Page 1

»3

Rezoluta e Parlamentit Evropian

Nuk refuzohet statusi, të jepet sapo të votohen ligjet E premte

14 dhjetor 2012 Viti VIII, Nr. 2848 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Vrasja e gruas

Si i ndryshon kriza raportet Fier, pista kryesore e forcës në vendimmarrje hakmarrja, hetohet Gjatë krizës së borxheve po del në pah, se edhe në politikën evropiane vlen parimi i vjetër “ai që paguan, ka të dhe të drejtën të bëjë porosinë!” »16-17

dhe bashkëshorti

»9

Kompensimi Pronat/ Procedura e re,

si aplikohet për të marrë paratë »4

Lista e plotë

Legalizimet, emrat e 2170 personave që marrin tapitë në 12 qarqe »18-21

Shitja e “Albpetrol”-it “Vetro Energy” paguan 170 milionë eurot e para Konsorciumi ka autorizuar bankën që të ekzekutojë pagesën e garancisë prej 20% të vlerës

»5

Rezultatet e Censusit

INSTAT: 98.7% e popullsisë kanë si gjuhë amëtare shqipen

»4

Parlament

PS akuzon Imamin: Po përgjoni trupin diplomatik në Shqipëri Kuvendi ka miratuar me votat e mazhorancës projektligjin “Për përgjimin e telekomunikimeve”... »2

Trajneri i ri i Tomorit

Hasan Elgimez: Sanksione për »8 futbollistët që prishin kontratën

Gossip

Agnesa Vuthaj

merr propozim për martesë »12-13 • Miss Albania & Miss Kosova, konkurrojnë në Las Vegas • Anxhela Martini: Nuk ndryshoj, jam vajzë e mirë • Bleona Qerreti imiton Monika Beluçin, del nudo

Studimi/ Shqipëri

Meshkujt në më të abuzuar seksualisht se femrat Keqtrajtimi i fëmijëve është një fenomen i përhapur ndjeshëm në Shqipëri. Kjo sipas statistikave të Ministrisë së Shëndetësisë...

»5

Opinion Nga Entela Binjaku

Të jesh i varfër në Shqipëri... »10 Nga Halil Rama

Monumenti i Azemit e peticioni i dhjetoristëve »11


02

« politikë

E premte 14 dhjetor 2012 •

Imami: Po shpifni ashtu siç keni bërë gjithmonë

PS akuza për Ministrinë, po përgjoni ambasadat Ervin Koçi

K

Gjatë seancës së djeshme plenare deputeti i PS-së hodhi akuza ndaj ministrit Imami. “Projektligji për këtë Agjenci Inteligjence është një përpjekje e fundit e Arben Imamit për të fshehur urdhrat, për të fshehur keqpërdorimin e Shërbimit Informativ të Ushtrisë në funksion të dy çështjeve: 1) të përgjimit të opozitës dhe i ambasadorëve të huaj në Tiranë; 2) armatimi antikushtetues i Shërbimit Informativ”, - deklaroi Balla.

Seanca

Lëndët e rrezikshme

Kuvendi miratoi edhe projektligjin “Për transportin e mallrave të rrezikshme në Republikën e Shqipërisë”. Ky projektligj mori votat e të gjithë anëtarëve të Kuvendit dhe u miratua me 118 vota. Me miratimin e këtij ligji do të bëhet edhe një ndryshim në mënyrën e transportimit të lëndëve të rrezikshme në rrugët e Shqipërisë. Ky ligj parashikon të rritet siguria në rrugët e vendit ku bëhet ky lloj transporti.

Akuza e Ballës

uvendi ka miratuar me votat e mazhorancës projektligjin “Për përgjimin e telekomunikimeve” dhe “Për Agjencinë e Inteligjencës së Mbrojtjes”. Pas shumë debatesh në seancë, Kuvendi ka miratuar projektligjin e parë me 68 vota “pro” dhe 50 “kundër”, ndërkohë që projektligjin e dytë me 68 vota “pro” dhe 48 “kundër”. Diskutimi i dy drafteve të propozuara nga qeveria është shoqëruar me debate mes deputetëve të PS-së dhe ministrit të Mbrojtjes Arben Imami. Deputeti i PS-së Taulant Balla akuzoi Ministrinë e Mbrojtjes se vijon të përgjojë opozitën dhe disa nga përfaqësitë diplomatike në Shqipëri. “Në këtë seancë projektligji është po aq e dyshimtë sa sjellja e kësaj qeverie për ngritjen e institucionit, që ka të njëjtat probleme, por problemet e vjetra përpiqet t’i mbulojë me ngritjen e një projektligji. Prej muajsh ky institucion është vënë në shërbim të Kryeministrit për të përgjuar opozitën dhe të ambasadat e huaja. Projektligji është një përpjekje e Arben Imamit për të fshehur urdhrat nga dy çështje: 1) përgjimi i opozitës dhe ambasadorëve; 2) armatimi antikushtetues i Shërbimit Informativ. Synohet që përmes këtij projektligji të mbrohet me ligj ky institucion nga kontrolli parlamentar. Synohet që drejtorit që do të zgjidhet në detyrë t’i jepet një mandat kushtetues, në mënyrë që qeveria e ardhshme të mos ketë asnjë mundësi të kryejë një funksion normal të këtë institucion”, - theksoi Balla. Ndërsa ministri Imami i ka cilësuar si shpifje akuzat e deputetit Balla se Ministria ka përgjuar opozitën. “Vazhdon shpifja e opozitës se Ministria e Mbrojtjes përgjon opozitën dhe ambasadat. Unë dua t’ju them se nuk jemi në kohën e Traktatit të Varshavës. Përgjime të kësaj natyre nuk janë bërë dhe nuk do të bëhen ndonjëherë. Ky ligj i ri është përmbyllja e një reforme”, - tha Imami. Ndërsa në miratimin e projektligjit të dytë, “Për përgjimin e telekomunikimeve”, debati u zhvillua ndërmjet deputetëve të opozitës dhe ministrit të Teknologjisë dhe Inovacionit Genc Pollo. Në fjalën e tij Pollo theksoi se me miratimin e këtij projektligji nuk do të bëhej as një shkelje e të drejtave personale të qytetarëve. Ai pohoi gjithashtu se në projektligj nuk ka vende për abuzime, diçka e kundërt kjo nga sa pretendohej nga pala opozitare në parlament. Përplasjet për këto dy projektligji kanë filluar që në Komisionin parlamentar të Sigurisë, vend ky që parapërgatit ligjin për kalimin për votim në seancë plenare. Si për ngritjen

PPE i jep të drejtë Kryeministrit për akuzat

Berisha: Partitë europiane do të shqyrtojnë bllokimin e Ramës “Me kërkesë të kreut të qeverisë shqiptare Partia Popullore Europiane do të shqyrtojë bllokimin e statusit nga opozita socialiste”, - bën të ditur Kryeministri Sali Berisha. Në një prononcim të tij Berisha tha se kishte marrë sigurinë nga Partia Popullore Europiane në lidhje me këtë problematikë. “Do të shqyrtojë në mënyrë të veçantë këtë situatë të krijuar nga ky bllokim”, - citon Berisha vendimin e PPE-së. Kryeministri tha se sot ishte një seancë e zgjatur, në të cilën pati vend si për çështjet qendrore, për të cilat është mbledhur samiti i Bashkimit Europian, ashtu dhe për problemet e vendeve të veçanta. “Siç dihet, Komisioni Europian ka bërë një raport pozitiv për Shqipërinë, por ka përcaktuar votimin e tri ligjeve si një detyrim për t’i bërë rekomandimin përfundimtar Këshillit të Ministrave të Bashkimit Europian”, - tha Berisha. Më tej ai theksoi: “Këto tri ligje janë mbajtur dhe mbahen peng nga kryetari i opozitës, i cili beson se duke bllokuar statusin për shqiptarët dëmton qeverinë dhe bën një kalkulim shumë të gabuar. E vërteta është se shqiptarët

kanë të gjithë fuqinë, potencialin për të shembu çdo mur”, - shtoi Kryeministri. Në vazhdim të fjalës së tij shefi i qeverisë ripohoi togfjalëshin e tij se do të shemb murin e bllokimit të opozitës. “Siç rrëzuan murin e bashkisë, siç rrëzuan ‘Murin e Berlinit’ dhe e festuan, tani do të rrëzojnë edhe murin bllokimit të Ramës”. Kryeministri vijoi se kishte marrë përkrahjen e Partisë Popullore Europiane se çështja e bllokimit të tri ligjeve nga ana e opozitës do të shqyrtohej në mënyrë të veçantë. “Unë mora sigurinë se Partia Popullore Europiane do të shqyrtojë në mënyrë të veçantë këtë situatë të krijuar nga ky bllokim absurd i një njeriu për interesa të karriges së tij të pushtetit”, - përfundoi fjalën e tij Kryeministri.

Kërkon reformë në decentralizimin e pushteteve

Kuvendi, replika Topalli-Bushati për statusin Ndërkohë Kuvendi është përfshirë nga debatet mes kryeparlamentares Jozefina Topalli dhe deputetit të PS-së Ditmir Bushati. Ky debat ka ardhur si pasojë e refuzimit të statusit kandidat dhe palët kundërshtare në parlament kanë akuzuar njëra-tjetrën si fajtore. Deputeti Bushati ka deklaruar se statusi u refuzua për të tretën herë për faj të dështimit të qeverisë, ndërsa menjëherë ka reaguar kryeparlamentarja Topalli, e cila ka akuzuar opozitën se nuk votoi ligjet. “Tani dëgjo! Falëndero ata shkodranë që të kanë shpëtuar kokën e babait, që si mi doli nga Komiteti i Partisë 20 vjet më parë. Unë sa herë të gënjeni do t’ju them se gënjeni dhe i keni bërë dëm të madh Shqipërisë, por më 23 qershor do ta merrni përgjigjen. Më shumë se gjysma prej jush nuk do të jeni deputetë dhe do t’ju vrasë dy herë ndërgjegjja. Të shtypnit 3 herë butonin për t’i dhënë statusin Shqipërisë. Keni për të më kujtuar pas 23 qershorit. Unë do të jem këtu”, - tha Topalli. Bushati ka reaguar duke i kujtuar Kryetares së Kuvendit pjesëtarë të familjes së saj. “Unë do të dëshiroja të mos më ndërprisje dhe të tregoje se minimalisht ke nxjerr mësime, je në progresraport dhe e ke nxirë veten dhe postin që mban. Ti bën sikur ke lexuar ndonjë libër në jetën tënde. Pas 23 qershorit do të respektoj në opozitë”, - u përgjigj Bushati. “Ti ndoshta do të jesh në Kuvend më 23 qershor për shërbimin që i bën kryetarit, ndërsa 2/3 s’do të jenë. Sa për çështje të familjes, unë nuk e lëshoj veten, se të njoh dhëmbë e dhëmballë, se familja ime nuk është jotja”, - shtoi Topalli.

e Agjencisë së Inteligjencës Mbrojtëse, ashtu edhe për përgjimin e telekomunikimeve ka pasur një përplasje të fortë ndërmjet anëtarëve të majtë të Komisionit dhe atyre të mazhorancës. Në të gjitha rastet deputetët socialistë në Komisionin e kanë akuzuar qeverinë se nëpërmjet këtyre projektligjeve synon të ketë një kontroll të gjerë në veprimtarinë e qytetarëve. Këto akuza shpesh janë shoqëruar

edhe me ofendime, si në rastin kur deputeti i majtë Paulin Stërkaj ka akuzuar qeverinë se synon të vjedhë informacionet për mbajtur pushtetin. Gjithsesi, këto vendim janë miratuar si në komisionet parlamentare, ashtu dhe në seancën e djeshme plenare vetëm me votat e mazhorancës. Hyrja në fuqi e këtyre vendimeve do të bëj që SHIU aktual të shkrihet dhe të ngrihet Agjencia e Inteligjencës Mbrojtëse.

Meta rezerva për pakësimin e mandateve në Berat Ilir Meta shpreh rezerva për heqjen e një mandati në Berat. Kreu i LSI-së, aleati kryesor në qeverisje, thotë se ky qark po diskriminohet për qëllime elektorale, pasi ai është përjashtuar edhe nga fondi i investimeve në buxhetin e vitit 2013. “Qarku i Beratit pakësohet me një deputet, që për mendimin tim nuk duket shumë bindëse. Ajo që më shqetëson mua është se pothuajse është planifikimi zero për akset kryesore të zhvillimit të gjithë këtij qarku, ndaj edhe bëjmë fare pak investime, kjo nuk ka rëndësi, unë mendoj që ky është diskriminim dhe ne jemi një forcë politike kundër diskriminimit”, - tha kryetari i LSI-së. Në fjalën e mbajtur në takimin me të zgjedhurit vendorë të kësaj force politike Ilir Meta u shpreh me shqetësim për bllokimin e reformës së decentralizimit të pushtetit vendor. Lidhur më këtë problem të ngritur nga kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim kjo forcë politike ka hartuar një rezolutë me 8 pika. Nëpërmjet kësaj kjo forcë politike synon të zgjidhet përfundimisht çështja e decentralizimit të

pushteteve. Në një nga pikat ngrihet edhe çështja e varësisë financiare të pushteti vendor ndaj atij qendror. Lidhur me këtë LSI-ja propozon që të merren disa reforma, në mënyrë që bashkitë dhe komunat të kenë fondet e tyre për administrimin e punëve publike. “Ligji është shumë i rëndësishëm dhe duhet zbatuar dhe për ne si LSI është tërësisht e papranueshme që një të drejtë që ta jep ligji ta heq ministri, ta heq kryeministri, ta heq qeveria apo kushdo tjetër. Kjo është e papranueshme”, - tha Meta. Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim kërkoi prej të zgjedhurve vendorë që të angazhohen edhe në rritjen e punësimit në zonat e tyre. Sipas tij, duke u dhënë mbështetje investitorëve ata krijojnë mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës.


politikë • E premte 14 dhjetor 2012

»

03

Ngec procesi i ndarjes së ZAZ-ve, PD kërkon numër më të madh

Zgjedhjet e qershorit tepër të shtrenjta Pesë milionë euro kostoja për zgjedhjet në Tiranë e Fier Rreth 5 milionë euro është llogaritur të kushtojë përdorimi i elektronikës në zgjedhjet e 2013-s vetëm në qarkun e Fierit dhe të Tiranës. Kjo kosto paraprake e nxjerrë nga KQZ-ja është vlerësuar tepër e lartë nga të 7 anëtarët e këtij institucioni, në një kohë kur zgjedhjet në shkallë kombëtare pritet të kushtojnë rreth 6 milionë euro. Jo vetëm kosto e lartë, por dhe koha e shkurtër e mbetur për të përzgjedhur dhe kontraktuar kompanitë që do të kryejnë numërimin dhe identifikimin elektronik të zgjedhësve kanë

shqetësuar anëtarët e KQZ-së në mbledhjen e djeshme. 1200 aparaturat që do të lexojnë kartat e identitetit të votuesve në kryeqytet janë llogaritur të kushtojnë rreth 2.7 milionë euro. KQZ të premten hap garën për tenderin për këtë shërbim dhe nga mesi i muajit shkurt pritet të lidhet kontrata, në tentativën për të reduktuar këtë shifër. Por është numërimi elektronik në qarkun e Fierit, i cili sipas Kodit duhet të jetë gati më 23 mars, ai i cili ka shqetësuar më shumë palët. Disa nga kompanitë që ofrojnë këtë

shërbim kanë kërkuar të prodhojnë fletët e votimit, pasi jo çdo lloj formati mund të lexohet. Ndërkaq një tjetër çështje që pritet të marrë zgjidhje këto ditë në KQZ është ndarja e ZAZ-ve. Përfaqësuesit e partive pas kunsultimeve nuk kanë rënë dakord për numrin e qendrave të votimit. PD-ja kërkon më shumë nga ç’e kishte llogaritur paraprakisht KQZ-ja, rreth 80, ndërsa PS më pak, pasi i ishte përmbajtur vendimit të mëparshëm që të ngriheshin 76 zona të administrimit zgjedhor.

Administrata e gjyqësori vijojnë të jenë problem në Shqipëri Partia Socialiste: Kujdes me tensionet rajonale!

Rezoluta e Parlamenti Evropian, ja detyrat për klasën politike

Parlamenti Europian ka miratuar një amendament që Shqipëria të bëjë kujdes me tensionet në rajon, duke pasur parasysh këtu deklaratat nacionaliste të artikuluara nga klasa politike në vend. “Duhet të japim stimuj për Shqipërinë dhe popullin e saj, megjithatë BE-ja duhet të mbajë një qëndrim strikt kundër deklaratave nacionaliste si ato të fundit të bëra nga kryeministri i Shqipërisë. Të gjithë personat përgjegjës duhet të frenohen nga çdo veprim që mund të nxisë tensione rajonale. Ky amendament, që ne socialdemokratët kemi kërkuar të jetë pjesë e rezolutës, inkurajon Shqipërinë dhe të gjitha palët të frenohen nga çdo veprim që mund të shkaktojë tensione në rajon”, - tha eurodeputeti Chountis. Nga ana e tij dhe komisioneri për zgjerimin, Fyle, theksoi rëndësinë e ruajtjes së politikës konstruktive në rajon, duke nënvizuar për liderët shqiptarë rëndësinë që kanë mesazhet e qarta për promovimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Oli Xhilaga

Z

gjedhjet parlamentare të 2013-s nga BE-ja konsiderohen si një test për kapacitetin e forcave politike për t’u angazhuar në një kalendar të integrimit europian të përbashkët për vendin. Parlamenti Europian, i mbledhur dje në seancë plenare në Strasburg, miratoi rezolutën për Shqipërinë. Por shqetësimi kryesor në rezolutën e Shqipërisë, ashtu si në vendet e tjera të Ballkanit, mbetet reforma e sistemit të drejtësisë. Eurodeputetët insistojnë mbi pavarësinë, integritetin dhe transparencën e sistemit të drejtësisë nga çdo ndikim i politikës dhe korrupsionit. Gjithashtu ata tërheqin vëmendjen për rrezikun e politizimit të administratës dhe përpjekje të pamjaftueshme kundër korrupsionit. Për eurodeputetët zgjedhjet parlamentare të 2013-s mbeten një test për pjekurinë e demokracisë në vend. “U bëjmë thirrje partive politike që të angazhohen në një fushatë dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme. Zgjedhjet konsiderohen gjithashtu si një test për kapacitetin e forcave politike për t’u angazhuar në një kalendar të integrimit europian të përbashkët për vendin”, - thuhet

“Zgjedhjet e 2013-s të rëndësishme për integrimin”

në rezolutë. Gjithashtu një tjetër çështje në këtë rezolutë është dhe papunësia. Për eurodeputetët, edhe pse papunësia është në ulje, papunësia dhe numri i personave që jetojnë nën nivelin e varfërisë mbetet një sfidë për qeverinë shqiptare. Shqipëria duhet të

japë më shumë edhe në drejtim të reformës së shteti ligjor, nga i cili varen edhe siguria e investimeve, si dhe zbatimi i strategjisë për pronat. Ndërkohë Parlamenti Europian i tha “po” statusit të vendit kandidat për Shqipërinë pa humbur kohë, sapo të përmbushen

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Stefan Fyle, lëshoi mesazhe të qarta për klasën politike shqiptare. “Ne e kemi bërë të qartë se çfarë duhet të bëjë Shqipëria për të vijuar progresin në rrugën e integrimit europian. Fatkeqësisht, udhëheqësit politikë të vendit nuk janë gjithnjë të aftë të vënë vijimisht integrimin në krye të axhendave të tyre politike dhe nuk patën gjithnjë vullnetin për të bërë kompromiset e duhura politike për mbështetjen ndërpartiake që kërkojnë dukshëm reformat thelbësore”, - tha Fyle. Sipas tij, me rëndësi është forcimi i shtetit të së drejtës dhe zgjedhjet e lira të 23 qershorit 2012. “Shqipëria duhet të ndërtojë mbi arritjet e deritanishme dhe të forcojë e të ruajë dialogun konstruktiv politik. Duhen rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit, pastrimit të parave dhe krimit të organizuar. Mbajtja e suksesshme e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013 përbën një element thelbësor për perspektivën e integrimit”, - u shpreh ai.

kushtet për ligjin e Gjykatës së Lartë, të nëpunësit civil dhe përmbylljen e reformës parlamentare. Eurodeputët kanë përshëndetur dialogun politik konstruktiv midis mazhorancës dhe opozitës, që ka bërë të mundur përmbushjen e pjesës më të madhe të 12 prioriteteve.

FRESSH nismë të re, “Fotografo ndryshimin”

Edi Rama takim me pensionistët te liqeni Sot 70% e pensionisteve fitojnë një pension minimal Kryetari i PS-së, Edi Rama, zhvilloi dje një bashkëbisedimin me pensionistë. Të ulur në një lokal pranë Liqenit Artificial, ata e shoqëruan bashkëbisedimin e tyre me një kafe të ofruar nga vetë Rama. Në gjykimin e kryetarit socialist kjo kategori është ndër më të vuajturat dhe shpërblehet sot me një pension minimal.

“Në Shqipëri nuk ka njerëz më të vuajtur sesa pensionistët. Sot 70% e pensionisteve fitojnë një pension minimal”, - tha Rama. Sipas kreut të selisë rozë, shtrenjtimi i jetës vit pas viti ka bërë që pensionistët “të blejnë sot 3 herë më pak se 4 vjet më parë”. Duke iu drejtuar pensionistëve Rama tha se çështja e pensioneve të tyre

është katandisur ne çështje elektorale. “Ne do ta heqim TVSH-në e ilaçeve menjëherë. Ndryshimi mes nesh dhe atyre që qeverisin sot është themelor. Ata thonë ‘secili për vete, Zoti për të gjithë’. Ne themi se qeveria duhet të jetë në shërbim të të gjithëve”, - deklaroi Rama. Gjithashtu pas publikimit të censusit lideri opozitës,

Edi Rama, ka akuzuar se qeveria ka fshehur të dhënat për gjendjen reale të ekonomisë. Gjatë një takimi me veteranë e pensionistë të Tiranës kryesocialisti deklaroi se mungesa e të dhënave për papunësinë në census tregon se shifrat janë alarmante. Sipas Ramës, Partia Socialiste do të kujdeset për personat e moshës se tretë dhe

veprimi i parë që do të bëjë kur të vijë në pushtet është heqja e TVSH-së për ilaçet. Ndërkohë që “Fotografo ndryshimin” është nisma më e fundit e ndërmarrë nga Partia Socialiste. Kjo nismë u bë e njohur për të rinjtë e Lezhës përmes një takimi që sfidoi të ftohtët nga kreu i PS-së Edi Rama, dhe sekretari për rininë Erion Veliaj. Nga ana e tij kreu Rama u është drejtuar të rinjve lezhjanë me besimin e plotë se ata janë garancia më e mirë e ndryshimit që do të vijë në vitin 2013. Sipas tij, PS-ja përmes programit të saj kërkon të ndërtojë Shqipërinë ruropiane.


04

« ekonomi

E premte 14 dhjetor 2012 •

Konsorciumi ka autorizuar bankën e vet për kryerjen e pagesës prej 170 milionë euro

Albpetroli, “Vetro Energy” konfirmon pagesën e garancisë Konsorciumi “Vetro Energy” u shpall fitues në tenderin për shitjen e kompanisë “Albpetrol”. Veç ofertës financiare prej 850 milionë euro për 100% të aksioneve, konsorciumi do të investojë në 5 vjetët e ardhshëm 220 milionë dollarë. Aksionerët e “Vetro Energy” janë “YPO Holdings” dhe “Silk Road Equity”. Konsorciumi do të investojë në rritjen e kapaciteteve të aseteve, në teknologjinë e përpunimit dhe po ashtu në mbrojtjen e mjedisit.

mit u shprehën se vonesat në shlyerjen e pagesave erdhën për shkak të afateve të shkurtra kohore dhe volumit të madh të dokumenteve. Përfundimi me sukses i privatizimit të

ndërmarrjes shtetërore është një lajm pozitiv për ekonominë shqiptare jo vetëm për të ardhurat e larta që hyjnë në arkën e shtetit, por dhe për rigjenerimin e njërit prej sektorëve kyç

të zhvillimit ekonomik shqiptar. Kompania shtetërore “Albpetrol” deri më sot ka shfrytëzuar burimet e pasura të naftës dhe gazit me një bilanc negativ. Investimet private janë të

Megjithatë, sipas burimeve nga konsorciumi fitues “Vetro Energy” synimi është zgjerimi i tregut të naftës dhe gazit në të gjithë rajonin, investimet për realizimin e këtij plani do të pasojnë pas pesëvjeçarit të parë. Ndonëse fushat naftëmbajtëse të Patos-Marinzës dhe Kuçovës kanë rreth 1400 puse, nga shfrytëzimi i ndërmarrjes shtetërore prodhimi vjetor i naftës arrin në 58 mijë tonë, duke plotësuar vetëm 10 % të nevojave të vendit.

domosdoshme për futjen në përdorim të teknologjive të reja, punësimin e më shumë shqiptarëve si dhe rritjen e rolit strategjik që do të luajë vendi në rajon për shpërndarjen dhe

Synimi

Zgjidhet ngërçi i privatizimit. “Vetro” gati të mbyllë negociatat me METE-n

Investimet

Konsorciumi “Vetro Energy” ka konfirmuar shlyerjen e shumës prej 170 milionë euro, që i korrespondon 20 për qind të vlerës së ofertuar prej 850 milionë eurove për blerjen e kompanisë “Albpetrol”. Në njoftimin që konsorciumi ka bërë publik dje në faqen zyrtare në internet thuhet se me shlyerjen e pagesës së garancisë ndaj autoriteteve shqiptare është afruar data e shlyerjes së shumës së pagesës për blerjen e kompanisë shtetërore të nxjerrjes së naftës. Tri ditë më parë përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë kërkuan shlyerjen e pagesave të garancisë për shkak të skadimit të afatit kohor. Sipas zv.ministrit të këtij dikasteri Sokol Dervishaj, njëkohësisht kryetar i vlerësimit të ofertave, në tenderin e realizuar i gjithë procesi i nënshkrimit të kontratës tregtare kishte ngecur pikërisht për këtë arsye. Më pas përfaqësues të konsorciu-

furnizimin me një nga burimet më të rëndësishme të energjetikës. Menaxhimi shtetëror i këtij sektori ka sjellë dhe kosto të tjera shtesë veç atyre ekonomike.

Rreth 30 subjekte të shpronësuara dorëzojnë çdo ditë dokumentet në Agjencinë e Pronave

Kompensimi financiar, aplikojnë 560 pronarë Afati që ka në dispozicion Agjencia e Pronave për të konfirmuar regjistrimin e vendimit përkatës në ZVRPP është 10 ditë. Gjithashtu përcaktohet gjendja juridike e pronës dhe verifikimi nëse ajo ka ndryshuar nga momenti i daljes së vendimit me të cilin aplikohet.

Procedura, si aplikohet për paratë Subjektet që kanë depozituar kërkesat e tyre që nga vitet 2006 e në vazhdim dhe që vërtetojnë kryerjen e pagesës, nuk do të paguajnë tarifën e aplikimit për vitin 2012. I interesuari për kompensim financiar duhet të dorëzojë në Agjencinë e Kthimit të Pronave kërkesën për kompensim në të holla sipas formularit të posaçëm. Deklaratën për pranimin e kritereve për kompensim dhe titullin për njohjen dhe kompensimin e pronës, që sipas rastit mund të jetë vendim i KVKKP-ve ose AKKP si dhe vendim i gjykatës, në rastet kur vendimet e sipërpërmendura janë ndryshuar në rrugë gjyqësore. Më pas AKKP-ja verifikon dosjen dhe kërkon nga zyrat vendore të regjistrimit të pasurive të paluajtshme që brenda 10 ditëve të konfirmojnë për regjistrimin e vendimit përkatës në ZVRPP, përcaktimin e gjendjes juridike aktuale të pronës dhe verifikimin nëse ajo ka ndryshuar nga momenti i daljes së vendimit me të cilin aplikohet. AKKP-ja më pas kryen verifikimin në terren të gjendjes së pronës dhe mban procesverbalin përkatës. Përgatit planvendosjen e pronës që kompensohet dhe cakton në hartën e vlerës zonën ku ndodhet prona. AKKP-ja llogarit vlerën e sipërfaqes që kompensohet dhe përgatit vlerësimin ligjor, ku shpjegohen me hollësi për secilin subjekt kërkues.

për kompensim financiar dhe për një sipërfaqe kanë marrë kompensim, tashmë mund të aplikojnë edhe për sipërfaqen e dytë. Nëse më parë pronarët kompensoheshin për sipërfaqe deri në 200 metra, tashmë këto sipërfaqe shtohen në raport me totalin e pronës që ka çdo pronar. Subjektet e shpronësuara prona e të cilave është njohur për kompensim, do të kompensohen sipas radhës kronologjike të përcaktuar nga numri dhe data e vendimit. Mirëpo vendimi duhet të jetë përfundimtar, i ekzekutueshëm dhe të mos jetë trajtuar asnjëherë më

parë për kompensim. Në rastin e vendimeve që janë ndryshuar pjesërisht për efekt klasifikimi, do të merret numri dhe data e vendimit bazë, që është më i hershëm në radhë kronologjike, për njohjen, kthimin dhe kompensimin e asaj prone. Qeveria përcakton që kompensimi të bëhet për pronën e llojit truall në bazë të çmimit të përcaktuar në hartën e vlerës të miratuar sipas vendndodhjes së pronës që kompensohet. Masa e kompensimit të jetë sipas kësaj skeme. Për pronat e njohura për kompensim deri në 1500 metra katrorë masa e kompensimit të jetë deri në

200 metra katrorë. Për pronat e njohura për kompensim mbi 1500 metra katrorë deri në 3000 metra katrorë masa e kompensimit të jetë 300 metra katrorë. Për pronat e njohura për kompensim mbi 3000 metra katrorë deri në 5000 metra katrorë masa e kompensimit të jetë 400 metra katrorë. Për pronat e njohura për kompensim mbi 5000 metra katrorë deri në 10000 metra katrorë masa e kompensimit të jetë 500 metra katrorë. Ndërsa për pronat e njohura për kompensim mbi 10000 metra katrorë masa e kompensimit të jetë 600 metra katrorë.

Pasi shqyrton dokumentet, AKKP-ja merr vendimin për pranimin apo refuzimin e kërkesës për kompensim të subjektit të shpronësuar. U dërgon subjektit të shpronësuar, Avokaturës së Shtetit dhe ZVRPP-së kopje të vendimeve të marra për t’u dhënë mundësi të ushtrojnë kompetencat ligjore dhe më pas shpall listën e subjekteve fituese.

Vendimi që ka përcaktuar kompensimin e pronës është i ekzekutueshëm si dhe nuk është trajtuar asnjëherë me kompensim. Në rastin e vendimeve që janë ndryshuar pjesërisht për efekt klasifikimi, do të merret numri dhe data e vendimit bazë, që është më i hershëm në radhë kronologjike.

Saktësimet

Vendimi

Procedura

R

reth 560 subjekte të shpronësuara kanë dorëzuar në Agjencinë e Kthimit të Pronave dokumentet e nevojshme për të përfituar nga fondi i kompensimit financiar. Burime zyrtare nga AKKP-ja bënë të ditur dje për gazetën “Metropol” se fluksi i aplikuesve arrin mesatarisht në 30 persona në ditë dhe parashikohet që si zakonisht të ketë një rritje të personave të interesuar gjatë javës së fundit, kur përfundon afati i aplikimit. I gjithë ky proces do të zgjasë një muaj, pra deri në fund të muajit dhjetor, më pas AKKP-ja do të fillojë të shpallë fituesit e fondit prej 3 miliardë lekësh. I interesuari për kompensim financiar duhet të dorëzojë në Agjencinë e Kthimit të Pronave kërkesën për kompensim në të holla sipas formularit të posaçëm. Deklaratën për pranimin e kritereve për kompensim dhe titullin për njohjen dhe kompensimin e pronës, që sipas rastit mund të jetë vendim i Komisionit të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, ose Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, si dhe vendim i gjykatës, në rastet kur vendimet e sipërpërmendura janë ndryshuar në rrugë gjyqësore. Gjithashtu dokumentacioni përfshin planvendosjen përkatëse të vendimit, si dhe planin e rilevimit të pronës së njohur për kompensim në fragmentin e hartës treguese të regjistrimit të pasurive të paluajtshme dhe gjithashtu duhet edhe dëshmia e trashëgimisë. Vendimi i qeverisë përveçse ka ndryshuar edhe sipërfaqet e tokave që do kompensohen, u jep mundësi pronarëve që, nëse kanë dy vendime të ndryshme

Shqyrtimi

Procedura e re, si ndryshon përfitimi për ata që kanë dy vendime kompensimi


sociale • E premte 14 dhjetor 2012

»

05

INSTAT publikoi dje shifrat e censusit të vitit të shkuar

Shqipja është gjuhë amtare për 98.77% të popullsisë Është në rënie numri i popullsisë shqiptare krahasuar me vitin 2001 erta bode

Partia çame

I

nstituti i Statistikave publikoi dje të dhënat përfundimtarë të censusit të zhvilluar vitin e kaluar nga ky institucion. Sipas të dhënave përfundimtare të censusit, 98.77 për qind e popullsisë ka si gjuhë amtare shqipen, 0.54 për qind gjuhën greke, ndërsa 0.16 për qind atë maqedonase. Pyetjes mbi përkatësinë etnike 82.58 për qind i janë përgjigjur se janë shqiptarë, ndërsa 0.87 për qind se janë grekë, kurse asaj mbi fenë 56.70 për qind i janë përgjigjur se janë myslimanë, 10.03 për qind katolikë dhe 6.75 për qind ortodoksë. Në të dyja rastet kanë refuzuar të përgjigjen 14 % e të anketuarve. I pranishëm në publikimin e të dhënave të censusit prej drejtueses së INSTAT-it Ines Nurja ishte edhe ministri i Teknologjisë dhe Inovacionit Genc Pollo, i cili tha se këto rezultate janë përgjigjja ndaj atyre që e përdorën censusin për të përçarë shqiptarët. “Siç kemi përsëritur shpesh më 2010 e 2011, nuk prisnim surpriza; dhe sot rreth përbërjes etnike në Shqipëri surpriza nuk patëm. Besimi te liria dhe besimi te qytetari i lirë është përgjigjja më e mirë për sharlatanët shëtitës, dje ofiqarë ryshfetarë, të cilët e përdorën censusin për të ngjallur një urrejtje e përçarje, të cilën rilindësit e kapërcyen madhërisht në përpjekjet e tyre për pavarësi e shtetformim. Më pak se 0.7% e të pyeturve refuzoi censusin, duke treguar kështu

PDIU-ja ka reaguar pas publikimit të të dhënave zyrtare të censusit, i cili nxori se Shqipëri ka 0.87% të popullsisë greke. Në një deklaratë për shtyp ajo theksoi se amendamentet e propozuara nga kjo forcë politike arritën të shmangin skenarët e Athinës për nxjerrjen e të dhënave të rreme mbi kombësinë në Shqipëri. “PDIU-ja falënderon të gjithë qytetarët që iu përgjigjën thirrjes sonë për ta deklaruar veten ashtu siç janë - shqiptarë. Verifikimi i abuzimeve të mundshme, pra ballafaqimi i të dhënave të censusit me regjistrin e gjendjes civile, që ishte detyrim ligjor nga INSTAT-i, ia doli të bllokojë tentativat e qarqeve antishqiptare. Amendamentet e propozuara nga PDIU-ja, të cilat u miratuan në Kuvend, e detyruan INSTAT-in që jo vetëm të hetonte çdo deklaratë për kombësinë, por dhe t’i ballafaqonte ato me regjistrin për gjendjen civile”, - theksohet në deklaratë.

për qind

Sipas të dhënave të INSTAT-it, gjuha shqipe është gjuha mëmë e përafërsisht 99% të popullsisë, ose e shprehur në shifra të sakta 98.77%. Nga ana tjetër, 82.85% e të intervistuarve deklaruan kombësi shqiptare, 0.87 greke dhe romët 0.3%. Ndërsa 0.7 për qind nuk preferuan ta deklaronin kombësinë.

