Radaçi 4,920,000 Nelo Gjini 4,920,000 Masllam Buci 4,920,000 Isuf Sulo 4,720,000 Zit Noka 4,646,438 Xhafer Sehiti 4,920,000 Riza Sinanaj 4,920,000 Sulë Kurti 4,920,000 Islam Doçi 4,920,000 Ramadan Trota 4,920,000 Sali Hoti 4,920,000 Fitim Gjura 4,920,000 Zoje Lushi 4,920,000 Gjon Destanisha 3,640,000 Nebi Markaj 4,920,000 Bajram Bodini 4,920,000 Ismail Debrova 4,920,000 Riza Shehu 4,920,000 Sije Myrtja 4,920,000 Ferit Sina 4,920,000 Myrteza Karaj 4,920,000 Pashko Nilaj 4,921,440 Gani Bruçi 4,920,000 Nezir Markaj 4,920,000 Jakov Dervishi 4,920,000 Bardhosh Dani 4,920,000 Gjet Ndreca 3,850,000 Mark Kola 5,121,440

Sali Prendgjoni 4,252,880 Pjetër Hoti 4,920,000 Islam Sejdo 4,120,000 Çup Paluca 4,400,000 Prek Përgega 4,920,000 Gjelosh Luli 4,358,027 Dod Lleshi 4,920,000 Ukshin Gjergji 4,920,000 Riza Ismaili 4,179,291 Sadri Gjonpapaj 4,920,000 Riza Keçi 4,920,000 Xhevit Isufaj 4,920,000 Myrteza Zela 4,920,000 Nikoll Mekshaj 4,920,000 Loke Sehiti 4,920,000 Xhezair Vasha 4,840,000 Kolë Kola 4,720,000 Mahmut Tola 4,920,000 Gjon Marku 4,706,000 Qazim Haxhiu 4,720,000 Destan Sehiti 4,920,000 Halil Rexhaj 4,920,000 Sali Borufi 4,920,000 Gjon Lulati 4,920,000 Fran Nilaj 4,920,000 Veli Matjani 4,520,000 Irfan Haxhiko 4,920,000 Mark Ujkaj 4,920,000 Uk Qehaja 4,920,000 Shkurt Tuci 4,920,000 Demir Koçi 4,820,000 Demir Lusha 4,920,000 Sulejman Qira 4,920,000 Zyber Kokomani 4,920,000 Xhezar Skora 4,920,000 Fatmir Duro 5,840,000 Ramadan Zhera 4,720,000 Jani Shuteriqi 4,920,000 Gjok Luli 4,920,000 Gjet Prevuka 4,920,000 Athina Kaleja 4,920,000 Kaliopi Kaleja 4,920,000 Rrok Curri 4,043,706 Elmas Malushi 4,890,000 Ali Çejku 4,920,000 Ndrecë Dodaj 4,920,000 Lazer Shyti 4,920,000 Metush Cakaj 4,890,000 Meçan Meçaj 4,920,000 Osman Haraçiu 4,920,000 Dila Biba 4,920,000 Shaqir Keçi 4,920,000 Riza Tola 4,920,000 Maksut Zhiti 4,880,000 Rahman Miliku 4,920,000 Hasan Hoxha 4,720,000 Feti Meçe 4,720,000 Hamdi Mustafa 4,920,000 Sali Manovi 4,880,000 Palokë Pikolini 4,820,000 Kur Halilaj 4,920,000 Gjek Tinaj 4,657,210 Bejko Shkrepa 4,920,000 Selman Kukeli 4,890,000 Tahir Xheleka 3,784,290 Preng Prenga 4,920,000 Eles Kaloshi 4,680,000 Dod Simonaj 4,971,440 Ndue Laska 4,920,000 Izet Lazaj 4,820,000 Belul Xhyra 4,920,000 Gjon Maçaj 4,920,000 Adem Hoxha 4,885,000 Gjelosh Terthorja 4,920,000 Gjegj Margjini 4,920,000 Kolë Shullani 4,920,000 Maliq Bego 4,920,000 Luc Nicaj 4,920,000 Fran Shquti 4,920,000 Gjon Rajta 3,967,625 Pjetër Lala 4,920,000 Nikoll Përlala 4,720,000 Riza Hoxha 4,920,000 Rustem Lezemerja 4,920,000 Ndoc Ejlli 4,920,000 Bujar Ajdinaj 4,920,000 Nuredin Spahiu 4,920,000 Ferat Mujollari 4,920,000 Sadik Gradeci 4,320,000 Ali Hoxha 4,921,440 Simon Froku 4,921,440 Abdulla Hushi 4,920,000

Andrea Ziso 4,920,000 Halit Memaj 4,920,000 Etem Mazelli 4,920,000 Manxhar Hoxha 4,920,000 Ndrek Çulaj 4,920,000 Prene Gega 4,920,000 Bibë Mëlushi 4,920,000 Avdyl Hasaj 4,920,000 Veledin Ilazaj 4,920,000 Mehmet Alliu 4,720,000 Dervish Ziti 4,920,000 Marash Marashi 4,920,000 Nikoll Gjura 4,920,000 Artur Daka 4,520,000 Dhimitri Pano 4,920,000 Cubel Arusha 4,920,000 Bajram Masha 4,920,000 Gjelosh Dekaj 4,821,440 Avni Kurti 4,920,000 Jakup Hidri 4,920,000 Gjon Marku 4,920,000 Stavro Konomi 4,920,000 Zenun Malizi 4,920,000 Myrteza Kasemi 4,920,000 Fran Pjeternikaj 4,920,000 Musa Jaçelli 4,820,000 Haxhi Kastrati 4,920,000 Kadri Vata 4,920,000 Ndue Kola 4,920,000 Preng Lleshaj 4,920,000 Kol Mirashi 4,920,000 Hysejn Haxhija 4,920,000 Zeqir Sulmataj 4,920,000 Sulo Jaho 4,920,000 Gjon Prenga 4,920,000 Ramadan Shklmbi 4,920,000 Ndue Uksani 4,920,000 Isuf Baruti 4,202,223 Pjetlr Prenga 4,920,000 Zejnel Gjuta 4,920,000 Ramadan Mlnka 4,920,000 Osman Pira 4,920,000 Preng Ndoj 4,920,000 Mark Marku 4,920,000 Bardhok Gjonaj 4,920,000 Dlrvish Bullari 4,920,000 Shyqirie Shehu 5,840,000 Kol Tonaj 4,920,000 Gjin Buna 4,920,000 Osman Abdia 4,920,000 Mark Stakaj 4,720,000 Hamet Hoxha 4,920,000 Galip Hatibi 4,920,000 Mark Çupi 4,880,000 Ajdhon Rafti 4,920,000 Ljuko Curanovic 4,920,000 Jak Pali 4,920,000 Bajram Vlesha 4,581,518 Gjergj Marku 4,940,000 Ramadan Dema 4,920,000 Halil Çelaj 4,920,000 Klime Petre 3,232,075 Tristan Halilaj 3,320,000 Kol Paplekaj 4,920,000 Skender Noga 4,920,000 Xhemal Çerri 4,920,000 Hysen Sallku 4,920,000 Shuk Nenshati 4,920,000 Mark M.Gjoni 4,920,000 Mark Sumulla 4,920,000 Demir Agolli 5,840,000 Hazbie Shehu 5,840,000 Rizvan Murrja 4,920,000 Sulejman Matragji 4,920,000 Mark Ndreca 4,920,000 Hysen Hysenbegasi 3,725,373 Myzafer Pashaj 4,920,000 Kole Gjergji 4,920,000 Liman Karuli 5,840,000 Abdylla Balla 4,920,000 Llesh Kolziu 4,920,000 Katrin Bikaj 4,920,000 Ded Pjetri 4,720,000 Myslim Sopoti 4,920,000 Tamaz Xhango 5,840,000 Llesh Moli 4,920,000 Liza Moli 4,920,000 Nuri Rrapaj 5,840,000 Selim Kopaçi 4,592,160 Ded Ndoj 4,920,000 Shahin Emini 4,921,440 Teki Agolli 4,710,037

Sulejman Merlika 4,920,000 Tom Kola 4,920,000 Beram Çapani 4,920,000 Ndul Çuku 4,920,000 Gjon Laska 4,920,000 Gjokl Ndreca 4,920,000 Hasan Çejku 4,920,000 Gani Bujku 4,920,000 Tefik Fesko 4,920,000 Kadri Kallçishta 4,060,000 Adem Kola 4,120,000 Prend Gjoka 4,920,000 Bajram Alla 4,920,000 Muharrem Alla 4,920,000 Rame Korbi 4,920,000 Niman Delija 4,920,000 Musl Ahmetaj 4,720,000 Halit Turja 4,740,000 Gjon Dodani 4,920,000 Hysni Sadikaj 4,920,000 Ndue Dacaj 4,920,000 Hartur Vasha 4,920,000 Artin Basha 4,920,000 Vas Lleshi 4,920,000 Preng Kola 4,920,000 Prend Kola 4,400,000 Dede Marku 4,920,000 Sabri Maksuti 4,820,000 Idriz Hoxha 4,920,000 Petrit Ajdar 4,920,000 Murat Goria 4,920,000 Artur Klrcili 5,840,000 Ibrahim Metalla 4,920,000 Izeir Prroi 4,920,000 Azis Loka 4,920,000 Xhevat Zere 4,840,303 Marash Ahmetaj 4,920,000 Sokol Veshtja 4,920,000 Qerim Verteniku 5,633,000 Qazim Shoti 4,920,000 Abaz Bajrami 4,920,000 Rustem Lala 4,920,000 Petro Afezolli 4,896,288 Ali Kuçi 4,920,000 Hysni Grëmbi 4,859,764 Pjeter Gaci 4,920,000 Kol Lekaj 4,920,000 Zef Brunga 4,920,000 Shaziman Arifaj 4,920,000 Xhafer Pana 4,920,000 Abdi Ndreu 4,202,880 Zef Gjoni 4,920,000 Thanas Terpo 4,920,000 Preng Lleshi 4,920,000 Gjok Ivanaj 4,820,000 Mynyr Ago 4,920,000 Hajdar Matjani 4,920,000 Maliq Sava 4,920,000 Bejaz Mehmeti 4,920,000 Sabri Hyka 4,920,000 Shytan Cani 4,920,000 Preng Rajta 4,920,000 Esat Nasufi 4,920,000 Rasim Mandia 4,920,000 Mati Ndoj 4,920,000 Ndue Gjetja 4,920,000 Brahim Gjokja 4,920,000 Safet Rapo 4,920,000 Gjon Macaj 4,920,000 Zef Ndreca 4,920,000 Stavro Papa 4,920,000 Foti Petro 4,740,000 Dali Muceku 4,920,000 Ndue Luk 4,920,000 Njazi Shkurti 5,840,000 Ahmet Bajraktari 5,120,000 Muharem Xhemollari 5,840,000 Bajram Sataj 4,920,000 Islam Golemi 4,920,000 Selim Baruti 3,416,872 Grigor Paguni 4,910,000 Sabit Sulku 4,920,000 Haxhi Pula 4,920,000 Llesh Marku 4,200,000 Martin Rrok 4,720,000 Daniel Lleshi 4,610,000 Dhimitri Zoto 4,920,000 Llesh Prendi 4,920,000 Spiro Ruço 4,920,000 Shefqet Stringa 4920000 Murat Lamçe 4920000 Ndue Luli 4920000

