Page 1

TRAFO ONLİNE İZLEME SİSTEMİ

www.famenerji.com

GÜVENİLİR ● YENİLİKÇİ ● TEKNOLOJİ


doblePRIMETM ONLİNE İZLEME SİSTEMİ DoblePRIME ekipmanlarınızın durumları hakkında bilgi sahibi olup çeşitli kararlar almayı kolaylaştıran sistemlerdir. Bu sistem, size veri ve analiz sağlayan birbiri ile entegre ekipmanlardan oluşur. Gerçek zamanlı olarak anında taktik ve stratejik kararlar vermeniz gerektirecek bilgiyi sağlamaktadır. DGA , kısmi deşarj, buşing ve işletme değerleri (yük, güç, vs.) kademe pozisyonu, sıcaklık gibi parametreler sensörler ile takip edilebilmektedir. doblePRIME, limit değerlerini de içeren yapılandırılabilir akıllı analiz araçlarına sahiptir bu da verilerin yorumlanmasını kolaylaştırır.

VERİLERE ULAŞIM doblePRIME verilerine akıllı telefonlardan, tabletlerden veya bilgisayar üzerinden verilere ulaşılabilmektedir. doblePRIME mevcut güvenlik altyapısı içerisinde veri sağlamak için özel veritabanları, özel yazılım veya herhangi bir bulut bağlantısı gerek duymamaktadır.

ARIZA DURUMUNDA Herbir sensörün farklı ölçüm aralıkları bulunmaktadır. Değişiklikleri zamanında algılayabilen izleme sistemi kullanmak önemlidir. Örneğin, her 12 saatte bir ölçüm yapan sistem kullanmak birçok arızayı başlangıcında yakalamak için çok geç olabilir. Bu yüzden doblePrime farklı şekillerde ayarlanabilen ölçüm periyodları ile donatılmıştır.

DIŞ KORUMA Sıcaklık kontrolü, iletişim, veri yedekleme ve güç ve sensör yalıtımı dahil olmak üzere IP66 / NEMA 4X sınıfı muhafazalarda doblePRIME konumlandırılır.

2


doblePRIME IDD BUŞİNG İZLEME

doblePRIME IDD buşing izleme sistemleri buşinglerin izolasyonunda oluşabilecek anormallikleri yakalayıp tespit etmeyi sağlamaktadır. DoblePRIME IDD, her bir buşing için ayrı ayrı ve birlikte parametreleri ölçen, maksimum 12 buşing için kaçak akımı ve faz analizi sağlar. DoblePRIME IDD, True Power Factor ile gelişmiş analiz için gerilim referansı kullanmaktadır. Dünya çapındaki binlerce kurulumda da olduğu gibi, doblePRIME IDD tek başına kullanılacağı gibi doblePRIME sisteminin bir parçası olarakda kullanılabilir. Buşing Arızaları Yaklaşık 20 yıllık başarılı buşing izleme süresince, Doble, iki ayrı arıza modu belirledi ve her iki modda da buşing arızalarını önleme vakalarını belgeledi ve rapor etti. Yavaş gelişen arıza modunda, yalıtım güç faktöründeki bozulma (dağılma faktörü veya tan-delta) birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Örneğin, Doble buşing izleme, 'yavaş gelişen' arızalı bir buşing üzerinde kullanıldı. İzlenen ve uygun bir zamanda bir değişime gidilip bir kesinti planlanana kadar hizmetinde kalmayı başardı. Hızlı gelişen arıza moduna bir örnek, Doble buşing izleme, iki saat içinde bir buşing üzerinde kaçak akımın yaklaşık% 50 oranında tespit etti. Sistem bir uyarı üretti. Kullanan ekipler, anında gelen uyarıya göre tepki verdi 120 saniye içinde hareket etti ve buşing kurtarıldı. Veri Toplama: Akım&Gerilim doblePRIME IDD rms akımının hesaplanabileceği veri dalga formlarını toplar. Faz açısı ölçülür, böylece buşingler arasındaki relative faz hesaplanabilir. Bir gerilim referansı mevcutsa, gerilim faz açısının türetilmesi ve her bir buşing için True Pf hesaplanması yapılabilir. Ölçümler harici kaynaklı GPS, IRIG-B veya sistem saatine göre belirlenir. Dalga biçimleri gelecekteki referans ve teşhis için saklanabilir.

