Page 1

IS

AZDA PRÓBNA LEXUSEM IS

azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na stronę www.lexus-polska.pl, gdzie można zarezerwować jazdę próbną Lexusem IS 200d, IS 220d, IS 250 lub IS F.

Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o. zastrzega sobie prawo wprowadzenia bez uprzedzenia zmian danych zawartych w niniejszym katalogu, w tym parametrów technicznych, wyposażenia, cen i specyfikacji pojazdów. W szczególności ceny są zróżnicowane w zależności od terminów dostaw. Wszelkie informacje podane w katalogu, w szczególności zaprezentowane fotografie, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. W wypadku sprzedaży konsumenckiej w rozumieniu Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej: Ustawa), zawarte w tym katalogu informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy, jak również nie stanowią opisu towaru w rozumieniu art. 4 ust. 2 Ustawy. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie jego sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Podane w katalogu informacje na temat gwarancji pojazdu nie stanowią udzielenia kupującemu gwarancji, w szczególności w rozumieniu art. 13 Ustawy. Gwarancja zostanie udzielona przy sprzedaży pojazdu, a jej warunki zostaną określone w dokumencie gwarancyjnym. Informacje o działaniach dotyczących odzysku i recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji: www.lexus-polska.pl Wydrukowano w Europie, sierpień 2010

IS


RODZINA IS

„Kierowanie się tradycyjnymi wskaźnikami to tylko jedna z dróg do wybitnych osiągnięć. ednak tworząc nowego sportowego sedana Lexus IS, podążaliśmy innym szlakiem. Zamiast tego wyznaczyłem mojemu zespołowi nowe i śmiałe cele, zarówno dotyczące wyglądu i osiągów, jak i bezpieczeństwa i komfortu.” SUGUYA FUKUSATO, Główny inżynier

SPIS TREŚCI Wprowadzenie Wybór

4 - 59 60 – 83


RODZINA IS Sportowy sedan IS to wielokrotnie nagradzany samochód, którego pewnie nakreślony, budzący zaufanie profil emanuje czystą dynamiką i mocą. Prowadząc Lexusa IS ma się poczucie bezpieczeństwa, pełnego panowania nad pojazdem i niczym niezmąconej równowagi. Odczuwalne są znakomite właściwości aerodynamiczne oraz zalety wyrafinowanego zawieszenia i intuicyjnego wspomagania kierownicy. Współpraca wszystkich tych systemów przekłada się na absolutnie wyjątkowe wrażenia z jazdy. W najnowszym Lexusie IS efekt ten osiągnięto między innymi poprzez staranne zrównoważenie materiałów wysokiej jakości i elementów wyposażenia, które dyskretnie wyprzedzają oczekiwania kierowcy. O bezpieczeństwo osób podróżujących w Lexusie dbają najbardziej zaawansowane systemy dostępne dziś na rynku. Lexus IS 250 jest napędzany precyzyjnie wykonanym silnikiem V6 o pojemności 2,5 litra z układem wtrysku bezpośredniego, który charakteryzuje się najwyższą kulturą pracy i zapewnia optymalną równowagę między osiągami i zużyciem paliwa. Silniki Diesla stosowane w modelach IS 200d oraz IS 220d zapewniają znakomity moment obrotowy, charakteryzują się wysoką kulturą pracy, ograniczonym zużyciem paliwa i niskim poziomem emisji. Nowego sportowego sedana IS F o osiągach zapierających dech w piersiach napędza silnik V8 o pojemności 5,0 litra i wyścigowej charakterystyce. Więcej informacji o najszybszym sedanie Lexusa można znaleźć na stronach 47–59.

4

RODZINA IS


DYSKRECA I DYNAMIKA W EDNYM Lexus IS urzeka kształtem nadwozia, w którym zdecydowana dynamika łączy się z elegancją i wdziękiem. est niepowtarzalny i piękny. ednak warto przyjrzeć się bliżej. Każde spojrzenie odkrywa bowiem kolejne detale warte uwagi. Każdy element zachwyca: spójrzmy na przykład na zupełnie nowe zespolone reflektory biksenonowe i eleganckie światła LED do jazdy dziennej. Na grę światła i cieni na nadwoziu. Wzrok uważnego obserwatora może podążać za linią delikatnych wzniesień i wgłębień nadwozia oraz zatrzymywać się na kontrastowych i podkreślających sportową dynamikę pojazdu elementach, a następnie przenieść się na pełne dramatyzmu tylne światła lub atrapę chłodnicy. Po chwili stanie się oczywiste, że każdy szczegół idealnie komponuje się z pozostałymi. Przejścia i połączenia są w pełni harmonijne. W tych kształtach wyczuwa się równowagę, wyrafinowanie i moc, jednym słowem — zaproszenie do dynamicznej jazdy.

DYSKRECA I DYNAMIKA W EDNYM

7


RÓWNOWAGA I CZYSTOŚĆ U podstaw nowej generacji samochodów Lexus leży filozofia przewidywania oczekiwań i potrzeb, której korzenie sięgają głęboko do kultury aponii. Filozofia ta daje się dostrzec już przy pierwszym fizycznym kontakcie z samochodem — w chwili dotknięcia klamki. Przyjazne, eleganckie i przyjemne w dotyku materiały, proste piękno formy, dyskretny, nieprzypadkowy dźwięk mechanizmu zamka: a wszystko po to, by spełnić najbardziej wyrafinowane oczekiwania kogoś, kto przecież dopiero wsiądzie do samochodu. Kształt klamki, przywodzący na myśl grot strzały i przypominający o japońskim rodowodzie samochodu, mówi wiele o precyzji, równowadze i mocy, a przekaz ten podkreśla jego replika w kształcie lusterek bocznych. Ten sam motyw powtarza się w liniach tylnych lamp zespolonych i tylnych słupkach. A przecież, obok przekazu siły, ruchu i dynamiki, wszystkie te elementy mają też znaczenie praktyczne. Profil samochodu, z długą kabiną i stabilną sylwetką, wiele mówi o przyjaznej przestrzeni jego wnętrza. Dobrze być w środku. Choćby dla przyjemności z prowadzenia pojazdu, którego masa rozłożona jest niemal idealnie po połowie między przodem a tyłem. Równowaga to słowo, które idealnie opisuje ten samochód pod każdym względem.

8

RÓWNOWAGA I CZYSTOŚĆ

RÓWNOWAGA I CZYSTOŚĆ

9


IS 250: MOC SILNIKA V6 Stosowany w modelu IS 250 dynamiczny, zrywny i niezwykle płynnie pracujący silnik benzynowy V6 o pojemności 2,5 litra jest także bardzo cichy i ekonomiczny. Silnik w konfiguracji V6, o lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, oferuje znakomite osiągi i jest doskonale wyważony. Zastosowano w nim zaawansowane technologie wtrysku i sterowania fazami rozrządu. Należy do nich układ wtrysku bezpośredniego D-4, który podaje dawkę paliwa wprost w środek komory spalania w cylindrze, przez co proces spalania przebiega bardziej równomiernie. A podwójny układ sterowania fazami rozrządu VVT-i zapewnia doskonałe osiągi i niskie zużycie paliwa w całym zakresie obrotów. Silnik V6 zaprojektowano z myślą o trwałości, dlatego zastosowano w nim łańcuchowy napęd rozrządu niewymagający regulacji zaworów oraz odporny na korozję podwójny układ wydechowy ze stali nierdzewnej.

IS 250 Moc silnika V6:

208 KM

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h:

8,5 s

Prędkość maks.:

225 km/h

Zużycie paliwa w cyklu mieszanym:

8,4 l/100 km

Emisja CO2 w cyklu mieszanym:

194 g/km

10

IS 250: MOC SILNIKA V6


IS 200d / IS 220d: ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA W SILNIKACH DIESLA Samochody Lexus IS 200d i IS 220d napędzane są silnikami Diesla nowej generacji, które charakteryzują się niskim poziomem emisji substancji szkodliwych, doskonałą dynamiką i wysoką kulturą pracy. ednostki te gwarantują dużą przyjemność z jazdy, a przy tym spełniają warunki normy środowiskowej Euro V. Silniki Diesla w obu Lexusach mają bloki wykonane z aluminium, a ich układ wtryskowy typu Common Rail zawiera najnowsze wysokoprzepływowe wtryskiwacze piezoelektryczne. Wtryskiwacze rozszerzają się i kurczą pod wpływem prądu elektrycznego, zapewniając znakomitą dyspersję i atomizację mieszanki paliwowej. Dysze wtryskiwaczy nie zawierają części ruchomych i poprawiają warunki spalania.

IS 200d / IS 220d: ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA W SILNIKACH DIESLA

13


WYRAFINOWANA MOC, NIŻSZY POZIOM EMISI Silniki Diesla napędzające modele IS 200d i IS 220d gwarantują idealną równowagę między przyjemnością z jazdy a odpowiedzialnością za środowisko naturalne. Do ich cech konstrukcyjnych należą specjalnie wyprofilowane komory spalania nowej generacji i wyjątkowo wysokie ciśnienie wtrysku. Pozwoliło to na użycie dyszy wtryskiwaczy o mniejszej średnicy, a w konsekwencji przyspieszenie spalania i ograniczenie zużycia paliwa. W mocniejszej jednostce napędowej Lexusa IS 220d zastosowano zintegrowany pakiet innowacyjnych technologii, które minimalizują emisję szkodliwych substancji — dzięki nim silnik ze znacznym zapasem spełnia kryteria określone w normie EURO V. Takie rozwiązanie przyczyniło się do znacznego ograniczenia emisji węglowodorów (HC), tlenku węgla (CO), tlenków azotu (NOX) i cząstek stałych w spalinach.

