Page 1

Kłaniamy się Trzem Królom W niedzielę, 6 stycznia przez centrum miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Spotkanie radomian na rynku o godz. 11.45 W klimat święta uczestników tegorocznego orszaku, odbywającego się pod hasłem „Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie”, wprowadzi młodzież z VI LO im. Jana Kochanowskiego. Na rynku odbędzie się pierwsza inscenizacja. Potem orszak poprowadzą jadący konno Trzej Królowie. Korowód przejdzie ul. Rwańską przed kościół bernardynów i dalej ul. Żeromskiego aż do placu przed urzędem miejskim. Tu wszyscy pokłonią się narodzonemu Jezusowi leżącemu w stajence. Na trasie przemarszu zaplanowano w sumie sześć inscenizacji. Po ostatniej, uczestnicy orszaku wspólnie zaśpiewają kolędy. Każdy otrzyma koronę i śpiewnik z tradycyjnymi kolędami bożonarodzeniowymi. Będą je rozdawali wolontariusze na rynku i na przystankach w trakcie inscenizacji. Zakończenie imprezy planowane jest około godz. 14. Natomiast wieczorem, o godz. 9 w bazylice mniejszej p.w. świętego Kazimierza przy ul. Głównej odbędzie się koncert „Polskie kolędowanie”. MP

TROCHĘ HISTORII Pomysł zorganizowania jasełek z okazji Trzech Króli zrodził się w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Żagle prowadzonej przez stowarzyszenie Sternik w Warszawie. Po raz pierwszy widowisko zaprezentowano na scenie w tej placówce. W 2008 roku przedstawienie przeniesiono na deski Teatru Buffo. Pierwszy orszak ulicami Warszawy przeszedł w 2009 roku w niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli, a od 2011 roku – kiedy to Sejm ponownie ustanowił 6 stycznia dniem wolnym od pracy (był on świątecznym do 1960 roku) – przemarsze odbywają się właśnie 6-go. W ubiegłym roku kolorowe i rozśpiewane pochody przeszły w 24 miastach Polski. Oszacowano, że wzięło w nich udział ponad 100 tys. osób.

Śmieci z kontrowersjami Z oporami i z nadzieją, że parlament wkrótce poprawi ustawę śmieciową, radni przyjęli pakiet uchwał określających nowe zasady gospodarowania odpadami. W życie mają wejść od 1 lipca IWONA KACZMARSKA Nadzwyczajną sesję w tej sprawie zwołano w ostatnim, przewidzianym ustawą, terminie – 31 grudnia. Radni musieli zatwierdzić zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na trenie Radomia oraz nowy sposób odbierania odpadów, a także wybrać metodę naliczania opłaty za śmieci, termin i częstotliwość jej poboru czy zdecydować o podziale miasta na pięć tzw. sektorów wywozowych.

Ile śmieci produkujemy?

– Przejęcie odpadów z nieruchomości niezamieszkałych nie jest takie proste. Żeby ustalić stawkę dla nich, musimy wiedzieć, ile śmieci wyprodukują. A żeby wiedzieć, ile odpadów powstanie w takich nieruchomościach, musimy dysponować ich wykazem – wyjaśniała Grażyna Krugły. – Taką ewidencję musimy dopiero stworzyć. Na razie właściciele sklepów czy firm w blokach muszą mieć własne pojemniki na śmieci. Kontrowersje wśród radnych wzbudziła też dodatkowa opłata za oddanie gruzu, np. po remon-

K

L

A

M

A

W numerze Decyzje dla Romano Kher Wszystko zależy od zarządu sejmiku Mazowsza i od miasta. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, stowarzyszenie Romano Waśt za kilka tygodni może zacząć szukać wykonawcy Centrum Edukacji i Kultury Romów.

str. 3 Pedagodzy dla bezdomnych Na radomskie ulice z misją niesienia pomocy bezdomnym wyruszyli tzw. streetworkerzy, czyli pedagodzy ulicy. Zachęcają, by osoby bez dachu nad głową porzuciły dotychczasowy tryb życia i radzą, jak to zrobić.

Pełną parą ku lotnisku Badania nośności pasa startowego przebiegły pomyślnie, wkrótce ruszy budowa urządzeń nawigacyjnych oraz proces certyfikacji obiektu. Ten rok będzie decydujący dla budowy i uruchomienia cywilnego lotniska na Sadkowie.

Miasto właścicielem śmieci

– Tzw. ustawa śmieciowa daje samorządom możliwość przejęcia zarówno odpadów z nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. My – podobnie jak większość gmin w Polsce – zdecydowaliśmy się na razie na przejęcie śmieci tylko z nieruchomości zamieszkałych. Właściciele pozostałych, np. przedsiębiorcy, nadal będą indywidualnie podpisywali umowy na wywóz nieczystości – tłumaczyła Grażyna Krugły, dyrektor wydziału środowiska UM. Część radnych chciała wiedzieć, dlaczego miasto nie chce być właścicielem wszystkich wytworzonych śmieci. A może ci z nieruchomości niezamieszkałych mogliby dostarczać gminie śmieci, a gmina przewoziłaby je na wysypisko? A co z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą we własnych mieszkaniach? Będą ponosić opłatę jako zwykli mieszkańcy i dodatkowo podpisywać umowę z firmą wywożącą śmieci z części gospodarczej, a także mieć osobny pojemnik? A właściciele sklepów w blokach?

E

str. 4

str. 5 Pogotowie bliżej pacjenta Fot. Szymon Stępień

Fot. archiwum

R

Czy w Iłży będzie dodatkowy punkt świadczący nocną i świąteczną opiekę zdrowotną? Zabiegają o to władze powiatu.

str. 7

Za wywóz śmieci posegregowanych każdy radomianin zapłaci miesięcznie 13,50 zł

Kultura zaciska pasa cie mieszkania. Dlaczego za taką usługą trzeba będzie dodatkowo zapłacić? Ponieważ to nie jest odpad, który powstaje codziennie; remonty prowadzimy raz na jakiś czas. – Zużytych opon też nie wyrzucamy codziennie, a ich utylizacja wliczona jest w stawkę za wywóz śmieci, nie ma dodatkowych opłat. Ja nie mam samochodu, więc nie będę opon oddawał, ale co miesiąc będę płacił za te opony w opłacie stałej. Podobnie jak wszyscy, którzy aut nie mają – mówił Damian Maciąg. – Tymczasem za wywóz gruzu trzeba dodatkowo zapłacić. To nielogiczne. Wniosek, by gruz w punktach przyjmowany był nieodpłatnie, został głosami PiS odrzucany. Kontrowersje wzbudził zapis, że opłaty za wywóz śmieci będą pobierane raz na kwartał i to z góry – do 15-go pierwszego miesiąca kwartału. Okazało się, że taką opcje wybrano, by zminimalizować koszty administracyjne. Za kwartał czy za miesiąc?

– To jest kuriozalne – irytował się Zenon Krawczyk. – W biednym mieście, gdzie jest tak duże bezrobocie, chcemy przerzucić wszystkie obowiązki na mieszkańców. Niezależnie od tego, jak wysoka będzie ta opłata,

to dla części mieszkańców płacenie od razu za trzy miesiące będzie bolesnym zabiegiem. Przecież można pobierać opłatę co miesiąc. Jednak wniosek w tej sprawie został odrzucony, po raz kolejny głosami koalicji PiS-PSL. Jednak przed głosowaniem całej uchwały szef klubu PiS Jakub Kowalski poprosił o przerwę. Po niej przedstawił własny wniosek – pobieranie opłat nie raz na kwartał, tylko co miesiąc, do 15-go. Tym razem koalicja zagłosowała za. Przeciw była cała opozycja, która chciała, by opłata śmieciowa była pobierana do końca miesiąca. Liczymy od osoby

Kontrowersji nie było przy wyborze metody obliczania podatku śmieciowego – wszystkie kluby zgodziły się, że choć ma wady, to sposób liczenia od osoby zamieszkałej w danym gospodarstwie domowym wydaje się najbardziej sprawiedliwy. Stawka wynosi 17,55 zł miesięcznie w przypadku odpadów niesegregowanych albo 13,50 zł dla odpadów segregowanych. Opozycji opłata wydała się zbyt wysoka – w tej chwili jest 7,50 zł, można więc stawkę ustalić np. na 10 zł albo na 8,69 zł, a podnieść, jeśli okaże się za mała. Ta propozycja tak że nie zyskała akceptacji.

Trudny rok czeka w tym roku kulturę. Zarówno placówki marszałkowskie, jak i miejskie muszą zaciskać pasa, bo dostały tyle samo pieniędzy co w ubiegłym roku albo mniej. Czy stracimy na tym także my – widzowie i uczestnicy imprez?

str. 9 Czekolada. Która najlepsza Ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zachwalają jej walory, inni podkreślają, że jest tucząca i kaloryczna. Czy czekolada jest warta grzechu? A może lepiej zapomnieć o jej istnieniu?

str. 10 Powiew świeżości w Rosie Okres noworoczny to dla wielu czas poważnych zmian i ambitnych postanowień. Nie inaczej jest także w przypadku radomskiego przedstawiciela w Tauron Basket Lidze, Rosy Radom. W drużynie doszło do dwóch ważnych zmian. Trenera Mariusza Karola zastąpił Wojciech Kamiński, a do zespołu dołączył trzeci Amerykanin, Ronald Dorsley.

str. 16


2

OD DRUGIEJ STRONY

www.7dni.radom.pl

w skrócie  Zgłoś się do orszaku Trzech Króli. Grupy uczniów chcących wziąć udział w przemarszu, który w  niedzielę przejdzie ulicami Radomia, powinny zgłosić się (podając liczbę uczestników, nazwę szkoły/ośrodka, który reprezentują) do koordynatora akcji Renaty Sarnowicz – tel.48 36 20 255 lub email: r.sarnowicz@umradom.pl . Zgłoszenia przyjmowane są do 4 stycznia włącznie.  Na drogach Mazowsza. 109 pijanych kierowców, 11 wypadków, trzy ofiary śmiertelne i 18 rannych to bilans świąt Bożego Narodzenia na drogach województwa mazowieckiego. Spokojniej było w  sylwestra Nowy Rok. Policjanci odnotowali 16 wypadków, w  których zginęła jedna osoba, a 24 zostały ranne. Zatrzymali też 45 nietrzeźwych kierowców.  Utrudnienia w  ruchu na ul. Żeromskiego. W  niedzielę, 6 stycznia w  godz. 12.15-12.50 autobusy linii 1, 7, 8, 9 i  15 będą kursowały objazdem ulicami: Traugutta, Tochtermana, Lekarską i  Wałową do placu Kazimierza Wielkiego i  dalej stałymi trasami. Zmiany spowodowane są przemarszem orszaku Trzech Króli. Uczestnicy ruchu powinni zachować szczególną ostrożność, stosować się do poleceń funkcjonariuszy kierujących ruchem i w miarę możliwości omijać tę część miasta.  Grają inaczej. Teatr Powszechny informuje, że zmianie uległa godzina przedstawień sztuki „Beckett” zaplanowanych na 5-6 stycznia. Spektakle zostaną zaprezentowane o godz. 16.30, a nie jak zapowiadano o godz. 18. Teatr prosi osoby, które kupiły bądź zarezerwowały bilety na wyżej wymieniony termin, o kontakt z biurem obsługi widzów, tel. (48) 384 53 22, SMS 604 56 64 06, e-mail: bilety@teatr.radom.pl.  Piątka dla Radomia. Miasto uzyskało tytuł „Gmina na 5!” w rankingu sporządzonym przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych w  Szkole Głównej Handlowej, a  oceniającym dobre praktyki w obsłudze przedsiębiorstw. Metodą tajemniczego petenta oceniano kontakt z magistratem, a także stronę internetową miasta. Otrzymaliśmy 9,5 punktu na 10 możliwych.  Wpadli po rozboju. 20- i 23-latka zatrzymali policjanci ze Zwolenia za rozbój. Mężczyźni napadli na 60-latka, który wygrał pieniądze na automatach. Poszkodowany trafił do szpitala, a  sprawcy do policyjnego aresztu. Za rozbój grozi im do 12 lat więzienia.  Spełnili marzenia. Kolejne maluchy otrzymały prezenty od fundacji Dziecięca Fantazja, zajmującej się spełnianiem marzeń nieuleczalnie chorych w  całej Polsce. Trzyletnia Asia z  Garbatki Letnisko dostała zabawki edukacyjne, które wspomogą jej dalszy rozwój, a  sześcioletnia Monika z Woli Zagrodniej (pow. szydłowiecki) – aparat cyfrowy.  17. OFPA. Do 10 stycznia można się zgłaszać do udziału w 17. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w  Rybniku. Regulamin, karta zgłoszenia i inne informacje dostępne są na stronie www.ofpa.pl . Można je też uzyskać pod nr tel. (32) 422 66 60, 604 426 858. Eliminacje dla wokalistów zainteresowanych piosenką poetycką, aktorską, autorską i kabaretową odbędą się 19 i 20 stycznia.  Wiatr, woda i piosenka. W piątek, 4 stycznia o godz. 18 w Galerii Kina Helios odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej. Konkurs towarzyszył Ogólnopolskim Spotkaniom z  Piosenką Żeglarską RAFA 2012. Jury oceniło 64 prace 15 autorów. Zwyciężyła Anna Polakowska-Pudelska z Radomia.  Akcja Zima 2013. Od 28 stycznia do 10 lutego szkoły i placówki organizują półzimowiska dla dzieci spędzających ferie w  mieście. Zajęcia będą się odbywały w PSP nr 1, 2, 3, 6, 9, 15, 17, 19, 21, 23, 24, 26, 29, 32, 33, 34, a  także w  Publicznym Gimnazjum nr 12, Zespole Szkół Muzycznych, Publicznym Ogródku Jordanowskim, Młodzieżowym Domu Kultury, Zespole Szkół Integracyjnych i Międzyszkolnym Klubie Jeździeckim Cwał. Rodzice i opiekunowie uczniów chętnych do wzięcia udziału w takim wypoczynku mogą zgłaszać się do szkół i placówek telefonicznie lub osobiście.  Zniszczył kasę. W  pierwszy dzień świąt pijany mężczyzna zniszczył w  jednym z  lokali przy ul. Żeromskiego kasę fiskalną, a  potem próbował uciec. Po krótkim pościgu ujęli go funkcjonariusze Straży Miejskiej patrolujący ulicę. Mężczyzna był bardzo agresywny; został przekazany policji.

 Próbował przekupić. Policjanci z Gniewoszowa zatrzymali po pościgu 31-letniego kierowcę opla. Mieszkaniec gminy Pionki miał 3 prom. alkoholu w  organizmie, nie posiadał też prawa jazdy i  próbował wręczyć policjantom łapówkę w  wysokości 500 koron norweskich, licząc na pobłażliwość funkcjonariuszy. Mężczyzna został osadzony w  policyjnym areszcie. Grozi mu kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. ZEBRAŁA: MAŁGORZATA PAWLAK

TROCHĘ PIEPRZU, TROCHĘ SOLI

Koniec świata!

Dopiero pod koniec maja pasażerowie będą mogli korzystać z wyremontowanego dworca PKP. Prace dokończy spółka SKB z Radomska Nowy wykonawca został zatwierdzony przez zarząd PKP 20 grudnia. Spółka SKB realizowała już dla kolei przebudowę dworca w Kutnie i Zawierciu. – Musieliśmy być bardzo staranni przy wyborze nowego wykonawcy. Nie może być już mowy o podobnej sytuacji, jak z Mostostalem Białystok. Wybraliśmy szybszą procedurę zapytania ofertowego, ale poświęciliśmy trochę więcej czasu na negocjacje z oferentami, dokładnie sprawdzając obecną kondycję finansową firm. SKB, która z sukcesem zrealizowała już dla nas dwie inwestycje, daje pewność wysokiej jakości i terminowości zakończenia tego zadania. Już pod koniec maja 2013 roku radomianie powinni korzystać ze zmodernizowanego budynku dworca – mówi Szymon Konop, dyrektor departamentu inwestycji PKP S.A. Wartość kontraktu to 4,7 mln zł. Prace mają się zakończyć w marcu. Potem – przez około półtora miesiąca – trwać będą odbiory techniczne i uzyskanie zgody na użytkowanie. Remont dworca rozpoczął się, przypomnijmy, w czerwcu 2011 roku, a miał zostać zakończony w pierwszym kwartale 2012. W trakcie prac Mostostal Białystok zaczął być niewypłacalny – nie płacił podwykonawcom, a termin oddania dworca do użytku był kilkakrotnie przekładany. W tej sytuacji – 25 września ubiegłego roku – kolej zerwała umowę z białostocką firmą. By skrócić procedury związane z nowym wykonawcą, PKP zrezygnowały z przetargu, decydując się na zapytanie ofertowe. Zgłosiły się cztery firmy, do negocjacji kolej wybrała trzy. NIKA

Uratowali samobójcę Dziewiętnastoletniego chłopaka, który próbował się powiesić, uratowali policjanci z Warki. Udało się dzięki profesjonalizmowi dyżurnego grójeckiej policji i szybkiej reakcji funkcjonariuszy drogówki – Oficer dyżurny odebrał telefon od mężczyzny, który powiedział mu, że chce popełnić samobójstwo – mówi mł. asp. Irmina Małek-Przepiórka z KPP w Grójcu. – Udało mu się dowiedzieć, jak nazywa się desperat i gdzie mieszka. Gdy rozmówca nagle przerwał połączenie, dyżurny o sytuacji powiadomił policjantów z komisariatu w Warce, którzy udali się pod wskazany adres. W międzyczasie dyżurny grójeckiej KPP skontaktował się z matką chłopaka. Polecił, by spróbowała poszukać syna, zanim przyjadą policjanci. Przybyli na miejsce funkcjonariusze znaleźli 19-latka w oddalonym o kilkadziesiąt metrów od domu sadzie. Chlopak już wisiał na gałęzi. Policjanci odcięli go, reanimowali i przywrócili funkcje życiowe. Niedoszły samobójca został przewieziony do szpitala. MP

Jakoś tak zupełnie niepostrzeżenie przeszedł obok nas koniec świata. Ci, którzy mieli się przejąć, przejęli się; ci którzy mieli się bać – bali się i ponoć szukali najdziwniejszych kryjówek, by przeżyć. A my tu, w Radomiu, mieliśmy swoje końce świata – nie dorównały im żadne inne. Ba! My nawet nieco wyprzedziliśmy zapowiadaną przez kalendarz Majów apokalipsę, bo do nas koniec świata przyszedł nieco wcześniej niż 21 grudnia. Objawił się pod postacią „chytrej baby z Radomia”, która swym wyczynem – zgarnięciem ze stołu na miejskiej wigilii „3 cytryn” marki Zbyszko – rozsławiła i sam Radom, i producenta tegoż napoju. Koniec świata! Sprawa nabrała takiej rangi, że głos zabrała miejska władza najwyższa. Najpierw poprzez swoją rzeczniczkę wyraziła ubolewanie, że ktoś, jakiś nieodpowiedzialny człowiek, sprawił miastu niezwykłą przykrość – oto bowiem śmiał nakręcić dość żenująca scenę, a potem wrzucić filmik do Internetu! A przecież podczas wigilii – i ten ton mocno wybrzmiał już w specjalnie przygotowanym stanowisku prezydenta – działy się inne, bardzo pozytywne rzeczy: dzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia, słuchano kolęd. A na dowód tego magistrat umieścił w znanym kanale swoją, oczywiście bardziej prawdziwą, wersję gminnej wigilijnej wieczerzy. Ale prezydent Kosztowniak widać nadal nie mógł spać spokojnie, bo zabrał po raz kolejny głos w tej kwestii. Na swoim blogu tłumaczył: „Wigilia miejska organizowana jest dla wszystkich. Zarówno tych zamożnych, jak i biednych. Przychodzą więc na nią ludzie w trudnej sytuacji życiowej. Nie ma więc nic nadzwyczajnego w tym, że ktoś chciałby przy tej okazji wziąć być może więcej, niż naszym zdaniem powinien. Zachowanie bohaterki filmiku nie upoważnia jednak nikogo do obrażania wszystkich i wszystkiego.Tego typu zdarzenie mogło mieć miejsce, i zapewne miało, na wielu podobnych spotkaniach w całym kraju. Nie jest to ani nasza radomska przypadłość ani norma. Nie charakteryzuje to Radomian, Warszawian, Wrocławian, Kielczan czy kogo byśmy tam jeszcze nie wymyślili. Różnica jest zapewne taka, że u nas ktoś sfilmował akurat taki nieelegancki moment i zrobił z tego wydarzenie medialne. Ten cały jad jaki wylewa się na nasze miasto oraz wspomnianą panią jest mocno podkręcany. Nie wiem komu i dlaczego zależy na tym, żeby z tego incydentu zrobić taki negatywny szum wokół naszego miasta?”. W podobnym tonie głos zabrał przewodniczący rady miejskiej. „Pseudofurorę robi w sieci filmik, który jakaś bardzo nieodpowiedzialna osoba nagrała podczas spotkania wigilijnego na radomskim deptaku.(…) Swoją nieodpowiedzialnością, autor filmiku, narobił we własne gniazdo, oczernił też zapewne wielu swoich znajomych, a już na pewno zrobił krzywdę swojemu miastu (zakładając, że filmik nagrał radomianin)” – ubolewa Dariusz Wójcik. Koniec świata! Koniec świata można było śledzić… na żywo nie byle gdzie, bo na blogu samego radnego Bohdana Karasia. Radny spiął się w tej kwestii – w tonie oczywiście bardzo żartobliwym – z jedną z redakcji, która rzekomo podkradła mu pomysł niecodziennej relacji. A ponieważ radny jest bardzo ugodowy, tak odpowiedział redaktorom: „Wolę być dziecinny niż się tak nadymać jak Wy z powodu jednego wpisu! Więcej luzu i dystansu, chyba, że ta presja końca świata tak na Was działa!” No właśnie… Najtrudniej zastosować samemu rady, których udziela się innym. Bo niżej podpisanej za przyznanie rajcy Pieprzniczki Roku oberwało się i to jak! Radny najpierw bagatelizuje „nagrodę”, pogardliwie pisząc o „jakiejś tam pieprzniczce”, rozpacza nad uzasadnieniem. Którego chyba nie zrozumiał. Twierdzi, że zarzucam mu ugodowość, cechę jakże dziś wartościową. Nie, panie Bohdanie. Ja napisałam tylko, że KREUJE SIĘ PAN na najlepiej poinformowanego i ugodowego lokalnego polityka! Nie widzi pan różnicy? Radny twierdzi także, że nie trzeba chodzić na koncerty i do teatru (on nie chodzi), by znać wartość kultury w życiu człowieka, tak jak nie trzeba być widzem na wyścigach samochodowych, by być dobrym kierowcą. No pewnie, jak powszechnie wiadomo radny prawa jazdy nie ma i kierowcą nie jest. Koniec świata! Nie będę jednak robić komuś zarzutu z tego, czego sama nie potrafię. A kompletnie nie potrafię zrozumieć tego fragmentu bloga Bohdana Karasia: ”inna z nominacji akurat w tej gazecie wzbudziła śmiech w całym mieście, ale nie wspomnę, która, gdyż dotyczy osoby przez mnie, ale i powszechnie szanowanej, a poza tym pośrednio także drugiej osoby, będącej moim dobrym kolegą. Trochę więc prywaty z mojej strony, a Autorka i tak wie o co biega”. Jak Platformę Obywatelską hołubię (zdaniem radnego od lat i dlatego wśród wyróżnionych Pieprzniczkami jest siedmiu jego kolegów z PiS i ani jednego z PO), tak nie wiem o co ani o kogo chodzi! (W mojej redakcji też się nie domyślają!). A może Dariusz Wójcik wie, które nominacje wzbudziły „śmiech w całym mieście”? Ale on „nagrodę” potraktował z większym przymrużeniem oka: „Jak już gazety piszą, że wszystkiemu winna jest Platforma Obywatelska, to znaczy, że mój przekaz się przebił. Dziękuję Pani Redaktor”. Zakończmy więc ugodowo cytatem z Karasia: „Jak to, mamy odejść pokłóceni"? No nie, tak nie potrafię!”. Koniec świata!

