Nasz Racibórz 12-2023 [727]

Page 1

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!

Wydanie bezpłatne

24 marzec 2023 Rok XVI, nr 12 (727) www.naszraciborz.pl

Racibórz » 3,5 mln zł zamierza pozyskać raciborski magistrat na rozbudowę żłobka przy ul. Słonecznej. Da to 70-80 nowych miejsc.

RACIBÓRZ ZŁOŻYŁ WNIOSEK w programie Maluch+ edycja 2023

O złożeniu wniosku do programu Maluch+ 2022-2029 edycja 2023 (z tych samych środków wzniesiono żłobek przy Bielskiej) poinformował dziś prezydent podczas krótkiego spotkania z mediami. Na program przeznaczono w całym kraju ponad 5,4 mld zł. Zakłada finansowanie 100 proc. kosztów. Racibórz wnioskuje o 3,5 mln zł. - Projekt został dobrze oce-

niony - zapewnił Dariusz Polowy. Przygotowania do inwestycji pilotuje naczelnik miejskiej oświaty Krzysztof Żychski. Celem jest nie tylko większa liczba miejsc, ale i podniesienie standardu. Zaplanowano dwie nowe sale, windę, szatnie oraz dostosowanie kuchni, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Racibórz » Na działce u zbiegu Opawskiej-Bogumińskiej rozpoczęły się prace ziemne. Nie uszły uwadze raciborzan i stąd pytania do naszej redakcji o to, co tu powstaje?

Wiele osób zadało nam to pytanie: co powstaje na mycie?

Na działce przy Opawskiej-Bogumińskiej powstaje dwukondygnacyjny budynek handlowy (parter, piętro) z asortymentem dom i ogród. Inwestycję prowadzi raciborska firma. Termin zakończenia prac to wiosna 2024 r. Wjazd na teren obiektu z parkingiem będzie się odbywał od strony ulicy Opawskiej.

Firma nie zdradza obecnie w jakiej formule będzie działał sklep. Więcej informacji będzie się pojawiało w kolejnych miesiącach. Obecnie ruszyły prace ziemne.

Racibórz » Szef Platformy Obywatelskiej po raz drugi w tym roku odwiedził Racibórz. W styczniu był w Rafako, a 21.03. u sąsiadów z Ensolu. Rafakowcy dziękowali za pomoc, Ensol przyjął pochwały, a premier Mateusz Morawiecki polityczne baty.

DONALD

TUSK W RACIBORZU

Pochwalił Ensol, skrytykował Morawieckiego, a związkowcy z Rafako dziękowali za pomoc

Początkowo Racibórz nie był na trasie trwającego śląskiego tournée Donalda Tuska, ale nasze miasto mocno utkwiło w pamięci szefa PO. Decyzja o ponownym przyjeździe zapadła wczoraj. Wczoraj też Rafako i Tauron ogłosiły, że uzgodniły przed Prokuratorią Generalną warunki przyszłej ugody.

Nic dziwnego, że nawiązał

do tego Marek Langer, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Pracy Rafako, dziękując Tuskowi za wsparcie. Był też Marek Tylka, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Rafako. Nie było szefa rafakowskiej Solidarności.

REKLAMA REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE
NOWOCZESNE
KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY
znieczulenie komputerowe
LECZENIE
www.pietrzykowski.info
tel. 32 77 00 224 www.denticacenter.pl Racibórz 47-400 ul. Kochanowskiego 3 (50 m od E. Leclerc )
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
(w)
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2

Racibórz » Zdecydowana postawa obywatela doprowadziła do zatrzymania nieodpowiedzialnego kierowcy. Mężczyzna spowodował kolizję na parkingu i chciał odjechać. Wezwany na miejsce patrol drogówki ustalił, iż niedoszły uciekinier miał w organizmie ponad dwa promile i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

PIJANY W SZTOK I NA ZAKAZIE. Zatrzymanie mieszkańca powiatu raciborskiego w Pszowie

W minioną sobotę, tuż po godzinie 13, dyżurny Komisariatu Policji w Pszowie otrzymał zgłoszenie dotyczące obywatelskiego zatrzymania kierującego, który spowodował kolizję i prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Zgłaszający znajdował się na parkingu sklepowym przy ulicy Traugutta w Pszowie. Na miejsce pilnie zostali skierowani pszowscy dzielnicowi oraz mundurowi z wodzisławskiej drogówki. Okazało się, iż 70-letni mieszkaniec powiatu racibor-

skiego, kierując mercedesem, nieprawidłowo ominął zaparkowane volvo i uderzył lewym narożem w jego prawe przednie drzwi. Kierujący mercedesem podjął próbę ucieczki z miejsca zdarzenia. Został jednak szybko zatrzymany przez mężczyznę, który w momencie kolizji akurat znajdował się wewnątrz tego volvo. Kiedy wyczuł od sprawcy kolizji alkohol natychmiast powiadomił służby. Policjanci na miejscu ustalili, iż 70-latek nie posiadał uprawnień do kierowa-

