Page 1

ENGLISH OCEAN

САРГАСОВЕ АСОВЕ Е МОРЕ

№6 (66) —— червень №4 (64) квітень2010 2010

Рекомендована ціна з CD – 17.50 грн. / без CD – 12.00 грн.


науковці не гають часу. Вони встановили, що деякі хмари подібні одна до одної, і навіть створили атлас із фотокартками цих “близнюків”. Розпізнаючи хмари за формою, кольором та висотою розташування, метеорологи можуть зробити прогноз погоди.

ПРОГНОЗИ

Досліджуючи небо,

Перисті хмари часто сповіщають про теплу погоду, хоча самі вони складаються з кристаликів льоду.


гії, ніхто б о л о р а м х к в уро в за вікномь.тати а ґ Якби існувао ш и в о л и т зул не сказав, ащгою запитали б: які реи? Зараз Тебе з пов стереження за хмарамна “відмінно”! твого спо , що слід відповісти дізнаєшся Перисті Подібні до пір’я, хвильок, вовни.

Шаруваті Схожі на прошарки з ниток тонкої пряжі.

Купчасті Пишні, з округлими формами, схожі на качани цвітної капусти.

ЯК НЕВИДИМКА СТАЄ ВИДИМИМ

Сірі купчасті хмари можуть віщувати грозу і недовгу зливу.

Низькі шаруваті хмари попереджають: можливий затяжний дощ.

Сонце нагріває Землю, і певна частка усіх вод, що є на її поверхні, стає легкою прозорою парою. Цю невидимку підхоплюють теплі потоки повітря і несуть угору. Там, високо в небі, пара здійснює фантастичні перетворення. І ти їх можеш побачити!


ХМАРОТВОРЕННЯ

Ь ?

Що вище вгору — то холодніше. Піки гір, які дістають до високих “повітряних поверхів”, ніколи не знімають своїх снігових шапок. Піднявшись догори, тепла пара торкається холодного повітря і перетворюється на крихітні краплі води.

ЧОМУ ХМАРИ ТА НУ Т

від метрів о л і к оті 13 к на На вис к холодно, я му о та юсі. Т не з л землі о п у ься ном Північ т утворюют таликів у с т хмари води, а з кри ь крапел льоду.

ХМАРУ МОЖЕШ ЗРОБИТИ Й ТИ! ÑÏÐÎÁÓÉ ÑÀÌ

Легенькі як пух, вони добре тримаються в повітрі. А пара з землі постійно прибуває. Утворюються все нові й нові крапельки. Вони штовхаються, переміщуються та зливаються в більші краплі. Всі разом ці краплі скупчуються у хмару.

Закип’яти воду в чайнику. З носика чайника під час кипіння струменітиме пара. Ти її бачиш тому, що повітря довкола чайника холодніше й пара залишає в ньому слід із дрібних крапель води. Це і є твоя “доморощена” хмара! Таке перетворення пари на воду вчені назвали конденсацією.


ÏÎ̲ÐÊÓÉÌÎ ÐÀÇÎÌ У верхній частині хмари краплі замерзають, стають важкими, вже не можуть триматися і падають униз. Якщо дорогою на землю вони потрапляють у потоки теплого повітря, то розмерзаються — і йде дощ. Якщо ж не встигають зігрітися — сипле град. А хмара “розтає”.

ХМАРНІ ЧАКЛУНСТВА

Дивишся вгору: он хмара, схожа на бегемота… який стає песиком… із вухами слона. Усе це — чаклунства повітря. Воно у невпинному русі. Теплі повітряні течії підіймаються якомога вище, а холодні пірнають униз. Ці рухи місять хмару, як тісто, а твоя фантазія додає їй казковості.

Пара перетворюється на краплі води за певної температури. Вона називається ТОЧКА РОСИ. Ловіть мою хмарку, професоре!

Вітер може надати хмарі найзагадковіших форм, а сонячне проміння — яких завгодно відтінків. Тож не диво, що фантазери деколи сприймають хмару за НЛО. А тим часом учені посилають у небо супутники та продовжують досліджувати це цікаве явище природи.


