Page 1

Business everyday

Únor 2014

Měsíčník společnosti Firestarter s.r.o.

LENKA PANÍČKOVÁ

REVENUE DIRECTOR VIENNA INTERNATIONAL HOTELMANAGEMENT AG Dáma na svém místě, která zakouší práci v síti TOP evropských hotelů.

HODNOTY

POCTIVOST V PODNIKÁNÍ

S poctivostí nejdál dojdeš! Známí i méně známí podnikatelé prozradili svůj vztah k poctivosti.

firestarter.cz


být neuståle f kontaktu facebook.com/ifirestarter.cz


CO VÁS ČEKÁ

OBSAH 26

06

EDITORIAL Jdeme si za svým a bereme vás s sebou.

08

ÚVODNÍK Proč je důležité být připravený na úspěch.

12

NAPSALI JSTE Jak se vám líbilo prosincové číslo FIRESTARTER?

26

ADAM BLAHA SYNOT aneb hra o peníze.

36

FIRELIFE Knihy, hudba, filmy a vše co nás provází.

44 40

SILVESTROVSKÁ PÁRTY 2013 Kroměříž navštívil i FIRESTARTER.

44

TOMÁŠ HILLER Léto, zábava a peníze.

52

PLUS MÍNUS Co nám přinesl měsíc leden?

66

80

54

TECHNOLOGIE Pomocník zdravého životního stylu.

62

FIREMNÍ HODNOTY Leden ve znamení poctivosti.

92

66

MIREK PAKR Jak skloubit cestování a byznys 365 dní v roce.

80

NA SCÉNU! KRISTÝNA DAŇHELOVÁ Superstar. Je to přednost nebo celoživotní stigma?

84

FENOMÉN iPhone slaví sedmé narozeniny.

4

FIRESTARTER Únor 2014


PUBLISHING

88

FIREHELP Správné rozhodnutí pro správnou věc.

92

TOMÁŠ HEČKO IT specialista společnosti FIRESTARTER s.r.o.

98

ČTĚTE V DALŠÍM ČÍSLE Ochutnávka březnového čísla, které si nenechte ujít!

GENERÁLNÍ ŘEDITEL PETR KOPČIL PETR.KOPCIL@FIRESTARTER.CZ +420 774 744 408 ŠÉFREDAKTOR VÍT STUDNIČKA VIT.STUDNICKA@FIRESTARTER.CZ +420 608 072 147 REDAKCE LENKA MAHDALOVÁ PETR KOPČIL ALICE HORÁKOVÁ VÍT STUDNIČKA LIBOR ZEZULKA FILIP NOVÁK JAROMÍR SVĚTLÍK FOTOGRAFOVÉ PETR KOPČIL JAROMÍR SVĚTLÍK DANIEL KUBINA KOREKTURA RICHARD ANDRÝSEK OBCHODNÍK LIBOR ZEZULKA IT ODDĚLENÍ TOMÁŠ HEČKO VYDÁVÁ FIRESTARTER S.R.O. ADRESA REDAKCE FIRESTARTER S.R.O. MOKRÁ 314 760 01 ZLÍN FIRESTARTER.CZ KONTAKTUJTE NÁS REDAKCE@iFIRESTARTER.CZ INZERCE INZERCE@iFIRESTARTER.CZ

14 LENKA PANÍČKOVÁ Revenue Director. Vienna International Hotelmanagement AG. Dáma na svém místě, která zakouší práci v síti TOP evropských hotelů.

FIRESTARTER S.R.O. FIRESTARTER JE MOŽNÉ VOLNĚ ŠÍŘIT DIGITÁLNÍ CESTOU JAKO CELEK. NENÍ VŠAK PŘÍPUSTNÉ JEJ JAKKOLIV EDITOVAT A UŽÍVAT POUZE JAKO ČÁSTI PRO KOMERČNÍ ÚČELY. TÍM SE ROZUMÍ NAPŘÍKLAD TEXTOVÁ ČÁST, FOTKY, VIDEA NEBO AUDIO VLOŽENÉ DO OBSAHU VYDÁNÍ NENÍ-LI UVEDENO JINAK. VEŠKÉRE UŽITÍ JE TAK MOŽNO POUZE SE SVOLENÍM VYDAVATELE.

BUSINESS EVERYDAY Únor 2014 FIRESTARTER

5


EDITORIAL Elegance sama... V jednoduchosti je krása. Vymysli, navrhni, vytvoř a zjednoduš. Proč zrovna tohle téma? Není nic jednoduššího než přemýšlet složitě. Složitost vidím jen jako výmysl dnešní populace. Příroda je jednoduchá. Funguje pár zákonů a tím to hasne. Přesto je efekt natolik velký, že dovolil člověku chodit po této planetě. Čistota a prosté nápady vládnou ve světě složitostí a nerealizovatelných projektů. Tímto se držíme i při naší práci. Tvoříme věci jenoduché a chytré. Dokážeme skloubit tvrdě odpracovaný měsíc s nádhernými dny odpočinku. I proto je magazín FIRESTARTER na pohled jednoduchý, přesto již má své čtenáře a láká svou energií další a další. Toto číslo je milníkem velkých zítřků. Od březnového čísla přijdou inovace a posun na vyšší level! Po zbytek měsíce vám přeji jednoduchost. Think less, live more! FOTO: JAROMÍR SVĚTLÍK RESTAURACE PRANAYA ZLÍN

VÍT STUDNIČKA ŠÉFREDAKTOR

6

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

7


ÚVODNÍK

FIRESTARTER PROČ JE DŮLEŽITÉ BÝT PŘIPRAVENÝ NA ÚSPĚCH. TEXT: PETR KOPČIL FOTO: JAROMÍR SVĚTLÍK

M

ůj milý deníčku :). V noci z 20. na 21. ledna došlo k “neuvěřitelnému” objevu v mém bytě. Asi tak důležitému, jako pro badatele po odkazu Járy Da Cimrmana v chalupě v Liptákově, když se podívali pod podlahu a našli pytel otráveného obilí a v něm Školníka. Při hledání něčeho úplně, ale úplně jiného pro natáčení na druhý den, jsem objevil nenápadnou krabici plnou MiniDisců. Že nevíte, co to je? Aha, takže jedná se o dnes už “zapomenuté” digitální médium, které mělo nahradit CD,  což se nepodařilo, protože Steve Jobs. Ne ta věta skutečně neměla dál pokračovat. Protože Steve Jobs. Protože iPod. Ale to není důležité :o). Na některých z nich jsou datumy 2000, 2001 atd. Na těch malých discích je digitálně zaznamenán kus mého skutečného života. Patnáct let zpět. Mé první rádiové shows v českém éteru, mé nejkrásnější vzpomínky na soundtracky k filmům, jako například Deník Bridget Jones, který jsem pak posluchal v přenosném MD Discmanu. Uvědomil jsem si, že je to pro mě stále živá historie, která mi nezmizela ze života. Že si z tohoto období pamatuji snad víc, než z uplynulého roku. Čím to? Byl jsem šťastnější. Věřte mi, byl.

MAGAZÍN VYCHÁZÍ VŽDY PRVNÍ DEN V MĚSÍCI, JE ZDARMA A DOSTUPNÝ NA VŠECH MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍCH... Neměl jsem sice firmu a skvělý tým, jakým Firestarter je. Neměl jsem vlastní časopis, ani vize o byznys televizi. Nahrávací studio Sunteem records nebylo ani v sebemenším plánu, to přišlo až v roce 2003. Ne, netušil jsem, že se budu podílet na velkých politických kampaních, v té době jsem netušil stejně která páčka. Ty roky 1999, 2000, 2001, to byly slovy Foresta Gumpa, ty nejvíc nejlepší roky pro mé skutečné odrazení se do světa podnikání. Asi budu trapně senilní, ale chtěl bych být znova na chvíli v té době. Jen tiše se vznášet nad sám sebou, nad mými přáteli, vše z povzdálí pozorovat a jen se usmívat. Dvacátého ledna tohoto roku jsem taktéž absolvoval schůzku s mou účetní a druhou účetní, ohledně daňového přiznání. Neodpustil >>>

8

FIRESTARTER Únor 2014


PETR KOPČIL

Únor 2014 FIRESTARTER

9


ÚVODNÍK jsem si poznámku: víc peněz, víc problémů. Když jsem nic neměl, neměl jsem trable. Ne ne, v žádném případě se nechci rouhat, ani si stěžovat na to, že věci mají řád a fungují tak, jak jsem si je k sobě přitáhl. To je vše správně, vesmír mě pochopil. Jen ten sentiment. Jen to srovnání s nástupem milénia a mých prvních podnikatelských krůčků. První vydělané peníze SÁM SEBOU. Jen tím, co člověk uměl, co vymyslel, co přinesl na trh v rámci médií a světa show businessu. První překonané částky a zvyšující se nuly na konci. Větší honoráře. Větší motivace. Více práce. Větší zodpovědnost. Management – marketing. Ale pořád tam byla ta touha něco dělat. Nesedět doma se založenýma rukama a čekat co se bude dít. Já jsem to “děl”. Bylo mi lehce přes dvacet let. Tak a teď oslí můstek a proč o tom píšu. Stalo se to v loňském roce v listopadu. Stalo se to letos v lednu. Bojím se, že se to stane znova a se stejně divným výsledkem. Oslovili nás slečny, že u nás chtějí pracovat. Jedna čerstvě po maturitě a druhá jako studentka VŠ, snad 23. let, fakulty marketingových komunikací UTB. Obě s “hurá” efektem. Obě dostaly kompletní penzum informací o společnosti, o lidech uvnitř, o vizích, cílech, plánech, technice, technologiích uvnitř a možnostech okamžité spolupráce. Obě mohly okamžitě začít pracovat na velkých i malých, naprosto reálných projektech. Obě svou šanci propásly. Obě prostě přišly a zase zhasly. Viděl jsem v nich na začátku to nadšení a chuť pracovat a v důsledku, když už došlo na „lámání chleba” – tak co, tak kdy, tak jak… tak prostě nebyly, přestaly komunikovat, zmizely. Uvědomil jsem si důležitou věc.

10

FIRESTARTER Únor 2014

Ne, nejspíš nebyly líné a ani hloupé. Ale jednoznačně NEBYLY PŘIPRAVENÉ NA ÚSPĚCH. Je to jedna z myšlenek, kterou se snažím šířit a vysvětlovat. Než se stačily prostě vymáčknout, řekl jsem si: “Ne, vážně nikoho nebudu nutit, aby byl šťastný a mohl dělat právě to, co by chtěl v životě dělat.” Některé věci v životě prostě přichází jen jednou, myslete na to. Je to jeden z největších problémů mladých lidí a možná lidí obecně. Je to jako celé dětství snít o tom, že jednou budete mít tu báječnou motokáru, a pak najednou vám soused řekne: „víš stěhujeme se a já ti tu svou motokáru můžu dát zadarmo, protože si ji nemůžu převézt tam, kde teď budeme bydlet“ .Vy se nad tím pozastavíte, co to jako má znamenat, že to se vám snad zdá, spekulujete – kam s ní? Co si o tom řeknou rodiče. Než ale stačíte zareagovat, jiný soused už v ní sedí a odjíždí neznámo kam, řehtá se a zvesela vám mává. Sen se rozplynul. Možná to byl moc triviální příměr, ale asi dost dobře pochopitelný. Proč se někomu daří dělat dobrá rozhodnutí a využít každou šanci? Proč někteří vidí kolem sebe stále příležitosti? Proč se někteří umí radovat z maličkostí a celý den se usmívat? A někteří zase ne. Co si vyberete vy? Celý svět je v naší hlavě. Přemýšlejte, kolikrát právě vy, jste v životě takhle přišli o super šanci. Ať už to bylo cokoliv! Je třeba mít stále oči otevřené. Srdce otevřené! Buďte připraveni na úspěch. Myslete pozitivně! Je to blíž než si myslíte. Věřím vám!


HMMMM!

16ka JE PROSTĚ

NÁDHERNÁ! DÍKY VÁM JSME DOSÁHLI 16 MINUT ČTENOSTI. ZDROJ: ISSUU.COM / 21. 12. 2013


NAPSALI JSTE Jak se vám líbilo lednové číslo? Ivana Matějová / Facebook K magazínu Firestater jsem se dostala na svém facebooku, kde jej někdo z mých přátel sdílel. Zaujal mě podtitul „99 baťovských stran kvalitního čtení....” a to z toho důvodu, že si ráda čtu o více i méně úspěšných lidech a jejich cestou od samého začátku, přiznám se, že někdy jsou mi rozhovory i inspirací. Magazín je jednoducný, pěkně graficky upravený, člověk nemusí hledat samotný článek mezi horou reklam, a určitě má čtenářům hodně co nabídnout. Za sebe doporučuji, velmi inspirující a určitě nejen pro mě.

jí. Nebafla na mě žádná Vondráčková, Bartošová, ani jsem neviděla Absolonovou v bikinách, které se cpou do všech online i tištěných bulvárních i seriózních médií. Příslib korektora dovede časopis k dokonalosti a já přeji moc spokojených a čím dál více nových čtenářů a čtenářek. tohoto časopisu alespon na okamžik poznat. Stejně jako každý dobrý projekt i tento má svou konkurenci na trhu, ale pevně věřím, že FIRESTARTER se v této divočině bude pohybovat velmi suverénně. Přeji vývojářům mnoho úspěchů a inspiraci při vývoji dalších čísel a řadu spokojených čtenářů.

Jitka Kytka / Facebook Petře, tvůj úvodní článek se mi líbil moc. Docela mile jsi mě překvapil svými myšlenkami a názory. Časopis je zajímavý, obzvlášť já si ráda čtu rozhovory, takže něco pro mě. Ráda si počtu i něco pozitivního, zajímavýho, ne jen samé špatné zprávy jak teď frčí. Určitě je to dobrý nápad a moc vám přeju ať se vám daří a časopis má spoustu čtenářů. Mějte se moc hezky.

Veronika Holíková / Facebook Takže vypadá to moc dobře, články jsou zajímavé a dobře napsané. Design super, moc se mi to libí. Jediné co mě tam celkem ruší je množství velkých fotek na dvoustraně (hlavně u toho rozhovoru s J.Dlabajem), asi jde i o zaplnění místa. Jinak nemám moc co vytknout...Budu se těšit na další číslo.

Eva Mikšovičová / Facebook Poprvé od prvního po poslední list a určitě ne naposledy. Parádní čtení nejen pro markeťačky na mateřské. Moc se mi líbí grafické zpracování, fotky, příjemné líbivé pojetí originálních témat a rozhovory konečně s lidmi, které někoho zajíma-

12

FIRESTARTER Únor 2014

Jakub Hladík / Facebook Interaktivní magazín Firestarter je jeden z nejlépe zpracovaných magazínů. Velkou výhodou je čtení na macbooku, ipadu i iphonu. Hlavně vše bez problému. Článek o Radce Sopůškové je výborný. Navíc jsem se s paní mohl setkat i osobně a už k ní chodím pravidelně na kávu. V časopise jsou použity naprosto do-


konalé fotky. Jde poznat, že k vytváření jsou použity ty nejmodernější technologie. Fotka Magického Zlína 2014 je opravdu nádherná. Jsem rád, že se v časopise objevují i lidé, které osobně znám. V kapitole slušonost je Michal Gaja. Dokonce je zde i článek s Ondrou Albrechtem. Člověk se zde dočte o osobách ze Zlínského okolí. Což je výborné, protože není jejich úspěch zahalen tajemstvím. Těším se na další vydání. S pozdravem, Jakub Hladík. Lenka Hrnčiříková / Facebook Právě jsem dočetla! Líbí se mi článek Coffeespot rodinná pražírna, ale celkově je časopis velmi zajímavý. Asi by mě nikdy nenapadlo. že tam bude tolik zajímavých článků a možná bych to ani neotevřela, kdybych na něj nedostala tip.

Děkujeme. Vážime si všech vašich komentářů, ať jsou jakékoliv. Budeme rádi, když se po přečtení aktuálního únorového čísla magazínu FIRESTARTER, podělíte o zážitky a postřehy nejen s redakcí, ale i s ostatními čtenáři. Váš příspěvěk zveřejníme v dalším čísle. Kontaktovat nás můžete na www.facebook.com/ifirestarter.cz nebo na emailu redakce@ifirestarter.cz Redakce

HMMMM!

16ka

JE PROSTĚ NÁDHERNÁ!

DÍKY VÁM JSME DOSÁHLI 16 MINUT ČTENOSTI. ZDROJ: ISSUU.COM / 21.12.2013

Únor 2014 FIRESTARTER

13


ROZHOVOR

14

FIRESTARTER Únor 2014


Lenka Paníčková TEXT A FOTO: PETR KOPČIL

Lenka Akea Paníčková (32) miluje kvalitní víno, ještě lepší house music a když dostane do ruky mikrofon, odhazuje manažerské sako. Jo, čtete dobře. Tracky, které nazpívala nejen pro domovské kapely Monoriderz nebo Sunteem, ale i pro další producenty, se prodávají od iTunes po Beatport. Zazpívala si od malých klubů po velké festivaly. Pravda, tohle není zrovna něco, co by vytahovala na byznys klientelu jako benefit, aby se jejich firma ubytovala v rámci kongresu právě v „jejím” hotelu. Ale…

Únor 2014 FIRESTARTER

15


ROZHOVOR

K

aždý máme svůj tajný příběh. A vzhledem k tomu, že je to moje kamarádka již někdy od roku 1999, troufám si říct, že vím nejen co má ráda, ale taky, že znám kus jejího života. Co ovšem vlastně nějak netuším, proč se jejím pracovním osudem staly hotely! A tak co může být vlastně lepšího, než se za ní vypravit rovnou do Prahy, kde už spoustu let žije a taky pracuje. Podotýkám v hotelech s přívlastkem TOP. Aktuálně ji najdete na Smíchově v Anděl’s, který patří do skupiny Vienna international. Tja! Herzlich willkommen! Naposledy si pamatuji, že jsi pracovala v Praze pro hotel Hilton. To nebyla pro tebe nejvyšší meta? Určitě to muselo v uších „běžných smrtelníků“ dobře rezonovat. Hilton… Do hotelu Hilton jsem nastoupila v roce 2002 na pozici recepční. Bylo mi čerstvých 21 let a pro větší kouzlo okamžiku hotel po 13 dnech od mého nástupu zaplavila stoletá voda. Což mi mimo jiné přineslo poměrně vzácný zážitek první ranní směny v naprosto prázdném objektu s počtem odjíždějících hostů nula. Podobnou situaci má člověk možnost zažít pouze při otevírání hotelu, ale to odbočuji od tvé otázky. V době začátků na recepci v Hiltonu jsem upřímně příliš neřešila budoucí mety. Měla jsem za sebou první rok života v Praze a krátkou zkušenost z práce na recepci jednoho z menších hotelů na Praze 4. Moje reálná představa o budoucím směřování byla ale původně úplně jiná a rozhodně jsem neměla vytyčenou kariérní metu v oblasti hotelnictví. Práce na recepci byla pro mě možností především využít v praxi znalost anglického jazyka.

