Page 1

Intervista me ambasadorin e Kosovës në Uashington

»7

Akan Ismaili: Ndikimi i diasporës në SHBA për Shqipërinë dhe Kosovën E martë

12 qershor 2012

Viti VIII, Nr. 2689 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

PS sot 21 vjeçe

Procedurat

Si do të verifikohen kërkesat e reja në hipotekë

Rama nuk fton Nanon në ditëlindjen e Partisë Në pritjen zyrtare të selisë rozë mungojnë sërish themeluesit. Detajet e organizimit një ditë pas humbjes së presidentit

»4

»5

Saranda, qyteti i turizmit në luftë me çmimet e palogjikshme Ekspertët:

Tregtarët nuk e njohin tregun e kërkesëofertës, pushuesit kërcënuan një vit më parë me braktisjen

Legalizimet Familjet që marrin tapinë në të gjitha qarqet »12-13

»8

Me 73 vota Prej lashtësisë Shqiptarët e Turqisë, historia e shpërnguljeve »18-19

Bujar Nishani konfirmon mazhorancën »2-3, 4

Si u shmangën zgjedhjet. Në PD nisin ethet e ndryshimit të qeverisë Synohet koordinimi për investime cilësore

Speciale Nikoliç bën betimin, refuzohet nga BE

Rusi, policia bastis rivalët e Putinit

e betimit të presidentit të ri të Serbisë Tomisllav Nikoliq të hënën. Presidenti i ri e merr...

prag të një proteste të planifikuar anti-qeveritare, lajmëruan disa agjensi lajmesh...

iderët e disa vendeve olicia në Moskë bastisi të rajonit kanë refuzuar të hënën shtëpitë e disa Lpjesëmarrjen P në ceremoninë udhëheqësve të opozitës, në

»10

Vdes një emigrant

»10

Përplaset piloti i “Rally Albania”, u përplas me një karrocë në rrugë »7

»6

Basha zgjidhet në krye të vendorëve: Të punojmë se bashku


02

« POLITIKE ORA 09:00

E martë 12 qershor 2012 •

ORA 09:15

Deputetët e Partisë Demokratike mblidhen në Kryesinë e Kuvendit për të disktuar detajet e fundit për raundin e katërt të zgjedhjes së Presidentit të ri. Kreu i mazhorancës Berisha u kërkoi deputetëve të votonin me unanimitet kandidaturën e Artan Hoxhës në Kuvend.

Paralelisht me mbledhjen e PD-së, u zhvillua dhe mbledhja e grupit të Partisë Socialiste. Në përfundim të saj, PS-ja njoftoi se do të marrë pjesë në seancën e Kuvendit ku do të votohej kandidatura e mazhorancës për President, por nuk do marrë pjesë në votim.

ORA 10:40 Mazhoranca në Komisonin e Ligjeve miraton vetëm me votat e saj, raportin për zyrtarizimin e kandidaturës së Artan Hoxhës për President. Sekretari i komisionit Viktor Gumi bëri të ditur se kandidatura e Hoxhës ka marrë 40 firma nga deputetët e mazhorancës.

HOXHA TËRHIQET, FUTET NË KANDIDIM NISHANI

“Nuk dua të jem pjesë e furtunës, po shpifin për mua” Artan Hoxha ka arritur të mbledhë rreth 40 firma në propozimin e tij si kandidaturë presidenciale. Mes të tjerëve të binin në sy si firmëtarë pothuaj të gjithë emrat e aleatëve të PD-së, si Meta, Idrizi dhe Mediu, ndërsa emri i kryeministrit së bashku me Kryetaren e Kuvendit nuk figuronte ndër firmëtarët, por e kryesonte listën emri i Astrit Patozit, nënkryetar i PD-së. Lista më pas do t’i kalonte Komisionit të Ligjeve, ku opozita kërkoi që para se të votohej të merrej informacion nga SHISH-i dhe Prokuroria për kandidatin

Bujar Nishani ishte një emër që ishte propozuar që një ditë më parë në tryezën e negociatave me kryetarin e PS-së. Nishani në të gjithë veprimtarinë e tij qeveritare, qoftë si ministër i Drejtësisë, qoftë si ministër i Brendshëm, nuk është vënë ndonjëherë nën akuza nga opozita. Po ashtu Nishani njihet dhe si njeri balancues brenda PD-së dhe nuk është bërë pjesë e asnjë klani të caktuar. Por edhe për Nishanin, ashtu si dhe për Artan Hoxhën, në listën e firmëtarëve sërish mungonte emri i Kryeministrit Berisha dhe i kryeparlamentares Topalli.

vesh më vesh se Artan Hoxha ish-tërhequr njësoj si paraardhësi i tij Zaganjori nga vendimi për t’u bërë president i vendit. Në këtë kohë mbërrin në ambientet e Kryesisë Astrit Patozi, kryetar i grupit parlamentar të PD-së, i cili konfirmoi tërheqjen e kandidatit dhe futjen në garë të emrit të Bujar Nishanit në seancën e orës 5:00 të pasdites. Kandidimi i Nishanit Rreth orës 13:00 të pasdites del dhe një deklaratë e Artan Hoxhës, ku shpjegohen arsyet e tërheqjes nga gara. “Duke parë qëndrimet e eksponentëve socialistë dhe pranë tyre. të cilët filluan të përdorin me agresivitet dhe egërsi të gjitha llojet e akuzave të bajatosura në këta 22 vjet, përfshirë shpifje dhe shantazhe, arritën në përfundimin se procesi presidencial nuk mund të ketë as minimumin e civilizimit dhe aq më pak të vullnetit të mirë për zgjidhje të arsyeshme dhe konsensuale. Arrita të kuptoj se në procesin presidencial për shkak të interesave politike nuk lejohet të kontribuojnë faktorët civilë. Unë e kam ndjekur nga shumë pranë procesin presidencial, kam komentuar pak kohë të shkuar në favor të zgjidhjes së arsyeshme dhe konsensuale. Mendova të kontribuoja në instancën e fundit për të njëjtin qëllim, por për gjithçka çfarë shpjegova më lart deklaroj se nuk mund të jem më pjesë e vazhdimit të këtij procesi, i cili, me sa duket, paralajmëron furtunë”, - do të shprehej Hoxha. Dorëheqja e tij më pas do të pasohej nga një mbledhje e Berishës me aleatët në selinë e PDsë, ku Metës, Idrizit dhe Mediut u lihej të zgjidhnin mes Imamit, Milos dhe Nishanit si kandidaturë. Së bashku me Berishën këta zgjodhën këtë të fundit. Më tej Berisha do të mblidhte grupin parlamentar të PD-së, ku do të lajmëronte deputetët e tij për kandidaturën e Nishanit.

PD MBLEDH GRUPIN, KREU I SAJ POROSIT DEPUTETËT PËR VOTIMIN

Berisha udhëzon deputetët e tij “Votoni Nishanin, ose zgjedhje të parakohshme!” Kryeministri i vendit, Sali Berisha, 30 minuta mblodhi para mbledhjes së seancës parlamentare, të njoftuar pasditen e djeshme, për të komunikuar kandidimin e ministrit të Brendshëm Nishani për postin e Presidentit të Republikës. Burime brenda grupit parlamentar deklarojnë mbi mbështetjen që kreu i qeverisë u ka kërkuar deputetëve për mbështetjen e Nishanit. Të njëjtat burime pohojnë se për shkak të rrezikut të rrjedhjes së votave për këtë kandidat, duke qenë se emri i tij ka shkaktuar pakënaqësi brenda grupit parlamentar, Berisha ka kërcënuar deputetët e tij në rast mosvotimi. Ai u ka kujtuar atyre rrezikun e shkuarjes së vendi në zgjedhje të parakohshme. “O zgjedhje të parakohshme

Takimi

Tërheqja Askush nuk e di se ku ka ndaluar fillimisht makina që shoqëronte Hoxhën. Disa thonë në zyrën e Kryeministrit. Ndërkohë që në orët e para të mëngjesit Erion Braçe së bashku me disa kolegë të tij mbështetës të së majtës kishin filluar akuzat në adresë të kandidatit, ku i kujtohej një dorëheqje e dhënë nga posti i ministrit të Tregtisë në vitin e largët 1993. Erion Braçe do të shkonte dhe më tej kur e akuzoi Hoxhën si të lidhur me ish-Sigurimin famëkeq të Shtetit. Nga ana e kandidatit deri në këtë kohë s’ka pasur asnjë përgjigje. E ndërsa në media bëhej kjo zhurmë, ora 10:00 e paradites, kohë kur ishte lënë dhe seanca kish kaluar me kohë. Në fillim ra në sy mungesa e Kryeministrit Berisha në ambientet e Kuvendit të Shqipërisë, më pas ajo e ambasadorit amerikan Arvizu. Rreth orës 11:30 do t’u hipnin makinave dhe ambasadori Volfart i OSBE-së dhe Selui i BE-së në Shqipëri. Në këtë kohë lajmi u shpërnda fillimisht

BUJAR NISHANI

A

skush s’e mendonte se pas një procesi të lodhshëm të dielën në mbrëmje kandidati i mazhorancës Artan Hoxha do të tërhiqej nga gara për presidentin e Republikës, duke e futur zgjedhjen e presidentit në një kthesë të rrezikshme. Teksa dilte nga zyra e tij, nën objektivin e kamerave dukej i qetë dhe i gëzuar: natyrisht, pas pak orësh mund të ishte ai presidenti i Republikës. Madje Protokolli i Shtetit kishte menduar që t’i vendoste dhe një eskortë në dispozicion të tij. Nën këto masa sigurie Artan Hoxha, ekonomist në profesion, por i njohur dhe si publicist dhe analist, sidomos në medien televizive, u nis i sigurt në rrugën drejt Kuvendit, ku, për hir të së vërtetës, nuk mbërriti asnjëherë si president i vendit.

ARTAN HOXHA

Albana Lika

sot, ose zgjidhet presidenti, një nga këto. Të dyja seancat do të bëhen sot. Një seancë më 17:00 dhe një më 23:00. Nëse nuk ka konsensus, shkojmë në zgjedhje të parakohshme”, - mësohet të jetë shprehur kreu i PD-së. Ky takim i mbledhjes së grupit erdhi pas tërheqjes surprizë i kandidatit të mazhorancës Artan Hoxha nga kandidimi.

Kryeministri Berisha, kreu i LSI-së, Ilir Meta dhe ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Aleksandër Arvizu, janë takuar së bashku në qendër të kryeqytetit. Vetëm disa minuta pas tërheqjes së kandidatit Artan Hoxha treshja e intelektualëve janë takuar së bashku për të diskutuar mbi zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Mësohet se takimi është zhvilluar në ambientet e vilës 31. Për këtë takim nuk ka pasur një njoftim zyrtar nga asnjëra palë.


POLITIKE • E martë 12 qershor 2012

ORA 12:30

ORA 16:40

Kandidati i mazhorancës Artan Hoxha tërhiqet nga gara. Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Astrit Patozi konfirmoi, duke sjellë shtyrjen e seancës së Kuvendit për në orën 17:00. Patozi theksoi se kandidatura e radhës së mazhorancës për President do jetë Bujar Nishani.

Për të dytën herë PD-ja mblodhi grupin parlamentar, ku 26 deputetët e mazhorancës firmosën kandidaturën e Nishanit, që do t’i paraqitej më pas Komisionit të Ligjeve, i cili pas 20 minutash arrin ta miratojë kandidaturën e Nishanit pa pëlqimin e opozitës në komision.

»

03

ORA 19:00 Pas votimit që zgjati më shumë se një orë, Kuvendi zgjodhi me 73 vota pro (nga 76 që morën pjesë në votim, 1 kundër dhe 2 rezultuan të pavlefshme), Bujar Nishanin si pasardhës i Bamir Topit në krye të shtetit shqiptar. Deputetët e PSsë nuk morën pjesë në votim.

KUVENDI NË RAUNDIN E KATËRT ZGJEDH KREUN E SHTETIT

Me 73 vota pro Bujar Nishani është presidenti i ri i vendit Herion Mesi

Votimi për Presidentin e ri të Republikës

Arvizu s’merr pjesë në seancë OSBE, Volfart uron Nishanin Interesimi i ambasadorëve të akredituar në vendin tonë për procesin e zgjedhjes së presidentit të ri të Republikës gjatë ditës së djeshme ishte i dukshëm. Por këtij angazhimi i mungoi prania e ambasadorit të SHBA-ve në Tiranë, Aleksandër Arvizu. Që prej largimit të tij pak minuta para nisjes së seancës plenare të së premtes, ku Kuvendi ezauroi raundin e tretë të zgjedhjes së presidentit pa votim, ambasadori amerikan nuk ka qenë më i pranishëm në lozhat e Kuvendit. Ndërkohë të pranishëm në seancën e votimit të kreut të ri të shtetit ishin të pranishëm ambasadori i Bashkimit Europian Etore Sekui, ambasadori italian në Tiranë Masimo Gaiani, kreu i OSBE-së Eugen Volfart etj. Menjëherë pasi Kuvendi votoi kandidaturën e Bujar Nishanit si president i ri i vendit, ambasadori Volfart mirëpriti zgjedhjen e Nishanit në këtë post. “Zgjedhja e zotit Nishani si president i ardhshëm i Shqipërisë është lajm i mirë. Ne e çmojmë punën e vendosur të Ministrit për shtetin e së drejtës në projekte të shumta me prezencën e OSBEsë në Shqipëri. Unë jam i bindur se dija e tij e thellë dhe përvoja e gjerë do të bëjnë që ai t’i shërbejë vendit të tij në mënyrën më konstruktive”, - tha Volfart. Ambasadori i OSBE-së pas shpalljes nga mazhoranca të Nishanin si kandidat për president e ka përshëndetur atë me anë të një mesazhi urimi. “Urimet më të mira për ju. Kandidat dinjitoz për president”, - shkruan Volfart.

Urimi i Topit

AMBASADORËT

Zhgënjimi i Nanos

M

e 73 vota pro Kuvendi zgjodhi pasditen e djeshme Bujar Nishanin si presidentin e ardhshëm të Republikës. Nishani mori mbështetjen e 73 deputetëve, nga 76 që morën pjesë në votim, ndërkohë që një deputet votoi kundër, ndërsa dy fletë rezultuan të pavlefshme. Ndërsa deputetët socialistë ishin të pranishëm në sallën e seancave plenare, por nuk morën pjesë në raundin e katërt të votimit për zgjedhjen e kreut të ri të shtetit. Përjashtim në radhët e opozitës bënë deputeti Kastriot Islami, kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule dhe përfaqësuesi i grupit nismëtar të FRD-së Gazmend Oketa, të cilët morën pjesë në votimin për kreun e ri të shtetit. Madje Dule e bëri publike për mediet votën e tij të pavlefshme menjëherë pas votimit, i cili erdhi pas refuzimit nga ana e PS-së për t’i propozuar Kuvendit kandidaturën e Fatos Nanos. Pas përfundimit të procesit të votimit Kryetarja e Kuvendit, duke uruar presidentin e ri të Republikës, Bujar Nishani, tha se “për procedurën e betimit të tij në Kuvend deputetët do të njoftohen për datën”. Nishani mori votëbesimin në mbledhjen e orës 16:00 të grupit parlamentar të PD-së, ku siguroi dhe 26 firma pro për të vijuar më pas me Komisionin e Ligjeve, i cili gjithashtu ligjëroi kandidimin e tij. Mes firmëtarëve pro kandidaturës së tij rezultonin Ilir Meta, Fatmir Mediu, Shpëtim Idrizi dhe Vangjel Tavo, të cilët kishin firmosur edhe kandidaturën e paradites Artan Hoxhën. Zgjedhja e Bujar Nishanit si pasardhësin e Bamir Topit në krye të shtetit erdhi pas një procesi të vështirë, ku Kuvendi konsumoi pa asnjë votim tri raundet e para të garës presidenciale, edhe pse me kandidatura joformale, si në rastin e zotit Xhezair Zaganjori, dhe formale, në rastin e Artan Hoxhës. Por në mënyrë krejt të papritur ky i fundit në

Për kandidatin e vetëshpallur për president, Fatos Nano, kreu i mazhorancës, Berisha, nuk ia doli që të shkëputet nga marifetet dhe llogaritë e ngushta partiake dhe dëshmoi papërgjegjshmëri totale. “Sot më shumë se kurrë shqiptarët kanë nevojë të bashkohen, e Presidenti i ri Bujar Nishani më tepër se kurrë duhet të simbolizojë unitetin kombëtar”, - është shprehur Nano.

Pak minuta pas përfundimit të votimit në seancë plenare, Presidenti në largim Bamir Topi uroi pasuesin e tij Bujar Nishani. Përmes një mesazhi telefonik Topi përshëndeti vendimin e deputetëve për zgjedhjen e zotit Bujar Nishani me 73 vota në krye të shtetit shqiptar. Në mesazhin e publikuar shkruhet: “Presidenti Topi i uron Nishanit suksese në detyrën e re”.

Kriteret e Presidentit sipas Kushtetutës

Nishani duhet të presë 24 korrikun për të bërë betimin Presidentit të saposhpallur nga Kuvendi, Bujar Nishanit, i duhet të presë deri më 24 korrik për t’u zyrtarizuar në detyrën e tij të re. Kjo pasi Kushtetuta në nenin 88, pika 2 parashikon se “mandati i Presidentit përfundon në të njëjtën datë të të njëjtit muaj të vitit të pestë nga data e betimit si President i Republikës”. Duke qenë se Presidenti në detyrë, Bamir Topi, është betuar më 24 korrik 2007, pasardhësi i tij është i detyruar të presë dhe një muaj e gjysmë për të bërë betimin para Kuvendit të Shqipërisë. “Presidenti fillon në detyrë pasi bën betimin para Kuvendit, por jo më parë se të ketë mbaruar mandati i Presidentit që largohet”, - thuhet në pikën 3 të nenit të lartpërmendur. Ndërsa në pikën 1 të nenin 88, ndryshuar me konsensus të opozitës, Kushtetuta përcakton se “Presidenti i Republikës në çdo rast zgjidhet për 5 vjet, me të drejtë rizgjedhjeje vetëm një herë”. prag të marrjes së votëbesimit në Kuvend u tërhoq nga gara presidenciale. Tërheqja e Hoxhës nga gara erdhi vetëm pak minuta pasi u miratua në Komisionin e Ligjeve, i cili ia dërgoi raportin Kuvendit, ku rezultonin 40 firma të mbledhura nga deputetët e mazhorancës, pasi opozita nuk dha konsensusin e saj. Një orë më pas

mazhoranca me anë të kreut të grupit parlamentar të PD-së, Astrit Patozi, njoftoi se kandidati i radhës do të ishte ministri i Brendshëm Bujar Nishani, për të cilin në orën 19:00 të mbrëmjes së djeshme Kuvendi në tentativën e dytë të mbajtjes së votimit vendosi që t’i japë Bujar Nishanit mandatin 5-vjeçar të Presidentit të Republikës.


04

« POLITIKE

E martë 12 qershor 2012 •

SOCIALISTËT DO TË MBLIDHEN PËR TË FESTUAR NË SELINË E PS-së

DEKLARATAT

PS feston 21-vjetorin e themelimit

Reagimet e Nanos

Rama nuk fton ish-kryeministrin Nano dhe as Kryeministrin Berisha Albana Lika

Përvjetori i kursyer i PS-së krahasuar me 2011-n Partia Socialiste përkujton këtë 21-vjetor me një listë më të kursyer në të ftuar se një vit më parë. Një vit më parë ajo e festoi 20-vjetorin e themelimit të saj në hotelin “Sheraton”. Ceremonia e vitit të shkuar u organizua në formën e një organizimi më festiv, duke eliminuar peshën e simbolikës së festave të mëdha, që zakonisht është përdorur në vitet e përballjeve të forta politike. Ceremonia kishte rreth 800 të ftuar, përfshirë drejtuesit kryesorë, deputetët, të sapozgjedhurit e pushtetit vendor, diplomatë të akredituar në Tiranë si dhe përfaqësues të medieve. Sikundër është bërë publike, kreu i selisë rozë, Edi Rama, mbajti një fjalë të rastit, që risolli në vëmendje arritjet e PS-së në këta 20 vjet, rrugën e saj që prej 12 qershorit 1991 e deri më sot dhe sfidat që aktualisht paraqiten. Për opozitën shqiptare demokracia dhe liritë mbeten ende të kërcënuara, sado që ato ngjizën edhe ndryshimin e madh të së majtës shqiptare.

Tërheqja nga politika shqiptare kësaj ftese duket se i ka rrënjët e saj te konflikti i ftohtë mes ish-liderit të PS-së dhe atij aktual të kësaj partie. Kjo duket se është forcuar më shumë këto ditë me ngjarjen e zgjedhjes së Presidentit të Republikës. Kreu i selisë rozë dhe partia e tij kanë refuzuar në mënyrë të vazhdueshme ofertën e ish-kryeministrit për t’u mbështetur në kandidimin e tij për postin e kryetarit të shtetit shqiptar. Kryesocialisti i qëndroi në mënyrë permanente qëndrimit të tij për të mos e kandiduar liderin historik të së majtës, pavarësisht këm-

bënguljes së madhe të Nanos dhe apeleve të tij në të mirën e vendit dhe mbi të gjitha të PS-së. Madje, Rama nuk tregoi asnjë lëkundshmëri as kur ish-kreu i PS-së e kërcënoi me ballafaqim në zgjedhjet e 2013-s, kohë kur Nano lajmëroi përballjen e tij me Ramën për postin e kryetarit të PS-së. PPSH-ja fitoi zgjedhjet e 31 marsit të vitit 1991, të parat zgjedhje pas rrëzimi të sistemit diktatorial, por situata diktonte reformimin e thellë PPSH-së për të vazhduar rrugëtimin e saj në kushtet e reja të pluralizmit politik.

Fatos Nano larg PS-së që nga dorëheqja e vitit 2005 Fatos Nano u tërhoq nga politika shqiptare shtatë vjet më parë, më 1 shtator të vitit 2005, nga posti i kryeministrit të vendit pas humbjes së zgjedhjeve të përgjithshme, që u mbajtën në korrik të po atij viti. Në një konferencë për shtyp ai deklaroi se PS-ja është e gatshme të kryejë rotacionin politik pa eksese. Ai deklaroi se mazhoranca në ikje në saje “të manipulimeve dhe dhunës së ushtruar në zgjedhjet e 3 korrikut ka humbur 11 mandate”, të cilat i kushtuan qeverisjen për vitet e ardhshme. Nano më pas ka përmendur punën e qeverive socialiste në 8 vjetët e fundit, duke e vlerësuar shumë të mirë për Shqipërinë dhe ecurinë e saj drejt strukturave euro-atlantike. Ai gjithashtu mbajti dhe premtimin duke u larguar nga kreu i PS-së dhe duke i deleguar sekretarit të përgjithshëm Gramoz Ruçi atributet për shpënien e partisë në kongresin e jashtëzakonshëm, kongres i cili zgjodhi strukturat e reja drejtuese.

KALIMI I NISHANIT DREJT PRESIDENCËS IMPONON NDRYSHIME NË KABINETIN QEVERITAR

Ja emrat që pritet të hyjnë në qeverinë e re Berisha mund të shfrytëzojë votimin për vendin vakant për rokadë Vetë Ilir Meta ka deklaruar se nuk do të jetë pjesë e kabinetit qeveritar, pasi do të merret me organizimin e partisë. Por përkundër asaj çka thuhet publikisht, Meta e pa se të paktën grupin e tij të deputetëve e kishte solid dhe nuk pati rrjedhje votash, çka do të thotë se mund t’i kërkojë Berishës diçka më shumë në këmbim të votës. Metës i duhet të veprojë në mënyrë të tillë që të mos shkaktojë qejfmbetje dhe brenda partisë.

marrë drejtimin e bashkisë më të madhe në vend. Një tjetër hyrje në qeveri mund të jetë ajo e Shpëtim Idrizit, i cili deri tani, megjithëse ka dy deputetë në Kuvend, që siç u panë ishin mjaft të çmuar

në zgjedhjen e Presidentit, mund të pretendojë një post në kabinetin qeveritar. Ende nuk mund të thuhet se çfarë ministrie mund t’i jepet Idrizit, pasi vendi është në një fazë delikate, që ka të bëjë me pro-

Ndryshimet në qeveri janë kërkuar dhe brenda së djathtës. I pari ka qenë aleati i Berishës Nikollë Lesi dhe më pas është pasuar dhe nga deputetë të tillë si Selami Xhepa e Shrefedin Shehu, të cilët kanë shfaqur pretendimin se kabineti qeveritar duhet ndërruar përpara zgjedhjeve. Por ndryshimet në qeveri përherë shkaktojnë qejfmbetje dhe Berisha duket se i ka shtyrë që të mos përballej me ndonjë të papritur kur të votohej për presidentin.

cesin e integrimit, por duhen marrë parasysh dhe mosmarrëveshjet që mund të lindin brenda PD-së në lidhje me këtë çështje. Gjithsesi, burimet shprehen se vendi vakant i ministrit të Brendshëm

Deputetët

Mazhorancës veç presidentit i duhet të përballet dhe me një sfidë tjetër. Tashmë me ikjen e Bujar Nishanit drejt Presidencës ndryshimet në qeveri janë të pashmangshme, madje duket se dhe vetë Kryeministri Berisha ka pritur zgjedhjen e Presidentit për të bërë rokadë në kabinetin e tij. Por cili do të jetë zëvendësi i Nishanit? Dihet tashmë që prej kohësh Ilir Meta ka shfaqur ambicien e tij për të marrë këtë post së bashku me atë të zëvendëskryeministrit, që është pjesë e marrëveshjes qeveritare, por i duhet të lëshojë një prej ministrive që ka, dhe me shumë gjasa mund të jetë Ministria e Jashtme, e cila aktualisht drejtohet nga Edmond Haxhinasto. Burime brenda PD-së shprehen se aktualisht është herët për të folur dhe se Berisha jo pak herë e ka refuzuar që ta lëshojë Ministrinë e Brendshme, pasi e njëjta gjë u fol dhe kur nga ky dikaster u largua Lulëzim Basha për të

Një vit më parë festoi në “Sheraton”

Ilir Meta

“Me rastin e 21-vjetorit të themelimit të Partisë Socialiste të Shqipërisë kam kënaqësinë t’ju ftoj në ceremoninë festive që do të organizohet ditën e martë, më datën 12 qershor, në selinë e PS-së”, - ky është mbishkrimi që kryetari i PS-së Edi Rama ka lënë në ftesat që kanë nisur të shpërndahen prej pak ditësh drejt anëtarëve të Asamblesë Kombëtare dhe drejtuesve në të gjitha nivelet e PS-së. Një grup i posaçëm, që po merret me organizimin e ceremonisë së sotme, ka telefonuar çdo të ftuar për të komunikuar përkujtimin e 21-vjetorit. Burimet nga PSja bënë të ditur se në fillim të ceremonisë do të ketë një fjalë përshëndetëse nga kryetari Rama lidhur me zhvillimet e fundit politike dhe më pas socialistët do të trokasin gotat e urojnë njëri-tjetrin për festën e partisë. Të ftuar janë edhe aleatët e PS-së, por edhe ishthemelues të partisë, figura të vjetra, si: Servet Pëllumbi, Dritëro Agolli, Rexhep Meidani etj. Ndërkohë, ashtu si dhe vitin që shkoi, ish-kryetari i parë Fatos Nano dhe kryeministri Berisha nuk janë ftuar në këtë përvjetor. Të dyja palët kanë mohuar ekzistencën e një ftese për liderin historik të socialistëve. Kjo është hera e disatë që pas largimit nga drejtimi i PS-së që zoti Nano mbetet jashtë listës së të ftuarve. Ish-kryeministri nuk ishte në listën e të ftuarve as në festën që u organizua një vit më parë te hoteli “Sheraton”, as dy vjet më parë në qytetin e Lezhës. Mungesa e

dhe votimi për drejtuesin e ri në Kuvendi mund të shërbejë për një rokadë shumë më të gjerë sesa thjesht zëvendësimi i Nishanit, të cilit që prej ditës së djeshme iu la në dorë drejtimi i kreut të shtetit.

Nano dështon në përpjekjet presidenciale Ish-kryeministri Nano ka reaguar përmes katër njoftimeve për mediet në varësi të zhvillimeve të ditës. Ai i ka nisur reagimet e tij me thirrjen drejtuar liderit të PS-së për të mbështetur atë në kandidim për president pas tërheqjes së kandidatit të mazhorancës Artan Hoxha. “Ky është momenti, kjo është dita që përtej dështimit të derisotëm kryetarët e partive, gjithsesi, të ngrihen përmbi honet e llogarive të ngushta politike partiake, që fundosin Shqipërinë, dhe të lartësohen me përgjegjshmëri të lartë kombëtare në nivelin e parimeve të atdhedashurisë për ta ngritur Shqipërinë në meritën e vlerën që i takon si një vend europian. Fatos Nano ka deklaruar e ripërsërit se mbetet i vetofruar për klasën politike shqiptare dhe publikun shqiptar për të pasur mundësinë për të synuar konsensusin, ose për të garuar e për ta fituar këtë garë”, - deklaroi fillimisht Nano. Më pas, menjëherë pas kandidimit të ministrit Nishani nga Paria Demokratike, Nano reagoi me një tjetër deklaratë, përmes së cilës vinte në pikëpyetje legjitimitetin e kësaj kandidature. “Pas konsultimeve intensive me një grup konstitucionalistësh të nderuar në vendin tonë, Fatos Nano i bën apel dhe i tërheq vëmendjen shumicës qeverisëse se kandidimi i fundit i paralajmëruar me kandidat të radhës për president, ministrin Bujar Nishani, është një gafë e rëndë kushtetuese dhe rrezikon të kthehet në një shkelje të rëndë kushtetuese”, - thuhet në njoftim. Sipas tij, Kushtetua e Shqipërisë sanksionon se një ministër i kabinetit qeverisës nuk mund të kandidojë për president në rast se ai nuk ka dhënë më parë dorëheqjen. Pasi PD-ja firmosi mbështetjen e Nishanit, Nano i kthen kritikat e tij drejt Kryeministrit Berisha. “Fatos Nano shpreh zhgënjimin e tij të thellë për sjelljen e reagimin e liderit të shumicës qeverisëse Sali Berisha, i cili nuk ia doli dot që të shkëputet nga marifetet dhe llogaritë e ngushta partiake apo brenda koalicionit”, - thuhet në deklaratën e tretë. Pas zgjedhjes nga Kuvendi të Presidentit të ri, Nano dërgon edhe njoftimin e fundit, përmes të cilit uron Nishanin për detyrën e re.


EKONOMI • E martë 12 qershor 2012

»

05

KUPONI QË DO TËRHEQIN QYTETARËT ELEMENTI KYÇ PËR PROCESIN E RI

Hipoteka, si verifikohen kërkesat Aplikuesi e merr përgjigjen me e-mail brenda 15 ditësh

K

PROCEDURA

ja e kërkuar dhe kur qytetari do të marrë përgjigje. Pajisja e qytetarëve me kuponë me numra eliminon dhe favorizimin e kërkuesve dhe zvarritjen e dhënies së përgjigjes për personat që nuk paguajnë ryshfet apo që nuk kanë njohje në institucionin e Hipotekës. Në çdo rast, dhënia e përgjigjes e regjistruesit

të hipotekës do të monitorohet nga kryeregjistruesi, i cili do të bëjë dhe verifikimet në rast se është respektuar apo jo radha e kërkimit të shërbimit. Kthimi i përgjigjes, duke përjashtuar dokumentet autentike që e shoqërojnë, kryhet në mënyrë elektronike, nëpërmjet postës elektronike dhe shpallet në mënyrë elektronike.

Kryeregjistruesi i paraqet informacion të përditësuar ministrit të Drejtësisë dhe Kryeministrit dhe, në rastet kur konstatohen shkelje nga regjistruesit e hipotekave që favorizojnë apo nuk respektojnë kërkesat e qytetarëve përgjigjen brenda afatit 15-ditor, atëherë bëhet propozimi për shkarkimin nga detyra të punonjësve të hipotekës. Ndërkohë në vendimin e ri të qeverisë saktësohet se në rast ankese kundrejt Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, kërkuesit, përveç të dhënave bazë që përmban formulari, duhet të përmendin edhe numrin e identifikimit personal me të cilin janë pajisur nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Kthimi i përgjigjes dhe i materialeve të kërkuara nga kërkuesi kryhet nëpërmjet shërbimit postar, duke verifikuar dorëzimin pranë adresës së kërkuesit. Gjithashtu, kthimi i përgjigjes detyrimisht duhet të përmbajë emrin dhe mbiemrin e kërkuesit, numrin e kërkesës, datën e regjistrimit të saj dhe datën e kthimit të përgjigjes së kërkesës.

Probleme në zbatimin e kolateralit në sistemin bankar Kofindustria mbështet nismën e Bankës së Shqipërisë për kthimin në titull ekzekutiv të kontratës së kredimarrjes për sa i përket garancisë së lënë për kreditë. Sipas një komunikatë për mediat, Kofindustria, shpreh mendimin: “Praktika e deri tanishme ka treguar se sistemi gjyqësorë në mjaft raste ka vonuar deri në bllokim të plotë të ekzekutimit të kolateralit të kredive me pasoja të rënda për qëndrueshmërinë e sistemit bankar dhe sidomos prishjen e rregullave të konkurrencës nëpërmjet operatorëve në treg”. Shkak për daljen e shoqatës me këtë komunikatë është rritja e nivlit të kredive të këqija në sistemin bankar. Sipas Kofindustrisë shuma e kredive që kanë problem me shlyerjen ka kapërcyer vlerën e një miliardë dollarëve. “Rritja e kredive problematike që e ka kaluar masën e një miliard dollarëve e bënë veçanërisht të nevojshme dhënien e lirisë së veprimit bankave të nivelit të dytë ekzekutimit të kolateralin përkatës”. Kofindustria i bëri thirrje institucioneve dhe ekzekutivit mbi vendimmarrjen politike, që të përshpejtojë në përmirësimet e duhura në legjislacionin në fuqi për kthim në titull ekzekutiv për zbatimin e kolateraleve me qëllim bërjen të mundur të riqarkullimit me efektivitet të aseteve dhe kapitaleve financiare. Ndër arsyet e tjera që shoqata pati në këtë deklaratë ishte edhe shtimi i kredive të humbura dhe shtrirja e krizës globale në sistemin tonë bankar.

