Page 1

CMYK

“her diliminde ayrı bir mutluluk”

ALAÇAT 668 03 00

EŞEN 637 20 00

Tel: 0252 614 50 00 Tuzla Mah. Gaffar Okkan Cad. No:1 FETHİYE

Alaçat Mah. Kaş Yolu Üzeri SEYDİKEMER

ALTINYILDIZ CLASSICS Erkek Giyim / Bayan Giyim / Gelinlik - Abiye

KÖSE GİYİM Cumhuriyet Mah. 97. Sok. (Lise Arkası) No: 60 Fethiye Tel: 0252 614 41 44 - Gsm:0552 282 09 09

16 Ocak 2020 Perşembe Fethiye’nin ilk Gazetesi

57. Yıl

Ne Mutlu Türküm Diyene

e-mail:kosegiyim@gmail.com

Sayı: 17395

Günlük Bağımsız Siyasi Gazete

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

Fiyat: 50 Kuruş

FETHIYE

İş Dünyasının Sorunları Görüşüldü

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (FTSO) ziyaret ederek, Fethiye iş dünyasının beklentilerini aldı, görevde olduğu 9 aylık dönemde yaptıkları hakkında bilgi verdi. Samimi bir ortamda geçen ziyarette Başkan Alim Karaca geciken iade-i ziyaret dolayısıyla FTSO yönetiminden hoşgörü isteyerek, “9 aylık süreç bizim için gerçekten zor bizim bir dönemdi. Bu süreçte Fethiye Belediyesi içinde finansı dengeledik, 44 milyon borç ödedik. Gerek Belediye'ye yapılan ziyaretler gerekse gece geç saatlere kadar süren çalışmalar nedeniyle sizlere gelemedik, sizlerden özür diliyoruz. Ama artık ben Belediye'den çıktım, alanlardayım. Dün sanayideydim. Bugün buradayım. Sizleri sık sık ziyaret edeceğiz, sizleri dinleyeceğiz. Her yerde Ticaret ve Sanayi Odamızın yanındayız. Fethiyemiz için çözüm üretme noktasında hep beraber çalışacağız. Fethiye için yapılacak çok şey var. Her konuda ve her icraatımızda Fethiyemizin menfaatini düşünerek hareket edeceğiz.” diye konuştu.

Seydikemer'de Çoban İstihdamı Desteğine Büyük İlgi Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinde yaptığı değişiklik küçükbaş yetiştiricisini sevindirdi. Halk arasında “Çobanlık Desteği” de denilen desteğe ilgi arttı.

Muğla'nın En Güzel Kafesi Fethiye'de Açılıyor Muğla Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer almaları, engelsiz bir şehirde yaşamaları için bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Kardeş Okullar İçin Kermes Düzenlediler Özel Hatem İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından 2020 yılının ilk kermesi gerçekleşti. Kardeş okullara destek olmak için düzenlenen kermese yoğun ilgi oldu. Okul bahçesinde düzenlenen kermeste; okul aile birliği yönetimi ve üyeleri ile öğrenci velileri tarafından hazırlanan birbirinden güzel yiyecekler kısa sürede tüketildi.

Down Sendromlu bireylerin öncelikli olacağı, engelli gençlerin istihdam edilerek sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmelerini, sosyal bir ortamda iş hayatında aktif yer alarak üretime katılmalarını amaçlayan Muğla'nın en güzel kafesi Down Kafe Fethiye ilçesinde açılıyor.

“Ahmet Selim Yücel” Adaylığını Açıkladı Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe örgütünde kongre heyecanı yükseliyor. CHP Fethiye İlçe Başkanlığı olağan kongresinin gerçekleşeceği 19 Ocak 2020 tarihine sayılı günler kala CHP Fethiye İlçe Başkan adayı Ahmet Selim Yücel; CHP Fethiye parti merkezinde adaylığını açıkladı. Yoğun katılımın olduğu adaylık açıklamasında; Partimizi yükseltmek ve ülke iktidarına getirmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içersinde çalışacağız, dedi.


CMYK

2

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

Fethiye’de Akıl Oyunları Turnuvası Düzenlendi

T

ürkiye Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu tarafından organize edilen Akıl ve Zeka Oyunları Fethiye'de de gerçekleşti. 78 öğrencinin katıldığı turnuva çekişmeli geçti. Fethiye Hüseyin Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu'nda gerçekleştirilen yarışmaya; 8 ortaokul

ve 5 ilkokuldan olmak üzere toplam 78 öğrencinin katıldığı bildirildi. Üzümlü Ortaokulu Matematik Öğretmeni Fatma Aybike Kale ve Çamköy Ortaokulu Rehber Öğretmeni Osman Ece koordinatörlüğündeki Akıl ve Zeka Oyunları İlçe Turnuvası'nda 13 hakemin görev yaptığı öğrenildi. İlkokul öğrencileri

Fethiye'de Konser Verdiler

M

uğla Büyükşehir Belediyesi orkestrası verdiği konserler ile Muğlalılarla buluşmaya devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası 9 Ocak Perşembe günü Menteşe'de 10 Ocak Cuma günü Fethiye'de verdiği konserler ile müzik severler ile bir araya geldi. Orkestra şefliğii Naci Özgüç'ün, solistliğini ise Volkan Kartal'ın yaptığı konserlerde Beethoven 1. Senfonisi ve Strauss 1. Korno konçertosu seslendirildi. Konserler sanatseverler tarafından büyük beğeni topladı.

Mangala, Qbitz, Equilibrio ve Pentago kategorilerinde yarışırken; ortaokul öğrencileri ise Mangala, Reversi, Kulami ve Pentago dallarında ter döktü. Her kategoride birinci ve ikinci sırayı alan öğrencilerin Muğla İl Turnuvası'na katılmaya hak kazandığı belirtilirken; buradaki organizasyonda da ilk iki sırada yer alanların Antalya'da yapılacak Türkiye Finalleri'nde yer alacağı ifade edildi.

OTO AYTEKİN Aytekin BEDEL Genel Müdür / General Manager * Kazalı Araçlarınıza Rent A Car Hizmeti * Cebinizden Para Çıkmadan Araç Teslim Alımı * Uzman Teknik Danışmalarla Ön Büro Müşteri Temsilcileri Ve İşlerinizde Hızlı Ve Titizlikle İş Takibi Oto Aytekin’de * Yağ Değişimi * Ücretsiz Periyodik Yaz Kampanyası

Aracınızın İç Detaylı Temizliğinde Boyasının Korunmasında Bütün Kaskolu Araçlarınıza

* İşçilik Ve Yedek Parçada %15 İndirim * 24 Saat Yol Yardım Hizmeti

ÇALHANOĞLU 25

Yıldır

Pide / Kavurma Sulu Yemek Çeşitleri Tur ve Gruplar İçin Özel Salon Açık Büfe Kahvaltı / Market

Ramazan ÇALHAN / 0252 625 80 28 Cep:0536 625 18 18

Nöbetçi Eczane I.Bölge : Dirmil Eczanesi Çarşı cad.No:85/A Tel:0252 614 18 68

II.Bölge : Kötekli Eczanesi Devlet Hastanesi Acil Tarafı Tel: 0252 613 32 31

Fethiye’nin ilk Gazetesi

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Yerel Süreli Bağımsız Siyasi Gazete Pazar Hariç Hergün Yayımlanır İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

16 Ocak 2020 Perşembe Yıl: 56 Sayı:17395 Fiyat: 50 kuruş (KDV Dahil) Yayın Yeri: Cumhuriyet Mah. İmtiyaz Sahibi.................................................: Çarşı Caddesi No:148/AFethiye/Tel: 0252 612 00 95 MERİN Gazetecilik Matbaacılık Yayıncılık Reklam Baskı Yeri: MERİN Gazetecilik Matbaacılık Organizasyon Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Yayıncılık Reklam Organizasyon Ticaret ve Sanayi Adına Nur İlik Limited Şirketi Matbaası Sorumlu Yazı İşleri Müdürü............:Zeynep Milci Adres:Cumhuriyet Mah. Çarşı caddesi Sayfa Sekreteri..................................: Tuncay Özkınay No:148/A Fethiye İletişim için: 0252 612 00 95 Muhabirler:.................Hakan Çelikdemir, Bu Gazete, Basın Ahlak Yasasına Uymayı, Seher Çoban Ulusal Çıkarlara Ters Haber Ve Yazı Yayımlamamayı Taahhüt Eder. Yayınlanan Siyasi Yazıların Fikri Sorumluluğu Yazarına Aittir.

