Page 6

Aktualności

»6

Piątek, 27 września f 11 LAT NA RYNKU www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Można już składać wnioski na mieszkania przy Łąkowej

Już na wiosnę przyszłego roku do nowo budowanego osiedla przy ul. Łąkowej wprowadzą się lokatorzy pierwszych 48 mieszkań wykonanych w wysokim standardzie pod klucz. Inwestorem jest Miasto Racibórz z udziałem Raciborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przyjmowane są już wnioski. Pierwszy z dwóch budowanych przy ul. Łąkowej wielorodzinnych budynków mieszkalnych aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym. Trwają prace wykończeniowe. Budowlańcy chcą zdążyć przed zimą z jak największym zakresem prac. Budowa zakończy się w I kwartale przyszłego roku. Drugi, bliźniaczy budynek zostanie oddany do użytku jesienią 2021 roku. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo usługowe BORBUD Sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu. Na realizację inwestycji Miasto Racibórz pozyskało finansowe wsparcie ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W oddawanym do użytku wiosną przyszłego roku budynku znajduje się 48 mieszkań. Wnętrza i wyposażenie lokali będą wykonane „pod klucz”. Każda osoba zainteresowana wynajęciem mieszkania w nowo budowanym budynku przy ul. Łąkowej musi spełniać kryteria określone w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz i zostać uwzględniona w wykazie osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego w 2020 r. który zostanie zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Racibórz w terminie do 31.12.2019 r. Przewiduje się, że wnioski o wynajęcie lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz złożone do 30.10.2019 r. zostaną uwzględnione w wykazie, o którym mowa powyżej. Wszystkie osoby, które już znajdują się na liście oczekujących na mieszkanie z zasobu Gminy oraz te, które złożą wnioski o wynajęcie lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz w terminie do 30.10.2019 r. zostaną powiadomione pisemnie o terminie naboru wniosków o wynajęcie lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Łąkowej. Wniosek można pobrać w Wydziale Lokalowym Urzędu Miasta. Przypominamy, nie ma już kryteriów metrażowych. Oznacza to, że każda osoba, której wniosek o przydział mieszkania komunalnego został odrzucony właśnie ze względu na kryterium metrażowe – może taki wniosek ponowić i starać się o przydział zgodnie z nowymi zasadami. Obowiązują jednak kryteria dochodowe – kryteria dostępne są na portalu naszraciborz.pl. Wszelkich szczegółowych informacji w sprawie przydziału mieszkań komunalnych udziela wydział lokalowy UM Racibórz, tel. 32 755 06 12. UM Racibórz

we umiejętnością mogą wziąć udział w bezpłatnym kursie komputerowym. Właśnie ruszyły zapisy! W trakcie 7-tygodniowego szkolenia, uczestnicy poznają podstawy obsługi komputera, nauczą się pisać w edytorze tekstu, obsługiwać program do obróbki zdjęć, założą własną skrzynkę e-mailową, a także poznają inne udogodnienia, jakie daje Internet. Udział w kursie komputerowym mogą wziąć czytelnicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, którzy ukończyli 60 lat, są mieszkańcami terenu rewitalizowanego i wyrażą chęć udziału w projekcie „Biblioteka bez barier”. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 października w sekretariacie biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Ilość miejsc jest ograniczona! - To tylko jedna z naszych propozycji dla seniorów w ramach projektu „Biblioteka bez barier”. Wszyscy, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie mogą liczyć m.in. na bezpłatne warsztaty, kursy czy spotkania, w tym zajęcia jogi dla kręgosłupa, konsultacje z fizjoterapeutą i dietetykiem czy warsztaty kulinarne – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w projekcie „Biblioteka bez barier” można znaleźć tutaj na stronie biblioteki: biblrac.pl i pod numerem telefonu: 32 415 37 24. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wybrano nową naczelniczkę od nieruchomości Raciborzanka Małgorzata Rudnicka-Głowińska, dotąd kierowniczka referatu gospodarki nieruchomościami w Kietrzu, poprzednio pracowniczka sektora bankowego, a jeszcze wcześniej wieloletnia urzędniczka w raciborskim ratuszu będzie nową naczelniczką wydziału gospodarki nieruchomościami przy ul. Batorego. - Biorąc pod uwagę doświadczenie zawodowe, spełnienie wymagań niezbędnych określonych na stanowisku pracy, przedstawioną koncepcję realizacji zadań Gminy przypisanych do wykonania w zakresie gospodarki nieruchomościami, jej prezentację na rozmowie kwalifikacyjnej oraz prezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej postanowiono zatrudnić na stanowisko Naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Panią Małgorzatę Rudnicką – Głowińską - czytamy w oficjalnym komunikacie w biuletynie informacji publicznej UM. Nowa naczelnik to absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach o specjalizacji Gospodarka Nieruchomościami, Gospodarka Miejska i Regionalna, uczestniczka specjalistycznych szkoleń i seminariów z zakresu zarządzania i obrotu nieruchomościami, Ekspert Wizażu Nieruchomości. Ma ogromne doświadczenie w tym sektorze, w tym jako pośrednik w obrocie nieruchomościami. Była jedną z kluczowych urzędniczek raciborskiego wydziału. Teraz do niego wraca jako szefowa. O fotel naczelnika starały się cztery osoby.