BOŻENA DOBRZYŃSKA P.S. Śmiech „w całym mieście” schlebia mojrj próżności. Rany, tylu czytelników!

BEZPŁATNY TYGODNIK DLA RADOMIA I REGIONU Radom, ul. Akademicka 5, tel./faks 48 385 05 77 Reklama: tel. 519 119 513, 48 360 25 25 redakcja@7dni.radom.pl reklama@7dni.radom.pl Redaktor naczelny: Paweł Wolski Kierownik redakcji: Bożena Dobrzyńska Dziennikarze: Iwona Kaczmarska, Szymon Stępień, Aleksandra Załęska, Marta Kania, Łukasz Pęksyk, Robert Monik, Michał Podlewski, Małgorzata Pawlak Projekt graficzny: 7 Dni Skład: Anna Bednarska

ISSN 1895-8451

 Praca w Niemczech. Do 14 stycznia w siedzibie delegatury Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Mokrej w Radomiu zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące wakacyjnej pracy w Niemczech. Z oferty mogą skorzystać osoby między 18 a  35. rokiem życia. Na chętnych czeka zajęcie w gastronomii, hotelarstwie czy przemyśle. Kandydaci powinni znać język niemiecki w  stopniu dobrym lub bardzo dobrym. Wszelkie informacje można uzyskać w  siedzibie delegatury WUP lub na stronie internetowej placówki.

Kolej znalazła wykonawcę

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

Redakcja nie ponosi odpowiedzialoności za treść reklam i ogłoszeń Wydawca: Agencja Promocyjno-Usługowa Eltast '95, Stefan Tatarek, ul. Toruńska 9, 26-600 Radom NAKŁAD: 26 TYS. EGZEMPLARZY Druk: Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie, oddział w Kielcach – Drukarnia w Tarnobrzegu, ul. Mechaniczna 12


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

3

AKTUALNOŚCI

www.7dni.radom.pl

Decyzje dla Romano Kher Wszystko zależy od zarządu sejmiku Mazowsza i od miasta. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, stowarzyszenie Romano Waśt za kilka tygodni może zacząć szukać wykonawcy Centrum Edukacji i Kultury Romów

Do 28 grudnia miasto czekało na zgłoszenia w konkursie ofert na realizację zadania publicznego pn. „Udzielenie wsparcia w utworzeniu ośrodka kultury romskiej w Radomiu”. – Podmiot, który wygra konkurs, może liczyć maksymalnie na 300 tys. zł. Zadanie zostało podzielone na dwa etaty – w tym roku organizacja dostanie 150 tys. zł i podobnie będzie w przyszłym – tłumaczy Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu. – Takie rozdysponowanie funduszy jest zgodne z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zmianę polegającą na udzieleniu wsparcia w utworzeniu ośrodka kultury romskiej zaakceptowali radni jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Kwota 150 tys. zł na ten cel znalazła się też w tegorocznym budżecie miasta. Zobowiązali prezydenta

Konkurs jest wprawdzie otwarty i każdy może do niego przystąpić, ale w utworzenie Centrum Edukacji i Kultury Romów od kilku lat zaangażowane jest stowarzyszenie Romano Waśt (Pomocna Dłoń). I to ono potrzebuje 300 tys. zł, by dostać unijne dofinansowanie na budowę. Pomysł wspierają radni, którzy w sierpniu 2011 roku zobowiązali prezydenta, by znalazł sposób na dofinansowanie przedsięwzięcia.

R

E

– Oczywiście przystąpiliśmy do konkursu. I czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Adela Głowacka ze stowarzyszenia Romano Waśt, inicjatorka budowy Centrum Edukacji i Kultury Romów. Komisja konkursowa ma 30 dni na wybór najkorzystniejszej oferty. Ale to nie jedyna decyzja, na którą czekają radomscy Romowie. Najważniejsze dla nich jest to, czy dostaną unijną dotację w wysokości 6,8 mln zł. W sierpniu 2012 roku zarząd Mazowsza zdecydował o przesunięciu projektu stowarzyszenia z listy rezerwowej na listę podstawową indykatywnego wykazu indywidualnych projektów kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Przesunięcie na listę podstawową oznacza, że Romowie mają zapewnione współfinansowanie swojej inwestycji i nie muszą ubiegać się o unijne pieniądze w konkursie. Trzeba było jednak poddać się kolejnej procedurze – uaktualnić wniosek, uzupełnić dokumenty. Potem propozycja Romów musiała przejść ponowną ocenę formalną i merytoryczną. Pozytywana rekomendacja

– 30 listopada ubiegłego roku do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęły ostatnie dokumenty od Radomskiego Stowarzyszenia Romów Romano

K

Waśt, o które w ramach uzupełnienia wystąpili eksperci oceniający projekt pt. „Romano Kher – Cygański Dom – kultura i edukacja” – powiedziała nam Edyta Al-Tawil z zespołu prasowego MJWPU. – Zgodnie z procedurą MJWPU przekaże wynik oceny Zarządowi Województwa Mazowieckiego. Będzie to informacja, iż projekt uzyskał pozytywną rekomendację ekspertów. Jeśli zarząd Mazowsza tę pozytywną opinię podzieli, będzie można podpisać umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia. – To już ostatni etap procedury. Mamy nadzieję, że władze sejmiku podejmą decyzję wkrótce. I że będzie to decyzja pozytywna dla nas – mówi Adela Głowacka. – Chcielibyśmy jak najszybciej ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji.

Fot. romanowast.pl

IWONA KACZMARSKA

Piękny projekt

Centrum Edukacji i Kultury Romów, czyli Romano Kher ma stanąć na działce przy ul. Kozienickiej, którą stowarzyszenie kupiło od miasta jesienią 2008 roku za 1 proc. wartości. Kilka miesięcy później – za pieniądze z ministerstwa kultury – powstał projekt placówki. Będzie tu sala widowiskowo-konferencyjna, galeria, sale – dydaktyczne i komputerowe, gimnastyczno-taneczna, a także kuchnia i restauracja, gdzie

L

Projekt Cygańskiego Domu czeka na realizację

planowane są warsztaty kuchni romskiej i degustacja tradycyjnych potraw. Na tyłach kompleksu przewidziano miejsce na ognisko. Projekt budowy Cygańskiego Domu w 2011 roku znalazł się na liście rezerwowej projektów kluczowych RPO Mazowsza. Unijna dotacja może być jednak przyznana tylko w przypadku

A

posiadania określonego wkładu własnego. W przypadku przedsięwzięcia Romano Waśt to minimum 1,2 mln zł. Tymczasem wartość działki, gdzie ma stanąć Cygański Dom, i projektu technicznego to 900 tys. zł. Jeśli miasto wybierze stowarzyszenie do zrealizowania zadania publicznego, Romowie  zyskają brakujące 300 tys. zł.

M

A


4

AKTUALNOŚCI

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Jak oddać prezent? C

Fot. archiwum prywatne

zy mamy prawo zwrócić towar? Kiedy i w jakich okolicznościach? Z Jadwigą Rojek, powiatowym rzecznikiem konsumentów w Radomiu rozmawia Małgorzata Pawlak.

Jadwiga Rojek

– Kupiliśmy prezent, który nie spodobał się lub z jakiś względów nie odpowiadał osobie, dla której był przeznaczony. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć taki towar? Obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości, jeśli zakupów dokonaliśmy w tradycyjnym sklepie. Zdarza się, że niektóre placówki handlowe przyjmują zwroty w określonych przez siebie terminach, ale zależy to wyłącznie od ich dobrej woli. Czasem możemy też umówić się ze sprzedawcą, że zwrócimy np. ubranie, jeśli okaże się, że jest w niewłaściwym rozmiarze albo obdarowany dostał dwa takie same prezenty. Aby uniknąć nieporozumień, warto poprosić sprzedawcę, by umieścił stosowną adnotację na ten temat na paragonie. Paragon, faktura, bankowe potwierdzenie zapłaty kartą kredytową lub płatniczą są dowodami zakupu, które ułatwią nam dochodzenie roszczeń reklamacyjnych. – Jednak są wyjątki od tej zasady? Bez problemu możemy zwrócić towar w ciągu dziesięciu dni od jego wydania kupiony w sklepie internetowym. W tym samym czasie mamy także prawo odstąpić od umowy zawartej poza siedzibą sklepu czy firmy handlowej. Wówczas należy wysłać do sprzedawcy, najlepiej listem poleconym, oświadczenie na pi-

śmie o odstąpieniu od umowy. Warto też mieć kopię oświadczenia dla celów dowodowych. Następnie, w ciągu 14 dni trzeba odesłać zakupiony towar. Przepisy nie określają wprost, kto ponosi koszty zwracanego towaru. Jeśli w umowie nie jest wyraźnie zaznaczone, że koszty te obciążają sprzedawcę – to konsument zapłaci za przesyłkę. Sprzedawca ma obowiązek w ciągu 14 dni zwrócić zapłaconą cenę wraz z ustawowymi odsetkami, liczonymi od dnia dokonania sprzedaży. Dziesięciodniowy termin odstąpienia od umowy ulega przedłużeniu do trzech miesięcy w przypadku niepoinformowania konsumenta o takim uprawnieniu. Pamiętajmy, że nie uda nam się zwrócić rozpakowanych płyt z filmami, muzyką, gier komputerowych oraz rzeczy wykonanych na specjalne zamówienie. – Zaczyna się sezon zimowych wyprzedaży i mamy szansę kupić wiele rzeczy po obniżonej cenie. Ale sprzedawca często uprzedza nas o braku możliwości reklamacji. Ma do tego prawo? Towar przeceniony podlega reklamacji, podobnie jak każdy inny zakupiony po normalnej cenie. Wyjątek stanowi jedynie wada, z powodu której obniżono jego wartość, np. zepsuty suwak u kurtki. Konsument, który świadomie nabył towar przeceniony z powodu występującej wady, obniżającej jego wartość, nie może jedynie reklamować tej konkretnej wady. Może reklamować każdą inną niezgodność towaru z umową, która ujawni się w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Podobnie przysługuje nam prawo do reklamacji towaru pełnowartościowego, ale przecenionego kupionego na wyprzedażach posezonowych. – A jeżeli w trakcie użytkowania towaru zakupionego na wyprzedaży okaże się, że jest on złej jakości lub nie spełnia naszych oczekiwań? W takim wypadku możemy żądać od sprzedawcy jego naprawy lub wydania nowej rzeczy, czyli tak samo jakbyśmy zakupili rzecz po normalnej cenie, a nie obniżonej. Możemy też żądać obniżenia ceny lub zwrotu gotówki.

Sprzedają nieletnim Ponad 60 proc. sprzedawców było gotowych sprzedać alkohol osobie nieletniej – takie są wyniki badań w radomskich sklepach i lokalach gastronomicznych Kampanię na rzecz ograniczenia dostępności alkoholu dla niepełnoletniej młodzieży na zlecenie miasta prowadziło przez kilka ostatnich tygodni 2012 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim. Przedstawiciele RoPSAN-u dwukrotne przeprowadzili badanie metodą tajnego klienta. Odwiedzili 83 sklepy (na blisko 400 funkcjonujących w Radomiu) i 20 z 200 działających lokali gastronomicznych, gdzie podawany jest alkohol. Jak się okazało, ponad 60 proc. sprzedawców nie ma zahamowań, aby sprzedać napoje wyskokowe nieletnim. – Ale badanie spełniło też walor edukacyjny: sporo sprzedawców po wpadce w pierwszej turze badania było bardziej wyczulonych na potrzebę sprawdzenia wieku młodo wyglądającego klienta – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień.

W dziewięciu kontrolowanych sklepach sprzedawca za każdym razem prosił młodocianego klienta o okazanie dowodu osobistego. Te placówki otrzymały specjalny certyfikat rzetelnego sprzedawcy. Są wśród nich trzy sklepy sieci Lidl, dwie Biedronki, Społem w Sezamie, Jędruś na ul. Witolda, Rybka na ul. Sycyńskiej i sklep spożywczy na ul. Okulickiego. Badanie pokazało też, że w przypadku próby zakupu alkoholu przez nieletniego bardzo skuteczne są interwencje podejmowane przez dorosłe osoby postronne –na 128 takich interwencji aż 99 odniosło pozytywny rezultat. – Te wyniki, choć nie mają mocy prawnej, będą jednak cenną wskazówką dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która opiniuje wnioski o przyznanie koncesji na sprzedaż alkoholu – twierdzi Anna Kwiecień. – Wykonaliśmy pierwszy krok, będziemy również w przyszłości przeprowadzać takie kontrole, ale już bez uprzedzenia. NIKA

Pedagodzy dla bezdomnych Na radomskie ulice z misją niesienia pomocy bezdomnym wyruszyli tzw. streetworkerzy, czyli pedagodzy ulicy. Zachęcają, by osoby bez dachu nad głową porzuciły dotychczasowy tryb życia i radzą, jak to zrobić SZYMON STĘPIEŃ Partnerem tego innowacyjnego, pilotażowego programu walki z bezdomnością, a jednocześnie oraz organizacją odpowiedzialną za pracę streetworkerów jest Caritas Diecezji Radomskiej. Na czym polega innowacyjność projektu? To organizatorzy pomocy wychodzą do bezdomnych, a nie – jak to było dotychczas – oczekują, że ci przyjdą do organizacji charytatywnych czy ośrodków pomocy albo zostaną tam przywiezieni przez służby porządkowe. W ten sposób łatwiej będzie poznać potrzeby bezdomnych. – Streetworkerzy to młodzi ludzie z wykształceniem pedagogicznym, co sprawia, że nie obawiają się kontaktu z osobami z dysfunkcją – tłumaczy Marcin Gierczak, zastępca dyrektora radomskiego MOPS, który jest partnerem projektu. – Natomiast doświadczenie takie trzeba nabyć, dlatego będą musieli się też nauczyć działania w nowej przestrzeni, jakim jest praca na ulicy i wśród bezdomnych. Marcin Gierczak zaznacza, że ta pra-

R

E

ca ma swoją specyfikę. – Bezdomni często twierdzą, że świadomie wybrali taki sposób na zycie. Dlatego podstawowym zadaniem jest przekonanie ich, że do społeczeństwa warto jednak wrócić. Wyprowadzenie takiego człowieka z bezdomności wymaga zmiany jego świadomości i tożsamości – mówi Gierczak. Podkreśla, że ważne jest uświadomienie bezdomnym, że nie od razu znajdą dom czy pracę. Aby to osiągnąć, muszą nauczyć się innego funkcjonowania, czyli oderwania się od tej przestrzeni, którą sobie wypracowali, do której się przyzwyczaili i w której żyją. Na co dzień wiedzą oraz doświadczeniem nabytym w trakcie kontaktów z osobami bezdomnymi streetworkerów wspierać będą strażnicy miejscy. – Będziemy doradzać, jak z takimi osobami rozmawiać, jak do nich dotrzeć – podkreśla Piotr Stępień, rzecznik radomskiej Straży Miejskiej. – Mamy listę miejsc, gdzie przebywają bezdomni. Co roku aktualizujemy ją na podstawie informacji od mieszkańców i naszych własnych spostrzeżeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do bezdomnych

K

L

A

i sprawdzić, czy nie potrzebują pomocy. Jeżeli tak, działamy natychmiast. Agnieszka Wolszczak, jedna z grona pedagogów ulicy, podkreśla zdecydowanie, że niesienie pomocy potrzebującym daje dużą satysfakcję. Zaznacza też, że w bezpośrednich kontaktach nie patrzy się na bezdomnych przez pryzmat ich wyglądu zewnętrznego czy nałogu. – Oni są najczęściej zamknięci w tej swojej skorupce i wychodzą z niej tylko żeby „zarobić”, powiedzmy, dwa złote na piwo czy chleb. I to wszystko. Nie mają innych celów. A nam chodzi o to, by zmienili ten sposób myślenia – wyjaśnia. Twierdzi, że nie boi się tej pracy. – Nie chodzimy same, mamy kolegów, którzy są z nami. Na razie nie miałyśmy żadnych przykrych doświadczeń. Przeciwnie – spotkałyśmy się z pozytywnymi reakcjami. Wiadomo, że oni też muszą nas poznać, bo dla nich też jest to coś innego – ktoś do nich podchodzi, zaczepia, chce im pomóc, o czymś mówi, informuje. To coś nowego – mówi Agnieszka Wolszczak. Na realizację projektu przeznaczono ok. 1 mln zł. Pieniądze pochodzą z UE. 

M

A


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

Rozstrzygnięte zostały trzy konkursy na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2013 rok. Organizacje pozarządowe otrzymają na ten cel prawie 2 mln zł dotacji

SZYMON STĘPIEŃ

K

Już wkrótce Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybuduje na Sadkowie jeden z najważniejszych elementów lotniskowej infrastruktury. Chodzi o urządzenie nawigacyjne DVOR. – Jest to Dopplerowska radiolatarnia ogólnokierunkowa, która będzie współdziałała z DME, czyli urządzeniem informującym pilotów o dokładnej odległości statku powietrznego od progu drogi startowej i czasie lotu do momentu przyziemienia – tłumaczy Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. – Takie rozwiązanie w zupełności wystarczy na początku, radomskie lotnisko, ma bowiem najniższy wskaźnik zamgleń i mgieł w całej Polsce. System DVOR/DME nie będzie jednak rozwiązaniem docelowym. PAŻP wybuduje też system ILS, czyli precyzyjnego lądowania, które – podobnie jak DVOR – działać będzie w zestawie z urządzeniem DME. Oba systemy zostaną w całości sfinansowane przez PAŻP właśnie. Nie będzie powtórki z Modlina

Przeprowadzone niedawno badania nośności drogi startowej, dróg kołowania i płyty postojowej potwierdziły, że stan powierzchni asfaltobetonowych i betonowych jest bardzo dobry.

L

A

M

A

Oznacza to, że nie grozi nam powtórka problemów, jakie pojawiły się ostatnio z pasem startowym lotniska w Modlinie. Tam – w wyniku błędów konstrukcyjnych – musiał on zostać częściowo zamknięty, co uniemożliwiło lądowanie dużych samolotów. – Z całą pewnością nie będziemy mieli kłopotów ze stanem drogi startowej – podkreśla Kajetan Orzeł. – Badania nośności polegały na pobraniu próbek z końcówek betonowych oraz środkowego, asfaltobetonowego odcinka pomiędzy nimi. Próbki zostały także pobrane z płyty postojowej oraz dróg kołowania. Dodatkowo, badania były przeprowadzane na bieżąco przez specjalistyczne, mobilne urządzenia. Pobrane odwierty zostały przebadane w laboratorium. Trwające kilkanaście dni analizy wykazały, że wszystkie płaszczyzny spełniają międzynarodowe normy. – Najbardziej istotny był dla nas stan końcówek betonowych, które narażone są na ogromne obciążenia. To w tych miejscach statki powietrzne dotykają podwoziem nawierzchni – dodaje Orzeł. W przyszłości pas startowy ma zostać przedłużony o 500 m, co umożliwi przyjmowanie na Sadkowie większych maszyn (np. boeing 767). Rozpoczęcie prac planowane jest na 2014 rok. Obecnej pas ma 2 tys. metrów.

A

R

T

Y

K

U

Ł

Fot. Szymon Stępień

Badania nośności pasa startowego przebiegły pomyślnie, wkrótce ruszy budowa urządzeń nawigacyjnych oraz proces certyfikacji obiektu. Ten rok będzie decydujący dla budowy i uruchomienia cywilnego lotniska na Sadkowie

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dożywianie dzieci uczestniczących w zajęciach w świetlicach socjoterapeutycznych i środowiskowych oraz w Publicznym Ogródku Jordanowskim. Zajmie się tym stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka, które otrzymało na to zadanie 305 tys. zł. Z kolei na prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej Towarzystwo Przyjaciół Dzieci dostało 380 tys. zł. 117 tys. zł wynosi dotacja gminna dla Caritas Diecezji Radomskiej na prowadzenie Dziennego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Domowej, 60 tys. zł zaś dla diecezji radomskiej na prowadzenie specjalistycznej poradni rodzinnej. – Realizowany będzie także program korekcyjny dla sprawców przemocy w rodzinie – informuje Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu. – Zajmą się tym Mazowieckie Stowarzyszenie Terapii i Readaptacji Społecznej Masters oraz parafia rzymskokatolicka p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, a dotacja budżetowa wynosi 23 tys. zł. Dofinansowany zostanie (sumą ponad 70 tys. zł) także m.in. program profilaktyki uzależnień, skierowany do dzieci i młodzieży realizowany przez pięć organizacji. SS

E

5

Pełną parą ku lotnisku

Miiliony na profilaktykę

R

AKTUALNOŚCI

www.7dni.radom.pl

Pas startowy mamy lepszy niż w Modlinie

Certyfikat najważniejszy

Już niebawem ma ruszyć prowadzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego procedura certyfikacji radomskiego lotniska. Obejmuje ona przede wszystkim ocenę dostarczonych dokumentów (np. instrukcji operacyjnej czy planów działania w sytuacjach zagrożenia). Podczas inspekcji w Radomiu specjaliści z ULC będą sprawdzać także elementy infrastruktury oraz procedury, które muszą spełniać wymagania międzynarodowego i pol-

S

P

O

N

S

skiego prawa lotniczego. Chodzi głównie o bezpieczeństwo wykonywania operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów. Następnie port lotniczy Radom zostanie wpisany do rejestru lotnisk. – W tej chwili wiele dokumentów i procedur związanych z certyfikacją jest już gotowych, a kolejne są finalizowane – zaznacza Kajetan Orzeł. Władze spółki muszą uruchomić cywilną działalność lotniskową na Sad kowie do września 2013 roku.

