Page 1

Program Inicjatywy Kulturalne Urząd Miasta Katowice

Zespół Szkół Specjalnych Nr 11 Katowice


wstęp W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 uczniowie naszej szkoły dzięki współpracy Fundacji Pomocy “Nowy Świat” z Urzędem Miasta Katowice uczestniczyli w programie Inicjatywy Kulturalne. Uczniowie odwiedzili w Katowicach wiele ciekawych instytucji związanych ze sztuką, takich jak: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Galeria Architektury SARP, Galeria ZPAF, Kinoteatr Rialto,

Teatr Korez, Górnośląskie Centrum Kultury, Pałac Młodzieży oraz wiele innych. Obejrzeli interesujące przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, mieli też możliwość bezpośrednio uczestniczyć w ciekawych zajęciach warsztatowych. Wszystko to dostarczyło niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

kaledarz imprez w ramach Programu Inicjatywy Kulturalne: • Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum 05.04.2011 • Galeria Sztuki Współczesnej BWA 05.04.2011 • Opera Śląska 11.04.2011 • Galeria Architektury SARP, Galeria ZPAF 15.04.2011 • Kinoteatr Rialto, Teatr Korez 15.04.2011 • Górnośląskie Centrum Kultury, Club Jazzowy 50x50 15.04.2011 • Muzeum Śląskie 28.04.2011 • Pałac Młodzieży – warsztaty, modelarstwo 10.05.2011 • Biblioteka Śląska 12.05.2011 • Centrum Sztuki Filmowej 17.05.2011 • Filharmonia Śląska 18.05.2011


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum W pierwszych dniach kwietnia uczniowie naszej szkoły dzięki fundacji „Nowy świat” mogli uczestniczyć w przedstawieniu „Ballady i romanse” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora – Ateneum. Po spektaklu uczniowie spotkali się a aktorami by porozmawiać o ich pracy a także o przygotowaniach do przedstawienia. Teatr Korez, Górnośląskie Centrum Kultury, Pałac Młodzieży oraz wiele innych. Obejrzeli interesujące przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, mieli też możliwość bezpośrednio uczestniczyć w ciekawych zajęciach warsztatowych. Wszystko to dostarczyło niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA Wybrani uczniowie z naszej szkoły mieli okazję skorzystać z zaproszenia na warsztaty plastyczne w katowickim oddziale Galerii BWA w ramach programu Inicjatywy Kulturalne. Warsztaty plastyczne dotyczyły tematyki: Kim jesteś, dokąd zmierzasz, skąd przybywasz? Dzieci oglądały prace plastyczne prawdziwych artystów, następnie w grupach wykonywały tematyczne prace. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zajęciach, z wielkim zaangażowaniem wykonywali piękne plakaty. Warsztaty wzbogaciły wiedzę artystyczną uczniów.


Opera Śląska: gościnne przedstawienie w Teatrze Wyspiańskiego Kolejnym spotkaniem z kulturą w ramach Programu Inicjatywy kulturalne był udział w gościnnym przedstawieniu Opery Śląskiej Cyrulik sewilski. Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto połączone z piękną muzyką, dającą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana, jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych.

Galeria Architektury SARP, Galeria ZPAF 15 kwietnia wybrani uczniowie klas gimnazjalnych wraz nauczycielami mieli okazję odwiedzić i poznać niektóre ważne miejsca naszego miasta, które znane są z krzewienia kultury i sztuki w regionie. Pierwszą cześć relacji fotograficznej z tej kulturalnej wycieczki prezentujemy obok.


Kinoteatr Rialto, Teatr Korez Następnym etapem poznawania szczególnie ważnych miejsc kultury i sztuki naszego miasta była wizyta w Kinoteatrze „Rialto” oraz znanym z nowatorskich przedstawień teatrze „Korez”. Mieliśmy tam okazję podglądać przez chwile próby do nowych spektakli.

Górnośląskie Centrum Kultury, Club Jazzowy 50x50 Zapoznanie uczniów z miejscami ważnymi dla kultury Katowic nie mogło zabraknąć oczywiście Górnośląskiego Centrum Kultury. W sali koncertowej często mają miejsce najważniejsze koncerty w naszym mieście. Po wycieczce mogliśmy posilić się i odpocząć w słynącym z ciekawych koncertów jazzowych Klubie 50x50.


Muzeum Śląskie Klasy gimnazjalne w dniu 28.04.2011 uczestniczyły w lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Mieli okazje obejrzeć ekspozycję obrazów malarzy polskich, wysłuchać interesującego objaśnienia o wszystkich zawiłościach sztuki malarskiej. Mogli stworzyć własne dzieła na miarę własnego talentu. Nikt się nie nudził na takiej lekcji.


Pałac Młodzieży – warsztaty, modelarstwo Dzięki fundacji „Nowy Świat” uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach modelarskich w Pałacu Młodzieży. Instruktorzy modelarstwa bardzo ciekawie opowiadali o pracy nad najbardziej zaawansowanymi modelami samolotów w pracowni. Dzieci miały również okazję wykonać swój własny model latający szybowca z gotowych elementów pod bacznym okiem instruktorów a także sprawdzić, że naprawdę łatają.


Biblioteka Śląska Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, uczniowie gimnazjum odwiedzili Bibliotekę Śląską. Zostali oprowadzeni i zapoznani w niezwykle przystępny sposób z pracą w tak nowoczesnej placówce. Obejrzeli większość pomieszczeń, wysłuchali opowiadania o historii Biblioteki Śląskiej a także nauczyli się korzystać z elektronicznego katalogu. To była bardzo pouczająca wyprawa.

Filharmonia Śląska Niezwykłym wydarzeniem był koncert Filharmonii Śląskiej, którego mieliśmy okazję wysłuchać w naszej szkole. Artyści przygotowali wiele ciekawych utworów muzyki poważnej, która nie zawsze była taka poważna. Wszyscy uczniowie z zapartym tchem wysłuchiwali utworów muzycznych. Prowadząca koncert w przystępny i wesoły sposób wprowadzała słuchaczy w świat muzyki kompozytorów polskich i zagranicznych a także opowiadała o instrumentach, na których grali muzycy. Koncert był niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich uczestników.


Centrum Sztuki Filmowej Dużo radości i zainteresowania przysporzyła naszym uczniom wizyta w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach. Mieliśmy okazję bawić się oglądając znakomitą komedię rodzinną „Doktor Dolittle”. Czas spędzony w tym miejscu na pewno będzie kojarzony przez dzieci z uśmiechem.


Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach składają serdeczne podziękowania Urzędowi Miasta Katowice, oraz Fundacji Pomocy "Nowy Świat" za umożliwienie udziału w tym niezwykle ciekawym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym będziemy mogli nadal współpracować a symbolem tej współpracy będzie zawsze uśmiech dziecka.

Program Inicjatywy Kulturalne  

W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 uczniowie naszej szkoły dzięki współpracy Fundacji Pomocy "Nowy Świat" z Urzędem Miasta Katowice uczestni...