IS 200d

IS 220d

Moc zaawansowanego silnika Diesla: 150 KM

177 KM

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h:

10,2 s

8,9 s

Prędkość maks.:

205 km/h

220 km/h

Zużycie paliwa w cyklu mieszanym:

5,1 l/100 km

5,5 l/100 km

Emisja CO2 w cyklu mieszanym:

134 g/km

144 g/km

14

WYRAFINOWANA MOC, NIŻSZY POZIOM EMISI


ELASTYCZNOŚĆ I PRECYZA UKŁADU PRZENIESIENIA NAPĘDU Aby kierowca mógł w pełni cieszyć się dynamiką, jaką oferują modele IS 200d i IS 220d, oba samochody są standardowo wyposażone w nowoczesną 6-biegową manualną skrzynię biegów. W każdym z tych sedanów skrzynia biegów zapewnia harmonijne i płynne przeniesienie napędu oraz przyjemną, precyzyjną zmianę biegów. IS 250 jest wyposażony w 6-biegową przekładnią automatyczną z trybem sekwencyjnej zmiany przełożeń i dźwigienkami do sterowania zmianą biegów. Zmiany biegów są niemal niewyczuwalne dzięki zastosowaniu wielu zachodzących na siebie zakresów przełożeń oraz ich błyskawicznej zmianie. System inteligentnej zmiany biegów AI-Shift (od ang. Artificial Intelligence-Shift) „uczy” się stylu jazdy kierowcy i automatycznie modyfikuje schemat zmiany biegów w odpowiedzi na warunki drogowe i sposób jazdy kierowcy.

ELASTYCZNOŚĆ I PRECYZA UKŁADU PRZENIESIENIA NAPĘDU

17


INNOWACE W DZIEDZINIE AERODYNAMIKI Znakomite właściwości aerodynamiczne Lexusa IS wpływają korzystnie nie tylko na osiągi, stabilność, zużycie paliwa, komfort, zwinność, ale także na poziom hałasu (ostatni czynnik jest szczególnie istotny podczas jazdy po autostradzie). Wiele miesięcy spędzonych na próbach w tunelu aerodynamicznym zaowocowało wyjątkowo niskim współczynnikiem oporu aerodynamicznego, który wynosi 0,27. Liczy się każdy szczegół. Charakterystyczny kształt lusterek bocznych skutecznie wycisza szum wiatru. Kształt tylnych świateł wygładza przepływ powietrza wokół tyłu samochodu. Pod podwoziem Lexusa IS zamontowano aerodynamiczną osłonę działającą na podobnej zasadzie, jak osłony stosowane w samochodach Formuły 1. „Schodkowy” kształt powoduje powstawanie tzw. efektu Venturiego — w tym przypadku siły „ciągnącej” pojazd w dół, co poprawia stabilność, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Tylny dyfuzor dodatkowo zwiększa wartość siły działającej w dół i zwiększa przyczepność przy wysokich prędkościach.

18

INNOWACE W DZIEDZINIE AERODYNAMIKI


PRECYZA AZDY Lexus IS jest z wielu powodów „autem dla kierowcy”. Nadwozie jest sztywne i wytrzymałe. Szerokie zastosowanie lekkich części pozwoliło osiągnąć korzystny stosunek mocy do masy pojazdu oraz niemal idealny rozkład masy między przodem a tyłem. Znakomite właściwości jezdne zawdzięcza Lexus IS między innymi zwartemu układowi przedniego zawieszenia typu double wishbone, który wywodzi się z samochodów wyścigowych, a także lekkiemu wielowahaczowemu zawieszeniu tylnemu. Dzięki takiej konfiguracji opony stykają się z jezdnią na większej powierzchni. Lexus IS to samochód z napędem na koła tylne. Precyzyjny i zrównoważony układ kierowniczy jest wspomagany elektrycznie z siłą zależną od prędkości, dzięki czemu kierowca w każdych warunkach znakomicie „czuje” samochód. Dopełnieniem cech decydujących o znakomitych właściwościach jezdnych jest krótki zwis przedni i tylny oraz wyjątkowo niski współczynnik oporu aerodynamicznego samochodu. A ponieważ Lexus IS jest samochodem tak komfortowym, świetnie sprawdza się w podróżach na długich dystansach.

PRECYZA AZDY

21


ZINTEGROWANE ZARZĄDZANIE DYNAMIKĄ POAZDU Z myślą o bezpieczeństwie i satysfakcji kierowcy Lexus IS został standardowo wyposażony w liczne systemy poprawiające stabilność i skuteczność hamowania. Należą do nich: -System przeciwdziałający blokowaniu się kół przy hamowaniu (ABS) -Elektroniczny system rozdziału siły hamowania (EBD) -System wspomagania hamowania awaryjnego (BAS) -Układ kontroli trakcji (TRC) -System stabilizacji toru jazdy (VSC) -Zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) Systemy ABS, EBD, BAS, TRC i VSC nieustannie monitorują sygnały wysyłane przez czujniki strategicznie rozmieszczone w samochodzie i w razie potrzeby są aktywowane w celu podjęcia interwencji. We wszystkich wersjach modelu IS znajdziemy także system VDIM znany z większych modeli marki Lexus. System VDIM umożliwia aktywne współdziałanie wszystkich systemów stabilizacji i kontroli, przewidując nagłe zmiany w ruchu pojazdu. Skoordynowane w ten sposób układy działają bardziej harmonijnie i inteligentnie niż wówczas, gdy każdy z nich wkracza do akcji „na własną rękę”.

22

ZINTEGROWANE ZARZĄDZANIE DYNAMIKĄ POAZDU


“Do najważniejszych elementów koncepcji modelu IS należy tzw. projektowanie ukierunkowane na człowieka. Człowiek jest tu w centrum uwagi, a jego oczekiwania są spełniane, zanim zostaną wypowiedziane. Dobrą ilustracją tej koncepcji są lampki oświetlenia wnętrza, układ klimatyzacji, system nawigacji, który może być sterowany za pomocą komend głosowych, a także kamera cofania zapewniająca komfort podczas jazdy wstecz.” TAKESHI YOSHIDA, GŁÓWNY DYREKTOR ZARZĄDZAĄCY

25


LEXUS – SAMOCHÓD GOŚCINNY Ponieważ gościnność stanowi nieodłączny element japońskiej kultury, Lexus IS jest wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań, które intuicyjnie „przewidują” potrzeby użytkownika. ako przykład niech posłużą lampki oświetlenia wnętrza wykonane w technologii LED (z diod elektroluminescencyjnych). Samochód ciepło wita zbliżającego się doń użytkownika, stopniowo oświetlając drogę. Diody LED dyskretnie oświetlają próg, przednią i tylną część kabiny, miejsca pod deską rozdzielczą, a nawet okolice dźwigni zmiany biegów. Właściciel Lexusa IS poczuje się w fotelu kierowcy jak w domu. Fotel ten, podobnie jak fotel pasażera z przodu, ma ergonomiczną konstrukcję i zapewnia komfort nawet podczas najdłuższych podróży. Wszystkie fotele Lexusa IS są wyjątkowo wygodne i pokryte tkaniną najwyższej jakości. Na życzenie można wybrać tapicerkę skórzaną z elektrycznie regulowanymi fotelami przednimi, które można precyzyjnie ustawiać, zmieniając osiem różnych parametrów.

LEXUS – SAMOCHÓD GOŚCINNY

29


ELEKTRONICZNY UKŁAD KLIMATYZACI Inteligentny, w pełni automatyczny system monitoruje warunki klimatyczne oraz zapewnia idealną temperaturę otoczenia wszystkim osobom w pojeździe. System wykorzystuje szereg czujników rejestrujących nasłonecznienie, temperaturę i wilgotność. Na przykład: jeśli słońce ogrzewa górną połowę ciała kierowcy lub pasażerów, system chłodzi odpowiedni obszar kabiny, aby utrzymać zadaną temperaturę. W tym celu kieruje powietrze przez niezależne lewe/prawe oraz górne/dolne kanały ogrzewania i chłodzenia. W skład systemu wchodzi także czujnik monitorujący jakość powietrza na zewnątrz pojazdu. W razie wykrycia szkodliwych substancji wentylacja automatycznie przełącza się w tryb obiegu wewnętrznego. Gdy system stwierdzi, że jakość powietrza w otoczeniu poprawiła się, przywraca dopływ powietrza z zewnątrz. Niezależnie od tego, powietrze z zewnątrz jest oczyszczane filtrem z węglem aktywnym, który eliminuje zawieszone w nim cząstki, takie jak pyłki roślin i zanieczyszczenia przemysłowe. Gdy aktywny jest tryb obiegu wewnętrznego, za pomocą przycisku na panelu przyrządów można włączyć tryb filtrowania pyłków. W tym trybie powietrze w kabinie jest filtrowane w celu usunięcia pyłków, a następnie nawiewane do kabiny przez inteligentnie rozmieszczone otwory wentylacyjne.

30

ELEKTRONICZNY UKŁAD KLIMATYZACI


W CENTRUM UWAGI Kierownica Lexusa IS jest wzorem ergonomii — umożliwia wygodne sterowanie wszystkimi systemami „pokładowymi” samochodu, a tym samym sprawia, że nawet najdłuższa podróż nie będzie dla kierowcy zbyt męcząca. Zapewniająca maksymalny komfort kierownica z kolumną regulowaną w wielu płaszczyznach (w poziomie i pionie) jest wyposażona w elementy sterowania wieloma funkcjami, w tym przeznaczone do obsługi systemu audio i tempomatu. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, ponieważ kierowca rzadziej odrywa ręce od kierownicy. Prosta i czytelna prezentacja kluczowych informacji, takich jak prędkość pojazdu i poziom paliwa, jest niezbędnym warunkiem poczucia komfortu, bezpieczeństwa i pełnego panowania nad pojazdem. Właśnie dlatego opracowaliśmy wyświetlacz Optitron ukryty za szybą z przyciemnionego szkła z wyraźnym białym podświetleniem i wskazówkami w postaci świecących diod LED. Zalety nowego wyświetlacza nie ograniczają się jednak tylko do estetyki. Optitron oferuje także wygodny system ostrzegania o przekroczeniu limitu prędkości. Wystarczy wprowadzić żądany limit prędkości, a w przypadku przekroczenia tej wartości na wyświetlaczu pojawi się ostrzeżenie.

