Page 72

72

KWARTALNIK LAKTACYJNY nr 3/2016

Z karmieniem piersią nie trzeba się kryć

Liwia Małkowska o karmieniu piersią w przestrzeni publicznej w rozmowie z Anną Marią Marcinkowską

Kwartalnik Laktacyjny: Czy karmienie piersią w przestrzeni publicznej sprawia Ci trudność?

przykro. Chciałam się dowiedzieć, czy faktycznie muszę karmić dziecko w toalecie. Skierowałam pytanie do Rzecznika Praw

Liwia Małkowska: Dla mnie jest naturalne. Nie zastanawiam się, czy to „wypada”. Wychodziłam z córką na spacer i karmiłam wszędzie, na żądanie.

Konsumenta, który stwierdził, że powinnam nakarmić w ubikacji. Wtedy dołączyłam do grupy wsparcia na Facebooku i napisałam post o tej sytuacji. Zdziwiła mnie liczba odpowiedzi, dostałam mnóstwo rad. Tak natrafiłam na Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Machina ruszyła... Sąd nie chciał zająć się naszą sprawą, dlatego trwa to tyle czasu. Były mediacje, które do niczego nie doprowadziły, a teraz odbył się pierwszy proces.

KL: Czy karmienie piersią jest czymś nadzwyczajnym? LM: Właśnie, to takie… zwyczajne. Karmienie w miejscach publicznych nigdy nie było dla mnie problemem. KL: Czy mogłabyś przybliżyć czytelnikom sytuację, która Cię spotkała? LM: Dwa lata temu poszłam z rodziną do restauracji w Sopocie. Córka zaczęła płakać z głodu, więc wzięłam ją na kolana, by ją nakarmić. Wtedy podszedł kelner i powiedział, żebym tego nie robiła. Myślałam, że to żart, tym bardziej że nie zaczęłam karmić – rozpięłam dwa guziki. Kelner wyjaśnił, że wie, co zamierzam zrobić, i chce, żebym się powstrzymała, bo kierownictwo zabrania karmienia piersią w lokalu. Poprosił, żebym poszła do toalety. Na to nie mogłam się zgodzić. Wskazał mi krzesło obok drzwi do ubikacji. Odmówiłam. Musieliśmy opuścić lokal. Było mi strasznie

KL: Proces wzbudził dyskusję w mediach. Czy spodziewałaś się reakcji na tak szeroką skalę? LM: Nie. Jest to niemiłe doświadczenie. Ostatnie chwile ciąży nie były dla mnie najłatwiejsze. Dobrze mieć to już za sobą. Ale zainteresowanie tematem jest teraz ogromne! I jeszcze cudowny zbieg okoliczności – to był Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Może to śmieszne, ale wierzę, że można coś zmienić w podejściu naszego społeczeństwa. Tak mało kobiet karmi piersią, tak wiele krępuje się robić to poza domem. A piersi nie są wyłącznie obiektem seksualnym i własnością mężczyzn!

Kwartalnik3 2016 październik grudzień  
Kwartalnik3 2016 październik grudzień  

Trzeci w 2016 roku numer Kwartalnika Laktacyjnego - darmowego magazynu o karmieniu piersią i rodzicielstwie