Page 1

Piękno Europy Najciekawsze stolice europejskie


Spis treści; Londyn, Paryż, Rzym, Madryt, Bruksela, Dublin, Amsterdam,


Londyn, Wielka Brytania

Londyn to największe miasto Unii Europejskiej. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych i nie tylko. Miasto to ma w sobie niepowtarzalny klimat, który panuje w każdym jego zakątku. Miejscem, które obowiązkowo trzeba zobaczyć to Opactwo i Katedra Westminsterska. Neogotycki pałac ze słynnym Big Benem, Kościołem św Małgorzaty i Opactwem położony jest nad brzegami Tamizy. Dziś w jednym z budynków Westminster Hall znajduje się brytyjski parlament. Kolejny obiekt architektoniczny, którego nie da się ominąć to Pałac Buckingham, największy tego typu obiekt na świecie. Pierwotnie letnia rezydencja rozbudowywana przez lata doczekała się dzisiejszej wielkości. W samym Londynie koniecznie trzeba odwiedzić Trafalgar Square, centralny plac miasta i miejsce wielu ważnych wydarzeń. Warto również wspomnieć o królewskich ogrodach Kensington Gardens, miasteczku Greenwich z największym Muzeum Morskim na świecie, w którym jako eksponat można podziwiać wiktoriański żaglowiec. W Londynie jest wiele rozrywkowych dzielnic, mających w sobie ogrom atrakcji. Londyn to raj dla zakupoholików, jego ulice są pełne ciekawych sklepów, na Oxford Street możemy znaleźć ich najwięcej ciągnie się ona 1,6 km. Ciekawym miejscem jest Chinatown, gdzie odtworzone są chińskie pasaże. Jadąc do Londynu powinniśmy odwiedzić Royal Parks of London, czyli zespół ośmiu królewskich parków, które potrafią zrobić wrażenie. Londyn kojarzony jest głównie z Big Benem, lecz to miasto to nie tylko potężny zegar, ale także niepowtarzalny klimat i wiele bardzo ciekawych miejsc wartych zobaczenia.


Paryż, Francja

Paryż często jest nazywany miastem miłości, rzeczywiście miasto to sprzyja zakochaniu. Wąskie uliczki, kafejki wprost na ulicy i muzyka, wszystko to sprawia, że czuje się w powietrzu miłość. Gdy myślimy Paryż, oprócz miłości, widzimy wieżę Eiffla, która jest symbolem paryskiej wystawy. Możemy powiedzieć, że


w Paryżu jest co zwiedzać. Przede wszystkim zaprasza do zwiedzania Luwr - najpiękniejszy paryski pałac z największym na świecie Muzeum Sztuki. Tu znajdują się wszystkie najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa. W końcowej strefie słynnych Pól Elizejskich znajduje się place de l’Étoile a na nim Łuk Triumfalny. Niepowtarzalna w swoim uroku jest Katedra Notre Damme. Inny sakralny obiekt to Bazylika Sacré – Coeur zbudowana jako realizacja obietnicy dwóch francuskich przemysłowców. Niezwykle ważny jest też Cmentarz Pere Lachaise, zajmujący prawie 50 ha terez porośnięty drzewami, z jednej strony miejsce pochówku a z drugiej największy teren zielony miasta. Cały urok Paryż podkreśla płynąca przez miasto Sekwana. W przeciwieństwie do innych miast świata tutaj nie ma nowoczesnego centrum biznesowego ze strzelającymi w niebo wysokościowcami. Klasyczna zabudowa pozostaje nienaruszona, a biznes i finanse skupiają się w innej, bardziej nowoczesnej dzielnicy La Defence.


Rzym, Włochy


Rzym, Włochy

Położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Historyczne centrum Rzymu jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Ważnymi zabytkami są Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta, Koloseum i Panteon. Ciekawą konstrukcją jest fontanna di Trevi. Rzym nazywany jest także miejscem chrześcijan. Na terenie tego pięknego miasta znajduje się wiele budowli sakralnych i zabytków co powoduje spokojny, duchowy klimat. W stolicy Włoch znajduję się także most miłości Ponte Milvio bardzo symboliczne i szczególne miejsce. Rzym oferuje dużo miejsc idealnych do relaksu. Park Villa Borghese i Villa Doria Pamphilj to dwa najbardziej znane parki w Rzymie, w których każdy znajdzie chwilę dla siebie.