Rasim Boksi 4920000 Pren Ndoj 4920000 Fet Gjeli 4920000 Neki Radovicka 4910000 Vangjel Mitro 4920000 Mhill Kola 4920000 Isuf Tafhasaj 4920000 Mehmet Hoxhaj 4920000 Pjeter Shkoza 4920000 Refat Agolli 4920000 Nik Prelaj 4920000 Myzafer Pipa 4920000 Mustafa Musta 4920000 Mitat Vorbsi 4920000 Edmond Rushaj 4320000 Zeqir Sula 5840000 Riza Gjeçi 4920000 Elez Bajraktari 4920000 Shako Kamberaj 4860000 Novruz Lutaj 4920000 Not Qirici 5640000 Petro Stefanllari 4920000 Dede Nikprendaj 4920000 Xhafer Çejku 4920000 Murat Dida 4852400 Orhan Prënjasi 4920000 Neki Shahu 4920000 Pjeter Sokolaj 4920000 Aqif Koka 5040000 Halit Spahiu 4920000 Syl Brati 4920000 Shaban Muhaj 4920000 Banush Dervishi 4920000 Veli Veledi 4920000 Vesel Çela 4920000 Dod Bunaj 4920000 Vesel Kekenezi 4920000 Sotir Shqevi 4920000 Lije Kotorri 4920000 Ramadan Muslimaj 4920000 Hamit Çela 4350000 Miter Gjubini 4920000 Sami Ngucaj 4820000 Marka Marlekaj 4920000 Barjam Karamuca 4920000 Ndue Koleci 4920000 Shahin Blloshmi 4920000 Hajdar Xake 4920000 Vogel Marashi 4920000 Asllan Kaloshi 4920000 Gani Hoxha 4920000 Xhemal Gallushi 4920000 Kole Lleshaj 4920000 Isuf Prroi 4920000 Gjok Kola 4920000 Sulo Sejko 4920000 Dervish Shima 4920000 Marash Çelaj 4812962 Qemal Draçini 4920000 Seit Dosti 4920000 Pjeter Mikaj 4920000 Ali Shenaj 4920000 Ilia Dushku 4920000 Avdi Halilaj 4920000 Fetah Lazimi 5496288 Hasan Maho 4920000 Osman Skoti 4920000 Bajo Bajaj 4920000 Zef Gjura 4720000 Gani Kryemadhi 4920000 Frok Gjoka 5640000 Mexhit Lita 4920000 Zef Prenga 4920000 Pjetër Doci 4920000 Vat Mark 4890000 Fadil Alliu 4920000 Kamber Ruli 4920000 Pjeter Hysaj 4920000 Zef Loga 4920000 Shaqir Myftaraj 4920000 Gjergj Loga 4920000 Cane Qesari 4920000 Vehap Lita 4920000 Xhetan Toçi 4920000 Engjëll Sejati 4920000 Xhezo Dosti 4920000 Preng Gjergji 4920000 Nikoll Pepaj 4920000 Zef Kola 4920000 Asllan Beda 4920000 Qazim Bylykbashi 4920000 Hajdar Murrja 4920000

Kol Ndoj 4920000 Dedë Biba 4920000 Ahmet Palloshi 4920000 Rexhep Bushaj 4920000 Ramazan Xhixha 4920000 Dalip Matjani 4920000 Spiro Papa 4920000 Jorgji Bitili 4920000 Shyqyri Avdyl 4920000 Hysen Lusha 4920000 Hamide Lluka 4920000 Rustem Muça 4920000 Sulejman Selimja 4289753 Ali Regami 5281438 Dodë Llesh 4670000 Aqif Miraçi 5567687 Sefedin Kaloshi 4920000 Spartak Deliu 4320000 Ali Caushaj 4920000 Ndue Paja 4920000 Caush Kapaj 4920000 Frrok Noka 4920000 Mitat Balilaj 4920000 Haki Turhan 4,920,000 Celnik Agolli 4,920,000 Baftjar Mjekra 4,921,440 Emrullah Burimi 4,920,000 Hashim Hoxha 4,034,767 Selim Metko 4,920,000 Rexhep Bushaj 4,640,000 Marie Tuci 4,920,000 Haxhi Mjekra 4,920,000 Hamit Kukeli 4,920,000 Ded Mëhilli 2,652,000 Bari Likaj 4,920,000 Gjon Dekaj 4,920,000 Ramadan Doçi 4,920,000 Rrahim Dogjani 4,920,000 Mustafa Dervishi 4,920,000 Marash Lumaj 4,920,000 Haziz Kushi 5,403,027 Eduart Blloshmi 5,840,000 Sami Sulstarova 4,920,000 Njazi Tonuzi 4,920,000 Islam Mata 4,921,440 Fejzi Lapardhaja 4,920,000 Sadik Gruda 4,920,000 Foto Nini 4,720,000 Xhemal Kaloshi 5,520,240 Jakup Vulaj 4,920,000 Spiro Kallço 4,920,000 Haziz Shehu 4,920,000 Jani Jorgji 4,920,000 Mark Prevuka 4,920,000 Jakup Dushaj 4,920,000 Mahmut Pervizi 4,920,000 Zenun Gjolena 4,920,000 Mihal Nika 4,920,000 Mehdi Kuqi 4,920,000 Fadil Dizdari 4,920,000 Fiqiri Zebi 4,920,000 Nikolla Treska 4,920,000 Ndoc Toma 4,720,000 Isa Zeqiraj 3,286,219 Mustafa Dallashi 4,920,000 Pasho Xhika 4,920,000 Mark Dushi 4,680,000 Sadik Ulaj 4,920,000 Mark Jaku 4,920,000 Martin Ndoj 4,920,000 Sali Jaho 4,920,000 Qazim Mena 4,920,000 Lulash Marku 4,920,000 Qamil Hasa 4,920,000 Kol Gjoni 4,920,000 Nazar Gjyli 4,920,000 Artan Lenja 4,921,440 Gjergj Gjeloshi 4,920,000 Sulo Beraj 4,920,000 Islam Merdini 4,920,000 Nikoll Dushaj 4,860,000 Zija Cungu 4,920,000 Vatë Vata 4,920,000 Frrok Fusha 4,920,000 Hysni Hysa 4,920,000 Dervish Kapllani 4,920,000 Mark Lleshaj 4,920,000 Shaqir Kukaj 4,920,000 Lazer Vocaj 4,920,000 Qazim Maluka 4,920,000 Nikoll Deda 4,920,000 Thoma Pojani 4,920,000


të dënuarit politik • E mërkurë 17 korrik 2013

Kolë Kola 4,920,000 Preng Pulaj 4,920,000 Mark Ndreca 4,920,000 Tonuz Leshi 4,920,000 Novrus Begotaraj 4,680,000 Ram Sallaku 4,920,000 Frrok Prenga 4,920,000 Metlli Bora 4,920,000 Shaban Shelku 4,920,000 Shaban Kuçi 4,920,000 Jonuz Muçka 4,920,000 Kol Frroku 4,101,439 Nikoll Trokthi 4,920,000 Kosta Dhimashi 4,920,000 Skënder Bardhoshi 4,720,000 Sokol Arusha 5,640,000 Preng Marku 4,402,877 Sadri Biçaku 4,920,000 Latif Nezha 4,520,000 Kolë Maçotaj 4,920,000 Nikoll Prelaj 4,920,000 Preng Ruçi 4,920,000 Zef Gjoni 4,920,000 Isuf Mulaj 4,920,000 Nikoll Isufaj 4,920,000 Sefedin Seitllari 4,920,000 Preng Mema 4,913,880 Ndue Kola 4,720,000 Faik Brako 4,920,000 Preng Ndoj 4,920,000 Dali Vata 4,920,000 Shaban Saraçini 4,920,000 Gjon Xhajaj 4,920,000

Gim Marashi 4,920,000 Hava Daja 4,920,000 Luc Lakaj 4,920,000 Lulash Shytani 4,920,000 Ymer Shabej 4,920,000 Ndue Nikolli 4,920,000 Shefqet Qoshi 4,976,288 Teki Manafi 4,761,160 Zef Marashi 4,920,000 Pashk Frroku 4,890,000 Ajet Mujollari 4,920,000 Ndue Bjeshkaj 4,800,000 Hysen Isenaj 4,920,000 Shefik Zeqiri 4,920,000 Neim Shaholli 4,920,000 Rustem Bitri 4,920,000 Ismail Spahiu 4,920,000 Hasan Matjani 4,920,000 Mirushë Jareci 4,920,000 Ilmi Kaloshi 4,920,000 Gjon Prenga 4,920,000 Deli Marashi 5,840,000 Llesh Zefi 4,840,000 Tonç Rrudho 4,920,000 Bajram Vora 4,920,000 Reis Banushaj 4,720,000 Jani Çami 4,920,000 Preng Koca 4,920,000 Spiro Zeno 4,920,000 Mark Dodaj 4,720,000 Gjon Lulaj 4,920,000 Ndrec Ndreca 5,110,000 Edib Uruçi 4,920,000