QEVERIA MERR 35 MILIONË EURO PËR BAJPASIN E FIERIT

Arrihet marrëveshja e parë e huas

Ka gjithmonë një herë

të parë për të besuar në informacionin e saktë të një gazete. Për t’u bindur abonohuni në Për informacione: Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998

Merret financimi i parë për ndërtimin e bajpasit të Fierit. Qeveria shqiptare nënshkroi dje me Bankën Europiane të Investimeve (BEI) marrëveshjen për kredinë 35 milionë euro, që do të financojë pjesërisht ndërtimin e by-passit të Fierit. Rruga me gjatësi 22 kilometra do të kushtojë në total 81 milionë euro dhe do të financohet në pjesën më të madhe përmes kredive nga BEI dhe BERZH, që do të kontribuojnë secila me nga 35 milionë euro për ndërtimin e të gjithë aksit rrugor. Kredia e akorduar nga BEI do të ketë një afat maturimi 20 vjeçar, ndërkohë që në 7 vitet e para nuk do të paguhet principali i interesit. Palët nuk bënë të ditur interesin e kredisë, por Ministri i Financave, Ridvan Bode, tha se interesi do të jetë në nivelet e tregut. Bajpasi i Fierit është pjesë e rëndësishme e korridorit veri-jug dhe ndërtimi i tij është vonuar prej vitesh. Sipas qeverisë shqiptare, shkak i vonesave është bërë ndryshimi i projektit fillestar, sepse disa studime tregonin

RRUGA

Projekti pritet të përfundojë brenda tre vjetve

se gjurma e rrugës kalonte në një zonë që mund të ishte pjesë e qytetit antik të Apolonisë. Projekti u ndryshua dhe iu paraqit për miratim bankave financuese, që dhanë miratimin e tyre në fillim të këtij viti. Projekti i ndërtimit të bajpasit të Fierit ka si synim çlirimin e trafikut rrugorë, sidomos gjatë sezonit turistik si dhe rritjen e sigurisë gjatë qarkullimit të makinave. Projekti i referohet ndërtimit të një bypass-i rrugor të tipit autostradë interurbane midis qytetit të Fierit dhe Levanit dhe është parashikuar të zbatohet për një periudhë tre vjeçare. Projekti do të zbatohet nga Ministria e Transportit nëpërmjet Autoritetit Rrugor Shqiptar.

PROJEKTI

uponi i tërhequr nga qytetarët për të marrë informacion mbi pronën e tyre është elementi kyç që do të monitorojë procesin e ri të lëshimit të dokumenteve të pronësisë nga ana e Zyrave të regjistrimit të pasurive të Paluajtshme. Ndryshimet e miratuara nga Këshilli i Ministrave për hipotekat përcaktojnë se qytetarët që kërkojnë të pajisen me një dokument pronësie në zyrat e hipotekave, do ta marrin përgjigjen me e-mail brenda 15 ditësh. Afati prej 15 ditësh është i detyruar për çdo punonjës hipoteke që t’u përgjigjet kërkesave të qytetarëve dhe pajisja e tyre me dokumentet e pronësisë do të bëhet edhe me dërgimin e dokumentit fizik me anë të zyrave postare dhe me e-mail. Këto ndryshime kanë për qëllim uljen e radhëve në hipoteka dhe heqjen e mundësisë së marrjes së ryshfetit nga punonjësit e hipotekave. Çdo kërkesë e qytetarëve për të marrë dokumentacion pronësie në zyrat e hipotekës, tashmë do të regjistrohet elektronikisht dhe kërkuesi do të pajiset me një kupon me një numër përkatës. Në sistemin e ri elektronik ku shënohen të gjitha kërkesat e qytetarëve për të marrë shërbime nga ZRPP-të, janë të krijuara në mënyrë që të lënë gjurmë për kohën kur është paraqitur kërkesa, në çfarë procesi është dos-

Kreditë e këqija problem në rritje

Rruga me gjatësi 22 kilometra do të kushtojë në total 81 milionë euro. Ajo do të financohet në pjesën më të madhe përmes kredive nga BEI dhe BERZH, që do të kontribuojnë secila me nga 35 milionë euro për ndërtimin e të gjithë aksit rrugorë dhe afati i parashikuar për përfundimin e saj është viti 2015.

Projekti i financuar nga BEI dhe BERZH i referohet ndërtimit të një bypass-i rrugor të tipit autostradë interurbane midis qytetit të Fierit dhe Levanit dhe është parashikuar të zbatohet për një periudhë tre-vjeçare. Projekti do të zbatohet nga Ministria e Transportit nëpërmjet Autoritetit Rrugor Shqiptar.


06

« SOCIALE

E martë 12 qershor 2012 • APEL VENDORËVE: TË BASHKËPUNOJMË PAVARËSISHT BINDJEVE POLITIKE

Basha kryeson Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë Synohet nxitja e bashkëpunimit mes të gjitha njësive vendore Shoqata e Bashkive të Shqipërisë kalon nën kryesimin e kryebashkiakut Lulëzim Basha. Në asamblenë zgjedhore të mbajtur gjatë ditës së djeshme, pas marrjes së kryesisë së shoqatës, Basha ka kërkuar nga drejtuesit e njësive vendore të të gjithë vendit që të bashkëpunojnë për hir të interesave të qytetarit, pavarësisht bindjeve politike. Ky forum, sipas Bashës, duhet të shërbejë si një instrument efiçentë për të hartuar projekte të përbashkëta ndërmjet të gjitha njësive lokale, në mënyrë që shërbimet e ofruara për qytetarin të jenë sa më cilësore. Pas mandatimit në këtë post Basha u bëri thirrje përfaqësuesve të opozitës të bashkëpunojnë dhe të marrin vendet që u takojnë: atë të nënkryetarit të Shoqatës si dhe gjysmës së anëtarëve të kryesisë.

Ai u shpreh i bindur se së bashku, edhe me ndihmën e partnerëve, shoqata do të funksionojë në parametrat më të mirë, të pjesëmarrjes së të gjithë të zgjedhurve vendorë. “Pavarësisht në siglën e cilës parti kemi kandiduar e fituar, qoftë në siglën e mazhorancës apo të opozitës, sepse synimi është dhe mbetet i njëjtë, t’u shërbejmë sa më mirë qytetarëve tanë. Puna jonë nuk është fare e lehtë, madje është shumë e vështirë. Problemet me të cilat ndeshemi janë nga më të ndryshmet, prandaj duke lënë mënjanë ndasitë politike, të paktën në këtë forum, duke u bashkuar tek ajo që ne e dimë se na bashkon: dëshira për t’u shërbyer sa më mirë qytetarëve, duke vënë në fokus qytetarin dhe duke larguar ata komponentë që e kanë bërë punën

MUNGON SHËNDETI PUBLIK, MJEDISI E POLICIA DISKUTOJNË MASAT

Pushimet, oraret për aktivitetet e zhurmshme në lokalet e natës Pranvera Kola

Udhëzuesi i orareve për lokalet

N

iveli i lartë i zhurmave dhe ndotja mjedisore kanë angazhuar drejtuesit e dikasterit të Mjedisit, Shëndetësisë, të Policisë së Shtetit e njësive vendore që të hartojnë një plan konkret masash se si do të mbajnë nën kontroll zhurmat e larta në orët e vona gjatë sezonit turistik. Në takimin e zhvilluar dje ekspertët Mjedisit dhe të Policisë në mungesë të drejtuesve të Institutit të Shëndetit Publik kanë ndarë detyrat se si do të mbrojnë pushuesit shqiptarë dhe ata të huaj, që për vite me radhë janë përballur me nivele të larta zhurmash të prodhuara në orët e vona të natës. Sipas udhëzuesit të aprovuar, Policia e Shtetit dhe strukturat e njësive vendore dhe ato shëndetësore do të ndërhyjë në të gjitha diskotekat dhe lokalet që gjatë sezonit veror shkaktojnë zhurmë përtej orarit të caktuar. Për të gjitha rastet kur këto subjekte do të shkelin rregullat e vendosura do të ketë penalitete, që do të çojnë deri në heqjen e licencës. Sipas udhëzuesit, gjatë sezonit turistik parashikohet që lokalet në mjedise të hapura do të lejohen të kryejnë veprimtaritë e tyre gjatë fundjavës nga ora 19:00 deri në mesnatë, ndërsa gjatë ditëve të javës nga ora 9:00 e paradites deri në orën 23:00, duke e mbajtur nivelin e zhurmës në parametrat e lejuar. Për sa u përket ambienteve të mbyllura, nuk do të ketë kufizime nëse zbatohet rregullorja e ndotjes akustike. Kontrollet do të ushtrohen edhe në bashkëpunim me pushtetin vendor për të garantuar një mbrojtje më të mirë dhe shmangien e problematikave, kryesisht atyre të

Për mjediset e hapura

• Udhëzimi detajon që për ambientet e hapura orari i lejimit të veprimtarive për ditët e premte dhe të shtuna do të jetë nga ora 19:00 deri në orën 24:00, ndërsa për ditët e tjera të javës lokalet, baret e restorantet do të kryejnë aktivitete nga ora 9:00 deri në orën 23:00, por në çdo rast në përputhje me nivelin e lejuar të zhurmës që përcakton udhëzimi ligjor përkatës i vitit 200 “Për nivelet kufi të zhurmave në mjediset e caktuara” të Ministrit të Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave dhe ministrit të Shëndetësisë. Për mjediset e mbyllura

ndotjes mjedisore. Drejtori i Kontrolleve Mjedisore, Alfred Deshati, ka bërë të ditur gjatë ditës së djeshme se të gjitha veprimet e kundërligjshme në përgjithësi në ato çfarë kanë të bëjnë me ndotjen akustike, po dhe veprime të tjera që kanë të bëjnë me ndotjen e mjedisit, do të marrin zgjidhjen e duhur nga udhëzuesi, ndarjen e detyrave dhe përgjegjësive që duhet të mbulojë secili institucion. “Krijimi i një ambienti të përbashkët në zonat turistike dhe në zonat urbane është detyrë parësore dhe ne si Polici e Shtetit mar-

rim dhe azhurnojmë në mënyrë serioze për plotësimin e të gjitha detyrimeve dhe në kuadrin e zbatimit të ligjit po dhe bashkërendimit të ngushtë. Ka një veprim të mirëstudiuar, një plan veprimi të saktë të Policisë së Shtetit, vetëm për sezonin turistik”, - tha Ilia Nasi i Policisë së Shtetit. Drejtoria e Kontrollit Mjedisor ka bërë të ditur se në këta 5 muaj ka realizuar 3 mijë inspektime në drejtim të zhurmave dhe ndotjes nga mbeturinat dhe janë vendosur edhe gjoba në një shumë prej rreth 44 milionë lekë.

• Ndërsa për mjediset e mbyllura udhëzimi përcakton që veprimtaria të lejohet pa kufizime orari, duke respektuar nivelin e lejuar të zhurmës në këto lloje ambientesh. Të gjitha subjektet do t’u nënshtrohen monitorimeve të rrepta dhe në rastet kur do të tejkalojnë apo thyejnë kriteret e përcaktuara do të përballen me penalitete, që do të çojnë deri në heqjen e licencës për të ushtruar aktivitetin përkatës. Drejtoria e Kontrollit Mjedisor ka bërë të ditur se në këta 5 muaj ka realizuar 3000 inspektime në drejtim të zhurmave dhe ndotjes nga mbeturinat dhe janë vendosur gjoba në një shumë prej rreth 44 milionë lekë.

tonë jo pak herë të vështirë, luftën politike dhe ngecjen në rrjedhën e konfliktit politik, le ta shndërrojmë këtë kuvend në një instrument efiçent, ku të ndajmë përvojat tona, të bashkojmë zërin për kërkesat tona, të hartojmë projekte të përbashkëta, pra të realizojmë shërbimin më të mirë ndaj qytetarëve tanë, pavarësisht se ku jetojnë, por të bashkuar nga problemet që ata kanë”, - ka pohuar Basha. Thirrja për bashkëpunim ndërmjet strukturave të pushtetit vendor është bërë edhe nga prezenca ndërkombëtare në vend. I pranishëm në këtë aktivitet, ambasadori i OSBE-së Eugen Volfart u kërkoi vendorëve të kenë një shoqatë funksionale, sepse objektivi i të gjithëve është që interesat dhe projektet e tyre t’i çohen edhe pushtetit qendror.

Do të pranohen 27470 studentë të rinj

Hapen degë të reja, këtë vit 3 mijë studentë më tepër Rritja e kuotave të propozuara për pranimet në universitete do të shoqërohet me hapjen e degëve të reja. Ekspertët e Ministrisë së Arsimit kanë bërë të ditur gjatë ditës së djeshme se 3000 studentë më shumë sesa një vit më parë do të përzgjidhen nga matura shtetërore për të vijuar studimet e larta në fakultetet publike gjatë vitit të ri akademik 2012-2013. Drafti me numrin e pranimeve të maturantëve për në universitet, sipas degëve, fakulteteve dhe universiteteve. Ky draft së shpejti do të kalojë për miratim në Këshillin e Ministrave. Në bazë të të dhënave të detajuara, pas mbledhjes së propozimeve të mundshme nga fakultetet bëhet me dije se do të pranohen 27 470 studentë të rinj, ose 2747 kuota më tepër sesa ato të pranuara gjatë vitit të shkuar akademik. Në varësi të kuotave të pranimit të përcaktuara për çdo degë dhe rezultateve të arritura në provimet e detyruara dhe ato me zgjedhje maturantët mund të renditin dhjetë degët ku duan të vijojnë studimet e larta publike. Përzgjedhja e degëve edhe gjatë maturës së viti 2012 do të bëhet nëpërmjet formularit A-2, ku maturantët do të listojnë në rend zbritës duke nisur nga dega më e preferuar e deri tek ato më pak e preferuar 10 programet e studimit që duan të ndjekin në fakultetet. Ata do të shpallen fitues në programin e studimit që është preferenca e tyre më e lartë sipas pikëve të grumbulluara nga matura dhe kuotave të përcaktuara në atë program studimi. Plotësimi i formularit A-2 do të bëhet gjatë muajit korrik.

Ankesat, penalizime për farmacitë abuzuese

Strukturë e re për mbikëqyrjen e shitjes së barnave në farmaci Pas ankesave të bëra nga pacientë, një strukturë e re do të monitorojë shitjen e branave nëpër farmaci. Kështu, nëse në një farmaci barnat nuk tregtohen nga profesionistë të licensuar, atëherë për drejtuesit e saj do të ndërmerren penalitete të caktuara, duke nisur nga gjobat e deri te pezullimi i aktivitetit. Kundrejt shkeljeve të konstatuara Urdhri i Farmacistit bën me dije se është hartuar rregullorja e re, që parashikon mbikëqyrjen e shitjes së barnave, e cila vjen pas ankesave të shumta të bëra mbi shitjen pa kriter dhe të gabuar të medikamenteve në shumë farmaci. Sipas Urdhrit të Farmacistit, në shumicën e rasteve këta njerëz shesin medikamente në mënyrë të kundërligjshme pa recetën e mjekut. Për këtë Urdhri ka ngritur një strukturë për mbikëqyrjen profesionale, që do të koordinojë me këshillat e rretheve inspektime dhe verifikime të hollësishme në çdo farmaci.”Urdhri i Farmacistit tashmë ka një strukturë profesionale, që do të koordinojë punën për mbikëqyrjen profesionale në bashkëpunim me të gjitha këshillat rajonalë. Ushtruesit e profesionit do të jenë objekti i gjykimit disiplinor profesional. Qëllimi final është që ushtrimi i profesionit të bëhet nga profesionistë farmacistë dhe jo nga profesionistë të tjerë”, - deklaroi kreu i këtij urdhri Arian Jaupllari. Mbikëqyrja e farmacive do të bëhet mbi bazën e kodit deontologjik farmaceutik dhe objekt i monitorimit do të jenë të gjitha farmacitë në vend.


aktualitet • E martë 12 qershor 2012

»

07

Në Tiranë

Kërkoheshin për plagosje, policia arreston dy persona Dy persona janë arrestuar për plagosje nga Seksioni Kundër Krimeve ndaj Jetës dhe Lirisë së Personit. Në pranga ra E. Sakaj, 20 vjeç, banues në Tiranë, sepse tek Unaza e Re në rrugën “Teodor Keko”, pas një konflikti për motive të dobëta, ka goditur thikë, duke e plagosur rëndë shtetasin G.D, 25 vjeç, i cili ndodhet në gjëndje të rëndë për jetën. U kap shtetasi i shpallur në kërkim policior L. Varrosi, 41 vjeç, banues në Tiranë sepse në Bregun e Lumit ka goditur në befasi pa asnjë shkak me thikë shtetasin F.L.

Në një makinë

Kapen disa konfeksione kontrabandë, pranga

Humb jetën një person dhe plagosen dy nga aksidentet

Përplaset piloti i “Rally Albania”, makina godet karrocën, një vdes D y persona mbetën të plagosur dhe një tjetër vdiq nga dy aksidente që kanë ndodhur së fundmi. Piloti i “Rally Albania” është plagosur gjatë garës, ndërsa në një aksident tjetër tepër tragjik vdiq një emigrant dhe u plagos drejtuesi i një karroce. “Rally Albania” Burime nga policia rrugore thanë se një grup pilotësh të huaj që po marrin pjesë në etapën e dytë të “Rally Albania” kanë pësuar një aksident gjatë garës. Sipas burimeve zyrtare, piloti polak Gregori Stefanov është aksidentuar rëndë në zonën e Razmës dhe për rrjedhojë është dërguar për në Spitalin Ushtarak në Tiranë. Ndërkohë, të plagosur kanë mbetur edhe pilotët Marin de Yong, Massimo Cavinali dhe Giancarlo Rossini. Etapa Razëm-Voskopojë është e gjatë 450 kilometra dhe është parashikuar të

mbyllet në orët e para të ditës së martë. “Rally Albania 2012” nisi zyrtarisht dy ditë më parë nga Piramida për të përshkuar më pas 80 për qind të territorit shqiptar. Në të marrin pjesë rreth 300 pilotë nga 22 shtete të botës.

Përplasja me karrocën Shoferi i një BMW-je nuk i rezistoi as një orë përplasjes me një karrocë. Ai vdiq, ndërsa drejtuesi i karrocës u plagos. Nga Njësia e Qarkullimit Rrugor Tiranë, u arrestua në flagrancë Bilal Dervishi, 43 vjeç, banues në Berxullë Tiranë, pardje rreth orës 21.00, në rrugën Aeroporti Rinasit- Qafë Kasharit, pranë servis “Basha”, duke drejtuar mjetin e tërhequr me kafshë, një karrocë, me një aks dhe të ngarkuar me bar, dhe duke qarkulluar me drejtim lëvizje Aeroporti Rinasit- Qafë Kasharit është përplasur nga prapa nga mjeti veturë “BMW”, me targe italiane CJ 223 RN. Pas përplasjes të dy mjetet kanë humbur kontrollin duke dalë jashtë rruge, ku u aksidentua lehtë drejtuesi i karrocës dhe u aksidentuar me vdekje drejtuesi i mjetit “BMW”, shtetasi Emirjan Aliaj, 26 vjeç, lindur në Hot Shkodër dhe banues në Itali, emigrant.

Nuk kishin mundësi të kërkonin ndihmë ITALI - Gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës, më 9 qershor, kapitaneria e Portit të Brindizit shpëtoi tre persona, dy italianë dhe një shqiptar, që ishin në bordin e një anijeje në rrezik, rreth 40 km larg nga brigjet e Brindizit. Jahti prej 12 metrash ishte raportuar që premten në mëngjes nga stafi se ndodhej në det të hapur dhe kishte nevojë për furnizim me karburant për t’u kthyer në port. Fakti se ky kthim, megjithatë, nuk kishte ndodhur dhe se të gjitha komunikimet ishin të pamundura i shtynë autoritetet e portit për të kryer një seri hetimesh edhe pse nuk ka pasur asnjë kërkesë zyrtare për ndihmë. Shqetësimet janë provuar më vonë si të justifikuara kur rreth orës 22.00 platforma e naftës ka marrë një kërkesë për ndihmë nga marinarët të cilët ishin

Shqipari dhe 2 italianët bien nga jahti, shpëtohen nga policia duke u mbytur në det dhe për shkak të dëmtimit të sistemeve të komunikimit, mund të komunikonin vetëm me një radio me valë të shkurtëra. Paralajmërimi u miratua menjëherë në dhomën e operacioneve të Rojës Bregdetare, ku është dërguar në vendngjarje anija patrullë CP263. Në aktivitet gjithashtu mori pjesë Guardia di Finanza, së pari me një helikopter dhe pastaj me një rojë të seksionit operacionit detar të Brindizit. Njësia lundruese ishte në fakt pa pajisje të sigurisë dhe pa mbulimin e sigurimit. Qiramarrësi nuk kishte licencë dhe pasagjeri shqiptar kishte marrë një urdhër dëbimi

Gjatë operacionit “Fundjava“, Sektori Kundër Krimit Ekonomik bllokoi disa konfeksione kontrabandë dhe arrestoi disa persona. Në pranga ranë F.Turhanaj, H. Osmani, E.Xheblati dhe V.Zeka të cilët janë kapur në flagrancë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin autobuz të markës “Setra“, me targë AA 273 AD, të linjës Tiranë-Athinë me drejtues shtetasit: F.Turhanaj dhe E. Xheblati, janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi e kosiderueshme mallrash (konfeksione), që dyshohen si kontrabandë, të cilat këta shtetas po i ngarkonin në automjetin e markës tip “Benz“, me targë TR 5180 P, në pronësi të shtetasit H. Osmani. Këto mallra ishin blerë në shtetin grek dhe ishin transportuar në vendin tonë nëpërmjet pikës së kalimit kufitar Kakavijë, duke iu shmangur kontrolleve doganore dhe kapin vlerën 15.000 euro.

Disa në pranga

Antidroga kap shpërndarësit e heroinës dhe të hashashit Antidroga e Tiranës bllokoi disa doza heroinë dhe hashash si dhe prangosi mbajtësit e tyre. Kështu në pranga ranë R. e S. Keçi, të dy banues në Shijak. Në Rrugën e Durrësit janë kapur në flagrancë me një sasi prej 20 gramë lëndë narkotike të llojit “Heroinë”, të cilën e kishin për shitje në tregun e Tiranës dhe konkretisht në lokalet dhe zonën e ish-bllokut. U bllokua droga dhe një automjet i tipit “Volkswagen Golf”, me targa DR 9487 E. U kap A.S, 18 vjeç, banues në Tiranë, sepse iu gjetën 3 gramë hashash. U krye arrestimi në flagrancë i shtetasit B,B, banues në, Laprakë, sepse i janë gjetur 3.6 gramë hashash.

Vidhen rreth 20 copë

Moda e re, hajdutët u turren dyqaneve të fustaneve të nuseve Hajdutët u janë turrur së fundmi fustaneve të nuseve. Sezoni i dasmave i ka joshur hajdutët, të cilët kanë zhvendosur vendet e vjedhjeve, duke kthyer sytë nga dyqanet të cilat ofrojnë veshje dhe fustane për dasma. Rreth 20 të tillë janë vjedhur në periferi të Tiranës në zonën e Farkës së Vogël, me një vlerë prej 10 milionë lekësh të vjetra. “Na janë grabitur fustanet me një vlerë prej 10 milionë lekësh. Është sezoni i dasmave dhe kanë marrë më shumë fustane të bardha”,- deklaroi pronarja e dyqanit Jonida Picalla. Të paktën 20 nuse këtë verë pritet të vishen me fustane të vjedhura nga grabitësit, të cilët ende nuk janë identifikuar nga policia.

Mjeti me targa gjermane

Pranga 2 korrierëve shqiptarë, u kapën me kokainë në makinë ITALI - Dy korrierët shqiptarë të drogës, të gjetur në posedimin e 700 gramë kokaine të pastër, janë arrestuar nga personeli i skuadrës dhe policisë në Pescara. Ata të dy janë F. Bardhi, 33 vjeç, me banim në Montecatini dhe A. Qelia, i lindur në Shqipëri, 36 vjeç, banues në Gjermani, të dy të pandehur për trafik droge. Operacioni ka lindur nga një raport i Pistoias ku po kërkohej një BMW X6 me me dy të dyshuarit gjermanë në bord. Makina ishte drejtuar në Pescara dhe pasdite të shtunën u kap në afërsi të daljes së rrugës A14. Dy personat, të cilët kanë vënë re praninë e policisë, u përpoqën të largohen, por u ndaluan.


08

« AKTUALITET

E martë 12 qershor 2012 •

KËTË VIT BASHKIA E SARANDËS VENDOS SHEZLONGË ME GJYSMË ÇMIMI

Plazhet e Sarandës, të nxish lëkurën pa shkundur xhepat... TELNIS SKUQI

Sarandë

SARANDË - Një vit më parë, plazhet publike të Sarandës nuk ishin as miqësor dhe as joshës për pushuesit vendas dhe të huaj dhe, kjo për ekonomistin Erjon B., ishte dështimi më i madh i pushteti vendor. Erjoni tregon se në Sarandë biznesi e ka keqinterpretuar tregun e lirë. Fatkeqësisht çmimet nuk i vendos tregu, por shitësi. Pa hapësirë... “Fjala ‘konkurrencë’ nuk ekziston. Me pak fjalë në Sarandë ka të drejtë tregtari, jo konsumatori”, thotë Erjoni, 35 vjeç. Sipas tij, pushuesit që zgjedhin Sarandën kanë të drejtë të “nxihen” në plazhet publike, por ky parim nuk ekziston në këtë qytet. “Dielli dhe deti është i të gjithëve, ndërsa rëra e hedhur nga pushteti vendorë fatkeqësisht është pronë e individëve të papërgjegjshëm, të cilët abuzojnë me pushuesit”, thekson Erjoni, ndërsa shton se pushuesit e braktisën bregdetin jonian sezonin e kaluar, për shkak se pushteti vendor nuk vendosi “diktat” ndaj tregtarëve abuzues. Erjoni kujton se një vit më parë, një pushues ishte i detyruar të paguante katër mijë lekë të vjetra për një shezlong, për të qëndruar disa orë në plazhin publik. “Në qoftë se pushteti vendor nuk merr në kontroll plazhet publike, atëherë ne nuk kemi të drejtë të pretendojmë turizëm masiv”, thotë Erjoni. Pëllumb Halimi, drejtor i shërbimeve pub-

Arrestohet vëllai i dytë, vranë 24-vjeçarin RUBIK- Arrestohet Plarent Përlala, i dyshuar për vrasjen e 24-vjecarit Nik Tuci, më 9 qershor. Burime nga policia bëjnë me dije se Përlala u arrestua në malet e Burrelit, ku qëndronte i fshehur. Ndërkohë më parë është vënë në pranga edhe vëllai i tij, Fatmir Përlala. Dy vëllezërit akuzohen për vrasjen e shtetasit, Nik Tuçi. Viktima 24-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri në Rubik. Ngjarja ka ndodhur mesnatën e 9 qershorit në një lokal në qytet, kur i riu Nik Tuçi është qëlluar me armë duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Në lidhje me shkakun e ekzekutimit policia dyshon se motiv i krimit ka qenë gjakmarrja, pasi pak vite më parë një anëtar i familjes Tuçi vrau në grindje e sipër vëllain e autorëve Përlala.

Kakavijë, 33 kg hashash i fshehur në gomë

Tentoi të transportonte drogë në Greqi, arrestohet

like pranë bashkisë së Sarandë, shprehet optimist se këtë verë pushuesit vendas dhe të huaj do të gjejnë tjetër atmosferë në brigjet joniane. “Bashkia e Sarandës qysh tani ka filluar të mendojë të disiplinojë plazhet publike, duke konkurruar subjektet private”, shprehet Halimi. Sipas tij, zgjerimi i plazheve publike dhe menaxhimi i tyre nga ana e punonjësve të bashkisë, do të sjellë një tjetër risi për pushtetin vendorë. Këtë vit ndryshe?! “Aktualisht po punohet për zgjerimin e plazheve, duke fituar nga administrimi i ri mbi 2 500 metra katrorë plazhe më

shumë brenda qyteti”, thekson Halimi, ndërsa nënvizon se plazhi publik para shëtitores “Hasan Tahsini”, është zgjeruar nga 7 në 13 metra dhe plazhi “Rinia” nga 12 është bërë 30 metra, duke sjellë zgjerim të dukshëm të kapacitetit akomodues për pushuesit. Më tej, Halimi thotë se për herë të parë, bashkia merr përsipër edhe menaxhimin e shezllongëve, duke konkurruar me gjysmën e çmimet që aplikojnë subjektet private. “Sivjet janë blerë 523 shezlongë e 100 çadra dhe 160 të tjera do të sigurohen në bashkëpunim me kompani të biznesit të kësaj fushe, si “Coca-cola” e

“Algida”. Me këtë shërbim do të mbulohet i gjithë territori i plazheve, ndërkohë që prania e subjekteve private do të jetë e kufizuar vetëm në sipërfaqe të ngushta, saktësisht të kontraktuara”, pohon Halimi. Në sipërfaqet dërmuese, vijon Halimi, do të ofrohet shërbimi i bashkisë, duke u administruar nga të punësuar sezonal të saj, nga ndërmarrja e shërbimeve dhe taksave. “Çmimi që do të aplikohet do të jetë 100 lekë për shezlong, nga 400 që e ofrojnë privatët. Kjo natyrshëm do të sjellë fitim për pushtetin vendor, si dhe do të “penalizojë” abuzuesit”, përfundon Halimi.

JAVË MË PARË U SHEMB, PËRFUNDUAN NË LUMË 2 NXËNËSE

Rindërtohet ura e Holtës, projekte për ura të tjera Këshilli i aarkut: U evidentuan problematikat, do të ndërhyjmë ELBASAN- Këshilli i Qarkut Elbasan ka hartuar listën me urat problematike në të gjithë territorin e këtij qarku duke e konsideruar këtë objektivin prioritar për momentin pas kalimit të periudhës së dimrit. Kryetari i këshillit të qarkut Eugen Isaj, u kishte kërkuar specialistëve të sektorit përkatës në këtë institucion dhe drejtuesve të pushtetit vendor që të evidentonin urat e dëmtuara dhe zonat ku është e nevojshme që të ndërtohen këto vepra dhe brenda një muaji gjithçka është gati. Në listën prioritare janë urat e zonave të thella malore e mes tyre edhe ajo e komunës Poroçan që lidh fshatrat Gjerë e Holtë e cila u shemb pak kohë më parë duke rrezikuar jetën e dy nxënësve. Tashmë këshilli do t’i prezantojë projektet tek donatorët vendas e të huaj. Në

Për gjakmarrje

Ura e Holtës

mbledhjen e radhës këshilli i qarkut ka miratuar edhe disa ndryshime në strukturën e drejtorisë rajonale të mirëmbajtjes së rrugëve rurale. Këshilli i qarkut ka miratuar në fund

ndërtimin e një ure të varur me një fond emergjence në vlerën 5.7 milionë lekë të vjetra në komunën Poroçan. Për zbatimin e këtij vendimi ngarkohet drejtoria e shërbimeve rajon-

ale dhe drejtoria e hartimit të projekteve. Ura mbi lumin e Holtës shërben për lidhjen me dy fshatra dhe është tejet e amortizuar. Në 18 maj u shemb një pjesë e saj dhe ranë në ujë dy nxënëse të cilat shpëtuan mrekullisht pasi u nxorën nga uji nga kalimtarët e rastit. Ura ishte ndërtuar në vitet ‘70-të dhe nuk ka pasur asnjë ndërhyrje. Dëmtimi i urës ka bërë që të ndërpritet komunikimi me dy fshatrave. Për mungesë fondesh komuna i ka dërguar Këshillit të Qarkut të miratojë një fond emergjence duke paraqitur dokumentet përkatëse bashkë me listën e 40 nxënësve që nuk shkojnë në shkollë nga shembja e urës. Me miratimin e Këshillit, banorët e këtyre dy fshatrave do të kenë gati urën e re për të lëvizur në fund të verës. L. Lleshi

KAKAVIJE - Të paktën 33 kg marihuanë u bllokuan mbrëmjen e djeshme në Kakavijë, ndërsa transportuesi u ndalua, njoftoi dje policia e Gjirokastrës, në jug të vendit. “Lënda narkotike u zbulua në orët e vona të mbrëmjes, në pikën kufitare të Kakavijës, në automjetin “Skania” me drejtues G. Govaçi , 36 vjeç, lindur dhe banues në Gjirokastër, tashmë i ndaluar”, thuhet në komunikatën e policisë. Policia tha se lënda narkotike e ndarë në 22 pako me pjesë të ndryshme, e mbështjellë me letër natriban, ishte fshehur në gomën rezervë të automjetit. “Ende nuk dihet origjina e marihuanës, por bima e paligjshme kishte destinacion Athinën (Greqi), thotë policia, duke shtuar se tashmë ndaj 36-vjeçarit ka nisur procedura e paraburgimit. Ndërkohë Prokuroria e Krimeve të Rënda Tiranë ka nisur një hetim penal, me akuzën “trafikim ndërkombëtar të lëndës narkotike”. T. Skuqi

U përpoq t’i shiste, u kap

Arrestohet 19-vjeçari, grabiti kompjuterat e shkollës ELBASAN- Një 19-vjeçar është arrestuar nga policia pasi është zbuluar si autor i vjedhjes së një shkolle një javë më parë në zonën e Belshit. Komisariati i policisë Elbasan ka bërë të mundur identifikimin dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit K. Dervishi 19 vjeç me banim në fshatin QafëShkallë në Belsh. Arrestimi i tij u bë pasi, ky shtetas ka vjedhur me thyerje shkollën 9-vjeçare “Isuf Dervishi” po në fshatin Qafe-Shkallë. Nga aty duke thyer një prej dritareve ka arritur të nxjerrë tre kompjuter e më pas ka tentuar ti shesë. Ai është zbuluar nga policia e cila ka bërë më pas edhe arrestimin e tij. Sipas të dhënave të para, 19-vjeçari banor i zonës e kishte studiuar shkollën duke përfituar në ditën e pushimit për të vjedhur kompjuterët. Pasi i ka mbajtur fshehur disa ditë ai ka vendosur ti shesë e pikërisht këtu është zbuluar nga shërbimet operative të policisë të cilat e kanë kapur me “presh” në dorë. Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë për veprime të mëtejshme për veprën penale të ‘Vjedhje”, parashikuar nga neni 134 i Kodit Penal. L. Ll

Pretendimi: Më dhunuan efektivët

Goditi policin e patrullës, arrestohet 37-vjeçari ELBASAN- Kundërshton dhe qëllon policin e patrullës, në pranga 37-vjeçari. Policia e Elbasanit arrestoi A. Boriçin me banim në lagjen “Haxhias” në Elbasan. Ai akuzohet se fillimisht nuk i është përgjigjur thirrjes së patrullës dhe më pas kur i janë kërkuar sqarime në polici për largimin e tij ka reaguar dhunshëm. Sipas policisë 37- vjeçari pasi thirrjes së patrullës për sqarime në polici nuk është bindur. Burime policore pohuan se ai kundërshtoi e më pas qëlloi punonjësin e policisë së patrullës së përgjithshme G.Sh kur ky i fundit i ka kërkuar të sqarojë reagimin e tij kundër efektivave blu. Mësohet se burri ka qenë me një automjet kur është larguar. Ende nuk sqarohen arsyet e reagimit të tij të dhunshëm dhe nëse ka konsumuar alkool. Ai ka deklaruar se është dhunuar vetë nga policia dhe se i është kërkuar të ndalet me pa të drejtë. Agjentët janë duke hetuar edhe nëse ai ka precedentë të tjerë dhune. Ndaj tij, është ngritur akuza e “goditje për shkak të detyrës”. Materialet në ngarkim i kanë kaluar prokurorisë së rrethit gjyqësor Elbasan. L. Ll


intervistë • E martë 12 qershor 2012

»