2.8 milionë

nivelin real të përkrahjes së ekstremistëve në popullsinë tonë”, - tha i kënaqur për këto shifra Pollo. Për sa i përket numrit të popullsisë, kemi një rënie të numrit të popullsisë. E publikuar edhe më parë, kjo shifër nuk përbën një të re. Numri i popullsisë është 2.851.741 banorë, duke shënuar një rënie

prej 8 % krahasuar me vitin 2001. Sipas INSTAT-it, dy arsyet kryesore përgjegjëse për rënien e numrit të popullsisë janë emigracioni dhe rënia e lindshmërisë. Rënie ka pësuar edhe numri i familjeve: nga 726 895 në vitin 2001 në 722 262 në 2011. Por duket se Shqipëria ka lënë pas dore traditën e prejardhjes së pop-

ullsisë së saj. Tashmë shifrat e reja tregojnë se Shqipëria ka një popullsi urbane. Për herë të parë në historinë e censuseve numri i popullsisë që jeton në zonën urbane (53.5 %) ka tejkaluar atë në zonën rurale (46.5 %). Sipas INSTAT-it, numri i personave që kanë refuzuar t’i nënshtrohen censusit është 21839, ose më pak 0.7%.

Në Shqipëri fenomeni i dhunës i përhapur ndjeshëm te fëmijët

Meshkujt më të abuzuar seksualisht sesa femrat Dhuna në fëmijëri ndikon në sjelljen e ardhme të të rinjve Keqtrajtimi i fëmijëve është një fenomen i përhapur ndjeshëm në Shqipëri. Kjo sipas statistikave të Ministrisë së Shëndetësisë, e cila prezantoi dje studimin që ka të bëjë me përvojat negative tek të rinjtë gjatë fëmijërisë. Keqtrajtimi, sipas prezantuesve të studimit, ka të bëjë me keqtrajtimin fizik, emocional, abuzimin seksual, neglizhimin dhe trajtimin me indiferentizëm të fëmijëve si dhe me trajtimin komercial të tyre. Ky fenomen i ushtruar në fëmijëri te viktima në rininë e tij do të ndikojë patjetër. Studimet e OBSH-së kanë treguar se të rinjtë që bëhen dhunues, përdorues të drogave, vrasës ose vetëvrasës kanë pasur përvoja dhune në fëmijëri. “Përveç formave të keqtrajtimit dhe dhunës që bien direkt mbi fëmijën, ka edhe dhunë indirekte. Modeli i familjes në të cilën fëmijët rriten, prindërit konsumator të alkoolit, prindër të burgosur, të divorcuar etj.,

98.77

ndikojnë negativisht në rritjen dhe të ardhmen e këtij fëmije. Studimi i fundit që ka kryer OBSH-ja në Shqipëri dha shifra alarmante për keqtrajtimin e fëmijëve. Madje rreth 30% e studentëve të intervistuar raportuan se kanë qenë dëshmitarë të dhunës së ushtruar ndaj nënave të tyre”, - tha në prezantimin e studimit Pëllumb Pipero, drejtori i politikave shëndetësore në

Ministrinë e Shëndetësisë. Më shumë statistika jep Gentiana Qirjako, pedagoge në Fakultetin e Mjekësisë. “44.4% e meshkujve të rinj sot në fëmijëri kanë pësuar abuzim fizik, kurse 40.1 % e vajzave deklarojnë po të njëjtën gjë. 8.8% e meshkujve deklarojnë se kanë pësuar abuzim seksual, ndërkohë 4.7% e femrave deklarojnë po të njëjtën gjë. Neglizhimi emocional ka

qenë te 15.7% e meshkujve dhe 9.1% e vajzave”, - deklaroi Qirjako. Nga shifrat e fundit shihet se fëmijët meshkuj janë më të keqtrajtuar se femrat. Kjo sjellë që në të ardhmen e tyre gjinia mashkullore të jetë më e prirur ndaj shkeljeve të normave, sociale dhe ligjore. Shqiptarët janë shoqëri patriarkale, por shifrat tregojnë se pikërisht keqtrajtimi i gjinisë mashkullore në fëmijëri sjell një patriarkalizëm të theksuar në shoqëri kur këta fëmijë rriten. Meshkujt më të abuzuar seksualisht se femrat. “Me këtë nuk duhet kuptuar se ata janë përdhunuar në moshë të vogël. Por kryerja e marrëdhënieve seksuale nën moshë nga ata i rendit meshkujt sot si më të abuzuar seksualisht se femrat. 44.85% e meshkujve të intervistuar për këtë studim tregojnë se kanë kryer marrëdhënie seksuale të hershme, nën moshën 16 vjeç”, - tha Genc Burazeri, pedagog në Fakultetin e Mjekësisë.

Fenomeni

2.851.741 Ky është numri i popullsisë brenda kufijve të shtetit tonë. Kjo shifër tregon një rënie prej 8% të krahasuar me vitin 2001. Kjo rënie e numrit të popullsisë, sipas INSTAT-it, është pasojë e dy faktorëve që kanë ndikuar dukshëm këtë 10-vjeçar: emigracioni dhe ulja e lindshmërisë, që janë faktorë që kanë ndikuar edhe në uljen e numrit të familjeve.

Mjekët shkelin urdhrin, punojnë pa licensa Dhjetori po mbaron, por këta mjekë ende të palicensuar për ushtrimin e profesionit të tyre. Madje këto dy vjetët e fundit ky proces ka pasur një ritëm tepër të ngadaltë dhe pothuajse ka ndenjur në vend. “Këtu nuk është faj i mjekut, por i drejtorit të institucionit përkatës. Kanë shkelur 3 ligje dhe 2 urdhra të ministrit. Këta drejtorë nuk duhet të lejojnë ushtrimin e profesionit pa licensë. Kështu po e kalojmë mjekësinë në një punë në të zezë. Automatikisht duhen marrë masa më të rrepta dhe të fillojë kontrolli, duke u kërkuar llogari drejtorit pse mban në punë mjekë të palicensuar. Përderisa ata nuk kanë licensën, mjetin përkatës të lejimit të profesionit të tyre, kuptohet qartë se nuk duhet të qëndrojnë në punë. Po të merrte më shumë përgjegjësi drejtoria e institucioneve përkatëse të spitaleve, urdhri i ministrit automatikisht do të ishte zbatuar”, - tha Din Bushati, drejtor i Urdhrit të Mjekut.

Bashkia nuk dorëzohet, çmimet mbeten konstante Bashkia e Tiranës dhe grupet e punës vazhdojnë monitorimin e tregjeve për të shmangur abuzimet që bëhen nga tregtarët në fundin e vitit. Një çmim i pandryshuar nga ai i datës 11 me atë të datës 12. Në tregun e uzinës “Dinamo” çmimet kanë mbetur të pandryshuara nga data 11.12.2012 të nesërmen, përveç çmimit të frutave, që është ulur. Në tregun te Pazari i Ri është e njëjta situatë për të dyja datat, veçse në këtë treg çmimi i frutave konstaton në rritje në datën 12 të këtij muaji. Por në tregun Qytetit të Nxënësve kuptohet nga tabelat e publikuara se asnjë çmim nuk ka ndryshuar gjatë atyre dy ditëve. Pra, nisma e marr për këtë vit vazhdon të ketë sukses, edhe pse një kërcënim i hapur se kanë në dorë të ngrënë tregje alternative qëndron ende në fuqi.

Pema 22 metra, më e lartë se çdo herë tjetër në Tiranë Fillojnë festimet në Tiranë. Ashtu si dhe një vit më parë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, hap festimet bashkë me familjen e tij. Ai ka përzgjedhur ndezjen e dritave të pemës së Vitit të Ri si sinjal për të hapur këto festa të shumëpritura. Këtë vit pema e Tiranës është 22 metra. Është pema më e lartë që kryeqyteti ka pasur ndonjëherë. “Me rastin e një viti të veccantë, 100-vjetorit të Pavarësisë, për familjen tonë të madhe,Tiranën, vendosëm t’i japim pemën më të gjatë që ajo ka pasur ndonjëherë”, - tha Basha. Përkushtimi që i është bërë atmosferës së festimit është për t’u përgëzuar. Bashkia nuk neglizhon në sinjalet që jep se Tirana duhet t’i ngjajë një kryeqyteti europian. “Duam që këtë sezon festash, t’u ofrojmë qytetarëve të Tiranës, të vegjël, të mëdhenj apo të moshuar anembanë qytetit, një atmosferë sa më festive, ndaj edhe dekorimet këtë vit do të jenë të shpërndara anembanë qytetit”, – tha Basha.


06

« aktualitet

E premte 14 dhjetor 2012 •

Ministri Noka mbledh prefektët: Të respektohet Kodi Zgjedhor

“Jo më pak se 200 zgjedhës, as më shumë se 1000 për qendër” Mariglen Mulla

M

inistri i Brendshëm, Flamur Noka, zhvilloi dje një takim pune me prefektet e qarqeve dhe përgjegjësit e zyrave të gjendjeve civile në rang qarqesh, lidhur me realizimin me sukses të detyrimeve që Kodi Zgjedhor dhe ligji, i ngarkon Ministrisë së Brendshme dhe strukturave në varësi për listat e zgjedhësve dhe Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile. Në takim, ndër të tjerë, ishin të pranishëm edhe kryetarja e KQZsë, Lefterie Lleshi dhe nënkryetari, Denar Biba. Ndërkaq, ministri i Bredshëm, Noka, nënvizoi: “Sikurse është bërë traditë dhe praktikë pune, në këto 5-6 vitet e fundit, organizuam këtë takim për fillimin e punës për hartimin e listave të zgjedhësve, nëpërmjet udhëzimit “Për procedurat e hartimit të listave të zgjedhësve për zgjedhjet për Kuvendin”, por edhe për vijimin e punës në konsolidimin e vazhdueshëm të bazës sonë të të dhënave në Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile, nëpërmjet: Pastrimit të dublimeve të dyshuara në regjistër dhe saktësimit të adresës zgjedhore për të gjithë personat në regjistër”. Më tej Noka tha se “Udhëzimi për hartimin e listave është ndërtuar, duke analizuar të gjitha detyrimet që rrjedhin nga Kodi Zgjedhor, duke pasur parasysh zbatimin rigoroz të kuadrit ligjor, elementëve teknikë dhe afatet kohore, në të gjithë procesin e hartimit të ekstrakteve të përbërësve zgjedhorë dhe të listës së

zgjedhësve. Duke parashikuar qartësisht, pa ekuivoke, veprimtarinë e Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile dhe zyrat e gjendjeve civile në rang vendi, bashki e komuna apo edhe veprimet e detyrimet e drejtuesve vendorë, në lidhje me rregullimin e qendrave të votimit, duke kryer sipas rastit bashkimin apo ndarjen e tyre, e rëndësishme mbetet, ndër të tjera, respektimi rigoroz i kriterit numerik që përcakton Kodi, i cili nuk lejon qendra votimi me më pak se 200 zgjedhës dhe me më shumë se 1.000 zgjedhës”. Udhëzimi Sipas ministrit Noka, udhëzimi është një tjetër tregues i përkushtimit, seriozitetit dhe agazhimit që ne kemi treguar dhe vijojmë të tregojmë në kuadër të realizmit për atë pjesë që na ngarkon ligji të zgjedhjeve konform standardeve më të mira dhe më të larta ndërkombëtare. “Çdo i zgjedhur vendor apo nëpunës i gjendjes civile duhet të kuptojë qartë se vetëm zbatimi rigoroz i ligjit garanton standardet e kërkuara gjatë procesit zgjedhor. Ne kemi vullnetin e plotë, përkushtimin, seriozitetin dhe profesionalizmin e duhur në përmbushjen e detyrimeve ligjore dhe besojmë plotësisht se edhe të zgjedhurit vendorë do të zbatojnë ligjin dhe detyrimet e tyre, me të njëjtin seriozitet dhe angazhim dhe përkushtim në këtë proces”,- tha Noka. Më tej ministri bëri të ditur se “Ministria e Brendshme dhe strukturat në varësi të saj do të garantojë një klimë të shën-

ITALI- “Djalli do t’iu marrë, fundi është afër”. Me këto fjalë ulërinte një shqiptar 33 vjeç, i cili bastisi pardje pasdite kishën në “Via San Raffaele” të Milanos. Mediet italiane raportuan dje se shqiptari ka ndërprerë funksionin normal që ishte duke u kryer në kishë dhe lajmëroi me të madhe mbërritjen e afërt të djallit. Besnikët e kishës kanë kërkuar ndihmë nga një oficer i policisë së qarkut dhe në sajë të ndihmës së një patrulle ushtarake 33-vjeçari u nxorr jashtë atij ambienti. Shqiptari nuk ishte me dokumente të rregullta dhe më herët ishte arrestuar për rezistencë ndaj policisë. Ai u dërgua për ekzaminim psikik.

Në rezervat natyrale të shtetit gjenden 42 kg hashash shqiptar

detshme bashkëpunimi me gjithë aktorët në proces, përfshirë këtu edhe bashkëpunimin që ka pasur dhe do të vijojë të ketë me Partinë Socialiste dhe ekspertët e saj, në përputhje të plotë me kuadrin ligjor dhe standardeve të OSBE-ODIHR, sa i përket listave të zgjedhësve dhe Regjistrit Kombëtar të Gjendjes Civile”. Ndërkaq, në fund të fjalës së tij Noka shtoi se “Shqipëria po ecën me hapa të sigurtë rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evro-

pian. Kodi Zgjedhor, i miruatuar me konsensus të plotë, krijon të gjitha premisat që zgjedhjet në Shqipëri të plotësojnë maksimalisht çdo rekomandim të OSBE-ODHIR-it, duke realizuar kështu, më 23 qershor, një tjetër poces zgjedhor transparent, të lirë dhe të ndershëm. Dhe për të këtë, angazhimi, përkushtimi juaj, dhe i të gjithë drejtuesve vendorë, është një element thelbësor për ecjen e sigurt në rrugën drejt demokracive evropiane, drejt Bashkimit Evropian”.

Kryeprokurori: Rifreskim e rivitalizim në radhët tona “Na takon ne të shpërndajmë mesazhet nëpër rrethe faktin që Prokuroria është një institucion i centralizuar dhe kjo duhet mbajtur parasysh nga çdo hallkë dhe strukturë në zyrat qendrore dhe në rrethe”. Mes të tjerave kryeprokurori i ri është shprehur se “I takon Prokurorisë së Përgjithshme që të shpërndajë mesazhe në prokuroritë e Apelit dhe të rretheve se jemi një strukturë e centralizuar dhe duhet respektuar ky detyrim i rëndësishëm ligjor, i cili do të ndikojë në rritjen cilësore të aktivitetit institucional”. Më tej, Llalla theksoi se ndër prioritetet e punës së tij do të jetë promovimi i vlerave më të mira në radhët e prokurorëve, por nga ana tjetër do të tregohet me veprime konkrete, nëpërmjet kontrollit, se nuk do të tolerohen rastet e abuzimit me detyrën. “Përvoja ka dësh-

Dje, Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana kreu ekstradimin nga Italia drejt vendit tonë të shtetasit Hoseantonio Quni, 32 vjeç, nga Puka. Policia njoftoi se ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi gjykata e rrethit gjyqësor Tiranë, me vendimin nr. 857, datë 15 tetor të vitit 2009, ka dhënë për të masën e sigurisë “arrest në burg”, për kryerjen e veprës penale “vrasje me dashje mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni 76, 25 dhe 22 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë. Më datë 13 shtator të vitit 2008 shtetasi i mësipërm në bashkëpunim me A.T kanë plagosur me thikë shtetasin E.V tek restorant “Guva e Qetë” Tiranë.

“Djalli do t’iu marrë të gjithëve, fundi është afër”

Adriatik Llalla mbledh prokurorët në takimin e parë zyrtar

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ka zhvilluar takimin e parë zyrtar me drejtues dhe prokurorë të Prokurorisë së Përgjithshme. Menjëherë pas marrjes së detyrës, Llalla ka parashtruar fillimisht prioritetet e punës së tij gjatë mandatit 5-vjeçar, ku ka vënë theksin në angazhimin e të gjithë punonjësve për të forcuar besimin e publikut tek institucioni i Prokurorisë. Zëdhënësi i organit qendror të akuzës, Albi Serani, njoftoi dje se “Llalla ka kërkuar nga drejtuesit e Prokurorisë së Përgjithshme që impenjohen maksimalisht në drejtim të kontrollit të brendshëm, me qëllim luftën e fenomeneve antiligjore që mund të shfaqen në institucionin e akuzës”. Më tej në njoftim thuhej se “Gjithashtu, Llalla ka theksuar

Interpoli ekstradon nga Italia një të kërkuar nga drejtësia

Takimi me Arvizun Në ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu, zhvilloi dje një takim me Kryeprokurorin e ri Adriatik Llalla. Ambasadori Arvizu mbërriti në Prokurori rreth orës 16:30, ndërsa takimi zgjati më pak se një orë. Pas takimit ambasadori Arvizu është pritur nga gazetarët në dalje të Prokurorisë, por nuk ka dhënë asnjë deklaratë për mediet. Mësohet se Kryeprokurori i ri e ka siguruar ambasadorin Arvizu se do të punojë për forcimin e institucionit, ndërkohë që ka falënderuar diplomatin amerikan për mbështetjen. Pak ditë më parë, me 75 vota pro dhe 54 abstenim, Kuvendi miratoi dekretin e Presidentit të Republikës për emërimin e Adriatik Llallës në postin e Prokurorit të Përgjithshëm. Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, nuk mori pjesë në votim.

muar se askush nuk është i përjetshëm në pozicione, duke filluar nga Prokurori i Përgjithshëm, duke vijuar tek drejtorët e drejtuesit e prokurorive të rretheve. Mendoj se ka nevojë

për një rifreksim dhe veprimet konkrete do të realizohen pasi të jetë diskutuar gjerësisht me të gjitha strukturat, me qëllim rivitalizimin e institucionit të prokurorisë”, përfundoi ai.

ITALI- Gjatë një shërbimi kontrolli brenda territorit të rezervave natyrale shtetërore në Leçe, janë gjetur në mesin e vegjetacionit disa pako që përmbanin një sasi të madhe droge. Në total janë sekuestruar 42 kg marihuanë, e ndarë në 7 pako, me një vlerë të shitjes me pakicë prej rreth 300.000 euro. Ekspertët thanë se ndoshta droga ka origjinë shqiptare dhe ishte fshehur në brendësi të Rezervës Natyrore, gjatë netëve të fundit. Sekuestrimi konfirmon trafikimin e vazhdueshëm ndërkombëtar të drogës mes Shqipërisë dhe bregdetit të Pulias që menaxhohet nga trafikantët përmes anijeve të fuqishme. Në korrik të këtij viti, në San Cataldo është konfiskuar një barkë e pajisur me motorë të fuqishëm, e cila u gjet në breg, e sjellë aty nga shqiptarët trafikantë të drogës. Kjo anije së shpejti do të blihej nga shteti dhe do të përdorej nga për të rritur dhe përmirësuar efektivitetin e aktiviteteve të mbikëqyrjes në pjesën e detit.


aktualitet • E premte 14 dhjetor 2012

»

07

Halimi fshikullon gjyqtarët. Nishani: Me rëndësi pavarësia e lufta ndaj korrupsionit Mariglen Mulla

E

thirrur nga Kryetarja e Gjykatës së Lartë, Shpresa Becaj, Konferenca Gjyqësore Kombëtare nisi dje punimet 2-ditore në Tiranë, ku kryesisht u theksua lufta ndaj korrupsionit në drejtësi dhe shpërndarja e drejtë e gjyqtarëve. Kryetarja e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj, në Konferencën Gjyqësore deklaroi se askush nuk mund të vërë në diskutim vendimet e formës së prerë. Ndërsa Presidenti Bujar Nishani, njëherësh kreu i KLD-së vuri theksin tek konsolidimi i punës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ndërkaq, ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, theksoi se “Sot kemi rastin të implementojmë një reformë, atë të organizimit të konferencës gjyqësore”. Të pranishëm ishin Kryeprokurori i ri Adriatik Llalla, kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, etj. Presidenti Nishani Mes të tjerave Presidenti Bujar Nishani u shpreh se “Nuk mendoj dhe nuk besoj se sistemin tonë të drejtësisë do ta bëjnë të shëndetshëm dhe do ta konsolidojnë maksimalisht faktorë të jashtëm të sistemit. Ligji për organizimin dhe funksionimin e pushtetit gjyqësor është në standardet më të mira që ne kemi, dhe që nga momenti i hyrjes në fuqi e gjatë gjithë kohës së funksionimit të tij ka treguar që ka ndikuar në mënyrë të rëndësishme në jetën profesionale të gjyqtarit, por edhe në tërësi, në profilizimin dhe në konturimin edhe administrativ e profesional të gjykatave tona. Infrastruktura në përmirësim të vazhdueshëm është tërësisht e rëndësishme dhe e pazëvendësueshme, por asnjëra nga këto nuk mund të shkojë drejt përsosmërisë, apo drejt funksionimit të plotë të asaj që parashikohet në themel të tyre, nëse gjyqtari ynë nuk arrin të vlerësojë në maksimumin e vet rëndësinë që ka ai si person, si një dinjitar, profesionist dhe qytetar i shoqërisë së cilës i takon. Në trupën tonë gjyqësore kemi njerëz me eksperienca të gjata, me eksperienca të ndryshme

Konferenca gjyqësore, shpërndarja e gjyqtarëve e korrupsioni, temat kyçe Kryetarja e Gjykatës së Lartë

Beçaj: Ja objektivat dhe detyrat që presin drejtësinë shqiptare

profesionale. Në trupën tonë gjyqësore kemi një dominim të njerëzve me integritet të lartë qytetar. Zhvillohen me qindra seanca gjyqësore në ditë sot në Republikën e Shqipërisë. Për fat të keq, perceptimin e opinionin shpeshherë e krijon rasti negativ, që është në minimumin e mundshëm në raport me aktivitetin e përditshëm të sistemit dhe të gjyqtarëve tanë”. Ndërkaq, duke theksuar rëndësinë e pavarësisë së sistemit gjyqësor, Nishani tha se “Është sfidë reale, është sfidë shumë e madhe. Por, druaj, në shumicën e rasteve, midis nesh, midis vet gjyqtarëve, por dhe opinionit, është krijuar ideja që pavarësia e sistemit gjyqësor, e trupës gjyqësore është në raport vetëm me politikën, klasën politike. Besoj, nuk është kjo sfida më e madhe. Për fat të mirë trendi i 10-vjeçarit të fundit tregon për një konsolidim dhe një qëndresë reale të pavarësisë së trupës gjyqësore ndaj klasës politike. Por, ajo që unë

besoj dhe do të mbetet pjesë e diskutimeve dhe debateve të tjera, është se, pavarësia si koncept duhet trajtuar dhe fokusuar tek raporti i gjyqtarit me palët në proces, me interesat e palëve në proces. Nëse do të arrijmë të trajtojmë dhe ta konsolidojmë realisht këtë pavarësi të gjyqtarit nga interesat e palëve në proces, e kemi orientuar në një rrugë pozitive çështjen e të bërit të shëndetshëm të sistemit të drejtësisë”. Ministri Halimi Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, duke iu drejtuar gjyqtarëve tha ndër të tjera se “Sot është një ditë e rëndësishme, madje më e rëndësishme për jetën tuaj profesionale. Sot ju zgjidhni 2 antarë të qeverisë tuaj, dy antarë të KLD. Nuk e kam kuptuar kurrë se përse në ditën më të rëndësishme tuajën ju duhet të jeni kaq indiferentë miqtë e mi? Janë 5 vjet të jetës suaj, familjes suaj që lidhen

me këta emra. Dhe shumica nuk janë ata që kanë probleme me KLD...shumica nuk janë ata devijantët që kërkojnë një strehë se mos një dite breshëri do bjerë në karierën e tyre.. Jo unë nuk e besoj këtë.. Ata janë pakica. E shumica ka nevojë për përkrahje. Shumica ka nevojë që të t’ia shpjegojë familjes së vet se përse ai është një gjyqtar i ndershëm. Ju duhet mbështetje në KLD, ju duhet mbështetje tek ata që do zgjidhni. Që të jenë njerëz të fjalës së mbajtur. Të jenë njerëz që ju kuptojnë, njerëz që të përkrahin të ndershmit, dhe devijantëve t’u tregojnë derën. Ju duhen njerëz të tillë në Këshillin e Lartë të Drejtesisë që të ngrejnë gishtin e t’u thonë: “Ti nuk ke më vend këtu në sistemin gjyqësor. Ju duhet që sot të jepni një mesazh në luftën kundër korrupsionit në sitemin gjyqësor dhe të zgjidhni ata që e kanë këtë platformë, ata që do të premtojnë para jush se do të promovojnë të ndershmit”.

Halimi me ministren italiane të Drejtësisë

Task-Forcë për ekstradimet e transferimet e të burgosurve Së shpejti do të ngrihet një Task Force për të zgjidhur të gjitha problemet dhe për t’i dhënë drejtim të gjitha çështjeve duke filluar shumë shpjet transferimin e të dënuarve shqiptarë që vuajnë dënimin në burgjet italiane sipas një kalendari që do të menaxhohet nga një grup pune i përbashkët. Kjo u theksua në takimin që ministri i Drejtësisë, Eduard Halimim pati me ministren italiane të Drejtësisë, Paula Severino, e cila shoqërohej në këtë takim nga ambasadori italian në Shqipëri Massimo Gaini dhe stafi i saj. Gjatë fjalës së tij, ministri Halimi u shpreh entuziast edhe për zbatimin e marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Italisë, për bashkëpunimin

ndërgjyqësor mes shteteve, e cila ka nisur të aplikohet në gusht të vitit 2011. Në kuadër të këtij bashkëpunimi ministri vlerësoi lart trajtimin efikas, të shpejtë dhe korrekt të çështjeve të trajtuar deri më sot dhe të përfunduara me sukses. Ndërkohë në një konferencë për mediat të dhënë menjëherë pas takimit ministri Halimi theksoi se “Ndërsa bisedohet për çështje të rëndësishme të bashkëpunimit ndërgjyqësor të dy palët kanë shprehur mesazhin se krimi nuk duhet të gjejë strehë në asnjë nga vendet tona. Ndërkaq u tha se, “Në lidhje me disa probleme që kanë dalë gjatë zbatimit të marrëveshjes së ekstradimit dhe transferimit të shtetasve shqiptare dhe anasjelltas ramë dakord që të ngremë një Task Force për

zgjidhur të gjitha problemet dhe për t’i dhënë drejtim të gjitha çështjeve duke filluar shumë shpjet transferimin e të dënuarve shqiptarë që vuajnë dënimin në burgjet italiane sipas një kalendari që do të menaxhohet nga një grup pune i përbashkët”. Nga ana e saj ministrja italiane e Drejtësisë e cilësoi bashkëpunimin në fushën e drejtësisë si të shkëlqyer. Ajo tha se “Për sa i përket çështjeve të ekstradimeve dhe transferimeve të të dënuarve ne kemi gjetur një gjuhë bashkëpunimi të fortë që do të vijojë me zbatimin konkret të marrëveshjes së nënshkruar nga të dyja palët. Jam këtu për të konfirmuar se lufta e përbashkët ndaj krimit të organizuar duhet të na gjejë duke bashkëpunuar me njëri-tjetrin”.

Në fjalën e saj Kryetarja e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj, tha mes të tjerave se, “Mbledhja vjetore e Konferencës Gjyqësore Kombëtare e këtij fundviti për shumë arsye është e një rëndësie të veçantë. Ligji i ri i konsideron gjyqtarët pjesëmarrës aktivë në procesin e reformave ligjore, institucionale, organizative e strukturore të gjyqësorit dhe të administratës në shërbim të tij. Nga ana tjetër kërkohet prej ekzekutivit dhe legjislativit që të informojnë gjyqësorin dhe të marrin mendimet e tij për programet që ndikojnë në veprimtarinë e gjykatave, në veçanti për projektligjet e reja që rregullojnë veprimtarinë e gjyqësorit. Në këtë mbledhje do të zgjedhim Këshillin Ekzekutiv dhe Komisionet e Konferencës. Ndërkohë, edhe nga tribuna e kësaj Konference, dëshiroj që të shfrytëzoj rastin për t’u bërë edhe një herë thirrje forcave politike parlamentare që të ndërgjegjësohen të lënë mënjanë interesat e ngushta partiake dhe të punojnë seriozisht për të miratuar sa më shpejt edhe ligjet e tjera që plotësojnë kuadrin dhe objektivat e Reformës në Drejtësi, si dhe të punojnë me përkushtim për të përmbushur të gjitha objektivat e tjera që kërkohen për dhënien e miratimit për marrjen e statusit të vendit kandidat për në Bashkimin Evropian. Në RaportProgresin e këtij viti për fushën e drejtësisë konkludohet se: “Përparim i moderuar është arritur në reformën në gjyqësor, që është prioritet kyç i opinionit. Ka filluar zbatimi i Strategjisë për reformën në sistemin e drejtësisë miratuar në korrik të 2011-ës dhe i planit të veprimit të rishikuar në mars të 2012-ës. Ekzistojnë shqetësime për bashkëpunimin ndërinstitucional, akordimin e fondeve buxhetore, planifikimin buxhetor dhe nivelin e burimeve njerëzore në këtë sektor. Shqipëria duhet të përshpejtojë zbatimin e strategjisë për reformën në drejtësi, me synim që të garantojë pavarësinë, eficencën dhe llogaridhënien e institucioneve gjyqësore”. Duhet të kemi parasysh që këto nuk janë vetëm kërkesa formale të kërkuara nga Evropa. Raport-Progresi i Komisionit të Bashkimit Evropian nënvizon se: “Në lidhje me llogaridhënien në sistemin gjyqësor janë miratuar dispozitat kushtetuese që kufizojnë imunitetin e gjyqtarëve. Janë ndërmarrë hapa për të adresuar mbivendosjen e kompetencave të inspektimit mes inspektorateve të Këshillit të Lartë të Drejtësisë (KLD) dhe të Ministrisë së Drejtësisë nëpërmjet zbatimit të Memorandumit të Mirëkuptimit “Për inspektimet”, por rreziku i mbivendosjes vazhdon. Ndryshimet e ligjit “Për Këshillin e Lartë të Drejtësisë” në lidhje me inspektimet janë ende për t’u finalizuar. Vlerësimet nuk janë kryer ende me të gjithë gjyqtarët. Është bërë pak përparim në lidhje me masat garantuese të përgjegjësisë disiplinore dhe të integritetit”. Këshilli i Lartë i Drejtësisë në të ardhmen duhet ta organizojë më mirë procesin e seleksionimit të kandidatëve për emërimet, transferimet e promovimet në të gjitha postet e gjyqësorit, duke shmangur praktikat subjektiviste e klienteliste dhe konfliktet e interesit. Në procesin disiplinor, shumë masa të dhëna ndaj gjyqtarëve janë anuluar prej Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë, e prej gjykatave të tjera. Shumë vendime të Këshillit të Lartë të Drejtësisë janë konsideruar me shkelje kushtetuese prej Gjykatës Kushtetuese. Procesi i zgjedhjes së anëtarëve të rinj të KLD kërkon ndjenjë të lartë përgjegjësie nga secili prej nesh. Ky proces përbën një moment prove për pjekurinë e gjyqësorit shqiptar. Vazhdon të mbetet përparësi përmirësimi i kushteve të punës në disa gjykata, sidomos në gjykatën e rrethit gjyqësor Tiranë e në ndonjë gjykatë tjetër. Përmirësimi i imazhit të gjyqësorit përpara publikut është kërkesë themelore dhe imediate. Korrupsion ka madje në përmasa të mëdha edhe në sektorë të tjerë të rëndësishëm të veprimtarisë shtetërore, ekonomike e sociale të vendit tonë. Për të luftuar me sukses këtë të keqe të madhe që grryen themelet e shtetit dhe të shoqërisë sonë shpresa e njerëzve mbetet tek pushteti gjyqësor. Korruptimi i gjyqësorit është humbja e shpresës për të ardhmen dhe humbja e shpresës është dëmi më i madh dhe i pariparueshëm ndaj progresit të vendit”.


