Page 20

Paulina Tracz

Obalamy mity o długim karmieniu piersią Planując temat przewodni zimowego numeru Kwartalnika Laktacyjnego, zastanawiałyśmy się, co budzi największe kontrowersje, zdziwienie, ekscytację, a nawet fantazje, jeśli chodzi o karmienie piersią. Bardzo szybko wyszło nam, że jest to długie karmienie piersią.

D

ŁUGIE CZYLI JAKIE?

WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuowanie co najmniej do ukończenia 2. roku życia lub dłużej. I przyjmuje się, że długie karmienie piersią, to jest karmienie dziecka właśnie powyżej drugiego roku życia. Tymczasem… Tymczasem mamy karmiące piersią już dużo wcześniej słyszą, dlaczego tego karmienia piersią nie powinny za długo kontynuować. Doradztwo w tej dziedzinie jest na granicy absurdu, mitów czy też – serio – bardzo niezdrowych ekscytacji. Z pytaniem o te mity odnośnie długiego karmienia piersią udałyśmy się do Was i to właśnie od Was wiemy, z jakimi nonsensami, ocenami, poradami codziennie musicie się mierzyć. Jak podważają one Wasze kompetencje jako matek, wzbudzają w Was poczucie winy, czasami zawstydzają. Część z Was wyznała, że przestała się przyznawać, że jeszcze karmi piersią swoje dzieci. I ja w wspomnieniach noszę takie doświadczenie, kiedy pierwszy raz usłyszałam, że karmienie

20 | Kwartalnik Laktacyjny

mojego wtedy zaledwie dziewięciomiesięcznego synka jest… uwaga! niesmaczne. Pamiętam, że odpowiedziałam wtedy, że „niesmaczny to może być obiad”, a karmienia, mojego mleka, mojej bliskości potrzebuje mój syn, potrzebuję tego i ja. Te z czytelniczek Kwartalnika, które znają mnie z blogowej aktywności, wiedzą, że starszego synka karmiłam 3 lata, w tym w ciąży, prawie rok w tandemie z młodszym synkiem, a licznik karmienia z drugim synkiem wskazuje już 2,5 roku (i chcemy więcej). „Tak, wciąż karmię!” – odpowiadam, kiedy mnie pytają. A pyta i rodzina (nie no, rodzina już nie pyta), lekarze, znajomi, czytelniczki bloga. Przyznaję się, mówię, że karmię, bo wiem, że o to może pytać inna mama, która też karmi i chce karmić dłużej. „Tak, wciąż karmię!” – to moje świadectwo, to moje wsparcie dla każdej z Was.

Profile for Fundacja Promocji Karmienia Piersią

Kwartalnik Laktacyjny 4/2018  

Czwarty numer Kwartalnika Laktacyjnego w 2018 roku. Wydanie grudniowe

Kwartalnik Laktacyjny 4/2018  

Czwarty numer Kwartalnika Laktacyjnego w 2018 roku. Wydanie grudniowe