IDD İşlenmemiş Veri Zamana karşı çizilen kaçak akımlar ve faz açısı

doblePRIME IDD Temel Özellikleri — Gerçek zamanlı buşing akım dalga formunun izlenmesi — Güç faktörü (Pf) ve Kapasitans hesaplaması — Kullanıcının belirlediği aralıklar ile verilerin kaydı — Alarmları lokal olarak veya uzaktan cep telefonuna, tablete veya PC de görebilme — Verilerin takibi için herhangi bir format veya yazılıma ihtiyaç duymamaktadır — Akıllı sistem mevcut veriler ile optimal durumu belirler — Modüler sistem 6 veya 12 kanallı versiyonlar — True Power Factor hesaplaması için opsiyonel gerilim referans girişi

Güncel Veriler Gerçekleşebilecek bir arızanın gelişimini göstermek için veriler canlandırılmıştır

3


doblePRIMEPD - GUARD KISMİ DEŞARJ İZLEME

Kısmi deşarj, izolasyonun bozulmasına sebep olarak ekipmanları tehlikeye atıyor ve sistem güvenilirliğini sarsmaktadır. Kısmi deşarj izleme ile izolasyon bozulmasının erken göstergeleri tespit edilebilir. Kısmi deşarjın erken tespitinin kritik olduğu veya kısmi deşarjın gerçekleştiği sürekli güncellemelerin gerekli olduğu durumlarda doblePRIME PD-Guard Kısmi deşarj izleme sisteminin kullanılması önerilmektedir. DoblePRIME PD-Guard tek başına kullanılacağı gibi doblePRIME izleme sisteminin bir parçası olarakta kullanılabilmektedir. Analiz Kısmi deşarj sinyallerinin analizi karmaşık olabilir. Doble PD Guard Analiz araçları anlaşılır olacak şekilde dizayn edilmiştir. Artan kısmi deşarj seviyelerinde algılama ve uyarı verme gibi durumlar mevcuttur. Hassas istatistik araçları deşarj kaynaklarının düzeyini ve ciddiyetini izlemektedir.Ölçülen sinyaller PD doğrultusunda ilerliyor ise, daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu gösteren güçlü bir gösterge vardır.

Verileri Anlama & Alarmlar PD izleme çok miktarda veri üretebilir. Zaman alanındaki PD sinyalleri 1 GHz'e kadar ölçülebilir ve büyük miktarda veri noktası üretebilir. İzleme amacıyla, kaydedilen sinyallere ait enerjiyi ve PD'nin şiddetini takip etmek amacıyla istasistiksel veri olarak tutulur. Bu veriler, zamanla anlamlı uyarıların oluşturulmasına olanak sağlar. PD sinyalleri tarafından üretilen uyarılar bir Alarm Durum Makinesi tarafından yönetilir. Bu, olası PD sinyallerinin, kademe değiştiricisi işlemleri vb. dalgalanmalar ile üretilen parazit sinyallere karşı ayırt edilmesine olanak tanır. Alarm durumunun ortaya çıkması için limit değerlerin üstünde bir dizi ardışık ölçüm gereklidir.

4


doblePRIME PD-Guard Temel Özellikleri — Bağımsız PD izleme sistemi ayarları bilgisayardan tabletten veya web üzerinden yapılabilmektedir — Lokal olarak alarm durumunu görebilme — Alarm Durum Makinesinin belirlediği eşik değerleri kademe değişiminden veya kesici açma kapamasından kaynaklanak dış gürültülerin kısmi deşarj olarak algılanmasını engeller — Alarm röleleri bulunmaktadır

Kısmi Deşarj Buşing Verileri Tek bir transformatör buşingi için iki hafta boyunca izlenen tipik istatistikler

— Quasi-peak dedektör, CISPR 16-1-1: 2010 EMI standardı uyarınca ve en iyi saha uygulamalarına uygun olarak tasarlanmıştır — Ayrıntılı analizler için faz ve zaman grafikleri kullanılmaktadır

Doble, ekipmanlar için kısmi deşarj tespiti ve yönetimine üç aşamalı bir yaklaşım önerir.