Shemshi Kola 4,920,000 Ndue Ndoji 4,920,000 Gjergj Hysaj 4,921,440 Zenel Buci 4,920,000 Adem Tahiri 4,920,000 Sali Ormani 4,920,000 Zef Ukcenaj 4,920,000 Marka Gjoka 4,920,000 Mirash Gjonkolaj 4,920,000 Sadik Dakoli 4,650,747 Dem Sulmataj 4,920,000 Bibë Doda 4,920,000 Pretash Gjolaj 4,920,000 Rexhe Haxhiaj 3,132,264 Zenel Çupi 4,920,000 Kasem Hoxha 4,580,000 Pjetër Marku 4,920,000 Pal Delija 4,920,000 Zef Gjoka 4,920,000 Ali Seferi 4,920,000 Marka Marku 4,920,000 Osman Lita 4,920,000 Mark Ndoj 4,920,000 Preng Lleshi 4,920,000 Mark Lleshi 4,920,000 Laze Gjini 4,920,000 Lodovik Saraçi 4,940,000 Zog Vata 4,920,000 Hajdar Curri 4,297,765 Alush Fejzulla 4,871,440 Nikoll Ndoci 4,318,730 Ali Rama 4,920,000 Ahmet Mihana 4,870,000

Mehmet Sallaku 2,857,065 Halil Bushaj 4,920,000 Islam Nokshiqi 4,921,440 Nikoll Leshaj 4,920,000 Safet Hamataj 4,920,000 Jani Qëndro 4,920,000 Hasan Lazaj 4,920,000 Idriz Cekaj 4,920,000 Reshit Bushaj 4,920,000 Lek Gjoni 4,920,000 Luc Delaj 4,920,000 Abdi Ndreu 4,920,000 Riza Xhemalaj 5,000,000 Gjin Ndoj 4,720,000 Jakup Meta 3,920,000 Gjovalin Koka 4,120,000 Niko Joti 4,720,000 Dalip Ahmetaj 4,520,000 Bardhok Miza 4,920,000 Muharrem Bejleri 4,320,000 Hasan Dervishi 4,920,000 Xhaferr Çelirama 4,920,000 Izet Kalo 4,920,000 Nexhmedin Nenaj 4,284,405 Rustem Kurti 4,920,000 Ilia Miçimko 4,920,000 Ali Qamili 4,920,000 Dilë Dacaj 4,921,440 Mark Ndoja 4,920,000 Bek Marashi 4,920,000 Ndue Marashi 4,920,000 Hasan Ormëni 4,920,000 Ramazan Keqi 4,920,000

Prena Zefi 4,920,000 Rrok Niçaj 4,920,000 Zabit Isufaj 4,920,000 Losh Staka 4,920,000 Prekë Toma 3,722,000 Tosun Cejku 4,920,000 Dedë Kolziu 4,920,000 Islam Dobra 4,920,000 Rushit Toro 3,767,227 Rakip Kalenja 4,920,000 Fran Gjelaj 4,920,000 Dod Kolaj 4,920,000 Hazis Pira 4,920,000 Qazim Gjokja 4,220,000 Sami Ahmeti 7,992,000 Ibrahim Celi 4,020,000 Nikolla Konoplev 4,920,000 Llesh Perdoçi 4,920,000 Pjeter Marashi 4,920,000 Balish Vata 4.920,000 Mark Cara 4.920.000 Marka Zefi 4,720,000 Zef Shkurti 4,920,000 Prend Gjoni 5,479,671 Rexhep Alliu 4,320,000 Nikoll Lleshi 4,920,000 Shpend Prendgjoni 3,430,419 Baki Pera 4,920,000 Dod Biba 4,920,000 Sim Metaliaj 3,453,108 Hasan Hoti 4,920,000 Preng Lleshi 4,920,000 Kolë Deda 5,021,440

»

19

Nuz Shkrelaj Bajram Buci Ibrahim Zhullima Pjetër Marku Tanush Shkurti Brahush Mustafaraj Enver Duka Theodhor Çoka Bajram Rragami Elmaz Vata Sali Muja Zagoll Shenaj Hekuran Shemuni Ndue Shkurti Kadri Ceca Shaban Gjuzi Spiro Çiçolli Lukë Brahimi Osman Xhakolli Olsi Lorja Elmaz Çejku Nikoll Bajraktari Ded Kola Dine Dema Qamil Zekthi Neim Kadilli Aliko Davacaj Smajl Cekaj Asllan Ndregjoni Pjeter Çulaj Grigor Stavro

4,715,000 4,920,000 4,920,000 3,440,797 4,920,000 4,920,000 5,840,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,940,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000 4,200,000 2,095,320 4,920,000 4,920,000 5,840,000 4,920,000 5,640,000 4,920,000 4,940,000 4,920,000 4,920,000 4,920,000

Të përndjekurit që u ndryshojnë të dhënat Muhamet Dokoli 3,092,794 Muhamet Dakoli 3,092,794 BEHET Hajdar Shehu 1,270,000 ISHTE Hajdar Shehu 7,110,000 BEHET Sulejman Feto -68,000 ISHTE Sulejman Feto 900,304 BEHET Luigj Gjuraj -1,921,977 ISHTE Luigj Gjuraj 2,844,803 BEHET Bafti Perpalaj 2,540,274 ISHTE Bafti Perpalaj 4,190,274 BEHET Beqir Xhepa 3,581,863 ISHTE Beqir Xhepa 4,729,863 BEHET Haki Llalla 1492000 ISHTE Haki Llalla 7332000 BEHET Tafil Tafani 4182877 ISHTE Tafil Tafani 12218877 BEHET Liumturi Bakiri 2041205 ISHTE Lumturi Bakiri 2641205 BEHET Ndok Ndoj 870301 ISHTE Ndok Ndoj 6360301 BEHET Ramadan Toska 847,136 ISHTE Ramadan Toska 2,338,248 BEHET Ahmet Dollani 4,963,684 ISHTE Ahmet Dollani 6,525,000 BEHET Veli Bruci 700,000 ISHTE Veli Bruçi 1,080,000 BEHET Pertef Karagjozi 4,320,000 ISHTE Pertef Karagjozi 4920000 BEHET Hasan Xama 2,614,296 ISHTE Hysen Xama 2,614,296 BEHET Viktor Luka 0 ISHTE Viktor Luka 5,035,000 BEHET Jakup Xhejani 1,744,000 ISHTE Jakup Zhejani 1,744,000 BEHET Syti Zaimi 926,986 ISHTE Syti Zaimi 1,270,493 BEHET Vladimir Kosturi 5,225,050 ISHTE Vladimir Kosturi 5,898,749 BEHET Muharrem Qama 0 ISHTE Muharrem Qama 354,743 BEHET Hasan Mena 4,920,000 ISHTE Hasan Mena 4,920,000 BEHET Ilia Pandazi 1220480 ISHTE Ilia Pandazi 1220480 BEHET Sefer Koka 2666631 ISHTE Sefer Koka 4472877 BEHET Gjetë Bajraktari 1797863 ISHTE Gjetë Bajraktari 1897863 BEHET Sedat Liçka 4456356 ISHTE Sedat Liçka 5549178 BEHET Gurtali Kulla 399699 ISHTE Gurtali Kulla 559699 BEHET Jakup Hoxhaj 1125041 ISHTE Jup Hoxhaj 1125041 BEHET Mark Zefi 4920000 ISHTE Mark Zefi 4920000 BEHET Rexhep Qamil 4920000 ISHTE Rexhep Hersi 4920000 BEHET

Gjergj Dodaj 4920000 ISHTE Gjergj Dodaj 4920000 BEHET Sefer Selaj 3371316 ISHTE Sefer Selaj 16793316 BEHET Ahmet Jegeni 0 ISHTE Ahmet Jegeni 6194000 BEHET Skënder Burimi 4579205 ISHTE Skënder Burimi 5179205 BEHET Nikolla Basho 4720000 ISHTE Nikolla Basho 4920000 BEHET Lluka Dindi 2443134 ISHTE Lluka Dindi 2543134 BEHET Mirash Zefi 276000 ISHTE Mirash Zefi 276000 BEHET Dhimitraq Lala 2975616 ISHTE Dhimitraq Lala 3175616 BEHET Kadri Pasho 877671 ISHTE Kadri Pasho 1477671 BEHET Ymer Koçi 3141397 ISHTE Ymer Koçi 3441397 BEHET Zenel Limaja 4000000 ISHTE Zenel Limaja 4920000 BEHET Zazan Haderi 0 ISHTE Zazan Hadëri 2930000 BEHET Ea Dhimojani 1466000 ISHTE Ea Dhimojani 1838000 BEHET Muharrem Deda 2932726 ISHTE Muharrem Deda 4692726 BEHET Xhile Hoxha 3224000 ISHTE Xhile Hoxha 8530000 BEHET Gjok Pjetra 4545981 ISHTE Gjok Pjetra 5746000 BEHET Qazim Muka 4190000 ISHTE Qazim Muka 7172000 BEHET Nefail Ibi 0 ISHTE Nefail Ibi 1,042,658 BEHET Ismail Haxhi 305,347 ISHTE Ismail Haxhi 1035347 BEHET Pasho Uruçi 1395506 ISHTE Pasho Uruçi 1761753 BEHET Hud Begasi 2428000 ISHTE Hud Bagosi 2428000 BEHET Gjon Maka 6123236 ISHTE Gjon Maka 7641618 BEHET Hysen Shehu 2246520 ISHTE Hysen Shehu 3153260 BEHET Tome Doshi 5469390 ISHTE Tome Doshi 7645390 BEHET Ndue Kovaçi 5645610 ISHTE Ndue Kovaçi 5645610 BEHET Ali Allajbej 2031028 ISHTE Ali Allajbej 2836014 BEHET Alush Breza 4920000 ISHTE Alush Breza 4920000 BEHET Mahmut Maci 4320000 ISHTE Mahmut Maci 4920000 BEHET Teufik Beqiri 4320000 ISHTE Teufik Beqiri 4920000 BEHET