Racibórz złożył wniosek w programie Maluch+ edycja 2023

DOKOŃCZENIE

ZE STR. 1

nia, miał aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad dwa promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. Odpowie teraz za prowadzenie pojazdu, znajdując się w stanie nietrzeźwości, kierowanie samochodem nie bez uprawnień, spowodowanie kolizji drogowej, a także za złamanie sądowego zakazu. Mężczyźnie grozi kara 5 lat więzienia.

(kpp)

Racibórz » - Wraz z pierwszym dniem wiosny sezon rowerowy ruszył pełną parą. Jest to idealna okazja na przetestowanie nowej ścieżki rowerowej - informuje magistrat.

Wzdłuż Reymonta powstała ŚCIEŻKA ROWEROWA

- Trasa biegnie od nowych, lewobrzeżnych bulwarów, wzdłuż Odry, aż do kładki. Jej całkowita długość to 230 m. Budowa nowej drogi dla rowerów zdecydowanie usprawni komunikację i komfort jazdy, zwłaszcza w czasie trwa-

nia wydarzeń turystycznych i imprez kulturalnych na bulwarach. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych wzdłuż ścieżki zamontowane zostały specjalne zabezpieczenia zmniejszające ryzyko upadku na znajdującą się obok drogę.

Nowa trasa rowerowa - w połączeniu z chodnikiem - pełni funkcję deptaku. Inwestycja sfinansowana została ze środków własnych Miasta Racibórz - podał ratusz.

(um)

Racibórz » Muzeum w Raciborzu to jedna z bogatszych w zasoby placówek na Śląsku. Niestety nie doczekało się dotąd wystawy dokumentującej dzieje miasta.

Dzięki środkom unijnym powstanie jej konspekt.

Muzeum w Raciborzu nie ma wystawy o historii miasta.

Zrobiło krok, by to zmienić

- Polsko-czeski projekt “Racibórz i Opava - wspólna historia. Opracowanie koncepcji wystawy historycznej o dziejach miasta” został zatwierdzony do dofinansowania przez Euroregionalny Komitet Sterujący Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w ramach Programu IN-

TERREG V-A Republika Czeska – Polska podczas posiedzenia w dniu 15.03.2023 roku

- informuje placówka z Rzeźniczej. Na działanie pozyskano

12,5 tys. euro.

- Projekt będzie obejmował przygotowanie dokumentacji

niezbędnej do powstania nowej, stałej wystawy historycznej opowiadającej historię Raciborza. Dokumentacja (obejmująca koncepcję wystawy, program prac konserwatorskich oraz projekt budowlany) zostanie wykorzystana do tzw. "dużego" projektu inwestycyjnego, którego efektem będzie rzeczywiste powstanie wystawy, a do którego już się powoli szykujemy. Partnerem projektu jest Opavská kulturní organizace OKO Opava. Przypominamy, że to już kolejne środki finansowe zewnętrzne pozyskane przez Muzeum w ciągu ostat-

niego roku - podało Muzeum. Muzeum posiada bogate zasoby artefaktów archeologicznych oraz zbiory historyczne. W nowej aranżacji, wykorzystującej elementy multimedialne, może je atrakcyjnie zaprezentować. Stała ekspozycja obejmująca dzieje osady na lewym brzegu Odry, lokowanej przed 1217 r., może kosztować nawet kilka milionów złotych, ale wypełni istniejącą od lat lukę. Dodajmy również, że Muzeum planuje nową aranżację wystawy pt. W krainie Ozyrysa. (red.)

Na miejsce w żłobku, jak podano, oczekuje obecnie 160 dzieci, w tym 50 spoza Raciborza. Na Słonecznej i Bielskiej są łącznie 222 miejsca. Po rozbudowie placówki przy Słonecznej będzie około 300.

(w)

Donald Tusk w Raciborzu. Pochwalił Ensol, skrytykował Morawieckiego, a związkowcy z Rafako dziękowali za pomoc

DOKOŃCZENIE

ZE STR. 1

- Nie byłem przekonany, czy to jest najszczęśliwszy pomysł, bo atmosfera polityczna w Polsce jest dosyć konfliktowa – mówił o styczniowej wizycie w Rafako Tusk. - Ale w sumie okazało się, że ta moja obecność być może rzeczywiście trochę pomogła, bo zdopingowała do działania, więc dla mnie to jest najlepszy prezent z możliwych, że mogę, nie będąc u władzy i nie mając narzędzi poza donośnym głosem i dobrą wolą, że mogłem pomóc, większego prezentu

nie mogłem się spodziewać – dodał.