08

« speciale

E premte 14 dhjetor 2012 •

Trajneri gjermano-turk paralajmëron sanksione për futbollistët që do të prishin kontratën BERAT- Ashtu si dhe ishte paralajmëruar qysh një ditë më parë në ambiente të ndryshme futbollistike në qytetin e Beratit është prezantuar dje tekniku i ri i ekipit Tomori. Dje në mesdrekë përpara sheshit të stadiumit “Tomori” ishin mbledhur me dhjetëra tifozë ultras të skuadrës beratase, të cilët si asnjëherë tjetër më parë gjatë këtij kampionati, ishin shfaqur shumë kurioz për të mësuar emrin e ri të teknikut të Tomorit, që tashmë mund të thuhet pothuajse zyrtarisht pas edhe “bekimit”, që ka dhënë presidenti i Tomorit Fadil Nasufi, dhe ai është turko-gjermani 37-vjeçar Hassan Elgimez. Pa shumë ceremoni, si dhe larg zhurmës së një rasti të tillë, kur dhe është shfaqur në stadiumin e qytetit për t’u prezantuar me drejtuesit e klubit fillimisht, dhe më pas edhe të futbollistëve të skuadrës beratase, ku si fillim është kërkuar një ndeshje kontrolli midis skuadrave A dhe B të së njëjtës familje. Ky takim që ka mjaftuar sa për njohjen fillestare të teknikut të ri të skuadrës beratase, duhet thënë se në skuadrën e Tomorit me përjashtim të nigerianit Kendy, luanin të gjithë futbollistë beratas, të cilët kishin përballë tyre skuadrën U 19, e cila ka fituar me rezultatin 3-2 dhe ku vetë tekniku Hassan Egilmez është ngjitur në tribunën Vip të stadiumit, ku në krahë të tij përveçse shumë tifozëve, ndodheshin edhe përkthyesi i tij, si dhe ish tekniku i njohur i skuadrës beratase Theodhor Arbëri. Ky i fundit është parashikuar që të jetë ndihmësi i teknikut të ri, dhe ku gjithçka pritet që të formalizohet zyrtarisht vetëm fillimjavën e ardhshme. Menjëherë pas përfundimit të takimit të kontrollit, si veprim të parë tekniku i ri i skuadrës beratase, sipas edhe shënimeve që ka mbajtur gjatë lojës ka ndalur tre futbollistë nga skuadra U 19, të cilët sipas tij janë përzgjedhur si me perspektivë, dhe që në të ardhmen do të jenë pjesë e skuadrës së të rriturve krahas shokëve të tyre të rinj. Gjatë këtij takimi kontrolli ka rënë në sy edhe mungesa e futbollistëve titullar dhe të huaj të Tomorit, që edhe pse kanë qenë të pranishëm aty në ambientet e stadiumit, ata nuk kanë preferuar që të zbresin në fushë duke dhënë edhe argumentet përkatëse, ku siç dihet një pjesë kërkojnë që të largohen nëpër skuadra të ndryshme, ashtu sikur edhe presin që të mësojnë diçka në lidhje me ofertën financiare të klubit për të vijuar aktivizimin në fazën e dytë të kampionatit në radhët e Tomorit. Ndërsa duke u treguar i gatshëm për të komunikuar me përfaqësuesit e medies së shkruar sportive, tekniku i ri i skuadrës beratase ka dhënë këtë intervistë për gazetën menjëherë pas përfundimit të procesit stërvitor. A mund të të cilëso-

Hassan Elgimez

do të jetë tekniku i ri i skuadrës së Tomorit Jam 37 vjeç dhe me origjinë turke, por i rritur në Gjermani, ashtu si dhe miliona bashkatdhetarë të mi që jetojnë në shtetin gjerman, dhe momentalisht jam licencuar në Gjermani pranë DBF me licencën e trajnerit të nivelit Pro, dhe ku në rininë time të hershme kam qenë futbollist i niveleve të ligës së 2 të dhe të 3 të në Gjermani, dhe më pas kam punuar për dy vite tek Arsenali dhe Bajerni i Mynihut si shef i skautizmit, si dhe 3-4 vite si trajner në Arabinë Saudite,

jmë si teknikun e ri të Tomorit menjëherë pas këtij prezantimi të thjeshtë, dhe kur e keni kryer edhe seancën e parë stërvitore? Po, unë mund të them se jam tashmë tekniku i ri i skuadrës beratase, edhe pse dua të bëj të njohur se ende nuk kam nënshkruar zyrtarisht për skuadrën time të re Tomorin, por, që parimisht edhe pas takimit njohës dhe zyrtar me kryebashkiakun dhe presidentin Nasufi, kemi rënë dakord dhe kemi vendosur për bashkëpunimin tonë të përbashkët në dobi të skuadrës beratase. Unë sikurse edhe keni konstatuar kam kryer një seancë të parë pune jo të plotë, por që gjithësesi më vlente shumë në lidhje me njohjen e elementit të ri në skuadër, ku dhe kam mbajtur shënimet përkatëse. Kush ju ka sugjeruar drejtimin e skuadrës së Tomorit, dhe pse pikërisht do të drejtoni një skuadër që është pothuajse e rënë në një kategori më poshtë. Kjo përbën një kuriozitet të madh për këdo, dhe ju do ta konsideroni si një risk apo përgjegjësi, dhe me çfarë “kure” vini që të

shëroni këtë skuadër? Unë kam një bashkëpunim shumë të ngushtë me një prej specialistëve më të aftë të futbollit në Shqipëri si Alfred Bode, nga të vetmit që kam njohur si një menaxher dhe njohës të mirë dhe një metodist i shkëlqyer i futbollit, aq sa në seminare të ndryshme më ka bërë përshtypje përgatitja e tij, dhe nga njohja e gjerë, si dhe fakti që ai ka qenë ish-futbollist dhe trajner i kësaj skuadre, më ka nxitur shumë profesionalisht që të marrë shumë përgjegjësi mbi vete, duke drejtuar skuadrën e Tomorit që sipas informacionit që kam marrë, më ka bërë përshtypje se është një skuadër me tradita dhe ka një nga tifozeritë më të zjarrta në Shqipëri, përveçse është skuadra e një prej qyteteve më të bukur dhe nga më të vjetërit për nga lashtësia dhe vlerat kulturore. E njoh situatën e Tomorit në kampionat, dhe renditja të frikëson parë në një këndvështrim tjetër, por edhe më obligon që të shpëtoj skuadrën po qe se do t’i shërbejmë asaj me përforcime dhe një investim serioz. Kështu që kemi parashikuar që fillimisht të përkujdesemi që skuadra të jetë me el-

ementë cilësor dhe mundësisht të punojmë edhe për më të keqen e mundshme që unë e gjeta këtë skuadër në renditje, pra për të punuar për të ardhmen dhe ku perspektiva është e qartë të rikthejmë skuadrën sezonin e ardhshëm në Superligë. Ndërsa sa për sfidën kam një surprizë të këndshme, sepse më pëlqejnë sfidat dhe do punojmë për shpëtimin e skuadrës, ku synojmë që edhe mbi bazën e matematikës të llogarisim shpëtimin e skuadrës. Dhe si mund të ndodhë kjo më konkretisht? Ja unë do të flas me shumë kurajë profesionale dhe përgjegjësi të tillë, duke i kërkuar klubit që fillimisht të bllokojë të gjithë futbollistët titullar që kërkojnë largimin, sepse të gjithë duhet ta kenë të qartë se duhet zbatuar kontrata një për një dhe në të kundërt të praktikohen sanksionet, sepse në futbollin profesionist kështu veprohet dhe tek Tomori, ata futbollistë të nevojshëm unë i dua t’i mbaj në skuadër duke nisur qysh nga portieri që më kanë informuar se është nga më të mirët e kampionatit. Ndërsa mendojmë të përforcojmë skuadrën me 7 futbollistë cilësor që janë edhe anëtarë të ekipeve kombëtare të Nigerisë, dhe qysh sot i kemi kërkuar administratorit të klubit që të praktikojmë aplikimin për viza të futbollistëve që do të marrim në merkato nga Nigeria, dhe ku do t’u nxjerrim edhe lejen e punës sipas ligjeve të shtetit shqiptar. Besoj se me përforcimet e nevojshme, si dhe mbajtjen në skuadër

të futbollistëve cilësor, kemi llogaritur që të fitojmë në Berat të gjitha takimet në fazën e dytë, si dhe maksimumi të marim tre fitore dhe një barazim në transfertë, dhe unë e mendoj si të mundshëm këtë përllogaritje shpëtimi sepse po pata organikën e duhur, do ta nisim kampionatin me synimin për një fitore qysh në Tiranë në startin e fazës së dytë. A mund të mësojmë më shumë në lidhje me përvojën tuaj si trajner profesionist? Jam 37 vjeç dhe me origjinë turke, por i rritur në Gjermani, ashtu si dhe miliona bashkatdhetarë të mi që jetojnë në shtetin gjerman, dhe momentalisht jam licencuar në Gjermani pranë DBF me licencën e trajnerit të nivelit Pro, dhe ku në rininë time të hershme kam qenë futbollist i niveleve të ligës së 2 të dhe të 3 të në Gjermani, dhe më pas kam punuar për dy vite tek Arsenali dhe Bajerni i Mynihut si shef i skautizmit, si dhe 3-4 vite si trajner në Arabinë Saudite, ndërsa tek Tomori do të jem në detyrën e trajnerit-menaxher që aplikohet kudo në vendet e zhvilluara kjo lloj metode pune në futbollin bashkëkohor. Mendoj se do të nis një punë që me ndihmën e madhe të gjithë faktorëve, me siguri që do t’ia dal me sukses dhe ku do të sjell një ndjesi pune profesionale, si dhe të rikthejmë shpresën e madhe për shpëtimin e Tomorit, dhe të rimbushim këtë stadium plot me tifozë beratas që meritojnë të kenë një skuadër dinjitoze dhe rezultative në Superligë. Bisedoi: Sulo Gozhina


aktualitet • E premte 14 dhjetor 2012

»

09

Droga ishte fshehur mes një ngarkese me tulla, arrestohet drejtuesi

Kapen 800 kg hashash në portin e Durrësit Destinacion Italia, dyshohet për rrjet të organizuar trafiku DURRËS-Rreth 800 kg kanabis sativa është kapur mbrëmjen e djeshme e fshehur mes tullave në një trajler në portin e Durrësit. Policia bën të ditur se droga u zbulua gjatë kontrollit në trajlerin e ngarkuar me tulla që drejtohej nga shoferi, Armir Mehmeti. Gjatë kontrollit blutë kanë arritur të gjejnë sasinë e drogës, e cila pas

peshimit ka rezultuar në 800 kg. Kanabisi është zbuluar para imbarkimit të trajlerit në traget. Në pranga është vënë drejtuesi, ndërkohë që policia dyshon se pas tij fshihet një rrjet i madh i organizuar i trafikimit të lëndëve narkotike. Nga të dhënat paraprake dyshohet se lënda narkotike që pritej të nisej me traget në Itali ka destinacion tregun

e shtetit fqinj. Brenda pak javësh në portin e Durrësit janë kapur mbi 2 ton drogë kryesisht e llojit marijuanë. Trafiku i narkotikëve drejt Italisë pavarësisht arrestimeve sekuestrove vazhdon të jetë në kulmin e tij. Sipas bluve durrsakë, ajo fshihet kryesisht në trajlerat apo kamionët mes mallrave që dërgohen matanë Adriatikut.

Viktima, motër e një të dënuari. Nuk përjashtohet bashkëshorti

Vrasja e 49-vjeçares, pista kryesore ajo e hakmarrjes FIER- Vrasja e 49-vjeçares Asinja Krytha ndodhur 2 ditë më parë në Fier sipas policisë nuk ka si motiv grabitjen, pasi asaj nuk i janë marrë paratë apo ndonjë send që ka pasur me vete. Megjithatë, dy pistat paraprake të hetimit kanë të bëjnë me hakmarrjen, duke parë dhe goditjen 15 herë me thikë në kraharor. Ndërkohë policia ende nuk ka një të dyshuar për këtë ngjarje makabre, ndërsa burimet zyrtare janë deklaruar se janë vënë postblloqe në rrugët kryesore dhe se po hetohet çdo detaj i jetës së viktimës dhe provat e pakta në vendngjarje. Pistat Sipas bluve fierakë, pista kryesore është hakmarrja ndaj Asinja Krythës pasi vëllai i saj, shtetasi me inicialet A.K., ka qenë i dënuar më parë për prostitucion dhe drogë, me 5 vjet burg dhe është pronar i një moteli në rrugën e vjetër Fier-Lushnjë. Ndërkohë që dyshimet kanë rënë edhe për një hakmarrje të mundshme nga ana e ish-bashkëshortit. Pas ngjarjes janë marrë në pyetje disa dëshmitarë dhe personat që e kanë transportuar viktimën për në spital, por ende nuk ka asnjë të dyshuar. Policia pohon faktin se në krim janë përfshirë 2 ose më shumë persona, kjo duke u nisur nga plagët e viktimës dhe kohën e shpejtë në të cilën është kryer vrasja. Ndërkaq, fqinjët e 49-vjeçares Asinja Krytha u shprehën se viktima nuk ka pasur asnjë konflikt në lagje apo në zonën përreth dhe gjithashtu, nuk kanë dijeni për ndonjë konflikt të mundshëm me ish-bashkëshortin. Masakrohet me thika nëna e dy fëmijëve. Asinja Krytha ka qenë duke shkuar në banesën e saj, kur persona ende të paidentifikuar e kanë goditur për vdekje me thikë. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë së qarkut të Fierit bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmë në lagjen “Kryengritja e Fierit”, në hyrje të qytetit. Rreth orës 18:30 Asinja Krytha, e cila ishte punësuar tek biznesi i të vëllait, ishte duke u kthyer në shtëpinë e saj, kur pak metra larg pallatit ku

Bariu vdiq nga hemorragjia

Vret kushëririn për një copë toke, në kërkim VLORE- Vrasin me armë zjarri kushëririn për një hapësirë toke. Një 51-vjeçar ka mbetur i vrarë nga kushëriri i tij si pasojë e sherrit për pronën. Ngjarja ka ndodhur në Gjorm të Vlorës. Viktima është 51-vjeçari Nuri Seferi, ndërsa policia ka shpallur në kërkim Çerçiz Seferin 46 vjeç. Nga hetimet del se dy kushërinjtë kishin një pronë të përbashkët dhe pas pretendimeve për autorësinë e saj, u konfliktuan me armë zjarri. Viktima mori një plumb në këmbë, por ai humbi jetën në spital për shkak të gjakderdhjes së madhe. Policia nisur nga dëshmitë e të afërmve të viktimës, shpalli për autor kushëririn e tij Çerçiz Seferin.

Dyshime për përdorim në hasmërinë Llani- Shkreta

Arrestohet, ishte në kërkim për prodhim dhe mbajtje armësh Arrestohet personi i shpallur në kërkim për prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake. A. Tafa 36 vjeç njihet edhe për lidhje të ngushta me vëllezërit Llani nga Mumarrasi, të akuzuar për disa ngjarje ndaj familjes Shkreta me të cilën kishin hasmëri. Në banesën e Tafës në Mamurras u gjetën disa armë zjarri gjatë kontrolleve menjëherë pas shpërthimit në shtëpinë e familjes Shkreta. Policia e Lezhës dyshon se lidhja e ngushtë mes Tafës dhe vëllezërve Llani është shfrytëzuar nga këta të fundit për të siguruar armë, të cilat mendohet se janë përdorur më pas për vrasje në Tiranë e Mamurras.

Elbasan, dy prej tyre në gjendje të rëndë

Aksident nga ngrica në rrugë, 4 të plagosur banonte është goditur 4 herë me thikë në gjoks. Klithmat e saj kanë prishur qetësinë e mbrëmjes dhe banorë të zonës kanë dalë për të parë ç’kishte ndodhur, ndërsa e kanë gjetur 49-vjeçaren të shtrirë në rrugë, të mbuluar nga gjaku.

Menjëherë ata e kanë marrë viktimën dhe e kanë dërguar në spitalin rajonal të Fierit. 49-vjeçarja është futur në sallën e operacionit, ku mjekët për një orë kanë bërë të pamundurën për ta shpëtuar, por ajo nuk ka mundur të mbijetojë

Në paraburgimin e Korçës

Dhunoi gruan shtatzënë, tenton vetëvrasjen bashkëshorti KORCË- Dhunoi barbarisht gruan shtatzënë, tenton t’i japë fund jetës në dhomat e paraburgimit të komisariatit të Korçës. Olsi Iljazi, 34-vjeç, i cili dhunoi një ditë më parë gruan duke mos shfaqur asnjë shenjë pendese për aktin makabër, me pretendimin se ajo nuk i donte nënën, ditën e sotme ka tentuar të vetëvritet, duke përplasur kokën pas murit, teksa pas aktit u ka rrëfyer policëve se është penduar për atë çka i

ka shkaktuar bashkëshortes dhe fëmijës së tij. Burime nga komisariati i qytetit juglindor bëjnë me dije se 34-vjeçari, Olsi Iljazi ka qëlluar disa herë me kokë murin e dhomës ku qëndronte në paraburgim, ndërkohë që ka qenë ndërhyerja e shpejtë e oficerëve të sigurisë që e ka parandaluar. 34-vjeçari ka marrë mjekimet e nevojshme pasi nga përplasja ka marrë një të çarë në kokë, por ndodhet jashtë rrezikut për jetën. 28-vjeçar-

për shkak të plagëve të thella, si dhe hemorragjisë së madhe. Asinja Krytha jetonte vetëm me dy fëmijët e saj në lagjen “Kryengritja e Fierit”, pasi prej më shumë se një viti ishte divorcuar dhe ish-bashkëshorti është emigrant.

ja Rudina Iljazi në muajin e katërt të shtatzënisë është rrahur dhe goditur barbarisht nga bashkëshorti i saj me mjete të forta. Ngjarja ka ndodhur në lagjen 8 të qytetit juglindor, në banesën e prindërve të vajzës, ku ajo strehohej prej pesë ditësh pas një konflikti me familjen e burrit. Sipas të dhënave të policisë lokale, 28-vjeçarja Rudina Iljazi është goditur me sende të forta në kokë, më pas është dërguar me urgjencë nga fqinjët në spitalin rajonal, ku dhe iu nënshtrua një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, ndërsa mësohet se foshnja është në gjendje të mirë.

ELBASAN- Një aksident rrugor me pasojë plagosjen e rëndë të 4 shtetasve, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, u regjistrua në orët e para të mëngjesit të djeshëm në aksin rrugor Elbasan-Peqin në afërsi të fshatit Murras. Automjeti tip Benz me targë EL 8495B i drejtuar nga Zabit Nikolli 44 vjeç, është përplasur me mjetin me targë EL 3237 C me drejtues Fatos Kërçyku 41 vjeç, në të cilin ndodheshin si pasagjer Mikel Hysa 23 vjeç dhe Ilir Bodurri 25 vjeç. Si pasojë e përplasjes kanë mbetur të aksidentuar drejtuesit e automjeteve dhe dy udhëtarët, të cilët janë dërguar menjëherë në spitalin kirurgjik të Elbasanit. Sipas mjekëve, gjendja e dy pasagjerëve paraqitet e rënduar. Në vendin e ngjarjes shkuan policia dhe ekspertët dhe nga të dhënat paraprake rezulton se shkak i aksidentit mund të ketë qenë edhe rrëshqitja nga ngricat. Rruga ka qenë thuajse e ngrirë në këtë pjesë dhe sipas drejtuesve të mjeteve duhet të ketë paralajmërime në pjesë të tilla të vështira. L.LL

Në zonë, seri karburantesh

Merr flakë karburanti, ndërhyrja e zjarrfikësve eviton rrezikun ELBASAN- Një pikë karburanti ka rrezikuar të marrë flakë gjatë orëve të para të mëngjesit të së enjtes në rrugën Elbasan-Ura e Kushës në afërsi të komunës Bradashesh. Ndoshta një pakujdesi e punonjësve duke lënë një ngrohës ndezur apo një shkëndijë elektrike ka bërë që flakët të përfshijnë godinën e shërbimit të pikës së karburantit dhe të shpërndahen me shpejtësi duke kërcënuar edhe distributorët e naftës dhe benzinës. Menjëherë punonjësit e karburantit kanë njoftuar zjarrfikësit. Ndërhyrja e tyre ka qenë e shpejtë dhe është fikur në kohë zjarri që mund të kishte sjellë shpërthimin e sasisë së karburantit. Zjarri ka shkatërruar dhomën e qëndrimit punonjësve të shërbimit, por fatmirësisht nuk ka pasur dëme në njerëz dhe ndërhyrja e menjëhershme e zjarrfikësve ka bërë që të evitohet shpërndarja e flakëve dhe mbërritja tek depot e karburantit. Rreziku ka qenë i madh pasi mund të ishte shpërndarë edhe në karburantet e tjera. L.LL


10

« opinion

E premte 14 dhjetor 2012 •

Shqipëria politike dhe shqiptarët

S

Nga Bedri ÇOKU

hqipëria politike saktësisht fillesën e saj mund ta ketë që nga qershori i vitit 1924, me triumfin e revolucionit të dhunshëm të së majtës shqiptare, me anë të të cilit ajo mori pushtetin. Edhe pse kthimi i Ahmet Zogut në krye të shtetit shqiptar pas gjashtë muajsh, sundimi i të cilit zgjati pesëmbëdhjetë vjet, republikan e mbretëror, ai arriti ta fashiste njëfarësoj ekzistencën e kësaj Shqipërie. Gjithsesi, ajo u ringjall frikshëm pas rënies së mbretërisë dhe me pasoja të pariparueshme për dekada të tëra, deri edhe në ditën e lavdëruar të 100-vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe krijimit të shtetit të parë shqiptar, që populli e festoi me aq madhështi, ndryshe nga tendencat armiqësore të të dy krahëve të politikës, që përfaqësohen nga formacionet e ashtuquajtura “të djathta” e “të majta”. Këto formacione politike u lindën dhe u zhvilluan në fillimet e viteve ’90 të shekullit të kaluar nga trupi dhe shpirti i regjimit diktatorial i partisë komuniste, “ngordhja” e të cilit erdhi pikërisht nga kalbëzimi i gjakpirjes dhe brejtjes së eshtrave të popullit të vet. Pse them “Shqipëria politike”? Ndërsa shëtitja me një mikun tim gjatë manifestimit madhështor, si asnjëherë në këta njëqind vjet, të masës së jashtëzakonshme të popullit, që shprehte natyrshëm ndjenjën e vet kombëtare mes flamujve dhe banderolave të shpalosura gjithandej, mes këngëve e valleve popullore e patriotike, duke injoruar hapur formacionet politike të ndarë armiqësisht nga njëri-tjetri ideologjikisht dhe fizikisht, s’ishte aspak e vështirë të kuptoje qartë pse shqiptarët mbajnë ende mbi shpinë politika armiqësore nga politikanë të zgjedhur po me votat e tyre. - Nëse e duam veten dhe Shqipërinë, - më tha miku im, - që sot e tutje duhet, pasi po e shohim popullin patriot që ka dalë rrugëve pa asnjë motiv politik, por thjesht si shqiptarë, që gëzojnë festën e tyre, duhet të guxojmë t’ua shpjegojmë njerëzve të keqen politike midis nesh, ende të pamëshirshme, për të na lënë ende të hamë kokën e njëri-tjetrit dhe Shqipëria të kthehet në një paçavure e Ballkanit Jugperëndimor. - Ky do të ishte veprimi më i drejtë i njerëzve të ditur, që e kanë vuajtur dhe e vuajnë ende këtë të vërtetë. Shqiptarët duhet ta mësojnë një herë e mirë të keqen që u solli revolucioni i dhunshëm i vitit 1924, ideuar kryesisht nga fryma ekspansioniste e ortodoksisë pansllaviste, e cila nuk u ndëshkua dhe s’është ndëshkuar as sot, të paktën moralisht. Ata që e sollën sefte këtë ideologji politike, pra marrjen e pushtetit me dhunë në emër të internacionalizmit proletar, kur shqiptarët nuk e njihnin fare këtë ideologji, fatkeqësisht janë ende të respektuar e të nderuar në

panteonin e elitës së kombit shqiptar. - Për mua, miku im, fajtor i parë për këtë të keqe është Ahmet Zogu, që nuk i ndëshkoi revolucionarët bolshevikë, me në krye priftin ortodoks, i cili u dërgua në Shqipëri me ndihmën dhe propozimin e shqiptaro-amerikanëve të shoqërisë patriotike “Vatra” me tjetër qëllim, ndërkohë që ai adhuronte dhe i kishte sytë nga komunizmi i Bashkimit Sovjetik. Nuk u ndëshkua, të paktën as si ideolog antidemokratik për shqiptarët e pamësuar ende me pushtetin e tyre të brishtë. A nuk ishte po ky prift me emrin e shquar në letërsi, muzikë dhe oratori, Fan Stilian Noli, që e ngriti në qiell emrin e diktatorit Enver Hoxha dhe bëmat e tij menjëherë sapo ky mori pushtetin me terror dhe vendosi regjimin me orientim nga Lindja komuniste, si satelit i Jugosllavisë së Titos, duke vrarë patriotët shqiptarët të shkolluar në Perëndim, pse ata guxonin të shpreheshin hapur për krijimin e shtetit demokratik, properëndimor dhe kundër komunizmit jugosllav e rus për ndërtimin dhe zhvillimin e vendit? - Pa dyshim, jo pa përgjegjësi janë edhe patriotët dhe ideologët e pavarësisë dhe të Kongresit të famshëm të Lushnjës, mendja dhe zemra e kombit, edhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke e nënvlerësuar strategjinë antishqiptare që po instalonin fqinjët ekspansionistë ndaj trojeve tona dhe armiqtë e betuar të ekzistencës së shtetit shqiptar, kur nën hundën e tyre komunistët serbë në bashkëpunim me ata grekë formuan Partinë Komuniste Shqiptare në mes të Tiranës, ashiqare me drejtues politikë dhe ushtarakë me njerëzit e tyre. Me këtë parti ata arritën të sabotonin gjithçka në favor të shqiptarëve në kushtet e pushtimit fashist e nazist, sidomos arritën të sabotonin unitetin e popullit dhe zgjerimin kufijve natyralë të Shqipërisë pas lufte, që do të bashkonin edhe pjesën tjetër të racës sonë të shkëputur prej trungut kryesor nga fuqitë e mëdha më 1913 në Londër. Ata e komandonin Partinë Komuniste të kamufluar nën emrin “Fronti Nacionalçlirimtar” për të gjitha veprimet që bënin partizanët shqiptarë me yllin pesëcepash në ballë, për të mos rënë ndesh me interesat e Serbisë e të Greqisë. Ata e kundërshtuan qëllimisht Mbledhjen e Mukjes, që ndoshta do të ishte akti i parë që shqiptarët do të bashkoheshin kundër pushtimit dhe të vendosnin bashkërisht për të ardhmen e tyre pas lufte. Ata frymëzuan vrasjen e shqiptarëve që ishin kundër strategjisë së luftës që bënin partizanët në emër të internacionalizmit proletar, vranë nacionalistët dhe të zhgënjyerit nga propaganda internacionaliste e KOMINTERN-it stalinist, si ata jashtë formacionit Fronti Nacionalçlirimtar, por dhe brenda tij, duke minuar hapur interesat e pavarësisë së një Shqipërie etnike, demokratike dhe properëndimore pas luftës.

- Pa dyshim që nuk janë pa faj. Mithtat Frashëri, biri i Abdyl Frashërit, me patriotë e tjerë antikomunistë, që ishin dhe njerëzit më të ditur të kohës, pasi nuk u falet qëndrimi politik i zbutur ndaj ideologjisë komuniste, që po vërshonte nëpër familjet shqiptare, madje tek-tuk edhe në familjet denbabaden me ndjenja të pastra atdhetare e të shkolluar nëpër universitet perëndimore... Arritën të bashkonin shumë intelektualë rreth vetes, madje të krijonin me ta edhe organizatën mbarëkombëtare me emrin sinjifikativ “Balli Kombëtar”, pasi e njihnin shumë mirë gjendjen e Shqipërisë së pushtuar, sidomos historinë e dhimbshme të shqiptarëve nga ekspansioni serb e grekë lidhur me lakminë e gjithhershme të tyre ndaj trojeve tona të pushtuara me dhunë e krime çnjerëzore. Megjithatë... - Pa diskutim që ishte dobësia e inteligjencës shqiptare që fitoi komunizmi në Shqipëri, pa llogaritur marrëveshjet e fuqive të mëdha lidhur me ndarjet e zonave të influencës. - Por kjo i kushtoi shumë vendit, ama. Edhe popullit tonë... - Patjetër. Kjo dobësi e inteligjencës antikomuniste i dha mundësi së keqes së madhe, ideologjisë saj, të triumfonte dhe Shqipëria të kalonte nën influencën e pushtetit sllavo-komunist, rrezik të cilën mbreti Zog e luftoi me aq sukses sa kohë drejtoi shtetin shqiptar. - Kur u përmbys dinastia komuniste në vitin 1992, të gjithë shpresuam se kjo e keqe deri këtu e kishte pasur fuqinë e vet. U shemb një herë e përgjithmonë së bashku me perandorinë e vet me qendër Moskën. Por shqiptarët përsëri gabuan kur e menduan këtë gjë me kaq mendjelehtësi. Aq më tepër edhe pasi gjykatat e qeverisë demokratike dhanë ndëshkime për autorët e krimeve monstruoze të regjimit komunist për 47 vjet në mënyrë aq qesharake dhe krejtësisht për fajësi ordinere. - Ndaj them se çlirimi i vërtetë i shqiptarëve nga ideologjia e së keqes së trashëguar për mua ka filluar nga sot, me 100-vjetorin e Pavarësisë, pasi duket sheshit se festimi i kësaj ngjarjeje madhore për ne shqiptarët, me kaq ngjyra të shndritshme nacionaliste, shpreh më së mirë realitetin e ndarjes së këtyre njerëzve nga ideologjitë politike. Pra, Shqipëria, për mendimin tim, nga sot e tutje do të këndojë vetëm shqiptarisht dhe do të mendojë e ëndërrojë vetëm si shqiptar, me dashuri dhe respekt për njri-tjetrin. “Shqipëria politike, e cila ka rezistuar deri më sot me flamujt ideologjikë , nuk ka më frymë për t’iu kundërvënë patriotizmit dhe dashurisë vëllazërore, që duket tashmë e pjekur si asnjëherë qysh nga koha e Skënderbeut të lavdishëm. - Ashtu qoftë!

