Page 1


W projekcie uczestniczyli. Projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wolontariusze z Akcja Reakcja

przy wsparciu finansowym :

Sponsor materiałów papierowych firma Zing.

Wakacyjne Palcem po mapie. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, pod opieką pani Emilii Heljasińskiej Schmidt.


Międzynarodowa Wymiana Młodzieży. Fundacja Nowe Media

Ambasador projektu, Elżbiety Dzikowskiej. Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Patronem medialnym projektu jest :

Drifter Group - Podróże z Charakterem


Pomino stosunkowo dużej gęstości zaludnienia i wysokiego stopnia urbanizacji na terenie Wielkiej Brytanii wciąż można znaleźć zachowane w naturalnym stanie wiejskie i nadmorskie tereny.


Zdjęcia z Sali Kopernika w PKiN Zdjęcia z wystawy " Palcem po mapie" z Sali Kopernika w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z 28 Września 2012 r.

Dom Dziecka z Białowieży zaprezentował prace, które powstały w trakcie Międzynarodowej Wymiany Młodzieży , oraz reklamował Białowieżę jako region do odwiedzania nie tylko "Palcem po mapie"

Drifter Group - Podróże z charakterem, pomagał w zorganizowaniu wystawy.


Nordre - sportowa bielizna termoaktywna , na którą założyliśmy ludowe stroje ze świata. Firma Nordre wspiera projekt "Palcem po mapie" od początku jego istnienia.


Obok roll-upu Polskiej Fundacji Sportu i Kultury - mapa Polski, na której odwiedzający wystawę zaznaczali miasta z których przybyli.

Widoczny fragment wystawy projektów realizowanych w Płocku.


"Akcja Reakcja" i stoisko projektu " Palcem po mapie - droga do marzeń Europa", oraz część wystawy prac dzieci i młodzieży uczestniczącej w tym projekcie.


Nasi goście z Białowieży


Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 28 września w Pałacu Kultury i Nauki, w trakcie Forum Młodzieży, w Sali Kopernika można było oglądać efekty pracy dzieci i młodzieży, które powstały w 2012 roku w ramach projektu "Palcem po mapie - droga do marzeń". Projekt realizowany jest przez Polską Fundację Sportu i Kultury.

"Palcem po mapie" to podróżowanie w świecie realnym i wirtualnym, przygoda i zabawa, to droga której celem jest inspirowanie oraz twórcze pobudzanie aktywności dzieci i młodzieży. Działania składają się z cyklu warsztatów o tematyce podróżniczej, nastawionych na proces współpracy dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Podróże „Palcem po mapie" pozwalają dzieciom poznać inne, nowe kultury, tradycje i środowiska przyrodnicze, a także nauczają czym jest szacunek i tolerancja dla różnorodności świata. Na wystawie zaprezentowaliśmy między innymi: -prezentację o Europie, przygotowaną przez dzieci i młodzież z domów dziecka i placówek opiekuńczych biorących udział w projekcie


Palcem po mapie droga do marzeń - Europa, projekt zrealizowany przez wolontariuszy Akcja Reakcja przy wsparciu finansowym :

prace wykonane przez dzieci i młodzież z Płocka, uczestniczących w projektach : Nieznane siostrzyce Płocka, sponsorem materiałów papierowych była firma Zing

Wakacyjne Palcem po mapie, Obydwa projekty z Płocka były prowadzone przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, pod opieką pani Emilii Heljasińskiej Schmidt. efekt pracy młodzieży z Białowieży i z Sambora z projektu Międzynarodowa Wymiana Młodzieży. Projekt był prowadzony wspólnie z Fundacją Nowe Media,


a dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

oraz prace dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach, które powstały w ramach projektu Palcem po mapie - Zwierzęta Świata.

Projekt prowadzony jest przez wolontariuszy Akcja Reakcja

materiały papierowe dostarczyła firma Zing

Na wystawie były wystawione też fotografie ambasadorki projektu, Elżbiety Dzikowskiej z podróży do Gwatemalii. Zdjęcia udostępniło Muzeum Okręgowe w Toruniu. Zdjęcia towarzyszyły wystawie "Barwny Świat Majów" zorganizowanej w 2010 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu


Patronem medialnym projektu jest :

Zorganizować wystawę pomógł Drifter Group - Podróże z Charakterem


Wystawa Palcem po mapie Mamy już pierwsze potwierdzenia od grup które odwiedzą wystawę Palcem po mapie - droga do marzeń, 28 września , w Pałacu Kultury i Nauki w sali Kopernika. Na stronie Forum Młodzieży, jest już zamieszczony program, co się będzie działo na Sali Kongresowej oraz w Sali Tiereszkowej http://forummlodziezy.pl/program/. Swoją obecność potwierdziły: Placówka Socjalizacyjna PANDA z Kozienic, Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza z Suwałk, Dom Dziecka w Białowieży Zespól Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Zambrowie


