Page 21

KWARTALNIK LAKTACYJNYJakóbik nr 3/2016 | Olga Machuta-Rakowska | Pamela Kucińska | Anna

Krzesełko. Takie, w którym dziecko może

Mydełko do odplamiania. Jeśli do tej pory

siedzieć prosto, stabilnie podparte, wygodnie,

nie było Wam potrzebne, to właśnie teraz się

najlepiej z podpartymi stopami. Łatwe do mycia.

przyda!

Jeśli blat, to zdejmowany, bo prędzej czy później młody człowiek zapragnie siedzieć z Wami przy stole. Regulacja oparcia nie ma sensu, bo nie wolno karmić dziecka w pozycji półleżącej (to bardzo niebezpieczne). Nie sprawdzą się też pokrowce i zakamarki, trudno je wyczyścić!

Kubek. Otwarty, nieduży i nietłukący. Jeśli zależy Wam na nierozlewaniu, na spacerze sprawdzi się bidon ze słomką, ale nie powinien

Literatura fachowa. Wskaże, czego się spodziewać, rozwieje wątpliwości i wyjaśni zasady bezpieczeństwa. Wartościowe, naszym zdaniem, pozycje to „Bobas lubi wybór” Gill Rapley i Tracey Murkett oraz „Moje dziecko nie chce jeść” Carlosa Gonzaleza.

Dużo cierpliwości, dystansu i poczucia humoru. Niemowlęta robią przy jedzeniu

być jedyną opcją, najlepiej żeby maluch uczył się

bardzo dużo bałaganu. Jeśli będziecie się

pić z otwartego kubka.

przejmować podłogą i ścianami, cała radość

Śliniak–fartuch. Zapomnijcie o gustownych, materiałowych śliniaczkach pod bródkę. Gdy Wasze maleństwo zacznie doświadczać radości kontaktu z nowymi produktami, lepiej sprawdzi się nieprzemakalny fartuszek z długimi rękawami i kieszonką. Oczywiście można zamiast tego używać oddzielnych ubrań do posiłków lub po prostu rozebrać dziecko do pieluszki (choć niektóre maluchy mogą reagować zaczerwienieniem skóry na kontakt z drażniącym sokiem z warzyw czy owoców). Niektórzy rodzice mówią też, że każdy śliniak jest zbędny, bo i tak jedzenie jest wszędzie.

gdzieś uleci. Dlatego od razu pogódźcie się ze stratami ;)

Co jeszcze może się przydać? Talerz i mała miseczka. Na początku dziecko powinno się skupić na poznawaniu jedzenia, a nie na zastawie stołowej, dlatego wystarczy położyć produkty na blacie. Z czasem pewnie da znać, że chce mieć talerzyk jak reszta rodziny, i wtedy przyda się taki odporny na rzucanie. Zadbajcie, żeby był z materiałów bezpiecznych dla dziecka, z odpowiednim atestem, i bez krzykliwych wzorów (odwrócą uwagę dziecka od jedzenia).

21

Kwartalnik3 2016 październik grudzień  

Trzeci w 2016 roku numer Kwartalnika Laktacyjnego - darmowego magazynu o karmieniu piersią i rodzicielstwie

Kwartalnik3 2016 październik grudzień  

Trzeci w 2016 roku numer Kwartalnika Laktacyjnego - darmowego magazynu o karmieniu piersią i rodzicielstwie