W CENTRUM UWAGI

33


PRZEWIDYWANIE OCZEKIWAŃ Inteligentna technologia Lexusa IS działa intuicyjnie „w służbie” użytkownika. Weźmy na przykład inteligentny kluczyk — wystarczy mieć go w kieszeni lub torebce i zbliżyć się do samochodu na odległość metra od przednich drzwi, by automatycznie włączyły się światła w lusterkach bocznych. ednocześnie włączają się światła przednie i tylne, oświetlając teren w pobliżu samochodu i ułatwiając bezpieczne dojście do niego. Teren wokół drzwi jest także oświetlany podczas wysiadania z Lexusa IS. Starannie przemyślano także kwestię parkowania Lexusa IS. W pojazdach wyposażonych w opcjonalny system nawigacyjny lub pakiet nawigacyjny i multimedialny dostępny jest także monitor asystenta parkowania. System monitora asystenta parkowania obejmuje kamerę, która — po włączeniu biegu wstecznego — przekazuje kolorowy obraz zza samochodu na monitor Electro Multi-Vision (EMV) w konsoli środkowej. Kolorowe schematy nawigacyjne na ekranie EMV ułatwiają wjeżdżanie nawet w najciaśniejsze miejsca parkingowe.


SYSTEM DŹWIĘKU SURROUND MARK LEVINSON® Lexusa IS 200d, IS 220d i IS 250 można zamówić z jednym z trzech wysokiej klasy systemów audio. Dwa z nich to wysokiej klasy systemy marki Lexus ze zmieniarką na 6 płyt CD wbudowaną w deskę rozdzielczą, przyciskami sterującymi na kierownicy oraz 8 albo 13 głośnikami. Trzecia opcja to 14-głośnikowy system audio surround Mark Levinson® Premium, który perfekcyjnie odtwarza dźwięk 5.1-kanałowy z płyt CD i DVD. System ten został specjalnie dostrojony akustycznie do wnętrza kabiny Lexusa IS i zapewnia najwyższej klasy doznania, porównywalne z dobrej klasy kinem domowym.

6

2

5

4

3 8

300-watowy 5.1-kanałowy wzmacniacz Mark Levinson® z cyfrowym procesorem sygnału (DSP) generuje bogate i czyste brzmienie. System pełni także rolę biblioteki muzycznej — zawartość płyt CD można skopiować na dysk twardy i zarządzać nią za pomocą nowoczesnego oprogramowania Gracenote®, które kataloguje takie dane, jak nazwy lub nazwiska wykonawców, tytuły albumów i utworów.

7

1

Gdy Lexus IS jest zaparkowany, na ekranie Electro Multi-Vision można też odtwarzać teledyski i filmy z płyt DVD.

8 3 5 6 SPECYFIKACA GŁOŚNIKÓW MARK LEVINSON® – 14 GŁOŚNIKÓW 1. Głośnik centralny (65 mm / 25 W) 2. Głośniki wysokotonowe w przednich drzwiach (25 mm / 20 W) x 2 3. Głośniki średniozakresowe w przednich drzwiach (65 mm / 25 W) x 2 4. Głośniki niskotonowe w przednich drzwiach (160 mm / 25 W) x 2 5. Głośniki wysokotonowe w tylnych drzwiach (25 mm / 20 W) x 2 6. Głośniki średniozakresowe w tylnych drzwiach (100 mm / 25 W) x 2 7. Super woofer (200 mm / 50 W) 8. Głośniki satelitarne (65 mm / 25 W) x 2

36

SYSTEM DŹWIĘKU SURROUND MARK LEVINSON®

2

4


NAWIGACA Z EKRANEM DOTYKOWYM Opcjonalny system nawigacji z ekranem dotykowym dostępny w rodzinie IS jest teraz wyposażony w dysk twardy o pojemności 40 GB, dzięki czemu należy do najszybszych i najdokładniejszych tego typu systemów na rynku. Grafika na pełnokolorowym wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości jest wyjątkowo wyraźna i czytelna. Cel podróży można określić, podając adres, wskazując jedno z zapamiętanych miejsc docelowych lub interesujący obiekt. Z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie system nawigacji wyposażono w funkcję aktywacji głosem i ekran dotykowy. W krajach, w których dostępny jest przewodnik dynamiczny Dynamic Route Guidance (DRG)*, system nawigacyjny — będący częścią opcjonalnego pakietu nawigacyjnego i multimedialnego — na bieżąco odbiera informacje o utrudnieniach w ruchu, takich jak korki, wypadki i ograniczenia prędkości, a nawet jest w stanie zaproponować trasę alternatywną. * Przewodnik DRG jest dostępny w krajach, w których działa system radiowy RDS. Przewodnik działa w oparciu o dane o ruchu drogowym nadawane na kanale TMC (Traffic Messaging Channel).

NAWIGACA Z EKRANEM DOTYKOWYM

39


INNOWACE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA Lexus IS to samochód bardzo bezpieczny dzięki zastosowaniu w nim licznych zaawansowanych, a niejednokrotnie nowatorskich systemów bezpieczeństwa. IS to samochód zaprojektowany z myślą o komforcie kierowcy, a zrelaksowany kierowca może w pełni skoncentrować się na drodze. Ergonomiczna doskonałość samochodu wyraża się między innymi w przyrządach Optitron, które są czytelne i estetyczne, a sterowanie głosowe nie wymaga odrywania rąk od kierownicy. Z myślą o stabilności i bezpieczeństwie jazdy Lexus IS jest w standardzie wyposażony w systemy: elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD), wspomagania hamowania (BAS), kontroli trakcji (TRC), stabilizacji toru jazdy (VSC) i zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) — z jednej strony zwiększają one przyjemność z prowadzenia auta, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podróżnych.

40

INNOWACE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA


SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE Lexusa IS 250 można na zamówienie wyposażyć w nowoczesny system ochrony przedzderzeniowej (PCS)*. W skład systemu wchodzi radar działający w zakresie fal milimetrowych, który wykrywa przedmioty przed samochodem. Na podstawie sygnałów z czujników, które monitorują parametry jazdy, w tym prędkość pojazdu, przyspieszenie boczne i kąt skrętu, komputer systemu PCS określa ryzyko kolizji. eśli kolizja jest nieunikniona, PCS aktywuje układ przedzderzeniowego wspomagania hamowania, który zwiększa siłę hamowania. eśli kierowca nie będzie wystarczająco skupiony na drodze lub nie dostrzeże w porę ryzyka kolizji, system PCS aktywuje hamulce przed zderzeniem. Efektywne hamowanie bezpośrednio przed kolizją pozwoli ograniczyć siłę uderzenia. System aktywuje również napinacze przednich pasów bezpieczeństwa, które skracają pasy tuż przed uderzeniem, aby zminimalizować obrażenia kierowcy i pasażera. System kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC) współdziała z systemem PCS i korzysta z tej samej techniki radarowej. Dzięki radarowi system ACC może utrzymywać ustaloną odległość do poprzedzającego pojazdu, nawet jeśli prędkość tego pojazdu jest zmienna. * Uwaga: System ochrony przedzderzeniowej został opracowany w celu zmniejszenia prędkości w chwili zderzenia i ograniczenia szkód przy niektórych kolizjach czołowych. Nie jest to system unikania kolizji. System kontroli odległości od poprzedzającego pojazdu został opracowany jako udogodnienie dla kierowcy podczas podróży na długich dystansach. Żaden z tych systemów nie zwalnia kierowcy z obowiązku bezpiecznego i uważnego prowadzenia samochodu. Skuteczność systemów zależy od wielu czynników, takich jak szybkość, reakcje kierowcy, klimat, pogoda i warunki drogowe.

SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE

43


BEZPIECZNE OTOCZENIE Lexus IS został zaprojektowany z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i w testach Euro NCAP otrzymał pięć gwiazdek. Szczególnie dobrze wypadł w badaniach zachowania pojazdu przy zderzeniu bocznym. Samochód jest wyposażony w osiem poduszek powietrznych oraz pasy bezpieczeństwa z napinaczami dla wszystkich siedzeń oprócz środkowego z tyłu. W przypadku kolizji czujniki wykrywają siłę uderzenia i w zależności od jej wartości aktywują napełniane dwustopniowo poduszki powietrzne kierowcy i pasażera z przodu oraz boczne poduszki powietrzne z przodu. Poduszki chroniące kolana zapewniają dodatkową ochronę kierowcy i pasażera z przodu, natomiast kurtyny powietrzne na całej długości szyb bocznych chronią głowy osób jadących z przodu oraz z tyłu pojazdu. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest dwukomorowa poduszka powietrzna pasażera jadącego z przodu. Specjalne zagłębienie w środku poduszki powietrznej skutecznie chroni wrażliwe części twarzy, takie jak nos i usta. Z kolei fotele są wyposażone w nowoczesne zagłówki oraz oparcia ograniczające ruch szyi w wypadku uderzenia w tył pojazdu.

44

BEZPIECZNE OTOCZENIE


INSPIRACA IS F to pierwszy pojazd z nowej serii modeli Lexus o wyśrubowanych osiągach z oznaczeniem F. Litera „F” pochodzi od nazwy toru „Fuji Speedway”, na którym IS F był projektowany i testowany. Ten krewniak znakomitego modelu IS jest najszybszym sedanem marki Lexus — napędzany potężnym 5-litrowym silnikiem V8, wyposażony w unikalną 8-biegową automatyczną sportową skrzynię biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń (8-Speed SPDS) oraz sportowe zawieszenie i hamulce. OSIĄGI LEXUSA IS F: Silnik: benzynowy V8 o pojemności 5,0 litra, 32-zaworowy, VVT-iE Pojemność skokowa: 4969 cm3 Osiągi: 423 KM, 505 Nm Prędkość maksymalna: 270 km/h (ograniczona elektronicznie) Przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 4,8 s Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 11,6 l/100 km Emisja CO2 w cyklu mieszanym: 270 g/km

INSPIRACA

47


URODZONY NA TORZE WYŚCIGOWYM Historia projektu IS F zaczęła się w chwili, gdy w niewielkiej grupie inżynierów Lexusa — i jednocześnie entuzjastów sportu samochodowego — zrodził się pomysł zbudowania nowego modelu o wyjątkowych, sportowych osiągach. Nowy model miał pokazywać „pazur” na torze wyścigowym. Ale na drogach publicznych powinien się prowadzić równie płynnie i komfortowo, jak każdy inny Lexus. Wychodząc od tej koncepcji, zespół pod kierunkiem Naczelnego Inżyniera Yukihiko Yaguchiego rozpoczął prace prowadzone niezależnie od pozostałych głównych programów rozwojowych Lexusa. Dopiero gotowy prototyp Lexusa IS F zaprezentowano do oceny zarządowi firmy. Innowacje techniczne, niesamowite osiągi i porywające właściwości jezdne wywołały w Lexusie taki entuzjazm, że projekt dostał „zielone światło” i oto jest, nowy Lexus IS F.