16

FIRESTARTER Únor 2014

Tedy osobní postřeh je z Hiltonu v Praze velice příjemný, spal jsem tam dvakrát a vždycky maximální spokojenost. Jak se vede takový kolos? Platí tady, že velký barák rovná se velké problémy? Například, když už si někdo zaplatí za značku Hilton, něco očekává, a může být i řekněme vyloženě nespokojený? Stejně jako v jakékoliv jiné sféře nese samozřejmě i v hotelnictví značka své dané atributy a konkrétně ve sféře hotelů vyšší kategorie, do které v Praze Hilton spadá, jsou očekávání hostů vysoká. Hotelnictví je služba a jako taková by měla stavět na kvalitě a zaměřovat se na nejvyšší spokojenost hosta. Hotely spadající pod management řetězců musí samozřejmě dodržovat standardy spojené s konkrétní značkou, ať už jde o již zmíněný poskytovaný servis či vzhled a vybavení pokojů. Nespokojených hostů jsem za svých 6 let strávených v oddělení Front Office zažila samozřejmě dost, nicméně ne vždy (a každý, kdo pracuje v oboru, kde se setkává v přímé komunikaci se zákazníkem, mi jistě dá za pravdu) se rozhořčení či stížnost dá považovat za absolutně oprávněnou. Konkrétně v hotelovém prostředí je mnohdy zdrojem


LENKA PANÍČKOVÁ nedorozumění například nedostatečná pozornost hostů k detailům vybraného typu rezervace. Pak je samozřejmě nutné umět situaci elegantně vyřešit pod nepsaným pravidlem, že host má vždycky pravdu. Na otázku vedení kolosu jako je pražský Hilton o kapacitě téměř 800 pokojů mohu jen odpovědět, že je to rozhodně velmi dobrá hotelová škola a všem, kdo chtějí na vlastní kůži pocítit opravdový běh hotelového zařízení, vřele doporučuji projít praxí v podobně velkém hotelu. Není to procházka růžovým sadem, ale rozhodně cenná zkušenost. Prosím, ještě od Hiltonu neutíkejme, protože se obávám, že v rámci vašeho sice krásného hotelu, končí sranda s celebritami a večírky :). Takže zavzpomínej, koho jsi osobně zažila v rámci recepce Hilton z hvězd? V rámci ohlédnutí za slavnými osobami, které jsem měla možnost vidět, jsou to kromě tradičních jmen z české scény, od sportovců přes moderátory až po modelky, také jména zahraničních návštěv z kulturního ale i politického prostředí. Osobně nejpříjemnější vzpomínku mám na pána, jehož jméno řekne něco jen příznivcům elektronické taneční hudby, a tím je Carl Cox. Při návratu z hraní v jednom z pražských klubů jeho přítomnost natolik potěšila jednoho z hostů, že si od něj nechal bez váhání podepsat na památku dolarovou bankovku blíže nespecifikované hodnoty. Carl byl extrémně milý a jeho pověstný úsměv s typickou mezerou mezi předními zuby rozdával všem okolo. I já mám podpis

na památku. A nějaké – neboj dnes už zajisté promlčené – historky, za které by bulvár zaplatil zlatem? Osobně pikantní historky popravdě ani nemám, ale děvčata, která pracovala na osmém patře recepce pro hosty exekutivních pater, by jistě mohla vyprávět. Mohu snad jen prozradit, že z vyprávění kolegů, kteří měli možnost osobního setkání, například zpěvačka Rihanna není úplně nejjednodušší typ hosta. Osobně jsem ji ale v rámci jejího pobytu neměla možnost potkat. Dobře, pojďme na druhou stranu břehu. Sranda stranou. Jdeme dělat byznys! Ale k tomu je třeba se buď narodit se správným příjmením (zdravíme Paris), vypracovat se nahoru přirozeně – jako ty nebo já anebo v neposlední řadě získat tzv. papír a najít si “místo”. Tímto poukazuji na DVD Čtyři dohody, kde pan Dušek o tomto fenoménu krásně hovoří. V poslední době jsem to často řešil na pracovních schůzkách – tituly, vystudované vysoké školy a podobné zatěžující faktory pro kreativitu a svobodný život. Ty jsi z vysoké doslova utekla. Co jsi studovala přesně a proč ten zvrat? Téma vysoké školy se pro mě uzavřelo po dvou letech. Po ukončení studia na Gymnáziu v Uherském Hradišti jsem nastoupila studium v Opavě na Slezské univerzitě. Byla jsem přijata k magisterskému studiu češtiny a angličtiny na filozoficko-přírodovědecké fakultě. >>> Únor 2014 FIRESTARTER

17


ROZHOVOR Důvodů pro odchod po dvou letech bylo více, nicméně největší touha byla Praha. Město, kde jsem chtěla studovat původně a kam se mi nedařilo složit zkoušky. Původní záměr byl nastoupit do zaměstnání a při tom se znovu připravit na přijímací řízení. Nikdy už jsem na přijímačky nešla. Cesta osudu mě nakonec dovedla k úplně jinému cíli. Jsi na poměrně vysoké pracovní pozici, věřím, že se na takové místo doslova třepe spousta lidí s vystudovanou VŠ od ekonomiky přes marketing, management, neřeknu-li z vysokých škol zaměřených na hotelnictví. Nevadí nikomu z top managementu, že nenosíš před svým jménem odznak poctivě propařených nocí? Co se týká toho odznaku, tak musím říct, že i ty dva roky byly v tomto směru poměrně intenzivní, takže si s sebou nesu určitě aspoň nepsané čestné uznání v tomto oboru. Ale žerty stranou. Se vší vážností mohu říct, že titul mi nikdy nechyběl. Samozřejmě jsou chvíle, kdy teoretický základ pro určitou oblast je beze sporu důležitým pomocníkem pro správná rozhodnutí, nicméně moje zkušenost velí, že ne vždy titul garantuje úroveň vzdělání. Pevně věřím, že pilný a bystrý člověk najde dobré uplatnění a při trpělivém sbírání praxe se neztratí i bez titulu. Já se učím každý den a celý život. Práce, kterou dělám, vyžaduje být neustále ve střehu v rámci trhu a konkurentů, ale i obecného vývoje ekonomické situace jak u nás tak i ve světě.  OK, pryč od “prodlouženého mládí” do reality. Sice nejsi Ing., ale zase nemusíš se-

18

FIRESTARTER Únor 2014

dět v hypermarketu za pokladnou a snít o služební oktávce :o). Jaká je přesně tvá pracovní pozice a co zahrnují tvé kompetence? Ve společnosti Vienna International pracuji na pozici Revenue Director pro všechny hotely v Praze a Plzni. Zjednodušený překlad a výklad této funkce je vedoucí řízení tržeb. V praxi to potom znamená kontrolovat nastavení cenové politiky každého z hotelů pro konkrétní období a typ zákazníka dle situace na trhu, chování konkurence, analýzy historického trendu vývoje proti současné situaci a mnoha dalších kriterií. Zjednodušená definice mojí disciplíny říká, že je třeba umět prodat ve správnou chvíli správný produkt správnému klientu za správnou cenu. Kolik hotelů reálně dozoruješ a kde se nachází? Portfolio mých hotelů je v Praze a v Plzni. Momentálně se starám o pražské hotely Le Palais, andel´s, angelo, Diplomat a Chopin. V Plzni máme pak druhého zástupce designové značky angelo. Dohromady tedy 6 hotelů. Jak bys značku Vienna international přiblížila českému člověku, čím vyniká a koho cílí? Společnost Vienna International Hotelmanagement AG byla založena v roce 1989. Na základě individuálních manažerských smluv provozuje a rozvíjí celkem 30  prvotřídních hotelů a resortů a jeden hotelový projekt. Portfolio zahrnuje také jeden hotel kategorie The Leading Hotel of the World a dále městské hotely, resorty a lázeňské a konferenční >>>


Únor 2014 FIRESTARTER

19


ROZHOVOR hotely, včetně jedenácti hotelů určených pro byznys klientelu značek andel’s a angelo, které najdete v devíti evropských zemích: v Rakousku, České republice, Polsku, Chorvatsku, Francii, Německu, Rumunsku, Slovensku a v Rusku. Kromě mezinárodních produktů zaměřených na dovolené a volný čas, např. v Loipersdorfu, Salzburgu, Karlových Varech a Opatiji, se destinace společnosti soustředí na centra obchodu jako Salzburg, Mnichov, Berlín, Paříž, Praha, Krakov, Łódź, Bukurešť a Jekatěrinburg. V  současné době zaměstnává kolem 2 500 osob. Jak si stojí, v ČR, síť Vienna International v  rámci konkurence? Je mi jasné, že se vzájemně sledujete ostřížím zrakem! Pokud se zaměříme na pražský trh, dovolím si říct, že hotely provozované Vienna International si stojí v  rámci přímé konkurence velmi dobře. Všechny tři čtyřhvězdičkové hotely – Diplomat, andel’s i angelo – jsou oblíbenými a poptávanými zařízeními nejen pro byznys kllientelu, ale i hosty mířícími za poznáváním krásy našeho hlavního města. Velmi úspěšným se v  meziročním porovnání stal náš tříhvězdičkový superior hotel Chopin, který provozujeme v atraktivní lokalitě Prahy 1. V rámci mimopražských hotelů mohu potvrdit, že jak hotel angelo v  Plzni, tak lázeňský hotel Dvořák v Karlových Varech patří ke špičkám ve své lokalitě. Vzpomínám si na tvé reakce před pár lety na tzv. krizi. Zdá se, že v rámci Prahy a turistů to bylo cítit hodně. Je po těch letech něco jinak?

20

FIRESTARTER Únor 2014

Události celosvětové ekonomické krize měly samozřejmě poměrně zásadní dopad na oblast cestovního ruchu, a to nejen u nás, ale v obecně širokém měřítku. Obsazenost hotelů v Praze propadla mezi lety 2007 a 2009 z  celoročního průměru 70 % na zhruba 55 %. Co se týká změny v průměrné ceně za pokoj, mluvíme za stejné období o propadu o 30–35 % ceny netto, tedy bez daně. Rok 2009 byl pro pražské hoteliéry rozhodně ve výsledcích tím nejhorším, který já profesně pamatuji. Snaha všech je samozřejmě dostat se zpět k číslům, která jsme vídali před pěti lety. Co se týká obsazenosti, Praha si vede poměrně dobře a za minulý rok vykazuje průměrných 70 %, ke kterým se blížila již v roce 2012. Bohužel klíčovým problémem zůstává cenová rovina, kdy návrat na hladiny před ekonomickou krizí je pro mě jen těžko představitelný. Posunování cen směrem vzhůru je dlouhodobý proces – bavíme se zde o rovině 2–3 % meziročně, což reprezentuje dvě, tři eura. Pro rovinu roku 2007 bychom museli ceny navýšit jednorázově o průměrných 30 EUR za pokoj na noc, a to trh samozřejmě v tuto chvíli nedovoluje. Tedy především, když se na to podíváme i fo kusem, ruský zbohatlík s rodinkou v Praze na výletě a kongresová klientela. Která z těch skupin začala víc šetřit na kvalitě ubytování? Neřekla bych, že jde o přímé šetření na kvalitě, pokud jde o dovolenkové pobyty, ale spíše o dostupnost kvality za nižší cenu než bylo zvykem před lety. Klient v tuto chvíli benefituje z faktu poklesu poptávky v rám-


LENKA PANÍČKOVÁ ci krize, o které jsme mluvili v předchozí otázce. S poklesem poptávky přichází boj o klienta formou slev, speciálních nabídek, nabízených služeb zdarma v ceně a podobně. Šetření se projevilo nejvíc v rámci kongresové a byznys klientely, kdy mnoho firem sáhlo po šetření nákladů ve sféře cestování, ale i pořádání seminářů, firemních akcí a podobně. Mimochodem, co si fakt i v „krizi” žádná z těchto skupin v rámci hotelu a jeho služeb nikdy neodpustila? Tedy prostě krize nekrize, co si vždycky zaplatili a užili. To je poměrně těžká otázka, jelikož jsou i zde rozdíly, například národnostní. Typický starší americký pár si například vždy za pobyt dá alespoň jednu večeři v hotelové restauraci. I to je pro hoteliéry podstatný zdroj tržeb. Jinak bych řekla, že jednání dodnes probíhají spíše ve směru toho, že klient má zájem o služby, nicméně má danou hranici, kolik ještě je ochoten za danou věc zaplatit. Bohužel je to občas jako smlouvání na tržnici, o jedno euro více nebo méně. Jak se ovšem zdá, propad globální ekonomiky rezonuje i v roce 2014 – kolik hotelů jste museli jen v Praze pustit konkurenci? Není to škoda, přijít o pětihvězdičkové domy? Trochu bych tě poopravila, jelikož nejde přímo o nutnost propustit hotely konkurenci. Firma, pro kterou pracuji, není a nebyla vlastníkem zmíněných hotelů. Vienna International tyto hotely provozovala a rozvíjela, v případě druhého hotelu ještě stále takto funguje. Vlastník obou hotelů – Palace a Le

Palais – se rozhodl hotely prodat a je potom otázkou nového majitele, jakým způsobem si přeje hotel dál rozvíjet. Samozřejmě mám k oběma hotelům vybudovaný určitý vztah, ale z hlediska byznysu je třeba říct, že v Praze je v porovnání s poptávkou pětihvězdičkových hotelů poměrně hodně a ty, které se řadí mezi špičku a zaslouží označení „luxusní”, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Udržet v podobném zařízení cenové roviny odpovídající kvalitě služeb a značce dohromady s dobrou obsazeností je v dnešní situaci malý zázrak. I to je důvod, proč mi nevadí, že mé portfolio se zužuje na hotely čtyřhvězdičkové a tříhvězdičkový plus.

SPOLEČNOST VIENNA INTERNATIONAL HOTELMANAGEMENT AG BYLA ZALOŽENA V ROCE 1989. Jak vlastně vypadá dnes váš typický klient? Kolik nocí u vás zůstane a kolik utratí na hlavu? Nejspíš nehledá na slevových portálech a nesmlouvá se slečnou recepční lepší cenu při příjezdu :). Klientela je různá a dnes už nikoho nepřekvapí, že si na slevových portálech zakoupí pobyt i v hotelech celosvětově známých řetězců. Snažíme se slevové portály využívat pouze jako strategickou pomoc pro období, kdy je poptávka obecně nižší a neumisťujeme nabídky všech našich hotelů. V době, kdy se lidé naučili nakupovat na internetu vše, je důležité, aby i hotely byly se svými nabídkami vidět a jelikož lidé vždy reagují na slevy nebo výhodné nabídky, nevyhýbáme se této formě prodeje a marketingu >>> Únor 2014 FIRESTARTER

21


ROZHOVOR ani my v omezeném měřítku. Hlavní aktivita je ale soustředěna na naše domovské webové stránky, Facebook, Twitter nebo Pinterest. Typického klienta tedy nejsem schopná popsat, jelikož to může být pravidelný host, který jezdí do Prahy za prací, tedy muž v obleku a kravatě, nebo zájezd německých turistů, kteří vyráží na cesty vždy v období svých státních svátků, skupina účastníků konference na jakékoliv téma nebo třeba člen filmového štábu, který v Praze natáčí nový americký trhák. Stále se bavíme o byznys sféře, o tzv. kongresové turistice. Jaký je pro představu poměr zahraničních a českých skupin, které žádají služby Vienna international v Praze? Řekla bych, že síly jsou vyrovnané. Všechny naše tři čtyřhvězdičkové hotely na Praze 6 a Praze 5 hostí jak českou tak zahraniční byznys klientelu. Jdeme do finále. Stále slyšíme, jak všichni brečí, že trh stále není zdravý. Co by se muselo, mohlo, mělo změnit, aby se oživil turistický ruch v Praze a tím pádem, aby rostl i váš segment. Máš nějakou vizi? Je to v rukách státu, hlavního města, nebo samotných ubytovatelů? V tuto chvíli mám pocit, že problém již není v objemu turistů. Důležitý úkol mají v rukou samotní hoteliéři. A to dobře a zodpovědně spravovat cenovou politiku, kterou je potřeba ozdravit a postupně vracet do roviny, kde na sebe hotely opět začnou vydělávat,

22

FIRESTARTER Únor 2014

aniž by drasticky řezali náklady, což ve finále postihuje například i kvalitu nabízených služeb. V rukou státu je momentálně minimálně projekt správy Kongresového centra, které je klíčovým místem pro možnost pořádání rozsáhlejších konferencí, které výrazně pozitivně zasahují do běhu celého města. Je nějaká další pozice v rámci Vienna international, kam by ses chtěla časem posunout? Mým cílem bylo posunutí z manažerské pozice do pozice ředitelky revenue oddělení, čehož jsem dosáhla v minulém roce v říjnu, takže v tuto chvíli o dalším posunu ještě neuvažuji. Byla bych ale velmi ráda, pokud bych dostala příležitost rozšířit portfolio spravovaných hotelů například o náš hotel Chopin v Bratislavě. Dobře, možná budeš jednou ještě “vejš”. A teď možná trochu do světa sci-fi. Ale řekněme, že znáš, jak říkají lidé z vaší branže, tyhle baráky, skvěle od recepce po management. Chtěla bys jednou mít vlastní hotel? Asi tě zklamu, ale tento sen nemám. Baví mě dohled a řízení svěřených subjektů, ale provozní stránka je velmi náročná disciplína, kterou s radostí přenechávám odborníkům. Děkuji za rozhovor, přeju hlavně zdraví, pevné nervy a příště v Praze zase u vás! Děkuji a rádi vás přivítáme v jednom z našich hotelů.


Únor 2014 FIRESTARTER

23


Masáž duše existuje náměstí Míru čp.63, 760 01 ZLÍN / +420 722 434 919 / info@khmerspa.cz / www.khmerspa.cz


JSME S VÁMI

ČTVRT ROKU

DĚKUJEME ZA PODPORU FIRESTARTER


ROZHOVOR

ADAM BLAHA HRA O PENÍZE

Adama Blaha (29), pracoval tři roky na pozici manažera pro pokerovou hru ve společnosti SYNOT. Poker je stále jeho vášní a nyní provází pokerové turnaje na pozici flormana. Jaké jsou příčiny pohledu společnosti na poker jakožto na hazard? Jak se stát vypořádává s hazardním průmyslem a proč je lukrativní pro hráče hrát online? TEXT: VÍT STUDNIČKA FOTO: DANIEL KUBINA

26

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

27


ROZHOVOR

Z

dravím tě, Adame. Tři roky jsi byl na pozici manažera pro živou hru ve společnosti SYNOT. Nyní jsi na pozici flormana. Co tato pracovní pozice obnáší, co je tvojí povinností? K pracovní pozici manažera pokeru ve společnosti SYNOT jsem se dostal vlastním odhodláním a zaujetím pro poker. S kamarády jsem rozjel klub, abychom měli kde hrát tady v Uherském Hradišti, ovšem pokerové kluby už byly v podstatě zakázány legislativou. V té době mě oslovil SYNOT, zda mám zájem pro ně vykonávat manažera pro živou pokerovou hru. Jelikož lidí, kteří se pokeru věnovali na nějaké vyšší úrovni, tady nebylo mnoho, a už vůbec ne těch, kteří by se věnovali organizaci samotné hry. Mě samozřejmě nabídka zaujala, protože jsem se mohl věnovat tomu, co mě baví. Poker je moje největší hobby a já do-

28

FIRESTARTER Únor 2014

stal příležitost se tím i živit. Nejenom z pozice hráče, ale také z pozice organizátora. Jelikož společnost SYNOT nerozuměla pokeru a neměli nikoho adekvátního pro tuto pozici, tak spoléhali ve všem na mě. Od povinných věcí, které vyžaduje legislativa, až po hledání lidských zdrojů, školení, zaučování nových zaměstnanců a vytipování vhodných míst, kde by se mohli otevřít pokerová kasina. Tuto práci jsem dělal tři roky. Náplň bylo vždy vytipovat si nějakou vlastní hernu SYNOT, protože SYNOT má po celé republice heren mnoho. Takže šlo o to najít vhodné prostory nebo místo, kde je o poker zájem nebo kde máme hezké prostory dosud nevyužity pro účely pokeru. To byly parametry, podle kterých jsme otevírali nové kasina. Můžeš nám přiblížit na jaké odvětví podnikání se společnost SYNOT především zaměřuje?


