Page 1

Благ віст ст № 1-2 (179-180), 2015 р.

ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

Святий Отче Антоній, моли Бога о нас грішних…...

10/23 липня Православна Церква відзначає день пам’яті преподобного Антонія Печерського, «начальника всіх руських ченців», одного із засновників Києво-Печерської лаври.

За днів благовірного і святого князя Володимира Господь благоволив явити Церкві Своїй світильника і чернецтва наставника, – пріснопам’ятного чоловіка, преподобного і богоносного отця нашого Антонія. Про Антонія відомо те, що до постригання його звали Антипою, а народився він 983 року у Любечі (Чернігівська область). Після того, як хрестилися його батьки і був охрещений він, з малих років глибоко увірував у Бога. Любив слухати від прочан-мандрівників розповіді про далекі країни, про подвижницьке життя ченців. Мріючи і сам про таке життя, викопав собі печеру в двох верстах від міста і жив там, наслідуючи ченцям, і як умів, молився. Але душа рвалася в незвідане, і він, залишивши батьків і мирське життя, відправився в пошуках головного пристановища ченців – гори Афон, бажаючи там присвятити себе Богові. Прийшовши на Афон і обійшовши монастирі, Антипа вирішив оселитися поблизу російського Есфігменского, в одній з печер над морем, обладнавши її під келію (збереглася до наших днів). З благословення есфігменского ігумена Феоктиста він прийняв постриг з ім’ям Антоній, на честь родоначальника чернецтва преподобного Антонія Великого. Займаючись богоугодною справою і бачачи подвиги собі подібних іноків, у плоті наслідуючих ангелам, він ще більше запалав любов’ю до Богу. І бачачи його праведність у всіх справах, багато від нього духовно зміцнювалися. Немало часу пройшло, і ось одного разу ігумену було вказано Господом, щоб він відпустив Антонія на Русь. Закликавши його, ігумен сказав: “Бог укрепил тебя в святых подвигах, тебе нужно и других руководить в свято жизни. Возвращайся же в русскую землю и дабудет там благословенне святой горы Афонской”. Повернувся Антоній додому, до Києва 1013 року, коли тут, очевидно, ще не було належно упорядкованих монастирів. Антоній мав натуру аскетичну, завжди шукав ізоляції від галасливого світу. Тому довго обирав собі місце для «печерки». Таке, що нагадувало б йому незабутній Афон, і де ніхто б не заважав йому здійснювати подвиги подвижництва. Таким місцем виявилася Берестова гора, від якої пізніше одержав ім’я храм Спаса на Берестові… І почала приходити до нього братія, і він приймав і постригав їх.» Ігуменом бути Антоній не захотів. Попри це, навколо печерки Антонія продовжувала збиратися братія, невдовзі була збудована церква, потім келії. Коли знову виникла потреба в ігумені, Антоній порадив братії обрати Феодосія, сказавши: «Хто більше із вас, як не Феодосій, і найслухняніший, і покірливий, і смиренний?».

У номері:

Життя єпархії день за днем С. 2,3 - 5

Ігумен Феодосій, як відомо, запровадив у монастирі суворий Студитський устав, який потімпоширився на обителі всієї Руси, при ньому почали будувати Святоуспенський храм. «Печерний» монастир зростав, приваблював богомольців, набував слави. Так почала своє буття Києво-Печерська лавра. До кінця свого життя Антоній перебував у самотності, «жив у доброчесності, і не виходив із печери ніколи й нікуди сорок літ», аж до своє смерті. Помер преподобний 1073 року у 90-літньому віці. Поховалийого у «печерці», де він жив, а пізніше причислили до лику святих. Та ще за життя Антоній «возсіяв смиренням, мудрістю, чудесами зцілення та откровеннями» і користувався надзвичайною шаною і впливом у народі та у можновладців. Преподобний Антоній Печерський шанується як основоположник чернецтва у Київській Русі, як засновник Києво-Печерської лаври, молитовно прославляється як обранець Божий, святий нашої землі, заступник і помічник усіх стражденних і немічних, усіх, хто прагне благочестивого життя. Пам'ять про преподобного Антонія Печерського свято шанує православна церква. З нього в Україні почалася жива чернеча традиція, яка не переривається й досі і яка увібрала в себе високе чернече благочестя афонських старців.

Духовний подвиг рівноапостольного князя Володимира Великого у контексті історії Поділля С. 5

Справи милосердня С. 6

Міжконфесійний діалог через призму агресії проти УПЦ С.7

Украинские архиереи о войне и мире С. 8

Blagovist hmelnitchiny july 2015  
Blagovist hmelnitchiny july 2015  
Advertisement