48

URODZONY NA TORZE WYŚCIGOWYM


PEWNY SWOE SIŁY Projektanci nowego Lexusa IS F zastosowali szereg rozwiązań technicznych wywodzących się z aut wyścigowych, co pozwoliło na uzyskanie fenomenalnych osiągów i znakomitej charakterystyki przy wysokich prędkościach. Wyścigowy rodowód Lexusa IS F widoczny jest nawet wtedy, gdy samochód stoi w miejscu. Dopracowana do perfekcji charakterystyka aerodynamiczna ogranicza opory powietrza, pozwalając na jazdę z prędkością nawet 270 km/h. Wywodzące się z bolidów F1 owiewki na spodzie podwozia sprawiają, że samochód jest dosłownie „przyssany” do jezdni. Duże wloty powietrza zapewniają chłodzenie potężnego silnika V8, zaś boczne kratki wylotowe ułatwiają odprowadzanie ciepła z komory silnika. Cztery rury wydechowe o przekroju trapezowym zapewniają błyskawiczne rozpraszanie spalin i są jednym z elementów korzystnie wpływających na charakterystykę silnika. Technologie wywodzące się z pojazdów wyścigowych, takie jak głowica silnika z wysokoprzepływowymi kanałami dolotowymi oraz tytanowe zawory dolotowe sprawiają, że silnik reaguje natychmiast na polecenia kierowcy. Z uwagi na ekstremalne temperatury powstające podczas bardzo szybkiej jazdy konieczne było zastosowanie superwydajnych chłodnic oleju silnikowego i oleju w skrzyni biegów. Pompa przepłukująca gwarantuje prawidłowy obieg oleju nawet przy skrajnych przeciążeniach, jakie powstają przy szybkim pokonywaniu zakrętów na torze.

PEWNY SWOE SIŁY

51


MOC I NATYCHMIASTOWA REAKCA Naciśnięcie pedału przyspieszenia w Lexusie IS F wywołuje odczuwalny wszystkimi zmysłami przypływ mocy. Wystarczy zaledwie 4,8 sekundy, by rozpędzić samochód do 100 km/h. Natychmiastowa reakcja na naciśnięcie pedału przyspieszenia i niemal liniowa charakterystyka przyspieszenia nowego Lexusa IS F to także zasługa dwóch nowatorskich rozwiązań technicznych. Pierwsze z nich to układ bezpośredniego wtrysku z podwójnymi wtryskiwaczami D-4S (skrót ten oznacza udoskonaloną wersję wtrysku bezpośredniego w silniku czterosuwowym), który zapewnia fenomenalne osiągi w pełnym zakresie obrotów, aż do samego czerwonego pola. Drugim ważnym rozwiązaniem jest system zmiennych faz rozrządu sterowany elektrycznie (VVT-iE). System VVT-iE reaguje szybciej niż stosowane dotąd układy hydrauliczne i zapewnia wysoki moment obrotowy oraz stosunkowo niskie zużycie paliwa w szerokim zakresie obrotów. Również skrzynia biegów Lexusa IS F jest rozwiązaniem unikalnym w skali światowej: zastosowano 8-biegową sportową skrzynię z bezpośrednią zmianą przełożeń. W trybie manualnym dźwigienki zmiany biegów pozwalają na superszybkie sportowe zmiany przełożeń (zmiana na wyższy bieg trwa zaledwie jedną dziesiątą sekundy), zaś blokada przekładni hydrokinetycznej na biegach od 2. do 8. nadaje skrzyni bardziej bezpośredni charakter, typowy dla przekładni manualnych. Przy redukcji biegu automatycznie stosowany jest „międzygaz” w celu przyspieszenia synchronizacji.


SPORTOWA DYNAMIKA Nowe sportowe zawieszenie oraz zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) sprawia, że potężna moc silnika IS F jest wykorzystywana bezpiecznie i płynnie, nawet podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Dzięki integracji układu hamulcowego, stabilizacji i kontroli trakcji w ramach jednej inteligentnej sieci, system VDIM interweniuje mniej gwałtownie i wcześniej niż każdy z systemów działający niezależnie. Przy codziennej jeździe po publicznych drogach system VDIM poprawia właściwości jezdne i sprawia, że IS F lepiej zachowuje się w sytuacjach, gdy niewiele dzieli kierowcę od utraty kontroli nad pojazdem. ednak na torze wyścigowym pojawić się może pokusa sprawdzenia, co naprawdę potrafi pojazd i jego kierowca. Ten ostatni w sytuacjach krytycznych wciąż może jednak liczyć na pomoc w stabilizacji pojazdu. Wystarczy wybrać „sportowy” tryb działania systemu VDIM. W trybie tym zmienione są parametry sterowania przepustnicą, układem kierowniczym oraz charakterystyką zawieszenia — przez co interwencja VDIM następuje dopiero przy większych niż w trybie normalnym przyspieszeniach bocznych. A jeśli kierowcy przyjdzie ochota na odrobinę „szaleństwa” i wypróbowanie naturalnych właściwości jezdnych Lexusa IS F, zawsze może całkowicie wyłączyć system VDIM. Zastosowanie w Lexusie IS F mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu, istotnie poprawia przyczepność i stabilność podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów.

54

SPORTOWA DYNAMIKA


SIŁA HAMOWANIA edną z charakterystycznych cech toru Fuji jest najdłuższa prosta — dłuższej nie znajdziemy na żadnym innym torze Formuły 1. Na końcu tej prostej na kierowcę czeka Zakręt 1, który pokonać można tylko po poważnej redukcji prędkości. Dlatego właśnie tor Fuji idealnie nadawał się do testowania hamulców prototypowego Lexusa. Testy wypadły znakomicie. IS F jest wyposażony w wentylowane hamulce tarczowe Brembo® — z przodu o średnicy 360 mm i z tyłu o średnicy 345 mm. Hamulce takie muszą wykazywać się odpornością na tzw. „fading”, dlatego wyposażono je w specjalne kanały powietrzne i nawiercone otwory wentylacyjne, które zwiększają efektywność odprowadzania ciepła. Ponieważ IS F musiał być jak najlżejszy, konieczne było dobranie obręczy kół o niewielkiej masie, a jednocześnie zdolnych wytrzymać siły występujące przy szybkim pokonywaniu ostrych zakrętów. eśli chodzi o materiał, oczywistym wyborem było aluminium. Ale jak zagwarantować niezbędną wytrzymałość? Podobnie jak samurajski miecz, obręcze kół Lexusa IS F są kute (a nie odlewane) w procesie naśladującym działanie kowalskiego młota. I podobnie jak miecze — są lekkie i wytrzymałe. Ich parametry są wprost niesamowite.

SIŁA HAMOWANIA

57


F–OZNACZENIE LUKSUSU IS F to „samochód dla kierowcy”, co odczuwa się także, a może przede wszystkim, siedząc za kierownicą. Dźwigienki zmiany biegów, zastępujące tradycyjną dźwignię, pozwalają na superszybkie zmiany przełożeń bez odrywania rąk od kierownicy. Informacje są przekazywane w przejrzystej i jednoznacznej postaci przez nowe wskaźniki Optitron — przez co kierowca stale pozostaje skupiony na drodze. Po uruchomieniu samochodu wskazówki wykonują na powitanie specjalnie „choreograficznie” opracowaną sekwencję ruchów. Podgrzewane sportowe fotele przednie z licznymi funkcjami regulacji zapewniają znakomite trzymanie boczne na zakrętach. Dwie osoby podróżujące z tyłu mogą cieszyć się niezrównanym komfortem, także przy szybkiej jeździe. Miejsca obojga pasażerów przedzielone są konsolą środkową, która w razie potrzeby odsłania otwór do bagażnika i pozwala na przewożenie nart lub innych długich przedmiotów. Osiągom Lexusa IS F dorównuje chyba tylko jakość wykończenia wnętrza, w którym starannie przemyślano i wykonano każdy szczegół. Użytkownicy znajdą tutaj na przykład schowki otwierające się i zamykające z niezrównaną precyzją oraz ręcznie polerowane i nakładane ozdoby z włókna szklanego w kolorze ciemnego srebra.