09

Intervistë e posaçme për gazetën “Metropol” me ambasadorin e Republikës së Kosovës

Akan Ismaili: Ndikimi i diasporës në SHBA për Shqipërinë dhe Kosovës

U

UASHINGTON D.C.

bënë gati dy muaj që përfaqësuesi i dytë diplomatik i Kosovës në Uashington, Akan Ismaili, mori detyrën e ambasadorit të Republikës së Kosovës, duke zëvendësuar ambasadorin Avni Spahiu, i cili u emërua në përfundim të mandatit të tij të plotë ambasador i Kosovës në Holandë. Diplomati Ismaili është ambasadori i dytë i Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj në 17 shkurt 2008 dhe SHBA-të ishin ndër vendet e para që e njohën atë. Ambasadori i ri Kosovës në SHBA, Akan Ismaili, ia dorëzoi kredencialet presidentit Barak Obama gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti Obama dhe ambasadori Ismaili u shprehën në favor të thellimit të mëtejmë të marrëdhënieve mes Uashingtonit dhe Prishtinës. Në një intervistë të posaçme për gazetën “Metropol”, dhënë gazetarit tonë në SHBA Beqir Sina, ai thotë se i ka përcjellë nga presidentja e Kosovës dhe kryeministri i saj “dëshirat më të mira presidentit Obama për popullin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe përkushtimin e Republikës së Kosovës për të avancuar dhe fuqizuar marrëdhëniet mjaft të mira ndërmjet dy vendeve”. Në këtë intervistë ambasadori Ismaili, mbasi fletë për marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve çuarjen përpara të tyre dhe prioritetet e punës së tij, i jep një vend të veçantë në këtë intervistë dhe vëmendjes që pritet t’u kushtojë ai lidhjeve me diasporën dhe bënë një vlerësim për rolin dhe kontributin e diasporës shqiptare për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës. Beqir Sina - Zoti ambasador i Kosovës në Uashington, ju i paraqitët letrat kredenciale Presidentit Barak Obama në Shtëpinë e Bardhë, në Zyrën e famshme Ovale, çka është një ritual i zakonshëm diplomatik për çdo ambasador të ri kur merr mandatin. Pyetja është për ju personalisht çfarë do të thotë kjo? Ambasadori Ismaili - Për mua ishte një privilegj i veçantë pritja nga presidenti Obama. SHBA-të janë aleati ynë më i rëndësishëm dhe miqësia me to duhet të kultivohet dhe zgjerohet. Në këtë kontekst, e kuptoj peshën e përgjegjësisë gjatë përfaqësimit të Kosovës në SHBA në zhvillimin e një bashkëpunimi afatgjatë dhe të qëndrueshëm. - Sipas një njoftimi të ambasadës së Kosovës, Presidenti Obama tha se pret që të punojë së bashku për thellimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Në çfarë konteksti mendoni se foli Presidenti Obama, mendoni se foli në të njëjtën tragë me atë që ka thënë presidenti i parë i Kosovës, i ndjeri Rugova, i cili shpeshherë përsëriste: “Miqësi e përjetshme me SHBA-të”? - Ashtu si Presidenti Rugova, si dhe i gjithë lidershipi kosovar gjithmonë kanë kuptuar drejt rolin që SHBA-të kanë luajtur në krijimin dhe ndërtimin e shtetit të Kosovës dhe mendoj se duhet të kuptohet si mesazh i një angazhimi më të madh në krijimin e marrëdhënieve të qëndrueshme. - Zoti ambasador Ismaili, jeni ambasadori i dytë i Kosovës në Uashington, cilat janë prioritetet tuaja? - Bashkëpunimi i ngushtë me qeverinë amerikane në thyerjen e izolimit ndërkombëtar që po mundohet të krijojë Serbia, mbetet prioriteti kryesor i përcaktuar nga qeveria e Kosovës dhe Ministria e Punëve të Jashtme. Këtu hyjnë njohjet dhe anëtarësimi në organizma të ndryshme ndërkombëtare. Se dyti, prioriteti i ambasadës janë krijimi i bashkëpunimit më të

ngushtë me përfaqësues të Kongresit, Senatit, instituteve me influence në politikën e jashtme amerikane si dhe me përfaqësues të komunitetit të biznesit në Amerikë. Krejt kjo me qëllim të zgjerimit të bashkëpunimi institucional mes tyre dhe përfaqësueseve të qeverisë së Kosovës. Në fund, por jo më pak të rëndësishëm e shohim bashkëpunimin e ngushtë me përfaqësuesit e komunitetit shqiptarë në Amerikë në realizimin e objektivave të përbashkëta. - Jeni në njërin prej vendeve më të rëndësishme për sa i takon Kosovës, pra në Uashington. Brukseli, Londra dhe Uashingtoni janë vende ku, siç thonë gazetarët, ndonjëherë varen edhe fatet e kombeve,

komunitetin tonë? - Bashkëpunimi me Departamentin e Shtetit është i rëndësishëm, por nuk duhet të jetë i vetmi. Mendoj se fokusi i ambasadës në fazën e ardhme do të jetë në zgjerimin e fokusit dhe rritjen e prezencës. Gjithashtu synojmë edhe rritjen e kualitetit të dialogut mes institucioneve të Kosovës dhe institucioneve amerikane. - Si mendoni, pse ka ngecur njohja, nëse do të më lejonit të shprehesha kështu, nga disa vende që SHBA-të i kanë shumë të afërta, sidomos disa vende të vogla në Azi dhe Amerikën e Jugut, por që janë shumë të lidhura me SHBA-të? - Secila njohje ka kushtet e saj dhe secila

Ambasadori i Kosovës Ismaili: “Në ‘Vatra’ dhe në organizatat e tjera shqiptare të Amerikës duhet të kërkojmë pikënisjen e ndërtimit të miqësisë shqiptaro-amerikane, që ka arritur kulmin në intervenimin e NATO-s në Kosovë dhe në pavarësimin e saj. Kjo miqësi ka filluar pikërisht si rezultat i punës së diasporës sonë.” kancelaritë e botës. Faktikisht një fat të këtillë ka përjetuar Shqipëria në vitin 1919 për moscopëtimin e saj nga qëllimet grabitqare të fqinjëve tanë, me ndërhyrjen e presidentit të atëhershëm Uidrou Uillson, por dhe Kosova me ish-presidentët Bill Klinton dhe Xhorxh W. Bush. Pra, si do ta shfrytëzonit ju këtë rast të madh diplomatik për të bërë edhe më shumë për Kosovën? E kam fjalën për njohjen e saj - Duke treguar në zhvillimet që ka pasur Kosova gjatë këtyre 12 vjetve, e sidomos në progresin e arritur gjatë viteve të pavarësisë. Progresi i arritur do të tregohet edhe me rastin e përfundimit të pavarësisë së mbikëqyrur, i disenjuar në bazë të dokumentit të njohur si plani “Ahtisari”. Më përmbylljen e mbikëqyrjes përfundon një fazë e rëndësishme, ku vendi ynë ka demonstruar përmbushjen e të gjitha elementeve në ndërtimin e një shteti të lirë e demokratik, multietnik dhe multikulturor, ku sundon ligji dhe ekonomia e tregut të lirë. - Në mos gabohem, paraardhësi juaj, ambasadori Spahiu, si ambasadori i parë i Republikës së Kosovës në Uashington, e rriti nivelin e takimeve me miqtë tanë amerikanë në Senat e Kongres dhe administratën amerikane në fushën diplomatike. Çfarë do të jetë në fokusin tuaj në këtë këndvështrim, takimet, duke mos përjashtuar edhe

kërkon vëmendje të veçante. Dua të them se nuk ekziston një formulë që do të mund të aplikohet në princip universal për të siguruar të gjitha njohjet. Andaj edhe angazhimi ynë është për secilin shtet veç e veç dhe i pandalshëm. Si rezultat, së fundi ne kemi arritur të sigurojmë disa njohje, por dhe ministri Hoxhaj ka paralajmëruar se së shpejti do të kemi tri njohje të reja. - Mendoni se Kosova në Uashington është përball një kundërlobingu të Beogradit në fushën diplomatike për mosnjohjen e saj nga vendet e tjera dhe prishjen e imazhit se Kosova ka shtet dhe di të bëjë shtet? - Shihet qartazi se politika e jashtme e Serbisë synon ta izolojë sa më shumë Kosovën në të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë. Kjo tentohet edhe në Uashington përmes grupeve lobuese në nivele të ndryshme, qofshin ato në Kongres apo nëpër institute të ndryshme. - A ka ambasada juaj ndonjë projekt se si do të tërhiqen bizneset amerikane në Kosovë dhe a ka Kosova fuqi të tërheq bizneset amerikane? - Ambasada do të synojë të përmbushë objektivat e përcaktuar sipas strategjisë së Ministrisë së Punëve të Jashtme. Këtu hyjnë prezantimi ndaj investitorëve amerikan të mundësive për investime në Kosovë përmes privatizimit në Agjencinë e Privatizimit: privatizimit të ndër-

marrjeve të mëdha, investimet në infrastrukturë, burime të energjisë, turizëm etj. Investitorët amerikanë janë prezentë globalisht dhe nuk kanë kurrfarë pengesa që të jenë prezentë edhe në Kosovë, përderisa kemi mundësi biznesi dhe kapacitete njerëzore. Në të njëjtën kohë ambasada e Kosovës dëshiron që brenda vetes të mbledhë njohuri për gjithë ofertën e institucioneve të ndryshme financiare në SHBA, që të mund të këshillojmë bizneset nga Kosova të interesuara për burimet më të përshtatshme, procesin nëpër të cilin duhet kaluar dhe me kushtet që duhet plotësuar. Deri tani kemi zhvilluar takimet iniciale dhe ekziston një vullnet për bashkëpunim në të gjitha këto institucione. - Po me afaristët dhe biznesmenët shqiptarë në Amerikë si do të punoni? - Me parime të njëjta, por shpresoj se me një dinamikë më të lartë. Besoj se niveli i mirëkuptimit do të jetë më i lartë dhe prezantimi do të jetë më i lehtë. Do të ishte një ndihmë e madhe për ne nëse të gjithë biznesmenët shqiptarë të na njoftojnë për interesin e tyre për investime në Kosovë, në mënyrë që t’i mbajmë të njoftuar me të gjitha të rejat që ne arrijmë t’i sigurojmë në ndërkohë, qoftë në procesin e privatizimit, koncesioneve apo mundësitë e bashkinvestimit nëpër biznese të ndryshme në Kosovë. - Çfarë kërkon ambasadori i Kosovës në Uashington nga diaspora shqiptare në SHBA? - Një bashkëpunim më të ngushtë dhe më dinamik në realizimin e synimeve të përbashkëta. Mendoj se avancimi i mirëkuptimit ndaj çështjes shqiptare në SHBA ka qenë si rrjedhojë e integrimit të plotë të komunitetit tonë në jetën amerikane dhe roli që ata arritën të luajnë në politikën amerikane. Puna e komunitetit me kongresistë e senatorë dhe komunikimi i drejtpërdrejtë me ta në distriktet e veta është edhe sot i rëndësishëm në ruajtjen e pozicionit që kemi ndërtuar. Ky komunikim ne na lehtëson shumë punën dhe siguron mirëkuptimin e SHBA-ve për pozitën ku jemi dhe ambiciet euroatlantike që synojmë. Si ambasadë ne kemi një bashkëpunim të ngushtë me KKSHA (NAAC), që jemi shumë të interesuar ta zgjerojmë edhe më tutje me shoqata e organizatat e tjera në komunitet. - Çfarë strategjie zhvillimore për diasporën mendoni se duhet të përdorë ambasada e Kosovës në Uashington, kur dihet se këtu jeton dhe vepron një komunitet shqiptarësh nga Kosova ndër më të mëdhenjtë në SHBA? - Ekzistojnë nisma të reja të qeverisë së Kosovës ndaj komunitetit tonë në SHBA, nisma që do të përkrahen dhe lehtësohen nga ambasada jonë dhe nga konsullata në Nju-Jork. Ne jemi të gëzuar për këto nisma dhe do të punojmë së bashku me qeverinë që këto të jetësohen sa më shpejt. Zoti ambasadori i Kosovës në Uashington, Akan Ismaili, ju morët pjesë në festimet madhështore të 100-vjetorit të themelimit të “Vatrës” në Nju-Jork, çfarë dini ju për “Vatrën” dhe si e përcollët atë ngjarje historike për komunitetin tonë? - Për “Vatrën” di nga ato që kam lexuar për të dhe ajo ka një reputacion të shkëlqyer. Në “Vatra” dhe në organizatat tjera shqiptare të Amerikës duhet të kërkojmë pikënisjen e ndërtimit të miqësisë shqiptaro-amerikane, që ka arritur kulmin në intervenimin e NATO-s në Kosovë dhe në pavarësimin e saj. Kjo miqësi ka filluar pikërisht si rezultat i punës së diasporës sonë. Ngjarjet në “Vatra” i kam përcjell nga afër dhe i kam shfrytëzuar për ndërtimin e kontakteve të reja me pjesëtarë të komunitetit tonë në SHBA. Intervistoi Beqir Sina


« bota

10 President pa miq!

E martë 12 qershor 2012 •

Tomislav Nikoliq bën betimin L iderët e disa vendeve të rajonit kanë refuzuar pjesëmarrjen në ceremoninë e betimit të presidentit të ri të Serbisë Tomisllav Nikoliq të hënën. Presidenti i ri e merr detyrën nën rrebesh kritikash. Hapat e parë të presidentit të ri Tomisllav Nikoliq kanë shkaktuar debate të shumta si brenda ashtu edhe jashtë Serbisë. Mohimi i gjenocidit në Srebrenicë ka shkaktuar kritika të shumta. Bashkimi Europian e kritikon Nikoliqin për një "hap në drejtimin e gabuar". Kështu u shpeh të dielën, Nicolai Wannen, ministër për Europën i presidencës daneze në BE. Jo vetëm deklaratat për Srebrenicën, edhe deklarata e tij se Vukovari është qytet serb kanë tendosur raportet paksa të normalizuara kohët e fundit me vendet fqinje, Bosnjë-Hercegovinën dhe Kroacinë. Këto deklarata kanë shkaktuar reagime negative edhe në shumë qarqe evropiane dhe botërore. Kjo ka bërë që edhe presidenti i Kroacisë Ivo Josipoviq, krerët e Bosnjë-Hercegovinës dhe disa shteteve të tjera të refuzojnë pjesëmarrjen në ceremoninë e marrjes së detyrës të Tomisllav Nikoliqit. Politikan apo president? Disa komentatorë në Beograd thonë se një ndër gabimet serioze të Nikoliqit është edhe vizita e tij në Moskë, vetëm disa ditë pas fitores në zgjedhjet presidenciale. Kjo vizitë ishte jo zyrtare, por ishte vizita e parë në postin e presidentit, shpjegojnë ata. Cvijetin Milivojeviq, drejtor i agjencisë Pragma, thotë se ende është herët të jepen vlerësime për presidentin e ri. Por "ka pasur disa hapa që nuk

“Tobin Tax”, Merkel kërkon mbështetjen e Hollande

janë në harmoni me konceptin e diplomacisë së mirëfilltë". Nikoliqi ende nuk ka formuar deri në fund as kabinetin e tij. "Deklaratat e fundit të Nikoliqit i shoh më shumë se deklarata të një politikani, se sa presidentit të një vendi", thotë Milivojeviq. Mbështetja e dialogut me Kosovën Puna e deritanishme e Nikoliqit ishte negative, të paktën kur shikon deklaratat e para që kanë shkaktuar debate dhe pakënaqësi të shumta, thonë Boshko Jakshiq, komentator i gazetës "Politika". Nëse shikojmë politikën e brendshme, pozitive është paralajmërimi i tij se nga kryeministri dhe qeveria e re do të kërkojë vazhdimin e dialogut me Prishtinën. Nikoliqi ka premtuar se edhe vetë do

Para shpërbërjes së Evropës? Konflikti mes vendeve të forta dhe të dobëta në eurozonë shkallëzohet. Shefja e FMN-së Lagarde frikësohet nga rikthimi në shtetet e vogla e bën apel të mos hiqet dorë nga projekti Evropë: Për të nevojitet një “Vizion”. Integrimin e eurozonës drejtoresha e FMNsë, Lagarde nuk e sheh aspak vetëm si një çështje të monedhës së përbashkët, por edhe si çështje të lartë politike, madje edhe historike: “Projekti evropian është i jashtëzakonshëm, unë do të thoja, nga perspektiva e të gjithë njerëzimit. Kombet, që për shekuj me rradhë kanë zhvilluar luftëra të përgjakshme kundër njëri-tjetrit, vendosën të jenë së bashku më shumë se shtete të veçuara”, tha shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Christine Lagarde, në një intervistë me “Süddeutsche Zeitung”. Ajo shton në mënyrë paralajmëruese se politikanët nën presionin e zgjedhjeve mund t’i nënshtrohen gjithnjë e më shumë interesave afatshkurtra dhe kështu rritet “dëshira për sovranitetin kombëtar”. Unitet në krizë Por ajo, që nevojitet, është përkundrazi më shumë unitet në krizë dhe jo vetëm në politikën fiskale dhe bankare. Përpjekjet për të ruajtur euron deri tani janë minuar nga “pasiguria dhe dyshimi lidhur me vizionin afatgjatë të politikanëve.” Në krizën financiare shefja e FMN-së kërkon ndër të tjera një pakt për zgjidhjen e borxhit, siç e ka iniciuar këshilli ekonomik i “pesë të diturve” në Gjermani. Sipas tyre borxhet shtetërore të vendeve të eurozonës, që janë më shumë se 60 për qind e produktit të brendshëm bruto, duhet të garantohen nga të gjithë. “Këtë model duhet ta shikojmë më nga afër”, tha Lagarde në “Süddeutsche Zeitung”, ndryshe nga qeveria gjermane, e cila nuk dëshiron të marrë përsipër rreziqe të tjera. Pakti për shlyerjen e borxheve do t’i jepte të paktën tregjeve financiare një “sinjal të qartë”, se “Evropa është një projekt i përbashkët” dhe anëtarët e saj duan t’i përmbahen këtij projekti, shpreson Lagarde.

të angazhohet në këtë drejtim. "Mendoj se deklarat e tij për domosdoshmërinë e vazhdimit të dialogut dhe paralajmërimi për angazhimin e tij personal e ngrenë këtë dialog në një nivel shumë më të lartë se deri tani, me shpresë se do të gjendet ndonjë zgjidhje", pohon Jakshiq. Nikoliqi ende një nxënës në politikë? Gabimet më të mëdha Nikoliqi i ka bërë deri tani në planin diplomatik. Kjo nënkupton se ai duhet të konsultohet shumë më shumë me këshilltarët e tij, para se të dalë me ndonjë mendim për çështjet diplomatike, shton Jakshiq. Edhe Cvijetin Milivojeviq mendon se Nikoliqi ende nuk ka mësuar në tërësi se çfarë do të thotë diplomacia. Ndonëse reagimet më të ash-

pra deri tani kanë ardhur nga vendet e rajonit, ai mendon se politika e Nikoliqit ndaj këtyre vendeve nuk do të ndryshojë shumë nga ajo e Boris Tadiqit. "Politika e Tomisllav Nikoliqit (gjë që ka premtuar edhe gjatë fushatës) është njohja e integritetit territorial të vendeve të rajonit. E reja është që Nikoliqi ka insistuar që Krocia të zgjidhë problemin e të zhvendosurve dhe kjo ka nervozuar Zagrebin", mendon Milivojeviq. Sipas tij, Nikoliqi do të insistojë që të shfrytëzojë të gjitha mundësitë që i ofron Kushteuta e Serbisë dhe që posti i tij të mos trajtohet si "mbretëresha britanike". Nëse partia e tij nuk futet në koalicionin e ardhshëm, mes presidentit dhe qeverisë do të ketë fërkime serioze.

Kancelarja gjermane shpreson të marrë përkrahjen nga presidenti francez Francois Hollande për të ashtuquajturën “Tobin Tax”, ose taksa e transaksioneve financiare. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert duke saktësuar se Merkel synon të marrë mbështetjen e Hollande gjatë samitit që do të mbahet në Romë më 22 qershor e ku janë të ftuar të kryeministri italian, Mario Monti, përvec kancelares gjermane, edhe presidenti francez Hollande dhe kryeministri spanjoll Rajoy. Gjermania këmbëngul në adoptimin e taksës së transaksioneve financiare, e cila sipas Berlinit do të disiplinonte sistemin bankar dhe do të rriste kontrollet e qeverive të eurozonës duke i bërë ato më shumë efikase në luftën kundër evazionit fiskal. “Tobin Tax” i është propozuar më herët edhe ish-presidentit francez, Nicolas Sarkozy. Sarkozy shprehu mbështetjen për këtë taksë, por humbja e tij në zgjedhjet e fundit në Francë përballë socialistit Hollande ka vendosur në pikëpyetje mjaft reforma financiare të miratuara dhe propozuara nga dyshja “Merkozy”.

Rusi, policia bastis rivalët e Putin Policia në Moskë bastisi të hënën shtëpitë e disa udhëheqësve të opozitës, në prag të një proteste të planifikuar anti-qeveritare, lajmëruan disa agjensi lajmesh. Krijuesi i një faqeje të rëndësishme opozitare, Alexei Navalny dhe aktivistët e njohur Sergei Udaltsov e Ilya Yashin ishin midis objektivave të vendosur në shënjestër të policisë. Midis të hetuarve janë vendosur edhe familjarët e disa aktivistëve që u ballafaquan fizikisht me qeverinë në një protestë të mëparshme, në datën 6 maj. Në një mesazh në rrjetin shoqëror “Twitter”, Navalny e përshkroi operacionin e policisë si “të shkëlqyer”. Me doza të qarta ironie, ai shtoi: “Ishte e pamundur që t’u shpëtonte gjë pa kontrolluar në banesën time. Pothuajse më shpërthyen derën, ndërsa më kthyen përmbys të gjithë shtëpinë. Gjithashtu më sekuestruan kompiuterin, të mbushur me fotot e fëmijëve dhe familjarëve të mi”. Sipas radios “Moscow Echo”, në shënjestrën e policisë u vendos edhe Ksenia Sobchak, një prezantuese e famshme televizive që iu bashkua lëvizjes anti-qeveritare në muajin dhjetor. Ditën e premte, presidenti Vladimir Putin firmosi një ligj të ri që rriste në mënyrë drastike gjobat për të gjithë ata që marrin pjesë në protesta të paligjshme, në atë që u interpretua si një tentativë e qartë për të shtypur lëvizjen civile në vend. Me qindra mijëra rusë janë bërë protagonistë në protesta të ndryshme që prej shkurtit, duke shprehur pakënaqësinë e tyre pas parregullsive të shumta të ndodhura në zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare, në fillim të vitit.


bota • E martë 12 qershor 2012

»

11

Për Spanjën lind shpresa P as Greqisë, Irlandës dhe Portugalisë Spanja do të jetë vendi i katërt që merr ndihma dhe mbështetje prej fondit për shpëtimin e euros. Ndihma që kërkon Spanja lidhet me rikapitalizimin e bankave. Pas bisedimeve të ashpra me përfaqësuesit e eurogrupit qeveria e Madridit njoftoi se Spanja do të kërkojë nga fondi i shpëtimit të euros ndihma në miliarda për bankat e saj. Kërkesa për ndihmë financiare bëhet për të shpëtuar bankat e vendit që vuajnë prej plasjes së flluskës me financimin e pasurive të patundshme. Ministrat e Financave të eurogrupit i premtuan të shtunën Spanjës se mund t'i akordojnë një ndihmë deri në 100 miliardë euro, sa besohet që shkon edhe nevoja për ndihmë e këtij vendi. Ministri i Ekonomisë, Luis de Guindos, tha në Madrid se qeveria spanjolle do të kërkojë "mbështetjen financiare të Evropës" për të ndihmuar dhe mbështetur bankat e vendit, Sipas ministrit të Ekonomisë, Luis de Guindos, për miratimin e kësaj ndihme Spanjës nuk i është vënë "asnjë kusht tjetër jashtë sektorit financiar." Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, e quajti ndihmën e BE-së për bankat spanjolle si një sukses për Evropën. "Fitues dolën besueshmëria e Evropës dhe e ardhmja e euros", tha të dielën politikani konservator. Ndihmat e BE-së do t'i mundësojnë sektorit bankar spanjoll të jetë përsëri në gjendje të japë hua. "Pa kredi nuk ka investime, dhe pa investime nuk mund të krijohen vende pune." - tha Rajoy. Kryeministri i Spanjës

Siri, rrebesh bombash mbi Homs

tha se ndihmat e BE-së janë pjesë e një plani gjithëpërfshirës për rehabilitimin e ekonomisë spanjolle. Ato konsistojnë në kredi për bankat spanjolle, të cilat bankat spanjolle duhet t'i kthejnë por që nuk do të kenë asnjë ndikim mbi të deficitin e shtetit. Mbështetja tha ai është një hap në drejtimin e duhur, por nuk do të thotë edhe se kjo është zgjidhja për problemet e ekonomisë spanjolle. Ministri gjerman i Ekono-

misë, Philipp Rosler, e quajti vendimin e Spanjës për të përdorur paketën e shpëtimit të euros "si hap të përshtatshëm dhe të nevojshëm". Politikani i FDP tha të dielën në Berlin, se mendon që ky veprim "do të kontribuojë ndjeshëm për të krijuar transparencë dhe për të stabilizuar besimin në tregjet financiare." Në lidhje me njoftimet nga Spanja ministri federal i Financave Volfgang Shojble tha për ARD: "Spanja do të

diskutojë dhe negociojë me Komisionin Evropian, BQE-në së bashku me pjesëmarrjen e Fondit Monetar Ndërkombëtar për një program për ristrukturimin e bankave të saj. Pastaj do t'i vihet në dispozicion kapitali i nevojshëm. Spanja mban përgjegjësi për këtë dhe Spanja duhet t'i shlyejë ato që do të marrë, Spanja është ajo që do të mbikëqyrë bankat dhe do t'ua shpërndajë ndihmat në përputhje me rrethanat ".

Bombat mbi Homs bien cdo 15 sekonda, një tjetër pohim i qartë i faktit që dhuna në vend jo vetëm nuk po njeh frenim, por përkundrazi ka pësuar një përshkallëzim shqetësues, sic e cilëson i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Kofi Anan. 35 persona, shumica civilë u vranë të dielën, duke e rënduar edhe më shumë bilancin e jetëve të humbura që nga fillimi i trazirave. Ushtria e Bashar alAssadit, po bombardon papushim Rastanin në provincën e Homsit, rajonin e Hefas në Latakia, zonat pranë Idlibit dhe lokalitetin Ashara në provincën lindore Deir al-Zur. Pamjet filmike konfirmojnë pohimet e aktivistëve. Anan u shpreh thellësisht i shqetësuar nga situata në terren, e cila vazhdon të rëndohet pavarësisht armëpushimit tëvendosur në 12 prill, por që praktikisht, nuk u respektua. Në një deklaratë nga Gjeneva, ai kërkoi t’i jepet menjëherë leje vëzhguesve ushtarakë të OKB-së për të hyrë në qytetin Al Hafa, ku shumë civilë mendohet të jenë bllokuar pa asnjë rrugëdalje. Regjimi, thotë aktivisti Rami Abdul Rahman, është duke përdorur helikopterët pas humbjeve të rënda të trupave në terren. Sipas tij, që nga fundi i majit dhjetra automjete ushtarake janë shkatërruar apo dëmtuar. Abdelbaset Sayda, kurdi që zëvendësoi Burhan Ghalioun-in në krye të Këshillit Kombëtar Sirian, thotë se organizmi që ai ka nisur të drejtojë nuk kërkon luftë apo ndërhyrje nga jashtë. Është regjimi, shprehet ai, që po e shtyn vendin drejt konfliktit. Qëllimet tona janë paqësore, por veprimet e qeverisë tregojnë se politikat e saj janë të qarta: t`i vërë flakën këtij vendi e të shfarosë kundërshtarët. Korespondenti i BBCsë në Libanin fqinj pohon sakaq se ka patur një numër të konsiderueshëm dezertimesh. Të dielën, në bazën ajrore në veri të Homsit një njësi prej 100 vetash vendosën të largohen në masë nga radhët e ushtrisë pasi kjo e fundit dërgoi helikopterët për të shkatërruar bazën, që të parandalonte rënien e raketave të saj në duart e rebelëve.

Franca bëhet socialiste - Hollande forcon pozicionin

Njoftim

Më shumë se një muaj pas zgjedhjes së socialistit François Hollande për president të vendit, forcat e krahut të majtë në Francë fitojnë bindshëm edhe në zgjedhjet parlamentare. Siç bëhet e ditur pas raundit të parë që u zhvillua të dielën, Partia Socialiste e presidentit të ri francez, Francois Hollande mund të arrijë së bashku me të Gjelbërit një shumicë absolute në Asamblenë Kombëtare në Paris. Atëherë e majta franceze praktikisht mund të përcaktojë edhe ekonominë e dytë më të madhe të BE-së. Forcohen ekstremistët Konservatorët e djathtë të ish-presidentit Nicolas Sarkozy, pa koalicion mundën në të gjithë vendin të arrijnë një rezultat gati të

ngjashëm si socialistët. Por mungesa e partnerëve të një koalicioni të përshtatshëm bën që ata të jenë të vetëdijshëm për pozicionin e tyre në opozitë. Zgjedhjet e së dielës kanë treguar rritje të mbështetjes edhe për ekstremistët e djathtë, përkatësisht për Frontin Kombëtar të Marine Le Pen, e cila ka kërkuar që Franca të braktisë euron dhe të luftojë kundër “islamizimit të vendit”. Përbërja përfundimtare e Asamblesë së re Kombëtare me 557 anëtarë gjithsej do të konfirmohet pas raundit të dytë të zgjedhjeve më 17 qershor. Në të gjitha ato zona elektorale ku asnjë nga kandidatët nuk ka arritur shumicën absolute do të ketë edhe një herë votime.

Shoqata “Hope and Homes” është në kërkimtë një studiuesi/kërkuesi për realizimin e një studimi mbi: Aftësimin e formave të reja të shërbimeve për fëmijët me çrregullime të spektrit autik në qytetin e Elbasanit. Ky studim realizohet në kuadër të një granti të bashkëfinancuar nga fonde të Bashkimit Europian dhe vetë shoqatës, nga Programi i Bashkëpunimit Ndërkufitar Maqedoni-Shqipëri, Komponenti III i IPA-s. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e mëposhtme:

1. Të ketë mbaruar studimet në Shkenca Sociale ose Humane 2. Të ketë kryer studime pasuniversitare të nivelit master 3. Të ketë eksperiencë pune minimumi 5 vjet 4. Të jetë i/e aftë të punojë brenda afateve të kërkuara 5. Të jetë i/e gatshme të udhëtojë jashtë Tiranës Personat e interesuar të sjellin kopje të CV-së si dhenjë letër motivimi në adresën elektronike albaniachildren@yahoo.com brenda datës 15/06/2012. Personat e përzgjedhur për intervistë do të lajmërohen në rrugë elektronike ose telefon


12

« LEGALIZIMET

E martë 12 qershor 2012 • KOLLOZI: DO TË REALIZOJMË OBJEKTIVIN E VENDOSUR

QARKU BERAT Nias Muharrem Kolaj Pajtim Dilaver Qato Kastriot Seit Poda Zaim Abedin Shametaj Robert Zoi Ziu Arben Arqile Mata Ermonela Mihal Memajdini Hamit Luto Sinani Sokol Medi Meçe Nifete Ismail Malka Miranda Nezir Sinani Dashamir Xhevit Sulçe Bashkim Ramadan Xhelo Bujar Abdulla Kurti Ferdinand Izet Pulaha Apostol Dhimitër Kapllani Petref Rushit Llangosi Rajme Hasan Rrodhe Belul Myrtezan Ruçi Luan Vesel Brahimas Mitat Rapo Rapaj Vasillaq Llazar Mbriçe Lavdije Ramis Toska Spiro Xhevit Xhamxhiu Ndriçim Islam Rrodhe Barjam Nuredin Filaj Hekuran Novrus Dervishllari Kujtim Hysko Kanaçi Asime Kadri Brisku Kadri Skënder Kola Gramoz Xhevahir Guri Yqmet Tofik Merkaj Safet Tafil Merko Vasil Kozma Vogli Artan Safet Doko Uran Dashnor Qafa Sali Abas Myftari Sadik Hasan Dymka Flamur Qemal Grëmshi Jani Ari Konomi Sybi Mane Cani Agim Riza Dollani Loni Koli Zhuka Eduart Petrit Qafa Fatbardh Xhemal Guri Arben Abaz Abazi Zalo Faze Danushi Hamza Isuf Tabaku Tomor Xhemal Tahiraj Altin Xhemal Tahiraj Arben Durrë Kapedani Rakip Shaban Hoxha Aleko Ismail Olldashi Shyqyri Vebi Muhametanji Ilir Hasan Hoxha Nazmi Haxhi Danushi Genci Shefqet Shoshari Ramis Demir Çereni Ramadan Petref Dervishi Jani Rexhep Pone Arben Haki Shehu Flamur Maliq Lamaj Arben Vesel Penezi Ramo Luto Hoxha Qemal Refat Suli Zoi Koli Mata Spiro Thoma Koraqe Novrus Hysni Hyseni Stavri Pali Buçka Raimonda Llambi Adëri Bardhyl Rapush Langozi Mehmet Hasan Topi Avni Iljas Rustemi Bardhul Besim Sakaj Zenel Elmas Gjata Fatmir Tafil Zdrava Kastriot Elmas Gjata Kalem Sefer Toska , Agron Shahin Toska Mehmet Hasan Topi Gentian Kamber Yzeiraj Thimi Sokrat Ballabani Edmond Ramadan Laze Agim Sabri Plakalli Arben Haxhi Pire Ymer Haxhi Pire Enver Shahin Pire Shkëlqim Besim Sakaj Lefter Besim Bello Ferdi Besim Sakaj Ramadan Estref Eskiu Vladimir Konstandin Bano Gëzim Myslym Balla Llazar Mihal Zoga Qemal Petref Leskaj Pëllumb Hysen Kurti Enver Ramadan Hoxha Shkëlqim Qemal Abedini Xhevair Shahin Muça Hekuran Sulo Kotollaku Kici Miltjadh Qytyku Kici Miltjadh Qytyku QARKU DIBER Bakushe Imerr Caka Agron Murat Nikolli Vitori Sokrat Nika Adivije Murat Gazidedja Isuf Hasan Reçi Mexhit Osman Losha Adriatik Qamil Xhika QARKU DURRES Ramazan Elmaz Gjona Tonin Gjergj Dashaj Arif Qemal Metushi Astrit Hekuran Tabaku Fatmir Hekuran Tabaku Mustafa Ali Alushi Hysen Ibrahim Buzani Ylli Qemal Cena Perparim Qemal Cena Ilirjan Mhill Çuni Petrit Mark Paluca Luman Shefki Bufi Fatos Arshim Dyrmyshi Shefki Ibrahim Hoxha Hordion Petref Leshi Gezim Merdan Roçi Perparim Tajar Daullja Dritan Sali Miraka Arjan Guri Çaço Safet Veli Manuka Muharrem Hamit Baloshi Haxhi Pasho Kllogjri Zef Mark Lleshaj ; Bardhok Zef Lleshaj Riza Sadush Çarçiu Kostandin Ded Mjeku Artur Kol Biba Avdyl Arshim Dyrmishi Alfred Qemal Çela Luftim Shasho Kalari Servet Fazlli Shkira Osman Mehmet Plaku Xhevat Bexhet Meço ; Marie Rrap Veliu ; Bilbil Rasim Taçe Shefit Mehmet Shahini Harun Hysni Kaja Edmond Ali Dauti Ismail Elmaz Gjona Fatmir Gafurr Elezi Bardhok Gjin Gega Perparim Qemal Cena Fatmir Ali Prrenjasi Fatmir Shaqir Tafa Veri Ylli Maksuti Bajram Hasan Korriku Ali Adem Kila Isak Rexhep Ozuni Dritan Neslim Beqari Fatos Ferit Llalla

ALUIZNI publikon listën e 2300 banesave që legalizohen

A

LUIZNI ka bërë publikë listën e banesave që do të kalojnë në proces legalizimi për të gjithë qarqet e vendit. Në një njoftim të dhënë për mediat theksohet se “ALUIZNI vazhdon komunikimin intensiv me qytetarët për një nivel të lartë transparence, si dhe për të rritur bashkëpunimin dhe entuziazmin si element të domosdoshëm për të realizuar objektivin e përbashkët për përmbylljen e procesit të legalizimit në kohë dhe me standartet e kërkuara”. Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë, Ardjan Kollozi, thekson angazhimin e tij në realizimin e plotë të procesit.