Ani Artışlar Kısmi Deşarjın Göstergesidir Sürekli kısmi deşarj tespit edilerek uyarılar üretilmektedir

Sahada Analiz, Minimum eğitim gerektiren basit analiz için kullanılabilecek taşınabilir PDS veya DFA araçları önerilmektedir. Düzenli saha analizleri, bir bölgedeki kısmi deşarj kaynaklarını tespit etmek için temel ve karşılaştırmalı taramalar yapmanızı sağlar. TEST, PD-Smart'ı kullanarak, ekipmanın kısmi deşarjının ayrıntılı analizi yapın. Detaylı analizler ile bozulma seviyesini teşhis edin ve değerlendirin. Bir sonraki adımlarınızı planlamanıza yardımcı olması için bu bilgiyi kullanın. İZLEME, doblePRIME PD-Guard kullanarak kısmi deşarjı erken aşamada tespit edip sürekli olarak durum hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır.

5


doblePRIME DELPHI

YAĞDA ÇÖZÜLMÜŞ GAZ ANALİZİ (DGA) doblePRIME Delphi ile yapılacak DGA analizleri sorunların (aşırı ısınma, izolasyon sorunları veya mekanik hareketlerden kaynaklanan) tepstini sağlar. DoblePRIME Delphi bütün bu bilgileri gerçek zamanlı olarak yağ analizinden öğrenebilirsiniz.

doblePRIME DELPHI Temel Özellikleri — Vakuma dayanıklıdır — Hızlı analiz imkanı — Alarm ve kuru kontak çıkışları , analog ve digital çıkışlar — Standart ve mini versiyonları ile sadece hidrojen ve yanıcı gaz izleme

DGA,Nispi Nem & Yağ Sıcaklığı Delphi ve DOMINO monitörlerinden gelen birarada gözüken veriler

doblePRIME DOMINO YAĞ İÇİNDE NEM İZLEME

DoblePRIME DOMINO yağdaki ne miktarını gerçek zamanlı olarak ölçmekte ve pp olarak veya %RS olarak belirtir. DoblePRIME DOMINO, elektrik izolasyon sıvılarının ve diğer yağ türlerinin su içeriğini sürekli olarak güvenilir bir şekilde ölçümü sağlar.

6

doblePRIME DOMINO Temel Özellikleri — Sürekli olarak verileri alma (ppm, RS ve sıcaklık) — Yağın güncel durumunu takip edebilmeyi sağlayarak tretman edilme zamanı konusunda genel bilgi verir


Morgan Schaffer

CALİSTO SERİSİ YAĞDA ÇÖZÜLMÜŞ GAZ ANALİZİ (DGA) Calisto Algılama Monitörleri

Calisto Teşhis Monitörleri

Calisto ve Calisto 2

Nem + Hidrojen

Nem

+ Hidrojen, Karbonmonoksit

Calisto 5 ve Calisto 9

Nem

+ Hidrojen, Karbonmonoksit Metan, Asetilen, Etilen

Nem

+ Hidrojen, Karbonmonoksit, Metan, Asetilen, Etilen, Etan, Karbondioksit, Oksijen ve Azot

Güç sistemlerinin en önemli ve en pahalı ekipmanlarından birisi de güç transformatörleridir. Enerjinin sürdürülebilir, verimli ve kaliteli bir şekilde iletilebilmesi bu ekipmanların sorunsuz ve aralıksız çalışması ile mümkün olabilmektedir. Güç transformatörlerinde herhangi bir arıza meydana gelmesi enerji kesintisine neden olabilir. Özellikle uzun süreli kesintilerde ciddi maddi kayıplar meydana gelir. Bu nedenle transformatördeki arızaların hızlı bir şekilde tespit edilmesi veya daha da önemlisi arıza tam olarak meydana gelmeden tespit edilip gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Yağda çözünmüş gaz analizi (DGA), güç transformatörlerinde hataları tespit etmek için etkili bir yöntem olarak uzun yıllardan bu yana tüm dünyada uygulanmaktadır. Diğer ölçüm yöntemleriyle kolayca bulunamayan ve henüz başlangıç aşamasında olan çoğu arıza ancak DGA sayesinde ortaya çıkarılabilir.

