Page 1

Klasa GL


Skonstruowana dla ludzi, którzy nie tylko jadą. Ale również nadają kierunek. Elegancka lokomocja to jedno – dalej jest dążenie do perfekcji. Chcieliśmy stworzyć samochód, który wyznaczy wzorce i standardy. Aby odpowiedzieć na pytanie, co dziś oznaczają pojęcia luksusu, technologii i bezpieczeństwa. Nowa Klasa GL. Klasa sama dla siebie. Klasa dla Ciebie.


Niezależność, to poczucie siły także w słabszych chwilach.


Zaraz po uruchomieniu silnika nowej Klasy GL do działania gotowa jest cała chmara innowacyjnych, technicznych pomocników. Pomogą oni kierowcy utrzymać kurs w trudnych sytuacjach, kontrolować ruch drogowy i być uważnym nawet wtedy, gdy koncentracja spada. Także reflektory asystują kierowcy, samoczynnie dostosowując się do aktualnych warunków pogodowych, oświetleniowych i drogowych. Czeka Cię spotkanie z nową definicją bezpiecznej jazdy.


Doskonała dynamika, nawet na postoju. Zewnętrzna sylwetka nowej Klasy GL emanuje ujmującą prezencją: uwagę obserwatora silnie przyciągają dynamiczne linie auta. Wzrok z rozkoszą przesuwa się po nadwoziu – od muskularnego tyłu, poprzez sportowe boki, po charakterystyczną osłonę chłodnicy. Dominujące oblicze nie pozostawia wątpliwości, że ten samochód z całym swym komfortem jest prawdziwym luksusowym SUV-em.


Prawdziwa wielkość tkwi w szczegółach.

Każdy kilometr w nowej Klasie GL jest niezapomnianym przeżyciem, na które składa się szereg starannie skomponowanych wrażeń. Uciekający spod kół asfalt wydaje się jedynie cichym szeptem, szlachetne materiały wystroju wnętrza oraz doskonała jakość wykonania schlebiają twemu zmysłowi do nadzwyczajności. Natomiast luksusowa przestronność wnętrza daje poczucie spokojnej niezależności.


Bezpieczeństwo.

Komfort.

Wiele powodów do spokoju i opanowania. Nowa Klasa GL wyznacza nowe wzorce w dziedzinie bezpieczeństwa. Oferuje na przykład standardowego asystenta bocznego wiatru – to rzecz wyjątkowa w tym segmencie samochodów. Wiele dostępnych standardowo i opcjonalnie systemów bezpieczeństwa i wspomagania może pomóc kierowcy bezpiecznie i spokojnie osiągnąć cel podróży. A jeśli mimo wszystko dojdzie do wypadku, systemy wspomagania bezpieczeństwa mogą zapewnić maksymalną ochronę pasażerom.

Pełne odprężenie w podróży. Znakomity komfort nie jest celem samym w sobie, lecz wzmacnia w tym samym stopniu przyjemność jazdy i kondycję. Nowa Klasa GL dowodzi tego, jak żaden inny samochód. Połączenie przestronnego i elastycznego wnętrza (maks. pojemność przestrzeni bagażowej 2300 l i trzy rzędy siedzeń dla siedmiu pasażerów) z wysokiej jakości systemami multimedialnymi czyni ją samochodem idealnym na długie podróże.

– Stały napęd na wszystkie koła 4MATIC z zawieszeniem pneumatycznym AIRMATIC i elektronicznym systemem trakcji 4ETS. – Asystent układu kierowniczego STEER CONTROL. – System ESP® z asystentem bocznego wiatru. – Funkcja stabilizacji przyczepy (w poł. z opcjonalnym hakiem holowniczym). – Inteligentny system oświetlenia ILS z adaptacyjnym asystentem świateł drogowych i asystent jazdy nocnej Plus – dostępne na życzenie. – Opcjonalny pakiet wspomagania bezpieczeństwa jazdy Plus, zawierający system automatycznego utrzymywania odległości DISTRONIC PLUS z systemem BAS PLUS i hamulcem PRE-SAFE® oraz aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu i aktywnego asystenta martwego punktu. – COLLISION PREVENTION ASSIST ostrzega o zbyt małym odstępie bezpieczeństwa (wyposażenie standardowe w niektórych krajach). – Asystent wspomagania koncentracji ATTENTION ASSIST i system PRE-SAFE® w standardzie. – Poduszki powietrzne przednie i boczne dla kierowcy i pasażera obok, poduszka chroniąca kolana kierowcy oraz wielkopowierzchniowe poduszki nadokienne dla trzech rzędów siedzeń.

