Page 1

móda - tipy - návody - rady - inspirace

V čem na rande nebo do kina Léto v bytě Ta paní je kráva Uplstěte si květinu

2013/01


Slovo úvodemBarvy

Naše první číslo časopisu Freya, který si právě prohlížíte, jsme oblékly do nádherné palety barev malinové, tyrkysové a zelené.Víme, že každá žena by ráda věděla, které barvy jí vlastně nejvíce sluší a jdou k její osobnosti. Jistě, že každá z nás má své oblíbené barvičky, přesto se zkuste podívat na tyto tři barvy a zamyslet se. Co tyto barvy o Freye (a tedy i o vás) prozrazují?

Vážení příznivci rukodělného a uměleckého zboží, právě se Vám na monitory a displeje počítačů, tabletů a chytrých mobilů dostává časopis Freya, který Vás chce několikrát ročně pozvat do světa originálních výrobků a uměleckých počinů šikovných českých a slovenských tvůrců a umělců z Fler.cz. Jméno časopisu nám s grácií sobě vlastní zapůjčila překrásná bohyně plodnosti, úrody, lásky, krásy a čarodějnictví ze severských mytologií. Freya je známá svým vkusem a citem pro krásné věci, takže je nám ctí, že se uvolila pomáhat nám s výběrem výrobků a témat, která Vám budeme v našem časopise postupně představovat. Říká se, že Freya ve staré norštině znamená „lady“ či „dáma“, a my nemáme sebemenší důvod tomu nevěřit, protože Freya má nepochybně způsoby i vkus hodný dámy. Nenechejte se však zmást. Jako každá žena, i Freya má mnoho tváří – z elegantní dámy se dokáže bez mrknutí oka proměnit v tajemnou „femme fatale“, v rozvernou dívku nebo extravagantní, trochu střelenou slečnu. V tomto čísle Vám Freya představí výrobky na téma Květinová v nádherných svěžích odstínech tyrkysové, zelené, malinové a růžové. Vítejte tedy ve světě magické a mýtické Freyi.

Květinová Freya Panna 24. srpna až 23. září

barvy: zelená, purpurová, žlutá, modrá minerály: Ametyst, Lapis-lazuli, Jaspis, Tygří oko, Karneol, Safír, Sodalit, Jantar, Tyrkys, Citrín, Olivín Autor��: Stone Art (http://www.fler.cz/stone-art)

Foto na titulní straně: Lukáš Mrkvička (www.fler.cz/aja-tarja) Soupravu čelenky a náhrdleníku navrhla a vytvořila krajinel (www.fler.cz/krajinel) a naleznete ji pod názvem Čas na romanci (www.fler.cz/zbozi/cas-na-romanci-celenka-2514821)

RŮŽOVÁ (MALINOVÁ) Barva vyjadřuje: lásku, oddanost, soucit, něžnost, jemnost, volnost, energii, zdrženlivou eleganci Jak barva působí: probouzí něžnost, soucit, sentimentální cítění, zvyšuje chuť na sladké, léčí zlomená srdce Co o Freye prozradí: je citlivá a přátelská, za velkou oblibou růžové se skrývá větší potřeba lásky, ochrany a odmítání reality TYRKYSOVÁ Barva vyjadřuje: přátelské city, sympatii, vtip, fantazii, důvěru v intuici, spontánnost, touhu po uznání a obdivu Jak barva působí: spojením účinků modré a zelené nás očisťuje a zároveň posiluje, podporuje spontánnost a zvyšuje sebevědomí Co o Freye prozradí: je půvabná, šarmantní, ale někdy i trochu sobecká a náladová ZELENÁ Barva vyjadřuje: klid, harmonii, zdraví, regeneraci, důstojnost, otevřenost, soucítění, důvěru a víru v lásku Jak barva působí: uklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při únavě, má tišicí účinky, posiluje smysly Co o Freye prozradí: je přátelská, plná energie, spolehlivá, ctižádostivá, velkorysá, ale i trochu chamtivá, závistivá a žárlivá Dnes jste se dozvěděly něco více o těchto třech barvách. Pokud jste zvědavé (a která žena není), určitě budete netrpělivě čekat na další čísla Freyi, aby vám neunikly informace i o dalších barvách. Ty vám pomohou v rozhodování, co na sebe a jaké zvolit doplňky, když půjdete například na pracovní pohovor, či na první rande. Autor: Tenga Venga (www.fler.cz/tenga-venga) Pro Freyu upravila: LenkaB. (www.fler.cz/lenka-b) Janine.w (www.fler.cz/janine-w)


