Page 1

! www.fejm.com.pl sPRAWDŹ To!

Numer 2, Kwiecień 2015

MEN

str.7

JAKIE TYPY MĘŻCZYZN KRĘCĄ KOBIETY NAJBARDZIEJ?


„Obudź się rano z pełną determinacją do działania. Wieczorem połóż się spać z satysfakcją.”

Karolina Guga-Olbrich Redaktor Naczelna

Każdego dnia powinniśmy wstawać z uśmiechem na twarzy, mimo przeciwności jakie mamy w życiu, nie możemy poddawać się i dalej iść do przodu. Motywacją dla nas powinnyśmy być my same, a jeśli to mało, motywatorem może być np. trener personalny, coach, czy samo hobby, dzięki któremu mamy jakiś mały cel w życiu. Możemy mieć tak jak Alicja swoje hobby w gotowaniu, albo jak Gosia bzika na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, oczywiście obie Panie zabiorą nas w swój świat na dalszych stronach, ja natomiast zabiorę was w świat paryskich uliczek.

W numerze: W kobietach siła HEBE - Podkreśl oczy kreskami Co w modzie piszczy - SUKIENKA Jakie typy mężczyzn, kręcą kobiety najbardziej Kocham Gotowanie - Rubryka kulinarna Alicji

Odwiedź nas: www.fejm.com.pl

3 4 6 7 10

Nie taka siłownia straszna str. 8-9

znajdź nas www.facebook.pl/FejmPortalCzasopismo @FejmCzasopismo REKLAMA

BEZPŁATNE CZASOPISMO Redakcja: ul. Karwińska 11, 52-015 Wrocław; Wydawnictwo i DTP: GOG - Future of Your Business ul. Kościerzyńska 12, 51-430 Wrocław Redaktor Naczelna - Karolina Guga - Olbrich Zastępca Redaktora Naczelnego - Rafał Grzyb Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych reklam, ogłoszeń i listów. Zastrzegamy sobie prawo do skrótów i korekt przy publikacji nadesłanych tekstów. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Teksty sponsorowane – (TS).


Fejm | Kwiecień 2015 | 3

DLACZEGo W KOBIETACH siŁA DZiEŃ KoBiET Mamy za sobą Dzień Kobiet, każda z nas otrzymała JEsT TAK isToTnY? kwiatka, czekoladki, drobiazg, który pozwolił nam poczuć się wyjątkowo. Romantyczna kolacja, kino z partnerem lub sympatyczny wypad z przyjaciółkami do pubu. Każda z nas spędziła ten dzień wyjątkowo i bardzo dobrze, bo jest to wyjątkowy i bardzo ważny dzień, o czym należy mówić głośno.

Wydarzenia te miały miejsce w lutym, a dokładnie 28 lutego według kalendarza juliańskiego – w kalendarzu gregoriańskim jest to 8 marca. Ostatecznie Lenin po namowach bolszewickich feministek ustanowił ten dzień oficjalnym Dniem Kobiet. Krótki zarys historii pokazuje heroiczną walkę kobiet o to, co dla nas współczesnych jest normą. Z tego powodu kobiety nie tyle mogą, lecz wręcz powinny

czuć się wyjątkowo, gdyż jest to święto upamiętniające walkę naszych przodków o wolność oraz równość społeczną kobiet. Pamiętajmy o tym każdego 8 marca, i w prawdziwie kobiecy sposób celebrujmy ten dzień.

Poradnik Fejm

Współcześnie sporo mówi się o tym, że jest to stare, komunistyczne święto, wręcz archaiczne. Jest to błędne myślenie, gdyż ponad 100 lat temu kobiety dążyły do tego, by nas szanowano oraz traktowano na równi z mężczyznami. Od czasu ustanowienia tego dnia jako święto międzynarodowe minęło ponad 100 lat, a mimo to w wielu krajach świata kobiety nadal nie mają żadnych praw, są poniżane i ośmieszane. Chociażby z tego powodu powinnyśmy wykorzystać Dzień Kobiet na głoszenie praw do wolności kobiet. Tego dnia mamy szczególne prawo do tego, by czuć się wyjątkowo. Pomysłodawczynią Międzynarodowego Dnia Kobiet była niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Dzięki jej działaniom w 1910 roku na Drugim Międzynarodowym Socjalistycznym Kongresie w Kopenhadze ustanowiono Dzień Kobiet na całym świecie. Ideą tego dnia , miało być krzewienie praw kobiet oraz budowanie wsparcia dla powszechnego prawa wyborczego . Nie od razu jednak wskazano datę tego święta. Ostatecznie na wybór daty miało wpływ kilka w yd a r ze ń historycz-

nych z udziałem kobiet. 8 marca 1857 roku w nowojorskiej fabryce strajkowało 5 000 kobiet. Domagały się one lepszych warunków pracy oraz godziwego wynagrodzenia. Właściciel szwalni, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął kobiety w fabryce, a następnie ją podpalił. Tego dnia zginęło 129 kobiet. 20 lutego 1908 roku w Nowym Jorku zorganizowano pochód upamiętniający to wydarzenie, wówczas kobiety głosiły hasła nawołujące do poprawy politycznych i ekonomicznych praw kobiet. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się 19 marca 1911 roku w Niemczech, Austrii, Dani i Szwajcarii. Data ta nawiązuje do wydarzeń z 1848 roku, wówczas to król Prus chcąc uspokoić społeczeństwo, które przygotowywało się do powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia reform, w tym nadania kobietom praw wyborczych. O ostatecznej dacie tego święta zadecydowały historyczne wydarzenia w Rosji. W 1917 roku pracownice przemysłu tekstylnego zorganizowały wiec, który przerodził się w antycarski pochód, ostatecznie doprowadził on do abdykacji Mikołaja II, a Rząd Tymczasowy przyznał prawa wyborcze kobietom.


