Page 1

AYDA BIR YAYIMLANIR

Yıl : 01 Sayı: 01

10,00 TL

ŞUBAT 2019

Yurttaş gazeteciliği mi tanık haberciliği mi?

ANKARA ÇIKARMASI

Prof. Dr. Süleyman İRVAN

UİGAD, Başkentte internet gazeteciliğinin nabzını tuttu

Syf 09

Bir çağ kapandı ve başka bir çağ açıldı!

Syf 04

İpek YAVUZ

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) heyeti, Ankara’da iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu. UİGAD internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ile büyük ilgi gördü. Heyet, internet gazeteciliğinin nabzını tutarak, kulis çalışmaları yaptı. Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) olarak Türkiye’deki internet gazeteciliği ve internet medyası alanındaki temel sorunların aşılması için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla hazırladığımız çözüm önerilerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bazı siyasilere, siyasi partilere ve çeşitli platformlardaki ilgili kişilere sunduk.

Gazetecilik zor zanaat...

İNTERNET GAZETECİLİĞİ

YASA TASARISI

TASLAĞI ÖNERİLERİ Syf 12

Kırşehir Basın Gecesi Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği‘nin Kırşehir Temsilciliği tarafından organize edilen ve ilki düzenlenen Basın Gecesi Kırşehir‘de büyük ses getirdi.

Syf 12

Okan GEÇGEL

Syf 12

UİGAD Gazete, internet medyasının güvenli limanı olacak Selçuk TAŞDEMİR

Syf 15

İnternet gazeteciliğinin etik sorunları Uğur ESKİER

Syf 10

Syf 16


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

2


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

başkandan UİGAD bir dernekten öte, büyük bir aile oldu. Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) ailesi giderek büyüyor. Hemen hemen her gün yeni bir proje için fikir teatisinde bulunuyoruz. UİGAD Gazete de, bu fikir teatilerinin bir sonucu olarak hayata geçti. UİGAD, 6 ay gibi kısa bir süre içinde bir dernekten beklenebilecek performansın katbekat fazlasını gösterdi. Faaliyete geçtiğimiz ilk aylardan itibaren üye sayımız artıyor. Projelerimize de yenileri ekleniyor. Temsilcilerimizin ve üyelerimizin de desteği ile ulusal ve uluslararası platformlarda UİGAD’ın sesini duyurmaya başladık. Gazetecilerin doğrudan ilgilendiği derneğimiz, akademisyenlerin ve siyasilerin de ilgisini çekiyor. Çünkü UİGAD bir dernekten öte büyük bir aile oldu. Üyelerimizin birçoğu internet gazeteciliği alanında faaliyet gösteriyor; ancak basılı medyadan da uzak değiliz. Bu sebeple UİGAD Gazete projesini hayata geçirdik. Gazetemizde internet gazeteciliği alanında çeşitli yayınlar yer alacak. Üyelerimizin kaleme aldığı farklı konulardaki köşe yazıları ve faaliyet alanımızla ilgili haberler de okuyabileceksiniz. Ayrıca, farklı illerden farklı reklam çalışmalarımıza da şahit olacaksınız. ŞUBAT 2019

Yıl: 01 Sayı : 01

G a z e t e m i z B a s ı n Ya y ı n A h l a k K u r a l l a r ı n a U y m a y ı Ta a h h ü t E d e r.

ULUSLARARASI İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE GAZETECİLER DERNEĞİ (UİGAD) Adına İmtiyaz Sahibi İzzet AYDIN GENEL BAŞKAN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Selçuk TAŞDEMİR UİGAD GENEL SEKRETERİ Genel Yayın Yönetmeni Okan GEÇGEL Genel Başkan Yardımcısı /uigadturkey

Yayın Kurulu İzzet AYDIN Selçuk TAŞDEMİR Prof. Dr. Süleyman İRVAN Okan GEÇGEL İpek YAVUZ Fırat İPEK Uğur ESKİER Gamze Şule İNANDI Jalal SELMİ Grafik - Tasarım OX MEDYA Ltd. Şti. Baskı M GRUP Matbaacılık Ltd. Şti. /uigadturkey

info@uigad.org 0.542 488 44 23

Gazetemiz; internet gazeteciliği için bir pencere, internet gazetecileri için de seslerini duyurabilecekleri bir platform olacak. İnternet gazeteciliği ile ilgili ulusal ve uluslararası gelişmeler, dijital medya platformlarından haberler yer alacak. İnternet gazetecilerinin sorunlarını dile getireceğiz. Kanunlarda internet gazetecilerinin lehine değişiklikler yapılması için UİGAD Gazete aracılığı ile kanun koyucular nezdinde kulis çalışmaları yürüteceğiz. İnternet medyasının hatalarını dile getirerek, gazetecilik meslek etiği kurallarını hatırlatacağız. UİGAD Gazete yayın politikası, temsilciliklerimizin ve üyelerimizin öneri ve eleştirilerini de dikkate alarak geliştirilecek. Her sayıda farklı bir eleştiri ve öneri görebilirsiniz. Bu sebeple temsilcilerimizin ve üyelerimizin katkılarını bekliyoruz. Derneğimiz dışında internet medyası platformlarında görev yapan meslektaşlarımızın da önerilerine açığız. Bu vesile ile bütün internet gazetecilerini UİGAD çatısı altında görmek istediğimizi belirtmek isterim. UİGAD Gazete’nin dışında dergi, haber sitesi ve haber ajansı çalışmalarımız da devam ediyor. Bunlarla ilgili çalışmalar belli bir seviyeye geldiğinde detaylarını paylaşacağız. UİGAD, yola çıktığı günden bu yana “vites küçültmeden” yoluna devam ediyor. Her duraktan bir “yolcu” alıyoruz. Hedefimize ulaşmak için durmayacağız!

İzzet AYDIN UİGAD Genel Başkanı

Gazetemiz; internet gazeteciliği için bir pencere, internet gazetecileri için de seslerini duyurabilecekleri bir platform olacak. İnternet gazeteciliği ile ilgili ulusal ve uluslararası gelişmeler, dijital medya platformlarından haberler yer alacak. İnternet gazetecilerinin sorunlarını dile getireceğiz. Kanunlarda internet gazetecilerinin lehine değişiklikler yapılması için UİGAD Gazete aracılığı ile kanun koyucular nezdinde kulis çalışmaları yürüteceğiz. İnternet medyasının hatalarını dile getirerek, gazetecilik meslek etiği kurallarını hatırlatacağız.

Hep birlikte başaracağız! Selam ve sevgilerimle…  3


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

UİGAD, ANKARA’YA ÇIKARMA YAPTI BAŞKENTTE İNTERNET GAZETECİLİĞİNİN NABZINI TUTTU Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) heyeti, Ankara’da iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu. UİGAD internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ile büyük ilgi gördü. Heyet, internet gazeteciliğinin nabzını tutarak, kulis çalışmaları yaptı.

UİGAD heyetinde; UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir, UİGAD yönetim kurulu üyeleri, UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel, UİGAD Karadeniz Bölge Temsilcisi Ercan Tarı, UİGAD Ortadoğu Bölge Temsilcisi Jalal Selmi ve İç Anadolu Bölgesi il temsilcilerinden oluşan 22 kişi yer aldı. Ankara’daki Çankırılılar Derneği binasında UİGAD Anlara İl Temsilcisi Bayram Polat’ın ev sahipliğinde kahvaltı yaparak, temasları öncesi istişarelerde bulunan UİGAD heyeti temaslarına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) başladı.

İlk Destek Sözü Destici’den UİGAD heyeti, ilk olarak Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ziyaret etti. Destici, öğle yemeğinde eşlik ettiği UİGAD heyetini daha sonra makamında ağırladı. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, Destici’ye derneğin faaliyetleri ve amacı hakkında bilgi vererek, internet gazeteciliğinin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu. Destici, UİGAD raporuna ilişkin, “Bunlar çok doğru ve kimsenin karşı çıkamayacağı maddeler… Biz inşallah bu konuda sizlerle birlikte yürümeye, ortaklık yapmaya ve destek vermeye hazırız. Biz kanun teklifi hazırlığı yapalım, siz de yapın.” ifadelerini kullandı. 4


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

AK Partili Üç İsme Ziyaret Heyet daha sonra AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nu Meclis’teki odalarında ziyaret etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da UİGAD heyetini Meclis’teki odasında ağırladı. Heyete başkanlık eden UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, “Kırk yıl hatırı vardır” diyerek, Bakan Albayrak’a fincan takımı hediye etti. Albayrak da derneğe başarılar dileyerek, heyetteki gazetecilerle sohbet etti, toplu fotoğraf çektirdi.

 5


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

MHP’li İki Genel Başkan Yardımcısından Destek Mesajı UİGAD heyeti, ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi’ne geçti. Burada Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve İdari, Mali ve Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Şekerci’yi ziyaret eden heyet, internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin raporu sunarak, MHP’den bu konuda yasa hazırlanması için destek istedi. MHP’li Sadir Durmaz, “Çalışmanızı bu açıdan çok değerli buluyorum. Yeni bir oluşum olarak böyle bir dernek çatısı altında, mesleki disiplinin de yerleştirilmesi bakımından yararlı olacağını umut ediyorum.” dedi. Durmaz ve Şekerci, MHP’nin UİGAD’ın yasa çıkması için gösterdiği çabalara Meclis’te destek vereceğini kaydetti.

