Page 1


ilk Kan

Editöryal Editöryal Editöryal Editörya Editöryal

Editöryal Editöryal Editöryal

Başlık size Rambo‘yu anımsatsa da yazımın Rambo‘yla değil dergimizle alakalı olduğunun ilk elden bilinmesi isterim. Fevkâladenin fevkinde(!) yer alan bu ilk sayımız fuckaladenin nesinde artık orasını gayet tahmin etmişsinizdir sanırım… J Tabi ki şaka yapıyorum amatör, yarı-profesyonel ve profesyonel arkadaşlarım. Bu bizim ilk gerçek başyapıtımız!

Sadece birkaç kişi tarafından 3 hafta gibi kısa bir sürede düşünce, tasarım, teklif, uygulama ve sonuç aşamalarını oldukça başarılı bir şekilde çoktan sırtlamış olan bu yetenekli ekibe editör olarak teşekkür etmek isterim. “Level, Gamepro, CDOyun, OyunGezer ve saymadığım bir sürü oyun dergisi zaten var ya da vardı (benim de takipçisi olduğum dergilerden). Hem onlar zaten isim yapmış gerçek profesyoneller! Bu derginin farkı ne acaba? Bu dergiyi neden takip edelim ki?” diye soranlar çok sayıda bunu adım gibi biliyorum. Hemen belirteyim; BU BİR OYUN DERGİSİNDEN ÇOK BİR OYUNCU DERGİSİ DOSTLAR! GAMERLOPEDIA. İsminden anlaşılacağı gibi oyuncuyla ilgili her dosya, düşünce, kaynak bu dergide ileriki sayılarda tamamıyla yer alacak (isim babası olmak ayrı bir gurur J). Ayrıca bu fikrin benim gibi oyuncuları heyecanlandırdığı da bir gerçek olsa gerek arkadaşlar. Bir düşünün; bir derginin asıl odağı oyun değil oyuncu. İşte biraz önce fark nedir diye soranların cevapları burada yer alıyor. Hiç gerçek anlamda bizi odak kılan bir dergi henüz piyasada yer almış değil. Başta Hardware Arena ve Protective Gaming olmak üzere bize daha yayın hayatımıza başlamadan destek veren organizasyonlara en içten dileklerimle teşekkür etmeyi bir borç bilirim! Bu ilk sayımızla birlikte yeni bir adım da Türk e-Spor dünyası adına atılmış olacak. Umarız bu dergi oyuncunun gerçek sesini duyurmaya yeterli bir adım olur artık ve bizler de oyuncular olarak bu harekete desteğimizi esirgemeyiz dostlar… Bir eksikliği gidermiş olmanın huzuruyla inşallah ortak sesimiz olur bu yeni oluşumumuz! HADİ HAYIRLI FRAGLAR =) NOT: Dergimizi daha iyilere ve daha ilerilere götürmek için; Dergimiz hakkında olumlu/olumsuz, eleştiri/fikir ya da eksiklik ne olursa olsun söylemek istediklerinizi bize ulaştırın LÜTFEN!!

Web facebook twitter Xfire

: : : :

www.gamerlopedia.roll.tv /pages/Gamerlopedia/124276540969671 /gamerlopedia gamerlopedia (Yunus Birel) unis55 (Yasin Birel) fbsonerfb (Soner Gönençler)

Editör: YASİN ‘diepround’ BİREL


6

NEDEN! Oynuyoruz.. ? Oyun dünyası, adı üstünde “dünya” ne kadar büyük olduğunu hayal gücünüzle bile ölçemezsiniz. Ölçemezsiniz diyorum çünkü her geçen gün teknolojiden hızlı bir şekilde oyun çeşitleri ve senaryoları hayata geçiriliyor. Bizler ise beynimizin açığa çıkmamış olan yerlerindeki duygulardan dolayı bu oyunlara adapte oluyoruz peki neden? Gelin hep beraber bu soruya cevap bulalım.

Stres atmak için.. Sims de bile bu konuya “funs” ile cevap vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam. İnsanlar işten, okuldan geldiklerinde veya sitresli bir gün geçirdiklerinde bu sitresi atmak için doğru PC başına ya oyun ya da netde zaman geçirmek için otururlar. Sims demiştim ordada buna tıpatıp benzer bi özellik Funs yeşil bar kırmızı olana kadar düşer ve pc de oynayarak yada netde gezinerek dolar ve tekrar yeşil olurdu tabi müzik dinlemek filanda

vardı fakat PC yani oyun oyanamak en etkilisiydi. Oyun oynarken diğer şeyleri beyin düşünmez, düşünmekte istemez hatta yanınıza gelen annenizi sessiz olması için uyardığınız yada ışığı yaktığı için söndürmesini isteyerek tepki verdiğiniz olur. Çünkü beyin oyuna odaklıdır, konsantre olmuşsunuzdur. İnsanların çoğu oyun oynama nedeninin stres atmak olduğunu düşünür ve dile getirirler, ancak oyun oynamak için birçok nedenimiz daha var.

En iyi olma isteği.. Özellikle yeni nesil oyunların multiplayer moduna ağırlık vermesi oyuncular arasındaki rekabeti arttırdı. Artık insanlar eğlenmenin yanında, oyunu arkadaşlarından daha iyi oynamayı, daha yüksek seviyelere gelmeyi amaç haline getirdiler. Bunlardan bazıları World of Warcraft gibi insanları uzun süre bilgisayar başına kilitleyen yapımlar, büyük çekişmelere sahne oluyor. Örneğin en son gelen ek pakette oyuncuların erişebileceği seviye 80 olmuştu. Bir oyuncu 27 saat kesintisiz oynayarak 80

levele ulaşmıştı. Multiplayer dünyasında çok büyük rekabetler olduğu su götürmez bir gerçek. Belki de oyun oynamamızın nedenlerinden biri de budur.

Gerçek’te Olamadıklarımız.. Evinizden çıktınız, hoşunuza giden bir otomobili çaldınız ve iş yerinize doğru gittiniz. Polisler biraz peşinizden geldi, ama sonra onlar da vazgeçti. Sonra sadece tipini beğenmediniz diye yolda gördüğünüz birkaç kişiyi öldürdünüz. Evet böyle bir şey gerçekte olması çok güç, ama oyunlarda bu dediklerimiz olabiliyor. Özellikle ‘Sandbox’ ya da ‘Open World’ olarak tabir ettiğimiz oyunlar, insanlara sınırsız bir özgürlük sunuyor. Grand Theft Auto serisi sanırız bu dediğimize en güzel örnek. İstediğimiz neredeyse her şeyi yapabiliyoruz. Gerçek hayatta aklımıza getirmemizin bile çok büyük problem yaratacağı şeyleri, gönül rahatlığı ile oyunda hayata geçirebilmek, insanların stres atmasını da sağlıyor olmalı herhalde.

Yeni Lara Croft Sex Objesi Olmayacak.. !!

Tomb Raider serisinin başan ele alınarak yepyeni bir şekilde oyuncuların karşısına çıkacağının duyurulmasından sonra oyun için art arda yeni bilgiler geliyor. Crystal Dynamics’in sanat yönetmeni Brian Horton’a göre

yeni Lara Croft, orjinal seride olduğunun aksine bir seks objesi olarak gözükmeyecek. Lara’nın halen çekici görünüşünü koruduğunu söyleyen Horton, baş karakterin ilgi çekici, aynı zamanda da zeki biri gibi gözükmes-

inin gerektiğini de söylüyor. Lara Croft’ın bir arkeolog olduğunu ve buna göre davranacağını da eklemeden edemiyor. Bakalım bu söylenenlerin ne kadarı gerçek olacak, hep beraber göreceğiz. kaynak: merlininkazanı


7

Eğlenmek İşte oyun oynamanın aşlıca sebeplerinden biri bu sanırım. Yapımcılar benim oyunum daha çok insanı başında tutar mı diyolar nedir. Oyunlar kendi aralarında insanı bilgisayara bağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar ve eğlendirmeyi ya da o kişinin arzularını ne kadar yerine getirmeyi başarırsa o kadar oynanıyor. Sanırız artık eğlenmek ikinci plana atılmaya başlandı zira en iyi olma isteği oyunları amacından saptırmış durumda şu sıralar. Tabii ki bu çoklu oyuncu modu için de geçerli. Artık oyunların tek kişilik modları 5-6 saatlik kısa oynanışlar sunuyor ve bu benim gibi senaryo hastası kişiliklerin canını çok sıkıyor. Bu süre aslında yeterli gibi görünsede, ancak oyunun içeriği eğer sizi eğlendirmiyorsa oynamak içinde bir neden yoktur sonucunu doğuruyor.