Niko Shefqet Mile Muharrem Hazbi Gjuzi Sokol Çelnik Muçanji Flamur Halit Jança Gjergj Gjon Kola Leonidha Hysen Blloshmi Minir Neki Ademaj Pellumb Ferit Llalla Artur Albert Bedulla Bajram Maliq Cami Shefki Sherif Tafa Albert Ferik Sado Mark Kol Biba Perparim Mustatfa Lataj Hyqmet Kamber Elezi Arben Qenan Ofski Luke Nikoll Lleshi Fran Gjon Mitrushi Bujar Abaz Dollma Etleva Azis Gjona Izmir Besnik Dida Lulzim Sadik Balliu Pjeter Ndok Balozi Qamil Qazim Sylisufaj Gani Sami Karaj Marjana Llesh Meci Valdet Jakup Pici Eqrem Jakup Pici Ramadan Murat Lika Festim Sadik Peçi Gezim Asllan Manushi Enver Xhafer Cani Elmi Hamit Bushi Ali Mehdi Dauti Edmond Rasim Markja Mentor Ali Dervishi Rasim Riza Markja Xhevahir Abdul Lala Bislim Bajram Qelia Martin Zef Ndreca Aleko Luto Miraka Kadri Muharrem Rusi Mensur Ali Dervishi Edi Hysni Lena Allaman Qamil Zeneli Llesh Mark Mitrushaj Hysen Hetem Peroshi Zenel Rexhep Toluli Arben Mehmet Kaboçi Isa Pasho Kllogjri Ermir File Llaha Destan Hasim Maksuti Hysmet Jonus Jonuzaj Nusret Zeqir Mici Bajram Qani Kllogjri Mirush Azis Paci Tafil Destan Kodraliu Tomorr Enver Muço Islam Murat Lika Liri Maliq Cami Vladimir Sherif Teta Arif Haxhi Pjeçi Hamza Qerim Abdyli Labro Rapush Harizi Qemal Faik Çela Arben Ndue Gjoci Emanuele Bashkim Haxhillari Yrjat Mitat Xhemollari Agim Mustafa Lataj Sahit Dyl Shyti Nazmi Isuf Selmani Ylli Qamil Guni Ismail Avdyl Tusha Drita Fadil Fiku Asllan Roç Gjoni Hatem Shasho Rama Ramazan Ali Dervishi Kadri Bajram Veseli Haxhi Tuti Mazi Hava Rushan Tafa Shahin Beqir Shala Xhevair Çaush Bora Haki Halit Jança Burhan Shefki Abazi Eris Sadik Tafa Roland Haki Jança Avdyl Sulejman Karaj Velide Hamit Troqe Fatmir Idriz Kaja Ezmir Zeqir Kaja Defrim Fiqiri Prençi Altin Bajram Kllogjri Albert Dilber Lica Kujtim Halit Muda Ismet Servet Çarja Altin Adriatik Agolli Hajri Dilaver Hoxha Artur Alush Qyra Dashnor Dilaver Mera Luan Muharrem Rreshka Bashkim Dylaver Haxhillari Ismet Hamit Zeneli Rishan Idriz Kaja Gezim Luto Miraka Isuf Imer Likmeta Albani Rasim Fida Nike Prend Lleshi Kadri Bexhet Myftari Kujtim Sulejman Kryemadhi Samit Jemin Zani Besnik Ramazan Losha Bektash Kasem Dosti Hamit Abaz Loca Luan Riza Qypi Hysen Hetem Peroshi Nerim Nazif Kadiu Mal Rexhep Muhametaj Flori Muhamet Telhaj

Veli Selim Konesha Ndriçim Kadri Kumbria Rifat Elez Çelmanaj Myftar Elez Çelmanaj Dritan Axhen Shuli Dervish Selman Merdita Petrit Hekuran Hasa Sami Fadil Shtufi Kadri Asllan Pasha Lefteria Esat Guçi ; Agim Jaçe Topçiu Shoqata “ Hope And Homes For Children “ Halim Elez Çelmanaj Rakip Islam Pisli Sadik Nazif Elezi Alfred Nebi Dakovelli Arben Avdyl Verlaku Man Sali Demushi Gezim Fadil Deda ; Viktor Zalo Ibrahimasi Rustem Ahmet Alla Luan Fadil Deda Hysni Rexhep Mara Hekuran Kapllan Agolli Jemin Melush Hyseni Nderim Muharrem Zadija Perparim Ali Prrenjasi Gani Ram Rexha Haxhi Xhevdet Kadiu Sabri Selman Merdita Resmije Sulejman Elezi Abedin Rexhep Hoxha Sokol Celnik Mucanji Arben Mehmet Kaboçi QARKU ELBASAN Leonard Xhevit Elezi Halit Jonus Sinani Nazmi Kalem Sula Ramadan Haki Hysa Nexhip Shaban Pisha Saimir Nazmi Sula Ramadan Rushit Çarçani Salushe Islam Dada Rexhep Demir Liçi Fisnik Ramazan Qyra Hajrije Qazim Brasha Agron Sali Muça Marino Tote Papallazi, Jordan Jorgji Papallazi,Etj. Flamur Skender Elezi Vladimir Halil Bajrami Nexhmi Shahin Veizi Haxhi Mehmet Beshiri Leonard Agim Luli Arjan Gani Shabani Adil Jaup Kabila Shpetim Tasim Derstila Dalip Zeqir Biçaku Sali File Sulenji Qazim Selim Lilo Kujtim Kodhel Muça Idajet Rifat Kishta Beqir Fazlli Kaçaniku Arjan Hamit Teodori Ylli Mithat Zylfi Bujar Emin Gjata Bardhyl Daut Vaska Vasil Shefqet Shengjergji Sali Hysen Korra Qemal Hasan Poka Veis Sheme Dragoti Agim Ymer Llakaj Perparim Guri Koçi Agim Qazim Lloçja Saimir Hysen Demogllava Beqir Xhelo Idrizi Fatbardha Haziz Gjolena Shamet Hysen Demogllava Daut Isak Bici Xhemali Sali Likrama Hyqmet Shyqyri Dervishi Hyqmet Shyqyri Dervishi Vangjel Mihal Kaleshi Veli Hysen Zeqiri Shaban Muhamet Bica Bashkim Shaban Zdrava Xhevahir Halil Muça Luan Kadri Allkja Gjovalin Ndue Bala Hamit Hysen Çehu Qerim Ahmet Korra Madrid Haziz Biçaku Minire Ymer Haxhillari Rifat Maliq Elmazi Mehdi Hajdar Bajram Petrit Xheladin Brasha Qani Dervish Elezi Nexhip Qamil Muça Demir Myslim Lleshi Qani Nebi Kullolli Fatush Zyber Merollari Qamil Xhemal Liçi Kastriot Qani Elezi Sabri Ahmet Gjata Ramazan Maksut Liçollari Hysen Adem Krasniqi Fadil Qamil Balla Agron Hariz Dunicari Hilmi Shyqeri Isufaj Dallendyshe Vehebi Isufaj Qazim Sabri Ibraliu Arben Asllan Kadriu Xhevit Gani Halili Bardhyl Sali Projka Ali Zenel Taragjini Ruzhdi Shyqyri Isufaj Muharrem Xhaferrr Baha Klodian Petrit Doçi Rrapush Riza Lleshi

Halil Mehmet Mahmuti Ahmet Sulejman Sula Besnik Ahmet Sula Vasil Kostandin Narta Ardjan Hasan Hyka Fatmir Isa Turku Thoma Kostandin Peligriu Qani Hamit Shadini Perparim Fuat Myftarago Diamant Ramadan Qosja Asqeri Fuat Myftarago Rrapush Shaqir Metushi Shaban Abdulla Bajraktari Fatos Kadri Kajolli Adile Hajri Kajolli Bashkim Halil Allko Flamur Xhaferr Çekrezi Kudret Sulejman Muçollari Altin Ali Boshnjaku Kujtim Islam Dani Tasim Osman Rosa Astrit Lytfi Bardhi Mustafa Kadri Kajolli Agron Josif Berdufi Myslim Osman Deliu Ramazan Sherif Hysa Perparim Mustafa Shatro Marko Ali Dashi Fiqiret Qamil Hasa Ramis Xhemal Myftari Haxhi Qamil Hasa Dritan Axhem Zhupani Qamil Musa Shorja Besnik Ahmet Sula Halit Selim Gjeli Hysen Selman Harremi Kujtim Ahmet Sula Osman Nazmi Çela Kalem Shaqir Shahini Pellumb Petro Ranxha Nazif Myslim Lleshi Nikolla Qazim Jaho Ismet Rexhep Seni Dalip Beqir Faqolli Toli Grigor Qosja Bajram Seit Hysa Resmije Nevzat Sejko Nexhmi Hamit Feruku Haziz Selim Tavani Merita Haziz Tafani Gezim Vesel Cangoja Xhevahir Isuf Brasha Kujtim Fetah Verça Anastas Kol Bardhi Ahmet Haziz Korra Kostandin Mark Ranxha Haziz Faik Korra Naim Faik Korra Ramazan Selim Rama Arben Peter Ranxha Pren Jorgji Kavaja Mustafa Hasan Paeshti Ismet Qamil Hasa Dervish Ramazan Shabani Zake Skender Topuzi Sali Dule Tanushi Ismail Hysen Qoli Gani Sabri Shehu Agim Shaban Çekrezi Fatmir Refik Beqiri Haqif Ibrahim Duraku Tasim Selman Haka Xhevdet Osman Duraku Shefqet Demir Lleshi Agron Ali Kllogjri Ahmet Shaban Pisha Nazif Sadik Miraka Ervis Preni Bica Spiro Vasil Çyço Adem Osman Quku Xhevit Xhemal Sinani Arben Haxhi Likrama Kimete Faredin Çela Jemin Luto Cerriku Bedri Kamber Kllogjeri Qemal Kamber Kllogjeri Azem Islam Korra Aqif Destan Lala Behar Rakip Pisha Kujtim Adil Dokle Ilir Enver Kurmaku Leonard Beqir Elezi Leonard Beqir Elezi Riza Hasan Muça Bashkim Mehdi Lleshi Fetah Halit Karaj Pellumb Ethem Muça Bajram Hamit Lleshanaku Xhuma Zarif Agolli Arif Naim Xhinkollari Luan Ramadan Sula Azem Ymer Duraku Kujtim Sulajman Muzhaqi Ramis Bajram Baci Myslim Shahin Çarçiu Gentian Fadil Çerekja Sherif Mehmet Isaku Isat Dervish Elezi Besim Aqif Malja Dritan Qemal Ademi Xhevit Qazim Zerollari Pellumb Isuf Elezi Manushaqe Mersin Abazi Enver Xhemal Mustafaj Adem Azem Kuniqi Sali Xhaferr Ceni Arben Bato Roko Nesti Janaq Nikolla

Bledar Dylaver Demiri Qerim Hysni Kasa Tahsim Ismail Cerriku Vasil Arif Duraku Dile Jakup Sinani Agron Refik Beqiri Petrit Osman Pisha Jonuz Osman Pisha Ismet Rizman Pupuleku Agron Emin Pisha Luan Pali Nushi Arben Shefki Shkrepi Bashkim Islam Gjokpali Premtim Gani Islami Hasan Islam Hidri Agim Xhaferr Almadhi Abedin Hysni Dervishi Vasil Myrteza Liçi Luan Ismail Pashaj Naun Koçi Hila Lavdim Jani Berdufi Albert Murat Cangoja Shamet Mehdi Qevani Qemal Behexhet Kana Mithat Shefqet Berati Qemal Hysen Skura Jonuz Lik Lala Flamur Shaqir Shehu Kadri Sherif Tafani Tomorr Osman Peçi Ymer Ramadan Bajgora Sokol Nexhmi Feruku Sali Hysen Bala Spiro Apostol Kako Selman Hysen Bala Ferdinand Shefqet Idrizi Ardjan Sefedin Veci Sasha Avni Borri Zaje Ajaz Zavalina, Xhemali Kadri Zavalina Mem Uc Kurtaj Avni Sulejman Muzhaqi Ymer Ismail Duraku Sami Xhemali Leci Neshat Sadik Zdrava Bahri Hilmi Xhaferri Destan Qemal Gjoni Qemal Adem Duraku Shkelqim Hysen Mebelli Hyqmet Sherif Pole, Sosije Kostandin Pole Mane Sali Karamani Pullumb Asllan Xhija Dashamir Behexhet Korra Hetem Banush Beqiraj Gramoz Hysni Ramazanaj Arjan Shamet Luta Izet Qamil Hasa Kujtim Dalip Dragoti Eduart Sabri Kurti Ramazan Veli Hoxha Gezim Stefan Shani Fatmir Hekuran Çota Abaz Xhevair Haxhillari Gani Hekuran Çota Shpetim Musa Muçka Albert Hetem Shani Sotiraq Theodhor Guxho Sofije Jovan Gugu Fatmir Xheladin Brasha Andrea Leksi Shukle Niko Isuf Elezi Eduart Haxhi Hyka Mino Azem Zemkollari Vexhi Sezai Hoxha Fadil Kadri Shabanaj Adil Banush Cari Adrian Ibrahim Lamçja Naun Vasil Kerçyku Bujar Rexhep Dervishi Ruzhdi Shefqet Duraku Dashamir Jakov Qosja Silvana Bajram Kallo Thanas Spiro Dedja Ndriçim Pellumb Zdrava Skender Arif Duraku Alejdin Hysen Shabanaj Halit Isak Boriçi Besnik Shaban Abdiaj Kujtim Xhaferr Bica Servet Xhemali Gjata Hysni Osman Tashi Miho Petro Kanaço Kujtim Neim Elezi Ibrahim Sulejman Filja Florenc Ibrahim Filja Agim Nezir Sadiku Sali Shaban Bodurri Qani Selim Ago Flamur Fuat Vila Hamit Shyqyri Gerlica QARKU FIER Ahmet Ismail Karari Gëzim Brahim Mukaj Liri Zybo Alushaj Dajlan Barjam Ferko Luan Kadri Mullaj Dhimitraq Thoma Devija Fatmir Kujtim Guma Ismet Xhafer Hoxha Foto Aqif Filaj Tajar Refit Muka Agron Qamil Halili Dhe Banoret Mestan Hekuran Saliaj Barjam Qemal Meta Alket Vesel Dervishaj Guri Rexhep Sakaj Seit Mero Sakaj Astrit Bajram Hysenaj

Hazbi Laver Lamaj Agim Qemal Metaj Faik Jonuz Ymeraj Barjam Hysen Hysenaj Tahir Nure Manaj Ylvi Brahim Toro Xhezmi Haredin Merdanaj Dilaver Mystehak Myftaraj Nexhip Sulo Jaupaj Taulla Qamil Veizaj Sotiraq Nikollaq Sollaku Shkëlqim Haxhi Shuaipi Artur Tahir Mehmetaj Vladimir Sadush Likaj Sokrat Merçe Çelaj Harrun Islam Nazeraj Jorgjie Leksi Tushe Dhe Bashkpronaret Qamile Hekuran Muçaj Sulo Shefit Muskaj Yzedin Faslli Bregu Astrit Hair Hysenaj Istref Rexhep Malokaj Haxhi Sherif Gurguri Petrit Sinan Kasa Mezan Hashim Xhaferi Agim Sabri Mehmetaj Dhimitraq Uan Dhamo Pëllumb Xheladin Bendaj Zylyftar Xhezo Lazaj Kujtim Isa Zequa Vasil Gori Golemi Babaçe Shefit Muskaj Ylmi Mehmet Osmëni Tomorr Jakup Agalliu Nikollaq Jorgaq Prifti Mimoza Fejzo Mehmeti Dule Brahim Heqimaj Muharrem Qerim Selimaj Tetem Qerim Selimaj Festim Petrit Shusha Petrit Haredin Dalani Ylli Shefqet Rrokaj Kelment Gjysho Sakaj Jetnor Shahin Musaraj Fatmir Syrja Ziraj Mehmet Mero Sakaj Asqeri Syrja Ziraj Xhezmi Rexhep Sakaj Kadri Hetem Mustafaj Vesel Sulo Dervishaj Bujar Rrapo Myftaraj Shaban Ali Aliaj Hyqmet Alush Beqaj Sami Faik Zeqiraj Gëzim Enver Iljazi Hysen Ramadan Rrapushaj Astrit Hysenj Gashi Faslli Gjysho Sakaj Kastriot Jaup Bazaj Barjam Hamit Elezi Kristo Jani Likaj Skënder Osmën Lulaj Pandeli Muço Koçiaj Ysmet Sabri Kananaj Kujtim Qerim Adushaj Lulzim File Sinollaraj Azbi Ali Hazizaj Gjysho Mero Sakaj Altin Brahim Mukaj Fitim Kamber Abedinaj Nervin Veli Fetau Lorenc Xhevat Kapaj Namik Islam Beqaj Sokra Ali Hazizaj Shaban Yzeir Rrapushaj Altin Jaçe Muhametaj Gëzim Qamil Sulo Jani Liçi Daka Sami Sadik Aliaj Pëllumb Nezir Rama Fatmir Shefqet Rokaj Hysni Faik Zeqiraj Nasi Vangjel Meçi Viktor Tasi Dhamo Shaban Baki Pajaziti Kujtim Remzi Sulo Pëllumb Xhezo Lazaj Petref Xhevit Toska Lefter Kujtim Nukaj Hysenj Qerim Mingaj Asllan Shefqet Rrokaj Muhamet Maliq Meçani Flamur Mane Hodaj Skënder Sadri Kajolli Agron Fuat Uka Gazmir File Sinollaraj Fatmir Xhevdet Smaka Adriatik Feriz Boroci Leonidha Arqile Mici Viktor Mihal Peto Liri Ndini Dhima Xhelal Ramazan Ferko Nimet Selam Kamberaj Selam Safet Kamberaj Ilirjan Tajar Saliaj Arben Llambi Çuko Themi Thoma Gjeka Brahim Zeqir Malokaj Xhevair Halil Lushkaj Sali Gani Resuli Bastrit Xhevit Shabanaj Qazim Myzafer Ferko Atmirant Flamur Hoxha Dhimo Mihal Ciko Kastriot Namik Llushkaj Gani Zeqo Jakupi Edmond Telemak Nushi Sotir Mustafa Koka

Vero Dano Muçaj Bashkim Jonuz Bushaj Xhezmi Sherif Muçaj Ligor Miti Dhima Ramiz Halil Sinanaj Petraq Jani Plepi Ali Zeqir Malokaj Laze Alush Lazaj Tefik Myslim Isufaj Vladimir Zenel Zagraçe Mario Arif Shehaj Islam Shaban Bajraktari Pajtim Qamil Muka Bujar Gani Jaupaj Mimoza Jorgji Bullgari Raimonda Refat Budaj Arben Theodhor Dano Bedri Qazim Shehaj Bashkim Ismail Barjamaj Maksim Paskal Tego Loreta Fadil Kapaj Arben Nikoll Prifti Skënder Muhamet Muhaj Luftar Myqerem Gjeli Besim Gani Vrenozi Refije Neim Kalemi Fatos Petref Sinanaj Arqile Kito Gjata Lutfi Hasim Merka Pëllumb Zenel Zagraço Agron Hekuran Duraj Gëzim Trifon Koçi Genci Mihal Ndreka Sokrat Liu Topi Artur Muharrem Merko Lefter Ali Likaj Rrapo Vangjel Bërdilla Iliaz Sadush Ferko Haxhi Barjam Gorica Saimir Ydai Shahaj Kristo Mustafa Koka Selajdin Ramiz Bufazi Adhurim Flamur Hoxha Qani Dervish Jakuza Sami Zeqir Malokaj Vergjenia Qemal Toska Bejaze Qazim Gega Uan Kozma Lule Besnik Kapo Kapaj Fuat Jakup Uka Kito Kozi Gjata Jani Rapi Golemi Afrim Refat Kasa Mehmet Rexhep Gjyzeli Koli Kozma Simoni Arila Avni Osmëni Vasil Pali Dimo Kristaq Dhimitër Vasili Leandro Anastas Çeço Bardhyl Xhevit Yzeiraj Vilson Pali Rapushi Bektash Sulo Kamberaj Shoqëria “Euro Petrol “ Shpk. Pandeli Llukan Imështari Sara Hysen Abdulla Miranda Petref Dervishaj Safet Xhemal Kanani Telit Ymer Zyka QARKU FIER Hikmet Novruz Çomollari Festim Ali Bregasi Gazmir Ramadan Duro Ilirjan Mitre Çaçuli Ylli Xhemal Bendo Seit Nexhip Beqaraj Vladimir Ramadan Duro Lefter Taqo Tesho Zalo Metke Beqaraj Jaup Dajlan Dajlani Kujtim Sadik Velaj Lliko Pando Kano Anastas Lluke Stefani Arben Ziso Kushe Erfan Dajlan Dajlani Thoma Xhemal Nika Apostol Kleanthi Cullufe Kristofor Jorgji Kristo Apostol Mina Gole Fatmir Islam Bejko Nastas Lipe Lipe Mite Jorgji Papa Luan Xhafer Lame Kristul Spiro Dhamo Festime Myrteza Bajraktari Astrit Haki Liçe Marksi Josif Papa Kastriot Mestan Çaçuli Kostaq Ligor Papa Kiço Lipe Kosta Vasil Foti Jani Polikron Josif Stefanidhi Bari Avni Zaimi Pavllo Ndreko Pecallari Shpresa Perikli Thodhori Orgest Koço Peçi Xhevair Bajram Zylfo Hekuran Teki Myrdini Xhemal Avdul Selimllari Barjam Islam Bejko QARKU KORÇE Agron Zenun Guri Bashkim Zenun Guri Hysen Niazi Fejzolli Gurali Zenun Guri Ramis Kamber Muçollari Çelnik Rushit Zere

Rahmi Ramadan Agolli Bujar Ramadan Agolli Refat Baki Agolli Fevri Baki Agolli Vasillaq Kostandin Spirollari Qemal Koci Dikellari Dhimitraq Apostol Tona Shkelqim Qemal Dikellari Eranda Xhemal Mullaj Tedi Xhevit Mullaj Muhamet Shaqir Xhangolli Siver Vasil Sidheri Fatmir Haxhi Qatipi Guradem Qemal Qorllari Fatos Ismail Zylo Arben Fevri Daut Hasan Shahin Kupe Thimi Sulo Dervishaj, Dhimiter Thimi Dervishaj, Etj. Vasfi Hysen Osmani Adriana Remzi Hoxha Andon Estref Ali Zyrti Ramadan Firaj Vladimir Ramadan Agolli Vladimir Veliko Myrtollari Agron Shefqet Kaja Çelnik Xhevat Hoxhallari Qemal Neki Bega Vangjel Hilmi Fraholli Enver Sali Dumka Ardian Kristaq Zoto Fanika Kostaq Vera Albano Sheme Busho Roland Kristaq Zoto Fredi Minir Ravolli Gezim Baftjar Dikellari Garip Nazif Dikellari Ilia Dehar Pengu Ilir Safet Trendafili Ermal Ibrahim Bengu Vituri Sejamit Dajko Mirdash Safet Lika Fidari Bari Dajko Efret Kasem Metolli Safet Rapo Trendafili Ylli Ibrahim Dajko Kosta Bahri Dajko Thanas Hysmet Lika Raif Sherif Medolli Jovan Kosti Manika Llazi Vasil Deti Gjergji Llazar Laska Rako Mecan Pinderi Andoneta Dhimo Cukali Ilia Muhamet Dinellari Naum Jorgaq Tupa Agron Shefqet Kaja Hyqmet Fejzi Fejzolli Jani Rexhep Rakip Ahmet Bajram Xhipo Myslim Feta Kodra Demir Kadri Ismail QARKU KUKES Hamdi Qazim Kastrati Kujtim Sherif Gjoni Mehmet Din Gaxha Hazir Ismail Gradica Daut Shaban Duraku Rustem Veli Cenaj Nebi Ali Ramallari QARKU LEZHE Pjeter Zef Ndoj Zef Ndue Haxhia Nikoll Pjeter Paluca Ndue Gjon Syla Preng Zef Shquti Gjon Zef Gjoka Ndue Tom Feta Lek Ndue Ndoj Sami Bajram Deda Mark Ndrec Marku Dod Gjon Makeshdedaj Ndue Geg Doda Tonin Gjon Syla Nikoll Pal Lazri Martin Gjon Gjoni Martin Pal Merdhoçi Pal Gjon Nikolli Ded Ndrec Lazri Xhevdet Xhaferr Gjoka Gjin Pjeter Lleshi Mark Jak Shquti Ndue Mark Ndreca Zef Pjeter Mandreu Prend Pjeter Mandreu Gjergj Mark Gjini Lek Mark Kola Fran Kol Kalthi Fran Ndue Lugja Zef Nikoll Lleshi Ndrec Zef Bajraktari Pashk Bardhok Kola Arben Preng Kola Selami Shyqyri Terziu Tom Nikoll Nilpelaj Mal Xhemal Dungu Gjok Llesh Ndreca Bibe Zef Lleshi Ndre Bardhok Ndoj Mark Ndue Frroku Gjovalin Pjeter Nikolli Simon Zef Perndoj Fatmir Prek Preçaj Pjeter Zef Qafa Ndoj Mark Preçaj Gjin Pjeter Paluca Leke Gjin Ndoj Eduart Jak Gjergji


LEGALIZIMET • E martë 12 qershor 2012

Gezim Gjon Nikolli Gjon Zef Nikolli Mark Zef Cumraku Llesh Zef Ndoja Gjok Frrok Kola Gjergj Ndue Marshtjefaj Jak Gjin Murrani Gjovalin Preng Pera Zef Gjin Arapi Aleksander Mark Gjini Bardhok Gjon Luli Preng Gjin Pleti Mark Lazer Ndreca Preng Kol Kola Aleksander Gjon Nikolli Prenge Nikoll Gjoka Nikolle Pjeter Lala Tom Llesh Gjergji Gjin Zef Tuci Zef Ndue Lugja Ndue Mark Petoku Gentian Llesh Bushi Mark Pjeter Gjini Pashk Gjin Gega Aleksander Zef Marku Gezim Isuf Cara Pjeter Kol Nikollaj Elvin Gezim Cara Kujtim Shaqir Cara Nuredin Sherif Mema Preng Mark Doda Valentin Ndue Frroku Ilir Hamit Demiri Gasper Shtjefen Jaku Nikolle Zef Pepushja Gjovalin Nikoll Mirukaj Vladimir Ndue Lleshi Gjovalin Gjin Lleshi Muharrem Ismail Tollia Agustin Zef Bardhi Paulin Gjok Marku Sander Ndue Prenga Lek Mark Prendi Lek Ded Dodaj Gjovalin Mark Prendi Dod Prenge Prenga Gjon Prend Marku Simon Zef Macaj Frrok Llesh Gjergji Preng Ndue Gjergji Aleksander Ndrek Zefi Nikolle Dode Tuci Gjovalin Gjoke Dushi Luk Ndue Ndoca Anton Pjeter Uku Gjin Ndue Ndoj Gjin Pjeter Paluca Arben Zef Gjoka Gjon Ndue Kaza Dode Nikoll Menga Fatos Ahmet Gjikola Selami Xheladin Albrahimi Ded Prenge Gjergji Myslim Hys Lika Shemsi Faik Shimçani Roland Pjeter Pjetri Nikoll Preng Gjergji Xhemal Murat Zyba Nikoll Pal Lleshaj Ndriçim Avdi Zheli Teuta Ndue Lleshaj Hamit Ali Cakoni Ibrahim Ramazan Llani Agim Nok Lleshi Gjevalin Zef Gjegji Nik Zef Sadiku Nikoll Kol Ndoci Zef Pashuk Pleti Mark Dode Tuci Gjela Dede Ndreca Gjergj Zef Ndreca Bardhok Preng Nikolli Nikoll Ndue Nikolli Jani Ded Sokoli Fran Pjeter Markaj Lutfi Xhemal Shuli Pjeter Prenge Gjergji Rregjina Lazer Mara Zef Gjok Hidri Korab Mexhid Daci Agim Nikoll Shqalshi Mark Preng Cili Anton Zef Rica Ndue Frrok Ndreca Pjeter Kol Seferaj Pal Preng Prenga Fran Mark Prenga Ndue Mati Gjergji Zef Prend Bilani Maltin Rrok Deda Fran Preng Nikolli Pjeter Mark Gjinaj Ndue Nikoll Prenga Ndue Preng Petoku Lin Prenge Lleshi Arben Zef Lleshi Pashk Llesh Lleshi Ndue Gjergj Gjeta Fran Pjeter Kozhuta Pjeter Ndrec Kozhuta Llesh Gjergj Lleshaj Dhe Pronaret Gjergj Nikoll Uku Zef Gjon Gjoni Prend Zef Lleshi Lodovik Gjon Lleshi Martin Zef Tanushi Pjeter Frrok Lleshi Gjon Frrok Lleshi Viktor Frrok Lleshi Bib Ndue Ndoj Jak Gjet Çupi Zef Kol Mhilli Vitor Kol Kola Ndue Ndrek Ndreca Mark Ndue Doçi Nikoll Luk Nika Jak Ndrec Tuci Gjon Marash Guri Gjoke Preng Perlika Arben Ndrec Tuci Niko Gjon Luli Mark Gjon Doda Marije Pjeter Preçi Frrok Pjeter Koca Preng Pjeter Prenga Zef Mark Tusha Nikoll Zef Pjetri Mark Ndue Ndreca Leke Mark Tuci Pashko Gjon Deda Pal Gjergj Gjetaj Pjeter Mark Nikolli Gjergj Ndue Marku Gjergj Gjon Hala Prenge Ndrece Tuci Petrit Fran Kola Martin Ndrec Vorfi Mirash Ndue Delia Mark Ded Kolaj Pashk Mark Ndoca Nikoll Ndue Prenga Agron Ndue Gjini Gezim Gjon Isufaj Leke Gjon Gjoni Florin Anton Uku Prend Gjergj Çupi Fran Nikoll Ndoj Ndue Mark Nikolli Kastriot Pjeter Koca Gjin Lek Mema Pavlin Preng Kola