İlk İstişare Toplantısı Ankara’da Derneğin Ankara çıkarmasında geniş katılımlı ilk istişare toplantısı önemli yer tuttu. İlk günkü ziyaretlerin ardından Keçiören’deki Estergon Kalesi’nde genişletilmiş istişare toplantısı yapıldı. Akşam yemeği eşliğinde yapılan toplantı, UİGAD Ankara İl Temsilcisi Bayram Polat’ın ev sahipliğinde ve moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Toplantıda dernek yöneticileri ile birlikte bölge ve il temsilcileri de söz alarak, görüş ve önerilerini sundu. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın da, kısa ve uzun vadede planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Aydın, katılımcıların önerilerini de not aldı. İlk istişare toplantısının sonunda İç Anadolu il temsilcilerine temsilcilik belgeleri takdim edildi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Gürel’i Ziyaret Heyetin ilk gün ziyaretlerinin son durağı Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Merkezi oldu. Burada Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Yayın ve İletişim Başkanı Uğur Gürel’le görüşen heyete başkanlık eden UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, dernek hakkında bilgi verdi ve internet gazeteciliğinin sorunlarını içeren rapor sundu. Raporu inceleyen Gürel, “Çok önemli maddeleriniz var. Algı yaratmadan olayları doğru yansıtabilmenin yollarını bulabilmeniz lazım.” dedi. 6


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

İkinci Gün Temasları Anıtkabir ve AA Ziyareti İle Başladı UİGAD’ın Ankara’daki ikinci günü Anıtkabir ziyareti ile başladı. Heyetten bir grup, ikinci gün temasları öncesi derneği temsilen Anıtkabir’i ziyaret etti. UİGAD’ın ikinci günkü temaslarında UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir ve UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel’in yer aldı. Anıtkabir ziyaretinin ardından heyet, Anadolu Ajansı (AA) Yeni Medya Haberleri Yayın Yönetmeni Mustafa Fuat Er’i ziyaret etti.

AK Partili Tuzcuoğlu Da Desteğe Hazır Olduklarını Vurguladı Heyet daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu’nu AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Tuzcuoğlu, internet gazeteciliği konusunda birlikte çalışmaya hazır olduklarını belirterek, bu konuda bir yasa çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

CHP’li Konuralp UİGAD ile birlikte çalışabileceklerini dile getirdi Heyetin son durağı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Basın Başdanışmanı Okan Konuralp oldu. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette UİGAD Genel Başkanı Aydın, Konuralp’e internet gazeteciliğinin sorunlarını ve çözüm yollarını içeren bir rapor sundu. Konuralp, internet gazeteciliği konusunda sağlıklı bir yasa çıkması için dernekle ortak çalışabileceklerini söyledi.

İkinci Grup, Ak Partili Yağcı ve Yıldız’ı Ziyaret Etti Derneğin ikinci bir heyeti de AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ı ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) ziyaretlerde, UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel ve UİGAD Ankara İl Temsilcisi Bayram Polat yer aldı.

 7


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

8


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

Yurttaş gazeteciliği mi tanık haberciliği mi? A haber whatsapp ihbar hattı tanıtım videosunda, “gün içinde olay yerindeki yurttaşlar tarafından akıllı telefonlara kaydedilebilikarşılaştığınız, haber değeri taşıdığını düşündüğünüz fotoğraf ve yor ve biz de böylece bu olayları birincil kaynaklardan öğrenebiliyovideoları gönderin, gündeme taşıyalım” çağrısı yapılıyor. ruz. Bu önemli. Eskiden olsaydı, muhabir olay yerine gider, tanıklarla konuşur ve haberini tanıkların anlatımlarına göre şekillendirirdi. DHA (Doğan Haber Ajansı) whatsapp ihbar hattının duyurusun- Şimdi artık gazeteciler tanıklara gitmiyor, tanıklar gazetecilere ulada “Artık siz de çektiğiniz görüntülerle DHA’nın bir parçası olabilirsi- şıyor, üstelik ellerinde de görsel kanıtlar söz konusu. niz! Whatsapp ihbar hattına çektiğiniz görüntüleri göndererek tüm Türkiye ve dünyaya çektiğiniz haberleri izletebilirsiniz!” deniliyor. Aslında, blogumdaki bir başka yazıda anlattığım kitle-kaynak yöntemine benziyor ihbar hatlarının haber bulma yöntemi. Eğer bir İHA Whatsapp ihbar hattı, “Çevrenizde yaşanan olaylara sessiz işi tek başına yapamıyorsan, çağrı yap, başkalarına yaptır! kalmayın. Kendi haberinizi hazırlayın. Görüntüleri siz çekin, biz yayınlayalım” diye sesleniyor yurttaşlara. Tanık haberciliğinin bir diğer olumlu yönü de yurttaşların haber üretim sürecine aktif biçimde dahil olmasını sağlaması. Bir olayın Aslında neredeyse ulusal / yerel her medya kuruluşunun bu tür- haberleştirilmesini gazeteciden beklemek yerine yurttaşlar üstleden ihbar hatları var ve yurttaşlardan haberci olmalarını talep edi- nebiliyor. yorlar. En önemlisi de sıcak gelişmelere anlık ve kolay erişim sağlaması. “Her yurttaş bir muhabirdir” sloganıyla 2000 yılında yayın haya- Televizyonun haber gücünü anlatan bir karikatürde çocuk babasıtına başlayan Güney Kore merkezli haber sitesi OhMyNews, yurttaş na soruyordu: “Eğer ormanda bir ağaç devrilse ve bunu televizyon gazeteciliğinin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. çekmese bu ağaç devrilmiş sayılır mı?” Her şeyi kaydetmeye odaklı yeni kültürel ortamda hiçbir ağacın kamera görüntüsüne girmeden Peki whatsapp ihbar hatlarında ima edildiği gibi her yurttaşı po- devrilme şansı yok! tansiyel bir gazeteci sayabilir miyiz? İhbar hatlarına görüntü, fotoğraf geçmek o kişiyi gazeteci yapar mı? Peki olumsuzluklar neler olabilir? Açıkçası artık haber yazma biçimleri internetle birlikte giderek kötüleşti zaten. Hız her şeyin Bu soruların cevabı gazeteciliği nasıl tanımladığımıza bağlı. En önüne geçti ve haberler çoğu durumda doğru dürüst araştırılmabasit biçimiyle olayların, açıklamaların haber haline getirilip bir dan, süzgeçten geçirilmeden yayımlanır oldu. Buna bir de yurttaşiletişim aracı üzerinden geniş kitlelere ulaştırılması mesleğine ga- lardan gelen ihbarları dahil ettiğimizde sorunun ciddiyeti daha iyi zetecilik; haberleri belli formatlara göre yapan kişilere de gazeteci anlaşılabilir. Normalde, açılan hatların da ima ettiği gibi (ihbar hatdiyoruz. ları), bunların ihbar olarak kabul edilmesi ve yayımlanmadan önce gazeteciler tarafından iyice araştırılması beklenir. Ancak, gerçekte Kendi bloğumda “Yurttaş gazeteciliği nedir ne değildir?” başlıklı süreç böyle işlemiyor. Yurttaşlardan gelen ihbarlar haber muameyazımda bu konuyu irdelemiş ve tesadüfen olay yerinde bulunan lesi görüyor ve birçok durumda gerçek olmayan ya da kurgulanmış bir kişinin olaya ilişkin videosunu sosyal medyadan paylaşmasının haberler yayımlanabiliyor. Bir örnek yeterlidir sanırım: 2016 yılında ya da whatsapp ihbar hatlarına göndermesinin o kişiyi gazeteci Bayburt’tan geçilen bir haberde bir tilkinin soğuktan donduğu ifade yapmayacağını, yapsa yapsa “tanık” yapacağını, dolayısıyla bu ki- ediliyordu. Sonra gerçek ortaya çıktı ve köylülerin vurularak öldüşilerin yaptığı işe “tanık haberciliği” denilmesini önermiştim. Gaze- rülmüş tilkiyi soğuktan donmuş gibi gösterdikleri anlaşıldı. İntertecilik profesyonel bir mesleğin adıdır ve her meslekte olduğu gibi nette ne zaman benzer türde haberle karşılaşsam, acaba diyorum, gazetecilik mesleğinde de evrensel kurallar ve ilkeler söz konusu. bu da kurmaca bir haber olabilir mi? Kısacası yurttaşlardan gelen ihbarları, videoları doğruluklarını denetlemeden yayımlamak çok Elbette gazeteci olmak için şimdilik bir okul/üniversite bitirmek riskli. Gazetecilik güvene dayalı bir meslek. Ürettiğiniz haberlerin gerekmiyor, ama bu durum isteyen herkesin kendisini gazeteci ilan doğruluğu konusunda kuşku varsa gazeteciliği iyi yapmıyorsunuz edebileceği anlamına gelmez. Gazetecilik ciddi bir iştir. Bir olayı ha- demektir. ber haline getirirken belli sorulara cevap arar gazeteci. Biz bunlara 5N1K diyoruz. Ben buna bir de E(Etik) ekliyorum: 5N1K+1E. İkincisi, medya kuruluşları giderek daha az muhabir istihdam ederek işlerini yapmaya çalışıyorlar. Nasılsa yurttaşlar her olayı payTanık haberciliğinin olumlu ve olumsuz yönlerine de kısaca deği- laşıyor, ne gerek var muhabire anlayışı giderek yaygınlaşıyor. Bu da neyim. Öncelikle, geleneksel medyada çalışan profesyonel gazete- sonuçta gazetecilik mesleğinin hem itibarının azalmasına hem de cilerin görmezden geldiği ya da işin doğası gereği göremediği olay cazibesini yitirmesine yol açıyor. Bir gazetecilik hocası olarak bu sove sorunları toplum gündemine taşımada tanık haberciliği olumlu run biz akademisyenleri de doğrudan ilgilendiriyor. bir işleve sahip. Yaşanan doğal afetlerin ya da olumsuzlukların çoğu