Crysis’in Romanı Mart 2011’de Çıkacak Crysis 2 yi benim gibi sabrı her geçen gün dolup taşan milyonlarca oyuncu olduğunu biliyoruz. Bu oyunun diğer oyunlardan ayırt edilen en büyük özelliklerinden birisinin türkçe olmasıda en önemli detaylarından birtanesi sanırım. Çıkışında ertelemeler yaşıyan diğer oyunlar gibi crysis’da nasibini almış olsa gerek ki bu sefer romanı için

girişimler başlamış hatta ve hatta oyunla birlikte aynı zamanda çıkış planladıkları ortaya çıkmıştır. 25 Mart’ta civarlarında (civarlarında diyorum çünki yine bir erteleme gelebilir) piyasaya çıkması beklenen Crysis 2 ile birlikte Crysis: Legion adlı roman da piyasaya çıkacağı öne sürüldü. Romana içeriğinde ise New York’ta uzaylıların istilasına ve onlara karşı direnen insanların mücadelesine daha yakından bakma şansımız olacak. Crysis: Legion’ın Starfish, Maelstrom ve Behemoth adlı romanların yazarı Peter Watts tarafından hazırlandığını duymak da sevindirici olsa gerek. En az oyun kadar başarılı bir roman bekliyoruz.

Başrolleri Oynamak.. Vakit geçirmekte olabilir amacımız ama oyunların çoğu, size başrolü verir ve oynamanızı ister sizde başrolleri vakit geçirmeye tercih edersiniz. Bu konuyu daha da açıklamak için strateji oyunlarını örnek verebiliriz. Kocaman bir ülkeyi sizin yönettiğinizi düşünün, ekonomik, sosyal, kültürel her bakımdan sizin elinizde olan bir devlet. Hepimizin aklında bir Civilization ve Simcity canlandı sanırım. Oyuncular kendilerine böyle büyük roller verildiğinde genelde oyuna kendilerini daha çok kaptırırlar. Egomuzu güzel güzel okşayan bu oyunlar, bizi başına kilitlemeyi büyük ölçüde başarırlar. Başrolleri sakın kahramanlıkla karıştırmayasınız bakın kahramanlık nasıl bişi.. :)

Kahraman olmak.. Kim kahraman olmak istemez ki? İkinci Dünya Savaşı’ndasınız, sahilden çıkartma yapıyorsunuz ve en sıcak çatışmaların olduğu günlerden biri (bak allahın işine). Kafanızı mevziden zor uzatıyorsunuz. O sırada komutanınız, sizden karşı tarafın topçu birliğini yok etmenizi istiyor (gülmeden oynayın). Gidiyorsunuz kim var kim yoksa öldürüyorsunuz. İşte savaşın kahramanı siz oldunuz. Aklınızda bir Call Of Duty canlandıysa ne mutlu. Özellikle bu senelerde multiplayer modlara ağırlık veren COD serisi, yine de tek kişilik modu da elden bırakmıyor.

Bu tarz oyunlar genelde derin senaryolara sahip olur. Size savaş atmosferini en iyi şekilde yansıtan oyunlar, başında saatler geçirmenize sebep oluyor. Sonuçta kim biraz Rambo’luk yapmak istemez ki değil mi? Oyun oynama nedenlerimizi birazcıkta olsa sıralamaya çalıştım en azından birkaç başlık altında. Kendimce oyunlarada değinmeye çalıştım arkadaşlar. Oyun oynama nedenimiz ne olursa olsun bunun bir oyundan ibaret olduğunu asla unutmayalım ve gidip balkondan uçurtma uçurmaya çalışamayalım arkadaşlar. Bu arada sormayı unuttum, Peki siz neden oyun oynuyorsunuz?


8

Game Suite

Yazar : Sezer Kaygusuz (xrAyz)

Ve serinin beklenen oyunu Football Manager 2011.. Serinin Geçmişine gittimizde.. Managerlik oyunlarında her zaman üst sıralarda yerini koruyan ve hiç kaptırmayan SIGames serinin bu oyunuyladayerini koruyacak gibi görünüyor. Serinin geçmişimize gittiğimizde önemli olarak gördüğümüz serinin ilk oyunu çıktıgında şu anki oyunlarından çok daha basit bi yapısı vardı. Ama geçtimiz yıllarda çıkan oyunlarında gelişen oyun teknolojisi ile yaptıgı başarılı çalışmaları ön sıraya taşımayıbaşardı. Böylece seriyi takip edip oynayanlara daha zevkli ve eğlenceli bir oyun hazırladılar. Her ne kadar bu oyun tipinde fazla rakipleri olmasada serinin her oyununda daha iyisini yapabilmek için yarıştılar.

2000 li yıllarda bir çok küçük çaplıda olsa managerlik oyunları çıkmasına rağmen aralarında şu an en çok oynanılan seriye sahip olan Football Manager benimde çoçukluk yıllarından bildiğim bir oyun. Her ne kadar oynamayı istesemde bir türlü zevk alamadığım oyun gösterdiği gelişme ile benide şaşırttı. Oyun menülerinin karışık olması zevk alamamın en büyük nedenlerinden biriydi.

Zamanla nasıl gelişti.. Oyunun da 2 boyutlu bir hakimiyet vardı. Bunun zevk vermediği kousunda herkez hem fikirdi. Belkide forumlarda en çok tartışılan konu olmuştu. Bunun farkında olan SIGames zamanla oyunu 3D üzerine

geliştirmeye başladı. Özellikle menüdeki karışıklık oyunun oynanabilirliği açısından sıkıntı yaratıyordu. Aslında bende en çok bundan şikayetçiydim. SIGames eleştirileri duydu ve gerekeni yaptı peki eski oyunlardaki eksiği neydi ? Oyunda yapılan maçlarda 2 boyutlu görüntü hayla sıkıcı oluyordu. Oyun severler bunun zamanla gelişceğini bilseler bile bi süre böyle oynamak zevk ver-


Game Suite

meye bilirdi.

Yeni görünen bir şeyler olsa gerek.. Hepimizinde bildiği gibi football manager serisinin eski oyunlarına çok saglam bir alt yapı hakim ve SIGames bunu yeni oyunlarında güncelleyerek kullanmayı gerçekten başarıyor. Yeniliklerden ilk dikkat çekeni maçların 3D görüntüsüne sahip olmasıydı. Buda oyun severlere bir filmin mutlu sonla bitmesi gibi bir heycan veriyordu. Oyunun dedikodular arasında en hızlı özelliğiydi. Bunun yanısıra sahada sürekli gündüz hakimdi. Peki maçları gece oynamaya ne dersiniz ? Bir değişiklik olması nedeniyle hayır diyen olmaz sanırım. Gece oynananve karlı bir zeminde, yağmurlu bi havada Fmde 3D maç izlemeyi kim istemez. Oyuncuların gol sevinci, seyircilerin sevinçleri, yeni maç anlatım metinleri ve yeni stadlarda bu 3D maç motoruna dahil oluyor. Bir diğer dikkat çeken yenilikte sözleşme görüşmeleri. Önceki yıllardan bildiğimiz görüşme sistemi değiştirilmiş ve daha gerçekçi anlık bir sistem geliştirilmiş. Managerin oyuncuyla aynı masaya oturup teklifleri değerlendirmesi güzel bi düşünce. Oyuncu tekliflere tepki verebilir, istediği rakamı yada düşüncesini söyleyebilir bu nedenle transfer için ideal bir ortam

sağlanmış oluyor.