Polska Fundacja Sportu i Kultury wspólnie z wolontariuszami Akcja Reakcja serdecznie zapraszają uczestników projektu "Palcem po mapie" do uczestnictwa w Forum Młodzieży - debacie o edukacji. W Sali Kongresowej 28 września w Pałacu Kultury i Nauki, młodzież zaprezentuje wypracowane postulaty, które powstają w trakcie trwania projektu. W tym dniu oprócz wystąpień młodzieży przygotowany został program artystyczno - edukacyjny, w trakcie którego nasi partnerzy i przyjaciele przekażą swoje odpowiedzi na pytanie zadane w trakcie debaty "Jak się uczyć?" w zakresie sześciu tematów ja, społeczność, nowe technologie, wiedza w praktyce, pasje, natura. Więcej o Forum www.forummlodziezy.pl


W przerwach zapraszamy na wystawę "Palcem po mapie" do Sali Kopernika. Na wystawie zaprezentujemy między innymi: •

prezentację o Europie, przygotowaną przez dzieci i młodzież

z domów dziecka i placówek opiekuńczych biorących udział w projekcie Palcem po mapie droga do marzeń - Europa, •

prace wykonane przez dzieci i młodzież z Płocka, uczestniczących

w projektach : Wakacyjne Palcem po mapie, •

efekt pracy młodzieży z Białowieży i z Sambora z projektu

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży. •

oraz rezultaty innych prac wykonanych w ramach projektu

Palcem po mapie.

W związku z prezentowaną tematyką i poruszanymi zagadnieniami zachęcamy do przybycia młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.


Wakacje i Palcem po mapie Zazdrościmy tym co są na wakacjach… my tu ciężko pracujemy i szykujemy prace na wystawę w Pałacu Kultury i Nauki. Mamy do swojej dyspozycji całą salę Kopernika. A prac plastycznych mamy bardzo dużo. A nasi koledzy i koleżanki z placówki Białowieży też wybierają się na wakacje. PFSiK udało się zdobyć dofinansowanie na międzynarodową Wymianę Młodzieży, nasi koledzy i koleżanki z placówki w Białowieży jadą najpierw do Torunia a potem do Lwowa. Nasze podróże palcem po mapie, zamieniają się w takie prawdziwe podróże bliższe i dalsze. Udało się też znaleźć sponsora firmę ZING, ta sama co nas wspiera z kolorowym papierem na warsztaty, dzięki nim nasi koledzy i koleżanki z placówki w Zambrowie jadą na obóz harcerski na Warmię. Udało też się załatwić miejsca na obozie sportowym piłkarskim z nauką języka angielskiego dla dzieciaków z Suwałk i Pawłówka. Warto było wcześniej wysłać do nas prace ☺ Już mamy prawie wszystkie prace w wersji elektronicznej.


Palcem po mapie - Europa, otrzymaliśmy pierwsze prace Dom Dziecka w Białowieży - przysłał prezentacje o Danii i Chorwacji Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Ostrołęce o Hiszpanii, Litwie Dom Dziecka w Pawłówce- o Węgrzech i Szwajcarii


To były pracowite miesiące, podróżowaliśmy tym razem nie palcem po mapie ale po Polsce, jeździliśmy z wizytami po placówkach biorących udział w projekcie. Pierwsze wizyty były zapoznawcze, na drugie jechaliśmy już z podróżnikami na wieczory tematyczne. W trakcie wizyt okazało się że w niektórych placówkach nie mają komputerów i dostępu do Internetu, taka polityka jest w placówce… szkoda, dwie placówki doślą prace w wersji papierowej. Zrezygnowały też 4 placówki z dalszego udziału w projekcje. Smutna wiadomość, ale za nią kryje się dobra wiadomość nasi koledzy z tych placówek trafili do adopcji albo do domów rodzinnych i nie miałby kto dalej prowadzić projektu. Nawiązaliśmy współpracę i odwiedziliśmy Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, bierze udział w naszym projekcie, zajmie się miastami siostrzanymi Płocka.


Palcem po mapie - wirtualna podróż przedszkolaków do Francji

Dnia 22 maja pojechaliśmy z wizytą do Przedszkola Heliantus. Dzieci przyjęły nas bardzo ciepło. Zapoznałyśmy je z kulturą i obyczajami Francji w ramach projektu "Palcem po mapie". Malowaliśmy na policzkach flagę Francji, płynęliśmy łódkami po Sekwanie i zatrzymaliśmy się w najlepszej restauracji, aby skosztować francuskich potraw. Wycieczka oczami wyobraźni namalowała na twarzach dzieci ogromny uśmiech. Z chęcią przyjedziemy do nich jeszcze raz.