CALISTO monitörleri uzun vadeli güvenirlik sunar — Otomatik kalibrasyon sistemi — En zorlu ortam koşullarında bile çalışabilme — IP 56 koruma sınıfı — Piyasanın önde gelen gaz algılama limitleri — Bütün iletişim protokollerine uyumluluk — Her bütçeye uygun çözümler — Türkiye genelinde teknik servis ve destek

7


doblePRIME ANALYTICS

ENTEGRASYON & ANALİZ MODÜLÜ doblePRIME cihazları tek başlarına kullanılabilir ve istenilen verileri veya alarmları oluşturabilirler. doblePRIME Analytics modülü, tek bir kullanıcı arabiriminde diğer modüllerden gelen verileri grafik ve analiz özellikleri ile harmanlamak ve birleştirmek için kullanılmaktadır. doblePRIME Analytics, veri görselleştirme, sistem yapılandırması, iletişim ve veri yönetimi araçları sunmaktadır.

doblePRIME ANALYTICS Temel Özellikleri — Birden fazla izleme cihazından gelen verileri toplar — Ağ ve hub özellikleri ve tüm cihazlar için tek bir iletişim noktası sağlar — Yedekleme için birden fazla üniteden veri toplama

Çeşitli Modüllerden Analiz Verileri Kaçak akım gerçekleşmiş bir buşingde PD, analiz için daha fazla veri sağlar

doblePRIME i0

ANALOG VE DİJİTAL VERİ MODÜLÜ doblePRIME iO doblePRIME sisteminize akım, gerilim, sıcaklık ve röle girişlerinin yapılmasını sağlayan modüldür. Eklenebilecek veriler, yük bilgisi operasyonel veriler , kademe durumu, ve diğer ekipmanlardan alınabilecek bütün girişler.

8

doblePRIME i0 Temel Özellikleri — Analog/digital girişler — Verileri tutma ve gösterme — Operasyonel parametreleri ve verileri kaydetmeyi sağlar


doblePRIMETM

ONLİNE İZLEME SİSTEMİ BUŞİNG KAÇAK AKIM

Yüksek,alçak ve üçüncül Gerilim referansı ile True Power Factor ölçümü

KISMİ DEŞARJ Buşing Ana tank Topraklama

İŞLETME PARAMETRELERİ Kademe Pozisyonu Gerilim Sıcaklık Pompa&fan durumu Vibrasyon Yağ seviyesi

DGA

Ana tank Opsiyonlu kademe değiştirici

PAKET OPSİYONLARI doblePRIME esnek ve genişletilebilir bir izleme sistemidir. Gelişen veya değişen ihtiyaçları karşılamak için genişletilebilir. Her bir modül (IDD, PD-Guard, iO, vb.) Tek başına ya da daha kapsamlı bir izleme sisteminin bir parçası olabilir. Sık kullanılan izleme sistemi için bir dizi paket seçeneğinin özet tablosunu aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca, doblePRIME izleme sistemi seçimlerinize yardımcı olabiliriz. İzleme Paketi

Açıklama

IDD

dP Bushing

Gerilim seçeneği ile buşing kaçak akımı izleme

ü

dP Bushing +

Sıcaklık ile buşing izleme

ü

dP PD + Bushing

Kısmi deşarj (buşing/nötr/ana tank) ve buşing

ü

dP Oils

DGA / Yağda nem analizi

dP Complete

Transformatör ve 3 faz Buşing/PD/Yağ/Sıcaklık & işletme verileri

dP Station

Saha sistemi-çoklu transformatörler, çoklu monitörler, tek erişim noktası

PD-GUARD

ANALYTICS

i0

DELPHI

DOMINO

ü ü ü

ü üü

ü

ü

ü

ü

ü

üü

ü

üü

üü

üü

ü - Bu özel modüllerden biri bu pakette yer almaktadır ü ü - Bu paket için birden çok modüle önerilmektedir

9


Türkiye Yetkili Temsilcisi

FAM Enerji Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. 19 Mayıs Mh. İnönü Cd. Sümer Sk. Zitaş Blokları D2/4 Kozyatağı, 34742 Kadıköy, İstanbul - Türkiye T: +90 (216) 409 18 90 F: +90 (216) 409 18 93 info@famenerji.com www.famenerji.com

Doble Trafo Online İzleme Sistemi  
Doble Trafo Online İzleme Sistemi  
Advertisement