Page 1

tel.: 605 22 84 84 | mail: info@quadcentrum.cz

REKLAMA

www.journeyman.cz


DUBEN / 2010

"650.050 30%*/" N O VI I N RK YO D A II N N FNO Ă?R M A Ĺ˝ CI EV PO RTO

M J IE L O PV N Ĺ˜ Ă?EK CY EM OFT AO RJ I NS M ! U

ÇÎÓÂ&#x;Ă…ĂˆĂ„Ă’Ă“Ă€Â&#x;Ò¹¯¯¯ %ÂˆÂ‘ÂˆÂ™Â„ĂŞÂ˘ÂŞÂĄÂŞ k•„™5ĂŞrÂŒÂ„ĂŞz’•ˆ‘—’ u’™5ĂŞh–—•„ it~ĂŞÂĽ hĂŞÂ?‘’‹’ꇄÂ?OB†‹­­­

MOTOCYKL a MOTOSALON: dvÄ› vĂ˝stavy, dvojnĂĄsobnĂĄ nĂĄloĹž motorek a Ä?tyĹ™kolek!

ALAN KRECAR, mistr Czech Endurance Superbike ELIT Cup


REKLAMA


auto jen za polovinu

0 % úrok 0 KÏ splátka platí pro první rok

www.toyota-louwman.cz


AUTO-MOTO | Obsah

Obsah

Co najdete v této rubrice:

5.

Co nás letos čeká? Autosalon Ženeva

15.

Duo motorkářských výstav Motosalon Praha vs. Brno

24.

Hyundai na vzestupu Hyundai ix 35

26.

Vyšší liga Audi A8

29.

Krása má své jméno Alfa Romeo Giulietta

30.

Doplnění řady BMW 5

33.

Ve stopách Insignie Opel Astra

37.

Změna nejen kabátu Kia Sorento

41.

Nářadí pro šampiony Ford Fiesta S 2000

45.

Budoucnost závodění Porsche 911 GT3 R Hybrid

47.

The Professor v Dacii Dacia Duster + ROZHOVOR s Alainem Prostem

Foto: archiv firem, archiv 4 | OBSAH

50.

Rychle na třech kolech Can-Am Spyder RTC

53.

Závodění srdcem ROZHOVOR s Alanem Krejcarem

57.

Velké cestování Honda VFR 1200 F


AUTO-MOTO l Ženeva 2010

80 let automobilů v Ženevě Jarní autosalon v Ženevě tradičně udává trendy na evropském automobilovém trhu. Jestliže ten minulý nesměle přešlapoval v době vrcholící krize, tak ten letošní – jubilejní – v pořadí už osmdesátý, působil o poznání uvolněnější atmosférou. Novinek tu bylo předvedeno víc než dost a rozhodně nešlo jen o šetřivé nebo jinak ekologické modely. V našem přehledu jsme samozřejmě nemohli postihnout všechny premiéry a novinky, ale ty nejdůležitější nebo nejzajímavější by tu chybět neměly.Jarní autosalon v Ženevě tradičně udává trendy na evropském automobilovém trhu. Jestliže ten minulý nesměle přešlapoval v době vrcholící krize, tak ten letošní – jubilejní – v pořadí už osmdesátý, působil o poznání uvolněnější atmosférou. Novinek tu bylo předvedeno víc 5I

než dost a rozhodně nešlo jen o šetřivé nebo jinak ekologické modely. V našem přehledu jsme samozřejmě nemohli postihnout všechny

premiéry a novinky, ale ty nejdůležitější nebo nejzajímavější by tu chybět neměly.


AUTO-MOTO l Ženeva 2010

Alfa Romeo Jednou z nejkrásnějších novinek na ženevském autosalonu byla bezpochyby nová Alfa Giulietta. Ta od letoška ve výrobním programu nahrazuje letitou 147. Na evropském trhu se proto postaví takové konkurenci, jako je Golf nebo Focus. Tvarově je opět spjatá s odkazem supersportu 8C nebo chcete-li i s menším Mitem. Velké motory se už nenosí, a tak Giulietta začne s přeplňovanými benzinovými agregáty o objemu 1,4 litru a diesely 1,6 i velkým dvoulitrem JTDM.

Audi Stěžejním tématem stánku Audi se stala premiéra nejmenšího z rodu – Audi A1. Na první vozy na autosalonech si sice ještě počkáme do léta, ale známé jsou už veškeré informace o nich. Tak například základní motorizací se stane bez překvapení malý koncernový zážehový čtyřválec 1,2 TSI, ovšem ve slabší variantě s výkonem 85 koní. Z nafty budou na začátku v nabídce jen

šestnáctistovky. Zajímavější je standardně dodávaná sedmistupňová automatická převodovka S Tronic, inteligentní alternátor odlehčující motoru při akceleraci nebo systém Start-Stop šetřící palivo.Kromě nové generace vlajkové lodi A8 (o které jste se už u nás dočetli) přišla na svět v Ženevě i o dost zajímavější novinka, než je malé A1, a to ostré sportovní Audi RS5 Coupe. Pod kapotou mu pracuje osmiválec 4,2 l, který byl pro potřeby RS naladěn na rovných 450 koní a 430 Nm, se kterými RS5 zasprintuje z klidu na 100 km/h za 4,6 s a dokáže dosáhnout až 280 km/h.

6I

Dacia Hitem rumunské expozice byl pochopitelně Duster. Kompaktní SUV používající podvozkovou platformu z Loganu, ale pracující v případě pohonu všech kol s technikou od spřáteleného Nissanu. Tradiční zbraní proti konkurenci bude u Dacie lákavá cena, která by se měla pohybovat kolem hranice 300 tisíc.


AUTO-MOTO l Ženeva 2010 BMW Bavorská prémiová značka loni celkem překvapivě ukázala z nové pětkové řady nejdřív model GT, na klasický sedan se muselo čekat až na letošní jaro. O pětkové řadě jste se v Motorsport Magazínu už dočetli, tak budeme jen konstatovat, že mimo klasický pohon se na stánku BMW objevila ve formě konceptu i verze hybridní. Ta vychází z benzinového základu 535i, ke kterému byl přidán elektromotor o výkonu 40 kW, který ve výsledku ušetří asi 10 % paliva. Mimo to BMW do Ženevy přivezlo faceliftované trojkové Coupe a Cabrio, které ještě obnovou neprošly tak jako sedan a kombi.

Citro¨en Dvojitý šíp tradičně bere švýcarský autosalon za své území, a tak na rozlehlém stánku připravil pro své příznivce několik novinek v čele s atraktivně provedeným DS3 Racing. Proti dalším modelům z řady DS3 je snadno rozeznatelný blatníky rozšířenými o 30 mm, širokými prahy, spoilerem pod předním nárazníkem nebo zadním difuzorem z karbonu. DS3 Racing by měl dostát svému pojmenování i výkony, když ho dopředu požene přeplňovaná šestnáctistovka THP vyladěná na 200 koní a 275 Nm. Exkluzivitu tohoto modelu má podtrhnout omezená série pouhého tisíce kusů, která začne brány fabriky opouštět někdy v polovině tohoto roku.

Ferrari Zelená není zrovna typickou barvou pro italské supersporty a GT. Ve vystaveném 599 se tak dalo očekávat něco překvapivého a také to tak bylo. Zatím ještě prototyp 599 HY-KERS Vettura Laboratorio, jak napovídá označení, zkouší využít, rozvinout a do sériové podoby uvést loni pracně vyvíjený systém KERS, který se ve formuli 1 příliš neosvědčil. Auto kombinuje běžný šestilitrový dvanáctiválec, který tady spolupracuje s elektromotorem o výkonu 74 kW s točivým momentem 137 Nm. Jeho provoz zajišťují Li-ion baterie rozmístěné v pro těžiště výhodném prostoru pod podlahou vozu. Kromě podpory dynamiky může elektromotor i samostatně pohánět Ferrari, třeba při popojíždění po městě. Ve znamení šetření byla i premiéra systému StartStop u nejmenší Californie. 7I


www.cobra-sor.cz www.offroad-doplnky.cz

REKLAMA


AUTO-MOTO l Ženeva 2010 Ford Modrý ovál se nadechl před frontálním útokem na city svých zákazníků a uvedl na trh novou generaci Fosucu. Do prodeje se nový model dostane sice až koncem tohoto roku, ale už jsou známé všechny karosářské varianty – v Ženevě to byl hatchback a kombi Tournier. Mimo to byl stánek ve znamení cestování a Ford ukázal nové generace svých MPV C-Max a Grand C-Max nebo faceliftované Galaxy a S-Max.

Chevrolet Malé sportovní vozy CRX byly velkým hitem Hondy v osmdesátých a devadesátých letech. Teď se na ně značka rozpomněla a uvedla nástupce. Podle současného vkusu ale jde o hybrid – kombinuje benzinovou patnáctistovku spřaženou s elektromotorem, což dohromady znamená výkon 124 koní, což není zrovna důvod k nadšení, ale souhrnný točivý moment na úrovni 174 Nm by měl při hmotnosti auta kolem 1 160 kg zachránit kýžené sportovní nadání. Překvapující je pak kombinace pohonu se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Auto se spotřebou kolem pěti litrů by se na náš trh mělo dostat už v červnu.

Hyundai Korejci ukázali novou tvář svého bestselleru i30U. S lehce upraveným designem přichází i přepracované motory, které slibují vyšší výkony i nižší spotřebu. Nové i30U poznáte podle nově tvarované masky chladiče dle poslední vize značky, celkově má být design dynamičtější a působit tak ještě víc na evropského zákazníka.

Honda Malé sportovní vozy CRX byly velkým hitem Hondy v osmdesátých a devadesátých letech. Teď se na ně značka rozpomněla a uvedla nástupce. Podle současného vkusu ale jde o hybrid – kombinuje benzinovou patnáctistovku spřaženou s elektromotorem, což dohromady znamená výkon 124 koní, což není zrovna důvod k nadšení, ale souhrnný točivý moment na úrovni 174 Nm by měl při hmotnosti auta kolem 1 160 kg zachránit kýžené sportovní nadání. Překvapující je pak kombinace pohonu se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Auto se spotřebou kolem pěti litrů by se na náš trh mělo dostat už v červnu.

Infiniti Jak jinak vyzrát na konkurenci v prostředí evropského trhu než bojovat s ní jejími vlastními zbraněmi. Řeklo si vedení Infiniti a připravilo konečně pro naftomilné konzervativce ze starého kontinentu diesel. Jde o třílitrový vidlicový šestiválec s variabilním časováním i zdvihem ventilů, který dosahuje nejvyššího výkonu 238 koní a točivého momentu 550 Nm. Objeví se na trhu nejdřív v modelech FX a EX i v novém M. 9I


AUTO-MOTO l Ženeva 2010 Lamborghini Co je lehké, to se u Lamborghini označuje Superleggera. Stejně jako na autosalonu představené Gallardo LP 570-4 Superleggera. To je proti běžnému Gallardu LP 560-4 lehčí o citelných 70 kg, takže

se dostává na hodnotu suché hmotnosti 1 340 kg. Úspora byla dosažena díky využívání karbonu, ten ušetřil celkově asi 40 kg, na kolech to bylo dalších 13 kg a o zbytek se podělila celá řádka

dalších úprav. Svou porci vylepšení si odváží i desetiválec 5,2 l, který je, jak je patrné už z názvu, o 10 koní silnější. Superleggera s pohonem všech kol tak dokáže vyvinout rychlost až 325 km/h.

Lotus Bestseller Elise se do modelového roku 2011 podívá s upravenou karoserií, kdy přední část dostala znatelný facelift přibližující Elise k větší Evoře, úpravy zadní části zas musely přijít kvůli novému motoru pro základní model. Ten dostane menší šestnáctistovku opět od Toyoty (136 k/160 Nm), se kterou lehké auto umí sprint 0-100 km/h za 6,7 s a nejvyšší rychlost 200 km/h.

Mazda Největším tahákem stánku Mazdy byla nová generace MPV modelu 5. Design byl zřetelně revidován, co zůstalo, jsou posuvné boční dveře pro přístup na zadní sedačky i sedmimístné uspořádání. Do prodeje se pětka dostane na podzim. U Mazdy se faceliftu také dočkala šestka, u které mimo tvarové retuše, je zásadní novinkou nový benzinový motor MZR 2,0 DISI o výkonu 155 koní. Drobné změny postihly i podvozek, a to jak přední, tak i zadní nápravu.