Prof. Dr. Süleyman İrvan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı

Gazetecilik ciddi bir iştir. Bir olayı haber haline getirirken belli sorulara cevap arar gazeteci. Biz bunlara 5N1K diyoruz. Ben buna bir de E(Etik) ekliyorum: 5N1K+1E.

 9


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

Kırşehir Basın Gecesi Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği‘nin Kırşehir Temsilciliği tarafından organize edilen ve ilki düzenlenen Basın Gecesi Kırşehir‘de büyük ses getirdi. ULUSLARARASI İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Kırşehir İl Temsilciliği tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen “Basın Gecesi Ödül Töreni” Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Basın Gecesi Ödül Törenine, Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, Ahi Evran Üniversitesi Genel Sekreteri Mehmet Zeki Küçük, İl Protokolü, Sivil Toplum Örgüt Başkanları, gecenin hem ev sahibi hem de misafiri basın mensupları ve

çok sayıda vatandaş katıldı. Gecenin açılış konuşmasını Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Erdem Yeşer yaparak şu ifadeleri kullandı;

Mahkum, insanların Kito‘ya hayran kalacağını ve göreceği büyük ilgi sayesinde zengin olacağının hayalini kurmaktadır. Hapisten tahliye olduğu gün Kito‘yu kibrit kutusunun içine koyarak bir kafeteryaya gider. amacı insanların Kito‘ya nasıl tepki vereceğini öğrenmektir.

“Mahkumun biri, yalnız kaldığı hücre içinde bir karınca ile arkadaşlık yapar. Kito adını verdiği bu karınca zaman içerisinde adamın talimatlarına göre hareket eder hatta takla atmayı bile öğrenir.

Karıncayı kibrit kutusundan çıkaran eski mahkum garsonu çağırır. Amacı garsona Kito‘nun marifetlerini göstermektir. Garsona “Masanın üstünde duran şu karıncayı görüyor

15 Dalda Ödül Sahiplerini Buldu Konser ve Meddah gösterisi ile başlayan gecede 15 ayrı dalda ödül sahiplerini buldu. Ödüle layık görülen basın mensuplarının isimleri ise şöyle; YILIN GÖRÜNTÜLÜ HABERİ ABDULLAH YILDIZ / AA - DEAŞ HABERİ YILIN EN İYİ “HABER SOSYAL MEDYA SAYFASI” ABDURRAHMAN DULKADİR / İHBAR ET YILIN EN İYİ GÖRÜNTÜSÜ SEMRA YILMAZ / ÇATIDAN DÜŞEN ADAM YILIN EN İYİ GÖRÜNTÜLÜ ÖZEL HABERİ ENDERHAN ÖZ- İHA YILIN EN İYİ HABER SİTESİ ÖMER DURAN / KIRŞEHİR HABERTÜRK YILIN EN İYİ İNTERNET HABERCİLİĞİ TASARIMI İBRAHİM KAHRAMAN YILIN EN İYİ KÖŞE YAZARI ADNAN YILMAZ / HABER KIRŞEHİR YILIN RÖPORTAJI: DİDEM CEYLAN YILIN EN İYİ GAZETE MİZAMPAJI AYNUR DEMİREL / YEŞİLYURT GAZETESİ musun?” diye sorar sormaz, garson elindeki bezle karıncayı alır ve “Afedersiniz beyefendi” diyerek Kito‘yu öldürür. Biz basın mensupları olarak bazen bir mahkum, bazen bir karınca, ekmeği peşinde koşan ufak bir ekmek parçası için bir çok fedakarlıklar yapan karınca, bazen de görevini yapan görevini yapmak için kimsenin hayallerinin ne olduğuna bakmayan bir garson gibi görevimizi yapıyoruz. Biz görevimizi yaparken tek taraflı bakmamanızı rica ediyorum. Ve bizi hem mahkum hem karınca hem de garson gibi bizleri biraraya getiren Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Katılımlarınızla gecemize şeref verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

vb. ortamlarda çalışabilir.

Ardından Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Okan Geçgel konuşma yaparak şu ifadelerde bulundu;

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneğimizi 5 ay önce kurduk, kurulur kurulmaz da hemen teşkilatlanma çalışmalarına başladık. Özellikle İç Anadolu Bölgesinde şahsıma Bölge Temsilcisiliği görevi tevdi edilir edilmez İç Anadolu Bölgemizdeki 13 ilde Temsilcilerimizi atayarak çalışmalarımıza başladık. Şu ana kadar 7 ülke, 5 bölge ve 52 ilde temsilcilerimizi atadık.

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hülâsa bir milletin hedef-i saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Gazeteci, haberin yazılması aşamasında büroda, olayların araştırılması aşamasında açık havada, kapalı yerlerde, sıcakta, soğukta, dağda, uçakta 10

Çok nadir de olsa çalıştıkları alanlar itibariyle (savaş habercileri ve köşe yazarları) gibi alanlarda saldırıya uğrama tehlikesi de vardır. Çalışma saatleri genellikle düzensizdir. Sık sık seyahat edebiliyor. Araştırma yaparken değişik insan ve olaylarla karşılaşabiliyor. Gazeteci bazen bir röportaj için günlerce bir kişinin peşinden koşmak, evinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendini tehlikeye atmak durumunda da kalabilirler. İşte Gazetecilik bu kadar zor; bu kadar meşakkatlidir.

Bizler şunun çok net farkındayız: malumunuz dünya dijital medyaya doğru ilerlemektedir. Ülkemiz de bu ilerleyişten etkilenmektedir, kaçınılmaz olarak. Artık gazeteler dijital olarak yayınlanmakta ve öyle tahmin ediyorum ki birkaç yıla kadar basılı medyanın tamamı dijitalde yayınlanacaktır.

YILIN EN İYİ KADINA DEĞER HABER SÜMEYYE ŞAHİN YILIN İÇERİK KALİTESİ (GAZETE) KIRŞEHİR ÇİĞDEM GAZETESİ YILIN EN İYİ CIKIS YAPAN MUHABİRİ VAHİT ALDI YILIN EKRAN YÜZÜ CANSU KILINÇ / AHİ TV YILIN SPOR MUHABİRİ SALİH HANÇER / AHİ YURDU GAZETESİ YILIN KAMERAMANI MESUT DALKILIÇ / AHİ TELEVİZYONU YILIN EN İYİ SOSYAL SORUMLULUK HABERİ: ZAHİDE VURAL - ERDEM YEŞER (ŞEHİTLERİMİZ BELGESELLERİ) AVŞAR CİHAN ONUR ÖDÜLÜ SALİH GÜNER / KIRŞEHİR ÇİĞDEM


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

Bütün bunları değerlendirdiğimizde üzerinde durmak istediğimiz önemli bir konu var: oda yeni bir İnternet yasası konusu…UİGAD olarak geçtiğimiz günlerde Ankara’da TBMM’de çok önemli ziyaretler yaptık. Siyasi partilerimizle genel başkan, genel başkan yardımcısı ve grup başkan vekilleri düzeyinde görüştük. Görüşmelerimizde yeni bir İnternet yasasıyla beraber internet medyasının yasal zemine oturtulması hususunda önemli adımlar attık. Hazırladığımız kanun taslak metnini meclise sunduk. Bu konuda tüm partilerden destek beklediğimizi de buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Değerli misafirler Sözlerime son verirken, ödül alan meslektaşlarımı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum…” Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’da konuşmasında; “Halkın tarafsız, eksiksiz ve doğru bilgilendirilmesi, demokratik ve şeffaf olmanın daha önemlisi demokrasinin en önemli şartlarından biridir. İletişim teknolojilerindeki gelişme yazılı ve görsel basının yanı sıra medyanın da faaliyet ve ilgi alanını genişletmiş kamuoyunun bilgilendirme imkanlarının artmasını sağlamıştır. Ancak basın özgürlüğünün kısıtlandığı veya türlü yollarla da olsa engellendiği basınımızın objektif

ve sağduyulu sansürsüz bir şekilde sesini duyurabilme hür iradesi ile düşüncelerini ifade edebilmesi oldukça zor görünmektedir. Günümüzde çalışma koşulları ve ekonomik şartların düştüğü durum göz önüne alınacak olursa özellikle yerel basının zor günler geçirdiğini ve ayakta durmada zorlandığını görmekteyiz. Ülkemizde son yıllarda yaşananlara bakıldığında sansürsüz, dürüst, tarafsız haber yapan ve yayınlayan çok sayıda gazetecinin haksız bir şekilde yargılanarak tutuklandığına hep birlikte tanık olduk. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı basın özgürlüğüdür. Bu bağlamda ülkemiz özgür basını susturmak amacıyla katledilen Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve ismini sayamadığım basın şehitlerini de anıyoruz. Tüm bu değerlendirme ve düşüncelerle birlikte zor şartlara rağmen haksızlıklara, adaletsizliklere karşı dayanma gücü ve direnme gücü azmiyle çalışmalarını özgür bir şekilde gerçekleştirmeye devam eden tüm gazetecilerin gününü kutlar bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.”

