Page 1

 

Leo Mesi me BarcelonĂŤn Apeli i BE-sĂŤ: “Ndihmoni Edhe pĂŤr pesĂŤ vite tĂŤ tjerĂŤ! skuadrat mĂŤ tĂŤ varfĂŤra!â€? Argjentinasi “i artĂŤâ€? rinovon me katalanasit e Rosell deri nĂŤ 2018-tĂŤn. Paga e tij shkon deri nĂŤ 11 milionĂŤ euro nĂŤ sezon

FAQE 19

Komisioni Europian i bĂŤn kĂŤrkesĂŤ FIFA-s: “Klubet qĂŤ kalojnĂŤ njĂŤ shifĂŤr tĂŤ caktuar transferimi, duhet patjetĂŤr tĂŤ tatohenâ€? faqe 17

E premte, 8 shkurt 2013 | NR. 35 (4636) Viti i 18-tÍ i botimit | Çmimi: 30 LekË/greqi: 1.5 Euro

ALTERNATIVA E VETME e mbetur

Dushku shpall objektivin e tij: Europa shpĂŤton sezonin e TiranĂŤs! faqe 5

QendĂŤrmbrojtĂŤsi bĂŤn apel pĂŤr njĂŤ klimĂŤ tĂŤ qetĂŤ nĂŤ kampin bardheblu, pa vonesa rrogash, dhe pa akuza e zhurmĂŤ deri nĂŤ arritjen e qĂŤllimit

Rr. “Adem Jashariâ€?, NjĂŤsia Bashkiake Nr. 5, TiranĂŤ Tel: +355 4 226 7883 Fax: +355 4 224 8470 info@kevin construksion.net Cel: 0682022718

Vllaznia, presion KorçÍs! Starton e dyta e Superiores. Sot ora 17.00 (Live nÍ SUPERSPORT), SkÍnderbeu-Vllaznia. Kryesuesit nÍ fushÍ pÍr tÍ konfirmuar potencÍn , ndÍrsa shkodranÍt pÍr surprizÍn e madhe, edhe pse edhe njÍ pikÍ do t'i kÍnaqte

Faqe 2-3

Pak orĂŤ para sfidĂŤs

BALLSHI E la pa trajner, mund ta lÍrÍ‌ pa KupÍ

Josa: “Sot, shumĂŤ kujdes!â€? Bushati: “Edhe “Xâ€? mĂŤ kĂŤnaqâ€?

Presidenti i klubit vlonjat tani ka edhe njĂŤ kĂŤrkesĂŤ taksative pĂŤr futbollistĂŤt e tij: “Ma shpĂŤrbleni investimin e kryer me njĂŤ fitore tĂŤ bukur nesĂŤr ndaj ballshiotĂŤveâ€?

FAQE 2-3

Nga U-21 te Besa Batha: “Do tĂŤ befasojmĂŤ, Kavaja do shfaqet ndryshe!â€?

FAQE 6

Faktori “fushĂŤâ€? Teuta, shansi i kalendarit; Gashi kĂŤrkon pak‌6 pikĂŤ

FAQE 7

Partizani pa tifozĂŤ Mezini, perspektiva e sulmit, nesĂŤr karta e Duros pĂŤr fushĂŤ

FAQE 9

Flet presidenti Morati “karikon� Interin e tij: Na duhet Champions!

Kryetari i BashkisĂŤ VlorĂŤ dhe njĂŤherĂŤsh Presidenti i klubit Flamurtari , ShpĂŤtim Gjika pret fitoren nga skuadra e tij FAQE 4

Basket-meshkuj FAQE 14

Polemikat

Kristiano reagon kundĂŤr Mesit dhe gruas sĂŤ Kasijasit

Gjika: “Nesti, çuna, ja fusha, radhĂŤn tani e keni ju!â€?

FAQE 18

Vllaznia nuk dorĂŤzohet, del e dyta nĂŤ garĂŤ

Skuadra e Bledar Gjeçajt mbetet njÍ rivale potente pÍr Kamza Basket dhe Klub TiranÍn FAQE 13

TĂŤ gjitha kuotat e kompanisĂŤ prestigjioze tĂŤ basteve

KombĂŤtarja, eksperiment me nervat tona Nga Saimir Demi

PĂŤrpara miqĂŤsores me GjeorgjinĂŤ u tha se trajneri De Biazi do tĂŤ eksperimentonte pĂŤr tĂŤ pĂŤrgatitur njĂŤ skuadĂŤr qĂŤ do tĂŤ vazhdonte nĂŤ ndeshjet zyrtare, duke filluar me transfertĂŤn e Oslos. NdĂŤrsa pas ndeshjes, rezultoi qĂŤ ishte thjesht njĂŤ eksperiment i pasuksesshĂŤm. NĂŤ fakt ishte njĂŤ 90-minutĂŤsh ku nĂŤ fushĂŤ nuk ishin kandidatĂŤ pĂŤr ekipin KombĂŤtar, por futbollistĂŤ qĂŤ ne kemi dashur t’i shohim me atĂŤ uniformĂŤ edhe kohĂŤ mĂŤ parĂŤ. NĂŤ mbrojtje ishte Osmani nĂŤ vend tĂŤ Mavrajt, por eksperienca e lojtarit tĂŤ TeutĂŤs nuk lĂŤ shumĂŤ dyshime. Cana pĂŤrpara mbrojtjes, ku ka luajtur prej vitesh, por qĂŤ dje u kujdes mĂŤ shumĂŤ pĂŤr “lookâ€?un e tij, sesa pĂŤr tĂŤ qenĂŤ efikas nĂŤ fushĂŤn e lojĂŤs. Ishte Roshi dhe Vila nga krahĂŤt, si dhe Bakaj pas Bogdanit nĂŤ majĂŤn e sulmit, pikĂŤrisht aty ku luan, nĂŤ Odesa... FAQE 11

Flasin specialistĂŤt Post-Gjeorgjia, “procesâ€? kuqezi Nga Fatbardh Jera

Nga Sulejman Demollari

do t'i gjeni nĂŤ "Sport Ekspres"

FAQE 22,23

Nga Agustin Kola

FAQE 10

redaksia: Rr. “Themistokli GĂŤrmenjiâ€?, Pallati “ambasadorâ€? (pranĂŤ Liceut Artistik, TiranĂŤ) | Tel/Fax: + 355 (0)4 22 355 91 | Reklama: 00 355 66 20 36 591 | Email: redaksiaspek@hotmail.com


2|

E premte, 8 shkurt 2013

|

Aktualitet superior

SKËNDERBEU - VLLAZNIA Josa hedh më të mirët: S’dua shpërqendrime!

Sot, ora 17:00 në Supersport

Trajneri rikuperon Vrapin dhe Arapin, ndërsa Radas spostohet në mesfushë. “Nuk ka shpërqendrime, do të gjejmë një Vllazni ndryshe” Tonin Frroku

Pas Kupës, ku janë kualifikuar dy ndeshje përpara, kampionët e Shqipërisë përgatisin sfidën e radhës, atë ndaj Vllaznisë, që do t’i japë edhe startin fazës së dytë të kampionatit. Dhe, pavarësisht diferencës +10 pikë nga vendi i dytë, Teuta, Mirel Josa, trajneri i korçarëve, kërkon që ta nisë me tri pikë, ndaj dhe ka vendosur që të hedhë në fushë më të mirën, pra “ajkën” e skuadrës. Josa e di shumë mirë se duhet përqendrim i madh, dhe për këtë arsye ka vendosur heshtje shtypi nga grupi i tij, një ritual të cilin e ka përdorur shpesh kohët e fundit. Por, trajneri e shpjegon këtë “rregull” të vendosur prej tij: “E gjitha kjo është vendosur në mënyrë që të përgatisim të qetë këtë takim, i cili është tepër i rëndësishëm për ne dhe për sezonin tonë. Nuk duam që të ulim përqendrimin për asnjë moment dhe djemtë e dinë këtë. Vllaznia nuk është më ajo e fazës së

Izolimi Ndërkaq, skuadra është mbyllur në grumbullim përpara kësaj ndeshje dhe ky është ndoshta lajmi se duhet përgatitur ashtu si duhet.

Kartonat

I vetmi që do t’i mungojë sfidës është mesfushori Nigerian, Nuredin Orelesi, i cili ka tre kartonë. Në vend të tij, Josa do të hedhë Radasin

Koreografia Tifozët e Skënderbeut, “Ujqërit e Dëborës”, kanë përgatitur edhe një koreografi të bukur për këtë ndeshje. Veç kësaj, pritet që në stadium të vijnë edhe grupimi i Vllaznisë, që do të vendoset në tribunën e miqve.

Botues

“Sport Ekspres” Sh.p.k.

parë dhe as ajo e javëve të fundit të kampionatit, ndaj duhet të bëjmë kujdes. Sigurisht, do të luajnë më të mirët, ashtu siç edhe është normale”. Rikuperimet – Skënderbeu, ndaj Vllaznisë luan me lojtarët më të mirë të momentit, grup të cilin, në përqindje të madhe, trajneri Mirel Josa e ka treguar në atë lojë të vogël të luajtur në fundin e stërvitjes. Deri të enjten jo vetëm ka pritur rikuperimin e Vrapit pas një problemi të lehtë muskular që ka pasur, por akoma më tej ka pritur edhe Arapin, që një ditë më parë kishte luajtur për disa minuta me Kombëtaren. Dhe pasi ka marrë për të parin sigurinë e mjekut të skuadrës Jorgo Pantazi dhe ka parë se Arapi ishte i freskët, ka vendosur t’i ketë në lojë nga minuta e parë. Vrapin në të majtë të mbrojtjes e Arapin në mesfushë në të njëjtin krah. Një tjetër ndryshim përsa i përket grupit të titullarëve është kroati Radas, që do të luajë në mesfushë, aty ku zakonisht jemi mësuar të shikojmë Orelesin, i cili është i pezulluar.

Në Korçë kanë frikë dëborën

Gjatë gjithë ditës së enjte ka pasur reshje dëbore në zonat malore të rrethit të Korçës, ndërkohë që në qytet ka pasur reshje shiu përzier me dëborë, të cilat e kanë penguar jo pak Josën për të marrë maksimumin në atë stërvitje të fundit. Por ajo çfarë i shqetëson më tepër zyrtarët e klubit, por edhe Josën, është se sipas shërbimit sinoptik, pasditen e së premtes janë parashikuar reshje dëbore, që do të bëhen pengesë për një lojë normale, gjithnjë, nëse fusha do të mbulohet gjatë zhvillimit të këtij takimi.

Formacioni i mundshëm i Skënderbeut (4-4-2)

250

Shehi

Ademir

Bici

Gvozdenoviç Vrapi

Tomiç

Radas

Shkëmbi

Pejiç

Plaku

Arapi

Policë

do të jenë të pranishëm në stadiumin “Skënderbeu” për këtë sfidë

Takaj-Kollçaku, abrogohet “divorci” E kush tha që presidenca korçare është në konflikt? Kjo foto e marrë parmbrëmë në tribunën VIP në “Qemal Stafa” fikson në celuloidin e Hazizllarit, pikërisht shef Taken dhe Ardin (ose Valdon e madh), sikundër e thërrasin edhe miqtë e tij më të ngushtë. Janë përsëri bashkë. Në një farë mënyre presidenti Takaj ka bërë një lloj “indietro”, teksa shfaqet sërish në publik me njeriun që “gjoja”, Bordi e shkarkoi dhjetorin e kaluar, pikërisht me zv/ presidentin Kollçaku. Tashmë periudha e “mjaltit” ka ardhur sërish dhe ata, ja ku janë përsëri bashkë. Shenjë e cila mund të “prodhojë” xhelozi tek ata “që të bëjnë me krahë”, edhe pse Takaj e Kollçaku ristartojnë të dy drejt titullit të tretë, paçka se dy të tillë….i ka marrë Gimja. Kryeredaktor: Gerti Çarçani Zv/kryeredaktorë: Altin Shordi, Saimir Demi Shef i sektorit të brendshëm: Anton Cicani Arbi Laçi, Mario Nikolli, Erjon Saliu, Gjergj Vyshka Sektori i jashtëm: Gjergj Cicani, Klodian Sade, Gent Mema

Kategoria Superiore JAVA XIV Faza II rinis më 8 shkurt

Sot

Skënderbeu-Vllaznia 17:00 Të shtunën

Besa-Laçi 14:00 Flamurtari-Bylis 17:00 Të dielën

Tirana-Tomori 14:00 Kastrioti-Apolonia 14:00 Luftëtari-Kukësi 14:00 Teuta-Shkumbini 14:00

Renditja pas javës së 13-të

Ndeshje Pikë

1. Skënderbeu

13

33

2. Teuta

13

23

3. Tirana

13

22

4. Bylis

13

21

5. Kukësi

13

21

6. Laçi

13

21

7. Flamurtari

13

19

8. Vllaznia

13

17

9. Besa

13

16

10. Kastrioti

13

15

11. Shkumbini

13

12

12. Luftëtari

13

11

13. Apolonia

13

8

14. Tomori

13

6

RAIFFEISEN BANK, Dega Nr 1, Tiranë Nr. i Llogarisë: 4037 / 3621 Adresa e redaksisë: Rr.“Themistokli Gërmenji”, Pallati

“ambasador” (pranë Liceut Artistik, Tiranë)


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 3

Aktualitet superior

Kampionati rinis me spektakël Bushati: I kënaqur me “X”, por tri pikët do t’i merrja!

Deliç do të jetë afër, ndërsa dy të tjerët nuk udhëtojnë fare me skuadrën.

Trajneri i Vllaznisë debuton në një ndeshje zyrtare: “Është ndryshe nga miqësorja, por pres që të tregojmë vlerat, edhe pse s’është maksimumi ta nisësh fazën me kampionët” Gaspër Marku

Formacioni i mundshëm i Vllaznisë (4-3-2-1)

Gjokoviç

Smajli

Semina

Nallbani

Belisha Tafili

Dragoi

Begaj

Bardulla Hajdari

Gjini

Presidenti Çela feston ditëlindjen

Ora 14:00 e ditës së enjte ka qenë momenti kur autobusi i Vllaznisë ka lënë qytetin e Shkodrës, duke u nisur kësisoj drejt Korçës, në pritje të sfidës së ditës së premte, kur në orën 17:00 në stadiumin “Skënderbeu” do të luhet ndeshja më e rëndësishme e startit të fazës së dytë të Superligës së sutbollit shqiptar. Duke iu referuar seancës së fundit stërvitore të zhvilluar paradite në fushën sportive “Reshit Rusi”, tekniku Bushati, i cili do të ketë rastin të debutojë në stolin e Vllaznisë me një ndeshje shumë të rëndësishme transferte si kjo me Skënderbeun, ka mbyllur edhe elementet e fundit përgatitorë antiSkënderbeu. Ndërkohë, pasi ka bërë publikë edhe grupin prej 18 futbollistësh që do ka

- Kalendari ju ka ofruar një ndeshje të vështirë që në start. Do ta nisni me “këmbë të mbarë”?

vendosur të marrë me vete për sfiden me korçarët, Gjokoviç, Smajli, Belisha, Semina, Begaj, Nallbani, Tafili, Bardulla, Dragoi, Hajdari, Gjini, Hallunaj, Kraja, Marku, Shtubina, Deliç, Kruja dhe Rexha, ka qenë i gatshëm të flasë për shtypin - Profesor, nesër(sot) jeni “mysafir” në Korçë në një ndeshje të vështirë. Cilat janë përshtypjet tuaja?

- Si trajner nuk është komode që të ndeshesh që në fillim me ekipin kryesues, aq më tepër në transfertë. Megjithatë, të them të drejtën, ne gjatë të gjithë kësaj periudhe kemi punuar për të bërë maksimumin e mundshëm me kontigjentin aktual që kemi, në mënyrë që të mos jetë një vizitë në Korçë, por të jetë një ndeshje që të ketë përmasat e karakterit maksimal për ekipin tonë. Dhe pastaj, përsa i përket pikëve, ndeshja është e hapur,

asnjëri nuk e fillon luftën për të humbur. Ne shkojmë atje për të bërë më të mirën e mundshme, pastaj, mbi bazën e asaj që do të japim në fushë, shpresojmë të marrim edhe në ndeshje. - Nuk janë me skuadrën, portieri Vujadinoviç për arsye kartoni, kapiteni Beqiri për arsye dëmtimi, ndërkohë që me vete në 18-she keni edhe të dëmtuar. Është problem për ju?

- Normalisht, ekipi ka nevojë për të gjithë, por ndoshta nuk ka nevojë edhe për asnjë. Lojtarë të pazëvendësueshëm nuk ka, por gjithsesi, vlerat e çdo individi janë të domosdoshme në ekip. Aq më tepër kur flitet, për shembull, për portierin Vujadinoviç, ndër më të mirët e kampionatit shqiptar, kapitenin Beqiri, ishfutbollist i Kombëtares, si dhe Deliç, që deri diku janë lojtarë që kanë kualitet. Megjithatë,

- Shpresjmë të bëjmë maksimumin tonë, si trajneri, ashtu edhe ekipi. Këtë e kemi bërë gjatë seancave stërvitore, pastaj, ndeshja është ajo përmbyllja ku merret rezultati. Pikërisht, janë rezultatet zyrtare që marrin karakter të tillë. Pavarësisht se ndeshjet miqësore krijojnë atë klimë, kurse zyrtarja ka probleme të tjera të cilat janë më komplekse, dhe si e tillë e vërteta e rezultateve qëndron vetëm aty. - Me një barazim të mundshëm në Korçë, do të ishit i kënaqur?

- Besoj që, për momentin që kalojmë, unë do të isha i kënaqur me një barazim. Gjithsesi, loja është e hapur, ne nuk mund t’i themi “jo” edhe 3-pikëshit.

- Duke iu referuar ndeshjes së parë të kampionatit në “Loro Boriçi”, ku Vllaznia u mund 1-3, sa të përbashkëta kanë këto dy ndeshje?

- Gjithsesi, unë nuk paragjykoj asnjë lloj humbje që ka bërë Vllaznia. Por unë do të thosha se deri në minutat që u bë goli, Vllaznia po luante shumë mirë ndaj Korçës. Pastaj, me gol, me ndryshimin e rezultatit, loja devijoi. Për të qenë i sinqertë, unë e kam ndjekur ndeshjen dhe Vllaznia po puante shumë mirë deri tek momenti i pësimit të golit të parë.

Nga Shkodra në Korçë, ja çfarë ka ndryshuar në 5 muaj Anton Cicani

Agron Çela Presidenti i Vllaznisë (mes)

Përpara nisjes drejt Korçës, futbollistët, stafi dhe drejtuesit e Vllaznisë kanë shijuar një koktejl në mjediset e “Grand Hotel Europa”, aty ku me sa duket tani e prapa, duke qenë pronë e presidentit të Vllaznisë, Agron Çela, do të jetë edhe rezidenca kryesore e kuqebluve. Ashtu si edhe rastet e mëparshme, nuk ka munguar të jetë prezent edhe presidenti Çela, por këtë radhë, qëndrimi

me skuadrën ka qenë disi më i gjatë. Ai dje ka mbushur plot 44 vite, dhe me këtë rast ka ndarë me skuadrën disa momente gëzimi. Dhe, teksa trokisnin gotat duke i uruar “edhe 100 vite të tjera”, futbollistët dhe stafi teknik i kanë premtuar presidentit të tyre se do të bëjnë maksimumin që me rastin e ditëlindjes, dhurata më e bukur do të ishte një fitore e mundshme në transfertën korçare.

Nga 24 gushti 2012, në 8 shkurt 2013, kanë kaluar pak më shumë se pesë muaj, por në të vërtetë shumë pak gjëra kanë ndryshuar. Edhe atëherë, Vllaznia-Skënderbeu ishte ndeshja hapëse e kampionatit, ndërsa tashmë është ristarti pas mbylljes së fazës së parë, festave dhe merkatos së dimrit. Sot, në Korçë, dy skuadrat do të zbresin sërish në fushë, me disa ndryshime në formacione për shkak mungesash dhe skualfikimesh, por edhe për pak largime, si ato të Vllaznisë, ku Tefik Osmani, mbrojtësi shtatlartë dhe Vilfor Hysa, mesfushori i shpejtë kanë zgjedhur destinacione të tjera. Ndërsa i pari firmosi te Teuta, ku u rikthye, i dyti zgjodhi Kastriotin si ekipin e radhës. Ndërkaq, edhe në stol, te kuqeblutë ka mbërritur Bushati në vend të Duros, që u transferua në pankinën e

Kampionët konfirmojnë grupin e fazës së parë, ndërsa vetëm te Vllaznia ka ndryshime në stol, në presidencë dhe dy largime: Osmani te Teuta dhe Hysa te Kastrioti Partizanit. Sigurisht edhe stina nuk është më njësoj, pasi atëherë bënte vapë dhe ishte fundi i verës, ndërsa tani është kulmi i dimrit. Pa harruar këtu sidomos atë diferencë pikësh. Plot 16 pikë diferencë mes dy ekipeve dhe objektiva krejt të kundërt. Por, le t’i analizojmë më mirë.

Entuziazmi – Një gjë i dallon të dy skuadrat në këtë rifillim: entuziazmi. Tani, ashtu si përpara pesë muajsh, entuziazmi është i madh në të dy kampet, edhe pse korçarët janë të vetëdijshëm se kanë një tjetër titull “në xhep” dhe do t’iu duhet vetëm të administrojnë avantazhin që kanë krijuar. Por, megjithatë, entuziazmi është legjitim, duke qenë se kampionët e ndjejnë veten më të fortët. Në anën tjetër, Vllaznia “e re” e Agron Çelës, por edhe e trajnerit Bushati, ka rikthyer optimizmin në kampin kuqeblu, jo vetëm në miqësoret e fundit, por edhe me fazën përgatitore të zhvilluar në Ulqin, larg zhurmës dhe larg presionit, aty ku ish-tekniku i Shpresave është njohur më pranë me ambientin. Megjithatë, në krahët e entuziazmit kjo Vllazni duhet të tregojë në këtë fazë të dytë se e meriton Europën. Objektivat – Sigurisht, objektivat tashmë janë krejt

të kundërt. Ndërsa mbrëmjen e 24 gushtit, në “Loro Boriçi”, nën sytë e një publiku të madh, Vllaznia debutonte si kandidate serioze për titull, pas një merkatoje “bombastike”, këtë herë do të synojë të paktën podiumin europian, duke qenë se vetëm nëpërmjet renditjes mund ta arrijë, pasi nga Kupa është eliminuar. Kurse në anën tjetër është Skënderbeu, që ka vetëm një objektiv: të ruajë avantazhin dhe t’i shkojë deri në fund Kupës, për ta ngritur edhe atë si trofe. Zero merkato – Një gjë e përbashkët mes dy ekipeve është edhe merkato, ku si Vllaznia, ashtu dhe Skënderbeu nuk kanë vepruar aspak. Shumë zëra, por asgjë konkrete. Te kampionët s’është larguar askush, ndërsa te Vllaznia vetëm dy, por nuk ka ardhur askush. Në atë ndeshje vendosi gjiganti Pejiç, që edhe këtë herë do të jetë në sulmin korçar. Njësoj si atëherë…


4|

E premte, 8 shkurt 2013

|

Aktualitet superior

Vlonjatët: Bylisi është “kurbani” i Shpëtim Gjikës! Flamurtari do të luajë mbi një tapet të ri dhe dhurata për presidentin është vetëm një fitore, qoftë edhe… e vogël Moisi Dalipi

Në traditat tona, kur përurohet një investim i ri, është bërë si zakon i vjetër të bëhet diçka si “kurban”, për të sjellë më shumë fat për të ardhmen. Ndoshta ky veprim, fare mirë mund të kryhet kështu edhe përpara fillimit të ndeshjes së ditës së nesërme në Vlorë, midis Flamurtarit dhe Bylisit, ku të dyja skuadrat do të kenë mundësinë të luajnë mbi një tapet të ri. Por zyrtarët e klubit vlonjat, kanë bërë me dije dje se nuk do të ketë “gjak”, pasi në vitin 2013, një gjë e tillë nuk është e arsyeshme. “Kemi kryer një investim në shërbim të futbollit, që e kishim edhe detyrë ndaj Flamurtarit. Pak më shumë se një muaj më parë jam shprehur se realizimi në kohë i këtij investimi për fushën e stadiumit do të ishte dhe merkto më e mirë për skuadrën tonë. Më vjen mirë që kjo detyrë është realizuar në kohë dhe tashmë fusha ka një cilësi të mirë. Duke filluar që nga ndeshja e së shtunës, i takon futbollistëve të skuadrës që ta justifikojnë punën e kryer në një kohë rekord. Prej tyre nuk do të kërkoja asgjë më shumë, veçse një fitore të merituar ndaj Bylisit,

si shenjën më të mirë për përurimin e tapetit të ri”, ka thënë për “Sport Ekspres”, presidenti Gjika. Kështu, vlonjatët këtë radhë e presin Bylisin në Vlorë shumë më ndryshe sesa në ndeshjen e Kupës së 9 dhjetorit të vitit të kaluar, ku për shkak të gjendjes së përbaltur të fushës, takimi është shtyrë për një ditë më pas. Por Gjika nuk ndërton vetëm fusha, ai tani ka edhe një kërkesë taksative për futbollistët e tij: “Ma shpërbleni investimin e kryer me një fitore të bukur ndaj Bylisit”. Tashmë, Gjika ka vërtetë të drejtë. Skuadra e tij ka bërë një fazë përgatitore model në Belek, ndërkohë që ishte ai që aprovoi nxjerrjen e një fondi prej 81 mijë eurosh nga Bashkia që drejton, për të bërë të mundur zëvendësimin e tapetit të fushës. Në këtë kuadër, me një skuadër si Flamurtari është pak të kënaqesh me vetëm një fitore. Kampionati–N e s ë r , sku­adra e Flamurtarit do të zhvillojë ndeshjen e javës së parë të fazës së dytë të kampionatit kundër Bylisit, pa e larguar vëmendjen nga dy takimet e Kupës në grup, ku do të kërkojë të sigurojë kualifikimin për në fazën gjysmëfinale. Por duke gjykuar që

Lazarevski e shtyn debutimin Një burokraci në Federatën Serbe të Futbollit, bëri që mbrojtësi maqedonas Vlado Lazarevski të mbetet jashtë skuadrës për ndeshjen e javës së kaluar për Kupë ndaj Laçit. Tani që gjithçka është kryer dhe mbrojtësi pritet që nesër ndaj Bylisit të bëjë prezantimin e tij zyrtar në kampionatin shqiptar me fanelën e Flamurtarit është normale të mësohet diçka më shumë nga ana e tij. “Dëshira ime ka qenë të luaja që në ndeshjen e kaluar, por për arsye që dihen, nuk ndodhi kështu. Gjithsesi, do të jem në fushë me skuadrën time që këtë të shtunë. Jam shumë i motivuar që të bëj një parqitje sa më të mirë, për ta ndihmuar ekipin, që tani më shumë se kurrë ka nevojë për të gjithë ne”.

skuadra do të synojë deri në fund, nga të dy frontet, sigurimin e pjesëmarrjes në Europa League, ballafaqimi për kampionat me Bylisin merr një rëndësi të veçantë. Vetë pozicioni që ka në tabelën e klasifikimit, e bëjnë të domosdoshme një fitore të Flamurtarit, ditën e shtunë. Duke parë se disa nga skuadrat që janë diçka më mirë në klasifikim këtë javë do të kenë përballje të vështira, një fitore e mundshme do të thotë rritje në renditjen e përgjithshme, aq sa për të të bërë të shpresosh për objektivin. “Do të luajmë për tre pikë, për të bërë të mundur që pas kësaj jave, Flamurtari ta shikojë veten në një vend edhe më të mirë në renditje”.

1-1 barazuan

Flamurtari dhe Bylisi në sfidën e fazës së parë, të luajtur në stadiumin e Tomorit, në Berat, pasi ai i Ballshit ishte ende në rikonstruksion. Golit të Memellit iu përgjigj Adebajo.

Shensoji sërish në Vlorë: Flamurtari ka ndryshuar, Bylisi im nuk hap rrugë

“Jemi një familje e madhe dhe kudo shkojmë për të fituar. Në filozofinë e lojës së skuadrës sime tashmë kërkohet rezultati pozitiv edhe ndaj emrave të mëdhenj” Enea METAJ

Naxhi Shensoji, rikthehet sërish në stadiumin “Flamurtari”, këtë herë Bylisi i tij përballet me kuqezinjtë e Gjokës. Në Kupë ishte Flamurtari i Rubios. E megjithatë, trajneri vlerëson skuadrën që ka përballë dhe thotë se Flamurtari vjen pas fazës përgatitore, ka tjetër staf dhe ka ndryshuar. Në një prononcim enkas për “Sport Ekspres”, Naxhi Shensoji, ka pohuar: “Bylisi do të jetë po ajo skuadër me ambicie. Jemi më të përforcuar nga merkato sepse janë afruar gjashtë lojtarë shumë të mirë. Rikuperimet e Sefës dhe Gërxhos apo rritja fizike e Piterit, më bën optimist.

Sa i përket Flamurtarit, them se është një skuadër shumë më ndryshe nga ajo e Kupës që ne kemi mundur në Vlorë. Do të gjejmë një Flamurtar ndryshe dhe humbja në Kupë e bën që të jetë më agresivë në kampionat. E rëndësishme është që atmosfera ka ndryshuar mes Bylisit dhe Flamurtarit. Si në Ballsh edhe në Vlorë janë zhvilluar ndeshje “FairPlay” të cilat kanë vlera të mëdha në aspektin sportiv dhe në rritjen e cilësisë së futbollit”, pohoi fillimisht Naxhi Shensoji, trajneri që nuk njeh humbje që kur ka marrë drejtimin e Bylisit. MENTALITETI-Shensoji ësh­ të trajneri karizmatik i futbollit shqiptar në dy sezonet e fundit.