Larg nga Kosova

A

ferat e shumta korruptive e kanë ngulfatur zhvillimin ekonomik dhe kanë zbehur shpresat se do të vijnë investitorë serioz. Sinjal më i besueshëm për ta është problemi me pasaportat bimetrik, targat e automjeteve, se sa ngritja e Kosovës në listën “Doing Business”. Kompania “Daimler Chrysler” e kishte ndaluar që veturat e saja t’iu shiten institucioneve publike e shtetërore të Kosovës për shkak të korrupsionit dhe dallavereve me tenderë. Kompania austriake OESD nuk i mori 1,4 milionë euro për punën që kishte bërë për shtypjen pasaportave biometrik, ndonëse paratë kishin rrjedhë nga kontoja e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Sllovenët nga kompania KIG kot kishin punuar në shtypjen e targave për automjetet e Kosovës, meqenëse 200 mijë euro “tretën” gjatë transferim. Kosovarët që përmes firmës londineze ”Fox Marble” u listuan në Bursën e Londrës, nuk i kanë më ambiciet që kishin për eksploatimin mermerit në Kosovë, meqenëse mbetën pa katër licenca. Ato i humbën, pasi që, sipas menaxherëve të saj, nuk deshën të paguajnë reket. Dy shtetas të huaj, investitorë të mundshëm në Kosovë, dëbohen nga Aerporti i Prishtinës, meqenëse, sipas autoriteteve policore, nuk kishin në rregull letrat për hyrje në vend. Pas këtyre tregimeve shqetësuese për vendin që mbanë shpresa se nivelin e zhvillimit do ta rritë përmes investimeve të huaja, vijnë edhe disa dromca pak më optimiste. Në listën e Bankës Botërore për bërjen e biznesit Kosova radhitet në vendin e 98 –të, kurse një vit më parë ishte në vendin e 117. Ndërkaq, për perceptimin e korrupsionit organizata “Transparency International” e radhitë në vendin e 105-të. Sado që vjet Kosova radhitej në vendin e 113, këtu është vështirë të bëhet një krahasim , apo të flitet për zhvillimet pozitive, meqenëse TI ka ndryshuar metodologjinë e hartimit të raportit. Pra, krahasimi me vitin e kaluar nxjerr pamje joreale. Mirëpo, kur thuhet se në këtë listë Kosova qëndron pas të gjitha vendeve të rajonit, pos

Nga Ibrahim Rexhepi Shqipërisë, del shumë qartë se sa keq qëndron Kosova. Tash, kur një investitorë serioz ka parasysh të gjitha këto zhvillime, atëherë e ka të qartë se çfarë rreziku i nënshtrohet çdo cent i investuar në Kosovë. Atij nuk do t’i bëjnë shumë përshtypje tabelat e Bankës Botërore, apo ato të “Transparency International”. Ai fillimisht do ta ketë të qartë se shumë lehtë mund ta regjistroj biznesin, por njëkohësisht duhet të jetë i vetëdijshëm se kostoja e investimit do të jetë shumë më e lartë se zakonisht për shkak të “tallit” që duhet të paguaj, apo për të ngopur zhvatësit nga nivelet qeveritare, pastaj, lehtë mund të humbë licencat, pa marrë parasysh se kanë një garanci ligjore, ose paratë mund t’i “humbin” rrugës prej një banke te një bankë tjetër. Kjo është pamja reale e ambientit për investime në Kosovë. Se kjo është gjendja reale e tregojnë shifrat. Deri në fund të qershorit të këtij viti si investime të huaja direkte Kosova përfitoj 86,2 milionë euro, përderisa një vit më parë erdhën 100 milionë euro më shumë. Trendi i rënies së IHD-ve ka nisur kaherë, prandaj nuk është aq optimist fakti se vjet ato ishin për 28,8 milionë euro më të larta se parvjet. Koston për shkak të dëbimit të investitorëve të huaj do ta paguaj popullata, meqenëse do të vazhdoj të jetoj në varfëri përderisa me shtetin udhëheqin ata që të shtetasin e huaj e vlerësojnë si potencial për plaçkitje, apo për përfitime mbi baza korruptive. Madje, pa pasur frikë se mund të ndëshkohen. Të tillët kanë fuqinë që vet të dirigjojnë me mënyrën e zbatimit të ligjit dhe të funksionimit të institucioneve “të pavarura” të gjyqësisë. Ndërkaq, potencialet e brendshme për zhvillim janë solide. Së pari, biznesi privat nuk ka burime të financimit, pasi që bankat kanë reduktuar dhënien e kredive për ndërmarrjet, por në të njëjtën kohë ato janë të padëshirueshme për shkak të normës së lartë të interesit. Së dyti, janë të kufizuara burimet e financimit të zhvillimit përmes parasë publike, meqenëse ato janë të fokusuara për ndërtimin e autostradave, si edhe për përfundimin e punëve të filluara para një, apo dy vjetëve. Ndo-

nëse ka pohime se pikërisht investimet e këtilla kanë ngritur normën e zhvillimit gati 5 për qind, por kjo gjendje mund të harrohet shpejt, meqenëse ajo nuk ka gjeneruar vende të reja të punës, apo nuk vjen si rezultat e forcimit dhe i rregullimit të ambientit për biznes. Sivjet, ta zëmë, do të ketë probleme që të arrihet një normë e tillë e zhvillimit, meqenëse nuk ka asnjë projekt të ri, e as që priten ndryshime esenciale pas privatizimit të sektorëve strategjik – energjetikës dhe telekomunikacionit. Është vështirë të pritet se brenda një kohe të shkurtër mund të ndodhin kthesat. Së pari për fajin e Qeverisë së Kosovës, e cila nuk ka vizion të qartë se si t’i joshë investitorët e huaj. Kjo mund të arrihet lehtë, meqenëse ka indikacione se baza ligjore është solide. Mirëpo, nuk ka gatishmëri për një luftë të pa kompromis dhe të vërtetë ndaj të korruptuarve dhe zhvatësve pikërisht brenda institucioneve qeveritare. Kjo punë nuk kryhet vetëm përmes deklaratave, apo duke formuar grupe të punës, të cilat deri më sot nuk sollën asnjë ndryshim. Sado që kjo nuk është një betejë e lehtë dhe që mund të kryhet për një ditë, megjithatë qeveria duhet të dëshmoj seriozitet dhe qëndrueshmëri në përballje me këto të liga. Fakti se nuk u ndërmor asgjë për rastet e përmendura, e as që dikush prej kabinetit qeveritar ka shfaqur gatishmëri për dorëheqje, si paku për shkak të përgjegjësisë morale që ka. Po ashtu, Qeveria e Kosovës, nëse nuk e ka të qartë mënyrën se si të sjell investitorë nga jashtë, mund të kopjoj modelet më të mira të vendeve në rajon. Nk mund të themi se atje nuk ka korrupsione zhvatje, por së paku shteti ka një përkushtim më të madh në luftë kundër këtyre dukurive. Apo, që investitorin ta trajtojnë në mënyrë shumë më dinjitoze dhe t’i ofrojnë kushtet që vërtetë ai meriton. Për këtë po përmendim se Maqedonia i ofron shtetësi secilit biznesmen që investon 400 mijë euro, ndërsa Bullgaria – 500 mijë euro. Me këtë respekt që tregojnë ato ka rrezik që të përfitojnë investitorët, të cilët dëbohen në hyrje të Kosovës.


opinion • E premte 14 dhjetor 2012

»

11

Po ç’prisnit nga Blloku?!

S

Nga Nebil ÇIKA

iç parashikohej, Shqipëria e humbi shansin për të hedhur një hap tjetër drejt integrimit në BE, megjithëse kushtet ishin plotësisht të realizueshme dhe shpresat gjithashtu të mëdha. Mosvotimi vetëm i tre ligjeve që kishin kohë që prisnin votën e deputetëve për t’u bërë aktivë, ka qenë, sipas drejtuesve të BE-së, arsyeja shtyrjes së vendimit për akordimin e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Ligjet në fjalë, siç është në dijeni i gjithë opinioni publik, u bllokun nga vota e opozitës ishkomuniste, pasi kërkonin shumicë të cilësuar votash parlamentare, me gjithë thirrjet e opinionit publik dhe komunitetit ndërkombëtar që opozita të mos e bënte një gjë të tillë. Sigurisht që kemi të bëjmë me një vendim të qartë politik të opozitës, e cila sigurisht që ishte e qartë edhe për dëmet që u vijnë shqiptarëve nga bllokimi i procesit të integrimit euroatlantik të Shqipërisë. Ç’lind nga macja, gjuan minj Theksova që në krye të radhës faktin se ky vendim pritej, pasi personalisht unë hyj tek ai grup shqiptarësh, ndoshta edhe të huajsh, që nuk besojnë ende në ndryshimin evolucionist të as pjesë politike e gjenetike tonën që e ktheu për 50 vjet rresht këtë vend në ferrin më të egër e më të përgjakur të Europës. “Ç’lind nga macja, gjuan minj”, - thotë një proverb i njohur shqiptar. Filozofi popullore që në rastin e opozitës sonë politike vërtetohet në mënyrën më të saktë të saj. Dihet që PS-ja e zotit Rama, ose më mirë të themi kupola politike e saj, është një zgjatim politik e gjenetik i kupolës komuniste të diktaturës në raporte etër e bij, gjë që mund të evidentohet lehtë edhe nga mbiemrat e tyre: “Rama”, “Gjoni”, “Bushati”, “Peza” etj., përmendja e të cilëve vazhdon t’u ngjethë mishtë shumicës së shqiptarëve, sidomos atyre kanë jetuar në diktaturë. Si bij të prindërve që rrethuan me tela me gjemba Shqipërinë e që vrisnin çdo njeri që kërkonte t’i kalonte ato, por edhe të mijëra krimeve të tjera monstruoze, ish-komunistët në opozitë nuk mund të kenë dot qasje tjetër politike e morale me përpjekjet e pjesës tjetër të shqiptarëve për t’u integruar në bllokun euroatlantik. Të gjitha arritjet në këtë trend që nga përmbysja e diktaturës komuniste më 1992 e deri më sot janë kryer jo vetëm pa vullnetin e opozitës së majtë, por me pengesat e hapura apo të fshehura të saj, si bllokimi e tri ligjeve-kusht të BE-së për statusin e vendit kandidat. Nuk besojnë se shqiptarët e kanë harruar faktin që në këta 20 vjet të konsideruar si demokraci e integrim euroatlantik të Shqipërisë nuk

ka asnjë zhvillim pozitiv apo akt të vetëm te iniciuar nga PS-ja në funksion të procesit të integrimit euroatlantik. Përkundrazi, në disa momentet kulmore të procesit të integrimit, si ky i bllokimit të statusit, opozita e majtë ka dalë hapur kundër tij, një demonstrim ku ka dëshmuar trashëgiminë politike e gjenetike e atë lidhje të fortë eter e bij, që duket solide edhe sot 20 vjet pas përmbysjes së diktaturës. Mund të risjellim në vëmendjen tonë faktin që PS-ja kërkoi pa sukses nga Këshilli i Europës mosanëtarësimin e Shqipërisë në këtë institucion, përpjekjet për të bllokuar anësimin në NATO dhe protestën që Edi Rama planifikoi e zhvilloi me atë rast. Mund të themi pa frike se opozita zhvilloi një intifade të vërtetë kundër liberalizimit të vizave për qytetarët shqiptarë, duke organizuar nga bllokimet e rrugëve në të gjithë vendin, greva e urisë e drejtuesve të saj në bulevard, për të përfunduar me shulmin e dhunshëm ndaj selisë së qeverisë etj. Slogani i kësaj proteste “hap kutitë, liro vizat” është prova e drejtpërdrejtë që opozita, ashtu si paraardhësit e saj politikë e gjenetikë, është gati ta izolojë e ta rrënojë këtë vend vetëm e vetëm për pushtetin e saj. Edhe telat me gjemba do t’i kishin rivendosur, po të kishin mundësi. Siç theksova me lartë, jo rastësisht çdo arritje në procesin e integrimit euroatlantik të Shqipërisë, nga anëtarësia në Këshillin e Europës, në NATO, Marrëveshja e Stabilizim-Asiocimit e deri te liberalizimi i vizave apo ky prag i statusit kandidat janë siguruar dhe firmosur nga qeveritë e PD-së. Ky është një bilanc që dëshmon më së miri mungesën e vullnetit të opozitës për integrimin euroatlantik të vendit, por edhe pamundësinë e saj për t’u shkëputur nga e kaluara kriminale, politike e gjenetike. Prandaj them se nga kjo opozitë nuk mund të pritej qëndrim i ndryshëm ndaj integrimit nga ky që u demonstrua me sabotimin e paramenduar e të mirëllogaritur të mundësisë për marrjen këto ditë të statusit të vendit kandidat për në BE. Lufta e botëve Por, natyrisht, ka edhe shqiptarë që kanë shpresuar në një reflektim pozitiv nga opozita, duke pasur parasysh faktin se edhe kostoja elektorale e bllokimit do të jetë e konsiderueshme për autorët e tij. Ndoshta ka pasur të tillë edhe nga ana e qeverisë, që nuk ndajnë të njëjtin mendim me mua dhe të tjerët, që nuk besojmë te reformimi i komunistëve, gjë që është reflektuar edhe në diskutimet publike këto ditë pas deklarimit nga BE-ja të shtyrjes së marrjes së statusit të vendit kandidat. Interesant ka qenë sidomos debati qeveri–opozitë për këtë çështje, ku opozita ka tentuar të shfajësojë veten duke

shpikur kushte të tjera nga ato të BE-së. Më tërhoqi vëmendjen një debat në seancë plenare midis Kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli dhe kryetarit socialist të Komisionit parlamentar të Integrimit Ditmir Bushati. “Jemi dy botë të ndryshme”, - i tha Bushati zonjës Topalli, duke dëshmuar edhe një herë atë që thamë më lartë për opozitën dhe funksionin e saj si një institucion me një axhendë politike të ndryshme nga ajo e shumicës së shqiptarëve. Besoj se jo vetëm zonja Topalli, por të gjithë shqiptarët e dinë se bota e Topallit dhe ajo e Bushatit janë të ndryshme. Bota e Topallit është ajo e një ish-të përndjekure politike për shak të kontributit historik të familjes së saj për Shqipërinë dhe rrugën demokratike e europiane të saj. Ndërsa Bushati i takon botës tjetër, asaj të diktaturës komuniste, izolimit me tela me gjemba të vendit dhe sakrifikimit të tij për interesa të pushtetit. Qendra e botës së Topallit janë Uashingtoni e Brukseli, ndërsa të Bushtit janë Beogradi e Moska. Pa dyshim që këtë ndarje botësh e di edhe Topalli e të tjerë në politikën shqiptare, sidomos në kampin e mazhorancës, por kujtohen për të kur ua përplasin në fytyrë me veprimet apo fjalimet e tjera. Këtë ndarje botësh zonja Topalli duhej ta kishte kujtuar edhe kur dekoronte Qemal Stafën, Sejfulla Malëshovën, Islam Radoviuckën apo të tjerë arkitektë e xhelatë të botës me tela me gjemba, burgje, pushkatime, mjerim e izolim total, botës së Bushtit dhe shumë të tjerëve në kupolën e PS-së. Nuk e di në e ka pasur parasysh konceptin e Bushtit për dy botët kur votonte në mënyrë të dyshimtë e të pasqaruar në parlament kundër prokurorit të përgjithshëm Llalla, njërit prej të spikaturve të botës së saj. Por kjo vlen edhe për të tjerët në botën apo edhe partinë e Topallit, për të kuptuar se me botën tjetër, atë të Bushatit, Ramës, Gjonit, Pezës e të tjerëve ka pak apo aspak gjasa të gjesh gjuhën e përbashkët edhe kur në pazar janë fate jetike të Shqipërisë dhe të shqiptarëve. Nuk mund të presësh një votë proeuropiane nga pinjollët politikë e gjenetikë të atyre që varnin në sheshet e qyteteve poetët pikërisht për poezitë e tyre të integrimit euroatlantik, si p.sh Havzi Nela me “Fryma e Helsinkit”. E vetmja rrugë për të mbërritur te niveli i dëshiruar i integrimit është forcimi dhe zgjerimi, e sidomos votimi i botës tjetër, asaj të kundërt me atë të Bushatit, babait dhe shokëve të tij e baballarëve të tyre në PS. Kjo, pa dyshim, mund të arrihet vetëm me vullnetin e qartësinë e duhur politike e sidomos te vlerësimi i kërcënimit nga bota tjetër, për të cilën nuk mund të kujtohesh vetëm kur ata bllokojnë evenimente të tilla si statusi i vendit kandidat apo kur ata vetë ta përplasin publikisht në fytyrë. Sinqerisht nuk arrij ta kuptoj! Çfarë mund të prisnin tjetër nga Blloku shqiptarët?

Kosova, shteti ynë!

S

hteti im është Kosova. Flamuri im shtetëror është flamuri i Kosovës. Me hartën e vendit tim dhe me gjashtë yjet mbi të. Himni i shtetit tim quhet “Evropa” dhe është kompozuar nga Mendi Mengjiqi. Kompozitor vendor. Po, e vërtetë se është pa tekst. Kemi simbolet shtetërore, sistemin politik të veçantë, ambasadat në shtete më të largëta dhe në rajon. Edhe vendet tjera kanë akredituar ambasadat këtu dhe respektojnë subjektivitetin tonë shtetëror. Shoqëria e shtetit tim është multietnike. Respekton vlerat, traditën, identitetin dhe kulturën e secilit grup etnik që jeton bashkë me mua. I jep mundësi secilit të përparojë, pavarësisht nëse është shqiptar, serb, boshnjak, turk, egjiptas, romë, ashkali, malazias apo kroat. Problemet po vazhdojnë të jenë prezente. Por, kjo nuk është asrye që të ndalim përpjekjet tona për të tejkaluar ato. Përkundrazi, duhet të fuqizojmë angazhimet që vështirësitë e tashme të mos na nxijnë të nesërmen. E ardhmja e sigurisë nacionale është NATO. Aleanca Verio-Atlantike e cila në vitin 1999 u bë faktori vendimtar për çlirimin e kësaj Kosove. Kosovës të të gjithë qytetarëve të saj. Ushtria e ardhshme e Kosovës duhet të jetë krah për krah me atë amerikane, gjermane e angleze. Ushtri profesionale, që përbëhet prej pjesëtarëve nga secili komunitet që jeton këtu. Që i bën të ndihen të sigurt të gjithë qytetarët e Kosovës, pavarësisht cilës fe i përkasin apo cila është gjuha e tyre amëtare. E ardhmja politike është Unioni Evropian. Integrimi në familjen e shteteve evropiane që kanë vendosur paqen mbi të gjitha. Që kanë kthyer në model primar largimin e armiqësive që rrjedhin nga identitetet ndarëse apo përçarëse. Union i cili ka vënë në qendër të politikave bashkimin e vlerave të ndryshme në një qëllim të përbashkët: jetesën e lumtur të qytetarëve të të gjitha vendeve evropiane. Pa luftëra, pa dëmtime, pa dhunë. Baza e së tashmes dhe së ardhmes së shtetit tim është demokracia. Sistem jo perfekt, por dukshëm më i miri në krahasim me sistemet tjera qeverisëse që kanë ndodhur në historinë e njerëzimit. Demokracia dhe vlerat e saj janë themeli i Unionit Evropian dhe

Nga Burim Ramadani themeli i bashkëpunimit midis vendeve evropiane. Për më tepër, demokracia është garancia e vetme që ne mund të jetojmë mirë në shtetin tonë, në Kosovën tonë. Që askush nuk do të na shkelë liritë dhe të drejtat, që askush nuk do të mund të na ndalojë prosperitetin individual dhe kolektiv. Garanci që askush nuk do të na kthejë në komunizëm apo të na çojë në fashizëm. Nuk dua që kjo të shkatërrohet. Për asnjë çmim. Kosova duhet të jetojë sa të ketë njerëz në të. Si shtet i pavarur, sovran dhe demokratik. Si shtet i konsoliduar, me sundim të ligjit, me Kushtetutë të pakontestuar nga asnjë grup etnik, fetar apo politik, me zhvillim ekonomik, me arsimin modern, me sistem të zhvilluar shëndetësor, me identitet kulturor, me sport konkurrues në botë, me arkitekturë të re dhe me kushte shumë të mira jetese për të gjithë qytetarët. Dua që Kosova, shteti im, të konkurrojë jo vetëm me rajonin, por edhe me vendet e zhvilluara evropiane. Madje, edhe studentët gjermanë apo francezë të aplikojnë për të studiuar në universitetet e Kosovës. Ku do të marrin dije dhe të konkurrojnë me gjeneratën e vet kudo nëpër botë. Dua që futbollistët italianë, gjermanë, brazilianë dhe argjentinas të vijnë për të luajtur në klubet profesionale të futbollit në Kosovë. Qoftë te Prishtina, te Trepça e Mitrovicës, Liria e Prizrenit apo Ballkani i Suharekës. Dua që Kosova, shteti im, të ketë përfaqësinë kryesore për rajonin tonë të prodhimit të BMW-së, Mercedesit apo Volvo-s. Të jetë qendra rajonale e energjetikës dhe të prijë në listat për minierat e mineralet. Të arrijë nivelin më të lartë të Bruto Prodhimit Vendor (GDP-së) për kokë banori dhe që këtu të punosëhen me dhjetëra mijëra qytetarë të vendeve tjera, qoftë të Botës së Tretë apo edhe të vendeve të zhvilluara. Që turizmi të jetë atraktiv për amerikanët e evropianët. Ekzistenca e shtetit të Kosovës nuk rrezikon askënd. Nuk shkatërron asnjë lloj përkatësie. Nuk dëmton integrimet brendakombëtare. Nuk vë në mëdyshje të qenit shqiptar, për shembull. Por, e njëjta gjë vlen edhe për qytetarët e Kosovës me përkatësi tjetër kombëtare. Secili njeri ka identitet të shumëfishtë. Cilido prej identiteteve nuk duhet përdorur për të përçarë. Përkundrazi, njerëzit kanë shumë

identitete të përbashkëta. Një njeri mund të jetë në të njëjtën kohë shqiptar, shqiptar i Kosovës, Dukagjinas, Pejan, Baranas, Pishtanas, mashkull, katolik, luftëtar, profesor, bletar, baba dhe vëlla. Kjo nuk do të thotë se njëri prej identiteteve duhet t’i shkatërrojë të tjerët. Të gjitha këto shtresa të identitetit e përbëjnë një njeri. Tek e fundit, identiteti ka dy pjesë: si ndihesh vetë dhe si të shohin të tjerët. Mund të ndihesh mashkull, por të tjerët të të shohin si femër. Mund të ndihesh kozmopolitan, por të tjerët mund të të shohin si një provincialist i pandreqshëm. Identiteti kombëtar yni nuk është rrezikuar nga shteti i Kosovës. Përkundrazi, shteti i Kosovës forcon dukshëm edhe identitetin tonë kombëtar. Nuk ka nevojë të mënjanosh përkatësinë kombëtare shqiptare që të punosh për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Që të angazhohesh që në Kosovë të mos ketë korrupsion dhe krim të organizuar. Apo që të kesh një plan konkret dhe të detajuar për të vendosur sundimin e ligjit në agjendë prioritare qeverisëse. Nuk ka nevojë të mënjanosh përkatësinë kombëtare shqiptare që të ndërtosh një Kosovë konkurruese me të rajonin dhe Evropën. Që të rinjtë e Kosovës të arsimohen mirë dhe të jenë më të përgatitur profesionalisht se gjenerata e tyre në Spanjë apo Austri. Prandaj, debatet që tentojnë të trajtojnë ekzistencën e shtetit të Kosovës si rrezik për identitetin kombëtar shqiptar janë artificiale, të pasakta dhe jozhvillimore. Janë edhe injorante. Synojnë të ndalojnë çdo përpjekje për dashurinë ndaj Kosovës, shtetit tonë. Pasojnë me mungesë angazhimi të sinqertë për të ndërtuar dhe konsoliduar vendin tonë, vendosur rend e ligj, dhe lojalitet ndaj shtetit. Ndikojnë në thellimin e përçarjes, në kohën kur më së shumti na duhet tejkalimi i armiqësive midis njerëzve me përkatësi të ndryshme etnike. Nuk janë tradhëtarë ata që e duan shtetin e Kosovës. Ata që përpiqen ta fuqizojnë shtetin e Kosovës. Ta bëjnë shtetin më të mirë e më të zhvilluar në botë. Nuk janë tradhëtarë ata që luftojnë armiqtë e Kosovës. Që ndërtojnë argumentet politike për të zbrapsur çfarëdo tentimi të Serbisë për shuarjen e ekzistencës së shtetit të Kosovës. Mbi të gjitha, shteti i Kosovës ka nevojë për dashurinë e njerëzve për të. Për vullnetin që ta bëjmë shtetin ku të gjithë mund të jetojnë të lumtur.


12

« thashetheme vip

E premte 14 dhjetor 2012 •

Bleona Qereti apo Monika Beluçi?

Emina Çunmulaj, gjyqtare në “Top Model” të Suedisë Vite më parë Emina Çunmulaj, ndërsa fliste për revistën “Klan” dhe konkretisht jepte mendimin e saj për emisionin “Top Model”, ajo u përgjigj se në të vërtetë jeta në botën e modës nuk është aspak e tillë siç prezantohet në këtë program. Thua do të ketë ndërruar mendje në 2012? Pyesim, sepse ajo ka qenë së fundmi një prej gjyqtarëve në panelin e “Top Model” të Suedisë...

B

Elvana rrit gjoksin? Elvana Gjata ka postuar pak ditë më parë një foto mjaft provokative. E veshur me rroba mjaft të ngushta, duket se Elvana ka pas për qëllim të shfaqte gjoksin e saj, i cili në këtë foto duket më i madhë sesa që është zakonisht. A mund të jetë e vërtetë që Elvana ka vendosur të bëj një ndërhyrje kirurgjike në të, si pjesa e madhe e kolegeve të saj, kjo nuk është e qartë.

leona, e cila e do me çdo kusht Hollivudin, patjetër që do t’i duhet të konkurrojë me yjet e tij si Monica Beluçi. Në një fotoshoot identik, këngëtarja shqiptare nuk mbetet aspak mbrapa me sensualitetin e saj të spikatur. Jemi krenarë për Bleonën, por shpresojmë që këto tentime të guximshme të shqiptares të zenë frute dhe të mos mbesin vetëm kopje të zbehta të yjeve botërore.

Djem dhe vajza, të çmendur pas Seldit

Ledina Çelo “e ndez” Ajo është vërtet në formë, e lumtur dhe mbase më e dashuruar se kurrë. Këngëtarja Ledina Çelo jeton e lumtur me djalin e saj dhe bashkëshortin në Gjermani dhe shfaqet në formë të mirë fizike dhe shpirtërore. Së fundi, artistja ka publikuar dhe këngën e saj më të re të shoqëruar edhe me videoklip, me muzikë të Dren Abazit. Duket se bashkëpunimi ka funksionuar më së miri, gjë që duket edhe në komentet në facebook të faqes së artistit, si dhe në youtube ku është publikuar kënga. “Loja atë natë ka filluar, kur sytë tanë u takuan. Jo nuk më flet, fryma jote më mbulon. Më ndez në shpirt si këngë. Më bën të ndjehem shumë e lirë, drithëroj”, janë disa nga fjalët e këngës “Më ndez”. Ndërsa Ledina duket sikur i drejtohet dashurisë së vet: “Jemi të dy dhe kjo mhjafton, jeta këtu sërish fillon… Ti s’më jep kohë për tu menduar, orë e çast të dashuruar…Përse na duhet ne premtimi… bota ndalon… më bën të ndihem shumë e lirë, më drithëron, si dy fëmijë ne kemi frikë, lojën të fillojmë”. Një baladë e qetë nën tinguj kitare, duket se ky është fillim i mbarë për sukses për të dy artistët.

Flori me dy Borëbardha Pas kuintave nga spektakli 14 javor “100 Vjet Muzikë” që po transmetohet nga Televizioni Klan, artisti Flori Mumajesi shfaqet së bashku me dy shoqet e ngushta Elvana Gjata dhe Besa Kokëdhima që duken si dy “Borëbardha” të bukura me veshjet e tyre të bardha. Edhe Aurela ishte diku aty afër, por iku, duke mos mundur të bëheshin bashkë kështu tri Borëbardha. Ndërsa “shkurtabiqet” shikojnë me zili nga mbrapa.

Si duket bashkëpunimi i ngushtë me Sinan Hoxhën dhe rregullimi i miqësisë së prishur i ka sjellë atij vetëm përfitime. Është fjala për këngëtarin Seldi Qalliu, i cili është kudo sidomos në diasporë duke kënduar së bashku me Sinan Hoxhën. Por këtë herë në këtë foto, ai shihet vetëm ndonjë në këtë plan dhe ku të gjithë meshkuj dhe femra nxitojnë që ta fotografojnë apo ta incizojnë ndërsa ai është duke kënduar në këtë disko në diasporë.

Enca Haxhia, me look të veçantë Mihrija pozon në mes të rrugës së kombit

Elvana Gjata: Feja e shqiptarit është shqiptaria Duket se jehona e festimeve me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë ende nuk është shuar. Kjo jo vetëm nga koncertet e ndryshme që ende vazhdohen të zhvillohen, por edhe nga statuset e shumta të personazheve publikë. Kështu këngëtarja e mirënjohur Elvana Gjata ka publikuar dje në faqen esaj në Facebook frazën “Feja e shqiptarit është shqiptaria”. Me siguri që Elvana do ta ketë shkruar këtë frazë e frymëzuar nga ndonjë koncert i saj, ku me të vërtetë zë vend kjo shprehje, pasi në këtë 100-vjetor të gjithë shqiptarët në mbarë botën ishin më të bashkuar se kurrë.

K

ëngetarja e re dhe e bukur, Enca Haxhia, tërheq shpesh vëmendjen me lookun e saj. Është një vajzë që pëlqen ngjyrat dhe veshjet që tërheqin syrin, mbase edhe pak të guximshme. Kështu, ajo ka bërë dhe një ndryshim të guximshëm këto ditë, duke lyer flokët në një mënyrë të veçantë, që nuk e kishim parë më herët. Gjysmën e flokëve i ka bërë të kuqe, ndërsa gjysmën tjetër i ka rregulluar në formën e saj natyrale. Nuk e dimë se nga i erdhi kjo ide, por duket

mjaft bukur dhe interesante. Jemi të bindur se me këtë look do të tërheqë edhe syrin e ndonjë mashkulli të veçantë. Por, kur jemi tek kjo temë, duhet të përmendim se mashkulli i saj ideal duhet t’i përmbahet disa rregullave: “Që të më bëjë 100% për vete, një mashkull duhet të vishet me klas, rregull dhe pastërti”, ka rrëfyer Enca pak ditë më parë. Prandaj, nëse je mashkull dhe i plotëson këto kushte, mbase atëherë suksesin e ke të garantuar me bukuroshen Enca.

Mihrie Braha, këngëtarja e cila është shumë e dashuruar pas fotografisë, ka publikuar këto ditë disa foto në portalin e saj në facebook. Më poshtë është vetëm njëra prejt tyre, ku këngëtarja shihet duke pozuar në mes të rrugës së kombit, ndërsa duket edhe shumë e dashuruar me borën. Mihria sapo ka realizuar kohët e fundit një duet me këngëtarin Labinot Rexha, ku ka sjellë një këngë shumë ritmike me titull “Inati” edhe me anë të një klipi dhe ka marrë pëlqime të shumta edhe në kanalin Youtube.


thashetheme vip • E premte 14 dhjetor 2012

K

a deklaruar shumë herë se është në pritje të njeriut që do t’i ndryshoj jetën. Dhe data 12 e këtij dhjetori duket se mund t’i sjell atë njeri. Bëhet fjalë për bukuroshen pejane Agnesa Vuthaj, e cila tashmë datën 12.12.2012 mund ta vlerësoj si një datë mjaft të rëndësishme, edhe pse deri tani deklaroi se nuk e kishte shumë në qejf. “Unë që nuk e vlerësova si datë të veçantë “12.12.12”, sot në ora 12.12 mora një propozim për martesë! E befasuar!”, kështu ka shkruar Agnesa në Facebook, ndërsa nuk ka bërë publike më shumë detaje. Duket që bukuroshja pejane është befasuar për të mirë.

»

13

Agnesa Vuthaj merr propozim për martesë

Miss Albania dhe Miss Kosovo në Miss Universe në Las Vegas

Anxhela

Martini:

Jam një vajzë e mirë, nuk do të ndryshoj kurrë

Angela Martini beson se është një vajzë jo vetëm e bukur dhe e talentuar, por edhe shumë e mirë. Këtë mendim për veten modelja e famshme e ka ndarë me të gjithë miqtë e saj në Facebook, ku sipër një fotoje tepër të nxehtë ka shkruar: “Jam një vajzë e mirë dhe kjo nuk do të ndryshojë kurrë, vetëm mund të përmirësohet”. Siç duket edhe njerëzit e njohur, të suksesshëm dhe seksi siç është Martini, kanë qejf t’ia përsërisin vetes se në fakt janë më të mirë, pavarësisht si i shohin njerëzit e shumtë nga jashtë.

Bebi i Orgesës, foto me artistët shqiptarë

M

iss Albania dhe Miss Kosova kanë mbërritur në Las Vegas dhe po bëhen gati për t’u prezantuar në radhë me më të bukurat e botës në spektaklin e madh Miss Universe. Ndërkohë përshtypjet dhe vlerësimet rreth vajzave kanë qenë të ndryshme. Miss Kosova – Diana Avdiu, është pritur me kureshtje, por gjatë aktiviteteve të ndryshme ajo është shfaqur disi e ndrojtur

Edhe pse shumë e vogël, ajo ka miq disa prej këngëtarëve më të mirë shqiptarë. Kalon me ta goxha kohë dhe dalin edhe fotografi së bashku. Bora Beqa, vajza e këngëtares Orgesa Zaimi në fakt është mikja “e privilegjuar” e të gjithëve, ashtu si vetëm një bebe mund të jetë. Së fundi, Orgesa ka publikuar në profilin e saj në FB një foto të vajzës së vogël nën shoqërinë e saj dhe miqve këngëtarë Klajdi Musabelliu, Samanta Karavello dhe Mateus Frroku. “Me miqtë e mi Klajdin, Samantën dhe Mateusin-opaaaaa”, shkruan Orgesa, ndërsa shfaqet shumë e lumtur dhe një mami e re shumë tërheqëse. dhe larg kamerave, ndërkohë që Miss Albania- Adrola Dushi, në ardhje ka impresionuar të pranishmit me prezencën e çiltër dhe afrueshmërinë e saj, edhe pse po ashtu si Diana i ka qëndruar larg kamerave (pothuajse si çdo Miss tjetër shqiptar në këtë konkurs). Gjithësesi Diana vazhdon të mbetet një prej më të preferuarave, ndërsa Adrola dhe pse e magjishme në provën me fustanin e ballos, i duhet të rregullojë vetullat dhe të gjejë një model flokësh më të përshtatshëm e përfundimisht jo të drejta presh.

Dafina Zeqiri lutet për Namazin e Xhumasë Ndonëse ajo i ka mësuar fansat e saj të jenë të njoftuar për të gjitha të rejat që kanë të bëjnë me jetën e saj profesionale, këto ditë Dafina Zeqiri postoi diçka ndryshe nga ato të kaluarat. Dafina, përmes një postimi në profilin e saj në facebook, është lutur që t’u jetë pranuar Namazi i Xhumasë. Kjo kënaqi disa nga fansat e saj, të cilët tashmë kanë edhe më shumë arsye ta duan, në rast se ajo vërtetë ndihet aq fetare sa u shpreh.

Arjoni dhe Viola, të dashuruar dhe pa mendje Se të dashuruarit e kanë mendjen në qiell dhe ngatërrohen shpejt, dëshmon edhe kjo foto e çiftit të bukur Arjon Muça dhe Viola Spiro. Duket sikur Arjoni po zgjatej të merrte gotën me pije dhe i ngeli dora në kofshën e Violës. Disi edhe Viola u ngatërrua dhe ia ktheu Arjonit në të njëjtën mënyrë. Por, një moment, çfarë nuk shkon me veshjen e Arjonit? Si duket edhe këpucët i paskan ndërruar!


