Page 1

VÍ K EN D

Nabízíme

pronájem prostor v Bulharské ulici č. p. 66, Trutnov (po Trutnovinkách)

2 NP, 47 m2 ( 3 místnosti), 66 m2 (2 místnosti) a 64 m2 (1 místnost). Vhodné pro kancelářské služby.

www.trutnovinky.cz | ročník 2012 | číslo 24 / 2012 | 15 000 výtisků | vyšlo 15. 6. 2012 | vydává

Město ve Volanově položí kanalizaci, jako na Bojišti PAVEL CAJTHAML

životního prostředí, takže Trutnov zaplatil jen necelou třetinu z vynaložených nákladů,“ sdělil Adamec.

TRUTNOV - Ještě před rokem a půl kanalizace v městské části Bojiště chyběla. V těchto dnech se situace mění, většina domácností se postupně připojuje k nově položenému potrubí placenému z valné části z evropských peněz. Radnice chce nyní podobně vybudovat kanalizaci také ve Volanově a připojit k ní další obyvatele okrajové části města. Novinářům to sdělil starosta města Ivan Adamec.

Napojení Bojiště bylo součástí dlouhodobého plánu na zlepšení životního prostředí a kvality vody v regionu. Nejprve bylo v roce 2009 zmodernizována čistička odpadních vod v Bohuslavicích, čímž se výrazně zvýšila její kapacita. Pak následovalo Bojiště, nyní bude položena nová kanaliazce ve Volanově. Městská rada už z osmi uchazečů vybrala dodavatele. Bude jím trutnovská Stavební společnost BAK.

Na Bojišti bylo za zhruba třináct měsíců položeno přes čtyři kilometry splaškových kanalizačních stok, tři podzemní čerpací stanice a skoro tři sta metrů veřejných částí domovních přípojek. K novému potrubí se může připojit přes 600 obyvatel. Akce stála zhruba 36 milionů korun. „Jsem rád, že se tento krok podařil celkem bez problémů a s minimálním navýšením ceny oproti plánu. Na projekt přispěla Evropská unie a Státní fond

„Nová etapa připojení Volanova do kanalizační sítě bude stát 32,5 milionu korun, tedy srovnatelnou částku jako v případě Bojiště. I na tento projekt přispěje Evropská unie a SFŽP, takže Trutnov zaplatí opět zhruba třetinu nákladů. Stavební práce začnou na podzim a budou dokončeny v roce 2013,“ dodal Adamec.

Ve Volanově bude setkání ultralightů

TRUTNOV - Divácky atraktivní setkání ultralehkých letadel s doprovodným programem je opět tady. Uskuteční se zítra (v sobotu) na tradičním místě - travnatém letišti mezi statkem a bývalým muničním skladem ve Volanově. Program se bude držet osvědčených osnov z předchozích let. Od rána budou přistávat letadla ze všech koutů republiky. Ve 13 hodin začne hlavní show. Sportovní letadla budou předvádět leteckou akrobacii, k vidění budou skupinové přelety a výsadek parašutistů. Zájemci budou smět na většinu letounů pohlédnout opravdu zblízka, což je tradicí už od prvního ročníku. V doprovodném programu se rovněž počítá s leteckými modeláři, mistrovské kousky chtějí ukázat také modeláři rádiem řízených aut. „Letos se snažíme program hodně přizpůsobit dětem, aby se tady co nejvíce zabavily. V podstatě ale bude program velice podobný tomu loňskému včetně časové osy,“ upřesnil Souček. Hlavní program skončí v 17 hodin. (pac)

Na výstavě Uffomiks se objevil Paroháč, mok z nejvýše položeného minipivovaru v Evropě vytvořila právě Bažantová. Na výrazné etiketě dovádějí jelen čtrnácterák s laní. „Pivo se jmenuje Paroháč, protože v okolí Luční boudy se pohybuje hodně jelenů,“ vysvětlila název Klára Sovová, která Luční boudu provozuje. Ale zpět k umění.

TRUTNOV - Přestože v hlavní roli na úterní vernisáži výstavy Uffomiks v Galerii Uffo byli se svými díly výtvarníci Kateřina Bažantová (1976) a Petr Bařinka (1979), do středu pozornosti se dostal ještě jeden aktér – Paroháč. Tak se totiž jmenuje karamelově zabarvené a osvěžující nové pivo, které se začne v srpnu ociálně vařit na Luční boudě v nejvýše položeném minipivovaru v Evropě. Etiketu k tomuto pivu v souladu se svými vystavenými grakami vytvořenými ve stylu lmových plakátů a retro pin – upů

Výstavě dominuje Bařinkova obrovská nafukovací housenka. Pozornost, zejména dětí, vzbudila ležící postava, které dal autor jméno Mr. Citro. Dále nelze minout rovněž nafukovací postavičku Mrzáčka. Zajímavé jsou také „vyšívané“ obrazy domalované akrylem na plátně či malba akrylem na zrcadle. Výjevy nejen ze světa komiksových psů naservírovala návštěvníkům galerie Bažantová. Jde o dvacet rozměrnějších tisků s psí tematikou. „Galerie těchto výjevů se stále rozrůstá, aktuálně již o třetí sérii, tentokrát kočičího gangu Cat Revenge,“ přiblížila kurátorka výstavy Paulina Skavova. Hynek Šnajdar, foto: Vilém Fischl

Info na tel.: 728 648 207 STRUČNĚ

Tibet - Nepál očima Otakara Metličky

Scénárista České televize, fotograf, cestovatel a dobrodruh. To je prol Otakara Metličky, jehož výstava, která potrvá do 30. září, bude dnes v 17 hodin zahájena v galerii Domu tisku. Návštěvníci při ní vyslechnou přednášku o nejposvátnějších místech Východních kultur – hoře Kailás. Fotograf Metlička loni z Nepálu z města Simikot pěšky přecházel na hranice s Tibetem do Purangu a pak dále kolem jezera Manasarovar k hlavnímu cíly cesty k posvátné hoře Kailás.