ADAM BLAHA I KDYŽ MNOHO LIDÍ NA POKER POHLÍŽÍ JAKO NA HAZARD, JÁ POKER BERU SPÍŠE JAKO HRU NEBO ZÁJMOVOU ČINNOST, KTEROU ČLOVĚK VYKONÁVÁ. NAPŘÍKLAD VIDÍM V PRAXI, ŽE SPOUSTU ZÁVISLÝCH HRÁČŮ NA AUTOMATECH SE DOKÁZALO OD AUTOMATŮ OPROSTIT PRÁVĚ DÍKY POKERU. SYNOT, jak asi většina lidí ví, se věnuje hlavně výrobě hracích automatů a také jejich provozováním. To je to nejhlavnější, ale celkově má SYNOT i jiná odvětví, kterým se věnuje. Jsou to například prodej aut, pronájem nemovitostí apod. Je to ale stále hlavně loterijní byznys a provozování výherních automatů. Jelikož se ve většině případů jedná o “hru”, ale také o “hazard”. Jakým způsobem kompenzujete tyto dva póly? Myslím tím z hlediska sociální zodpovědnosti. Jedna věc je bavit se o automatech, kde samozřejmě je ten problém na delší debatu a určitě je tam spoustu negativ. Samozřejmě já osobně znám ze zahraničí, že jejich kasina a vůbec loterijní byznys vlastní pouze stát a není umožněno soukromým osobám v tomto odvětví podnikat. S tímto se celkem ztotožňuji, protože když už lidi mají prohrávat peníze, tak by to mělo jít na něco užitečného a nejlépe by s tím měl naložit právě stát. Pokud to jde do rukou soukromníků, tak ti zisk samozřejmě využijí především pro sebe. Takže se dá říci, že se přiživují na nemoci nebo řekněme závislosti jiných lidí. To vidím trochu jako problém ve společnosti, ale jelikož já mluvím hlavně za poker, tak ten do téhle kategorie vůbec neberu. I když mnoho lidí na poker pohlíží jako na hazard,

já poker beru spíše jako hru nebo zájmovou činnost, kterou člověk vykonává. Například vidím v praxi, že spoustu závislých hráčů na automatech se dokázalo od automatů oprostit právě díky pokeru. Je to taková lehčí varianta hazardu, a pokud člověk není úplně hloupý, tak v pokeru nedokáže prohrát tolik peněz jako například v automatech. Už jen proto, že v automatech je z velké části dáno, že hráč musí prohrát. U pokeru má stále šanci vyhrávat a jde hlavně o to, jakým stylem člověk hraje a podle toho má určité výsledky. Navážu na předchozí otázku. Jak na vás reaguje společnost? Někdo totiž může namítnout, že právě i vaší zásluhou propadají lidé hazardu nebo že hazard není pro společnost přínosný apod. Jaký na to máš názor? Je to komplikovanější v tom, že určití jedinci jsou k těmto věcem náchylnější a snadněji propadnou. Určitě by se těmto lidem mělo nějakým způsobem pomáhat. Měla by fungovat nějaká osvěta. Stále je to svobodná vůle lidí, a pokud chtějí hrát, tak si vždycky možnost a místo najdou. Pokud ta vášeň je, tak budou stále hrát a nikdo jim to nezakáže. Já poker neberu jako hazardní hru, kde by měli mít lidé kvůli pokeru problémy. Samozřejmě stát se to může, ale je to všechno >>> Únor 2014 FIRESTARTER

29


ROZHOVOR o tom, jakou kdo má vůli, jakou kdo má nad sebou kontrolu. Je to stejné jako například s alkoholem. Pokud se budeme chtít opít do bezvědomí a nechat v tom peníze tak to uděláme, pokud nechceme tak se budeme kontrolovat a budeme pít s mírou. Samozřejmě společnost bere i poker do hazardu. Z vlastní zkušenosti vím, že každému komu řeknu, že hraji poker, tak si o mně myslí, že žiju život na hraně, že je to cesta spíše do pekel než k nějakým závratným částkám a pohodlnému životu. Opravdu, poker je velice specifická disciplína, kde nerozhoduje jen náhoda o tom, jak člověk dopadne. Já se snažím vždycky lidem vysvětlovat, že poker je o něčem jiném. Není to čistý hazard, tak jak se na to všichni dívají. Podobně jako z cigaret a pohonných hmot má stát také z hazardu, loterií a sázek slušný zisk. Jak je to s legislativou v hazardním průmyslu a jaké mantinely stát pro toto odvětví stanovil, případně zda se chystají nějaké změny? Problémem je, že pokeru nerozumí ani naši zákonodárci. Lidí, kteří se v pokeru opravdu vyznají, je v České republice málo. Ti, co o tom rozhodují, o tom ví velice málo nebo vůbec nic. Takže rozhodují bez seznámení se s touto problematikou. Samozřejmě existuje pokerová asociace, která se snaží komunikovat s úřady. Snaží se jim ukazovat

věci, jak opravdu jsou, ale bohužel ne všechny orgány jsou schopny poslouchat, co pokerová asociace říká nebo celkově co hráči pokeru říkají. V tuto chvíli je to s legislativou tak, že stát spíše klade neustále provozovatelům překážky. Požadavky jsou opravdu obrovské. Aby společnost mohla provozovat poker, tak musí splnit ještě přísnější pravidla než například pro hru Blackjack, živou ruletu a ostatní hazard. V podstatě co se týče regulace, je poker ještě více kontrolován než ostatní hazardní hry. Toto je opravdu paradox. Jedná se totiž o méně hazardní hru než u zmíněných ostatních her. Nechápu, jak úřady můžou vůbec něco takového dělat. Bohužel, nejsme to schopni v tuto chvíli nijak ovlivnit, i když se snažíme prosazovat své zájmy a ta lobby nějaká existuje, tak bohužel lidé na úřadech mi připadají slepí a vůbec se o tom nechtějí bavit. Úřady něco rozhodly a podle toho se my řídíme a musíme řídit, ale určitě to v dnešní době není dobré. Například co se týče výdělků, tak výdělky z pokeru jsou nesrovnatelně nižší oproti ostatním hazardním hrám. Provozovat poker je pro společnost ztrátová záležitost. Když k tomu přičteme všechny podmínky, které se musí splnit, aby společnost mohla poker provozovat, tak je to v dnešní době věc, která nemůže být zajímavá skoro pro žádnou společnost dělající byznys. Takhle to bohužel v dnešní době je.

POŽADAVKY JSOU OPRAVDU OBROVSKÉ. ABY SPOLEČNOST MOHLA PROVOZOVAT POKER, TAK MUSÍ SPLNIT JEŠTĚ PŘÍSNĚJŠÍ PRAVIDLA NEŽ NAPŘÍKLAD PRO HRU BLACKJACK, ŽIVOU RULETU A OSTATNÍ HAZARD.

30

FIRESTARTER Únor 2014


ADAM BLAHA Společnost SYNOT není zdaleka jediná v daném odvětví podnikání. Jaká je konkurence na trhu? Konkurence byla větší, dokud nepřišla novelizace zákona, která platí asi dva roky. Ta právě zakázala poker mimo kasina. Takže poker musí být provozován pouze v kasinu a nemůže se hrát ani v hospodách, barech ani nikde jinde. Provozovatel musí složit obrovskou jistinu, musí doložit plno dalších věcí, aby mohl poker provozovat. Od novelizace se konkurenční trh hodně pročistil. Většina společností už zkrátka nedokáže plnit ty podmínky, a proto s pokerem končí. Přežijí jen ti nejsilnější hráči. V podstatě se jedná asi o pět společností, které budou ještě schopny provozovat poker. Zbytek jeden za druhým končí. Pro hráče pokeru je tato situace nepříznivá. Prakticky ubývá míst, kam si můžou jít zahrát. Co se týče provozovatelů, tak je trh volnější a otevřenější, protože menší společnosti končí a větší společnosti vyplňují vzniklé mezery na trhu. Nedokážu posoudit, zda je to správné nebo ne. Kolik kasin společnost SYNOT dnešním dnem vlastní a funguje i mimo Českou republiku na zahraničních trzích? Sice se tomu musí říkat kasina, ale jen proto, že nám to nařizuje legislativa. Žádné jiné kasinové hry, kromě pokeru, neprovozujeme. Rádi bychom to nazývali pokerový klub nebo čímkoli jiným, ale bohužel musí to být pod názvem kasino. Takže každý si hned asi představí i ty ostatní kasinové hry, ale ty u nás nenajde. V tuto chvíli máme čtyři kasina. Snažíme se stále otevírat nové, ale taky bohužel je poker hodně specifický a hráčů >>> Únor 2014 FIRESTARTER

31


ROZHOVOR živé hry ještě není tolik. Díky tomu i ty neúspěšné, nebo řekněme kasina, kde není provoz lukrativní, zavíráme. Takže už jsme zavřeli tři kasina a chystáme se zavřít čtvrté. I přesto se stále pohybujeme kolem čtyř až pěti kasin a to pouze v České republice. Do zahraničí se zatím nechystáme. Abych to upřesnil, tak existuje divize SYNOT Slovensko, kteří mají asi dvě nebo tři kasina. Mají své lidi, své vedení, takže tam já nevidím. Asi největším posunem hazardních her a sázek je možnost hrát a sázet online na internetu. Míří společnost SYNOT do online sféry nebo se zaměřuje spíše na fyzické herny? Celkově s moderní dobou a s rozvojem in-

32

ternetu se SYNOT snaží většinu svého podnikání přesunout na internet. Stát reguluje hazard a výherní automaty, tím pádem nejjednodušší cesta pro společnost jako je SYNOT je jít na internet. Dostupnost je jednoduchá, najdete více hráčů a v podstatě obejdete tento „hon na automaty“ nebo regulaci hazardu. SYNOT se snaží jít s dobou a dělá všechno proto, aby se přemístil především na internet a hlavní trh vytvořil právě tam. Týká se to i pokeru, kdy je SYNOT jediná společnost v České republice, která drží licenci na online poker a provozuje online poker. Jsme první a máme v plánu to dále rozvíjet a těžit z toho, že jsme jediná legální společnost v České republice. Všechny ostatní české společnosti, které provozují online

>>> FIRESTARTER Únor 2014


poker, tak jsou v podstatě nelegální, protože nemají v České republice udělenou licenci. Každý, kdo hraje u jiné společnosti než SYNOT, tak riskuje, že bude mít nějaké možné postihy. Jak říkám, vláda se o poker moc nezajímá, takže se tohle moc neděje. Řekl bych, že pokud je mi například čtrnáct let a mám svůj vlastní účet v bance, není pro mě problém se zaregistrovat a online hrát. Abych se vrátil k předešlé otázce, jakým způsobem je zabráněno účasti hazardu na internetu mladistvým? Tohle je ta hlavní podmínka, kterou nám úřady kladou. Kontrola hráčů a zajištění toho, aby mladiství nemohli hrát. Je k tomu ta hlavní podmínka, že pokud chce hráč hrát online poker u společnosti SYNOT, tak se musí jít registrovat na pobočku. Tak se ověří, že je to podle dokladu ten člověk a že je opravdu starší osmnácti let. Tohle je bohužel pro nás velká nevýhoda. Většina hráčů je zvyklá z ostatních heren, že si jednoduše založí

účet, převedou peníze a okamžitě mohou začít hrát. Zahraniční herny to řeší tak, že až v tu chvíli, kdy chce hráč vybrat peníze, si vyžádají kopii dokladu totožnosti, podle kterého si ověří, že daný člověk je oprávněn hrát online poker. Naším způsobem registrace přicházíme o hráče, protože většina hráčů je líná přijít na pobočku a zaregistrovat se. Je to pro ně jak časově tak mnohdy i dostupností poboček složité. Ani tento způsob registrace ovšem není stoprocentní. Není nic jednoduššího, než se domluvit s kamarádem, který má více než osmnáct let a hrát na jeho účtu. Tohle se velice těžko kontroluje, protože na to takřka nelze přijít. Abychom si tedy sjednotili podmínky, tak čeho musí člověk dosáhnout, aby se mohl legálně účastnit hazardních her? Pro legální hru se požaduje opravdu jen věk osmnácti let. Ve chvíli kdy je nám osmnáct, můžeme dle zákonů hrát, jak se nám zachce a nikdo nám v tom nemůže zabránit. >>>

„SYNOT JE JEDINÁ SPOLEČNOST V ČESKÉ REPUBLICE, KTERÁ DRŽÍ LICENCI NA ONLINE POKER A PROVOZUJE ONLINE POKER. JSME PRVNÍ A MÁME V PLÁNU TO DÁLE ROZVÍJET A TĚŽIT Z TOHO.”

Únor 2014 FIRESTARTER

33


ROZHOVOR Určitě existuje řada nelegálních turnajů, kde se točí ohromné finanční částky a velké množství lidí. Jaký je tvůj názor na nelegální turnaje? V první řadě musím říci, že i já osobně než jsem se dostal k této práci, jsem nelegální turnaje organizoval. Ale nelegální jsou podle vlády. Já na to mám samozřejmě úplně jiný názor. Představte si, že si jdete s kamarády zahrát k jednomu z vás domů partičku pokeru. Podle zákonů je i tady toto nelegální. Jakákoli hra o peníze mimo kasino se stává nelegální. Tohle se mi zdá moc přísné až nesmyslné. Přece jen funguje nějaká svoboda jednání, a jestli budeme hrát na zahradě fotbal nebo si budeme hrát v garáži karty, je podle mě na uvážení člověka. Jediné, co by se mělo dělat, je limitovat ty, kteří na tomhle chtějí začít profitovat. To znamená pořádat turnaje, aby vydělal peníze, aby mu hráči za to, že si jdou zahrát, platili. Tam vidím problém, že ten člověk se obohacuje na hazardu a to už mi zavání něčím nelegálním. Ale přijde mi nesmyslné, aby kamarádi, kteří se domluví mezi sebou hrát, měli nějaké opletačky se zákonem. Co mi přijde rozumné, je hlídat výši peněz. I když to taky není mnohdy jen tak dokázat o kolik peněz se přesně hraje. Měli by být nastaveny nějaké mantinely, že například turnaje do deseti tisíc jsou legální a až od větší částek je povinností hrát v licencovaném kasinu. Ale do určité výše by to mělo být určitě volné pro všechny hráče. Jako otázku na závěr se chci zeptat, zda rád riskuješ i ve tvém životě, zda máš rád adrenalin a rád překonáváš sám sebe? Jelikož jsem pokerovým hráčem už deset let a stále se tomu věnuji, tak ten adrenalin a napětí je to hlavní, co mě u toho drží. Jedna věc jsou ty logické věci, strategie a vůbec způsoby hraní, které mě na té hře fascinují. Druhá věc je samozřejmě to napětí a adrenalin a ta možnost prohry a výhry. To u mě vyvolává nějaké emoce a určitě to je součástí této hry. Kdyby poker nebyl o peníze, tak absolutně ztratí náboj. Peníze jsou to, co pokeru dává smysl, ráz a náboj. Já, i když nejsem žádný adrenalinový sportovec, tak jsem hodně hravý člověk a adrenalin ze hry mi dělá dobře a je příjemnou složkou mého života. Já Ti, Adame, děkuji za rozhovor a přeji šťastnou ruku ve tvém životě. Taky děkuji a mějte se pěkně.

34

FIRESTARTER Únor 2014


„PŘEDSTAVTE SI, ŽE SI JDETE S KAMARÁDY ZAHRÁT K JEDNOMU Z VÁS DOMŮ PARTIČKU POKERU. PODLE ZÁKONŮ JE I TADY TOTO NELEGÁLNÍ.”

Únor 2014 FIRESTARTER

35


FIRELIFE

FIRELIFE Co poslouchá a u čeho tráví volný čas redakce FIRESTARTER? FOTO: ALEXANDRA RAFAJOVÁ (IPHONE PHOTO) / STAR CLUB FLIP 18.1.2014 TEXT: REDAKCE

„BYLA TO ABSOLUTNĚ SHODA NÁHOD, TEN VEČER JSEM SI URČITĚ NEŠEL PRO PODPIS RYTMUSE, ALE NA PRACOVNÍ MEETING S TOMÁŠEM HILLEREM DO KLUBU VE ZLÍNĚ. OSTATNĚ PRÁVĚ S NÍM SI MŮŽETE PŘEČÍST ROZHOVOR V TOMTO ČÍSLE FIRESTARTER. A BYLA TAM I SLEČNA SAŠA, KTEROU BUDEME ZPOVÍDAT V JEDNOM Z PŘÍŠTÍCH ČÍSEL, PROTO FOTKA OD NÍ ROVNOU Z IPHONE. NÁHODY NEEXISTUJÍ.” PETR KOPČIL

36

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

37


FIRELIFE PĚT TOP CD, DVD A KNIH, KTERÉ STÁLY U ZRODU LEDNOVÉHO ČÍSLA FIRESTARTER 1

Richard Müller – HLASY

2

Dan Bárta – MARATONIKA

3

Peter Jackson – HOBIT

4

Jeffrey Harris – PODNIKATELÉ ZMĚNY

5

J. A. Baťa – BUDUJME STÁT

Tyto CD, DVD a knihy zakoupíte v prodejnách BONTONLAND a NEOLUXOR ve Zlíně.

Budujme stát! Je smutné, že většina lidí si dost neuvědomuje, že právě oni jsou ten stát. Že je třeba tedy vybudovat první sám sebe a pak se obratem pustit do státu, tedy jako místa, kde žijeme, platíme daně a chceme vychovávat i naše děti. Knihu Budujme stát pro 40.000.000 lidí jsem si koupil na popud Facebook statusu mého kamaráda. Ano, samozřejmě vím o ní mnoho let, ale nikdy jsem necítil tak silný pocit se do ní začíst a dnes bohužel jen snít, co-by-kdyby nebyla válka, komunisti… J. A. Baťa to nejspíš ani celé sám nevymyslel, ale podepsaný pod tím je a já už jen hledám skuliny v mém čase, abych se začetl, protože zatím mám za sebou jen pár stránek. Kniha vyšla loni v reedici z roku 1937 v grafickém zpracování, tak jako originál.

