Page 1

VÍ K EN D Přijmeme prodejce

do prodejny a správy eshopu Požadujeme: pokročilá znalost práce na PC příjemné vystupování

www.trutnovinky.cz | ročník 2012 | číslo 33 / 2012 | 15 000 výtisků | vyšlo 31. 8. 2012 | vydává

Své životopisy zasílejte na info@krasnydomov.cz

Kino Vesmír už promítá digitálně, divákům nabídne i lmy ve 3D

PAVEL CAJTHAML

TRUTNOV - Kresleným dobrodružstvím Doba ledová 4 včera začala nová, digitální éra kina Vesmír. Nyní už se všechny lmy budou promítat ve vyšší kvalitě, navíc nová technologie umožní rovněž oblíbenou projekci lmu ve 2D a 3D. O modernizaci městského kina rozhodli zastupitelé letos na jaře. „Už nyní bylo v hodně lmů v digitální podobě. Od příštího roku už budou ale digitální všechny. Pokud by město rekonstrukci neudělalo, nebylo by od roku 2013 možné promítat a kino Vesmír by muselo skončit,“ vysvětlil Libor Kasík, ředitel Společenského centra Uffo, které se o provoz kina stará. Jedinou možností, jak kino zachovat, bylo přejít na digitál. Za zhruba 4,3 milionu korun tak došlo k výměně promítacího stroje, přestavbě

zvukové techniky a výměně promítacího plátna. Půl milionem korun přispěl na opravu Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematograe. „Divákům se na první pohled bude zdát, že se nic nezměnilo, protože největší změna proběhla v promítárně. Budou ale moct vidět lmy i ve 3D a mít skvělý zvuk, i když budou dál sedět ve starých sedačkách,“ řekl Kasík. Promítací technika je navíc mobilní, dá se převážet a použít i v jiných kulturních nebo společenských domech.

Podle lmových fanoušků je digitální projekce zárukou vysoké kvality. Obraz ani zvuk nejsou poškozené jako staré kopie, které se častým promítáním ničily a nebývaly někdy moc kvalitní. U digitálu se něco takového stát nemůže. Navíc získat digitální kopii nového lmu je snazší a rychlejší, takže se některé lmy dostanou do Trutnova dříve po premiéře.

Požár bývalé ubytovny někdo založil úmyslně TRUTNOV - V bývalé ubytovně v Elektrárenské ulici v Poříčí v úterý ráno hořelo. V pokoji ve druhém nadzemním podlaží vzplanuly lůžkoviny, nábytek a v dalších pokojích se našly ohořelé matrace a prostěradla. Hasiči, kteří hasili i z automobilového žebříku a museli zasahovat v dýchacích přístrojích, požár dostali pod kontrolu v poledne. „Vyšetřováním bylo zjištěno, že požár někdo úmyslně založil. Plameny zničily také podhled, okno, dveře, omítku a také došlo k poškození elektroinstalace,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková. Hmotná škoda byla předběžně odhadnuta na 400 tisíc korun. Uchráněné hodnoty činí pět milionů korun. (hyš)

Stará lanovka na Sněžku končí, na vrchol se bude chodit jen pěšky PEC POD SNĚŽKOU - Demontážemi sloupů na horním úseku a bouráním mezistanice na Růžové hoře pokračuje likvidace dvousedačkové lanovky na nejvyšší českou horu. Na jejím místě vznikne do března 2014 čtyřmístná "kabinka". Kdo se chce starou lanovkou ještě svézt, má na to už pouze tento víkend. Pak stavebníci začnou s rozebíráním i v dolní části. Stavba nové lanovky obsahuje výměnu veškeré technologie a rekonstrukci či stavbu modernějších stanic. Slavnostně práce začaly loni v září. K první omezení provozu ale došlo až letos na jaře, a to na nejvyšším bodě dráhy. "Na horní stanici, jejíž provoz byl ukončen teprve v polovině května, se vybouraly stávající nosné i nenosné konstrukce, byly přemístěny transformátory a v současné době se provádějí zemní práce a betonáž základových konstrukcí včetně základů pro novou technologii lanovky," uvedla Vladimíra Baťková z trutnovské spo-

lečnosti BAK, která ve spolupráci s podnikem Leitner AG lanovku buduje. V těžce dostupném terénu, navíc přísně střeženém ochránci přírody, musí stavební materiál i odpad odvážet vrtulník. Provoz staré lanovky denitivně skončí v neděli 2. září. Od té doby se bude na vrchol Sněžky chodit už jen pěšky. V mezistanici na Růžové hoře už nyní dělníci prováděli bourací práce a částečně rozebrali stávající budovu. "Jakmile bude provoz i v tomto úseku ukončen, rozběhnou se stavební práce naplno. Následovat bude demontáž jednotlivých sloupů, stávajících patek a ostatních částí technologie, které byly dosud využívány. Některé ze sedaček a sloupů, které sloužily lanovce více než šedesát let, najdou místo v Národním technickém muzeu v Praze, které o ně projevilo zájem a které tak uchová část dráhy budoucím generacím," prozradila Baťková. (pac)

Hodně si Libor Kasík slibuje od projekce lmů ve 3D. „Filmy ve 2D nebo 3D se budou v programu kina objevovat podle toho, jak nám je budou distributoři nabízet. Věřím, že o to bude zájem a přitáhnou diváky. Právě ve 3D bude přechod na digitalizaci nejvíc patrný,“ pronesl. Kino si ale pro jistotu ponechalo k dispozici i starý promítací stroj. S dalším vylepšením trutnovského kina Vesmír se letos nepočítá. Kvůli nízké návštěvnosti ale zřejmě dojde k úpravě programové nabídky. „Nemůžeme konkurovat multiplexům. Musíme kino zaměřit specicky, ale tak, aby to vyhovovalo dost širokému spektru lidí,“ naznačil Libor Kasík. Prvním promítaným lmem byla včera kreslená groteska Doba ledová 4. Dnes projekce pokračuje americkou sci- komedií Temné stíny. inzerce

PROJEKCE V KINĚ VESMÍR dnes od 19 hodin Temné stíny sobota 1. a neděle 2. září Madagaskar 3 (od 17 hodin) pondělí 3., úterý 4. a středa 5. září Vrtěti ženou (od 19 hodin) čtvrtek 6. září Věra 68 (od 19 hodin) pátek 7., sobota 8. a neděle 9. září Hranaři (od 19 hodin) pondělí 10., úterý 11. a středa 12. září Sněhurka a lovec (od 19 hodin) čtvrtek 13. září Královské aféra (od 19 hodin) pátek 14., sobota 15. a neděle 16. září Vrásky z lásky (od 19 hodin)


VÍKEND (2)

