Głos Garbowa Nr 371-372 listopad-grudzień 2021

Page 1

Rok XXXI Nr 11-12 (371-372)

Listopad-grudzień 2021 24 strony + Biuletyn GKPiRPA

W numerze m.in.: Wstępniak W 103. rocznicę odzyskania niepodległości Patriotyczne śpiewanie w Garbowie Jubileusz 85lecia KGW w Woli Przybysławskiej Świąteczne warsztaty Ukazało się 7 tomików poezji A. S. Muszyńskiego IV edycja wojewódzkiego konkursu recytatorskiego już za nami Z ironicznym dystansem do rzeczywistości Biblioteka poleca Informacje z biblioteki Kiermasz bożonarodzeniowy Wystawa fotograficzna Z życia szkół i parafii Nasze samorządowe sprawy XXV Sesja Rady Gminy XXVI Sesja Rady Gminy Podsumowanie roku 2021 Inwestycje gminne w 2021 Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Garbowie Program „Czyste powietrze” Nakrętki z SERCA Z dziejów poczty garbowskiej Sport – moja pasja i sposób na życie oraz stałe rubryki…

Jubileusz 85-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Przybysławskiej

fot. S.M. Stępniak


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Garbowie

fot. S.M. Stępniak


Drodzy Czytelnicy! Grudzień, to czas oczekiwań na święta Bożego Narodzenia, a poprzedzający je Adwent skłania nas – redakcję, do refleksji i podsumowania pewnych dokonań. W tym roku minęło 31 lat działalności TPZG i wydawania „Głosu Garbowa”. Możemy czuć się dumni z tego, że od 1991 do 2021 roku zostały wydane, w wersji papierowej i elektronicznej, 372 numery naszej lokalnej gazety. Przez minione lata mieliśmy przyjemność poznać setki osób, z którymi współpracowaliśmy. Dzięki nim poznaliśmy naszą społeczność i jej problemy. Jako redaktorzy rozwijaliśmy się w roli dziennikarzy, regionalistów odpowiedzialnych za kulturę oraz promocję gminy Garbów. Dokumentując historię, życie kulturalne i gospodarcze naszej gminy oraz ukazując zasłużone osoby, mieliśmy na celu przekazać tą wiedzę następnym pokoleniom i tym samym budować poczucie wspólnoty. Pragniemy podziękować wszystkim współpracownikom i osobom piszącym do gazety za wieloletnią współpracę i profesjonalizm, a Czytelnikom za życzliwość i serdeczne słowa, które pozwalały nam wytrwać w „trudnych” chwilach. Był to wielki zaszczyt pracować z Wami i dla Was. Za owocną współpracę chcemy także podziękować osobom, które wspierały nas finansowo. Serdeczne podziękowania kierujemy przede wszystkim do władz samorządowych. Niezwykle ceniliśmy sobie redakcyjną niezależność i fakt, że w ciągu 31 lat mogliśmy realizować autorską wizję miesięcznika. Mamy nadzieję, że angażując się w różnorodne inicjatywy lokalne, dołożyliśmy swoją cegiełkę do budowania wspólnego dobra i piękna naszej małej Ojczyzny. Pragniemy dodać, że nie była to tylko nasza praca, ale przede wszystkim pasja. Z końcem tego roku kończymy naszą pasjonującą przygodę z gazetą, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Żegnamy się z Państwem oddając pod życzliwą ocenę ostatni numer „Głosu Garbowa”. Mamy nadzieję, że tradycje wydawnicze prasy lokalnej będą kontynuowane. Wszystkim Czytelnikom życzymy radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a Nowy Rok niech przyniesie nadzieję na normalność oraz życie w zdrowiu i dostatku. Halina i Stanisław Stępniakowie

W 103. rocznicę odzyskania niepodległości Obchodzone co roku Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z ponad 100 lat temu, kiedy to Polska mogła wreszcie odetchnąć i zaznać wolności po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 roku zwycięstwem zakończyła się długa i ciężka walka o niepodległość naszego kraju. W czwartek 11 listopada br. minęła kolejna już 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Mszę celebrował ks. kapelan Tadeusz Szaniawski, a homilię wygłosił ks. Mateusz Wójcik. W nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe OSP, UG, szkół, władze samorządowe, przedstawicielki KGW, pracownicy gminnych placówek, mieszkańcy gminy. Liturgię uświetniła grą Garbowska Orkiestra Dęta, która wykonała kilka pieśni patriotycznych. Po mszy nastąpił przemarsz do miejsc pamięci narodowej. Delegacja samorządu gminnego, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości w Garbowie, następnie na Cmentarzu wojennym w Garbowie oraz pod Pomnikiem Legionistów w Jastkowie. Zgromadzeni oddali hołd bohaterom walczącym za wolną Polskę.

Ukochana wolność Wychudzona i zziębnięta przyszła wolność uśmiechnięta wszyscy przed nią wnet uklękli bo to dar jest Boży, święty! Ci, co znali ją, nie znali głośno przed nią zapłakali wiele zim czekali, wiosen las już wyrósł pełen sosen wyschły bagna i jeziora ale wreszcie przyszła pora! Choć z bagażem ran wróciła jakaż siła, moc z niej biła! Chociaż niosła na ramionach wieści o okrutnych zgonach lękach, mękach, wciąż w nadziei, że o Polsce sen się spełni! I w ten dzień listopadowy wszyscy dumnie wznieśli głowy Ona mężnie wyszła z cienia wypełniła serc pragnienia wiele zranień uleczyła bo w niej miłość, wiara była!

Dziś ta wolność ukochana płacze nocą, płacze z rana bo odnaleźć się nie może w ludzkich sercach O, mój Boże! Nikt jej dzisiaj nie rozumie zagubiona w wielkim tłumie szuka dawnych swych wojaków Czyżby po nich… czyżby po nich, nie zostało już żadnego śladu, znaku? O, Narodzie z czci odarty hen, przed laty przez złe moce! Broń wartości chrześcijańskich w piękno przekuj złe dni, noce! Ewa Pochwatka, listopad 2021

fot. M.S. „Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta, polską zna flagę i polskie godło, hymn ojczysty pamięta…”

Listopad-grudzień 2021

fot. S.M.S.

3


Patriotyczne śpiewanie w Garbowie Po raz kolejny, w niedzielę poprzedzającą 11 listopada, rozbrzmiewały w Garbowie pieśni patriotyczne. Mieszkańcy garbowskiej parafii wraz z gośćmi zainaugurowali w ten sposób lokalne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 2018 roku parafia Przemienienia Pańskiego w Garbowie we współpracy z Gminą Garbów prowadzi projekt „Dumni z Ojczyzny!” Ma on na celu krzewienie wartości patriotyzmu, kształtowanie postaw obywatelskich oraz przekazywanie historii zarówno Polski jak i Małej Ojczyzny. Każdego roku, kulminacją działań jest tzw. Ognisko Patriotyczne, które w tym roku nosiło tytuł „JESTEM POLSKI”.

Spotkanie zgromadziło blisko dwieście osób. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Garbowie zebrały się dzieci, młodzież, dorośli, którzy czują potrzebę okazywania i wspólnego budowania postaw dumnych z Ojczyzny obywateli. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne te doskonale znane, ale i wyciągnięte z dna szuflady. Nie zabrakło loterii z nagrodami oraz pamiątek ze spotkania. Swego rodzaju obywatelski koncert został podzielony na trzy części: Polscy romantycy, Modlitwa wierzących wczoraj i dziś, Wiara wolności. Uczestnicy wędrowali szlakami historii, by zakończyć swoją podróż „Mazurkiem Dąbrowskiego”. - Przez organizację takich spotkań, chcemy pokazać, Polacy zapisali wiele pięknych kart historii. Powinniśmy je znać i się nimi chwalić – mówiła Kamila Bogusz, prezes KSM Filii Dei w Garbowie, jedna z koordynatorek spotkania. Podsumowując wieczór, proboszcz garbowskiej parafii ks. Zenon Małyszek podkreślił, jak istotne jest kultywowanie pamięci i historii Ojczyzny. Dodał, że kiedy dziś próbuje się wymazywać znaczący wkład i rolę Polski w przestrzeni Europy i takim spotkaniem pokazujemy, że nie zgadzamy się na to. W tym roku również w ręce najmłodszych została przekazana publikacja „Garbowskie Łamigłówki”. To książeczka, w której można znaleźć zadania, dzięki którym dzieci w sposób łatwy i przyjemny uczą się przez zabawę o historii Garbowa i okolic. - Na każdej ze stron, czytelnikowi towarzyszą dwie postaci, Lew – z garbowskiego herbu oraz jego przyjaciel – królik Kicek. Wskazujemy w ten sposób, jak ważna jest rola przyjaźni i obecności drugiej osoby w życiu człowieka. Udowadniamy, jak wiele można dowiedzieć się o świecie słuchając innych”, tak o „Garbowskich Łamigłówkach” mówi Kinga Skrzypiec, współautorka książeczki. Od niedzieli, 14 listopada, publikacja jest również dostępna w wersji elektronicznej na str. internetowej Parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie. ks. Mateusz Wójcik

4

fot. K. Oleszek

Głos Garbowa


Tym co odeszli…

Wystawa „Ku wolności” Przedstawione obrazy autorstwa Krystyny Zlot to abstrakcje nawiązujące do wieloletnich wydarzeń historycznych w walce o odzyskanie niepodległości Polski.

Władysław Broniewski „Zaduszki”

W dniu Zaduszek, w czas jesieni, odwiedzamy bliskich groby, zapalamy zasmuceni małe lampki - znak żałoby. Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali, lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali.

Zbliżają się listopadowe dni zadumy, wspomnień i refleksji. W tym szczególnym czasie uczniowie kl. III b Szkoły Podstawowej z Przybysławic odwiedzili Cmentarz z okresu I wojny światowej w Garbowie. Otoczyli troską i modlitwą znajdujące się tam mogiły. Barbara Boguta

Pamiętamy… 1 i 2 listopada to dni, w którym zgodnie z tradycją odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć o bliskich, których już wśród nas nie ma. We Wszystkich Świętych odprawione zostały msze św. na Cmentarzach parafialnych w Garbowie i w Garbowie - Cukrowni. W Dniu Zadusznym wyruszyła procesja na Stary cmentarz w Garbowie, gdzie modlono się za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. Wieczorem odwiedziłam samotny Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Garbowie. Ujrzałam palące się lampki na grobach ziemnych żołnierzy i pod kapliczką.

Obrazy te zostały zakwalifikowane na wystawę zbiorową, która miała miejsce w V i VI w Galerii WOK w Lublinie. Łącznie przyjętych było 16 prac 13 twórców. Wystawa „Ku wolności” poświęcona była 230.rocz. ustanowienia Konstytucji 3 maja. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była europoseł Beata Mazurek, a kuratorem wystawy dr Urszula Tomasiak. Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk – powiedziała: „udział w wystawie to nie tylko wynik artystycznej pasji ale i patriotycznej powinności”.

Karta historii

Byłam zbudowany tym, że grupa uczniów i w tym roku przyszła, i zapaliła znicze. Jak widać zwyczaj ten wprowadzony w 20-leciu międzywojennym przez uczniów i nauczycieli z Przybysławic, kontynuowany w latach 80-tych i 90-tych XX wieku przez harcerzy, a obecnie przez dzieci z tej szkoły – ciągle trwa! Najmłodsi pamiętają! Chwała Wam za to!

Listopad-grudzień 2021

Na tym niewielkim cmentarzyku początkowo chowano żołnierzy poległych podczas walk, jakie toczyły się w 1915 r. na tych terenach między armią austriacką i wojskami carskimi. W roku 1930 zostały tu sprowadzone, ze cmentarza wojennego w Jastkowie, szczątki żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, kiedy tam tworzono Cmentarz Legionistów. Nie mamy dokładnych danych o liczbie pochowanych na tym cmentarzu. Ale wśród poległych są nazwiska Polaków. Pamiętajmy, że znaleźli się oni w mundurach rosyjskich, austriackich i niemieckich dobrowolnie, bądź siłą wcielani do zaborczych armii i zmuszani do walk bratobójczych. Często walczyli przeciwko sobie, wzajemnie się zabijając i umierali z nadzieją, że wywalczą wolną Polskę. Po II wojnie światowej nie było to miejsce o które dbano szczególnie, jednakże w dni listopadowe migotały zapalone światełka dla tych, którzy tam zostali pochowani, a znaleźli się na tej ziemi niekoniecznie z własnej woli. H.S.