38

FIRESTARTER Únor 2014


Křehký Richard Fragile znamená křehký. Až vám příště dorazí balík, mrkněte. Nekecám. Je to tam. Loni na podzim jsem koupil staronové album Richarda Mullera, které natočil s vokálním bandem Fragile a byl to pak týden, kdy jsem se přistihl, že to přerůstá v mánii a raději jsem stříbrný koutouč z externí mechaniky mého iMacu vytáhl. Silně návykové! Můžete poslouchat hit za hitem a pořád si hledat nějaký nový zvuk. Gratuluji za nápad. Věřím, že se letos najde i nějaký český interpret, který bude následovat Richardovy kroky. A neberte to jako plagiát, ani on nebyl první.

B’Artagnan

Je vtipný, umí zpívat a čím je starší, tím má snad větší charisma. To je dost cool kombinace, co vy na to holky?! Loňský koncert mě hodně bavil, zvláště proto, že představil staré hity a právě čerstvé novinky z desky Maratonika, kterou natočil společně s inovovanou sestavou kapely Illustratosphere. Singl B’Artagnan hrají i česká rádia, takže věřím, že dřív nebo později na něj narazíte. Udělejte si radost a odměňte se tímhle CD.

Skřeti, monstra, halucinace Hned na začátek prozradím, že Hobit a jeho druhý díl se Šmakovou pouští není poslední. Ale to se dalo čekat, ne? Mimochodem první díl Hobita vydělal 1,017 miliardy dolarů, takže druhý a třetí díl by mohly dosáhnout podobných obratů. Na film jsem šel do kina sám, ale i tak jsem si ho krásně užil. Rozhodně to nebyl ztracený čas, ale příjemný relax. A to nepatřím mezi pařany dračího doupěte a nemám ani pod postelí schovaný elfský meč. Ale dle dělení hobitů na chluponohé, plavíny a staty, bych mohl být jedním z nich. Hádejte, který druh.

Měníme svět kolem sebe...

Knížku Podnikatelé změny, jsem dostal od kolegy Libora Zezulky a musím se přiznat, ještě jsem ji nepřečetl. Takže, stejně jako pro mě, tak i pro vás je to výzva! Zjistit, jaké byly životy, zásadní kroky v podnikání, vzestupy a pády lidí, kteří formovali doslova celý svět – Walt Disney, Steve Jobs, Muhammad Yunus a další. Únor 2014 FIRESTARTER

39


REPORTÁŽ

40

FIRESTARTER Únor 2014


SILVESTROVSKÁ PÁRTY 2013 SPOLEČNĚ S FIRESTARTER

TEXT: PETR KOPČIL FOTO JIŘÍ SOPORSKÝ

Únor 2014 FIRESTARTER

41


REPORTÁŽ

Pět, čtyři, tři, dva, jedna! Firestarter pomohl v Kroměříži s monstr párty...

D

robný, vytrvalý, nepříjemný a nepředvídatelný. Tak se dá charakterizovat déšť, který padal poslední den roku 2013 od rána na kroměřížské dlažební kostky Velkého náměstí. Z radnice však velel jasný rozkaz: „party bude za každého počasí!“. A ono není se čemu divit, starostka města Daniela Hebnarová je žena činu. Má ráda hory a přírodu, takže něco takového ji jen tak nerozhodí a rozhodla se otestovat „své” lidi z Kroměříže a jejich odolnost. A ti se toho nebáli a přišli. Před desátou, kdy byl oficiální start, to byly jen hloučky desítek lidí a o pár minut později stovky lidí. Odhadem tři tisíce v základu, možná za celý večer až pět tisíc lidí, kteří zakusili program, který jim připravil Firestarter a jeho lidé. Bylo to vůbec poprvé, co se taková akce oficiálně uprostřed města pořádala. Nepočítám vojenské hudby a podobné slavnosti. Tohle byl prostě regulérní mejdan, který zamával roku 2013 a přivítal velkým ohňostrojem rok letošní. Důležité je, že vše dobře dopadlo, žádné tragické zranění, požár a žádná stížnost na radnici. Zbytek uvidíte sami na fotkách. Bylo to fakt moc prima a rádi – nejen v Kroměříži, pro vás takový monstr večírek připravíme. Díky našim pracovním a letitým zkušenostem z festivalů, halových parties i klubů, toto opravdu umíme dobře.

42

FIRESTARTER Únor 2014


SILVESTR V KROMĚŘÍŽI

PETR PŘEDÁVÁ POUKÁZKY NA MASÁŽE KHMER SPA JEJICH NOVOROČNÍ MAJITELCE. Únor 2014 FIRESTARTER

43


ROZHOVOR

TOMÁŠ HILLER

LÉTO, ZÁBAVA A PENÍZE

Léto a letní dovolené jsou pro běžného smrtelníka ještě zatraceně daleko. Ale my si budeme povídat už dnes o exotické práci a taky vám ji nabídneme! Inu, jsme tak trochu jiný magazín. Tomáš Hiller (25) bydlí ve Zlíně, ale větší část roku lítá po Evropě, kde pracuje. Na jeho Facebooku najdete spoustu “katalogově přenádherných” fotek. Tu od hotelového bazénu, tu přímo z pokoje, tu z letadla atd. Tomáš je tzv. animátor a zároveň manager animátorské skupiny v zahraničí. Má ovšem velký důvod se na mě dívat „skrze prsty” – vysvětlím o kousek dál... TEXT A FOTO: PETR KOPČIL

44

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

45


ROZHOVOR

V

e své práci se našel, miluje ji a tak uznávám, že nebylo taktické ho před samotným rozhovorem, “sejmout” informací, že bych animátory “zastřelil”. Řeč je o mé vzpomínce na dovolenou v Africe na ostrově Djerba, který jsem si zamiloval, až na místní animátory. Respektive na týdenní maraton s jedním jediným albem zpěvačky Celine Dion, která každé ráno hrála u hotelového bazénu. Ano, to byla práce animátora, který se měl starat o mou zábavu. Netrefil se. Opravdu hárdkór, mazec, ukrutný očistec. Mimochodem, nevím, co mě tak inspirovalo, ale i po této zkušenosti, jsem si po letech koupil její “best of” na CD. Ale to jen pro korektnost situace. Od té doby mně tedy Celine nevadí a animátorům se z povzdálí vyhýbám. My heart will go on…

Ahoj Tome. Moje první vzpomínka na naše setkání míří do března roku 2013. To jsem si tě vypůjčil na natáčení hudebního videoklipu jako tanečníka breakdance. To jsem ovšem ještě netušil, jak jsi zdatný v jiných záležitostech. Takže, co tě ještě baví, co umíš a co tedy můžeš jako animátor dnes nabídnout? Chci tě první představit jako umělce. Tak jako malé dítě jsem byl veden ke sportům. Vyzkoušel jsem snad všechny sporty od hokeje přes fotbal, atletiku, plavání a nakonec jsem zůstal u gymnastiky až do svých 15 let. Potom jsem začal dělat bojové sporty jako karate, aikido, tang so do, MMA, odkud už byl jen krůček k freestyle karate. A na ten tanec jsi zapomněl! Breakdance ti jde taky na jedničku. Taky vím, že tě baví vystupovat před lidmi. Takže špetka

46

FIRESTARTER Únor 2014

exhibicionismu ti taky nechybí, to je asi nutné. OK, pojďme k práci animátora. Nutná otázka – jak to u tebe všechno začalo? Na střední škole jsem si udělal barmanský kurz s tím, že toho využiji a pojedu někam dělat barmana. Byl jsem na pohovoru u jednoho managera v hotelu Hilton v  Řecku. Tam jsem mu předal svůj životopis a samozřejmě certifikát barmanského kurzu. Manager se na mě podíval a nabídl mi úplně jinou práci s tím, že to bude jen dočasně, na týden. Nabídl mi zmiňovaný post animátora v hotelu. Nejdřív se mi to nezdálo, ale budiž řekl jsem si, je to jen na týden. Slovo dalo slovo, týden uběhl, a když za mnou manager přišel a ptal se, co bude dál, prohlásil jsem, že zůstávám a že jsem našel nejlepší práci na světě.


TOMÁŠ HILLER

„POKUD PŮJDEME OPRAVDU DO HLOUBKY ANIMACE A TOHO CO MĚ SAMOTNÉHO NEJVÍCE BAVÍ, TAK JE TO PRÁCE S MIKROFONEM, JAK UŽ V PRŮBĚHU DNE NEBO NA VEČERNÍ SHOW.”

Nejlepší práci na světě?! Wow! Upřímně gratuluji. Zdá se, že ses prostě našel, to vždycky rád slyším. Co tebe na té samotné práci tak fascinuje? Rozhodně je to práce s lidmi. Potkáš spoustu zajímavých lidí. Dále je to samozřejmě poznávání nových zemí, zdokonalování se v jazycích, vytváření nových kamarádských vztahů. Pokud půjdeme opravdu do hloubky animace a toho co mě samotného nejvíce baví, tak je to práce s mikrofonem, jak už v průběhu dne nebo na večerní show. Stojíš na pódiu a na tebe je upřených tisíc očí (a to nepřeháním, mnohdy je to i více) a proneseš jednoduchou větu: „Dobrý večer dámy a pánové!“. V tento okamžik se ze mě stává jiný člověk. Přesně vím, co mám říkat a v hlavě se mi udělá jasno a to se míchá do krásného koktejlu plných emocí. Stojíš tam a vydáváš ze sebe pozitivní energii a cítíš,

jak ji ty lidi přijímají a dávají ti ji nazpět. To je něco neuvěřitelného a strašně silného. U mě to funguje jako droga. Ano, tak tenhle pocit přesně znám jak z rádia, tak z živých show, takže ti plně rozumím. Jaká je u tebe – v roli animátora – běžná pracovní náplň. Od budíčku až po okamžik, kdy jdeš spát. Jelikož jsem s lidmi pořád, tak by se dalo říci, že pracuju nonstop. Abych to uvedl na pravou míru. Ráno vstanu kolem 9, jdu na snídani do hotelu a po snídani si nachystám věci na ranní program. Zapnu hudbu kolem bazénu a přesně v 10:00 začínám prezentovat denní program, tedy to, co bude následovat, apod. Pokud mám k sobě tým, tak ho představím a rozdám úkoly animátorům. Ve 13:00 končíme ranní aktivity a jdeme se najíst, samozřejmě zase do hotelu. >>> Únor 2014 FIRESTARTER

47


ROZHOVOR Po obědě máme volno až do 15:00. Dále následuje odpolední program do 17:00. Tam většinou hrajeme vodní polo, volejbal, střílíme z luku apod. Po 17:00 až do 20:00 máme volno a mezitím se jdeme převléct a navečeřet. Od 20:00 do 23:00 jedeme v podstatě nonstop a staráme se o zábavu hostům. Pak od 23:00 máme volno. Většinu času trávíme zase s hosty ale tentokrát už mimo prostory hotelu. Tzn. disko, bar, restaurace atd… Chápu, že se neustále s každým dalším turnusem mění množství a složení turistů, ale přeci jen – stejné místo, stejný hotel – upřímně, není to někdy stereotyp? Jak proti tomuto bojuješ? Dá se to vlastně u tebe nějak „tunit“? Samozřejmě po jisté době je to vše stereotyp. Dá se proti tomu bojovat jednoduchým způsobem, každý den vymyslím něco kreativního a snažím se k tomu motivovat i můj tým. Může to být maličkost (třeba hodit animátory do vody) v lepším případě je vzít někam na oběd pryč z hotelu. Pokud máme den volna tak je vzít třeba do aquaparku. Prostě udělat něco, co neděláme každý den.

„ANIMÁTOR MŮŽE MÍT PLAT OD 650 EURO DO 1300 EURO ZA MĚSÍC. PODLE ZKUŠENOSTÍ.”

48

FIRESTARTER Únor 2014

Jaké jsou tvé další úkoly, jako managera animátorů? Vím, že na tvém Facebooku je taky spousta videoklipů, které jsi natáčel. Co se týká videí, to byla jen taková přidaná hodnota z mojí strany. Ono v podstatě nikde nemáš přesné a striktní pravidla co dělat a co ne. V tom je ta práce zábava, můžeš udělat vše. Samozřejmě v rámci možností, pokud vím, že to lidi bude bavit. Vždyť je to naše práce – bavit lidi. Potom práce managera je přímo motivovat a vychovávat animátory.


TOMÁŠ HILLER Každý má svůj styl a dodnes přesně vím, který animátor začínal u jakého managera. Zezačátku samozřejmě kopíruješ svého managera, ale postupem času si sám vytváříš svůj vlastní styl a tím se animace stává nekonečným mořem možností. Upřímně, jaká je “životnost” animátora? Vrací se opakovaně na stejné místo? Nebo znáš někoho, kdo by tuto práci dělal i více let za sebou? Životnost animátora je různá, lidé jsou různí. Já už dělám animátora pět let a ještě se nechystám jít do důchodu, ale zato jsem rád a vždy rád uvítám změnu hotelu nebo destinace. Co animátor musí umět, je tu nějaké věkové omezení, případně nutnost nějakých znalostí, oprávnění atd.? Nejlépe je začít s animací od 18 let do 35 let. A samozřejmě ovládat jazyky, v dnešní době a při tomto povoláni jsou dva jazyky základ. Ale paradox je, že já jel dělat animátora a neuměl jsem ani anglicky. Na to se váže vtipná historka, kdy jsem chodil kolem bazénu a lákal lidi na Aquagym. V ruce jsem měl lísteček, kde mi můj manager napsal anglicky, jak se to vyslovuje, takže jsem chodil a říkal: YOU, AQUAGYM, NOW a ukazoval na bazén. Teď už plynně ovládám tři jazyky – angličtina, němčina, španělština. OK, nyní už naši čtenáři ví, co je náplní animátora i jeho šéfa. A teď se pojďme bavit o byznysu, není to přeci jen výlet na letní prázdniny. Kolik si může vydělat animátor za svou práci? Na jak dlouho je

zaměstnán, jaké benefity jsou mu běžně propláceny, o co se starat nemusí po dobu pobytu? Animátor může mít plat od 650 euro do 1300 euro za měsíc – v čistém – podle zkušeností. Dále se animátor nemusí starat o ubytování a stravu – vše je v hotelu. Dokonce i zdravotní a sociální pojištění má placené, a pokud správně ukončí sezonu, tak je možnost i proplacení letenky. Co znamená, že „správně ukončí sezónu”? Nějaké pravidlo proti problémovým jedincům? Správně ukončit sezonu, znamená neodletět dříve, než mám ve smlouvě dané. Ano znám pár lidí, co dojedou do dané destinace a po týdnu, aniž by dali vědět, si v tichosti sbalí kufry a odjíždí zpět do „reality”. Ale jak jsem řekl, člověk se najde až tam. Já jsem taky nevěděl, že budu dělat animátora. Prozradíš, jaký je běžný plat managera animátorů? Je možnost, pokud by byl někdo opravdu organizačně, managersky zdatný, aby se přidal do tvého teamu? Tedy ne, jako pouhý animátor, ale jako leader. A jaké jsou pak další výhody managera animátorů? Plat managera je různý, pohybuje se od 1300 euro a výše. Samozřejmě je tu možnost a schopných lidí je opravdu málo, potom už si jen dát pozor, abychom se v určitých názorech shodli. Jak jsem říkal, každý má svůj styl a pokud se sejdou 2 manageři na jednom hotelu, nikdy to nedělá dobrotu. Dále ze zkušeností vím, že začínající animátoři jsou na tom lépe. Lépe se >>> Únor 2014 FIRESTARTER

49


ROZHOVOR s nimi pracuje, jsou potenciální a ještě svým způsobem “nezkažení”, ale tím bych nechtěl říct, že animace tě zkazí. To ne! Hmmm :) A co benefity, jak to jen napsat kulantně – je tam spousta krásných turistek z celého světa. Máš i nějaké pikantní historiky z této oblasti? Jsi pohledný mladý muž, svádí tě? Přijde mi to jako letuška v letadle, já tedy po nich většinou pokoukávám. Jen britky na křídlech mě upřímně nikdy moc nebraly… Samozřejmě to už je ta jinačí stránka tvojí práce. Prostě se musíš bavit i s krásnýma turistkama a hodněkrát se stalo, že jsem dostal pozvánku na disko a vše placené. To už je takový úděl toho animátora. Mimochodem to tu ještě nepadlo, v jakých zemích jsi už pracoval? Kam by ses chtěl pracovně dostat? Kterým měsícem ti začíná pracovní sezóna a kdy končí? Začínal jsem v Řecku v roce 2007. Tam jsem vydržel 2 sezony a potom jsem dostal nabídku do Španělska, kde jsem doteď (Mallorca). Je zvláštní, že se ptáš, až kam se chci pracovně dostat. Sám teď mám animační agenturu, kde spolupracujeme s dalšími zahraničními agenturami. V současné době nabízíme destinace jako Španělsko, Chorvatsko, Monte Negro, Thajsko. Pokud vše půjde dobře, na příští rok otevřeme Maledivy. No, a protože jsme zvyklí dávat lidem šanci a jsme magazín inspirativních lidí, pozvi naše čtenáře na casting pro nové animátory ve Zlíně. O co přesně půjde, na

50

FIRESTARTER Únor 2014

co se mají připravit a co vzít s sebou? Jak jsem říkal, spolupracujeme se zahraničními agenturami a dne 8. 3. 2014 vás zvu na casting do Zlína, Star Club Flip, kde od 10:00 budeme pořádat výběrové řízení se Španělskou agenturou. Tímto bych vás rád pozval na casting, kde se nemusíte ničeho obávat, prostě jen přijďte a uvidíte. Nemáte co ztratit, můžete tak maximálně získat práci svých snů. Na casting se můžete přihlásit zde: http://www.extraentertainment. eu/novinky/castingy/. P.S. A teď zase z druhé strany barikády. Já nejsem typ, který by šel skákat na nějaký aerobik k bazénu, do zblbnutí hopsal na vodní zumbu, nedejbože tancoval pod smetákem, aniž by si zlomil páteř. Tohle je pro mě prostě vrchol “nezábavy”, ale uznávám, že lidi jsou ovečky a potřebují, aby je někdo “bačoval”. Tedy řekněme, že animátor hlady jen tak nezemře. Tím chci říct, že organizovaná turistika do letních destinací má vlastně pro mě jen dva levely – bav se s davem, nebo se bav sám po vlastní ose, ty zlý individualisto! Kde je nějaká jiná forma zábavy pro řekněme “vyspělejší turisty”? Hned bych měl totiž nápad pro byznys! Myslím, že se budeme muset, Tome, brzo potkat, někde na Ibize a rozjet společně byznys! A víš, že to není zlý nápad? Slunce a léto miluji, takže – já si jdu sbalit plavky a letní sezóna může začít hned, jak odevzdám v březnu daňové přiznání :) Díky za rozhovor a ať se moc daří! Taky děkuji a počítám s tebou :o)


Únor 2014 FIRESTARTER

51


PLUS MÍNUS

Co nám přinesl měsíc leden? Plusy a mínusy jak je vnímá redakce FIRESTARTER.

+

BYZNYS S KŘÍŽALAMI Jedenáctiletý Tomáš Vejmola z Mníšku pod Brdy si za čtvrt roku splnil svůj sen. Doma na stole vrčí od úterka nový počítač, kvůli kterému stovky hodin krájel, sušil a prodával jablka ze zahrady. Objednávek je hodně, ale jablka na zahradě docházejí. Šesťák teď zvažuje, co dál. F: Za redakci gratulujeme Tome!