Ibrahim Kojnozi 1318000 ISHTE Ibrahim Kojnozi 7158000 BEHET Islam Biçaku 94000 ISHTE Islam Biçaku 217000 BEHET Gafur Tefik 4320000 ISHTE Gafur Tefik 4920000 BEHET Barjam Myftiu 0 ISHTE Barjam Myftiu 2668959 BEHET Said Matja 4320000 ISHTE Said Matja 4920000 BEHET Zenepe Caushaj 8000 ISHTE Zenepe Caushaj 1468000 BEHET Muharrem Zenel 1834192 ishte Muharrem Bufi 1834192 BEHET Ahmet Noku 5556917 ISHTE Ahmet Noku 5556917 BEHET Jani Skura 0 ISHTE Jani Skura 4920000 BEHET Ndok Shkeli 4564120 Ishte Ndok Shkreli 4564120 BEHET Atnan Babaliu 3675507 ISHTE Atnan Baholli 3675507 BEHET Ismail Beloskaj 2080137 ISHTE Ismail Beloshaj 2080137 Behet Raif Topatani 2520952 ISHTE Raif Topatani 2520952 BEHET Faik Lamçe 3296955 ISHTE Faik Lamçe 3296955 BEHET Vasil Paço 4253479 ISHTE Vasil Paço 4253479 BEHET Nihat Tarelli 2607542 ISHTE Nihat Tarelli 5091726 BEHET Bajram Mena 4920000 ISHTE Bajram Mena 4920000 BEHET Astrit Sehitaj 988000 ISHTE Astrit Sehitaj 2052000 BEHET Kadri Okshtuni 0 leke ISHTE Kadri Okshtuni 1837000 BEHET Mark Markaj 2722000 ISHTE Mark Markaj 3046153 BEHET Fadil Quku 0 ISHTE Fadil Quku 1146000 BEHET Llambi Kokali 9651239 ISHTE Llambi Kokali 10942302 BEHET Ali Hamit 10258164 ISHTE Ali Çollaku 10258164 BEHET Llambi Kokali 9651239 ISHTE Llambi Kokali 10942302 BEHET Dhimitër Bili 2639521 ISHTE Dhimitër Bili 3249923 BEHET Nazmi Veshi 4689946 ISHTE Nazmi Veshi 5839973 BEHET Zenel Senja 7587025 ISHTE Zenel Senja 7387025 BEHET Frrok Kola 4720000 ISHTE Frrok Kola 4920000 BEHET Bib Nikolli 1171000 ISHTE Bib Nikolli 1729000 BEHET

Ymer Bytyçi 0 Ishte Ymer Bytyçi 364000 Behet Abdulla Vila 3486420 Ishte Abdulla Vila 9326420 Behet Muho Gjergji 4623629 ISHTE Muho Gjergji 7273863 BEHET Fatmir Kadiu 224000 ISHTE Fatmir Kadiu 124000 BEHET Tom Kurti 746000 ISHTE Tom Kurti 6586000 BEHET Xhemal Lani 6494000 ISHTE Xhemal Lani 5712740 BEHET Riza Ndreu 6747178 ISHTE Riza Ndreu 7057178 BEHET Hamit Kolaveri 5270658 ISHTE Hamit Kolaveri 5360658 BEHET Xhemal Shdnepremte 5903699 ISHTE Xhemal Shdnepremte 7325699 BEHET Tahir Çiçi 3064000 ISHTE Tahir Çiçi 3564000 BEHET Vilson Blloshmi 3176000 ISHTE Vilson Blloshmi 4120000 BEHET Bejo Asllanaj 7765890 ISHTE Bejo Asllanaj 4879972 BEHET Estref Guri 6778685 ISHTE Estref Guri 5770649 BEHET Veli Shkulaku 5709967 ISHTE Veli Shkulaku 8961967 BEHET Pjetdr Bajraktari 0 ISHTE Pjeter Bajraktari 5834000 BEHET Qamil Çira 2328082 ISHTE Qamil Çira 2448082 BEHET Emin Asllani 0 ISHTE Emin Asllani 5962000 BEHET Tahir Sorra 1383781 ISHTE Tahir Sorra 1383781 BEHET Pellumb Papajani 231562 ISHTE Pellumb Papajani 231562 BEHET Dajlan Llazi 5908000 ISHTE Dajlan Llazi 12348000 BEHET Dublikatet Hajro Murrizi Hajro Murrizi Sul Harri Sul Harri Pal Bushi Pal Bushi Shyqyri Aliko Shyqyri Aliko Ajke Hoxha Ajke Hoxha Haxhi Lamçja Haxhi Lamçja Harallamb Papa Harallamb Papa

1829671 LIHET 1469342 behet 5877539 Behet 5834700 LIHET 3001012 HIQET 2813612 LIHET 5674000 LIHET 5774000 HIQET 4031061 LIHET 5456000 HIQET 2534000 HIQET 2534000 LIHET 4920000 HIQET 4920000 LIHET


20

«

Kulturë

E mërkurë 17 korrik 2013 •

BE, 2.8 milionë Euro për restaurimin e Apollonisë

Objektet historike nën hijen e harresës K

a qenë një rajon i njohur për monumentet e shumta kulturore e historike. Gërmimet arkeologjike të kryera në vitet ‘60 - ‘70 të shekullit të kaluar, kanë nxjerrë në pah vendbanime të lashta si Kolshi, Cinamaku, kalatë e kodrës së Pecës e Bushatit, dhjetëra tuma, etj. Në kushtet kur Shqipëria po tenton të bëhet pjesëtare e familjes evropiane është e domosdoshme të prezantohet me vlerat e saj historike, kulturore e natyrore, duke evidentuar faktin se, këto vlera që realisht i ka, sikur po neglizhohen. “Të paktën në qarkun e Kukësit një gjë e tillë është evidente”, thonë specialistët e muzeve. Sipas tyre, është e papranueshme që vetëm në rrethin e Kukësit tashmë janë zhdukur 16 banesa të vjetra e dhjetra kulla në Nikaj Mertur me vlera kulturore, të gjitha tumat kanë mbetur nën ujërat e liqenit të Fierzës dhe për problemet e kulturës nuk ka punonjës. Dikur ka patur edhe kujdestar që kujdesej për këto vlera kulturore që tashmë janë zhdukur, dhe askush nuk mban përgjegjësi. Fluksi në rritje i turistëve të huaj, që vizitojnë rajonin e Kukësit në kufi me Kosovën, evidenton faktin e një ndryshimi të strategjisë së mirëmenaxhimit të vlerave kulturore të zonës. Hyrja në BE nënkupton që në mozaikun evropian duhet të hyjmë me vlerat tona që janë të shumta, por që jo rrallë neglizhohen, apo dëmtohen nga pakujdesia, shprehen drejtuesit vendorë në Kukës. Vetëm në rrethin

Vetëm në rrethin e Kukësit tashmë janë zhdukur 16 banesa të vjetra. Dhjetra kulla në Nikaj Mertur, po ashtu, me vlera kulturore, të gjitha tumat kanë mbetur nën ujërat e liqenit të Fierzës dhe për problemet e kulturës nuk ka punonjës. e Kukësit, vende të shfrytëzueshme turistike janë Guri i Mëngjesit, Kroi i Kuq, Sasati, Stanet e Novosejit, etj.,pa përmendur dhjetra syresh në Tropojë. Por për të shkuar atje mungon tërësisht infrastruktura rrugore. Po ashtu, rajoni ka shumë monumente natyrore që janë formalisht nën mbrojtjen e shtetit që kanë

mahnitur vizitorët, kryesisht në Tropojë, por fatkeqësisht po shkojnë drejt zhdukjes dhe shkatërrimit . Janë rreth 60 objekte të tilla të vëna nën mbrojtjen e shtetit, siç janë guri i shqipes në Borje, pisha e Gjegjanit, kanioni i Vanave, ai i Bicajve, cirku akullnajor i Zepës, etj, në rrethin e Kukësit; burimi i Krumës, gurra

e Vranishtit, ahishtja e Likenit të Kuq etj., në rrethin e Hasit; liqenet akullnajore të Dobërdolit, shpellat akullnajore të Sulbicës e Lohit, etj. Një rreze shprese për banorët e këtij rajoni është mundësia e ndërtimit të një rruge bashkëkohore, që do ta lidhë zonën rurale të Kukësit me Shkupin e autostradën Morinë - Kukës - Durrës, ndërsa luginën e Valbonës së Tropojës me Malin e Zi. Këto janë vetëm një pjesë e mundësive ende të pashfrytëzuara të turizmit në zonën verilindore, zonë që me ajrin e pastër, gjelbërimin e gjithanshëm ka habitur të huajt, që gjithnjë e më tepër kanë nisur të frekuentojnë pikat turistike të rajonit.

Qyteti i Apollonisë do të jetë tani në qendër të kujdesit të Bashkimit Europian. Mes siteve arkeologjike që ka përzgjedhur për restaurim, ka vendosur që me një fond prej 2.8 milionë eurosh të restaurojë edhe qytetin antik të Apollonisë. Gjatë mbledhjes së Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, të mbajtur në Novi Sad të Serbisë, u përzgjodhën tre site arkeologjike në Ballkanin Perëndimor për financim nga BE. Këto site janë pikërisht Apollonia, Manastiri Françeskan në Bac të Serbisë dhe Kështjella e Banja Lukës në Bosnje Hercegovinë. Gjashtë projekte janë në vazhdim, ndërkohë që 25 projekte gjithsej do të përfitojnë nga ky fond i BE-së për rehabilitimin e monumenteve që kanë nevojë urgjente për ndërhyrje. Apollonia ndodhet 12 kilometra larg qytetit të Fierit. Emrin qyteti e mori për nder të perëndisë Apollon dhe është themeluar në fillim të shekullit të shtatë para Krishtit nga kolonizatorët grekë që vinin nga Korinti. Të dhënat e para të pranisë së tyre janë të dokumentuara rreth vitit 588 para Krishtit.

Dixhitalizohet fondi i Galerisë Kombëtare së Arteve Më në fund edhe Fondi i Galerisë Kombëtare të Arteve është dixhitalizuar. Procesi i informatizimit do të thjeshtësojë tani punën për studiuesit dhe me shumë gjasë do ta pasurojë atë. Sipas studiues së artit në GKA, Suzana Varvarica, kalimi në këtë sistem është një proces i cili pasurohet nga dita në ditë me të dhëna të reja. “Procesi i informatizimit jo vetëm ka thjeshtuar punën për studiuesit, por e ka pasuruar atë, pasi specialistët kanë vënë re se shumë vepra kanë qenë të regjistruara me të dhëna jo të sakta të përmasave apo teknikave të realizimit”. Varvarica e vë theksin se edhe ky proces është kryer konform rregullave dhe ligjeve në fuqi për veprat e artit , të ligjit të arkivave dhe mbi të gjitha në respekt të drejtave të autorit. Fondi i Galerisë së Arteve ruan vepra në pikturë që datojnë nga fundi i shekullit XIX, periudhë që shënon fillesat e pikturës jo fetare shqiptare. Autori më i hershëm i pikturës është Kol Idromeno, për të ardhur me një fond të pasur të pikturave skulpturash dhe ikonash që vijnë deri në ditët tona.