6

Ndeshje

zyrtare ka Bylisi nën drejtimin e trajnerit Naxhi Shenosji pa humbje në Kupë dhe kampionat së bashku

Natyrisht që kur bisedon me Naxhin e ke shumë të lehtë që të përfitosh edhe disa leksione nga ato të futbollit modern. Ai thotë se edhe Bylisi ka kirjuar një karakter tashmë, të një skuadre të madhe që kudo luan për të fituar. ”Skuadra ime, ka krijuar në mentalitet dhe filozofinë e lojës dhe kudo luajmë për të fituar dhe nuk jemi inferiorë ndaj çdo skuadre. Konkurrenca dhe elementët e shumtë cilësorë që ka Bylisi, janë pozitive dhe ndikojnë në rezultate. “Stofi” tashmë është shumë i mirë dhe luajmë të mobilizuar dhe kërkues në të dy trofetë”. NDRYSHIMET-Trajneri flet për gjëndjen e skuadrës, si e

gjeti dhe si e la dhe nuk lë pa përmendur mbështetjen e të gjithë aktorëve. “Ballshi është një qytet i vogël, por është mjaft i ngrohtë dhe i dashur për mysafirët. Të gjithë ndihemi sit ë ‘shtëpisë’ këtu. Na respektojnë. Unë shkoj shumë mirë dhe kam gjetur përkrahjen e lojtarëve dhe të presidentit Besnik Kapllanaj. Ai është mjaft entuzast dhe e shoqëron kudo skuadrën dhe kërkon që mos t’i mungojë asgjë. Kjo është një aryse më shumë që ndoshta ne funskionojmë si një familje”, theksoi në mbyllje të prononcimit, trajneri Naxhi Shenosji, që përgatitet për fitoren e radhës, këtë herë ndaj Flamurtarit në kampionat.

81 Mijë euro

Buxheti, 420 milionë lekë Dje, Këshilli Bashkiak i

Vlorës ka miratuar buxhetin e pushtetit vendor për vitin 2013. Për klubin e Futbollit Flamurtari, shifra e miratuar është 420 milionë lekë (të vjetra), e cila e krahasuar me atë të një viti më parë është 80 milionë lekë më pak. Në një prononcim të bërë me këtë rast, nënkryetari i bashkisë, Ilir Banushi, ka sqaruar: “Është e vërtetë që buxheti i këtij viti është diçka më pak se ai i vitit të kaluar, por këto janë mundësitë maksimale. Duhet theksuar këtu, se me donacionet e ndryshme që janë siguruar, Flamurtari do të vazhdojë të jetë një skuadër e mbuluar mirë nga ana financiare, ashtu siç ka ndodhur deri tani”.

është investimi i Bashkisë së Vlorës për tapetin e ri të stadiumit, që deri tani u amortizua aq shumë, saqë ishte e pamundur ta quaje fushë futbolli

80 Milionë

lekë (të vjetra) më pak është buxheti i miratuar nga Këshilli Bashkiak për skuadrën e futbollit, por që mbetet një shifër e pranueshme, pasi këtu nuk përfshihen donacionet


|

3

Sezone

ka Erion Dushku te Tirana, ndërkohë që mbrojtësi gjatë verës së shkuar ka rinovuar kontratën e tij, e cila skadon në vitin 2014

4 Arbi Laçi

Erion Dushku pasi ka lënë grumbullimin me Kombëtaren, i është rikthyer dje stërvitjes me Tiranën. Të dielën luhet ndeshja e parë e kampionatit dhe në kryeqytet do të mbërrijë Tomori. Në analizën e qendërmbrojtësit, fillimisht skuadrës i duhen krijuar kushtet për të punuar dhe më pas duhet menduar për objektivat. Sipas tij, vonesat e rrogave, akuzat dhe zhurma mediatike gjatë fazës së parë kanë kushtëzuar performancën e skuadrës. - Rinis kampionati të dielën dhe kundërshtari i parë është Tomori. Një sfidë e thjeshtë në letër për ju?

- Duhet ta zgjidhim sa më shpejt, për të mos shpenzuar

4

Futbollistë

ka afruar Tirana gjatë merkatos së janarit, por asnjëri prej tyre nuk do ta nisë nga minuta e parë, në takimin e së dielës që bardheblutë do të luajnë ndaj Tomorit

Të dielën, bardheblutë do të provojnë veten në takimin e parë zyrtar dhe kundërshtari në premierën e fazës së dytë do të jetë Tomori, skuadër që mban vendin e fundit në klasifikim. Dje, trajneri i Tiranës, Alban Tafaji, ka testuar formacionin me të cilin skuadra e tij do të zbresë në fushë. Tekniku ka zgjedhur të ndryshojë modulin e lojës nga 4-2-3-1 në 4-42, duke dashur të ndërtojë një

në një takim që duhet fituar. Luajmë në “shtëpi” dhe na duhet të mendojmë për të kënaqur tifozët, të cilët i ftoj të na përkrahin. - Tirana u projektua për të fituar titullin në verë, ndërkohë që tani objektivat kanë ndryshuar. Ku mendon se do ta mbyllni kampionatin në fund?

- Duhet me çdo kusht të rezervojmë një “biletë” që na dërgon në Europë. Nga Kupa jemi të skualifikuar, ndërkohë që tani kemi vëtem një mundësi. Na duhet të shpëtojmë sezonin duke e mbyllur në vendin e dytë. Përsa i përket ecurisë që kemi bërë deri tani, mund të them se nuk ka qenë vetëm për faj të lojtarëve që kanë luajtur në fushë. Fajtorë për ecurinë tonë jo të mirë janë të gjithë ata që kanë ndikuar me zhur-

më, polemika, fjalë të thëna e të shkruara, gjë e cila më pas ka prishur klimën në skuadër. - Kujt i referoheni?

- Nevojitet që të krijohen kushtet për të punuar të qetë. Vonesat e rrogave ndikojnë tek humori i lojtarëve. Ndryshimi i trajnerëve, zhurma mediatike por dhe mungesa e tifozëve në ndeshje të caktuara. Nëse këto histori nuk ndodhin gjatë fazës së dytë, atëherë do ta kemi më të thjeshtë për të punuar. - Tirana gjatë fazës përgatitore nuk ka shfaqur një formë të mirë. Në takimet miqësore kanë munguar fitoret dhe loja nuk e ka kaluar nivelin mesatar edhe përballë kundërshtarëve inferiorë. A është ky një sinjal negativ?

- Kanë qenë ndeshje ku më tepër trajneri ka testuar

lojtarë të ndryshëm, ka parë formën e të gjithë futbollistëve që ka në dispozicion. Ndeshjet zyrtare ndryshojnë nga ato miqësore e për rrjedhojë edhe mënyra e lojës nuk është më e njëjtë.

Në mesfushë Tafaj, duke llogaritur se ka shumë alternativa në dispozicion ka zgjedhur të ndërtojë një rreshtim me katër mesfushë në vijë të drejtë. Duro do të lërë qendrën për t’u spostuar në linjën e djathtë ndërkohë që nga e majta do të aktivizohet Gilman Lika. Në qendër, Karabeci e Limani do të formojnë dyshen që do të mendojnë për të prishur lojën e

kundërshtarit dhe nisur aksionin sulmues. Në sulm për herë të parë do të luajnë së bashku, Abilaliaj e Morina. Dy sulmuesit e tjerë, Çota e Fortunat, do të jenë të detyruar ta nisin këtë takim nga stoli në pritje të një mundësie aktivizimi gjatë ndeshjes. Këtë formacion, Tafaji e ka provuar dje dhe në fund të seancës stërvitore ka mbetur i kënaqur nga lojtarët e tij.

Federohet Fortunat, por do ta nisë nga stoli Herbi Fortunat është federuar si lojtar i Tiranës dhe tashmë për të parë debutimin e tij zyrtar në fushën e blertë nuk ka asnjë pengesë. Skuadra vietnameze ku kongolezi është aktivizuar në sezonin e fundit nuk ka shkaktuar asnjë vonesë dhe dokumentacioni i plotë për Fortunat ka mbërritur pak ditë më parë në FSHF dhe më pas është realizuar federimi i tij. Në krahun tjetër, 30-vjeçari pritet ta nisë ndeshjen me Tomorin nga stoli në mungesë të formës fizike. Fortunat është bashkuar me Tiranën në fundin e muajit janar dhe i duhet edhe pak kohë për të rigjetur veten.

Prova e parë për 2013-n, të dielën ndaj Tomorit Tirana do të zhvillojë provën e parë zyrtare për vitin 2013 në mesditën e së dielës. Bardheblutë do të luajnë ndaj Tomorit në shtëpi, kundërshtar të cilin e mposhtën në fazën e parë në Berat, me një rezultat minimal, 0-1. Kësaj radhe, ndeshja do të luhet në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”. Për skuadrën e drejtuar nga Alban Tafaji, kjo do të jetë ndeshja e parë zyrtare për këtë vit kalendarik, duke llogaritur mungesën në Kupën e Shqipërisë, kompeticion nga i cili Tirana është skualifikuar. Të dielën, pritet një numër i madh tifozësh bardheblu në përkrahje të 24-herë kampionëve.

Lojtarët ende në pritje vonon rroga e dhjetorit Lojtarët e Tiranës mbeten në pritje për të marrë rrogën e muajit dhjetor. 20 janari ka qenë dita në të cilën duheshin shlyer detyrimet për këtë muaj, por kjo datë tashmë është kaluar. Drejtuesit e klubit bardheblu bëjnë të ditur se pritet një zgjidhje nga Bashkia dhe se bëhet fjalë për një ngërç të krijuar nga burokracitë e zakonshme administrative. Lojtarët mbeten me sytë nga drejtuesit për të mësuar se kur do të marrin rrogën e muajit dhjetor, ndërkohë që brënda pak ditësh, në 20 shkurt do të vij dita për të marrë rrogën e muajit janar.

- Kukësi, besoj se është skuadra më e rrezikshme, por duhet parë se si do t’i përballojë disa takime të vështira në fillimin e fazës së parë. Laçi, gjithashtu, është një kundërshtar i fortë për këtë objektiv ndërkohë që duhet parë se cila do të jetë forca e Flamurtarit.

Futbollistët i rikthehen modulit me dy sulmues, Morina e Abilaliaj nga minuta e parë, Fortunat e nis nga stoli në mungesë të formës aktuale skuadër me tipare sulmuese për ta zgjidhur sa më shpejt takimin e të dielës. Në portë, sërish do të jetë kapiteni Ilion Lika ndërkohë që në repartin difensiv do të aktivizohen të njëjtët lojtarë që luajtën edhe në fazën e parë. Taku do të marrë linjën e djathtë ndërkohë që në qendër do të luajnë Pisha e Dushku. Në të majtë sërish do të aktivizohet Julian Ahmataj.

janë ekipet me të cilat ka luajtur mbrojtësi lezhjan gjatë karrierës së tij, me Besëlidhjen, Kastriotin, Teutën dhe Tiranën, në tre vitet e fundit

- Për vendin e dytë, apo të tretë, që ju jep mundësinë e një pjesëmarrje në Europa Ligë, do t’ju duhet të përballeni me “oreksin” e disa skuadrave që kanë të njëjtat objektiva me Tiranën. Cila mendon se ju rrezikon më tepër?

Tafaji bën gati formacionin, ja si ndryshojnë bardheblutë

| 5

Aktualitet superior

Dushku shpall objektivin: Europa shpëton sezonin Qendërmbrojtësi bën apel për një klimë të qetë në kampin bardheblu, pa vonesa rrogash dhe pa akuza e zhurmë mediatike

E premte, 8 shkurt 2013

0 Mungesa

kanë bardheblutë për këtë takim, ku të gjithë futbollistët janë të gatshëm për trajnerin Alban Tafaji

Formacioni i mundshëm i Tiranës (4-4-2)

I.Lika

Taku

Pisha

Dushku

Ahmataj

Duro

Limani

Karabeci G.Lika

Morina

Abilaliaj


6|

E premte, 8 shkurt 2013

|

Aktualitet superior

Feniks, “it's over”! Luftëtari i nxjerr “të kuq”: Edhe durimi e ka një kufi! Pirro Qiqi

Edhe durimi ka një kufi. Kështu i ka ndodhur trajnerit të Luftëtarit, Edi Martini, i cili ka pritur e pritur anglezin Feniks që t’i bashkohet ekipit bluzi. Ai, edhe të enjten nuk është bashkuar me Luftëtarin. Por, as që është bërë “i gjallë” të lajmërojë trajnerin e bluzinjve, i cili bëri ç’është e mundur ta kishte futbollistin në fjalë, pjesë të Luftëtarit në fazën e dytë. “Jam marrë shumë me të”, na thotë jo pak i shqetësuar, për të thënë i nervozuar, kreu i pankinës të ekipit të futbollit të “qytetit të gurtë”, Martini. “E vërteta është se e kam dashur në ekip, sepse çmoja aftësitë e tij. Edhe tani besoj se do ta ndihmonte ekipin në realizimin e objektivit. Veçse, boll më! Mos korrektesa e tij, mosmbajta e fjalës së dhënë, është një arsye më shumë që të mos merremi më me të. I kam nxjerrë “kartonin e kuq”, nëse doni të flas me gjuhën e futbollit”, mbyll prononcimin, në lidhje me mosardhjen në

Trajneri Martini: “E kam dashur në ekip, por sjellja e tij është e pajustifikueshme”. Ish-mesfushori i Vllaznisë nuk do të kthehet në Shqipëri, ashtu siç edhe pritej Gjirokastër të anglezit Feniks, trajneri i Luftëtarit, Martini, i cili nuk dëshiron të flitet më për anglezin. Të dëmtuarit – Janë tre futbollistë, të cilët ende nuk janë plotësisht të rikuperuar. Këtë na e konfirmon vetë trajneri Martini. Është fjala për qendërmbrojtësin Beqiri, malazezin Tiodoroviç dhe mesfushorin e linjës së majtë, Mersini. “Futbollistët në fjalë,thotë trajneri i bluzinjve,- nuk marrin ngarkesën e plotë stërvitore, joo se ata nuk janë në planet e mia anti-Kukës, pasi atë do ta vendos pas seancës stërvitore të së shtunës paradite. Nga ana tjetër,- mbyll Martini,- falë konkurrencës që kemi në grupin aktual, kemi më shumë se një zgjidhje për çdo rol në fushën e lojës”.

«

Mesfushori i kavajasve ishte i vetmi i kampionatit shqiptar tek Shpresat, ndërsa mbi rikthimin tek Partizani, shprehet: “Aty kam kujtime të bukura, e pres në Superiore”

Partizani, Besa dhe U-21. Për Idriz Bathën trajektorja e karrierës është vetëm në fillimet e saj, edhe pse mesfushori e di shumë mirë se në të ardhmen mund të jetë në pozita edhe më të mira. Megjithatë, nuk është e lehtë të bësh për vete trajnerin e U-21, Skënder Gegën, por gjithashtu edhe trajnerin e Besës, Ilir Dajën. Të dy e konsiderojnë si një element vërtetë të rëndësishëm, sepse përveç shpirtit të garës që ai tregon, Batha ka edhe shumë cilësi të tjera, qoftë brenda, ashtu edhe jashtë fushe. Mund të duket

Futbollisti anglez, Feniks me vajzën e tij në një nga fotot e postuara në Facebook

një tip i rezervuar, por nuk është ashtu. Në prag të fazës së dytë, që do të nisë përballë Laçit, Batha shprehet: “Kemi bërë gjithçka mirë dhe mendoj se kjo fazë përgatitore na ka shërbyer për të rikarikuar energjitë. Sigurisht, them se në ndryshim nga faza e parë, këtë herë mund të synojmë që të mos bëjmë gabimet që na detyruan që të rrëshqisnim në renditje”. Për Bathën, i cili ka provuar edhe “ferrin” e Kategorisë së Dytë, duke luajtur në fushat më të vështira të futbollit shqiptar, Besa i ka të gjitha për të bërë një fazë të dytë super: “Duhet vetëm motivim dhe të jemi të përqendruar”, shprehet mes-

fushori. Ndërkaq, si i vetmi futbollist i kampionatit shqiptar që thërritet nga Shpresat, është krenar, por nuk i vë kufij vetes: “Do të doja që një ditë të vishja fanelën e skuadrës kuqezi. Do të ishte një emocion i madh. Sigurisht, në fillim më duhet të bëj mirë në Kavajë dhe me U-21”. Në fund, Batha, si një tifoz i Partizanit, ku edhe luajti sezonin e Kategorisë së Dytë, shprehet: “E kam ndjekur dhe kam parë rezultatet që ka arritur. Shpresoj që të kthehet sa më shpejt. Unë te Partizani në të ardhmen? Pse jo, aty jam ndjerë shumë mirë, jam i lidhur me tifozerinë dhe jam i dashuruar pas atij klubi”.

Elio Shazivari është një protagonist kryesor në fitoren e bardhezinjve për Kupë ndaj Flamurtarit. Nga këmba e tij e majtë erdhi krosimi që u shndërrua në gol nga mbrojtësi Stipe Buljan. Shazivari, është rikthyer në formacion

për sfidën kundër Besës së Kavajës. Në një prononcim për “Sport Ekspres”, mesfushori u shpreh: “Kemi bërë një nisje të mirë të sezonit me një fitore në Kupë përballë ekipit të Flamurtarit. Sigurisht që nuk ishte ndeshja jonë më e mirë, por morëm 3 pikët dhe kjo është më e rëndësishme. Misioni ynë i radhës vazh-

ka pësuar mbrojtja e bluzinjve në fazën e parë, e treta më e keqe e gjithë kampionatit, bashkë me Apoloninë dhe Tomorin

don në Peqin, ndaj skuadrës së Besës. Kundërshtari është mjaft i fortë dhe për ne është një sfidë njëlloj si të tjerat. Vlerësimi është maksimal, pavarësisht se vështirësia për këtë takim është prezente, pasi luhet edhe në një fushë asnjanëse. Shpresojmë që të zhvillojmë lojën tonë dhe të mos dalim duarbosh nga ajo

fushë, në të cilën kemi kohë që nuk humbasim. Besoj që seria e rezultateve pozitive atje do të na ndjekë edhe ndaj Besës. Një nisje e mbarë e fazës së dytë, do të thotë shumë për ne, pasi ngjeshja e ndeshjeve të Kupës dhe Kampionatit do të krijojë një ngarkesë tek skuadra”, tha Shazivari.

KO

Faza e parë e Luftëtarit nuk ka qenë edhe aq e mirë, kjo pasi skuadra e Martinit jo vetëm që ka pasur të dëmtuar, por edhe ka vuajtur nga luhatjet në rendiment dhe rezultate

Kukësi për revansh në Gjirokastër, drejtuesit kërkojnë vetëm fitoren Erjon SALIU

11 Ndeshje

ka zhvilluar Batha me fanelën e Besës në fazën e parë

Shazivari: “Besa një “kockë e fortë”, por duam triumf” Mario NIKOLLI

Gola

Fotolajm

Nga U-21 te Besa, Batha optimist: Do të befasojmë! Anton Cicani

19

Feniks, kur luante me Vllazninë

7

Sezone

ka lojtari Tiranas i cili po luan me skuadrën e Laçit. Ai ka provuar të luajë në të Parën, Superiore dhe Kupa e Europës

Skuadra e Kukësit synon fitoren në sfidën e radhës me Luftëtarin. Kukësin janë përgatitur gjatë gjithë javës që ta nisin mbarë edhe fazën e dytë ashtu si Kupën e Shqipërisë. Fitorja me Shkumbinin në Peqin natyrisht që ka rritur adrenalinën në kampin kuksian dhe të gjithë janë përqendruar tek transferta me Luftëtarin. Kukësi është i ‘pangopur’ dhe synon fitoren e radhës, aq më tepër që është blinduar në merkato me tre sulmues tepër cilësorë si italiani Prandeli, Abdyrrahamni dhe Inzagi. Presidenti Safet Gjici dhe trajneri Armando Cungu, gjatë analizës që kanë bërë me skuadrën u kanë kërkuar angazhim maksimal në stërvitje dhe në sfidën e radhës duhen pikët maksimale. TIFOZËT – Pritet që në Gjirokastër, Kukësi të ketë mbështetjen e qindra sportëdashësve. Përveç tifozëve që do të nisen nga Kukësi, Tirana e Durrësi, në Gjirokastër ka edhe dhjetra studentë nga Kukësi. E diela pritet që të jetë e veçantë për Kukësin që nuk do të ndihet mysafir në Gjirokastër. Sepse përveç tifozëve, trajneri Armando Cungu ka kontribuar në periudhë të artë tek gjirokastritët një dekadë më parë, madje duke qenë edhe idhull i tifozerisë bluzi që ruan ende respekt për trajnerin shkodran që nesër do të jetë kundërshtar në “qytetin e gurtë”. MUNGESAT – Vetëm mesfushori i qendrës Musolli do të mungojë të dielën në Gjirokastër. Të gjithë lojtarët e tjerë janë të gatshëm për trajnerin Armando Cungu. Afrimet në merkato dhe alternativat në mesfushë nuk mungojnë për të zëvendësuar kosovarin, që ka qenë një nga lojtarët e dalluar deri më tani tek kuksianët.


|

4

Bleda Kadiu

Vëmendja në kampin durrsak është e gjitha tek ndeshja e kësaj fundjave ndaj Shkumbinit. Drejtuesit e Teutës nuk tolerojnë asnjë gabim nga lojtarët e tyre, ndërsa duhen shfrytëzuar maksimalisht dy ndeshjet që Teuta do të luajë në fushën e saj ndaj Shkumbinit dhe Luftëtarit. Trajneri Magani ka punuar me lojtarët e tij kryesisht në aspektin taktik, ndërsa ende ka dilema për formacionin që do të hedhë në fushë në këtë takim të parë të fazës së dytë të kampionatit. Mesfushori Ansi Nika tregon se skuadra e tij tashmë ka harruar Kupën dhe do të bëjë një paraqitje krejt tjetër në ndeshjet e kampionatit. “Ne aktualisht jemi të dytët në renditje”, pohon Nika, “ndaj fillimisht kemi si detyrë për të ruajtur këtë pozicion, pasi konkurrenca është shumë e fortë. Në dy ndeshjet e para, ne kemi shansin për të luajtur në fushën tonë, ndaj duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht për të marrë pikët e plota. Jemi të qartë se në fazën e dytë çdo sfidë

do të jetë e vështirë, ndaj duhet të bëjmë maksimumin për të arritur objektivat tona”. Përsa i përket takimit të kësaj jave ndaj Shkumbinit, në skuadrën bregdetare nuk vihet re asnjë shenjë euforie, përkundrazi lojtarët e saj po e vlerësojnë si duhet këtë përballje. Nxitur jo pak nga trajneri i tyre, Magani, që e njeh mjaft mirë shpirtin e garës që ka skuadra peqinase: “Nëse do të mendojmë se do ta kemi të lehtë ndeshjen e kësaj jave,vijon Nika,- kemi gabuar që në nisje. Të gjitha skuadrat do të bëjnë më të mirën e tyre gjatë fazës së dytë, për të arritur objektivat që kanë. Ndaj nuk e mendoj aspak të lehtë ndeshjen e kësaj jave, por ne luajmë në fushën tonë dhe duam të fitojmë me qëllim që mos të zhgënjejmë më tifozët që na mbështesin jo vetëm kur luajmë në Durrës por edhe në transfertë”.

Humbje

radhazi ka Teuta, edhe pse janë të gjitha në Kupën e Shqipërisë, në ndeshjet e grupit të çerekfinales

Rikthehen në stërvitje lojtarët e Kombëtares

Ansi Nika

Batuta e Kotorrit: Suksese Maganit, por pas Shkumbinit!

Portieri i peqinasve beson te një fazë e dytë më e mirë: “Në fund të sezonit, do ta shihni se do të kemi mbledhur më shumë pikë” Lulzim Resuli

Përballja ndaj Teutës është një ndeshje morali për ekipin e Shkumbinit, por edhe domosdoshmëri, për të marrë pikë në arritjen e synimit për qëndrimin në Superligë. Portieri elbasanas, Elvis Kotorri e njeh mirë kundërshtarin, si dhe trajnerin që drejton këtë ekip. Ndaj, për Kotorrin do të jetë një ndeshje shumë e vështirë ku mund të arrihet një rezultat pozitiv. Për portierin Kotorri, ekipi në fazën e dytë është fuqizuar me disa elementë të mirë që rritin cilësinë e grupit dhe kjo do t’i ndihmojë që të shkojnë më lart në fazën e dytë. Dueli–“Padyshim që nde­ shjen me Teutën e vlerësoj si sfidë shumë të vështirë. Durrsakët kanë si synim të arrijnë drejt kreut dhe për këtë duhet të marrin pikët maksimale në çdo takim. Por, nga ana tjetër, edhe për ta bëhet e vështirë përballja përderisa ne jemi të vendosur të vazhdojmë me të gjitha forcat rrugën drejt qëndrimit në Su-

perligë. Me gjithë ekipin shumë të mirë që ata kanë mendoj se për ne do të ndikojë pozitivisht fakti që fusha e Durrësit është nga më të qetat dhe të lejon të marrësh atë që meriton në fushën e lojës. Gjithçka mbetet në impenjimin maksimal të ekipit tonë. Kjo ndeshje ka një rëndësi të lartë morale pasi një fillim i mbarë do t’i japë shtysë të padiskutueshme ekipit në luftën për qëndrimin mes ekipeve më të mira të Superligës”. Magani–Më pas, portieri

ësh­të ndalur edhe te ish-trajneri i tij, Magani, duke e vlerësuar: “Një armë të fortë që ka ekipi i Teutës është padyshim trajneri Magani. Unë kam patur shansin që jo vetëm të punoj me të si drejtues në ekipin e Shkumbinit por edhe të luaj në të njëjtin ekip. Kam konsideratë të lartë dhe mendoj se një lehtësi është edhe fakti që Magani na ka stërvitur dhe nuk ka nevojë të studiojë ekipin dhe lojën tonë. Por, kujdes, pasi në historinë e futbollit njihen edhe të papriturat,

Gjatë seancave të fundit, trajneri Magani do të ketë në dizpozicion të tij dhe lojtarët që kanë qenë të angazhuar në ekipet kombëtare. Qendërmbrojtësi i Teutës, Tefik Osmani ka qenë i angazhuar në ndeshjen që realizoi ekipi kombëtar ndaj Gjeorgjisë. Ndërsa me grupin është bashkuar dhe mesfushori Deliallisi që është pjesëtar i Kombëtares U-21.

2

tituj ka fituar portieri veteran gjatë karrierës së tij. Një me fanelën e Dinamos në 2008-2009 dhe një me atë të Elbasanit, në sezonin 2005-2006

ndaj ne shpresojmë që të bëjmë një të tillë në këtë takim. Do t’i uroja shumë suksese Maganit në këtë detyrë të re, por pas ndeshjes me ekipin tonë”, u shpreh Kotorri. Tifozët-Në fund, nuk mund të mungonte edhe falënderimi për tifozët: “E kam thënë dhe konsideruar gjithnjë që ekipi ynë nuk mund të mbijetonte pa mbështetjen e zjarrtë të tifozëve të saj, që janë jetikë për ekipin. Ndaj, gjej rastin të them se ekipi ynë do të jetë ndryshe në këtë fazë të dytë. Jo vetëm që do të vlerësojmë dhe marrim maksimumin në çdo ndeshje në shtëpi, pasi tashmë kjo është një detyrë, por, nga ana tjetër, po ju them se ne do të jemi të fortë edhe në ndeshjet në transfertë. Mund t’ju them me bindje se ekipi do të marrë më shumë sesa një tripikësh në transfertat e fazës së dytë dhe ndoshta do të më kujtoni në fundin e kampionatit”, ka përfunduar portieri Kotorri.

| 7

Aktualitet Superior

Faktori “fushë”, Teuta kërkon gjashtë pikë! Ndaj Shkumbinit dhe Luftëtarit do të luajë në “Niko Dovana”. Mesfushori Nika, thirrje për vigjilencë: “Nuk ka ndeshje të lehta në fazën e dytë”

E premte, 8 shkurt 2013

Tre mungesa mëse të rëndësishme, Kastrioti rikuperon Fatakin

Trajneri Dallaku do të bëjë pa Hoxhën, Cacën dhe Sykajn, ndërsa po mendon për alternativat. Gocaj, i preferuari Nderim GOCI

Ndeshja ndaj Apolonisë konsiderohet me shumë interes në radhët e sportdashësve krutanë, të cilët mezi presin që skuadra e tyre të zbresë në fushën e lojës. Ndeshja ndaj fierakëve vlerësohet mjaft e rëndësishme për ecurinë e mëtejshme të skuadrës për fazën e dytë të kampionatit. Në pamje të parë, ndaj fierakëve, më të favorizuarit janë futbollistët vendas, por stafi drejtues po tregon kujdes që takimi të vlerësohet në të gjitha parametrat. “Skuadra është përgatitur maksimalisht për ta përballuar me sukses ndeshjen e parë të fazës së dytë. Në pamje të parë, dukemi më të favorizuar, por ne do të hyjmë në fushën e lojës duke vlerësuar kundërshtarin në të gjitha drejtimet. Nuk kam dyshim që ndeshja në fjalë do të flasë për skuadrën tonë, jo vetëm si pasojë e afrimeve të bëra, por dhe motivimit që kanë treguar futbollistët gjatë seancave stërvitore”, është shprehur numri “1” i pankinës krutane, Shaban Dallaku. Nga sa bëhet e ditur nga burimet pranë stafit drejtues, në ndeshjen e së dielës ndaj Apolonisë skuadra krutane do të hyjë në fushë me tre mugesa mjaft të rëndësishme. Për arsye kartonash, nuk do të jenë pjesë e skuadrës për këtë javë mbrojtësit Hoxha, kapiteni Caca dhe shkodrani Sykaj.