O

R

O

W

A

N

Y

Autocentrum – najwyższa jakość usług Masz samochód marki Audi? Zbliża się termin serwisowania? Zastanawiasz się, gdzie to zrobić? Wybierz Autocentrrum – firmę o bogatej tradycji I wykwalifikowanej kadrze Autocentrum S.A. jest firmą działającą na rynku motoryzacyjnym od 1991 roku. Jest jedynym autoryzowanym serwisem w regionie marki Audi. Od samego początku priorytetem firmy było zapewnienie Klientom usług najwyższej jakości – na każdym etapie sprzedaży i późniejszej eksploatacji samochodu. Taki cel można zrealizować tylko w jeden sposób – należy zbudować zespół specjalistów, dla których praca jest czymś więcej aniżeli tylko obowiązkiem. Autocentrum posiada wykształconą, wykwalifikowaną oraz doświadczoną grupę doradców, techników oraz mechaników, którzy w profesjonalny sposób obsługują samochody swoich Klientów. Serwis jest wyposażony w narzędzia specjalistyczne oraz najnowsze urządzenia do diagnostyki pojazdów. Znakomite położenie obiektu – obok obwodnicy Kielc sprawia, że Autocentrum jest najbliższym serwisem Audi dla mieszkańców Radomia i okolic. Chcąc zachęcić do przekonania się o zaletach serwisu Audi w Kielcah, firma przygotowała specjalną ofertę bezpłatnego pomiaru parametrów geometrycznych na urządzeniu firmy Hunter 430. Jest no najnowocześniejsze urządzenie pomiarowe, a największym atutem tego urządzenia jest szybkość i precyzja pomiaru uzyskana dzięki zastosowaniu najwyższej klasy kamer CMOS oraz nowych głowic serii Elite. Poniższe cechy opisują zalety tego urządzenia.

Możliwości pomiarowe • Pomiar kąta PK, kąta WSZ, zbieżności, kąta znoszenia, kąta PSZ, suma kątów PK i PSZ, różnicy kątów skrętu, maksymalnego kąta skrętu, rozstawu kół o osi, symetrii pojazdu, różnicy rozstawu kół, • Pomiar symetrii kątów pozwala określić, czy wyniki pomiarów będące poza tolerancją spowodowane są wypadkiem lub uszkodzeniem podwozia

Najlepsze urządzenie wymaga obsługi przez najlepszych fachowców, dlatego kadra Autocentrum odbyła szkolenia zarówno teoretyczne jak i praktyczne, aby precyzyjnie pracować przy samochodach marki Audi. Autocentrum zaprasza na wyjątkową okazję sprawdzenia pojazdu w kieleckim serwisie. Podczas tej wizyty sprawdzone zostaną stan: ogumienia, felg zawieszenia, a w końcowym etapie parametry geometryczne. Doradcy na tej podstawie określą stan zawieszenia oraz przedstawią korzystną ofertę na usunięcie ewentualnych usterek. Magazyn części zamiennych jest bogato wyposażony i to właśnie w nim dostępne są elementy eksploatacyjne, jak również akcesoria, które pozwalają na pełną identyfikację z tak prestiżową marką, jaką jest Audi.

Szybka i wydajna praca Przetaczanie pojazdu odbywa się na długości 20 cm. W tym czasie urządzenie wykonuje kompensację bicia oraz szereg pomiarów tj. zbieżność, pochylenie koła, itp. Operacja ta oszczędza sporo czasu oraz unikamy podnoszenia samochodu. Dystans przetaczania jest bardzo krótki co czyni pracę bardziej wygodną i oszczędza miejsce.

Pozostawiając samochód jest możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego na czas wizyty. Do Państwa dyspozycji są również specjaliści od napraw blacharsko-lakierniczych, którzy pomogą naprawić samochód w przypadku szkody komunikacyjnej. Szczegółowe informację na temat oferty bezpłatnego pomiaru parametrów geometrycznych pod numerem telefonu 607 895 068.


6

AKTUALNOŚCI

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Bociany do azylu

Gość Dnia w Radiu Rekord od poniedziałku do piątku, godz. 8.20

Andrzej Kosztowniak

W czwartek (27 grudnia) prezydent Andrzej Kosztowniak podsumował

i ocenił 2012 rok w mieście. – Był niezły. Oczywiście, na miarę naszych możliwości, bo nie można oddzielać tego, co dzieje się w Polsce czy w Europie od tego, co dzieje się Radomiu – mówił. Jako pozytywy wymienił m.in. duże inwestycje, jak choćby nowy stadion lekkoatletyczno-piłkarski. – Wart dziesiątki milionów złotych – przypomina Andrzej Kosztowniak. – Rozpoczęliśmy także ogromną inwestycję drogową, którą chyba należy oceniać w kategoriach historycznych. Myślę o obwodnicy południowej. Koszt to prawie 200 mln zł, łącznie z wykupami gruntów. Mam nadzieję, że tak, jak dobrze roz-

poczęliśmy tę inwestycję w 2012 roku, tak dobrze ją zakończymy za dwa lata. – To był dobry, chociaż niełatwy rok, ale myślę, że w samorządzie nie ma łatwych rzeczy, łatwych sytuacji. Jeśli są łatwe to nie przynoszą tyle radości. Mierzyliśmy się z rzeczami, o których dotąd mogliśmy tylko pomarzyć. Kolejnym wyzwaniem jest uruchomienie cywilnego lotniska. – W 2012 roku wiele się w tej kwestii wydarzyło i jestem przekonany, że osiągniemy cel. Port będzie działał. Nie wyobrażam sobie – podobnie jak wielu radomian – że mogłoby się stać inaczej – mówi prezydent Kosztowniak.

Fot. Radio Rekord

Nieodpowiedzialni dorośli

Anna Kwiecień

Wiceprezydent Anna Kwiecień podsumowała w piątek (28 grudnia) badanie

metodą tajnego klienta. – Młodzi, nieletni radomianie odwiedzili 108 sklepów, restauracji oraz pubów i próbowali dokonać kontrolowanego zakupu alkoholu. Oczywiście, nie działali na własną rękę. W każdym z tych miejsc byli pod opieką dorosłego audytora – wyjaśnia Anna Kwiecień. – Niestety, aż w 60 proc. tych placówek dwukrotnie sprzedano nieletnim alkohol. Na szczęście były też takie sklepy czy restauracje, w których pracownicy zachowali się odpowiednio, czyli zgodnie z prawem – sprawdzali wiek młodego klienta, a w konsekwencji odmawiali sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia. Wyniki akcji po-

kazują, że w nas, dorosłych nie ma woli, by brać odpowiedzialność za tych młodych ludzi. Nieodpowiedzialnie bowiem zachowywali się także klienci, którzy proponowali młodym pomoc w zakupie alkoholu. To było dla mnie najbardziej szokujące. Wiceprezydent zapowiada, że na tej jednej akcji się nie skończy. – Będziemy regularnie prowadzić tego typu kontrole. Tym razem skończyło się na upomnieniach i dyscyplinujących rozmowach, ale w przyszłości dla łamiących prawo będą surowe kary. Będziemy współpracować ze Strażą Miejską i Państwową Inspekcją Handlową – dodaje Anna Kwiecień.

Fot. Radio Rekord

Żółta kartka za śmieci

Kazimierz Woźniak

Nowe zasady gospodarki odpadami i proponowane stawki opłat za wywóz śmieci oraz to, w jaki sposób uchwala-

no miejscowe prawo, oceniał w środę radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem). – Na koniec roku władzom Radomia należy się żółta kartka. Ustawa weszła w życie rok temu i mieliśmy wystarczająco dużo czasu, żeby przynajmniej część uchwał przygotować i przegłosować wcześniej. Można je było spokojnie dopracować, bo jest w nich szereg błędów. A tak przewodniczący rady miejskiej straszył nas, że jak będziemy dyskutować, to obrady zakończą się w sylwestra wieczorem – przypomina Kazimierz Woźniak. – To ewidentny przykład tworzenia prawa na kolanie. Myślę, że będziemy do tych uchwał wracali, będziemy je po-

prawiali, dlatego że one są w wielu miejscach nieprecyzyjne, nieczytelnie, a dla części radomian pewnie i niezrozumiałe. A z całą pewnością uderzą ich po kieszeni. Radny uważa – tak jak większość opozycji – że naliczanie opłat za wywóz odpadów od osoby to najlepszy z proponowanych w ustawie sposobów. – Chociaż i tu wątpliwości jest sporo, bo kto będzie weryfikował dane, dotyczące zamieszkania i zameldowania? Obawiam się, że jeśli tego nie doprecyzujemy, to nagle okaże się, że w Radomiu mieszka nie 217 tys., a na przykład tylko 170 tys. osób – ostrzega Kazimierz Woźniak.

Fot. Radio Rekord

Jak działa eWUŚ?

Luiza Staszewska

W czwartek Luiza Staszewska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjali-

Rozmawiała Anna Orzeł

stycznego mówiła o nowym systemie eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. – Wszystko działa bez zarzutu. Tak naprawdę to jest to, o co szpitale od dawna dopominały się w Narodowym Funduszu Zdrowia. Często zaskakiwała nas odmowa zapłaty za nasze usługi wykonane na rzecz osób, które znalazły się w szpitalu. Powód był jeden – świadczeniobiorca, pacjent nie miał ubezpieczenia. Od dawna postulowaliśmy w NFZ udostępnienie nam bazy danych osób ubezpieczonych, tak abyśmy mogli reagować już w momencie przyjmowania pacjenta – wyjaśnia

szefowa WSS. – Nawet jeśli pacjent bez ubezpieczenia trafi do szpitala, to są odpowiednie procedury, które umożliwiają uzyskanie zapłaty za jego leczenie. Niestety, wcześniej dowiadywaliśmy się o tym zbyt późno. Zdaniem Luizy Staszewskiej dyrektorzy wszystkich szpitali są zadowoleni z uruchomienia systemu eWUŚ. – To nieprawda, że lekarze będą mieli więcej pracy. Oni przecież nie obsługują tego programu. Przynajmniej u nas. Luiza Staszewska przyznaje, że najwięcej pracy było 1 stycznia, kiedy informatycy musieli wprowadzić do systemu numery PESEL prawie 700 osób.

wszystkie rozmowy na www.radiorekord.pl

Fot. Straż Miejska w Radomiu

Fot. Radio Rekord

Prezydent: – Niezły rok

Strażnicy ratują zwierzęta z różnych opresji

Nie tylko psy, koty, ale także nietoperza, borsuka, bobra czy węża zbożowego ratował z opresji ekopatrol radomskiej Straży Miejskiej. Przez dziesięć miesięcy działalności interweniował blisko 900 razy Funkcjonariusze złapali też sarnę, jelenia, żółwia z Ameryki Południowej, pustułki, sowę, króliki, zające, gołębie i bociany. – Najwięcej interwencji dotyczących psów odnotowujemy w okresie wiosenno-letnim, kiedy suki mają cieczkę, a psy stają się agresywne – tłumaczy Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej. – Dużo pracy mamy również w wakacje, gdy ludzie celowo wypuszczają zwierzęta i w okresie jesiennozimowym, gdy brakuje pożywienia i zwierzęta także robią się agresywne. Strażnicy coraz częściej pomagają zwierzętom wydostać się z rur, kanałów, basenów, gdzie wpadły i potrzebują pomocy. Sporo jest też takich, które ulegają wypadkom. – Większość z odłowionych zwierząt jest wypuszczanych do środowiska naturalnego. Bociany trafiły do ptasiego azylu w ZOO. Psy zawozimy do schroniska dla bezdomnych zwierząt – mówi rzecznik. Podczas dziesięciu miesięcy pracy ekopatrolu zdarzyły się też nieprzyjemne przypadki. – Pamiętam, jak interweniowaliśmy w sprawie suki, mieszańca owczarka niemieckiego. Była mocno poturbowana w wypadku, a wokół niej zgromadziła się sfora psów, które skorzystały z okazji, że ma cieczkę, leży nieruchomo i nie

może się obronić – wspomina Piotr Stępień. – Mieliśmy też inną historię – trzy psy zachowywały się jak stado wilków. Atakowały i zagryzały zwierzęta. Wywieźliśmy też nietoperza, który postanowił nocować w korytarzu akademika, tuż obok siedziby redakcji tygodnika „7 Dni”. Ekopatrol prowadzi też akcję „Reksio”. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zwierzęta są zaszczepione, zaczipowane, czy właściciele sprzątają po swoich pupilach w miejscach publicznych. – Znamy miejsca, gdzie właściciele czworonogów notorycznie puszczają psy bez smyczy – twierdzi nasz rozmówca. Przypomina, że za wyprowadzenie psa bez smyczy lub kagańca można dostać mandat w wysokości do 250 zł. Za brak szczepień czy niesprzątnięcie po psie grozi do 500 zł. – Nie bądźmy obojętni na cierpienia zwierząt, zwłaszcza, jeżeli jesteśmy świadkami, kiedy ich życie i zdrowie jest zagrożone. Powinniśmy wtedy zadzwonić pod bezpłatny numer straży 986 – apeluje Piotr Stępień. Przypomnijmy: ekopatrol Straży Miejskiej w Radomiu działa od 1 marca 2012 roku. Jego zadaniem jest wyłapywanie bezdomnej zwierzyny z terenu miasta oraz dzikiej i egzotycznej przychodzącej z lasów. Służy w nim 12 przeszkolonych, m.in. przez lekarzy weterynarii, straż leśną, ornitologów i specjalistów warszawskiego ZOO, funkcjonariuszy. Ekopatrol dysponuje też odpowiednim sprzętem do odłowu zwierząt. MAŁGORZATA PAWLAK

Nieruchomości bez chętnych Fiaskiem zakończył się przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Wernera i Koszarowej – nikt nie był zainteresowany Miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż dwóch działek o łącznej powierzchni ponad 2,2 tys. metrów, na których stoi parterowy budynek w fatalnym stanie technicznym, w połowie października ubiegłego roku. Tuż obok powstaje nowa siedziba Archiwum Państwowego, była więc szansa na zmianę otoczenia instytucji. Cenę wywoławczą nieruchomości ustalono na 1 mln 449 tys. zł.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu jest właśnie opracowywany. Architekci dopuszczają na tym terenie „nieuciążliwe usługi komercyjne i/lub publiczne”, w tym funkcje biurowe. Dobrze byłoby, gdyby przyszłą inwestycję otaczała zieleń. Ewentualnemu nabywcy miasto dało pięć lat na postawienie budynku. Niestety, przez dwa miesiące nikt nie zainteresował się nieruchomością – na przetarg nie wpłynęła żadna oferta. NIKA


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

Pogotowie bliżej pacjenta Nocna i świąteczna pomoc medyczna świadczona jest od poniedziałku do piątku od godz. 18 do 8, a w weekendy i święta – całą dobę. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 2011 roku, pacjenci z terenu powiatu radomskiego mogą z niej korzystać tylko w SPZ ZOZ w Pionkach. Tymczasem dla mieszkańców np. Iłży czy okolicznych miejscowości to kłopot. Jeśli nie zdecydują się na wyjazd do Pionek, muszą szukać lekarza w Radomiu albo w Starachowicach, które położone są już poza województwem mazowieckim. Przed zmianami natomiast pacjenci z terenu powiatu mogli korzystać z pomocy medycznej w trzech miejscach – w Radomiu, Iłży i Pionkach. – To było dobre rozwiązanie – przekonuje starosta Mirosław Ślifirczyk, podkreślając, że jeden punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej w powiecie to dla mieszkańców Iłży za mało. Dlatego starosta oraz burmistrz i przewodniczący rady miejskiej Iłży, a także dyrektorzy szpitali w Iłży i Pionkach rozmawiali o problemie z Mirosławem Jeleniewskim, zastępcą dyrektora do spraw medycznych

R

E

K

L

Manor House w płomieniach

Więcej wsi MAZOWSZE. Dwie wsie: Przystałowice Duże i Niemianowice pojawiły się na mapie Polski 1 stycznia 2013 roku

mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Starosta zaproponował utworzenie dodatkowego, stacjonarnego, punktu w Iłży. – Jego utworzenie to miesięczny koszt ponad 40 tys. zł – mówi Ślifirczyk. – Ale kontrakt podpisany z NFZ nie przewiduje takiej możliwości. Dlatego delegacja powiatu radomskiego zaproponowała kompromis, czyli świadczenie pomocy tylko w weekendy, od piątku do poniedziałku. Szacowany koszt – 10 tys. zł. Ta propozycja również została odrzucona przez władze mazowieckiego oddziału NFZ. Starosta nie jest zadowolony ze spotkania w NFZ. – Będziemy systematycznie dostarczali argumentów władzom funduszu, żeby można było utworzyć taki punkt. Mamy nadzieję, że doprowadzimy do kompromisu i mieszkańcy Iłży oraz okolic będą mieli świadczoną tę pomoc chociaż w weekendy. Żeby powstał taki punkt, musiałoby się zmienić zarządzenie prezesa NFZ – przypomina starosta Ślifirczyk. W samym Radomiu w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej mieszkańcy mogą korzystać w trzech punktach. Jeden z nich znajduje się w stacji pogotowia ratunkowego przy ul. Tochtermana, drugi przy ul. Okulickiego, a trzeci w szpitalu w Krychnowicach. MP

A

7

Zmiany administracyjne dotyczące nazw miejscowości wprowadzane są co roku. Najczęściej przywraca się nazwy historyczne albo zwyczajowe, utrwalone w pamięci mieszkańców. Zdarza się też, że trzeba skorygować błędną ortografię. Na terenie województwa mazowieckiego przeobrażeniu uległy nazwy 19 miejscowości w dziewięciu powiatach. W powiecie przysuskim, w gminie Klwów, utworzono wieś Przystałowice Duże. Natomiast w powiecie radomskim w gminie Gózd wieś Adamów wcielono do wsi Gózd i utworzono wieś Niemianowice, a w gminie Zakrzew wieś Dąbrówka Nagórna – Wieś otrzymała nazwę Dąbrówka Nagórna. NIKA

Potrącenie na przejściu

Fot. strona Manor House

POWIAT RADOMSKI. Czy w Iłży będzie dodatkowy punkt świadczący nocną i świąteczną opiekę zdrowotną? Zabiegają o to władze powiatu

REGIONALNIE

www.7dni.radom.pl

BIAŁOBRZEGI. W sylwestra na przejściu dla pieszych samochód śmiertelnie potrącił kobietę Pożar strawił poddasze pałacu Odrowążów

53-letnia kobieta przechodziła przez pasy, gdy uderzył w nią, prowadzony przez 19-letniego kierowcę, volkswagen passat. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła na miejscu. Kierujący samochodem był trzeźwy. SS

M

A

ście nikomu nic się nie stało. Walka z żywiołem trwała pięć godzin. Dzięki działaniom strażaków uratowano pozostałe kondygnacje budynku przed rozprzestrzenieniem się ognia. Zniszczeniu uległo poddasze, uszkodzony jest także dach pałacu. Obecnie hotel jest zamknięty dla gości. – Wkrótce ma zostać ponownie otwarta część konferencyjno-bankietowa pałacu – zapowiadają jego właściciele. Czynne są natomiast pozostałe obiekty, wchodzące w skład całego kompleksu – SPA, baseny, restauracja i stajnia. SS

CHLEWISKA. Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną pożaru, który wybuchł w pałacu Odrowążów. Część hotelowa jest nieczynna – Czekamy na opinię biegłego w tej sprawie – mówi Rafał Sułecki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Pożar wybuchł w pierwszy dzień Bożego Narodzenia ok. godz. 10 na poddaszu obiektu, w którym mieści się hotel Manor House. Ogień gasiło 13 zastępów straży pożarnej. W trakcie akcji strażacy ewakuowali sześć osób – gości hotelu. Na szczę-

Zamiast zlewni Dzięki unijnym funduszom można było kupić stoliki i krzesełka do sali przeznaczonej na zebrania oraz atlas do ćwiczeń ustawiony w pomieszczeniu zajętym przez siłownię. W połowie grudnia odbył się uroczysty odbiór świetlicy zorganizowany przez mieszkańców sołectwa. W tej intencji została odprawiona msza św. Po niej wójt gminy wraz z przewodniczącym rady i panią sołtys uroczyście przecięli wstęgę, a ksiądz poświęcił nowo oddany budynek. Dzięki dotacji z funduszy europejskich powstało miejsce, które będzie służyć lokalnej społeczności zarówno do organizowania zebrań, spotkań, przeprowadzania wyborów, jak i do spędzania czasu wolnego – cieszą się władze gminy. NIKA

SOLEC NAD WISŁĄ. Mieszkańcy Zemborzyna Pierwszego mogą już korzystać z wiejskiej świetlicy Przez lata budynek służył jako zlewnia mleka. Na świetlicę obiekt udało się zaadaptować dzięki pieniądzom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Roboty budowlane zakończyły się we wrześniu. Dawna zlewnia mleka została gruntownie wyremontowana – wymieniono konstrukcję dachu i jego pokrycie, wstawiono nowe okna i drzwi, ściany wewnątrz otynkowano i pomalowano, położono podłogi. Cały budynek został ocieplony, doprowadzono do niego także wodę. Obok powstał parking i boisko do siatkówki, postawiono również altanę. Cały teren został ogrodzony.

R

E

K

L

A

M

A


8

KULTURALNIE

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Mamy 2013 rok!