14

« gossip

E premte 14 dhjetor 2012 •

Katie Holmes shkëlqen në koncertin e mbajtur për viktimat e uraganit Sandy Duke bërë një pushim nga skena e Brodëay, Katie Holmes ka marrë pjesë në koncertin e mbajtur në Neë York për viktimat e shkaktuara nga uragai Sandy. Aktorja 33 vjeçare i ka dhënë sharm dhe hijeshi sheshit të Madison Garden, e ve shur me një fustan lila. Yje të tjerë të pranishëm ishin Blake Lively, Kristen Steëart dhe Leonardo DiCaprio. Në kujtim të viktimave është mbajtur dhe koncert ku kanë performuar Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen, dhe Rolling Stones. Gjithashtu surprizuese ishte dhe bashkëpunimi i Paul McCartney me Nirvana. Gjithë paratë e mbledhura në këtë koncert do të shkojnë për njerëzit të cilët u prekën nga uragani Sandy.

Demi Moore ndahet nga i dashuri, 26-vjecari: Është mondane Është shumë mondane dhe i rri mendja vetëm tek festat. Me këtë justifikimVito Schnabel, 26-vjec i ka dhënë fund lidhjes së tij me aktoren 50-vjecare Demi Moore, lidhje kjo që zgjati vetëm një muaj. Duket se djaloshit nuk i ka pëlqyer shumë edhe shfaqja e shfrenuar e aktores në një festë private me Lenny Kravitz, pak ditë më parë. Ai është njohur me aktoren në Indi gjatë festës së fejesës së Naomi Campbell, por me sa duket tani ka kuptuar që stili i saj i të shijuarit të festave deri në maksimum nuk i pelqen. Nga ana tjetër Demi Moore nuk e ka pritur keq lajmin. Pas gjendjes dëshpëruese ku ra nga ndarja me Ashton Kutcher, ajo tashmë ka vendosur ti përkushtohet jetës mondane, dhe festive të shumta dhe të shijojë jetën si një 50-vjecare ende singëll!

Si të parandaloni

Pattinsonit i ofrohen 100 mijë dollarë për “Girls Gone Wild” Ylli i sagës ‘Twilight’ mori një ofertë joshëse - Robert Pattinsonit i janë ofruar 100 mijë dollarë për “Girls Gone Wild”.Pasi përfundoi së xhiruari vazhdimin e fundit të ‘Twilight’, Robert Pattinson ka thënë se me kënaqësi do të shoqërohej me pjesën tjetër të ekipit me femrat të cilat paraqiten në franshizën për të rriturit. Kjo nuk i ka shpëtuar as veshit të themeluesit të “Girls Gone Wild”, Joe Francis, kështu që ka kontaktuar nëpërmjet e-mailit me aktorin. Siç raporton portali amerikan “E! New”, Joe shkroi: “Ishte kënaqësi për mua kur dëgjova që e keni përmendur ‘Girls Gone Wild’ dhe keni dhënë komente pozitive, kështu që do të të ofrojmë një mundësi unike që këto komente të bëhen realitet. Plazhet janë përplot me vajza të jashtëzakonshme gjatë pushimeve të pranverës dhe për ne do të ishte kënaqësi e madhe, sikurse edhe për miliona adhurues të sagës “Twilight”, sikur të të shihnim me kamerë në dorë së bashku me ekipin tonë të talentuar në ndonjë prej ndejave më të mëdha të plazheve në vend. Aksioni nuk mungon dhe me siguri që edhe ti do të argëtoheshe shumë”. A do ta pranoj ofertën prej 100 mijë dollarëve aktori britanik, nuk dihet ende, por pikëpyetje është edhe se çfarë do të thotë e dashura e tij Kristen Steëart, me të cilin ai së fundi është pajtuar, pas aferës seksuale që aktorja 22-vjeçare kishte me regjisorin e martuar, Rupert Sanders.

J

djersitjen

eni një femer e shëndetshme, vuani nga djersitja e tepërt dhe ndjeheni shpesh ne siklet? E keni ditur se ju mund të parandaloni shfaqjen e djersitjes nëse kujdeseni pak për veten? Cfarë mund të bëni? Mjafton të vendosni një rregull ditor se cfarë i nevojitet trupti tuaj për të ruajtur higjenën dhe aromën e mirë, më pas gjërat do të bëhen refleks vetë me kalimin e kohës. Hapat që duhet të ndiqni për të parandaluar shfaqjen e djersës: Trajtim në mënyrë natyrale. Deodorantët e duhur janë ata që kanë në përbërjen e tyre sherebelë, rosmarinë, përbërës që mbulojnë erën dhe kanë ndikim kundër bakterieve ne lëkurë. Gjithashtu një recete për trajtim natyral

për të frenuar djersën është : 20 gr gjethe mështekne i zjejmë në një litër ujë jo më shumë se 10 min dhe e pijmë gjatë gjithë ditës. Edhe veshjet kanë një rëndësi për djersën. Rrobat sintetike krijojnë nxehtësi, më mirë të vishen rroba të lehta dhe prej pambuku. Evito ushqimet që prodhojnë nxehtësi të brendshme si mishi i kuq, djathrat me yndyre, gjalpin dhe të skuqurat si dhe ushqimet që të japin etje.Sa më shumë të pish ujë aq më shumë djersit. Lëngjet nuk duhen pirë të ftohta ose me akull. Eleminoni pijet me gaz sepse e ftohin trupin nga jashtë duke krijuar një hapësrë termike qe rrit sasine e djersës. Do që të eleminosh njollën e djersës që krijohet sapo vesh një bluzë të ngushtë? Hapi i parë është që të kurosh me detaje higjenën ditore dhe të zgjedhesh produktet e duhura.

Amsterdami ndalon hashashin në universitete

A Drew Barrymore nuk është e intresuar për të humbur kile Drew Barrymore e cila sapo është bërë nënë, nuk ka ndërmend të ndjekë programe fitnesi, për të rregulluar trupin e saj pas lindjes. Ajo i ka cilësuar ato si humbje kohe. Aktorja e “Charli Angels” ka pranuar se ka shtuar 18 kile gjatë shtatzanisë. Ajo ka treguar për “People” se motoja e saj është: Të presësh të pamundurën është e pamundur. “Ndoshta jam i vetmi person që nuk i kushtoj rëndësi programeve për t`u dobësuar dhe nuk kam rregulla për këtë gjë, por më mjafton të ndihem mirë”, ka thënë ajo. E rëndësishme për të është që të qënit aktive. Drew tani është duke shijuar sa më shumë kohë duke qëndruar me vajzën e saj Olive.

msterdami u shndërrua të mërkurën në qytetin e parë në Holandë që pengon studentët që të tymosin marijuanë në fakultete. Kryebashkiaku Eberhard van der Laan firmosi ligjin e ri, pas ankesave të ardhura nga kolegjet dhe universitetet, për numrin në rritje të studentëve që paraqiteshin në mësim në gjendje “të papërshtatshme” si rrjedhojë e efekteve të lëndës narkotike. Tymosja e marijuanës është e ligjshme në Holandë, por mbajtja dhe kultivimi i saj konsiderohet ilegal. Megjithatë, ekziston një tolerancë e lartë për sasinë që një person mund të mbajë përpara se të ndiqet penalisht. Ndonëse konsumi ndalohet përpara moshës 18-vjeçare, ankesa në rritje për nxënësit e droguar kanë ardhur edhe nga gjimnazet e vendit. Një kundërshtar i konsumit të drograve, kryebashkiaku van der Laan u përpoq të ndalonte për të huajt tymosjen e marijuanës në kafetë e posaçme, por u detyrua të tërhiqej, si rrjedhojë e presionit publik dhe dëmit që do t’i shkaktonte një masë e tillë turizmit.


gossip • E premte 14 dhjetor 2012

»

15

Jessica Alba shtatzënë për herë të tretë?

Scherzinger si gjithmonë sharmante

Britney Spears femra më e paguar në muzikë Britney Spears është shpallur femra më e paguar në muzikë për vitin që lamë pas nga revista e njohur Forbes, duke mposhtur emra si Taylor Sëift, Rihanna, Lady Gaga dhe Katy Perry. Juristja e X-Factor e cila as nuk lansoi album, por as nuk shkoi në turne në vitin 2012, ka arritur të fitojë plot 58 milionë dollarë. “Britney ka një elektricitet që lidh audiencën dhe ekranin me të, ndërsa është cilësia e jashtëzakonshme e zërit dhe e performancave të saj ajo që i lë fansat e saj, të vjetër e të rinjt, pa frymë”, ka theksuar njohësi i muzikës, Lori Landë, i cili e ndihmoi Britneyn në fillimet e saj. Top përfitues të tjerë nga gjinia femërore ishin Rihanna me 53 milionë dollarë, Lady Gaga me 52 milionë dollarë, ndërsa nga emrat tjerë në top 10 mund të përmëndimi Madonnan me 30 milionë dollarë dhe Beyoncen me 40 milionë dollarë.

A

ktorja e bukur Jessica Alba, e cila me bashkëshortin e saj, producentin Cash Warren, tashmë ka dy fëmijë, mund të jetë përsëri shtatzënë.Aktorja është parë kohët e fundit në publik e veshur me rroba të shtatzënave, dhe që, me sa duket miqve të saj u ka thënë në besë, që pas dy vajzave dëshiron të ketë një djalë. Ajo dhe burri i saj vitin e kaluar janë bërë prindër të vogëlushes, Haven Garner, ndërsa katër vjet më para lindi fëmijën e tyre të parë, Honor Marie, raporton portali “Entertainmentëise”. “Po, me të vërtetë do t’i ketë duart e zëna me plot punë dhe do të duhet që të balancojë karrierën dhe jetën private. Megjithatë, kjo aspak nuk e pengon, pasi që është e gëzuar që edhe një herë do të bëhet nënë”, tha një burim i afërt me çiftin. Por, si duket pas dy lindjeve aktores amerikane, Alba nuk po i pëlqen trupi i saj dhe për këtë fakt kërkon dublante për filmin, “Sin City 2”, në të cilin ajo do të paraqitet duke ekspozuar trupin. “Kur filluan xhirimet e filmit, ajo ishte shumë e pakënaqur për shkak se nuk ishte në gjendje të rikthente trupin e saj që e kishte kur xhiroi filmin origjinal. Prandaj, ka kërkuar nga producenti që të angazhojë një dublante për disa nga skenat e trupit. Trupi i saj është me të vërtetë i jashtëzakonshëm, por nuk është mjaft i mirë për të,” ka thënë për revistën “Life & Style” një burim i paidentifikuar, i afërt me aktoren. Aktorja 31-vjeçare ka bërë disa skena striptizi si Nancy Callahan në filmin origjinal të vitit 2005, ndërsa përveç saj, në këtë film do të paraqiten edhe Mickey Rourke, Rosario Dawson, Michael Madsen dhe Clive Owen.

Nicole Scherzinger ka shijuar një darkë me sushi në shoqërinë e disa miqëve të saj, Por ajo që bie menjëherë në sy, është pamja e saj sharmante. E veshur me një fustan të shkurtër të zi, i cili nxirrte në pah këmbët e saj të tonifikuara dhe kujdesur në maksimum për çdo detaj të lukut të saj, Nicole është dukur magjepëse. Nicole ka treguar se është një fanse e madhe e ushqimit japonez, teksa e konsumon shpesh atë. Pas darkës ajo është drejtuar për t`u dëfryer në një lokal nate. Për sa i përket planeve të saj për festat, ako ka treguar se do t`i kalojë me familjen e saj dhe të dashurin Lewis Hamilton në Havai.

Shakira dhe Pique do të zhvendosen në Barcelonë

Taylor Swift dhe Harry Style shijojnë momente bashkë në Londër Taylor dhe Harry janë larguar për një udhëtim romantik të shpejtë nga NYC, për në Londër këtë javë, ku çifti ka shëtitur gjithë qytetin. Çifti është ndjekur gjatë gjithë kohës nga paparacët, të cilët kanë kaluar natën e djeshme në pub dhe janë parë duke ndaluar në një dyqan bizhuterie. Meqë ditëlindja e Swift është afër, ndoshta e ka bindur Harrin t`i bëjë një dhurtaë. Romanca e tyre po ecën me ritme të shpejta, por Swift dëshiron t`i marrë gjërat shtruar kësaj here. Sipas lajmeve që qarkullojnë, Harry ka rënë kokë e këmë në dashuri me këngëtaren bukuroshe, i cili mendon se lidhja me Swift do të ndihmjë edhe karrierën e tij.

Çifti është duke përgatitur shtëpinë e tyre në Barcelona e cila u ble në fillim të këtij viti, ku shumë shpejt do të zhvendosen atje. Ata po përpiqen që çdo gjë të jetë e përfunduar kur të sjellin në jetë fëmijën e tyre. Me sa duket shtëpia ka nevojë për disa restaurime, në mënyrë që ajo të jetë një ndërtesë perfekte për familjen që ata do të krijojnë së shpejti. Shakira 35 dhe Pique 25, janë dukur entuziastë për zhvendosjen e tyre në shtëpinë e re. Kujtojmë se Shakira dhe Gerard Pique bënë të ditur lajmin e shtatzanisë në Shtator nëpërmjet Twitter-it.


16

« bota

E premte 14 dhjetor 2012 •

BASHKIMI EVROPIAN Kështu i ndryshon kriza

“raportet e forcës”

Gjatë krizës së borxheve po del në pah, se edhe në politikën evropiane vlen parimi i vjetër “ai që paguan, ka të dhe të drejtën të bëjë porosinë!”. Përderisa vetëm shtetet anëtare që posedojnë forcën financiare mund t’i shpëtojnë vendet e prekura, Këshilli Evropian është forumi qendror për zgjidhjen e krizës. Komisioni i BE-së mund të bëjë vetëm statistika dhe të shkruajë raporte verifikimi, ankohet presidenti i Komisionit të BE-së, Jose Barroso

P

residenti i Parlamentit Evropian, soialdemokrati Martin Schulz, e krahasoi politikën aktuale të kryetarëve të shteteve dhe të qeverive të BE-së gjatë një debati në samitin e BE-së në tetor 2011 me “Kongresin e Vjenës”. Në fillim të shekullit të 19-të, pak fuqi evropiane ndanë mes tyre Evropën përmes bisedimeve të fshehta. Në BE faktikisht Këshilli i Ministrave, pra përfaqësimi i shteteve, dhe Parlamenti Evropian si Dhoma e përfaqësimit të qytetareve dhe qytetarëve duhet të vendosin bashkarisht për ligjet. Projektligjet përpunohen nga Komisioni i BE-së dhe ky kontrollon respektimin e marrëveshjeve evropiane. Kancelarja Angela Merkel me presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Schultz Këshillat e mira janë të rralla: Martin Schulz përpiqet të bindë Angela Merkelin. Kaq sa i përket teorisë, e cila përcakton në Marrëveshjet e Lisbonës bazat dhe mënyrën e punës së unionit. Që nga fillimi i krizës së borxheve pranverën e vitit 2010, ky sistem nuk funksionon më. Për ta shpëtuar Greqinë nga kolapsi, përfaqësuesit e vendeve anëtare kanë vepruar ad hoc. Ata themeluan një fond shpëtimi si firmë sipas së drejtës së Luksemburgut, vendosën midis tyre marrëveshje të së drejtës ndërkombëtare. E gjitha kjo ndodhi duke i anashkaluar institucionet ekszistuese dhe procedurat përkatëse. Argumentimi duket i logjikshëm: Koha dhe tregjet financiare nuk presin, ndërsa institucionet nuk janë në gjendje të veprojnë aq shpejt sa duhet. Parlamenti Evropian dhe parlamentet kombëtare ose vetëm sa janë vënë në dijeni për vendimet e marra në orët e natës pas mbledhjeve maratonë, ose i kanë miratuar ato me veprim prapaveprues. Këto zhvillime arritën kulmin me nënshkrimin e paktit fiskal. Kjo marrëveshje e re e së drejtës ndërkombëtare u vendos nga 25 prej 27 vendeve anëtare. Ky pakt nuk mund të arrihej në kuadrin e Bashkimit Evropian. Edhe Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel (CDU), e cila bashkë me Presidentin francez Nicolas Sarkozy u imponuan për këtë pakt, pranoi, se kjo marrëveshje është jashtë kuadrit aktual ligjor evropian dhe është vetëm “zgjidhja e dytë më e mira”. Merkel, Sarkozy, Barroso Barroso dëgjon me vëmendje pesha e presidentit të Komisionit ka rënë gjatë krizës së euros. Gjatë krizës së borxheve po del në pah, se edhe në politikën evropiane vlen parimi i vjetër “ai që paguan, ka dhe të drejtën të bëjë porosinë!”. Përderisa vetëm shtetet anëtare që posedojnë forcën financiare mund t’i shpëtojnë vendet e prekura, Këshilli Evropian është forumi qendror për zgjidhjen e krizës. Komisioni i BE-së mund të bëjë vetëm statistika dhe të shkruajë raporte verifikimi, ankohet presidenti i Komisionit të BE-së, Jose Barroso. Parlamenti Evropian mundi të ketë të drejtën e fjalës vetëm për legjilsacionin mbi ashpërsimin

e procedurës së deficitit, për të ashtuquajturin rregulli “Sixpack”. Vendimet thelbësore merren duke i anashkaluar deputetët. Por siç paralajmëronte në intervistë për revistën “Der Spiegel” profesori i shkencave politike nga Berlini, Herfried Münkler, më shumë demokraci në Evropë jo detyrimisht çon në një politikë më të mirë. Demokracia nuk mund të çojë drejt qeverisjes nga elitat më të mira evropiane. “Kush kërkon tani demokratizimin e Evropës, bën një lojë riskante, që shumë shpejt mund të përfundojë me shpërbërjen e Evropës. Me sa duket ata, që si reagim ndaj krizës i varin shpresat tek demokratizimi, nuk janë të vetëdijshëm për këtë. Demokratizimi është për ta automatikisht një refleks ndaj krizës. Por demokracia ka nevojë për kushte, të cilat nuk ekzistojnë ndër-

kohë në Evropë”. Evropa, siç shprehet Herfried Münkler, nuk ka një shtet komb dhe vuan prej parcelizimit politik dhe ndarjes etnike. Mosbesimi i njerëzve kundrejt Evropës është përhapur mjaft. Këtë e dëshmoi pjesëmarrja e ulët në zgjedhjet për Parlamentin e Evropës. “Pavarësisht gabimeve dhe dobësive janë elitat, që e mbajnë Evropën të bashkuar. E pra, a nuk do të duhej që në vend të demokratizimit tani të mendohej për përmirësimin e aftësisë vepruese të elitave?”, shtronte pyetjen retorike Münkler. Kush paguan... Gjermania dhe Franca prej kohësh kanë qenë motori i zhvillimit evropian. Kriza ka treguar, se Gjermania si shteti më i fuqishëm financiar i BEsë i pasuar nga Faranca drejton kursin e shpëtimit. Në këtë rol drejtues

Angela Merkel, Kancelarja gjermane, nuk është imponuar, siç shprehet ajo. Vendet në borxhe e akuzojnë atë, se ka nguruar dhe hezituar gjatë. Shtetet më të vogla shfryjnë, sepse Gjermania e madhe nxiton të imponojë përfytyrimet e veta. Ministri gjerman i Mbrojtjes, kristiandemokrati Thomas de Maizière, në Konferencën e Sigurisë në Mynih në shkurt 2012 tërhoqi vëmendjen, që Gjermania nuk duhet të mbingarkohet. “Nëse të tjerë kërkojnë drejtim, shpesh me këtë ata nënkuptojnë para”, u shpreh De Maizière. Kjo është e vështirë që t’u përcillet taksapaguesve gjermanë. Për aq kohë sa kriza e boxheve është tema kryesore në Evropë, për aq kohë qeveritë kombëtare, e në radhë të parë ajo gjermane, do të mbeten qendra e pushtetit dhe e forcës në Evropë. Gjermania është jo në mënyrë të vullnetshme “praktikisht hegjemone” në një Evropë që po dobësohet, shkruante për këtë historiani britanik, Timothy Garton Ash. Një rol thelbësisht më të rëndësishëm po luan në krizë Banka Qendrore Evropiane (BQE) në Frankfurt mbi Main. Në fakt BQE është përgjegjëse për stabilitetin e çmimeve në 17 vendet, të cilët përodrin euron si monedhë të përbashkët. Ndërkohë BQE si i vetmi institucion supernacional i BE-së, është në gjendje t’i ndikojë shpejt dhe në mënyrë të qendrueshme tregjet, duke e bërë këtë madje pa asnjë kontroll parlamentar dhe pavarësisht influencës së dukshme politike. BQE i furnizon bankat private me kredi të lira, ajo rriti sasinë e parave në qarkullim dhe bleu obligacionet shtetërore të shteteve të euros në

vështirësi. Këto masa ishin një thyerje e tabusë, që në kohë normale do të kishin shkaktuar indinjatë shumë më të ashpër, nga sa ndodhi vërtet. Sidoqoftë kritika ndaj kursit të BQE në krizë mbetet e përmbajur, vetëm disa mbikëqyrës gjerman të stabilitetit ankohen. Kjo i adresohet presidentit të BQE-së, Mario Draghi. Draghi e di, se në periudhë afatshkurtër është vetëm BQE-ja ajo që mund ta zbusë krizën dhe ta mbajë në funksionim sistemin bankar. Objektivi prioritar i SEBQ-së është garantimi i stabilitetit të çmimeve në eurozonë. Detyrat qendrore janë përcaktimi dhe zbatimi i politikës monetare në shtetet e Bashkimit Monetar Evropian (BME), administrimi i rezervave valutore zyrtare, mbështetja e sistemit të pagesave dhe zbatimi i transaksioneve valutore. BQE ka gjithashtu të drejtën ekskluzive për emetimin e bankënotave euro në BME. Sipas Marrëveshjes së Mastriktit, BQE është e pavarur nga çdo ndikim politik. Ajo disponon për këtë arsye edhe buxhetin e saj prej pesë miliardë eurosh, i cili jepet nga bankat qendrore të 17 vendeve të eurozonës të BE-së. Republika Federale e Gjermanisë ka në këtë buxhet pjesën më të madhe. Në shumë sondazhe me qytetarët evropianë del qartë, se ata nuk presin shumë prej masave të shpëtimit. Vetëm një e katërta e britanikëve, francezëve apo gjermanëve beson, se vendimet e shumta të samiteve të BE-së mund të çojnë në zgjidhje të mira. Sidoqoftë shumica e qytarëve në eurozonë, sipas sondazheve, parashikojnë se monedha e përbashkët do të qarkullojë edhe pas dhjetë vjetësh.


bota • E premte 14 dhjetor 2012

Negociatat Thirrjet për një bashkim të vërtetë ekonomik dhe monetar po përsëriten, por rruga deri aty është e ngadalshme. Pika qendrore e takimit është mekanizmi monitorues për bankat dhe vazhdimi i reformave në shtetet anëtare. Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, u ka bërë thirrje pjesëmarrësve të samitit të BE-së që të angazhohen për thellimin e bashkimit ekonomik dhe monetar. Situata është përmirësuar, por është ende e brishtë. “Ne nuk mund të rrimë duarkryq”, tha Barroso në Parlamentin Evropian. Barroso tha se ky samit duhet të sjellë të paktën një gjë, një vendim për një mekanizëm të njësuar evropian për kontrollin dhe monitorimin bankar. “Ky është hapi më i rëndësishëm për një thellim të mëtejshëm dhe përsosjen e bashkimit ekonomik dhe monetar”. Po ashtu Barroso kërkoi edhe

17

BE

N

ë një deklaratë qeveritare të mbajtur para Parlamentit gjerman, Kancelarja Angela Merkel i quajti të sukseshme masat e deritanishme për përballimin e krizës së euros. Që prej vitit 2010, në shtetet e zonës së Euros, janë përgjysmuar deficitet buxhetore. Në Irland, shpjegon Merkel, deficiti i bilancit ekonomik është eleminuar pothuajse krejt, në Spanjë, Portugali dhe madje në Greqi ai është në ulje. Rregullimet bankare janë duke ecur përpara, theksoi Kancelarja, duke pasur parasysh vendimin e ministrave të Financave të vendeve të BE-së, të marrë mëngjesin e djeshëm. Më e rëndësishmja për të kapërcyer krizën, është që të gjitha vendet e BE-së të përmirësojnë aftësinë konkurruese në tregun botëror. Përndryshe, thekson Merkel: “Ne nuk do të jemi më në gjendje në të ardhmen që të sigurojmë mirëqenien tonë”. Në shumë vende evropiane prodhimi industrial ka rënë brenda një periudhe të gjatë kohore, dhe Bashkimi Evropian nuk është marrë me këtë çështje. Sepse deri tani nuk kanë ekzistuar instrumentet për koordinimin e politikës ekonomike. Kjo duhet të arrihet tani. “Nëse ne paraqesim sot ose nesër një plan kohor për këtë, atëherë ky do të ishte një rezultat i mirë për Këshillin Evropian”, tha Kancelarja duke pasur parasysh takimin e nivelit të lartë të BE-së. Kryetari i Partisë Socialdemokrate në opozitë, Sigmar Gabriel, e konfrontoi prezantimin optimist të Merkelit me një bilanc krejt tjetër të politikës gjemane për përballimin e krizës. Numri i të papunëve në Evropë është rritur, kryesisht papunësia tek të rinjtë ka arritur nga 18 në 23 për qind. Po ashtu gjendja e borxheve në vendet e euros, është rritur shumë, kurse Merkel thekson se së fundi janë marrë më pak borxhe të reja. Rreziqet e përgjegjesisë së Gjermanisë janë rritur në një bilion euro, thotë kryetari i socialdemokratëve Gabriel. Të gjitha këto janë pasoja të politikës së sforcuar të Merkelit, për të kursyer njëkohësisht në të 27 vendet e BE-së. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në deklaratën qeveritare u prononcua edhe lidhur me mundësinë e zgjerimit të BE-së. Në të ardhmen e afërt BE-ja nuk është në gjendje të pranojë vende të tjera anëtare. Në mes të vitit të ardhshëm është parashikuar që Kroacia të pranohet si vendi i 28 anëtar. Por ndërkohë ende nuk janë pjekur kushtet për fillimin e bisedimeve me vende të tjera.

»

M e r ke l :

“Zgjerimi duhet të presë...” Më e rëndësishmja për të kapërcyer krizën është që të gjitha vendet e BEsë të përmirësojnë aftësinë konkurruese në tregun botëror. Përndryshe, thekson Merkel: “Ne nuk do të jemi më në gjendje në të ardhmen që të sigurojmë mirëqenien tonë”. Në shumë vende evropiane prodhimi industrial ka rënë brenda një periudhe të gjatë kohore, dhe Bashkimi Evropian nuk është marrë me këtë çështje. Sepse deri tani nuk kanë ekzistuar instrumentet për koordinimin e politikës ekonomike. Kjo duhet të arrihet tani”

që masat e kursimit dhe përpjekjet reformuese duhet të vazhdojnë. Disiplina për kursim në vendet e prekura nga kriza dhe ndihma e shteteve të tjera duhet të ecin paralelisht. “Ne kemi nevojë për të dyja dhe nuk mund të zgjedhin midis solidaritetit dhe përgjegjësisë”, - tha Barroso. Presidenti i Komisionit Evropian kërkoi edhe masa më të forta për të penguar evazionin dhe mashtrimet fiskale në Bashkimin Evropian, si një kontribut në luftën kundër arkave të zbrazura. Vlerësohet se brenda vitit në BE prej evazionit fiskal shkaktohet një humbje që shkon në 1 bilion euro. “Në qoftë se ne mund t’i mblidhnim shumat që humbasin prej evazionit fiskal ne mund të paguajmë buxhetin e plotë për shtatë vjet”, - tha Presidenti. Deputetët e Parlamentit Evropian u ankuan për mungesën e angazhimit të qeverive për reforma. Shpresojmë se gjatë samitit të BE-së do të ketë përparime, tha udhëheqësi i grupit demokristian, Joseph Daul. Kritika më të ashpra pati nga liberalët. Sipas tyre, gjatë përgatitjes së samitit ka pasur vetëm formulime të paqarta dhe jo ndonjë plan kohor të qartë, tha kreu i grupit të liberalëve, Guy Verhofstadt. “Ndoshta do të ishte më mirë të mos mbahej asnjë

samit, sesa një takim i tillë, i cili do të krijojë më shumë probleme në tregje, se sa mund të zgjidhë”. Udhëheqësit e qeverive nuk janë në gjendje të zbatojë ato që kanë vendosur vetë gjashtë muaj më parë. Protagonistët Presidenti i Këshillit të BE-së, Van Rompuy, dhe Përfaqësuesja e Politikës së Jashtme, Ashton, duhej të ishin figurat indetifikuese të BE-së. Por pas më shumë se dy vjetësh në post, thuajse aksush nuk i njeh. Teksa në fund të vitit 2009 u emëruan prej qeverive të vendeve të BE-së, belgu Herman van Rompuy dhe britanikja Catherine Ashton ishin prakitisht të panjohur nga opinioni i gjerë. E në këtë drejtim deri më sot s’ka ndryshuar asgjë. Ndonëse presidenti i përhershëm i Këshillit të BE-së dhe Përfaqësuesja e Politikës së Jashtme mbajnë postet më të larta të BE-së. Presidenti i Këshillit në bazë të Marrëveshjes së Lisbonës duhet të garantojë më shumë vazhdimësi në BE. Deri para kësaj marrëveshjeje presidenca e këshillit drejtohej me rotacion çdo gjashtë muaj nga vendi anëtar, që mbante presidencën e radhës. Gjatë bisedave për zgjedhjen e drejtuesit të postit të përhershëm

të Presidentit të Këshillit, lakoheshin emrat e figurave të njohura politike, njëri prej tyre ishte p.sh. ish-kryeministri britanik Tony Blair. Por në fund u zgjodh dikush, që ishte si të thuash një lloj antipodi i Blair-it: ish-kryeministri i tërhequr belg, Herman van Rompuy. Ai donte të ndërmjetësonte, të bashkonte, të krijonte konsensus, mendimi i tij personal nuk kishte vlerë, kështu u shpreh Van Rompuy në fillim të detyrës së tij. Askohe atij iu desh të përballej me shumë shpoti. Ai nuk është aspak karizmatik dhe duket si një nëpunës i vogël banke, tallej eurodeputeti britanik Nigel Farage, i partisë euroskeptike Independence Party. Van Rompuy i pranishëm e duroi këtë fyerje pa thënë asnjë fjalë. Por atë e kanë nënvleftësuar. Pikërisht mënyra e tij pa rënë në sy duket se e ka ndihmuar Van Rompuyn, i cili i ndjek me këmbëngulje qëllimet e tij. Mjaft të vlefshme kanë qenë cilësitë e tij si ndërmjetësues në negociatat kryesisht lidhur me krizën e borxheve. Duke u përpjekur vazhdimisht për ta qetësuar situatën, Van Rompuy ia ka dalë që t’i harmonizojë përfytyrimet e vendeve të fuqishme si Gjermania dhe Franca, me interesat e vendeve më të vogla duke arritur të parandalojë, që Evropa të shkëputet nga eurozona. Fakti që vetëm brenda pak muajsh u konceptua Pakti Fiskal dhe që atë e kanë nënshkruar pothuajse të gjitha shtetet e BE-së, është meritë e punës së Van Rompuy-t. Tani ai jo vetëm është konfirmuar në postin e tij, por do të drejtojë edhe samitin e vendeve të eurozonës, një tjetër dëshmi kjo për besimin ndaj tij. Legjendar është pasioni i Van Rompuy-t për vjershat japoneze Haikus, këto janë poezi të shkurtra me një strukturë rigoroze. Madje disa prej tyre ai i citon ndonjëherë gjatë mbledhjeve të këshillit për të çliruar atmosferën.