31. 8. 2012

Třináctimetrová nádrž vyrobená ve Stepu zamířila do teplárny v severních Čechách TRUTNOV - Druhý letošní nadměrný náklad byl ve středu ráno naložen v areálu trutnovské rmy Step. Obrovská, čtrnáctitunová nádrž o obsahu 107 kubíků, průměru čtyři a výšce třináct metrů vyrobená v této společnosti tentýž den večer opustila Trutnov. Do teplárny v Hrádku nad Nisou, která prochází rekonstrukcí, ji převezla dopravní společnost Newmens Trutnov. „Jde o akumulační nádobu na topnou vodu, která byla vyrobena ve Stepu, a bude sloužit severočeské teplárně,“ řekl Karel Ježek, vedoucí obchodního oddělení Stepu. Výroba nádrže včetně montáže a dopravy přišla na více než 1,2 milionu korun. „Nádrž, která je vysoká třináct metrů, byla přepravena naležato,“ uvedl Ježek. Přepravní rma nepřipravovala žádné dopravní opatření na trase. „Nic nechystali. Náklad jsme naložili na návěs a jelo s ním doprovodné vozidlo,“ potvrdil Milan Skořepa z přepravní rmy. Podle vedoucího Ježka je to druhý takový nadměrný náklad, který byl ze Stepu letos vypraven. Ten první opustil rmu letos v dubnu a zamířil do 300 kilometrů vzdálené zemědělské společnosti Zemcheba v Chelčicích v jižních Čechách. Tenkrát náklad také z Trutnova vyrazil večer. Protože šlo o největší náklad v historii rmy Step, dva kamiony doprovázely čtyři vozidla i Policie ČR. Do cíle přijel za osm hodin. Celá technologie, kterou vyrobila trutnovská společnost, přišla na 100 milionů korun.

Společnost Step vyrábí tlakové nádoby, ohříváky vody, zařízení pro úpravu vod, zásobníky na zkapalněné plyny, beztlakové nádoby, kotle na biomasu. Za konstrukci kotlů na spalování celých balíků slámy rma obdržela v minulosti české i evropské ceny. V roce 2012 se stala výhercem 9. ročníku celosvětové soutěže International Business Awards. Ocenění Gold Stevie® Awards získala v kategorii „Firma roku – Energetika a veřejné služby“. Udělení ocenění proběhne 15. října 2012 v jihokorejském Soulu. (PR)

Na podvodech se podílel také muž z Trutnovska TRUTNOV - Jeden z mužů, kteří hledali tzv. „bílé koně“ pro své podvody, a na konci minulého týdne byli dopadeni policií, je také šestačtyřicetiletý muž z Trutnovska. Vyplývá to z tiskové zprávy zveřejněné útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Nyní společně s jeho o sedm let starším kumpánem z Jihlavy čelí obvinění z vydírání a hrozí jim až dvanáct let. Policie začala sledovat podezřelé aktivity počátkem roku. Dvojice podezřelých se přes tzv. „bílé koně“, dosazené na pozice jednatelů rem, pokoušela podvodně získat bankovní úvěry v řádech desítek milionů korun. Hlavním cílem pak měly být machinace s DPH. Oba podnikatelé měli účelově zakládat rmy a inzerce

fakticky pak řídit jejich chod. „Získané nanční prostředky pak měli používat pro vlastní potřebu. Trestnou činnost se snažili zakrýt a zneprůhlednit jednak účelovými převody rem na cizí státní příslušníky tak, aby došlo k tzv. „vyvedení“ zadlužených rem do zahraničí, a také převodem rem na nekontaktní osoby - tedy „bílé koně“ - k čemuž byly použity i padělané doklady totožnosti,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Pro „bílé koně“ si vybírali nemajetné a nevzdělané lidi, kteří pro ně zakládali rmy a podepisovali úvěry. Časem je k tomu nutili. „Výhrůžky přišly na řadu v momentě, kdy takový bílý kůň chtěl svoji činnost ukončit,“ upřesnil mluvčí Pavel Hanták. (pac, ag-tz)

Policie chytila muže, který se pral a kradl v obchodech TRUTNOV - Policisté vypátrali místního devatenáctiletého mladíka, který se měl letos ve městě dopouštět násilné a majetkové trestné činnosti. Policejní komisař ho minulý čtvrtek obvinil ze spáchání přečinů krádež a výtržnictví a hned na druhý den putoval muž do vazby. „Obviněný se měl v centru Trutnova začátkem léta dopustit společně se dvěma dalšími kumpány fyzického napadení dvojice mužů, kteří si z roztržky odnesli několik odřenin a pohmožděnin. Dále se měl dopustit několika krádeží zboží a jiných cenností v místních obchodech a krádeže jízdního kola v hodnotě několika desítek tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí Udo Ertner. Mladík způsobil škodu za zhruba šedesát tisíc korun. Za přečiny krádež a výtržnictví mu hrozí až pět let vězení. (tz, pac)

Martin Hlávka je dodnes pohřešovaný

TRUTNOV - Neznámo kam odešel v polovině června z bydliště v čísle popisném 314 v Mladých Bukách jednadvacetiletý Martin Hlávka a do dneška o sobě nikomu ze svých nejbližších příbuzných nepodal žádnou zprávu. Od té doby je pohřešovaný.

Hlávka, který se narodil 20. listopadu 1990, má trvalý pobyt na adrese Dolní Maxov, č. p. 161, okres Jablonec nad Nisou, kde se však podle vrchního inspektora Udo Ertnera v poslední době nezdržoval. Pohřešovaný mladý muž je 180 centimetrů vysoký, má „špinavé“ blond vlasy střižené na ježka, hnědé oči, vousy tak zvané strniště, na levé paži má tetování o velikosti pěti centimetrů s motivem škorpióna. „Policie žádá všechny občany, kteří by mohli k pohybu či pobytu Martina Hlávky sdělit jakoukoli informaci, ať ihned telefonují na Policii ČR v Trutnově na číslo 974 539 101 nebo přímo na bezplatnou telefonní linku 158,“ vyzývá vrchní inspektor. (hyš)

Bodnutí nožem skončilo smrtí VRCHLABÍ - K incidentu s tragickým koncem došlo minulou sobotu večer v Lánovské ulici mezi dvěma muži (27 a 30 let). Mladší z dvojice druhého muže napadl nožem a způsobil mu smrtelné zranění. Útočník byl zadržen pro podezření z vraždy nebo jiného násilného činu. Podezřelý už byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Po celý následující den policisté intenzivně případ vyšetřovali. Podle policejní mluvinzerce

čí Lenky Burýškové byl podezřelý muž, který při incidentu usmrtil svého protivníka, obviněn ze zvlášť závažného zločinu vraždy. „Ze strany policie nadále probíhají procesní úkony,“ uvedla krátce po činu Burýšková. Podle informací TV Nova šlo zřejmě o rodinný spor, mladík ubodal muže, s kterým jeho sestra údajně čekala dítě. Policie ale tyto informace zatím nepotvrdila. (hyš)


VÍKEND (3)