-

Zdroj: idnes.cz 22. ledna 2014

+

PRŮMYSLOVÁ ZÓNA V LUKOVĚ KVETE Pozemky došly. Průmyslová zóna v Lukově je nejmladší a zřejmě i nejrychleji zaplněná zóna ve Zlínském kraji. Momentálně v ní pracují tři firmy, dalších šest tam začne na jaře stavět své provozovny. „I kdyby byla zóna větší, zaplní se,” potvrdil starosta Lukova Jiří Jangot. F: Dobrá práce „sousedé”!

-

Zdroj: idnes.cz 26. ledna 2014

+

Uchazeči musejí ve vysoké konkurenci splňovat stále vyšší nároky, chtějí-li uspět.„Po zkušenostech, které máme, bych totiž například nikdy nepřijala nikoho okolo dvaceti let, bereme hlavně starší zaměstnance. A takové upřednostňování zákon zakazuje.” Prohlásila anonymní personalistka. F: Lež! Jste student a chcete s námi pracovat? Ozvěte se nám. Zdroj: idnes.cz 24. ledna 2014

HOLEŠOV STÁLE HLEDÁ NÁJEMCE Kraj tam už v roce 2009 dokončil obří areál za 1,6 miliardy korun, který ovšem dodnes zeje prázdnotou. Holešovskou zónu propaguje nejen kraj, ale i agentura CzechInvest, která má kontakty na zahraniční firmy. Přesto je zájem téměř nulový. F: Kde se stala chyba?! Zdroj: idnes.cz 26. ledna 2014

VELKÉ ŘETĚZCE SE BOJÍ FARMÁŘŮ Dostat se do lukrativních obchodních center není jen tak. Rády by v nich působily i některé menší farmářské prodejny, proti tomu se ale údajně staví velké řetězce. Právě malé prodejny s většinou regionálními potravinami v poslední době na českém trhu rostou a otevírají nové pobočky. F: Do toho farmáři! Zdroj: ihned.cz 26. ledna 2014

STÁLE VÍCE STUDENTŮ BEZ PRÁCE!

-

SLUNCE SE CHYTÁ ZA HLAVU... „Tři ze čtyř největších solárních elektráren skupiny ČEZ prověřuje protikorupční policie. Jde o ty v Ralsku, Mimoni a Vranovské Vsi. Policie zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem.” F: Tahají provázky dál a dál... Zdroj: aktualne.cz 16. ledna 2014

Více najdete na facebook.com/ifirestarter.cz 52

FIRESTARTER Únor 2013 2014


PARTYZÁNSKÁ 7043, 76001 ZLÍN / +420 775 855 787 / INFO@SIDDHA-AJURVEDA.CZ /WWW.SIDDHA-AJURVEDA.CZ


TECHNOLOGIE

Těžká váha v ringu! RUNTASTIC LIBRA SMART SCALE VS WITHINGS WS-50 TEXT A FOTO: PETR KOPČIL

ZNÁTE TO. MÁ ALESPOŇ DESET LET, PROTOŽE SI ŘÍKÁTE, PROČ TAKOVOU VĚC KUPOVAT V ŽIVOTĚ VÍCE NEŽ JEDNOU, DVAKRÁT? PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE JE DIGITÁLNÍ, ALE PÁR RARITNÍCH, MASIVNĚ VYPADAJÍCÍCH ŽELEZNÝCH KOUSKŮ Z OSMDESÁTÝCH LET, BY VAŠE DOMÁCNOST MOHLA UKRÝVAT STEJNĚ TAK. ANO, TA S RUČIČKOU, KTERÁ ZRYCHLÍ Z NULY NA STO, RYCHLEJI NEŽ PORSCHE. TO KDYŽ NA NI VSTOUPÍ VAŠE TCHÝNĚ. ANO, STARÝ, ALE STÁLE FUNKČNÍ SEXISTICKÝ FÓREK...

54

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

55


TECHNOLOGIE

N

uže, v obou případech je řeč o osobní váze, na kterou ženy, jak jsem slyšel, “lezou jen v sebeobraně”. Realita? Pak je samozřejmě vidíte pravidelně šplhat na ono magické místo, rovnající se mystickým místům jako Machu Picchu nebo věštírna v Delfách, se zatajeným dechem. Bohužel často při sestupu dolů sípou, rudnou, promodrávají. Ano, něco jako filmy na od National Geographics, když vidíte, jak promrzlý horal s tragickým výrazem a nepřítomným pohledem, který na K2 přišel o šerpu a půlku výpravy, se vrací do basic campu. No a pánové? Pianko. Jednou, dvakrát za rok, aby zjistili jinak zcela nepotřebný údaj na, vyžádání lékaře. Myslím, že se moc nepletu, co? Ale ano jsou i výjimky, sportovci, metrosexuálové a hračičky! A já se směle řadím mezi ty, kteří milují gadgets, tedy vychytávky všeho druhu a to nejčastěji a logicky ty, které komunikují s Apple produkty. Takže, pokud jste si právě nenatrhli od legrandy bránici, čtěte dál recenzi na váhu, která je na světovém trhu pár měsíců a myslím, že o ní ještě dost uslyšíme.

Váhu na podobném principu, tedy „skoč na mě, spáruj se se mnou a já ti i po devíti měsících připomenu, ten den vášně – s ledničkou…“, jsem si chtěl koupit už dávno. Ještě, že jsem to neudělal. Pořád jsem to odkládal, ať už kvůli penězům, tak na to prostě nebyl ten nejvhodnější DEN D. Hned pochopíte proč. V žádném případě nechci hanět konkurenční výrobek – ostatně právě váhu Withings WS-50 za částku 3 990 Kč jsem si málem koupil. Dnes vím, že by to bylo špatné rozhodnutí. Je příliš drahá a umí jen zlomek toho, co váha, kterou jsem

56

FIRESTARTER Únor 2014

pro vás otestoval. A to nemluvě o light verzi Withings WS-30 za 2 790 Kč. Ta je fakt chudým příbuzným. Nebrat. Nově se na trhu objevily další podobné váhy, ale jak sami zjistíte, Libra je top produkt, co se výbavy týče. Co tedy umí Withings WS-50? Primárně váží, fajn. Dělá to nejspíš dobře. Umí se totiž spárovat přes modrozub, ale hlavně skrze Wi-Fi, takže nemusíte otravně zapínat Blutooth na telefonu/tabletu při každém měření, jako u Libry. Ta bohužel tuto funkci Wi-Fi nepochopitelně postrádá! Tady trapně ztrácí body. Dál? Pak umí změřit tep, no upřímně, kvůli tomu si na váhu nestoupáme, že? Ale umí měřit kvalitu ovzduší v místnosti. Pozor v JEDNÉ místnosti, tam, kde je váha umístěna. Takže pokud ji máte jako většina lidí v koupelně, je vám to k ničemu. Proč měřit kvalitu ovzduší v koupelně, kde jste hodinu denně, že? Pokud ji máte v ložnici, je vám to ovšem taktéž k ničemu, vycházím-li z mého modelu chování, při kterém si zavřete v zimě okna i dveře pro udržení tepla. Máme zateplený dům a nová okna. Netopím. Není to třeba. V létě jsem zvědavý, jaké naměřím hodnoty při plně otevřeném okně za opravdu tropických veder, kdy klidně nechám otevřené i dveře do ložnice. Navíc v kuchyni je voliéra s korelami, takže i proto, nebo právě proto dveře zavírám. Při mém posledním měření na profesionální privátní meteorologické stanici NETATMO (o té budeme psát příště podrobně) v prosinci 2013 jsem naměřil při zavřených oknech, vypnutém topení a zavřených dveřích do ložnice po ránu přes 5000 (!!!) jednotek CO2. Ty spotřebovali, nebo


RUNTASTIC LIBRA SMART SCALE klíčová, ale spíš jste pochopili, že v koupelně ani ložnici nepotřebujete vědět, že je tam děsivě. :o) Umí změřit i teplotu v místnosti od 5 do 35°C. Tedy pokud žijete v Californii USA, jste v pasti celoročně, zdá se. Nevím, možná by vám při měření vzplála. :) Ovšem i u nás běžně v létě zahřeje sluníčko přes den vzduch v pokoji ke 40°C, takže těžko říct, k čemu je takový senzor? Praskne? Nebo jen nic neukáže? OK, kdyby tyto dvě funkce měla Libra, řekl bych, že je dokonalá a lepší než WS-50. Nemá je, a přesto je to pro mě dle všech zjištění TOP produkt. Dále umí poznat 8 osob, dle toho, kdo si na váhu stoupne. Pokud se dotyčný již vážil, a má účet, váha si ho pamatuje a rozpozná ho. Obě jsou pro iOS i Android. Skóre je stále stejné i v tomto parametru, Libra umí totéž. WS-50 změří tělesný tuk a hodnotu BMI. A to je VŠE. To je vše! Nic víc!

APLIKACE OD RUNTASTIC VÁS JEDNODUŠE VEDE. POCHOPÍ JI KAŽDÝ BĚHEM PÁR MINUT. chcete-li „vydýchali“, dva dospělí lidé. A teď, šokující fakta. Průměr je okolo 500 jednotek CO2 a při 1000 jednotkách v místnosti je již nutné větrat. Při 2000 jednotkách CO2 se vám může dělat už fyzicky nedobře, se můj alarm na NETATMO opravdu hlasitě hlásí s pokynem: „vyvětrej okamžitě!“. Tak, to máme vlastnost, která může být pro vás

To na úvod zní jako fér test, ne? Na trhu pár podobných chytráků pro metráčky, jako jsem já, bude, ale tyhle dvě patřily a stále patří mezi elitu. Takže teď už znáte příběh, pojďme k praktickému testování. Nejdřív novou kamarádku však rozbalíme. Hmmmmm. Obal, design. To vše prodává. Krabice je vtipně udělaná, takže když chcete Libru rozbalit, nic moc nebrání. Uvnitř vás čeká prima čtení, obrázky a minimum zbytečného obalového materiálu. Opravdu nemám rád, a to s ohledem na ekologii, když je krabice zbytečně velká. Většinou je tomu tak jen proto, aby zaujala, a obsah je >>> Únor 2014 FIRESTARTER

57


TECHNOLOGIE pak 20%. Zbytečné. Bohužel vnitřek krabice je bez potisku v češtině, ovšem, troufám si říct, že kompletní nastavení produktu je tak snadné, že se vás to víc nedotkne. Balení obsahuje i tři mikrotužkové baterie, takže se pro pár dalších měsíců nemusíte o nic starat. Dále zde najdete podložky na koberec a návod. Milé. Instalace aplikace. Neopakuj chybu druhých! Tedy chybu, kterou jsem udělal úplně napoprvé já. Rovnou stáhni aplikaci pro iOS nebo Android, protože bez ní a instalace jako krok ČÍSLO JEDNA, váhu nemá smysl pouštět. Ano, možná je to trochu poťouchlé, ale je to tak. OK, vzhůru do Appstore. Hledejte slova jako Libra nebo Runtastic. Aplikace je dostupná zdarma. Jakmile ji stáhnete, je nutné vytvořit uživatelský účet s mailem a heslem, který vás bude provázet monitoringem vašich tučných i štíhlých dní. Zde je nutné zadat věk, výšku, jméno a také vybrat, jak jste/nejste v životě aktivní. Dle toho začne aplikace s váhou vytvářet váš profil. Má to logiku, takže zadejte naprosto korektní data prosím. Od tohoto okamžiku se připravte na dokonalou kontrolu všech parametrů, které váha/aplikace nabízí. Tedy váhu v daný okamžik, množství tělesného tuku (Body Fat), váhu svalů (Muscle Mass), váhu kostí (Bone Mass), váhu tkání (Tissue), množství vody v těle (Body Water Content), spotřebované kalorie (Calorie Allowance) a v neposlední řadě tzv. BMI index, tedy Body Mass Index. Pro detailní přehled se prosím podívejte na přiloženou grafiku, která je reálná pro mé

58

FIRESTARTER Únor 2014

POKUD CHCETE ODSTRANIT REKLAMY, PŘÍPADNĚ MÍT HD ROZMĚR, MUSÍTE SI PŘIPLATIT 0.99 EUR. poslední měření v iPhone. Sledujete kolik užitečných funkcí má Libra proti WS-50? A to ještě neznáte skvělou cenu. Ale nespěchejme, protože teď si vás Libra rozhází :) Vydělej, kde můžeš… Bohužel, aplikace je chytrá jen pro iPhone, pro iPad je chytřejší zase až moc. Jinými slo-


RUNTASTIC LIBRA SMART SCALE které jsou pro iPhone ZDARMA. Tak tomu říkám teda fail! Pro starší čtenáře: podfuk! OK, právě jsem vyhodil necelé euro, abych vám ukázal, co nemáte dělat. Tedy pokud nechcete na iPadu sledovat data, které máte už zdarma v iPhone, což předpokládám, že smartphone máte, a NEBO se na ně můžete podívat přímo na www.runtastic.com po zalogování do vašeho uživatelského účtu. Přihlašujete se stejnými údaji jako do app! Tak jednoduché! Vše můžete vidět opět na přiložené infografice, tedy i prostředí pro uživatele, kteří se přihlásí z počítače.

KOMPLETNÍ INSTALACE A VYTVOŘENÍ UŽIVATELSKÉHO ÚČTU ZABERE DOSLOVA PÁR MINUT. vy, není nativní, pouze se zvětší z rozměru pro iPhone na rozměr pro iPad. Pokud chcete odstranit reklamy, případně mít HD rozměr, zdá se, že si musíte připlatit 0.99 Eur. Jen kvůli vám a tomuto testu jsem tento krok učinil. Bohužel, a to jsem nepochopil, nekoupil jsem si tímto v žádném případě HD rozlišení pro iPad, jen jsem povolil funkce,

Praxe. Dobře, máme uživatelský účet, máme staženou aplikaci, vyzkoušeli jsme si ji i na počítači a teď tedy uděláme odvážný krok a stoupneme si na váhu. Co se bude dít? Za prvé: zkontrolujte, zda máte zapnutý BT modul ve vašem smartpohone/tabletu. Za druhé: je lepší, ale není to nutné, mít spuštěnou aplikaci. Vlastně stejně tak modrý zub. Jednoduše, pokud nezapnete, údaje ukáže pouze samotná váha, ale ne vaše zařízení. Ovšem – pokud si zapnete BT a app například za pár hodin, údaj je uchovaný ve váze a přenese se přímo do vašeho uživatelského účtu. Tam už se uchová navždy. Nebo do okamžiku, kdy ho můžete sami editovat, smazat nebo potvrdit, že je to údaj správný a vztahující se k vašemu veličenstvu. Cool. Po několika opakovaných váženích, začne váha počítat každé jednotlivé měření a začne vytvářet důležitou statistiku. Díky tomuto, můžete už po několika dnech vidět červenou křivku (tuk) a modrou křivku (váha), jak stoupá nebo klesá. Okamžitě >>> Únor 2014 FIRESTARTER

59


TECHNOLOGIE máte vizuální kontakt se svým tělem a především se svou minulostí, která vám to doslova spočítala. Přirozeně vidíte každý jednotlivý údaj v historii. Prostě vše přehledně a dokonale. Dalším zajímavým bodem je nastavování cílů. Tedy vlastních met, které si můžete dát k určitému datu. Třeba, že do 1. 3. 2014 zhubnete o pět kilo. Aplikace se pak postará, že vám hlásí dle dat, které o vás sbírá, jak se vám tento cíl daří naplnit, kolik ještě zbývá kilo shodit a jestli máte pevnou vůli nebo ne. To samé platí pro tělesný tuk. Je to návykové sledovat, to mi věřte. Modrou a červenou plnou linku tuku a váhy pak protíná čárkovaná zelenkavá linka cíle. Buď roste, což znamená, že jste neuspěli, nebo padá, což znamená, že vám padá váha a tuk a vám se daří hubnout a tím pádem i splnit cíl. To vše můžete a nemusíte sdílet s okolním světem. Více se dá nastavit třeba v počítači v profilu, kde je to vše velké a pohodlné. Pokud se vám váha „kousne”, je zde tlačítko reset pro znovu připojení skrze Bluetooth. Kvalita zpracování. Libra je rozhodně lehčí, než staré mechanické váhy plné železa. Na druhou stranu, není to váha tabletu, takže přenášet ji zvládne i křehká dívka. Pozor u chlapců, je to křehká věc, opatrně, ať to nerozflákáte v den, kdy

si ji přinesete domů. Když si na Libru stoupnete, je třeba rozložit váhu správně. Správně si tedy stoupnout, takže nápor těla unese a nepřevažuje se ani při mých 100+ kilech. Nepůsobí na mě dojmem laciného zpracování a slícování plastů. Nevrže. Testoval jsem ji doma jak v černé, tak v bílé barvě a na černé bylo okamžitě vše vidět. Tedy otisky, kapky vody v koupelně, prach. Verdikt. Sečteno podtrženo. Libra není blbost a vrtoch geeků a jsem rád, že jsem ji koupil. Abych řekl ale i za „bé” – první dva kusy, z čehož jeden byl výstavní v prodejně, jsem musel vrátit. První se nechtěl párovat, druhý měl problém váhu zapnout a párovat. Třetí kus šlape na jedničku. Vezměte prosím v potaz, že běžná digitální váha stojí od 500 Kč a to neumí nic a je to „no name značka“. Tzv. normální váhu koupíte ovšem i za 1 500 Kč, ale stále pouze váží, nepřipojí se a nic si nepamatuje dlouhodobě v interakci s mobilními zařízeními, protože nemá on-line účet a konektivitu. A to nejlepší na konec. Rozhodující je totiž cena 2 690 Kč. Ano čtete správně! Sehnat ji můžete v bílém nebo černém provedení. Koupit ji můžete jako já na www.itouch.cz. A mimochodem, co ji mám, jsem zhubl přes 3 kg.

A JAKO BONUS MÁM PRO VÁS MÉ VLASTNÍ STATISTIKY PO DVOU MĚSÍČNÍM UŽÍVÁNÍ LIBRY...

60

FIRESTARTER Únor 2014


RUNTASTIC LIBRA SMART SCALE SHRNUTÍ

RUNTASTIC LIBRA SMART SCALE plusy ++ cena 2 690 Kč (www.itouch.cz) ++ opravdu se páruje i přes jinak problematický BT ++ obrovská vybavenost služeb ++ kvalitní zpracování váhy ++ design mínusy −− absence wi-fi modulu −− některé služby v aplikaci pro iPad jsou již za příplatek, na iPhone ne −− neměří tep, teplotu ani kvalitu ovzduší −− první dva kusy jsem musel vrátit, neudělalo to 100% dojem −− chybí návod v češtině

Únor 2014 FIRESTARTER

61


P FIREMNÍ HODNOTY

POCTIVOST

Co si pod pojmem POCTIVOST představuje redakce FIRESTARTER?

