Page 1


Oynamak ya da Oynamamak işte Bütün Mesele bu..

Y

editöryal

urdumuzda online ve offline organizasyon ve turnuvalar yapılıyor fakat hala kesin bir sistem oturtulmuş değil ne yazık ki. Sabahın köründe başlayan maçlar, şehir dışından gelen oyuncular için tam anlamıyla bir çile. Bütün turnuvanın bir güne sığdırılmış olmasının oyuncular açısından eksisi çok büyük. Çok değil daha geçtiğimiz ay yapılan ASUS ROGCUP ‘ta oynayan takımların, finallere yaklaştıkça saatin ilerlemiş olması sebebiyle maça çıkmaması belki de erken kaybedecek takımların isimlerini direkt olarak finale yazdırmalarına sebep oldu. Halen minimum zarar hesabı gözetilerek yapılan bu organizasyonlar, oyunculara bir ya da iki maçlık bir serüvenden fazlasını ne yazık ki sunamıyor. Online turnuvalar ise ayrı birer muamma… Olan turnuvalar, yeri geliyor kimsenin haberi olmadığı için yani yeterince yayım yapılamadığı için mum ateşi gibi sönüyor yeri geliyor hile kullanımından dolayı veya illegal script/komut/ code kullanımı dolayısıyla haksız rekabete sahne olup ilk dakikadan tam bir fiyaskoya dönüşüyor. Turnuva ve organizasyon kısıtlılığı da ayrıca Türkiye’nin hala bu kulvarda bezli bir bebek olduğunun bir başka göstergesi… Her bir turnuva için oldukça yüklü bütçelerin gerekmesi, organizasyon planı içerisinde olan bireysel yatırımcıları da zor duruma sokmaya yetiyor. Bu yatırım sıkıntısı dolayısıyla ve büyük sayılarda başvuru neticesinde nihayet devletimiz resmi adımlar atmaya niyetlendi. Dijital Oyun Federasyonu adı altında artık resmi bir elektronik turnuva merkezimiz olacak. Tabi her şey yolunda giderse… Diğer taraftan e-Cups adı altında başlanan online turnuvalar da beni bir Türk olarak sevindirmeye yetiyor. Bir Türkiye oluşumu olarak; herhangi bir yerel oyun takımını daha oyun yaşamına başlayalı iki ay olmadan Dünya’nın bir numaralı oyun organizasyonlarından biriyle karşı karşıya getirip mücadele etmesine imkan sağlamak başka hangi çatı altında mümkün olabilirdi bilmiyorum ama e-Cups işini layığıyla yapıyor! Umarım devamı gelir ve katılım seviyesi yükselir… Organizasyon olsun! Turnuva olsun! Katılım olsun! Oyun olsun!

Editör: YASİN ‘diepround’ BİREL


Assassin’s Creed: Revelations ........................ 6 Call of Duty: Modern Warfare 3 .................... 7 Defends of the Ancients 2 ( DotA 2 ) ............... 8 F1 2011 ...................................................... 9 Oyunculara Soruyoruz? .............................. 10 TurnuvaL (Uğur ÖZER) RÖPORTAJ ............... 12 EURO CUPS (DreDD) RÖPORTAJ ..................14 Emre “qLobaL“ Yakarışık RÖPORTAJ ........... 16 Dark Passage Hayranlarına Müjde ............... 18 Dark Passage PB Hazır! ............................... 19 Kingston Tournament 22 Haziran ................ 20 Adeks.net .................................................. 21 Tt.eSPORT Türkiye Sorumlusu, Zeynep Hanım İle Söyleşi ..................................................... 22 Gamekeystore.net Soner bey ile söyleşi ........ 26 Karşılıksız “Emekler“ Topluluğu (Meta) ......... 28 eMazing Gaming’e Bir Türk ......................... 29 3 Temmuz CS 1.6 Turnuvası Mersin ............. 29 ASUS Rog Cup COD4 Tamamlandı ............. 30 Türk Takımlarında Son Durum ..................... 31 Foxconn Experiences .................................. 35 Türkiye Dijital Oyun Federasyonu’na Kavuşuyor !! .................................................................. 36


Sitcker

6

dan Derlemeler Yazar : Soner Gönençler (GR1Dz)

Oyuncular arasında en çok beklenen oyunlar bu ayki sayımızda. Oyuncular arasında yaptığımız ankette en çok beklenen 4 oyun listemizde ;

Listemizin 1. sırasında ; Assassin’s Creed: Revelations Geliştirici: Ubisoft Dağıtıcı: Ubisoft Tür: Action Ubisoft tarafından geliştirilen ve yayımlanan Assasin’s Creed, serinin devam oyunu Revelations ile özellikle Türk oyuncular arasında bomba etkisi yaratacak. İşte birkaç sürpriz; Oyunda kahramanımız Ezio ‘nun yolu İstanbul ‘a düşüyor! Osmanlı ‘nın gelişim sürecini anlatan oyunda, II.Beyazıt, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi bir çok Osmanlı padişahları işlenirken , karakterlerimiz Ezio ile sınırlı kalmayacak ve serinin önceki oyunlarında gördüğümüz Altaïr ve Desmond ‘tı da oyunda görebileceğiz.

Oyunun konusunun kısa özeti ise; oyunda Osmanlıya yardım edip devletin içindeki Templer tehdidine karşı suikastçiler ile savaşıp bir çok Osmanlı padişahından emir alacağız. Oyunun çıkış tarihi olarak 2011 yılının Kasım ayı gösteriliyor fakat bir erteleme söz konusu olabilir. Oyun PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarında yerini alacak.


Sitcker

7

Call of Duty: Modern Warfare 3 Geliştirici: İnfinity Ward Dağıtıcı: Activision Tür: Action Severlerinin heyecanla ve merakla beklediği, Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunu Call of Duty, serisinin yeni oyunu Modern Warfare 3 ile modern savaşları daha gerçekçi yansıtacağa benziyor. Oyunun yayın görevini Activision üstlenirken yapımcı / geliştirici ekibi hakkında resmi bir açıklama gelmedi fakat söylentiler arasında Modern Warfare 3 ‘ü İnfinity Ward firmasının üstleneceği bulunuyor. Oyun, serinin diğer oyunları gibi PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarında yer alacak. Oyunun çıkış tarihi için bir açıklama gelmedi ama bizim ekip olarak mütevazı tahminimiz diğer serilerde de olduğu gibi oyunun 2011 son çeyrekte satışta olması.


Sitcker

8

Defends of the Ancients 2 ( DotA 2 ) Geliştirici: Icefrog Dağıtıcı: Valve Tür: RTS Gamerlopedia ‘nın Ocak sayısında DotA 2 hakkındaki son gelişmeleri yine bu başlık altında ilan etmiştik. Son alınan detaylarla birlikte Valve’in, DotA ‘nın isim haklarını satın almasından sonra yaptığı açıklamada DotA 2 ‘nin 2011 yılı içerisinde PC ve MAC platformları için düşünüldüğünü belirtti. Oyunda yüz adet civarı kahramandan olacağı bilgisi verilirken diğer belirtmiş detaylar şöyle; - Oyunun isim haklarını Valve üstlendiği için grafik motoru Source olacak. - Geliştirilmiş Multiplayer modu içerecek


Sitcker

F1 2011 Geliştirici: Codemasters Dağıtıcı: Codemasters Tür: Yarış F1 Racing sevenlerin vazgeçilmezi, F1 yarış dünyasına yepyeni bir soluk getirmeyi planlanlıyor. Oyunun geliştirici firması Codemasters verdiği bilgilerde oyunun PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarına uygun hazırlanacağını bildirdi. Oyunun 2011’in Eylül ayında çıkarılması hedefleniyor.

9


? Layer

Soner Gönençler (GR1Dz)

Oyunculara Soruyoruz

?

10

Gamerlopedia Türk oyuncularının sesi olmaya devam ediyor. Bu ayki sorumuz Türk e-Sporunun geçmişten bugüne yaşadığı en büyük sorunlardan biri. Bakalım cevaplar ne şekilde ..

Barış “ Bugo “ Başakçı: Dostluk hırsa yenik düştüğü için. Hasan Kaan “ DRAGON “ Baltacı : Türkiye ‘de profesyonel oyuncu yok! İş-okul-aile faktörleri var. Türkiye ‘deki oyuncuya düzenli olarak 500 Euro verirseniz DreamHack ‘te bir Türk şampiyon görebilirsiniz.

Türkiye ‘deki takımların genel biyografisine bakarsak çoğu takım uzun süreli olmamak kaydıyla çok kısa sürede kapatılıyor ve bununla beraber Türkiye ‘de şuan da en az 1-2 yıl oynayan köklü takımlar bir elin parmaklarını geçmiyor bunun sebebi ne olabilir birer cümleyle anlatabilir misiniz?

Ramazan “ mEta “ Kahraman : İnsanlar zamanlarını herhangi bir şey kazanmadıkları bir şey için harcamak yerine hayatlarını kurtarmak için harcıyorlar bu nedenle en fazla 1-2 yıl oyun oynamaya dayanabiliyorlar. Serkan “ W@R “ Baki : Önemli nedenlerinden birisi birbirlerine bağlı kalmamaları oyuncuların; diğer bir neden ise öğrenim hayatı diyebilirz . Emrah “ RommeL “ Uysal : Neden olacak oyuncular arasında saygının en alt seviyede olması, liderlik sıfatında biri veya birilerinin takımda olmaması ve zoru başarısızlığı görünce hemen demoralize olup huzursuzluğu üzerinden atamayıp bırakma yoluna giden zayıf karakterli oyunculardan. Serkan “ NiDELI “ Camuzcu : Arkadaşlık üzerine kurulmadığından, menfaat meselesi yani iyi oyuncu kötü oyuncu muhabbeti... Serkan Selim “ MoRaCe “ Yıldız : Piskevitimiz yok, paramız yok, destek yok, nasıl e-sports ayakta kalsın... Caner “ BORAN ! “ Karaboran : Hepsinin ciddi bir yola çıkmak için değil sadece online turnuvalara yada bir kısmının da hile satın alıp oyun oynamaya çalışmaları olduğu için.. Müslüm “ The_DooM “ Çakmak : Takım oyununu kuramamaları, birbirlerini suçlu bulmaları daha sonrasından anlaşmazlık ve daha sonra kapanış...