Echa wizyty Tuska w Raciborzu w ogólnopolskich mediach: Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu. Tusk do rządzących: ogarnijcie się

Były premier był pod wrażeniem Ensolu, mówiąc o Raciborzu jako zagłębiu odnawialnych źródeł energii. Ensol działa przy Łąkowej od 2007 r. Spółka, produkująca m.in. kolektory, osprzęt, solarne rozdzielacze, magazyny ciepła, zatrudnia w trzech halach 115 osób, kierując 45 proc. produkcji na eksport. Wyroby

z Raciborza sprzedawane są m.in. pod marką Viessmann. Zeszłoroczna sprzedaż to 60 mln zł.

Na spotkaniu z Donaldem Tuskiem pojawili się były przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar, były prezydent Andrzej Markowiak i posłanka Gabriela Lenartowicz. Gość przyjechał do Raciborza na 13.00. Halę Ensolu zwiedzał ponad 20 minut, prowadząc przy okazji rozmowy z lokalnymi działaczami.

(waw)

Racibórz » Kiedy ruszy raciborski jarmark wielkanocny? - to jedno z częstszych pytań zadawanych naszej redakcji. - W tym roku nie ruszy - dowiadujemy się w Urzędzie Miasta.

Racibórz bez jarmarku wielkanocnego. W Rybniku potrwa dwa tygodnie

- W pierwotnym budżecie był, jak co roku w dziale „promocja”. Ale po obcięciu przez kluby opozycyjne tego działu o kilkadziesiąt procent - musieliśmy z niego zrezygnować - poinformował nas wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Rzeczywiście, w styczniu radni klubów Razem dla Raciborza i Radni Niezależni M. Fity ścięli zaplanowane wydatki promocyjne, m.in. na wydarzenia i imprezy o 30 tys. zł, czy promocja (pozostałe zadania) o 80 tys. zł.

W budżecie (dostępna na stronie magistratu wersja na dzień 9 lutego) wciąż jednak w pod hasłem Promocja jednostek samorządu terytorialnego jest 477 tys. zł, m.in. na wydarzenia i imprezy 70 tys. zł. Do tego nawiązano też na ostatniej sesji.

Na plakaty i billboardy Polowego zawsze starcza

To uwaga byłego prezydenta

a dziś radnego M. Lenka podczas marcowej dyskusji o wydatkach promocyjnych. Sprowokowały ją listy obecnego prezydenta Dariusza Polowego do organizatorów wydarzeń, których poinformował, że miasto nie wesprze ich przedsięwzięć z powodu decyzji radnych rządzących klubów. Ci wskazują, że okrojenie kwoty na wydatki miało ograniczyć działania autopromocyjne głowy miasta, a decyzja kogo i jaką kwotą wesprzeć w ramach pozostałej kwoty należała do ratusza a nie rady. - Tylko trzeba mieć z czego te pieniądze zabrać. Na wydatki bieżące po prostu nie ma z czego. - ripostuje Wacławczyk.

Na raciborskim Rynku nie będzie w tym roku jarmarku wielkanocnego. Na usunięcie czeka też nieczynne od końca lutego tymczasowe lodowisko (stan na 20.03).

Można pojechać do Rybnika

- Wyroby regionalne, miody, wędliny, wianki, świąteczne stroiki – czyli to wszystko, co na wielkanocnym stole lubimy najbardziej, kupić będzie można już od najbliższego piątku na rybnickim jarmarku - zachęca rybnicki ratusz.

- Przedświąteczne jarmarki to już w Rybniku tradycja - ustawione na rynku jarmarczne stoiska przyciągać będą regionalnymi przysmakami, rękodziełem i ozdobami świątecznymi - dodano.

Tegoroczny jarmark w Rybniku rusza 24 marca i potrwa przez dwa przedświąteczne tygodnie, to znaczy do Wielkiego Piątku, 7 kwietnia. Stoiska bę-

dą czynne:

ƒ od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00,

ƒ w soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00.

2 » Aktualności Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
(w)

Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Racibórz » 30 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, to trzy dekady modernizacji naszego regionu. Regionu, który przez dziesięciolecia był postrzegany jako mocno zanieczyszczony, zindustrializowany, z trującym środowisko przemysłem ciężkim - kopalniami i hutami.

30-lecie WFOŚiGW w Katowicach

graficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych, w ramach niezwykle popularnego Programu „Zielona Pracownia”. To również współpraca z uczelniami, dzięki której już od 7 lat nad naszymi głowami lata balon mobilnego laboratorium ULKA (Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery), które bada stan jakości powietrza.