Lidí bez práce je o něco méně

„Jen, aby to vydrželo,“ přejí se obyvatelé trutnovského okresu. Myslí tím stále se snižující počty lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na konci května na 9,5 procenta, což je o tři desetiny méně než v dubnu. Bez práce bylo 5646, to je o 203 uchazečů méně než v předchozím měsíci. Přesto je okres Trutnov i nadále na chvostu Hradeckého kraje. Hlavní faktorem snižující se nezaměstnanosti jsou zejména sezónní práce ve stavebnictví, kterým nahrává příznivé počasí. (hyš)

inzerce

Na Nivách 568, 541 01 Trutnov tel. 734 496 833

OTEVÍRÁME tento víkend, sledujte www.lokotrutnov.cz


VÍKEND (2)

15. 6. 2012

Na Pivofest s Jandou, Neckářem a Klusem přišlo přes pět tisíc lidí

TRUTNOV - Náměstí minulou sobotu žilo tradiční pivní atmosférou. Na oblíbený Pivofest tam dorazilo přes pět tisíc lidí. Kromě dvanácti pivních značek přitahoval pozornost zajímavý kulturní program - na pódiu hráli a zpívali známí čeští zpěváci Dalibor Janda, Václav Neckář a Tomáš Klus.

zpěváků a držitelů Českých slavíků. Během koncertu Dalibora Jandy se zpívalo nejen na pódiu, ale i pod ním. Následná autogramiáda trvala zhruba hodinu a půl. Hlas spojený s legendárním šlágrem Hurikán přiznal, že lahodnému moku ve skutečnosti příliš neholduje. „Já dodneška alkohol nepiju. Spíš opravu na žízeň nebo před spaním, protože se mi potom dobře spí, takže jedno pivo před spaním, jinak moc ne,“ řekl Janda. Legendární Václav Neckář zpíval v Trutnově společně se skupinou Bacily. Zazněly všechny jeho staré hity, včetně známé písně Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě.

Snad žádný nápoj není v Česku tak oblíbený jako vychlazené pivo. Platí to i pro Trutnov. Pivofest se tady těší oblibě tisíců lidí už devět let. Na Krakonošově náměstí se letos vůbec poprvé pil lahodný mok značek Samson a Černá hora. Pípy se roztočily už v 11 hodin dopoledne a zastavily se až po půlnoci. „Největší nával byl asi od šesti hodin. Za deset minut vyčepujeme tak dvacet piv,“ uvedla Dagmar Krulišová z trutnovského pivovaru Krakonoš.

Mladý Tomáš Klus, navzdory problémům se zvučením, vyvolal mezi fanynkami po pódiem davové šílenství. Plac až k prvním stánkům byl beznadějně zaplněný. A to měl každý člověk maximálně půl metru osobního prostoru. Po koncertu prozradil, že jako první v životě neochutnal pivo, ale víno. „Já jsem vlastně asi nezačal pivem, ale vínem. K pivu jsem, přes tu hořkost životní, přecházel velmi dlouho. A to první pivo bylo třeba v sedmnácti. Dlouho jsem vydržel,“ prohlásil Klus. A prozradil, že vlastně ani neví, jakou pivní značku v Trutnově ochutnal jako první. „Dnes večer jsem měl zřejmě místní pivo, nevím. Já jsem ho totiž dostal, za což děkuju neznámému dárci,“ dodal Tomáš Klus. (deg, pac), Foto: Jan Bartoš

V anketě většina oslovených Trutnovanů přiznala, že pivo ochutnali už jako mladí. „Svoje první pivo v životě jsem vypil, bylo to v Pekle, byl to Krakonoš,“ přiznal jeden z pivařů. „Bylo to asi ve dvanácti. Byla jsem potom strašně opilá,“ prozradila mladá pivařka. „Možná to bylo, když mě bylo osm, od tatínka jsem popíjel Krakonoše,“ potvrdil další mladík. Hlavním tahákem kulturního programu letošního Pivofestu bylo trio známých

Městská policie nebude hlídat objekty za peníze Novela zákona o obecní policii zřejmě znemožní strážníkům hlídat objekty fyzických a právnických osob „za příplatek“. Současná praxe je taková, že obecní policie prostřednictvím pultu centralizované ochrany (PCO) hlídá objekty a kdo chce mít nepřetržitý dohled nad svým majetkem, ten si tuto službu u městské policie připlatí.

Do jisté míry to má své opodstatnění, jelikož strážníci městské či obecní policie v souladu se se zákonem o obecní policii mají přispívat k ochraně a bezpečnosti osob a jejich majetku. Zde je však nutné zdůraznit, že podle zákona o obcích nelze považovat nepřetržitou ochranu majetku právnických či fyzických osob (za úplatu) za plnění úkolů obce v samostatné působnosti, resp. za zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku, protože obce žádnou odpovědnost za majetek svých občanů nenesou. Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že primární úlohou městské či obecní policie má být zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku, jakožto orgánem veřejné moci bez jakéhokoliv omezení či zvýhodňování některých subjektů. Jinými slovy, nebude možné, aby si některé subjekty „předplatily“ u městské či obecní policie zvýšenou ochranu svého majetku. Ostraha majetku a osob je koncesovanou živností a její provozovatelé musí splňovat poměrně

přísná kriteria pro její provozování. Městská či obecní policie není podnikatelským subjektem oprávněným provozovat koncesovanou živnost, a to i s ohledem na skutečnost, že zaměstnanci (příslušníci) této složky policie musejí splňovat jiné pracovní předpoklady než zaměstnanci bezpečnostních agentur. Vzhledem k tomu byla iniciovaná novela zákona o obecní policii, která je v současné době v připomínkovém řízení a která by měla zakázat městské či obecní policii provádět nepřetržitou ostrahu majetku fyzických a právnických osob na komerčním základě.

Pro tuto oblast podnikání jsou zde bezpečnostní služby provozující koncesovanou živnost „ostraha majetku a osob“. Za nejdéle takto působící rmu v Krkonoších lze považovat společnost CBA security service se sídlem ve Vrchlabí. Tato společnost nabízí vedle ochrany objektů PCO i unikátní systém VIDEO PCO. Podporou služeb PCO i VideoPCO je motorizovaná zásahová skupina CBA, působící přímo v Trutnově. Pro více informací kontaktujte CBA telefon: 603 578 800, e-mail: info@cba.cz www.cba.cz www.videosecurity.cz (VIDEO PCO)


VÍKEND (3)

15. 6. 2012

Rozhledna u Stachelbergu má naději TRUTNOV - Před dvěma lety zveřejněný záměr vybudovat rozhlednu na Babí u pevnosti Stachelberg dostává konkrétní obrysy. Město požádá Evropskou unii o dotaci, pokud peníze získá, začne se stavbou možná už v příštím roce. Potvrdil to trutnovský starosta Ivan Adamec.