Web: www.fethiyehaber.com e-mail: fethiyegazetesi1960@gmail.com fethiyegazetesi@hotmail.com


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

3

Belcekız Plajı İçin Önemli Olan Uçuş Güvenliği

F

ethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (FTSO) ziyaret ederek, Fethiye iş dünyasının beklentilerini aldı, görevde olduğu 9 aylık dönemde yaptıkları hakkında bilgi verdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca beraberinde Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli ile birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Başkan Karaca'yı FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Erdem, FTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim, Halil İbrahim Öztürk, Şevket Süreyya Gürol, Emre Başaran, FTSO Meclis Üyesi Aydın Ertemli, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu kapıda karşıladı.

ödedik. Gerek Belediye'ye yapılan ziyaretler gerekse gece geç saatlere kadar süren çalışmalar nedeniyle sizlere gelemedik, sizlerden özür diliyoruz. Ama artık ben Belediye'den çıktım, alanlardayım. Dün sanayideydim. Bugün buradayım. Sizleri sık sık ziyaret edeceğiz, sizleri dinleyeceğiz. Her yerde Ticaret ve Sanayi Odamızın yanındayız. Fethiyemiz için çözüm üretme noktasında hep beraber çalışacağız. Fethiye için yapılacak çok şey var. Her konuda ve her icraatımızda Fethiyemizin menfaatini düşünerek hareket edeceğiz.” diye konuştu.

İş Dünyasının Sorunları Görüşüldü

Samimi bir ortamda geçen ziyarette Başkan Alim Karaca geciken iade-i ziyaret dolayısıyla FTSO yönetiminden hoşgörü isteyerek, “9 aylık süreç bizim için gerçekten zor bizim bir dönemdi. Bu süreçte Fethiye Belediyesi içinde finansı dengeledik, 44 milyon borç

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı da, Belediye Başkanı Alim Karaca'nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biliyoruz Yoğun bir tempoda Fethiye için çalışıyorsunuz. Ayağınıza sağlık.” dedi. Fethiye iş dünyasının ve FTSO üyelerinin çözüm bekleyen konularının ele alındığı ziyarette, Belcekız Palajı'nın işletmesinin yamaç paraşütünde iniş güvenliğinin sağlanması amacıyla FTSO'ya verilmesi, Hayvancılık İhtisas OSB kurulması, Kayaköy'de mübadele müzesi kurulması, Fethiye alabalığının tanıtımı, ikinci el araç alım satımı yapanların talep ettiği galericiler sitesinin yapılması, arıtma tesisi, Göcek'teki çekek yeri ve marinalar, Körfez temizliği paspaturun güzelleştirilmesi gibi

birçok konu görüşüldü.

çıkıyoruz. Problemli bütün asbest borularını değiştirdik. Dekoratif sokaklara önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Tuzla Mahallesi'nin alt Başkan Alim Karaca, Belcekız yapısı bitti. Foça Mahallesi tam Plajı'nın işletmesinin MUÇEV'den anlamıyla şantiyeye döndü. 8 bin 500 alınarak FTSO'ya verilmesi metre çürüyen sağlıksız asbest gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; “MUÇEV bu konuda ısrarlı borularını değiştiriyoruz. Elektrik hatlarını yerin altına alıyoruz. Dolgu ama sadece Belcekız Plajı'nın değil sahasında tamamen elektrik hatlarını tüm plajlarda gelirin Fethiye'de kalması gerekir. Ondan önemlisi iniş yerin altına alıyoruz. Bunların hepsi bu yıl olacak. Bunların hepsini de güvenliğinin sağlanması.” FTSO Başkanı Osman Çıralı da önceki yıllara oranla daha düşük maliyetlerle gerçekleştiriyoruz. 44 Babadağ'da uçuş güvenliğinin milyon lira borç ödedik. Fethiye en sağlandığını ancak yamaç paraşütü iyisine layık. Fethiye için yapılacak inişlerinde alandaki yoğunluk şeylerde siyaset olmaz. Fethiye'nin nedeniyle çok sayıda kaza menfaatini düşünerek hareket yaşandığına dikkat çekerek, “Gelir ediyoruz.” önemli değil bizim için Belcekız Ziyaret karşılıklı hediyelerin Plajı'nda iniş güvenliğinin verilmesi ve fotoğraf çekimi ile sonra sağlanmasını istiyoruz” erdi. değerlendirmesinde bulundu. Haber Merkezi Hayvancılık OSB için Belediye'nin de katkıda bulunmasını isteyen Osman Çıralı, bu konuda Başkan Karaca'dan olumlu yanıt aldı. Çıralı ayrıca alabalık üreticilerinin tanıtıma yönelik talebini ile galericilerin yer konusundaki taleplerini Belediye Başkanı Karaca'ya iletti. Alim Karaca, arıtma tesisinin kapasitesinin iki katına çıkarılacağını belirten Alim Karaca, Belediye'nin faaliyetleri hakkında bilgi verirken şu bilgeleri aktardı: “Göcek'te kapalı pazar yeri yaptık. Üzümlü sosyal tesisini bitirdik. Faralya'nın sosyal tesisini bitirdik. Halk evini açtık. Patlangıç'taki pazar yerini kendi elektriğini üreten pazar yeri ihalesine

Belcekız Plajı İçin Önemli Olan Uçuş Güvenliği


CMYK

4

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

Devlet Hastanesinde 4 Yeni Doktor Göreve Başladı

F

ethiye Devlet Hastanesinde Göğüs Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Kardiyoloji Uzmanı Göz Hastalıkları bölümlerinde olmak üzere 4 yeni doktor göreve başladı.

Fethiye Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlknur Dilek; Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümünde Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Esra İnce ve Osman İnce; Kardiyoloji Bölümünde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Esra Polat hasta kabulüne başladı. Fethiye Devlet Hastanesi'nden yapılan açıklamada;

1993 yılında mezun olduktan sonra 1998 yılına kadar Isparta Devlet Hastanesinde görev yapmıştır. 19982003 yılları arasında İstanbul Süreyya Paşa Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ihtisasını tamamlamış ve 2015 yılına kadar Başasistan olarak görev yapmıştır. 2015-2019 yılları arasında Edremit Devlet Hastanesinde çalışan Dr. İlknur DİLEK, 2019 Aralık ayı itibariyle hastanemiz bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Doktorumuza ve halkımıza hayırlı olmasını dileriz.

Op. Dr. Esra İnce: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Esra İNCE; 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden (ÇAPA) mezun olmuştur.2012 -2013 “Uz. Dr. İlknur Dilek: Göğüs yılları arasında Suruç TSM 'de görev Hastalıkları Uzmanı Dr. İlknur DİLEK; yaptıktan sonra 2013-2017 yılları Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden

arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Doğum İhtisasını tamamlamıştır.2017-2019 yılları arasında Konya Çumra Devlet Hastanesinde görev yapan Op. Dr. Esra İNCE, 2020 Ocak ayı itibariyle hastanemiz bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Doktorumuza ve halkımıza hayırlı olmasını dileriz.

Ocak ayı itibariyle de hastanemiz bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Doktorumuza ve halkımıza hayırlı olmasını dileriz.

Uz. Dr. Esra Polat: Kardiyoloji Uzmanı Dr. Esra POLAT; Hacettepe Üniversitesi'ni 2012 yılında bitirdikten Op. Dr. Osman İnce: Kadın sonra 2 ay Kastamonu Araç TSM 'de Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı görev yapmıştır.2012-2017 yılları Osman İNCE; 2012 yılında Konya arasında Gaziantep Tıp Fakültesinde Selçuk Üniversitesi Tıp Kardiyoloji ihtisasını tamamlamış Fakültesinden mezun olmuş, 2013 ardından 2017-2019 yılları arasında yılına kadar Kars Devlet Hastanesinde görev yapmıştır.2013- Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde, 2017 yılları arasında İstanbul Kanuni 2019 Aralık ayı itibariyle de Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma hastanemiz bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Doktorumuza Hastanesinde Kadın Doğum ve halkımıza hayırlı olmasını dileriz.” İhtisasını tamamlamıştır. İhtisasını Haber Merkezi tamamladıktan sonra Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2020

Fethiye'de Pisa Değerlendirme Çalıştay'ı PISA programında aldığımız sonuçlar hepimizi üzmüştü fakat 2018 yılı sonuçları hepimizin yüreğine su serpti. Bu hepimizde yeni bir heyecan yarattı. Matematik, Fen ve Okuma becerilerinde önceki değerlendirmelere göre ciddi sıçramalar yapmışız. Buradan güzel sonuçlar aldığımızı görüyoruz. Biz bu programda başarılı olmak için

F

ethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı” kapsamında 3 yılda bir yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları değerlendirildi. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi

Salonu'nda gerçekleşen programa Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Halime Ok, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. “Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı” dahilinde OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından 3'er yıllık dönemler halinde yayınlanan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış olduğu Matematik, Fen ve Okuma becerilerinin değerlendirildiği PISA sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. Çalıştayda açılış konuşmasını yapan Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, “2005 yılında bu

elimizden geleni yapıyoruz. Bu uluslararası bir sınavdır ve 3 yılda bir yapılıyor. Bu sınava hazırlık çalışması yapamıyoruz. OECD'nin kendi kriterlerine göre belirlediği öğrenciler 7 ayrı bölgeden rastgele seçiliyor ve sınava alınıyor” dedi. Daha sonra Fethiye Anadolu

Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni Bayram Uygun, PISA'daşu zamana kadar alınan sonuçları istatistikleri ile beraber açıkladı. 2 gün sürecek çalıştayda komisyon üyeleri; Matematik, Fen ve Okuma becerileri alanında çalışmalar yapacak. Haber / Foto : Hakan Çelikdemir


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

5

Kaymakam'dan Başarı Belgesi

F

ethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, ilçede çeşitli kurumlarda görev yapan personele başarı belgesi verdi. Kaymakamlıkta düzenlenen törende, Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü, Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı, Fethiye Tapu Müdürlüğü, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları ile

ADM EDAŞ İlçe Müdürü Fatih Yalçın'a, Fethiye Kaymakamı

Muzaffer Şahiner tarafından başarı belgesi verdi.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, çalışan memurları takdir ettiklerini belirterek "İlçemizde görev yaparken gösterdikleri üstün gayret ve çalışmalarından dolayı çalışanlarımıza, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 122. maddesi gereğince başarı belgesi veriyoruz. Kendilerini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi. Haber Merkezi

Muğla'nın En Güzel Kafesi Fethiye'de Açılıyor

M

uğla Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer almaları, engelsiz bir şehirde yaşamaları için bir projeyi daha hayata geçiriyor. Down Sendromlu bireylerin öncelikli olacağı, engelli gençlerin istihdam edilerek sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmelerini, sosyal bir ortamda iş hayatında aktif yer alarak üretime katılmalarını amaçlayan Muğla'nın en güzel kafesi Down Kafe Fethiye ilçesinde açılıyor. Muğla Büyükşehir Belediye

şehir yaratmak için var gücüyle çalıştıklarını söyledi. Down Kafe'nin yer tahsisi için Fethiye Belediyesi'ne ve Başkan Alim Karaca'ya teşekkür eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün iş birliği ve uyum içerisinde Muğlalı hemşerilerine en güzel hizmetleri vermeye devam edeceklerini söyledi. Başkan Gürün; “Muğla'da 13

evlatlarımız çalışacak. Büyük bir ailenin fertleri olarak onların sosyal ve ekonomik hayat içinde yer almalarını, sosyal bir ortamda iş hayatı içerisinde aktif rol almalarını, temel yaşam becerilerini geliştirmelerini, engelli olan ve olmayanların ortak bir mekanda buluşarak iletişim kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kafe

ilçemiz, 569 mahallemizle büyük bir aileyiz. Kıyısaldan kırsala bu geniş coğrafyada her vatandaşımız için hizmet ve projeler üretiyor, ailemizin her ferdinin yüzündeki gülümseme için çalışıyoruz. Güzel ilçemiz Fethiye'de açacağımız belki de Muğla'nın en güzel kafesi olacak Down Kafe'de downsendromlu

engellerin sevgiyle hep birlikte aşılabileceğinin mekanı olacak. Ön yargılardan uzak, sevgiyle hizmet edilen, hoşgörüyle ve güler yüzle içeceklerin yudumlandığı, yüzlerin güldüğü bu kafe belki de Muğlamızın en güzel kafesi olacak.” dedi. Haber Merkezi

Başkanı Dr. Osman Gürün'ün seçim vaatlerine yazacak kadar önemsediği, engelli bireylerin bir engelini daha ortadan kaldıracak proje Fethiye Belediyesi'nin 05.12.2019 tarihli meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesi'ne verilen Uğur Mumcu Parkı içerisindeki taşınmazda hayata geçiriliyor.

Başkan Gürün; “Bu Kafe Engellerin Sevgiyle, Hep Birlikte Aşılabileceğinin Mekanı Olacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün doğal ve eşsiz güzelliklere sahip olan Muğla'da büyük bir aile olduklarını, her aile ferdi için daha yaşanır bir

Muhtar'dan Başkan Karaca'ya Teşekkür

F

devam eden Muhtar Emray Yetim “Değerli Babataşı mahallesi sakinlerimiz yeni muhtarlık ofisinde hizmet vermeye başlamış bulunmaktayım. Tüm mahalle sakinlerimize duyurulur. Fethiye Yeni Muhtarlık binasının belediye başkanımız Alim Karaca yapımından ve Fethiye'ye dan rica ettik ve bizi kırmayarak kazandırılmasından dolayı Fethiye muhtarlık ofisimizi yaptırmıştır. Belediye Başkanı Alim Karaca ve Başkanımız Alim Karaca'ya sonsuz Fethiye Belediyesine çok teşekkür teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca eden Fethiye Babataşı Mahallesi muhtarlık ofisi inşaatında bize çok Muhtarı Emray Yetim “bundan sonra destek olan Fen işleri müdürümüz mahalle sakinlerimize çok daha iyi bir Tahir Başaran'a, başkan yardımcımız şekilde hizmet vereceğiz. Yeni Güzide hanıma, park bahçe Muhtarlık binamızın olduğu bölge müdürümüz Durmuş Sazcıy'a, imar hem ulaşabilir olması açısından çok müdürümüz Korhan Şaröz'e, daha kolay hem de oto park sorunu mahallemiz encümeni Metin yok. Çevremiz yeşillik ve ağaçlık. Sevinç'e, encümen üyesi Veli Gelen vatandaşlarımız çok daha Pabuşcu'ya, Ersan ilbeyli'ye ve rahat edecekler” dedi. Açıklamasına

ethiye Babataşı mahallesi muhtarlığı Celal Bayar caddesi 775 sokaktaki yeni adresine taşındı.

ofisimizin yapımında emeği geçen tüm Fethiye Belediyesi personeline ve Türk Telekom personeline sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yeni

muhtarlık ofisimiz 775 sokakta, Doğa Koleji önündedir” dedi. Haber / Foto : Hakan Çelikdemir


CMYK

6

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

Hasan Özyer'in Acı Günü

M

uğla eski milletvekillerinden tanınmış iş adamı Hasan Özyer; yengesi Ümmü Gülsüm Özyer'i

kaybetti.

Fethiye Merkez Yeni Cami'de kılınan cenaze namazına yoğun katılım oldu. Öğle Namazının ardından kılınan cenaze namazına; Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve başkan yardımcısı Oğuz Bolelli, iş ve siyaset dünyasının tanınmış kişileri, Özyer ailesinin mensupları, esnaflar ve vatandaşlar katıldılar. Gazetemiz olarak Merhumeye Allahtan Rahmet, Özyer ailesine başsağlığı dileriz. Haber / Foto : Hakan Çelikdemir

Kampüs Tel: 0252 616 71 80 - 90 Kampüs Gsm: 0 505 131 10 20 Kampüs Adres: 346 Sk. No:4 Ovacık Fethiye

Merkez Tel: 0 252 612 66 99 Merkez Gsm: 0 530 912 69 33 Kurs Merkezi: Taşyaka Mah. Ölüdeniz Cad. No:12


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

Maneviyat iklimi celikmsait@gmail.com

M. Said Çelik

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Dünya hayatının bir imtihan mekânı olarak yaratıldığını düşünmeyen, Allah'ın her şeyi bir hikmet üzerine yarattığına iman etmeyen insanlar, şeytanın da telkinleriyle umutlarını tamamen yitirir, mutsuz yaşarlar. Şeytan, insanı Allah'ın yolundan saptırmak, düşünmesini engellemek için her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışır. Şeytanın fırsat kolladığı durumlardan biri de, insanın karamsarlığa düştüğü zor zamanlardır. Gerçekte şeytanın her zehrinin panzehiri vardır; ecza dolabında hiç eksik yoktur. İnsanın yapması gereken, Allah'a sığınmak, O'na güvenmek ve samimiyetle dua etmektir. Allah, insanlara rahmetinden umut kesmemelerini buyurur.