Ndue Gjergj Gjetja Preng Ndrec Tuci Marte Llesh Kuka Marjan Nikoll Lleshaj Simon Ndue Menga Simon Ndue Ndoci Shkelzen Hamit Ruçi Nikoll Mark Pepkola Vladimir Bardhok Tota Leke Pjeter Gjoka Paulin Llesh Dodaj Valentin Pal Gjoka Lek Gjin Ndoj Dafina Fadil Gjorga Fari Avdi Zheli Kol Pal Rica Llesh Nikoll Gjeta Ded Llesh Sulejmani Preng Mark Nikolli Pellumb Lulash Ternova Nikoll Llesh Laloshaj Valentin Prend Coli Agim Gjete Çupi Mark Gjon Gjoka Gjete Preng Çupi Nikoll Llesh Laloshaj Kol Prend Biba Ndue Simon Biba Tonin Zef Biba Gjon Gjergj Gjetaj Sokol Nikoll Prenga Llesh Ndrec Ndreca Nikoll Preng Ndreca Pal Mhill Puka Nikolin Mark Lika Valentin Prend Coli Besnik Jak Prenga Alfred Preng Gjikolaj Gjergj Ded Gjinaj Artur Kol Gjoka Kol Bib Biba Nikolin Gjete Tanushi Zef Ndrec Ndoj Petrit Fran Biba Fran Ndue Topallaj Kujtim Zef Mesuli Gezim Llesh Nezha Gjovalin Nikoll Prenga Albert Prend Preçaj Paulin Gjete Hala Pashk Ndrec Kola Vitor Ndue Prenga Bib Ndue Sulaj Anton Mark Gjoka Bib Gjergj Gjonaj Dritan Ded Gjegjaj Vasil Mhill Puka Ndrec Nikoll Gjoni Ndue Nikoll Nikolli Ndue Gjete Çupi Gjergj Mark Ndoci QARKU SHKODER Gazmir Isa Hoxha Xhabir Daut Bushati Hashim Elez Sinani Selim Vehbi Barbullushi Hashim Elez Sinani Ramiz Isa Dani Mehmet Hasan Krasniqi ; Dritan Mehmet Krasniqi Ibrahim Nasuf Krasniqi Kujtim Kadri Kopriva Fatmir Hysen Hasi Enver Bajram Lina Mati Pjeter Curri Musa Halil Kullaj Rrukije Mustaf Balaj ; Durime Ymer Mujani(Balaj);Etj. Mark Nosh Kollaj Shpetim Ruzhdi Ograja Qerime Jashar Miruku Rasim Ujk Hasanaj Shyqyri Metush Hasanaj Sheoqet Tahir Tahiri Sytki Qazim Kuti Osman Rexhep Miruku Vasil Zef Gjura Tome Gjin Lasku Tofik Rexhep Kurtulaj Nazmi Rexhep Pateriku Mark Lazer Prenuka Vasil Lulash Beka Xhevahir Ismail Sela Liri Haki Hoti Xhemalije Ram Ymeri,Lirije Fetah Ymeri(Thana);Sadetin Fetah Ymeri Mhill Gjelosh Beka Flamur Latif Bajrami Beqir Hysen Zeneli Ruzhdi Qazim Piranej Fehmi Fadil Legreta Bardhyl Xhabir Mesi Agron Kadri Hoxha Mirash Ndue Guri Agron Fahri Quku Tofik Rexhep Kurtulaj Qemal Zenel Jakupaj Selman Ali Kurtulaj Sokol Kole Kolndreu Shkelqim Ndoc Alijaj Can Mehmet Hykaj Prel Tome Kroj Halil Ibrahim Ibrahimi Avdi Halil Braqi Halit Kasem Vulashi Rifat Beqir Beqiri Zamir Fadil Jakupi Hasan Halil Plori Petrit Shuajp Dritarja Seladin Halil Hoxha Kadri Arif Braqi Ndoc Ndue Franja Shyqyri Brahim Kurbasha Bardhok Lulash Guri Gjergj Kin Pecaj Bashkim Shaqir Curraj Hilmi Riza Mehmetaj Skender Riza Mehmetaj Fatbardha Tahir Dushaj Enver Shaqir Curraj Dielle Mark Pecaj Abdyl Fetah Çobaj Fahri Adem Vejuka Besnik Sait Sinaj Fatih Hilmi Hoxha Lule Mark Pepushaj Prendush Pjeter Gjoni Luçije Kol Barbullushi Met Gjeto Synaj Leke Gjon Plepi Mark Bale Milani Leke Marash Verri Isuf Hajdar Duka Ismet Hasan Hasaj Leke Vuksan Kola Mark Pal Kola Martin Gjon Çardaku Myzafer Elez Vejuka Pjeter Pashuk Ndreu Pashko Gjok Jakaj Mustaf Can Rekaj Mark Pal Mani Ndoc Kole Alijaj Mark Dede Mhilli Idriz Hajdar Rekaj Gjovalin Pjeter Cubi Gjovalin Kole Pezerija Agim Pllumb Lera Hajdar Ramadan Rekaj Beqir Çel Hasaj Durim Jonuz Rrihmaj

Fadil Ymer Balilaj Gani Sadri Pepnikaj Ndoc Martin Pezerija Pjeter Nike Lejthija Kol Pjeter Gjoni Gjergj Ndue Prendi Dede Lulash Marku Pal Mhilll Marku Pjeter Kol Shrani Vate Sokol Kolndreu Ndoc Prendush Ndoja Naim Abdyl Xhafaj Mhill Mark Camaj Nikoll Zef Rruçaj Pal Marash Pjetri Ndrec Palok Doda Kujtim Ndoc Aliaj Kol Ndrec Gjergji Kol Ndue Marku Isa Madan Kurtulaj Kin Mark Voca Tringa Zef Mhilli Rrok Lulash Guri Ram Isuf Rekaj Xhevahir Sytki Zagani Vladimir Mark Blinishta Valentin Mark Ftoni Tome Ali Leka Xhemal Hasan Xhafaj Shaqir Sejdi Pepaj Sokol Dede Nika Xhelal Tahir Selcetaj Gjelosh Lulash Oborri Gjon Prek Kukaj Adem Caf Faci Brahim Ismail Rukaj Fadil Tahir Selcetaj Bardhyl Hasan Sala Asllan Zek Sinaj Flamur Hasan Ujkaj Gezim Taf Rekaj Xhelal Mehmet Xhafaj Tahir Isuf Spahija Jup Ahmet Radoshku Nafije Elez Vekaj Ndue Pal Jakaj Hajrije Qerim Rekaj Sadik Gjeto Lumaj Musa Ujk Hasanaj Maliq Abdullah Shmidra Rame Sadri Bajrami Ramiz Halil Kosi Skender Muhamet Bregaj Xhelal Abdullah Hylli Emrullah Dan Hoxha Isuf Ramadan Uruçi Kadri Riza Zugu Kujtim Ragip Tushaj Hilmi Halil Kosi Kujtim Tahir Asllani Eqrem Faik Syrtari Fatmir Sadri Osmani Ismet Shaban Shabani Lutfi Halil Kosi Jakup Uc Rekaj Isa Dervish Hyka Bardhyl Shaban Shabani Elez Ujk Hasanaj Xhevat Ymer Hoxha Elez Ujk Hasanaj Enver Shaban Gorila Xheodet Sali Osmani Sokol Kole Kolndreu Tome Gjin Lasku Qemal Zenel Jakupaj Shkelqim Ndoc Alijaj Selman Ali Kurtulaj Ramadan Hajdar Rekaj Shaban Rexhep Jacaj Ramadan Rexhep Pepaj Tahir Taf Rekaj Selim Can Rekaj Ujk Elez Balijaj Rrustem Haxhi Kullaj ; Enver Rrustem Kullaj Sali Man Hoxhaj Xheodet Rasim Malaj Riza Dan Mehmetaj Skender Myftar Demaj Tahir Smajl Curraj Pjeter Zef Zhuri Dod Ndoc Kola Gjelosh Mark Qafnena Kujtim Palok Guri Marash Pal Arra Leonard Zef Gjoni Mark Zef Ndou Mark Ndue Keshtenja Lazer Zef Fatgjonaj Sokol Marash Kodra Lek Marash Brushtulli Mhill Kol Pezerija Metush Ali Kurtulaj Marash Kol Dodaj Gjin Zef Guraleci Pal Ndue Ndoja Prendush Prendush Ndoja Ndue Zef Pjetri Mem Uc Burgaj Ismet Hasan Xhafaj Muhamet Brahim Jukni Sabri Man Drijaj Xheudet Reshit Bajrami Xhemil Haxhi Toskaj Ferdinant Rasim Pepa Kol Vate Fusha Fatmir Xheudet Hasaj Gjon Zef Krypa Xhafer Isuf Myftari Kujtim Vate Fusha Gjin Mark Suka Gjin Mark Thana Govalin Pllumb Marku Nike Ndue Gjoni Ndue Fran Pepçi Ndue Martin Ndou Ndriçim Zef Tellosi Martin Kole Shullani Ndoc Mhill Qershija Nike Gjon Suka ; Nil Nike Suka Vasil Zef Gjura Qazim Rrustem Likaj Marin Rrok Marku Ardian Rrok Marku Fran Zef Zojza Gjergj Mark Shkambi Gjergj Pal Marku Gjergj Fran Lulashi Eduart Vuksan Guri Anton Martin Ibra Xhemal Jakup Cekaj Marash Mark Plenishta Gezim Marash Kodra ; Kujtim Marash Kodra Aleksander Kole Lumi Kol Ndoc Shpendi Leke Ndue Hasanaj Nike Gjon Marjakaj Vat Jak Kolaj Gjergj Zef Ejlli Zef Duf Delija Nike Pal Burimi Gjovalin Rrok Marashi Ndoc Mark Ahi Leonard Ndoc Ahi Pal Zef Koçeku Lush Zeqir Ndreshaj ; Petrit Lush Ndreshaj Pale Nik Mehmetaj Pal Zef Hili Nikolle Ndrece Ndoci Nike Sokol Shkambi Nike Sokol Sokoli Nik Gjon Nikaj Petrit Hasan Mehmetaj

Pep Ndue Marku Nikolle Zef Marashi Lazer Kol Shpati Lazer Mhill Doçaj Lazer Kol Zefi Leonard Rrok Marku Preke Pal Shytani Zef Sokol Mirashi Zef Sokol Kolgjokaj Prek Ndoj Gjonej ; Ndoj Lek Gjonej Ndoc Simon Kometa Gjergj Kole Hurdha Gjeto Mark Deda Gjin Zef Hasanaj Gjin Lazer Rrahishta Jozef Cin Cini Gjon Mark Gera Gjon Tome Nikaj Martin Kole Luli Ndoc Gjon Nika Gjelosh Marash Pjetri Ndoj Marash Pjetri Pjeter Gjergj Nika Ndue Lazer Prenuka Leke Gjergj Kola Drande Kole Toma Alvro Pjeter Dodaj Xhiljola Pjeter Dodaj Agim Mhill Shkoza Nest Dode Nreca Dede Vuksan Prendi Dode Ndue Curri Kol Gjon Zefi Ndue Zef Vitaj Emiljan Ndue Bitanji Vate Martin Aramalli Nikolle Gjon Pisha Dede Nude Ndoci Mark Mirash Mirashi Lazer Mhill Celi Dede Jak Pepaje Pellumb Lulash Beka Kujtim Mirash Cermeli Lulash Nike Mehmetaj Ndoc Pjeter Papshaj Lule Gjelosh Papshaj Jake Gasper Kola Blerim Sait Juka Ded Mark Nikaj Fran Zef Hasanaj Fred Ndoc Ndoci ; Drande Lulash Ndoci Gezim Kole Polija Bardhok Tush Zefi Dede Gjon Braci Aleksander Mark Nikaj Zef Ndue Palushi Viktor Rrok Marku Tom Prendosh Zabelaj Tom Rrok Marashi Sokol Marash Kroni Vate Martin Gjoni Besim Ali Kurtulaj Arif Hajdar Papaj Frang Mark Guri Eduart Sokol Kolndreu Agim Sokol Bushati Agim Rexhep Kurtulaj Ded Ndue Ndoj Dritan Ndoc Ndreu Adriatik Kole Gjergji Ali Madan Kurtulaj Pal Vuksan Kola Ndue Murrec Dema Nike Vuksan Kola Ndue Zef Ndreca Qamil Cuf Bocaj Tom Gjelosh Avdija Zef Mark Plenishta ; Kujtim Zef Plenishta Nikoll Gjelosh Avdia Ndue Mirash Nika Ndrek Mhill Qershija Lek Mark Plenishta Pjeter Gjon Marku Nush Simon Ulaj Ded Kole Delia Fran Ndue Kola Pjerin Ndue Ndoci Ndoc Mark Koleci Ndue Mark Zymeri Jonuz Beqir Gjorreta Iljaz Tajar Frakulla Gjystina Kole Naraçi Ardian Llesh Harmantini Paulin Zef Toma Fadil Cuf Balaj Pal Kole Shullani Artur Bashkim Rraboshta Melpomeni Lambro Demi Arjana Teki Demi Agim Beqir Beqiri Lirim Zenel Bregaj Idriz Sulejman Balla Malo Fadil Beqiri Rifat Cub Hasaj Xhevahir Hajdar Mataj Xheudet Cube Hasaj Nikoll Pjeter Plepi Gjeke Hasan Mehmetaj Marash Pal Kodra Ndue Nike Guri Filip Gjon Imeraj Gjon Pllumb Pjeter Koceku Pal Mirash Pelhuri Nikolle Dode Ladhimaj Pllumb Nikolle Pusi Pllumb Rrok Marashi Pjeter Kole Ujka Ram Isuf Zekaj Nard Gjon Mani Ndricim Zef Tellosi Nike Lush Nilaj Gjon Preke Preka Prek Nosh Kamdaçaj Zef Kol Koçeku Paulin Mhill Delija Tush Dede Shqau Gjergj Pjeter Gjeka Shuk Kole Kroni Prel Nik Guri Pal Mhill Bregu Ndoc Dede Braci Mark Kole Leka Ndue Pashko Degaj Angjelin Pjeter Gjergji Lush Prel Progni Kole Gjon Permargjeta Zoje Pal Blinishti Gjin Dode Koçeku Pal Mhill Mani Kole Lulash Fiku Shtjefen Frano Lorja Ndue Pashko Degaj Antonjo Nikoll Zhari Rrok Pjeter Sokoli Kastriot Prend Luka Gjon Dede Ujku; Marash Gjon Ujku; Pllumb Gjon Ujku Luigj Lazer Zefi Pllumb Martin Lepeja Gjovalin Ndok Pepaj; Pllumb Lek Pepaj Marash Prel Pllumbaj Nike Pjeter Molla ; Gjon Nike Molla Zef Mark Mila Pal Vate Nika Ndoc Dede Blinishti Gjergj Ndue Temeli Zef Gjin Pergjoni Miter Ndue Blinishta Gacalin Preke Shtjefni Dede Zef Pjetergjokaj Pal Ndue Kapaj Kole Zef Fucini Rita Gjergj Arraj Roberto Ndue Papci Fran Cun Stomci

Gjergj Mark Sokoli Gezim Kole Zabelaj Kole Stake Zabelaj Gjovalin Kole Sirma Ded Gjon Prendi Pal Zef Qytetaj Prek Zef Zefi Angjelin Rrok Celaj Mark Lulash Lulashi Prele Mhill Delija Cukal Mhill Delija Kin Zef Nika Kujtim Kole Fucini Age Nike Nika Fran Nikoll Dedaj Fran Zef Nika Lul Pal Gjethinaj Lazer Prendush Prendushi Sokol Nike Funiqi Sokol Gjon Lulashi Prele Nike Nika Kole Nike Nika Rrok Nikoll Zhari Ded Zef Bashota Agim Pjeter Gjergji Ndoc Mhill Mani Ndreke Pjeter Malaj Arben Dede Qarri Marash Kole Vata Shtjefen Shan Lazri Prende Marash Blini Mirash Mark Shqenza Mhill Gjon Ndoci Gjon Voc Ndoci Gjin Ndoc Vata Mirash Zef Zojza Fatmir Gjergj Vitaj Sokol Prel Martinaj Ndreke Dede Hajdari Nike Lulash Kola : Lulash Gjon Kola Gjon Tome Molla Zef Pjeter Papshaj Prel Vogel Camaj Pellumb Pjeter Uca Nosh Luc Dardhaj Leke Nikolle Dani Dede Zenel Jezerca Zef Marash Nika Eltom Leke Kaçaj Pellumb Pjeter Uca Pellumb Pjeter Uca Pellumb Pjeter Uca Pellumb Pjeter Uca QARKU TIRANE Seid Rustem Bleta Bashkim Qazim Vladi Skender Isuf Bruçi Muke Avdyl Meko Geg Ndue Vocaj Zef Kol Kamshi Albert Kujtim Xhani Edvin Bektash Konica Vasilika Garip Zeqollari Mentor Sulltan Selimaj Flamur Arif Adilaj Edmond Ibrahim Ibrahimllari Zenel Mustafa Skonja Bujar Brahim Muhiu Zyber Durmish Elez Sokol Feriz Gashi Zija Haxhi Miftari Qemal Bajram Çoku Besnik Myftar Muslia Rrahim Faslli Duraku Elmaz Hysni Haxhiu Kujtim Kurt Sulaj Vladimir Naun Dushi Ardian Asllan Gjana Asllan Xhevair Shutina Aristidh Kaftanas Bardhi Mus Elmaz Çejku Abedin Xhevat Perisnaka Sabri Zenel Bara Gjuran Sefer Fida Xhemal Servet Arapi Zyhra Ismail Guxha Adrian Eqerem Kavaja Drini Lumo Mamaqi Qani Vefko Qerimi Ramazan Kalosh Mani Bashkim Ali Tola Agron Qani Ibra Aleksander Luigj Çuni Rrushe Ali Kita Faruk Xhezmi Hasanbelliu Dashamir Shemsi Duka Kujtim Ahmet Pepa Mursel Shemsi Tahiraj Hasan Shaqir Bitri Myslym Hasan Osmani Aferdita Nazif Numani Erzen Kujtim Tola Rexhep Shefqet Nezha Sotiraq Kosta Gino Qemal Ramazan Disha Gurali Bajram Alushi Amber Shaban Dybeli Mersin Rrahman Mollanji Valter Marash Dedndreaj Ndriçim Demir Sinella Idriz Brahim Agaj Hajrulla Rrapush Xhemollari Agron Ramadan Bixhaka Gentian Hysen Hyseni Shkelqim Skender Bardhi Bajram Mirvet Shehu Nexhip Shaban Hyka Xhelal Elmaz Bardhi Dajlan Xhemal Kaso Altin Ibrahim Kabili Edmond Shyqyri Spaho + Banoret Arben Ramazan Almadhi Eqerem Feim Rroko Genci Tefik Lami Agron Zyber Arriku Halime Refik Ajazi Artan Beqir Broci Engjell Ethem Dakli Thodhoraq Pandi Laçi Albert Nazif Beqo Breshan Çerçiz Rexhepaj Pjeter Ndoc Pepa Uran Safet Butka Bilal Asllan Neziri Nikoll Ded Kukaj Ismet Aqif Ymeri Haxhi Ymer Xhafa Shpetim Hamdi Hasa Majlinda Niko Qurku Murat Haxhi Cubaji Ylli Sefer Murati Fitim Mehmet Mata Nexhmi Hajdar Hajdari Aleks Servet Toçka Petrit Sulejman Bardhi Sefer Beqir Palushi Lek Mark Dodani Marije Kol Seferaj Shpetim Esat Ajazi Shefqet Begtash Ceka Kujtim Shelfit Helmi Naim Hysem Brama Ilir Hasan Islamaj Daniele Aldo Ragni Sander Llesh Gjoka Ilir Asllan Muceku Gezim Xhaferr Meço Qamil Abedin Abedini Selman Mahmut Lika Zyber Muharrem Berziu

Skender Novrus Zeneli Zija Bajram Brata Mark Preng Gjoni Dhimiter Petrit Buzo Jani Nexhat Caco Makbule Dan Jonuzi Rifat Daut Kellezi Naim Hysen Balla Munir Ferat Dumani Petrit Islam Bajraktari Kujtim Skender Hodo Demir Bajram Cani Kristaq Beqir Vogli Hysen Latif Manxhaku Kujtim Bajram Hekuri Cen Mahmut Bulica Astrit Faslli Alliu Filljon Xhemali Kotorri Ramazan Haxhi Ahmetaj Imer Harun Hoxha Besim Dalip Truka Edmond Mexhit Belba Nesim Brahim Sela Jani Muharem Canollari Besim Hasan Nika Sulejman Selim Habili Sersen Mersin Ali Idriz Sali Myrtaj Avni Feti Ziso Ajet Idriz Mehaj Edmond Muharrem Rroshi Astrit Ali Avdiu Enver Xhemal Zeneli Ali Shaban Selimaj Florina Halit Cami Fadil Zyber Allushi Nazmi Muhedin Gurabardhi Lavdim Xhemal Llalla Hamdi Gani Isaku Arben Gani Rroçi Fatmir Vath Sejdini Shkelqim Rexhep Muka Taip Mysteak Selimaj Suzan Vath Harapi Muharrem Abdyl Molla Gezim Jah Madani Sefedin Xhafer Xharri Fiqiri Mursel Tahiraj Shkelqim Alizot Camollari Kadri Jashar Beqaj Emine Mustafa Veizi Ramadan Farik Muka Astrit Ramazan Qershori Pjeter Çeço Brami Ramiz Selman Lika Qemal Shaban Beta Sali Bajram Karaj Dritan Bariq Xhaho Izet Dalip Çollaku Lumturie Qazim Guethi Astrit Lam Lami Ardian Bajram Brika Altin Nazif Gjoka Arben Sulejman Berisha Sotir Vangjel Shuka Harun Asllan Jata Bajram Zenel Braçi Bajame Imer Memaçi Fuat Ismail Uka Hasan Ali Çerri Agim Emin Bakalli Artan Bajram Begu Erjon Sadik Peca Mahmut Hajredin Dodgjini Besnik Bajram Elezaj Thoma Rexhep Blona Vjollca Skendo; Pajtim Hoxha; Qemal Qamili Selfo Tahir Mançellari Xhemil Isuf Terziu Mysliu Iljas Hoxhallari Viktor Musa Pajaziti Sadije Musa Shllaku; Sokol Syrja Nebiu Gezim Ibrahim Tafaj; Lumturi Tahir Zykaj Zeneko Ahmet Ramo; Astrit Shefqet Korbeçi Nazif Selim Lile; Bashkim Asmet Gjonaj Bilal Dylejman Ahmetsulaj Mereme Ali Bakaj Zydi Haki Stermani; Sokol Saxhit Hasanllari Luan Sefedin Driza Feride Muhamet Meta Sali Xhemal Neziri Ilirjan Tefik Beka; Çajup Veledin Beka Niko Demir Golemi Fadil Bajramr Kaliqi Lindrit Rexhep Arapi Simon Ndue Nikolli Haki Isuf Bylyku Petrit Rexhep Memia Besim Feta Hysollari Elez Azem Xhengo Jashar Xheladin Jashari Petrit Zeqir Memia Xhelal Sali Ismailaj Fatime Shaban Dibra Idajet Shahin Kurti Ramadan Xhemal Muça Mustafa Ramazan Murati Nazmi Skender Fasho Fatmir Hamit Malaj Viktor Vlash Locaj Flamur Nevruz Malushi Geg Ndue Nikolli Bedrije Abdulla Ibrahimi; Irena Dhimitri Bogdani; Ymer Muharrem Hida Fatos Ramis Mollaj Munir Sulejman Koçi Rrapi Ndoni Sota Shpresa Hasan Rapollari Shqipe Rifat Trungu Astrit Xhemal Mali Fatmir Halim Bushati Fran Frrok Prenga Kujtim Abdulla Mehmetaj Ali Ismail Malo Artan Osman Durishti Selfo Ferit Emini Shpresa Xhelil Lika Ramazan Sali Loca Feriz Halil Breçani Nikita Taulla Manoku Elmas Bato Basri Lulzim Nazmi Llabani; Ylli Hasan Galanxhi; Roland Selman Alikaj Qazim Hysen Meta Lavderim Mehmetali Mollagmeri Krenar Veis Veizi Binak Hazir Kamena Bajram Haxhi Çeça; Avni Tafil; Demokrat Nako Anadtasi Altin Vebi Hoxha Gani Jahja Xhengo Bezat Feim Muçollari Safet Bexhet Limani Marash Ndue Delia Sokol Kadri Ferizolli Arben Kol Nika Asllan Gani Xhoxhaj Hasan Tahir Zalli; Artur Hasan Zalli Baftjar Haxhi Llozhi Adem Tahir Rexha Halil Rame Mekaj Nimet Mahmut Vellku Nimet Mahmut Vellku Gjin Nikolle Gjonaj Petrit Elmaz Pane Agim Destan Lika Afrim Sulejman Baçi Shyqyri Hajdar Beka Vasil Kristaq Shkira Myrteza Islam Demollari Frederik Isuf Bobo

»

Bashkim Reshat Mersini Petrit Sylejman Malaj Sabri Sulltan Nikaj Agim Iljaz Metoshi Ervehe Shyqyri Aliko Ahmet Ameli Xhangoli Adriatik Refat Demiri Imer Mehmet Mata Bardhyl Fiqiri Torba Gezim Nuri Gegolli Fatmir Ramazan Ahmetaj Muhamet Sefer Haxhia Heki Ibrahim Elezi Sherif Shyqyri Mesiti Myrteza Muharrem Spahiu Fari Telo Dajko Kasem Ali Demaj Skender Çelnik Kreka Valentina Fadil Cami Yllron Meleq Doko; Sherif Qamil Koçi; Endri Kolo Nino Sakip Selman Sula Hysni Qerim Krajka Muhamet Halil Geci Vladimir Mustafa Leka Halit Sokol Velaj Xhemal Isuf Kotja Nikoll Ndue Kolpepaj Skender Hysni Mama Aferdita Bedri Sinani Qazim Zek Sinaj Ndoc Mark Zmali Kujtim Syle Matoshi Astrit Enver Pasha Adil Lutfi Krasta Riza Selfo Metiko Haki Hysen Skarra Vath Beqir Lika Olsi Fari Muçollari Sajmir Halia Basmaçiu Ahmet Rexhep Hoxhalli Agron Shyqyri Shiba Suri Ramadan Cala Enver Sali Leka Gezim Xhafer Hysllari Petrit Kamber Çeça Fatos Resmi Basha Elez Azem Xhengo Zef Mark Kolgegaj Dhimiter Zef Muslia Shaqir Hasan Nexhi Ilir Halil Seci Dashamir Aqif Cania Altin Isuf Xhixha Qamile Xhemal Stafa Bajram Xhafer Hasanaj Dhurata Fidaet Zyfi Çlirim Osman Marku Selim Muharrem Lika Yllson Fetah Sulollari Adnand Fatmir Lamçaj Ramazan Ali Metani Eduart Abdi Keta Ilir Sali Duka Jani Kristo Papa Kujtim Mark Prognaj Sali Sulejman Qama Isa Selman Çela Luan Qerim Shehi Bajram Ali Tahiraj Bajram Ali Tahiraj Islam Ramazan Kaziu Kole Qaz Progri Gentian Ismail Karabrahimi Nikolin Shedqet Marko Xhelal Sali Keta Bajram Sali Keta Xhelal Sali Keta Deje Sali Pulleja Reshat Mustafa Sula Liman Kasem Xeka Rasim Gonii Cengu Fate Ismail Shehu Pellumb Eqrem Zhuleku Sabedin Baftjar Hysa Luan Kamber Shehapi Llambi Jovan Avale Agron Ilmi Zeneli Elmaz Sali Muça Rexh Daut Metalia Agim Shaqir Ndregjoni Perparim Nefail Muçollari Ali Xhaferr Dodaj Nadire Metan Kundja Vebi Ismail Farruku Ilmi Hamdi Kaçani Vigjilent Lytfi Ibrahimi Luan Hajdar Bregu Vjollca Muhamet Prendushi Zenel Adem Kuçana Pjeter Nike Bushgjokaj Gjon Mark Lleshi Bedri Ismail Miolli Edmond Selman Gjuzi Remzi Elez Isufaj Llukan Misto Xhagjika Agron Martin Markaj Ylli Ramadan Sopoti Ismail Zenel Reçi Muhedin Xhexhal Peposhi QARKU VLORE Redian Ismet Deri Arjan Shaban Shkëmbi Alfons Serjan Zeqo Bujar Myfit Rushitaj Andoneta Kozma Mone Evdhoqia Sofokli Kissi Gëzim Hate Shabani Barjam Ismail Hasani Ruhi Abdul Xhani Fatmir Sali Shero Dhimitraq Jorgaq Moçka Enri Myrtezan Brahimmuço Edmond Seit Bregu Lame Fejzi Bello Bastri Hate Shametaj Florjan Ylli Beqo Viktor Nehat Shametaj Manxhar Shaqo Bazaj Maliq Idriz Hoxha Gezim Hamdi Beshaj Metush Qerim Harizi Neim Lato Ngucaj Foti Luftar Islamaj Dëfrim Ramadan Hoxha Fuat Baki Tairllari Enver Lulo Islamaj Remzi Pasho Torraj Aleks Idris Nushaj Jashar Myrto Koçiaj Festim Fuat Tairllari Gëzim Hasan Cane Xheke Raman Shabani Pajtim Hamit Muharremaj Memin Luto Memini Sulltane Mustafa Kaloçi Engjellushe Jaup Kanaj Tajar Faslli Nazaj Feti Ramis Shahaj Hasan Salo Rrapaj Feti Daut Danaj Perllat Tofik Shehaj Aleks Arshi Rrapaj Fato Hamdi Hisaj Reshit Ali Koçi Petrit Veip Golemaj Shkëlqim Safet Lamaj Pëllumb Selman Nuredini Shefit Hamza Hoxhallari Zihni Xhelil Resulaj Bashkim Arshi Memaj

13 Kosta Vasil Bita Myqerem Hamet Beta Artjonil Durim Cane Vllasi Vangjel Llambi Selime Nure Canaj Xhelil Sulo Kaloçi Mynyr Shaqo Karçanaj Adrian Xheladin Dukaj Agron Hasan Dautaj Arben Musa Bylyshi Agim Damen Xhelaj Hysni Avdul Arapaj Arqile Nako Koliçi Avni Maliq Berdellima Sazan Hetem Kaloçi Sami Demo Selimaj Nemir Mehdi Fetallari Mitat Sadik Tafilaj Dane Sadik Berdellima Josif Sadik Piro Myzafer Ismail Velika Vladimir Hajdar Hyseni Jani Jorgo Koleta Pranvera Imer Imeraj Shezai Habib Kaçaj Fatmir Razip Lamaj Sherif Azbi Selimaj Metlli Sadik Alushaj Kujtim Kovaç Muçaj Irfan Gani Lelaj Sabri Asllan Selamaj Ferdinand Beqir Beqaj Parim Shefqet Fejzaj Ferdinant Rakip Kërri Vezir Arif Mamutaj Ismail Abdi Lazaj Bardhyl Avni Cani Pelivan Rrapo Llanaj Ilez Idriz Hyseni Kudret Arshi Hoxhaj Medin Muharem Allkushi Enver Hamit Binaj Sokol Neki Pipaj Krenar Qerim Kanaj Mariza Rapo Xhelaj Halil Hysen Demaj Bujar Myfit Rushitaj Fari Medi Kapxhiu Arjan Hasan Caka Enver Mitat Blushi Lili Sotir Bardhi Krenar Barjam Gjata Dashamir Neki Pipaj Vizhdan Zihni Maliqaj Altin Bastri Shametaj Zane Qerim Xhengo Temo Gushal Llanaj Eridan Rexhep Çamer Arshi Ali Hoxhaj Bexhet Kajmak Isufi Agron Kujtim Xhafaj Xhevair Iljas Zhupaj Sose Nuredin Caushaj Ruhan Feçorr Caushaj Halim Kadri Vela Artur Rustem Berçaraj Kristaq Mehdi Fetallari Kadri Ali Lamçe Mimoza Novrus Beqohitaj Bujar Muharrem Kamberaj Hajdër Faslli Nazeraj Fatos Dule Sinani Halit Hysni Gjoni Servet Seit Zykaj Adem Hekuran Lazaj Robert Luftim Ndreu Nimet Shyqyri Alliaj Andrea Refat Hyseni Memet Sadik Dyrmishi Çuman Shyqyri Alliaj Kadrie Azbi Gjataj Asqeri Refat Bregaj Myrteza Ago Gabaj Eqerem Dervish Gjata Maliq Afmet Disha Skender Vasfi Bami Luan Hair Maska Valter Shefqet Aliraj Myslim Saliko Guda Lulzim Flamur Sulaj Pasho Selim Nelaj Kosta Selfo Koçi Nexhdet Xhevit Dervishi Novrus Brahim Alliaj Qemal Xhelal Sinandemi Shefqet Ibrahim Aliaj Lulezim Kamber Kamberaj Ardian Hamit Allushaj Muço Haxhi Koçiaj Spiro Selim Shahaj Lefter Tajar Xhelaj Nexhip Xhevit Hoxhaj Festim Muço Koçiaj Besnik Duro Memushi Vitori Mitat Hasanaj Kujtim Hair Tahiraj Vendim Namik Çelaj Armir Axhem Rokaj Jetnor Sefer Mehmetaj Alberta Stiljan Muçollari ; Enea Kastriot Muçollari Gezim Qani Meraj Selam Memisha Rexhaj Myrteza Galip Myrtezai Nabile Sinan Gjonaj Ylli Nezir Mustafaj Telhat Hasan Halilaj Lavdosh Safet Lamaj Mynyr Veli Nazaj Lefteri Selman Belaj Vait Idris Sadikllari Kareman Nasip Dalipaj Vasil Veli Medulaj Vladimir Veladin Memushaj Sefedin Reis Nelaj Luan Zarif Godole Jaup Teki Delilaj Ylli Novrus Ceci Adelina Feti Zotaj Rexhep Qazim Gerra Fatos Vejsel Shaqiri Tomor Lefter Imeri Frederik Asllan Kapaj Bujar Mersin Gongo Hajro Veip Sinanaj Qani Kareman Jakllari “ Insig “ Sh.A Petrit Beshir Bana Riza Qazim Hazizi Dashamir Murat Rrokaj Ajet Fadil Haxhiraj Fato Adif Gjataj Behar Barjam Dura Fatmir Haredin Musaraj Subi Ramadan Shabani Nazo Kajtas Deraj Vladimir Sulo Kaloçi Riza Qerim Kanaj Alfir Nasho Haxhiraj Ferdinant Beqo Bocaj Besnik Hakani Nazeraj Kastriot Qerim Kanaj Adem Xhemil Allushaj Ramiz Kadri Zeka Pajtim Aben Caushaj Behar Hajro Imeraj Yzeir Fari Ali Ritvan Osmen Hoxhaj Petrit Osmen Hoxhaj Ilir Ramis Hymeraj Kudret Xhemil Pashaj Fadil Hazbi Breshani


14

« dossier

E martë 12 qershor 2012 •

Eqerem Çabej Shenjtori apo djalli i gjuhës shqipe?