Sonuç olarak.. SIGames daha iyisini yapana kadar en iyisi bu diyorum. SIGames kendi alanında fazla rakibe sahip olmamasına rağmen her zaman kendi ile yarış içersindedir ve buda biz oyun severlere bir çok artı getirir. Yaptıgı oyunlarda sürekli gelişen bi sistem görmemizin nedenide bu olmalı. Yapılan oyunlar her yaştan oyun severe hitap ettiği için rahatlıkla oynanabilir olması gerekiyor. SIGames ise bunu en güzel şekilde yapıyor. Serinin her oyununda yeni şeyler görmeye alıştık peki bundan sora ne olucak diye sorunlan sorulara bu günlerde

cevap aranıyor. Gelecekte oyun bence görüntüler üzerine oluşacak. Ne kadar managerlik oyunu olsada içimden maç motoru yerine maçları bizim oynayabilceğimiz bir sistem gelmesi geçiyor. Belki yapımcılarda böyle düşünüyordur. Football Manager serisinin en iyilerinden olan bu oyun incelememe burada son veriyorum. Baştada söylediğim gibi SIGames daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.

9


10

Game Suite

Call Of Duty: Black Ops Yazar : Sezer Kaygusuz (xrAyz)

İncelememe ilk olarak garip gördüğüm Treyarch firmasının yapması ile başlamak istiyorum. Hepimizinde bildiği gibi Treyarch Call of Duty 3 ve Call of Duty World At War yapımcılarından ama düşünüyorum ki Call of Duty serisinin en az tutulan ve en az oyunları da bunlar. Treyarch firması bu yapımlarda olan hayal kırıklığını düzeltmek için ellerinden gelenin en iyisi yapmak istediklerini düşünüyorum. Bunun yanı sıra Infinity Ward ` ın Activision ` la aralarındaki sular hiç durulmadığı

gibi günden güne problemler büyüyor. Oyunun yaratıcısı olan Infinity Ward ` ın serinin 4. oyunu olan Call Of Duty 4 ` de Elde ettiği başarı oyunun çıktığı dönemde yapılan çoğu ankette ilk sıralarda yer almasıyla açıklanabilir. Bu sebeble içimizdeki kuşku serinin 7. oyunu olan Black Ops bütün oyun severlerin heycanla beklediği bi oyun ve bunun oyun severlerin içinde hayal kırıklığı oluşturmaması gerekli. Yani aslında serinin 7. oyunu bir nevi Treyarch ` ın Infinity Ward ile olan savaşı diye düşünüyorum.

Şimdi birazda oyundan bahsetme zamanı.. Oyuna baktğımızda Call Of Duty serisinin en önemli seçimlerinden biri olan senaryo seçimi dikkat çekiyor. Şu ana kadar modern savaş ve 2. Dünya Savaş ` ını konu alan senaryolar seçilmişti. Serinin 7. Oyunu olan Black Ops` a baktığımızda ise diğer iki senaryodan farklı bir senaryo bizleri karşılıyor. Yeni senaryoda 2. Dünya Savaşı ve Modern savaş arasında bir Soğuk savaş döneminde geçiyor. 1950 ve 1980 yılları arasında gerçekleşen bir çok savaşın konusuyla serinin 7. oyununda işlenecek gibi


Game Suite

görunuyor. Görevlerde yer alacağımız yıllar henüz kesin değil ancak 1960 ` ların döneminde Ural dağlarında bilgi kovalaycağımız,1968 yılında Vietnam ` da gerçekleşen ünlü saldırıların karşısında görev alacağımız ve 1980 yıllarında ingiltere ` de İran konsolosluğuna düzenlenen operasyonda görev alacağımız bilinen görevlerimizden bir kaçı. Bu bilinen görevler Call of Duty serisini takip edenleri heyecanlandırmaya yetiyor sanırım.

Yayımcı(lar) : Activision Dağıtıcı(lar) : Activision Yapımcı(lar) : Treyarch Tasarımcı(lar) : Mark Lamia (studio head), David Vonderhaar (multiplayer design director) Seri : Call of Duty Platform(lar) : Microsoft Windows, Xbox 360, Playstation3, Wii, Nintendo DS Çıkış tarihi : 9 Kasım 2010 Biçim(ler) : Tek oyunculu, Çok oyunculu (online, LAN, PlayStation Network, Xbox Live) Ortam : Blu-ray, DVD-DL, Steam

11


12

Game Suite

bildiğimiz crossbow(ok atar) ` u serinin bu oyununda görmek mümkün. Bütün bunların yanı sıra oyunda serinin son oyunu Modern warfare 2 ` den daha yüksek bir grafik sistemi kullanılmış olmasına rağmen sisteminizi zorlamayıp oyunu daha zevkli bir hale getiricektir.

Oyundaki yeniliklere gelince Bildiğimz gibi Call of Duty Modern Warfare oyununda başlayan araç kullanımı serinin Black Ops oyununda da ön planda. Modern Warfare Ve Modern Warfare 2 ` de kullandığımız araçlardan farklı olarak helikopteri görüyoruz. Yapacağımız görevde helikopterin kontrolü tamamen bizde olucaktır. Oyun içinde helikopter kullanmak gerçekten eğlenceli ve heycanlı olucaktır. Bunun yanısıra oyunda kullanılan araçlar

bununla sınırlı kalmıyor ve Treyarch bizlere bir süpriz daha hazırlıyor. SR-71 Blackbird model uçakta oyunda kullanılıcak olan araçlardan bir tanesi. SR-71 Blackbird ` in yüksek hıza sahip bir uçak oluşu bu işi daha da zevkli hale getiricektir. Treyarch ` ın yaptığı yenilikler bununla sınırlı kalmayıp oyunda bir çok yeni ekipman ve silah görülmektedir. Özellikle dikkat çeken silahlardan biri olan birçok oyundan


Game Suite

Call of Duty Black Ops Minimum Sistem gereksinimleri ; İşletim Sistemi : Microsoft Windows XP Windows Vista ve Windows 7 İşlemci : Intel Pentium 4 3. 2 GHz ya da AMD Athlon 64 3200 işlemci ya da daha iyisi Bellek : 1 GB RAM Ekran Kartı : 256 MB NVIDIA GeForce 6600GT ya da daha iyisi ATI Radeon 1600XT yada daha iyisi DirectX : Microsoft DirectX (R) 9. 0c Sabit Disk : 12 GB boş alan Ses : _0 DirectX 9. 0c uyumlu ses kartı Internet : Geniş bant bağlantısı Multiplayer Bağlantı için gerekli Internet

13


14

Game Suite

Need For Speed

Hot Pursuit 2010 Yazar : Sezer Kaygusuz (xrAyz)

Geçmişte Need For Speed.. Hepimizin de bildiği gibi yarış,araba ve aksiyon diyince Need For Speed serisi gelir akıllara. Need For Speed serisi ‘ nin en çok oynanılan oyunlarından biride Underground içimizde bıraktığı heycan ve eğlence unutulmayıp yıllarca oynandı ve gönüllerde taht kurmayı başardı. Serinin Underground oyunundan sonra çıkan Need For Speed ; Carbon ne kadar çok ön planda tutulmayıp beğenilmesede serinin o zamanlar son oyunu olduğu için heycanla beklendi. Oyunun çıktığı ilk zamanlarda bir çok forum sitesinde tartışma yarattı. Oyunda Underground ‘ dan Farklı olarak polis faktörünün bulunması heycan ve aksiyon yaratmıştı. EA Need For Speed serisini bundan yıllar önce Criterion Games ‘ e teslim etmişti.

Criterion Games Hot Pursiut 2 ‘de istediği ilgiyi elde edemese yeni oyunuyla güzel başarılar elde etmeyi istediklerini biliyoruz. Criterion Gamesyetkilileri yaptığı açıklamada ‘’Amacımız, o heyecan dolu takip sahnelerini sağlayarak adrenalini üst seviyede tutmak. ’’ dedi.

Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP SP3 ve üzeri CPU: Intel Core 2 Duo 1. 8 GHz ya da AMD A Ram: 1. 5 GB (Windows XP) ve 2 GB (Window Disk Alanı: 6. 5 GB Ekran Kartı: 256 MB DirectX 9. 0 ve Shader M (Ati Radeon X1950, HD 2000/3000/4000/50 Ses Kartı: DirectX 9. 0 destekli Online: 2-8 Kişi için 512 Kbps ve üzeri bağla


Game Suite

Hot Pursiut 2010 ‘ a Gelince.. Criterion Games yapımcılığında ortaya çıkarılan oyun yarışseverlerin beklediği bi oyundu diyebiliriz. Oyunda bi çok yeni araba bulunması oyunu en zevkli yapan yanlarıdan biri oldu. Yeni arabaların hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmakta. Bu nedenle oyunda favori araba seçimi zor olucaktır. Oyunda Hot Pursiut 2 ‘ ye göre bir çok + yön bulunmasına ragmen araba sayısı 21 araça düşürülmüş. Bu bi çok yarışsever açısından bir - olarak görülsede, yapılan 21 araçta bir çok modern ve yeni araçlar bulunuyor. Oyunda ses ve müzik seçimide dikkat çekiyor. Ses konusunda çevre ambiansı çok yüksek motor sesi hiç yok gibi yorumlar yapılsada ayarlandığında gerçekten güzel sesler duyabiliyorsunuz.

Oyun modları.. Oyunda göze çarpan bir yenilikte serinin diğer oyunlarından farklı olarak polis olarak görev yapabilme yeteneği beliriyor. Online seçeğinde 8 kişilik bir kadro seçeneği sunan oyunda. 7 polis, 1 suçlu bulunucak. Suçlunun kendini savunmak için özel ekipmanlarının yanısıra polis de yakalayabilmek için özel ekipmanları olacak.

Athlon X2 64 2. 4 GHz ws Vista/Windows 7)

Model 3. 0 destekli 000 serileri ve Nvidia GeForce 7/8/9/100/200 serileri)

antı

Yapımcı Yayıncı Türü Çoklu Oyuncu Platform

: Criterion Games : EA Games : Yarış : Var : PC, Playstation 3, XBox 360

15


Sitcker

16

Merakla Beklenen Oyunlar dan Derlemeler

Yazar : Soner Gönençler (GR1Dz) Tolga Aklar (SuRReaL)

Batman Arkham City Batman: Arkham Asylum ardından serinin son oyunu olacak olan Batman: Arkham City oyun dünyasında yine fırtınalar estireceğe benziyor. Oyunun yapımcısı Rocksteady Studios oyunun 2011 yılının sonbahar aylarında PC, PS3 ve XBOX360 palatformları için raflardaki yerini alıcakAyrıca oyunun Multiplayer modlarının olucağıda konuşuluyor.

Battlefield Play4Free Elektronic Arts tarafından duyurulan Battlefield Play4Free önceki battlefield serilerinde alıştığımız araç kulanımları ve 32 kişilik online modu dikkat çekiyor. Oyunun çıkış tarihi ise 2011 yılının sonbahar aylarında raflardaki yerini alıcak.

Dead Space 2

Crysis 2 Crysis 2` nin yapımcısı Electronic Arts ` dan yapılan açıklamaya göre oyunun çıkış tarihi 1 Ocak 2011 - 31 Mart 2011 arası raflarda yerini alıcağını belirtti.

Oyunun yapımcısı Electronic Arts Dead Space ` nin ilk oyununa göre daha fazla korkutucu bir oyun oldugunu açıklarken oyunun çıkış tarihi 2011 yılının ocak aylarında çıkıcağı konuşuluyor.


Sitcker

17

DIABLO III 1996 yıllarından beri PC ` nin efsana RPG oyunları arasına giren Diablo Serinin son oyunu olacak olan Diablo III oyun severler tarafından heyecanla bekleniyor. Ama Blizzard tarafından yapılan açıklamaya göre oyun 2011 ve ya 2011 yılından sonra piyasayadaki yerini alabiliceğini açıkladı.

Defense of the Ancients 2 (DOTA 2) Valve ve IceFrog` un ortak çalışmasının oyunu olan Dota 2, PC ve Mac platformlarında 2011 senesi içerisinde raflarda olucağı tahmin ediliyor.

Killzone 3 Sony Computer Entertainment PlayStation 3 ` ün en önemli oyunlarından Killzone ` nin son oyununun tarihi açıklandı. 2011 yılında piyasada fırtınalar estirmesi beklenen Killzone 3 oyuncuları 3D ve Move desteğiyle ekran başına kitleyeceğe benziyor. Killzone 3 ` ün Avrupa için muhtemel çıkış tarihi 2011 yılının Şubat aylarında piyasadaki yerini alıcağı tahmin ediliyor.

Dirt 3 NFS Shift Unleashed 2 Yarış oyunları diyince akıla ilk gelen kuşkusuz Need For Speed serisi ve serinin son oyunu olucağı planlanılan Need For Speed Shift 2: Unleashed, NFS Shiftte olduğu gibi Slightly Mad Studios ` un yapımcılığında PC, XBOX360, PS3 platformlarına hitaben yapılan oyun çıkış tarihi 2011 yılı olarak verildi.

Dirt serisi ile yarış oyunlarında oyuncular arasında önemli bir yer edinen Codemasters Dirt serisinin 3. oyunu ile oyunculara şuana kadarki Dirt serilerinin en iyisini sunmaya hazırlanıyor. Oyun PC, PS3 ve XBOX360 platformlarına geliştirildiği açıklanırken oyunun çıkış tarihi net olarak açıklanmadı. Ama oyunun 2011 ` de çıkacağı konuşulan dedikodular arasında.


18

Sitcker

Dünyada En Çok Satan Oyunlar

Sıralaması’nda TOP20

Dünya` nın en ünlü alışveriş sitelerinden biri olan amazon. com ` da en çok satan oyunlar listesine göz gezdirdiğimizda World of Warcraft serilerinin oldukça takip edildiği kuşkusuz. Diğer oyunlara baktığımızda COD Black Ops 5. sırada olurken 18. sıradaki battlefield Bad Company 2 dikkatleri çekiyor. Artık ülkelerin milli oyunu haline gelmiş Starcraft II 2. sırada yer alırken 3. sırada onu The Sims 3 Late Night takip ediyor ve isterseniz artık listemize bakalım işte amazon. com ` da en çok satan oyunlar.. .

1. World of Warcraft : Cataclysm 2. Starcraft II: Wings of Liberty 3. The Sims 3 Late Night 4. Sid Meier’s Civilization V 5. Call of Duty:Black Ops 6. Word of Warcraft : Wrath of the Lich King Expansion Pack 7. Word of Warcraft : Cataclysm Collector ` s Edition 8. Bejeweled 3 9. Fallout : New Vegas 10. The Sims 3 Deluxe 11. Word of Warcraft : Battle Chest 12. Lego : Universe 13. Microsoft Flight Simulator X:Gold Edition 14. Nancy Drew : Shadow at the Water ` s Edge 15. Mass Effect 2 16. Word of Warcraft 17. Scrabble Champion Edition 18. Battlefield Bad Company 2 19. Spore 20. Dragon Age 2 - Bioware Signature Edition


Sitcker

19


20

Overview

Legends of Zelda oynayan arkadaşlar bu oyunu oynadıklarında (tabi ki bazı arkadaşlar genelleme yapmayalım =) ) “anaa bu oyunu zeldaya benzetmişler bunda bi yenilik yok ki” diyebilirler belki… Fakat diğer item topla, topladığın bu yeni itemlerle önceden giremediğin ve “lan acaba bunun arkasında kim bilir ne vardır?!” dediğin kapıların/ geçitlerin ardına geç ve bunu yaparak oyunu bitir oyunlarından biraz farklı olarak şunu söylemeliyim ki: Bu oyun bomba olm! ö������������������������� hm.. yani oyunda mitolojiden, mistik oluşumlardan ya da hayal gücünden ziyade oturtulmuş bir dayanak var: İncil ve Kıyamet !