BIZNES Rafamet z kontraktem za blisko 18 mln zł! Spółka z Kuźni Raciborskiej poinformowała o tym w najnowszym raporcie. Odbiorcą jest spółka z grupy PKP Intercity. Rafamet dostarczy sześć maszyn produkcyjnych do naprawy zestawów kołowych w pełnym zakresie dla PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. z Torunia o łącznej wartości 17.940.000 zł. Remtrak to spółka grupy PKP Intercity, świadcząca wysokiej jakości usługi napraw i modernizacji taboru kolejowego dla sektora przewozów pasażerskich.

112 – POLICJA STRAŻ... Zmywarka źródłem pożaru w domu w Nędzy!

Bezpłatny kurs komputerowy dla seniorów Przed nami pierwsze działanie w ramach projektu „Biblioteka bez barier” realizowanego przez raciborską bibliotekę ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Seniorzy 60+, którzy chcieliby zacząć przygodę z komputerem lub zdobyć no-

Do zdarzenia doszło 23 września w domu jednorodzinnym w Nędzy przy ul. Jana III Sobieskiego. O godzinie 16.20 wezwano strażaków do pożaru w pomieszczeniu kuchennym. Jak się okazało, najprawdopodobniej wskutek zwarcia, doszło tu do zaprószenia ognia w zmywarce. Pożar objął część mebli. Na miejsce pierwsi przyjechali miejscowi ochotnicy. Pożar szybko ugaszono prądem wody, wyniesiono sprzęty, w tym butlę gazową, a następnie przewietrzono pomieszczenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Lokatorzy zdołali się ewakuować. Działały łącznie 3 zastępy straży zawodowej oraz 3 ochotniczej, łącznie z zabezpieczeniem rejonu w KP PSP w Raciborzu. Straty oszacowano na 1500 zł.

Opel uderzył w dzika Kierowca przepadł jak kamień w wodę 21 września po godzinie 22.00 policję powiadomiono o oplu stojącym na poboczu ul. Głubczyckiej niedaleko Żerdzin w gminie Pietrowice Wielkie. Funkcjonariusze bez problemu odnaleźli samochód, ale nie było przy nim ani kierowcy, ani pasażerów. Był za to martwy dzik. Zwierzę leżało na poboczu. Wezwano strażaków, którzy usunęli pozostałości po kolizji, w tym wycieki, oraz dodatkowy patrol celem sprawdzenia, czy osoby z opla nie idą przypadkiem nieoświetloną DW 416. Jak informuje rzecznik policji, udało się zatrzymać trzy osoby, ale żadna z nich nie przyznała się do prowadzenia opla. - Sprawa trafi więc do sądu w Raciborzu - mówi rzecznik KPP, kom. Mirosław Szymański. Samochód był co prawda na gliwickich numerach rejestracyjnych, ale jest obecnie użytkowany przez mieszkańca powiatu głubczyckiego.

Babcia się zagapiła Czterolatek z Raciborza odjechał pociągiem!

W sobotę 21 września przed godziną 11.00 do centrum powiadamiania ratunkowego dodzwonił się konduktor, który przekazał, że w pociągu relacji Praga - Warszawa Wschodnia podróżuje samotnie 4-letni chłopiec. Mężczyzna widział jak na stacji Chałupki, na peronie bawi się dwóch chłopców. W pewnym momencie jeden z nich wszedł do pociągu, a chwilę później transport kolejowy ruszył. Konduktor odnalazł chłopca, nawiązał z nim rozmowę, a następnie o zaistniałej sytuacji powiadomił służby. Następną stacją, na której pociąg miał się zatrzymać był Wodzisław Ślaski. Tam na chłopca i konduktora czekali już policjanci. 4-latek został zabrany na komendę. Ustalono jego dane personalne i i nawiązano kontakt z matką. Okazało się, że kobieta zdążyła już zgłosić zaginięcie syna na komendzie w Raciborzu. Do czasu przybycia matki, chłopcem zajęła się policjantka. Wkrótce na komendzie pojawiła się mama 4-letniego raciborzanina wraz z jego babcią, która w chwili zdarzenia miała się nim opiekować. Kobieta została przesłuchana przez policjantów z wykroczeń. Wyjaśniła, że wnuczek bawił się na podwórku z kuzynami, a ona tylko na chwilę weszła do domu. Gdy wróciła, chłopców już nie było. O losie babci zdecyduje wkrótce sąd. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji konduktora oraz pomocy policjantów chłopiec mógł szybko wrócić do domu. Całego i zdrowego malca oddano pod opiekę matki. KPP Wodzisław Śl. REKLAMA

Profile for fabrykainformacji

Nasz Racibórz 38-2019-[552]  

Nasz Racibórz 38-2019-[552]  

Advertisement