Fiat Justitia Dergi

Page 26

HUKUKTA ZİHİN HARİTALARI Burak Seyman Hukuk öğrenimim boyunca ne öğrendiysem, ne kadar ders kitabı okuduysam, derslerde ne kadar not aldıysam hepsini zihin haritalarına yerleştirdim. Bu zihin haritalarını da herkesin yararlanabilmesi maksadıyla kişisel blogumda paylaştım. Sizlere burada zihin haritasından, zihin haritasının faydalarından ve kendi serüvenimden kısaca bahsedeceğim.

Zihin Haritası Nedir? Zihin haritası (mind map), bilgileri ve düşünceleri organize etmek için kullanılan bir tür diyagramdır. Merkeze konulan anahtar kelimenin etrafına hiyerarşik olarak başlıklar, bilgiler yerleştirilir ve bu bilgiler arasında renkler, çizgiler, oklar, semboller, şekiller kullanılarak anlam bağlantıları kurulur. Haritalarda kullanılan hiyerarşik düzen, bilgilerin sınıflandırılmasını sağlar. Merkezdeki kalın çizgili şekiller ve büyük yazılar, merkezden uzaklaşıp uçlara doğru gittikçe ince çizgili şekiller ve küçük yazılara dönüşür. Böylece konu önem sırasına göre açıklanmış ve parçalar arasındaki ilişkiyi görmek de kolaylaşmış olur.

FOTOĞRAF (1) – Alt Yazı: Zihin Haritalarındaki Hiyerarşik Düzen

Zihin haritalarını, soyut bilgilerin ve düşüncelerin görsel bir resmi gibi düşünülebiliriz. Bu resimde birbiri ile ilişkilendirilmiş renkler bilgilerin karışmasının önüne geçer. Bu da analitik düşünmeyi beraberinde getirdiğinden bir hususun esasını, istisnasını, örneğini birbirinden kolaylıkla ayırabiliriz.

Zihin Haritası Nasıl Ortaya Çıktı? Temeli öğrenme üzerine yapılan bilimsel araştırmalara dayanan bu teknik, İngiliz psikolog Tony Buzan tarafından 1960’lı yıllarda geliştirilmiş ve 1975 yılında da, kavramların insan zihnindeki bağlantıları

24

hakkında bir model ortaya konulmuştur. Modele göre, insan zihni “kırmızı” gibi bir kavramı düşünür düşünmez, bu kavramla en ilişkili kavramları hatırlamakta ve sonra bu ikincil kavramlar da “kırmızı” ile uzaktan ilişkili kavramları hatırlatmaktadır. Aslında hepimiz daha önce bu süreci yaşamışızdır. Klasik bir sınav esnasında konuyu iyi bilmemize rağmen konunun detayları aklımıza gelmiyordur ve bu aşamada aklımıza gelen bir tek kelime, diğer kelimelerin ve cümlelerin kapısını açar. Gerçekten, o ilk kelimeden sonrası çorap söküğü gibi gelir; işte zihin haritaları bu tetiklemeyi de kolaylaştırır. Zihin haritası tekniği, insan beyninin hatırlamayı içeren sol lobu ile yaratıcılığı içeren sağ lobunu birlikte kullanan bir not tutma metodu olduğundan, daha önceden Leonardo Da Vinci, Sir Isaac Newton, Paganini ve Walt Disney gibi ünlü şahsiyetler tarafından da kullanılmıştır. Bu teknik genellikle A2-A3 boyutlarında beyaz bir kağıda uygulanır. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılımlar da bu tekniğin uygulama araçlarından biri haline geldi. Ekran kullanımındaki yakınlaştırma ve uzaklaştırma imkânları büyük bir haritanın küçük ekranlarda görüntülenebilmesini sağladı ve ayrıca bilgileri değiştirme ve düzenleme konusundaki esneklik, haritaların oluşturulmasını kolaylaştırdı. Artık yazılım üzerinden hazırlanan bir harita kolayca paylaşılabilir, senelerce değiştirilerek kullanılabilir hale geldi.

Zihin haritası tekniği, insan beyninin hatırlamayı içeren sol lobu ile yaratıcılığı içeren sağ lobunu birlikte kullanan bir not tutma metodu olduğundan, daha önceden Leonardo Da Vinci, Sir Isaac Newton, Paganini ve Walt Disney gibi ünlü şahsiyetler tarafından da kullanılmıştır. Zihin Haritaları ile Beyin Arasındaki İlişki Klasik öğrenme; beynimizin sadece sözcükler, mantık, sayılar gibi sol lob becerilerini kullanarak gerçekleşir.