Page 1

5 / 2012

GURMÁN V Š E O S K V Ě L É M J Í D L E , P I T Í A S P E C I A L I TÁ C H C E L É H O S V Ě TA

Mexickou kuchyní křížem křížem krážem krážem

Rozhovor s

Emmanuelem Riverem Láska na talíři

Archivní vína


BYDLENÍ VELKÉ TÉMA

GRILUJEME na zahradě ABY SE DĚTI VYŘÁDILY DĚTSKÁ HŘIŠTĚ DĚTSKÝ ZAHRADNÍ NÁBYTEK

STAVÍME DŮM ZAJÍMAVÉ PROJEKTY

GURMÁN VELKÉ TÉMA

GRILOVÁNÍ JAK PŘIPRAVIT ZDRAVÉ A CHUTNÉ SALÁTY VŠE O ZLATAVÉM MOHU

PIVO PEČEME S JAHODAMI

LOOK SVATBA

JAKÁ BUDE VAŠE ROZLUČKA SE SVOBODOU?

ROZHOVOR S MÓDNÍ NÁVRHÁŘKOU KATEŘINOU GAISLEROVOU

NAUČTE SE SPRÁVNĚ RELAXOVAT PORADÍME JAK

KRÁSA KOSMETIKA S OVOCEM NOVÝ SERIÁL: BARVY PRO ZDRAVÍ I KRÁSU


GURMÁN | Obsah

Mexikem křížem krážem

Obsah

Zveme vás na kulinářskou expedici napříč všemi regiony nejpestřejší země na světě!

11

Výběr toho nejlepšího!

26

ROZHOVOR s Emmanuelem Riverou Učí Čechy vařit skutečně autentickou mexickou kuchyni, kterou u nás prakticky nenajdete.

33

Láska na talíři Měsíci lásky se věnujeme i v Gurmánu. Aby ne, vždyť láska prochází žaludkem!

Když na věku (ne)záleží

56

Archivní vína jsou mnohy velmi ceněných artiklem. Co jim prospívá a co škodí?

49

Hvězdná chuť Jany Bernáškové

Sympatická herečka miluje restaurace, i když kvůli své dceři Justýnce se postaví i k plotně.

3 | OBSAH

Foto na titulce: Archiv


GURMÁN | tipy a novinky

Tipy Sladký gurmánský zážitek Bonboniéra Les Irrésistibles Stars na první pohled zaujme elegantním designem krabičky i pralinek samotných. Každý kousek je ručně vyrobeným uměleckým dílem. Nabízí dvanáct pralinek s nugátem ručně vyráběným z nadrobno nasekaných opražených oříšků a karamelu. Pralinky jsou naplněny několika druhy jemného čerstvého krému (vanilkový – Caprice, kávový – Tentation, malinový – Séduction, čokoládový – Désir, oříškový – Plaisir) a jsou polity hořkou nebo mléčnou čokoládou. Celá bonboniéra váží 240 g a koupíte ji za 610 Kč v prodejně Neuhaus na Terminálu 2 Letiště Praha Ruzyně a také na e-mailové adrese info@prospektamoda.cz.

Letní dovolená ve vlastní kuchyni Když se řekne mozzarella, představíme si oblíbený salát s cherry rajčátky a rukolou či bazalkou. Mozzarella di Bufala Campana D.O.P. pod značkou SPAR Premium je ale velmi chutná i ve spojení s parmskou šunkou, která podtrhuje její výjimečnou chuť. Vyrábí se z buvolího mléka v regionu jižní Itálie na geograficky chráněných a označených farmách dle původních receptur. Balení 125 g zakoupíte za maloobchodní cenu 49,90 Kč v síti hypermarketů Interspar.

Extrémně svěží dech Dobrá zpráva pro milovníky silných mentolových žvýkaček: nabídka značky Airwaves byla rozšířena o nové, extrémně silné Airwaves Extreme II. Novinka, která právě vstoupila na český trh, se vyznačuje mimořádně silnou kombinací mentolu a máty, je bez cukru a její chuť vás opravdu nakopne. K dostání je v běžné obchodní síti za doporučenou cenu 14 Kč.

Na drink i doutník V pražských barech Týnská a Mánesova Bar and Books je exkluzivně v nabídce unikátní portfolio doutníků vyrobených na míru pro majitele značky a barů Bar and Books, pana Raju S. Mirchandaniho. Doutníky jsou speciálně baleny a míchány ve výrobně v New Yorku na Manhattanu. Směsi tabáku pochází z Dominikánské republiky a z Hondurasu. K balení se používají listy z Nikaragui či Sumatry. Všechny doutníky lze koupit i v hezkém dárkovém balení. Mrkněte na www.barandbooks.cz.

Vždy do ní vidíte Praktickou novinku představila Brabantia na veletrhu ve Frankfurtu − dózu s průhledným víkem, které zajišťuje pohled na obsah. Dózy mají objem 0,5 l, proto jsou vhodné na drobné pochutiny (bonbony, oříšky, sušené ovoce apod.), které uchovávají čerstvé po dlouhou dobu. Jsou k dostání ve čtyřech barevných variantách – mandlová, hnědošedá, platinová a černá. Jednu pořídíte za 240 Kč.

4 | TIPY A NOVINKY


GURMÁN | tipy a novinky

Labužnický Mikulov Ve dnech 31. 5.-3. 6. se sjedou všichni milovníci dobrého jídla a vína na Mikulov Gourmet Festival – během čtyř dnů ve vyhlášených mikulovských restauracích připraví mistři kuchaři, členové národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů, špičková menu v moderním stylu. K nim budou pečlivě vybrána nejlepší vína tradičních moravských odrůd. Každá restaurace nabídne kromě menu také překvapení v podobě netradiční degustace. Akce je unikátní i tím, že zahrnuje program pro odbornou i širokou laickou veřejnost se zájmem o kvalitní gastronomii. www.mikulovgourmetfestival.cz

Kam na žabí stehýnka

Vaření s fantazií

V pražské Brasserii La Gare představili nové menu jaro/léto, o kterém chef de cuisine Vladimír Honzák říká: „Mým favoritem jsou Žabí stehýnka s omáčkou z vermutu Noilly Prat. Myslím, že to bude velký tahák, protože Češi mají Francii tradičně spojenou se šneky a žabími stehýnky. Paradoxně přímo ve Francii nenarazíte na mnoho restaurací, které by právě žabí stehýnka nabízely. Tahle specialita je totiž mimořádně náročná na dodavatele. Nám se naštěstí podařilo spolehlivého dodavatele najít.“ Přesvědčit se můžete na www.lagare.cz.

Fissler uvedl na trh novou řadu nádobí luno. Hrnce a pánve na vaření a pečení v rozmanitých velikostech jsou společně s rendlíkem, wokem a pánví na palačinky stimulem pro kuchařskou kreativitu a umožňují zkoušet nové věci u sporáku. Skvěle v nich uvaříte vše od klasických českých dobrot až po speciální pokrmy z Asie či Francie. Více na www.fissler.cz.

Menu se štikozubcem Jarní a letní menu vytvořené s respektem k aktuální sezóně i preferencím hostů nabízí restaurace Belgian Beer Cafe Les Moules v centru Prahy. Zůstává věrná své pověsti vyhlášené mušlové restaurace (jako jediná v Praze si čerstvé mušle pravidelně dováží z Dánska od stálého dodavatele). Ke stávajícím úpravám přidává další: Mušle na vavřínu s koňakem a Mušle na pastisu s fenyklem. Delikátní jemnou rybí chutí překvapí štikozubec, kterého v Les Moules servírují s fenyklovou krustou. Další neodolatelné novinky najdete na www.lesmoules.cz.

5 | TIPY A NOVINKY


STOP týrání dětí! DEJME ZELENOU p pozitivnímu rodičovství!

Vychovávejme děti láskyplně, moudře

a bez tělesných trestů.

www.nasedite.cz

Podpořte Nadaci Naše dítě formou dárcovské SMS ve tvaru DMS NASEDITE na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadace Naše dítě obdrží 27 Kč. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Pro Nadaci Naše dítě připravili DRAFTFCB s.r.o., Fotobanka ALLPHOTO a Mindshare. Děkujeme všem partnerům tohoto projektu.


GURMÁN | tipy a novinky

Rustikální pomocník na kolečkách Osudem kuchyňského vozíku RÅSKOG (design Nike Karlsson) je stát se vynikajícím pomocníkem v kuchyni, jídelně, obývacím pokoji, koupelně, prostě kdekoli. Naskládejte na něj hrnce, pánve, lahve s vodou nebo přísady na pečení. Poté jej přesuňte tam, kde je právě potřeba. Koupíte ho za 1290 Kč, více na www.ikea.cz.

Škoda nevařit Ojedinělá kniha sedmnáctiletého Martina Škody, českého Jamieho Olivera, je plná skvělých receptů, fotografií, rad a tipů, k nimž se autor postupem času vlastními zkušenostmi dopracoval, a také hudby. Mladý autor napsal kuchařku pro své vrstevníky s ohledem na jejich potřeby, možnosti i přání. Ale vlastně nejen pro ně! Přesvědčte se na www.smartpress.cz, kde můžete knihu zakoupit za 399 Kč.

Mňam, pečený tuřín! Aktuální sezóna přímo vybízí ke konzumaci odlehčených, lehce stravitelných pokrmů – například zeleniny v různých úpravách. Ne každý si však poradí s přípravou zdravého a nekalorického jídla tak, aby mu skutečně chutnalo a současně uspokojilo nutriční požadavky organismu. Oříšek to může být i pro kuchaře, ovšem ne pro Jiřího Středu, šéfkuchaře krkonošského Grund Resortu Golf&Ski. Ten si lehce poradí i s takovou kulinářskou výzvou, jakou je pečený tuřín. Vydejte se na http://www.grundresort.cz.

„Pivní orloj“ v Prazdroji začal bít Prémiový ležák Pilsner Urquell, zakladatel celosvětové kategorie piv typu „pils“, oslaví letos v říjnu úctyhodné 170. jubileum. Oslavy symbolicky zahájily již 19. dubna 2012 unikátní visuté hodiny, jejichž mechanismus se spustil přesně 170 dní před samotným datem, kdy byla v roce 1842 uvařena první várka proslulého plzeňského ležáku. Oslavy výročí zrodu ležáku Pilsner Urquell a založení společnosti Plzeňský Prazdroj vyvrcholí 5. října v Plzni.

Billa v Letech Maloobchodní řetězec Billa otevřel 25. dubna novou filiálku v Letech u Dobřichovic. Zákazníci v bývalé prodejně Esomarketu mohou nakupovat tradiční sortiment již zaběhlých supermarketů. Celková rozloha nového obchodu je 1 100 metrů čtverečních, zaměstnání zde najde téměř 40 lidí. Ve vstupním prostoru supermarketu bude nově umístěný bankomat, který dosud v Letech chyběl.

7 | TIPY A NOVINKY


GURMÁN | tipy a novinky

Deník Dity P. Dita Pecháčková, známá autorka kulinářských textů a šéfredaktorka časopisů o jídle, vydala svou první kuchařku. Ta není jen souborem 100 receptů ve 14 kapitolách. Dita Pecháčková kuchařku nepřehltila nedostupnými ingrediencemi, složitými postupy, ale přesně naopak. Najdete v ní jednoduchá, ale originální jídla, jejichž hlavní ingrediencí „je láska“, jak říká sama autorka. A protože vedle kuchařky „vydala“ i další svůj porcelán a textil, otevřela eshop na www.ditap.cz.

Vinařství roku 2011 Nejlepším vinařstvím České republiky se stalo vinařství „Malý vinař“ František a Hana Mádlovi. Během slavnostního galavečera 12. dubna v pražské Lucerně převzal František Mádl ocenění z rukou ministra zemědělstvíPetraBendla.Vítězseutkalvefinálesdalšímipětivinařstvími, která byla nominována z 878 tuzemských vinařských společností. V kategorii Cena veřejnosti Vindemia publica 2011 zvítězilo vinařství Vinné sklepy Valtice, a. s.

Praktičtí zajíčci Set magnetických mini mlýnků na sůl a pepř lze díky integrovaným magnetům připevnit k lednici, sporáku nebo digestoři. Mlýnky se snadno ovládají jednou rukou, druhá zůstane volná na míchání. Naplněny jsou kvalitním čerstvým pepřem a mořskou solí. Hrubost mletí lze plynule nastavit. Mlýnek na pepř je vybaven ocelovým mlecím mechanizmem, mlýnek na sůl keramickým. Seženete na www.kulina.cz za 535 Kč.

Květinová cukrovinka k nakousnutí Jarní náladu si teď můžete dopřát dvojnásob – stačí ochutnat nové měkké pěnové bonbony HARIBO Chamallows Flowers. Bonbony ve tvaru květin, které se doslova rozplývají na jazyku, vás rázem přenesou na rozkvetlou louku a na chvíli můžete nechat starosti všedního dne za sebou. Při výrobě Chamallows Flowers se používají výhradně přírodní barviva a aroma.

8 | TIPY A NOVINKY


GURMÁN | tipy a novinky

Poznejte Philadelphii z její čokoládové strany

Jarovín Rosé 2012 zná své vítěze Do devátého ročníku mezinárodní soutěže růžových vín se letos přihlásilo rekordních 185 soutěžních vzorků z 10 zemí − České republiky, Slovenska, Rakouska, Chile, Itálie, USA, Austrálie, Francie, Řecka a Argentiny. Roli nekorunovaného krále růžových vín potvrdil Jiří Hort ziskem tří zlatých medailí, Championa získalo Vinařství Volařík. Poslední zlatou medaili si odneslo Vinařství Vajbar. Pořadatelé soutěž spojili s úspěšnou přehlídkou růžových vína a gastronomie Den v růžovém.

Cream cheese Philadelphia, světově známý a oblíbený sýr, který se stal populární mezi všemi věkovými generacemi, nyní přichází s novinkou určenou především dětem a všem milovníkům sladkých chutí. Nová Philadelphia Milka v sobě skrývá kombinaci jemné chuti kvalitní čokolády s nadýchaným sýrem typu cream cheese a vytváří tak nezaměnitelnou variantu sladké odměny v podobě mléčného výrobku. Výrobek je ideální jako pomazánka na pečivo, samotný na lžičce nebo při použití v kuchyni. Vyzkoušejte!

Farmářské potraviny v centru Prahy Krátce po prodejně na Národní třídě Český grunt otevírá další obchod v centru metropole, a to v Dlážděné ulici 7. Pro poctivé farmářské potraviny sem můžete přijít ve všední dny od 7:30 do 19:00 a v sobotu od 8:30 do 13:00. Podrobnosti na www.ceskygrunt.cz.