5


Gospodynie z Woli świętowały 85-lecie swojego Koła Za nami uroczysty jubileusz 85-lecia Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Przybysławskiej. Spotkanie miało miejsce w sobotę 6 listopada 2021 roku w restauracji „Podolanka” w Bogucinie. Wzięło w nim udział ok. 50 osób. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych na czele z wójtem gminy Kazimierzem Firlejem, z-cą wójta Małgorzatą Sanalutą, przewodniczącym RG Piotrem Adamczykiem, radnymi: Stanisławem Sumorkiem i Waldemarem Paruchem oraz sołtys Tadeusz Smolak, sołtys z Meszna Jan Gawron, seniorki KGW Helena Kamińska i Janina Gawron, druhowie strażacy z OSP Wola Przybysławska z prezesem Arkadiuszem Boguszem, ks. Rafał Bartos, red. „Głosu Garbowa” Halina i Stanisław Stępniakowie, koleżanki z okolicznych kół gospodyń oraz mężowie pań z Koła. Gości powitała Grażyna Adamczyk przewodnicząca Koła. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii Koła, którą przedstawiła Bożena Czarnecka. „Z inicjatywy miejscowej nauczycielki oraz sołtysa powstało w 1935 roku KGW w Woli Przybysławskiej. Przez lata swojej działalności kobiety – gospodynie wiejskie nieustannie rozwijały się, podnosząc kwalifikacje i czynnie włączały w życie kulturalne swojej miejscowości oraz gminy. Uczestniczyły w kursach gotowania, pieczenia czy szycia. Szkoliły się w hodowli trzody chlewnej, drobiu, bydła oraz w zwiększaniu plonów z uprawy truskawek, czarnej porzeczki i tytoniu. W wolnym czasie układały wiersze i piosenki, wykonywały palmy wielkanocne, stroiki, wieńce dożynkowe. Organizowały również wyjazdy i wycieczki w różne miejsca turystyczne i sakralne. Brały udział w konkursach i imprezach gminnych oraz powiatowych, zdobywając wiele nagród. Do dnia dzisiejszego pięknie prezentują się w ludowych strojach i uświetniają uroczystości kościelne i lokalne. Członkinie Koła współpracują z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną, dzięki czemu od 2 lat cieszą się własnym

pomieszczeniem w budynku remizy strażackiej, gdzie spotykają się, działają i rozwijają swoje zainteresowania. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Przybysławskiej w roku 2018 zostało zgłoszone i wpisane do Krajowego Rejestru KGW w ARiMR. Korzystając z funduszy unijnych i sołeckich, kobiety wyposażyły swoją siedzibę w potrzebny sprzęt oraz zakupiły nowe stroje ludowe. Obecnie do KGW należy 13 kobiet: Zofia Kozieł, Bogumiła Kamińska, Krystyna Staniak, Mirosława Sumorek, Bożena Czarnecka, Maria Gajek, Emilia Kamińska, Renata Szyszka, Jadwiga Kamińska, Elżbieta Smolak, Maria Sagan, Teresa Nalewajek. Ich przewodniczącą od 30 lat jest Grażyna Adamczyk”. Po prezentacji panie przedstawiły krótki program artystyczny, na który złożyły się piosenki ludowe i przyśpiewki okolicznościowe. Z okazji tak pięknego jubileuszu Wójt wraz z Przewodniczącym RG na ręce Grażyny Adamczyk złożyli kwiaty oraz list gratulacyjny i nagrodę 2 tys. zł, życząc jednocześnie wytrwałości i zaangażowania w prace na rzecz Koła i środowiska . Dyplom uznania z podziękowaniem za artystyczne zaangażowanie i twórczą aktywność członkiń KGW – wręczyła z-ca wójta Małgorzata Sanaluta. Pozostali goście również gratulowali tego jubileuszu, wręczali kwiaty i prezenty, życzyli zdrowia oraz satysfakcji z pracy społecznej i wspólnie zaśpiewali „sto lat”. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek oraz okolicznościowy tort. Wieczór upłynął przy muzyce Zespołu SEKRET braci Serewów i wspólnym biesiadowaniu. H.S.

85-lecie KGW Wola Przybysławska

6

Głos Garbowa


Świąteczne warsztaty Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Przybysławskiej bardzo sobie cenią wspólne warsztaty, podczas których można nauczyć się nowych umiejętności w zakresie rękodzieła. 30 listopada dzięki paniom Agnieszce Nankiewicz i Urszuli Nowickiej pracownicom z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Elizówce, powstało kilkanaście świątecznych stroików na stół wigilijny.

Na spotkanie z KGW przybył też pan Marcin Zaprawa z PZDR i przedstawiciel KRUS pan Ireneusz Świderski, który przeprowadził szkolenie z zakresu BHP. Na zakończenie były symboliczne nagrody. Pragniemy dodać, że w grudniu członkinie Koła wykonały 400 pierogów na wieczerzę wigilijną dla Kuchni św. Brata Alberta – ul. Zielona w Lublinie. Przy tej ulicy działa Bractwo Miłosierdzia im św. Brata Alberta. Organizacja ta wspiera osoby ubogie, potrzebujące i w kryzysie bezdomności. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na pomoc, szczególnie w okresie świątecznym. Tekst i fot. Renata Szyszka

Mikołajkowa zbiórka żywności Gdy uda się komuś, pomóc, to odczuwa się wewnątrz miłe ciepło. Pomoc innym to jeden z celów działania Samorządu Uczniowskiego w szkole, w Przybysławicach. Pod koniec listopada, kiedy to wiele osób myśli o prezentach mikołajkowych, uczniowie zorganizowali zbiórkę żywności i środków higienicznych dla podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie. W akcję włączyły się wszystkie klasy i oddziały przedszkolne. Zbiórka przerosła oczekiwania. Gestem tym, być może daliśmy szansę osobom zmagającym się z trudną sytuacją materialną na nowe życie i nadzieję na lepsze jutro. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i dar serca. Opiekunowie SU

Listopad-grudzień 2021

Ukazało się 7 tomików poezji Antoniego Sylwestra Muszyńskiego W listopadzie Antoni S. Muszyński wydał swoje wiersze, pisane od 1960 r., w woluminach pt.: „Życie rodzinne”, „Z głową w chmurach”, „Sam ze sobą”, „Rok w poezji”, „W rozterce”, „Z dedykacją”, „W chwilach wyższego umysłu”. Tomiki poezji ukazały się dzięki dotacji Urzędu Gminy Garbów i wsparciu TPZG. Każdy zbiorek zaopatrzony został w „Słowo wstępne” pisane przez przyjaciół i znawców poezji, krótką biografię oraz zdjęcia obrazów malarskich autora. Antoni S. Muszyński pochodzi z Zagród, gm. Garbów, związany jest z ziemią rodzinną od dzieciństwa. Po studiach na Politechnice Lubelskiej zamieszkał w Świdniku, gdzie podjął pracę jako inż. konstruktor silników motocyklowych oraz wyposażenia agrolotniczego śmigłowca Mi-2. W wolnym czasie związał się z działaczami kultury skupionymi w grupie malarskiej „Kolor” i w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Świdniku. Od 1991 r. należy do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej. Publikował artykuły w „Głosie Garbowa” na temat maszyn rolniczych i ich obsługi oraz udokumentował historię kolejki wąskotorowej Cukrownia „Garbów” – Józefów& Olesin. Miał też wernisaże wystaw malarstwa. Od dzieciństwa kocha przyrodę. Częste wyjazdy w teren na rowerze i fotografowanie zawsze wiązał z odkrywaniem piękna otaczającej przyrody. Potem doszła fascynacja malarstwem, która trwa do dziś. Miał około 20 wystaw indywidualnych i udział w ok. stu wystawach zbiorowych. Za swoją działalność otrzymał Brązowy Medal za Zasługi, odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2008 r. za działalność artystyczną otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Świdnika.

fot. Iga Żyśko

Ostatnią Jego fascynacją jest poezja. Utwory Antoniego S. Muszyńskiego nie tylko wpisują się w tradycje poetyckie małej ojczyzny, ale mają szerszy kontekst. Trzeba przyznać, że z ogromną wyobraźnią potrafi ukazać wnętrze człowieka i jego przeżycia. Swoje wiersze poświęca najczęściej bliskim osobom oraz własnym przemyśleniom. Jego emocjom nieustannie towarzyszy też przyroda, zmieniająca się w zależności od pory roku. Pisze słowami zrozumiałymi dla każdego bez udziwnień i metafor – wiersze mają trafić do ludzkiego serca i każdy ma prawo do własnej interpretacji ich treści. Dziękujemy koledze Sylwkowi za wszystkie lat działalności w TPZG. Cieszymy się, że mamy w gronie naszych regionalistów kolejnego poetę. Trafnie ktoś powiedział, że „zadziwiające są ścieżki, po których chadza poezja, jedna z najtrudniejszych i najpiękniejszych sztuk świata”. Halina Stępniak, prezes TPZG

7


IV edycja wojewódzkiego konkursu recytatorskiego już za nami Mój wiersz jest prosty jak me życie Jak łan srebrnego żyta, Jak śpiew skowronka nad rolnikiem, Który za serce chwyta. Bronisław Pietrak ,,Mój zwykły wiersz”

W poniedziałek 22 października br. w Multimedialnej Izbie Pamięci mieszczącej się w XIX-wiecznym pałacu Jezierskich w Garbowie o godz. 9.00 rozpoczęła się IV edycja konkursu poświęconego ludowemu twórcy Garbowszczyzny – Bronisławowi Pietrakowi - poecie, kowalowi, wycinankarzowi, założycielowi Koła Gospodyń Wiejskich w Gutanowie, działaczowi społecznemu, satyrykowi, gawędziarzowi i miłośnikowi kultury i tradycji ludowych. Powyższe przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Garbowie, Stowarzyszenie ,,Wektor” we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Bronisława Pietraka w Garbowie. Ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego dokonano zmiany miejsca eliminacji z budynku szkoły podstawowej na izbę pamięci mieszczącą się w pałacu. Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mogli podziwiać tam wystawę poświęconą twórczości ludowej i artystycznej mieszkańców ziemi garbowskiej, w tym wytwory Bronisława Pietraka, obrazy stworzone ręką garbowskiej malarki, Krystyny Zlot. Celami powyższego konkursu było: zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą ludową, ukazanie literackiego dorobku Bronisława Pietraka, popularyzacja gwary ludowej Garbowszczyzny, budowanie więzi emocjonalnej z krajem ojczystym i regionem, poszerzanie wiedzy na temat folkloru oraz poznawanie sylwetek twórców ludowych, integracja międzypokoleniowa, rozwijanie zainteresowań i wyobraźni plastycznej, integracja środowiska wokół wartości zawartych w twórczości o tematyce wiejskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Zgodnie z regulaminem 25 recytatorów zaprezentowało utwory liryczne, bajki, treny i gawędy. Uczestników oceniano w dwóch kategoriach: I - uczniowie klas IV-VI II - uczniowie klas VII-VIII Jury w składzie: Anna Kistelska, Dominika Jarosz pracownice Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Puławach, Marlena Radwan, Dorota Mościbrodzka - pracownice Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Aleksandra Kozak-Kotowska - reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach, przyznało w sumie 8 miejsc, 3 wyróżnienia. W trzeciej kategorii plastycznej dla uczniów klas I-III udział wzięło 40. małych malarzy. Jury wyłoniło 8 prac, przyznając ich wykonawcom nagrody i wyróżnienia. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Społecznych ,,Wektor” oraz drobne upominki zakupione przez Gminną Bibliotekę im. Bronisława Pietraka w Garbowie. Lucyna Żak

*** Bronisław Pietrak (1914-1997) – kowal, wycinankarz, ale przede wszystkim pisarz ludowy – nazywany chłopskim Kochanowskim, działacz społeczny. Urodził się w Miłocinie koło Nałęczowa. Przez lata pracował jako kowal dworski w Gutanowie, potem we własnej kuźni. Gospodarował na roli i tworzył. Uczestnicy konkursu z wójtem gminy K. Firlejem

8

fot. Anna Zając

Głos Garbowa


Z ironicznym dystansem do rzeczywistości Bronisław Pietrak (1914-1997) tworzył liryki, pieśni, bajki i satyry. Los naszego kraju zawsze leżał mu na sercu. Poeta sięgał po satyry, które jak sam określił są „ostem na miedzy”. W czasie jednej z rozmów dla pisma „Integracja” B. Pietrak powiedział: „Jestem chyba dobrym obserwatorem życia. Udaje mi się niekiedy zawrzeć w satyrycznie nakreślonych obrazkach literackich to, co dzieje się wśród nas”. Autor wierszy Widziane zezem patrzył na sprawy wsi, miasta, wreszcie całego kraju okiem chłopa, gospodarza, społecznika. W swoich utworach wypowiadał się przeciwko krzywdzie cierpiącego narodu, słowem domagał się sprawiedliwości i równości, często ostrze satyry kierował w sprawujących władzę polityczną.

W listopadzie 1990 roku zostało założone Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, w jego działalność od początku włączył się artysta kowal, wycinankarz, poeta, założyciel Klubu Twórców Ludowych w Puławach, następnie współzałożyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i jego pierwszy prezes, działacz społeczny z Gutanowa. W marcu 1992 roku na Walnym Zjeździe TPZG, doceniając jego zasługi, w dziedzinie zachowania kultury i tradycji ziemi garbowskiej, Zarząd Towarzystwa nadał Bronisławowi Pietrakowi tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej.

