Page 42

produkcja

Bioperyna (Piperyna) naturalny związek zwiększający dostępność biologiczną suplementów diety

dr inż. Dariusz Lipiak Dyrektor Oddziału Produktów Farmaceutycznych Brenntag Polska Sp. z o.o.

Czarny pieprz (piper nigrum) był doskonale znany w starożytnym świecie. Pierwsze wzmianki na temat pieprzu zostały zapisane w sanskrycie w Indiach około 3,000 lat temu. Pierwszym człowiekiem z zachodu, który zdobył czarny pieprz był Alexander Wielki, kiedy ze swoim wojskiem doszedł w region Pendżabu w północnych Indiach w 326 roku przed narodzinami Chrystusa. Spróbował go w lokalnym jedzeniu pod tubylczą nazwą pippali. Przyprawa ta została zawieziona do Persji. Ponieważ Persowie mieli sporą trudność z wymówieniem lokalnej nazwy dlatego specjalnym edyktem Król Dariusz zmienił nazwę na pipari. Nasze obecne słowo pieprz (pepper) jest jego pochodną.

N

ie wiemy na pewno kto ale to najprawdopodobniej Rzymianie, zastosowali pieprz jako główną przyprawę w sztuce kulinarnej. To właśnie oni przyprawili pieprzem prawie wszystko. Aż trudno uwierzyć ale dodawano go do chleba, mleka i nawet serów. Czarny pieprz był bardzo cenioną przyprawą w czasach starożytności. W 408 r. naszej ery, kiedy Rzym był oblegany przez, króla Wizygotów Alaryka I, dla oszczędzenia miasta wymógł on bardzo wysoką kontrybucję: 4 000 pięknych części garderoby, 2 500 kilogramów złota, 15 000 kilogramów srebra i 2 500 kilogramów czarnego pieprzu. W czasach Średniowiecza, pieprz był traktowany jako „mocna waluta”. Miarą bogactwa ludzi była także ilość zgromadzonego prze nich

42 2_2009.indd 42

pieprzu. Roczną łapówką kupców dla poborcy podatkowego w Wenecji był jeden funt pieprzu, cynamonu i imbiru. Średniowieczna konsumpcja czarnego pieprzu rosła zadziwiająco szybko. Już nie była to przyprawa ludzi bogatych, ale stała się przystępna także dla biednych. Stosowano pieprz głównie dla smaku ze względu na marną jakość artykułów spożywczych używanych w kuchniach tego czasu - solona wieprzowina, mniej lub więcej zepsuta wołowina (zwłaszcza podczas lata) i ryba. Te zazwyczaj nieświeże produkty zostały przykryte stertami pieprzu.

wydanie *.pdf do pobrania na: Świat Pr zemys ł u Far mac eut ycznego • 2 /20 0 9

www.farmacom.com.pl

2009-07-16 13:09:34


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.