Popularita růžových vín stoupá Růžová vína s původem na Moravě a v Čechách mají stále silnější zvuk jak mezi vinaři, tak mezi spotřebiteli. Jejich výrobou se zabývají už dvě třetiny vinařů a celková produkce moravských a českých růžových vín tak meziročně vzrostla o 40 procent. Růžová vína u nás zažívají dva

sezonní vrcholy. První začíná v květnu a přetrvává do letních měsíců, kdy růžová vína naplňují dokonale svou roli lehkého nápoje pro slunečné dny. Druhým vrcholem je listopad a období Svatomartinských vín, kdy spotřebitelé ochutnávají nový ročník. Více najdete na www.ruzove.cz.

9 | TIPY A NOVINKY

Text: lino | Foto: archiv firem, archiv


Petrova návštěva v ZOO Petr má pigmentální retinopii a ze všeho vidí jen kousek. Chcete-li pomoci dětem jako je on, zašlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS Leontinka na číslo 87 777. Více na www.nadaceleontinka.cz Příspěvek můžete vložit na účet číslo: 2512300102/2600 nebo poslat dárcovskou DMS.

Cena DMS je 30 Kč, Nadace Leontinka obdrží 27 Kč. Službu provozuje Fórum dárců. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz


GURMÁN | na téma

Mexickou kuchyní křížem krážem Kdo rád poznává chutě a vůně exotických zemí, dobře ví, že mexická kuchyně patří k nejpestřejším na světě. Těm, co ještě neměli tu čest nahlédnout pod pokličku mexických specialit, nabízíme kulinářskou expedici napříč všemi regiony Mexika a přejeme dobrou chuť!

Mexiko bylo osídleno lidmi asi před třiceti ti­síciletími. První známou mexickou civilizací byla olmécká kultura, následovala mayská a později aztécká, které po sobě dodnes zanechaly ne­smazatelné stopy. Mnoho historických a  pří­ rodních památek, zvyků a  tradic se řadí mezi světově uznávané klenoty dědictví UNESCO. Až se zatají dech nad Kukulkánovou pyramidou v dávno již opuštěném městě Mayů Chichén Itzá. Pyramidu stále bedlivě střeží opeřený had, jenž se stal jedním ze státních symbolů mexického znaku. Stejně nezapomenutelným zážitkem je výhled do údolí Oxacy, kde se modrají tisíce agáve. Vyrábí se z  nich pravá mexická tequila, o  jejíž vznik se zasloužili španělští kolonizátoři, kteří počátkem

patnáctého století začali původní mexické obyvatele utiskovat pod vedením dobyvatele Hernanda Cortéze. Vyspělé mexické kultury začaly upadat, ale vzešla z toho nová obchodní éra, která Evropany obohatila o dosud nepoznané kulinářské zážitky a  suroviny. Kakao, čokoláda, pálivé papričky, tykve, kukuřice, dokonce i  krocan vstoupily do dějin, které později pro Mexičany pokračovaly dalšími dobyvačnými vpády a  konflikty. Současné Mexiko získalo nezávislost až v devatenáctém století, ale nic na tom nemění fakt, že zůstalo lákavou zemí, která je bohatá na historické a  kulturní památky, exotickou kuchyni i  nápoje – to vše ovlivněné indiánskou kulturou i koloniální minulostí.

11 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma Mexická kuchyně je ovlivněna rozmanitou polo­hou, která zahrnuje čtyři podnební pásma − od přímořských oblastí Tichého oceánu a Me­ xického zálivu přes pouštní krajinu pokrytou ostnatými kaktusy až po pohoří, kde se na úpatí nejvyšší mexické hory Citlaltepetl ve výšce přes pět tisíc metrů nad mořem nachází hlavni město Mexiko City. Tropická vegetace v  údolích se střídá s  lávovými poli a  chudými oblastmi, kde není nic než pouštní písek. I  přes nesnesitelné vedro a  sucho je mexická příroda velmi bohatá na rostlinné druhy, které dotvářejí typický cha­ rakter mexické kuchyně. Základem receptů předávaných z  generace na generaci jsou zelenina, luštěniny a  ovoce. K  oblíbeným druhům patří rajčata, avokádo, okurky, kedlubny, papriky všech možných druhů, barev i velikostí, tykvová semena, květák a petržel, kukuřice, fazole, ale i ryby, mořské plody, hovězí a kuřecí maso a místně i zvěřina. Hlavním kořením jsou malé špičaté pálivé papričky chilli. Ostrosti pokrmů se dociluje také dalším kořením, bylinami a  přípravky, například sambal oelek a  achi, což

je tekutý výtažek koření, kterým se dochucují saláty. Nezbytným doplňkem všech jídel jsou ostré studené omáčky salsa mexicana verda a salsa mexicana roja. Mexičané také milují sladké, takže na stole nesmí chybět čokoláda, nugát, fondán, smažené bochánky plněné kokosovým či vanilkovým krémem nebo jedinečný karamelový pudink flan. Ostatně kakao, vanilka a  kokosy se v  Mexiku pěstují již po staletí stejně jako „sladké“ koření (anýz, badyán, fenykl, hřebíček). Čím je Evropanovi chléb, Číňanovi a Japonci rýže, tím jsou pro Mexičana tortilly. Plní se zeleninovou směsí, rybami, krevetami, kuřecím masem či sýrem. Tortilly se podávají vždy teplé a polévají se jednou z typických omáček: pálivou červenou salsou roja, o  něco jemnější, a  přesto pikantní salsou verde nebo hutnou mole omáčkou, ve které nechybí čokoláda a chilli. Na první pohled divoké chutě se dobře doplňují, i když pro Evropana je toto spojení poněkud nezvyklé. Jenže takových pikantností je v mexické kuchyni spousta.

12 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Gastronomický průvodce po regionech

K malému občerstvení si můžeme dát přímo na ulici čerstvě pražené arašídy nebo kobylky poprášené drceným česnekem a ostrým chilli, nachos se sýrem či salsou, zajít si na šálek horké čokolády, která je Putování za lákavou vůní mexických pokrmů hořká, ostrá a někdy i slaná, neboť chilli a sůl jsou můžeme začít například v  oblasti snad nejvíce typickými mexickými ingrediencemi. poznamenané španělským vlivem. Pobřežní oblasti Mexika – koncert pro mlsné jazýčky Oaxaca − čokoláda, mezcal, tamales a smažené kobylky Kuchyně Acapulca je nevídanou přehlídkou všech Historické centrum Oaxacy představuje uni­ možných druhů tortill. Smažené kukuřičné tortilly kátní zachovalý příklad španělské koloniální se přelévají ostrou chilli salsou. Šťavnaté pellizcadas architektury a  společně s  Monte Albán figuruje jsou tortilly plněné rybím masem, olivami a sypané od roku 1987 na seznamu kulturního dědictví tymiánem. Prodávají se snad opravdu všude. UNESCO. V  nedalekém městečku Tlacolula se Regiony na pobřeží mají jednu velkou výhodu. každou neděli koná největší indiánský trh, kam Všechny poklady moře jsou na dosah, a  proto stojí za to zavítat pro typicky mexický suvenýr. zdejší pokrmy nepostrádají ryby, mořské plody Místo je také známé výrobou mezcalu, který si a  krevety, které v  receptech doplňuje čerstvá lze vybrat z bohaté nabídky více než tuctu chutí. zelenina, voňavý rozmarýn a množství exotického Nabídka pokrmů je nesmírně bohatá. Voní to ovoce. Tradiční pokrmy, jako je burrito plně­ tu kukuřičnými tortillami, cilantrem, epazote, né mořskými plody, dokážou vykouzlit neza­ pečenými paprikami, opékanými avokádovými pomenutelný gurmánský zážitek stejně jako empanadas (plněné pečivo) nebo rybí karbanátky. listy a oreganem. Oaxaca nabízí tamales zabalené v  banánovém Jižní cíp oblasti nekonečných pláží Baia California listu s  nejrůznějšími náplněmi (maso, zelenina je vyhlášený lehkým bylinným likérem Damiana, jehož recept je starý již stovky let. a kukuřice). Jsou šťavnaté a pikantní. 13 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Yucatán – pokrmy podle mayské tradice

Jalisco – tam, kde voní nejlepší tequila

Mérida se nachází v severozápadní části Mexika na poloostrově Yucatán, kde dodnes přetrvávají mayské tradice. Zdejší kuchyně nepostrádá typické ingredience, jako je kukuřice, koření a  zvěřina. Za ochutnání určitě stojí červená aztécká polévka a  pečená či rožněná masa s  kořením annatto. Místní specialitou je pečené selátko s  fazolemi a fialovou cibulí, rančerská vejce či lahodné tikinxic (ryby grilované po mayském způsobu).

Vůně tequily a tortas ahogadas (pečivo plněné smaženým masem marinovaným v pikantní tomatové omáčce) je synonymem gastronomických tradic regionu, který je také památkou UNESCO. Typická je pozole – kukuřičná polévka s masem, dále pestrá směs enchiladas, tacos i  neodolatelný nadýchaný dezert jericalla z mléka a vajec vonící vanilkou a skořicí. Puebla − omáčka, která dobyla svět Puebla je hlavní město stejnojmenného mexického státu a  celkově čtvrté největší město Mexika. Ty­ pickou pochoutkou jsou zde chiles en nogada, což jsou poblanské papriky plněné masovou směsí se sušeným i  čerstvým ovocem (hrušky, jablka, banán, meruňky). Dusí se v  ořechové omáčce se sýrem a zdobí zrníčky granátového jablka. Pokrm je pouze sezonní záležitostí, vaří se v předvánoční době. Další pochoutkou je mole poblano, což je kuřecí, krůtí nebo vepřové maso v  omáčce z  hořké čokolády, skořice, rajčat a chilli, recept nabízíme o pár stránek dál. Luis Potosi – prostá horská strava a bouřlivé víno V severovýchodní části Mexika začíná hornatá oblast, která pozvolna přechází v arizonskou poušť. Proto je i jídelníček zdejších obyvatel trochu jiný. V pokrmech převládá mladé skopové. Běžnou úpravou je barbecue a maso sušené, neboť v drsných podmínkách se ani jinak dlouhodobě skladovat nedá. Podhorská oblast Querétaro na severu Mexika je druhým největším producentem mexického vína. Už jen proto turistické kanceláře pořádají exkurze na nejstarší vinici Cavas Freixenet, která produkuje šumivá vína vyhlášených značek La Redonda a Los Aztecas.

14 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

V Mexiku se nepije jen tequila Začneme-li u  nealkoholických nápojů, můžeme zkusit něco, co vzdáleně připomíná odvar z oves­ ných vloček. Chutná samozřejmě jinak, neboť atole je rozvařená kukuřičná krupice zředěná vodou. Jedná se o  tisíce let starý nápoj, který Indiánům nahrazoval stravu při práci na kukuřičných polích. Jinou, ale stejně sytou variantou je nápoj zvaný horchata, což je rozvařená rýžová kaše zředěná mlékem a  ochucená kořením nebo ovocem. Přidává se i  hnědý cukr piloncillo, skořice canela a  vanilka. Mnoho variací skýtá osvěžující nápoj licuado − směs ledové vody, rozmixovaného ovoce nebo zeleniny, cukru a  kostek ledu podávaná v obřích číších. Samostatnou kapitolou je káva. V Mexiku se ochucu­ je kakaem nebo špetkou mleté mexické skořice canela, která však nemá s běžně známou skořicí nic společného. Canela neobsahuje hnědé barvivo, zato vyniká intenzivní skořicovou vůní. A neodpustitelným hříchem by bylo zapomenout na čokoládu, neboť její sláva sahá až do předkolumbovské mayské kultury, kdy byla podávána jen šlechtě a  panovníkovi. V tehdejších dobách totiž kakaové boby nahrazovaly platidlo. Ani zlato nemělo takovou cenu. Čokoládu, jak ji známe dnes, začali vyrábět až Španělé. Mexická čokoláda se podává vždy čerstvě připravená, neboť jak praví mexické přísloví „Nikdy neoživuj lásku, nikdy neohřívej čokoládu“. Přidává se do ní med, chilli, vanilka, nové koření či trocha soli. Z alkoholických nápojů si věhlas získala především tequila, která se pije se sangritou (vylisovaná šťáva z  rajčat a  pomerančů), s  řezem limonky, okořeněná pálivým chilli a  solí. (Historií, výrobou a  dalšími podrobnostmi o  tequile se zabýváme v následujícím článku). Předchůdcem tequily byl pulque, jakýsi kvašený „burčák“ z  agáve, jehož výrobu zavedli španělští dobyvatelé. Agáve pro pulque se pěstuje výhradně v  kraji kolem Ciudad de México a  pomalu se dostává do popředí před tradiční pivo. To se čepuje a  prodává v  lahvích i  plechovkách. Mexická piva Corona a Sol se k nám dovážejí. Za ochutnání stojí světlá i  tmavá Tecate, Equis, Modelo nebo černé pivo Montejo, které je specialitou Yucatánu.

Ale vraťme se k pulque. Voní typicky po agáve, je sladké, trochu rosolovité a  nedá se dlouho skladovat. Při ochutnávání musíme být střídmí, protože mít „opici“ čítající pár set králíků není nic příjemného. Co to znamená? Aztécká bohyně Mayahuel byla uctívána jako patronka rostliny maguey (agáve) a  ochránkyně všech ostatních rostlin. Podle mýtu měla čtyři sta synů, kteří byli v  přeneseném významu spojováni s  nápojem pulque. Podle tradice se různé druhy opilství klasifikovaly podle počtu králíků − čtyři sta králíků znamenalo naprostou opilost, patnáct či dvacet jen rozjaření. Následníkem pulque a  předchůdcem tequily je pálenka mezcal. Pro výrobu se používá více druhů agáve, na rozdíl od tequily nemusí jít jen o agáve modrou. Hlavní rozdíl mezi tequilou a  mezcalem není jen v  druhu agáve, ale také ve výrobním procesu. Zatímco u tequily se srdce agáve nejdříve napařují nebo nahřívají, při výrobě mezcalu se agáve peče na velkých pánvích na otevřeném ohni, což mu propůjčuje zvláštní uzenou příchuť. Po  upečení na pánvi zůstane zkaramelizovaná šťáva, která

15 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma se smíchaná s vodou nechá vykvasit. Potom se vykvašený mošt jednou nebo dvakrát destiluje. Mezcal je všeobecně znám kvůli červenému červu (gusano). Je to vlastně larva motýla, který se živí rostlinami agáve. Kolem gusana existuje množství legend. Červík v  láhvi je prý důkazem stoprocentní kvality mezcalu, ale je otázkou, zda není mexická specialita pouze dobře promyšleným marketingovým trikem, který v polovině minulého století zavedl jistý seňor Lozano Páez. Na každý pád to byl dobrý nápad, neboť se alespoň pozná mezcal od tequily, v níž podle mexických zákonů červ nikdy být nesmí.