Allah'tan uzak yaşayan insanların umutlarını sürekli kılacak Kur'an'ın tarif ettiği mü'min sağlam bir güvenceleri yoktur. Bu modelinin önemli özelliklerinden biri, nedenle ufak bir olayda bile koşullar ne olursa olsun ümitsizliğe ümitsizliğe kapılırlar. İman edenler kapılmamaktır. Ümitsizlik, her şeyin ise tüm kuvvet ve kudret sahiplerinin bir kader üzerine geliştiğini üzerinde olan Allah'a duydukları kavrayamamanın sonucudur. güven nedeniyle, en zor zamanlarda Allah'ın beğendiği tavır, umut var bile umutlarını diri tutarlar. Hep olarak, her olayın hayırla umutlu olabilmek de stres ve yaratıldığının bilincinde, sabır ve sıkıntıdan uzak, mutlu bir yaşam tevekkül göstermektir. demektir.

Umut Var Olmak

7

www.fethiyehaber.com

Sahip olduğu nimetlerin Allah Katından bir lütuf olduğunu bilen bir insan için, sabah uyanabilmek dahi çok büyük nimettir. Adım atabilmek, yürüyebilmek, konuşup düşünebilmek insan için büyük bir mutluluktur. İnsan nimetlerin değerini genellikle kaybettiğinde takdir eder. Ancak samimi inanan insan bu nimetleri verenin Allah olduğunun ve dilerse geri alabileceğinin şuurunda olduğundan, elindekilerle şükreder. Onun mutlu olmak için dünyevi nimetlere ihtiyacı yoktur.Gerçek mutluluk yalnızca insanın kalbinin tatminiyle mümkündür. Bunun sırrı ise Allah'ı tanımak ve güzel işler yapmaktır. Kalbini Allah'a tam olarak teslim eden insan, artık Allah'ın yönetimindedir. Allah'a duyduğu aşkın derinliği nedeniyle mutluluğu sürekli içinde hisseder. Umut var olmak insanın inancı ölçüsündedir, imanının göstergesidir. İnsan imanı ölçüsünde Allah'ın nimetlerine, rahmetine ve rızasına kavuşmayı umut eder. Rabb'ine yakın olan ve O'na teslimiyeti yaşayan kimse, “ neden böyle oldu”, “ keşke olmasaydı” gibi düşüncelere kapılmaz. Bilir ki en kötü gibi görünen olayın bile ardında hayır ve hikmet vardır.

Sevgisiz insanlar hem ruhsal, hem bedensel, hem de maddi yönden çökerler. Sürekli hata yapan, suç işleyen ve şeytanın bataklığa benzer karanlık sisteminde yaşayan bu kimseler için de ciddi ve yararlı olacak işler yapmak gerekir. Güzel ahlaka davet etmek, Allah sevgisinin o kucaklayıcı sıcaklığına insanları yaklaştırmak, gerçek sevginin ve aşkın güzelliğini insanlara anlatmak önemlidir. “… Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden umut kesmez.” (Yusuf Suresi 87) İman sahibi insan, görünürde her şeyini kaybetmiş de olsa, ümitsizlik ve karamsarlığa kapılmadan, her şeye yeniden başlayabilir. Allah'a duyduğu sevgi, güven, tevekkül ve O'nun hayırla yarattığı kadere imanı, yeni bir sayfa açarken umudunu ve coşkusunu diri tutacaktır. Umudu da zorluklar karşısında onun dayanıklılığını ve gücünü artıracaktır… Selam ve Dua ile …

U14 Türkiye Basketbol Şampiyonası Fethiye Ve Göcek'te sporseverleri bekliyor. 16 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek turnuvaya katılacak takımlar toplam 400'den fazla sporcu, sporcu aileleri vekulüp idarecileriyle Fethiye'ye geliyor. Ayrıca, maçları yönetecek hakemler, gözlemciler ve Federasyon yetkilileriyle beraber bu sayının 400'ü aşacağı bildiriliyor. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, konuyla ilgili olarak,“Basketbol Federasyonu ile kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde, geçen yıl Eylül ayında Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi 019 – 2020 sezonu Federasyon Kupası maçlarına Türkiye Erkekler U14 Fethiye ile Göcek'te ev sahipliği Basketbol Turnuvası yapmıştık. Hatırlanacağı gibi, seçim kampanyası zamanında Fethiye'yi bir maçları13-19 Nisan 2020 spor kenti yapma iddiasında tarihleri arasında Fethiye ile olduğumuzu belirtmiştik. Çünkü Göcek'te gerçekleştirilecek. Fethiye'de bunun için yeterli bir Türkiye Basketbol potansiyel olduğuna inanıyoruz. Federasyonu ve Fethiye Amacımız, sporda Muğla ilinin en Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenecek organizasyon, Fethiye önde gelen ilçesi olmaktır. Erkekler Beşkaza Spor Salonu ve Göcek Spor U14 Basketbol Turnuvası maçlarının da burada oynanmasıyla kısa arayla Salonu'nda yapılacak. ulusal bir basketbol turnuvasına ev Turnuva kapsamında hepsi sahipliği yapmış olacağız. Zaten birbirinden heyecanlı maçlar Türkiye Basketbol Ligi'nin lideri Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'un bu sezon gösterdiği başarılı performansı herkes takdir ediyor. Bu arada, bize güvenerek, şehrimize yine bir ulusal turnuva veren Türkiye Basketbol Şampiyonası yetkililerine de teşekkür etmek isterim. Basketbolun yanında, diğer spor branşlarına da ilgimiz ve desteğimiz devam ediyor. Örneğin, yine ulusal çapta iki tenis turnuvasının şehrimizde düzenlenmesi için temaslarımız sürüyor. Konu tamamen netleştiğinde bunu da kamuoyu ile paylaşacağız.

2

Bu tip sportif faaliyetleri gençlerimizin kötü alışkanlıklardan kurtulmaları için destekliyoruz.” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Alim Karaca, “söz konusu organizasyonun başarılı geçeceğine emin olduğunu” belirterek, “bu etkinliğin, Fethiye'nin basketbola verdiği önemi Türk basketbol kamuoyuna bir kez daha göstereceğini” vurguladı.

Fethiye'de Yükselen Değer: Basketbol Türkiye Basketbol Federasyonunun Yurtiçi Altyapı Faaliyetleri kapsamında13-19 Nisan 2020 tarihleri arasında Fethiye ile Göcek'te düzenlenecek olan U14 Erkekler Basketbol Şampiyonasına aralarında Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Anadolu Efes, Darüşşafaka gibi Türk basketbolunun en önemli takımlarının altyapı oyuncuları katılacak. Basketbol otoriteleri, “geçen yıl Eylül ayında Fethiye ile Göcek'te oynanan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Federasyon Kupası maçlarının

ardından, Türkiye Erkekler U14 Basketbol Turnuvası maçlarının da yine Fethiye ve Göcek'te oynanacak olmasının Fethiye'nin basketbola verdiği önemi tüm kamuoyuna gösterdiğini, Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'un Türkiye Süper Ligi'ne çıkması halinde Fethiye'nin sporda çok ciddi bir aşama kaydetmiş olacağını” vurguladılar.


CMYK

8

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

Büyükşehir, Seydikemer'e Süt Tankı Tahsis Etti

M

uğla Büyükşehir Belediyesi Seydikemer S.S. Çaykenarı Mahallesi, Seydikemer S.S. Arsa ve Milas S.S. Savran Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri'ne 5'er tonluk süt tankı tahsis etti.

Osman Gürün'e Teşekkür Ederiz” 176 üyesi olan SeydikemerS.S. Çaykenarı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Osman Uçar'da 2015 yılında kurdukları kooperatiflerinin zor günlerden bugüne köylülerin sahip çıkmasıyla geldiğini şimdi de kooperatiflere Muğla genelinde kooperatifleri bir araya getirdiği toplantıya katıldıklarını, yetkilerin hemen gelerek taleplerini yerinde incelediğini ve kendilerine olumlu geri dönüş yaptığını söyledi. 5 tonluk süt tankı tahsisinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Süleyman Çot köylerinde 10 bin tonluk üzüm, 8

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin tarıma, kooperatiflere desteği ara vermeden devam ediyor. Muğla genelinde tarıma yaptığı yatırımlar ve yenilikçi projelerle dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerle güç birliğine 3 süt tankı tahsisi ile devam etti. Süt üretim kooperatiflerinin en önemli

ihtiyaçlarından olan ve Büyükşehir Belediyesi'nden talep ettikleri Süt Tankı 3 kooperatife daha tahsis edildi. Toplam 441 üyesi olan Çaykenarı, Arsa ve Savran kooperatiflerine 5'er tonluk süt tankeri desteği Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve kooperatif başkanlarının attığı imzalarla hayata geçirildi.