MódaNa rande i do kina Plstěná šála http://www.fler.cz/raduha

Orientální náramek z vinutek http://www.fler.cz/petroula

Něžné růžové náušnice http://www.fler.cz/la-kiki

Něžné srdíčko - přívěšek http://www.fler.cz/doubravka9

Náhrdelník s náušnicemi http://www.fler.cz/ivlek

Fluoritové náušnice http://www.fler.cz/modry-kvet

Variabilní šaty http://www.fler.cz/n-fashion

Taška PUBka http://www.fler.cz/ghendess

Freya se zajímá o minerály Velkou zálibou Freyi jsou minerály, jejich původ a vlastnosti. Proto vám v každém čísle představíme dva minerály, které s ním barevně ladí. A než se na ně podíváme, máme pro vás jednu radu: Nevybírejte si pro sebe minerál pouze podle horoskopů, ve kterých je vyjmenováno velmi malé procento ze všech dostupných minerálů (je známo více než 3000 nerostných druhů!). Vlastní intuice vám naznačí, který minerál je pro vás ten pravý. Nezapomínejte však na to, že minerály vám sice mohou být dobrým pomocníkem, ale nemohou nahradit působení klasické medicíny.

Čaroit je složitý křemičitan (CaNa)2(KSrBa)(SiA l)4O10(OH, F), který byl objeven až roku 1976. Jde o vzácný minerál, vyskytující se na jediném nalezišti na světě – v Rusku, pojmenovaný podle řeky Čary v Jakutsku na Sibiři. Kámen má vláknitou, po vyleštění až perleťovou strukturu, barvy sytě fialové, může mít hnědé, zelené, černé a jiné barevné příměsi. Z esoterického hlediska je to kámen proměny. Harmonizačně kladně působí na energetickou rovnováhu člověka, zostřuje vnímání, působí v mnoha ohledech preventivně na organismus. Potlačuje stres, obavy, posiluje intuici. Působí pozitivně na oči, srdce, játra a zahání nespavost.
Ta paní je Seděla jsem v poloprázdné tramvaji, na místě přede mnou seděl mladý tatínek s asi čtyřletým synem na klíně. Chlapec si mě přes otcovo rameno se zájmem prohlížel a nakonec hlasitě prohlásil: „ Tati, ta paní je KRÁVA!“

„Okamžitě se paní omluv!“ hulákal tatínek na celou tramvaj.

„Paní je kráva, je a je a je!“ hulákal zpátky chlapeček. Tatínek se mi koktavě omlouval a vysvětloval, že jeho Tomášek je moc hodný kluk a taky moc chytrý, že už umí počítat a to je ve školce a taky doma pomáhá s nádobím… „Paní je fakt kráva!“ přerušil Tomášek tatínkův výčet pochval, tatínkova trpělivost vzala za své a Tomáškovi přiletěl pohlavek. „Co to dítě bijete?“ ozvala se starší paní přes uličku… „Ti mladí nemají čas dítě vychovávat, jen ho mlátí“ volala rozhořčeně starší paní na celou tramvaj. „Matko, na takové spratky se musí přísně, jen ať mu nafackuje, vždyť je jeho!“ ozvalo se z hloučku prapodivně oblečených mladých lidí, kde každý měl kroužek v uchu, nose i v ústech. „Co si to dovolujete, můj syn není žádný spratek, je to hodný kluk!“ zařval tatínek zpátky do onoho davu „okroužkovaných“. „Kráva, kráva, kráva, paní je kráva..“ potvrdil jeho slova hlasitým skandováním Tomášek. Blíží se moje zastávka, snažím se nenápadně vystoupit, vstávám… „Ty vole, ona je fakt kráva..“ ozve se, s pohledem na mě, ten „kroužkovaný” mladík a Tomášek ho svým skandováním „kráva, kráva, kráva“ hlasitě podporuje. Vystupuji po schůdcích a poslední co zaslechnu je věta té starší paní: „ Ti mladí už fakt neví, co by si na sebe navlékli…“. Autor: FUFU design (http://www.fler.cz/fufu-design) redakčně neupravováno