Festivali i DJ-ve të Ballkanit në Voskopojë DJ më të mirë të mirë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Greqia do të bëhen bashkë në një festival. Festivali do të mbahet këto netë Korriku në juglindje të Shqipërisë, e pikërisht në Voskopojë të Korçës. Disa artistë janë mbyllur prej ditësh në ambjentet e ish-bllokut të magazinave të “Tirana Ekspres” në Tiranë. Qëllimi i tyre është realizimi i dekorit shumëngjyrësh për festivalin e DJ-ve të Ballkanit Voskop dhe gjithçka e bëjnë në formë vullnetare. Skenografia është menduar jo thjesht si dekor i festivalit, por si një aspekt shumë i rëndësishëm i tij. Loja me zjarrin do të jetë kështu motiv kryesor i skenografisë. Kështu gjatë hedhjes së bojrave mbi dekorin do të shoqërohet me muzikë. E ato që bëjnë diferencën janë ngjyrat fosforeshente. Qëllimi i këtij festivali është argëtimi dhe promovimi i turizmit.


Kulturë » 21

• E mërkurë 17 korrik 2013

Mbi 2500 gjuhë në zhdukje

Artistët vlonjatë

mirëpriten në Kroaci

G

rupi folklorik i Vlorës “Bilbili” është vlerësuar me nota maksimale për performancën, cilësinë e interpretimit, pasurinë shumëdimensionale shpirtërore dhe trashëgiminë që përcolli tek artëdashësit kroatë gjatë dy netëve të Edicionit të 7-të të Festivalit Folklorik Ndërkombëtar “Iz bakinje skrinje”, që u zhvillua në Koprivnicë (Kroaci). Në natën e dytë të këtij aktiviteti të njohur ndërkombëtar në fushën e folklorit, që u zhvillua në sallën kyesore të qytetit të Koprivnicës, mbrëmjen e të shtunës, në prani të qytetarëve të shumtë, ishte i pranishëm edhe Ambasadori i Shqipërisë në Zagreb, Pëllumb Qazimi, si dhe qytetarë me origjinë shqiptare nga Zagrebi. Artistët vlonjatë u duartrokitën gjatë nga të pranishmit për performancën e shkëlqyer, çka u vlerësua dhe u vu në dukje nga specialistë të folklorit, transmeton TRT. Ata u shprehën mes të tjerash se, grupi shqiptar është ndër më të mirët që kanë qenë në këtë aktivitet ndër vite. Ata theksuan se polifonia është një aspekt mjaft i veçantë dhe mjaft interesant i folklorit shqiptar. Ndërkohë, vallet plot ritëm, bukuri dhe elegancë, krijuan një atmosferë festive në sallë, ku spektatorët i shoqëronin ato me duartrokitje të vazhdueshme. Ambasadori Pëllumb Qazimi u shpreh se prania grupit folklorik “Bilbili”, nga qyteti i Vlorës, është dëshmi e marrëdhënieve të shkëlqyera që ekzistojnë mes dy vendeve, ku kultura zë një vend të veçantë. Në këtë aktivitet

të folklorit përfaqësohen me grupet e tyre, Shqipëria, Maqedonia, Austria, Nigeria dhe Kroacia. Dita e parë e këtij festivali u zhvillua në qytetin Xhurxhevac, në prefekturën e Koprivnicës. Gjatë dy netëve

të këtij festivali, që përfundoi mbrëmjen e të shtunës, të pranishmit vlerësuan gjithashtu vallet e këndshme të grupit të Austrisë, atij të

Maqedonisë, ndërkohë që duartrokitën interpretimin dinamik të grupit të Nigerisë të përbërë nga 5 artistë. Por, performanca e grupit foklorik “Bilbili” i qytetit të Vlorës, me një gjeografi të gjerë pjesëmarrjeje në aktivitete të kësaj natyre, u prit me mjaft entuziazëm. Grupi i valleve, shkëlqeu me dinamizmin, forcën, ngjyrat e pasura, me elegancën në interpretim. Duke patur në repertorin e vet, motive të trevave të ndryshme nga e gjithë Shqipëria, vajzat dhe djemtë nga Vlora, dominuan spektatorin. Grupi polifonik, përcolli një atmosferë ndryshe te artdashësit kroatë, që shijonin një repertor të tillë,

zëra që përcillnin magjishëm aromën e trevave shqiptare dhe që bashkoheshin në një, apo tingujt qiellorë të fyellit të mjeshtrit Vendim Kapaj. Aktiviteti dhe të pranishmit u përshëndetën nga drejtuesit më të lartë të Qarkut të Koprivnicës dhe të Bashkisë së Gjurgjevacit. Drejtori i Grupit Folklorik “Bilbili”, Sejmen Gjokoli, u shpreh se, prania e artistëve nga Vlora, në këtë festival në veri të Kroacisë, është një përfaqësim i vlerave më të mira të pasurisë shpirtërore dhe kulturës folklorike të popullit shqiptar. Ai shtoi se me këtë pjesëmarrje zgjerohet edhe më tej gjeografia e aktiviteteve të grupit folklorik “Bilbili” në skena të ndryshme të Evropës.

Instituti Smithsonian njofton se mbi 2 mijë e 500 gjuhë do të zhduken deri në fund të këtij shekulli dhe për këtë arsye Smithsonian, që është muzeu dhe qendra më e madhe studimore në botë, i kushtoi një vëmendje të veçantë këtyre gjuhëve në Festivalin e vet vjetor Folklorik. Sapo dëgjoi muzikën, Patricia Joseph u ngrit menjëherë të vallëzonte. “Gjithmonë më vinte të kërceja kur dëgjoja këtë lloj muzike, por diçka më frenonte. Por këtu ndjehem e çliruar. Është një vend i pazakontë dhe do të kalojmë këtu thuajse gjithë ditën”. Edhe kënga është e pazakontë, me vargjet në një gjuhë që po shkon drejt zhdukjes. Është pjesë e Festivalit Folklorik Smithsonian, një aktivitet i përvitshëm ku nderohet kultura botërore në Parkun Kombëtar në Uashington. Këtë vit, një vëmendje e posaçme i është kushtuar 2 mijë e 500 gjuhëve nga gjithë bota që parashikohet të zhduken deri në fund të shekullit. Përfaqësuesit e gjuhëve të ndryshme përdorën forma të larmishme arti për t’u shprehur në gjuhët e tyre, përfshirë muzikën ritmike të gjuhës Quechua të Amerikës së Jugut ... të kënduarin e veçantë të gjuhës Tuvan në Siberi... dhe vallëzimin e veçantë të gjuhës havajane. Aaron Sala është një nga muzikantët e gjuhës në zhdukje të Havait. “Është një përvojë e mrekullueshme që të njohim kultura të tjera që po punojnë për të ruajtur mbijetesën dhe zhvillimin e gjuhëve të tyre”. Por përfaqësuesit e këtyre kulturave nuk po përpiqen vetëm të stimulojnë shqisën e dëgjimit. Përveç muzikës, festivali ekspozon shumë objekte artizanale autentike, si për shembull një mulli që bluan orizin. Elisabeth Ostler nga Merilendi thotë se festivali me objektet e artit dhe muzikën u jep mundësi amerikanëve që të mësojnë për kulturat e ndryshme botërore. “Në përgjithësi ne jemi të izoluar nga kulturat e tjera. Kemi kaq shumë gjëra që mund të vlerësojmë”. Ajo shpreson që të rinjtë, siç janë shtatë fëmijët e saj të frymëzohen nga festivali dhe të sjellin ndryshim në botë.

MKRS blen 4480 kopje librash nga botuesit vendorë për bibliotekat komunale Këtë vit, për herë të parë Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë ka blerë libra të botuar në dy vitet e fundit nga botuesit kosovarë. Në konkursin e shpallur muaj më parë nga Këshilli i Librit, është aplikuar po ashtu për herë të parë edhe mbështetja për botimin e revistave letrare e po ashtu edhe konkursi i parvjetshëm për botimin e titujve të rinj. Në të tri këto konkurse, përkrahja financiare që jep Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit është 70 mijë euro. Në konkursin për blerje të librave, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi ka nënshkruar rekomandimet e Këshillit të Librit për blerjen e 56 titujve të librave. Për secilin titull do të blihen nga 80 kopje. Në total numri i librave të blerë është 4480, e të cilat do t’iu shpërndahen bibliotekave komunale dhe institucioneve të tjera sociale. Mbështetja financiare për këtë kap shumën 19 mijë e 600 euro. Krahas kësaj, bazuar në Ligjin për Bibliotekat, të miratuar vitin e kaluar, MKRS këtë vit ka ndarë mjete për pasurimin fondit të librave edhe për bibliotekat komunale. Në këtë rast, duke u bazuar në ligj, në konkursin vjetor për projekte kulturore, MKRS ka ndarë mbi 30 mijë euro për pasurimin e fondit të librave për bibliotekat komunale të Mitrovicës, Malishevës, Pejës, Kamenicës, Kaçanikut, Ferizajt, Gjilanit, Skënderajt, Junikut, Orllanit si dhe Bibliotekës së të verbërve “Syri Ynë”në Prishtinë. Sa i përket revistave letrare, një formë e re e përkrahjes që aplikon MKRS-ja, Ministri Krasniqi ka nënshkruar rekomandimet e Këshillit të Librit për t’u përkrahur botimi i katër revistave letrare. Ato janë: ‘Sharri’ e nxjerrë nga Shoqata Kulturore “Ymer Prizreni”, KOSOVA IMZA, e nxjerrë nga Shoqata e shkrimtareve turk të Kosovës, revista ‘Bashkimi’ e nxjerrë nga shoqata Erdi, si dhe Revista ‘JETA E RE’ që botohet nga Rilindja. Mbështetja totale për këto revista shkon në 25 mijë e 130 euro. Në konkursin për botimin e librave të rinj, MKRS sivjet mbështetë botimin e 18 tituj të librave të rinj, nga shtëpi të ndryshme botuese. Përkrahja financiare për botimin e librave të rinj është 25 mijë e 270 euro.