Mungesat e tre titullarëve duken mjaft të rëndësishme, por trajneri Dallaku pohon se skuadra ka të gatshëm futbollistë të tjerë, të cilët do të dinë po kaq mirë ta kalojnë me sukses atë 90-minutësh. Nga biseda me teknikun mësojmë se ka të ngjarë që skema e skuadrës mund të pësojë ndryshime, ose thënë ndryshe spostime rolesh. Kështu, në vend të Hoxhës mund të luajë Kalari, i huazuari së fundmi nga Tirana. Në rolin e Cacës, një opsion i mundshëm është Gocaj, që mund të jetë i detyruar të aktivizohet si mbrojtës i majtë. Ndërsa në rolin e shkodranit Sykaj, emri i lushnjarit Erion Xhafa është më i lakuari. Një lajm pozitiv jo vetëm për trajnerin Dallaku, por edhe për sportdashësit krutanë, është se sulmuesi Fataki është drejt rikuperimit të plotë dhe ka të ngjarë që të jetë i gatshëm për ndeshjen ndaj fierakëve. Në seancën e ditës së djeshme, stafi drejtues është përqendruar tek loja në krah, ku vendin kryesor e zinin harkimet në zonë, si një modul loje ndaj Apolonisë. Ndërsa loja brenda grupit shënoi dhe fundin e seancës së ditës së djeshme stërvitore, ku stafi drejtues ka parë nga afër gjendjen e lojtarëve që ka në dispozicion. Skuadra do të vijojë edhe sot seancën e radhës në kompleksin “Dinamo”, për të vazhduar nesër paradite në stadiumin e qytetit të Krujës.

Mbledhje në mbrëmje, Kokëdhima karikon ekipin Shqetësimet e drejtuesve të Apolonisë janë diskutuar dje në Fier, në zyrën e presidentit Zeqo, ndërsa kanë qenë të pranishëm edhe stafi teknik e numri “1” Arbër Emiri

Merkato ka mbaruar, faza përgatitore gjithashtu dhe në Fier po përgatiten për të ristartuar sezonin. Një rifillim që do të jetë ndaj Kastriotit, skuadër rivale për mbijetesën në Superligë. Pikërisht për këtë arsye, dje, në ambientet e zyrës së kryebashkiakut Zeqo, ku kanë qenë të pranishëm si trajneri Demiraj, ashtu edhe stafi i tij teknik, bashkë me presiden-

tin e nderit, Koço Kokëdhima. Pikërisht presidenti Kokëdhima foli gjatë dhe shprehu të gjithë konsideratën e tij për grupin, duke i kërkuar më shumë impenjim në këtë fazë të dytë dhe duke u përpjekur që t’i japë motivimin e duhur. Përveç respektimit të rregullave të garës, Kokëdhima u shpreh se futbollistët duhet të japin maksimumin me fanelën fierake. Dje ka folur edhe presidenti Zeqo, i cili gjithashtu ka motivuar të tijët.


8|

E premte, 8 shkurt 2013 |

aktualitet inferior

Tri blerje për Superioren, Lushnja i bën sfidë Malkos

Punimet në stadium vijojnë me ritme të ngadalta, skuadra rrezikon që t’i luajë të gjitha ndeshjet jashtë në pjesën e mbetur të sezonit. Me Besëlidhjen synohen 3 pikët, pritet mbështetja e tifozëve Alban ALUSHI

P

as dy muajve të ndërprerjes midis dy fazave, Lushnja duket gati për pjesën e dytë të sezonit. Ekipi verdhëjeshil që drejtohet nga tekniku lushnjar Artan Bano e ka zhvilluar minifazën dimërore në kushtet e shtëpisë. Pas shumë vitesh, klubi verdhëjeshil nuk pati mundësinë për të grumbulluar ekipin në një minifazë dimërore. Përgatitjet e lushnjarëve janë zhvilluar në aneksin pranë stadiumit “Roza Haxhiu”, i cili ka përmasa të vogla dhe i mungon bari natyral. Gjithsesi, edhe pse në kushte të vështira, verdhëjeshilët janë stërvitur me seriozitet dhe gjithçka ka rrjedhur normalisht dhe pa probleme. Lushnja e Banos ka ruajtur grupin e lojtarëve që mbylli fazën e parë duke pasur largime të pakta e jo të rëndësishme. Në stadiumin “Roza Haxhiu” kanë mbërritur lojtarë me emër, që i janë bashkuar Lushnjës për fazën e dytë. Mbrojtësi Dabulla, mesfushori Gjyla dhe sulmuesi Kulli. Lushnja ka bërë një merkato të mirë dhe ka fuqinë e

Serbi Jevdjeviç gati, Kulli rikthehet te Tërbuni

2

Largime ka pasur nga skuadra e Lushnjës, mbrojtësi i majtë, Arben Prela si dhe sulmuesi Allkanjari, që është bërë pjesë e Naftëtarit Skuadra është në rrugë të mbarë drejt elitës, punimet në fushë kanë ngecur

një ekipi pretendent. Stadiumi – Një pjesë të mirë të ndeshjeve të fazës së dytë, Lushnja nuk do t’i luajë në stadiumin “Roza Haxhiu”, për shkak se fusha e këtij stadiumi është hapur prej tre muajsh për të ndërruar tapetin. Ky rikonstruksion do të vazhdojë dhe ekipi është përgatitur psikologjikisht për të luajtur jashtë fushës.

Superiroia – Lushnja nuk ka shumë faktorë me vete për të fituar Superioren, megjithatë, është një fakt i pamohueshëm, që verdhëjeshilët kanë ecur shumë mirë në fazën e parë dhe duken gati për fazën e dytë. Lushnjarët janë të vendosur për të bërë të tyren Superioren dhe janë të përgatitur për atë që i pret në pjesën e dytë të

sezonit. Besëlidhja – Lushnja e Banos mendon të fitojë transfertën e Lezhës. Është një ndeshje tradicionale, ku lushnjarët kanë dalë mirë në më të shumtën e rasteve. Pengesa më e madhe që e bën ndeshjen e vështirë është se Besëlidhja si rrallëherë rrezikon rënien, pavarësisht se mundësitë i ka për mesin e tabelës.

Gani PEMA

T

ërbuni duket se do të jetë një kandidat serioz për t’u ngjitur në Superiore në fund të këtij sezoni. Skuadra pukjane ka arritur që të bëjë të vetin mesfushorin serb, Milosh Jevdjeviç. Ky i fundit ka më shumë se një javë që ka gjetur akordin me drejtuesit e skuadrës pukjane, madje ai është federuar. Jevdjeviç është bashkuar me Tërbunin dhe nesër do të jetë nën urdhrat e trajnerit Viktor Gjoni, i gatshëm për transfertën me Himarën. Pukjanët kanë një ekip solid, ndërsa përforcohen në mesfushë, sepse përveç Jevdjeviçit janë afruar edhe pesë lojtarë serbë në role të ndryshme. Meritë për

Kategoria Lamellari s'i trembet Memushi, me "12 lojtarë" për të mundur Elbasanin e Parë rivalitetit: Unë jam njëshi i Dinamos! JAVA E 16-të

Edi SPAHIU

9 shkurt Partizani - Ada Besëlidhja - Lushnja Kamza - Butrinti Naftëtari - Elbasani Himara - Tërbuni Gramshi - Burreli Mamurrasi - Dinamo Pogradeci - Iliria

RENDITJA PAS FAZËS SË PARË

Erjon SALIU

nr skuadra

Daniel Lamellari i rikthyer tek blutë, e ka kapur formën më të mirë dhe ka zënë vendin mes katërkëndorit blu. Tek Dinamo ka edhe portierë të tjerë më cilësorë siç janë Malaj apo Spiraj, por Lamellari nuk ka ndërmend që ta lëshojë portën, madje e respekton konkurrencën, por nuk i trembet. Në një prononcim për “Sport Ekspres”, para sfidës me Himarën, Lamellari ka pohuar: “Të jem i sinqertë, vija nga një periudhë e gjatë shkëputjesh nga ekipi, sepse isha me studime në Itali, por e kam kapur shumë shpejt formën time më të mirë. Kam punuar me dy seanca stërvitore dhe jam gati që të përballoj më

P

1.Lushnja 36 2.Mamurrasi 29 3.Partizani 27 4.Pogradeci 26 5.Tërbuni 24 6.Iliria 23 7.Butrinti 22 8.Dinamo 20 9.Burreli 20 10.Elbasani 17 11.Gramshi 17 12.Ada 15 13.Himara 15 14.Besëlidhja 14 15.Kamza 14 16.Naftëtari 7

së miri fazën e dytë. Kam gjetur këtu portierë të tjerë, më vjen mirë që ka konkurrencë, por nuk i trembem. Se kush luan titullar e vendos stafi por besoj se kontributi im për Dinamon ka qenë dhe do të jetë maksimal. Besoj se do të jem titullar në ndeshjen e parë me Mamurrasin. Jam mësuar me konkurrencë edhe në Itali, kështu që jam i “pjekur” profesionalisht dhe nuk i trembem rivalitetit. Sa i përket objektivave që ne kemi, ato janë deklaruar qysh në fillim të sezonit se synojmë Superioren. Kontigjent i Dinamos janë disa lojtarë cilësorë, madje me eksperiencë edhe në Superiore. Ecuria e fazë ssë dytë do të varet nga 3-4 ndeshjet e para”, pohoi “gardiani” shtatlartë, Daniel Lamellari.

Trajneri i Naftëtarit, Eqerem Memushi, ka besim të plotë se mbështetja e tifozerisë sonë në këtë takim, padyshim që mbetet shumë thelbësore edhe për objektivin e vetëm, fitoren ndaj Elbasanit. “Mbështetjen e tifozerisë sonë e kërkojnë si futbollistët që do të jenë dyfish të motivuar nga kjo përkrahje, por fundja edhe unë si teknik, në debutimin

tim në krye të skuadrës së Naftëtarit. U bëj thirrje me këtë rast, të gjithë tifozëve kuçovarë, që të jenë sa më të shumtë në stadium, sepse vetëm kështu do të kemi akoma më të sigurt fitoren dhe pas këtij takimi, presim ngjitjen e skuadrës në tabelë”, ka mbyllur tekniku Memushi, që ka ftuar një numër sa më të madh sportdashësish vendas në shkallët e stadiumit nesër ndaj elbasanasve.

Gega: I likuidojmë pukjanët, në Himarë s’falim asnjë Moisi DALIPI

Armando Gega është një nga lojtarët më cilësorë që ka afruar presidenti i Himarës, Lorenc Gjikuria gjatë merkatos së dimrit. Gega, ka eksperienca edhe me skuadrat e Apolonisë dhe Bylisit në Superiore. I pyetur për sfidën e parë me Tërbunin, që do të zhvillohet nesër në stadiumin “Petro Ruci”, Gega ka pohuar: “Himara ka ndry-

shuar shumë si skuadër sepse janë afruar lojtarë cilësorë nga tregu vendas dhe i huaj. Personalisht zgjodha Himarën sepse më bindi projekti i presidentit Gjikuria. Fazën e dytë ne do të shpëtojmë. Synimi ynë është që të fitojmë të gjitha ndeshjet që luajmë në fushën tonë. E nisim me Tërbunin, një ekip i fortë dhe me pretendime, por do ta mundim”, tha fieraku Gega.

bindjen e Jevdjeviçit e kanë dy financuesit e skuadrës, presidenti Petrit Syla që negocioi me serbin dhe donatori Arben Frroku, i cili i është përgjigjur financiarisht Jevdjeviçit. Dyshja Syla-Frroku synojnë që të ndërtojnë një ekip dinjitoz në fazën e dytë dhe me ambicie, madje po bashkëpunojnë. ÇËSHTJA “KULLI” – Tërbuni nuk heq dorë nga Jurgen Kulli. Sulmuesi ka disa ditë që është stërvitur me Lushnjën, por ai pritet që të jetë pjesë e skuadrës në sfidën e radhës me himariotët. Nga sa bëhet e ditur, çështjes nuk i është dhënë zgjidhje, ndërsa sulmuesi është bindur që të rikthehet në skuadër. Ka gjasa që edhe Kulli ta nisë nga minuta e parë në ndeshjen me “djemtë e bregut”.

Jushi lë Italinë, në Mamurras ndihet hero Ahmet ZANI

Kelvin Jushi, sulmuesi kryesor i Mamurrasit në fazën e parë, flet për prurjet në repartin ofensiv, si dhe objektivat që ai dhe skuadra kanë për pjesën e mbetur të sezonit. Jushi ka dëshirë që edhe nesër të mposht blutë, për të mos e humbur vendin e dytë. “Jam shumë mirë fizikisht dhe i gatshëm që t’i shërbej sërish Mamurrasit. Skuadra është përforcuar me lojtarë cilësorë si Gjoka dhe Allamani, të cilët kanë eksperiencë dhe na ndihmojnë në realizimin e objektivit që ne kemi. Sa i përket ndeshjes me Dinamon, do të futemi në fushë për të fituar. Dinamos i kam shënuar në ndeshjen e parë që u zhvillua në “Selman Stërmasi”. Të njëjtën gjë do të synoj që të bëj edhe në sfidën e së shtunës në “shtëpinë” tonë. Uroj që si sfida e parë e 2013-ës, të jetë korrekte dhe të kënaqen sportëdashësit tanë që do të jenë të shumtë”, pohoi sulmuesi Kelvin Jushi që është aktivizuar edhe me Laçin dhe Kastriotin në Superiore.


|

Mezini, perspektiva e sulmit të Partizanit

E premte, 8 shkurt 2013

| 9

aktualitet inferior

“Elbasan, tani të gjitha ndeshjet janë si finale”

Shefi i klubit, Erjon Sqapi, thotë se në skuadër është rritur konkurrenca dhe dominojnë lojtarët me përvojë

Në fazën e parë të kampionatit, të dy sulmuesit shënuan vetëm dy gola, ndërsa tani Duro ka nën urdhrat e tij plot 5 sulmues, Abazaj, Malo, Lala, Petro dhe Mezini Mario NIKOLLI

5

P

artizani renditet në vendin e tretë të klasifikimit, duke treguar që fazën e parë ka zhvilluar një kampionat mjaft të mirë, pavarësisht problemeve që skuadra ka pasur. Përpos të tjerave, i vetmi problem në fushën e lojës për “Demat” ishin shterpësia e sulmuesve. Shkodrani 20-vjeçar, Ergys Buliq nuk u zhbllokua në kohë dhe thuajse gjysmën e sezonit u dëmtua, ndërsa Gjoka realizoi vetëm dy gola. Shpeshherë ish-trajneri Çoçlli ishte në problem përsa i përket lojtarit që do të luante në majën e sulmit. Ndërsa sot, është tërësisht e kundërta. Për fazën e dytë, drejtuesit e klubit kanë afruar 4 sulmues në skuadrën e Partizanit. Malo, Lala, Abazaj dhe i riu Mezini do të përbëjnë sulmin e të kuqve për fazën e dytë të kampionatit. Mezini është një produkt i Akademisë së Tiranës, por drejtuesit e kuq kanë arritur ta “rrëmbejnë” dhe ta bëjnë pjesë të skuadrës së tyre. Ai është 19-vjeç dhe ka qenë më parë pjesë e ekipeve Kombëtare të moshave U-17 dhe U-19. “Jam i lumtur që jam pjesë e një skuadre me lavdi të madhe si Partizani. Familja ime është tifoze e kahershme e “Demave të kuq”. Ka qenë ëndërra ime qysh në vogëli, por edhe e familjes sime që unë një ditë të luaja me Partizanin e madhe. Tashmë e kam këtë shans dhe do të përpiqem që të bëj maksimumin kur të më jepet mundësia. Konkurrenca është e madhe, por unë me punë dhe vullnet, jam i bindur që do arrij të bindë stafit që të luaj sa

Sulmues ka skuadra e Partizanit në organikën e saj, Gabriele Mezini, Julian Malo, Endri Lala, Enio Petro dhe Oriand Abazaj

1

Ndeshje janë tifozët e Partizanit të dënuar nga Komisioni i Disiplinës, nesër në sfidën ndaj Adës do të luhet më dyer të mbyllura

Ndaj Adës do të luhet pa tifozë Tifozët e Partizanit janë të dënuar për ndeshjen ndaj Adës. Komisioni i Disiplinës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit, ka dënuar tifozët e Partizanit me një ndeshje. Takimi i parë është i shumëpritur nga ana e tyre,

por për fatin e keq, nuk është e mundur që të jenë prezent në stadium për të mbështetur skuadrën. Kështu, tifozët do të kenë mundësi vetëm për ta parë në javën e dytë, që do të luhet në transfertën e largët, në Sarandë, ndaj Butrintit.

më shumë dhe të kontribojë në rikthimin e Partizanit në elitën e futbollit shqiptar, aty ku e ka vendin”, pohoi Gabriele Mezini, blerja e fundit e “Demave të kuq” në merkaton e janarit. Gjithashtu, përveç talentit, ka edhe lojtarë me eksperiencë të madhe në kampionatin shqiptar si Oriand

Abazaj, i cili po luan sezonin e tij të parë në Kategorinë e Parë. Gjithashtu edhe Julian Malo është një sulmues që ka nxjerrë në Superiore skuadra si Laçi dhe Kukësi me golat e tij, por mbrapa nuk mbetet as Endri Lala, apo Enio Petro, të cilët kanë cilësi të veçanta në lojën e tyre.

Sfida në “Qemal Stafa” pa tifozë Partizani do të nisë fazën e dytë të kampionatit me një ndeshje në shtëpi përballë ekipit të Adës së Velipojës. Takimi do të luhet ditën e shtunë, në orën 14:00, në stadiumin “Qemal Stafa”. Stadiumin e kanë zgjedhur drejtuesit e kuq, të cilët kanë paguar dhe kanë vendosur që sfida të luhet aty. Në “Qemal Stafa”, Partizani ka humbur ndaj Lushnjës dhe ka barazuar ndaj Naftëtarit, por ka fituar me vështirësi ndaj ekipit të Gramshit. Pra, rezultatet e ndeshjeve të luajtura aty nuk janë në favorin e të kuqve.

Shkodrani Kepi “ndez” Lusha s’i trembet Pogradecit: Shkojmë Lezhën: E ndalim ne Lushnjën kryesuese! për rezultat pozitiv Bernard GJIKOLAJ

2

4 orë e ndajnë Besëlidhjen nga kryendeshja me Lushnjën. Kjo sfidë është bërë kryefjalë e ditës në qytetin e Lezhës. Në një prononcim për “Sport Ekspres”, mbrojtësi i majtë, Bruno Kepi, për të cilin ky është sezoni i tretë që luan me fanelën e Besëlidhjes, thotë: “Besëlidhja e fazës së dytë është “blinduar” me futbollistë tepër cilësorë dhe për më tepër, në krye kemi një trajner profesionist dhe punëtor, që di ta menaxhojë skuadrën në çdo rrethanë që t’i paraqitet. Të shtunën presim në fushën tonë Lushnjën kryesuese dhe do të jetë një supersfidë tradite,

pasi janë përballë dy skuadra me histori edhe në Superiore. Falë këmbënguljes së presidentit Gjok Noka, Besëlidhja e fazës së dytë jo vetëm që do të mbijetojë, por do t’i afrohemi shumë kreut të tabelës dhe kjo as që diskutohet. Përsa i përket ndeshjes së të shtunës, jam i bindur se Besëlidhja do të shpalosë vlerat më të mira, kurse rezultati pozitiv le t’i mbetet skuadrës që luan më mirë dhe gabon më pak. I ftoj publikisht tifozët lezhjanë që të na mbështesin masivisht në shkallët e stadiumit ashtu siç e kanë traditë, sepse mbeten lojtari i 12-të dhe do të jenë çelësi i triumfit tonë”, përfundoi mbrojtësi i majtë, Bruno Kepi.

Filip GJOKEJA

R

enato Lusha, është një nga pikat e forta të skuadrës së Ilirisë, ku fazën e parë ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit. Iliria për sfidën e radhës me Pogradecin do të ketë plot 6 mungesa, madje pjesa më e madhe janë lojtarë titullarë. Në një prononcim për “Sport Ekspres”, Renato Lusha, lidhur me transfertën e radhës me liqenorët, ka pohuar: “Kemi një transfertë të vështirë me Pogradecin. Ne kemi mungesa dhe bëhet fjalë për lojtarë titullarë, megjithatë nuk shkojmë të dorëzuar në Pogradec.

Kr yebashkiaku-president, Gjon Bardhi, ka ndërhyrë në merkato duke afruar lojtarë cilësorë dhe me eksperiencë siç janë Selaci, Ziri, apo Rustemi. Besoj se ata që do të zëvendësojnë lojtarët që mungojnë do të japin më të mirën e tyre në sfidën e parë të fazës së dytë. Ne duam që ta nisim mbarë 2013-n dhe të mos dalim pa pikë nga Pogradeci”, tha qendërmbrojtësi me eksperiencë, Renato Lusha. Sot, pas një seance stërvitore, Iliria do të niset drejt Pogradecit, aty ku do të kalojë natën për t’u akomoduar në prag të sfidës me liqenorët në një nga hotelet e qytetit.

startit të kampionatit?

Fatmir POPJA

E

lbasani do të luajë nesër në një përballje deri diku të vështirë me Naftëtarin, në fushën e këtyre të fundit. Është një ndeshje delikate për vetë pozitat që mbajnë të dyja skuadrat në klasifikim, ku duhet thënë se kërkojnë pikë mbijetese. Në një intervistë për “Sport Ekspres”, shefi i klubit të Elbasanit, Erion Sqapi, shprehet optimist përpara kësaj sfide, pavarësisht se Elbasani nuk mori asnjë rezultat pozitiv gjatë fazës së parë në transfertë.

- Një vlerë morale, këto miqësore ku ne jemi paraqitur mirë, e kanë. Nëse ne do të shfaqim po atë grintë edhe në takimin me Naftëtarin, atëherë them se do të marrim rezultat pozitiv. - Afrimet e bëra në merkato janë cilësuar si të mira në opinionin vendas. Çfarë prisni nga ata lojtarë?

- Sqapi, si ju duket situata përpara sfidës me Naftëtarin?

- Elbasani nuk pret të bëhen gjëra të mëdha nga lojtarë në veçanti, pasi loja bëhet në grup dhe ai është çelësi i suksesit. Më duhet të pranoj se afrimet kanë rritur së tepërmi cilësinë në grupin tonë të lojtarëve dhe tani presim që të tregojnë veten edhe në fushë.

- Sa mund të ndikojnë moralisht, miqësoret e fituara përpara

- Jo, do të luajmë vetëm për fitore dhe jam i bindur për këtë gjë. Kemi respekt për kundërshtarët, por Elbasani mbetet Elbasan dhe nuk mund të gabojë më. Fanela “rëndon” ende.

- Skuadra është në një formë të mirë si fizike ashtu edhe psikologjike dhe kjo është shumë e rëndësishme përpara një ndeshjeje, aq më tepër që kjo është edhe sfida hapëse për këtë fazë të dytë dhe ne duhet ta nisim sa më mbarë.

- Duke qenë se nuk keni marrë asnjë pikë në transfertë, do ta cilësonit pozitiv edhe nëse merrni vetëm një pikë në këtë ndeshje?

Nga Burreli, kapiteni Mata kërkon drejtësi në Gramsh Hasan PASHA

Për kapitenin e matjanëve, Henri Mata, ndeshja e javës së parë të fazës së dytë me Gramshin në transfertë është e rëndësishme në disa aspekte. Ai shprehet, në rast se arrihet një rezultat pozitiv me Gramshin, se: “Skuadra do të jetë më e motivuar për ndeshjet e tjera të sezonit, madje do të pretendojë për fitore dhe në përballjet jashtë fushës së saj. Së dyti, lojtarët karikohen më mirë për ndeshjet që vijnë. Së treti, sigurohen tri pikë shumë të dobishme

dhe skuadra ngjitet më lart në renditje”. Teksa përmend anët pozitive nëse arrihet një rezultat pozitiv, Mata nuk lë jashtë vëmendjes gjykimin e kësaj ndeshje. “Në fillim të kampionatit jemi ndëshkuar në disa ndeshje nga gjyqtarët. “Xhaketat e zeza” shfrytëzuan rastin kur ne, ndeshjet që duhet t’i luanim në Burrel i zhvillonim në Fushë Krujë, Velipojë e Mamurras duke favorizuar hapur ekipet e tjera. Edhe Gramshi na ka marrë 3 pikë me gjyqtarë. Në këtë ndeshje ne kërkojmë drejtësi dhe gjykim profesional”, deklaroi Mata i Burrelit.

NGUSHËLLIM

KS Erzeni i shpreh ngushëllimet më të sinqerta Sekretarit të KS Erzeni, z.Bahri Dollaku, dhe dy djemve të tij, për vdekjen e parakohshme të bashkëshortes së tij, Rajmonda Dollaku. Redaksia e gazetës “Sport Ekspres” bashkohet me dhimbjen e familjes Dollaku dhe i shpreh ngushëllimet më të sinqerta.


10 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

Kombëtarja

Post-Gjeorgjia, “proces” Tre ish-futbollistë të ekipit Kombëtar në vitet ‘80-‘90, Agustin Kola, Fatbardh Jera dhe Sulejman Demollari kanë vlerësuar dje paraqitjen e Shqipërisë në humbjen (1-2) ndaj Gjeorgjisë në stadiumin “Qemal Stafa”. Eksperimentet e De Biazit, mungesa e formës së një pjese të kuqezinjve, lojtarët veteranë që kanë edhe në miqësore më shumë motive se të rinjtë, problemet në mesin e fushës. Këto dhe të tjera, në analizën e tre ish-futbollistëve të rëndësishëm në historinë kuqezi

Nga ndeshja Shqipëri - Gjeorgji 1-2

Bogdani

Agustin Kola

Fatbardh Jera

Sulejman Demollari

“OK eksperimentet, por të rinjtë të marrin shembull nga Bogdani!”

“Ndeshja më e dobët e De Biazit, as taktikë dhe as cilësi teknike”

“Lojtarët, të pamotivuar, nuk mund të presim gjithë jetën këto… “talente”

Ish-sulmuesi i madh i Kombëtares në vitet ’80, Agustin Kola, nuk e sheh vetëm bardhezi, miqësoren që Shqipëria luajti dhe humbi të mërkurën në “Qemal Stafa” kundër Gjeorgjisë. Ai thotë se Shqipëria eksperimentoi në këtë takim dhe kjo është gjëja më normale në një ndeshje miqësore, në mënyrë që të provohen lojtarë, skema dhe funksionimi i skuadrës. “Ndeshjet miqësore për të provuar lojtarë janë. Nëse nuk do ta kishte bërë këtë, do të ishim ne të parët që do të thonim pse nuk u futën lojtarët e rinj. Unë nuk pashë rezultatin tek ndeshja e mbrëmshme (të mërkurën), pashë futbollistët e rinj që kishin një mundësi për të treguar veten. Pastaj, eksperimentet mund të dështojnë ose mund të kenë sukses. Rëndësi ka të provohet për të përmirësuar ekipin”, tha Agustin Kola. Lojtari shtoi se të rinjtë kanë një shembull në fushë, të cilin duhet të përpiqen që ta ndjekin në mënyrë që karriera e tyre të marrë një hov cilësor: “Lojtarët e rinj duhet të shohin Bogdanin, ky lojtar nuk fal asgjë. Nuk i lë asgjë rastësisë. Ai është 35 vjeç tani por ishte lojtari që luajti me më shumë shpirt. Duhet të marrin shembull të gjithë prej tij, sidomos të rinjtë. Për të gjithë, them vetëm një gjë: Duhet ta mendojnë mirë kur futen në fushë me fanelën e Kombëtares, të japin maksimumin kur luajnë me atë fanelë, siç bënë Cana apo vetë Bogdani”. Në një analizë më teknike, Kola, që pak vite më parë ka drejtuar Tiranën në kampionatin shqiptar, thotë: “Mesfusha ishte reparti ku patëm më tepër vështirësi. Na mungojnë futbollistët me peshë aty, dhe me këtë

Fatbardh Jera, ish-futbollist i Vllaznisë dhe i përfaqësueses në vitet ‘80-të mendon se Shqipëria luajti të mërkurën, ndeshjen e saj më të dobët nën drejtimin e trajnerit Xhani De Biazi. “Ndeshje relativisht e dobët nga skuadra. Ndikuan mungesat si Mavraj, Kukeli dhe Meha. Pavarësisht se të tre janë lojtarë të rinj në skuadër, ndikuan shumë dhe bashkë me kalimin e Canës në mesfushë çuan në prishjen e ekuilibrit të ekipit”, tha lojtari, që e kishte me gjendjen e skuadrës në tërësi: “Disa lojtarë nuk kanë arritur formën më të mirë, por nuk pamë as taktikë dhe as cilësi teknike. Ishte, për mendimin tim, ndeshja më e dobët që kur drejtimin e skuadrës e ka marrë trajneri, Xhani de Biazi. Skuadra ishte “shterpë”. Vetëm një herë kemi shkuar në sulm të rrjedhshëm në pjesën e parë, në rastin e golit. Dhe kjo thotë shumë…”. Më pas, Jera kalon në emra të veçantë: “Kisha menduar përherë që Bakaj në rolin që luajti dje, atë natyral, do të jepte më shumë, por diçka e tillë nuk u pa. Nuk u shfaq atje ku unë e prisja. Dua të theksoj rolin e Bogdanit, vlerat e tij si lojtar janë të padiskutueshme, një “pykë” klasike. Nga ana tjetër prisja më shumë nga krahët e mesfushës, si Roshi, ashtu edhe Vila dhanë pak, por ndoshta nuk kishin hapësirat e duhura. Në ndryshim prej tyre “fashat” (Lila dhe Agolli) ishin më lart dhe bënë punë të mirë”. Në shënjestrën e Jerës edhe mbrojtja: “Nuk e kuptoj mbrojtjen, nuk e kuptoj se si mund të rreshtohesh në mënyrë aq të keqe sa në rastin e pësimit të golit të parë. E kam të vështirë”, tha ai.