Mexičané slaví často a rádi

Důvod k oslavě se v  Mexiku ani hledat nemusí, protože vítanou příležitostí je každé setkání s rodinou, příbuznými i známými. Rodinná pouta jsou tu velmi silná a úcta ke starším je samozřejmostí. Každou slavnost provází tanec i bohaté pohoštění. Například populární svátek Guelaguetza, který se slaví každoročně druhé červencové pondělí v Oaxace, patří k  nejznámějším festivalům v  celé Latinské Americe. Festival plný barev a  veselí je jakousi oslavou úrody. Velkou společenskou událostí je pro místní i turisty bezesporu mexický karneval – fiesta. Každé místo má svůj specifický K  regionálním specialitám patří mnoho druhů způsob oslavy vycházející z  lokálních tradic, ale pálenek a  likérů i  méně alkoholických nápojů, nikdy nechybí ohňostroj, býčí zápasy a  pro děti které však ve větším množství bývají zrádné. piňata − hliněná nádoba pověšená u  stropu Z alkoholických nápojů ze severního Yucatánu je to v  pestrobarevném papíře je naplněná pamlsky například Hierba Buena − pálenka z máty a kafrové a drobnými dárky. byliny Lippia dulcis Colada. Na lidových slavnostech nikdy nechybí pálenky typu absint nebo pastis, tedy Největší ruch nastává okolo Vánoc, které obvykle anýzovky, do kterých je přidán med. V Oaxace je začínají v polovině prosince a trvají až do Tří králů. populárním nápojem zkvašená ananasová šťáva Na tržištích se prodávají malé betlémy ze dřeva, tepache. Nakonec nelze opominout rum, který se keramiky i  slámy a  v  předvečer Štědrého dne vyrábí z cukrové třtiny a je k dostání téměř všude. vypukne bizarní slavnost Noche de los rábanos, tzv. Noc ředkví, kdy za všeobecného veselí farmáři a  řemeslníci vystavují vyřezávané ředkve zobrazující všechno možné od horoskopů až po cestování do vesmíru. Soutěží se o  titul nej­ lepšího řezbáře.

Veselý život = veselá smrt Zvláště barvitě probíhají oslavy mexických Dušiček, jež podléhají stejnému církevnímu kalendáři jako naše svátky, avšak mexická oslava má úplně jiný charakter. Obyvatelé měst obvykle kladou na hroby pouze květiny, ale na venkově je zvykem na hrob přinést svíčky, jídlo a pití, hodovat a bavit se na hřbitově leckdy až do rána. Před hřbitovy i v  ulicích se prodávají sladkosti z  cukrové hmoty a čokolády ve tvaru lebek, kostlivců či rakví bohatě zdobené veselými cukrovými ozdobami. Dekorace doplňuje tradiční pečivo z  kynutého těsta pau de muerto (chléb mrtvých) ve formě bochánků s reliéfem kostí, zvířat či rostlin, kterými se zdobí domácí oltáře jako votivní pokrm pro zemřelé, což je výrazem díků a úcty.

16 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Krocan (nebo kuře) s omáčkou mole poblano

Originální mexický recept

Klášterní tajemství aneb omáčka „Co dům dal“ Recept vznikl náhodou, ostatně jako většina slavných jídel. V kuchyni kláštera Santa Rosa ve vesnici Puebla západně od města Veracruz se jednoho dne strhl obrovský zmatek, neboť neočekávaně přijel na návštěvu sám arcibiskup. Jenže ve spíži nebylo nic, čím by bylo možné hodnostáře uctít, a tak jeptišky vzaly vše, co bylo k  mání, suroviny rozmělnily v  hmoždíři, přidaly k  tomu čokoládu a  uvařily omáčku k  pečenému krocanímu masu. Klášter ze šestnáctého století dnes slouží jako muzeum a  původní kuchyně zůstala zachována stejně jako omáčka „mole poblano.” Jen jeptišky odešly neznámo kam.

Suroviny na 4 porce: 2 kg kuřete nebo krocana nakrájeného na kousky (2 kousky na porci) 2 lžičky soli voda dle potřeby 2 lžíce horkého sádla 6 ks ancho chilli paprik 4 ks pasilla chilli paprik 4 ks mulato chilli paprik 1 šálek krájené cibule 2 lžičky drceného česneku ¼ lžičky anýzových semen 1 lžíce sezamových semen 2 ks snítky čerstvého koriandru sůl a čerstvě mletý černý pepř dle chuti 20 g hořké strouhané čokolády ½ šálku blanšírovaných, na plátky krájených mandlí ¼ šálku blanšírovaných rozinek ¼ lžičky mletá skořice ¼ lžičky mletého hřebíčku ¼ lžičky mletých koriandrových semen 1 lžíce sezamových semínek 3 tortilly nebo tenké toasty pokrájené na kousky Postup: Kousky kuřete nebo krocana uvaříme ve slaném vývaru, až jsou téměř měkké, scedíme a dáme stranou. Na horkém tuku osmahneme cibuli a papričky, přidáme česnek, anýzová a sezamová semínka a snítky koriandru. Směs rozsekáme v mixéru, přidáme k vývaru a přivedeme do varu. Přidáme strouhanou čokoládu, sůl a pepř a za stálého míchání dřevěnou vařečkou vaříme, až se čokoláda rozpustí. Přidáme mandle, rozinky, skořici, hřebíček a koriandr a dobře promícháme. Horkou omáčkou přelijeme krocaní nebo kuřecí prsíčka a na mírném ohni necháme pokrm prohřát ještě dvacet minut. Před podáváním povrch pokrmu zdobíme nasucho opraženými sezamovými semínky a podáváme s tortillou, toasty a případně se šťouchanými fazolemi. Náš tip: Chilli papričky jsou velmi ostré a dodají omáčce typický mexický říz. Podle potřeby lze dát chilli i méně. K pokrmu se hodí vína Merlot, Chardonnay, Pinot Noir.

17 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Náš tip: Místo kukuřičných slupek můžeme tamales zabalit do banánových listů, které mu dodají pikantní příchuť. Suroviny na 4 porce: 10 ks očištěných kukuřičných slupek 40 g sádla špetka prášku do pečiva špetka soli 80 g mouky harina de tamal 0,25 dl drůbežího vývaru 240 g náplně na tamales

Tamales Co potřebujeme k přípravě tamales? V  obchodě s  mexickými specialitami koupíme kukuřičné slupky, které den před přípravou tamales dáme do hrnce s  horkou vodou, přiklopíme poklicí a  necháme alespoň 3 hodiny máčet. Potom je vyndáme a  osušíme na savém papíře. Několik listů roztrhneme po délce na tenké pruhy jako lýko, kterým naplněné tamales nakonec zavážeme a  dáme stranou. Na těsto, které tvoří základ tamales, potřebujeme kukuřičnou moukou harina de tamal a  náplň, což může být na kousky nebo na nudličky krájené vepřové, hovězí či drůbeží maso, osmahnuté houby smíchané s  chilli nebo jinou pikantní omáčkou podle toho, čemu dáme přednost.

Postup: Sádlo dáme do mixéru a ušleháme do pěny. Prášek do pečiva a sůl vmícháme do mouky a za stálého míchání přidáváme k sádlu. Poté pomalu přidáváme po troškách vývar, až je všechen vmíchán do těsta. Šleháme, až dostane směs konzistenci ušlehané smetany. Můžeme si udělat zkoušku správné hustoty tím, že dáme lžíci směsi do studené vody − když zůstane plavat na povrchu, má správnou konzistenci a můžeme začít s přípravou tamales. Do středu každého lusku rozetřeme asi 1 lžíci těsta do vrstvy silné asi 3 mm. Těsto by mělo být spíše blíže k širokému než ke špičatému konci. Jestliže jsou lusky moc úzké, použijeme dva přeložené přes sebe. Necháme dost volného místa po stranách, aby náplň nevytékala a balíček držel pěkně pohromadě. Přehneme strany lusku ke středu tamales, potom přehneme ke středu špičaté konce a posléze i rovné konce. Složená tamales by měla tvořit úhledné balíčky. Nakonec převážeme každé tamales lýkem, které jsme si dali stranou. Zavázaná tamales dáme ne příliš blízko sebe švem dolů do pařáku na knedlíky, který zakryjeme poklicí. Tamales vaříme zhruba hodinu. Po této době se přesvědčíme, zda jsou tamales hotová. Po rozbalení má být náplň kyprá a provařená. Podáváme ohřáté nebo opečené na pánvi či grilu.

18 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Mexiko v českých restauracích Restaurant Maledivy, to je klidný přístav všech labužníků. Mexické speciality za přijatelné ceny a rozsáhlá vinotéka v útulném interiéru blízko Strossmayerova náměstí v Praze. Více na www.trojacatering.cz/maledivy

Hledáte, kam zajít na dobrou tequilu či mexický rum? Navštivte bar Čili, kde vám vybraný nápoj naservírují do panáka vyrobeného z chilli papriček. Více na www.cilibar.cz.

Kukuřičná krémová polévka s cuketovými chipsy, steak Ranchero s fazolemi se slaninou a smaženým vajíčkem a na závěr tradiční mexický koláč ze sladkých brambor a banánů ochucený rumem a přelitý rybízovým džemem. Máte chuť? Zavítejte do Holešovic do mexické restaurace Tacos. Více na www.7tacos.cz.

Podnik rodinného typu kousek od Dobříše. Majiteli restaurace jsou Zdeňka a Miloslav Čermákovi, kteří vás vždy rádi přivítají. Každý den se tu s jedním z nich můžete setkat. Osobně pro vás připravují více než sto mexických specialit s širokou nabídkou alkoholických i nealkoholických nápojů. Stará Huť u Dobříše je jen jedna a u místní kapličky restauraci snadno naleznete. Více na www.mexicopueblo.cz.

Bohatý jídelníček nabízí latinskoamerická restaurace Mezcal s nádechem karibské exotiky. Stylová hudba a opravdu velký výběr tequily různého stáří a druhů včetně jedné z nejlepších Tequileria Herradura. Praha 2. Více na www.mezcal-restaurant.cz.

Vítejte v mexické restauraci Replay to El Paso v Ústí nad Labem. Nabízíme jídla podle originálních receptur − fajitas, alambres, tostadas i buritos, steaky, těstoviny, saláty i jídla z mořských ryb. Kromě několika druhů mexických piv můžete vyzkoušet některou z tequil nebo ochutnat speciální míchané nápoje. Rezervace pouze telefonicky na čísle +420 475 201 000. Více na www.bowlingrestaurantcentrum.cz 19 | Mexickou kuchyní křížem krážem


GURMÁN | na téma

Kde koupit mexické speciality Originální tequila Vynikající, subtilní, komplexní a navenek jemná Tequila 1921 Blanco agáve s lehkou příchutí karamelu, heřmánku a citronu končí slabě trpkou příchutí a jemným ocáskem agáve. Více na www.hot-shop.cz.

Omáčky, salsy, koření Dochucovací omáčka Salsa de Chipotle z uzených jalapenos dodá tu správnou chuť mexickým salátům, kuřeti na pomerančích nebo vynikající tmavé omáčce mole. Cena 41 Kč. Více na www.hot-shop.cz

Mexická specialitka Pro labužníky se tito červíci pěstují na farmě přímo pro konzumaci a jsou krmeni speciální stravou, aby byli výživní. Chutnají podobně jako popcorn a mají příchuť barbecue, čedaru nebo mexického koření. Balení padesáti gusanos za 188 Kč na www.smartstore.cz

20 | Mexickou kuchyní křížem krážem

Mexická kuchyně snadno a rychle Škola vaření Cocina Rivero je místem v centru Prahy, kde můžete hodit veškeré starosti za hlavu, naučit se mexická jídla podle originálních receptů pod vedením mistra kuchaře pocházejícího přímo z Mexika. Cena kurzů all inclusive včetně nápojů je standardně 1 290 Kč. Aktuální program kurzů a přihlášky najdete na www.cocinarivero.cz

Doplňky a nádobí Misky z pálené hlíny na přípravu pesta a keramické servírovací misky na dochucovadla (salsy), pánve na fajitas, ohřívací krabice na tortilly. Další pomůcky do mexické kuchyně na www.hot-shop.cz

Text: ifo Foto: archiv firem, archiv


GURMÁN | k pití

TEQUILA Jsme ve státě Jalisco, nejmexičtější části Mexika. Právě tady vznikla sombrera, rytmická hudba mariachi − a teguila. Nápoj, jehož kořeny sahají až do dob slavné aztécké kultury.

21 | TEQUILA


GURMÁN | k pití

www.janbecher.com www.kratochvilovci.cz

Sladkou šťávu z rostliny zvané modrá agáve jako první získala žena jménem Mayauhetl z kmene Olméků, jejíž manžel Patecatl šťávu vykvasil a nápoj dal darem svému vládci Montezumovi. Moderní historie tequily začíná až v šestnáctém století, kdy Španělé kvašený nápoj „prohnali“ destilací. Vznikl první předchůdce tequily mezcal. Pálenku z divoké agáve však předčil nápoj vyráběný z modré agáve, která však rostla pouze v okolí oblasti Teguila, po níž národní mexický nápoj získal své jméno. Z modré agáve se k výrobě tequily používá pouze srdce rostliny, tzv. pino, neboť se po odstranění mečovitých ostrých listů vzhledem podobá ananasu. Těžkou práci na poli dodnes vykonávají tzv. jimadoros − dělníci, kteří sklizenou agáve dobývají a vrší na hromady u cest. Agáve se pak určitou dobu peče, neboť doba pečení ovlivňuje obsah cukru, tedy i alkoholu ve výsledném produktu. Potom se agáve drtí, kvasí a nakonec probíhá dvojnásobná destilace. Jen pro představu doplňme, že k výrobě jedné láhve tequily je třeba zhruba osm kilogramů agáve, z jednoho vyzrálého plodu se tudíž připraví asi deset láhví.

půdy, ale pouhá tři procenta v současnosti slouží k pěstování modré agáve. Jde o celý stát Jalisco, kde je největší výskyt Weberovy modré agáve, a dále pak v určitých oblastech států Guanajuanto, Michoacán, Nayarit a Tamaulipas.

