Nasz Racibórz 8-2023 [723]

Page 1

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!

Wydanie bezpłatne 24 luty 2023 Rok XVI, nr 8 (723) www.naszraciborz.pl

Racibórz » Racibórz i Warszawa będą miały nowe bloki mieszkalne dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Informację przekazał, 22.02., wiceminister Michał Woś wraz z płk. Piotrem Sękowskim, zastępcą dyrektora generalnego Służby Więziennej.

PRZY RACIBORSKIM WIĘZIENIU powstaną cztery nowe bloki

22 lutego ogłoszono przetarg na realizację inwestycji w systemie projektuj-buduj. Przy więzieniu, w miejscu zlikwidowanych ze względów bezpieczeństwa ogródków działkowych, powstaną cztery bloki z 64 mieszkaniami, a teren wokół nich zostanie zagospodarowany. Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowane już działania związane z budową nowego bloku dla skazanych, magazynu, do którego zostanie dostawiona hala produkcyjna, a także budynku administracyjnego dla więziennego przedsiębiorstwa. Raciborski ZK będzie miał ponad tysiąc więźniów. Za tym idzie

konieczność zatrudnienia dodatkowych funkcjonariuszy. By ich pozyskać, SW tworzy zachętę w postaci mieszkań. Powstaną w Warszawie i Raciborzu. Podniesiono wynagrodzenia. Na start to teraz 4500 zł.

- To istotne dla naszego miasta - podkreślał wiceminister i poseł ziemi raciborskiej Michał Woś, wskazując, że rządy Zjednoczonej Prawicy to już ponad miliard inwestycji w regionie, ponad sto milionów w Raciborzu, a ta najnowsza, przy ZK, będzie sprzyjać pozyskaniu nowych mieszkańców.

Racibórz » Do zdarzenia doszło 20 lutego około godz. 18.10 na strzeżonym przejeździe kolejowym przy wjeździe do Roszkowa od strony Krzyżanowic. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

POCIĄG TOWAROWY UDERZYŁ w tył ciężarówki w Roszkowie

- Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca scanii, który nie zachował należytej ostrożności przed wjazdem na przejazd. Nie upewnił się, że będzie w stanie przejechać przed zamknięciem się rogatek. Za spowodowanie kolizji z pociągiem towarowym został ukarany mandatem karnym. Zarówno kierujący scanią jak i maszynista po -

ciągu towarowego byli trzeźwi - przekazał nadkom. Mirosław Szymański, oficer prasowy KPP w Raciborzu. Wcześniej podawano, że doszło do awarii ciężarówki.

Straty materialne oszacowano na kwotę 100 000 złotych. Nikt na szczęście nie ucierpiał. (w)

Racibórz » Kosztuje blisko 20 mln zł, a prace są już mocno zaawansowane. Latem będziemy mogli wypoczywać na nowoczesnym kąpielisku w Tworkowie.

Tworków stanie się - obok Rud - najbardziej obleganą przez turystów miejscowością w powiecie raciborskim. Dzięki wsparciu z programu Polski Ład (13,5 mln zł) gmina Krzyżanowice poszerzy listę miejscowych atrakcji o nowoczesne kąpielisko. Ma kosztować łącznie blisko 20 mln zł. Jak dotądprzypomnijmy - zabezpieczono i zaadaptowano ruiny tworkow-

skiego zamku. Jest tu wieża widokowa i w dawnej wozowni sala koncertowa. Zrewitalizowano również przypałacowy park. Prace przy kąpielisku wchodzą na ostatnią prostą. Jest nowa niecka i obiekty towarzyszące. Dowieziono nawet sztuczne palmy. W galerii pokazujemy wizualizacje i obecny stan zaawansowania robót.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 REKLAMA REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info
kąpieliska
PALMY W TWORKOWIE. Budowa nowoczesnego
pod Raciborzem na ostatniej prostej
Źródło wizualizacji: SW
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 fot. Andrzej Bulenda

Racibórz » Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS są co roku w marcu waloryzowane. W tym roku wzrosną one o 14,8 proc. Tegoroczna waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która w zależności od pobieranego świadczenia wynosi 250 zł; 187,50 zł lub 125 zł brutto.

Od marca wyższe emerytury i renty

Nie mniej niż 250 zł brutto otrzymają osoby pobierające renty rodzinne, renty socjalne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz emeryci, których emerytura na koniec lutego br. nie będzie niższa niż 1338,44 zł brutto. - Jeśli emerytura będzie niższa niż 1338,44 zł brutto, to świadczenie wzrośnie tylko o wskaźnik waloryzacji, czyli o 14,8 proc. Takie osoby nie miały wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn) do podwyższenia świadczenia do gwarantowanej kwoty minimalnej – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowy ZUS w województwie śląskim. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytury częściowej 125 zł brutto.

Waloryzacja przeprowa-

dzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej.

- Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 roku. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu jego wypłaty – tłumaczy rzeczniczka.

Minimalna emerytura w górę

Od marca wzrosną także najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.

Prawo do niej mają osoby, które mają wymagany staż ubezpieczeniowy (kobieta –co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Do kwoty 1588,44 zł brutto wzrośnie również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Natomiast minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto. Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne, a najpopularniejszy z nich - dodatek pielęgnacyjny – od 1 marca wyniesie 294,39 zł.

(zus)

Racibórz » 21.02. około 10.20 dyżurny raciborskiej policji został powiadomiony, że w Chałupkach, podczas prac budowlanych na ulicy Raciborskiej, znaleziono m.in. dużą ilość łusek, amunicji i niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. Przedmioty zostały wykopane przez pracowników firmy budowlanej w trakcie prac prowadzonych z użyciem koparki.

GROŹNE ZNALEZISKO W CHAŁUPKACH.

Koparka odsłoniła arsenał z czasów wojny

- Na miejsce skierowany został policjant przeszkolony z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który wstępnie potwierdził, że znalezione przedmioty są pochodzenia wojskowego z czasów II Wojny Światowej. Krzyżanowiccy policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska. Ze względu na to, że niewybuchy znajdowały dosyć daleko od najbliższych zabudowań, nie było potrzeby przeprowadzania ewakuacji mieszkańców. Wszystkie znalezione przedmioty dzisiaj po 10.00 zostały zabrane przez wojskowych saperów - informuje komenda.

(kpp)

Palmy w Tworkowie. Budowa nowoczesnego kąpieliska pod Raciborzem na ostatniej prostej

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Inwestycja w Tworkowie zakłada:

ƒ wykonanie nowej niecki basenu w całości ze stali nierdzewnej, bez powłok foliowych, ze strefą pływacką i strefą rekreacyjną (głębokość basenu rekreacyjnego to 80-130 cm, głębokość basenu pływackiego 130-180 cm);

ƒ wykonanie brodzika dla dzieci z niecką ze stali nierdzewnej bez powłok foliowych;

ƒ wykonanie wodnego placu zabaw z atrakcjami wodnymi z nawierzchnią z poliuretanu;

ƒ wykonanie zespołu zjeżdżalni wodnych przy basenie głównym;

ƒ wykonanie boiska do gry w siatkówkę plażową wraz z odcinkiem piłkochwytu wbudowanego w ciąg ogrodzenia;

ƒ budowę zaplecza socjalnego jako budynku jednokondygnacyjnego o konstrukcji tradycyjnej z dachem płaskim; budynek będzie mieścił m.in. szatnie i przebieralnie dla ok. 200 osób, natryski, blok sanitariatów, zaplecze dla ratowników, pokój pierwszej pomocy medycznej i zaplecze technologiczne dla obsługi basenu;

Przy

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Woś skrytykował władze miasta za opieszałość w inwestycje mieszkaniowe, polityków grzejących się w blasku rządowego wsparcia na billboardach, a posłankę Gabrielę Lenartowicz z PO za stwierdzenie, że oczkiem w głowie tej władzy jest "stare pruskie więzienie".

(red.)

