Page 1

Sonary a GPS na zavážacie loďky

te majiteľom zavážacej loďky a radi by ste ju vylepšili sonarom, prípadne GPS? Uvažujete o kúpe zavážacej loďky so sonarom a neviete sa rozhodnúť, aký typ sonaru zvoliť? V tom prípade je tento článok venovaný práve vám.

S

Intuitívne menu TF640 v slovenskom jazyku.

BEZDRÔTOVÝ SONAR FC90

Hlavnými výhodami tohto sonaru sú jeho veľkosť, jednoduché ovládanie, zobrazovanie teploty vody i vzduchu a monitorovanie stavu napätia batérie, ktorou je napájaný vysielač. Na 3-palcovej obrazovke s rozlíšením 128x64 pixelov môžete okrem aktuálnej hĺbky pozorovať aj symboly rýb. Sonar je možné osadiť

Bezdrôtový sonar FC90.

BEZDRÔTOVÝ SONAR S GPS TF640

Táto jednotka je určená pre náročných rybárov, ktorí chcú svoju zavážaciu loďku premeniť na plnohodnotný prostriedok na sondovanie dna, či presné vyvážanie vo dne, v noci i hmle. A to všetko bez použitia tyčových bójok, keďže do pamäte je možné uložiť až 500 rôznych lovných miest, či presných dráh zavážania. Pomocou symbolu kompasu je možné loďku navigovať na zvolené miesto bez toho, aby s ňou mal lovec vizuálny kontakt. Inštalácia sondy sonaru aj GPS vysielača je veľmi jednoduchá a aj laik ju zvládne v priebehu niekoľkých minút. Okrem toho spolu so sonarom sú dodávané detailné užívateľké manuály a CD s inštruktážnymi videami. Ovládanie jednotky prostredníctvom slovenského menu je intuitívne. Zobrazenie údajov na farebnom 4,3-palcovom monitore s rozlíšením 480x272 pixelov je veľmi prehľadné. Užívateľ si môže zvoliť, ktoré údaje sa budú zobrazovať a v akom poradí. Okrem hlavných údajov v ľavom hornom rohu obrazovky (hĺbka, teplota vody a stav napätia batérie zavážacej loďky) ponúka sonar nasledovné informácie: vzdialenosť k cieľovému bodu (lovné miesto), vzdialenosť od východiskovej pozície (najčastejšie miesto, kde sa loďka spúšťa na vodu), rýchlosť loďky v m/s, prípadne čas potrebný na dosiahnutie cieľového bodu, počet dostupných satelitov, stav napätia batérie, ktorou je napájaný prijímač, presné GPS súradnice a pod. Alarmy rýb, plytkej vody, straty signálu či vybitia batérie sú samozrejmosťou. Sonar tiež signalizuje, keď sa loďka dostane do blízkosti

lovného miesta. Užívateľ pritom sám nastaví, v akej vzdialenosti od cieľového bodu sa má alarm spustiť. Toslon TF640 je najkvalitnejším sonarom s GPS, určeným na zavážacie loďky. Svedčí o tom aj fakt, že už niekoľko renomovaných svetových výrobcov zavážacích lodiek ako Carplounge, či Viper, ho sériovo začali montovať do svojich lodiek. Sonary Toslon, podobne ako množstvo iného príslušenstva na zavážacie loďky, si môžete objednať priamo u dovozcu na stránke www. lodky.sk. Prípadne pre viac informácií oslovte predajcu e-mailom lodky@lodky.sk alebo telefonicky na 0908/24 60 58.

Detail uchytenia TF640 do vidlíc pomocou Gardner adaptéra. GPS vysielač osadený na loďke Viper Icon.

WWW.SLOVENSKYRYBAR.SK

V dnešnej dobe je na trhu dostupných množstvo bezdrôtových sonarov a GPS jednotiek. Avšak len niektoré z nich sú konštruované na použitie so zavážacími loďkami. Predpokladom na to je dostatočný dosah vysielača, ktorý by nemal byť menší ako 300 m. V opačnom prípade môže ísť o sonary so sondami na nahadzovanie, ktoré majú niekoľkonásobne menší dosah. Sonary Toslon boli vyvinuté špeciálne pre použitie so zavážacími loďkami. Výrobca ponúka niekoľko modelov, ktoré plne pokrývajú potreby dnešných rybárov. Medzi dva hlavné modely patria FC90 – cenovo dostupný čiernobiely sonar a TF640 – najvýkonnejšia jednotka na trhu, ktorá v sebe kombinuje funckie farebného sonaru, GPS a kompas.

do akejkoľvek zavážacej loďky dostupnej na našom trhu, či už cez uchytenie sondy priamo do trupu alebo pomocou adaptéra, ktorý je súčasťou balenia.

35

Sonary a GPS na zavážacie loďky_v2  

Článok uverejnený v časopise Slovenský Rybár 04/2014.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you