12 maja 2012 Płock Piknik Europejski Dnia 12 maja 2012 roku podczas Pikniku Europejskiego, odbywającego się corocznie w Płocku, miało miejsce podsumowanie Projektu „Palcem po Mapie – Nieznane Siostrzyce Płocka”, realizowanego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku. Cele przedsięwzięcia było zapoznanie społeczności Płocka z miastami partnerskimi oraz państwami, w których się znajdują, kształcenie poczucia wspólnoty wśród mieszkańców oraz rozwój aktywności twórczej dzieci.


Odbiorcami naszych działań byli najmłodsi mieszkańcy Płocka, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w przygotowanych zadaniach. Dzieci otrzymywały „Paszport Projektu Palcem po Mapie”, potwierdzający wykonanie zadań plastycznych. Za udział w co najmniej trzech aktywnościach otrzymywano medal w kolorach flagi Płocka. Uczestnicy Pikniku wyklejali flagi z plasteliny, malowali domki z papieru w kolorach flagi. Z wielkim zapałem wykonywali latawce z napisanymi pozdrowieniami w różnych językach, układali puzzle i malowali twarze. Najbardziej pracochłonne było narysowanie zespołu kamieniczek i pomalowanie w kolorach wybranej flagi miasta partnerskiego. Za to zadanie zostało przyznanych dziesięć nagród książkowych ufundowanych przez Polską Fundację Sportu i Kultury. Mieszkańcy Płocka mieli możliwość podziwiania wystawy rysunków wykonanych przez uczniów szkoły. Przygotowane aktywności prowadzili nauczyciele szkoły i oraz wolontariusze

wystawa plastyczna „Nieznane Siostrzyce Płocka” – efekt warsztatów prowadzonych w szkole


widok ogólny na nasze stoiska

malowanie twarzy – flaga państwa, w którym jest miasto partnerskie


wykonywanie latawców z napisanymi własnoręcznie pozdrowieniami w różnych językach

rysunek kamieniczek w kolorach flag


malowanie w kolorach flag i wycinanie domków marzeń

widok ogólny na nasze stoiska


widok og贸lny na nasze stoiska

widok og贸lny na nasze stoiska


widok ogólny na nasze stoiska

dekoracja uczestników medalami w kolorach flagi Płocka


wyklejanie flagi z plasteliny

wyklejanie flagi z plasteliny


rysunek kamieniczek w kolorach flag

Dekoracja uczestników medalami w kolorach flagi Płocka


malowanie twarzy – flaga państwa, w którym jest miasto partnerskie


goście z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury

Otwarcie szkolnej wystawy plastycznej w Płocku Dnia 11 maja 2012 roku, w ramach Projektu „Palcem po Mapie – Nieznane Siostrzyce Płocka” odbyło się otwarcie szkolnej wystawy plastycznej. Na wystawie znalazły się prace uczniów biorących udział w warsztatach. Rysunki zostały ułożone tematycznie – każde miasto partnerskie reprezentowało kilka prac.


O Projekcie informacje przekazała koordynator - Emilia HeljasińskaSchmidt a ceremonii otwarcia dokonała Pani Renata Bukowskawicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku oraz uczeń Patryk Gawliński z klasy IV a.


Zakończyliśmy I etap Projektu „Palcem po mapie - nieznane siostrzyce Płocka”

Zakończyliśmy I etap Projektu, czyli warsztaty plastyczne pod tytułem „Przez dziurkę od klucza – u naszych znajomych z miast partnerskich…”


Zajęcia odbywały się w 15 grupach klasowych, wzięło w nich udział około 350 uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku. Celem warsztatów było: • poznanie nazw i położenia miast siostrzanych; • wprowadzenie w problematykę multikulturowości i rozumienie jej znaczenia we współczesnym świecie; • kształcenie tolerancji i szacunku dla odmienności kulturowej; • rozwój aktywności twórczej uczniów. Każda klasa wykonała prace plastyczne poświęcone wylosowanemu miastu partnerskiemu. Przygotowania trwały około miesiąca. Początek pracy nad rysunkami nie był łatwy. Uczniowie swoje prace wykonywali różnymi technikami: malowali farbami, węglem, pastelami suchymi Najczęściej wybierali pastele olejne. Efekt jest wspaniały. Wszystkie rysunki są zgodne z tematem, wykonane starannie, ale z twórczym podejściem.


Palcem po mapie  

Projekt realizowany jest przez Polską Fundację Sportu i Kultury. "Palcem po mapie" to podróżowanie w świecie realnym i wirtualnym, przygoda...

Palcem po mapie  

Projekt realizowany jest przez Polską Fundację Sportu i Kultury. "Palcem po mapie" to podróżowanie w świecie realnym i wirtualnym, przygoda...

Advertisement