Page 1

R

Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego można osiągnąć imponujące efekty w oszczędności energii elektrycznej, co przekłada się na efekty ekologiczne. Nawet w niewielkich gminach można uzyskać oszczędności rzędu 160-200 MWh Problemem wcale nie są pieniądze – uważają specjaliści z radomskiego Eltastu i twierdzą, że fundusze są w budżecie każdej gminy – „ukryte” w starych oprawach oświetleniowych i złych systemach sterowania. – Nasza firma wykłada 100 proc. środków finansowych na modernizację oświetlenia, a gmina spłaca je przez kilka lat z zaoszczędzonych, dzięki modernizacji, pieniędzy – mówi dyrektor Sławomir Pałczyński z radomskiego Eltastu. W Częstochowie Eltast zmodernizował ponad 6 tys. opraw. – Spowodowało to redukcję mocy o 550 KW. Taki spadek zużycia energii spowoduje obniżenie opłat za zakup, a zwrot nakładów nastąpi maksymalnie w ciągu sześciu lat. Pomimo bardzo dużego zakresu prac, modernizacja nie spowodowała utrudnień związanych z organizacją ruchu drogowego – informuje Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Więcej na str. 4 K

O

N

K

U

R

S

Prawo jazdy po rewolucji

L

A

M

A

Milowy krok

„Najważniejsza w tej kadencji”, „milowy krok w rozwoju demokracji lokalnej” – tak o uchwale dotyczącej zasad przeprowadzania konsultacji społecznych wyrażali się radni. Projekt przyjęto z licznymi poprawkami.

str. 3

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przez tydzień zamknięty. Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane, bo wchodzą nowe zasady ich zdawania. Kandydatom na przyszłych kierowców może być ciężko

Fantazja i klasyka

Złoto, szarości przełamane czerwienią, tradycyjna czerń z fioletami będące połączeniem klasyki, pomysłowości, awangardy i fantazji dominowały w karnawałowych kreacjach przygotowanych przez Zespół Szkół Mody Stylizacji i Usług.

SZYMON STĘPIEŃ Nowe przepisy weszły w życie 19 stycznia. WORD w Radomiu nie przyjmuje interesantów od 21 stycznia do końca tego tygodnia. Prawdopodobnie testuje system, dzięki któremu będzie można przeprowadzać nowe sprawdziany, a także szkoli egzaminatorów. Ale czy tak jest istotnie, nie udało nam się dowiedzieć. Nikt z kierownictwa ośrodka nie chciał z nami rozmawiać ani telefonicznie, ani osobiście – siedziba WODR przy ul. Suchej jest pilnie strzeżoną twierdzą. W związku ze zmianami wprowadzonymi 19 stycznia osoby chcące zdobyć prawo jazdy czeka więcej wizyt w urzędach zajmujących się ewidencją kandydatów na kierowców i wydających ten dokument. Dla mieszkańców Radomia jest to wydział komunikacji urzędu miejskiego. Mieszkańcy gmin z powiatu radomskiego, zgłaszają się natomiast do wydziału komunikacji starostwa powiatowego. – Zmiany w zasadach ubiegania się o prawo jazdy oznaczają, że kandydaci będą musieli odwiedzić nas trzy razy – tłumaczy Andrzej Prusiński, dyrektor wydziału komunikacji radomskiego magistratu. – Do tej pory wymagana była tylko jedna wizyta – po odbiór gotowego dokumentu. Teraz to właśnie do urzędu – a nie do ośrodków szkolenia kierowców – w pierwszej kolejności powinni udać się przyszli kierowcy. Zasada ta dotyczy osób, które o prawo jazdy ubiegać się będą pierwszy raz. Tam złożą niezbędne dokumenty – wniosek o uzyskanie prawa jazdy z zaświadczeniem lekarskim i zdjęciami. Po ich weryfikacji i sprawdzeniu, czy nie ma przeciwwskazań do wydania dokumentu, bo np. ubiegający się ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, wygenerowany zostanie elektroniczny profil kandydata. – Zawiera on dane osobowe, m.in. PESEL i adres zamieszkania – mówi Danuta Ulikowska, kierownik wydziału komunikacji starostwa powiatowego. – Kandydat otrzyma również specjalny numer identyfikacyjny, po który będzie musiał do nas przyjść. Z tym numerem uda się do ośrodka szkolenia kierowców, który pobierze od nas jego profil elektroniczny.

K

W numerze

str. 5 ABC cmentarza

Jerzy Kutkowski sfotografował i poddał pomysł, Marcin Kępa napisał teksty, a Marcin Kucewicz opracował projekt graficzny. Tak powstało przepiękne ABC cmentarza przy ul. Limanowskiego.

str. 6 Odzyskany blask

Fot. Szymon Stępień

Radom oświetla całą Polskę

E

Dzięki unijnej dotacji można było wyremontować późnorenesansowy ratusz, a w XIX-wiecznym budynku szkoły urządzić Hotel pod Dębem. Powstało także centrum biblioteczno-multimedialne.

str. 7

Kandydatów na kierowców czekają trudne chwile

Co ważne, ten właśnie numer będziemy musieli także okazać przy zapisywaniu się na egzamin. Trzeci i ostatni raz złożymy wizytę w starostwie lub magistracie po odbiór upragnionego prawa jazdy. Równie istotna informacja: rośnie opłata za wydanie dokumentu. Do tej pory wynosiła 84 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Obecnie za prawo jazdy zapłacimy 100 zł i 50 gr opłaty ewidencyjnej. Osoby, które rozpoczęły naukę według starych zasad, będą musiały dopłacić 16 zł. Kolejną nowością są wzory pra-

wa jazdy. Te stare, wydane przed 19 stycznia tego roku, trzeba będzie wymienić w latach 2028-2033. Ponadto od 19 stycznia tego roku nie są wydawane bezterminowe prawa jazdy. Np. te wyższych kategorii (C i D) wydawane będą na pięć lat. Szczegółowych informacji o wszystkich zmianach w zasadach ubiegania się o prawo jazdy i nowościach udzielą nam pracownicy obydwu wydziałów komunikacji – urzędu miejskiego przy ul. Kilińskiego 30 (tel. 48 362 05 18) i starostwa powiatowego przy ul. Domagalskiego 7 (tel. 48 365 58 01). 

ZMIANY NA EGZAMINIE Na egzaminie teoretycznym komputer wylosuje 32 pytania z puli kilku tysięcy. Na rozwiązanie testu będziemy mieć nadal 25 minut. Na początek egzaminowany będzie musiał odpowiedzieć na 20 pytań, poprzedzonych filmami symulującymi ruch drogowy. Będzie miał 20 sekund na przeczytanie pytania i kolejnych 15 na wybór tylko jednej odpowiedzi. Treść kolejnych 12 pytań będzie zmieniała się zależnie od kategorii prawa jazdy, na którą jest egzamin. Czas na odpowiedź to 50 sekund. Co ważne, po zaakceptowaniu wybranej opcji i przejściu do następnego zagadnienia nie będzie możliwości powrotu. Za odpowiedź na pytanie będzie można dostać od jednego do trzech punktów. Najwięcej za pytania, które mają największy wpływ na bezpieczną jazdę. Maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty; aby zdać, trzeba będzie ich zgromadzić co najmniej 68. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego – także zdanego przed 19 stycznia – będzie ważny przez sześć miesięcy.

Dieta dla narciarzy

Dieta osób uprawiających sporty zimowe powinna być odpowiednio kaloryczna, rozgrzewająca i wspomagać regenerację organizmu w okresie powysiłkowym.

str. 8 Zimowe przykazania

Siarczysty mróz, gołoledź, marznąca mżawka, nieustannie padający śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia – to tylko niektóre „atrakcje”, jakie czekają nas na drogach podczas zimowej aury. Jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?.

str. 9 Po uścisk księcia

Radomsko-warszawski zespół Banymotorsport, właśnie rozpoczyna rywalizację w XVI Rallye Monte Carlo Historique. W Monako zaprezentują swoje umiejętności za kółkiem Łady 2106 z 1978 roku. Co ciekawe, będzie to jedyny taki samochód w stawce uczestników imprezy.

str. 12


2

OD DRUGIEJ STRONY

www.7dni.radom.pl

GDZIE ZNAJDZIECIE BEZPŁATNY TYGODNIK „7DNI”

w skrócie  Szukają bandyty. Cały czas poszukiwany jest sprawca napadu na bank przy ul. Traugutta, do którego doszło 8 stycznia. Zgodnie z postanowieniem Prokuratury Rejonowej Radom – Wschód policja udostępnia zdjęcia z  zapisu monitoringu tego zdarzenia i  prosi o  pomoc przy ujęciu złodzieja. Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawcy, należy kierować do wydziału kryminalnego KMP w  Radomiu osobiście lub telefonicznie – pod numer 48 345-22-24 lub 997.  Podpisali umowę. Konsorcjum firm, w  którym liderem jest Asseco Poland S.A., zaprojektuje i  wybuduje szerokopasmową sieć bezprzewodową na terenie miasta w  ramach projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Urząd miejski podpisał z  przedstawicielami konsorcjum umowę na ponad 5 mln 900 tys. zł. Zgodnie z  jej zapisami sieć powinna być wykonana w nowoczesnej technologii LTE w ciągu dziewięciu miesięcy. Pozwoli to na korzystanie z  Internetu 1500 gospodarstwom domowym zakwalifikowanym do uczestnictwa w  projekcie. Przez kolejne 24 miesiące wykonawca będzie sprawował nadzór techniczny nad powstałą infrastrukturą.  W  urodziny artystki. W  poniedziałek, 28 stycznia o  godz. 18 Łaźnia zaprasza na wieczór wspomnień o Marii Fołtyn w 89. rocznicę urodzin artystki. Wystąpi sopranistka Violetta Chodowicz. Członkowie rodziny będą wspominać słynną radomiankę. Zaplanowano też projekcję filmu „Viva Maria”. Wstęp wolny.  Zatrzymani za narkotyki. Radomscy policjanci zatrzymali czterech mieszkańców Radomia w  wieku 20-36 lat za posiadanie środków odurzających. Podczas przeszukania ich mieszkań funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 300 porcji marihuany, wagę elektroniczną oraz woreczki foliowe, tzw. dilerki. Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu.  Więcej kamer. Urząd miejski przygotowuje się do ogłoszenia przetargu, dzięki któremu system miejskiego monitoringu powiększy się o cztery kamery. Dwie z nich zamontowane zostaną na Ustroniu – jedna obejmie swoim zasięgiem okolice wejścia do tunelu przy dworcu PKP od strony Domagalskiego i  Śląskiej, druga – okolice ronda Dmowskiego. Kolejna, zgodnie z  wnioskiem policji, zostanie umieszczona na Plantach. Czwarta trafi w pobliże wlotu ul. Traugutta w ul. Żeromskiego.  Pijani za kółkiem. Radomscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców, którzy mieli po ok. 2,5 prom. alkoholu w organizmie. Jeden z  mężczyzn zablokował swym samochodem ul. Warszawską bo zasnął za kierownicą. Kluczyki od auta zabrał mu przechodzień i  zawiadomił policję. Pijany nie chciał poddać się badaniu alkomatem, był agresywny wobec funkcjonariuszy, wyzywał ich i  groził pozbawieniem życia. Drugiego miłośnika trunków zatrzymano na ul. Żeromskiego. Obaj sprawcy trafili do policyjnego aresztu.  Skrzyżowanie jednak otwarte. W związku z czasowym wstrzymaniem (ze względu na warunki pogodowe) przebudowy skrzyżowania ulic Górnej, Kaszubskiej i  Odrodzenia, od 23 stycznia (środa) zostało ono ponownie otwarte dla ruchu. Przywrócona została też stała trasa linii 24 oraz dotychczasowa organizacja ruchu kołowego w tym rejonie. Prace przy przebudowie skrzyżowania zostały wstrzymane do odwołania.  Nowa siedziba. Poradnia leczenia uzależnień działająca przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przeniosła się do nowych pomieszczeń. Obecnie mieści się ona na parterze budynku byłego oddziału ginekologiczno–położniczego. Koszty prac adaptacyjnych nie przekroczyły 100 tys. zł. W poradni zarejestrowanych jest ponad 3,5 tys. uzależnionych – nie tylko od alkoholu, ale także od narkotyków, hazardu czy Internetu.  Gotowi? Członkowie biura organizacyjnego tegorocznego Air Show sprawdzili przygotowanie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz Portu Lotniczego Radom do sierpniowych pokazów. Sprawdzano, czy plany sierpniowej imprezy, dotyczące m.in. pokazów w  powietrzu, wystaw statycznych oraz rozmieszczenia na lotnisku różnych sektorów będą mogły być bezpiecznie zrealizowane.

 Odśnieżajmy dachy! Służby miejskie przypominają właścicielom i zarządcom budynków o  obowiązku odśnieżania dachów. Gruba warstwa śniegu, zalegająca na dachach, grozi przechodniom. Usunięcie śniegu zapobiega też katastrofom budowlanym. ZEBRAŁ: SZYMON STĘPIEŃ

Od poniedziałku do piątku zapraszamy po gazetę również do redakcji przy ul. Akademickiej 5.

TROCHĘ PIEPRZU, TROCHĘ SOLI

Zimowe newsy

Pies pogryzł właściciela. Czy to jest news? Nie, news jest wtedy, gdy właściciel pogryzie psa. To stara i dość powszechnie znana zasada decydująca o tym, że jakaś informacja nadaje się – jak się kiedyś mawiało – do prasy. Zgodnie z tą regułą nie robi się sensacji z tego, że w lecie jest gorąco, a w zimie zimno. I pada śnieg. Nawet dużo śniegu. Chyba, że w połowie miasta zabraknie prądu i ciepła, a autobusy ugrzęzną w zaspach przy zajezdni. Albo choćby jeden radny złamie nogę na ślizgawicy i to w drodze na sesję. No, a – nie daj, Boże – pan prezydent, przesiadłszy się już do swojego prywatnego samochodu (a jest znanym miłośnikiem motoryzacji i marzy o astonie martinie), utknie w ulicznym korku i spóźni się na ważne dla życia ogółu radomian spotkanie. Wtedy wszystkie łamy, anteny, rubryki, audycje, programy nie będą o niczym innym pisać, mówić, nic innego pokazywać, jak radnego z nogą w gipsie (a wcześniej w kolejce do lekarza na pogotowiu), a prezydenta stroskanego losem mieszkańców, na rzecz których nie mógł lobbować w istotnej dla nich sprawie. Ale teraz pisać, że nas zasypało? Że po chodnikach chodzić się nie da, a po ulicach jeździć? To – wedle wszystkich proporcji – nadal jest news z kategorii, że pies pogryzł człowieka. Co innego temat, który jako jedyny rozgrzał radnych podczas ostatniej sesji. I całkiem słusznie, bo któż z nas nie chce, by liczono się z jego zdaniem? Któż nie lubi wyłuszczać swoich racji, przekonywać do swojego zdania innych? A jeszcze w kwestiach tak istotnych, jak funkcjonowanie miasta – budowy dróg, komunikacji, służby zdrowia, miejsc pracy? Rozumie to doskonale caluteńki radomski ratusz z jego liczną świtą, dlatego zaproponował, by sprawy konsultacji społecznych ująć w formalne tryby. Uchwalić, zapisać, przegłosować: kto może zgłaszać wnioski do takich konsultacji, ile osób, a ile organizacji, ile czasu na nie poświęcić; kto powinien decydować, czy problem jest ważny czy nie i jakie będzie jego ostateczne rozwiązanie. Ile padło przy tym patetycznych słów – że to najważniejszy dokument w życiu miasta (do tej pory tak mówiło się o budżecie!), że milowy krok w rozwoju demokracji lokalnej. Słowa owe padały, rzecz jasna, z ust ratuszowego dworu, bo radni doń nienależący jakoś złośliwie pytali prezydenta, czy do tej pory się nie konsultował z mieszkańcami. Dlaczego przez prawie sześć lat swego urzędowania nie potrzebował do rozmów, spotkań, dyskusji papierowego glejtu, a teraz – na półtora roku przed kolejnymi wyborami – uznał, że jest on wręcz konieczny? Żal, że przy tej okazji jakoś nikomu nie chciało się dociekać, co ze spraw dyskutowanych publicznie prezydent załatwił po myśli mieszkańców? Przebudowę placu przed gmachem Corazziego? Zmienił diametralnie dotychczasowy wygląd tego miejsca, bo tak chcieli mieszkańcy? Wybrał sławetne logo Radomia z powszechnie obśmianymi krzywymi domkami i hasłem „Tu chcę mieszkać”? Nie, szybko je wyrzucił na śmietnik, ale nie za sprawą radomian, ale specjalnie wynajętej do tego krakowskiej firmy. Zresztą wybór nowego logo też nie zachwycił, a zwłaszcza wybór kolejnego hasła. Zwrot „Radom – siła w precyzji” to doskonały punkt wyjścia do komentowania wszystkiego, co się magistratowi nie uda. W tym roku (ale dopiero pod koniec) zobaczymy, jak prezydent będzie tworzył – razem z nami – projekt budżetu obywatelskiego. Wcześniej z pewnością zauważymy, że tony wniosków o konsultacje społeczne nie udźwignie już urzędnicza rzesza zatrudniona w magistracie. Że tę rzeszę trzeba będzie wzmocnić kolejnymi i kolejnymi specjalistami, a być może doradcami, a w końcu utworzyć jakiś referat do spraw konsultacji (a może wręcz komunikacji społecznej, czyli public relations, czyli propagandy) nie tylko, a potem nawet wydział, z p.o. szefa rzecz jasna na czele. A po wyborach (wygranych!) podnieść p.o. do dyrektorskiej rangi. Swoją drogą, jeśli najbliższe wybory rzeczywiście wygra obecna ekipa, będzie to jej ogromny sukces. Po 1989 roku w Radomiu żadnej partii ani ugrupowaniu nie udało się mieć większości w radzie i prezydenta dwa razy! A co mówić o razach trzech? Dlatego wcale nie dziwię się zapleczu kandydata do kolejnej reelekcji, że staje na głowie, by ten wynik znów powtórzyć. Czasem jednak i stawanie na głowie nie pomaga. Tak, jak i konsultowanie. Opowiada mąż: – Żona zapytała mnie, czy wolę pomidorową czy barszcz. Powiedziałem, że barszcz. Dostałem pomidorową.

BOŻENA DOBRZYŃSKA

BEZPŁATNY TYGODNIK DLA RADOMIA I REGIONU Radom, ul. Akademicka 5, tel./faks 48 385 05 77 Reklama: tel. 519 119 513, 48 360 25 25 redakcja@7dni.radom.pl reklama@7dni.radom.pl Redaktor naczelny: Paweł Wolski Kierownik redakcji: Bożena Dobrzyńska Dziennikarze: Iwona Kaczmarska, Szymon Stępień, Aleksandra Załęska, Marta Kania, Łukasz Pęksyk, Robert Monik, Michał Podlewski, Małgorzata Pawlak Projekt graficzny: 7 Dni Skład: Anna Bednarska

ISSN 1895-8451

 Radom w smartfonie. Można już korzystać z  udostępnionego przez magistrat przewodnika Radom Mobile, przeznaczonego na smartfony. Aplikacja zawiera kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych i  sportowo-rekreacyjnych oraz wykaz najważniejszych miejsc i  obiektów, w  tym atrakcji turystycznych, a  także linki do miejskich i  innych przydatnych stron internetowych. Współpracuje z systemami Android oraz Apple Ios. Działać będzie także na tabletach z tym oprogramowaniem. Radom Mobile możemy pobrać ze strony: www.radom.pl.

