Page 1

CMYK

“her diliminde ayrı bir mutluluk”

ALAÇAT 668 03 00

EŞEN 637 20 00

Tel: 0252 614 50 00 Tuzla Mah. Gaffar Okkan Cad. No:1 FETHİYE

Alaçat Mah. Kaş Yolu Üzeri SEYDİKEMER

ALTINYILDIZ CLASSICS Erkek Giyim / Bayan Giyim / Gelinlik - Abiye

KÖSE GİYİM Cumhuriyet Mah. 97. Sok. (Lise Arkası) No: 60 Fethiye Tel: 0252 614 41 44 - Gsm:0552 282 09 09

15 Ocak 2020 Çarşamba Fethiye’nin ilk Gazetesi

57. Yıl

Ne Mutlu Türküm Diyene

e-mail:kosegiyim@gmail.com

Sayı: 17394

Günlük Bağımsız Siyasi Gazete

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

Fiyat: 50 Kuruş

FETHIYE Tüketici Hakem Heyeti 2019 Raporu Açıklandı Fethiye Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti; 2019 yılında 1680 başvurudan 670'ini tüketici aleyhine sonuçlandırdı.

Fethiye'den İdlib'e Yardım Kampanyası

H

ayrat İnsani Yardım Derneği, Fethiye'den İdlib'te güvenli bölgede yaşam savaşı veren vatandaşlar için yardım topluyor.

Fethiye Tüketici Hakem Heyeti 2019 yılında 752 kusurlu üründen 420'sini tüketici lehine sonuçlandırırken, 332'sini tüketici aleyhine sonuçlandırdı. Toplam 1680 başvurudan bin 670'inini karara bağlayan Tüketici Hakem Heyeti abonelik sözleşmeleri kapsamındaki 536 başvurudan 348'ini tüketici lehine, 188'ini tüketici S.8 aleyhine karara bağladı.

Başta battaniye, çadır, yatak, yorgan olmak üzere kuru gıda ile kadın, erkek ve çocuk giysileri toplanırken; yardımların Cuma gününe kadar yapılabileceği bildirildi. Özellikle otellerin ve bazı büyük kuruluşlarla esnafların çadırdan battaniye ve yatağa kadar eşyaları yardım olarak İdlib'e ulaştırılabileceği kaydedildi. Hayrat İnsani Yardım Derneği Fethiye Yetkililerinden Hüseyin Çetinkaya, yardım yapmak isteyenlerin temiz şekilde hazırladıkları yardım paketlerini gelip alabileceklerini de belirterek, “Bu kış gününde İdlib'te güvenli bölgede S.3 vatandaşlar zor durumda” dedi.

Fethiye'den Üç Firma Dana Eti Diye Domuz Eti Satmış Gazi Ortaokulu'nda Geleneksel Kermes

Güç Birliği 2020 Yılının İlk Toplantısını Yaptı S.4

Ev sahipliğini ve sekretaryasını Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın (FTSO) yaptığı Fethiye Güç Birliği Platformu 2020 yılının ilk toplantısını FTSO Meğri Toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Fethiye'nin öğrenci sayısı bakımından en yoğun okullarından Gazi Ortaokulu'nda düzenlenen kermese yoğun ilgi oldu.

Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen firmaları açıkladı. Muğla'da 4 firma Türkiye'de ise toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı. Muğla'daki gıdada taklit ve tağşiş yapan 4 firmanın 3'ü Fethiye'den. Fethiye'de üç restoran dana eti diye domuz eti servisi yapmış.

S.5

Okul Aile Birliği Başkanı Suzan Güngör kermes gelirinin okul ihtiyaçları için harcanacağını bildirdi. Fethiye Gazi Ortaokulu Okul Aile Birliği'nin geleneksel kermesine başta veliler olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

S.5


CMYK

2

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Muhtarlardan Başkan Karaca’ya Ziyaret

restoranım yok. Ama ben Fethiye'yi yönetiyorum. Ben burada yaşayan 160 bin vatandaştan sorumluyum. Ölüdeniz'e ileri teknolojili sıfır arıtma Körfez kirliliğiyle yapılan yapıldı. 'Arıtma çalışmıyor' diyorlar. yorumlara da cevap veren Başkan Arıtma son sistem çalışıyor. Karaca, “'CHP'li belediye körfezi Burada suçlu aramayacağız. Burada kirletti' diyorlar, ben geleli 1 ay olmuş. farklı siyasi görüşlerde birçok Ben mi kirlettim körfezi? Amaç kardeşimiz, abimiz var. Ben Fethiye ve Büyükşehir Belediyesi'ni partizanlık yapmıyorum, ben zan altında bırakmak. Biz arıtmayı bölgeme hizmet için geldim. Mesele tüm halka açtık. Gerçekten güzel bir Fethiye'ye katkı sunabilme arıtma yapılmış. Geçmiş yönetimde meselesidir. Bizler Körfez Temizliği yapan arkadaşlara da teşekkür için mücadele veriyoruz. Aldığımız ediyorum. Arıtma tesisinin çıkış

“Fethiye Esnafını Ve Turizmcileri Düşünmek Zorundayım”

F

Biz bunu almak mecburiyetindeyiz. Bizim amacımız vatandaşımızı üzmek değil, ancak bizlerde yasaların üzerinde değiliz! Biz bunları uygulamak zorundayız” dedi. Muhtara seslenen Karaca, “Lütfen hiç kimsenin kaçak inşaat yapmasına izin vermeyin. Devlet yeni yasa çıkarıyor. Yasada yeni yapılan Su fiyatları üzerinden alınan katı kaçak inşaatların yıkımı, ayrıca yapılan binaların kiraya verilmesi atık bedelinin bakanlık tarafından yasalaştırıldığından dolayı alındığını yada satışının yapılması kesinlikle engelleniyor. Ciddi yaptırımlar ifade eden Karaca, “Meskenlerde fiyat 14 lira 60 kuruştu. Biz bu rakamı geliyor, lütfen bunu tüm vatandaşlarımıza sizler de anlatın. şehir merkezinde 10 TL'ye, köyden Bakanlıktan 100'den fazla yapının mahalleye dönüşen yerlerde ise 8 TL'ye çektik. Meskenlerde tepki yok. yıkımı için liste geldi. En çok Faralya'da var. Birçok mahallede var. Ancak işyerinde bir tepki var. Bakanlık 'yıkacaksınız' diyor. İşyerinde metrekare üzerinden fiyat 2018-2019-2020 yılında yapılan hesaplanıyor. ne kadar kaçak bina varsa hepsini Buna yapılacak bir şey yok! yıkacağım diyor. Durum ciddi. Bunun Bakanlığın bir çizelgesi var. Onun bilinmesinde fayda var” diye konuştu. üzerinden bir hesaplama yapılıyor.