Milas Savran Koop Başkanı; “Büyükşehir İle Her Şey Çok Güzel Olacak” Milas S.S. Savran Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Demirci kooperatiflerinin 60 üyesi olduğunu, Büyükşehir Belediyesi'nden süt tankı talep ettiklerini ve bu taleplerinin yerine getirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca Büyükşehir'in tohum desteği, toprak tahlili hizmetlerinden de çok memnun olduklarını tarımda Büyükşehir sayesinde her şeyin çok güzel olacağına inandıklarını söyledi.

Seydikemer Çaykenarı Koop. Başkanı; “Başkanımız

Büyükşehir'in sahip çıktığını ve kendilerine 5 tonluk süt tankı tahsis ettiğini söyledi. Köylerinde üzüm ve elma üretiminin yoğun olduğunu söyleyen Osman Uçar Büyükşehir ile birlikte üzüm ve elma sirkesi üretimi için çalışma yapmak istediklerini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'e destekleri için teşekkür etti.

bin tonluk elma üretiminin olduğunu, Büyükşehir ile üzüm ve elma sirkesi üretimi yapmak için çalıştıklarını belirtti. Büyükşehir'in yollardan, su kanallarına, tarımdan sağlığa her hizmetinden çok memnun olduklarını söyleyen Süleyman Çot Başkan Gürün'e hizmetleri için teşekkür etti. Fethiye-Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Seydikemer Arsa Koop Tokmak kooperatifler ve Büyükşehir Başkanı; “Büyükşehir karşılıklı güç birliği ile marka ürünler Talebimizi Hemen Yerine yaratarak Muğla'da üretimi arttırmak Getirdi” istediklerini, Büyükşehir 205 üyesi olan S.S. Arsa Belediyesi'nin de kırsal kalkınma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi taleplerini karşılıksız bırakmadığını Başkanı Süleyman Çot Büyükşehir'in söyledi ve Başkan Gürün'e destekleri

için teşekkür etti.

Başkan Gürün; “En Büyük Amacımız Da Üreten Köylümüzü Tekrar Milletin Efendisi Yapmak” Kooperatiflerle işbirliğinin üreten bir Muğla için atılmış önemli bir adım olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla'da büyük bir aile olduklarını ve karşılıklı güç birliği ve dayanışma ile bu ailenin Muğla'yı daha güzel hizmetler yapacağını söyledi. Başkan Gürün; “Ülkemiz ve Muğlamız için milli ekonominin temeli olan tarım çok önemli. Özellikle tarımda kooperatiflerimize, birlikte üretmeye, markalaşmaya ve kırsal Muğla'da üretip kıyısal Muğla'da tüketmeye

büyük önem veriyoruz. Muğla'da büyük bir aileyiz. Bu ailenin her bir ferdi bizim için çok değerli. Büyükşehir olarak kooperatiflerimizi bir toplantıda bir araya getirerek isteklerini, sorunlarını dinlemiş ve birlikte neler yapabilirizi konuşmuştuk. Özellikle süt üreticilerimizden süt tankı talebi gelmişti. Ekiplerimiz bu taleplerin uygunluğunu yerinde inceleyerek kısa zamanda kooperatiflerimize dönüş yaptı ve süt tankı tahsisini başlattık. Büyük bir aile olarak Muğla'da kooperatiflerimizle birlikte üretmek, Muğlamızın markalı ürünlerini oluşturmak, kırsalda üretip kıyısalda tüketmek için çalışıyoruz. En büyük amacımız da üreten köylümüzü tekrar milletin efendisi yapmak. Toprağına, geçmişine ve geleceğine sahip çıkan üreticilerimizle ülkemizin kalkınması için güç birliğine devam edeceğiz.” dedi. Haber Merkezi


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

9

Seydikemer'de Çoban İstihdamı Desteğine Büyük İlgi

T

arım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinde yaptığı değişiklik küçükbaş yetiştiricisini sevindirdi.

Halk arasında “Çobanlık Desteği” de denilen desteğe ilgi arttı. Konu hakkında açıklama yapan İlçe Müdürü Engin Maraşlı; “Bakanlığımızca 2017 Yılında sürü yönetici Desteği için 2019 yılında 10 farklı Mahallemizden 16 küçükbaş yetiştiricimiz başvurdu. Sürü Yöneticilerine toplam 80.000 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Daha önce 300 koyun ve keçi yetiştirenlere verilen destekleme 100 başa indirildiğinden daha fazla

üreticinin yararlanması için Müdürlüğümüzce Şubat ayında Fethiye İŞ-KURUMU destekli Meslek edindirmeye yönelik Sürü Yönetici elemanı kursları düzenlenecektir. Destekten yararlanmak için aranan belgelerin başında “Sürü Yöneticisi Kursu” sertifikası gerekmektedir. Üreticilerimizi n ileride destekten yararlanma konusunda mağdur olmamaları için kurslarımıza katılmalarını beklemekteyiz. Konu ile ilgili olarak Koyun-Keçi Damızlık Üreticileri Birliği olarak bilgilendirme mesajları yayınlamaktayız. Tebliğ gereğince bu desteklemeden yararlanma şartları şu şekildedir: Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteği başvuruları Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (2019/54) yayınlama tarihi olan 20.11.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında kabul edilecektir. Desteklemeden yararlanacak işletme, TÜRKVET'e kayıtlı en az yüz anaç küçükbaş hayvan varlığına sahip olmalıdır.

Çobanın, Sosyal Güvenlik Kurumu primleri en az beş ay süreyle yatırılmış olmalıdır.Başvurular, işletme sahibi veya köy/mahalle sürülerini otlatan çobanlar tarafından dilekçe ile işletmenin kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine yapılır. Başvuru Sırasında Aşağıdaki Belgeler İstenir: 1) Çobanın ve işletme sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, 2) Sürü yöneticisi sertifikası, 3) Desteklemeden yararlanacak çobanın durumuna göre; işletmede çoban istihdam ediliyor ise iş sözleşmesinin örneği, köy/mahalle sürülerini otlatan çoban ise hayvanlarını otlattığı işletme

sahiplerinden en az ikisinden alınan muhtar onaylı muvafakatname, çoban işletme sahibi/işletme sahibinin birinci dereceden yakını ise işletme sahibinin taahhütnamesi, 4) Çobana ait sigorta primlerinin yatırıldığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlükleri tarafından onaylanmış veya e-Devletten alınan kare kodlu sigortalılık hizmet döküm belgesi. Sigorta primleri 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi üzerinden yatırılanların sigortalılık hizmet döküm belgesinde 6121.12 Çoban (küçükbaş hayvan) kodunu haiz olmaları şartı aranır.”dedi.

Kardeş Okullar İçin Kermes Düzenlediler Kardeş okullara destek olmak için düzenlenen kermese yoğun ilgi oldu. Okul bahçesinde düzenlenen kermeste; okul aile birliği yönetimi ve üyeleri ile öğrenci velileri tarafından hazırlanan birbirinden güzel yiyecekler kısa sürede tüketildi. Kermesten elde edilen gelir ile zel Hatem İlkokulu Okul kardeş okullarda okuyan öğrencilere Aile Birliği tarafından çeşitli hediyeler alınacak. 2020 yılının ilk kermesi Kermes hakkında yapılan gerçekleşti. açıklamada “Geleneksel hale gelen

Ö

ve Fethiye ve Seydikemer bölgesindeki kardeş okulların ihtiyaçlarının giderilmesi için düzenlenen kermeslerimizi yıl da 3 veya 4 defa düzenlenmekteyiz. Özel Hatem ilkokulu olarak geleneksel hale getirdiğimiz 2020 yılının ilk

ettiğimiz gelir ile Van'ın Çaldıran ilçesindeki kardeş okulumuzda okuyan öğrenciler için kitap, kırtasiye, kıyafet ve oyuncaklardan oluşan hediyelerimizi ulaştırmıştık. Bu kermesimizde de elde ettiğimi geliri belirlemiş olduğumu bir kardeş

kermesini gerçekleştirmekteyiz. Geçtiğimiz yıl düzenlemiş olduğumuz kermeslerde; elde ettiğimiz gelirlerle Seydikemer Kayacık ve Fethiye Menteşe'deki kardeş okullarımızın ihtiyaçlarını gidermek için kullandık. Yine geçtiğimiz yıl kermeslerden elde

okul için kullanacağız. Kermesin düzenlenmesinde emeği geçen tüm velilerimize, okul aile birliği üyelerine, birbirinden değerli öğretmenlerimize ve okul idaremize çok teşekkür ediyoruz” denildi.