58

F–OZNACZENIE LUKSUSU


WYBIERZ IS Dane techniczne

62 - 65

Wyposażenie standardowe

66 - 67

Wersja Elegance

68 - 69

Wersja Comfort

70 - 71

Wersja F-Sport

72 - 73

Opcje i pakiety wyposażenia

74

Pakiety multimedialne i nawigacyjne

75

Akcesoria

76 - 77

IS F Dane techniczne

78 - 79

Wyposażenie standardowe i opcjonalne

80 - 81

IS ORAZ IS F Kolory wnętrza

82 - 83

Kolory nadwozia

84 - 85

Eksploatacja Lexusa

86 - 87


IS 200d / IS 220d DANE TECHNICZNE SILNIK

Pojemność skokowa (cm3) Cylindry/zawory Mechanizm silnika Rodzaj paliwa Maks. moc (KM / obr./min) Maks. moment obrotowy (Nm / obr./min)

IS 200d

IS 220d

2231 L4/16 Wtrysk bezpośredni, common rail Olej napędowy, min. 48 cetanów 150 przy 3600 340 przy 2000 - 2800

2231 L4/16 Wtrysk bezpośredni, common rail Olej napędowy, min. 48 cetanów 177 przy 3600 400 przy 2000 - 2800

Koła tylne 6-biegowa manualna

Koła tylne 6-biegowa manualna

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Napęd na Przekładnia

205 10,2

220 8,9

6,3 4,4 5,1

6,8 4,7 5,5

ZUŻYCIE PALIWA* (l/100 km)

Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

IS 200d

IS 220d

Tarczowe wentylowane Tarczowe wentylowane

Tarczowe wentylowane Tarczowe wentylowane

Podwójne wahacze Wielowahaczowe

Podwójne wahacze Wielowahaczowe

Z mech. zębatkowym 2,91

Z mech. zębatkowym 2,91

5,1

5,1

ZAWIESZENIE

Przód Tył

1440* mm

UKŁAD KIEROWNICZY

Typ Obroty kierownicy (między skrajnymi położeniami) Minimalny promień zawracania (m)

1545 mm**

1535 mm 1800 mm

MASA (kg)

OSIĄGI

Prędkość maks. (km/h) 0-100 km/h (s)

HAMULCE

Przód Tył

Dopuszczalna masa całkowita 2075 Masa własna pojazdu 1540 – 1635 (min.-maks.) Uciąg (przyczepa 1500 z hamulcami) Uciąg (przyczepa bez hamulców) 560

2075 1540 - 1635 1500 560

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO

Cd

EMISJA CO2* (g/km)

Poziom emisji Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

Euro V 165 116 134

Euro V 177 124 144

0,27

0,27

65 398

65 398

POJEMNOŚCI (l)

Zbiornik paliwa Przedział bagażowy

1035 mm

62

DANE TECHNICZNE

820 mm

4585 mm

* Zużycie paliwa i emisja CO2 są mierzone w określonych warunkach zgodnych z europejską normą jakości 80/1268/EEC. W celu uzyskania pełniejszych danych technicznych pojazdu, którego zakupem jesteście Państwo zainteresowani, prosimy o skontaktowanie się z najbliższym salonem Lexusa. Rzeczywista wielkość zużycia paliwa i emisji CO2 pojazdu może roże różnić się od wartości podanych w niniejszym katalogu Lexusa IS. Obydwa parametry są uzależnione od wielu czynników takich jak: warunki drogowe, natężenie ruchu, stan techniczny i wyposażenie dodatkowe pojazdu oraz jego obciążenie tj. ilość przewożonych pasażerów i wielkość ładunku w bagażniku.

2730 mm

* 1425 mm dla 18-calowych obręczy ze stopów lekkich ** 1535 mm dla 18-calowych obręczy ze stopów lekkich

DANE TECHNICZNE

63


IS 250 DANE TECHNICZNE SILNIK

Pojemność skokowa (cm3) Cylindry/zawory Mechanizm silnika Rodzaj paliwa Maks. moc (KM / obr./min) Maks. moment obrotowy (Nm / obr./min)

IS 250

2500 V6/24 Wtrysk bezpośredni,dual VVT-I Benzyna, 95 oktanów 208 przy 6400 252 przy 4800

HAMULCE

Przód Tył

IS 250

Tarczowe wentylowane Tarczowe wentylowane

ZAWIESZENIE

Przód Tył

Podwójne wahacze Wielowahaczowe

1425 mm

UKŁAD KIEROWNICZY PRZENIESIENIE NAPĘDU

Napęd na Przekładnia

Koła tylne 6-biegowa automatyczna

OSIĄGI

Prędkość maks. (km/h) 0-100 km/h (s)

225 8,5

ZUŻYCIE PALIWA* (l/100 km)

Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

11,8 6,5 8,4

EMISJA CO2* (g/km)

Poziom emisji Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

Typ Obroty kierownicy (między skrajnymi położeniami) Minimalny promień zawracania (m)

Z mech. zębatkowym 2,91 5,1

1800 mm

MASA (kg)

Dopuszczalna masa całkowita 2045 Masa własna pojazdu (min.1530 – 1620 maks.) Uciąg (przyczepa z hamulcami) 1500 Uciąg (przyczepa bez hamulców) 560 WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO

Euro V 274 149 194

Cd

0,27

POJEMNOŚCI (l)

Zbiornik paliwa Przedział bagażowy

65 398

1035 mm

Rzeczywista wielkość zużycia paliwa i emisji CO2 pojazdu może roże różnić się od wartości podanych w niniejszym katalogu Lexusa IS. Obydwa parametry są uzależnione od wielu czynników takich jak: warunki drogowe, natężenie ruchu, stan techniczny i wyposażenie dodatkowe pojazdu oraz jego obciążenie tj. ilość przewożonych pasażerów i wielkość ładunku w bagażniku.

DANE TECHNICZNE

2730 mm

820 mm

4585 mm

* Zużycie paliwa i emisja CO2 są mierzone w określonych warunkach zgodnych z europejską normą jakości 80/1268/EEC. W celu uzyskania pełniejszych danych technicznych pojazdu, którego zakupem jesteście Państwo zainteresowani, prosimy o skontaktowanie się z najbliższym salonem Lexusa.

64

1545 mm*

1535 mm

* 1535 mm dla 18-calowych obręczy ze stopów lekkich

DANE TECHNICZNE

65


LEXUS IS WYPOSAŻENIE STANDARDOWE BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE I DYNAMIKA JAZDY

System przeciwdziałający blokowaniu się kół przy hamowaniu (ABS) System wspomagania hamowania awaryjnego (BAS) Elektroniczny system rozdziału siły hamowania (EBD) Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (EPS) o czułości zależnej od prędkości Układ kontroli trakcji (TRC) Zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) System stabilizacji toru jazdy (VSC) BEZPIECZEŃSTWO BIERNE

Dwustopniowa poduszka powietrzna kierowcy Dwustopniowa, dwukomorowa poduszka powietrzna pasażera z przodu Przełącznik odcinający poduszkę powietrzną pasażera z przodu Dźwiękowe i wizualne przypomnienie o zapięciu pasów bezpieczeństwa Kurtyny powietrzne na całej długości po lewej i prawej stronie Mocowanie ISOFIX na tylnych zewnętrznych siedzeniach Poduszki powietrzne chroniące kolana (kierowcy i pasażera z przodu) Napinacze pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych fotelach zewnętrznych Poduszki powietrzne boczne (TAP) chroniące klatkę piersiową, brzuch i miednicę (kierowcy i pasażera z przodu) Fotele przednie typu WIL (redukujące ryzyko urazów kręgosłupa szyjnego) ZABEZPIECZENIA

System antykradzieżowy - immobilizer - czujnik wtargnięcia - syrena Zamek drzwi z podwójną blokadą Z ZEWNĄTRZ

16-calowe, 6-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 205/55 R16 Lusterka boczne - elektrycznie regulowane, składane i ogrzewane - kierunkowskazy w lusterkach Przednie światła przeciwmgielne Światła tylne i światła stop wykonane w technologii LED (diody elektroluminescencyjne) Przyciemniane szyby atermiczne z filtrem promieniowania ultrafioletowego (UV)

66

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYJNE I INFORMACYJNE

Wysokiej klasy 8-głośnikowy system audio - tuner FM/AM z RDS - wbudowana w deskę rozdzielczą zmieniarka na 6 CD z jedną szczeliną - zgodność z formatami MP3/WMA - port USB i gniazdo AUX do podłączania urządzeń audio Interfejs Bluetooth® do telefonu komórkowego* Dodatkowe gniazdo audio w środkowym podłokietniku między przednimi fotelami Uniwersalny wyświetlacz informacyjny w środkowej konsoli Przyrządy Optitron Elementy sterowania na kierownicy - system audio - uniwersalny wyświetlacz informacyjny - telefon

A. Przyrządy Optitron B. 16-calowe obręcze kół ze stopów lekkich C. Elektroniczny układ klimatyzacji oraz wysokiej klasy system audio D. Przycisk START E. Skórzana kierownica z panelem sterującym audio F. Kierunkowskazy w lusterkach G. Wejście USB

A

B

C

D

E

F

G

KOMFORT I WYGODA WNĘTRZA

Gniazdo 12 V w środkowym podłokietniku między przednimi fotelami Elementy w kolorze aluminium Elektronicznie sterowany układ klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania - automatyczne włączanie obiegu wewnętrznego** - filtr świeżego powietrza z aktywnym trybem filtrowania pyłków - osobna regulacja temperatury dla kierowcy/pasażera (dwustrefowa) Podłokietnik między przednimi fotelami Grafitowe panele wykończenia Automatyczne oświetlenie po wejściu do pojazdu Kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów obszyte skórą Elektrycznie sterowane szyby z funkcją całkowitego otwarcia/zamknięcia, przód i tył Składany podłokietnik na środku tylnej kanapy z funkcją umożliwiającą przewożenie długich przedmiotów Inteligentny system otwierania i rozruchu z przyciskiem START Tapicerka z tkaniny sportowej * Wymaga telefonu komórkowego z interfejsem Bluetooth®. Aby uzyskać pełną listę kompatybilnych telefonów lub sprawdzić kompatybilność posiadanego telefonu, należy skontaktować się z lokalnym autoryzowanym salonem Lexusa. ** Tylko dla modelu IS 250.

Model IS oferuje bogate wyposażenie standardowe. Wybór jednej z klas wyposażenia, obejmujących starannie dobrane elementy, pozwoli na dodatkowe wzbogacenie wyposażenia modelu IS. Można także zdecydować się na atrakcyjną wersję IS F-Sport. Szczegółowe informacje przedstawiono na kolejnych stronach.

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE

67


WERS A IS ELEGANCE

D

A. Nowe 17-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich B. Elektryczna regulacja siedzeń C. Wielofunkcyjny wyświetlacz graficzny D. Tapicerka skórzana

W wersji Elegance Lexus IS zyskuje przemyślaną aurę wyrafinowania. Nowy wzór 17-calowych obręczy kół ze stopów lekkich, niskoprofilowe opony i czujniki parkowania składają się na elegancki i nietuzinkowy wizerunek tego pojazdu.