Freya se zajímá o minerály Tyrkys (CuAl6(PO4)4(OH)8 • 4H2O) je hydratovaný fosfát hliníku a mědi. Je světle modrý, modrozelený až světle zelený, neprůhledný. Nejznámější naleziště tyrkysu se nacházejí v Íránu, Egyptě, Kazachstánu, Arizoně, USA a Peru.Tyrkys je pro svou oblíbenost jedním z nejvíce napodobovaných minerálů. Napodobeniny jsou leckdy tak věrné, že je lze od pravých rozeznat velmi těžko. Jako tyrkys bývají označovány mnohé hmoty, tyrkysu pouze více či méně podobné, a to z důvodu zvýšení prodejnosti. Příkladem je modře obarvený howlit, nebo magnezit, nabízený pod názvem tyrkenit. Z esoterického hlediska je pravý tyrkys jedním z nejúčinnějších minerálů vhodných pro detoxikaci a proti zánětům. Reguluje kyselost v organismu a působí pozitivně na žaludek,

T

harmonizuje meridiány. Je to posvátný, ochranný léčivý kámen, kámen štěstí, amulet cestovatelů. Vhodný pro meditace, zvyšuje intuici. Vyrovnává mužskou a ženskou energii, neutralizuje elektromagnetický smog, dodává sílu, uklidňuje řečníky před projevem na veřejnosti, podporuje kreativitu. Přináší vnitřní klid. Autor: Modrý květ (www.fler.cz/modry-kvet) Pro Freyu upravila: LenkaB. (www.fler.cz/lenka-b)


MódaDo práce i na procházku Luxusní náramek z vinutek http://www.fler.cz/petroula

Plstěný kardigan http://www.fler.cz/raduha Náušnice Zelené kytky http://www.fler.cz/ana-hata

Šaty - letní louka www.fler.cz/abatyka

Prstýnek s mašličkou http://www.fler.cz/teenulinka

Náhrdelník Letní špás http://www.fler.cz/ddesign-sperky Náhrdelník s tyrkenity http://www.fler.cz/krajinel

Náramek Happiness Green http://www.fler.cz/hex

Jarní náušnice http://www.fler.cz/mimifiori

FuFu kabelka http://www.fler.cz/fufu-design


SpiritualitaČakry Každý z vás se jistě už někdy s pojmem čakra setkal. Mým úkolem bude vám představit ty nejzákladnější a nejznámější. Čakry jsou energetická centra v našem těle. Čakry jsou taková místa, ve kterých se dotýká vnitřní realita vnějšího světa. Dochází tam k jejich propojení. Základních čaker je sedm a nacházejí se podél páteře až k temeni hlavy. Pro člověka je důležité, aby byly ve vzájemné harmonii. Pokud je tento soulad narušen, dochází k fyzickým i psychickým obtížím. Z těchto důvodů je jasné, že čakry jsou velmi exponovaná místa a vyžadují naši péči. Sedm čakrových mandal slouží jako každodenní nástroj pro vyrovnání a harmonizaci jednotlivých center. Jejich úkolem je zlepšení plynulého proudu životní energie jednotlivými čakrami, což v důsledku ovlivní naše psychické i fyzické zdraví. Protože toto číslo Freyi je laděno do tónů barev růžové, malinové, tyrkysové a zelené, vybrala jsem pro vás čtvrtou, srdeční čakru. Čakra srdce vytváří střed systému čaker. V ní se spojují tři spodní fyzicko-emoční centra se třemi horními duchovními. Jejím symbolem je šestiúhelník, jejím elementem je vzduch a smyslem hmat, což naznačuje nestálost srdce, kontakt, dojetí, přijímání dotyků. Nacházíme zde schopnost vciťovat se, soucítit, naladit se na druhé, spoluprožívat.Ve své očištěné a dokonale otevřené formě je čakra srdce centrem opravdové ničím nepodmíněné lásky. Lásky, která je zde jen kvůli sobě samé, není možné „mít“ nebo “ztratit”.Ve spojení s horními čakrami se stává tato láska Bhakti, tj. láskou boží, a vede k poznání boží přítomnosti v celém stvoření, ke splynutí s nejvnitřnějším jádrem, srdcem všeho v Universu. Čtvrtá čakra je zónou vašich emocí a řídí váš smysl pro harmonii a lásku. Porozumět energii čtvrté čakry znamená naučit se duchovně sofistikovanou cestou vyrovnat se s odpuštěním. Jestliže se držíme negativních vzpomínek a emočních zranění nebo jestliže nejsme schopni nechat ukončit staré vztahy, ztrácíme touto minulostí životní energii čtvrté čakry. Energie čtvrté čakry obsahuje obřad přechodu do vyššího já a poskytuje