Yine sazıyla ve sesiyle Kırşehir’in ve Kırşehirlinin gönlünde taht kuran Yaşar Apaydın, müzik dinletisi yaparak izleyicilerin Neşet Ertaş’ın parçalarıyla kulaklarının pasını sildi. Heyecanın gittikçe arttığı gecede Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir Temsilciliğinin düzenlediği Yılın Enleri Ödül Törenine geçildi ve ödüller sahiplerini buldu. Gazeteciler her zaman her yerde olmalıdır elbette. Çünkü haberin zamanı ve yeri yoktur. Yıllardır her zaman her yerde görevini layıkıyla yerine getiren, sorumluluktan kaçmayan değerli gazetecilerimiz için çeşitli dallarda ödüller sahiplerine takdim edildi.

Konuşmaların ardından Türk Halk Müziği Kırşehir Birincisi Neşet Doğan, güzel sesi ve yorumuyla izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir İl Temsilciliğinin düzenlediği “Basın Gecesi Yılın Enleri Ödül Töreninde” bir araya gelinmesinde büyük emeği olan derneğin Kırşehir İl temsilcisi ERDEM YEŞER’E teşekkür plaketini vermek üzere Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı OKAN GEÇGEL takdim etti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Tiyatrocu-yazar Ufuk Cengiz, meddah gösterisi yaparak izleyenlerden büyük bir alkış aldı.

İlklerin gerçekleştiği gece hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.

  11


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

Bir çağ kapandı ve başka bir çağ açıldı! İnternet Gazeteciliği kavramı belirli kalıplaşmış sözcüklerle anlatılabilecek bir yapıya sahip değildir. Geçmişten günümüze farklı tanımlarla gelişerek gelirken, Türkiye’de ve Dünya’da medya alanında ihtiyaç halini almıştır. Geleneksel gazetecilerin temsilcileri İnternet Gazeteciliğini; geleneksel gazeteciliğin bir devamı olarak görürken yeni nesil, İnternet Gazeteciliğinin yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyor. Bir çağın kapanıp başka bir çağın açılması gibi... İki kesimin ortak noktada buluştukları tek unsur, İnternet Gazeteciliğinin getirdiği hızlı bilgi ve haber akışıdır.

İpek YAVUZ UİGAD Genel Başkan Yardımcısı

Geleneksel gazetecilerin temsilcileri İnternet Gazeteciliğini; geleneksel gazeteciliğin bir devamı olarak görürken yeni nesil, İnternet Gazeteciliğinin yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyor.

İlk zamanlar geleneksel gazetelerin içeriğinin bire bir kopyalanması ile başlayan İnternet Gazeteciliği, daha sonra baslı gazetede yer alan haberler dışında farklı haberlere de yer vererek sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandı. Hızlı, sıcak ve kolay haber akışının sağlandığını gören birçok kişi hemen kendilerine ait internet siteleri oluşturmaya başladılar. Gün geçtikçe sayısı artan bu haber siteleri, günümüzde kontrolsüz bir noktaya geldi. Sayıları azımsanamayacak kadar çok, kimi reklam ajansı gibi çalışır hale geldi, kimi; karalama kampanyası yapmak için özellikle açıldı, kimi ise; topluma değil kişiye hizmet amaçlı kullanılmaya başladı. Sosyal Medya Haberciliği, İnternet haberciliğine yeni bir soluk getirmiş olmasına rağmen, haber etiğinde büyük bir zafiyete yol açmıştır. Haber paylaşımı hakkında ne kadar bilgilendirme yapılsa da ajanslar ve haber siteleri seviyesine halkın da katılmasıyla beraber haberin etik kısmının büyük yara alma potansiyeli gelecekte ortaya çıkacaktır. Ne yazık ki internet gazeteciliğindeki bu gelişmeler gazetecilik kavramını çok yüksek seviyeden daha düşük seviyeye indirdiği için haber kalitesinde kötü bir durum gördüğümüz aşikardır. Yeni medya ortamındaki enformasyon anarşisini önlemek, gazetecilerin mesleki faaliyetleri arasına girmiştir. Bu olanaklardan anonim olarak iletişim kurma ve veri paylaşımı, araştırmacı gazeteciliğin temelini oluşturan ve 19. Yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk örnekleri görülen skandal gazeteciliği faaliyetlerini yeni bir şekle sokmuştur. İlk kez “Wikileaks Belgeleri” ile başlayan İnternet Gazeteciliği deneyimi, 2016 yılında “Panama Belgeleri’nin yayımlanmasıyla farklı bir boyuta taşınmıştır. İnternet Gazeteciliği kontrolsüz alan olduğu için servis edilen her şeyin anında ve geri dönüşü olmadan yayılması gelecekte çok büyük sorunlara neden olacaktır. KANAYAN YARAMIZ! İnternet gazeteciliği kanayan yaramız haline geldi. Gazetecilik kavramının kontrol dışı kaldığı bir alan halini alan internet gazeteciliğini kontrol edebilmek, kişilik haklarının korunmasını sağlamak, topluma ve medyaya verdiği zararı minimize edebilmek için “UİGAD” Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler derneğimizi İzzet Aydın Genel Başkanlığında kurduk. Faaliyetlerimiz; meslektaşlarımızın haklarını korumak, haberciliğin adaletle yapılmasını sağlamak, kişilik haklarını, toplum haklarını ve meslek haklarını koruyarak yeni nesle değer katmak. Tüm bunları yaparken, hangi görüşten ve düşünceden olursa olsun işinde iyi tüm meslektaşlarımıza kapımızı açtık. Yeni Medya Haberciliği adı altında; sosyal medya haberciliği, mobil haberciliği, video haberciliği, yurttaş gazeteciliği, dron haberciliği, veri gazeteciliği ve robot haberciliği gibi alanlarda yer almaktadır. Tüm bunları değerlendirdiğimizde İnternet Gazeteciliğini sosyal medya platformundan bağımsız çalıştıramayız ve düşünemeyiz. Bu yüzden “USMEK” Uluslararası Sosyal Medya Kullanıcıları derneğimizi de kardeş dernek olarak kurduk. İnternet gazeteciliği ve sosyal medya kullanıcıları alanında ki sorunlarla mücadele edecek ekibimizi de Türkiye başta olmak üzere tüm Dünya’da teşkilatlandırdık. “Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize, zalimleri sevmenize sebep olur.‘‘ Malcom X Medya, toplumu yönlendiren ve yöneten bir güce sahip olduğu için bu alanda yapılacak tüm çalışmalar hayati önem taşımaktadır. Bizler “UİGAD” ailesi olarak gerekli adımları attık ve elimizi bu taşın altına koyduk. Bu alanda tüm meslektaşlarımızdan destek bekliyoruz. Gelin hep beraber hem mesleğimizi hem toplumu hem de haklarımızı koruyalım ve birlikte çalışalım.