Wiersze Bronisława Pietraka poety z Gutanowa Tak być nie może To nie bajki ni plotki, To co w kraju się dzieje, Bo zarobki te same, No a wszystko drożeje. I tu właśnie jest przykład, Jakie z tego są skutki, Wzrosła cena pieczywa, Wędlin, mleka i wódki.

Ci co rację wciąż mają, Bo ci nigdy nie błądzą. Bo dziś takie już czasy, Taka to dziś jest era, Ten jest dobry, niewinny, Ten – kto rząd ten popiera. Lublin 17 I 1993 r.

*** Skończyć z propagandą

Prasa o tym wciąż pisze, Radio o tem nam głosi, Że dobrobyt nam rośnie, Że się stopa podnosi, Chyba tym się podnosi, Co dziś siedzą na „stołkach”, No a o nas się mówi, Jak o zwykłych matołkach. Być tak dalej nie może, Muszą zmienić się czasy, Biada będzie rządowi, Jak zbuntują się masy. Lublin 16. I.1991 r. Prawo, czy bezprawie? Ale śmiesznie obecnie, U nas w kraju tym bywa, Ktoś tam kogoś obraził, Ktoś tam kogoś wyzywa. No i jeden przed drugim, Stawia zaraz się kantem, Ktoś ubekiem go nazwał, Ktoś innego - palantem. I rezultat jest z tego, Co dziś każden z nas śledzi, Jak ukradniesz – masz wolność, Za palant się siedzi. I to co się dziś dzieje, Bojaźnią mnie napawa, Bo to niby masz prawo. A żyjemy bez prawa. Bo dziś prawo jest dla tych, Co dyktują i rządzą,

W rządzie ciągle propaganda, Każden rząd nam obiecuje, że poprawa będzie w kraju, A nam szare życie truje. Że dobrobyt chcą nam zrobić, Że się o nas ciągle troszczą, że porządek zrobią w kraju, że nam inni pozazdroszczą. Że o sprawy Polski dbają, O jej sławę, o jej mienie, Tylko właśnie kosztem ludu, Napychają swe kieszenie. Naród na to wszystko patrzy, Już do życia nie ma chęci, Szary naród żyje w biedzie. A w rozkoszy prominenci. Ja nie wierzę w to co mówią, Nie uwierzę w to a juści, Ja wiem jedno z obserwacji, Że to zwykli są oszuści. Jedną taką daję radę, Wtedy w kraju się polepszy, Tych co ciągle obiecują Wreszcie z rządu się wy…przy. Lublin, 19.VII.1992 r. Anna i Bronisław Pietrak, Wierchowe nutki i Widziane zezem, Lublin 1993 r.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbowie, noszącej jego imię, znajduje się tablica pamiątkowa, odsłonięta 8 czerwca 2014 roku. Halina Stępniak, prezes TPZG

eSeMeSy Prawdę mówiąc – nie wierzyłem w to do końca - że będzie w Polsce prasa „naftą pachnąca” *** Będziemy nadal wydobywać węgiel - bo mamy go bez liku KTOŚ tu nam proponuje – jazdę na Titanicu? *** To już było. Czy to polskie fatum, czy też jakaś zbieżność, że znów się głównie liczy „dobra” przynależność! *** „Podziwiam” polskiego katolika który wszystkim normom moralnym sprytnie się wymyka! *** Polska – to katolicki kraj dlatego emigranci mają u nas w lesie – raj?!? Przybysławice 2021

Listopad-grudzień 2021

9


Chcesz się zrelaksować? Sięgnij po ciekawą książkę.

Biblioteka poleca: Jane Austen Duma i uprzedzenie Mamy przełom XVIII i XIX w. Na angielskiej prowincji mieszkają niezbyt zamożni państwo Bennetowie. Mają 5 dorosłych córek i nie lada kłopot, a mianowicie nadeszła pora, aby dobrze wydać je za mąż, co na prowincji nie jest takie łatwe. Pewnego dnia dowiadują się, że sąsiednią posiadłość wydzierżawia młody człowiek, przystojny i w dodatku bogaty. Pojawia się więc iskierka nadziei. Wydawnictwo Świat Książki Elizabeth Haran Rzeka przeznaczenia Joe – właściciel parowca pływającego po rzece Murray, wpada w poważne tarapaty finansowe. W tym czasie z Melbourne powraca jego córka Francesca. Aby wydobyć ojca z kłopotów, zgadza się poślubić bogatego Silasa, chociaż jej serce skradł przystojny kapitan statku. Okazuje się, że ojciec skrywa przed nią tajemnicę… Wydawnictwo Akurat

Informacje z biblioteki Z ogromną satysfakcją informujemy Państwa, że na półkach bibliotecznych GBP w Garbowie oraz filii w Bogucinie, Piotrowicach Wielkich i Przybysławicach można odnaleźć nowości wydawnicze, zakupione w ramach Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ogromnym wsparciu Biblioteki Narodowej. Głównym celem Priorytetu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2021-2025, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, ebooków, audiobooków. W roku 2021 Gminna Biblioteka Publiczna im. Bronisława Pietraka w Garbowie na realizację zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek Interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0” uzyskała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 13 000 zł. Dofinansowanie wzbogaciło ofertę naszej biblioteki o 543 woluminy nowości wydawniczych zakupionych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie w nowych zbiorach coś interesującego dla siebie. Zapraszamy do odwiedzenia naszych placówek.

Irena Małysa W cieniu Babiej Góry Policjantka Baśka wraca do rodzinnego Krakowa. Dowiaduje się, że jej koleżanka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji, aby się zabawić, grupa zaprzyjaźnionych kobiet wspina się na Babią Górę. Nad ranem Baśka znajduje martwą Izę. Fabuła książki oparta częściowo na faktach: Schronisko Markowe Szczawiny, Zawoja, kościół drewniany – to wszystko istnieje. Faktem jest też pewna katastrofa samolotu, która miała miejsce w pobliżu Policy. Wydawnictwo Mova Joanna Tekieli Szepty pienińskich ścieżek

Godziny pracy GBP w Garbowie poniedziałek, czwartek i piątek: w godz. 8.00 – 16.00 wtorek i środa: w godz. 8.00 – 18.00 druga i czwarta sobota w miesiącu: w godz. 8.00 – 12.00

Filia w Bogucinie poniedziałek – 9.15 – 11.35 wtorek: w godz. 9.15 – 11.35, 14.30 – 17.30

Filia w Piotrowicach Wielkich środa: w godz. 12.15 – 16.15 czwartek: w godz. 8.00 – 14.00

Filia w Przybysławicach wtorek: w godz. 13.30 – 17.30 czwartek: w godz. 13.30 – 17.30

Agnieszce nie podoba się jej dotychczasowe życie: nudna praca, wredny szef itd. Postanawia to zmienić. Za namową przyjaciółki idzie na kurs przewodników po Pieninach. Pod wpływem piękna górskich krajobrazów, następuje w jej życiu prawdziwa rewolucja. Ciekawa lektura nie tylko dla miłośników górskich wędrówek. Wydawnictwo Filia EST

10

Głos Garbowa


Biblioteka zaprasza

Wystawa fotograficzna

Polska jesień widziana oczami dziecka Kilkadziesiąt prac fotograficznych dzieci z Domu Dziecka „Nowy Dom” w Przybysławicach można było oglądać na wystawie w dn. 28 października br. Spotkanie rozpoczął krótkim przemówieniem dyrektor Domu Dziecka Rafał Lipert, witając przybyłych gości. Później Anastazja, jedna z podopiecznych Domu Dziecka przedstawiła genezę pomysłu powstania wystawy zdjęć. Na wernisaż przybyło wielu gości, m.in.: Marek Kuna reprezentujący Ministerstwo Edukacji Narodowej, Zdzisław Niedbała - radny Rady Powiatu, Jacek Figarski - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Sławomir Styk kierownik Działu do Spraw Pieczy Zastępczej PCPR, Kazimierz Firlej - wójt Gminy Garbów, Małgorzata Leszek sołtys sołectwa Zagrody, Eliza Wołowik – księgowa Dom Pomocy Społecznej Kiełczewice wraz z podopiecznymi, Urszula Zielińska - Ośrodek Wsparcia Matczyn, Sławomir Piotrowski - Dom Pomocy Społecznej Matczyn, Robert Persona – Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna, Leszek Łuczywek – wójt Gminy Markuszów, Agnieszka StępniakŁuczywek – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, reprezentująca również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, Zespół „Malina Folk” Przybysławice, Jakub Ostrokulski - darczyńca oraz wiele innych zaprzyjaźnionych osób.

Kiermasz bożonarodzeniowy W niedzielę 12 grudnia na holu GBP w Garbowie wystawiały swoje wyroby rękodzielnicze twórczynie z naszej gminy. Była okazja do zakupu ozdób choinkowych, bombek wykonanych różnymi technikami, kartek świątecznych i stroików na wigilijny stół. Idą święta, czas więc zadbać o dekoracje, aby poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Zebrani wysłuchali piosenek o jesieni w wykonaniu najmłodszych dzieci. Następnie wystąpił zespół „Malina Folk” z Przybysławic. Wszyscy goście z zainteresowaniem oglądali prace i miło spędzili czas na biesiadowaniu przy ognisku. Tekst i fot. Agnieszka Stępniak-Łuczywek

Prace Ewy Widz

Stroik Beaty Chołżyńskiej Choinki Ewy Szczuki

Listopad-grudzień 2021

fot. has

11


Spotkanie z żołnierzem Każdy z nas może stać się świadkiem jakiegoś wypadku i w konsekwencji stanąć przed koniecznością udzielenia pierwszej pomocy. Od naszych umiejętności w tym zakresie, może wtedy zależeć czyjeś życie. W mózgu pozbawionym tlenu już po kilku minutach zachodzą poważne nieodwracalne uszkodzenia. Żadna karetka nie dotrze tak szybko... Dlatego szybkie podjęcie resuscytacji daje szansę na przeżycie. W grudniu w szkołach podstawowych w Garbowie i Przybysławicach miały miejsce zajęcia, podczas których uczniowie klas VIII doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a uczniowie klas młodszych II, III i IV mieli okazję porozmawiać z żołnierzem – na temat służby wojskowej i ratowania ludzkiego życia.

Mikołaj odwiedził przedszkolaków Do przedszkola w SP Garbowie z pewnością będzie to niezapomniany dzień! W Mikołajki dzieci na dużym ekranie obejrzały niezwykłe przygody Maszy i Niedźwiedzia. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w kinie!

Po powrocie na przedszkolaków czekał już dobrze im znany i wyczekiwany Święty Mikołaj z dużym workiem prezentów. Tegoroczna wizyta Mikołaja jak zwykle przyniosła dzieciom wiele radości, każdy przedszkolak wrócił do domu w cudownym nastroju, z podarunkiem w dłoni, z głową pełną wrażeń. Święty Mikołaj zapewnił dzieciom atrakcji, że ho, ho! Str. internetowa szkoły

„Tablica ciepłych słów” Mieli też możliwość poćwiczyć elementy wojskowej musztry. (fot. w szkole w Garbowie) Zajęcia przeprowadzili: st. kpr. Marcin Żyła - żołnierz, instruktor z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, ratownik medyczny, druh OSP w Kurowie oraz Agnieszka Stępniak-Łuczywek - psycholog z CSIL i SPSP, która opowiadała o psychologicznych aspektach udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych.

fot. szkoły Choć sytuacja nie pozwala, by spotkać się osobiście, myślami i sercem jesteśmy razem. Dla naszych emerytowanych nauczycieli, pracowników szkoły i przyjaciół uczniowie klasy VII a i VIII b przygotowali kartki świąteczne z życzeniami. W szkole pojawiła się również ,,Tablica Ciepłych Słów”, na której każdy mógł przekazać życzliwe, miłe słowa przelane na papier. Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób mogliśmy stworzyć świąteczny nastrój. A. Oleksik, A. Usarek, M. Kulik Młodzież dowiedziała się na czym polega udzielenie pierwszej pomocy. Jak ważne jest podtrzymywanie przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. (fot. w szkole w Przybysławicach) Resuscytacja powinna być prowadzona do momentu: przybycia specjalnych służb, powrotu prawidłowego oddechu, odzyskania przez poszkodowanego przytomności, lub utraty sił. Udzielanie pierwszej pomocy wiąże się najczęściej z wezwaniem specjalistycznych służb: 999 lub 112. Podczas tej rozmowy należy podać informacje, które odpowiadają na pytania: CO? rodzaj wypadku, GDZIE? miejsce wypadku, ILE? liczba poszkodowanych, JAK? stan poszkodowanych, CO ROBISZ? informacje o udzielonej dotychczas pomocy, KIM JESTEŚ? dane personalne, INNE WIADOMOŚCI – poinformowanie o dodatkowym niebezpieczeństwie, np. pożar, przewrócona cysterna, wypadek samochodowy. Tekst i fot. Agnieszka Stępniak-Łuczywek

12

Sukces Ani Uczniowie klasy VIIa SP w Przybysławicach wzięli udział w konkursie woj. ,,Najpiękniejsza bombka choinkowa” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konkurencja była duża – ze 105 placówek nadesłano 925 bombek. W jury zasiadali przedstawiciele z Katedry Intermediów i Rzeźby, Instytutu Sztuk Pięknych i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Nagrodzona bombka

Wśród 51 wyróżnień w gronie laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Anna Mańko z kl. VIIa. Serdecznie gratulujemy.

