Page 1

FOTO informator

wydanie specjalne

ISSN 2083-1 21 8

Ósma edycja konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto rozstrzygnięta. Tomasz Lazar zwycięzcą


Konkurs fotografii prasowej po raz ósmy Konkursy fotograficzne dla fotografów prasowych cieszą się niezmienną popularnością, co dziwi, w kraju, w którym fotografia prasowa nie jest zbyt szanowana ani przez wydawców ani przez czytelników. Dawno minęły czasy, gdy istniały pisma, w których można było znaleźć fotografie na najwyższym poziomie. Dziś okazuje się, że dopiero nagrody przyznane na światowych (i polskich) konkursach, być może szerzej otworzą drzwi ich laureatom. To Tomasz Lazar po otrzymaniu nagrody World Press Photo w tym roku w jednym z licznie udzielanych wywiadów powiedział, że jego zdjęcia jak dotąd nie wzbudziły zainteresowania w polskiej prasie. Szkoda. Z pewnością teraz zdjęcia Tomasza Lazara będzie można znaleźć w każdej gazecie. Organizatorzy konkursu BZ WBK Press Foto podają, że ten rok był rekordowy pod względem zainteresowania fotoreporterów konkursem. Ponad siedem tysięcy zdjęć, blisko pół tysiąca autorów. Liczby robią wrażenie, skąd u nas tylu fotoreporterów? A czy przekłada się to na jakość

nadsyłanych zdjęć? A więc i publikowanych w naszej prasie. Jurorzy tegorocznego konkursu mieli nie łatwe zadanie, nie tylko ze względu na liczbę nadesłanych prac, co widać, gdy spojrzy się na listę zwycięzców. Warto pamiętać, że to konkurs polskiej fotografii prasowej, że u nas też dzieją się interesujące wydarzenia – nie tylko narodowe tragedie i smuty – i te także, a może przede wszystkim należałoby dokumentować. Dlatego tym bardziej interesujące są zdjęcia Mateusza Dopierały, który za swój fotoreportaż otrzymał nagrodę Banku Zachodniego WBK. Cieszy natomiast co innego – już dziś wiadomo, że wystawa pokonkursowa krążyć będzie po Polsce, tak jak ubiegłoroczna, można więc będzie samemu przekonać się jak to z tymi zdjęciami jest naprawdę. Zbigniew Włodarski

Redaktor Naczelny

Kliknij i dołącz do naszych przyjaciół na

FOTO

informator

WYDANIE SPECJALNE ISSN 2083-1 21 8

REDAKCJA ul.Garibaldiego 4 lok. 1 5P 04-078 Warszawa

e-mail: redakcja@fotoinformator.com www.fotoinformator.com Redaktor Naczelny Zbigniew Włodarski tel. 501 388472 Redaguje Zespół Jan Jankowski Jerzy Kowalski Anna Zawadowska

WYDAWCA

Designo-FOTO Jacek Włodarski ul.Petofiego 1 /53 01 -91 7 Warszawa Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania nadesłanych materiałów. Nadesłanie materiałów jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację w druku i na stronie internetowej. Za treść i terminy ogłoszeń i reklam redakcja nie odpowiada.


Nagroda główna za Zdjęcie Roku trafiła do najlepsze zdjęcie prasowe nadesłane na szczecińskiego fotoreportera, Tomasza Lazara, tegoroczny konkurs.” który zdobył również dwie inne nagrody. Na konkurs nadesłano ponad 7 tysięcy prac a do Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach konkursu zostały dopuszczone prace nadesłane konkursowych zostali: przez 483 fotoreporterów, czyli o 90 więcej niż rok temu. Tym samym ósma edycja BZ WBK Cywilizacja– fotoreportaż: Press Foto zgromadziła rekordową liczbę Tomasz Lazar (freelancer); uczestników. Cywilizacja– zdjęcie pojedyncze:

Marek Maliszewski (4Lomza.pl); Kultura i sztuka– fotoreportaż: Andrzej Wiktor (freelancer); Anna Brzezińska Skarżyńska, redaktor naczelna Kultura i sztuka– zdjęcie pojedyncze: redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej Michał Szlaga (freelancer); PAP, przewodnicząca jury BZ WBK Press Foto Portret– fotoreportaż: 2012. – „Fotografia autorstwa Tomasza Michał Korta (freelancer); Lazara spełnia wszystkie warunki zdjęcia, Portret– zdjęcie pojedyncze: które każda gazeta czy magazyn chciałyby Tomasz Jodłowski opublikować na pierwszej stronie. (freelancer/Rzeczpospolita); Dotyczy ważnego wydarzenia, jest Środowisko naturalne– fotoreportaż: dynamiczna, świetnie skadrowana, ma Kacper Kowalski (freelancer); piękne światło, jest prosta w wymowie i Środowisko naturalne– zdjęcie przyciąga wzrok. Niewątpliwie to pojedyncze:

„Jury konkursu było nadzwyczaj zgodne w wyborze nagrody głównej”– powiedziała

Wojciech Pacewicz (Polska Agencja Prasowa PAP); Społeczeństwo– fotoreportaż: Maciek Nabrdalik (Agencja VII Photo); Społeczeństwo– zdjęcie pojedyncze: Jacek Świerczyński (Dziennik Wschodni); Sport– fotoreportaż: Marcin Kądziołka (Agencja Press Photo Center); Sport– zdjęcie pojedyncze: Ireneusz Dorożański (Agencja Fotograficzna Edytor); Wydarzenie– fotoreportaż: Tomasz Lazar (freelancer); Wydarzenie– zdjęcie pojedyncze: brak nagrody; Fotokast: Krystian Bielatowicz (freelancer). Foto+- fotoreprtaż: Franciszek Kluczyński (freelancer) Foto+- zdjęcie pojedyncze: Janusz Wojewoda (Agencja FotograficznoWydawnicza 6x6)


Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do współautorka wystaw „Inna Polska. Fotografie polskich zawodowych fotoreporterów. Jego PAP 1945-48”, „60 lat temu w Warszawie. celem jest promowanie polskiej fotografii Fotografie PAP 1947-48”, „20 lat wolności”. prasowej. Wszystkie prace nadesłane w tym roku na konkurs były oceniane przez jury w składzie:

Anna Brzezińska-Skarżyńska Polska Agencja Prasowa PAP Redaktor Naczelna - Dyrektor Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, fotograf, fotoedytor. Zajmuje się fotografią prasową od trzydziestu lat. Fotografowała m.in. dla „Tygodnika Solidarność”, „Rzeczpospolitej”, Agence France Presse. Jej zdjęcia ukazywały się w prasie na całym świecie. Członek założyciel Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, członek jury wielu innych konkursów, autorka i współautorka wystaw. Współautorka scenariusza wystawy „Solidarność – początek drogi sierpień 1980 – grudzień 1981” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Abgeordnetenhaus w Berlinie, kurator wystawy „802% normy” w PKiN w Warszawie,

Tomasz Wierzejski Agencja Prasowa FOTONOVA

Szef i redaktor naczelny Agencji Prasowej FOTONOVA. Z fotografią zawodowo związany od 1979 roku. Od 1982 roku kierował Niezależną Agencją Fotograficzną FotoNowa, której zbiory zostały przekazane Ośrodkowi Karta w 25 rocznicę powstania Solidarności. Tomasz Wierzejski publikował zdjęcia również pod pseudonimem Tytus i Antoni Wiejski między innymi w paryskim Kontakcie. W latach 1989 1993 był etatowym fotoreporterem Gazety Wyborczej. Osobisty fotograf premiera Tadeusza Mazowieckiego w czasie kampanii prezydenckiej 1990 roku. Sfotografował przełom polityczny w Polsce w latach 1989 – 1993. Jest autorem wielu zdjęć, które stały się ikonami tamtych czasów. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw

fotograficznych. Jego zdjęcia są publikowane w książkach i prasie. Od 1993 roku cłonek Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony tytułem Zasłużony Działacz Kultury (2001 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.).

