Page 1


NEDİR? •Dünyanın 113 ülkesinde faaliyet gösteren en büyük değişim platformudur. •1948’de kurulan AIESEC’in uluslararası merkezi Hollanda/Rotterdam’dadır.

•1954’ten bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’de faaliyet göstermektedir. •AIESEC Türkiye Genel Merkezi, İstanbul/İstiklal Caddesi’ndedir. •Türkiye’de K.K.T.C. de dahil olmak üzere 12 lokalde çalışmalarını yürütmektedir.


TÜRKİYE’DE AIESEC


AIESEC’İN YAPISI


İŞ GELİŞTİRME

•Kurumsal firmalara yurtdışından istedikleri profilde insan kaynağı sağlar. •Kocaeli ve Sakarya’da 1996’dan beri birçok firmaya bu hizmeti vermektedir.

Çalışma Alanları YÖNETİM Uluslararası Pazarlama İthalat&İhracat Finans İnsan Kaynakları Halkla İlişkiler

TEKNİK AR-GE Bilgisayar Mühendisliği Makine Mühendisliği Elektrik Mühendisliği Endüstri Mühendisliği

EĞİTİM Yabancı dil öğretmenleri


BÖLGESEL ÇALIŞMALARIMIZ

AFRİKA

GÜNEY AMERİKA

AVRUPA

ASYA


hakkında

AFRİKA

Dünyanın en büyük ve en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ikinci kıtasıdır. 1 milyar kişilik nüfusuyla dünya nüfus yoğunluğunun %15'ini oluşturur. Doğal kaynaklar açısından dünyanın en zengin coğrafyalarındandır. 1995'ten 2005'e kadar Afrika'nın ekonomik büyümesi ortalama %5'tir. Sahip olduğu doğal kaynaklar bölgeyi ilgi çekici kılan özelliklerin başında gelir. Son yıllarda Çin Halk Cumhuriyet'inin bölgeye yaptığı yatırımlar sebebiyle ekonomik hareketlenme artmıştır.Sadece 2007, yılında Çin'li yatırımcılar bölgeye 1 Milyar dolar yatırım yapmışlardır.

Eğitim; 24

AIESEC ülkeleri 250

Mühendislik ; 15 Pazarlama; 68

çalışmalarımız Afrika bölgesi, kurumsal firmalara insan kaynağını en hızlı sağladığımız bölgelerden biridir. Firmaların talepleri genellikle zengin kaynakları olan bu bölgeler hakkında daha net bilgilere sahip olmak, yeni pazarlara açılmak, uyguladıkları teknikleri kullanmak üzerine yoğunlaşmaktadır. 2012 yılında yapılan değişim sayıları yukarıdaki grafikte görülmektedir.

200 150 100

50 0

Mühendislik Pazarlama Bilgi Tekn. Eğitim


AFRİKA

Bassem Wageh/MISIR

Uluslararası Pazarlama

Kuzey Afrika ile çalışmalar yürüten CableMar, yurtdışı fuarlarında, yurtdışı ile olan iletişim ve pazarlama etkinliklerinde, yeni müşteriler kazanma noktasında 2012 Ekim ayından beri AIESEC ile gelen insan kaynağından yararlanmaktadır.


AFRİKA

Magdy Salah/MISIR Makine Mühendisliği

Dünyanın önde gelen inşaat kalıp ve iskele imalatçılarından biri olan DOKA KALIP’a 2011 yılında gelen arkadaşımız 1 yıllık bir proje çerçevesinde çalışmanın ardından firmanın Dubai’deki ofisinde çalışmalarını sürdürmektedir.


GÜNEY AMERİKA

hakkında Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük dördüncü, nüfus bakımından ise en büyük beşinci kıtasıdır. Bölge, birçok iklime sahip olduğundan tarım açısından önemli topraklara sahiptir. Ekonomi açısından çok gelişmemiş olsalar da geleceğin gözde bölgelerinden biri olacağı tahmin edilmektedir. Özellikle yatırımcılar bu araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu verileri değerlendirmektedir.