ƒ budowę budynku technologicznego o konstrukcji tradycyjnej z dachem płaskim; w budynku przewidziano lokalizację urządzeń technologicznych wody basenowej – pomp, urządzeń uzdatniania, stacji filtrów, wymienników ciepła itp. wraz z niezbędnymi pomieszczeniami pomocniczymi; ƒ wykonanie nawierzchni utwardzonej z poliuretanu wokół urządzeń wodnych oraz systemu placów i ścieżek komunikacji oraz schodów terenowych utwardzone nawierzchnią z kostki brukowej;

ƒ wykonanie nawierzchni trawiastych;

ƒ wykonanie oświetlenia i ogrodzenia terenu;

ƒ wyposażenie terenu w obiekty małej architektury takie jak ławki, kosze, altana, grill, natryski zewnętrzne i wyposażenie ruchome m.in.: parasole, leżaki (100 szt);

ƒ wykonanie technologii uzdatniania wody basenowej z zastosowaniem systemu technologii przy wykorzystaniu filtrów ciśnieniowych okrzemkowych;

ƒ wyposażenie obiektu w Elektroniczny System Obsługi Klienta z automatem biletowym, elektroniczną obsługą kasową i kołowrotami – wejściowym i wyjściowym w strefie wejścia. (red.)

2 » Aktualności Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
źródło wizualizacji: UG Krzyżanowice
raciborskim więzieniu powstaną cztery nowe bloki
fot. A. Bulenda fot. KPP Racibórz fot. KPP Racibórz

Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wyjątkowe, jubileuszowe ZIELONE CZEKI

tys. zł w każdej z czterech kategorii. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca marca 2023 r.

WFOŚiGW w Katowicach rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w konkursie „Zielone czeki”, nagród przyznawanych z okazji Dnia Ziemi. To jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów w regionie, związanych z ochro-

ną środowiska, o wieloletniej tradycji. Tegoroczny konkurs będzie jednak wyjątkowy, bo przypada w roku jubileuszowym 30-lecia Funduszu. Dlatego wśród nagród pojawi się specjalna, jubileuszowa statuetka oraz czeki opiewające na 10

- To będzie naprawdę wyjątkowa edycja tego konkursu. Każdy, kto weźmie w nim udział, ma szansę zdobyć niepowtarzalną statuetkę Zielonych czeków 30-lecia Funduszu. Mogę zdradzić, że przygotowaliśmy TYLKO pięć takich statuetek – cztery dla każdej kategorii oraz jedną, gdyby Kapituła zdecydowała się na przyznanie w tym roku nagrody specjalnej. Niebawem je pokażemy, bo w tej chwili są jeszcze w fazie produkcji. Tym bardziej więc warto spróbować swoich sił i przysłać nam zgłoszenie – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Tegoroczne „Zielone czeki” za działalność w 2022 roku, zostaną przyznane w czterech kategoriach, w których mogą wziąć udział: - w kategorii Ekologiczna osobowość roku: osoby fizyczne, - w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza: gminy - wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu, - w kategorii Inwestycja proekologiczna roku: Beneficjenci pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy w 2022 roku zakończyli realizację zadania dofinansowanego ze środków Funduszu (z wyłączeniem osób fizycznych),

- w kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: organizacje pozarządowe (w rozumieniu ustawy z dnia 23.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) z terenu województwa śląskiego prowadzące działalność proekologiczną.

O przyznaniu nagród decyduje Kapituła Konkursu. Poza wyjątkową statuetką „Zielonych czeków” 30-lecia Funduszu, nagrodami są czeki o wartości 10 tys. zł i dyplomy honorowe dla wyróżnionych, maksymalnie pod dwóch w każdej z kategorii. Regulamin konkursu pozwala Kapitule również na przyznanie nagrody specjalnej. Termin przyjmowania wniosków rozpo -

czął się 16 lutego 2023 r., a upływa 31 marca. Laureatów poznamy do końca kwietnia.

Pierwsze Zielone Czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 1994 roku. Od tego czasu, na przestrzeni tych niemal 30 lat zmieniało się wiele – regulaminy, kategorie, statuetki i nagrody pieniężne. Nie zmienił się jednak prestiż nagrody, która do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a otrzymują ją wyjątkowi ludzie, wyjątkowe projekty, wyjątkowe gminy, które działają na rzecz ochrony środowiska. Do tej pory przyznanych zostało już ponad 300 „Zielonych czeków”.

Racibórz » Przedsięwzięcie będzie realizowane cyklicznie w postaci konkursów, w których uruchomione zostaną dotacje celowe – „Inicjatywie Antysmogowej” i „Gmina pełną piersią”, projektów skierowanych bezpośrednio do gmin.

Budowa 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem zlokalizowanych we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni zostanie wsparta dofinansowaniem z NFOŚiGW. Dotację w wysokości 20 mln zł otrzyma spółka PAK-PCE. Stacje H2 z siedzibą w Koninie, która zrealizuje przedsięwzięcie do końca czerwca 2024 r. - przy założeniu, że sprzedaż paliwa wodorowego rozpocznie się już w drugiej połowie przyszłego roku. Uroczystość podpisania umowy o dofinansowanie przez

NFOŚiGW projektu PAK-PCE

Stacje H2 Sp. z o.o. pn. Budowa 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem zlokalizowanych we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni. Przedsięwzięcie budowy stacji osadzonych w całym łańcuchu wartości związanych z wodorem będzie częścią programu transformacji realizowanego przez Grupę ZE PAK. Punkty, których lokalizacja została wybrana na podstawie szerokiej analizy powstaną: przy ul. Obornickiej we Wrocławiu, ul. Budowlanych w Rybniku, ul. Antoniny Grygowej w Lublinie, ul. Jabłoniowej w Gdańsku, w rejonie ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni.

W początkowym okresie planowane jest wykorzystanie wszystkich pięciu stacji wodoru na poziomie 30% przepustowości rynkowej. Infrastruktura będzie udostępniana klientom celem tankowania pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Ciśnienie, z jakim tankowane będą pojazdy wynosić będzie 350/700 bar. W całości przedsięwzięcie - zlokalizowania i uruchomienia stacji tankowania H2 w ww. pięciu miejscowościach będzie kosztowało ok. 57,4 mln zł. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 21 lu-

tego br. w Warszawie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa zarządu PAK-PCE Stacje H2 Sp. z o.o. Andrzeja Janiszowskiego. W uroczystości wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

Dotację przyznano w ramach programu priorytetowego - Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru.

Zasób programu, jak i ww. udostępnione dofinansowanie, to elementy realizacji rządowych założeń ujętych w dokumencie: Polska Strategia Wodorowa do roku 2030.

(nfośigw)

Ruszył Marszałkowski Program POPRAWY JAKOŚCI POWIETRZA

Budżet Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości

Powietrza w 2023 wyniesie 5 mln 700 tys. zł. Gminy na poprawę jakości powietrza mogą ponadto dodatkowo uzyskać 7 mln zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program będzie realizowany w oparciu o dwa konkursy. Pierwszy z nich to Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa”. Środki na jego realizację zabezpieczono w budżecie Departamentu Ochrony Środowiska, Ekologii i Opłat Środowiskowych i wynoszą one 5 mln zł. Będą one przeznaczone na realizację zadań wspierających gminy i służby kontrolne w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, a także na działania polegające na wymianie źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej.

Kolejnym przedsięwzięciem będzie Konkurs „Gmina pełną piersią”, który podobnie jak „Inicjatywę Antysmogową” zrealizuje Departament Ochrony Środowiska, Ekologii i Opłat Środowiskowych UMWŚ. Na ten cel trafią środki w wysokości 700 tys. zł i zostaną przeka-

zane w formie nagród dla gmin na realizację zadań proekologicznych związanych z ochroną powietrza.

„Inicjatywa antysmogowa” jest konkursem adresowanym do gmin regionu zobligowanych do przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej w zakresie ograniczenia niskiej emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu, a także ograniczenia emisji CO2.