18

« lista emërore

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58

DREJTORIA BERAT AGIM HEKURAN MUSTAJ ZACE ALI BENJA HYSMET SAMI BANI RAMAZAN IDRIS ZANI ARBEN ZOI PRIFTI ALTIN ARQILE MATA LUAN VENETIK VELO DILAVER VELI GJINI PELLUMB VENETIK VELO PETRIT SKENDER DEMO LLAMBI TODI ZIU VLADIMIR LLAMBI ZIU ANDREA ZOI PRIFTI ALEKSANDER PERIKLI VRIJONI QEMAL XHEVIT ELEZI DINE AZEM PASHO AZBIJE TAJAR KANA GEZIM MURAT KARAJ KASTRIOT MURAT KARAJ EDMOND ELMAS SANI XHEZAR RIZA ZEKA DHIMITER ALIT PIRE ARBEN SALI DOGA EQEREM HYSENJ SHULLA SHPETIM SHERIF BENJA ADNAND BRAHIM SHURDHA ANES PANDO RUCO JANI ARI KONOMI ZOI KOLI MATA ALI ZENI AVDYLAJ RAZI QAZIM DEMIRAJ PETRIT HAXHI SULOVARI SAFRET IBRAHIM MARRA HEKURAN SULO PLAKU BUJAR SUL MARRA NESHAT BARJAM KAPUÇI SABRI MYNYR LLANGOZI YLLI SABRI AGALLIU HAJRI SHABAN PAJA JORGAQ NDONI ASHANO THOMA MITRI BUSHI ANTONIOS HAJRI PAPAS MISIR MEHMET BRAHIMAJ FETAH FAIK ZDRAVA BUJAR YMER SERJANI AGRON HEKURAN LLANGOZI ARIF RIZA ZEKA MISIR FAIK FIERI FERDINAT SOTIR GURI KARAFIL LIKO TAHIRAJ RIZA DEMIR PASHA VLADIMIR NESHAT SULI PELLUMB MUHAREM MOLLAJ JOSIF MYFTAR QOSE JOSIF MYFTAR QOSE SHABAN SEFER MESUTLLARI SOTIR HEKURAN RUSTA HYSEN SHERIF SALAJ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

DREJTORIA DIBER DODE PRENG NIKOLLA BUJAR ALI SELITA HYSNI ZENEL KEÇI LUTFI ABAZ GJURRA DALI ZENEL GJURRA ZENEL DALI GJURRA AGIM RAMAZAN DAUTI GEZIM ZEQIR MUÇA BESNIK ALI RAMA HASHIM XHETAN KESHI SHPETIM HAKI ISAKU LUAN HAZIS GJONI SHFKI SAKIP SPAHIU RUZHDI GANI MUÇA DRITAN GANI MUÇA VASFI IMER KOSIQI GENTIAN LUTFI KOSIQI LUTFI XHEMAL KOSIQI PELLUMB HALIM BURNAZI SHABAN DEHAR ISTREFI JONUZ MUNIR GJONI RASIM NASUF GUZIA BELUL ZEQIR TAFÇIU KUDRET ZEQIR TAFÇIU MEXHIT SULEJMAN TAFÇIU SHPETIM HAKI ISAKU FATBARDH MIFTAR HALILI SHEFQET MUNIR GJONI BESNIK MUSTAFA GJONI ASTRIT ÇERKEZ KOSIQI GAZMIR ISMAIL KOSIQI FATMIR HYSEN TOMJA LULZIM HAJREDIN PIKU GEZIM FEMI QOKU

E premte 14 dhjetor 2012 •

Legalizimet

emrat e 2170 personave që marrin lejet e legalizimit D rejtoria e Përgjithshme e Legalizimeve publikoi dje listën e re me 2170 emra që do të marrin tapitë. Drejtori i Përgjithshëm, Ardian Kollozi, në një njoftim zyrtar për mediat theksoi se “falë përkushtimit profesional të administratës së ALUIZNI-t në gjithë Shqipërinë, por para së gjithash falë interesit dhe entuziazmit të ndërtuesve informalë, kemi kënaqësinë t’ju njoftojmë se ky volum i madh pune, vjen edhe më i intensifikuar në këtë periudhë të fundit të vitit, intensifikim i cili do të jetë gjithmonë e më shumë progresiv”. Ndërkohë, administrata e ALUIZNI-t

DREJTORIA DURRES 1 ILIR SULEJMAN LILA 2 VATH HAMIT LILA 3 IDRIZ ABAZ PECA 4 AJET HAXHI LEKA 5 ILIRJAN MEHILL LUKPEMA 6 VALBONA SEFEDIN ABAZI 7 BARDHOK NDUE MRRUKU 8 BEQIR RIZA MRRUKU 9 ILIR SHUAIP BARUTI 10 IBRAHIM MEHMET HASA 11 ISLAM ISUF BELBA 12 XHEVAIR KAPLLAN MUSALLARI 13 JEMIN SHEFQET SENI 14 NDUE MARK DEDA 15 XHOVALIN NDUE DEDA 16 KRENAR HEKURAN KANINA 17 LEFTER DHIONIS SIMONI 18 ROMEO NAZIM GRABOLLI 19 VASIP MUSA DELI 20 HAMIT SEJD DEMIRAJ 21 THANAS XHELADIN MATRAKU 22 ARSEN EDISON HOXHA 23 LULEZIM BASHKIM GUPI 24 JOVAN VASIL DEGERMENI 25 FIZE REXHEP MUHARREMI 26 ARBEN IBRAHIM MUHARREMI 27 FATMIR XHELADIN PEZA 28 XHELADIN REXHEP PEZA 29 EDISON RAMADAN GUPI 30 XHELADIN REXHEP PEZA 31 BEKTASH TEFIK MAHMUTLLARI 32 DURIM HAKIK HOXHALLI 33 AGIM BAKI MEZINI 34 MUSTAFA FADIL SHESHI 35 DYLBER SAFET LLAPANJI 36 BILBIL XHEMAL ZAÇELLARI 37 FERIDON XHAFERR KAMBO 38 SHPETIM AFRIM PEZA 39 DASHAMIR ZINI HOXHA 40 BEHAR RAMIZ HYSOLLARI 41 ANDREA ESAT LAÇI 42 SYRJA BAKI FASHO 43 GEZIM GANI VELOLLARI 44 YLLI MYRTEZA SEVDARI 45 ILIR SAMI JAZXHI 46 ARDIAN FAIK BRAHIMLLARI 47 ALGER FAIK BRAHIMLLARI 48 ADRIAN MIHAL ZHAMO 49 ARBEN QERIM KONI 50 ROMEO NAZIM GRABOLLI 51 GAZMOR ETHEM SHAQOLLARI 52 JANI ISMAIL ÇELA 53 PERPARIM GANI KELLEZI 54 SAFET QAZIM NURÇJA 55 RAIF MYRTEZA DULE 56 FIQIRI RAMADAN SLLOGU 57 SULEJMAN XHEMAL XHAJA 58 JANI FOTI PASHO 59 BEXHET MAHMUT GROBALLI 60 BISLIM AZEM AZEMI 61 TOFIK HAMIT KEPUTA 62 THANAS XHELADIN MATRAKU 63 DEMIR SELMAN KODUMI 64 MYSLYM SHERIF ISMAILAJ 65 JOVAN VASIL DEGERMENI 66 SAMI HAMIT MUSTAFA

67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133

LEFTER DHIONIS SIMONI LLAZAR KOÇI NDONI VASIP MUSA DELIU BASHKIM ORHAN MEMETI ARJAN HALIM STORA DYLBER SAFET LLAPANJI NDRICIM JAHO SHABA FERDINAND HASAN BALLOLLI SAMI HAMIT MUSTAFA ISUF HAMIT MUSTAFA VEPRIM SELAMI PILLATI AVNI BELUL SHAQOLLARI NEKI SELAMI PILLATI BUJAMIN XHEZAR BRAOLLI ZENEL DUSH HALILAJ URIM BEDRI SHAQOLLARI TEFIK SHYQYRI DORZHANI DERVISH RAPO HOXHA GENTJAN QERIM CEKREZI FITIM QAZIM NURCE KASTRIOT SHYQYRI XHIKO SKENDER TAFIL ALIKOLLARI ZMAIL SADIK MERTINAJ SHPRESA IBRAHIM MUHARREMI ARJAN HALIM STARO SULEJMAN XHEMAL XHARJA LUMTURIE HALIM STARO XHELAL MUHARREM LULI PELLUMB BELUL SHAQOLLARI YZEDIN JAHO ADEMI NAZMI XHEMAL XHAJA FIQIRI IZET BEGAJ ANESTI QERIM CEKREZI EDISON MYRTEZA DULE ASLLAN XHEMAL BICI AGRON SHEFQET SENI TRENDAFIL SHYQYRI DORZHANI QERIM IBRAHIM KONI GEZIM BARIQ PALLA GURI SABRI QOSE PANDEL KOLI KUMBULLA IRFAN XHELADIN MATRAKU ARTAN AXHI JAHOLLI FERDINAND HASAN BALLOLLI MEHMET ORHAN MEMETI RRAMAN MEHMET BALLABANI LUAN RIZA QYPI YLLI NJAZI DOKAJ FAIK ALUSH KAMPULA RAKIP REXHEP MUHARREMI ARMANDO XHOXHI SOTA AGRON NUREDIN BERBIU GJERGJI PERIKLI FRASHERI DEFRIM VIKTOR TOÇKA TOFIK SHABAN LOSHA EMRI ISLAM CENAJ RUZHDI HAXHI RISTANI NEBI HALIM MEÇAJ ADRIAN XHELADIN BEJKO AJET HAXHI LEKA ILIRJAN MHILL LUKPEMA JASIM MEHMET HYSENAJ QEMAL VATH ZEQIRI BESIM HAMDI HASA BARDHYL FEJZI VERLACI PERLAT REXHEP MEMA SINAN HIDER HOXHA

konfirmon dhe një herë se gjithë poseduesit e ndërtimeve informale, brenda 48 orëve nga shlyerja e detyrimeve financiare, do të pajisen me Lejen e Legalizimit nga drejtoritë e ALUIZNI-t, të shpërndara tashmë në gjithë Shqipërinë. Pas ndryshimeve të drejtuesve kryesorë të agjencive të legalizimeve dhe disa ndryshimeve ligjore, procesi i formalizimit të ndërtimeve pa leje po ecën me ritme të shpejta. Më shumë se 2000 mijë persona në javë marrin tapitë. Drejtuesit e Agjencisë së Legalizimeve bëjnë thirrje për shlyerje të pagesave, në mënyrë që procesi të përfundojë në kohë.

134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200

FRAN ZEF HALILI VIKTOR ZALO HOXHALLARI AVNI YMER BORIÇI GJON LLESH KONIKA TAHIR HYQMET BICI XHELAL REXHEP IMERI GJERGJ ZEF HALILI LLESH PRENG BECI RAJMONDA SHEFQET ZEQIRI KUJTIM ALI KOKA RAMAZAN ALI DOMI ARJAN VATH DOMI VLASH GJON MESHKURTI ; LODEVIK GJON MESHKURTI TOM GJON MESHKURTI LEKE NDOC NDOCI SHERBET FADIL ÇILA IRFAN NEZIR HOXHA XHELAL ETHEM AHMETAJ BILBIL NEZIR HOXHA MUSTAFA HASAN CARA REZMI REXHEP REXHEPI VATH XHEMAL MASHA BLEDAR NAMIK GJOJDESHI BUJAR LATIF ALUSHI SEFER ARIF GJYLA SOTIR FAIK SANÇO NASIBI EQEREM ÇIPI AGRON ISUF ZEQO BUJAR LATIF ALUSHI DEFRIM NDERIM CENKOLLI DYLBER ISA ÇELA ISMAIL MYFTAR PLAKU NEBI ISLAM PAJA SHKELQIM HYSEN KELMENDI JOSIF THOMA ZEQO ANDREA VANGJEL BOZO HASHIM JONUZ SHULI REFIK VESEL METOLLI ABAZ HAMIT ALLKJA SHERIF ETEM ZENELI FITIM MYNYR LUMI BESIM CEN PERKOLA RAMADAN BEXHET DUSHKU PERPARIM ASIM LILA EDMOND ENVER TAFÇIU RAMAZAN BAJRAM MUHAXHIRI AGIM RAMAZAN MUHAXHIRI PETREF TAFIL SHURDHA PREND NDUE LUFI KUJTIM RAZIM BICI FATBARDH SHEFIT KAJA RIGERT KADRI GASHI MONIKA HYSNI MUKA LAVDI SULEJMAN ELEZI ISMAIL EMURRLLA MURRA VESEL RAMAZAN SALLAKU GJEGJ ENGJELL OSMUÇA SERVET NEBI KENA DRITAN KURT OSMA NIKOLIN GJON KONIKA SERVET NEBI KENA XHEVAIR ABDI KURTI HAZIZ MUSTAFA SHESHI RASIM MYSLIM KURTI EDUART SEFER ELMADHI SULEJMAN HYSEN PAVLIQOTI

201 ADRIAN VATH DOMI 202 SHKELQIM FASLLI MARRA DREJTORIA ELBASAN 1 1 XHEVDET ISUF SHKALLA 2 STILJANO KRISTO KRISTO 3 NURI QEMAL DUZHA 4 SHKELQIM YMER BEQIRI 5 MEHDI JONUZ HAKA 6 PREN PETER DEDJA 7 BUKURAN ZENEL LIKA 8 BDURIM KADRI BODURRI 9 RAMAZAN KAMBER KIKIJA 10 DERVISH DAN ZENA 11 ARDIAN HAMIT ELEZI 12 LAVDIMIR FASLLI ZDRAVA 13 JAHO FEJZO GODOLJA 14 MERSIN SULEJMAN DYRMA 15 SANIJE SHEFQET ELEZI 16 NEZIR MYFTAR ELEZI 17 DASHNOR BARI MUSAI 18 VEHAP ILJAS DEHARI 19 HYQMET GANI DOSKU 20 KADRI RIZA QYRA 21 CELNIK HASAN IBRAIMLLARI 22 DEMIR MYSLIM LLESHI 23 NAZIF MYSLIM LLESHI 24 TAHSIM ISMAIL CERRIKU 25 JEMIN LUTO CERRIKU 26 DIJE HASAN HANOLI 27 KUJTIM NEVRUZ HASANI 28 BEHARE IDRIZ CERRIKU 29 ARTAN HASAN META 30 ASLLAN JONUZ XHERRI 31 BERTI MUSTAFA XHERRI 32 AGRON JONUS XHERRI 33 ALBERT BEHEXHET CERRIKU 34 ALMA FADIL CERRIKU 35 FIQIRIJE QAMIL GJOLENA 36 ROLAND DALIP HASANI 37 EQEREM SHEMO BIÇAKU 38 ALBAN EQEREM BIÇAKU 39 ARDIAN HEKURAN RAMADANI 40 ARJAN VESEL CERRIKU 41 RUSHIT OSMAN CERRI 42 JANI FIQIRI DHAMO 43 ISUF MEXHIT HANOLI 44 PRANVERA HYSEN ZENE 45 ASLLAN ALIZOT BRAIMLLARI 46 SHYQYRI HAJDAR KULLOLLI 47 NAZMI JONUZ KULLA 48 PELLUMB ETHEM SPAHIU 49 XHEVAHIR ALIZOT BRAHIMLLARI 50 ALBERT SEJDINI HAMZA 51 LIGOR ETHEM SPAHIU 52 KRENAR MEJTIN TROKA 53 IBRAHIM XHELADIN BLLOSHMI 54 PANDELI IBRAHIM JANI 55 IDRIZ JONUZ JOLLA 56 FISNIK ISMAIL ZORBA 57 LEFI KOZMA BODURRI 58 BASHKIM KOZMA BODURRI 59 BEHAR FASLLI ZDRAVA 60 HEKURAN QEMAL HANI 61 ALKET TAFIL XHAFERRI 62 LUFTETAR SKENDER ELEZI 63 SKENDER DERVISH ELEZI

64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160

FATMIR HAMIT TEODORI HYSNI AZEM FLOQI HAVA BEHAR HASA JONUZ BEQIR KULLA XHAFERR RAMAZAN HUSHI SELMAN IBRAHIM HUSHI GEZIM QAMIL CEKA RAKIP BESHIR XHYRA FADILE ABDYL HAZIZOLLI ÇELNIK RIZA BAJRAMI VELI DALIP ÇAPJA ARBEN REFAT REFATI HYSNI DEMIR META XHEVAT SINAN DOÇI MIDIL QAZIM BIÇAKU ZAIM ZALO NUHU ALBERT HETEM SHANI GEZIM YMER HOXHA KLEMEND NESTOR HAXHILLARI AVNI MUÇO HADRI RIZA ALI KAMOLLI DERVISH ISAT HAZIZOLLI FIRJAT ISAT HAZIZOLLI BESNIK ELMAZ SALLA ENVER YMER GJINI VANGJEL DHIMITER RULA ALTIN MINIR TOPI MINIR BEKTASH TOPI REFAT SABRI REFATI PELLUMB ELMAZ SALLA JAKUP ADEM CANI XHEMAL NEBI DOSKU AVNI BAJRAM ÇELA XHEVAHIR XHEMAL SALLA ARDIAN AHMET MUSTA ENVER RAMIS SEJDINI QAZIM OSMAN BALLA SAMI HAKI BOSI PAJTIM JAKUP BALLA SHPETIM XHEVAIR VELO ILIR SULEJMAN KAMOLLI ARBEN RESUL IDRIZI AFRIM IBRAHIM ÇELA QEMAL MYRTEZA GËZHILLI BUJAR SULEJMAN KAMOLLI AGRON DEMIR BAJRAMI XHEVAHIR ESTREF SINANI XHEMALI QAMIL SALLA BAJRAM JAKUP BALLA ISLAM RIZA HASA ISLAM LIMAN BIÇAKU MARSELA MIHAL ZHUKA VASIL MEFAT HALILI ALFIR HAXHI BAHIDI RAMAZAN RIZA QEFA NAIFI MUSTAFA BALLA ARDIAN AZIZ SUBASHI RAJMONDA QANI BAHJA SOTIR MITRI PRIFTI SEFER RESHIT HASALLA DERVISH SELMAN ÇELA SHPETIM GANI SHABANI SKENDER GANI SHABANI ARDIAN SABRI SALLA ARBEN ASLLAN KADRIU AVNI SULEJMAN MUZHAQI BLEDAR DYLAVER DEMIRI ARBEN SHEFKI SHKREPI GANI HYSEN BLLOSHMI PETRIT ZENEL BALLA MUHARREM DALIP ALLA ARTAN FETA REXHEPI BUJAR MUSA DEMIRI BASHKIM SALI BALLAMA BASHKIM ALI KUCI GANI HALIL PISHA ARTAN HASAN META KADRI AQIF MEHALLA SALI SELMAN GJINI LEONAT AJDIN SALLAJ NAZMI REXHEP BALLA RESHIT DALIP ALLA XHEVAHIR AVNI KUMURIJA KUDRET VEIP BICA AVNI VEIP BICA ARBEN BEQIR BERISHA DYLAVER SABRI DEMIRI OSMAN MUSTAFA BERISHA AVNI GANI PEQINI AGIM GANI HYSA DEMIR BAJRAM HOXHALLARI SALI SELMAN DADA DALLANDYSHE VEHEBI ISUFAJ LUTFI GANI DERVISHI AVNI ESAT FERO MUSTAFA SELMAN ALLA DIJE IBRAHIM ALLA


»

lista emërore • E premte 14 dhjetor 2012 161 HARUN XHEMAIL ZENELI 162 PETRIT XHEMAIL ZENELI 163 GANI ZENEL METOSHI 164 MYSLIM SUL ALLUSHI 165 DILAVER KADRI DISHANI 166 PETRIT MURAT ALLUSHI DREJTORIA ELBASAN 2 1 BEDRIJE JUSUF SALIU 2 HAZBI HAZIZ HYRA 3 BEQIR HAKI DEHIMA 4 YLLI RIZA SEFERI 5 SOKOL XHELAL ELEZI 6 FLAMUR FATMIR SHEGA 7 ABDULLA PETRIT CANI 8 ARDIAN ZYHNI KONI 9 BUJAR HAMIT FAIKU 10 DYLAVER HAXHI MANAHASA 11 MERSIN TAHIR ISAJ 12 KUJTIM QAMIL HYSA 13 PETRIT QAMIL BAJRAMI 14 BUJAR DAUT FARKA 15 FIQIRET HASAN FERHATI 16 BESIM NAZIF BLLOKU 17 ALUSH QEMAL FEJZA 18 OSMAN REFAT SALLA 19 REFAT MEHMET SINANI 20 SULEJMAN RIZA BRAZHDA 21 VLADIMIR NEBI DURO 22 BUKUROSH HAKI GJOSHA 23 HALIT KADRI MUÇA 24 FERDINANT SAMI FRAKULLI 25 ARBEN MYSLIM PROGRI 26 MUSTAFA FADIL MAÇI 27 XHEVIT PETREF KABILA 28 DYLAVER AVDI KASA 29 GRAMOZ MUSA DERVISHI, 30 KLODIAN MUSA DERVISHI 31 MUHAMET HASAN VOGLI 32 HIDAJET ZIHNI KONI 33 KONGRES QAZIM LLUCA 34 RAIM ISLAM ELEZI 35 MURAT HAKI XHIKA 36 ALBERT RAMAZAN PEPA 37 ETMOND BAJRAM SULMINA 38 DON KALOSH META 39 ASTRIT MEHMET HOXHA 40 KASTRIOT TOMORR SHANI 41 SHKELQIM REFAT QAFA 42 TOMORR KRISTO LUSHI 43 AGIM REFAT HYSA 44 SALI IDRIS PLAKU 45 TOMORR JANI SHANI 46 SHEFQET EMIN XHIKA 47 LEONARD ROBERT MERDANI 48 JOSIF AVRAM MUÇA 49 MERITA PETRIT SALLA 50 KLAJDI ALFRED MEMA 51 MARKU DHIMITER SHANI 52 VIKTOR ANASTAS RRASA 53 MUSA KADRI META 54 FAIK DERVISH ISAKU 55 FATMIR ARIF PLAKA 56 LEZO SALIKO DUKA 57 SOKOL XHELAL ELEZI 58 ARBEN AVDULLA PLAKA 59 ARTAN SELMAN ISAKU 60 AGIM REFAT HYSA 61 GEZIM ADEM TURTULLI 62 XHEVAIR BARI ALLA DREJTORIA FIER 1 1 MIRANDA PETREF DERVISHAJ 2 LAVDOSH FEÇOR MERAJ 3 ENGJÊLLUSHE SAFET SPAHIU 4 DIELLI AVNI ALIAJ; 5 XHEVIT AVNI ALIAJ; 6 AVNI RUSTEM ALIAJ; 7 LINDITA FASLLI DERAJ DREJTORIA FIER 2 1 YLLI SAFET DULAJ 2 KOZMA LLAZI GOGA 3 BARJAM JONUS RIZAJ 4 KADRI SHERIF ISUFAJ 5 XHEVIT ISMAIL SHEHU 6 GRAMOS NURI HOXHA 7 BASHKIM NOVRUS ISUFAJ 8 BARI MUSTAFA HOXHA 9 PËLLUMB RAMADAN SHEHU 10 YLMI BARJAM SHEHU 11 KUJTIM HYSEN BAXHIA 12 NAZIF ISMAIL SHEHU 13 LUAN MUSTAFA HOXHA 14 AGIM ELMAS GERRAJ 15 FARI JONUZ DYLE 16 LILI TUNI KOLA

17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

BUJAR HAXHI HAZIZI ZAIM ADEM ALUSHAJ SKENDER HALIL SINOLLARAJ FERDINAND IDAJET HAZIZAJ SKENDER RIZA NAZO ALBERT REFAT HAJDINI BEDRI QAZIM SHEHAJ VELI MEHMET FETAU RESMI ELMAS PIRE XHEVI BEDRI MINAJ HEKTOR ARQILE SHISHKA MYSLI NOVRUS DYLE FESTIM QANI ÇOBAJ PLLUMB MYRTEZAN RESULAJ

DREJTORIA GJIROKASTER 1 ALTIN BESNIK BESHIKU 2 BUJAR AGUR MALAJ 3 MIHAL ANDON BAXHO 4 SOKOL MYRTEZA AGO 5 FROSINA MIÇO DEDI 6 AHMET BELUL KAPLLANI 7 ABIDIN RASHIP LAZO 8 AGIM ISMAIL MEHMETI 9 ARTUR FADIL HORMOVA 10 ARBEN PETREF KACORRI 11 TAQI SPIRO JANKULLA 12 SPIRO VASIL FUQI 13 JERAS THODHORAQ JANO 14 NIKOLLA MIHO PRIFTI 15 BENARD SHURAIP ALIKO 16 TEFIK FEJZI SOKOLLI 17 QIRJAKO AHILEA KUREMENO 18 DHIMITRI SPIRO KAÇIFA 19 FLORIJE DINE BRAHO ; 20 GRAMOZ HYSEN BRAHO ; 21 LORENC HYSEN BRAHO ; 22 SELDA HYSEN BRAHO 23 BAJRAM EQREM LULO DREJTORIA KAVAJE 1 NGANJDHIM HYSEN KORBI 2 EDLIR HYSEN KORBI 3 HILMI RUSTEM TEFERICI 4 BARIJE MUHARREM MUSTAFAJ 5 RUZHDI SELIM VOGLI 6 VASIL THEODHOR NGJELA 7 IMER HALIL NALLBANI 8 LIRIM RIFAT SHALA 9 ISMET MEHMET SHEME 10 JALLDIZ MEHMET SHEME 11 BUJAR MAHMUD GJECI 12 EDUARD VASIP ARAPI 13 BERNARD MUSTAFA ALLA 14 KADRI HEKURAN KANDARXHIU 15 QEREM QAZIM DAKA 16 HAJDAR ARIF MURRIZI 17 BLEDAR HAJDAR MURRIZI 18 VAHID SHEFQET LUSHKA 19 BAJRAM ALI DUSHKU 20 MYZAFER ZYHDI SKUQI 21 ALI MEHMET MERKJA 22 NIKOLLA NAI TEFA 23 BESIM RIZA SHALA 24 GAZMEND VASIP ARAPI 25 XHAVIT IBRAHIM MERKOCI 26 SKENDER RIZA DAMARJA 27 ASTRIT RIZA DAMARJA 28 DAUT SEIT HASA 29 PETRIT SHAQIR LACI 30 VELLEZRIT BAJAZITI 31 SHYQYRI JAKUP BERISHA 32 BESNIK BERHIM HASALLIU 33 DURIM ALI XHAHYSA 34 MURAT FADIL XHAHYSA 35 ARDIAN FADI CULLMAI 36 GAZMEND AGIM KOLA 37 AZEM REXHEP SHEHI 38 JUNUZ ALI NERGJONI 39 FATMIR HAKIK KAZAZI 40 SALI XHAFERR CENOLLI 41 ALUSH ARIF KERCUKU 42 KLIMA KITO MANI 43 GEZIM MUHARREM GJONI 44 CLIRIM SHAHIN MUCA 45 BEHIJE ALUSH GJINI 46 RASIM SHYQYRI RRUSHI 47 VULLNET RAMIZ DEDJA 48 LAZAR VASIL KACANI 49 FADIL XHAVIT NELA 50 XHEVAHIR ISMAIL DEDEJ 51 RAMADAN SAFET SENKO 52 BASHKIM RRAHMAN MURRIZI 53 IMER HYSNI HABILI 54 HYSNI HAXHI STAFA 55 TAULAND TOFIK BITURKU 56 RIZA XHAFERR HAXHINI 57 XHAFERR BISHA HYKA

58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

VASIL QENDRO TEREZIU MAHMUD TOFIK CELHAKA ADEM ALUSH KAZAZI ABDYL FETAH SULOLLARI ADEM ALI KOLLCAKU ADEM REXHEP OKTISI ADEM SHQIR MEMA ADEM YMER MERHORI AGIM SULEJMAN MERHORI ALEKSANDER HAQIM MUCA ALI SELIM NDRECKA ALTIN MIRUSH SUFA AMID RIFON HALILAGA ARDIAN HASAN REXHEPI YMER HASAN REXHEPI ARJAN IDRIZ KAZAZI ARTAN ISA SEDJA ASTRIT NAMIR SHEHI AVDI AVDYL SHABA AZEM MUSTAFA HABILI BARDHYL DALIP KOLLCAKU BARDHYL KADRI HABILI BARDHYL MUSTAFA PETJA BASHKIM HARUN FETAHU BASHKIM ISMAIL KAZAZI BASHKIM RAMADAN ZIU BASHKIM RAMADAN ZIU BASHKIM RUFAT SUFAJ BEQIR IBRAHIM NALLBANI BESNIK AVDYL SHABA BLEDAR NEXHAT BALLASHENI GENC NEXHAT BALLASHENI BUJAR REXHEP HOXHA BUJAR TAHIR BOGDANI DAUT DALIP HABILI DAUT MYSLIM KRYEMADHI DILAVER SHAQIR SKUQI ENI SHERAF SINANI EQEREM MUSTAFA SHIMA EQEREM SULEJMAN KARIQI FAHRI HAZIZ ZIU FIQIRET JEMIN MUCA FLORENC LIMON PALUSHI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

DREJTORIA KORCE VLADIMIR VASIL PALI RAMADAN SAFET LIKAJ ANESTI IZET MARA SALIH ORHAN MERO THANAS KITA MIHALLARI NIKOLLA DHIMITRI MIHALLARI BARDHYL SHABAN MYSLLINJ NEZHDET XHAFER SHUSHKA LEFTER ILIA ANXHARA LLAMBROS VASIL PITULI ENGJELLUSH MYFTAR DEMCE ASQERI DEMIR PELO THANAS KRISTO QERAXHI SOTIR SPIRO ORGOCKA BLEDAR PELLUMB THANASICA ENVER YMET MUCO NESTI SOTIR GODE KOSTA LLAZI ANDON KOLI THOMA JARAZI GJERGJI STAVRI NACI ANDREA XHEMAL DAJKO LUAN SALI QELEMENI ILIA EQEREM LIKA ALBERT MUHAMET GJOLLA ISTREF SALI QELEMENI FUAT REXHEP DAJKO KIMET QAZIM ORANLLI EMIN ALI SHURI THOMA JORGJI NACE APOSTOLA ILIA GRINJOTI ILIA HAXHI FLOQI KOSTAQ THANAS BODE THOMA TODI KOVACI ANGJELO THANAS QELEMENI SALI DEMIRALI DEMIRI VANGJEL TOSUN FIRAJ FADIL JAHJA DAJKO PANJOT HYSEN DAJKO SHPETIM SELAMI HOXHALLI JANI MEHMET XHELOLLARI BASHKIM MUHAMET BAZELLI ADRIANA SERVET KURTI RAMADAN RAIF ORGANAJ JORGOS BEKTASH LIKAJ ENVER NEXHIP GURA HESEM QAZIM QAZIMI YLLI BEBRI VASFI CELNIK ISUF ARMIR QAZIM QAZIMI EFTIM POTKA HAXHI MUSTAFA GOSKOVA YLLESON HAMIT ARIFI

53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

VANGJEL NIKOLLAQ PELLETKU GEZIM HEKURAN SETELLARI KRISTO SHEFKI LIKA GAQO BALO LOLA ALFRED DEMIR MECE AGRON MEHMET LAME METUSH NEVRUZ XHIHANI NEVRUZ ISMAIL ISMAILI HAMDI MEHMET TELHA NAZMI SEFEDIN ÇALLO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

DREJTORIA KRUJE MUHARREM MEHMET TEMA HYSEN LIMAN BRUCI MUSTAFA LIMAN BRUCI ELTON XHUMALI META JEMIN HASAN HIDAJ SABA BERAM SHELJA ISMAIL SELMAN HALLA HYSNI VESEL DEMIRI ILIR JEMIN HIDAJ VEHAP HAMIT MUCA SABRI HAXHI KURTI AISHE ZENEL LOCI LUAN MUHARREM KALLMETI BEHAR HYSEN ALBRAHIMI FLORIAN HAJDAR JAUPAJ HAMDI OSMAN BAKU ILIR HAJDAR XHIXHA RIZA XHAFERR SANA XHAVIT SHAQIR TALI VALMIR QAMIL BALA ERJON ILMI RAJKU IBRAHIM SEFULLA GASHI DILAVER HYSNI GJIKA ISMAIL MUSTAFA SULKU SHKELQIM SEFULLA TEMA DERVISH KURT ALLA SOFIJE MET SHIRA ISUF RAMAZAN DOÇI VATH IBRAHIM VATHI ISUF RAMAZAN DOÇI SAMI GANI ZIRI TOMORR RIFAT HALILI BASHKIM XHEMAL VOGA ARBEN HALIL VATHI HALIL HYSEN VATHI MUHAMET MALIQ GJIKA ADNANT ISMET HASAJ ABDI RIZA SEFERI GEZIM HYSEN NELHAMI AFRIM IZET DOMI SABAH XHAFERR SELIMI ZENEL BEJTULLA KARAJ GENTIAN BAKI HALILI YLLI RAHMAN CAKA REFET QAZIM KASALLA LAVER SHAQIR KOLAVERI AQIF SELIM HOXHA YLLI ISLAM STAFUKA ADEM NEZIR KOLAVERI BUJAR RASIM MIHA GANI ADEM CANI RASIM RAM MIHA FADIL SHABAN MESI AGRON RASIM MIHA QEMAL VATH ÇANGU RIZA HAZIZ CANI MALIQ RAMIZ HAKA LIMAN HYSEN NELHANI BEDRI MEHMET CACA KALOSH ABDI CANI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

DREJTORIA LEZHE PRENGE DEDE GJINALI REXH ISLAM SMALAJ SHTJEFEN ZEF ZEFI SHYQYRI MUS CUBAJ SIMON ZEF LUSHAJ TOM JAK MARKU TOM LUIGJ LEKSTAKAJ XHELAL ISLAM SMALAJ XHEMAL ARIF BAJRAMI ZEF DED NDOJ ZEF DOD ÇUPI ZEF LLESH PRENDI PAULIN NIKOLL LULAJ VALENTIN NIKOLL LULAJ LLESH TOM NISHAJ MARK GJON BAJRAKTARI VIKTOR MARK LIKA BARDHOK BIBE GJONI NIKOLL FRROK TANUSHI PRENG GJOK KOCA NIKOLL NDREC TANUSHI DED JAK FRROKAJ RROK PREK ZEFI