RADOM: – co piątek od godz. 7.30 na skrzyżowaniach: 25 Czerwca – Słowackiego; 25 Czerwca – Żeromskiego; Mireckiego – Wernera; Okulickiego – Zielona; Limanowskiego – rondo im. Kisielewskiego; Struga – 25 Czerwca; Wjazdowa – Wierzbicka oraz pod Dworcem PKP. ŚRÓDMIEŚCIE: sklep Mirat ul. 25 Czerwca 48; apteki grupy „E”: ul. Mireckiego 14 (przy Billi), ul. Traugutta 1a, ul. Traugutta 30, ul. Traugutta 42, ul. Tochtermana 1, ul. Żeromskiego 64, ul. Żeromskiego 79/81, ul.Niedziałkowskiego 19/21; sklepy PSS Społem: ul. Sienkiewicza 8, Kelles-Krauza 36; Prokuratura Okręgowa, ul. Malczewskiego; piekarnia Gajda, ul. Żeromskiego 46; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Moniuszki 17; Radomski Szpital Specjalistyczny, ul. Tochtermana (hol główny); ul. Żeromskiego: księgarnia Sonet; Urząd Miejski (salonik Kolportera); przychodnia Corten Medic, ul. Prażmowskiego 33a. PLANTY: ul. Chałubińskiego: sklep Ekopunkt; apteka ul. Chałubińskiego 12/14, apteka grupy „E”: ul. Mariacka 5/7; Centrum Filmowe „Helios”, ul. Poniatowskiego 5; Drukarnia Cyfrowa, ul. Traugutta 20; biurowiec Łucznika, ul. 1905 Roku 20; sklep Fachowiec, ul. 1905 roku 21; „Brymorex”, ul. Młodzianowska 77. XV-LECIE: delikatesy Szagar, ul. 11 Listopada 61/63; PSS Społem: „Tęcza”, ul. Chrobrego 15; sklep „Ganesa 2”, ul. Chrobrego; Galeria Słoneczna ul. Chrobrego 1; Targ nad Rzeczką – piekarnia Gajda; „Witamina”, ul. Struga 54; apteki grupy „E”: ul. Chrobrego 9, ul. 11 Listopada 67/77, ul. Struga 52, ul. Struga 57a; Księgarnia, ul. Kusocińskiego; piekarnia Gajda, ul. Kusocińskiego; Galeria Słoneczna, ul. Chrobrego 1. AKADEMICKIE: PSS Społem „Żak”, ul. Akademicka 1. MICHAŁÓW: PSS Społem, ul. Królowej Jadwigi 1; Sklep cukierniczy, ul. Królowej Jadwigi 9a pawilon 16; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Aleksandrowicza; hipermarket Carrefour (punkt obsługi klienta); sklep AllSport, ul. Mieszka I 1/3. GOŁĘBIÓW I: PSS Społem, ul. ks. Skorupki 1. GOŁĘBIÓW II: „Ganesa”, ul. Paderewskiego 10. OBOZISKO: PSS Społem, ul. Rodziny Winczewskich 10; apteka grupy „E”, ul. Warszawska 4; Automobilklub Radomski (stacja kontroli pojazdów), ul. ul. Warszawska 17/21. NAD POTOKIEM: sklep PSS Społem, ul. Olsztyńska; sklep z pieczywem Fogiel&Fogiel oraz masarnia Krawczyk, ul. Szklana 52. KAPTUR: „Selgros”, ul. Czarnieckiego. GLINICE: apteki grupy „E”: ul. Lubońskiego 9, ul. Słowackiego 107, ul. Słowackiego 191; sklep PSS Społem „Perła”, ul. Słowackiego 72; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Słowackiego 92. USTRONIE: hipermarkety REAL i Praktiker; apteki grupy „E”: „W Galerii Feniks”, ul. Grzecznarowskiego 29/31, ul. Domagalskiego 7, ul. Kolejowa 15, ul. Komandosów 4; ul. Osiedlowa 20, sklep Iskra III, ul. Młodzianowska 154 A. PRĘDOCINEK: PSS Społem, ul. Czackiego 1. POŁUDNIE: apteka grupy „E”, ul. Czarnoleska 21; Natura Drogeria – Solarium, ul. Czarnoleska 23; piekarnia Gajda, ul. Czarnoleska 20; sklep Rolmlecz, ul. Toruńska, Powiatowy Urząd Pracy, ul. ks. Łukasika; firma Rodex, ul. Wierzbicka 26/44. POŁUDNIE II: apteka grupy „E”, ul. Policka 2. BORKI: PSS Społem, ul. Limanowskiego 86a; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Sucha 2. WOŚNIKI: sklep PSS Społem, ul. Wośnicka 26; apteka grupy „E”, ul. Pośrednia 29. ZAMŁYNIE: sklep „Mleczny Raj 3”, ul. Okulickiego (przy targu), apteka grupy „E” ul. Główna 12; sklep Agapol, ul. Okulickiego 59 JEDLNIA LETNISKO: sklep Pod Różami, ul. Radomska 49; PIONKI: sklep Biedronka, plac Konstytucji 3 Maja 8; KOZIENICE: hipermarket Tesco, ul. Warszawska 34; WSOLA: sklep vis a vis kościoła; JEDLIŃSK: sklep Ambra, ul. Warecka; BIAŁOBRZEGI: apteka grupy „E” przy ul. Krakowskiej 79; GARBATKA LETNISKO: apteka grupy „E” przy ul. Spacerowej 3; POTWORÓW: apteka grupy „E”; PRZYSUCHA: apteka grupy „E” przy ul. Radomskiej 1; SKARYSZEW: apteka grupy „E” przy ul. Targowej 12; KAZANÓW: apteka grupy „E” przy ul. Zwoleńskiej 8; ZWOLEŃ: apteka grupy „E” przy ul. Św. Jana 1.

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

Redakcja nie ponosi odpowiedzialoności za treść reklam i ogłoszeń Wydawca: Agencja Promocyjno-Usługowa Eltast '95, Stefan Tatarek, ul. Toruńska 9, 26-600 Radom NAKŁAD: 26 TYS. EGZEMPLARZY Druk: Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie, oddział w Kielcach – Drukarnia w Tarnobrzegu, ul. Mechaniczna 12


PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

AKTUALNOŚCI

www.7dni.radom.pl

Milowy krok

3

Zima zła!

IWONA KACZMARSKA Najbardziej gorąca dyskusja poniedziałkowej sesji dotyczyła projektu uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych. A najwięcej uwag dotyczyło zapisu, kto może wnioskować o społeczna debatę. Autorzy dokumentu zaproponowali, by inicjatywa należała do prezydenta, rady miejskiej (w drodze uchwały), do co najmniej tysiąca radomian, którzy ukończyli 16 lat oraz do stowarzyszeń, organizacji społecznych i organizacji pożytku publicznego. Więcej niż tysiąc osób?

Sławomir Adamiec zauważył, że przedstawiony radnym projekt jest „najważniejszy w tej kadencji”, a Marek Szary nazwał go nawet „milowym krokiem w rozwoju demokracji lokalnej”. Obaj bardzo chwalili prezydenta za dopuszczenie do współdecydowania o sprawach ważnych dla miasta ludzi młodych – tych, którzy ukończyli 16, a nie 18 lat. – Z jednej strony chcemy, by tysiąc mieszkańców składało wniosek, a z drugiej pozwalamy, by przeprowadzenia konsultacji domagało się stowarzyszenie, które liczy zaledwie 15 członków – zauważył Jerzy Zawodnik. Damian Maciąg przekonywał, że wnioskodawców „organizacyjnych” może być jeszcze mniej – stowarzyszenie zwykłe liczy bowiem tylko trzech członków. – Może niech wniosek o przeprowadzenie konsultacji składają dwa albo trzy stowarzyszenia? – zastanawiał się Maciąg. Jego zdaniem liczba tysiąca radomian władnych

domagać się konsultacji jest z kolei za duża – wystarczy 500 osób. – W mojej opinii powinno być nawet więcej niż tysiąc osób. A dopuszczenie organizacji i stowarzyszeń do inicjatywy w sprawie przeprowadzania konsultacji spowoduje, że radomianie będą się zrzeszać – argumentował Marek Szary. Uprawnienia dla komisji

Z kolei Piotr Szprendałowicz zauważył, że o tym, czy konsultacje w danej sprawie się odbędą nie powinien decydować sam prezydent; wnioski mogłyby opiniować merytoryczne komisje rady. Poparł go Jakub Kowalski. – Nam nie zależy, żeby konsultacje były procesem masowym. Chodzi o to, by był to proces jakościowy – argumentował Kowalski.

Obsługą wniosków, sprawdzaniem ich pod względem formalnym i potem organizowaniem samych konsultacji mogłoby się zająć Centrum Organizacji Pozarządowych, bo właśnie tam skupia się obywatelska aktywność – uważa prezydent.

– Przekonaliście mnie państwo – prezydent Andrzej Kosztowniak pozytywnie odniósł się do propozycji radnych opozycji. Zgodził się, by inicjatywę przeprowadzania konsultacji odebrać organizacjom i stowarzyszeniom, a także, by w wydawaniu opinii, które konsultacje mogą się odbyć, a które nie, wspierały go komisje rady. Uznał też za słuszny wniosek Jerzego Zawodnika, by w wyjątkowych wypadkach konsultacje prze-

prowadzać w czasie krótszym niż dopuszczone 14 dni. Najpierw głosowano propozycje zmian zgłoszone przez radnych. Wniosek Szprendałowicza, by do decyzji o dopuszczeniu lub odrzuceniu pomysłu konsultacji w jakiejś sprawie była konieczna opinia komisji, został głosami PiS odrzucony. Choć wcześniej zaaprobował go sam prezydent. Chwilę później, kiedy już gotowy był projekt uchwały z poprawkami, ci sami radni zagłosowali za wnioskiem, który wcześniej odrzucili. Za głosowało 24 radnych, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. A może specjalny wydział

Kto będzie się zajmował wnioskami o przeprowadzenie konsultacji, kiedy zaczną napływać? Prezydent Kosztowniak jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji. – Muszę usiąść z prawnikami i całą rzecz przedyskutować. Na pewno cała ta procedura nie może zostać w gestii wydziału zdrowia, który w tej chwili zajmuje się rozmaitymi inicjatywami obywatelskimi, bardzo dalekimi nieraz od ochrony zdrowia – powiedział nam prezydent Kosztowniak. – Na razie widzę dwie możliwości. Obsługą wniosków, sprawdzaniem ich pod względem formalnym i potem organizowaniem samych konsultacji mogłoby się zająć Centrum Organizacji Pozarządowych, bo właśnie tam skupia się obywatelska aktywność. Możliwe jednak, że stworzony zostanie specjalny wydział, z dyrektorem, który zajmie się kwestią konsultacji społecznych. Do tej jednostki zostaliby przesunięci urzędnicy już w magistracie pracujący; raczej nie zatrudnia libyśmy nowych.

PO: – To nasze pomysły – Cieszymy się, że politycy Prawa i Sprawiedliwości korzystają z naszych pomysłów. Tylko powinni jednak wymienić autorów – uważają politycy Platformy Obywatelskiej. Chodzi o sposoby dofinansowania regionu Posłowie PiS, przypomnijmy, przedstawili dziennikarzom trzy projekty, dzięki którym biedny region radomski zyskałby większe pieniądze z UE – podział Mazowsza na dwie (Warszawa i województwo) lub trzy (Warszawa, Mazowsze wschodnie i Mazowsze zachodnie) jednostki statystyczne, solidarna zrzutka na Radomskie i Ostrołęckie po 3 proc. unijnego wsparcia pozostałych województw albo zakwalifikowanie naszego regionu do tzw. Polski Wschodniej. Politycy PO na swojej konferencji dowodzili, że postulaty PiS-u nie są nowe. – Jeszcze w lutym ubiegłego roku konwent powiatów województwa mazowieckiego zaproponował podział Mazowsza na dwie jednostki: Warszawę i resztę. Ja, po konsultacjach z kolegami, uznałem, że lepszy będzie podział województwa na trzy jednostki statystyczne: stolicę oraz Mazowsze zachodnie z Płockiem i Sochaczewem

oraz Mazowsze Wschodnie z Radomiem i Ostrołęką. I ten podział jest od kilku tygodni konsultowany przez sejmik – zauważył radny sejmiku Mazowsza Andrzej Łuczycki. Zamianę jednej jednostki w trzy musi najpierw zaakceptować rząd, a potem władze UE. I to do końca lutego, żeby można było wprowadzić zmiany po 2020 roku. Zdaniem polityków radomskiej PO, szanse, że Unia wyrazi zgodę, są nikłe. Jerzy Zawodnik, radny i specjalista w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych przypomniał, że o sprawie dopisania naszego regionu do programu Polski Wschodniej mówi się od 2007 roku, a w marcu ubiegłego roku wójtowie i starostowie z Radomskiego – pod egidą posła Radosława Witkowskiego – wystąpili do minister rozwoju regionalnego w tej sprawie. – Radomska Platforma wnioskowała, by nasz region w strategicznych dokumentach krajowych został określony jako region strategicznej interwencji. I to się nam udało – przypomina Witkowski. – Będzie nam potrzebna dodatkowa pomoc, a czy z Polski Wschodniej czy z innego programu, to się okaże, kiedy będzie wiadomo, jaki jest unijny budżet na lata 2014-20.

Poseł Witkowski twierdzi, że pieniądze na RPO Mazowsza w latach 2014-20 nie powinny być mniejsze niż te na lata 2007-12. – Jako politycy PO twardo stoimy na stanowisku, że najważniejsze instrumenty, które zniwelują różnice między regionami Mazowsza, powinniśmy w zbliżającej się perspektywie finansowej znaleźć w RPO – uważa. Można byłoby np. stworzyć strategiczne subregiony w województwie, które dostałyby więcej pieniędzy albo wynegocjować wspólnie przedsięwzięcia, które musiałyby się znaleźć na liście projektów kluczowych. Pomysł oddawania po 3 proc. unijnych funduszy przez województwa Witkowski nazwał „wyjątkowo rewolucyjnym i wyjątkowo populistycznym”. Poseł rozmawiał z politykami PiS spoza Radomia – byli zdumieni postulatem kolegów. – Jeśli mamy poprzeć ten pomysł, musimy mieć przekonanie, że cała formacja Prawa i Sprawiedliwości opowiada się za nim – stwierdził. – Dlatego zwrócimy się do władz PiS, z Jarosławem Kaczyńskim oraz do polityków Prawa i Sprawiedliwości spoza Radomia z pytaniem, co sądzą o idei zrzucania się po 3 proc. na region radomski i ostrołęcki. IWONA KACZMARSKA

Fot. Szymon Stępień

„Najważniejsza w tej kadencji”, „milowy krok w rozwoju demokracji lokalnej” – tak o uchwale dotyczącej zasad przeprowadzania konsultacji społecznych wyrażali się radni. Projekt przyjęto z licznymi poprawkami

Śniegu mamy pod dostatkiem

Padający od kilku dni niemal bez przerwy śnieg mocno dał się we znaki mieszkańcom miasta. Zasypane ulice i chodniki skutecznie utrudniały i nadal utrudniają poruszanie się po Radomiu Nawet mimo tego, że na ulice wyjechały pługi oraz pługosolarki, kierowcy mają duże trudności z poruszaniem się po drogach. Normą stały się także spóźnienia autobusów, które jadąc żółwim tempem, mają często problem nawet z wyjechaniem z zatok przystankowych. Na chodnikach zalega gruba warstwa śniegu, a pod nią bardzo często lód. Jakby tego było mało, musimy pokonywać wysokie pryzmy śniegu usypane przez pługi oraz służby odśnieżające chodniki. Ale chyba najwięcej powodów do narzekania mają mieszkańcy budynków usytuowanych przy wąskich drogach osiedlowych i bocznych uliczkach.

– Od wtorku w coraz większym stopniu skupiamy się na odśnieżaniu dróg lokalnych, nieobjętych regularnym zimowym utrzymaniem – mówi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. – To działania interwencyjne, prowadzimy je przede wszystkim na tych drogach, przy których są zlokalizowane obiekty użyteczności publicznej. Odbieramy od mieszkańców pod telefonem dyżurnym bardzo wiele próśb o usunięcie śniegu z lokalnych ulic. W miarę możliwości postaramy się dotrzeć wszędzie tam, gdzie jest potrzebna nasza interwencja. Przypominamy też, że za odśnieżanie dróg osiedlowych są odpowiedzialne spółdzielnie mieszkaniowe lub administratorzy osiedli. Z interwencjami dotyczącymi zimowego utrzymania ulic do MZDiK możemy dzwonić na numer 604 984 946, a jeśli nikt nie odbiera – na numer alarmowy 112. SS

Moda niemodna Opozycja proponowała konsultacje z uczniami w sprawie nazwy, ale koalicja uznała, że to niemożliwe, więc Zespół Szkół Mody Stylizacji i Usług zmienił nazwę na Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług W pierwszej wersji placówka miała nosić nazwę „Zespół Szkół SkórzanoOdzieżowych Stylizacji i Usług”, choć konia z rzędem temu, kto wie, co to jest „szkoła skórzano-odzieżowa stylizacji”. Taką nazwę ponoć zaproponowała uchwałą rada pedagogiczna szkoły. Już po przygotowaniu projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy ktoś najwyraźniej doszedł do wniosku, że sformułowanie nie ma nic wspólnego z logiką i zasadami języka polskiego, bo podczas poniedziałkowej sesji Leszek Pożyczka, dyrektor wydziału edukacji wniósł poprawkę – ma być „Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług. – Do szkoły zgłosili się pracodawcy branży skórzanej i zaproponowali umieszczenie w nazwie nawiązania do tradycji szkoły odzieżowej i „skórzanki”. Chodzi o to, by uczniowie wybierali te właśnie kierunki kształcenia. A rada pedagogiczna podjęła decyzję – uzasadniał zmianę nazwy dyrektor Pożyczka. Po połączeniu „odzieżówki” i „skórzanki” w Zespole Szkół Mody Stylizacji i usług uczy się ponad 900 osób w 37 oddziałach. Kierunek skórzany

jest tylko jeden – kaletnictwo i we wrześniu udało się zebrać aż pół klasy. – Przeprowadziłem mini konsultacje z uczniami i ci młodzi ludzie chcą chodzić do szkoły z modą w nazwie – zauważył Jerzy Zawodnik. – Można, nawet na dużej przerwie, przeprowadzić wśród uczniów i nauczycieli ankietę, do jakiej szkoły chcą chodzić. – Uczniów na pewno pytano... – wtrącił przewodniczący RM Dariusz Wójcik. – To rada pedagogiczna podejmuje decyzję – zareplikował Leszek Pożyczka. – Należy uwzględnić głos uczniów, ale ostateczna decyzja należy do rady pedagogicznej. Także Damian Maciąg był sceptyczny wobec nowej nazwy szkoły – dla młodych ludzi „pociągająca” jest moda, a nie branża skórzano-odzieżowa. – Tradycja jest bardzo ważna, ale żaden z połączonych w jeden organizm zespołów od dawna nie miał w nazwie ani „odzieżowy”, ani „skórzany”. Dlaczego więc do tego wracać teraz? Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy tam tylko pół klasy kaletniczej – mówił Maciąg. Argumentując, że konsultacje społeczne w sprawie nazwy szkoły są w tej chwili niemożliwe, radni PiS odrzucili wniosek Zawodnika o spytanie uczniów, do jakiej szkoły chcą chodzić. Za zmianą nazwy głosowało 17 radnych, przeciw był Damian Maciąg, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. IWONA KACZMARSKA


4

AKTUALNOŚCI

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Radom oświetla całą Polskę Fot. Centrum zaopatrzenia energetyki ELTAST Sp. z o.o.