Де “мишконавт” Шила? Відшукай загублену шкарпетку та її власника. Знайди: лабораторних мишей іграшкові ведмедики У відкритому космосі — 28 космонавтів. Перевір правильність лічби. Космонавти яких країн побували на МКС? Знайди серед них українського космонавта. Знайди фрагменти:


ШТРИХИ ДО ПОРТРЕТА:

УНІКАЛЬНИЙ КАСКАДЕР

Цупкі упкі лапки

Ш і Шкіра-камуфляж

К ї й Комахоїдний

Одомашнюється

Пробігтися вгору по прямовисній скелі — це для геконів дитячі забавки. Так само легко їм лазити по абсолютно гладкій скляній стіні — не зісковзують, навіть якщо вона у воді. А як знадобиться, гекон пробіжиться і по стелі догори ногами. Трюки він полюбляє!


ГЕКОН УМІЄ:

ДОБРОСУСІДСТВО Якщо ти спокійно сприймаєш прудку тваринку, що бігає по стінах і стелі, ти — хороший сусід для гекона. Ці швидкі ящірки у тропічних країнах нікого не здивують навіть у кав’ярні чи перукарні. А от наші земляки-природолюби тримають їх у тераріумах і турботливо годують жучками.

Учені намагаються винайти матеріал, подібний до того природного, що вкриває геконові лапки. Черевички та рукавички із такого матеріалу зробили б людину “спайдерменом”.

СУПЕРЛИПУЧКА Лапки гекона — найдосконаліша “липучка”. Вона не лишає липкого сліду, легко відстає та не забруднюється. Як же вона тримає гекона навіть на стелі? Цей секрет розгадували більше 2000 років і розгадали тільки за допомогою сучасної техніки.


ТАЄМНИЦЮ ГЕКОНА розкрив електронний мікроскоп. Велике збільшення показало: зі споду його лапки всіяні дуже дрібними щетинками. Розміщені вони у мільярди разів щільніше, ніж найгустіша шерсть (якби так само густо росло волосся, голова мала б розмір футбольного поля). При тісному контакті лапок гекона з поверхнею і виникає сила, яка його тримає.

АНКЕТА ЕКСТРЕМАЛА ВІДЧАЙДУШНІСТЬ

Утікаючи від щелеп ворога, гекон може зняти власну шкіру так само легко, як ми — пальто. І без паніки: відросте нова. ШВИДКА РЕАКЦІЯ

Ти не встигнеш і оком змигнути, як гекон уже заліз на стіну, пробіг по стелі й зник... невідомо в якій щілині. Рятівна реакція на небезпеку! СПРИТНІСТЬ

Полюючи на комах, гекон завмирає і стає “частиною середовища”, а нападає миттєво. Схибив — лишився голодним. ВЛАСНІ РЕКОРДИ ГЕКОНА


Музика льодовикового періоду

Коли найперші люди оселилися на території України, повсюди було дуже холодно. Сніг лежав майже цілий рік! Поселенці не могли вирощувати на землі нічого, що можна було б з’їсти.

Залишалося хіба що збирати по лісах ягоди та полювати на диких тварин — величезних мамонтів. Мамонт був набагато дужчим від сучасного слона — один лише бивень важив, як письмовий стіл.

Уполювати такого гіганта було надзвичайно складно. Чоловіки збиралися в гурти по 20 осіб і гнали мамонта до повного виснаження. Бувало, що й по декілька днів без перепочинку.

Одного ж разу мисливцям пощастило. Поблизу сучасного селища Мезин на Чернігівщині вони вполювали одразу двох мамонтів. Оце удача! Тепер усьому племені мало вистачити їжі на місяць.


Таку радісну подію годиться відзначити. Довкола багаття зібралося все плем’я: вождь промовляв заклинання та дякував духові мамонта, люди плескали в долоні, горлали і танцювали, аби зігрітися.

Після ситої трапези стомлені та задоволені мисливці вертіли в руках кістки мамонта: “Куди б їх краще пристосувати? На каркас для куреня вже є, для голок та іншого реманенту теж... може, зробимо щось для танців?”

Взяли вони свої грубі кам’яні різці й заходилися обтесувати кістки. Чи сніг мете, чи вітер свище, а люди працюють, захоплені роботою. Аж нарешті у них вийшов браслет із п’яти кілець.