24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

NIKOLL PAL PALI LENE FRAN MILAJ GJON PAL GJINI ÇESK GJEK MARASHI ZEF PRENG KAÇELI MARK BIBE VUKA VIKTOR ZEF UJKA MARTIN PREKE UJKA LANDI NIKOLIN UJKA ADEM FASLI MULAJ AGIM GJON SOKOLI AGIM MARK KOLNDREU ALMIR NDUE MARLULAJ BARDHOK ZEF DODA ÇUN KOL MHILLAJ DED LEK MARTUZI DED NDUE LLESHI DED NDUE NIKOLLI DED PRENG DEDA DEDE LULASH NDREVATAJ DEDE NIK NDREZAJ FILIP NDUE BRAHIMI FRROK DED GJONI GEZIM GJON SOKOLI GEZIM LEK LEKA GEZIM PJETER DAKAJ GEZIM ZEF GJELOSHAJ GJELOSH GJOK BUKAQEJA GJELOSH NDUE KOLBUÇAJ GJETO MARK KOLNDREU GJIN ZEF KOLNDREU GJON FRROK PRENDI GJON MARK MARKU GJON NOSH KOLNDREU GJON SUM MARGJOKAJ GJOVALIN PRENG GJONAJ GROSHE DED LAJTHIA KIN PJETER KOLNDREU KOL DOD ISUFAJ KOL PASHK LANAZI KOL ZEF QOKAJ KOLE DED MHILLAJ KOLE LULASH KOLNDREU KOLE NDRE KOLNDREU LAZER PREND DAKAJ LEK DED LEKA LEK GJERGJ MARASHI LEKE PJETER GJONAJ LIN ZEF KOLNDREU LUIGJ MARK BERTHAMZAJ LULE DED ULNDREAJ MARASH KOL BUSHGJOKAJ MARASH PRENDUSH PERGEGAJ MARK LULASH NDREVATAJ MARK ZEF MARTUZI MHILL KOL BRAHIMI MHILL PJETER GJONAJ MIRASH GJERGJ LULAJ MIRASH NIKOLL NDREZAJ NDOC GJERGJ LISAJ NDREC LUK MHILLAJ NDREC NIKOLL HILA NDUE DED MHILLAJ NDUE FRROK MARKU NDUE KOL MHILLAJ NDUE FRROK MARKU NDUE KOL MHILLAJ NDUE MARTIN PERPEPAJ NDUE NIK STOMCI NDUE ZEF ÇUNI NIK LUSH QARRI NIKOLL MARK PECI PAL GJIN MACAJ PAL MARK KACELI PAL NDUE CEKICI PASHK FRROK PERGJONI PAULIN MARASH KOLNDREU PELLUMB DED MARTUZI PETRIT ZEF DODA PJETER KOLE PAPLEKAJ PJETER MARASH KOLNDREU PREKE PAL KOLNDREU PREL DODE QARKU PREL PJETER GJONAJ PRELE DED KOLA PREND NIKOLL MLLUGJA PREND ZEF ÇUNI PJETER GEGE MARKU AFERDITA PJETER DARDHA MARK ZEF MARNIKOLLAJ RROK GJOK BUKAQEJA SHKELZEN GJELOSH DEDAJ SOKOL KOL BUKAQEJA VAT MARK PECI VAT NIK BREGU ZEF FRAN STENAJ ZEF NDUE CEKICI

19

ZEF PASHKO LANAZI FERDI ABDULLA SHERRI LEK MARK PREÇI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

DREJTORIA LUSHNJE NEZIR SHYQYRI RRASA VLADIMIR BAKI ÇELA KUJTIM VELI CANI EUGENT ZYHDI MUÇA SPIRO XHEVIT TAFILLARI EDUART SHYQYRI SHARKA AGRON SHAQIR HAXHIU ESMA ADEM KORRESHI VIKTOR ALEKSANDER LIPE DERVISH BAJRAM QUKA PETREF NESHAT LUMI ISUF XHAFERR BARDHI SELADIN RAKIP DITA FLAMUR MALIQ ZHUPANI AGIM IBRAHIM CJAPI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

DREJTORIA POGRADEC VALTER REXHMI PASHOLLARI AGIM DERVISH XHAKOLLARI IZJA QEMAL BAKOLLARI MERSIN HALIM VELO ARDIAN THOMA TEÇO BARJAM SHYQYRI AGOLLI HESAT XHEVDET SHAHO HEKURAN NEKI SHKULLAKU SKENDER XHAFER SHAQOLLARI QANI BANUSH LIÇKOLLARI BEZAT FEIM ÇOLLARI ELTON DEMIRALI SHAHO MYRTEZA HEKURAN KASTRIOTI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

DREJTORIA SARANDE FOTO MILO CIPA SHKELQIM MELQEZ LAME VELI RUSHIT SEJKO ARBEN AVDUL SADIKU AVDUL CANE SADIKU KASTRIOT ET"HEM BRAHIMAJ PERPARIM ILIAZ AHMETI ZAIM XHEMAL JATA XHEMALI IMER JATA HITO VERO ZEKA RAMAZAN ZABIT DACI ANDREA AFRIM XHOLLO KOSTA KAMBER HAXHIRAJ AFRIM SELMAN DACI ARJAN PETRIT MEHMETI ALEKSANDER SERVET MIHASI VENETIK SAMI MOLLANJI LAMBI ANDREA GJIKA DRITAN HEKURAN HARIZI KATERINA KOCI ZAIMI ZISO ANDREA ZAIMI MENTOR MERQEZ SPAHA SHPETIM ISA ILJAZI ILIR NEXHAT SELAJ ALBERT NEXHAT SELAJ EDUART ÇELO AHMETI SHKELQIM MERQES LAME HALIM ZABIT DACI ROBERT LUMAN KAPO KASTRIOT SELFO JAÇE SKENDER BELUL DEMIRI SOKOL QEMAL KADENA ALMA PILO KORDHA SHABAN SELAM SELMANI OLTJON DAUT KOLA SPIRO JOSIF CIPA RIZA TARE KASNECI NOVRUZ AHMET MAHMUTAJ ARANIT MEHMET SHEHU DEFRIM TAHIR KARABINA ASTRIT RIZA KASNECI ANXHELO NIKO BEQA REFI JAHO KERMA JORGO STAVRO MOCO DIAMANT VASIL CEPE FATOS MENTOR SKENDERI ILIR MENTOR SKENDERI BUJAR HAXHI SKENDERI VLADIMIR SOTIR DAKE SHKELQIM KARAFIL FILAJ MENTOR HAXHI SKENDERI ARTUR MENTOR SKENDERI THOMA ANEST DHIMPALI PIRO KRISTO THOMA LEFTER SAMI MOLLANJI ISMET RESMI KALEMI TOMOR ISMET AVDIU RESHAT ZEQO MATAJ FOTO NANO BOÇI QENDRO FILIP GJONI


20 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

« lista emërore

MEHMET MURAT RROSHI, MIMOZA ZANE RROSHI ROMINA MEHMET RROSHI ÇELO BRAHO LOÇI RESHAT HYSO BELLO ALBERT SALI SHANO ANDREA HYSEN RROKAJ SALI HYSNI LUSHKAJ AGRON ZAGOLL YMERA PAJTIM BIDO AVDI MAZARAT ZILFO GJONÇA NURI RIZA YZEIRAJ SOKOL RAMADAN SULO ARIF HALIL KRECI KUJTIM HAJDIN SINOMATI QEMAL JAKUP SALI AGRON TEFIK KATIRA ALEKS OSMAN REXHAJ AXHEM REIZ ÇAKO FAIK SHAHIN SHENA BESNIK QEMAL ORUÇI LUMAN HARIF KAPO BEXHET LAVER SHAMETAJ ENVER RAUF ALIA ARDIAN MUHAREM AHMETAJ LUFTI ISLAM ZERAJ VASIL THEOFAN LOLI SAJMIR ZIHNI LAME XHEMAL MYSLYM HOXHA ASQERI XHAFO KULLA BUKURI MEHMET SHEHAJ ALMA PERPARIM MAHILAJ MATILDA PERPARIM MAHILAJ EDVIN PERPARIM MAHILAJ THODHORI BRAHIM CAUSHI THEOFAN JORGO LAPA PAJTIM ISMET TAKA BESNIK HAJRI TAHIRI MINELLO JORGO XUXI LAZE SALI SHERIFI VLADIMIR ISMET TAKA DYLBER ESAT TAHIRI DRITAN ESAT TAHIRI MYSHIR LAZE BRINJA FOTAQ LULO LALA OSAMN ZAIM BEQARI LEFTER SOTIR GJIKA HASAN METLLI IMERAJ FATMIR QEMAL RRAPAJ ALUSH ZAIM BEQARI DREJTORIA SHKODER HASAN IDRIZ DINI FILIP HILE GJOMARKAJ RROK PALOKE GJERGJI SADIJE JAHO HAXHIA FILIP HILE GJOMARKAJ RROK ZEF GJOMARKAJ HYDAJET MET MILLA MATI ZEF MATIA BESNIK BRAHIM META SKENDER IDRIZ TAIPI RESIM SABDRI SALA LAZER PJETER DELIA LEKE GJON MALOCAJ HALIM ISMAIL HASA ZEF GJON MERKURI KUJTIM HAMZ MLLOJA ILIR HALIT TAFILI SANDER DEDE GJERGJI SANDER DEDE GJERGJI AVNI ADME TULA MUSA VELI GJORRETA LODOVIK NDREK MALOCAJ GJERGJ KIN SHLLAKU MARK PASHKO SHLLAKU GASPER PALOK MALOCAJ MATI TOME PERAJ GJOKE TOM PERAJ RROK NDOC LUSHI DEDE GJEKE MALOCAJ SELAMI NUH BERDICA RAMADAN FAIK MALJA ENVER HASAN GECI VEHBI MUHO NICERI SALI CAF MURIQI MUSA CAF MURIQI KUJTIM CUF GECI PJETER EJLL PERJAJ NDOC FILIP NDOCI DED GJON MALOCAJ HAMNDI ALUSH BERDICA CUF HALIL TULA CUF HALIL TULA GJEK PJETER MALOCAJ NEVRUZ ADEM TULA RUZHDI RIZA HARAPI

46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142

SADIK MET QOKTHI VITOR GJON SHLLAKU BAHRI DUL COKTHI ZEF GJOM MALOCAJ GEGE FRANO PERAJ PREKE GJON MALOCAJ SHAQIR MET CANAJ NDUE RROK PRELAJ NUSH NDREKE MALOCAJ LLESH MARK MALOCAJ FRANO PASHKO MALOCAJ ASTRIT ADEM TULA BESIM RIFAT GECI BESIM RIFAT GECI GAZMEND XHEMAL REXHA GEZIM MALIQ ZAGORA SHTJEFEN NDRECE PERAJ AGIM ADEM MUJA MATI LAZER BECI RROK DEDE MALOCAJ FIQIRET ISA LANI SHEFKI OSO LANI BILAL KADRI JUKAJ HAMID HARAP SHKRELI NAZIRE KASEM FERRACAKU RROK NDOC PERAJ XHAVIT RAMADAN PELLUMBI BASHKIM RIFAT RRAGAMI FAHRIJE ASLLAN MLLLOJA ZIJA METUSH BRICAJ RROK NDOC PERAJ NEXHIM REXHEP BUSHAJ DAUT REXHEP BUSHAJ YLLI MUSA BIBAJ MUSA SYLO BIBAJ RASIM ISA CEKAJ SHUAJP ISA BAJRAKTARI ISMET SADIK BUSHAJ ALI METUSH BUSHAJ SHKELQIM ALI BUSHAJ ALI METUSH BUSHAJ HYSEN HAKI BAJRAKTARI XHEUDET SULEJMAN BUSHAJ ISMET SADIK BUSHAJ HALIL BAJRAM BAJRAKTARI VELI DERVISH BUSHAJ VESEL JAKUP CEKAJ ZEQIR JAKUP CEKAJ ADEM HAXHI BUSHAJ SULEJMAN AVDI CEKAJ HALIL MUHO BAJRAKTARI HALIL MUHO BAJRAKATRI HAJRULLAH SHABAN BUSHAJ SABRI SHABAN BUSHAJ TAHIR CEL BUSHAJ BEQIR CEL BUSHAJ ZYBER SHABAN BUSHAJ FIQIRET ZYBER BUSHAJ NAZIR JUB BUSHAJ XHEVAT ZENEL BUSHAJ XHEVDET HAXHI SPAHIJA HASIM ZENEL BUSHAJ QEMAL ISUF CEKAJ QAZIM SELIM BUSHAJ XHELADIN HALID BUSHAJ RIZA HALID BUSHAJ SHYQYRI ISUF CEKAJ YMER RRUSTEM BUSHAJ MALIQ DAN BUSHAJ NEXHIM HAMDI BUSHAJ FADIL DON BUSHAJ SHKELZEN HAMDI BUSHAJ NDIRCIM KASEM BUSHAJ MUHAMET SEJDI BUSHAJ HYSNI ABDULLAH BAJRAKTARI ALI ABDULLAH BAJRAKTARI KADRI ELEZ BUSHAJ SULEJMAN OSMAN BUSHAJ RUSTEM ISUF BUSHAJ SHAQIR JUP BUSHAJ RRUSTEM HAXHI BUSHAJ ADEM SADIK BUSHAJ XHEVAT QAMIL BUSHAJ ESAT QAMIL BUSHAJ ASLLAN HAXHI BUSHAJ SADIK YMER CEKAJ XHEVDET SELIM BUSHAJ XHEMAL SADIK BUSHAJJ NUH SELIM CEKAJ MUJO HYSEN BAJRAKTARI XHEMAL JAKUP CEKAJ RAMADAN BAJRAM BUSHAJ JONUZ ZENEL BUSHAJ SHAQIR JUP BUSHAJ LATIF NUH BUSHAJ KUJTIM MUSA BAJRAKTARI NAIM VEBI BUSHAJ

143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239

TAF DERVISH BUSHAJ MUSA IDRIZ BAJRAKTARI FATMIR MUSA BAJRAKTARI MUHAMET RAMADAN BUSHAJ GENTJAN MUHAMET BUSHAJ NDRICIM QAZIM BUSHAJ VEHBI BAJRAM BUSHAJ MUHAMET ISUF CEKAJ ADEM SADIK BUSHAJ XHELADIN RAM ZEQIRI LATIF NUH BUSHAJ AVDI QAZIM BUSHAJ EMIN QAZIM BUSHAJ XHEVAT VEHBI BUSHAJ HAZIR RAMADAN BUSHAJ SHPETIM HASIM CEKAJ BASHKIM RAMADAN BUSHAJ FATMIR HASIM CEKAJ FADIL BRAHIM BUSHAJ HASAN ELEZ BAJRAKTARI RUZHDI JONUZ BAJRAKTARI SADIK OSMAN BUSHAJ HAJDAR IDRIZ BAJRAKTARI FAIK MUSA BAJRAKTARI BARDHYL TAHIR BAJRAKTARI KASEM ASLLAN BUSHAJ XHEVAT SELIM CEKAJ OSMAN HAXHI BAJRAKTARI TEUFIK HAXHI BUSHAJ XHEMAL EMIN BAJRAKTARI BEQIR SADIK BUSHAJ BEQIR SADIK BUSHAJ BRAHIM ASLLAN KAPLLANAJ RESIM ELEZ URAJ AGRON ALI BRAHIMETAJ AFRIM ELJAZ SPAHIJA ADEM HAXHI SHABAJ ADEM TAFE BIBAJ XHEVAT ALI URAJ SHUAJB ALI URAJ SHEFQET SADIK URAJ SELIM ASLLAN KAPLLANI RUZHDI TAHIR SALLAJ RAMADAN MUHO SHABAJ PERPARIM ELJAZ SPAHIJA MUSA ZEQIR BAJRAKTARI MUSA ZEQIR BAJRAKTARI IDRIZ MAMUSH BAJRAKTARI GANI ABDULLAH SHABANI FAHRI RRUSTEM URAJ RASIM SELMAN BRAHIMAJ ISUF ADEM BRACAJ FADIL SEJDI ALIJA EMIN ISLAM BRAHIMATAJ ISA OSMAN BRAHIMATAJ SAIT ABDULLAH BRAHIMATAJ ELJAZ MUSA MATAJ GANI IBRAHIM BRACAJ HYSEJN OSMAN BRAHIMATAJ QERIM OSMAN BRAHIMATAJ SHYQYRI REXHEP BRAHIMATAJ OSMAN BEQIR BRACAJ SHEFQET BEQIR BRACAJ ISMAIL BEQIR BRACAJ FAIK MUSTAF KAPLLANAJ QEMAL ADEM BRACAJ VELI OSMAN BRAHIMATAJ AHMET OSMAN BRAHIMATAJ HALIL METUSH BRACAJ XHEMAL TAHIR CALLAJ IDIRZ TAHIR CALLA HAXHI ADEM BRACAJ HAXHI ADEM BRACAJ GFASLI SALI KALLAJ HYSEN SALI KALLAJ ISA ISLAM BRACAJ AVDYL ISLAM BRACAJ AVDI HALIL BRACAJ RUZHDI TAHIR CALLAJ HYSNI TAHIR CALLAJ XHYHER TAFIL URA LUTFI REXHEP KOTRRI PERPARIM YMER HASAJ SIMON NDUE VUKSANAJ QEMAL MUSTAF TYRBETARI PETRIT SALIH SPAHIJA PL NDUE NDREU NIKE GJON GJINAJ GJIN NDUE GJINAJ HAMDI KAMER SPAHIJA ANDREA HAXHI HASAJ ISUF ZENEL MEAJ BRAHIM ZENEL MEAJ ARIF ZENEL MEAJ AGIM ZENEL MEAJ HAMDI REXHEP CELAJ RIZA YMER SPAHIA

E premte 14 dhjetor 2012 • 240 241 242 243 244 245 246 247

RAMAZAN OSMAN HASAJ MUHAMET ABDULLAH HALAJ ZYBER HYSEN HALILI MUSTAF ELEZ MATAJ RIFAT BRAHIM HASAJ TAFIL BAJRAM MATAJ GANI MYRTO CELAJ MET ELEZ MATAJ SELAMI BRAHIM BRACAJ MEHDI FAHRI CELAJ TORI MARK SHANTOJA FATMIR SELMAN SUKNAJ ARBEN HAJDAR KURTULAJ QEMAL MUSTAF BRAHIMATAJ SHAQIR MUSTAF BRAHIMATAJ HYSNI SELMAN BRAHIMATAJ AVNI SELMAN BRAHIMATAJ IDRIZ METUSH BRACAJ KADRI ADEM BRAHIMATAJ HAXHI IBRO BRAHIMATAJ FADIL IBRO BRAHIMATAJ HILMI IBRO BRAHIMATAJ ISUF SELMAN BRAHIMATAJ SHABAN TAFIL URAJ SAIMIR ZEQIR BRAHIMATAJ GEZIM ZEQIR BRAHIMATAJ MURTEZA SYLO BRAHIMATAJ RIZA RAMADAN BRAHIMATAJ NIKO ASLLAN KAPLLANAJ SKENDER BAJRAM LIGATAJ RAM BRAHIM CALLAJ KUJTIM RAM MAKAJ LIRIM RAM MAKAJ RAM HAXHI MAKAJ SYTKI QAMIL CELAJ BILIBIL VELI HASAJ FADIL MUSA HASAJ JETMIR ISLAM MUHAJ AHMET ABDULLAH DRAGOCI GEZIM ABDULLAH DRAGOCI ADMIR ABDULLAH HASAJ BRAHIM TAF HALILI VLADIMIR XHEVAT HASAJ XHEVAT ZENEL HASAJ OSMAN TAF HALAJ FIQIRET YMER SPAHIJA GEZIM HYSEN SPAHIJA SHPETIM YMER HASI QEMAL SEJDI CELAJ BESNIK HASAN CELAJ GEZIM RAMADAN ZENELAJ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

DREJTORIA TIRANE 1 MURAT REXHEP SHEHU AGIM OSMAN TOSKU SHKELQIM XHAVIT PASHA HYSEN BAJRAM CELA RAM BAJRAM CELA HASAN BAJRAM CELA SHKELQIM XHAVIT BERNACA CUP AHMET PERHATI NDREC BARDHOK GJOKAJ AGRON PETRIT SELIMLLARI PETRIT QANI MALAJ ASTRIT ABAZ CANAMETI QEMAL AHMET KUZARI BARDHYL RAMADAN QOKU REXHEP XHAFER SINANI ARDJAN JALI COLLAKU HAQIF ISLAM HOTI GEZIM HALIL ZEQAJ XHEZAIR BEDULLA ABAZI BASHKIM MYFTAR LIKA PANDELI NUREDIN GJIKONDAJ QANI MUHARREM MALAJ BARDHOK GJIN GJETA PELLUMB SHAIP LUMSHI DALIP IBRAHIM VANI AZEM AJDIN HAXHIU DRITAN MALIQ SMACI MUJDIN ILJAZ BIBA XHVAHIR HAXHI TORJA PREL PJETER MRISHAJ XHEZAHIR ALI PEPOSHI GEZIM DULEMAN XHOKROSA TAHIR ZENEL TAHIRI KADRI ADEM MYFTARAJ SHABAN SALI GJONI DASHNOR BAKI TOCILLA ESTREF AHMET BUDINI EDMOND AVNI FEZOLLARI CEFETAN KOSTA MARKU ILIR BEXHET LLALLA PETRIT ALI JAZAJ SELMAN GANI ZANI ELMAZ MUHEDIN TOCILLA XHEMAL BASHKIM TOSKA

45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141

BESIM ELMAZ KERCYKU BASHKIM MUHARREM DODA MUSTAFA DALIP LICI DILAVER JAKUP RAMKU PETRIT OSMAN FILOLLI RIFAT AVDI CAHANI GEZIM HAMIT TOÇILLA SAMI MALIQ ADEMI BAJRAM SELIM CANI RAMAZAN HYSEN TOTA NAZIF QERIM SHABANI NAZIF QERIM SHABANI RUZHDI IBRAHIM JOCA FATMIR HAN PEPOSHI HASAN XHEMAL MEMA SADIK PETRIT CAKA SADIK PETRIT CAKA HEKURAN MEHMET MARKU DONIKA BAJRAM DAPO HETEM MEHMET MALAJ RAMADAN SHAHIN DOPELLI REFAT ASLLAN DULE ORNELA NESHAT PEPASHI PELLUMB MUHARREM RAMAJ BESNIK HALIT PEPOSHI BASHKIM ALUSH HAJDINAJ FIQIRI SUBI KADRIA ROBERT LUFTI MORAVA AGIM PAL QUNI XHEZAR DEHAR MEKOLLI SAIMIR ISMET QINAMI NIKOLIN BEQIR BOSHNJAKU HILMI SHAHINI HALILAJ NDRIÇIM HAJDAR DEMARKU AGRON QUN KURTI ARTAN NIKOLL PECNIKAJ GURI HAXHI KORANI HAXHI VESEL IMERI ZYHDI FAIK HYSA MERE MURSEL MUSTAFAJ HASIME VERNOZ HARIZI GEZIM AVDULLA METKO AQIF SINAN XHAFA RAMADAN MUSTAFA ALLARAJ GEZIM ASLLAN BALLA ALI NEXHIP HASA ROBERT FERHAT BRAHAJ XHAFER MUHAMET XHIXHO AGRON PASHO KOXHAJ ARTAN SAMI NDREGJONI LUMTURIJE SADIK ALLA SAMI AZEM XHENGO VATH BEQIR LIKA BEQIR VATH LIKA VEBI DERVISH BRUCI NIKOLL PJETER LEKAJ SAIMIR LUAN BREGU LIMAN KASEM XEKA BLERIM SADIK SERHATI MUSTAFA SHABAN BALI FAIK SALI JATA STAVRO QANI SALIAJ AVNI HASAN KOÇIBELLI MUHARREM HAMEZ BERISHA RAKIP JASHAR HOXHA ROBERT KOÇI LLOMI IBRAHIM MALIQ ALLA BASHKIM MEHDI SHAHINI GEZIM MUHARREM NOKA ADRIATIK ENVER BUZALLI ISLAM TAHIR MADHI ZEQIR AVDYL MADANI KUJTIM MUHARREM NOKA NEXHMI KURTALI HAJDARDHI NOVRUZ QANI SATKA JONUZ ISMAIL XHANI LULEZIM OSMAN VOGLI ISMAIL QAMIL ZEJNELI HEKTOR SOTRI NAKE ROLAND REFIK DERVISHI SHKELQIM IMER DERVISHI ARBEN SULEJMAN GJOSHI NUHI KAMBER LEKA MALIQ VAIT AGOLLI NDUE PAL MANDREU MARASH KOLE QOKAJ FERIT DERVISH BILLA SHABAN MAHMUT TOTA RAMADAN EMIN BOGDANI ABAZ HYSEN GJANA ISLAM SHAHIN SHAHINI ARBEN BAJRAM TOTA ASTRIT AHMET CEKA HAZBI SELIM PARLLAKU GJELOSH PRELE ALIAJ ALEJDIN SINAN SPAHIU ENVER MYSLYM AHMETAJ

142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238

BESIM SHAQIR LIKA PELLUMB SHAQIR LIKA ALUSH PASHO MUSTAFAJ LATIF RASIM NDREU BAJRAM HASAN SALA DASHAMIR HAXHI MALOLLARI HAXHI ZALO MALOLLARI SULLTAN ZEQIR SELINAJ ARTAN RAMAZAN SHIRA HYSEN ISMAIL DUSHAJ ABDULLA DAN BILLA ALTIN QAMIL NELI ZYLFIE TAHIR METANI SALI HAKI SHERA BAJRAM ISLAM TOSKA LEFTER BASHKIM AGOLLI LUFTI ALI PICI MARK ZEF NIKOLLI ANDON ANEJTI ZGURO GRAMOZ NURI SHKULLI QAZIM XHELIL DOMI TANO IMER KALLDANI FEIM SELAMI COLLAKU GAZMOR HAKI BREGU BAKI REXHEP TOÇILLA HAVAN ABDULLA IBERDEMAJ IVZI ESAT BEGOLLI SALI MYLAZIM GODUNI SHYQYRI XHEMAL SALIU AVNI VESEL ALIJA HAMIT SELADIN AGUSHI MUSA SADIK BALANI LEKE ZEF DROBAJ LAVDERIM VAIT MATRAKU EDMOND ALI CULLHAJ ABAZ BEQIR QINAMI XHETAN ABAZ QINAMI LIRIJE BAJRAM VISHKURTI RAMADAN SADIK ARIFAJ PERPARIM TAHIR ZELA SURI MALIQ HARAÇIU VATE ÇUN PREKPERAJ KUJTIM HAXHI MEMA DED NIKE ROGTINA HAMZA MEHDI SHKULAKU ROMEO HAMZA SHKULAKU DEDE NIKE ROGTINA ENGJELL SYRJA NAZARKO FRANG PJETER BRAHIMI LAME RRAHMAN ÇULLHAJ FREDERIK SHABAN BEZATI DASHAMIR BAFTJARI VELIU ISMAIL ZENELI REÇI SHKELQIM SIMON ZHLLIMA ARBEN PELLAN MOLLANJI HAMIT JASHAR KACA LAVDI XHEVIT AGOLLI HYSO JONUS BILBILAJ PERPARIM HYSEN BALLO YLLI TAHIR HARIZI URIM KUNDRET HYSOLLARI SELJO FERIT EMINI BEHAR PERIND VELILLARI ARIF NEXHIP MESITI ASLLAN QAMIL LILA HAS BRAHIM DACAJ ADEM QERIM KACBUFI ARSEN RRAPO LEKLI KASEM XHEVAT AGOLLI SEIT HYSEN HARIZ BESNIK QAMIL LLOCI HAXHI JAKUP META ELVIS HAXHI QESARATI MERITA HAXHI QESRATI SAMI PETRIT HOXHA ISA SHEFQET KASA HATIM BESHIR MEMA KOL ARIF GECAJ XHEVDET RAMADAN CENE PELLUMB HAMIT KODRA SULE DALI BRUCI ASTRIT VATH SULA QAZIM MYSLYM XHAJA FASIL MURAT ELEZAJ QAMIL DERVISH MEMA PETRIT NDUE ABAZI HYSEN ENVER LETI SALI MALIQ ADEMI REFIK SELAMI BRAHOLLI NIKO MERSIN ROSHI YMERR HALIT SKANA MUSA HAMDI KACI BEDRIE ASLLAN SHINA FRAN GJON DEDA MEHMET RAM BALA SHTEJFEN KOLE FUSHA ZARE HASAN KOLGJEGJA


lista emërore • E premte 14 dhjetor 2012 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309

HAXHI BAJRAM HOXHA VELI BAJRAM ÇAKERI FIQIRI TAHIR LIKA HAKI SHEFQET GJECI HAXHI DALIP GUZJA BEKIM ESTREF GOXHA FAIK HAMIT KURTI BARDHOK ZEF PJETRI VASIP BEXHET MERHADI HARUN ÇAUSH QEROZI ZEF NDOC LULA OSMAN NEFAIL MUÇOLLARI BUJAR ASLLAN VATA EDUART MUHARREM MERA RAMAZAN KADRI GOJDA PELLUMB XHEMALI DACI INDRIT XHEMAL ELEZI ILIR KOLE PERVATAJ ÇELNIK NEXHDET GURI DASHNOR VESEL CENGU AGIM OSMAN OSMANLLARI GAZMEND AHMET SALLAKU LAVDIM AHMET SALLAKU MEDI NEKI METAJ KLODIAN ILMI BEZATI HAJRIE SEID MUCA ZHYDI SEFER SKUQI ZYRA REXHEP SHIMA HYSEN HAMDI KOÇI PETRIT SHEFQET KOÇI ESAT SADIK UKAJ VAIT VALTER MAXHARI BESIM SHABAN KURTI DOD PRENG JAKU AZEM HAMIT JATA FAIK HAMIT JATA SELIM HAJRULLA ALIXHEPI BILBIL MARASH ALIA SELMAN ALI ELEZAJ ARTAN BEKTASH KALECI PJETER PAL MEHILLI AGIM VATH YMERI LUFTI AZEM BALA LUAN TELHA MEMA SADIK SELMAN ALGJONI HAQIF OSMAN RROSHI PAJAM IRAJ PEYMAN HAJRI SHEHAT ZENELI ENVER HASAN BENDO ADMIRIM RASIM MARTINI ANTON GJIN UKA ANTON GJIN UKA GJIN JAK UKA ESAT BAJRAM SINA VASIL SPIRO PAPA GENCI IBRAHIM MANCE BUKUROSH MYFTAR MURATAJ THANAS XHAFER QIRICI FEHMI ZENUN OSMANI SEFEDIN BUJAR XHAFERAJ IBRAHIM ABDI KACA ARJAN RAMADAN MUCOIMA SEFER MYSLIM PACANI SEJFULLA SEFEDIN FISNIKU SHEFEQET HAXHI BEKTESHI HYSEN ZYBER ARRIKU VALENTIN NDUE PREÇI ARDIAN QAMIL GJONI SINAN MYRTEZA SHITISHI SINAN MYRTEZA SHITISHI ARBEN GJON BIGA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

DREJTORIA TIRANE 2 NURI SAHIT SINANI SALIH ADEM KOLECI ILIR ZINI MIFTARI SHERO SHAHIN SALIAJ ; EDUART LILO SALIAJ EGLANTINA LILO SALIAJ ELONA LILO SALIAJ NAIM HALIT DEDJA QEMAL HAMIT KROSI ABDI HYSEN KRRIKU KIN GJERGJ KOLNDREU ISMET AQIF DANI ADEM BAJRAM PITOMINA XHEMAL AHMET KURHANI GEZIM RIZA CANAMETI TOM KOL RRAPI BESNIK AHMET SHIRA ISLAM ELEZ KACA XHELADIN ALI XHEKALIU SALI CAN CARA SALI CAN CARA MARTIN ISUF FARRICI RAMIZ FERIT BARDHI ENVER XHAVIT SULKU

25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121

BEHAR SALI HASA FIQIRI HAXHI HYSA DASHAMIR SELAUDIN SULKU SEFEDIN DALI DISHAJ AVNI SEFER MECINI MIRUSH SHABAN CERPIA HALIT RAMADAN QENANI LUAN SEFER RAJKU SHUKRI DEMIR DAKU RRAHMAN KADRI SUTI HYSNI SULEJMAN CENAJ ARBEN HAZBI CANKA SADIK SALI CANI HAMZA NURI MURATAJ BUJAR ISMAIL TARJA SABRI AHMET TARJA LAVDERIM SALI CEKICI BASHKIM HASAN PERA HILMI QAMIL XHETANI NAILE SAMI FERHATI ASLLAN AHMET TARJA BAJRAM FAIK MENA ESAT MUSTAFA CARA HALIT MEHMET BUCI SHKELQIM HAN TOTA NEZIR MUSTAFA CARA QAZIM XHEMALI MICI HASAN ISMAIL LACI FERIT SALI CEKICI QAMIL AHMET METOKU RAMIZ DALI SULA BILAL SKENDER XHETANI FADIL AHMET TARJA BAFTJAR SABRI GJECI ABDYL BEJTE HITHI MENTOR NEZIR CARA HAXHI SELMAN ALSULA BARDHOK GJETE GJONI TONIN GJETE GJONI FALI SELMAN LUSHA URIM FALI LUSHA SELMAN FALI LUSHA ASTRIT MHILL ULNDREAJ BASHKIM XHEMAL LLESHI MHILL PREND FRROKU KUJTIM KAMBER LEKA XHEMAL ZANUN ELQENI MELEQ SALI CEKICI HALIL VAIT BICAKU XHEMALI QAZIM MICI HALIM RIZA MUCEKU ALI SAHIT ETHEMI DALIP NUREDIN XHANI PASHK NIKE NDREKA NEZIR MEHMET POKA PETRIT SULEJMAN HIMA KUJTIM ISMAIL SADRIA QATIP REXHEP CERPJA DRITAN PASHUK NIKA MARK PRENGE BUCA ALI BRAHIM XHAURI ASLLAN HYSEN KADIU SINAN SELIM LUSHA AVNI ADEM MILLOSHI MARK PJETER KOLA HAKI IBRAHIM TAFA HAXHI BAFTIAR KACANI TAHIR UKE CEKA AGRON QAZIM MICI REXHEP SELIM LUSHA SABRI SADIK XHOKOLA NEFAIL HYSEN KADIU PASHUK PAL NIKA FATMIR SABRI PITARKA HAMIT KAPLLAN MEZHIKA REIAND HAMIT MEZHIKA ENSAR HAMIT MEZHIKA ARTAN ETHEM MATAJ AVNI HYSEN LEKA NAILE SAMI FERHATI NDUE MARK GOKA KURT HAXHI MOLLA SHKELQIM KURT MOLLA QAZIM XHEMAL GJUCI FATMIR SABRI PITARKA AGE MARK MATA KADRI SALI ELEZI FATMIR SKENDER KOLECI FLAMUR RRAHMAN XHEBAXHIA XHELAL BILAL GJICI LULZIM ENVER TACI GENTJAN ALI SPAHIU AZBI XHELIL SPAHIU FADIL ISUF MILKURTI MEVLAN SHAQIR SINAJ HEKURAN RIFAT KASTRATI RIFAT IZET KASTRATI