31. 8. 2012

Při putování našli další zajímavé hraniční kameny

TRUTNOV - Členové sdružení Trutnov - město draka o prázdninách opět procházeli staré trutnovské hranice a hledali hraniční kameny. „Posledních pár úseků, které jsme loni nestihli projít, mnoho nadějí na zajímavé nálezy sice neslibovalo, ale pár hraničníků jsme přece nalezli,“ uvedl předseda sdružení Otto Štemberka. Ten se s dalším členem sdružení Petrem Kotyzou vydal na hranici městské enklávy za Výšinkou. „Byli jsme rozhodnuti, že se pokusíme jít podle úvozů a cest a zkusíme hledat hlavně značky na kamenech přírodního původu. V lese jsme strávili dvě a půl hodiny a výsledky předčily naše očekávání,“ řekl předseda sdružení. Po třech kilometrech chůze našli počáteční bod, od kterého vedou

kameny dvěma směry. Jeden pokračuje označením písmenem „N“ a druhý směr prostým číslováním bez označení písmenem. „Velmi nás potěšilo značení literkami ST (Stadt Trautenau), takže je jistota, že se jedná o městskou hranici,“ poznamenal Štemberka. Nejvíce zaujal

kámen připomínající kamenný stolec. Už při minulém putování členové sdružení zmapovali hranice městské enklávy v okolí Hajnice. Postupovali podle plánu z roku 1884. Podle členů sdružení patřila tato oblast Trutnovu již v 16. století, i když našli hraničníky s letopočty až z 18. století a s označením ST. „Zatím se nám podařilo projít pouze polovinu hranice enklávy, protože je nebývale štědrá na nálezy a jejich zaměření a nafocení však velmi zdržuje postup,“ řekl Štemberka. Za jediný den se poutníkům podařilo najít, vyfotit a zaměřit neuvěřitelných 78 kamenů. Předsedovy sdružení se navíc podařil další zajímavý nález. Našel totiž dvě hlavy vytesané ve skále přímo na samotné hranici. Hynek Šnajdar

Vrcholem sezóny bude výstava Otto Gutfreunda Trutnovský drak eviduje TRUTNOV - Přehlídka díla významného českého kubistického sochaře a prvního umělce, který vytvořil kubistickou sochu, Otto Gutfreunda, rodáka ze Dvora Králové, by měla být vrcholem letošní výstavní sezóny v městské galerii. Expozice bude zahájena vernisáží ve středu 5. září v 17 hodin. „Exponáty na tuto výstavu zapůjčilo Muzeum Kampa. Meda Mládková slíbila, že půjčí gutfreundovskou sbírku 17 plastik a jiných artefaktů. Další objekty jsou ze soukromých sbírek a muzeí. Vystaven bude poprvé v historii Gutfreundův bron-

zový model atiky pro Škodovy závody. Je to sběratelská lahůdka. Budou tady nejznámější umělcovy sochy, jako například Úzkost,“ přiblížila ředitelka galerie Lucie Pangrácová. Sochař v letech 1903 až 1906 studoval na Odborné škole keramické v Bechyni a pak na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Od podzimu 1909 do léta 1910 u Emila Antoina Bourdella v Paříži. Uměleckoprůmyslové škole v Praze, od podzimu 1909 do léta 1910 u Emila Antoina Bourdella v Paříži. V letech 1911 až 1914 byl členem, později předsedou Skupiny výtvarných umělců v Praze. (hyš)

inzerce

Jak na rekonstrukci komínu?

Řešíte otázku jak se vypořádat se špatným stavem nadstřešní části Vašeho komínu? Významný dodavatel komínových systémů, rma CIKO s.r.o., nabízí jednoduchý a rychlý způsob renovace Vašeho komínu, který bude opět jako nový! Pokud je nadstřešní část komínu v havarijním stavu, existuje několik variant řešení. Osvědčený a praktický postup nabízí rekonstrukce s využitím originálního zakládacího dílu kouřovodu společnosti CIKO. Princip této metody spočívá v odbourání poškozené nadstřešní části pod střešní rovinu, případné vyvložkování stávající spodní části nerezovými vložkami a následné výstavbě nové nadstřešní části. Ta se na stávající komínové těleso osadí pomocí zakládacího dílu kouřovodu, který unikátním způsobem řeší přechod mezi původní spodní částí komínu a novou nadstřešní částí. Obsahuje vynášecí betonovou desku, nerezovou redukci, těsnící provazec a je dodáván v průměrech 160, 180 a 200 mm.

Za výhody tohoto způsobu řešení rekonstrukce komínu je možno považovat: - minimalizace rozsahu bouracích prací v interiéru - vytvoření kompletně nové spalinové cesty - vznik nové trvanlivé nadstřešní části - možnost výběru z širokého sortimentu dostupných nadstřešních částí, včetně moderního nerezového nástavce - možnost volby nové části komína mezi systémem se šamotovou vložkou (CIKO® 3V UNIVERSAL) a systémem s nerezovou vložkou (CIKO® PRAKTIK). Jak vyplývá z uvedených výhod, je tato metoda rekonstrukce vhodná především tam, kde je třeba řešit nevyhovující stav nadstřešní části a odbourání celého komínového tělesa by představovalo výrazné komplikace. Bližší informace k popsanému postupu rekonstrukce komínu a k dostupným variantám nadstřešní části naleznete na www. ciko-kominy.cz nebo v prodejně DEK Trutnov.

přes padesát příspěvků

TRUTNOV - Nedávno započatá spolupráce Trutnovského literárního klubu s občanským sdružením Trutnov – město draka bude na podzim sklízet své první ovoce. Do dneška mohli zasílat do 8. ročníku celorepublikové literární soutěže Trutnovský drak zasílat své příspěvky mladí autoři. „Již teď můžeme s jistotou oznámit, že množství soutěžních příspěvků významně překoná - nejspíš minimálně zdvojnásobí - dosud obvyklý celkový počet. Ačkoliv uzávěrka je dnes, více než padesátka dosud evidovaných prací mluví jasnou řečí,“ uvedl předseda literárního klubu Jaroslav Dvorský. Slavnostní vyhodnocení soutěže spojené s autorským čtením ukázek oceněných prací se uskuteční v pátek 26. října v 17 hodin ve Staré radnici. Nejlepší práce jednotlivých kategorií budou odměněny knižními cenami v hodnotě 700 až 1000 korun, nejtalentovanější počin roku Cenou Jaroslava Hofmana a nejhodnotnější trutnovská tématika Cenou občanského sdružení Trutnov – město draka. (hyš)

Ocenění od časopisu o cestovním ruchu TRUTNOV - Město spolu s dalšími členy Svazku obcí Královská věnná města získalo ocenění od časopisu pro profesionály v cestovním ruchu COT Business. „Rozhodli jsme se ocenit projekt Královská věnná města známá, ale nepoznaná…, a to jak za samotnou jednotící myšlenku, tak za její výsledné zpracování,“ vysvětlil šéfredaktor časopisu Petr Manuel Ulrych. (pac)