„Slovo, které jak se zdá, časem ztrácí na hodnotě a intenzitě významu mezi podnikateli i běžnými lidmi. Ne však pro nás. Férový přístup ke klientům je základ, tvoříme společně hudbu, film, fotky, jednoduše kulturu a tu nemůžete ošidit. Děláme hezké umění a zároveň vytváříme dlouhodobé obchodní svazky. Našim klientům nedlužíme ani práci ani peníze. Bohužel v několika málo případech jsme zaznamenali dlužníky, kteří si dostatečně neváží naší práce, času, energie, nadšení pro věc a potažmo ani sami sebe...” A co si pod tímto pojmem představují lidé pohybující se v byznyse v našem okolí? To vás čeká dále v rubrice FIREMNÍ HODNOTY...

Příští měsíc se zaměříme na DOCHVILNOST. Napište nám do redakce váš názor a staňte se součástí dalšího čísla nebo doporučte člověka, kterého byste rádi v rubrice FIREMNÍ HODNOTY viděli. redakce@ifirestarter.cz

62

FIRESTARTER Únor 2014


POCTIVOST MGR. TOMÁŠ ÚLEHLA JEDNATEL TJH SERVIS S.R.O. A ČLEN DOZORČÍ RADY NADAČNÍHO FONDU KOPRETINA FOTO: JAKUB LUDVÍK

Poctivost v podnikání může mít hned několik úhlů pohledu, ale téměř každý podnikatel, stejně jako já pocházející z „baťovského” Zlína, dostal do vínku genetickou výbavu s odkazem na tradici světového obuvnického imepria v tom smyslu, že základem úspěchu v byznysu je především poctivý přístup k vlastnímu životu, tedy být pocitvý sám k sobě ! Úmyslně podvádět nebo tolerovat nedostatky v jakékoliv podnikatelské činnosti se dříve či později projeví záporně natolik, že kromě nežádoucí ztráty důvěry klientů a obchodních partnerů je ohrožena i samotná existence firmy či živnosti. Poctivost je, bohužel, stále častěji považována v českém konkurenčním prostředí za slabost, vedoucí k polarizaci společnosti na „silné” a „ty ostatní”... Je proto velmi podstatné, abychom dokázali odolat pokušení, a zůstat sami sebou ! Já se o to po celou dobu mé samostatně výdělečné činnosti opravdu snažím.

ING. PETRA PLACHÁ PARTNER VODAFONE CR A.S.

Poctivost v podnikání beru jako samozřejmost, protože se držím hesla, nedělej druhému to, co nechceš, aby druhý dělal tobě. Na druhou stranu, když člověk slyší kolem sebe příběhy lidí, kteří se např. dostali do druhotné platební neschopnosti právě kvůli tomu, že ne všichni poctivost v životě uznávají, je to k  zamyšlení. Říká se, že ryba smrdí od hlavy a všichni čelní představitelé našeho státu nejsou zrovna příkladem poctivosti, navíc případy podnikatelů Krejčíře, Pitra, atd. ukazují, že nejdál nedojdeš s  poctivostí, ale právě naopak. Každý si ovšem musí zamést před vlastním prahem a zvážit své životní hodnoty a také se rozhodnout, zda chce žít v napětí, že se na jeho nepoctivost přijde, nebo oželet zisk navíc a být relativně v klidu.  Já věřím, že se poctivost vyplatí!

Únor 2014 FIRESTARTER

63


P FIREMNÍ HODNOTY

MICHAL HURÁK

JEDNATEL SPOLEČNOSTI CAJAN INDUSTRY S.R.O.

Poctivost v podnikaní dnes vnímam už ako vínimočnú vlastnosť, s ktorou sa človek čoraz menej v obchodnom priestore stretáva a o to si ju viac váži keď sa s nou stretne. Neviem, či to je to našou kultúrou, malým trhom, nejasnými zákonmi, rodinkárskymi komunitami, slabou platobnou schopnosťou ale je jasné že POCTIVOST v podnikaní a kultúra podnikania upadá. Naším Mottom v spoločnosti vždy bolo ,,Inšpirujeme k náročnosti,, a preto osobne vždy kladiem naväčší dôraz na kvalitu a právnu dokonalosť obchodu ako kvantitu. ,,Kde je chuť, tam je aj vôla,, Máme veľa obchodných partnerov na základe POCTIVEJ praci a POCTIVOM a profesionálnom prístupe, ktorú si vie oceniť každý náš partner a som nesmierne rád, že aj v takomto dusnom podnikateľskom prostredí sa stále najdú spoločnosti s ktorými je radosť obchodovať a darí sa nám vytvarať vyššie hodnoty.

LUKÁŠ LAUMAN

LOTTE CR / REGIONÁLNÍ OBCHODNÍ MANAŽER

Myslím, že poctivost je hodně důležitá jak v osobním životě tak v podnikání. Zvlášť v naší malé zemi. Jsem přesvědčen, že o nepoctivém jednání se stejně časem zákázníci či obchodní partneři časem dozvědí a nepoctivému obchodníkovi-podnikateli se vše časem jako bumerang vrátí.

64

FIRESTARTER Únor 2014


POCTIVOST ONDŘEJ ZEHNAL MAJITEL BOOKINGOVÉ AGENTURY

Ze statistik vyplývá, že většina českých podnikatelů zastává názor, že poctivý podnikatel je mrtvý podnikatel. Nerad bych se ale pustil do debaty o tom, jestli jsme na tom u nás tak špatně, že když přijdete do české hospody, tak vám automaticky načepují „podmíráka“. Rád bych uvedl příklad k zamyšlení. Konkrétně na guerilla marketingu, který je ve světě naprosto běžný, ale v České republice není některým vůbec znám. Pokud se s ním někdo setká, je považován za nečestný a nepoctivý způsob zviditelnění firmy, tím pádem nečestné a nepoctivé podnikání. Je levný, úderný a dle mého názoru na poměr cena x výkon efektivní. Princip spočívá v tom, že využijete marketingových aktivit svého konkurenta, ty si do detailu nastudujete a vytvoříte si vlastní plán. Udám příklad. Rádiová stanice‚110 FM‘ dostala nabídku spolupracovat a spolupořádat výjimečnou akci (jako příklad použijeme koncert Michaela Jacksona). Protože ale zapracují „obálky“ a jiné nám v České republice známé metody, ke spolupráci a spoluorganizaci se nakonec dostane rádiová stanice‚100 FM‘. Rádiová stanice‚100 FM‘ zorganizuje koncert Michaela Jacksona. Ten bude probíhat v T-oskar aréně v Horní Lhotě. K této hale je přístup krásným veřejným parkem, který si v ten samý den, kdy se pořádá onen koncert, pronajme konkurenční rádiová stanice‚110 FM‘ (původní spolupořadatel). Do toho parku umístí firemní brand a zaměstnance rozdávající propagační předměty rádia‚110 FM‘. Protože je tento krásný park jediným přístupovým místem do haly, osloví tak rádio‚110 FM‘ všechny příchozí, kteří nabudou dojmu, že právě stanice‚110 FM‘ je oním pořadatele tohoto úžasného koncertu. Nic na tom nezmění ani fakt, že pořádající radiová stanice‚100 FM‘ si dala doopravdy záležet. Která ze stran se tedy chová a podniká nečestně? Ať už podnikáte jakkoliv, počítejte s tím, že každá vaše akce vyvolá adekvátní reakci.

Únor 2014 FIRESTARTER

65


ROZHOVOR

66

FIRESTARTER Únor 2014


MIREK PAKR CESTUJEME 365 TEXT: PETR KOPČIL FOTO: ARCHIV MIREK PAKR

MIRKA PAKRA ZNÁM MNOHO LET, JAK Z OSOBNÍHO ŽIVOTA, TAK PRACOVNÍHO. SPOJOVAL NÁS JEDEN RÁDIOVÝ POŘAD O ELEKTRONICKÉ HUDBĚ, BOOKINGOVÁ AGENTURA SUNHOUSE, MNOHO PARTIES PO CELÉ ZEMI, ALE PŘEDEVŠÍM SVÉRÁZNÝ HUMOR. JENŽE TO, CO BYLO PŘED PATNÁCTI LETY, JE JIŽ MINULOSTÍ. OBA JSME SE ŘÁDNĚ POSUNULI VPŘED. A TEDY SLOVY SOCIALISTICKÉHO ÉTERU: A LÉTA BĚŽÍ VÁŽENÍ…

Únor 2014 FIRESTARTER

67


ROZHOVOR Mirku, potkali jsme se hlavně proto, že provozuješ velice zajímavý, troufnu si říci cestovatelsko-filmařský server – cestujeme365.cz. Čtenářům musíme prozradit, že jsme aktuálně v tvém obytném karavanu, kde jsem do kávy dostal, mně neznámé přísady. Mirek tvrdí, že je to cukr, ale osobně si moc nejsem jistý, jestli nepochází například z Kolumbie. Možná to bude hodně veselý rozhovor. V každém případě, jak bys charakterizoval samotný server cestujeme365.cz? Myslím, že jsi měl naprostou pravdu. Je to spojení dvou mých vášní. Cestování a filmařina, pokud to tak honosně můžu nazvat. Jde o to, že opravdu rádi cestujeme. Abychom měli co dávat na stránky, tak si s sebou bereme kamery, spíše kamerky, abych byl přesný, a tím pádem tyto dva zájmy spolu souzní právě na stránkách cestujeme365. cz, což si myslím, že je dobře. Totiž v dnešní době lidé na internetu preferují zhlédnutí videa než psaný text. Čteš weby? Myslím, že se raději podíváš na kvalitní video. To v každém případě. Ono některé lechtivé obrázky se špatně popisují… (smích) Už tady padlo a naznačili jsme, že sedíme v obytném karavanu. Proč? Dovolím si tě poopravit. Je to obytné auto. Karavan je v podstatě přívěs, který si vlečeš za autem. Ale můžeme tomu říkat autokaravan. Vy neznalí tomu říkejte samozřejmě karavan :). Dobrá tedy. V čem je asi největší deviza toho, že si vozíš všechno s sebou? Je to o tom, že my když jsme vyráželi ve čty-

68

FIRESTARTER Únor 2014

řech, tak pokud jedeš osobním autem, musíš si nabalit kufry, jídlo, vodu atd. Zaházíš tím celé auto, a pak když s tím někam dojedeš, musíš jít na hotel, do nějakého kempu, nedejbože do stanu. I když samozřejmě ty osmnácté léta, kdy člověk i ten stan vzal, byly super. Teď už jsme trošičku starší. Myslím si, že vést si s sebou kousek domova, tak že naskáčeš do auta, doliješ vodu, máš tady sprchu, lednici na víno a pivo, máš kde si uvařit, a to hlavní je, že přijedeš na místo a už je všechno hotovo. Máš s sebou všechno potřebné. Tolik k samotnému vysvětlení toho proč se nacházíme tady v tomto pojízdném domečku. Teď pojďme k tomu, proč jsme říkali, že se jedná o server cestujeme365. cz, který je tedy o filmových místech a také filmařině. Jak moc je tvůj server propojený se známým a populárním českým serverem filmovamista.cz? Filmovamista.cz jsou moji kamarádi. Propojeni jsme tak, že spolu hodně komunikujeme, dáváme si tipy na zajímavá místa apod. Třeba teď v dubnu bychom chtěli společně vyrazit do Paříže na tamní filmová místa. Na takové ty klasické francouzské filmové komedie. Jinak se hodně inspiruji zajímavými místy, kteráprávě na tomto serveru jsou a doufám, že společně ta spolupráce půjde dál, protože si myslím, že dovolená nebo expedice po filmových místech ještě čekají svůj boom. Víš co je to geocaching? Určitě ano. Tak si myslím, že to můžu řadit na podobnou úroveň. Protože chodíte s batohem, prodíráte se lesy, máte v ruce GPS a dost často nic nenajdete. Ne, kecám, vždycky se to


MIREK PAKR

„FILMOVAMISTA.CZ JSOU MOJI KAMARÁDI. PROPOJENI JSME TAK, ŽE SPOLU HODNĚ KOMUNIKUJEME, DÁVÁME SI TIPY NA ZAJÍMAVÁ MÍSTA APOD.”

dá najít :). Například teď v létě jsme vyrazili s partou lidí, kteří opravdu chtěli a byli cizí, vůbec jsem je neznal, po stopách Saturnina. Jestli si vzpomínáš, když ta parta vyrazí z dědečkova domu, z elektrárny nebo co to přesně má, tak potom se dostanou k doktorovu srubu a hledají klíček v tůňce. Tak my jsme tu tůňku našli, bohužel jsme k ní šli z opačné strany, než vedla turistická cesta, a tak jsme si to dali trošku z kopce a hustým houštím, ale o to byla zase větší sranda. Dobře. To je alespoň nástřel toho, proč cestujeme365.cz spolupracuje se serverem filmovamista.cz a že letos může být krásný výlet do Paříže. Kdyby se někdo chtěl přihlásit, může skrze tvé stránky? Určitě může. To je fanouškovská záležitost. Já si myslím, že Paříž je krásná a hlavně za

jeden den tam můžeš být osobním autem a není to žádný velký problém, jako třeba letět za oceán. Teď se na to pojďme podívat ze strany čistokrevného byznysu. Předpokládám, že v této chvíli bych nazval tvůj nápad takovým startupem, který roste, bude bobtnat a někam se potřebuje dostat. Jaký je tvůj sen nebo vize, kam bys chtěl posunout cestujeme365.cz? Když se vrátíme k těm filmovým místům nebo k filmovým dovoleným, tak je kolem toho docela hodně práce. Taková mravenčí práce nad těmi konkrétními souřadnicemi. Nad místy, kde se ty filmové lokace nacházejí. Je kolem toho hodně organizování. Já doufám, že se nám časem povede, že by část byznysu mohla být i kolem toho průvodco>>> Únor 2014 FIRESTARTER

69


ROZHOVOR

vání. Já už kolem těchto míst a kolem všech těch lokací vím spoustu informací a myslím si, že než aby člověk obrážel různá historická místa, tak může zajet i na ty filmová místa. Myslím, že tam může zažít docela slušnou dovolenou a věřím tomu, že bys byl ochotný zaplatit za to, že mu někdo ukáže, kde to je a zařídí mu kompletní fulltime bydlení, kdy by jen přijel na místo nebo cestoval přímo s námi. To se ještě neví. Hlavní je, že tady ty možnosti jsou a budeme se snažit je rozvíjet do budoucna. No a druhá možnost byznysu. Nyní přemýšlíme a rozjíždíme e-shop, kde by se různé předměty týkající se cestování, ať už spotřebního případně upomínkového charakteru, mohly objevit. V každém případě jsem možná na začátku zapomněl položit takovou triviální otázku, ale naše čtenáře by to asi mohlo zajímat. Jak tady ten nápad vlastně přišel do tvojí hlavy? Já pracuji hodně u počítače, protože dělám designéra a to znamená od rána do večera sedět ve studiu. Jednou jsem se díval zpoza těch žaluzií na protější šedý panelákový dům a říkal jsem si, kruci, já už jsem tady strávil hodně let a v podstatě jsem nic moc neviděl. Je čas se někam zajet podívat. No a druhá věc, co jsem si říkal, že je potřeba najít společnou řeč se svými dětmi, abychom společně měli nějaký koníček, kterému bychom se mohli věnovat. Což si myslím, že právě tady to objevování na cestách se nám povedlo. Opravdu vyjíždíme, když ne každý týden, tak co čtrnáct dní někam s naším obytným autem. Mimochodem to auto má přezdívku, jak jsem zjistil. Nevím přesně, odkud to pochází, protože kolem dveří je napsáno tuším “Hymer”. Ano, to je značka tady toho auta a my jsme ho nazvali jako Homer. Vlastně od nějaké doby mě Simpsonovi hodně štvou, respektive Homer, protože se tam zkrátka chová jako s odpuštěním debil. (smích) >>>

70

FIRESTARTER Únor 2014


MIREK PAKR

Únor 2014 FIRESTARTER

71


ROZHOVOR „MÉ AUTO SE NOVÉ POHYBUJE KOLEM MILIONU ČTYŘI STA AŽ MILIONU A PŮL. SAMOZŘEJMĚ SI MŮŽEŠ KOUPIT OJETÉ, A TAKOVÉ SE DOSTANE I NA STO PADESÁT TISÍC KORUN.”

Takové auto je podstatně nákladnější než pořídit jen stan nebo si říci, dobře, několikrát za rok pojedu na dovolenou, která bude stát třeba desítky tisíc. Prozraď, kolik takové obytné auto vlastně stojí? To je těžké. Pokud se kupuje nové auto, tak se dá od milionu a výš. Záleží podle velikosti. Toto auto se nové pohybuje kolem milionu čtyři sta až milionu a půl. Samozřejmě si můžeš koupit ojeté, a takové se dostane i na sto padesát tisíc korun. To jsou staré Fiaty Ducato, ale jsou to zase držáky. Když si pořídíš ojeté od nějakého fanouška do cestování, tak to auto udělá ještě radosti spoustu. Doporučil bych do začátku si to auto rozhodně pronajmout a vyzkoušet, co to je. Protože to má svá úskalí. Je tady dost zařízení, která se můžou pokazit, případně vypovědět službu. A opravdu v mínus šestnácti v Krakově když vám vypne topení nebo se vybijí baterky, tak to není žádná sranda. Musím ještě dodat pro čtenáře, že Mirek není manuálně nejzručnější. Tím pádem je tady vysvětlení, proč to může být takový problém :). Pro tebe není problém spousta jiných věcí. Především potom v prezentaci, protože jsi hodně zběhlý na

72

FIRESTARTER Únor 2014

internetu. Řekl bych, že jsi jeden z těch průkopníků. Ono se to tedy moc neví, ale co já si pamatuju, tak ty jsi už kolem roku 1997 provozoval jedny z prvních webových stránek v republice. V dřevní době internetu, vzpomínám si, kolem roku 2000 si začal nějakým způsobem pokoušet štěstí s internetovým rádiem zaměřeným na elektronickou hudbu, takže to jsou tvoje silné stránky. V každém případě často člověk nestačí sám na to, co by opravdu chtěl. Když nosí nápad v hlavě, tak neví často jak se propagovat, jak se prezentovat. Jaký si myslíš, že další kanál kromě internetu by pro tebe teď mohl být zajímavý, aby se o tobě ještě více vědělo? Ono totiž u cestování, nebo vůbec u samotné propagace, jak na internetu nebo i v jiných médiích je docela problém si uvědomit, jakou máš cílovou skupinu. Třeba já jsem hodně aktivní na internetu. Problém je ten, že ti co jezdí s obytnými auty, tak internet dosti často viděli z rychlíku a jsou rádi, když si to éčko na ploše svého notebooku zmáčknou a vidí, že tam je celý internet. Znám to od svých rodičů, i když ti jsou už docela pokročilí uživatelé. Já si myslím, že stále mají co říct tiskoviny. Opravdu ty fyzické časopisy,


MIREK PAKR

noviny, ale musí si najít svoji cílovou skupinu a svůj směr. Rozhodně dávám velkou šanci elektronickým médiím, což v podstatě zase děláš ty, že vlastně děláš virtuální elektronický magazín. Určitě i rádia, pokud najdou nějakou zlatou žílu, jakým způsobem by se mohla přetransformovat, tak by to taky mohla být zajímavá forma. Doufám, že internet, až tady ta starší generace odroste, bude to nejsilnější médium, které se dá používat. Nevím, kdo z čtenářů zažil železnou oponu. Tehdy prostě nebylo nic, nic ses nedozvěděl. Všechno se vydávalo samizdatem a nemohl jsi nic. Najednou tady máš internet, a pokud chceš, můžeš dostat veškeré informace. Vypropagovat cokoli chceš, a dokonce pokud je člověk šikovný, může použít tzv. virální reklamu a máš to dost často zadarmo. Nevím, jestli sis všiml teď “Tomáškových křížalek”? Samozřejmě! Jablíčka fungují a musíme říci, že v tento okamžik je jablíček tolik, že Tomášek už má svůj vlastní počítač. Což je krásné, gratulujeme! Mně se tento projekt ohromně líbil a tady je právě ten příklad, že internet se dá uchopit opravdu za ruku, a bez peněz můžeš vypropagovat opravdu co chceš.