Чудовий витвір сподобався усім. Одягнутий на руку браслет видавав у русі ритмічні звуки. Щоб не забути найкращі ритми, на браслеті вирізьбили доісторичні ноти.


Багато поколінь танцювали з цим браслетом. Поступово на планеті змінився клімат, льодовики розтанули, і всі мамонти вимерли. Покинули свої домівки й давні мисливці… Але перед тим вони закопали у потаємному місці свої найцінніші скарби, а разом із ними й музичний браслет із п’яти кілець.

Минули тисячоліття. На землях первісних мисливців давно вже господарювали українські селяни. І ось у 1907 році козак на прізвище Кошель знайшов у себе на городі якісь дивні речі…

Він показав їх ученим-археологам, а ті схопилися за голову: “Та це ж найдавніші скарби нашого краю!” Вчені назвали їх знахідками мезинської археологічної культури.


“А це що за орнаменти на браслеті? — знову зацікавилися вчені. — Тут криється якась таємниця!” Міркували-розгадували, аж поки не розшифрували найдавніші ноти.

Ноти-візерунки передали українському оркестру. І згодом сучасні музики врочисто заграли танцювальні ритми льодовикового періоду, відтворені завдяки мезинському браслету.

У наші дні послухати музику давніх мисливців на мамонтів приїздять люди зі всього світу. Адже ніде більше не збереглося такої стародавньої музики — віком 15 тисяч років!


ПІДГОТУЙ:

Ложку у

Соду

Єдиний вулкан, що буде вивергатися за твоїм бажанням, — власний домашній. І він не спричинить ніякої шкоди, якщо ти правильно все підготуєш і потурбуєшся про безпеку.

С ачай із пластиліну Ск р зної довжини. лички рі пал па

Зроби пластилін ові кільця і виклади кі їх конусом. Щоб ву лкан виглядав спляч им, “вирости” на ньо му кущі й дерева.

Оцет

Блюдце

Пластилін П

Такий cамий вулканчик ти можеш зробити разом із дорослими, створивши конус із борошна для тіста на вареники. Газ, що утворюється, “пробурює” в тісті дірочки, і воно стає пухким.


ВУЛКАН ПРОКИДАЄТЬСЯ! Візьми блюдце і насип у нього 5 столових ложок соди.

Помісти блюдце оку і содою на шир із тарілку. Постав ркас пластиліновий ка на вулкана зверху блюдце. Краї вулкана — там, де він торкаєтьс я тарілки, — добре заліпи пластиліном .

ю цівкою, лий Повільно, тонко лкана”. оцет у “жерло ву АЙ ДУЖЕ УВАГА! НАЛИВ ЦЕТ — ОБЕРЕЖНО. О РЕЧОВИНА, НЕБЕЗПЕЧНА И. МОЖЕ ОБПЕКТ

ш шипіння, За мить ти почує не вивергати і твій вулкан поч густу піну. рження — е в и в с е і Проц а віддал н й а іг р е спост чніше. це безпе

ЩО

ВІДБУВАЄТ

ЬСЯ ВСЕРЕДИН

І

?

У твоєму домашньом у ву між содою і оцтом відб лкані улася взаємодія — хімічна реакція.

е Бульбашки — ц вуглекислий газ, який утворився під час реакції.


Ого! Мені пощастило! Якщо ти не поповнив свою КОЛЕКЦІЮ унікальними виданнями із дисками —

ПОСПІШАЙ! ву до драй я с й у т о хітами! иск і г д и й м а и к н и ч Вм узи таблицю ьними м з запал дку, повторюй ський ря а англій ля т Роби за я н н е ж д множ . А тако іт в а ф л — а астрою н о г о н и зі гар ркомікс е п у с и! а ігри т ефектам ц е п с и звуковим

сні чні пі ю і р о в о ко СКУ н лійсь НА ДИ ькою й анг караоке. нс та , украї щедрівки пазли , , и и м р а г і в мо ОЖ: . А ТАК мальовки з о р

Найзручніше його придбати в інтернет-магазині: http://shop.companion.ua

Або телефонуйте до редакції: (044) 494-25-01 (044) 494-25-02


а й цифри. Говорити можуть не лише слоява, історія

У багатьох мовах світу є сво би лічби і власне виникнення цифр, свої спосо розуміння чисел.