Layer

Ertunç “ SouL “ Baş : Oyun bu sonuçta herkesin belli bir süre sonra oyuna harcayacak vakti olmuyor. Nazım “ Nazmerg “ Ergun : Maddi konular yüzünden uzun vadeli takımlar yok. A.İlke “ quirky “ Şerbetci : Türkiye’de hiç uzun vadeli takım yok çünkü her yeni takım 3 - 4 maç kaybettikten sonra pes edip bırakıyor ama dikkat etmedikleri bir şey var yenildikleri takımlar onlar gibi pes etmeyip oynayamaya devam etmiş takımlar. Bülent “ kNerz “ Taştan : Çünkü burası Türkiye. Murat “ Havje “ Ataç : Oyuncular birbirlerini satıyorlar bütünlük yok takım oyunu yok birbirlerini tutacakları yerde herkes kendini düşünüyor. Ömer “ gameC “ Aydın : Oyuncularımızın yetenek ve tecrübelerini, kendi takım içindeki becerilerini gösterme alanları olmadığından, oyun oynayanlar bir yerden sonra dağılıyor, anlaşamamazlıklar çıkıyor. Bu durumdan ötürü insanlar x takımdan çıkıp başka z takım açıp isim yapmaya çalışıyor. Açılan her yeni takım kendini iddialı göstermek için bin takla atıp başka takımdan adam çalıp yeni takım oluşturabiliyor. Bu bir döngü bunun önüne geçilemez. Tabular yıkılamaz. Cengizhan “ m!ragE “ Yılmaz : Tutarsızlık Atay “ wafflz “ Karaderi : Bir çok oyuncunun hile kullanması. (Editör) Yasin “f4z” Birel : Yaşayan insanımızın doğru yola yönelip asıl olanı yapmak yerine fındık beyinli bir tavırla kendini diğerlerinden daha üstün görerek anlık hevesler sergilemesi ve oyunu gerçekten bir amaç ile oynama gayretinde olan asıl “OYUNCU” arkadaşları bu tavırlarıyla bezdirmeleri sonucu böyle bir durum söz konusu. En temelinde “sonuçta bu bir oyun.” düşüncesiyle hareket ederek gerekli ciddiyeti sergilememeleri ve bunu sergilemeye çalışanlara da bir “amaçsız” gözüyle yaklaşmalarından dolayı sanırım bu böyle. BEFORE; Sonuçta bu bir oyun abi ya niye bu kadar takıyosunuz ki(!) biz eğlencemize bakalım kafamıza göre takılalım. Hadi maç al maç sen boşver… AFTER; “Abi adamlarda bi ton sponsor var çalışma var para var adamlar iş olarak görüyolar tabi yenerler bizi…” Umarım anlatabilmişimdir, umarım mesaj gereken yerlere gider. Çünkü bu tartışılması gereken bir konu tek cümle yeterli olmaz en azından benim açımdan =)

11


12

Layer

Soner Gönençler (GR1Dz)

Türkiye ‘de birçok oyuncuya hitap eden birden fazla sitenin sahibi olan Uğur Özer ile yaptığımız röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz…

Merhaba Uğur Özer öncelikle kendinden bahseder misin ? Merhaba, İzmir’de yaşıyorum, 1988 doğumluyum, Web Tasarım şirketinde SEO uzmanı olarak çalışıyorum, nişanlıyım, gezmeyi ve spor yapmayı severim. Oyunculara yönelik birçok sitenin sahibisin ama bunlardan ilki olan Turnuval.com hakkında bizi aydınlatabilir misin ve Turnuval olarak oyunculara sunduğunuz hizmetler neler? 2009 yılında askerdeyken gördüm ki; Hamachi alternatifi diğer programlardan gelişmiş durumdaydı. Sitenin adını sabitten daha değişik bir isim vererek; “Turnuval” yaptık ve yolumuza böyle devam ettik. Amacımız multiplayer ve online oyunların turnuvaları ve oyunlar hakkında destek vermekti. Şu anda sitemizde ladder(merdiven) sistemi mevcut ve geliştirilmeye devam ediliyor, ödüllü turnuvaları vs. kendimiz sağlıyoruz. Turnuval.com açıldıktan sonra internet üzerinde yayılması için atılan adımlar nelerdi ve şuan ki ekibinizdeki kişileri ve görev dağılımları hakkında bize kısa da olsa biraz bilgi verir misin?

Turnuval.com açıldıktan sonra aslında pek fazla bir şey yapmadık. Zaten belirli bir kitlesi vardı ve bu zamana kadar 3000 den aşağı ziyaretçinin girdiğini görmedim. Fakat sponsor anlaşması için gittiğimiz birkaç yer bizi maalesef geri çevirdi. Bunun sonucu olarak da kendimizi daha iyi bir sistemle optimize edip tekrar denemek istiyoruz. Turnuval.com haricinde hamachiag ve oyunagları gibi yüzlerce sunucu ağının bulunduğu sitelerin sahibisin. Bu siteler hakkında neler söylemek istersin? Ayrıca yüzlerce ağ barındıran bir internet sitesi olarak oyunculara sunduğunuz hizmetlerden bahseder misin? Hamachiag.com 2007-2008 arasında açıldı ve aynı şekilde hamachi ağlarının listelendiği bir site oldu. Burada isteyenler ağlarını ekliyorlar, isteyenlerde ağlarını arıyorlar. oyunaglari.com diğerine göre daha çok program barındırıyor; hamachi haricinde gameranger, xfire, steam, garena, tunngle gibi… Bu siteleri açarken şüphesiz bir amacın vardı bu amaçların arasında hangilerini gerçekleştirdin ve şu dönemde ve sonrasında gerçekleştirmek istediğin hedeflerinden bahsedebilir misin?

Amacım aslında Türkiye’deki büyük firmaların; yurt dışından gelip burada turnuva yaptıran kişilere değil de yurt içinden bizim gibi sitelere sponsor olmasıydı ilk etapta. Fakat bu böyle olmuyor gibi görünüyor, daha çok yurt dışındakilere yöneliyorlar. Ben bu siteyi açtığımda ortalıkta online turnuva adına herhangi bir adım atılmamıştı yani Türkiye’de sanırım ilk olarak bizim sitemizde başladı dersem yanılmış olmam. Şuan bir portal geliştiriyoruz; geniş kapsamlı turnuvalarla daha zevkli ve ödüller açısından daha doygun olacağına kesin gözüyle bakıyoruz! Tabi ki sosyal ağ olarak ta kullanılabilecek oyuncular arasında… Muhtemelen o zaman sponsor arayışına gireceğiz ve düzgün bir şekilde kendimizi ifade edeceğiz. Günümüzdeki Türkiye ‘de oyun sektörünü nasıl buluyorsun? Daha önceden de cevap vermiştim aslında bu konuya. Türkiye’de oyuna yönelik bir birlik beraberlik yok. Örneklemek gerekirse bir fikir olması açısından; herhangi bir GTA destek sitesi, herhangi bir LOL destek sitesi ile anlaşıp banner takası yapabilirler. Yani sonuçta ikisi de


Layer

Türk ve ikisi de illegal bir iş yapmıyorsa birbirlerini desteklemeleri bu piyasa için olumlu sonuç doğurabilir. Sunucu satışı yapanlar için de bu geçerli olabilir. Fakat tekrarlamakta fayda var illegal bir şey olmamalı yani bir birlerine destek olmalılar, aynı şekilde büyük Türk şirketleri de bu yapılanmaya destek vermeliler. İlk etapta bir gelir kalemi oluşturmasa da şirketleri batmaz ve bunu bir reklam gideri olarak görebilirler ayrıca; ülkemizde daha çok oyun oynayan ve oyundan para kazanan olur ve sonuç olarak artık bu eğlence sınıfından çıkarak pazar halini alabilir. Fakat ne yazık ki böyle bir iletişim ve etkileşim olmadığı için toplumumuz; “ithal turnuva yapıyorum gel! ödül veriyorum!” diyen mekan ve kaynak sahibi noktalara gidiyor parasını veriyor ama kazanamıyor…

Bir çok aldatmaca olaylar dönüyor gördüğüm kadarı ile… Kısacası tüm Türk destek sitelerine diyorum ki; bir birlerine el ayak olsunlar, birlik olsunlar ki yurt dışından birisi gelip piyasalarının önüne geçmesin kendi sözümüzü kendi sınırlarımız içerisinde geçirebilelim!... Yeni sistemimizle birlikte zaten legal olan tüm Türk sitelerine destek vereceğiz. Tüm bunların dışında belirtmek istediğin noktalar vardır umarım… Ayrıca profesyonel anlamda site sahiplerine ve oyunculara neler önerebilirsin tecrübeli bir site sahibi olarak? Şunu belirtmek isterim ki yapılan hatalardan birisi ve neredeyse en büyüğü; hazıra konmak. Yani insanımız bir işte ilk olmak ve piyasayı genişletmek yerine bir uygulama, site

vs. noktalarda zaten var olanın kopyasını farklı bir şekilde okuyuculara ziyaretçilere sunmayı tercih ediyorlar ve dolayısıyla zaten sınırlı olan okuyucu kitlesini bölme yoluna gidiyorlar. Sonuç olarak biri iki yapmak yerine, biri yarım haline getiriyorlar. 2005 yılından beri fark ettiğim en büyük eksi bu. Gamerlopedia olarak çalışmalarımızı nasıl buluyorsun? Gamerlopedia.com ekibini azimli ve hırslı görüyorum, çalışmaları güzel ve geleceği parlak bir ekip görünüyor umarım işinizde başarılı olur ve Türkiye’de olmayan şeyleri yapmaya çalışırsınız

13


14

Layer

DreDD Soner Gönençler (GR1Dz)