Dziś katowicki Fundusz to nawet miliard złotych udzielonego dofinansowania w ciągu jednego roku! To zasługa całego naszego zespołu. 250

pracowników każdego dnia dba o poprawę jakości powietrza, ochronę wód, ochronę powierzchni ziemi, ochronę przyrody i edukację ekologiczną. Jesteśmy ostatnim pokoleniem z prawdziwą szansą na uratowanie świata”, powiedział niegdyś amerykański ekolog, poeta i pisarz Laurence Overmire. Mając w pamięci jego słowa jesteśmy świadomi, że nie wszystko zostało zrobione i wiele pracy przed nami wszystkimi. Niezależnie od wszystkiego. (eco)

Zaczęło się w 1993 roku od niewielkiej instytucji w pierwszych latach funkcjonowania, która różnymi projektami wspierała wielkich trucicieli w dochodzeniu i osiąganiu efektów ekologicznych. Część z nich nie wytrzymywała realiów ekonomicznych i musiała zostać zamknięta, co dla środowiska naturalnego było zbawienne, ale za to pozostawał problem. Fundusz robił wszystko, żeby

ten problem rozwiązać. Przeznaczał środki między innymi na modernizacje nieekologicznych zakładów i rekultywację pozostawionych terenów. O ile przez lata głównym Beneficjentem Funduszu był właśnie wielki przemysł, samorządy czy spółdzielnie mieszkaniowe, o tyle dziś są nimi zarówno te podmioty, jak również prywatni właściciele domów i mieszkań (którzy mogą skorzystać

Eko-powitanie

wiosny w Raciborzu

Z okazji nadejścia kalendarzowej wiosny w Ogródku Jordanowskim przy ul. Stalmacha zorganizowano piknik wypełniony różnorodnymi atrakcja-

mi. Na małych i dużych czekało sporo aktywnej zabawy.

Wydział Ochrony Środowiska UM Racibórz wraz z ekodoradcą przygotowali stanowi-

z dofinansowania na wymianę tzw. kopciucha czy kompleksową termomodernizację domów w ramach takich Programów jak „Czyste powietrze”, albo na budowę przydomowych zbiorników retencyjnych – Program „Moja woda”, czy też przydomowych oczyszczalni ścieków – Program „Przydomowa oczyszczalnia”). Ale to również strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, do któ -

sko, przy którym można było poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ochrony powietrza i środowiska naturalnego, a także skosztować zdrowych, owocowych przekąsek. Dzieci przygotowały przepiękne gaiki wiosenne, które ozdobione zostały bibułowymi kwiatami. Przygotowano również kolorowanki nawiązujące do tematyki czystego powietrza, oraz konkurs pt. „Błękitne niebo nad Parkiem Jordanowskim”. Dzieci otrzymywały gadżety z logo projektu „ Śląskie. Przywracamy błękit” tj. przypinki, baloniki oraz dyplomy.

Niewątpliwymi gwiazdami w tej części Ogródka Jordanowskiego były wszelkiej maści gady, które przyciągały do siebie zaciekawione dzieci i dorosłych. Wśród zwierząt można było spotkać jaszczurki (np. Agama brodata, kameleony, gekon), węże (Wąż zbożowy, Wąż preriowy), żółwie (żółw stepowy), a także przedstawicieli straszykowatych: patyczaki (np.: Onchestus rentzi, Patyczak szmaragdowy, Periphetes forcipatus), straszyki (np.: Diapherodes gigantea, Straszyk nowogwinejski, Stra-

rych kierujemy szereg programów na modernizację wyposażenia oraz termomodernizację obiektów straży pożarnej. To także cała rzesza instytucji publicznych, gmin czy organizacji pozarządowych, które wspieramy od 30 lat. To także szkoły województwa śląskiego, które już od 8 lat wspieramy finansując tworzenie nowoczesnych pracowni przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geo -

szyk australijski, Straszyk olbrzymi), liścce (np.: Liściec olbrzymi, Phylium letiranti tataba).

Podczas trwania pikniku rozdano również nagrody w konkursie "Rady na odpady", w którym uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli prototypy przedmiotów wykonanych z odpadów, a także wymyslali hasło promujące segregowanie śmieci. W organizację wydarzenia

zaangażowani byli: Miasto Racibórz, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, OSiR Racibórz, Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, Raciborskie Centrum Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, SOWA Racibórz, Visit Racibórz, Stowarzyszenie "Spektrum", SOSWNiS Racibórz, TEB Edukacja Racibórz, WTZ Racibórz, Przedszkole nr 17, Dzieci mają głos, SP nr 15, Aka-

demia TAO, Niepubliczna Szkoła Podstawowa UMIEM, Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu, CKZiU nr 1, SP nr 4, OPS Racibórz, Stowarzyszenie PERSONA.