4 | Kwiecień 2015 | Fejm Kreska na powiece jest jedną z tych rzeczy, która niezależnie od zmieniających się trendów zawsze będzie ciekawym uzupełnieniem wizerunku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji – odważniejszych lub skromniejszych. Z pewnością każda amatorka makijażu znajdzie coś dla siebie. Ada Kuchmister Wizażytka Hebe

DELiKATnY sMoKEY EYE Jedna z szybszych wersji kreski na dzień. Odpowiednia dla większości kształtów oczu, jednak te mniejsze będą wyglądać lepiej, gdy dociągniemy dolną linię nie dalej niż do połowy oka. Jak wykonać? Za pomocą miękkiej kredki narysuj linię wzdłuż górnych i dolnych rzęs. Nie musi być precyzyjna - po roztarciu gąbeczką wszelkie błędy znikną

PRZYDYMiEniE nA DoLnEJ PoWiECE Wersja dla fanek bardziej dramatycznego efektu. Wbrew pozorom dobra dla małych oczu. Trzeba jednak być ostrożnym - przy niedokładnym zatuszowaniu cieni pod oczami, spojrzenie będzie się wydawać zmęczone i ciężkie. Jak zrobić? Cieniem lub kredką przeciągnij kolor wzdłuż dolnej linii rzęs, ale nie przyciemniaj linii wodnej. Im dalej rozetrzesz kreskę, tym bardziej powiększysz oko. Pamiętaj jednak o umiarze.

PRZYDYMiEniE W sTYLU PAnDA Doskonała opcja dla pań o oczach dużych i wypukłych. Makijaż jest stosunkowo mocny, ale równowaga pomiędzy dolną a górną powieką zostaje zachowany, przez co jak najbardziej nadaje się na dzień. Jak wykonać? Miękką kredką obrysuj kontur oka i rozetrzyj ciemnym cieniem. Duże, okrągłe oczy nie muszą się obawiać ciemnego koloru na linii wodnej.

DELiKATnA, KLAsYCZnA KREsKA Taka kreska optycznie zagęści rzęsy i otworzy wąskie oczy. Dodatkowo, panie z opadającą powieką nie muszą się martwić o ścieranie się „ogonka”. Jednak okrągłe oczy mogą tutaj nie wyglądać korzystnie. Jak wykonać? Weź kredkę lub eyeliner i szybkim ruchem wykonaj pociągnięcie wzdłuż linii rzęs. Zakończ miękko, nie wychodząc poza owal oka.


Fejm | Kwiecień 2015 | 5

CiEnKA KREsKA Bardzo uniwersalna kreska, aczkolwiek wymagająca precyzji. W zależności od kształtu oka, możemy ją modyfikować. Jak wykonać? Jeśli mamy oczy blisko osadzone - malujemy od połowy długości oka i wyciągamy nieco dalej. A jeśli oczy są szeroko rozstawione - malujemy od wewnętrznego kącika, a zewnętrzny tylko delikatnie wyciągamy ku górze. Przy opadającym zewnętrznym kąciku wraz z początkiem jego opadania, możemy rysować kreskę odrobinę ponad linią rzęs.

PoDWÓJnA KREsKA Coś dla miłośniczek niekonwencjonalnych rozwiązań, zarówno na dzień, jak i na wieczór. Jak wykonać? Narysuj kreskę dokładnie tak jak w punkcie piątym, tylko delikatnie pogrubiając jej koniec. Następnie nieco wyżej, pod podobnym kątem, zrób podobną linię i połącz ją z pierwszą mniej więcej w 1/4 długości oka.

KREsKA W sTYLU ARABsKiM Kreska, która doda nam charakteru. Doskonała dla małych i okrągłych oczu. Jak wykonać? Za pomocą eyelinera narysuj kreskę od wewnętrznego kącika, rozszerzającą się ku zewnętrznemu. Wyciągnij ją tak, aby „ogonek” stanowił przedłużenie dolnej powieki. Zaznacz dolną linię rzęs kredką lub również eyelinerem.

KREsKA Pin UP Odważniejsza wersja klasycznej kreski sprawi, że oko będzie nie tylko wyraźne, ale i eleganckie. Jak wykonać? Użyj eyelinera aby namalować cienką kreskę wzdłuż linii rzęs. Wyciągnij ją do góry. Sukcesywnie pogrubiaj kreskę, aż uzyskasz pożądany efekt.

PoDWÓJnA, ZMoDYFiKoWAnA KREsKA Spektakularna kreska rodem z lat 60. Wyraźnie powiększa oczy, jednak jej precyzyjne wykonanie może być trudne. Jak wykonać? Narysuj kreskę wzdłuż linii górnych rzęs, a następnie w załamaniu powieki, zaczynając od 1/3 szerokości oka. Połącz kreski, kierując je ku górze.

ZAPRAsZAMY Do nAsZYCH WRCoŁAWsKiCH LoKALiZACJi :

BoRoWsKA 114, oŁAWsKA 13, PAPRoTnA 7


6 | Kwiecień 2015 | Fejm

Co W MoDZiE

PisZCZY SUKIENKA Moje Drogie, przyła upragniona wiosna. Czas wprowadzić do swoich stylizacji odrobinę lekkości. Zajmijmy się dzisiaj bardzo wdzięczną, dodającą nam kobiecości, częścią garderoby – sukienką. Każda z nas powinna ją mieć w swojej szafie. Na początek lekcja historii. Cytując naszą wszechwiedzącą encyklopedię: sukienka, suknia to„wierzchni, jednoczęściowy strój kobiecy, okrywający tułów, nogi, często także ręce”. Pierwotnie był to strój zarówno męski jak i damski. Typowa suknia damska, łącząca stanik ze spódnic, w ykończona kołnierzem, pojawiła się na początku XV wieku i nosiła nazwę cotardie. Takie były początki. Potem, przez wieki kolejni projektanci rozsławiali co raz to nowe modele sukienek: koktajlowe, wieczorowe, dzienne. Chyba każda z nas ma w swojej garderobie „małą czarną”. Z biegiem czasu kobiety zaczęły mocno walczyć o swoje prawa i równość z mężczyznami. Emancypantki manifesto-