Ish-trajneri i ekipit përfaqësues të Shqipërisë, Sulejman Demollari, doli i zhgënjyer nga stadiumi në ndeshjen që kuqezinjtë luajtën kundër Gjeorgjisë, ditën e mërkurë. “Nuk pati emocione ndeshjesh të vërteta. Gjë që unë e prisja, pavarësisht se ishte një ndeshje miqësore. Kur flitet për një ekip kombëtar nuk ka më ndeshje miqësore, apo jo, duhet të japësh maksimumin në mënyrë që të fitosh vendin në skuadër. Në këtë kontekst, ndeshja la shumë për të dëshiruar”, doli menjëherë në temë, Sulejman Demollari, ish-mesfushori i shkëlqyer i Shqipërisë në vitet ‘80-të dhe deri në mesin e viteve ‘90-të. Duke hyrë në detaje, Demollari, tha se kjo ndeshje duhet të ishte “një test për të parë gjendjen e lojtarëve, dhe gjendja e tyre ishte realisht e dobët. Ndeshja që u prodhua ishte e vakët, pa nerv, pa ide nga ana e skuadrës sonë. Realisht, mendoj që mungesat e Kukelit, Mehës dhe Mavrajt ishin të rëndësishme. Lojtarët e rinj që u aktivizuan nuk i mbyllën hapësirat e lëna prej futbollistëve të cituar më sipër”, tha Demollari. Pikërisht, të ashtuquajturit “të rinj”, janë “thumbuar” nga ish-trajneri i Kombëtares: “Më pëlqen t’i them gjërat hapur, janë disa futbollistë që vazhdojmë t’i quajmë “të rinj”, por që kanë mbi 20 apo 30 ndeshje në Kombëtare dhe që në fakt nuk po arrijnë të lënë shenjë. Quhen premtime të mëdha, por premtime duket se nuk janë”, tha Demollari, që vërejti te këta futbollistë, mungesën edhe të motivimit. “Kur sheh ndeshjen, të bën habi që lojtarët me më shumë motive

kam parasysh futbollistë si Altin Lala dhe Ervin Skela, nëse do të flisnim për lojtarë që e kanë mbyllur tani vonë karrierën e tyre”. Dhe në fund një shënjestër për lojtarët që janë prej vitesh në Kombëtare, por që po marrin pak, ose aspak, përsipër: “Më shqetëson fakti që një numër i madh lojtarësh shqiptarë që kanë dalë vitet e fundit nuk po stabilizohen në Europë. Luajnë dy vjet jashtë dhe rikthehen shumë shpejt, pasi nuk arrijnë të çajnë në këto vende. Kjo ndihet edhe në Kombëtare, nuk po japin atë që pritet prej tyre. Përjashtim bën këto vite, Andi Lila, që është stabilizuar dhe në Kombëtare tashmë është një titullar fiks”.

«

Kola “Më shqetëson fakti që një numër i madh lojtarësh shqiptarë që kanë dalë vitet e fundit nuk po stabilizohen në Europë. Luajnë dy vjet jashtë dhe rikthehen shumë shpejt pasi nuk arrijnë të çajnë në këto vende. Kjo ndihet edhe në kombëtare”

Jera “qan” faktin që lojtarë të rinj dhe me perspektivë ishin në momentin e gabuar. “Fatkeqësisht, lojtarë si Bala dhe Vajushi etj., që janë një shpresë e madhe e futbollit tonë, ndoshta kanë humbur një shans të madh”. Jera, megjithatë nuk është po aq pesimist për ndeshjen që do të luhet në Oslo, muajin e ardhshëm: “Takimi me Gjeorgjinë nuk është tregues. Ka edhe një muaj e gjysmë dhe lojtarët atëherë nuk do të kenë këmbët e rënduara nga puna fizike. Gjithashtu, këmbëngul se mungesat e lojtarëve si Mavraj, Kukeli dhe Meha ishin shumë të rëndësishme për skuadrën tonë. Në Norvegji besoj se gjërat do të kthehen në normalitet”.

«

Jera “Disa lojtarë nuk kanë arritur formën më të mirë, por nuk pamë as taktikë dhe as cilësi teknike. Skuadra ishte “shterpë”. Vetëm një herë kemi shkuar në sulm të rrjedhshëm në pjesën e parë, në rastin e golit. Dhe kjo thotë shumë…”

në fushë dukeshin Bogdani, Cana apo Agolli që janë veteranë aty. E çuditshme, por kjo është e vërteta. Bogdani është 35 vjeç, por me këtë ekip do të luajë deri 40 vjeç, e meriton këtë gjë”, tha Demollari, që është pesimist për ndeshjen me Norvegjinë. “Mungojnë 45 ditë deri atëherë, por vijnë shpejt dhe druaj se skuadra nuk është në formë”. Në fund, një koment edhe për ekipin Kombëtar Shpresa: “Krejtësisht e kundërta me U-21. Gega ka bërë një përzgjedhje të shkëlqyer; dy qendërmbrojtësit dhe mesfushori Taipi më mrekulluan. Ky i fundit mund të luajë që tani për De Biazin”, mbylli Demollari.

«

Demollari “Janë disa futbollistë që vazhdojmë t’i quajmë “të rinj”, por që kanë mbi 20 apo 30 ndeshje në Kombëtare dhe që në fakt nuk po arrijnë të lënë shenjë. Quhen premtime të mëdha, por premtime duket se nuk janë”


|

kuqezi

E premte, 8 shkurt 2013

| 11

Kombëtarja

90’ me Zvicrën, Shipëria i mbyll dyert Brahimit! Mesfushori shqiptar i Grashopersit debutoi me U-21 të këtij vendi. Gega: Asnjë shans të rikthehet më tek ne

8

Ndeshje

Roshi (m) në një dyluftim në Shqipëri-Gjeorgji 1-2

Komenti

Kombëtarja, eksperiment me nervat tona... Saimir Demi

Përpara miqësores me Gjeorgjinë u tha se trajneri De Biazi do të eksperimentonte për të përgatitur një skuadër që do të vazhdonte në ndeshjet zyrtare, duke filluar me transfertën e Oslos. Ndërsa pas ndeshjes, rezultoi që ishte thjesht një eksperiment i pasuksesshëm. Në fakt ishte një 90-minutësh ku në fushë nuk ishin kandidatë për ekipin Kombëtar, por futbollistë që ne kemi dashur t’i shohim me atë uniformë edhe kohë më parë. Në mbrojtje ishte Osmani në vend të Mavrajt, por eksperienca e lojtarit të Teutës nuk lë shumë dyshime. Cana përpara mbrojtjes, ku ka luajtur prej vitesh, por që dje u kujdes më shumë për “look”-un e tij, sesa për të qenë efikas në fushën e lojës. Ishte Roshi dhe Vila nga krahët, si dhe Bakaj pas Bogdanit në majën e sulmit, pikërisht aty ku luan, në Odesa. De Biazi nuk bëri asgjë të jashtëzakonshme, ndërsa ata që ishin në fushë eksperimentuan me nervat tona deri në minutën e fundit, saqë na e bënë “harram” edhe atë qesen me fara, që logjika ishte të na shijonte. Futbollistë profesionistë, pjesa më e madhe e të cilëve nuk e durojnë as stolin, gabonin edhe në një pasim të thjeshtë, në një distancë vetëm prej 5 metrash, sikur ta kishin këmbën të futur në allçi. Një

pasim me të brendshmen, por në përgjithësi këmbët nuk u bindën, duke stonuar me uniformën që mbajnë të veshur. Për të filluar nga mbrojtja, mjafton të kujtosh golat e pësuar. Fillimisht kapiteni gabon në mesfushë, Osmani niset për të qenë më afër kundërshtarit që pritej të harkonte dhe mbetet në mes të rrugës, ndërsa në qendër nuk është askush, dhe 1-1. Çfarë ndodhi? Është njëlloj sikur t’i trokasësh një miku në derë dhe askush të të mos përgjigjet, megjithëse je i sigurt që shtëpia është plot me njerëz. Një mesfushë fare pa fantazi, aq sa të dukej sikur De Biazi kishte shpërndarë uniforma rrugëve të Tiranës, për t’i bërë nder ndonjërit që ka tjetër profesion. Dhe në fund, topi nuk shkonte dot afër portës së kundërshtarëve, ose më mirë të themi shkonte, por pa pasur asnjë vlerë. Ndërsa ata që kanë aftësi të mira teknike e ekzagjeronin aq shumë, saqë e kthyen lojën e tyre në një makth për njerëzit e shkallëve. Kjo ishte Kombëtarja, e ngjashme me ngjyrat e motit dhe po aq e shpifur sa edhe gjendja e terrenit të stadiumit “Qemal Stafa”. Tani mbetet të pyesim se çfarë do të na ofrojnë kundër Norvegjisë, pasi në fushë pritet të jenë pothuajse po këta. Dhe përballë tyre, ne të “Xhamadanit” do të vazhdojmë të këndojmë, pasi jemi optimistë të pakthyeshëm.

ka zhvilluar për Shqipërisë, Mërgim Brahimi, përpara se t’i bashkohej përfaqësueses U-21 të Zvicrës. Lojtari tradhëtoi përmes një SMS-je të dërguar në FSHF

90 minuta

luajti për përfaqësuesen Shpresa të Zvicrës, Mërgim Brahimi, ditën e mërkurë. Ai u fut në fushë si titullar në humbjen 1-0 nga Sllovakia

Skënder Gega

Mërgim Brahimi kur luante për Shqipërinë

utbollisti Mërgim Brahimi ka debutuar të mërkurën mbrëma për U-21 të Zvicrës. Ai luajti 90 minuta për “helvetikët” që u mposhtën 1:0 nga Sllovakia në ndeshje miqësore. Edhe pse ka debutuar për Zvicrën, Brahimi 20-vjeç ka lënë të hapur mundësinë që të kthehet në përfaqësuesen U-21 të Shqipërisë, për të cilën ka luajtur tetë herë deri tani. Ndryshe prej tij, përzgjedhësi i U-21 të Shqipërisë, Skënder Gega, e përjashton mundësinë e kthimit të Brahimit në ekipin Shpresa. Brahimi javën e kaluar ishte ftuar njëkohësisht nga Shqipëria e Zvicra. Ai zgjodhi Zvicrën, në ndryshim nga gushti i vitit 2011 kur kishte zgjedhur Shqipërinë, ndonëse në të njëjtën kohë ishte ftuar edhe nga Zvicra. Futbollisti i Grashopersit zviceran ka theksuar se ende nuk ka marrë vendim përfundimtar se për cilën përfaqësuese do të luajë. Ai ka thënë se ka pranuar ftesën e Zvicrës për ta njohur nga afër këtë përfaqësuese. “Nuk e di çfarë ka ka deklaruar lojtari. Unë nuk kam pasur asnjë kontakt me të dhe puna

e Brahimit për mua është e mbyllur. Unë e kisha lojtar, e shihja në skuadër, ndërsa ai përmes një sms-je ka lajmëruar drejtorinë teknike se nuk vjen. Prandaj është çështje e mbyllur. Ai ka zgjedhur momentin e gabuar të largohet, u largua në kohën kur vëzhgohej edhe nga Xhani De Biazi. Por është zgjedhje personale dhe unë i uroj sukses në karrierë”, ka thënë të enjten Skënder Gega. Gega mbështetet në këtë vendim edhe nga Federata Shqiptare e Futbollit, Komiteti Ekzekutiv i të cilit dy javë më parë miratoi një rregullore sipas të cilës, nëse një futbollist nuk i përgjigjet pa arsye ftesës, nuk ka më mundësi të luajë për Shqipërinë në të ardhmen. Shqipëria U-21 të mërkurën luajti miqësore. Në Laç, barazoi pa gola me Maqedoninë. Shqipëria, ashtu si edhe Zvicra po përgatitet për eliminatoret e evropianit të vitit 2015. Për Shqipërinë, kundër Maqedonisë u paraqitën dhjetë futbollistë nga Kosova ashtu si Brahimi. Shumica

F

“Gjokaj vërtetoi se është mbrojtës cilësor. Gjelbrim Taipi luan për Shkëndijën e Tetovës, por ishte më i miri në fushë. Për Paçaradën kam rezervat e mia” - tha trajneri i U-21, Skënder Gega

prej tyre nuk janë ende të pajisur me pasaporta të Shqipërisë. “Ishte ndeshje seleksionuese. Pati lojtarë që u paraqitën mirë, ndërsa pati edhe të tjerë që nuk përmbushën pritjet tona. Ata që janë paraqitur mirë do të afrohen në kombëtare edhe për ndeshjet e tjera. Disa lojtarë erdhën nga klube të mëdha dhe nuk treguan shumë, ndërsa pati të tillë që luajnë në klube të vogla dhe u treguan të vlefshëm”, ka shtuar Gega. Ai ka thënë se është ende herët për të thënë se cilët lojtarë do të jenë pjesë e U-21 në ndeshje zyrtare. Gega përmendi vetëm tre emra. “Gjokaj vërtetoi se është mbrojtës cilësor. Gjelbrim Taipi luan për Shkëndijën e Tetovës, por ishte më i miri në fushë. Për Paçaradën kam rezervat e mia”. Valentin Gjokaj luan për Derby Countyn në Angli. Gega nuk u zëvendësoi fare atë. Ndërkohë Leart Paçarada luajti vetëm pjesën e parë. Ai është pjesë e Bayer Leverkusenit, ndërsa ka 12 ndeshje për U-16 e U-17 të Gjermanisë. Taipi është nga Bujanoci në Serbi dhe luajti tërë ndeshjen.

Thirrje anti-shqiptare në miqësoren e Maqedonisë!

Fotolajm/ Tifozë kuqezi në spital pas operimit të Burim Kukelit në Zyrih të Zvicrës. Futbollisti u operua të dielën e kaluar, pasi theu këmbën në një miqësore me skuadrën e tij, FC Zyrih

Nuk kanë të ndalur rastet e thirrjeve anti-shqiptare nga tifozët maqedonas, që herën e fundit shfrytëzuan miqësoren Maqedoni – Danimarkë për të shfryrë si gjithmonë në mënyrë të pakuptimtë ndaj kombit tonë. Pa asnjë arsye, sikurse ndodh gjithmonë në përballjet sportive, mbështetësit e Maqedonisë filluan të brohorisnin me thirrje të tipit “Dhoma gazi për shqiptarët”, edhe pse për skuadrën e tyre kontribuojnë futbollistë me origjinë shqip-

tare, si Agim Ibrahimi dhe Muhamed Demiri. Grupi që binte në sy për qëndrimin racist, ishte vendosur në tribunën pas portës dhe e nisi ritualin e koreve ofenduese pa ndonjë shkas. i dehur nga fryma anti-shqiptare, ky grup tifozësh i vijoi thirrjet raciste edhe pas golit të shënuar nga sulmuesi 24-vjecar shqiptar, Agim Ibrahimi. Për fat të keq, për këto ngjarje të shëmtuara nuk po merret asnjë vendim nga organet kompetente maqedonase.


12 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

argëtim

Fjalëkryq sportiv

HORIZONTAL 1. Zizou i futbollit. 11. Një luftarak si kung fu. 12. Skuadra merengue. 13. Fillojnë sefte. 15. Inicialet e Conte trainer. 17. Janë skuadra. 21. Kokëkuqja e Maranellos. 24. Personazhi në foto. 29. Kufizojnë gabime. 30. Personazhi në foto. 31. Janë 1/8 e turneut. 33. Murati, bomber i paharruar i Partizanit. 34. Oerter që hidhte diskun. 35. Ivica trainer boshnjak. 37. Ekstreme guximi.

38. Fillojnë natën. 39. Linja pa kufij. 41. Rita këngëtare. 43. Bëhet në start. 45. Muhammad i ringut. 46. Një sferë për model. 47. Mund të shënohet edhe me kokë. VERTIKAL 1. Zakonisht janë në krye. 2. Eshtë lojtari under 21. 3. Mbyllin një koment. 4. Dalë në krye. 5. Mbyllin një tender. 6. Sina këngëtare e jona. 7. Inicialet e Asimov. 8. Janë tek në dalje. 9. Gjysmë ndihme.

Përgjigjet e fjalëkryqit të djeshëm

Nga Kadri Vokopola

10. Sampras i tenisit. 13. Fillojnë seancën, 14. Shkroi Një jetë e Jezusit. 15. Álvaro te Real Madrid. 16. Puyol te Barcelona. 18. Eshtë përfaqsuese e Modrić. 19. Gjysmë pritje. 20. Spitz, ish-kampion i notit. 21. Vokrri i futbollit kosovar. 22. Kërkohet nga poeti. 23. Një sport vizitjeje nëpër kanione. 24. Një Vasillaq, dikur as i Dinamos. 25. Alban në stolin bardheblu. 26. Pak ilaritet. 27. ... Laren në makinën e Lewis Hamilton. 28. Fillojnë vonë. 29. Një Skënder në stolin U -21. 31. Edgar sulmues i yni. 32. Zatopek i famshëm i atletikës. 36. Parashtesa e muskulit. 37. Gjithmonë është pjesërisht. 40. Nisin nga kreu. 41. Një rezultat i bardhë 42. Riccardo Patrese. 44. Të parat në slalom

Gazeta “Sport Ekspres” do t’ju japë mundësinë lexuesve të saj që të argëtohen me lojëra e kuice të tilla. Përgjigjet e sakta të fjalëkryqit dhe të Sudokut do t'i gjeni në numrin e nesërm të gazetës.

Sudoku

Horoskopi ditor Dashi Merreni në konsideratë një udhëtim me të dashurin e zemrës. Kjo gjë do ta forcojë lidhjen tuaj. Një shkëputje e përkohshme nga realiteti vetëm sa do t’ju qartësojë mendimet.

Peshorja Sot mund të jetë një ditë e fuqishme për ju. Mund ta gjeni veten duke shkuar nga ekstremi në ekstrem. Përpiquni të gjeni një balancë në mënyrë që të mos e tejkaloni masën.

Demi Sot mund të përfshiheni në disa debate sa i përket çështjeve romantike. Instinkti do t’ju tregojë që të përmbaheni dhe të rezervoheni. Kuptoni që zemra juaj ka nevojë për më shume liri.

Akrepi Tregojeni anën tuaj jo shumë delikate sa i përket jetës romantike. Do të kuptoni që një shkëndijë e vogël do të ndezë ndjenja të forta ndaj një personi të dashur.

Binjakët Gjërat do të shkojnë në mënyrë të shkëlqyeshme për ju, veçanërisht kur bëhet fjalë për dashurinë. Merrni pjesë në një festë dhe do të kaloni çaste të gëzueshme. Gaforrja Sot do të jetë një prej atyre ditëve ku do të keni nevojë për dashuri. Mos humbisni kohë duke qëndruar në shtëpi, përfshihuni në aventura të vogla të cilat do t’ua bëjnë ditën më speciale.

Përgjigjet e sudokut të djeshëm

8 shkurt 2013

Shigjetari Një telefonatë nga një mik do ju bëjë të ndiheni mjaft mirë. Si nostaligjik që jeni nga natyra do të kaloni kohët e shkuara dhe do t’ju lindë dëshira t’i përjetoni sërish ato. Bricjapi Sot mund të përfshiheni nga një konfuzion, origjinën e të cilit nuk e kuptoni. Mos humbisni kohë duke u përpjekur për të kuptuar gjithçka. Mundohuni të qetësoheni.

Luani Jeta juaj dashurore shfaqet në forma dhe ngjyra të ndryshme, herë-herë bëhet edhe e ndërlikuar. Kjo do të bëjë që përpara jush të hapet një perspektivë e re.

Ujori Situata juaj financiare do të kalojë një periudhë pozitive sot si rezultat i suksesit tuaj në karrierë. Ky proces ka të ngjarë të vazhdojë edhe sot. Mos humbisni kontaktet me disa miq të vjetër që kujdesen për ju.

Virgjëresha Sot ndoshta do të duhet të bëni ndryshime në mënyrë që të mirëkuptoheni me të tjerët. Megjithatë, mos ngurroni ta ngrini zërin nëse shikoni padrejtësi veçanërisht në sektorin e punës.

Peshqit Jeni person shumë tërheqes, por sot do të mund të projektoni magnetizmin tuaj më shumë se kurrë. Mos u habisni nëse persona të panjohur ju shohin sot me admirim. Çëshjtet e romancës do të shkojnë për bukuri.


| PESHËNGRITJE

Vllaznia, ekipi që duhet patur frikë nga rivalët

Skuadra e Bledar Gjeçajt, me një maqedonas dhe tre malazezë në formacionin titullar, tashmë është në vendin e dytë, duke qenë si “pykë” mes Kamza Basket dhe Klub Tiranës. Shiqerukaj debate me gjyqtarin Dulçe për gjykimin e ndeshjes pë Renditja BASKETBOLL - MESHKUJ UAT – Vllaznia 51-71 Skuadra N F H Koshaverazhi P UAT: Latifi (3), Fjolla (14), Gjonaj (12), Shahini (3), Merkaj (6)/ Shiqerukaj (6), Xheka (5), Pregja (2), Vaqarri, Balliu Trajner: A.Fagu Vllaznia: Kovaç (18), Taraboshi (9), Markovski (5), Xhokoviç (15), Dragiçeviç (5)/Bekteshi (1), Huti (4), Halluni (3), Shestani (11), Xhexhaj Trajner: B.Gjeçaj Gjyqtarë: A.Greva, A.Dulçe (Tiranë)

Gjergj Vyshka

V

llaznia, me një formacion maqedonas-malazez në pesëshen titullare dhe me vetëm një shqiptar, duhet patur frikë nga ekipet e tjera të cilat pretendojnë të jenë kampione në fund të sezonit 2012-2013. Kuqeblutë, edhe duke patur pesë javë vetëm fitore, ndërsa janë mundur në Javën e 9-të nga Apolonia, 75-76, teksa pas suksesit të djeshëm ndaj UAT-së kanë hyrë si “pykë” mes Kamza Basket dhe Klub Tiranës, duhen parë si rivalë të frikshëm për titullin kampion. Sigurisht që ndeshja e djeshme nuk ka qenë e atillë sa për të matur forcën e kuqebluve me të huajt Kovaç, Markovski, Xhokoviç e Dragiçeviç, pasi ajo do të duket kur të përballet me Kamza Basket në kryeqytet, apo dhe me Shoqatën Tirana po në “Asllan Rusi”, ashtu sikurse duhet parë edhe në ndeshjet me Apoloninë e Klub Tiranën. A ka probleme skuadra e Gjeçajt? Ndoshta dhe po, pasi në momentin që dje ishte titullar Taraboshi e Bërdica në stol, reagimi i këtij të fundit ndaj kërkesës së teknikut shkodran për të hyrë në fushë si zëvendësues ka qenë jo vetëm si me përtesë për t’u zhveshur, por më pas negative për të luajtur. E megjithatë, edhe kështu Vllaznia realisht duhet patur frikë Ndeshja – Takimi ka nisur i shpejtë për skuadrën e Arben Fagut, që, pas dy koshave me vlerën e dypikëve të Fjollës dhe një gjuajtje të saktë nga vija e lirë e Merkajt, ka kryesuar deri në 5-0. Ky avantazh duket sikur e ka

Foto: F.Hazizllari

Kamza Basket Vllaznia Klub Tirana Apolonia Shoqata Tirana Elbasani Partizani UAT Teuta Flamurtari Skënderbeu Studenti

13 13 0 14 11 3 13 11 2 13 9 4 13 8 5 13 6 7 13 5 8 14 4 10 13 4 9 13 4 9 13 2 11 13 2 11

1198-756 26 1073-918 25 1004-672 24 974-861 22 975-838 21 957-1024 19 799-865 18 784-1020 18 832-946 17 795-940 17 755-1008 15 740-1037 15

Kohë mitingjesh, edhe në Korçë, ndeshjet të dielën “Tani nuk dimë ku të futemi, sepse pallatet do të na i zënë mitingjet dhe fushatat elektorale”, ka thënë për “Sport Ekspres”, Sekretari i {ërgjithshëm i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Leonard Tase. “Jemi mësuar, në kohë fushatash jemi të detyruar të bëjmë dhe ndryshime ditësh dhe orësh”, pati nënvizuar kryekzekutivi i koshit, Korab Llazani. Dhe tashmë, pas Durrësit, të dielën do të luhet dhe në Korçë, pasi të shtunën në pallatin e sportit “Tamara Nikolla” do të ketë miting të një partie politike. Për rrjedhojë, në ora 12:00 do të jetë volejbolli i femrave SkënderbeuTeuta, në ora 14:00 volejboll i meshkujve Skënderbeu-Elbasani dhe në ora 15:00 basketbolli i meshkujve Skënderbeu-Teuta.

ndrydhur UAT-në, e cila, edhe për shkak të moshës së re të lojtarëve, është habitur me veten dhe nuk ka patur besimin se mund ta mundte Vllazninë. Shkodranët, falë shtatlartit Kovaç në qendrën e mbrojtjes së UAT-së, por dhe trepikëshave te Xhokoviçit e Markovskit, pasi kanë kaluar për herë të parë në avantazh 5-6 nuk janë mbajtur. Me një rezultat të pjesshëm 2-13, në total 7-19, Vllaznia ka fituar periodën e parë, e cila duket se i ka siguruar dhe

| 13

shumësportësh vendi shumësportësh Intervista vendi

BASKETBOLL – MESHKUJ, sot kthehet kampionati

(7-19,10-13,18-21,16-18)

E premte, 8 shkurt 2013

suksesin. Në periodën e dytë, përtej përpjekjeve të UAT-së, Vllaznia sërish fiton 10-13 dhe në pushim është me një avantazh komod, 17-32. Perioda e tretë ka nisur mirë përsëri për vendësit. Shiqerukaj bëhet shpërthyes në depërtimet e tij dhe i saktë në shënim, aq sa është ngushtuar diferenca e pikëve në 11. Mirëpo këtu prishet loja e skuadrës së Fagut. Shiqerukaj, pasi ka marrë faullin e pestë, ka hyrë në debate me gjyqtarin Adrian Dulçe, duke

i ka kundërshtuar vendimin “bilbilit” tiranas. “Kë shtyva unë që me jep faull?”, i është hakërruar Shiqerukaj arbitrit Dulçe, të cilin e ka qetësuar vetëm trajneri Fagu e më pas loja ka vijuar normalisht. Shestani për Vllazninë ka patur që nga “stoli” të projektuar tre “bomba” me vlerën e 3 pikëve. Po kështu dhe Halluni e Vllaznia fiton periodën e tretë 18-21 dhe të katërtën 16-18 dhe në fund 51-71 e kështu ka gdhirë në vendin e dytë.

Tre firma marrin përsipër ambientet e “Asllan Rusit ” Tre firma private kanë marrë përsipër përmirësimin e ambienteve në pallatin e sportit “Asllan Rusi” në prag të Kampionatit Europian të Peshëngritjes për të rritur, që do të zhvillohet 5-14 prill në Tiranë. Pikërisht dje, në pallatin e sportit “Asllan Rusi” kanë qenë prezent përfaqësuesit e këtyre firmave, ku binte në sy pronari i kompanisë “Kevin”, Arben Carkanji, si dhe përfaqësuesit e Drejtorisë së

Shërbimeve Diplomatike. Që nga rregullimi i banjove në sallën Nr.3, bërja e dy dhomave të veçanta për shtangistet femra, vendosja e pedanave, ku do të bëhet nxehmja do të merren përsipër nga këto firma. Kjo është në valën e punëve që ka marrë Federata Shqiptare e Peshëngritjes, e cila tashmë është në “aksion” për kryerjen me sukses të këtij Europiani, i pari kaq i rëndësishëm në vendin tonë. Gj.V.

Gjyqi në Këshillin e Arbitrazhit Sportiv për Taekondonë WTF, teksa çështja është hapur nga përfaqësuesit e klubeve të Ortekut, Dinamos, Sopotit e Elbasanit, të cilët kanë kundërshtuar zgjedhjet e kryera më 9 dhjetor, është shtyrë për më 18 shkurt. Pro këtyre skuadrave, të cilat kanë pretenduar jo vetëm për shkelje statutore të Sekretarit të Përgjithshëm, Arben Markaj, por dhe për mospagesa të plota të liçensimeve nga ana e tij, ka qenë dhe zv/ presidentja Brunilda Halili. Por

dhe pse ka nisur seanca gjyqësore, ajo është shtyrë për më 18 shkurt, pasi pala e paditur, Federata Shqiptare e Taekondosë WTF nuk ka patur dokumentacionin e duhur për t’iu përgjigjur akuzave. Në të tilla kushte, edhe pse ka fituar 11 ditë kohë, ndoshta nuk ka për të gjetur kurrë argumenta për të hedhur poshtë pretendimet e katër klubeve dhe zv/presidentes Halili. E deri në përfundimin e kësaj seance gjyqësore në KAS, Taekondoja WTF duket se do të mbesë e trazuar. Gj.V.