Wprawdzie aura była mało wiosenna, ale było energetycznie i kolorowo, a uśmiechy z twarzy nie znikały!

Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com WFOŚiGW « 3
(um) fot. UM Racibórz
fot. WFOŚiGW
fot. WFOŚiGW fot. UM Racibórz

Racibórz » Od czerwca podróżni z Polski będą mogli dojechać pociągiem Kolei Śląski do Bogumina. Czeska stacja to ważny węzeł w Czechach.

Koleje Śląskie reaktywują połączenie

do Bogumina

Połączenie zawieszono dwa lata temu w związku z epidemią COViD-19, a potem nie można było go reaktywować z powodu zmiany uwarunkowań prawnych dotyczących wjazdu pojazdów szynowych do Czech, m.in. w zakresie dostosowania nowego systemu sygnalizacji kabinowej, automatyzacji procesu prowadzenia pociągów czy posługiwania się przez maszynistów językiem

Racibórz » Marcowy targ staroci w Raciborzu odbył się w minioną sobotę przy pięknej słonecznej choć wietrznej pogodzie. Było sporo sprzedających, a wśród nich pan Zygfryd, miłośnik starych radioodbiorników.

czeskim. W efekcie prowadzonych rozmów, Koleje Śląskie są na dobrej drodze, by od 11 czerwca do 9 grudnia, w oparciu o wynajmowany tabor i obsługę, uruchomić trzy plany połączeń Chałupki-Bogumin. Koszt to 300 tys. zł. Do końca roku jeden zestaw trakcyjny Kolei Śląskich ma być spełniać czeskie wymogi.

(w)

Głośniki nie

Sprzedających było sporo, kupujących też, choć liczą się teraz z każdą złotówką. - To samo w Bytomiu, ludzie oszczędzają - powiedział nam jeden ze stałych bywalców śląskich targów staroci, w tym w Raciborzu czy Pietrowicach Wielkich (zawsze ostatnia sobota miesiąca).

Na plac Dominikański przyjechał też p. Zygfryd z powiatu wodzisławskiego, niegdyś kie-

Racibórz » W związku z zakończeniem stanu zagrożenia pandemicznego, od 1 kwietnia nabycie i zbycie pojazdu należy zgłosić w ciągu 30 dni od daty transakcji. Taki sam termin dotyczy rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE – 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu. Za niedotrzymanie tego terminu przepisy przewidują karę pieniężną.

Ważna informacja Starostwa Powiatowego dla

nabywających i zbywających pojazdy

Zawiadomienie o nabyciu i zbyciu pojazdu można złożyć osobiście w Wydziale Komunikacji bez konieczności umawiania terminu wizyty, za pośrednictwem poczty lub przez ePUAP. Do zawiadomienia należy dołączyć kopię umowy zakupu/ sprzedaży lub faktury.

Wzór formularza zgłoszenia

dostępny jest na strona BIP urzędu: https://bip.powiatraciborski.pl/download/363.pdf

Rejestracji pojazdu można dokonać osobiście w siedzibie Wydziału Komunikacji. Zalecamy umówić wcześniej termin wizyty jednak istnieje też możliwość załatwienia formalności bez uprzedniego umawiania.

czyli retro radio z Bluetooth na targu staroci w Raciborzu

Wizytę można umówić telefonicznie lub samodzielnie w internetowym systemie rezerwacji:

ƒ tel.: 32 45 97 398

ƒ system rezerwacji terminów: https://rezerwacje.powiatraciborski.pl/reservations/pol/login

(sp)

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA RACIBÓRZ

do zdarcia,

rujący dużą firmą budowlaną, obecnie na emeryturze, miłośnik starych radioodbiorników. Pierwszy marki Pionier z bakelitu dostał kilka lat temu od żony zmarłego kolegi, na pamiątkę. Kiedy nie znalazł chętnego do naprawy, postanowił sam wziąć się do roboty. Przez osiem miesięcy poznawał wszystkie tajniki dawnej elektroniki. - Dziś nie ma dla mnie tajemnicy - mówi z dumą. Uruchomił radio Pionier i kilkadziesiąt kolejnych, sprowadzając je głównie z Niemiec. Urządzeniom przywraca dawny blask. Ma ich około 60. Ulubiona marka to Schaub Lorenz. Do polskiego radia Rozyna 2 wmontował Bluetooth. Radioodbiornik odbiera na falach długich i średnich. Można nim sterować za pomocą pilota.