– Wysoka pozycja siedząca, wysoki komfort wsiadania i w pełni elektryczna regulacja ustawienia foteli przednich. – Standardowo klimatyzacja automatyczna THERMATIC, opcjonalnie komfortowa klimatyzacja automatyczna THERMOTRONIC i klimatyzacja z tyłu. – Dwa uchwyty na kubki z regulacją temperatury (opcja) z przodu. – Zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z funkcją automatycznego rozpoznawania obciążenia oraz regulacją poziomu nadwozia z przodu i z tyłu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Opcjonalnie oferujemy aktywną stabilizację przechyłów ACTIVE CURVE SYSTEM. – Na życzenie aktywny asystent parkowania z systemem PARKTRONIC, kamera cofania lub pakiet parkowania z kamerą 360°, zapewniającą widoczność na wszystkie strony. – System multimedialny COMAND Online z dostępem do Internetu i nawigacją na twardym dysku oraz z kolorowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości lub urządzenie Becker® MAP PILOT (oba elementy opcjonalnie). – Do wyboru dwa opcjonalne systemy nagłaśniające, każdy z 14 głośnikami: system surround Harman Kardon® Logic 7® lub system nagłaśniający high-end BeoSound AMG firmy Bang & Olufsen. – Klapa tylna EASY-PACK z funkcją elektrycznego otwierania i zamykania umożliwia komfortowy załadunek i wyładunek bagażnika.

Klasa GL. Siła opanowania.


Design.

Środowisko.

Niezmienne wybitna stylistyka. Klasa GL zawsze była symbolem nowoczesnej elegancji i emanowała luksusem. Nowy model kontynuuje tę tradycję na całej linii. Jego design silnie przyciąga uwagę wrażeniem wysokiej jakości i starannym wykonaniem. Niezależne linie oraz wszechobecne elementy chromowane nadają autu pełnię blasku. Również wnętrze dodaje splendoru – wysokiej jakości materiałami i świetnym wykończeniem.

Aspiracje zobowiązują. Nowa Klasa GL podejmuje odpowiedzialność pod wieloma względami. Swe wysokie aspiracje realizuje również poprzez połączenie dynamiki z myśleniem ekologicznym. Wiele zaawansowanych rozwiązań zapewniło znaczne obniżenie zużycia paliwa i emisji, przeciętnie o ok. 20 % w stosunku do poprzedniego modelu. I to przy jednocześnie nawet o 20 % wyższej mocy i zwiększeniu momentu obrotowego.

– Dynamicznie prowadzone linie, duży rozstaw osi i krótkie zwisy nadwozia. – Chromowane elementy ozdobne standardowo okalające nadwozie i krawędź podokienna z ozdobną listwą oraz wielkopowierzchniowa chromowana osłona dolna. – Światła do jazdy dziennej LED z chromowanymi klamrami, zintegrowane w zderzaku. – Nowe obręcze kół ze stopu metali lekkich w różnych rozmiarach i o różnych powierzchniach. – Elegancki wystrój wnętrza z wysokiej jakości materiałami i dużymi elementami ozdobnymi (zależnie od modelu i wyposażenia różne warianty drewniane). – Deska rozdzielcza z dużym wyświetlaczem centralnym, po bokach duże otwory nawiewu powietrza, zintegrowana tablica wskaźników z dwoma wskaźnikami w tubach i zintegrowanym kolorowym wyświetlaczem. – Na życzenie dostępne listwy przyprogowe o wyglądzie aluminium, z gumowymi wytłoczeniami i oświetleniem LED. – Panoramiczny dach odsuwany tworzący wraz z całym panoramicznym dachem samochodu dużą powierzchnię szklaną (opcja). – Wielobarwne nastrojowe oświetlenie wnętrza Ambiente oraz oświetlone przednie listwy progowe (opcja).

– Nowa generacja silników BlueDIRECT z bezpośrednim wtryskiem benzyny (GL 500 4MATIC BlueEFFICIENCY); silnik wysokoprężny z technologią BlueTEC (GL 350 BlueTEC 4MATIC). – Udoskonalona aerodynamika (m.in. osłona komory silnika i podwozia, uszczelnienia drzwi i okien, spojlery przy kołach, obudowy lusterek zewnętrznych). – Klasa emisyjna Euro 5 dla silnika benzynowego, Euro 6 dla silnika wysokoprężnego BlueTEC. – Paliwooszczędna automatyczna skrzynia biegów 7G-TRONIC PLUS z funkcją ECO Start-Stop. – Regulowane energooszczędnie podzespoły, działające w zależności od potrzeb (pompa paliwowa oraz elektromechaniczny bezpośredni układ kierowniczy). – Kompresor klimatyzacji aktywny tylko w razie potrzeby oraz zamykana żaluzja osłony chłodnicy (GL 350 BlueTEC 4MATIC). – Inteligentne zarządzanie alternatorem z mechanizmem odzyskiwania energii kinetycznej. – Opony i koła o specjalnej konstrukcji zmniejszającej opór toczenia.