Existují jen dva druhy tequily – kvalitní a dobrá Ale ne, teď opravdu vážně. Stejně jako jiné destiláty se i teguila liší kvalitou a složením. Jednotlivé varianty tequily se posuzují podle

Než se pálenka stočí do láhví, skladuje se buď v sudech, nebo nerezových tancích. Podle mexických zákonů se může teguila vyrábět pouze v pěti oblastech. Celý region vyhrazený pro výrobu tequily zabírá přes jedenáct milionů hektarů zemědělské 22 | TEQUILA


GURMÁN | k pití doby zrání a podílu agáve. Nejkvalitnější teguila obsahuje sto procent agáve, zatímco jiné druhy pouze poloviční množství, kdy chybějící podíl agáve nahrazuje cukrová třtina. Teguila Blanco je ze stoprocentní šťávy agáve. Tato teguila se musí ze zákona dvakrát destilovat a vyrábí se z ní Aňejo a Reposado. První musí zrát minimálně rok, druhá alespoň dva měsíce. Čistá Blanco teguila z modré agáve má po dvojí destilaci květinové, bylinné a pepřové aroma, které je zakončeno přirozenou sladkou chutí agáve. Blanco teguila má větší říz než Aňejo a Reposado. Teguila Gold získává na rozdíl od křišťálově průhledných tequil zlatavou barvu díky karamelovému dochucení, které má simulovat zrání v sudu. Je proto považována za nejméně kvalitní tequilu a hodí se pouze do míchaných nápojů. Průměrná cena tequily se v Mexiku pohybuje kolem 100−200 pesos (320−640 Kč) za litr, přičemž nejkvalitnější a nejdražší je Aňejo. Mezi nejoblíbenější značky v Mexiku patří například Jose Cuervo a Sauza, dále El Jimador, Herradura, Orendain či Cazadores. Než si však koupíme tequilu, měli bychom se přesvědčit o její kvalitě a pravosti. Nápis na etiketě 100 % de agave a Hecho en Mexico − vyrobeno v Mexiku je zárukou, že si opravdu přivezeme originál.

Správný panák tequily – býčí roh Pití tequily je ve světě spojováno se špetkou soli a řezem citrónu. Mexičané však dávají přednost tequile bez přísad. Pijí ji vždy čistou nebo v koktejlu zvaném Sangrita, který má kořenitou příchuť získanou z ingrediencí, jimiž jsou šťávy z pomerančů a rajčat. Po otevření láhve se teguila nechá asi pět minut dýchat. Může se pít při pokojové teplotě nebo na ledu.

23 | TEQUILA


GURMÁN | k pití Tradičně se teguila pije z vysokého, úzkého poháru zvaného caballito. Znalci tvrdí, že caballito je replikou originálního býčího rohu, z něhož se teguila pila kdysi. Pokud není toto typické sklo k dispozici, servíruje se ve sklenicích na brandy, kde rovněž vynikne typická chuť i vůně tequily.

Saludos Cuervo aneb Na zdraví, havrane! Vidět na vlastní oči, kde vůbec vznikla první teguila na světě, je lákadlem pro turisty. Do skanzenu ve vesnici Teguila, která patří mezi památky UNESCO, se pořádají jednodenní výlety z nedalekého města Guadalajara. Okolí světoznámé vesnice je obklopeno rozlehlými plantážemi modré agáve a palírnami. Největší z nich − Cuervo a Sauza − umožňuje turistům navštívit region speciálním vláčkem Teguila Express s folklorním programem a občerstvením včetně ochutnávky tequily. Nejstarší a největší palírnou v Tequile je La Rojeña. Zakladatelem byl pan José Cuervo a tequilu zde začal vyrábět v roce 1758. Až o sedm let později získal jeho syn José Maria Guadalupe Cuervo koncesi k produkci tequily pro obchodní účely a založil lihovar La Rojeña. Odtud se teguila začala exportovat do El Pasa v americkém Texasu, kde právě začínala slavná éra zlaté horečky. Potíž byla v tom, že většina zlatokopů včetně barmanů neuměla španělsky, a tak se sudy s tequilou označovaly obrázkem havrana (španělsky cuervo). Proto jistě nepřekvapí, že strážcem této továrny je právě havran, který návštěvníky vítá v kleci hned u vchodu do palírny. Každé dopoledne je tu pro turisty připravena ukázka moderní i tradiční výroby tequily, muzeum s historickými nástroji, dokumentárními fotografiemi a teguilami, které již mají sbírkovou hodnotu. Součástí programu je samozřejmě i ochutnávka. V areálu se nachází tradiční hacienda Fonda Cholula, kde si můžeme dopřát typickou mexickou večeři. V obchůdku se suvenýry si na památku koupíme láhev originální tequily, šperk z obsidiánu či opálu nebo ručně tkaný pestrý šál remoso s typickými mexickými motivy.

http://mexico.cnn.com

Tequila rekordmanka Nejdražší láhev mexické tequily představuje unikátní kousek z keramiky potažené skoro dvěma a půl kilogramy platiny a posázené čtyřmi tisíci diamanty. Speciálně vyrobená láhev vznikala deset měsíců a podílelo se na ní sedmnáct mexických umělců a řemeslníků. Diamantyo váze od pěti setin do půlkarátu pocházejí z brusíren v izraelské metropoli Tel Aviv. Uvnitř láhve je teguila světoznámé značky Ley 925 z palírny Hacienda de Capilla. Nápoj byl vyroben ze speciálně vybrané agáve a zrál v sudu sedm let. Pokud bychom chtěli ochutnat, máme smůlu. Lahvička v ceně nejluxusnějšího automobilu Lamborghini za 3,5 milionu dolarů (63 milionů korun) byla prodána jednomu ze tří zájemců. Ovšem kdo se nakonec stal majitelem tekutého pokladu, mexická média diskrétně nezveřejnila.

Margarita − koktejl s neobyčejnou historií O vzniku nejznámějšího koktejlu v barmanské historii koluje několik verzí, které se liší nejen samotným příběhem, ale také rozmezím dvanácti let. První story má kořeny v baru hotelu Garci Crespo v městečku Pueblo, kde syn majitele na bratrově svatbě nevěstě namíchal drink jako svatební dar a na její počest

24 | TEQUILA


GURMÁN | k pití ho pojmenoval Margarita. Další příběh vypráví o zmateném barmanovi, který popletl recepturu a zaměnil ingredience. Jiný příběh připisuje zrození Margarity barmance luxusního hotelu v Acapulcu. Ta prý ráda vymýšlela nové receptury, a když jednou připravovala párty pro VIP hosty, rozhodla se spojit tequilu s Cointreau a limetkovou šťávou a jako vrchol sklenici ozdobila citrónem a originální slanou krustou. Ale nejslavnější příběh Margarity je spojován se jménem Carlose „Danny“ Herrera, který pro barovou „girl“ Marjorii King namíchal tequilu tak, aby jí chutnala, tedy s likérem a citrónovou šťávou. Dáma totiž trpěla alergií na všechny alkoholické nápoje s výjimkou tequily, kterou ale „nemusela“. Barman byl pravý gentleman a koktejl po ní pojmenoval, a tak Margarita dobyla svět.

Kdoví, která verze je ta pravá, my můžeme věřit té, která se nám líbí nejvíc. Důležitější je, že vznikl osvěžující lahodný koktejl inspirovaný prosluněnými plážemi, podmanivou strhující barovou hudbou a neopakovatelnou vůní úžasně barevné divoké mexické přírody. Základní koktejl Margarita se míchá z citrónové šťávy a tequily v rovnocenném poměru a z pomerančového nebo jiného likéru. Někdy se přidává třtinový cukr, šťáva, někdy více tequily. Záleží na tom, který koktejl se připravuje. U koktejlů s tequilou však vždy platí základní pravidlo: sklenice s krustou se nikdy nesmí plnit až po okraj, aby se nápoj nemísil s ozdobným okrajem.■

25 | TEQUILA


GURMÁN | k pití Margarita 6 cl tequily Silver nebo Gold 3 cl Triple Sec 5 cl čerstvé limetové šťávy hrubozrnná sůl dílek citrónu Na sklenici uděláme krustu z citrónu a soli. Zbylé přísady dobře protřepeme v šejkru s drceným ledem. Nalijeme přes sítko do sklenice a podáváme.

Tequila Sunrise

Frozen Margarita

4 cl tequily 10 cl pomerančové šťávy 2 cl grenadiny půlka kolečka pomeranče Do longdrinkové sklenice nalijeme na tři kostky ledu pomerančovou šťávu, tequilu a zamícháme. Potom přes led opatrně doplníme grenadinu, ale už nemícháme, abychom neporušili duhové zabarvení, které se začne ode dna tvořit. Osvěžující a krásně barevný koktejl dozdobíme pomerančem, koktejlovou třešní a lístkem máty.

5 cl bílé tequily 1 cl Triple Sec 3 cl čerstvé limetové šťávy plátek limety Přísady nalijeme na půl šálku drceného ledu do mixéru a nízkou rychlostí mixujeme do hladka. Naléváme do vychlazené sklenice a zdobíme plátkem limety.

Další míchané nápoje s tequilou Brave Bull

Olé

Blue Margarita

4 cl tequily 4 cl Kahlua Coffee Liqueur kolečko citrónu Koktejl pro milovníky ledové kávy připravíme velmi snadno. Do vysoké koktejlové sklenice dáme na dno tři kostky ledu, nalijeme tequilu a Kahlua Coffee Liqueur, zamícháme a ozdobíme kolečkem citrónu.

3 cl bílé tequily 3 cl likéru Creme de Banane 1 střik Curacao blue V míchací sklenici vše smícháme s ledem, přecedíme do koktejlové sklenice na ledové kostky a lehce posypeme čerstvě nastrouhanou kůrou z limetky. Okraj sklenice zdobíme plátkem limetky.

3 cl bílé tequily 2 cl modrého Curacaa 1 cl Triple Sec 4 cl limetové šťávy půlměsíček limety hrubozrnná sůl Připravujeme v šejkru, servírujeme ve sklenici ozdobené krustou ze soli a limety a se zavěšeným půlměsíčkem limety.

26 | TEQUILA

Text: ifo | Foto: archiv firem, archiv


GURMÁN | rozhovor

Emmanuel Rivero: Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete 27 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete


GURMÁN | rozhovor Pokud vám přijde jméno sympatického Mexičana povědomé, možná jste absolvovali některý z jeho kurzů mexické kuchyně nebo jste na něj narazili na internetu. Mladý usměvavý kuchař založil před rokem a půl v Praze kuchařské studio, čímž si splnil svůj dlouholetý sen. Učí připravovat autentickou mexickou kuchyni. Kurzy ale nejsou jen o vaření. Rád komunikuje s lidmi a snaží se obrousit jejich prvotní odtažitost, která je hlavně pro Čechy typická. Inu, dokonalý požitek z vaření není jen o použití kvalitních ingrediencí a správném postupu.

To pak musel být docela šok, když jste přijel do země, jejíž kuchyně je od té mexické na hony vzdálená. Mám pravdu? Ano, chybělo mi tu jídlo, na které jsem byl zvyklý. A tak jsem začal shánět ingredience, abych si to své jídlo mohl připravit. Před těmi sedmi lety to bylo dost komplikované. Ale časem jsem si své dodavatele našel, začal jsem vařit pro sebe a  pak i  pro kamarády. Nyní fungují asi tři online shopy, kde je možné koupit všechny ingredience, a specializované obchody s exotickými potravinami.

Nepřemýšlel jste nad tím, že si otevřete v České republice vlastní restauraci? Kamarádi mi to radili, ale byl jsem tu nový, potřeboval bych celý tým lidí a hlavně – jsem člověk, pro kterého je důležitý kontakt s  lidmi. Kdybych Emmanueli, jak jste se dostal do České měl svoji vlastní restauraci, musel bych hodně času republiky? trávit zavřený v kuchyni a mezi hosty bych se tolik Moje sestra žije ve Finsku, a  když jsem skončil nedostal. Toto studio mi naprosto vyhovuje. univerzitu v Mexico City, cestoval jsem po Evropě. Měl jsem tu pár kamarádů, z  nichž jeden mi Bylo složité rozběhnout kuchařské nabídl práci v Praze a já ji přijal. Miluju Prahu, její studio v cizí evropské zemi? architekturu, přírodu i lidi. To bylo před sedmi lety. Studio se mi podařilo rozběhnout díky přátelům, kteří mi pomáhali komunikovat s  úřady i  klienty V Mexico City jste studoval kuchařské a radili mi s administrativními záležitostmi, protože řemeslo? moje čeština není dobrá. Učil jsem se, ale dostal jsem se jen na určitou úroveň a  dál ani krok. Ne, business management. Například telefonovat v češtině vůbec nezvládám. Mám ale hodně českých přátel, kteří mi moc Jak jste se tedy dostal k vaření? pomohli. Dokonce i svůj kurz vedu v češtině, která Vaření bylo mou vášní. Když jsem přijel sem, často sice není dokonalá, ale o  to více příchozí pobaví jsem vařil pro kamarády, kteří chtěli ochutnat a dokáže navodit příjemnou atmosféru. pravou mexickou kuchyni. Dělal jsem hodně večerních párty. Je mexická kuchyně mezi Čechy oblíbená? Vařit jste se ale naučil doma v Mexico Už ano, lidé začali objevovat nové chutě, exotická City? jídla a  konkrétně mexická kuchyně je nyní velmi Ano, to je pravda. Odmala mě vaření moc bavilo. populární. Stejně jako thajská nebo indická. Dříve Učil jsem se od maminky, babičky a  svých tet. byla velmi oblíbená italská a francouzská kuchyně, Občas vařila i  celá rodina. Například na Vánoce nyní je to pestřejší. nebo Velikonoce jsme společně dělali speciální knedlíky, které se plní do banánového listu – takzvané tamales. Jak je správně dělat, mě učila Co je pro Čechy největším překvapením, moje babička, která měla svůj speciální recept. když přijdou do vašeho kurzu? Při výrobě se vždy zapojila celá rodina, protože se Téměř všichni si myslí, že mexická kuchyně je pálivá. Ale tak to není. Ukazuju jim, že mexická kuchyně dělalo i sto kusů a bylo třeba hodně rukou.