Fot. Małgorzata Pawlak

Dla publiczności zagrali wykonawcy z Ukrainy

Fot. Małgorzata Pawlak

Tuż po północy wystrzeliły w niebo fajerwerki

Radomska Orkiestra Kameralna zakończyła stary rok muzyczną podróżą przez Nowy Jork, Buenos Aires i Paryż. Sala koncertowa w sylwestrowy wieczór wypełniła się do ostatniego miejsca. Publiczność wysłuchała przebojów George’a Gershwina, piosenek Edith Piaf oraz kompozycji Astora Piazzoli i Richarda Galliano. Publiczności szczególnie przypadła do gustu „Ave Maria” Astora Piazzoli wykonana m.in. na bandeonie przez Wiesława Prządkę. W przerwie na gości czekała lampka szampana. Ci, którzy w ten magiczny wieczór wybrali się do teatru, obejrzeli premierowy „Cafe Sax”, czyli spektakl z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Widownia Powszechnego również pękała w szwach. I tu składano sobie życzenia pomyślności w 2013 roku i wznoszono toast szampanem. Zwolennicy zabawy pod chmurką bawili się na miejskim sylwestrze. Na deptak przybyły tłumy radomian, często całymi rodzinami. Dwukrotnie radomskiej publiczności zaprezentowała się ukraińska grupa YouCrane, która wykonała znane światowe przeboje. Sylwestrowy wieczór umilali też znani z klubów całej Polski didżeje Nexy i Calmy Nate. O północy niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni. Życzenia radomianom i ich gościom złożył prezydent Andrzej Kosztowniak. MAŁGORZATA PAWLAK

Podczas koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej królowało tango

Na deptaku bawiły się tłumy radomian

Fot. Małgorzata Pawlak

Fot. Małgorzata Pawlak

Wszyscy życzyli sobie szczęśliwego nowego roku

Fot. Małgorzata Pawlak

Fot. Małgorzata Pawlak

Przywitaliśmy go na balach, w teatrze, na koncertach, domówkach, dyskotekach oraz zabawie miejskiej. Radomianie z radością i nadziejami wkroczyli w nowy, 2013 rok. Najczęściej życzyli sobie, by był szczęśliwy

Życzenia mieszkańcom składał prezydent Andrzej Kosztowniak


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

Czas niezapomniany Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg atrakcji dla pasjonatów historii najnowszej Radomia i regionu W najbliższy wtorek, 8 stycznia o godz. 16.30 w filii nr 6 MBP przy ul. Kusocińskiego 13 odbędzie się wykład inaugurujący cykl spotkań „Czas niezapomniany... Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji”. Wykłady wygłosi dr Sebastian Piątkowski – znany radomski historyk, były dyrektor Archiwum Państwowego, a obecnie pracownik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu. Tytuł pierwszego wykładu to „Po

pierwsze Polska, po drugie Radom... Józef Grzecznarowski”. Bohater prelekcji w latach 1927-1930 oraz 1938-1939 był prezydentem Radomia. Natomiast we środę, o godz. 17, w MBP odbędzie się promocja książek o powojennym podziemiu niepodległościowym w regionie radomskim – albumu „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1954-50” autorstwa Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskiego oraz „Dopaść »Drągala«”. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa”, której autorem jest Krzysztof Busse. SS

I N F O R M A T O R K U LT U R A L N Y TEATR POWSZECHNY im. JANA KOCHANOWSKIEGO Plac Jagielloński 15, tel. 48 384 53 06 www.teatr.radom.pl 4.01 (piątek) CAFE SAX – 18 (DS) 5.01 (sobota) BECKETT – 16.30 (SK) CAFE SAX – 18 (DS) 6.01 (niedziela) KRÓLOWA ŚNIEGU – 13 (SF) BECKETT – 16.30 (SK) CAFE SAX – 18 (DS) 8-9.01 (wtorek-środa) BECKETT – 11 (SK) 10.01 (czwartek) KRÓLOWA ŚNIEGU – 10, 12 (SF) WSPOMNIENIA POLSKIE – 11 (DS)

KINA HELIOS ul.Poniatowskiego 5, tel. 48 362 80 50 www.heliosnet.pl 4-10.01 (piątek-czwartek) SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY (USA/15) – 17.45 (Pokaz w cyklu Kino Konesera – 10.01.2013) BEJBI BLUES (Polska/15) – 10.45, 13, 15.15, 19.30, 21.45 – PREMIERA STRAŻNICY MARZEŃ (3D, USA/BO dubbing) – 12.45, 16.45 – PREMIERA STRAŻNICY MARZEŃ (USA/BO dubbing) – 10.45, 14.45, 19.30 – PREMIERA HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, N.Zelandia/12 dubbing) – 9, 11, 12.30, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, N.Zelandia/12 napisy) – 16, 18, 19, 21.30, 22.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (N.Zelandia/12 dubbing) – 10, 13.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (N.Zelandia/12 napisy) – 17, 20.30 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA (USA/12) – 17.30*, 21.30 * oprócz 10.01.2013

MULTIKINO ul. Chrobrego 1, tel. 48 370 33 00 www.multikino.pl 4.01 (piątek) ASTERIX I OBELIX: W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI – 9.15 BEJBI BLUES – 13.50, 16.15, 18.40, 21 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 21.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.30, 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 MÓJ ROWER – 14 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – 9.45, 11.45 SUPERMARKET – 11.50, 16.20, 18.30, 20.30 STRAŻNICY MARZEŃ – 10.10, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

5-6.01 (sobota-niedziela) PORANKI DLA DZIECI – 10.30, 12 ASTERIX I OBELIX: W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI – sb: 9.15 BEJBI BLUES – 13.50, 16.15, 18.40, 21

GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 21.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – sb: 9.30; nd: 10; 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 MÓJ ROWER – 14 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – sb: 12; nd: 10.10 SUPERMARKET – sb: 9.50; nd: 10.45; 16.20, 18.30, 20.30 STRAŻNICY MARZEŃ – 10.10, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

7.01 (poniedziałek) BEJBI BLUES – 13.50, 16.15, 18.40, 21 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 21.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 10, 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 MÓJ ROWER – 14 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – 9.45, 11.45 SUPERMARKET – 11.50, 16.20, 18.30, 20.30 STRAŻNICY MARZEŃ – 9.50, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

8.01 (wtorek) ASTERIX I OBELIX: W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI – 9.15 BEJBI BLUES – 12.20, 14.50, 17.15, 20.45 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.30, 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 KNO: WYSZŁAM ZA MĄŻ ZARAZ WRACAM – 20 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – 10.20 SUPERMARKET – 12.20, 16.45, 18.45, 21.45 STRAŻNICY MARZEŃ – 9.50, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

9.01 (środa) ASTERIX I OBELIX: W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI – 9.15 BEJBI BLUES – 13.50, 16.15, 18.40, 21 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 9.50, 21.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.30, 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 MÓJ ROWER – 14.10 MULTIBABYKINO: BEJBI BLUES – 12 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – 9.45 SUPERMARKET – 11.45, 16.30, 18.30, 20.30 STRAŻNICY MARZEŃ – 10.10, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

10.01 (czwartek) ASTERIX I OBELIX: W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI – 9.15 BEJBI BLUES – 13.50, 16.15, 18.40, 21 GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA – 21.45 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (dubbing) – 12 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (napisy) – 15.30, 19 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, dubbing) – 9.30, 11, 14.30 HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (3D, napisy) – 13, 16.30, 18, 20, 21.30 MÓJ ROWER – 14 RENIFER NIKO RATUJE BRATA – 9.45, 11.45 SUPERMARKET – 11.50, 16.20, 18.30, 20.30 STRAŻNICY MARZEŃ – 10.10, 12.30, 17.10 STRAŻNICY MARZEŃ (3D) – 14.50, 19.30

Trudny rok czeka w tym roku kulturę. Zarówno placówki marszałkowskie, jak i miejskie muszą zaciskać pasa, bo dostały tyle samo pieniędzy co w ubiegłym roku albo mniej. Czy stracimy na tym także my – widzowie i uczestnicy imprez? BOŻENA DOBRZYŃSKA Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego: – 2013 rok nie będzie ani dla nas, ani dla widzów pechowy, choć to prawda, że budżet, którym dysponujemy, jest najniższy od kilku lat. Brakuje nam 830 tys. zł na pokrycie kosztów stałych, w tym na utrzymanie budynku i płace. Dlatego trudno mówić, ile w tym roku przygotujemy premier. W poprzednich latach też występowała niedopłata, ale wynosiła ok. 400 tys. zł. Mimo to, mam nadzieję, że damy sobie radę. Tak, jak dawaliśmy dotąd. W ministerstwie kultury złożyliśmy kilka wniosków o dofinansowanie naszych projektów oraz w Komisji Europejskiej na realizację międzynarodowego przedsięwzięcia Strefy Wolności. Dlatego nie histeryzuję, nie załamuję rąk, choć też nie zakłamuję rzeczywistości i staram się być realistą. Teatr ma duży potencjał, dobry repertuar, sprawny zespół i znakomitą publiczność. Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia: – Ten rok będzie dla nas na pewno wyjątkowy. Czeka nas przeprowadzka do wyremontowanej i rozbudowanej, docelowej siedziby przy ul. Kopernika. Nie wyobrażam sobie – nawet jeśli finansowo będzie trudno – by w takich okolicznościach jakoś specjalnie oszczędzać. W tym roku na utrzymanie i działalność merytoryczną mamy tyle samo pieniędzy, co w roku ubiegłym – 1 mln 666 tys. zł, ale staramy się, by urząd marszałkowski zwiększył te sumę. Wprawdzie nie jesteśmy firmą produkcyjną i łatwo możemy obniżyć koszty działalności merytorycznej, choćby organizując mniej wystaw, ale utrzymanie (ogrzanie, oświetlenie, zapłacenie wyższych podatków od nieruchomości) nowej Elektrowni będzie o wiele kosztowniejsze, niż obecnej, tymczasowej siedziby. Trzeba będzie też zatrudnić nowych ludzi. Według mnie powinno pracować tutaj około 60 osób. Jestem pełen nadziei, bo nie wyobrażam sobie, żeby

A

U

T

O

Fot. M. Strudziński

Artysta muzyką hiphopową zainteresował się bardzo wcześnie, bo już w wieku 10 lat. Trzy lata później nagrał swoje pierwsze, nieprofesjonalnie przygotowane, utwory. Nieustanna praca i szlifowanie umiejętności zaowocowały wydaniem w 2008 roku płyty „Zabili Mi DJ’a”. Już wtedy można było wyczuć charakterystyczny, pełen goryczy, refleksyjny styl i nienaganną technikę rapera. W sierpniu 2010 roku HuczuHucz wydał drugą płytę, która – podobnie jak jego pierw-

szy krążek – cechowała się bardzo niską jakością ze względu na to, że była nagrywana domowymi sposobami. Był to jednak jedyny minus, bo spotkała się ona z pozytywnymi reakcjami i opiniami słuchaczy oraz przyniosła uznanie w środowisku hiphopowym. Dzięki niej HuczuHucz nawiązał współpracę z innymi raperami. Wśród nich znalazł się – również pochodzący z Trójmiasta – Deszczu, z którym w 2011 roku HuczuHucz nagrał płytę. Ostatnio artysta wydał kolejny album – „Po tej stronie raju”. Bilety w cenie 20 zł i 25 zł można kupić w Katakumbach (pl. Stare Miasto 11a) oraz skateshopie Predator Radom (ul. Wernera 10, stoisko nr 22). SS

9

Kultura zaciska pasa

HuczuHucz w klubie W sobotę, 5 stycznia od godz. 19 Katakumbami zawładną młodzi hiphopowcy. Gwiazdą wieczoru będzie pochodzący z Trójmiasta raper HuczuHucz

KULTURALNIE

www.7dni.radom.pl

„Beckett” to jedna z najnowszych premier w Teatrze Powszechnym

władze wojewódzkie, które jakiś czas temu zdecydowały, by wydać na tę inwestycję tak dużo pieniędzy, nie zechciały takiego miejsca wykorzystać. Na otwarcie planujemy coś naprawdę wyjątkowego. Nie chcę jednak na razie zdradzać szczegółów. Powiem tylko tyle, że to wydarzenie swoim rozmachem będzie przypominać organizowane przez nas przed kilkoma laty Powstanie Sztuki. Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej: – Uliczka Tradycji, Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”, Festiwal Filozofii „Okna”, Anima Urbis, Kaziki, Festiwal Kolęd i Pastorałek – to imprezy, które już na dobre podbiły serca radomian i nie wyobrażam sobie, aby zabrakło ich w 2013 roku. Wiem, że setki osób czekają na nie, bo bardzo często zdarza się, że gdy dana impreza już trwa, podchodzą do mnie widzowie z pytaniem, co będzie na Uliczce w przyszłym roku, gdzie powędrujemy podczas kolejnej Animy? A mamy przecież jeszcze Klub Dobrego Filmu z cotygodniowymi projekcjami, wystawy, spotkania historyczne, koncerty, spektakle Teatru Poszukiwań i Teatru Resursa, zajęcia edukacyjne, unikatowe produkcje filmowe o historii miasta („Świadkowie historii”) czy ważnych dla Radomia osobach („Radomskie portrety”). Bardzo chciałabym, aby tego wszystkiego nie zabrakło w 2013

P

R

O

M

roku. Czy się uda? Pomysłów i zapału nam nie brakuje. Niestety, nie zawsze to wystarcza. Dlatego też bardziej niż z karpia wigilijnego ucieszyłabym się ze złapania złotej rybki, którą poprosiłabym o dodatkowe fundusze dla Resursy. I tak rodzi się moje noworoczne postanowienie – nauczę się wędkować. Agata Morgan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej: – Ten rok nie będzie gorszy niż 2012, a to właśnie on był bardzo trudny. Sporo osób musiało przejść na pół etatu, ale teraz i tu sytuacja się zmienia – dwie pracownice ponownie dostały pełny etat, kilka pań jest na urlopach macierzyńskich, więc odchodzą nam koszty płacenia składek na ZUS, są zastępstwa. Największe oszczędności są już za nami. Mamy zagwarantowane pieniądze na zakup nowości książkowych. Wprawdzie kilka lat temu było to nawet ok. 200 tys. zł, a teraz jest kilkadziesiąt, ale są. Bo nie wyobrażamy sobie funkcjonowania biblioteki bez nowych pozycji wydawniczych. Mamy też zarezerwowane pieniądze na nagrodę literacką i tragi wydawnictw regionalnych, złożyliśmy wnioski do ministerstwa kultury o dotacje na Wiosnę Literacką i „Miesięcznik Prowincjonalny”. Gwarancji, że dostaniemy te pieniądze wprawdzie nie ma, ale starać się trzeba. 

O

C

J

A


10

PORADNIKOWO

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

PORADY EKSPERTA

Czekolada. Która najlepsza? Ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zachwalają jej walory, inni podkreślają, że jest tucząca i kaloryczna. Czy czekolada jest warta grzechu? A może lepiej zapomnieć o jej istnieniu?

GULASZ Z OWOCAMI SUSZONYMI SKŁADNIKI:

Czekolada to wyrób cukierniczy formowany z masy czekoladowej, której głównymi składnikami są: ziarno kakaowe (miazga, tłuszcz) oraz cukier (środek słodzący). Proporcje między tymi składnikami i ewentualne dodatki zależą od rodzaju czekolady. Gorzka – powinna zawierać minimum 70 proc. kakao; może też zawierać dodatek wanilii lub aromatu waniliowego. Deserowa – określenie to najczęściej odnosi się do czekolad o 50-70 proc. zawartości kakao. Mleczna – oprócz cukru oraz składników ziarna kakaowego stanowiących minimum 25 proc., zawiera produkty mleczne (mleko w proszku, tłuszcz mleczny). Biała – nie zawiera miazgi kakaowej; jest wyrobem otrzymanym z tłuszczu kakaowego, cukru i produktów mlecznych. Dobre kakao, zły cukier

Czekolada należy do najbardziej kalorycznych produktów. Jedna tabliczka czekolady (100 g) dostarcza od 550 do 600 kcal. Drugą najczęściej wymienianą wadą czekolady jest zawarty w niej

Czekoladoholizm cukier, który oprócz kalorii nie wnosi Niektórzy tak bardzo lubią czekolado łakoci żadnych wartości. To głównie on przyczynia się do tego, że czekola- dę, że nie są w stanie z niej zrezygnoda uważana jest za tuczącą. Bogate wać, mimo iż wiedzą, że mogłoby to w tłuszcze ziarno kakaowe również jest im pomóc w rozwiązaniu problemu nadwagi. Z rakaloryczne, ale zacji tego, że cowiera szereg cenraz więcej osób nych składników postrzega nadodżywczych oraz mierny apetyt na takich, które nie czekoladę jako są zaliczane do problem, powstaniezbędnych, jedło pojęcie czenak wykazują kokoladoholizmu, rzystny wpływ na oznaczającego organizm. Wśród uzależnienie od najcenniejszych czekolady. Właskładników kaściwości uzależkao wymienia się: niające czekolady magnez, żelazo, przez długi czas cynk, potas oraz kojarzono z zazwiązki polifenowartymi w kakao lowe. Polifenolasubstancjami odmi występującymi działującymi na w kakao i czekolanastrój, m.in. kodzie w największej feiną, teobrominą, ilości są katechiny, Czekolada gorzka jest najzasobniejsza w polifenyloetyloaminą epikatechiny i ich fenole i składniki mineralne i kanabinoidopopolimery – tzw. procyjanidyny. Procyjanidyny wykazują dobnymi kwasami tłuszczowymi. Akwłaściwości antyoksydacyjne oraz mają tualnie uważa się, że atrakcyjność czekorzystny wpływ na układ krwionośny kolady oraz jej wpływ na samopoczucie – pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze w dużej mierze wiążą się z jej unikalnym aromatem i smakiem. Słodycz cukru i chronią przed miażdżycą. Fot. sxc.hu

dr JOANNA ANNA WALCZAK

w połączeniu z kremowością tłuszczu pobudza mózg do uwalniania endogennych opiatów. Związki te wydzielane podczas spożywania posiłku intensyfikują uczucie przyjemności i zwiększają chęć do kontynuowania jedzenia. Niełatwy wybór

Walory dietetyczne czekolady są proporcjonalne do ilości zawartego w niej kakao. Czekolada gorzka o najwyższej zawartości kakao jest najbardziej kaloryczna, ale też najzasobniejsza w polifenole i składniki mineralne; to właśnie ją najlepiej wybierać. Zaletą czekolady mlecznej jest zwiększona zawartość wapnia, wadą natomiast – większa zawartość cukru. Spośród wszystkich rodzajów czekolad największą zawartością cukru cechują się czekolady nadziewane. W ich składzie oprócz cukru znajdują się często utwardzone tłuszcze roślinne, co całkowicie wyklucza je z grupy słodyczy godnych uwagi. Najgorzej pod względem żywieniowym wypada czekolada biała, która w ogóle nie zawiera wartościowej miazgi kakaowej. Jeśli ktoś ma do niej słabość, musi pamiętać o tym, że oddając się rozkoszy jej smakowania bardzo łatwo zyska  zbędne kilogramy.

Urządzamy biuro w domu Niewielki metraż mieszkania wymusza na nas minimalizm i ascezę w jego urządzaniu. Tym bardziej jest kłopotliwy, gdy prócz salonu z kuchnią i sypialni chcemy jeszcze wygospodarować kącik do pracy. Jak to zrobić, by stworzyć komfortowe miejsce do pracy, oddzielając jednocześnie życie prywatne od zawodowego? Niestety, gdy dysponujemy małym mieszkaniem, wygospodarowanie miejsca na biuro graniczy często z cudem. Warto jednak zastanowić się, jak zaaranżować wnętrze, by wykorzystując do maksimum wolną przestrzeń, nie zagracić pomieszczenia. Podstawą wygodnego miejsca do pracy jest biurko i to ono powinno stanowić bazę dla przestrzeni zaaranżowanej jako domowe biuro. W niewielkim metrażu wraz z wiszącymi lub

stojącymi półkami powinno właściwie wystarczyć. Ważne, by znajdowało się jak najdalej od sypialni oraz w części domu najrzadziej odwiedzanej przez rodzinę i znajomych. Powód? Odosobnienie, cisza i spokój z dala od demobilizującej bliskości np. łóżka i rodzinnego zgiełku to dobre warunki do kreatywności czy choćby rozmowy z ważnymi klientami. Jeśli nie możesz wygospodarować oddzielnego pokoju na małe biuro, wykorzystaj przestrzeń salonu czy pokoju dziennego. Jak to zrobić, by nie drażnić biurem domowników i subtelnie oddzielić pracę od życia prywatnego? Możesz wykorzystać regał, który posłuży za naturalną ściankę działową, niewykorzystany skos na poddaszu lub zasłonkę - takie zabiegi subtelnie przysłonią część biurową. Ważne jest także samo biurko. Najlepiej, by było ono niewielkich roz-

miarów lub narożne z możliwością ustawienia komputera stacjonarnego z drukarką lub sekretarzykiem do schowania poręcznego laptopa i innych biurowych urządzeń. Najważniejsze dokumenty, książki i segregatory powinny znaleźć się w zasięgu ręki, czyli tuż nad biurkiem lub w jego pobliżu. Ważną rolę odgrywa także oświetlenie. Im miejsce do pracy jest lepiej doświetlone, np. za pomocą jasnej lampki na biurku, mocnego oświetlenia górnego, a także dzięki bliskości okna, tym biurowy kącik staje się bardziej przyjazny i optycznie powiększony. Chcesz nieco schować domowe biuro przed okiem wścibskiej sąsiadki lub niezapowiedzianych gości? Stwórz biuro w przestrzeni przesuwnej lub otwieranej szafy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w porę je zamkniesz, nie tracąc czasu na porządkowanie papierów na biurku lub szybko je odsłonisz,

gdy będziesz musiał szybko wrócić do obowiązków. Domowe biuro, zwłaszcza to o najmniejszej przestrzeni, powinno być urządzone minimalistycznie i rozsądnie. Przesadny przepych, mocne kolory i zbyt dużo detali niepotrzebnie dekoncentrują i zabierają miejsce. Dekoracyjne bibeloty czy sentymentalne pamiątki dobrze prezentują się w pokojach w całości zaadaptowanych pod przestrzeń biurową. W małym kąciku do pracy powinno być miejsce jedynie na potrzebne i przydatne akcesoria biurowe oraz niezbędne sprzęty i urządzenia: telefon, komputer, drukarkę, fax itp. Wyjątek stanowią kwiaty doniczkowe. Zieleń odpręża, daje wytchnienie dla ciała i ducha, a także dzięki emisji tlenu pomaga dłużej skoncentrować się na pracy. MARTA KANIA www.superpani.pl

0,5 kg mięsa wołowego 2 duże białe cebule kilka moreli suszonych 10 dag śliwek suszonych 5 dag rodzynek 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina 3 łyżki masła klarowanego 2 liście laurowe, 4-5 ziarenek ziela angielskiego, 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego, 1/2 łyżeczki curry 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego 1 łyżeczka papryki mielonej słodkiej 1/2 łyżeczki chili w proszku sól do smaku