Głos Garbowa


Zima 2021

Numer 4/80

Szanowni Czytelnicy! I znów nadeszły Święta….coraz częściej dziwimy się jak ten czas szybko płynie, miesiąc za miesiącem, dzień za dniem, nim się obejrzymy kolejny rok za nami. A zarazem kolejny rok w pandemicznej rzeczywistości, wirus szaleje w najlepsze, nie robiąc sobie nic z naszych planów, niwecząc zamierzenia. Coraz trudniej radzić sobie z codziennością, patrząc na szalejącą inflację i drożyznę w sklepach zastanawiamy się do czego to wszystko zmierza? Dostrzec sens w często bezsensownych zdarzeniach to wielka sztuka. Potrzeba niejednokrotnie dużo determinacji i pracy nad samym sobą, aby wzbudzić w sobie ducha tych świąt. I nie mam na myśli tylko świąt w wymiarze chrześcijańskim. Dla niewierzących ten czas to także jest szansa na umocnienie lub wręcz naprawę więzi rodzinnych, na dostrzeżenie obok siebie drugiego człowieka, być może w potrzebie…. Ten biuletyn do łatwych, lekkich i przyjemnych tekstów nie będzie należał. Ponieważ dla wielu z nas okres świąteczny to spotkania, cóż że rodzinne, skoro zakrapiane mocno alkoholem. A później awantura … cierpienie bliskich, płacz dzieci…może warto przemyśleć, czy ten alkohol jest tak niezbędny w te święta? Czy bez niego potrafimy wspólnie świętować? Marta Plecha, przewodniczący GKPiRPA

Napić się, pospać….Święta? Pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź jednego

opisać... Zadzwoniłam po pogotowie (bo nie

z forumowiczów portalu dla Dorosłych Dzieci

wiedziałyśmy, czy jest tylko pijany, czy się gdzieś nie

Alkoholików (tekst z oryginalną pisownią): „Pisząc tu mój ojciec leży uchlany (prawie do

uderzył), wzięli go na izbę przyjęć, gdzie przetrzeźwiał i później ok. 22:00 trzeba było po niego jechać...

nieprzytomności) w kuchni pod stołem...Zalogowałam

Z samego rana wstał i znowu poszedł pić... Teraz kolejne

się tu, bo mam potrzebę wygadania się... Mam 30 lat i nie

Święta - Wielkanocne... Prawie takie same „atrakcje”...

pamiętam żadnych spokojnych Świąt, gdzie ojciec byłby

Leje pod siebie, rzyga... A ja patrzę na ten wrak

trzeźwy i nie byłoby z nim żadnych problemów...

człowieka i myślę: „Jak można się doprowadzać do

22 grudnia 2014 r. tak się schlał, że nie mógł sobie

takiego stanu? Jak można się tak upadlać?” Także nigdy

otworzyć drzwi do mieszkania i nieprzytomnego

nie miałam wesołych Świąt, a pełne nerwów, stresu i lęku

znalazłyśmy go z mamą na klatce (wracałyśmy

o zdrowie i życie ojca... I to jest najgorsze... Bo ten dziad

z zakupów przedświątecznych). Myślałyśmy, że nie żyje.

nikim się nie przejmuje jak jest trzeźwy... Jak Mama

Był zimny, nie reagował... To, co przeżyłyśmy ciężko


jest chora, to jej nawet szklanki herbaty nie poda, a ona mu w środku nocy zlaną dupę przebiera...”

„Dziecko w jakimś sensie przestaje mieć spójny obraz rodzica. Jest mama czy tata spięci po pracy, albo krytyczni,

To tylko jedna z wypowiedzi na tym forum,

kontrolujący. Jacyś. Po alkoholu są to inne osoby. Na

podobnych historii jest o wiele więcej. Nie jestem w stanie

przykład odpuszczają coś, co na co dzień jest ważne, są

zliczyć o ilu takich sytuacjach w ciągu lat mojej pracy

niekonsekwentni. Dziecko nie wie gdzie są granice. Bo te

usłyszałam, z jeszcze bardziej drastycznymi momentami.

granice są za każdym razem gdzie indziej – i to rodzi lęk,

Dla niektórych nadchodzące święta to koszmar

niepokój i niepewność”.

nieprzespanych nocy, bijatyki, krzyków i wyzwisk.

Innymi słowy, gdy jesteś pijany, przestajesz być dla

Ponieważ dla alkoholika to kolejna okazja, jakże

niego rodzicem. Stajesz się obcą osobą, której ono do tej

usprawiedliwiona, żeby się napić. W Święta można sobie

pory nie znało i której zachowania ma prawo się obawiać.

poluzować. Tak się przecież napracowaliśmy, należy nam

– Dziecko naprawdę nie musi doznawać fizycznej

się chwila relaksu z lampką wina. I zapewne gdyby na tej

krzywdy z powodu naszego picia, nie musi być

lampce się skończyło, nie byłoby problemu. Niestety

zaniedbywane, żeby problem istniał – przestrzega

alkoholik takiego hamulca nie ma. Wydaje się, że święta to

terapeutka.

taki czas, który obnaża pewne zachowania. Nagle okazuje

Powiesz, że alkohol jest dla ludzi. Kieliszek wina

się, że ciocia Krysia ma taki pociąg do naleweczki, że nie

przy kolacji nie czyni z ciebie alkoholika, ani nie wtłacza

odmawia sobie każdego wieczora. Szwagrów, braci,

w twoje dzieci przekonania, że trzeba pić bez umiaru. Ty

sióstr, kuzynów, z którymi nie widzieliśmy się kilka

właśnie ten umiar pokazujesz.

miesięcy…no jak się nie napić???

A teraz zastanów się, czy w poprzednie Święta też

„Polska znajduje się w czołówce europejskich

stawiałeś na umiar? Czy nie przekrzykiwaliście się przy

państw pod względem spożycia alkoholu na jedną osobą.

stole, czy ktoś nie powiedział czegoś w „alkoholowym

Szacuje się, że nawet 2,5 miliona Polaków pije

przypływie odwagi”? Czy nie tłumaczyłeś drugiego dnia

ryzykownie, a blisko milion jest uzależnionych. Jasne, ty

świąt, że tata źle się czuje i boli go głowa?

się do nich nie zaliczasz. Nie pijesz ryzykownie, nie

Unormowaliśmy to, że rodzicom ten kieliszek po

ciągnie cię codziennie do flaszki. Ty po prostu przy okazji.

prostu się należy. Nie wpadliśmy tylko na to, co zrobić

Kilka razy do roku pijesz tak więcej. Z każdym wujkiem.

z tym że nasze dzieci widzą nas pijących alkohol. Co

W każde święta. Każdy rodzaj alkoholu.

odpowiedzieć im, gdy 15-latek powie, że wypił wino na Sylwestrze? Opieprzyć, że tak nie można? Robić wykład,

Dziecko widzi alkoholika Zastanawiałeś się, co widzi twoje dziecko, gdy sprawnie chwytasz palcami nóżkę kieliszka? Myślisz, że kilkulatek tłumaczy sobie w głowie, że tata pije jednego, bo jest specjalna okazja? Ewa Woydyłło, psycholożka i terapeutka uzależnień, w wywiadzie dla mama:Du opowiada na to pytanie:

trzymając w ręku szklankę z grzańcem? Pamiętasz Święta z dzieciństwa. Wy biegaliście z kuzynostwem, rodzice siedzieli przy stole i nie można było wchodzić do pokoju. Być może towarzyszył im wtedy wstyd, że upijają się na oczach dzieci. Pewnie nieuświadomiony. A jednak gdzieś pod skórą mieli świadomość, że nieletni patrzą.


Nasze tolerancyjne pokolenia zapraszają dzieci do stołu, by mogły mieć udział w dyskusji. Chcemy odpowiadać na ich potrzeby i zapytania.

następnego dnia do kościoła – dodaje. – Święta mają przede wszystkim charakter religijny i powinna w nich dominować świadomość przeżycia

Teraz zastanów się, czy gdy dziecko zapyta, co jest

religijnego. Atmosfera świąt to atmosfera jedności,

w twoim kieliszku, prawidłową i najprawdziwszą

życzliwości, dobroci i troski o siebie nawzajem

odpowiedzią nie powinna być woda”.

w rodzinach. Rodziny się gromadzą z dziećmi, dziadkami, i

(cytowany tekst pochodzi z:https://dadhero.pl/287653,niechlubna-

to nie są sprzyjające okoliczności ku temu, by pojawiał się

tradycja-picia-alkoholu-w-swieta-co-czuja-dzieci-gdy-pijesz)

A jakie są relacje parafian z pasterkowych spotkań? „Piotr na pasterkę jeździ z rodziną do większego kościoła w sąsiedniej miejscowości. Sam zawsze trzeźwy, nie może tego powiedzieć o każdym krewnym i znajomym. – Raz ksiądz powiedział z ambony, że gdyby poszedł na koniec kościoła ze świecą, to byłby samozapłon – śmieje się. Nie wszyscy nadążają ze śpiewaniem, innym tego wieczoru jakoś szczególnie łatwo się klęczy, trudniej stoi. Najdobitniej o tym, że parafianie wzięli sobie do serca świętowanie, świadczą pasterkowe wonie, w których alkoholowe nuty łączą się w przyciężką kompozycję z aromatem odkurzonych na tę okazję futer i kożuchów. Bukiet niezbyt piękny i może niejednego przyprawić o zawrót głowy. – Nie przepadamy za chodzeniem na pasterki – mówi wprost Ola z malutkiej miejscowości na Podlasiu. – W moim rodzinnym mieście to okazja głównie do zaprezentowania się w futrze i nowych butach. Gdyby tego było mało, wielu jest już po co najmniej „jednym głębszym”, bo w końcu jak to Wigilia bez wódki?! Ze skóry ulatnia się alkohol połączony z zapachem kiszonej kapusty. To trochę przeszkadza w celebrowaniu tego wyjątkowego momentu. Wolimy na spokojnie przyjść

alkohol – podkreśla ks. Mazur. Przeżycia religijne przeżyciami religijnymi, ale wielu z nas zanim zacznie myśleć o swojej duszy, musi zmierzyć się z towarzystwem własnej rodziny. A kiedy ojciec ma pretensje do syna, że zamiast zajmować się czymś „normalnym”, wybrał karierę social media ninja, a teściowa naciska na synową, by zaszła w ciążę, trudno o warunki ku temu, by się zrelaksować. – Atmosfera pomiędzy różnymi członkami rodziny może być tak napięta, że zamiast porozmawiać czy uspokoić się w inny sposób, idziemy na łatwiznę i sięgamy po alkohol – wyjaśnia psycholog i terapeutka Katarzyna Kucewicz. Psycholog zwraca uwagę na to, że często mamy przekonanie, że bez alkoholu nie można ciekawie, głęboko z kimś porozmawiać. Nie potrafimy mówić o emocjach, a dodatkowo spotykając się na święta z krewnymi, którzy nie uczestniczą w naszym codziennym życiu, możemy nie mieć ochoty o nich rozmawiać. O wiele łatwiej jest nalać sobie lampkę wina i wspólnie pośmiać, zapominając o niezałatwionych sprawach i napięciach między członkami rodziny. A te mogą być bardzo różne. Bardzo często chodzi o rywalizację i udowodnienie komuś czegoś. – Rodzeństwo na przykład rywalizuje o względy rodzica, nawet, jeśli wszyscy są już dorośli. „To u mnie będą najlepsze święta,


to ja zrobię najlepsze prezenty”. Z drugiej strony

(https://kobieta.wp.pl/przetrwac-alko-swieta-zaczynamy-w-

wielu z nas ma wewnętrzną potrzebę dorównania w czymś

wigilie-wodka-jako-baza-dalej-nalewki-6195812881294977a)

rodzicom lub dziadkom. „Babcia robiła wspaniałą kapustę

Cóż… domyślam się, że nie są to optymistyczne

z grzybami, to ja też muszę się pokazać” – tłumaczy

informacje na ten radosny czas. Takie jednak są realia, nie

psycholog.

powinniśmy zapominać o tym, że wciąż są jeszcze ludzie,

Kucewicz zauważa też, że w tym czasie wielu z nas

którzy być może potrzebują naszego wsparcia.

stara się wypaść dobrze na tle innych członków rodziny, co też jest źródłem stresu.