W ramach komponentu w 2023 roku województwo udziela wsparcia na działania zmierzające do egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej, a także wymiany źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej. W ramach programu gmina może złożyć kilka wniosków o dofinansowanie, ale łączna wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 200 tys. zł na gminę.

Pomocą finansową zostaną objęte takie działania jak np. zakup narzędzi lub urządzeń do kontroli palenisk domowych, wymiana nieekologicznych

źródeł ciepła na niskoemisyjne źródła ciepła w samorządowych obiektach użyteczności.

W ramach realizowanego zadania obligatoryjnie muszą być rozpowszechniane informacje na temat finansowania zadania ze środków budżetu Województwa Śląskiego oraz informacje na temat przepisów uchwały antysmogowej.

Nagrody i wyróżnienia dla gmin muszą być przeznaczone na wydatki majątkowe lub bieżące na terenie nagrodzonej gminy. Środki muszą być przeznaczone na cele związane z ochroną powietrza i mogą w swoim zakresie obejmować w szczególności: zakupy, dotacje, roboty budowlane, usługi i inne.

Nagrodą będzie voucher w kwocie:

ƒ I miejsce – 250 tys. zł

ƒ II miejsce – 200.000 zł

ƒ III miejsce – 150 tys. zł ƒ 2 wyróżnienia po 50 tys. zł.

To nie wszystko. Jest także plan rozszerzenia marszałkowskiego programu poprawy jakości powietrza o pakiet dla środowiska i czystego powietrza zawierający wszystkie narzędzia finansowe w ramach FESL 2021-2027 jakimi dysponować będzie UMWŚ w ramach projektu „LIFE Śląskie. Przywracamy błękit”. Uruchomienie środków z pakietu planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com WFOŚiGW « 3
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Stacje tankowania wodorem pojawią się w woj. pomorskim, dolnośląskim, śląskim i podkarpackim
(eco)
fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW

Racibórz » 15 lutego w imieniu całego Subregionu Zachodniego przedstawiciele zarządu Adam Wawoczny oraz Piotr Kuczera podpisali umowę na opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności dla całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w tym również dla Powiatu Raciborskiego, który na przygotowanie projektu przeznaczył kwotę 50 tys. zł.

ZRÓWNOWAŻONA

MOBILNOŚĆ DLA SUBREGIONU.

Autobusy dla pow. raciborskiego

- Już z końcem roku zobaczymy efekty prac, a potem już tylko wdrożenie, bo ponad 225 mln zł czeka na efektywne wykorzystanie! W ramach planu Powiat Raciborski zamierza zakupić 16 nisko i "0" emisyjnych autobusów (po 2 dla każdej z gmin) w ramach wzbogacenia powiatowe-

OGŁOSZENIE

go taboru transportu publicznego oraz wprowadzić jednolity system informacji również na terenie całego powiatu. Dzięki opracowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego powstaną nowe centra przesiadkowe oraz nowocze-

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

informuje, iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są:

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość gruntowa dz. 366/34 k.m. 4 - obręb Płonia dz. 1415/273 k.m. 4 – obręb Starawieś dz. 51 k.m. 4 – obręb Płonia

przetargowy

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu.

W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa.

wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa

dz. 769/39 k.m. 1 obręb Płonia –

ul. Rybnicka 19-21

dz. 269/204 k.m. 7 obręb Brzezie –ul. Wiśniowa

dz. 3336/67 k.m. 2 obręb Racibórz –

Plac Konstytucji 3-go Maja 1A

bezprzetargowy

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.

OGŁOSZENIE

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Rynek nr 11/9

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Rynek nr 11/9 IV kondygnacja (poddasze), 5 pomieszczeń o powierzchni użytkowej 56,30 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3700/31 k.m. 4 Racibórz o powierzchni 0,0256 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00031411/7

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 120 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 29 marca 2023r. godz. 12.00 w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 12 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy do 22 marca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www. raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

sny system informacji pasażerów. System znacząco zwiększy wygodę pasażerów w podróży, umożliwiając im uzyskanie niezbędnej dla komfortu podróżowania – informacji, jednocześnie zapewniając przewoźnikowi szybkie komunikowanie się z pasażerami - informuje raci-

OGŁOSZENIE

borskie Starostwo Powiatowe. Jakie są najważniejsze wyzwania transportowe? Jak poruszać się po naszym regionie? Dokument odpowiadający na te pytania opracuje firma VIA VISTULA z Krakowa.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Bończyka nr 13/1a-2a

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Bończyka nr 13/1a-2a kondygnacja piwnicy, 5 pomieszczeń o powierzchni użytkowej 43,68 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3465/180 k.m. 4 Racibórz o powierzchni 0,0198 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00025388/1

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 90 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 29 marca 2023r. godz. 10.00 w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 9 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy do 22 marca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www. raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

OGŁOSZENIE

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Kościuszki nr 21/13

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Kościuszki nr 21/13 suterena, 3 pomieszczenia o powierzchni użytkowej 25,74 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działki oznaczone: nr 3289/146 nr 3595/146 nr 3598/146 i nr 3591/146 k.m. 2 Racibórz o powierzchni łącznej 0,1201 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00033011/7

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 60 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 29 marca 2023r. godz. 13.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 6 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy do 22 marca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Bończyka nr 18/1a

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Bończyka nr 18/1a kondygnacja piwnicy, 5 pomieszczeń o powierzchni użytkowej 44,76 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 2257/180 k.m. 4 Racibórz o powierzchni 0,0348 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00029050/1

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 90 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 29 marca 2023r. godz. 11.00 , w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 9 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy do 22 marca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www. raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Browarnej nr 12/2

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Browarna nr 12/2 I kondygnacja, 4 pomieszczenia o powierzchni użytkowej 35,80 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 4184/38 k.m. 4 Racibórz o powierzchni 0,0164 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00034466/8

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 115 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 29 marca 2023r. godz. 14.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 11 500,00 zł winna być uznana na rachunku gminy do 22 marca 2023r.

tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www. raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy usługowej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www. raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

4 » Aktualności Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE
(red.) fot. subregion

Racibórz » 17 lutego rozpoczęła się akcja doręczania mieszkańcom decyzji w sprawie podatku od nieruchomości na 2023 rok. Decyzje są doręczane przez pracowników Urzędu Miasta Racibórz.

UWAGA RACIBORZANIE! Urzędnik może zapukać do waszych drzwi

Zgodnie z przepisami ustawy ordynacja podatkowa - decyzje z zakresu spraw podatkowych mogą być doręczane podatnikom tylko przez pocztę lub pracowników organu podatkowego. Doręczanie decyzji może odbywać się po godzinach pracy urzędnika lub w czasie wolnym od pracy.

Odbierający pismo potwierdza doręczenie pisma własnoręcznym podpisem, ze wskazaniem daty doręczenia. Jeżeli odbierający pismo nie może potwierdzić doręczenia lub uchyla się od tego, doręczający sam stwierdza datę doręczenia oraz

Racibórz » W miniony piątek w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu odbyła się odprawa służbowa, podczas której komendant nadkomisarz marek Ryszka przedstawił wyniki osiągnięte przez garnizon w 2022 roku. Ponadto szef raciborskich stróżów prawa wskazał cele i priorytety na bieżący rok. W odprawie uczestniczył pełniący obowiązki zastępcy komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Marek Nowakowski.

ODPRAWA ROCZNA W RACIBORSKIEJ KOMENDZIE POLICJI

wskazuje osobę, która odebrała pismo i przyczynę braku jej podpisu.

W przypadku nieobecności adresata w mieszkaniu, pisma doręcza się za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi.

Uwaga: Pracownicy Urzędu roznoszący decyzje podatkowe, nie mogą pobierać od mieszkańców jakichkolwiek kwot. Podatki mogą być uiszczane przelewem na konto Urzędu lub w kasach Urzędu Miasta, a także w Urzędzie pocztowym, w którym nie jest pobierana prowizja.