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Mięso kroimy w kostkę. Doprawiamy pieprzem, solą, curry, czosnkiem. Odstawiamy na godzinę do lodówki; mięso możemy od razu wrzucić na patelnię, ale lepiej, żeby dać mu chwilę, by przeszło przyprawami. Na patelni rozpuszczamy dwie łyżki masła i obsmażamy mięso. Następnie przekładamy je do rondla, do którego wcześniej dodajemy trzy szklanki wody, liście laurowe i ziele angielskie. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelnię wykładamy 1 łyżkę masła i podsmażamy na nim cebulę. Następnie zalewamy cebulę winem. Smażymy jeszcze minutę i dodajemy do mięsa. Czekamy 10 minut, aby mięso udusiło się z cebulką. Następnie dodajemy owoce suszone (większe można pokroić, mniejsze dać w całości). Całość mieszamy i dusimy pod przykryciem ok. 20 minut. Potrawa powinna lekko odparować. Dodajemy przyprawy – chilli i słodką paprykę. Owoce suszone zagęszczą sos; jeśli uznamy, że nie jest wystarczająco gęsty można zaprawić go mąką (1,5 łyżki mąki mieszamy z wodą, dodajemy trochę sosu i dokładnie mieszamy, aby nie powstały krupy; następnie dodajemy do sosu). Nasza rada: gulasz wyśmienicie smakuje z kaszą kuskus. Można również podawać z kaszą jęczmienną lub ryżem. Podczas gotowania kaszy jęczmiennej można dodać pół kieliszka czerwonego wina, które jeszcze bardziej podkreśli smak gulaszu. AZ


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

działasz jeszcze jak automat, nie panikuj i przede wszystkim nie rezygnuj. Prędzej czy później przyzwyczaisz się i nowa dieta czy chodzenie do fitness klubu wejdą ci w krew. Walka z nałogiem. Specjaliści od walki z nałogami zalecają absolutną abstynencję przez miesiąc. Jeśli więc nie możesz żyć bez słodyczy, ograniczenie ich ilości nie zadziała skutecznie. Nie będziesz w stanie cieszyć się małymi dawkami, szybko więc powrócisz do dawnego zwyczaju. Najlepszym sposobem jest całkowita rezygnacja. Realne cele. Jeśli chcesz uniknąć załamania nerwowego już w lutym, zadbaj na starcie, by wyznaczony przez ciebie cel był realny. Co z tego, że dobiegniesz do mety, jeśli przez całą drogę będziesz nieszczęśliwy (-a)? Jeśli nie umiesz odmówić sobie fast foodów, zamień je na zdrowsze i mniej kaloryczne odpowiedniki, które sam (-a) przyrządzisz. ALEKSANDRA ZAŁĘSKA www.fit.pl

Otyłe dzieci wierzą reklamom

Czerwona strużka z nosa może porządnie wystraszyć. Na szczęście niewielki krwotok to rzecz normalna. Problem jest wtedy, gdy występuje zbyt często lub jest trudny do zatamowania. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Częste krwotoki z nosa mogą być oznaką chorób takich, jak nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości, anemia, marskość wątroby, a nawet białaczka. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej jednak przyczyna krwotoku z nosa jest bardziej prozaiczna. Ludzki nos to delikatny narząd. Jego wnętrze pokrywa gęsta sieć delikatnych naczyń krwionośnych. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest tzw. splot Kisselbacha, położony w przedniej części nosa. Krwawienie z nosa towarzyszy zwykle stanom zapalnym śluzówki. Naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone i szczególnie wrażliwe na uszkodzenia. Gdy podczas kataru zbyt intensywnie wydmuchujemy z nosa wydzielinę, na chusteczce mogą pojawić się krwawe plamy. Dlatego lekarze zalecają oczyszczenie z wydzieliny najpierw jednej, a potem drugiej dziurki. Warto też sięgnąć po witaminę C lub rutinoscorbin, nawet 3-4 razy dziennie. Krwawienia idiopatyczne

U małych dzieci i nastolatków krwawienie z nosa może pojawić się bez przyczyny. To tzw. krwawienia idiopatyczne, niezwiązane z żadną chorobą. Pojawia się przy dłubaniu w nosie lub w okresie dojrzewania i związane jest ze zmianami hormonalnymi. Nie jest więc powodem do obaw, a z czasem ustępuje. Krwotoki wskutek urazu

Krwotok wywołany urazem mechanicznym, np. uderzeniem, złamaniem nosa lub upadkiem ma jasnoczerwoną barwę i może wydobywać się wartkim strumieniem. Jeśli

Fot. internet

Zacznij teraz. Jeśli odłożysz postanowienia w czasie, potem będzie ci o wiele trudniej znaleźć motywację do ich realizacji. Chcesz schudnąć – przejdź na dietę już dziś. Chcesz rzucić palenie – od tej chwili nie sięgaj już po papierosa. Podziel cel na etapy. Samo „schudnę” nie wystarczy. Wybierz bardziej określony cel, np. „schudnę dwa kilogramy na tydzień”. Podzielenie celu na kilka etapów dodatkowo mobilizuje i zwiększa szanse na dotrzymanie postanowienia. Daj sobie czas. Naukowcy twierdzą, że potrzeba od 21 do 28 dni na wyrobienie w sobie nowego nawyku. Jeśli jednak pod koniec stycznia nie

11

Jak krew z nosa

Noworoczne postanowienia W nowym roku schudnę, zadbam o zdrowie, rzucę palenie, znajdę lepszą pracę. Wielu z nas co roku robi noworoczne postanowienia, wielu też szybko o nich zapomina. Oto co powinniśmy zrobić, by wreszcie zrealizować plany

NA ZDROWIE

www.7dni.radom.pl

Jeśli próby samodzielnego zatamowania krwotoku nie przynoszą rezultatu, konieczna jest pomoc lekarza

próby samodzielnego zatamowania nie przynoszą rezultatu, konieczna jest pomoc lekarza, który założy specjalne tampony powstrzymujące krwawienie lub chemicznie zamknie uszkodzone naczynka. Jak zatamować krwotok z nosa?

Usiądź i pochyl głowę lekko do przodu. Odchylanie jej do tyłu lub położenie się wbrew pozorom nie pomoże zatrzymać krwawienia, ale niesie za sobą ryzyko powstania zakrzepów. Dodatkowo krew spływająca do gardła może powodować zakrztuszenie. W przypadku kataru bardzo deli-

katnie wydmuchaj nos (pojedynczo każdą dziurkę), a potem zaciśnij skrzydełka nosa palcami na 10 minut, by krew zakrzepła. Unikajmy wkładania do nosa tamponów, chusteczek higienicznych czy innych przedmiotów. Zamiast tego warto przyłożyć do nasady nosa kostki lodu. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się. Jeśli krwotok jest zbyt intensywny, a po 10 minutach wciąż nie udaje się go zatamować, najlepiej udać się do lekarza, który udzieli fachowej pomocy i zażegna niebezpieczeństwo. ŁUKASZ PĘKSYK www.fit.pl

Wśród powodów, dla których dzieci przybierają na wadze, są nachalne reklamy słodyczy

Naukowcy z uniwersytetu w Kansas przebadali wpływ reklam żywności na zachowanie dzieci. Te z prawidłową wagą – okazało się – wykazują większą samokontrolę podczas oglądania reklam, niż ich otyli rówieśnicy Lekarze pediatrzy i dietetycy biją na alarm. W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci z otyłością i nadwagą wzrosła trzykrotnie i nadal rośnie w zastraszającym tempie. Najmłodsi mimo, że znają zasady zdrowego odżywiania, nie stosują ich w praktyce. Według naukowców z Kansas wśród powodów, dla których młodzi ludzie przybierają na wadze, są nachalne reklamy batoników, czipsów, słodkich napojów gazowanych. Występujące w nich kolorowe postaci jakby z kreskówek, logotypy znanych produktów żywnościowych wpływają na zachowania dzieci. Podczas eksperymentu przebadano dzieci o normalnej wadze i dzie-

ci z otyłością w wieku od 10 do 14 lat. Badano je za pomocą rezonansu magnetycznego, wykorzystując przepływ krwi jako miarę aktywności mózgu. Dodatkowo z każdym dzieckiem przeprowadzono krótkie wywiady. Każdemu pokazano 60 różnych znaków graficznych firm związanych z branżą spożywczą, a także logotypy firm z innych branż. Następnie za pomocą rezonansu zbadano, jak poszczególne sekcje mózgu zareagowały na znane znaki graficzne. Wyniki badań pokazały, że mózgi dzieci otyłych wykazały większą aktywność w niektórych obszarach ośrodków przyjemności. W mózgach dzieci o prawidłowej wadze większa aktywność następowała w obszarach odpowiedzialnych za samokontrolę. Uczeni są zdania, że kluczowym czynnikiem wpływającym na ograniczenie otyłości i poprawę stanu zdrowia wśród dzieci może być trening samokontroli. ALEKSANDRA ZAŁĘSKA www.fit.pl

ćwiczeń możemy poprosić trenera na siłowni. Narty czy deskę snowboardową przed sezonem należy oddać do serwisu na smarowanie i sprawdzenie wiązań, dzięki czemu jazda będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale i bezpieczna. Jeżeli nie posiadamy własnego sprzętu, warto zarezerwować go z wyprzedzeniem – często w takim przypadku otrzymujemy zniżkę i nie musimy tracić czasu stojąc w kolejce

może nam nie tylko uratować zdrowie, ale i życie. W większości zagranicznych kurortów kask jest obowiązkowy dla dzieci do lat 14, ale i wielu dorosłych, mimo braku nakazu, uprawia sporty zimowe w takim zabezpieczeniu. Jadąc w góry, szczególnie w Alpy, nie możemy zapomnieć, że słońce operuje tam wyjątkowo intensywnie. Aby uniknąć poparzeń słonecznych, równie dotkliwych jak te podczas lata, pakując się na wyjazd nie zapomnijmy o kremach z wysokim filtrem Planując wyjazd powinniśmy zaUV i sztyfcie do ust. Ze względu dbać zarówno o sprzęt, jak i konna ostre słońce zalecana jest jazda dycję fizyczną. Niezależnie, czy w okularach/goglach przeciwsłouprawiane rekreacyjnie, czy wynecznych, również z właściwymi czynowo sporty zimowe należą szkłami chroniącymi przed szkodo tych, które niestety często końdliwym promieniowaniem. Bieczą się kontuzjami. Części z nich lizna termiczna to także bardzo można uniknąć, np. dzięki odpoprzydatny element ekwipunku narwiedniej rozgrzewce. Sama rozciarza. Odprowadza wilgoć i jedgrzewka na stoku może jednak nie nocześnie utrzymuje optymalną wystarczyć, jeżeli większość roku temperaturę ciała chroniąc nas spędzamy za biurkiem. Warto więc zarówno przed przegraniem, jak jeszcze przed wyjazdem w góry i wyziębieniem. Tak przygotowani przygotować nasze ciało do zimo- Jeżeli nie posiadamy własnego sprzętu, warto zarezerdo wyjazdu możemy być pewni, wych szaleństw. Szczególnie za- wować go z wyprzedzeniem że zrobiliśmy wszystko, aby wrócić dbajmy o mięśnie ud i łydek, które z zimowego wypoczynku zdrowyw przypadku uprawiania zimowych do wypożyczalni. Nawet jeżeli jeździ- mi i zadowolenymi. sportów są wyjątkowo obciążane. my rekreacyjnie, nie powinniśmy zapoALEKSANDRA ZAŁĘSKA O polecenie odpowiedniego zestawu mnieć o kasku, który podczas wypadku www.fit.pl Początek stycznia to dla amatorów białego szaleństwa czas na długo wyczekiwane wyjazdy w góry. Już teraz największe kurorty, m.in. Risoul czy Livignio, z okazji otwarcia sezonu kuszą noclegami zawierającymi w cenie skipass (tzw. Free ski weeks). Niezależnie jednak od miejsca, które wybierzemy na naszą zimową przygodę, do wyjazdu na narty musimy się odpowiednio przygotować

Fot. sxc.hu

Fot. internet

Pora na narty


12

MOTO

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

W korkach zimą Obfite opady śniegu lub oblodzone drogi sprawią, że podróż zajmująca zwykle kilkanaście minut może potrwać nawet godzinę. Zimą jazda w korkach jest dodatkowo uciążliwa. A jak wpływa na nasz samochód i czy jest dla niego bezpieczna?

Fot. Szymon Stępień

Sprawne auto bez problemu powinno zić sobie krótką podróż bez zagrzania Wyższe spalanie Komfortową temperaturą dla znieść trudy zimowego stania w kor- wnętrza, to już na dalszych trasach kach. Jednak kłopot może pojawić jest to konieczność. Podczas wol- naszego auta jest około 18 stopni się, jeśli w ślamazarnym tempie je- nej jazdy i stania w korkach problem Celsjusza. To właśnie wtedy używadziemy od razu po ruszeniu z miej- z ogrzewaniem mogą mieć małolitra- nie klimatyzacji jest zbędne, a silnik sca. Silnik, który nie zdążył się jesz- żowe silniki. Dodatkowe utrudnienie nie musi się chłodzić wentylatorem – jazda jest więc najcze nagrzać, więcej bardziej ekonomiczwtedy pali i korzysta na. Zimną podczas z tzw. bogatej miestania w korkach szanki – oleju rozdziała często jedno rzedzonego paliwem, i drugie, dlatego spaktórego niewielka lanie na wolnych obilość spływa po ścianrotach może wynieść kach cylindra i dostanawet 1,2 l na godzije się do dolnej części nę pracy silnika. silnika. Zamrożona jednostka rozgrzewa Jak jeździć się wtedy bardzo pow korkach zimą? woli. W korkach zimą Pamiętaj o zachokorzystamy zwykle waniu bezpiecznej odz ogrzewania, któległości od poprzedzare wtłaczając ciepło jącego cię samochodu. do kabiny, zabiera je Na oblodzonej i zasilnikowi, dodatkośnieżonej nawierzchwo utrudniając osiąni trudniej wyhamognięcie temperatury Podczas wolnej jazdy i stania w korkach problem z ogrzewaniem mogą mieć małować. Auto przed tobą roboczej. By zobaczyć litrażowe silniki może mieć problem efekty częstego stania w korkach na zimnym silniku wystar- mają też właściciele diesli, które na- z ruszeniem. Dłuższa odległość to czy przyjrzeć się olejowi silnikowemu grzewają się wolniej niż benzynowe. więcej czasu na reakcję. Unikaj też który szybciej się zużywa. Jego wy- Jeśli auto nie posiada elektrycznego zbędnego zatrzymywania się. Jeśli miana może być konieczna wcześniej dogrzewania wnętrza, a na zewnątrz widzisz przed sobą czerwone świajest minus 20 stopni Celsjusza, to tło, zamiast hamować, dotocz poniż zakładaliśmy. stojąc w korku możemy praktycznie woli auto. Problem z ogrzewaniem pożegnać się z ciepłem płynącym ŁUKASZ PĘKSYK O ile zimą można jeszcze wyobra- z nawiewów. www.twardziel.pl

Inteligentny kopilot Magazyn „New Scientist” poinformował, że amerykańscy naukowcy opracowali inteligentny system do wspomagania kierowania samochodem, ułatwiający manewrowanie w niebezpiecznych sytuacjach. Układ ten został pokazany na kongresie 2012 IEEE Intelligent Vehicles Symposium w Madrycie Uczeni – dr Sterling Anderson i dr Karl Iagnemma – z Robotic Mobility Group w Massachusetts Institute of Technology, opracowali rozwiązanie ułatwiające prawidłową jazdę ciężkim pojazdem po wąskiej drodze lub na drodze z przeszkodami. Ich system nazwany „inteligentnym kopilotem” składa się z komputera pokładowego z oprogramowaniem, kamery oraz dalmierza laserowego – rodzaju często stosowanego we wszystkich armiach świata. Za pomocą powyższego układu można identyfikować i namierzać odległość od przeszkód na drodze, jakimi mogą być np. ostre zakręty, rosnące na poboczach duże drzewa, zagrodzenia odcinków drogi czy pachołki. System przekazuje o nich informacje kierowcy, który decyduje o jeździe. Co ciekawe, nie dopuszcza on do manewrów np.

zbyt nagłego skrętu kierownicy, zwiększenia szybkości, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu wozu. Jeden z autorów systemu, dr Anderson w rozmowie z magazynem „New Scietist” przyznał, że łatwiejsze byłoby wykonanie całkowicie automatycznego systemu kierowania samochodem, zaś skonstruowanie systemu, który „współkieruje” jest zdecydowanie trudniejsze, bowiem system ten działa jedynie w sytuacjach niebezpiecznych. Badacze testowali nowe rozwiązanie na torze fabrycznym koncernu Forda w Dearborn, używając do tego samochodów o różnych rozmiarach, wadze, mocy silnika i bezwładności, od plażowego buggy po Jaguara S, przy średniej szybkości 48 km/h. Obecnie uczeni pracują nad przystosowaniem systemu do poziomu umiejętności kierowcy. Jak przyznają, ich system „musi być użyteczny zarówno dla początkujących, jak i dla takich, którzy jeżdżą z piskiem opon i swądem palonej gumy”. Cena układu w zależności od klasy systemu będzie wynosiła od 5 do 10 tys. dolarów Prawdopodobnie znajdzie się na rynku za około 5 lat. ROBERT MONIK www.twardziel.pl

Praga ze... Słowacji

System jest zdolny do jednoczesnego kontrolowania prędkości aż 32 aut

Polska firma PolCam stworzyła specjalny system kontroli ruchu drogowego Smart Eye, który potrafi śledzić kilkadziesiąt samochodów jednocześnie i monitoruje zbliżające lub oddalające się od niego auta oraz ich prędkość System ma szerokie zastosowanie, ponieważ odczytuje numery rejestracyjne aut i ich marki oraz wykonuje zbliżenie twarzy kierowcy, dzięki czemu umożliwia jego szybką identyfikację. Dodatkowo może przesyłać do baz danych zarządzających nimi

instytucji takie informacje, jak data, godzina i rodzaj popełnienia wykroczenia, miejsce zainstalowania urządzenia. Co ciekawe, urządzenie to w przypadku, gdy stwierdzi złamanie przepisów, rozpoczyna rejestrowanie materiału wideo, a kiedy samochód zbliża się do fotoradaru, wykonuje serię zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Jak zapewniają konstruktorzy, system jest zdolny do jednoczesnego kontrolowania prędkości aż 32 aut. Dodatkowo pojazdy te mogą jechać na czterech pasach i nie wpłynie to ujemnie na skuteczność i dokładność pomiaru.

Dzięki rozpoznawaniu marek i typów samochodów urządzenie będzie różnicować limity prędkości dla aut osobowych i ciężarowych. Dodatkowo – jak twierdzi producent – dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania urządzenie będzie mogło również ukarać kierowcę, który zignoruje zakaz skrętu lub porusza się buspasem. System będzie także w stanie wykrywać zachowywanie niewystarczającego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Konstrukcja będzie również przystosowana do przeprowadzania odcinkowego pomiaru prędkości. Jest to możliwe, bo wykorzystuje ona dwa sprzężone ze sobą systemy. Za sprawą wbudowanych modułów GPS system będzie obliczał odległość pomiędzy fotoradarami, a mechanizm rozpoznawania tablic rejestracyjnych pozwoli na obliczanie średniej prędkości pojazdów. Urządzenie stworzone w PolCamie jest wodoodporne i może prawidłowo działać w temperaturze od minus 10 do 50 stopni Celsjusza w przypadku radaru w wersji podstawowej i od minus 20 do 70 stopni w przypadku rozszerzonej konfiguracji fotoradaru. Urządzenie może być wyposażone w dysk SSD o pojemności od 128 do 256 GB. ROBERT MONIK www.twardziel.pl

Fot. internet

Fot. polcam.eu

Śledzi kierowców lepiej niż detektyw

Praga R1 jest modelem stworzonym specjalnie na tor wyścigowy

Słowaccy spece z firmy Praga Racing zbudowali nowy bolid o nazwie Praga R1 Wyścigówka pomalowana na niebieski kolor imponuje zarówno stylizacją, jak i jakością wykonania. Bolid ma 4,17 m długości i rozstaw osi 2,62 m, a jego konstrukcję wykonano z włókna węglowego, dzięki czemu waży zaledwie 590 kg. Samochód został wyposażony w dwulitrowy, czterocylindrowy silnika Renault wytwarzający 207 KM mocy.

Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w ciągu 3,7 sek. Jak zaznaczają konstruktorzy samochodu, Praga R1 jest modelem stworzonym specjalnie na tor wyścigowy, ale nie jest wykluczone, że powstanie również wersja dostosowana do jazdy po zwykłych drogach. Twórcy bolidu R1 zapewniają, ze nie jest to ich ostatnie słowo w tej dziedzinie, przypominając, że na swoim koncie mają już budowę modeli R4 oraz R4RS. ROBERT MONIK www.twardziel.pl


PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

PO GODZINACH/PROGRAM TV

www.7dni.radom.pl

ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ...

W KAŻDY CZWARTEK I PIĄTEK OD 18 DO 21

LISTA PIEKIELNIE GORĄCYCH HITÓW!

Piesek rasy sznaucer miniatura, czarny podpalany, ogonek krótki, uszy stojące, wiek ok. 7 miesięcy. Znaleziony 27.12.2012 na ul. Słowackiego. Psiak z pewnością komuś się zgubił. Może odnajdzie właściciela lub nowy dom?

DAREK JANIK

A od 21 do 22 w każdy czwartek i piątek – mixy i remixy SUPERHIT CLUB piekielnie klubowe granie! LISTA PRZEBOJÓW RADIO REKORD RADOM 106,2

SUPERHIT CHARTS 13.12.2012 NOTOWANIE 197

E

K

HELP 4 JAPAN TONIGHT I'M YOUR DJ AFRODIZIAK IN SHOCK NEVER SAY NEVER CAN'T GO BACK PUT IT ON ME THEORETICAL LOVE HIGHER GROUND CRAZY

L

A

M

A

05:15 TELEZAKUPY 05:55 Kopciuszek – odc. 44 06:30 Kopciuszek – odc. 45 07:05 M jak miłość – odc. 114 08:00 Pytanie na śniadanie 10:25 Lokatorzy – odc. 209 11:00 Biegi narciarskie – Puchar Świata – Toblach – 3 km techniką klasyczną 12:30 Tancerze – odc. 3 13:25 Barwy szczęścia – odc. 854 14:00 Współczesna rodzina – odc. 3/24 14:30 Brudne sekrety Neapolu – film dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:10 Pogoda 16:20 Dr House – s. VII, odc. 139 17:10 Dr House – s. VII, odc. 140 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:40 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 3/24 19:55 Ja to mam szczęście! 20:05 Barwy szczęścia – odc. 855 20:40 Rodzinka.pl – odc. 61 21:10 Rodzinka.pl – odc. 62 21:45 Attyla – cz. 1 – film przygodowo-historyczny (2000) 23:25 Kryminalne zagadki Las Vegas – s. X, odc. 4/23 00:20 Ekstradycja I – odc. 1/6 01:30 Ekstradycja I – odc. 2/6 02:35 Attyla – cz. 1 – film przygodowo-historyczny (2000) 04:00 Zakończenie dnia

Suczka, mix, szczeniak w wieku 2 miesięcy, czekoladowobrązowa. Znaleziona w grudniu 2012. Suczka bardzo ładna, ciekawie umaszczona, wyrośnie na nieco większego psiaka. Czeka na nowy dom.