Türk eSportuna bir çok katkıda bulunan Sinan “ DreDD “ Yamuç son projesi Euro Cups ile yaptığı işlerle Avrupa dahilinde yankı uyandırdı. Sinan “ DreDD “ Yamuç ‘a Euro Cups hakkında merak edilenleri sorduk. Merhaba Sinan “ DreDD “ Yamuç ilk olarak bize kendinden bahseder misin? Merhabalar, 27 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır e-sports diye tabir ettiğimiz olayın tam içerisindeyim. Meslek olarak da bir otomotiv firmasında makina mühendisi olarak görev yapıyorum. HWA Gaming’in ve EuroCups’ın da başındaki kişiyim diyebiliriz. Euro Cups adı altındaki projeniz hakkında bizi aydınlatır mısın? Ülkemizde yurtdışındaki gibi etkinlikleri daha profesyonel bir ortamda düzenleyebilecek bir site bulunmuyordu. Yaklaşık 2 yıldır bu tip bir arayışın içerisindeydik ancak kendi çabalarımız ile karşılanabilecek türden bir iş değildi bu. Kısmet bu seneyeymiş. En f/p tabir edebileceğimiz sistemi kurmaya çalıştık. İlk etkinliğimizi sizin de takip ettiğiniz gibi Asus firması ile gerçekleştirdik. Şu anda Foxconn ile de Avrupa’ya yönelik bir etkinlik yapıyoruz. Euro Cups projesi nasıl ortaya çıktı ve Türkiye ‘de yayılması için nasıl adımlar atıldı? Proje uzun zamandır aklımızda vardı. Ufak tefek de olsa sürekli çalışmalar yapıldı ancak hep yarıda kaldı imkânsızlıklar yüzünden. Şu anda EC, %60 kapasite ile ça-

lışıyor. Her etkinlik sonrası gelen feedbacklere(geribildirim), gördüğümüz eksikliklere göre siteyi güncellemeye çalışıyoruz. Büyük markalar ile etkinlik yaptıkça zaten gerek medya yoluyla gerekse de bülten yoluyla kitlelere ulaşabiliyoruz. Zaten oyun takımlarımız sayesinde de hedef kitleye çok çabuk ulaşıyoruz. Foxconn eXperiences.CoD4 bunun bir göstergesi diyebiliriz. Bu yaptığınız etkinliklerde Asus , Roccat ve Cdkeyshare gibi firmalardan büyük bir destek söz konusu. Özellikle Asus ve Roccat firmaları ile yaptığınız anlaşma sürecini bize anlatırmısın ? Açıkçası her etkinlikte farklı bir firma ile çalışıyoruz. Yani uzun süreli anlaşmalar söz konusu değil. Biz yaptığımız işi gidip anlatıyoruz, belirli rakamlar sunuyoruz firmalara. Eğer yatırım yapılabilir görürlerse ödül kısmına geçiyoruz. Ödül kısmına özellikle çok önem veriyorum. Foxconn turnuvası ile beraber sürekli aynı çıtanın üstünde olmaya çalışıyoruz. Ödüller konusunu da netleştirdikten sonra artık görsel hazırlama ve duyuru çalışmalarına başlıyoruz. Asus ve Roccat firmalarının Euro Cups organizasyonuna desteğini demişken Tt e-Sports ‘un Türk takımlarına verdiği desteği nasıl buluyorsun ve bu takımlar böyle bir fırsatı sence en sağlıklı nasıl değerlendirebilirler? Önemli bir destek tabi ki. Ancak ülkemizde her ne kadar eleştirsek de TTnet’in her eve

girmesi ile bulunduğumuz pazar oldukça genişledi. Dolayısıyla yurtdışında imrenerek baktığımız sponsorlara bizlerde bir yerden başlayarak yakınlaşıyoruz. Bu açıdan baktığımızda Tte-Sports ’ta ekipman desteği ile takımlara bir şeyler katmaya çalışıyor. Umarım artarak devam eder. Euro Cups sitesi olarak bünyenizdeki ekip kaç kişiden oluşuyor ve bu kişileri görevleriyle birlikte açıklarmısın? Açıkçası yaklaşık 2 aydır ekibe kalıcı arkadaşlar arıyoruz fakat inanır mısınız tam anlamıyla bir kişi bile bulamadık. Şu an ben varım, Gamerlopedia’nın ortaya çıkmasını sağlayanların başında gelen Yunus arkadaşımız bizimle birlikte ve görsellerimizin yaratıcısı. Bir de Symbol Gaming ve HWA Gaming’ten tanıdığımız Fifa master Ahmet “m1nd” Karadağ bizimle birlikte. Sitenin kurulmasından bu yana sürekli teknik destek ile bilgi birikimini bizimle paylaşıyor. Tabi ki bazı arkadaşlar kısa periyodlarla olsa da destek veriyorlar(mojito, Bursat, m3ta, sleeep...). Fakat sürekli olarak bizimle çalışabilecek arkadaşlar arıyoruz. Özellikle video konusunda büyük eksiğimiz bulunuyor. Eksiklik çektiğimiz alanları forumda konu açarak sıraladık, birkaç başvuru da aldık ancak her şey tam istediğimiz gibi olmadı. Yine gelecek herkese kapımız açık. Buradan da duyurmuş olalım. Sitenizdeki “ Euro Cups ‘da sonraki turnuva hangi oyun dalında olsun? “ anketinizde gördüğüm kadarıyla Point Blank turnuvası isteyen oyuncu hayli fazla. Buradan Point Blank


Layer

tutkunlarına gelecekteki turnuvalar hakkında bilgi verebilir misin ? Hemen taze bir bilgi verelim. Temmuz ayında Kingston sponsorluğunda PB ve LoL.EU turnuvası geliyor... Şu anda League of Legends. US , League of Legends.EU ve Starcraft 2 olmak üzere 3 turnuva düzenlediniz. Ödüllerin iyi olmasıyla birlikte Türkiye ‘den turnuvalara önemli takım ve oyuncular katıldı. Takımlar arasında yapılan karşılaşmalar sence nasıldı? Takımlar memnun kaldı mı ve maçları canlı seyreden seyirciler keyifli maçlar seyretti mi? Canlı yayını 2 kere SC2 için yaptık. Bence final karşılaşmaları harikaydı. Benim hiç alakam olmamasına rağmen, yorumcu ve sunucunun da gaza getirmesiyle heyecan dolu dakikalar yaşadık diyebilirim. Karşılaşmalara gelince, henüz Türk oyuncular yurtdışındaki arkadaşlar kadar bilinçli değil. İki ekip bir araya gelip maç saatini bile ayarlayamıyor. Çocuklar gibi kavga ediyorlar. Siz saatini veriyorsunuz bu seferde

geç diyen var, çalışıyoruz erken diyen var. TTnet kötü diyen var =) herkese uydurmak mümkün değil. Ancak yavaş yavaş oturtacağız sistemi. Euro Cups ‘un yapımı Foxconn eXperiences hakkında bilgi alabilir miyiz? Foxconn firması ile global bir etkinlik düzenlemek istedik. Bizim içinde önemli bir sınav olacaktı. Bu yüzden hem kendimizi görmek hem de bir nebze olsun yurtdışına açılabilmek adına bu işe giriştik. Şu an için beklentimi yüzde yüz karşılamasa da katılımcı sayısı 450 civarında. Euro Cups olarak sadece internet üzerinden etkinliklerle mi sınırlı kalacaksınız yoksa düzenlediğiniz LAN Game’leri ilerde görmek mümkün olacak mı? LAN Game bende çok istiyorum ancak maliyeti çok yüksek. Trilogy Tour’u LAN Game olarak düzenlemek istedim fakat yüksek kira bedeli nedeniyle vazgeçmiştim. GameX Arena açılıp uygun

bir ortam sağlayabilirse offline etkinlik yapacağız. Ancak On-line başlayıp finalleri bir alışveriş merkezine taşımak gibi planlarımız da mevcut ayrıyeten. Umarım yaz aylarında bunu gerçekleştireceğiz. Son olarak Türk e-Sport sitelerine ve oyunculara bir profesyonel olarak neler önerebilirsin? Özellikle oyun takımları için istikrar! İstikrar! İstikrar! 2, 3 veya 6 ay beraber oynamak bile en iyi olmak için yeterli olmuyor. Yurtdışında örneğini çok görüyoruz, en süper oyuncuları bile toplasanız takım olamayabiliyorlar. Takım olmak için mutlaka birlik, beraberlik ve bütünlük olmalı. Yılmadan sabırla çalışmak gerekiyor. Sürekli sponsorlara bahane bulan bizler, biraz daha profesyonelce davranabilirsek, forumlarda çocukça birbirimize klavye delikanlılığı yapmayıp, daha iyi nasıl olabiliri düzgünce tartışabildiğimiz an bazı kırılma noktalarını aşmış ve ilerlemiş olacağız.

15


16

Layer

Emre “qLobaL“ Yakarışık

Soner Gönençler (GR1Dz)

Türkiye ‘nin en iyi COD4 oyuncuları arasına girebilen Emre “ qLobaL “ Yakarışık ile röportajımızla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Çok güzel ve çok özel bir duygu herkesin yaşaması gerektiği bir duygu hatta. Bir oyuncu açısıyla baktığında yanındaki insanların oyuna bir oyun değil de sanki e-Sporu geliştirmek ve bu işten gelir sağlamak amacıyla baktığını görünce ister istemez kendini geliştiriyorsun. Ben profesyonel oyun yaşantıma FragParta takımı ile adım attım onların üstümde emeği çoktur.

Merhaba Emre “ qLobaL “ Yakarışık öncelikle kendinizden bahseder misin? Öncelikle herkese selamlar. Ben yukarıda da okuduğunuz gibi Emre Yakarışık; nam-ı değer qLobaL. Tuzla meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim FPS oyunları tutkunuyum. Türk Call of Duty 4 camiasında bir çok iyi takımın bünyesinde bulundun. Bu takımların iyi oyuncularıyla oynamak nasıl bir duygu ve bu takımlarda yaşadığın olayları bize kısaca anlatır mısın?