Modernizacje oświetlenia ulicznego to dziedzina, w której Radom ma bardzo mocną pozycję na mapie Polski

Na oświetleniu ulicznym nie można oszczędzać

Oświetlenie dróg publicznych to problem przez całe lata lekceważony, wręcz pomijany w planach urbanistycznych. Jednak od kilkunastu lat następuje zdecydowana zmiana; liczne badania potwierdzają pozytywne efekty dobrego oświetlenia w życiu społecznym. Poczucie bezpieczeństwa, także w ruchu drogowym, większy komfort, walory estetyczne, w tym tworzenie nastroju danej okolicy – to tylko niektóre plusy. Dzięki modernizacji można osiągnąć imponujące efekty w oszczędno-

ści energii elektrycznej, co w sposób bezpośredni przekłada się na efekty ekologiczne. Nawet w niewielkich gminach można uzyskać oszczędności rzędu 160-200 MWh. Aż trudno sobie wyobrazić, że na skutek takiej modernizacji, w skali tylko jednego roku, nastąpi redukcja zanieczyszczeń do atmosfery: dwutlenku węgla CO2 o 181 t, a tlenków siarki SOx o 1500 kg. Odwieczny problem pieniędzy

To paradoks, ponieważ pieniądze są w budżecie każdej gminy – „ukry-

te” w starych oprawach oświetleniowych i złych systemach sterowania. Trzeba je wydobyć na światło dzienne. Oszczędności energii elektrycznej są w stanie sfinansować każdą dobrze zaprojektowaną modernizację. – Nasza firma wykłada 100 proc. środków finansowych na modernizację oświetlenia, a gmina spłaca je przez kilka lat z zaoszczędzonych, dzięki modernizacji, pieniędzy – mówi dyrektor Sławomir Pałczyński z radomskiego Eltastu. Radomianie modernizują w całej Polsce

Suwałki i Węgliniec k. Zgorzelca, Raba Wyżna i Frombork, Opole Lubelskie i Kożuchów k. Zielonej Góry, a także Szydłowiec, Starachowice, Rybnik, Jaworzno, Częstochowa i ponad 150 innych gmin na terenie całej Polski. Prawie 200 tys. zamontowanych opraw oświetleniowych, setki kilometrów kabli, tysiące słupów. Ale przy okazji dziesiątki tysięcy MWh zaoszczędzonej energii elektrycznej i miliony ton ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz tlenków siarki, azotu i pyłów lotnych. A przy tym rekordy skuteczności: modernizacja Jaworzna, Rybnika i ostatnia – zakończona w grudniu – Częstochowy – to ponad 6 tys. opraw zmodernizowanych w dwa miesiące. – W ramach modernizacji wymieniono 6034 oprawy, co spowodowało redukcję mocy o 550 KW. Taki spadek zużycia energii spowoduje obniżenie opłat za zakup, a zwrot nakładów

R

Będzie wiadukt wykorzystania. Trzeba je rozebrać i postawić nowe. To nie tylko wymóg techniczny, ale także praktyczny – przebieg nowego wiaduktu musi być dostosowany do projektu modernizacji linii kolejowej. Tory mają tam biec trochę inaczej. Dopóki nad torami nie będzie dwóch bliźniaczych wiaduktów, fragment ul. Żółkiewskiego pomiędzy Zbrowskiego a Kozienicką nie będzie mógł być dwujezdniowy. – Uspokajamy kierowców: podczas budowy wiaduktów droga krajowa nr 9 nie będzie zamykana dla ruchu. Najpierw powstanie bowiem południowy wiadukt (tuż obok istniejącego), a dopiero po jego otwarciu ruszy rozbiórka obecnej konstrukcji i budowa w jej miejscu nowej. Nie będzie konieczności wyznaczania objazdów przez Gołębiów I – tłumaczy Dariusz Dębski. W tym roku MZDiK planuje ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy inwestycji. Przewidywany koszt budowy samych wiaduktów to około 48-50 mln zł. NIKA

Miasto ma zapewnienie, że budowa wiaduktu w ul. Żółkiewskiego otrzyma dofinansowanie unijne. W tym roku MZDiK chce znaleźć wykonawcę inwestycji O dofinansowaniu w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji poinformował we wtorek przedstawicieli władz Radomia wiceminister transportu Andrzej Massel. Przebudowa wiaduktu wiąże się ściśle z modernizacją kolejowej „ósemki”. Inwestycja ma powstać i musi zostać rozliczona do końca 2015 roku. – Mamy dokumentację techniczną budowy wiaduktów, a także ważne pozwolenie budowlane – informuje Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. – Już podczas budowy obecnego obiektu na Żółkiewskiego planowano, że obok niego w przyszłości powstanie bliźniacza konstrukcja. Takie plany są nadal, lecz postawione wówczas i niezabudowane do tej pory betonowe filary nie nadają się już do

R

E

K

L

A

M

A

E

nastąpi maksymalnie w ciągu sześciu lat. Pomimo bardzo dużego zakresu prac modernizacja nie spowodowała widocznych utrudnień związanych z organizacją ruchu drogowego – informuje Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. Dyrektora naczelnego Tauron Dystrybucja S.A. Romana Gułę zapytaliśmy, jak ocenia współpracę z radomską firmą: – Eltast zrealizował na terenie działania Tauron Dystrybucja, oddział w Częstochowie kilka kompleksowych modernizacji oświetlenia ulicznego. Każdą z nich cechował pełen profesjonalizm i doskonałe logistyczne przygotowanie. Szczególnie skomplikowany przebieg miała ostatnia wspólna inwestycja związana z modernizacją ponad 6 tys. opraw oświetlenia ulicznego na terenie Częstochowy. Wymienione zostały oprawy rtęciowe i energochłonne, wyeksploatowane oprawy sodowe. W ścisłym centrum miasta zabudowano 121 opraw LED. Jakie efekty uzyskane zostały dzięki tej modernizacji? – Podstawowym jest skokowa poprawa jakości oświetlenia Częstochowy. Zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych opraw spowodowało uzyskanie jednorodnego, równomiernego oświetlenia ulic, bez czarnych punktów pomiędzy zabudowanymi oprawami przy jednoczesnym ograniczeniu sumarycznej mocy funkcjonujących opraw. Poprawiło to znacząco efektywność energetyczną

K

L

A

instalacji oświetlenia ulicznego Częstochowy, co ostatecznie przyczyniło się do tak oczekiwanego dziś ograniczania emisji CO2 – zapewnia dyrektor Guła. Nowe możliwości oszczędzania

W dziedzinie oświetlenia ulicznego dzieje się bardzo dużo, a postęp następuje bardzo szybko. Technologią przyszłości jest bez wątpienia technologia LED. Ale czy już teraz? Część ekspertów branży twierdzi, że jeszcze nie. Dobre oprawy ledowe są zbyt drogie, aby je powszechnie stosować. A co z tańszymi? W oświetleniu nigdy nie opłaca się stosować czegoś tańszego; to przecież inwestycja na kilkanaście lat. Przykładem ostrożności jest Częstochowa, gdzie w zakończonej przed miesiącem modernizacji, zamontowano zaledwie 2 proc. opraw LED. Inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym to nowe, nieograniczone wręcz możliwości szukania oszczędności. Przy czym, poza redukcją mocy, pojawia się zupełnie nowa jakość i możliwości zarządzania oświetleniem ulicznym. Co ciekawe, nawet w gminach, które kilka lat wcześniej zmodernizowały oświetlenie, można uzyskać redukcje mocy i oszczędności z nią związane rzędu 30-40 proc. Według specjalistów oświetlenia drogowego, system indywidualnego sterowania każdej oprawy z możliwością zarządzania z jednego miejsca będzie absolutnym hitem ko lejnych lat.

M

A


PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

AKTUALNOŚCI

www.7dni.radom.pl

5

Fot. Szymon Stępień

Fantazja i klasyka

Dojazd do lotniska Wiosna rozpoczną się prace przy budowie drogi dojazdowej do lotniska. Zarezerwowano na nią 1,5 mln zł O przesunięciu pieniędzy z puli zarezerwowanej na przebudowę ul. Mieszka I zdecydowali w poniedziałek radni. – Uregulowaliśmy należności za faktury, które wystawił nam wykonawca Mieszka jeszcze w ubiegłym roku. Dzięki temu tegoroczną rezerwę możemy przeznaczyć na nowe zadanie pod nazwą „Budowa układu obsługi komunikacyjnej portu lotniczego Radom wraz infrastrukturą” – tłumaczy Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Dokumentacja projektowa, którą dysponuje MZDiK, przewiduje pełną

E

obsługę komunikacyjną portu. Od strony ul. Lubelskiej – niemal naprzeciwko ul. Porannej – powstanie 700-metrowa droga dojazdowa do terminala. Przed terminalem natomiast są zaplanowane miejsca postojowe, zatoki autobusowe dla wysiadających i wsiadających oraz zatoki dla taksówek. Trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia dokumentacji. – Całkowity koszt tej inwestycji szacujemy na 6-7 mln zł, ale w tym roku zrealizujemy prace do wysokości posiadanych funduszy – mówi Dariusz Dębski. – Przewidujemy roboty drogowe, wykonanie odwodnienia, usunięcie kolizji oraz budowę oświetlenia. Wkrótce ogłosimy przetarg, który wyłoni wykonawcę. Prace przy budowie drogi rozpoczną się na wiosnę i potrwają kilka miesięcy. NIKA

K

Przez blisko trzy miesiące uczniowie oraz nauczyciele przygotowywali się do pokazu wieńczącego pracę młodych kreatorów. Projekty stworzyli uczniowie, a stroje uszyli pedagodzy. Modelki zaprezentowały 28 niepowtarzalnych kreacji. Przeważały w nich koronki, pióra, ćwieki. Całości dopełniały fryzury i makijaże, także wykonane przez uczniów „odzieżówki”. Na pokazie została też zaprezentowana mini kolekcja, która powalczy o złoty medal Targów Poznańskich. W jej skład wchodzą trzy stroje wykonane z żółtej dzianiny. uzupełniają je błękitne kulki doczepione do ubrań oraz czarno-żółte torebki. W tym przypadku inspiracją było zdjęcie cytryny zanurzonej w wodzie, wykonane przez szkolnego fototechnika. Uczniowie zgodnie twierdzili, że na razie projektowanie traktują jako hobby, które – być może – zaowocuje w przyszłości. Bardzo dumna ze swoich wychowanków jest dyrektor szkoły Ewa Osińska. – To bardzo ważne, że mogą pokazać swoje stroje, fryzury i makijaże szerszej publiczności, a nie tylko na zajęciach praktycznych – mówi. I dodaje, że uczniowie wykorzystują swoje szanse i startują w różnych konkursach, zajmując w nich pierwsze miejsca i zdobywając liczne nagrody. Na zakończenie pokazu wręczono nagrody w szkolnym konkursie dla projektantów. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Lipińska, drugie Andżelika Piwowarczyk, a trzecie Agata  Bandera.

L

Projektanci strojów wykazali się dużą pomysłowością

Fot. Małgorzata Pawlak

Późna pora i mroźna, śnieżna pogoda nie odstraszyły kilkudziesięciu mieszkańców Radomia, którzy wzięli udział w obchodach 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wieczorne obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele bernardynów. Następnie zebrani – z orkiestrą wojskową i przedstawicielem Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w strojach szlacheckich – udali się na pl. 72. Pułku Piechoty. Powiewały biało-czerwone flagi, kilka osób trzymało zapalone pochodnie. Przed mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego odczytany został manifest Rządu Tymczasowego, ogłaszający wybuch powstania. Następnie przedstawiciele władz miejskich i młodzieży złożyli kwiaty i zapalili znicze. Chwilę potem kolumna ruszyła dalej, w stronę stojącego przy ul. Warszawskiej krzyża, upamiętniającego miejsce straceń powstańców styczniowych. Tam również złożone zostały wieńce oraz zapłonęły znicze. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej odczytali kilka tekstów, m.in. opis stracenia Romualda Traugutta i jego towarzyszy na stokach warszawskiej Cytadeli. SS

Fot. Małgorzata Pawlak

MAŁGORZATA PAWLAK

HOŁD POWSTAŃCOM

R

Złoto, szarości przełamane czerwienią, tradycyjna czerń z fioletami będące połączeniem klasyki, pomysłowości, awangardy i fantazji dominowały w karnawałowych kreacjach przygotowanych przez Zespół Szkół Mody Stylizacji i Usług

Podobały się też propozycje bliższe klasyki

A

M

A


KULTURA

ABC cmentarza

Atrakcje na ferie Lodowisko, basen, wycieczki, zajęcia z książką – podczas ferii spędzanych w mieście nie można się nudzić W pierwszym tygodniu ferii MDK zaprasza na zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne i sportowe. Uczestnicy organizowanego w placówce półzimowiska będą mogli nauczyć się grać na trąbce, gitarze, keyboardzie czy perkusji. Ci posiadający umiejętności plastyczne, będą mogli się sprawdzić, wykonując prace z masy solnej. Nie zawiodą się też miłośnicy szachów, teatru i karaoke. Również inne placówki kultury przygotowały różne atrakcje. Dom Kultury Borki zaprasza na zajęcie sportowo-rekreacyjne, zabawy i konkursy plastyczne, a także literackie. W planach jest też wyjście na basen, lodowisko i wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W Domu Kultury Ustronie dzieciaki także będą mogły wziąć udział w zajęciach muzycznych, plastycznych czy sportowych. Drużyny piłkarskie powalczą w Turnieju o Białą Piłkę. Milusińscy będą się bawili na balu karnawałowym, obejrzą pokaz mody i wezmą udział w konkursie na króla i królową zimy. Ciekawą propozycję dla dzieci ma też kino Helios. Pierwszy tydzień ferii upłynie na zabawie z Teatrem Makabreska. Uczestnicy zajęć (w wieku 9-13 lat) zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą teatru. W drugim tygodniu atrakcje zapewni jedna z radomskich restauracji. Na warsztatach dzieci w wieku 6-10 lat codziennie będą przyrządzały inną potrawę. Na nudę nie będą mogli narzekać ci, którzy wybiorą się do biblioteki. W filiach nr 2, 6 i 16 MBP dzieci i młodzież będą uczestniczyli w „Zimowych spotkaniach z książką”. Na zajęcia złożą się m.in. pogadanki literackie, popularnonaukowe, konkursy plastyczne, gry planszowe, rebusy czy zabawy ruchowe. Ciekawi świata będą mogli dowiedzieć się, jak działa internet, aparat fotograficzny, kamera czy telewizor. Szczegółowe informacje można znaleźć w placówkach oraz na ich stronach internetowych. MAŁGORZATA PAWLAK

Już w najbliższą sobotę, 26 stycznia fani polskiego hip-hopu powinni udać się do Strefy G2. Z koncertem wystąpią tam bowiem RPK oraz ZDR/Syndykat. Start imprezy o godz. 20 RPK (Razem Ponad Kilo) wystąpi w składzie: Dudek, Bonus oraz DJ Grubaz. ZDR (Zaufaj Dobrym Radom) z kolei reprezentować będą: Dobo, Murzyn i Nizioł. Wraz z nimi na scenie w G2 zaprezentują się zaproszeni goście. Po koncercie na after party zagra DJ Ka. Fani twórczości RPK będą mieli okazję spotkać się z członkami tego zespołu i zdobyć ich autograf. Spotkanie odbędzie się w dniu koncertu (26 stycznia) o godz. 17 w Hempszopie Radom przy ul. Moniuszki 21. Bilety w cenie 20, 25 i 30 zł możemy nabyć w Hempszopie Radom, skateshopie Predator (CH Korej przy ul. Wernera, stanowisko nr 22), skateshopie Steez (Hala Feniks przy ul. Grzecznarowskiego 29/31) oraz w Hula Parku przy Strefie G2 (ul. Grzecznarowskiego 2). Bilety można także rezerwować drogą elektroniczną pod adresem: hhns.rdm@gmail.com. SS

Metalowa legenda wraca

Jerzy Kutkowski sfotografował i poddał pomysł, Marcin Kępa napisał teksty, a Marcin Kucewicz opracował projekt graficzny. Tak powstało przepiękne ABC cmentarza przy ul. Limanowskiego IWONA KACZMARSKA Wydawcą albumu „Aby drogę mierzyć przyszłą...” jest Rada Miejska Radomia. – Prezydium zgodziło się, by oszczędności w budżecie rady przeznaczać na publikacje dotyczące naszego miasta. Tym sposobem wydaliśmy już „Radom – zapis zmian” w dwudziestolecie istnienia samorządu – tłumaczył podczas prezentacji albumu w Łaźni przewodniczący Dariusz Wójcik. – W ubiegłym roku z kolei obchodziliśmy 200-lecie radomskiej nekropolii. Zdecydowaliśmy się więc na album prezentujący cmentarz. Jerzy Kutkowski fotografuje nekropolię od początku lat 80. Dzięki temu na zdjęciach zachowały się nagrobki i detale, których przy ul. Limanowskiego już nie ma. W albumie zobaczymy kilka z tych archiwalnych zapisów, większość jednak powstała w latach 2008-12. Selekcja – co przyznawali zgodnie i Jerzy Kutkowski, i Marcin Kucewicz – był nieprawdopodobnie trudny: trzeba było wybrać spośród 600 fotografii. – Zmieściliśmy 260 zdjęć, a to dzięki kolejnej trudnej decyzji – o kadrowaniu – podkreślał autor projektu graficznego. Jerzy Kutkowski nie wahał się mówić o pięknie zabytkowej nekropolii. – Ale nie tylko piękno cmentarza chcieliśmy pokazać. Zależało nam także na tym, by przedstawić ciekawsze nagrobki,

O pracy nad albumem opowiadali w Łaźni autorzy: Jerzy Kutkowski, Marcin Kępa i Marcin Kucewicz

miejsca, inskrypcje. Na cmentarzu pochowana została kobieta, która zmarła, dokładnie, w swoje setne urodziny. Albo inskrypcja po węgiersku na nagrobku zmarłego w 1918 roku dziecka – wyliczał Jerzy Kutkowski. Słowną warstwą albumu zajął się Marcin Kępa. – Kiedy pan Jerzy zaproponował mi napisanie tekstów, trochę się przestraszyłem. Ukazało się przecież niedawno obszerne wydawnictwo o cmentarzu. Ale kiedy poznałem szczegóły, uznałem, że to bardzo dobry pomysł. Takiej publikacji o ne-

kropolii jeszcze nie było – zauważył Marcin Kępa. Wydawnictwo „Aby drogę mierzyć przyszłą...” lada dzień będzie dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz bibliotekach szkolnych. Kupić go, niestety, nie można. – Ale jeśli ktoś przyjdzie do mnie do Biura Rady Miejskiej i przekona mnie, że naprawdę interesują go zabytki cmentarza i rzeczywiście ten album miałby dla niego dużą wartość, na pewno publikację dostanie – obiecał w rozmowie z reporterem „7 Dni” prze wodniczący RM Dariusz Wójcik.