mocné lekce o přirozenosti lásky k sobě a ostatním. Soucit, odpuštění a bezvýhradná láska jsou znaky zralého srdce. Následující seznam obsahuje nejběžnější zážitky strachu, zlosti a jejich následné vzorce chování, které mohou znečistit energii čtvrté čakry. • Strach, že nejste milováni nebo víra v to, že si nezasloužíte, abyste byli milováni. • Pocit viny, který se objevuje, když se člověk osobně účastní jednání, při němž dochází k zavržení někoho či emočnímu zanedbání. • Nelibost, která se rozvíjí, když vidíte, že se jiným dostává více lásky a pozornosti než vám samotným. Strach dát najevo nebo podělit se o své city. • Rozvíjení pocitů viny jako důsledku užití zlosti, nepřátelství nebo kritiky jako náhrady za lásku. Pocit emočního ochromení prožíváním příliš veliké samoty. • Zkušenost emočního znečištění, které se objevuje, drží-li se člověk starých křivd a špatných nálad patřících minulosti. • Rozvíjení emočních strachů a hořkosti, které se objevují, věříte-li, že nemůžete odpustit nebo přímo odmítnete odpustit. Nepřetržité vytváření vztahů, které jsou emočně neuspokojivé nebo nesprávné. • Vina z pocitu, že jste nebyli úspěšní v naplnění svých emočních závazků. • Dělání něčeho nebo setrvávání s někým, když vaše „srdce není s vámi“. • Příliš mnoho žalu vycházejícího obrazně řečeno z rozvoje „zlomeného srdce“. Tato emoční traumata a strádání vytvářejí „emoční přetížení“ nebo to, co je často popisováno jako emoční bloky.V závislosti na dysfunkčním emočním chování, které vyplývá z těchto vzorců negativity, reaguje i materiální tělo na tato napětí. Častěji se objevující tělesné nemoci se

týkají stavu srdce. Sem patří srdeční záchvaty, hypertrofie, výhřez srdeční chlopně, kardiomegaly, srdeční selhání. Mezi další, často se vyskytující nemoci, patří astma, alergie, plicní problémy včetně rakoviny, potíže s průduškami, zápal plic, poruchy krevního oběhu, a všechny problémy spojené s horní částí zad a s rameny, rakovina prsu. Závěrem uvádím souhrn jednotlivých oblastí, vlivů a možností působení na srdeční čakru. ČTVRTÁ ČAKRA je srdeční centrum. Jejími BARVAMI jsou zelená, růžová a zlatá. Jejím ELEMENTEM je vzduch. Ze SMYSLOVÝCH FUNKCÍ jí přináleží hmat. POLOHA čtvrté čakry je uprostřed prsou ve výši srdce a otevírá se směrem dopředu. Má vliv na tyto ČÁSTI TĚLA: srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůže. Z VNITŘNÍCH ŽLÁZ spadá do jejího působení brzlík. Z HORMONŮ k ní patří thymohormon. Na tuto čakru můžeme působit pomocí AROMATERAPIE, a to růžovým olejem. Dále prostřednictvím DRAHÝCH KAMENŮ. Dá se využít růženín, kunzit, rodochrozit, rodonit, manganokalcit, růžový korál, perly, růžový turmalín, smaragd, nefrit, jadeit. Čakra VYŽIVUJE srdeční a cévní systém, hrudní koš, páteř a ruce. Jejím ZÁKLADNÍM PRINCIPEM je odevzdanost. Použitá literatura: Sharamon, Shalila; Baginski, Bodo J. 1993. Základní kniha o čakrách. Pragma, 221 s. Myss, Caroline. 2000. Anatomie ducha – Sedm úrovní síly a léčení. DharmaGaia, 336 s. Autor: šmuk (www.fler.cz/smuk) Pro Freyu upravila: Go Eco s.r.o. (www.fler.cz/go-eco-s-r-o)


Do bytuLéto v bytě

Velká drátěná mísa s dřevěným dnem www.fler.cz/janine-w

Květiny a jejich barvy nemusí inspirovat jen váš šatník. Freya vám přináší inspiraci, jak vnést květinovou náladu k vám domů.