wały swoje poglądy również poprzez strój. Prekursorką zamiany sukni na spodnie była amerykańska emancypantka Amelie Bloomer. W 1851 r. ostatecznie zrzuciła suknię i przywdziała bufiaste spodnie. Do dziś dnia panuje wśród większości z nas przekonanie, że łatwiej jest wskoczyć w spodnie, niż męczyć się w jakiejś sukience. Ale zastanówmy się: po pierwsze - założenie sukienki zajmie nam o wiele mniej czasu niż wciskanie się w spodnie i dobranie odpowiedniej bluzki czy sweterka. Po drugie – dobrze skrojona sukienka plus szpilki, to szczyt elegancji. Pokażcie mi faceta, który nie zwróciłby na Was uwagi. A to na pewno poprawiłoby Wam humor, a i Wasze poczucie wartości, jako kobiety, od razu w takiej sytuacji poszybuje w górę. Pamiętacie Marilyn Monroe, Grace Kelly, czy Audrey Hepburn? To ikony kobiecości. W sezonie wiosna 2015 będą królować sukienki z dzianiny: dopasowane, z rozkloszowaną spódnicą lub w stylu oversize. Do tych ostatnich pasują zarówno szpilki jak i buty sportowe (zależnie od stylizacji). Dominujące kolory tego sezonu to jasne pastele: zielenie, błękity, róże czy żółcie. Wciąż modne będą również beże i szarości. Jeśli lubicie motywy kwiatowe, tegoroczna wiosna również jest dla Was. A więc dziewczyny: tej wiosny choć na chwilkę chowamy spodnie do szafy i pokazujemy nogi. Na efekty nie będziecie długo czekać! -- Agnieszka Słowińska --


Fejm | Kwiecień 2015 | 7

JAKIE TYPY MĘŻCZYZN KRĘCĄ KOBIETY NAJBARDZIEJ? Bez wątpienia istnieją typy mężczyzn, które są chętnie rozchwytywane przez kobiety oraz takie, które kobiety z różnych względów omijają szerokim łukiem. Męskie charaktery, sposoby zachowywania się , osobowość decydują o tym do jakiej grupy typów osobowości przydzielić można mężczyznę. Kobiety uwielbiają obserwować panów, analizować ich zachowania, dopiero potem podejmują decyzję ,czy chcą zawierać znajomość na dłużej. Naprawdę warto odpowiednio wcześnie ocenić z jakim typem mężczyzny aktualnie mamy do czynie po to, by nie tracić czasu na związek bez przyszłości. Kobiety powinny wiedzieć z kim warto się spotykać, a jakich mężczyzn bezpieczniej jest unikać, wszystko po to, by stworzyć trwały, szczęśliwy związek. inTELEKTUALisTA – to mężczyzna, który uwielbia czytać, zna historię miejsca, w którym przebywa, doskonale orientuje się w tematach rozwoju nauki i techniki. Taki mężczyzna potrafi uwieść niejedną kobietę, jeżeli podzielasz jego zainteresowania, to jest on idealnym dla Ciebie partnerem. Pamiętaj jednak, że z całą pewnością nie będzie zbyt chętnie wychodził z Tobą na imprezy, co najwyżej do najbliższych znajomych. Unika on tłocznych miejsc typu galerie handlowe i supermarkety. SPORTOWIEC – jego głównym mottem życiowym jest „sport to zdrowie”, i wokół niego wszystko się kręci. Uwielbia spędzać czas w sposób aktywny, urlopy z pewnością nie będą nudne. Jeżeli uwielbiasz fitness, jogging, jazdę rowerem lub pływanie z pewnością będziecie mieli wiele wspólnych tematów. Musisz wziąć jednak pod uwagę fakt, że dużą część wolnego czasu będzie spędzał na siłowni lub w jakikolwiek inny aktywny sposób.

MACHO – ten typ mężczyzn uwielbia chwalić się swoją kobietą przed znajomymi. Idealną kobietą dla macho są kobiety, które noszą odważne stroje z dużym dekoltem, uwielbiają się stroić, chętnie zakładają szpilki. Tego typu mężczyźni uważają, że rozmawiać mogą tylko oni, kobiety nie mają nic do powiedzenia, ponieważ to mężczyźni są najsilniejsi i najmądrzejsi. Najlepsze żarty to takie, które dotyczą kobiet. URoCZY DRAŃ – jego umiejętności kłamania prosto w oczy potrafią przejść wszelkie wyobrażenia. Będzie kręcił i kłamał w tak słodki sposób, że wybaczysz mu każde przewinienie. Jest elegancki, żartobliwy, pełen wdzięku, niestety poza sobą nie widzi nic więcej. Możesz być pewna, że poza Tobą w identyczny sposób uwodzi też inne kobiety. Znajomość dobra na krótki czas, jeżeli szukasz poważnego związku, nie stworzysz go z tym człowiekiem. Weź pod uwagę te typy mężczyzn, gdy będziesz szukała miłości . Dokładnie przyjrzyj się postawie mężczyzny, z którym aktualnie masz do czynienia. Nigdy nie jest tak, że jeden mężczyzna reprezentuje wyłącznie jeden typ osobowości. Łączą się one ze sobą i mieszają w różnych kombinacjach, dlatego warto potencjalnemu kandydatowi na stałego partnera przyjrzeć się bliżej. REKLAMA


8 | Kwiecień 2015 | Fejm

NIE TAKA SIŁOWNIA

sTRAsZnA

Wiele kobiet podejmując próby wyszczuplenia sylwetki ma dylemat, jakie ćwiczenia są dla nich odpowiednie. Utarło się przekonanie, że schudniemy tylko na typowych zajęciach fitness, godzinami biegając na bieżni, robiąc tysiąc brzuszków i machając hantlami po pół kilograma. Ale drogie Panie prawda jest z goła inna. Trening cardio/aerobowy jest dobry na spalanie tkanki tłuszczowej, ale jako dodatek. Najlepszą opcją jest połączenie treningów aerobowych z siłowymi. Wiele Pań uważa, że tylko poprzez godzinne bieganie na bieżni dwa razy w tygodniu uda im się zrzucić parę kilogramów, lub jeśli będą robić tysiące brzuszków (popularna 6 Weidera) to spalą tłuszcz z newralgicznego miejsca. Robiąc brzuszki, owszem pracujesz na mięśnie, ale nic Ci nie da robienie ich po kilkaset powtórzeń, jeśli te mięśnie będą pokryte tłuszczem. Sześciopak tak naprawdę robimy w kuchni, przy zastosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. A to właśnie trening siłowy pozwala spalić najwięcej kalorii, pięknie wysmukla ciało, podkreśla atuty sylwetki. Systematyczne ćwiczenia z użyciem obciążenia dodatkowo przyspieszają tempo metabolizmu, poprawiają wydolność organizmu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że mięśnie to tkanka aktywna, która spala kalorie i im więcej ich posiadamy, tym więcej kalorii spalimy. Wiele kobiet wstydzi się pójść na siłownię, ponieważ przeważa tam męskie grono i mogą się czuć skrępowane ich obecnością. Boją się, że sobie nie poradzą ze sprzętem, martwią się o swój wygląd podczas ćwiczeń, potargane włosy, czerwoną twarz lub o zbytni rozrost mięśni. Drogie Panie, uwierzcie mi- mężczyźni wylewające siódme poty na siłowni są (z reguły) zajęci tylko sobą.