Shtyhet gjyqi i Taekondosë në KAS Federata aktuale s’kishte dokumentacionin e duhur

MUNDJE

Egzon Shala, sot në turneun “Jasar Dogu” në Ankara Mundja shqiptare ka nisur aktivitetet e saj ndërkombëtare për vitin 2013, teksa Egzon Shala do të jetë përfaqësuesi i Shqipërisë në turneun ndërkombëtar “Jasar Doku” në Ankara, që zhvillohet sot dhe të dielën. I shoqëruar nga trajneri Sulejman Shala, teksa është aktivitet vetëm në mundje e lirë, Egzoni konkurron në peshën 96 kg. Sipas programit, sot do të zhvillohet mbledhja teknike e gjyqtarëve, si dhe mbledhja teknike e trajnerëve,

ndërsa do të bëhen peshimet e peshave (55 kg, 66 kg, 84 kg, 120 kg), të cilat i kanë ndeshjet të shtunën. Peshimi i peshës 96 kg, ku konkurron Shala, do të jetë të shtunën, kurse ndeshjet të dielën. Pjesëmarrja në këtë turne ka qenë 60 euro ose 80 dollarë për ditët e qëndrimit, ndërsa çmimet për medaljet e arit, argjendit dhe bronzit janë: vendi i parë 2000 dollarë, vendi i dytë 1000 dollarë, vendi i tretë dhe i katërt 500 dollarë. Gj.V.

ATLETIKË

Sot dimërori individual, në gara dhe 11 atletë kosovarë Atletika shqiptare sot ngre siparin e aktiviteteve kombëtare me Kampionatin Individual Dimëror, që nis në ora 11:00 dhe përfundon diku rreth orës 14:00. Ky kampionat do të jetë përzgjedhës për elementët të cilët do të përfaqësojnë Shqipërinë në Kampionatin Ballkanik të Sallave të Mbyllura në Stamboll, më 23 shkurt. Por jo vetëm kaq, por dhe për Kampionatin Europian të Sallave të Mbyllura, që do të zh-

villohet në Goteborg të Suedisë, më 1-3 mars. Ashtu si dhe në vitet e kaluara, edhe sivjet në të do të marrin pjesë 11 atletë kosovarë, të cilët janë: Astrit Kryeziu, Suad Kryeziu (800 metra), Mentor Ajazaj (60 metra, 400 metra), Naim Malazezi e Qëndrim Ajazaj (60 metra), Valentin Sadiku, Brikenda Bakraqi e Grasa Bakraqi (1500 metra), Fatmir Mehmeti, Vijon Kryeziu (400 metra) dhe Ron Krasniqi (3000 metra). Gj.V.


14 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

seria a

OBJEKTIVI “CHAMPIONS”

Zaneti, gati të thyejë rekordin e Maldinit Interi i ofron rinovim kapitenit, por duhen edhe 51 ndeshje në fushë Interi është i kënaqur që mund t’i japë mundësinë Havier Zanetit të thyejë rekordin e Paolo Maldinit, duke i ofruar një marrëveshje të re për sezonin e ardhshëm. Mediat italiane shkruajnë se drejtuesit zikaltër janë të lumtur me formën e argjentinasit dhe duan që ai të vazhdojë të luajë. Në të vërtetë, drejtuesit e Interit janë duke e shtyrë Zanetin të vazhdojë me qëllimin

Morati “karikon” Interin: Na duhen paratë e Europës!

Diego Milito rikthehet të dielën Sipas medieve italiane, Diego Milito është gati për të marrë Interin mbi supe. Pas një ndalese shumë të gjatë, sulmuesi argjentinas do të ketë mundësi për të luajtur që nga minuta e parë. Por

M

40 pikë ka Interi, teksa ndodhet në vendin e pestë të renditjes, me pikë të barabarta me Milanin, edhe pse ky i fundit ka golaverazh më të mirë se zikaltërit

çdo motivim të mundshëm për t’u kthyer përsëri një skuadër e fortë. Motivim është edhe që jemi përkrah Milanit, ndaj duhet të bëjmë më mirë për të shkuar në Champinos League”, ishin fjalët e presidentit zikaltër. Duket se një problem më shumë për momentin është bllokimi i marrëveshjes me kompaninë kineze për ndërtimin e stadiumit të ri të Interit, që mbetet plani më i rëndësishëm i klubit. “Kinezët kanë dëshirë të bëjnë këtë marrëveshje, por kanë disa probleme me rregullat në vendin e tyre. Kjo është arsyeja pse nuk kanë arritur të na bëjnë ende një propozim konkret. Kontrata ekziston, por nuk di të them nëse kanë mundësinë ta respektojnë.

Stadiumi mbetet një objektiv i klubit, i rëndësishëm për çështje ekonomike pasi të jesh një klub që ka stadiumin e vet të ndihmon të punosh më mirë”, ishin fjalët e Moratit. STRAMA – Ndërkohë, trajneri Stramaçioni duket se, të paktën deri tani, duket në një moment të mirë. Frika për shkarkimin ka kaluar, por momentalisht. Mesazhi i Moratit ishte shumë i qartë. Duhet që Interi të kualifikohet për në Champions League dhe, për të bërë këtë, zikaltërve iu duhet të fitojnë dhe jo të lënë pikë, siç ka ndodhur deri tani. Presidenti zikaltër e ka thënë qartë. Pa Europën nuk ka para dhe se, për të bërë merkato duhen paratë e UEFA-s.

Prezantohet Karrizo: Ja pse zgjodha zikaltërit Dje ka qenë dita e prezantimit të portierit të ri të Interit, Huan Pablo Karrizo. Argjentinasi ishte entuziast, edhe pse e di shumë mirë që do të jetë portieri i dytë në skuadrën zikaltër, pas Handanoviç. “Kam gjetur një grup shumë të mirë dhe kam hyrë menjëherë në sintoni me ta. Jam shumë i lumtur që jam pjesë e kësaj skuadre dhe dëshiroj që të shijoj këtë eksperiencë kaq të bukur”, është shprehur portieri. “E ardhmja? Fillimisht kam

pranuar se ishte Interi. Por këtu ka lojtarë të mëdhenj si Zaneti, Kambiaso dhe Samuel. Dëshiroj që të ndjek shembullin e tyre. Kam thënë gjithashtu se këtu do të gjej një portier të jashtëzakonshëm si Samir Handanoviç, i cili po bën shumë mirë”, është shprehur Karrizo. “Dëshiroj që të ndihmoj skuadrën dhe për këtë arsye detyra ime është që të punoj sa më shumë të jetë e mundur. Fanela me numër 30? Kam dy fëmijë, Delfina, e cila ka lindur me 3 qershor dhe Lola, që

duket se lojtari ka qënë në dispozicion që në ndeshjen kundër Sienës, por Stramaçioni dhe stafi mjekësor nuk kanë dashur që të rrezikojnë dhe i kanë shtyrë një ndeshje.

Kambiaso: Do të dalim nga ky moment

Presidenti i zikaltërve: “Duhet të kualifikohemi vitin e ardhshëm, të mos e lëmë Milanin të na kalojë!” asimo Morati ka vënë si objektiv për skuadrën e tij, kualifikimin në Champions League. Presidenti i Interit është i ndërgjegjshëm se mosprania në një aktivitet të tillë është një goditje e rëndë për arkat e klubit, siç po ndodh në këtë vit, ku po kursehet në maksimum duke larguar yje, pasi nuk mund të përballohen rrogat e tyre duke luajtur vetëm në Europa League. “Champions League ka një peshë shumë të rëndë pasi është e rëndësishme, jo vetëm nga ana ekonomike, por edhe nga ajo sportive dhe nga krenaria jonë si klub. Sigurisht që nuk po mendojmë për të ardhmen për të braktisur të tashmen, por duhet të shfrytëzojmë

për të thyer rekordin e paraqitjeve të legjendës së Milanit, Paolo Maldini, në Serinë A. Maldini ka bërë 902 paraqitje zyrtare për Milanin, 647 prej të cilave vetëm në Serinë A. Ndërkohë, Zaneti ka bërë 929 paraqitje në karrierën e tij, por vetëm 592 prej tyre në Serinë A. Gjithsesi, ky duket se është një rekord shumë i vështirë për t’u arritur nga kapiteni i Interit.

ka lindur me 27. Mendoj vetëm për to dhe për familjen time. Ata më kanë qëndruar gjithmonë pranë në momentet e vështira. Lacio? Kam kujtime shumë të mira nga ajo skuadër. Do të kisha patur dëshirë që të luaja më shumë, por kam pranuar situatën. Falënderoj skuadrën e Lotitos, pasi më ka rritur dhe më ka lejuar që të jem tek Interi. Një klub me një president të madh, i cili ka fituar çdo gjë nga ana sportive, por dhe me vlera të mëdha njerëzore”.

Esteban Kambiaso, ka folur për momentin e vështirë që po kalon Interi në këto momente, por edhe për Hoze Murinjon. “Nuk është një periudhë e lehtë, por kemi të gjithë mundësitë për të dalë nga kjo situatë. Por për ta bërë një gjë të tillë, kemi nevojë për publikun tonë”, është shprehur mesfushori argjentinas. “Kështu është në futboll, duhet

vlerësimi klubit, i trajnerit dhe i tifozëve për të bërë mirë. Murinjo? Ai është më i mirë, është më mirë që të jetë në krahun tënd sesa kundër. Ajo që më ka bërë më shumë përshtypje nga stërvitjet e tij, ka qenë mënyra se si përgatiste ndeshjet, nuk kemi bërë kurrë stërvitje pa topin. Ai besonte shumë tek puna specifike për secilin lojtar”.

Kuzmanoviç i dëmtuar, pritet verdikti Kombëtaret janë kthyer në një makth për Interin. Zdravko Kuzmanoviç ka luajtur për 73 minuta me Kombëtaren e Serbisë, ku vetëm tre ditë më parë kishte luajtur për 90 minuta me Interin kundër Sienës.

Kështu që Stramaçioni duhet të vlerësojë me kujdes situatën, nëse do ta aktivizojë lojtarin për ndeshjen kundër Kievos. Pasi, të luash tre ndeshje për një javë, do të ishte shumë e lodhshme për të gjithë.

Laksalt regjistrohet si “italian” Diego Leksalt nuk do të zërë një vend si ekstrakomunitar tek skuadra e Interit në korrik. Mesfushori uruguajan, falë prindërve italianë, do të marrë pasaportën shumë

shpejt dhe do të federohet si një lojtar Europian. Kështu pra që Interi do të ketë në dispozicion një vend më shumë për ekstrakomunitarët për merkaton e verës.

Jung: Seria A më pëlqen shumë “Ka disa kohë që kjo histori po shkon përpara. Rreth një vit”. Këto janë fjalët e Sebastian Jung, mbrojtësit të djathtë gjerman, i cili po ndiqet nga Interi dhe Roma në merkato. “Unë kam treguar gjithmonë disponueshmërinë time për të ardhur në Itali, në veçanti nga Milano tek Roma. Është një skuadër

dhe qytet që më pëlqejnë shumë. Kontrata ime skadon në 2014 dhe jam i hapur për të gjitha mundësitë. Jam mirë në Gjermani, por do të më pëlqente të luaja në Itali ose në Angli”, është shprehur Jung. Interi ishte afruar shumë lojtarit në merkaton e verës së kaluar, por kërkesat për të ishin shumë të mëdha.


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 15

seria a

Quajeni "KANTIERI MILAN!"

Talentet tani do të vijnë nga ekipet zinxhir

Nga U-12, tek ekipi i parë, vendos Alegri Trajneri i Milanit do të zgjedhë dhe do të konsolidojë talentet e të gjitha moshave Do të jetë pikërisht trajneri i Milanit, Masimiliano Alegri, ai që, sipas projektit të famshëm, do të jetë një “menaxher i përgjithshëm”, përveçse trajner, çka i jep atij fuqinë për t’u bërë “mbret” në Milanelo. Njësoj si Ferguson tek Junajtidi, “Maksi” do të vendosë për gjithçka, që nga skuadra U-12, e deri kush vjen tek ekipi i parë. Ndërkohë, vetë trajneri i Milanit, ka folur për skuadrën e tij, e cila tashmë duket se e ka kaluar plotësisht krizën e fillim sezonit. Ndërkohë që ai ka folur edhe për interesimin e Romës. “Më bëhet qejfi për interesimin e verdhekuqve, por jam shumë mirë këtu”, është shprehur Alegri. “Interesimi i një klubi si Roma ma bën shumë qejfin dhe certifikon punën time. Më bën shumë krenar, por jam shumë mirë tek Milani”.

Modeli “Barcelona” është më i thjeshti dhe më fitimprurësi; projektohet tashmë “linja e gjelbër”

M

irë se erdhët në Milanin e dhjetë viteve të ardhshme! Nuk është vetëm gjenerata e vitit ‘90 që po luan në çdo ndeshje. Një projekt konkret, i bazuar në fakte dhe jo në teori, i cili po merr jetë në idetë e klubit kuqezi. Projekti do të zhvillojë dhe do të plotësojë “filozofinë e gjelbër”, e cila ka nisur këtë sezon. Dita zero ishte dje. Galiani, Alegri dhe Tasoti e gjashtë trajnerë të skuadrave zinxhir të Milanit, janë takuar dje dhe kanë hedhur bazat për projektin e së ardhmes. Objektivi është që lojtarët që luajnë në moshat 12-vjeçare të shkojnë në skuadrën e parë. RRUGA – Gjithçka është arritur nga takimi i bërë nga Alegri dhe drejtuesit kuqezi. Trajneri i Milanit është munduar që të aktivizojë sa më shumë të rinj, kështu që Galiani duket se ka trajnerin e duhur për këtë projekt. Atë do ta ndihmojnë edhe 6 trajnerët e të rinjve. Cili është modeli? Ai i kanterës së Barcelonës, sigurisht. Ai është modeli më i mirë për t’u marrë në konsideratë. Por jo vetëm, pasi filozofia e vërtetë do të merret nga Ajaksi, i cili është klubi i parë që ka arritur të përshtasë këtë lloj pune tek të gjitha skuadrat zinxhir. Praktikisht, Alegri do të bëhet si një trajner kryesor, një shef i

19

vjeç pritet të jenë tashmë talentët e Milanit që mund të futen në skuadrën e parë, teksa mosha mesatare e sulmit aktual të kuqezinjve është vetëm 21 vjeç

trajnerëve të tjerë, të cilët do të ndjekin kërkesat e tij. Kështu që, në të ardhmen, Alegri mund të jetë një përgjegjës teknik pranë tij. Ai do të ketë rolin që do të lidhë skuadrat zinxhir me skuadrën e parë. MËSUESIT – Projekti ka lindur pas nevojës për t’i dhënë skuadrës një filozofi të re. Arsyetimi është shumë i thjeshtë, ashtu siç thotë Galiani, duke qenë se nuk është më e mundur për të blerë lojtarë nga 40 milionë euro, duhet të krijojnë të ardhmen në shtëpi. Kështu që është nevoja për të përmirësuar sektorin e të rinjve, duke krijuar një bashkëpunim më të madh. Dje janë hedhur bazat, ndërsa

çdo gjë do të nisë nga korriku. Milani synon që ta vendosë në regjim për tre vjet. Bazat se ku mund të punohet janë tashmë dhe këtë e kanë treguar Merkel, Straser dhe De Shilio. Të gjithë me një të ardhme shumë të madhe. Objektivi i skuadrës është për të synuar tek rritja konstante e lojtarëve, të cilët do të ndiqen nga ana teknike, fizike dhe e sjelljes. Cila do të jetë sinergjia midis të rinjve dhe të mëdhenjve? Shembulli në sistemin e lojës. Skuadrat më të vogla duhet të luajnë si skuadra e parë. Trajnerët do të kenë detyrën për t’i shpjeguar lojtarëve të tyre, të njëjtat koncepte si në skuadrën e parë. ”Në sektorin e të rinjve duhet të gjejmë formulat e përbashkëta për të mësuar futbollin”, është shprehur përpara disa kohësh, Alegri. CIKLI – Sigurish që kjo lëvizje do të kërkojë investime, të cilat gjithsesi nuk do të jenë të barasvlefshme me çmimin e një “top-player”i. Nuk duhet nënvlerësuar edhe ana humane e lojtarëve, të cilët përveç anës tekniketaktike, duhet të jenë edhe persona shembullorë. Synimi është që të nxirren lojtarë të tjerë si Barezi, Maldini dhe Kostakurta. Kjo do të jetë detyra e vështirë e Masimiliano Alegrit.

Milan-Kaka’, “telenovela” vazhdon në verë Kapitulli “Kaka-Milan” nuk është mbyllur ende. Gjatë merkatos së janarit numri dy i kuqezinjve, Adriano Galiani, provoi të rimerrte yllin brazilian, por u përball me “Jo”-në e Real Madridit. “Los Blancos” nuk hoqën dorë nga kërkesat

e tyre ekonomike, të cilave Milani nuk mundi t’i përgjigjej. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, vlera aktuale e Rikardo Kaka është 16 milionë euro dhe të dy klubet do të rinisin bisedimet gjatë merkatos së verës.

Kaljari-Milan, ndeshja zhvendoset në Torino!

Sipas medieve italiane, ndeshja midis Kaljarit dhe Milanit mund të luhet në Torino. Duke qenë se stadiumi i tyre nuk është në gjendje për të pritur një ndeshje futbolli për shkak të sigurisë, drejtuesit e Federatës kanë hed-

hur këtë hipotezë. Presidenti i Kajarit, Çelino, ishte shprehur disa ditë më parë: “Kjo ndeshje do të luhet në stadiumin tonë, ose nuk do të luhet”. Ndërkohë që për këtë sfidë ka folur edhe Berluskoni. “Shpresoj që kjo ndeshje të luhet”.

“Djalli” bllokon Horginjon dhe Kinteron Politika e Milanit me transferimin e lojtarëve të rinj dhe të talentuar po vazhdon edhe pas përfundimit të merkatos së dimrit. Sipas medieve italiane, kuqezinjtë kanë arritur që të marrin dy talente të radhës. Bëhet fjalë për 21-vjeçarin e Veronës, Jorginjo dhe për mesfushorin 20-vjeçar të Peskarës, Kuintero. Ky i fundit pëlqehej edhe nga Interi, por kuqezinjtë janë treguar më të shpejtë në këtë marrëveshje. Të dy këto lojtarë do t’i bashkohen skuadrës së Alegrit në korrik.

Edhe Paulinjo pranë kuqezinjve!

Lajme të reja vijnë nga Brazili. Mesfushori Paulinjo, i cili kërkohet nga Interi prej shumë kohësh, është një objektiv edhe i Milanit. Këtë gjë e ka konfirmuar agjenti i FIFA-s, Kim Jorabçian. “Mendoj se do të lëvizë në verë. Është një lojtar si Lampard ose Xherard, një mesfushor i kudondodhur. Do të përfundojë në një klub të madh. Për të kanë qenë të interesuar Interi, Milani dhe disa skuadra angleze. Tani duhet të vendosë lojtari se ku dëshiron që të luajë, në Itali, në Angli apo në Spanjë”, është shprehur ai.

Prandeli: Më pëlqen praktika që po ndjek trajneri Alegri

“Rinovimi është i ngadaltë, por do të bëjmë gjëra fantastike”. Këto janë fjalët e Çezare Prandelit, i cili ka folur një ditë pas barazimit kundër Holandës. Pas 1-1 të marrë në Amsterdam, ai theksoi: “Rruga që kemi nisur është ajo e duhura. Ne duhet të rinovojmë skuadrën”, është shprehur trajneri i Kombëtares Italiane. “Kemi një potencial shumë të mirë në organikë. Kam një besim shumë të madh tek puna e Balotelit dhe El Sharauit me Alegrin. Më pas Verrati ka një fat shumë të madh, pasi është në një skuadër me Ançelotin. Ai është një nga trajnerët më të mëdhenj në botë dhe do të bëhet një lojtar shumë i mirë. Jam i bindur se këta lojtarë do të vazhdojnë të rriten shumë dhe do të na ndihmojnë për të ardhmen”.


16 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

|

E enjte, 7 shkurt 2013

| 17

seriA A

Seria A

rri”, Konteështë gati: Markizio Juve, mos lër më pikë! 2 objektiva Çmenduria Lacio,

Mefushori bardhezi, në prag rikthimi: “Ndihem dhezinjtë kanë se çfarë të humbasin

Lamtumirë Liverpulit, Suarez mund të shkojë në Torino

mirë, por vendos trajneri Konte sefirmos kur do të me luaj”saha edhe

pas... merkatos!

K

4

shje injtë sa të më të atin, ions ue-n

laudio Markizio është një nga talentet më të mëdha italiane në vitet e fundit. Aktualisht, mesfushori është i dëmtuar, por ai synon që të jetë në fushë për ndeshjen kundër Fiorentinës. “Këto janë ditë shumë të rëndësishme, përpara ndeshjes kundër Selltikut, është sfida kundër Fiorentinës. Kemi vetëm tre pikë avantazh ndaj Napolit dhe për këtë arsye duhet të përqendrohemi në maksimum në kampionat”, është shprehur mesfushori. “Ka të drejtë Bufon, kur thotë që motivimet rriten më shumë kur ndjekësit janë pranë. Napoli është afruar por ne jemi rikthyer që në ndeshjen kundër Kievos. Pas Fiorentinës do të mendojmë për Selltikun. Skocia ka një atmosfertë shumë të ngrohtë, por jemi mësuar me presionet. marrë pas që polemikave pas Na vjen keq jemi eliminuar ndeshjes nga Kupa ekundër Italisë”.Xhenoas. – “Unë Deri TeK NAPoLi... GJENDJA jam më– Javën e ardhshme Napoli do mirë dhe kam dy ditë që stërtë luajë vitem. Nuknëe Europa di se kurLeague do të kundër Plzen, por Konte në krakthehem pasi është ai hasim me Këto ndeshjen që vendos. orët e Chamfundit pions-it kundër Selltikut, kjo do të jenë vendimtare se kur duket shumë më e thjeshtë. do të kthehem. Dëshira për të Skuadra e Maxarrit do të luajë luajtur është gjithmonë shumë fundjavë kundër enë madhe. Si është Juvja? Lacios Do të dhe më passhpresoj me Sampdorian. thoja mirë, që muaji Ndërkohë pjesën dytë të janar të jetënëlënë pas edhe tani shkurtit, ekipiteki niveli Kontesjonë”. do të të rikthehemi luajë kundër — Sienës më ANTI-JUVE “Tanidhe kampipas do të shkojë në jonë Udine. Në onati thotë që rivali është fund doNjë tëskuadër vijë edhe sfida në Napoli. e ndërtuar Sanshumë Paolopunë kundër Napolit. me dhe këtë seNjë po ndeshje do tëeketë një zon tregonqëvlerat saj. Do rëndësi shumë të madhe për të luftojnë për titull së bashku të dyja këtonëskuadra. Napoli me ne deri fund. Europa

Një transferim “misterioz”; tani pritet leja nga ana e FIFa-s

shpreson që të jetë sa më pranë skuadrës bardhezi. seLLTiK – Më 1 mars, Napoli do të presë në shtëpinë e saj Juven. Por menjëherë pas tyre vjen edhe sfida e vështirë e Champions League kundër skocezëve të Selltikut. “Juventusi zbret gjithmonë në fushë për të fituar, kjo është historia jonë, por këtë vit synMarkizio ojmë që të konfirmohemi në Itali dhe vendosim bazat për nuk heq tëforca për kampiontë ardhmen nëjanë Europë”. atin. Motivimet ato qëKëto bëjjanë e Antonio Kontes. në çdofjalët gjë. Këtë e kemi treguar “Do të jetë shumë enë vështirë që në fazën e grupeve Champitë fitojmë sërish kundër titullin. Çelsit E thoons, duke fituar ja kur avantazhi ndërkohë ishte i madh dhe Shakhtarit, që dhekampionat e përsëris kemi sërish qenë tani. në Dy në tituj radhazi tonë vendin e parë.nëNëfutbollin Champions janë shumë të vështira”. nëse hutohesh, rrezikon të

Lacio ka bërë një lëvizje të çuditshme në merkato, duke nënshkruar me sulmuesin francez, Luis Saha, por pa qenë ende në dijeni të faktit nëse mund ta aktivizojë apo jo lojtarin. Kryeqytetasit kanë bërë të ditur se kanë nënshkruar një kontratë prej 500 mijë eurosh me futbollistin deri në fund të këtij sezoni, pasi ai ka prishur me marrëveshje dypalëshe kontratën e tij me Sandërlendin. Por kjo çështje kërkon lejen e FIFA-s, pasi marrëveshja mes francezit dhe klubit italian është kryer pas përfundimit të merkatos së janarit. Edhe pse ai është një lojtar i lirë, Rregullorja e FIFA-s parashikon që pas

roma fillon bisedimet me Kristian Panuçin

Kristian Panuçi ka zbuluar se ai ka filluar negociatat me Romën për t’u bërë trajneri i skuadrës kryeqytetase. Verdhekuqtë shkarkuan nga detyra Zdenek Zeman të shtunën, pas një serie rezultatesh që pa skuadrën të largohej nga tre vendet e para në renditje, obeliminohesh”. jektivi i klubit. “Është BALOsezonal DHE VERRATI—“Jam vërtetëqë që Mario Roma më kontakielumtur është riktoi të në shtunën. Ata më se pyetën thyer Itali, mendoj Senëse gati tënjë kthehesha në ria A isha ka marrë kampion. Romë.doPor të zbuloj deTani tënuk jetëdua një problem taje Alegrin të tjera rreth çështje”, për për kësaj të zgjedhur ishin fjalët eVerrati? Panuçit për sulmuesit. Ai mediat mund italiane. “Për i mua, drejtimi të bëhet Pirlo ardhshëm”.

seria A / Java XXIV

Matri mohon se do të derbi Juve-Inter rroj largohet nga Juventusi për Ikardin

mpions! asnjëherë, dua të

ions

“Pas j të e në qenë

fjalët e Matrit për “Sky”-n,- parë faktin që nuk e kam bërë akoma diçka të tillë. Si është Juventusi? Do të thoja mirë, por ishte mirë edhe më parë. Është normale që kur ne shkojmë tek rezultatet, morali nuk është shumë i lartë, por fitorja kundër Kievos Sulmuesi Italian, Alesandro ka shërbyer shumëspekulimet dhe na ka Matri, ka mohuar dhënë përveç pikëve se do tëmoral, largohet nga Juventë rëndësishme. Napoli frikë? tusi në verë. Në mediat italiËshtë njëshkruar skuadërse që28-vjeçari nuk dorëane ishte zohettëkurrë dhe, së fundmi pritet ndërrojë ambient, pasi afruartorineze me ne nga në klasiteështë skuadra edifikim.i Kjo na bën nuk që tëepërqëncioni ardhshëm kishte drohemi akomae edhe shumë më në planet saj. më Duket se tek kampionati”, përfunduar Konte do të luajëkame dyshen sulmuesi juventin. Fernando Jorente dhe Vuçiniç.

Juventusi dhe Interi kanë nisur një duel në distancë për të siguruar shërbimet e sulmuesit të Sampdorias, Ikardi. Ky i fundit, shihet si një nga talentet e së ardhmes dhe drejtuesit e këtyre dy skuadrave kërkojnë që sa më shpejt të bëjnë të tyrin këtë lojtar që mund t’iu shërbejë për të ardhmen. Ikardi, u ka shënuar dy gola bardhezinjve në humbjen e parë të këtij viti, ndërsa ka shënuar 4 gola kundër gjëtim që “Spekulimet përPeskarës, një largim bërë atë një lojtarët tëe ka mundshëm janëngaabsurde. më etëshoh kërkuar për merkaton e Unë konkurrencën për ardhshme. që Torinezët një vend tek Pritet Juvja mjaft stimudhe zikaltërit vazhdojnë këtë luese për mua.taNuk kam ndërduel deri në largohet merkatonnga e verës mend që të kjo për të arritur marrëveshje skuadër dhe donjë të mundohem që ka nga qëmetëish-sulmuesin fitoj një vend sidalë titullar akademia e skuadrës së Barcenë çdo ndeshje. Por është tralonës. jneri ai që vendos në fund”, ka thënë Matri.

31 janarit, në rastin e Italisë, deri në 31 mars, mund të nënshkruajë me klubet ato lojtarë të cilët nuk kanë asnjë detyrim kontraktual. Por Saha ka pasur një kontratë të vlefshme me Sandërlend e ndonëse e ka ndërprerë atë, cilësohet sikur ai ishte një futbollist me një detyrim kontraktual për këtë vit. Gjithçka është përfshirë nga kaosi, me skuadrën italiane që planifikoi prezantimin e lojtarit, ndërsa më pas bëri të ditur se do të kërkonte FIFA, Luis Suarezsqarim ështënga ende i duke shpresuar marrë një pavendosur përqëtëtë ardhmen përgjigje pozitive për sulmuesin e tij. Sipas medieve angleze, që pritetështë të zëvendësojë të dëmlojtari i dashuruar me tuarin Miroslav nëshpreformaLiverpulin, porKlose është cionin hur see Petkoviç. ai mund të largohet nëse skuadra nuk do të kualifikohet për në Champions League sezonin e ardhshëm. Por uruguajani po ndiqet inga Romës do të dhe ishteReali maksiJuventusi i mumi. Kam vite Madridit, porkaluar edhe disa Bajerni të shkëlqyera është te ajoshumë skuadër i Guardiolës e dhe tashmë pres vëmendshme. “Jamtëi shoh lumturse çfarë mund të Do ndodhë në të tani për tani. të shikoardhmen, nësetëdosezonit të kthehem jmë në fund popërsëri apo jo”, thaKy ai.nuk “Ekzicioninaty, e Liverpulit. sperienca punës përkrah një është më eLiverpuli i vjetër”, personi si Fabiolojtari. KapeloBardështë ishte shprehur më e vlefshme se shumë hezinjtë e Kontes kanëekspetrerienca të tjera pune trajner i guar gjithmonë njësi interes parë. Ndaj nuk kam të filshumë të madh përfrikë lojtarin, loj trajner në porkarrierën deri mëtime tanisinuk kanë stolin Romës”,marrëveshje deklaroi isharriture ndonjë mbrojtësi që ka veshur për të. Gjithsesi, kjofanelën verë emund kësaj skuadre ngaevitit 2001, të jetë ajo duhura deri nëmbyllur vitin 2009. për të çdo gjë.