Piesek, mix, mały, bury, wiek ok. 2,5 roku. Znaleziony 28.12.2012 na ul. Królowej Jadwigi. Piesek bardzo sympatyczny, łagodny. Czeka na swojego pana w schronisku.

LEVIS Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu ul. Witosa 96, tel. 48 384 77 73

GDZIE ZNAJDZIECIE BEZPŁATNY TYGODNIK „7DNI” RADOM: – co piątek od godz. 7.30 na skrzyżowaniach: 25 Czerwca – Słowackiego; 25 Czerwca – Żeromskiego; Mireckiego – Wernera; Okulickiego – Zielona; Limanowskiego – rondo im. Kisielewskiego; Struga – 25 Czerwca; Wjazdowa – Wierzbicka oraz pod Dworcem PKP. ŚRÓDMIEŚCIE: sklep Mirat ul. 25 Czerwca 48; apteki grupy „E”: ul. Mireckiego 14 (przy Billi), ul. Traugutta 1a, ul. Traugutta 30, ul. Traugutta 42, ul. Tochtermana 1, ul. Żeromskiego 64, ul. Żeromskiego 79/81, ul.Niedziałkowskiego 19/21; sklepy PSS Społem: ul. Sienkiewicza 8, Kelles-Krauza 36; Prokuratura Okręgowa, ul. Malczewskiego; piekarnia Gajda, ul. Żeromskiego 46; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Moniuszki 17; Radomski Szpital Specjalistyczny, ul. Tochtermana (hol główny); ul. Żeromskiego: księgarnia Sonet; Urząd Miejski (salonik Kolportera); przychodnia Corten Medic, ul. Prażmowskiego 33a. PLANTY: ul. Chałubińskiego: sklep Ekopunkt; apteka ul. Chałubińskiego 12/14, apteka grupy „E”: ul. Mariacka 5/7; Centrum Filmowe „Helios”, ul. Poniatowskiego 5; Drukarnia Cyfrowa, ul. Traugutta 20; biurowiec Łucznika, ul. 1905 Roku 20; sklep Fachowiec, ul. 1905 roku 21; „Brymorex”, ul. Młodzianowska 77. XV-LECIE: delikatesy Szagar, ul. 11 Listopada 61/63; PSS Społem: „Tęcza”, ul. Chrobrego 15; sklep „Ganesa 2”, ul. Chrobrego; Galeria Słoneczna ul. Chrobrego 1; Targ nad

TVN

TVP 2

PIĄTEK 4 STYCZNIA 2013

PIĄTEK 4 STYCZNIA 2013

TVP 1 05:00 Bali 05:10 Opowiedz nam coś Milu 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:09 Polityka przy kawie 08:30 Domisie – program dla dzieci 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Niedźwiedzie polarne w ukrytej kamerze cz. 2 – serial dokumentalny 10:30 Słownik polsko@polski – talk-show prof. Jana Miodka 11:00 Plebania – odc. 1406 11:30 Moda na sukces – odc. 5745 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:30 Klan – odc. 2378 12:55 Wideoteka – 60 hitów na 60 lat! 13:30 Skoki Narciarskie – Turniej Czterech Skoczni – Innsbruck 15:55 Jaka to melodia? 16:25 Moda na sukces – odc. 5746 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? 17:55 N jak Neo – Nówka – program rozrywkowy 18:15 Ranczo – odc. 46 19:10 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Pogoda 20:20 Sprawa się rypła – komedia 21:55 Mgła – horror (2007) 00:10 Mistrzowie horroru – Wypadek na górskiej drodze 01:25 Żywe trupy [ser. II] – odc. 12/13 02:10 Zagadkowa Jedynka 03:10 Zakończenie dnia

STATUS Z MIEJSCA W GÓRĘ 1 2/14 W GÓRĘ 4 6/5 W GÓRĘ 6 9/5 W GÓRĘ 4 8/10 W GÓRĘ 5 10/2 W DÓŁ 3 3/19 W DÓŁ 6 1/6 W GÓRĘ 6 14/3 W DÓŁ 5 4/7 W GÓRĘ 7 17/2 W GÓRĘ 5 16/3 W GÓRĘ 6 18/2 N W DÓŁ 9 5/11 W DÓŁ 8 7/10 W DÓŁ 3 13/13 N N W DÓŁ 6 12/7 W DÓŁ 9 11/3

LUBIŚ

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2039) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (632) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1118) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1688) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (70) – program sądowy 12:40 Ostry dyżur XI (19/22) – serial obyczajowy 13:40 Mango – Telezakupy 14:15 Ukryta prawda (71/72) – program obyczajowy 15:15 Detektywi (857) – program kryminalny 15:50 W–11 Wydział Śledczy (753) – program kryminalny 16:30 Rozmowy w toku (2040) – talk show 17:25 Detektywi (854) – program kryminalny 18:00 Ukryta prawda (72) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:00 Władca pierścieni: Drużyna Pierścienia – film przygodowy, 2001 23:50 Raport mniejszości – film S–F, 2002 02:40 Californication III (5/12) – serial komediowy 03:10 Wszystkie wcielenia Tary (5/12) – serial komediodramat 03:40 Uwaga! 03:55 Arkana magii 05:15 Koniec programu

Rzeczką – piekarnia Gajda; „Witamina”, ul. Struga 54; apteki grupy „E”: ul. Chrobrego 9, ul. 11 Listopada 67/77, ul. Struga 52, ul. Struga 57a; Księgarnia, ul. Kusocińskiego; piekarnia Gajda, ul. Kusocińskiego; Galeria Słoneczna, ul. Chrobrego 1. AKADEMICKIE: PSS Społem „Żak”, ul. Akademicka 1. MICHAŁÓW: PSS Społem, ul. Królowej Jadwigi 1; Sklep cukierniczy, ul. Królowej Jadwigi 9a pawilon 16; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Aleksandrowicza; hipermarket Carrefour (punkt obsługi klienta); sklep AllSport, ul. Mieszka I 1/3. GOŁĘBIÓW I: PSS Społem, ul. ks. Skorupki 1. GOŁĘBIÓW II: „Ganesa”, ul. Paderewskiego 10. OBOZISKO: PSS Społem, ul. Rodziny Winczewskich 10; apteka grupy „E”, ul. Warszawska 4; Automobilklub Radomski (stacja kontroli pojazdów), ul. ul. Warszawska 17/21. NAD POTOKIEM: sklep PSS Społem, ul. Olsztyńska; sklep z pieczywem Fogiel&Fogiel oraz masarnia Krawczyk, ul. Szklana 52. KAPTUR: „Selgros”, ul. Czarnieckiego. GLINICE: apteki grupy „E”: ul. Lubońskiego 9, ul. Słowackiego 107, ul. Słowackiego 191; sklep PSS Społem „Perła”, ul. Słowackiego 72; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Słowackiego 92. USTRONIE: hipermarkety REAL i Praktiker; apteki grupy „E”: „W Galerii Feniks”, ul. Grzecznarowskiego 29/31, ul. Domagalskiego 7, ul. Kolejowa 15, ul. Komandosów

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.84 08:00 Pinky i Mózg, odc.36 08:30 Sylwester i Tweety na tropie, odc.10 09:00 Czarodziejki, odc.54 10:00 Dopóki śmierć nas nie rozłączy, odc.54 10:30 Świat według Kiepskich, odc.364 11:00 Dlaczego ja?, odc.87 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.6 13:00 Dom nie do poznania, odc.147 14:00 Pierwsza miłość, odc.1616 14:45 Trudne sprawy, odc.207 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.69 17:00 Dlaczego ja?, odc.327 18:00 Pierwsza miłość, odc.1617 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.298 20:10 Małolaty na obozie USA, 2007; Komedia familijna 21:55 Piąty element Francja, 1997; Akcja, sci-fi 00:30 I sprawiedliwość dla wszystkich USA, 1979 03:00 Tajemnice losu, odc.1210 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2156

4; ul. Osiedlowa 20, sklep Iskra III, ul. Młodzianowska 154 A. PRĘDOCINEK: PSS Społem, ul. Czackiego 1. POŁUDNIE: apteka grupy „E”, ul. Czarnoleska 21; Natura Drogeria – Solarium, ul. Czarnoleska 23; piekarnia Gajda, ul. Czarnoleska 20; sklep Rolmlecz, ul. Toruńska, Powiatowy Urząd Pracy, ul. ks. Łukasika; firma Rodex, ul. Wierzbicka 26/44. POŁUDNIE II: apteka grupy „E”, ul. Policka 2. BORKI: PSS Społem, ul. Limanowskiego 86a; piekarnia Fogiel&Fogiel, ul. Sucha 2. WOŚNIKI: sklep PSS Społem, ul. Wośnicka 26; apteka grupy „E”, ul. Pośrednia 29. ZAMŁYNIE: sklep „Mleczny Raj 3”, ul. Okulickiego (przy targu), apteka grupy „E” ul. Główna 12; sklep Agapol, ul. Okulickiego 59. JEDLNIA LETNISKO: sklep Pod Różami, ul. Radomska 49; PIONKI: sklep Biedronka, plac Konstytucji 3 Maja 8; KOZIENICE: hipermarket Tesco, ul. Warszawska 34; WSOLA: sklep vis a vis kościoła; JEDLIŃSK: sklep Ambra, ul. Warecka; BIAŁOBRZEGI: apteka grupy „E” przy ul. Krakowskiej 79; GARBATKA LETNISKO: apteka grupy „E” przy ul. Spacerowej 3; POTWORÓW: apteka grupy „E”; PRZYSUCHA: apteka grupy „E” przy ul. Radomskiej 1; SKARYSZEW: apteka grupy „E” przy ul. Targowej 12; KAZANÓW: apteka grupy „E” przy ul. Zwoleńskiej 8; ZWOLEŃ: apteka grupy „E” przy ul. Św. Jana 1. Od poniedziałku do piątku zapraszamy po gazetę również do redakcji przy ul. Akademickiej 5.

TV DAMI

POLSAT

PIĄTEK 4 STYCZNIA 2013

R

TYTUŁ KATRINA ZOBACZ SILVER LINING KIEDYŚ ODNAJDZIEMY SIEBIE PASUJESZ MACARENA 2012 FAIL IN LOVE COŚ NA PÓŹNIEJ SET YOU FREE 2013 WIELKIE ŚWIĄTECZNE... OUTER SPACE BOYS WILL BE BOYS NOTHING LASTS FOREVER RHYTHM IS A DANCER FIESTA JABBA JABBA JA WYTRWAM SUPERSTAR I'M GOING IN SHINE YA LIGHT

PIĄTEK 4 STYCZNIA 2013

NR WYKONAWCA 1 RAFAŁ BRZOZOWSKI FT. LIBER 2 NAJLEPSZY PRZEKAZ W MIEŚCIE... 3 JESSIE J 4 JULA 5 KAMILA 6 MARIO BISCHIN 7 SHARON DOORSON 8 MATEUSZ MIJAL 9 DAFHOUSE & MIAMI INC 10 ANDRZEJ PIASECZNY... 11 STEFY DE CICCO, ADEX FT. THEORY... 12 PAULINA RUBIO 13 MICHAEL MIND PROJECT FT. DANTE... 14 NIKKI BARR 15 CARLPRIT 16 LAROXX PROJECT 17 EWA JACH 18 KRIST VAN D FT. GOSIA ANDRZEJEWICZ 19 LAURENT WERY FT. CLARENCE 20 RITA ORA POCZEKALNIA: 21 UNITED DANCE ALLSTARS 22 IDA CORR FT. FATMAN SCOOP 23 NATALKA KARPA 24 CALVIN SHOCK & DJ INSANE FT. CONRAD S 25 JAYCEE MADOXX 26 INFERNAL 27 BEN CRISTOVAO 28 YANNICK BOVY 29 REMADY & MANU-L 30 LUMIDEE FT. PITBULL VS NICOLA FASANO & STEVE FOREST

KOLA

PIĄTEK 4 STYCZNIA 2013

ŁUKASZ MOJECKI

13

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 14.40 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Retrospekcje – magazyn 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Słoneczna TV 18.15 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 18.40 Magazyn Abonenta Vectra 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Słoneczna TV 21.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Retrospekcje – magazyn 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Słoneczna TV 23.55 Zakończenie Programu

POLECAMY PIĄTY ELEMENT Nowy Jork, rok 2259. Ziemia stoi w obliczu zagłady, zaatakowana przez kosmicznych najeźdźców, którym przewodzi Zorg. Inwazję z kosmosu może powstrzymać jedynie "piąty element" – substancja ukryta w miejscu, którego nikt ze współczesnych nie pamięta. Tylko stary naukowiec Victor Cornelius zna rozwiązanie tajemnicy. Nowojorski taksówkarz Korben Dallas angażuje się w walkę z kosmitami po tym, gdy na dachu jego powietrznego pojazdu ląduje atrakcyjna kosmitka Leeloo – zbuntowany klon, który stanowi zagrożenie dla Zorga. POLSAT PIĄTEK 21:55

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA Dzielny hobbit Frodo Baggins stawia czoła Władcy Ciemności Sauronowi, starając się nie dopuścić, by magiczny pierścień dostał się w jego ręce. Wraz z wiernymi przyjaciółmi: czarodziejem Gandalfem, elfem Legolasem, krasnoludem Gimlim oraz Aragornem, Boromirem, Samem, Merrym i Pippinem, wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, której celem jest zniszczenie pierścienia w miejscu, w którym został wykuty – w wulkanicznym ogniu Góry Przeznaczenia. Losy świata zależą od powodzenia tej misji. TVN PIĄTEK 20:00


TVP 1 NIEDZIELA 21:15

POLECAMY

PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ Żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, Tim Kearney, zamienił mundur na więzienne pasiaki. Do zakładu karnego, w którym odsiaduje wyrok, przyjeżdża agent wydziału antynarkotykowego. Oferuje więźniowi wolność w zamian za współpracę. Tim, łudząco podobny do zmarłego bossa, Bobby'ego Z, ma się wcielić w gangstera i wprowadzić agentów w szeregi mafii. Mężczyzna z powodzeniem odgrywa nową rolę, jednak zaplanowana akcja kończy się niepowodzeniem. Tim rzuca się do ucieczki, zabierając ze sobą 12-letniego syna Bobby'ego Z. POLSAT PONIEDZIAŁEK 22:20

04:55 Film dla dzieci 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości, Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:30 Świat Małej Księżniczki, seria II – serial animowany 08:40 Kraina Elfów – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:25 Planeta ludzi.odc. 1 – serial dokumentalny 10:30 Operacja Życie – cykl dokumentalny 11:00 Okrasa łamie przepisy – Warzywa ekologiczne – magazyn kulinarny 11:30 Moda na sukces – odc. 5746 12:00 Wiadomości, Agrobiznes 12:35 Wielki Rów Afrykański cz. 1. – serial dokumentalny 13:35 Jaka to melodia? – odc. 2551 14:10 Gwiazdy na 60 lat TVP – przeżyjmy to jeszcze raz... 15:00 Wiadomości, Pogoda 15:20 Nad rozlewiskiem... – odc. 6/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5747 17:00 Teleexpress, Pogoda 17:20 Jaka to melodia? – odc. 2552 17:50 Klan – odc. 2379 18:25 Chichot losu – odc. 2/13 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport, Pogoda 20:15 Czerwone komety – spektakl teatralny (2007) 21:35 Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – Byłem synem Saddam Husajna – film dokumentalny 22:35 Dynastia Tudorów III – odc. 1/8 23:35 Hania – film TVP (1984) 01:15 Naszaarmia.pl; magazyn 01:40 Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – film dokumentalny 02:35 Notacje – prof. Marek Kwiatkowski 02:45 Zagadkowa Jedynka

05:15 TELEZAKUPY 05:55 Kopciuszek – odc. 46 06:30 Kopciuszek – odc. 47 07:05 M jak miłość – odc. 115 08:00 Pytanie na śniadanie 10:55 Lokatorzy – odc. 210 11:30 Chrystus się rodzi – relacja 12:25 Ja to mam szczęście! 12:40 Tancerze – odc. 4 13:35 Barwy szczęścia – odc. 855 14:10 Współczesna rodzina – odc. 4/24 14:40 Świat bez tajemnic – Hollywoodzkie marzenia 15:45 Panorama Kraj 16:00 Pogoda 16:05 Rodzinka.pl – odc. 61 16:35 Rodzinka.pl – odc. 62 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 2/25 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 4/24 19:55 Ja to mam szczęście! 20:05 Barwy szczęścia – odc. 856 20:40 M jak miłość – odc. 957 21:35 Kulisy serialu "M jak miłość" 21:45 TOMASZ LIS NA ŻYWO – talk-show 22:50 Tim Roth – Magia kłamstwa – odc. 14 23:45 Szpiedzy XXI wieku – odc. 1 / 2 – cykl dokumentalny 00:45 Oficer – odc. 1/13 01:50 TOMASZ LIS NA ŻYWO – talk-show 02:55 Żołnierze kosmosu – film science fiction (1997) 05:05 Magia kłamstwa – odc. 14 05:45 Zakończenie dnia

05:35 Uwaga! 05:55 Mango – Telezakupy 08:00 Maja w ogrodzie (1/44) – magazyn ogrodniczy 08:25 Akademia ogrodnika (1/44) – magazyn ogrodniczy 08:30 Dzień dobry TVN (626) – magazyn 11:00 Smakuj świat z Pascalem 2 (2/10) – reality show kulinarny 11:35 Co za tydzień (580) – magazyn 12:10 Mam talent 5 (6/13) – program rozrywkowy 13:50 Prawo Agaty 2 (20) – serial obyczajowy 14:50 Lekarze (5/13) – serial obyczajowy 15:50 Ostatni smok – film przygodowy, 1996 18:00 Ugotowani 2 (10/15) – program kulinarno-rozrywkowy 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 Zabójcza broń IV – film sensacyjny, 1998 22:35 Oddział Delta II – film sensacyjny, 1990 01:00 MasterChef (5/13) – program rozrywkowy 02:00 MasterChef (6/13) – program rozrywkowy 02:55 Uwaga! (3490) – program interwencyjny 03:10 Arkana magii (TVN noc) (797) – program 04:30 Koniec programu

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2040) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (633) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1119) – magazyn 11:05 Co za tydzień (580) – magazyn 11:40 Sąd rodzinny (71) – program sądowy 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (545) – program sądowy 13:40 Ostry dyżur XI (20/22) – serial obyczajowy 14:45 Ukryta prawda (72) – program obyczajowy 15:50 W–11 Wydział Śledczy (571) – program kryminalny 16:30 Rozmowy w toku (1999) – talk show 17:25 Detektywi (866) – program kryminalny 18:00 Ukryta prawda (73) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1689) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (755) – program kryminalny 21:30 Sekrety chirurgii (5/12) – reality show 22:30 TOP GEAR 18 (1/8) – program motoryzacyjny 23:35 Lekarze (5/13) – serial obyczajowy 00:35 Detektyw Monk (7/16) – serial kryminalny 01:35 Uwaga! 01:50 Arkana magii 03:10 Rozmowy w toku (1999) – talk show 04:05 Koniec programu

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II, The 08:15 Gang Misia Yogi, odc.1 08:45 Pinky i Mózg, odc.39 09:15 Scooby Doo, odc.23 09:45 Looney Tunes Show, The, part 1 10:15 Sylwester i Tweety na tropie, odc.11 10:45 Matylda USA, 1996; Matylda to zarówno tytuł zabawnej komedii familijnej 12:45 Rycerze z Szanghaju USA, 2003; Komedia przygodowa 15:00 Piąty element Francja, 1997; Akcja, sci-fi 17:45 Pamiętniki z wakacji, odc.21 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Chłopaki do wzięcia, odc.5 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami, odc.186 21:00 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku 22:00 Kości, odc.90 23:00 Instynkt mordercy, odc.6 00:00 Głosy 01:00 Magazyn sportowy 03:00 Tajemnice losu, odc.1212 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2158

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 12.15 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 12.30 Transmisja Mszy Św. 13.30 Słoneczna TV 14.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Magazyn Abonenta Vectra 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.00 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 18.30 Słoneczna TV 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 20.40 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Magazyn Abonenta Vectra 22.15 Verva Street Racing – reportaż (wersja dla os. niesłyszących) 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Sportowy weekend 23.50 Zakończenie Programu

SOBOTA 5 STYCZNIA 2013

SOBOTA 5 STYCZNIA 2013

SOBOTA 5 STYCZNIA 2013

TV DAMI

POLSAT 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.86 08:00 Pinky i Mózg, odc.38 08:30 Scooby Doo, odc.22 09:00 Czarodziejki, odc.55 10:00 Dopóki śmierć nas nie rozłączy, odc.55 10:30 Świat według Kiepskich, odc.365 11:00 Dlaczego ja?, odc.88 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.7 13:00 Dom nie do poznania, odc.148 14:00 Pierwsza miłość, odc.1617 14:45 Trudne sprawy, odc.208 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.70 17:00 Dlaczego ja?, odc.328 18:00 Pierwsza miłość, odc.1618 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.300 20:00 MEGA HIT – S.W.A.T. Jednostka Specjalna USA, 2003; Znakomity film akcji 22:20 Podwójna tożsamość USA/Niemcy, 2007; Thriller sensacyjny 00:20 Układy, odc.52 01:25 Układy, odc.53 02:30 Zagadkowa noc, odc.1022 03:30 Zza kamery, odc.45 03:45 Tajemnice losu, odc.1213 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2159

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10,00, 11.00 i 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Retrospekcje – magazyn 14.10 Akademia Biznesu 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Na Temat – pr. publicystyczny 15.30 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Magazyn Ośrodka Interwencji Kryzysowej 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.00 Retrospekcje – magazyn 18.15 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.20 Retrospekcje – magazyn 20.35 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 21.30 Na Temat - pr. publicystyczny 22.00 Słoneczna TV 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Retrospekcje – magazyn 23.45 Zakończenie Programu

TV DAMI

POLSAT

TVN

TVP 2

PONIEDZIAŁEK 7 STYCZNIA 2013

TVP 1 PONIEDZIAŁEK 23:35

TVP 1

PONIEDZIAŁEK 7 STYCZNIA 2013

HANIA Stary sługa Mikołaj umiera w dworku pod nieobecność ziemianina. Na łożu śmierci prosi młodego panicza Henryka o opiekę nad swoją kilkunastoletnią wnuczką Hanią. Ten przysięga, że dopełni obietnicy. Henryk zakochuje się w dziewczynie. Ma jednak rywala. Jest nim przyjaciel, syn bogatego Tatara. Między młodzieńcami dochodzi do ostrej rywalizacji o względy dziewczyny, obaj zostają ranni w pojedynku. Po powrocie do zdrowia Henryk dowiaduje się, że Hania przeszła ospę i została oszpecona.