28 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete


GURMÁN | rozhovor je o spoustě chutí. A zda jídlo pálí, záleží na salse, která není jeho součástí. Dává se doprostřed stolu a záleží na strávnících, zda si jídlo zpestří, či nikoli. Také jsou přesvědčeni o tom, že mexická kuchyně je Tex-Mex (Texas + Mexiko, pozn. red.), jako je burritos, chille con carne, chimi-changa, ale to není autentické. Proto jsem v naší škole začal učit pravou mexickou kuchyni, její přípravu i chuť. Co tedy patří do tradiční mexické kuchyně? Enchiladas z  kukuřičných tortill, zlaté křupavé tacos, quesadillas, barbacoa, tacos al pastor a třeba flan dezert, což je něco mezi creme brulée a  pudinkem. Děláme také fajitas. Přichystali jsme asi tři variace menu pro mexickou kuchyni. Máme i jednu speciální pastu, která se jmenuje Mole a je to naše národní jídlo. Dá se koupit, ale pokud byste si ji chtěli připravit doma, potřebujete spoustu času, protože se skládá asi z  třiceti ingrediencí. Jsou v  ní například banány, čokoláda, nejrůznější druhy suché chille i směs oříšků. Podle příchutí má různou barvu. Ne všichni Češi ji mají rádi. Když jsme měli kurz zaměřený právě na ni, nelíbila se vzhledem a chutnala tak polovině účastníků. Jaké hlavní ingredience se používají v typické mexické kuchyni? Stejné, jaké máme v  logu − cibule, avokádo, rajčata a  čerstvý koriandr. Ten užíváme opravdu hodně, ale pouze čerstvý – má specifickou chuť, která ne všem vyhovuje. V  našich kurzech ale většině účastníků chutnal. Velmi populární je „a la mexicana“, což je něco jako omáčka či příloha složená z  cibule, rajčat a  chilli, vše nakrájeno na malé kostičky. Vynikající je k  rybě, kuřeti, vejci a  podobně. V  Mexiku máme hodně druhů kukuřice. Některá je sladká, jiná spíše bez chuti − a podle toho se používá při vaření. Odlišuje se také barvou, máme kukuřici růžovou, černou i modrou. Z toho jsou Češi také velmi překvapeni.

Máte i nějaká typická sladká jídla? Zmiňovaný flan dezert nebo rýži s  mlékem a skořicí. Obecně ale v Mexiku není velká tradice v přípravě sladkých dezertů. Když přijdete do tamní restaurace, najdete v menu sachr, čokoládový dort a podobně. Jak se flan dezert vyrábí? Z kondenzovaného mléka Salka, smetany do kávy Tatra, vajec, extraktu z vanilky a Lučiny. Dá se to ve vodní lázni do trouby na 45 minut při 200 °C. Je to velmi jednoduché a dobré. Přijďte a vyzkoušejte! Co je typické pro kraj, kde jste žil vy? V  Mexiko City je hodně vlivů z  celého Mexika. Typickým pokrmem pro tento region je Taco, které je pro nás stejně tradiční, jako pizza pro Italy. Jde o tortillu plněnou fazolkami, steakem, rybou, zeleninou, vepřovým masem, rýží nebo čímkoliv jiným. Málokdo tady ví, jaký je rozdíl mezi tacos, burritos a podobně.

Ve studiu máte i jiné kuchyně, vy ale učíte jen tu mexickou? Jaká koření nejčastěji používáte? Většina lidí čeká, že vyjmenuju spoustu názvů. Ale Ano, na další kurzy tady máme hostující šéfkuchaře. tak to není. Používáme sůl, pepř, speciální kmín Každý měsíc zkoušíme nový kurz. Děláme vynikající argentinské steaky, thajské curry, indickou kuchyni, a sušené chille.

29 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete


GURMÁN | rozhovor ale také italskou, japonskou, libanonskou a špa­ nělskou. Příští měsíc máme kurzy české kuchyně pro cizince a  turisty a  také pro Čechy, kteří se chtějí zlepšit ve vaření své národní kuchyně. Česká kuchyně je moc dobrá, ale moc tučná. Je ale určitě něco, co vám z české kuchyně chutná? Svíčková, knedlíky a brusinky. Mám rád i další věci, ale je to na mě opravdu tučné. Češi rádi grilují. Je rozdíl mezi českým a latinsko-americkým grilováním? Myslím, že hlavně v  ingrediencích. Češi se bojí kombinovat, přijít s něčím novým. Použijí slaninu, sýr a zeleninu, více to neřeší. Vůbec třeba neznají avokádo. Znám spoustu lidí, kteří až do návštěvy našeho kurzu avokádo nikdy nezkusili. A diví se, že je to ovoce, když si mysleli, že se jedná o zeleninu.

Černé avokádo jim připadá zkažené. Přitom avokád je několik druhů a já obvykle používám to černé, protože je smetanové a  má lepší konzistenci. Zkuste ho a uvidíte. Dá se uvařit mexická kuchyně z českých potravin? Jsou samozřejmě speciální ingredience, které je třeba koupit ve specializovaných obchodech, ale obecně vycházíme ze základních potravin, které seženete bez problémů. Spousta supermarketů už má koutky s exotickými ingrediencemi. Jaká je kvalita mexických restaurací v České republice? Podle mě špatná. Za dobré považuji jen dvě restaurace v Praze, které vaří autentickou kuchyni − jedna je na Vinohradech a druhá pod Vyšehradem. Omlouvám se, ale jinak tu restaurace nejsou dobré.

30 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete


GURMÁN | rozhovor Většinou totiž nabízí Tex-Mex, který až na jednu Když se řekne Mexiko, napadá mě tequila. Je opravdu vaším typickým výjimku není dobrý, zato je hodně drahý. nápojem? Ano, ale ještě před 50 lety byla považována za Mexická kuchyně byla vyhlášena špatný alkohol. Posledních 15 let se její výroba nehmotnou památkou UNESCO… …před dvěma lety. V Mexiku je hodně regionů, zlepšila a  vyrábí se opravdu dobrá. A  je hodně které mají svůj originální styl, své ingredience populární. V  České republice si dobrou tequilu a  rozdílnou gastronomii. Ani já nemohu říct, že mohu koupit jen ve specializovaných obchodech. jsem u nás zkusil většinu jídel. V každém regionu V normálním supermarketu kvalitní nekoupíte. například najdete tacos, ale pokaždé vám ho udělají jinak. Místo chleba máme tortillu, ale každý region Chutná vám česká slivovice? ji plní jinak − například na severu masem, hlavně O jé, chutná, je velmi silná, ale skvělá na nemoci. hovězím, mořské regiony zase mořskými plody, v  Mexico City je oblíbené vepřové. Pro cizince je komplikované porozumět, jak to u  nás vlastně Kolik let je lidem, kteří se chtějí učit chodí. Možná je to naše vina, že se v globálu více vařit? Na věku opravdu nezáleží. Pořádali jsme vaření nesnažíme naši kuchyni propagovat. pro žáky základní školy, ale naše vouchery jsou oblíbeným dárkem i pro rodiče, babičky a dědečky. Co máte vy nejraději z mexické kuchyně? Nejčastěji naši účastníci mají mezi 25 a 45 roky. To je velmi těžké říci. Mám rád mořské plody, Muži i ženy. v Acapulcu je velmi speciální druh velké ryby s  chilli marinádou, takzvané pescado a  la Talla. V  Mexico City mám rád tacos al pastor, tortillu Vrací se? s vepřovým masem ve speciální marinádě, čerstvým Určitě. Například včera zde byl jeden kluk na kurzu koriandrem, čerstvou cibulí a čerstvým ananasem. sushi. Před dvěma měsíci absolvoval kurz indické kuchyně, kterou vyzkoušel doma. A  protože s  ní měl úspěch, chtěl se naučit i  to sushi. A  o  to mi přesně jde. Aby se lidé naučili pravou cizokrajnou kuchyni a  dokázali si ji s  radostí a  v  pohodě připravit doma. Co vás na vaření vlastně tak baví? Sám nevím. Je to pro mě relax, práce bez stresu, mohu hovořit s  lidmi. A  tady ve studiu jsem opravdu šťastný. Miluji celý ten proces − od výběru ingrediencí přes vaření, prostření stolu po ochutnávání, setkávání s  lidmi. Rád pořádám párty. Jen nemám rád uklízení! V čem vnímáte hlavní rozdíly mezi Čechy a Mexičany? V  jazyce i  zvyklostech. Češi jsou na první pohled více odtažití a komplikovanější. Než získáte české kamarády, trvá to dlouho. Na druhou stranu jsou to pak přátelství třeba na celý život. V  Mexiku máte kamarádů spoustu, ale nemůžete se na

31 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete


GURMÁN | rozhovor

všechny spolehnout. A když potřebujete pomoci, vymlouvají se, že nemají čas. Přesto by Čechům prospělo, kdyby se více smáli, nebyli tak plaší a dávali najevo emoce. Občas se stane, že přijdou lidé do mého kurzu, posadí se ke stolu a tváří se jako na pohřební hostině. Z  toho mám trochu komplexy a snažím se je rozptýlit. Aby se uvolnili a byli více v pohodě.

přátelé v Česku jsou skvělí lidé. Pomáhají mi, jsou loajální, cítím se tu dobře. Jen to počasí! Chtělo by to více slunce.

Když je hezky, co děláte, pokud nevaříte? Jdu na procházku třeba do Riegrových sadů, na pivo, mám rád výlety okolo Prahy, jdu na Hrad, ale také na kole do lesa. Je skvělé, že lidé v Česku Plánujete v Praze zůstat natrvalo? hodně sportují a  mají na to dobré podmínky – Zůstávám, ale na jak dlouho, to nevím. Do Mexika mohou lyžovat, jezdit na kole, na kolečkových se vrátit nechci, i když ho mám rád. Je tam hodně bruslích, hrát squash. My v  Mexiku jsme hodně politických a  kriminálních problémů. Tady je líní. A nemáme takové podmínky. Myslím si, že si to spousta Čechů ani neuvědomuje a  nedokáže kvalitnější a bezpečnější život v hezkém kraji. to ocenit. Hodně lidí zde vede kvalitní a  bohatý život. Jak často mluvíte s rodinou? Moje maminka volá třeba i každý den, přes telefon nebo skype. Byla tady na Vánoce a přijede v půlce května. Praha je mým druhým domovem. Moji

Emmanuela a další kurzy najdete na www.cocinarivero.cz.

32 | Pravou mexickou kuchyni v Čechách téměř nenajdete

Text: lino | Foto: Frida


GURMÁN | na téma

LÁSKA na talíři

KVĚTEN JE KRÁSNÝ MĚSÍC… Vůni rozkvetlých stromů a květin cítíme všude kolem, sluneční paprsky začínají mít čím dál větší sílu, ptáci zpívají, jaro je v plném proudu. To vše v nás vyvolává chuť a touhu oddávat se nejen milostným radovánkám. Aniž bychom si to uvědomovali, je pro naše tělo i duši tento čas velikým přínosem. 33 | LÁSKA NA TALÍŘI


GURMÁN | na téma

AFRODIZIAKA V KUCHYNI

Věnujme tomuto období pozornost, naslouchejme přírodě a brzy se budeme cítit mnohem lépe. Najděme si chvilku pro sebe, v této uspěchané době na chvíli „vypněme“ a načerpejme energii z přírody. Krásy přírody totiž dokážou zázraky a jsou S přírodními afrodiziaky přicházíme do styku prakticky denně. Vyskytují se v běžných potraopravdovým balzámem nejen na duši. vinách. Mnohdy ani netušíme, jaké poklady máme A jelikož je měsíc květen spojený s láskou, která ve spíži. Tak se pojďme podívat, které potraviny prochází žaludkem, neměli bychom zanedbávat náš nám přidají na sexuálním apetitu. mlsný jazýček. Nápaditá romantická večeře vnese do každého vztahu tu správnou jiskru.

OVOCE A OŘECHY Ananas, jahody, banány, mango, fíky, ale také ořechy, zejména mandle a pistácie (nejdostupnější zdroj zinku), dodávají tělu sílu a energii.

AFRODIZIAKA NA TALÍŘI

ZELENINA Celer, česnek, chřest, mrkev, pastinák.

Afrodiziakum je prostředek pro povzbuzení sexuálního apetitu a zintenzivnění prožitků s tím souvisejících. Afrodiziaka mají prokazatelný fyziologický účinek nebo fungují na bázi placeba. Takže po konzumaci určitého jídla, které má mít afrodiziakální účinky, ačkoli tomu tak není, pocítíme příval sexuální energie. Nejen chuť, ale i vůně a tvar v nás mohou vyvolat sexuální apetit. A kdo stojí za názvem afrodiziakum? Málokoho asi překvapí, že je to starověká řecká bohyně lásky a krásy Afrodita. Ta se stala díky své kráse jednou z nejmocnějších bohyň.

RYBY A MOŘSKÉ PLODY V souvislosti s afrodiziaky se často hovoří o mořských plodech a rybách, zejména ústřicích. Tělu dodávají velké množství vitamínu B a dále minerální látky jod, fosfor, vápník, železo.

VITAMÍNY A MINERÁLNÍ LÁTKY Vybírejme potraviny, které jsou bohaté na vitamíny B, E a na minerální látky (hořčík, fosfor, jod a zinek). Tyto vitamíny a minerály podporují tvorbu spermií a zvyšují potenci.

OKOŘEŇME SI ŽIVOT

Kořeněná jídla by rozhodně neměla chybět v našem afrodiziakálním jídelníčku. Chilli i pepř díky své ostrosti zvyšují prokrvení, a tím i sexuální apetit. Mezi další koření s afrodiziakálními účinky patří bazalka, fenykl, muškát, petržel, rozmarýn, skořice, Již ve starověku lidé hledali způsoby, jak si co vanilka, zázvor a ženšen. nejvíce zpestřit a zpříjemnit intimní chvíle. Víra v účinky a sílu afrodiziak byla poměrně rozšířená. Z různých, často jedovatých rostlin a kořenů se připravovaly takzvané nápoje lásky. Naštěstí je tato Čokoláda patří mezi nejchutnější afrodiziaka. doba pryč a my nemusíme pojídat jedovaté Působí nejen jako antidepresivum, ale obsahuje rostliny či jejich kořeny. Afrodiziaka najdeme látky, díky kterým se cítí člověk jako zamilovaný. v lahodných potravinách. Nejen, že si pochutnáme, ještě zvýšíme sexuální apetit. No není to báječná kombinace? Výtečné jídlo = perfektní sex.

NĚCO Z HISTORIE

ČOKOLÁDA NEJEN NA NERVY

34 | LÁSKA NA TALÍŘI


GURMÁN | na téma

ÚSTŘICE S CITRÓNOVOU ŠŤÁVOU živé ústřice ledová tříšť citrón nakrájený na čtvrtky čerstvě namletý černý pepř Čerstvé a pevně uzavřené ústřice (otevřené jsou nepoživatelné) důkladně očistíme kartáčkem, čímž odstraníme všechny nečistoty. Propláchneme studenou vodu. Otevíráme je speciálním nožem těsně před podáváním. Odřízneme je opatrně od ulity, dáváme velký pozor, aby nevytekla šťáva. Servírujeme na ledové tříšti, pro zjemnění chuti zakápneme před konzumací citronovou šťávou. Můžeme přidat čerstvě namletý černý pepř.