(um)

Prezydent zatwierdził wyniki konkursów na dyrektorów szkół i przedszkoli

Zarządzenia dotyczą Przedszkoli nr 13 przy ul. Kochanowskiego i 23 przy Mysłowickiej oraz szkoły w Markowicach i SP 18 przy Ocickiej. W przedszkolu przy Kochanowskiego od 1 września dyrektorem będzie Magda Makselon, zatrudniona obecnie w tej placówki. W P23 w fotelu dyrektora

na kolejną kadencję pozostaje Judyta Kwaśnica. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach stanowisko dyrektora przejmuje Jolanta Cyran. W SP 18 kolejną kadencję dyrektorem będzie Mariusz Kaleta.

Komendant nadkomisarz marek Ryszka przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił wyniki uzyskane w 2022 roku przez poszczególne piony w tym kryminalny, przestępczości gospodarczej, prewencji i ruchu drogowego. Na szczególną uwagę zasługuje III miejsce w województwie - wykrywalność w przestępstwach stwierdzonych oraz I miejsce w województwie w wykrywalności w 7 kategoriach. Również I miejsce uzyskali raciborscy kryminalni w województwie w wykryciu kradzieży cudzej rzeczy. Ponadto I miejsce w województwie raciborska jednostka uzyskała w zwalczaniu twardej korupcji.

(w)

Komendant w swoim przemówieniu wspomniał o najważniejszych programach, kampaniach i inicjatywach realizowanych przez raciborskich policjantów. Na szczególną uwagę zasługuje zorganizowany przez raciborskich mundurowych jako pierwszych w garnizonie śląskim spotkanie przy kawie z mieszkańcami w ramach amerykańskiego programu „Coffee with a Cop”. Było to luźne spotkanie policjantów z mieszkańcami mające na celu przełamanie barier. Kolejnym sukcesem raciborskich

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA RACIBÓRZ

policjantów była inicjatywa spotkania z Prezydentem Miasta, przedstawicielami Sądu Rodzinnego oraz kuratorami, podczas którego podjęto działania związane z zabezpieczeniem budynków po byłym szpitalu przy ulicy Bema w Raciborzu, gdzie gromadzili się bezdomni i młodzież, która ulegała demoralizacji. Bardzo ważną inicjatywą są także podjęte przez kierownictwo raciborskiej Policji przy wsparciu Wójta i Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich starania na rzecz przywrócenia posterunku Policji w Pietrowicach Wielkich. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniu społeczności lokalnej w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. W dalszej części narady, szef raciborskich policjantów skierował podziękowania obecnym na odprawie gościom. Podziękował za włożony wkład i dobrą współpracę w zakresie pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Podziękował też za życzliwość, okazywane zrozumienie dla potrzeb i udzielone w 2022 roku wsparcie, również te finansowe, dzięki któremu tabor raciborskiej policji wzbogacił się o dwa nowe nieoznakowane radiowozy. Za wzorową współpracę, Komendant podziękował również sze-

fowej raciborskiej prokuratury.

W kolejnej części odprawy głos zabrał starosta raciborski Grzegorz Swoboda, który raciborskim policjantom pogratulował osiągniętych w 2022 roku wyników i podziękował za duże zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa całego powiatu raciborskiego. Następnie głos zabrał wiceprezydent Miasta Raciborza Dawid Wacławczyk, który również podziękował komendantowi i podległym mu policjantom za wspólną pracę na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców poprzez realizację wspólnych projektów. Szefowa prokuratury również na ręce szefa raciborskiej policji w kilku słowach złożyła podziękowania za bardzo dobrą współpracę.

Na zakończenie odprawy

głos zabrał pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Marek Nowakowski. Komendant podziękował raciborskim policjantom za rok ciężkiej pracy, bardzo wysoko ocenił wyniki osiągnięte przez całą jednostkę. Ponadto wyraził wyrazy uznania za szereg nowych inicjatyw, jakie podjęli raciborscy policjanci na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, jak również na temat budowania pozytywnych relacji. Podziękował także samorządowcom za wsparcie również to finansowe oraz szefowej raciborskiej prokuratury, za dobrą współpracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu raciborskiego. (kpp)

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁAT ROCZNYCH Z TYT. PRZEKSZTAŁCENIA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI W 2023 ROKU –

CELE MIESZKANIOWE

Na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 1495 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

• Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu opłatę.

• Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.

• Opłatę wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

• Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, tj. od 1 stycznia 2019 r.

• Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić Gminie Racibórz zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie przypadającej do spłaty (opłata jednorazowa) – na wniosek.

• Gmina Racibórz udziela bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99% osobom uprawnionym w art. 9a powołanej ustawy – na wniosek.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE DO DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.

Obowiązek zapłaty należności, dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, którzy na podstawie art. 4 powołanej ustawy, otrzymali z Gminy Racibórz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie praw wraz z informacją o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, w wysokości i okresie jej wnoszenia BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁATY ROCZNEJ Z TYT. UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH W 2023 ROKUNIEPODLEGAJĄCEJ PRZEKSZTAŁCENIU PRAW W DNIU 1 STYCZNIA 2019 ROKU

Na podstawie art.71 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.) obowiązują opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych oddanych na cele określone w art. 72 ust.3 powołanej ustawy, należne Gminie Racibórz – BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE DO DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.

Opłaty należy wpłacać na rachunek bankowy nr:

ING Bank Śląski nr 78 1050 1070 1000 0004 0003 3692 wskazując odpowiednio w tytule przelewu: „opłata przekształceniowa za rok 2023” lub „opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za rok 2023” w placówkach Poczty Polskiej – bez uiszczania dodatkowej prowizji, bądź w kasie Urzędu Miasta Racibórz, przy ulicy Króla Stefana Batorego nr 6.

KONTAKT: centrala tel. +48 (32) 755 06 00 fax +48 (32) 755 07 25, www.raciborz.pl Wydział Gospodarki Nieruchomościami, tel. +48 (32) 755 06 69, + 48 (32) 755 06 68, e-mail: nieruchomosci@um.raciborz.pl

Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 5
OGŁOSZENIE

ZAMEK PIASTOWSKI TO NASZ WSPÓLNY SKARB

Dziś stawiany jest kolejny ważny krok w budowaniu potencjału turystycznego Zamku Piastowskiego, ziemi raciborskiej oraz nowej marki turystycznej województwa śląskiego - Krainy Górnej Odry. Ruszyła długo oczekiwana i zapowiadana adaptacja budynku słodowni i modernizacja domu książęcego z przeznaczeniem na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną.

Powiat Raciborski, właściciel bezcennego zabytku, już w poprzednich kadencjach podchodził odpowiedzialnie do dziedzictwa górnej Odry, zdobywając pieniądze z Unii Europejskiej (5 mln euro) na remont domu książęcego, kaplicy pw. św. Tomasza Becketa, budynku bramnego, dziedzińca, a także adaptację zachowanych fragmentów dawnego budynku wschodniego oraz wieży obronnej.

Przez ostatnie lata Zamek Piastowski mocno wpisał się w krajobraz powiatu, stając się nie tylko centrum ruchu turystycznego całej ziemi raciborskiej, ale i miejscem organizacji szeregu imprez, także w skali całego województwa śląskiego. Ambicją władz powiatu raciborskiego obecnej kadencji jest dokończenie dzieła, zapoczątkowanego przez piętnastu laty. Dzięki wsparciu pozyskanemu w ramach programu Polski Ład, możliwe stało się dokończenie remontu zamku – wspomnianą adaptację słodowni i domu książęcego. To inwestycja na niebagatelną kwotę 22 mln zł.

Jesteśmy przekonani, że dzięki tej inwestycji zabytek wzmocni potencjał turystyczny ziemi raciborskiej i Śląska, a mieszkańcom naszego powiatu regionu będzie służył jako centrum historyczne, społeczne i kulturalne.

Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda

Z kart historii

Budowla usytuowana jest na Ostrogu, obecnie w prawobrzeżnej dzielnicy Raciborza. Zajmuje niewielkie wzgórze będące w średniowieczu wyspą otoczoną odnogą Odry i młynówki. Najprawdopodobniej znajdował się tu jeden z pięciu grodów, wzmiankowanego w Geografie

Bawarskim plemienia Golężyców. W 1108 r., o czym wzmiankuje Kronika Galla Anonima, wojska polskiego księcia Bolesława Krzywoustego pokonały w bitwie Morawian, przyłączając wkrótce gród raciborski - uznany przez Galla jako jeden czterech najważniejszych śląskich punktów obronnych - do państwa Piastów. Warowna osada na Ostrogu stała się siedzibą kasztelana, a w II poł. XII w. centrum władzy księcia Mieszka, syna Władysława II Wygnańca. Władca ten, uważany za twórcę księstwa opolsko-raciborskiego, w 1210 r. objął na krótko rządy senioralne w Krakowie. Po jego śmierci, w 1211 r., rządy w księstwie objął syn Kazimierz, który przeniósł dwór górnośląski do Opola. Pod rządami jego synów, Mieszka Otyłego i Władysława, gród raciborski na powrót odzyskał stołeczny charakter w dzielnicy opolsko-raciborskiej. W 1241 r. oparł się najazdowi hordy mongolskiej. Jak dowodzą najnowsze

górnośląskich Piastów. Zamek przejął skoligacony z tutejszym dworem Mikołaj II Przemyślida. Pod rządami jego potomków pozostał on do początku XVI w. Po śmierci ostatniego miejscowego Przemyślidy, Walentyna zwanego Garbatym, przeszedł we władanie Piastowicza opolskiego Jana Dobrego. Gdy z kolei ten odszedł do wieczności nie doczekawszy się męskiego potomka, dobra zamkowe przejął na własność król Czech. W ramach zastawu otrzymał je jednak powiązany z polskim dworem królewskim margrabia brandenburski Jerzy Hohenzollern, zwany Pobożnym, czołowy niemiecki reformator, brat Albrechta, ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego w Prusach.

Zamek w tym czasie zatracił już swoje pierwotne znaczenie. Przestał być centrum władzy, a stał się jedynie siedzibą administracji kolejnych włodarzy. W 1416 r. zamkową kolegiatę przeniesiono do kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświęt-

partii książę Wiktor zdecydował o wzniesieniu nowego browaru, słynącego na przełomie XIX i XX w. z wyśmienitego piwa pilzneńskiego. Warto dodać, że tradycje browarnicze na raciborskim zamku sięgają już średniowiecza, choć sam browar jest wzmiankowany w źródłach pod datą 1567.

Legenda mówi, że z zamku prowadzi tajemne przejście pod Odrą do byłego klasztoru sióstr dominikanek.

W 1945 r. zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Budowla, niestety, zaczęła popadać w ruinę. Proces ten zatrzymał Powiat Raciborski, obecny właściciel zabytku. Pierwszy etap odbudowy i renowacji przeprowadzono w latach 2008-2016.

Skala i ranga przedsięwzięcia

badania archeologiczne, już w połowie XIII w. pierwotne wały drewniano-ziemne zostały częściowo zastąpione murami obronnymi, co dało początek przekształceniom grodu w gotycki zamek. Po śmierci Władysława, w 1281 lub 1282 r., władztwo górnośląskie zostało podzielone na cztery udzielne księstwa. Raciborskie przypadło Przemysłowi. W latach 1285-1287 na zamku raciborskim przebywał zwaśniony z księciem Henrykiem IV Probusem, biskup wrocławski Tomasz II. Konflikt, o czym wzmiankuje m.in. kanonik krakowski i dziejopisarz Jan Długosz, zakończył się pojednaniem obu hierarchów. Jako wotum dziękczynne biskup ufundował przy kaplicy zamkowej kolegiatę oddając ją pod opiekę św. Tomasza Becketa. Fundacja podkreślała rangę książęcej stolicy, sama zaś kaplica, wybudowana zapewne w latach 80. XIII w., do dziś uznawana jest za wyjątkowej rangi dzieło zwane perłą górnośląskiego gotyku.

Po śmierci Przemysła zamkiem władał jego syn Leszek, na którym wygasła raciborska linia

szej Marii Panny w Raciborzu. Po Jerzym Pobożnym zamek wielokrotnie zmieniał posiadaczy, wśród których byli m.in. Wazowie polscy i Oppersdorffowie. Ci drudzy, w 1683 r., gościli na zamku zdążającego pod Wiedeń króla Jana III Sobieskiego. Wizyta w Raciborzu utkwiła monarsze w głęboko w pamięci. Kreśląc list do swojej Marysieńki wzmiankował m.in., iż po obiedzie rozegrał tu partyjkę w karty, którą przegrał i to z najszpetniejszą damą do towarzystwa. Przez kurtuazję nie wzmiankował zapewne, że stan budowli pozostawiał wiele do życzenia o czym świadczy postawa cesarzowej Eleonory, która wracając z Częstochowy nie chciała spać na raciborskim zamku, lecz „dla lepszej akomodacji” w jednym z domów mieszczańskich.

W I poł. XIX w. zamek dostał się władanie książąt von Ratibor. Ci jednak na stałą siedzibę obrali sobie pobliskie pocysterskie opactwo w Rudach, czyniąc zamek siedzibą dla urzędników dominium książęcego. W 1858 r. wybuchł tu pożar. Średniowieczna budowla została rychło odbudowana, zaś w północnej

Przez ponad 900 lat swojej historii zamek na Ostrogu notował wzloty i upadki. Gotycka budowla, łącząca funkcje militarne oraz siedziby możnowładczej, powstała w złotej erze Piastów – dziedzicznych władców Górnego Śląska. Z chwila wymarcia samodzielnej linii Piastów raciborskich rozpoczął się rozłożony na setki lat proces upadku znaczenia zamku jako siedziby władców, połączony z degradacją budowli. Okres ten kończą rządy rodziny książęcej von Ratibor, która – w wyniku odbudowy po wielkim pożarze z 1858 roku – zaadaptowała północno-zachodnie skrzydło na nowoczesny browar parowy ze słodownią, pozostałą część przeznaczając na cele mieszkalne z zachowaniem funkcji sakralnej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa.

W tym kształcie zamek, bez wielkiego uszczerbku, przetrwał zawieruchę 1945 roku. Jako piastowskiego dziedzictwa i kolebka polskości w średniowiecznych dziejach ziemi raciborskiej, popadł, niestety, w ruinę.

Współcześnie można zostać właścicielem zamku za przysłowiowe jedno euro. Kosztownym wyzwaniem jest wskazanie właściwych funkcji, odbudowa i utrzymanie zabytkowej budowli. To pokazuje skalę przedsięwzięcia z jakim mierzy się Powiat Raciborski, właściciel dawnej siedziby Piastów górnośląskich. Wyznaczone cele to zachowanie historycznego dziedzictwa, wpisanie go na mapę obiektów turystycznych, a także udostępnienie obiektu społeczeństwu na organizację ważnych wydarzeń.

Wizja przyszłości

W środę, 8 lutego 2023 r., władze Powiatu Raciborskiego zaprosiły uczniów szkół ponadpodstawowych, słuchaczy

Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu oraz mieszkańców do udziału w konferencji poświęconej zmianom jakie czekają niebawem dawną książęcą siedzibę na Ostrogu. Konferencja odbyła się w Domu Książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W spotkaniu na zamku wzięli udział m. in.: starosta raciborski - Grzegorz Swoboda, wicestarostaMarek Kurpis, Ewa Lewandowska - członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego oraz Krystyna Niklewicz - dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Ostatnią część konferencji poprowadziła Ewa Lewandowska, członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego, a jednocześnie przewodnicząca powołanego przez Starostę Zespołu ds. przygotowania rekomendacji w zakresie rozwoju oraz zmiany kierunków funkcjonowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Podkreśliła jak ważne, ale i trudne dla obecnego Zarządu było doprowadzenie do wypracowania nowej wizji zagospodarowania budynku słodowni i nowej aranżacji domu książęcego.

cowników i dyrekcji obu tych instytucji.