Overview

Vahiy er: 6. Bölüm Şöyle D

21

Kral olan İsa’yı

isi: Birinci at ve binic temsil eder.

i di mühürden birin Sonra Kuzu’nun ye n ta O anda dört yaratık açtığını gördüm. sle, se r süne benzer bi birinin, gök gürültü r at . Bakınca beyaz bi im itt iş ni ği di de ‹‹Gel!›› isine n yayı vardı. Kend r gördüm. Binicisini len biri olarak zafe ge lip ga ve di ril ve bir taç kazanmaya çıktı. msil

i: Savaşları te

İkinci at ve binicis eder.

tığın açınca, ikinci yara Kuzu ikinci mührü im. O zaman kızıl ‹‹Gel!›› dediğini işitt sine çıktı ortaya. Binici at r bi a şk ba te nk re di. ldırma yetkisi veril dünyadan barışı ka i insanlar birbirlerin ak ar ol cu nu so n Bunu k bir Atlıya ayrıca büyü boğazlayacaklar. kılıç verildi. sil

icisi: Kıtlıkları tem

Üçüncü at ve bin eder:

rü açınca, üçüncü Kuzu üçüncü müh nca diğini işittim. Bakı yaratığın ‹‹Gel!›› de r nicisinin elinde bi Bi . üm rd gö at r bi siyah a sanki yaratığın ortasınd t ör D ı. rd va zi ra te çek ğini işittim: ‹‹Bir öl bir sesin şöyle dedi ra. ölçek arpa bir dina üç , ra na di r bi ay buğd

Ama zeytinyağına ,

şaraba zarar verm

e!

›› Dördüncü at ve b inicisi: Ölümü tem sil eder. Bu ölüm sava şlarla

, açlıkla, salgın banıl hayvanlarla gelir. Kuzu dördüncü m ührü açınca, ‹‹Gel!›› diyen dördüncü yara tığın sesini işittim . Bakınca soluk(yeşil) renkli bir at gördüm. Bini cisinin adı Ö ������������������������������������������ lüm’dü����������������������������������� . Ölüler diyarı onun ar dı nc a geliyordu. Bunlara kılıç la, kıtlıkla, salgın ha stalıkla, yeryüzünün yaba nıl hayvanlarıyla öl üm saçmak için yeryüzün ün dörtte biri üzer inde yetki verildi. Yuhanna’ nın görd üklerini aktarmasıy la İncil’e yazılmış olan bu vahiyleri çıkış no ktası seçen oyun, Mahşe r’in Dört Atlısı’nda n biri olan War (Savaş A tlısı) ‘ u canlandırm amızı istiyor bizden.. Bu arada bir hatırlatm a; oyunu seven arkadaşlarım ızın “yenisi ne zam an gelicek acaba” (oyu nun sonuyla alakal ı olarak) sorularına yanıt ve relim Darksiders 2 2012 yılında satış rafların da yerini alacak. hastalıklarla ve ya


22

Overview

Cennet Tarafından Aranan, Cehennem’in Nefret Ettiği Bir Atlı! Oyunda Savaş Atlısı olan War’u yönlendirmekteyiz. War’un dünyada olmasının sebebi ise kıyametin olması gerekenden erken kopması. Cennet ve Cehennem arasında süregelen bir savaş vardır ve bu iki taraf arasındaki savaş Charred Council(sadece sesini duymuş olsak ta sanırım Tanrı olarak oyunda yer almakta)’ in huzurunda barış antlaşmasının imzalanması ile sonlanır ve “insan krallığı” kurulur. Charred Council’ e göre, vakit geldiğinde insan bu savaşta çok büyük bir faktör olacaktır. Kıyamet koptuğunda dengeyi sağlamaları için dört atlı görevlendirilir. Atlılar, kıyamet koptuğu anda dünyaya inerek savaşın dengesini değiştireceklerdir. Atlılarda bir tanesi olan War, dünyaya iner ve her tarafın yıkım içinde olduğunu, şeytanların ve meleklerin savaş içerisinde olduklarını görür. Ancak hem diğer atlılar etrafta yoktur hem de bunun kıyamet olmadığı söylenmektedir. Charred Council bu yıkım yüzünden War’u sorumlu tutar. Çünkü dört atlı antlaşmaya göre çağrı gelmeden Dünya’ya inmemelidir ki bu çağrı ancak barış anlaşmasının belgeleri olan 7 adet mühürün yok edilmesiyle gönderilecektir.. Bu nedenle War’ un Dünya’ya inmesi ceza gerektiren bi fiildir ve Council bizi tek bir insanın kalmadığı, kalanların da zombiye dönüştüğü yok olmuş uygarlığa(yeryüzü), Destroyer’ı (ki bu ana şeytan oluyor) yok edip düzeni sağlamamız için gönderir…


Overview

Biri Savaş mı Dedi! War’un bunu kimin yaptığını bulmak istemesi ve Council’ e kendisinin geri göndertilmesini talep etmesiyle asıl maceraya başlıyoruz.. Bu arada artık güçlerimiz elimizden alınmış durumda… Bu güçleri yeniden kazanmak ve Destroyer’den (bu karmaşayı başlatan şeytan) bütün bunların hesabını sormak biraz zaman isteyen bir iş şimdilik fakat bizim adımız War! Oyun ilerledikçe karşımıza çıkan (bize itemleri sağlayan tüm yaratıklar saolsun) küçük çapta olsun büyük çapta olsun bütün yaratıklarla savaşıyoruz ve onlardan topladığımız insan ruhları (biz Council ile tartışırken Dünya’da 100 yıldan fazla bir süre geçmiş bulunmakta dolayısıyla da insanlık artık yok.. ) bir takas karşılığında bizim yeteneklerimizi bize geri sağlıyor… Merak eden arkadaşlar bu ruhları sattığımız daha doğrusu beslenebilmesi için takas ettiğimiz yamyam yaratığımızın ismi ise Vulgrim. Oyundaki silahlar da aldığınız hazzı bir kat daha arttıran ayrı birer unsur.. Chaoseater isimli canyoldaşımız kader arkadaşımız yegane kılıcımız her zaman için yardıma koşan ilk şey oyun içerisinde. Fakat benim favorim Tremor Gauntlet! Siz de iki kroşe atmadan gitmem abi diyenlerdenseniz kesinlikle kullanmanızı öneririm. 

Biraz Beyin Jimnastiği Ayrıca oyunda mantığınız gerçekten işliyor örneğin genelde oyunlarda “buraya fıçı koymuşlar fırlatamıyoruz ya ne alaka?” gibi sorular soranımız çoktur istediğiniz her şeyi fırlatmakta özgür olduğunuz kadar bazı görevleri yerine getirirken etrafınıza bol bol göz gezdirin! Eğer meşalelerden birinin yanıp diğer dört meşalenin sönük olduğunu fark ederseniz devasa yıldızınızı (Cross Blade) çıkartıp ateşi meşaleden meşaleye taşıyarak yeni bir item ortaya çıkartabilirsiniz. Ya da biraz fazldan gezintiye katlanarak çeşitli armor, sağlık ve Chaos Form için tablet kırıkları toplayabilir böylece gerçek biçiminizi daha uzun süre görebilir cehenneme korkuyu öğretebilirsiniz…

23


24

Overview

Bana Karakteri Göster Sana Oyna Diyeyim! Oyunda Old Ones, Angels, Demons olmak üzere 3 temel ırk var. Old Ones oyunda en fazla etkileşimde bulunduğumuz yoldaşlarımız. Ayrıca bize yardımda bulunan karakterler de bu arkadaşlardan ibaret(Gerçi sülüğümüz(Watcher) bize biraz artislik yapmakta fakat o da bazen bize

bağlı olduğunu haıtrlıyor). Angels ise isimlerinden de anlaşılacağı gibi Cennet’in koruyucuları konumundaki melekler. Demons ise bu savaşa dünden razı olmuş olan Cehennem zebanileri şeytanlar. Oyunda nedenini hala kavrayamadığım bir diğer unsur ise şeytan ırkının meleklerden çok daha ayrıntılı düşünülmüş, daha görkemli yapılmış olması..

OLD ONES War: Oyunun ana karakteri olan War bizim yönetimimiz altında bulunan Mahşerin Dört Atlısı’ndan biri olan Savaş Atlısı.

Watcher: Bu arkadaş bize Council tarafından nakşedilen ruh bekçimiz. Amacı bizim amacımızdan sapmamamızı sağlamak.

Ulthane: Düşmanımın düşmanı dostumdur! Bu fikre sahip karakterlerden bir tanesi de Ulthane. Bizi önce sınama yoluna gitse de bir süre çarpışmanın ardından beliren ortak çıkarlar bizi dost yapmaya yetiyor. Ayrıca o Galler aksanı bu iri kıyım dostumuzun sempatik özelliklerinden bir diğeri.