122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218

FADIL RAMAZAN BUSHI SEIT NEZIR PACI ENVER REXHEP TACI BASHKIM HAMIT PUCI SULLTAN JUSUF KORABI DILAVER ABDI TOTA LUAN TOFIK CANI OSMAN SHABAN HYSA NESHAT OSMAN HYSA NJAZI OSMAN HYSA KITMIR ENVER TACI KUJTIM IZET KASTRATI HAKIK EMIN CERA ISA IZET KASTRATI IZET SELAMN KASTRATI REXHEP MISIM MORINA HASAN IBRAHIM KOLGJEGJIA RUSHE DELI PJETERGJOKAJ AQIF SELIM LALA HIDER QAZIM ELEZI AVNI DEMIR SALA ALI HAMEZ AVDIAJ XHEMAL SULEJMAN ZELA NEVRUZ MUHARREM BALI BASHKIM SHEMSIM KASEMI NIK MARTIN PRENDI BAJRAM HALIL MURATI AGRON GANI TREZHNJEVA ALTON OSMAN KORBI QAMIL HYSEN PONARI GEZIM AHMET TARJA FILIP NDUE PALUSHI SHEMSI HYSEN MARKU ALEKS MUHARREM HASI MUHARREM HAKIK LALA FERIT SHAHIN MILLOSHI IDAJET XHEVDET BEGU REXHEP DESTAN AHMETAJ XHEMAL DELI CELAMI HAJRI METUSH NDREU ARJAN AVDI HYSENAJ NAZIF SEFULLA XHOKA GEZIM GANI FISHTI BESNIK ALUSH ABAZI AGIM MEHMET MURATI MIRASH ZEF BIBA HAZIS DILAVER RUSI TASIM MIFTAR MATRANXHI LIMAN MURAT AJAZI HALIL HAKIK LALA CEN XHEMALI BEHLULI ZAIM SELIM LALA EDMOND HEKURAN TOPAJ ALI BEQIR KABILI IMERLI ELMI QEMA PELLUMB XHELADIN PEPA PJETER NDREC PEPA DILAVER DESTAR RUSI MARK NDREC NIKOLLI KASTRIOT ETHEM MURATAJ AGIM MUSA BILLA GAZMEND METUSH NDREU SHKELQIM ISMAIL CANI HALIL RAMADAN SHABANI BILBIL BAFTJAR KINGJI SALI BAFTJAR KINGJI BAFTJAR HYSEN KINGJI KURT ALI HASPEPA LULASH NIKE PJETERGJOKAJ GEZIM LULASH PJETERGJOKAJ BESNIK LULASH PJETERGJOKAJ HAZIZ HYSEN LLOZHI NDUE PAL KACOLI SHPETIM ISUF LLOZHI JAK NDUE NIKA SHUAIP EMIN UTA AHMET JONUZ PEKA MURAT HYSEN LEKA GEZIM GANI DOBRA IDRIZ HASAN TANUSHI ARDIAN DILAVER RUSI MUSTAFA HASAN UKLALA FADIL REXHEP MESINI NIKOLL GJON LORI DEDE NIKOLL LORI HYSEN HAKIK BEHLULI IBRAHIM RAM BILJA ISAK FARIS FISHTI KUJTIM ABAZ SINANI QAZIM MEHMET KOCI SHEQIR HAZIS CUKU XHEVDET MERIMAN DOMI SHEFQET GANI SELI NEXHMEDIN GANI SPAHIU SINAN MEHMET TANUSHI LEK MARASH UJKO GJON NDUE CUPI

219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315

ISMAIL HALIL KASTRATI STAK MARK NIKA XHEM IBISH MORINA LUSH KOL ISLAMI AGUSTIN LLESH GJERGJI ERVIN AGIM SPAHIU SELMAN NAZIF DEMIRI LUAN OSMAN ELEZAJ VERMOSH OSMAN ELEZAJ SELMAN MUHARREM HASI BESNIK RAMIS SHKALLA HAXHI ELEZ LUSHI AFERDITA ALI HOXHA BUJAR HYSEN HYSENI BESNIK HYSEN HYSENI RAMADAN ALI DIBRA SKENDER RAMAZAN DRAGJOSHI JEMIN BAJRAM SPAHIU KAJMAK RAMAZAN HATA HAJREDIN XHELAL DODA LEKE HIL PERGJINI MARTIN LEK PERGJINI GANI DEMUSH MULAJ GJON MARASH DINI XHEVDET KADRI CANI VASIP BAJRAM DOMI OSMAN ABAZ AJAZI MUSA ADEM HYSNELI ZENEL KADRI HOXHA FAREDIN BAJRAM SPAHIU URIM MIFTAR HALILI ANASTAS SELMAN BUCI MEHMET HAXHI LUSHI ARTUR XHELAL HYSENI PETRIT MUHARREM HASI BIBE MARK PAPLEKAJ NDUE NIKOLL PRENGA MIMOZA MAL PRENGA BUJAR RIZA NUZI BASHKIM RAMAZAN TAFA PETRIT JONUZ MISINI SADIK IBRAHIM MENA XHELADIN MUSA BILLA FRROK BIBE LALA LUFTI RIZA NUZI LEME IMER TAFA IMER LIMAN ZALLA IBRAHIM HAZIS NDREU MUSA MEHMET BILLA HABIB MEHMUT NELI NAZMI HALIL MORINAJ SULBIJE REXHEP KAZIU ERNEST LLESH GJERGJI ZYBER IBRAHIM MENA HALIM BISLIM KASEMI FADIL XHELAL SULA ASLLAN XHETAN LALA NAZMI HAZIS NDREU AQIF SHAQIR HASI ALI IBRAHIM HASPEPA KORAB FESTIM MANI HASAN HALIL MARKU AGRON HYSEN LUSHA RIZAH MALIQ KOTARJA MEHDI BAJRAM DRAGJOSHI SHKELQIM BEQIR HOXHA BUKURIE BEQIR HATA ISMAIL ELMAZ RAMA LIME ELMAZ BAJ FIQIRI SEFER HOXHA MEXHIT SELIM HYSA TASMI XHELADIN SEFA ISMET QAZIM KRYEMADHI FRANG JAK PALUCA ISTREF GANI SPAHIU VAT VUKSAN QOKAJ YLBER VAT QOKAJ ALTIN VAT QOKAJ LIRIM SEFULLA HIDAJ QAMIL HYSEN HYSENI DIN ZEQIR IBRA ZEF FRROK HASANI SULEJMAN HYSEN HASANI ELMAS HYSNI KALEMASI ISMAIL XHEMAL CARA NEKI FERIT SULI ADEM MUSTAFA XHECUKA IDRIZ OSMAN TAHIRAJ ISMAIL ADEM HILA MEHMET SKENDER BASHA ROBERT KOL DAKAJ BAJRAM SALI HABIBI BASHKIM OSMAN SHEHU HAMIT HYSEN LUSHA NIKOLL GJIN ZMALI GEZIM TAHIR HASANI KAJMAK ISLAM HOXHA ARTAN NAZIF MIKLI

316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329

THOMA SHAHIN BEBJA PRENG NDUE ALIA VILSON PRENG ALIA THOMA SHAHIN BEBJA BATO QANI BEQIRAJ PETRO THANAS MAVROMATI IMER MUSTAFA NEZA SALI XHELADIN DOCI SHPETIM SADIN CANI XHAFERR NEBI MATRANXHI HALIL RRAHMAN DODA KASEM BAJRAM VAKA TAFIL QERIM DACI GEG SOKOL PREKPERAJ ELEZ ISLAM JAHELEZI SAHIT ISLAM JAHELEZI ZENUN ISLAM JAHELEZI AGRON REXHEP VOKA LUAN SEJDI GERBOLLI BAFTJAR SALI HASPEPA AHMET ALLAMAN MERRAJ DEM ISUF BEGU ISMAIL ISUF TOLA QAZIM BAJRAM BUSHI ZEF GJON MARKU FAIK MUSA XHAFERI PLLUMB ZEF HASANI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

DREJTORIA TIRANE 3 HAKI RESIM ISMAILATI ALBERT FIQIRI FARASHUKU; MEAN BAZE MANAJ; SPARTAK BITRI DURIM ABEDIN SALIASI; SHKELZEN LUAN BETA; BARDHYL SHYQYRI OSTRENI; ALEKSANDER IOSIF VERO ARTA ABDULLA MYFTARI EDITA LALO RIFAT LALO SUELA KRIFSA SAMI SHYQYRI HASKASA EDUART DILAVER STAFA SULO RAKIP BILAJ ABEDIN SHEFQET PLANGARICA HEKTOR VAVAKO LUTFI AHMET HALILI ; VLADIMIR HAJDAR KURTI; NAZMI ZYDI VEIZAJ; STEFAN GONXHE; ALTER EMIN GEGOLLI NEIM NOVRUZ DYRMYSHI GERTA PETER LEMO ARTAN SHYTI SADEKO VELI YZAJ LIM PRENG KOLA; PRANVERA BAJRAM ZENELAJ; AEQILE KOZMA VELIU HUZRI BEZHET GJURA; STEFAN LELO LULA AFRIM SHERAF ZEKO ; ARDIAN XHAFERR DELIU; REXHINA PANDELI KOSOVA RIZA EMIN DOÇI; MURAT MEHMET RRAPAJ RRUFE SAMI HOXHAJ; PETRO POLO KOÇO QEMAL KADRI LLESHI; FATMIR NAZIR MUÇA; YLLI DELIALLISI

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

DREJTORIA VLORE 1 VLADIMIR MUSTAFA ASLLANI " KENI " SH.P.K ASTRIT SEHIT ISUFI GEZIM XHELADIN TROKA ARANIT ABEDIN TOZAJ KADRI MEZIN ADEMI BESNIK QENDRO ISUFAJ BURBUQE ZUBI ISA GJERGJI ALIM GJERGU VIKTOR FANE MEMETAJ GEZIM ARSHI DEVOLLAJ THOMA SOKRAT KONDO FATMIR HAXHI POCENGU ARJAN ISA DRIZA MITAT GALIP RAMO FERRIK ÇIZE CANAJ FEJZI ÇIZE CANAJ DILAVER RAMO DEDAJ TELI SEZAI MYRTAJ ENVER QEMAL SULAJ ISUF IKBAL HOXHA GURAZI NEXHIP ÇELAJ LATIF MUSA TAHIPI SAMIT ISLAM AGOLLI ABEDIN SKENDER TABAKU

» 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123

21

DYLBER JEMIN HABIBI NIKOLLAQ HIRAKLI RUSHI BARDHYL MUHARREM SKENDERAJ BARDHOSH ALIKO XHAFERAJ FETI ISMAIL JAÇE ISMAIL SHYQYRI JONUZI ZAMIR PETREF RROKAJ HANEME SADUSH RUSHANI SAIMIR IBRAHIM RUSHANI FLAMUR REFAT ISUFAJ JOSIF THOMA PRISHKA DURIM RAMIS MUSARAJ LEFTER HASAN LLANAJ GJERGJI JERASIMO ANDONI IZET SHYQYRI AVDULAJ ENVER ÇERÇIZ HALOLLARI SULOTE VEIP RUÇAJ AGIM XHEZO BENDAJ MUIM LATIF NELAJ MYSLIM TAJAR HOXHA ILJAS NASIP DALIPAJ ARBEN MALIQ AGAJ DRITAN MALIQ AGAJ DAVID BATJAR FAKAJ FLAMUR RAMADAN BROSHKA FATMIR MURAT BEQIRI AVNI LUTO BITAJ TOMOR HAMDI SHAHAJ LEFTER EMIN DOKO AGIM BEKTASH BOÇI SHEFQET LICO STEFANAJ PETRIT AVDUL MUHAREMI KASTRIOT QEMAL DAJLANI ASLLAN EMIN CENKOLLARI ZARIF HAJDAR LAMAJ QEMAL AGO LAMKA ISUF IZJAN HALILAJ THEODHORI QANI HAKANI SAFET BEQO FERO AGIM DINO TOZAJ LELO BAJRAM ÇELA PELLUMB XHEBRO ZOTAJ VENTIGJAR FEJZI ÇOBO NOVRUS SKENDO HODAJ MYNYR SHYQYRI IDRIZAJ ALFRED XHAFER DALIPAJ PETRIT ISMAIL ÇARÇANI TAIP ALI BRAHIMI GEZIM HASIM BEGA AGIM SINAN TAFILAJ SOKRAT TEFIK MATUKA TEKI XHEVIT HAZIZAJ LULEZIM MUISI FEJZAJ SAMI BEQIR HOXHAJ SOTIR LLUKA KAPURANI HARIS DERVISH GUHAÇAJ SKENDER NAZIF ALIBEHAJ TAJAR JAUP JAUPAJ KOSTANDIN RAMADAN HOXHAJ ÇERÇIZ GANI JONUZAJ SHYQYRI KAME LELAJ PANDELI NOVRUZ SINANAJ ALKETA DEMIRALI PROGA SPIRO NAZMI KOÇI MYNYR BILBIL DEVOLLAJ HASAN MINO DAUTI KUJTIM ABEN DUKAJ ADMIRIM GJOLEK SULA SINAN HAMET BYLYBASHI PERLAT AHMET MALAJ YLLI XHEMIL CANAJ ALEKSANDER PAJTIM MATAJ DANO AZBI ISLAMAJ ADHURIM NEKI ALIRAJ ZARIFE TEKI CANAJ XHEVDET QANI MEMUSHI DEMIR SAMI DEMAJ BARJAM HAMIT XHIHANI LULEZIM ARSHIM JANKA NUSTRET DAMIN SEJKO BAKI TARTAR FEINAJ NAZMI KAME PERE PETRIT HASKO KOÇIRAJ MUHAREM HEQEREM MEÇO AZEM ORMEN ORMENAJ TRIFON CAUSH SHABANAJ ENVER IZDER MUSAI KRENAR ÇOBO MEHMETI BESNIK MUJO ORMENAJ BESNIK ALUSH BINJAKAJ ARJAN BASHKIM SHEHAJ HYSNI YZEIR AJAZI IZET QENDRO LLANAJ TAJAR KOÇI JONUZAJ ILIR BEJO ZYKAJ MYSTEHAK MALIQ SELIMAJ LUAN SYBI SHABANI MEMDU HAXHI BANI


22

« speciale

Profil

E premte 14 dhjetor 2012 •

Për paratë dhe femrat nuk flitet Nga Vesna Kolovska

G

angnam Style” sot është një nga hitet më të dëgjuara në botë. Ndoshta pak e dinë se kjo këngë është krijuar për të përqeshur më të pasurit në pjesën më elitare të Seulit, kryeqyteti i Koresë së Jugut. Gangnam quhet zona elitare, ku ka prona prej më së paku një milion euro, klinika luksoze për kirurgji plastike dhe shkolla private të shtrenjta. Thonë se të pasur janë kudo të varur nga luksi. Por cilat janë zakonet e 1% ultra të pasurve nga Maqedonia? “Nëse është fjala për të blerë rroba, shkojnë dhe për të blerë jashtë vendit. Të paktën në Selanik. Nëse pyet se ku i kanë blerë, preferojnë t’u thonë se i kanë blerë më së paku në Selanik apo diku tjetër, në vend që të thonë i kanë blerë nga dyqanet këtu. Për pasurinë më të madhe të patundshme vështirë se dikush e di, sepse, edhe pse kanë pasuri të patundshme jashtë shtetit askush nuk tregon”, - thotë Vesna Milenkovska, gazetare e së përditshmes “Vest”. Sipas Aleksandar Manev, nga fondi për investime “Ilirika”, pikërisht patundshmëritë janë në shënjestër të njerëzve të pasur nga Maqedonia. Megjithatë, Manev thotë se të paktë janë ata që mund të bëjnë investime jashtë vendit. “Mbi të gjitha, kuadri ligjor është kufizues për shkak se qytetarët e Maqedonisë nuk munden të investojë lirisht në fonde në formën e depozitave ose letrave me vlerë. Vëllimi i investimeve është mjaft i kufizuar. Megjithatë, në vend u ofrohen depozita, letra me vlerë dhe sigurisht investime në biznes. Megjithatë, në qoftë se e shohim trendin këtë vit, kryesisht bizneset konsolidohen ose marren kompanitë”, - thotë Manev. Bankat e Zvicrës përballë parave kesh Në Maqedoni nuk ka të dhëna për numrin e miliarderëve. Enti për të hyrat publike mund të japë vetëm një pamje të pjesshme. Prandaj, kur kohë më parë u botua informacioni se në Maqedoni ka 35 ultra të pasur, shkaktoi habi te publiku. Të gjithë së bashku kanë një pasuri prej katër miliardë dollarë. Në analizën e dytë të revistës “Welt-X”, Maqedonia është në vendin e 42 në listën e individëve më të pasur nga 46 vende në

Europë. “Rangimet, - thuhet në fillim të analizës, - janë bërë sipas analizave të së ekspertëve, analistë dhe njohës të rrethanave dhe të dhënat nga tetë prej dhjetë bankave më të mëdha në botë. Megjithatë, Manev thotë se lista nuk është e plotë, sepse ka shumë që depozitat i kanë në formë anonime. “Ka biznesmen që gjatë tranzicionit krijuan kapital të madh. Megjithatë, ky kapital ka të bëjë me biznese, pasuri të patundshme. Unë nuk jam i sigurt se sa para kesh kanë mbetur. Ka pasur spekulime se biznesmenët kanë një shumë të madhe hollash në llogari të huaj bankare, por për fat të keq unë nuk e di se janë këto shifra. Unë nuk mund të jap një koment, sepse nuk e di se sa janë shumat jashtë vendit”, - thotë Manve. “Për pasanikët rajonal të tranzicionit bankat zvicerane dhe kompanitë në det të hapur, të ashtuquajtura “off shore” janë vendet e preferuara për ruajtjen e parave të tepërta. Por të porsapasuruarit, - thotë Vesna Milenkovska, - duan të tregojnë paratë e tyre. “Ata që kanë fituar paratë brenda natës, nuk dinë shumë t’i respektojnë. Nëse deri dje nuk kishte para dhe i ka fituar shpejt, ka dëshirë t’i tregojë për t’u evidentuar në njëfarë mënyre. Shfaqen komplekset e brendshme të individit për dallim nga prindërit e tyre, të cilët jetonin në socializëm dhe pak a shumë të gjithë kishin sa mund të kishe në socializëm”, - thotë Milenkovska. Shenaj Hadzumustafa, profesore në Universitetin e Europës Juglindore në Tetovë, thotë se është fakt se më të pasurit në vend kanë fituar pasurinë gjatë tranzicionit, duke marrë pronën e firmave jugosllave. Prandaj, sipas saj, të pasurit heshtin në lidhje me pasurinë e tyre. Shoqëria, thotë Hadzumustafa, duhet të krijojë një sistem ku të pasurit t’i lënë një pjesë të madhe të të hollave në vend nëpërmjet investimeve ose programe qeveritare. Përveç kësaj të kenë të kenë trajtim të barabartë me investitorët e huaj. Një herë për vete, pastaj për të tjerët 35 personat nga lista e “Welt-X” kanë në dorë 40 për qind të prodhimit të brendshëm bruto në vit. Por sa janë të përgatitur që një pjesë të pasurisë ta ndajnë për të tjerët? OJQ “Konekt” me vite punon për nxitjen e filantropisë në vend. Presidentja Nikica Kusinikova thotë se të pasurit në Maqedoni dhurojë ad hoc kur dikush do të kërkojë.

“Nuk bëhet fjalë për informacion formale me numra, megjithatë ne kemi pasur kontakte me njerëz si Trifun Kostovski, Risto Gushterov dhe ata kanë dhuruar. Madje sasi të konsiderueshme. “Sasi të konsiderueshme” nënkupton me mijëra euro, madje edhe qindra mijëra euro. Megjithatë, nuk ka të dhëna konkrete. Në Maqedoni vështirë se mund të merret një e dhënë e tillë, nëse këta njerëz vetë nuk e tregojnë shumën e saktë.” Të pasurit në botë themelojnë fondacionet e tyre, në të cilën dorëzojnë një pjesë të pasurisë së tyre. Bill dhe Melinda Gates mobilizuan 11 njerëzit më të pasur në botë, të cilët pas vdekjes së tyre gjysma e pasurisë do të shkojnë në këtë fondacion. Kusinikova thotë se një sistem i tillë mungon në Maqedoni. “Duhet ndërtuar një vetëdije e tillë, sepse ekzistenca e fondacioneve private nuk është një traditë afatgjatë në Maqedoni. Ne as që kemi pasur elitat e tilla të pasura. Dhe për shkak të kësaj ndoshta ka nevojë për kohë që një koncept i tillë të gjallojë. Në Amerikë është një pjesë e jetës së përditshme. Çdo person më i pasur formon fondacionin e tij ose e jep pasurinë e tij një fondacioni tjetër”, - thotë Kusinikova. Një herë për vete pastaj për të tjerët. Ky rregull i artë shkon paralelisht me atë të britanikëve: “Për paratë dhe gratë nuk komentohet.” Nuk janë rob të pasurisë Njëri s’ka shtëpi, tjetri shkon vetë në servisin e makinave. Në botë ka të pasur të çuditshëm. Investitori Nikolas Burguen, pasuria e të cilit vlerësohet të jetë afër dy miliardë euro, nuk ka shtëpi. 12 vjet është duke fjetur në hotele dhe mërzitet fluturon me aeroplanin privat në një tjetër destinacion. Ka shitur të gjitha ato që kishte, sepse nuk do të jetë rob i materiales. Burguen është një nga njëmbëdhjetë miliarderët që pas vdekjes së tyre gjysmën e pasurisë do t’ia lërë fondacionit “Bill dhe Melinda Gates”. Miliarderi kroat Branko Rogliç zotëron kompanitë që janë në mesin e 300 kompanive më të mëdha në Europën Qendrore, dhe makinën e tij e çon vetë në servil. “Unë gjithmonë kam menduar se dikush – çdo individ, kompani apo shtet – mund të harxhojë vetëm atë që ka fituar, kurse me paratë duhet punuar me përgjegjësi. Pra, unë mund t’ia lejoj vetes të bëj jetë shumë luksoze: në hotele luksoze, të ngas makina të shtrenjta ose të lundroj me jahte, por atëherë si të pres nga të punësuarit e mi të sillen me përgjegjësi?” - shtroi këtë pyetje Rogliç në një intervistë të fundit me gazetën “Evening” gazetës. Diversitymedia.mk


sport • E premte 14 dhjetor 2012

Xhindoset Murinjo: Disa lojtarë nuk donin të luanin Një Murinjo më i xhindosur se kurrë. Pak a shumë kështu mund të përshkruhet dalja në konferencën për shtyp të trajnerit portugez të realit pas humbjes në ndeshjen e kupës së Mbretit të mërkurën përballë Celtës në Vigo. Kampionët janë mundur 2:1 dhe kanë mjaft shanse për t’u kualifikuar, megjithatë për trajnerin humbja ndaj Celtës ka qenë e papranueshme. Ai ka lëshuar një “lumë” akuzash kundër lojtarëve të tij, duke vënë në pikëpyetje dhe dëshirën e tyre për të zbritur në fushë në këtë takim. Duket se tek Reali nuk ka më qetësi edhe në ato ditë kur gjithçka duket e rregulluar dhe e qetë. I vetmi lojtar që duket se i ka shpëtuar

Ç

elsi pasi ka fituar Ligën e Kampioneve sezonin e kaluar, tashmë kërkon të fitojë një trofe tjetër, ndonëse jo në nivel me Ligën e Kampioneve. Kështu, skuadra e drejtuar tashmë nga Rafa Benitez, pjesëmarrësve në kampionatin botëror të klubeve, ka fituar dje duke shkuar në finale, ku dhe do të përballet me skuadrën braziliane të Korinthias. Kështu do të jetë finale Angli vs Brazil të dielën, një takim që do të jetë shumë interesant, sidomos për vendasit në Japoni. Ndeshja Çelsi nuk i ka lënë asnjë shans skuadrës meksikane të Monterrej dhe kalon në finalen e Botërorit për Klube. Në Yokohama të Japonisë, djemtë e Benitez e nisin mirë sfidën pasi shënojnë që në minutën e 17-të me anë të spanjollit Juan Mata, i cili, në kampionat nuk po gjen dot veten. Meksikanët mundohen të reagojnë në disa raste, por Peter Çeh nuk mposhtet, duke treguar se mbetet një nga kolonat kryesore të bluve dhe një portier i klasit botëror. Megjithatë siguria për kampionët e Evropës vjen me rifillimin e lojës. Në minutën e parë të pjesës së dytë është një tjetër spanjoll që realizon. I diskutuar për performancën e tij tek Çelsi dhe mungesën e golit me blutë, Fernando Torres sjell qetësinë tek londinezët që mbyllin llogartitë dy minuta më vonë pas autogolit të Çaves. Pas ardhjes së Benitez, Torres duket i rilindur pasi ka shënuar 5 gola në tre ndeshje. Në fund meksikanët shënojnë golin e ngushëllimit që ka vlera statistikore, me De Nigris në minutën e 92të. 3-1 dhe Çelsi kalon në finalen e Kupës së Botës për Klube, ku në të njëjtin stadium do të përballet me skuadrën braziliane të Korinthias. Për Rafa Benitez brazilianët janë pengesa e vetme në finalen e tretë. La-

kritikave të Murinjos, madje ka marrë dhe lëvdatat e trajnerit portugez ka qenë Varane. Të tjerët të gjithë të mbetur në klasë. “Varane ka qenë një kampion në fushë. ndonëse i dëmtuar ka dhënë shumë më tepër se ndonjë prej atyre që ishin në formë optimale. Ai ka bërë detyrën e tij. Por nuk mund të them për të gjithë kështu. Morata? Vendimi për të lënë Moratën jashtë ka qenë i imi, pasi jam unë ai që vendos dhe ndodh që disa herë të vendos për mirë dhe disa herë jo për mirë. Pas ndeshjes mendoj se Morata duhet të kishte qenë në fushë. Ai është një lojtar me vlera dhe ka shumë ambicie, madje më shumë se ndonjë tjetër. Në

Çelsi në finale të Botërorit të Klubeve

23

Juventusi kërkon Teo Uollkot Dihet që nëse ka një repart që Juventusi nuk funksionon në nivelin më të lartë, ai është sulmi. Kështu, Juventusi është në kërkim të një sulmuesi të klasit të lartë dhe në Angli mediat shkruajnë së fundmi për një interesim për lojtarin e Arsenalit, Teo Uollkot. Sipas “TalkSport” bardhezinjtë i kanë paraqitur ofertën e parë “Topçinjëve” për 23-vjeçarin, kontrata e të cilit skadon vitin e ardhshëm. Gjithashtu palët ende nuk kanë gjetur akordin për një rinovim të mundshëm pasi Uollkot ka refuzuar të gjitha ofertat e londinezëve që nga ana tyre për të mos rrezikuar ta lënë të lirë sulmuesin me parametrat zero, janë të gatshëm ta shesin kartonin e tij që në merkaton e janarit. Ndaj transferimi për Uollkot drejt Juventusit duket një mundësi reale, dhe drejtuesit e Juventusit do të ishin të gatshëm të ofronin një shumë të majme për të pasur shërbimet e tij.

Roma – Nani, kanë filluar bisedimet Ecuria pozitive e Romës në kampionat në javët e fundit ka bërë që të rriten edhe kërkesat për merkaton e janarit. Kështu, arkitekti i skuadrës, Zdenek Zeman ka kërkuar që në skuadër të marrë lojtarin e Mançester Junajtid Nani. Ky i fundit nuk ka marrëdhënie të mirë me trajnerin e skuadrës, Aleks Ferguson. Sipas skemës së Zeman me 3 sulmues mungon akoma një lojtar i ngjashëm me Lamelan, prandaj dhe sytë e drejtuesve të klubit janë drejtuar te Luis Nani. Ky i fundit prej kohësh ka prishur raportet me klubin për shkak të frenimit të negociatave për zgjatjen e kontratës si dhe me sjelljet jo të mira të cilat nuk i pëlqejnë Fergusonit. Problemi qëndron tek dëmtimi i fundit i Nanit që e ka lënë për një kohë të gjatë jashtë fushave, ndaj dhe mund të ulë edhe shumën e ofruar për të.

Totenhem do të Skuadra e Benitez ka kaluar ekipin meksikan të Monter“rrëmbejë” Uesli Shnajder rej 3:1 dhe do të luajë të dielën finalen me Korinthiasin Mos rinovimi ende i Uesli Shnajder me skuadrën e Interit ka

bërë që shumë skuadra të kërkojnë shërbimet e tij dhe një prej tyre është edhe ajo angleze e Totenhem Hotspur. Kjo e fundit duket se ka nisur edhe kontaktet me agjentin e futbollistit për një transferim të mundshëm që gjatë merkatos së janarit. Gjithsesi, Shnajder ende nuk ka mbyllur bisedimet me skuadrën e Interit dhe madje ka shumë gjasa të rinovojë. I vetmi kusht që ai kërkon është që të aktivizohet rregullisht e jo si këtë sezon që më tepër ka qenë jashtë loje sesa është aktivizuar. Mbetet për të parë se si do të shkojnë bisedimet.

UEFA gjobit Serbinë me 82 mijë euro UEFA ka vendosur të gjobisë federatën serbe të futbollit për sjellje raciste të tifozëve të saj në ndeshjen e disa muajve më parë kundër Anglisë U21. Ndeshja u zhvillu në tetor në Beograd dhe tifozët serbë kanë ofenduar lojtarët me ngjyrë të Anglisë. Tani pas më shumë se dy muajsh ka ardhur dhe vendimi i UEFA që e ka gjobitur federatën serbe me 82 mijë euro. Reagimet nga Anglia kanë qenë të shumta për këtë vendim të UEFA-s. Sipas tyre kjo gjobë është qesharake, madje është më e ulur se ajo e dhënë për sulmuesin danez Niklas Bendtner, i cili gjatë evropianit tregoi sponsorin e të mbathurave të tij.

Mançester United në ndjekje të Ozilit jmi i mirë për Çelsin është edhe rikthimi i Frank Lampard, që së bashku me Ramires mund të jenë në fushë, megjithatë, kapiteni Xhon Terri vazhdon

të jetë një mungesë shumë e rëndësishme për skuadrën pas dëmtimit të tij. Në rast se Çelsi do të arrinte të fitonte, do të ndikonte pozitivisht për gjend-

jen psikologjike të skuadrës që është rënduar së tepërmi pas eliminimit nga Liga e Kampioneve dhe ecurisë jo pozitive në Premier Lig.

Ferguson do të takojë Pep Guardiolën Sër Aleks Ferguson, pas tërheqjes së tij, dëshiron ta lërë skuadrën në duar të sigurta. Pikërisht për këtë arsye, ai ka insistuar se pasardhësi i tij duhet të jetë një trajner me vizion si Pep Guardiola. Këta të dy edhe më parë janë takuar në Nju Jork, e duket se po aty do të takohen sërish. Kështu Ferguson i cili ka njoftuar se do të shkojë për një vizitë pune në Amerikë, mësohet se ka lënë edhe takim me Guardiolën, ku sigurisht do të flitet për të ardhmen e tij. Për Guardiolën janë interesuar gjysma e skuadrave të botës, megjithatë, spanjolli nuk ka vendosur ende se ku do ta vazhdojë karrierën e tij si trajner profesionist.

kryeredaktor Brahim Shima

s t a f f

skuadër kishte nga ata lojtarë që nuk kishin ambicie në lojë, madje nuk kishin as dëshirë për të luajtur këtë ndeshje. Ftohtë, ndeshje kupe, shi... Ndonjëherë ndodh që edhe trajneri nuk ka përgjegjësi. Sigurisht që unë mbaj ato që më takojnë”- ka deklaruar trajneri i Realit. Këto akuza duken shumë të forta nga trajneri i Realit. Në fakt me Murinjon shpeshherë jemi mësuar të dëgjojmë nga të gjitha, kritika nga më të shumtat për lojtarët e tij. Por dekoratat e pas ndeshjes kundër Celtës janë vërtet domethënëse. Diçka nuk shkon në Madrid dhe duhet ndrequr, pasi ky Real duket larg skuadrës që vjet dominonte kudo.

»

zv/kryeredaktor: Armand Maho Mariglen Mulla

politika: Oli Xhilaga ekonomia: brikena dervishaj sociale: Ervin Koçi rrethet: blerina spaho kronika: mariglen mulla kultura: blerina goce design&layout: Daniel Prifti, Gëzim Duzha

Adresa: Rr. Dull Keta, nr. 5. (Rr. e Dibrës), Tiranë

Mesfushori i Realit të Madridit Mesut Ozil është vënë në shënjestrën e Mançester United. Gjermani po kalon sezonin e tij më të mirë që pas transferimit në Spanjë tek Reali megjithatë problemet e herëpashershme me trajnerin Murinjo janë bërë një burim konflikti. Kjo nuk përjashton as mundësinë që mesfushori të largohet nga madrilenët. Sipas gazetës britanike “Daily Express” emri i mesfushorit të Realit është vendosur në axhendën e Sër Aleks Fergusonit.

Trukimet e ndeshjeve edhe 11 lojtarë të arrestuar në Bullgari 11 lojtarë profesionistë bullgarë janë arrestuar në kuadër të hetimeve për manipulimin e ndeshjeve. Bëhet fjalë për 6 lojtarë të skuadrës së ligës së parë Çernomorets Burgas dhe 5 lojtarë të skuadrës së ligës së dytë Neftokimik.

marketing: eligerta dyrmishi cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« reklamË

E premte 14 dhjetor 2012 •

kompensimi, legalizimet, gossip, albpetrol  

kompensimi, legalizimet, gossip, albpetrol

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you