22

« opinion

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Kontroll për armë!

B

Nga Elton QYNO

atërdia që po ndodh ndaj grave në vend dhe vrasjet që tashmë po i dëgjojmë dhe shkruajmë nga dy ose tri në ditë, po tregon se në territorin ku ne jetojmë nuk funksionojnë shumë hallka. Nuk është vetëm sistemi i gjykatave, prokuroria, avokatët, policia, pasi dihen tashmë se si punojnë ato, por ne shqiptarët nuk po funksionojmë as me veten, as me komunitetin dhe as me familjen tonë. Gjithçka e kemi hedhur në erë dhe pas atij tymi që ka mbetur nga shpërthimi, ende jemi si në mjegull dhe nuk arrijmë të shohim e të mendojmë se çfarë do të bëjmë më pas. Të ndodhur në mes të tymit, kur na ka mbetur ende pak tritol në xhepa apo një armë në brez, vazhdojmë të qëllojmë në tym, duke vrarë babain, djalin, gruan, vajzën, xhaxhain, komshiun dhe më pas, kur mbetemi në udhëkryq, plumbin e fundit e ia mbajtur në mes të ballit vetes. Jemi në traumë psikologjike, që unë mendoj se na ka mbetur e trashëguar nga viti 1997, por edhe nga kushtet e vështira ekonomike në të cilat jetojmë. Megjithëse kanë kaluar shumë vjet, trashëgiminë e ’97-s 95 për qind e familjeve shqiptare e ruajnë me fanatizëm, duke mbajtur armë në shtëpi, municione etj. Për më tepër këtë pasuri e sigurojnë në vende të sigurta: në trarët e çatisë, vrimat e mureve, mullarë, poshtë krevatit, për të mos thënë edhe poshtë këllëfit të jastëkut. Sot, kur kanë kaluar 16 vjet nga trazirat e 1997-s, 98 për qind e ngjarjeve kriminale ndodhin si pasojë e armëve që njerëzit kanë marrë në këtë periudhë dhe ruajtur në vende të sigurta. Unë jam një gazetar që për gati 6 vjet e gjysmë mbuloj sektorin e çështjeve të drejtësisë dhe gjatë punës më ka rënë rasti të takoj specialistë policie në detyrë e të shkarkuar, prokurorë e gjyqtarë dhe të gjithë mendojnë se në këtë vend mungojnë strategjitë e parandalimit të së keqes. Edhe ato që bëhen mbeten në letra dhe nuk arrihen, por thjesht statistikohen për t’i paraqitur në konferenca si fitore të mëdha. Shkurt, ato janë fiktive. Struktura e policisë vitet e fundit e ka treguar më së miri këtë taktikë. Ajo që duhet të jetë më efikasja, pasi aty është përplasja e parë, kontakti i parë i njerëzve që kanë

probleme dhe halle, të cilat kërkojnë zgjidhje, ajo është më dembelja, më burokratia e në disa raste nxitësja e konflikteve. Këtu flas edhe për zyrën qendrore, por edhe për komisariatet, që në shumë raste shefat i trajtojnë qytetarët si prifti mëkatarët: i dëgjojnë, por s’u zgjidhin gjë. Ajo çka është më e keqja sot policisë shqiptare i mungon një strategji për mbledhjen e armëve dhe municioneve shtëpi më shtëpi. Një veprim i tillë është kryer më 1998 dhe asnjëherë më pas. Çdo ditë dëgjojmë vrasje në familje apo dhe të natyrave të tjera, ku në fund mësojmë se armën autori e kishte të fshehur dhe trashëguar nga 1997-a dhe se në gjaknxehtësi e sipër e mori dhe hapi zjarr mbi gruan, hasmin, djalin, xhaxhain. Nëse policia do të kishte një strategji për mbledhjen e armëve shtëpi në shtëpi, nuk do të kishte një numër kaq të madh vrasjesh. Sot dy persona zihen me grushte në rrugë, në bilardo apo dhe në arë dhe pasi largohen për 10 minuta, të dy dalin dhe luftojnë sërish me njëritjetrin me automatikë dhe pistoleta. Ku u gjetën kaq shpejt këto armë? E ku tjetër veçse në vendet që përmenda më lart. Këto dihen shumë mirë nga policia, por në asnjë rast nuk ushtrohet një kontroll mbarëkombëtar për mbledhjen e armëve shtëpi më shtëpi. Kontrolli sot bëhet vetëm pasi janë vrarë dy ose tre persona dhe më pas policia zbulon gjithmonë një arsenal të madh armësh në banesë, që mbaheshin nga viktima apo autori. Ali Pashai i Tepelenës thoshte: “Feja e shqiptarit është arma.” Nëse shqiptari ka armë, për një gjethe fiku të vret. Po si mund të parandalohet një gjë e tillë? Si mund ta arrijë policia parandalimin e krimeve të njëpasnjëshme që ndodhin çdo ditë dhe pa pushim? Si mund të ulet numri i vrasjeve? Nuk ka tjetër përgjigje veç hartimit të një strategjie mbarëkombëtare për nisjen e një kontrolli për armë shtëpi në shtëpi. Gjurma e këpucës së punonjësit të policisë dhe ushtrisë duhet të jetë në çdo banesë, mullar, oxhak etj. për kontroll. Madje, kontrolli të shtrihen edhe në sipërfaqen e oborreve, ku në vendet e dyshimta toka të kontrollohet me aparat metalkërkues, pasi shumë armë fshihen nën dhe. Një kontroll i tillë të bëhet një herë në dy vjet dhe të mos lihet asnjë banesë, magazinë dhe biznes pa u kontrolluar. Shteti ka

mjete logjistike për të ndërmarrë një operacion të tillë kaq masiv për mbledhjen e armëve. Ky operacion të kryhet me mbështetjen e forcave të ushtrisë dhe mësuesit e gjimnazeve dhe shkollave fillore dhe 9-vjeçare. Çdo mësues duhet të zhvillojë një orë shtesë në shkollë për të ndërgjegjësuar nxënësit lidhur me dorëzimin në polici të armëve dhe municioneve që mbahen në banesa. Madje, nxënësit që njihen si kontingjente krimi të motivohen për të dorëzuar armë dhe municione në organet e rendit. Ata që janë ngelës dhe me notë të keqe në sjellje të motivohen për dorëzimin e municioneve, sikur edhe një plumb të vetëm dhe më pas të stimulohen me nota kaluese. Një plumb i dorëzuar në organet e rendit është një jetë më shumë. Njëherësh shteti duhet të amnistojë cilindo që dorëzon armën dhe të mos e akuzojë atë për armëmbajtje pa leje. Operacioni i forcave të ushtrisë dhe policisë të koordinohet edhe në rrethinat e fshatrave dhe qyteteve, pasi në shumë raste personat i largojnë nga banesat armët dhe fshehin ato nëpër përrenjtë apo tunelet e braktisura jashtë zonave të banuara. Ky operacion të kryhet për një periudhë prej 45 ditësh, ku çdo punonjës komisariati dhe postë policie të hyjë në banesat e qytetarëve. Ju siguroj se kjo do të jetë periudha më e qetë. Nëse polici është nëpër këmbë, nuk ndodh asnjëherë gjë. Kuptohet që tashmë në këtë situatë që ndodhet vendi nuk mund të bëhet një gjë e tillë, por kontrollin shtëpi më shtëpi për armë e ka në dorë personi që fitoi zgjedhjet e 2013, z. Edi Rama. Në programin e tij qeverisësh Rama kishte një premtim shumë të qartë dhe të hapur për shqiptarët se kriminelët që bredhin rrugëve do të futen në burg dhe se numri i vrasjeve do të ulet brenda 300 ditëve. Nëse e ka seriozisht këtë që ka thënë, atëherë unë po i them: nëse je i zoti dhe do të arrish diçka në këtë drejtim, krimit merrja armën. Policia që ai kërkon të projektojë duhet që brenda këtij mandati qeverisës të bëjë patjetër një kontroll masiv për mbledhjen e armëve. Nëse një gjë e tillë do të ndodhë, besoj se nuk do të kemi kaq shumë vrasje, s’do të kemi kaq shumë raste, ku persona të maskuar dhe të armatosur dalin si sherifë rrugëve e terrorizojnë njerëzit dhe pjesëtarët e familjeve të tyre. Çdokush kërkon të ecë i lirë në vendin ku jeton.

Fejton mafioz Nga Elvis Kotini

Rina thoshte: Berluskoni djalosh i zoti, pakt mafia-“Kamora” për të vrarë Li Gotin.