12

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) olarak Türkiye’deki internet gazeteciliği ve internet medyası alanındaki temel sorunların aşılması için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla hazırladığımız çözüm önerilerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bazı siyasilere, siyasi partilere ve çeşitli platformlardaki ilgili kişilere sunduk. Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) olarak Türkiye’deki internet gazeteciliği ve internet medyası alanındaki temel sorunların aşılması için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla hazırladığımız çözüm önerilerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bazı siyasilere, siyasi partilere ve çeşitli platformlardaki ilgili kişilere sunduk. Bu çözüm önerilerimiz ışığında internet gazeteciliği ve internet gazetecilerinin sorunlarına ilişkin mevcut yasalarda bazı eklemeler ve düzenlemeler yapılması gerektiğine inanıyoruz. İnternet gazeteciliği ve internet yayıncılığının acilen ele alınması elzemdir! Bu platformlardaki yayınlarla bağlantılı mağduriyetlerin sona ermesi, internet gazetecilerinin açıklanamayan ve muğlâk kalan hakları ve internet gazeteciliğinin nitelik kazanması gibi konularda aşağıda sıraladığımız önerileri de içeren Basın Kanunu’nda bazı maddelerde değişiklik yapılmasını istiyoruz. Türkiye’de internet gazeteciliğinin ve internet gazetecilerinin sorunlarına ilişkin UİGAD’ın ilgili kurullarının hazırladığı önerilerin, meslek örgütlerinin de yer aldığı farklı platformlarda tartışılması ve siyasiler tarafından ele alınması sonucu ortaya çıkacak yasa tasarısı taslağı, bu alandaki sorunlara çözüm olabilecektir. UİGAD olarak bu sorunların çözülmesi için faaliyetlerimizi ilgili devlet kurumları, özel kuruluşlar, medya kuruluşları ve gazeteci dernekleri ile iş birliği içinde sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Bu konuda devlet kurumlarının ve siyasi partilerin desteğini beklemekteyiz. UİGAD’ın önerilerinin Türkiye’de internet gazeteciliği, internet gazetecileri ve internet yayıncılarını içine alan “internet medyası” platformuna büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. UİGAD YÖNETIM KURULU


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASA TASARISI TASLAĞI ÖNERİLERİ 1. İnternet gazeteciliği ve gazetecileri, Basın Kanunu kapsamına alınmalıdır.

2. İnternet gazeteciliği hakkında bir veri tabanı oluşturulmalıdır. Veri tabanı, İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulabilir. Veri tabanında; Türkiye’de internet gazeteciliği tarihi, internet yayınları suçları, erişime engellenen veya ceza uygulanan internet siteleri arşivi ve internet siteleri sahipleri künyeleri gibi bilgileri veri tabanında derlemelidir. Bu bilgiler, yerli ve yabancı gazetecilerin, devlet kurumlarının, özel kuruluşların, araştırma şirketlerinin, öğrencilerin ve akademisyenlerin kullanımına açılmalıdır.

3. İnternet gazeteciliği ve internet gazetecilerinin özgürlük alanları konusunda muğlaklık göze çarpmaktadır. Bu konuda Basın Kanunu’nda daha net ve açık ifadeler yer almalıdır. Devletin müdahale alanının da sınırı çizilmelidir.

4. İnternet gazeteciliğinin sınırları net şekilde ortaya konulmamış muğlak alanlarından faydalanarak özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin korunması, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki haberler, fotoğraflar, videolar, grafikler ve animasyonlar paylaşan internet haber sitelerine yönelik önlemler alınmalıdır. Bu konuda Basın Kanunu’na ek maddeler eklenmelidir.

5. Geleneksel gazetecilik ve internet gazeteciliği arasında kanuni bir bağ kurulmalıdır. Bunun için Basın Kanunu’nda güncelleme yapılması gerekmektedir.

6. İnternet gazetecilerinin özlük hakları ile Basın Kanunu çerçevesinde görev yapan gazetecilerin hakları eşitlenmelidir. Bu konuda Basın Kanunu’na “internet gazeteciliği” alanı da eklenmelidir.

7. İnternet gazeteciliği alanında görev yapan “haber işi ile uğraşan” gazetecilerin, muhabirlerin, foto muhabirlerinin ve kameramanların “Sarı Basın Kartı” alması sağlanmalıdır. Basın Kanunu’nda bu konuda gerekli değişiklik yapılmalı; Basın Kartı Yönetmeliği’ne “internet gazetecileri” de eklenmelidir. 8. Devlet kurumlarında çalışan gazeteciler ile internet gazetecileri arasındaki ücret, kıdem, sigorta, terfi ve izin gibi haklar eşitlenmeli veya internet gazetecilerinin bu yöndeki mağduriyetlerinin giderilmesini sağlayacak önlemler alınmalıdır.

11. Haber sitelerinin resmi ilanlardan yararlanabilmeleri için belli koşulları sağlamaları istenmelidir. Belli sayıda sigortalı muhabir ve editör bulunduran haber sitelerine SGK prim desteği sağlanmalıdır. 12. Meslek yüksekokulları bünyesinde “internet gazeteciliği” programı açılmalıdır. Bu programlarda gazeteci meslek örgütlerinden duayen gazetecilerin ve internet gazetecilerinin de ders vermesi sağlanmalıdır. 13. İnternette “copy-paste habercilik” dönemine son verilmelidir. Birbirinin kopyası haberler önlenmeli, bu yönde adım atmak için internet yayıncılarına ve gazeteci meslek örgütlerine devletin ilgili kurumlarının desteği sağlanmalıdır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda bu konuda değişiklik yapılabilir.

İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASA TASARISI TASLAĞI ÖNERİLERİ UİGAD olarak bu sorunların çözülmesi için faaliyetlerimizi ilgili devlet kurumları, özel kuruluşlar, medya kuruluşları ve gazeteci dernekleri ile iş birliği içinde sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Bu konuda devlet kurumlarının ve siyasi partilerin desteğini beklemekteyiz. UİGAD’ın önerilerinin Türkiye’de internet gazeteciliği, internet gazetecileri ve internet yayıncılarını içine alan “internet medyası” platformuna büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. UİGAD YÖNETIM KURULU

9. İnternet platformlarında haber sitesi açmak için bazı şartların yerine getirilmesi ve ilgili kurumlardan yetki belgesi alınması istenmelidir.

10. Şirket veya holding desteği olmayan haber sitelerinde nitelikli gazetecilerin istihdam edilmesi için devlet teşvikleri verilmelidir. Nitelikli habercilik yapan haber sitelerine SGK primi ve vergi teşvikleri gibi devlet desteği sağlanmalıdır.

14. İnternette yayınlanan her haberin bir kodu ve tarihi olmalıdır. Kopyalanan her haber içeriği ile birlikte bu kod ve tarih de kopyalanmalı; içeriğin hangi siteden alındığı bilinmelidir. İnternette ilk kez yayınlanan bir haberi tarihi, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde haberin içeriğinde yer almalıdır. 15. Yerel medyaya internet sitesi desteği verilmelidir. Yerel medyaya haber sitesi konusunda teknik ve domain desteği sağlanmalı; yerel basın personeli bu alanda eğitilmeli, bu alanda y a s a l zemin sağlanmalıdır.

16. Yerel medyada Basın İlan Kurumu (BİK) ilanlarının yayınlanması konusunda “internet gazeteciliği tabanlı” bir sistem oluşturulmalıdır.

17. Türk Dil Kurumu (TDK) nezdinde, internet medyasında ve çeşitli internet platformlarında yozlaştırılan Türkçenin korunması amacıyla teşvik ve tavsiye edici uygulamalar hayata geçirilmelidir.

18. Haber sitelerinin daha fazla internet trafiği çekmek adına aldatıcı başlık ve fotoğraf paylaşmasına son verilmelidir. Bunun için bariz şekilde aldatıcı haber başlığı ve fotoğraf kullanan haber sitelerine yaptırım uygulanmalıdır. Basın İlan Kurumu, kullanıcıyı aldatan haber sitelerine ilan veya reklam desteğini kesmelidir.

19. Haber sitelerinin künye, adres ve iletişim bilgilerini sitenin “kolay ulaşılabilecek bir alanında” yayınlaması yasal bir zorunluluk olmalıdır. Haber sitesi sahibi, temsilci veya sorumlu müdür adları, yer sağlayıcı adı ve ticari unvan gibi bilgiler, haber siteleri künyelerinde mutlaka yer almalıdır.

20. Gazetecilik meslek ilkeleri, internet haber siteleri için de geçerlidir. Künyede, “Bu haber sitesi, gazetecilik meslek ilkelerine uygun davranır.” şeklinde bir ifadeye yer verilmelidir.

21. Yukarıda çerçevesi çizilen maddeler hakkında devletin ilgili kurumlarından ve internet yayıncıları ve gazeteci meslek örgütlerinden yetkili kişilerin katılacağı bir komisyon kurulmalıdır. Bu komisyon, çerçevesi çizilen maddeleri ele almalı; teknik altyapı, personel ve bina gibi ayrıntılar belirlenmelidir.

22. Mezkûr maddelerin hayata geçirilmesi amacıyla ilgili esas ve usuller İletişim Başkanlığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nün görüşü alınacaktır.   13


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD), Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü öğrencileri için panel düzenledi. Üniversitenin İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın moderatörlüğünde Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda düzenlenen “İnternet Gazeteciliği: İmkanlar ve Sorunlar” konulu paneli çok sayıda öğrenci dinledi.

Panele konuşmacı olarak UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, UİGAD Genel Başkan Vekili ve Kent Meydanı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yasemin Yıldırım, UİGAD Genel Başkan Yardımcısı ve Yeni Söz Gazetesi Haber Müdürü Fırat İpek, UİGAD Marmara Bölge Temsilcisi ve İHA Muhabiri Cenk İşver katıldı.