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników mocnego uderzenia. W sobotę, 26 stycznia o godz. 19 w Katakumbach przy pl. Stare Miasto 11 wystąpi legenda polskiej sceny thrash metalowej, zespół Kreon Grupa (znana również pod nazwą Test Fobii Kreon) powstała w 1982 roku we Wrocławiu. Pierwszy sukces odniosła już trzy lata później, zostając laureatem festiwalu w Jarocinie. Początkowo muzycy grali melodyjny heavy metal, potem zmienili styl na szybki i dynamiczny thrash metal. Ówczesny skład zespołu tworzyli: Zbigniew Zaranek (wokal), Rafał Żelechowski (gitara), Dariusz Biłyk (perkusja) oraz Piotr Wieruszewski (gitara basowa). W 1988 roku muzycy wydali swój pierwszy album demo „Thrash Demo Live”. Jeszcze w tym samym roku ukazał się longplay „Zdrada, prawo, kara... i co jeszcze czeka nas?”. Na początku lat 90. zespół zawiesił działalność, by – w nieco odmienionym składzie – powrócić w 2002 roku. Obecnie w skład Kreonu wchodzą: Zbigniew Zaranek (śpiew), Rafał Żelechowski (gitara), Tomek „Bractus” (gitara) oraz Mariusz Słowiński (perkusja). Szczegółowe informacji o koncercie w Katakumbach lub pod numerem telefonu 505 581 096. SS

I N F O R M A T O R K U LT U R A L N Y

W KAŻDY CZWARTEK I PIĄTEK OD 18 DO 21 TEATR POWSZECHNY im. JANA KOCHANOWSKIEGO Plac Jagielloński 15, tel. 48 384 53 06 www.teatr.radom.pl 25-26.01 (piątek-sobota) SZALONE NOŻYCZKI – pt: 19; sb: 16, 19 (DS)

27.01 (niedziela) KRÓLOWA ŚNIEGU – 13 (SF) SZALONE NOŻYCZKI – 16, 19 (DS)

30.01 (środa) KRÓLOWA ŚNIEGU – 10, 12 (SF) ALICJA W KRAINIE CZARÓW – 11 (DS)

31.01 (czwartek) ALICJA W KRAINIE CZARÓW – 11 (DS)

KINA

Hip-hop w G2

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Fot. Iwona Kaczmarska

6

HELIOS

ul.Poniatowskiego 5, tel. 48 362 80 50 www.heliosnet.pl 25-31.01 (piątek-czwartek)

ZESTAW BAJEK (Polska/BO dubbing) – 10.30 (Cykl FILMOWE PORANKI – 27.01.2013) SEANS Z CYKLU KINO KOBIET (Polska/15) – 18.30 (projekcja filmu PODEJRZANI ZAKOCHANI i mnóstwo atrakcji – 30.01.2013) PODEJRZANI ZAKOCHANI (Polska/15) – 9, 11.15, 15, 17.15, 19.30, 21.45; (9, 11.15, 14, 16.15, 21.30)* – PREMIERA NIEMOŻLIWE (USA,Hiszpania/15) – 16.30, 19, 21 – PREMIERA DJANGO (USA/15) – 11.30, 16.45, 21 RALPH DEMOLKA (3D, USA/BO dubbing) – 11.15, 18 RALPH DEMOLKA (USA/BO dubbing) – 9, 13.45, 16 ŻYCIE PI (3D, USA/12 napisy) – 18.30 ŻYCIE PI (3D, USA/12 dubbing) – 14 SĘP (Polska/15) – 13.30, 16.15, 20.30 PRAWIE JAK GLADIATOR (3D, Włochy, Francja/BO dubbing) – 9, 13; (12)* PRAWIE JAK GLADIATOR (Włochy, Francja/BO dubbing) – 11, 14.45; (10, 14.45)* BEJBI BLUES (Polska/15) – 20, 22.15 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, N.Zelandia/12 dubbing) – 10.30 * tylko w środę (30.01.2013)

MULTIKINO ul. Chrobrego 1, tel. 48 370 33 00 www.multikino.pl 25.01 (piątek)

BEJBI BLUES – 9.20, 12.10, 22.20 DJANGO – 11, 14.20, 17.40, 21 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 9.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 15.30 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – 14.30, 17, 19.30, 22 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 9.20, 13.45, 15.50, 18, 20.15 PRAWIE JAK GLADIATOR – 11.30 RALPH DEMOLKA – 9.40, 18.20 RALPH DEMOLKA (3D) – 13.15, 15.45 SĘP – 19, 21.50 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 9.30 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – 9.15 ŻYCIE PI (3D, napisy) – 20.45

26-27.01 (sobota-niedziela)

PORANKI DLA DZIECI – 10, 12 BEJBI BLUES – sb: 12.10; nd: 14.50; 22.20 DJANGO – sb: 11, 14.20, 17.40, 21; nd: 10.40, 14, 17.20, 20.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – sb: 12

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – sb: 9.45; nd: 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 15.30 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – sb: 14.30, 17, 19.30, 22; nd: 12.20, 17.10, 19.40, 22.10 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 13.45, 15.50, 18, 20.15 PRAWIE JAK GLADIATOR – sb: 9.30 RALPH DEMOLKA – sb: 9.40, 15.45; nd: 10, 16 RALPH DEMOLKA (3D) – sb: 13.15, 18.20; nd: 13.30, 18.30 SĘP – 19, 21.50 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – sb: 9.15; nd: 10.30 ŻYCIE PI (3D, napisy) – sb: 20.45; nd: 21

28.01 (poniedziałek)

BEJBI BLUES – 14.40, 22.20 DJANGO – 11, 14.20, 17.40, 21 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 15.30 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – 9.40, 17, 19.30, 22 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 9.20, 13.45, 15.50, 18, 20.15 PRAWIE JAK GLADIATOR – 11.30 RALPH DEMOLKA – 12.10, 15.45 RALPH DEMOLKA (3D) – 13.15, 18.20 SĘP – 19, 21.50 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – 9.15 ŻYCIE PI (3D, napisy) – 20.45

29.01 (wtorek)

BEJBI BLUES – 12.10, 22.20 DJANGO – 11, 14.20, 17.40, 21 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 15.30 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – 14.30, 17, 19.30, 22 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 13.45, 15.50, 18, 20.15 RALPH DEMOLKA – 9.40, 10.30, 15.45 RALPH DEMOLKA (3D) – 13.15, 18.20 SĘP – 19, 21.50 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 9.30 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – 9.15 ŻYCIE PI (3D, napisy) – 20.45

30.01 (środa)

BEJBI BLUES – 22.20 DJANGO – 11, 14.20, 17.40, 21 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 15.30 MULTIBABYKINO: ŻYCIE PI DUBBING – 12 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – 14.30, 17, 19.30, 22 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 9.20, 13.45, 15.50, 18, 20.15 PRAWIE JAK GLADIATOR – 11.30 RALPH DEMOLKA – 9.30, 15.45 RALPH DEMOLKA (3D) – 13.15, 18.20 SĘP – 19, 21.50 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 9.30 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – 9.15 ŻYCIE PI (3D, napisy) – 20.45

31.01 (czwartek)

BEJBI BLUES – 12.10, 22.20 DJANGO – 11, 14.20, 17.40, 21 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 12 LES MISERABLES: NĘDZNICY – 11.45, 15.30, 18.15, 21.30 NIEMOŻLIWE – 14.30, 17, 19.30, 22 PODEJRZANI ZAKOCHANI – 13.45, 15.50, 18, 20.15 RALPH DEMOLKA – 9.40, 10, 15.45 RALPH DEMOLKA (3D) – 13.15, 18.20 SĘP – 19, 21.50 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 9.30 ŻYCIE PI (3D, dubbing) – 9.15, 15 ŻYCIE PI (3D, napisy) – 20.45

LISTA PIEKIELNIE GORĄCYCH HITÓW! DAREK JANIK

A od 21 do 22 w każdy czwartek i piątek – mixy i remixy SUPERHIT CLUB piekielnie klubowe granie! ŁUKASZ MOJECKI

LISTA PRZEBOJÓW RADIO REKORD RADOM 106,2

SUPERHIT CHARTS 24.01.2013 NOTOWANIE 209 NR WYKONAWCA 1 SWEDISH HOUSE MAFIA... 2 DA DOSAMIGOS 3 KRIST VAN D FT. GOSIA ANDRZEJEWICZ 4 MARIO BISCHIN 5 EWELINA LISOWSKA 6 LIBER & NATALIA SZROEDER 7 1950 FEAT RUBY BLU 8 DJ SANNY J FT. ICE MC 9 HONEY 10 ALIEN CUT & DINO BRON FT. VIVIAN B. 11 MITHRIL 12 STEVE TWAIN FT. ORRY JACKSON 13 NIKKI BARR 14 MATEUSZ MIJAL 15 REMADY & MANU-L 16 BOULEVARD DISCO 17 ARASH FT. SEAN PAUL 18 ALEX FERRARI 19 WILL.I.AM 20 DJ TAZ & HIGHLANDER DJ... POCZEKALNIA: 21 DJ LALY 22 PAPAJAM 23 LYKKE LI 24 RAFAL BRZOZOWSKI FT. LIBER 25 DUAL PLAYAZ 26 BAJM 27 ALEX KENJI & RICHARD DINSDALE 28 DARYELA FT. TIMBALAND 29 ANIA WYSZKONI_ 30 GROOVE COVERAGE

TYTUŁ DON'T YOU WORRY CHILD LATIN LOVER SUPERSTAR MACARENA W STRONE SŁOŃCA WSZYSTKIEGO NA RAZ FOLLOW ME THE CLUB LALALOVE LOVE ME BOY EO-EO! SWEETEST REVENGE RHYTHM OF THE NIGHT COŚ NA PÓŹNIEJ HIGHER GROUND LET GO SHE MAKES ME GO GUERE GUERE SCREAM & SHOUT PIKA PIKA YOU AND I EVERY DAY EVERY NIGHT I FOLLOW RIVERS KATRINA ALONE AGAIN MIŁOŚĆ PRZESZŁA OBOK STARS IN THE SKY LOSE CONTROL W CALOŚĆ UŁOŻYSZ MNIE RIOT ON THE DANCEFLOOR

STATUS Z MIEJSCA W GÓRĘ 1 2/7 W GÓRĘ 2 4/5 W GÓRĘ 10 13/13 W GÓRĘ 6 10/4 W DÓŁ 4 1/7 W DÓŁ 3 3/5 W GÓRĘ 2 9/3 W GÓRĘ 5 13/3 W GÓRĘ 3 12/3 W GÓRĘ 7 17/2 BEZ ZMIAN 11/3 W GÓRĘ 7 19/2 W GÓRĘ 7 20/2 W DÓŁ 8 6/14 W DÓŁ 8 7/12 W DÓŁ 11 5/7 N N N W DÓŁ 2 18/5


26-600 Radom ul. ks. Sedlaka 4/6/8 tel. 48 365 44 72, tel. kom. 604 058 628

26-600 Radom ul. Kilińskiego 6 tel. 606 169 634, 606 169 637 48 340 02 35; 48 340 02 36; 48 340 02 37

PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA

PORADY SPECJALISTYCZNE

• gastroenterologiczna • chirurgiczna INTERNISTA • chirurgii dziecięcej Lek. spec. Anna Frydryk • chirurgii naczyniowej Lek. spec. Anna Malinowska • proktologiczna Lek. spec. Wioletta Sorbian • hepatologiczna • diabetologiczna PEDIATRIA • kardiologiczna Lek. spec. Mirosława Jastrzębska-Pasierb • neurochirurgiczna Lek. spec. Grzegorz Walczyński • onkologiczna Lek. spec. Magdalena Opiał • urologiczna • endokrynologiczna GABINET ZABIEGOWY • psychiatryczna • psychologiczna PRACOWNIA ANALITYCZNA • medycyny pracy SPRZĘT NAJNOWSZEJ GENERACJI PRACOWNIE ENDOSKOPII TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ RTG CYFROWE Dostęp on-line

• USG

kompleksowe leczenie nowoczesna protetyka współpraca z pracownią protetyczną L-DENTAL Laboratory

TELEFONICZNE UMAWIANIE WIZYT

48 369 99 00

codziennie od 8.00 do 19.00

www.aurumdent.pl Radom, ul. Pamięci Katynia 12a lok. 1

lek. stom. Marek Zatorski

Stomatologia Dom Pod Złotym Dębem świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne dla ludzi dorosłych, wymagających całodobowej opieki i pomocy z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Dom oferuje również pielęgnacyjne pobyty poszpitalne.

Radom ul. Biała 2

tel. (48) 385 86 21, kom. 513 610 466 biuro@zlotydab.radom.pl www.zlotydab.radom.pl

Dom posiada rejestrację Wojewody Mazowieckiego nr WPS. II.MŚ-9050-2/3/06 z dnia 23.01.2006r.

Dental live - ORTODONCJA - CHIRURGIA - NOWOCZESNA PROTETYKA - WYBIELANIE lek. stom. Beata Włodarczyk-Mosiołek ul. Niedziałkowskiego 19/21 lok. 3, tel. 509 973 822 www.dental-live.pl


II

DODATEK REKLAMOWY – DOBRY LEKARZ

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

MULTIMED SKLEP MEDYCZNY

- gorsety ortopedyczne - stabilizatory i opaski ortopedyczne - pieluchomajtki dla dorosłych i dzieci

Radom ul. Mieszka I 3H tel./fax: (48) 333 00 09

- wózki inwalidzkie

ZAOPATRZENIE PACJENTÓW

- kule łokciowe, pachowe i laski

- balkoniki do chodzenia

W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE

- materace i poduszki

ORAZ ŚRODKI POMOCNICZE

przeciwodleżynowe

REFUNDACJA NFZ

- wyroby przeciwzakrzepowe o zmiennym ucisku - peruki i treski - ciśnieniomierze i glukometry

CZYNNE:

- odzież medyczna

PON.-PT. 9 -17 SOBOTA 1000-1300 00

umowa z NFZ - PORADNIA preluksacyjna umowa z NFZ - PORADNIA ortopedyczna dla dzieci i młodzieży umowa z NFZ - PORADNIA ortopedyczna dla dorosłych

Specjalistyczne gabinety prywatne: chorób piersi, neurologiczny (dorosłych), urologiczny, chirurgii naczyniowej, psychologiczny, gabinet masażu leczniczego

USG narządów wewnętrznych, nerek, prostaty, jąder, tarczycy, gruczołów piersiowych, ślinianek, węzłów chłonnych,

USG stawów u dorosłych: kolanowych, barkowych, łokciowych; ścięgna achillesa; mięśni

USG Doppler kończyn dolnych, szyi USG serca dorośli Mammografia Pracownia RTG

Zabiegi w ramach chirurgii i ortopedii jednego dnia Analizy lekarskie Punkt pobrań Radom, ul. Czachowskiego 21A (budynek ZUS) tel./faks 48 363 33 73, tel. 510 098 225, zapisy 9.00-19.00 www.medjana.pl

00

- protezy piersi - bielizna dla amazonek


PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

DODATEK REKLAMOWY – DOBRY LEKARZ

www.7dni.radom.pl

Elżbieta Stachura Radom, ul. Chrobrego 54 lok. 6 tel. (48) 364 04 53; 608 806 402 e.stachura@vp.pl

ZABIEGI

wykonywane na podstawie umowy z NFZ lub ODPŁATNIE

GABINET REHABILITACJI: ELEKTROLECZNICTWO • prądy TENS • prądy diadynamiczne • prądy Traeberta • prądy Kotza • elektrostymulacja • jonoforeza • tonoliza • galwanizacja KRIOTERAPIA ŚWIATŁOLECZNICTWO • lampa Bioptron • lampa Sollux MAGNETOTERAPIA • pole magnetyczne niskiej częstotliwości

TERAPULS ULTRADŹWIĘKI MASAŻE • masaż leczniczy • masaż limfatyczny ręczny KINEZYTERAPIA • ćwiczenia: bierne, czynne, czynno-bierne, czynne w odciążeniu, czynne z oporem, wspomagane, ogólnousprawniające, pionizacja • wyciągi • nauka poruszania LASEROTERAPIA HYDROTERAPIA • masaż wirowy kończyn górnych • masaż wirowy kończyn dolnych

 Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa – NFZ  Zespół domowego leczenia respiratorem – NFZ  Wypożyczanie sprzętu medycznego • koncentratory tlenu • materace p/odleżynowe • respiratory, ssaki i inne

REHABILITACJA W DOMU PACJENTA

Dostęp on-line

Oferujemy szeroki zakres badań z zakresu hematologii koagulologii analityki ogólnej chemii klinicznej diagnostyki niepłodności diagnostyki chorób tarczycy diagnostyki infekcji wirusowych diagnostyki onkologicznej serologii grup krwi autoimmunologii bakteriologii mykologii genetyki Nowe badania: HbA1c met HPLC Borelioza w klasie IgG, IgM Hormon antymullerowski – AMH Inhibina B HE4 nowy marker raka jajnika HPV test PRISCA dla I i II trymestru ciąży BTA marker raka pęcherza moczowego badanie nasienia z oceną żywotności plemników i testem IgG SperMar (p/ciała przeciw plemnikowe)

III


IV

DODATEK REKLAMOWY – DOBRY LEKARZ

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Chory w szpitalu – jakie ma prawa? Każdy pacjent przekraczając próg szpitala ma swoje prawa, określone w ustawie o prawach pacjenta z 6 listopada 2008 roku, z nowelizacją wprowadzoną 31 marca 2009 roku w leczeniu. To szpital, a nie rodzina, powinien zapewnić pacjentom dostęp do wszelkich potrzebnych leków i środków medycznych.

wać się wedle obowiązujących metod leczenia, a chory – mieć możliwość wglądu i informacji o sposobie leczenia. Pacjenci mają prawo pytać, dlaczego taki lek, taka terapia, a lekarz nie tylko fachowym, ale przede wszystkim zrozumiałym językiem powinien przekazać wiedzę pacjentowi. Choremu w szpitalu przysługuje także prawo do intymności podczas wszelkich badań. Jeśli przy łóżku podczas badania asystuje kilku studentów, a badanie odbywa się w bliskości innych pacjentów, należy prosić o możliwość wykonania badania na osobności lub z zachowaniem zasady intymności, np. za kotarą lub parawanem. Pacjent ma prawo do zabiegów, leków łagodzących ból i cierpienie w czasie hospitalizacji, tuż po i w trakcie każdego zabiegu. W trakcie leczenia rodzina pacjenta ma prawo do wglądu w dokumentację pacjenta, jednak muszą być to tylko upoważnione osoby, inaczej szpital nie może udostępniać dokumentacji. Wyjątkiem są postępowania sądowe.