A

Wnętrze jest wykończone skórą najwyższej jakości, siedzenia z przodu są regulowane elektrycznie, a ponadto wyposażone w moduły ogrzewania i podparcie lędźwiowe.

WERSJA IS ELEGANCE

Wyposażenie dodatkowe (w porównaniu ze standardowymi modelami IS) Nowe 17-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony niskoprofilowe 225/45 R17 (z przodu) i 245/45 R17 (z tyłu) Elektrycznie regulowane fotele przednie - 8 funkcji regulacji fotela kierowcy i pasażera - podgrzewane fotele - regulowane podparcie lędźwiowe Tapicerka skórzana Czujniki parkowania (przód i tył) Czujniki deszczu Elektrochromatyczne lusterko wsteczne (autom. przyciemniane)

68

WERS A IS ELEGANCE

B

C


WERS A IS COMFORT

W wersji Comfort Lexus IS otacza aurą elegancji i wyrafinowania.

A. 18-calowe, 5-ramienne felgi z lekkich stopów B. Przednie lampy biksenonowe HID z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami oraz diodami LED do jazdy dziennej C. Elektrycznie regulowane fotele przednie z układem ogrzewania, wentylacji i regulowanym podparciem lędźwiowym D. Skóra półanilinowa i drewniane wstawki

A

Nowy wzór 17-calowych obręczy kół ze stopów lekkich stanowi w tej wersji wyposażenie standardowe, a opcjonalnie zamówić można większe obręcze 18-calowe z nowym 5-ramiennym wzorem. Zwracające uwagę reflektory biksenonowe i światła LED do jazdy dziennej dodatkowo podkreślają wizerunek pojazdu pod każdym względem luksusowego. Atmosferę wyrafinowania można odczuć natychmiast po wejściu do kabiny: wnętrze wita pięknym drewnianym wykończeniem i delikatną skórą. Podróż tym samochodem to czysty relaks — za sprawą pamięci ustawień elektrycznie regulowanych lusterek bocznych, foteli przednich i kierownicy. Konstruktorzy zadbali o dobre samopoczucie podróżnych, wprowadzając także podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ogrzewanie i wentylację siedzeń. WERSJA IS COMFORT

Wyposażenie dodatkowe (w porównaniu ze standardowymi modelami IS) Nowe 17-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony niskoprofilowe 225/45 R17 (z przodu) i 245/45 R17 (z tyłu) Elektrycznie regulowane fotele przednie - 8 funkcji regulacji fotela kierowcy i pasażera - wentylacja i ogrzewanie foteli - regulowane podparcie lędźwiowe Przednie lampy bi-ksenonowe HID z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami oraz diodami LED do jazdy dziennej Podświetlane nakładki na progi przednich drzwi Pamięć ustawienia fotela kierowcy, lusterek bocznych i kierownicy Czujniki parkowania (przód i tył) Tapicerka ze skóry perforowanej (półanilinowej) Wycieraczki z czujnikiem deszczu Tylna roleta przeciwsłoneczna, sterowana elektrycznie, z funkcją automatycznego podnoszenia i opuszczania Elektrochromatyczne lusterka boczne i lusterko wsteczne (autom. przyciemniane) Kierownica regulowana elektrycznie w wielu płaszczyznach Wstawki drewniane

70

WERS A IS COMFORT

B

C

D


WERS A F-SPORT

E

A. 18-calowe, 5-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich B. Dźwignia zmiany biegów F-Sport1 C. Atrapa chłodnicy D. Kierownica F-Sport E. Wnętrze F-Sport

Inspiracją dla wersji F-Sport jest model sportowy Lexus IS F o wyjątkowych osiągach.

A

Osłona chłodnicy i tylny spojler nadają wersji F-Sport jednoznacznie sportowy wygląd, a wrażenie to podkreślają wizualnie odświeżone 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z tytanowym wykończeniem. Do wykończenia wnętrza użyto tapicerki z materiału Alcantara® i skórzanych boków oparć. W kierownicy i podsufitce znaleźć można akcenty nawiązujące do Lexusa IS-F, zaś sportowa konstrukcja zawieszenia już nie tylko nawiązuje, lecz wprost oparta jest na technologii IS-F*, co przekłada się na znakomitą stabilność i komfort. F-Sport: teraz modele IS 200d, IS 220d oraz IS 250 mogą także zyskać agresywny sportowy styl inspirowany wyścigami samochodowymi.

WERSJA F-SPORT

B

Wyposażenie dodatkowe (w porównaniu ze standardowymi modelami IS) 18-calowe, 5-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich z wykończeniem tytanowym - opony niskoprofilowe 225/40 R18 (z przodu) i 255/40 R18 (z tyłu) Wysokiej klasy 13-głośnikowy system audio Tapicerka Alcantara / Skóra Tempomat Nawiercane sportowe pedały i podnóżek Nakładki na progi przednich drzwi imitujące aluminium Przednie fotele sportowe, regulowane elektrycznie - 8 funkcji regulacji fotela kierowcy i pasażera - podgrzewane fotele - regulowane podparcie lędźwiowe F-Sport, zewnętrzne elementy stylistyczne - atrapa chłodnicy - spojler przedni - spojler tylny F-Sport, wewnętrzne elementy stylistyczne - czarna podsufitka - dźwignia zmiany biegów1 - kierownica Przednie lampy biksenonowe HID z wysuwanymi spryskiwaczami Wycieraczki z czujnikiem deszczu Elektrochromatyczne lusterko wsteczne (autom. przyciemniane) Sportowe zawieszenie

C

D

* Tylko dla IS 250 F-Sport. Pozostałe modele F-Sport posiadają obniżoną, sportową konstrukcję zawieszenia. 1

72

WERS A F-SPORT

Tylko w wersji IS 250 F-Sport.


IS 200d / IS 220d / IS 250 OPC E I PAKIETY WYPOSAŻENIA

PAKIETY MULTIMEDIALNE I NAWIGACY NE

OSOBNE OPC E Nowe 10-ramienne, 17-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z oponami niskoprofilowymi 225/45 R17 (przód) i 245/45 R17 (tył) A Nowe 5-ramienne, 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z oponami niskoprofilowymi 225/40 R18 (przód) i 245/45 R17 (tył) B Inteligentna karta C Tempomat Moduł modernizacji do standardu DAB (Digital Audio Broadcasting) Elektryczny szyberdach D Ogrzewanie przednich foteli Czujniki parkowania (przód i tył) System ochrony przedzderzeniowej (PCS) i system kontroli odległości od poprzedzającego pojazdu (ACC)1 Lampy przednie biksenonowe ze spryskiwaczami, autopoziomowaniem i diodami (LED) do jazdy dziennej

IS Classic

IS Elegance

IS Comfort

F-Sport

PAKIET NAWIGACY NY

o

s

s

-

-

-

o

-

Ten zaawansowany pakiet obejmuje duży kolorowy ekran dotykowy z funkcją jednoczesnego wyświetlania dwóch map, na którym wyświetlane są wskazówki udostępniane przez system nawigacyjny HDD.

o a/o o o o o

s a/o o s s o

o s a/o o s s o s

s a/o o s o o s

PAKIETY WYPOSAŻENIA (IS 250 i IS 220d) Pakiet nawigacyjny Pakiet nawigacyjny i multimedialny

IS Classic o –

IS Elegance o –

IS Comfort o

F-Sport o -

- = niedostępne 1

a = dostępne na zamówienie jako akcesorium

o = dostępne na zamówienie jako opcja/pakiet

A

B

C

D

E

F

7-calowy wyświetlacz Electro Multi-Vision (EMV) umożliwia wyświetlanie informacji i sterowanie całą gamą zaawansowanych systemów. Po uruchomieniu monitora asystenta parkowania na wyświetlaczu pojawia się obraz zza samochodu. Telefoniczny zestaw głośnomówiący z interfejsem Bluetooth® umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych podczas jazdy, a także sterowanie telefonem za pomocą poleceń głosowych. 7-calowy kolorowy ekran dotykowy Electro Multi-Vision A Wysokiej klasy 13-głośnikowy system audio System nawigacyjny HDD (z biblioteką na twardym dysku) B Monitor asystenta parkowania — z prowadnicami ekranowymi D Sterowanie głosowe (nawigacja, audio, klimatyzacja, telefon)* * Rozpoznaje wyłącznie komendy w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, holenderskim i rosyjskim

s = standard

Opcja dostępna w modelu IS 250.

PAKIET NAWIGACY NY I MULTIMEDIALNY Ten najnowocześniejszy pakiet wyposażenia zawierający wszystkie elementy pakietu nawigacyjnego udostępnia również udoskonalone aplikacje nawigacyjne i multimedialne. System nawigacyjny został wzbogacony o przewodnik dynamiczny Dynamic Route Guidance (DRG), dzięki któremu kierowca może na bieżąco sprawdzać informacje o utrudnieniach w ruchu, co pozwala uniknąć opóźnień na trasie.

A

B

C

D

System audio to wysokiej klasy 14-głośnikowy zestaw Mark Levinson® Premium Surround ze szczelinową zmieniarką na 6 płyt CD/DVD. Podczas jazdy można słuchać płyt CD, a w czasie postoju oglądać filmy nagrane na płytach DVD. Nagrania z płyt CD można zapisać na dysku twardym samochodu, a do katalogowania ich używać nowoczesnego oprogramowania Gracenote®. Biblioteka utworów mieści do 10 GB plików muzycznych, co odpowiada około 2000 pojedynczych utworów. Dodatki do pakietu nawigacyjnego: Przewodnik dynamiczny Dynamic Route Guidance** System audio Mark Levinson® Premium Surround z 14 głośnikami D - system surround 5.1 - odtwarzanie wideo z płyt DVDE - biblioteka muzyczna na dysku twardym (HDD) z bazą danych Gracenote® F - wbudowany w deskę rozdzielczą odtwarzacz na 6 płyt CD/DVD z jedną szczeliną

74

OPC E I PAKIETY WYPOSAŻENIA

** Przewodnik dynamiczny (DGR) jest niedostępny w niektórych krajach.

PAKIETY MULTIMEDIALNE I NAWIGACY NE

75


IS 200d / IS 220d / IS 250 AKCESORIA Gama oryginalnych akcesoriów została stworzona przez projektantów Lexusa wyłącznie z myślą o samochodach Lexus i ich kierowcach. Są eleganckie i idealnie zintegrowane z samochodem. Każdy z tych praktycznych i zaawansowanych technicznie produktów podkreśla indywidualność i styl użytkownika.