→ www.mercedes-benz.pl


System ESP® z asystentem bocznego wiatru. Jako pierwszy model w swoim segmencie, nowa Klasa GL jest standardowo wyposażona w asystenta bocznego wiatru, który potrafi automatycznie redukować wpływ nagłych i silnych bocznych podmuchów wiatru na samochód. W tym celu elektroniczny system hamowania ADAPTIVE BRAKE wykorzystuje dane przesyłane przez czujniki elektronicznego systemu stabilizującego jazdę ESP®, zawieszenia pneumatycznego AIRMATIC i urządzenia sterującego pracą układu kierowniczego EPS. Stabilność toru jazdy system

ten uzyskuje poprzez przyhamowanie kół po stronie nawietrznej. Wkracza on do akcji dopiero przy określonej sile wiatru, podczas jazdy na wprost bądź przy lekkim skręcie z prędkością 80 km/h lub wyższą. Układ czujników systemu ESP® stanowi ponadto podstawę innych funkcji, które wspomagają kierowcę w trudnych sytuacjach jezdnych – np. funkcji stabilizacji przyczepy (w połączeniu z opcjonalnym hakiem holowniczym).

Jest nieoceniony przede wszystkim w wymagających sytuacjach, np. podczas wyprzedzania ciężarówki lub przejazdu przez most: asystent bocznego wiatru w razie potrzeby aktywnie przyhamowuje koła, poprawiając charakterystykę jazdy.


Wyposażenie standardowe. Nowa Klasa GL standardowo oferuje najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Fotele przednie są wyposażone w pełną regulację elektryczną, klimatyzacja automatyczna THERMATIC zapewnia odpowiednią temperaturę wnętrza, a często używane funkcje można wygodnie obsługiwać za pomocą kierownicy wielofunkcyjnej z 12 przyciskami i nowego kolorowego wyświetlacza na zintegrowanej tablicy wskaźników. Bezpośredni układ kierowniczy zwiększa dynamikę pojazdu poprzez precyzyjne prowadzenie, dźwignia

DIRECT SELECT i manetki zmiany biegów przy kierownicy wielofunkcyjnej ułatwiają przełączanie biegów. Dzięki zastosowaniu napędu na wszystkie koła 4MATIC opony mają najlepszą możliwą trakcję na każdej nawierzchni. Zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z funkcją automatycznego rozpoznawania obciążenia i funkcją regulacji poziomu nadwozia utrzymuje stały poziom pojazdu, niezależnie od obciążenia, podczas gdy ATTENTION ASSIST ostrzega przed spadkiem koncentracji uwagi.

Zamykana naciśnięciem przycisku: elektryczna klapa tylna EASY-PACK.

Standardowy szklany dach przesuwny.

Zintegrowana tablica wskaźników z dwoma wskaźnikami w tubach i kolorowym wyświetlaczem.

Obustronny system ułatwiający wsiadanie EASY-ENTRY (opcjonalnie obsługiwany elektrycznie).


Wyposażenie dodatkowe. Aspiracje tego samochodu podkreśla fakt, że niektóre z elementów wyposażenia dodatkowego nowej Klasy GL są w tej postaci dostępne po raz pierwszy. Przykładem niech będą cztery kamery, które na centralnym wyświetlaczu tworzą widok 360° samochodu i jego najbliższego otoczenia z ptasiej perspektywy, polepszając w ten sposób kontrolę kierowcy podczas parkowania lub wyjazdu z miejsca parkingowego. Asystent jazdy nocnej Plus za pomocą kamery podczerwieni pokazuje to, co normalnie być może skryłoby się w ciem-

nościach. Nowy multimedialny system COMAND Online z nawigacją na twardym dysku i udoskonaloną wizualizacją map umożliwia dostęp do Internetu przy wykorzystaniu odpowiedniego telefonu komórkowego. Zbyt ciekawskie spojrzenia zatrzymują dostępne opcjonalnie przyciemnione szyby (tylna i boczne z tyłu) z atermicznego szkła.