FPG takımıyla Lan Game organizasyonlarına katılma fırsatı buldum. Hayatımın en güzel en heyecanlı ve en stresli dakikalarını belki de bu Lan Game’lerde yaşadım. İlk Lan Game organizasyonuna katıldığımızda s0b takımına finalde 12-11 yenilirken XHR ile 1vs1 kaldığımız eli almıştım bu hayatımda aldığım en önemli eldi sanırım! Bunu hiç unutmam ve diğer bir Lan Game organizasyonunda SYMBOL takımıyla oynadığımız o unutulamayan City haritasında ki maçımız 12-12 berabere bitmişti ve 4 uzatmayı berabere tamamlayıp 5. Uzatma da maçı almıştık galiba o kadar heyecan doluydu ki o anlar! Kendi adıma konuşmak gerekirse işte bu yüzden COD4 ‘ü seviyorum!...

Türk Call of Duty 4 camiasında da çoğu kişinin tanıdığı oyunculardan birisin bu seviyeye ulaşmak için oyuna yeni başlayan kişilere neler önerebilirsin? Benim galiba buraya gelmemin en büyük sebebi hırslı oluşumdur. Bir şeyler öğrenmek uğruna günlerimi saatlerimi verdiğim olurdu. Çok demo izleyip yeterli antrenman yaptıkları takdirde herkes bu seviyeye ulaşabilir. COD4 ‘un %70 ‘lik kısmı beyine dayalı bir oyun iyi ve hızlı düşünüp güzel karar vermek önemli bunların yanında insanın içinde oyun isteği de olmalı. Bunları yapmadan önce tabi ki kendilerine şu soruyu sormalılar “ ben bu oyunu zevk olsun diye mi oynuyorum yoksa bir şeyler başarmak için mi oynuyorum? “ en önemli nokta burası galiba. Ben bu şekilde başardım belki onlarda bu yollarla başarabilirler. En önemlilerinden biride ekipman seçimlerini iyi yapmalılar. Şuana kadar oyundaki amacın nelerdi ve hangilerini gerçekleştirdin? Oyuna ilk başladığımda herkes gibi eğlence ve zaman geçirmek için başladım. Daha sonra bende


Layer

bir bağımlılık haline geldi COD4 herkesin tanıyabileceği bir oyuncu olmak isterdim ve bu sorunuzla da bunu bir kez daha başardığımı sanırım görüyorum. Daha sonra Lan Game’lerde başarı yakalamak istedim bunu elimden geldiğince yapmaya çalıştım ne kadar gerçekleşti bilemeyeceğim çünkü bunu dışardaki insanlar cevaplayabilirler. Şimdiki amacım yurt dışında bir COD4 organizasyonuna katılmak bakalım bunu gerçekleştirebilecek miyim? Oyunda kullandığın silah sınıfı olarak keskin nişancı tüfeğine (sniper) neden bu kadar ilgi duydun ve Türkiye ‘de iyi bir Sniper olmak için oyunculara neler önerebilirsin? Aslında ben Ak 47 oyuncusuydum. FPG takımında uzun zaman Ak 47 olarak oynadım. Ama içimde hep Sniper merakı vardı. Sniper farklıydı, çünkü takımda sadece tek kişi alabiliyor bu da beni özel hissettiriyordu bu yüzden Sniper ‘a çok ilgi duydum. İyi bir Sniper olmak için en önemli etken kaygan bir mousepad olması eğer böyle bir mousepad’e sahipseniz çok daha hızlı bir Sniper olabilirsiniz. Sık sık aim kasmaları oyunu hızlı oynamaları ve iyi spotlar bilmeli bunların yanında beklemeyi yani sabırlı olmayı da yanına ekleyebilirlerse çok iyi bir Sniper olunabilir bence.

Türk e-Sporunun şuan ki durumunu nasıl yorumluyorsun? COD4 açısından bu soruyu cevaplamak gerekirse berbat! Ne oyuncularda bir ilgi var ne de sponsorlarda. 29 mayısta Lan Game organizasyonu vardı Asus sponsorluğunda ve giriş ücretsizdi. Buna rağmen katılan takım sayısı yine vasatı geçmiyor, bu yüzden insanlar e-Sporun gelişmesini bu şekilde beklememeli. CS için örnek vermek gerekirse CS’de oyuncular epeyce ilgili ama yine sonuç olarak organizasyon oranı çok az onlar için. Bu şekilde ülkemizde e-Spor hiç bir şekilde gelişemez insanlar bir iş gibi bakmıyorlar bu duruma eğlence olsun maksat zaman öldürmek olsun.. Oyun ayarlarından ve ekipmanlarından bahsedermisin ? 1024 x 1280 AA 4x diğer grafikler kapalı şekilde oynuyorum. Ekipmanlarıma gelince kulaklık olarak Logiteech g35, mouse olarak Logitech g500, mouse pad olarak SteelSeries Qck Heavy kullanıyorum. Ayrıca bir not; Sniper oynayacaklar için Logitech mouse tavsiye edebilirim. Son olarakta Gamerlopedia olarak çalışmalarımızı nasıl buluyorsun ? Tek kelimeyle etkileyici.

17


18

Layer

Dark Passage Hayranlarına Müjde Soner Gönençler (GR1Dz)

Dark Passage hayranlarından ziyade Timuçin “ xylm “ Argilli hayranları için beklenen an geldi.Türkiye ‘nin en iyi CS 1.6 oyuncularından biri hatta oynadığı dönemde Türkiye ‘nin en iyi oyuncusu olan “xylm” vatani görevi nedeniyle takımdan 5 ay uzak kalmıştı. Takımın diğer oyuncusu ve kaptanı Ertug “ venza “ Okçuoglu ‘nun inaktif konuma gelmesi ve xylm’in vatani görevini tamamlayıp yeniden aktif olması nedeniyle takıma onun yerine xylm tekrar dahil oldu. Bundan sonraki süreçte xylm ve cool ‘lu Dark Passage ‘ın gelecek turnuvalarda neler yapabileceği merak konusu.

Dark Passage CS 1.6 Timuçin “xylm” Argilli Erman “ COOL “ Eray Koralp “ ph “ Verim Can “ corvinus” Kiliç Kenan “KeNb” Bulut


Layer

Dark Passage PB Hazır ! Türkiye ‘nin en iyi Point Blank takımlarından biri Dark Passage.PB yeni kadrosuyla gelecek turnuvalara hazır. Takımdaki Alp “ xbL “ Erdur ‘un COD4 ‘e geçiş yaparak PB ‘de inaktif konuma gelmesiyle değişen kadroya Bora “ Maiko “ İğci ve uzun süredir DP.PB kadrosunda zaten var olan fakat line-up olarak gösterilmeyen Mustafa “ Risee “ Yılmaz dahil oldu. Yeni oyuncularıyla Dark Passage PB takımına gelecek turnuvalarda başarılar diliyoruz. Dark Passage Point Blank Güncel Kadrosu; Erkut ‘’ Tylin ‘’ Durma Soner ‘’ metalium ‘’ Ocak Bora ‘’ Maiko ‘’ İğci Mustafa ‘’ Risee ‘’ Yılmaz Alp ‘’ xbL ‘’ Erdur

Takım oyuncusu Mustafa “ Risee “ Yılmaz ‘ın Gamerlopedia ‘ya demeci şu şekilde oldu ; “Oyundaki amacım DP.PB ile gerek Türkiye gerekse Dünya’da Point Blank ‘te en iyi yere gelebilmek. Henüz yeni bir oyun bundan dolayı önüm açık bu fırsatı değerlendirmek istiyorum. 19 Haziran tarihinde bir LAN Game var ve şuan ki kadromuz Tylin, metalium, Maiko, xbL ve ben. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor; gerek taktik gerekse ise hazırlık maçı bazında. Bu yaz sonunda Büyük PB turnuvası var Türkiye’de. Duyduğum kadarı ile büyük ödül yurtdışındaki turnuvaya bilet. Bu turnuva tahminimce her ülkede olabilir ilk turnuva Güney Kore’de idi bu turnuvanın farklı bir ülkede olacağını tahmin ediyorum. Kesin yeri zaman gösterecek tabi ki.

Yurtdışı çalışmalarına başladık. Öncelikli hedefimiz Türkiye’de tekrar şampiyon olmak ve aynı DP.CS gibi DP’yi PB’yi de bir fenomen takım haline getirmek. DP.PB olarak önümüzde bir kaç sorun vardı ki bunları da yakın zaman önce atlattık ve GameBoos gibi bir sponsor bulduk. Ayrıca buradan onlara da teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar. “

19


www.e-cups.org


www.adeks.net


22

Layer

Soner Gönençler (GR1Dz)

Tt.eSPORT Türkiye Sorumlusu, Zeynep Hanım İle Söyleşi Çoğu oyuncunun tercih ettiği veya tercih etmek istediği markalar arasında yer alan Tt.eSPORT Türkiye sorumlusu Zeynep Hanım ile yaptığımız röportajda Tt.eSPORT ‘u tercih etmek isteyenler için yararlı olabilecek bilgiler yer alırken, Tt.eSPORT ‘un Türkiye fikride sorularımız arasındaydı… Şimdi keyifli röportajımızla sizleri baş başa bırakıyoruz. Merhaba Zeynep Hanım, öncelikle Tt eSPORTS’taki görevinizden bahseder misiniz? Tt eSPORTS Türkiye sorumlusuyum.

sponsor olarak, ürünlerinin bulunduğu ülkelerdeki e-sport kültürünü geliştirmeyi hedeflemektedir.