KIA Lexus Prémiová odnož Toyoty se rozhodla vzít útokem zákazníky, kteří dosud neměli na její dražší modely, a přišla s hatchbackem CT 200h. Kromě toho, že jde o první hatchback značky, tak je to také první hybrid ve své třídě. Pohon tu kombinuje benzinovou osmnáctistovku VVT-i se synchronním elektromotorem, který může auto pohánět samostatně do rychlosti 45 km/h. Auto se začne prodávat už na konci letošního roku. 10 I

Pro českého zákazníka byla nejdůležitější novinkou nová Sportage, kterou Kia bude vyrábět v sousedním Slovensku. Nová generace oblíbeného SUV přichází s k nepoznání přepracovanou karoserií, která rozměry kopíruje sesterský Hyundai ix35, i když tvarově je na tom o poznání jinak. Motorová paleta bude čítat kromě dvoulitrového benzinu a nafty také přímovstřikovou zážehovou šestnáctistovku GDi a nový diesel 1,7 CRDi.


AUTO-MOTO l Ženeva 2010

Mitsubishi

Opel

Tři diamanty našly zlíbení v crossoverech. Po úspěchu Outlanderu je tu další, tentokrát kompaktnější SUV s názvem ASX. Tak jako u dalších i u ASX můžeme pozorovat unifikaci modelové řady do jednotné tváře vycházející z nového Lanceru. Pod kapotu ASX se nově dostane vlastní naftový čtyřválec o objemu 1,8 l o výkonu 150 k a točivém momentu 300 Nm.

Opel nespí na vavřínech a po uvedení úspěšné Insignie nebo nadějné Astry je tu další přírůstek do rodiny – nová Meriva. Ta naváže na tu minulou, která je na trhu už od roku 2003. Víc než co jiného každého na tomhle voze zaujaly dveře FlexDoors – druhý pár se otevírá proti směru jízdy. Větší karoserie ukrývá opět velmi flexibilní interiér.

Mercedes-Benz Éčková třída se tentokrát dočkala i své otevřené varianty. Navzdory konkurenci, která hodně sází na pevné skládací střechy, Mercedes E Cabriolet použil tradiční látkovou. Novinka vychází z Coupé, které ve výrobním programu loni nahradilo typ CLK. Protože kabriolet byl představen už dříve v Dubaji, tak první vozy by již měly být fyzicky na trhu.

Nissan Tak jako Mitsubishi, i Nissan chce navázat na úspěchy v segmentu SUV. Má také na co – Qashqai je v Evropě hodně úspěšný, a tak je tu Juke. Crossover spojující přednosti čtyřkolky s hatchbackem. Auto by mělo odpovídat evropskému cítění, protože bylo designováno v Londýně a na ostrovech se koneckonců bude i vyrábět. Do prodeje se malý Nissan dostane na podzim. Nemůžeme opomenout ani další malý počin Nissanu, kterým je čtvrtá generace Micry. Na nové podvozkové platformě vzniklo auto, které je opět o kousek větší než to minulé a novinky čekají i v technice. Prodávat se začne také na podzim. 11 I

Peugeot Mimo koncepty, studie nebo vítězný prototyp z Le Mans francouzský lev ukázal konečnou podobu kupé RCZ. Zpočátku bude možné auto objednat 1,6 THP nebo 2,0 HDI. Peugeot ukázal i model 408, který ve formě sedanu postaveného na platformě 308 SW vznikl výhradně pro potřeby čínského trhu, kde se bude i vyrábět.


AUTO-MOTO l Ženeva 2010 Posche Porshe Nový Cayenne hned po Touaregu přijde na trhy letos v květnu. I přesto, že auto je větší než jeho už sedm let prodávaný předchůdce, tak se podařilo snížit hmotnost o skoro dva metráky. Základním motorem bude vidlicový šestiválec 3,6 o výkonu 300 k, Cayenne S bude mít osmiválec 4,8 l (400 k/500 Nm), vrcholem bude opět Turbo (500 k/700 Nm). Nejslabším modelem bude naftový třílitr V6 TDI pocházející z produkce Audi.

Suzuki Samurajské S se chce definitivně vymanit ze škatulky výrobce malých vozů (tedy silničních) a nejprve na švýcarský trh přiváží sedan Kizashi. Poté bude rozhodnuto, jestli se bude prodávat i jinde v Evropě. Pohon bude obstarávat benzinový čtyřválec o objemu 2,4 litru společně s variátorovou převodovkou CVT.

Subaru Japonská značka zkouší relativně snadnou formou rozšířit své portfolio zvýšených vozů. Kromě Tribecy a Outbacka přichází Impreza XV. Mírně zvednutá Impreza na rozdíl od jiných využívá kvalitní pohon všech kol, a tak oplastování a střešní ližiny tady nevypadají nijak směšně. K pohonu této verze byly vybrány dvoulitrové motory – benzinový a diesel.

Renault Renult Ve znamení zábavy byl stánek Renaultu. Přibyl do nabídky malý roadster Wind s pevnou skládací střechou, který sdílí základní platformu s Twingem. Střecha je tu neobvykle v jednom dílu, který se za 12 sekund sklopí pod kryt v zádi. Dále je tu šestá karosářská varianta řady Mégane – CoupeCabriolet postavená z karoserie Méganu Coupe. Adrenalinovější zážitky pak slibují ostré modely Twingo a Clio Gordini vycházející z verzí RS.

Seat Evropa žije velkými kufry a naftou. Proto i Seat vymyslel kombi ze své Ibizy a pojmenoval ho Ibiza ST. Konkurovat tak bude zejména Škodě Fabii Combi. Podobné budou i motorizace.

12 I


AUTO-MOTO l Ženeva 2010

Volvo Deset let byl na trhu sedan S60 a ani v současnosti se nedá označit za designově vyčpělý. O to pokrokověji působí na první pohled novinka Volva, která se bude na trhy dodávat od léta. Mimo nadstandardní bezpečnostní výbavu, zahrnující mj. rozpoznávání chodců, bude S60 vynikat také solidní dynamikou díky paletě silných motorů čítající pouze ty přeplňované.

Škoda Nedlouho před autosalonem mladoboleslavská automobilka uvolnila fotografie faceliftovaných Fabií a Roomstera. Obě řady dostaly novou mřížku chladiče a trojrozměrně tvarované širší světlomety. Naproti tomu se neměnil vzhled zadní části. Nejzajímavějším počinem ovšem bylo představení nové Fabie RS, která konečně odložila naftový motor a pod kapotu dostala špičkovou verzi čtrnáctistovky TSI o výkonu 180 koní a točivém momentu 250 Nm. Novinkou je i použití sedmistupňové dvouspojkové převodovky DSG. Fabia RS bude dostupná i ve variantě Combi.

Volkswagen Renult Tradičně rozlehlý stánek VW byl tentokrát osazen několika zajímavými novinkami. Tou asi největší, alespoň co se konstrukce týká, byl nový Touareg. Druhá generace je stejně jako Cayenne o poznání lehčí, i když aerodynamicky efektivnější karoserie získala 5 % tuhosti navíc. Novinkou je možnost objednání verze Hybrid s třílitrovým šestiválcem TSI kombinovaným s elektromotorem. Po dlouhých patnácti letech přichází zevrubná modernizace Sharana, který citelně narostl ve všech rozměrech, aby tak dohnal, co léta značka zanedbávala. Kromě Fabie RS přichází i její německá obdoba VW Polo GTI. I Polo dostane pod kapotu čtyřválec 1,4 TSI, podvozek je tu snížený o 15 mm.

13 I

Text: Dan Pejzl Foto: Newspress.co, RZ


Do města i za zábavou

od

274.900 Kč

Litoměřická 4/575, 190 00 Praha 9 - PROSEK, tel.: 283 882 242, mob.: 724 848 827 info@suzukiauto.cz www.suzukiauto.cz www.suzukiauto.cz info@suzukiauto.cz, REKLAMA

Suzuki SX4 reprezentativní v každém prostředí vysoký standard bezpečnosti mimořádně dynamické motory prostornost moderního crossoveru možnost odpočtu DPH možnost přestavby na 2 místnou verzi pro Vaše podnikání nový design, výkonnějsí motor nyní sada zimních kol ZDARMA! při nákupu firemní flotily individuální ceny


AUTO-MOTO l duo výstav

Duo výstav Letošní jaro bylo výjimečné nejenom počasím, které dlouho vypadalo, že zima se jen tak nevzdá, ale výjimečné bylo i dvojicí na motocykly zaměřených výstav. Do letoška totiž byli motorkáři zvyklí jen na jedinou. Výstava se totiž dlouhá léta pořádala v Praze na výstavišti v Holešovicích, ale po velkém ohni před dvěma lety

Praha

ztratily historické prostory pro mnoho vystavovatelů lesk a navíc se naplno začalo poukazovat na nedostatečně zabezpečenou infrastrukturu kolem výstaviště a hlavně pak na absolutní nedostatek parkovacích míst. Vložil se do toho ještě další činitel – konkurenční BVV a bylo zaděláno na problém. Během podzimu a zimy

15 I

/Brno

dostávali novináři protichůdné tiskové informace o tom, kde že to vlastně letošní motocyklová výstava bude a hlavně, kdo bude kde. Krize postihla motorkový trh poměrně zásadně, a tak do vystavování, a tím i placení značných částek ještě před začátkem sezony, a tedy i výraznějších prodejů se nikomu moc nechtělo. 


Své CV spoleþnČ s ukázkou svých prací zašlete na: gra¿ka@Àyup.cz


AUTO-MOTO l duo výstav

Obě výstaviště tak začala válku, která vyústila v to, že výstavy jsme tu nakonec měli dvě. Obě s hořkou příchutí, obě okleštěné o něco, co jim evidentně chybělo a obě jen maximálně na regionální úrovni. Brněnský podnik byl pojmenován Motosalon, pražskému zůstal tradiční název Motocykl. V Brně návštěvníci mohli vidět dovozce sdružené v SDA a tím pádem tedy i všechny velké motocyklové značky. V Praze pak vystavovali ve velkém 

17 I


  450 NejradikĂĄlnÄ›jĹĄĂ­ sportovnĂ­ Ä?tyĹ™kolka od Accessu. Kategorie sportovnĂ­ch Ä?tyĹ™istapadesĂĄtek je nejsportovnÄ›jĹĄĂ­ třídou, kterĂĄ zaznamenĂĄvĂĄ nejintenzivnÄ›jĹĄĂ­ vĂ˝voj. Warrior 450 Limited je hardcorovĂĄ sportovnĂ­ Ä?tyĹ™kolka s mechanickou pÄ›tistupĹˆovou pĹ™evodovkou a silnĂ˝m, kapalinou chlazenĂ˝m motorem konstruovanĂ˝m přímo pro tuto bestii. NechybĂ­ zpĂĄteÄ?ka a elektrickĂŠ startovĂĄnĂ­. VĂ˝kon 53 konĂ­ dĂĄvĂĄ jasnÄ› najevo, Ĺže tato Ä?tyĹ™kolka nenĂ­ urÄ?ena pro zaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­ky. Podvozek vyuŞívĂĄ zpevnÄ›nĂ˝, vyztuĹženĂ˝ rĂĄm, vylepĹĄenĂŠ pĂŠrovĂĄnĂ­, zvÄ›tĹĄenĂ˝ chladiÄ? a dalĹĄĂ­ vychytĂĄvky.

    Verze Limited nabĂ­zĂ­ za vĂ˝hodnou cenu exkluzivnĂ­ doplĹˆky a přísluĹĄenstvĂ­ v nominĂĄlnĂ­ hodnotÄ› tĂŠměř 55 000 KÄ?: OriginĂĄlnĂ­ atraktivnĂ­ polepy od firmy 3M, novĂŠ seĹ™iditelnĂŠ vylepĹĄenĂŠ tlumiÄ?e G2 Shocks vpĹ™edu i vzadu, sportovnĂ­ zapalovĂĄnĂ­ CDI, ladÄ›nĂ˝ vĂ˝fuk v novĂŠm agresivnĂ­m designu, ALU disky, ALU nĂĄĹĄlapy a ALU pĹ™ednĂ­ nĂĄraznĂ­k. S tĂ­mto zĂĄvodnĂ­m strojem mĹŻĹžete ale v homologovanĂŠ verzi i legĂĄlnÄ› na silnici, dokonce i ve dvou. RZ (SPZ) v cenÄ› je tĂŠto verze samozĹ™ejmostĂ­.