Sotshtunën Të

Juventus – Fiorentina Lacio – Napoli Të dielën

Parma – Xhenoa Atalanta – Katania Bolonja – Siena Kaljari – Milan Palermo – Peskara Sampdoria – Roma Udineze – Torino Inter – Kievo

18:00 20:45 12:30 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 20:45

RENDITjA sKuAdrA 1.JuVENTuS 2.NaPoLI 3.LacIo 4.MILaN 5.INTER 6.FIoRENTINa 7.KaTaNIa 8.RoMa 9.uDINEZE 10.PaRMa 11.ToRINo 12.KIEVo 13.aTaLaNTa 14.BoLoNJa 15.SaMPDoRIa 16.KaLJaRI 17.XhENoa 18.PESKaRa 19.SIENa 20.PaLERMo

N 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23

P 52 49 43 40 40 39 35 34 33 31 28 28 26 25 25 24 21 20 17 17

De Laurentis, “pakt” me Kavanin për titullin Skuadra e Valter Maxarrit është në rrugën e duhur për të arritur objektivin më të lartë, titullin kampion. Shumë pranë është edhe përballja direkte me Juventusin, e cila do të vendosë shumë për të ardhmen e kampionatit italian. Për më tepër bardhezinjtë nuk po kalojnë momente të mira, aq sa aludohet për krizë. Por presidenti i Napolit, Aurelio de Laurentis, ka një tjetër këndvështrim. Ai ka folur për kampionatin italian, por edhe për sulmuesin kryesor të skuadrës së tij, Edinson Kavanin, i cili kërkohet shumë në merkato. “Juventusi nuk është në krizë, por është si në sezonin e kaluar. Kampionat, Champions dhe Kupë Italie, të gjithë këto kompeticione të harxhojnë energji. Shpresoj që bardhezinjtë të eliminojnë Selltikun dhe të ecin sa më larg të jetë e mundur”, tha ai. “Përsa i përket ndeshjes direkte nuk më pëlqen të flas pasi kërkoj të përqendrohemi tek sfida e radhës ndaj Lazios. Për më tepër që ne do të kemi tre ndeshje radhazi me Juventusin, pas sfidës së kampionatit do të jetë finalja e Kupës së Italisë për

të rinjtë me ndeshje vajtje-ardhje”. Prej disa sezonesh Napoli është rikthyer të jetë një skuadër e rëndësishme në Itali dhe sipas presidentit, kjo nuk është rastësi. “Erdha tek Napoli me një projekt. Pesë vitet e para do më shërbenin për të ndërtuar, dhe pesë të tjerët për të fituar. Se çfarë do të ndodhë, do ta shohim. Mendoj se jam më përpara projektit. Për një që nuk dinte asgjë rreth futbollit, ky është një sukses. Napoli ishte jashtë rrethit ndërkombëtar dhe nuk kishte asnjëherë financa kaq të forta”. Real Madrid, Mançester Siti dhe Barcelona janë vënë në ndjekje të Kavanit. De Laurentis ka folur për situatën rreth uruguajanit si dhe ka bërë elozhe për trajnerin Maxarrin. “Kush më jep 63 milionë për Kavanin? Nëse më japin këtë shumë nga ana ligjore jam i detyruar ta shes, por do të bëj gjithçka për ta mbajtur. Ai është një njeri i mirë dhe futbollist i madh. Maxarri është një regjisor i mirë dhe mbi të gjitha një njeri i mirë. Nëse e sheh me vëmendje ai është një njeri perfekt për Napolin”.

Rekordi i Totit

16 trajnerë të ndërruar në karrierën e tij tek Roma Ditën e merkurë, Françeko Toti ka nisur stërvitjen me trajnerin e 17-të. Trajnerët janë një më pak, duke qenë se Zdenek Zeman ka qenë dy herë. ISH-SHOKËT E SKUADRËS – Për dy ndeshje të vetme ai ka patur Vujadin Boskov. Ai ka qënë i rëndësishëm pasi e ka bërë të debutojë kundër Breshias, kur Toti ishte ende një 16-vjeçar. Tjetri ishte Roberto Muci, i cili në atë kohë kishte ndihmës trajnerin aktual Andreacolin. Viçenco Montela ka qënë një ish-shok skuadre që ka drejtuar Romës për 13 ndeshje. Të gjithë kishin frikë se midis Montelës dhe Totit mund të kishte probleme, por ndodhi e kundërta,

aq sa Montela po shkonte drejt rikonfirmimit. Por nuk mund të lihet pa përmendur edhe Luis Enrike, i cili me Totin nuk pati një marrëdhënie shumë të mirë. DY DASHURI TË MËDHA – Marrëdhënia me Karleto Maconen dhe Domeniko Morfeon, e transformuan Totin një lojtar shumë të rëndësishëm për Italinë. Me Kapelon ka fituar, por nuk kishte dashuri, Prandeli dhe Fëler kanë qëndruar shumë pak me të. Luçiano Speleti ka qënë në një pjesë të rëndësishme të karrierës së Totit, por në fund nuk fituan asgjë së bashku. Emrat e tjerë janë Ecio Sela, Karlos Bianki, Nils Liedholm dhe Delneri.

Torres te Fiorentina, nëse Jovetiç largohet nga Firence! Mediat italiane kanë publikuar dje një lajm të bujshëm, ku thuhet se Fernando Torres është një hap larg kalimit në Itali. Nuk është as Juve, as Milani dhe as Interi që kërkojnë shërbimet e sulmuesit iberik, janë drejtuesit e Fiorentinës ata që po mundohen të sjellin në Firence

një “top-player” siç është Torres. Me shitjen e mundshme të Jovetiç në radhët e Sitit, drejtuesit vjollcë janë të gatshëm ta zëvendësojnë atë me një tjetër emër të madh. Tani mbetet për t’u parë nëse këto janë vetëm zëra apo ka diçka konkrete mes klubit dhe bomberit spanjoll.


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 17

futboll bota

TAKSË PËR MERKATON Apeli i BE-së: Duhet “Çmendet” Siti, i ofron të ndihmoni shpejt “çek të bardhë” Nejmarit! klubet e varfra!

3

Komisioni Europian, kërkesë FIFA-s: “Skuadrat që kalojnë një shifër të caktuar transferimi, duhet të tatohen”

N

jë taksë për transferimet e futbollistëve. Duhet një “taksë “fair-play” për importimin e lojtarëve, në rastet kur çmimi kalon një shifër të caktuar, në mënyrë që të inkurajojë një shpërndarje më të mirë fondesh nga klubet e pasura të futbollit, në ato të varfrat. Një lloj “Tobin Tax” tek futbolli, me ndryshimin se fjala është për një zgjedhje të lirë të sektorit, jo për një detyrim nga ana e shtetit. Objektivi: Të balancohet ekuilibri kompetitiv ndërmjet klubeve. Dhe, në plan të dytë, edhe një publicitet më i madh për lëvizjen e lojtarëve. Kanë qenë këto dy nga idetë e Komisionit Europian në një studim të prezantuar dje. Pra, në substancë, Brukseli ka ngritur “kartonin e verdhë”, duke sanksionuar transferimet e çmendura miliardere të futbollistëve dhe mungesën e kontrollit të tyre dhe të parave të shpenzuara, edhe pa kriter. TRANSFERIMET – Në një studim, Komisioni Europian llogarit që në total shpenzohen 3 miliardë euro në vit për transferimet e lojtarëve, një shifër e rritur kjo me shtatë herë, ndërmjet vitit 1995 dhe 2011, teksa numri i transferimeve është rritur me vetëm tre herë. Pra, sipas kësaj shifre, vetëm më pak se 2% përfundon në arkat e klubeve më të varfra dhe të futbollit amator.

mld euro në vit shpenzohen mesatarisht për transferimet e futbollistëve në të gjithë Europën, teksa vetëm 2% e tyre shkojnë në ndihmë të klubeve më të varfra, apo investimit tek të rinjtë

Komisioni mendon se kjo tendencë në një kohë afatgjatë do të dëmtojë futbollin europian, duke eliminuar investimet tek talentët e rinj. Këtu ka nisur edhe propozimi në adresë të FIFA-s, që është edhe organi i dizenjuar për të stabilizuar rregullat për transferimet dhe të fusë taksën për “fair play”n për lëvizjet e merkatos që do të tejkalojnë një lloj limiti financiar, në mënyrë që të inkurajohet një shpërndarje më e mirë e burimeve nga klubet më të pasura, tek ata më të varfër”, shkruhet në një letër të publikuar nga Komisioni i BE-së. NUMRI I LOJTARËVE - Vendosja e taksës dhe sigurisht edhe limiti i një transferte, pra cili çmim nuk duhet të tejkalohet, sigurisht që është një vendim që duhet ta marrë FIFA. Komisioni i ka propozuar Federatës Ndërkombëtare të Futbollit, ndër të tjera, që të limitojë numrin e lojtarëve për klubet dhe të mos lejojë klubet që të vendosin gjithçka, teksa duhet të jenë edhe lojtarët ata që duhet të pyeten nëse duan të kalojnë nga një klub në një tjetër. Aktualisht kjo periudhë është trevjeçare për lojtarët deri në moshën 28-vjeçare dhe për dy vite për futbollistët më të mëdhenj. Komisioni mendon se këto klauzola shërbejnë për të rritur çmimin e transferimeve të futbollistëve.

Lampard do të rinovojë me Çelsin! Ndryshon mendje Abramoviç; forma e mesfushorit tani bind edhe Benitezin Roman Abramoviç ka bërë një kthesë të pabesueshme rreth të ardhmes së Frenk Lampardit dhe ka rihapur bisedimet për një kontratë të re me mesfushorin e Kombëtares Angleze. Vetëm pak javë më parë, klubi i kishte thënë futbollistit që të kërkonte një skuadër të re, duke i bërë të qartë se një gjë të tillë mund ta bënte që në janar. Por forma e jashtëzakonshme që ka treguar ai, mes të cilave edhe një ndeshje mbresëlënëse e kurorëzuar me gol ndaj Brazilit, ka shtyrë klubin të ndërrojë mendje rreth planit për largimin e tij. Burime pranë klubit londinez kanë konfirmuar për “Daily Mail” se bisedat janë në fazën paraprake, por shumë shpejt do të bëhet një ofertë e re njëvjeçare rinovimi për futbollistin e Kombëtares Angleze. Vendimi për rinovimin u mor

pasi Abramoviç u bind për vlerat e lojtarit, i cili ka shënuar 10 gola në 17 ndeshje në kampionat me ekipin londinez, ku ka kaluar 12 sezonet e fundit të karrierës së tij. Fakti se tifozët kanë kërkuar me ngulm ndaj klubit që të rinovojë me mesfushorin, ka shtyrë Abramoviç që të ndërmarrë këtë hap, i frikësuar se largimi i një lojtari që po tregohet vendimtar, do të dëmtojë popullaritetin e tij. Kjo është arsyeja pse pak javë më parë ai udhëzoi klubin të nënshkruante rinovimin me Eshli Kol, një tjetër futbollist që mendohej se do të largohej në fund të këtij sezoni. Nuk dihet se me cilat parametra financiare do të rinovohet kontratat e re e Lampard, por për futbollistin ka interesim shumë të madh edhe nga klube të njohura europiane, me në krye PSG.

Sipas “El Mundo Deportivo”, sheikët kanë pranuar edhe që ai të qëndrojë tek Santos deri për “Brazil 2014” Mançester Siti ka hyrë fuqimisht në garë për të siguruar shërbimet e Nejmarit, ndërsa ka filluar kontaktet me menaxherin e tij. Sipas “El Mundo Deportivo”, takimi i parë është zhvilluar një natë më parë në një restorant të Londrës, ku kanë darkuar bashkë menaxheri i lojtarit, Pini Zahavi, dhe drejtori sportiv i Mançester Sitit, Çiki Begirishtajn. Gazeta spanjolle bën të ditur se drejtuesi i Mançester Sitit ka përfituar nga prania e yllit brazilian në Angli për të bërë një ofertë që në fakt nuk mund të quhet konkrete, pasi mendohet se ai i ka bërë të qartë menaxherit se, nëse Nejmar

pranon ofertën e kampionëve të Anglisë, atë e pret një “çek i bardhë” në Gadishullin Britanik. Kjo do të thotë se sheikët e Mançester Sitit janë të gatshëm t’i paguajnë atij çfarëdo rroge që kërkon nëse pranon t’i bashkohet ekipit që drejtohet nga Roberto Mançini. Për të mundur konkurrencën e ashpër të Barcelonës, Mançester Siti i ka propozuar gjithashtu menaxherit të yllit brazilian se Nejmar mund të vazhdojë të qëndrojë te Santos edhe në vitin e ardhshëm, për t’u transferuar te kjo skuadër vetëm pas përfundimit të “Botërorit 2014”, kur i mbaron kontrata me klubin brazilian.

Jaja Ture: Junajtid, do të të kapim!

Jaja Ture paralajmëron Mançester Junajtidin se gara për titullin kampion në Premier League nuk ka përfunduar ende. Mesfushori i Sitit është kthyer nga Kupa e Afrikës 2013, ku arriti vetëm çerekfinalet me Bregun e Fildishtë, dhe tani dëshiron që t’i ndihmojë ekipit të tij për ta ndalur “Djajtë e Kuq” që ndodhen

9 pikë para tyre. “Jam i sigurt që ne do të kthehemi. Junajtidi ka një ekip të fortë dhe ka një kalendar më të lehtë se ne, por garës për titull ende nuk i ka ardhur fundi”, ka deklaruar Ture. “Na nevojitet vetëm disa rezultate të mirë dhe ne do të jemi prapë aty ku e kemi vendin”, u shpreh ishmesfushori i Barcelonës.

Van Persi: Reali e ka frikë Mançesterin! Robin van Persi mezi po pret përballjen me Realin e Madridit në 1/8-at e Champions League-s. Mançester Junajtidi do të përballet me kampionët e Spanjës në një finale të parakohshme. Ndeshja e parë do të luhet në “Santiago Bernabeu”, më 13 shkurt, ndërsa numërimi mbrapsht premton një përballje epike. Bomberi i “Djajve të Kuq” është nga ata që i numëron ditët e ndeshjes. “Një duel kundër Realit është si “qershiza mbi torte” për çdo futbollist. Do të jetë ndeshja ime e parë në “Bernabeu” dhe më besoni, mezi po e pres. Mançester Junajtidi është një klub i madh dhe nuk i trembet aspak rekordmenëve europianë. Ata kanë dalë nga gara

për titull dhe do të kenë një motiv më shumë për të luftuar, por ne jemi skuadër e madhe dhe ata e dinë se i pret “ferri”. Përkundrazi, ata duhet të na kenë frikë për shkak të formës që po kalojmë”, tha sulmuesi hollandez. 29-vjeçari tregoi se kush ishte personi që ka frymëzuar shpërthimin e tij që në sezonin e parë në “Old Trafford”. Ai nuk është trajneri Aleks Ferguson, por tekniku i skuadrës së parë, Rene Moilensten, i cili është gjithashtu hollandez. Ish-kapiteni i Arsenalit ka shënuar 18 gola në Premier League dhe është kandidati kryesor për të fituar “Këpucën e Artë”, bashkë me sulmuesin e Liverpulit, Luis Suarez.

Karrager tërhiqet në fund të sezonit Xhemi Karrager ka vendosur t’i japë lamtumirën futbollit të luajtur dhe karrierës së tij të shkëlqyer me Liverpulin në fund të këtij sezoni. Ish-mbrojtësi i Kombëtares Angleze, i cili ka luajtur 723 ndeshje me Liverpulin që nga debutimi i tij me këtë skuadër në janarin e vitit 1997, i dha fund të gjitha spekulimeve për të ardhmen nëpërmjet një deklarate të bërë në faqen e internetit të klubit. “Ky do të jetë sezoni im i fundit te Liverpuli dhe i fundit si një futbollist profesionist. Po e bëj këtë deklaratë

tani, pasi nuk dua që trajneri apo klubi të përgjigjen për pyetje rreth të ardhmes time në një kohë kur unë e kam vendosur se çfarë do të bëj”, tha 35-vjeçari. “Unë do të jem i përkushtuar maksimalisht që nga ky moment deri në fund të sezonit për të bërë më të mirën për Liverpulin, ashtu siç kam bërë gjatë të gjithë karrierës time, që kur fillova futbollin në moshën 9-vjeçare. Ka qenë një privilegj dhe një nder që kam përfaqësuar këtë klub për një periudhë kaq të gjatë”, ishin fjalët e futbollistit.


18 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

primera division

Ronaldo kundër Mesit dhe Karboneros: Po Murinjo? Nuk e di ku do të shkojë! Ylli i Realit, ka për të gjithë: “Leo më injoroi dhe nuk më votoi mes tre futbollistëve më të mirë të vitit. Sara? Gjërat që ndodhin në dhomat e zhveshjes nuk duhet të thuhen nëpër televizione, apo nëpër gazeta”

N

ë pjesën e dytë të intervistës së tij, të dhënë për gazetën spanjolle “AS”, Kristiano Ronaldo është shfaqur disi më polemik, duke filluar nga rivali i tij Lionel Mesi dhe diskutimit rreth “Topit të Artë”. Portugezi pretendon se nuk është çuditur nga fakti që argjentinasi nuk përmendi emrin e tij gjatë fjalimit të falënderimit kur mori trofeun për herë të katërt. “Nuk më çuditi aspak. Ai nuk më votoi mes tre më të mirëve, ndaj nuk kishte si të më çudiste. Mungesa e Murinjos në ceremoni? E respektoj vendimin e tij dhe mendoj se ai e dinte se çfarë do të ndodhte në atë ceremoni, është më i zgjuar se të tjerët”, ishte komenti i Ronaldos rreth kësaj teme që ka shkaktuar shumë debate. Murinjo Ronaldo ka folur edhe për temën e rinovimit të Murinjos, duke hedhur për herë të parë dyshime rreth të ardhmes së trajnerit në pankinën e Realit, pasi për herë të parë la të kuptohej si ai mund të largohet në fund të sezonit. “Të ardhmen e tij nuk e di. Por mendoj se do të vazhdojë minimumi deri në fund të këtij sezoni, pasi është një trajner që dëshiron gjithmonë të fitojë dhe ne kemi objektiva të ndryshëm që mund të realizohen. Më pas do të vendosë atë që është më e mira për të, për stafin e tij dhe për klubin. Por nuk di të them çfarë mendon ai dhe klubi

Mançester Junajtidi dhe Paris SG vihen në garë për t’i “rrëmbyer” Realit të Madridit argjentinasin Angel Di Maria. Dy klubet e fuqishme europiane po monitorojnë prej kohësh situatën e sulmuesit madrilen, i cili nuk po kalon momente pozitive për shkak të aktivizimit të pakët me skuadrën mbretërore. Kontaktet mes shoqërive nuk kanë nisur ende, por agjenti i lojtarit, Horge Mendes, ka planifikuar takimet me Aleks Ferguson dhe me Leonardon. Di Maria “po ngroh stolin” prej kohësh pasi Hoze Murinjo nuk e shikon më si titullar në skemat e tij dhe marrëdhënia mes të dyve është përkeqësuar ndjeshëm javët e fundit. Nga ana tjetër edhe bisedimet për rinovimin e kontratës nuk arritën asnjëherë në një pikë të pranueshme nga të dyja

palët, pasi lojtari kërkon rritje page, ndërsa presidenti Florentino Perez mendon të kundërtën. Sulmuesi i lindur në Rosario të Argjentinës u transferua te Reali i Madridit në vitin 2010 nga skuadra e Benfikës, duke u aktivizuar në 79 ndeshje, me 15 gola të shënuar.

Junajtid apo Real,Devid Bekam nuk di për kë të bëjë tifo tani

aktualisht”, ishin fjalët e Ronaldos që kanë hedhur shumë hije dyshimi për të ardhmen e Murinjos në skuadër. Karbonero - Në fund, nuk mund të mungonte një batutë rreth fjalëve të gazetares Sara Karbonero, e dashura e Iker Kasijas, e cila pak ditë më parë deklaroi se kishte

përçarje brenda skuadrës që është kundër Murinjos. “Ka tema për të cilat nuk më takon të flas, por është një temë delikate dhe mendoj se është nga gjërat që nuk duhen bërë. Njerëzit janë të lirë të flasin atë që mendojnë, edhe pse mendoj se nuk ka bërë mirë, pasi gjërat që ndodhin në

Hordi Alba kundër Kajehon: Fyerjet e Mesit i dëgjoi vetëm ai! H ordi Alba ka përgënjeshtruar deklaratat e Hoze Kajehon dhe atë që është shkruar në shtypin sportiv në javën e kaluar rreth një debati të Lionel Mesit me Aitor Karankan, ndihmësin e Zhoze Murinjos. Sipas disa gazetave spanjolle, argjentinasi e quajti Karankan “kukulla e Murinjos” në fund të ndeshjes së Kupës së Mbretit, në tunelin e dhomave të zhveshjes, fakt të cilin e pranoi një ditë më vonë në konferencë për shtyp Hose Kajehon. “Nuk është se Kajehon ka thyer ndonjë “kod heshtje” për raste të tilla, por më duket se atë që ndodhi në tunel e paska parë vetëm ai. Unë nuk pashë asgjë nga ata që tha ai. Por nuk dua t’i jap rëndësi kësaj teme pasi nuk e meriton”, u shpreh mbrojtësi i Barcelonës, i cili

Di Maria, “sirena” largimi, e duan PSG e M.Junajtid

më pas i ka thurur elozhe shokut të tij të skuadrës. “Rinovimi i Mesit është një lajm i mirë për të gjithë barcelonizmin. Ai është më i miri në botë dhe ndoshta i të gjithë të historisë së futbollit. Leo është një person i jashtëzakonshëm, një djalë mjaft i thjeshtë. Në fund

të fundit, kjo është ajo që vlen më shumë në futboll dhe në jetë. Unë kam pasur fatkeqësinë ta vuaj Mesin si kundërshtar te Valencia. Është një çlirim ta kem tani si shok skuadre, nuk kam parë asnjëherë askënd si ai në jetën time”, deklaroi mbrojtësi spanjoll.

dhomat e zhveshjeve duhet të mbeten aty dhe gjërat që dihen nuk i dihen thënë shtypit. Por ndodh që çdokush i bën veprimet si e mendon më mirë dhe thotë atë që mendon”, ishte komenti i tij, që dukej më shumë në adresë të Iker Kasijas, sesa i drejtuar ndaj Sara Karboneros.

Futbollisti anglez, Devid Bekam, i cili javën e kaluar nënshkroi për Paris SG, nuk ka mundur të përcaktohet se për kë do të bëjë tifo në duelin e 1/8-ve të Champions League, ku do të përballen dy ishskuadrat e tij, Mançester Junajtidi e Real Madridi. “Është vështirë të thuhet se për kë do të bëj tifo në atë ndeshje. Jam tifoz i Junajtidit që nga mosha ime 5-vjeçare, por

ndjej dashuri të madhe edhe për Real Madridin. Ajo çfarë mund të them është se pres një ndeshje të shkëlqyeshme”, ka theksuar Bekam. Ndeshja e parë ndërmjet “Mbretërve” dhe “Djajve të Kuq”, do të zhvillohet më 13 shkurt në “Santiago Bernabeu”. Sidoqoftë, Bekam do të jetë edhe vetë i impenjuar në Champions, pasi skuadra e tij e re do të luajë kundër Valencias.

Reali i Madridit po ndjek nga afër yllin e Dinamos së Kievit, Andrei Jarmolenkon. Hoze Murinjo dërgoi dy ndihmësit e tij, Karankan dhe Rui Farian, që ta shihnin sulmuesin ukrainas në miqësoren e zhvilluar ndaj Norvegjisë. Jarmolenko është vetëm 24 vjeç

dhe konsiderohet si pasardhësi i Shevçenkos te Kombëtarja Ukrainase, sepse ka treguar cilësi shumë të mira. Për kuriozitet, në momentin që Jarmolenko u zëvendësua në ndeshjen ndaj Norvegjisë, Karanka dhe Rui Faria u larguan nga stadiumi.

Hoze Murinjo do Jarmolenkon, yllin e Dinamos së Kievit

Primera Division / Java XXIII

Aleksis Sançez ka harruar “shijen” e golit Një vit, 6 muaj dhe 29 ditë. Kjo është koha që Aleksis Sançez ka që nuk shënon një gol me Kombëtaren e Kilit. Edhe në fitoren 2-1 në miqësoren ndaj Egjiptit, ylli i Barcelonës nuk arriti të shënonte, duke humbur dy raste fatale. Edhe me skuadrën katalanase, Sançez nuk po kalon një moment të mirë, duke qenë shumë larg formës së tij të dikurshme. Në sezonin aktual, ish-lojtari i Udinezes ka shënuar 3 gola: një në Champions dhe 2 në Kupën e Mbretit. Pas ndeshjes me Egjiptin, Sançez deklaroi: “Është shumë e vështirë të humbasësh raste, por unë po e bëj një gjë të tillë. Gjërat nuk po më ecin mirë dhe fakti që nuk po shënoj, më bën akoma më shumë nervoz”.

Të shtunën

Majorka – Osasuna Selta V. – Valencia Levante – Malaga Deportivo – Granada Real M. – Sevilja Të dielën

Barcelona – Getafe Saragoza – Sosiedad Bilbao – Espanjol Valekano – Atletiko M. Të hënën

Betis – Valadolid

16:00 18:00 20:00 22:00 22:00 12:00 17:00 19:00 21:00 21:30

Renditja skuadra 1.Barcelona 2.Atletiko M. 3.Real M. 4.Malaga 5.Betis 6.Valencia 7.Valekano 8. Sosiedad 9.Levante 10.Valadolid 11.Sevilja 12.Getafe 13.Bilbao 14.Espanjol 15.Saragoza 16.Granada 17.Osasuna 18.Selta V. 19.Majorka 20.Deportivo

N P 22 59 22 50 22 43 22 36 22 35 22 34 22 34 22 33 22 33 22 29 22 29 22 29 22 26 22 25 22 24 22 23 22 21 22 20 22 17 22 16


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 19

futboll bota

Lukas dhe ëndrra “Champions”: Mezi po pres të luaj! Talenti brazilian: “Unë do të jem “Ronaldinjo” tjetër i PSG. Bashkë mund të fitojmë shumë gjëra”

Eshtë zyrtare, Barça e Leo Mesi do të jenë bashkë deri në 2018-n Ylli argjentinas ka rinovuar dje kontratën e tij me klubin katalanas, duke shtrënguar duart në zyrën e presidentit Sandro Rosell

M

esi-Barcelona…një tregim që vazhdon. Argjentinasi, simbol i futbollit modern, dhe skuadra katalanase rifreskojnë lidhjen duke e zgjatur bashkëpunimin e tyre deri në vitin 2018. Gjithçka është zyrtare, sulmuesi argjentinas do të përfitojë rreth 11 milionë euro në sezon, ndërsa Barcelona garanton shërbimet e 4 herë fituesit të “Topit të Artë” edhe për 5 vite të tjera. Sulmuesi dhe presidenti Sandro Rosell u takuan në zyrën e këtij të fundit duke hedhur firmën në kontratën e

11

milionë euro neto në sezon do të jetë rroga e Leo Mesit tek Barça. Në 2018-n argjentinasi do të jetë 31 vjeç

re edhe në praninë e zv/presidentit Hosep Maria Bartomeu e drejtorit të klubit, Andoni Zubizarreta. Bie në sy fakti se klauzola e largimit të tij prej 250 milionë eurosh nuk ka ndryshuar, detaj që javët e fundit ka intriguar mediat gjermane që flasin për një ofertë të mundshme të Bayernit të Mynihut edhe pse një transferim në të tilla shifra mund të konsiderohet i çmendur. Hera e fundit që numri 10 kishte shkelur në zyrat e drejtuesve katalanas ishte në vitin 2009 kur Lionel hodhi firmën deri në vitin 2016 për ta rino-

Bundesliga/ Java XXI

vuar së fundmi edhe me dy sezone shtesë. Kontrata e re mund të konsiderohet një lëvizje formale për argjentinasin që ka deklaruar përherë se kërkon ta mbyllë karrierën me klubin katalanas ku u rrit si lojtar profesionist, duke fituar gjithçka në nivel klubesh. Gjithsesi, mediat spanjolle shfaqen të paqarta në këtë pikë, sepse shpesh herë, sulmuesi ka lënë shtigje të hapura për t’i luajtur ndeshjet e fundit në skuadrën e femijërisë, Nju Old Bojs e qytetit të tij të lindjes Rosario. Gjithsesi, kjo është një temë që i përket të ardhmes së largët.

Ligue 1/ Java XXIV

Renditja skuadra 1.Bajern M.

