Page 1

1


Aš, Gabrielė Juciūtė, mokausi Klaipėdos ,,Ąžuolyno‘‘ gimnazijos 2c klasėje. Pasirinkau temą ,,Kava‘‘, nes tai yra aktualu tarp įvairaus amžiaus žmonių. Norėjau sužinoti apie jos poveikį žmogaus kūnui, jos teigiamas ir neigiamas savybes bei informuoti kitus.

2


Kava.............................................. 4

Kofeino pašalinimas iš kavos ........ 5

Kaip mes pradėjome gerti kavą? .. 6

Kofeinas ........................................ 7

Kaip veikia kofeinas? .................... 8

Teigiamas kavos poveikis .............. 9

Neigiamas kavos poveikis ............. 10

Kofeinas gamtoje ......................... 12

Kofeinas ir depresija ..................... 13

Įdomūs faktai ................................ 14

3


Kava – iš kavamedžio kavos pupelių pagamintas, kofeino turintis gėrimas. Kava kilusi iš Etiopijos, kur natūraliomis sąlygomis auga arabinis kavamedis. Pasaulyje kavą išpopuliarino arabai. Kavamedžiai auginami atogrąžų rajonuose: Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Šiuo metu – 76 pasaulio šalyse.

4


Tai dar viena iš dabartinių genetiškai modifikuotų augalų tyrimo krypčių. Du mokslininkai iš Havajų ir Škotijos aptiko skirtingus genus, kurie kontroliuoja kofeino produkciją kavos pupelėse ir arbatos lapuose. Jei pavyktų pašalinti iš augalų šiuos genus, būtų sukurti kavos ir arbatos augalai, produkuojantys natūraliai dekofeinizuotus produktus su aromatu.

5


Kofeinas ilgą laiką buvo vartojamas kaip vaistas bandant atgaivinti nusilpusius ligonius, bet rezultatai būdavo ne kokie. Ir tik tryliktame amžiuje arabų vienuolis padarė revoliucinį atradimą. Pakepino kavos pupeles ir iš jų padarė gėrimą, kuris jiems padėjo neužmigti per ilgas naktines maldas. Greitai ši žinia pasklido po daugelį vienuolynų ir vėliau apie tai sužinojo kiti žmonės. Kai septynioliktame amžiuje kava buvo atgabenta į Europą, žmonės buvo pasibjaurėję jos skoniu ir kvapu. Žinoma, per kurį laiką jūs pripratote taip, kaip priprantama prie cigarečių, alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų. Tačiau kai žmonės patyrė jos stimuliuojantį efektą, kava buvo paskelbta gamtos stebuklu. 6


Dažniausiai kalbant apie kavą minimas kofeinas. Puodelyje kavos yra apie 50–150 mg kofeino. Arbatos puodelyje yra 50 mg kofeino, o Coca-Colos stiklinėje – 35 mg, tad daugiausiai kofeino gauname iš kavos. Medikų teigimu, neviršijus 300 mg kofeino, apie 3 puodelius kavos, sveikatai neigiamo poveikio nebus.

Įdomus faktas tas, kad mirtina kofeino dozė būtų, jei 200 mg kofeino tektų vienam kūno kilogramui. Tai reiškia, kad vidutinio sudėjimo (~70 kg) žmogui mirtina dozė būtų 14 g kofeino, t. y. apie 140 puodelių kavos. Tiek, ko gero, nė vienas nepajėgtų išgerti.

7


Po penkių minučių kofeinas pradeda stimuliuoti centrinę nervų sistemą, todėl organizmas pradeda gaminti streso hormoną adrenaliną. Dėl to padidėja kraujo spaudimas, padažnėja širdies ritmas. Stresas naudingas ekstremaliose situacijose, bet ne dirbant biure ar ilsintis kavinėje. Po valandos, kai adrenalino kiekis kraujyje sumažėja, žmogus pradeda jausti nuovargį, energijos trūkumą ir alkį. Tokiu atveju kavos mėgėjai siekia kito kavos puodelio ar saldumynų ar net abiejų kartu. Tai suteikia dar vieną laikiną pagerėjimą, todėl dienos pabaigoje toks žmogus būna labai išsekęs. 8


Didina darbo našumą. Matyt, daugelis žino, kad kava mažina mieguistumą, suteikia žvalumo, budrumo, leidžia greičiau susikaupti.

Kava apsaugo nuo alkoholio sukeliamos kepenų cirozės, taip pat mažina tikimybę susirgti II tipo cukriniu diabetu, Parkinsono liga, mažina ir akmenų atsiradimo tulžyje ir inkstuose riziką.

Kavos tirščių masažas padeda išlaikyti stangrią odą ir apsaugo nuo celiulito susidarymo. Tai efektyvi priemonė, padedanti kovoti su didžiausiu moterų odos priešu – celiulitu.

Kava sukelia kraujo spaudimą, padažnina pulsą, todėl hipertonikams1 gydytojai kavos gerti nerekomenduoja. Tačiau tiems, kurių spaudimas žemas, kavą gerti netgi patartina. 1

Hipertennzija—padidėjęs kraujospūdis, kitaip hipertonija. 9


Kofeinas didina kraujospūdį, arterijų sienelių standumą ir mažina arterijų susitraukimo ir išsiplėtimo gebą. Taigi, per didelis kavos kiekis gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą.