“GAZETECİLİK İNTERNETE EVRİLİYOR” UİGAD Genel Başkanı Aydın, derneğin teşkilatlanma çalışmaları, amacı ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. İnternet gazeteciliğinin günümüzdeki durumunu anlatan Aydın, gazeteciliğin İnternete evrildiğini vurgulayarak, yeni nesli; İnternet medyası, sosyal medya ve iletişim araçları konusunda bilinçlendirmek gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, genç gazeteci adaylarına bazı tavsiyelerde de bulundu.

UİGAD Genel Başkan Vekili Yasemin Yıldırım da gazetelerin kuruluş aşamaları hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, yerel gazeteciliği anlattı. UİGAD Genel Başkan Yardımcısı Fırat İpek ise öğrencilere ulusal ve sosyal medyadan bahsetti. UİGAD Marmara Bölge Temsilcisi Cenk İşver de muhabirlik tecrübelerini anlatarak, polis muhabirliği hakkında bilgiler verdi.

İLETİŞİM ÖĞRENCİLERİNE PANEL

İnternet Gazeteciliği: İmkanlar ve Sorunlar

Gazetecilik zor zanaat... Sevgili dostlar, Sözlerime başlarken, şu hatırlatmayı yapmak istiyorum. Biz tenkidi, tehdit olarak algılayan, işimizi yaparken hep birilerinin adamı olarak lanse ettirilen ve bu bağlamda haksızlığa uğradığımız bir toplumda mesleğimizi zoraki, güç, bela yerine getiriyoruz. Maalesef... İşte o açıdan “Gazetecilik zor zanaat” diyorum...

Okan GEÇGEL UİGAD Genel Başkan Yardımcısı gazeteci38@gmail.com

“Gazetecilik zor zanaattır” diyoruz da bunda bir nebze de olsa biz gazetecilerin de payı var: Birlikte hareket edemeyişimiz ve üzülerek söylüyorum ki birbirimizin kuyusunu kazmamız... 14

Bizler herkesin göremediğini gören, olaylara ve meselelere farklı yaklaşan bir mesleği icra ediyoruz. İşimizi yaparken karşılaştığımız zorluklar hepimizin malumudur. Hep bir taraf mantığı ile yapılan gazetecilik, mesleğe yapılan ihanettir. Gazeteci tarafsız, mesafeli ve objektif olmalı. Mesleğini icra ederken birilerinin değil, Milletin tarafında olmalı ve Millet adına yol gösterici olmalıdır. Gördüğü yanlışı tenkit etmeyen bir gazeteci mesleğini yapmış sayılmaz. Bizlerin mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız en önemli sorun özellikle siyasileri tenkit ederken karşılaştıklarımızdır. Reklam, ilan kozu. Hele hele eleştirdiğiniz iktidardaki siyasilerse her türlü hak mahrumiyeti kozu ile karşılaşmamanız neredeyse imkansızdır. ’Ya taraf olacaksın ya da bu mesleği bırakacaksın‘ mantığı ile ancak ve ancak Milletin sağlıklı ve doğru haber alma özgürlüğüne gem vurulmuş olunur. Tabi ki bizler yapmış olduğumuz mesleğin zorluklarını bilerek bu işe başladık. İdealleri ve doğruları uğruna bedel ödeyen gazetecilerin sayıları arttıkça, öyle tahmin ediyorum ki ileride mesleğimize olan saygı artacaktır. Meslektaşlarımızın birbirlerine karşı sorumlu olmaları ve bu bağlamda güç birliği yapmaları konusundaki önemi de ayrıca vurgulamak istiyorum. Eğer saygınlık istiyorsak ve mesleğimizi hakkıyla yapmak arzusundaysak, kenetlenmek ve güç birliği yapmak zorundayız. Hani başlıkta da yazdım ya “Gazetecilik zor zanaattır” diye, aslında bunu zorlaştıran, bir nebze de olsa bizleriz. Bizlerin birlikte hareket edemeyişimiz ve üzülerek söylemeliyim ki birbirimizin kuyusunu kazmamızdır...

Umut ediyorum ve bekliyorum inşallah, gazeteciler tehdide, saldırıya ve haksızlığa uğramadan mesleklerini yaparlar. Birilerinin değil milletin menfaatine taraf olup, birbirlerini koruyup kollarlar. İşte temenniler… Sözlerime son vermeden biraz da yeni oluşumumuz UİGAD yani Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneğimizden söz etmek istiyorum. UİGAD mesleğimizin saygınlığı ve birlikte hareket etmede büyük bir şanstır diye düşünüyorum. Kuruluşundan bu yana çok önemli misyonlar yüklenmiştir. Henüz genç ve yeni bir oluşum olmasına rağmen çok ciddi işler başarma yolunda önemli adımlar atmıştır. Özellikle yeni bir internet medyası yasası çıkarılması konusunda çok yoğun mesai harcamaktadır. Bu açıdan Sayın Genel Başkanımız İzzet Aydın ve onun şahsında tüm UİGAD ailesine şükranlarımı sunmak istiyorum. Değerli Dostlar, şunu unutmamak gerekir: saygın olmak kilitli tüm kapıları açmak demektir. Bu duygu ve düşüncelerle selam ve saygılarımı sunuyorum...


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

UİGAD Gazete, internet medyasının güvenli limanı olacak Yola çıktığımız günden bu yana 6 ay geçti. Çok dost kazandık. Dost ları ile eşitlenmesi gibi önemli 22 farklı madde yer alıyor. biriktirmeye devam ediyoruz. Dernek olarak yola çıktık, bir aile olarak Ayrıca, internet medyasına karşı olumsuz algıların bertaraf edilmesi yol alıyoruz. amacıyla internet medyası platformlarının meslek etiği kuralları çerçeUluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneğimiz (Uİ- vesinde düzenlenmesini ve “ifade ve basın özgürlüğü” sınırları içinde GAD), 31 Ağustos 2018 tarihinde büyük bir heyecanla faaliyetlerine denetlenebilmesini talep ettik. Haber sitelerinin tepki çeken ve şikabaşladı. O günkü heyecanımızdan hiçbir şey eksilmedi. Aksine heye- yet alan yayınlarının meslek etiğine uyarlanmasının ve ilgili kurumlarca canımız ve azmimiz daha da arttı. Çünkü her kesimden destek görü- denetlenmesinin önemine dikkat çektik. yoruz. Özellikle de internet medyasından büyük bir teveccüh alıyoruz. Önerilerimizin hazırlanmasında UİGAD başkan yardımcılarımızdan Anladık ki büyük bir boşluğu dolduruyoruz ve internet medyası için değerli akademisyen Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın büyük katkıları ve güvenli bir limanız! tavsiyeleri oldu. Önerilerimizi, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı UİGAD yönetimi başta olmak üzere temsilcilerimiz ve üyelerimiz, Mustafa Destici’ye takdim ettik. Sayın Destici, önerilerimizle hemen devam eden ve yeni projelerimize destek veriyor. UİGAD ailesinin ilgilendi ve yasa teklifi haline getirilmesi için partinin ilgili kurullarına öneri ve şikayetlerine göre şekillendirdiğimiz projelerimiz için akade- sevk etti. Diğer siyasi partilerden de büyük bir takdir ve beğeni aldık. mik destek alıyoruz. Meslek büyüklerimize danışıyoruz. Duayen gaUİGAD’ın internet gazeteciliği alanına yönelik önerilerinin yakın zazetecilerle bir araya geliyoruz. Dijital medyada faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile iş birliği yollarını araştırıyoruz. Üniversitelerle yeni manda yasa teklifi olarak TBMM’ye sevk edilmesini umuyoruz. projeler geliştiriyoruz. Siyasileri ziyaret ederek internet gazetecilerinin UİGAD ailesi çok aktif üyelerden oluşuyor. Gündemi elinde tutan hakları için kulis çalışmaları yapıyoruz. Bunlar sadece ilk olarak akla geUİGAD üyeleri, yeni projelerimize de ışık tutacak. UİGAD Gazete de lenler… internet gazetecilerinin sesi olacak. UİGAD olarak ilgili kurullarımızda yaptığımız değerlendirmeler ve UİGAD, bütün internet medyası çalışanlarını “güvenli limana” davet çalışmalar sonucu “internet gazeteciliği ve internet gazetecilerine özel” bir yasa teklifi taslağı hazırladık. Taslakta Basın Kanunu gibi med- ediyor. ya alanını düzenleyen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını önerdik. Uzun yıllar uzun yollar aşacağız! Önerilerimiz arasında internet gazetecilerinin Sarı Basın Kartı alabilmesi ve özlük haklarının geleneksel medya mensuplarının özlük hakSevgilerimle…

Selçuk TAŞDEMİR UİGAD Genel Sekreteri

UİGAD, bütün internet medyası çalışanlarını “güvenli limana” davet ediyor. Uzun yıllar uzun yollar aşacağız!