35 | LÁSKA NA TALÍŘI

DOP

ORUČU Zapom JE: eňte n jídla, js a těžká a tu čná ou to z abijáci sexuál ního a petitu


SOUTĚŽ... Pro čtyři z Vás řasenka SUMPTUOUS EXTREME MASCARA! Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku.

ESTÉE LAUDER SUMPTUOUS JE ŘASENKA URČENÁ PRO EXTRÉMNÍ LÍČENÍ ŘAS! Řasy jsou jedním tahem zvětšené a znásobené, díky čemuž budou vaše oči neskutečně velké a úžasně výrazné. Zapůsobte svými řasami a každý se při pohledu do vašich očí bude ptát „jsou ty řasy pravé?“

Jak dokáže řasenka Sumptuous Extreme vykouzlit takový extrémní objem? Tajemství tkví v synergii lehounkého složení Extreme Bold Volume™, které tvoří zvláštní směs tří speciálně upravených vláken obalujících řasy, a exkluzivního kartáčku Extreme BrushComber™. Maximálně velký kartáček pro maximálně působivé řasy Složení pro plný objem Extreme Bold Volume™ Směs tří násobících vláken – exkluzivní od Estée Lauder – funguje jako extenze řas – vyplňuje objemem i těch nejřidších řas – a okamžitě zvětšuje a znásobuje jejich vzhled. Tyto tři druhy vláken dodávají každičké řase doposud nevídaný objem: NOVÉ duté vlákno (Neustálé natočení a prodloužení) NOVÉ pevné tyčinkovité vlákno (Objem a délka) Propletená mikrovlákna (Zhuštění a prodloužení) Řasenka Sumptuous Extreme Mascara je bez vůně, byla oftalmologicky testována a je vhodná i pro ženy, které mají citlivé oči nebo nosí kontaktní čočky. Lze ji jednoduše odstranit odličovačem očního make-upu jako je Take It Away Total Makeup Remover od Estée Lauder. www.esteelauder.cz

Odpovězte správně na otázku:

Chrání řasy oko před vniknutím nečistot, prachu a dalších částic? a) ano b) ne Odpovězte zde: www.flyup.cz/soutezMASCARA

Podmínky soutěže: Soutěže se může účastnit osoba starší osmnácti let. Za správnou odpověď se považuje taková, kde bude uvedeno písmeno: A, nebo B, jméno, příjmení a platná e-mailová adresa. Vyhrávají čtyři účastníci soutěže.Výherce bude informován naší redakcí po vyhodnocení soutěže, které proběhne nejpozději k 31.5.2012. Oficiální vyhlášení výsledků bude v červnovém vydání magazínu FlyUP.cz. Bližší informace získáte na e-mailu: soutez@flyup.cz.


GURMÁN | na téma

NÁPOJE LÁSKY KOKTEJL PLNÝ VÁŠNĚ 4 cl Pražská vodky Premium 3 cl Monin Elder Flower 1 cl čerstvého limetkového džusu 6 cl čerstvého džusu z růžového grapefruitu dolít Bohemia Sekt rose demi sec & Mattoni ozdoba: jahody, borůvky, bazalka www.bohemiasekt.cz

KOKTEJL VIOLLET SMOKE 4 cl Dynybyl Special Dry Gin 2 cl ostružinového sirupu Monin 1 cl cukrového sirupu 2 cl fresh limetkový džus dolít Chateau Radyně extra brut Suroviny promícháme v šejkru, nalijeme do Fancy skla na led a dolijeme sektem Chateau Radyně extra brut. Zdobíme čerstvým ovocem. www.bohemiasekt.cz 37 | NAČERPEJME ENERGII Z PŘÍRODY


GURMÁN | na téma

ČAJE LÁSKY VĚČNÁ LÁSKA − KVETOUCÍ ČAJ Věčná láska je nádherný kvetoucí čaj ve tvaru srdce. Po zalití se objevuje trojkvět bílé a červené lilie a pestrovky. Čaj má éterickou vůni a chuť. Příprava: Jedná se o velký čaj vhodný pro přípravu v 800ml konvici. Čaj zalijeme vodou o teplotě 85 °C a necháme rozvinout. Lze z něj připravit více nálevů.

www.salviaparadise.cz

APHRODITE MIX – ČAJOVÁ DRŤ Tato směs obsahuje různé bylinky a okvětní lístky rozličných rostlin s citlivou vůní a chutí. Hlavní přísadou je Damiana, která má afrodiziakální účinky a uvolňuje se přibližně dvě až tři hodiny.

www.arcanumbylinky.cz

38 | LÁSKA NA TALÍŘI


GURMÁN | na téma

LÁSKA PROCHÁZÍ ŽALUDKEM

Blomus karafa na vodu v červené barvě. Cena 899 Kč. Více na www.blomus-shop.cz.

Vykouzleme tu pravou atmosféru pro opravdovou romantiku a udělejme radost nejen svému partnerovi.

Svíčka Cimolka ve tvaru srdce s vůní vanilky. Cena 21 Kč. Více na www.vychytaneveci.cz.

Plastové prostírání Silk Koziol v červené barvě. Cena 258 Kč. Více na www.luxusdesign.cz. Srdíčka červené barvy poslouží jako romantická dekorace na stůl. Jsou vyrobena z plastu a prodávají se v balení po 30 kusech. Cena 31,20 Kč. Více na www.svatebnizbozi.cz.

Romantické okvětní lístky růže jsou vyrobeny z červeného hedvábí, proto nevadnou a lze je použít i vícekrát. V krabičce ve tvaru srdce se ukrývá kolem sta lístků. Cena 189 Kč. Více na www.darkysradosti.cz.

Kvalitní jídelní souprava Color červená s moderním designem. Obsahuje: 6× hluboký talíř, 6× dezertní talíř, 6× plytký talíř, 6× šálek a 6× podšálek. Má výraznou jahodově červenou barvu, která se velmi dobře kombinuje s červenými doplňky. Cena 1 515 Kč. Více na www.borglass.cz. 39 | LÁSKA NA TALÍŘI


GURMÁN | na téma

KAM NA ROMANTICKOU VEČEŘI? ▲

TRITON RESTAURANT

Zažijte nevšední gastronomický zážitek! Triton restaurant na Václavském náměstí nabízí nejen nenapodobitelnou atmosféru krápníkové jeskyně, ale i skvostnou gurmánskou kuchyni. Zajímavé prostory jsou ideální nejen pro romantickou večeři, ale i pro příjemné posezení s přáteli.

Více na www.tritonrestaurant.cz.

PIANO NOBILE

Budete se cítit jako v pohádce! Správnou volbou se jistě stane pozvání na romantickou večeři do restaurace Piano Nobile na zámku Chateau Mcely. Je otevřena pro veřejnost a hotelové hosty sedm dní v týdnu se sezónním à la carte menu. Více na www.chateaumcely.com.

TERASA U ZLATÉ STUDNĚ

Romantická večeře v oblacích. Restaurace Terasa U Zlaté studně se nachází ve čtvrtém patře hotelu U Zlaté studně, kde se přesvědčíte, že Praha je skutečně stověžatá. Více na www.terasauzlatestudne.cz.

40 | LÁSKA NA TALÍŘI


GURMÁN | na téma

YAM NEUR YANG (Thajský salát s hovězí svíčkovou pro 2 osoby) 200 g hovězí svíčkové na menší plátky 2 lžíce rybí omáčky šťáva z citrónu nebo limety 2 lžíce cukru chilli nakrájet na jemno 1 cibule na nudličky 1 mrkev na nudličky 1 rajče na plátky ½ okurky na nudličky 5 jarních cibulek na šikmá kolečka

Tento skvělý salát s afrodiziakálními účinky vám připraví v restauraci NOI. Neexistuje mnoho lepších způsobů, jak začít snový romantický večer ve dvou, než právě v originální thajské restauraci na Újezdě, přímo v centru staré Prahy. Zdejší NOI menu pro dvě osoby, kdy za zvýhodněnou cenu ochutnáte šest delikates tradiční thajské kuchyně, láká nejen v čase všech zamilovaných. V Restaurantu NOI si jej můžete vychutnat kdykoli v průběhu celého roku, ať už s partnerem či partnerkou, kamarádem, kolegyní nebo obchodním klientem. Nalaďte se na www.noirestaurant.cz.

Na pánvi orestujeme maso. Přidáme rybí omáčku, citrón a cukr, poté chilli. Na závěr vložíme cibuli, mrkev, rajčata, okurky a jarní cibulku. Naaranžujeme na talíř a podáváme.

41 | LÁSKA NA TALÍŘI

Text: LeBo l Foto: archiv firem, archiv


Nadační fond pro pomoc nemocným dětem zvláště s poruchou krvetvorby, nádorovým onemocněním a pro děti, jejichž onemocnění vyžaduje transplantaci kostní dřeně. Motto:

„ Kdyby naše činnost pomohla zachránit jen jediný dětský život, tak to stojí za to. Myšlenku a poslání Nadačního fondu Kapka naděje chci věnovat památce mé dcery Klárky. „ Vendula Auš Svobodová

Nadační fond Kapka naděje vydává stolní charitativní kalendář na rok 2012. Najdete zde fotografie z předávání přístrojového vybavení do nemocnic a také z akcí, které tradičně NF Kapka naděje pořádá ve FN Motol pro hospitalizované děti.

Tento kalendář můžete objednat na: info@kapkanadeje.cz nebo si osobně vyzvednout na adrese nadačního fondu: Revoluční 1200/16, 110 00 Praha 1. Rozměry kalendáře : 25 cm x 20 cm, Cena kalendáře 99,- Kč + poštovné dle tarifů České pošty.

Děkujeme, že s námi pomáháte, Vaší pomoci si velice vážíme. NF Kapka naděje


GURMÁN | K jídlu

Zdravá a chutná

TRADICE Bylinkářství se považuje za předchůdce moderní farmakologie. Tisíce let sbírali lidé vědomosti o účincích bylinek, jakou nemoc umějí vyléčit nebo jak nejlépe ochutí pokrm. V dnešním moderním světě se stále více lidí vrací k tradičním bylinkám, sázejí si je na zahrádkách a léčí s nimi třeba bolesti v krku. BÁBY BYLINKÁŘKY

V NAŠÍ KUCHYNI

Ve středověku existovaly ženy, kterým se říkalo báby kořenářky, bylinkářky, léčitelky a s postupem času i čarodějnice, na které se pořádaly hony. Byly to ale jen ženy znalé síly a léčebných účinků bylinek. Znalosti se předávaly po staletí z matek na dcery. Tyto bylinkářky věděly, jaké bylinné čaje vyléčí kašel nebo pálení v krku, co zmírní bolest při porodu nebo co dát krávě, pokud přestala jíst a dojit. Když do dějin vstoupila kniha Kladivo na čarodějnice, mnohé ženy zaplatily za svoje znalosti životem. A nejen ony, ale i mnozí neprofesionální léčitelé.

Pro kuchaře znamenají bylinky rozmanitou škálu různých chutí a vůní. Vylepšují jimi nejen chuť polévek, omáček, masa a ryb, ale i sladkých jídel, jako jsou pudinky, marmelády, sirupy a cukroví. Také různé druhy salátů lze obměňovat pomocí bylinek. Představíme si ty nejznámější, které běžně používáme.

Bazalka je tradiční přísadou do rajčatových pokrmů, důležitá je hlavně v italské kuchyni. Je známá nejen pro svoji typickou vůni, ale i jako přírodní utišující prostředek při nevolnostech. Uklidňuje nervy Poté, co doba inkvizice pomalu odpadla, začaly se a uvolňuje od napětí. v hojné míře psát herbáře a návrat k bylinkám opět vzrostl. Ale s rozvojem vědy a lékařství se lidé začali Pažitka se pěstuje především pro kulinářské účely více spoléhat na léky. Dnes mají bylinky opět zelenou. a jídlu dodává příjemnou chuť cibule. Vylepšuje Léky se vyrábějí na co nejpřírodnější bázi a bylinky se brambory, vaječné pokrmy, polévky a omáčky. Zás čím dál větší samozřejmostí používají i při vaření. roveň povzbuzuje chuť k jídlu a zlepšuje zažívání. 43 | ZDRAVÁ A CHUTNÁ TRADICE


GURMÁN | K jídlu Máta je známá svým výrazným aroma. Hodí se hlavně po večeři a pomáhá proti nevolnosti a nadýmání. Horký výluh z máty je skvělý v začátcích nachlazení. Heřmánek uklidňuje a tiší, pomáhá proti nespavosti a úzkosti. Výluh z heřmánku je skvělým pomocníkem na opruzeniny a potničky u malých dětí. Meduňka navozuje klid, příjemný spánek a dobré zažívání. Má protivirové účinky a pomáhá i při léčbě oparů. Mateřídouška ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučuje se při nachlazení, chřipkách, ale také při zánětech uší a nosních dutin. Kopřiva funguje jako tonikum, obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Uklidňuje alergie a pomáhá při Petržel nemůže chybět snad v žádné kuchyni. Je rýmě. jedním z nejvýživnějších druhů bylinek, neboť obsahuje velké množství vitamínu C a železa. Používá Malinové listí se používá jako kloktadlo při bolesse do polévek a k masům, do majonézy a čerstvých tech v krku. Pokud se pije na konci těhotenství, salátů. Nejužitnější je čerstvá, protože vařením ztrácí zkracuje a ulehčuje porod. Vyvarovat by se ho ale měly ženy na začátku gravidity, kdy hrozí nebezpečí barvu a vitamíny. potratu. Kopr se hojně používá při zavařování, přípravě polévek a ryb. Má výborné utišující účinky při křečích a nadýmání. KAM NA BYLINKY Chceme-li mít doma nějaké bylinky, je asi nejsnadRozmarýn se užívá hlavně ve středomořské kuchyni nější koupit si je v samoobsluze − sušené i čerstvé jako dochucovadlo skopového a kuřecího masa. Vě- v květináči. Bylinky a jiné směsi pořídíme také v obtvičku rozmarýnu můžeme položit i na brambory pe- chodech se zdravou výživou nebo ve specializovačené v troubě, dodá jim krásné aroma. Tato bylinka ných prodejnách, kde nám poradí, na co se jaká zlepšuje zažívání, povzbuzuje nervovou soustavu rostlina používá, jak ji nejlépe připravit nebo dáva slabý vývar pomáhá při bolestech hlavy a nachlazení. kovat. Na jaře a v létě se také můžeme projít loukou a bylinky sbírat podle herbáře. Chce to ale dobré Majoránka pochází z jižní Evropy, ale na našich za- znalosti, abychom si nepřivodili zdravotní komplihrádkách se pěstuje už odpradávna. Čerstvé lís- kace, nebo dokonce otravu. tečky můžeme použít do salátů. Hlavně se ale suší a přidává k mletým masům, do polévek, luštěnin Bylinky můžeme pěstovat i doma – v kuchyni za oka k uzeninám. nem nebo si založíme bylinkovou zahrádku. Sáčky se semínky zakoupíme v každém zahrádkářství. Jsou na nich informace o využití bylinky, jejím výsevu BYLINKOVÉ ČAJE a době sklizně. Mnoho léčivých bylin si můžeme koupit ve formě čajových sáčků v lékárnách, samoobsluhách, v ob- Bylinkovou zahrádku zakládáme na běžném záchodech se zdravou výživou nebo si je můžeme vy- honu spolu s ostatní zeleninou nebo je zasadíme do pěstovat doma. Nejlépe je setrvat u slabých výluhů skalky či si uděláme samostatný kout někde a používat raději známé a spolehlivě vyzkoušené v ústraní, kde je ale dostatek slunce a kam můžeme druhy. Zde jsou některé. chodit relaxovat a nasávat vůni rostoucích bylinek. 44 | ZDRAVÁ A CHUTNÁ TRADICE


GURMÁN | K jídlu USUŠÍME SI BYLINKY DOMA

Používáme-li sušené bylinky při vaření, nesmíme Chceme-li mít bylinky po ruce celý rok, zejména ty, zapomenout, že lžíci čerstvého koření v receptu které jsme si sami vypěstovali, je nejlepší si je usu- nahradíme lžičkou koření sušeného, protože má šit. V uzavřených nádobách a v temnu vydrží až 18 výraznější aroma. měsíců. Se sušením musíme začít co nejdříve po sklizni, než začnou rostliny tlít, ztrácet vůni a léčivé Většinu bylinek můžeme jemně nasekat, nasypat do plastikových misek nebo sáčků a zamrazit. Bylinky účinky. tak máme po ruce i v zimě − mražením si zachovají Listy, květy a semena sušíme v teplé, suché a dobře barvu, aroma i chuť. větrané místnosti, nejlépe rozprostřené třeba na pečicím plechu při teplotě v místnosti 21−33 °C.