Čajová konvice Buclatá www.fler.cz/magofery Romantický mazlíček www.fler.cz/teenulinka-home

MISKA nebo IDO CHAWAN www.fler.cz/efraim-autorska-keramika

S duší romantičky www.fler.cz/patlalca

věšáček s lístečky http://www.fler.cz/dratule

Háček s “kouzelnou” ručkou www.fler.cz/lamona Luční kvítí www.fler.cz/myrta

Dekorace “maják” www.fler.cz/kateee88

Obchodní dům Harrods Před naším odletem do Londýna mě dcera zaskočila požadavkem, abych si s sebou vzala nějaké pěkné, sváteční oblečení. Už jsem se viděla někde v divadle… Ale dorazila mne oznámením, že bych jinak na ni musela čekat venku, před obchodním domem. Zasmála jsem se tomu od srdce a představovala si, jak mne nechtějí pustit do obchodu, protože mám na sobě rifle. Úsměv mi z tváře zmizel před obchodním domem Harrods. Nádherná stavba z roku 1901 mě naprosto okouzlila. Rázem jsem byla v době z vyprávění mé babičky, kdy platilo „náš zákazník – náš pán“. Vzpomněla jsem si na tato slova hned u vstupu do budovy, kde nás vítalo několik lidí, všichni s úsměvem, a já nabyla dojmu, že čekají jen a jen na mě. Bylo mi jich trochu líto, protože museli čekat opravdu dlouho. Byla jsem totiž v Londýně poprvé. Anglicky moc neumím, ale známé fráze a rozzářené tváře prodavaček a prodavačů mluvily jasně. Hned jsem pochopila, že je nemohu potěšit všechny. Vždyť tu mají 330 oddělení! Vybraly jsme si několik největších a vyrazily. Všude to probíhalo naprosto stejně – srdečné přivítání, nabídka zboží, které bylo toho dne TOP, a potom už naprostý klid na procházení mezi zbožím a jeho prohlížení. Nikdo nám nevisel za zády a nenutil nás okamžitě k nějakému nákupu. Ten nákup stejně nepřipadal v úvahu. Pár bot stál jako menší auto a šaty jako domek na venkově. Ale nikomu z personálu ne-

vadilo, že nic nekupujeme. I při našem odchodu (bez jakéhokoliv uskutečněného nákupu) se s námi loučili stejně srdečně. Věřím, že zde mají již své zákazníky, kteří nakupují pravidelně. O nichž okamžitě vědí, že si přišli něco koupit. Mezi pravidelné zákazníky patří i britská královna. Takže pokud si chcete připadat jako v pohádce (nebo za první republiky), vřele vám doporučuji navštívit tento obchodní dům. Pokud neradi létáte, můžete zkusit třeba TESCO. Sice tam asi celý den nepobudete, ale možná se vám (jako mně) stane, že i zde vás někdo pozdraví. Autor: N FASHION (www.fler.cz/n-fashion) Pro Freyu upravily: LenkaB. (www.fler.cz/lenka-b), Go Eco s.r.o. (www.fler.cz/go-eco-s-r-o)


NávodKvětinová Pojďte si společně s Freyou vytvořit barevné květy, které vám nezvadnou a vodu potřebují jen ke svému vzniku. Na jejich výrobu budete potřebovat: • kusy jakékoli látky (můžete využít odstřižky, které je vám líto vyhodit) • česanou ovčí vlnu • krycí fólii (bublinkovou fólii, rozstřižený sáček na odpadky, nebo kus záclony z umělého materiálu) • nůžky, jehlu, nit, horkou vodu, mýdlo, ručník Tipy pro výběr materiálu: Pokud nemáte dost zkušeností s plstěním na tkaniny, zvolte raději řidší látku, jakou je gáza, nebo šifon – bude se vám s ní lépe pracovat. Práci si také urychlíte a zpříjemníte výběrem jemné vlny.