To, że spojrzą na Was zaciekawieni, nie oznacza jeszcze, że zamiast ćwiczyć będą się Wam przez całą godzinę treningu przyglądać. Oni przyszli w tym samym celu, co Wy - by coś poprawić w swoim wyglądzie, a Wasza obecność to zupełna nowość na przepełnionej

dotąd jedynie testosteronem sali. Aby zbudować potężną, muskularną sylwetkę potrzeba lat bardzo wymagających treningów i w przypadku kobiet, które mają naturalnie mniej hormonów anabolicznych niż mężczyźni, także niekiedy nielegalnych substancji. Przed pierwszą wizytą na siłowni dobrze jest zrobić rekonesans. Wiele punktów prowadzi tzw. otwarte zajęcia, na których można zapoznać się ze sprzętem, techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń, zasadami panującymi na obiekcie. Zdarza się też, że trener podpowie jakie ćwiczenia warto wprowadzić do planu treningowego, pomoże dobrać obciążenie, pokaże system działania maszyn. Jeśli na Twojej siłowni nie ma takich zajęć, spytaj obsługę, w jakie dni pracuje opiekun siłowni, który również zajmuje się tymi kwestiami.


Fejm | Kwiecień 2015 | 9

Kolejnym krokiem może być zapisanie się na trening personalny, wtedy już masz pewność, że jesteś pod dobrą opieką i będzie Ci raźniej wśród mężczyzn. Takie treningi są bardzo dobrą motywacją dla leniuszków, zapłaciłaś za trening, więc szkoda by było nie wykorzystać tego czasu w 100%. Z biegiem czasu, po kilku treningach personalnych będziesz umiała sama ułożyć sobie plan. Nie mniej jednak, na sam początek przygody z siłownią taki trening to strzał w dziesiątkę. Ceny treningów personalnych różnią się w zależności od miasta, trenera i prestiżu siłowni. Jeśli jest to popularna sieciówka, takie treningi mogą być droższe ze względu na renomę miejsca, bogatą ofertę jeśli chodzi o sprzęt i wykfalifikowaną kadrę. Jednak i w mniejszych miejscowościach na siłowni można spotkać bardzo dobrze przygotowanego merytorycznie i praktycznie trenera. Jeśli jest ich kilku, możesz się umówić na trening z paroma, a potem wybrać osobę, która według Ciebie najlepiej sprawdzi się w roli Twojego mentora. Istnieje kilka wskazówek, które powinnaś wziąć pod uwagę rozpoczynając trening na siłowni: Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w białko i węglowodany. Musisz skupić się na posiłkach okołotreningowych i znać zasady ich komponowania. Pamiętaj, by nie iść na siłowni głodną, bo trening nie będzie efektywny. Przed treningiem (około 2 godzin przed) zjedz produkty bogate w węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym. Pozwoli to na powolne uwalnianie energii podczas całego treningu. Po treningu jak najszybciej powinnaś dostarczyć węglowodanów połączonych z białkiem, co pozwoli na regenerację mięśni po treningu oporowym. Pamiętaj o porządnej rozgrzewce przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń. Możesz biegać na bieżni przez parę minut, następnie zrobić wymachy rąk, nóg, przysiady, trucht w miejscu, pajacyki. Po ćwiczeniach natomiast zadbaj o dokładne rozciągnięcie mięśni. Nie spiesz się, ruchy wykonuj powolnie, precyzyjnie. Oddychaj głęboko i dotleń organizm. Pij wodę w trakcie krótkich przerw w ćwiczeniach, a także po. Wraz z wydalaniem potu dochodzi do utra-

ty wody i wielu mikroelementów z organizmu. Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas ćwiczeń fizycznych jest kluczowe, by trening był przyjemny, skuteczny oraz bezpieczny. Upewnij się, że taki rodzaj ćwiczeń jest dla Ciebie odpowiedni. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Nie zrażaj się, nie od razu Rzym zbudowano i podobnie będzie z Twoją sylwetką. Powinnaś być konsekwentna w ćwiczeniach, zadbaj o regularność treningów. Pomyśl, że to co robisz odbije się pozytywnie na Twoim ciele, ale również zdrowiu. Będziesz mieć więcej energii, przestaniesz się garbić, znikną problemy z bólem kręgosłupa. Weź ze sobą ręcznik! Używanie po kimś maszyn, kto niekoniecznie dba o higienę ciała może Cię skutecznie zrazić. Mając swój ręcznik, który położysz na maszynie będziesz mieć większy komfort. Do dzieła! Kobiety, na siłownię!!!

Małgorzata Góralska Doradca żywieniowy Tel. 513-182-812


10 | Kwiecień 2015 | Fejm

WANIE TO

O

C KO

cji ...............

.

MASEłKO CZOSNKOWE: pół kostki masła 82%, spory ząbek czosnku (przeciśnięty), zioła prowansalskie, bazylia, oregano, pieprz i sól. Drożdże wraz z cukrem rozpuszczamy w 1/2 szklanki ciepłej wody. Dodajemy do miski z mąką, śmietaną oraz solą. Ciasto mieszamy, będzie ono dość rzadkie dlatego stopniowo dosypujemy mąki i staramy się ugnieść ciasto, które przestanie nam się przyklejać do rąk. Ważne żeby nie przesadzić z mąką. Następnie formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego i kładziemy na blaszce odrobinę wysmarowanej olejem roślinnym. Pieczemy aż się zarumienią w temperaturze 200 stopni, trwa to około 10-15 minut. Smacznego!!!