Diakonie pořádá sbírku nepotřebného oblečení TRUTNOV - Na příští sobotu (8. září) chystá Diakonie Broumov další humanitární sbírku nepotřebného ošacení. V nákladové části vlakového nádraží bude od 9 do 17 hodin přistaven zvláštní vagón, do kterého bude možné věci dovézt. „Lidé mohou do vagónu dopravit oděvy, obuv, bytový textil, lůžkoviny, ručníky, ale i hračky, nádobí, dekorační předměty a další,“ uvedla Zuzana Keraghelová z Diakonie Broumov. Právě tam se nasbírané věci roztřídí a pošlou na potřebná místa v Česku. (pac)

Stachelberg promítá Tmavomodrý svět TRUTNOV - Další promítání lmu u pevnosti Stachelberg se uskuteční zítra (1. září) ve 20.30 hodin. Bude to lm Jana Svěráka Tmavomodrý svět, který se kvůli dešti nakonec nepromítal na konci července. „Prostředí k promítání je přímo symbolické. Mnozí z těch, kteří chtěli v září 1938 bránit republiku v pohraničních pevnostech, bojovali nakonec za svobodu Československa v řadách britského královského letectva,“ uvedli pořadatelé. Návštěvníkům doporučují vzít si sebou svítilnu a deku na sezení. Vstupné je dobrovolné. (pac) TRUTNOVINKY VÍKEND, zpravodajský týdeník. Vydavatel: Xantipa agency s. r. o., Trutnov, IČ: 25947940, MK ČR E 18801, Adresa: Žižkova 277, Trutnov, PSČ 541 01, mail: redakce@trutnovinky.cz, tel./fax: 499 941 941. Obchodní a inzertní oddělení: Rudolf Korbelář, tel.: 608 146 620, mail: ruda@xantipa.in. Internetové stránky: www.trutnovinky.cz. Redakce: Hynek Šnajdar, tel.: 734 457 697, mail: hynek@trutnovinky.cz, Pavel Cajthaml, tel.: 733 510 071, mail: pavel@trutnovinky.cz, Michal Bogáň, tel.: 734 545 423, mail: michal@ trutnovinky.cz. Distribuce: Česká pošta, a. s. Tisk: Tiskárna Voborník, K. Čapka 868, Hostinné. Sazba: Xantipa agency s. r. o.

inzerce

KOMÍNY SKLADEM V TRUTNOVĚ zděné nerezové rekonstrukce Kontakt: DEKTRADE a.s. - pobočka Trutnov Mírová 649, Trutnov e-mail: petr.garcek@dek-cz.com tel.: +420 739 388 216 Více informací na www.ciko-kominy.cz


VÍKEND (4)

31. 8. 2012

Dance festival přitáhl profíky i amatéry TRUTNOV - Zhruba čtyřicet talentovaných tanečníků se pod dohledem pěti choreografů zapojilo do úvodní části letošního Dance festivalu. V rámci tzv. Letního tanečního týdne si připravili základ pro společné veřejné vystoupení, které se uskuteční v listopadu v Uffu. „Děti, které jsou tanečníky - amatéry, nemají běžně možnost dosáhnout na to, aby s nimi tvořil profík a měly z toho nějaký výsledek. Tady tu šanci mají. A není to pro ně jen jednorázová záležitost. Na řadě z nich je vidět přínos a zlepšení během celého roku,“ vysvětlila Kateřina Talavašková z pořádající Základní umělecké školy v Trutnově. Naděje českého tance si tak výrazně rozšířily umělecké dovednosti. Do akce se zapojila i veřejnost, které si mohla se špičkovými tanečníky z celého světa

modern jazz, fusion nebo body drumming,“ uvedla Talavašková. V říjnu se sejdou tanečníci znovu. Už bez veřejnosti během jednoho víkendu procvičí jednotlivé úseky tak, aby z nich v listopadu mohlo být celovečerní veřejné představení. „Plánujeme, že v rámci hlavní části Dance festivalu budeme mít jedno večerní pro veřejnost a dvě dopolední pro školy. A ještě k tomu určitě bude i workshop pro veřejnost,“ naznačila Talavašková.

Styl Afro předvedla tanečnice Linda Fernandez Saez, Češka s africkými kořeny, známá z televizního seriálu První krok. vyzkoušet při tzv. Open workshopech neobvyklé taneční styly. „Každý z lektorů měl možnost seznámit veřejnost s různými styly - měli jsme tu např. afro,

Přestože lektoři a někteří tanečníci mají svůj vlastní styl, mělo by se vše propojit v jeden příběh na téma Mezi světy. „Bude to určitě hodně zajímavé. Kromě afro tance, tam bude třeba i street, balet a další styly, bude to taková všehochuť. A bude to o stavu dnešní společnosti, příběh My versus Technologie,“ dodala Talavašková. Pavel Cajthaml, foto: Vilém Fischl

Trutnovský jarmark zaplní 120 stánků, provede jím Martin Zbrožek

TRUTNOV - Prodej tradičních výrobků, ukázky řemesel a bohatý kulturní program. To bude v neděli od 9.30 hodin nabízet tradiční Trutnovský jarmark. Na Krakonošově náměstí a pěší zóně bude k dispozici více než 120 stánků s keramikou, hračkami, kuchyňskými potřebami, s malovanými i batikovanými oděvy, vyšívanými ubrusy, předměty ze skla, kovu, polodrahokamy, šperky a dalším sortimentem. Celodenním programem bude provázet herec, zpěvák a moderátor Martin Zbrožek, známý mimo jiné z improvizovaného divadla inzerce

Vizita, kde působil jako herecký partner Jaroslava Duška. Mezi významné účinkující budou patřit Jaroslav Uhlíř s doprovodnou kapelou, který se představí

v 15 hodin, a skupina Mandrage. Ta své fanoušky potěší v 17 hodin. Při koncertu zazní populární skladby Šrouby a matice, Františkovy Lázně, Mechanik a další hity. Dále vystoupí mladí muzikanti z HF Band, Cimbálová muzika Dušana Kotlára a hudbu starých časů zahrají Funny Fellouws. Ve 14 hodin děti potěší Vodnická pohádka divadelní společnosti Koňmo a v 16 hodin jsou na programu kejklířské kousky. V horní části náměstí budou připraveny zábavné atrakce pro děti i dospělé. Za sochou Josefa II. bude nástupiště výletního vláčku k projížďkám do Dolců a na Dvoračku. (hyš)