N

P

20

51

2.Dortmund 20 39 3.Leverkusen 20 37 4.E.Frankfurt 20 36 5.Mainc 20 30 6.Shalke

20 29

7.Borusia M.

20

8.Fraiburg

20 28

9.Hamburg

20 28

Sot

10.Hanover

20 26

Dortmund-Hamburg 15:30 Borusia M.-Leverkusen 15:30 E.Frankfurt-Nurnberg 15:30 Grojter F.-Volfsburg 15:30 Hanover-Hofenhaim 15:30 Shtutgart-Verder B. 15:30 Bajern M.-Shalke 18:30

11.Verder B.

20

Të shtunën

Augsburg-Mainc 15:30 Fraiburg-Duseldorf 17:30

17.Augsburg 20 14

Të shtunën

Të dielën

29

25

12.Shtutgart 20 25 13.Duseldorf 20 24 14.Nurnberg 20 24 15.Volfsburg 20 23 16.Hofenhaim 20 16 18.Grojter F.

20

12

Paris SG-Bastia

20:30

St.Etien-Montpelie 20:00 Ajacio-Bordo 20:00 Nansi-Reims 20:00 Nisë-Lorient 20:00 Trojes-Sosho 20:00 Valencien-Brest 20:00 Të dielën

Evian-Marsejë 14:00 Rene-Tuluzë 17:00 Lion-Lilë 21:00

Renditja skuadra 1.Paris SG 2.Lion 3.Marsejë 4.Bordo 5.Nisë 6.St.Etien 7.Rene 8.Montpelie 9.Lorient 10.Lilë 11.Tuluzë 12.Valencien 13.Bastia 14.Ajacio 15.Brest 16.Evian 17.Sosho 18.Reims 19.Trojes 20.Nansi

N P 23 48 23 45 22 42 23 38 23 38 23 37 23 37 23 35 23 35 23 31 23 31 23 30 23 26 23 25 23 24 23 22 23 22 23 20 23 17 22 15

Aktivizimi në Champions League është një ëndërr që po kthehet në realitet për mesfushorin brazilian, Lukas Moura. 20-vjeçari, i cili i transferua gjatë merkatos së janarit nga Sao Paolo te PSG për 45 milionë euro, shprehet se dëshiron të lërë gjurmë te parizienët, sikurse kanë bërë në të kaluarën Leonardo, Rai dhe Ronaldinjo. Synimi i tij është të fitojë sa më shumë trofe me skuadrën që drejtohet nga Karlo Ançeloti. “Jam shumë i lumtur që luaj për PSG. Është një klub i madh ku kanë zhvilluar një karrierë të shkëlqyer shumë brazilianë, të cilët kanë veshur këtë fanelë. Edhe unë dua të lë shenjë sikurse disa nga bashkëkombasit e mi. Dua të fitoj trofe dhe

t’i bëj të lumtur tifozët, të cilët duhet të jenë të sigurt që sa herë zbres në fushë jap maksimumin tim”. Lukas mezi pret të debutojë në Champions, në raundin e 1/8-ve ndaj Valencias, megjithatë e pranon se është paksa i shqetësuar për faktin se duhet të tregojë vlerat më të mira në kompeticionin më të rëndësishëm europian për klube. “Të luash në Champions është një ëndërr. Jam paksa i shqetësuar, por mezi pres të luaj në këtë kompeticion të madh, që ndiqet masivisht edhe në Brazil. E përsëris, çdo futbollist e ka ëndërr aktivizimin në Champions. Tashmë mua po më jepet mundësia, ndaj dhe dua të shfrytëzoj në maksimum”.

Dorëzohet Blater: Fenomeni i basteve, i vështirë për t’u ndaluar Presidenti i FIFA-s, Sep Blater, nuk beson se lufta ndaj fenomenit të basteve dhe trukimeve do të japë rezultatet e dëshiruara. Nga Mauritania, atje ku ndodhet për një vizitë në kuadër të turneut në disa vende afrikane, shefi i institucionit më të rëndësishëm të futbollit botëror, komentoi raportin e EUROPOL-it, që nxori në dritë 380 ndeshje të dyshuara për trukim. “Futbolli është një lojë dhe në këtë lojë do të ketë përherë pengesa. Disa manipulime nuk mund të ndalen kurrë”. Në vijim ai shtoi se raportimet për trukimin e ndeshjeve

nuk kanë qenë asnjëherë një risi për FIFA-n. “E dimë shumë mirë se ka ndeshje që manipulohen, por e dimë gjithashtu se është shumë e vështirë të arrijmë te organizatat kriminale dhe manipuluesit që orkestrojnë gjithçka”. Ky është reagimi i parë i Presidentit të FIFA-s pas raportit të EUROPOL-it që zbuloi fakte të pakëndshme, duke shënjestruar si të dyshuara për trukime edhe ndeshje nga një eveniment me peshë si Champions League, ndërsa nga kreu i UEFA-s, Mishel Platini nuk ka publikuar ende një qëndrim zyrtar për këtë çështje.

Badshtuber do të rinovojë me Bajernin deri në 2017-n Mbrojtësi i Bajernit të Mynihut, Holger Badshtuber, pritet të rinovojë kontratën e tij deri në vitin 2017. Lajmin e bën të ditur vetë klubi bavarez në faqen zyrtare, ku shkruan se palët kanë gjetur akordin për vazhdimin e “martesës”. Marrëveshja aktuale e 23-vjeçarit

përfundonte në vitin 2014. Për momentin Badshtuber është duke u riaftësuar pasi vuan nga një dëmtim në gju dhe pritet të mungojë për pjesën e mbetur të sezonit. Mbrojtësi iu bashkua akedemisë së të rinjve të Bajernit në moshën 13-vjeçare.


20 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

speciale

“PAZAR” NË AMERIKËN E JUGUT Europa prenoton 5 Merkato me 5 mln talentet e saj euro, ja blerjet 5 me “ulje çmimi” Harrojeni Brazilin dhe Argjentinën; “parajsa” e transferimeve janë Paraguaji, Kili dhe Kolumbia

Talente janë prenotuar tashmë nga Europa, teksa dy janë futur edhe nën kontratë paraprake; Sevajos (tek Juventusi, në formë huazimi me të drejtë blerjeje) dhe Rolan (i blerë nga Bordoja 4.5 milionë euro)

NIKOLAS KASTIJO (Kili) Emri: Nikolas Kastijo

Datëlindja: 14.02.1993 Vendlindja: Santiago Shtetësia: Kili Roli: Qendërsulmues

Skuadra: Univ.Katolika Vlera: 6 mln euro

Edhe më përpara talenti kilian ishte një fenomen dhe kishte premisa për t’u bërë një yll i turneut të Amerikës së Jugut U-20. Por, pas një turneu prej 5 golash të shënuar nga ai, kuotimet dhe vlera janë rritur shumë. Një qendërsulmues jo shumë i gjatë, por shumë i rrezikshëm me kokë, pa frikë dhe dinamik. I pëlqen jashtëzakonisht shumë Juventusit.

HOZE SEVAJOS (Ekuador) Emri: Hoze Sevajos Enrike

s

Kolumbia është fituesja e edicionit të fundit të Kupës së Amerikës, atij 2013, për kombëtaret U-20, teksa kjo e ka rritur disi çmimin e futbollistëve kolumbianë të kësaj përfaqësueseje

Datëlindja: 18.01.1995 Vendlindja: Kuajakil Shtetësia: Ekuador Roli: Mesfushor Skuadra: Kito/ Juventus Vlera: 3 mln euro

Luan si një trekuartist, por ka vizion loje dhe centimetra për të rritur rrezen e tij të veprimit edhe për disa metra më përpara. Shumë i gjatë. Di të luajë, të pasojë, të krijojë, por edhe të kombinojë me të tjerët dhe të tentojë. Të gjitha këto kualitete Juventusi i ka pëlqyer, prandaj e ka marrë borxh me të drejtë blerjeje nga Kitos.

HUAN PABLO NIETO (Kolumbia) Emri: Huan Pablo Nieto Datëlindja: 25.02.1993 Vendlindja: Pereira

K

uriozitetet e merkatos, veçanërisht në mes të saj, bënë që lojtarët nën moshën 20-vjeçare të ishin si vitrinat e dyqaneve të shitjeve. Shumica e vëzhguesve hynë në fazën e parë dhe më pas filluan sulmin. Premisat: Lojtarë absolutë nuk kishte, jo si dy vjet më parë, ku binin në sy lojatë si Nejmar ose Lukas, apo edhe si në “Paraguai 2007” ku duelonin Pato, Kavani, Di Maria dhe Vidal. Tashmë klubet e Brazilit dhe Argjentinës nuk kanë lëvizur asnjë euro nga çmimi i lojtarëve të tyre më të mirë. Anzhi për Senturion (Argjentina) pagoi 7 milionë, Lotito kishte mbyllur marrëveshjen për Felipe Anderson, për 7,5 milionë euro plus bonuse, por kjo mundësi ra, sepse Santos, i cili zotëron kartonin e lojtarit nuk ra dakord mbi shifrën e ofruar nga Lacio. Lojtarët e Amerikës së Jugut janë modernizuar si lojtarë, si nga aspekti fizik, ashtu edhe nga aspekti teknik, dhe normalisht që dhe vlera e tyre është rritur në vitet e fundit. SHEMBULLI – Interi, për shembull, ka përfunduar në dy ditët e fundit blerjen e

Shtetësia: Kolumbi

Diego Laksalt. Ai bën pjesë në mesfushën e Uruguajit, mjaft dinamik dhe ka vizion loje, duke parakaluar në në fund të merkatos, Lacion. “Goditja” mund të ishte dopio, sepse Morati ishte duke blerë dhe Diego Roland. Por lojtarin e kërkonte dhe Totenhami, por ishte skuadra e Bordosë që e bleu për 4,5 milionë euro. Interi kërkonte gjithashtu dhe Matias Perez, mesfushor qendror por që di shumë mirë dhe të shënojë. Kur ishte në moshën 17-vjeçare nuk kishte kontratë dhe mund të vinte te Kievo për një shumë mjaft të vogël, por nuk u bë asgjë dhe tani të hysh në bisedime me Nacionalin është e vështirë. Juve ndërkohë, mori nga Ekuadori, Kahejos, mesfushor kreativ të cilin e morën hua me të drejtë blerje përfundimtare në fund të sezonit. Bardhezinjtë i kishin vënë syrin dhe kilianit Kastijo, por nuk ishte e lehtë. Ai nuk është një surprizë, pothuajse për një vit është titullar në kampionat, dhe ndoshta verën e kaluar po të kishin paguar ndonjë milion më tepër do të vinte, por tani duhet të paguash 6-7 milionë euro për ta marrë.

Dhe Lacio nuk ka qëndruar duarkryq, pa blerë për në qershor: “El Coco” Perea, sulmuesi kolumbian që i pëlqente dhe Udinezes. GODITJE DHE KLAS Kievo ndërkohë ka fokusuar Nieton, lojtar i Kinteros në Kolumbi, por oferta (afërsisht 2 milionë euro) nuk ishte e mjaftueshme. Do të flitet për të, ashtu si për të tjerët. Ndërsa tek skuadra e Kilit janë lojtarët e krahut mjaft të talentuar, në të djathtë Kampos (Palestino) dhe në të majtë Kuevas (Ohigins i pëlqen Çelsit). Gjithashtu bie në sy mesfushori uruguajan Kristoforo, në sulm ka mahnitur dinamizmi i ekuadorianit Parrales ( i datëlindjes 1995, për të janë gati ofertat nga Spanja) dhe Ramirez (mbrojtës i majtë, pjesë tashmë e Entrahtit të Frankfurtit). Dhe më pas Paraguaji, ku mund të përmendim Perez dhe Sesilio Domingez, atje ku shumica e këtyre lojtarëve kanë prejardhje italiane dhe mund të marrin pasaportën. Përveç Perezit, një goditje e madhe është edhe ajo e Domingezit, sulmuesin luftarak të “Sol De Amerikas”.

Roli: Mesfushor Skuadra: Alianca Petrolera Vlera: 3 mln euro

OK Sigurisht që të transferosh futbollistë në moshën 20-vjeçare është diçka shumë pozitive, aq më tepër kur ata janë të afirmuar dhe, marrëveshja më e mirë është që t’I blesh ata me çmim të lirë, shifra që nuk duhet të kalojnë 5 milionë eurot. Diçka e tillë mund të ndodhë vetëm me lojtarët kolumbianë, ekuadorianë, paraguaijanë, uruguaijanë dhe kilien

Luan tek Kolumbia në krah të Kinteros. Një mesfushor shumë i pjekur taktikisht, i cili di të pasojë dhe të krijojë, por edhe të kërkojë dhe të gjejë asistet e shokëve të skuadrës. Përpos kësaj ai di edhe të bëjë pressing kur topin e ka kundërshtari. I pëlqen Udinezes, e ka kërkuar edhe Kievo në minutat e fundit.

HERNAN PEREZ (Paraguaji) Emri: Hernan Perez Datëlindja: 04.01.1994 Vendlindja: Asunsion Shtetësia: Paraguaji Roli: Mbrojtës qëndre Skuadra: Klub Nacional Vlera: 2.5 mln euro

Një gjigant, por aspak i ngathët, siç mund të mendohet kur shihet gjatësia e tij. Është shumë i fortë fizikisht dhe i rreptë në markim. Mund të kërcejë shumë dhe është i duhur për goditjet e dënimit të kundërshtarëve. Ka shënuar dopietë ndaj Bolivisë dhe vëzhguesit e Interit po e monitorojnë situatën.

DIEGO ROLAN (Uruguaji) Emri: Diego Rolan Datëlindja: 24.03.1993 Vendlindja: Montevideo Shtetësia: Uruguaji Roli: Sulmues i dytë Skuadra: Defensor / Bordo Vlera: 4.5 mln euro

Sulmues i shpejtë, por jo i lehtë. I reziston shumë goditjeve dhe nuk dorëzohet edhe në fazën mbrojtëse, edhe pse e shikon shumë mirë portën (4 gola). Interi donte ta blinte së bashku me Laksalt, por më e shpejtë është treguar skuadra franceze e Bordosë, e cila e ka blerë sulmuesin uruguajan për 4.5 milionë euro.


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 21

kupa e afrikës

KUNDËR KOEFICIENTËVE

Burkina Faso është gati të përsërisë 1-1 përrallën “Zambia” Pa skuadër dhe trofe,

Ekipi i drejtuar nga trajneri belg, Pol Put, tani kërkon të bëjë historinë me “hamshorët” për të fituar trofeun Një vend i katërt në Kupën e Afrikës 1998, i festuar përpara publikut për herë të parë në historinë e saj. Më pas, asgjë. Shumë tentativa, sidomos në fund të viteve ’80, kur u mbyll një periudhë e destabilitetit politik në vend, por që nuk ka arritur asnjëherë rezultate të mëdha, të paktën deri të mërkurën në mbrëmje. Dukej e pamundur, por, në fakt, ndodhi. Me fitoren ndaj Ganës, Burkina Faso, “toka e njerëzve të integruar” ka arritur finalen e Kupës së Afrikës. Skuadra e drejtuar nga trajneri belg, Pol Put, prej një viti në timonin e këtij ekipi, tashmë është gati të përsërisë mrekullinë “Zambia”, skuadra kampione në fuqi e Kupës së Afrikës, për të cilën, në fillimin e turneut 2012 askush nuk do të kishte vënë bast as edhe një qindarkë. Ndodh kjo në Kupën e Afrikës, të mëdhatë bëhen të vogla dhe të voglat, të mëdha. Dhe heroi i Burkina Fasos quhet Aristide Bance, 28-vjeçari që luan me Augsburgun, skuadër që ndodhet në vendin e parafundit në Bundesligën gjermane. Banse, një sulmues që ka bredhur Botën dhe ka gjetur pikërisht në Gjermani, me Maincin, në fillim “Eldoradon” e tij, ka qenë edhe protagonisti në një

Ka dalë ndeshja ndërmjet Burkina Fasos dhe Nigerisë, e luajtur në grupe, teksa tani këto dy skuadra do të përballen në finale

Përtej zhgënjimit në Kupën e Afrikës, Didier duhet të zgjidhë edhe problemet me kinezët për kartonin e tij

ndeshje të çmendur, e cila dukej se ishte shënuar që përpara se të fillonte, por ka “djegur” të gjithë kritikët. Shumë e fortë dukej Gana e “italianëve”, Asamoah, Badu, apo Bojakesë, e Boatengut të Dnipros dhe e të famshmit Gian. Në letër nuk kishte mrekulli, një ndeshje e fiksuar “2”-sh pa asnjë shans. Më pas mori formë Bansi dhe gjithçka ndryshoi. Dhe, si në një përrallë me një “fund të lumtur”, ganezët gabojnë 2

penallti dhe atë deçiziven… përsëri si në përrallë e shënon Bans, i njëjti që shënoi golin e barazimit. Kështu, të dielën, në Johanesburg, Burkina Faso do të luajë për një vend në histori. Ajo që do të ketë përballë është Nigeria, skuadra e drejtuar nga Stiven Keshi, që ka kaluar në gjysmëfinale Malin e Keitasë. Të dyja këto skuadra ishin përballur edhe në grupe, në një ndeshje që kishte dalë 1-1. Duke parë lehtësinë me

të cilën Nigeria mundi Malin, duket se nuk ka asnjë shans për Bans dhe shokët e tij në finale. Nigeria mund të besojë tek fuqitë e saj dhe tek lojtarët më të mirë, sidomos Obi Mikel i Çelsit. Por, mos harroni, ndonjëherë, sidomos në Kupën e Afrikës, gjithçka mund të jetë ndryshe. Futbolli është “formula” tipike e problemeve të matematikës, “nëse të duket e thjeshtë, atëherë ndoshta po e bën gabim”.

E kuqe e ekzagjeruar, Pitriopa duhet të falet! Sulmuesi burkinez ka marrë dy kartona të verdhë ndaj Ganës, pa shkaktuar asnjë faull Një gjë që nuk të lë të flesh në mbrëmje. Ndoshta vetëm Xhanfranko Zola mund të shpjegojë si ndihesh në një situatë të tillë. Por, ndoshta, as ai që mori një karton të kuq në ndeshjen direkte ItaliNigeri të Botërorit “USA ‘94” pa shkaktuar as faull, s’mund ta bëjë. Xhonatan Pitroipa, ylli i Kombëtares së Burkina Fasos po humbet ndeshjen e jetës për faj të vendimit të dyshimtë të arbitrit tunizian, Slim Zhedidi, që e ka nxjerrë atë me karton të kuq në gjysmëfinale me Ganën për dy kartona të verdhë. I pari për një faull me dorë, teksa i dyti për simulim. Fakti është se Pitroipa nuk ka simuluar, por është hedhur në zonë me faull të dukshëm. Tani Federata ka kërkuar apelim dhe përmes internetit burkinezët kanë nisur një fushatë që

Gallata, shpresa e fundit e Drogbasë

quhet “Finale për Pitroipan”. Por nuk është vendimi i vetëm absurd nga ana e arbitrit. Me një lehtësi që Bajron Moreno do ta kishte zili, tuniziani ka dhënë penallti për Ganën, ka anuluar një gol të rregullt të Burkina Fasos dhe më pas i ka nxjerrë me të kuqe lojtarin më të mirë. Federata Burkinase ka dërguar një kërkesë në CAF, me shpresën që Drejtësia Sportive, të paktën t’i heqë Pitroipas kartonin e kuq. Ndërkohë me të drejtë, trajneri belg, Put, ka thënë: “Më i miri në fushë? Arbitri, padyshim”. Por është interneti atje ku protesta bëhet një fushatë më vete, për t’i dhënë Pitroipas mundësinë të luajë në finalen e Kupës së Afrikës së bashku me shokët e tjerë të skuadrës, kundër Nigerisë. A do të mundet të ndodhë diçka e tillë?!

Didier Drogba, sulmuesi 34-vjeçar i Bregut të Fildishtë, humbi jo vetëm mundësinë për të fituar Kupën e Afrikës, një trofe që i mungon në karrierë, por mesa duket e ardhmja e tij nuk do të ketë as klub. Pasi mbeti pa trofeun e kontinentit të tij, largimi i afrikanit nga Kina, nga skuadra e Shangai Shenua, po bëhet më i vështirë sesa duket. Ndonëse Didier Drogba ka arritur akordin me klubin turk të Gallatasarajit, ku e presin 10 milionë euro për 1 vit e gjysmë, në Kinë këmbëngulin: “Didier ka një kontratë me ne dhe nuk do të ikë pa na paguar diçka për kartonin e

tij”. Ndërkohë, nga Gallatasaraji nuk kanë ndërmend të paguajnë asgjë më shumë sesa pagën e futbollistit, kështu që janë në pritje. “Për momentin vetëm mund të presim. Nëse Drogba dhe Shangai nuk zgjidhin asgjë mes tyre, ne nuk mund të marrim dokumentacionin nga FIFA për të regjistruar lojtarin”, thotë zëvendëspresidenti i Gallatasarajit, Refik Arkan. Me pak fjalë, nëse situata nuk zgjidhet shpejt, ky vit mund ta gjejë Drogbanë jo vetëm pa titullin afrikan, por edhe pa klub, duke qenë se lojtari nuk ka ndërmend të luajë më për Shangain.

Skandali “Togo”

Federata nuk paguan biletat, skuadra mbetet në Afrikën e Jugut Togo, edhe pse e eliminuar të dielën nga Kupa e Afrikës 2013 në gjysmëfinale nga Burkina Faso, ndodhet ende në Afrikën e Jugut. Nuk është se lojtarët nuk duan të largohen nga vendi, por ata thjesht kanë ngelur pa avion! Mund të duket çmenduri, por është jashtëzakonisht e vërtetë, sidomos kur ndodh në Kupën e Afrikës, atje ku gjithçka merr një tjetër ngjyrë. “Duhet të ktheheshim të hënën, ndërkohë që sot është e mërkurë dhe jemi akoma këtu”, ka thënë Didier Siks, trajneri i Togos, i cili më pas, për mediat, ka shtuar: “Deri sot nuk kemi asnjë të re. Nuk mund të bëjmë asgjë. Situata është komike, duke parë që me lojtarët janë dhe pjesëtarë të delegacionit. Na

kanë thënë që do të nisemi për një orë, por në këtë moment është gjithçka hipotetike. Gjëja më e keqe është se rrezikojmë t’i paguajmë gjoba klubit”. Ndërkohë, përpara dy ditësh, Emanuel Adebajor, sulmuesi dhe lojtari kryesor i Togos ka thënë se do të ishte ai që do t’i paguante biletat e avionit skuadrës për t’u kthyer në Johanesburg, nga ku më pas ata do të udhëtonin për në vendet në të cilat kishin destinacionin, pra tek klubet e tyre. Dhe, duket se kjo ka ndodhur, por problemi është se nga Johanesburgu, e deri tek destinacionet përkatëse, Federata nuk paguan biletat. Tani i mbetet në dorë vetë lojtarëve, ose klubeve në të cilat ata luajnë, që të merren me këtë punë.

Kupa e Afrikës Vendi i 3-të

Finalja

Të shtunën

Të dielën

Mali – Gana

19:00 Nigeria – Burkina F.

19:00


22 |

E premte, 8 shkurt 2013

|

baste Kontakt : e-mail : marketing@lottosport.com.al Cel : + 355 69 20 45 973 Sherbimi Klientit : Cel : + 355 69 20 35 046 Cel : + 355 69 20 63 041 Tel : + 355 4 2267 187 Tel : + 355 4 2240 471

Kodi

Ora

320 20:45 321 23:10 322 23:40 350 11:30 351 13:30 352 17:00

Pritesi Udhetuesi Angli Championship Watford Crystal Palace Argjentine Premier

M

2.15

3.20

3.25

1

1-X

1-2

X-1

3.50 14.00 35.00 5.15 1-1

2-X

2-2

1X

DSH 12

X2

1

RP1 X

2

G/JG

G

JG

6.00 30.00 13.00 5.60 1.26 1.26 1.57 2.65 1.90 3.65 1.55 2.25

2

M

2.35

1

4.85 12.00 30.00 5.65

4.85

5.25 35.00 13.00 4.00 1.48 1.27 1.32 3.50 1.85 2.85 1.95 1.60

Argentinos Jrs. Velez Sarsfield Finlande Kupe Lige

3.15

3.20

2.20

1

5.30 13.00 30.00 5.75

5.05

5.20 35.00 14.00 3.70 1.55 1.26 1.27 3.60 1.90 2.70 1.85 1.75

1

X

2

M

3.25

3.20

2.15

1

5.60 13.00 30.00 6.00

5.10

X-1

X-X

2-1

X

1-2

X-1

5.10

X-2

3.15

1-X

1-2

X-X

1

1-1

1-X

45/90

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

GJGSGP

RF-SGP

2+

SGP

GG|3+

1|3+

2|3+

1.93

3.20

4.83 2.60 3.60 1.95 1.85 1.75 3.25 3.41 20.00 2+

0-1

0-1

0-2

0-2

2-3

2-3

3+

3+

4+

4+

4-6

4-6

7+

GG|3+

1|3+

2|3+

2.48

5.18

3.90 2.85 2.80 1.57 1.91 2.25 4.30 4.20 35.00

7+

3.70 2.80 2.85 1.60 1.90 2.20 4.20 4.32 35.00

2.42

5.62

GG|3+

1|3+

2|3+

5.15 35.00 14.00 3.50 1.57 1.26 1.26 3.65 1.90 2.65 1.65 2.10

2.04

5.11

3.38 2.60 3.40 1.85 1.85 1.85 3.50 3.64 25.00

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

Jyvaskyla JK

TPS Turku

HJK Helsinki

Honka

1.40

4.00

8.15

1

1.95 16.00 40.00 4.60

7.00 15.00 30.00 15.00 14.00 1.01 1.17 2.62 1.70 2.30 6.50 1.90 1.70

2.09

2.08 12.12 2.60 3.60 1.95 1.85 1.75 3.25 3.41 20.00

KuPS

RoPS

1.80

3.30

4.40

1

2.80 13.00 35.00 4.70

5.25

1.93

2.68

6.55 2.60 3.60 1.95 1.85 1.75 3.25 3.41 20.00

1

X

2

M

GG|3+

1|3+

2|3+

2.15

1.43 15.00 2.20 5.50 2.70 2.05 1.40 2.20 2.38 12.00

GG|3+

1|3+

2|3+

PSG

Bastia

1.20

5.85 12.00

1

1

X

2

M

1-1

1-X

1-2

X-1

1.45 18.00 40.00 4.85 1-1

1-X

1-2

X-1

X-X

8.30 30.00 12.00 7.50 1.14 1.25 1.84 2.30 1.95 4.35 1.60 2.20 X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

8.70 20.00 30.00 16.00 18.00 1.01 1.07 3.85 1.40 2.85 8.00 1.95 1.65 X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

2+

2+

0-1

0-1

0-2

0-2

2-3

2-3

3+

3+

4+

4+

4-6

4-6

7+

7+

20:00

Auxerre

Tours

2.00

3.10

3.80

3.25 12.00 35.00 4.70

4.75

6.80 30.00 11.00 6.30 1.19 1.28 1.67 2.60 1.85 4.00 1.75 1.95

2.15

3.32

6.30 2.65 3.20 1.75 1.85 1.95 3.70 3.82 30.00

20:00

Chateauroux

Guingamp

2.75

3.00

2.55

1

4.80 12.00 35.00 5.65

4.60

5.55 35.00 12.00 4.55 1.41 1.30 1.35 3.25 1.80 3.22 1.85 1.85

2.31

4.79

4.55 2.75 3.05 1.65 1.88 2.10 4.00 4.11 35.00

20:00

Monaco

Le Havre

1.75

3.25

4.85

1

2.80 12.00 40.00 4.40

4.85

8.50 30.00 11.00 8.25 1.11 1.26 1.90 2.25 1.95 4.55 1.75 1.95

2.09

2.83

7.83 2.65 3.30 1.80 1.85 1.90 3.60 3.74 25.00

20:00

Niort

Istres

2.30

3.00

3.15

1

3.90 13.00 35.00 5.25

4.50

5.70 30.00 12.00 5.60 1.27 1.30 1.50 2.85 1.80 3.70 1.90 1.75

2.42

3.80

5.49 2.80 2.85 1.60 1.90 2.20 4.20 4.32 35.00

20:00

Caen

Sedan

1.65

3.35

5.50

1

2.50 12.00 40.00 4.40

4.80

9.50 30.00 11.00 8.70 1.08 1.24 2.04 2.15 1.90 5.25 1.90 1.75

2.26

2.88

9.12 2.75 3.10 1.70 1.88 2.05 3.90 4.03 30.00

20:00

Clermont

Le Mans

2.15

3.00

3.50

1

3.55 12.00 40.00 5.05

4.60

6.30 30.00 11.00 5.85 1.22 1.30 1.58 2.75 1.75 4.15 1.95 1.65

2.42

3.65

6.10 2.80 2.85 1.60 1.90 2.20 4.20 4.32 35.00

20:00

Nimes

Laval

1.90

3.15

4.15

1

3.10 12.00 35.00 4.55

4.85

7.50 30.00 11.00 6.50 1.16 1.27 1.75 2.40 1.85 4.50 1.85 1.70

2.26

3.25

7.06 2.75 3.10 1.70 1.88 2.05 3.90 4.03 30.00

GFCO Ajaccio Dijon Gjermani Bundesliga 2

2.45

3.00

2.90

1

4.30 12.00 35.00 5.30

4.55

5.60 30.00 12.00 4.80 1.32 1.30 1.44 3.10 1.80 3.35 1.85 1.75

2.31

4.37

5.05 2.75 3.05 1.65 1.88 2.10 4.00 4.11 35.00

1

X

2

M

GG|3+

1|3+

2|3+

Braunschweig

Aalen

1.75

3.30

4.70

1

2.75 13.00 40.00 4.60

5.05

8.00 30.00 12.00 7.50 1.12 1.25 1.90 2.25 1.95 4.55 1.75 1.90

2.15

2.90

7.79 2.65 3.20 1.75 1.85 1.95 3.70 3.82 30.00

Aue

FSV Frankfurt

2.15

3.20

3.25

1

3.50 14.00 35.00 5.15

5.10

6.00 30.00 13.00 5.60 1.26 1.26 1.57 2.65 1.90 3.65 1.65 2.10

2.04

3.38

5.11 2.60 3.40 1.85 1.85 1.85 3.50 3.64 25.00

1.65

3.45

5.25

1

2.50 14.00 40.00 4.65

5.35

9.50 30.00 13.00 9.00 1.09 1.23 2.04 2.05 2.00 5.00 1.75 1.85

2.04

2.59

8.26 2.60 3.40 1.85 1.85 1.85 3.50 3.64 25.00

1

X

2

M

GG|3+

1|3+

2|3+

Chemnitzer

2.50

3.15

2.70

1

4.40 13.00 30.00 5.40

5.00

5.50 30.00 13.00 4.70 1.36 1.27 1.42 3.10 1.85 3.20 1.70 2.00

2.15

4.14

4.48 2.65 3.20 1.75 1.85 1.95 3.70 3.82 30.00

Aachen Karlsruher Hollande Jupiler

4.40

3.30

1.80

1

7.50 12.00 30.00 8.30

5.25

4.70 35.00 13.00 2.80 1.84 1.25 1.14 4.35 1.95 2.30 1.60 2.20

1.93

6.55

2.68 2.60 3.60 1.95 1.85 1.75 3.25 3.41 20.00

1

X

2

M

GG|3+

1|3+

2|3+

20:00

335 18:30 353 19:00

Kaiserslautern Dyn.Dresden Gjermani Liga 3 Wehen

1-1

1-1

1-1

1-X

1-X

1-X

1-2

1-2

1-2

X-1

X-1

X-1

X-X

X-X

X-X

X-2

X-2

X-2

2-1

2-1

2-1

2-X

2-X

2-X

2-2

2-2

2-2

1X

1X

1X

12

12

12

X2

X2

X2

1

1

1

X

X

X

2

2

2

G

G

G

JG

JG

JG

2+

2+

2+

0-1

0-1

0-1

0-2

0-2

0-2

2-3

2-3

2-3

3+

3+

3+

4+

4+

4+

4-6

4-6

4-6

7+

7+

7+

20:00

Almere City

Sparta Rott.