Overview

ANGELS Abaddon: Beyaz kanatlıların savaş meydanındaki lideri. Samuray tarzı savaş tarzıysa onu karizmatik kılan temel unsur.

Uriel: Cennetin eli kılıç tutan tek dişisi. Uriel bize birkaç kez meydan okusa da bu çarpişmalar bizim lehimize sonra eriyor. Ruin: War’ un zamanında elinden alınmış olan atı. Oyunda atımıza belli bir süre sonra tekrar kavuşuyoruz ve yüz yıllık hasreti bitiriyoruz.

25


26

Overview

DEMONS Samael: Destroyer’ in kurallarına başkaldırdığı için hapsedilmiş bir şeytan. Ulthane ile aynı mantığa bağlı olarak bize yardımcı oluyor. Destroyer’in yeri karşılığında bizden istediği tek şey(!) ise seçilmiş dört gardiyanın (Tiamat, Silitha, Griever, Jailer) halen atmakta olan yürekleri.

Jailer: Kadavra Cezaevi. Bana kalırsa gardiyanlar arasında ki en orijinal karakter.

Tiamat: Dev yar asa kanatları, keskin pençeleri ve ateş topları tüküren ağzıyla bu leydi(evet doğru okudunuz bu bir dişi) War‘un ilk gerçek düşmanlarından biri! Destroyer’in en korkulu seçilmişi, akşam kraliçesi.


Overview

THQ ‘ nun yapımcılığı, Marvel ‘den Joe Madureira’ nın tasarımcılığıyla ortaya çıkan ve Vigil Games’ in dağıtımını üstlendiği oyun herkesin bildiği gibi çoktandır piyasada raflarda boy göstermekte.. Benim fikrim; eğer hâla oynamadıysanız, DERHAL ALIN NE BEKLIYORSUNUZ!

Silitha: Tüm macera boyunca bizi çocuklarına yem olarak düşünen tek yaratık. Evet bir anne örümcek Silitha ve Destroyer’ e en yakın köşelerden birinde ağlarını çoktan örmüş durumda!

27


28

Layer

Türkiye`de Hızla Büyüyor..! Yazar : Soner Gönençler (GR1Dz)

Multiplayer oyun alanlarında ve en çokta XFire gibi oyun alanlarında oyuncuların sunucu ihtiyaçlarını karşılayan bir çok sunucu hosting firması vardır. Uygun sunucu fi yatlarıyla,kampanyalarl a,hediyelerle bütün firmalar en çok müşteriyi kuşkusuz kendi firmasına çekmeye çalışır. Oyuncularda kaliteliye değilde en ucuz fiyatı veren hostinge yönelir ve ucuz olarak aldığı sunucuyla cebinde kalan parayı kâr olarak değerlendirsede aslında oyun hayatındaki eğlencesinden boşuna zaman kaybettiğini anca serverlarda oluşan sorunlar ` dan sonra anlar.

Türkiye` de bir çok firma olmasına rağmen aralarından en kalitelileri ve oyunculara en iyi hizmetten ödün vermeyen firmalar 1 elin parmaklarını geçmez. COD4 Camiasında bize göre kuşkusuz en iyi sunucu ve hizmete sahip firmalardan biri olan ServerBuy. net Türkiye` de eSport organizasyonlarını destekleyen ve hiç bir şekilde iyi hizmetten ödün vermeyen firma olarak nitelendirebiliriz. Çünkü 7/24 hizmet, güçlü makinalarla kaliteli lagsız bir

sunucu hizmeti, Turnuva gibi eSport olaylarına yardımları ve bunlar gibi daha bir çok şey sayabiliriz. Serverbuy. Net aslında 2 Firmanın birleşmesiyle oluşan bir oluşum Oyuncu. Biz ve Codword. Net ile birleşmesi sonucu oluşan Serverbuy. Net Türkiye` de diğer oyunlarada satış yapması bekleniliyor. Firmanın şuanki fiyatlarına bakarsak CoD serisinde 1 Aylık 10 + 2 = 15 TL Sabit fiyat oyunculara sunuyor.


Layer

.net

harikalar yaratm覺yoruz, fakat harika hizmet sunuyoruz.

29


30

Layer

Türkiye`nin İlk COD:BLACK OPS Takımlarından Biri Olan ’’ı Tanıyalım..

Turkish Wolves Yazar : Soner Gönençler (GR1Dz)

Call of Duty Black Ops artık Türkiye yayılmaya devam ediyor. Türkiye`nin ilk black ops takımlarından biri olan Turkish Wolves (tuw) takımına dergimizde yer verdik. Takım kaptanı Arif “ WolfturK “ Güler ` in takım hakkındaki yaptığı açıklamayla sizleri baş başa bırakıyoruz.. .

Arif “ WolfturK “ Güler : Klanımız WolfTurK arif abimiz tarafından 2008 ağustos ayında kuruldu. O tarihten beri call of duty 4 klanı olarak aktif şekilde oynadık ve arkadaşlığımızı da kardeşliğe varacak şekilde pekiştirdik. 2010 ortalarına doğru artık cod4 den sıkılan ve farklı oyun arayışlarına giren arkadaşlarımız oldu. Çünkü dile kolay yaklaşık iki sene boyunca kişi başıyaklaşık 1500-2000 saat boyunca aynı maplarda elinizde aynı silahlarla aynı yerlere koşmak belirli bir bıkkınlık getirdi hepimize, ki bunun üstüne oyunda hile kullananların sayısının da her geçen gün artması oyunu bizim için tahammül edilemez hale getirdi.

Klandaki abi kardeş ortamı dediğim gibi belli bir süreden sonra tamamen geliştiği ve birbirimize alıştığımız için birlikte hareket etmek istedik. Eğer bir başka fps oyununa geçilecekse yine birlikte takımı bozmadan oynamak istedik. Medal of Honor ve Black Ops merakla beklediğimiz oyunlardı. Medal of Honor daha erken çıktı ve açıkcası beklediğimiz gibi bir oyun değildi.. Black ops un çıkmadan evvel yayınlanan videoları bizi heyecanlandırdı. Tüm arkadaşlar olarak sözleştik ve oyun çıkar çıkmaz birkaç gün içinde hepimiz satın aldık. Public serverlarda dolaşmayı pek sevmeyen oyuncular olarak maç serverı kiraladık ve yaklaşık bir aydır klan maçları yapıyoruz.. Esl 5x5 search and

destroy ligine de kaydolan ilk türk takımı olduk. Oyun grafiksel anlamda çok güzel olsada bir hayli eksikleri var. Treyarch’ın bu eksikleri birkaç yamayla düzelteceğine inanıyoruz. Ama özellikle oyun için çıkacak olan modtool’u (mod yapma programı) sabırsızlıkla bekliyoruz. İnanıyoruz ki fazla zaman kaybedilmeden çıkarılacak olan promod benzeri bir maç modu bu oyunu da cod4 gibi uzun bir zaman sıkılmadan oynanabilecek bir oyun haline getirecek. Turkish Wolves ( tuw ) COD: Black Ops Kadrosu ; Arif “WolfTurK“ Güler Ersin “Winner “ Akar Hakan “Optimus“ Ünal Erdinç “MrDeagle“ Kundak Ömer “Freak“ Murathan Emre “x1emRe“ Tek

Black Ops klanımıza aktif ve yetenekli oyuncular arıyoruz. İletişim için; xfire: johanturk - steam: johanturk


Layer

31


32

Layer

Yazar : Soner Gönençler (GR1Dz)

Türkiye COD4 Camiası ` nın bir zamanlar en iyi sniper olarak adlandırılan ve TEK9 Movies’ de moviesi yayınlanan ilk Türk oyuncu olan HeadShot la yaptığımız röportajımızı yoğun talepler dorultusunda dergimizde yer verdik.