149 900 KÄ? nynĂ­ jen za 139

900 KÄ? (vÄ?. DPH a RZ)

www.access-motor.cz www.access-motor.cz www.access-motor.c z

PRODEJ NA SPLĂ TKY

9Ä?(&+1<02'(/<Ă&#x2039;7<Ä&#x2026;.2/(.ACCESS MOTOR NYNĂ? ZA NOVĂ&#x2030;9Â?+2'1Ă&#x2014;-Ä?Â?&(1<35252. Seznam prodejcĹŻ a servisĹŻ pro Ä&#x152;eskou republiku (+420): Adolfovice - 736150556 / BeneĹĄov u Prahy - 773445701 / BeneĹĄov u Prahy - 724341962 / BlatnĂĄ - 602219449 / Boskovice - 603264974 Brno - 608755565 / Ä&#x152;eskĂŠ BudÄ&#x203A;jovice - 602772557 / Ä&#x152;eskĂ˝ Krumlov - 605175769 / Dalovice - 777736174 / DobĹ&#x2122;Ă­ĹĄ - 318520665 / DobĹ&#x2122;Ă­ĹĄ - 777995511 / DolnĂ­ Rychnov - 608449709 Dublovice - 604110062 / HoraĹžÄ?ovice - 731446082 / Hronec - 777860170 / Humpolec - 777117982 / Cheb - 774553559 / Chomutov - 777744615 / JĂĄchymov - 602195838 JindĹ&#x2122;ichĹŻv Hradec - 728700655 / Kladno - 777323332 / Klatovy - 777008631 / KrĂĄlĂ­ky - 602236876 / Liberec -733746025 / MladĂĄ Boleslav - 604713664 / Neslovice - 608333378 Olomouc - 775939939 / OndĹ&#x2122;ejov - 603482799 / Opava - 603224277 / Pardubice - 603444392 / PelhĹ&#x2122;imov - 723922998 / PĂ­sek - 777668674 / PlzeĹ&#x2C6; - 603103659 / PlzeĹ&#x2C6; - 775960009 PoÄ?ĂĄtky - 723042561 / Police nad MetujĂ­ - 776058588 / Praha 3 - 724568307 / Praha 6 - 608448830 / Praha 9 - 774691169 / ProstÄ&#x203A;jov - 775688422 / RakovnĂ­k - 415672669 RoĹžnov pod RadhoĹĄtÄ&#x203A;m - 777623629 / Rychnov nad KnÄ&#x203A;Ĺžnou - 602170767 / Sokolov - 608449709 / StaĹ&#x2122;Ă­Ä? - 733183937 / StraĹĄkov - 727959824 / Studenec u Horek - 603811601 Ĺ enov - 608774773 / Ĺ umperk - 605409669 / Teplice - 725606305 / Trutnov - 603858696 / TĹ&#x2122;inec - 774577011 / TuĹ&#x2122;any u SlanĂŠho - 603176116 / TĂ˝nec nad SĂĄzavou - 602822813 UherskĂŠ HradiĹĄtÄ&#x203A; - 607701499 / ZlĂ­n - 604872215 / Znojmo - 515224766 / ZubĹ&#x2122;Ă­ - 777623629. Seznam prodejcĹŻ a servisĹŻ pro Slovenskou republiku (+421): Bratislava - 902056796 / Galanta - 903733244 / KomĂĄrno - 905400770 / KoĹĄice - 557297084 / LiptovskĂ˝ MikulĂĄĹĄ - 911443194 Malacky - 905314456 / Myjava - 903434541 / NĂĄmestovo - 915210480 / Pata - 918626286 / PieĹĄĹĽany - 907443433 / Poprad - 911714001 / PovaĹžskĂĄ Bystrica - 905561984 SlĂĄdkoviÄ?ovo - 904356289 / Svit - 905714001 / TopoÄžÄ?any- 905891149 / TrenÄ?Ă­n - 908488599 / Trnava - 911391398 / Zvolen - 455324003.

AutorizovanĂ˝ dovozce ACCESS Motor do Ä&#x152;R a SR: ASP Group s.r.o., NĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ 13, Ĺ˝ebrĂĄk, Ä&#x152;R psÄ?: 267 53 tel.: 311577222 e-mail: info@aspgroup.cz web: www.aspgroup.cz

REKLAMA


AUTO-MOTO l duo výstav

čtyřkolkáři nebo třeba KTM, tím pravým magnetem ovšem byla expozice přestaveb Bohemia Custom. Nakonec si nemohli stěžovat ani jedni, protože návštěvnost překonala očekávání. Na brněnské výstaviště dorazilo kolem 60 tisíc motorkářů a do Prahy přišlo nebo přijelo na 45 tisíc návštěvníků, takže v součtu se na letošní výstavy dostavilo víc lidí než dřív na tu jedinou. Zatím visí otazník nad příští sezonou, ale v plánu jsou v tuto chvíli výstavy opět dvě. Z obrazových střípků si můžete udělat představu o tom, jak to na obou akcích vypadalo. Každopádně atmosféra se na obou nakonec vládla příjemná a to bylo pro příchozí to nejdůležitější. 

19 I


Čtyřkolky TGB „Play different“ Historie firmy TGB se začala psát v roce 1965. Tehdy, ještě coby Taiwan Vespa Co. Ltd. montovala licenční italské skútry Vespa, a to v počtu až 8000 strojů měsíčně. Samotná firma TGB, neboli Taiwan Golden Bee Co. Ltd. vznikla roku 1978. Nejdříve na základě technologií dodaných koncernem Piaggio vyráběla náhradní díly pro tyto skútry, později začala vyrábět celé skútry vlastní konstrukce a jako poslední přírůstek do portfolia začala s výrobou čtyřkolek. TGB jako vůbec první firma na Taiwanu také začala s produkcí variátorů, její zákazníci jsou Piaggio, Rotax, Peugeot, Minarelli, Moto Morini, Polaris a další. Vyráběly se tu variátory pro skútry BMW C1, Piaggio X9 i pro čtyřkolky Can-Am Rally 200. Navíc TGB jako jediná firma na Taiwanu umí vyrábět i variátory pro velké, vysokovýkonné motory, a to až do objemu jednoho litru. Ve čtyřkolkách Can Am Outlander 800, v motocyklu Aprilia 850 Mana i v maxiskútrech Piaggio 800/850 spolehlivě pracují variátory s písmeny TGB ve znaku. Už v roce 1995 firma TGB získala mezinárodní certifikáty kvality výroby ISO 9001 a QS 9000. Firma TGB se orientuje velice proexportně, většinu svých produktů vyváží. Celá její exportní produkce z obou továren, v Pingtungu, 21 623 m2, 200 zaměstnanců, a v Youn-An, 31 260 m2, 270 zaměstnanců, má evropské nebo americké homologace. Kamkoli chcete jet, cokoli potřebujete odvézt, pokaždé máme správnou čtyřkolku pro vás.

TGB BLADE 550 IRS 14“ 4x4 Limited Edition TGB Blade 550 14“ IRS 4x4 je stejně jako Blade 425 pracovní a volnočasová čtyřkolka střední třídy s příjemným ovládáním, oproti kterému má několik významných technických změn, které ji radikálně posouvají podstatně dále. Za prvé je to silnější, kapalinou chlazený motor OHC s objemem zvýšeným na 502,6 cm3, za druhé moderní nezávislé pérování zadní nápravy dvojitými A-rameny, které výrazně zlepšuje jeho terénní schopnosti, za třetí elektrické připojování předního náhonu namísto mechanického, za čtvrté elektrická uzávěrka předního diferenciálu a konečně za páté: velice pohledné, 14palcové hliníkové disky. Jak sami uznáte, tyto změny jsou natolik podstatné,že vystřelují TGB Blade 550 do jiné ligy, ovšem při zachování všech příjemných vlastností, které zákazníci tak oceňují u všech modelů značky TGB. Navíc má TGB Blade 550 14“ IRS 4x4 ještě rozšířený rozchod oproti svému předchůdci, což ještě více zlepšuje jeho průchodnost terénem. Ostatní technika je stejná jako u modelu Blade 425 Limited. Doplňky v ceně: polepy karosérie v designu kevlaru, homologované tažné zařízení, přední a zadní nárazník, nosič vpředu a vzadu, kryty páček, pancéřované brzdové hadičky, 14palcová hliníková litá kola a pneumatiky MAXXIS BIGHORN.

159 900 Kč (včetně DPH a SPZ)

TGB Blade 425 4x4 získal v roce 2008 prestižní ocenění PRACOVNÍ ČTYŘKOLKA ROKU. TGB TARGET 425 4x4 Limited Edition Pokud se nemůžete rozhodnout, zda pracovní nebo sportovní čtyřkolku, je TGB Target přímo dělaný pro vás. TGB Target je z rodu čtyřkolek, které mají sportovní duši a zároveň užitkové schopnosti. To je dáno připojitelným předním náhonem. TGB Target je určen pro rekreačně-sportovní i pracovní využití, a to i v nejtěžším terénu. Nechybí tažné zařízení již v základní výbavě a tedy možnost připojit vozík.TGB Target má kromě velmi atraktivního designu a velice solidního zpracování i všechny ostatní náležitosti moderních čtyřkolek, ale i přes svoji relativní mohutnost překvapivě příjemné ovládání. Motor je pružný, čtyřdobý, kapalinou chlazený jednoválec OHC, na který navazuje automatický variátor s redukcí, zpátečkou a schopností brzdit motorem. Přední náhon je spolehlivě připojitelný manuální páčkou, na přední nápravě najdete i diferenciál s omezenou svorností. Přední dvojitá A-ramena se zdvojenými pružicími jednotkami doplňuje zadní, kardanem hnaná tuhá náprava. Doplňky v ceně: polepy karosérie v designu kevlaru, homologované tažné zařízení, pancéřové brzdové hadičky, hliníkové disky kol, pneumatiky MAXXIS RAZR 2.

129 900 Kč (včetně DPH a SPZ)

TGB - neprodávanější pracovní čtyřkolky v České republice roku 2009. TGB TARGET 525 SNIPER 4x4 TGB Sniper - exkluzivní varianta Targeta. Má všechny dobré vlastnosti Targeta - náhon čtyř kol, pružný, čtyřdobý, kapalinou chlazený jednoválec OHC s automatickým variátorem s redukcí, zpátečkou a schopností brzdit motorem, přední spolehlivou manuální páčkou připojitelný náhon, diferenciál s omezenou svorností, přední dvojitá A-ramena se zdvojenými předními pružicími jednotkami, zadní, kardanem hnanou tuhou nápravu odpérovanou kyvnou vidlicí, ale navíc je Sniper již v základu vybaven velkými 12palcovými koly, plastovými nášlapy a atraktivnějšími, „rychlejšími“ polepy. Kvalita zpracování, výkon, ovladatelnost, výbava a v neposlední řadě i zdařilý design staví tuto atraktivní čtyřkolku na podstatně vyšší úroveň. Doplňky v ceně: originální polepy karosérie 3M, homologované tažné zařízení, pancéřované brzdové hadičky, bástry na řídítkách, plastové nášlapy, 12palcové hliníkové disky kol, pneumatiky MAXXIS BIGHORN.

149 900 Kč (včetně DPH a SPZ)

Přes 70 prodejních a servisních míst po celé ČR a SR, více na:

www.tgb-motor.c z www.tgb-motor.cz

ASP Group s.r.o. - Akreditovaný dovozce taiwanských čtyřkolek TGB do České a Slovenské republiky. Adresa: Náměstí 13, Žebrák, PSČ: 267 53 tel.: +420 311577223 e-mail: info@aspgroup.cz e-shop: www.aspshop.cz REKLAMA


AUTO-MOTO l duo výstav

21 l


vytrvalostní závod terénních aut, motorek a ĀtyĻkolek

DobĻany

22.. 5. 2010 22

sobota 7:00 –9:00 ĀtyĻkolky 9:30 – 11:30 motorky 12:00 – start auta na 24 hodin od 14:00 dĎti a ml. junioĻi

15:00 vyhlášení ĀtyĻkolky roku 15:30 vyhlášení výsledkō motorek, ĀtyĻkolek, dĎtí a ml. juniorō, 16:30 koncertkoncert rockových kapel, pĻedvádĎcí jízdy jízdy,, nonstop hospoda

REKLAMA

www.offroadmaraton.cz


AUTO-MOTO l duo výstav

23 l


AUTO-MOTO l novinka

HYUNDAI ix35 Hyundai na vrcholu sil Od března je na trhu zbrusu nové SUV s logem Hyundai vyráběné ve slovenském závodu značky. Přebírá zavedené alfanumerické značení a jmenuje se ix 35. Při jeho uvedení zástupci Hyundai nešetřili optimismem, jsou k tomu samozřejmě dobré důvody – i přes globální propady trhů Korejci loni zaznamenali nemalý růst. Hyundai ix35 přichází na trh jako nástupce úspěšného Tucsonu. Ten patřil od svého uvedení na trh v roce 2004 mezi desítku nejprodávanějších SUV v segmentu C. V jeho nejlepším roce se v Evropě prodalo 63 000 těchto vozů, což znamenalo neuvěřitelný 20% podíl na celkovém odbytu v tomto segmentu. V České republice byl Tucson v roce 2005 nejprodávanějším modelem kategorie SUV. Nové ix 35 kromě nesporně elegantnějšího designu a většího

vnitřního prostoru přináší i bohatší výbavu, inovativní technické prvky nebo nové pohony s nízkou spotřebou