Stare, sprawne i odnowione radio można kupić - w zależności od modelu - za kwotę od 400 do 800 zł.

Kolejny raciborski targ w trzecią sobotę kwietnia. (waw)

REKLAMA:

e-mail: reklama@naszraciborz.pl

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a, tel. +48 509 505 765, sekretariat@naszraciborz.pl Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁAT ROCZNYCH Z TYT. PRZEKSZTAŁCENIA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI W 2023 ROKU –

CELE MIESZKANIOWE

Na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 1495 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

• Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu opłatę.

• Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.

• Opłatę wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

• Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, tj. od 1 stycznia 2019 r.

• Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić Gminie Racibórz zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie przypadającej do spłaty (opłata jednorazowa) – na wniosek.

• Gmina Racibórz udziela bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99% osobom uprawnionym w art. 9a powołanej ustawy – na wniosek.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE DO DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.

Obowiązek zapłaty należności, dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, którzy na podstawie art. 4 powołanej ustawy, otrzymali z Gminy Racibórz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie praw wraz z informacją o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, w wysokości i okresie jej wnoszenia BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁATY ROCZNEJ Z TYT. UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH W 2023 ROKUNIEPODLEGAJĄCEJ PRZEKSZTAŁCENIU PRAW W DNIU 1 STYCZNIA 2019 ROKU

Na podstawie art.71 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.) obowiązują opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych oddanych na cele określone w art. 72 ust.3 powołanej ustawy, należne Gminie Racibórz – BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE

Opłaty należy wpłacać na rachunek bankowy nr: ING Bank Śląski nr 78 1050 1070 1000 0004 0003 3692 wskazując odpowiednio w tytule przelewu: „opłata przekształceniowa za rok 2023" lub „opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za rok 2023" w placówkach Poczty Polskiej – bez uiszczania dodatkowej prowizji, bądź w kasie Urzędu Miasta Racibórz, przy ulicy Króla Stefana Batorego nr 6.

KONTAKT: centrala tel. +48 (32) 755 06 00 fax +48 (32) 755 07 25, www.raciborz.pl Wydział Gospodarki Nieruchomościami, tel. +48 (32) 755 06 69, + 48 (32) 755 06 68, e-mail: nieruchomosci@um.raciborz.pl

4 » Aktualności Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
DO
DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.
OGŁOSZENIE

26.03 (NIEDZIELA) GODZ. 16.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU - WITAMY WIOSNĘ

Zainspirowani promieniami słońca

otwieramy z Maluszkami szeroko

drzwi do muzycznego świata, w któ -

rym wiosna budzi do życia przyro -

dę, ptaszki pięknie śpiewają, zwie-

rzątka baraszkują, a zielone listeczki

tańczą smagane miłym powiewem

wiatru. Ileż to miłych doznań niesie

wiosna, ile dźwięków przyrody za-

mknięto w pięknych melodiach, ile

ulubionych zabaw ze zwierzątkami

cieszy dzieci...

Koncert skierowany jest do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat 6, a także do rodzin spodziewających się potomstwa. Cena biletu: 15,- (dzieci), 25,- (dorośli)*

30.03 (CZWARTEK) GODZ. 18.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

W PUNKT. KSIĘŻNICZKA EUFEMIA

PIASTÓWNA

Tym razem do naszego saloniku artystycznego zaprosiliśmy Piotra Stefaniaka - krakowskiego pisarza, dziennikarza, historyka, badacza, specjalizującego się w dzie-

jach monastycyzmu żeńskiego. Spotkanie odbędzie się dzięki kultowi księżniczki Eufemii Piastówny, który przetrwał ponad sześć stuleci, a teraz dokonuje się akt przełomowy - rozpoczęcia zgodnej z prawem kościelnym procedury, która ma skutkować wyniesieniem jej na ołtarze - przemawia za tym wielowiekowa modlitwa i pamięć o życiu i dokonaniach Eufemii oraz bogata ikonografia. Wstęp wolny

31.03 (PIĄTEK) GODZ. 17.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

AKTYWNE SPOTKANIA DZIECI Z TEATREM - ,,URODZINKI KUBUSIA PUCHATKA”

„Urodzinki Kubusia Puchatka” rozpoczynają cykl Aktywnych Spotkań Dzieci z Teatrem, kierowany do dzieci w wieku 0 - 6 lat. Ideą tego przedsięwzięcia jest wciągnięcie dzieci w proste spektakle, bliskość teatru, zaangażowanie dzieci w piosenkę, wspólną zabawę. Zajęcia mają na celu pobudzenie wyobraźni dziecięcej. Prostota i bezpośredni kontakt z dziećmi dadzą najmłodszym okazję do wejścia w rolę bohaterów. Każdy miesiąc będzie owocował innym przestawieniem i nowymi piosenkami.