S

Nga Agron Dalipaj*

iç shihet nga tabela, kolona 5, që emërtohet “ndarje në morfema të greqishtes”, është bosh, sepse këto fjalë nuk mund të ndahen në pjesë më të vogla, sepse nuk kanë kuptim të mëvetësishëm. Por ato mund të ndahen me ndihmën e shqipes, sepse janë krijuar nga morfemat e kësaj e kësisoj këto fjalë mund të quhen dhe sinonime të fjalëve të shqipes. Por në këtë mënyrë është ndërtuar pothuaj i gjithë leksiku i gjuhës greke e kështu kjo gjuhë mund ta gjejë shpjegimin dhe etimologjinë e saj vetëm nëpërmjet shqipes. Pra, greqishtja nuk mund të quhet më gjuhë mistike, por një derivat i thjeshtë i shqipes dhe nga gjuhë me “status të veçantë” kthehet në gjuhë e prejardhur natyrshëm prej shqipes. Për arsye të ekonomisë së këtij shkrimi dhe të synimit të tij këtu nuk po trajtojmë të gjithë familjen prejfoljore të foljes “los” (ros, nos, los) në leksikun e greqishtes, por gjithsesi po japim një pjesë të saj më poshtë, që çdokush që di edhe greqisht, edhe shqip mund ta ketë të lehtë t’i shpjegojë, po të ketë parasysh dhe tabelën e mësipërme. Këto fjalë janë: pasalos, kapilos, bahulos, avolos, paktolos, paralilos, tholos, rolos, pilotos, velos, ovelos, dilos, kavlono, skarfalono, metalos, sfrigjilos, ipalozia, sigalos, nothros, ohiros, paqeros, psihros, idhros, oqiros, ekthros, olethros, kapnos, skinos etj. Mund të themi me bindje të plotë se vështirësia për të bërë etimologjinë e greqishtes dhe e shumë gjuhëve të tjera qëndron në faktin se morfologjia e gjuhës shqipe është e shtrembëruar (kështu si e studiojnë sot), dhe kjo nuk ka lejuar të bëhet edhe etimologjia e vetë shqipes dhe ndërkohë ajo që quhet si “etimologji e Çabejit” vetëm etimologji s’është. Mjafton të themi se foljet dhe parafjalët e shqipes ose më drejtë morfemat e gjuhës shqipe janë përgjegjëse për krijimin e gjithë leksikut të greqishtes, që autori i këtij studimi do paraqesë më hollësisht në librin “Greqishtja bijë e shqipes, gjuha sinonimike e saj”. Por për të shuar kureshtjen e lexuesit e për t’i krijuar atij sadopak përshtypjen se nuk është vetëm folja “los” (loz), por të gjitha foljet e shqipes dhe se nuk bëhet fjalë për ndonjë rastësi, që autori e paraqet tinëz me qëllim krijimin e iluzioneve të rreme, por se greqishtja është pothuaj gjuhë e krijuar tërësisht prej shqipes, po sjellim dhe një grup fjalësh të krijuara me pjesëmarrjen e foljes kam në trajtën ka të shqipes në një mori të madhe fjalësh greke si dhe fjalë të kësaj gjuhe që fillojnë me shkronjën k. Katharsis (pastroj). Kjo fjalë ka në qendër foljen e shqipes t’harr si tek t’harr shtëpinë, t’harr avllinë, vreshtin etj. Në shqip folja harr e t’harr përdoret ende. Kështu fjalëformimi i greqishtes katharsis mund të jepet me ndihmën e shqipes ka – t’harr + sis (sufiks). Kështu një grua gege thotë për jam duke pastruar shtëpinë: “Jam ka t’harr shpinë” dhe përngjitja ka dhënë fjalën greke ka + t’harr – kathar + sis (sufiks). Kathekasta – mas ipe kathekasta – na tha çdo gjë që ishte – na tha (ka thën k’ashta) = ku the k’asht (ast) = ka thënë atë ka asht (ka ast = kast)që asht me gjithë hollësitë. Kathreftis – pasqyrë – paskqyrë = kathreftis = ka – th – re – fti (vti – veti) = ka thy re (çka vren) = ka thy = kthen – re (re = pamje) = ka – thy – re = kathre = kthe – re (kthe pamjen) = kqyr – pas = paskqyr = pasqyrë kuptimisht. Kalpi – kuti votimi. Kall + bi = kall shqip

= fus dhe pi – bi = fus + bie – kall + bie dhe në kohët më të hershme votimi bëhej me disa kokrra, sfera të cilat futeshin dhe bënin zhurmë kur binin dhe kalpi d.m.th. kall + bi (pi) = votoj. Kamara – qemer, që merr, në shqip që merr do të thotë që nuk shkon drejt, d.m.th. devijon dhe kuptimi “qemer”, d.m.th. që harkohet dhe rëndom themi që merr hark dhe ngelet që merr dhe përngjitja e tyre jep qemer e në greqisht për shkak të huazimit prej shqipes së vjetër (gegërishtes) qemer bën: ka merr, ka marr dhe në greqisht dha “kamara”. Kampos – kambos – fusha – kambos do të thotë k’a (që asht) mbos (mbush). Dihet se fushat në përgjithësi janë krijuar prej mbushjeve nga prurjet me aluvioneve të lumenjve, përrenjve ose nga largimi i ujërave apo çarja e kënetave dhe liqeneve. Kështu dhe në shqip fushë vjen nga mbushë (fusha - mbusha) - a (asht) me rënie të m-së fjala mbusha-a bëhet bush-a busha dhe me rotacizëm të b : f si dy buzore fjala “busha” u bë fusha. Gjithsesi, forma arkaike “busha” ruhet në toponimin “Bushat” të Shkodrës, që është dhe fushë. Prej kësaj etimologjie fjala e shqipes ka zënë vend dhe në gjuhët latine. Kjo për arsye se vetëm shqipja mund ta motivojë këtë fjalë. Kanakari – i përkëdhelur, që e mbajmë me kujdes dhe gjithmonë pranë. Zakonisht thuhet kur është bir i vetëm. Rrjedhimisht kuptimi kanakari mund të ndahet ka an a ka ri (rri), që në shqipen e sotme merr kuptimin ka (që asht) an (në anë, pranë) ka ri (duke ndenjur, që rri), pra kanakari d.m.th. ai që mbajmë pranë; kanakar – që an ka rri dhe në gegërishten e sotme që flitet në Kosovë ka kuptimin e një fjalie të plotë ka an a ka ri. Karridhi – arrë, kaçkë. Kjo fjalë mund të ketë dy shpjegime prej shqipes. 1. Ka rrudha, ngaqë fryti i saj është me rrudha si nga jashtë, ashtu dhe nga brenda. 2. Fruti i saj ka katër ndarje (thelpinj) që janë të lidhur në qendër dhe ky mund të jetë dhe shpjegimi ka-ridhi (ka-lidhi) prej ka – lidh – a, ku kemi rotacizëm r: l si te fjala “adherfos – adhelfos”. Katara – mallkim – prej shqipes ka ta ra ose në gegërishten e sotme ka t’rantë! (e keqja). Katarrahtis – katarakt – prej shqipes ka ta ra ose që a (ka) tuj (ta) ra (me ran, në rënie). Katastasi – gjendje – prej shqipes ka – tasht (tast) – asht (as) dmth ka tasht asht ose që tashti është. Kerea (qerea) – antenë. Siç dihet që të kemi lidhje me radiovalë duhet që të ekzistojnë dy antena, të cilat medoemos duhet të shohin njëratjetrën. Dhe të fjala “kerea” (qerea) kemi foljen e shqipes “re” (vre – vrej) e vure re? Pra, qerea vjen prej që - re (që shihen më njëra-tjetrën. Kerato (qerato) – bri. Brenda shqipes kjo fjalë është e lidhur me foljet “pri” dhe “vri” dhe te bri: vri (me vra) ku vri = b – ri (bën ri (rreh). Atëherë te fjala “kerato” kemi foljen rrah (ra), pra “qerato” vjen prej që – ra – to ose që – rrah (godet, vret), ndërsa to është sufiks i greqishtes. Kerdhos (qerdhos) – fitim, të ardhura, prej shqipes që erdh + os (sufiks grek) që edhe dha qerdh. Keri (qeri) – qiri është krijuar si antonim për dy ndriçues, që përdornin njerëzit në shtëpitë e tyre e kjo për shkak të vendit ku i vendosnin. Kështu lamba ose llamba (me vajguri) kishte në krye një vrimë a filiqe për t’u varur (mbajtur) e për rrjedhojë lamba – la – mba –het lë – la – mba dha llamba, ndërsa qiri duket nga që ai ulet, vendoset mbi tavolinë në fundin e tij; që-rri – qi-ri , qiri. Kinisi (qinisi). Prej shqipes që nis (që nisi) lëvizje (që niset), duket që është krijuar prej dy

fjalëve të shqipes që + nis (shpesh në vend të ë-së së shqipes që mungon në alfabetin grek, bëhet përfaqësimi i saj me i-në, prandaj që nis bëhet qi-nis, qinisi. Kladhi – degë (krahët e pemës) kra – kla + dhi (sufisk dhi) këtu kemi rotacizëm r : l. Klidhi – çelës, hapës, dryn. Siç dihet çdo çelës shërben për të çelur (hapur) apo për të mbyllur (lidhur) portën ose diçka tjetër. Te kjo fjalë kemi foljen “lidh” të shqipes me një (k) përpara, që mund të jetë në kuptimin k + lidh (që lidh) ose k (ç) klidhi: çlidhi (çlidhës, hapës). Gjithsesi, çelësi ka dy funksione: atë lidhës dhe atë çlidhës (hapës, çelës). Më shqip nuk mund të jetë. Klosa – klloçka. Për të kuptuar etimologjinë e fjalës greke duhet të bëjmë më parë atë të shqipes. Klloçka e shqipes thuhet për atë pulë që ngroh çka bërë (vezët) dhe kështu ngroh çka ka dhënë groh – çka me pastaj gr : kr : kl dhe ngrohçka dha klloçka. Por ll-ja mund të jetë dhe bashkimi i ngroh – loçka, ku loçkel, vjen prej i voçkël me metatezë i loçkël e kështu ngroh – ngro – gro – kro – klo + loçk dha klloçkë. Siç duket, klosa e greqishtes është një trajtë e klloçkës së shqipes. Kolumbitis – notar. Prej shqipes ko lu mbi të (tis), që do të thotë që lu (luan) mbi të (mbi ujë). Duket qartë që është një fjalë e përngjitur e shqipes. Në shqip notar vjen dhe ajo nga folja lot (los), kështu not = lot (kemi rotacizëm n : l). Kështu notar mund të ishte dhe lotar. Por te fjala greke folja “lot” (los) është si në trajtën e gegërishtes së sotme lu (me lujt, lu prej vendi), që mund të jetë një refleks arkaik i pellazgjishtes, që gegërishtja e ruan për mrekulli. Kremadala. Në greqisht është në kuptimin e dikujt që është më i lartë se të tjerët. Vetë ndarja e fjalës në morfema jep kre – ma – dal – a. Siç duket, është një fjali e plotë e gegërishtes së sotme (gjë që në shumë raste na krijon përshtypjen sikur greqishtja i ka marrë këto fjalë direkt nga gegërishtja, por në fakt mund të jetë se gegërishtja si gjuhë e egër, në kuptimin e vjetër, e para mund të jetë një refleks pothuaj i plotë i pellazgjishtes, pasi në greqisht gjejmë shumë gegërisht). Dhe fjala “kremadal” mund të sillet si krye më e dalë (më e dalë në krye).

Kremidhi – qepë, kre – mi – dhi, kre (kokë, kokërr) – mi (më) – dhi (dhé), pra kremidhi do të thotë kokërr më dhé (dheu). Kriari – dashi që prin kopenë. Prej kry a rri. Meqë në greqisht mungon fonema y e shqipes, për kry thuhet kri ose si në të folmen e Gjirokastrës, që për krye thonë krie e kështu kriari do të thotë kry a (asht) ri (rri), pa ai që rri në krye. Kripso – fsheh. Dhe këtu na duhet të sqarojmë se fjala “fsheh” vjen prej arkaikes së shqipes psheh, që përdoret ende sot në gjuhën e folur, pra te fjala “psheh” p –ja ka kuptimin mohues pa (jo) si te fjalët “i pabesë”, “i pafat” etj. E kështu psheh ka kuptimin që bëj + pa (jo) të shikueshme diçka, pra p – sheh (jo sheh) e kësisoj shpjegohet edhe fjala greke “kripso” (fsheh), që mund ta ndajmë në kri – pso, ku kri = kry dhe pso = psho (pshoh). Në përfundim do të thoshim se kemi përngjitjen kry – psho (kryej – pshehje), që në greqisht për mungesë të fonemave sh dhe y në gjuhën e shkruar dha krypshoh – kripso. Meqenëse është e pamundur për të sjellë këtu etimologjinë e gjithë fjalëve që fillojnë me shkronjën k (kapa) të greqishtes, pasi ato janë aq shumë sa do të kërkonin mbase një vëllim të plotë, autori ka veçuar pak më shumë se 500 fjalë-temë të greqishtes, që fillojnë me këtë shkronjë dhe që etimologjia e tyre bëhet vetëm prej shqipes. Por duhet thënë se këto 500 fjalë-temë janë përgjegjëse për krijimin e disa mijëra fjalëve të prejardhura prej tyre e që mbushin konsiderueshëm leksikun e greqishtes. Por shpjegimi i fjalëve të prejardhura nuk paraqet ndonjë vështirësi dhe interes të veçantë. Duhet veçuar gjithashtu se në leksikun e greqishtes si dhe të shumë gjuhëve indoeuropiane, prania e shqipes në fjalët që fillojnë me shkronjat k, l, m është shumë më e dukshme dhe lehtësisht më e perceptueshme për arsye se me këto shkronja janë të lidhura foljet më të përdorshme në gjuhë në tërësi, si folja los (lu), lë, ka (kam), si dhe parafjalët dhe lidhëzat ku, la (lart), më , me dhe duke qenë se këto folje janë njërrokëshe (një silavike) në gjuhën shqipe, ato janë huazuar si dhe të tjerat folje njësilavike të shqipes në shumë gjuhë për të


dossier • E martë 12 qershor 2012 krijuar një fjalë më ekonomike (të shkurtra), pasi, po të shohësh foljet përkatëse të këtyre gjuhëve, vihet re se ato janë dy e më shumë rrokëshe, dhe kjo nuk jep dorë për të krijuar një fjalë të përngjitur dhe ekonomike (të shkurtër), mungesë të cilën e plotësojnë foljet e shqipes dhe parafjalët a ndajfoljet e saj. Të para dhe brenda shqipes këto folje, parafjalë dhe ndajfolje kanë krijuar një grup të madh fjalësh, të cilat shpjegohen etimologjikisht lehtësisht, por ngaqë përdoren në shumë gjuhë të tjera, herë-herë atyre që s’besojnë në gjuhën shqipe s’u duken si fjalë të sajat. P.sh.: manastir, fjalë që do të thotë për një ndërtesë fetare e ndërtuar zakonisht jashtë qendrave të banuara e që jepet prej shqipes lehtësisht më – an – i – shtir, ku i shtir ka kuptimin i shyrë, i hedhur tutje. Po ashtu me ndajfoljen ku dhe foljen los është krijuar fjala kolose, që do të thotë: ndërtesa ku – o los – e dhe ngaqë sheshi i koloseut të Romës shtrohej me rërë (ranë), ky i fundit quhej arena (a – rena), pra asht – ranë (rërë). Kjo “ndërhyrje” kaq e fortë e shqipes në këtë grup fjalësh që fillon me këto tri shkronja k, l, m, e ka detyruar Çabejin dhe redaktorët e botuesit e tij që të mos nxjerrin të botuara studimet e tij etimologjike për këto tri shkronja, që janë edhe në mes të alfabetit. Kështu fjala kala, që tregon një fortesë, që përgjithësisht në Shqipëri ndërtohej në vende të ngritura (të larta) e zakonisht mbi zonat e banuara, justifikohet etimologjikisht me etimologjinë e thjeshtë ka – la (që asht – lart), ku rotacizmi k : q është i shpeshtë në shqipe dhe ka shpreh që a (asht). Po ashtu fjala këmba do të jepej thjesht prej funksionit të saj mbajtës këmba = që – mba ose më thjesht nga gegërishtja ka – mba. Por duke qenë se Çabeji në të gjithë etimologjinë e botuar deri më sot nuk na jep kurrë një herë edhe një fjalë të vetme të përngjitur prej foljes së shqipes (sikur fenomeni i përngjitjes munguaka në shqipe si dhe të mos ekzistojnë për të foljet shqipe) dhe kështu për këtë studiues të gjuhës shqipe e që e mbajnë për më të madhin e saj; ose nuk ka shkruar kurrgjë për këto tri shkronja, se ka ndier që është i pafuqishëm ta errësojë shqipen pikërisht në këto shkronja ose ai ka shkruar dhe në vazhdën e punës së tij për të mohuar shqipen, me stilin e tij (vetëm krahasues, por pa parë se shqipja i ka përngjitur e thurur vetë fjalët e saj) do të ketë arritur në përfundime logjikisht të papranueshme edhe për vetë redaktorët apo kujdestar – dishepujt e tij, që ka lënë pas. Kam bindjen se, edhe nëse ka shkruar për këto tri shkronja, këto studime s’kanë për të dalë kurrë. Nëse do të dilnin studimet e Çabejit për këto tri shkronja, ato thjesht do të ishin një provë e madhe kundër tij dhe do të nxirrnin më në pah gjithë shtrembërimin që i bën ai shqipes. Dalja e tyre nuk do të rrëzonte vetëm Çabejin. Ajo do të ishte thjesht pikënisja e një orteku balte (të hedhur mbi shqipen prej tyre), që do të mbulonte të parën veprën e Çabejit dhe të shumë të tjerëve që kanë vegjetuar prej tij. Duke qenë se Çabeji trajtohet si gjuhëtari më i madh shqiptar, mund të hamendësojmë se ai i njihte morfemat e shqipes, foljet, ndajfoljet, parafjalët e saj si dhe duhej të njihte edhe fjalëformimin nëpërmjet përngjitjes së një togfjalëshi a një fjalie të tërë. Njeriu që bëri transkriptimin dhe transliterimin e Buzukut kish dhe njohje të plotë të gegërishtes dhe të karakterit të saj njësilavik. Por megjithëkëtë e me gjithë këto ai s’u mbështet në karakterin e shqipes për të bërë etimologjinë e saj dhe ajo që na ka dhënë në studimet e tij për këtë gjuhë do të ishte pak ta quaje “fyerje” për gjuhën e shqiptarëve. Vetë Çabeji është kulminacioni i luftës kundër shqipes. Vazhdimin e kësaj lufte, po tashmë pa strategun në krye, e vazhdon një ushtri e mirorganizuar dhe ato që quhen institute të gjuhësisë a të mësuesisë i ka kthyer në bunkerë, që të mos lejojnë futjen e të vërtetave shkencore për gjuhën shqipe e më gjerë. Dhe në këtë luftë kundërshtarët e shqipes kanë arritur disa rezultate jo të vogla e ndër ta mund të radhitim: - Shqipja trajtohet si një gjuhë e huazuar edhe si e huaj, shqipes i është shtrembëruar qëllimisht morfologjia e saj (kjo në mënyrën se si ua servirin nxënësve dhe studentëve). Mbasi kanë mundur të mënjanojnë me mosfutjen në sistemet shkollore të ideve të

Shqip

Greqisht

rotacizmi

Greqisht me rotacizëm

I gjallë

Zontanos

l:n

Zontalos

I vdekur

Nekros

l:r

Neklos

I mirë

Kalos

Kohë-koha

Hronos

L:r

Klonos

Kohë~a

Qeros

k:h l:r

Qelos

Lëng~u

Igros

l:r

Igjlos

I thatë

Kseros

g : gj l:r

Ec! Para! (folje urdhërore)

Mpros

sk : ks l:r

Tjetër

Alos

Peng~u

Omiros

Mulli

Milos

I çmendur

Trelos

I marrë, i çmendur Levë~a Levë

Murlos

Lolo

Lolos

Orë~a

Roloji

Ballon ~a

Baloni

I ngushtë

Stenos

Ngeci, ndaloj Rob ~ i (luftë) Ciklon

Skalono

Që -los (i njëji shpejgim si tek hronos. Të dy sinonimet vërtetojnë njëri - tjetrin) I :ë = igros = ë – gjë – los = është gjë që los. Kjo është veti e të gjitha lëngjeve.

Me – ba – los ( më përngjitje me + ba – mb – mp + los dhe jep urdhëroren mpros)

Omilos

l:n

Stelos

k:h

Ekmalotos

rilindësve për prejardhjen e gjuhës shqipe dhe primordalitetin e saj e kanë kthyer sistemin gjuhësor në një dogmë që as mund të ndryshohet, as të diskutohet. Kanë përvijuar një qëndrim unik kundër çdo prirjeje të re dhe shkencore për gjuhën shqipe dhe historinë e saj dhe ky qëndrim është mospranues. Me metodat e tjera si heshtja, injorimi, degradimi etj., mundohen dhe kanë arritur të mbajnë larg shkencën dhe të vërtetën ndaj gjuhës shqipe. Jo vetëm që në sistemin arsimor nuk futin sikur dhe një orë leksion për veprat e Petro Zhejit dhe të Nikos Stilos, por gjëkundi nuk ua përmendin emrat nëpër tekste, pasi kjo mund të ngjallë kërshëri ndër studentë apo nxënës. Në çdo tekst a leksion për dialektologjinë e shqipes fshehin me kujdes dallimin kryesor midis dy dialekteve ose midis gegërishtes në njërën anë dhe standardes apo toskërishtes në anën tjetër. Pikërisht fshehin karakterin silavik të gegërishtes dhe duke se këtë e bëjnë për format e saj njërrokëshe dhe aq elegante të morfemave të saj, që të mos studiohen jo vetëm brenda shqipes, por dhe jashtë saj. Kanë rrënjosur konceptin se gegërishtja

Zën + të + los (çdo gjë që los vetvetiu është gjë e gjallë) Nuk-los (si duket është antonim i fjalës i gjallë (los) pra nuk los i vdekur Ka – los ka kuptimin është mirë pra ka – los =që los si gegërisht “ka shkoj” k– lon= që lon (siç dihet koha nuk ndalet kurrë, ajo lëviz, lon)

Mplos

Mur ose mun

Qiklonas

Kuptimi i plotë etimologjia

Ske – los = ska – los = nuk është i lëngshëm = s’ka lëng = i thatë

Losto Mohlos

Ehmalotos

15

Kselosskelos

b:p

l:r

Ndarje e fjalës në morfema greke

»

A – los = asht – los = asht ndryshuar çdo ndryshim përbën tjetrësim) O – mi – los (në greqisht me = mos pra o – mi – los = o (është) mi (mos ) –los Edhe këtu është folja los dhe kuptohet që los rrota e mullirit Tre – los = tru – los = trulozur si tek i trullos, i trullosur Mur – los dmth ka marr – los = ka lojtur ka marrë (mur) të losur nga trutë Los – to = lostë, losta, lozëse Mo – h – los me hy – los (dihet se leva hyn diku dhe los) Lo – los bëhet fjalë për lolon e mbretit dhe ka pëersëritjen dy herë los (lolos) Ro – loji (duket se ro është shkurtimi i rrotë + loji që tregon lojnë lëvizjen e akrepit) Tek ballon b = mb – mba er (l) + lon kemi r : l pra mba+er+lon jep mba el lon-ballon me rënie të m-së (quhet dhe si fjalë frëngë) Stë – los = rri e shtrënguar ose ngushtë (s’të los se është ngushtë këpuca) Ska – lono = s – ka – lono (luaj) = s’ka luaj = s’lëviz = ngec E – k – ma – lot = e – ka – mo (mos) lot, pra e ka në ruajtje (mos lot), pra rob Q – ik – lon – as dmth erë e fortë që ik lon që ikën dhe lon (luan) gjërat

është thjesht një dialekt i rëndomtë i shqipes dhe për çdokënd që sjell studime mbi të (siç ka bërë Zheji me “operatorët e lirë”, që përgjithësisht janë morfema të gegërishtes) është i papranueshëm. Në vend që të studiohet gegërishtja në shkolla (siç ndodhi në Greqi, ku greqishtja e vjetër është lëndë e veçantë për arsimin e mesëm dhe para tij) ajo thjesht përmendet sa me la gojën. Ky dialekt, pra gegërishtja, që me morfemat e tij njërrokëshe e lidh shqipen pothuaj me të gjitha gjuhët indoeuropiane dhe në vetvete ka shumë gjasa që të jetë përfaqësimi më i mirë dhe arkaik i vetë pellazgjishtes, e kjo injorohet me kast. Qëndrimi i padrejtë ndaj gegërishtes duket se motivohet nga frika e prishjes së gjuhës standarde. Për autorin e këtij shkrimi, që është prej Këlcyre, qytet ky i ndodhur në zemër të Toskërisë e ku gjuha e folur aty është pothuaj e njëjtë me standardin, do të ishte e volitshme të “mbronte” standardin. Por duke parë se gegërishtja me elegancën dhe finesën e morfemave të saj është e pranishme në gjuhët më të kultivuara të botës së sotme të civilizuar dhe ka ndikuar që këto gjuhë të jenë më elastike, të shpejta e më tingëlluese

e të volitshme (dhe kjo gjë sa vjen e vërtetohet më shumë), duket i pajustifikueshëm qëndrimi që mbahet ndaj saj, në mos barbar. Në një vend që po ecën drejt demokracisë dhe ku po ligjërohen të drejtat e shoqatave LGB, ekziston gegofobia. Duke qenë se gegërishtja është e pranishme aq shumë në greqishte e italishte, frëngjishte e gjithandej dhe se ajo është pjesë formuese e rëndësishme e domethënëse e leksemave të këtyre gjuhëve, ajo nderon gjuhën shqipe në tërësi dhe njëkohësisht ajo meriton nderim. Përdorimi i formave (morfemave) të saj më të shkurtra dhe më përfaqësuese nga ana kuptimore do ta bënte sigurisht më të bukur, më tingëllues, më të qartë dhe më shprehës standardin e ri të shqipes. Natyrisht që këto gjëra, nëse do t’i thoshte një gjuhëtar gegë, doemos mund ta akuzonin fill për “krahinarizëm” etj. Por një vështrim i thellë e krahasues shkencor duke përfillur shqipen si gjuhë natyrale e në tërë përbërësit e saj autoktonë në fjalëformime dhe në etimologji të vërtetë, do të jepte një pamje të re edhe mitike edhe natyrale. Prakticiteti dhe natyraliteti i shqipes është i pakrahasueshëm.


16

« gossip

E martë 12 qershor 2012 •

K

ëto 9 superushqime kanë provuar se largojnë shpejt kilet e tepërta. Të hash do të thotë të

besosh: 1. Molla. Fibrat e këtij fruti, ju ndihmojnë për kilet e padëshiruara. Molla ndihmon për të larguar kaloritë e marra nga ushqimet e tjera.

9 ushqime për t`u dobësuar

2. Kivi. Kivi përmban vitaminë C dhe një komponent si carnitine, që luan një rol thelbësor në djegien e yndyrërave gjatë ushtrimit. 3. Veza. Në mëngjes, në drekë ose në darkë, veza është kampion për të humbur peshë. Vezët kanë një përbërës që quhet choline, që bllokon absorbimin e masave yndyrore.

David Kameron harron vajzën 8-vjeçare në pub Kryeministri britanik, David Cameron gabimisht ka harruar vajzën 8-vjeçare në pub. Tabloidi britanik, “Daily Mail” raporton se kryeministri Cameron ditën e dielë kishte dalë për një drekë si dhe për t’u argëtuar me miq të familjes në një pub dhe e kishte kuptuar se nuk e kishte vajzën me vete vetëm pasi është kthyer në shtëpi. Mesa duket, vogëlushja kishte shkuar në tualet në momentin që ata po ngriheshin për t’u larguar nga pub-i dhe mungesa e saj nuk është vënë re për momentin. Ndërsa kur janë larguar, dy bashkëshortët Cameron kanë udhëtuar të ndarë në dy makina, dhe kjo ka bërë që secili prej tyre të mendonte se vajza ishte me prindin tjetër. Një burim pranë kryeministrit britanik pohon se Cameron u tmerrua kur kuptoi mungesën e vajzës dhe menjëherë u nis drejt pub-it, ku fatmirësisht e gjeti vogëlushen e tij të sigurt në duart e stafit të pub-it. Cameron, i cili kishte dalë bashkë me tre fëmijët e tij dhe bashkëshorten për t’u argëtuar gjë që e bën shumë shpesh, e harroi vajzën e tij në pub-in ku ata më parë kishin qëndruar për rreth 15 minuta. Kjo ngjarje, sado aksidentale, ka marrë kritika të shumta nga mediat, të cilat e quajnë absurde se si kryeministri i Britanisë mund të harrojë një gjë kaq të rëndësishme, si fëmija i tij.

4. Thjerrëzat. Edhe pse janë të vogla, thjerrëzat janë të pajisura me niseshte rezistente, që i bën qelizat yndyrore të vogla. 5. Patatja e ëmbël. Ashtu si thjerrëzat, edhe patatja e ëmbël përmban niseshte rezistente, që rrit prodhimin e komponentëve që sinjalizojnë trurin tuaj për të ndaluar të ngrënit.

Pse hamë kur nuk jemi

6. Vaji i ullirit. Yndyrërat e pan gopura që gjenden tek vaji i ullirit, janë parë se mund të prishin lidhjen e gjeneve me mbipeshën.

realisht të uritur?

Të gjithëve na ka ndodhur të hamë pa qënë të uritur. Kjo mund të ndodhë për shumë arsye duke përjashtuar nevojën për t`u ushqyer për momentin. Nuk ka rëndësi se kush ushqim i`u tërheq vëmëndjen por një gjë është e vërtetë, që ne të gjithë hamë diçka pa qënë vërtet të uritur. Dhe të hash pa menduar, kjo dëmton qëllimet për të menaxhuar peshën trupore. Ja 10 situata që na shtyjnë për të ngrënë pa na marrë uria: 1. Për të përballuar situatat 2. Për të dalë nga mërzitja 3. Sepse të tjerët janë duke ngrënë 4. Sepse kemi një rast të veçantë 5. Sepse jemi të lodhur 6. Sepse është i lirë 7. Sepse nuk mund t`i thoni jo delirit të ushqimit 8. Sepse ushqimi është atje përballë jush 9. Sepse ju nuk mund t`i thoni jo delirit të ushqimit 10. Sepse vuani nga sindroma e pastrimit të pjatave.

7. Yougurt. Niveli i lartë i kalçiumit që përmban yougurti, ul prodhimin e kortizolit, një hormon që lidhet me fryrjen e barkut. 8. Salmoni i egër. Yndyrërat omega 3 që gjenden tek peshku, ndihmojnë në djegjen e kalorive të tepërta. 9. Bizelet. Përmbajnë nivel të lartë të proteinës dhe ndihmojnë për të mbajtur peshën ideale të trupit.

Alarmi, Google & Apple plan për të “përgjuar” njerëzit

Lady Gaga sakatohet gjatë koncertit Lady Gaga është goditur në kokë me shkop nga një balerin gjatë koncertit në Zelandën e Re. Këngëtarja u ndje konfuze por ka refuzuar anullimin e koncertit. Duke i`u kërkuar falje fansave për tronditjen, ajo i`u ka premtuar se do ta çonte deri në fund perfomancën e saj. Zëdhënësi i Gagas ka bërë të ditur se Gaga ka pësuar një tronditje por çdo gjë do të jetë ok. Si për ironi, tronditja e Gagas vjen një javë pasi këngëtari pop Justin Bieber goditi veten gjatë një koncerti në Paris. Ai gjithashtu pësoi një tronditje.

Teknologjia është një ndihmë e madhe për njerëzimin, por vetëm nëse përdoret në mënyrën e duhur. Pas hartave satelitoreve që tregojnë vendndodhjen duke pasur vetëm një telefon celular në dorë dhe shumë shpikjeve të tjera të telefonisë celulare, dy kompanitë, Google dhe Apple janë drejt realizimit të një projekti të ri. Bëhet fjalë për vendosjen e satelitëve në shërbim të kompanive, me anë të të cilave mund të shihet një objekt në toktë deri në masën 10 centimetra. Synohet që të përmirësohen imazhet e shërbimit Google Map, duke futur në celularë tekologjinë 3D dhe duke sjellë nga terreni të gjitha detajet në aparatet celularë. Për shkencëtarët kjo është një arritje dhe do të shtonte aplikacionet e mjaft telefonave. Por për

shumë të tjerë duket si një projekt ogurzi, pasi përdorimi i pajisjeve mund të jetë një përgjues efikas për shumë njerëz. Fillimisht projekti do të nis me avionë special, për të bërë fotografimin e zonave. Në fakt janë të njëjtët avionë spiunë që përdoren nga ushtria amerikane për fotografimin nga ajri të zonave të rrezikshme. Fotot e marra më pas vendosen në programin Google Map dhe mund të përditësohen në bazë të satelitëve. Sipas një administratori të Google avionët kanë nisur eksperimentimin në 20 shtete. Ata mund të sjellin imazhe të detajuara, madje dhe të shohin çfarë ka pas dritareve të shtëpive. Projekti ka sjellë reagimet e shumë shoqatave për mbrojtjen e të dhënave, duke e cilësuar si një rrezik për njerëzimin.


gossip • E martë 12 qershor 2012

»

17

Sharon Stone:

Njerëzit të shfrytëzojnë për pasuri

Jennifer Lopez s’është fejuar me Casper Smart

Jennifer

Aniston

Sekreti i bukurisë kushton 1 paund

Jennifer Aniston nuk vendos kremëra dhe serume të shtrejnta për të mbajtur të re fytyrën e saj. Aktorja 43 vjeçare i trajton rrudhat duke përdorur një teknikë që kushton vetëm 1paund. Ajo ka treguar se çdo natë përdor një vazelinë që është e testuar dhe shumë e lirë poshtë syve. Ajo e nis mëngjesin me një teknikë të thjeshtë dhe të lirë për një fytyrë të shndritshme. Ajo mbush lavamanin me ujë dhe akull dhe vendos fytyrën në atë për të tkurrur poret dhe për të zvogëluar papastërtitë rreth syve të saj. “Jennifer nuk e pëlqen mendimin e kirurgjisë, sepse ajo nuk dëshiron të duket e shtirur, kështu që ajo përdor një ritual 30-minutësh çdo natë. Jen është shumë e disiplinuar kur vjen puna për të qëndruar e re”, ka thënë një burim.

S

haron Stone u bë e famshme 20 vjet më parë në filmin ‘Basic Instinct’, film që i hapi dyert e një karriere të mrekullueshme në Hollivud. Por, 54-vjeçarja thekson në një intervistë për ‘The Sun’ se do të donte të dinte më shumë gjëra kur ishte 18 vjeç. “Do të doja të isha më e qartë mbi famën dhe domethënien e saj. Jam larguar nga shtëpia kur isha 18 vjeç dhe kur isha 22 gjendesha në Hollivud. I njihja njerëzit e përfshirë në industrinë e kinematografisë edhe pse nuk kisha punuar kurrë me ta, por për ta unë isha krejtësisht e pavlerë. Në momentin që u bëra e famshme filluan të më flisnin sikur ta kishin për herë të parë takimin me mua”, deklaron aktorja e divorcuar dy herë dhe që ka tre fëmijë të adoptuar. “Të gjithë harruan sharjet ndaj meje dhe më flisnin me përzemërsi. Është e pabesueshme se si ndryshojnë njerëzit kur e dinë që mund të fitojnë para prej teje”, shtoi Sharon Stone. “Kur fitova famën nga Basic Instinct isha 34 vjeç dhe falenderoj Zotin sepse po të isha 20 do të isha çmendur krejtësisht. Presioni i Hollivudit është i tmerrshëm”, përfundon aktorja, e cila për momentin është e lidhur me modelin argjentinas Martin Mica, 27 vjeç.

Lajmet e fundit të përhapura se J.Lo dhe Casper janë duke bërë një hap të madh, erdhën pasi Jennifer ishte fotografuar duke vendosur në gishtin e unazës, një unazë të shndritshme. Por Jennifer menjëherë e ka përgenjështruar këtë gjë në twitter duke thënë jo fejesë. Pas ndarjes me Marc Anthony, korrikun e një viti më parë, ajo krijoi një lidhje e balerinin 24 vjeç Smart, dhe përsa i përket diferencës së moshës, Lopez është shprehur se ajo nuk ndihet e vjetër dhe nuk do të ndihet edhe sikur të duket e tillë. Ajo pohon se është duke vepruar me të njëjtën mënyrë që ka vepruar gjithmonë.