24 I

i emisemi. ix35 je delší, širší a nižší než Tucson (o 85 mm, 20 mm a 20 mm) a jeho rozvor byl prodloužen o 10 mm na 2640 mm. Kompaktnější konstrukce víceprvkového zadního zavěšení umožnila zmenšit podběhy kol a zvětšit tak šířku zavazadlového prostoru o 110 mm. Zavazadlový prostor patří svým objemem 591 litrů v pětimístném uspořádání mezi největší ve své třídě. Nové SUV získalo konečnou podobu a inovativní konstrukci ve výzkumném a vývojovém středisku Hyundai v Rüsselsheimu. Na první pohled zaujme novým designérským jazykem „fluidních ladných tvarů“, který mohla veřejnost poprvé obdivovat na konceptu ix-onic na ženevském autosalonu v loňském roce. Model ix35 se bude postupně


AUTO-MOTO l novinka

prodávat se čtyřmi motory - dvěma zážehovými a dvěma vznětovými s rozpětím výkonů od 115 k do 184 k, mechanickými a samočinnými převodovkami a pohonem předních nebo všech kol. Tři z uvedených motorů jsou nové konstrukce: vznětové jednotky R 2.0 a U2 1.7 a oblíbený zážehový motor 1.6 Gamma ve verzi GDI. Pro menší zážehové a vznětové motory se bude dodávat systém ISG (Integrated Stop & Go) pro snížení spotřeby paliva, zatímco pro některé trhy je k dispozici dvoulitrový turbodiesel v provedení s výkonem sníženým na 136 k. Všechny modely ix35 se mohou pochlubit optimalizovanou spotřebou paliva díky novému systému řízení alternátoru (redukuje zatížení motoru), funkci podporující hospodárný styl

jízdy, zadnímu spoileru, který snižuje aerodynamický odpor vzduchu, a pneumatikám s nízkým valivým odporem ze směsi s větším obsahem siliky. „Zákaznické průzkumy zaměřené v Evropě na model ix35 přinesly nesmírně pozitivní reakce,“ poznamenává Allan Rushforth, viceprezident společnosti Hyundai Motor Europe. „Představení modelu ix35 je pro Hyundai enormně důležitou událostí. Na vrcholu své slávy tvořil Tucson 20 % našeho odbytu v Evropě a my jsme přesvědčeni o tom, že naše zcela nové SUV, které je velmi odlišné od svého předchůdce, udělá dobrý dojem na všechny loajální majitele vozů Tucson a zároveň přivede k naší značce tisíce nových zákazníků. Naše prodejní cíle pro ix35 jsou ambiciózní, 25 I

ale zároveň dosažitelné: do roku 2013 chceme v Evropě prodávat 50 000 těchto vozů.“ Hyundai mimo velmi zajímavé techniky opět vsadilo i na atraktivní cenovou politiku. Základní model ix 35 si totiž můžete do garáže postavit už za necelých 410 tisíc.

Přehled kombinací motorů a převodného ústrojí ix35 Motor 2.0 CVVT MPI 2.0 CVVT MPI 2.0 CVVT MPI 2.0 CVVT MPI 1.6 CVVT GDI* 2.0 CRDi 2.0 CRDi 2.0 CRDi 1.7 CRDi

Převodovka 5 MT 6 AT 5 MT 6 AT 6 MT 6 MT 6 AT 6 MT** 6 MT

Pohon 4WD 4WD 2WD 2WD 2WD 4WD 4WD 2WD 2WD

Text: DJP, RZ Foto: Hyundai


AUTO-MOTO l novinka

Závěr loňského roku byl u německé automobilky Audi ve znamení nové limuzíny A8. Tvarově sice o žádnou zásadní revoluci nejde, segment luxusních vozů si na výstřelky nepotrpí, ale zajímavé věci najdete pod obalem. Na adresu představovaného Audi prohlásil Rupert Stadler, předseda představenstva Audi AG: „Nové A8 je nejsportovnější limuzínou ve svém segmentu, novým a inteligentním způsobem spojuje nejrůznější funkce.“ Limuzína opět navazuje na historii prostorového hliníkového rámu (ASF), který je o cca 40 % lehčí než srovnatelná karoserie z oceli (nová karoserie je o 24 % tužší). Jsou tu ale i prvky úplně nové, jako je propojení ovládacího systému MMI s navigací s touchpadem. Prostřednictvím funkce MMI touch může řidič intuitivně ovládat množství funkcí – například může zadat cíl navigace psaním písmen na touchpad. Systém MMI Navigation plus je novým způsobem propojen se zdokonalenými asistenčními a bezpečnostními systémy. Navigační soustava dopředu sleduje průběh trasy a poskytuje data řídicím jednotkám převodovky, světlometů a adaptivního tempomatu Stop&Go. Zvýšená inteligence těchto systémů umožňuje rozpoznávat komplexní situace a předvídavým způsobem poskytovat podporu řidiči. Z nových technologií se v novém Audi A8 dále představují asistent nočního vidění s označováním rozpoznaných chodců, bezpečnostní systém Audi pre sense a (v průběhu roku 2010) ukazatel nejvyšší povolené rychlosti.

Dalším technicky zajímavým řešením jsou světlomety, kde jsou veškeré osvětlovací funkce zajištěny LED diodami. Jejich optika se rozloučila s dnes jinak běžnými tubusovitými světelnými moduly. Audi A8 se začne prodávat se dvěma osmiválci. Zážehovým 4.2 FSI (372 k/445 Nm) a turbodieslem 4.2 TDI (350 k/800 Nm), nabídku následně doplní šestiválec 3.0 TDI (250 k/550 Nm). Přestože u všech agregátů došlo ke zvýšení výkonu a točivého momentu, snížila se jejich spotřeba o 13 až 22 % díky inteligentním technologiím, mezi něž patří například rekuperační systém a inovovaný tepelný management. Později bude následovat druhá varianta motoru 3.0 TDI s výkonem 204 k, která bude pohánět jen přední kola a v kombinovaném režimu spotřebuje pouhých 6,0 l/100 km, což při emisích CO2 ve výši 159 g/km

26 I

znamená absolutně nejnižší hodnotu v luxusním segmentu. Z technického pohledu asi nejzajímavějším prvkem nového Audi bude nová osmistupňová převodovka Tiptronic. Její ovládání je plně v režii elektroniky (shift by wire), mezi voličem a skříní tedy chybí mechanická vazba. Premiéru v řadě A8 bude mít do systému quattro integrovaný aktivní sportovní mezinápravový diferenciál, který debutoval v modelu S4, nebo také kombinovaný systém Audi drive select přizpůsobující jak tvrdost podvozku, účinek posilovače řízení nebo odezvu motoru.


AUTO-MOTO l novinka

27 I

Text: DJP, Audi Foto: Audi


AUTO-MOTO | příslušenství

OCHRANNÉ RÁMY DLE NAŘÍZENÍ EU 78/2009 Čelní ochranné rámy německého výrobce COBRA splňují novou normu o bezpečnosti chodců v silničním provozu dle nařízení EU78/2009 z 24.11.2009

V listopadu loňského roku vešlo v platnost ve všech členských státech EU nařízení č. 78/2009 týkající se mimo jiné čelních ochranných rámů ve vztahu k bezpečnosti chodců. Následně jsme byli zavaleni dotazy zda jsou ochranné rámy zakázány.

POVO Zde je tedy stručné vysvětlení

LENO

Nové nařízení Evropského parlamentu č. 78/2009 sjednocuje již dříve platné bezpečnostní normy, které platily odděleně pro výrobce vozidel a výrobce příslušenství zejména ochranných rámů. Nyní je norma jednotná a určuje to, jak má vypadat čelní část vozidla, a jak se má zachovat při eventuálním střetu chodce s čelní části vozidla. Toto je testováno v laboratorních podmínkách simulací nárazu a následným vyhodnocením naměřených hodnot.

Přední ochranný rám tedy ANO, ale pouze takový, který odpovídá nové bezpečnostní normě.

!

Nařízení nemá zpětnou účinnost a vozidla vybavená ochranným rámem bez certifikátu EC do data účinosti (tj. 24.11.2009) jej mohou i nadále používat. Neustálým vývojem se také rozšiřuje řada modelů vozidel pro které je tento typ rámu k dodání. Novinkou v nabídce výrobce jsou také tzv. CITYGUARDS s integrovanými světly pro denní svícení. Kompletní nabídku najdete na www.offroad-doplnky.cz nebo na stránkách výrobce www.cobra-sor.cz .

Skutečně ze zadaných parametrů nové bezpečnostní normy vyplývá, že nadále není možné montovat „ klasické“ ochranné rámy, které dosahovaly až po horní hranu kapoty nebo kolem hlavních světlometů, případně byly doplněny spodním chráničem (žebrování - pařezákem) a jsou pevně „natvrdo“ připevněny k vozidlu.

www

.offro

ad-do plnky .cz www.cobra-sor.cz

Vývojovému týmu výrobce příslušenství COBRA - SOR se podařilo ve spolupráci s výrobci vozidel vyvinout tzv. „absorpční rám“. Ten je schopen při nárazu absorbovat vzniklou energii a přední část vozidla se chová stejně jako bez namontovaného rámu. Hodnoty naměřené při crash testech jsou v mnoha případech výrazně nižší než vyžaduje norma. Ilustrační video popisující funkci absorpčního rámu si můžete prohlédnout na stránce www.offroad-doplnky.cz

28 | OCHRANNÉ RÁMY

PR / foto a text: Luxor s.r.o.


AUTO-MOTO | Alfa

Giulietta má našlápnuto Alfa Romeo představila na ženevském autosalonu svůj nový model Giulietta – nástupce řady 147. Od jarních měsíců bude nová Alfa postupně k mání na všech světových trzích. Giulietta má vyslat nový implus pro oživení značky v jednom z nejvýznamnějších evropských segmentů. Kombinace sportovního ducha a elegance, to je koktejl, který Alfa Romeo namíchala už u démonického 8C Competizione. Elegance, krása a rychlost. To jsou hlavní hesla, kterých se prý designéři drželi v případě konstrukce nové Giulietty. Nezaměnitelná maska chladiče zasazená do výrazného předního nárazníku a z ní vycházející charakteristické tvary. Oválná světla s technologií LED a diodami pro denní svícení představují jeden z prvků aktivní bezpečnosti. Silueta vozu svými tvary potvrzuje dynamiku, vysoké a hladké boky s výraznými prolisy nad koly a tvar bočních oken jako u kupé a v neposlední řadě kliky zadních dveří ukryté do C-sloupku podtrhují dravou osobnost vozu. Zezadu působí auto robustním a stabilním dojmem a stejně jako u předních světlometů i u zadních světel je použita technologie LED, která nejen dobře vypadá, ale přispívá i k vyšší bezpečnosti.

Interiéru byla věnována stejná péče jako exteriéru a jsou pro něj charakteristické kvalitní materiály a pozornost věnovaná detailu – přesně podle italského stylu. Palubní deska je horizontálně orientovaná a dává vyniknout hliníkovým detailům evokujícím přímé spojení s 8C Competizione. Navzdory dívčímu a křehkému jménu je Giulietta relativně velkým vozem s rozměry 4,35 metru na délku, na šířku 1,80 m a na výšku 1,46 m. Rozvor náprav činí 2,63 m. Nový model byl vyvinut s cílem oslovit náročné zákazníky, kteří očekávají dynamický výkon Při vývoji nové Alfy Romeo mysleli konstruktéři především na pohodlí řidiče a maximální požitek z jízdy. Při uvedení na trh budou k dispozici čtyři turbo motory plnící normu Euro 5 a vybavené systémem Start&Stop. Dva benzínové - 1,4T (120 k) a 1,4T MultiAir (170 k) a dva naftové - 1,6 JTDM (105 k) a 2,0 JTDM (170 k) budou později doplněny chloubou italské automobilky, motorem 1750 TBi s výkonem 235 k v exkluzivní verzi Quadrifoglio Verde.■

29 | ALFA ROMEO

Text: DJP, AR Foto: Alfa Romeo


AUTO-MOTO l novinka

Nebývá zrovna moc obvyklé, že novou řadu uvede na trh nejdřív kombík a pak následuje klasičtější sedan, případně další verze. Letos to takhle udělalo BMW, když z nové pětkové řady jako první poslalo na autosalony Gran Turismo, tedy kombi. Na sedan se čekalo až do konce listopadu, prodávat se ovšem začne až někdy v březnu. Bavorská pětková řada znamená pro bavorskou značku velmi důležitý model – ve svých dosavadních pěti generacích vyráběných bez přestávky od roku 1972 se tohle BMW zařadilo mezi jedno z nejúspěšnějších aut na trhu a šestá generace na tom nehodlá nic měnit, maximálně statistiky vylepšit. Pětka vždy patřila k průkopníkům nových technických řešení: objevil se tu první diesel značky, celohliníkový podvozek, head-up displej nebo aktivní posilovač řízení. I poslední generace přináší do sériové výroby technické novinky – systém start-stop nebo

osmistupňový automat. Chybět nebudou ani regenerativní brždění nebo u manuálně řazených převodovek ukazatel optimálního řazení. Z doplňkového příslušenství lze jmenovat parkovací kamery se záběrem 360°, noční rozpoznávání chodců, hlídání jízdního pruhu apod. Pětková řada tradičně nabrala centimetry na rozměrech – například rozvor 2 968 mm ji řadí na vrchol ve třídě. Uvnitř to znamená o 13 mm víc místa pro kolena pasažérů na zadních sedačkách. Nová karoserie by měla nadále přispívat ke sportovnímu