A li

Przedstawiam więc przepis na bułeczki: Wychodzi około jedna duża misa bułek, całość mieści się na jednej sporej blaszce. Dla większej ilości osób polecam zrobić bułeczki z podwójnej porcji wszystkich składników! Potrzebujemy: 2 szklanki mąki, 1/2 szklanki ciepłej wody, 1/2 kostki świeżych drożdży, 1/2 łyżeczki soli, łyżeczka cukru, pół szklanki śmietany 12%.

Kulinarn yka a

HAM G

br

Panini-włoskie bułeczki. Pierwszy raz spotkałam się z bułeczkami paRu nini w restauracji, która serwowała popularną kuchnię włoską. Podawano je jako dodatek do sałatki lub gratis do zamówienia w oczekiwaniu na danie główne. Pamiętam ten czas oczekiwania, był bardzo przyjemny. Ciepłe włoskie bułeczki w towarzystwie masła czosnkowego to coś wspaniałego. Któregoś dnia postanowiłam zrobić takie bułeczki w domu. Odtąd nigdy już nie chodziłam na bułeczki do restauracji. W domu wychodziły mi o niebo lepsze, do tego własnoręcznie przygotowane masełko czosnkowo-ziołowe i zrobiłam furorę. Teraz na każdym spotkaniu w moim domu są one rozchwytywane!!! Ostatnio mam ogromną chęć na domowej roboty pasty kanapkowe. Przedstawiam dziś dwie pyszne pasty: z awokado, które jest bombą witaminową oraz z suszonych pomidorów z dodatkiem kaszy jaglanej, jednej z najzdrowszych kasz. PASTA Z AWOKADO Potrzebujemy: 1 dojrzałe awokado (powinno być miękkie), cytryna, 1 jajko ugotowane na twardo, łyżeczka majonezu, odrobina posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz. Awokado obieramy ze skórki. Z dojrzałego awokado skórka powinna odchodzić bez problemów. Do naczynia, w którym będziemy miksować całość wrzucamy awokado i solidnie skrapiamy sokiem wyciśniętym z cytryny. Dzięki cytrynie awokado nie ściemnieje. Dodajemy jajko, majonez, zieloną pietruszkę, odrobinę soli i pieprzu i całość blendujemy na gładką masę. Ewentualnie doprawiamy dodatkową ilością soli i pieprzu oraz soku z cytryny. Pasta doskonale smakuje z wszelkiego rodzaju pieczywem. Smacznego! PASTA Z SUSZONYCH POMIDORÓW Potrzebujemy: 1 słoik suszonych pomidorów w oleju wraz z olejem, który częściowo dodamy do pasty, około pół saszetki ugotowanej kaszy jaglanej czyli około 50 gram, może być sypana, łyżka keczupu, sól, pieprz. Suszone pomidory kroimy w paski, wrzucamy do naczynia, dodajemy kaszę, keczup, przyprawy i trochę oleju ze słoiczka. Całość blendujemy dokładnie na gładką masę. Ewentualnie doprawiamy do smaku. W zależności jaką chcemy uzyskać konsystencję pasty, dodajemy olej. Pasta doskonale smakuje z wszelkiego rodzaju pieczywem. Smacznego!!!

- Alicja Szpakowska -


Chwila dla

Fejm | Kwiecień 2015 | 10

KRZYŻÓWKI Z NAGRODĄ Zapraszamy Was do udziału w konkursie, w którym do zdobycia jest niezwykle ciekawa i przydatna dla każdego książka Anny Lewandowskiej „Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską”. Zadanie jest niezwykle proste, wystarczy rozwiązać krzyżówkę i wysłać hasło na maila bądź pod adres redakcji. Na wszystkie konkursowe prace czekamy do 20.05.2015 r. pod adresem: HASłO redakcja@fejm.com.pl, Fejm, ul. Kościerzyńska 12, 1 2 51-430 Wrocław

3

4

5

6

7


8 | Kwiecień 2015 | Fejm

Wiosną

Naszą wycieczkę po Europie zaczęliśmy od zwiedzania miasta miłości, mody, kultury, serów, można tak wymieniać w nieskończoność ochy i achy stolicy Francji. PARYŻ bo oczywiście o nim tutaj mowa przyciąga około 30 milionów turystów z całego świata. I tak udaliśmy się tam również My. Hotelik na uboczu za rozsądną cenę, pyszne francuskie śniadanie w formie szwedzkiego bufetu. Okolica starych kamienic z balkonami pełnymi kwiatów i drzewek. Tarasy, które w Polsce tak rzadko się widuje, zaaranżowane w miejsce do siedzez jedzeniem, suvenirem i wszystkim czym możemy sobie wymarzyć. Piękne kramiki pełne warzyw i owoców, kuszą aby tylko wejść do środk i kupić. Stolica, ogromne miasto, miliony ludzi na ulicach, a jednak blisko wszędzie. Metrem dostaniemy się szybko w wybrane miejsce. Dobrze skomunikowane miasto. Na jednym bilecie do metra, możesz jeździć dopóki nie wyjdziesz za bramki. Jednak metrem nie zobaczymy wszystkiego. Polecam zwiedzanie . Musimy jednak nastawić się na bardzo długie chodzenie, ponieważ najpiękniejsze francuskie zakątki zobaczymy dopiero na obrzeżach miasta. nia w otoczeniu zieleni. Taki mały ogródek w środku miasta. Ulice pełne sklepów, sklepików, stoisk

Zwiedzając specjalnie wybieraliśmy miejsca gdzie nie ma ,aż tylu turystów. Jadaliśmy w bistrach, w małych knajpkach, gdzie można było posłuchać


