Page 5

»5

Piątek, 27 września f 11 LAT NA RYNKU www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Aktualności

REKLAMA

RACIBÓRZ Cena za wywóz odpadów mocno w górę! DKOŃCZENIE ZE STRONY 1

Jeśli prezydent rozstrzygnie przetarg na wywóz odpadów, zlecając dwuletnią usługę Empolowi, to mieszkańcy muszą się liczyć ze wzrostem opłaty do około 18-19 zł miesięcznie od osoby, prawdopodnie nie więcej jak 20 zł. Dla czteroosobowej rodziny byłby to miesięczny wzrost z 54 na około 80 zł. Nową stawkę można orientacyjnie wyliczyć biorąc pod uwagę dane dotyczące kosztów gospodarki odpadami za 2018 r. i nową stawkę za wywóz zaproponowaną przez Empol, uwzględniając też inne, mniejsze składniki ceny, np. tzw. opłatę marszałkowską.

Wymyśl nazwę dla raciborskiej wody - Sprawmy żeby nasza, wspaniała woda przestała być „kranówką”. Nazwijmy ją - apelują wodociągi. Do wygrania gotówka i zwiedzanie firmy z rodziną z osobistą asystą wiceprezesa. ZWiK ogłosił konkurs na nazwę wody dostarczanej przez wodociągi raciborskie. Nazwa powinna być maksymalnie dwuczłonowa i powinna nawiązywać do miasta Racibórz lub jego historii. Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł i zwiedzanie wodociągów raciborskich razem z rodziną. Osobistym przewodnikiem będzie Stanisław Janik - wiceprezes ds. technicznych. Termin nadesłania propozycji nazwy od 25.09.2019 roku do 15.10.2019 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18.10.2019 roku.

Tajemniczy obiekt na Odrze

- Do czego to służy? - zapytał nas Czytelnik, który zauważył na starej Odrze przy moście kolejowym niewielką pływającą platformę. Wątpliwości rozwiewa Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. - To urządzenie do odwiertów geotechnicznych pracujące na zlecenie firmy WYG International Sp. z o.o. z Warszawy - informuje Linda Hofman, rzeczniczka prasowa RZGW. Geotechnika zajmuje się badaniem warunków geologicznych, a w szczególności ich zmienności, na potrzeby projektowania, wykonawstwa i realizacji obiektów budowlanych, budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Po co takie badania na Odrze? WYG International Sp. z o.o. z Warszawy to wykonawca - od września zeszłego roku - wartej 3,5 mln zł dokumentacji projektowej dla przebudowy stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków - na linii kolejowej E59. Dokument ma powstać do października tego roku. Na jego potrzeby prowadzone są właśnie badania przy moście kolejowym. Trwały do 23 września. Przypomnijmy, że zamówienie z PKP PLK dla WYG International dotyczy, oprócz samej stacji Racibórz, przebudowy infrastruktury na odcinku około 2,5 km. Peron II zostanie wydłużony z 200 m obecnie do 400 m, gdzie przewiduje się obsługę relacji dalekobieżnych. Dodatkowo przewiduje się obsługę 2 pociągów regionalnych przy jednej krawędzi peronowej, stąd peron II zostanie podzielony semaforami na sekcje: 200 m (od strony północnej) + 50 m drogi

ochronnej + 150 m. Po przebudowie peron I będzie miał długość 150 m + 50 metrów rezerwy pod ewentualną rozbudowę w kierunku północnym (wyjazd w kierunku Kędzierzyna-Koźla/Rybnika). W sumie krawędź peronowa będzie miała minimum 250 m, ponieważ przedłużeniem peronu I będzie peron Ia (obecnie peron III) który w założeniach ma długość 100 m krawędzi peronowej. Opracowanie dokumentacji projektowej to pierwszy etap w realizacji inwestycji, jaką ma być przebudowa stacji Racibórz i dworca kolejowego. Ma się zakończyć jeszcze w tej perspektywie dofinansowań unijnych, czyli do końca 2023 roku.

Technolodzy wody spotkali się w Raciborzu

Show Off Ludzie - Pasja - Motoryzacja już w 29 września na zamku W niedzielę 29 września zapraszamy mieszkańców powiatu i gości na Zamek Piastowski w Raciborzu na Show Off Ludzie - Pasja - Motoryzacja. To drugie takie wydarzenie w dawnej siedzibie Piastów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w październiku 2016 roku. Show Off to impreza motoryzacyjno-integracyjna. Celem wydarzenia jest prezentacja i podzielenie się pasją z odwiedzającymi oraz wystawcami/zlotowiczami. Zlot odwiedzą starannie wyselekcjonowane samochody modyfikowane, zabytkowe i egzotyczne samochody marzeń, wśród których nagrodzone zostanie 5 najciekawszych projektów. Ponadto, podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z firmami związanymi z branżą automotive. Dla zwiedzających będą też różne dodatkowe atrakcje m.in. takie jak elektroniczna strzelnica przygotowana wspólnie ze Strażą Graniczną w Raciborzu. Na zamkowy dziedziniec zapraszamy od godziny 11.00. Wydarzenie ma cel charytatywny. W trakcie trwania imprezy zostanie zorganizowana zbiórka pieniędzy na leczenie Bartosza Glenca z Rogowa.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W siedzibie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu odbyła się Konferencja Technologów i Eksploratorów Wody z terenu Aglomeracji Śląskiej i okolic. - Głównym celem konferencji było stworzenie możliwości wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie produkcji wody. Było to spotkanie praktyków i ekspertów w tej dziedzinie. Program konferencji zawierał m.in. prezentację na temat historii oraz modernizacji wodociągów w Raciborzu wraz ze zwiedzaniem zakładu, panel dyskusyjny oraz zwiedzanie Browaru Racibórz. Do Raciborza przyjechali technolodzy oraz pracownicy wodociągów z Częstochowy, Wadowic, Katowic, Jaworzna, Czerwionki-Leszczyn, Zabrza, Żor, Chrzanowa, Jastrzębia oraz Dąbrowy Górniczej. Była to doskonała okazja do nauki, jak również do promocji naszego pięknego miasta. Konferencja odbyła się 24 września 2019 roku - informuje ZWiK.

Profile for fabrykainformacji

Nasz Racibórz 38-2019-[552]  

Nasz Racibórz 38-2019-[552]  

Advertisement