ŘÁDKOVOU INZERCI přináší www.kinpo.cz AUTO - MOTO • Prodám Ford Fiesta, 25i 16V Ghia, r. v. 1998, 5 dv., najeto 120 000 km (pravidelný servis). Cena včetně zimní sady kol 35 000 Kč. Tel: 605 582 046 • Koupím auto s automatickou převodovkou. Od r. 2002, ne kombi. E-mail: cool.like@centrum.cz • Prodám Seat Toledo modrá metal., r. v. 1998, benzín 1,6, STK do září 2013. Cena 33 000 Kč. Tel: 731 038 197 BYDLENÍ • Pronajmu byt 2+kk na nám. Osvobození v TU, po rekonstrukci. Od 1. 10. je byt volný nejméně na tři roky. Tel: 604 321 333. E-mail: 241019@tiscali.cz • Prodám byt 1+1, 40 m2 v Trutnově u Družby, ul. Chodská, byt je v družstevním vlastnictví. Nízké náklady na bydlení. Cena 649 000 Kč. Tel: 739 389 624. E-mail: zahradnici4@seznam.cz • Prodám byt 1+1 na Zelené Louce, Tovární ul., 5. patro - pohled na řeku. Cena do 400 000 Kč. Tel: 737 323 050 • Pronajmu kancelář 20 m2, U Nemocnice, parkování u objektu, i-net, 3000 Kč/měs+služby. Tel: 777 087 088. E-mail: vilgosova@seznam.cz • Prodám zahradu, oplocená, 600 m2 u lesa v TU. Tel: 723 387 274


VÍKEND (5)

31. 8. 2012

Proměny Trutnova (118): Národní dům Na černobílé pohlednici z počátku 20. století je vyobrazen Národní dům, postavený v roce 1900 jako centrum české menšiny ve městě. V minulém století doznala podoba Národního domu několika změn. Oproti dnešnímu stavu má objekt jiný vstup. Na pohlednici také chybí čtyři sochy v prvním patře nároží domu, které symbolizují zemědělství, řemesla, obchod a lesnictví. Přibylo rovněž druhé patro směrem do dnešní Národní ulice, přistavené v letech 1923–1924. V rámci přístavby tehdy vznikla i nárožní věž. Původně objekt sloužil nejen jako divadelní sál, ale i jako tělocvična. Za zmínku jistě stojí, že v letech 1904, 1908 a 1910 se stal prostor před Národním domem místem protičeských demonstrací. Řádění německých protestujících tehdy Národní dům odnesl vytlučenými okny. Ondřej Vašata, Muzeum Podkrkonoší

Recese: vemte kolečko a děti, a pojeďte s námi TRUTNOV - První zářijová neděle bude opět patřit zábavné a dobrodružné akci místních recesistů. Po roce se totiž znovu pojede tzv. Trutnovské kolečko (již druhý ociální ročník) - jízda, při které otcové vezou ve stavebním kolečku vlastní děti po předem vyhrazené trati. „Stejně jako v předchozích letech se chceme pořádně bavit, my i naše děti,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Robert Gottwald. Na zhruba patnáct kilometrů dlouhou trať (od Uffa, přes Dvoračku, Dolce a Gablenz na náměstí) mohou vyrazit kolečka v různých zajímavých a originálních úpravách. „Fantazii se meze nekladou. inzerce

hon. Jedinou hnací silou kolečka musí být tátové,“ zdůraznil Gottwald. Mámy, babičky či tchyně by měly tvořit záložní týmy. „Je nutné, aby dámy posádce kolečka daly patřičnou morální podporu a případně zajistily technickou pomoc na určených stanovištích,“ uvedl.

Každá posádka by měla být nápaditě vylepšena. Jestli si ale někdo kolečko takzvaně vytuní nebo ne, záleží jen na něm. Jediné, co je podle pravidel zakázáno, je elektrický či mechanický po-

A zdůraznil, že Trutnovské kolečko je určeno každému taťuldovi s ratolestí. „Je to akce plně otevřená veřejnosti. Ať přijde každý, kdo má rád srandu, recesi a dobrodružství,“ dodal Robert Gottwald. Registrace posádek s vozidly bude probíhat v neděli od 8.30 před Uffem a odstartováno bude v 9 hodin. (pac)

ŘÁDKOVOU INZERCI přináší www.kinpo.cz RŮZNÉ • Prodám levně el. minitroubu zánovní, dále broušenou mísu a tác. Tel: 737 921 477 • Prodám 4x skříň s policema a výs. systém na ramínka, materiál olše, rozměry: v - 180 cm, d - 280 + 80 cm, vnitřní hl. - 40 cm, lze rozdělit a prodat jednotlivě, cena za komplet 2600 Kč. E-mail: petik.b@centrum.cz • Prodám otočnou kancelářskou židli na kolečkách, černošedé polstrování. Cena 200 Kč. Tel: 737 813 112 • Prodám rohový počítačový stůl (šuplík na klávesnici) světle hnědý, cena 400 Kč. Tel: 737 813 112 • Za odvoz nabízíme pračku Ardo A500 cca 8 let stará. Plně funkční. Foto zaslu mailem, tel: 603 526 485. E-mail: grofak@ gmail.com • Prodám pěknou dět. přenosnou autosedačku, cena 250 Kč, dětskou deku + mantinel do postýlky, pro holčičku cena 250 Kč. Tel: 737 850 979 • Koupim levně marteriál, trámky, prkna, hranoly, na stavbu pergoly. Tel: 737 850 979 • Prodám světlou sedací soupravu 3+1+1, vhodná na chatu, cena 500 Kč, vestavný skloker. sporák, hnědý, cena 1300 Kč. Tel: 737 850 979 • Prodám pěkné modré křeslo od sed. soupravy, pohodlné, cena 800 Kč. Tel: 723 387 274


VÍKEND (6)

Krkonošská MTB 70 zítra startuje

JANSKÉ LÁZNĚ - Na start čtvrtého ročníku týmového MTB maratonu Krkonošská 70 se zítra postaví bikeři v Janských Lázních. Pro mužské a smíšené hlídky je na hřebenech hor připravená trať 70 kilometrů (start v 10 hodin). Ženy, veteráni a remní družstva čeká porce 40 km (10.20). Závodit budou i děti, a to na sedmikilometrovém úseku. (11.15). Poslední dva ročníky vyhrálo družstvo Plynotop Hostinné ve složení Jan Fišnar, Oldřich Hakl a Ladislav Rygl. Do 7. září se také můžete hlásit na závod horských kol Krkonošská Pravda, který se uskuteční 15. září. Závod se pojede na tratích 26 a 53 km v atraktivním okolí Trutnovska. O dva týdny později vyrazí bikeři na Žacléřskou 70 (trasy: 48 a 70 km), kde je uzávěrka přihlášek 24. září.

Judisté trénovali na Slovensku

TRUTNOV - Mezinárodní soustředění absolvovali ve slovenském Kolárovu trutnovští judisté. Přípravného kempu se zúčastnilo téměř 150 dětí ze slovenských, maďarských, rumunských a českých klubů. „Naši judisté trénovali dvakrát denně hodinu a půl pod vedením zkušených trenérů a učitelů juda,“ uvedl kouč Robert Gottwald a dodal, že možnost každodenního kvalitního tréninku a zápasů s neznámými zahraničními soupeři byla pro jeho svěřence cennou zkušeností. První příležitost zúročit tuto přípravu budou mít judisté Lokomotivy Trutnov na turnaji v německém Fürstenwalde (8. září).