N

apoli, burgu “Ascoli Piceno”, viti 2001. Dy të dënuar ecnin në korridorin e institutit. Që të dy janë të detyruar nga regjimi i brendshëm më i rendë dhe ndajnë momente të socializimit të lejuar nga rregullorja. Njëri është Salvatore Savarese, kamorrist i Rione Sanita. Tjetri është Toto Rina, “Capo dei Capi” i “Cosa Nostra”-s. Deklaratat i mbështet Xhusepe Misto, ish-padrio i “Kamorrës”, për tre vjet bashkëpunëtor i drejtësisë, që gjatë atyre lëvizjeve në burg të gati 10 vjetve më parë Rina e Savarese flisnin edhe mbi një shkëmbim të mundshëm të favoreve midis mafies siciliane dhe krimit të organizuar napolitan: vrasjen e një avokati të të penduarve në favor të futjes së klaneve kampanjol (krahinë napolitane) në shoqëritë ku mafia kishte investuar. Duke filluar nga televizionet e Silvio Berluskonit. “Një djalosh i mirë”, siç do ta përkufizonte bosi i Korleones duke diskutuar me kamorristin. “Savarese më referoi se Rina i kishte kërkuar njëherë, me tu liruar nga burgu, për të vrarë avokatin Li Goti, avokatin mbrojtës të bashkëpunëtorëve të drejtësisë”, - lexohet në një akt të nënshkruar nga Misto më 20 nëntor 2007 dhe të depozituar disa ditë më parë nga aktet e një procedimi në shqyrtim në Napoli. “Rina, - shton i penduari, - urrente në mënyrë të çmendur” penalistin që kishte mbrojtur të penduarit më të rëndësishëm të mafies dhe që ishte në vijimësi edhe nënsekretari i drejtësisë në qeverinë e fundit “Prodi”. Ndoshta, hipotetizon bashkëpunëtori, “edhe për motive përcaktuese në saje të të qenit mbrojtës i bashkëpunëtorëve të drejtësisë, por që nuk di të them se cilat”. Më pas pohon: “Savarese më thotë se Rina në këmbim të favorit i kërkonte të vriste avokatin Li Goti, i ofronte që të hynte në sipërmarrjen e një pjese të kapitaleve të investuara nga mafia, nga “Cosa Nostra”, në shumë shoqëri italiane”. Këto nuk ishin shoqëri dosido, pasi në procesverbal Misto vijon: “Në veçanti Svarese thotë gjithmonë, duke iu referuar ofertës së Rinës mbi shoqëritë televizive të Berluskonit, që (lexohet ende) do ta kishte përkufizuar sipas Savareses “një djalosh të zotin”, ashtu siç unë theksova më tej”. Misto që në atë kohë ishte kapoklani më me influencë i “Kamorrës” napolitane, tregon se kishte konsideruar pa shumë ceremoni propozimin: “Refuzoi në mënyrë kategorike propozimin e Rinës dhe ndikoi te Savarese që ta hiqte nga mendja. Nuk doja të kisha të bëja fare me mafien, edhe pse në atë kohë objektivi im i

vetëm ishte të shkatërroja “Aleancën e Sekondilianos”, kartelën e “Kamorrës”, të cilën Misto e kundërshtonte se i kishin vrarë gruan. Deri kur deklarimet e ish-padrinos, një prej emrave historikë të organizatës famëkeqe napolitane, u përfshi në hetimet e prokurorisë së Firences, në masakrën “Rapido 904”, akuzë nga e cila më pas do të lirohej dhe që do të vazhdonte ta refuzonte edhe kur në më pak se tre vjet do të vijonte të bashkëpunonte me drejtësinë. Biseda (e prezumuar) në qeli midis Savareses dhe Rinës mbeti e pashqyrtuar, edhe pse asnjë prej të dyve nuk manifestoi qëllimin për të folur me gjykatësit. Për momentin pozicioni i Mistos është ende në dorë të magjistratëve, që nuk kanë shprehur ende një mendim përcaktues mbi qëndrueshmërinë komplekse të të penduarit dhe mundësinë e tij për ta përfshirë në programin e mbrojtjes përfundimtare. Koment: “Provedimenti e clausole” (masa dhe rregulla) janë disa nga rekuizitat procedurale të drejtësisë penale në Itali. Një sistem penal i adoptuar në Shqipëri në respekt të nenit 6 të konventës mbi lirinë e procesit penal dhe kontrollin policor. Rregullat nënligjore të shtetit italian gjetën një mbështetje ideore dhe ushtarake, sidomos me Asamblenë Politike të vitit 1946, ku shteti bëri ndërhyrje korrigjuese në planin kombëtar. Italia, një vend me histori të gjatë mafioze, një mentalitet popullor, sidomos në zonat fshatare. Më shumë bile, një stil jetese edhe në Milano (Kazalesi), apo në të gjithë vendin (Malardo-“Kamorra”) me investime jashtë çdo dyshimi financiar. Kjo nuk është rastësi që kur një shoqëri ka licensën për të investuar publikisht të hyrat monetare dhe elementi shndërrohet në karakter civil dhe konsiderohet pjesë e planit të zhvillimit urban. Teoritë midis legjendës mafioze Toto Rina dhe një kamorristi flasin për ndjenjën e gjykimit nëpërmjet sistemit të drejtësisë, ku nuk bëjnë përjashtim as qëndrimet dualiste të avokatit mbrojtës. Rina, i prekur në nder nga Li Goti dhe shpjegimi para drejtësisë i të penduarve të mafies nëpërmjet klauzolës “bis”, kërkon që të vritet avokati i shquar. Drejtues i Komisionit të Drejtësisë në parlamentin italian, Li Goti mbante leksione të vazhdueshme mbi interesin vital që kishte shteti në Itali, por që për pak duket se i shpëtoi një atentati nga Toto Rina. Akti do të ishte shumë i rëndë dhe do të vlerësohej i njëjtë me bombën ndaj Falkones dhe Borselinos, pasi ishin bashkëpunëtorët e drejtësisë, monedha e gjetur zyrtare për të dënuar me maksiproces qindra mafiozë. Aq më keq akoma për mafien, pasi në këtë formë krijohej kushti procesual ndaj çdo qën-

drimi mafioz para dyerve të drejtësisë. Akti implikon në shkallë të gjerë shtetin italian, karabinierinë dhe i jep një hov të vlefshëm “Guardia di Financa”. Bisedat e transkriptuara në medie midis Rinës dhe kamorristit Savarese tregojnë për përfshirjen e mafies në ekonominë kombëtare, madje edhe në politikë me emrin e njohur të kavalierit Silvio Berluskoni. Por që këto tipare mafioze nuk flasin për kushte të tjera të terrorizmit apo ndikime të llojit kriminal, porse karakteri mafioz merret si një teori e lirë investimesh (budget). Krimi është një letargji e njohur politike, aq sa edhe inatet personale apo vendimet e kupolës mafioze mund të shtyjnë drejt vrasjes politikanë e mjekë. Në fakt, teatri politik mban në vetvete interesat e të gjithë sistemit. Sistem shoqëror dhe një rend publik i vlefshëm për punën e baballarëve tanë. Akti në Itali garantohet drejt nga këshilla të shtetit dhe sidomos nga karabinieria, filtri informativ i së cilës është i pranishëm në të gjitha instancat komunale dhe krahinore, duke i dhënë mundësinë senatit të shtetit të bëjë detyrat bazë dhe të respektojë standardin e demokracisë kushtetuese. Në këtë balancë midis mafies dhe shtetit në Itali duket se është i përfshirë i gjithë populli. Madje, pak vjet më parë në Napoli “Kamorra” nxjerr në shesh të gjitha plehrat e qytetit, duke detyruar ushtrinë të merrte pjesë në ekzigjencën e re shoqërore që bëri bujë në televizionet e të gjithë botës. Misteri i çështjeve penale është ligji. Dhe për këtë qytetarët nuk duhet të shqetësohen, pasi rregullat janë publike, ato votohen. Mirëpo kontrolli politik është një sfidë e disiplinës, duke evituar kësisoj histerinë dhe psikologjinë e njeriut në tërësi. Këto cilësi mbi hakmarrjen dhe ndjenjën e dyshimit shoqëror i gjen jo vetëm në mafiozë karriere si Toto Rina, por te politikanët në përgjithësi, aq sa edhe natyra e qytetarëve bindet sipas vendimeve të drejtësisë. Çfarë ndodh me sistemin e drejtësisë shqiptare? A ia dinë për nder gjyqtarët emërimin e tyre bamirësve të politikës? A formon rasti ekskluzivitet dhe asociacon mafioz? Për t’u dhenë fund dyshimeve dhe paragjykimeve ne duhet të deklarojmë para popullit figurën zyrtare, biografinë politike të shtetasit për të parë se cilët janë “miqtë’ që na bëjnë të qeverisim. Megjithatë, sistemi vlen dispozitën e tij juridike (09). Shqipëria ka drejtësinë dhe disa parti politike që synojnë integrimin në Bashkimin Europian. Por duhet të pranohet se shkaku politik është divers nga sociopatia kriminale, profili psikologjik i shtetasit.


sport • E mërkurë 17 korrik 2013

Kristiano Ronaldo

Çesk Fabregas nuk do të largohet nga Barcelona. Të paktën kështu ka deklaruar trajneri i ekipit katalanas, Tito Vilanova. Gjatë një konference për shtyp, Vilanova ka deklaruar prerë se nuk dëshiron që lojtari të largohet nga ekipi i tij. Madje, sipas trajnerit të Barcelonës kjo është edhe dëshira e Fabregas. “E di që ai ka shumë oferta nga skuadra të mëdha, por Çesk më ka thënë se dëshiron të qëndrojë këtu. Më ka thënë se ëndërron të qëndrojë tek Barcelona. Ai nuk dëshiron të largohet për më shumë para, apo për më tepër minutash si titullar. Çesk e di që këtu tek ne ka konkurrencë shumë të madhe, por vendimi i tij është që të qëndrojë. Unë jam i qetë për këtë temë dhe besoj se ai nuk do të largohet”, ka deklaruar trajneri i Barcelonës, Tito Vilanova.

Sipas një gazete portugeze, Florentino Perez dhe Kristiano Ronaldo janë takuar në Los Anxhelos, ku kanë folur për rinovimin e kontratës me Realin e Madridit

P

ar, tashmë është dukur koha më e përshtatshme që të flitet për rinovimin e kontratës së portugezit, që skadon më 2015. Mësohet se Perez e Ronaldo kanë sqaruar problemet që kanë pasur dhe shumë shpejt do të zyrtarizohet rinovimi i kontratës deri më 2018. Nga kontrata e re Kristiano Ronaldo do të paguhet me 15 milionë euro neto në sezon, pra taksat do t’i takojnë klubit. Kjo është një rritje shumë e madhe, sepse aktualisht ylli portugez merr rreth 10 milionë në sezon. Kujtojmë se për Kristiano Ronaldon kanë qenë oferta të gatshme nga tre gjigandët anglezë: Mançester Junajtid, Mançester Siti dhe Çelsi. Presidenti i Realit kishte deklaruar prej kohësh se nuk e lëshonte yllin e skuadrës së tij dhe mesa duket Perez e ka mbajtur fjalën, duke i dërëzuar trajnerit Ançeloti një Kristiano të lumtur.