- Przełomowym momentem okazał się wyjazd do Gminy Żarki, gdzie wizytując multimedialne muzeum rzemiosł różnych poznaliśmy rezultat pracy firmy Adventure Multimedialne Muzea. To tam nastąpiła w naszych głowach tzw. „burza mózgów”, czego efektem był pomysł na historyczne multimedialne centrum w murach słodowni. Ciekawostką niech będzie fakt, że „study tour” do Żarek odbyliśmy 1 lipca 2021 roku, a do 15 lipca można było składać wnioski na dofinansowanie z Polskiego Ładu. Czasu więc było bardzo niewiele, decyzje o  złożeniu wniosku musiały zapadać szybko. Zespół rekomendował, Zarząd złożył wniosek do programu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na 19,8 mln zł, z dofinansowaniem na poziomie 90 % czyli 17,8 mln zł., który szczęśliwie uzyskał akceptację, a tym samym możliwość realizacji. Pozostało ogłosić przetarg i wyłonić wykonawców, tym zajął się Referat Inwestycji – wspomina Ewa Lewandowska.

Zadaniem wspomnianego zespołu było przygotowanie rekomendacji i propozycji wdrożenia zmian mających na celu rozwój potencjału kulturalnego oraz turystycznego w zakresie funkcjonowania tego zabytkowego miejsca, które już dziś jest sercem marki Subregionu Zachodniego jakim jest Kraina Górnej Odry. Dobrze dobrany zespół, w skład którego wchodzili radni, pracownicy tut. Starostwa oraz goście z głosem doradczym, wypracował koncepcję, dzięki której zostanie zachowany historyczny charakter miejsca, a pozyskane środki finansowe pozwolą na realizację projektu.

Ewa Lewandowska przypomniała, że przysłowiowy „kij w mrowisko” włożył autor koncepcji połączenia Zamku i Muzeum, Grzegorz Wawoczny. Pracę nad wdrożeniem koncepcji zatrzymała w 2020 roku pandemia. Do tematu powrócono w 2021 roku. Zespół odbył 9 spotkań, w tym na Zamku i w Muzeum, czerpiąc wiedzę od pra-

Zadanie zostało podzielone na dwie części : ƒ część 1 obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, robót budowlanych oraz dostaw części wyposażenia dla budynku słodowni i II piętra domu książęcego; ƒ część 2 zadania obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, robót budowlanych, usług oraz dostaw wyposażenia dla ekspozycji multimedialnej w budynku słodowni i aranżacji wnętrz parteru i I piętra domu książęcego. 23 listopada 2022r. podpisano umowy z wykonawcami poszczególnych części zadań. - Budynek dawnej słodowni mimo, iż z zewnątrz wygląda pięknie, w środku, niestety, ciągle stanowi jeden wielki plac budowy. Jednak już wkrótce wnętrza zmienią swój charakter – zapewnia Ewa Lewandowska. - Nowopowstałe sale multimedialne oraz warsztatowe z zapleczem gastronomicznym, a także przestronna sala konferencyjno – wystawiennicza, otworzą nowe możliwości Zamku Piastowskiego, bez wątpienia będą stanowić dodatkową atrakcję turystyczną powiatu oraz wzbogacą aktualną ofertę Zamku Piastowskiego w Raciborzu – dodaje.

Dodajmy, iż mimo prowadzonych już prac remontowych, funkcjonowanie Punktu informacji Turystycznej jak również zwiedzanie krypty, kaplicy oraz dziedzińca zamkowego odbywać się będzie niezależnie od prowadzonych prac remontowych.

6 » Aktualności Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
Starosta Grzegorz Swoboda Członkini Zarządu Powiatu Ewa Lewandowska
Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 7 K O N C E P C J A Z A G O S P O D A R O W A N I A S Ł O D O W N I N A C E L E T U R Y S T Y C Z N E P O Z I O M - 1 ( P I W N I C A ) K O N C E P C J A Z A G O S P O D A R O W A N I A S Ł O D O W N I N A C E L E T U R Y S T Y C Z N E P O Z I O M 0 ( P A R T E R ) K O N C E P C J A Z A G O S P O D A R O W A N I A S Ł O D O W N I N A C E L E T U R Y S T Y C Z N E P O Z I O M + 1 P O Z I O M + 2 K O N C E P C J A Z A G O S P O D A R O W A N I A S Ł O D O W N I N A C E L E T U R Y S T Y C Z N E P O Z I O M + 3 K O N C E P C J A Z A G O S P O D A R O W A N I A S Ł O D O W N I N A C E L E T U R Y S T Y C Z N E K O N C E P C J A P R Z E A R A N Ż O W A N I A D O M U K S I Ą Ż Ę C E G O P O Z I O M 0 ( P A R T E R ) K O N C E P C J A P R Z E A R A N Ż O W A N I A D O M U K S I Ą Ż Ę C E G O P O Z I O M + 1 MATERIAŁ ZLECONY

Racibórz » Oddala się wizja zagospodarowania terenu pomiędzy SP 1 a Zespołem Szkół Specjalnych. Zielone Płuca Ostroga z tężnią solankową mają kosztować nie milion a sześć milionów złotych. W budżecie nie ma na to pieniędzy. Tańszy byłby las kieszonkowy.

Zielone Płuca Ostroga za 6 mln zł. Alternatywa to las kieszonkowy

Źródło wizualizacji: UM Racibórz

Urząd Miasta planował tu budynki wielorodzinne, ale Zielone Płuca Ostroga - projekt, za którym stał radny Michał Kuliga (Razem dla Raciborza), wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim, zdobywając milion złotych. Oddano na niego 3565 głosów.

Projekt był, 16.02., przedmiotem dyskusji na Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej Rady Miasta. Przedstawiono założenia dokumentacji projektowo – kosztorysowej realizacji projektu „Zielone płuca Ostroga”. Przedstawieniem zaawansowania prac i harmonogramu zajęła się naczelnik Wydziału Rozwoju, Anna Kobierska Mróz. - Jak wiadomo jest to projekt pochodzący z jednej z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Staramy się, by to była przestrzeń dla każdego i by mieszkańcy się z tym miejscem identyfikowali –powiedziała urzędniczka.

- W marcu 2022 roku podpisaliśmy umowę z ówczesną PWSZ. W jej ramach powstało wiele koncepcji przygotowanych przez studentów wydziału architektury. Zostały one zaprezentowane w Urzędzie Miasta, a następnie na lokalnych portalach internetowych, by wszyscy mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać – mówił naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa, po czym zaprezentował przygotowane koncepcje.

- Prace, które podjęliśmy 25

maja poprzedniego roku przyczyniło się do powstania opracowania, które zadość uczyniło studentom i mieszkańcom, którzy wcześniej zagłosowali na tę inwestycję. W lipcu został wybrany wykonawca, po czym podpisaliśmy z nim umowę. 2 stycznia 2023 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Niestety, wartość realizacji projektu przekroczyła zakładaną wcześniej sumę, o około 600%. W związku z tym planowane jest spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, na którym przedstawione zostaną plany rozwiązania sytuacji –kontynuował P. Glapa.

Dodał także, że właśnie na tym spotkaniu podjęte będą decyzje co do przyszłości inwestycji. - Chcemy by coś się tam zadziało, by to miejsce nie stało puste – powiedział naczelnik Wydziału Komunalnego. -

Biorąc pod uwagę Zielona Płuca Ostroga, to stajemy przed naprawdę ciężkim zadaniem. Do zagospodarowania jest powierzchnia ponad 120 arów. Czynnikiem stanowiącym swego rodzaju wyzwanie, jest to, że szacowany jej koszt utrzymania, to około 600 tys. złotych – stwierdził Piotr Glapa.