ethiye'nin 41 mahalle muhtarı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'ya taziye ziyaretinde bulundu. Karaca muhtarların soruları üzerine, ziyarette birçok konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Nöbetçi Eczane I.Bölge : Altay Eczanesi Esnaf Hastanesi Karşısı Tel: 0 (252) 612 31 05

II.Bölge : Ayşem Eczanesi 2 No’lu ASM Yanı Tel: 0 (252) 613 26 25

değerleri Çevre Bakanlığı tarafınca online kontrol ediliyor. Sistemde dakika dakika inceleniyor ve raporlanıyor. Bu durum artmadan kaynaklansa bu arıtmayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalıştırır mı? Çalıştırmaz. Ben kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum. Ama benim halkımın gerçekleri bilmesi gerekiyor. A Haber'i getirip sezon ortasında vatandaşın eline mikrofon verilmez. Ben Fethiye esnafını ve turizmcileri düşünmek zorundayım. Benim otelim yok, Fethiye’nin ilk Gazetesi

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

duyumlara göre önümüzdeki günlerde dip taraması başlayacak. Ama birbirimizi suçlamamamız gerekiyor. Halkımız bize güveniyor. Biz halkımıza karşı doğru olmak zorundayız. Ben gece gündüz çalışıyorum. 5 yıl boyunca 41 mahalleye hizmet etmek zorundayım. Sizlerle birlikte bir olup çalışmalıyız. Artık mahalle mahalle geziyorum. Halk bizleri görmek istiyor. Haber / Foto : Hakan Çelikdemir

Yerel Süreli Bağımsız Siyasi Gazete Pazar Hariç Hergün Yayımlanır İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

15 Ocak 2020 Çarşamba Yıl: 56 Sayı:17394 Fiyat: 50 kuruş (KDV Dahil) Yayın Yeri: Cumhuriyet Mah. İmtiyaz Sahibi.................................................: Çarşı Caddesi No:148/AFethiye/Tel: 0252 612 00 95 MERİN Gazetecilik Matbaacılık Yayıncılık Reklam Baskı Yeri: MERİN Gazetecilik Matbaacılık Organizasyon Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Yayıncılık Reklam Organizasyon Ticaret ve Sanayi Adına Nur İlik Limited Şirketi Matbaası Sorumlu Yazı İşleri Müdürü............:Zeynep Milci Adres:Cumhuriyet Mah. Çarşı caddesi Sayfa Sekreteri..................................: Tuncay Özkınay No:148/A Fethiye İletişim için: 0252 612 00 95 Muhabirler:.................Hakan Çelikdemir, Bu Gazete, Basın Ahlak Yasasına Uymayı, Seher Çoban Ulusal Çıkarlara Ters Haber Ve Yazı Yayımlamamayı Taahhüt Eder. Yayınlanan Siyasi Yazıların Fikri Sorumluluğu Yazarına Aittir.

Web: www.fethiyehaber.com e-mail: fethiyegazetesi1960@gmail.com fethiyegazetesi@hotmail.com


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

3

www.fethiyehaber.com

Fethiye'den İdlib'e Yardım Kampanyası alabileceklerini de belirterek, “Bu kış gününde İdlib'te güvenli bölgede vatandaşlar zor durumda” dedi. Çetinkaya, “Hayrat İnsani Yardım Derneği, 2013 yılından bu yana Fethiye'de faaliyet göstermektedir. Türkiye'de ve dünyanın her yerinde ihtiyaç sahiplerine, hayırsever vatandaşların yaptığı bağışları ulaştırıyoruz. Geçen hafta İdlib'e Duyarsız Kalmayalım diye bir kampanya başlattık. Savaş sonucunda göç etmek zorunda kalan aileler, belirli güvenli bölgelere sığınmışlardır. Savaş mağduru evsiz aileler ve çocuklar vardır. En çok barınma için çadıra ihtiyacımız var. Küçük çocuk kıyafeti yerine büyük çocuk kıyafeti veya battaniye bağışlanabilir. Soğuktan korunmak için buna ihtiyaçları var. Fethiye çok soğuk olmadığı için bunu anlayamayabiliriz fakat oralar çok soğuk. Fethiye'de hayırseverler çağrımıza duyarsız kalmadılar. Gıda maddeleri, elbiseler ve battaniye bağışları oluyor. Otel işletmelerinden ricam değişim yapacakları yorgan, battaniye ve nevresimleri bize getirsinler ya da arasınlar biz kendi yerlerinden teslim alalım. Hem onlar bir hayra katılır, hem de biz bir hayra sebep olmuş oluruz. Cuma kampanyamız sona erecek, Cumartesi günü araçlarımız buradan hareket edecek” diye konuştu. Haber Merkezi

H

ayrat İnsani Yardım Derneği, Fethiye'den İdlib'te güvenli bölgede yaşam savaşı veren vatandaşlar için yardım topluyor.

Başta battaniye, çadır, yatak, yorgan olmak üzere kuru gıda ile kadın, erkek ve çocuk giysileri toplanırken; yardımların Cuma gününe kadar yapılabileceği bildirildi.

“En Çok Çadır'a,

OTO AYTEKİN Aytekin BEDEL Genel Müdür / General Manager * Kazalı Araçlarınıza Rent A Car Hizmeti * Cebinizden Para Çıkmadan Araç Teslim Alımı

Hızlı Ve Titizlikle İş Takibi Oto Aytekin’de * Yağ Değişimi

* 24 Saat Yol Yardım Hizmeti

ÇALHANOĞLU 25 Ramazan ÇALHAN / 0252 625 80 28 Cep:0536 625 18 18

Müşteri Temsilcileri Ve İşlerinizde

* İşçilik Ve Yedek Parçada %15 İndirim

Özellikle otellerin ve bazı büyük kuruluşlarla esnafların çadırdan battaniye ve yatağa kadar eşyaları yardım olarak İdlib'e ulaştırılabileceği kaydedildi. Hayrat İnsani Yardım Derneği Fethiye Yetkililerinden Hüseyin Çetinkaya, yardım yapmak isteyenlerin temiz şekilde hazırladıkları yardım paketlerini gelip

Yıldır

Pide / Kavurma Sulu Yemek Çeşitleri Tur ve Gruplar İçin Özel Salon Açık Büfe Kahvaltı / Market

* Uzman Teknik Danışmalarla Ön Büro

* Ücretsiz Periyodik Yaz Kampanyası

Battniye'ye Ve Gıda Maddelerine İhtiyaç Var”

Aracınızın İç Detaylı Temizliğinde Boyasının Korunmasında Bütün Kaskolu Araçlarınıza


CMYK

4

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Güç Birliği 2020 Yılının İlk Toplantısını Yaptı