CMYK

10

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

T.C. FETHİYE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ (ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ SIFATIYLA) ESAS NO : 2018/252 Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde 3367 ticaret sicil numarasında kayıtlı, Muğla Fethiye ilçesinde (Taşyaka Mahallesi, Sanayi Sitesi Şehit Fethibey Cad. No. 46)Öz Turkuaz Raf İmalat İnşaat Turizm Tic. Ltd. Şti. hakkında; 21/12/2019 tarihinde yapılması kararlaştırılan alacaklılar toplantısının, Konkardato Komserliğinin belirleyeceği ve taraflara ilan edilecek olan ileri bir tarihe ertelenmesine, gerekli işlemlerin yapılması hususunda Konkordato Komseri Süleyman Ülker'e yetki verilmesine, Korkordato Komiseri Süleyman Ülker'in 13/12/2019 tarihli talepleri doğrultusunda KESİN MÜHLETİN UZATILMASI TALEBİNİN KABULÜ İLE, İİK nun 289 md uyarınca Fethiye Ticaret Sicil Müdürlüğü'nün 003367 sicil numarasında kayıtlı davacı Öz Turkuaz Raf İmalat İnşaat Turizm Ticaret Limited Şirketi hakkında verilen 25/02/2019 tarihinden itibaren 1 yıllık kesin mühletin dolduğu tarih olan 26/02/2020 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE KESİN MÜHLETİN 6 AY DAHA UZATILMASINA, Konkordato Komiserin görev ve yetkilerinin aylık ek kesin mühlet süresince aynen devamına, Konkordato Komseri şirket faaliyetlerine nezaret edecektir. Ayrıca şirket yönetim organının tüm eylem ve incelemelerinin geçerliliği Konkordato Komseri onayına tutulmuştur. Alacaklılarca, ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içinde dilekçe ile itiraz edilerek, konkondato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığı hususunu delilleri ile birlikte ileri sürülebilecekleri gibi mahkememizden de konkortato talebinin reddini talep edebilecekleri hususu İİK'nın 288. maddesi gereğince İLANEN TEBLİĞ OLUNUR. İlanlar: www.ilan.gov.tr

HOCAOĞLU

Şubemiz Yoktur

HOCAOĞLU DENİZLİLİ

Şubemiz (MEDYUM) Astroloji Fal Spirit Valist İşleri (MEDYUM) Yoktur

Erkan YILMAZ

Astroloji Fal Spirit Valist İşleri Çamköy Pazaryeri Karşısı 0537 396 29 82 Fethiye

Basın-1116902

Çocuklara Karne Hediyesi Başkan'dan

M

ilas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın çocuklara karne hediyesi olarak “Arkadaşım Ben Geldim” adlı çocuk tiyatro oyununu Milas'a getiriyor. Sinema ve dizi oyuncusu Gülnihal Demir'in başrol oynadığı müzikli, komedi türünde çocuk oyunu 27,28,29 Ocak tarihleri arasında Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonunda ücretsiz olarak sahnelenecek. 13:00-15:00 saatlerinde iki seans

olarak sahnelenecek oyunda Zafer Kaya'da rol alacak. Zorlu bir eğitim döneminin ardından gelen yarıyıl tatili için öğrencileri unutmadıklarını dile getiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat “Çocuklarımız ve gençlerimiz eğitim öğretim dönemi boyunca tatlı bir yorgunluk yaşadı. Biz de öğrencilerimiz için yarıyıl tatillerinde tiyatro etkinliği programı hazırladık. Yarıyıl tatiline kısa bir süre kala karne alacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşayan öğrencilerimizin yanındayız. Tüm öğrencilerimize şimdiden mutlu ve huzurlu bir yarıyıl tatili diliyorum.” dedi.(HABER MERKEZİ)

Milas'ın Kedileri “ev”lendi Milas Belediyesi, sokak hayvanlarını olumsuz hava koşullarından korumak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sokak kedileri için hazırlanan kedi evleri, belediye ekipleri tarafından ilçenin belirli noktalarına bırakılmaya başlandı.Milas Belediye Başkan yardımcıları Hüseyin Çöllüoğlu,Mehmet Çayırlı,Milas Belediyesi Veterineri Fatih Yalçın,Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Bekir Güney,Hayvansever Meliha Tekin'in de bulunduğu ekipler tarafından yerleştirilen kedi evleri vatandaşların da taktiri ile karşılandı. Milas Belediyesi Sağlık İşleri ve Fen İşleri Müdürlüklerinin ortak çalışmasıyla sokak kedileri sıcak bir yuvaya kavuştu. Belediye ekipleri, koruge boru ve ahşaptan imal ettikleri ve yanında mama hanesi olan korunaklı kedi evlerini parklara bırakmaya başladı. İlk olarak Milas Şehir Parkı ve Hacıilyas meydanından bırakılmaya başlanılan kedi evleri sırasıyla, Türkan Saylan,Penbe Karadeveci,akkent Atatürk,Turhan Selçuk parkları gibi ilçenin tüm mahallelerindeki parklar ile devam edecek. “HAYVAN SEVER BİR BELEDİYEYİZ” Hayvan sever bir Belediye olduklarının altını çizen Milas Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu, kedi evlerinin Milas halkı ve hayvan severler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Sokak kedilerinin yoğun olduğu bölgelere, Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından imal edilen kedi evlerini koyuyoruz. İlk gün, 11 mahalleye 22 adet kedi evlerimizi yerleştirdik. Hayvan sever bir Belediye olarak kedi evi dağıtımlarımız önümüzdeki günlerde hız kesmeden devam edecek” dedi. “BU PROJE BEKLEDİĞİMİZ BİR ŞEYDİ” Kedi evlerinin yerleştirilmesinden son derece memnun olduğunu belirten Milas'lı hayvan sever Meliha Tekin; Bu proje Belediyemiz tarafından yapılmasını beklediğimiz bir projeydi.Can dostlarımız için bu projeyi düşünen ve hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum.Burada ki amaç halkı daha da bilinçlendirerek sokak hayvanlarımızın da bir can taşıdığını,onlara hep beraber sahip çıkmamız gerektiğini öğretmek.Sevimli dostlarımızın soğuk havalarda bu tür evlere ihtiyaçları vardı.Bizler bu gün bu alanlara kedi evlerimizi yerleştirdik.Sadece buralara değil insanlarımız kendi evlerinin önlerine de bir kap su ve mama kaymalılar.Bu şehri bu sokaklardaki hayvan dostlarımızla paylaşıyoruz.Milas Belediyemizden beklentimiz bunun gibi projelerdi,bize el uzattılar ve kedi evlerini ilçemizin dört bir yanına yerleştirmeye başladılar.Bu anlamda ben başta Belediye Başkanımız Muhammet Tokat'a ,Başkan yardımcılarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.(HABER MERKEZİ)


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

İlanlar: www.ilan.gov.tr

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Basın-1100645

www.fethiyehaber.com

11


CMYK

12

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

“Ahmet Selim Yücel” Adaylığını Açıkladı

C

umhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe örgütünde kongre heyecanı yükseliyor. CHP Fethiye İlçe Başkanlığı olağan kongresinin gerçekleşeceği 19 Ocak 2020 tarihine sayılı günler kala CHP Fethiye İlçe Başkan adayı Ahmet Selim Yücel; CHP Fethiye parti merkezinde adaylığını açıkladı. Yoğun katılımın olduğu adaylık açıklamasında; Partimizi yükseltmek ve ülke iktidarına getirmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içersinde çalışacağız, dedi.

“Üç Arkadaşımıza Da Başarılar Diliyorum”

başarılar diliyorum. İlçe Başkanı Adayı olmak da medeni bir cesareti gerektirir. Bu nedenle de üç arkadaşımızı kutluyorum. Umarım Cumhuriyet Halk Partisine, birlik ve beraberliğimize uygun bir tabloyla kongremiz gerçekleşecektir" diye konuştu.

mekaşatlı bir seçim süreci geçirdik. Ama o kadar güzel veriler ve tablolar yakaladım ki; Kuvayi Milliye ruhundan tutunda, koca yürekli anneler gördüm. Koca yürekli teyzeler ve amcalar gördüm. Bayrağına ve ülkesine “Partimize Hizmet Etmek inanan, sahip çıkan, demokrasiye inanan, laikliğe İçin Aday Olduk” inanan türbanlı teyzeler Kendisinin adaylık açıklama gördüm. İnanın bu ülke öyle toplantısına uzaktan yakından katılım bir ülke ki, hani derler ya bir sağlayan herkese çok teşekkür eden dağın başındaki Yörük Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe çadırında duman hala Başkan Adayı Ahmet Selim Yücel tütüyorsa, bu ülkede umut konuşmasında "Yaklaşık 5 aydır vardır. Biz o umudu Pazar günü gerçekleşecek olan yeşertmek adına yola çıktık. Ben inanıyorum ki biz o umudu hep beraber yeşerteceğiz" diye konuştu.

getireceğiz. En büyük ve en güzel projemiz bu. Çünkü köylerimiz boşaltıldı. Çocuklarımız taşımalı “Çok Güzel Projelerimiz eğitim ile köylerden merkezlere taşınmaktadır. Öğretmenlerimiz Var” köylerden çekildi. Şuanda Hedeflerinin Cumhuriyet Halk Partisine neler katılabileceği yönünde köylümüzün danışabileceği, derdini anlatabileceği hiçbir kimse kalmadı. çalışmalar olacağını ifade eden Yücel "Bizim hedefimiz ve amacımız Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, fark yaratacaksak, eğitim Cumhuriyet Halk Partisi ile seferberliğini başlatmak zorundayız.