Pragnę Państwu złożyć najszczersze życzenia – Chcielibyśmy, żeby nasze święta były trochę jak

radości i spełnienia marzeń na nadchodzący

z reklamy. Jest tam ogromna choinka, porządek, wszyscy

świąteczny czas i na kolejny rok.

się uśmiechają, a największym problemem jest to, że ktoś

Niech to będą Święta pełne miłości, zrozumienia,

musi dać komuś całusa pod jemiołą. Ludziom często się

spokoju. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich

wydaje, że to jest właściwy obraz świąt, więc wszelkie niepowodzenia, nagłe zmiany planów czy odwołane

Kierownik i Pracownicy

wizyty odbieramy bardzo personalnie. A to potęguje

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

gorączkową atmosferę w domu – dodaje terapeutka. Święta to sprawa kobiet? Innym źródłem napięć jest podział obowiązków przed i w czasie świąt, często polegający po prostu na tym, że żona ma wszystko przygotować, a ojciec i dzieci po prostu nie wchodzić jej w drogę. – Choć w takim przypadku wiele kobiet deklaruje, że wszystkim się zajmą, potem, na koniec dnia mogą czuć się przemęczone i sfrustrowane tym, że mąż się nie domyślił, że ma pomóc posprzątać po wigilii. To są kolejne stresy, z którymi nie umiemy się zmierzyć – mówi Kucewicz. Jeśli w dzieciństwie na stole był alkohol, to jest duże prawdopodobieństwo, że u nas również będzie. Wybór jednak zawsze należy do nas. A jeśli zdecydujemy się na świętowanie z dodatkiem alkoholu, róbmy to bezpiecznie - w ubiegłym roku w ciągu trzech dni świątecznych zatrzymano 545 nietrzeźwych kierowców. W wyniku wypadków drogowych 210 osób zostało rannych, a 18 zginęło”.

w Garbowie


Inna zima

Z życia parafii Rekolekcje Od 10 do 12 grudnia rekolekcje adwentowe w parafii Garbów-Cukrownia poprowadził ks. Andrzej Szulej proboszcz parafii św. Józefa z Lublina. W czasie rekolekcji odbywała się aukcja ozdób świątecznych, choinkowych i stroików oraz sprzedaż ciast. Dochód z niej przeznaczono na Hospicjum „Małego Księcia” w Lublinie. Od 14 do 17 grudnia rekolekcje w parafii Garbów wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk – moralista z KUL.

Dziś w grocie betlejemskiej Pielgrzymie tego świata wędrówką utrudzony zatrzymaj się na chwilę, spójrz w niebo rozgwieżdżone! Czy widzisz tych Aniołów? czy słyszysz jak śpiewają? wielkie rzesze Zastępów dziś Bogu hołd składają! Dziś w grocie betlejemskiej narodził się Bóg świata nasz Książę, Emmanuel w żłóbeczku pełnym sianka! Anioły pochodniami wciąż drogę oświetlają niebiańscy wirtuozi na harfach przygrywają. Wstąp więc do groty Pana, nie lękaj się niczego! uklęknij przed Dzieciątkiem i przemów dziś do Niego! Ukorz się w swojej pysze, przed Jego majestatem podziękuj za cud Boży, za litość nad tym światem! Za pamięć i za troskę, za miłość doskonałą za serce, co wybacza, choć kochamy zbyt mało. On przyszedł dać nam pokój, nadzieję na zbawienie On wcielił się w człowieka, w to zagubione plemię! Z miłości do nas ludzi przemierzył galaktyki by nigdy żaden człowiek nie poczuł się już nikim. On każdego zrozumie, przytuli, drogę wskaże lecz pragnie, by Go kochać, to jedno z Jego marzeń. O, Panie wszystkich czasów, spójrz okiem miłosierdzia poprowadź udręczonych, niech Prawda Twa zwycięża! Niech cały świat zapłonie miłości Twej płomieniem O, Panie nasz i Królu, bądź naszym wybawieniem! Daj, w czas ten uświęcony cieszyć się Twą miłością pośród rodziny, krewnych na przekór przeciwnościom! Dotknij różdżką niebiańską wszystkie narody, całą Ziemię by dnia każdego trwało cudowne Boże Narodzenie! Ewa Pochwatka, Garbów 2021

Zwiastun zimy - pierwszy śnieżek ptasim lotem siada na zieloną jeszcze trawę i spóźnione kwiaty. Zaorane już ścierniska, rosną oziminy śnieg otuli nagie drzewa i puste rabaty. Taka cisza, ptak nie śpiewa, wiatr kołysze świerki a śnieżynki jak w balecie lekko podlatują. Skrzętnie skryły się ślimaki, pająki, biedronki jeśli szczęście im dopisze może przezimują. I kolejne śniegi, szrony ozdabiają ziemię, jaka radość widzieć krzewy w skrzącej, śnieżnej szadzi. Dzieci jadą na saneczkach i lepią bałwana Kto największą śnieżną kulę ulepić poradzi? Pachną świerki, będą święta z cudowną choinką domy w wieczór wigilijny zapłoną światłami. Nie tak szybko; włóż maseczkę, witamy covida. Nieproszony gość za długo siedzi sobie z nami. Mąci radość, szpeci piękno świątecznych tradycji w sercach ludzi sieje trwogę, lęk osamotnienia i zabiera ukochanych do lepszego świata. A co najmądrzejszy człowiek ma do powiedzenia? Sprzeczne sądy o szczepionkach budzą spokój ludzi a inflacja i podwyżki w najbiedniejszych godzą. Nadużycia i afery wśród rządzących państwem tylko samym politykom nic a nic nie szkodzą. Coraz mniej w człowieczych sercach miejsca dla miłości, pomocy i zrozumienia dla człowieka brata. Wbrew nauce chrześcijańskiej umierają ludzie na granicy, bo są przecież nie z „naszego świata”. Piękna zima, brzydkie czasy i trudno zrozumieć, że to Boże Narodzenie nie tak się obchodzi, nie choinka z prezentami, stół z sutym posiłkiem ale niech się mały Jezus w naszych sercach rodzi. Patrz jak chcesz na piękno zimy, zakładaj maseczkę. Przyznaj, że dość trudno znaleźć człowieka wśród ludzi. Jeśli możesz, otwórz serce, pomagaj w potrzebie, bo po zimie już nie każdy wiosną się obudzi. Wbrew covidom, dzieciom życzę beztroskiej radości a dorosłym spokojnego, bezpiecznego trwania. Starszym – zdrowia w otoczeniu kochanej rodziny, pomyślności w Nowym Roku (2022) - autorka się kłania. Zofia Abramek, Bogucin, 28 grudnia 2021r.

Listopad-grudzień 2021

13


Nasze samorządowe sprawy XXV sesja Rady Gminy

XXVI sesja Rady Gminy

W dniu 30 listopada 2021 roku odbyły się obrady XXV Sesji Rady Gminy. Po otwarciu obrad przez przewodniczącego Rady Piotra Adamczyka, głos zabrał wójt przedstawiając sprawozdanie z działalności gminy między sesjami, tj. od 28 września do 30 listopada 2021 roku (informacja zamieszczona w poprzednim i bieżącym numerze „Głosu Garbowa”). W kolejnym punkcie obrad Rada podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Garbów. Uchwalenie Studium jest konieczne przed przyjęciem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia Studium odnoszą się do kwestii przestrzennych, społecznych, ekonomicznych, kulturalnych i środowiskowych. Rada podjęła uchwały w sprawie wyrażenia zgody w sprawie nieodpłatnego nabycia na rzecz gminy nieruchomości położonych w Zagrodach i w Garbowie. Powyższe uchwały dotyczą przejęcia gruntów z przeznaczeniem na ewentualne poszerzenie dróg w Zagrodach i w Garbowie. Podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu dostarczania wody i odprowadzenia ścieków, obowiązującego na terenie gminy Garbów. Rada podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia programu współpracy gminy Garbów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w artykule 3 ust.3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2022. Przyjmując niniejszy program Rada wyraża wolę współpracy na zasadzie partnerstwa z organizacjami oraz deklaruje realizację części zadań ustawowych we współdziałaniu z nimi. Rada podjęła uchwały w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości oraz szczegółowego świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Rada podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkanki gminy na opieszałość i nienależyte rozpatrzenie wniosku przez wójta. Rada uznała skargę za bezzasadną. Rada podjęła uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej do obliczenia podatku rolnego na rok 2022 z 61,48zł za 1 q do kwoty 41 zł za 1 q. Podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych zostały pozostawione na dotychczasowym poziomie. W porównaniu z innymi gminami podatki w gminie Garbów należą do najniższych. Ma to oczywiście dobre strony, bo w kieszeni mieszkańców zostaje więcej pieniędzy, ale znacznie ogranicza możliwości inwestycyjne gminy oraz wpływa na jakość wykonywanych usług publicznych. Rada podjęła uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Garbów na lata 2021-2024 oraz uchwałę w sprawie zmiany budżetu na 2021 rok. Rada podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych i sołtysów oraz uchwałę w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia wójta. Rada podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Garbów. W kolejnym punkcie obrad przewodniczący zapoznał radnych z pismami jakie wpłynęły do Rady od poprzedniej sesji. Następnie radni przyjęli protokoły z XXIII i XXIV sesji. Po omówieniu spraw bieżących przewodniczący Piotr Adamczyk zamknął obrady sesji Rady Gminy. Kazimierz Firlej

W dniu 22 grudnia 2021 roku odbyły się obrady XXVI Sesji Rady Gminy. Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym. Rada podjęła dwie uchwały: w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej oraz zmiany uchwały budżetowej na 2021 r. Konieczność podjęcia uchwał wiązała się z tym, że na jesieni szkoły otrzymały kwotę 230.500 zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na „Laboratoria przyszłości” planowane do realizacji w latach 2021-2022. W roku 2021 zostanie wydatkowane 102.300zł, a w roku 2022 – 128.200zł. Na zakończenie obrad przewodniczący Piotr Adamczyk oraz wójt Kazimierz Firlej złożyli radnym życzenia zdrowych, spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Kazimierz Firlej

14

Podsumowanie roku 2021 Dobiegł końca 2021 rok. Był to drugi rok walki z pandemią koronawirusa Covid -19, który zmienił życie wielu z nas. Musieliśmy zrezygnować z wielu planów, zmienić styl pracy, często ograniczyć kontakty międzyludzkie. Zostało wprowadzonych wiele restrykcji i ograniczeń. Wielkie nadzieje wiązaliśmy z wynalezieniem szczepionki przeciw Covid – 19 i rozpoczęciem akcji szczepień. Na terenie naszej gminy szczepienia ruszyły 26 stycznia 2021 r. Z początku było więcej chętnych niż szczepionek. Później niestety było odwrotnie. Dużo osób sceptycznie odnosi się do szczepień. W naszej gminie trzykrotnie stacjonował szczepienoiobus, organizowaliśmy akcję promocji szczepień wśród mieszkańców, szczególnie wśród seniorów. Nasze wysiłki nie były nadaremne, ponieważ gmina otrzymała nagrodę z funduszu przeciwdziałania Covid- 19 w wysokości 500 tys. zł w ramach konkursu „Rosnąca odporność”. Na szczęście pandemia nie miała bardzo dużego wpływu na realizację zaplanowanych na 2021 r. inwestycji. W większości inwestycje były finansowane z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa. Na wiosnę zakończyliśmy przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Garbowie. W roku 2021 powstały kolejne kilometry dróg nawierzchni asfaltowej w znacznej części sfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz FOGR. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców realizowaliśmy w tym roku projekt „Modernizacja i rozbudowa oświetlenia drogowego”, w ramach którego powstanie 11 nowych oświetleń przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Zostały zamontowane oświetlenia ekologiczne na 12 przystankach autobusowych. Zostało wymienionych około 370 opraw na LED. Wartość projektu wynosi 2.408.340zł, z czego dofinansowanie z UE 2.023.000zł. Realizacja tej inwestycji planowana jest na lata 2021-2022, w tym znaczna większość prac zostanie wykonana w 2021 r. We współpracy z Polską Spółką Gazową Oddział w Lublinie trwają prace przy gazyfikacji gminy. W listopadzie rozpoczęliśmy ogrzewanie gazem szkoły podstawowej w Garbowie. W trosce o ochronę środowiska realizujemy projekt „Słoneczny Garbów- etap II” polegający na montażu 23 pieców na biomasę oraz 198 instalacji fotowoltaicznych.