Waldemar Kompała Rzeczpospolita Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 1990 roku, kiedy rozpoczął pracę w katowickim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Siedem lat później przenosi się do Warszawy by objąć funkcję kierownika agencji fotograficznej Agencja Gazeta oraz zastępcy kierownika działu fotograficznego w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2005-2008 jest fotoreporterem „Gazety Wyborczej”. Od 2008 roku związany z „Rzeczpospolitą”, w której pełni rolę szefa działu fotograficznego.


Wojciech Druszcz Legenda polskiej fotografii prasowej Fotografik i fotoreporter z fotografią związany od 1966 roku. Zaczynał jako asystent fotoreportera w Centralnej Agencji Fotograficznej. W latach 70 pracował jako fotoreporter w dzienniku „Głos Pracy”, potem w tygodnikach „Sportowiec”, „Literatura” i „Kultura” oraz miesięczniku „Magazyn Rodzinny”, gdzie był również kierownikiem działu. W połowie lat 90. dołączył do zespołu Agence France Presse na obszar Polski i republik byłego ZSRR. W 1992 roku został zastępcą kierownika działu foto i fotoedytorem „Magazynu Gazety Wyborczej”. W 1997 roku przeszedł do dziennika „Rzeczpospolita”, a potem do tygodnika „Polityka”, gdzie przez wiele lat był kierownikiem działu foto. Jego zdjęcia trafiały także na łamy prasy międzynarodowej (m.in. „Time”, „Newsweek”, „New York Times”

czy „Washington Post”), jak i albumów „New Photography in Europe”, „Le Monde in Alert”, „J.Paul II” czy „Księga X-lecia” i ostatnio autorskiego albumu „Portrety”, w którym zaprezentował fotografie znanych postaci kultury.Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Juror konkursów fotograficznych. Członek władz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu ekspozycji zbiorowych w kraju i zagranicą.

stanie wojennym i po prowadził początkowo zakład fotograficzny, a następnie studio fotografii reklamowej. Pracował od pierwszego numeru „Życia” (z kropką), z którego przeszedł do tygodnka „Wprost”, gdzie przez przeszło 11 lat kierował działem fotografii. Od grudnia 2008 roku pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor 17 wystaw indywidualnych i współautor wielu wystaw zbiorowych. Wieloletni członek Związku Polskich Artystów Fotografików, jak również Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (klubu fotografii prasowej).

Zbigniew Furman Związek Polskich Artystów Fotografików Urodzony w połowie zeszłego wieku. Pracę dziennikarską zaczynał w „Życiu Warszawy” na A zatem zapraszamy do obejrzenia początku lat siedemdziesiątych XX w. W latach nagrodzonych zdjęć w naszym specjalnym 1979-81 pracował w tygodniku „Razem”. W wydaniu FOTOinformatora


Zdjęcie Roku

Tomasz Lazar (Freelancer) Zatrzymanie manifestantów w Harlemie (Nowy Jork, USA) podczas demonstracji przeciwko agresji policji oraz nierównościom w zarobkach. Nowy Jork (USA), 16 czerwca 2010 r.


Wydarzenie

fotoreportaż

MIEJSCE 1 Tomasz Lazar (Freelancer) , Rozpoczęło się od happeningu 17 września w okolicach Wall Street przeciwko nierównościom w zarobkach. Potem demonstranci przenieśli się do parku Zuccotti, a ich protest zyskał szeroki rozgłos w kraju i zagranicą. Policja usnęła ich 15 listopada. Nowy Jork (USA), 6 - 21 października 2011 r.