3.90

3.30

1.90

1

6.20 13.00 30.00 7.00

5.25

4.80 35.00 13.00 3.10 1.75 1.25 1.18 4.00 1.95 2.40 1.45 2.40

1.65

4.97

2.42 2.35 4.70 2.40 1.95 1.50 2.45 2.61 15.00

20:00

Dordrecht

Helmond

2.30

3.20

2.95

1

3.80 13.00 35.00 5.25

5.05

5.55 30.00 13.00 5.05 1.31 1.26 1.50 2.80 1.90 3.40 1.40 2.40

1.71

3.03

3.89 2.40 4.50 2.30 1.93 1.55 2.60 2.77 15.00

20:00

De Graafschap

FC Eindhoven

1.50

3.70

6.70

1

2.20 14.00 30.00 4.50

6.25 12.00 20.00 14.00 11.00 1.04 1.20 2.33 1.90 2.20 5.10 1.45 2.30

1.60

1.70

7.97 2.20 5.50 2.70 2.05 1.40 2.20 2.38 12.00

20:00

Excelsior Rott.

MVV Maastricht

2.95

3.20

2.30

1

5.05 13.00 30.00 5.55

5.05

5.25 35.00 13.00 3.80 1.50 1.26 1.31 3.40 1.90 2.80 1.35 2.40

1.54

3.51

2.74 2.20 5.50 2.70 2.05 1.40 2.20 2.38 12.00

20:00

GA Eagles

Fortuna Sitt.

1.80

3.30

4.40

1

2.80 13.00 35.00 4.70

5.25

8.30 30.00 12.00 7.50 1.14 1.25 1.84 2.30 1.95 4.35 1.45 2.40

1.71

2.37

5.80 2.40 4.50 2.30 1.93 1.55 2.60 2.77 15.00

20:00

Emmen

Den Bosch

3.15

3.20

2.20

1

5.30 13.00 30.00 5.75

5.05

5.20 35.00 14.00 3.70 1.55 1.26 1.27 3.60 1.90 2.70 1.40 2.40

1.71

4.15

2.90 2.40 4.50 2.30 1.93 1.55 2.60 2.77 15.00

20:00

Cambuur

Veendam

1.60

3.50

5.70

1

2.40 14.00 40.00 4.65

5.50 10.00 30.00 13.00 9.50 1.07 1.22 2.12 2.00 2.00 5.65 1.40 2.30

1.54

1.90

6.78 2.20 5.50 2.70 2.05 1.40 2.20 2.38 12.00

1

X

2

M

GG|3+

1|3+

2|3+

3.00

3.25

1

2.31

3.75

5.66 2.75 3.05 1.65 1.88 2.10 4.00 4.11 35.00

Itali Seria B

337 20:45

Cesena Ternana Skoci Premier

2.25 1

X

2

M

338 20:45

Dundee Ross County Spanje Segunda

2.80

3.20

2.40

1

1

X

2

M

339 21:00

Almeria Sabadell Australi A Liga

1.80

3.20

4.60

1

1

X

2

M

340 09:30 341 23:40

Adelaide Utd.

361 20:30

Aalst

379 23:40 380 23:40

LDU loja

362 363 364 365

1-1

1

332 18:00 333 18:00 334 20:30

354 355 356 357 358 359 360

2

2.90

France Liga 2

324 325 326 327 328 329 330 331

X

Arsenal Sarandi

Union S.Fe

France Liga 1

323 20:30

RF

1

20:00

1-1

1-X

1-2

X-1

3.80 13.00 35.00 5.15 1-1

1-X

1-2

X-1

4.75 13.00 30.00 5.50 1-1

1-X

1-2

X-1

2.85 13.00 35.00 4.50 1-1

1-X

1-2

X-1

X-X

4.60 X-X

5.05 X-X

4.75 X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

5.60 30.00 12.00 5.55 1.26 1.30 1.52 2.75 1.80 3.90 1.85 1.80 X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

5.30 30.00 13.00 4.10 1.46 1.26 1.34 3.25 1.90 2.90 1.75 1.85 X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

8.50 30.00 12.00 8.00 1.13 1.26 1.84 2.30 1.90 4.60 1.75 1.95 X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

2+

2+

0-1

2|3+

1|3+

2|3+

2.09

2.91

7.43 2.65 3.30 1.80 1.85 1.90 3.60 3.74 25.00

GG|3+

1|3+

2|3+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

GG|3+

2+

4+

4-6

7+

4.00 2.75 3.05 1.65 1.88 2.10 4.00 4.11 35.00 3+

4+

4-6

1|3+

2-3

3+

4+

4.88

0-2

2-3

3+

2.31

0-1

0-2

2-3

GG|3+

2+

0-1

0-2

4-6

7+

7+

Melb.Victory

2.60

3.20

2.40

1

4.50 11.00 20.00 4.90

4.40

4.80 20.00 11.00 3.85 1.44 1.26 1.36 3.20 1.75 2.85

Perth Glory Belgjike 2

2.30

3.20

2.70

1

3.60 11.00 20.00 4.70

4.50

4.90 20.00 11.00 4.65 1.33 1.26 1.47 2.65 1.75 3.25

1

X

2

M

WS Woluwe Ekuador 1

2.50

3.15

2.50

1

1

X

2

M

2.60

3.20

2.40

1

4.50 11.00 20.00 4.90

4.40

1.30

4.50

8.00

1

1.65 13.00 35.00 4.50

7.00 13.00 20.00 13.00 12.00 1.01 1.12 2.89 1.50 2.50 5.50

1

X

2

M

Frejus

2.10

3.00

3.30

1

3.25 11.00 22.00 4.50

4.50

5.55 20.00 11.00 5.45 1.27 1.26 1.57 2.45 1.75 3.50

2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00

Melb.Heart

Barcelona

Emelec

Deportivo Cuenca France 3

Orleans

1-1

1-X

1-2

X-1

4.40 11.00 20.00 5.00 1-1

1-1

1-X

1-X

1-2

1-2

X-1

X-1

X-X

4.40 X-X

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

Vannes

Creteil

2.70

3.00

2.40

1

4.50 11.00 20.00 4.90

4.40

4.80 20.00 11.00 3.85 1.44 1.26 1.36 3.20 1.75 2.85

2.55 2.70 1.65 1.71 1.95 2.65 2.80 16.00

Carquefou

2.30

3.00

2.90

1

3.60 11.00 20.00 4.70

4.50

4.90 20.00 11.00 4.65 1.33 1.26 1.47 2.65 1.75 3.25

2.55 2.70 1.65 1.71 1.95 2.65 2.80 16.00

20:30

Metz

Quevilly

1.25

4.50 10.00

1

1.50 13.00 40.00 4.50

7.50 15.00 20.00 13.00 14.00 1.01 1.10 3.17 1.45 2.65 5.60

1

X

2

M

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

13:00

Sepahan

Sanat Naft

1.40

4.00

6.50

1

1.85 13.00 35.00 4.30

6.50 12.00 20.00 13.00 11.00 1.03 1.17 2.51 1.60 2.35 5.00

2.40 2.90 1.80 1.71 1.80 2.55 2.75 15.00

13:00

Foolad Khozestan

Zob Ahan

1.65

3.45

4.50

1

2.35 12.00 30.00 4.20

5.50

7.20 18.00 12.00 7.50 1.12 1.21 1.97 1.95 2.00 4.50

2.50 2.75 1.70 1.71 1.90 2.60 2.80 16.00

13:00

Teraktor-Sazi

Malavan

1.80

3.30

3.80

1

2.65 12.00 30.00 4.30

5.25

6.50 20.00 12.00 6.50 1.17 1.24 1.79 2.10 1.90 4.10

2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00

1.65

3.45

4.50

1

2.35 12.00 30.00 4.20

5.50

7.20 18.00 12.00 7.50 1.12 1.21 1.97 1.95 2.00 4.50

1

X

2

M

381 382 383 384

14:00

Hap. Ashkelon

Hap. Nazareth Elite

2.40

3.20

2.60

1

3.85 11.00 20.00 4.80

4.40

4.90 20.00 11.00 4.50 1.36 1.26 1.44 2.85 1.75 3.20

2.50 2.75 1.70 1.71 1.90 2.60 2.80 16.00

14:00

Hap. Bnei Lod

Mac. Umm Al-Fahm

2.20

3.20

2.85

1

3.50 11.00 22.00 4.60

4.50

5.30 20.00 11.00 4.90 1.30 1.26 1.52 2.55 1.75 3.35

2.65 2.65 1.55 1.74 2.10 2.85 2.90 20.00

14:00

Mac. Petah Tikva

Hap. Raanana

1.80

3.30

3.80

1

2.65 12.00 30.00 4.30

5.25

6.50 20.00 12.00 6.50 1.17 1.24 1.79 2.10 1.90 4.10

2.50 2.75 1.70 1.71 1.90 2.60 2.80 16.00

14:00 Sektzia Nes Tziona Mac. Herzliya Kili 1

2.00

3.20

3.30

1

3.00 12.00 25.00 4.50

4.80

5.60 20.00 12.00 5.60 1.23 1.26 1.63 2.40 1.80 3.60

1

X

2

M 1

2.65 12.00 30.00 4.30

5.25

6.50 20.00 12.00 6.50 1.17 1.24 1.79 2.10 1.90 4.10

3.60 11.00 20.00 4.70

4.50

4.90 20.00 11.00 4.65 1.33 1.26 1.47 2.65 1.75 3.25

375 23:30 376 23:40

Esteghlal Tehran Rah Ahan Izrael 2

342 23:40 402 12:00 403 15:00 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413

1-1

1-X

1-X

1-2

1-2

X-1

X-1

X-X

X-X

X-2

X-2

2-1

2-1

2-X

2-X

2-2

2-2

1X

1X

12

12

X2

X2

1

1

X

X

2

2

Audax Italiano

San Marcos Arica

1.80

3.30

3.80

Huachipato

OHiggins

2.30

3.20

2.70

1

1

X

2

M

Alianza Petrolera

1.50

3.60

6.00

1

2.10 12.00 35.00 4.20

5.80

8.50 18.00 12.00 9.00 1.07 1.20 2.22 1.75 2.20 4.80

Deportivo Pasto Patriotas Meksike 1

1.80

3.30

3.80

1

2.65 12.00 30.00 4.30

5.25

6.50 20.00 12.00 6.50 1.17 1.24 1.79 2.10 1.90 4.10

1

X

2

M

Monarcas Morelia Leon Miqesore U19

2.20

3.20

2.85

1

Kolumbi 1

377 23:40 378 23:40

1-1

La Equidad

Suedi U19

Turqi U19

Norvegji U19 Portugali U19 Miqesore Klube

1-1

1-1

1-X

1-X

1-2

1-2

X-1

X-1

3.50 11.00 22.00 4.60 1-1

2-X

2-2

2-2

1X

1X

12

12

X2

X2

1

1

X

X

2

2

2

M

3.30

1

3.00 12.00 25.00 4.50

4.80

5.60 20.00 12.00 5.60 1.23 1.26 1.63 2.40 1.80 3.60

3.30

3.20

2.00

1

5.60 12.00 20.00 5.60

4.80

4.50 25.00 12.00 3.00 1.63 1.26 1.23 3.60 1.80 2.40

1

X

2

M

X-X

X-2

X-2

2-1

2-1

2-X

2-X

2-2

2-2

1X

1X

12

12

X2

X2

1

1

X

X

2

2

M

M

M

M

M

M

M

M

M

2.40 2.90 1.80 1.71 1.80 2.55 2.75 15.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.30 3.35 1.95 1.71 1.65 2.45 2.55 12.00 2.35 3.10 1.90 1.71 1.70 2.50 2.60 13.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.45 2.80 1.75 1.71 1.85 2.60 2.80 15.00 2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

5.30 20.00 11.00 4.90 1.30 1.26 1.52 2.55 1.75 3.35

X

X-1

X-X

2-1

2-X

3.20

1-2

X-1

4.50

X-2

2-1

1

1-X

1-2

X-X

X-2

2.00

1-1

1-X

X-X

M

1.95 3.75 2.35 1.75 1.45 2.00 2.10 8.50 G

367 368 369 370

14:30

M

2.50 2.75 1.70 1.71 1.90 2.60 2.80 16.00 G

Paris FC

1-X

M

2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00

20:00

1-1

M

1.95 3.75 2.35 1.75 1.45 2.00 2.10 8.50

20:00

Iran Premier

M

2.45 2.80 1.75 1.71 1.85 2.60 2.80 15.00 G

4.80 20.00 11.00 3.85 1.44 1.26 1.36 3.20 1.75 2.85 X-2

M

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

5.00 20.00 11.00 4.40 1.40 1.26 1.40 3.00 1.70 3.00 X-2

M

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.30 3.35 1.95 1.71 1.65 2.45 2.55 12.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.40 2.90 1.80 1.71 1.80 2.55 2.75 15.00 2.40 2.90 1.80 1.71 1.80 2.55 2.75 15.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

13:00

Hodd

Kristiansund

2.60

3.20

2.40

1

4.50 11.00 20.00 4.90

4.40

4.80 20.00 11.00 3.85 1.44 1.26 1.36 3.20 1.75 2.85

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

13:00

Siroki Brijeg

Gyirmot SE

1.65

3.45

4.50

1

2.35 12.00 30.00 4.20

5.50

7.20 18.00 12.00 7.50 1.12 1.21 1.97 1.95 2.00 4.50

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

14:00

Aalborg

Viborg

1.50

3.50

6.00

1

2.10 12.00 35.00 4.20

5.80

8.50 18.00 12.00 9.00 1.07 1.20 2.22 1.75 2.20 4.80

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

15:00

Sundsvall

Sirius

1.40

4.00

6.50

1

1.85 13.00 35.00 4.30

6.50 12.00 20.00 13.00 11.00 1.03 1.17 2.51 1.60 2.35 5.00

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

15:00

Belchatow

Flota Swinoujscie

3.30

3.20

2.00

1

5.60 12.00 20.00 5.60

4.80

4.50 25.00 12.00 3.00 1.63 1.26 1.23 3.60 1.80 2.40

2.30 3.50 2.05 1.70 1.60 2.40 2.50 12.00

15:00

Sarpsborg 08

Honefoss

1.80

3.30

3.80

1

2.65 12.00 30.00 4.30

5.25

6.50 20.00 12.00 6.50 1.17 1.24 1.79 2.10 1.90 4.10

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

15:00

Altach

Wacker Inns.

1.90

3.30

3.50

1

2.75 12.00 28.00 4.35

4.90

5.70 20.00 12.00 5.85 1.20 1.25 1.70 2.25 1.85 3.85

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

16:30

Brann Bergen

Molde

2.60

3.20

2.40

1

4.50 11.00 20.00 4.90

4.40

4.80 20.00 11.00 3.85 1.44 1.26 1.36 3.20 1.75 2.85

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

16:45

Djurgarden

Orebro

1.60

3.50

5.00

1

2.30 12.00 30.00 4.20

5.50

7.50 18.00 12.00 7.50 1.11 1.21 2.04 1.85 2.10 4.50

1.95 3.75 2.35 1.75 1.45 2.00 2.10 8.50

17:00

Sandefjord

Fram Larvik

1.40

4.00

6.50

1

1.85 13.00 35.00 4.30

6.50 12.00 20.00 13.00 11.00 1.03 1.17 2.51 1.60 2.35 5.00

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

M


|

E premte, 8 shkurt 2013

| 23

baste Kontakt : e-mail : marketing@lottosport.com.al Cel : + 355 69 20 45 973 Sherbimi Klientit : Cel : + 355 69 20 35 046 Cel : + 355 69 20 63 041 Tel : + 355 4 2267 187 Tel : + 355 4 2240 471

Kodi

Ora

414 415 416 417 418

18:00

GAIS

18:45

Drogheda

19:00

Bayern M. Am.

20:45 20:45

371

Pritesi Udhetuesi Miqesore Klube

23:40

400 20:45

3.20

2.30

1

4.65 11.00 20.00 4.90

4.50

4.70 20.00 11.00 3.60 1.47 1.26 1.33 3.25 1.75 2.65

2.20 3.60 2.10 1.70 1.55 2.30 2.40 12.00

4.00

6.50

1

1.85 13.00 35.00 4.30

6.50 12.00 20.00 13.00 11.00 1.03 1.17 2.51 1.60 2.35 5.00

2.10 3.70 2.20 1.73 1.50 2.20 2.30 10.00

Heimstetten

2.10

3.20

3.00

1

3.25 11.00 22.00 4.50

4.50

5.55 20.00 11.00 5.45 1.27 1.26 1.57 2.45 1.75 3.50

2.10 3.70 2.20 1.73 1.50 2.20 2.30 10.00

Dundalk

Finn Harps

1.50

3.50

6.00

1

2.10 12.00 35.00 4.20

5.80

8.50 18.00 12.00 9.00 1.07 1.20 2.22 1.75 2.20 4.80

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50

UCD

Mervue Utd

1.40

4.00

6.50

1

1.85 13.00 35.00 4.30

6.50 12.00 20.00 13.00 11.00 1.03 1.17 2.51 1.60 2.35 5.00

Peru 1

1

X

2

M

Real Garcilaso Sport Huancayo Uells Premier

1.50

3.60

6.00

1

1

X

2

M

3.30

3.50

1

1

X

2

M

USM Alger

Algjeri 1

372 15:00 CA Bordj Bou Arreridj 373 15:00 CR Belouizdad

2.50

3.15

2.50

1

MC Oran Bangladesh 1

1.50

3.50

6.00

1

1

X

2

M

Brothers Union Abahani Itali Primavera U20

6.00

3.50

1.50

1

1

X

2

M

X-X

2.10 12.00 35.00 4.20 1-1

1-X

1-2

1-1

1-X

1-2

X-2

5.80

X-1

X-2

4.90

X-1

2-1

2-X

2-X

2-2

2-2

1X

1X

12

X2

12

X2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1-1

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1X

12

X2

3.20

2.10

1

1.57 1.26 1.27

12:00

Juve Stabia U20

Pescara U20

1.80

3.30

3.80

1

1.17 1.24 1.79

14:30

Ascoli U20

Roma U20

3.30

3.20

2.00

1

1.63 1.26 1.23

14:30

Inter U20

Varese U20

1.50

3.60

6.00

1

1.07 1.20 2.22

14:30

Juventus U20

Fiorentina U20

1.80

3.30

3.80

1

1.17 1.24 1.79

2.40

3.20

2.60

1

1

X

2

M

391

15:00

That Ras

3.00

3.20

2.10

1

1

X

2

M

Al Nasr

1.50

3.60

6.00

1

Al-Jahra

3.30

3.20

2.00

1

1

X

2

M

Salalah

2.60

3.20

2.40

1

5.00

3.50

1.60

1

1

X

2

M

1.70

3.40

4.00

1

1.13 1.23 1.89

Kuvajt 1 Al-Salibikhaet Oman 1

394 14:15 395 15:45 396 397 398 399 401

Al-Seeb

Oman Al Suwaiq Arabi Saudite Div.1

13:25

421

Kodi

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1-1

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

2.20

3.20

2.85

1

1.30 1.26 1.52

Hottain

2.60

3.20

2.40

1

1.44 1.26 1.36

13:50

Al-Hazm

Sdoos

2.10

3.20

3.00

1

Indonezi 1

1

X

2

M

Gresik Utd Mitra Kukar Miqesore U17 (80 min.)

2.10

3.20

3.00

1

13:00

X

2

M

3.20

2.60

1

Angli U17 Gjermani U17 Kupa UAFA

3.30

3.20

2.00

1

1

X

2

M

2.50

3.15

2.50

1

Al Quwa Al Jawiya

Ora

Pritesi

Raja Casablanca

Udhetuesi

0-0

M

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

2.60 2.70 1.65 1.74 2.00 2.65 2.80 18.00 G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1.70 4.80 2.75 1.79 1.30 1.75 1.80 6.50

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

G

JG

GG|3+

1|3+

2|3+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

M

1.40 1.26 1.40

Rezulta zultatt I SaktĂŤ 7.50

Melb.Victory Mitra Kukar Reggina U20 TPS Turku Abahani Turqi U19 Pescara U20 Sanat Naft Zob Ahan Malavan Kristiansund Gyirmot SE Raja Casablanca Al-Orubah Honka Hap. Nazareth Elite Mac. Umm Al-Fahm Hap. Raanana Mac. Herzliya Viborg Rah Ahan Roma U20 Varese U20 Fiorentina U20 Portugali U19 Sirius Flota Swinoujscie Honefoss Wacker Inns. Genoa U20 Hollande U17 Gjermani U17

7+

1.63 1.26 1.23 1-1

6.50

Adelaide Utd. Gresik Utd Vicenza U20 Jyvaskyla JK Brothers Union Suedi U19 Juve Stabia U20 Sepahan Foolad Khozestan Teraktor-Sazi Hodd Siroki Brijeg Al Quwa Al Jawiya Al-Qadasiya HJK Helsinki Hap. Ashkelon Hap. Bnei Lod Mac. Petah Tikva Sektzia Nes Tziona Aalborg Esteghlal Tehran Ascoli U20 Inter U20 Juventus U20 Norvegji U19 Sundsvall Belchatow Sarpsborg 08 Altach Pro Vercelli U20 Portugali U17 Angli U17

4-6

1.36 1.26 1.44

16.00 8.00

Udhetuesi

09:30 09:30 11:00 11:30 11:30 12:00 12:00 13:00 13:00 13:00 13:00 13:00 13:00 13:25 13:30 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:30 14:30 14:30 14:30 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 16:00 16:00

1-1

3-0

Pritesi

4+

1.27 1.26 1.57

2-0

Kodi Ora

Bastia

3+

1.27 1.26 1.57 1-1

1-0

PSG

2-3

2.04 1.21 1.11 1-1

Al-Khaleej

1

0-2

1.85 4.00 2.50 1.80 1.40 1.90 1.95 7.50 G

2

0-1

1.44 1.26 1.36

Al-Baten

2.40

X

2+

1.63 1.26 1.23 1-1

Al-Riyadh

Hollande U17

2|3+

1.07 1.20 2.22

13:40

Portugali U17

1|3+

1.57 1.26 1.27

13:40

323 20:30

340 401 385 350 374 402 386 367 368 369 404 405 421 396 351 381 382 383 384 406 370 387 388 389 403 407 408 409 410 390 419 420

1-X

Al-Orubah

419 16:00 420 16:00

GG|3+

1.36 1.26 1.44 1-1

Al-Qadasiya

09:30

2

JG

2.22 1.20 1.07

3.00

Al-Arabi

G

1.07 1.20 2.22 1-1

Reggina U20

392 14:45 393 17:45

X

2

1.40 1.26 1.40

Vicenza U20

Al-Yarmouk

1

X2

11:00

Pro Vercelli U20 Genoa U20 Jordani 1

1

X

5.70 20.00 12.00 5.85 1.20 1.25 1.70 2.25 1.85 3.85

385 386 387 388 389 390

15:00

1

8.50 18.00 12.00 9.00 1.07 1.20 2.22 1.75 2.20 4.80

X-X

2.75 12.00 28.00 4.35

2-1

SGP

1.40

X-1

X-2

RF-SGP

2.70

1.90

X-X

GJGSGP

Jonkopings

1-2

X-1

G/JG

Athlone Town

1-X

1-2

RP1

M

1-1

1-X

DSH

2

Newtown

1-1

45/90

X

Bala Town

374 11:30

RF

1

4-0

1-1

2-1

10.00 18.00 9.50

Ndeshjet LIVE 1

2.60 2.10 3.00 3.25 6.00 2.00 1.80 1.40 1.65 1.80 2.60 1.65 2.50 1.70 1.40 2.40 2.20 1.80 2.00 1.50 1.65 3.30 1.50 1.80 3.30 1.40 3.30 1.80 1.90 2.40 2.40 3.30

3-1

4-1

8.00

2-2

3-2

4-2

14.00 55.00 30.00 55.00

X

2

3.20 3.20 3.20 3.20 3.50 3.20 3.30 4.00 3.45 3.30 3.20 3.45 3.15 3.40 4.00 3.20 3.20 3.30 3.20 3.50 3.45 3.20 3.60 3.30 3.20 4.00 3.20 3.30 3.30 3.20 3.20 3.20

2.40 3.00 2.10 2.15 1.50 3.30 3.80 6.50 4.50 3.80 2.40 4.50 2.50 4.00 8.15 2.60 2.85 3.80 3.30 6.00 4.50 2.00 6.00 3.80 2.00 6.50 2.00 3.80 3.50 2.60 2.60 2.00

Kodi Ora 411 412 352 413 332 333 414 335 415 353 324 325 326 327 328 329 330 331 354 356 357 358 359 360 323 334 361 320 337 338 339

16:30 16:45 17:00 17:00 18:00 18:00 18:00 18:30 18:45 19:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:30 20:30 20:30 20:45 20:45 20:45 21:00

RS

3-3

90.00

4-3

0-1

75.00 22.00

0-2

35.00

0-3

0-4

1-2

1-3

1-4

2-3

85.00 100.00 35.00 75.00 100.00 80.00

Pritesi

Udhetuesi

Brann Bergen Djurgarden KuPS Sandefjord Braunschweig Aue GAIS Wehen Drogheda Aachen Auxerre Chateauroux Monaco Niort Caen Clermont Nimes GFCO Ajaccio Almere City De Graafschap Excelsior Rott. GA Eagles Emmen Cambuur PSG Kaiserslautern Aalst Watford Cesena Dundee Almeria

Molde Orebro RoPS Fram Larvik Aalen FSV Frankfurt Jonkopings Chemnitzer Athlone Town Karlsruher Tours Guingamp Le Havre Istres Sedan Le Mans Laval Dijon Sparta Rott. FC Eindhoven MVV Maastricht Fortuna Sitt. Den Bosch Veendam Bastia Dyn.Dresden WS Woluwe Crystal Palace Ternana Ross County Sabadell

Ndeshjet LIVE 1

2.60 1.60 1.80 1.40 1.75 2.15 2.70 2.50 1.40 4.40 2.00 2.75 1.75 2.30 1.65 2.15 1.90 2.45 3.90 1.50 2.95 1.80 3.15 1.60 1.20 1.65 2.50 2.15 2.25 2.80 1.80

2-4

3-4

4-4

90.00 100.00 100.00

X 3.20 3.50 3.30 4.00 3.30 3.20 3.20 3.15 4.00 3.30 3.10 3.00 3.25 3.00 3.35 3.00 3.15 3.00 3.30 3.70 3.20 3.30 3.20 3.50 5.85 3.45 3.15 3.20 3.00 3.20 3.20

2 2.40 5.00 4.40 6.50 4.70 3.25 2.30 2.70 6.50 1.80 3.80 2.55 4.85 3.15 5.50 3.50 4.15 2.90 1.90 6.70 2.30 4.40 2.20 5.70 12.00 5.25 2.50 3.25 3.25 2.40 4.60


24 |

E premte, 8 shkurt 2013

reklamĂŤ

|

Sport Ekspres  

Gazeta e vetme sportive në Shqipëri

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you