  15


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

İnternet gazeteciliğinin etik sorunları İnternet, ucu bucağı olmayan bir mecra. Her kesimin aynı anda kullandığı, her geçen gün gelişen sınırsız bir platform. Bu platformda gazetecilik yapmanın zorluklarını tahmin etmek zor değil! Bu aşamada önemli bir konu karşımıza çıkıyor; etik sorunlar…

Uğur ESKİER UİGAD Yönetim Kurulu Üyesi xxxxx@xxxx.com

İnternet, ucu bucağı olmayan bir mecra. Her kesimin aynı anda kullandığı, her geçen gün gelişen sınırsız bir platform. Bu platformda gazetecilik yapmanın zorluklarını tahmin etmek zor değil! Bu aşamada önemli bir konu karşımıza çıkıyor; etik sorunlar…

İnternet gazeteciliği etik sorunları hakkında maalesef yeterli akademik ve hukuki çalışma bulunmuyor. Gazeteci olan veya olmayan herkes bir haber sitesi açabiliyor. Bu siteler bazen propaganda, bazen de karalama aracı olabiliyor. Gerçekten “gazeteci meslek etiğini” dikkate alarak yayın yapan haber sitelerini birkaç elin parmağı ile gösterilebiliriz. Yani çok az… Haber siteleri neler mi yapıyor?

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAVUZ’DAN KIZ ÖĞRENCİLERE “MEDYA VE KADIN” DERSİ Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir İl Temsilcisi İpek Yavuz, liseli kız öğrencilere “medya ve kadın” dersi verdi. Yavuz, öğrencilere UİGAD’ın amacı ve faaliyetlerini de anlatarak, “UİGAD gazetecileri tek bir platformda toplayacak.” dedi.

Manşet haberlerin bulunduğu bölümde bir haberin başlığı çok ilgi çekiyor. Habere giriyorsunuz; karşınıza bambaşka ve hatta basit bir haber çıkıyor. “O ülkede büyük deprem” başlığının amacı ne olabilir? Neden “o ülkenin” adını başlığa yazmıyorsunuz? Bir fotoğraf ilginizi çekiyor. Anlaşılan duyguları inciten bir olay yaşanmış! Habere tıkladığınızda bambaşka bir fotoğraf ve olayla karşılaşıyorsunuz! Bir muhabir günlerce uğraşarak, istihbarat toplayarak ve riskler alarak bir haber hazırlıyor. Haber, gazetesinde veya bağlı olduğu grubun haber sitesinde yayınlanıyor. Buraya kadar çok güzel! Büyük bir haber sitesi bu haberi ve fotoğraflarını alıyor, kendi haberi gibi bir giriş cümlesi yazıyor, “hiçbir şey yokmuş gibi” kaynak göstermeden “fütursuzca” yayınlıyor. Bazıları da “lütfederek” haberin sonlarına doğru haberin kaynağını “kısaca” belirtebiliyor. Başkasının haberi ile yüzlerce “tık” alıyorlar. Bu “tık”lar onların mı? “Çalıntı tıklarla” yayın hayatlarını sürdürüyorlar. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Eminim ki emekçi gazeteci arkadaşlarım “tık” hırsının çok daha feci sonuçları ile yüz yüze gelmiştir. Bu gerçekten çok önemli bir sorun! Bu sorunu göz ardı etmek, gazeteciliğin temellerine konulan dinamitlerin sayısını artırıyor. Önlem alması gerekenler siyasiler olsa da gazeteci meslek örgütleri elini taşın altına koymak zorunda! UİGAD, çok genç bir dernek olmasına rağmen elini taşın altına koydu. Cesur bir adımla internet gazeteciliği meslek etiği kurallarını da içeren bir yasa teklifi taslağı hazırladı. Şimdi diğer gazeteci meslek örgütlerinin ve özellikle de etik sorunlardan mağdur olan gazetecilerin desteği ile yasalaşmasını sağlamamız gerekiyor. El ele başarabiliriz!

İpek Yavuz, Eskişehir Hacı Süleyman Çakır Kız Lisesi‘nde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ne konuşmacı olarak katıldı. Yavuz, burada “Medya ve Kadın” başlıklı konferans verdi. Konferansın başında konuşan Okul Müdiresi Aynur Özden, Kariyer Günleri’nde, mesleğinde ve özel yaşamında takdir kazanan kadınları öğrencilerle buluşturduklarını söyledi. Özden, öğrencilere, İpek Yavuz’un tecrübelerinden faydalanmayı tavsiye etti.

“MEDYA ALGI YÖNETIMIDIR” İpek Yavuz, şunları söyledi; “İyi bir meslek sahibi olabilirsiniz bu çok kolay; ama önemli olan iyi birer insan olabilmeniz. Görüş, düşünce ayırt etmeksizin insanlara insan olarak değer verin. Eğer inanır ve severseniz başaramayacağınız hiçbir şey yok. Medya alanında kadınların çalışma şartları çok zor; ancak mesleğinizi çok severseniz bu zorluklara katlanarak başarılı olabilirsiniz. Medya algı yönetimidir. Ne güzel söylemiş Malcolm X: Eğer dikkatli olmazsanız, gazeteler sizin mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise sevmenizi sağlar.”

“UİGAD GAZETECILERI TEK BIR PLATFORMDA TOPLAYACAK” Konferansta UİGAD’ın faaliyetlerine de değinen Yavuz, derneğin medya alanında önemli çalışmalara imza atacağını ifade etti. Yavuz, “UİGAD, internet medyası gazetecilerinin haklarını savunurken, sağdaki soldaki gazetecileri de tek bir platformda toplamayı hedefliyor. Onların çok daha kaliteli işler yapabilmelerini sağlamak ve önlerini açmak amacıyla çeşitli faaliyetler yürütüyoruz.” diye konuştu. UİGAD’ın internet medyası alanındaki sorunlar hakkında önemli çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Yavuz, ayrıca, internet medyası gazetecilerinin haklarını savunduğunu anlattı. İnternet medyasının gençlere zararlarına ilişkin önlemler almak amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağını da vurguladı. İpek Yavuz’a öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

16


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

  17


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

“UİGAD, INTERNET MEDYASINDA ÖNEMLI BIR BOŞLUĞU DOLDURACAK” BAŞKAN KESKİN: UİGAD İLÇEMİZE PRESTİJ KAZANDIRDI

“İNTERNET GAZETECILIĞI’NIN YASAL BIR DÜZENLEMEYE GEREKSINIMI VAR”

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’ne (UİGAD) nezaket ziyaretinde bulundu. Keskin, UİGAD’ın faaliyetlerinden övgüyle bahsederek, “UİGAD ilçemize prestij kazandırdı.” dedi.

UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilciliği Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

UGİAD’ın genel merkezinde gerçekleşen ziyarette Keskin’i UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydin ve yönetim kurulu üyeleri ağırladı. “UİGAD İlçemize prestij kazandırdı” Samimi bir sohbet havasında geçen ziyarette Başkan Keskin, UİGAD’ın bu alandaki uluslararası derneklere öncülük etmesinin ilçesi adına kendisini gururlandırdığını vurguladı. Keskin, UİGAD’ın kuruluşunun ilçeye prestij ve önem kazandırdığını söyledi. Ayrıca, UİGAD’ın faaliyetlerinden övgüyle söz etti. “USMEK’i önemsiyorum”

UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel, Yönetim Kurulu Üyesi Ülkü Vural Tuncel ve Kayseri İl Temsilcisi Gamze Şule İnandı’yı makamında kabul eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Eylül ayında kurulmuş olmasına rağmen başta internet gazetecileri olmak üzere gazetecilerin her yönden gelişimini desteklemek, sorunlarını her platformda dile getirmek ve çözüm üretmek amacıyla hızla teşkilatlanmasını sürdüren UİGAD’ı tebrik ederek başarı dileklerinde bulundu. İç Anadolu Bölge Temsilcimiz Okan Geçgel de UİGAD olarak kısa süre içerisinde yapılan çalışmaları ve UİGAD’ın amaçları hakkında Başkan Çelik’e bilgiler verdi. Bölge Temsilcisi Geçgel, Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik’e ilgisinden ötürü Teşekkür Belgesi eşliğinde teşekkürlerini sundu.