Fejm Fejm | Kwiecień | luty 2015 | 9

W

PARYŻU

cudownej francuskiej muzyki na żywo. Przy akompaniamencie Panów na wiolonczeli , gitarze i tamburynie jedliśmy przepyszne (podejrzewam, że polskie) ślimaczki. Piękny klimat. Miasto samo w sobie zachwyca, ale wiadomo, że jak wszędzie znajdziemy plusy i minusy. Na co musimy się przygotować? Ogromy ruch, samochody i wszędzie ludzie. Nagabywanie żebyś coś kupił. Pod Wieżą Eiffla handlarze nawet mówią po Polsku byle tylko, coś sprzedać. I co najważniejsze wszechstronne i wszechobecne kolejki do wszystkiego. Ma się wrażenie, że nie mają one końca. I jedna najważniejsza rada ode mnie. Będąc w Paryżu , czy jakimś innym miejscu gdzie będziecie mieli tą przyjemność płacić w obcej walucie wyłączcie przeliczanie euro na złotówki. Zabytki paryskie to oczywiście konieczne punkty na mapie naszego zwiedzania. Warta zobaczenia na pewno będzie Wieża Eif-

fla, Łuk Triumfalny czy Katedra Notre Damme. Kolejne miejsce godne uwagi to Luwr - największe na świecie Muzeum Sztuki, w którym znajduje się słynna Mona Lisa. Bazylika Sacre – Coeur, Pola Elizejskie, Cmentarz Pere Lachaise. Znajdziemy tutaj około 150 muzeów, ponad 400 galerii sztuki więc nie dziwi nas to, że Paryż nazywany jest kulturalnym centrum świata. Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą przegapić Centrum Georges Pompidou. Zaskakujące są nie tylko tutejsze eksponaty, ale i konstrukcja budynku. - Karolina Guga-Olbrich -


7 | Kwiecień 2015 | Fejm

PRZEZ ŻOłĄDEK

DO SERCA

CZYLI JAK PANOWIE MOGĄ ROZKOCHAĆ W SOBIE KOBIETY! Wielu mężczyzn w czeluściach Internetu szuka sposobów na rozkochanie w sobie wymarzonej kobiety. Często internetowe rady mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, bądź nie przynoszą oczekiwanych efektów, głównie dlatego, że kobiety oczekują czegoś wyjątkowego, co sprowadzić można do jednego słowa „zaangażowanie”. W jaki sposób udowodnić kobiecie swoje zaangażowanie? Jak się okazuje nie jest to takie trudne, jednak wymaga poświęcenia i wysiłku. Romantyczna kolacja jest tym, co urzeknie każdą kobietę. Zasada jest jedna: im bardziej samodzielnie przygotujesz kolację oraz zaangażujesz się w jej organizację, tym większy będzie zachwyt kobiety. Na jakie szczegóły zwrócić uwagę podczas organizacji romantycznego wieczoru? Po pierwsze: Przygotuj wyjątkowe menu! Jeżeli nie potrafisz gotować, to zamów coś w dobrej restaura-

cji, jednak pamiętaj o tym, by kolację podać w odpowiedni sposób. Przygotuj ładną zastawę, serwetki, świece (najlepiej zapachowe). Pamiętaj o winie, które idealnie będzie pasowało do serwowanych potraw. Powinieneś też pamiętać jakie dania uwielbia Twoja partnerka oraz na jakie składniki jest uczulona. Po drugie: Pamiętaj o kwiatach! Kobiety je uwielbiają, dlatego nie ignoruj tego. Podaruj swojej partnerce duży bukiet kwiatów, które lubi. Uwierz nam na słowo będzie zachwycona! Po trzecie: Poza kolacją zaplanuj coś dodatkowego, wyjątkowego, co sprawi, że niezwykły wieczór będzie trwał dłużej. Pomyśl nad filmem z gatunku, który ona uwielbia lub przygotuj romantyczną wspólną kąpiel. Pamiętaj o winie i świeczkach zapachowych, one z pewnością uprzyjemnią ten wieczór. Po czwarte: Nastrojowa muzyka! Dzięki niej wieczór będzie miał niepowtarzalny klimat. Uwierz nam w jeden wieczór jesteś w stanie rozkochać w sobie kobietę i sprawić, by poczuła się wyjątkowo. Jest to też idealny sposób na dbanie o miłość w związku. - W.A. -


Fejm | Kwiecień 2015 | 6

MĘŻCZYZnoM PoTRZEBA (NIE)WIELE DO SZCZĘŚCIA My mężczyźni lubimy w kobietach wiele, naprawdę nie jesteśmy wybredni, aczkolwiek mamy swoje ulubione detale, na punkcie których potrafimy oszaleć. Trudno jest wskazać jeden taki szczegół, bo naprawdę jest ich wiele, poza tym najprawdopodobniej każdy z nas uwielbia co innego. Dlatego spróbujemy wskazać takie drobiazgi, które cieszą nas najbardziej. Trudniej będzie nam je uzasadnić, bo czasem tak bywa, że coś nas kręci po prostu… a powód? Chyba nie ma znaczenia. PRANIE, SPRZĄTANIE I MYCIE PODłÓG Nie, nie mamy na myśli tradycyjnego sprzątania, Kopciuszek raczej nas nie interesuje (aczkolwiek bywają wyjątki!). Chodzi nam o sprzątanie w odpowiednim stroju – im bardziej skąpy tym lepiej. Koronkowa bluzeczka, obcisłe leginsy, niezdarnie podpięte włosy i ściereczka lub najlepiej mop do podłogi! Taki strój powoduje, że nawet nam się chce sprzątać, razem i to najlepiej w sypialni! SIłOWNIA I FITNESS Nie ma potrzeby byście się głodowały, liczyły kalorie itp. szczególnie wtedy, gdy my przy tym cierpimy. Uwielbiamy wasz fitness i siłownie, lubimy też, gdy ćwiczycie w domu. Niejeden chłopak chętnie przyłączyłby się do swojej dziewczyny! Wspólny trening naprawdę nas kręci! KORONKOWA BIELIZNA Nie zakładajcie koronkowej bielizny wyłącznie od święta. Chcemy częściej, dużo i w różnych kolorach. Kręci nas, gdy w tej pięknej koronkowej bieliźnie przygotowujesz śniadanie, a najlepiej, gdy w takim stroju grasz w GTA 5! ZABAWA KOSMKIEM WłOSÓW Większość kobiet twierdzi, że robi to nieświadomie. Powiedzmy, że Wam wierzymy. Musimy przyznać, że to Wasze nawijanie kosmków włosów na palce, ciągłe poprawianie grzywki, delikatne przeczesywanie włosów palcami skutecznie nas rozprasza. Jeżeli już bawisz się tym kosmkiem włosów to przynajmniej nic nie mów, bo nie warto, ponieważ 99,99% mężczyzn w tego typu sytuacjach traci słuch

i nie dociera do niego, ani jedno wypowiedziane przez ciebie słowo. UŚMIECH Piękny uśmiech pięknej kobiety poprawia nam humor! Dlatego śmiejcie się dużo i często, nie zwracając uwagi na tworzące się zmarszczki. Prawdę powiedziawszy lepsze zmarszczki spowodowane uśmiechem, niż grymasem powstałym z niezadowolenia.