Městská rada navrhne zastupitelům ještě před začátkem prázdnin uvolnit 3,5 milionu korun na výstavbu nové rozhledny v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis. „V případě úspěchu žádosti o dotace to pro město bude velmi výhodné, protože 85 procent částky se nám vrátí z fondů EU a dalších 5 procent ze státního rozpočtu. Město by tedy mělo zaplatit jen 10 procent, ale podmínkou je přednancování stavby, které musí schválit zastupitelstvo,“ vysvětlil Adamec.

Jednoduchá celodřevěná konstrukce rozhledny u Stachelbergu bude mít dvě vyhlídkové plošiny ve výšce 9,4 a 20,8 metrů. Díky ní dojde k dalšímu zatraktivnění této vojenské památky. Stavební povolení na samotnou rozhlednu už nabylo právní moci, stavět se však začne až příští rok. „Podle časového plánu s podáním žádostí

a schvalováním dotací by se mělo začít stavět nejdřív v červenci 2013. Každopádně v tom vidím turistický potenciál. Rozhleden je v Krkonoších a Podkrkonoší stále málo a výhled od Stachelbergu bude velkým lákadlem,“ dodal Adamec.

Připomeňme, že myšlenka na rozhlednu není novinkou. Už před osmi lety prezentovali dva trutnovští fotografové nápad postavit rozhlednu přímo v Trutnově - v městském lesoparku. Jiří Jahoda navrhoval vyhlídkovou věž Na Chmelnici, Milan Lhoták na Šibeníku. Ani jeden ze záměrů nebyl uskutečněn. Před dvěma lety město nápad oprášilo, počítalo s ním ale v projektu na Zatraktivnění vojenských památek právě u dělostřelecké pevnosti Stachelberg. (pac, tz)

Proměny Trutnova (109): Sklad Podkrkonošského konzumu Dnešní díl seriálu Proměny se věnuje bývalému skladu Podkrkonošského konzumu, který byl zbourán před více než třiceti lety. Podkrkonošský konzum byl založen v roce 1940 s cílem, aby svým členům opatřoval levnější potraviny. Zprvu sídlil ve Rtyni v Podkrkonoší, ale od roku 1945 měl své sídlo v Trutnově. V roce 1948 disponoval v regionu 80 prodejnami a osmi výrobními podniky. Kromě klasických koloniálů měl konzum s takřka desetitisíci členy prodejny s textilem, mlékem či řeznictví. Vlastnil i malé pekárny, oplatkárnu či stáčírnu piva. Na snímku z konce 40. let je zachycen hlavní sklad Podkrkonošského konzumu, který se nacházel na rohu dnešní Novodvorské a Procházkovy ulice. Podkrkonošský konzum zanikl na počátku 50. let. Nahradil ho podnik Jednota, který převzal i sklad v Novodvorské ulici. Poté co byl sklad zbourán, vyrostl na jeho místě malý parčík a ulice R. A. Dvorského. Ondřej Vašata, Muzeum Podkrkonoší

www.kasperkovo.cz KASPER KOVO s.r.o. Žitná 476 541 03 Trutnov

ŘÁDKOVOU INZERCI přináší www.kinpo.cz AUTO-MOTO •Prodám Matiz r. v. 2000, STK - emise 2014, spolehlivé, bezproblémové, cena 33 000 Kč, při rychlém jednání sleva. Tel: 774 879 028. E-mail: erosj@seznam.cz •Prodám zánovní alu kola obuté, vzorek 80%, foto zaslu. PC 15 200 Kč, nyní sadu nabízím za 8.000 Kč. Tel: 739 268 920. E-mail: hubnerd@seznam.cz BYDLENÍ •Pronajmu dlouhodobě byt 1+1 v Trutnově, Úpské nábřeží. Nájemné 6600 Kč včetně služeb, kauce 1 měsíční nájem. Volný od 1. 6. 2012, částečně zařízený. Tel: 608 882 502 •Pronajmu nadstandardní byt 3+1 s balkonem, 1. NP, ZL. Byt je po rekonstrukci. Volný od 1. října. Cena 10 500 Kč. Tel: 734 134 150 TRUTNOVINKY VÍKEND, zpravodajský týdeník. Vydavatel: Xantipa agency s. r. o., Trutnov, IČ: 25947940, MK ČR E 18801, Adresa: Bulharská 66, Trutnov, PSČ 541 01, mail: redakce@trutnovinky.cz, tel./fax: 499 941 941. Obchodní a inzertní oddělení: Rudolf Korbelář, tel.: 608 146 620, mail: ruda@xantipa.in. Internetové stránky: www.trutnovinky.cz. Redakce: Hynek Šnajdar, tel.: 734 457 697, mail: hynek@trutnovinky.cz, Pavel Cajthaml, tel.: 733 510 071, mail: pavel@trutnovinky.cz, Michal Bogáň, tel.: 734 545 423, mail: michal@trutnovinky.cz, Distribuce: Česká pošta, a. s. Tisk: Tiskárna Voborník, K. Čapka 868, Hostinné. Sazba: Xantipa agency s. r. o.


VÍKEND (4) ŘÁDKOVOU INZERCI přináší www.kinpo.cz BYDLENÍ •Pronajmu 1+1 (32 m2) v domě na České čtvrti. Cena 5650 Kč, včetně záloh na energie (plyn, voda, elektřina). Bližší info mailem. Tel: 602 445 799. E-mail: mim. hk@seznam.cz •Prodám hezký byt 3+kk ve druhém patře, nám.Horníků, rekonstrukcí a modernizace v roce 2011. Předmětem prodeje jsou i dva sklepy. Cena 1,19 mil. Kč. RK nevolejte. Tel: 775 979 207. E-mail: milan.kaska@gmail.com •Pronajmu byt v 1.p v RD u parku v TU, 43 m2, po rekonstrukci, klidná lokalita, vhodné pro 2 osoby, ne kuřáci a zvířata, volné ihned, 8100 Kč včetně energii + kauce, RK nevolat. Tel: 739 029 071 RŮZNÉ •Prodám palivo bříza, cena 700 Kč/běžný metr. Možnost dovozu po dohodě. Tel: 736 602 244. E-mail: berenie@seznam.cz •Prodám kulečník (bez děr) mramor. deska, tága, 4 koule, počítadlo dřevěné a skříňka na koule. PC: 17 000 Kč, Nc 14 500 Kč. Při rychlém a solidním jednání sleva. Tel: 739 037 146, e-mail: janzule @post.cz •Prodám PS3, cena 5500 Kč, dva vibrační bezdrátové ovladače (druhý dokoupen za 1100 Kč), přidám originál. hru (cena 960Kč) v super stavu, možné připojení na net-wifi. Tel: 773 800 963. E-mail: mokusa@seznam.cz •Prodám PC, monitor Acer, stůl, židli a tiskárnu. Celý set za 4000 Kč. Vhodný na domácí použití pro dítě či kancelářskou práci. Tel: 734 492 521 •Prodám nový lustr koule sleněna oranžovo žluta,vhodna i do dět. pokoje, IKEA Tel: 777 657 278

