Page 5

»5

Piątek, 16 sierpnia h 11 LAT NA RYNKU www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

REGION ZUS ostrzega! Oszuści internetowi w natarciu Ostrzegamy naszych klientów przed fałszywymi mailami od oszustów podszywających się pod ZUS. W ostatnim czasie do klientów Oddziału ZUS w Rybniku docierają maile, które teoretycznie miałyby pochodzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych. Z informacji, którą otrzymaliśmy od naszych klientów mail pochodził od z adresu, który z ZUS nie ma nic wspólnego. Temat korespondencji „Błąd w ZUA” nasuwał skojarzenia, że może pochodzić z ZUS, a informacja zawiera dane o błędnie opłaconych składkach. - Przestrzegamy, aby nie otwierać takiego maila. Może on spowodować zawirusowanie komputera lub przejęcie danych z wrażliwych z naszego systemu- mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl. 

kańców regionów. Środki finansowe są pozyskiwane w ramach opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wnioski na pozyskanie środków budżetowych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych z produkcji są składane raz w roku i podlegają kwalifikacji, po zakończeniu których sporządzana jest lista rankingowa zadań objętych dofinansowaniem. Ponadto utworzona jest również lista wniosków oczekujących na dofinansowanie, uruchamiana w sytuacji pozyskania środków np. gdy nastąpi rezygnacji z listy podstawowej lub w wyniku przeprowadzonych przetargów wystąpią oszczędności. - Lista rankingowa wniosków objętych dofinansowaniem środkami budżetu województwa śląskiego została przyjęta 29 maja. Wsparcie dla naszych samorządów dowodzi, że potrzeby powiatu raciborskiego są dostrzegane w Katowicach mówił minister Michał Woś, w maju członek zarządu województwa. 

Pod Raciborzem dojdzie do inscenizacji bitwy

W powiecie raciborskim pieniądze otrzymały:

ƒƒ Krzanowice - droga w m. Wojnowice (kilometrowy odcinek drogi w Wojnowicach od pałacu w kierunku drogi wojewódzkiej) - 142 500 zł ƒƒ Rudnik - droga Gamów - Krowiarki - 82 000 zł  ƒƒ Racibórz - droga nr 1/2019 obr. Racibórz/Stara wieś/Ocice Górne - 179 100 zł  ƒƒ Kornowac - droga w Łańcach (łącznik ul. Strażackiej i Borek) - 323 250 zł  ƒƒ Krzyżanowice - droga w soł. Bieńkowice - 250 000 zł  (w), ŚIUM

Szacowne jubilatki przyjęły burmistrza

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego ZUS

Starsze małżeństwo straciło 22 tys. zł

Policja w Rybniku otrzymała kilka zgłoszeń od mieszkańców o tym, że oszuści próbowali telefonicznie wyłudzić od nich pieniądze. Pomimo licznych apeli o ostrożność są kolejne ofiary. Małżeństwo z Rybnika straciło swoje oszczędności w wysokości 22 tysięcy złotych. Metoda przestępców wyglądała podobnie do wielu innych tego typu przypadków. Do 70-latki zadzwonił telefon. Kobieta usłyszała, że jej córka spowodowała wypadek i grozi jej odsiadka w więzieniu. Oszust podający się za policjanta powiedział, że trzeba przekazać pieniądze, aby córka wyszła na wolność. Seniorka oraz jej mąż nie zorientowali się, z kim tak naprawdę mają do czynienia. Bez wahania przygotowali całe swoje oszczędności, które zostały przekazane nieznanemu mężczyźnie. Dopiero po jakimś czasie małżonkowie domyślili się, że padli ofiarą przestępców - informuje rybnicka KMP.