Cena biletu: 10,- (dzieci), 15,- (dorośli)*

13.04 (CZWARTEK) GODZ. 18.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

BARWIONOK - KONCERT

BARWINOK to jeden z najlepszych młodzieżowych zespołów ludowych na Ukrainie, nagradzany wielokrotnie poza granicami kraju. Ich występy są cenione nie tylko na Ukrainie i w Polsce, ale także w całej Europie. Cena biletu: 30,- *

14.04 (PIĄTEK) GODZ. 19.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

THE ANIMALS & FRIENDS

Animalsi, to jeden z najważniejszych rockowych zespołów lat 60. XX wieku. Mają w swym dorobku wiele znakomitych przebojów, na czele z „Domem wschodzącego słońca”, czyli "House of the Rising Sun.

Obecnie zespół tworzą dwaj członkowie oryginalnego składu The Animals: perkusista John Steel (od 1963 r.) i grający na instrumentach klawiszowych

Barney Boogie Williams, a towarzyszą im Danny Handley (gitara, wokal) i Roberto Ruiz (bas).

Cena biletu: 120,100,- *

UWAGA!

Spektakl PRYWATNA KLINIKA zaplanowany na 25 marca z przyczyn niezależnych od RCK zostaje odwołany. Zwrot biletów tylko taką drogą jaką zostały zakupione. Organizator spektaklu: Krakowska Agencja Artystyczna.

*Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina +’’

Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 5
www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
OGŁOSZENIE PŁATNE

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

informuje, iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są:

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa zabudowana

• dz. 1456/12 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Londzina 9/3A, przetargowy

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa niezabudowana

• dz. 1628/14 k.m. 4 obręb Studzienna –ul. Hulczyńska. przetargowy

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa

zabudowana

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/2,

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/3,

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/4,

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/5,

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/6,

• dz. 1984/61 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Zborowa 5/8,

• dz. 3980/161, dz. 4628/161, dz. 4626/164 k.m. 4 obręb Racibórzul. Wojska Polskiego 13/3,

• dz. 477/76 k.m. 7 obręb Ostróg –ul. Karola

bezprzetargowy

Rozliczenie podatku z Czech Pracowałeś w Czechach? Kompleksowo rozliczymy Cię z Czech i odliczymy wszystkie należne Ci ulgi. Możesz także liczyć na naszą pomoc z rozliczeniem z polską skarbówką. Good Job&Tax, tel. tel. kom.: +48 730 023 043. e-mail: kontakt@ goodjobtax.pl.

Profesjonalna Naprawa Komputerów z Do

jazdem

Profesjonalne usługi serwisowe komputerów stacjonarnych laptopów z dojazdem do klienta. Usterki każdego typu. Pracuje na najwyższej jakości sprzęcie. Wieloletnie doświadczenie. Szybka diagnostyka i naprawa. Wypracowane najskuteczniejsze rozwiązania. Rzetelność, sumienność i uczciwe podejście. Oferuję także pomoc techniczną dla Seniorów. Zapraszam do kontaktu: tel.: 731 510 433. www.dmserwis.info.

Inżynier automatyk Poszukujemy pracowników na stanowisko Inżynier aplikacyjny. Wśród zadań na tym stanowisku wymienić należy np. pracę z zaawansowanymi technologiami przemysłowymi, głównie serwonapędami, PLC, HMI, w tym programowanie, parametryzacja, wdrażanie czy też prace R&D. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy i możliwość ciągłego rozwoju. Więcej szczegółów na stronie w zakładce kar. e-mail: rekrutacja@pivexin-tech.pl. www.pivexin-tech.com.

Product manager / specjalista ds. sprzedaży Poszukujemy pracowników na stanowiska w dziale technicznym związane ze sprzedaży, kontaktem z klientem, budowaniem rynku i sieci sprzedaży. Wymagana wiedza techniczna lub doświadczenie w branży (dziedziny: automatyka, technika napędowa, budowa maszyn, itp.). Oferujemy bardzo dobre warunki pracy i możliwość ciągłego rozwoju. Więcej szczegółów na stronie w zakładce kariera.. e-mail: rekrutacja@pivexin-tech.pl. www.pivexin-tech.com.

Praca Euro Labora EURO LABORA RACIBÓRZ – AUSTRIA, NIEMCY, HOLANDIA, SZWAJCARIA - JUŻ OD 10 LAT POMAGAMY ZNALEŹĆ NAJLEPSZĄ PRACĘ! ZADZWOŃ: 32/417 20 56. PRACA@EURO-LABRA. COM; WWW.EURO-LABORA.COM (cert nr 14601). tel.: 32 417 20 56. .

