Page 1

HAFTALIK FUTBOL DERGİSİ 1.SAYI

DAHA İYİ YENİL

BİZ YOKUZ AMA BOSNA VAR MANCHİNİ TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR

İBRAHİMOVİC VS C.RONALDO

VERGİ BORCU

AZOFEİFA’NIN FRİKİĞİ


Başlarken…. "Futbol zevkten zorunluluğa uzanan hüzünlü bir hikayedir” diyor Eduardo Galeano.Haftanın tüm günleri oynanan bunca maçın içinde,bunca hadisenin,tartışmanın sevincin ve kederin arasında,akılda kalanların hikayesidir futbol. Futbol Aklı dergisi,bu akılda kalanların,ve arada gözükmeyen gündemde olmayanın,geçmişte kalanın hikayesini anlatan,az konuşan,net konuşan,ortaya kendince bir futbol hafızası koymaya çalışan haftalık bir dergi olma iddiası ile ortaya çıkan bir dergi oldu. Bundan sonraki zamanlarda da Perşembe günleri karşınızda olacak bu dergi katılımcı okuyuculuğu benimseyen bir ekip tarafından oluşturulmaktadır.Bu anlamda dergi ile ilgili iletişim içinde olmanız,ilerisi için bizi motive edecek temel unsurlardan biri olacaktır.

İLETİŞİM: futbolaklidergisi@gmail.com https://twitter.com/futbolaklidergi http://futbolaklidergisi.blogspot.com/


AZOFEİFA’NIN FRİKİĞİ

Erciyes-Fenerbahçe maçı ile ilgili akılda kalan Caner’in savurduğu tekmeler oldu.Oysa Azofeifa top barajı aşıp ağlarla buluştuğunda muhtemelen uzun bir süre bu golün konuşulacağını düşünüyordu.Uzun zamandır böyle kavisle atılan bir frikik golü izlemeyen biri olarak yorumcuların çoğunlukla Azofeifa’nın hünerinden çok Volkan’ın hatalı barajından bahsetmesini garipsedim.Fakat futbolumuzla ilgili varolan kötücül hal,sanırım hep yanlışı görmemize yöneltiyor bizleri. Fenerbahçe kazanırken kadınlar ve çocukların olduğu maçta Beşiktaş; Mustafa Yumlu’nun kızardığı maçta ise Trabzon aynı skorlarla beraberlikle ayrıldı.Haftanın başlangıcında Sneijder’in enfes vuruşu ve Fenerbahçe maçında Egemen’in soğukkanlılığı olmasa aynı akıbet bu iki takım içinde geçerli olacaktı. Kasımpaşa Ankarada kazanıp puanını 15 e yükseltirken Metin Diyadin ve ekibinin görevine son verilmesi haftanın akılda kalan diğer olaylarından biriydi.Gençler birliğini Mehmet Özdilek Çalıştıracak.


DAHA İYİ YENİL

“Yine dene yine yenil. Daha iyi yenil.”SamuelBeckett biraz daha fazla yaşasaydı bu sözü GiampaoloMazza için söylediğini pek rahat düşünebilirdi; San Marino Teknik direktörü GiampaoloMazza için. Yeni nesil için çok tanıdık olmayan fakat yaşları kırklarda olanlar için bilindik “şerefli mağlubiyet” kavramını teknik direktör olarak çıktığı 75 resmi maçın tamamında oyun planı olarak ortaya koyan bir futbol emekçisidir Mazza.Bir zamanlar bizimde baraj maçları sonunda elendiğimiz Letonya karşısında alınan 1-1 lik beraberlik sonrası “destansı aynı zamanda hayali bir başarıydı” demiştir. tToplamda 86 maçtaki tek galibiyetini Lihteynştayn karşısında 1-0 lık skorla alan San Marino,yine aynı dönemde aynı ülke karşısında 2-2 lik bir beraberlikte almıştır.Bu beraberlik San Marino’nun tarihinde bir maçta attığı en fazla golün olduğu maçtır. Geçtiğimiz günlerde görevini bırakan Mazza,Avrupa’da aralıksız en uzun dönem bir ülke milli takımı çalıştıran teknik direktördür.Tüm bu hikayesiyle futbol hafızasında şahsına münhasır bir yer edindiğini şimdiden söylemek mümkün.


VERGİ BORCU

Messi ile ilgili finansal durumlar henüz tazeyken,hafta içi ajanslara düşen bir haber gayet ilgi çekiciydi. İtalyan maliyesi Maradona’dan vergi almayı kafasına koymuş olacak ki kendisi adına düzenlenen bir tanıtıma katılmak ve eski takımı Napoli'nin Roma ile oynadığı maçı izlemek üzere İtalya' ya gelen Maradona'ya, İtalyan vergi borcunu ödemesi hususunda ihtar çekti. Vergi dairesi yetkilileri Milano'da bulunan eski yıldız futbolcuya ulaşarak 39 milyon avronun üzerindeki vergi borcunu ödemesi adına düzenlenen ihtarnameyi iletti. Dönemin parasıyla 13.5 milyar İtalyan liretine Napoli’ye transfer olan bu futbol sanatçısı İtalyan devlet televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı el hareketiyle! bu isteğe karşılık verdi. Futbolcuların kazandığı ücretlerle ilgili tartışmanın şimdilik dışında kalarak,Diego’nun hareketiyle ilgili eleştirilere karşı kendini şu sözlerle savunduğunu belirterek bitirelim.”Bu sadece bir hiciv. Ben vergi kaçakçısı değilim. Cuma akşamı bana, kızımın yanında yargı kararı olmadan bu tebliği yaptılar.”