Wydarzenie

fotoreportaż

MIEJSCE 2 Jakub Kamiński (Rzeczpospolita) , W lutym wybuchło powstanie przeciwko libijskiemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu. Po zaciętych walkach, wschodnia część Libii z Bengazi jako siedzibą tymczasowego rządu, została opanowana przez rebeliantów. W zachodniej władzę wciąż trzymał Kaddafi. Bengazi (Libia), luty - marzec 2011 r.


Wydarzenie

MIEJSCE 3 Kacper Pempel (Reuters) , Dwudniowa pielgrzymka Polaków specjalnym pociągiem relacji Warszawa – Watykan zakończona na Placu Św. Piotra

fotoreportaż

mszą beatyfikacyjną Papieża Polaka – Jana Pawła II. Warszawa/Watykan (Polska/Watykan), kwiecień - maj 2011 r.


zdjęcie pojedyncze

Wydarzenie

MIEJSCE 2 Filip Klimaszewski (Freelancer) 9 października 2011 r. w Kairze podczas pokojowego marszu mniejszości koptyjskiej doszło do pierwszych od czasu ustąpienia Mubaraka zamieszek i starć z wojskiem. Zginęło ponad 30 osób, a 200 zostało rannych. Kair (Egipt), 13 października 2011 r.

MIEJSCE 3 Paweł Supernak (PAP) Paweł Graś (L), Radosław Sikorski (2L), Grzegorz Schetyna (3L) i premier Donald Tusk (4L) wychodzą z sali obrad po inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VII kadencji. Warszawa (Polska), 8 listopada 2011 r..

WYRÓŻNIENIE Paweł Supernak (PAP) Kobieta idzie pod flagą niesioną przez uczestników inauguracji Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, podczas przemarszu spod PKiN przed Pałac Prezydencki, w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Warszawa (Polska), 10 kwietnia 2011 r.


Społeczeństwo

fotoreportaż

MIEJSCE 1 Maciek Nabrdalik (VII Photo) Katolicyzm w Polsce. Wobec tendencji sekularyzacyjnych w większych miastach Polski, reportaż dokumentuje wiarę, która zanika. Wiarę wolną od polityki, otwartą na sacrum, gotową na doświadczanie cudu, szczerą i spontaniczną. Świętochłowice/Lipiny (Polska), czerwiec - sierpień 2011 r.


Społeczeństwo

fotoreportaż

MIEJSCE 2 Jakub Kamiński (Rzeczpospolita) Szeptuchy z Podlasia uważają, że posiadają dar od Boga dający im moc uzdrawiania chorób i bólu. Twierdzą również, że są one w stanie rzucać czary i uroki oraz wyzwalać ludzi od opętania. Są one częścią lokalnej kultury od setek lat. Bielsk Podlaski (Polska), lipiec - październik 2011 r.


Społeczeństwo

fotoreportaż

MIEJSCE 3 Paweł Łączny (Freelancer) Haitańskie dziecko spędza większość dnia w miejscu gdzie powstała anonimowa mogiła ofiar trzęsienia ziemi z roku 2010, w wyniku którego śmierć poniosło około 250 tys. ludzi, 300 tys. zostało trwale rannych, a ponad milion zostało bezdomnymi. Titanyen (Haiti), kwiecień - maj 2011 r.


Społeczeństwo

MIEJSCE 1 Jacek Świerczyński (Dziennik Wschodni) Uczestnik wielkanocnej procesji konnej w Pietrowicach Wielkich. Podczas tej organizowanej od ponad 300 lat procesji uczestnicy modlą się do Chrystusa Zmartwychwstałego prosząc o urodzaj plonów rolnych. Pietrowice Wielkie (Polska), 25 kwietnia 2011 r.

MIEJSCE 2 Izabela Urbaniak (Freelancer) Złomiarze. Para ludzi żyjąca ze zbierania i sprzedaży złomu i makulatury. Mieszkają w niewielkim gospodarstwie na obrzeżach Łodzi. Łódź (Polska), 11 maja 2011 r.

zdjęcie pojedyncze

MIEJSCE 3 Marek Lasyk (Reporter) Kardynał Stanislaw Dziwisz po wyjściu z lokalu wyborczego, gdzie oddał swój głos w wyborach parlamentarnych. Kraków (Polska), 9 października 2011 r.