PŘÍPRAVA BYLINKOVÉHO ČAJE Čajové bylinkové sáčky koupíme v každém obchodě nebo lékárně, ale není nad to připravit si vlastní čaj z čerstvých nebo sušených bylinek. Nejsnadnější a nejběžnější příprava čaje je tzv. výluh. Na jeho přípravu jsou ideální skleněné nebo porcelánové nádoby a sítka z umělé hmoty. Bylinkové čaje se nesladí a neměly by přijít do kontaktu s kovem. K obvyklé přípravě čaje potřebujeme 1−2 lžičky směsi (například máta, malinové listí nebo meduňka), kterou zalijeme cca 250 ml vroucí vody, přiklopíme pokličkou a necháme louhovat. U sušených Velké listy (třeba bazalku) rozprostíráme na muše- bylinek asi 10 minut, u čerstvých o 20 minut déle, lín natažený na rámu nebo na mřížce, aby mezi nimi aby se stačily uvolnit všechny prospěšné látky. Čaj se mohl proudit vzduch. Tímto způsobem zle sušit přecedí a pije se vždy čerstvý, protože velmi rychle ztrácí účinnost. i květy, ale trvá to déle než u listů. Bylinky, jako je tymián, rozmarýn, meduňka nebo levandule, sušíme v malých svazečkách zavěšené stonky vzhůru. Jakmile listy seschnou a jsou křehké (nesmí však být suché a rozpadat se), vyjmeme je ze stonku a uchováváme na temném místě, nejlépe ve spíži nebo skříňce v kuchyni. Vždy v uzavřených nádobách. Bylinky v látkových sáčcích zavěšených někde na poličce sice vypadají hezky, ale postupně ztrácí aroma a přes látku se do směsi dostává prach.

45 | ZDRAVÁ A CHUTNÁ TRADICE

Text: Marie Vendelbergerová l Foto: archiv redakce


Děti potřebují skutečný domov

Osm tisíc dětí vyrůstá bez rodičů. Podpořte děti zasláním DMs ve tvaru DMs vesnicky na číslo 87 777, pošlete dar na konto 120 777 711 / 0300, nebo se staňte pěstouny v sos dětské vesničce!

www.sos-vesnicky.cz Cena DMS je 30 Kč, SOS dětské vesničky získají 27 Kč


GURMÁN | k pití

Když na věku

(ne)záleží Vína, u kterých sklizeň hroznů proběhla před více než třemi lety, se označují jako archivní. Neznamená to ale vždy, že čím jsou starší, tím jsou lepší. V průběhu skladování se totiž mohou zkazit.

47 | KDYŽ NA VĚKU (NE)ZÁLEŽÍ


GURMÁN | k pití

Zajímavosti o archivním vínu

O ženách se říká, že zrají jako víno. Čím jsou starší, tím jsou lepší. O tom si sice můžeme myslet své, ale fakt, že archivní vína jsou výborná a jedinečná, asi nikdo nezpochybní. Nenechme se ale mýlit. Víno a ženy mají společného víc, než si myslíme. ● Nejstarším archivním vínem u nás je Sauvignon Stejně jako žena stárne i víno a jak na tom budou blanc z roku 1936, který se předloni prodal po několika letech, je velmi individuální. Jedna v aukci za 107 000 Kč. žena je v padesáti plná života a energie a otáčejí ● Nejstarší sudové víno na světě zraje 550 let se za ní mnohem mladší muži. Druhá je ve stejném v sudu sklepení starého hospice ve Štrasburku věku strhaná, životem unavená. Kdybychom na východě Francie. Údajně je stále svěží a silné, je postavili vedle sebe, stejný věk bychom jim jantarově žluté, ale na chuť velmi kyselé. Jde nehádali ani omylem. A tak je tomu i s vínem. o ročník 1472. Jedno je po dvaceti letech skladování exkluzivní, ● Sudové víno z Francie ovšem není nic proti tomu, druhé, stejně staré, je zkažené, nedobré a na co našli vědci v jeskyni na jihu Arménie. Objevili vyhození. zde totiž vinařství, které údajně pochází z roku 4100 př. n. l., takže se zde víno stáčelo před více Pod pojmem archivní víno si každý představí alkohol než šesti tisíci lety. různého stáří. A je to tak správně, protože pod ● Další raritu nabízí Vinařské muzeum v německém tímto pojmenováním se oficiálně smějí objevovat Speyeru. Najdeme zde totiž nejstarší známé vína, která jsou uváděna do oběhu nejméně tři víno světa, které se nachází v římské nádobě roky po sklizni hroznů. Pro archivaci ale zdaleka a údajně pochází již z 3. století. nejsou vhodná všechna, jen ta z nejlepších ročníků – pozdní sběry a výběry z hroznů. Průměrná vína se pro archivaci nehodí. Právě ta jsou totiž náchylná k tomu, že se po pár letech zkazí.

48 | KDYŽ NA VĚKU (NE)ZÁLEŽÍ


GURMÁN | k pití

Tipy, jak na archivní víno

Pokud se nám do ruky dostane láhev staršího archivního vína, možná se trochu lekneme. Může být špinavá, dokonce i plesnivá. Láhve se totiž neumývají, aby se zachovala co největší autentičnost a dojem, že jde skutečně o staré víno. ● Archivní víno otvíráme opatrně. Korek je starší, Budeme-li je chtít dále skladovat a archivovat, tudíž se může drolit a rozpadat. Je proto třeba musíme k tomu mít vhodný prostor. Tím je sklep dát při otvírání velký pozor, na špunt netlačit, o stálé teplotě 10−12 °C nebo chladicí skříně – nic nedělat silou. Je dobré mít po ruce kvalitní vinotéky. Archivním vínům ubližují kolísavé teploty vývrtku, nejlépe pákovou. stejně jako světlo. Proto by se měla skladovat ● U bílého vína nám hodně prozradí jeho barva. v temnu a ve vodorovné poloze – korek totiž musí Během archivace se totiž mění a zlátne, může být stále svlažován vínem, aby nevyschnul. mít i měděný odstín. Jakmile však začne hnědnout, nebo dokonce šednout, kvalita vína Archivním vínům také neprospívají pachy. Pokud je na sestupu. je necháme ve sklepě s cibulí a česnekem, ● Než víno ochutnáme, vždy odlijeme svrchní můžeme si být jisti, že se to na chuti podepíše. Vše vrstvu. Zkontrolujeme barvu i vůni. Pokud se totiž proniká přes korek dovnitř. Proto bychom nám něco nezdá nebo nám víno vyloženě pro ně měli najít takové místo, kde se nešíří žádné nechutná, zkusíme jej odlít více – odborníci zápachy a víno je relativně v bezpečí. v tomto případě doporučují obrátit láhev dnem vzhůru a odlít svrchní třetinu. Pokud víno stále Skvělou pomůckou, která se vyplatí nejen u archivního není dobré, nepijeme ho. Pravděpodobně jsme vína, je decanter. Slouží k dekantaci starších, převážně měli smůlu a víno se zkazilo. červených vín, u nichž se během procesu zrání vysrážela ● Dostaneme-li láhev archivního vína a nemáme tříslovina a barevné látky. Víno, které se do decanteru speciální prostory na skladování při správné lije, se obohacuje o kyslík, provzdušňuje a otevírá své teplotě, je lepší jej brzy vypít. Jednou otevřené aroma a zároveň se od něj oddělují sedimenty. Láhev víno neskladujeme a znovu nešpuntujeme. Je vína se přelévá nad zapálenou svíčkou. K dostání třeba třeba je vypít celé, jinak by se mohlo zkazit. na www.nasevinoteka.cz.

Tipy

Tokaji Aszúessencia 1972

Sauvignon, 1999

Opravdu unikátní sběratelský kousek. Medově sladké, přitom příjemně kořeněné víno s delikátní vyvážeností všech svých složek. Jde o jedno z nejlepších dezertních vín na světě, které získalo zlatou medaili na Decanter World Wine Awards 2004. Cena: 7 990 Kč (www.sladka-vina.cz)

Bílé polosuché víno Sauvignon ročník 1999 se doporučuje podávat při teplotě 12 °C. Výběr z hroznů nejvyšší kvality z Modrého sklepa. Cena: 1 195 Kč (www.vino-market.cz)

Rulandské modré, 1967

Více než čtyřicet let staré víno ze Šlechtitelské stanice vinařské. Jeho popíjení přináší mimořádný zážitek. Cena: 9 000 Kč (www.bankavin.cz)

49 | KDYŽ NA VĚKU (NE)ZÁLEŽÍ

Text: Monika Brabcová | Foto: archiv firem, archiv


Chcete se stát součástí mladého a dynamicky se rozvíjejícího vydavatelství internetových časopisů v oblasti lifestylu? Hledáme vhodné kandidáty pro externí spolupráci na následující pozice:

MEDIÁLNÍ OBCHODNÍK Profil uchazeče

Pracovní odpovědnost

Nabízíme

-

-

-

-

obchodní nadání a zkušenosti s akvizicí výborná komunikace schopnost empatie silná orientace na klienta samostatnost, profesionalita cit pro týmovou práci dobrá orientace v internetovém prostředí PC dovednosti, ŘP sk. B, vlastní ŽL

-

-

samostatné obchodní aktivity ve svěřené oblasti, vybraném titulu identifikace a oslovení potencionálních klientů ze sféry auto-moto, kultury, cestování, bydlení, gurmánu, ženského lifestylu rozvíjení a upevnění obchodních vztahů, PR činnost

-

motivující finanční ohodnocení práce v režimu home office + zázemí kanceláře práci v mladém kolektivu

V případě zájmu zasílejte své CV s fotografií na: frauenterkova@fylup.cz

www.FlyUP.cz


GURMÁN | pečeme

Čokoládové

pohlazení Rádi ji mlsáme, a to v jakékoli podobě. Své kouzlo a lákavou chuť neztrácí ani při pečení − naopak nás kombinace chutí vybízí k tomu, abychom si dali tu práci a použili ji při výrobě nějaké sladké dobroty. Řeč je o čokoládě, kterou si nedokážeme odepřít ani v teplejších měsících. ►

51 | Čokoládové pohlazení


GURMÁN | pečeme

Brownies Jak říká cukrářka Magdalenka, receptů na tuto tradiční americkou dobrotu je mnoho. Tento je nejnákladnější, ale také neoddiskutovatelně nejčokoládovější. A o to tu přeci jde! 180 g másla (nejméně 75 % tuku) + 50 g na vymaštění formy 180 g tmavé čokolády s vysokým podílem kakaové hmoty (70 %) 80 g hladké mouky 40 g kvalitního kakaa (ne instantního) 50 g bílé čokolády 50 g mléčné čokolády 3 velká vejce 270 g přírodního krupicového cukru Máslo nakrájíme na menší kousky a  vsypeme je do misky. Přidáme tmavou čokoládu rozlámanou na kousky. Malý kastrol naplníme do třetiny horkou vodou a  misku na něj posadíme tak, aby se dnem nedotýkala hladiny. Na velmi mírném plameni a za občasného promíchání zahříváme, až se máslo i  čokoláda rozpustí. Rozpuštěnou směs sejmeme z ohně a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Mezitím dáme mřížku v  troubě na střední pozici a  troubu zapneme na 180 °C, horkovzdušnou na 160 °C. Dno pe­ káčku vyložíme pečicím papírem. Mouku a  kakao vsypeme do jemného cedníku nebo síta a  poklepáváním prosejte do mísy, aby se sypké přísady promísily a zbavily hrubších kousků. Na pracovní ploše nasekáme mléčnou i  bílou čokoládu na kousky; nejdřív zatlačíme na špičku nože (měl by být ostrý a těžký) a až pak na celou délku ostří. Špičku udržujeme pokud možno na stejném místě a  sekáme vějířovitým pohybem. Perfekcionisté mohou ještě otočit prkénko o devadesát stupňů a snažit se o úhledné kostičky. Vejce rozklepneme do misky a  přisypeme k  nim cukr. Elektrickým šlehačem nebo metlou šleháme tak dlouho, až směs napění a vypadá jako mléčný koktejl (elektrickému

šlehači to trvá tři až osm minut, záleží na výkonnosti motoru). Že jsme dosáhli cíle, poznáme podle toho, že hmota zesvětlá a zdvojnásobí svůj objem. Anebo nadzdvihneme metly a  pramínkem směsi, který z  nich stéká, pokapeme hmotu v  misce; „čáry“ by měly být na povrchu vteřinu nebo dvě viditelné. Na vaječnou hmotu teď nalijeme vychladlou čokoládovou hmotu a  spojíme je: lehce je promícháme plastovou nebo gumovou špachtlí. Vnoříme ji u  jedné stěny do směsi a prohrábneme ke druhé straně; pak ji zanoříme ve středu, jako kdybychom kreslili osmičku. Pokračujeme v  mísení osmičkovým pohybem, až je hmota víceméně stejnoměrně matně hnědá; občas mísu otočíme. Účelem je směsi spojit, ale neuvolnit z vaječné hmoty vešlehaný vzduch. Musíme být při míchání pozorní, něžní. Nad mísou s  čokoládovou směsí podržíme cedník či síto a prosejeme na ni ještě jednou mouku s kakaem tak, abychom povrch pokryli co nejrovnoměrněji. Znovu použijeme špachtli a  oblíbeným pohybem do osmičky začneme sypkou směs spojovat s  tekutou. Zpočátku to možná bude vypadat suše a prašně, ale při troše trpělivosti začne za chvíli vznikat to správné těsto na brownies: vlhké a  „patlavé“. V  tu chvíli přestaneme míchat, jen zapracujeme kousky bílé i mléčné čokolády. Těsto vlijeme do formy (z uvedené dávky se dají upéci dva malé pekáčky, kdo chce raději kousků víc, ale nižších, může upéct pouze jeden pekáč s  vyšším těstem). Mísu musíme úplně vyškrabat, nejlépe jde plastovou stěrkou. Těsto uhladíme tak, aby mělo všude zhruba stejnou výšku. Formu vložíme do předehřáté trouby. Po pětadvaceti minutách povytáhneme mřížku a trochu pekáčkem zatřeseme. Pokud se dezert ve středu ještě chvěje, zase troubu zavřeme a pečeme ještě pět minut. Hotovo je v momentu, kdy povrch připomíná lesklý papír a strany moučníku se odtahují od stěn formy. Pak můžeme dílo vyjmout z trouby. Upečený moučník necháme v  pekáčku až do úplného vychladnutí; pak brownies nakrájíme.