E

v sahipliğini ve sekretaryasını Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın (FTSO) yaptığı Fethiye Güç Birliği Platformu 2020 yılının ilk toplantısını FTSO Meğri Toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Başkanı Adem Hıra, Fethiye İnşaat Mühendisleri Odası adına Levent Çimen ve FTSO Genel Sekreteri Av. Ezgi Kullukçu katıldı. Fethiye Güç Birliği Platformu'nun gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, gündem konularını Fethiye Belediyesi bünyesinde kurulacak “Turizm ve Eşitlik Birimi” ile

“Tarım Birimi” ve Kent Konseyi tarafından hazırlanan Körfez Kirliliği raporu oluşturdu. Fethiye Belediyesinin bünyesinde kurulmak istenen Turizm ve Toplumsal Eşitlik birimi hakkında bilgi veren Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi M. Gözde Gürsoy Hoşafçı konu ile ilgili Fethiye Güç Birliği Platformu üyeleriyle bilgi alış verişinde bulundu. Fethiye Belediyesi bünyesinde tarım ve turizm alanlarında şimdiye kadar hiçbir birim oluşturulmadığına dikkat çeken Hoşafçı, bir tarım ve turizm kenti olan ilçemizde bunun bir eksiklik olduğunu, Fethiye Belediyesi bünyesinde bir dahaki meclis gündeminde onaylanmak üzere 'Tarım Birimi' kurulmasına ilişkin planlarının olduğunu belirtti. Fethiye'de bulunan tarihi eser ve kültür varlıklarının envanterinin oluşturulması ve ilçemizde bir kent müzesi kurulması planlarından bahsederek, ayrıca turizmi 12 ay canlı tutmak adına alternatif turizm

destinasyonları, bisiklet ve yürüyüş rotaları gibi projeleri 2 sene içerisinde hayata geçirmek istediklerinin bilgisini verdi. 'Turizm ve Eşitlik Birimi' kapsamında aynı zamanda toplumda dezavantajlı gruplar olarak bilinen kadın, çocuk ve engelli bireyler için fırsat eşitliği yaratacak çalışmalar yapacaklarının altını çizdi. Ayrıca yine Fethiye Belediyesi bünyesinde kurulması düşünülen kırsal alan birimi olacak 'Tarım Birimi' kapsamında yapılacak çalışmalara değinen Hoşafçı, Çevre Koruma Müdürlüğü altında böyle bir birimin faaliyet göstermesinin gerekli olduğunu belirtti. Bu birimin Fethiye ve Seydikemer Ziraat Odaları ile koordineli olarak çalışması gerektiğini vurgulayarak Fethiye ve Seydikemerli çiftçilerin eğitimleri için üniversitelerin ziraat fakültelerinden yararlanabileceklerini ifade etti. Fethiye ve Seydikemer Ziraat Odaları ise çiftçilere danışmanlık verme hususunda Fethiye Belediyesi bünyesinde kurulacak bu birime

2020 yılında yapılması planlanan çalışmaların görüşüldüğü toplantıya Fethiye Belediyesini temsilen Belediye Meclis Üyesi ve Fethiye Kent Konseyi Genel Sekreteri M. Gözde Gürsoy Hoşafçı, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ve Ziraat Odası Temsilcisi Gökçen Güven, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye Şehir Plancıları Odası Başkanı Birol Keski, Fethiye Mimarlar Odası Başkanı Günay Solak, Fethiye Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası maksimum destek sağlayacaklarını belirttiler. Gündemin son maddesi olarak Fethiye Kent Konseyi Körfez Kirliliği Geçici Çalışma Grubu'nun hazırlamış olduğu Körfez Kirliliği Raporu değerlendirilerek raporun içerisinde geçen sorunların çözümünü ilgilendiren ilgili kurum ve kuruluşların Muğla Valiliği kanalıyla bilgilendirileceği ve herkesin bu konuda üzerine düşeni yapmasıyla körfezin kirlilik probleminin uzun vadede önüne geçilebileceği konuşuldu.


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

5

Fethiye'den Üç Firma Dana Eti Diye Domuz Satmış

G

sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda Tarım ve Orman Bakanlığı, ve gıdayla temas eden taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi madde ve malzemelerin tespit edilen firmaları açıkladı. üretim, işleme ve dağıtımının Muğla'da 4 firma Türkiye'de ise tüm aşamalarında resmi toplam 229 firmaya ait 386 parti kontrol faaliyetlerinin büyük ürünü kamuoyuyla paylaştı. bir titizlikle yürütüldüğü ifade Muğla'daki gıdada taklit ve tağşiş edildi. yapan 4 firmanın 3'ü Fethiye'den. Fethiye'de Liste'ye giren Fethiye'de üç restoran dana eti diye firmaların birisi Ölüdeniz domuz eti servisi yapmış. mahallesinden diğerleri ise Tarım ve Orman Bakanlığı, çalış ve Foça mahallesinden taklit veya tağşiş yapıldığı olmakta. Yapılan açıklamada; kesinleşen, aralarında et ve et Foça Mahallesi Çalış Plajı ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel No:48 Fethiye/Muğla yağ, bal, takviye edici gıdalar ve adresinde; dana etinde çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait domuz eti tespiti, Foça Mah. 386 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. 1054 Sok., No:54/A, Muğla'da 4 firma Fethiye/Muğla adresinde Dana Biftek'te Domuz Eti Tespiti, Ölüdeniz açıklandı. Mahallesi Kıdrak Caddesi No:4 Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda Fethiye/Muğla adresinde ise but dana etinde domuz eti tespiti yapıldı. taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin Türkiye'yi kapsayan Tüm liste için

ıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar açıklandı.

bakanlığın internet adresinde yayınlandı. Tarım ve Orman Bakanlığımızca; tağşiş listesi kamuoyu ile paylaşıldı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin

yağına, çikolatadan ete kadar taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün belirlendi. Haber Merkezi

Gazi Ortaokulu'nda Geleneksel Kermes

F

ethiye'nin öğrenci sayısı bakımından en yoğun okullarından Gazi Ortaokulu'nda düzenlenen kermese yoğun ilgi oldu.

Okul Aile Birliği Başkanı Suzan Güngör kermes gelirinin okul ihtiyaçları için harcanacağını bildirdi. Fethiye Gazi Ortaokulu Okul Aile Birliği'nin geleneksel kermesine başta veliler olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Okul bahçesinde yapılan kermese veliler, evlerinde yaptıkları gıda ürünlerini satarken; sac böreğinden dönere, aşureden kek ve çeşitli böreklere kadar değişik gıda maddeleri satışa sunuldu. Okul Müdürü Ali Koyuncu ile

Okul Aile Birliği Başkanı Suzan Güngör'ün davetlilerle yakından ilgilendiği kermesten elde edilecek gelir, okul ihtiyaçlarına harcanacak. Okul Aile Birliği Başkanı Suzan Güngör, “Geleneksel olarak bu kermesi her yıl yapıyoruz. Kermes gelirini okulumuzun ihtiyaçları için harcıyoruz. Kermese ilgi oldukça iyi” ifadelerini kullandı. Okul Müdürü Ali Koyuncu da “Okulumuzun bin 250'ye yakın öğrencisi bulunmaktadır. Okul Aile Birliğimiz okul ihtiyaçlarımızı karşılamak için düzenlediğimiz kermese ilgi yoğun oldu. Kermesimize katılanlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.