WYRÓŻNIENIE Daniel Pach (Freelancer) Polskie życie widziane z góry. Czerników (Polska), 3 grudnia 2011 r.


Cywilizacja

fotoreportaż

MIEJSCE 1 Tomasz Lazar (Freelancer), Portrety ludzi przygotowujących się do parady Helloween w Nowym Jorku. Nowy Jork (USA), 31.10.2011


Cywilizacja

MIEJSCE 2 Andrzej Mitura (Freelancer, Gienek (54) i Marcin (60) z Warszawy. Utrzymują się ze zbierania złomu, prac dorywczych i wszystkiego, co znajdą na śmietnikach i uda się sprzedać. Marcin (lekarz weterynarii) zmarł 26 sierpnia 2011 r. Warszawa (Polska), marzec - sierpień 2011 r.

fotoreportaż


Cywilizacja

MIEJSCE 3 Cezary Aszkiełowicz (Gazeta Wyborcza - Szczecin) Impreza terenowa „Selekcja", która co roku odbywa się na poligonie drawskim i jest oparta na sposobach rekrutacji do wojskowych formacji specjalnych. Finaliści „Selekcji” są chętnie rekrutowani do służb mundurowych. Drawsk Pomorski (Polska), 13 lipca 2011 r.

fotoreportaż


Cywilizacja

MIEJSCE 1 Marek Maliszewski (4lomza.pl) Zniszczony dom po nawałnicy. Zerwany dach, popękane ściany. Mieszkanka tego pokoju została w innej miejscowości i dzięki temu przeżyła. Cegły spadły na jej łóżko. Gontarze (Polska), 21 lipca 2011 r.

MIEJSCE 2 Paweł Łączny (Freelancer) Rozgrzewka drużyny piłkarskiej „Tarantulas". Drużyna składa się z mężczyzn, którzy utracili kończyny w wyniku trzęsienia ziemi w Haiti z 2010 roku. Wedle przepisów, zawodnicy grający w polu muszą nie mieć jednej z nóg, a bramkarz jednej z rąk. Port-au-Prince (Haiti), 4 maja 2011 r.

zdjęcie pojedyncze

MIEJSCE 3 Tomasz Wojtasik (PAP) Uczestnik rajdu przełajowego w trudnodostępnych terenach nadleśnictwa Antonin, gdzie zmierzyły się konie i jeepy. Przygodziczki (Polska), 2 maja 2011 r.

WYRÓŻNIENIE Maciej Świerczyński (Gazeta Wyborcza - Wrocław) Prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na cmentarzu osobowickim w ramach badań nad ustaleniem tożsamości ofiar stalinizmu. Wrocław (Polska), 14 października 2011 r.


Przyroda i środowisko naturalne

fotoreportaż

MIEJSCE 1 Kacper Kowalski (Freelancer) , „Toxic Beauty”, czyli ślady cywilizacji człowieka odciśniętych w krajobrazie. Trudno dostępne przestrzenie przemysłowe, dokładnie składowiska odpadów, zdradzają swoje toksyczne piękno z perspektywy lotu ptaka. Polska, czerwiec - sierpień 2011 r.


Przyroda i środowisko naturalne

MIEJSCE 2 Mariusz Forecki (Freelancer) Polowanie zorganizowane przez Koło Łowieckie „Szarak" z Wrześni. Września (Polska), 18 grudnia 2011 r.

fotoreportaż


Przyroda i środowisko naturalne

MIEJSCE 1 Wojciech Pacewicz (PAP) Schronisko dla zwierząt „Azyl" w Białej Podlaskiej. W schronisku przebywa ponad 300 zwierząt. Co roku do schronisk trafia mnóstwo szczeniaczków, które okazały się być nietrafionym prezentem gwiazdkowym. Biała Podlaska (Polska), 10 grudnia 2011 r.