Eğitim; 35

AIESEC ülkeleri Pazarlama; 82

140 120

Mühendislik ; 18

çalışmalarımız Güney Amerika bölgesi ekonomik açıdan gelişmiş olmamasına rağmen sahip olduğu insan kaynağı potansiyeli nedeniyle firmalar tarafından tercih edilmektedir. Kişiler birçok alanda yetkin olmalarının yanında kendilerine yeni tecrübeler katmaya ve sahip oldukları tecrübeyi başkalarına aktarmaya oldukça açıktırlar. Bu yüzden çalışılan tüm kurumlar, bu bölgeden gelen arkadaşlarımızın çalışkanlıklarından söz ederler. 2012 yılında yapılan değişim sayıları yukarıda görülmektedir.

100 80 60 40 20 0

Mühendislik Pazarlama Bilgi Tekn. Eğitim


GÜNEY AMERİKA

Nikolas Ariyoshi/BREZİLYA İnsan Kaynakları

Dünya kağıt ve ambalaj sektörünün öncülerinden olan MONDİ GROUP’un Karaman fabrikasının insan kaynaklarında çalışan arkadaşımız, belirlenen programlar dahilinde çalışanlara İngilizce dersleri vermiş, aynı zamanda da yurtdışıyla olan iletişimi sağlamıştır.


GÜNEY AMERİKA

Jose David Montoya/KOLOMBİYA İngilizce Öğretmeni

Türkiye’nin en ünlü kolejlerinden olan DOĞA KOLEJİ’ne gelen arkadaşımız 2012-2013 eğitim öğretim dönemi boyunca 8-14 yaş aralığındaki öğrencilere İngilizce öğretmenliği yapmıştır.


hakkında

AVRUPA

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir yarımadadır. Hayat seviyesi yüksektir. Dünyada ihracat ve ithalatta önde gelen yarımadadır. Endüstrileşmiş ülkelerin toplandığı bir kıta olduğundan dünyada üretilen endüstri ürünlerinin üçte biri bu kıtaya aittir. Kıta olarak Avrupa dünyada en büyük ekonomiye sahiptir. Eğitim; 84

AIESEC ülkeleri

Mühendislik ; 32 200 Pazarlama; 143

çalışmalarımız

180 160 140 120

Avrupa bölgesi endüstrisi gereği AIESEC’te de firmaların 100 yoğun talebinin bulunduğu bir bölgedir. Firmaların talepleri 80 çoğunlukla yeni açılmak istedikleri ya da hali hazırda girmiş 60 oldukları pazarlardaki etkinliklerini arttırmak üzerine olmaktadır. 2012 yılında yapılan değişim sayıları yukarıda 40 görülmektedir. 20 0

Mühendislik Pazarlama Bilgi Tekn.

Eğitim


AVRUPA

Julia Chetkareva/RUSYA İnsan Kaynakları – Pazarlama

Yurtiçinde sektörde üretim ve satışlarıyla lider olup, ürünlerinin önemli bir bölümünü de 5 kıtadaki 50'ye yakın ülkeye ihraç eden SARKUYSAN’da İnsan Kaynakları departmanında çalışanlara İngilizce eğitimi vermenin yanı sıra Rusya ile olan iletişimi de sağlamıştır. SARKUYSAN ile olan çalışmamız 10 yıldır devam etmektedir.


AVRUPA

Egle Cicenaite/LİTVANYA Satış-Pazarlama

Dünya genelinde 40 ülkeye yayılmış 60 tesisi bulunan MERSEN, yurtdışıyla olan tüm bağlantıları sağlamak ve satışlarını arttırmak adına AIESEC ile 7 yıldır partnerliğini sürdürmektedir.


hakkında

ASYA

3.5 milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık kıtasıdır. Dünya ekonomisindeki değişmelere rağmen Asya, büyümesini korumaktadır. Çok nadir bulunan madenler bu bölgede yer almaktadır. Birçok alanda gelişmiş bir bölgedir. Özellikle teknolojideki yeniliklere yön vermekle birlikte birçok ülkenin girmekte zorlandığı pazarlardandır.