3) U jednoho okraje vytvořte kladením vlny – kolmo na směr již položených vláken – podélný proužek vlny, který bude po zaplstění tvořit volánek.

4) Nyní stlačte nakladenou vlnu poklepáním rukou. Docílíte tím toho, že nebude tak nadýchaná a bude vám při dalších krocích lépe držet pohromadě.

7) Sejměte fólii, ohněte okraje proužků, znovu je přikryjte fólií a uhlaďte. Poté fólii opět odstraňte, namydlete si ruce a jemně hlaďte vlnu přibližně půl hodiny. Během této doby vlna začíná plstit a přeměňovat se v pevný materiál.

Máte-li vše připraveno, pusťte se do práce: 1) Z látek si nastříhejte pruhy široké čtyři až šest centimetrů a 20 až 30 centimetrů dlouhé – na každou květinu potřebujete jeden.

2) Pruh látky rovnoměrně pokryjte vrstvou vlny tak, jak je znázorněno na obrázku – vlákna jsou kladena v jednom směru po celé délce látky. Je-li vlna velmi jemná, přidejte stejným způsobem druhou vrstvu.

5) Vše pořádně zalijte mýdlovou vodou.

6) Přikryjte fólií a začněte jemně hladit vlnu přes ni tak, aby se vlákna nepohybovala a začaly se vytvářet mýdlové bublinky. Pracujte tímto způsobem přibližně 15 minut – za tuto dobu se vlákna mírně spojí. Nevytváří-li se pod fólií mýdlová pěna, znamená to, že: 1. musíte pracovat rychleji, ale nesmíte tlačit. Pokud byste v této fázi na vlnu vyvíjeli větší tlak, vlákna se vám rozjedou a vznikne díra. 2. je potřeba více mýdla. Mýdlo přidávejte tak, že si dobře namydlíte ruce a pokládáte je na vlnu, čímž jí předáváte vzniklou mýdlovou pěnu.

8) Vzniklý pásek srolujte, ručníkem odstraňte přebytečnou vodu (tj. tu, která sama odtéká) a válejte ho pět až deset minut. Výtvor průběžně rozbalujte a hlídejte, aby se vám pásek někde neslepil.

V této fázi se na povrchu látky objevují chloupky z vlny. S válením můžete skončit v okamžiku, kdy bude povrch látky pokryt chloupky alespoň z 15 až 20%.
8) Konec mazlení, teď se můžete vyřádit – mněte, koulejte a pořádně tlačte.

9) Výsledkem této práce se pásek výrazně zmenší. Narovnejte ho a nechte uschnout.

10) Na závěr z proužků vytvarujte květy a sešijte je.

FREYA . louka.. Divoká cz/luccina r. www.fle

Dvojice jeřábů www.fler.cz/go-eco-s-r-o

Květ o www vaná s k .fler.c a z/mar nýrkem celaa rt

11) Hotovo – vlastnoručně vyrobená květinová louka je na světě.

Donut s tyrkysovou mozaikou www.fler.cz/smuk

Autor: raduha (www.fler.cz/raduha) Pro Freyu upravila: LenkaB. (www.fler.cz/lenka-b)

ROMANETO www.fler.cz/atel ier-lil

i

tek tiny - šá Jarní kvě /waso-1 z c www.fler.

íčky Růžové knofl is el z/ .c er .fl w ww

Listy v purpurovém www.fler.cz/lenka-b

Květinovou Freyu připravili: LaPetiteBohemienne (www.fler.cz/lapetitebohemienne) LenkaB. (www.fler.cz/lenka-b) Go Eco s.r.o. (www.fler.cz/go-eco-s-r-o) Janine.w (www.fler.cz/janine-w) saturnin (www.fler.cz/saturnin)

Profile for Freya

Freya 13/01 Květinová  

HAND MADE - Inspirace, nápady, tipy, móda, návody

Freya 13/01 Květinová  

HAND MADE - Inspirace, nápady, tipy, móda, návody

Advertisement