Byla řeč o technologiích v tomto obytném vozidle. Je jich spousta. Vidím tady Playstation, malou ledkovou televizi, nad námi je výsuvný satelit a dokonce je tady wi-fi. Je to tak trochu MacGyver. Mám jen trochu strach, aby třeba taková NSA brzo nenavštívila toto vozidlo :). Technologie jsou tady z toho důvodu, že já jsem jejich fanouškem. Mám rád notebooky, mám rád různé technologie, i když používám papírový diář k práci. Proč to tady všechno je? Opět navážu na již zmíněnou železnou oponu. Já jsem fascinován, že je tady Schengenský prostor a opravdu můžeš vyrazit, kam chceš. Nikdo tě nezastavuje, nešacuje tě na hranicích. Já jsem si řekl, že tohle auto je pro nás vstupenka do svobody a mám tady všechno, co potřebuju i ke své práci. Komplet mobilní dům a svůj život si zařizuju tak, abych mohl žít i pracovat úplně kdekoliv. Což znamená, kdybych teď nastartoval auto, tak tohle auto má vlastní mobilní internetové připojení. Mám tady počítač na práci, je tady voda a dokonce vpředu je webová kamera, na kterou se můžete v létě podívat na našich stránkách. Dále jsou tady malé kamerky, kterými natáčíme co se děje uvnitř. Například teď na Vánoce jsme byli >>> Únor 2014 FIRESTARTER

73


ROZHOVOR

v Morrisburgu. Natočili jsme velice hezké vánoční video, a to jen díky těm technologiím, které tady máme. Když je řeč o pohádce. Pro nás dospělé plné stále krásné naivní představy těch zimních vánoc, pojďme se na tento vánoční dokument podívat právě teď! Atmosféra tohoto rozhovoru je uvolněná. Myslím stejně tak jako na všech cestách, které podniknete, dá se říci takovou novou virtuální cestovní kanceláří www.cestujeme365.cz. Najde se v Česku někdo, kdo dělá něco obdobného? Myslím, že pro lidi co mají sny a vášně, tak pro ně je zcela normální, že mají v hlavě myšlenku a ta myšlenka se potom realizuje. Jestli dělá někdo něco podobného? Já si myslím, že lidí co mají zájmy ať už je to třeba Rout 66 nebo filmová místa nebo poznávají hory, to jsou všichni lidi, kteří můžou podobný server spustit a můžou kontaktovat lidi, kteří jsou stejného ražení. Je jich si myslím dost. Jen musí chtít a tu svoji cestičku si prošlapat. Před chvílí si zmiňoval roky, kdy začínal internet. To bylo o tom, že jsem si neřekl teď je dobrá doba na to udělat stránky. Ne. Vzpomínám si na první stránky, kdy jsem seděl v jedné kanceláři u svých rodičů. Bylo léto. Všichni byli na koupališti, jen já jsem v tom horku poslouchal Cimrmany a dělal jsem svou první statickou stránku. Byl jsem z toho úplně >>>

74

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

75


ROZHOVOR unešený a dělal jsem to jen proto, že mě to bavilo. Myslím si, že člověk, který dělá to, co ho baví, tak postupem času se dál a dál propracovává a nakonec zjistí, že mu pod rukama roste zajímavý projekt, který má nějaký smysl. Co se týká našeho projektu, tak vidím na lidech, kteří se zajímají o cestování, nadšení a chtíč po informacích. Co se ti hned stane, když jedeš s obytným autem a potkáš jiné, tak ti lidi zamávají a smějí se na tebe. Jsou to lidi, kteří se mají rádi. Kteří se rádi setkávají a díky tomu, že máme na autě obří reklamu na naše stránky, tak se nám ozývají a jsou našimi fanoušky. Položím možná trochu jedovatou otázku. Když se třeba v letošním roce z tohoto projektu nestane regulérní byznys, který dokáže přinášet peníze zpátky, budeš ve svém počínání pokračovat? Stránka cestujeme365.cz vznikla ještě předtím, než jsme si toto auto koupili. My jsme jednoduše chtěli cestovat i uchovávat vzpomínky na naše cesty, a aby nás to nějakým způsobem formovalo dál. Jestli to ponese nějaké peníze, ještě více než teď, to nevím. Ani mi to nějak moc nevadilo, protože tenhle projekt chceme. Nicméně si myslím, že perspektivu byznysu to má. Každý člověk by měl hledat ve svém koníčku to, co mu minimálně zaplatí náklady. Respektive mým cílem je, aby se z práce stal koníček a z koníčku práce. Pokud se ti to stane, tak pak nemáš problém pracovat od rána do večera. Případně žít na volné noze. A jestli třeba cestujeme365.cz nám zaplatí kompletně celý život, jen tím líp. Doufám, že příští rok se nám v zimě konečně povede Bali.

76

FIRESTARTER Únor 2014

Doufejme, že tam nebude žádné tsunami. To bych ti opravdu nepřál :). Před serverem cestujeme365.cz jsi měl spoustu jiných aktivit. Ve kterých dál pokračuješ? Co je tvá další životní droga? Už jako dítě jsem si hrával na rádio. Bylo to na druhém stupni základní školy. Moje maminka byla zdravotní sestra a chodila na směny. Podle toho jakou měla směnu, tak já jsem měl svoje vysílání. Samozřejmě jsem se styděl, takže když byli všichni pryč ráno, tak jsem vysílal ráno a když měla maminka odpolední, tak jsem vysílal odpoledne. Vysílal jsem tím způsobem, že jsem měl gramofon, zesilovač, reprobednu, desky a mikrofon. Tak jsem si hrál. Postupem času se to vyvinulo, že někdy když jsem byl náctiletý, tak mě uhranula elektronická muzika. Pořídil jsem si klávesy, počítač a začal jsem skládat muziku. Považuju to za vývoj. Do rádia jsem se dostal v roce 2000. To jsme spolu začali vysílat sobotní dance párty a v roce 2003 jsem začal dělat sound design. Byla to vlastně z nouze ctnost, kdy jsme do našeho pořadu potřebovali jingly, tak jsem je začal dělat. Myslím, že byly i originální! Možná proto, že jsem to neuměl. Pořád to rostlo a stále se zabývám multimedii a stále mě to baví. Tak si myslím, že právě sound design nebo video, tvorba zvuků, filmů, dokumentů a tady těch všech věcí, co se dají stříhat, jsou pro mě všechno moc zajímavé věci. Tohle je pro mě můj druhý celoživotní projekt. Myslím, že kam člověk směřuje, pozná už v dětství. Tady je na rodičích, aby to zpozorovali v útlém věku a aby svého synátora nebo dcerku posunovali dál a dál a pomáhali se mu rozvíjet. Nevěřím v to, že by někdo seděl v hospodě


MIREK PAKR u piva a řekl si: „jsem Kožený a založím fondy“… Myslím si, že Viktor kradl už v dětství. (smích) Viděli jsme tvůj příspěvek z Německa, z pohádky Tři oříšky pro popelku. Sám jsi říkal, že bylo zajímavé ty místa navštívit a vidět je v daném období, kdy se natáčeli nebo kam patří. Jakou si použil na toto natáčení techniku? V podstatě co se týče videa jako takového, nejsem profesionál, takže jsem použil všechno, co jsem mohl ze svých peněz pořídit. Mám iPhone, GoPro 2 a mám myslím, že americkou legendu, která se jmenuje Flip. To je kamera s HD rozlišením a jedním červeným tlačítkem. Takže i pravý Američan s hamburgerem v ruce pochopí, ano, tady se to zapíná, ano, tady se to vypíná. Víc tlačítek tam není… „MYSLÍM, ŽE KAM ČLOVĚK SMĚŘUJE, POZNÁ UŽ V DĚTSTVÍ.” To jsou základní věci, které používáš pro natáčení. Ty jsi ale nelenil a pořídil sis velmi profesionální nástavce na iPhone, objektivy, externí mikrofony a kromě filmových míst si navštívil i legendární cestu Rout 66, na které si natočil svůj dokument. Přesně tak. My jsme se rozhodli, že pojedeme do Ameriky, protože já jsem chtěl vždycky vidět pravou Ameriku. Mám rád americké filmy, seriály, mám rád film Auta, který se na Rout 66 odehrává. Když už jsme se rozhodli, že na tu cestu pojedeme, tak by bylo fajn něco natočit. Chtěl jsem tuto cestu vypro-

pagovat opět na internetu a napadlo mě, že nejlepší bude to naháknout na to, že se to bude točit celé na iPhone. Což se povedlo. Tady ten iPhone 5 má několik nedokonalostí. Jednou z nich je objektiv, další je slabý mikrofon. Když se ale tyto dvě věci vhodně doplní, tak se z toho stane docela slušné nahrávadlo. IPhone dostal takovou černou košilku, která se zacvakne do železného skeletu, na který se už dají šroubovat různé objektivy, světlo, stereo mikrofon, stabilizátor a to vše dáte na stativ. Jediný problém je, že tyto doplňky nelze nějak jednoduše pořídit tady v České republice. Nakonec jsem teda dosti kostrbatě nakupoval na eBay a různě na internetu. Nicméně se mi to povedlo a s tímto vybavením jsem tedy vyrazil do Ameriky a natočil dokument. Právě k tomu se dostaneme. Vydal ses tedy na Rout 66, celou cestu jsi monitoroval i na sociálních sítích, a pokud se nepletu, mělo to i velkou odezvu v českých médiích, které si toho všimly. Zkus nám o tom něco více povědět. Já jsem opět koumal, jakým způsobem zase hacknout propagaci na internetu zadarmo. Povedlo se. IPhone je fenomén a tak jsem na internetu začal propagovat informaci, že pojedeme na Rout 66 a že se pokusíme natočit denní záznam z cesty a ze všech těchto záznamů uděláme kompletní dokument včetně komentáře a hudby. Myslím, že se to moc povedlo. Povedlo se i zkontaktovat několik serverů, které měly zájem od nás brát informace a odkazovat na nás. Díky tomu se naše cesta dostala na oficiální stránky, které se zabývají buď četbou >>> Únor 2014 FIRESTARTER

77


ROZHOVOR

pro muže, nebo servery ohledně Applu a telefonů obecně. Takže myslím, že propagace byla slušná a i sledovanost videí samotných byla docela vysoká. Na jaké stránce jsou tato videa aktuálně k nalezení? Máme svůj kanál na youtube.com/cestujeme365cz a tam všechna tato videa jsou pěkně seřazená. Nevím, v jakém stavu jsou teď, protože někdy tam byla použita muzika jako podkres. Je možné, že youtube některá videa stopl, ale myslím, že tam většina ještě stále visí.

78

FIRESTARTER Únor 2014

Skvělé. Navrhuji, abychom se právě teď vydali do Ameriky na Rout 66 očima Mirka Parka a jeho iPhonu a jeho technologií. Mirku, naše povídání jde do finále. Řekli jsme si, jaké jsou tvé marketingové aktivity projektu cestujeme365.cz, že ses podíval na spoustu zajímavých míst po České republice, ale i po celém světě. Dále jsme si řekli, že tvoje spolupráce s kýmkoliv, kdo se zajímá o cestování nebo filmová místa, je možná. Stačí se ozvat. Taky padla řeč o Paříži a cestě na zajímavá filmová místa. A i kdyby celý


„IPHONE 5 MÁ NĚKOLIK NEDOKONALOSTÍ. JEDNOU Z NICH JE OBJEKTIV, DALŠÍ JE SLABÝ MIKROFON. KDYŽ SE ALE TYTO DVĚ VĚCI VHODNĚ DOPLNÍ, TAK SE Z TOHO STANE DOCELA SLUŠNÉ NAHRÁVADLO.”

projekt neměl tento rok přinášet velké peníze, nepolevíš a budeš v tom s rodinou pokračovat. Pojďme se podívat ještě dál. Třeba na to období, na které se oba těšíme, a to je léto. Jaké jsou tvé plány na léto v České republice a filmová místa? Co bys ještě chtěl vidět? Po Paříži máme v plánu jet zhruba v červnu zpět do Ameriky, asi na tři týdny. Chceme na filmovou dovolenou konkrétně do Los Angeles, Las Vegas, San Francisca a podívat se na nejznámější filmová místa, kde chodil Terminátor, Robocop, kde Rambo kosil zástupy policistů, kde se natáčeli Přátelé a další jiné filmy. Chceme se podívat i do Hollywoodských studií. No a v létě nás čeká tradiční již čtvrtá filmová dovolená, kde půjdeme opět po Marečku podejte mi pero, S tebou mě baví svět nebo Vesničko má středisková. Na poslední ročník jela velká banda lidí, která se výborně bavila. Například tam, kde se točilo Vesničko má středisková, tak jsme zkoušeli jak Otík a Pávek spolu skákali do JZD nebo bylo úžasné, když jsme našli dědečkův dům ze Saturnina. Tam jsme se museli prozvonit. Jsou to zážitky, které člověk nezapomene a je to rozhodně lepší, než se otáčet jako kuře na grilu někde v Chorvatsku. Mirku, přeji ti hodně štěstí do letošního roku a energie do projektu cestujeme365.cz. Pokud se někdo chce přidat k vaší cestovatelské mánii, určitě tě může zkontaktovat. Co bys popřál naopak ty všem našim čtenářům FIRESTARTER? Mějte sny, přemýšlejte o nich a realizujte je. Nebojte se toho, že vám všichni ostatní říkají, že děláte něco špatně. To je asi to nejlepší, co funguje.

Únor 2014 FIRESTARTER

79


NA SCÉNU!

KRISTÝNA DAŇHELOVÁ TEXT: PETR KOPČIL FOTO: PATRIK CHRASTIL

80

FIRESTARTER Únor 2014


Je to přednost nebo celoživotní stigma, nálepka – superstar?! I na toto se zeptám v rozhovoru s mladou zpěvačkou Kristýnou Daňhelovou...

Únor 2014 FIRESTARTER

81


NA SCÉNU!

K

ristýna Daňhelová (20) pochází z Uherského Hradiště. Ze Slovácka, z místa, kde se daří vínu a jak se zdá tak i krásným slečnám. :) Pánové uznejte, to je moc příjemná kombinace! Prošla si talentovou soutěží a pak se za ní zase zavřela voda ve velkém hudebním průmyslu. Na jak dlouho? A proč vlastně? Co letos připravuje a kde ji můžete potkat, čtěte v tomto rozhovoru.

Tato rubrika se jmenuje Na scénu, takže pro tebe možná aktuální víc, než si myslím. Je to jen pocit nebo si utekla od zpívání k herectví? Vím, že studuješ JAMU v Brně, ale dle fotek na tvém Facebook profilu mám pocit, že lítáš někde snad mezi herectvím, baletem a zpíváním :) Jak je to tedy? Ano, studuji na Janáčkové akademii múzických umění v Brně, obor muzikálové herectví. Makáme tedy od rána do večera na tanci, zpěvu a herectví :). Je to hodně náročné. Ráno o půl deváte nastupujeme na taneční sál, kde buď baletíme, tancujeme modernu nebo jazz až do půl druhé. Pak máme hodinku na oběd a následují zpěvy a hodiny herectví. Ze školy se obyčejně vracíme kolem půl osmé, povečeříme a jdeme spát, protože ráno to začíná celé znova :). Náročné je to jak fyzicky, tak psychicky, přesto jsem neskutečně šťastná, že tam můžu být a makat na sobě.

82

FIRESTARTER Únor 2014

Předpokládám, že se ovšem cítíš víc jako zpěvačka, než herečka! Kupodivu se teď cítím líp v roli herečky. Je to něco nového, krásného, něco co mě neskutečně naplňuje a baví. No páni! Takže film, divadlo, tohle všechno tě teď naplňuje daleko víc, než představa vlastního alba, koncertů. Dobře, ale vraťme se do bodu Superstar. Tam si tě totiž může spousta lidí „zařadit” – do teamu Rytmuse, který tě podporoval. Co se vlastně stalo, že po této soutěži jsi nezačala šplhat nahoru jako zpěvačka? Šance tu přece byla obrovská! V té soutěži jsem si uvědomila, co vlastně chci v životě dělat, což byl pro mě obrovský dar. Uvědomila jsem si, že nechci vyprodávat haly, zpívat pro tisíce lidí, vydávat vlastní desky. To mě neláká. Zjistila jsem, že jsem šťastná tam, kde jsem. Zpívám spolu s některými herci ze Slováckého divadla s úžasným symfonickým orchestrem na


KRISTÝNA DAŇHELOVÁ

různých společenských akcích, spolupracuji s básníkem Emanuelem Míškem a hudebníkem Jožkou Fojtou, se kterými tvoříme krásnou zhudebněnou poezii. Mezi takovými lidmi je mi nejlíp. To je pro mě domov a obrovské štěstí. Proto bych se do budoucna chtěla věnovat divadlu. Láká mě tam cosi, co cítí lidi uvnitř. Není to povrchní, ale všechno je vnímáno i zevnitř. Kdežto šoubyznys je pro mě strašně povrchní a nenaplňující. „UVĚDOMILA JSEM SI, ŽE NECHCI VYPRODÁVAT HALY, ZPÍVAT PRO TISÍCE LIDÍ, VYDÁVAT VLASTNÍ DESKY. TO MĚ NELÁKÁ. „ Fuuuuu! Tak slovy Karla Gotta: „To jsem skutečně, ale skutečně nečekal!“. Ne, vážně, tohle od takového mláďátka, jako jsi ty, je moc příjemné slyšet. Že chceš jít pod slupku věci a že dokážeš pojmenovat věci tak, jak je opravdu vnímáš a máš

směr. Gratuluju! Tím jsi mi ovšem vyfoukla další z otázek ohledně spolupráce :) Nevadí, zeptám se tedy přesto ještě na to, co si s ze soutěže Superstar odnesla za poznatky, které ti dnes třeba přes všechno to zjištění o tom, co chceš dělat, daly něco dalšího do tvé umělecké kariéry. Najdeme tam něco pozitivního? Ale jasně, celé to bylo pozitivní. Posunulo mě to dál hlavně psychicky. Přemýšlím jinak a hlavně jsem si udělala pořádek v lidech kolem sebe. Po soutěži jsem si uvědomila, kdo to se mnou jak myslí. Naučila jsem se lidi, kteří mi berou energii, držet trošku dál od těla. Kdo tě v životě v poslední době hodně inspiruje? Případně konkrétně k čemu? Inspiruje mě spousta lidí, největším vzorem je pro mě zatím Vojtěch Dyk. Miluju jazz, swing a jeho hlas v kombinaci s brněnským B-side Bandem. Je to skvělý počin. Spojení toho nejlepšího. :) Únor 2014 FIRESTARTER

83


FENOMÉN

iPhone

SLAVÍ SEDMÉ NAROZENINY DÍKY, TATI, GRATULUJEME!