31. 8. 2012

Žacléřský Střízlivák, netradiční MTB maraton ŽACLÉŘ - Nastoupat během závodu horských kol až čtyři tisíce výškových metrů není v České republice obvyklé. Při okružním MTB maratonu žacléřský Střízlivák však ano. Letošní 7. ročník se uskuteční v neděli od 10 hodin, opět se startem a cílem v Prkenném Dole. „Okruh s délkou 2750 a převýšením 134 metrů zůstává stejný, přesto dochází k jedné zásadní změně. Start a cíl bude na parkovišti pod sjezdovkou skiareálu Arrakis. Je tu dostatek prostoru pro auta, stany a celé zázemí vůbec,“ říká za organizátory Aleš Vaníček. Na účastníky opět čeká náročné stoupání k Rýchorskému náměstí a zámku, které důkladně prověří jak fyzické, tak psychické síly účastníků. „Závod je specický tím, že čas je předem daný. Jede se na

být stále na trati. Každý si může dát libovolně dlouhou pauzu nebo po dvou či třech hodinách skončit. I tak bude klasikován s do té doby dosaženými průjezdy,“ vysvětlil základní pravidla Aleš Vaníček.

pět hodin a jedno kolo. Důležitý je počet zdolaných stoupání. Ty jsou rozhodující pro konečné pořadí. Při tom není nutné

A kdo se necítí na sólo jízdu, může se o dřinu podělit s parťákem a vydat se na závod dvojic. „Dosavadní rekord v jednotlivcích je úctyhodných 30 okruhů, který drží Petr Javůrek. I když o to nám úplně nejde. Chceme, aby si to vyzkoušel kdokoliv, zdolal jich třeba deset a příští rok se pokusil jeden či dva přidat. Může to být dobrá motivace k tréninku na další rok,“ dodává Aleš Vaníček. V sólo kategorii jsou vypsané kategorie do 35 let, 35+, 50+ a ženy, ve dvojicích do 80 a 80+. (bog, aš), foto: www.cyklofoto.estranky.cz

Fotbalisté selhali v koncovce a prohráli

TRUTNOV - Nebyl to dobrý výkon, přesto se dalo vyhrát. Trutnovští fotbalisté si v nedělním utkání krajského přeboru s Broumovem vypracovali dostatek šancí, ale žádnou z nich nedokázali využít. Naopak hosté dokázali z minima vytěžit maximum a po trefách útočného tandemu Jaroš - Kuru uštědřili domácím první letošní porážku. „Soupeř nás vytrestal z produktivity. My jsme měli pět gólovek, nedali jsme. Oni měli dvě a obě proměnili,“ potvrdil po zápase trenér MFK Miloš Dvořák. Jako klíčová pasáž utkání se ukázal úsek na začátku druhého poločasu, kdy

trutnovští fotbalisté zahodili čtyři pět dobrých příležitostí. A tak přišel v 63. minutě trest z kopačky loňského trutnovského dorostence Jaroše. Domácí mohli vzápětí vyrovnat, ale gól Čecha neplatil, protože mu sudí Kubišta předtím odpískal útočný faul. Hosty pak dvakrát podržel gólman Bohuška, jednou s pomocí břevna. Závěrečný tlak svěřencům trenéra Dvořáka pak úplně nevyšel a v předposlední minutě inkasovali podruhé z brejku soupeře. „Kromě toho, že jsme byli málo důrazní v koncovce, nám ale vázla i kombinace. Nebylo to dobré už od začátku. Ve druhém poločase jsme aspoň začali bojovat, ale hráči se málo

soustředili na zakončení,“ posteskl si Miloš Dvořák. MFK Trutnov - Slovan Broumov 0:2 (0:0). Góly: 64. Jaroš, 89. Kuru. Rozhodčí: Kubišta - Vaníček, Buchta. ŽK: 2:2. Diváci: 315. Sestava Trutnova: Šťastný - Trnovský, Kozák (73. Vyhnánek), Makovský, Tobiáš - Mařas (73. Dušek), Marks, Kovář, Kamitz - Holubec, Čech. Již ve středu fotbalisté nastoupili k dalšímu mistrovskému zápasu, a to na hřišti Rychnova. Utkání vloženého kola skončilo po naší uzávěrce. V neděli zavítají hráči MFK na hřiště Olympie HK. (bog)

inzerce

Město Trutnov nabízí k prodeji

budovu čp. 510 v Trutnově 3, Benešova ulice (bývalý klub ODEON) Jedná se o zděný nárožní dům v uliční zástavbě, částečně podsklepený, se sedlovou a pultovou střechou a s půdou. Dům je netypový, původně sloužil jako kino „OKO“, v roce 1994 byl přestavěn na „Klub ODEON“, později „DOK“. Od 1. 8. 2006 není objekt užíván. Objekt je napojen na přípojku el. energie, veřejný vodovod, parovod a kanalizaci. Dům je prodáván včetně st.p. 192/4 o výměře 418 m2. Bližší informace: majetkový odbor MěÚ, tel.: 499 803 335, 499 803 281.

nabídková cena 2 600 000 Kč

Sazby POV, klient 30 let a starší, který nezpůsobil 5 let nehodu, roční platba Města nad 50 tis. obyv. / Praha - Východ / Západ

Praha

kW

Města do 50 tis. obyv. Konečná cena

Konečná cena

Konečná cena

0-66

1549 Kč

1782 Kč

2015 Kč

67-84

1899 Kč

2185 Kč

2470 Kč

85-129

2300 Kč

2645 Kč

2990 Kč

130+

3200 Kč

3681 Kč

4161 Kč


VÍKEND (7)

31. 8. 2012

První trénink nejmenších trutnovských fotbalistů se v pondělí uskuteční od 16 hodin na fotbalovém stadionu. Chceš-li se stát součástí nově vzniklého Městského fotbalového klubu, naučit se základy nejpopulárnějšího kolektivního sportu na světě a jsi narozený v letech 2005 - 2007, přijď se nám ukázat na hřiště. Trénovat se bude dvakrát týdně - v pondělí a ve středu. Další informace podá Karel Vašíček na tel. 737 451 059. FLORBAL FBC Trutnov hledá malé orbalové nadšence narozené v roce 2002 a mladší. Přijď i ty mezi nás a dostaň se do týmu, který se stal vicemistrem ligy elevů Královehradeckého kraje pro rok 2012. Tréninky budou probíhat třikrát týdně v tělocvičně na ZŠ Mládežnická. Nečeká

tě jen orbalové trénování, ale můžeš se zúčastnit aktivit jako je orbalová noc, přátelské utkání během školního roku, ale také prázdninového kempu. Bližší informace podá Jiří Šembera na tel. 499 859 955 nebo e-mailu jiri.sembera@zsmltu.cz AMERICKÝ FOTBAL Oddíl amerického fotbalu Trutnov Rangers vás zve na nábor nových hráčů. Přidej se i ty! Je ti alespoň 17 let a hledáš sport, v němž se kloubí síla, rychlost, tvrdost a taktika v jeden celek? Pak čekáme právě na tebe. Nábory proběhnou 12. a 26. září na fotbalovém stadionu v Trutnově (umělka za zimákem) vždy od 19 hodin. Nepropásni svoji šanci a přijď ukázat, že máš na to posílit náš team. S sebou sportovní oblečení dle počasí a vhodnou obuv (doporučujeme turfy nebo kopačky). Čeká tě řada disciplín, které prověří tvojí rychlost, sílu a obratnost. (odd)