MIEJSCE 2 Tomek Gola (Freelancer) Zorza polarna rozbłyskuje nad starą, opuszczoną częścią wioski Łowoziero, leżącą na Półwyspie Kołymskim. Wszyscy mieszkańcy wioski przenieśli się do betonowych bloków. Łowoziero (Rosja), 10 stycznia 2011 r.

zdjęcie pojedyncze

MIEJSCE 3 Piotr Płaczkowski (Reporter) Zimorodek (alcedo atthis). Karmienie młodego (z lewej) pierwszego dnia po wylocie z nory. Zdjęcie jest efektem trzyletniego obłaskawiania ptaka. Warmia (Polska), 3 czerwca 2011 r.

WYRÓŻNIENIE Andrzej Dobosz (Freelancer) Drużynowe Mistrzostwa Polski w Wabieniu Jeleni. W zawodach zmagali się najlepsi wabiarze z całego kraju reprezentujący lokalne nadleśnictwa i zespoły szkół leśnych. Kliczków (Polska), 16 października 2011 r.


Portret

MIEJSCE 1 Michał Korta (Freelancer) , Seria zdjęć przypadkowych przechodniów wykonanych na 5 Alei na Manhattanie. Nowy Jork (USA), 16 października 2011 r.

fotoreportaż


Portret

MIEJSCE 2 Jacek Turczyk (PAP) Wybitni Polacy biorący udział w projekcie „Moi najważniejsi, subiektywny wybór Polaków” mający na celu zaprezentowanie kilkudziesięciu niebagatelnych i wspaniałych osób o ogromnym wpływie na życie innych. Polska, wrzesień - grudzień 2011 r.

fotoreportaż


Portret

MIEJSCE 3 Arkadiusz Gola (Polska Dziennik Zachodni) Portrety górników w kopalniach węgla kamiennego. Zimne niebieskie światło powstało dzięki nowym lampom górniczym z diodami. Pszów (Polska), marzec - październik 2011 r.

fotoreportaż


zdjęcie pojedyncze

Portret

MIEJSCE 1 Tomasz Jodłowski (Freelancer/Rzeczpospolita) Premier Donald Tusk po spotkaniu z osobami niepełnosprawnymi w Spółdzielni Socjalnej „Rybka" podczas wizyty na Śląsku. Katowice (Polska), 3 października 2011 r.

MIEJSCE 2 Grzegorz Wełnicki (Freelancer) Winson Chen przez 15 minut płonął żywcem. 2 miesiące był w śpiączce. Po ponad stu operacjach i 10 latach odrodził się niczym feniks z popiołów. Opowiada, że nadal posiada to co najważniejsze: „Zachowałem swój umysł, serce, osobowość i... penisa." Manila (Filipiny), 10 sierpnia 2011 r.

MIEJSCE 3 Magdalena Jodłowska (Freelancer) Jerzy Owsiak przekazał Górnośląskiemu Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach sprzęt do neuronawigacji. Aparatura została zakupiona z pieniędzy zebranych podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2010 roku. Katowice (Polska), 18 marca 2011 r.

WYRÓŻNIENIE Agnieszka Napierała (Freelancer) Silué Djéniéba, obrzezana jako 15 latka. Codziennie na świecie ponad 6000 dziewcząt i kobiet poddawanych jest tej torturze. Silué, zaangażowana w walkę przeciwko obrzezaniu kobiet, boi się rozpoznania i zemsty ludzi z jej rodzinnej wioski. Bouaké (Wybrzeże Kości Słoniowej), 20 listopada 2011 r.