Martohet Matthew McConaughey

Madonna tregon gjoksin gjatë koncertit Madonna ka shokuar fansat e saj duke treguar gjoksin gjatë një koncerti në Turqi të premten në mbrëmje. 53-vjeçarja po këndonte Human Nature në Stamboll kur nisi të hiqte rrobat dhe habiti të pranishmit në koncert kur nuk ndaloi derisa tregoi gjoksin.

Matthew dhe Camila Alves janë martuar pas gjashtë vjetësh sëbashku. 42 vjeçari Matthew dhe Camila janë takuar në Los Angeles në 2006, dhe kanë dy fëmijë sëbashku. Çifti ka deklaruar se edhe pse ata u martuan zyrtarisht tani, kanë gjashtë vjet që bëjnë një jetë martesore, duke pasur një shtëpi, dhe një jetë familjare. “ Edhe pse njerëzit insistonin se kur do martoheshim, për ne më e rëndësishme është të kemi një familje të shëndetshme, dhe një jetë të shëndetshme, dhe këtë jemi munduar ta bëjmë gjatë gjithë kohës” ka thënë Camila.


18

«

Kulturë

E martë 12 qershor 2012 •

Shqiptarët e

TURQISË

Nga dr. Laurant BICA

T

ë shkruash për shqiptarët e Turqisë apo arnautët, siç thirren aty, është një përgjegjësi e madhe dhe një barrë jo fort e lehtë. Është komuniteti me numrin më të madh të shqiptarëve në botë dhe pas tij renditen shqiptarët autoktonë të Greqisë apo siç njihen arvanitët ose dhe arbërorët apo barbaçet. I Nga historia shqiptare e Anadollit dje… Kur njeriu flet për Turqinë, mendja të shkon te pllaja e Anadollit. Ajo ka qenë e populluar që nga të mugëtit e historisë së njerëzimit por dhe vazhdimisht ka qenë një shesh e arenë lëvizjesh të popullatave të ndryshme të ardhura nga Ballkani, Kaukazi, Azia Qendrore apo dhe nga Mesopotamia e Lindja e Mesme. Megjithatë një popullatë qe e rrënjes, mbeti e nuk u zhduk kurrë me gjithë stuhitë e kohrave; si në lashtësi e në mesjetë dhe në kohën e re e të sotme, zotërit edhe sot të vërtetë të Anadollit, të Thrakës e të mbarë Turqisë, fisnikët e saj, pikërisht elementi shqiptar: Pellazgët, ilirët, të ashtuquajturit rumë, që mbizotëruan gjatë mesjetës e deri në ditët tona, bile në dy formacione shtetërore të mëdha si Perandoria Bizantine dhe Perandoria Osmane. “Hirushja” e vatrës, siç e quan Robert D’Anzheli gjuhën shqipe, mbeti pjesë e pandarë e jetës së banorëve të Anadollit. Asaj gjatë viteve të zotërimit bizantin iu shtua gjuha greke si gjuhë kulture, e kishës dhe gjuhë zyrtare e perandorisë për 10 shekuj dhe më pas gjuha osmanishte për 6-7 shekujt e fundit deri në ditët tona. Pra pati një shtresëzim 3-4 gjuhësh në shekuj, megjithatë shqipja u mbijetoi valëve zemërake të qindvjeçarëve. Rastet e saj i kemi gjetur të gjalla në Ishujt Prinkipo apo të Princave në Stamboll, ku popullsia vëndase ndonëse shkollimin e ka bërë në greqisht por edhe në turqisht, shqipen çuditërisht e ka ruajtur si gjuhë shtëpie. Dikush mund të shtrojë pyetjen e ligjshme: Shqiptarët janë autoktonë në Turqi, në Anadoll?! Por e vërteta e shekujve është kjo. Një marrëveshje e Lozanës në 1923-25 prishi konfiguracionin e popullatave në të dy krahët e Detit Egje. Është thika më e madhe që i është ngulur ndonjëherë pas shpine popullit shqiptar pas kohës së Lidhjes

së Prizrenit dhe të shpalljes së Pavarësisë më 1912. Më 1877 e 1878 në genocidin e egër të dy dimrave të shtetit shovinist serb mbi sanxhakun shqiptar të Nishit, u larguan me dhunë nga trojet e tyre të lashta mbi 300.000 shqiptarë myslimanë; pas vendimit barbar të Konferencës së Ambasadorëve në Londër më 1913 për masakrimin e territoreve shqiptare të Kosovës e Çamërisë në favor të fqinjëve grabitqarë e të pangopur, që u pagua me koston e vuajtjeve të paimagjinueshme dhe të dëbimit të përbindshëm nga vëndi i tyre të disa qindra mijra vetëve prej tyre në vitet e rënda të luftës së parë botërore. Me marrëveshjen e Lozanës dhe atë që e pasoi më pas, zbimin e pamëshirshëm

rumët, kryesisht shqiptarë dhe llazët ortodoksë që u këmbyen si kafshë në pazarin e bagëtive midis dy shteteve ndërsa Evropa bënte “sehirin” e radhës të veprës makabre të vet, duke luajtur me fatin e tij, pra në kurriz të popullit shqiptar. Pra, pas Berlinit më 1878, Londrës më 1913, si edicion i tretë, Evropa plakë i vuri vulën me Traktatin e Lozanës të 1923-24, si akti i fundit i tragjedisë që i kish përgatitur popullit më të madh e më të lashtë të kontinentit për ta shuar përgjithnjë nga faqja e dheut…Kështu i ndërruan në bazë të fesë gati gjysëm milion muslimanë, kryesisht shqiptarë të Greqisë, me mbi 1,5 milion të krishterë shqiptarë të Anadollit, të perëndimit,

nga shtëpitë e tyre, duke lënë edhe tenxheren e gjellës duke valuar në zjarr, u shkëputën nga vendbanimet e tyre stërgjyshore që nga antikiteti, jo pak por mbi 2 milionë banorë të të dy brigjeve kundruall të Egjeut për të “prodhuar” mbi bazën e përkatësisë fetare me shqiptarët musulmanë “turq” dhe me shqiptarët ortodoksë “grekë“ dhe për të zhbirë përfundimisht kombësinë e tyre shqiptare. Kështu deshi Evropa, kështu deshën edhe dy shtetet nënshkruese të marrëveshjes, Greqia dhe Turqia. “Kurbani” i marrëveshjes në njërën anë qenë arvanitët muslimanë të Moresë (Peloponez) dhe çamët muslimanë si dhe shqiptarët muhamedanë të Maqedonisë “greke”, të ish-vilajetit të Selanikut dhe të Thrakës Perëndimore. Ndërsa në krahun tjetër qenë

të jugut, të qendrës e të veriut të tij; por në këtë të fundit pra në veri të Turqisë, në pjesën lindore të Detit të Zi, përfshihen edhe të krishterët llazë, një popullsi autoktone, me prejardhje pellazge, e afërt me shqiptarët në tradita, në zakone, në gjuhë, në folklor, në këngë dhe valle, në veshje, në kulturë, në arkitekturën e shtëpive, në artin e detarisë etj. S’mund t’i kapërcej këto rrjeshta, pa thënë dy fjalë për komunitetin shqiptar të rumëve të Izmirit që pas Lozanës u shumëzua me zero. Ishte një komunitet shqiptarësh ortodoksë që ka luajtur rolin e një lokomotive progresi në Perandorinë Osmane. Ata kanë qenë mjeshtër të tregtisë në perandori, në fillimet e industrisë në Turqi, ata kanë investuar kapitalet e tyre në Izmir e zonën përreth deri në

“Deri tani shqiptarët kanë jetuar shumë pak për vehten: vepra, gjaku dhe dhuntitë e tyre kanë shkuar në interes të të tjerëve. U janë përkushtuar me mish e me shpirt të mirës së të tjerëve. Tani duhet të jetojnë e të punojnë për veten, për Shqipërinë e tyre.” MIT’HAT FRASHËRI “Ata qi kanë fatin të kenë sot në duert e tyne drejtimin e partinave të ndryshme, duhet të kenë gjithmonë parasysh, të kjartë dhe pa asnji iluzion, se nuk asht e thanun se ata që humbin luftën, domosdo humbin edhe paqën, si dhe ata që fitojnë luftën domosdo fitojnë edhe paqën. Shumë herë historija shënon raste të kundërta. Populli shqiptar ma tepër se në fitimin e luftës, duhet të synojë në fitimin e paqes, sepse vetëm ky fitim, e jo rrokullisje sistemesh, mund të sigurojë tansinë tokësore që në fjalë të vorfna do të thotë: bukë e pavarësi.” DR. XHELAL MITROVICA

Stamboll, në kryeqytet, kanë dhënë një ndihmesë të shkëlqyer në fushën e arsimit, kulturës etj. Atyre u takon merita e nxjerrjes në gjuhën frënge të gazetës “Smyrna”, gazetë e parë otomane etj. Sa keq që ky komunitet i lavdishëm që ka qenë në harmoni të përkryer me shqiptarët muslimanë (si kudo shqiptarët me njeri tjetrin, pavarësisht nga besimi fetar apo besa siç është thënë ndryshe dikur) u dëbua me Lozanën. Edhe ikja apo dëbimi i tyre ka qenë i dhimbshëm e i llahtarshëm. I bartën me anije të huaja për në Greqi. Ndodhi afërsisht si largimi biblik i shqiptarëve nga Shqipëria më 1990 me anijet shqiptare “Vlora” etj. nga Durrësi që u mbushën sa s’kishe ku të hidhje mollën dhe u kacavirrën në to, por në rastin që po flasim ishin shumë e shumë më tepër, s’ka vend për krahasime). Shqiptarët e Izmirit jo me qindra po me mijëra përfunduan të mbytur në ujërat e ftohta të brigjeve të Izmirit. Thirrjet dhe lebetitjet e këtyre njerëzve deri në kupë të qiellit, që u lanë në mëshirë të fatit, s’ka penë që t’i përshkruajë. Rastet e tyre i gjen edhe sot në Katerini, një lokalitet afër Athinës. Autori i këtyre rreshtave ka njohur personalisht dy zonja të nderuara nga ky komunitet. Njëra me emrin Zefirat (shkurt Zefi) jetonte në Athinë dhe punonte në bibliotekën shtetërore të saj, ndërsa e dyta ka punuar në Radio Tirana në radion e jashtme. Shqiptarët muslimanë të Gjirokastrës, të Delvinës, Konispolit e Çamërisë poshtë lumit Kalama kanë jetuar në shekuj në Izmir. I tillë p.sh., në vegjëli, ka jetuar shkrimtari e përkthyesi i shquar Vedat Kokona. Veç historia e shqiptarëve të Izmirit është sa e dhimbshme aq edhe të bën krenar për bashkëkombasit tanë vendalinj të atjeshëm. Duhen studime e studijues të tërë që të ndriçojnë këtë pjesë të kombit tonë, që ka jetuar në këto troje që nga lashtësia po që i takon tashmë historisë. Rastet e tyre në Greqi, pothuajse janë greqizuar plotësisht… Në këtë truall, që quhet Anadoll, kanë jetuar jo vetëm popullsi të stërlashta si sumeret e hititet, me të cilët fillon historia e njerëzimit apo edhe pellazgët, por edhe gjatë mijëvjeçarit të I- rë para erës sonë dhe në shekujt e tij kanë banuar në të, në pjesën më të madhe të tij, popullata ilire, fise ilire. Për këtë na bën me dije dijetari ynë rilindas, Sami Frashëri si në veprën e tij “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet” edhe në enciklopedinë e

tij gjashtëvëllimshe “Kamus’ul Alam” (Fjalor i Botës apo i Gjeografisë e Historisë). Në një gjeografi që fillon nga qyteti Samsun në brigjet e Detit të Zi e në vazhdimësi rreth e qark gadishullit të Azisë së Vogël, nëpër Detin Marmara, Detin Egje e Detin Mesdhe, deri në Antalja, Alanja e pse jo deri në qytetin-port Mersin, apo siç njihet sot Içel, kanë banuar fiset ilire, që turqit në tekstet e tyre të historisë i quajnë “iljallëllar”; duke marrë nga veriu i Anadollit me paflagonët, me myzët, me trojanët, me lidiasit, kariasit, likiasit etj. etj. Fiset ilire dikur kanë qenë mbizotëruese në një hapësirë që fillonte nga Mbidanubi e përfshinte tre gadishuj, atë Apenin, gadishullin apo sinisinë e Ballkanit dhe gadishullin më të madh e që përbënte rrënjën apo “nuklin” e ilirëve, atë të Anadollit apo Anatolisë. Pjesën më të madhe të territorit të këtij të fundit e zinte fisi i frigasve që ka pasur shtetin e vet të centralizuar, një mbretëri që sundoi për rreth 7 shekuj gati në mbarë Anadollin. Rilindasi arvanit, Aristidh Kola, duke pasur parasysh që Anatolia ka qenë rrënja e shqiptarëve, në një poezi hymn të tij shkruan midis të tjerash se “ty kush mund të të presënj, kush mund të të zhduknjë, rrënjë e lashtë e Ilirisë, e Pellazgjisë, rrënjë e lashtë e Anatolisë“. Popullsia pellazgo-ilire në antikitet vazhdoi rrugëtimin e saj në mesjetë si të ashtuquajtur “rumë“, (jo në kuptimin grek, por si ish-banor i perandorisë romake e më pas bizantine). Ajo u mbijetoi valëve të egra asimiluese nga popullatat barbare që shkelen Anadollin, por që zunë e nuk zunë vend aty. Pas mijëvjeçarit të parë të erës sonë , aty u vendosen fiset e turqve selxhukë, për t’u pasuar në shekujt e XIII, XIV, XV nga turqit osmanë. Në shekujt e mesjetës, duke filluar nga shekulli i pestë, kur merr rrugën Bizanti i perandorit Justinian i Parë, popullsia vendase e genit pellazgo-ilir, pra rumët që flisnin shqip (në Ballkan kanë përballë apo në kontinuitet, arbërit mesjetarë), ngritën qytete të tëra të nëndheshme në pllajën anatolike, për të jetuar. Turisti i sotëm mbetet pa mend, kur viziton këto qytete apo vendbanime të nëndheshme dhe bën çudi si janë ndërtuar ato dhe si mbijetoi popullsia “arbëre” (rume) në to. Sigurisht duke qenë e njëjta popullsi që themeloi edhe qytetin e Bizantit (Konstantinopojës apo Stambollit) në një pikë strategjike midis dy gadishu-


• E martë 12 qershor 2012 jve, djep i qytetërimit evropian e mesdhetar në ngushticën e Bosforit, njeriu nuk mund të mos habitet me vitalitetin e saj. Ajo u mbijetoi shekujve të pamëshirshëm dhe mirë apo keq e ruajti shqipen. Historiani shqiptar, Prof. Kristaq Prifti, në një monografi për Ibrahim Temon na tregon se jo vetëm në vilajetin e Selanikut, që ishte me popullsi kryesisht shqiptare por edhe vilajeti i Edrenesë në fund të shekulli 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të rreth gjysma e popullsisë së tij fliste shqip dhe përbënte masën kryesore të tij. S’po flasim për qytetin e Stambollit që deri në vitet 70 të shekullit 20-të sipas një statistike të brendshme të bashkisë së tij nga 140.000 banorë ortodoksë, 100.000 prej tyre flisnin ende shqip dhe deri diku, ndonëse jo si në shekullin e mëparshëm luanin një rol me influencë në jetën e Stambollit e sidomos përbënin një pjesë të konsiderueshme të elitës së tij. Aq e vërtetë është kjo, sa edhe në shoqatën turko-shqiptare d.m.th. të shqiptarëve të Stambollit e të krejt Turqisë, ata luanin rol vendimtar, bile i jepnin asaj tonin. Pas grushtit të shtetit (apo “darbe”-s siç thuhet turqisht) në fillim të viteve 70 dhe ndjekjeve që bënë ndaj tyre sigurisht ra dhe influenca në Shoqatën shqiptare. Kur flasim për shqiptarët e Turqisë nuk duhet të harrojmë tre komponentë, atë autokton, atë të ardhur dhe në këtë të fundit duhet të ndajmë si të tretë elementin musliman shqiptar, që mbushi Thrakën Lindore dhe Anadollin, për dy shekuj në vazhdimësi, në qindvjetshin e 19-të dhe atë të 20-të me shqiptarë kryesisht të besimit islam. Stambolli deri në fund të shekullit të 19-të, 2/3 e popullsisë së tij i ka pasur të besimit të krishterë. Lagje të tilla si Feneri (apo Fanari), Balata, Tarlabashë, Pera, Bejollë, Tophane, Beshiktash, Arnavutqoj, Shishli, Maçka, Teshvikije, Ettiler, Bakerqoj, Kadiqoj, Bostanxhi, Suadije, Fëndekzade, Koxha Mustafapasha (ose Samatia) etj., sidomos lagjet buzëdetit gëlonin, gjallonin nga të krishterët. Ato kanë pasur dhe emrat e tyre të vjetër që popullsia e Stambollit në zhargonin e sotshëm të folur, sidomos të vjetrit, i kujtojnë me nostalgji dhe sjellin ndërmend se në ç’harmoni shembullore kanë jetuar me kristianët rumë dhe miqësitë që kanë pasur me ta. Stambolli apo edhe Konstantinopoja siç quhej atëherë, si kryeqytet, ka qenë metropoli që ka grumbulluar popullatat nga tërë anët e Ballkanit, Kaukazit dhe Lindjes së Afërt e të Mesme. Gjithmonë në përbërjen e kryeqendrës osmane elementi dominues i popullsisë së saj kanë qenë shqiptarët, qoftë të besimit musliman apo atij kristian. Rreth 80 kishat ortodokse të Stambollit, (përfshi dhe Kishën e Shën Triadhës në zemër të tij, në sheshin Taksim në Bejollë bashkë me liceun e vajzave në krah të saj, të ndërtuar që më 1874 nga pasaniku i madh shqiptar Vangjel Zhapa nga Labova e Kryqit në Gjirokastër), janë kisha të ndër-

tuara nga shqiptarët e që në shekuj u kanë shërbyer atyre dhe vetëm atyre, të njohur si rumë të vendit, autoktonë denbabaden, që nga mugëtirat e Bizantit e thellë e më thellë… Nuk mund ta mbyll komponenten e parë autoktone pellazgo-iliro-rume, pa përmendur tre çvendosje të mëdha popullatash të genit shqiptar në tre kohë të ndryshme, në antikitet me Aleksandrin e Maqedonisë, në mesjetë në kohën e Skenderbeut dhe në kohën tonë, nga çereku i parë i shekullit të 19-të e deri tani në fillim të mijëvjeçarit të ri. Stambolli dhe Anadolli pavarësisht kufijve të çdo kohe, kanë qenë forca tërheqëse magnetike e shqiptarëve, sidomos nga Ballkani. Një çvendosje e madhe ka qenë lëvizja e trupave të Aleksandrit të Maqedonisë nga Ballkani kur ndërmori fushatën e madhe luftarake deri në Indi.

Anadollit ka qenë tepër e madhe dhe s’mund të krahasohet me 1 milion njerëz të sotëm. Dhe vala e tretë e migracioneve të mëdha shqiptare drejt Anadollit janë dy shekujt e fundit, kur u formuan shtetet e pavarura në Ballkan. Kjo s’do të thotë se s’ka pasur të tilla edhe në shekujt para këtij procesi. Praktikisht në shekullin e 18 në fund të tij vlen të përmenden dy lëvizje të mëdha demografike. E para ka të bëjë me qytetin shqiptar të Selanikut. Njoftimi na vjen nga konsulli francez i kohës në këtë qytet, Laskaris, që shkruan se në vitin 1779 në kohën e sulltan Abdylhamitit të I-rë me mbështetjen e admiralit osman Gazi Hasan Pasha në krye të 30.000 burrave, u dëbuan nga Selaniku brenda 5 ditësh nga guvernatori i qytetit, një pasha mizor e i urryer, më shumë se katërqind mijë shqiptarë, duke

kërcen nga e kaluara direkt në të ardhmen, duke lënë mënjanë të tanishmen e Selanikut, fati i të cilit dihet. Dhe vazhdon me nota patetike:

Masa të mëdha njerëzish të racës sonë u çvendosën e u vendosën që nga malet e Hindokushit, në Kaukaz e në vet Anadollin e deri në Egjypt, ku u formua qyteti Aleksandria dhe në Anadoll në brigjet e Mesdheut, qyteti Iskenderun (Aleksandria e dytë) etj. Në kohën e Skënderbeut, në shekullin e XV, pas vdekjes së tij e pushtimit osman, 300.000 shqiptarë, shumica luftëtarë bashkë me familjet e tyre të mëdha, kapërcyen detin e u vendosën kryesisht në jug të Gadishullit Apenin, në Kalabri e Siqeli. Disa dhjetra mijëra të tjerë kapërcyen Danubin dhe kaluan në Rumani. Por, emigracioni më i madh ka qenë i brendshëm, drejt “nuklit”, në thellësi të Perandorisë Osmane, drejt Stambollit e Anadollit, rreth një milion njerëz. Llogarisni që ka qenë një çvendosje e stërmadhe nga trojet e Ballkanit, “apokaliptike” do ta quaja për kohën që çoi në boshatisje të tokave, ku rrinin shqiptarët, të cilët u bënë dhe rezistencën më të madhe pushtuesve osmanë. Mendoni që në ato kohëra popullsia e botës ka qenë tepër tepër e vogël dhe e rrallë në krahasim me sot, kështu që shifra prej 1 milion shqiptarësh apo më mirë të themi arbërish që ia mësynë

përfshirë disa qindra, të cilët bënin pjesë në shpurën e tij… Në mesin e shekullit XVIII, disa mijëra shqiptarë punonin atje në hamame, si shitës boze, armëpunues, gurgdhëndës apo roje. Disa të tjerë bënin punë sezonale si barinj ose tregtarë bagëtish. Shumë prej zyrtarëve të lartë ishin vetë me origjinë shqiptare etj. Megjithëkëtë në shekuj Selaniku s’e humbi kurrë shqiptarësinë e tij. Edhe sot kur pas 1912-tës ai po bën një shekull duke iu nënshtruar një procesi intensiv dhe të sforcuar të helenizimit nën Greqinë, çdo i katërti banor i tij është shqiptar, pa folur për rrethinat e fshatrat e tij e të Thrakisë Perëndimore. Jo më kot nëpër dasma nga Pogradeci deri në Permet, në Devoll, në Korçë, Kolonjë, Dangëlli e gjetkë, këngëtarët popullorë ja marrin me zë të lartë si sokëllimë malesh, si në ato këngët e lashta majë krahit në Veri të Shqipërisë, që duket sikur del nga fundi i një shpelle, si një ofshamë e stërmadhe:

portat e Konstandinopojës, nëse ndonjë ambicioz do të dijë si të përfitojë nga numri, kurajoja dhe disiplina e natyrshme e këtij kombi.” Dhe ashtu siç e kishte parashikuar konsulli Laskaris, shumë drejtues shqiptarë u bënë një kërcënim serioz për Perandorinë. Në fillim të shekullit XIX-të, Mehmet Aliu, një ushtar shqiptar nga Kavalla u bë sundimtar i Egjiptit, themelues i një dinastie mbretërore dhe krijues i një perandorie jetëshkurtër në Afrikë e në tokat arabe. Më pranë atdheut ishte Ali Pasha – Bonaparti mysliman, siç e quante Bajroni – i cili sundoi në gjithë bregdetin perëndimor të Ballkanit nga kalaja e tij në Janinë. Ky ishte një pasha shqiptar, i cili po ndërtonte shtetin e tij dhe po ofronte mbrojtje për të krishterët e rajonit. Këtyre ne duhet t’u shtojmë dhe dy drejtues të tjerë pashallëqesh shqiptarë që konsulli francez nuk i jep, por që ishin edhe ata bashkëkohës me dy të mësipërmit, Bushatllinjtë e Shkodrës në Veri dhe Ahmet Kurt Pasha i Beratit që ishte një pasardhës i denjë i myslimanizuar i princërve Muzakaj. Këto të dhëna për Selanikun i kemi nga profesori amerikan me origjinë hebreje i historisë në Universitetin e Columbias

O Selanik e tatëpjetë Siç ka qenë do të jetë Shqipëri me të vërtetë Vini re, këngëtari popullor

Ç’kërkon greku e bullgari Kur këtu është shqipëtari?! Historianët mund ta fshijnë këtë fakt nga shkrimet e tyre, por populli nuk harron asnjëherë, nuk e fshin kurrë nga kujtesa e vet… Konsulli francez shkruan më tej ndërmjet të tjerash: “Duhet të frikësohemi se ky komb, i cili është i madh dhe njëkohësisht shumë i varfër, do të shpërdorojë zakonin e tij të mbajtjes së armëve dhe do të bëhet i fuqishëm e i rrezikshëm për këtë Perandori. Të gjithë qytetet e hapura të Rumelisë janë të ekspozuara ndaj shkatërrimeve të tij, që mund ta çojnë atë te

Kulturë

në Njujork, Mark Mazover, në librin e tij “Selaniku, qytet i fantazmave”, Tiranë 2011, kur flet për shqiptarët në faqet 148-151. Është fakt i pamohueshëm historikisht se furia osmane i shtypi kryengritjet e ndryshme të shqiptarëve me zjarr e me hekur dhe pashallarët osmanë të çdo kohe, të dërguar nga sulltanët, e mbuluan Shqipërinë e tokat shqiptare me lumenj gjaku dhe u bënë në shekuj shkak i lëvizjeve të mëdha e të stërmëdha demografike të shqiptarëve sidomos drejt Stambollit e Anadollit. Së dyti, një lëvizje tjetër e madhe demografike në fund të shekullit 18 e fillim të shekullit 19 lidhet me emrin e qytetit të Voskopojës, metropol ballkanik e europian. Me rastin e dy-tre djegieve dhe shkatërrimeve të saj më 1769 e më 1789 e më pas në fillim të shekullit 19 popullsia e saj në shumicën e saj dërmuese e mbajti frymën drejt qytetit metropol të krejt Perandorisë Osmane. Disa dhjetra mijëra voskopojarë ja mësyen, u mërguan drejt Stambollit, me të cilin kishin lidhje të shumanshme tregëtare, ekonomike, kulturore e deri ato fetare. Askush deri më sot nuk ka folur për këto lëvizje të mëdha njerëzish të këtij qyteti, Voskopojës e të malësisë së saj, krahinës së Oparit drejt Konstandinopojës, përfshi dhe qytetin apo qytezën e Vithkuqit etj., që pati një fat pak a shumë të ngjashëm me të simotrës së saj, të Voskopojës dhe u dogj e u prish edhe ai, afërsisht në të njëjtën kohë. Vijmë tani në shekullin XIX. Popullsia që ka pësuar më së tepërmi kanë qenë shqiptarët. Emigrimet e para drejt Turqisë fillojnë nga Përlepi i Maqedonisë. Pastaj vazhdojnë me eksodin nga mbi 600 fshatrat dhe qyteti shqiptar i Nishit të mbi 300.000 banorëve, vazhdojnë me futjen më 1912 nën sqetullën e Serbisë të Kosovës dhe të Greqisë, të Çamërisë e të një pjese të Maqedonisë; vijojnë me ikjet gjatë luftës së parë botërore. Kështu, nuk mund të lëmë pa përmendur emigrimin e qindra, mos themi mijra Voskopojarëve dhe Oparakëve nga Shqipëria – Voskopoja, kur u dogj në vitin 1916, kishte mbi 500 shtëpi – për në Stamboll. Shumica e banorëve të saj e mbajtën frymën drejt qytetit të madh, me të cilin kishin lidhje të shumta familjare, ekonomike, tregëtare, arsimore, kulturore e të tjera prej shekujsh. Ikjet vazhdojnë drejt Turqisë si rezultat i shkatërrimeve të papara se Shqipëria u bë shesh lufte në Luftën e Parë të Përbotshme e sidomos në fund të saj, kur Jugosllavia e Versajës rikthehet në Kosovë, me Traktatin e Lozanës 192324, shkëmbimet e mëdha greko-turke të shqiptarëve, me lëvizjet e kosovarëve më 1938 drejt Turqisë, që u ndërprenë fatmirësisht, deri diku por jo përfundimisht nga lufta e dytë botërore, me çvendosjet për arsye politike pas luftës si genocidi çam apo dhe masakrat mbi kosovarët si ajo e Tivarit apo brenda Kosovës e Maqedonisë nga hordhitë serbe e maqedonase; me disa qindra e mijra të tjerë të emigracionit

»

19

politik drejt Turqisë, Italisë dhe Evropës Perendimore, drejt SHBA-së dhe Australisë; me dëbimin e madh në Turqi nga 1954-1960 e më tej në bazë të Traktatit turko-jugosllav Tito – M. Qyprili (ministër i jashtëm i Turqisë) dhe në dekadat vijuese deri në ditët tona një rrjedhje e skajshme pa precedent drejt Stambollit e Anadollit e papërmbajtshme e shqiptarëve, pa folur për ikjet në Evropë e Amerikë; pa folur për emigracionin biblik nga Shqipëria pas viteve ‘90 -të shekullit të 20-të drejt Evropës e Amerikës. Një kapitull më vete përbën tjetërsimi, boshatisja këto 70 vjetët e fundit nga shqiptarët e Sanxhakut me kryeqendër Tregun e Ri (Novi Pazar) dhe largimi masiv prej pllajës së Peshterit. Është një emigrim i vazhdueshëm, i pashembullt drejt Stambollit e qyteteve kryesore të Turqisë si Bursa, Izmiri, Ankaraja etj. Vetë kam folur shqip më 1989 me të rinjtë e Pazarit të Ri në Kapallë Çarshi (Pazari i floririt) që kishin ardhur e ishin punësuar në Turqi. Largim, largim, kurbet, deri kur?! Formimi i shteteve të pavarura të Ballkanit ka pasur koston më të lartë për shqiptarët që kanë qenë të detyruar të marrin rrugët e mërgimit me hir apo me pahir… Ka edhe një çvendosje të padukshme, të katërt të madhe, bile do të thosha të stërmadhe të shekujve, për të cilën kurrë nuk do të ketë shifër të saktë por bëhet fjalë për qindra e mijëra shqiptarë që mbeten në dhé të huaj, qoftë lanë kockat, qoftë zunë vend aty, krijuan familje e nuk e panë më tokën që i lindi, atdheun e tyre. Është fjala për aspektin ushtarak qoftë si shërbim i detyrueshëm, qoftë si profesion, si ushtarë me pagesë ose të njohur ndryshe si mercenarë. Me të drejtë Robert Elsie flet për “emigrimet e hershme të shqiptarëve në Turqi si rezultat i rekrutimeve me forcë për ushtrinë osmane dhe jeniçerë“. Gjatë pesë shekujve të sundimit osman në trojet etnike, shqiptarët kryen shërbimin ushtarak në të katër anët e perandorisë, me një sipërfaqe mbi 15 miljon km2 të shtrirë në tre kontinente. Kënga e “Urës së Qabesë“ është sinjifikative në këtë drejtim…Shërbimi vazhdonte, në disa raste, deri në 10-15 vjet dhe, ose linin kockat në shkretëtirat e Arabisë, Jemenit, Sirisë, Veriut të Afrikës si në Egjipt, Libi e gjetkë, ose vendoseshin andej. Një plagë e pambyllur, e nisur që në shekujt bizantinë e që vazhdoi edhe në shekujt osmanë, është mercenarizmi që e kanë kaluar shqiptarët pa dallim feje. Dy janë popujt në Evropë që armën e kanë patur të shenjtë dhe që jeta e malet ku jetonin, i diktonin e i detyruan të mos e hiqnin nga supet dhe luftën ta bënin profesion të tyre se vendi nuk i mbante: Shqiptarët dhe Zviceranët. Katolikët e zonës së Krajës mbi Shkodër e Ulqin, e kanë kryer shërbimin ushtarak tradicionalisht në Gardën e Sulltanit, madje me veshje karakteristike të krahinës së tyre. (Vazhdon nesër)


20

«

Nga George Jahn

T

raviata e Verdit është një opera e njohur për rolin e Violetës, kurtizania me zemrën prej floriri që zgjodhi nderin mbi dashurinë që të vdesë në krahët e dashnorit të saj. Në qendër të operas është historia e kurtizanes Violeta Valery. Por Violeta ka dalë në plan të dytë në një produksion të ri të operas në Vjenë nga vetë dashnori i saj, Alfredo me interpretimin e tenorit shqiptar Saimir Pirgu. Është vetëm pjesërisht faji i Irina Lungutsopranoja e hollë ruse që interpretoi rolin e Violetës. Zëri i saj ishte pak më shumë se i këndshëm në një festival të Vjenës, të dëgjuar natën e së mërkurës. Por kjo nuk ka qenë e mjaftueshme për një rol që është nga më kërkuesit në repertorin prej koloraturave të shumta që shkojnë deri në shkallët e larta të C-së, duke kërkuar ndryshime të shumta të ritmit dhe të lartësisë së vokalit. Violeta duhet të portretizohet nga një zë po aq multidimensional sa dhe vetë ajo, por zëri i Lungut duket sikur nuk e ka gjerësinë dhe përkulshmërinë e duhur. Edhe pse tendenca për të shkuar në regjistrat e lartë zvogëlohet pas aktit të parë, ajo vazhdon të ketë probleme notat e larta të rastit – një shmangie nga portreti i nivelit të lartë të një vajze festash që u kthye në besnike të shpirtit të saj binjak, Alfredos, dashurisë së saj të parë dhe të vetme. Rolin e Alfredos e interpretoi tenori shqiptar, Saimir Pirgu, i cili përfaqësonte një djalosh të ri që gjeti dashurinë e tij të vërtetë tek një grua qyteti pa moral. Aktrimi i tij përfshiu: ndenja nga më pasionantet tek ato më të buta, shkatërrimin, deri në inat. Kështu ndodhi edhe me zërin e tij. Interpretimi pasionant i Saimir Pirgut në “Dei Miei Bollenti Spiriti”- një nga ariet e Alfredos në mënyrë të gjallërishme tregoi një burrë që mendonte për lumturinë e tij, edhe pse pritej tragjedia e ndarjes dhe më e keqja akoma. Pirgu konfirmoi në komentet në dhomat e zhveshjes para performancës se disa tenorë e kanë problem këndimin e Alfredos. “Ata nuk e pëlqejnë rolin, pasi nuk u pëlqen të jenë të dytët”, tha tenori shqiptar. Por Saimir Pirgu nuk ishte pas askujt të mërkurën me një interpretim që ishte i shkëlqyer, si vokalisht dhe dramatikisht. Gjithashtu, interpretim të mirë treguan dhe Gabriele Viviani si Xhorxho Germont, babai i Alfredos; Dshamilja Kaiser si Anina, shërbëtorja e Violetës; Guenther Haumer si Doufoli, rivali i Alfredos, Tomas Juhas si Gastoni dhe Krzystof Borysiewicz si D’Obigni, pjesëtarët e grupit të festës, dhe Guenes Guerle si doktori.