52 | Čokoládové pohlazení


GURMÁN | pečeme

Hedvábný čokoládový dort 260 g změklého másla (nebo tuku na pečení – Hera, Creme Bonjure) 260 g čokolády na vaření 40 ml silné kávy 1 lžičky vanilkové esence 380 g přírodního cukru (stačí o 100 g méně) 4 vejce 260 g hladké mouky 0,5 lžičky prášku do pečiva 0,5 lžičky sody 230 ml zakysané smetany

s cukrem a pak postupně přimícháme zakysanou smetanu. Smícháme s čokoládovo-máslovou směsí. Pomalu přisypeme mouku, kypřicí prášek a sodu. Lehce promícháme, aby směs byla jednolitá. Nalijeme do formy a  pečeme asi hodinu až hodinu a  půl, aby těsto hezky vyběhlo, zezlátlo a špejle vpíchnutá do dortu zůstala téměř suchá. Upečený korpus necháme vychladnout na mřížce. Nenaplněný a dobře zabalený vydrží na chladném místě až čtyři dny, zmražený i měsíc. Připravíme si krém. Ve vodní lázni přivedeme do varu smetanu a máslo. Přidáme cukr a  necháme aspoň 10  minut, aby se dobře rozpustil. Přidáme čokoládu. Mícháme do rozpuštění. Necháme důkladně vychladnout (krém jde dělat i  den dopředu a uskladnit ho v ledničce). Před promazáváním jej můžeme ještě vyšlehat.

Krém: 90 ml smetany na šlehání 180 g másla 200 g moučkového cukru 120 g čokolády na vaření Troubu předehřejeme na 160 °C. Dortovou formu o průměru 23 cm vymažeme máslem a vyložíme pečícím papírem. Máslo s  čokoládou mícháme ve vodní lázni do úplného rozpuštění. Pak přidáme vanilku a  kávu. Vyšleháme vejce

Korpus dvakrát prokrojíme, naplníme a potřeme krémem. Buď rovnou ozdobíme, nebo ho můžeme zabalit do fon­ dánu či marcipánu. Zdobíme dle vlastní fantazie zvířátky vymodelovanými z  hmoty nebo okvětními plátky růží potřenými bílkem a obalenými cukrem.

Horký čokoládový fondán 4 vejce 125 g cukru 250 g čokolády 150 g másla 60 g mouky chilli či jiné ochucení podle chuti 200 ml zakysané smetany 2 lžíce smetanového karamelu

(kakaovou moukou) formiček nebo porcelánových hrnečků. Můžeme uchovat několik dní v ledničce. Pečeme na 190 °C asi 11  minut. Záleží hodně na druhu trouby. Konzistence by měla být taková, že bábovička drží tvar, po obvodu je tedy upečená, ale uvnitř je stále tekutý obsah.

Vejce vyšleháme s cukrem. Ve vodní lázni rozpustíme máslo, čokoládu, přidáme chilli. Pak vše přimícháme do vaječné směsi, zašleháme mouku a nalijeme do vymazaných a vysypaných

Na talíř naneseme karamelovou omáčku, do ní vložíme vyklopený fondán, posypeme kakaem a hoblinkami, přiložíme oříškovou placičku (recept někdy příště) a podáváme. Pokud nechceme bábovičku vyklápět, omáčku podáváme zvlášť a každý si ji na nalije podle potřeby.

53 | Čokoládové pohlazení

Text a foto: www.magdalenka.cz


GURMÁN | do postele

SNÍDANĚ

do postele Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas… Kdo by neznal tuto báseň, kterou Karel Hynek Mácha přednášel dívkám na Petříně? Jak ale vyznat kulinářskou lásku v pohodlí domova nebo ještě lépe – v teplé posteli?

54 | SNÍDANĚ DO POSTELE


GURMÁN | do postele ▼ Darujte snídani do postele Proč se alespoň jednou v životě necítit jako příslušník horních deseti tisíc… Příjemné probuzení jistě oceníte nejen vy, ale i manželka nebo přítelkyně. http://www.dejtonej.cz

▼ Eva

Solo − servírovací tác Rovnováha bez skluzu. Nerezový servírovací tác s protisk luzovou pryžovou úpravou. Cena: 2 158 Kč http://www.homein.cz

▲Dřevěný

stojánek na čajovou svíčku ve tvaru srdce

Pro kreativní jedince je zde možnost vyzdobit stojánek na čajovou svíčku, kterým nádherně oživíme snídani do postele. http://www.hobbyart.cz ▼ Kávový set pro dva s motivem srdíčka Pokud se rozhodnete servírovat snídani do postele častěji, vybavte se kávovým setem s motivem vyjadřujícím lásku. http://www.dokuchyne.cz

▼ Dekorační aranžmá do bytu Důležitá je i dekorace, proto nezapomeňte dovést romantickou snídani k dokonalosti a vyzdobte pokoj nezapomenutelnými kulisami. http://www.floresco.cz

▼ Servírovací stolek Minimalistický designový servírovací stolek do postele. Kombinace chromu a dřeva v odstínu přírodní buk, třešeň, wenge nebo v lesklém bílém laku.Cena: 6 782 Kč http://www.amber-interier.cz

55 | SNÍDANĚ DO POSTELE

Text: František Pešek Foto: archiv firem, archiv


GURMÁN | Hvězdná chuť

Jana Bernášková: Mám ráda dobré jídlo, ale nerozumím mu

S upřímností sobě vlastní nám to přiznala sympatická herečka, která miluje restaurace a doma se přinutí vařit hlavně kvůli své dcerce Justýnce. Recepty ale pročítá pravidelně a sní o tom, co všechno si jednou uvaří. Zbožňuje thajskou kuchyni, maso na všechny způsoby a ze zeleniny si nyní oblíbila hlavně řepu v jakékoli úpravě.

56 | Hvězdná chuť


GURMÁN | Hvězdná chuť

Navíc byl můj otec velký labužník a kuchař, takže jsem na muže v kuchyni byla zvyklá. Můj muž sice Každé mé ráno začíná ječmenem. Sice tento vaří, ale jak já říkám, trochu jako pro žlučníkáře. brčálový nápoj piju teprve měsíc a dost se u toho Příliš dietně a bez pořádného řízu. Máme naprosto přemáhám, ale snažím se udělat něco pro své odlišné chuťové pohárky. Je to legrační, ale není zdraví. Poté si dám lahodnou kávu, která mi do snad jediné jídlo, na kterém bychom se shodli. života přináší radost. Poslední dobou se učím snídat, takže se přinutím sníst alespoň krajíček Myslíte si, že muži mají při vaření větší žitného chleba se sýrem a řapíkatý celer. fantazii než ženy?

Jakým jídlem začínáte den?

Vaříte ráda? Pokud ano, tak co?

Myslím, že jsou v něčem odvážnější. Nebojí se Vaření mě až tak nebaví. Je mi líto toho času, který experimentovat a hlavně mají jídlo vždy s jasnějším strávím u plotny. Ale ráda si čtu recepty a plánuju názorem. Nedělají šílené oblohy a nezanášejí jídlo si, že je určitě vyzkouším. Když už vařím, tak velmi zbytečným čančáním. rychle a svižně. Kuřecí nudličky, zeleninu, těstoviny. Co je pro vás opravdová delikatesa?

Jíte raději doma, nebo v restauraci?

Francouzská paštička s brusinkami. Mám ráda ty Je to hrozné, ale miluju restaurace. Takové titěrné paštičky s bagetou. lahůdky, jaké si můžu objednat v  restauraci, si Nejšílenější věc, kterou jste kdy jedla? doma vyrobit nedokážu. Navíc si užívám tu péči. Asi spíš pila. Byla to pálenka, ve které byl Nemusím vařit ani umývat nádobí. Ale kvůli dcerce vylouhovaný had. A  jednou jsem dostala záchvat Justýnce tak často v  restauraci nejsme, raději se po krevetách. Nevěděla jsem, že jsem na ně donutím jí navařit sama, abych měla přehled, co alergická. a v jaké kvalitě jí.

Máte raději pivo, nebo víno?

Na čem si opravdu pochutnáte? Na asijské kuchyni. Tu opravdu miluju. Zbožňuju pikantní jídla a všechny ty „černé omáčky“, které se v asijské kuchyni používají. Mám ráda nakládaný zázvor, chilli papričky, česnek, kari a wasabi. Často si také s Justýnkou pochutnáváme na sushi.

Co nejlepšího jste kdy uvařila? Jééé, tak to nevím, to byste se měla zeptat mého muže. Ale asi restovaná kuřecí jatýrka nebo zeleninové polévky. Ty máme rádi.

Jednoznačně víno. Před nedávnem jsem objevila kouzlo barrique vína, nejvíce Frankovku od vinaře Stana Mádla.

Sladké, nebo slané? Asi slané. Nemám ráda čokoládu ani sladké krémy, které se skrývají skoro ve všech dortících. Ačkoli cheesecake je lahůdka.

Kyselé, nebo ostré? Ostré. Pořádný dračí dech.

Máte svoje oblíbené ingredience?

Považujete se za gurmánku?

Svůj „dračí“ seznam lahůdek jsem vám už představila a z  potravin, které ráda používám, je to rozhodně mrkev. Letos jsem se zamilovala do řepy! Opravdu mě naprosto okouzlila. Mám ji ráda pečenou nebo nastrouhanou a orestovanou s  česnekem a  cuketou. Také je ideální součástí polévky. Jinak miluju maso na všechny způsoby.

Spíš za lahůdkářku. Mám ráda dobré jídlo, ale nerozumím mu.

Co nejlepšího vám kdy uvařil muž? Já nikdy neměla muže, který by uměl vařit. Což je mi líto, je to docela velká pomoc v domácnosti.

Věříte, že láska prochází žaludkem? Určitě! Proč by jinak milenci chodili na romantické večeře?

Měníte jídelníček s příchodem jara? Ani ne. Spíš se mi přirozeně do ledničky přimotá více sezonní zeleniny a ovoce. Mám větší chuť na zelené saláty.

57 | Hvězdná chuť


GURMÁN | Hvězdná chuť

Carpaccio z červené řepy

Teplá letní zelenina

2 celé nekrájené červené řepy olivový olej rukola parmazán sůl pepř

2 mladé cibulky 1 cuketa (oloupaná) 2 rajčata (oloupaná) sušené černé olivy anglická slanina na proužky

Na neoloupanou řepu nakapeme olivový olej, asi jednu lžičku na každou řepu, osolíme, zabalíme pevně každou zvlášť do alobalu a pečeme v  troubě na 200 °C asi 90 minut. Nedoporučuji řepu vařit, ale trpělivě ji péct. Po dopečení a  vychladnutí ji oloupeme a  nakrájíme na tenké plátky. Ty rozložíme na talíř, posypeme lístečky rukoly, opět zakapeme olejem, osolíme, opepříme a nakonec posypeme hoblinkami parmazánu. A máme báječný předkrm.

Zeleninu krátce osmahneme na olivovém oleji a necháme dojít na pánvi pod pokličkou. Poté přidáme pažitku nebo bylinky a  máme ideální letní přílohu k  masu (směs můžeme také vložit do palačinky).

58 | Hvězdná chuť


GURMÁN | Hvězdná chuť

Důležité mezníky v životě Jany Bernáškové

Vyprávěj

1981 Narodila se a dětství strávila v Krnově, kde Mazalové

později studuje na základní sportovní škole a věří, že alespoň jednou doběhne do cíle jako první…

1995 Odchází do Ostravy plnit si dle svých slov „naivní sny o životě herečky“. Studuje Janáčkovu konzervatoř pod vedením Marie Logojdové a Václava Klemense.

1998

Nastupuje do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, tráví zde mládí a bere si od života vše, co nabízí…

2004 Přichází do Prahy, seznamuje se s realitou a divokým velkoměstem. Je odhodlaná „přežít“.

2005−2011 Začíná hostovat v Činoherním klubu, v Divadle na Vinohradech, v Divadle na Fidlovačce, v  divadelní společnosti Háta, v  Malostranské besedě a později i v Hudebním divadle Karlín.

2006 Tento rok považuje za důležitý – narodila se jí dcera Justýna. Janu Bernáškovou jsme mohli vidět ve filmech Duše jako kaviár, Bestiář, Hranaři, v seriálech Horákovi, Kriminálka Anděl, Ulice, Vyprávěj, nejnověji v připravovaném rodinném komediálním seriálu Mazalové. Již několik let podporuje fond Sidus, který nakupuje zdravotní přístroje pro děti. Další informace o  úspěšné herečce na www.janabernaskova.cz. 59 | Hvězdná chuť

Text: lino | Foto: Monika Navrátilová, archiv J. Bernáškové


www.24hoursagency.cz

05_gurman_FINALE  
05_gurman_FINALE  

EmmAnuElEm RivEREm Láska nA tAlíři Láska nA tAlíři ROzHOVOR S ROzHOVOR S Archivní vína Archivní vína křížem krážem křížem krážem VŠE O SKVĚL...

Advertisement