Transport

Wedle tej ustawy pacjent ma szerokie prawo nie tylko do kompleksowej opieki medycznej, ale także do pełnej informacji na temat swojego stanu zdrowia i przebiegu leczenia. Kolejnym ważnym prawem pacjenta jest możliwość hospitalizacji na terenie całego kraju w każdej placówce, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a nie każdy pacjent o tym wie. Pobyt w szpitalu

Pacjent, który trafia do szpitala w przypadku planowanego leczenia operacyjnego, powinien mieć wykonane wszystkie niezbędne badania diagnostyczne. Te, z którymi przychodzi do szpitala, mogą być już nieważne i nie stwierdzać faktycznego stanu zaawansowania choroby. Ważne, by chory miał taką świadomość i walczył o ich ponowne przeprowadzenie. Wielkim nadużyciem ze strony szpitala i personelu jest wymóg posiadania przez pacjenta własnych środków higienicznych i pomocniczych

Transport sanitarny, czyli karetka pogotowia lub samolot to również obowiązek szpitala w sytuacji, gdy chory musi być szybko przewieziony do innej placówki na terenie kraju, w którym jest ubezpieczony. Szpital nie powinien pobierać opłaty z tytułu korzystania, z któregoś z wymienionych środków transportu. Informacja o stanie pacjenta i sposób leczenia

Pacjent oraz jego rodzina (osoba bliska – małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta; Dz. U. z dnia 31 marca 2009, art. 3.1) mają prawo do pełnej informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta i przebiegu leczenia; chyba, że pacjent zastrzeże sobie prawo poufności wszelkich informacji na jego temat. Lekarz może być zwolniony z tajności w sytuacji, gdy stan pacjenta ma wpływ na jego zdrowie i życie lub ujawnienie prawdy ma przełomowe znaczenie dla wiedzy medycznej i postępu w leczeniu danego schorzenia. Sposób leczenia pacjenta powinien odby-

Ochrona mienia pacjenta

Pacjent ma prawo do ochrony mienia prywatnego pozostawionego w szpitalnym depozycie. Chory przebywający w szpitalu nie może ponosić kosztów za przechowywane rzeczy. Ubrania i rzeczy osobiste powinny być szczegółowo opisane i zabezpieczone. FIT.PL

Jak wybrać aptekę? W ostatnich latach apteka stała się miejscem, które każdy z nas często odwiedza. Warto zatem wybrać taką, w której można liczyć na fachowego farmaceutę, a także specjalne zniżki i udogodnienia. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zaprzyjaźniony farmaceuta, najlepsza oferta leków i suplementów, zniżki dla seniorów – to ważne aspekty, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze swojej apteki. Jest to o tyle ważne, że współcześni seniorzy coraz częściej zaglądają do aptek, w których nie tylko kupują leki przepisane przez lekarza, ale także suplementy diety, środki higieniczne, szpitalne oraz kosmetyki. Tylko dzięki odpowiedniej pomocy farmaceuty mają szansę na wybranie najlepszych produktów, a dzięki udogodnieniom – także zaoszczędzenia funduszy przeznaczonych na leczenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze apteki? Obsługa – fachowy i uprzyemy farmaceuta zawsze doradzi i pomoże wybrać lek z recepty lub jego zamiennik, a także rozwieje wątpliwości co do dawkowania, wskazań i przeciwwskazań w sytuacji, gdy lekarz nie określił tego podczas wizyty. Zniżki, karty stałego klienta – pomagają ograniczyć koszty, a także dają szansę na dodatkowe bonusy w postaci gratisowych suplementów i kosmetyków. Lokalizacja oraz ułatwienia dla niepełnosprawnych – dobra lokalizacja w bliskości domu lub dobrym komunikacyjnym miejscu oraz odpowiednie przygotowanie obiektu dla niepełnosprawnych to dla seniorów duże ułatwienie. Wyposażenie – dzięki dostępnym urządzeniom w dobrej aptece seniorzy mogą zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, a w razie potrzeby skonsultować się i poprosić o poradę farmaceutę. FIT.PL

mgr Krystyna Bałdys

J

uż od 30 lat oferujemy Państwu najwyższą jakość wykonywanych badań. Zaufało nam wielu pacjentów, a także wielu lekarzy z Radomia i okolic oraz spoza naszego regionu. Od początku funkcjonowania naszego laboratorium najważniejsza dla nas była dokładność, a co za tym idzie wiarygodność wykonywanego badania diagnostycznego. Tylko bowiem takie badanie jest przydatne w diagnozie lekarskiej i późniejszym leczeniu. Aby utrzymywać najwyższy poziom wykonywanych badań nasi pracownicy poszerzają swoją wiedzę medyczną poprzez udział w licznych szkoleniach tematycznych, jak również stażach specjalizacyjnych. Wszystkie badania wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszej aparatury, a ich jakość potwierdzona jest systematycznymi kontrolami krajowymi, jak i międzynarodowymi. Poszerzamy również ciągle wachlarz wykonywanych badań. Wprowadziliśmy ostatnio do naszej oferty następujące badania:

Test bioNexia BTA – test immunochromatografi cznym, przeznaczony do wykrywania w ludzkim moczu antygenu, powiązanego z rakiem pęcherza moczowego. Awidność Toxo G – Oznaczenie indeksu awidności jest uzupełnieniem informacji o oznaczonych przeciwciałach Toxoplasma IgG i IgM. Po wstępnym wykryciu przeciwciał Toxoplasma IgG i IgM oznaczenie indeksu awidności pozwala wykluczyć bieżacą infekcję poniżej 4 miesięcy. Awidność CMV IgG – umożliwia odróżnienie przeciwciał o niskiej awidnosci produkowanych w poczatkowej fazie pierwotnego zakażenia CMV od przeciwciał o wysokiej awidności charakterystycznych dla minionej infekcji. Umożliwia to wykluczenie swieżej infekcji pierwotnej poniżej 3 miesięcy.

Oferujemy: - pełen zakres badań diagnostycznych wykonywanych przy użyciu najwyższej klasy sprzętu laboratoryjnego - wysoko wykwalifikowany personel - najwyższą jakość i wiarygodność wyników potwierdzoną międzynarodowymi kontrolami jakości - sprawną i fachową obsługę pacjentów - naszym kontrahentom – dostęp do wyników przez Internet za pomocą bezpiecznego protokołu HL7

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-9.30 oraz 16.00-17.00, w sobotę – 8.00-9.00 Wydawanie wyników od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00 26-610 Radom, ul. Struga 19/21 tel. (48) 363 45 66, faks (48) 363 14 45 e-mail: analizy_lekarskie@baldys-lab.eu, www.baldys-lab.eu


PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

REGIONALNE

www.7dni.radom.pl

Odzyskany blask SZYDŁOWIEC. Dzięki unijnej dotacji można było wyremontować późnorenesansowy ratusz, a w XIX-wiecznym budynku szkoły urządzić Hotel pod Dębem. Powstało także centrum biblioteczno-multimedialne

– Całkowita wartość inwestycji wyniosła 29 mln zł. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego przedsięwzięcie zostało wpisane na listę projektów kluczowych i otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 mln zł – informuje biuro prasowe marszałka Mazowsza. W ubiegłą środę uroczyście oddano do użytku trzy pierwsze obiekty – zrewitalizowany XVII-wieczny późnorenesansowy ratusz oraz XIX-wieczny klasycystyczny budynek szkoły elementarnej, ufundowanej w 1819 roku przez Annę Sapieżynę, a także wybudowane przy ul. Kolejowej Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne. Koniec prac obwieściły salwy armatnie, a artylerzystami byli członkowie wyborowej chorągwi pancernej Falco z Szydłowca. W ramach remontu zabytkowego ratusza wykonano izolację murów i nową elewację oraz przebudowano wewnętrzną instalację kanalizacyjną w piwnicach. Wieża ratusza zaś została zaadaptowana na galerię widokową. Prace pochłonęły ponad 1,2 mln zł, z czego ponad 1 mln zł stanowiły pieniądze z UE. Z kolei w Hotelu pod Dębem wykonano m.in. stropy żelbetonowe, izolację termiczną ścian oraz instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacji i centralnego ogrzewania. Powstało tu 13 pokoi

R

E

Fot. archiwum UM w Szydłowcu

IWONA KACZMARSKA

Remont ratusza kosztował 1,2 mln zł

z 25 miejscami noclegowymi. W dobudówce natomiast mieścić się będzie punkt informacji turystycznej. Koszt inwestycji to blisko 4,9 mln zł, z czego prawie 4,3 mln zł stanowiły fundusze unijne. Wkrótce ma być wyłoniony operator hotelu. Natomiast zupełnie nową przestrzeń zyskała biblioteka, która do tej pory zajmowała pomieszczenia w zamku. W budynku przy ul. Kolejowej są sale konferencyjne, czytelnia, zaplecze kuchenne oraz nowoczesny magazyn. Miasto otrzymało dofinansowanie w ramach unijnego projektu „Odno-

K

L

A

wa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Wiosną rozpocznie się remont zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów wraz z wyspą i parkiem. Odnowione zostanie także otoczenie ratusza i Hotelu pod Dębem, czyli płyta Rynku Wielkiego i ul. Radomska do placu Marii Konopnickiej. Ponadto za unijne pieniądze ma być zagospodarowany skwer staromiejski w sąsiedztwie kościoła św.  Zygmunta.

M

A

7

Wnioski na lokalne drogi Makowiec – Rawica i skaryszewski, jako zamykające tegoroczną listę rankingową, mają dofinansowanie mniejsze od wnioskowanego – tłumaczy Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego. W tym roku na Mazowszu w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wyremontowane lub wybudowane zostaną ponad 104 km dróg za 116 mln zł, z czego rządowa dotacja wyniesie ponad 48 mln zł. Lista zakwalifikowanych wniosków zostanie przekazana przez wojewodę do akceptacji ministra administracji i cyfryzacji. W tegorocznej edycji tzw. schetynówek były dwa nabory. W pierwszym do wojewody wpłynęło 146 wniosków, z których 129 przeszło ocenę merytoryczną. Drugi nabór wynikał ze zwiększenia przez Radę Ministrów – z 30 do 50 proc. – możliwego dofinansowania. Złożono w nim 53 nowe wnioski i 97 aneksów. Ostatecznie do komisji trafiło 199 wniosków. Oceniano je m.in. pod kątem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, współpracy jednostek przy realizacji zadania i poprawy dostępności komunikacyjnej lokalnych ośrodków gospodarczych. NIKA

RADOMSKIE. Prawie 16 km dróg w regionie radomskim zostanie w tym roku przebudowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Komisja zatwierdziła ostatecznie osiem wniosków z Radomskiego. Zmodernizowanych ma być 15,9 km dróg za 24,2 mln zł. Rządowa dotacja wyniesie 9,9 mln zł. Wśród przyjętych do realizacji propozycji cztery dotyczą 11,8 km dróg powiatowych za 9,4 mln zł (3,9 mln zł dofinansowania). Dwa zadania zrealizowane zostaną w powiecie radomskim (drogi Makowiec – Rawica III etap oraz Jedlnia – Sokoły – Pionki), po jednym w grójeckim (droga Kozietuły – Goszczyn) i szydłowieckim (droga Szydłowiec – Mirów). Wniosek o przebudowę drogi uzyskał najwyższą ocenę komisji wśród wszystkich wniosków powiatowych – 34,6 punktu na 40 możliwych. Do programu zakwalifikowano również cztery projekty gminne z: Warki, Głowaczowa, Kozienic i Skaryszewa – w sumie 4,1 km. – Z uwagi na limit funduszy projekty

Gmina na 5! też uwagę na to, czy gmina zamieściła informację o ofercie inwestycyjnej na stronach Agencji Rozwoju Mazowsza oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Samorząd według tych kryteriów mógł uzyskać maksymalnie 25 punktów; najwyższą notą wśród 314 gmin Mazowsza było 19 punktów. Kowali za stronę internetową badacze z SGH przyznali 7,5 punktu, a za ofertę inwestycyjną maksymalną wartość – 5 punktów. Na e-maile w języku angielskim samorząd wprawdzie nie odpowiedział, ale odpowiedzi po polsku oceniono na 3 punkty. Z wynikiem 15,5 punktu Kowala została sklasyfikowana na siódmym miejscu wsród mazowieckich Gmin na 5!. NIKA

KOWALA. Na siódmym miejscu wśród Mazowieckich Gmin na 5! znalazła się Kowala Ranking przeprowadziło Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Nagradzane są samorządy wyróżniające się w zakresie obsługi klienta – przedsiębiorcy z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi komunikacji. Badanie składało się z dwóch części – audytu stron internetowych oraz oceny kontaktu elektronicznego z gminami metodą tajemniczego klienta. Autorzy zestawienia zwracali

Kartki i ozdoby ści estetycznej i pobudzenie aktywności twórczej. Na konkurs wpłynęło 156 prac (74 kartki i 82 ozdoby choinkowe) od 92 uczestników. Komisja oceniając prace brała pod uwagę zgodność z tradycją ludową regionu, staranność wykonania, a także ogólny wyraz artystyczny. Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas uroczystego spotkania w Muzeum im. Oskara Kolberga. Przy tej okazji zorganizowana została wystawa nagrodzonych dzieł. NIKA

PRZYSUCHA. Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursie na ozdoby choinkowe i kartki bożonarodzeniowe spotkali się w Muzeum im. Oskara Kolberga Celem konkursu było promowanie kultury ludowej regionu opoczyńskiego i radomskiego poprzez zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycją bożonarodzeniową, a także rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwo-

R

E

K

L

A

M

A


8

PORADNIKOWO/NA ZDROWIE

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

PORADY EKSPERTA

Dieta dla narciarzy Dieta osób uprawiających sporty zimowe powinna być odpowiednio kaloryczna, rozgrzewająca i wspomagać regenerację organizmu w okresie powysiłkowym dr JOANNA ANNA WALCZAK

wietrzu idealnym posiłkiem jest odżywcza i sycąca zupa. Zupy szybko rozgrzewają, ale też dzięki wykorzystanym do ich przyrządzenia warzywom mogą być cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Poza tym, jeśli organizm przez wiele godzin narażony jest na zimno, warto wybierać potrawy z cynamonem, imbirem, chilii, kurkumą oraz rozmarynem. Przyprawom tym przypisuje się właściwości rozgrzewające.

Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego dieta osób regularnie uprawiających sport powinna być bardziej kaloryczna, bogata w białko, niezbędne witaminy i składniki mineralne tracone podczas wzmożonego wysiłku. W przypadku osób uprawiających sporty zimowe dodatkowo bardzo ważne jest, aby uwzględnić napoje oraz pokarmy posiadające właściwości rozgrzewające. Co zatem jeść w przerwach między szusowaniem, aby uzupełnić energię i rozgrzać się?

Niezbędne płyny

Jedna godzina jazdy na nartach w zależności od prędkości kosztuje organizm 7,2 – 16,8 kcal/ kg masy ciała

trawy z kapusty, fasoli czy grochu. Oprócz trzech podstawowych, bardziej treściwych posiłków należy uwzględnić w jadłospisie 2-4 przekąski, które będą zapobiegać zbyt szybkim spadkom energii. Dobrym pomysłem na kaloryczną i lekką

Ferie bez nudy Już za kilka dni ferie. Warto zastanowić się, jak spędzić ten czas z dzieckiem bez telewizji i komputera Zima w mieście nie musi być nudna, zwłaszcza, gdy za oknem taka pogoda jak teraz! Dzieci uwielbiają łyżwy, sanki, narty – gdy jednak czują się zmęczone szaleństwami na śniegu, pomyśl o zajęciach, które proponują placówki wychowania fizycznego i kluby fitness. Karate, taniec, a także fitness jest dla dziecka nie tylko świetną formą zabawy, ale również treningiem z możliwością rehabilitacji dysfunkcji ruchowych, w tym np. skrzywienia kręgosłupa. Dzieci lubią też wodę, dlatego aqua aerobik lub zajęcia na basenie pod okiem instruktora to doskonała propozycja dla małych pływaków oraz tych, którzy chcą właśnie w czasie ferii nauczyć się pływać. Rozejrzyjcie się wokół – być może tuż obok, na waszym osiedlu jest sala gimnastyczna, gdzie wspólnie z dziećmi możecie pograć w piłkę lub tenisa stołowego.

Kolejna forma aktywnego spędzania czasu to warsztaty plastyczne. Dzieci podczas takich zajęć szlifują umiejętności manualne, odkrywając także swoje zamiłowania do m.in. malowania, rysowania, rzeźbienia oraz zapoznają się z różnymi technikami dekoratorskimi. Wiele ośrodków kultury oferuje także coś specjalnie dla pasjonatów książek i czytania, nauki języków oraz przedmiotów ścisłych. Spotkania bibliotekoznawcze, warsztaty chemii i fizyki, zajęcia językowe dla najmłodszych najczęściej propagują ideę nauki poprzez zabawę i doświadczenia, które pomagają łatwiej zrozumieć świat, ale także odpowiedzieć na wiele ważnych dla dzieci pytań. Także w domu podczas ferii dziecko nie musi się nudzić. Można wtedy np. piec ciasto z mamą czy majsterkować z tatą w garażu. Efekt to choćby wspólnie stworzony karmnik dla ptaków lub własna skrzynka na narzędzia. MARTA KANIA www.superpani.pl

przekąskę może być baton muesli, 3-4 ciasteczka z płatków zbożowych, garść bakalii czy też bułka wieloziarnista z miodem lub dżemem. Rozgrzewanie od środka

Tuż po wysiłku na świeżym po-

SKŁADNIKI:

puszka tuńczyka w oleju kapusta pekińska 3 jajka puszka kukurydzy 3 ogórki kiszone 2 łyżki majonezu sól i pieprz

PRZYGOTOWANIE:

Kapustę pekińską myjemy, zdejmujemy zewnętrzne liście, bardzo drobno siekamy. Ogórki kiszone kroimy w kosteczkę. To samo robimy z ugotowanymi jajkami. Odcedzamy kukurydzę i tuńczyka. Wszystkie składniki mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Można dodać pół łyżeczki cukru. Dodajemy majonez (dla dbających o linię: pół łyżki majonezu możemy wymieszać z dwiema łyżkami jogurtu naturalnego), całość mieszamy i gotowe. AZ

Zimno wszędzie... Im chłodniej na dworze, tym więcej wysiłku nasz organizm musi włożyć w utrzymanie prawidłowej temperatury. To jednak powoduje obciążenie systemu odpornościowego, narażając nas na atak bakterii i wirusów. Jak radzić sobie w zimowe dni i uchronić się przed chorobą? Optymalna temperatura, w której najlepiej funkcjonujemy, to 36,6 stopni C. Poniżej tej wartości mamy do czynienia z wychłodzeniem organizmu. Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt długo przebywamy w niskich temperaturach lub na wietrze, np. będąc nieodpowiednio ubranymi do warunków pogodowych. Obok czynników środowiskowych za wychłodzenie organizmu odpowiadają także tzw. cechy osobnicze. Zaliczamy do nich stan przemęczenia organizmu, zły stan ogólny czy choroby. Po czym poznać, że nasz organizm jest wychłodzony? Pierwszym objawem są dreszcze – organizm reaguje tak, gdy nie jest w stanie utrzymać normalnej tem-

peratury, czyli 36,6 stopni C. Próbując wygenerować więcej ciepła wchodzi w stan ruchu – stąd uczucie dygotań przechodzących przez

Fot. internet

Jedna godzina jazdy na nartach, w zależności od prędkości kosztuje organizm 7,2-16,8 kcal/kg masy ciała. Aby zregenerować się po tak intensywnym wysiłku, należy zjeść coś kalorycznego, ale jednocześnie nie obciążającego przewód pokarmowy. Jako posiłki główne doskonale sprawdzą się dania bazujące na ryżu, makaronie, płatkach owsianych, nabiale, chudym mięsie i rybach. Złym wyborem będą natomiast dania smażone na głębokim tłuszczu, tłuste mięsa, kiełbasy, po-

Fot. internet

Kalorycznie i lekko

Niezależnie od pory roku wzmożony wysiłek wiąże się ze stratami wody. Jedynym sposobem na unikniecie odwodnienia oraz towarzyszących temu dolegliwości (mniejsza zdolność do wysiłku, pogorszenie koncentracji, bóle głowy itp.) jest regularne uzupełnianie płynów. Oprócz wody mineralnej w warunkach niskich temperatur wskazane jest picie ciepłych napojów takich, jak hebrata czy napary ziołowe, które chronią przed wychłodzeniem ciała. Zrezygnować natomiast powinno się z napojów zimnych oraz z dodatkiem alkoholu. Rozgrzewające działanie alkoholu jest krótkotrwałe. Po jego spożyciu szybko robi się cieplej, ale później równie szybko organizm  zaczyna to ciepło tracić.

SAŁATKA Z TUŃCZYKA

Spożycie ciepłego, słodkiego napoju pomaga ustabilizować temperaturę

całe ciało. Wbrew pozorom to pozytywny objaw, znak, że nasz organizm walczy z wychłodzeniem. Gdy dreszcze ustają, mamy do czynienia z poważną sytuacją – może wtedy dojść do utraty siły w tych częściach ciała, które są najbardziej osłabione i wystawione na niskie temperatury. Kolejnymi etapami są zdrętwienie i skurcze. Jak ustabilizować temperaturę? Można to zrobić poprzez: • spożycie ciepłego, słodkiego napoju (nigdy alkoholowego); • zapewnienie dodatkowego źródła ciepła, jak koc elektryczny czy termofor; • wykonanie ćwiczeń rozgrzewających. Pamiętajmy, że większość fizycznych symptomów zależy od indywidualnej odporności człowieka i może być niezależna od temperatury ludzkiego ciała. Niezależnie od tego – im bardziej wychłodzony organizm, tym silniejsze objawy możemy zaobserwować. ALEKSANDRA ZAŁĘSKA www.fit.pl


PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

Nowe auto ze stajni Chevroleta nawiązuje do legendarnego modelu Stingray, ale zachowało jedynie dwie cechy swojego poprzednika – C6. Corvette otrzymała bardziej agresywne rysy i przetłoczenia. W oczy rzucają się teraz kanciaste tylne reflektory, które zastąpiły zaokrąglane, charakterystyczne dla Corvetty od 1961 roku. Do łask powróciły też niewielkie boczne szybki, ostatnio obecne w pierwszej generacji modelu coupe.