Kultura i sztuka

MIEJSCE 1 Andrzej Wiktor (Freelancer) Portrety uczestników inscenizacji bitwy pod Grunwaldem w 601 rocznicę tej największej bitwy średniowiecza. Grunwald (Polska), 16 lipca 2011 r.

fotoreportaż


Kultura i sztuka

MIEJSCE 2 Grzegorz Dembiński (Polska - Głos Wielkopolski) Przystanek Woodstock to największy otwarty festiwal muzyczny w Europie. Corocznie bierze w nim udział kilkaset tysięcy ludzi. Tradycją festiwalu są tańce i zabawy w błocie. Kostrzyn n. Odrą (Polska), sierpień 2009-2011 r.

fotoreportaż


Kultura i sztuka

MIEJSCE 1 Michał Szlaga (Freelancer) Paweł Althamer, „Koziołek ". Rejestracja akcji. Brasilia (Brazylia), 18 czerwca 2011 r.

zdjęcie pojedyncze

MIEJSCE 3 Bartosz Bobkowski (Studio Panato) Aktorka Teatru Biuro Podróży, Agata Elsner, zachęca mieszkańców Madrytu do przyjścia na plenerowy spektakl „Planeta Lem" organizowany w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE. Madryt (Hiszpania), 23 lipca 2011 r.


Sport

MIEJSCE 1 Marcin Kądziołka (Press Photo Center) Reprezentacja Polski w piłce błotnej przygotowująca się do Mistrzostw Świata w Szkocji podczas treningu. Kraków (Polska), 3 - 16 kwietnia 2011

fotoreportaż


Sport

fotoreportaż

MIEJSCE 2 Andrzej Banaś (Polska - Gazeta Krakowska) W miejskim gąszczu, między pracą, szkołą a domem, niektórzy znajdują czas i miejsce na sport. To sposób na odreagowanie stresu, odpoczynek po ciężkim dniu pracy, a także pasja, której poświęcają każdą wolną chwilę. Kraków (Polska), czerwiec - grudzień 2011 r.


Sport

MIEJSCE 3 Cezary Aszkiełowicz (Gazeta Wyborcza - Szczecin) Trening piłkarzy wodnych klubu „Arkonia" Szczecin. Szczecin (Polska), 23 listopada 2011 r.

fotoreportaż


zdjęcie pojedyncze

Sport

MIEJSCE 1 Ireneusz Dorożański (Edytor) Sisay Mojo z Etiopii podczas startu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami na mitingu lekko atletycznym w Ostrawie. Mojo ukończył zawody na piątym miejscu. Ostrawa (Czechy), 31 maja 2011 r.

MIEJSCE 2 Piotr Sadurski (Newsweek) Viento, koń rasy Crusado, oraz trener Jan Olechowski przygotowują się do udziału w zawodach w kategorii Ujeżdżanie. Warszawa (Polska), 19 grudnia 2011 r.

MIEJSCE 3 Piotr Nowak (Rzeczpospolita) Tomasz Majewski w konkursie pchnięcia kulą podczas memoriału Kamili Skolimowskiej. Warszawa (Polska), 20 września 2011 r.


Fotokast

NAGRODA Krystian Bielatowicz (Freelancer) „Majowie. Strażnicy czasu" Fotokast o współczesnych Majach, ich historii oraz wierze w koniec ery, który według Majów ma nastąpić w grudniu 2012 roku. Meksyk/Gwatemala/Honduras/Belize, grudzień 2009 - wrzesień 2011 r.


Fotokast

1 WYRÓŻNIENIE Krystian Bielatowicz (Freelancer) , „Wall Street” . Za pomocą symboli, fotokast opowiada o sytuacji na międzynarodowym rynku finansowym. Inspiracją materiału byli ludzie oraz klimat tego niezwykle specyficznego miejsca. Nowy Jork (USA), czerwiec 2011 r.Łowicz (Polska), 11 września 2011 r.

2 WYRÓŻNIENIE Piotr Małecki (Napo Images), „Wika” Wika Szmit ma 74 lata i trzy razy w tygodniu prowadzi dyskotekę w klubie „Bolek" w Warszawie, uczęszczaną głównie przez emerytów. Wika jest najstarszą DJ w Polsce. Warszawa (Polska), listopad-grudzień 2011 r.