Bu özel yaklaşım ile tüm dünyada çok kısa zamanda Tt eSPORTS hakkında bizleri markamızı duyurduk ve oyuncuların ilgisini çekerek bilgilendirir misiniz? e-sports kültürünün gelişmesine Tt eSPORTS, 2010 yılı katkıda bulunduk. ortasında Thermaltake’in oyun Tt eSPORTS satış yaptığı ekipmanı üreten yan markası ülkelerle birlikte Türkiye olarak dünyaya lanse edildi. içerisinde de çoğu oyuncunun ‘ Challenge Is The Game’ tercih ettiği veya tercih etmek sloganı ile tüm oyuncuların istediği firmalar arasında yer oyunlarda verdiği mücadeleyi alıyor. “Sizce Tt eSPORTS’u ve hiç vazgeçmeyen oyuncu oyunculara cazip kılan şey ruhlarını çok iyi anladığımızı nedir?” diyecek olursanız eğer; Tt ifade etmekteyiz. Thermaltake eSPORTS’un ana sponsor olduğu grubunun ‘Müthiş kullanıcı deneyimini yaşatma’ misyonunu TESL’de (Tayvan E-Spor Lig) FPS, taşıyan Tt eSPORTS, tüm oyuncu araba yarışı ve StarCraft2 (RTS) oyunlarında mücadele eden ve oyun meraklılarına LAN parti toplam 16 kişilik profesyonel Tt veya turnuvalar düzenleyerek Apollos takımız var. profesyonel oyun takımları kurulmasını teşvik edip onlara

Profesyonel bir takıma sahip olduğumuzdan, farklı oyun tarzları için ekipmanlarımızı onlara deneterek özelleştirip geliştirebiliyoruz. Bu sayede tüm oyuncular hakim oldukları oyunlara göre özelleştirilmiş en iyi ekipmana sahip olma şansını elde edebiliyor. Mesela FPS’ciler için özel olarak tasarlandığımız Azurues mouse’ta; FPS’ciler için çok önemli olan hareket sabitliğini sunabilmek açısından, dünyadaki 1 numaralı sensör üreticisi olan AVAGO’nun optik sensörünü kullanıyoruz. Bunun yanı sıra, oyuncuların turnuvalara katılma isteklerini bildiğimizden, dahili hafızaya sahip Challenger ve Challenger Pro klavyelerimizi ürettik. Bu sayede, oyuncu kendisi için belirlediği en uygun makro kombinasyonunu her seferinde hatırlayıp farklı bilgisayarların


Layer

başına her geçişinde bu kombinasyonları en baştan ayarlamakla uğraşmıyor. Bu ve buna benzer pek çok küçük ama bir o kadar da kullanışlı özellikleri sadece oyuncuları anlayan gerçekten, duygularını önemseyen ve ihtiyaçlarına tam olarak hitap edebilen Tt eSPORTS gerçekleştirebiliyor. İnternetteki sahtekarlık olayları gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde güvenle alışveriş yapabileceğimiz siteler kısıtlı. Siz Tt eSPORTS olarak müşterinize güven politikasını nasıl sağlıyorsunuz ve diğer siteler için sahtekarlık olaylarına karşı nasıl önlemler alınmalı? Bu tabii sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşanabilecek bir sorun. Onun için herhangi bir ürün satın alırken mutlaka güvenli bir dükkandan alın. Tt eSPORTS yetkili satıcıları ile ilgili bilgileri Türkçe sitemizden öğrenebilirsiniz: Tt eSPORTS’un, oyunculara sunduğu oyun ekipmanları hakkında bize daha detaylı bilgiler verebilir misiniz?

Tt eSPORTS’ta 3 ürün gamımız var; klavye, mouse ve kulaklık. Klavye’de şimdilik 2 serimiz var, Challenger ve MEKA. Challenger serisi dünyanın ilk fanlı klavye serisidir. En üst seviyede olan Challenger Ultimate modeli, 256 renkli arka aydınlatmaya ve 64 kb’lik dahili hafıza özelliğine sahip. MEKA serisi ise mekanik klavye. Mekanik klavyeler daha uzun tuş ömrüne sahiptir, normal klavye tuşlarının ortalama ömrü 5 milyon basımken, mekanik tuşlarda 20 ile 50 milyon defa basılabiliyor. Tt eSPORTS MEKA G-Unit klavyede 12 adet makro tuş mevcut ve arka aydınlatmalı, şu anki en üst seviye klavyemizdir. Mouse ise yukarıda bahsettiğim FPS oyuncuya yönelik olan Azurues mouse’ un yanı sıra lazer sensörlü Black serimiz var. Black Element mouse 100 ile 6500 arası ayarlanabilir dpi değeri, 9 adet macro tuşu ve 5 farklı, profile göre değişebilir aydınlatma gibi özellikleri var. Ayrıca, aynen klavyeler gibi, LAN parti ve turnuvaya katılan oyuncular için dahili 128 kb hafızalı bir mouse.

Kulaklığımız ise şu an stereo olan SHOCK ve 5.1 CH uygulanan SHOCK One modelleri var. Özel tasarlanan şık görünümü ve DTS destekli ses kalitesi ile şimdilik oyuncuların seçebilecek en iyi oyun kulaklıklardan birisidir. Bunun yanı sıra IPod ya da IPhone’da da kullanılabilinen, oyuncular için ISURUS adlı kulak içi kulaklığımız da var, ergonomik tasarımı ve dahili mikrofonu sayesinde Apple ve diğer müzik çalar yada cep telefonları ile uyumlu olduğundan dolayı kulaklığın kullanışlılığı yükseldi. Tt eSPORTS olarak Türkiye‘ye açılma fikri nasıl oluştu ve ne gibi adımlar atıldı? Türkiye’nin oyun sektörü şu an hala bir bebek gibi emekleme aşamasında, ama gerçekten büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Genç nüfus, gittikçe yükselen gelir ve çoğalmakta olan internet kullanıcı sayısı Türkiye’nin oyun ve e-sport kültürünün gelişeceğinin sinyalleridir. Böyle henüz gelişme aşamasında olan bir piyasaya girip direk ürünlerinizi satmaya çalışmanız ve ürünlerin satılmasını beklemeniz doğru olmaz.

23


24

Layer

Öncelikle insanları e-spor faaliyetleri ile e-sporun gerçekte ne olduğunu öğretmeliyiz. Onun için Tt eSPORTS ilk Türkiye’ye gelişinde Point Blank ve HWA ile farklı turnuvalar düzenledi, Team V4 Star Craft 2 takımı ve HWA COD4 takımına sponsor olduk ve tabii bunun gibi turnuva planı ve takım destekleri hiç bitmez, biz kısa zaman içinde yine yeni takımlara sponsor olacağız ve turnuva planlayacağız. Bunlarla ilgili bilgileri Tt eSPORTS Türkiye Facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Bunun dışında, pek çok profesyonel ya da üst seviyedeki oyun klavyesi üreticisinden farklı olarak özellikle Türkiye’deki oyuncuları düşünerek Challenger ve Challenger PRO klavyelerimizi İngilizce olarak değil, Türkçe tuş dizilimi ile Türkiye’ye giriş yaptık. Bu da Türkiye’ye verdiğimiz değeri ve önemi göstermek için verilmiş bir karardı.

Türkiye ‘ye yayılma fikrinden sonra Türk e-Sporuna da desteğiniz oldu. Siz Tt eSPORTS olarak Türk e-Sporunun şu anki genel durumunu nasıl buluyorsunuz? Türkiye’de hiç kuşkusuz Avrupa’daki oyuncularla karşı karşıya gelip onların karşısında durabilecek hatta kök söktürebilecek iyi oyuncular var. Fakat Türkiye’deki e-spor sektörü şimdilik çok sağlam bir alt yapıya ve fazla uluslararası turnuvalara katılma şansı bulamadığından dolayı oyuncuların daha fazla oynayayım, deneyim kazanayım, yurtdışına çıkıp tanınayım diye kendini geliştirmek için sebep ya da istek için bir neden bulamıyor. Onun için Tt eSPORTS Türk takımlarına destek vererek, oyuncularımız donanımsal olarak yut dışındaki diğer profesyonel oyuncularla aynı seviyede olsun ve kendini geliştirmeye

fokuslansın, bir gün Tt eSPORTS Türkiye temsilcisi olarak yurt dışında oynasın Türkiye’yi başarıyla temsil etsin isteriz. Türk e-Sporunun şu anki genel durumuna bakarsak takımlar sponsor kısırlığı çekiyor, buna paralel olarak takımların başarısızlık oranı da artıyor, fakat Tt eSPORTS, Türk e-Sporundaki takımlara verdiği destekle bir çok oyuncunun yüzünü gülümsetti başta tabi ki HWA ve Team V4 olmak üzere, bu destek fikri ortaya nasıl çıktı? Tt eSPORTS’un Türkiye’de desteklediği ilk takım Team V4’dur. Bu tamamen bir kısmet işiydi :P Team V4 takımı Türkiye’deki en iyi StarCraft2 oyuncularından kurulmuştur. Fakat dediğiniz gibi Türkiye’deki firmalar oyun sektörünü fazla önemsemediğinden dolayı Türkiye’den sponsor bulamadılar


Layer

(O zaman Tt eSPORTS henüz Türkiye’de lansman edilmemişti) ve Tt eSPORTS Fransa’ya sponsorluk talepleri geldi. Fransa’daki arkadaşımız Türkiye’de yakın zamanda lansman edileceğini bildiğinden tabii ki bu talebi ilk bana iletti. Takım ile ilk görüşmemizde onların ne kadar iyi oynadığını çok da bilmiyordum, ama Team V4’teki oyuncuların nazik ve iyi niyetliliğini görünce onlar ile anlaştık. Çünkü bizim için en önemli olan ranking ya da rekor değil, Tt eSPORTS ürünü taşıyacak oyuncunun kişiliği daha önemlidir. Bunun gibi kişisel özellikler Team V4 ve HWA COD4 takımında gördük ve sponsor olduk.

Yukarıda bahsettiğim gibi, sadece ranking ve rekor değil, iyi niyetli ve nazik bir kişiliğe sahip, Tt eSPORTS ruhunu taşıyabilecek bir takım olması bizim için daha önemlidir.

Sponsor arayan takımlara iyi bir fırsat olan Tt eSPORTS’un sponsorluk için takımlarda aradığı özelliklerden bahseder misiniz?