05:25 TELEZAKUPY 06:00 Złotopolscy – odc. 15 06:35 Złotopolscy – odc. 16 07:05 M jak miłość – odc. 129 08:00 Pytanie na śniadanie 10:55 Lokatorzy – odc. 223 11:25 TELEZAKUPY 12:00 Sztuka życia – odc. 55 12:30 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 39 12:40 Tancerze – odc. 18 13:35 Barwy szczęścia – odc. 865 14:10 Współczesna rodzina – odc. 18/24 14:40 Świat bez tajemnic – Ostatni Mazurzy – film dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:05 Pogoda 16:15 Dr House – s. VII, odc. 144 17:05 Dr House – s. VII, odc. 145 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 18/24 19:55 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 40 20:05 Barwy szczęścia – odc. 866 20:40 Rodzinka.pl – odc. 67 21:10 Rodzinka.pl – odc. 68 21:45 Szczęki – thriller (1975) 23:55 Kryminalne zagadki Las Vegas – s. X, odc. 7/23 00:55 Ekstradycja II – odc. 1/9 02:00 Ekstradycja II – odc. 2/9 03:05 Złote runo – komedia (1996) 04:25 Zakończenie dnia

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2013

05:00 Bali 05:10 Opowiedz nam coś Milu – serial animowany 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:30 Domisie – program dla dzieci 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 10:30 Słownik polsko@polski – talk-show prof. Jana Miodka 11:00 Plebania – odc. 1418 11:30 Moda na sukces – odc. 5760 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:30 Magazyn Rolniczy 12:55 Małpi gang – cz. 7 – serial dokumentalny 13:25 Jaka to melodia? 13:55 Klan – odc. 2390 14:25 Wideoteka – 60 hitów na 60 lat! 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:20 Wójt roku 2012 – sylwetki 15:25 Sprawa dla reportera 16:20 33. Wieczory Humoru i Satyry – Lidzbark 2012 16:30 Moda na sukces – odc. 5761 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? 17:55 N jak Neo – Nówka 18:15 Ranczo – odc. 48 19:10 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:10 Pogoda 20:30 Szpiedzy w Warszawie – odc. 3/4 21:25 E = MC2 – komedia (2002) 23:15 Fast Track: Bez granic – film akcji (2008) 01:00 Mistrzowie horroru – Jenifer 02:05 Zagadkowa Jedynka 03:05 Zakończenie dnia

TVN

TVP 2

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2013

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2013

TVP 1

Pod maską Corvetty C7 kryje się świeżutka, wolnossąca jednostka LT1, generująca 450 KM mocy i maksymalny moment obrotowy 610 Nm. Auto przyspiesza do setki w czasie poniżej 4 sek. i osiąga maksymalną szybkość 306 km/h. Według informacji producenta, spalanie ma wynieść około 9 l/100 km. W ofercie znajdzie się sześciostopniowa, automatyczna skrzynia biegów oraz siedmiostopniowa przekładnia manualna. Do salonów Corvette C7 trafi najprawdopodobniej jesienią. Oficjalna cena auta pozostaje na razie nieznana. Eksperci twierdzą, że będzie oscylować w granicach modelu C6, który kosztuje około 50 tys. dolarów. ŁUKASZ PĘKSYK www.twardziel.pl

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2012) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (647) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1133) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1700) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (85) – program sądowy 12:40 Detektywi (892) – program kryminalny 13:15 Ostry dyżur (12/22) – serial obyczajowy 14:15 Ukryta prawda (86) – program obyczajowy 15:20 W–11 Wydział Śledczy (772) – program kryminalny 16:05 Rozmowy w toku (2013) – talk show 17:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (559) – program sądowy 18:00 Ukryta prawda (87) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:00 Zielona mila – film obyczajowy, 1999 23:55 Amerykański ninja III: Krwawe łowy – film sensacyjny, 1989 01:50 Californication III (8/12) – serial komediowy 02:25 Wszystkie wcielenia Tary (8/12) – serial komediodramat 02:55 Uwaga! 03:10 Arkana magii 04:30 Rozmowy w toku (2013) – talk show 05:25 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.93 08:00 Pinky i Mózg, odc.48 08:30 Sylwester i Tweety na tropie, odc.13 09:00 Czarodziejki, odc.69 10:00 Dopóki śmier ć nas nie rozłączy, odc.69 10:30 Świat według Kiepskich, odc.379 11:00 Dlaczego ja?, odc.102 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.21 13:00 Dom nie do poznania, odc.162 14:00 Pierwsza miło ść, odc.1631 14:45 Trudne sprawy, odc.222 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1007 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.84 17:00 Dlaczego ja?, odc.342 18:00 Pierwsza miłość, odc.1632 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.316 20:00 Jumanji USA, 1995; Przygodowy/fantasy 22:15 Z Archiwum X USA, 1998; Thriller sci-fi 00:50 Kraina Tygrysów USA/Niemcy, 2000; Dramat wojenny 02:50 Zagadkowa noc, odc.1036 03:50 Zza kamery, odc.58 04:05 Tajemnice losu, odc.1230 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2176

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2013

Nowy Chevrolet Corvette C7 Stingray zadebiutował na Salonie Samochodowym w Detroit. Mimo umieszczenia silnika 6.2 V8 z przodu i napędu na tylne koła, to wciąż ta sama kozacka Corvette, do której od lat wzdychają miłośnicy motoryzacji

Jak zatem zadbać o samochód i własne podróży nie dotrzemy na czas. Czasem czemu jazda zimą wcale nie musi być bezpieczeństwo zimą, by móc korzy- warto poćwiczyć swoje umiejętności niebezpieczna. stać z pojazdu niezależnie od pogody? wychodzenia z trudnych drogowych Niezależnie od posiadanych systemów Przede wszystkim należy pamiętać o od- sytuacji na pustych polach, drogach ułatwiających jazdę, zawsze powinniśmy powiednim przygotowaniu się zwracać uwagę na odpowiednią do zimowych miesięcy: zrobić odległość od innych pojazdów. przegląd, wymienić opony, kupić Przed wyruszeniem w podróż zimowy płyn do spryskiwaczy należy sprawdzić też stan ogui niezbędne akcesoria, które ułamienia (w tym również ciśnienie twią walkę ze śniegiem i lodem. w oponach), hamulców i wycieTaki samochodowy, obowiązraczek oraz innych elementów, kowy zestaw akcesoriów zaktóre mogą zaważyć nie tylko na wiera m.in. skrobaczki do szyb, komforcie poruszania się po droodmrażacze do zamków i szyb, gach, ale i naszym życiu. Stan zgarniacze śniegu, zimowy płyn techniczny pojazdu i jego wypodo spryskiwaczy, a nawet łańsażenie to ważne wsparcie, ale cuchy, jeśli planujemy wyjazd jednak tylko wsparcie dla zdrow wyżej położone tereny. Warto wego rozsądku. również sprawdzić stan wycieraDziesięć zimowych przyczek, gdyż bez ich prawidłowe- Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią odległość kazań kierowcy. go działania jazda w zimowych od innych pojazdów 1. Dostosuj prędkość do warunkach będzie praktycznie panujących warunków czy zamkniętych placach. Profesjonalniemożliwa. drogowych. ne szkolenia oferują natomiast szkoły 2. Zachowaj bezpieczną odległość Zdrowy rozsądek na drodze doskonalenia techniki jazdy. Możemy od poprzedzających pojazdów. Kolejną ważną – o ile nie najważniej- tam doświadczyć trudnych drogowych 3. Załóż dobre opony zimowe, tudzież szą – sprawą jest nasze podejście do warunków, których na pewno nie pokałańcuchy. kierowania pojazdem w tym trudnym żą nam na standardowym kursie prawa 4. Pamiętaj, że droga hamowania okresie. – Najistotniejszy jest oczywi- jazdy (kontrolowane poślizgi, odpojest dłuższa na lodzie. ście zdrowy rozsądek i odpowiednie wiednie hamowanie przy dużych pręd- 5. Odśnież auto. zachowanie na drodze – tłumaczy kościach czy kręcenie kierownicą). 6. Unikaj wysokich obrotów silnika. Eryk Biskupski z firmy oferującej sys7. Nie dokonuj gwałtownych skrętów Drogi i systemy temy samochodowe poprawiające kierownicą. Na szczęście stan naszych dróg się 8. Nie panikuj w przypadku poślizgu. bezpieczeństwo jazdy. – Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dozwolonej poprawia, a pojazdy coraz częściej wy- 9. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem. prędkości, gdyż śliska nawierzchnia posażane są w nowoczesne systemy 10. Stosuj zasadę ograniczonego nie pozwoli na odpowiednie manew- bezpieczeństwa, jak systemy kontroli zaufania do innych uczestników rowanie autem i może przyczynić się trakcji, ABS, ESP (układ elektroniczny ruchu drogowego. do wypadków i kolizji. Lepiej też zdjąć stabilizujący tor jazdy samochodu podŁUKASZ PĘKSYK nogę z gazu, nawet jeśli do celu naszej czas pokonywania zakrętu) i inne, dzięki www.twardziel.pl Fot. internet

Corvette z duszą

Siarczysty mróz, gołoledź, marznąca mżawka, nieustannie padający śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia – to tylko niektóre „atrakcje”, jakie czekają nas na drogach podczas zimowej aury. Jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2013

Nowy system zdalnego parkowania zaprezentowany na targach Consumer Electronics Show 2013 (CES) w Las Vegas został nagrodzony przez sieć mediów specjalistycznych „The Verge” za „najlepsze rozwiązanie techniki motoryzacyjnej” i amerykańskie czasopismo „Popular Science”, które przyznało mu tytuł „produktu przyszłości”. Wspomniany układ składa się z czujników laserowych umieszczonych na parkingu, które rejestrują ruchy pojazdu, a następnie dzięki połączeniu z komputerem przetwarzają te informacje łącznie z innymi danymi o ruchu pojazdu i podają

precyzyjną lokalizację. Komputer ma zaprogramowany plan parkingu, który rejestruje stopień jego zajęcia i dzięki temu wyznacza trasę do wskazanego miejsca parkingowego, zapewniając kierowcy najbardziej dogodny dojazd. Ostatnim elementem systemu są czujniki ultradźwiękowe umieszczone w samochodzie, które monitorują otoczenie. Przedstawiciele Audi zapewniają, że w skład systemu parkowania w przyszłości wejdą jeszcze kamery wideo, które będą monitorować poruszające się samochody i cały parking. Innowacyjny system jest obecnie montowany na jednym z wielopoziomowych parkingów w Ingolstadt. Ma to zapewnić samoczynne parkowanie i wyjeżdżanie samochodów z parkingów wielopoziomowych i podziemnych. ROBERT MONIK www.twardziel.pl

9

Zimowe przykazania

Lasery pomagają parkować Parkowanie staje się coraz łatwiejsze i bezpieczniejsze. Wszystko za sprawą innowacyjnych systemów montowanych zarówno w samochodach, jak i na parkingach

MOTO/PROGRAM TV

www.7dni.radom.pl

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Retrospekcje – magazyn 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Terenowa Integracja dla Choinki - rep. 18.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 18.15 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 18.40 Magazyn Abonenta Vectra 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Studniówki 2013 21.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Retrospekcje – magazyn 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 23.40 Zakończenie Programu

POLECAMY ZIELONA MILA Pensjonariusz domu starców, Paul Edgecomb, ogląda w telewizji przedwojenny film. Obraz przywołuje w nim odległe wspomnienia, z których zwierza się przyjaciółce. W 1935 r. mężczyzna pracował w jednym z więzień na południu Stanów Zjednoczonych jako strażnik czwórki morderców czekających na karę śmierci. Przyszło mu odprowadzać skazanych do sali, gdzie odbywały się egzekucje. Jednym z więźniów był czarnoskóry John Coffey, który został skazany za zamordowanie dwóch dziewcząt. TVN PIĄTEK 20:00 E=MC2 Max jest świetnie zapowiadającym się doktorem filozofii. Jednak praca naukowa nie przynosi kokosów, więc musi dorabiać na boku. Pisze na zamówienie prace magisterskie, dyplomowe i licencjackie. Jedną z jego klientek zostaje Stella, studentka pedagogiki i dziewczyna gangstera. Dość prosta sytuacja komplikuje się, gdy Max zakochuje się w Stelli, a "Ramzes" postanawia awansować w hierarchii społecznej i zdobyć tytuł doktora filozofii. Tematem jego pracy dyplomowej ma być paradoks kłamcy. TVP PIĄTEK 21:25


TVN

TVP 2 06:00 Czterdziestolatek – odc. 7/21 07:00 M jak miłość – odc. 959 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Barwy szczęścia – odc. 863 11:15 Barwy szczęścia – odc. 864 11:45 Rodzinka.pl – odc. 58 12:25 Bitwa na głosy 13:20 Bliskie i groźne spotkania Steve'a – odc. 16/ 26 seria 1 14:00 Familiada 14:40 Rodzinka.pl – odc. 67 15:10 Rodzinka.pl – odc. 68 15:45 Alternatywy 4 – odc. 8/9 16:45 Słowo na niedzielę 17:00 Hity kabaretu Neo – Nówka 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:55 Kulisy – Postaw na milion – odc. 45 19:05 Postaw na milion – odc. 45 20:05 Kabaretowa Noc Listopadowa 2012 – Zjazd centrośmiechu 21:10 Matrix czyli 1000 kabaretowych światów 22:15 I stanie się koniec – thriller (1999) 00:25 Prawie najlepszy – komediodramat (2004) 02:05 Wirus – film sensacyjny (1996) 03:45 Zakończenie dnia

05:35 Uwaga! 05:55 Mango – Telezakupy 08:00 Kobieta na krańcu świata 4 (2/8) – program podróżniczo-rozrywkowy 08:30 Dzień dobry TVN (631) – magazyn 10:55 Na Wspólnej Omnibus 11 (431) – serial obyczajowy 12:40 Ugotowani 2 (12/15) – program kulinarno-rozrywkowy 13:40 MasterChef (9/13) – program rozrywkowy 14:45 Smakuj świat z Pascalem 2 (4/10) – reality show kulinarny 15:20 TOP GEAR 18 (3/8) – program motoryzacyjny 16:25 Rajd Dakar 2013 (17) – program 17:00 Sekrety chirurgii (7/12) – reality show 18:00 Kuchenne rewolucje 6 (4/13) – program kulinarno-rozrywkowy 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 Poznaj mojego tatę – film komedia, 2000 22:15 Diukowie Hazzardu – film komedia, 2005 00:30 Bagno – film horror, 2006 02:15 Uwaga! 02:30 Arkana magii 03:50 Koniec programu

05:35 Uwaga! 05:55 Mango – Telezakupy 08:00 Maja w ogrodzie (4/52) – magazyn ogrodniczy 08:25 Akademia ogrodnika (4/44) – magazyn ogrodniczy 08:30 Dzień dobry TVN (632) – magazyn 11:00 Smakuj świat z Pascalem 2 (5/10) – reality show kulinarny 11:35 Co za tydzień (583) – magazyn 12:05 Mam talent 5 (9/13) – program rozrywkowy 13:55 Prawo Agaty 2 (23) – serial obyczajowy 14:55 Lekarze (8/13) – serial obyczajowy 15:55 Agent Cody Banks – film przygodowy, 2003 18:00 Ugotowani 2 (13/15) – program kulinarno-rozrywkowy 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 Specjalista – film sensacyjny, 1994 22:15 Zaginiony w akcji III – film sensacyjny, 1988 00:20 MasterChef (9/13) – program rozrywkowy 01:25 Uwaga! 01:40 Arkana magii 03:00 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT

SOBOTA 26 STYCZNIA 2013

05:20 TELEZAKUPY 06:00 W labiryncie – odc. 13 06:30 W labiryncie – odc. 14 07:00 Dlaczego? Po co? Jak? – magazyn 07:15 Las bliżej nas – magazyn 07:30 Rok w ogrodzie 08:00 Naszaarmia.pl – magazyn 08:25 Dora poznaje świat – serial animowany 08:55 SpongeBob Kanciastoporty – serial animowany 09:25 Supah Ninjas – Sztuczna twarz, odc. 10 10:00 Jak to działa – magazyn 11:00 Chłopi – odc. 7/13 11:55 Galeria – odc. 142-145 13:55 Małpi gang – cz. 8. – serial dokumentalny 14:30 Okrasa łamie przepisy – magazyn kulinarny 15:00 Złota sobota – lata 80 – te 15:35 Skoki Narciarskie – Puchar Świata – Vikersund 16:55 Teleexpress 17:05 Skoki Narciarskie – Puchar Świata – Vikersund 18:05 Nad rozlewiskiem... – odc. 8/13 19:00 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:05 Pogoda 20:20 Twierdza – film akcji (1997) 22:45 Zaginiony skarb Wielkiego Kanionu – film przygodowy (2008) 00:25 Moja Angelika – dramat (1999) 02:05 Kocie ślady – film TVP (1971) 03:30 Mistrzowie horroru – Jenifer 04:30 Zakończenie dnia

SOBOTA 26 STYCZNIA 2013

DIUKOWIE HAZZARDU Kuzyni Bo i Luke Duke'owie mieszkają w Hazzard County, gdzie wiodą rozrywkowe życie, często wchodząc w konflikt z szeryfem. Kiedy okazuje się, że ich farmę, wraz z całym miasteczkiem, chce wykupić skorumpowany delegat rządowy, Boss Hoggie, Bo i Luke postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. W walce o rodzinne dobro niezwykle pomocni okażą się kuzynka Daisy, wuj Jesse i dodge charger z 1969 roku.

SOBOTA 26 STYCZNIA 2013

POLSAT SOBOTA 20:05

TVP 1

NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2013

POLECAMY MEDALION Detektyw Eddie Yang prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego medalionu. Przedmiot ma magiczne właściwości. Eddie przekonuje się, że ten, kto go posiada, nabywa nadzwyczajnej mocy i umiejętności walki. Zafascynowany prosi o pomoc w odkryciu jego sekretów brytyjską agentkę Nicole. To jednak nie będzie ich jedyne zadanie, gdyż medalionem jest także zainteresowany król przestępczego świata, Snakehead. Mężczyzna pragnie wykorzystać moc przedmiotu do realizacji zbrodniczego planu.