Ahmet Selim Yücel'in adaylık açıklamasından önce CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu partililere seslendi. Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu konuşmasında “Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye 37'nci Olağan İlçe Kongre öncesi ilçe başkanlığı için adaylık açıklamalarımız devam ediyor. Daha önce iki başkan adayımız Mehmet Demir ve Ulaş Yavuz ilçe başkanlığı için adaylık açıklamalarını yapmışlardı. Bugün de Ahmet Selim Yücel arkadaşımız 2014-2019 döneminde Cumhuriyet Halk Partisinin Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yaptı. O dönem de Ahmet Selim Yücel arkadaşımız ile birlikte çalıştık. Ahmet Selim Yücel arkadaşımız da bugün adaylığını açıklıyor ve Pazar günü yapacağımız kongrede üç aday arkadaşımız yarışacak. Daha önceki aday açıklamalarında da ifade ettiğim gibi son derece seviyeli bir şekilde delegasyon belirlendi. Şimdi de adaylarımız ilçe delegelerimizden ve üyelerimizden oy istiyorlar. Neticede de Pazar günü kongremizi gerçekleştirerek, Cumhuriyet Halk Partisinde yeni bir dönemin başlangıcını yapacaklar. Ben ilçe başkanlığı adaylığı yolundaki üç arkadaşımıza da

Cumhuriyet Halk Partisi 37'nci Olağan İlçe Kongresi için sahalardayız ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin ilk kurucu siyasi partisi olması ile birlikte bugün de ülkemizin geldiği noktadan ülkemizin kurtuluş partisi olma sıfatı ile yoluna devam etmektedir. Biz bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisine hizmet etmek ve ideolojimizin gelişmesi adına aday olduk. Yaklaşık 5 aydır çalışmamızı yürütüyoruz. Bu çalışma sürecinde üyelerimizi tek tek gezerek, üyelerimizin fikirlerini ve görüşlerini alarak Cumhuriyet Halk Partisinin bu saatten sonra nasıl bir yol, nasıl bir çizgi, nasıl bir ideoloji ve nasıl iktidar olur söyleminin çözüm yollarını bulmak, Cumhuriyet Halk Partisinin önce örgütsel birlikteliğini daha sonra da toplumsal mutabakatı sağlamak adına aday olduk. Çok

memleketimize ve milletimize hizmet yapmaktır. Bu güzel ve anlamlı yolda demokrasiye inanan, toplum ve eğitim için çalışmalar yapmak. Eğitim ile ilgili iki tane çok güzel projemiz var. Bu iki proje ile öncelikle AK Parti hükümetinin taşımalı eğitim ile boşalttığı köylerimize eğitimi geri

En büyük projemiz bu olacak. Bunun küçük bir örneğini Mudanya Belediyesinde buldum ve projesini aldım. İnşallah Fethiye Belediyemiz ile bu çalışmayı Fethiye İlçemizde gerçekleştireceğiz" dedi. Konuşmasına devam eden Ahmet Selim Yücel “Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanımız hepimizin büyüğü Dr. Osman Gürün çok güzel hizmetler ve yatırımlar yapmakta. Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca'da sosyal belediyeciliğin farkını göstermeye başladı. Projeler hayata geçmeye başladı. Başkan olduğumuz zaman; hem Osman Gürün başkanımız hem de Alim Karaca başkanımıza tüm desteğimizi vereceğiz. Her zaman onların arkasındayız ve yanındayız” dedi.


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

13

Meslek Lisesi Öğrencilerinden Biyonik El birçok alanda kullanılması amaçlanıyor. Ayrıca biyonik el, insanlar için tehlike arz eden durumlarda uzaktan da kontrol edilebiliyor. Biyonik elin tescillenmesi için önümüzdeki günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurulacak. Yaptıkları ürünü tanıtan öğrencilerden Ayşenur Kavak, "Eldivene monte edilmiş esneklik sensörleri yardımıyla elimizden alınan konum ilas Mehmet Akif Ersoy bilgileri tasarladığımız devre tarafından işlenerek, motorlar Çok Programlı robotik elin kontrolü Anadolu Lisesi bilişim yardımıyla sağlanır. Bu robotik elin tasarım bölümü öğrencileri, insan el amacı sağlık alanında kullanılması

M

hareketlerini birebir uygulayan 'biyonik el' yaptı.

Milas Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11'inci sınıf öğrencileri Ayşenur Kavak, Murat Türkmen ve Ahmet Döner, 4 ay süren çalışmayla, biyonik el yaptı. İnsan el hareketlerini birebir yapan elin, sağlık başta olmak üzere

veya insanlar için tehlikeli olabilecek ortamlarda uzaktan kontrolü sağlanarak riski en aza indirmektir. Eldiveni giymiş birisi tarafından yapılan el hareketlerini birebir taklit edebiliyor. İnsan el hareketlerini birebir yapabilen robot kolun, sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılması amaçlanıyor." diye konuştu. Bilişim Bölümü öğretmeni İsmet Aslan ise "Sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılması amaçlanıyor. Ayrıca biyonik el, insanlar için tehlike arz eden durumlarda uzaktan kontrol edilebiliyor" dedi.

Okul Müdürü İsmail Özer ise, projenin hayata geçirilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, "Sağlık ve bomba imha konusunda kullanılabilecek olması önemli. Öğrencilerimle öğretmenlerimin her zaman yanındayım. Ülkemiz adına güzel bir çalışma" ifadelerini kullandı. Haber Merkezi


CMYK

14

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

16 Ocak 2020 Perşembe

e-Twinning Kalite Etiketleri Ödül Töreni Yapıldı

M

illi Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan, eTwinning faaliyetleri kapsamında, Muğla'da Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi alan kurum yöneticisi ve öğretmenlerimize, Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde ödül töreni düzenlendi.

Törene İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap Aksel, Menteşe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İbrahim Halil Şahin, Taner Şen, Mehmet Yaşar, Ünsal Korkut, Ulusal Ve Avrupa Kalite Etiketi Almaya Hak Kazanmış Öğretmenler Ve Okul Müdürleri Katıldı. Tören e-Twinning tanıtım videosuyla başladı. Ardından eTwinning İl Koordinatörü Betül Şohoğlu Muğla'daki e-Twinning çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunumunda "Öğretmenlere ve öğrencilere, Avrupa ülkeleriyle iletişim ve işbirliği fırsatı sunarak proje yapmalarına imkân sağlayan eTwinning portalına, ilimizde 707 okul ve 3080 öğretmen kayıtlı durumda. e-Twinnig faaliyetlerinde ilimizin başarı grafiği, yükseliş halinde. 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ulusal Kalite Etiketi sayısı 18, Avrupa Kalite Etiketi sayısı 7 iken 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ulusal Kalite Etiketi sayısı 55, Avrupa Kalite Etiketi sayısı 69 olmuştur." ifadelerine yer verdi. Öğretmenler adına konuşma yapan Marmaris Armutalanı Evrenpaşa Ortaokulu Bilişim

öğretmeni Demet Mert, e- Twinning faaliyetlerinin kendisini hem kişisel hem mesleki anlamda çok geliştirdiğini belirtti. Demet Mert konuşmasında "e-Twinning faaliyetlerinde, öğrencilerimin ortak okullarla yaptığı işbirliği ve iletişim çalışmalarında motivasyonları arttığını gözlemledim. E- twinning sayesinde öğrencilerimin hatta benim yabancı dil becerilerimiz gelişti. Öğrencilerimin teneffüslerde oyun oynamak yerine, benim sınıfımın kapısında beklemesi, farklı sınıfların öğrencilerinin bir sene sonra ki projeler için rezervasyon yaptırması beni inanılmaz motive ediyor. Öğrencilerim bu süreçte teknolojiyi daha verimli ve güvenli bir şekilde kullanmaya başladılar. Farklı kültürleri tanıyarak da bakış açılarını geliştirdiler. 2023 Eğitim Vizyonuna su taşıyan kaynaklardan biri olan eTwinning platformunda bulunmaktan çocuklarım ve kendim adına çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim." dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre konuşmasında "Marka olmak farklı bir şey. Marka olmanın mutluluğunu da şu an bu salonda bulunan 27 okul müdürüm ve 30