15. 6. 2012

Dárci krve mají Zlatý kříž za 80 odběrů TRUTNOV - Český červený kříž ocenil Zlatým křížem dárce krve - osmačtyřicet lidí, kteří zdarma už osmdesátkrát darovali krev, nejvzácnější tekutinu na světě. Malá slavnost se konala před týdnem ve Staré radnici.

U krve stále platí, že ji nelze nahradit. Je potřeba například při úrazech, operacích a léčbě otrav. Jsou na ni závislí třeba lidé s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi. Existuje celá řada občanů, kteří dárcovstvím krve pomáhají řešit problémy jiných. „Začal jsem hned po vojně. Darovat krev mi připadá jako minimálně nejjednodušší způsob, jak někomu pomoc. Máme v tom v rodině tradici - dával můj táta i strýc - ten měl přes dvě stě odběrů. Také moje manželka je dárcem krve,“ prohlásil jeden z oceněných osmatřicetiletý Tomáš Hammerschmied. A dodal, že dárcem zůstane i nadále. „Plánuju, že na odběry budou chodit dál,“ přiznal.

Osmdesát odběrů krve je pořádná porce. „Ženy většinou chodí jednou za čtyři měsíce, muži jednou za tři. Plazmu je ale možné odevzdávat už po třech týdnech. Ti nejpilnější pak udělají přes dvanáct odběrů plazmy za rok,“ vysvětlil Lubor Nosek ze zdejšího Klubu dárců krve. Podle něj se dárci dají rozdělit do tří skupin jedni ctí rodinnou tradici, druzí mají díky pravidelným odběrů své krve i aktuální přehled o vlastním zdravotním stavu. A třetí v tom spatřují určité výhody, i když jsou všechny odběry bezplatné.

Kromě Zlatého kříže od Českého červeného kříže dostali trutnovští dárci i odměny v podobě 2 tisíc korun od města Trutnova. „Je to ocenění za to, co ti lidé dělají. Považujeme dárcovství pořád za lidskou činnost s vysokou mírou solidárnosti s ostatními, v současné hektické a uspěchané době je to velmi cenná devíza. Je potřeba takové dobrovolné činnosti podporovat,“ řekl Adamec s tím, že ho překvapilo, jak hodně lidí opakovaně daruje.

Podle odborníků není krve nikdy dost. „Je potřeba neustále, i když o trochu méně než dříve. Řada operací se dnes totiž dělá laparoskopicky, modernějšími operačními metodami,“ řekla primářka transfúzního oddělení v Trutnově Alena Kvardová. A co mají dělat noví zájemci? Darovat může každý zdravý občan ve věku 18 až 65 let. „A to v době od pondělí do čtvrtka, vždy od půl sedmé do deseti hodin,“ dodala Kvardová. (pac)

Archiv poradil, jak sestavit rodokmen TRUTNOV - Genealogie (česky rodinná historie) byla ústředním mottem pátečního dne otevřených dveří v trutnovské pobočce Státního okresního archivu. Za prvé byly vystaveny knihy - matriční, porodní a pozemkové - které jsou pro genealogii důležité. Za druhé o sestavování rodokmenů zazněla krátká přednáška.

„Chtěli jsme lidem poradit, jak na to. Spousta lidí se v tom s prominutím plácá, potřebují poradit,“ vysvětlil ředitel archivu a přednášející Roman Reil. Stále více lidí si chce rodokmen sestavit a většinu informací hledá právě v archivu. „Máme tady z genealogického hlediska zajímavé dokumenty, které je zapotřebí, aby lidé viděli a znali, z čeho je možné zjišťovat informace o rodokmenech. Jsou tu perličky jako například Kniha rodokmenů, kterou by byla škoda neukazovat. Je to písemnost, která významem přesahuje rámec

A přiznal, že se i ve vlastní rodině pustil do tvorby rodokmenu. Jenže z vlastní zkušenosti potvrdil, že úspěch může přinést dlouhodobá, systematická a mravenčí práce. „Těžko se tím může více zabývat běžný člověk, který chodí denně do práce. I já sám to dělám jen příležitostně, když na to náhodně narazím. A ještě stále to nemám hotové. Je to už strašných let,“ přiznal.

našeho okresu,“ upřesnil Reil. Jenže ne všichni vědí, jak a kde začít. A podle odborníků hned v počátku zbytečně tápou. „Musí si hned zkraje vytýčit cíle. Zda si chtějí vyrobit rodokmen takříkajíc sakum prásk včetně ženských předků, anebo zda zvolí snazší možnost. Tou je pídit se jen po nositeli příjmení, tedy po mužích, protože jinak je to hodně časově a nančně náročné,“ naznačil ředitel archivu Roman Reil.