Kulturë

E martë 12 qershor 2012 •

Trebeshina në teatrin europian

Sajmir Pirgu eklipson Violetën në Vjenë Nga plateja, dirigjenti Omer Meir Welber ofroi një shtrirje të gjerë muzikore nga preludet e para të buta që reflektojnë brishtësinë e personazheve

në skenë, deri tek kthimi i temës së dashurisë pak para vdekjes së Violetës me të gjitha ngjyrimet e orkestralit. Gjithashtu duhen përgëzuar

drejtuesit Deborah Warner dhe Xheremi Herbert, përgjegjës për skenën. Pamjet e tyre, duke përfshirë dhe një pyll që ndërronte ngjyrën sipas stinëve,

krijuan një mbrëmje vërtet të kënaqshme, pa kërcënuar kalimin në plan të dytë të asaj që opera ka qëllim: muzikën. /The Associated Press/

Shqiptarja përfaqëson Gjermaninë në “Miss World 2012”

Koncert i orkestrës së RTSH në Prizren

Ajo quhet Martina Ivezaj. Është 22 vjeç dhe me prejardhje nga Tuzi. Martina Ivezaj, shqiptarja nga Gjermania, me prejardhje nga Mali i Zi do të përfaqësojë Gjermaninë në në garën Miss World 2012 që do të mbahet më 18 gusht në Kinë. Sipas Carsten Mohr, kyetar i organizatës për zgjedhje të miseve “Deutschland`s schönste”, modelja tashmë e njohur, 22 vjeçare është zgjedhur për në garën e madhe për titullin e bukuroshes së botës, në qytetin Ordos të Republikës Inner Mongolia të Kinës. Para tri vitesh Martina u kurorëzua si “Miss Tuning”, duke lënë mbrapa plot 350 kandidate nga e gjithë Gjermania. Me titullin e përmendur, bukuroshja shqiptare kishte siguruar edhe vendin në kalendarin e famshëm të tuningut, atë të Bodensee-së. Vajza me prejardhje nga Tuzi, konkretisht nga Malësia e Madhe shprehet se familja e saj dhe ajo, ruajnë me xhelozi traditat shqiptare. Vite më parë Martina është zgjedhur edhe Mis Rinora 4 në diskotekën e njohur në Rümlang të Cyrihut.

Në kuadër të aktiviteteve për 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, 134 të Lidhjes së Prizrenit dhe 13 vjetorit të çlirimit të Kosovës në Prizren u mbajt koncerti simfonik në Kishën “Zoja Ndihmëtare”, i orkestrës së RTSH-së i cili u organizua nga Radio Kosova dhe Radio Tirana. Me këtë rast Drejtori i Radio Kosovës, Arben Fetoshi, ka theksuar se ky aktivitet shënon një simbolik të trefishtë për historinë shqiptare. Ndërsa, Alfons Zeneli, Drejtor në Radio Tirana, ka thënë se ky bashkëpunim ka ardhur krejt natyrshëm, sepse ky qytet ka edhe përvjetorin e Lidhjes shqiptare të Prizrenit. Ndërkaq Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, ka vlerësuar se këto festime të përbashkëta konfirmojnë edhe një herë se pavarësia e Shqipërisë është kontribut i gjithë shqiptarëve sidomos, i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë koncert simfonik morën pjesë instrumentistët dhe këngëtarët më të shquar të skenës shqiptare.

Teatri shqiptar merr pjesë në Festivalin Europian të Përkthimit Teatral, “L’Europe des Théâtres”, që po mbahet në Paris, prej 8 deri me 29 qershor. Kjo është një nismë e EURODRAM-ës, rrjeti europian për përkthimin e dramës në bashkëpunim me Shtëpinë e Europës dhe Orientit. Shfaqja e pare është “L’Histoire de ceux qui ne sont plus” nga Kasëm Trebeshina (55 minuta), e realizuar nga regjisori Pierre Debauche në Paris më 1992. Komedia tragjike “Historia e atyre që s’janë” është e para pjesës shqiptare për teatër e vënë në skenën e Francë, me interpretimin e: Cyril Bellenger-Josselin, Richard Grolleau, Alexandre Pavloff, Chloé Rejon, Sylvie Vidach, Maya Vignando. Kjo vepër e Trebeshinës e shkruar në vitin 1961, njeh vetëm një botim në shqip në Kosovë më 1992 dhe pas kësaj është vënë në skenën ga Teatri Kombëtari Kosovës. Te kjo komedi tragjike gjen shkatërrimin e një pas njëshëm të anëtarëve të një familjeje nën një presion psikologjik për ndjekje. Është homazhi i dytë që Shtëpia e Europës dhe Orientit i bën veprës dramaturgjike të Trebeshinës. Vitin e kaluar, drama e tij “La Forêt” u paraqit në “L’Europe des Théatres”, në kuadrin e ditëve të Festivalit Europian të Përkthimit Teatral. Anne-Marie Autissier ka bërë përkthimin nga origjinali “Pylli – Evandri dhe Nausika” i vitit 1976. Edhe kjo u botua në Kosovë si pjesë e Antologjisë personale me një cikël dramash që Trebeshina ka shkruar në vitet 1937-2006.


zbavitje • E martë 12 qershor 2012

(METROPOLITANI) Fjalekryq 1

2

3

4

5

6

7

13

14

19

20 26

35 41

24

25

33

42 47

56

48

58

64

Venusi do jete planeti me i favorshem per ciftet gjate kesaj jave. Ai do ua ndricoje jeten dhe do ua beje ate me te bukur. Nese tregoheni edhe pak me tolerante lidhje juaj do kete me shume jetegjatesi. Edhe problemet qe keni pasur do t’i zgjidhni. Beqaret nga ana tjeter duhet te tregohen sa me te hapur. Takime do te kete. Financat do jene shume te mira e nuk do keni asnje problem.

53

Hena do e elektrizoje jeten tuaj ne cift gjate kesaj dite. Marredhenia me partnerin do jete harmonike dhe do iu sjelle mjaft kenaqesi. Beqaret do hyjne ne nje faze me te bukur dhe me plot takime. Ka mundesi qe te fillojne edhe histori afatgjata. Pergatituni! Sektori i financave do jete i mbrojtur por kjo nuk do te thote qe ju mund te shpenzoni pa pushim. Kujdes me cdo hap qe do hidhni.

54

60

61

66

62

67

70

71

41. Mund të bëhen me kamikaze. 43. Një kitarë havaiane. 44. Eshtë borxhliu. 47. Beson pa kufij. 48. Atmosferikë nuk janë sekretë. 50. Mund të jetë... basist. 52. Fillojnë romanin. 53. Fillojnë debatin. 55. Meriton të dënohet. 57. Një sferë për... model. 60. Janë enë... gjaku. 63. Janë malet me Jezercën. 64. Qytet francez. 65. Eshtë shënimi për Totti-n. 67. Rindërtohen pjesërisht. 68. Janë për slalom. 69. Bisht palloi. 70. Louis regjisor francez. 71. Ishte Shigjetari… në lashtësi. VERTIKAL 1. Gjysma e darkës. 2. Eshtë ai që nuk rrëmbehet.

3. Eshtë e artë për... bomberin. 4. Një përgjigje në celular. 5. Një San në Giuseppe Meazza. 6. Jacques i Monsieur Hulot. 7. Eshtë përfaqsuesja e Ibrahimoviç. 9. Inicialet e Moravia-s. 10. Lihet një me… emër. 11. Lumë në Gjermani. 12. Broën i Charles Schulz. 14. Jetojnë në qytetin e njëmbinjëdritareve. 15. Spliti për... italianët. 16. Inspektori i... Fantomas. 17. Eshtë gjendja... konfuze. 20. Tase e famshme e volejbollit. 22. Film i Luc besson. 23. Historike... kujtohet. 24. Role pa zë. 28. Janë lëvzije mashtruese të futbollistit. 30. Një... bull qen. 31. Bëhen edhe duke thyer...

paratë. 32. Peterson i basketbollit. 33. I lirë në... jazz. 35. Ishte engjëlli rebel. 36. Sabrina aktore. 38. Mund të kapë me... “elson”. 39. Me... ego për zëvendës. 40. Reparte Luftarake Turke. 42. Një matador. 43. Ndiqet nga Peshqit. 45. Eshtë skuadër. 46. Fitim pa kufij. 49. Kanë marë... burra. 51. Stile pa çifte. 54. Një racë... kombi. 55. Një pjesë e kastorëve. 56. Reparte Luftarake këmbësorie. 58. Bie fiks. 59. Rruga e Molnar. 61. U vra me një grusht nga Odiseu. 62. Një gjerman. 66. Një stil kur s’je ti.

Luani Cdo gje do jete me e thjeshte sot ne jeten tuaj ne cift. Do komunikoni se tepermi dhe nuk do nguroni te flisni edhe per tema paksa delikate. Mund te beni edhe ndonje projekt per te ardhmen. Beqaret mund te kene nje takim vendimtar i cili mund t’ua ndryshoje njehere e pergjithmone jeten. Fianncat do jene te qendrueshme. Perfitoni per te bere ndonje transaksion.

Peshorja Venusi iu premton sot momente te mrekullueshme se bashku me partnerin tuaj. Ky planet do iu nxite jo vetem te komunikoni por edhe te bashkepunoni sa me shume me njeri-tjetrin. Nese ju beqareve do iu rrahe zemra per dike qe do takoni, bejani te ditur mos i mbani perbrenda emocionet. Fati do iu buzeqeshe tek sektori i financave. Perfitoni per te siguruar edhe te ardhmen tuaj.

Fjalëkryqi pa skemë, fjalëkryqi i kampionëve 1

Duhet të nxini 31 kuti

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

zv/kryeredaktor: Armand Maho Mariglen Mulla

Shigjetari Do kujdeseni shume gjate kesaj dite qe jete juaj sentimentale te jete sa me e mire. Do vendosni dialog dhe bashkepunim me njeri-tjetrin. Beqaret do e kene shume te thjeshte te joshin. Per disa, me ne fund endrrat do te behen realitet. Perfitoni nga mundesite qe do iu jepen dhe dilni neper takime. Me financat do keni disa probleme. Mundohuni t’i zgjidhni sa me shpejt qe te mundni!

Ujori 1

2

3

4

5

6

7

13

14

19

20 26

30

35 41

63 68

10

24

25

37

38

39

40

43

46

47

48

51

49 52

57 64

58 65

69

12

29

36

56

11

33

42

50 55

23

9 18

32

34

45

22

17

28

31

44

16

21

27

8

15

70

59

53

60

54 61

66

62

67 71

politika: albana lika, herion mesi, oli xhilaga ekonomia: brikena dervishaj sociale: pranvera kola rrethet: blerina spaho kronika: mariglen mulla kultura: blerina goce design&layout: Daniel Prifti, Gëzim Duzha

Adresa: Rr. Dull Keta, nr. 5. (Rr. e Dibrës), Tiranë

pergjigje

pergjigje

2 Janë detyrime që paguhen. -Inde pa ne. 2 3 Carlos, shkrimtar meksikan. -Braktisi Didonën. 3 4 Janë anës... rrugëve. -Gëlon pa zë. 4 5 Ushtari i... Steven Spielberg. -Shteti me De Moines. 6 Henry Augustus, që qe fizikan 5 amerikan. -Në krye të ekstremistëve. 6 7 Jean, që qe aktor i madh francez. -Morricone kompozitor. 7 8 Ne T... në një llojn kaontiere. -Pak amatoriale. 8 -Ekstreme në stacion. 9 Ishte molla me Më të bukurës. 9 -Ndërmarrje Sociale Durrës. 10 Një simbol lëkurëkuqsh. 10 -Fillojnë dobët. 11 Fourment e Rubens. -Shkruhet për të mos shkruar më. 11 12 Një sport me stil të lurë. 12 -Janë ushtarakë të ulët.

kryeredaktor Brahim Shima

s t a f f

Yjet do ua bejne me te bukur jeten ne cift sot. Partneri do jete i gatshem te beje gjithcka qe ju doni e t’ua plotesoje deshirat. Do kaloni momente te mrekullueshme. Beqaret do kene te gjitha mundesite te gjejne dashurine e madhe qe kane enderruar. Ne planin financiar duhet te jeni me te organizuar dhe t’i administroni me kujdes ato para qe keni. pritet qe dita te jete e qendrueshme.

40

49

59

65 69

HORIZONTAL 1 Ente Furnizimi Burrel. -Janë të ndryshme në maska. 2 Diftong në kuotë. -Krahu pa ekstreme. -Fillojnë hollësisht. 3 Mund të jenë kamikaze. 4 Piktori i... supës Campbell. 5 Janë të kohës. 6 Jacques, që interpretoi Paridin. -Magritte piktor. 7 Mund të jetë sigurie. -I ka hedhur i dorëzuari. 8 Mbetet në fund. -Moore aktore. 9 Fillojnë natën. -Pak derdimene. 10 Leh në Australi një i tillë. -Një mund të jetë. 11 Eshtë lule alpine. -Inicialet e Travolta. 12 Një gjarpër gjigant. VERTIKAL 1 Një Sam, regjisor.

Demi

Binjakët

52 57

HORIZONTAL 1. Janë ministri. 7. Një lojë me games. 8. Me room në një film me Jodie Foster. 13. Ishte magjistarja e Paperon de Paperonit. 14. Janë tek në bastun. 16. I ka të ndryshme jaka. 18. Film i Robert Altman. 19. Mbahen në mbledhje. 21. Eshtë ajo që bëhet pishman. 25. Tre të parat në Maastricht. 26. Turren të parat. 27. Nafta e SHELL. 28. Ishte banditi Michele Pezza. 29. Mbyllin një sherr. 30. Kështu quhet disku në hockey. 32. Fliten në provincë. 34. Me dies në liturgji. 36. Zhvillohet me... imagjinatë. 37. Ka... luajtur.

39

Dashi

43

51

68

38

21

12

29

37

46

63

11

18

23

36

50 55

22

17

10

32

34

45

16

9

28

31

44

15

21

27

30

8

»

Edhe pse do iu jepet mundesia ta tradhtoni ate qe keni ne krah me dike ne dukje me te mire ju do qendroni besnike. Tregojini partnerit gjaithcka qe do ndodhe, mos ia mbani fshehur. Dielli do iu beje edhe me terheqes sot. Do joshni dhe do iu joshin pa pushim. Mos keni frike te filloni aventura sepse do ia kaloni per mrekulli. Situata ne planin financiar do jete e favorshme. Do beni edhe projekte.

marketing: eligerta dyrmishi cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

Gaforrja Jeta juaj ne cift do jete paksa e trazuar. Mund te keni edhe ndonje debat brutal i cili do ua prishe gjithe diten. Beni kujdes me cdo gje qe do thoni. beqaret edhe pse do duan te krijojne nje lidhje, nuk duhet t’ia hedhin krahet te parit qe do takojne. tregohuni me te duruar. Parate nuk do influencohen nga asnje planet. Situata do jete e qendrueshme dhe nuk do hasni veshtiresi.

Virgjëresha Sektori i dashurise per ciftet nuk do te influencohet nga asnje planet. Dita do jete e qete dhe komunikimi nuk do te mungoje per asnje moment. Beqaret do kene takime. Fillimisht gjithcka do nise si nje miqesi e bukur e me pas do kthehet ne nje lidhje serioze. Mos e humbni kete mundesi. Financiarisht do kaloni nje moment te veshtire. Megjithate Urani do iu ndihmoje t’i vini gjerat ne vije.

Akrepi Me ne fund debatet dhe problemet qe keni pasur ne cift do te gjejne zgjidhje. Do ndiheni me te qete dhe me ne forme. Beqaret do kene jo vetem takime por edhe dashuri me shikim te pare. Per te mos pasur surpriza te keqija me vone eshte mire te vendosni disa piketa qe tani dhe t’i respektoni ato. Saturni do iu mbeshtese ne planin financiar dhe fati do jete ne anen tuaj. Shfrytezojeni!

Bricjapi Partneri do iu mbaje shume prane vetes sot dhe do perjetoni ore te mrekullueshme se bashku. beni gjithcka qe ndjeni pa u privuar nga asgje. Beqaret do jene te shperqendruar fale disa takimeve qe do bejne. Merrni iniciativa dhe perfitoni nga cdo mundesi qe do iu jepet. Ne planin financiar do ndermerrni disa rreziqe vetem e vetem qe situata te stabilizohet. Do ia arrini qellimit.

Peshqit Do besoni tek dashuria e vertete dhe ideale sot, por do zhgenjeheni pasi te shihni realitetin. Mundohuni t’i merrni gjerat me pozitivizem. Beqaret do kalojne nje dite te bukur edhe pse nuk do arrijne te krijojne nje lidhje. Tregohuni te hapur dhe njihni sa me shume persona. Kujdes me financat. Shmangni me cdo kusht shpenzimet e tejskajshme dhe operacionet e medha financiare. www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


22

« SPORT

E jepnin të perënduar prej vitesh. Madje shumë nga ata mendonin se grumbullimi në kombëtare ishte thjesht vetëm pë faktin se evropiani zhvillohej në shtëpinë e tij. Por Shevçenko edhe pse me 35 vjet mbi supe ka treguar se nuk ka perënduar ende. Ishylli i Milanit ka shënuar një dygolësh duke i dhënë fitoren Ukrainës në ndeshjen e parë në grupin D përballë Suedisë së Ibrahimoviçit. Një fitore dhe tri pikë për Ukrainën dhe një fitore personale e Shevës përballë Ibrës. E shkuara e Milanit ka mundur të tashmen e Milanit në një sfidë që është vendosur në 10 minuta. Ukraina ka fituar me përmbysje përballë suedezëve që duket se kanë menduar të fituar takim pas golit të Ibrahomoviçit. Me këtë fitore Ukraina është ngjitur në krye të grupit, duke përfituar dhe nga barazimi në ndeshjen përballë Francës e Anglisë. Pjesa e parë e ndeshjes ka qenë më e mirë për Suedinë që ka kontrolluar takimin. Por rastet e pastra kanë munguar për të dyja skuadra. Suedia është mbështetur fuqimisht te sulmuesi i saj Zllatan Ibrahimoviç, i cili ka tërhequr përpara skuadrën. Ka qenë pikërisht sulmuesi i Milanit në Itali, i cili në fundin e pjesës së parë (39’) i është afruar shumë golit, por gjuajtja e tij me kokë nuk i ëhstë bindur, pasi ka goditur shtyllën. Me këtë rezultat skuadrat i janë drejtuar dhomave të zh-

E martë 12 qershor 2012 •

Shevçenko ylli që nuk perëndon kurrë

Baloteli duket se ka pasur fyerje raciste në ndeshjen e parë ndaj Spanjës. Kështu bëjnë të ditura dy media angleze, Daily Mail dhe Daily Mirror, të cilat shprehen se Baloteli është diskriminuar për shkak të ngjyrës së tij nga një grup jo i vogël tifozësh spanjollë. Në momentin kur Baloteli kapte topin, tifozët menjëherë imitonin majmumin dhe kjo është qartësisht një fyerje raciste. Megjithatë, Federata Italiane e Futbollit thotë se nuk di gjë në lidhje me këtë incident, teksa do të ankohet në rast se një gjë e tillë vërtetohet. Kjo nuk është hera e parë që Spanja përfshihet në fyerje raciste.

Trapatoni: Na mohuan një penallti të pastër

veshjes. Pjesa e dytë ka nisur sërish me Suedinë kërkuese dhe vetëm pas shtat minutash lojë Ibrahimoviç ka bërë të hesht stadiumin “Olimpisti” të Kievit. Kapiteni i Suedisë ka arritur të shfrytëzojë mjaft mirë një aksion të bukur të suedezëve duke kaluar nordikët në avantazh. Pas golit është dukur se gjithçka kishte përfunduar në këtë takim, por reagimi i Ukrainës e udhëhequr nga ylli i saj 35-vjeçari Andrij Shevçenko ka arritur që brenda shtatë minutash të përmbysë gjithç-

ka. E të mendosh që Sheva ka shënuar dy herë me kokë përballë njërës prej mbrojtjeve më shtatlarte dhe më të fortë në lojën të ajër të këtij kampionati. Tri minuta pas golit të Ibrës, Shevçenko me kokë ka barazuar shifrat, duke sjellë baraspeshën në Kiev. Por festa vendase nuk ka përfunduar këtu, pasi në minutën e 62-të Shevçenko ka vulosur mbrëmjen e tij magjike duke shënuar sërish me kokë, kur kundërshtari i tij ishte pikërisht Ibrahimoviç. Ukraina në delir, ndërkohë që Suedia është de-

tyruar ta nisë edhe njëherë nga e para. Minutat e mbetura janë një refren e sulmeve të Suedisë dhe mbrojtjes së Ukrainës. Nordikët krijojnë disa raste për shënim ku më flagranti është ai i minutës së 90 kur Elmnder i vetëm me portierin nuk arrin të shënojë. Kështu gjithçka mbyllet me fitoren e Ukrainës në ndeshjen e parë të saj në kampionatet evropianë. Organizatorët e evropianit kapin vendin e parë dhe hedhin nj hap të madh drejt objektivit për të kaluar grupin, ndërsa Suedia vshtirëson shumë rrugën e saj.

Anglia dhe Franca ndahen në paqe, barazim 1 : 1

A

nglia me Francën nuk kanë shkuar më shumë se barazimi në shifrat 1 : 1 në ndeshjen e parë të grupit D, në stadiumin Dombas Arena të Donetskut. Derbi i kanalit të Le manshit ofroi shumë raste por, pak konkretesë për të dyja skuadrat. Nëse Anglia kishte mungesë kryesore sulmuesin Uejn Runi, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Francën, e cila pavarësisht se ka në dispozicion një sulmues të klasit botëror si Karim Benzema, nuk arriti të shprehej në mënyrën e duhur, dhe franko-algjeriani, dukej më shumë si një mesfushor se sa një sulmues race. Anglia e nisi ndeshje furishëm që në minutat e para të saj duke treguar agresivitet ndaj në krahët e mbrojtjes së “gjelave”. Por, me kalimin e minutave Franca po arrinte që ta merrte veten dhe filloi të bëhej më kërkuese ndaj Anglisë. Vetëm d2 minuta zgjata dominimi i Anglisë, pasi në 10 të tjerat pasardhëse kombëtarja e drejtuar nga Roi Hogson u gjend në vështirësi, dhe tani me të vërtetë që ndihma e dy mesfushorëve si Gereth Berri dhe Frenk Lampard, të cilët mbetën jashtë EURO 2012 për shkak dëmtimesh, padyshim që do të ishte e vyer. Në minutën e 11-të erdhi dhe rasti i parë për Francën, e

Baloteli fyerje raciste nga tifozë spanjollë

Trajneri i Iralindës, Xhovani Trapatoni, u shpreh se ndonëse pranon se Kroacia ishte diçka më mirë në lojë, sërish Irlandës iu mohua një penallti e pastër, e cila sigurisht mund të kishte ndryshuar rrjedhën e lojës. “E kam riparë ndeshjen dhe ata ishim më të mirë, por jo me diferencë të madhe. Një gol i tyre ishte në pozicion jashtë loje dhe një penallti na është movuar. Ndeshja mund të kishte shkuar ndryshe po të ishte gjykimi i drejtë”,- u shpreh Trapatoni.

Spanja protestë te UEFA për cilësinë e barit

cila me një goditje këndi vendos në vështirësi portierin Xho Hart. Në raste të shumta gjyqtari Nikola Ricoli gaboi rëndë në vendimet për të akorduar faull dhe kjo gjë u pa tek Franca, por në pjesën më të madhe të kohës kundër Anglisë. Rasti i parë për Anglinë erdhi në minutën e 15-të kur mesfushori i Mançester Sitit, Xhejms Milner pas një pasimi të Eshli Jang, i ndodhur vetëm për vetëm me Hugo Loris dërgon topin jashtë nga e majta. Në minutën e 17-të vjen dhe pritja e parë e shkëlqyer nga ana e Hart, i cili devijon në korner një gjuajtje nga jashtë

të Johan Kabaje. Franca po arrinte të krijonte më shumë volum loje, por pa konkretizuar aksionet në mënyrën e duhur. Në minutën e 30-të vjen dhe goli i parë i ndeshjes, dhe Anglia kaloi në avantazh me atë Xholeon Leskot, i cili shfrytëzoi një goditje dënimi nga kapiteni Stiven Xherrard, dhe më pas ju shkëput mbulimit të Alu Diarrasë duke dërguar topin në rrjetë. Në minutën e 35-të do të ishte përsëri Hart, që do të shpëtonte Anglinë nga një gjuajtje nga jashtë zone të Samir Nasrisë. Franca po bëhej më kërkuese nga minuta në minutë dhe në 39-tën pas një goditjeje

nga jashtë zone përsëri nga ana e Samir Nasri, Franca arrin të gjejë golin. Pjesa e parë mbaroi me dominimin e Francës ndërsa Anglia u mbyll në mbrojtje. Në pjesën e dytë përsëri Franca e nisi me këmbën e mbarë, duke dhënë pasime të shkurtra dhe të bukura. Përsëri rastet më të shumta i kishte Franca e cila me anë të Johan Kabaje Riberisë dhe Benzemas provoi shumë herë të shënonte, por pa ja dalë dot mbanë. Ndeshja u mbyll në shifrat 1 : 1 dhe duket se ky barazim nuk do t’i dëmtojë të dy përfaqësueset në rrugëtimin e tyre për tu kualifikuar nga grupi D.

Federata spanjolle e futbollit (RFFE) ka bërë të ditur se do të dërgojë një notë proteste te UEFA për cilësinë e fushës në ndeshjen e parë në grup kundër Italisë (1:1). Më saktë bëhet fjalë për kushtet e barit, që sipas spanjollëve ka qenë shumë i thatë. Menjëherë në përfundim të ndeshjes lojtarët dhe stafi i kombëtares spanjolle ka shprehur hapur pakënaqësinë për kushtet e fushës. Ksavi është shprehur: “Fusha ka qenë e thatë, shumë e thatë. Nëse doni të shini spektakël siç pretendon UEFA duhet të ujisni fushat. Nëse fushat nuk kanë mjaftueshmërisht ujë, ato përbëhen pengesë për të gjithë lojtarët. Këtu çështja nuk është se u dëmtua Spanja, por spektakli në fushë.” Në të njëjtën linjë ka qenë dhe mesfushori tjetër Andres Iniesta. “UEFA që propagandon për shou nuk mund të lejojë të luhet në të tilla fusha”,- ka deklaruar Iniesta. Por edhe nga kampi italian ka pasur kritika për kushtet e trenit të lojës. “Bari ka qenë i gjatë dhe fusha e thatë”,- ka deklaruar De Rosi, ndërsa Pirlo ka shtuar: “Fusha nuk ka qenë në kushte të mira, por kjo vlente si për Italinë ashtu dhe për Spanjën.” Reagimi i polakëve: Italianët e donin të thatë Pas ankesave nga Spanja dhe Italia i menjëhershëm ka qenë reagimi i palës polake. “Gjatësia e barit ka qenë perfekte. Sa për ujitjen e fushës, sipas rregullores diçka e tillë duhet vendosur me miratimin e dy skuadrave. Spanja ka dashur ujitjen e fushës, ndërsa Italia jo”,- ka thënë një nga organizatorët e evropianit Gregor Lato. Më tej Lato ka sulmuar palën italiane: “Italianët e dinin që fusha do të ishte e thatë, që do të thotë që fusha do të ishte më e ngadaltë që i shkonte për shtat taktikës së tyre. Nëse nuk ka akord mes dy palëve për ujitjen e fushës ne nuk mund të bëjmë në kokën tonë. Nga ana tjetër organizatorët e turneut në fund të ndeshjes kanë urdhëruar prerjen e menjëhershme të barit, për ta sjellë në lartësinë e duhur.


SPORT • E martë 12 qershor 2012

»

23

TIAGO SILVA IKËN NË PARIS Milani është dorëzuar. Tiago Silva do të shitet tek Paris Sen Zhermen. Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja prestigjioze franceze L’Equipe. Sipas kësaj gazete marrëveshja midis drejtuesve të dy klubeve është arritur dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizmi. Madje një gazetë tjetër franceze ka bërë të ditur se Tiago Silva ndodhet nga dje

në Paris, ku do të kryejë vizitat mjekësore. Detaje për shifrën finale të marrëveshjes nuk jepen, por kjo vërtite nga 40 deri në 50 milionë. Nga ana tjetër ku lajm nuk është përgënjeshtruar nga Milani. Klubi italian deri më tani ke hedhur pishtë lajme të tilla, por këtë herë Galiani është përgjigjur: “No koment”, pa e hedhur poshtë largimin e mbrojtësit.

Të mërkurën zyrtarizohet kampionati me 10 skuadra Të mërkurën zhvillohet mbledhja e komitetit ekzekutiv ku do të caktohet përfundimisht fatin e skemës së sezonit të ardhshëm

T

Kalojnë edhe rregulloret Në fund komiteti pritet të miratojë edhe ndryshimet në rregullore. Veç ndryshimeve rutinë në përmirësimin e rregulloreve të aktivitetit, pritet që komiteti të miratojë edhe uljen në 5 të lojtarëve të huaj si dhe shtimin e shkallës së dytë të Dhomës së Zgjidhjes së Konflikteve.

Të paktën 20 lojtarë janë në pritje të pasaportës shqiptare. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare në institucionin e futbollit. Mësohet se janë 20 lojtarë moshash mes të cilëve edhe 12 futbolliste femra të cilat kërkojnë pasaportën shqiptare. Menjëherë sapo të marrin pasaportën futbollistët dhe futbollistet do të jenë të gatshme për të veshur fanellën e kuqezinjve.

Aksident në Rally Albania Një grup pilotësh të huaj që po marrin pjesë në etapën e dytë të Rally Albania kanë pësuar një aksident gjatë garës. Sipas informacioneve të fundit, ka qenë piloti polak Gregori Stefanov që është aksidentuar rëndë në Razmë dhe për rrjedhojë është dërguar për në Spitalin Ushtarak në Tiranë. Ndërkohë, të plagosur kanë mbetur edhe pilotët Marin de Yong, Massimo Cavinali dhe Giancarlo Rossini. Etapa RazëmVoskopojë është e gjatë 450 kilometra dhe është parashikuar të mbyllet në orët e para të ditës së martë. “Rally Albania 2012” nisi zyrtarisht dy ditë më parë nga Piramida për të përshkuar më pas 80 për qind të territorit shqiptar. Në të marrin pjesë rreth 300 pilotë nga 22 shtete të botës. Bie në sy prezenca e shumë garuesve nga Holanda, por nuk mungojnë as ata nga Çekia, Gjermania, Anglia, Greqia, Spanja. Ky aktivitet, këtë vit mori edhe mbështetjen e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe kreu i këtij institucioni, Aldo Bumçi mori pjesë në ceremoninë e nisjes së garës.

ë mërkurën komiteti ekzekutiv do të zyrtarizojë kampionatin me 10 ekipe. Është ky lajmi që vjen nga zyrat e institucionit të futbollit. Sipas asaj që bëhet e ditur komiteti do të mblidhet nesër. Në rendin e ditës ai ka për të kaluar atë që quhet çështja e skemës së kampionatit për sezonin e ardhshëm. Pas mbledhjes në federatë të klubeve u duk haptazi që ekipet e mëdha ishin pro ndryshimit ndërsa të voglat kundër. Gjithsesi me të gjitha gjasat komiteti në mbledhjen e tij do të zyrtarizojë kthimin nga kampionati me 14 skuadra në atë me 10 skuadra. Ky fakt është aq i sigurt sa tashmë të gjithë po mendojnë për sezonin e ardhshëm. Po kështu mësohet se kampionati i ri do të jetë me katër faza. Një skuadër do të bjerë direkt nga kategoria dhe dy të tjera do të luajnë në play-out me kategorinë e parë. Ndryshime edhe në Kupë Komiteti ekzekutiv veç ndryshimeve në skemën e superiores do të miratojë edhe ndryshimet në skemën e kupës. Skema aktuale në kampionatin me 10 skuadra do të bjerë dhe kështu sektori i garave do të propozojë një kupë ndryshe. Me të gjitha gjasat do të eliminohet të paktën një grup në kupë për të ekuilibruar ndeshjet e kampionatit dhe të kupës. Gjithashtu mësohet se të gjitha ndeshjet në kupë do të jenë gjithsej 8 për të balancuar ndeshjet kampionat-kupë.

20 lojtarë në pritje të pasaportës

Mirel Çota i Tiranës Me të gjitha gjasat Mirel Çota nga sezoni i ardhshëm do të veshë fanellën bardhblu. Burime të sigurta pranë drejtuesve, bëjnë me dije se kontrata e Çotës do të jetë dy vjeçare dhe me opsion shtyrjen. Por ende nuk jepen detaje se sa do të përfitojë sulmuesi, megjithatë duket se bardheblutë i kanë ofruar një shifër të kënaqshme, çka duket se ka bërë që Çota të pranojë ofertën e 24 herë kampionëve. Në radhë për të bërë të vetin sulmuesin e Teutës, kanë qenë edhe ekipet e Vllaznisë dhe Flamurtarit, por duket se vetë Çota ka preferuar Tiranën për të vijuar karrierën.

Shpresa sot kundër Rusisë Menjëherë sapo ka mbërritur në Moskë trajneri i Kombëtares Under 21 të Shqipërisë Skënder Gega ka deklaruar se ka besim tek lojtarët e tij dhe mendon se do të arrije më të mirën e mundshme kundër Rusisë. Gega e ka mbështetur deklaratën e vet tek ndeshja e zhvilluar në Portugali ku “duke përjashtuar 15 minutat e para ku u ndëshkuam në mënyrë të çuditshme me 2 gola pjesa tjetër e lojës ishte e mirë dhe lojtarët performuan profesionalisht në detyrat e tyre”,- ka shpjeguar trajneri i

kuqezinjve të “shpresës”. Takimi i zhvilluar në Durrës me Rusinë ka përfunduar 1-0 në favor të Rusisë me një gol, të shënuar me 11 metersh. Under 21 i Rusisë është pretendent për kualifikim në Euro 2013 së bashku me Portugalinë, ndërkohe që shumë gjera për të varen nga ndeshja e datës 12 qershor në Moskë përballë Shqipërisë. Kjo është ndeshja e parafundit për U-21 e Shqipërisë sepse ndeshja e fundit do të luhet në Moldavi në fillim të muajit shtator.


24

« reklamË

E martë 12 qershor 2012 •

Metropol 12 qershor  

Rama-Nano, zgjidhet Bujar Nishani, turizmi, Shqiperi-Turqi

Metropol 12 qershor  

Rama-Nano, zgjidhet Bujar Nishani, turizmi, Shqiperi-Turqi

Advertisement