Głos Garbowa


Montaż pieców został zakończony wczesną jesienią, natomiast montaż instalacji fotowoltaicznych, niestety nie zostanie ukończony w tym roku, ale w połowie lutego 2022 r. Wykonawca opóźnienie uzasadnia epidemią koronawirusa Covid-19. W trosce o komfort obsługi kierowców i właścicieli firm transportowych udało się uruchomić w Domu Strażaka w Garbowie Filię Wydziału Komunikacji, Transportu i Drogownictwa Starostwa Powiatowego. Niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem było przejęcie na własność gminy od Starostwa Powiatowego w drodze darowizny budynku dworu w Przybysławicach wraz z 3,09 ha parku.

Inwestycje gminne wykonane w 2021 r. Zadania drogowe

Dwór w Przybysławicach

- Zostały wykonane nawierzchnie asfaltowe na drogach gminnych:

L.p. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Miejscowość Bogucin Bogucin Wola Przybysławska Leśce Karolin Garbów Wola Przybysławska Gutanów

długość w metrach 810 465 1680 755 160 540 700 1195

Inwestycje podnoszące jakość życia mieszkańców 1. Dokończenie przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Garbowie – 1.654.629 zł 2. Budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Warszawskiej 466.640 zł w tym fundusze z PROF – 243.702 zł 3. Budowa kotłowni gazowej w szkole podstawowej w Garbowie – 258.051 zł 4. Przebudowa kanalizacji przy ul. Szkolnej w Garbowie – 88.560 zł 5. Dostawa i montaż pieców na biomasę – 372.816 zł 6. Rozbudowa sieci wodociągowej na ul. Makowej – 20.000 zł.

Inwestycje podnoszące poziom bezpieczeństwa na terenie gminy 1. Budowa chodnika przy drodze powiatowej w Borkowie oraz przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych w Borkowie – 285.146 zł w tym udział gminy – 171.087 zł. 2. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze powiatowej w Karolinie – 121.155 zł 3. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej przy ul Kwiatowej w Zagrodach – 61.500 zł 4. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej w Bogucinie – 147.600 zł 5. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej ul. kasztanowa w Garbowie – 147.600 zł 6. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze powiatowej w Piotrowicach Kolonii – 182.655 zł 7. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej ul. Zawiszy Czarnego w Garbowie – 83.640 zł 8. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze wojewódzkiej w Bogucinie – 92.250 zł 9. Oświetlenie ciągu pieszego przy drodze wojewódzkiej ul. Warszawska w Garbowie – 65.190 zł 10. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej ul. Pogodna w Garbowie – 243.540 zł 11. Budowa oświetlenia drogowego przy drodze gminnej w Woli Przybysławskiej – 123.000 zł

Listopad-grudzień 2021

koszt całkowity 186.618 122.886 366.971 178.049 26.241 119.710 148.243 214.662

kwota dofinansowania 93.309 RFRD 61.443 RFRD 183.485 RFRD 100.000 FOGR -

12. Oświetlenie ciągu pieszego przy drodze wojewódzkiej Zagrody - Przybysławice – 230.010 zł 13. Montaż oświetlenia ekologicznego na 12 wiatach przystankowych – 270.600 zł 14. Modernizacja skrzynek oświetleniowych na terenie gminy – 233.700 zł 15. Wymiana istniejących opraw na oprawy typu LED – 344.400 zł 16. Montaż stacji bazowej – 30.750 zł 17. Rozpoczęcie budowy nowego Ośrodka Zdrowia wraz ze stacją wyjazdową Pogotowia Ratunkowego. Wartość inwestycji – 5.808.580 zł, w tym w roku 2021 – 250.000 zł. 18. Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo dla OSP Wola Przybysławska – 896.000zł w tym udział gminy – 400.000 zł. 19. Zakup systemu selektywnego alarmowania dla OSP Leśce - 9.000 zł 20. Dofinansowanie zakupu samochodu dla policji – 15.000 zł 21. Zakup kosiarki bijakowej – 35.000 zł 22. Budowa parkingu przy świetlicy w Karolinie – 15.200 zł 23. Wykonanie projektu na budowę oświetlenia drogi wojewódzkiej w Przybysławicach – 7.000 zł 24. Wykonanie projektu na budowę oświetlenia drogi powiatowej w Woli Przybysławskiej – 10.000 zł 25. Montaż monitoringu i systemu alarmowego na oczyszczalni ścieków w Garbowie – 18.300 zł 26. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę oświetlenia drogowego w Piotrowicach Wielkich – 168.891 zł. Realizacja inwestycji nastąpi w 2022 roku. 27. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę kotłowni gazowej w budynku socjalnym GTS Zawisza Garbów – 106.870 zł. Realizacja w 2022 roku

Inwestycje w zakresie sportu i rekreacji 1. Zagospodarowanie parku w Garbowie etap II – 297.135 zł 2. Ogrodzenie boiska przy szkole podstawowej w Bogucinie - 10.600 zł 3. Budowa altany przy boisku w Woli Przybysławskiej – 35.000 zł

15


Wydarzenia kulturalne i społeczne w 2021 r. Pandemia koronawirusa Covid-19 odcisnęła piętno na życiu kulturalnym i społecznym w gminie. Wiele uroczystości i imprez nie odbyło się bądź, były organizowane w ograniczony zakresie, lub w innych terminach. Do najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w 2021 roku możemy zaliczyć: - Święto Trzech Króli. - Jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wąsika. - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - XXIV Międzynarodowy Wyścig Parakolarzy. - Wernisaż malarstwa Krystyny Zlot. - XXVI Dzień Kobiet pod hasłem „Kto czyta nie błądzi”. - Gminne Święto Plonów - msza święta dziękczynna za zebrane plony. - IX Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej i powitanie w parafii Garbów symboli Światowych Dni Młodzieży. - Promocja szczepień przeciw Covid-19 na gminnym spotkaniu seniorów. - Jubileusz 60-lecia KGW Janów. - Jubileusz 85-lecia KGW Wola Przybysławska. -Jubileusz 10-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Bogutki”. - Ognisko patriotyczne zorganizowane przez KSM z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. - Obchody Święta Narodowego 11 Listopada.

Organizacje działające w gminie Na terenie gminy działa wiele organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Podejmują one działania, których samorząd sam nie jest w stanie lub nie powinien wykonywać. Niestety, działalność niektórych z nich była mocno ograniczona przez panującą już drugi rok pandemię koronawirusa Covid-19. Na terenie gminy z powodzeniem działa 10 KGW, które dbają o zachowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów ludowych. Członkinie Kół Gospodyń są znane z pięknie i misternie witych wieńców dożynkowych. Na dożynkach powiatowych wieniec tradycyjny uwity przez panie z KGW Garbów zdobył I miejsce, natomiast wieniec współczesny, uwity przez panie z KGW Karolin, zdobył III miejsce. W tym roku KGW w Woli Przybysławskiej obchodziło jubileusz 85-lecia działalności, a KGW z Janowa 60-lecia. Gratulujemy. Bezpieczeństwa mieszkańców strzeże 7 jednostek OSP, w tym 2 - OSP Garbów i OSP Wola Przybysławska - należą do KSRG. Kobieca drużyna OSP Garbów osiągnęła znakomity wynik zajmując VI miejsce na Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP CTIF. Na terenie gminy działają 4 kluby sportowe: GTS Zawisza, BKS Bogucin, LKS Wola Przybysławska i UKS Przybysławice. Szczególnie bardzo dobrą pracę z dziećmi i młodzieżą prowadzi GTS Zawisza Garbów. Już od 31 lat z wielkim pożytkiem dla społeczności lokalnej działa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej. Niewątpliwie najważniejszym jego zadaniem jest wydawanie już od 31 lat gazety lokalnej „Głos Garbowa”. Gazeta jest kopalnią wiedzy o historii ziemi garbowskiej jak również informuje o bieżących wydarzeniach w gminie. Tak bogata działalność TPZG jest zasługą wielu regionalistów na czele z prezes Haliną Stępniak i red. naczelnym - od powstania gazety „Głosu Garbowa” - Stanisławem M. Stępniakiem. Wiele cennych inicjatyw podejmuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych WEKTOR działające przy SP w Garbowie.

16

fot. K. Oleszek

Już 7 rok z powodzeniem działa Garbowska Orkiestra Dęta, uświetniając swoim graniem uroczystości gminne i kościelne. Jubileusz 10-lecia działalności obchodził w tym roku Zespół Tańca Ludowego „Bogutki” prowadzony przez Stowarzyszenie Mój Bogucin przy Szkole Podstawowej w Bogucinie. Zespół uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne i gminne oraz promuje gminę poza jej granicami. Przy GBP od wielu już lat działa Zespół Tańca Nowoczesnego Volumen, w którym wiele dziewcząt doskonali swoje umiejętności taneczne. Bardzo aktywnie działają seniorzy zrzeszeni w dwóch Kołach Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gutanowie i Zagrodach. Problematyką dzieci i młodzieży zajmuje się Młodzieżowa Rada Gminy. W wielu miejscowościach gminy działają stowarzyszenia: Stowarzyszenie Mój Bogucin, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borków i Janów, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Leśce, Stowarzyszenie Nasz Gutanów. Są one inicjatorami wielu udanych przedsięwzięć. Wszystko, co udało się nam dokonać w roku 2021, robiliśmy dla dobra naszych mieszkańców, podnoszenia ich jakości życia i poczucia bezpieczeństwa. Było to możliwe dzięki mądrej współpracy wielu ludzi dobrej woli, organizacji, stowarzyszeń, szkół i urzędów. Kazimierz Firlej, Wójt Gminy Garbów

Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Garbowie 18 listopada 2021r., w Domu Strażaka, odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Garbowie. W Zjeździe uczestniczyli delegaci ze wszystkich 7 jednostek OSP z terenu gminy oraz zaproszeni goście w osobach: Mieczysław Dziura – sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Lublinie, Piotr Adamczyk przewodniczący Rady Gminy Garbów, Małgorzata Sanaluta zastępca wójta gminy, Katarzyna Miszczuk - skarbnik gminy. Zjazd otworzył prezes Zarządu Oddziału Gminnego Kazimierz Firlej, który przywitał zebranych i poprosił o uczczenie minutą ciszy druhów, którzy zmarli w ciągu ostatnich 5 lat.

Głos Garbowa


Następnie prezes złożył sprawozdanie z działalności Oddziału Gminnego Związku OSP za lata 2016-2021. Na terenie gminy Garbów funkcjonuje 7 jednostek OSP w tym 2 włączone do Krajowego Systemu RatowniczoGaśniczego OSP Garbów i OSP Wola Przybysławska. Liczba strażaków wynosi 265, w tym 33 kobiety. Każda z 7 jednostek posiada budynek strażnicy z garażem. Jednostki wyposażone są w 13 pojazdów, w tym 7 samochodów gaśniczych. W 2021 r. zakupiono nowy średni samochód ratowniczogaśniczy marki Volvo dla OSP Wola Przybysławska. Poza tym jednostki wyposażone są w inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, tj. motopompy, zestawy ratownictwa technicznego, agregaty, piły do stali i betonu, turbowentylatory, zestawy do ratownictwa medycznego, radiostacje, kamery radiowizyjne, łódź do ratownictwa wodnego. Jakość i ilość posiadanego sprzętu i wyposażenia oraz wyszkolenie naszych strażaków stawia jednostki z naszej gminy na równi z jednostkami z PSP. W latach 2016-2021 jednostki OSP z terenu naszej gminy brały udział w ponad 600 akcjach ratowniczo-gaśniczych. W większości były to wyjazdy do wypadków drogowych i pożarów. Druhowie z naszej gminy odnosili sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim a nawet krajowym. W 2019 roku kobieca drużyna z OSP Garbów zajęła 7 miejsce, a drużyna męska OSP Wola Przybysławska zajęła 8 miejsce na Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Polanicy-Zdrój. W 2021 roku kobieca drużyna z OSP Garbów zajęła 6 miejsce na Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych wg CtiF. Od wielu lat strażacy z naszej gminy utrzymują przyjacielskie kontakty ze strażakami z gminy Westerwelde z Holandii, gminy Ilmenau z Niemiec oraz z gminy Gołańcz z Wielkopolski. Druhowie z OSP Garbów biorą udział w zawodach WAMPEX – nocnych marszach na orientację z przeszkodami w Holandii. Druhowie zabezpieczali różne wydarzenia i imprezy odbywające się na terenie gminy. Aktywnie włączyli się w walkę z pandemią Covid-19. Uczestniczyli w obchodach Świąt Narodowych – 3 maja, 11 listopada, dożynek gminnych.