Kdo nemá čas bádat v zažloutlých knihách v archivech, ale má peníze, může si nechat rodokmen vytvořit od specializovaných rem. Anebo si počkat, až budou všechny matriky na internetu a potom si rodokmen vyrobit sám. „Jsou tam ale úskalí v podobě němčiny a kurentního písma,“ upozornil na německé písemnosti z doby před rokem 1945. Matriky se na našem území píšou od 17. století. Pavel Cajthaml Ø 32 Ø 45

1 2 3 4 5

OBJEDNÁVKY: 499 422 294 725 126 210 www.pizza-trutnov.cz Minimální objednávka pro rozvoz ZDARMA po Trutnově je jedna velká pizza Ø 45 nebo dvě malé Ø 32

6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

MARGHERITA PROSCIUTTO PROSCIUTTO E FUNGHI CAPRICCIOSA SALERNO MAFIA ROMANA QUATRO FORMAGGI POSITANO VEGETARIANA HUT VEGETARIANA HAWAII PEPE NAPOLI MEXICANA PICANT CALZONE PICCANTE POLO QUATRO STAGIONE NEPTUN QUATRO SALSICCIOTTI PROSCIUTTO CRUDO QUATRO SUPREME AL CAPONE DIAVOLA CREMA E FUNGHI MARINARA BOLOGNA MONDO ACAPULCO FLORENTINA BOLZANO AL SALAME DI PEPERONY QUATRO LA CARNE CON SPINACI LEGIA SALMONE E ANETO QUATRO FORMAGI PREFERITI Krabice

mozzarela, bazalka, rajčata šunka, mozzarella šunka, žampiony, mozzarella šunka, žampiony, olivy, mozzarella salám, žampiony, mozzarella salám, kukuřice, cibule, mozzarella slanina, žampiony, mozzarella niva, hermelín, eidam, mozzarella tuňák, cibule, mozzarella žampiony, červ. cibule, paprika, rajčata, zelené a černé olivy, bazalka, mozzarella žampiony, kukuřice, fazolové lusky, bazalka, mozzarella šunka, ananas, curry, mozzarella špenát, česnek, smetana, mozzarella ančovičky, černé olivy, mozzarella slanina, zel. fazole, cibule, chilli, mozzarella mozzarela, pikantní salám, feferonky salám, paprika, pórek, chilli, mozzarella kuřecí maso, rajčata, bazalka, mozzarella 1/4 prosciuto, 1/4 salerno, 1/4 margherita, 1/4 quatro formaggi sardinky, černé olivy, červ. cibule, vejce, eidam, mozzarella čtyři druhy výběrových suchých salámů, mozzarella prosciutto crudo, mozzarella 1/4 prosciuto crudo, 1/4 Al Capone, 1/4 quatro formaggi, 1/4 quatro salsicciotti slanina, uzený sýr, cibule, vejce, mozzarella pepřový salám, klobása mexico, piri-piri papričky, zelené olivy, mozzarella niva, žampiony, smetana, mozzarella česnek, bazalka, mozzarella šunka, salám, slanina, mozzarella šunka, rajčata, hermelín, mozzarella salám, rajčata, piri piri papričky, mozzarella slanina, špenát, vejce, feferonky, mozzarella kuřecí maso, chřest, smetana, mozzarella salám, cibule, chilli, vejce, mozzarella prosciutto crudo, kuřecí maso, slanina, klobása mexiko, mozzarella šunka, špenát, vejce, parmezán, mozzarella gorgonzola, worchester, červená cibule, pepř, vlašský ořech, mozzarella, třešně smetana, kopr, losos, mozzarella gorgonzola, gambozola, parmezán, mozzarella

Ø 32 69,75,85,89,85,85,85,99,95,85,75,99,85,99,99,99,99,99,85,99,99,109,109,99,109,85,59,89,89,99,89,119,89,119,99,119,99,119,6,-

Ø 45

99,139,149,159,149,149,149,175,175,149,139,175,149,175,175,175,175,175,149,175,175,199,199,175,199,149,89,159,159,175,159,210,159,210,175,210,175,210,12,-


VĂ?KEND (5)

15. 6. 2012

OhlĂŠdnutĂ­ za udĂĄlostmi poslednĂ­ch dnĹŻ

AUTOVETERĂ NI NA PĚŠĂ? ZĂ“NÄš. SobotnĂ­ dopoledne v centru mÄ›sta zpestĹ™il sraz veterĂĄnĹŻ. Příznivci historickĂ˝ch vozidel tam na chvĂ­li vystavili dnes uĹž jen vĂ˝jimeÄ?nÄ› vĂ­danĂŠ stroje - například tříkolku hadraplĂĄn, legendĂĄrnĂ­ Ä?eskĂĄ auta Spartak a OktĂĄvie nebo slavnou Corvettu. K vidÄ›nĂ­ byly i motocykly, vÄ?etnÄ› Jawy. Foto: Jan BartoĹĄ

STACHELBERG JAKO LETNĂ? KINO. NeÄ?ekanĂ˝ ĂşspÄ›ch mÄ›lo sobotnĂ­ promĂ­tĂĄnĂ­ ďƒžlmu Lidice na stÄ›nu dÄ›lostĹ™eleckĂŠ tvrzi Stachelberg. Dorazilo 150 lidĂ­ a vÄ›tĹĄina si biograf pod ĹĄirĂ˝m nebem chvĂĄlila. NoÄ?nĂ­ kulisa lesa, zima, Ä?erstvĂ˝ vzduch, kiosek s obÄ?erstvenĂ­m v provozu aĹž do konce. ZĂĄĹžitek, na kterĂ˝ se bude vzpomĂ­nat. Foto: Milan LhotĂĄk.

TRUTNOVSKĂ TANEÄŒNĂ? AKADEMIE. VĂ­ce neĹž stovka taneÄ?nĂ­kĹŻ se pĹ™edvedla pĹ™i ĹĄesti pĹ™edstavenĂ­ch v sĂĄle NĂĄrodnĂ­ho domu. PodobnÄ› jako v minulĂ˝ch letech tanÄ?ili pĹ™edevĹĄĂ­m mĂ­stnĂ­. K vidÄ›nĂ­ byl například modernĂ­ hip hop a street dance, rokenroll, ale takĂŠ standardnĂ­ a latinsko-americkĂŠ tance. Foto: VilĂŠm Fischl

RALLY KRKONOĹ E PO Ĺ ESTÉ. TisĂ­ce divĂĄkĹŻ pĹ™ilĂĄkal tradiÄ?nĂ­ automobilovĂ˝ zĂĄvod Rally KrkonoĹĄe. Na traĹĽ do devĂ­ti nĂĄroÄ?nĂ˝ch rychlostnĂ­ch zkouĹĄek se vydalo 123 posĂĄdek, do cĂ­le jich zdĂĄrnÄ› dorazilo 97. NejvÄ›tĹĄĂ­ zmÄ›nou byl otoÄ?enĂ˝ smÄ›r erzet StarobuckĂĄ a KryblickĂĄ a vĂ˝raznĂŠ zkrĂĄcenĂ­ měřenĂŠ zkouĹĄky pĹ™es ZĂĄmeckĂ˝ vrch. Foto: MiloĹĄ Ĺ ĂĄlek

MQORNGZPĂŠXĂšTQDM[CUNWĂĽD[ XQDNCUVKQVXQTQXĂšEJXĂšRNPĂŠCRNžwÄ‹Ä?