Doğukan “Headshot“ Tarakçı bize kendinden ve oyun hayatındaki gelişmelerden bahsedermisin ? Merhaba, ben Doğukan ’’Headshot’’ Tarakçı, 17 yaşındayım, 4 yıldır call of duty serisi oynuyorum, şuan inaktif olarak HWA takımında bulunmaktayım. Cod2de fazlaca rekabet vardı, turnuvalar, oyuncular açısından. Ben bu rekabetin içinde kendimi pek gösterememiş olsamda, cod4de yeni bilgisayar almamla birlikte bu rekabetin içinde yer almayı başardım. 4 yılın sonunda ise, hedeflerimin çoğuna ulaşmamla, yaklaşan üniversite sınavları ve hayatımdaki birkaç değişiklikle birlikte oyunu bırakmaya karar verdim. Hala inaktif olarak bile olsa publiclerde beni qwezor olarak görebilirsiniz. Fps tarzını bırakmak gerçekten zordur. Sanmıyorum bırakıp birdaha asla oynamamış olan kişiler olduğunu.

Türkiyenin en iyi takımlarından olan HWA Gaming ile aynı çatı altındasın bu nasıl bir duygu ve takım içi iletişim nasıl ? Hwa ile aynı çatı altında bulunmak, benim için çok büyük onur. Öncelikle, hwa(xfactor) benim için bir hayaldi, o takımda bulunduğumu düşünmek bile beni heyecanlandırırdı. Aklıma gelen ilk şey full ciddiyet full disiplin bunun gibi sert kurallardı. Takıma girdiğim zaman ise hiç beklemediğim şekilde aynı zamanda türkiyenin en eğlenceli takımına girdiğimi farkettim. Çoğu zaman hayatımda en çok eğlendiğim saatler, hwa ile mumblede geçirdiğim dakikalar oluyordu. Takım içi iletişim çok başarılı, burdaki çoğu oyuncu uzun zamandır birlikte oynuyorlar. Bir çok kez lan gameye gitmişler. Herkes birbirinin oyun tarzını çok iyi biliyor. Hiç birşey kullanmadan bile iletişim kurabiliyorlar

Türkiyenin en iyi sniperleri arasında olarak biliniyorsun bu başarının altındaki etkenler sence neler olabilir ? Cod2 den beri Sniper ve tüfek türleri bana hep çekici gelmiştir. Tek mermide öldürmek oyundaki silah anlayışım olmuştur. Cod2’de kNuck benim ufkumu açmadaki en önemli oyunculardandı. Mükkemmel reflexleri vardı ve bu reflexlere ilk izlediğim günden beri hayrandım. Cod4 e geçtiğimde, çok çok düşük fps lerde oynadığım için, sniperle başladım. Çok ilgimi çekmişti, reflex olarakta kendimi başarılı buluyordum. Bu zamana gelene kadar oynadığım takımların birkaçınca Ak47 ile oynasamda, sniper her zaman ilgi odağım olmuştu. Team AS’a sniper eksikliğinden dolayı girmiştim, ve takım oyuncuları benden çok memnun kalmışlardı, fragmoviemdeki çoğu vuruşuda AS de yapmıştım, şunu söylemeden geçemeyeceğim ki, iyi vuruşlar yapmak maç içindeki performansınızı kesinlikle artırıyor. Mirk’in takıma çağırmasıyla XF de oynamaya başladım ilk başlarda aşırı heyecanlı olsamda konsantrasyonu yakaladıktan sonra soğukkanlı olmaya başladım. Kısacası bence başarılı bir


Layer

oyuncu olmak, oyun içi konsantrasyona bağlı. Kendini ve aimini geliştirmek içinse, bol bol demo izlemek, ve public serverlerde oynamak gerekli. Bunun yanında D. Eagle yide iyi kullanmak gerekiyor. Bunun yanında, kendinize özel CFG yapmalısınız. Sırf iyi oyuncular oldukları için, başkasının cfg sine alışmaya çalışmayın.

Şuana kadar oyundaki amacın nelerdi ve hangileri gerçekleştirebildin ? Öncelikle oyunu bırakmamdaki en büyük etken, amaçlarımın çoğuna ulaşmak olmuştu. Amaçlarımdan bahsetmek gerekirse, eskiden birçok iyi oyuncuya ulaşmak gerçekten zordu. Oyunculara ulaşmak için, soru sormak için, mail atmak, msnden eklemek gibi bir çok yolu denediğimi hatırlıyorum. Bu yüzden o günlerden itibaren, iyi bir oyuncu olup, eskiden benim gibi soru soracak kişilere elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağıma söz vermiştim. Şuan bunu başardığımı düşünüyorum. Fragmovie, oyun tarzı, silah seçimi, cfg gibi bir çok konuda, xfiredeki arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Amacım, mintR ın fragmoviesi ile başlayan bendeki Fragmovie hastalığı. Oyuna tutunmamdaki en büyük nedenlerden birisi de Fragmovielerdir. İzlerken bunu yapan insanmı diyip, umarım ilerde bende aynısını yaparım diyerek izliyordum fragmovieleri. Bir çok kişiyle fragmovie yapmayı denesemde, kötü vuruşlar ve kalitesiz moviemakerler yüzünden iptal olan bu projem, Cobain arkadaşımız ile yaptığımız ‘’HeadLuLu’’ projesi ile hayat buldu. En büyük hayallerimden biri olan bu movie, tek9 a bile girdi. Bunu başarmayı çok istiyordum ve yapmıştım.

Ardından o zamanlarda popülerlik kazanan ‘’insidiae’’ sitesindeki iyi oyuncuların Cfg leri, bende bir hayranlık oluşturmaya başlamıştı. Kendi çabalarımla ‘’arnhoe’’ ile konuşup cfg mide o siteye koydurtmam beni çok mutlu etmişti. İyi bir takıma girmek, türkiyenin en iyi oyuncularıyla oynamak, yurtdışındaki iyi oyuncularla karşı karşıya gelmek en büyük sebeplerimdi bu oyuna bağlanmamda. Fakat Yurtdışı gitme hayalim yarım kaldı. Bunun en büyük nedeni ise maddi problemlerim oldu. Bu hayalimden vazgeçerek oyunu bıraktım.

Türkiyede COD4 e yeterli önem verilmemesinin sebebi sence ne olabilir ? Bunun bir çok nedeni var aslında, aklıma ilk gelenler sponsorların, taşın altına ellerini koymamaları. Eminim sponsor olsa, bir çok aktivite de birlikte olacak. Yurt dışına çıkmak kolaylaşacak, T-es-T gibi, proje olmaktan ileriye gidemeyen turnuvalar gerçekleşecek. Ve eminim HWA da yeterli bütçeye sahip olsa, bir çok turnuva düzenleyecek. Bunun yanında, oyuncuların ciddiyetsizliği ve oyuna değer vermemeside önemli bir unsur. Bir çok özveri ve gayretle, sponsorsuz olarak düzenlenen turnuvalar, oyuncuların 5-10 lira gibi komik rakamlar ödememekten kaçındığı için iptal oluyor. Aynı zamanda, turnuva içindede, ufak sorunları büyüttükleri ve hoşgörülü davranmadıkları içinde, oyuncuları suçlayabiliriz.

33

Buradan hayranlarına professionellik anlamında söylemek istediğin birşey var mı ? Öncelikle, rakipleri küçük görmemek gerekiyor. Ne olursa olsun karşınızdaki de bir oyuncu. Bununla beraber, mütevazi olmak çok önemli. Ben iyiyim, vuruyorum ya diyerek demo izlemekten, bomba kasmaktan, aim kasmaktan kaçınmamak gerek. Mutlaka en iyisi olsanız bile, bir eksiğiniz vardır. Aklıma gelen bir diğer öge ise config. kesinlikle configlerinizi sürekli değiştirmeyin. Ben 2 yıldır sadece 2 kere config değiştirdim. Hatırlayan olursa birisi teamAS ın sitesinde vardı, diğeri ise şuan hwa nın sitesinde. Ne olursa olsun, bir cfg ye alışın, sürekli değişirseniz el ayarınız bozulur. Şunuda unutmayın ki, farklı olmak kötü birşey değildir. Fragmoviemdeki vuruşların nerdeyse hepsini 3600 dpi, 3. 6 sens ile yaptım. Okuyunca tepki verebilirsiniz ama evet, eliniz alıştığı sürece bir sorun yok. isterseniz specular map açık olsun isterseniz 91 fps sabit oynayın. Vurduğunuz sürece sorun yok.