TVN

TVP 2 06:15 Dla niesłyszących – Słowo na niedzielę – JM 06:25 Bliskie i groźne spotkania Steve'a – odc. 13/ 26 seria 1 07:00 Ostoja – magazyn przyrodniczy 07:35 Barwy szczęścia – odc. 854 08:10 Barwy szczęścia – odc. 855 08:40 Miłość, przyjaźń, muzyka, czyli 20 lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cz. 2 09:30 Nauka na tropach świętości – film dokumentalny (2012) 10:25 Wojciech Cejrowski – boso przez świat – Męska rzecz – cykl reportaży 11:00 Makłowicz w podróży (77) Austria i Szwajcaria – magazyn kulinarny 11:30 Biegi narciarskie – Puchar Świata – Val di Fiemme – 9 km techniką dowolną 13:05 Sylwester z Dwójką Wrocław 2012. 60 Przebojów – 60 lat TVP 14:00 Familiada 14:40 Janosik – odc. 8/13 15:40 Na dobre i na złe – odc. 505 16:40 Kubuś i Hefalumpy – film animowany (2005) 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:55 Kabaretowy Klub Dwójki – Równouprawnienie czy męska dominacja? 20:05 Żołnierze kosmosu – film science fiction (1997) 22:20 Głęboka woda – odc. 4/13 23:15 Kocham Kino – magazyn filmowy Grażyny Torbickiej 23:45 Publicystyka kulturalna 00:55 Faustyna – film fabularny (1994) 02:20 S. O. S. – odc. 5/7 03:25 Pora na czarownice – dramat obyczajowy (1993) 05:15 Zakończenie dnia

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II, The 08:15 Miś Yogi, odc.53, 54, 55 08:45 Pinky i Mózg, odc.38 09:15 Scooby Doo, odc.22 09:45 Looney Tunes Show, The, part 1 10:15 Ewa gotuje, odc.162 10:45 Studio Weekend, odc.16 12:15 Dom nie do poznania, odc.249 13:15 Dom nie do poznania, odc.250 14:15 Miłosna układanka USA, 2006; Komedia 16:15 Dlaczego ja?, odc.253 17:15 Trudne sprawy, odc.118 18:15 Imperium Disco Polo, odc.6 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.299 20:00 Rycerze z Szanghaju USA, 2003; Komedia przygodowa 22:20 Komandosi z Navarony Wielka Brytania, 1978; Wojenny 01:00 Podróż do końca nocy USA/Niemcy, 2006; Thriller 02:40 Zagadkowa noc, odc.1021 03:40 Zza kamery, odc.44 03:55 Tajemnice losu, odc.1211 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2157

NIEDZIELA 6 STYCZNIA 2013

ZAKOCHANI Zosia nie ma problemów ze zdobywaniem wielbicieli – natura obdarzyła ją umiejętnością łamania męskich serc, a dziewczyna skwapliwie z niej korzysta. Kolejną ofiarą uwodzicielki jest bogaty przedsiębiorca Alfred Bobicki. Choć ulega urokowi Zosi, ją coraz bardziej interesuje inny mężczyzna. Dziewczyna chce wybadać, czy nowy obiekt zainteresowania jest wystarczająco zamożny. Nie przypuszcza, że Mateusz jest jej męskim odpowiednikiem – bawidamkiem polującym na bogate, spragnione czułości kobiety.

05:20 TELEZAKUPY 05:55 W labiryncie – odc. 3/120 06:30 W labiryncie – odc. 4/120 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 08:00 Tydzień 08:25 EURO 2012 – przeżyjmy to jeszcze raz 08:55 Ziarno – magazyn 09:30 LOL: –); program dla dzieci 10:05 Tygrys i przyjaciele – film animowany (2000) 11:25 Księga kolęd 11:55 Orszak Trzech Króli 13:30 Wszystko przed nami – odc. 51 13:50 Wszystko przed nami – odc. 52 14:25 Planeta ludzi.odc. 1 – serial dokumentalny 15:30 Miecz prawdy – odc. 17 16:20 Skoki Narciarskie – Turniej Czterech Skoczni – Bischofschofen 17:35 Teleexpress 17:45 Skoki Narciarskie – Turniej Czterech Skoczni – Bischofschofen 18:40 Gala Mistrzów Sportu – reportaż 19:00 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:05 Pogoda 21:15 Zakochani – komedia romantyczna 23:15 Cała zima bez ognia dramat obyczajowy (2004) 00:55 Dotknięcie ręki – film obyczajowy (1992) 02:30 Zakończenie dnia

TV DAMI

POLSAT

NIEDZIELA 6 STYCZNIA 2013

TVP 2 NIEDZIELA 20:05

TVP 1

NIEDZIELA 6 STYCZNIA 2013

ŻOŁNIERZE KOSMOSU W XXIV w. demokracja na świecie została zastąpiona przez wojskowy porządek. Ludzie żyją w dobrobycie i korzystają z dobrodziejstw nowoczesności, ale ludzkość dzieli się na dwie kasty: cywili, którzy mają ograniczone prawa, oraz obywateli, którzy służą lub służyli w wojsku. W Buenos Aires piątka licealistów – Johnny, Carmen, Dizzy, Carl i Ace - kończy szkołę i postanawia wstąpić w szeregi armii. Wszyscy odbywają mordercze szkolenie. Kiedy Ziemię atakują potężne, wyjątkowo okrutne i krwiożercze owady, niedawni licealiści ruszają do walki.

05:35 Uwaga! 05:55 Mango – Telezakupy 08:00 Kobieta na krańcu świata 3 (5/8) – program podróżniczo-rozrywkowy 08:30 Dzień dobry TVN (625) – magazyn 11:00 Na Wspólnej Omnibus 11 (428) – serial obyczajowy 12:00 MasterChef (5/13) – program rozrywkowy 13:00 MasterChef (6/13) – program rozrywkowy 14:00 Kobieta na krańcu świata 3 (6/8) – program podróżniczo-rozrywkowy 14:35 Smakuj świat z Pascalem 2 (1/10) – reality show kulinarny 15:10 Wiercipięta – film rodzinny, 1997 17:00 Sekrety chirurgii (4/12) – reality show 18:00 Kuchenne rewolucje 6 (1/13) – program kulinarno-rozrywkowy 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 List w butelce – film obyczajowy, 1999 22:35 Wojna Charliego Wilsona – film obyczajowy, 2007 00:45 W sieci – film sensacyjny, 1994 03:10 Uwaga! 03:25 Arkana magii 04:45 Rozmowy w toku (2040) – talk show 05:40 Koniec programu

PONIEDZIAŁEK 7 STYCZNIA 2013

POLECAMY

TVN

TVP 2 06:00 Czterdziestolatek – odc. 3/21 07:05 M jak miłość – odc. 956 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Barwy szczęścia – odc. 851 11:15 Barwy szczęścia – odc. 852 11:45 Barwy szczęścia – odc. 853 12:15 Biegi narciarskie – Puchar Świata – Val di Fiemme – 10 km techniką klasyczną 13:30 Bliskie i groźne spotkania Steve'a – odc. 13/ 26 seria 1 14:05 Familiada 14:40 Rodzinka.pl – odc. 61 15:10 Rodzinka.pl – odc. 62 15:45 Alternatywy 4 – odc. 5/9 16:45 Słowo na niedzielę 16:55 Kabaret Ani Mru Mru – Urodzinowy strzał w dychę 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:55 Kulisy – Postaw na milion – odc. 43 19:05 Postaw na milion – odc. 43 20:05 XVIII Festiwal Kabaretu Koszalin 2012 21:10 Kabaretowe Oczko 22:15 Apartament – thriller (2004) 00:20 Zobaczyć Kansas City – dramat (1998) 02:10 Apartament – thriller (2004) 04:05 Zakończenie dnia

NIEDZIELA 6 STYCZNIA 2013

POLSAT PIĄTEK 20:00

05:15 TELEZAKUPY 05:55 W labiryncie – odc. 1/120 06:25 W labiryncie – odc. 2/120 07:00 Dlaczego? Po co? Jak? – magazyn 07:30 Rok w ogrodzie 08:00 Naszaarmia.pl – magazyn 08:25 Dora poznaje świat – serial animowany 08:55 SpongeBob Kanciastoporty – serial animowany 09:30 Supah Ninjas, odc. 7 10:00 Jak to działa – magazyn 10:35 Blaski i wrzaski – magazyn 11:00 Chłopi – odc. 4/13 11:55 Galeria – odc. 132 12:25 Galeria – odc. 133 12:55 Sport w TVP – cz. I – cykl dokumentalny 13:55 Małpi gang – cz. 2. – serial dokumentalny 14:30 Okrasa łamie przepisy – Warzywa ekologiczne – magazyn kulinarny 15:15 Sprawa się rypła – komedia (1985) 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:30 Nad rozlewiskiem... – odc. 5/13 18:25 Gwiazdy na 60 lat TVP – przeżyjmy to jeszcze raz... 19:00 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:05 Pogoda 20:15 Gala Mistrzów Sportu – 2012 20:25 Gala Mistrzów Sportu – 2012 22:45 Żywe trupy [ser. II] – odc. 12/13 23:35 Kolizja – cz. 1/2 – film science fiction (2008) 01:20 Pół serio – komedia (2000) 03:50 Sport w TVP – obrazki z wystawy – cz. II – cykl dokumentalny 04:50 Zakończenie dnia

SOBOTA 5 STYCZNIA 2013

RYCERZE Z SZANGHAJU XIX-wieczna Ameryka. Lin, siostra dawnego zabijaki obecnie piastującego stanowisko szeryfa, zawiadamia brata o tajemniczej śmierci ojca. Wang Chon, nie ufając wymiarowi sprawiedliwości, postanawia na własną rękę odnaleźć zabójcę. Razem z przyjacielem, Royem O'Bannonem, wyrusza do Anglii w poszukiwaniu mordercy i skradzionej pieczęci cesarskiej. Ryzykowna wyprawa zostaje zwieńczona sukcesem. Bohaterowie dostąpili też zaszczytu poznania królowej Wiktorii.

SOBOTA 5 STYCZNIA 2013

TVN PIĄTEK 20:00

TVP 1

PONIEDZIAŁEK 7 STYCZNIA 2013

POLECAMY LIST W BUTELCE Theresa, dziennikarka "Chicago Tribune", odnajduje na plaży butelkę z listem w środku. Niewielka kartka papieru zawiera miłosne wyznanie mężczyzny tęskniącego za zmarłą żoną. Przejęta tonem listu próbuje odszukać człowieka, który potrafi tak wiernie i mocno kochać. Okazuje się nim Garret Blake, żeglarz zajmujący się renowacją łódek. Wspólna wyprawa jachtem stanie się początkiem znajomości, która przyniesie obojgu chwile szczęścia, ale i cierpienia.

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

PONIEDZIAŁEK 7 STYCZNIA 2013

PROGRAM TV

NIEDZIELA 6 STYCZNIA 2013

14

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Rodzinny MotoShow, czyli sporty motorowe dla każdego – rep. 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Akademia Biznesu 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 25 lat zespołu IRA - rozmowa 18.00 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 18.15 Rodzinny MotoShow, czyli sporty motorowe dla każdego – rep. 18.35 Edward Kossoy. Wspomnienia radomskie. 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Soyka u Gombrowicza – relacja z koncertu w Muzeum W. Gombrowicza 21.00 Słoneczna TV 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Soyka u Gombrowicza – relacja z koncertu w Muzeum W. Gombrowicza 23.50 Zakończenie Programu


05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kopciuszek – odc. 51 06:30 Kopciuszek – odc. 52 07:05 M jak miłość – odc. 118 08:00 Pytanie na śniadanie 10:50 Lokatorzy – odc. 213 11:20 TELEZAKUPY 11:55 Pożyteczni.pl – odc. 47 12:25 Ja to mam szczęście! 12:40 Tancerze – odc. 7 13:35 Barwy szczęścia – odc. 858 14:10 Współczesna rodzina – odc. 7/24 14:35 Nieznany Afganistan – film dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:05 Pogoda 16:10 Na dobre i na złe – odc. 506 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 5/25 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu – odc. 20/71 19:25 Współczesna rodzina – odc. 7/24 19:50 Ja to mam szczęście! 20:05 Barwy szczęścia – odc. 859 20:40 Dr House – s. VII, odc. 141 21:35 Dr House – s. VII, odc. 142 22:25 Felieton Kocham Kino 22:30 Motyl i skafander – film biograficzny (2007) 00:30 Dzieci Kotana – film dokumentalny 01:50 Motyl i skafander – film biograficzny (2007) 03:50 Art Noc: Michał Urbaniak – Urbanate the Area; koncert 04:45 Zakończenie dnia

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2001) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (636) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1122) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1691) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (74) – program sądowy 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (548) – program sądowy 13:40 Ostry dyżur (1/22) – serial obyczajowy 14:45 Ukryta prawda (75) – program obyczajowy 15:50 W–11 Wydział Śledczy (741) – program kryminalny 16:30 Rozmowy w toku (2002) – talk show 17:25 Detektywi (887) – program kryminalny 18:00 Ukryta prawda (76) – program obyczajowy 19:00 Fakty (5489) – informacje 19:30 Sęp – relacja z premiery (1/2) – program 19:35 Sport (5473) – informacje 19:45 Pogoda (5470) – informacje 19:50 Sęp – relacja z premiery (2) – program 19:55 Uwaga! 20:10 Na Wspólnej 11 (1692) – serial obyczajowy 20:50 W–11 Wydział Śledczy (757) – program kryminalny 21:30 Kuchenne rewolucje 6 (2/13) – program kulinarno-rozrywkowy 22:30 Morderstwo doskonałe – film sensacyjny, 1998 00:35 Agenci NCIS: Los Angeles (8/24) – serial sensacyjny 01:30 Uwaga! 01:45 Arkana magii 03:05 Rozmowy w toku (2002) – talk show 04:00 Koniec programu

WTOREK 8 STYCZNIA 2013 ŚRODA 9 STYCZNIA 2013

WTOREK 8 STYCZNIA 2013

WTOREK 8 STYCZNIA 2013 ŚRODA 9 STYCZNIA 2013

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.88 08:00 Pinky i Mózg, odc.40 08:30 Miś Yogi, odc.53, 54, 55 09:00 Czarodziejki, odc.57 10:00 Dopóki śmierć nas nie rozłączy, odc.57 10:30 Świat według Kiepskich, odc.367 11:00 Dlaczego ja?, odc.90 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.9 13:00 Dom nie do poznania, odc.150 14:00 Pierwsza miłość, odc.1619 14:45 Trudne sprawy, odc.210 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.72 17:00 Dlaczego ja?, odc.330 18:00 Pierwsza miłość, odc.1620 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.302 20:00 Świat według Kiepskich, odc.270 20:40 To nie jest kolejna komedia dla kretynów USA, 2001; Komedia 22:30 Świntuch – następnego dnia Kanada/USA, 1983; Kontynuacja kultowej komedii 00:35 Lars i prawdziwa dziewczyna USA, 2007; Komediodramat 02:45 Zza kamery, odc.47 03:00 Tajemnice losu, odc.1215 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2161

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.86 08:00 Pinky i Mózg, odc.41 08:30 Gang Misia Yogi, odc.1 09:00 Czarodziejki, odc.58 10:00 Dopóki śmierć nas nie rozłączy, odc.58 10:30 Świat według Kiepskich, odc.368 11:00 Dlaczego ja?, odc.91 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.10 13:00 Dom nie do poznania, odc.151 14:00 Pierwsza miłość, odc.1620 14:45 Trudne sprawy, odc.211 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.73 17:00 Dlaczego ja?, odc.331 18:00 Pierwsza miłość, odc.1621 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.303 20:00 Siostry USA, 2005; Znakomita komedia 22:35 I wszystko lśni 00:25 Mów do mnie USA, 2007; Dramat biograficzny 02:45 Zagadkowa noc, odc.1024 03:45 Zza kamery, odc.48 04:00 Tajemnice losu, odc.1216 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2162

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Słoneczna TV 14.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 17.00 Magazyn Ośrodka Interwencji Kryzysowej 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 18.30 Retrospekcje – magazyn 18.45 Verva Street Racing – reportaż (wersja dla os. niesłyszących) 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Targi Ślub od A do Z – edycja 2012 – relacja 20.45 Magazyn Samorządowy Urzędu Miejskiego 21.00 Magazyn Abonenta Vectra 21.10 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Południowe Mazowsze. Na weekend. 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 23.50 Zakończenie Programu

TV DAMI 09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Akademia Biznesu 14.20 Magazyn Abonenta Vectra 14.35 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 17.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Oddając krew dajesz nadzieję 18.00 Na Temat – pr. publicystyczny (na żywo) 18.30 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Na Temat – pr. publicystyczny 21.00 Magazyn Kulturalny Resursy Obywatelskiej 21.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 22.00 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 22.40 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Na Temat – pr. publicystyczny 00.00 Zakończenie Programu

TV DAMI

POLSAT

CZWARTEK 10 STYCZNIA 2013

04:55 Film dla dzieci 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:25 Marta mówi! – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Wielki Rów Afrykański cz. 3. – serial dokumentalny 10:35 My Wy Oni – magazyn 11:05 Plebania – odc. 1409 11:30 Moda na sukces – odc. 5749 12:00 Wiadomości 12:05 Agrobiznes 12:30 Harpia z Wenezueli – film dokumentalny (2010) 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2381 14:25 Wideoteka – 60 hitów na 60 lat! 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:20 Blondynka – odc. 5/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5750 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:20 Jaka to melodia? 17:50 Klan – odc. 2382 18:25 Chichot losu – odc. 5/13 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:10 Pogoda 20:30 Ojciec Mateusz – odc. 23 21:25 Sprawa dla reportera 22:25 Anatomia prawdy – odc. 2/13 23:20 Zagubieni VI – odc. 2/18 00:15 Złoto dezerterów – komedia (1998) 02:25 Sprawa dla reportera 03:15 Notacje – Rudolf Tauer 03:30 Zagadkowa Jedynka 04:30 Zakończenie dnia

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2000) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (635) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1121) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1690) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (73) – program sądowy 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (547) – program sądowy 13:40 Ostry dyżur XI (22) – serial obyczajowy 14:45 Ukryta prawda (74) – program obyczajowy 15:50 W–11 Wydział Śledczy (763) – program kryminalny 16:30 Rozmowy w toku (2001) – talk show 17:25 Detektywi (885) – program kryminalny 18:00 Ukryta prawda (75) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1691) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (741) – program kryminalny 21:30 Anthony Zimmer – film sensacyjny, 2005 23:15 Prawo Agaty 2 (20) – serial obyczajowy 00:20 Sęp – kulisy powstawania filmu – program 00:45 Agenci NCIS: Los Angeles (7/24) – serial sensacyjny 01:45 Uwaga! 02:00 Arkana magii 03:20 Rozmowy w toku (2001) – talk show 04:15 Koniec programu

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków, odc.87 08:00 Pinky i Mózg, odc.39 08:30 Scooby Doo, odc.23 09:00 Czarodziejki, odc.56 10:00 Dopóki śmierć nas nie rozłączy, odc.56 10:30 Świat według Kiepskich, odc.366 11:00 Dlaczego ja?, odc.89 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.8 13:00 Dom nie do poznania, odc.149 14:00 Pierwsza miłość, odc.1618 14:45 Trudne sprawy, odc.209 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.71 17:00 Dlaczego ja?, odc.329 18:00 Pierwsza miłość, odc.1619 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.301 20:00 Nikomu ani słowa USA/Australia, 2001; Thriller kryminalny 22:15 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku 23:15 W pułapce ognia USA, 2001; Film akcji 01:20 Zagadkowa noc, odc.1023 03:00 Zza kamery, odc.46 03:15 Tajemnice losu, odc.1214 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2160

POLSAT

TVN

TVP 2

CZWARTEK 10 STYCZNIA 2013

CZWARTEK 10 STYCZNIA 2013

TVP 1

05:30 TELEZAKUPY 06:00 Kopciuszek – odc.49 06:30 Kopciuszek – odc. 50 07:05 M jak miłość – odc. 117 08:00 Pytanie na śniadanie 10:45 Lokatorzy – odc. 212 11:20 TELEZAKUPY 11:55 Anna Dymna – spotkajmy się 12:35 Tancerze – odc. 6 13:30 Barwy szczęścia – odc. 857 14:00 Współczesna rodzina – odc. 6/24 14:30 Dzieci Hitlera – film dokumentalny (2011) 15:45 Panorama Kraj 16:05 Pogoda 16:15 Dla niesłyszących – M jak miłość 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 4/25 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 6/24 19:55 Ja to mam szczęście! 20:05 Barwy szczęścia – odc. 858 20:40 Na dobre i na złe – odc. 506 21:45 Komedia romantyczna – komedia (2006) 23:15 Reporter Polski – magazyn 23:50 Powrót do życia – s. II, odc. 18/21 00:40 Korzenie Europy – Taniec z mieczami – Opowieść o Franciszku Pospisilu – film dokumentalny 01:50 Reporter Polski – magazyn 02:25 Komedia romantyczna – komedia (2006) 03:55 Powrót do życia – s. II, odc. 18/21 04:40 Zakończenie dnia

