Page 1

MY I KULTURA Kampania promocyjno-informacyjna

Biuletyn informacyjny – Wydanie /

Powiaty: wieruszowski i wieluński

Spotkanie z prawdziwą farsą i… poezją Stockinger i reszta na scenie, Telus w kawiarence W ostatnią niedzielę – 1 października – w Wieruszowskim Domu Kultury zagrano… farsę autorstwa twórców „Andropauzy” – „Blondynki wolą mężczyzn”. Na scenie pojawili się znani aktorzy i… prezenterzy: Stockinger, Kawalec, Ibisz, Kożuszek i Dąbrowska – natomiast wśród widowni zasiadło wielu nauczycieli, którzy w ten sposób postanowili uczcić swój dzień. Lekki a nawet bardzo lekki program i często odgrzewane dowcipy, gry słów, skecze i anegdoty nie zobowiązywały szczególnie tej drugiej strony – przed kurtyną. Trudno było więc o standing ovation, ale… stało się. Po kabaretowo – muzyczno – tanecznej komedii z duchem perkusisty w tle była możliwość spotkania z aktorami przy kawie w Kawiarence Artystycznej działającej przy Wieruszowskim Domu Kultury w ramach kampanii MY I KULTURA realizowanej przez Fundację na Rzecz Dzieci i Młodzieży WIKTORIA. Było wtedy chyba bardziej szczerze i zabawniej niż przedtem. Wieczór podsumował zupełnie inny w swojej wymowie, wzruszający koncert Jacka Telusa, który wyśpiewał, wyrecytował i opowiedział Szymborską przy swojej gitarze. Polecamy telusowe „Nic dwa razy” wierząc, że rzeczywiście się nie zdarza i nie zdarzy. Przynajmniej jeśli mówić o głupich… wicach z lekko rozczarowanymi widzami patrzącymi na swoich ulubionych aktorów, którzy przyjechali by nie tyle zagrać, co zarobić. A przecież jedno z drugim można pogodzić! Rafał Przybył Zapraszamy na kulturalne spotkania

Cykl: MY I KULTURA W ramach Kampanii promocyjno–informacyjnej „MY I KULTURA” realizowanej przez Fundację na Rzecz Dzieci i Młodzieży „WIKTORIA” zapraszamy Państwa na cykl spotkań, które są otwarte dla wszystkich chętnych.

OTO POZOSTAŁY KULTURALNY ROZKŁAD JAZDY W RAMACH PROWADZONEJ KAMPANII. SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA: 23 października 2012. Wieruszów. Wieruszowski Dom Kultury. Godzina 15.00.

24 październik – Wyszanów Szkoła Podstawowa godz. 13.00 SPOTKANIE Z RZEŹBIARZAMI. Otwarte warsztaty rzeźbiarskie. Tutaj w dwóch grupach równolegle, uczestnicy zajęć poznawać będą nie tylko historię tej sztuki, ale także będą czynnie uczestniczyć w powstawaniu małych form rzeźbiarskich. Wszystko przy fantastycznych opowieściach Wacława Zabłockiego.

25 października 2012 Wieruszów. Wieruszowski Dom Kultury. Godzina 10.00 DĘCIE Z MUZYCZNYM ZACIĘCIEM– możliwość spotkania z Konradem Grygowskim, utalentowanym muzykiem i przede wszystkim dyrygentem i instruktorem muzycznym specjalizującym się w grze na instrumentach dętych. Zapewniamy muzyczną podróż po całym świecie i… różnych nurtach.

PRZYJDŹ, POMALUJ SWÓJ ŚWIAT. Otwarte zajęcia z instruktorem WDK Marcinem Ostrycharzem. 26.10.2012 godz. 9.30 Biała – Spotkanie z filmem – PATIO w Gimnazjum w Białej Wszyscy chętni będą mogli się dowiedzieć, jak poprowadzić kreskę by ta zaczęła stanowić obraz. TEMAT NA FILM, POMYSŁ NA SCENARIUSZ. Spotkanie z absolwentami szkół filmowych.