30 I

chování vozu, když nabízí ideální rozložení hmoty v poměru 50/50, ale proti svému předchůdci i neuvěřitelný nárůst tuhosti (o 55 %). Nové tvary posuďte sami, připomeneme jen, že nestrádá ani aerodynamika, které například pomáhají i uzavíratelné otvory za typickými ledvinami na přídi. Kabina se nese v tradičním duchu značky a přebírá některé prvky z nové sedmičkové řady. Jde třeba o středový panel natočený o sedm stupňů k řidiči, asymetrická středová konzola se všemi ovladači v pohodlném dosahu apod. Multifunkční volant byl zjednodušen,


AUTO-MOTO l novinka

když všechny funkční ovladače jsou na jedné straně a ty informativní na druhé. Motorová paleta bude čítat čtyři benzinové a tři naftové verze, vrcholem nabídky bude osmiválec 550i s výkonem 408 koní a točivým momentem 600 Nm. Standardem pro pětkovou řadu mimo nejsilnější motor bude šestistupňová manuální převodovka, alternativou pak osmistupňová automatická – ta buď klasická, nebo Sport s pádly pod volantem

Model

Max. Výkon Točivý moment k Nm

0-100 km/h sekundy

Max.rychlost km/h

BMW 520d SE

184

380

8,1

225

BMW 525d SE

204

450

7,2

235

BMW 530d SE

245

540

6,3

250

BMW 523i SE

204

270

7,9

237

BMW 528i SE

258

310

6,6

250

BMW 535i SE

306

400

6,0

250

BMW 550i SE

407

600

5,0

250

31 I

Text: DJP Foto: BMW


Své CV zašlete na: inzerce@Àyup.cz


AUTO-MOTO l novinka

Médii propíraný Opel nyní už ve stabilizované situaci koncernu poslal na trh další model, který má jít ve stopách úspěšné Insignie, nebo spíš vzhledem ke svému určení být ještě úspěšnější. Nová Astra k tomu rozhodně předpoklady má. Přestože svou výstavní premiéru měla Astra coby pětidveřový hatchback už na loňském autosalonu ve Frankfurtu, tak na náš trh dorazila s mohutnou reklamní kampaní až letos v lednu. Nová Astra, která vychází z tradice devíti generací kompaktních modelů, jež Opel založil v roce 1936 modelem Kadett první generace, patří Astra neustále do top-trojice nejprodávanějších kompaktů v Evropě. Tento segment přitom představuje 27 % celkového automobilového trhu. Astra zároveň tvoří třetinu prodejů vozů značek Opel/Vauxhall, ročně se jich prodá téměř 500 000. Astra vnáší do segmentu kompaktních vozů množství komfortních a bezpečnostních prvků, které už

předtím uvedla do střední třídy Insignia. Astra bude mít k dispozici moderní technologie, jako jsou např. mechatronický podvozek, systém adaptivního osvětlení AFL+ s devíti různými režimy, kamerový systém Opel Eye rozpoznávající dopravní značky nebo upozorňující na nechtěné opuštění jízdního pruhu či certifikovaná ergonomická sedadla. Stejně jako u Insignie také nová Astra může být vybavena elektronickou parkovací brzdou EPB (Electric Parking Brake). Součástí standardní výbavy jsou i elektronický stabilizační systém ESC spolu s protiprokluzovým zařízením TC. Zajímavým prvkem je možnost objednání nosiče jízdních kol FlexFix vysouvaného ze zadního nárazníku.► 33 I


AUTO-MOTO l novinka Předchůdce je zapomenut Astra se od své předchůdkyně odlišuje už na první pohle. Měří do délky 4,42 m, v porovnání s modelem předchozí generace tedy povyrostla o výrazných 17 cm, rozvor se prodloužil o 7,1 cm, rozchod kol vpředu narostl o 5,6 cm a vzadu o 7 cm, což se odrazilo v prostornějším interiéru, který nabízí více komfortu na předních i zadních sedadlech. Nová Astra už stihla projít programem nárazových testů Euro NCAP s nejlepším výsledkem pěti hvězdiček i podle nové – přísnější metodiky, zavedené poprvé v tomto roce.

Mimo karoserie, jejíž tvary se nesou v podobném stylu jako u Insignie, a interiéru ve stejném designérském jazyku je zajímavá právě použitá technika. Samotná karoserie je torzně tužší o 43 %, v ohybu pak o 10 %, ale Astra sází zejména na propracovaný podvozek. Přední kola jsou zavěšena na tradičních kombinovaných vzpěrách McPherson, ale vzadu konstruktéři jako první na světě zkombinovali vlečená ramena nápravy s torzní příčkou s Wattovým přímovodem. Tento patentovaný systém zachycuje příčné síly, přenášené do závěsů při zatáčení a zároveň zvyšuje tuhost celého uložení zadních kol. V zatáčkách potom tato zadní náprava minimalizuje boční náklon karoserie. Kinematika Wattova mechanismu

způsobuje, že při působení bočních sil na jedno ze zadních kol se stejná síla přenáší i na druhé kolo - to zabraňuje posunům nápravy do stran a konstruktéři Opelu odhadují, že takto navržená ramena absorbují asi 80 procent příčných sil působících na zadní zavěšení. Adaptivní odpružení FlexRide umožňuje řidiči nastavit charakteristiky podvozku aktuálním požadavkům a jízdním podmínkám stejně jako v případě Insignie. Volitelný systém FlexRide je v kompaktní třídě naprostá rarita – dovoluje tři druhy nastavení: standardní, sportovní a komfortní. Astra dostala hned po uvedení do vínku osm motorů – čtyři vznětové verze a čtyři zážehové, u kterých se v průměru snížila spotřeba o 12 %. V závislosti na modelu a výkonu ►

„Astra měří na délku 4,42 m, například rozvor se prodloužil o citelných 7 cm.“

34 I


AUTO-MOTO l novinka motoru je brzdový systém vybavený jednou ze dvou kombinací kotoučových brzd: Verze 15“ mají vpředu ventilované kotouče průměru 276 mm a plné kotouče průměru 268 mm vzadu. 15“ systém se montuje do vozů s motory 1.4, 1.6, 1.4 Turbo a 1.3 CDTI. 16“ verze (motory 1.6 Turbo, 1.7 CDTI a 2.0 CDTI) mají vpředu ventilované disky průměru 300 mm a plné kotouče 292 mm vzadu. Nová Astra se začala prodávat od 344 800 Kč za benzinovou čtrnáctistovku o výkonu 100 koní, která má v základu klimatizaci, 4 airbagy, rádio ■ s CD, elektrická zrcátka i přední okna. 

Technika: Přední světla AFL+ podobná Insignii nabízí devět režimů osvětlení.

Astra dostala hned po uvedení do vínku osm motorů – čtyři vznětové a čtyři zážehové, u kterých se v průměru snížila spotřeba o 12 %.

Přední kola jsou zavěšena na tradičních kombinovaných vzpěrách McPherson, ale vzadu konstruktéři jako první na světě zkombinovali vlečená ramena nápravy s torzní příčkou s Wattovým přímovodem.

35 I

Text: DJP, Opel Foto: Opel


ššš­’‰‰•’„‡¤›¤„Š„Œ‘­†’

hzrê jvêtê z}!qêz{€s

ÍCE!

2008 LÉTO ww w

pro

pří

zniv

ce

čty

řko

lek

,m

oto

rek

a vš

ww

od

o te

rén

.cz

AD

QU

w.i

eh

u...

DAK

1 48-5

450

um

tník

TĚ Ž SOU ÁK! J AVI VNÍ O N AVÍC EXKIPLUTÝZIZ PRAODU KI D

UZU

C, S

STR ŘE QU A! NÁ ARM ČTE A ZD ZCEL

MAH F, YA 450 WR AHA YAM RKY:

NA S TGB RGET 425 SEZSOÁKŮKOUPÁRNTOÍVNÍ BUCHAR TA PÁ U! SKOROSPO JE2-3T5 TITU

LKA

)6"

?K

DD7 14-1

TITULKA)8?

8

KRINDD

R

MAS

ODAVY LY VÝST TOVA STAR ! JARO

0 DI

T 70 IC CA ARCT

ESEL

0 ON 68 N 320S TAIFU NC ADLY NDA RI HO 800S UTV EMU 6-9

400 XER MERA R MAX WRZ ZUKI ER IM MCO SU KYIS RANG INA POLAR DUST

26-2

450

08

M DS

57: 21: 0 24: 01011: 3.29 200 21. 24.11.

48  

1

ČTY

LKA ŘKO

4 22-2

E AI D

3

CAN-A

0

18-2

9 771801 452008 0 4

26-2

KRIN

01

8

A6)?

18

02

DD

TITULK

77

IN

9

SIGN

08 20 45 08 20 45?DE

02

9€ € ,29 Sk/3/3,2 99,10Sk 99,10

DD

NEW

4520 9 771801 1801 4520 08 9 77

RIN

TITULKA?

01

M

TOAK OAS FM 0,-1,KCAW SO33 TM LBOS EFO TRAIBAR RIS 10, POLAOKU 20

SS

AN

AW

R 45

0F 2-

TRA

O

ÍNÁ ZAČZÓNA ÁŘŮ SE LNIČ RR SI C RAM 520

, KYM TO REK AC ICET U TR 50 RT, EM DE 5 BLA YDER TGB SP Z6, -AM TOR CAN DIARYX, TE LA I G

CO

B TUR

MOTO

LY RAL

HEL

MXU

300

R, Q

UAD

0 201 3-4

LO M

L, S

OVEN AD, SL

QU SKÝ

RZR

D NÁŠE R, VZ

NOW

5 XC 0/52 M 45 , KT UCK 0 TR I 65 YUK , 0 T G B 4 2 5 B L A D EA, CYEARM 5A 0H A Y Z 4 5 0 F , S K I - D O O M X Z 8 0 0 , P O L A R I S R Z R 8 0 0 GR O BU , PG 460 MON

ADKR

OS

R-Z

dvo

rtle

ww w.i QU AD

.iQU

čtv

AR,

9 200 S 11U-ZU1KI2RM-Z 250

... rénu do te eho u... a vš n orek o teré KU: mot o d PO ČES IN lek, h ko e T š yř HO8D !ATRŮ a v LOS 24-3 e čt H 6 H U BR rek RVA íznivc LK3 ÁC EC oto VYT o př YŘKO LČAN k pr k, m NA ČT V SED íční ole měs tyřk dvou eč ivc řízn p pro ník ěsíč

.cz

AD

.cz

MĚS A V D É D Ž A K Í NYN

indd

21

ind

d

1

Chybí vám doma nějaké vydání OffROADu nebo Quadu? Můžete si ho objednat u nás v redakci na tel.: 281 933 121 nebo na e-mailu: redakce@ioffroad.cz

REKLAMA


AUTO-MOTO l novinka

Sorento změnilo nejen kabát

Kia Původní Sorento bylo pro značku bálním glo přelomovým modelem, který v obilce cestu měřítku otevřel korejské autom obilového do zcela nového segmentu autom v roce 2002 trhu. Sorento bylo představeno k vpřed. a pro Kiu znamenalo obrovský kro ných ede Stalo se výzvou pro mnoho zav , aby značek a impulzem pro veřejnost t pouze automobilku Kia přestala vníma jako „výrobce malých vozů“.