Bildiğimiz kadarıyla hiç bir oyun ekipmanı markası Türkiye pazarını Tt eSPORTS kadar önemsememiş. Klavyelerimizi Türkçe olarak getirmemiz ve Türk takımları desteklememiz bizim

Çünkü oyun tekniği ve ranking position, o oyunu iyi oynama yeteneği var olduğu sürece sıkı çalışma ve tecrübe ile yükseltilip iyileştirilebilinir, fakat anlayışlı bir kişilik oluşturmak ve bulmak zordur. Son olarak, sizin kişisel olarak değinmek istediğiniz konular var mı ve sizi tercih eden oyunculara ve Tt eSPORTS ürünlerini kullanmamış oyunculara neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’ye ne kadar değer verip önemsediğimizi gösterir. Çünkü biz, ilk etapta Türkiye’de ne kadar ürün satabiliriz diye değil, biz bu ülkenin e-spor kültürünün ne durumda olduğunu öğrenip nasıl geliştirebiliriz diye düşünüyoruz. Türkiye uzun yıllardır global e-sports topluluğunda yokmuş, ve şimdi benim tek hedefim Tt eSPORTS olarak Türkiye’yi bu konuda diğer ülkelerle aynı düzeye taşımaktır. Ve tabii bu kolay bir iş değildir, fakat olmayacak bir iş de değil. Şimdi Türkiye’de bizimle aynı inancı paylaşan Tt eSPORTS’ çular çoğalmakta ve inanıyorum ki Tt eSPORTS’u Türkiye’de destekleyenler arttıkça, Türk oyuncuların uluslararası platformda daha fazla şansa sahip olması için gereken fırsatları oluşturmamız daha kolay olacaktır.

25


26

Layer

Soner bey, Soner Gönençler (GR1Dz)

Türkiye ‘de adı ün salmış ve bir çok oyuncununda tercih ettiği firmalar arasında yer alan Gamekeystore.net sahibi Soner Bey ile yaptığımız röportaj ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Merhaba Soner Bey kendinizden bahseder misiniz? Merhaba. Ben yurt dışında üniversite okuyan oyunsever, oyunların hayatında ayrı bir yeri olan bir öğrenciyim. Okuluma katkı olması için biryandan da bu işi yapıyorum. Öncelikle Gamekeystore. net sitesini yakından tanımak isteyenler için Gamekeystore hakkında bizleri aydınlatır mısınız? Gamekeystore.net 1,5 yıl önce tarafımdan kurulmuş, en yeni oyunları olabildiği en ucuz fiyata oyunseverlere ulaştırmayı hedefleyen bir cdkey store sitesidir. Türkiye ‘de sayılı key satan firmalar arasındasınız ve bununla beraber en çok tercih edilen firmalarda rahatlıkla görebiliriz. Müşteri memnuniyetini ve güven politikasını nasıl sağlıyorsunuz? Bizden alışveriş yapan arkadaşlar genellikle daha önce alışveriş yapmış olanların arkadaşlarıdır. Yani bir nevi kulaktan kulağa politikası diyebiliriz. Sizin de bildiğiniz gibi en iyi reklam insandan insana yayılan reklamdır. Çok şükür şu ana kadar hiçbir memnuniyetsiz müşterimiz ol-

mamıştır. Ürünü satıp sonra güle güle demeyiz. Sattığımız ürünün arkasından alıcı arkadaşa yapamadığı yerde yardımcı oluruz. Şu zamanda bir kutulu oyun alsanız hiçbir yerden yardım alamazsınız. Biz alıcı arkadaşlara bu yardımı sağlıyoruz, aldığı ürünü çalıştırıp sorunsuz oynayana kadar her türlü yardımı sağlıyoruz. Güven konusunda da, Gittigidiyor, Sanalpazar gibi büyük alışveriş sitelerinde online şubelerimiz var. Bu sitelerde %100 satıcı itibarlı referanslarımız var. Güven problemi yaşayan arkadaşlara bu referanslarımızı örnek gösterebiliyoruz.

Gamekeystore.net fikri nasıl ortaya çıktı ve internet ortamında yayılması için nasıl adımlar atıldı? Dediğim gibi, oyun sever ve oyunlara çok yakın ilgisi olan biriyim. Yurt dışında okuyorum. Yaklaşık 1.5 yıl önce oyun fiyatlarının bizim Türkiye’mizdeki gibi pahalı olmadığını keşfettim. İlk başta kendim için uygun fiyatlı oyunlar tedarik etmeye başladım. Baktım gördüm gerçekten güzel bir olanak, bunu diğer oyuncu arkadaşlarla da paylaşmak istedim bir yandan da ekonomime katkım olur diye bir araştırma ve planlamanın ardından gamekeystore.net projesini hayata geçirdim. Tabi ki bu işte ilk değilim. Benim gibi birçok firma var. Ama bu firmaların oyun fiyatları genel-


Layer

likle kutulu fiyatlara yakın oluyor. Ben cdkey yani dijital oyun satışında ucuzluğu getirmeye yardımcı olduğuma inanıyorum. Sonuçta birçoğumuzun oyun için belirli bir bütçesi var. Daha düne kadar korsan oynayan birçok Türk oyuncu dijital oyun sayesinde orijinal oynamaya başladılar. Bu bile bize yeter... Şu anda aktif olan kampanyalarınızdan bahseder misiniz? Fiyatlarımız genelde devamlı ucuz olduğu için ara kampanyalar yapma gereği duymuyoruz. Fakat yine de toplu alımlarda makul kampanyalar yapmaktayız. En çok oynanan majör oyunlara en ucuz fiyatla sahip olabilirsiniz. Örneğin sene sonunda çıkacak Battlefield 3 oyununa sadece 35 TL karşılığında ön-sipariş verebilirsiniz. Sitemizdeki fiyatlar genelde yurt dışına özel fiyatlardır. Türk oyuncularımıza fiyatlarımız daha ma-

kul oluyor, ayrıca Gittigidiyor ve Sanalpazar e-dükkanlarımızdan kredi kartına taksit imkanlarımız oluyor. Gamekeystore.net olarak kuruluş itibariyle hedefiniz nelerdi ve bunların hangisine ulaşabildiniz? Gamekeystore.net olarak en büyük kuruluş hedefimiz Türk oyuncuları korsandan kurtarmak, ucuz fiyata orijinal oyun sahibi etmekti. Hepsini olmasa da birçoğunu dijital key satışı ile orijinal oynamaya alıştırdığımıza inanıyorum. Gamekeystore.net ekibi olarak kaç kişiden oluştuğunuzu ve bu kişilerin görev dağılımlarından bahseder misin? Şuan için 2 kişiyiz. Site sahibi benim. Almanya’daki bir arkadaşımda bana yardımcı oluyor. Zaten her şey internet üzerinden olduğu için ve fiziksel bir kargo gönderimi olmadığı için fazla kişiye ihtiyacımız olmuyor. İnternet ortamındaki sahtekarlık olaylarından dolayı güvenle satın alabileceğimiz siteler kısıtlı siz Gamekeystore olarak bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu olayların yaşanmaması için site sahiplerine neler önerebilirsiniz? Evet. Güvenilirlik ve sahtekarlık. Gerçekten çok önemli bir konu. Maalesef internet ortamında çok dolandırıcı var. Sadece alıcılar için değil bizimde çok problem yaşadığımız bir konu dolandırıcılık. Türkiye içerisinden değil de yurt dışı alıcılardan

birçok defa problem yaşadık. Onun için yurt dışı satışlarımızda artık daha temkinli ve seçiciyiz. Gerektiğinde evrak dahi istiyoruz. Türkiye’den alıcı arkadaşların bize güveni içinde genellikle en büyük alışveriş siteleri olan Gittigidiyor ve Sanalpazar’ın güvenlik sistemini kullanıyoruz. Buralardaki dükkanlarımız üzerinden alıcı ürünü sipariş veriyor, kodu kendisine gönderiyoruz. Test edip onaylıyor. Ardından site üzerinden onay veriyor para bize geliyor ve işlem tamamlanıyor. Türk oyuncu arkadaşlara önerebileceğim şey Destek alamayacakları yabancı sitelerden alışveriş yapmasınlar. İnsanlık hali key hatalı çıkar, kullanılmıştır vs sonra site ile irtibata geçmek isterler ki çoğu yabancı kaynaklı olduğu için problem yaşayabilirler. Biz bizden alınan ürünlere her türlü desteği sağlıyoruz. Son olarak Türk oyun sektörünü nasıl buluyorsun? Türk oyun sektörü son zamanlarda çok gelişmekte. Birkaç sene öncesine kadar Türkçe dublajlı oyun bizim için bir hayalken artık oyunlar Türkçe dilde dublajlı çıkmaya başlıyor ve bu daha başlangıç. Bizim bunu desteklememiz için orijinal oyun almamız lazım. Tabi ki her çıkan oyunu orijinal alalım demiyorum ama en azından Türkçe oyuna destek veren firmaların bir oyunun alarak buna destek verebiliriz.