Eğitim; 46

Pazarlama; 75

AIESEC ülkeleri 250 200

Mühendislik ; 80

çalışmalarımız

150

Asya bölgesi yabancı ülkeler için girilmesi zor bir pazardır. Bu noktada firmalara sağladığımız uluslar arası pazarlamacılar ile 100 birlikte bu noktada büyük katkılar sağlamaktayız. Aynı zamanda yazılım ve teknoloji alanında yaptığı yenilikler nedeniyle özellikle mühendislik adına firmalara Asya 50 bölgesinden fayda sunmaktayız. 2012 yılında yapılan değişim sayıları yukarıda görülmektedir. 0

Mühendislik Pazarlama Bilgi Tekn.

Eğitim


ASYA

Rio Wahab/ENDONEZYA Yazılım Mühendisliği

İş makinaları, otomotiv, askeri araçlara yönelik geniş uygulama alanlarında son teknoloji simülasyon çözümler sağlayan SANLAB YAZILIM’da 1 yıllık proje kapsamında çalışma sürdürmüştür. Aynı zamanda birçok bilgisayar oyununun geliştirilmesine katkı sağlamıştır.


ASYA

Sanketrichard Sona/HİNDİSTAN Yazılım Mühendisliği

Türkiye’nin ilk 500 firması arasında yer alan ve sektörlerinde öncü 400’ü aşkın müşterisine yazılım çözümleri sağlayan BİMSER ÇÖZÜM, aynı zamanda birçok ülkeye yazılım ihracatı yapmaktadır. 1 yıl boyunca projelerine destek sağlaması adına AIESEC’ten insan kaynağı talepleri doğrultusunda ortak çalışma yürütülmüştür .


ULUSAL PARTNERLER


KOCAELİ’DEKİ PARTNERLER


DANIŞMANLAR KURULUMUZ


SÜREÇLER

Firma&AIESEC’in

Anlaşması (Kontrat imzalanması)

Firma Formunun sisteme girilmesi

CV’lerin firmaya gönderilmesi

Mülakat süreci

Kişilerin onaylanması (Belge alışverişi)

Resepsiyon işlemleri Kişinin Türkiye’ye gelişi

(Havaalanında karşılama, konaklama, oturma izni alınması vb.)


VİZE

AIESEC’İN SAĞLADIĞI AYRICALIKLAR

•Dışişleri Bakanlığı ve AIESEC Türkiye’nin yapmış olduğu protokole istinaden çalışma vizesi ya da turistik vizeden farklı olarak AIESEC STAJ VİZESİ olarak adlandırılan vize hakkı sağlanmıştır.

OTURMA İZNİ

•İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında AIESEC vasıtası ile gelen kişiler oturma izinlerini emniyet müdürlüklerinden sorunsuz şekilde alabilmektedir.

ÇALIŞMA İZNİ ve SİGORTA

•Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından AIESEC’e sağlanan ayrıcalık sayesinde AIESEC STAJ VİZESİ ile Türkiye’ye gelen kişiler 1 yıla kadar çalışma izninden muaf şekilde çalışma hakkına sahiptir. Gelen kişiler ikamet tezkerelerini aldıktan sonra kendilerine verilen Geçici T.C. Kimlik numarası ile firmalar sigorta girişini yapabilmektedirler.

RESEPSİYON

•Kişiler Türkiye’ye geldiği andan itibaren havaalanından karşılanması, konaklaması (İzmit ve çevresi için), bürokratik işlemlerinin gerçekleştirilmesi, firma ile ilk gün tanıştırılması gibi işlemler AIESEC tarafından gerçekleştirilmektedir.


MALİYETLER AIESEC Sistemine giriş (tek defaya mahsus)

Oturma İzni Ücreti (tek defaya mahsus)

Maaş

1000 TL+KDV 400 TL 1000 TL + SGK


Teşekkürler…

AIESEC uluslararası insan kaynağı hk  
AIESEC uluslararası insan kaynağı hk  

AIESEC Dünyanın 124 ülkesinde bulunan en büyük değişim ve gelişim platformudur ve bu kapsamda 54 yılından bu yana kurumsal firmalara yurt dı...

Advertisement