W trakcie prezentacji przedstawiono również możliwe rozwiązania alternatywne. - Jako miasto bierzemy udział w Partnerskiej Inicjatywie Miast, dokładnie w sieci zielonej tego przedsięwzięcia. Są jeszcze sieci PPP i sieć cyfrowa. W ubie-

głym roku zgłosiliśmy się do konkursu i zostaliśmy zakwalifikowani wśród takich miast jak Gdańsk, Lublin czy Międzyrzec Podlaski. Generalnie zadania oparte o zieloną rewitalizację mają na celu poprawę klimatu w mieście, ale szkodzenia najbliższemu otoczeniu i przy niewielkich nakładach finansowych. Ważnym czynnikiem jest także zaangażowanie mieszkańców w działania lokalne. Swego rodzaju rozwiązaniem mogłoby być utworzenie na Ostrogu tzw. kieszonkowego lasu miejskiego. W związku z tym uważamy, że warto spotkać się z mieszkańcami by poznać, co o tym sądzą. Warto jednak zauważyć, że niezależnie od wyboru rozwiązania zachowane byłyby główne założenia projektu, czyli uzyskanie miejsca zielonego – referowali urzędnicy.

Po prezentacji przystąpiono do dyskusji. Jako pierwsza głos zabrała radna Ludmiła Nowacka. - Powiedzieli państwo wiele. Sama idea jest świetna. Tereny od dawna czekają na rewitalizację. Budżety obywatelskie to takie zadania, które później są nadzorowane przez miasto. To przedsięwzięcie jest potrzebne miastu i środowisku. Każdy obiekt zielony wymaga jednak nadzoru. Jeśli komuś się wydaje, że drzewa po posadzeniu będą sobie tak rosły, to jednak tak nie jest. Jak to będzie w perspektywie wyglądało? Wiem, że to dzielenie skóry na niedźwiedziu, ale chcielibyśmy wiedzieć – pytała radna.

- To już nie jest zadanie z budżetu obywatelskiego. Wydarzenia, które miały miejsce w międzyczasie wpłynęły na ceny. Podjąłem jednak decyzję, że zadania z budżetu obywatelskiego niejako z automatu wchodzą do budżetu i jako miasto będziemy się starali realizować te zadania. Po sesji budżetowej mieliśmy zabezpieczoną część środków, ale RIO odnośnie budżetu i WPF wszczęła postępowanie nadzorcze. Wszystko zależy od werdyktu. Jeśli chodzi o kwe-

stię kosztów użytkowania, to już się do tego przymierzamy. Gdy chcemy mieć komfortowe miejsce, z którego korzystamy, to wymaga kosztów. Jest to normalna rzecz, która jest przy wielu inwestycjach – odparł prezydent Dariusz Polowy.

Radna Justyna Henek-Wypior zwróciła uwagę na koszt inwestycji. - Kto pozwolił na takie potężne rozbujanie wyobraźni autora projektu? Czy jest możliwość obcięcia pewnych zadań, by zmniejszyć te koszty? - dociekała.

Głos zabrał także przewodniczący Michał Kuliga. - Cieszy mnie fakt, że jest porozumienie, żeby nie tylko rozmawiać, ale i działać. To oczekiwanie nie tylko mieszkańców Ostroga, ale i innych części miasta, którzy zaangażowali się swego czasu w promocję zadanie. Pytanie radnej Henek-Wypior uważam za zasadne. Sam w czasie prezentacji koncepcji sugerowałem, by z tej najlepszej wyciągnąć rdzeń, to co najważniejsze i zrealizować. Wiem, że projekt jest mocno rozbudowany i podzielony na strefy. Możemy z niektórych zrezygnować. Dużo powiedziano o parkach kieszonkowych i odczuwam, że idziemy właśnie w tym kierunku. Chciałbym jednak wiedzieć, na ile możemy zmodyfikować istniejący projekt? - pytał przewodniczący.

- Jak każdy projekt można go zmodyfikować praktycznie w stu procentach, ale wtedy będziemy potrzebowali nowego pozwolenia na budowę. Jeśli będzie taka wola mieszkańców i osób zainteresowanych, to oczywiście możemy to zrobić – stwierdził włodarz Raciborza.

- Wiem, że temat będzie poruszany jeszcze na innych komisjach i na sesji, ale prosiłbym, by wszyscy mieli możliwość zapoznania się z projektem przygotowanym przez firmę Architektura Bober, by można było ocenić możliwość rezygnacji z czegoś –powiedział Michał Kuliga.

Radna Ludmiła Nowacka pytała także o okres rozpoczęcia

Racibórz » Raciborscy kryminalni zatrzymali 36-letniego złodzieja. Już po raz kolejny dobra znajomość lokalnego środowiska i rozpoznanie raciborskich policjantów doprowadziły do ustalenia sprawcy kradzieży aparatu fotograficznego i jego odzyskania.

Okradł Muzeum. Długo nie cieszył się łupem

- Policjanci ustalili, iż 16 lutego bieżącego roku z jednego z pomieszczeń Muzeum przy ulicy Rzeźniczej w Raciborzu został skradziony aparat fotograficzny o wartości około 3 500 tys. zł. Stróże prawa podjęli szereg działań, by ustalić złodzieja. Ustalenia śledczych doprowadziły do zatrzymania 21 lute-

go na terenie Raciborza osoby związanej z przestępstwem.

Złodziejem okazał się 36-letni mężczyzna. Ponadto policjanci odzyskali skradzione mienie.

Teraz 36-latkowi grozi nawet 5 lat pobytu w więzieniu - podała komenda.

(kpp)

i zakończenia inwestycji. - Jeśli byśmy nie próbowali sięgać po środki zewnętrzne, to perspektywa dwóch lat jest możliwa. Jednak w przypadku nasadzeń proponowałbym nie robić tego zimą. W momencie sięgania po środki zewnętrzne, to jest to kwestia około trzech lat od dziś – powiedział D. Polowy.

- Przypominam sobie, że dwa lata temu mieliśmy wydać 2,5 mln złotych na szatnie. Wtedy było larum, że to za drogie. A tutaj mamy wydać 6 mln. Racibórz ma stadion, baseny, być może lodowisko, a Brzezie powoli nie ma nic! Ludzie z Brzezia, którzy chcą pograć w piłkę muszą jeździć do Lubomi, bo u nas nie ma się gdzie przebrać. Pamiętajmy jednak, że młodzież jest

przyszłością narodu i to o niej powinniśmy myśleć i najpierw realizować to co naprawdę potrzebne, a potem zajmować się takimi fanaberiami – grzmiał rajca z Brzezia.

Radny Paweł Rycka zaapelował, by przy kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego nie robić ludziom złudnej nadziei.Oni coś promują, na coś głosują, projekt wygrywa, a potem się okazuje, że jest za drogi. Obecny projekt, jeśli mnie państwo zapytają, to mnie się podoba, ale ludzie na Ostrogu głosowali jednak na coś innego – powiedział radny. Rajca z Płoni zaapelował także, o lepsze weryfikowanie projektów w przyszłości. (greh)

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a, tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl

Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66

e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA:

e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

AGENCJA PRACY TYMCZASOWEJ (certyfikat nr 5950)

POSZUKUJE DO PRACY w Austrii i Niemczech:

hydraulików • elektryków • ślusarzy spawaczy • mechaników • techników CNC stolarzy • malarzy • dekarzy - blacharzy tapicerów z językiem niemieckim

KONTAKT: tel. +48 602 392 876

e-mail: raciborz@sachse.pl | www.sachse.pl

8 » Aktualności Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
REKLAMA
SACHSE
fot. KPP Racibórz

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

MOTORYZACJA

SKUP AUT RACIBÓRZ TEL: 692 191 585 ZŁO-

MOWANIE

Firma kupi każde auto bez wyjątku! Złomowanie nawet do 1500 zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, działamy w całym powiecie racibor-

REKLAMA

skim i okolicach.. tel. kom.: 692 191 585. e-mail: Skup.samochodow.raciborz@interia.pl.