Zdrowie Fejm

oRYGinALnE POMYSŁY

nA

W Polsce jest stosunkowo wysoka liczba małych, dopiero raczkujących firm. W 2013 roku działalność gospodarczą prowadziło 1 mln 643,2 tys. Polaków, firmy te stanowią 93,7 % przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób (GUs). nie każda działalność przetrwa kryzys, wiele z nich upadnie w ciągu roku, bądź kilku najbliższych lat. Przetrwają Ci, którzy znaleźli niszę oraz potrafili skutecznie wypromować swój produkt lub usługę, pokonując przy tym konkurencję. Jednym z najlepszych sposobów na odniesienie sukcesu jest założenie działalności, która, mimo dużej konkurencji na rynku, gwarantuje sukces. sKLEP ZE ZDRoWą ŻYWnoŚCią Coraz bardziej popularne staje się zdrowe odżywianie. Polacy zaczynają dbać o swoje zdrowie, poza codzien-

DoCHoDoWY BIZNES

nymi zakupami w sieciówkach, sięgają także po zdrowe, naturalne produkty. Warto zainwestować w sklep ze zdrową żywnością, w dużych miastach niemal na każdym osiedlu jest taki sklep. Warunek sukcesu – dobra lokalizacja. Musisz wybrać osiedle zamieszkiwane przez bardziej zamożną część społeczeństwa. KosMETYKA, URoDA, FRYZJERsTWo Zakładów fryzjerskich, kosmetycznych w Polsce jest multum, mimo to otwierane są kolejne, na osiedlach bądź w centrum miasta. Gwarancją sukcesu jest najwyższa jakość usług oraz konkurencyjne ceny. W tej branży istnieje jedna zasada: im więcej zadowolonych klientów, tym większa reklama salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego. UWoLniJ sWoJE EMoCJE Coraz bardziej popularne stają się firmy świadczące usługę umożliwiającą odreagowanie stresu . Firma udostępnia pomieszczenie, strój ochronny o raz… stertę naczyń, którą klient może wytłuc. Po wytłuczeniu pełnej zastawy, zrelaksowany i uspokojony klient wraca do domu lub pracy. GRAFiK, DEsiGnER Osób świadczących profesjonalne usługi graficzne jest coraz więcej, mimo to praca grafika nadal jest jedną z najbardziej dochodowych działalności na polskim rynku. Prawdą jest, że grafik w Polsce zarabia 1/3 tego, co otrzymują jego koledzy na zachodzie Europy, mimo to dobrze zorganizowany i pracowity freelancer jest w stanie zarobić naprawdę duże pieniądze. W Polsce można zarobić lub rozkręcić dochodowy biznes, należy jednak dokładnie przemyśleć strategię, znaleźć niszę bądź interes, który przy odpowiednim wysiłku zagwarantuje sukces.


Fejm | Kwiecień 2015 | 4

CYFRoWE EFEKTY SPECJALNE NA WYCiąGniĘCiE RĘKi od samego początku istnienia kinematografii, twórcy filmów szukali sposobów na pokazanie miejsc, postaci i wydarzeń, które nie istnieją w rzeczywistości, bądź są niemożliwe do sfilmowania w tradycyjny sposób. Miejsca nierzadko powstawały jako ogromne scenografie, specjalnie skonstruowane na potrzeby produkcji filmowej. Natomiast zmyślone postacie były często kukiełkami poruszanymi przez lalkarza, bądź marionetkami, które następnie fotografowane podczas pozowanych sekwencji ruchu ożywały na ekranie. W latach 70-tych kiedy powstały takie klasyki jak „Odyseja Kosmiczna 2001”, „Star Trek”, „Obcy” oraz przede

wszystkim „Gwiezdne Wojny” technika kreowania nieistniejących w rzeczywistości scenografii , i postaci mocno się rozwinęła. Twórcy filmów nieustannie dążyli do tworzenia iluzji, która pozwoli widzom uwierzyć, że to co widzą na ekranie zostało faktycznie sfilmowane .Wszystko zaczęło powoli się zmieniać , gdy w kinematografii zaczęto wykorzystywać komputery. Przykładem może być film „Jurassic Park”. Gdyby nie komputery nie udałoby się stworzyć wiarygodnie wyglądających dinozaurów. Z czasem efekty wizualne przestały być domeną filmów science fiction , i na dobre zadomowiły się w filmach obyczajowych, komediach, dramatach i dokumentach. Kiedy oglądamy film taki jak „Hobbit” spodziewamy się, że będzie to obraz naszpikowany różnorodnymi efektami wizualnymi. Jednak kiedy oglądamy film historyczny czy obyczajowy, jesteśmy szczególnie wyczuleni na sztucz-

ność, ponieważ od takiego filmu oczekujemy „prawdy”. We współczesnych produkcjach pojawia się cała masa efektów wizualnych, których nie dostrzegamy. Niekiedy banalne z punktu widzenia odbiorcy np. domalowanie góry „Mount Everest” do kadru sfilmowanego przykładowo w Tatrach . Jednak dla produkcji to zdecydowanie prostsze i tańsze niż podróż do

Nepalu. Rewolucja cyfrowych efektów wizualnych trwa do dziś, natomiast to co jest naprawdę rewolucyjne to dostęp do narzędzi, które umożliwiają tworzenie filmowej iluzji. Dostęp do oprogramowania, i sprzętu do tworzenia cyfrowych efektów wizualnych jest na wyciągnięcie ręki. W kolejnych numerach magazynu „FEJM”, jak również na łamach serwisu internetowego www.fejm.com.pl znajdzie się specjalne wydanie kursu z cyklu „Paprika FX”. Dzięki magazynowi „FEJM” masz drogi czytelniku okazję, by małymi krokami wejść w światu iluzji filmowej , i poznać proste metody edycji cyfrowego obrazu. Patryk Scelina – Paprika FX www.youtube.com/paprikafx


GWIAZDA FEJM

„5 PYTAŃ DO…”

AGATA DZIARMAGOWSKA

wierzy, prędzej czy później się to stanie. Mam wysokie ambicje. Nigdy nie „osiadam na laurach”. Zawsze idę do przodu i ciężko pracuję.