Uplatnění najdeme pro každého

TRUTNOV - BK Kara Trutnov, jeden z nejúspěšnějších basketbalových klubů v České republice, rozšiřuje své řady. Oddíl, který je proslavený výchovou řady reprezentantek a je nejúspěšnější kolektivní sport v našem městě pořádá svůj velký nábor. Ten proběhne 10. a 17. září od 16 hodin v hale Na Nivách. „Chtěl bych na nábor pozvat všechny holky a kluky z Trutnova a okolí. Basketbal je jediným českým kolektivním sportem, který nás reprezentoval na olympiádě, a náš klub je velice hrdý, že se v Londýně v českém dresu představily také naše vlastní odchovankyně,“ řekl šéftrenér trutnovské mládeže Petr Kapitulčin. Na nábor mohou dorazit chlapci a dívky ročníků 1999 a mladší. Pro nejmenší basketbalové naděje ročníků 2004 – 2006 otevírá trutnovský klub novou přípravku, kterou povedou trenéři Petr Zapadlo a Helena Fribová. „Všichni starší zájemci budou zařazeni do svých věkových skupin,“ uvedl Kapitulčin a dodal, že proto je zářijová akce šancí pro všechny mladé holky a kluky. A to nejen ze sportovního hlediska, ale zároveň jde o možnost poznat nové kamarády nebo naučit se něčemu novému. „Navíc nepůjde o výběr, ale o nábor, takže uplatnění najdeme pro všechny basketbalové aspiranty,“ podotkl Petr Kapitulčin. Kontakty: petr.kapitulcin@centrum.cz, www.bktrutnov.cz (odd), foto: Vilém Fischl

Siloví trojbojaři rozšiřují kolektiv

Powerteam Trutnov, jako oddíl silového trojboje a benchpressu, pořádá nábor nových členů, kteří mají zájem o tento sport. Stanete se součástí týmu, kde nasbíráte mnoho zkušeností v silových sportech. Nabízíme nejen kolektiv, ale i pomocnou ruku v pravidelných tréninkách, které jsou pondělí - středa pátek od 16 do 18h v budově Relax centru (vedle benzínky OMW a Lidlu). (odd) inzerce

Cyklistický oddíl zve do svých řad Cyklistický oddíl Remerx Merida Team zve žáky druhého stupně základních škol na společné náborové tréninky. Zváni jste všichni, dívky i kluci ve věku od 11 do 15 let bez rozdílu výkonnosti. Přijďte si vyzkoušet cyklistický trénink, potkat se s novými kamarády, zazávodit si a poznat okolí Trutnova ze sedla horského kola. Pro začátek potřebujete pouze horské kolo v dobrém technickém stavu a cyklistickou přilbu. V průběhu měsíce září

proběhnou čtyři společné vyjížďky pod vedením trenéra cyklistiky v okolí trutnovského parku. Sraz každé úterý od 4. září v 16 hodin u síně Bohuslava Martinů na Úpické ulici vedle městského parku. Od října budou pro zájemce probíhat tréninky dvakrát týdně. Přes zimu budeme sportovat v tělocvičně. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, volejte na tel. 777 122 187 nebo napište e-mail cyklistika-trutnov@seznam.cz. (odd)

Oddíl bojových umění chystá nábor i kurzy

Sportovní klub bojových umění Trutnov od září připravuje několik akcí, které jsou pro členy klubu i pro veřejnost. Jako první se uskuteční nábor do karate. Od 10. září každé pondělí a středu od 16 hodin v tělocvičně ZŠ kpt. Jaroše. Pro zájemce od pěti let. Dále pak oddíl chystá několik kurzů, které se rozeběhnou od října. Jedná se o kurz sebeobrany pro ženy (8 lekcí, každý čtvrtek od 17.30 do 19 hodin, jen pro ženy od 15 let), kurz praktické sebeobrany (8 lekcí, každé úterý od 19 do 20.30 hodin, pro muže a ženy od 15 let) a kurz sebeobrany s teleskopickým obuškem (každý čtvrtek od 19 do 20.30 hodin, pro muže a ženy od 18 let). Více informací a přihlášky najdete na www.skbutrutnov nebo na tel. 608 958 019.

Klub Jóga Trutnov nabírá začátečníky

Dva nové kurzy pro začátečníky otevírá v září Klub Jóga Trutnov, který již pravidelně 29 let organizuje cvičení. To probíhá v dopoledních i odpoledních hodinách na Stomatologii v Trutnově pod vedením kvalikovaných a zkušených cvičitelů jógy. Úvodní lekce nových kurzů se uskuteční v pondělí 17. září od 10 hodin nebo ve čtvrtek 20. září od 19.30 hodin. Celkem vás čeká 32 lekcí po jeden a půl hodině. Začátečníci se mohou přihlásit na tel. 731 631 506 nebo e-mailem magdalena.tov@seznam.cz. Počet míst je limitován. (odd)


VÍKEND (8)

31. 8. 2012

Zeiris: Být lepší než na loňském šampionátu

TRUTNOV - Slavnostním zahájením ve čtvrtek začalo ve slovinském Solkanu mistrovství Evropy juniorů ve sjezdu na divoké vodě. Právo startu na šampionátu v českých barvách si vybojoval také trutnovský kajakář Matyáš Zieris. „Kajakáři jedeme čtyři, ale celkem to bude výprava asi o 25 lidech,“ prozrazuje, v jakém počtu budou Češi na řece Soči, v těsné blízkosti italských hranic, usilovat o stupně vítězů. Sedmnáctiletý závodník Lokomotivy se vydal do Solkanu s cílem zajet lepší výsledky než na loňském světovém šampionátu v Hradci nad Moravicí. Z domácí vody sice tehdy vylovil bronzovou (!) a „bramborovou“ medaili v soutěžích družstev, ale mezi jednotlivci se umístil na 18. a 19. pozici. „Ve vodě se cítím dobře. Baví mě to a mám z toho radost. Jediné, co chci, je dát do toho vše a po závodě si říct, že líp to nešlo,“ říká

Štefan a Jan Olejník. „Bude to boj. Snad nebudu moc nervózní,“ přeje si zůstat před závodem klidný tak, jako třeba jeden z hrdinů londýnské olympiády Vavřinec Hradílek.