ŚRODA 9 STYCZNIA 2013

04:55 Film dla dzieci 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:25 Tomek i przyjaciele – serial animowany 08:35 Tata Lew – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:25 Boże Narodzenie w Kościele Greckokatolickim – relacja 10:30 Cudowne miejsca – Wielkie Sanktuaria Polski 11:05 Plebania – odc. 1408 11:30 Moda na sukces – odc. 5748 12:00 Wiadomości 12:05 Agrobiznes 12:30 Wielki Rów Afrykański cz. 3. – serial dokumentalny 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2380 14:25 Wideoteka – 60 hitów na 60 lat! 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:20 Blondynka – odc. 4/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5749 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:20 Jaka to melodia? 17:50 Klan – odc. 2381 18:25 Chichot losu – odc. 4/13 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Pogoda 20:15 Skoki Narciarskie – Puchar Świata – Wisła 22:30 Przebłysk jutra – odc. 3/22 23:25 Przebłysk jutra – odc. 4/22 00:20 Tak, tak – komedia kraj (1991) 01:50 Reportaż Jedynki 02:25 Notacje – Tadeusz Sułowski 02:35 Zagadkowa Jedynka 03:35 Zakończenie dnia

05:00 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (1999) – talk show 06:20 Mango – Telezakupy 07:25 Detektywi (634) – program kryminalny 08:00 Dzień dobry TVN (1120) – magazyn 11:05 Na Wspólnej 11 (1689) – serial obyczajowy 11:40 Sąd rodzinny (72) – program sądowy 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (546) – program sądowy 13:40 Ostry dyżur XI (21/22) – serial obyczajowy 14:45 Ukryta prawda (73) – program obyczajowy 15:50 W–11 Wydział Śledczy (755) – program kryminalny 16:30 Rozmowy w toku (2000) – talk show 17:25 Detektywi (886) – program kryminalny 18:00 Ukryta prawda (74) – program obyczajowy 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1690) – serial obyczajowy 20:45 W–11 Wydział Śledczy (763) – program kryminalny 21:30 Agenci NCIS: Los Angeles (7/24) – serial sensacyjny 22:30 Agenci NCIS: Los Angeles (8/24) – serial sensacyjny 23:30 Kuba Wojewódzki 6 (7/13) – talk show 00:30 The Event: Zdarzenie (9/22) – serial sensacyjny 01:30 Uwaga! 01:45 Arkana magii 03:05 Rozmowy w toku (2000) – talk show 04:00 Koniec programu

TV DAMI

POLSAT

TVN

TVP 2

ŚRODA 9 STYCZNIA 2013

ŚRODA 9 STYCZNIA 2013

TVP 1

05:50 TELEZAKUPY 06:30 Kopciuszek – odc. 48 07:05 M jak miłość – odc. 116 08:00 Pytanie na śniadanie 10:50 Lokatorzy – odc. 211 12:00 Jesień życia – reportaż 12:25 Ja to mam szczęście! 12:40 Tancerze – odc. 5 13:40 Barwy szczęścia – odc. 856 14:15 Współczesna rodzina – odc. 5/24 14:40 Akcje Specjalnego Znaczenia – Leski Akcja 666 – film dokumentalny 15:45 Panorama Kraj 16:05 Pogoda 16:15 Dla niesłyszących – M jak miłość 17:05 Republika Doyle'ów – odc. 3/25 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu 19:30 Współczesna rodzina – odc. 5/24 19:55 Ja to mam szczęście! 20:05 Barwy szczęścia – odc. 857 20:40 M jak miłość – odc. 958 21:35 Kulisy serialu "M jak miłość" 21:45 Magazyn Ekspresu Reporterów 22:50 Dzieci Hitlera – film dokumentalny 24:00 Na linii strzału – odc. 14 00:50 Rodzina Połanieckich – odc. 7/7 02:20 Magazyn Ekspresu Reporterów 03:10 Republika Doyle'ów – odc. 2/25 03:55 Republika Doyle'ów – odc. 3/25 04:40 Zakończenie dnia

CZWARTEK 10 STYCZNIA 2013

04:55 Film dla dzieci 05:20 TELEZAKUPY 05:55 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości, Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie 08:25 Noddy w krainie zabawek – serial animowany 08:40 Bali – serial animowany 08:55 TELEZAKUPY 09:30 Wielki Rów Afrykański cz. 1. – serial dokumentalny 10:30 Rok w ogrodzie 11:05 Plebania – odc. 1407 11:30 Moda na sukces – odc. 5747 12:00 Wiadomości, Agrobiznes 12:30 Wielki Rów Afrykański cz. 2. – serial dokumentalny 13:30 Jaka to melodia? 14:00 Klan – odc. 2379 14:30 Wideoteka – 60 hitów na 60 lat! 15:00 Wiadomości, Pogoda 15:20 Blondynka – odc. 3/13 16:25 Moda na sukces – odc. 5748 17:00 Teleexpress, Pogoda 17:20 Jaka to melodia? 17:50 Klan – odc. 2380 18:25 Chichot losu – odc. 3/13 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport, Pogoda 20:20 Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego 21:20 Wszystko przed nami – odc. 53 21:45 Wszystko przed nami 22:20 Zemsta – odc. 1 23:15 Seks, kasa i kłopoty II – odc. 1, 2 – serial obyczajowy (2008) 00:55 Farba – dramat (1997) 02:20 Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego 03:15 Notacje – Andrzej Ciechanowiecki 03:35 Zagadkowa Jedynka 04:35 Zakończenie dnia

TVN

TVP 2

WTOREK 8 STYCZNIA 2013

WTOREK 8 STYCZNIA 2013

TVP 1

PROGRAM TV

www.7dni.radom.pl

CZWARTEK 10 STYCZNIA 2013

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

09.45 Muzyczne powitanie 10.00 Poranne pasmo powtórek (Teledziennik o godz. 10.00, 11.00, 12.00) 13.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 14.00 Na Temat – pr. publicystyczny 15.00 Pasmo produkcji lokalnych 16.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 16.55 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 17.20 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 17.45 Retrospekcje – magazyn 18.00 Akademia Biznesu 18.30 Na Temat – pr. publicystyczny 19.00 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 19.30 Z archiwum TV Dami 20.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 20.25 Retrospekcje – magazyn 20.40 Akademia Biznesu 21.00 Orkiestra Sił Powietrznych USA – koncert w Radomiu (fragmenty) 21.40 Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza – film dok. 22.00 Na Temat – pr. publicystyczny 22.30 Pasmo Wspólne Telewizji Lokalnych – Vectra Media 23.00 Teledziennik, Sport, Prognoza Pogody 23.25 Retrospekcje – magazyn 23.40 Zakończenie Programu

15

POLECAMY NIKOMU ANI SŁOWA Szanowany psychiatra doktor Nathan Conrad zostaje poproszony przez kolegę po fachu o rozmowę z trudną pacjentką, Elizabeth Burrows. Dziewczyna cierpi od dziesięciu lat na poważne problemy nerwowe. Conrad stwierdza, że tak naprawdę wcale nie jest chora, lecz z jakichś powodów udaje, by pozostać w zakładach zamkniętych. Doktor nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce to właśnie od niej będzie zależał los jego bliskich, a w szczególności 8-letniej córeczki Jessie. Elizabeth wie coś, co bardzo interesuje pewną grupę przestępców. POLSAT WTOREK 20:00 DZIECI HITLERA Izraelski dokumentalista rozmawia z potomkami nazistów o tym, jak radzą sobie ze świadomością zbrodni popełnionych przez przodków. Katrin Himmler jest stryjeczną wnuczką zwierzchnika SS i gestapo. Mieszka w RPA, wyszła za Izraelczyka. Stryjeczna wnuczka Hermanna Goeringa i jej brat poddali się sterylizacji, by na świat nie przyszli zbrodniarze. Syn generalnego gubernatora w Polsce, Hansa Franka, w szkołach czyta fragmenty książek, w których rozlicza się z rodzicami. Rainer Hoess jest wnukiem komendanta obozu w Auschwitz. TVP 2 WTOREK 22:50

POLECAMY KOMEDIA ROMANTYCZNA Niezbyt atrakcyjna Julia Jones (Alyson Hannigan) marzy o wielkiej miłości. Pewnego dnia w restauracji ojca spotyka Granta Fockyerdodera (Adam Campbell) i postanawia zawalczyć o swoje szczęście. W tym celu udaje się do doradcy Hitcha (Tony Cox), który ma uczynić z niej piękną kobietę. Z jego pomocą i przy udziale ekipy tajemniczego warsztatu samochodowego Julia zmienia się nie do poznania. Już jako niebywała piękność bierze udział w programie "Kawaler do wzięcia" i zdobywa serce przystojnego Granta. To jednak dopiero początek miłosnych perypetii – Julia bowiem musi stawić czoła byłej dziewczynie narzeczonego, Andy (Sophie Monk), której nie podoba się, że jej chłopak się żeni. Parodia wielu przebojów kinowych, m.in. "Powiedz tak", "Dziennik Bridget Jones", "Poznaj mojego tatę", "Moje wielkie greckie wesele", "Bezsenność w Seattle" czy "Kill Bill". TVP 2 WTOREK 21:45

POLECAMY SIOSTRY Maggie (Cameron Diaz) i Rose (Toni Collette) są siostrami, ale bardzo się różnią. Maggie jest zgrabna i atrakcyjna, lubi się bawić i do wszystkiego podchodzi beztrosko. Z trudem ukończyła szkołę średnią, nie ma stałej pracy ani własnego mieszkania. Sensem jej życia jest flirtowanie z mężczyznami i strojenie się. Rose wciąż walczy z nadwagą, unika imprez, jest powściągliwa, a wolny czas najchętniej spędza w domu. Ambitna, pracowita, robi karierę w kancelarii prawniczej. Swoje problemy próbuje ukoić oddając się pasji kupowania butów Pewnego dnia Maggie wprowadza się do Rose po tym, jak została wyrzucona z domu ich ojca i macochy. Zaczyna podkradać pieniądze i wprowadza wiele zamieszania w jej życie. Po kolejnej awanturze prawniczka wyrzuca siostrę z domu. Maggie jedzie na Florydę do babci Elli (Shirley MacLaine), która mieszka w ośrodku dla emerytów. Jej przybycie wprowadza spore poruszenie w życiu starszej pani, tym bardziej że nie widziała się z wnuczkami od czasu śmierci ich matki. Teraz próbuje odbudować więzi rodzinne i wypełnić pustkę, jaka powstała między nimi przez lata milczenia. W międzyczasie Rose rzuca pracę i zaręcza się z Simonem (Mark Feuerstein). POLSAT CZWARTEK 20:00


16

SPORT

PIĄTEK – CZWARTEK 4 – 10 STYCZNIA 2013

www.7dni.radom.pl

Powiew świeżości w Rosie Okres noworoczny to dla wielu czas poważnych zmian i ambitnych postanowień. Nie inaczej jest także w przypadku radomskiego przedstawiciela w Tauron Basket Lidze, Rosy Radom. W drużynie doszło do dwóch ważnych zmian. Trenera Mariusza Karola zastąpił Wojciech Kamiński, a do zespołu dołączył trzeci Amerykanin, Ronald Dorsley. Czy te odważne decyzje personalne przyniosą spodziewane efekty, przekonamy się już w najbliższy weekend

Sytuacja Rosy Radom w tabeli ligowej jest nie do pozazdroszczenia. Radomianie, po czternastu spotkaniach, zajmują ostatnie miejsce w stawce, a do stawianego sobie za cel ósmego miejsca tracą dwa punkty. Biorąc pod uwagę, że do końca sezonu zasadniczego pozostało osiem spotkań, realizacja przedsezonowych postanowień może się wydać bardzo odległa. – Wyniki osiągane przez zespół nie są absolutnie satysfakcjonujące, stąd odważne i, zdajemy sobie sprawę, ryzykowne zmiany w klubie – podkreślał tuż po zakontraktowaniu nowych zawodników media manager Rosy, Robert Bartkiewicz. Receptą na poprawę gry i sytuacji w tabeli radomskiej drużyny mają być nowy trener, Wojciech Kamiński oraz niski skrzydłowy rodem ze Stanów Zjednoczonych, Ronald Dorsley. Nikt nie spodziewa się, że wspomniana dwójka odmieni, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, oblicze Rosy, bo na to zapewne potrzeba czasu, ale wiązane są z nimi bardzo duże nadzieje. – Wierzymy, że zmiany przyniosą pozytywny impuls, dadzą motywację do dalszej pracy i wyniki osiągane przez zespół będą lepsze – mówił Robert Bartkiewicz. Także sam trener, który pracował wcześniej m.in. w Polonii Warszawa czy Polpharmie Starogard Gdański, zdaje sobie sprawę z tego, że przychodzi do klubu w trudnym momencie i czeka go

tu nie lada wyzwanie, bo oczekiwania zarządu i kibiców są naprawdę spore. Już od początku pracy towarzyszyć mu więc będzie pewnego rodzaju presja. – Praca w Radomiu jest wyzwaniem, ale ja lubię podejmować wyzwania. Będę chciał coś zmienić w zespole, wprowadzić nową rotację, znaleźć sposób na pobudzenie graczy i drużyny, bo potencjał w niej tkwi naprawdę duży – obiecywał na konferencji prasowej trener Wojciech Kamiński. Wydaje się, że głównym zadaniem nowego trenera będzie odbudowanie atmosfery wśród samych zawodników, a także pełne wykorzystanie ich potencjału dla dobra zespołu. Do tej pory aż nadto było popisów indywidualnych, które nie przynosiły większych korzyści drużynie. – Przed nami trudny okres, ale liczę, że wspólnie przejdziemy przez niego pozytywnie. Awans do fazy play-off jest bardzo trudny, ale nie niemożliwy – zakończył swoje rozważania Kamiński. Wszyscy kibice są ciekawi także występu nowego zawodnika, Ronalda Dorsleya, który ma w swojej karierze kilka naprawdę ciekawych epizodów w silnych ligach. – Grałem w Finlandii, na Litwie, w Nowej Zelandii i Australii, gdzie zdobyłem nawet mistrzostwo tego kraju. Teraz jestem w Radomiu, również po to, żeby odwrócić niekorzystną dotąd sytuację zespołu – zapowiadał w jednym ze swoich pierwszych wywiadów po przylocie do Radomia skrzydłowy ze Stanów Zjednoczonych.

J.J. Montgomery i jego koledzy z drużyny pod wodzą nowego trenera mierzą w drugi triumf nad Anwilem

Doskonała okazja do zaprezentowania nowego oblicza Rosy nadarzy się już w najbliższą sobotę, kiedy to do Radomia zawita silny zespół Anwilu Włocławek. Zdecydowanym faworytem starcia będą goście, którzy po słabszym starcie sezonu notują bardzo dobrą serię. O dziwo jednak,

w pierwszym meczu między tymi drużynami to Rosa triumfowała 65:63, grając na parkiecie rywala. Może więc drużyna ta po prostu Rosie leży i uda się wreszcie odnieść drugie zwycięstwo w sezonie przed własną publicznością? Byłby to świetny noworoczny  prezent.

Kolejna niezapomniana karta w historii

Fot. Michał Podlewski

Koniec roku był dla siatkarzy Czarnych okresem niezwykle bogatym w nowe doświadczenia. Nie co dzień bowiem zdarza się, aby beniaminek pierwszej ligi rozgrywał dwumecz z najlepszą aktualnie drużyną w kraju, ZAKSĄ KędzierzynKoźle. Co więcej radomianie nie byli we wspomnianych spotkaniach tylko statystami, ale pozostawili po sobie naprawdę korzystne wrażenie Choć przygoda Czarnych z rozgrywkami Pucharu Polski zakończyła się na ćwierćfinale, to w Radomiu przez długi czas będą jeszcze zapewne rozbrzmiewać echa pucharowej potyczki. Tuż przed końcem roku w mieście odbyło się siatkarskie święto, którego nie było w nim już od kilku lat. Dwumecz z najlepszą drużyną w Polsce cieszył się ogromnym zainteresowaniem sympatyków siatkówki. Pod kasami hali MOSiR-u do ostatnich godzin przed rozpoczęciem spotkań kłębiły się tłumy, mające nadzieję na dostanie wejściówki na mecz. Zajęcie siedzącego miejsca na trybunach już na godzinę przed meczami graniczyło niemal z cudem. Sytuacja ta pokazała, jak wielkie jest w Radomiu zapotrzebowanie na siatkówkę na najwyższym poziomie. Próżno się dziwić euforii, która ogarnęła kibiców, skoro na dwumecz z Czarnymi trener ZAKSY, Daniel Castellani, zabrał swój najmocniejszy skład, na czele m.in. z Michałem Ruciakiem, Piotrem

Pucharowe potyczki z Treflem Gdańsk i ZAKSĄ na długo zostaną w pamięci kibiców Czarnych

Gackiem, Pawłem Zagumnym, Felipe Fontelesem czy Antoninem Rouzierem. Jak pokazały oba spotkania, przyjezdni w żaden sposób nie zamierzali lekceważyć grających klasę rozgrywkową niżej Czarnych i potraktowali oba mecze naprawdę poważnie. W pierwszym spotkaniu, zakończonym co prawda porażką radomian 0:3, trener Castellani cały czas trzymał się swojego najmocniejszego składu, przeprowadzając przez cały mecz tylko jedną, nie mającą większego wpływu na wydarzenia na parkiecie, zmianę. Przyjmujący Czarnych musieli się więc zmagać z atomowymi zagrywkami czy

PŁYWANIE Adrianna Mendyk z Wodnika Radom zakończyła 2012 rok w znakomitym stylu. Młoda radomska pływaczka dwukrotnie triumfowała w wyścigach finałowych w stylu zmiennym w Otwartych Zawodach Pływackich o Puchar Prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, które odbyły się w Oświęcimiu. Adrianna startowała na dystansie 100 i 200 metrów i na obu tych dystansach okazała się bezkonkurencyjna. Co więcej, poprawiała także swoje rekordy życiowe. Tym startem zawodniczka Wodnika Radom potwierdziła tylko, że w kategorii juniorów 14-letnich w stylu zmiennym nie ma sobie równych w kraju.

TENIS

Fot. Michał Podlewski

MICHAŁ PODLEWSKI

SPORTOWY TYDZIEŃ

atakami Ruciaka, Fontelesa, Gladyra czy Rouziera. Przez pierwsze dwa sety pojedynku nie było jednak widać aż takiej różnicy klas na parkiecie. Czarni radzili sobie z presją i z bardziej utytułowanymi rywalami nadspodziewanie dobrze i postawili im naprawdę trudne warunki. Znacznie gorzej wypadli jedynie w trzeciej odsłonie, którą przegrali wysoko, 11:25. Ciche nadzieje na korzystny rezultat tliły się także przed drugim spotkaniem. Wiele osób myślało zapewne, że Castellani da pograć kilku swoim rezerwowym, co i tak nie oznaczałoby dużego obniżenia jakości gry. Mówiąc

o rezerwowych trzeba mieć bowiem na myśli Pawła Zagumnego, Dominika Witczaka, Sergieja Kapelusa czy Brazylijczyka, Rogeiro Nogueirę. Jakież było zdziwienie radomskiej publiczności, gdy drugi mecz ZAKSA rozpoczęła identyczną szóstką, jak pierwszy. Tym razem to pierwszy set, przegrany 16:25, nie należał do najlepszych w wykonaniu Czarnych. Później było już jednak naprawdę bardzo dobrze. Druga partia to prawdziwy koncert gry w wykonaniu podopiecznych Wojciecha Stępnia. Kibice aż przecierali oczy ze zdumienia, kiedy Czarni, mając naprzeciwko Zagumnego, Gladyra czy Gacka prowadzili 7:2. Ostatecznie set padł łupem radomian, którzy wygrali 26:24. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyła czwarta partia meczu, która zakończyła się wynikiem 30:32. Choć radomianie walczyli z grającą na poważnie ZAKSĄ jak równy z równym, to w końcówce górę wzięło doświadczenie przyjezdnych. Mimo że Czarni mieli aż cztery piłki na wygranie seta i doprowadzenie do tie-breaka, to z końcowego triumfu 3:1 i awansu w Pucharze Polski cieszyli się goście. Czarni pokazali jednak na tle faworyzowanego rywala dojrzałą siatkówkę i na pewno nie mają powodu do wstydu. Co więcej, taki dwumecz na pewno zaprocentuje ogromnym bagażem doświadczeń, który, miejmy nadzieję, będzie widoczny już niebawem na parkietach pierwszej ligi. MICHAŁ PODLEWSKI

Bardzo udane starty zanotowali młodzi zawodnicy RKT Return Radom. Aleksander Sadal na Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego, które odbyły się w Warszawie, zdobył dwa medale. Pierwszy z nich, brązowy, zdobył w grze pojedynczej, gdzie dopiero w meczu półfinałowym musiał uznać wyższość Tomasza Dudka z TKKF-u Falenica. Niewiele do najcenniejszego kruszcu zabrakło w deblu, gdzie Sadal występował w parze z Janem Gałką. Finałowi przeciwnicy, trenujący na co dzień w Warszawie, okazali się jednak zbyt mocni. Udanie w Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego Kadetek zaprezentowała się także inna zawodniczka Returnu Radom, Anna Pawłowska, która uplasowała się na najniższym stopniu podium. W półfinale radomianka po emocjonującym meczu przegrała 1:2 z zawodniczką gospodarzy, Aleksandrą Tomczyk. Godne uwagi jest także drugie miejsce Aleksandry Buczyńskiej w finale Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego Juniorów Super Seria w Chorzowie. Radomianka zaznała goryczy porażki dopiero w finale, gdzie jej przeciwniczką była o rok starsza Marta Kowalska. Trener młodych zawodników Returnu Radom, Volodymyr Varenytsya miał więc spore powody do radości z występów swoich tenisistów na przełomie 2012 i 2013 roku.

PIŁKA NOŻNA W Białobrzegach odbył się I Memoriał Władysława Kramczyka, którego głównym organizatorem był Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej na czele z obecnym prezesem, Sławomirem Pietrzykiem. Impreza miała na celu uczczenie pamięci zmarłego prezesa ROZPN-u. Najlepsza okazała się drużyna dziesięciolatków Broni Radom, która wygrała wszystkie swoje mecze. W turnieju udział wzięły drużyny składające się z dzieci do lat dziesięciu. Zmarły prezes wielokrotnie podkreślał, że najważniejszy jest dla niego rozwój młodych piłkarzy i właśnie w myśl tych słów został zorganizowany ten turniej. Choć to Broń okazała się triumfatorem, to zawodnicy innych drużyn, m.in. Radomiaka, Pilicy Białobrzegi czy Energii Kozienice również świetnie bawili się podczas imprezy, a po zakończeniu zmagań, kiedy wszystkie dzieci obdarowane zostały licznymi nagrodami, z ich twarzy przez długi czas nie znikał uśmiech. Pierwszy turniej okazał się sporym sukcesem organizacyjnym i bez wątpienia będzie w podobnej formule kontynuowany w następnych latach.

MVP

Tygdonik 7dni  
Tygdonik 7dni  

wydanie 367

Advertisement