Ptali jsme se našich čtenářů: „Jaké jsou vaše vzpomínky na první iPhone?” FOTO: ILUSTRAČNÍ

84

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

85


FENOMÉN KUBA ŘEHA Marimba, studený na nahé kůži po ránu. Funkční i s roztřískaným displejem po přejetí náklaďákem. První rádoby instatní fotky a první aplikace v telefonu vůbec... Měl jsem ho rád a doteď na něm mastím karty na záchodě.

ANDREA KNEDLOVÁ Dostala jsem ho za „zásluhu” pracovně. No to bylo radosti! Když porovnám rychlost s nynější pětkou, už ho do ruky nevezmu, totální šnek :-)

Mgr. LIBOR ZEZULKA Byl to rok 2007. Rok, kdy jsem se nadobro zbavil školních povinností a ještě víc se ponořil do práce. Byl to rok rychlého růstu Auto.cz, nijak zvlášť vydařené dovolené v Itálii, rok hledání hranic nemožného s  video magazínem Roadlook TV a hlavně rok iPhonu. Do roku 2007 jsem od značky Apple nepoužíval vůbec nic. Články jsem bušil do svého obrněného notebooku ThinkPad, v  kapse nosil Nokii ze série N a produkty Apple znal pouze z několika málo článků a nadšeného vyprávění kolegy Jirky, který na víru šířenou do světa z  kalifornského Cupertina přešel hned poté, co padla železná opona. Na legendární keynote Steva Jobse jsem hleděl v němém úžasu a hltal každičké slovo. Výsledný produkt, chytrý telefon bez jediného tlačítka, s  home buttonem a velkým dotykovým displejem mně doslova vyrazil dech a vzbudil ve mě obrovskou touhu. iPhone jsem zkrátka musel mít. Jenže, Česko byla ta poslední země, která Apple v daný moment zajímala a snad úplně poslední trh na světě, na kterém potřeboval uspět. Navíc, v ten rok se mi nějak nedostávalo financí. Myšlenky na nový iPhone jsem musel

86

FIRESTARTER Únor 2014

chtě nechtě brzy rozehnat a žít dál svůj život s Nokií a IBM by Lenovo. Přešly Vánoce a iPhone stále nikde. Pak přišel snad první pracovní den roku 2008 a„Apple virem“ infikovaný Libor Zezulka se dočkal. Dočkal se něčeho, co vůbec nečekal. Moji skvělí kolegové a parťáci z Auto.cz mi opožděně pod stromeček darovali nový Apple iPhone. Nepamatuji si to přesně, ale mám pocit, že jsem tu noc vůbec nespal. Nešlo to. Nový iPhone byl fantastický, tak jiný od toho, co jsem do té doby znal a přesto úchvatný. A v tuto noc se zrodila moje láska k Apple. Když dokážou borci tohle s telefonem, co asi umí vykouzlit na počítači, říkal jsem si? O rok později jsem si koupil svůj první MacBook. Poté přišel MacBook Air a s  iPadem jsem rovněž neváhal ani minutu. Macbook časem vystřídal iMac, ale to není vůbec podstatné. Jsem s  Applem v této chvíli asi 5 let, ale zdá se mi to jako věčnost. Přestože zůstávám v  kontaktu se všemi platformami, a to hlavně kvůli web developmentu, nadšeně se vracím na svá Apple zařízení a Mac OS nebo iOS. Díky Stevovi za iPhone, díky za Apple. Mám tebe i celý Apple rád, ať už mu šéfuješ odkudkoliv.


FIRESTARTER TĚ ZVE NA RANDE Valentýn „tak trochu jinak” Potkej se s redakcí magazínu FIRESTARTER. Poznej ty, kteří vytvářejí tvé oblíbené čtení. Přijď si pro netradiční Valentýnský dárek.

14. 2. 2014 16:00–17:00

restaurace Devítka náměstí Práce 1099, Zlín více info na facebook.com/ifirestarter.cz


FIREHELP

ODETA SAMOHÝLOVÁ

SPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ PRO SPRÁVNOU VĚC TEXT A FOTO: PETR KOPČIL

88

FIRESTARTER Únor 2014

Firestarter s.r.o. se rozhodl věnovat pro potřeby práce terénních pracovnic Azylového domu pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně dvě internetová připojení po dobu dvou let. Jak přesně toto pomůže v praxi?


Únor 2014 FIRESTARTER

89


FIREHELP

O

deta Samohýlová (28) vystudovala sociální pedagogiku na UTB ve Zlíně. Přesto, že školu dokončila v roce 2011, od té doby nejen že pracuje, ale především pracuje ve “svém oboru”. Upřímně si řekněme, že právě absolventi SŠ a VŠ jsou aktuálně nejhůře zaměstnatelnou skupinou a to bez rozdílu studia a dosaženého titulu. Obdivuhodné ovšem je, že Odeta pracuje v sociální sféře a snaží se pomáhat matkám a ženám, které se aktuálně nachází v nelehké životní situaci, práci právě hledat. A nejen to! Často jde o matky samoživitelky, o ženy, které jsou v situaci, která je pro ně téměř neřešitelná. Dokonce i mužům, kteří se starají o nezletilé děti. Začarovaný kruh? Když jsem si s ní o tom povídal, dostal jsem ten známý pocit, že je třeba konat a ne jen poslouchat. Ano, připouštím, jsem radikál a nemažu se. Kde selhal stát, pomohla soukromá firma. Malou částkou, ale v důsledku REÁLNĚ můžeme pomoci konkrétním lidem ve Zlínském kraji. Prosím otevřete oči a udělejte něco dobrého pro náš kraj i vy. Každý může pomoci dle svých možností. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoci právě vy. Howg. Ahoj Odeto, představ prosím nejdříve společnost, pro kterou pracuješ a jaká je tvá náplň práce. Působíte v celém Zlínském kraji nebo pouze ve vybraných městech? Pracuju pro Azylový dům pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně. Jde o obecně prospěšnou společnost, která působí ve Zlínském kraji. Ve Vsetíně provozuje Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, dále Poradnu pro rodinu a Terénní asistenční službu pro rodiny s dětmi. Terénní službu dále provozuje v ORP Zlín, Valašských Kloboucích a Bystřici pod Hostýnem. Náplní mé práce je přímá práce s rodinami s dětmi v terénu, nejčastěji v jejich přirozeném prostředí, tj. přímo v domácnosti. Dále často doprovázím uživatele při

90

FIRESTARTER Únor 2013

vyřizování na úřadech, školách, školkách či v jiných institucích. Kdo je přesně hlavním klientem, odběratelem vašich služeb. Tedy, jak vypadá takový typický uživatel? Kdo tyto služby hradí, jaké jsou zdroje vašich peněz? Uživatelům napomáhám při řešení jejich nepříznivé sociální situace. Při práci s uživateli usiluju o jejich aktivizaci a nácvik činností, tak aby byly do budoucna schopni zvládat je samostatně. K nejčastějším problémům, se kterými se uživatelé naší služby potýkají, patří nedostatek finančních prostředků, zadluženost, ztráta bydlení, obtížné uplatnění na trhu práce z důvodu nízké kvalifikace, nedostatek rodičovských kompetencí při


ODETA SAMOHÝLOVÁ výchově a organizaci volnočasových aktivit dětí atd. Naší cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi ve věku do 18 let. Ve většině případů jde o neúplné rodiny a většina našich uživatelů je v evidenci oddělení sociálně právní ochrany dětí. Zdrojem financování je od dubna 2013 do prosince 2014 Evropský sociální fond a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dále na provoz služeb můžeme žádat dotace od města či Zlínského kraje, dále to doplňkově mohou být i jednotliví dárci. Našim uživatelům jsou služby poskytovány bezplatně.

Dá se nějak vyjádřit, jaká je úspěšnost vaší práce, vaší organizace. Řekněme, kolik procent žen se podaří dostat zpět do “života”. Kolik se jich zase vrátí zpět do začarovaného kruhu? Jsou nějaké statistiky? Co se týče úspěšnosti našich uživatelů je hodně subjektivní toto posoudit. Od dubna minulého roku měříme úspěšnost uživatelů dle určitých stanovených kritérií. Abychom naplnili podmínky smlouvy o poskytování služby, musíme jich mít úspěšných minimálně 20%. Toto číslo jsme již naplnili.

„ABYCHOM NAPLNILI PODMÍNKY SMLOUVY O POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY, MUSÍME JICH MÍT ÚSPĚŠNÝCH MINIMÁLNĚ 20%. TOTO ČÍSLO JSME JIŽ NAPLNILI.”

Dle mých informací vám k zefektivnění práce v terénu chybí mobilní internet. Firestarter s.r.o. se tedy rozhodl věnovat pro potřeby práce terénních pracovnic dvě internetová připojení po dobu dvou let. Jak přesně toto pomůže v praxi? Mobilní internet do rodin byl shledán jako neuznatelný náklad z důvodu toho, že není pro uživatele aktivizační, aby využívali pro vyhledávání potřebných informací internet, který jim přineseme do domácnosti. Uživatele bychom měli vést k užívání veřejného internetu. Tato myšlenka je jistě správná, ale v některých případech těžko realizovatelná (nedostatek financí na cestu, nemožnost zajistit hlídání dětí po dobu práce na PC kde je veřejný internet, špatná dostupnost internetu v okolních obcích kolem Zlína apod.) Dvě internetová připojení pomohou právě při práci s uživateli, kteří potřebují na internetu hledat práci, bydlení, důležité kontakty apod. a veřejný internet je pro ně z výše uvedených důvodů nedostupný.

Jsou dárci mimo státní aparát štědří? Nebo slyší jen na velké a zajeté “značky” a benefiční akce? Dárci mimo státní aparát slyší spíše na celostátně působící organizace se všeobecně známým názvem. Krom toho se dárci soustředí spíše na cílové skupiny jako děti v dětských domovech, zdravotně či jinak znevýhodněné. Podpora sociálně slabých rodin pro ně není zajímavá, protože si naše uživatele často spojují s lidmi, kteří si za svou situaci „můžou vlastně sami”. Neuvědomují si, že pokud budeme pomáhat v těchto rodinách, potom se vlastně může podařit odebrání dítěte do ústavního zařízení úplně zabránit a dítě pak může vyrůstat ve své biologické rodině.

Únor 2013 FIRESTARTER

91


ROZHOVOR

TOMÁŠ HEČKO PŘEDSTAVUJEME VÁM ČLOVĚKA, KTERÝ SE PRO FIRESTARTER STARÁ O IT. JSME RÁDI, ŽE MÁME VE FIRMĚ TAK PERSPEKTIVNÍ LIDI JAKO JE TOMÁŠ (24). U ROZHOVORU SE POTVRDILA TOMOVA ZANEPRÁZDNĚNOST. NICMÉNĚ NENÍ SE ČEMU DIVIT. LIDÉ KTEŘÍ SVÉ ŘEMESLO UMÍ JSOU ŽÁDANOU KOMODITOU... TEXT: VÍT STUDNIČKA FOTO: PETR KOPČIL

92

FIRESTARTER Únor 2014


Únor 2014 FIRESTARTER

93


ROZHOVOR

Ahoj, Tome, abych uvedl čtenáře do tvého života, prozradím, jakým způsobem si mi odepsal na mail. Odpověď byla jednovětá a v ní obsažený konkrétní čas, kdy můžeme rozhovor vytvořit s dodatkem, že toho máš nyní dost. To poukazuje na spoustu věcí… Začnu tedy první otázkou a zároveň s ní se pokusím bořit mýty o tom, že „ajťáci“ jsou v podstatě nudní vybledlí lidé nepochopeni svým okolím. Dostaneš se jako IT specialista někdy od klávesnice? Ano, od klávesnice se dostanu vždy, když není „co dělat“. Jinak pracuji se zápalem do práce, protože nikdy nevím, co bude zítra. Čas mimo svět počítačů trávím v přírodě, protože ta mi dodá zpět energii, kterou musím investovat do práce. Příroda je krásná a kouzelná věc, procházka v klidu a pohodě se poté v dobrém odmění. Příroda a počítače, někdo by řekl, že toto spojení není možné. Vždyť i v přírodě vše funguje dle stále se píšícího kódu. Kdy jsi začal psát ty? Měl si na začátcích tvého nadšení do IT nějaký vzor? Vzorem nadšení jsem byl sám. Ve 4 třídě na

94

FIRESTARTER Únor 2014

základní škole jsem pokazil svůj první počítač 486 s Windows 98 a máma řekla, že pokud to neopravím, tak nepojedu na školu v přírodě. To byl první impuls, kdy se ve mně vše spustilo a chtěl jsem vědět víc a víc. Když mám prostor, učím se stále nové technologie. Jde vidět, že přírodu jsi měl rád už v dětství. Vzpomeneš si, kdy se objevila tvá první opravdová zakázka a o co se jednalo? První opravdová a dobře placená zakázka byla realizace internetového bankovnictví pro Moravský Peněžní ústav, který jsem kódoval do strukturovaného HTML / CSS kódu a následně převedl do xslt šablon. Zajistil jsem kompletní přípravu na implementaci do systému internetového bankovnictví. www.mpu.cz/ib/certifikat(realizováno v roce 2009 / současně systém internetového bankovnictví využívá stále mé šablony). Co zatím považuješ za svůj největší úspěch v kariéře a čeho chceš dosáhnout v nejbližší době? 


TOMÁŠ HEČKO

„MPU VYUŽÍVÁ STÁLE MÉ ŠABLONY INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ.”

Za nejlepší úspěch v kariéře považuji to, co se špatně hodnotí a to je spokojenost klientů, kteří mi dávají další kladné a pozitivní hodnocení a šíří je dál. V nejbližší době chci založit vlastní rodinnou firmu… Tohle si doslova říká o odhalení! V jakém odvětví se tvá rodinná firma bude pohybovat a jaké jsou první plány? A vůbec, co na to rodiče? Rodinná firma již je www.oblekame-andilky.cz – měla obrovské nastartování a nestíháme plnit nové kousky zboží a vyřizovat objednávky. Tím, že mám rodinu kompletní – já, maminka a dítě, tak tomu říkám rodinná. Čekal bych cokoli, ale tohle asi ani náhodou :). Nicméně dle tvé výpovědi jste zřejmě úspěšní. Gratuluji! Odkud se vzal tento nápad založit eshop právě se zbožím pro nejmenší? Nápad se zrodil v hlavě mé přítelkyně. Chystáme řadu projektů věnovaných dětem a právě proto ta firma, která se chystá založit.

To se určitě máme na co těšit. Můžeš nám prozradit, o jaké projekty se jedná? A vůbec, jak velká je konkurence na trhu s dětským oblečením? Z důvodu konkurentů si nedovolím zmiňovat již nic víc. Jak přijde správná doba, tak s tím vyjdu na světlo. Tohle samozřejmě chápu. Čtenáři si asi nemohli nevšimnout, že toho jak se lidově říká “moc nenamluvíš” :). Vraťme se ke tvé životní vášni – počítačům. Co říkáš na to, jakým směrem dnešní svět kráčí? Mám na mysli, že se vesměs všechno přesouvá do roviny online a sociální sítě se již zakořenily natolik, že jen málokdy zažijeme den bez nich. Má otázka se tak trochu týká i tvého nadšení do potřeb pro nejmenší. Jaký je tvůj názor na online gramotnost u dětí, je třeba je na digitální svět připravovat? Dnešní svět kráčí hodně do světa informačních technologií. Neznám podnik, který by dnes neřídil počítač, který člověku ulehčuje práci. Dnešní děti jsou přes počítače hodně gramotní – umí tolik věcí, že se člověk nestačí divit. Ano moc toho nenamluvím, ale na druhou stranu to není někdy špatné, protože internet sebou nese i spoustu nebezpečí. Máš pravdu, že někdy ticho dá člověku víc než slova. Tobě za ně, Tome, děkuji a jsem rád, že máme v týmu FIRESTARTER lidi se zápalem do práce a bohatými zkušenostmi. Děkuji a s Tebou rád posedím někdy také!

Únor 2014 FIRESTARTER

95


EMAILOMAT.COM

Revoluční aplikace pro email marketing s plnou českou podporou.


ČTĚTE V DALŠÍM ČÍSLE

v březnovém čísle FIRESTARTER

OTO KLEMPÍŘ, HUDEBNÍK, SCÉNÁRISTA A KREATIVEC 25 let s J.A.R., sólová deska Špička, marketing pro top značky. CHARLES BURTON, TANEČNÍK A FITNESS TRENÉR Jak se podniká cizincům v Česku? Sám říká: „The Mirror is up to You”. RE:PARÁDA, „OPEN THE CLOSET!” Rozhovor Alice Horákové o byznysu a módě v Brně. BLÁZINEC ZA ZDÍ FIRESTARTER letos opět spolupořádá festival v Psychiatrické léčebně Kroměříž. FILIP NOVÁK, SEO A MARKETINGOVÝ SPECIALISTA Jak správně na networking? a další... 98

FIRESTARTER Únor 2014


2014

Nové číslo zdarma ke čtení každý první den v měsíci LEDEN

6

7

ÚNOR

1

2

3

8

9

10 11 12

4

BŘEZEN

5 3

4

5

6

7

1

2

8

9

3

4

5

6

7

DUBEN 1

2

8

9

7

1

2

3

8

9

10 11 12 13

4

5

6

13 14 15 16 17 18 19

10 11 12 13 14 15 16

10 11 12 13 14 15 16

14 15 16 17 18 19 20

20 21 22 23 24 25 26

17 18 19 20 21 22 23

17 18 19 20 21 22 23

21 22 23 24 25 26 27

27 28 29 30 31

24 25 26 27 28

24 25 26 27 28 29 30

28 29 30

31

KVĚTEN

ČERVEN

ČERVENEC

1

2

3

8

9

10 11

2

3

12 13 14 15 16 17 18

9

10 11 12 13 14 15

14 15 16 17 18 19 20

11 12 13 14 15 16 17

19 20 21 22 23 24 25

16 17 18 19 20 21 22

21 22 23 24 25 26 27

18 19 20 21 22 23 24

26 27 28 29 30 31

23 24 25 26 27 28 29

28 29 30 31

25 26 27 28 29 30 31

5

6

7

1

SRPEN

4 4

5

6

7

8

7

1

2

3

8

9

10 11 12 13

4

5

6 4

5

6

7

1

2

3

8

9

10

30

ZÁŘÍ

ŘÍJEN

1

2

3

8

9

10 11 12 13 14

4

5

6

7 6

7

LISTOPAD

1

2

3

8

9

10 11 12

4

5 3

4

5

6

7

PROSINEC 1

2

1

2

3

8

9

8

9

10 11 12 13 14

4

5

6

7

15 16 17 18 19 20 21

13 14 15 16 17 18 19

10 11 12 13 14 15 16

15 16 17 18 19 20 21

22 23 24 25 26 27 28

20 21 22 23 24 25 26

17 18 19 20 21 22 23

22 23 24 25 26 27 28

29 30

27 28 29 30 31

24 25 26 27 28 29 30

29 30 31

FIRESTARTER-02-2014  

99 baťovských stran kvalitního čtení o lidech a podnikání.