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Garbowie: Prezes - Kazimierz Firlej Wiceprezes komendant gminny – Tadeusz Pacuła Wiceprezes – Leszek Rusinek Sekretarz – Michał Miziak Skarbnik – Hieronim Chabros Członkowie: Krzysztof Misztal, Krzysztof Wójcik, Grzegorz Parakowski, Krzysztof Chołody, Mirosław Paluch, Arkadiusz Bogusz, Piotr Tarka, Jerzy Wdowiak, Jan Staniak, Michał Karman, Maciej Podbilski. Komisja Rewizyjna: Marcin Uniłowski, Zbigniew Rusinek, Stanisław Pikul. Delegatami na Zjazd Oddziału Powiatowego zostali: Kazimierz Firlej, Tadeusz Pacuła, Leszek Rusinek. Przedstawicielami Zarządu Oddziału Gminnego do Zarząd Oddziału Powiatowego zostali: K. Firlej i T. Pacuła. Kazimierz Firlej, prezes ZG ZOSP RP w Garbowie

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2021 „Przebudowa ciągu dróg gminnych: 105914L, 105915L, 105916L Wola Przybysławska – Zagrody”. Zadanie dofinansowane z Państwowego Funduszu Celowego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg został zrealizowane. Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 183 485,00 zł Całkowita wartość inwestycji – 366 971,03 zł W ramach zadania przebudowany został ciąg drogowy obejmujący odcinki 3 dróg gminnych o dług. 1652 m. Położone zostały 2 warstwy asfaltu, wykonano mijanki i pobocza ulepszone oraz oznakowanie. Cel projektu: Poprawa dostępności do terenów mieszkalnych, gospodarstw rolnych, podmiotów gospodarczych w miejscowości Wola Przybysławska i Zagrody oraz poprawa parametrów technicznych i bezpieczeństwa użytkowników drogi.

fot. Michał Miziak

Na podsumowanie prezes podziękował strażakom za ofiarną pracę, za trud i ryzyko jakie podejmują w ochronie życia i mienia ludzi. Po wystąpieniu prezesa sprawozdanie przedstawiła Komisja Rewizyjna. Po krótkiej dyskusji nad przedstawionymi sprawozdaniami Zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium za minioną kadencję. Następnie dokonano wyboru nowego Zarządu Oddziału Gminnego, Komisji Rewizyjnej, delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego i przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego. fot. arch. gminy

Listopad-grudzień 2021

17


Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Garbowie ul. Warszawska

Operacja „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Garbowie ul. Warszawska” realizowana jest w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego PROW na lata 2014-2020 Celem inwestycji jest poprawa warunków życia mieszkańców Gminy Garbów poprzez rozbudowę infrastruktury technicznej gospodarki ściekowej polegającej na budowie odcinka sieci kanalizacji sanitarnej w Garbowie przy ulicy Warszawskiej (poza obszarem aglomeracji). Realizacja operacji wpłynie pozytywnie na podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz wzrost atrakcyjności mieszkalnej i gospodarczej terenów wiejskich. W ramach tej operacji wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej o dług. 1253m. Odcinek tej sieci zostanie włączony do kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w Garbowie. Koszt wykonania robót budowlanych po udzieleniu zamówienia publicznego wynosi 381 300 zł. dofinansowanie z UE 63,63 %

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Garbowie fot. K. Firlej

18

Minęły dwa miesiące 01.11. - Wszystkich Świętych 02. 11. - Dzień Zaduszny 03. 11. - Ślubowanie klas I w Szkole Podstawowej w Garbowie 06. 11. - Jubileusz 85-lecia KGW Wola Przybysławska 06.11. - Odpust św. Leonarda w parafii Garbów 07.11. - Ognisko Patriotyczne, z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowane przez KSM 11.11. - Święto Niepodległości 12.11. - Posiedzenie Komisji Skarg i Wniosków 18. 11. - Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Garbowie 19.11. - Dzień Pracownika Socjalnego 19.11. - Posiedzenie Komisji Finansów 22.11. - Szczepieniobus w Domu Strażaka w Garbowie 23.11. - Sesja sołtysów 23.11. - Posiedzenie Komisji Rolnictwa 24.11. - Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych 25.11. - Posiedzenia Komisji Finansów 30.11. - XXV sesja Rady Gminy 06.12. - Mikołajki 13. 12. - 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 14.12. - Gmina zostaje właścicielem dworu wraz z parkiem o powierzchni 3,09 ha w Przybysławicach 14.12. - Sesja sołtysów 17.12. - Posiedzenie Komisji Finansów 17.12. - Uroczyste spotkanie wigilijne w Domu Dziecka w Przybysławicach. 20.12. - Posiedzenie Komisji Rewizyjnej 22.12. - XXVI nadzwyczajna sesja Rady Gminy 23.12. - Akcja szczepienia w szczepieniobusie w Domu Strażaka w Garbowie. 24.12. - Wigilia 25.12. - Boże Narodzenie 26.12. - Świętego Szczepana 27.12. – 103. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 28.12. - Posiedzenie Komisji Finansów 30.12. - XXVII Sesja Rady Gminy 31.12. - Sylwester

W związku z uzyskaniem przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego dodatkowych środków finansowych na utylizację azbestu w wysokość 2,4 mln zł, planowany jest uzupełniający nabór wniosków w ramach projektu „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”. Nabór rozpocznie się w miesiącu lutym z terminem realizacji do 30 czerwca 2022 roku. W związku z powyższym osoby, które nie złożyły wniosku w 2021 roku, a posiadają azbest do utylizacji, prosimy o obserwowanie naszej strony internetowej www.garbow.pl na której pojawi się dokładna informacja o termine naboru. Informację można również uzyskać w Urzędzie Gminy Garbów pok. nr 01 tel. 815018032

Głos Garbowa


Program „Czyste Powietrze”

Nakrętki z SERCA Na początku grudnia ustawione zostało przed budynkiem GBP w Garbowie metalowe serce na nakrętki. Nakrętki, które zbiera biblioteka, zostaną przekazane do Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Pieniądze uzyskane z recyklingu nakrętek przeznaczone zostaną dla podopiecznych hospicjum. Prosimy o wrzucanie do kosza tylko nakrętek plastikowych.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków. Informujemy, że Gmina Garbów uruchomiła punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach realizacji programu „Czyste Powietrze”. Punkt działa w dniach: w środę i piątek w godz. 8.00-13.00 Mieszkańcy gminy Garbów mogą uzyskać pomoc w wypełnianiu i złożeniu wniosku o dotację oraz uzyskać niezbędne informacje odnośnie w/w programu. Szczegółowe informacje nt. Programu „Czyste Powietrze” dostępne są również na stronach internetowych: ● strona internetowa gminy - zakładka „Czyste Powietrze” ● https://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html ● https://czystepowietrze.gov.pl/

fot. has

Zmiana lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK Urząd Gminy Garbów informuje, że od 8 listopada 2021 r. zmianie ulega lokalizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK został przeniesiony z ul. Krakowskie Przedmieście 61 na teren oczyszczalni ścieków w Garbowie – ul. Łąkowa 4. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest czynny w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00 (z wyjątkiem świąt). Przypominamy, że aby oddać odpady na PSZOK, należy umówić się telefonicznie z pracownikiem firmy obsługującej punkt - 728 407 609 oraz pobrać w Urzędzie Gminy (pok. 01, tel. 81 50 18 032) potwierdzenie przynależenia do systemu gospodarowania odpadami.

40. rocznica stanu wojennego W poniedziałek, 13 grudnia br., minęła 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęcał do włączenia się do akcji społecznoedukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”. 13 grudnia o godz. 19.30 w oknach polskich domów zapłonęły symboliczne świece. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie.

Listopad-grudzień 2021

19


Z dziejów poczty w Garbowie „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie…” W 2021 roku minęło 95 lat od powstania poczty w Garbowie. W dostępnych źródłach historycznych i opracowaniach książkowych wzmianki o początkach poczty w Garbowie są bardzo skąpe. Przedstawione materiały oparłam o notatki prowadzone przez kolejnych naczelników poczty. Pierwsze zapiski o poczcie we wsi Garbów pochodzą z początku XX wieku. Do roku 1925 poczty w Garbowie nie było, wymiana poczty odbywała się za pośrednictwem gońca gminnego, który zabierał przesyłki pocztowe i odwoził do Urzędu Pocztowego w Kurowie (odległego o 10 km). W ważniejszych sprawach mieszkańcy udawali się tam osobiście. W kolejnych latach korzystano też z UP w Markuszowie. Od wczesnych stuleci istnienia państwa polskiego Garbów był wsią położoną przy drodze o zasięgu międzydzielnicowym, przez którą przebiegał trakt poczty konnej. Garbów, jak cała ziemia lubelska aż do początku XIX wieku należał do diecezji krakowskiej. Z opisu historyka Jana Długosza wyłania się obraz średniowiecznego Garbowa jako wsi, gdzie przeważała własność kościelna, za wyjątkiem należących do dziedziców siedmiu karczem. W końcu XV wieku ruch podróżnych na szlaku komunikacyjnym biegnącym przez wieś, musiał być znaczny skoro wymagał obsługi aż tylu karczem i warsztatów rzemieślniczych, korzystających na obsłudze ruchu. Karczmy służyły też okolicznym mieszkańcom, którzy z oddalonych wsi przybywali do kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha na niedzielne msze św. Niektóre karczmy pełniły funkcję stacji poprzęgowej zwanej poczthalterią. Następowała tu zmiana koni, a podróżni mieli możliwość odpoczynku i posiłku. Pierwsza wzmianka o dostarczaniu podwodów przez Lublin pochodzi z 1491 roku. Gdy król jechał z królową na Litwę, Lublin był zobowiązany dać 12 czterokonnych wozów do Parczewa lub Łukowa. Dopiero w styczniu 1926 roku została uruchomiona agencja pocztowa VI klasy w Garbowie, kierownikiem agencji był p. Mazurek. Lokal mieścił się w domu p. Filipowicza. Wymiana poczty odbywała się furmanką. Urząd poczty w Garbowie co pewien czas zmieniał swoją siedzibę. Na jego potrzeby wynajmowano pomieszczenia w prywatnych domach. W roku 1930 urząd pocztowy został przemianowany do V klasy, a wymiana poczty odbywała się już samochodem pocztowym. W tym czasie p. Mazurek przekazał agencję zastępcy p. Flisińskiemu, W 1931 roku urząd został przemianowany na agencję pocztową I stopnia. Kierownikiem agencji została Zofia Pieniążkówna, która przeniosła agencję z powodu „złych warunków zdrowotnych” do lokalu p. Wierzbotowiczowej, następnie w 1937 roku do domu Anny Nakoniecznej (budynek obok dawnej apteki). W tym też roku zaprowadzono służbę listonosza wiejskiego. Zatrudniono 2 listonoszy i jednego posłańca. W 1938 roku kierownikiem agencji został Stanisław Kisielewicz (zamieszkał w budynku poczty). W lipcu 1939 r. odbyła się lustracja agencji przez ministra poczty i telegrafu, po której przemianowano agencję na Urząd Pocztowy V klasy. 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa, działalność poczty została zawieszona. Dopiero w roku 1940 ponownie powołano do urzędowania, „pod groźbą

20

wywiezienia”, naczelnika urzędu St. Kisielewicza. W zapiskach czytamy „W okresie okupacji personel był gnębiony i poniżany przez okupanta, dochodziło do bicia po twarzy naczelnika oraz wyzywania pracowników od „polskich świń”. Urząd Poczty w Garbowie oficjalnie został uruchomiony 24 sierpnia 1944 r. na polecenie Dyrekcji Okręgu Poczt i Telekomunikacji w Lublinie. Jesienią 1955 r. Wojewódzki Zarząd Łączności wynajął dla Urzędu Poczty i Telekomunikacji Garbów lokal w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Garbowie (obecnie Urząd Gminy). Zarząd zapłacił z góry czynsz za 10 lat ok. 30 000 zł. W grudniu Urząd Pocztowy i Telefoniczny przeniesiono do nowego lokalu. W następnym roku zaszeregowano go do klasy IV. Jeśli chodzi o pracowników to przez wszystkie lat stale zmieniali się z różnych powodów, najczęściej osobistych. W 1967 roku zespół 7 pracowników poczty w Garbowie uzyskał tytuł Brygady Pracy Socjalistycznej. Po 36 latach pracy St. Kisielewicz odszedł na emeryturę. W maju 1974 r. obowiązki naczelnika przejęła Zofia Bartnik – długoletni pracownik UPT w Garbowie. W urzędzie pracowała od 1959 roku. W związku ze zmianą zamieszkania, jej nowym miejscem pracy była lubelska poczta, gdzie pracowała na stanowisku kontrolera. 1 grudnia 1977 roku na stanowisko naczelnika UPT w Garbowie została powołana Krystyna Zlot (związana z tą placówką od 1971 roku). Dzięki staraniom naczelniczki uzyskano więcej pomieszczeń do użytku poczty. W roku 1979 przeprowadzono remont, wydzielono dział nadawczo-oddawczy o trzech stanowiskach do obsługi klientów i pomieszczenie dla telefonistek (z nowoczesną centralą półautomatyczną), salę dla 8 doręczycieli i stanowisko na telex (do korespondencji telegraficznej). Poczta nabrała innego wyglądu i poprawiły się warunki pracy. W dn. 1 stycznia 1980 r. przyłączona została do UPT w Garbowie Wola Przybysławska, dotychczas należała do UPT Markuszów. Podzielona została na II rejony, obsługiwane przez nowych doręczycieli. W tym okresie grupa 5 doręczycieli wzięła udział we współzawodnictwie pracy i uzyskała Brązową Odznakę Brygady Pracy Socjalistycznej oraz nagrody książkowe, dyplomy i medale. W następnym roku we współzawodnictwie pracy wzięło udział 7 doręczycieli, pisano o nich w gazecie „Łączność” w lipcu 1981 r. W sierpniu dokonano pomiaru rejonów i powstał 8 rejon doręczeń. 13 grudnia 1981 r. ogłoszony został w PRL stan wojenny. W związku z tym niektóre jednostki organizacyjne objęte zostały militaryzacją. Jedną z nich była Polska Poczta Telegraf i Telefon. Łączność ogólnokrajowa została przerwana zarówno telefoniczna, telegraficzna (teleksowa). Rozmowy były cenzurowane w zakresie połączeń miejscowych. W przypadku pogotowia łączności udzielała miejscowa komenda Milicji Obywatelskiej. W kraju powołana została Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Poczta podlegała komisarzowi wojskowemu w UG, a usługi pocztowe były ograniczone. Na terenie od Lublina do Puław tylko poczta Garbów przyjmowała paczki do 5 kg (żywność, odzież, leki). W zakresie obrotu pieniężnego przyjmowane były wpłaty na rzecz skarbu państwa i jednostek gospodarczych oraz wpłaty oszczędnościowe. Wypłacić z książeczki oszczędnościowej można było tylko 10 000 zł w ciągu jednego miesiąca. W styczniu 1984 roku tutejsza centrala telefoniczna (licząca pojemność 100 abonentów) otrzymała wybierak do Lublina, dzięki temu można było otrzymać w krótszym czasie połączenie z miastem wojewódzkim. Mając na uwadze duże zapotrzebowanie na telefony dokonano przeniesienia centrali telefonicznej do pomieszczenia o większym metrażu. W listopadzie 1986 roku przeprowadzono tam remont.