0CDÊ\ÊOGPGLNGXPáLwÊ PGDQPGLNGRwÊQMPC ,GPC8žUMVGTÆUKX[DGTGVG

8º41$#241&',/106¾ä *QTUM¾6TWVPQX6GNGOCKNCNWRTQEGU@CNWRTQEGUE\

www.aluproces.cz


VÍKEND (6)

15. 6. 2012

JBT FoodTech přichází do Trutnova Společný projekt s rmou KASPER KOVO nenty mrazírenských technologií, které byly dosud přepravovány 1000 km z Trutnova na nální montáže do Švédska. Nová společnost proto díky úzké spolupráci bude sídlit přímo v prostorách výrobního areálu KASPER v Trutnově - Poříčí. „Majetkově zůstanou obě rmy nezávislé, z hlediska logistiky a servisu znamená tento krok přínos pro obě rmy. Firmě KASPER KOVO díky tomu narostou zakázky v ročním objemu 2 - 3 miliony eur,“ dodává Kasper.

Do Trutnova míří díky dobré spolupráci se společností KASPER KOVO celosvětový dodavatel integrovaných řešení pro zpracování potravin, který zde založí výrobní a servisní divizi pro střední Evropu. „Se společností JBT FoodTech spolupracujeme sedm let a pro KASPER

KOVO je to největší zahraniční zákazník. Společný projekt přinese řadu výhod nám i regionu,“ sdělil jeden ze spolumajitelů rodinného holdingu Kasper. KASPER KOVO dodává pro JBT FoodTech předmontované součásti a kompo-

Pro JBT FoodTech je region střední a východní Evropy velmi důležitý. Sídlo pro nový závod si proto společnost zvolila s ohledem na umístění spolehlivého dodavatele, se kterým chce prohloubit a rozšířit spolupráci na dodávkách technologických linek pro zpracování mražených potravin. Realizace prvních zakázek je plánována už na červen tohoto roku, takže v současné době probíhají přípravné investice a nábor nových kvalikovaných zaměstnanců, zejména vysokoškoláků v oboru strojírenství a automatizace a dalších technických pracovníků.

světovým leaderem v segmentu velkokapacitních mrazících systémů – Frigoscandia Equipment Freezer, které budou v Trutnově zejména vyráběny. Tyto se používají na celém světě pro průmyslové zmrazování potravin, např. zeleniny, hamburgerů, pečiva, drůbežího masa apod. (PR)

JBT FoodTech je součástí globální společnosti John Bean Technologies se sídlem v USA, která je kótována na newyorské burze (NYSE). JBT FoodTech je celo-

JBT FoodTech vypisuje výběrové řízení na pozice strojního inženýra ve svém novém závodě v Trutnově Máte zájem pracovat v podnětném a zajímavém mezinárodním prostředí? Firma JBT FoodTech je předním světovým dodavatelem integrovaných řešení pro zpracování potravin. Jako strojní inženýr budete spolu s týmy inženýrů v Helsingborgu ve Švédsku vyvíjet a projektovat strojní zařízení (zejména mrazící) pro potravinářský průmysl. Jedná se především o stroje z nerezové oceli.

Práce probíhá zpravidla formou projektů, a to buď výzkumných a vývojových projektů na novém zařízení JBT FoodTech, nebo projektů na úpravu stávajícího zařízení JBT FoodTech podle požadavků zákazníka.

Hlavním 3D CAD nástrojem je ProEngineer a PDM systémem PDMLink.

Požadována je několikaletá praxe na pozici strojního inženýra a dobrá znalost angličtiny.

Přihlaste se ještě dnes! Svůj životopis v češtině a angličtině zasílejte prosím do 4. července 2012 na emailovou adresu: d.papikova@kasperkovo.cz. Více informací poskytne personální manažer firmy KASPER KOVO s. r. o. Dagmar Papíková na shora uvedené emailové adrese nebo na telefonu 499 827 163.

Do skupiny firem JBT FoodTech patří přední světové firmy vyrábějící zařízení pro zpracování potravin, jako jsou Frigoscandia, Stein, DSI a Double D. Více informací najdete na www.jbtfoodtech.com


VÍKEND (7)

15. 6. 2012

Atletické závody trutnovských škol

TRUTNOV - První ročník atletických závodů města Trutnova pro střední školy a 8. a 9. ročníky základních škol se uskutečnil v úterý na městském stadionu. Na tartanovém oválu se představilo asi šedesát mladých sportovců z gymnázia, „zdrávky“, „průmky“, učeliště a dorazili i žáci vrchlabské základní školy. „Čekali jsme trošku větší účast. Myslím si, že taková možnost zazávodit si na tak pěkném stadionu, se jen tak někdy nenaskytne,“ mrzelo jednoho z pořádajících učitelů Luboše Serbouska ze SOŠ a SOÚ Trutnov. Především místní základní školy zaujaly k této akci pasivní postoj. „Nicméně, v porovnání s loňským nultým ročníkem se závod zase o kousek posunul dál a za rok už to třeba bude ještě lepší,“ dodal. Nejhodnotnější výkony předvedli gymnazisté Matěj Červený na 100 metrů, kde běžel čas 11,8 vteřin, a Jakub Karpíšek, jenž si ve výšce vylepšil svoje osobní maximum na 174 centimetrů. Atlet trutnovské Lokomotivy si rovněž zaběhl osobák na 400 metrů - 54,6 sekund. Více na www.trutnovinky.cz (bog), foto: Miloš Šálek

Olympijský sen si zřejmě Pechancová nesplní

Trutnovské plavkyni Anetě Pechancové se vzdaluje účast na olympiádě v Londýně. Závodnice, která začátkem června oslavila dvacáté narozeniny, plánovala útok na limit o víkendu na mítinku v Monte Carlu. Ale odjela tam nemocná, což se podepsalo na výkonu - 50 kraul za 27,45. Poslední možnost splnit limit bude mít o víkendu v Budapešti.

Kratochvíl má světový rekord a je mistr Evropy

Silový trojbojař z Vlčic Jaromír Kratochvíl se stal mistrem Evropy. V rakouském Hornu zvedl v kategorii do 100 kg open ve dřepu 395 kilogramů, v benchpressu 260 a v mrtvém tahu 310. Celkový výkon tedy byl 965 kilogramů, čímž o dvacet kilo překonal vlastní světový rekord.