РИМСЬКІ ЦИФРИ

ЦИФРИ МАЙЯ Древній народ майя користувався при лічбі крапочками і паличками. А нуль був у вигляді мушлі. Цей народ був дуже схильний до математики, адже рахував не лише на пальцях рук, а й ніг. Напевно, на давніх доісторичних базарах майя усі ходили босі!

Для запису чисел нерідко використовували знаки, які були й буквами. Так, у Давньому Римі стали замість цифр використовувати букви, але не всі, а лише сім — I, V, X, L, C, D, M. Із цих букв складали різні комбінації чисел. А от нуля у римських цифрах немає! Число Римська цифра 1 I 5 V 10 X 50 L 100 C 500 D 1000 M Число 2010 має такий вигляд: MMХ. А щоб збільшити цифру в 1000 разів, над відповідною буквою ставили риску вгорі: L = 50000. Поглянь навколо, де можна побачити римські цифри?


ЯКІ ЦИФРИ НАЙЗРУЧНІШІ? Дуже давно українці теж використовували букви для позначення цифр: 1 — “А”, 2 — “В”, 3 — “Г”, а лише пізніше стали писати цифри, якими користуємося й зараз. Їх і вважають найзручнішими. Адже ці цифрами використовує майже увесь світ. Народилися вони у давні часи в Індії. Згодом їх переробили араби, відтоді їх стали називати арабськими. Незважаючи на те, що напрям арабського письма справа наліво, цифри в арабській мові все одно пишуть так само, як і ми, — зліва направо.

3 + 4 = БАГАТО У мові народу адзера, що в Океанії, є тільки дві цифри — 1 і 2. А як же бути, коли, наприклад, на вулиці збирається трійко дітей? Тоді кажуть, що їх “два і один”. Коли шестеро — “два, два і два”, а коли семеро і більше, то, не мудруючи, кажуть “багато”.


ПОТРАПИТИ РУКОЮ В НЕБО Індіанське плем’я піраха, що живе на берегах Амазонки, зовсім не вміє рахувати. Якщо треба полічити до чотирьох, то скажуть “небагато”, а більше п’яти — “багато”. Вони не помітять різниці, коли ти покажеш один чи два пальці. Та й, власне, слова “палець” у них немає. Проте є слово “рука”, тому вони дуже чемні, й пальцем нікуди не тицяють, а лише показують рукою!

ДВА — ЦЕ ДОВГЕ, КОРОТКЕ ЧИ КРУГЛЕ?

СМИКАТИ ЗА ВУХА ІНОДІ КОРИСНО Деякі папуаські племена рахують, використовуючи не лише пальці, а й інші частини тіла. Так, у племені телефол цифра 1 — це мізинець лівої руки, 8 — лікоть, 12 — ліве вухо, а 14 — ніс. Мабуть, кожен учень у школі телефол мріє, щоб учитель посмикав його за ліве вухо.

Нівхів, які живуть у Сибіру, дитяча лічилочка “Раз, два, три, чотири п’ять — вийшов зайчик погулять” може збити з пантелику. У їхній мові важливо знати, що рахуємо — зайців, моркву чи щось інше. Адже, наприклад, для двох човнів і двох ведмедів у них зовсім різні назви чисел. А ще у них різні назви чисел для довгих предметів, коротких, круглих, тонких...


МАНДРІВКА ЗА МІСТО

Як поводяться в автомандрівці звичайні діти? Беруть із собою журнал чи диск, щоб не нудьгувати в дорозі. А для тебе, спецагенте, це ще й нагода перевірити спецпідготовку. Насамперед дай кілька порад своїм друзям: 1. Висовувати голову чи руку з вікна автомобіля — ризик травмуватися. 2. Навіть найменші предмети, викинуті на ходу з вікна машини, можуть накоїти лиха.

МІНІ-КОНКУРС від Renault триває! До 25 серпня 2010 року надішли до редакції малюнок на тему “БЕЗПЕКА ДЛЯ ВСІХ”. ПРИЗ** для ПЕРЕМОЖЦЯ

розігрується КОЖНІ ТРИ МІСЯЦІ! Оголошення переможців попереднього туру конкурсу — у наступному номері!