27


28

Layer

Ramazan Kahraman ( mEta )

Karşılıksız ‘Emekler’ Topluluğu Emeğinin karşılığını alamamak, felsefi tartışmalardan başlayıp, devrimlere kadar giden süreçler oluşturmuştur yeryüzünde. Özellikle de Türkiye`de e-spor ile uğraşan hiç kimse yıllar boyunca verdiği emeklerin hiçbirine karşılık bulamamıştır. Normalde bu kadar kesin ifadeler kullanmasam da konu e-sporda ki emek olunca rahatça bir yargıya ulaşabiliyoruz. Hemen aklınıza gelebilecek emekçiler var hali hazırda e-sporun içinde. Benim ilk aklıma gelenlerden biri; tonbalıklımakarna. Kendisini tam anlamıyla tanımasam ya da uzun uzun muhabbetlere girmesek te bu işe verdiği emeğe şapka çıkarmak lazım. tonbalıksız ve Adeks`siz e-spor ülkemizde ne denli ileriye giderdi orasını kestirmek gerçekten çok zor. Kendisi emeğinin karşılığını bulabildiği için e-sporda kalmaya devam ettiğini söylese de benim için buna inanması zor. Düzenlediği turnuvalara yeterli katılımı alamaması ya da maçların 10 dakika geç başlamasını sorun eden takımların serzenişleri bile emeğinin karşılığını bulamamasıdır. Tabi bu karşılık kişinin beklentilerine de bağlı. Beklediği ya da ulaşmak istediği nokta kimilerince düşük ise de emeğinin karşılığını almış olarak görebilir kendisini. (Yazının bu kısmına verdiği destek içinde kendisine teşekkür ederim)

Akla gelen diğer isimse DreDD. COD4 için verdiği emekleri Yüksek Lisans ve Master için harcasaydı şimdi ders vermeye bile başlamıştı. DreDD`in yaptığı işleri daha yakından bilmemin verdiği rahatlıkla söyleyebiliyorum ki; bugüne kadar herhangi bir karşılık aldığını görmedim. Öncesinde X-Factor sonrasında da HWA-Gaming gibi Türkiye`nin en büyük organizasyonu için sponsor aramalarıyla başlayan mesai saatleri hala bitmiş değil. X-Factor`e dâhil olduktan sonra daha rahatlıkla görebildiğim üzere Türk şirketleri adamı deli eder. Cevap vermemelerinde problem olmasa da cevap verip sonra iplememeleri, oldu deyip anlaşmayı bozmaları ya da peşinizden koşup pardon mali dengemiz yerinde değil demeleri insanı çileden çıkartabiliyor. Tüm bunlara benden daha çok aşina olan DreDD ise yeri geldiğinde klavyeye basmasından sinirli olduğunu size aktarabiliyor. Sponsorların yanı sıra espor gelişsin diyerek giriştiği turnuva işlerinde ise çıldırma noktasında, çoğu zaman organizasyon işinde yalnız kalması ve bütün işi tek başına götürmesi her insan gibi onu da delirtebiliyor. Tüm bunların yanında girişi ücretsiz ve ödüllü turnuvalara yeterli katılımı bulamaması da sadece onu değil hepimizi rahatlıkla sinirlendirebiliyor.

Geçen yazımda da belirttiğim gibi Türk oyuncular çok vefasız; turnuvalardan önce COD4 turnuvası yok mu diye ağıt yakanlar yine girişi ücretsiz ve ödüllü bir turnuvaya bakmadan geçip gidiyorlar. Hal böyleyken DreDD`in, tonbalığın, NitroGamers veya X’Code çalışanlarının yeni turnuvalar yapmak için istekleri kalmıyor. Bu nedenledir ki yeni turnuvaların ardı bu kadar hızlı kesiliyor. Sözün özü; bu işe girip emeğinin karşılığını tam anlamıyla alan birilerinin olduğunu en azından Türkiye`de şimdilik düşünemiyorum. Oyunu bırakanların sayısından da anlayabileceğimiz üzere insanlar belli bir süre dişlerini sıkıp, Türkiye`nin sayılı takımlarında oynarken oyunu bırakabiliyorlar. Emeğinin karşılığını bulabilseler kaç kişi HWA`dan, Adeks`ten, Dark Passage`dan ayrılıp gitmek ister ki, takımların tagını yazmak bile belli bir statü sahibi yapıyorken sizi…


Layer

29

eMazing Gaming‘e Bir TÜRK ! A merikalı oyun organizasyonu eMazing Gaming ‘in önemli oyuncusu James ‘’ smithiE ‘’ Smith eğitim hayatıyla daha fazla ilgilenmek istemesi sonucu aktif oyun yaşantısına bir süre ara verdi. Takımda oluşan bu boşluğu eMazing Gaming, eski TEK9 ve Adeks.GC takımlarından tanıdığımız gurbetçimiz Burak “ HAYA “ Aydın’ı takıma dahil ederek COD4 kadrosu tamamlandı. Bizde ekip olarak Burak “ HAYA “ Aydın ‘a başarılar diliyoruz. Takıma “ HAYA “ ‘nın katılmasıyla kadronun yeni hali şu şekilde oldu eMazing Gaming.COD4 Lee “Leezzki” Howard Stacey “sKeir” Keir Tom “hainy” Hainsworth Nathan “NATHZN” Taljaard Burak “HAYA” Aydin

3 Temmuz CS 1.6 Turnuvası Mersin 3 Temmuz Pazar günü Mersin ‘de yeni açılacak olan Ünal Net Cafe ‘de gerçekleşecek olan çiftli eliminasyon formatındaki turnuvada katılım ücreti 125 TL ve 16 takımın katılması durumunda toplam ödül 1300 TL olacak. 16 Takımın katılması durumunda ödüller;

Ödül 1. 900 TL 2. 250 TL 3. 150 TL Detaylar için.. www.oyunguru.com


30

Layer

ASUS Rog Cup COD4 Tamamlandı Soner Gönençler (GR1Dz)

Yaz aylarına yepyeni bir şekilde giren Protective Gaming 29 Mayıs ‘ta düzenlenen Asus Rog Cup ‘dan birincilikle dönmeyi başardı.Turnuvada final mücadelesini Game Ekstra takımıyla oynayan Protective Crash mapında rakibini 13 - 10 ve Crossfire mapında 8 - 13 ‘lük skor ardından toplamda 2 - 1 yenerek Asus Rog Cup COD4 turnuvasını birincilikle bitirdi.

Protective Gaming Lan Game Kadrosu Protective COD4 Yiwit m!ragE ( Bir son dakika kararı sonucu Kaan “Mirk” PELVAN’ın turnuvaya dahil olamayacağı haberi sonucu takımına dahil edildi ) NANOsize sptzz darqmaN

Özellikle Final maçında takımını sırtlayanlardan biri olan Nanosize ‘nin birincilik sonrasında Gamerlopedia ‘ya verdiği kısa demeç şu şekilde oldu ; “ Kadroyu son anda toparladık ama sanki uzun süredir beraber oynuyormuşuz gibi oynadık. Takım içinde uyum üst düzeydeydi ayrıca bu turnuvada takım oyununun bireysel kill sayısına üstünlüğü bir kez daha kanıtlanmış oldu. “

ASUS Rog Cup'tan bir kare: C7S, weLed, NANOsize, Yiwit, qlobaL!, m!ragE, XHR, darQman, GreeNSouL, Estelio, spAdmOnk!, sptzz


Layer

Takımlarında Son Durum Soner Gönençler (GR1Dz)

H

er ay Gamerlopedia ekibinin X ` Code kolu olarak yaptığımız “Türk COD4 Takımlarında Son Durum” haberi artık e-Sport terimi içerisinde yer alan diğer takımları da ele alacak ve sadece COD4 takımlarıyla sınırlı değil CS 1.6 , TMNF , LoL gibi oyunların takımlarını da ele almaya çalışacak ve ilerde bu konuyla birlikte Türkiye ‘nin en iyi takımlarını belirlemeye çalışacağız...

HardWare Arena Gaming / HWA Bundan bir önceki haberimizde HWA başlığı altında “sponsor desteği konusunda eli kolu bağlı takımlardan bir diğeri” diye cümleyle başlamıştık ama artık onlara destek olan bir sponsor var! Dünya çapında bir firma olan ve Türkiye ‘de takımlara verdikleri destekle takımların ve oyuncuların yüzünü güldüren Tt.e-Sports yetkililerine Türkiye ‘ye verdiği destekler için bir teşekkür de biz ediyoruz. Hemen geçelim HWA hakkındaki son gelişmelere… HWA CS 1.6 kadrosunu Adeks ‘e kaptırmasının ardından tekrar başarılı bir CS 1.6 kadrosu kurmayı başardı ve bu kadroyla Beşiktaş Adeks Turnuva Merkezi’ndeki Counter Strike 1.6 turnuvasında 4.sırayı aldılar. CS 1.6 kadrosunun ardından HWA Gaming bünyesini biraz daha genişletti ve Eurocups #1 by ASUS On-line etkinliğindeki LoL turnuvasının EU şampiyon olan “ NN “ takımını bünyesine dahil etti. CS 1.6, LoL.EU derken Harwarena Gaming COD4 kadrosunda bir çok kez değişikliğe gitti ve

Adeks Turnuva Merkezi’nde gerçekleşen COD4 turnuvasını kazandı. Ayrıca bununla birlikte Total Gaming S1 turnuvasında önemli takımlar arasında 5.sıraya yerleşen HWA.COD4 şuan ki kadrosunu koruyor. Ayrıca HWA Gaming halen yeni takım ve oyuncular arıyor… Başvurmak için resmi yayın organı olan games.hardwarena.com’u ziyaret edebilirsiniz. Dark Passage / DP Bir dönem Türkiye ‘nin en iyi multigaming takımıydı. Şimdi ise döneminin tekil süreçlerinden birini yaşıyor. Dark Passage Gaming’in efsaneleşmiş CS 1.6 kadrosunda ayrılıklar yaşandı. Dark Passage CS 1.6 kadrosunda şu anda cool, xylm, venza, Koralph, corvinus ve keNb bulunuyor. Dark Passage bu kadrosuyla geçtiğimiz aylarda düzenlenen Adeks CS 1.6 Cup ‘ı 2.sırada bitirdiler fakat Mayıs ayındaki turnuvadan zaferle ayrılmayı bildiler. Diğer taraftan DP geçtiğimiz ay içerisinde yeni Point Blank kadrosunu da duyurdu. Ayrıca daha önce kapanan DP Female kadrosu SoShy’nin önderliğiyle tekrar oyun camiasında.