HOMELINK System HomeLink® może obsługiwać maksymalnie trzy domowe systemy automatyczne dzięki modułowi sterującemu zamontowanemu na stałe w Lexusie IS. Można go na przykład zaprogramować w taki sposób, aby włączał oświetlenie i otwierał lub zamykał bramy wjazdowe i garażowe. Dostępny w różnych kolorach, skoordynowanych z wariantami kolorystyki wnętrza Lexusa IS. ® A

DYWANIKI B Łatwe do czyszczenia, praktyczne i bardzo eleganckie. Welurowe dywaniki do Lexusa chronią wnętrze pojazdu przed zabrudzeniami, o które nietrudno w codziennym pośpiechu. Specjalne mocowania zapobiegają przesuwaniu się dywaników, a tym samym poprawiają bezpieczeństwo jazdy.

A

B

C

D

E

F

G

H

WYKŁADZINA DO BAGAŻNIKA E Wodoodporna mata do bagażnika świetnie chroni oryginalną wykładzinę. Bez obaw można na niej kłaść ubrania, buty sportowe, a nawet płaszcz przeciwdeszczowy. Specjalna powierzchnia antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się bagażu. STELAŻ DACHOWY + UCHWYT NA ROWER BARRACUDA F Barracuda gwarantuje bezpieczny transport roweru dzięki zastosowaniu formowanych obejm na koła. Specjalny system antykradzieżowy zabezpiecza zarówno rower, jak i uchwyt. PIONOWA SIATKA NA BAGAŻ G Tak prosta, a jednocześnie praktyczna. Pionowa siatka na bagaż mocowana jest do wstępnie zamontowanych zaczepów i zapobiega przemieszczaniu się mniejszych przedmiotów. DEMONTOWANY HAK HOLOWNICZY H IS oferuje zapas mocy, który z powodzeniem można wykorzystać przy holowaniu. Maksymalny uciąg haka — zaprojektowanego specjalnie dla Lexusa — wynosi 1 500 kg. W zestawie dostarczany jest specjalny komplet kabli elektrycznych.

18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH C Geometryczny wzór podkreśla wyrafinowane kontury nadwozia Lexusa IS. 18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH D Odważny wzór pięcioramienny, który podkreśla moc i osiągi Lexusa IS.

76

AKCESORIA

AKCESORIA

77


IS F DANE TECHNICZNE SILNIK

Pojemność skokowa (cm3) Cylindry/zawory Mechanizm silnika Rodzaj paliwa Maks. moc (KM przy obr/min) Maks. moment obrotowy (Nm przy obr/min)

HAMULCE

4969 V8/32 Dual VVT-i (VVT-i po stronie dolotowej) Benzyna, 95 oktanów lub więcej 423 przy 6600 505 przy 5200

Przód (wymiary, mm) Tył (wymiary, mm)

Tarczowe wentylowane, zaciski z 6 tłoczkami, konstrukcja Brembo (Ø 360 x 30) Tarczowe wentylowane, zaciski z 2 tłoczkami, konstrukcja Brembo (Ø 345 x 28)

ZAWIESZENIE

Przód Tył

1415 mm

Podwójne wahacze Wielowahaczowe Stabilizatory z przodu i z tyłu

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Napęd na Przekładnia

Koła tylne z systemem ograniczonego poślizgu LSD (Limited Slip Differential) 8-biegowa automatyczna o char. sportowej, z bezpośrednią zmianą przełożeń

UKŁAD KIEROWNICZY

Typ Z mech. zębatkowym Obroty kierownicy (między skrajnymi 2,9 położeniami) Minimalny promień zawracania (m) 5,1

1560 mm

1525 mm

1815 mm

OSIĄGI

Prędkość maks. (km/h) 0-100 km/h (s)

270 (ograniczona elektronicznie) 4,8

MASA (kg)

Dopuszczalna masa całkowita Masa własna pojazdu (min.)

2120 1700

ZUŻYCIE PALIWA* (l/100 km)

Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

17,3 8,4 11,6

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO

Cd

0,27

POJEMNOŚCI (l) EMISJA CO2* (g/km)

Poziom emisji Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

Euro V 400 194 270

Zbiornik paliwa Przedział bagażowy

64 378

1045 mm

2730 mm

885 mm

4660 mm

* Zużycie paliwa i emisja CO2 są mierzone w określonych warunkach zgodnych z europejską normą jakości 80/1268/EEC. W celu uzyskania pełniejszych danych technicznych pojazdu, którego zakupem jesteście Państwo zainteresowani, prosimy o skontaktowanie się z najbliższym salonem Lexusa. * Rzeczywista wielkość zużycia paliwa i emisji CO2 pojazdu może roże różnić się od wartości podanych w niniejszym katalogu Lexusa IS. Obydwa parametry są uzależnione od wielu czynników takich jak: warunki drogowe, natężenie ruchu, stan techniczny i wyposażenie dodatkowe pojazdu oraz jego obciążenie tj. Ilość przewożonych pasażerów i wielkość ładunku w bagażniku.

78

IS F DANE TECHNICZNE

IS F DANE TECHNICZNE

79


IS F WYPOSAŻENIE STANDARDOWE I OPC ONALNE MODELU A. Przyrządy Optitron B. 8-biegowa skrzynia z funkcją ręcznej zmiany biegów C. Ozdoby z włókna szklanego D. 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE I DYNAMIKA JAZDY

System przeciwdziałający blokowaniu się kół przy hamowaniu (ABS) System wspomagania hamowania awaryjnego (BAS) Elektroniczny system rozdziału siły hamowania (EBD) Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (EPS) o czułości zależnej od prędkości - z trybem normalnym/sportowym Układ kontroli trakcji (TRC) Zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) - z trzema poziomami sterowania (normalnym/sportowym/nieaktywnym) System stabilizacji toru jazdy (VSC)

KOMFORT I WYGODA WNĘTRZA BEZPIECZEŃSTWO BIERNE

Dwustopniowa poduszka powietrzna kierowcy Dwustopniowa, dwukomorowa poduszka powietrzna pasażera z przodu Przełącznik odcinający poduszkę powietrzną pasażera z przodu Dźwiękowe i wizualne przypomnienie o zapięciu pasów bezpieczeństwa Kurtyny powietrzne na całej długości po lewej i prawej stronie Mocowanie ISOFIX na tylnych zewnętrznych siedzeniach Poduszki powietrzne chroniące kolana (kierowcy i pasażera z przodu) Napinacze pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych fotelach zewnętrznych Poduszki powietrzne boczne (TAP) chroniące klatkę piersiową, brzuch i miednicę (kierowcy i pasażera z przodu) Fotele przednie typu WIL (redukujące ryzyko urazów kręgosłupa szyjnego) ZABEZPIECZENIA

System antykradzieżowy - immobilizer - czujnik wtargnięcia - syrena Zamek drzwi z podwójną blokadą WYPOSAŻENIE ZEWNĘTRZNE

19-calowe obręcze kół BBS® z kutego aluminium, 10-ramienne - opony niskoprofilowe 225/40 R19 (z przodu) i 255/35 R19 (z tyłu) Lusterka boczne - elektrycznie regulowane, składane i ogrzewane - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) Rozbudowane nadkola przednie z bocznymi wlotami powietrza Logo F z boku i z tyłu nadwozia Przednie wloty powietrza Przednie światła przeciwmgielne Przednie lampy biksenonowe o wysokiej mocy (HID) - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami oraz diodami LED do jazdy dziennej

KOMFORT I WYGODA WNĘTRZA

WYPOSAŻENIE ZEWNĘTRZNE

Światła tylne i światła stop wykonane w technologii LED (diody elektroluminescencyjne) Czujniki parkowania (przód i tył) Poczwórne końcówki wydechu o przekroju trapezowym Wycieraczki z czujnikiem deszczu Spojler tylny Obniżone zawieszenie sportowe Przyciemniane szyby atermiczne z filtrem promieniowania ultrafioletowego (UV) Rozmrażacz szyby przedniej

Gniazdo 12 V w środkowym podłokietniku między przednimi fotelami Nakładki na progi przednich drzwi w kolorze aluminium Czarna podsufitka Tempomat Nawiercane sportowe pedały i podnóżek Elektronicznie sterowany układ klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania - automatyczne włączanie obiegu wewnętrznego - filtr świeżego powietrza z aktywnym trybem filtrowania pyłków - osobna regulacja temperatury dla kierowcy/pasażera (dwustrefowa) Srebrne wkładki ozdobne z włókna szklanego Podłokietnik między przednimi fotelami Elektrycznie regulowane zagłówki przednie Przednie fotele sportowe z logo F - elektrycznie regulowane i ogrzewane - z elektrycznie regulowanym podparciem lędźwiowym - z poszerzonymi poduszkami zapewniającymi lepsze trzymanie boczne Dźwignia zmiany biegów obszyta perforowaną skórą z chromową wkładką Automatyczne oświetlenie po wejściu do pojazdu Światła w technologii LED (diody elektroluminescencyjne) Pamięć ustawienia foteli przednich, lusterek bocznych i kierownicy Elektrycznie sterowane szyby z funkcją całkowitego otwarcia/zamknięcia, przód i tył Konsola środkowa dla pasażerów z tyłu, stała - podłokietnik i otwór do bagażnika