Fotbalisté se rozloučili s divizí

TRUTNOV - Poslední domácí utkání v divizní soutěži odehráli trutnovští fotbalisté. Sestupující Kozákovi hoši přivítali v krajském derby Náchod. Přestože stejně jako týden předtím ve Dvoře Králové vedli, tak i na svém hřišti o náskok přišli a inkasovali čtyři branky. Domácí sice dokázali odpovědět na brzkou vedoucí trefu soupeře hned dvěma góly - Knapa a Musila, jenže poté inkasovali v 62., 79. a 89. minutě a prohráli 2:4. „Celkově se hosté vyskytovali více u míče a asi zaslouženě si odvezli všechny body,“ uvedl po utkání vedoucí trutnovského družstva Petr Brejcha. Závěrečný zápas sezony odehrál Trutnov včera v Kolíně, výsledek najdete na našem webu. Pro tým z Podkrkonoší to bude po dvou letech rozloučení s divizí, příští sezonu začnou fotbalisté v krajském přeboru. (bog)

EVA NÝVLTOVÁ SE VDÁVALA. Česká reprezentantka v běhu na lyžích Eva Nývltová si řekla v sobotu své ano se svým dlouholetým přítelem Martinem Vrabcem. Svatební obřad proběhl v koncertní síni Bohuslava Martinů a mezi hosty se objevil například i Lukáš Bauer. Foto: Vilém Fischl

Tour de Kids míří do Trutnova

TRUTNOV - Dětské cyklistické závody Tour de Kids zavítají v sobotu odpoledne na Krakonošovo náměstí. Od 13 hodin se tam bude závodit v pěti kategoriích rozdělených podle věku. Nejmladší holky a kluci (narození v roce 2009 a později) pojedou trať dlouhou 40 až 50 metrů většinou na odstrkovadlech, ale mohou využít i tříkolky či šlapadla. Na start mohou jen děti narozené v roce 2001 a mladší. Ty pak absolvují trať kolem 1 až 1,5 kilometru na kolech. Malé účastníky na náměstí přivítá Míša Nosková jako moderátorka i zpěvačka a klaun Čiko, který s dětmi kouzlí, hraje a vyrábí z balónků neuvěřitelné věci. „Hlavně ale neodcházejte domů hned po závodech. I když vaše děti nevyhrají, všechna startovní čísla budou slosovaná a jako hlavní výhra je dětské kolo Amulet nebo třeba hračky, cereální snacky a další výhry,“ upozornila za organizátory Tour de Kids Ivana Průchová. Vstup na akci je zdarma, startovné pro děti při on-line registraci na stránkách www.tourdekids.cz je 80 korun a při platbě na místě 100 korun. (pr) Více na www.trutnovinky.cz


VĂ?KEND (8)

15. 6. 2012

Byt 1+1

DNĂ?

Prodej bytu 1+1 37 m2 v OV V UJKHCM¤KNJ@KHSÖT#QTĚAX

731 175 558

VĂ˝hody: ĹžM¨YJ¤MÂœJK@CX*ĂˆLĂ–R¨B ĹžONĂˆÂœRSDĂˆM¤QDJNMRSQTJBH ĹžQDUHS@KHYNU@M¸O@MDKNU¸CÄŞL ĹžAK¨YJNCNBDMSQ@HM@MÂœJTOX ĹžCNRS@SDJO@QJNU@B¨BGL¨RS

s KIA CEE’D

Novå Kia Cee’d nabízí nejen skvělý design, ale i nejmodernějťí technologie, nadstandardní výbavu, perfektní jízdní vlastnosti a nízkou spotřebu. Je tak osvobozující, kdyŞ nemusíte vybírat a můŞete mít rovnou vťe.

Cena: 750 000*Ăˆ *Ăˆ

AUTOSAJM.CZ, NĂĄchodskĂĄ 509, Trutnov tel: 499 841 559 | gsm: 776 696 266

Rally KrkonoĹĄe vyhrĂĄl SemerĂĄd

TRUTNOV - Ĺ estĂ˝ roÄ?nĂ­k automobilovĂŠ soutěŞe Rally KrkonoĹĄe ovlĂĄdli Martin SemerĂĄd a Bohuslav Ceplecha s vozem Mitsubishi Lancer Evo IX. VĂ­tÄ›zstvĂ­ ve Ä?tvrtĂŠm podniku mistrovstvĂ­ ÄŒeskĂŠ republiky ve sprintrally vybojovali pĹ™esvÄ›dÄ?ivÄ› o 25 vteĹ™in pĹ™ed nÄ›meckou posĂĄdkou Kahle - Doerr. TĹ™etĂ­ dojeli SĂ˝kora a Ĺ kardovĂĄ. VĂ˝bornĂ˝m osmĂ˝m mĂ­stem se zaskvÄ›la trutnovskĂĄ dvojice Richard Kirnig a Martin BartoĹĄ. Do cĂ­le letoĹĄnĂ­ho zĂĄvodu se dostalo 97 ze 123 posĂĄdek.

a ve ďƒžnĂĄle jsem mÄ›l parĂĄdnĂ­ velkĂ˝ nĂĄskok, takĹže maximĂĄlnĂ­ spokojenost,“ Ĺ™ekl vĂ­tÄ›z zĂĄvodu Martin SemerĂĄd. Historicky nejmladĹĄĂ­ vĂ­tÄ›z rally v ÄŒeskĂŠ republice vĹĄak pĹ™iznal, Ĺže kdyby ze zĂĄvodu neodstoupil TomĂĄĹĄ Kostka, na prvnĂ­ mĂ­sto by těŞko dosĂĄhl. VĂ­tÄ›z dvou ĂşvodnĂ­ch podnikĹŻ ĹĄampionĂĄtu byl se svĂ˝m CitroĂŤnem C4 WRC nejrychlejĹĄĂ­ v obou ĂşvodnĂ­ch testech, ale na zaÄ?ĂĄtku erzety StarobuckĂĄ havaroval a stejnÄ› jako pĹ™i pĹ™edchozĂ­ sprintrally KopnĂĄ musel odstoupit. V Ä?ele sprintrally zĹŻstal Roman OdloĹžilĂ­k, kterĂ˝ dokonÄ?il Rally KrkonoĹĄe na Ä?tvrtĂŠm mĂ­stÄ›, kdyĹž napĂ­navĂ˝ souboj o trutnovskĂŠ pĂłdium prohrĂĄl s Janem SĂ˝korou aĹž v poslednĂ­ rychlostnĂ­ zkouĹĄce. V tĂŠ se dvakrĂĄt do hodin roztoÄ?ilo auto domĂĄcĂ­ posĂĄdky Richard Kirnig - Martin BartoĹĄ, pĹ™esto osmĂŠ mĂ­sto je ĹživotnĂ­m vĂ˝sledkem. Michal BogĂĄĹˆ