Zuninga-Juve, arrihet akordi Katër vite kontratë me opsion për rinovim edhe një vit dhe me 2.5 milionë euro rrogë, ky ka qenë propozimi i Juventusit për Kamilo Zunigan, i cili nuk kishte se si ta refuzonte. Kolumbiani ka pranuar ofertën e Juventusit, duke i hapur rrugë kalimit të tij tek bardhezinjtë. Por, që diçka e tillë të ndodhë tashmë drejtuesit e “Zonjës së Vjetër” duhet të bindin Napolin. Juventusi ka kohë që e ndjek Zuningën, pasi ai është i parapëlqyeri i trajnerit Antonio Konte për vendin e mbrojtësit të majtë. Me një ofertë totale 10 milionë euro dhe me perspektivën e një vendi titullari tek kampionët e Italisë dhe mbrojtësi kolumbian nuk kishte se si të refuzonte. Zuninga është nën kontratë edhe një vit me Napolin, por ai i ka bërë të qartë klubit se nuk dëshiron të rinovojë, ndaj drejtuesit napolitanë duhet ta shesin, sepse vitin tjetër ai largohet me parametra zero. Problemi qëndron se marrëdhëniet midis dy klubeve nuk janë aq të mira dhe presidenti i Napolit, De Laurentis ka deklaruar prerë se për të lënë të lirë lojtarin: “Duhen 10 milionë euro”. Këtë shumë Juventusi as që bëhet fjalë ta paguajë për një lojtar, që ka edhe një vit kontratë me Napolin. Gjithsesi drejtuesit e klubit juventinë kanë menduar një zgjidhje që mund të kënaqë Napolin. Ata janë gati që t’i ofrojnë napolitanëve dy alternativa për shkëmbim kokë më kokë të kartonit të Zuningas me një lojtar të Juventusit. I pari është De Çelie, i cili luan po mbrojtës i majtë, çka do t’i ofronte një mundësi trajnerit Benitez që të zëvendësonte kolumbianin. Alternativa tjetër është Matri, i cili pas largimit të Kavanit do t’i duhej Napolit për të përforcuar sulmin. Gjithsesi mbetet për t’u parë se sa dëshirë ka presidenti De Laurentis të hyjë në bisedime, pasi edhe sezonin e kaluar Interi arriti akordin me Kampanaron, por presidenti i Napolit e bindi të qëndronte argjentinasin. kryeredaktor brahim shima

s t a f f

zv/kryeredaktor: Armand Maho Mariglen Mulla

23

Fabregas qëndron tek Barcelona

drejt rinovimit

as deklaratave të Kristiano Ronaldos se dëshiron të qëndrojë në Madrid, duket se gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur dhe shumë shpejt ylli portugez do të rinovojë me Realin e Madridit. Madje, sipas një gazete portugeze palët kanë arritur marrëveshjen dhe kontrata e re do të ketë afat deri më 2018 dhe Ronaldo do të paguhet me 15 milionë euro në sezon nga klubi madrilen. Ky lajm është bërë i ditur nga gazeta portugeze “El Confidencial”, e cila bazohet tek një takim i zhvilluar midis presidentit të Realit, Florentino Perez dhe Kristiano Ronaldos. Sipas gazetës portugeze presidenti Perez dhe lojtari i Realit kanë zhvilluar një takim në Los Anxhelos, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pasi janë qetësuar shumë gjërat, që nga konflikti që palët kanë pasur në mes të sezonit të kalu-

»

Buksets rinovon deri më 2018 Barcelona ka rinovuar kontratën me Serxhio Buskets. Lajmi për rinovimin e kontratës me mesfushorin u bë në adresën zyrtare të internetit të klubit katalanas. Kontrata e re e lidh mesfushorin 25-vjeçar deri më 2018 me Barcelonën, ku ka edhe një klauzolë për rinovim nga klubi edhe për një sezon tjetër, pra deri më 2019. Po kështu klubi katalanas ka vënë një klauzolë prej 150 milionë euro si dëmshpërblim në rast se lojtari dëshiron të largohet pa mbaruar afati i kontratës. Duket se tek Barça kanë zënë mend nga largimi i Tiago Alkantarës dhe kanë filluar që të vejnë si klauzola largimi shifra statosferike.

Zhilet dënohet me 3 vite e 7 muaj

Armando Sadiku drejt Premier Ligës Me shumë gjasa Armando Sadiku do të luajë sezonin e ri në një nga kampionatet më të forta në botë, në Premier Ligën e Anglisë. Ky lajm është bërë i ditur nga prestigjiozja italiane “Gazzetta dello sport”. Gazeta italiane i referohet presidentit të Luganos, Renceti, sipas të cilit ai ka një ofertë nga Uest Brom ose siç njihet me iniciale WBA. Klubi anglez është i interesuar seriozisht për sulmuesin e kombëtares shqiptare, madje ka bërë një ofertë zyrtare drejt klubit zviceran që zotëron kartonin e Sadikut. Presidenti i Luganos ka bërë me dije se ka edhe dy oferta të tjera, pa bërë të dituar emrat e klubeve, por ato janë për huazim, ndërsa anglezët kanë kërkuar që të blejnë kartonin e lojtarit shqiptar. Presidenti i Luganos ka sqaruar se parapëlqen ofertën e anglezëve ndaj edhe gjërat mund të shkojnë mbarë për Sadikun. Uest Brom është një skuadër historike në Angli dhe ky është sezoni i dytë radhazi që do të luajë në Premier. Në rast se arrihet kjo transfertë, atëherë ky do të ishte një hap shumë i madh në karrierë për sulmuesin elbasanas. Sadiku ka dy sezone që luan në kategorinë e dytë të Zvicrës, por ka lënë përshtypje shumë të mira si me Locarnon më parë, ashtu edhe me Luganon, në sezonin që u mbyll.

Skënderbeu në fushë, Josa optimist Pas më shumë se tre javësh përgatitje për Skënderbeun ka ardhur dhe momenti i të vërtetës. Korçarët do të zbresin në fushë në orën 18:00 në Baku përballë Nefçit, në një sfidë ku azerët janë të favorizuar. Megjithatë nuk mendon kështu trajneri Josa që e sheh ndeshjen me optimizëm. Në fakt, Josa e ka një plan që të tijtë të japin më të mirën, por që edhe ai ka deklaruar që tani radhën e kanë futbollistët në fushë, pasi puna me skuadrën ka qenë e madhe, por gjithçka tregohet vetëm në fushën e lojës. “Jemi gati, pasi kemi punuar shumë për këtë ditë dhe kanë qenë javë të tëra stërvitore, me probleme, me punë po kaq të madhe, me të mirat dhe të këqijat, por që në fund them se do të arrijmë të tregojmë në Baku se jemi një skuadër me kualitet dhe që dimë të përfaqësohemi bindshëm edhe në Champions. Unë e bëra detyrën time gjatë kësaj kohe dhe tani janë gati lojtarët ta bëjnë një gjë të tillë dhe unë kam besim shumë të madh që vërtet do t’ia dalim”, ka thënë tekniku i kampionëve të Shqipërisë. Edhe fakti që Nefçi vjen si favorit në këtë ndeshje nuk e tremb aspak trajneri Josa që nuk i druhet shumë azerëve. “Nuk kam frikë asnjë skuadër dhe në Champions unë e kam thënë që në fillim që të gjithë kundërshtarët janë të fortë. Neftçi dihet që është një ekip solid dhe që edhe ai kërkon kualifikimin, por që ne jemi në Baku me objektiva të qarta, që të tregojmë se jemi një skuadër kampione dhe që e meritojmë të luajmë deri këtu”, ka vijuar më pas trajneri kryeqytetas i korçarëve. Sa për rezultatin, Josa nuk kërkon të bëjë parashikime, por në fakt një barazim me gola do ta kënaqte pa masë. “Padiskutim që pres një rezultat pozitiv, por nuk jam mjeshtër i parashikimeve dhe nuk mund ta bëj një gjë të tillë edhe ndaj Neftçit. Ne do të bëjmë lojën tonë në Baku dhe duhet të jemi sa më të kujdesshëm në fushën e lojës. Një rezultat sa më i mirë, do të na ndihmonte shumë dhe do të na jepte më shumë zemër në ndeshjen e kthimit”, ka mbyllur Josa.

politika: oli xhilaga, ervin koçi ekonomia: brikena dervishaj sociale: erta bode rrethet: blerina spaho kronika: mariglen mulla kultura: blerina goce design&layout: Daniel Prifti, Gëzim Duzha

Adresa: Rr. Dull Keta, nr. 5. (Rr. e Dibrës), Tiranë

Dorë shumë të rëndë ka pasur komiteti disiplinor në Itali, që ka ndëshkuar rreth 20 lojtarë për trukimet e bëra në sezonet e kaluara. Shumica e lojtarëve janë të kategorive inferiore, por njëri prej tyre është protagonist në Serie A. Bëhet fjalë për portierin e Torinos, Zhan Fransua Zhilet. Portieri belg është dënuar me pezullim nga futbolli i luajtur për 3 vite e 7 muaj. Ky dënim vjen se ai është implikuar në kohën që luante si portier tek Bari, në trupimin e dy ndeshjeve: BariTrevizo (11 maj 2008) e Salernitana-Bari (23 maj 2009). Pas këtij vendimi Torino ka hyrë menjëherë në merkato për të kërkuar portier, pasi Zhilet ishte titullar.

Roma blen Strotman Roma ka blerë mesfushorin holandez Kevin Strotman. 17-vjeçari mbahet si një prej talenteve më të mëdha të Holandës dhe i përkiste PSV. Sipas mediave italiane midis dy klubeve, por edhe me lojtarin gjithçka është mbyllur dhe ai pritet që sot të zhvillojë vizitat mjekësore dhe të firmosë kontratën me klubin verdhekuq. Blerja e Strotman cilësohet si një investim i madh për të ardhmen e Romës.

Napoli merr Albiol Mbrojtësi i Realit të Madridit, Raul Albiol është blerja më e re e Napolit. Edhe pse zyrtarizmi prite sot ose nesër, sipas mediave italiane kjo blerje është mbyllur. Të hënën në mbrëmje bisedimet midis Napolit e Realit kanë përfunduar me sukses dhe është arritur akordi për një vlerë 10 milionë euro plus bonuse. Albiol ka qenë pjesë e kombëtares së Spanjës në Kupën e Konfederatave, ndaj është ende me pushime deri më 28 korrik dhe më pas do t’i bashkohet Napolit.

menaxhere marketingu: eligerta dyrmishi cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« hipotekat

E mërkurë 17 korrik 2013 •

Metropol 17 korrik  

Te perndjekurit emrat e rinj, formulari A 2, kthehet gjyqi per Dishon