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II, The 08:15 Miś Yogi, odc.62, 63, 64 08:45 Pinky i Mózg, odc.50 09:15 Scooby Doo, odc.4 09:45 Looney Tunes Show, The, part 2 10:15 Ewa gotuje, odc.165 10:45 Weekend z Polsatem 12:10 Dom nie do poznania, odc.255 13:10 Dom nie do poznania, odc.256 14:00 Jumanji USA, 1995; Przygodowy/fantasy 16:15 Dlaczego ja?, odc.142 17:15 Trudne sprawy, odc.141 18:15 Imperium Disco Polo, odc.9 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.317 20:05 Medalion Hongkong/USA, 2003; Komedia sensacyjna 21:55 Conan barbarzyńca USA, 1982; Przygodowy 00:30 Skowyt 5: Przebudzenie Wielka Brytania, 1989; Kontynuacja kultowego horroru 02:30 Zagadkowa noc, odc.1037 03:30 Zza kamery, odc.59 03:45 Tajemnice losu, odc.1231 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2177

SOBOTA 26 STYCZNIA 2013

PROGRAM TV

SOBOTA 26 STYCZNIA 2013

10

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10,00, 11.00 i 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Retrospekcje – magazyn 14.10 Akademia Biznesu 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Na Temat – pr. publicystyczny 15.30 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.40 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.00 Retrospekcje – magazyn 18.15 Jubileusz 60-lecia Radomskiej Orkiestry Wojskowej - koncert (fragmenty) 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.20 Retrospekcje – magazyn 20.35 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 21.30 Na Temat - pr. publicystyczny 22.00 Studniówki 2013 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Retrospekcje – magazyn 23.45 Zakończenie Programu

TVN SOBOTA 22:15

KTOŚ CAŁKIEM OBCY Dziennikarka śledcza Rowena Price podejrzewa, że za śmiercią jej przyjaciółki stoi ważna osobistość ze świata reklamy, Harrison Hill. Aby to udowodnić, postanawia przeniknąć do jego środowiska. Z pomocą zauroczonego w niej asystenta zostaje Katheriną, pracownicą agencji Hilla, oraz Weroniką, kobietą, która prowadzi z nim internetowy flirt. Sprawy komplikują się, gdy Rowena niespodziewanie odkrywa, że nie tylko ona zmienia tożsamość. Od tej chwili rozpoczyna desperacką walkę o życie. POLSAT PONIEDZIAŁEK 22:05

04:55 SpongeBob Kanciastoporty – serial animowany 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości, Pogoda poranna 08:09 Polityka przy kawie 08:30 Król Maciuś Pierwszy, seria II – serial animowany 08:45 Magiczne przygody misia Ruperta – serial animowany 08:50 TELEZAKUPY 09:30 Dzika Polska – serial dokumentalny 10:30 Operacja Życie – cykl dokumentalny 11:00 Okrasa łamie przepisy – magazyn kulinarny 11:30 Moda na sukces – odc. 5761 12:00 Wiadomości, Agrobiznes 12:35 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 13:40 Jaka to melodia? 15:00 Wiadomości, Pogoda 15:20 Wójt roku 2012 – sylwetki 15:25 Nad rozlewiskiem... – odc. 9/13 16:30 Moda na sukces – odc. 5762 17:00 Teleexpress, Pogoda 17:25 Jaka to melodia? 17:55 Klan – odc. 2391 18:25 Elżbieta Jaworowicz. Tak było, tak jest 18:45 Galeria 19:10 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio – Kronika, Pogoda 20:20 Oszuści – spektakl teatralny 21:40 Gala BCC 22:05 Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – Narkolepsja jak zły sen 23:05 Dynastia Tudorów III – odc. 4/8 00:10 Rozmowy o miłości – film obyczajowy 01:45 Naszaarmia.pl – magazyn 02:15 Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – Narkolepsja jak zły sen 03:15 Notacje – ks. Jerzy Bryła 03:25 Zagadkowa Jedynka

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2013) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Rajd Dakar 2013 (17) – program 08:00 Dzień dobry TVN (1134) – magazyn 11:05 Co za tydzień (583) – magazyn 11:40 Sąd rodzinny (86) – program sądowy 12:40 Detektywi (884) – program kryminalny 13:15 Ostry dyżur (13/22) – serial obyczajowy 14:15 Ukryta prawda (87) – program obyczajowy 15:20 W–11 Wydział Śledczy (574) – program kryminalny 16:05 Rozmowy w toku (2014) – talk show 17:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (560) – program sądowy 18:00 Ukryta prawda (88) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1701) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (746) – program kryminalny 21:30 Sekrety chirurgii (8/12) – reality show 22:30 TOP GEAR 18 (4/8) – program motoryzacyjny 23:35 Lekarze (8/13) – serial obyczajowy 00:35 Detektyw Monk (10/16) – serial kryminalny 01:35 Uwaga! 01:50 Arkana magii 03:10 Rozmowy w toku (2014) – talk show 04:05 Koniec programu

NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2013

NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2013

NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2013

TVN

TVP 2 06:00 TELEZAKUPY 06:35 Złotopolscy – odc. 17 07:05 M jak miłość – odc. 130 08:00 Pytanie na śniadanie 10:55 Lokatorzy – odc. 224 11:30 TELEZAKUPY 12:00 Coś dla Ciebie – magazyn 12:30 Tancerze – odc. 19 13:25 Barwy szczęścia – odc. 866 14:00 Współczesna rodzina – odc. 19/24 14:35 Maria – dokument fabularyzowany 15:45 Panorama Kraj 16:00 Pogoda 16:05 Rodzinka.pl – odc. 67 16:35 Rodzinka.pl – odc. 68 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 14/25 17:50 Miss Polonia: prezentacja finalistek 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 19/24 19:55 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 31 20:05 Barwy szczęścia – odc. 867 20:40 M jak miłość – odc. 961 21:35 Kulisy serialu "M jak miłość" 21:45 TOMASZ LIS NA ŻYWO – talk-show 22:50 Tim Roth – Magia kłamstwa – odc. 16 23:45 Iran i Zachód – serial dokumentalny 00:50 Oficer – odc. 4/13 01:55 TOMASZ LIS NA ŻYWO – talk-show 03:00 Jasminum – AD – film fabularny (2005) 04:50 Magia kłamstwa – odc. 16 05:35 Zakończenie programu

TV DAMI

POLSAT 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II, The 08:15 Gang Misia Yogi, odc.4 08:45 Pinky i Mózg, odc.51 09:15 Scooby Doo, odc.5 09:45 Looney Tunes Show, The, part 2 10:15 Jaskiniowcy, odc.1 10:45 Bogus, mój przyjaciel na niby USA, 1996; Dramat familijny 13:00 Mężowie i żona USA, 1996; Komedia fantastyczna 15:30 Uzbrojony i niebezpieczny USA, 1986; Zwariowana komedia sensacyjna 17:10 Świat według Kiepskich, odc.79 17:45 Pamiętniki z wakacji, odc.24 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Chłopaki do wzięcia, odc.8 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami, odc.189 21:00 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku 22:00 Kości, odc.93 23:00 Instynkt mordercy, odc.9 00:00 Detektyw Amsterdam, odc.4 01:00 Magazyn sportowy: retransmisja Puchar Polski w siatkówce mężczyzn finał 03:00 Tajemnice losu, odc.1232 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2178

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00) 12.15 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 12.30 Transmisja Mszy Św. 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Magazyn Abonenta Vectra 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.00 Czarni Radom – BBTS Bielsko Biała - I liga siatkówki 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 20.40 Terenowa Integracja dla Choinki - rep. 21.00 Studniówki 2013 21.30 Jura Skałka Adventure – rep. 22.00 Magazyn Abonenta Vectra 22.15 Łapać chwilę. Dariusz Stelmach – miniatury 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Czarni Radom – BBTS Bielsko Biała - I liga siatkówki 01.00 Zakończenie Programu

TV DAMI

POLSAT 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.95 08:00 Pinky i Mózg, odc.50 08:30 Scooby Doo, odc.4 09:00 Czarodziejki, odc.70 10:00 Dopóki śmier ć nas nie rozłączy, odc.70 10:30 Świat według Kiepskich, odc.380 11:00 Dlaczego ja?, odc.103 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.22 13:00 Dom nie do poznania, odc.163 14:00 Pierwsza miło ść, odc.1632 14:45 Trudne sprawy, odc.223 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1008 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.85 17:00 Dlaczego ja?, odc.343 18:00 Pierwsza miłość, odc.1633 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.318 20:00 MEGA HIT – Liberator USA, 1992; Sensacyjny 22:05 Ktoś całkiem obcy USA, 2007; Thriller 00:20 Układy, odc.58 01:25 Układy, odc.59 02:30 Zagadkowa noc, odc.1038 03:45 Tajemnice losu, odc.1233 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2179

PONIEDZIAŁEK 28 STYCZNIA 2013

TVP 1 PONIEDZIAŁEK 20:20

TVP 1

PONIEDZIAŁEK 28 STYCZNIA 2013

OSZUŚCI Bohaterami sztuki są trzy pary: dwa małżeństwa z dwudziestoletnim stażem oraz dwoje młodych ludzi stojących przed życiową decyzją. Dziewczyna dramatycznie pyta rodziców o radę, czy poślubić Allena, czy z nim zerwać. Grace dziwi się, że córka nie przedstawiła rodziców chłopaka, z którym chce się związać. Michelle postanawia nadrobić to niedopatrzenie. Nikt nie przypuszcza, że naprędce zaaranżowana kolacja może tyle zmienić w życiu uczestników.

TVN

TVP 2 05:50 Dla niesłyszących – Słowo na niedzielę 06:05 Bliskie i groźne spotkania Steve'a – odc. 16/ 26 seria 1 06:40 Ostoja – magazyn przyrodniczy 07:20 M jak miłość – odc. 960 08:10 Barwy szczęścia – odc. 865 08:45 Barwy szczęścia – odc. 866 09:15 Kultura, głupcze – magazyn kulturalno-społeczny 09:55 Rodzina surykatek – film dokumentalny 10:55 Wojciech Cejrowski – boso przez świat – Kopalnia złota – cykl reportaży 11:25 Makłowicz w podróży – Islandia – magazyn kulinarny 11:55 Czyste szaleństwo – komedia (1980) 14:00 Familiada – odc. 2010 14:30 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 24 14:50 Janosik – odc. 9/13 15:50 Na dobre i na złe – odc. 508 16:55 Piłka ręczna mężczyzn – Mistrzostwa Świata: Finał 19:30 Kabaret Moralnego Niepokoju – Galaktikos – program kabaretowy 20:05 Moby Dick – dramat (2010) 22:20 Głęboka woda – odc. 6/13 23:15 Kocham Kino – magazyn filmowy Grażyny Torbickiej 23:50 WOK – Wszystko o Kulturze – magazyn 00:40 CHAKA KHAN, Tomasz Stańko Project – koncert 01:40 Na koniec świata – dramat (1999) 03:35 Moby Dick – dramat (2010) 05:40 Zakończenie dnia

PONIEDZIAŁEK 28 STYCZNIA 2013

POLECAMY

05:15 TELEZAKUPY 05:50 W labiryncie – odc. 15 06:25 W labiryncie – odc. 16 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 08:00 Tydzień 08:25 EURO 2012 – przeżyjmy to jeszcze raz 08:55 Ziarno – magazyn 09:30 LOL: –); program dla dzieci 10:05 Witaj, siostrzyczko – film obyczajowy (2006) 11:50 Między ziemią a niebem – magazyn 12:00 Anioł Pański 12:15 Między ziemią a niebem – magazyn 12:50 Tour de Pologne w Trentino 13:15 Wszystko przed nami – odc. 57 13:40 Wszystko przed nami – odc. 58 14:10 Skoki Narciarskie – Puchar Świata – Vikersund 16:35 Wielka Gala BCC 2013 – reportaż 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Ojciec Mateusz – odc. 28 18:20 Jaka to melodia? 19:00 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:00 Droga do Rio – Kronika 20:05 Pogoda 20:20 Nad rozlewiskiem... – odc. 9/13 21:20 August Rush – dramat (2006) 23:20 Dziewczyna na plusie – film obyczajowy (2007) 00:55 Kroniki domowe – film obyczajowy (1997) 02:30 Zakończenie dnia

PONIEDZIAŁEK 28 STYCZNIA 2013

AUGUST RUSH Dwoje młodych muzyków spotyka się w Nowym Jorku i spędza najwspanialszy wieczór w życiu. Ona, ceniona wiolonczelistka, wraca do hotelu, w którym czeka na nią ojciec. Zakochani umawiają się nazajutrz na Washington Square, lecz pan Novacek krzyżuje ich plany. Gitarzysta Louis ma już nigdy nie zobaczyć dziewczyny, która, jak się okazuje, nosi w łonie jego dziecko. Lyla, będąc w zaawansowanej ciąży, po kłótni z ojcem wybiega na ulicę. Zostaje potrącona przez samochód. Po odzyskaniu przytomności dowiaduje się, że dziecka nie udało się uratować. TVP 1 NIEDZIELA 21:20

TVP 1

NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2013

SPECJALISTA Przed laty May była świadkiem śmierci rodziców, którzy zostali zamordowani przez kubańską mafię. Przysięgła wtedy, że sprawcy zostaną ukarani, przez lata żyła myślą o krwawej zemście na gangsterskiej rodzinie Leon. Zleceniodawcą egzekucji sprzed lat jest Leo. May uwodzi jego syna i dzięki temu udaje jej się przeniknąć do "rodziny". Dziewczyna opętana żądzą odwetu spotyka znanego specjalistę od materiałów wybuchowych. Ray Quick ulega jej czarowi. Zostaje uwikłany w jej plany wyrównania rachunków z Kubańczykami. TVN NIEDZIELA 20:00

PONIEDZIAŁEK 28 STYCZNIA 2013

POLECAMY

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Teledziennik sport, pogoda – powtórka 10.25 Poranne pasmo powtórek 11.00 Teledziennik sport, pogoda – powtórka 11.25 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 12.00 Teledziennik sport, pogoda – powtórka 12.25 Poranne pasmo powtórek 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Studniówki 2013 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Akademia Biznesu 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Terenowa Integracja dla Choinki - rep. 18.00 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.10 Jubileusz 60-lecia Radomskiej Orkiestry Wojskowej - koncert (fragmenty) 19.10 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.40 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Czarni Radom – BBTS Bielsko Biała - I liga siatkówki 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Terenowa Integracja dla Choinki - rep. 23.50 Zakończenie Programu


WTOREK 29 STYCZNIA 2013

WTOREK 29 STYCZNIA 2013

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.96 08:00 Pinky i Mózg, odc.51 08:30 Scooby Doo, odc.5 09:00 Czarodziejki, odc.71 10:00 Dopóki śmier ć nas nie rozłączy, odc.71 10:30 Świat według Kiepskich, odc.381 11:00 Dlaczego ja?, odc.104 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.23 13:00 Dom nie do poznania, odc.164 14:00 Pierwsza miło ść, odc.1633 14:45 Trudne sprawy, odc.224 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1009 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.86 17:00 Dlaczego ja?, odc.344 18:00 Pierwsza miło ść, odc.1634 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.319 20:05 W cywilu USA, 2006; Film akcji 21:55 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku 22:55 Głębia USA, 1977; Thriller 01:25 Zagadkowa noc, odc.1039 03:15 Tajemnice losu, odc.1234 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2180

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Czarni Radom – BBTS Bielsko Biała - I liga siatkówki 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Terenowa Integracja dla Choinki - rep. 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Studniówki 2013 18.30 Retrospekcje – magazyn 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 20.40 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Południowe Mazowsze na weekend 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 25 lat zespołu IRA - rozmowa 23.50 Zakończenie Programu

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Looney Tunes Show, The, part 1 08:00 Pinky i Mózg, odc.52 08:30 Miś Yogi, odc.62, 63, 64 09:00 Czarodziejki, odc.72 10:00 Dopóki śmier ć nas nie rozłączy, odc.72 10:30 Świat według Kiepskich, odc.382 11:00 Dlaczego ja?, odc.105 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.24 13:00 Dom nie do poznania, odc.165 14:00 Pierwsza miłość, odc.1634 14:45 Trudne sprawy, odc.225 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1010 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.87 17:00 Dlaczego ja?, odc.345 18:00 Pierwsza miłość, odc.1635 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.320 20:00 Świat według Kiepskich, odc.273 20:35 Wolna chata USA, 2009; Komedia 22:30 Idiokracja USA, 2004; Komedia 00:10 Mój najlepszy przyjaciel Francja, 2006; Komedia 03:25 Tajemnice losu, odc.1235 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2181

ŚRODA 30 STYCZNIA 2013

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2015) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (649) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1136) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1702) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (88) – program sądowy 12:40 Detektywi (859) – program kryminalny 13:15 Ostry dyżur (15/22) – serial obyczajowy 14:15 Ukryta prawda (89) – program obyczajowy 15:20 W–11 Wydział Śledczy (756) – program kryminalny 16:05 Rozmowy w toku (2016) – talk show 17:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (562) – program sądowy 18:00 Ukryta prawda (90) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1703) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (748) – program kryminalny 21:30 Sekta – film sensacyjny, 2000 23:35 Prawo Agaty 2 (23) – serial obyczajowy 00:40 Rajd Dakar 2013 (17) – program 01:10 Agenci NCIS: Los Angeles (13/24) – serial sensacyjny 02:05 Uwaga! 02:20 Arkana magii 03:40 Rozmowy w toku (2016) – talk show 04:35 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT

ŚRODA 30 STYCZNIA 2013

05:20 TELEZAKUPY 06:00 Złotopolscy – odc. 19 06:35 Złotopolscy – odc. 20 07:05 M jak miłość – odc. 132 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Przygody pana Michała – odc. 2/13 11:15 TELEZAKUPY 11:50 Ukryte życie Jezusa – film dokumentalny 12:45 Tancerze odc.21 13:45 Barwy szczęścia – odc. 868 14:20 Współczesna rodzina – odc. 21/24 14:45 Wytańczyć marzenia – film dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:00 Pogoda 16:10 Dla niesłyszących – M jak miłość 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 16/25 17:50 Miss Polonia: prezentacja finalistek 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 21/24 19:55 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 33 20:05 Barwy szczęścia – odc. 869 20:40 Na dobre i na złe – odc. 509 21:40 Kulisy serialu – Na dobre i na złe 5 21:45 Wariat na wolności – komedia (2010) 23:35 Reporter Polski – magazyn 00:15 Powrót do życia – s. II, odc. 21 ost. 01:10 Korzenie Europy – Kapela ze wsi Warszawa w podróży – film dokumentalny 02:15 Reporter Polski – magazyn 02:50 Trzeci – film obyczajowy (2004) 04:40 Powrót do życia – s. II, odc. 21 ost. 05:25 Zakończenie dnia

ŚRODA 30 STYCZNIA 2013

ŚRODA 30 STYCZNIA 2013

POLECAMY W CYWILU Oficer marines, John Triton, niedawno został zwolniony ze służby. Zwierzchnikom nie spodobało się to, że odmówił wykonania rozkazu, choć działając na własną rękę, zakończył akcję powodzeniem. Były żołnierz sądzi, że teraz jego życie znacznie się uspokoi, a piękna żona Kate nie będzie już drżeć o niego. Wojskowa emerytura okazuje się jednak gorsza od służby. Grupa złodziei diamentów podczas ucieczki bierze zakładnika. Jest nim Kate. Zrozpaczony John wyrusza jej śladem przez pustkowia Południowej Karoliny. POLSAT WTOREK 20:05 GŁĘBIA Para zakochanych, Gail Berke i David Sanders, beztrosko spędza wakacje na Bermudach. Któregoś dnia, nurkując wśród koralowych raf wpadają na szczątki zatopionego transportowca, w którym znajdują stary medalion i osobliwie wyglądającą ampułkę. Zaraz potem zaczyna się nimi interesować rzekomy kolekcjoner, który chce odkupić fiolkę. Ponieważ sprawa staje się nadzwyczaj intrygująca, Gail i David postanawiają ją wyjaśnić. Mimo pomocy innych nie będzie to łatwe.

