Page 1

Krzysztof

Kiwerski

Zaćmienia


ZAĆMIENIA 24.03.2012 – 21.04.2012 Galeria Sztuki Platon wernisaż: 24.03.2012 godz. 17:00

Wystawa malarstwa Krzysztofa Kiwerskiego pt. „Zaćmienia” prezentuje wybrane obrazy artysty z lat 20032012, których wspólny mianownik stanowi kontemplacja barokowego światłocienia. Pozornie patetyczny temat w interpretacji Kiwerskiego zyskuje nad wyraz optymistyczne oblicze. Kontrastowe zestawienie postaci rodem z płócien


Georges'a de La Tour'a z oderwanymi od rzeczywistości rekwizytami i okolicznościami tworzy niepowtarzalną atmosferę pastiszu, który pomimo wszechogarniającego absurdu emanuje powagą siedemnastowiecznej estetyki. Obok figur oświetlonych snopem silnego światła pojawiają się groteskowe kolorowe robaki, przywodzące na myśl „zwandalizowane obrazy” słynnego brytyjskiego artystycznego partyzanta Banksy’ego. Najczęściej obrazowanymi insektami są ćmy, występujące zarówno w cyklu W drodze na... jak i Zaćmienia. Stworzenia te, znane ze swojej destrukcyjnej sympatii do światła, pojawiają się wszędzie tam, gdzie płomień typowej dla de La Tour’a świecy, niczym niezauważeni wcześniej mistrzowie drugiego planu.


Krzysztof Kiwerski urodził się w 1948 roku w Poznaniu. W 1973 ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie studiował w Pracowni Rysunku Filmowego. Jest profesorem sztuk plastycznych w Pracowni Obrazowania Elektronicznego w Katedrze Fotografii i Intermediów na Wydziale Grafiki oraz kierownikiem Pracowni Sztuki Animacji Katedry Intermediów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uprawia malarstwo i grafikę komputerową, zrealizował również 31 filmów animowanych, w tym cztery pełnometrażowe. Brał udział w ponad 90 wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii, Turcji, Grecji oraz krajach byłej Jugosławii. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa, Galerii BWA w Krakowie, Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.


PLATON Galeria Sztuki ul. Krupnicza 13 50-075 Wrocław tel. (71) 797 02 50 e-mail: galeria@platon.pl

Krzysztof Kiwerski  

Zapowiedz wystawy Krzysztofa Kiwerskiego w Galerii Sztuki Platon

Krzysztof Kiwerski  

Zapowiedz wystawy Krzysztofa Kiwerskiego w Galerii Sztuki Platon

Advertisement