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПЕЦАГЕНТА 1. Виріж машинку та “проїдь” нею найкоротшим та найбезпечнішим маршрутом за місто.

2. Хто з пішоходів порушує правила безпеки руху?


Контрольна ПЕРЕВІРКА Як на трасах, так і на сільських дорогах трапляються усілякі перешкоди. Про деякі з них попереджають дорожні знаки:

на рів Не ога дор

ня дін Па іння кам

*Renault — це французька назва, що читається як “Рено”.

СПЕЦАГЕНТ ЗНАЄ: водій має дуже відповідальну справу — довезти своїх пасажирів неушкодженими. Не заважай йому розмовами і не ображайся, якщо він відмовиться брати участь у грі словами.

МАНДРІВКА ПІШКИ На трасі діють свої закони, але спецагентам вони відомі! Там, де немає тротуарів, треба рухатися по узбіччю дороги з лівої сторони, тобто назустріч транспорту. Побачивши одне одного здалеку, водій встигне зменшити швидкість, а пішохід — зійти з дороги. Д о Не ро р ж б о е бо ні у зпе ти з б ічч чне я

* * Приз надається компанією “Renault Україна”.

За підтримки Департаменту ДАІ МВС України

На заваді може стати непередбачена перешкода: повалене дерево, глибока калюжа. Минайте їх по узбіччю дороги!


ТАЄМНИЦІ СПЕЦАГЕНТІВ Правила передбачають: усі, хто знаходиться в автомобілі, під час руху пристібаються ременями безпеки.

Навіщо? Розслідування спецагента довело: це просте обладнання надійно захищає тіло і навіть рятує життя, адже в момент раптової зупинки авто на людей діють фізичні сили, яким ніхто не може протистояти. Саме ремінь рятує пасажирів від дії цих сил.

ТЕРМІНОВО! Повідомлення для спецагентів на маршруті № 24

.

Як переходити небезпечні ділянки траси? Якщо дорога горбиста, а схил затуляє машину, що в‛їжджає з протилежного боку, то переходити трасу треба, вже зійшовши з гори, коли видно пряму дорогу.


Новини спецагентів

Тест “Спецагент-дослідник”

Найбільш поширений сьогодні ремінь безпеки, що закріплює тіло у трьох місцях, створив інженер авіації Нільс Болін ще півстоліття тому. Він проектував сидіння для катапультування, тож добре знав, які сили діють на людину під час різкого ривка. З того часу створений ним ремінь врятував тисячі життів.

Опиши свій безпечний маршрут за місто, використовуючи назви частин світу, що позначені на карті (стор. 22)

УВАГА!

Талон №12

Машини самі турбуються про безпеку забудькуватих водіїв та пасажирів. У салоні авто Renault спеціальний звуковий сигнал попередить, що не у всіх пристебнуті ремені безпеки. А замки на дверцятах автоматично блокуються в момент запуску двигуна.

Та ло н № 11 Т

*Renault — це французька назва, що читається як “Рено”. ** Приз надається компанією “Renault Україна”.

Здивуй своїх батьків!

Чому небезпечно перебігати пішохідний перехід?

ні талони з кожного Надсилай до редакції заповне и відповідями, номера. Ті, що з правильним 10 року. будуть розіграні 24 грудня 20 ОЖЦЮ — ПРИЗ** СПЕЦАГЕНТУ-ПЕРЕМ . ДИТЯЧИЙ БОЛІД Renault F1


У четвірки нерозлучних друзів нелегке завдання: знайти уламки від часового регулятора. Саме ця деталь космічного корабля допоможе їхньому другові — роботу Діку — повернутися на свою Зірку.

Прикольний острів! Увесь у табличках...

Готуй команду до висадки. Тут нам треба знайти перший уламок від часового регулятора. Слухаюсь, капітане!

Кидаємо якір!

Лілу, швидше! Висадка за 10 хвилин!

Зараз! Візьму ще дзеркальце… Без нього я нікуди!