Lepszy widok: panoramiczny dach odsuwany i dach panoramiczny nad wszystkimi trzema rzędami siedzeń.

Automatyczne dostosowanie do warunków: inteligentny system oświetlenia ILS z reflektorami bi-ksenonowymi.1

Ułatwienie przy manewrowaniu i parkowaniu: kamera 360° zapewniająca widoczność na wszystkie strony.

Przyjemna atmosfera w nocy: wielobarwne nastrojowe oświetlenie wnętrza Ambiente.

 Wyposażenie standardowe dla GL 500 4MATIC BlueEFFICIENCY.

1


Pakiet sportowy AMG – wyposażenie nadwozia.

Pakiet Exclusive designo.

Na życzenie jeszcze dynamiczniejszy wizerunek nada autu pakiet sportowy AMG (wyposażenie nadwozia) z charakterystycznymi spojlerami z przodu i z tyłu, wyrazistą osłoną chłodnicy, oświetlanymi listwami przyprogowymi oraz solidnie poszerzonymi błotnikami. Prawdziwą atrakcją wizualną są nabłyszczane obręcze kół AMG ze stopu metali lekkich z 5 podwójnymi ramionami, z ogumieniem 295/40 R 21. Perforowane tarcze hamulcowe z osłonami na zaciskach są dopełnieniem tego urzekającego widoku.

Pakiet Exclusive designo jest przeznaczony dla miłośników wyjątkowego wystroju wnętrza: skóra designo na siedzeniach oraz podłokietnikach i środkowych powierzchniach drzwi z charakterystycznym wzorem designo (do wyboru w kol. czarnym, porcelanowym lub maronowym), a ponadto wykończenie skórą designo krawędzi podokiennych, deski rozdzielczej oraz podłokietników środkowych z przodu i z tyłu. Czarna podsufitka z mikrofazy DINAMICA i welurowe dywaniki z lamówką z czarnej skóry designo są zwieńczeniem tego ekskluzywnego pakietu.

Wzmocnienie sportowego stylu: pakiet sportowy AMG – wyposażenie nadwozia.

Dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: wystrój wnętrza z pakietem Exclusive designo.

Spojler tylny AMG (widoczne końcówki rur wydechowych tylko w modelu GL 500 4MATIC BlueEFFICIENCY).

Podsufitka z mikrofazy DINAMICA w kolorze czarnym.


Lakiery uniwersalne

Lakiery metalizowane1

Lakiery specjalne1

040 czerń

197 czerń obsydianu

151 czerwień cynobrowa

650 biel kalcytowa

755 szarość tenorytu

796 brąz cytrynu

775 srebrny iryd

Czerń

Szarość alpaki

1012|2013 skóra

1082|2083 skóra

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1

799 diamentowa biel metalik BRIGHT

794 beż perłowy

 Wyposażenie dodatkowe.  Sztuczna skóra ARTICO, wyposażenie standardowe dla modelu GL 350 BlueTEC 4MATIC. 3 Wyposażenie dodatkowe dla modelu GL 350 BlueTEC 4MATIC, wyposażenie standardowe dla modelu GL 500 4MATIC BlueEFFICIENCY. 4 Wyposażenie standardowe dla modelu GL 350 BlueTEC 4MATIC. 1 2

890 błękit cavansytu


Beż migdałowy

Czerń/szarość alpaki

Czerń/beż migdałowy

Czerń/brąz tobacco/maronowy

1052|2053 skóra

258 skóra1

255 skóra1

254 skóra1

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

739 aluminium polerowane wzdłużnie, jasne1

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

H09 drewno jesionowe w kol. brązowym z otw. porami3

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

734 drewno eukaliptusowe w kol. brązowym połysk.4

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

729 drewno topolowe w kol. ciemnografitowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

731 drewno orzechowe w kol. brązowym połysk.1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1

W69 lakier fortepianowy designo, w kol. czarnym1


Wymiary.

727 490

475 508

1850

988

1015

1046

2011 1330 458

891 340 839 500

362

349

820

1655 1934

885

3075 5120

1540

1160

1529 1282

1295 1485

1675 2141 Wszystkie wymiary podano w milimetrach i są wartościami uśrednionymi. Dotyczą pojazdów z wyposażeniem podstawowym i bez obciążenia.

1482


Dane techniczne.