37 I


AUTO-MOTO l novinka

Sorento si získalo přízeň médií i veřejnosti nejen zajímavým vzhledem, ale také schopnostmi v terénu a příznivým poměrem užitné hodnoty a ceny. Během dalších sedmi let tento model oslovil tisíce zákazníků, kteří původně o koupi vozu značky Kia neuvažovali. Po celém světě se doposud prodalo téměř 900 000 vozů tohoto modelu. „S novým Sorentem jsme vytvořili nejen sedmimístné SUV, ale také vzrušující univerzální automobil, který je pro zákazníky velmi přitažlivý,“ uvedl Hyoung-

Keun Lee, prezident Kia Motors Corporation. „I přes současnou ekonomickou nejistotu jsme přesvědčeni, že nové Sorento se svým větším pokrytím trhu podstatně zvýší podíl automobilky Kia v tomto segmentu, v němž bychom chtěli, počínaje rokem 2010, dosáhnout ročního globální prodeje 140 000 vozů.“ Už původní Sorento vneslo do segmentu SUV nápaditý svěží designem. Při návrhu druhé generace se však tým designérů pod vedením Petera Schreyera, šéfdesignéra značky Kia, zaměřil na ještě výraznější 38 I

a futurističtější vzhled s cílem opět odlišit větší SUV značky Kia od konkurentů a integrovat do něj nové DNA designu automobilky. Sorento je nově komfortní pro cestování na dlouhé vzdálenosti, kam převeze až sedm cestujících. Jízdní vlastnosti a ovladatelnost vozu na silnici jsou díky přepracovanému podvozku na mnohem vyšší úrovni, auto se tak odklonilo od více offroadového pojetí první generace. Interiér je prostornější a luxusnější. V průběhu vývoje nového vozu opustili konstruktéři původní koncepci karoserie,

položené na pevném žebřinovém rámu, a navrhli zcela novou samonosnou strukturu s dostatečným vnitřním prostorem až pro sedm cestujících. Odlišnou metodou konstrukce se podařilo snížit hmotnost nového Sorenta proti předchozí generaci v závislosti na provedení až o 215 kg. Delší karoserie nové generace je citelně prostornější, jedná se o výsledek přesunutí čelního okna s přístrojovou deskou více dopředu a současně posunutí víka zavazadlového prostoru vzad. Pozvedla se ►


AUTO-MOTO l novinka

i vnímaná kvalita kabiny vozu, která může být vybavena výbavou jako je bezklíčový přístup, couvací kamera, vestavěná navigace či panoramatické střešní okno.

Na západoevropských trzích se nové Sorento začalo prodávat se dvěma motory – se zážehovým čtyřválcem o objemu 2,4 l a zcela novým přeplňovaným vznětovým čtyřválcem 2,2

Porovnání vnějších rozměrů (mm) Délka Šířka* Výška s ližinami Rozvor Převis vpředu Převis vzadu Rozchod kol vpředu Rozchod kol vzadu

Nové 4685 1885 1745 2700 945 1040 1618 1621

Rozdíl + 95 ---- 60 - 10 + 105 ---+ 38 + 40

Původní 4590 1885 1805 2710 840 1040 1580 1580

* bez vnějších zrcátek

39 I

CRDi. V druhé polovině letošního roku k nim přibude dvoulitrová verze vznětového motoru. Oba motory nabízené od uvedení vozu na trh pokrývají výkonové spektrum od 174 až 197 koní. Nejnovější SUV automobilky Kia, které se v Evropě prodává s atraktivní sedmiletou zárukou, je k dispozici s pohonem dvou nebo všech kol a přímo řazenou či samočinnou převodovkou. Zákazníci si mohou vybrat z 11 barev laků karoserie, dvou barevných odstínů interiéru (černý a béžový), ze široké

palety výbav a rozsáhlé nabídky prvků originálního příslušenství. Výroba Sorenta pro evropské trhy byla zahájena v továrně Hwasung v Jižní Koreji v červenci 2009. Koncem loňského roku odstartovala výroba také v nové továrně v USA ve West Pointu ve státě Georgia. Ta pokryje poptávku po tomto modelu na celém severoamerickém kontinentu. Na českém trhu začíná cena Sorenta v provedení 4x2 s benzinovým motorem na hodnotě 649 980 Kč. Za variantu 4x4 zaplatíte nejméně 699 980 Kč. ■ Text: DJP Foto: Kia


constructorsf1.com

REKLAMA


AUTO-MOTO l rallye

se Při lednovém rallye Monte Carlo l avi dst poprvé v ostrém provozu pře nový Ford Fiesta S2000 s Miko Hirvonenem za volantem a hned dokázal vyhrát tuto legendární soutěž. Vlastní premiéru v roli už zaváděcího vozu ale auto mělo u na podzim při závěrečném podnik IRC ve Skotsku, kdy se této pocty ujal Matthew Wilson.

41 I


AUTO-MOTO l rallye

Soutěžní Fiesta S2000 spatřila světlo světa po devítiměsíčním vývoji techniků z M-Sport pod vedením bývalého závodníka Malcolma Wilsona společně se specialisty z divize Ford Motorsport (tato plodná a úspěšná spolupráce začala už v roce 1990 na Escortu

Cosworth). M-Sport tak mohl využít zkušenosti z úspěšného Focusu WRC, ale i z loni uvedené Fiesty R2. Během vývoje Fiesta najezdila téměř tři tisíce kilometrů na tratích ve Velké Británii i v Evropě a testování následně pokračovalo až do prvního závodu. Testů se

42 I

účastnili nejvíc piloti Markko Märtin a Matthew Wilson.

Technika dohání WRC Vývojáři se v případě Fiesty potýkali nejvíc s řešením vnitřního prostoru ve voze. I když nová pravidla povolují šířku vozu 1 820 mm (o 20 mm víc než dřív), tak kokpit je stále dost malý na zabudování ochranné klece a předpisových sedaček. Do toho přichází nařízení, které nařizuje větší průměr trubek rámu z 38 na 50 mm. Tým M-Sportu tak studoval na padesát různých možností podoby rámu, tak aby se do ideálního poměru dostala bezpečnost, váha i tuhost. Kokpit byl projektován s ohledem na co nejlepší výhled z vozu, posádka totiž ►


AUTO-MOTO l rallye Technické údaje Motor zážehový čtyřválec, DOHC/4 Zdvihový objem 1998 cm3 Vrtání x zdvih 87x83 mm Kompresní poměr neudán Max. výkon 280 k (206 kW)/8000 ot./min. Max. točivý moment 260 Nm/6500 ot./min. Převodovka šestistupňová sekvenční Nápravy vpředu/vzadu McPherson Brzdy vpředu/vzadu ventilované kotouče 300-šotolina/355-asfalt mm čtyřpístkové třmeny/ventilované kotouče 300 mm, čtyřpístkové třmeny Kola asfalt/šotolina 8x18 / 7x15 Pneumatiky 650 mm Délka x šířka 3958x1820 mm Rozvor 2489 mm Provozní hmotnost 1200 kg Nádrž 80 l

sedí dost vzadu. Podařilo se a auto nakonec prošlo výborně crash testy FIA, když z povolené hodnoty deformace klece 100 mm prošla Fiesta s deformací pouhých 10 mm. Podvozek pracuje na vzpěrách McPherson v jednodušším uspořádání než na Focusu WRC, ale stejně jako na WRC i Fiesta používá třícestně nastavitelné tlumiče značky Rieger. Protože nová pravidla zakázala používání kuličkových ložisek na tlumičích, muselo se ještě dál vyvíjet uložení s ohledem na 43 I

co nejnižší třecí ztráty. Brzdy pro S2000 dodalo Brembo, na všech kolech jsou to ventilované kotouče a čtyřpístové třmeny. Za dodavatele systému pohonu byl vybrán Xtrac, který má už zkušenosti s vozy S2000 u jiných výrobců. Úpravy motoru jsou omezeny novými regulemi, ale M-Sport dál pokračuje ve spolupráci s francouzským úpravcem Pipo. Motormanagement je dílem Cosworthu. Dvoulitrový čtyřválec ve Fiestě používá stejný blok i hlavu jako Focus WRC. Motor bez přeplňování se pak bez problémů vešel pod kapotu menšího auta. Při představení Fiesty S2000 prohlásil technický ředitel MSportu Christian Loriaux: „Je

to fantastický pocit vidět hotové auto po vší té tvrdé práci a testování za zavřenými dveřmi. Každý v M-Sport musel tvrdě pracovat, aby byla Fiesta dokončena v tak krátkém termínu.“ Devětadvacetiletý Hirvonen k vozu poznamenal: „Fiesta S2000 vypadá a zní fantasticky. Je skvělé ji řídit, být součástí vývoje úplně nového auta. Byl jsem překvapen, jak rychle jsem si zvykl na to ho řídit. Ohromilo mě, jak dobrý je podvozek i nastavení, což mi umožnilo okamžitě jet naplno. Podmínky na testování ve Francii byly složité, ale i přes měnící se povrch pod koly jsem byl schopen jet velmi spojitou stopu.“ ■ Text: DJP Foto: Ford


u r a k a D o Vše h c á n a r t s 8 na 6 č K 9 4 a z jen

Hledejte u čerpacích stanic a prodejců tisku nebo objednávejte na adrese: Offroad club s.r.o., Olomoucká 2332, 193 00 Praha 9 Motorest Hummer, 3.km dálnice D11 tel.: +420 281 933 121, fax: +420 281 933 053, redakce@ioffroad.cz REKLAMA


AUTO-MOTO l hybrid

Porsche 911 GT3 R Hybrid

Hybridní závodění podle Porsche Přesně 110 let po tom, co Ferdinand Porsche vyvinul první hybridní vůz světa – Lohner Porsche Semper Vivus, automobilka Porsche představuje novou podobu tohoto vizionářského konceptu, který aplikuje na závodní vůz kategorie GT…

Na autosalonu v Ženevě se představilo Porsche 911 GT3 R Hybrid s pokrokovým hybridním ústrojím, které otevírá novou kapitolu závodní tradice značky, která během 45 let účinkování v motoristickém sportu získala více než 20 000 vítězství. Představená hybridní technologie byla vyvinuta speciálně pro použití v závodním autu a svojí koncepcí i uspořádáním se značně liší od současných konvenčních hybridních ústrojí. Každé z předních kol speciálu pohání elektromotor s výkonem 60 kW (82 k). Celek doplňuje čtyřlitrový šestiválcový boxer s největším výkonem 480 k, který tradičně pohání kola zadní nápravy. Významnou inovací je použití setrvačníku vyrábějícího elektřinu namísto konvenčních akumulátorů. Setrvačníkový generátor je umístěný vedle řidiče a je zdrojem elektřiny pro dvojici elektromotorů. Samotný setrvačníkový generátor je ve své podstatě elektromotor, jehož rotor se točí až 40 000 ot./min. Právě v tomto

pohybu se potřebná energie uchovává v mechanické podobě. Jakmile se řidič dotkne brzdového pedálu, z obou elektromotorů se stanou generátory a v nich vzniklá elektřina roztáčí setrvačník. Pro akceleraci nebo předjížděcí manévr může řidič tuto mechanicky uschovanou energii využít pro zvýšení dynamiky. Setrvačníkový generátor v ten okamžik začne nashromážděnou mechanickou energii přeměňovat na 120 kW elektrické energie, která pohání přední kola. Dodatečná porce síly je k dispozici vždy po dobu 6 až 8 sekund pro každý cyklus.

45 I

Kinetická energie, která byla v minulosti ztracena ve formě tepla v brzdové soustavě, je tak velmi účinně používána jako doplňkový zdroj síly. Záleží na aktuálních podmínkách na trati, ale dodatečný výkon nemusí být použit pouze pro zvýšení dynamiky, ale také pro úsporu paliva. Zvýšení účinnosti umožní podle potřeby upravovat výkonnost celého vozu. V některých případech lze například zmenšit objem a hmotnost palivové nádrže nebo méně často zajíždět do boxů pro palivo. Po své premiéře na ženevském autosalonu čeká 911 GT3 R Hybrid testování ve vytrvalostních závodech na Nürburgringu. Vrcholem testovacího programu bude závod 24 hodin na Nordschleife Nürburgringu, který se pojede 15. a 16. května. Cílem účasti na tomto závodě ovšem nebude vítězství, ale především testování technologie v reálném závodním prostředí, které pomůže s vývojem hybridních systémů pro budoucí sériové vozy. ■ Text: DJP Foto: Porsche


NOVĚ NA STÁNCÍCH

PRÁVĚ TEĎ! E X K LU Z IV

VW

4 NEJRYCHLEJŠÍĚ

MASAKR

BMW M PROTI SOBÁNÍ SROVN

AUDI S2 COUPÉ

NZÍNU. ÁLENÉHO BE VKY! NÍ A LITRY SP DO KO LI 5 M 53 , NO JE T JE STRO CE VYRÁBĚ 1 OKRUH, 2 CH NE UŽ S AUTO PARTA Z DA

S DOSTÁVÁ NÁ CH I PO 20 LETE

79 Kč DUBEN 10

015 002 9 77 180 4 3,20 € / 96,40 Sk

04

Í LÉTAJÍC Y T S IE NÍ F SUS ZÁVOD SÉRIOVÁ VER

TI M A S E R AO QUATTR

P O R S C H EA PANAMER

VS.

