The web we want - Nauczyciele online. Podręcznik nauczyciela.

Page 34

Scenariusz lekcji

Gdy działasz w sieci 3.3 Właściwe zachowanie

Nazwa skrócona zajęć

Właściwe zachowanie

Autor

Drew Buddie, Wielka Brytania

Temat

Moje prawa i obowiązki a działanie w sieci

Kompetencje

Umiejętność uczenia się / Kompetencje społeczne i obywatelskie / Porozumiewanie się w języku ojczystym / Kompetencje informatyczne / Krytyczne myślenie

Poziom trudności

Łatwe

Średnio trudne

Trudne

Grupa wiekowa

14–15 lat

Czas trwania

45–60 minut

Cel zajęć

• Analiza pojęć prawa człowieka, wolność słowa, cenzura i autocenzura. • Wywołanie u uczniów refleksji nad swoją własną aktywnością w internecie. • Ćwiczenie technik prowadzenia wywiadu.

Wstęp

Ponieważ internet umożliwia nam publikację treści dla odbiorców z całego świata, musimy poznać znaczenie słowa autocenzura i porównać je do znaczenia częściej spotykanego słowa cenzura.

Narzędzia

Internet, glogster.com, urządzenie rejestrujące oraz oprogramowanie do edycji dźwięku, Karta praw podstawowych UE, publikacja „Internet, jakiego chcemy!”

Przebieg Krok 1 – (10 minut)

Dyskusja ogólnoklasowa: Co oznacza pojęcie cenzura – czy potrafisz wskazać, jakie rzeczy uważasz za ocenzurowane w życiu codziennym? Wspólnie z uczniami, napisz listę powodów dalczego te rzeczy są cenzurowane. Czy kraj, w którym mieszkasz ma znaczenie dla twojej listy rzeczy cenzurowanych? Poproś uczniów, by zajrzeli do Karty praw podstawowych UE i wskazali wszystkie artykuły, na które wpływa cenzura. Omów ich odpowiedzi przed całą klasą lub w grupach.

Krok 2 – (10 minut)

Wywołaj wśród uczniów następującą dyskusję: Przyjrzawszy się cenzurze na większą skalę, przejdźmy teraz do autocenzury. Czym różnią się te dwa pojęcia? Dlaczego ktoś miałby cenzurować sam siebie? W przypadku jakiego rodzaju rzeczy uważasz autocenzurę za właściwe postępowanie? Czy robi różnicę, do jakich odbiorców skierowana jest wypowiedź? Jeśli piszesz treści, które mają pojawić się w internecie, dlaczego odgrywa rolę, czy wśród ich odbiorców są twoi znajomi? A jeśli odbiorcami są ludzie, których nie znasz? Wydrukuj podrozdział 1.3 publikacji „Internet, jakiego chcemy!” Poproś uczniów o wykonanie ćwiczeń z tego podrozdziału, używając czerwonego długopisu.

34


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.