Aynı zamanda Uluslararası Sosyal Medya Kullanıcıları Derneği’nin (USMEK) Genel Başkanı olan İzzet Aydın’ı tebrik eden Keskin, USMEK’in de ilçeye sürpriz olduğunu kaydetti. Kendisinin de aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirten Başkan, “USMEK gibi uluslararası bir derneğin çalışmalarını destekliyorum ve önemsiyorum. İlçemize vizyon kazandıracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı. Aydın: “İlçemizin adını dünyaya duyurmak istiyoruz” UİGAD Genel Başkanı Aydın da UİGAD ve USMEK’in faaliyetleri ile Sultanbeyli’nin adını dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. Hem internet medyası hem de sosyal medyayı uluslararası platformlarda temsil edecek iki derneğin temelinin Sultanbeyli’den atılmasının önemine de işaret etti. Aydın’dan Keskin’e plaket Aydın, nazik ziyaretinden dolayı Başkan Keskin’e teşekkür ederek, belediyedeki hizmetlerinden dolayı plaket takdim etti. Aydın, takdim sırasında, “İlçemize kazandırdığınız eserler ve yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. Keskin de uluslararası bir dernekten böyle bir plaket almaktan onur duyduğunu ifade etti. Birçok plaket ve ödül aldığını hatırlatan Keskin, ilçedeki iki uluslararası derneği temsil eden bir kurumdan böyle bir plaket takdiminin kendisini ayrıca gururlandırdığını söyledi. 18

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler AKSARAY TEMSİLCİLİĞİMİZDEN Derneği (UİGAD) Eskişehir İl Temsilcisi İpek Yavuz, BELEDİYEYE ZİYARET Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Aksaray Temsilciliğimiz, Aksaray Belediyesi’ne nezaket ziyaretinde bulundu. UİGAD Aksaray İl Temsilcimiz Ali Genç’in başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’yı makamında ziyaret etti. Ali Genç, Başkan Yazgı’ya derneğimizin amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel ve Kayseri İl Temsilcisi Gamze Şule İnandı Vali Şehmus Günaydın‘ı makamında ziyaret ettiler. UİGAD’ın amacı ve hedefleri konusunda Vali Günaydın‘a bilgiler veren UİGAD Heyeti, Vali Günaydın‘a UİGAD yönetimi adına bir de Teşekkür Belgesi eşliğinde teşekkürlerini ilettiler. Çocuklarımız, bir başka ifade ile geleceğimiz için büyük tehdit oluşturan sanal alem ve internet kullanımı konularını da konuştuğumuz Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, UİGAD’ın haber ve bilgi kirliliği, aldı yaratma, yönetme, manipülasyona varan olumsuzluklarla karşı karşıya olan internet gazeteciliği ile başlayan ve olumlu, olumsuz etkileri tüm toplumsal yapımızı derinden etkileyen internet ve sosyal medya kullanımını denetim altına alacak bir yasal düzenlemeyi sonuna kadar destekleyeceğini sözlerine ekledi.

İpek Yavuz, Eskişehir‘in Seyitgazi ilçesi Kaymakamı Cüneyt Demirkol‘a makamında nezaket ziyaretinde bulundu. UİGAD’ın amaçlarını anlatan Yavuz, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kaymakam Demirkol da UİGAD’ı tanımaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demirkol, UİGAD’ın internet medyasında önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını söyledi. Ziyarette İpek Yavuz, Kaymakam Demirkol’a teşekkür belgesi takdim etti.

Başkan Yazgı, derneğimizin internet medyası alanından önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını söyleyerek, başarılar diledi. Başkan Yazgı, UİGAD heyeti ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.

ESKIŞEHIR İL TEMSILCILIĞI‘NDEN ANADOLU ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET

KUBİLAY: UİGAD, DEĞİŞİMİN VE GELİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLACAK “UİGAD‘IN HAKLI ÇABASINA ORTAK OLMALIYIZ”

Seyitgazi Kaymakamı Cüneyt Demirkol’u ziyaret etti.

Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’ni (UİGAD) ziyaret etti. UİGAD Genel Merkezi’ne gelen Kaymakam Kubilay’ı, UİGAD Genel Başkanı ve Sultanbeyli Kent Meydanı Gazetesi imtiyaz sahibi İzzet Aydın ağırladı. UİGAD Genel Başkan Yardımcısı Okan Geçgel ile UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir de ziyarette yer aldı. Kaymakam Kubilay’a UİGAD’ın faaliyetleri hakkında bilgi verildi. UİGAD Genel Başkanı Aydın, UİGAD’ın internet gazeteciliği ve gazetecileri hakkında hazırladığı yasa teklifi taslağını anlattı. UİGAD yöneticilerine gazeteciler adına çiçek veren Kaymakam Kubilay, UİGAD nezdinde gazetecilerin gününü kutlayarak, başarılar diledi. Kubilay, UİGAD’ın değişimin ve gelişimin öncüsü olacağını söyledi. Ziyarette Kaymakam Kubilay ile UİGAD heyeti hatıra fotoğrafı çektirdi.

İpek Yavuz, Eskişehir‘in dünyaya açılan kapısı olan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı‘ya makamında nezaket ziyaretinde bulundu. UİGAD’ın amaçlarını anlatan Yavuz, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Rektör Çomaklı‘ da UİGAD’ı tanımaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çomaklı, UİGAD’ın internet medyasında önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını söyledi. İpek Yavuz, ziyaret anısına Rektör Çomaklı‘ya teşekkür belgesi takdim etti.

HABERCI26 ’DA CANLI YAYINDAYDIK Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Başkanı İzzet Aydın, Genel Sekreter Selçuk Taşdemir, İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel ve Eskişehir İl Temsilcisi İpek Yavuz haberci26‘yı ziyaret etti. Eskişehir‘de haberci26‘nın da üyesi olduğu UİGAD yönetimi oluşumunun çalışmalarını canlı yayında anlattı. Genel Başkan İzzet Aydın, internet medyasının kullanımı konusunda önemli bilgiler verdi. Oluşumun çalışmalarını kısa sürede tamamlayacağını ifade eden Aydın haberci26 ailesine teşekkür etti.


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

ziyaretler GAZETECİLER CEMİYETİ’NE ZİYARET

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) yönetim kurulu üyeleri, Ankara’da Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, Genel Başkan Yardımcısı Cesim Yener ve Genel Sekreter Selçuk Taşdemir, Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu. İlk olarak Anıtkabir’i ziyaret eden heyet, ardından Gazeteciler Cemiyeti’ne geçti.

ALHAWAR VE MEKAMELEEN’E ZİYARET

UİGAD yöneticileri, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, duayen gazeteci Nazmi Bilgin ve Bilgin’in danışmanı Emre Aygen ile görüştü. Bilgin’in deneyim ve tecrübeleri ışığında internet gazeteciliği hakkında görüşlerine başvuran heyet, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) heyeti, Alhawar TV ve Mekameleen TV İstanbul ofislerini ziyaret etti. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın başkanlığındaki heyet, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Alhawar TV ile Mısır merkezli Mekameleen TV’nin İstanbul ofislerini ziyaret etti. Heyette, UİGAD Genel Başkan Yardımcısı Okan Geçgel ve UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir de yer aldı. UİGAD heyetini, Alhawar TV’de İstanbul Yöneticisi Muhammed Adawi ağırladı. Kanalların stüdyo ve reji gibi alanlarını gezen UİGAD heyeti, televizyonlar hakkında bilgi aldı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaretlerde UİGAD heyeti, derneğin faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

UİGAD‘DAN MİLAT‘A ZİYARET Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazetecileri Derneğimizin (UİGAD) yönetiminden bir heyet, Milat Gazetesi’ni ziyaret etti. UİGAD Genel Başkanımız İzzet Aydın’ın başkanlık ettiği heyette UİGAD Genel Başkan Yardımcımız Okan Geçgel ve UİGAD Genel Sekreterimiz Selçuk Taşdemir de yer aldı. Heyeti, aynı zamanda UİGAD Genel Başkan Yardımcımız olan, Milat ve Yenisöz Gazeteleri Haber Müdürü Fırat İpek ağırladı.

Bilgin: “Acilen internet gazeteciliği yasasına ihtiyaç var” Nazmi Bilgin, UİGAD ile ortak projeler yapılabileceğini söyledi. UİGAD’a maddi ve manevi her türlü desteği verebileceklerini vurgulayan Bilgin, dernek yöneticilerine bazı tavsiyelerde bulundu. Bilgin, ayrıca, internet gazeteciliği hakkında daha önce hazırlayarak Meclis’e sundukları; ancak kadük kalan yasa tasarısı hakkında da bilgi verdi. Bilgin, Türkiye’de internet gazeteciliği alanında acilen bir yasaya ihtiyaç olduğunu; UİGAD’ın bu anlamda

önemli bir işlev görebileceğini vurguladı. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın da özellikle Gazeteciler Cemiyeti’nin ve duayen gazetecilerin manevi desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bilgin gibi duayen gazetecilerin fikirlerinin kendileri için çok önemli olduğu ifade eden Aydın, birlikte proje üretmek için çabalayacaklarını söyledi. Aydın, ayrıca internet gazeteciliği hakkında yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini açıkladı. Nazmi Bilgin, Aydın’a rozetini taktı UİGAD heyetini makam odasına götüren Bilgin’e, İzzet Aydın, teşekkür belgesi takdim etti. Bilgin de “Daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapacağım.” diyerek, yakasındaki cemiyet rozetini Aydın’a taktı. Aydın, Bilgin’in bu jestinin kendisini onurlandırdığını ve gururlandırdığını söyledi.

  19


ŞUBAT 2019 Ayda Bir Yayımlanır

20

Profile for gamsu

HABERCİ  

UİGAD'ın Yayın Organıdır. International Online Journalism and Journalists Association, UİGAD's Publication.

HABERCİ  

UİGAD'ın Yayın Organıdır. International Online Journalism and Journalists Association, UİGAD's Publication.

Profile for gamsu
Advertisement