Madryt, Hiszpania

Madryt znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych w świecie. Ponadto: Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy , Puerta de Alcalá , katedra Almudena , kościół San Pedro el Real, katedra San Isidoro el Real , klasztor Descalzas Reales, park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia, mosty, m.in. Toledański, Segovia. Wiele nowoczesnych budowli wzniesiono po II wojnie światowej (Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Santiago Bernabéu, dworzec Chamartín, arterie komunikacyjne). W centrum znajdują się nowoczesne osiedla. Fiesta jest we krwi każdego Hiszpana a szczególnie widoczne jest to właśnie w Madrycie. Zabawa przypomina karnawał w Rio, trwa bez końca a bawi się dosłownie całe miasto. Praktycznie Madryt nie zasypia nigdy. Fiesty odbywają się tu kilka razy w roku, a najważniejsze z nich to Fiesta de Dos de Mayo, San Isidro, La Paloma i La Almudena . Bardzo uroczyście obchodzi się tu Semana Santa, czyli tydzień wielkanocny, kiedy to odbywają się liczne procesje i kościelne uroczystości. Hucznie obchodzony jest też Karnawał i powitanie Nowego Roku.


Bruksela, Belgia

Bruksela położona jest nad rzeką Senne. W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i bukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVIIwiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. Wieczorami na pałacem odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére”. Na wzgórzu Treurenberg stoi chyba największa atrakcja Brukseli - Katedra św Michała i św Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże. Niestety Bruksela powoli traci urok z swoich dawnych lat. W tle pojawiają się osiedla, które psują klimat tego miasta. Mimo to Bruksela dalej przyciąga wiele turystów.


Dublin, Irlandia

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała ona po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez Wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty. Warto też będąc w tym mieście przespacerować się po specyficznych dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą. Dublin jest znany z sztuki, znane biblioteki i teatry. Stolica Irlandii jest znana także z produkcji piwa. Miasto to wygląda niezwykle nowocześnie i specyficznie To tylko kilka z ciekawych stolic europejskich. Każde państwo posiada stolicę, która ma swój własny klimat i jest na swój sposób magiczna. Europa,pod względem stolic, jest prawdopodobnie najpiękniejszym, najurodziwszym kontynentem, który warto zwiedzić.


Amsterdam, Holandia

Amsterdam to miasto XIII-wieczne i jak na takie przystało można tu znaleźć wiele średniowiecznych zabytków, zachowanych do dziś w doskonałym stanie. Dla turystów to istny raj, pełen miejsc tajemniczych i ciekawych, zwłaszcza tych nawiązujących tematycznie do palenia marihuany czy otwartej prostytucji. Najważniejsze są światowej sławy muzea z przodującym Rijksmuseum oraz słynnym Muzeum Van Gogha. Największym i najpopularniejszym parkiem w centrum Amsterdamu jest Vondelpark. Ten pomnik dziedzictwa narodowego przyciąga tysiące ludzi w każdy dzień tygodnia. Można tu pospacerować krętymi alejkami, zwiedzić ogród różany, stawy czy angielski park krajobrazowy. Vondelpark to też herbaciarnia, restauracja, bar, Muzeum Filmu i amfiteatr na świeżym powietrzu. Zielone płuca miasta stanowi Amsterdamse Bos odpowiedni na relaks i odpoczynek. Las oferuje 137 km szlaków turystycznych, 51 km ścieżek rowerowych i 50 mostów, co czyni go jednym z największych parków miejskich w Europie. Najciekawszym zabytkiem jest Pałac Królewski przy placu Dam. Amsterdam to miasto kanałów, których jest w mieście ponad 600.


Autorzy; Martyna Kulawik Karolina Dawidziuk

Bibliografia; www.wikipedia.pl www.lovetotravel.pl https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi&ei=C s9SUrqjMojatAaxmoGQBw&ved=0CAQQqi4oAg

Piękno europy  
Piękno europy