Silnik wysokoprężny

Silnik benzynowy

GL 350 BlueTEC 4MATIC

GL 500 4MATIC BlueEFFICIENCY

Liczba/układ cylindrów

6/V

8/V

Skrzynia biegów

automatyczna

automatyczna

Łączna pojemność skokowa (cm )

2987

4663

Moc nominalna1 w kW (KM) przy 1/min

190 (258)/3600

300 (408)/5000–5750

Nominalny moment obrotowy (Nm przy 1/min)

620/1600–2400

600/1600–4750

3

1

Stopień sprężania

15,5

10,5

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h (s)

7,9

5,9

Prędkość maksymalna ok. (km/h)

220

2502

Ogumienie

265/60 R 18

275/55 R 19

Paliwo

olej napędowy

benzyna bezołowiowa

miasto

8,9–8,1

14,8–14,5

poza miastem

7,5–6,9

9,6–9,3

średnio

8,0–7,4

11,5–11,3

Emisja CO23 (g/km), średnio

209–192

269–262

Klasa emisyjna

Euro 6

Euro 5

Poj. zbiornika paliwa (l)/w tym rezerwa ok.

100/12,0

100/12,0

Pojemność bagażnika (VDA) (l)

680–2300

680–2300

Średnica zawracania (m)

12,40

12,40

Masa własna /dop. masa całkowita (kg)

2455/3250

2445/3250

Dop. masa przyczepy bez hamulca/z hamulcem (kg)

750/3500

750/3500

Zużycie paliwa3 (l/100 km)

4

 Dane wg Dyrektywy 80/1269/EWG w aktualnie obowiązującym brzmieniu. 2 Ograniczona elektronicznie. 3 Podane wartości zostały obliczone zgodnie z przewidzianą przepisami procedurą pomiarową (Dyrektywa WE 715/2007 w aktualnie obowiązującym brzmieniu). Dane nie dotyczą konkretnego pojazdu i nie są częścią oferty, lecz służą jedynie porównaniu rożnych typów pojazdu. 4 Dane wg Dyrektywy 92/21/WE w brzmieniu 95/48/WE (masa w stanie gotowości do jazdy, ze zbiornikiem paliwa wypełnionym w 90 %, z kierowcą o wadze 68 kg i bagażem o wadze 7 kg), dotyczące pojazdów z wyposażeniem standardowym. Wyposażenie i akcesoria dodatkowe z reguły podnoszą tę wartość, przez co zmniejsza się odpowiednio obciążenie użytkowe pojazdu. Więcej danych technicznych znajdą Państwo na stronach internetowych www.mercedes-benz.pl

1


Odbiór pojazdów wycofanych z eksploatacji. Koło się zamyka. Po długoletnim użytkowaniu Państwa Mercedesa Klasy GL zapewnimy jego przyjęcie i utylizację w sposób możliwie nieuciążliwy dla środowiska naturalnego, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji1. Do tego momentu upłynie jednak jeszcze dużo czasu. 1

Z chwilą wejścia w życie w Polsce przepisów w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. zobowiązuje się, zgodnie z tymi przepisami oraz przywołaną dyrektywą Unii Europejskiej, zapewnić odbiór pojazdów wycofanych z eksploatacji i ich utylizację w sposób możliwie nieuciążliwy dla środowiska naturalnego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.mercedes-benz.pl/recykling. Informacje o niniejszym prospekcie: Po zakończeniu redakcji prospektu, 19.12.2011, mogły nastąpić zmiany w wyszczególnionych w nim produktach. Producent zastrzega sobie prawo do dokonania przed terminem dostawy zmian konstrukcji czy formy, odstępstw od ustalonej kolorystyki, jak również do zmian zakresu dostawy, o ile te zmiany i odstępstwa, uwzględniając interesy dostawcy, są obiektywnie akceptowalne dla kupującego. Jeżeli sprzedawca lub producent w celu oznaczenia zamówienia lub przedmiotu zamówienia używa określonych symboli lub liczb, nie jest to podstawą nabycia jakichkolwiek praw ani roszczeń. Ilustracje mogą zawierać wyposażenie dodatkowe oraz akcesoria niedostępne w seryjnej produkcji. Technologia druku może mieć wpływ na różnice w przedstawionych kolorach. Niniejszy prospekt może zawierać typy pojazdów i usługi niedostępne w ofercie w niektórych krajach. Stwierdzenia na temat przepisów prawnych i podatkowych oraz ich skutków dotyczą Republiki Federalnej Niemiec. Wiążących i aktualnych informacji udzielą Państwu dealerzy samochodów Mercedes-Benz. www.mercedes-benz.pl Daimler AG, Stuttgart BC/MC 6701 · 1237 · 25-00/0512

Mercedes Klasy GL  

Katalog Mercedes Klasy GL

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you