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Akademia Biznesu 14.20 Magazyn Abonenta Vectra 14.35 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 18.00 Na Temat – pr. publicystyczny (na żywo) 18.30 Studniówki 2013 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Na Temat – pr. publicystyczny 21.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Na Temat – pr. publicystyczny 00.00 Zakończenie Programu

POLECAMY SEKTA Pochodzący z robotniczej rodziny Luke McNamara chciałby po ukończeniu college'u studiować prawo na Uniwersytecie Harvarda. Ma nadzieję, że przystąpienie do tajnej organizacji studenckiej pomoże mu w realizacji tego marzenia. Chłopak zaprzyjaźnia się z jednym z członków, Calebem. Seria nieszczęśliwych wypadków, szczególnie zaś samobójstwo przyjaciela, sprawiają, że Luke zaczyna dociekać prawdy o stowarzyszeniu, którego jest członkiem. Chłopak dociera do dowodów obciążających Littena Mandrake'a, prezesa organizacji. TVN ŚRODA 21:30 WARIAT NA WOLNOŚCI Po trzech latach spędzonych w więzieniu Tommy wychodzi na wolność i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Powrót do normalności utrudniają mu kłamstwa starszej siostry, Viki. Tommy musi udawać przed matką, że ostatnie lata spędził za granicą. Równocześnie próbuje uporządkować sprawy uczuciowe. Tymczasem dawny przyjaciel usiłuje namówić go do powrotu na drogę przestępstwa. TVP 2 ŚRODA 21:45

TVN

05:55 TELEZAKUPY 06:35 Złotopolscy – odc. 21 07:05 M jak miłość – odc. 133 08:00 Pytanie na śniadanie 10:50 Przygody pana Michała – odc. 3/13 11:25 TELEZAKUPY 12:00 Pożyteczni.pl – odc. 50 12:30 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 34 12:40 Tancerze odc.22 13:40 Barwy szczęścia – odc. 869 14:10 Współczesna rodzina – odc. 22/24 14:40 Sekrety dzikiej Amazonii – Amazonia: narodziny życia – serial dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:00 Pogoda 16:10 Na dobre i na złe – odc. 509 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 17/25 17:50 Miss Polonia: prezentacja finalistek – felieton 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 22/24 19:55 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 35 20:05 Barwy szczęścia – odc. 870 20:40 Dr House – s. VII, odc. 146 21:35 Dr House – s. VII, odc. 147 22:35 Noi Albinoi – dramat (2003) 00:15 PLANETE + DOC W DWÓJCE – Miejsce wśród gwiazd 02:20 Polska śmierć – film TVP (1994 03:55 Art Noc – Tomatito – koncert flamenco 04:45 Zakończenie dnia

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2016) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (650) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1137) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1703) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (89) – program sądowy 12:40 Detektywi (895) – program kryminalny 13:15 Ostry dyżur (16/22) – serial obyczajowy 14:15 Ukryta prawda (90) – program obyczajowy 15:20 W–11 Wydział Śledczy (748) – program kryminalny 16:05 Rozmowy w toku (2017) – talk show 17:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (563) – program sądowy 18:00 Ukryta prawda (91) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1704) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (777) – program kryminalny 21:30 Kuchenne rewolucje 6 (5/13) – program kulinarno-rozrywkowy 22:30 Przynęta – film sensacyjny, 2000 00:55 Agenci NCIS: Los Angeles (14/24) – serial sensacyjny 01:50 Uwaga! 02:05 Arkana magii 03:25 Rozmowy w toku (2017) – talk show 04:20 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.95 08:00 Pinky i Mózg, odc.53 08:30 Gang Misia Yogi, odc.4 09:00 Czarodziejki, odc.73 10:00 Dopóki śmier ć nas nie rozłączy, odc.73 10:30 Świat według Kiepskich, odc.383 11:00 Dlaczego ja?, odc.106 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.25 13:00 Dom nie do poznania, odc.166 14:00 Pierwsza miło ść, odc.1635 14:45 Trudne sprawy, odc.226 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1011 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.88 17:00 Dlaczego ja?, odc.346 18:00 Pierwsza miło ść, odc.1636 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według kiepskich, odc.321 20:00 Miłość w Seattle USA, 2009; Melodramat 22:10 Korowód Polska, 2007; Dramat 00:45 Candy Australia, 2006; Dramat 03:15 Tajemnice losu, odc.1236 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2182

CZWARTEK 31 STYCZNIA 2013

CZWARTEK 31 STYCZNIA 2013

TVP 2

CZWARTEK 31 STYCZNIA 2013

ŚRODA 30 STYCZNIA 2013 CZWARTEK 31 STYCZNIA 2013

TVN

TVP 2

TVP 1 04:55 Wodnikowe Wzgórze – serial animowany 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:30 Marta mówi! – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 10:30 My Wy Oni – magazyn 11:05 Plebania – odc. 1421 11:30 Moda na sukces – odc. 5764 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:30 Himalaje – film dokumentalny 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2393 14:30 Galeria 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:20 Wójt roku 2012 – sylwetki 15:25 Przystań – odc. 1/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5765 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:20 Jaka to melodia? 17:50 Klan – odc. 2394 18:25 Prawdziwe życie 18:40 Galeria 19:10 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio – Kronika 20:10 Pogoda 20:30 Ojciec Mateusz – odc. 29 21:25 Sprawa dla reportera 22:20 Anatomia prawdy – odc. 5/13 23:15 Zagubieni VI – odc. 5/18 00:10 Futro – komedia (2007) 02:05 Sprawa dla reportera 02:55 Notacje – ks. Józef Wójcik 03:15 Zagadkowa Jedynka

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2014) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (648) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1135) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1701) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (87) – program sądowy 12:40 Detektywi (847) – program kryminalny 13:15 Ostry dyżur (14/22) – serial obyczajowy 14:15 Ukryta prawda (88) – program obyczajowy 15:20 W–11 Wydział Śledczy (746) – program kryminalny 16:05 Rozmowy w toku (2015) – talk show 17:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (561) – program sądowy 18:00 Ukryta prawda (89) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1702) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (756) – program kryminalny 21:30 Agenci NCIS: Los Angeles (13/24) – serial sensacyjny 22:30 Agenci NCIS: Los Angeles (14/24) – serial sensacyjny 23:30 Kuba Wojewódzki 7 (1/13) – talk show 00:30 The Event: Zdarzenie (12/22) – serial sensacyjny 01:25 Uwaga! 01:40 Arkana magii 03:00 Rozmowy w toku (2015) – talk show 03:55 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT

11

POLSAT WTOREK 22:55

TVP 1 04:55 Wodnikowe Wzgórze – serial animowany 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości, Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:30 Noddy w krainie zabawek – serial animowany 08:40 Stacyjkowo – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 10:30 Cudowne miejsca – Wielkie Sanktuaria Polski – cykl dokumentalny 11:00 Plebania – odc. 1420 11:30 Moda na sukces – odc. 5763 12:00 Wiadomości, Agrobiznes 12:30 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2392 14:30 Galeria 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda, Na żywo 15:20 Wójt roku 2012 – sylwetki 15:25 Blondynka – odc. 13/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5764 16:50 Kroniki Olimpiad Specjalnych 17:00 Teleexpress, Pogoda 17:25 Jaka to melodia? 17:55 Klan – odc. 2393 18:25 Prawdziwe życie 18:45 Galeria 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:04 Droga do Rio – Kronika, Pogoda 20:20 Świat to za mało – film sensacyjny 22:35 Przebłysk jutra – odc. 9, 10/22 00:25 Szczęśliwy brzeg – dramat psychologiczny (1983) 02:05 Życie na podglądzie 02:35 Notacje – Rudolf Tauer. 02:45 Zagadkowa Jedynka

05:55 TELEZAKUPY 06:35 Złotopolscy – odc. 18 07:05 M jak miłość – odc. 131 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Przygody pana Michała – odc. 1/13 11:15 TELEZAKUPY 11:50 Ołtarze – reportaż 12:20 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 25 12:35 Tancerze – odc. 20 13:40 Barwy szczęścia – odc. 867 14:10 Współczesna rodzina – odc. 20/24 14:40 Iran i Zachód – serial dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:00 Pogoda; 16:10 Dla niesłyszących – M jak miłość 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 15/25 17:50 Miss Polonia: prezentacja finalistek 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:40 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu – odc. 7/72 19:30 Współczesna rodzina – odc. 20/24 19:55 Ja to mam szczęście! – ulubione skecze 32 20:05 Barwy szczęścia – odc. 868 20:40 M jak miłość – odc. 962 21:35 Kulisy serialu "M jak miłość" 21:45 Magazyn Ekspresu Reporterów 22:50 Pałac – film dokumentalny 23:55 Na linii strzału – odc. 17 00:50 Lalka – odc. 3/9 02:20 Magazyn Ekspresu Reporterów 03:15 Republika Doyle'ów – odc. 14/25 03:55 Republika Doyle'ów – odc. 15/25 04:40 Zakończenie programu

CZWARTEK 31 STYCZNIA 2013

04:55 Supah Ninjas – Sztuczna twarz, odc. 10 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości, Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:25 Noddy w krainie zabawek – serial animowany 08:35 Bali 08:55 Opowiedz nam coś Milu 09:00 TELEZAKUPY 09:35 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 10:35 Rok w ogrodzie 11:00 Plebania – odc. 1419 11:30 Moda na sukces – odc. 5762 12:00 Wiadomości, Agrobiznes 12:30 Planeta Ziemia, seria II – serial dokumentalny 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2391 14:30 Galeria 15:00 Wiadomości, Pogoda 15:20 Wójt roku 2012 – sylwetki 15:25 Blondynka – odc. 12/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5763 17:00 Teleexpress, Pogoda 17:25 Jaka to melodia? 17:55 Klan – odc. 2392 18:45 Galeria; serial obyczajowy TVP 19:10 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio – Kronika, Pogoda 20:20 Po prostu – program Tomasza Sekielskiego – program publicystyczny 21:25 Wszystko przed nami – odc. 59, 60 22:25 Zemsta – odc. 4 23:15 Seks, kasa i kłopoty II – odc. 7, 8 00:50 Tylko strach – dramat (1993) 02:35 Po prostu – program Tomasza Sekielskiego – program publicystyczny 03:30 Notacje – Krzysztof Teodor Toeplitz. 03:45 Zagadkowa Jedynka 04:45 Zakończenie dnia

TVN

TVP 2

WTOREK 29 STYCZNIA 2013

WTOREK 29 STYCZNIA 2013

TVP 1

PROGRAM TV

www.7dni.radom.pl

WTOREK 29 STYCZNIA 2013

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Na Temat – pr. publicystyczny 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Studniówki 2013 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Retrospekcje – magazyn 18.00 Akademia Biznesu 18.30 Na Temat – pr. publicystyczny 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Retrospekcje – magazyn 20.40 Akademia Biznesu 21.00 Białobrzegi – mała gmina wielkich możliwości 21.30 AIR SHOW 2011. Mistrzowie precyzji 22.00 Na Temat – pr. publicystyczny 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Retrospekcje – magazyn 23.40 Zakończenie Programu

POLECAMY MIŁOŚĆ W SEATTLE Po tragicznej śmierci żony Burke postanawia napisać książkę o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. Poradnik, który ma być rodzajem autoterapii, staje się bestsellerem. Wkrótce mężczyzna jest rozchwytywanym specjalistą. Obowiązki zawodowe sprawiają, że trafia do Seattle, gdzie pierwszy raz od czasu tragedii spotyka się z teściem. W hotelu Burke poznaje Eloise, dostarczycielkę kwiatów, którą zaprasza na kolację. Aby spotkanie mogło być początkiem poważniejszej relacji, oboje muszą uporać się z przeszłością. POLSAT CZWARTEK 20:00 PRZYNĘTA Nowy Jork, Manhattan. Dwóch przestępców organizuje napad na skarbiec federalny i kradnie złoto wartości 40 mln dolarów. Podczas akcji dochodzi między nimi do konfliktu, jeden z nich ucieka z łupem. W tym czasie drugi, psychopata Bristol, zabija strzegących skarbca policjantów i rusza w pościg za kumplem. Temu jednak udaje się uciec i ukryć złoto. Zaraz potem dostaje się w ręce policji i ląduje w więzieniu. Razem z nim w celi siedzi młody Murzyn Alvin. TVN CZWARTEK 22:30


12

SPORT

PIĄTEK – CZWARTEK 25 – 31 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Po uścisk księcia

SPORTOWY TYDZIEŃ KOSZYKÓWKA Zmian w Rosie ciąg dalszy. Tuż przed konfrontacją z Asseco Prokomem Gdynia do ekipy radomskiego beniaminka Tauron Basket Ligi dołączył Dominique Nic Wise. Tym samym został czwartym Amerykaninem, a siódmym w sumie zawodnikiem Rosy w jej kadrze. Z uwagi na to, że w zespole w trakcie meczu do gry zgłoszonych może być tylko sześciu graczy z innym niż polski paszport, jeden z dotychczasowych zawodników zmuszony był poszukać sobie nowego pracodawcy. Padło na Nikolę Vasojevicia. Agent zawodnika odbył już nawet rozmowy z przedstawicielami Anwilu Włocławek. Tymczasem radomianie w najbliższy weekend wybierają się do Gdyni, gdzie w pojedynku z Lotosem poszukają kolejnych punktów.

Radomsko-warszawski zespół Banymotorsport właśnie rozpoczyna rywalizację w XVI Rallye Monte Carlo Historique. W Monako zaprezentują swoje umiejętności za kółkiem Łady 2106 z 1978 roku. Co ciekawe, będzie to jedyny taki samochód w stawce uczestników imprezy MICHAŁ PODLEWSKI

PIŁKA NOŻNA Piłkarze Radomiaka odnieśli pierwszy sparingowy triumf tej zimy. Pokonal i 2:0 Wilgę Garwolin, a pierwsze trafienie po latach nieobecności w Radomiu zdobył Jakub Cieciura. Na listę strzelców wpisał się również Tomasz Ciesielski. W sobotę, 26 stycznia radomianie zmierzą się z Pogonią Grodzisk Mazowiecki.

Fot. Michał Podlewski

Zanim zawodnicy wyruszyli w trasę do Monako, Piotr Bany oraz Karol Wyka spotkali się z dziennikarzami i kibicami na radomskim deptaku. Opowiadali o wszelkich aspektach związanych ze startem. Spotkanie stanowiło także okazję do prezentacji samochodu oraz całego zespołu. Karol Wyka to debiutant na tej imprezie. – Przygotowywałem się do niej pod każdym względem, więc o stresie nie ma mowy. Adrenalina natomiast towarzyszy występowi, jak w każdym przypadku – zdradził radomianin, który na fotelu pilota zastąpił Marcina Wydrę. Zadanie przed nim rysuje się niezwykle trudne, gdyż w ubiegłym roku Bany, właśnie z Wydrą, wygrał zmagania w swojej klasie. – Dlatego stawiamy sobie za cel, żeby co najmniej powtórzyć wynik z poprzedniego sezonu. A może uda się nam nieco poprawić pozycję w klasyfikacji generalnej – marzy Wyka. Dla Banego udział w wyścigu był okazją do zaprezentowania oryginalności. W poprzednim roku bowiem, jako jedyny, prowadził Zastavę. Tym razem, po niemal roku pracy w warsztacie, doprowadził do jak najlepszego stanu Ładę 2106. – Najpierw znaleźliśmy auto w okolicach Rzeszowa. Kupiliśmy je od pierwszego właściciela, a że miała przejechane 59 tys. km, wiedziałem, że nadaje się idealnie. Zamontowaliśmy więc wymagane wyposażenie, w tym specjalne fotele, klatkę bezpieczeństwa, ale zostawiliśmy bardzo dużo oryginalnych części – tłumaczy Bany. Wie bowiem, że w Rallye Monte Carlo Historique mogą startować samochody wyprodukowane przed 1979 rokiem. Ale tylko takie, które w przeszłości startowały w klasycznym Rajdzie Monte Carlo. Muszą także posiadać certyfi-

Piotr Bany i Karol Wyka od dzisiaj będą rywalizować na rajdowych trasach Monako

katy potwierdzające oryginalność i odpowiadać regulaminowi technicznemu. – Do zmagań zaproszenie otrzymuje tylko część chętnych. Dlatego już sam udział w zmaganiach jest dla nas wyróżnieniem i świadczy o tym, że postawiliśmy prawidłowo – dodaje. Warto przypomnieć, że rajdy samochodów historycznych mają swoją specyficzną ocenę. – Stawia się tu głównie na regularność. Każde spóźnienie i wcześniejszy wjazd na punkt pomiaru czasu jest karany. A wygrywa załoga, która zgromadzi na swoim koncie jak najmniej punktów karnych – tłumaczy Wyka. – W ubiegłym roku rozbieżności między zwycięzcą a załogami z końca stawki wynosiły... kilkadziesiąt tysięcy punktów – zauważa Bany.

Jakie więc nagrody czekają na triumfatorów za tak wymagającą i precyzyjną pracę? – Uścisk dłoni księcia Monako – żartuje Wyka. – Rajd jest bowiem imprezą dla pasjonatów i chociaż kosztuje każdego z nas mnóstwo pieniędzy i wysiłku, każdy wkłada w niego całe serce. Bo to coś więcej niż wyścigi. Tym razem, ponieważ Radom jest oficjalnym partnerem i jednym z głónych sponsorów wyprawy, nasze właśnie to miasto stało się punktem oficjalnego startu zawodników. W zmaganiach pokonają ponad 3800 km. Rajd zakończy się 1 lutego w Monako. Oprócz radomsko-warszawskiego zespołu w zmaganiach wystartuje osiem załóg reprezentują cych nasz kraj.

Fot. Michał Podlewski

R

DZIEWCZYNY NA MEDAL Piłkarki Sportowej Czwórki podczas halowych mistrzostw Mazowsza seniorek wywalczyły srebrny medal. Podopieczne Marcina Brodeckiego i Wojciecha Pawłowskiego do finału szły jak burza, ale w nim musiały uznać wyższość ekipy z Piaseczna. W fazie grupowej radomianki rozprawiły się z Orlikiem Jeruzal (3:1), Pogonią Siedlce (4:0) oraz GOSiR-em Piaseczno 3:2. W ćwierćfinale radomianki zmierzyły się ze swoimi koleżankami z Zamłynia i tym razem gładko wygrały 4:0. W drodze do finału odprawiły także KS Raszyn, jednak to było wszystko, na co je w dniu mistrzostw było stać.

MVP

E

K

sko trzy miesiące. Dlatego też fani siatkówki w Radomiu mają prawo wierzyć, że mecz w Radomiu będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w Bielsku-Białej. Spotkanie Czarnych z BBTS-em Bielsko-Biała zostało zaplanowane na najbliższą sobotę. Siatkarze rywalizację w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza 9 rozpoczną o godz. 17.

TENIS STOŁOWY Trzeci turniej styczniowego cyklu „Niedziela z tenisem stołowym” zgromadził na starcie aż 45 zawodników. W kategorii do lat 16. najlepszy był Kamil Świercz z Szydłowca przed Łukaszem Cichockim (Skarżysko-Kamienna) i Bartłomiejem Balcerowskim z Kozienic. Po trzech turniejach w kategorii open prowadzi Arkadiusz Radek przed Martą Marszałkiewicz, a do lat 16. – Łukasz Cichocki i Patryk Łyżwa.

PIŁKA NOZNA Trzecioligowy team Broni Radom w pierwszym sparingu tej zimy zremisował z Wierną Małogoszcz 4:4. Gole dla teamu Konrada Główki zdobywali Bartosiak (dwie), Leśniewski i Chudziński.

SIATKÓWKA

TENIS

W najbliższy weekend w Radomiu zanosi się na hit za sześć punktów. Pojedynek RCS-u Czarni Radom z BBTS-em Bielsko Biała to bowiem zdecydowany szlagier sezonu zasadniczego. Fanów siatkówki z Radomia czeka więc uczta, jakiej być może nie doświadczyli od dawna. Sporą stratą jest kontuzja Kamila Gutkowskiego, ale jak podkreślają szkoleniowcy, po to radomianie trenowali różne ustawienia, żeby właśnie w takich podbramkowych sytuacjach wychodzić z opresji. W pierwszym pojedynku tych zespołów radomianie zagrali bardzo przeciętnie i przegrali 0:3. Teraz przyszedł czas na rewanż. – Od tamtego pojedynku minęły bli-

Drugi turniej w życiu Karoliny Gołdy z RKT Return Radom przyniósł 7-latce drugi triumf. Najpierw w grudniu wygrała, zawody o Puchar Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, a tym razem nie miała sobie równych w Legia Winter Cup w Warszawie. Radomiance nie przeszkodził nawet fakt, że musiała rywalizować z chłopcami. Wygrała dwa mecze, jeden przegrała i awansowała do półfinału z pierwszego miejsca. Dwa decydujące o złocie pojedynki podopieczna Katarzyny Chmielewskiej rozstrzygnęła na swoją korzyść.

L

A

MVP

M

A

Gazeta 7 Dni Radom  

Gazeta 7 dni, tygodnik dla Radomia i okolic

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you