Aktualności

Doroczne wydarzenie, w tym roku szczególne, bo przypadające w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, przygotowuje gmina Lubomia i GRH Powstaniec Śląski. Na inscenizację zapraszają Wójt Gminy Lubomia wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi oraz Sołectwem Grabówka i GRH „Powstaniec Śląski”. Festyn Powstańczy odbędzie się 18 sierpnia. Początek o 14.30 przy WDK na Grabówce (gmina Lubomia), wtedy też nastąpi inscenizacja wybuchu I Powstania Śląskiego. Pół godziny później rozpocznie się koncert pieśni śląskich i patriotycznych w wykonaniu zespołów „Pszowiki” i „Gołężanki”. O 15.30 natomiast rodziny zmierzą się w konkursie wiedzy o Powstaniach Śląskich. Inscenizację walk powstańczych podczas bitwy bukowsko-olzańskiej z udziałem grup rekonstrukcyjnych będzie można zobaczyć o 16.00. O 16.30 przed zebranymi wystąpią grupy taneczne z GOKSiR w Lubomi. Pół godziny później konkursy dla dzieci i dorosłych, natomiast całe wydarzenie zakończy koncert zespołu Sami Swoi i zabawa taneczna. Początek zabawy już o 17.30. A dla wszystkich spragnionych ruchu impreza towarzysząca:  Powstańczy Rajd Rowerowy z Pszowa do Lubomi. 13.00 - złożenie wieńców pod pomnikiem na rynku w Pszowie i start rajdu. Przyjazd na Grabówkę ok. 14.15.

Most na Suminie w Nędzy do przebudowy

Powodem wizyty głowy miejscowego samorządu były 90. urodziny dwóch mieszkanek gminy Kuźnia Raciborska. Z początkiem sierpnia 2019 roku burmistrz Paweł Macha wraz z kierowniczą Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyną Emrich odwiedzili dwie jubilatki z Kuźni Raciborskiej. Panie Ernestyna Porombka oraz Jadwiga Czogała obchodzą w tym roku 90 urodziny. UM Kuźnia Raciborska REKLAMA

KMP Rybnik

POWIAT Gminy Raciborszczyzny podpisały umowy na drogi rolne REKLAMA

12 sierpnia w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Wśród dotowanych samorządów są te z powiatu raciborskiego. Umowy podpisywali członek zarządu Beata Białowąs i dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Jerzy Motłoch wraz z przedstawicielami blisko 30 gmin i powiatów. Na ten cel w roku 2019 zostało przeznaczone łącznie prawie 6,5 mln zł. Członek zarządu Beata Białowąs zaznaczyła, że jeszcze w tym roku ta kwota zostanie zwiększona prawdopodobnie o 1 mln zł. Dodała także, że modernizacja dróg dojazdowych znacznie ułatwi życie miesz-

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu mostu na Suminie w Nędzy z podniesieniem klasy nośności. - Celem przedmiotowej inwestycji jest przebudowa (wymiana przęsła) istniejącego mostu nad rzeką Suminą w ciągu drogi wojewódzkiej nr 922 w km 4+772 w miejscowości Nędza. Zakres części drogowej inwestycji obejmuje przebudowę dojazdów do mostu docelowego oraz projekt dojazdu do mostu tymczasowego na czas prowadzenia robót przy moście docelowym - informuje ZDW Katowice. Inwestycję wpisano na listę zadań na początku tego roku na wniosek Michała Wosia, ówczesnego członka zarządu województwa śląskiego. Inwestycja prowadzona ma być w dwóch etapach: I - opracowanie kompletnej Dokumentacji projektowej - termin realizacji do 09.12.2019 r., etap II - wykonanie robót budowlanych - termin realizacji do dnia 30.11.2020 r. Obiekt po wymianie przęsła będzie charakteryzował się następującymi parametrami podstawowymi:  ƒƒ rozpiętość teoretyczna: ~15,92 m  ƒƒ długość całkowita (długość pomostu): ~16,50 m  ƒƒ szerokość całkowita: 10,90 m  ƒƒ wysokość konstrukcyjna:  ƒƒ dźwigar kablobetonowy: 1,00 m  ƒƒ kąt skrzyżowania z przeszkodą: ok. 75°  ƒƒ klasa obciążenia: A  ƒƒ klasa obciążenia wg STANAG 2011: pojazd klasy 150.

Profile for fabrykainformacji

Nasz Racibórz 32-2019-[546]  

Nasz Racibórz 32-2019-[546]  

Advertisement