CMYK

6

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Başkan Karaca, Sanayide İncelemelerde Bulundu

F

ethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye'nin 41 mahallesinde vatandaşların taleplerini dinlemek için birçok bölgeye ziyaretler gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Karaca, Fethiye Sanayi Sitesi'nde özellikle yaşanan otopark sorunuyla ilgili Zabıta Müdürü Sadık Bağlan ile incelemelerde bulundu. Karaca, sanayide çevre düzenlemesi, temizlik çalışmaları, yol çalışmalarıyla

Kampüs Tel: 0252 616 71 80 - 90 Kampüs Gsm: 0 505 131 10 20 Kampüs Adres: 346 Sk. No:4 Ovacık Fethiye

ilgili de vatandaşların taleplerini dinleyerek, gerekli talimatları verdi. Zabıta Müdürü Sadık Bağlan ile Esnaf Odası temsilcisiyle birlikte gerçekleştirilen ziyaretlerde esnaflar, Karaca'ya ilgi gösterdi. Sanayi esnafının yaşadığı sıkıntıları yerinde dinleyen Karaca, yapılacak çalışmalar olduğunu, özellikle yaşanan otopark sıkıntısını çözmek istediklerini dile getirdi. Sanayi'nin birçok bölgesinde belediyeye ait park alanlarını inceleyen Karaca, bu bölgelerle ilgili çalışma yapılması için talimat verdi.

Karaca, “Esnaflarımızın her türlü sorunlarını dinledik. 41 Mahallemizde hiçbir bölgeyi ayırt etmeden hizmet yapmak istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız devam ederken, sanayi esnaflarımızın da taleplerini isteklerini dinledik. Bazı bölgelerde ciddi talepler var. Notlarımızı aldık. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte vatandaşlarımızı memnun etmek için çalışıyoruz. Esnaflarımıza hayırlı işler diliyorum” diye konuştu. Haber / Foto : Hakan Çelikdemir

Merkez Tel: 0 252 612 66 99 Merkez Gsm: 0 530 912 69 33 Kurs Merkezi: Taşyaka Mah. Ölüdeniz Cad. No:12


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

halsizlik, uykusuzluk, migren gibi hastalıklar nedeniyle bedensel olarak da hızla çökmeye başlarlar. Tüm bu hastalıkların oluşma sebebinin yalnızca stres olduğunu elbette ki söyleyemeyiz. Ancak çıkış noktalarının çoğu kez psikolojik kaynaklı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Bu konuda Cenab-ı Allah şöyle buyurur: “Allah, kimi hidayete erdirmek isterse, onun göğsünü İslam'a açar; kimi saptırmak isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, iman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik çökertir.” (En'am suresi celikmsait@gmail.com 125) M. Said Çelik Allah'a teslim olmayan ve Kur'an ahlakı ile yaşamayan insanlar, yaşadıkları zor ve sıkıntılı hayatta genç yaşlarına rağmen yıpranmış bir bedene, solgun ve sağlıksız bir yüze sahip olurlar. Gelecek için her zaman endişe Kur'an ahlakının yaşanmadığı toplumlarda insanlar stresli bir hayat içindedirler. Olaylara yaklaşımları çoğu zaman olumsuz ve ümitsizdir. yaşarlar. Stres, vücuttaki dengeyi Sürekli hayal kırıklığı yaşar, bozan ciddi bir durumdur. Pek çok çevrelerine ve kendilerine küserler. insanın Allah'a teslimiyeti tam Bu olumsuz ruh hali bazısının çok manası ile yaşayamamalarından fazla yemek yemesine, bazısının da dolayı bedenlerinde oluşan bu hiç yiyememesine neden olur. Bir olumsuz durum, bir süre sonra süre sonra ya çok şişman ya da çok psikolojik kökenli hastalıklara zayıf bedenleri de onlar için ayrı bir yakalanmalarına neden olur. Panik stres konusu haline dönüşür. atak, kalp ve mide rahatsızlıkları,

Maneviyat iklimi

Allah'ı Unutmak Ve Stresli Yaşam

www.fethiyehaber.com

İman etmeyenler mutluluk ve huzuru sürekli dünyevi zevklerde ararlar. Birçok insanın bir arada bulunduğu kapalı, karanlık ve gürültülü eğlence mekânlarında insanlar, sorunlarından uzaklaşmaya çalışırlar. Ancak çoğu zaman havasız ve sağlıksız olan bu ortamlarda, uyuşturucu veya içki ile sorunlarından anlık olarak uzaklaştıklarını zannetseler de, sorunlarını katladıklarından habersizdirler. İçki ve bağımlı oldukları diğer maddelerin etkisi ile gözlerinin altında mor halkalar oluşur. Yüzleri koyu sarı, sağlıksız bir hal alır. Dişleri ve dilleri sararır ve sürekli pis kokarlar. Kulakları bir süre sonra az duymaya başlar. Kendilerini her zaman halsiz ve yorgun hissederler. Dalgın ve endişelidirler. Stresten oluşan tikleri vardır. Rabbimiz yine şöyle buyurmaktadır: “Kötülükler kazanmış olanlar ise; her bir kötülüğün karşılığı, kendi misliyledir. Bunları bir zillet sarıp kaplar. Onları Allah'tan (kurtaracak) hiçbir koruyucu yok. Onların yüzleri, sanki bir karanlık gecenin parçalarına bürünmüş gibidir. İşte bunlar ateşin halkıdırlar; orada süresiz kalacaklardır.” Yunus suresi 27) Kur'an ahlakı ile yaşayan, Allah'a tam teslim olmuş mü'minler arasında ise, teslimiyetten gelen bir huzur, sağlık ve canlılık hâkimdir.