Foto+

fotoreportaż

MIEJSCE 1 Franciszek Kluczyński (Freelancer) Spacer po obiektach dawnej Łodzi przemysłowej. Łódź (Polska), luty 2009 - marzec 2011 r.


Foto+

fotoreportaż

MIEJSCE 2 Jakub Szymczuk (Gość Niedzielny) Fotorekonstrukcja historyczna autentycznych zdjęć korespondentów wojennych i zapisanych wydarzeń z fazy łowickiej kampanii wrześniowej 1939 r. Łowicz (Polska), 11 września 2011 r.


Foto+

fotoreportaż

MIEJSCE 3 Grzegorz Nowak (Freelancer) Zdjęcia do spektaklu nie zawsze muszą być rejestracją rzeczywistości scenicznej. Czasami kreacja i stylizacja jest sposobem na rozszerzenie dyskusji o spektaklu. Zdjęcia z wystawy towarzyszącej przedstawieniu „Apokalipsa” w Teatrze Jaracza w Łodzi. Łódź (Polska), kwiecień - maj 2011 r


zdjęcie pojedyncze

Foto+

MIEJSCE 1 Janusz Wojewoda (AFW 6x6) Portret pt. „Freedom” - fotografia zdobyła wiele nagród na międzynarodowych salonach FIAP i PSA w 2011 roku. Rzeszów (Polska), styczeń 2011 r.

MIEJSCE 2 Anna Matusewicz (Freelancer) Zdjęcie do kalendarza przedstawiającego zapomniane zabytki Oławy. Przychodnia przeciw gruźlicza ilustrowała czerwiec. Oława (Polska), 23 czerwca 2011 r.

MIEJSCE 3

Jakub Szymczuk (Gość Niedzielny) Członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej NSZ podczas akcji na Warszawskiej Pradze. Warszawa (Polska), 22 października 2011 r.


Nagroda Rzeczpospolitej

Paweł Supernak (PAP) Prezydent USA Barack Obama wita się ze zgromadzonymi na Placu Piłsudskiego kombatantami i żołnierzami po złożeniu wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas wizyty w Warszawie. Warszawa (Polska), 27 maja 2011 r.


Nagroda Banku Zachodniego WBK

Mateusz Dopierała (Freelancer) Pierwsza w Poznaniu impreza szachowa, na której swoim talentem szachowym mogły popisać się przedszkolaki. Poznań (Polska), 29 maja 2011 r.


Tomasz Lazar – zdobywca drugiej nagrody w kategorii "Ludzie w wiadomościach" World Press Photo 2011, laureat nagrody "Zdjęcie Roku" w konkursie BZ WBK Press Foto 2012 – będzie gościem jubileuszowej, 15. edycji Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video FILM VIDEO FOTO w Łodzi.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Lazarem na FILM VIDEO FOTO 2012 30 marca (piątek) godz. 13.00 Tomasz Lazar urodził się w 1985 roku. Studiował na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, gdzie obronił dyplom pod opieką Izabeli Jaroszewskiej i Tomasza Tomaszewskiego. Lazar zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest zdobywcą wielu nagród m.in. drugiej nagrody w kategorii "Ludzie w wiadomościach" World Press Photo 2011, którą otrzymał na początku lutego b.r. Był nominowany w konkursach International Photography Award do tytułu Deeper Perspective Photographer of the Year in 2011 i w konkursie Photography Book Now 2011 do nagrody People Choice Award. Jego zdjęcia były prezentowane m.in. na wystawie grupowej International Photography Award Best of Show w Nowym Jorku, a także na indywidualnych wystawach w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

FOTOinformator - Wydanie specjalne  

© FOTOinformator 2012 | ISSN 2083-1218 | Designo-FOTO Jacek Włodarski | Fotografia cala jak na dłoni

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you