A

Lusterko elektrochromatyczne (autom. ściemniane) Tapicerka z perforowanej skóry półanilinowej Inteligentny system otwierania i rozruchu Sportowa kierownica wykończona perforowaną skórą, z logo F - elektrycznie regulowana w wielu płaszczyznach - z dźwigienkami zmiany biegów SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYJNE I INFORMACYJNE

7-calowy kolorowy ekran dotykowy Electro Multi-Vision (EMV) System audio Mark Levinson® Premium Surround z 14 głośnikami - tuner RDS FM/AM oraz wbudowany w deskę rozdzielczą odtwarzacz na 6 płyt CD/DVD z jedną szczeliną - system surround 5.1 - odtwarzanie wideo z płyt DVD - biblioteka muzyczna na dysku twardym (HDD) z bazą danych Gracenote® - zgodność z formatami MP3/WMA - port USB i gniazdo AUX do podłączania urządzeń audio Dodatkowe gniazdo audio w środkowym podłokietniku między przednimi fotelami Interfejs Bluetooth® do telefonu komórkowego sterowany z kierownicy1 System nawigacyjny HDD z przewodnikiem Dynamic Route Guidance (DRG)2 Uniwersalny wyświetlacz informacyjny w środkowej konsoli - z animowanym logo F - ze wskaźnikiem wybranego biegu Przyrządy Optitron - niebieskie wskazówki diodowe (LED) - aluminiowe pierścienie zegarów Monitor asystenta parkowania Elementy sterowania na kierownicy - audio, wyświetlacz informacyjny, telefon, sterowanie głosowe Sterowanie głosowe (audio, klimatyzacja, nawigacja, telefon) OPCJE

19-calowe, 5-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich ze wzorem siatkowym Moduł modernizacji radia do standardu DAB (Digital Audio Broadcasting) Elektryczny szyberdach System przedzderzeniowy (PCS) w aktywnym tempomatem (ACC) 1 Wymaga telefonu komórkowego z interfejsem Bluetooth®. Aby uzyskać pełną listę kompatybilnych telefonów lub sprawdzić kompatybilność posiadanego telefonu, należy skontaktować się z lokalnym autoryzowanym salonem Lexusa. 2 Przewodnik DRG jest dostępny w krajach, w których działa system radiowy RDS. Przewodnik działa w oparciu o dane o ruchu drogowym nadawane na kanale TMC (Traffic Messaging Channel). System DRG nie funkcjonuje na terenie Polski. 3

Samochód czteromiejscowy

B

D

C


KOLORY WNĘTRZA

Tkanina sportowa (standard w modelu IS)

Czarny

IS F

SKÓRA PÓŁANILINOWA** (Standard w modelu IS w wersji Comfort. Opcja w modelu IS w wersjach Classic i Elegance.)

ALCANTARA® / SKÓRA (Standard)

SKÓRA PÓŁANILINOWA

Czarny z ciemnobrązowymi elementami z drewna jesionowego

Czarny z aluminiowanymi elementami wykończenia

Czarny z niebieskimi szwami

asnoszary

TAPICERKA SKÓRZANA (Standard w modelu IS w wersji Elegance. Opcja w modelu IS w wersji Classic)

Czarny

F-SPORT

asnoszary

(Dostępny także wariant szary z elementami z szarego drewna klonowego)

Ecru

Szary z elementami z szarego drewna klonowego

Biały Fuji

(Dostępny także wariant z ciemnobrązowymi elementami z drewna jesionowego)

ALUMINIOWE ELEMENTY WYKOŃCZENIA WNĘTRZA*

* Uwaga: elementy aluminiowe wykończenia wnętrza montowane są we wszystkich klasach wyposażenia IS, z wyjątkiem wersji IS Comfort oraz IS F.

82

KOLORY WNĘTRZA

Ecru z elementami z jasnobrązowego drewna klonowego

** Uwaga: gdy do wersji Classic i Elegance w modelu IS zostanie zamówiona opcjonalna tapicerka ze skóry półanilinowej, wnętrze jest wyposażone w aluminiowe elementy wykończenia. Tylko wersja IS Comfort jest wyposażona we wstawki drewniane.

(Dostępny także wariant z ciemnobrązowymi elementami z drewna jesionowego)

Ilustracje wnętrza zamieszczono wyłącznie w celu zaprezentowania kombinacji kolorów wykończenia.

KOLORY WNĘTRZA

83


KOLORY NADWOZIA BŁĘKITNA PERŁA (074) IS

GRAFITOWY (1G0) IS / F-SPORT / IS F

CZARNY METALIK (217) IS / F-SPORT / IS F

SREBRNO-NIEBIESKI (8U9) IS

BIAŁA PERŁA (077) IS / F-SPORT / IS F

SREBRNY (1G1) IS / F-SPORT

CZERWONY (3R1) IS / F-SPORT / IS F

CIEMNO-GRANATOWY (8V3) IS

SREBRNY (1F2) IS F

CZARNY* (212) IS / F-SPORT / IS F

NIEBIESKI (8U1) F-SPORT / IS F

CIEMNO-PURPUROWY (9AL) IS

* Kolor niemetalizowany Uwaga: ze względu na specyfikę technologii poligraficznej próbki kolorów mogą nieznacznie odbiegać od rzeczywistych kolorów lakieru nadwozia samochodu.

84

KOLORY NADWOZIA

KOLORY NADWOZIA

85


EKSPLOATAC A LEXUSA Troska o Państwa Lexusa jest dla nas wyrazem troski o Państwa. Każdy pracownik zespołu Lexusa wniósł swoje umiejętności i zaangażowanie, aby jak najlepiej zadbać o Państwa potrzeby. Odnosi się to do każdego aspektu naszego serwisu. Doskonałość serwisu jest czymś więcej niż tylko celem — jest pasją każdego z nas. DBAMY O PAŃSTWA LEXUSA SERWIS LEXUS Zapraszamy do powierzenia Lexusa oddanym sprawie profesjonalistom. Będzie to okazją dla nas, aby zapewnić niespotykaną obsługę. PROFES ONALNA OPIEKA Zalecamy powierzanie obsługi technicznej samochodu wyłącznie autoryzowanym serwisom Lexusa. Wszyscy zatrudnieni przez nas technicy i diagności nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie zasad serwisowania, inżynierii i technologii samochodów Lexus. ŚRODOWISKO Aby ograniczyć ilość odpadów, części wymieniane na nowe są odbierane i wtórnie przerabiane, a czynnik chłodniczy z układów klimatyzacji jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany. Pracujemy także nad wydajniejszymi technologiami demontażu pojazdów, dzięki którym większa część pozostałości samochodu nadaje się do ponownego przetworzenia. PO AZDY WYCOFYWANE Z EKSPLOATAC I Informacje o działaniach dotyczących odzysku materiałów i recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji znajdują się na stronie www.lexus-polska.pl

GWARANCJE 3-LETNIA PEŁNA GWARANC A Obejmuje wszelkie defekty, które można przypisać błędowi produkcyjnemu lub montażowemu powstałemu w warunkach normalnego użytkowania. Gwarancja obowiązuje przez trzy lata lub do momentu osiągnięcia przez pojazd przebiegu 100 000 km – jeśli nastąpi to wcześniej, przy czym, w pierwszym roku nie obowiązuje limit kilometrów. 3-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę POWIERZCHNIOWĄ ORAZ POWŁOKĘ LAKIERNICZĄ Ta gwarancja obejmuje ślady korozji powierzchniowej oraz wady powłoki lakierniczej na elementach lakierowanych, jakie ewentualnie pojawiłyby się w wyniku wady materiałowej lub wykonawczej. Ograniczenie przebiegu w przypadku tej gwarancji nie ma zastosowania. 12-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę est to gwarancja na 12 lat bez względu na przebieg pojazdu i dotyczy perforacji nadwozia (ze środka na zewnątrz), mogącej powstawać na skutek korozji spowodowanej wadami materiałowymi lub wykonawczymi. Gwarancje te przechodzą także na kolejnych użytkowników. MOBILNOŚĆ Nie chcemy, aby cokolwiek zakłóciło spokój kierowcy podróżującego samochodem marki Lexus w całej Europie. Każdy pojazd przez pierwsze trzy lata od daty wydania samochodu pierwszemu właścicielowi objęty jest bezpłatnym programem Lexus Euro Assistance 24*. Program ten gwarantuje mobilność, czyli dotarcie do celu podróży. ego elementami są na przykład usługi holowania, zakwaterowanie w hotelu, wynajęcie samochodu zastępczego, naprawa pojazdu i wiele innych form pomocy na wypadek unieruchomienia, kradzieży Państwa Lexusa lub udziału w kolizji. * Warunki programu mogą różnić się w poszczególnych krajach. Szczegółowych informacji na temat programu udzielają autoryzowane stacje dilerskie i serwisy Lexus.

86

EKSPLOATAC A LEXUSA


IS

AZDA PRÓBNA LEXUSEM IS

azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na stronę www.lexus-polska.pl, gdzie można zarezerwować jazdę próbną Lexusem IS 200d, IS 220d, IS 250 lub IS F.

Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o. zastrzega sobie prawo wprowadzenia bez uprzedzenia zmian danych zawartych w niniejszym katalogu, w tym parametrów technicznych, wyposażenia, cen i specyfikacji pojazdów. W szczególności ceny są zróżnicowane w zależności od terminów dostaw. Wszelkie informacje podane w katalogu, w szczególności zaprezentowane fotografie, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. W wypadku sprzedaży konsumenckiej w rozumieniu Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej: Ustawa), zawarte w tym katalogu informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy, jak również nie stanowią opisu towaru w rozumieniu art. 4 ust. 2 Ustawy. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie jego sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Podane w katalogu informacje na temat gwarancji pojazdu nie stanowią udzielenia kupującemu gwarancji, w szczególności w rozumieniu art. 13 Ustawy. Gwarancja zostanie udzielona przy sprzedaży pojazdu, a jej warunki zostaną określone w dokumencie gwarancyjnym. Informacje o działaniach dotyczących odzysku i recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji: www.lexus-polska.pl Wydrukowano w Europie, sierpień 2010

IS

Lexus IS 250