SKUP-AUT SRC 24h.tel.501-525-515 złomowanie legalne

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi oraz samochody nierejestrowane w RP, także bez OC bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jeste-

śmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24h.tel.500714-151. tel.: 530-312-312. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.pl.

PRACA

Dam pracę. Operator maszyn CNC firma Polmech zatrudni operatora maszyn CNC. Zakres obowiązków: obsługa obrabiarki cnc (sinumerik), pomiary wykonanych części, dbanie o stanowisko pracy, wymagania: znajomość rysunku

POŻYCZKA

LOMBARDOWA W DOMU KLIENTA

tel. 32-260-00-33

516-516-611

Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

technicznego, posługiwanie się narzędziami pomiarowymi, mile widziane doświadczenie, oferujemy: stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, szkolenie wprowadzające, atrakcyjne wynagrodzeni. tel. kom.: 502594411. e-mail: biuro@elementymaszyn.pl. www.elementymaszyn.pl.

Dam pracę Пропозиція про роботу оператор токаря CNC, оператор фрезаркі CNC, механік машин - професійна освіта або досвід технолог механічної обробки - інженер і досвід контакт польською або англійською. tel. kom.: 510441660. e-mail: biuro@kreha.pl. kreha.pl.

REKLAMA

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem

komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego:

rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska

Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 9
Wiśniowska PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4.03 (SOBOTA) GODZ.18.00 RCK

DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38 POEZJA W DRODZE - PAN AMO

Poezja recytowana w towarzystwie żywej muzyki.

Włodzimierz Galicki, znawca i miłośnik dobrej literatury, prezentuje program poetycki na podstawie książki Marka Rapnickiego z 2020 roku pt. „Pan Amo prosi o głos”. W jego znakomitej interpretacji, z towarzyszeniem muzyki w wykonaniu Artura Modrzejewskiego, bohater literacki Pan Amo nabiera pełnych kształtów i przemawia do słuchacza wyrazistością sądów oraz uczuciem do świata i ludzi. To wypowiedź bardzo osobista, a jednocześnie przedstawiająca portret pokolenia. Bilety w cenie: 20,- *

26.02 (NIEDZIELA) GODZ. 16.30 RCK RDK, UL. CHOPINA 21 MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU – WIELCY I MALI

Wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej, twórcy muzyki rozrywkowej tworzyli dzieła, które z entuzjazmem odbierały dzieci. Fragmenty wielu z nich znalazły się w kreskówkach i bajkach zachwycających całe rodziny. Piękne i ponadczasowe dźwięki utworów pobudzających rozwój, stymulujących wyobraźnię, inspirujących zabawę wypełnią najbliższy koncert dla maluszków. Propozycja RCKu skierowana do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat 6 a także do rodzin spodziewających się potomstwa.

Bilety w cenie 15 zł (dzieci) 25 zł (dorośli)*

5.03 (NIEDZIELA ) GODZ. 11.00 BRAMA ZAKŁADU KARNEGO W RACIBORZU BIEG TROPEM WILCZYM

w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji. Od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski, ale jak dotąd i w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielskiej Brytanii i na Litwie.

5.03 (NIEDZIELA) GODZ. 16.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

BRZYDKIE KACZĄTKO - SPEKTAKL DLA DZIECI

Spektakl „Brzydkie kaczątko” to historia oparta na baśni H. Ch. Andersena, opowiedziana w dość oryginalny sposób. Świat dziecka to głównie świat odczuć i emocji, dlatego w naszym przedstawieniu nie pada ani jedno (ludzkie) słowo. Do przekazu używamy uniwersalnego języka, którym jest obraz i dźwięk. BRZYDKIE KACZĄTKO przygotowane przez Fundację Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie!

Zapisy na www.online.datasport.pl Szczegóły na www.rck.com.pl Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury

Spektakl kierowany do dzieci w wieku od 4 do 10 lat Cena biletu: 20,- (dzieci) 25,- (dorośli)* ....................................................................................................................

RCK zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

BUŁECZKI Z DODATKIEM ZIAREN I MĄKI PEŁNOZIARNISTEJ

Składniki suche:

• 650 g mąki pszennej

• 200 g mąki pełnoziarnistej pszennej

• 14 g suszonych drożdży

• 50 g pestek dyni

• 50 g pestek siemienia lnianego (użyłam złocistego)

• 2 kopiaste łyżeczki soli

2 płaskie łyżeczki cukru

Składniki mokre:

1 szklanka letniego mleka (250 ml)

150 g jogurtu (o rzadkiej konsystencji)

70 ml oleju

Suche składniki wymieszać w misce, dodać składniki mokre. Wszystkie składniki wyrobić na elastyczne ciasto. Ciasto włożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Po tym czasie ciasto ponownie wyrobić i podzielić na 18 części. Z każdej części uformować w miarę równe bułki i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić na 40 minut do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułki wstawić do nagrzanego piekarnika do 180°C i piec ok. 20 minut (grzanie górne i dolne).

www.smakiweroniki.pl

Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 10 » Rozrywka
REKLAMA

Racibórz » Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu oraz Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu prowadzą program pn. „Postaw na Zdrowie”.

POSTAW NA ZDROWIEakcja na Gamowskiej

W ramach programu Szpital umożliwia osobom korzystającym ze świadczeń zdrowotnych w szpitalnych poradniach specjalistycznych oraz laboratorium lub odwiedzającym osoby hospitalizowane na oddziałach szpitalnych pobranie nieodpłatnie jednorazowych maseczek ochronnych, gdyż w dalszym ciągu obowiązuje nakaz ich używania na terenie zakładów opieki zdrowotnej.

Fundacja natomiast prowadzi zbiórkę publiczną pieniędzy do skarbony. Pojemnik z maseczkami oraz skarbona, do której można złożyć dobrowolne datki, usytuowane są w ho -

lu wejścia głównego Szpitala. Środki zebrane w ramach prowadzonej obecnie zbiórki publicznej Fundacja przeznaczy na zakup drobnego sprzętu medycznego dla Pogotowia Ratunkowego Szpitala.

W czasie swojej dotychczasowej działalności Fundacja przekazała nieodpłatnie Szpitalowi specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny za kwotę ponad 1 mln zł.

Działalność Fundacja możliwa jest dzięki ofiarności jej darczyńców, za którą Fundatorzy, Dyrekcja Szpitala i Zarząd Fundacji serdecznie dziękują. (sp)

Informacja o wywieszeniu wykazu nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, położonej przy ulicy Wiatrakowej w Raciborzu

Starosta Raciborski, działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, podaje do publicznej wiadomości, że na tablicach ogłoszeniowych w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz na stronie internetowej www.bip.powiatraciborski.pl został wywieszony wykaz sporządzony dla nieruchomości, oznaczonej geodezyjnie jako działka

• nr 28, a.m. 13, obręb Brzezie, o powierzchni 0,2190 ha dla której Sąd Rejonowy w Raciborzu prowadzi księgę wieczystą nr GL1R/00031995/4 przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego. Dodatkowe informacje udzielane są w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Placu Stefana Okrzei 4 oraz pod numerem telefonu: 32 45 97 355

Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 11 REKLAMA REKLAMA U Pana Darka w Sowie KSIĘGARNIA CZYNNA pon.-pt. 9.00-17.00 sobota 9.00-13.00 REKLAMA REKLAMA
Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191 Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191
elektrycznej metalowej budowlanej produkcyjnej Zatrudnimy w branży: · elektrycznej · metalowej · budowlanej · produkcyjnej www.union-montage.pl Numer certyfikatu: 10487 w Austrii i w Niemczech DLA KOBIET
PRACA
Zatrudnimy w branży:
I MĘŻCZYZN
OGŁOSZENIE
12 » Aktualności Piątek | 24 luty | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com OGŁOSZENIE