Şuan da kullandığın oyun ayarlarından ve bilgisayarındaki donanımlardan bahsedermisin ? Oyundaki 2 büyük unsurdan biri mouse ve görüntü. Mouse olarak x7 kullanmaktan öteye geçemedim 4 yıldır. 2500 dpi de 0. 35 sens te oynuyorum. Yukarda yazdığım 3600 dpi 3. 6 sens i zamanla düşüre düşüre 0. 35 e kadar indirdim, görüntü ayarları olarak 1280x1024 de, her ayar low da oynuyorum. 250 FPS sabit olarak alıyorum ki sniperde sabit fps çok önemli. anti aliasing açamadığımdan ötürü(fps düşürdüğü için) blur açıyorum, anti aliasing görevi görmekle birlikte, görüntüyüde güzelleştiriyor. Hd4870 ekran kartı, 2gb 1066 mhz ram, e8400 3. 0 c2duo kullanıyorum. X7 oscar mouse, nova winner mouse padım var. Kulaklığımı hiç sormayın bile.. .


34

Layer

Yazar : Ramazan Kahraman (mEta)

Klasik tanımla başlıyorum; e-Spor nedir? “Sanal dünyanın olimpiyatlarıda diyebileceğimiz elektronik sporlar, dünyada geniş bir ilgi kitlesine sahiptir. Ülkemizde internet kullanıcısı olan 15-25 yaş arası büyük bir kesimin ilgilendiği elektronik sporlar, her ne kadar internet denince akla gelen facebook veya MSN’nin dışında bu yaş aralığındaki insanların hem sosyal bir çevreye sahip olması, hemde yeteneklerini sergilemesine yardımcı olan bir alandır. Elektronik sporlarında dünyada ve ülkemizde ne kadar takip edildiğini anlamak için, www. tek-9. org, www. cadred. org, www. oyunguru. com, www. wasp. gen. tr Biraz daha ayrıntıya inecek olursak; Counter-Strike, Call of Duty 4 gibi oyuncuların internet üzerinden “profesyonelce” oynanmasınıdır e-spor. Yurtdışında profesyonelliğe para kazanma anlamı yüklenirken, canım ülkemde maddi

destek olmadığı için profesyonel düşünme anlamı yüklenmiştir ilk cümledeki tanıma. Son günlerde durgunluk dönemine giren Türk eSporunun geleceği de pek parlak değil. Son günlerde yaşanan olaylara bakacak olursak ilerisi hakkında rahatlıkla bilgi edinebiliriz. Bundan 1 ay öncesine kadar mükemmel bir şekilde yoluna devam eden ismi İsveç`ler de temsil edilen, önüne gelen turnuvayı talan eden HWA-Gaming, maddi sıkıntılar yüzünden uçurumun dibine kadar kadar yuvarlandı. Önce COD4 takımında sallantılar oldu sonra, Counter-Strike takımı uçtu. Şirketler takımın maillerine, sunularına, başarılarına, takımlarına kayıtsız kaldığı sürece de hafif bir rüzgarla dibi boylaması yeni yıl süprizlerinin arasında yer alır gibi

duruyor.. Şunu da göz ardı etmemek gerekir ki; HWA gibi bir oluşum e-Spor`dan elini çekerde yeri doldurulamazsa, Türk e-Sporu için çanlar çalmaya başlar. ESL, bizim için bulunmaz nimetlerden biri, tabi değerlendirilirse. 25. 000TL ödül dağıttılar 6 ay içinde. Dağıttılar da, verdikleri emeklerin karşılığını verebildiniz mi? COD4 için yaklaşık 3. 000TL`lik bir ödül vardı ve bu ödül için sadece 25 takım yarıştı. Takım sayısı COD4 için yüksek diyerek geçiyorum ama yapılan maç sayısı, içler acısı. Bütün gün TDM serverlarda gezmek yada Fun maçlar yapmak yerine büyük ödül için yarışmak neden kimsenin ilgisini çekmez anlamış değilim. Bu yüzden VorteX Gaming`i kutlamak gerek. Bir gün biri yada bir şirket çıkıp kendilerine; bugüne kadar COD4`te ne yaptınız dediğinde, ESL türkiye Kingston Call of Duty 4


Layer

Ladder`da 2. olduk, bu kadar ödül aldık, işte buda internet adresi dediklerinde, bütün gün şuursuzca maç yaptık demekten daha etkili olacaktır eminim. Umarım önümüzdeki yıl daha fazla ödülle karşımıza çıktıklarında daha fazla takım ve oyuncuyla büyük ödüller için yarışırız. Not: HWA, DP, Mefeye, ZaChTT, i2ecep yenilmez değiller, onları geçip rahatlıkla ödüllerin sahibi olabilirsiniz, yeter ki kendinize güvenin. İlgi bu derece dşük olmaya devam ederse bazı oyunlarda ESL`ın da günleri kısıtlı olur haliyle. Adeks Gaming, Sigorta + oyuncu başı 300TL maaş ve 2 Yurtdışı turnuva karşılığında geçtiğimiz gün HWA. CS takımıyla sözleşme imzaladı. Dünyada çoğu oyuncunun Counter-Strike ölüyor sözlerini dile getirmeye başladığı, hatta ülkesinin en iyi oyuncularından olarak gösterilen kişilerin CS ölüyor diye oyunu bıraktığı

şu sıralar ne kadar akıllıca bir hareket olduğu uzun uzun tartışılabilir olsa da, su götürmez bir gerçek var; şu ana kadar Türkiye`de atılmış en profesyonelce hareketlerden bir tanesi belki ta kendisi. Bu haberi duyduğumdan beri aklımda tek bir soru var; bu işi ne kadar daha sallanmadan, devrilmeden götürebilirler. Adeks`in çok büyük para kazandığı aşikar ama ne kadar daha bu büyüklükle bir paradan fedakarlık etmek ister? Belki de bazılarımızın rüyasını gerçekleştirip çok büyük bir destek almışlardır, şu çok sevdiğimiz şirketlerin birinden. Umalım öyle olsun da Adeks oluşumu sorunsuz şekilde yoluna devam etsin. Başka oyunlarda da benzer sözleşmeler imzalatsın. Dark Passage`ın durumu ise en acı olanlarından biri. En önemli oyuncularını bir şekilde kaybetti. Yeni yılda yeni kadrosuyla neler

yapabilir hala merak konusu. Belki de yeni kadro kurmak istemiyordu ama altına imza attığı 1 yıllık sözleşmeler boynunu büktü. Bilemeyiz. Bildiğim tek şey ise; yeni Dark Passage`ın gücünü, en önemlisi motivasyonunu kaybettiği. Böyle giderse en istemediğimiz şey olacak ve Türkiye`nin en önemli direklerinden biri şirketlerle imzaladığı anlaşmaların bitim tarihiyle tarihe karışacak. Yeni yıl, umarız, keşke, olur mu ki sözleriyle pek aydınlık olarak karşılamasa bizi, “umarım” atılan adımlar yerini bulur ve ben bir sonraki yazımda Adeks. Bla Bla A. Ş`nin desteğiyle yurtdışında cirit atmış, HWA`da Gak Guk Şirketinin destekleriyle peşinden koşturmuş, bunu gören Dark Passage`da hani bana hani bana demiş`in hikayesini kahkahalar atarak yazarım.

35


36

Layer


Layer

37


Oyuncu toplulukları ve ilgi alanları için en ideal ortam

Genel Yayın Yönetmeni Grafik Dizayn Editör Sosyal Medya Sorumlusu Yazarlar/Katkıda Bulunanlar

Gamerlopedia Web Sitesi

Web facebook twitter Xfire

: : : :

Soner “GR1Dz” Gönençler Yunus “UNIS” Birel Yasin “diepround/fuzzy” Birel Murat “Divinjee” Tunç Sezer “xrAyz” Kaygusuz Tolga “SuRReaL” Aklar Ramazan “mEta” Kahraman Baran “sTeW1E” Özcan Soner “GR1Dz” Gönençler Yunus “UNIS” Birel

www.gamerlopedia.roll.tv /pages/Gamerlopedia/124276540969671 /gamerlopedia gamerlopedia (Yunus Birel) unis55 (Yasin Birel) fbsonerfb (Soner Gönençler)


Gamerlopedia Ocak 2011 Sayı: 1  

Gamerlopedia Ocak 2011 Sayı: 1