REALIZATOR PROJEKTU: Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży „WIKTORIA” Mieleszynek  - Wieruszów Tel.    

Wydanie 7/2012

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

MY I KULTURA

I


Literacki konkurs dla niepełnosprawnych POWIAT WIERUSZOWSKI

Dębinianki z gminy Osjaków świętowały 35-lecie Zespół Ludowy z Dębiny świętował w sobotę 5-lecie istnienia. Poza listami gratulacyjnymi od włodarzy powiatu i gminy Dębinianki otrzymały nagrodę finansową oraz podziękowania za dotychczasowe osiągnięcia od przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Członkinie grupy podkreślają, że w kapeli przybywa młodych wokalistek. Lucja Bereś: - Wtedy był nas więcej, 19 osób, dzisiaj jest 8. Przyjęliśmy trzy młode dziewczynki, chętnie chodzą na próby, wdrażają się i powiększa się zespół.

Mamy sporo osiągnięć. Jeździmy na różne konkursy, wyjeżdżamy na wszystkie miejscowe imprezy. Wszędzie, gdzie nas zapraszają, chętnie jedziemy. Podczas uroczystości zaprezentowano osiągnięcia Dębinianek. Podczas 5 lat istnienia zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych zaliczają pierwszą nagrodę podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz trzecie miejsce w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Aleksandrowie Łódzkim. Magdalena Jaroch

Regulamin Powiatowego Konkursu Literackiego dla osób niepełnosprawnych „Niepełnosprawni w świecie pełnosprawnych” Organizator: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie Współorganizator: Starostwo Powiatowe w Wieruszowie Przy współpracy Stowarzyszenia Integracyjnego „KOS” w Wieruszowie Domu Pomocy Społecznej Chróścin Wieś i Zamek Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku i Chróścinie Cel konkursu: Twórcza aktywizacja osób niepełnosprawnych. Przybliżenie społeczeństwu świata osób niepełnosprawnych. Kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Integracja środowiska lokalnego. Warunki uczestnictwa: W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby niepełnosprawne z powiatu wieruszowskiego, które pragną podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi swojego życia, chcą opisać swoje pasje, zainteresowania, marzenia, obserwacje, itp. Zadaniem uczestnika jest napisanie tekstu literackiego w formie opowiadania. Nadsyłane prace nie mogą przekraczać  znormalizowanych stron formatu A. Utwory muszą być oryginalne, napisane przez uczestników konkursu, nigdzie wcześniej nie publikowane. Prace należy przesłać w postaci wydruku komputerowego lub w wersji elektronicznej. Do pracy powinna być dołączona Kartę Zgłoszenia Wszystkie prace nadesłane na konkurs stają się własnością organizatora. Termin i miejsce nadsyłania prac: Konkurs ogłasza się z dniem  września  roku. Termin nadsyłania prac upływa z dniem  października  r. Prace należy dostarczyć na adres: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie ul. Ludwika Waryńskiego  - Wieruszów lub przesłać w wersji elektronicznej na e-mail: pbpwieruszow@wp.pl Komisja konkursowa: Skład konkursowy jury ustalą organizatorzy. Autorzy nagrodzonych opowiadań zostaną powiadomieni o wynikach i terminie rozstrzygnięcia konkursu. Postanowienia końcowe: Udział w konkursie jest jednoznaczny z przyjęciem warunków regulaminu konkursu.