7

Karşılaştıkları olumsuz her olayın kaderlerinde olduğunu ve kendileri için Allah'ın her şeyi hayırla yarattığını bilen mü'minler, asla huzursuzluk ve stres yaşamazlar. Kadere tevekkül, mü'minlerin yaşamına büyük bir konfor getirir. Bütün bunların sonucunda da son derece sağlıklı bir yüz ve bedene sahip olurlar. Yüce Rabbimiz, iman eden bu kişilerin yüzlerinden tanınacağını bir ayetinde şu şekilde bildirmiştir: “Muhammed, Allah'ın elçisidir. Ve onunla birlikte olanlar da kâfirlere karşı zorlu, kendi aralarında ise merhametlidir. Onları rükû edenler, secde edenler olarak görürsün; onlar, Allah'tan bir lütuf ve ihsan ve hoşnutluk arayıp isterler. Belirtileri, secde izinden yüzlerindedir. İşte onların Tevrat'taki vasıfları budur: İncil'deki vasıfları ise: Sanki bir ekin; filizini çıkarmış, derken onu kuvvetlendirmiş, derken kalınlaşmış, sonra sapları üzerinde doğrulup-boy atmış (ki bu,) ekicilerin hoşuna gider. (Bu örnek,) Onunla kâfirleri öfkelendirmek içindir. Allah, içlerinden iman edip Salih amellerde bulunanlara bir mağfiret ve büyük bir ecir va'detmiştir. (Fetih suresi 29) Selam ve Dua ile …

6 Bin 8 Kişiye 11 Milyon 424 Bin TL Yardım Yapıldı

F

ethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner beraberinde İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, Toplum Destekli Polisler, Çamköy Mahalle Muhtarı Ahmet Bozkurt ile birlikte Çamköy Mahallesi'nde bulunan ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

bildirdi. Muğla Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından Fethiye'de 130 ihtiyaç sahibi vatandaş için gönderilen yardımlar; Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner tarafından dağıtılmaya başlandı.

Kaymakam Muzaffer Şahiner yaptığı açıklamada, “Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla zaman zaman sıkıntılarla baş başa kalabiliyor. Hem iç hem de dış düşmanlarla mücadele etmek durumunda kalabiliyoruz. Bu bağlamda ilçemizin ve ülkemizin en değerli varlığı olan şehit ailelerimiz

Kaymakam Şahiner daha sonra Eldirek Mahallesi'nde şehit polis babası İsmail Gümüş'ü de ziyaret etti. Kaymakam Muzaffer Şahiner, Fethiye'de son bir yılda 6 bin 8 kişiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 11 milyon 424 bin TL'lik yardım gerçekleştirildiğini de

İhtiyaç sahibi vatandaşlara ziyarette bulunan Kaymakam Muzaffer Şahiner, Muğla Valiliği'nin İstanbul'dan hayırseverler tarafından gönderilen yardımlarını bizzat ulaştırmakta olduğunu ifade etti. Vatandaşlar, Kaymakam Şahiner'e teşekkür ederken; Kaymakam ve beraberindekiler daha sonra Eldirek Mahallesi'nde şehit polis Özgür Gümüş'ün babası İsmail Gümüş'ü ziyaret ederek dert ve dileklerini dinledi.

ve gazilerimize devletimiz tüm imkanları ile seferber olmaktadır. İlçemizde 23 şehit ailemiz var. Hepsi birbirinden değerli… İlçe Emniyet Müdürümüz, İlçe Jandarma Komutanımız, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürümüz ve Muhtarlarımız ile birlikte 2015 yılında hain bir saldırı sonucu Diyarbakır'da şehit olan Polis Memuru Özgür Gümüş kardeşimizin babası İsmail Gümüş abimizi ziyarete

geldik. Gece gündüz emirlerinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi. Kaymakam Şahiner, “Kaymakamlığımız olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kanalı ile yıl içerisinde Mütevelli Heyeti kararları ile yardımlar yapılıyor. Çeşitli kalemler altında vatandaşlarımıza yardım ediyoruz. Fethiye'de 6 bin 8 kişiye 11 milyon 424 bin TL yardım yapıldı. Bunun yanında Valimiz, İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımızın girişimleri ile İstanbul'daki hayırseverlerden temin edilen; ilçemizde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere çeşitli malzemeler geldi. Bunları ailelerimize ulaştırdık” diye konuştu. Haber Merkezi


CMYK

8

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Tüketici Hakem Heyeti 2019 Raporu Açıklandı

F

ve paket tur olarak mağdur olduğunu iddia eden 21 tüketiciden 11'i için lehte, 10'nu için de aleyhte karar verdi. Gerek internetten gerekse mağazalardan aldıkları ürünlerin garantiye ve istediği ürünler Fethiye Tüketici Hakem Heyeti 2019 yılında 752 olmadığını iddia ederek kusurlu mal ve hizmetler kusurlu üründen 420'sini tüketici lehine kapsamında başvuran 752 tüketiciden 420'si için sonuçlandırırken, 332'sini tüketici aleyhine lehte karar veren Hakem Heyeti, 332'si için aleyhte sonuçlandırdı. karar verdi. 142 başvuruyu da bilirkişiye sevk etti. Toplam 1680 başvurudan bin 670'inini karara Başvuruların çoğunluğunun telefon şirketlerinin bağlayan Tüketici Hakem Heyeti abonelik sözleşmeleri internet bağlama işinin sözleşmeye uygun olarak kapsamındaki 536 başvurudan 348'ini tüketici lehine, yerine getirmemesinden, internetten alınan cep 188'ini tüketici aleyhine karara bağladı. telefonları, ünlü ayakkabı mağazalarından 800-900 Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner'den edinilen TL'ye alınan ayakkabıların kısa sürede tahrip olması, bilgilere göre tüketici kredi, kredi kartı, konut, finansman, elektrik kesintileri sırasında evlerdeki elektrikli sözleşme ve haksız şart gibi konularda yapılan 340 araçların yanması, internetten yapılan top, ayakkabı başvurudan da 208'ini tüketici lehine, 132'sini tüketici ve giysilerin istenildiği gibi gönderilmemesi gibi aleyhine karar verdi. şikayetlerin yanı sıra beyaz eşyaların satışlarında Taksitli kampanya ve kapıdan satışlarla ilgili olarak yaşanan sorunların öne çıkarak tüketici hakem yapılan 31 başvurudan 23'ünü tüketici lehine, 8'ini heyetine başvurulduğu kaydedildi. aleyhine kararlaştıran hakem heyeti; turistik devre tatil

ethiye Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti; 2019 yılında 1680 başvurudan 670'ini tüketici aleyhine sonuçlandırdı.