Team V4 Tt.eSPORTS Team V4 Türkiye’nin en iyi Starcraft 2 takımı diyebiliriz. Türkiye A Milli takımın çoğu oyuncusu bu takımdan çıkıyor. Takımın isminden de anlaşılacağı gibi takımın ana sponsorluğunu Tt.e-Sports üstleniyor. Team V4 ilk cümleden anlayacağınız üzere oldukça iyi bir ekip. Sitelerinde gördüğümüz kadarıyla şu anda MSCL S2 ikinciliğini ellerinde bulunduruyorlar. Team V4’ü sadece bir oyun takımı yerine organizasyonu olarak düşünmek daha doğru olur çünkü sitelerinde sürekli yayınladıkları röportajlar, güncel haberler ile ayrıca organizasyonlar konusunda gayet deneyimli ekibiyle başarılı bir e-Spor sitesi kimliği de gösteren Team V4 takımını tebrik eder başarılarının devamını dileriz. Protective Gaming / prtctv Türkiye ‘nin en köklü Gaming ekiplerinden Protective 2011 yazına yepyeni bir şekilde çıkıyor. 2011 yılına girildiğinden bu yana Protective Gaming çatışı altında COD4 ve COD2 ‘de büyük değişikler yaşandı diyebiliriz. Ne yazık ki Call of Duty 2, Türkiye ‘de artık

31


32

Layer

eskisi gibi rağbet görmediği için prtctv.COD2 kapatıldı. COD2 kolunda bunlar yaşanırken COD4 kolunda ise büyük değişiklikler göze çarpıyor. Protective.COD4 takımı bir süre için yaşanılan düşüşün ardından yepyeni ve gayet iyi bir kadroyla tekrar ortaya çıktı. Gelelim Protective ‘in ana kadrosu olan COD4 ‘e; Yeni kadrosunda Türkiye ‘den bir çok tanıdık oyuncuyu bulunduran Protective.COD4 28 Mayıs Asus Rog Cup ‘da ki birinciliği göğüsleyen son kadrosuyla şu şekilde; Darkman , Yiwit , Sptzz , Nanosize ve m!ragE (Mirk)

Adeks Gaming Club / Adeks Yeni yılla beraber Adeks Turnuva Merkezi’nin Gaming alanına atılmasıyla başlayan bu yeni oluşum; ilk önce HWA.CS 1.6 kadrosunu bünyesine dahil ederek Türkiye ‘nin en iyi CS 1.6 kadrosunu çatısı altında barındırmıştı. CS 1.6 takımından sonra Adeks Call of Duty 4 takımı için WMTF takımını bünyesine dahil etti. CS 1.6 ve COD4 takımlarından sonra League of Legends takımını da kuran Adeks, Gaming yolunda büyük yankı uyandırmıştı. Daha sonraki süreçlerde takımlarında büyük değişiklikler

yaşayan Adeks ‘de ilk önce COD4 kadrosu aktif oyun yaşantısına son verdi ve daha sonra League of Legends takımı da COD4 kadrosu ile aynı kaderi paylaştı. Gaming yolunda 2 takımını da kapatan Adeks şu anda aktif olarak bünyesinde barındırdığı Türkiye ‘nin en iyi CS 1.6 takımlarından biri olan hatta kimilerinde en iyi line-up olarak sayılan CS 1.6 kadrosuyla Gaming yolunda ilerliyor. 17 Nisan’da düzenlenen Adeks CS 1.6 Cup etkinliğini birincilikle bitiren Adeks.CS 1.6 kadrosunda bulunan Doğa “ merentz “ Çabakçor ‘un oyuna daha fazla vakit ayıramamasıyla inaktif duruma geçmesi Adeks.CS 1.6 kadrosundaki aktif oyuncu sayısını dörde düşürdü.


Layer

e-Cups çerçevesinde online ortamdaki turnuvalardan en güncel olanı Foxconn sponsorluğunda devam ediyor. Yasin Birel (diepround / fuzz)

Call of Duty 4: Modern Warfare, Starcraft 2 : Wings of Liberty ve FIFA 11 olmak üzere üç oyunda yapılan online turnuvaya katılım oldukça büyük. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok oyuncu ve takımın başvuru yaptığı turnuvaya dergimizin adını taşıyan COD4 ekibi de başvurusunu yaptı. Start için neredeyse olabilecek en kötü eşleşme takımımıza isabet etti ve Dünya’nın resmi olarak bir numarası olan POWER Gaming COD4 takımı ile eşleşti doğal olarak ta maçı kaybettik. Fakat diğer taraftan bakıldığında bu eşleşme dahi bu Türk menşeli turnuvanın büyüklüğünü ve kalitesini göstermeye sanırım yetiyor. COD4 açısından bakıldığında Türk takımları için biraz talihsiz bir başlangıç günü sayılabilirdi. Turnuva’nın start aldığı tarihin Adeks’te gerçekleştirilen ASUS ROGCUP ile çakışması çoğu Türk takımının no-show ile maçı kaybetmelerine neden oldu. Turnuva’ya eSuba, pwr, Anexis, infused. Tt , iQPAD gibi tüm dünyaca bilinen takımların bu turnuvaya katılmaları turnuvanın ne kadar önemli olduğunu ve katılımın ne denli ciddiyet istediğini bir kez daha gözler önüne serdi. FIFA 11 penceresinde ise Türk oyuncuların katılımları kayda

değer bir orandaydı. Toplamda 64 slotun %25’e yakın bir kısmını Türk oyuncuların oluşturduğu turnuvada şu an için sadece m1nd mücadelesini sürdürüyor. Şu anda çeyrek finalde mücadele den oyuncumuz kazandığı takdirde yarı finalde onu bekleyen rakibi ile kıyasıya bir mücadeleye girişecek. SC 2 cephesi ise Türk oyuncuların kelimenin tam anlamıyla akın ettiği turnuva oldu. Yirmiden fazla Türk oyuncunun kayıt yaptırdığı turnuva oldukça çekişmeli maçlara sahne oldu. Team V4 oyuncularının bazen birbirleriyle karşı karşıya geldikleri turnuvada, yarı finalin beklendiği şu dönemlerde mücadele eden hali hazırda hiçbir Türk oyuncu bulunmuyor. Fakat verilen mücadelenin herkesi tatmin ettiği aşikar… e-Cups’ın turnuvalarının ardının arkasının kesilmeyeceği herkes tarafından bilinmeye başlandı. ASUS ile start alıp FOXXCON ile devam eden turnuvaların bir sonraki çatısı oluşturacak olan isim KINGSTON olacak. KINGSTON sponsorluğunda yapılacak olan League of Legends ve Point Blank oyunlarının turnuvaları ile e-Cups Temmuz ayında tekrar gündemde olacak. Bakalım Türk şampiyon ne zaman çıkacak…

33


34

Layer

Türkiye Dijital Oyun Federasyonu’na Kavuşuyor!! Yasin Birel (diepround / fuzz)

Genel Müdür Akgül, hazırlıkları başlatırken artık herkes lisanslı olarak yarışmalara katılacak. PES, Starcraft, Warcraft, Need for Speed, Counter Strike gibi sanal oyun hayranlarına müjde!

Yunus Akgül düğmeye bastı. Kısa sürede federasyonun faaliyete geçeceğini belirten Akgül, gerekçeleri şöyle anlattı: ‘3 BİN BAŞVURU VAR’

Artık sizin de bir federasyonunuz var. Tutkunu olduğunuz oyunları Dijital Oyunlar Federasyonu bünyesinde, milli takım forması altında ve uluslararası rakiplere karşı oynayabileceksiniz.

“Bu ay Seul’de Dünya şampiyonası var. Türkiye’den gitmek için 3 bine yakın başvuru oldu. Ancak milli takımımız olmadığı için kimseyi gönderemedik. Bunun üzerine Dijital Oyunlar FederasGeçtiğimiz hafta Danışma Ku- yonu’nu kurmak için çalışmalarulu kararı sonrasında kurulan ve ra başladık. Dijital platformda sanal oyunları bir çatı altında top- oynanan bütün oyunlar artık bu federasyona bağlı olacak. lamayı amaçlayan Dijital Oyunlar Federasyonu’nun çalışmaya başlaması için Genel Müdür

Elbette kumar ve talih oyunları dahil değil. GSGM federasyonu kurduktan sonra hangi oyunların hangi yaş gruplarına uygun olduğu konusunda kategorizasyon yapacak.. Şiddet içeren oyunlara +18 veya +12 gibi kriterler getirilecek. Türkiye şampiyonası düzenlenecek. Yoğun ilgi olan internet kafelere kulüp olma hakkı verilecek. Buralarda oynayan kişilere de lisans çıkarılıp yarışmalara katılmaları teşvik edilecek. Maksat gelir elde etmek değil hizmet etmek ve bu oyunları kontrol altına almak. İlk başta 1 milyon lira harcanacak.” haber.gazetevatan.com ‘dan alıntıdır

X`Code Resim Görüntüleyicisi X ` Code Multigaming yapımındaki bu programın özellikleri ; - Seçtiğiniz dosyadaki resimleri slayt halinde eskisinden daha hızlı açar ve slayt değişme süresini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. - Düşük kalite fotoğrafları yüksek kaliteye çözünürlükte görme keyfi. - Fotoğrafların görüntü açısını istediğiniz gibi ayarlayabilme. Kodlayan : Baran Özcan ( Stewie ) İndirmek için : http://xcodemultigaming.ace.st/?pid=2


Layer

Künye Genel Yayın Yönetmeni Soner “GR1Dz” Gönençler Editör Yasin “diepround” Birel Grafik Tasarım Yunus “UNIS” Birel

Yazarlar/Katkıda Bulunanlar Cemre “akasha” Bahadır Feyyaz “S1ERRA” Aydın Tolga “SuRReaL” Aklar Ramazan “mEta” Kahraman Baran “sTeW1E” Özcan

Bizimle Çalışmak için irtibat; Steam : Gamerlopedia XFIRE : fbsonerfb (Soner) XFIRE : Gamerlopedia (Yunus) XFIRE : unis55 (Yasin) Bizlere forumlarımızdan, facebook ve twitter sayfaları gibi bizimle bağlantılı heryerden ulaşabilirsiniz.

Web : www.gamerlopedia.com facebook : /gamerlopedia twitter : /gamerlopedia xfire

: gamerlopedia (Yunus Birel) unis55 (Yasin Birel) fbsonerfb (Soner Gönençler)

35


Gamerlopedia Haziran 2011 Sayı: 6  

Gamerlopedia Haziran 2011 Sayı: 6