Angielski w bibliotece

Page 1

Na angielski?

do biblioteki!

Wczoraj, jak byłam w Krakowie i obok mnie stali amerykańscy turyści, to mogłam zrozumieć o czym mówią między sobą. To jest bardzo fajne uczucie.

”“

Wcześniej chciałem się zapisać na płatny kurs, ale żona nie pozwoliła, twierdząc, że nas nie stać na to z emerytury.


Angielski123 w bibliotece

2

*GUS 2013, „Kształcenie dorosłych 2011”

38,5% - tylu Polaków zna jeden język obcy 22% – posługuje się dwoma językami obcymi 4% - zna trzy języki obce tylu Polaków nie potrafi posługiwać się 35,5% -żadnym językiem obcym *


3

**Eurobarometr, „Europejczycy i języki”, 2011

28%

32%

Języków obcych używamy przede wszystkim:

na wakacjach gdy korzystamy z Internetu podczas oglądania telewizji

i filmów, gdy słuchamy radia

62% polaków 52% polaków 50% polaków

24%

za największą korzyść uznaje używanie języka na wakacjach za granicą.

uważa, że największą korzyścią jest możliwość znalezienia pracy we własnym kraju. **

uważa, że największą korzyścią wynikającą z uczenia się języka obcego jest możliwość znalezienia pracy w innym kraju.


Angielski123 w bibliotece

4

**Eurobarometr, „Europejczycy i języki”, 2011

87% polaków

40% polaków

uważa, że dla przyszłości ich dzieci najważniejszym językiem jest angielski.

uważa, że możliwość bezpłatnej nauki mogłaby skłonić ich do uczenia się lub poprawienia znajomości języka obcego.**


5

Możliwość bezpłatnej nauki angielskiego oferują biblioteki publiczne w całej Polsce.


Angielski123 w bibliotece

6

W prawie 1300 bibliotekach, na terenie całej Polski, można bezpłatnie skorzystać z e-learningowych kursów języka angielskiego. To efekt projektów „FunEnglish w bibliotece” oraz „Angielski 123 w bibliotece”, prowadzonych przez firmę Funmedia, we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


7


Angielski123 w bibliotece

8

W bibliotekach uczą się dzieci Niemal 1200 bibliotek od początku

trwania projektu bezpłatnie udostępniało kurs FunEnglish.pl – przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat

Kurs składa się z kilkuset gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń. Dzieci korzystają z niego samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu. Część bibliotek – żeby zachęcić dzieci do systematycznej nauki – organizuje także zajęcia grupowe: wspólne śpiewanie angielskich piosenek, konkursy czy zabawy. We współpracę przy organizacji takich spotkań często angażują się szkoły, nauczyciele angielskiego i wolontariusze.

zobacz mapę


9


Angielski123 w bibliotece

10

95% bibliotekarzy uważa, że dzieci korzystające z kursu FunEnglish.pl zwiększają znajomość języka angielskiego. stają się bardziej samodzielne i systematyczne

Nauka języka angielskiego jest mi bardzo przydatna, bo jeśli mam test z angielskiego, to jeśli przerabiałam go w FunEnglish.pl, to wracam do tego, dzięki tej nauce mam też lepsze stopnie. Basia, IV klasa

Wykres 15. Co zyskują dzieci korzystające z kursu (pytanie otwarte, odpowiedzi bibliotekarzy)

nauka angielskiego (słowa, wymowa - osłuchanie się, native speaker), utrwalenie wiedzy zdobytej w szkole

zabawa nauka) -

81%


11

Ale to nie wszystko! Zdaniem bibliotekarek i bibliotekarzy, dzieci uczestniczące w kursie:

uczą się obsługi komputera i Internetu

uczą się pracy w grupie

u FunEnglish.pl?

(i poprzez nią - gry, piosenki

35%

ich postępy w nauce przekładają się na lepsze oceny w szkole.

szersze korzyści rozwojowe i edukacyjnewspółpraca, pewność siebie, koncentracja, zdolność kojarzenia, systematyczność, samodzielność,

16%

nauka obsługi komputera (intermetu, klawiatury, multimediów)

inne oceny, postępy w szkole

13%

6%

5%


Angielski123 w bibliotece

12

W bibliotekach uczą się dorośli Do tej pory 475 bibliotek z całej Polski udostępniło kurs e-learningowy Angielski 123.pl.