Nostaljik Şarkılar Seslendirildi

F

ethiye Nev Eda Müzik Topluluğu, Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi, Fethiye Müzik ve Bale Okulu işbirliğinde organize edilen Yeşilçam Şarkıları konseri Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu konserde nostalji şarkıları dinleyenleri mest etti. ADD Bölge Sorumlusu Haydar Murat

Topçu, ADD Fethiye Şube Başkanı Nursel Türetken ve çok sayıda

sanatseverin dinleyici olarak yer aldığı konser; hafızalardan

silinmeyen Hababam Sınıfı müziği ile başladı. Fethiye Nev Eda Müzik Topluluğu saz ekibi ve korosu; Şef Adnan Albayrak yönetiminde geçmiş yıllarda sevilen filmlerde ünlü şarkıcılar tarafından söylenmiş şarkılar, dinleyenleri nostaljik bir yolculuğa çıkardı. Bu unutulmaz konserde “Sen Gidince”, Arım Balım Peteğim”, “Yalancı Dünya Gibi”, “Azize”, “Seven Ne Yapmaz”, “Son Hıçkırık”, “Dert Ortağım Benim”, “Boş Kalan Çerçeve” gibi sevilen şarkılar seslendirildi. Konser sonunda Şef Adnan Albayrak yönetimindeki koro ve saz ekibi ayakta alkışlandı.


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

9

Lokman Hekim Fethiye Belediye Silindir Gibi

T

hücumdaki ritmini arttırırken, ekibimiz farklı oyunculardan sayılar buldu. Konuk Semt77 Yalova sürekli önde götürdüğü maçın son 10 dakikasına da 61 - 66'lık avantajla başladı. Ekibimiz son çeyreğe "Magic" Erick'in liderliğinde iyi başlayıp Lokman Hekim Fethiye Belediyespor bu sonuçla 2019 - 2020 hücum ribaundlarına daha çok asılsa da, sezonunun ilk devresini lider bitirdi.

ürkiye Basketbol Ligi'nin ilk 14 haftasında 11 galibiyet alarak son hafta Semt77 Yalova'yı Beşkaza spor salonunda ağırlayan Lokman Hekim Fethiye Belediye maçtan 83 - 80 galip ayrılarak ligdeki 12. galibiyetini aldı.

Konuk Yalova, maça Keshun Sherill'in hücumdaki liderliğinde gelen art arda 3'lüklerle başlayıp skoru 14-23'e getirdi. Fakat ilk çeyreğin sonlarında ribaundları toplayıp geçiş hücumlarını organize eden ekibimiz maçta dengeyi sağladı. İlk çeyrek Semt77 Yalovaspor'un 20 - 23'lük üstünlüğüyle sona erdi. İkinci çeyrekte iki takım da dış atışları verimli kullandı, Deniz Genç'in sayı ve asistleri konuk Semt77 Yalova'yı sürekli olarak önde tuttu ve konuk ekip ilk yarıyı 38-41 önde kapattı. Üçüncü periyotta Semt77 Yalova, top trafiğini iyi ayarlayıp ana rotasyonundaki İlker Tunalı - Onur Sonsırma ikilisinden gelen 3'lüklerle

yayın gerisindeki başarılı performansını sürdüren konuk Yalova son 1.5 dakikaya 72 - 78 önde girdi. Ancak maçın hikayesini kalan 90 saniye belirledi. Ekibimiz son çeyreğe "Magic" Erick'in liderliğinde iyi başlayıp hücum ribaundlarına daha çok asılsa da, yayın gerisindeki başarılı performansını sürdüren konuk Yalova son 1.5 dakikaya 72 - 78

önde girdi. Ancak maçın hikayesini kalan 90 saniye belirledi. Daha önceki maçlarda olduğu gibi maça ağırlığını koyan seyircinin desteğini arkasına alan ekibimizde, günün en etkili isimlerinden Sezgin Eriş ve ABD'li 2.06'lık DeAngelo Riley'nin iki 3'lüğü, ekibimizi son 30 saniyeye 79 - 78 önde soktu. Fakat DeAngelo Riley'nin yaptığı sportmenlik dışı faul Yalova'ya yeniden avantaj getirirken, konuk ekip kritik anlarda yapılan top kaybıyla potasında fastbreak sayılarını gördü: 81-80. Son topta rakibin geri koşma problemini değerlendirip çabuk şekilde turnikeyi bulan İlker Tunalı tartışmalı pozisyon sonrası bu atıştan yararlanamadı. Yalovalı oyuncuların pozisyonda faul olduğuna yönelik itirazları eşliğinde karşılaşma 83-80 Fethiye'nin üstünlüğüyle sona erdi. Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'da DeAngelo Riley 21 sayı, 12 ribaund, Sezgin Eriş 15 sayı (5/7 üçlük), Mert Gizir 14 sayı, 6 ribaund, 3 asist, "Magic" Erick 11 sayı, 5 asist ile skora büyük destek sağladılar. Konuk Semt77 Yalovaspor'da ise Keshun Sherill 29 sayı, 5 ribaund, 6 asist ile takımını sırtladı.

Belediye Bandosu Ve Konuk Dansçıların Şovu 2250 kişi kapasiteli salon tıklım tıklım dolarken, daha önceki maçlarda olduğu gibi bu maçta da Belediye Bandosu tribünleri coşturdu. Zafer Coşkun önderliğindeki MBB Dans Grubu da molalarda ve devre arasında sergilediği danslar ile maça ayrı bir renk kattı.

Ligin İkinci Yarısı 25 Ocak'ta Türkiye Basketbil Ligi 2019 2020 sezonunun ikinci yarısında Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ilk maçını 25 Ocak Cumartesi günü Beşkaza spor salonunda Ankara ekibi Anadolu Basket ile oynayacak.

Zayi İlanı Adıma kayıtlı BEKO marka 220TR model As0000037860 seri numaralı yeni nesil ödeme kaydedici cihazıma ait ruhsatı kaybettim. Hükümsüzdür. Yusuf Poliçe (TC: 4818 1622 710)

Zayi İlanı A1 seri 10201-10450 numaralar arası 5 cilt fatura, A1 seri 26201-26350 numaralar arası 3 cilt fatura, A1 seri 15801-15900 numaralar arası 2 cilt fatura, A1 seri 9501-9550 numaralar arası 1 cilt fatura, A1 seri 4101-4200 numaralar arası 2 cilt Perakende Satış Fişi, A1 seri 15501-16500 numaralar arası 20 adet adisyon , Kaybolmuştur. Hükümsüzdür. Selçuk Özütok (Fethiye VD.28502279038)


CMYK

10

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Ula'ya 5 Bin 500 Metre Yol Yapılıyor

M

uğla Büyükşehir Belediyesi Tarafından Muğla'nın Ula İlçesinde 5 Bin 500 Metre Uzunluğunda Yol Yapılacak. İlçede ayrıca yağmur suyu altyapı tesisi, içme suyu altyapı tesisi, sanat yapıları ile yol ve kaldırım üst kaplama çalışmaları yapılacak. Muğla'nın Ula ilçesinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi kanalizasyon çalışmalarını tamamlayıp yol çalışmalarına başlıyor. İlçede Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Gökalp Gündüz Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ile Muhtelif Mahallerde Altyapı, Yol ve Kaldırım Düzenleme Yapım İşi kapsamında;

güzergah 5 bin 500 metre yol çalışması yapılacak. Aynı güzergahta yağmur suyu altyapı tesisi, içme suyu altyapı tesisi, sanat yapıları ile yol ve kaldırım üst kaplaması, ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından elektrik altyapı tesisi, Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından fiber optik elektronik haberleşme altyapı tesisi, Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım

San. Ve Tic. A.Ş. tarafından doğal gaz altyapı tesisi, MUSKİ Genel

Müdürlüğü tarafından kanalizasyon parsel bağlantısı altyapı tesisi imalatları yapılacak. Bu güzergahın dışında ilçe belediyesi sorumluluğunda bulunan 4 ayrı sokakta sadece yağmursuyu ve içme suyu altyapı imalatları yapılacak. Büyükşehir 23 Milyon 500 Bin TL, Yatırımcı Kuruluşlar 7 Milyon Yatırım Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan işin süresi 450 gün olup, işin maliyeti 23 milyon 500 bin 355 lira. Proje dolayısıyla ADM EDAŞ 4 milyon TL, Akmercan Muğla Doğalgaz 2 milyon 188 bin TL, Türk Telekom 350 bin TL tutarında yatırım yapacak. Haber Merkezi

Büyükşehir'in Masa Tenisçisi Milli Takımda

M

uğla Büyükşehir Belediyesi spora ve sporculara destek olmaya devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi sporcusu Ali Eren Ulusakarya Minikler ve Küçükler En iyiler Yarışmalarında Türkiye üçüncüsü olarak milli takıma girmeye hak kazandı.

11-12 Ocak 2020 tarihlerinde Ankara Mamak Spor Salonu´nda yapılan yarışmalarda mücadele eden sporcularımızdan Ali Eren Ulusakarya minik erkekler kategorisinde üçüncü olarak milli takıma girerken aynı kategoride yarışan Metehan Zabir beşinci, küçük kızlar kategorisinde yarışan Hatice Söğüt altıncı olarak milli takım kampına davet edilmeye hak kazandı. Milli takıma seçilen sporcumuz Avrupa ve Balkan Şampiyonalarında ülkemizi ve ilimizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele edecek. Haber Merkezi

HOCAOĞLU

Şubemiz

Yoktur

HOCAOĞLU DENİZLİLİ

Şubemiz (MEDYUM) Astroloji Fal Spirit Valist İşleri (MEDYUM) Yoktur

Erkan YILMAZ

Astroloji Fal Spirit Valist İşleri Çamköy Pazaryeri Karşısı 0537 396 29 82 Fethiye


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

İlanlar: www.ilan.gov.tr

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Basın-1100645

www.fethiyehaber.com

11


CMYK

12

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

U-Etds Ve Sayısal Takograf Veri Aktarımı Masaya Yatırıldı

U

sistemleri de kullanacak olan sizlersiniz. Yapılacak sunumların ve bilgi paylaşımlarının ardından soru-cevap bölümünde merak ettiklerinizi ifade edebileceğinizi hatırlatmak isterim.” İfadelerine yer verdi. Öcal'ın konuşmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Mevzuat ve Belgelendirme Daire Başkanı Kerim Cicioğlu tarafından, U-ETDS nedir, U-ETDS'ye kimler entegre olacak, U-ETDS eşya taşımacılığı hedef kitlemiz kimlerdir, taşımacılık yapan firmalar U-ETDS'ye hangi verileri gönderecekler, U-ETDS' ye veri aktarım süresi ne kadardır, Sisteme (U-ETDS) doğru olarak bilgi gönderen taşımacılar için ne gibi ödüllendirmeler var, Bilgi İşlem Uzmanı Mithat Yılmaz tarafından Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'nin teknikleriyle ilgili, Avrupa Birliği Uzmanı Hasan Boz ise Hangi Taşıtlarda Sayısal Takograf Kullanılır, neden sayısal takograf projesi, Türkiye'de sayısal takograf süreci, sayısal takograf veri analizi projesi, projenin faydaları konularında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı yapılan soru cevap bölümünün ardından sona erdi. Haber Merkezi

laştırma ve Altyapı Bakanlığı ile MUTSO işbirliğinde 'Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi' ve 'Sayısal Takograf Veri Aktarımı' bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) işbirliğinde 'Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS)' ve 'Sayısal Takograf Veri Aktarımı' bilgilendirme toplantısı MUTSO ev sahipliğinde

Ancak zaman hızlı ilerliyor. Bu nedenle yapılması gerekenleri konunun uzmanlarından öğrenmek, soruların cevaplarını alabilmek son derece önemli. Ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemi, yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler için, yük taşımacılığında e-devlet üzerinden yük taşıma bildirimi gerçekleştirmeyi ifade ediyor. Bu uygulama, güvenlik, veri kaydı, istatistik oluşturma ve taşımada ücret standardı gibi pek çok konuda fayda sağlayacak. Bu kayıtlar

gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan MUTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ömer Öcal, “Hepinizin bildiği üzere, ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemine geçiş ve sayısal takograf veri aktarımı konusunda son tarih 30 Haziran 2020'ydi. Dün yayınlanan resmi gazete ile bu süre ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemi için 1 ocak 2021 tarihine; sayısal takograf veri aktarımı konusunda 1 Ocak 2024 tarihine uzadı. Öncelikle bunun bilgisini paylaşmak isterim.

sayesinde yük taşımacılığında yoğun kullanılan güzergahlar tespit edilerek, yol ve çevre düzenlemesi gibi hizmetlerde göz önünde bulundurulabilecek. Ayrıca düzenli bildirim yapanlara ödüllendirme sistemi uygulanması planlanıyor. Sayısal takograf veri aktarımı konusunda ise, yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişilerin araç ünitelerinde bulunan sayısal takograf cihazlarındaki verileri 25 günde bir, web sayfası aracılığıyla bakanlığa bildirmeleri gerekiyor. Ulaştırma sektörünün temsilcileri sizlersiniz. Bu


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

13

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde Kişisel Gelişim Eğitimi

M

uğla Orman Bölge Müdürlüğünde teknik personele yönelik “Kişisel Gelişim Eğitimi” ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kişisel Gelişim Eğitimi” ve değerlendirme toplantısı Bodrum'da yapıldı. Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri, İşletme Şefleri ve teknik elemanlara yönelik düzenlenen eğitime Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Bölge Müdür Yardımcıları Ahmet Dursun ve Osman Öner, Şube Müdürleri, Orman İşletme Müdürleri, İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri ve Teknik Elamanlar katıldı.