II

MY I KULTURA

Wieruszowski Dom Kultury Oferuje różnorodne formy zajęć pozwalających na miłe spędzenie czasu wolnego zarówno dzieci jak i dorosłych, rozszerzanie swoich pasji i doskonalenie talentów. Twórcza animacja artystyczna stanowi najważniejszy kierunek edukacji kulturalnej. Dlatego ten właśnie cel postawiliśmy sobie jako najbardziej potrzebny i wiodący w naszej codziennej pracy. Priorytetowym zadaniem, które przyjęliśmy sobie do realizacji jest edukacja artystyczna dzieci i młodzieży w zakresie muzyki, plastyki, tańca, filmu i teatru. Naszą misja jest ukierunkowanie merytorycznego procesu działalności zgodnie ze społecznymi potrzebami regionu i środowiska lokalnego. Ważną grupę spraw stanowią zagadnienia koordynacji działalności z innymi instytucjami upowszechniania kultury, szkołami, towarzystwami miłośników regionu, stowarzyszeniami społecznymi oraz zakładami pracy. W instytucji działa Studio Piosenki oraz kapela Podwórkowa Sami Swoi. Zajęcia stałe to: pracownie plastyczne – dziecięca i młodzieżowa, klub taneczny oraz kursy językowe. Dwa razy w tygodniu odbywają się również ćwiczenia aerobiku.

Wieruszowski Dom Kultury podejmuje inicjatywy artystyczne o różnorodnym charakterze i zasięgu. Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej – proponuje: uczestnictwo w zajęciach: teatralnych, plastycznych, tanecznych, aerobicu, muzycznych dla dzieci i młodzieży. Udziela konsultacji wokalnych, organizuje koncerty, spotkania i wystawy prezentujące dorobek artystyczny miejscowych twórców oraz młodzieży skupionej w kółkach zainteresowań. – organizuje kursy języka angielskiego i niemieckiego, warsztaty muzyczne, teatralne i taneczne. Przedsięwzięcia cykliczne: Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego o zasięgu powiatowym: – Powiatowe i Miejsko-Gminne Prezentacje Teatralne – Konkurs plastyczny „Kurcze, ale jaja” – Turniej Poetycki „Moja Szuflada” – Dzień Działacza Kultury – Plenery Malarskie – Dni Wieruszowa

Zmiana daty rozstrzygnięcia konkursu CZYTAJMY KORCZAKA Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie informuje, że termin rozstrzygnięcia konkursu pięknego czytania „Czytajmy Korczaka”, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, został przeniesiony z dnia .. r. na .l. r. tj. czwartek. Wyłonienie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się w czytelni MGBP w Wieruszowie o godz. :.

Serdecznie przepraszamy.

Wydanie 7/2012


Zbigniew Kazimierz Witek w Wieluniu PLACÓWKA PROWADZONA PRZEZ POWIAT WIELUŃSKI Starosta Wieluński

XIV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej i Pieśni Polskiej

„Ludzie i ich pasje”

Pochodzący z Wielunia Zbigniew Kazimierz Witek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie odwiedzi rodzinne miasto. Będzie gościem spotkania z cyklu „Ludzie i ich pasje” – zapowiada dyrektorka biblioteki miejskiej, Iwona Podeszwa:

poza tym było bardzo atrakcyjne. Pan Witek przepięknie opowiada o historii sztuki, ale również o Krakowie, w którym spędził ostatnie kilkadziesiąt lat. Nasz gość jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, a zainteresowania ma przebogate. Temat, z którym przyjedzie, będzie dotyczył

– Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie będzie nie po raz pierwszy w Wieluniu. Gościł w naszej bibliotece również w ramach cyklu „Ludzie i ich pasje” trzy lata temu. Było to niezwykłe spotkanie. Wtedy po spotkaniu zapowiedziałam, że będzie część druga. To spotkanie z prezesem Witkiem zgromadziło mnóstwo wielunian,

historii sztuki: „Ambroży Grabowski – Kraków i okolice”. Zwykle jak przyjeżdża prezes Witek, to można poszerzyć horyzonty myślowe. Spotkanie odbędzie się 25 października (czwartek) o 17.00 w bibliotece miejskiej. Jego organizatorem jest także Towarzystwo Przyjaciół Wielunia. Wstęp jest wolny. Katarzyna Jaśko

Regulamin Festiwalu Celem imprezy jest: 1. Propagowanie i popularyzacja piosenek patriotycznych i pieśni polskich. 2. Konfrontacja umiejętności wokalno-instrumentalnych młodych wykonawców. 3. Wzbogacenie edukacji patriotycznej i narodowej dzieci i młodzieży poprzez piosenkę. Termin:

Festiwal odbędzie się 23 listopada 2012 r. (piątek) w sali tanecznej Młodzieżowego Domu Kultury w Wieluniu, ul. 3 Maja 29. Kategorie wiekowe: • I grupa – 6 latki i kl. I – III szkoły podstawowej • II grupa – szk. podstawowe kl. IV – VI • III grupa – gimnazja • IV grupa – szkoły ponadgimnazjalne Uczestnicy prezentują się w kategoriach wykonawczych: 1. soliści 2. duety, tercety, kwartety, zespoły wokalne (ilość członków w zespole nie może przekroczyć 20 osób). Zasady uczestnictwa  Każdy wykonawca (soliści, duety, zespoły) prezentuje 1 utwór o łącznym czasie trwania do 5 minut.  Kwalifikacja uczestników na podstawie karty zgłoszenia. Uwaga! Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 19 listopada 2012 r. (poniedziałek). Zgłoszenia po terminie nie będą uwzględniane.  Uczestnicy zapewniają sobie własny akompaniament (dopuszczalne półplaybacki). Zespół akompaniujący nie może liczyć więcej niż 5 osób.  Z jednej placówki mogą wystąpić tylko dwa podmioty z danej kategorii wykonawczej i wiekowej.  Uczestnicy zobowiązani są do nadesłania karty zgłoszenia (wzór w załączeniu) na adres organizatora (MDK Wieluń) lub faksem (43 843-87-80).  NIE DOPUSZCZA SIĘ ZESPOŁÓW TANECZNYCH towarzyszących soliście.  Repertuar zgłoszony w karcie uczestnictwa nie może być zmieniony. Z uwagi na fakt, że nie kwalifikujemy wykonawców na podstawie nadesłanych materiałów muzycznych, w przypadku większej ilości chętnych z jednej placówki, sugerujemy wewnętrzne eliminacje wstępne. Ocena i nagrody Jury oceniające solistów i zespoły wokalne będzie brało pod uwagę następujące kryteria: 1. jakość wykonania (intonacja, czystość współbrzmienia w śpiewie wielogłosowym) 2. dobór repertuaru (utwór dostosowany do wieku i możliwości wokalnych uczestnika) 3. ogólny wyraz artystyczny (wizerunek sceniczny). Jury przyzna nagrody rzeczowe, wyróżnienia i dyplomy. Przepisy ogólne 1. Uczestnicy, opiekunowie oraz osoby towarzyszące przybywają do MDK na własny koszt. 2. Organizatorzy zapewniają nagłośnienie (magnetofon, odtwarzacz płyt CD., elektroniczny instrument klawiszowy, pianino). 3. Uczestników prosimy o zabranie miękkiego obuwia na zmianę. Koordynator festiwalu: Zofia Szymanek, kontakt telefoniczny (fax): (43) 843-87-80, e-mail: mdkwielun@wp.pl

Info: http://www.mdk-wielun.pl

Wydanie 7/2012

Rockowy wieczór w kinie Świteź w Pajęcznie Być może w kinie „Świteź” wkrótce przestaną wyświetlać filmy, ale pracownicy pajęczańskiego Domu Kultury wiedzą, jak zorganizować w nim ciekawe wydarzenia. W piątek zaplanowano rockowy wieczór – na scenie pojawią się lokalne zespoły: Green Band i Jack Kraners, a także grupa Letters from Silence. Zaprasza dyrektor placówki, Andrzej Łuszczyk - Zespół Letters from Silence jest grupą z Warszawy. Można było usłyszeć ich koncert w radiowej Trójce, zagrają także nasze dwa lokalne zespoły. Ten koncert już w piątek 19 października o godzinie 18.00, bardzo serdecznie zapraszam wszystkich słuchaczy do Pajęczna, do kina Świteź. Marta Żarnowska

MY I KULTURA

III


Repertuar Kina Słońce w Wieruszowie na nadchodzące dni:

Merida Waleczna (animowany) (., .) godz. . Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoło tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, którym hołdują władcy krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno. Magic Mike (biograficzny, dramat, komedia) (., .) godz. . „Magic Mike” opowiada o młodych facetach, dla których jedynym sposobem na sowity zarobek w czasach kryzysu jest rozbieranie się przed damską publicznością. Oparty na wspomnieniach jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia Channinga Tatuma, który jako 1-latek dorabiał jako wzięty tancerz erotyczny, film ukaże przemianę młodego chłopaka (Alex Pettyfer) w króla męskiego striptizu, rozgrzewającego panie w towarzystwie najbardziej pożądanych męskich gwiazd współczesnego kina (Tatum, McConaughey, Manganiello). Opisy: filmweb.pl

Najlepsi zaśpiewają w sobotę

Wieruszowski Dom Kultury ogłosił listę osób, które zakwalifikowały się do Koncertu Konkursowego „Nieś muzyko słowa mądre”. Wśród najlepszych znaleźli się: Paula Łydka, Oliwia Opacka, Katarzyna Rajewska, Dominika Wichura, Weronika Musiał, Agnieszka Cieśla, Szymon Mielcarek, Karol Brząkała, Jarosław Kula, Milena Bielińska, Izabela Szczęsna, Tomasz Wojtan, Longina Maryniak, Anna Kamińska, Sandra Matysik, Zuzanna Grzeżółka, Kamil Grabny, Agnieszka Szkudlarek, Zosia Banaszak Koncert wokalistów zaplanowano w najbliższą sobotę o godz. 1.00

IV

MY I KULTURA

Każdy może pisać i… czytać książki Spotkanie z BEATĄ WANIEK W środowe popołudnie w wy sz an ow s k i e j S z k o l e Podstawowej tamtejsi uczniowie mieli okazję do spotkania z Beatą Waniek – autorką „Zośki” i „Majowego weekendu”. Przyjęta konwencja luźnej rozmowy okazała się dobrym sposobem na tych, którzy na co dzień biblioteki i księgarnie omijają szerokim łukiem. Waniek odpowiadając na pytania uczniów mówiła nie tylko o całym procesie powstawania książki, ale także o jej roli w życiu człowieka. Będąc autorką literatury młodzieżowej zdradziła skąd czerpie inspiracje i w jaki sposób obserwuje życie, by później przenieść swoje spostrzeżenia na papier. Obok tych zwykłych pytań, padały także te wyjątkowe jak choćby dotyczące stawek za pisanie. Puentą całego spotkania okazała się wypowiedź jednego z uczniów, który stwierdził, że „każdy, jeśli tylko zechce może pisać książki”. Oczywiście wcześniej i później należy je jeszcze czytać.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii promocyjno – informacyjnej MY i KULTURA realizowanej przez Fundacje na rzecz dzieci i Młodzieży WIKTORIA

Biblioteka Powiatowa w Wieluniu zaprasza do konkursu „Poezja Szymborskiej w obiektywie” Jesteś miłośnikiem poezji Wisławy Szymborskiej i lubisz robić zdjęcia? Możesz połączyć te dwie pasje. Wystarczy wziąć udział w konkursie „Poezja Szymborskiej w obiektywie”, który organizuje Biblioteka Powiatowa w Wieluniu. O szczegółach mówi Aleksandra Brożyna z tej placówki: – Konkurs jest skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu wieluńskiego, którzy nie są profesjonalnie związani z fotografią przez wykształcenie lub wykonywany zawód. Celem konkursu jest zaciekawienie mieszkańców powiatu wieluńskiego twórczością Szymborskiej, rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów najbliższego otoczenia i popularyzacja fotografii amatorskiej. Prace można składać do końca października w siedzibie biblioteki przy ulicy Śląskiej 2a. Na zwycięzcę czeka czytnik ebooków. Katarzyna Jaśko

Wydanie 7/2012

Nr 135 biuletyn 7  

Nr 135 biuletyn 7