Głos Garbowa


W tym okresie centrala telefoniczna liczyła 197 abonentów, a od stycznia 1990 r. wymieniono centralę na jedną dwusetkę ze stanowiskiem dwuosobowym. W okresie letnim 8 telefonistek przeniesiono do lokalu poza pocztą (obsługiwały abonentów 300 numerów). 1 stycznia 1992 roku nastąpił rozdział poczty od telekomunikacji - przyjęto nazwę Telekomunikacja Polska SA. Zakład Telekomunikacji Lublin - Rejon Puławy.

Od 30 stycznia 2003 r. do chwili obecnej naczelnikiem UP Garbów jest Bożena Rejmak. W urzędzie pocztowym obecnie pracują: Anna Jędrejek (od 1995) i Justyna Fatyga (od 2014). Pięć rejonów obsługują listonosze: Ewelina Stachyra, Krzysztof Rutkowski, Paweł Kafarski, Grzegorz Piwko, Aleksandra Wnuk.

W połowie 1996 roku pocztowcy doczekali się wreszcie własnego budynku.

Od lewej: Justyna Fatyga, Anna Jędrejek i Bożena Rejmak

Obecna siedziba Urzędu Poczty w Garbowie

Nowa poczta mieści się w odkupionym od gminy budynku i wyremontowanym lokalu starej szkoły podstawowej. Urząd ma teraz trzy okienka do obsługi klientów i pracuje 12 osób. Otwarcia nowego budynku dokonała naczelnik poczty. W październiku 1996 r. Krystyna Zlot została odznaczona za wzorową pracę złotą odznaką Zasłużony Pracownik Łączności. W 1997 r. tytuł służbowy „doręczyciel” została zastąpiony tytułem „listonosz”. W nocy z dnia 26 na 27 sierpnia 1997 r. na skutek awarii wodociągu nastąpiło zalanie pomieszczeń Urzędu Pocztowego i podmycie fundamentów budynku. Rozpoczęto gruntowny remont. W wyniku reorganizacji kraju 30 maja 1999 roku Garbów przyłączony został do powiatu lubelskiego. Nastąpiła zmiana numeru adresowego dla miejscowości obsługiwanych przez pocztę na kod pocztowy 21-080 Garbów. Przeniesiono też siedzibę komisariatu policji z Garbowa do Niemiec k. Lublina. Z okazji Dnia Łącznościowca w październiku 1999 r. naczelnik poczty Krystyna Zlot, w uznaniu zasług położonych w służbie łączności, została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Łączności”. Z dniem 1 stycznia 2000 r. Urząd Pocztowy Garbów podporządkowano do Obwodowego Urzędu Poczty - Lublin 1. W lutym uruchomiona została Agencja Urzędu Pocztowego Garbów w Zagrodach (w sklepie przemysłowym „Patrycja”). Od września do listopada 2000 r. trwał remont urzędu poczty. Został wymieniony dach, wykonano odgrzybianie (pozostałość po zalaniu wodą), przebudowano popękane ściany i pomalowano pomieszczenia. W grudniu poczta otrzymała od RUP Lublin 1 komputer, a pod koniec miesiąca 3 kolejne. W styczniu 2001 r. Krystyna Zlot w ramach awansu powołana została do pracy na stanowisko inspektora ruchu pocztowego w Rejonowym Urzędzie Poczty w Lublinie. Przepracowała jako pocztowiec 30 lat. Obowiązki naczelnika poczty zostały powierzone Teresie Leszek, która 1 października 2001 r. przekazała je Katarzynie Szabat.

- W dobie cyfryzacji korespondencja prywatna praktycznie zanika, pozostała tylko korespondencja urzędowa i paczki, których wolumen znacznie wzrósł, dzięki zakupom internetowym – mówi Bożena Rejmak – naczelniczka poczty. Prenumerata prasy również zanika. Szukając nowych pozycji przychodowych, poczta stał się sklepem oferującym różne towary. Poczta idąc z duchem czasu wyposażyła listonoszy w tablety, dzięki którym korespondencja jest kwitowana przez adresatów elektronicznie. Przesyłki nadane można śledzić w Internecie i widzieć co się z nimi w danym momencie dzieje, gdzie są. Pomimo dużej konkurencji i paczkomatu, który został zainstalowany w Garbowie, listonosze nie mogą narzekać na brak pracy. Każdego dnia niezależnie od pogody docierają do adresatów przesyłek.

fot. S.M. Stępniak

Poczta Polska to firma o ponad 460-letniej tradycji i największy operator w Polsce, którego sieć obejmuje 7600 placówek, filii i agencji pocztowych. W ostatnim czasie Poczta Polska zdobyła 1. miejsce w rankingu Rzeczpospolitej w kategorii najcenniejszych polskich marek działających w sektorze usług. Ponadto, w 2020 roku, Poczta została laureatem konkursu TOP Marka, zajmując pierwsze miejsce w kategorii firm kurierskich. Dodatkowo, w konkursie o Tytuł Pracodawca Godny Zaufania, Poczta Polska wygrała w kategorii Firma Przyjazna Niepełnosprawnym. Materiał zebrała Halina Stępniak Źródło: Kronika pisana przez St. Kisielewicza i K. Zlot

Listopad-grudzień 2021

21


SPORT – MOJA PASJA I SPOSÓB NA ŻYCIE Przedstawiamy Artura Galińskiego, mieszkańca Garbowa, brązowego medalistę Mistrzostw Polski 2020 i 2021 w brazylijskim jiu-jitsu.

mistrz świata bjj. Nie jest to wielki klub, ale ludzie z nim związani tworzą jedną wielką rodzinę. Zawsze można na nich liczyć, na pomoc i wsparcie nie tylko sportowe, ale i w życiu prywatnym. Klub odnosi spore sukcesy nie tylko w bjj, ale również w amatorskim MMA, stąd wywodzą się wielokrotni mistrzowie Polski i Europy. Ciężka praca, treningi, na pewno są i sukcesy. Proszę pochwalić się nimi. - Moim największym sukcesem sportowym jest brązowy medal na Mistrzostwach Polski w roku 2020 i 2021.

Artur Galiński – drugi od prawej strony

Proszę powiedzieć na czym polega ta dyscyplina sportu? - Brazylijskie jiu-jitsu (bjj) jest to dyscyplina wywodząca się z chwytanych sportów walki. Polega ona na obaleniu przeciwnika, unieruchomieniu go i zastosowaniu techniki kończącej (różnego rodzaju dźwignie na kończyny górne i dolne) lub zastosowaniu duszeń (wykorzystanie rąk, nóg lub elementów ubioru). Dlaczego wybrał Pan właśnie taki sport? - Ponieważ wymaga on od zawodnika nie tylko siły i kondycji ale również techniki, które dają możliwość wygrania z dużo większym, cięższym i silniejszym przeciwnikiem. Czym się Pan zajmuje zawodowo? - Na co dzień jestem kierowcą samochodu ciężarowego. Praca moja wiąże się z częstymi wyjazdami poza granice kraju. Mój kierunek to głównie kraje bałkańskie Serbia i Bośnia. W takim razie, jak Pan łączy swoją pracę zawodową z pasją sportową? - Każdy tydzień zaczynam od porannego poniedziałkowego treningu na macie. Potem załadunek, dokumenty i można ruszać. W czasie pracy potrzeba odpoczynku i regeneracji i tu przychodzi z pomocą bjj. Jest to sport, który pomimo walki na macie łączy ludzi. W ramach odpoczynku staram się odwiedzać zaprzyjaźnione kluby, aby tam potrenować i rozruszać ciało, gdyż praca jest siedząca w jednej pozycji. W Serbii w Belgradzie mam możliwość trenowania w Kimura Akademia, a w Bośni odwiedzam dużą „sportową rodzinę – Brotherhood”. Staram się zrobić przynajmniej jeden dodatkowy trening. Gdzie można trenować brazylijskie jiu-jitsu na terenie Lubelszczyzny? - Moim macierzystym klubem jest GLADIO Świdnik, którego założycielem i głównym trenerem jest Wojciech Klimkiewicz –

22

W. Klimkiewicz i A. Galiński

Cały obecny rok to sporo startów na polskiej scenie bjj (3 złota, 3 srebra, 3 brązy). Obecnie jestem w trakcie przygotowań do otwartych Mistrzostw Europy, które odbędą się w lutym przyszłego roku w Rzymie. Impreza tej rangi skupia w jednym miejscu zawodników z całej Europy i świata. Móc dołączyć do tak elitarnych zawodów, być tam i spróbować swoich sił to mega wyzwanie i nagroda za lata „pracy” na macie. Co powiedziałby Pan młodym ludziom, siedzącym często g o d z i n a m i p r z e d k o m p u t e re m , d l a c z e g o w a r t o zainteresować się sportem i trenować? - Trenowanie przynosi mi jeszcze jeden bardzo ważny profit – ZDROWIE. Częsty ruch, dbanie o kondycję, dyscyplina, pomagają w codziennym życiu. Jako sportowiec nauczyłem się dbać również o zdrowe odżywianie. Odpowiednia dieta (wcale niekoniecznie droga i wymagająca) pozwala zachować zdrowe ciało i otwarty umysł. Moja historia to żywy przykład, że nie trzeba być młodym, by zacząć sportową przygodę. Od pięciu lat, kiedy moja droga zawodowa przecięła się ze sportową, życie nabrało nowego znaczenia. Ruch, nauka, słuchanie własnego ciała, pokazało mi, jak ważne są to aspekty codziennego życia. Zachęcam wszystkich do aktywności fizycznej, do spacerów, do zdrowego trybu życia. Bo można. Tylko trzeba chociaż trochę chcieć. A my tutaj w Garbowie naprawdę mamy gdzie. Mamy piękny park z infrastrukturą temu sprzyjającą, mamy szlak rowerowy, mamy siłownie. I jak mówi Mariusz Pudzianowski – „SAMO SIĘ NIE ZROBI”. Rozmawiała Halina Stępniak fot. A.G.

Głos Garbowa


Fotorelacja z obchodów 85-lecia KGW w Woli Przybysławskiej

fot. S.M. Stępniak "GŁOS GARBOWA"- MIESIĘCZNIK. Redaguje kolegium w składzie: Redaktor naczelny - Stanisław M. Stępniak, sekretarz redakcji - Halina Stępniak Współpracują: Kazimierz Firlej, Małgorzata Sanaluta, Edyta Kramek, Marta Plecha, Elżbieta Stodulska, Piotr Chabros, Hubert Bieniek WYDAWCA: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, 21-080 Garbów, tel. kom. 537 496 490, e-mail: glosgarbowa@o2.pl DRUK: INTERGRAF, www.intergraf-lubartow.pl; nakład 550 egz.; Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo opracowania tekstów i zmiany tytułów


Świąteczny wystrój kościoła Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni

fot. arch. parafii

Wystrój kościoła Przemienienia Pańskiego w Garbowie

fot. S. M. Stępniak


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.