öğretmenimde görebiliyorum. Böyle bir başarıya önderlik yaptığınız için siz değerli okul müdürlerimi ve kıymetli öğretmenlerimi vizyonunuzdan dolayı, eğitme katkılarından dolayı Sayın Bakanım adına, Sayın Valim adına, şahsım ve tüm eğitim camiam adına, saygı ve hürmetle selamlıyorum. Değerli arkadaşlarım, eTwinning bir marka oluşumudur. Nasıl ticari hayatta bir marka oluşuyorsa ve o markanın sürekliliği önem arz ediyorsa eğitimin de markası 2014 yılından itibaren Bakanlığımız YEĞİTEK bünyesindeki Ulusal Destek Servisi tarafından yürütülen e-Twinning projelerinde okullarımızın ve öğretmenlerimizin aldığı Avrupa Kalite Ödülleri ve Ulusal Kalite Ödülleridir. Bizim sizleri iyi örnek teşkil etmesi adına tüm Muğla'ya tanıtmamız lazım." ifadelerine yer verdi. TÖRE sözlerinin devamında "e- Twinning faaliyetlerinde 81 il içerisinde başarılı ilk 10 il arasında 7. sırada yer almak tabii ki gurur verici ama bizim hedefimiz ilk sırada yer almak. Muğla'da o kadar yetkin, o kadar özel öğretmen ve

yöneticilerimiz var ki bunu kesinlikle başaracağımıza inanıyoruz. eTwınnıng'i neden çok önemsiyorum neden benim için çok anlam ifade ediyor? Çünkü okul yöneticisinin, öğretmenin ve öğrencinin motivasyonunu artırıyor. Nitelikli bir şekilde marka okullarımızın, marka öğretmenlerimizin sayısını artırarak Muğla'nın motivasyonunu artırmayı hedefliyoruz. İyi ki varsınız. Elinize, emeklerinize sağlık. Başarılarınızın daim olmasını diliyorum." dedi. Konuşmaların ardından 2018-2019 eğitim öğretim yılında yürüttükleri başarılı projeler ile Ulusal/Avrupa Kalite Etiketi alan 27 okulumuzun müdürlerine, 30 öğretmene ve e-Twinning Okul Levhası alan 5 okula; Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE tarafından ödülleri verildi. Muğla Olgunlaşma Enstitüsü ev sahipliğinde yapılan ödül töreninin ardından davetlilerle toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi. Haber Merkezi


Fethiye’nin ilk Gazetesi

16 Ocak 2020 Perşembe

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

15

Konut Satışları %61,3 Arttı Konut satışlarında, İstanbul 40 317 konut satışı ve %20,0 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 20 084 konut satışı ve %9,9 pay ile Ankara, 12 284 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 29 konut ile Hakkari, 33 konut ile Ardahan ve 103 konut ile Tunceli oldu. Muğla ise Türkiye genelinde %1,3'lük payla 21. sırada yer aldı.

İpotekli satışlar¹ %598,1 arttı Muğla'da ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %598,1 oranında artış göstererek 733 oldu. 733 ipotekli satışın 195'i ilk satış, ürkiye İstatistik 538'i ikinci el satış olarak gerçekleşti. Konut satışları %61,3 arttı Kurumu 2019 yılı Aralık Aynı dönemde Türkiye genelinde Muğla'da konut satışları 2019 ise 50 278 konut ipotekli satış ayı Konut Satış Aralık ayında bir önceki yılın aynı sonucunda el değiştirdi. Türkiye İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge ayına göre %61,3 oranında artarak 2 genelinde toplam konut satışları 608 oldu. içinde ipotekli satışın payı %24,9 Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ Bu satışların 777'si ilk satış, 1 831'i olurken bu oran Muğla ili için %28,1 tarafından verilen bilgiye göre Muğla ikinci el satış olarak gerçekleşti. olarak gerçekleşti. ilinde;

T

Diğer satışlar² %24,0 arttı Muğla'da diğer konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %24,0 oranında artış göstererek 1 875 oldu. Bu satışların 582'si ilk satış, 1 293'ü ikinci el satış olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise 151 796 konut diğer satış sonucunda el değiştirdi.

Yabancılara yapılan konut satışları %4,3 azaldı Muğla ilinde Aralık ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %4,3 oranında azalarak 89 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Aralık ayında ilk sırayı 2 650 konut ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 957 konut satışı ile Antalya, 317 konut satışı ile Ankara, 212 konut satışı ile Bursa ve 154 konut satışı ile Yalova izledi. Haber Merkezi

“İsmet Tayyaresi Yenilenecek”

M

uğla Büyükşehir Belediyesi, Tayyare Kavşağı'nda yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada; “Muğla Büyükşehir Belediye'mizin il merkezinde gerçekleştirdiği Menteşe Kentsel Tasarım Yolu 2. Etap, cadde, yol, kavşak düzenlemesi ve altyapı çalışmaları kapsamında Muğlamızın sembollerinden İsmet Tayyaresi'de aynı yerinde yenilenecektir.

Çalışmalar kapsamında yerinden kaldırılan İsmet Tayyaresi kısa süre içerisinde aynı yerinde ve aynı şekilde Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe girişindeki yerini alacak. Ayrıca Tayyare kavşağında yeni yeşil alan düzenlemeleri yapılarak vatandaşların hizmetine sunulacaktır. Kurtuluş Savaşı'nın seyrini değiştiren İsmet Tayyaresi 2008 yılında Muğla Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yaptırılarak şehrin girişindeki yerini almıştı.”ifadeleri yer aldı. Haber Merkezi

81 İl’de Araç Kiralama ve Diğer Hizmetler

ARAÇ KİRALAMA

RENT A CAR

HAVALANI TRANSFER

AIRPORT TRANSFER

UÇAK BİLETİ

FLIGHT TICKETS

ALTERNATİF TURLAR

ALTERNATIVE TOURS

GEZİ ORGANİZASYONLAR

TOUR ORGANIZATIONS & EXCURSIONS

EMLAK VE DANIŞMANLIK

REAL ESTATE CONSULTANCY

JEEP SAFARİ

JEEP SAFARI

KONAKLAMA HİZMETLERİ

ACCOMODATION SERVICES

www.oscarrentacar.com

0252 612 77 78

M.Kemal Blv. Opposite The 3M Migros Fethiye

0 532 151 0 151


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

K O L E J İ Başarı = Doğa

Eğlenirken Öğreten Çocuk Kulübü 5.6. VE 7. SINIFLAR İÇİN Hafta İçi Hergün ÖDEV ÇALIŞMALARI 13:30- 16:00 Saatleri Arası BAŞLIYOR

*Öğle Yemeği *Etüt Saatlerinde Ödev Takibi Ve Kontrolü *Yazılı Hazırlık Çalışmaları *Dökümanlar *Ara Tatillerde Tekrar Programları (Şubat-Nisan Aylarındaki Ara Tatillerde)

Taşyaka Mah. 144 Sokak No:9 Otel Eroğlu Arkası Fethiye

Ücret 2.500 TL

Not: 10 Kişi Ve Üzeri Gruplara Servis (ÜCRETSİZ) (OKULDAN - NEVA ÇOCUK KULÜBÜNE)

Tlos Turizm 0252 659 01 01

Çok Uygun Fiyatlarla Soğuk - Sıcak Yiyecek & İçecek

Arıcan İklimlendirme Ve Soğutma Şevki Arıcan

Babataşı Mah. Adnan Menderes Bulv. No:60 Fethiye Tel: 0 252 612 08 82 İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm Ölçülü Kaş Alımı C lt Ütüleme Profesyonel Makyaj C lt Bakımı İpek K rp k Leke G derme Kalıcı Makyaj

Gel n Makyajı Bölgesel İncelme Man kür Ped kür Dermapen

Beuty

Tuzla Mahallesi 563. Sok. No:3 Daire:5 Tel: +90 252 614 29 30

Saloon

www.reyhanuzell ksalonu.com

Reyhan Ölmezer

Güzellik Uzmanı

Profile for fethiyegazetesi

16012020  

16012020  

Advertisement