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu.

W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa. wykazy nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa

niezabudowana

• dz. 795/136 oraz 796/137 k.m. 4 obręb Starawieś – ul. Kozielska. bezprzetargowy

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.

POŻYCZKA LOMBARDOWA W DOMU KLIENTA tel. 32-260-00-33 516-516-611

Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

ca w pełnym wymiarze. Atrakcyjne wynagrodzenie oraz premia. Wymagana dyspozycyjność oraz ważna książeczka do celów sanitarnych. CV proszę składać w sklepie w punkcie obsługi klienta.. tel.: 324594480. tel. kom.: 324594480.

Odzyskaj swój podatek z zagranicy–zwrot podatku Kompleksowo rozliczymy Cię z Czech i odliczymy wszystkie należne Ci ulgi. Możesz także liczyć na naszą pomoc z rozliczeniem z polską skarbówką. Good Job&Tax. tel. kom.: +48 730 023 043. e-mail: kontakt@goodjobtax.pl.

REKLAMA

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii

i diagnostyki obrazowej Racibórz

ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a

(z tyłu marketu E.Leclerc)

Tel. 32 417 28 75, 603 783 383

Pracownik Sali Sprzedaży

E.Leclerc w Raciborzu ul Opawska 45, zatrudni pracowników na dział mięso - wędliny oraz piekarnia. Na początek umowa zlecenie z możliwością przejścia na umowę o pracę. Praca w pełnym wymiarze. Atrakcyjne wynagrodzenie oraz premia. Wymagana dyspozycyjność oraz ważna książeczka do celów sanitarnych. CV proszę składać w sklepie w punkcie obsługi klienta. tel.: 324594480. tel. kom.: 324594480.

Kasjer

E.Leclerc w Raciborzu ul Opawska 45, zatrudni kasjerów oraz pracowników do wykładania towaru na dział spożywczy. Na początek umowa zlecenie z możliwością przejścia na umowę o pracę. Pra-

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH

laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW

OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem

komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego:

rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska Wiśniowska

Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 6 » Ogłoszenia
PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA REKLAMA REKLAMA
-
REKLAMA
REKLAMA
OGŁOSZENIE

REKLAMA

REKLAMA

U Pana Darka w Sowie

KSIĘGARNIA CZYNNA

pon.-pt. 9.00-17.00

sobota 9.00-13.00

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia o:

1. Przystąpieniu do opracowania projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rudy Raciborskie na lata 2026-2035 wraz z Programem Ochrony Przyrody i Prognozą Oddziaływania tego planu na Środowisko.

2. Zwołaniu w dniu 20.04.2023 r., o godz. 9 00 , w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach: ul. św. Huberta 43/45, 40-543 Katowice – posiedzenia Komisji Założeń Planu (KZP) w formie debaty publicznej.

3. Celem KZP jest sformułowanie „Założeń do planu urządzenia lasu” oraz zakresu projektowanych uzgodnień do prognozy oddziaływania tego planu na środowisko”.

4. Ze względów organizacyjnych umożliwiamy udział społeczeństwu w obradach KZP wyłącznie w trybie wideokonferencji

Zaprasza się przedstawicieli urzędów, samorządów, przedsiębiorców leśnych oraz organizacji zainteresowanych gospodarka leśną i ochroną przyrody w lasach nadleśnictwa, jak również media, itp. do uczestniczenia w posiedzeniu KZP wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (wideokonferencji). Ze względów organizacyjnych prosimy zainteresowanych o potwierdzenie uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres email nadleśnictwa: rudy@katowice.lasy.gov.pl nie później niż na 3 dni przed planowanym terminem KZP. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko osoby uczestniczącej, nazwę instytucji/organizacji, którą się reprezentuje oraz adres e-mail, na który zostanie wysłany link do wideokonferencji w dniu posiedzenia KZP.

Dyrektor RDLP w Katowicach Damian Sieber

Numer certyfikatu: 10487 w Austrii i w Niemczech

DLA KOBIET I MĘŻCZYZN

Zatrudnimy w branży: elektrycznej metalowej budowlanej produkcyjnej

Zatrudnimy w branży: · elektrycznej · metalowej · budowlanej · produkcyjnej

Union Montage PL Sp. z o.o.

ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz

union.montage@poczta.fm

union.montage@poczta.fm

519 671 857 | 501 572 191

519 671 857 | 501 572 191

www.union-montage.pl

Piątek | 24 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 7
REKLAMA
OGŁOSZENIE REKLAMA
PRACA
e-mail:
tel.:
e-mail:
tel.:
REKLAMA