Rafał Grzyb w rozmowie Agatą Dziarmagowską – wokalistką, która w bardzo krótkim czasie podbiła serca polskich fanów. Rafał Grzyb: Każdy specjalny fejmowy gość musi się zmierzyć na początek z poniższym pytaniem. „Fejm” – Co Twoim zdaniem oznacza ono w dzisiejszym społeczeństwie? Czy przyjęło się ono w naszym kraju? Agata Dziarmagowska: Czym dla mnie jest fejm? Sylwester Wardęga i jego 132 000 000 wyświetleń przy psie pająku. można? Można R.G.: Gdy zobaczyłem Cię pierwszy raz, a było to na scenie programu X-FACTOR, powiedziałem: „Ta dziewczyna ma charakter i zrobi w polskim show-biznesie karierę” Jaki jest sposób na sukces według Agaty Dziarmagowskiej? A.D.: Od zawsze byłam osobą która wierzyła w siebie. Nigdy nie myślałam o porażce. Myślę tylko i wyłącznie o sukcesie i jak wszyscy wiemy… jeśli się w coś mocno

R.G.: Masz w sieci naprawdę wielu fanów, mnie też serio. Niestety jak wielu fanów, tak po drugiej stronie czuwają hejterzy. Zdaję sobie sprawę, że pewnie nawet nie czytasz ich wpisów. Zastanawiam się tylko dlaczego tak jest, że ciekawe i wyraziste osoby dostają tak bardzo w sieci po du…? A.D.: Wydaje mi się, że każdy kto osiąga choćby malutki sukces jest za to nienawidzony szczególnie w sieci, gdzie ludzie pozwalają sobie na więcej. Niespełnieni zazdroszczą, próbują się dowartościować. Nie czytam hejtów bo wiem kim jestem i moi najbliżsi też wiedzą i to dla mnie najważniejsze. R.G.: Twój nowy singiel „Blisko mnie” moim zdaniem pokazał, że stać Cię na bardzo wiele. Czym się inspirujesz poszukując pomysłu na HIT? Rozumiem, że sama tworzysz teksty? To dopiero początek 2015 roku. Czym nas jeszcze zaskoczysz? A.D.: W tym roku ukaże się moja debiutancka płyta. Cały zeszły rok poświęciłam na gromadzenie materiału i wydaję mi się że jest spoko. Już niedługo w Empikach. czekajcie!!:) R.G.: Muszę Ci zdradzić, że serwis „FEJM” to również sprawy damsko-męskie nad którymi bardzo często debatujemy. Chciałbym się dowiedzieć jaki jest ideał mężczyzny według Agaty Dziarmagowskiej? Kto wie, może mam szansę? :) A.D.: Mój ideał? Chet Faker. Pod każdym względem… ojjj tak. R.G.: Bardzo dziękuje za rozmow.ę i życzę aby sukces był Twoim drugim imieniem. A.D.: Dziękuję za miłe słowa, buziaki!:* Pozdrawiam Agata - Rafał Grzyb fot.Warner Music Poland.


Jest mi bardzo miło oddać w Wasze ręce świeżutki II numer magazunu „FEJM” - po męskiej strony mocy! Nasze niezwykłe spotkanie z Agatą Dziarmagowską zostało podsumowane treściwą i ciekawą rozmową, na którą serdecznie Was zapraszam. Mam nadzieję, że przyjmiecie II epizod naszego czasopisma z uśmiechem na twarzy. Całość jak zwykle przygotowana w dobrym klimacie.My po prostu wiemy jak Wam dogodzić. Nie zapominajcie również o stronie naszego serwisu internetowego: www.fejm.com.pl. To właśnie u nas każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam serdecznie życząc miłej LEKTURY. Rafał Grzyb

Z-ca Redaktora Naczelnego

W numerze: Wywiad Agata Dzarmagowska Cyfrowe Efekty - Patryk Scelina Oryginalne pomysły na dochodowy biznes Mężczyznom potrzeba (nie)wiele do szczęścia Wiosna w Paryżu Krzyżówka z nagrodą

3 4 5 7 8 10

Odwiedź nas: www.fejm.com.pl

znajdź nas www.facebook.pl/FejmPortalCzasopismo

Przez żołądek do serca str. 6

@FejmCzasopismo

BEZPŁATNE CZASOPISMO Redakcja: ul. Karwińska 11, 52-015 Wrocław; Wydawnictwo i DTP: GOG - Future of Your Business ul. Kościerzyńska 12, 51-430 Wrocław Redaktor Naczelna - Karolina Guga - Olbrich Zastępca Redaktora Naczelnego - Rafał Grzyb Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych reklam, ogłoszeń i listów. Zastrzegamy sobie prawo do skrótów i korekt przy publikacji nadesłanych tekstów. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Teksty sponsorowane – (TS).


! Numer 2, Kwiecień 2015

www.fejm.com.pl sPRAWDŹ To!

str.3

GWIAZDA FEJM 5 PYTAŃ DO ... AGATA DZIARMAGOWSKA

Profile for Fejm

Fejm Numer 2 - Kwiecień 2015  

NIE WIERZYMY PLOTKOM. PYTAMY WPROST! www.fejm.com.pl

Fejm Numer 2 - Kwiecień 2015  

NIE WIERZYMY PLOTKOM. PYTAMY WPROST! www.fejm.com.pl

Profile for fejm
Advertisement