Kurs angielski123.pl jest przeznaczony dla osób dorosłych – ale mogą korzystać z niego już uczniowie ostatnich klas gimnazjum. Jest skonstruowany tak, aby jego użytkownik uczył się myśleć w języku angielskim. Składa się z czterech poziomów, podzielonych na 22 lekcje. Zawiera ponad tysiąc interaktywnych ćwiczeń, takich jak dialogi, gry czy fotolekcje. System weryfikuje poprawność ich wykonania i pozwala na bieżąco monitorować postępy w nauce. Osoba korzystająca z kursu ma także możliwość samodzielnego sprawdzania poprawności wypowiadanych słów – do obsługi wystarczy mikrofon i słuchawki. W przypadku poprawnego wykonania ponad 80% poleceń, dostępnych w ramach jednego poziomu, uczestnik otrzymuje certyfikat osiągnięcia danego poziomu biegłości według Rady Europy.


13


Angielski123 w bibliotece

14

Do tej pory z kursu angielski 123.pl skorzystało w bibliotekach ponad 5200 osób!

4 placówki

zanotowały ponad 100 kursantów

83 placówki

zanotowały ponad 15 kursantów

259

to największa ilość kursantów, jaką zanotowano w placówce


15

Badanie* przeprowadzone przez FRSI po roku funkcjonowania projektu pokazuje, że angielskiego w bibliotece najchętniej uczą się osoby w wieku 46 – 60 lat.

9%

osoby poniżej 15 lat

9%

osoby w wieku 15-25 lat

19%

osoby w wieku 26-35 lat

23%

osoby w wieku 36-45 lat

27%

osoby w wieku 46-60 lat

13%

osoby powyżej 60 lat *”Angielski 123 w bibliotece: organizacja oraz przebieg kursu e-learningowego. Raport”, 2013


Angielski123 w bibliotece

16

Dzięki kursowi mogą wreszcie porozmawiać z rodziną mieszkającą za granicą i nieznającą języka

Jedna z pań potrafi nazywać poszczególne przedmioty w j. angielskim czytając bajeczki wnuczkom mieszkającym w Holandii i nie znającym dobrze polskiego. Bardzo cieszy ją to, że ucząc dzieci polskiego może wspomóc się angielskimi słówkami.

Znajomość angielskiego przydaje się także na zagranicznych wakacjach

Jedna z uczestniczek przebywająca na wakacyjnym wyjeździe u rodziny za granicą samodzielnie robiła zakupy posługując się językiem angielskim.

Pani w wieku 50+ chciała nauczyć się angielskiego dla możliwości porozumiewania się ze swoim przyszłym zięciem - obcokrajowcem. Ciągle jeszcze korzysta z kursu, ponieważ jak twierdzi ma czas do ślubu córki, czyli do przyjazdu zięcia do Lublina.

Jedna z uczestniczek po trzymiesięcznym kursie wyjechała do rodziny, która mieszka w Niemczech. Potrafiła zapytać o drogę, zrobić zakupy w sklepie, prowadzić proste rozmowy z przyjaciółmi córki. Była z siebie dumna.


17

Angielski pomaga im w znalezieniu pracy

Poszukująca pracy młoda dziewczyna przychodziła regularnie dwa razy w tygodniu na kurs z mocnym postanowieniem poznania podstaw języka. Podczas nauki robiła liczne notatki. Po jakimś czasie przestała przychodzić, dostaliśmy od niej informację , że otrzymała pracę, a elementem decydującym o przyjęciu była znajomość języka angielskiego w stopniu podstawowym.

Jedna osoba korzystająca z kursu w naszej bibliotece wyjechała do Szkocji i otrzymała tam pracę dzięki znajomości j. angielskiego.

” I daje ogromną satysfakcję

Jedna z uczestniczek kursu pochwaliła się, że dzięki nauce angielskiego udało się jej przetłumaczyć informacje na produktach w drogerii;

Teraz to nawet filmy mi się inaczej ogląda. Więcej rozumiem i dostrzegam.


Angielski123 w bibliotece

18

SprawdĹş, czy biblioteka w Twojej okolicy oferuje kurs angielskiego funenglish.pl lub angielski123.pl! ListÄ™ bibliotek znajdziesz na stronie www.funenglish.pl/biblioteki


19

Pamiętaj! Każda biblioteka może dołączyć do obu projektów i udostępniać kurs angielskiego dla dzieci lub dla dorosłych. Więcej informacji: www.funenglish/biblioteki www.angielski123/biblioteki www.biblioteki.org


Projekty „Angielski 123 w bibliotece”i „FunEnglish w bibliotece” prowadzi firma Funmedia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.