SOUBOJ NŮ DA SUPERSE

NOVĚ V SÍTI

SHELL

VÝHODNÁ NABÍDKA PŘEDPLATNÉHO Předplaťte si na 1 rok časopis FASTER Magazine za cenu 500 Kč a získáte balíček v hodnotě 1622 Kč: 6x FA ST ER M A GA Z IN E A Ž D O VA Š Í SCHRÁNKY

V CE

V CE

NĚ 9

00 Kč

9 Kč

V CE

NĚ 1

NĚ 4

74 Kč

69 Kč

E N E R G E T I C K É Ž V Ý K AČ K Y V E 2

2X ADRENALINOVÉ DVD Z KOLEKCE DUKE VIDEO - TO NE JL E P Š Í Z RALLY 7 0 . LET - TO NE JL E P Š Í Z RALLY 8 0 . LET

VÍCE VÍCE NA NA INFO@FASTERMAG.CZ INFO@FASTERMAG.CZ

NĚ 7

V CE

SAMOLEPKY

Z N AČ K O V Á PŘ Í S A D A D O O S TŘ I K OVAČ Ů S O N A X

NA STÁNCÍCH PRÁVĚ TEĎ!

REKLAMA


AUTO-MOTO l novinka

Dacia pro Prosta Vozy se znakem Dacia na grilu, a to nebudu vůbec přehánět, nikdy nepatřily mezi ty, se kterými by kdokoliv chtěl závodit. Nikdy neměly motory, které by k tomu snad sváděly, a nezměnila to ani poslední historická etapa pod křídly Renaultu. Jsou tu ale i výjimky…

47 I


AUTO-MOTO l novinka

Se sériovou podobou tohle nemá zhola nic společného, ale to speciály WRC, dělající reklamu modelům sportovně také nepříliš zajímavým, také ne. Francouzi milují závody na sněhu a ledu, mají proto i přes zimu, kdy asfaltového nebo šotolinového vyžití moc není, svou Andros Trophy. A protože vedení Renaultu má s reklamou prostřednictvím sportovních akcí zřejmě ty nejlepší zkušenosti, byl pro nadcházející ledovou sezonu připraven závoďák, který byste sotva čekali – Dacia Duster. A aby toho nebylo málo, tak za jeho volantem se v letošním ročníku neusadil nikdo jiný než čtyřnásobný mistr světa formule 1, dnes už 54letý Alain Prost. Duster nebyl vybrán náhodou. Jednak

jde o úplně nový model, který půjde do prodeje až později v tomto roce, a je tedy potřeba ho dostat veřejnosti do podvědomí, a pak jde už v základu o čtyřkolku, tak jako jsou speciály pro Andros Trophy.

Jaká je Dacia Duster připravená pro Andros Trophy? Samonosnou karoserii nahradil trubkový rám s laminátovou karoserií tvarem připomínající sériový Duster. K pohonu slouží třílitrový vidlicový šestiválec z VQ 30 produkce aliance Reanult-Nissan, který je ve voze uložen před zadní nápravou. Ten byl navíc pečlivě naladěn s cílem zvýšení výkonu. Výsledkem 48 I

je výkon 350 koní při 7 500 ot./min. a maximální točivý moment 360 Nm/5 500 ot./min. Ty bude zpracovávat šestistupňová sekvenční převodovka Sadev. Auto je vybavené samosvornými diferenciály. Podvozek tvoří vpředu i vzadu dvojitá lichoběžníková uložení s odpružením s dlouhými zdvihy. Na vozech pro Andros Trophy je zajímavé i to, že mají řízené obě nápravy. Jde o mechanický systém, který pomáhá lepší zvladatelnosti speciálů v zatáčkách na ledu, a ten se dá přizpůsobit každému okruhu zvlášť. Celé auto váží 950 kg, jak ukládají regule soutěže. 


AUTO-MOTO l novinka

ROZHOVOR Letošní ročník Andros Trophy se sice stal kořistí upravené Škody Fabie, ale Alain Prost nezklamal a dovedl Dacii k celkovému druhému místu. Tady jsou slova mistra v rozhovoru, který poskytl těsně po skončení seriálu. Jen dva měsíce po prvním závodě, skončila letošní Andros Trophy. Jaké jsou vaše pocity po první sezoně s týmem Dacie? Myslím si, že naše výsledky odpovídají očekáváním, která jsme měli před sezonou. Vždycky se dá něco v motorsportu udělat lépe, ale my jsme dodrželi naše cíle. Byl to náš první vstup do Andros Trophy a měli jsme úplně nově vyvinuté auto, takže jsme bojovali proti soupeřům, kteří měli už auta odzkoušená. Dokončit na druhém místě v tak konkurenčním šampionátu je výborný výsledek.

TECHNICKÉ ÚDAJE Motor Zdvihový objem Vrtání x zdvih Kompresní poměr Max. výkon Max. točivý moment Převodovka Nápravy vpředu/vzadu Brzdy vpředu/vzadu Kola Pneumatiky Délka x šířka Rozvor Provozní hmotnost Nádrž

zážehový šestiválec, DOHC/4 2987 cm3 93x73,3 mm neudán 350 k (257 kW)/7500 ot./min. 360 Nm/5500 ot./min. šestistupňová sekvenční lichoběžníkové ventilované kotouče 260mm/kotouče 265 mm 5,5x16 Continental Racing Contact 3 4001x1900 mm 2500 mm 950 kg 25 l

49 I

Sezona začala dobře dvěma vítězstvími ve dvou závodech… Když jsme měli soupeřit s Jean-Philippe Dayrautem (Škoda) o titul, věděli jsme, že musíme být konkurenceschopní od začátku a potřebovali jsme se ujistit, že po první části kalendáře budeme tak blízko špičce, jak jen to bude možné. Naše vítězství ve Val Thorens a Grandvalira potvrdila naše plány a chtěli jsme udělat co nejvíc práce na vývoji vozu během vánoční přestávky. Motorsport nikdy nebyl exaktní vědou, takže jsme neuspěli v dosažení takové úrovně výkonu, kterou jsme chtěli. Když závody pokračovaly v Isole, Jean-Philippe nám připravil tvrdou porážku a myslím, že to byl bod zvratu v této

sezoně Andros Trophy. Udělali jsme velký pokrok v Lans-en-Vercors a nakonec získali třetí vítězství v Saint-Dié-desVosges. Co vám chybělo v téhle bitvě o titul? Myslím, že jednoduše čas. S programem sedmi podniků během pouhých dvou měsíců, měly týmy velmi málo času a prakticky nemožné mezi závody testovat. Dacia Duster má obrovský potenciál, ale zatím jsme nedokázali plně využít. Pracovali jsme do posledního závodu na tom, abychom našemu autu porozuměli a vylepšili ho. Na konci zimy analyzujeme data, která jsme sesbírali a zkusíme najít nějaká nová řešení. Zatím nebylo nic rozhodnuto pro další sezonu, ale náš plán je připravit se na budoucnost. Jak byl přijat debut Dacie v motorsportu? Příchod nové značky do Andros Trophy byl pozitivní i z hlediska celkového pohledu motorsportu. změnil vnímání „nízkonákladové“ značky, která ukázala, že může kombinovat i výkonnost se spolehlivostí. Byl tu veliký zájem médií i diváků a to jak skalních fandů tak i těch náhodných. Dacia je populární značka a její přítomností v Andros Trophy zájem ještě vzrostl. Je to o úhlu pohledu, myslím si, že jsme předčili i to, co jsme chtěli.■

Text: DJP Foto: Kia


AUTO-MOTO l cestovní tříkolka

je na trhu už třetím rokem a proto přišel pro tuto sezonu čas na změnu. Dosud sportovně pojatá tříkolka dostala od modelového roku 2010 cestovnější variantu RT, která má uspokojit ty zájemce, kterým se zdál původní RS příliš sportovní.

Základ stroje sice zůstal stejný – tedy litrový motor od Rotaxu s výkonem kolem stovky koní a tři kola, ale rozdíl je patrný už na první pohled. Designově se sice RT podobá staršímu RS, ale když si je postavíte vedle sebe, tak zjistíte, že kapoty jsou prakticky úplně jiné. Společným znakem trojice RT, RT Audio & Convenience a RT-S (ta je nejvybavenější) je totiž posezení skoro fotelového typu. Navrch okolo

tohoto sezení vzniklo ještě dost odkládacího prostoru.

Vozík jako za starých časů U typu RT se proti Spyderu RS (Roadster Sport) nezměnila možnost volby mezi manuálním řazením (SM5) a poloautomatickou sekvencí (SE5) řazenou levým palcem. Potom toho ale přibyla velká spousta, která z téhle tříkolky dělá cesťák pro nejnáročnější 50 I

klientelu: kvalitní audioaparatura, tempomat, vyhřívané hefty, elektricky stavitelný větrný štítek a navíc ještě víc než 155 litrů úložného prostoru. Takže se snadno sbalíte i na kratší dovolenou třeba ve dvou. Kdo má rád elektroniku, přijdou na své, už základní model RT má ve výbavě Roadtser Electronic Control Center (RECC). To je osvícený čtyřbodový ovladač, na který se sahá ►


AUTO-MOTO l cestovní tříkolka

levým palcem – používá se pro pohyb v menu funkcí Spydera, jako jsou audio, otáčkoměr a tachometr, a jejich podnabídkách. Lahůdkou je pak výbava RT Audio & Convenience, kde už je integrované propojení s iPodem/iPhonem, který ovládáte taky přes RECC a zároveň se informace o přehrávané muzice objevují na multifunkčním displeji mezi ciferníky na přístrojovce. Mimo zábavní centrum

má ještě A&C vyhřívané opěrky rukou pro spolujezdce a ten si svoji ideální pozici najde i díky seřiditelným plošinám pro nohy. Pro zarputilé cestovatele je tu ještě jedna záležitost navíc – možnost objednat si ke Spyderu přídavný vozík, 51 I

něco na způsob českého PAVa. Do něj se vleze dalších 622 litrů nákladu. Takže pak máte ve výsledku na Spyderovi víc místa (celkem 777 l) než třeba v novém Superbu kombi... Technika dovedená skoro k dokonalosti – tenhle trailer je dokonce sladěný i se stabilizačním systémem Spydera. ■ Text: DJP Foto: BRP


RIDER - NEJPRODÁVANĚJŠÍ ČASOPIS O FMX S DVD V ČR O

9V Y DEMONS

59 Kč

9,10 Sk ,27 € / 24

ST DVD CRU

ŽEN 0 Kč PŘILO 9 6 Ě T O N D O H

1/2010 5. ROČNÍK

TRAILER Z FILMU A VÍCE INFO O NĚM I ČASOPISU ZÍSKÁTE NA

I

WWW.RIDERMAG.CZ

E: info@ridermag.cz

T: 224 919 744

00 70 09 9 77 18 02

03

V PRODEJI I NA VŠECH

POSTER RIDERGIRL

CTOR O D E H T ROSSI

SHELL, OMV, TESCO

VALENTINO

OUPIL

I” DOK D N I “ L A MICH INTERVIEW

MOKUUS N T R ID E R PA N S T

GLADIATOR

URNE DY - J O P S , Q UA M U J E F TH IG H T O P LU S : N

GAMES

LA YMAN G

RO SS I

DA KA R 20 10

MO KU S

NA STÁNCÍCH

PRÁVĚ TEĎ

S 2-DVD

AL X6, EMU D IAT O R

C T IC 700, AR LT R A C K

.. . C AT 7 0 0

IN DI +5 0 m in . ON BOAR DŮ NA DV D


AUTO-MOTO | Lidé kolem nás

MOTO

Připravili jsme pro vás rozhovor s novopečeným vítězem seriálu Czech Endurance Cup v kategorii Superbike ELIT Cup Alanem Krecarem. Dozvíte se nejenom o vlastní náročnosti závodění v českých podmínkách, ale i něco málo ze zázemí týmu, který loňské vítězství doslova vydupal ze země.

Alan Krecar

53 | LIDÉ KOLEM NÁS | ROZHOVOR


AUTO-MOTO | Lidé kolem nás Alane, první otázka snad nemůže být jiná: kdy jsi začal jezdit na motorce a na jaké? Začal jsem jezdit asi jako každý na pionýru, dále to byly ČZ 125, ČZ 175, ČZ 250, Yamaha RD 350 až Monster. Moje první okruhovka byla Ducati 999, teď jezdím na Ducati 1098. Co tě vlastně dovedlo k závodění? Na silnici si člověk nemůže užít extrémní jízdu, kdo se o to pokoušel, tak už většinou nežije. Na okruhu si člověk vyzkouší v relativně bezpečném prostředí limity jak svoje, tak i motocyklu.