KADİR ÖZCAN VEFAT ETTİ

Kadir Özcan vefat etti. Trabzonspor’un yetmişli yılların ikinci yarısını domine eden kadrosunda düzenli forma şansı bulan oyunculardan biri olan Özcan, futbol yaşantısının ardından kariyerine teknik direktör olarak devam ediyordu.En son 1461 Trabzonspor’u çalıştıran Özcan, geçirdiği kalp krizine yenik düştü. Özcan 61 yaşındaydı,ve Trabzonspor taraftarı Legia Varşova maçında geleneksel 61.dakika kutlamalarının yerine Özcan’ı anacağını duyurdu. Yukarıdaki fotoğrafta Özcan Milli takım antreanmanından önce Ali Kemal Denizci ile birlikte görülüyor.


BİZ YOKUZ AMA BOSNA VAR

Milli takım Hollanda’ya kaybederek Dünya Kupası’na gitme şansını yitirdi. Katılamadığımız turnuvalarda hep bir ekibe sempatiyle baktığımızı hatırlarsınız. Geçmişte Afrika ülkelerinden Nijerya’yı, Kamerun’u; ülkemizde oynayan futbolcularından ötürü Uruguay’ı, yıldızlarından ve iyi oyunlarından ötürü Brezilya ve Arjantin’i, Almanya’yı desteklediğimiz turnuvalar oldu. Bu turnuvada ise biz yokuz ama Bosna var. Bosna yakın 2006 turnuvasından beri hep ucu ucuna kaçırdığı şansı bu kez işi play off a bırakmayıp,Litvanyayı 1-0 yenip grup lideri olarak yakaladı. Sanırım birçoğumuz bu turnuvada Bosna’yı destekleyecek.


MANCHİNİ TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR

Karabük maçından sonra bir gazetecinin oyunu ileriye taşıyacak oyuncu olan Brumayı neden oynatmadığı sorusu üzerine, ”Burayı çok seviyorum; aynen İtalya’daki gibi herkes herşeyi biliyor” şeklinde bir karşılık veren Manchini; sonrasında yabancı sınırlamasından bahsetmişti. Şampiyonlar liginde oynanan maçta Galatasaray Kopengah’ı ilk yarıda bulduğu 3 golle rahat geçti.Yabancı sınırlamasının olmadığı bu maçta,Bruma ve Burak ile Galatasaray hücumda genişlik kazandı.Bu durum Sneijder’in etkinliğini arttırdı, ve özellikle sağ kanadı çok efektif kullandılar. Galatasaray gruptan çıkma konusunda moral ve avantajı yakaladı .Fakat bunu gerçekleştirebilmesi Kopengah’ı dışardada geçmesi gerekiyor. Ayrıca Juventus Real Madrid Maçının sonucuda bu hesapları çok etkileyecek gibi gözüküyor.


İBRAHİMOVİC VS C.RONALDO

Dünya Kupası Avrupa Kıtası Play off eşleşmelerinde Portekiz-İsveç birbirine rakip olunca çoğu insan üzülmüştü.Çünkü bu eşleşme İbrahimoviç yada Ronaldo’dan birinin Dünya Kupasında olamayacağı anlamına geliyordu. Çarşamba akşamı oynanan maçlar bu kaygıların ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Ronaldo attığı iki golle takımını sırtlarken İbrahimovic Belçika’da adeta şow yaparak 4 gol attı .Özellikle ikinci ve üçüncü goldeki olağanüstü yetenek ve vuruş kabiliyetleri izleyenleri mest etti. Bu heyacan verici karşılaşmalarda kimin zaferle ayrılacağını bekleyip göreceğiz.Play of karşılaşmaları 15 ve 19 kasımda oynananacak.


ENSTANTANE

Bu hafta futbol aklının hafızasına düşen enstantane 1994 yılındaki BayernNünberg maçına ait.Thomas Helmer topu içeri göndermeye çalışıyor,fakat ayağına dolanan top direğin yanından dışarı çıkıyordu.Ama hakem bunun gol olduğuna hükmetmişti.Maç sonucunda Nunberg’in ititrazı sonucu maç tekrarlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde tarih tekerrür etti ve yine Almanya’da Hoffenheim Leverkusen maçında Leverkusen atağında yapılan kafa vuruşu yan ağlara giderek filenin delik kısmından içeri girdi.Hakem golü verdi.Kafayı vuran Stefan Kiesling’di ve maçtan sonra “kötü bir hissiyat” içinde olduğunu söyledi.Belki de aslında atılmayan golden sonra anlamsızca sevindiği için.

Futbolaklidergisisayi1  
Futbolaklidergisisayi1  

Haftalık Futbol Dergisi

Advertisement