Dar viena kavos savybė – sutraukti geležį, todėl nepatartina jos padauginti sergantiems anemija (mažakraujyste), gerti kavą valgio metu ar užgerti ja geležies preparatus.

Kava gali sukelti nerimą, nervingumą ir nemigą. Kofeinas dirgina nervų sistemą, tad net ir nedidelis kavos kiekis vakare gali sutrikdyti įprastą miego ritmą. Daug kavos dienos metu išgeriantys žmonės gali tapti irzlūs, jausti nepagrįstą nerimo jausmą, imti nervintis dėl nereikšmingų dalykų.

Žmonėms, turintiems jautresnį skrandį, kava gali sukelti rėmens graužimą, pilvo pūtimą, pykinimą. 10


Kava gali padidinti persileidimo riziką, todėl besilaukiančioms moterims nerekomenduojama per dieną išgerti daugiau nei 1–2 puodelių kavos.

Kavoje randami konservantai (chlorogeninė rūgštis) neigiamai veikia medžiagų apykaitą ir išprovokuoja ryškesnius celiulito požymius.

Kava gali sukelti odos problemas.

Kava yra diuretikas, kuris šalina skysčius iš organizmo. Norint juos atstatyti, 1 daliai kavos atitinkamai reikėtų išgerti 3-4 dalis vandens. Kitu atveju gali būti sukelta organizmo dehidratacija.

11


Kofeinas yra biologinis nuodas, kurį augalai naudoja kaip natūralų pesticidą (kofeino turi ir kai kurie kiti augalai). Kofeinas sėkloms ir lapams duoda kartų skonį, kuris atbaido vabzdžius ir gyvūnus. Jei vis dėlto gyvūnas ar vabzdys pradeda ėsti kofeino turintį augalą, kofeinas greitai sutrikdo centrinę nervų sistemą ar net sukelia mirtį. Todėl dauguma vabzdžių ir gyvūnų greitai supranta, kad tai yra nuodas. Deja, nors žmogus save laiko protingiausia būtybe, daugelis to niekaip negali suprasti.

12


Yra manoma, kad net ir saikingas kavos vartojimas sukelia lengvą depresiją, kas labai būdinga šiuolaikiniam žmogui. Tyrimuose žmogui suleidus 500mg kofeino (vienas puodelis kavos vidutiniškai turi apie 100mg kofeino), po valandos išsivystydavo sunkios protinės ligos simptomai - haliucinacijos, paranoja, panika, depresija. Suleidus tą patį 500mg per vieną dieną, bet reguliariais intervalais, išsivystė lengvos formos simptomai, kuriems slopinti žmonės paprastai vartoja raminančius vaistus ar antidepresantus. Kofeino atsisakymo simptomai: 

Galvos skausmas.

Depresija.

Stiprus nuovargis.

Dezorientacija.

Padidėjusi raumenų įtampa. 13


Kava pasaulyje auginama 65-iose valstybėse. Visos jos išsidėsčiusios tropikuose, netoli pusiaujo.

Kava yra antroji pagal populiarumą prekė pasaulio prekybos rinkoje. Ją aplenkia tik nafta.

Didžiausia pasaulyje kavos gamintoja – Brazilija, ji kasmet pagamina per 40% visų pasaulio kavos atsargų.

Jeigu kavos išgeriama daug, ją geriau gerti kartu su saldumynais ar kokiais nors kitais riebiais produktais, nes jie sustiprins gerąsias kavos savybes ir silpnins blogąsias.

14


Tuščiu skrandžiu kavą gerti nėra pageidautina, tačiau jeigu jos norite tuoj po valgio, tai skrandis neturėtų būti perpildytas maistu, kadangi šiuo atveju kavos poveikis gali būti neigiamas.

Nereikėtų daug kavos gerti esant stresui ir nuovargiui. Protingiausia pirmiausia pailsėti ir tada suteikti sau žvalumo puodeliu geros kavos.

Espresso kavoje yra vos trečdalis įprastos kavos puodelyje esančio kofeino. Be to, espresso kavos puodeliui paruošti prireikia apie 45 kavos pupelių.

Kavos pramonėje visame pasaulyje dirba per 25 mln. žmonių.

Kofeinas, esantis kavoje, sustiprina kai kurių skausmą malšinančių vaistų poveikį, ypač aspirino ir paracetamolio. 15


16


1.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Kava

2.

https://www.medguru.lt/sveika-gyvensena/ subalansuotas-gyvenimo-budas/kavos-poveikisorganizmui-pasiklyde-tarp-mitu-ir-tiesos/

3.

https://skonis.lrytas.lt/mitybos-abc/2017/08/16/ news/sokiruojantis-atradimas-kavos-poveikisvisai-ne-toks-kokio-tikimes-2191651/

4.

http://www.esat.lt/sveikata.php? lt=neigiamas_kavos_poveikis_sveikatai

5.

https://www.15min.lt/pasaulis-kiseneje/naujiena/ kavos-keliones/20-paciu-idomiausiu-faktu-apiekava-kuriu-galbut-nezinojai-714-332691

6.

http://sveikatossaltinis.blogas.lt/kava-dar-vienaslegalus-narkotikas-8.html

7.

https://www.delfi.lt/gyvenimas/ grozis_ir_sveikata/kavos-poveikis-organizmuipasiklyde-tarp-mitu-ir-tiesos.d?id=66464656

17


18

,,Kava" Gabrielė 2c  
,,Kava" Gabrielė 2c  
Advertisement