Zieris před vrcholem sezony. I když se letos trutnovskému kajakáři daří, nemá jistotu, že na šampionátu zasáhne do všech čtyř závodů. O nominaci do týmových soutěží totiž rozhodnou až výkony v individuálních startech, kde se představí i jeho tři kolegové Jonatán Šrámek, Tomáš

Program MEJ otevře dnes závod jednotlivců na dlouhé trati, zítra prověří kajakářské schopnosti mladíků individuální i týmové sprinty a šampionát uzavře nedělní závod družstev ve dlouhém sjezdu. „Nejvíc se těším na dlouhý závod, ale po zkušenostech vím, že nejde jen o fyzickou stránku, ale právě i o psychickou,“ tvrdí Zieris. „Začátek je dobrý. První dvě minuty jsou docela divoký, jede se přes umělou trať, i když žádný hardcore to není. A pak je to 3,5 kilometru totálně klidný vody,“ přibližuje z tréninků v dějišti šampionátu, jaká je řeka Soča. Trať sprintu bude mít kolem minuty, dlouhý závod se pojede asi 16 - 17 minut. (bog)

Hokejisté sehráli přípravu s Chrudimí

První přípravné utkání na novou sezonu odehráli ve středu hokejisté Trutnova. Na domácím ledě se utkali s Chrudimí. Zápas skončil po naší uzávěrce, výsledek najdete na našem webu. Nicméně, oproti loňskému kádru chyběli kouči Malinskému v sestavě hráči Fořt, Bláha, Hamerský. Luštinec bojuje o místo v Hradci Králové, brankář Jeschke o extraligový dres pardubických juniorů. Tým opustili také Chochola a Březina, který by ale tady měl působit formou střídavých startů ze Žďáru nad Sázavou.

Atlet Aleš Kisý je na paralympiádě

Ve středu byly v Londýně zahájeny paralympijské hry. V české nominaci se objevilo 46 sportovců a jedním z nich je trutnovský atlet Aleš Kisý, který na hrách postižených sportovců bude házet koulí.

Atletky se nescházely a po roce opět sestoupily z první ligy TRUTNOV - Historie se opakuje. Bohužel. Atletky Lokomotivy Trutnov sestupují z první ligy, když stejně jako před sedmi lety se jejich účinkování po postupu do druhé nejvyšší české soutěže změnilo pouze v roční epizodu. V žádném ze čtyř kol prvoligových mítinků se nedokázaly odpoutat z posledního místa. „I přesto si myslím, že je to cenná zkušenost,“ sdělila vedoucí družstva Michaela Musilová. Jaké byly důvody sestupu? „Lepší kvalita soupeřek, nezlepšování osobních rekordů a malý počet účastnic,“ zdůraznila Musilová. V loňské sezoně se trutnovské

ženy na jednotlivá kola scházely v počtu 15 až 20 závodnic. V letošním roce se však jejich účast pohybovala mezi 10 a 15, což na záchranu v případě trutnovského družstva stačit nemohlo. „Buď chyběly vrhačky, nebo vytrvalkyně. Bez nich jsme byly ztracené,“ přiznala Musilová. Trutnovský oddíl navíc limitoval fakt, že neměl obsazené všechny disciplíny.

povala v plném složení. „To se nám ale ani jednou nepodařilo. Pokud bychom se scházely stejně jako loni, byla v našich silách účast v baráži. To si jsem téměř jistá,“ prohlásila Michaela Musilová. Na druhou stranu, některým atletkám se nevedlo jako v loňské sezoně. „Vrhačky sbíraly body pouze v kladivu, v disku ani

kouli nebodovaly. Ztrácely jsme body v dále a trojskoku,“ konstatovala vedoucí, že rozdíl v kvalitě mezi první a druhou ligou se prostě projevil. „Například ve sprintech je to úplně markantní. Je třeba běhat 100 metrů pod 13 sekund a 200 metrů na hranici 26 až 27 vteřin, což zvládla jen jedna naše závodnice.“ (bog)

inzerce

Jablonec, Česká Lípa, Stará Boleslav. To jsou týmy, které byly o hodně lepší než Trutnovačky. S dalšími kluby se však podle Musilové bojovat dalo - za předpokladu, že by Lokomotiva nastu-

inzerce

Hradecké nebe brzo ovládnou letouny z mnoha zemí. O víkendu 8.-9. září se na bývalé vojenské letiště v Hradci Králové Věkoších slétnou letouny z 15 zemí. Položili jsme několik otázek zakladateli a řediteli CIAF Ing. Aleši Cabicarovi. Pane řediteli, je před Vámi již 19. ročník. Bude se něčím lišit od těch předešlých? Z pohledu návštěvníka k nějakým zásadním změnám v organizaci nedochází. Opět jako v minulých letech budou v provozu speciální autobusové linky, na letišti samotném budou vyhrazená místa k zaparkování. Jízdenky do těchto autobusů budou za speciální námi dotované jízdné, neboť se maximálně snažíme o využití tohoto způsobu dopravy s cílem maximálně zprůjezdnit vjezdy do letištního areálu. CIAF je navštěvován až desítkami tisíc návštěvníků, a je naším zájmem, aby se lidé na letiště dostali včas a pokud možno bez problému. Samozřejmostí je pak umožnění dětem do 15 let vstup zdarma tak, jako v minulých letech. Rádi bychom umožnili tento nevšední zážitek co nejširší veřejnosti a dětem obzvlášť. Co letošní program nabídne? Letos se CIAFu zúčastní kromě letectva Armády ČR ještě zástupci dalších 15 zemí. Jistě bude poutavé sólové vystoupení F16A Belgického královského letectva, Mig 29 vzdušných sil Slovenské republiky či návrat legendy českého nebe

Mig 15 UTI. Přesností a diváckou atraktivností vynikají akrobatické skupiny, letos se účastní opět Breitling Jet Team, polští Orlíci či Krila Oluje, zástupci vojenského letectva Chorvatska. V neposlední řadě jistě své oblíbence bude mít např. těžký vrtulník Sea King německého námořnictva,vojenské dopravní letouny C27J Spartan z Itálie, Litvy, nebo C130 Hercules z Belgie či Antonov An32 z Chorvatska. Další účastníky ještě očekáváme. Závěrem ještě otázka, kdo z ociálních představitelů se letošního ročníku zúčastní? CIAF 2012 je patronován panem premiérem české vlády Petrem Nečasem, ministrem obrany Alexandrem Vondrou, Jeho Eminencí kardinálem Dominkem Dukou, OP, primasem českým a arcibiskupem pražským, místopředsedou Senátu ČR panem Přemyslem Sobotkou, hejtmanem Královehradeckého kraje panem Lubomírem Francem a primátorem hostitelského města panem Zdeňkem Finkem. Dále jsou pravidelnými čestnými hosty např. vojenští a letečtí přidělenci zastupitelských úřadů akreditovaných v naší republice. Děkujeme za rozhovor Více informací naleznete na www.airshow.cz

Trutnovinky Víkend 31. 8. 2012  
Trutnovinky Víkend 31. 8. 2012  

Trutnovinky Víkend 31. 8. 2012

Advertisement