Patříš mezi ty „propadlíky“ sportu, kteří tomu věnují veškerý svůj volný čas? Ano, věnuji tomu hodně času a hlavně i peněz, rozhodně to není levný koníček, ale stojí to za to! Zajímalo by nás, jestli je těžké skloubit každodenní aktivity jako práci, osobní čas se závoděním? Člověk si to musí dobře rozplánovat, jednoduché to není, ale jde to. Asi to není levná záležitost, máte nějaké sponzory? Nebo hradíte vše ze svých vlastních zdrojů? Sponzora máme zatím jen na olej (Fuchs Oil Silkolane) a pití (Venga - funkční nápoje). Mne podporuje Moto Robert slevou na servisu motocyklu. Jinak je to na nás a je to drahý, kdyby se někdo našel, tak se bránit nebudeme ☺. Co se ti honí hlavou na trati při závodu? Je vůbec čas na nějaké myšlenky? Na trati opravdu není čas na myšlenky, musíte se maximálně soustředit na jízdu.

MOTO

Jaké máš plány do budoucna? Letos jedeme znovu CEC 2010, budeme kroužit jako v loni a uvidíme jak to dopadne. Konkurence je čím dál vetší a rychlejší. ► Jak se cítíš v roli vítěze? Vítězství je samozřejmě příjemné, ale nejeli jsme s klukama s touto ambicí, jedem pro radost a legraci, úspěch bereme jako nečekaný BONUS ☺.

54 | LIDÉ KOLEM NÁS | ROZHOVOR


AUTO-MOTO | Lidé kolem nás A na tohle se musíme zeptat! Čemu dáváš přednost J, partnerce nebo motorce? No jak bych to řek…ehm, musím to nějak skloubit, i když mne partnerka dost podporuje, tak někdy taky hudruje ☺. Kde tě můžeme v blízké době vidět v AKCI? Rozpis závodů je na www.ivracing.cz v akci CEC, první podnik je 12.-15. dubna v Brně. Samozřejmě ještě předtím chceme potrénovat. Už se těším!

A teď k samotným závodům… O jakou soutěž se jedná? Czech Endurance Cup, vytrvalostní závody jsou vypsány ve čtyřech kategoriích, které se jedou dohromady a to: Superbike ELIT Cup, Supersport ELIT Cup (bez závodní licence), Superbike a Supersport (s licencí).

MOTO

Jak se jezdí - styl startu, doba závodu, na kolik kol, po jaké době se střídají jezdci, prostě jak závod probíhá? Startuje se ve stylu LeMans, závod trvá čtyři nebo šest hodin a vítězí ten tým, který za danou dobu ujede nejvíc kol. Samotná rychlost není všechno, rozhoduje hlavně týmová strategie, funkčnost týmu, signalizace, spolehlivost a vytrvalost jak strojů tak jezdců. Každý tým má strategii trošku jinou, od toho se odvíjí také domluva signálů, doba střídání - která je doporučena cca za 30 minut, každý tým to má trochu jiné. Seznam jednotlivých závodů (co se jelo loni), případně odkaz, kde najdeme aktuální informace o aktuální sezóně. O CEC 2009 se dočtete na www.motorkari.cz a o CEC 2010 na www.ivracing.cz v sekci CEC.

Tým… Představení členů týmu (kdo co dělá atd.) V našem týmu č. 4 - Moto Robert jsme 3 jezdci: Robert Papežík, Petr Pastor a já, zároveň jsme sami sobě i mechanici, většinou s námi jede i jeden kamarád na výpomoc technického zázemí, což je pro nás velké ulehčení. O časomíru a dohled, jestli je na trati vše ok, se starají naše dvě děvčata, na která je v tomto velký spoleh, je to jedna z nejdůležitějších věcí.

Výsledky za rok 2009 Sezóna 2009 nebyla úplně podle našich představ, zranil jsem se na jiné akci a vyřadilo mě to na tři měsíce ze hry, a přišel jsem o dva závody. Robert měl pád v Maďarsku a zbytek sezóny jel s nedoléčeným zraněním, ale díky skvělé strategii kluků, po sérii druhých a jednoho třetího místa, nastupovali s velkým náskokem. Nakonec jsme ho ve dvou pajdavých jezdcích a jedné slabší motorce, dojeli celkem v klidu na 5. místě což nám pohodlně stačilo na celkové vítězství v naší kategorii Superbike ELIT Cup ☺. Díky za rozhovor a držíme palce v nové sezóně! ■

Petr Pastor

Robert Papežík

55 | LIDÉ KOLEM NÁS | ROZHOVOR

Foto: archiv Alana Krecara


REKLAMA

www.bossaudio.cz


AUTO-MOTO | HONDA VFR 1200

9pĀNRYp JUDQWXULVPR Osmdesátá léta byla dobou, kdy motocyklové ]QDþN\ KOHGDO\ FHVW\ YêYRMH D REMHYRYDO\ VH ]DMtPDYpNRQFHSFHDQiSDG\'REDWRE\ODSURWL Wp GQHãQt XQL¿NRYDQp QXGČ YHOPL Y]UXãXMtFt 9 URFH WĜHED VSDWĜLOD VYČWOR VYČWD +RQGD 9)5) QiVWXSN\QČ ĜDG\ 9) WHG\ YpþNRYêFK þW\ĜYiOFĤ 9)RXU 6HGPVHWSDGHViWND QDNRQHF SĜHURVWOD Y RVPLNLOR D ]H VSRUWRYQČ VWĜLåHQpKR ELNXVHVWDOVStãFHVĢiN 'RYUãHQtP WRKRWR SĜHURGX MH OHWRãQt QRYLQND 9)5 L NG\å NRQFHSW E\O MLå SĜHGVWDYHQ SĜHG GYČPD OHW\ QD ,QWHUPRWX R]QDþRYDQi MDNR 5RDG6SRUW SRGOH+RQG\QRYiNDWHJRULH ,NG\å MH WR SURVWČ YHONê FHVĢiN 9êYRM PRWRUN\ VH QHVO YH MPpQX QHMQRYČMãtFK WHFKQRORJLt D SĜHQRVX QČNWHUêFK SUYNĤ ]H ]iYRGQtFK VWURMĤ WDN DE\ Y]QLNO SRNXG PRåQR XQLNiWQt VWURM SUR SRKRGOQp DU\FKOpFHVWRYiQtQDYČWãtY]GiOHQRVWL7HFKQLFL SURWRSUDFRYDOLUXNXYUXFHVGHVLJQRYêPVWXGLHP DE\VHMHMLFKSRåDGDYN\QDNRQHFQHNĜtåLO\

3DWHQWRYDQpNDSRW\ +RQGDYVDGLODQDIXWXULVWLFNpSRMHWtNDSRWXNWHUêFKVL QHFKDODSDWHQWRYDWGYRMLWRXYUVWYXSODVWĤ7DVPČĜXMH REWpNDMtFtY]GXFKWDNåH]OHSãXMHVWDELOLWXPRWRUN\YH Y\ããtFK U\FKORVWHFK 1D SRGREQpP SULQFLSX SUDFXMH LFKOD]HQtRGNXGVHRYãHPKRUNêY]GXFKRGYiGtVWUDQRX RG MH]GFH 1D YQČMãtFK WYDUHFK VRWYD SĜHKOpGQHWH UR]PČUQRX SĜHGQt ODPSX YH WYDUX StVPHQH ; NWHURX SRVWUDQiFKOHPXMtGLRG\SURGHQQtVYtFHQt6YĤMSĤYDE E\PČOPtWLODNNDSRWNWHUêE\PČOSĜHNRQiYDWEČåQp VWDQGDUG\OHVNHPLNYDOLWRX 6WDQGDUGHP MVRX LQWHJURYDQp ]DGQt QRVLþH NXIUĤ NH NWHUêP MH Y RULJLQiOQt QDEtGFH VDGD WĜt NXIUĤ =NDWDORJXVLWDNpPĤåHWHY\EUDWWDãN\GRNXIUĤQHER OLWURYê QiGUåEiJO 3DN MVRX WX L WDNRYp SĜtMHPQRVWL MDNR SRKRGOQČMãt VHGOR QHER QDRSDN VQtåHQp SUR NUiWNRQRKpY\KĜtYDQpKHIW\QDYLJDFHDWG ►

57 | HONDA VFR 1200


AUTO-MOTO | HONDA VFR 1200

'YěYDĀN\VWDĀt 9iV DOH VWHMQČ DVL ]DMtPi MDN MH WR V WtP YpþNR YêP þW\ĜYiOFHP SRG WtP SR]OiWNHP 7DNåH GYD QiFWLVWRYNDE\ODRG]DþiWNXQDYUKRYiQDSURVLOQê SURMHY Y Qt]NêFK L VWĜHGQtFK RWiþNiFK WDN DE\ E\ORPRåQpVPRWRUNRXSRKRGOQČFHVWRYDW QHZWRQPHWUĤMHNGLVSR]LFLXåYHRWPLQ 1DUR]GtORGPLQXOêFK9)NG\E\O\SĜHGQtD]DGQt YiOFHSĜHVD]HQpGRVWUDQ\WRKOH9)5Pi]DGQt RMQLFH EOtå N VREČ QHå W\ SĜHGQt WDNåH UR]WHþ ]DGQtFKYiOFĤMHPHQãtQHåSĜHGQtFK-H]GHFWDN Pi Xå X WDN ãWtKOHMãtKR YpþND MHãWČ YtF SURVWRUX SURQRK\1DUR]GtORGGĜtYČMãtFKGYRXYDþNRYêFK KODY Pi QRYê PRWRU Y NDåGp KODYČ MHQ MHGHQ KĜtGHO DOH þW\ĜL YHQWLO\ SRFKRSLWHOQČ V FtOHP VQtåHQtYêUREQtFKQiNODGĤLKPRWQRVWL SĜHY]DWR ]PRWRNURVĤ&5) =WHUpQQtKRPRGHOXSRFKi]t LX]DYĜHQêRNUXKPD]iQtVYHQWLORYêPRGYČWUiQtP VNĜtQČ FRå MH X VLOQLþQt PRWRUN\ ]DWtP XQLNiWQt ĜHãHQt 'ULYHE\ZLUH QHEROL HOHNWURQLFNê SO\Q MH Xå VD PR]ĜHMPRVWt VWHMQČ MDNR DQWLKRSLQJRYi VSRMND YWRPWRSĜtSDGČ])LUHEODGD ►

58 | HONDA VFR 1200


AUTO-MOTO | HONDA VFR 1200

$%6YVpULL 1RYČ SRVWDYHQi ãHVWLU\FKORVWQt SĜHYRGRYND REVDKXMH SUR KODGãt Mt]GX WOXPLþ Ui]Ĥ 9êVWXSQt KĜtGHOMHWXFRQHMYtFYSĜHGXDE\E\OGRVWDWHþQê SURVWRUSURFRQHMGHOãt]DGQtN\YNX6HNXQGiUQt SĜHYRG REVWDUiYi EH]~GUåERYê NDUGDQ 8YDåXMH VHLRDXWRPDWLFNpGYRXVSRMNRYpSĜHYRGRYFHNWH URXXå+RQGDSĜHGVWDYLODQDPRWRVDORQXY7RN\X 'UXKRX SURPČQQRX GREUêFK Mt]GQtFK YODVWQRVWt MH SRGYR]HN 7XKRVW VWURML ]DMLãĢXMH PDVLYQt KOLQtNRYê UiP SĜHGQt YLGOLFH R SUĤPČUX NOX]iNX PP L ]DGQt YLGOLFH V RGOHKþHQêP NDUGDQHP 6 QDVWDYHQtP VL FHVWRYDWHO PRF QHSRKUDMH YSĜHGXVHVHĜL]XMHMHQRPSĜHGSČWtSUXåLQ\Y]DGX NURPČWRKRL~WOXPDRGVNRN3URWRåHMGHYSUYQt ĜDGČRFHVĢiNWDNQHFK\EtGXiOQtEU]GRYêV\VWpP &%6YþHWQČ$%6 VpULRYČ ■

7HFKQLFNp~GDMH 0RWRUYLGOLFRYêþW\ĜYiOHF Rozvod 2+& =GYLKRYêREMHPFFP 9UWiQt[]GYLK[PP .RPSUHVQtSRPČU 0D[LPiOQtYêNRQN N: RWPLQ 0D[WRþLYêPRPHQW1PRWPLQ 3OQČQtPRWRUXYVWĜLNRYiQt 3ĜHYRGRYNDãHVWLVWXSĖRYi %U]G\ YSĜHGXY]DGX GYD NRWRXþH PP ãHVWLStVWRYpWĜPHQ\NRWRXþPPGYRX StVWNRYêWĜPHQ 3QHXPDWLN\YSĜHGXY]DGX=5 =5 5R]YRUPP 9êãNDVHGODPP 3RKRWRYRVWQtKPRWQRVWNJ 1iGUåO &HQD.þ

59 | HONDA VFR 1200

Text: DJP Foto: Honda


Auto-Moto - FlyUp.cz (duben / 2010)  

Rubrika o všem co jezdí. Každý si zde najde své! Od rodinného vozu až po super rychlá auta, nebo raději motorku?

Advertisement