И! АТ НО. ЧІП АЙ НЕ ШЕ М УКА ВА ЯБЛ — УСЕ РАФ ШТ

ТИ КВІ ХАТИ! НЮ ОЇ! М ЦЕ

НЕ

Вам не здається, що це острів жаднюг?

Дуже схоже на те… Але де ж вони самі?

Що ти схопив, бовдуре! Вона не відмикається!

Щось ця скринька занадто легка…

Ворушіться там швидше!

! Ж. ТИ ПИ НОГО НЕ В ИМ ГОЛО Ж ЧУ СТЬ НІ АС

ВЛ

Ей, про мою частку забули?

Обійдешся! Там і на нас не стане...

Неси пилку, дурню! А я йду по кувалду.


Гляньте! Це наша скринька!

Ось головний скарб зі скриньки! У мене!

Що значить “не віддам”! Та я тобі зараз…

Хе, віддам їм оту залізяку, що вчора знайшов. Хай тішаться.

Була ваша — стала моя. Не віддам.

Міняємося! Ви мені дзеркало, а я вам — найцінніший скарб.

...І скринька у нас. Ходімо звідси. Оце удача! Уламок від часового регулятора!

Éî-õî-õî

òà ïàêåòèê

ñîêó!

У дзеркалі ти побачиш ворога, який зробив тебе із жаднюги злодюгою. Він викрав твою чесність.

Виходить, я сам себе обкрадаю…

Далі буде “Острів незнайок“

Я стояв на чатах, а вони он як… Тепер усе це моє!


ENGLISH OCEAN СЛОВНИЧОК umbrella, 2 brolly — парасолька walking stick — тростина ? to get wet — намокнути ? it‛s raining cats and dogs — ллє як із відра ? raincoat — дощовик lightning — блискавка

4 Do you know that umbrella is one of the oldest inventions in the world? We can use it in the rain, in the sun, as a walking stick — classical symbol of the English gentlemen.

3

2

?

?

rainbow — ? веселка puddle — калюжа

?

ay D ny ties i Ra tivi Ac

They took photos of a beautiful rainbow

5 minutes ago.


Brolly 6

rom f Fun Fun Mr

8

7

5

If six children and two dogs were under an umbrella, how come none of them got wet? Because it wasn‛t raining.

1

So umbrella or brolly brings colour to our life! There‛re a lot of exciting activities on a rainy day. Here are some of them. He walked in the rain without his umbrella

yesterday.

He sailed a paper boat on a puddle

last week.


Несподівана історія зустрічі Шили зі зграєю пацюків на вулиці Великій Валентинівській надвечір 14 лютого…

Валентинки!


О М Є

ІВ Ц Ж О М А Е Р Т ВІ ПЕ КОНКУРСУ

і речі. Про те, що в Індії Вони розповіли дивовижн які ки сальвадори перської, ростуть “зубні щітки” — гіл ець. А У Парижі є пам‛ятник-пал розплющують до ниток. ліхтар... гриб, що світиться, наче е ст ро ії он Яп ах ов тр ос на Головний подарунок* отримує Дмитро Пісарєв, м. Краматорськк и Він не лише роздобув цікаві факти у про звичаї, природу, архітектуру країн та намалював ілюстрації, а ьніі ще й надіслав про це оригінальн комікси.

Денис Тростянецький, м. Одеса

цеві -

емож му пер

Кожно

НИЙ Ь Л А І СПЕЦ УНОК* Р рейда ПОДА К а

го від книж и з різдвяно и р п ь мают які отри internal: центру D

1 2

Ф УТ

І а, ОЖмЦ М Е Р тера Фан го Е іс П у с р у ково конк

А

АВ Р К

ЯС

місце — Олена Розум, м. Київ

місце — Владислав Іштукін, м. Прилуки

БО ЛК

ЬНА

АЛ УНІК

А!

фесор

від про

3 місце — Олександра Заозерна, м. Дніпропетровськ

* Під подарунком мається на увазі його придбання за 1, 20грн.

Ще двом активним та сумлінним авторам за яскраві творчі роботи — ЗАОХОЧУВАЛЬНІ ПОДАРУНКИ*: книги від видавництва “Країна мрій”.

цьк зор, м. Лу а Л я л а т а Н


Дитячий журнал "Професор Крейд" 2010 06  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you