Toplan 122 personelin katıldığı Kişisel Gelişim Eğitiminin açılış konuşmasını yapan Muğla Orman

Bölge Müdürü Yasin Yaprak, bu tür eğitimlerin personelin kendini geliştirmesi ve kurum içi iletişim açısından önemli olduğunu belirtti. Bölge Müdürü Yaprak, yen bir yıla başlarken özellikle İşletme Şeflerinden beklentilerini anlattı. Seminer kapsamında Şube Müdürleri faaliyetlerinin yaptıkları sunumla anlattı. Ayrıca tüm İşletme Şefleri yürüttükleri çalışmalarla ilgili sunumda bulundu. Haber Merkezi


CMYK

14

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

15 Ocak 2020 Çarşamba

Muğla'nın Yerel Tohumlarına Ulaşmak Artık Daha Kolay

M

uğla Büyükşehir Belediyesi TıbbiAromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezinde bulunan tohumlara ulaşmak artık daha kolay. www.yereltohum.mugla.bel.tr adresinden vatandaşlar 65 değişik tohumun siparişini ücretsiz olarak verebilecek. Sistem 15 Ocak 2020 Çarşamba gününden itibaren devreye girecek. “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile yola çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en geniş kapsamlı 'Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi'ni açmıştı. Muğla-Denizli karayolu Bağlarbaşı mevkiinde 4 bin 700 m2'lik alanda 'Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel

Tohum Merkezi' hizmet veriyor. Yerel tohum merkezinden vatandaşların tohumlara daha kolay ulaşması için internet üzerinden tohum siparişi verebilecek. www.yereltohum.mugla.bel.tr adresinden vatandaşlar 65 değişik tohumdan sipariş verebilecek. 5553 sayılı tohumculuk kanuna göre vatandaşlar kişisel ihtiyaçları kadar 5 değişik tohum siparişi verebilecek. www.yereltohum.mugla.bel.tr adresinden Tohum Talep Formunu doldurarak verilen siparişler kargo ile vatandaşlara ulaştırılacak. Başvurular 15 Ocak 2020 Çarşamba gününden itibaren devreye girecek ve 31 Mart tarihinde sona erecek. Haber Merkezi


Fethiye’nin ilk Gazetesi

15 Ocak 2020 Çarşamba

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

www.fethiyehaber.com

15

Muğla'nın İlk Kadın Orman İşletme Müdürü Köyceğiz'de Göreve Başladı

başladı. 9 Ocak Perşembe günü görevine başlayan Beril Öztürk'e hayırlı olsun dileğinde bulunan Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Öztürk'e yeni görevinde başarılar diledi. Bölge Müdür Yardımcıları Ahmet Dursun ve Osman Öner ile Personel Şube Müdürü Vedat Dayan'da İşletme Müdürü Beril Öztürk'e yeni görevinde başarılar diledi. Beril Öztürk 1974 Denizli doğumlu. Orman Yüksek Mühendisi Beril Öztürk 1995 yılında İstanbul

Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı ve 2000 yılına kadar Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Üniversitedeki akademik görevinden ayrılarak OGM'ye geçen Beril Öztürk, 2000 yılında Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğünde depo şefi olarak mesleğe giriş yaptı. 2005 yılında Yılanlı orman İşletme Müdürlüğü Namnam Orman İşletme Şefliği görevine atandı. 8 yıl bu görevi

yürüten Beril Öztürk 2013 yılı Nisan ayında Yaraş Orman İşletme Şefliği görevine atandı. 2015 yılına kadar Yaraş İşletme Şefliği görevini yürüten Beril Öztürk, 2015 yılı Temmuz ayında Yılanlı Orman İşletme Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Kasım 2016 tarihinden itibaren Muğla Orman İşletme Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Beril Öztürk, 9 Ocak 2020 tarihi itibariyle Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü görevine başladı.

M

uğla Orman Bölge Müdürlüğünde Köyceğiz Orman İşletme Müdürü olarak atanan Beril Öztürk yeni görevine başladı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde Muğla Orman İşletme Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken Köyceğiz Orman İşletme Müdürü olarak atanan Beril Öztürk yeni görevine

81 İl’de Araç Kiralama ve Diğer Hizmetler

ARAÇ KİRALAMA

RENT A CAR

HAVALANI TRANSFER

AIRPORT TRANSFER

UÇAK BİLETİ

FLIGHT TICKETS

ALTERNATİF TURLAR

ALTERNATIVE TOURS

GEZİ ORGANİZASYONLAR

TOUR ORGANIZATIONS & EXCURSIONS

EMLAK VE DANIŞMANLIK

REAL ESTATE CONSULTANCY

JEEP SAFARİ

JEEP SAFARI

KONAKLAMA HİZMETLERİ

ACCOMODATION SERVICES

www.oscarrentacar.com

0252 612 77 78

M.Kemal Blv. Opposite The 3M Migros Fethiye

0 532 151 0 151


CMYK Fethiye’nin ilk Gazetesi

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

Fethiye’nin ilk Gazetesi

www.fethiyehaber.com

55. Yıl Ne Mutlu Türküm Diyene

İlk Yayın Tarihi 19 Haziran 1961

O

FETHIYE

K O L E J İ Başarı = Doğa

Eğlenirken Öğreten Çocuk Kulübü 5.6. VE 7. SINIFLAR İÇİN Hafta İçi Hergün ÖDEV ÇALIŞMALARI 13:30- 16:00 Saatleri Arası BAŞLIYOR

*Öğle Yemeği *Etüt Saatlerinde Ödev Takibi Ve Kontrolü *Yazılı Hazırlık Çalışmaları *Dökümanlar *Ara Tatillerde Tekrar Programları (Şubat-Nisan Aylarındaki Ara Tatillerde)

Taşyaka Mah. 144 Sokak No:9 Otel Eroğlu Arkası Fethiye

Ücret 2.500 TL

Not: 10 Kişi Ve Üzeri Gruplara Servis (ÜCRETSİZ) (OKULDAN - NEVA ÇOCUK KULÜBÜNE)

Tlos Turizm 0252 659 01 01

Çok Uygun Fiyatlarla Soğuk - Sıcak Yiyecek & İçecek

Arıcan İklimlendirme Ve Soğutma Şevki Arıcan

Babataşı Mah. Adnan Menderes Bulv. No:60 Fethiye Tel: 0 252 612 08 82 İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm Ölçülü Kaş Alımı C lt Ütüleme Profesyonel Makyaj C lt Bakımı İpek K rp k Leke G derme Kalıcı Makyaj

Gel n Makyajı Bölgesel İncelme Man kür Ped kür Dermapen

Beuty

Tuzla Mahallesi 563. Sok. No:3 Daire:5 Tel: +90 252 614 29 30

Saloon

www.reyhanuzell ksalonu.com

Reyhan Ölmezer

Güzellik Uzmanı

Profile for fethiyegazetesi

15012020  

15012020  

Advertisement