„Od zaÄ?ĂĄtku jsme se snaĹžili jet. VyuĹžil jsem zkuĹĄenostĂ­, kterĂŠ s touhle soutěŞí mĂĄm, coĹž s mnoha soutěŞemi v ÄŒechĂĄch nemĂĄm. Jel jsem rychle tam, kde jsem to znal. Na prvnĂ­ a druhĂŠ erzetÄ› jsem se vĹždycky snaĹžil uskoÄ?it ostatnĂ­m. Na tÄ›ch dalĹĄĂ­ch dvou jsme si to spĂ­ĹĄ kontroloval

Matthias Kahle, 2. mĂ­sto: „Byl to těŞkĂ˝ zĂĄvod. PoÄ?asĂ­ bylo hodnÄ› sloĹžitĂŠ. NevÄ›dÄ›li jsme, jak to bude vypadat za zatĂĄÄ?kou, střídala se suchĂĄ a mokrĂĄ traĹĽ. Bylo to troĹĄku jinĂŠ neĹž minulĂ˝ rok, kdy bylo vÄ›tĹĄĂ­ mokro a zĂĄvod byl nebezpeÄ?nÄ›jĹĄĂ­. Letos to byla vÄ›tĹĄĂ­ zĂĄbava. Jsme spokojenĂ­, Ĺže se nĂĄm takĂŠ na trati vyhnuly problĂŠmy s autem. ProÄ? jsme nevyhrĂĄli? Martin SemerĂĄd byl na nĂĄs moc rychlĂ˝, jel vĂ˝bornÄ› a nĂĄm se ho prostÄ› nepodaĹ™ilo nechyt.“

Martina Ĺ kardovĂĄ, 3. mĂ­sto: „VĂ˝sledek povaĹžujeme za velkĂ˝ ĂşspÄ›ch. Celou dobu jsme se tahali s Romanem, takĹže jsme si nemysleli, Ĺže bychom skonÄ?ili nakonec tĹ™etĂ­. Od prvnĂ­ho kilometru poslednĂ­ erzety jsem ale vÄ›dÄ›la, Ĺže Honza do toho pĹŻjde a povedlo se to. ÄŒistĂĄ jĂ­zda bez jedinĂŠ chyby. Jsme maximĂĄlnÄ› spokojenĂ­. RychlostnĂ­ zkouĹĄky byly pÄ›knĂŠ, technickĂŠ, lĂ­bily se nĂĄm. Nejt쪝í byla paradoxnÄ› ta poslednĂ­ (BernartickĂĄ), na kterĂŠ jsme vyhrĂĄli.“

Roman OdloĹžilĂ­k, 4. mĂ­sto: „KrkonoĹĄe jsou vĹždycky těŞkĂ˝ zĂĄvod. MyslĂ­m, Ĺže je tady jedna z nejpÄ›knÄ›jĹĄĂ­ch tratĂ­. Spolu s Kopnou mĂĄm tento zĂĄvod nejradĹĄi. Letos to jeĹĄtÄ› troĹĄku vĂ­ce umocnilo vÄ?erejĹĄĂ­ poÄ?asĂ­, rĂĄno to hodnÄ› klouzalo. S vĂ˝sledkem bych byl spokojenĂ˝, kdybych dojel aspoĹˆ jako druhĂ˝ nebo tĹ™etĂ­. BohuĹžel jsem to nezvlĂĄdl a Ä?tvrtĂŠ mĂ­sto z mĂŠho pohledu je nic moc. VĂĄĹžnÄ› jsem se snaĹžil, ale dnes jsem udÄ›lal hodnÄ› chyb na StarobuckĂŠ, tam jsem jel blbÄ› a ztratil.“

Richard Kirnig, 8. mĂ­sto: „Jsme spokojenĂ­. Je to satisfakce za loĹˆskĂ˝ rok, kdy jsme uĹž skonÄ?ili na druhĂŠ rychlostce. Letos jsme dojeli do cĂ­le a s tĂ­m vĂ˝sledkem jsme nadmĂ­ru spokojenĂ­. ZĂĄvod to byl hodnÄ› těŞkĂ˝, pĹ™es noc zaprĹĄelo a na trati bylo hodnÄ› neÄ?itelnĂ˝ch mĂ­st. MÄ›li jsme pĂĄr krizovek, ale naĹĄtÄ›stĂ­ jsme to ustĂĄli. Na zaÄ?ĂĄtku sezony jsme se uĹž rozjezdili a pĹ™ece jenom je to domĂĄcĂ­ traĹĽ, takĹže ty erzety znĂĄme a plnÄ› jsme tuto vĂ˝hodu vyuĹžili.“ Foto: MiloĹĄ Ĺ ĂĄlek a Jan KusĂ˝

Detaily nabĂ­dek najdete na

www.kinpo.cz

- 100 KÄ? na opalovacĂ­ krĂŠmy VICHY LĂŠkĂĄrna U Ĺ˜eky

Divadelní předplatnÊ 2012/2013

10 % sleva pro drĹžitele permanentky KASPER PARKU Skateshop Acid-House

Souprava Laine Blanche

SvatebnĂ­ noc ZDARMA Hotel Patria

Co nabízí novå divadelní sezóna v Uffu? Nenechte si ujít předplatnÊ

Novinka v sortimentu bytovĂ˝ch doplĹˆkĹŻ obchodu KrĂĄsnĂ˝ domov

CestovnĂ­ lĂŠkĂĄrniÄ?ka

ZĂĄkladnĂ­ sada medikamentĹŻ na cesty od LĂŠkĂĄrny U Ĺ˜eky

Trutnovinky Víkend 15. 6. 2012  
Trutnovinky Víkend 15. 6. 2012  

Trutnovinky Víkend 15. 6. 2012

Advertisement